PDA

Versiunea completa : Dilema schimbare job .... help :(

Anmari
26.10.2007, 14:22:43
Buna tuturor,

Lucrez de 9 luni la o firma de soft .... si acum mi s-a oferit posibilitatea sa intru la o institutie publica ca functionar ..... cantarind remuneratia dintr-o parte si din cealalta reiese ca pe postul acesta iau mai multi bani decat pe celalalt, dar in schimb celalalt, la stat imi ofera carte de munca, program de 8 ore (ceea ce si aici am, doar ca e asezat aiurea) si normal siguranta jobului .... acum nu stiu ce sa fac ... sa raman aici sau sa ma duc la stat ... voi ce ma sfatuiti?

MaryT
26.10.2007, 14:34:55
Buna tuturor,

Lucrez de 9 luni la o firma de soft .... si acum mi s-a oferit posibilitatea sa intru la o institutie publica ca functionar ..... cantarind remuneratia dintr-o parte si din cealalta reiese ca pe postul acesta iau mai multi bani decat pe celalalt, dar in schimb celalalt, la stat imi ofera carte de munca, program de 8 ore (ceea ce si aici am, doar ca e asezat aiurea) si normal siguranta jobului .... acum nu stiu ce sa fac ... sa raman aici sau sa ma duc la stat ... voi ce ma sfatuiti?

sa te gandesti la ce anume vrei sa faci in viitor..cum te vezi tu peste cativa ani...ce idealuri ai...si dupa sa iei o decizie...

bafta multa >:D< >:D< >:D<

Anmari
26.10.2007, 14:39:12
Eu ma vad sefa :d ... dar toti se vad asa ...:( ... ma gandesc si la viitori copiii pe care o sa-i am ... la faptul ca va trebui sa stau acasa un timp sa-i cresc, ca imi trebuie un program flexibil .... si vechime totodata ... vreau si cariera dar si bebici :((

MaryT
26.10.2007, 14:42:24
Eu ma vad sefa :d ... dar toti se vad asa ...:( ... ma gandesc si la viitori copiii pe care o sa-i am ... la faptul ca va trebui sa stau acasa un timp sa-i cresc, ca imi trebuie un program flexibil .... si vechime totodata ... vreau si cariera dar si bebici :((

atunci sa alegi jobul care te avantajaza din acest punct de vedere...
e o situatie delicata si prefer sa nu ma dau cu parerea !!!
doar atat..sa te gandesti cum vei fi peste cativa ani si ce vrei sa faci cu viitorul tau..>:D<

Anmari
26.10.2007, 14:49:32
Imi place ce fac la jobul actual ... si am muncit mult ca sa ajung aici... am invatat multe si nu prea as vrea sa plec :(( .... dar ma gandesc la stabilitate ... la faptul ca peste ani s-ar putea sa nu mai dau asa bun randament (in IT te stingi repede ... intotdeauna vin cei tineri din spate:( ).... si atunci ce voi face? .... ma gandeasc ca acum e o oportunitate oferita de o prietena acum si nu peste 5-10 ani cand as vrea sa ma retrag intr-un job linistit :(

Fluturas
26.10.2007, 14:55:58

poti avea si una si alta ...>:D<
sunt sigura ca vei lua cea mai buna decizie ...
e greu sa dai sfaturi, nu stiu ce sa zic ...
eu as alege stabilitatea ^:)^

MaryT
26.10.2007, 14:57:29
Imi place ce fac la jobul actual ... si am muncit mult ca sa ajung aici... am invatat multe si nu prea as vrea sa plec :(( .... dar ma gandesc la stabilitate ... la faptul ca peste ani s-ar putea sa nu mai dau asa bun randament (in IT te stingi repede ... intotdeauna vin cei tineri din spate:( ).... si atunci ce voi face? .... ma gandeasc ca acum e o oportunitate oferita de o prietena acum si nu peste 5-10 ani cand as vrea sa ma retrag intr-un job linistit :(

si crezi ca ,cand o sa fie momentul nu o sa mai ai acesta posibilitate???

Miraj
26.10.2007, 15:25:06
Nu stiu ce sa-ti zic..chestia cu plafonatul, daca esti profesionist si inveti tot timpul, tii pasul nu o sa ti se intample..ce sanse de promovare ai ca functionar public??sau de implinire profesionala??? nu sunt adepta muncii din rutina..si apoi ce faci tu e la mare cautare in vremurile astea, ai putea gasi o firma mare unde o a poti simti si stabilitatea, macar aici ai putea fi apreciata, renumerata!!:-? :-SS

georgy
26.10.2007, 15:52:17
sora mea a lucrat 7 ani la stat timp in care a terminat o facultate si un master cu speranta de a-si gasi altceva mai bun
cand zic mai bun ma refer la posibilitati de avansare (care nu exista), la salariu marit (care nu va ajunge niciodata prea mare), la un colectiv placut (nu vreau sa comentez pt ca as generaliza si nu vreau sa jignesc pe nimeni) si nu in ultimul rand la faptul ca te plafonezi vrei nu vrei.

a luat cu greu hotararea de a pleca de la stat, tocmai din cauza stabilitatii de care zici tu, dar nevoia de bani si de a lucra in alt mediu, precum si de posibilitatea de a se integra intr-un alt sistem (cel privat) a facut-o sa aleaga un post mai bine platit, mai solicitant d.p.d.v intelectual, cu mai multe responsabilitati si care ofera alte viziuni in ceea ce priveste angajatul si angajatorul, care de data asta nu mai e "statul".

crisa_g2
29.10.2007, 22:21:39
eu zic sa te ganesti la viitor..aidika dpdv financiar si cat ai muncit..ce sa iti zic..tu stii ce inseamna functionar public??? nervi, stres, nu ai timpp sa te ridici de pe scaun...si bani putini..si daca seful zice sa mai stai mai stai pt ca asa zice seful si iti da o carte de munca de 2 bani..e adevarat ca ai o stabilitate...dar financiar si psihic????

mariammary2000
30.10.2007, 09:36:50
Buna tuturor,

Eu am lucrat la stat 3 ani si am plecat fara sa ma uit in urma. E adevarat ca mi am facut si scoala intre timp insa nu mai aveam unde sa avansez. Acolo as fi stagnat mult timp, asa ca la prima ocazie, mai bine zis un fel de sut in fund care m a aruncat in fata ocaziei respective, am plecat. Si nu imi pare rau...Castig mult mai bine, invat lucruri noi si ma duc cu placere la servici. Asta e experienta mea<:-P<:-P<:-P

Anmari
30.10.2007, 09:49:02
Fetelor m-am hotarat ... stau aici unde imi place ceea ce fac, unde ma duc cu placere la job si unde stiu ca daca mai stau jumatate de an am sanse sa ma plateasca dublu ... ce-i drept e extenuant, ore multe, stres dar si placere .... cu bebicii o sa vad atunci cand o sa-i am :D ce ma fac cu ei ;)) ... pana atunci raman pe pozitie .....

Ce mai sa vedeti ce consiliu de familie am facut .... viitorul sot: faci cum vrei dar parerea mea e sa ramai aici, sa faci experienta si in mai putin de un an ai sa castigi dublu, cat priveste stabilitatea nici la stat nu e nimic sigur :D ... mama: faci cum vrei, dar sa pleci de la un salar la atul la jumatate din el eu zic ca nu e bine ... mai gandeste-te dar oricum sa ramai aici :d ... tata s-a abtinut, iar pe socri nu am avut cum sa-i intrab ca sunt departe ;) ... asa ca hotararea a fost tot a mea ... si m-am gandit asa cum mi-a sugerat o miresica de aici, unde ma vad peste 5 ani .... ei bine ma vad Manager intr-o firma de IT ... si asta voi fi ;)

Multumesc din suflet pentru sfaturi .... sunteti THE BEST :*

Anc
30.10.2007, 09:57:08
Eu cred ca ai facut o alegere foarte buna. Si eu am avut o experienta de aproximativ un an intr-o societate sa zicem bugetara si nu mi-a placut, am plecat repejor. Succes!

manusa
14.11.2007, 12:40:48
si eu zic ca ai facut o alegere buna...
sa nu faceti ca mine: am plecat de job-ul meu..platit foarte bine, aam plecat din cauza sefei care era o taranca...si acum am ramas insarcinata, sunt in 6 sapt...si ca rezultat nu ma mai angajeaza nimeni...norcoc ca-mi merge cartea de munca.

ankutza
14.11.2007, 12:54:20
si eu zic ca ai facut o alegere buna...
sa nu faceti ca mine: am plecat de job-ul meu..platit foarte bine, aam plecat din cauza sefei care era o taranca...si acum am ramas insarcinata, sunt in 6 sapt...si ca rezultat nu ma mai angajeaza nimeni...norcoc ca-mi merge cartea de munca.

O sa ai bebic?:madlaugh: :madlaugh: ce frumos......cu slujba ai facut bine ca plecat! Si eu am avut un job de genul dar mi-am facut curaj, am plecat...si acum sunt multzumita!

Anmari
14.11.2007, 13:41:11
Eu am ales sa raman la jobul actul, sa nu ma duc la stat ... sper sa nu-mi para rau mai tarziu ... oricum sigur se prevede o marire de salar la anul in martie asa ca sper sa fie facut bine ..... si eu vreau bebic, dar ma gandeam sa raman la anul in septembrie si sper ca pana atunci sa ma angajez cu carte de munca ... acum sunt cu PFA

irina
14.11.2007, 23:28:47
Buna tuturor,

Eu nu am inteles asta, tu acum unde lucrezi nu ai carte de munca? =(( Intreb din curiozitate si un pic cu revolta, daca raspunsul e cel care reiese din cuvintele de mai sus...
In ce priveste hotararea ta, probabil ca ai facut cea mai buna alegere pentru tine, fiecare si le stie pe ale lui cel mai bine, si iti doresc multa bafta si sa ajungi ceea ce iti doresti! :)

PS - As vrea sa fac o organizatie de lupta impotriva muncii la negru (prin asta intelegand si diferenta dintre salariul net efectiv platit si cel declarat), se baga cineva? :D

Edit- Am vazut acum si raspunsul la intrebarea mea, cu PFA-ul...
Dar intrebarea cealalta ramane valabila, se baga cineva? :D

cinezee
14.11.2007, 23:34:28
Irina m-as baga eu :D

ar fi buna o asa organizatie in rom dar am avea si multe bete in roate ..dar pana la urma vor fi doar vb aici ...ca statu si organizatiile nu fac nimic ptr noi poporu :-&

higgs
17.11.2007, 01:43:58
PS - As vrea sa fac o organizatie de lupta impotriva muncii la negru (prin asta intelegand si diferenta dintre salariul net efectiv platit si cel declarat), se baga cineva? :D

Te sprijin eu din departare :))

Apropo de schimbare de job, de la 1 noiembrie sunt somera. Mama este disperata, eu sunt bucuroasa :D De 23 de ani, am studiat, lucrat in academie, sau in proiecte stiintifice sprijinite de diverse guverne. De doua saptamani invat cum sa aplic in domenii in afara academiei. Trebuie sa imi vand creierul, energia etc. Treaba este ca nu ma grabesc tare, nu am problema urgenta cu banii, iar somajul cred ca are sa fie suficient pentru o perioada. Ma tot gandesc ce sa fac, unde sa aplic, incerc orice? Clik, scriu scrisoare, trimit CV, astept. Din 5 aplicatii trimise in ultimile doua saptamani, am primit un telefon pentru un interviu, saptamana viitoare.
Insa nu voiam sa va zic acest lucru, ci cu totul altceva. Ma tot gandesc, am studiat atatia ani si pana la urma ajung la oficiul fortei de munca in Amsterdam, unde am o experienta kafkaesca (ok, am tras-o de par ca sa iasa romaneasca expresia), stat intr-o sala de asteptare cu alti someri, unii citeau reviste cu anunturi pentru job, altii cautau pe internet, iar eu ma uitam in jur, gandindu-ma la conditia umana :)) Ok, m-a luat un nene in primire, aveam deja programata intalnirea cu el, m-a invitat in birou, a invartit cateva hartii, dupa care se uita la mine speriat si imi zice ca nu se va ocupa de mine in viitor caci ii expira si lui contractul de munca in ianuarie :)), haha, ce ironie, mai ca imi venea sa iau formularul de somaj si sa il completez pentru el :) Ok, era totusi un om dragut, a zis ca nu stie ce job as putea face, insa sa ii dau idei si el se uita in baza lor de date. I-am zis ceva, a incercat sa scrie, nu era sigur daca analyst se scrie cu y sau cu i, pana la urma a nimerit, insa tot nu gasea, nu stia cum sa lucreze cu baza lor de date. A chemat o colega, colega ce a venit cu alta colega, si au inceput sa studieze, dupa cateva minute au descoperit ca nu trebuie sa apese enter ci trebuie sa dea click pe o optiune :)) Mai ca imi venea sa rad, dar nu am indraznit. Dupa ce s-a chinuit cu colegele, se intoarce fericit spre mine si imi zice ca mi-a gasit ceva....pe chimie :)) Mare ghinion pe el, sa ii dai unui fizician slujba de chimist :))
Ehe, nu am zis nimic, am multumit, am plecat, iar bicicland spre casa, m-am intrebat ce am invatat de la acea intalnire...Nu stiu, ma gandesc si astazi :) Stiu insa unde este si cum arata cladirea si ca cel putin unul din functionari are sa fie somer in ianuarie anul viitor.
Am sa va mai scriu ce se intampla, pana atunci ma gandesc la joburi, kafka si la coperta tezei mele :) (o alta poveste pentru alta ocazie :D )

ryanaro
17.11.2007, 17:35:30
Am sa va mai scriu ce se intampla, pana atunci ma gandesc la joburi, kafka si la coperta tezei mele :) (o alta poveste pentru alta ocazie :D )

e musai sa ti faci blog ;))...

higgs
19.11.2007, 10:22:57
din seria schimbare de job si interviuri :D
Surpriza, surpriza, mi-am pierdut vocea in noaptea de sambata spre duminica in timp ce eram la ziua unei prietene. Saptamana trecuta am avut probleme cu gatul, iar sambata combinatia de vorbit tare, fum de tigara, entuziasm m-a ajutat sa imi pierd vocea. Pot sa vorbesc in soapta, am sunat-o pe mama si s-a speriat, mai sa imi inchida telefonul in nas :))
Astazi de dimineata am sunat la agentie sa ii anunt ca nu pot sa ajung la interviu (astazi la ora 11), ar fi fost pierdere de timp si pentru ei si pentru mine.

Fluturas
19.11.2007, 10:45:35
Surpriza, surpriza, mi-am pierdut vocea in noaptea de sambata spre duminica in timp ce eram la ziua unei prietene. Saptamana trecuta am avut probleme cu gatul, iar sambata combinatia de vorbit tare, fum de tigara, entuziasm m-a ajutat sa imi pierd vocea. Pot sa vorbesc in soapta, am sunat-o pe mama si s-a speriat, mai sa imi inchida telefonul in nas :))
Astazi de dimineata am sunat la agentie sa ii anunt ca nu pot sa ajung la interviu (astazi la ora 11), ar fi fost pierdere de timp si pentru ei si pentru mine.

Oooo, trebuie sa fie tare nasol :( >:D<

ankutza
19.11.2007, 10:52:23

Papa miere....poate trece! >:D<

higgs
19.11.2007, 10:54:14
Oooo, trebuie sa fie tare nasol :( >:D<

Este si amuzant, duminica dimineata mi-am facut un plan de recuperare sa pot merge la interviu, insa dupa o gramada de miere, ceai, sirop si un galbenus crud, tot a trebuit sa sun la agentie sa le zic ca sunt muta :)) Asta a fost ciudat sa sun sa zic ca sunt muta cu ultima picatura de voce :)) Credeau ca vorbesc cu o fantoma :))

Anmari
19.11.2007, 11:07:00
Eu nu am inteles asta, tu acum unde lucrezi nu ai carte de munca? =(( Intreb din curiozitate si un pic cu revolta, daca raspunsul e cel care reiese din cuvintele de mai sus...
In ce priveste hotararea ta, probabil ca ai facut cea mai buna alegere pentru tine, fiecare si le stie pe ale lui cel mai bine, si iti doresc multa bafta si sa ajungi ceea ce iti doresti! :)

Edit- Am vazut acum si raspunsul la intrebarea mea, cu PFA-ul...
Dar intrebarea cealalta ramane valabila, se baga cineva? :D

La actualul job, cel pe care vroiam sa=l schimb cu un job la stat, am contract de colaborare, pe PFA pe care l-am facut. Tot firma imi plateste si impozitele la stat plus sanatatea, pensia. Nu am carte de munca, doar platesc statul, adica pensia sa-mi mearga vechimea, dar nu pe functia pe care o am :( . Aceasta a fost si unu din motivele spre care inclinam sa ma duc la stat, adica cartea de munca si posibilitatea ca dupa un an de maternitate sa am unde sa ma intorc. Dar gata am luat decizia si am sa vad si cu bebele cum fac si cu statul acasa :D.

Cat priveste organizatia care vrei sa o infiintezi, te sustin ;)

Anmari
19.11.2007, 11:40:10
Te sprijin eu din departare :))

Apropo de schimbare de job, de la 1 noiembrie sunt somera. Mama este disperata, eu sunt bucuroasa :D De 23 de ani, am studiat, lucrat in academie, sau in proiecte stiintifice sprijinite de diverse guverne. De doua saptamani invat cum sa aplic in domenii in afara academiei. Trebuie sa imi vand creierul, energia etc. Treaba este ca nu ma grabesc tare, nu am problema urgenta cu banii, iar somajul cred ca are sa fie suficient pentru o perioada. Ma tot gandesc ce sa fac, unde sa aplic, incerc orice? Clik, scriu scrisoare, trimit CV, astept. Din 5 aplicatii trimise in ultimile doua saptamani, am primit un telefon pentru un interviu, saptamana viitoare.

Stii cel mai bine e sa stai, sa analizezi (ca tot esti fizician :d ) si sa vezi ce anume iti place cu adevarat sa faci ... decat sa faci ceva ce nu-ti place.
Mi-e mi-a trebuit aproape un an pana sa intru la o firma si sa fac ceea ce imi place cu adevarat. Poate de aceea am inclinat sa nu plec spre un job care ofera stabilitate si plafonare si sa raman aici unde e un challenge tot timpul.

Bafta in alegerea ta ;)

Anmari
19.11.2007, 11:42:53

Ei ... asta a fost sa fie ;)) ... poate nu era ceea ce vroiai :D ... oricum insanatoseste-te si apoi continui ... cautarea abia incepe :D

higgs
19.11.2007, 11:46:41
Ei ... asta a fost sa fie ;)) ... poate nu era ceea ce vroiai :D ... oricum insanatoseste-te si apoi continui ... cautarea abia incepe :D

Merci! Insa interviul a fost mutat, nu anulat :) Am uitat sa mentionez acest lucru. Voi merge vineri, sper sa ma fac bine pana atunci.
Este chiar interesant sa cauti un job nou. Fac liste peste liste cu ce imi place ce fac, cu ce sunt in stare, ce joburi. Este ca si cum ai explora teritorii noi :)

Anmari
19.11.2007, 11:54:09
Merci! Insa interviul a fost mutat, nu anulat :) Am uitat sa mentionez acest lucru. Voi merge vineri, sper sa ma fac bine pana atunci.
Este chiar interesant sa cauti un job nou. Fac liste peste liste cu ce imi place ce fac, cu ce sunt in stare, ce joburi. Este ca si cum ai explora teritorii noi :)

Hai sa-ti dau un sfat ... sa stii ca cateodata ne surprindem pe noi insine cu adaptabilitatea la un nou job si cu capacitatea de invatare si asimilare de lucruri noi ... asa ca nu exclude joburi care ti-ar place dar crezi ca nu le-ai face fata ... ai sa ai o surpriza .... suntem "antrenate" la un nivel superior si avem cunostinte de care nici noi nu banuim cateodata ;)) ... asa ca eu iti tin pumnii si sa ma tii la curent cu interviul ;)

lacrimaxx
20.11.2007, 00:11:28

Am mai auzit lucrul asta..ca e interesant sa cauti un job nou..Eu sunt cam disperata..:-"Imi caut un job de cateva luni si nimic deocamdata.Am fost la niste companii de recrutare(ei m-au cautat) si acolo imi zic ca ei cauta pers cu experienta..pai atunci de ca m-au mai invitat la interviu?sa imi pierd timpul..
Maine am un inerviu la Bank of New York.;))
Sper sa fie bine.E primul interviu ever.Toti imi zic ca tre sa ma pregatesc sa citesc despre companie(logic) sa imi pun intrebari(si sa raspund)...dar nu stiu ce sa ma intreb?!

Green_Eyes
20.11.2007, 09:31:28
Am mai auzit lucrul asta..ca e interesant sa cauti un job nou..Eu sunt cam disperata..:-"Imi caut un job de cateva luni si nimic deocamdata.Am fost la niste companii de recrutare(ei m-au cautat) si acolo imi zic ca ei cauta pers cu experienta..pai atunci de ca m-au mai invitat la interviu?sa imi pierd timpul..
Sper sa fie bine.E primul interviu ever.Toti imi zic ca tre sa ma pregatesc sa citesc despre companie(logic) sa imi pun intrebari(si sa raspund)...dar nu stiu ce sa ma intreb?!

Baftaaa! Iti tinem pumnii<:-PSa vii cu vesti bune!

mariammary2000
20.11.2007, 09:33:03

Mult succes!!!

Anmari
20.11.2007, 10:42:10

Multa bafta la interviu .... sa nu ai emotii, sa fii relaxata, punctuala si la obiect. Atunci cand nu stii sa raspunzi la o intrebare spune-le sincer NU STIU ... stiu din experienta (slava domnului am fost la peste 30 interviuri, daca nu si mai mult) ca adevarul e foarte apreciat, decat o bajbaiala dupa un raspuns oricum nestiut.

Uite cateva linkuri sa te ajute sa te pregatesti:
http://bunelemaniere.ablog.ro/2007-03-30/sfaturi-despre-cum-sa-te-imbraci-la-un-interviu.html
http://bunelemaniere.ablog.ro/2007-03-30/cele-mai-intalnite-109-intrebari-la-un-interviu.html
http://www.yuppy.ro/articol/cariera/10/Cele-15-reguli-de-aur-ale-unui-interviu.html
http://bunelemaniere.ablog.ro/2007-03-30/34-de-greseli-in-timpul-interviului.html
http://www.yuppy.ro/articol/cariera/1938/Interviul-de-angajare-Preia-fraiele.html
http://www.sfin.ro/articol_7974/regulile_de_aur_ale_unui_interviu.html

S8i linkurile pot continua ... citeste, sa stii ca o parte din ele chiar iti vor ramane in minte si le vei pune in practica :-*

Habib
20.11.2007, 14:09:35
si eu sunt cam in aceeasi situatie, am terminat o facultate, termin si un master , dar momentan n-am lucrat in domeniu, si acum am sansa sa-mi incerc norocul de a lucra in domeniu............saptamana viitoare sunt examenele.......nu stiu ce sa fac, mi-am depus dosarul, dar nu stiu daca e ceea ce-mi doresc.................cu toate ca acolo as avea un salariu de 2 ori si jumatate mai mare $-)$-)$-)$-)$-)$-)............si cam asta m-ar atrage mai mult........voi ce-ati face in locul meu?

higgs
20.11.2007, 14:56:17

Cred ca la primele interviuri as incerca sa aflu cat mai mult despre job si cam ce implica munca, ce fel de proiecte, munca in echipa sau nu, calatorii. In cazul in care nu imi place nu are sens sa continui ;))
Desigur informatia despre companie este foatre folositoare si cei care conduc interviul se simt maguliti ca esti informata si atrasa de ceea ce fac ei acolo. Interviul este un drum cu doua sensuri, nu numai cu unul. Ei vor un nou membru in companie, iar tu vrei sa ajungi unul ;) De asta ma gandesc ca este bine sa extragi cat mai multe informatii.
Sa ne zici cum a fost :)!
Dupa interviul de vineri (daca imi revine vocea), plec 5 zile in Trieste, sa ma relaxez. Incearca sa profiti de timpul liber, nu mai vine inapoi. Poti sa vizitezi Amsterdamul :))

higgs
20.11.2007, 14:59:29
Multa bafta la interviu .... sa nu ai emotii, sa fii relaxata, punctuala si la obiect. Atunci cand nu stii sa raspunzi la o intrebare spune-le sincer NU STIU ... stiu din experienta (slava domnului am fost la peste 30 interviuri, daca nu si mai mult) ca adevarul e foarte apreciat, decat o bajbaiala dupa un raspuns oricum nestiut.
Uite cateva linkuri sa te ajute sa te pregatesti:
http://bunelemaniere.ablog.ro/2007-03-30/sfaturi-despre-cum-sa-te-imbraci-la-un-interviu.html
http://bunelemaniere.ablog.ro/2007-03-30/cele-mai-intalnite-109-intrebari-la-un-interviu.html
http://www.yuppy.ro/articol/cariera/10/Cele-15-reguli-de-aur-ale-unui-interviu.html
http://bunelemaniere.ablog.ro/2007-03-30/34-de-greseli-in-timpul-interviului.html
http://www.yuppy.ro/articol/cariera/1938/Interviul-de-angajare-Preia-fraiele.html
http://www.sfin.ro/articol_7974/regulile_de_aur_ale_unui_interviu.html
S8i linkurile pot continua ... citeste, sa stii ca o parte din ele chiar iti vor ramane in minte si le vei pune in practica :-*

Apropo de informatii si carti. Mie mi-a fost recomandata o carte "What colour is your parachute ". Primeste recomandari foarte bune, destul de americana cartea, insa te ajuta sa iti faci ordine in idei :)

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:1DGqLErrbaxYWM:http://www3.waterstones.com/wat/images/nbd/m/97/9781580088671.jpg (http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www3.waterstones.com/wat/images/nbd/m/97/9781580088671.jpg&imgrefurl=http://www.waterstones.com/waterstonesweb/displayProductDetails.do%3Fsku%3D5900813&h=200&w=133&sz=9&hl=en&start=4&sig2=SrGrbqD_gDjlIB-raANjGA&um=1&tbnid=1DGqLErrbaxYWM:&tbnh=104&tbnw=69&ei=3dlCR-rUOYWewwHB7bTWCA&prev=/images%3Fq%3DWhat%2Bcolour%2Bis%2Byour%2Bparachute %26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN)

Anmari
20.11.2007, 16:18:55
si eu sunt cam in aceeasi situatie, am terminat o facultate, termin si un master , dar momentan n-am lucrat in domeniu, si acum am sansa sa-mi incerc norocul de a lucra in domeniu............saptamana viitoare sunt examenele.......nu stiu ce sa fac, mi-am depus dosarul, dar nu stiu daca e ceea ce-mi doresc.................cu toate ca acolo as avea un salariu de 2 ori si jumatate mai mare $-)$-)$-)$-)$-)$-)............si cam asta m-ar atrage mai mult........voi ce-ati face in locul meu?

Sa ai un salariu de 2 ori si jumatate mai mare la stat decat acum cand lucrezi la particular sau invers? N-am inteles :D ... oricum eu as opta ptr salar mai mare ... ceea ce am si facut :">

lacrimaxx
20.11.2007, 17:32:04
Buna fetelor.M-am intors..Multumesc tuturor celor care m-au sfatuit.
Eu zic ca a fost bine.am aplicat pt un internship(nu am nici o sansa de o slujba anul asta), am avut interviu cu 2 manageri si dupa aceea 2 fete de la HR au venit.eu managerii a fost ok,m-au intrebat lucruri relevante referitoare la lumea financiara si in special pietei Luxemburgheza,mi-au testat"cunostintele " mi-au testat limbile straine...eu zic ca a fost ok,insa cand au venit cele de la HR m-am cam blocat ptc mi-au pus intrabari stupide si nici nu erau f interesate.
oricum au zis ca au primit cam 20 de cv si au selectat doar 3 si sapt viitoare au inca 2 interviuri..asa ca ma vor anunta dupa aceea..:-&
Eu as i super buuroasa sa fiu acceptata.sunt disperata ptc simt c aimi pierd timul invatand si facand proiecte.dar asat nu conteaza..doar experienta conteaza..si nimeni nu angajeaza pers fara experienta..E ca un cerc vicios.

Anmari
20.11.2007, 18:18:12
Buna fetelor.M-am intors..Multumesc tuturor celor care m-au sfatuit.
Eu zic ca a fost bine.am aplicat pt un internship(nu am nici o sansa de o slujba anul asta), am avut interviu cu 2 manageri si dupa aceea 2 fete de la HR au venit.eu managerii a fost ok,m-au intrebat lucruri relevante referitoare la lumea financiara si in special pietei Luxemburgheza,mi-au testat"cunostintele " mi-au testat limbile straine...eu zic ca a fost ok,insa cand au venit cele de la HR m-am cam blocat ptc mi-au pus intrabari stupide si nici nu erau f interesate.
oricum au zis ca au primit cam 20 de cv si au selectat doar 3 si sapt viitoare au inca 2 interviuri..asa ca ma vor anunta dupa aceea..:-&
Eu as i super buuroasa sa fiu acceptata.sunt disperata ptc simt c aimi pierd timul invatand si facand proiecte.dar asat nu conteaza..doar experienta conteaza..si nimeni nu angajeaza pers fara experienta..E ca un cerc vicios.

Eu iti spun de pe acum felicitari pentru job ... iar daca e al tau ramane sa-mi dai de baut cu prima ocazie cand vii in romania ;)

lacrimaxx
20.11.2007, 19:08:46
Eu iti spun de pe acum felicitari pentru job ... iar daca e al tau ramane sa-mi dai de baut cu prima ocazie cand vii in romania ;)
:D o sa te imabat.Am fost acceptata.M-au sunat acum o ora sa imi spuna ca ma vor pe mine..>:D<Asa deodata...si incep luni.Sunt foarte fericita.este o sansa f mare pt mine.

DanaS
20.11.2007, 19:22:52
:D o sa et imabat.Am fost acceptata.M-au sunat acum o ora sa imi spuna ca ma vor pe mine..>:D<Asa deodata...si incep luni.Sunt foarte fericita.este o sansa f mare ptmine.
Felicitati, madame !!!!!!!!!! <:-P<:-P<:-P<:-P

cinezee
20.11.2007, 19:29:28
:D o sa et imabat.Am fost acceptata.M-au sunat acum o ora sa imi spuna ca ma vor pe mine..>:D<Asa deodata...si incep luni.Sunt foarte fericita.este o sansa f mare ptmine.

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ bravossssss felicitariiiii :)>- :* :*

LILICA
20.11.2007, 19:33:15
Fetelor care lucrati in cadrul unor companii multinationale, care sunt avantajele/dezavantajele, poate e stupida intrebarea mea, dar astept un raspuns[-o< .

lacrimaxx
20.11.2007, 20:00:09
Felicitati, madame !!!!!!!!!! <:-P<:-P<:-P<:-P
Merci.Acum tre sa arat ce stiu si cine sunt.Sper sa nu ma concedieze dupa o saptamana..>:D<

lacrimaxx
20.11.2007, 20:02:12
\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ bravossssss felicitariiiii :)>- :* :*
Multumesc frumos..:">

Habib
21.11.2007, 10:48:29
Fetelor care lucrati in cadrul unor companii multinationale, care sunt avantajele/dezavantajele, poate e stupida intrebarea mea, dar astept un raspuns[-o< .

avantajul ca lucrezi pentru o companie multinationala, este doar numele companiei, iar daca vrei sa te angajezi in alta parte, esti angajata mai usor, una e sa spui ca ai lucrat pentru ''X'' (firma renumita) si una e sa spui ca ai lucrat la sc. lebaduta srl(de exemplu)..............

dezavantaje........sunt mai multe: am cunostinte care lucreaza la diferite companii multinationale , si se plang de volumul mare de munca, iar directorii profita din plin, te muncesc ''la greu''

Anmari
21.11.2007, 11:57:35
:D o sa te imabat.Am fost acceptata.M-au sunat acum o ora sa imi spuna ca ma vor pe mine..>:D<Asa deodata...si incep luni.Sunt foarte fericita.este o sansa f mare pt mine.

O Doamne ce ma bucur .... nu-mi vine sa cred ca am avut gura aurita (stiu ca sunt pocita, dar de obicei cu cei alaturi de mine, nu si cu strainii ... :-? sa fie cumva o conexiune :D)

Deci, cand vii in Romania sa ne imbatam :D :-?

Anmari
21.11.2007, 12:06:44

Eu lucrez intr-o companie multinationala iar avantajele sunt cele pe care le-a spus Lavinuta, numele companiei e avantajul, atunci cand vrei saiti muti jobul, iar un alt avantaj ar mai fi beneficiile pe care le ofera, spre exemplu mie: sala de gimnastica, masaj o data pe luna, party summer, party christmas, pranz o data pe saptamana pentru cei care nu vor sa faca sala, cursuri de engleza si altele in domeniu.

Dezavantaje cum a specificat si Lavinia, volumul mare de lucru, iar pe langa aceasta ar mai fi: structura ierarhiala, mentalitatea conducerii precum ca trebuie sa treci prin anumite etape ca sa ajungi mai sus, munca ta nu e luata individual si pe echipa, iar daca unul din echipa doarme si altul munceste nu conteaza pentru ca in final echipa ia laurii, salariile crescute procentual anual (si aici ma refer tot la politica firmei care se ia precum cea din exterior si ai procent la salar ridicat de 3%, ceea ce inseamna 3% din nimic = nimic pentru cei cu salar mic, nu ma refer la manageri care atunci cand li se ofera 3% din huge = huge marire) .... si pot continua ... dar nu vreau sa te dezamagesc ...

lacrimaxx
21.11.2007, 14:51:00
O Doamne ce ma bucur .... nu-mi vine sa cred ca am avut gura aurita (stiu ca sunt pocita, dar de obicei cu cei alaturi de mine, nu si cu strainii ... :-? sa fie cumva o conexiune :D)

Deci, cand vii in Romania sa ne imbatam :D :-?

#:-SPai nu stiu cand vin.deocamdata nu am nimic planuit.O sa fie spontan.:>

LILICA
21.11.2007, 18:09:50
Multumesc pentru raspunsuri, nu eu ci sotul si-a schimbat serviciul, azi a ''batut palma'' sa zic asa, la o astfel de companie. L-am insotit la una din intalniri si mi-au facut o impresie buna cei de-acolo, vedem ce o sa fie. Cat despre volumul de munca, asta e cam peste tot.
>:D<

mariammary2000
21.11.2007, 22:50:30
>:D< >:D< >:D< cam tarziu dar te felicit. N am fost pe faza>:D< >:D< >:D<

lacrimaxx
22.11.2007, 00:17:26
>:D< >:D< >:D< cam tarziu dar te felicit. N am fost pe faza>:D< >:D< >:D<
Nu e tarziu de loc:D.Mercic

lacrimaxx
22.11.2007, 12:11:03
Up date:ma vor si palti..1000eur (din care nu platesc nici un fel de taxa)+tickete de masa.:madlaugh::A:A:A:rockon:Vor fi primii mei bani,munciti :gen_16: =))

crissty
30.11.2007, 12:22:55
parerea mea sincera e ca familia trebuie pusa pe primul plan, joburi sunt destule ! cu un pic de noroc o sa gasesti unul care sa-ti permita si o armata de bebei !

eu una sunt norocoasa, am o sefa care incurajeaza treaba asta, anul trecut s-au nascut 5 minuni o:-) la noi in departament, mai sunt 2 pe teava <:-P

kristinuta
08.06.2008, 21:45:37
fetelor,indraznesc sa scriu si eu la acest subiect pt ca am o mare dilema....
eu am lucrat in cj 2 ani jumate la un call center,ca operator in lb italiana si engleza.nu sunt specializarea mea limbile,dar recunosc ca ador limbile straine si imi placea ceea ce faceam...am ajuns in punctul in care urma sa fiu promovata ca responsabil,dar am plecat inainte sa-mi propuna pt ca prietenul meu a primit o bursa de studiu pt master in italia si eu l-am urmat.
aici,nu mi-e rusine sa recunosc,lucrez ca baby sitter,fac de toate...dar din septembrie trebuie sa-mi caut alt loc de munca.problema e ca nu mai vreau sa fac munca asta,pt ca m-am saturat! as vrea sa incerc sa-mi caut un loc de munca in alt domeniu,dar e cam greu pt noi romanii care suntem aici...asa ca am luat in calcul posibilitatea sa ma intorc acasa.dar atunci ar fi in zadar tot ceea ce am facut anul trecut(adica am plecat si am lasat tot),ca sa ma intorc de unde am plecat,numai ca acum,daca m-as intoarce acolo unde munceam inainte ar trebui sa incep de mai jos si ar trebui sa astept iar muuulta vreme pana sa fiu avansata...
plus ca prietenul meu ar ramane aici pt inca un an...asta e cel mai greu
nu stiu ce sa fac:((

byMara
08.06.2008, 22:07:48
Buna,

Cu experienta dobandita aici (experienta pe care nu ti-o ia nimeni indiferent ce ai facut de atunci) poti aplica pentru un post de supervisor sau teamleader intr-un call center.

Important este ca in timpul interviului sa dovedesti faptul ca ai abilitati manageriale, de coordonare, de supervizare. Fruntea sus, cu atitudinea potrivita vei reusi :)

Partea buna este ca lucrand atata timp intr-un call center stii prea bine despre ce este vorba...

ramo
08.06.2008, 22:10:54
fetelor,indraznesc sa scriu si eu la acest subiect pt ca am o mare dilema....
eu am lucrat in cj 2 ani jumate la un call center,ca operator in lb italiana si engleza.nu sunt specializarea mea limbile,dar recunosc ca ador limbile straine si imi placea ceea ce faceam...am ajuns in punctul in care urma sa fiu promovata ca responsabil,dar am plecat inainte sa-mi propuna pt ca prietenul meu a primit o bursa de studiu pt master in italia si eu l-am urmat.
aici,nu mi-e rusine sa recunosc,lucrez ca baby sitter,fac de toate...dar din septembrie trebuie sa-mi caut alt loc de munca.problema e ca nu mai vreau sa fac munca asta,pt ca m-am saturat! as vrea sa incerc sa-mi caut un loc de munca in alt domeniu,dar e cam greu pt noi romanii care suntem aici...asa ca am luat in calcul posibilitatea sa ma intorc acasa.dar atunci ar fi in zadar tot ceea ce am facut anul trecut(adica am plecat si am lasat tot),ca sa ma intorc de unde am plecat,numai ca acum,daca m-as intoarce acolo unde munceam inainte ar trebui sa incep de mai jos si ar trebui sa astept iar muuulta vreme pana sa fiu avansata...
plus ca prietenul meu ar ramane aici pt inca un an...asta e cel mai greu
nu stiu ce sa fac:((

Eu zic sa nu renunti. Ia un ziar cu anunturi si trimite CV-uri. Du-te la facultati si uita-te ca sunt uneori anunturi pe-acolo. Poate gasesti job-uri de exemplu de secretara, chestii din astea, oricum e mai bine ca baby-sitter, stiu ca nu e rusinos, dar nu ai nici o satisfactie, si eu am facut cateva luni.

Daca iti gasesti in domeniul secretariat sau ceva asemanator poti ramane inca un an cu prietenul tau si apoi daca va intoarceti impreuna in Romania iti cauti atunci.

Mult succes!

kristinuta
08.06.2008, 22:16:56
fetelor,multumesc de incurajari!
asa imi spun si eu ca trebuie macar sa incerc,dar cateodata cedez si mi se pare ca nu mai pot sa fac nimic sa ies din starea asta...
multumesc mult,m-ati mai linistit!pupici

ramo
08.06.2008, 22:40:13
fetelor,multumesc de incurajari!
asa imi spun si eu ca trebuie macar sa incerc,dar cateodata cedez si mi se pare ca nu mai pot sa fac nimic sa ies din starea asta...
multumesc mult,m-ati mai linistit!pupici

Cu placere,

te inteleg ca si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare, stiu cat de greu este sa renunti la tot in tara si sa pleci cu omul pe care il iubesti; adaptarea nu e inttodeauna usoara, dar nu trebuie sa disperi - trebuie sa incerci si sa nu te lasi.

Incearca si la agentii care recruteaza - eu sunt in Franta si aici sunt agentii care recruteaza pentru munca temporara - trimite cate CV-uri poti si sa nu te dai batuta - nu vei primi multe raspunsuri sau poate deloc la inceput, dar nu ceda, asta e cel mai imporatant..

Uite, eu am luat aici faculta de la 0 - acum termin anul IV. Si in primul an am lucrat ca baby-sitter, ca altceva nu am gasit. Insa nu mai vroiam , ca simteam ca ma pierd in job-ul asta. Si asa am depus CV-uri, dar norocul mi-a venit cand am gasit un anunt la faculta si nu imi venea sa trimit ca ziceam ca nu ma iau, ca zicea de Secretariat ceva, dar am trimis si m-au luat. Lucrez de 3 ani la ei cu timp partial si e OK pana imi termin studiile.

Asa ca nu dispera,

Capul sus si mergi inainte.

kristinuta
29.06.2008, 14:26:09
multumesc ramo...
inca nu am decis ce voi face,dar ar cam trebui!
pe de o parte m-as intoarce acasa sa ma angajez undeva si sa am putina vechime(vrem sa cerem un imprumut de la banca pt o casuta).pe de alta parte, aici mai raman cu ceva bani la sfarsitul lunii,ceea ce in romania e mai greu...
am fost in concediu acasa si nu m-as mai fi intors...m-am cam saturat:zz:
totusi ma gandesc sa incerc macar sa-mi acut altceva aici..daca nu,asta e!
oricum sunt de parere ca orice decizie voi lua,va fii aceea buna.
>:D<sa ne auzim cu bine!pupici

codrinelu
20.11.2009, 11:58:53
Buna tuturor,

gandeste-te bine la ceea ce vrei sa faci in viitor si ia o decizie corecta.

Catalina2009
20.11.2009, 13:42:21
gandeste-te bine la ceea ce vrei sa faci in viitor si ia o decizie corecta.
E un mesaj din 2007...

minicutta
09.07.2010, 08:37:56
E un mesaj din 2007...
=))=))..se mai intampla...am raspuns si eu odata la un mesaj de acu o mie de ani

Dilema mea e alta............ca orice femeie, ma gandesc si sper sa devin mama la un moment dat, insa ma intreb ce se va intampla cu job ul meu , in perioada cat voi sta acasa...ca e greu de crezut ca angajatorul ma va primi cu bratele deschise dupa 2 ani, timp in care voi ramane in urma cu noutatile legislative, cu problemele firmei (tin sa precizez ca eu sunt consilier juridic)... Si nici nu as vrea sa renunt la a sta cu bb ul meu in primele lui luni de viata :(:(

Mai sunt persoane in situatia mea (si sunt sigura ca da :D ). Cum ati procedat?????

Eu chiar am o dilema in ce priveste situatia asta.

justina
12.07.2010, 22:24:44
Buna Minicutta,

Nu sunt mama deci nu pot sa-ti raspund din experienta proprie dar iti pot spune ca in alte tari concediul maternal este de doar 3 luni :-& dupa care mama poate alege sa lucreze 4 zile din 5 timp de un an si ceva dar foarte multe mame aleg sa lucreze doar 50%, cel putin in primii ani.

Stiu ca 2 ani este pana la urma o perioada tentanta si necesara dar iata ca nu toate mamele isi permit sa si-l ia intreg.
De aceea daca te tenteaza varianta part-time-ului ai putea poate sa aduci discutia cu angajatorul tau. Asta bineinteles daca ti se pare fezabil si ai un angajator intelegator.

minicutta
15.07.2010, 09:29:03
Nah, in alte tari e alta mentalitate, alta viziune asupra relatiei angajat - angajator.............

Varianta cu a sta cateva luni acasa (timp in care voi "vizita" frecvent angajatorul L-) , pentru a mi rezolva problemele) cred ca e cea mai indicata..... 8-|
2 ani ......e prea mult (in ceea ce priveste lipsa de la job) insa pentru a mi vedea bb-ul cum creste...e prea putin :(