PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor din Tulcea

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

ANCA
10.07.2006, 11:36:49
Este vreo miresica din Tulcea?Tare as vrea sa ne sfatuim in legatura cu starea civila,obiceiurile de pe aici.......

vicky
14.07.2006, 18:21:34
da .. sa traiti!.. miresica din tulcea, cu casatoria civila facuta in tulcea, cu nunta(in octombrie) in bucuresti... daca ai intrebari cu cea mai mare placere..

ANCA
14.07.2006, 19:29:02
Eu ti-am trimis adresa dar de ce nu le pui pe site sa le vada toata lumea cred ca ar fi dragut

axara_me
17.07.2006, 09:40:37
hello hello! si eu am facut nunta in TL (pe 4 iunie), daca mai ai ceva nelamuriri....coafeza,dj,cameramanul...spune!:) spor la pregatiri!

andya
10.08.2006, 21:16:22
Buna fetelor ...
Eu sunt tot din Tulcea si pot spune ca am fost la tot felul de nunti, iar la Marinarul am vreo 3 invitatii pe care evident nu le voi onora chiar pe toate ... una peste alta, voi fi prezenta pe acolo prin octombrie la o verisoara, si va zic cum a fost...
AAAA si ptr Andya... sa stii ca daca vrei ceva super modern du-te la Aura ... pe Isaccei ...e cam scump adevarul asta e ... sau undeva langa liceul de arta au deschis un salon fostle e angajate a lu Carmen...
in rest ...pana la anu .... sa tot dicutam ... nu??

Va pup si o zi buna

Mersi pentru ponturi. Am sa merg la ambele sa vad si ce preturi au. Acum, sincera sa fiu, prefer sa fiu frumoasa in ziua nuntii si cu portofelul gol..ca scot eu bani la nunta..:)) sper.

Vad ca tu nu ti-ai trecut localul. Inca nu l-ai rezervat? Eu zic sa te grabesti sa nu patzesti ca mine. Nu mai era liber decat la Marinarul si doar in noiembrie. Eu zic ca o sa fie bine pana la urma. Mi-e teama sa nu fie vremea urata. Ca daca ploua se duce naibii si coafura si tot. Ca eu vreau bucle lasate pe spate si alea nu rezista la umezeala, se desfac.

A, mai am o intrebare? Stiti cumva la ce pret e o capa cu blanitza in Tulcea? Banuiesc ca trebuie sa am ceva pe mine...in noiembrie...sper sa nu fie frig rau. In Bucuresti toate sunt mai scumpe si as prefera sa-mi iau din tl (doar daca e mai ieftin)

andya
10.08.2006, 22:17:30
Vicky ti-am trimis un mesaj privat.

Liliana_D
11.08.2006, 08:23:46
Salut Andya,
Pai ne gandeam la Panoramic, si cred ca mergem luna asta sa vb, ca chiar nu vreau sa patesc ca tine :).
O capa, ....hmmm. cred ca vreo 600.000 de lei vechi.
O prietena de-a mea a avut nunta anul trecut pe 12 nov, si nu a fost chiar frig, chiar si-a luat atunci o capa dinasta cum vrei tu, as putea sa vb cu ea sa ti-o vanda, chiar n-are rost sa-ti iei alta, ca nu stiu daca a purtat-o o ora.
O dai si tu mai departe porma, cu valoare sentimentala.:).
Deci ... cam atat.

Cu bine

andya
21.08.2006, 22:45:12
Salut Andya,
Pai ne gandeam la Panoramic, si cred ca mergem luna asta sa vb, ca chiar nu vreau sa patesc ca tine :).
O capa, ....hmmm. cred ca vreo 600.000 de lei vechi.
O prietena de-a mea a avut nunta anul trecut pe 12 nov, si nu a fost chiar frig, chiar si-a luat atunci o capa dinasta cum vrei tu, as putea sa vb cu ea sa ti-o vanda, chiar n-are rost sa-ti iei alta, ca nu stiu daca a purtat-o o ora.
O dai si tu mai departe porma, cu valoare sentimentala.:).
Deci ... cam atat.

Cu bine

Sa stii ca as apela la metoda asta...oricum dupa nunta n-o mai folosesc. E de blanitza sau satin? De satin mi-a promis o prietena ca imi da...ca la nunta ei nici n-a luat-o la ea (a fost foarte cald), dar nu stiu la ce sa ma astept de la luna noiembrie in privinta vremii.:-s

Liliana_D
22.08.2006, 08:22:21
Buna Andya
Pai e din blanita si e mai mult sub forma de gecutza, asha ca dupa nunta poti so iei in luna de miere la munte.
Daca vrei zi-mi din timp sa pot sa o intreb pe prietena mea. ok??
O zi buna

andya
22.08.2006, 13:38:56
Fetelor, mi-am gasit rochita <:-P \:D/ ...am dat deja si avansul...sunt super fericita. Nu e cea mai frumoasa rochie din lume, dar e rochita care a strigat "eu sunt rochita ta, ia-ma acasa" :))...nici chiar asa. E o poveste lunga. Din pacate nu o pot spune pe site fiindca e posibil sa fac rau cuiva care m-a ajutat foarte mult. :-s

andya
22.08.2006, 14:02:00
Buna Andya
Pai e din blanita si e mai mult sub forma de gecutza, asha ca dupa nunta poti so iei in luna de miere la munte.
Daca vrei zi-mi din timp sa pot sa o intreb pe prietena mea. ok??
O zi buna

As vrea sa o vad...iti dai seama...nu poti zice ca vrei sa iei ceva fara sa stii ce iei...eu in weekendul asta (26-27 aug) ajung in tulcea...poate ne intalnim sa o vad... Ce zici?

Rochitza mea e crem...un crem deschis...sper sa mearga cu capa...

Liliana_D
25.08.2006, 11:27:22
ok pai cand vii dai un mesaj pe si-ti las un nr de tel. ok??

andya
25.08.2006, 13:17:35
ok pai cand vii dai un mesaj pe si-ti las un nr de tel. ok??

Ti-am lasat si eu numarul meu pe mesaj privat.

andya
28.08.2006, 13:27:17
Am fost acasa (tl) si am tot umblat pt lucruri de nunta. Am vazut ca cele mai ieftine lumanari se gasesc la tic-tac si au in general preturi mai mici. Cele mai dragutze decoratiuni florale sunt la Andra lux vav de primarie...cea mai dragutza casuta de bani e la pelican sus...si cele mai dragutze baloane langa palatul copiiilor. Aaa...si cele mai ieftine marturii in Piata noua in magazinul mobila, la etaj - firma se numeste scormen.

M-am programat la coafor la Carmen.

De tort nu m-am interesat. Mi-a zis cineva ca cel mai ieftin e la pluto - undeva in e3 - nu stiu unde e - si ca e si bun.

Am in schimb o problema cu studioul foto. Pentru ca vremea nu o sa fie de facut poze in parc, ma hotarasem sa merg la un studio foto in drum spre biserica dupa ce plec de la starea civila. Si ma gandeam la cel de langa primarie - vav de primarie. Numai ca o poza e 100.000 lei si esti obligat pt o singura pozitie sa iei cel putin 3. Adica faci o poza , o primesti in 3 exemplare si platesti 300.000 (10 poze = 3 milioane). Mie mi se pare cam mult. Voi ce ziceti. Stiti un alt studio in zona (adica in centru) mai ieftin?

Si m-ar interesa si un fotograf bun pentru nunta. Ca eu nu stiu pe nimeni. Poate aveti si un numar de telefon.

andya
29.08.2006, 13:52:17
ieir mi-am stabilit si eu data ...:)

va pup

Care data? Data nuntii? Nu era stabilita?

Liliana_D
30.08.2006, 08:04:54
aaaa.....da data nuntii .... nu era stabilita ...era doar luna, deoarece trebuia sa tinem cont de mai multe chestii ...dar s-a rezolvat

va pup

andya
30.08.2006, 08:46:21
aaaa.....da data nuntii .... nu era stabilita ...era doar luna, deoarece trebuia sa tinem cont de mai multe chestii ...dar s-a rezolvat

va pup

Pai atunci FELICITARI !!!! CASA DE PIATRA SI MULTA FERICIRE!!!

<:-P

andya
04.09.2006, 09:40:12
Este vreo miresica din Tulcea?Tare as vrea sa ne sfatuim in legatura cu starea civila,obiceiurile de pe aici.......

Vai ...se apropie nunta. Cum stai cu pregatirile? Sunt toate gata? Abia astept sa vad poze de la nunta. Vad ca la tine scrie: Mai am o saptamana si 4 zile pana la nunta ! :-s Ma apuca pe mine emotiile.

Liliana_D
05.09.2006, 22:40:36
Hei saluatare miresici din Tulcea ...trebuie sa fiti si din delta ... haideti la taclale...

ANCA
07.09.2006, 14:24:31
Pt andya:eu stau bine cu pregatirile intotdeauna am facut totul din timp nu-mi place sa las nimic pe ultima suta de metrii doar ce e necesar.Asa ca mai am de luat bautura care oricum e aranjat doar sa o aduca,de discutat ultimele detalii la restaurant,si de dat comanda la colaci.Emotii nu am cu toate ca am numarat de la un an si 3 luni fiecare zi pana la nunta acum m-am calmat fff mult nu stiu de ce dar probabil in ultimele 2 zile o sa fiu ZOMBIE

ANCA
08.09.2006, 19:04:18
Vicky avea mai multe de discutat cu mine nu am fi reusit niciodata pe forum.Doar nu va suparati nu?
La ce ora ai biserica?Vezi cum rezolvi la starea civila ca e bataie de joc dc ai ceva relatii.................ar fi cel mai bine.Noi ne-am dus in prima zi de programari la o ora dupa inceperea programului si deja erau programate 17 perechi.Cu toate ca ea sustinea ca in ziua aceea le-a facut era imposibil ca intr-o ora cat am asteptat acolo a facut 2 perechi.Asa ca biserica o avem la 17 si cununia civila la 15:15 asta e nu avem ce face

vicky
08.09.2006, 19:07:57
sal..

daca pe mine ma intrebati, eu nu am starea civila. am facut-o.. daca intrebarea era pt andya, o poftim sa ne raspunda .")

bambytza
09.09.2006, 10:11:14
salut, fetelor!ma bucur ca suntem aici o "manuta" de miresici....eu sunt noua...si pan a la nunta mai am ,dar sunt sigura ca voi avea nevoie de sfaturile voastre.....

andya
10.09.2006, 12:43:19
merci de raspuns.. normal ca ne interesam.. ca stim sa ne zbatem..:)) tot in bucuresti locuim.. LOL
:-$:-$:-$ oau, nu stiam ca stii in ce zona locuiesc =D>

Tu mi-ai zis ...asa si-a dat silviu seama ca esti tu. Ai zis pe site undeva cred.

andya
10.09.2006, 12:49:56
salut, fetelor!ma bucur ca suntem aici o "manuta" de miresici....eu sunt noua...si pan a la nunta mai am ,dar sunt sigura ca voi avea nevoie de sfaturile voastre.....

Buna bambytza....noi aici ne-am imprietenit deja...asa ca poti apela la noi cu incredere. Bine ai venit!

P.S. Eu si Vicky locuim in Bucuresti, dar suntem tulcence la origine.

vicky
10.09.2006, 15:22:48
1. cutisor, ma gandesc la tine, ca ai intrat pe ultima suta de metri.. ca va dea Dumnezeu tot binele din lume si o nunta frumoasa!
2. andya, imi place mai mult poza asta =D>.. negresa nu ma prae incanta :(
3. da, o sa iti zic cum o sa fie la biserica, cu toate ca mi-as dori sa fiti si voi acolo:) . i-am zis mamei sa vorbeasca cu preotul sa ne faca slujba intreaga, sa nu taie din ea.. sa fie o slujba frumoasa. cred ca o sa dureze cam o ora..
4. legat de taxe, stiu asa: am platit 6-700.000 la undeva sus spre neptun. acolo este directia de taxe si impozite sau cum s-o fi chemand.. am mai platit ceva la starea civila cand am depus dosarul. filip zice ca 50.000.. cred ca 250.000 sunt daca vrei sa si filmezi. noi am platit la starea civila doar pentru fotografiat..

intrebari:
-de unde iau lumanari de nunta neornate(andya, am citit ca de la tic-tac.. m-a lasat memoria si nu stiu unde este :)), cat costa, cu cat timp inainte sa ma duc cu ele la tantile florarese de la diana sa le orneze?.. la buc se face comanda de lumanari cu 1 saptamana inainte de nunta ca sa aiba timp sa le faca :(.. oare la tulcea cum e?
-pentru filmat mi-a dat cineva numarul unui cameraman de la postul local. in seara asta vorbesc cu el, dar mi-e frica ca nu stiu care sunt preturile locale pt asa ceva, " sa nu ma faca de bani" fiind in necunostinta de cauza. il cheama florin
-voi ce fotograf aveti, cat costa?

cred ca v-am inebunit, dar pana acum 3 zile nu m-a interest nimic legat de nuntile la tulcea. acum ma simt putin depasita, si intrucat stau in bucuresti nu am de unde culege informatii devat de la voi..
va pup

vicky
10.09.2006, 15:32:41
bine ai venit! miresicile din tulcea au subiect deschis aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1250

te asteptam sa povestim

andya
10.09.2006, 16:21:49
1. cutisor, ma gandesc la tine, ca ai intrat pe ultima suta de metri.. ca va dea Dumnezeu tot binele din lume si o nunta frumoasa!
2. andya, imi place mai mult poza asta =D>.. negresa nu ma prae incanta :(
3. da, o sa iti zic cum o sa fie la biserica, cu toate ca mi-as dori sa fiti si voi acolo:) . i-am zis mamei sa vorbeasca cu preotul sa ne faca slujba intreaga, sa nu taie din ea.. sa fie o slujba frumoasa. cred ca o sa dureze cam o ora..
4. legat de taxe, stiu asa: am platit 6-700.000 la undeva sus spre neptun. acolo este directia de taxe si impozite sau cum s-o fi chemand.. am mai platit ceva la starea civila cand am depus dosarul. filip zice ca 50.000.. cred ca 250.000 sunt daca vrei sa si filmezi. noi am platit la starea civila doar pentru fotografiat..

intrebari:
-de unde iau lumanari de nunta neornate(andya, am citit ca de la tic-tac.. m-a lasat memoria si nu stiu unde este :)), cat costa, cu cat timp inainte sa ma duc cu ele la tantile florarese de la diana sa le orneze?.. la buc se face comanda de lumanari cu 1 saptamana inainte de nunta ca sa aiba timp sa le faca :(.. oare la tulcea cum e?
-pentru filmat mi-a dat cineva numarul unui cameraman de la postul local. in seara asta vorbesc cu el, dar mi-e frica ca nu stiu care sunt preturile locale pt asa ceva, " sa nu ma faca de bani" fiind in necunostinta de cauza. il cheama florin
-voi ce fotograf aveti, cat costa?

cred ca v-am inebunit, dar pana acum 3 zile nu m-a interest nimic legat de nuntile la tulcea. acum ma simt putin depasita, si intrucat stau in bucuresti nu am de unde culege informatii devat de la voi..
va pup

S-o iau pe rand cu raspunsurile:

- la cutisor si eu ma gandesc si parca am si eu emotii....vad ca si nuntile noastre se apropie cu pasi repezi;

- la starea civila ma tot chinui sa gasesc o pila, dar se pare ca nu prea am...decat vecina noastra care canta la orga, dar nu poate face ea prea mult;

- la tic-tac am vazut cele mai ieftine lumanari neornate ...intre 250.000 si 500.000 ...nu stiu exact care e diferenta...cred ca sunt cu bagheta si fara...adica aia care le tine drepte sa nu se indoiae vara la caldura; tic tac e vav de sala sporturilor...la intersectia de la pelican;

- cu ornatul nu stiu...cred ca ti le pot face chiar in acceasi zi...cel mai bine mergi sa intrebi ca habar n-am...sa-mi zici si mie cat costa ...ca eu ma gandeam la flori de plastic;

- pentru filmat si poze eu am doua nr de telefon de la liliana d....ti le dau si tie pe mess daca te gasesc online;

- si sa stii ca, cel putin pe mine, nu m-ai innebunit pt ca stiu toata povestea si te inteleg...eu as fi si mai si...spor la pregatiri si succes.

bambytza
10.09.2006, 20:39:22
dar la voi la nunta cine canta fetelor?
ca banuiesc eu ca si acestia trebuiesc arvuniti din timp,nu?
intreb si eu......:-\

andya
11.09.2006, 01:12:46
pai, eu sambata care vine sunt la tl ca sa pun la pct toate detaliile cu cei de la restaurant, rezervare coafor, vorbit cu fotograf, cameraman, cumparat lumanari, cosulet, coracde si alte nimicuri... asa.. sa revenim. deci, sambata o sa fiu la tulcea. intrebare: se se intampla sambata????:O:O:O
raspuns: se cununa cutisor..
unde: la bis. sf. gheorghe.. adica biserica cu ceas.. la ce ora? la 17.00.. asa ca, cutisor, o sa vin sa arunc discret un ochi.. daca nu te superi..>:P

sa-mi spui si mie cu ce fotograf si cameraman vorbesti. Vad ca nasii nostri ne sfatuiesc sa avem doua camere de filmat. Si poate ne luam unul si de acolo. Vedem cum e cu finantzele. As veni si eu sa arunc un ochi la nunta lui cutisor dar e cam scump drumul dus intors si nu-mi permit sa tai din cheltuielile de nunta.

Mai vreau sa aflii ceva daca umblii pe la firme de decoratiuni. Noua ne spuneau pretul pt fiecare chestie in parte...un balon costa atat...o floare costa atata....dar vreau sa stiu daca exista vreun pachet de decoratiuni care sa fie mai rentabil la pret decat daca cumpar baloanele separat. Te rog sa pui si intrebarea asta pt mine..:*

andya
11.09.2006, 09:36:21
dar la voi la nunta cine canta fetelor?
ca banuiesc eu ca si acestia trebuiesc arvuniti din timp,nu?
intreb si eu......:-\

La mine "canta" DJ-ul. Pe noi toate restaurantele ne-au sfatuit sa nu luam lautari fiindca mereu au iesit probleme cu ei...ba luau mereu pauze de cafea si nu prea cantau, ba se certau la bani...si oricum mi se pare ca sunt bani cheltuiti de pomana. Am vazut atatea nunti cu dj si calculator care au iesit atat de bine...de ce sa ne mai chinuim cu niste oameni care poate nici n-au prea mult talent. Oricum fiecare face cum ii place, sau cum il obliga familia...parerea mea e ca e mai elegant si mai comod fara lautari.

mopydopy
11.09.2006, 12:45:12
Intrebase cineva de biserica! Noi am avut la Buna Vestire(greceasca) a fost foarte frumos si nasii nostri au fost niste scumpi , au vorbit pana si de cor care realmente schimba atmosfera.
Durata ceremoniei a fost vreo 40 min as zice.

mopydopy
11.09.2006, 19:51:37
Pai nu am luat altii , i-am avut pe cei de la ei dar m-au umplut de nervi!
Am alergat dupa ele si ma rugam sa-mi aduc auna alta pe la mese. Era 4 dimineta si ele nu-mi aduceau friptura inca!
De unde sa iei?Pai vb si tu cu ceva fete de pe la baruri sau pur si simplu platesti niste femei sa te ajute!

mopydopy
11.09.2006, 20:07:09
Hehe, am reusit si cu pozele!Am pus cateva poze de la nunta noastra. Am pus doar cateva ca de erau prea multe!
Hai sa scriu cateva informatii:
1- am avut dj (Adi Tudor-200 euro)si-a meritat banii , a facut poante , ridicat lum ea la dans si aproape absolut toata lumea a dansat de la muzica lui,am avut de toate felurile de muzichii
2-agentia de design pt nunti -aia mai jos de Big -imis capa numele acum- e scumpa dar mi-a placut ce-au facut si sunt singurii care au avut cele mai faine ,noi curate , calcate si cum vreti voi sa-i ziceti materiale!280 euro am dat pt aranjat complet +terasa+de la intrarea restaurantului de jos
3- tort-Agache-180 mii kg si nu gasesc poza ca sa vedeti ca a fost si frumos dar mai ales delicios
4-rochie-Gabriela de Luca-facut in 7 zile , costuri 8 mil si 700 mii lei (eu am si vrut ceva simplu si fara impopotonari)
5-pantofii-Leonardo(reduceri aveau)
-aia cu bot rotund si cu o floricica pe botic, talpa epa , comozi , pret 600 mii lei si am avut unii si cu un toc foarte mic si pe aia i-am luat de undeva de la tet si au costat un milion si un pic
Ce sa va mai zic?!
6-invitatii- acolo viz a vis de statia de autobuz de la piata noua la etaj unde au si mobila si standuri cu mai nu stiu ce , si aia i-am gasit ca fiind cei mai ieftin pe vremea cand am facut eu invitatiile -modelul e la album
7-coafeza?-dna Aurelia de la Femina de pe Mahmudiei ,a fost singura disponibila pt duminica aia

Mai intrebati si eu va zic!

vicky
11.09.2006, 20:18:04
Hehe, am reusit si cu pozele!Am pus cateva poze de la nunta noastra. Am pus doar cateva ca de erau prea multe!
1- am avut dj (Adi Tudor-200 euro)si-a meritat banii , a facut poante , ridicat lum ea la dans si aproape absolut toata lumea a dansat de la muzica lui,am avut de toate felurile de muzichii
2-agentia de design pt nunti -aia mai jos de Big -imis capa numele acum- e scumpa dar mi-a placut ce-au facut si sunt singurii care au avut cele mai faine ,noi curate , calcate si cum vreti voi sa-i ziceti materiale!280 euro am dat pt aranjat complet +terasa+de la intrarea restaurantului de jos
3- tort-Agache-180 mii kg si nu gasesc poza ca sa vedeti ca a fost si frumos dar mai ales delicios
4-rochie-Gabriela de Luca-facut in 7 zile , costuri 2 mil si 700 mii lei (eu am si vrut ceva simplu si fara impopotonari)
-aia cu bot rotund si cu o floricica pe botic, talpa epa , comozi , pret 600 mii lei si am avut unii si cu un toc foarte mic si pe aia i-am luat de undeva de la tet si au costat un milion si un pic
Ce sa va mai zic?!
6-invitatii- acolo viz a vis de statia de autobuz de la piata noua la etaj unde au si mobila si standuri cu mai nu stiu ce , si aia i-am gasit ca fiind cei mai ieftin pe vremea cand am facut eu invitatiile -modelul e la album
7-coafeza?-dna Aurelia de la Femina de pe Mahmudiei ,a fost singura disponibila pt duminica aia

1. albumul de poze trebuie facut public.
2. eu aveam nunta in bucuresti pana acum 2 saptamani, dar din diferite motive am mutat-o la tulcea. nunta este peste 1.5 luni. la tulcea ma nevoie urgenta de cameraman si fotograf. ambii sa fie profesionisti. am un numar de tel de la un cameraman dar inca nu am vorbit..

astept recomandari.. intrucat nu stau acolo si sunt cam rupta de lumea aia, nu sunt nici in tema cu preturile serviciilor din tulcea. asa ca poate va dati cu pare3rea si cat costa cameraman si foto... mopydopy, poti sa ma ajuti?

mopydopy
11.09.2006, 20:29:46
Vicky, am avut un cuplu pt poze si filmat, mi-au cerut pe filmare 6 milioane , il cheama Ionut Iorga si sta in C5 pe str Plevnei , nr ...si pt poze 2 mil si a facut fara numar , cate vrei tu , atatea face pe cd si tu iti developezi al centru , eu asa am facut. A venit de la ora 4 si a stat pana dim la 6 cand mi-a plecat ultimul invitat ! Foarte buni si foarte de gasca , poti discuta ce vrei si cum vrei!

andya
11.09.2006, 20:44:35
Vicky, am avut un cuplu pt poze si filmat, mi-au cerut pe filmare 6 milioane , il cheama Ionut Iorga si sta in C5 pe str Plevnei , nr si pt poze 2 mil si a facut fara numar , cate vrei tu , atatea face pe cd si tu iti developezi al centru , eu asa am facut. A venit de la ora 4 si a stat pana dim la 6 cand mi-a plecat ultimul invitat ! Foarte buni si foarte de gasca , poti discuta ce vrei si cum vrei!

De Iorga parca ti-am zis si eu Vicky...au filmat si pozat la nunta verisoarei lui silviu...mie mi-au placut. Si Lili tot pe ei ii are arvuniti.

NND
12.09.2006, 09:06:46
4-rochie-Gabriela de Luca-facut in 7 zile , costuri 2 mil si 700 mii lei (eu am si vrut ceva simplu si fara impopotonari)
Ce sa va mai zic?!

Unde ti-ai facut rochia cu aproape 3 mil de lei? in TL?
Cu cat timp inainte ai venit in tara?
Ti-am vazut albumul e super de la rochie pana la aranjamentul salonului.
Firma care ai angajat-o iti decoreaza localul cu ce culori vrei tu?
Cat despre par eu nu vreau coc, ce imi pot face la par? Il am pana mai jos de umeri.

mopydopy
12.09.2006, 11:20:48
mopydopy husele si fetele de masa sunt cele standard de la marinarul sau de la firma de decoratiuni?

cum te-ai acomodat in olanda? nu e frig acolo? seful meu e olandez si iarna sta in camasa cu maneca scurta si vara nu vine in romania. eu n-as rezista acolo. cred...

Restaurantul nu mi-a dat nici un fel de huse , firma pe care am angajat-o mi-a adus absolut tot pt tecorat de la fete de mese pana la fundele de pe coloane.

Rochia a costat 8 milioane si 700 mii lei la Gabriela de Luca , au magazin sus la Pelican si atelier in C5 langa fostul bar No Problem , acolo pe scari cu grilajul ala alb !

Hehe , adica ospatarii ti-au zis 500 mii ca vor si patronul zice ca nu trebuiesc platiti? Asta da meserie cinstita !!!!!!!!!!

mopydopy
12.09.2006, 11:21:58
Frigul e cum e , cu ploile nu ma prea impac !
Da cine e partonul? da-mi un mesaj pe privat cu numele lui ca tare mi-e ca-l stim si noi!

mopydopy
12.09.2006, 11:32:17
NNDBuna fetelor!
Multumesc pt sfaturi!
Liliana zicea de Panoramic- ai si un nr de tel? sa ii pot suna sa vorbesc si eu cu ei? Cum e localul? ce culori are in interior?Ca sa stiu cu ce culori il pot decora! Pe mine ma intereseaza adrese si nr de tel.

Nu v-am zis ca eu nu sunt in Tara!!!!!!!!!???????????????
Vreau sa-mi organizez nunta de aici si sa vin acasa cu o saptamana inainte, daca o sa pot, daca nu ii las pe ai mei sa faca cum vor ei.
Daca nu voi avea de ales???????????

CASA de PIATRA lui Cutisor!!!!!!!!!!!!

Cer scuze dar nu intru tot itmpul pe forum.
Tot Liliana zicea ca se cununa la Manastire. Mi-ar placea si mie la Celic-dere, ai vorbit deja cu preotul?

Hehehe , de la distanta nu se prea poate , asta am vrut si eu , si daca nu esti tu acolo sa controlezi toate cele in amanunt poate sa faca si mama mare ca nu e acelas lucru cu gusturile si ideile tale!
Mie mama in afara de faptul ca mi-a cumparat bauturile si invitatiile de unde am zis eu si de care am vrut eu , alt ceva nu a putut sa faca pt ca am vrut sa vad cu ochii mei toate cele!
Lumea e neserioasa , nu te poti lasa pe o saptamana . Te trezesti ca vb cu nu stiu care pt o anumita treaba si apoi in ultimul moment te lasa balta asa ca mare grija ! Ca asa zicea, si eu , aranjaez la telefon . Am ajuns pe 3 in tara si pana pe 20 cand a fost nunta , crede-ma ca nu a existat zi in care sa ies mai tarziu de ora 8 din casa si mai devreme de 22 sa intru ...si asta numai cu alergatura pt nunta.
Tu te organizezi cum crezi , dar cand nu esti tu acolo sa sti ca lumea nu-si prea da interesul si mai ales cand stiu ca nu e vorba de banii propri si ca mai vin si de afara !! Mare grija !

mopydopy
12.09.2006, 11:34:37
Mai intrebati ! daca stiu va mai pot zice din alergaturile mele pt pregatiri!

andya
12.09.2006, 16:21:47
Frigul e cum e , cu ploile nu ma prea impac !
Da cine e partonul? da-mi un mesaj pe privat cu numele lui ca tare mi-e ca-l stim si noi!

Nu cred ca-l stiti pentru ca firma e in Bucuresti. Eu lucrez in Bucuresti de cand am inceput facultatea. Facultatea am terminat-o, dar munca nu mai vrea sa se termine :((

NND
14.09.2006, 10:56:15
Hehehe , de la distanta nu se prea poate , asta am vrut si eu , si daca nu esti tu acolo sa controlezi toate cele in amanunt poate sa faca si mama mare ca nu e acelas lucru cu gusturile si ideile tale!
Mie mama in afara de faptul ca mi-a cumparat bauturile si invitatiile de unde am zis eu si de care am vrut eu , alt ceva nu a putut sa faca pt ca am vrut sa vad cu ochii mei toate cele!
Lumea e neserioasa , nu te poti lasa pe o saptamana . Te trezesti ca vb cu nu stiu care pt o anumita treaba si apoi in ultimul moment te lasa balta asa ca mare grija ! Ca asa zicea, si eu , aranjaez la telefon . Am ajuns pe 3 in tara si pana pe 20 cand a fost nunta , crede-ma ca nu a existat zi in care sa ies mai tarziu de ora 8 din casa si mai devreme de 22 sa intru ...si asta numai cu alergatura pt nunta.
Tu te organizezi cum crezi , dar cand nu esti tu acolo sa sti ca lumea nu-si prea da interesul si mai ales cand stiu ca nu e vorba de banii propri si ca mai vin si de afara !! Mare grija !

De asta imi era si mie frica. Ca stiu cum e la noi in Romania.
Eu mi-am facut cununia civila in Torino, nu am miscat un deget, am avut 8 feluri de mancare asigurata de restaurant, nu am platit chirie ci doar meniul restaurantului, am avut 30 de persoane si a iesit totul f bine.
Si in Romania am vrut s-o fac mica dar ai mei au inceput ca au rude, ca trebuie sa invite si catelu' si purcelu'!!!!!!!!!!!!!!...............asa ca o sa-i las pe ei sa faca totul, eu o sa ma intresez doar de costumatii cand vin.
In plus deja le-am spus sa nu depaseasca un anumit buget, ca daca-l depasesc pun de la ei!!!!!!!!!!!!!:-SS

andya
16.09.2006, 21:03:41
Fetelor am ramas fara dj. :((Cine ma poate ajuta si pe mine? Stiti vreunul bun si disponibil?:((

Vicky, pana la urma cu ce cameraman ai vorbit si cat iti ia?

NND
17.09.2006, 12:05:28
CASA DE PIATRA cutisor !!! Acum esti femeie casatorita...cum e?

CASA DE PIATRA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Multe, multe felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!

Cat despre cum e, nu schimba nimic; cred ca e mai bine si poti stabili totul cum vrei tu fara a interveni nimeni. Nu stiu, voi ce ziceti?
cel putin asa a fost la mine si nu am facut nici o proba de stat imprteuna inainte de a ne casatori.

vicky
17.09.2006, 21:11:04
Fetelor am ramas fara dj. :((Cine ma poate ajuta si pe mine? Stiti vreunul bun si disponibil?:((

Vicky, pana la urma cu ce cameraman ai vorbit si cat iti ia?

cutisor, casa de piatra! sa va fie de binne!
andya, l-am luat pe cel mai scump :)) 8 mil video+ 5.5 mil foto... daca i-am dat, iti dai seama ca am incredere totala ca stie ce face..:)

tweety82
17.09.2006, 21:12:46
andya, l-am luat pe cel mai scump :)) 8 mil video+ 5.5 mil foto... daca i-am dat, iti dai seama ca am incredere totala ca stie ce face..:)

Cum mai stai cu pregatirile? Ti-ai mai rezolvat? :*

NND
17.09.2006, 23:10:00
Zicea cineva de DJ cu 200 euro aveti un nr de tel?:-$
Vreau si un nr de tel de la Panoramic!!!!!!!!!!!!!
Liliana unde esti??????????????#:-SZicai ca meniul este 55 ron. ce vrea sa zica plus bucatar+ospatari? intra in 55 ron sau ii platesti separat?
Ce meniu iti asigura???

Mopydopy spuneai ca ai avut cor la biserica greceasca? cum i-ai convins sa-ti schimbe atmosfera? trebuie sa cunosti pe cineva sau daca ii rogi iti canta?
Astept raspunsuri.

andya
18.09.2006, 11:19:03

si iorga si butza fac treaba buna...important era sa gasesti unul din ei disponibil. bine ca ti-ai gasit...felicitari...eu acu' alerg dupa dj...daca nu gasesc si nu gasesc apelez la tine. :(

ALEX21A
18.09.2006, 11:58:50
VICKY,citesc ce scrii si ma bucur nespus ca ai reusit sa ta reabilitezi si sa ti rezolvi pb legate de nunta.....ai avut curaj sa schimbi macazu in ultimul moment....bravo!!!=D> =D> ....si vad ca te descurci de minune!!!\:D/
bafta cu pregatirile in continuare!!!

vicky
18.09.2006, 13:42:50
VICKY,citesc ce scrii si ma bucur nespus ca ai reusit sa ta reabilitezi si sa ti rezolvi pb legate de nunta.....ai avut curaj sa schimbi macazu in ultimul moment....bravo!!!=D> =D> ....si vad ca te descurci de minune!!!\:D/
bafta cu pregatirile in continuare!!!

mitutza, tweety82 va pup.. :*:*

recapitulare:
-mire
-nasi
-restaurant
-biserica
-verighete
-dj
-cameraman (andya, cu butza am vorbit :))
-fotograf
-rochitza mea+ pantofi si costumul lui+ camasa+ pantofi
-tort
-florarie
-pahare
-coafor(programare pt mine si pt nasica)
-agentie de decorat nu avem inca
-bautura rezolvam saptamana asta
-saptamana rezervam si o pensiune pt cazare

organizatoric stam bine, cu nervii mai putin bine. asta pt ca prin mutarea nuntii la tulcea, a aparut alt gen de probleme: "atotstiutorii", "binevoitorii".. :(( pe banii nostri..

s-au schimbat multe.. de nunta "mica dar cochetzica" pe care ne-am planuit-o noi s-a ales praful.. tot frumoasa o sa fie si nunta asta, dar in alt fel.. ma rog..

spor la pregatiri

tweety82
18.09.2006, 16:49:02

recapitulare:
-mire
-nasi
-restaurant
-biserica
-verighete
-dj
-fotograf
-tort
-florarie
-pahare

organizatoric stam bine, cu nervii mai putin bine. asta pt ca prin mutarea nuntii la tulcea, a aparut alt gen de probleme: "atotstiutorii", "binevoitorii".. :(( pe banii nostri..

s-au schimbat multe.. de nunta "mica dar cochetzica" pe care ne-am planuit-o noi s-a ales praful.. tot frumoasa o sa fie si nunta asta, dar in alt fel.. ma rog..

spor la pregatiri

Lasa ca pana la urma o sa fie bine ... imi pare rau dar incearca totusi sa te calmezi si sa nu bagi in seama tot ce auzi
Iar la organizare stai foarte bine .... mult mai bine decat mine care nu am mutat nimic ;))
Te pupic si spor la pregatiri in continuare :*

ALEX21A
18.09.2006, 16:51:29

recapitulare:
-mire
-nasi
-restaurant
-biserica
-verighete
-dj
-fotograf
-tort
-florarie
-pahare

spor la pregatiri
super!!! fii optimista si relaxeaza te un pic!! suntem alaturi de tine!!<:-P
trebuie sa iasa bine!!<:-P <:-P
nu inteleg>mica si cochetica?!....acu e mare?? si cocheta??:D ...mai facut curioasa..:-p

Liliana_D
19.09.2006, 11:47:26
Buna fetele....
eu mai rarutz ca-i mai dragutz...:)

NND sa stii ca meniul la Panoramic e de 550.000, la anul anu asta e vreo 440.000 lei, si include de toate mai putin pestele si tortul, iar un ospatar e platit separat cu 500.000 lei vechi, si la fel si bucataresele.
o ospatarita e la 25 de persoane. calculeaza si tu acum in fct de invitatii tai.
Si sunt ospatarite f serioas, eleve, dar atente si dragute.
Casa de piatra cutisor, si nu mai stiu... ce sa va mai zic..
ptr dj mergeti la adi tudor, il gasiti pe la nunti sau va dau eu nr, dar dati-mi mesaj privat ... ca poate nu intru repede pe aici ... sau sorin audio com...sub coloane ...sau ceva de genu asta.
Asha....hmmm..nu mai stiu ce sa va zic......
o zi buna .... si spor la treaba
Va pupa Lili

cosmina_condrat
21.09.2006, 15:39:58
Salutare,
Eu am fost miresica pe 22.07.2006, si as vrea sa va ajut daca aveti probleme in ceea ce priveste organizarea nuntii voastre.
Nu ezitati sa intrebati!;;)

bambytza
24.09.2006, 16:54:19
la panoramic am fost eu la nunta saptamana trecuta si a fost super!
si intr-adevar ospataritele erau preocupate tot timpul sa avem ce ne trebuie.....iar in legatura cu dj-ul mai e si dan stanca....din cate stiu e bunisor

NND
25.09.2006, 07:49:37
la panoramic am fost eu la nunta saptamana trecuta si a fost super!
si intr-adevar ospataritele erau preocupate tot timpul sa avem ce ne trebuie.....iar in legatura cu dj-ul mai e si dan stanca....din cate stiu e bunisor

Merci! Cate persoane erau la nunta, Cum era localul? era spatios?

NND
25.09.2006, 07:52:56
Buna fetele....
eu mai rarutz ca-i mai dragutz...:)

NND sa stii ca meniul la Panoramic e de 550.000, la anul anu asta e vreo 440.000 lei, si include de toate mai putin pestele si tortul, iar un ospatar e platit separat cu 500.000 lei vechi, si la fel si bucataresele.
o ospatarita e la 25 de persoane. calculeaza si tu acum in fct de invitatii tai.
Si sunt ospatarite f serioas, eleve, dar atente si dragute.
Casa de piatra cutisor, si nu mai stiu... ce sa va mai zic..
ptr dj mergeti la adi tudor, il gasiti pe la nunti sau va dau eu nr, dar dati-mi mesaj privat ... ca poate nu intru repede pe aici ... sau sorin audio com...sub coloane ...sau ceva de genu asta.
Asha....hmmm..nu mai stiu ce sa va zic......
o zi buna .... si spor la treaba
Va pupa Lili

LILIANAAAAAAAAAAAAAA
Ai facut rost de nr de tel. al patronului localului de la Panoramic????????
Nu mai dai nici un semn de viata????????????????

Vicky cum a fost la nunta la Cutisor? Ai ajuns s-o vezi??????????

Liliana_D
25.09.2006, 08:48:45
Buna ... si o spatamana frumoasa ...

draga NND nu stau non stop pe net ... da am faut rost iti dau un privat...si la panoramic e frumos uite am sa incerc sa iti trimit pozele pe mail disearam, am fost racita si fara chef de net...:)

bambytza...tu ai nunta vineri?
pup

NND
26.09.2006, 11:14:55
Buna ... si o spatamana frumoasa ...

draga NND nu stau non stop pe net ... da am faut rost iti dau un privat...si la panoramic e frumos uite am sa incerc sa iti trimit pozele pe mail disearam, am fost racita si fara chef de net...:)

bambytza...tu ai nunta vineri?
pup

Cat despre local eu te cred pe cuvant ca e frumos; am intrebat-o pe bambytza cate pers au fost ca sa stiu cum sa tratez cu patronul!!!!!!!!!!!

axara_me
27.09.2006, 16:22:36
Merci de foto!!!!!!!!!!
era super buchetul si lumanarile!!!!!!!!!!!! o sa tin minte pan' la anu'.........
De unde ti-ai luat rochia ca e superba!!!!!!!!!???????????

merci! e facuta de o vecinica de-a mea dupa un model salonGabriela colectiaRosemarie parca...
iti mai pun o poza , si daca vrei caut revista si iti zic exact care e modelul

vicky
27.09.2006, 16:31:57
merci! e facuta de o vecinica de-a mea dupa un model salonGabriela colectiaRosemarie parca...

ff draguta partea de sus.. finutza rau..

NND
28.09.2006, 07:36:14

Mercic mult de-abia astept.
Tu esti din Tl?
In cat timp ti-a facut rochia?

bambytza
28.09.2006, 19:22:36
salut,miresici!!imi pare rau ca nu intru mai des...dar serviciul asta ne omoara!eu am nunta la anul nu anul acesta....dar incet incet mi le pun pe toate la punct.cred ca o sa facem la steaua apelor,dar mai vedem....

bambytza
28.09.2006, 19:27:59
Merci! Cate persoane erau la nunta, Cum era localul? era spatios?
pai ce sa iti zic.....a avut cam 170-180 de persoane,dar foarte inghesuit...scaunele ne erau asezate spate in spate si eu eram la perete,iar ca sa ies la dans trebuia sa deranjez 5 persoane si sa trag toata fata de masa dupa mine...ca prin spatele scaunelor nu aveam cum sa ies ca erau lipite...dar in rest,servirea buna,meniul bogat...a iesit bine pana la urma . a fost mult tineret,muzica a fost buna si nu s-au mai bagat in seama lucrurile acestea marunte!<:-P

axara_me
02.10.2006, 09:57:29
Mercic mult de-abia astept.
Tu esti din Tl?
In cat timp ti-a facut rochia?

eu sunt din buc, sotul meu este din TL.
pt rochie am asteptat cam 2 sapt...
de pozat modelul din revista, inca nu pot(mi s-a stricat camera), dar iti dau un reper:
rev. mireasa, cea cu coperta alb/negru, an IX nr 1/2006, p 60 (stg),
sau te poti duce la reprezentanta, pe str i.campineanu5

NND
03.10.2006, 12:25:41
eu sunt din buc, sotul meu este din TL.
pt rochie am asteptat cam 2 sapt...
de pozat modelul din revista, inca nu pot(mi s-a stricat camera), dar iti dau un reper:
rev. mireasa, cea cu coperta alb/negru, an IX nr 1/2006, p 60 (stg),
sau te poti duce la reprezentanta, pe str i.campineanu5

Merci! dar nu sunt in tara, o sa caut pe net poate gasesc ceva asemanator, oricum cd vin in Rom o sa trebuiasca sa-mi cumpar ce voi gasi intr-o saptamana!!!!!!!!!!!!!!!! Asta e! aici rochiile sunt f
uratttttttttttteeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cel putin mie nu-mi plac!:((
Mai e timp de cautat!

Liliana_D
04.10.2006, 10:11:39
salutare.!!!!!!!!
eu am impresia sa va agitati prea tare si ma zapaciti 8-} si pe mine cu toate ca am nunta abia la anu ....
v-am dat numere de telefon de la 2 fotografi .... iar ei lucreaza cu sotiile asha ca nu cred ca v-au refuzat toti..??? vreti s avb eu cu Ionut Iorga???
Asha ... strada aia se cheama Oitelor este perpendiculara cu 1848 in e 3 nas in nas cu cronos, iar patronu de la agentia aia cu gigiele ptr nunta se chema Mirel....si daca vreti sa va dau nr lui de telefon va dau ... si ii spune-ti ca il aveti de la Lili. Mirel asta a facut armata cu frate-miu....
numai relati domne' ...;-)
deci astept mesaje pe privat sau pe messenger ... a e mai eficient... si nu va mai stresati asha tare caci se vor rezolva toate pana la urma....
deci daca ramaneti in pom ... va pot ajuta in limita in care pot si am informatii ...
va pup dragelor
ciao
o zi buna
ca eu am treaba si trebuie sa fie buna
PS: Mai bine imi faceam agentie de pregatit nunti ;-) si va rezolvam ieftin pe toate sa fiti multumite indiferent in e colt al lumii sunteti.
.... Ce v-a trebuit sa plecati ... lol ... ;)) glumeam
pa
pupici

andya
04.10.2006, 12:42:12
salutare.!!!!!!!!
eu am impresia sa va agitati prea tare si ma zapaciti 8-} si pe mine cu toate ca am nunta abia la anu ....
v-am dat numere de telefon de la 2 fotografi .... iar ei lucreaza cu sotiile asha ca nu cred ca v-au refuzat toti..??? vreti s avb eu cu Ionut Iorga???
Asha ... strada aia se cheama Oitelor este perpendiculara cu 1848 in e 3 nas in nas cu cronos, iar patronu de la agentia aia cu gigiele ptr nunta se chema Mirel....si daca vreti sa va dau nr lui de telefon va dau ... si ii spune-ti ca il aveti de la Lili. Mirel asta a facut armata cu frate-miu....
numai relati domne' ...;-)
deci astept mesaje pe privat sau pe messenger ... a e mai eficient... si nu va mai stresati asha tare caci se vor rezolva toate pana la urma....
deci daca ramaneti in pom ... va pot ajuta in limita in care pot si am informatii ...
va pup dragelor
ciao
o zi buna
ca eu am treaba si trebuie sa fie buna
PS: Mai bine imi faceam agentie de pregatit nunti ;-) si va rezolvam ieftin pe toate sa fiti multumite indiferent in e colt al lumii sunteti.
.... Ce v-a trebuit sa plecati ... lol ... ;)) glumeam
pa
pupici

Eu sunt aia mai fara memorie...dar orasul se tot schimba de cand am plecat. Nu e vina mea. :(

Asa...mie mi-ai dat nr lui butza si a lui iorga. Pe butza l-am intalnit la o nunta si ne-a zis ca nu e liber si cu toate ca se cunoaste foarte bine cu fratele viitorului meu sot nu ne-a putut gasi pe altcineva. Pe Iorga l-am sunat si ne-a spus acelasi lucru - nu e liber...are chiar doua nunti pe 4 noiembrie. Deci, e cam nasol.

Chiar as vrea nr de telefon de la acel mirel cu decoratiuni.

Si, fa-ti agentie de organizat nuntii ca te pricepi, ai relatii....mie una mi-ai fost de ajutor cu dj-ul. saru'mana :*

vicky
04.10.2006, 12:52:19
Eu sunt aia mai fara memorie...dar orasul se tot schimba de cand am plecat. Nu e vina mea. :(

Asa...mie mi-ai dat nr lui butza si a lui iorga. Pe butza l-am intalnit la o nunta si ne-a zis ca nu e liber si cu toate ca se cunoaste foarte bine cu fratele viitorului meu sot nu ne-a putut gasi pe altcineva. Pe Iorga l-am sunat si ne-a spus acelasi lucru - nu e liber...are chiar doua nunti pe 4 noiembrie. Deci, e cam nasol.

Chiar as vrea nr de telefon de la acel mirel cu decoratiuni.

Si, fa-ti agentie de organizat nuntii ca te pricepi, ai relatii....mie una mi-ai fost de ajutor cu dj-ul. saru'mana :*
andya, la noi la cununia civila a venit un nene fotograf de la nus' ce ziar local. pozele le-ai vazut http://pg.photos.yahoo.com/ph/virginiah21/album?.dir=cd86scd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/virginiah21/my_photos.

ultimele poze sunt facute de frate-miu :( sa incerc sa iti fac rost de numarul fotografului?

NND
08.10.2006, 16:49:01
Mai spuneti-mi cum sa rezolv un pic cu localul, nici unul nu vrea sa vorbeasca la tel, de ce? ca sa se gandesca si sa-ti ia mai multi bani!!!!!!!!!!!
Stiati ca proprietarul de la Panoramic cd e in timpul liber nu vorbeste despre nunti?
a pierdut un client, e treaba lui eu eram destul de interesata!!!!!!!

vicky
08.10.2006, 18:46:34
Mai spuneti-mi cum sa rezolv un pic cu localul, nici unul nu vrea sa vorbeasca la tel, de ce? ca sa se gandesca si sa-ti ia mai multi bani!!!!!!!!!!!
Stiati ca proprietarul de la Panoramic cd e in timpul liber nu vorbeste despre nunti?
a pierdut un client, e treaba lui eu eram destul de interesata!!!!!!!

cred ca nu discuta prin telefon pt ca:
-vor sa te vada
-vor sa vezi si tu localulinainte (ca apoi sa nu zici ca de aia nu ai stiut sau de aialalta)
-trebuie sa dai un avans inainte cand faci rezervarea

si eu consider ca altfel discuti unele lucruri fata in fata. daca tu nu poti sa ajungi, nu ai putea sa trimiti pe cineva in numele tau acolo sa vorbeasca la fata locului?

NND
09.10.2006, 09:04:24
Merci Vicky!
Daca el nu are incredere pana nu vede persoana, atunci si eu ar trebui sa ii cer un contract de inchiriere a localului, pt ca asa se face Normal!Nu? Si factura fiscala, nu? De unde stiu eu ca pana la anu' localul o sa fie liber in ziua in care vreau sa-mi fac nunta?
Stiam ca o sa ma lovesc de problemele acestea, se va gasi o rezolvare.

Eu am vazut fotografii cu localul si mi-a placut.
Prima data vroiam sa discut cu patronul sa-mi fac o idee de meniu, de toate cele, de preturi si apoi sa trimit o persoana care sa dea un avans.
dar nici macar nu a stat la discutii cand a auzit ca nu suntem in tara.
S-o trimit pe maica-mea cine stie ce stabileste.
Am nasii din Tulcea poate vorbesc cu ei si ii trimit sa vorbeasca cu respectivul.

Bafta la pregatiri tuturor!
Mai e putin pana la nunta, cum stai cu pregatirile Vicky? la ce local faci?

vicky
09.10.2006, 22:52:01
Inafara de sovon (PT VICKY - sovon se numeste - mi-am adus aminte)
hi, nu am auzit in viata mea de asa ceva. am cautat pe google:
SOVÓN, sovoane, s.n. (Pop.) 1. Văl (http://dexonline.ro/search.php?cuv=V%C4%83l) purtat de femei ca podoabă; spec. văl de mireasă. ♦ Pânză albă care se pune mirilor pe cap, la cununie. 2. Pânză cu care se acoperă trupul mortului; giulgiu (http://dexonline.ro/search.php?cuv=giulgiu). 3. (La pl.) Veșminte, podoabe de prisos; zorzoane (http://dexonline.ro/search.php?cuv=zorzoane). [Var.: zovón s.n.] – Cf. bg. s a v a n.

"In zona de nord, mireasa se cunună cu „sovon" sau „cușmă", o glugă făcută din ,,cârpă" (ștergarul) de cânepă sau in, care este cusută pe lungimea unei margini în formă de glugă. Sovonul se așeza pe capul miresei, tras adânc pe ochi ; în vârf se prindea o crenguță de busuioc. "

"Apoi cativa nuntasi, impreuna cu mirele si cu nasul intra in casa, unde nasul cu ajutorul unui baston - are forma unui topor mic, fie din lemn, fie din metal - pune dupa gatul miresei 3 m de panza, drept cadou si care se numeste "sovon", timp in care muzica canta si nuntasii chiuie.Inainte de a pune sovonul, nasul rosteste rugaciunea "Tatal Nostru", apoi preda bastonul mirelui, care-l poarta la cununie.............. nasul frange o turta deasupra capului miresei si pe care o arunca deasupra nuntasilor. Cu batul in forma de topor, ia nasul sovonul de pe umerii miresei si il preda mirelui"

asta e tot ceea ce am gasit. mamei i-a zis preotul sa aducem la biserica pe langa altele si sovonul. ma lamureste si pe mine cineva cum sta treaba, pt ca noi nu o sa facem toate traditiile astea, iar din ce am notat si mai sus, inteleg ca asta cu sovonul se face pe acasa, nu la biserica..

si atunci, la biserica pt ce mai trebuie?
poate stie axara_me..

axara_me
10.10.2006, 07:31:21
si atunci, la biserica pt ce mai trebuie?
poate stie axara_me..

mda... am uitat de biserica:P
la biserica in TL , numai acolo am vazut asa ceva, se pune pe umerii mirilor cand au cununile pe cap, o bucata de material , care se prinde ca o legatura.... si materialul acela sta pe masa in timpul slujbei iar dupa aceea iti faci o rochita....ce vrei din el. nasa il ia!
o sa atasez o pozNa dar acush nu am timp,...scarbiciul asta....:(

Liliana_D
10.10.2006, 08:18:57
buna
asha e cum zice axara ... cine stie cunoaste :)
e un material pe care ti-l cumpara nasa impreuna cu tine ca sa iti placa se pune la biserica in timpul cununiei peste miri...si porma tu mireasa iti faci ceva din el....lol...si mirele cu ce se alege?? ....hihi ... cu mireasa lui frumoasa...
da ma rog.... am mai auzit si prin tulcea ... ca in loc de sovon poate sa-ti puna ceva pe jos si calacti amandoi...sau stiti batista aia cu care va leaga nasa de maini la biserica ....si aia poate fi o batista pe care o pui jos si mirii tin picioarele pe ea....
cel mai frumos iese cu batista pe maini si cu sovonul pe umerii mirilor...
ce mai ... acu stiti d etoate....
hihi
offff hai va las...
la munca ...
o zi buna
:)

NND
10.10.2006, 10:35:25
Da asa e, sovonul este materialul pus pe umerii mirilor la biserica.
parintii mei cand au cununat au cumparat acest sovon dar fara sa stie mireasa si apoi i l-a facut cadou.
Problema e ca eu nu am fost pe la cununii religioase si ma gandeam daca e obligatoriu sa-l avem, cu toate traditiile acestea simt ca inebunesc!!!!!!!!:((
Eu am stabilit cu nasii ca voi cumpara eu tot, ei doar sa ne cunune (ca sa avem nasi), nu stiu acum daca se vor razgandi si vor cumpara si ei ceva!

vicky
10.10.2006, 10:58:00
mda... am uitat de biserica:P
la biserica in TL , numai acolo am vazut asa ceva, se pune pe umerii mirilor cand au cununile pe cap, o bucata de material , care se prinde ca o legatura.... si materialul acela sta pe masa in timpul slujbei iar dupa aceea iti faci o rochita....ce vrei din el. nasa il ia!
o sa atasez o pozNa dar acush nu am timp,...scarbiciul asta....:(

hi, merci de raspuns. din ce material trebuie sa fie "bucata de material"?.. trebuie musai sa aiba o anume culoare, sau poate fi si inflorata :)) ?.. cat de lunga si de lata sa fie bucata asta.. ca m-am zapacit de tot :(

batistutza ne-am luat

NND
10.10.2006, 11:27:52
hi, merci de raspuns. din ce material trebuie sa fie "bucata de material"?.. trebuie musai sa aiba o anume culoare, sau poate fi si inflorata :)) ?.. cat de lunga si de lata sa fie bucata asta.. ca m-am zapacit de tot :(

batistutza ne-am luat

Nu conteaza dc e inflorata!!!!!!! :)
Trebuie sa fie 1 metru de material sau ce lungime vrei tu ca sa stea pe umeri mirilor si apoi dupa nunta sa poti sa-l folosesti la ceva, dc vrei sa-ti faci rochie, fusta sau lenjerie. nu conteaza ce matrial e, iti cumperi unul mai scump sau mai ieftin si nici culoarea nu cred ca intereseaza doar sa nu fie negru!!!!!!!!! zic eu ca o nunta cu material-sovon negru nu cred ca ar merge./:)

axara_me
10.10.2006, 13:24:20

batistutza ne-am luat

poi depinde ce vrei sa iti faci din material...eu i-am zis ca vreau o rochita de vara cu bretelute si mi-a luat o bucatica...e roz si inflorata:D deci nu conteaza...depinde de gusturi.
dar de batistuta nu am auzit....
sa incerc sa gasesc o poza....

andya
10.10.2006, 13:38:10
Sovonul nu e obligatoriu , dar eu as vrea sa fac totul ca la carte, asa ca am s-o pun pe nasa sa-l ia. Si nu cred ca trebuie neaparat sa-ti faci o rochie...ceva din el....eu n-am sa-mi fac. Deci la biserica am sa ma duc (de fapt nasii) cu sovonul, batistuta, cozonac, vin, bombonele...si bineinteles lumanarile.

vicky
10.10.2006, 14:32:19
Sovonul nu e obligatoriu , dar eu as vrea sa fac totul ca la carte, asa ca am s-o pun pe nasa sa-l ia. Si nu cred ca trebuie neaparat sa-ti faci o rochie...ceva din el....eu n-am sa-mi fac. Deci la biserica am sa ma duc (de fapt nasii) cu sovonul, batistuta, cozonac, vin, bombonele...si bineinteles lumanarile.

si binenteles certificatul de casatorie si verighetele! :))

ANCA
10.10.2006, 17:19:15
Fetelor am revenit si am vazut ca va puneti intrebari in legatura cu sovonul.La noi in TL sovonul se cumpara de nasa dar si mireasa cumpara sovonul nasei.Noi am luat cate 3 metrii de material cica asa se ia.Nici eu nu am vrut dar am cedat la insistentele mamei,iar in biserica preotul ni l-a cerut daca nu-l aveam?

ANCA
10.10.2006, 17:20:35
A si mi-am adus aminte nu e bine sa-l dai trebuie sa-ti faci ceva din el

vicky
10.10.2006, 17:50:51
Fetelor am revenit si am vazut ca va puneti intrebari in legatura cu sovonul.La noi in TL sovonul se cumpara de nasa dar si mireasa cumpara sovonul nasei.Noi am luat cate 3 metrii de material cica asa se ia.Nici eu nu am vrut dar am cedat la insistentele mamei,iar in biserica preotul ni l-a cerut daca nu-l aveam?

cutisor, adica si nasii trebuie sa aiba material pe umar?.. adica trebuie 2 bucati?.. eu am inteles de la fete ca numai mirii sunt infasurati in sovon. la voi cum a fost?

vicky
10.10.2006, 20:36:06
s-ar putea sa raman fara dj la nunta :(( :(( :(( maine aflu sigur

fetele din tulcea, sariti cu numere de telefon de la dj din tulcea(pe privat). pls..
cat mai multi, ca nu stiu daca prind pe unul liber pe 21 oct. offfffffffffffffff

axara_me
11.10.2006, 08:34:31
Merci! dar nu sunt in tara, o sa caut pe net poate gasesc ceva asemanator, oricum cd vin in Rom o sa trebuiasca sa-mi cumpar ce voi gasi intr-o saptamana!!!!!!!!!!!!!!!! Asta e! aici rochiile sunt f
uratttttttttttteeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cel putin mie nu-mi plac!:((
Mai e timp de cautat!

mi-am reparat camera si am pozat modelul din revista. atasez poza; eu una m-am indragosdtit d modelulasta si mi s-a pus pata si dupa ce l-am probat la salonul cu pricina. oricum , era f scumpa la ei...asa ca am preferat o replica de care am fost tare mandra:)

Liliana_D
11.10.2006, 09:09:22
PENTRU NND
Drag viitoare mireasa....patronii de la local nu discuta cu tine prin telefon astfel de probleme, ptr ca asha cum te temi tu de el asha poate se teme si el de tine, ca fiind tutupapa in starinezia normal sa-si faca griji ca poate nu iei localul.
ai vazut pozele cu localul, ti-am zis meniul e 550.000 lei vechi la anul, fara peste si tort si fara bautura normal, mai platesti osparatii si bucataresele....eu am fost la 4 nunti pe acolo, si crede-ma ies toate frumos e intim mediu si frumos colorat.
deci daca crezi ca n-ai pe nimeni de incredere ma duc eu s avb cu el....
aaaa...iti da factura fiscala si chitanta pe avans urmand la anu sa-ti taie alta factura si chitanta pe retsul de bani pe care ii dai dupa nunta....deci avans am dat 5 mil lei, aaa asha....iar meniul il stabilesti tu cu el, mai degraba el....tu decizi.... si il face in doua exemplare cu indigoul unu tie unul lui, si la anu cu o sapt inainte de nunta, mergi la el cu ala...face piata, iar tu ai 6-7 zile la dispozitie sa-ti asezi salonul cum vrea muschiul tau.....daca mai vrei poze de acolo mai zi...si-ti mai dau de la alte nunti....
ma tem ca-n poze mai apar si late persoane ...si stii nu vreau sa-i afisez asha oricum ... intimitate dar vad io cum fac...timp sa am.... deci daca vrei neaparat la panoramic ti-am zis ...discuta din timp sa vezi daca e liber in data respectiva si nu mai fii asha suspicioasa....tu..
o zi buna va pup
si valabil si ptr cele plecate ....
auzi andyra incearca si la andra lux....acolo in vest mi-a zis si mie cineva dar nu stiu excat unde e.....
pup
pa

NND
11.10.2006, 10:51:46
PENTRU NND
Drag viitoare mireasa....patronii de la local nu discuta cu tine prin telefon astfel de probleme, ptr ca asha cum te temi tu de el asha poate se teme si el de tine, ca fiind tutupapa in starinezia normal sa-si faca griji ca poate nu iei localul.
ai vazut pozele cu localul, ti-am zis meniul e 550.000 lei vechi la anul, fara peste si tort si fara bautura normal, mai platesti osparatii si bucataresele....eu am fost la 4 nunti pe acolo, si crede-ma ies toate frumos e intim mediu si frumos colorat.
deci daca crezi ca n-ai pe nimeni de incredere ma duc eu s avb cu el....
aaaa...iti da factura fiscala si chitanta pe avans urmand la anu sa-ti taie alta factura si chitanta pe retsul de bani pe care ii dai dupa nunta....deci avans am dat 5 mil lei, aaa asha....iar meniul il stabilesti tu cu el, mai degraba el....tu decizi.... si il face in doua exemplare cu indigoul unu tie unul lui, si la anu cu o sapt inainte de nunta, mergi la el cu ala...face piata, iar tu ai 6-7 zile la dispozitie sa-ti asezi salonul cum vrea muschiul tau.....daca mai vrei poze de acolo mai zi...si-ti mai dau de la alte nunti....
ma tem ca-n poze mai apar si late persoane ...si stii nu vreau sa-i afisez asha oricum ... intimitate dar vad io cum fac...timp sa am.... deci daca vrei neaparat la panoramic ti-am zis ...discuta din timp sa vezi daca e liber in data respectiva si nu mai fii asha suspicioasa....tu..
o zi buna va pup
si valabil si ptr cele plecate ....
auzi andyra incearca si la andra lux....acolo in vest mi-a zis si mie cineva dar nu stiu excat unde e.....
pup
pa

Merci de informatii, dar chiar nu stiam ca se da si factura fiscala; ca pe vremurile cd eram eu pe acolo nu se auzise de asa ceva.
De fotografii multumesc dar cele pe care le-am vazut sunt de ajuns.
suspicioasa sunt pt ca nu sunt eu acolo ca sa vorbesc si sa stabilesc toate detaliile.
O sa incerc sa vorbesc cu nasii poate se duc ei.
Tu ai stabilit deja meniul? imi poti zice in linii mari cam ce trebuie sa contina fiecare fel?
Nu ca nu as sti dar poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp.
O zi buna! Of, din nou trebuie sa plec la serviciu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NND
11.10.2006, 10:54:48
mi-am reparat camera si am pozat modelul din revista. atasez poza; eu una m-am indragosdtit d modelulasta si mi s-a pus pata si dupa ce l-am probat la salonul cu pricina. oricum , era f scumpa la ei...asa ca am preferat o replica de care am fost tare mandra:)

E superba!!!!!!!!!!
crezi ca daca vb cu cineva mi-o poate face intr-o saptamana?
Eu nu cred, dar intreb.
Cred ca mi-ai mai spus pe undeva, dar te intreb din nou cat te-a costat la
croitoreasa?
CATEEEEEEEE VREAU EU SA REZOLV INTR_O SAPTAMANA?????????

axara_me
11.10.2006, 11:07:34
E superba!!!!!!!!!!
crezi ca daca vb cu cineva mi-o poate face intr-o saptamana?
Eu nu cred, dar intreb.
Cred ca mi-ai mai spus pe undeva, dar te intreb din nou cat te-a costat la
croitoreasa?
CATEEEEEEEE VREAU EU SA REZOLV INTR_O SAPTAMANA?????????

poi rochia mi-a fost facuta cadou de croitoreasa, a zis ca e din partea ei, deci aici nu am cum sa te ajut. materialul m-a costat 3 mil jum. e tafta de matase, si mi-a luat ceva timp sa o gasesc, sunt pe grosimi, texturi diferite, cat de lucioase sau mate si aici e o problema...apoi tb sa asortezi cu voalul.... nasa mea si-a facut rochia la comanda cu materialul ei si nu i-a luat mult la atelierul unde s-a dus. dar tb sa fii atenta sa fie atelier specializat pe rochii d mireasa . nervi sa ai sa cauti ...ca oferte sunt o gramada:)
pup

aaa si de timp... daca e sezon...o sa te amane daca nu te duci din timp ca e aglomerat
mai bine o faci putin mai devreme de nunta cu vreo 3 sapt

vicky
11.10.2006, 21:52:31
am sunat la mai multi dj. astia de mai jos

adi tudor
dan stanca
mihai smolenic
si sorin audio com

singurul liber este dan stanca, care de fapt nu e dj, el are o agentie de nunti (gavrilov corneliu, 185) care ofera si servicii de sonorizare. maine se duce tata sa ii de avansul. asa incat o sa avem un dj de care nu ma auzit in viata mea, pe care nu il cunosc, fara o recomandare clara. dar nu avem ce face. trebuie sa mergem inainte

multumesc fetelor care au sarit in ajutor. numarul lui dan stanca il am de la axara_me .. axara_me tu stii mai multe despre agentia asta si despre dj-ul lor?.. ma gandesc ca daca ai numarul , cineva trebuie sa il fi recomandat.. o fi bun, o avea experienta la nunti? oricum eu incerc marea cu degetul :)) :))

deci, daca raman toate in pozitia care sunt, putem zice ca suntem in grafic :). ne-am luat si concediu, de maine suntem in concediu... <:-P<:-P<:-P

axara_me
11.10.2006, 22:48:56
am sunat la mai multi dj. astia de mai jos

adi tudor
dan stanca
mihai smolenic
si sorin audio com

singurul liber este dan stanca, care de fapt nu e dj, el are o agentie de nunti (gavrilov corneliu, 185) care ofera si servicii de sonorizare. maine se duce tata sa ii de avansul. asa incat o sa avem un dj de care nu ma auzit in viata mea, pe care nu il cunosc, fara o recomandare clara. dar nu avem ce face. trebuie sa mergem inainte

multumesc fetelor care au sarit in ajutor. numarul lui dan stanca il am de la axara_me .. axara_me tu stii mai multe despre agentia asta si despre dj-ul lor?.. ma gandesc ca daca ai numarul , cineva trebuie sa il fi recomandat.. o fi bun, o avea experienta la nunti? oricum eu incerc marea cu degetul :)) :))

deci, daca raman toate in pozitia care sunt, putem zice ca suntem in grafic :). ne-am luat si concediu, de maine suntem in concediu... <:-P<:-P<:-P

am vb cu o gramada de lume pt dj in Tl dar nu mai stiu cine mi l-a recomandat...ideea este ca fiecare din cei trei enumerati au avut bulinuta alba si nu neagra, acum sincer mai multe nu mai stiu...:-s :-s :-s
maine o sun pe soacra-mea daca vrei si incerc sa aflu ce e cu dan stanca...dar nu promit ca reusesc multe
iti tin pumnii pt ...orice vrei sa iti iasa bine:)

vicky
11.10.2006, 22:57:08
am vb cu o gramada de lume pt dj in Tl dar nu mai stiu cine mi l-a recomandat...ideea este ca fiecare din cei trei enumerati au avut bulinuta alba si nu neagra, acum sincer mai multe nu mai stiu...:-s :-s :-s
maine o sun pe soacra-mea daca vrei si incerc sa aflu ce e cu dan stanca...dar nu promit ca reusesc multe
iti tin pumnii pt ...orice vrei sa iti iasa bine:)

asa sa fie! =D>=D>=D>=D>

vicky
12.10.2006, 20:25:14
buuuuuuunnnnnnnnnnnn, am dat avansul la dj.. :)
acum mi s-a pus pata ca vreau un zdranganel din ala cu acordeon de canta acasa .. eu, care am zis mereu sa nu prind picior de acordeon la noi acasa ca sar in sus!

cine stie de unde se ia unul si cat costa? ..:))

axara_me
12.10.2006, 21:37:26
buuuuuuunnnnnnnnnnnn, am dat avansul la dj.. :)
acum mi s-a pus pata ca vreau un zdranganel din ala cu acordeon de canta acasa .. eu, care am zis mereu sa nu prind picior de acordeon la noi acasa ca sar in sus!

cine stie de unde se ia unul si cat costa? ..:))

salutare!
nu am reusit sa mai gasesc info despre dj , nu mai tinem minte de unde am luat nr lui, dar vad k s-a rezolvat!!! suuuuper!!\:D/ =D> bvbv

acum, aceeasi problema am avut-o si eu:D cu acordeonistu`, dar socra`meu nu si nu k e musai cu acordeonist...asta e am zis ca acceptam si iaca a venit si acordeonistu`, insa, surpriza, si cu nenea tobosaru....si ce a fost la "gura" lor....(n.r. instrumentu`)in fine...m-am bucurat intr-un fel ca nu am fost la mine acasa si nu m-a cunoscut lumea pe acolo:))
kiddin`
ce sa zic...o sa incerc in cursul zilei d maine sa iti dau un raspuns, pana in pranz.eventual pe PM

vicky
12.10.2006, 21:41:17
salutare!
nu am reusit sa mai gasesc info despre dj , nu mai tinem minte de unde am luat nr lui, dar vad k s-a rezolvat!!! suuuuper!!\:D/ =D> bvbv

acum, aceeasi problema am avut-o si eu:D cu acordeonistu`, dar socra`meu nu si nu k e musai cu acordeonist...asta e am zis ca acceptam si iaca a venit si acordeonistu`, insa, surpriza, si cu nenea tobosaru....si ce a fost la "gura" lor....(n.r. instrumentu`)in fine...m-am bucurat intr-un fel ca nu am fost la mine acasa si nu m-a cunoscut lumea pe acolo:))
kiddin`
ce sa zic...o sa incerc in cursul zilei d maine sa iti dau un raspuns, pana in pranz.eventual pe PM

ok, multumesc mult.. astept.... [-o<[-o<

andya
12.10.2006, 22:32:37
Si eu as vrea niste informatii despre un acordeonist. Ca am vorbit cu nasii si au zis ca ar fi mai ok asa...sa zdranganeasca cineva acolo sa stie lumea ca-i nunta :D Asa ca astept cu nerabdare sa dati un raspuns.

Cutisor, tu ce mai faci? Cum a fost? Poze? Casa de piatra!

Liliana_D
13.10.2006, 08:57:16
Buna fetele...
pai de acordeonist acum ziceti ... poate nu uit si ii intreb pe prietenii astioa ai mei care canta ... daca vor sa vina ......au un acordeonist care este in ansamblul asta de folcor la tulcea nu stiu cumse cheama...stai ca dau mesaj chiar acu .... deci ptr 21 oct si 4 nov..??
ca m-am zapacit
aaaa...si nnd daca vrei sacnez meniul meu si ti-l trimit .dar ti-am zis eu mai aduc pestele
va pup
pa

andya
13.10.2006, 09:28:14
Buna fetele...
pai de acordeonist acum ziceti ... poate nu uit si ii intreb pe prietenii astioa ai mei care canta ... daca vor sa vina ......au un acordeonist care este in ansamblul asta de folcor la tulcea nu stiu cumse cheama...stai ca dau mesaj chiar acu .... deci ptr 21 oct si 4 nov..??
ca m-am zapacit
aaaa...si nnd daca vrei sacnez meniul meu si ti-l trimit .dar ti-am zis eu mai aduc pestele
va pup
pa

Liliana, ce de-a bani ai scoate daca ai avea firma. Ai putea sa organizezi toate nuntile din oras. La cat de des am apelat la tine, ma astept deja sa primesc factura prin posta :D. ...Da ...pe 4 nov am nevoie de acordeonist. Dar nici nu stiu exact unde trebuie sa vina...la ginerica...si apoi pleaca cu el la nasi...apoi vin sa ma ia pe mine...si apoi plecam pana la starea civila. De acolo mai e nevoie de el?

axara_me
13.10.2006, 10:16:11
ok, multumesc mult.. astept.... [-o<[-o<

fii atenta! am aflat nr lui dar nu mai stiu cum il cheama. vine la pachet:)) cu tobosarul au cantat bine la noi...adik si-au facut treaba si ...gata!
nr lui : ***
pup !spor in pregatiri!

axara_me
13.10.2006, 10:19:09
Liliana, ce de-a bani ai scoate daca ai avea firma. Ai putea sa organizezi toate nuntile din oras. La cat de des am apelat la tine, ma astept deja sa primesc factura prin posta :D. ...Da ...pe 4 nov am nevoie de acordeonist. Dar nici nu stiu exact unde trebuie sa vina...la ginerica...si apoi pleaca cu el la nasi...apoi vin sa ma ia pe mine...si apoi plecam pana la starea civila. De acolo mai e nevoie de el?

la noi a fost asa: au venit prima oara la ginerica. pe urma au plecat la nasi si pe urma la mine, la mireasa. acolo o hora ca deh... traditia e traditie si gata! la biserica si mai departe nu am avut nevoie de ei. la mine(mireasa) au cantat tot felul...si cantec de jucat pantoful miresei, pe care tb sa ii joace cavalerul d onoare pe o tava:)) rasul lumii ce mai! apoi tb sa ma incalte pe mine si sa puna bani in pantof...;) ia-ti mireasa ziua buna...eee o sa vedeti voi:))

axara_me
13.10.2006, 10:20:41
Buna fetele...
ca m-am zapacit
va pup
pa

cred ca se cheama brauletul...noi am vb cu un nene si ne-a zis ca daca nu vine el, il trimite pe baiatul lui, care canta si el in ansamblu....cred ca vb despre aceiasi....

NND
13.10.2006, 11:16:30
Buna fetele...
ca m-am zapacit
va pup
pa

Bine, merci!
zi-mi si de peste ca dunarea e aproape!!!!!!!!!!!!
Oricum cu peste mi se pare un pic mai deosebit!!!!!!!!!!
Astept!!

vicky
13.10.2006, 14:42:14
la noi a fost asa: au venit prima oara la ginerica. pe urma au plecat la nasi si pe urma la mine, la mireasa. acolo o hora ca deh... traditia e traditie si gata! la biserica si mai departe nu am avut nevoie de ei. la mine(mireasa) au cantat tot felul...si cantec de jucat pantoful miresei, pe care tb sa ii joace cavalerul d onoare pe o tava:)) rasul lumii ce mai! apoi tb sa ma incalte pe mine si sa puna bani in pantof...;) ia-ti mireasa ziua buna...eee o sa vedeti voi:))

multumesc mult.. il cheama florian labis (daca am inteles eu bine) si pentru cine mai este interesata are urmatoarele tarife:
-la pachet cu tobosar 2.5 mil
-numai acordeonistul: 1.5 mil

noi am vorbit cu el si cred ca o sa avem si zdranganel la nunta..
pai daca e NUNTA, apo nunta sa fie!!!!!!!!!!!!!!!!!

<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

Liliana_D
14.10.2006, 12:19:52
Buna neata ....
ptr axara ... se cheama ansamblul Dorulet...mi-am amintit....o doamne ...cate am in cap...
aaasha... si andya ... e un baiat cu acordeonul care vine de la mire, trece pe la nashi apoi la mireasa unde zdrabgane ia-ti mireasa ziua buna..si porma un pic la cununie...si porma cred ca nu mai ai nevoie de el...asta stabiliti voi ...asha....si am sa-ti las un nr de tel pe messenger acum....
asha.... axara acu ma stradui sa scanez....
si pestele il pescuiesti si singura ..:) daca ai timp.
deci....treaba cu agentie de organizat nunti nu mi-ai scapt nici o clipa....dar ... deocamdata am alte prioritati ....:) cum ar fi nunta ... si deja sunt in tulcea cateva.... lasa ca io cand imi deschid o sa am mai multa exeprienta o:-)
va pup
weekend placut

Liliana_D
14.10.2006, 12:20:57
aaaaaa..andya ...parca 1 mil cere acordionostu daca vin doi ... cer 2 mil vezi tu acolo
pup
pa

andya
16.10.2006, 15:57:29
Am auzit ca pe Babadag la Restaurant Central sau langa, nu stiu exact...se fac torturi de nunta cu 150.000 kg. Voi ce stiti despre locul ala? Ma puteti ajuta cu vreun sfat? Eu inca n-am apucat sa ajung pe acolo. Dar daca aflati lucruri rele, va rog sa mi le spuneti si mie.

andya
16.10.2006, 15:59:45
aaaaaa..andya ...parca 1 mil cere acordionostu daca vin doi ... cer 2 mil vezi tu acolo
pup
pa

Mersi Lili...am si nr de telefon...am sa sun si am sa vorbesc.:gen_17:

axara_me
17.10.2006, 16:23:11
vicky...nu mai zici nimic? mai ai cateva zile....cum merg treburile?

andya
17.10.2006, 18:28:27

Vicky saraca e stresata rau....e pe ultima suta de metri si mai are cate ceva de facut, dar nu multe. A reusit cu succes sa mute nunta de la Bucuresti la Tulcea si ii doresc sa aiba cea mai frumoasa nunta din lume...hmmm..dupa a mea :-p

vicky
17.10.2006, 19:32:56

ce sa zic.. :))
- maine trebuie sa ma intalnesc fata in fata cu toti "furnizorii" cu care am discutat numai prin telefon. asa am pus la punct detaliile(in mare), dar trebuie sa ma vad fata in fata cu ei, sa stabilim totul, sa semnam contractele.... sa dam diferentele de bani. aici se incadreaza: agentie, florarie, cameraman, fotograf, dj, biserica, restaurant, cosmetica, pensiunea pt cazare.. apoi degustat vin, cumparat vin, suc, apa, fructe..
- facut forma finala cu lista de invitati, scris cardurile, facut aranjarea la mese :((
- calcat rochitza, camasa mirelui
- vopsit, manichiura, pedichiura, pensat, vopsit sprancene, epilat, coafat
- carat tot ce e de carat la restaurant,
- umflat baloane..
- stabilit melodia de deschidere, melodia de la tort, jartea dezgatit
- facut playlist pt dj...

si inca cate or mai fi dar le-am pierdut sirul..

deci mai am... o groaza de treaba.. dar cred ca avem timp inca 3 zile.. oarecum suntem in grafic avand in vedere ca am mutat nunta cu o 1.5 luni inainte la tulcea...

aproximam 100-110 invitati la nunta. ieri si azi ne-au mai anunta 4 persoane ca nu vin:( ... o sa facem oricum o aproximare, confirmari sigure nu avem pt ca oamenii au fost dati peste cap cu mutarea asta a nuntii de la bucuresti la tulcea.. oarecum ii inteleg.. ce nu inteleg sunt scuzele: "nu vin pt ca nu am cu cine sa las cainele" :))

cam atat..

axara_me
18.10.2006, 07:28:40
ce sa zic.. :))
- maine trebuie sa ma intalnesc fata in fata cu toti "furnizorii" cu care am discutat numai prin telefon. asa am pus la punct detaliile(in mare), dar trebuie sa ma vad fata in fata cu ei, sa stabilim totul, sa semnam contractele.... sa dam diferentele de bani. aici se incadreaza: agentie, florarie, cameraman, fotograf, dj, biserica, restaurant, cosmetica, pensiunea pt cazare.. apoi degustat vin, cumparat vin, suc, apa, fructe..
- facut forma finala cu lista de invitati, scris cardurile, facut aranjarea la mese :((
- calcat rochitza, camasa mirelui
- vopsit, manichiura, pedichiura, pensat, vopsit sprancene, epilat, coafat
- carat tot ce e de carat la restaurant,
- umflat baloane..
- stabilit melodia de deschidere, melodia de la tort, jartea dezgatit
- facut playlist pt dj...

si inca cate or mai fi dar le-am pierdut sirul..

deci mai am... o groaza de treaba.. dar cred ca avem timp inca 3 zile.. oarecum suntem in grafic avand in vedere ca am mutat nunta cu o 1.5 luni inainte la tulcea...

aproximam 100-110 invitati la nunta. ieri si azi ne-au mai anunta 4 persoane ca nu vin:( ... o sa facem oricum o aproximare, confirmari sigure nu avem pt ca oamenii au fost dati peste cap cu mutarea asta a nuntii de la bucuresti la tulcea.. oarecum ii inteleg.. ce nu inteleg sunt scuzele: "nu vin pt ca nu am cu cine sa las cainele" :))

cam atat..

oooo, dar e aproape gata:) mie mi-au scapat din organizare cateva lucruri pe care le-ai mentionat mai sus...dar nu s-a sfarsit lumea...
faza cu invitatii...stiu, m-am lovit de scuze imbecile, ca parca tulcea e la capatul lumii si nu mergea nimic pana acolo, dar am invatat sa ii ignor. cine m-a iubit a vrut sa vina si a venit, si o sa tin minte:)
am zambit cand citream ce ai scris mai sus la faza cu cosmetica...si coaforul:) tin minte ca am defilat prin tulcea la 9 dimineata cu voalul in cap, fardata, cu coronita in cap si in blugi si maiou si am mai stat si la farmacie la rand de 6-7 persoane...deh...imi trebuia calciu ca altfel ma imprastiam prin biserica ...si asa am fost si la restaurant sa vad daca s-a remediat avaria de curent...cu o seara inainte, sambata, cei de la nunta aia au ramas fara curent cateva ore...si noi , duminica dimineata ne agitam ca iar nu era curent in restaurant si la 3 ajungeam cu invitatii acolo...ce sa mai....
spor in pregatiri si o nunta superba!

andya
18.10.2006, 09:33:40
oooo, dar e aproape gata:) mie mi-au scapat din organizare cateva lucruri pe care le-ai mentionat mai sus...dar nu s-a sfarsit lumea...
faza cu invitatii...stiu, m-am lovit de scuze imbecile, ca parca tulcea e la capatul lumii si nu mergea nimic pana acolo, dar am invatat sa ii ignor. cine m-a iubit a vrut sa vina si a venit, si o sa tin minte:)
am zambit cand citream ce ai scris mai sus la faza cu cosmetica...si coaforul:) tin minte ca am defilat prin tulcea la 9 dimineata cu voalul in cap, fardata, cu coronita in cap si in blugi si maiou si am mai stat si la farmacie la rand de 6-7 persoane...deh...imi trebuia calciu ca altfel ma imprastiam prin biserica ...si asa am fost si la restaurant sa vad daca s-a remediat avaria de curent...cu o seara inainte, sambata, cei de la nunta aia au ramas fara curent cateva ore...si noi , duminica dimineata ne agitam ca iar nu era curent in restaurant si la 3 ajungeam cu invitatii acolo...ce sa mai....

Vai...nunta cu peripetii...:)) Si eu ma gandeam cum am sa plec de la coafor cu voalul in cap, dar acum am aflat...plec pur si simplu.

Legat de scuzele invitatilor, eu nu am parte de asa ceva...noua pur si simplu nu ne raspund la telefon. Tare, nu? Asa e lumea.
Eu sunt una dintre cei care nu au acceptat invitatia lui Vicky la nunta si imi cer scuze si pe site, sper sa ne inteleaga. Vicky iti dorim o nunta ca-n povesti si iarta-ne ca nu putem fi alaturi de tine. Daca reusim sa ajungem in Tulcea sambata seara vom trece pe la local macar sa va felicitam si sa te vedem mireasa.:gen_17:(nu promit ca reusim sa ajungem sambata).

andya
18.10.2006, 09:35:50
...si asa am fost si la restaurant sa vad daca s-a remediat avaria de curent...cu o seara inainte, sambata, cei de la nunta aia au ramas fara curent cateva ore...si noi , duminica dimineata ne agitam ca iar nu era curent in restaurant si la 3 ajungeam cu invitatii acolo...ce sa mai....

Vai axara_me, ma sperii...cum le-a picat curentul? Si aia de la nunta de sambata ce au facut? S-a stricat toata nunta din cauza curentului? Nu se poate asa ceva. Ma duc sa le zic sa-si verifice toata instalatia electrica inainte de nunta mea.

andya
19.10.2006, 13:02:52
Pt Vicky:mult spor la pregatiri sper sa-ti iasa asa cum iti doresti,nu-i lasa pe cei care nu vin sa-ti strice cea mai frumoasa zi din viata,sa zambesti sa fii fericita in ziua aia ,cu asta ramai nu ca nu a venit ala sau celalalt CASA DE PIATRA!!!!!!!!

Cutisor nu ne pui poze? Nu te lauzi un pic?

Eu abia astept sa scap de nunta asta ca numai stres am cu ea. Si am si "prieteni" fara bun simt. Nu-mi raspund la telefoane si trimit cate un sms (asta in cel mai bun caz) sa-mi spuna ca nu pot veni. Nu ma supar ca nu vin la nunta...ca inteleg ca sunt o gramada de motive - cel mai important motiv e de natura financiara. Dar reactia lor mi se pare imatura. In momente d-astea iti cunosti prietenii. Numarul de invitati s-a micsorat la jumatate, dar e mai bine asa...cel putin vor fi langa mine cei carora le pasa.

axara_me
19.10.2006, 13:12:58
Vai axara_me, ma sperii...cum le-a picat curentul? Si aia de la nunta de sambata ce au facut? S-a stricat toata nunta din cauza curentului? Nu se poate asa ceva. Ma duc sa le zic sa-si verifice toata instalatia electrica inainte de nunta mea.

pai eram la terasa restaurantului sambata seara, la o bericica si sa mai trag cu ochiul la ce miscari se fac la nunta(personal...dj...invitati) si am ramas vreo 2 ore fara curent...se vedeau din interiorul restaurantului numai lumanarile de decor...si liniste...toti pe afara unde mai zareau un bec de pe strada, mireasa aproape ca plange, se plimba de colo colo.... NU ITI ZIC CE SPAIMA AM TRAS, MA RUGAM SA SE REMEDIEZE CA SA IMI FIE SI MIE BINE A DOUA ZI:D

andya
19.10.2006, 13:21:32
pai eram la terasa restaurantului sambata seara, la o bericica si sa mai trag cu ochiul la ce miscari se fac la nunta(personal...dj...invitati) si am ramas vreo 2 ore fara curent...se vedeau din interiorul restaurantului numai lumanarile de decor...si liniste...toti pe afara unde mai zareau un bec de pe strada, mireasa aproape ca plange, se plimba de colo colo.... NU ITI ZIC CE SPAIMA AM TRAS, MA RUGAM SA SE REMEDIEZE CA SA IMI FIE SI MIE BINE A DOUA ZI:D

Vai...ce ghinion pe saraca mireasa! Nici nu m-am gandit vreodata la asa ceva, ca ar putea sa pice curentul la restaurant. Incredibil. Sper sa fie bine la mine. Mersi de informatie, dar m-ai cam bagat in sperietzi. :(

andya
24.10.2006, 22:04:44
Casa de piatra Vicky! Si o luna de miere mai dulce decat mierea.

Mi-am mai rezolvat si eu din probleme. Inca nu stiu exact pt cine fac nunta, ca vad ca nu mai vine nimeni. Oricum, mi-am gasit si firma de decoratiuni; am fost la magazinul Mobila langa Piata Noua. Imi plac oamenii de acolo la nebunie. Chiar le pasa de cum va arata localul. Spre deosebire de celelalte firme, ei imi spun clar ce merge si ce nu merge in localul ales, si nu-mi recomanda ce au mai scump, ba dimpotriva, ma sfatuiesc cum sa ies mai ieftin.

Am stabilit si ora la starea civila. Avea soacra-mea pile si ne-am ales exact ora pe care o vroiam si nu platesc taxe pt poze si filmat (cadou din partea starii civile :D).

De luni sunt in concediu si vin la Tulcea sa aranjez si ultimele detalii. Sper doar sa nu platesc prea multe meniuri in plus. Ca la Marinaru' mi-a impus patronul sa platesc 150 de meniuri chiar daca vin mai putini oameni. Cred ca o sa mai am eu o discutie cu el.

Abia astept sa treaca nunta asta odata. Nu mai am nici un chef de nunta. N-as mai face nunta nici sa ma bati.

axara_me
25.10.2006, 07:29:06
Abia astept sa treaca nunta asta odata. Nu mai am nici un chef de nunta. N-as mai face nunta nici sa ma bati.

haide k ne suparam! cum poti sa zici asta? stiu...e stresant, dar o sa vezi k va fi dulce dupa;;)
momentul...evident:D
spor in pregatiri! si nu dispera daca nu vin invitatii. nunta se face si fara ei, cu prietenii cei mai buni si rudele care te iubesc. si nu se poate sa nu se stranga minim vreo 80 si de pers...cu ai lui cu tot

Liliana_D
25.10.2006, 08:04:15
Salutare...
da casa de piatra vicky ... si .. poate o pregatesti si d eun botez...:)
da..hmmm andya ... cam disperi stai mai relaxata...eu am fost la nunta unde au venit 80de pers si iesit super fain...
aa un sfat il stiu de la cunoscatori .... daca esti sigura ca la nunta iti vin 80 de persoane....comanzi 70 de meniuri ...sau stai s afiu mai explicita o:-) daca crezi ca ai un nr de invitati dar nu esti sigura de unii, comanda tot timpul la nunta 10 - 20 meniuri in micus, caci din legenda s estie ... ca daca totusi iti vin in plus....10-20 de meniuri au de unde s afaca....dar daca comazi 100 si iti vin 80, pleci cu alea 20 acasa...capishi??!?!!
deci....aaaaaaaaa sa va zic ceva tare.
am fost la nunta la varamea la marinaru pe 21 oct, super nunta , aranjamente....mancarea foarte buna, dar multa ...........

Liliana_D
25.10.2006, 08:25:03
CONTINUARE.............=P~
multa mancare...fetelor lumea nu mananca atata la o nunta, si meniul s eplateste degeaba .......... aveti grija ....
asha...si pe la 11 noaptea sau ma rog....canta una din formatia stil......ceva de celion dion....si ..urla ea cum urla....si poc....si intuneric....ghiciti....pocni siguranta...dar numai in restaurant .... ca pe hol si in club era lumina....deci ...ma rog s-au aprin lumanarele si totul s-a remediat....si inca un sfat ...daca vreti lautari intrebati-ma pe mine...sa nu luati formatia STIL nicicum ... sunt varza ...fac pauze...si canta numa bluzuri...
va pup...in rest ...
o zi buna

andya
25.10.2006, 08:27:42
haide k ne suparam! cum poti sa zici asta? stiu...e stresant, dar o sa vezi k va fi dulce dupa;;)
momentul...evident:D
spor in pregatiri! si nu dispera daca nu vin invitatii. nunta se face si fara ei, cu prietenii cei mai buni si rudele care te iubesc. si nu se poate sa nu se stranga minim vreo 80 si de pers...cu ai lui cu tot

Cred ca sunt cam stresata si cam dezamagita de "prieteni"...Intr-adevar, se strang peste 80 de persoane, dar majoritatea celor pe care m-am bazat m-au dezamagit. Cand vad vremea frumoasa de afara imi mai trece supararea...o sa-mi revina supararea daca se strica vremea :D. Cand am rezervat localul, mi-a zis patronul ca daca nu e soare face reducere...se pare ca are o pila bine pusa sus...

andya
25.10.2006, 08:29:35
Salutare...
da casa de piatra vicky ... si .. poate o pregatesti si d eun botez...:)
da..hmmm andya ... cam disperi stai mai relaxata...eu am fost la nunta unde au venit 80de pers si iesit super fain...
aa un sfat il stiu de la cunoscatori .... daca esti sigura ca la nunta iti vin 80 de persoane....comanzi 70 de meniuri ...sau stai s afiu mai explicita o:-) daca crezi ca ai un nr de invitati dar nu esti sigura de unii, comanda tot timpul la nunta 10 - 20 meniuri in micus, caci din legenda s estie ... ca daca totusi iti vin in plus....10-20 de meniuri au de unde s afaca....dar daca comazi 100 si iti vin 80, pleci cu alea 20 acasa...capishi??!?!!
deci....aaaaaaaaa sa va zic ceva tare.
am fost la nunta la varamea la marinaru pe 21 oct, super nunta , aranjamente....mancarea foarte buna, dar multa ...........

Din cate am vorbit eu cu dl patron, sunt obligata sa comand minim 150 de meniuri ....atunci cand mi-a zis asta nu m-am stresat prea tare, fiindca ma asteptam la cel putin 200 de oameni. Acum nu-mi mai convine...sper sa o putem rezolva.

andya
25.10.2006, 08:34:56
CONTINUARE.............=P~
multa mancare...fetelor lumea nu mananca atata la o nunta, si meniul s eplateste degeaba .......... aveti grija ....
asha...si pe la 11 noaptea sau ma rog....canta una din formatia stil......ceva de celion dion....si ..urla ea cum urla....si poc....si intuneric....ghiciti....pocni siguranta...dar numai in restaurant .... ca pe hol si in club era lumina....deci ...ma rog s-au aprin lumanarele si totul s-a remediat....si inca un sfat ...daca vreti lautari intrebati-ma pe mine...sa nu luati formatia STIL nicicum ... sunt varza ...fac pauze...si canta numa bluzuri...
va pup...in rest ...
o zi buna

Da' astia au o problema serioasa cu instalatia electrica. Nu se poate asa ceva. Ar trebui facut ceva. Deja e a doua nunta la care a picat curentul :(. Si-asa lumea nu vine la nunta, tortul nu o sa iasa cum il vreau eu...de fapt, nimic nu iese cum vreau eu...ce are daca mai pica si curentul....:(

andya
25.10.2006, 09:31:45

Nu stiu cat de real e ce spui tu..stiu ca restaurantul pregateste cam 10 portii in plus, dar, de exemplu, verisoara miresicului meu s-a trezit cu 50 de oameni in plus la nunta. A avut mare noroc ca au reusit sa-i faca atatea meniuri. Si daca raman portii, le iau acasa si le sevesc la ciorba de potroace. O sa mai am musafiri pe acasa care nu vor sa vina la nunta, dar vin dupa. N-am inteles de ce. Oameni batrani.

axara_me
25.10.2006, 11:46:14
Nu stiu cat de real e ce spui tu..stiu ca restaurantul pregateste cam 10 portii in plus, dar, de exemplu, verisoara miresicului meu s-a trezit cu 50 de oameni in plus la nunta. A avut mare noroc ca au reusit sa-i faca atatea meniuri. Si daca raman portii, le iau acasa si le sevesc la ciorba de potroace. O sa mai am musafiri pe acasa care nu vor sa vina la nunta, dar vin dupa. N-am inteles de ce. Oameni batrani.

nu tb sa intelegi. tb sa accepti. asta ti-a ramas de facut ca e timpul scurt. si...nici mie nu mi-au iesit toate asa cum le-am vrut, dar a mers, nu iese ceva bine, iese altceva f bine si compenseaza:)

mda...asria au o probl cu sigurantele. eu zic sa ii spui patronului sa iti faca un discount dak pica curentul

NND
25.10.2006, 12:34:25
Andya stai linistita ca se rezolva toate problemele. Cand am hotarat sa facem nunta am zis ca vrem una mica din calculele pe care le-am facut cu parintii erau vreo 80 pers, cand au auzit ca vrem s-o facem in oras (in Tl), eu fiind dintr-o localitate GRECI,nu prea mai vor sa vina.
Pana la urma eu sunt multumita daca vin si 40 saz fie ceva intim si cine nu vrea sa vina sanatate.
La tine e problema cu meniurile ca trebuie sa comanzi un anumit nr.
Eu pana cd o sa hotarasc cu patronul incep sa-i stresez pe ai mei sa intebe lumea dc vine la nunta ca sa am deja bine stabilit numarul.
Tortul unde il faci?
Asteptam Foto!!!!!!!!!! ca sa vedem si decoratiunile.

Vicky sper ca va iesit totul asas cum va doreati! CASA DE PIATRA!!!!!!!!!
si asteptam foto!!!!!!!!

P.s eu am fost anul acesta in luna de miere, in Grecia(atena - insula Creta) SUPER!!!!!!!!! , asa ca nu stiu dc voi merge si la anul dupa
nunta!!!!!!!!!!! DAR VREAU!!!!!!!!!!!
Asa ca stiu cum e in luna de miere!
Va doresc si voua o lun ade miere FFFFFF FRUMOASA!!!!!!!!!!!!!

bambytza
25.10.2006, 18:30:41
andya,parca nu ar veni cea mai minunata zi din viata ta.....capul sus...tot inainte!!!! bucura-te de ceea ce ai langa tine,zambeste si sa vezi ca totul va fi bine!!! la mine abia acum incepe problema....nu mai stiu ce sa fac ...ca nu gasesc salon pentru cati invitati am.....:sad: vrem la anul in octombrie si incet incet tre sa ma apuc de pregatiri dar deja sunt cam trista....

NND
26.10.2006, 09:26:11
Vad ca aici problemele se tin lant!!!!!!!!!!!!!
Dimineata a sunat sotul meu acasa la el (ca azi e ziua lui sf. Dumitru) si a aflat ca a murit bunica lui. Acum e in doliu, dar nunta n-o aman nici dc moare Papa.
Nasii pe care ii vroiam prima data nu ne puteau cununa decat dupa1 august 2007 ca erau in doliu, ne-au zis ca daca vrem mai inainte sa cautam altii: acum cand am gasit altii si le-am zis s-au suparat si ne-au zis ca nici nu vin la nunta.
Dimineata am sunat si eu acasa si am vb cu mama:nu mai e sigura pe persoanele care trebuiau sa vina ( din 50 care erau sigure acum sunt 10!!!!!!!!!!!!!!) daca mai are si familia sotului meu 10 fac nunta in 20. Voi credeti ca mai are rost sa ma mai agit??????
Cunoasteti vreun local micut? Astept seara sa vina sotul meu acasa si sa vorbesc cu el.
Eu persoanelor oricum le puneam transport, dar cand aud ca e in tl zic ca trebuiew sa dea darul prea mare pt oras si de aceea nu vin.
Localul inca nu l-am stabilit ca inca nu au putut ai mei sa se duca in Tl, si cu schimbarile acesta de situatie nici eu nu mai stiu.

andya
26.10.2006, 13:20:05
andya,parca nu ar veni cea mai minunata zi din viata ta.....capul sus...tot inainte!!!! bucura-te de ceea ce ai langa tine,zambeste si sa vezi ca totul va fi bine!!! la mine abia acum incepe problema....nu mai stiu ce sa fac ...ca nu gasesc salon pentru cati invitati am.....:sad: vrem la anul in octombrie si incet incet tre sa ma apuc de pregatiri dar deja sunt cam trista....

Si eu m-am stresat cu numarul de invitati. Credeam ca n-o sa-mi incapa. Acum imi pare rau ca am luat un local asa mare. Daca n-ai majoritatea invitatilor oameni cu bani eu zic sa nu te bazezi pe toti ca vor veni. Pe mine m-au dezamagit multi...cel mai tare m-au dezamagit prin atitudine...dar vine si vremea lor ...vor vedea si ei cum e. Nu o zic cu rautate.
Tu cati invitati crezi ca vei avea? Poate iti recomandam si noi localuri.

Si...intr-adevar ...parca nu ar veni cea mai minunata zi din viata mea, ci cel mai mare cosmar. Sper sa treaca repede si sper sa ma distrez si eu un pic...ca doar e nunta mea.

Spor la pregatiri...incearca sa faci cat mai multe din timp. Te pup.

Liliana_D
27.10.2006, 08:17:47
Neata
pt bambyta ... da stiu o formatie bua da-mi mesaj privat sa-ti dau un nr.

pt nnd .... da un local mic si intimi pt nunti s-a facut la fostul restaurant ciuperca din vale, e f frumos am vazut o nunta acolo ... si au si terasa..e super pt ceva intim .. si nu cred ca e scump.
pup
pa

bambytza
28.10.2006, 11:59:12
pai...ce sa va zic.la prima strigare asa ,insa cu siguranta nu i-am pus pe toti pt. ca inca ne mai aducem aminte de cate unu,sunt cam 420 de invitati.dar ma bazez cam pe 350.la Delta e ocupat.....am fost sa vb . si nu m-au convins cu nimic,pt ca nici macar nu a stiut sa imi zica un pret la meniu.tot ce stiu concret e ca tre sa merg sa dau avans 300 euro si mai vedem la anu'.adica nu ma pot baza pe nimic concret
la anul poate sa imi puna un pret la meniu.....#:-S

ANCA
29.10.2006, 08:37:55
Daca va spun ce-am patit eu la nunta o sa va considerati norocoase,am avut confirmari de 72 de persoane dar siguri erau ca vin si.........................la nunta au venit ....46 ei inchipuiti-va ca am platit restul de meniuri adica 17 milioane si asta ca am avut noroc ca mi-a lasat seful meniul cu 100 de mii mai putin asa ca ............................MULTA BAFTA

ALEX21A
29.10.2006, 09:05:31
Daca va spun ce-am patit eu la nunta o sa va considerati norocoase,am avut confirmari de 72 de persoane dar siguri erau ca vin si.........................la nunta au venit ....46 ei inchipuiti-va ca am platit restul de meniuri adica 17 milioane si asta ca am avut noroc ca mi-a lasat seful meniul cu 100 de mii mai putin asa ca ............................MULTA BAFTA
imi pare rau sa aud asa ceva!! voi sa fiti sanatosi!!;-)

vicky
29.10.2006, 17:23:36
sal

probleme?..

- la noi erau in miercurea din saptamana nuntii 100-110 invitati, am anuntat joi la restaurant 90 de meniuri, au venit 76 persoane
- am platit pentru 76 pesoane, doar sarmalele si tortul le-am platit pt 90 persoane, asa cum anuntatsem. sarmalele si tortul se prepara inainte.. fripturile, gustarile.. se fac pe loc

la nunta a fost bine, calcaiul lui ahile a fost muzica.. legat de muzica am avut cele mai mari rezerve si se pare ca am presimtit bine.. :) .. totul a fost ok pana pe la 02.00 noaptea, cand lumea s-a mai linistit, iar dj-ul nu a stiut sa ii mai iridice la dans.. pe la 03-03.30 deja plecau.. :( nu am mai arucat buchetul, nu am facut dezgatitul.. ca nu mai aveam cu cine.. :))
ca sa nu credeti ca nunta a fost compromisa chiar de tot va anunt ca pana la 02.00 am dansat de am spart..
la biserica s-a intarziat pt ca erau 3 cupluri programate la 17.00 :)).. toate odata :))
- florile frumoase, lumanarile, buchetele.. ;-)
darul a mers bine, chiar mai bine decat ma asteptam pt tulcea, mai ales ca nunta a fost mica... s-au acoperit cheltuielile si au mai si ramas bani.. :)

cam asta e.. mai jos sunt si cateva poze, facute de amatori.. pozele faine nu au venit inca..

http://pg.photos.yahoo.com/ph/virginiah21/album?.dir=e121re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//www.photos.yahoo.com/ph//my_photos

pup

NND
30.10.2006, 06:59:12
Casa de piatra! si bine ai venit!
Din ceea ce am inteles e ca a fost destul de bine.
Vroiam sa intreb cat e menu la Select si ce include menu. Merci.

Liliana_D
31.10.2006, 18:47:03
buna tuturor
casa de piatra vicky ... si sa stii ca mi-au placut si mie pozele ...super masa aranjata cu verde... am vazut ca ti-a filmat sau pozat Fandra, sotia lui Buta, si mi-a placut mult si modelul la rochie.
deci casa de piatra inca o data
o seara buna

ALEX21A
31.10.2006, 19:39:24
sal

probleme?..

- la noi erau in miercurea din saptamana nuntii 100-110 invitati, am anuntat joi la restaurant 90 de meniuri, au venit 76 persoane
- am platit pentru 76 pesoane, doar sarmalele si tortul le-am platit pt 90 persoane, asa cum anuntatsem. sarmalele si tortul se prepara inainte.. fripturile, gustarile.. se fac pe loc

la nunta a fost bine, calcaiul lui ahile a fost muzica.. legat de muzica am avut cele mai mari rezerve si se pare ca am presimtit bine.. :) .. totul a fost ok pana pe la 02.00 noaptea, cand lumea s-a mai linistit, iar dj-ul nu a stiut sa ii mai iridice la dans.. pe la 03-03.30 deja plecau.. :( nu am mai arucat buchetul, nu am facut dezgatitul.. ca nu mai aveam cu cine.. :))
ca sa nu credeti ca nunta a fost compromisa chiar de tot va anunt ca pana la 02.00 am dansat de am spart..
la biserica s-a intarziat pt ca erau 3 cupluri programate la 17.00 :)).. toate odata :))
- florile frumoase, lumanarile, buchetele.. ;-)
darul a mers bine, chiar mai bine decat ma asteptam pt tulcea, mai ales ca nunta a fost mica... s-au acoperit cheltuielile si au mai si ramas bani.. :)

cam asta e.. mai jos sunt si cateva poze, facute de amatori.. pozele faine nu au venit inca..

http://pg.photos.yahoo.com/ph/virginiah21/album?.dir=e121re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//www.photos.yahoo.com/ph//my_photos

pup
Doamne,ce repede trece timpul!! ai fost si tu mireasa,mai ,ca acu imi vine si mie randu...Doamne,si te agiti inainte cu un an pt cateva ore si pana la urma cele mai imp lucruri tot nu depind de tine!!!!
casa de piatra,vicky si sa fiti fericiti pana la adanci batraneti!!!:*

vicky
01.11.2006, 07:45:24
Casa de piatra! si bine ai venit!
Din ceea ce am inteles e ca a fost destul de bine.
Vroiam sa intreb cat e menu la Select si ce include menu. Merci.

multumesc de urari. :)

meniul este 650.000 si include 5 feluri de mancare: gustare, peste , sarmale, friptura pui, friptura porc+ garnituri+ salata + tort

toata bautura + fructe o aduci de acasa..

NND
01.11.2006, 10:05:04

meniul este 650.000 si include 5 feluri de mancare: gustare, peste , sarmale, friptura pui, friptura porc+ garnituri+ salata + tort

Multumesc! e bine, impune un nr de persoane pe care trebuie sa-l ai?
aaa..... ROCHIA de unde ai luat-o? ca e SUPER!
Toate decoratiunile le-ai facut tu?

sabina_dragan
01.11.2006, 10:10:27
si eu o sa ma casatoresc in tulcea in octombrie 2007 la hotel delta.sunt din mangalia, dar majoritatea rudelor mele si ale lui sunt din tulcea. sunt destul de dezamagita, ptr ca asi fi vrut sa fac nunta la steaua apelor, dar e destul de departe. acolo era f. frumos.

vicky
01.11.2006, 10:10:47
Multumesc! e bine, impune un nr de persoane pe care trebuie sa-l ai?
aaa..... ROCHIA de unde ai luat-o? ca e SUPER!
Toate decoratiunile le-ai facut tu?
sala are capacitate de 130 locuri, noi am fost aproape 80 de persoane. nu ne-au impus limita.
rochia am luat-o de pe lipscani, de la un magazinas.. 6.8 mil.. erau si pe alb-alb, a mea este alb-galbui cu dantela alba..
decoratiunile au fost putine si am colaborat cu deco pary(huse numai la masa mirilor, la celelalte scaune nu am considerant necesar pt ca au tapitzerie frumoasa verde, fusa masa mirilor, 30 baloane cu heliu, ormat balustrada si lumanarele in bol pe scari, inima din organza din spatele mesei mirilor- care nu prea mi-a placut si cam atat). ne-a costat 1.900.000.. sala e ok asa cum e nu necesita mari decoratiuni

merci de aprecieri. te pup

andya
02.11.2006, 22:35:53
Ce mai faceti fetelor? Am mai prins si eu cateva clipe libere ca sa mai intru pe miresici. Mai am o zi de domnishoreala si gata...vine nunta. E un frig de crapa pietrele...ploua urat...cred ca o sa fie un dezastru nunta asta. Invitatii nu prea vin. Se cam strang un pic peste 100, dar se pot razgandi si in ultima clipa. Oricum sunt suparata rau din cauza vremii. Asta e...alta nunta nu mai fac nici sa ma plateasca cineva...nu-mi mai trebuie.

Mai am maine de cumparat fructe, sucuri, alune si nu mai stiu ce...niste cocarde pt socrii si verisori...ca le vreau mai speciale...si cred ca am cam terminat cu cumparaturile.

Care aveti radiatoare, scoateti-le pe fereastra poate se mai incalzeste afara...:(

NND
05.11.2006, 13:48:57
sala are capacitate de 130 locuri, noi am fost aproape 80 de persoane. nu ne-au impus limita.
rochia am luat-o de pe lipscani, de la un magazinas.. 6.8 mil.. erau si pe alb-alb, a mea este alb-galbui cu dantela alba..
decoratiunile au fost putine si am colaborat cu deco pary(huse numai la masa mirilor, la celelalte scaune nu am considerant necesar pt ca au tapitzerie frumoasa verde, fusa masa mirilor, 30 baloane cu heliu, ormat balustrada si lumanarele in bol pe scari, inima din organza din spatele mesei mirilor- care nu prea mi-a placut si cam atat). ne-a costat 1.900.000.. sala e ok asa cum e nu necesita mari decoratiuni

merci de aprecieri. te pup

Nici eu nu vreau multe decoratiuni, tot la fel vreau masa mirilor aranjata si apoi aranjamente cu flori fff discrete, iar loacalul e alb cu verde cum vreau eu sa-mi fac decoratiunile.

NND
07.11.2006, 11:24:10

Vicky am vorbit la Select si mi-au zis ca au si dj pe care-l platesti separat. Eu am vazut ca ai ramas fara dj inainte de nunta, era cel de la restaurant cel care te-a lasat balta? sau era altul?
1. Ce imi poti spune de dj de la local?
AAAAAAAAA........ eu nu vreau manele la nunta cred ca se poate stabili impreuna cu dj-ul ce muzica sa-mi asigure (populara traditionala, usoara), NU?
2. Tu ai dat un avans, ca mie mi-au zis ca nu trebuie, cum pot fi sigura ca o sa am localul pt la anul daca nu se semneaza nici o hartie, merge pe incerdere?
3. Despre pretul meniului mi s-a zis ca nu se va ridica pana la anul, e posibil? Daca cresc preturile, ei nu vor ridica pretul? e f strniu. Tu ai auzit ceva? :-\
4. Tortul ti l-au facut ei? cum a fost la gust? Ca la aspect l-am vazut si mi-a placut!

Sunt cam multe intrebari, dar cum esti unica care a facut acolo apelez la tine. Multumesc mult! si dc mai am intrebari te mai stresez.

andya
07.11.2006, 13:50:18
Buna fetelor....a trecut si nunta. Multumesc pentru raza de soare trimisa. M-am trezit in dimineatza nuntii si am sarit din pat cand am vazut soarele afara. A fost o zi frumoasa. A fost minunat. Fata de cei care au avut probleme cu intarzierea la starea civila sau la biserica, tin sa va zic ca eu am intrat cu cel putin jumatate de ora inainte la fiecare. Preotul mi-a scurtat cununia fara ca noi sa cerem asta. Dar a iesit superb. Chiar mi-a placut nunta mea.

La local nu cred ca voi mai fi servita vreodata...am fost cea mai afurisita mireasa. Am cam pus totul in miscare fiindca se miscau in reluare. Lumea incepea sa fiarba ca a durat mult pana au inceput sa serveasca. Dar am intrat in ele si a iesit totul bine.

Picioarele mele sunt distruse...la fel si spatele, din cauza corsetului de la rochie...dar a fost minunat...cel putin din punctul meu de vedere. Pozele le am deja pe toate (cele facute de fotograf, nu si cele de la prieteni)...am sa va pun cateva un pic mai incolo.

Am sa va povestesc mai multe cand terminam saptamana de concediu ca acum sunt pe fuga. Pupici tuturor.

vicky
08.11.2006, 22:28:14
Vicky am vorbit la Select si mi-au zis ca au si dj pe care-l platesti separat. Eu am vazut ca ai ramas fara dj inainte de nunta, era cel de la restaurant cel care te-a lasat balta? sau era altul?
1. Ce imi poti spune de dj de la local?
AAAAAAAAA........ eu nu vreau manele la nunta cred ca se poate stabili impreuna cu dj-ul ce muzica sa-mi asigure (populara traditionala, usoara), NU?
2. Tu ai dat un avans, ca mie mi-au zis ca nu trebuie, cum pot fi sigura ca o sa am localul pt la anul daca nu se semneaza nici o hartie, merge pe incerdere?
3. Despre pretul meniului mi s-a zis ca nu se va ridica pana la anul, e posibil? Daca cresc preturile, ei nu vor ridica pretul? e f strniu. Tu ai auzit ceva? :-\
4. Tortul ti l-au facut ei? cum a fost la gust? Ca la aspect l-am vazut si mi-a placut!

Sunt cam multe intrebari, dar cum esti unica care a facut acolo apelez la tine. Multumesc mult! si dc mai am intrebari te mai stresez.

1. era altul. nu il stiu pe cel de la local. oricum, muzica o stabiliti impreuna
2. eu am gasit localul cu 1.5 luni inainte de nunta, si am dat avansul atunci. avansul este 10 mil. contract propriu-zis nu am facut, dar nu am avut surprize neplacute. cu cine ai vorbit la select?.. ai fost tu sau altcineva acolo?
3. asta nu mai stiu sa iti zic
4. da, tortul l-au facut ei si este delicios. s-a cerut si a doua felie :). este inclus in meniu

sper ca te-am ajutat putin. daca mai ai intrebari astept
pup

vicky
08.11.2006, 22:35:27
am mai pus poze in album, de la fotograf: http://pg.photos.yahoo.com/ph/virginiah21/album?.dir=e121re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//www.photos.yahoo.com/ph//my_photos

cam dezamagita de ele, de calitate in mod special. noi stabilisem cu butza pt ffoto si video, la nunta pozele le-a facut un pustan (probabil fiul lui). pacat de aparatura, calitatea a lasat de dorit. in albumul de pe yahoo sunt micsorate mult, nu se vad bine, dar va asigur ca ma asteptam la mai mult.

NND
08.11.2006, 22:42:54
1. era altul. nu il stiu pe cel de la local. oricum, muzica o stabiliti impreuna
2. eu am gasit localul cu 1.5 luni inainte de nunta, si am dat avansul atunci. avansul este 10 mil. contract propriu-zis nu am facut, dar nu am avut surprize neplacute. cu cine ai vorbit la select?.. ai fost tu sau altcineva acolo?
3. asta nu mai stiu sa iti zic
4. da, tortul l-au facut ei si este delicios. s-a cerut si a doua felie :). este inclus in meniu

sper ca te-am ajutat putin. daca mai ai intrebari astept
pup

Mercic mult Vicky! mi-ai fost de mare ajutor. Localul era cel mai convenabil dintre cele vazute de fratele meu.
Fratele meu a fost personal acolo, ca el stie in mare gusturile noastre, si mi-a zis ca a vorbit cu patronul, dupa care am aflat ca si nasa mea are cunostinte la Select si cunoaste si dj-ul.
da avansul e de 10 mil si se incheie si un contract.
Cred ca am stabilit si noi data 19 mai!!!!!!!!!11 Am mai scapat de-o grija.

Stai ca am uitat sa te intreb ceva: cum e cu ospatarii si bucatarii ii platesti separat? ca am uitat sa-l pun sa intrebe si de asta!!!!!!!! offfffffff!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vicky
08.11.2006, 22:57:15
Mercic mult Vicky! mi-ai fost de mare ajutor. Localul era cel mai convenabil dintre cele vazute de fratele meu.
Fratele meu a fost personal acolo, ca el stie in mare gusturile noastre, si mi-a zis ca a vorbit cu patronul, dupa care am aflat ca si nasa mea are cunostinte la Select si cunoaste si dj-ul.
da avansul e de 10 mil si se incheie si un contract.
Cred ca am stabilit si noi data 19 mai!!!!!!!!!11 Am mai scapat de-o grija.

Stai ca am uitat sa te intreb ceva: cum e cu ospatarii si bucatarii ii platesti separat? ca am uitat sa-l pun sa intrebe si de asta!!!!!!!! offfffffff!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

da, separat. sunt 13 persoane si le dai cate 500.000 la fiecare . adica 6.5 mil

cosmina9
09.11.2006, 17:09:19
:[email protected]:[email protected]:[email protected] toate MIRESELE DIN LUME!!!in special pe cele din Tulcea,i-mi pare rau ca Liliana D. ESTE FOARTE PRETENTIOASA!!! Ia vrea ceva foarte eftin si bun,dar no sa gaseasca un meniu eftin si bogat,in ceia ce o priveste cu formatiile de lautari se vede ca habar nare despre ce vorbeste, formatia STIL canta beton si detoate ca nu degeaba sunt ocupati tot timpul si au pret accesibil au scule tari si un repertoriu pe masura si nu s-au destramat cum zice Liliana D. este adevarat ca a plecat o solista care ori cum canta trei melodii la nunta dar restul sunt aceiasi ba mai mult au acum doua soliste mai bune cu liceu de muzica, si sa stiti ca au cantat si la fratii mei Nelu si Gabi si acum o sa cante si la mine , baiatul ala mic e tare de tot si cu orga si din gura,au si acordeon si toba intotal sunt cinci sunt mereu aceiasi nu cum vin altii la adunatatura de incepatori parerea mea e ca sunt cei mai buni din Tulcea . Apropo daca vreti o nunta de vis faceti la DELTA merita!! daca mai gasiti liber, acolo se ocupa cu doi ani inaite .Vreau sa va spun ca meniul la nunti nu difera prea mult la pret intre locale ori cum nu ramai mai cu nimic din dar!dar macar sa merite banii,ca degeaba dai 550000 pe meniu si te bucuri ca este eftin daca iti pune trei masline si doua de salam eftin si ala foita de hartie,.Daca vreti niste sfaturi intrebatima!va salut mai vorbim...

vicky
09.11.2006, 17:21:39
bine ai venit pe forum!

-la ciuperca este urat restaurantul inauntru, afara peisajul este ok
-de unde stii tu ca nu ramai cu nimic din dar?.. de la fratii tai? :)) afla de la mine ca ramai cu bani din dar

NND
10.11.2006, 09:56:25
bine ai venit pe forum!

-la ciuperca este urat restaurantul inauntru, afara peisajul este ok
-de unde stii tu ca nu ramai cu nimic din dar?.. de la fratii tai? :)) afla de la mine ca ramai cu bani din dar

Bine ai venit!!!!

Ce bine, eu m-as bucura daca as ramane si cu niste banuti din dar!!!!!!!!! dar depinde de persoane ca unele nu dau nici cat sa plateasca menu.

NND
11.11.2006, 07:37:37
am mai pus poze in album, de la fotograf: http://pg.photos.yahoo.com/ph/virginiah21/album?.dir=e121re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//www.photos.yahoo.com/ph//my_photos

cam dezamagita de ele, de calitate in mod special. noi stabilisem cu butza pt ffoto si video, la nunta pozele le-a facut un pustan (probabil fiul lui). pacat de aparatura, calitatea a lasat de dorit. in albumul de pe yahoo sunt micsorate mult, nu se vad bine, dar va asigur ca ma asteptam la mai mult.

Eu am vazut pozele dar nu mi s-a parut ca sunt de clitate joasa, poate nu am vazut eu bine, mi s-au parut destul de frumoase. Macar video ti-a iest asa cum vroiai. Nu trebuia sa vina cu sotia sa faca foto.
mai stiti si alti cameramani, fotografi? ca trebuie sa stabilesc si eu.

ALEX21A
11.11.2006, 09:27:23

am vazut si eu pozele........mi se par ok....chiar reusite....probabil tu stii mai bine.....;;)

bambytza
11.11.2006, 18:19:22
:[email protected]:[email protected]:[email protected] toate MIRESELE DIN LUME!!!in special pe cele din Tulcea,i-mi pare rau ca Liliana D. ESTE FOARTE PRETENTIOASA!!! Ia vrea ceva foarte eftin si bun,dar no sa gaseasca un meniu eftin si bogat,in ceia ce o priveste cu formatiile de lautari se vede ca habar nare despre ce vorbeste, formatia STIL canta beton si detoate ca nu degeaba sunt ocupati tot timpul si au pret accesibil au scule tari si un repertoriu pe masura si nu s-au destramat cum zice Liliana D. este adevarat ca a plecat o solista care ori cum canta trei melodii la nunta dar restul sunt aceiasi ba mai mult au acum doua soliste mai bune cu liceu de muzica, si sa stiti ca au cantat si la fratii mei Nelu si Gabi si acum o sa cante si la mine , baiatul ala mic e tare de tot si cu orga si din gura,au si acordeon si toba intotal sunt cinci sunt mereu aceiasi nu cum vin altii la adunatatura de incepatori parerea mea e ca sunt cei mai buni din Tulcea . Apropo daca vreti o nunta de vis faceti la DELTA merita!! daca mai gasiti liber, acolo se ocupa cu doi ani inaite .Vreau sa va spun ca meniul la nunti nu difera prea mult la pret intre locale ori cum nu ramai mai cu nimic din dar!dar macar sa merite banii,ca degeaba dai 550000 pe meniu si te bucuri ca este eftin daca iti pune trei masline si doua de salam eftin si ala foita de hartie,.Daca vreti niste sfaturi intrebatima!va salut mai vorbim...

bine ai venit pe forum ! in legatura cu delta ce sa iti zic.....decat ca eu am fost acolo acum o luna si este liber la anul in octombrie,deci nu este chiar asa cum vb lumea ca trebuie sa rezervi cu 2 ani inainte.si nu este vorba despre pretul meniului...ca am intrebat si nenea ala seful de sala de acolo nu a putut sa ne zica nimic despre acesta :"ca la anul cine stie ce o mai fi....",si nu m-a convins deloc,asa ca am intrebat in stanga si in dreapta si am aflat ca mai sus de brd pe stanga se construieste un salon special de nunti.am aflat al cui este l-am sunat ,am vorbit si am stabilit : la anul pe 6 octombrie.iar pretul sa stii ca e cam ca la delta .insa ce difera este ca pe jos nu va fi mozaic,ciment ca la delta(ceea ce nu mi-a placut dintotdeauna acolo)ci va fi mocheta cu parchet si din cate mi-a zis o sa faca frumos ,cu oglinzi mari,cristale si deasupra hotel ,deci dc ai invitati din afara ii poti caza acolo.cred ca o sa fie frumos...iar ca formatie nu neaparat stil este cea mai buna , am mai auzit si de efect,dinamic care si ei canta foarte bine.de exemplu eu vreau si saxofon la nunta...stiti cumva pe cineva?
<:-P

bambytza
11.11.2006, 18:26:00
fetelor,vreau sa va intreb cu cat timp inainte trebuie sa ne luam rochia?

Liliana_D
11.11.2006, 19:27:12
salutare fetelor
am impresia ca forumul asta a luat-o razna
aici sunt pareri personale si . (punct)
nu cred ca a "dat vina cineva pe altcineva".
asha ca fiecare face ce si cum vrea....
imi pare rau
eu va pup
poate ne vedem la anul pe forum.....am lucruri mai importante de facut.
va pup fetele, poate ne vedem ca cafea sa povestiti live...cand mai veniti la Tulcea.....va pup casa de piatra
aaaa..."Ia"...se scrie Ea, si ea vrea sa se simta lumea bine, nu vrea sa faca din nunta snobism......
...am auzit si eu de cineva care a inchiriat cladirea aceea de pe babadag mai sus de brd, poate ma mai interesez....cine stie...
o seara si o nunta minunata.
=((

andya
13.11.2006, 09:05:35
Buna...m-am intors si eu la munci...cam nasol, dar n-am de ales. Am incercat sa pun pozele pe yahoo, dar nu am reusit sa le pun inca pe toate...lipsesc cele de la biserica...va dau linkurile cu ce am:

Nunta - acasa si la nasi: http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762338692912#page1

Nunta - civila:
http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762338688925#page1

Nunta restaurant: http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762335304971#page1

Nunta restaurant 2: http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762338681846#page1

Nunta restaurant 3: http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762338803963#page1

Sunt o gramada de poze si toate sunt instantanee.
Daca vreti sfaturi pt nunta, intrebati si eu va voi raspunde din experienta mea de femeie maritata... :D

Liliana, am auzit ceva de un suc? Vinerea asta e bine? Vin la Tl sa-mi iau buletinul...poate ne vedem, daca nu ma acapareaza familia. Pup

NND
13.11.2006, 09:37:55
fetelor,vreau sa va intreb cu cat timp inainte trebuie sa ne luam rochia?

Buna, eu o sa mi-o cumpar cu o sapt inainte de nunta, dc ai posibilitatea sa te duci deja eu cred ca ti-o poti cumpara oricand pana in oct ai timp. Poti studia piata pt moment si sa vezi ce modele iti ofera mercatul. Dupa aceea te hotarasti tu cand ti-o cumperi.
bafta la colindat magazinele ca astept pareri cu ce ai vazut!

NND
13.11.2006, 09:47:17
Miresici si foste miresici din Tulcea ce biserica e mai frumoasa in tulcea, are slujba frumoasa? ce imi puteti zice de biserici in general?
Va multumesc!!!!!!!!!!!! ^:)^

andya
13.11.2006, 10:50:28
Poze..pana la momentul tortului.

andya
13.11.2006, 10:53:41
Nu am cum sa le atasez pe toate aici ca sunt peste o mie numai cele facute de fotograf...plus cele de la prieteni nu stiu cate sunt....Sper sa va placa.

bambytza
13.11.2006, 20:22:33
Miresici si foste miresici din Tulcea ce biserica e mai frumoasa in tulcea, are slujba frumoasa? ce imi puteti zice de biserici in general?
Va multumesc!!!!!!!!!!!! ^:)^
merci de raspuns!dar ma gandeam ca poate o iau atunci mai aproape....ca, cine stie, poate reusesc sa mai slabesc putin!:((
iar in legatura cu biserica...ce sa-ti zic decat ca in cele din urma ne-am hotarat la manastire la celic,acolo ne-a placut mult.stii unde ,nu?

axara_me
14.11.2006, 10:30:46
Nu am cum sa le atasez pe toate aici ca sunt peste o mie numai cele facute de fotograf...plus cele de la prieteni nu stiu cate sunt....Sper sa va placa.

bvbvbv!!!
felicitari!!!!
ma bucur ca te-am vazut si ca ati fost feriti de incidente...stii tu, curentul...mancarea...:)
o viata frumoasa si fara griji!
imi pare rau ca nu am ajuns la marinarul sa te vad, dar ti-am trimis razele de soare in schimb:)

NND
14.11.2006, 12:07:17
merci de raspuns!dar ma gandeam ca poate o iau atunci mai aproape....ca, cine stie, poate reusesc sa mai slabesc putin!:((
iar in legatura cu biserica...ce sa-ti zic decat ca in cele din urma ne-am hotarat la manastire la celic,acolo ne-a placut mult.stii unde ,nu?

Eu nici nu ma stresez, ca de slabit nu am cum sa slabesc. asa ca nu imi fac probleme.
Si eu vroiam la Celic dar nasa mea a zis ca a fost la o slujba acolo si nu i-a placut. Tu ai vazut vreo cununie acolo? cum a fost? Ai vorbit deja cu preotul? cum faci?

NND
14.11.2006, 12:08:41
Andya am uitat cine ti-a facut fotografiile? cred ca te-am mai intrebat!

andya
14.11.2006, 15:37:35
bvbvbv!!!
felicitari!!!!
ma bucur ca te-am vazut si ca ati fost feriti de incidente...stii tu, curentul...mancarea...:)
o viata frumoasa si fara griji!
imi pare rau ca nu am ajuns la marinarul sa te vad, dar ti-am trimis razele de soare in schimb:)

Vai, chiar ca am avut noroc la faza cu curentul...dar am uitat complet de el in timpul nuntii. Chiar vroiam sa vorbesc cu cei de acolo. Multumesc din suflet pentru razele de soare...au fost extraordinare.:gen_17:

andya
14.11.2006, 15:45:10
Andya am uitat cine ti-a facut fotografiile? cred ca te-am mai intrebat!

Fotografiile, ca si filmatul si muzica sunt facute de bucuresteni - colegi de serviciu de-ai lui iubu. Au facut treaba buna, zic eu. Imi pare rau ca n-am facut macar cateva fotografii artistice. Toate sunt instantanee.

andya
14.11.2006, 15:49:20
NU REUSESC SA VAD FOTOGRAFIILE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! IMI ZICE CA NU EXISTA ALBUMUL; DE ce?

Pozele nu le puteti vedea din cauza site-ului miresici.ro care a sters din cifre pt ca l-a considerat nr de telefon...ca daca dai click pe link vezi in browser telefon sters. Ce prostie. Sa vad cum altfel pot pune linkurile.

andya
14.11.2006, 15:55:18
http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/albums/

oare asa merge? cine incearca sa-mi spuna.

bambytza
14.11.2006, 19:20:47
Eu nici nu ma stresez, ca de slabit nu am cum sa slabesc. asa ca nu imi fac probleme.
Si eu vroiam la Celic dar nasa mea a zis ca a fost la o slujba acolo si nu i-a placut. Tu ai vazut vreo cununie acolo? cum a fost? Ai vorbit deja cu preotul? cum faci?
eu totusi cred ca o sa slabesc,sau asa vreau sa cred
:-p
la celic mie imi place ca e mare biserica acolo,afara e natura frumoasa,multa,canta maicutele frumos...in fine noua ne-a placut!nu am de gand sa comentez hotararile nimanui ,pentru ca nu se discuta gusturile....si fiecare sa isi faca exact cum viseaza!poop!:*

NND
14.11.2006, 22:21:18
eu totusi cred ca o sa slabesc,sau asa vreau sa cred
:-p
la celic mie imi place ca e mare biserica acolo,afara e natura frumoasa,multa,canta maicutele frumos...in fine noua ne-a placut!nu am de gand sa comentez hotararile nimanui ,pentru ca nu se discuta gusturile....si fiecare sa isi faca exact cum viseaza!poop!:*

normal dar si visul nostru este/era sa facem la celic.
Ai vorbit deja cu preotul?

NND
15.11.2006, 07:11:05
http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/albums/

oare asa merge? cine incearca sa-mi spuna.

MERGE!!!!!!!!!!!!!!!!

andya
15.11.2006, 09:28:05
MERGE!!!!!!!!!!!!!!!!

Miresici-ul asta e defect rau...ce mesaj ti-a facut......

Ma bucur ca merge si sper sa va placa pozele. Pup

vicky
15.11.2006, 14:36:55
fetelor, stiti deja ca eram ff nemultumita de calitatea pozelor de la nunta. ei, le-am retusat pe toate(mi-a luat o zi) iar acum lucrez sa le pun pe un site care accepta pozele in format original.. nu mi le micsoreaza cum face yahooul.. asa ca atunci cand termin va dau si link-ul.. pup

ALEX21A
15.11.2006, 15:06:32
fetelor, stiti deja ca eram ff nemultumita de calitatea pozelor de la nunta. ei, le-am retusat pe toate(mi-a luat o zi) iar acum lucrez sa le pun pe un site care accepta pozele in format original.. nu mi le micsoreaza cum face yahooul.. asa ca atunci cand termin va dau si link-ul.. pup
asteptam<:-P

vicky
15.11.2006, 16:10:04
asteptam<:-P
gata: http://community.webshots.com/user/vickyfilip
la vizualizare full size se vad cam rau ca sunt cu compresie(sunt saracite), dar la salvarea full size se salveaza ff bine.

:)>-

bambytza
15.11.2006, 18:09:55
normal dar si visul nostru este/era sa facem la celic.
Ai vorbit deja cu preotul?
nu inca!
e prea devreme!vorbim atunci mai aproape...
andya sa stii ca pozele sunt super iar tu ai fost o mica printesa!!CASA DE PIATRA!!!!!

vicky
16.11.2006, 02:44:55
in cele din urma ne-am hotarat la manastire la celic,acolo ne-a placut mult.
se zice ca bisericile au fost lasate pentru cununii iar manastirile pentru altele; umbla vorba ca nu ar fi bine sa te cununi la manastire.. acum fiecare dupa cum vrea, in bucuresti sunt la mare cautare manastirile... vezi manastirea casin..
pup

andya
16.11.2006, 09:30:23
andya sa stii ca pozele sunt super iar tu ai fost o mica printesa!!CASA DE PIATRA!!!!!

Multumesc din suflet. De poze sunt mandra si eu, dar imi pare rau ca n-am facut cateva mai artistice...asa cum are si Vicky....de fapt, asa cum are toata lumea...noi avem numai instantanee.
Sa stiti ca va stau la dispozitie pt sfaturi, asa ca intrebati.
:* >:D<

bambytza
16.11.2006, 17:42:06
se zice ca bisericile au fost lasate pentru cununii iar manastirile pentru altele; umbla vorba ca nu ar fi bine sa te cununi la manastire.. acum fiecare dupa cum vrea, in bucuresti sunt la mare cautare manastirile... vezi manastirea casin..
pup
eeeee.........eu nu cred in asa ceva,ca doar tot casa Domnului este!si la nunta chiar nu am de gand sa plec urechea la toate superstitiile babelor ca re vor veni,asa ca.......distractie sa fie!<:-P

oana_saiba
17.11.2006, 14:24:09
Buna, fetelor!

Ma numesc Oana si am nunta la anul in Tulcea; am ajuns pe site-ul acesta la indemnurile bunei mele prietene Andya :) (profit de ocazie pt a ii trimite un pupic :*) . Daca inca nu ati vazut poze de la nunta ei, sa stiti ca a fost splendida, ca o adevarata printesa!!!!!!!!!

Eu am nunta la anul, in septembrie, la Delta. Stiu ca mai e mult timp pana atunci, dar mi se pare ca lunile trec asa de repede si cum habar nu am cu cat timp inainte trebuie sa retii cameraman, decoratii etc ma gandesc sa incep sa ma interesez de acum. Problema este ca, asemenea altor miresici de pe forum dupa cum am vazut, nu locuiesc in Tulcea - si ma sperie al naibii sa organizez de la departare!!

Daca e cineva care isi face nunta la Delta sau a facut-o deja acolo, m-as bucura tare sa schimbam cateva idei!

Va pupicesc pe toate , va urez spor la pregatiri celor care asteptati inca momentul si urez multa fericire , casa de piatra si multa dragoste si intelegere celor care au trecut deja 'capul Bunei Sperante'[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

Oana

NND
18.11.2006, 11:45:13
Buna, fetelor!

Ma numesc Oana si am nunta la anul in Tulcea; am ajuns pe site-ul acesta la indemnurile bunei mele prietene Andya :) (profit de ocazie pt a ii trimite un pupic :*) . Daca inca nu ati vazut poze de la nunta ei, sa stiti ca a fost splendida, ca o adevarata printesa!!!!!!!!!

Eu am nunta la anul, in septembrie, la Delta. Stiu ca mai e mult timp pana atunci, dar mi se pare ca lunile trec asa de repede si cum habar nu am cu cat timp inainte trebuie sa retii cameraman, decoratii etc ma gandesc sa incep sa ma interesez de acum. Problema este ca, asemenea altor miresici de pe forum dupa cum am vazut, nu locuiesc in Tulcea - si ma sperie al naibii sa organizez de la departare!!

Daca e cineva care isi face nunta la Delta sau a facut-o deja acolo, m-as bucura tare sa schimbam cateva idei!

Va pupicesc pe toate , va urez spor la pregatiri celor care asteptati inca momentul si urez multa fericire , casa de piatra si multa dragoste si intelegere celor care au trecut deja 'capul Bunei Sperante'[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

Oana

Buna, Oana!
Ai dreptate ca e foarte greu sa organizez totul din departare, mai ales cd nu esti in tara. Macar dc ai parintii care locuiesc in Tl iti va fi mai usor.
Bafta la pregatiri!!!!!!!!!!!!!!

oana_saiba
18.11.2006, 17:57:36
Buna, Oana!
Ai dreptate ca e foarte greu sa organizez totul din departare, mai ales cd nu esti in tara. Macar dc ai parintii care locuiesc in Tl iti va fi mai usor.
Bafta la pregatiri!!!!!!!!!!!!!!
Buna,NND!
Ai dreptate, slava Domnului ca am parintii la Tulcea si ca pot sa se mai ocupe ei pt noi - dar chiar si asa, tot noi trebuie sa luam anumite decizii, mai ales ca parintii mei is un pic stresati ca nu o sa iasa asa cum vor viitorii socri mari si deci ne cer implicarea pt orice =P~

In sfarsit, cu ajutorul Domnului o scoatem noi la capat si cu toata lumea multumita (si oricum, nunta fara mici nemultumiri nu exista, nu ?! :-p Le taiem nasul la aia care se supara! ;)) :)>-)

Spor la pregatiri, care cred ca is in toi la tine, tinand cont ca ii peste 5 luni evenimentul, nu?!

Pupici :*@};-

NND
18.11.2006, 23:15:46
Buna,NND!
Ai dreptate, slava Domnului ca am parintii la Tulcea si ca pot sa se mai ocupe ei pt noi - dar chiar si asa, tot noi trebuie sa luam anumite decizii, mai ales ca parintii mei is un pic stresati ca nu o sa iasa asa cum vor viitorii socri mari si deci ne cer implicarea pt orice =P~

In sfarsit, cu ajutorul Domnului o scoatem noi la capat si cu toata lumea multumita (si oricum, nunta fara mici nemultumiri nu exista, nu ?! :-p Le taiem nasul la aia care se supara! ;)) :)>-)

Spor la pregatiri, care cred ca is in toi la tine, tinand cont ca ii peste 5 luni evenimentul, nu?!

Pupici :*@};-

Da:::::::::::::::::: AI DREPTATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (cu pregatirile)
Eu vin in tara cu o sapt inainte de nunta si parintii mei nu locuiesc in Tl, Asa ca inchipuieti cum sunt in TOI pregatirile.
Noroc cu fetele de pe miresici ca m-au tinut la curent cu informatii despre tulcea, ca altfel nu stiu cum faceam aici din departare.
:DMULTUMESC TUTUROR
Trebuie de-abia sa semnez contractul pt local, am nasii, treb sa vb cu dj si urmatorul pas e sa gasesc cameraman si fotograf.
He, He!!!!!! mai sunt o groaza de facut, dar incet-incet............

Cat despre nemultumiri si nemultumiti vor fi intotdeauna.

vicky
19.11.2006, 14:28:19
salutare la fete!

am aflat de pe forum ca cu oana ma stiu, dar nu am mai vazut-o de mult timp.. :)
oana, spor la pregatiri si multa intelepciune pt ca o sa apara tot felul de decizii pe care sa le luati, uneori fara acceptul celorlalti.. dar ai sa vezi ca pana la urma va iesi foarte bine..
andya, tu ce mai faci, ai pimit montajul nuntii? poate ne intalnim sa il vedem si noi..
in rest, liniste si pace, serviciu, casa, .. asteptam cu nerabdare revelionul ca pe o mica vacanta, ca pe o rupere din cotidian.. plecam la horezu.. :-p

astept vesti de la voi

axara_me
20.11.2006, 06:37:26
Axara ce cameraman ai avut? din Tl?
ti-a facut si foto in pretul acela sau fara foto?
M-ar interesa un nr de tel.
mercic!
salut!
da e din TL. iti dau un pr ca mi-e teama ca se va sterge nr de tel.
am fost tare multumita de el!!nu a stat intepenit intr-un colt al localului, a mers pe la mese, a intrat in mijlocul nostru cand dansam...inceputul este cu noi, de cand eram mici, cu poze scanate:D
ideea e ca am uitat cat a costat, dar poze nu ne-a facu, dintr-alea profesionale k nu am vrut. am avut ceva de genul cum a fost la andya, instantanee:)
pup si spor in pregatiri!

NND
20.11.2006, 13:11:53
salut!
am fost tare multumita de el!!nu a stat intepenit intr-un colt al localului, a mers pe la mese, a intrat in mijlocul nostru cand dansam...inceputul este cu noi, de cand eram mici, cu poze scanate:D
ideea e ca am uitat cat a costat, dar poze nu ne-a facu, dintr-alea profesionale k nu am vrut. am avut ceva de genul cum a fost la andya, instantanee:)
pup si spor in pregatiri!

Super! nu stiam ca mi-ai rasp pe forum si ti-am trimis pm, scuze!

Acum sunt intr-o mare dilema!!!!!!!!!!
Vreau sa intreb fetele care nu au nasii din tulcea:
1. le-ati pus masina sa vina in tulcea sau e obligatia lor sa ii intereseze cu ce vin (nasii au masina).

2. Trebuie sa pun masina si pt rudele nasilor cand vor veni la mireasa acasa? eu cred ca rudele nasilor nu vor veni sa ia mireasa, ca de-asta am stabilit sa facem nunta in Tl sa le fie mai usor (rudele nasilor sun din Tl) si sa vina seara la restaurant.
Nu stiu dc m-am facut inteleasa, nasii vin cu toti oamenii ziua la mireasa?

3. Stiti cumva cat ar costa un autobuz de inchiriat (pe ruta greci-tulcea dus-intors) sau dc sunt firme prin tl care inchiriaza autobuze.
Trebuie sa-mi duc oamenii din localitate seara la restaurant in Tl.

4. La voi cum a fost cu nasii? au cumparat ei lumanarile, voalul, sovonul si au platit cununia? sau le-ati cumparat voi ce v-a placut si apoi v-au dat ei banii?
Eu inca nu am discutat aspectele acestea cu nasii, le-am zis la inceput ca daca ma nasesc cumpar eu totul, nunai ca acum am inceput sa ma sperii cate trebui sa cumpar.#-o
Astept raspunsurile voastre ca aveti mai multa experienta decat mine.

Multumesc fetelor ca doar de aici mai pot afla si eu ceva, ca in rest nu iti zice nimeni nimic. Doar preturi exorbitante iti pot DA.
Incep sa fac ca Andya: "nu-mi mai trebuie nici un fel de nunta".......

andya
20.11.2006, 15:51:21
Buna, fetelor!

Oana

Onutz...ce bine ca ai inceput sa scrii si tu. Stii bine ca am sa te ajut...atat cat pot...ca nici eu nu-s in Tulcea. Vroiam sa-ti spun ca parintii tai au fost extraordinari la nunta mea. Cred ca s-ar descurca sa o organizeze si pe a ta. Imi pare rau ca n-am sa pot fi domnisoara de onoare...ca doar nu mai sunt domnisoara acu' . Sa stii ca la Delta nici nu trebuie sa te chinui prea mult cu organizarea. Prea multe decoratiuni incarca prea tare. De formatie sau dj trebuie sa te interesezi...daca vrei am si eu numere de telefon (tot de la fetele de aici). Tortul nici nu conteaza unde il faci. Delta e singurul local care are si altfel de suporturi decat cele drepte verticale. (te invidiez pt asta) Acum nu pot scrie prea mult pt ca e un haos la servici. Te pup si vorbim...curand.

andya
20.11.2006, 16:15:53
salut!
pup si spor in pregatiri![/quot

Super! nu stiam ca mi-ai rasp pe forum si ti-am trimis pm, scuze!

Acum sunt intr-o mare dilema!!!!!!!!!!
Vreau sa intreb fetele care nu au nasii din tulcea:
1. le-ati pus masina sa vina in tulcea sau e obligatia lor sa ii intereseze cu ce vin (nasii au masina).

2. Trebuie sa pun masina si pt rudele nasilor cand vor veni la mireasa acasa? eu cred ca rudele nasilor nu vor veni sa ia mireasa, ca de-asta am stabilit sa facem nunta in Tl sa le fie mai usor (rudele nasilor sun din Tl) si sa vina seara la restaurant.
Nu stiu dc m-am facut inteleasa, nasii vin cu toti oamenii ziua la mireasa?

3. Stiti cumva cat ar costa un autobuz de inchiriat (pe ruta greci-tulcea dus-intors) sau dc sunt firme prin tl care inchiriaza autobuze.
Trebuie sa-mi duc oamenii din localitate seara la restaurant in Tl.

4. La voi cum a fost cu nasii? au cumparat ei lumanarile, voalul, sovonul si au platit cununia? sau le-ati cumparat voi ce v-a placut si apoi v-au dat ei banii?
Eu inca nu am discutat aspectele acestea cu nasii, le-am zis la inceput ca daca ma nasesc cumpar eu totul, nunai ca acum am inceput sa ma sperii cate trebui sa cumpar.#-o
Astept raspunsurile voastre ca aveti mai multa experienta decat mine.

Multumesc fetelor ca doar de aici mai pot afla si eu ceva, ca in rest nu iti zice nimeni nimic. Doar preturi exorbitante iti pot DA.
Incep sa fac ca Andya: "nu-mi mai trebuie nici un fel de nunta".......

1. Nasii mei au venit din Bucuresti cu propia lor masina pe care tocmai o scosesera din service. E absurd ca "parintii spirituali" sa ceara favoruri, atunci cand ei sunt cei care trebuie sa ofere.

2. Nasii vin cu cine vor. Trebuie sa vina si ei cu cineva. De obicei, vin cu familiile. Nu TREBUIE sa asiguri transport. Asta depinde de tine...daca iti permiti sau daca iti doresti sa faci asta.

3. Daca nu sunt de inchiriat, incearca sa cumperi toate biletele la un anumit autobuz.

4. Eu am niste nasi minunati care mi-ar fi cumparat orice, dar numai sa-mi placa. Voalul l-am luat gratis la rochia de mireasa. Lumanarile si sovonul le-am ales impreuna, de fapt, ei au fost cu mine si eu am ales ce mi-a placut. Daca te-ai inteles sa cumperi tu totul, inseamna ca asa trebuie sa faci. Hai ca-ti zicem noi de unde sa le iei mai ieftin. Lumanarile ornate - de la floraria din vest. Toate florile le-am luat de acolo. Flori de pus in piept ieftine - Tic-Tac. Mai vin si fetele cu alte informatii...nu fetelor?

Stiu ca am zis inainte de nunta ca nu mai vreau nici o nunta, dar, sincer...a fost minunata si as mai face vreo 10 nunti. Mult succes la pregatiri.

axara_me
21.11.2006, 07:39:12
Mai vin si fetele cu alte informatii...nu fetelor?

Stiu ca am zis inainte de nunta ca nu mai vreau nici o nunta, dar, sincer...a fost minunata si as mai face vreo 10 nunti. Mult succes la pregatiri.

venim venim, cu info!
eu cand ti-am spuuuusss...o sa iti doresti sa mai pregatesti nunta ink o data, tu nu si nu, k te-ai saturat....k...veeezi?!:)

NND
21.11.2006, 12:14:23
Va multumesc mult fetelor pt informatii. :* :* :*

oana_saiba
21.11.2006, 19:22:57
Buna, NND si restul fetelor!

Acum am vazut ce activitate a fost pe forum in ultimele zile! Si acum am vazut ca poate fi o situatie si mai complicata ca a mea - ma refer la NND, care , dupa ce ca nici nu e in tara, nici parintii nu-s la Tulcea! Mult mult curaj iti urez si haideti sa o ajutam fetelor cu tot ce stim!

Eu, cum de-abia am inceput organizarea, nu iti pot da adrese sau alte de-astea; insa, parintii mei au fost nasi in septembrie si mireasa era una din cele mai bune prietene ale mele, asa ca mai stiu cate ceva din organizare (ea a facut la Insulita).

Deci,pt chestia cu ce cumpara nasa etc, pot sa iti spun ca mama a lasat-o sa isi ia ce a vrut ea si apoi i-a dat banii, ca a considerat ca mai bine sa isi ia fata ce ii place si sa nu o mai streseze (mai ales ca Lumi mireasa nu era in Tulcea!). Stiu ca tine de nasi plata la biserica, voalul, lumanarile, machiajul , sovonul, parfum si basmaua de legat mireasa dimineata (ma rog, acum poate lista ii diferita de la bordei la bordei, ca stii cum ii cu obiceiurile) .Cat despre cine vine cu nasii etc, apai asta depinde de nasi si de ai lor, care vor sa vina, dar tu nu ai de ce sa te stresezi cu asta - lasa ca ai multe altele pt care sa te stresezi, sa mai ai si altii o bucata de stres!

Decoratiile salii le-a facut la cei de pe Dobrogeanu Gherea si pot sa spun ca erau foarte faine si daca imi aduc bine aminte nici prea scumpe; mai sunt cei de vis-a-vis de primarie, dar is un pic cam kitsch :goldfish:

Tortul a fost extraordinar de bun si de frumos si a fost facut la o cofetarie din Piata Noua , din statia de autobuz (asta mi-a spus cand am intrebat-o, eu nu am fost acolo exact ca sa stiu la fix unde ii,dar cred ca trebuie sa fie destul de vizibil :-") Stiu ca a umblat pe peste tot pt tort si pana la urma ca pret si aspect si totul s-a oprit la astia si sincer, bine a facut!

In rest, de fotograf nu prea stiu ce sa iti spun, iar de muzica stiu ca nu prea a fost incantata - a fost DJ-ul de acolo si a pus cam multa muzica populara (astea fiind zise, cu toata nemultumirea miresei, pot sa iti spun ca oamenii au stiut sa se distreze, mirii au fost la inaltime (si nasii he he he =P~ )si a fost super distractie asa ca depinde mult si de cei prezenti )

Cam asta ii tot ce iti pot spune pt moment! Aaa si coafura si-a facut-o la un salon nou deschis (se pare) langa Liceul de Arta (cred ca a fost deja mentionat pe forum) si a fost foarte bine facuta!

Acum trec la Andya: asteptati-va la un tel dragilor, zilele astea! Imi e tare dor de voi si abia astept sa ne vedem de Craciun si sa imi povestiti tot tot tot! Si vezi ca, daca tot spui ca ai mai face de 10 ori nunta, poate te cooptez in comitetul de organizare si sa vezi atunci ce iti pui mainile in cap!

Pupici la miresici!!
@};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

NND
22.11.2006, 09:15:50
Multumesc mult pt ajutor fetelor.
:* :* :*
Oana Ziceai ceva de decoratiuni pe Dobrogeanu Gherea ai si un nume, foto si pret.
Eu ma gandeam sa imi fac eu singura decoratiunile. Vreau ceva simplu, doar masa mirilor sa fie deosebita si apoi pe toate mesele aranjamente florale. Acum ramane de vazut cat de ocupata o sa fiu in saptamana dinaintea nuntii, avand in vedere ca trebuie sa cumpar tot in acea perioada. Aveti idee cat costa un aranjament floral? (la florarie)?

Vicky tu ziceai ca ai colaborat PARTIAL cu o firma de decoratiuni. Aranjamentele florale de pe mese au intrat in pret sau a trebuit sa le iei tu separat.

Andya la tine cum a fost, cat te-a costat.
Apoi ziceai ceva de lumanari din vest decorate? sunt decorate cu flori artificiale? sau e o florarie care ti le decoreaza. Cat costa?
Si ma mai intereseaza cat costa buchetul miresei, nasei, flori naturale de pus in piept?
Andya cum a fost cu Dj-ul? ca parca stiam ca a fost Adi Tudor, nu? ati fost multumiti?

:grouphug:

:bye_04: :bye_04: :bye_04::bye_04::bye_04::bye_04::bye_04: PE CURAND!

vicky
22.11.2006, 12:36:52
buna,

am atasat poze cu lumanarile, buchetele si sala.
buchetele au costat fiecare 870.000, lumanarile 2.500.000 perechea, florile la masa mirilor 500.000, aranjamentul pentru masina mirilor 500.000(asta a costat asa de mult pt ca a fost pus pe o ventuza speciala pt masini care era mai scumpa decat florile.. cam 250-300.000 a fost numai ventuza), cocarde naturale 90.000(am luat pt nasi si mire). toate florile le-am comandat la floraria din vest. au cataloage cu fff multe modele, le adapteaza cum vrei tu, daca n-au verdeata de care vrei se duc si cumpara. ti-i recomand cu cldura.
in restul salii nu am pus flori la mese si nici huse. aaaaa, pe mesele din sala am pus niste lumanarele in suport, cumparate de mine, 19.000 buc. am atasat si o poza cu o lumanarica

cu agentia am colaborat pt:
- ornarea balustradei cu orzanzza+trandafirasi +lumanarele pe fiecare treapta
- 30 baloane cu heliu deasupra ringului
- fusta masa mirilor
- 8 huse verde olive la masa mirilor
- 2 suporti de lumanari, de o parte si de cealalta la masa mirilor
- inima de organzza la masa mirilor

am mai avut casuta mirilor si paharele mirilor cumparate din alta parte.

vicky

NND
23.11.2006, 08:17:58
Multam' Vicky de ajutor, chiar vroiam sa stiu informativ preturile; in felul acesta mi-am facut o idee.
Floraraia cum se numeste, este singura din vest?

Am incheiat contractul cu Select, acum sunt in tratative pt dj si cameraman, transport persoane. Daca le rezolv si pe acestea cred ca imi ajunge pt anul acesta!

andya
23.11.2006, 19:30:24
venim venim, cu info!
eu cand ti-am spuuuusss...o sa iti doresti sa mai pregatesti nunta ink o data, tu nu si nu, k te-ai saturat....k...veeezi?!:)

Gata, gata ...nu mai fac :"> La cat stres era atunci, ce era sa zic si eu?

andya
23.11.2006, 20:06:25
andya, tu ce mai faci, ai pimit montajul nuntii? poate ne intalnim sa il vedem si noi..

astept vesti de la voi

Pai inca nu l-am primit...ni s-a promis pana la sfarsitul saptamanii asteia...dar nu cred ca apuca silviu sa se intalnesca cu tipii sa ia dvd-urile. Oricum, cred ca de sf andrei le vom avea. Poate ne faceti o vizita si ne uitam impreuna. Am invitat mai multa lume, doar pt film. Dar mai vorbim noi pana atunci. :*

bambytza
27.11.2006, 20:45:24
miresici,am si eu o dilema.....#-o !!imi plac mult rochitele cu corset,dar oare nu sunt incomode?cand dansez "dansele" nu au tendinta de a iesi pe la aer?
poate ma ajutati si pe mine....

andya
28.11.2006, 08:25:07
miresici,am si eu o dilema.....#-o !!imi plac mult rochitele cu corset,dar oare nu sunt incomode?cand dansez "dansele" nu au tendinta de a iesi pe la aer?

Poti sa pui si bretelutze la corset pt siguranta. In principiu, am inteles ca nu ies...dar din cate am vazut si la rochii de seara si la o rochie de mireasa, fetele au stat toata seara sa-si ridice rochia fiindca "ieseau dansele afara"....nu te gandi ca ieseau de tot dintr-o data...pur si simplu aluneca corsetul....acum depinde de corpul tau si de modelul de corset.

axara_me
29.11.2006, 09:26:13

primul pas ar fi sa probezi un corset , sa il imprumuti si sa stai cu el, sau sa te duci in disco sa vezi cum se comporta corpul tau cu el.
in al doilea rand, corsetul bine facut are niste balene pe toata lungimea lui, in puncte bine gandite, in jur de 4-6 de jur imprejurul corsetului. acum, daca aluneca, aluneca f putin pt k se sprijina in talie, pe balene.
si nu e musai sa fie super strans pe tine sa nu poti respira.
eu una mi-am pus bretelute pt k nu prea avea pe ce sa stea corsetul...dak ma intelegi; altfel nu as fi avut nici o ezitare sa il port fara bretelute:D

bambytza
29.11.2006, 17:49:03
mmmmmmmmmm....... da!!!in principiu am inteles..de preferat este cu bretelute;dar voi ati atasat apoi bretelutele??? imi spuneti sa-mi iau rochita cu corset asa cum imi place,sa port corsetul prin casa, sa ma zbengui cu el ca sa ma asigur ca nu am probleme...si in caz de ceva sa imi pun niste bretelute??!!???
oricum, va multumesc mult pentru ajutoorr ...presimt ca intr-o luna, doua o sa vin si cu mai multe intrebari!!

ralucapiulita
08.12.2006, 01:06:19
Buna miresici si eu sunt tot din Tulcea si am nunta pe 25.08.2007 la Delta.
Ma bucur ca am dat peste alte miresici din Tulcea aici.<:-P
Casa de piatra si sarbatori fericite, mai vorbim si in alta zi ca acum ma duc la culcare. Pupici.>:D<

cosmina9
23.12.2006, 00:43:32
Salut fetelor si sarbatori fericite! V-am spus mai demult ca la fratele meu a cantat la nunta o formatie tare condusa de un baiat mic de statura si putin gras formatia se numeste STIL si am o surpriza pentru voi:[] este site al formatiei, unde puteti afla mai multe.

Si acum va cer si eu o parere , cum e mai bine sa faci cu invitatii personalizate sau sa le cumpar gata facute de pe babadag vizavi de diana?

NND
07.01.2007, 18:59:17
hi,

la multi ani ! la toata lumea si un an nou imbelsugat..
ne-am intors si noi din mini-concediul de sarbatori.. am fost la horezu de revelion si am vizitatat pestera muierilor, mesterii olari, manastirea polovragi..
poze poate maine :)

La multi ani! Multam' la fel si tie.
Asteptam foto.

Fetelor cu cat timp inainte ati vorbit cu preotul? la ce ora se pune biserica si la ce ora trebuie sa fii la restaurant?
Fotografiile cd se fac inainte de biserica sau dupa biserica? cum ati facut? sau cum faceti?
Am rezervat Pachet cu muzica, foto si cameraman; e dj-ul de la Select cu inca 2 persoane care filmeaza si fac foto, Pascal Sorin. Voi stiti ceva? Astept pareri pro-contra. Merci.

axara_me
07.01.2007, 21:50:58
La multi ani! Multam' la fel si tie.
Asteptam foto.

Fetelor cu cat timp inainte ati vorbit cu preotul? la ce ora se pune biserica si la ce ora trebuie sa fii la restaurant?
Fotografiile cd se fac inainte de biserica sau dupa biserica? cum ati facut? sau cum faceti?
Am rezervat Pachet cu muzica, foto si cameraman; e dj-ul de la Select cu inca 2 persoane care filmeaza si fac foto, Pascal Sorin. Voi stiti ceva? Astept pareri pro-contra. Merci.

la multi ani frumosi si fericiti!!!
in primul rand nu exista nici un TREBUIE.
ideea este ca , in fct de timp, invitati, local,...se stabileste ora la care voi chemati invitatii oficial la restaurant. si in fct de ora respectiva vb cu preotul. oricum tb sa fie dupa ora 12 cand se termina slujba;daca e duminica. daca e sambata, se prea poate sa existe alte slujbe si sa depindeti de ele. de vb cu preotul cam cu 3 luni inainte. asta pt ca va trebui sa stiti o ora anume pe care sa o puneti si in invitatii; iar invitatiile trebuiesc trimise cu o luna inainte.
parerea mea:)
acum despre pascal sorin....nu am auzit de el, decat de un anumit sorin audio com...si nush daca e acelasi sau nu.
pup papa

bambytza
16.01.2007, 20:37:50
haideti fetelor ,nu mai dati nici un semn de viata?
eu il stiu pe sorin pascale si este un tip ok!si din cate stiu le are cu muzica !!
ce stiti de targuri?
mergeti sau nu ?ce ati auzit avem ce vedea acolo sau fugim de preturi cat ne tin picioarele?

axara_me
18.01.2007, 22:42:51
haideti fetelor ,nu mai dati nici un semn de viata?
eu il stiu pe sorin pascale si este un tip ok!si din cate stiu le are cu muzica !!
ce stiti de targuri?
mergeti sau nu ?ce ati auzit avem ce vedea acolo sau fugim de preturi cat ne tin picioarele?
salutare salutare!
in legatura cu targurile, eu zic ca merita sa incercati. eu la romexpo am probat prima rochie si iti cam faci o idee de ce ai vrea si ce iti sta bine. insa va trebuie f f f multa rabdare. pt ca este f aglomerat si cald si pliante peste pliante...dar sa nu le aruncati. luati-va o punga si pastrati tot. informati-va ca nu strica!:)
pupici

bambytza
20.01.2007, 20:55:50
multumesc pentru sfat si cred ca o sa merg la targul 26-28 ianuarie de la romexpo...sa vedem ce gasesc.in rest cum merg pregatirile miresici de 2007?
:-SS

oana_saiba
21.01.2007, 18:38:17
Salutare, miresici!!

Vad ca incepe un pic agitatia pe forum pt nuntile care se apropie! Targuri, cameramani ... Eu am fost la un targ si pot sa spun ca mi-a folosit ca sa probez niste rochii fara a avea stresul vanzatoarelor care stau pe capul tau si pandesc sa vada dc vei cumpara sau nu de la ele ( caci is atat de ocupate in ziua aia ca te lasa linistita si poti deci sa iti faci o idee) si pt ca sa luam niste adrese pt decoratii, verighete etc Si cum a spus axara_me trebuie mers cu punguta si cu multa rabdare si apa la voi.
Si noi ne-am mai activat un pic cu organizarea - acum avem verighetele, pantofii mirelui si am dat comanda pt rochia de mireasa (stiu ca pare devreme, dar astia spun ca o sa le ia vreo 6-7 luni ca sa o faca!!!! :wacko:) Acum am inceput sa caut pantofii , caci eu port marimea 34 deci o sa imi ia ceva timp... stiti cumva pe unde pot sa gasesc marimi mici la pantofii de mireasa???!!!

Pupici la toate si spor la organizare!! @};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-
Oana

andya
24.01.2007, 15:10:30
Salutare, miresici!!

Vad ca incepe un pic agitatia pe forum pt nuntile care se apropie! Targuri, cameramani ... Eu am fost la un targ si pot sa spun ca mi-a folosit ca sa probez niste rochii fara a avea stresul vanzatoarelor care stau pe capul tau si pandesc sa vada dc vei cumpara sau nu de la ele ( caci is atat de ocupate in ziua aia ca te lasa linistita si poti deci sa iti faci o idee) si pt ca sa luam niste adrese pt decoratii, verighete etc Si cum a spus axara_me trebuie mers cu punguta si cu multa rabdare si apa la voi.
Si noi ne-am mai activat un pic cu organizarea - acum avem verighetele, pantofii mirelui si am dat comanda pt rochia de mireasa (stiu ca pare devreme, dar astia spun ca o sa le ia vreo 6-7 luni ca sa o faca!!!! :wacko:) Acum am inceput sa caut pantofii , caci eu port marimea 34 deci o sa imi ia ceva timp... stiti cumva pe unde pot sa gasesc marimi mici la pantofii de mireasa???!!!

Pupici la toate si spor la organizare!! @};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-
Oana

Onutz, daca vrei iti poti face pantofii unde i-am facut si eu la comanda. In Bucuresti pe Intr. Sabitzei. Ai mei au iesit super.Si mult mai ieftini decat in magazin. Pantofi de piele, facuti pe comanda cu doar 1.100.000 lei!!! Si nu era piele obisnuita...era tratata....era super ...(si inca mai e). Daca ajungi in Romania te duc eu peste tot. Dar mai intai am sa ajung eu in Paris. :D Abia astept. Te pupa Babulicii...:D

NND
25.01.2007, 13:57:10
multumesc pentru sfat si cred ca o sa merg la targul 26-28 ianuarie de la romexpo...sa vedem ce gasesc.in rest cum merg pregatirile miresici de 2007?
:-SS

Intra la "Rochite la targuri de nunti" si vezi ca sunt mai multe targuri.
Macar dc ajungi la unul din ele iti faci o idee. Astept pareri!
Cat despre Pascal Sorin eu nu il cunosc, sper doar sa fie totul bine. Tu l-ai auzit pe la nunti?

bambytza
25.01.2007, 17:53:59
merci frumos,o sa intru sa vad rochitele!maine plec la targ!!!mi-am luat bilet la microbuz,asa ca luni o sa vin cu esti.chiar ,nu mai merge nimeni?
despre pascale ce sa iti zic stiu doar ca e om de treaba si ca se ocupa cu asta ,dar nu am luat parte la nici o nunta la care el sa puna muzica.....

bambytza
31.01.2007, 09:41:16
m-am intors!!! foarte aglomerat,agitatie si inghesuiala..... erau destule pentru toti,iar cea mai ieftina rochie era cam...1600 ron!in rest,erau reduceri la invitatii si tiparirea gratuita!

vicky
31.01.2007, 14:38:11
m-am intors!!! foarte aglomerat,agitatie si inghesuiala..... erau destule pentru toti,iar cea mai ieftina rochie era cam...1600 ron!in rest,erau reduceri la invitatii si tiparirea gratuita!

ai ma bambytza, ca erau si rochitze mai ieftine, erau si reduceri de 30% la anumite rochii de firma, erau si verighete, cataloage, aranjamente, firme cu specific de nunti... nu cred ca a fost chiar asa cum zici tu.. dar , intradevar, foarte aglomerat... :(

adelina_z
19.02.2007, 16:10:18
buna,sunt o viitoare miresica 2007 din tulcea si asi vrea sa schimb cateva pareri privitoare la local,rochii si ce mai tine de nunta....pupici

NND
09.03.2007, 20:45:49
Salutare fetelor! mulumesc Cami!
Ce mai faceti? cum stati cu pregatirile, mi se pare ca eu sunt prima pe lista!!!!!!!!!!! :">
Voi mamicilor ce mai faceti?

bambytza
10.03.2007, 18:40:34
buna,fetelor!!! nu am mai vorbit de mult....am si eu o intrebare:trebuie sa vorbesc de pe acum cu cameramanul sau sa o las atunci mai aproape?
:-\

oana_saiba
11.03.2007, 16:34:15
Salutare, fetelor!!

In primul rand , sa aveti o primavara frumoasa si sa fiti iubite si corcolite tot anul ca de 1 si 8 martie!

In al doilea rand, vad ca s-au intalnit multe ex pianiste, violoniste, pictorite etc!!! Ce placere!! Si eu am facut bio cu mama lui Vicky (a propos, Vicky, am vazut-o pe mama ta cand am fost la Tulcea acum vreo luna si era tare draguta si o scumpica . Si am facut pianul cu dna Nemes ... de altfel, draga Yda, chipul tau imi spune ceva, dar nu reusesc sa pun un nume pe el (cred ca am facut pianul impreuna la dna Nemes, nu-i asa?! Chiar cred ca tu aveai tot timpul ora fie inaintea mea, fie dupa mine intotdeauna!)

In alta ordine de idei, va anunt ca am luat legatura cu Dj si cameraman: Adrian Tudor intr-un caz, Buta in celalalt.Se apre ca chiar trebuie sa vb cu ei din timp, ca apoi is ocupati (pt a raspunde la intrebarea lansata intr-un mesaj).Va multumesc mult de tot pt ajutorul dat in alegere! Si va multumesc si pt dna florareasa si pt chestiile cu decoratiile (ne-am oprit la cei de vis-a-vis de Patria)!

FOARTE IMPORTANT: Va anunt ca dna florareasa din Vest s-a mutat vis-a-vis de Casa Cartii!! Tot cu numele de 'Gardenia'.

Va pup pi toate!
Oana

milenat
18.03.2007, 14:26:01
Buna ziua; imi cer scuze de deranj...eu sunt o miresica din constanta dar am nevoie de un sfat; am pus ochii pe o rochita de mireasa din colectia de 2007 de la noela style; exista un magazin in cta care aduce rochii de mireasa de la producatorul respectiv numai ca de app o luna ma duc cu vorba ca tot vin si colectia si nu mai vine; eu as prefera sa-mi cumpar cat mai curand rochia, nu de alta dar de ea mai depind si altele-vezi bijuterii, coafura si alte cele; am vazut pe net ca in tulcea exista un magazin noela style; a vizitat cineva acest magazin? e bine aprovizionat? pe mine ma interesa modelul malvina si parca sa bat drumu pana acolo degeaba nu as vrea; multumesc anticipat de raspuns

violeta81
19.03.2007, 13:44:03
buna fetelor
si eu sunt viitoare miresica din tulcea.
nunta va fi la anul in iunie, mai exact pe 14, dar la medgidia. mi s-au dat mari batai de cap deoarece pe acea data sunt mosii de vara, si sambata mortilor, iar pe 15 iunie sunt rusaliile.si cica nu s-ar face nunti, desi in calendar scrie ca nu se fac nunti doar in post.(23-28 iunie postul sf petru si pavel)poate sa ma ajute si pe mine cineva? pls^:)^

ANCA
19.03.2007, 20:50:10
Cred ca cel ami bine ar fi sa intrebi un preot ca sa fii si tu cu inima impacata.

ANCA
19.03.2007, 20:51:49
Buna ziua; imi cer scuze de deranj...eu sunt o miresica din constanta dar am nevoie de un sfat; am pus ochii pe o rochita de mireasa din colectia de 2007 de la noela style; exista un magazin in cta care aduce rochii de mireasa de la producatorul respectiv numai ca de app o luna ma duc cu vorba ca tot vin si colectia si nu mai vine; eu as prefera sa-mi cumpar cat mai curand rochia, nu de alta dar de ea mai depind si altele-vezi bijuterii, coafura si alte cele; am vazut pe net ca in tulcea exista un magazin noela style; a vizitat cineva acest magazin? e bine aprovizionat? pe mine ma interesa modelul malvina si parca sa bat drumu pana acolo degeaba nu as vrea; multumesc anticipat de raspuns
Sincera sa fiu nu am auzit sa fie la noi un astfel de magazin dar o sa ma mai interesez si o sa-ti dau un raspuns

axara_me
20.03.2007, 08:26:24
salutare miresici!!
cu forte proaspete ?? haideti ca incepe sezonul:))
noi il incepem cu o nunta in TL in a doua sapt dupa Paste, la Echinox...parca asa ii zice
apoi mai avem prin Buc vreo 2...in Corabia una prin toamna, si nu putin probabil, o sa mai apara una doua prin TL :D
pupici si spor la pregatiri:)

crystyna19
20.03.2007, 18:50:33
Cutisor,si Eu Sunt Din Tulcea Si Am Nunta In Oct Anul Acesta,si Fac Nunta La Pensiunea Egreta Alba.mi-ar Placea Sa Ne Cunoastem Si Poate Sa Ne Intalnim Sa Mai Discutam,daca Vrei,ce Zici?astept Ras.pupici.

vicky
21.03.2007, 12:47:40
crystyna19 (http://www.miresici.ro/member.php?u=8628)

cutisor sta sa nasca din cate stiu eu...
dar ai putea sa ne povestesti si noua cum stai cu pregatirile pentru nunta?

crystyna19
23.03.2007, 11:53:44
pot sa zic ca am mai avansat un pic.am dat avans pt local,mi-am ales firma de decoratiuni,florile de piept pt nuntasi,vor fi gata pe 27,cosulet,casuta,etc.acum nu stiu daca am facut bine ca am ales formatie voi ce ziceti?invitatiile cam cand sa dau comanda de ele,si cam ce mai trebuie sa fac?va pupic si ma bucur ca putem discuta.

crystyna19
23.03.2007, 13:21:21
buna,sunt o viitoare miresica 2007 din tulcea si asi vrea sa schimb cateva pareri privitoare la local,rochii si ce mai tine de nunta....pupici
buna adelina si eu sunt din tulcea si voi fi mireasa in oct 2007, as fi bucuroasa sa facem schimb de pareri.pupici

vicky
23.03.2007, 15:46:13
pot sa zic ca am mai avansat un pic.am dat avans pt local,mi-am ales firma de decoratiuni,florile de piept pt nuntasi,vor fi gata pe 27,cosulet,casuta,etc.acum nu stiu daca am facut bine ca am ales formatie voi ce ziceti?invitatiile cam cand sa dau comanda de ele,si cam ce mai trebuie sa fac?va pupic si ma bucur ca putem discuta.

e foarte bine cu formatie. nu ne-ai zis:

1. ce restaurant
2. ce formatie

invitatiile se dau cam cu 2-1.5 luni inainte. :)
spor

vicky
23.03.2007, 16:01:50
localul ales este Egreta Alba(pensiune),iar formatia a gasit tatal meu,e din sarichioi.Vicky c-am cu cat timp inainte ti-ai luat rochia si de unde?pup

am inteles. rochia am luat-o din bucuresti pt ca aici stau (numai nunta a fost la tulcea)... am luat-o cu mai putin de 2 luni inainte de nunta.

spune-ne despre egreta alba, care sunt conditiile restaurantului, cat e meniul , ce include, ce capacitate are, cat e avansul, impune un numar minim de invitati?... detalii........ :))

vrei sa rezervi si pensiunea- pt cazarea invitatilor din afara orasului?

vicky
23.03.2007, 18:01:27
mai am o problema:tatal meu vrea ca darul sa se strige(nasol nu)pt ca nu se mai face asa din cate stiu,ce sa fac?

depinde in ce relatii sunteti tu cu tatal tau, depinde cine plateste nunta, depinde cata putere de convingere ai tu...

ce sa faci, ii explici ca TU nu vrei sa se strige darul, apoi ii dai si cateva argumente valabile. daca ii zici ca "nu se mai face asa ceva" nu cred ca il convingi...:))
poate si mama ta gandeste ca tine si ai putea avea un aliat in ea.

crystyna19
23.03.2007, 18:28:12
depinde in ce relatii sunteti tu cu tatal tau, depinde cine plateste nunta, depinde cata putere de convingere ai tu...

ce sa faci, ii explici ca TU nu vrei sa se strige darul, apoi ii dai si cateva argumente valabile. daca ii zici ca "nu se mai face asa ceva" nu cred ca il convingi...:))
poate si mama ta gandeste ca tine si ai putea avea un aliat in ea.
da,poate ai dreptate.Intradevar el e cel care plateste toata nunta,vad eu ce o sa rezolv.sper sa-l dau pe brazda.ne auzim.

bambytza
27.03.2007, 21:23:15

dumnezeule mare!!!deja ai facut toate astea????eu nu am decat localul si formatia...din cate am vazut bine ai nunta la o saptamana dupa mine,nu?
nu m-am gandit sa iau cocarde de pe acum;ce firma de decoratiuni ai ales,adica pe care si...sunt convenabili???

crystyna19
28.03.2007, 22:04:56
dumnezeule mare!!!deja ai facut toate astea????eu nu am decat localul si formatia...din cate am vazut bine ai nunta la o saptamana dupa mine,nu?
nu m-am gandit sa iau cocarde de pe acum;ce firma de decoratiuni ai ales,adica pe care si...sunt convenabili???
da,nici mie nu-mi vine sa cred dar e adevarat, am zis sa incep din timp sa nu alerg atunci dupa toate,si asa ca voi fi stresata atunci in apropierea nuntii(asa cred),am vrut sa ramana rochia si costumul de mire pentru o luna inainte.Firma de decoratiuni pe care am ales-o se numeste deco party,si de acolo mi-am achizitionat tot de la decoratul salonului pana la concarde,filmat,poze,cosulet,invitatii(care nu sunt gata,dar am ales modelul).......in fine tot.Adresa este:str:babadag vis-a-vis de cinema patria.te pupik!

bambytza
30.03.2007, 09:09:37
merci!!
am fost si eu acolo si mi-au placut mai multe chestiutze dar am crezut ca e prea devreme ca sa le iau de pe acum....dar se pare ca nu!:*

bambytza
30.03.2007, 09:10:11
rochia de unde o iei?

crystyna19
30.03.2007, 09:22:39
rochia de unde o iei?
rochia nu mi-am luat-o cred ca e prea devreme,o sa o iau cu o luna jum inainte.dar daca esti interesata (in oras)mergi la pelican sus.pa

bambytza
31.03.2007, 16:40:24
am fost pe acolo....fac si la comanda.am vazut ca s-a deschis un magazin si in piata veche langa farmacie....dar nu tin mortis sa-mi iau rochia de aici,iti dai seama ca o sa merg si in alta parte sa ma uit!!

ralucapiulita
21.04.2007, 10:53:06
Buna miresici din Tulcea, ati vorbit la vreo agentie?
Care vi se pare voua cea mai buna? Ma intereseaza si pe mine.:">

bambytza
22.04.2007, 11:05:38
Buna miresici din Tulcea, ati vorbit la vreo agentie?
Care vi se pare voua cea mai buna? Ma intereseaza si pe mine.:">

buna,fetelor!parca anul trecut era mai multa activitate .....pe forum!in legatura cu agentia(banuiesc ,ca pt. decorari ) este una vis-a-vis de patria pe babadag si am inteles ca s-a mai deschis una de curand sus la pelican,vogue ,la care nu am ajuns inca,dar am auzit ca are chestii mai "de clasa"...cica.o sa merg si eu sa ma conving si daca aflu ceva va spun si voua.

simonik21
24.04.2007, 13:43:43
Salutare miresici!!si eu sunt din Tulcea!!Fac nunta la egreta Alba si desi nu mai e mult timp pana atunci,eu nu am facut altceva decat sa inchiriez restaurantul.:-& stiu ca sunt muuult in urma cu pregatirile,dar am si o bebelusa de 7 luni,si pe deasupra si sotul e plecat,vine cu 2 sapt.inainte de nunta(sper=P~ glumesc)credeti-ma ca e....greu#-o #-o .De aceea va rog sa imi dati si mie niste sfaturi in orice privinta...nu stiu formatie,cameraman,firma decoratiuni.etc.etc.va :* :* :* pe toate si cand am timp mai intru sa va salut...

bambytza
29.04.2007, 14:48:40
Salutare miresici!!si eu sunt din Tulcea!!Fac nunta la egreta Alba si desi nu mai e mult timp pana atunci,eu nu am facut altceva decat sa inchiriez restaurantul.:-& stiu ca sunt muuult in urma cu pregatirile,dar am si o bebelusa de 7 luni,si pe deasupra si sotul e plecat,vine cu 2 sapt.inainte de nunta(sper=P~ glumesc)credeti-ma ca e....greu#-o #-o .De aceea va rog sa imi dati si mie niste sfaturi in orice privinta...nu stiu formatie,cameraman,firma decoratiuni.etc.etc.va :* :* :* pe toate si cand am timp mai intru sa va salut...

bine ai venit!! eu te pot ajuta doar cu formatia pe care am luat-o eu,cu nr. de telefon,cu firmele pe la care am fost,sau cu dj ,iar cu cameramanul abia vorbim.dar ce te-ar interesa in mod concret?ai mai rezolvat ceva?

NND
29.04.2007, 16:43:33
Buna, avea dreptate Bambyza ca nu prea e activitate pe forum.
Eu sunt pe ultima suta de metri si abia astept sa vina ziua cea mare, cu toate ca in ultima saptamana se vor rezolva marea parte din lucruri.
Am o intrebare: livretul de familie e unul si acelasi cu certificatul de casatorie? se dau livrete de familie la noi? ce cere preotul la biserica? cerificatul de castorie? eu vroiam sa ma apuc de tradus doar ca nu stiu ce trebuie sa prezint.
Daca imi trebuie certificatul de casatorie atunci trebuie sa ma duc sa imi dea un extras dupa certificat, nu? Voua ce v-au cerut preotii? Fac la Biserica cu ceas, cum e cununia? :-? :gen_13:
Va multumesc!

vicky
29.04.2007, 17:22:36
Buna, avea dreptate Bambyza ca nu prea e activitate pe forum.
Eu sunt pe ultima suta de metri si abia astept sa vina ziua cea mare, cu toate ca in ultima saptamana se vor rezolva marea parte din lucruri.
Am o intrebare: livretul de familie e unul si acelasi cu certificatul de casatorie? se dau livrete de familie la noi? ce cere preotul la biserica? cerificatul de castorie? eu vroiam sa ma apuc de tradus doar ca nu stiu ce trebuie sa prezint.
Daca imi trebuie certificatul de casatorie atunci trebuie sa ma duc sa imi dea un extras dupa certificat, nu? Voua ce v-au cerut preotii? Fac la Biserica cu ceas, cum e cununia? :-? :gen_13:
Va multumesc!

-livretul de fam nu e acelasi lucru cu certif de casatorie, dar ambele se dau la cununia civila. mie mi-au dat

-o sticla cu vin(fii atenta sa fie desfacuta, noi am alergat dupa tirbuson :))), piscoturi (nu multe, cam 6-8 bucati), verighetele, lumanarile, nasii, mirii, batistuta (5 lei, gasesti in tulcea, este brodata si special pt cununie, va leaga mainile drepte cu ea in timpul slujbei), sovonul (cred ca se poate si fara). cam atat cred. nu sunt sigura daca a dat mama si prosop... s-ar putea totusi.. :-?

-nu stiu la ce te referi cu extrasul dupa certificat... te-ai casatorit civil in alta tara, nu ai certificatul, sau cum? daca faci si casatoria civila in aceeasi zi cu nunta poti sta linistita, la iesirea de la casa casatoriilor primesti si certificatul de casatorie si livretul de fam

- slujba la bis. cu ceas este cam de 30 min, de obicei sunt 2-3 cununii programate la aceeasi ora =)). se asteapta afara. se cam fac pe banda rulanta. ca sa intrati la timp poti trimite o mamica/ soacra inauntru sa vorbeasca cu dascalul, sa dea vinul, piscoturile si certif de casatorie si sa tina randul...

ti-am atasat cateva foto :)

NND
30.04.2007, 17:25:50
-livretul de fam nu e acelasi lucru cu certif de casatorie, dar ambele se dau la cununia civila. mie mi-au dat

-o sticla cu vin(fii atenta sa fie desfacuta, noi am alergat dupa tirbuson :))), piscoturi (nu multe, cam 6-8 bucati), verighetele, lumanarile, nasii, mirii, batistuta (5 lei, gasesti in tulcea, este brodata si special pt cununie, va leaga mainile drepte cu ea in timpul slujbei), sovonul (cred ca se poate si fara). cam atat cred. nu sunt sigura daca a dat mama si prosop... s-ar putea totusi.. :-?

-nu stiu la ce te referi cu extrasul dupa certificat... te-ai casatorit civil in alta tara, nu ai certificatul, sau cum? daca faci si casatoria civila in aceeasi zi cu nunta poti sta linistita, la iesirea de la casa casatoriilor primesti si certificatul de casatorie si livretul de fam

- slujba la bis. cu ceas este cam de 30 min, de obicei sunt 2-3 cununii programate la aceeasi ora =)). se asteapta afara. se cam fac pe banda rulanta. ca sa intrati la timp poti trimite o mamica/ soacra inauntru sa vorbeasca cu dascalul, sa dea vinul, piscoturile si certif de casatorie si sa tina randul...

Multumesc mult pt informatii, chiar nu aveam habar.
Casatoria civila am facut-o in alta tara si am primit doar un livret de familie unde scrie toate datele noastre si data casatoriei.
Aici nu se da certificat de casatorie, de cate ori ai nevoie de certificatul de casatorie te duci la primarie si iti dau un extras dupa acesta (de obicei nu prea il cer). In realitate si pe extras scrie acelasi lucru ca pe livret (nume inainte/dupa casatorie, data, locul unde s-a oficiat casatoria).

Super biserica. Doar ca m-ai pus pe ganduri ca vor fi mai multe casat la aceeasi ora si ca se fac pe banda rulanta!!!!!!!!!!![-(

NND
30.04.2007, 17:28:43

La voi cum a fost? preotul a trebuit sa citeasca ceva din certificatul de casatorie? sau doar pt a demonstra ca esti casatorit civil? Multumesc.

andya
08.05.2007, 22:33:25
Buna fetelor. Site-ul imi spune ca nu am mai scris de mult, asa ca m-am gandit sa va salut. Si daca tot vorbeati despre luna de miere, noi am facut-o dupa 5 luni de la nunta cu ajutorul unor prieteni foarte buni (am stat pe capul lor). Am fost la Paris. Si a fost super...daca aveti ceva banuti deoparte, chiar merita sa mergeti. Insa e foarte scump fata de Grecia de ex.

Ma uit ca unele dintre voi sunteti pe ultima suta de metri cu pregatirile si imi aduc aminte de perioada in care eram la fel. Nu-mi vine sa cred ca au trecut deja 6 luni de cand ne-am casatorit. Noi deja am fost ceruti ca nasi de doua ori...mi-e dor de alergatura dinaintea nuntii. La faza asta Axara ar putea sa-mi spuna "ti-am zis eu" :">

Va pup...spor la pregatiri.

Un pup mare pt Oana:* si unul mare pt Vicky (si Mihaitza):*