PDA

Versiunea completa : P.f.a. Sau S.r.l. ?

ant
17.05.2007, 12:30:37
Bunaa...
Intentionez sa-mi fac o firma pe persoana fizica (Persoana Fizica Autorizata), as vrea sa stiu daca are cineva dintre voi si ce ati putea sa-mi spuneti despre: acte necesare, ce restrictii sunt, ce diferente intre o firma normala si PFA...eu am mai gasit cate ceva pe net...dar este altceva cand iti impartaseste aceste lucruri cineva care a trecut prin asa ceva sau detine o firma..

multumesc mult...:gen_17:

alecsa
18.05.2007, 01:05:01
Bunaa...
Intentionez sa-mi fac o firma pe persoana fizica (Persoana Fizica Autorizata), as vrea sa stiu daca are cineva dintre voi si ce ati putea sa-mi spuneti despre: acte necesare, ce restrictii sunt, ce diferente intre o firma normala si PFA...eu am mai gasit cate ceva pe net...dar este altceva cand iti impartaseste aceste lucruri cineva care a trecut prin asa ceva sau detine o firma..

multumesc mult...:gen_17:

in ce domeniu?

dianablue
18.05.2007, 12:55:03
ce stiu este ca e foarte convenabil sa te faci PFA. Firma pt care lucrezi poate sa iti dea mai multi bani in mana (tu le tai facturi), pt k nu mai platesc impozite. numai ca tre sa stii tu exact cum sa iti tii contabilitatea si cum faci sa iesi in avantaj - sa nu ajungi sa platesti tu la stat ce ar fi platit ei.

alecsa
18.05.2007, 13:25:26
ce stiu este ca e foarte convenabil sa te faci PFA. Firma pt care lucrezi poate sa iti dea mai multi bani in mana (tu le tai facturi), pt k nu mai platesc impozite. numai ca tre sa stii tu exact cum sa iti tii contabilitatea si cum faci sa iesi in avantaj - sa nu ajungi sa platesti tu la stat ce ar fi platit ei.

cine nu mai plateste impozite? nu plateste firma , ca si client al tau, dar platesti tu.

PFA este ca un fel de persoana juridica. dar care nu e platitoare de TVA. insa, plateste impozite si sanatate si pensie si somaj si ce-o mai fi. dar, si le plateste singura. adica, daca tu ca PFA incasezi 100lei, tu singur iti scazi impoz de 16% si restul, si platesti la stat, pe baza unui declaratii de venit.

iti vine acasa o decizie de impunere pt plati anticipate cu titlu de impozit privind venitul din activitati independente pe anul in curs, sa zicem 2007. si ai un venit brut estimat, chelt deductibile estimate, venit net estimat, bla bla (se calculeaza la niv anului precedent) .... apoi, la venitul net estimat revin plati anticipate cu titlu de impozit in val de x lei, pe care le platesti, sa zicem, in 4 transe, din martie pana in decembrie (astea sunt plati anticipate cu titlu de impozit pe anul in curs). totul se calculeaza pe baza declaratiei speciale de venituri realizate pe anul precedent (de ex 2006) (decl 200), care o primesti prin posta, ca oricare alt contribuabil, si pe care esti obligat sa o trimiti tot prin posta la administratie. esti obligat sa platesti la trei luni (sau cum iti alegi) sanatatea, somajul etc. apoi, mai poti sa primesti, la sf anului, recalcularea impozitului, si atunci tb sa platesti in termen de x zile.

sunt tot felul de chichite care tb aflate de dinainte, sa fii sigur de decizia ta. profesiunile independente au si plusuri si minusuri.

PFA inseamna ca desfasori activitati independente (de ex expert contabil, traducator, medic, avocat, taximetrist), pe baza de contract de prestari servicii. tb sa fii autorizat pt asta. de ex, expertii contabili tb sa aiba autorizatie de la CECCAR (corpul expertilor si contabililor autorizati din romania). faci cursuri, iei autorizatia, etc, platesti o cotizatie anuala, ai carnet de membru, ai stampila. nu te poti angaja cu carte de munca. daca ai ctr de colab cu o firma, firma nu-ti plateste impozitele si toate cele, ci, tu din venitul incasat, ti le platesti singur. vrei sa renunti la calitatea de pfa, f bine, renunti la statut, esti la zi cu toate platile si te poti angaja cu carte de munca.

alecsa
18.05.2007, 13:32:35
ce stiu este ca e foarte convenabil sa te faci PFA.

depinde, e cu dus si intors. impozitele pe care le ai de platit pt anul in curs, se intocmesc pe baza de declaratie la nivelul de venit de anul trecut. sa zicem ca in 2005 nu ai lucrat absolut deloc, ai avut deci 0 venituri, dar vei plati impozite calculate la nivelul anului 2004. si banii vezi sa nu ii primesti inapoi de la stat. iti spun sigur ca stiu de la mama, tb sa primesca vreo 100 si ceva de milioane de vreo 4 ani si nu a primit nimic.

e convenabil ca lucrezi pt tine, sa zicem. insa, daca nu esti la zi cu platile, nu poti sa-ti iei credit de ex, pt ca unele banci cer si situatia ta la zi cu platile - nu stiu ce ....fiscal (:-" ) pe care il iei de la administratia financ

ant
19.05.2007, 12:18:29
cine nu mai plateste impozite? nu plateste firma , ca si client al tau, dar platesti tu.

PFA este ca un fel de persoana juridica. dar care nu e platitoare de TVA. insa, plateste impozite si sanatate si pensie si somaj si ce-o mai fi. dar, si le plateste singura. adica, daca tu ca PFA incasezi 100lei, tu singur iti scazi impoz de 16% si restul, si platesti la stat, pe baza unui declaratii de venit.

iti vine acasa o decizie de impunere pt plati anticipate cu titlu de impozit privind venitul din activitati independente pe anul in curs, sa zicem 2007. si ai un venit brut estimat, chelt deductibile estimate, venit net estimat, bla bla (se calculeaza la niv anului precedent) .... apoi, la venitul net estimat revin plati anticipate cu titlu de impozit in val de x lei, pe care le platesti, sa zicem, in 4 transe, din martie pana in decembrie (astea sunt plati anticipate cu titlu de impozit pe anul in curs). totul se calculeaza pe baza declaratiei speciale de venituri realizate pe anul precedent (de ex 2006) (decl 200), care o primesti prin posta, ca oricare alt contribuabil, si pe care esti obligat sa o trimiti tot prin posta la administratie. esti obligat sa platesti la trei luni (sau cum iti alegi) sanatatea, somajul etc. apoi, mai poti sa primesti, la sf anului, recalcularea impozitului, si atunci tb sa platesti in termen de x zile.

sunt tot felul de chichite care tb aflate de dinainte, sa fii sigur de decizia ta. profesiunile independente au si plusuri si minusuri.

PFA inseamna ca desfasori activitati independente (de ex expert contabil, traducator, medic, avocat, taximetrist), pe baza de contract de prestari servicii. tb sa fii autorizat pt asta. de ex, expertii contabili tb sa aiba autorizatie de la CECCAR (corpul expertilor si contabililor autorizati din romania). faci cursuri, iei autorizatia, etc, platesti o cotizatie anuala, ai carnet de membru, ai stampila. nu te poti angaja cu carte de munca. daca ai ctr de colab cu o firma, firma nu-ti plateste impozitele si toate cele, ci, tu din venitul incasat, ti le platesti singur. vrei sa renunti la calitatea de pfa, f bine, renunti la statut, esti la zi cu toate platile si te poti angaja cu carte de munca.

Alecsa, fetelor va multumesc mult, am gasit o firma care infiinteaza firme (societati (de fapt PFA) si ma costa cam 500 de ron si aceasta mai colaboreaza cu o alta firma care se ocupa de creearea site-urilor, cer 600 euro pt site...oare o fi mult?

ps: accesorii nunta, ca ma intrebai de domeniul de activitate, dar nu vreau sa intru in detalii ca sa nu fie reclama

ant
20.05.2007, 12:23:38
....mai bine zis..prestari servicii...dar nu prea inteleg faza...imi trebuiesc (cand depun dosarul la primarie) acte doveditoare ale calificarii profesionale..m-a bagat in ceata..nu stiu ce studii ar trebui sa aiba cineva care ar dori sa se ocupe cu accesorii pt nunti..:-\

alecsa
21.05.2007, 01:29:18
....mai bine zis..prestari servicii...dar nu prea inteleg faza...imi trebuiesc (cand depun dosarul la primarie) acte doveditoare ale calificarii profesionale..m-a bagat in ceata..nu stiu ce studii ar trebui sa aiba cineva care ar dori sa se ocupe cu accesorii pt nunti..:-\

nu stiu ce sa zic. chiar n-am idee. insa firmele organiz de nuntii sunt considerate pfa? adica te-ai interesat daca poti fii pfa cu acest domeniu?

poate ti se ia in considerare vechimea de pe cartea de munca....ai mai lucrat in domeniu?

alecsa
21.05.2007, 02:08:26
am gasit ceva pe net, dar nu stiu daca mai e de actualitate...... sepr sa te ajute>:D<

1.Pentru realizarea constituirii ca Persoana Fizica Autorizata (PFA), este necesara inregistrarea la Primaria Sectorului in a carui raza teritoriala aveti domiciliul conform Legii 300/2004 si Normelor Metodologice la aceasta. (intregistrarea nu se mai face direct de solicitant la Registrul Comertului)

In conformitate cu Anexa nr.1 la Normele mentionate mai sus veti gasi enumerate toate activitatile pe care le poate desfasura o PFA.

In vederea autorizarii PFA la Primaria sectorului in a carui raza teritoriala aveti domiciliul trebuie sa mergeti cu un dosar care sa cuprinda urmatoarele documente:

1) Rezervarea disponibilitatii deumirii – Aceasta se obtine personal de catre solicitant de la Registrul Comertului;

2) Cazierul fiscal - Se obtine personal de catre solicitant de la Primaria Capitalei, (cam.16 Directia de taxe si impozite, dupa achitarea taxei corespunzatoare la Trezoreria sectorului in care aveti domiciliul impreuna cu o copie a BI/CI);

3) Declaratii pe propria raspundere (inclusiv declaratia pe propria raspundere ca solicitantul nu a suferit condamnari penale cu privire la legile fiscale) – Declaratie pentru sectorul fiscal;

4) Copie BI/CI solicitant;

5) Copie contract locuinta (sediul social al PFA trebuie sa coincida cu domiciliul acestuia);

6) Certificat medical pentru persoana fizica - solicitant, (sau pentru fiecare membru al Asociatiei familiale);

7) Copii de pe documentele care dovedesc pregatirea profesionala a solicitantului in vederea desfasurarii activitatii (diploma, certificate de absolvire a unei forme de pregatire profesionala, carte de munca, autorizatie pe Decret-Lege 54/1990 sau Legea 507/2002);

8) Pentru activitatile care se desfasoara la punct fix, se depune actul de detinere al spatiului;

9) Pentru activitatile care se desfasoara in apartament de bloc se depune acordul Asociatiei de Locatari (pe anul in curs) insotit de Tabelul nominal cu locatarii direct afectati care sa cuprinda seria si numarul BI/CI si semnaturile acestora. (pe anul in curs);

10) Dovada de achitare a taxelor;

-disponibilitate nume;

-taxa autorizare;

-taxa pentru emiterea certificatului de inregistrare (de la Registrul Comertului);

-comision servicii pentru obtinerea codului unic de la Registrul Comertului;

-taxa postala pentru transmiterea actelor de la Registrul Comertului.

In afara documentelor care se obtin personal de catre solicitant (enumerate mai sus la punctul 1 si 2) Primaria este obligata sa va puna la dispozitie toate celelalte formulare si declaratii in vederea autorizarii PFA., conform legii.

Timpul de obtinere a autorizatiei este de aproximativ 15-20 zile iar costurile sunt in suma de aproximativ 1.700.000lei – 1.800.000lei

Adrese Primarii:

Primaria Sectorului 1: str. Banu Manta nr. 9, Tel: 222.34.37, 222.34.38,

Primaria Sectorului 2: str. Olari nr.9-11, Tel: 252.77.73, 252.80.23

Primaria Sectorului 3: str. Parfumului nr.2-4, Tel: 322.74.80, 322.74.82

Primaria Sectorului 4: Bd. George Cosbuc nr. 6-16, Tel: 335.95.80, 335.44.66

Primaria Sectorului 5: Bd. Regina Elisabeta nr. 29-31, Tel: 315.94.82, 314.61.89, 313.14.31

Primaria Sectorului 6: Calea Plevnei nr.147-153, Tel: 637.26.90, 310.39.24, 310.39.25

Primaria Capitalei: Bd. Regina Elisabeta nr.47, Tel: 315.01.10, 315.84.29, www.pmb.ro

2. Asistenta in legatura cu formatiile cu privire la deschiderea unei afaceri se acorda de catre consilierii Biroului de Asistenta pentru Societati comerciale din cadrul CCIRB situat in pavilionul 35 Bucuresti, str. Marasti nr. 65-67, sector 1, Tel/Fax: 021.202.57.44, E-mail: [email protected] .

Consultanta se acorda la cele mai avantajoase preturi. Deasemenea vi se pot redacta documentele necesare constituirii si completarea dosarului.

Actele necesare sunt:

la Registrul Comertului Bucuresti – rezervarea disponibilitatii de denumire
Cazier fiscal emis de Primaria Capitalei (necesare pentru fiecare asociat/asociati si administrator, cand asociatul are domiciliul in Bucuresti; si cazierul emis de autotatea judeteana cand asociatul are domiciliul in alta localitate), acesta nu este necesar pentru cetatenii straini. Acestia dau o declaratie pe proprie raspundere la un Notariat Public cum ca nu au cazier fiscal si/sau datorii catre statul roman.
Copii acte identitate asociat/asociati si administrator (pentru cetatenii straini personae fizice copie pasaport).
&middot; la notar: specimen semnatura administrator; daca asociatul/asociatii sunt persoane fizice straine este necesare declaratia notariala ca nu are/au cazier fiscal si nici un fel de datorii pe teritoriul Romaniei; in cazul in care asociatul strain este persoana juridica, este necesara o scrisoare de bonitate bancara, copie de pe certificatul de inmatriculare al acesteia si Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor de asociere.

&middot; dovada sediului social: unde va functiona firma (contract de vanzare-cumparare, contract de comodat, contract de inchiriere etc); acordul asociatiei de locatari/proprietari, unde este cazul, acordul coproprietarului, unde este cazul (care nu poate fi data sub semnatura privata).

&middot; Stabilirea cuantumului capitalului social (minimul legal este de 2.000.000 lei pentru S.R.L., si 25.000.000 lei pentru S.A.)

&middot; Daca este cazul cazul: imputernicire speciala pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original); actele de inregistrare ale fondatorilor persoane juridice, hotararea organului statutar al fondatorilor, persoane juridice privind participarea la constitutirea societatii; mandatul pentru persoana abilitata sa semneze actul constitutiv in numele si pe seama fondatorului persoana juridica; certificatul de bonitate pentru persoanele juridice nerezidente care participa la constituirea societatii, emis de o banca sau de Camera de Comert din tara de origine (original).

Costurile totale de infiintare sunt in jurul sumei de 11-12.000.000lei

Daca aveti acces la internet puteti consulta situri ca: www.finantare.ro, www.onrc.ro, www.ccirb.ro, etc.

alecsa
21.05.2007, 02:10:23
mai eu cred ca totusi iti tb un certificat prin care sa demonstrezi ca ai o pregatire profes in acel domeniu, insa nu sunt sigura8-}

Sabina9
21.05.2007, 12:42:12
Mie personal mi se pare contabilitatea de PFA mai problematica decat cea a unui SRL. Si la una, si la cealalta iti trebuie oricum contabil anagajat (deci inca o cheltuiala) pentru ca nu te descurci singur. Cu exceptia cazului cand esti deja contabil...<:-PEu am SRL si iti pot spune ca inregistrarea la Oficiul Comertului si adunarea tuturor actelor a durat cam 10 zile. :-) 800 si ceva ron per total in februarie anul asta.
In alta ordine de idei, 600 E pentru un site mi se pare cam mult. Stiu ca pretul e undeva la 300...Pentru detalii - pm.

alecsa
22.05.2007, 03:11:36
Mie personal mi se pare contabilitatea de PFA mai problematica decat cea a unui SRL. Si la una, si la cealalta iti trebuie oricum contabil anagajat (deci inca o cheltuiala) pentru ca nu te descurci singur. Cu exceptia cazului cand esti deja contabil...<:-PEu am SRL si iti pot spune ca inregistrarea la Oficiul Comertului si adunarea tuturor actelor a durat cam 10 zile. :-) 800 si ceva ron per total in februarie anul asta.
In alta ordine de idei, 600 E pentru un site mi se pare cam mult. Stiu ca pretul e undeva la 300...Pentru detalii - pm.

pfa vs srl ....depinde....contabilitatea se tine un pic diferit.

pai nici n-ai cum sa te descurci daca n-ai studii, poate doar sa completezi niste registre. bilantul de ex tb intocmit de cineva care are drept de semnatura, sa aiba studii superioare si sa fie avizat. contabil permanent nu-i trebuie atata timp cat nu are o activitate intensa. la sf de luna se vede cu contab, ii da actele si gata. declaratiile se depun o data la 3 luni. balanta si toate cele tot contab le face, ca are program de conta si ii ies toate situatiile. noi anul trecut am dat cam 12-13 mil pt deschidere de firma (srl), inclusiv "onorariul" persoanei care s-a ocupat de toate actele.

cosmina30
22.05.2007, 07:37:53
Ma intereseaza si pe mine deschiderea unui SRL.Te rog sa-mi spui si mie pasii pe care i-ai urmat ptr intocmirea dosarului.M-am uitat pe net la lista cu documentele, dar eu vreau sa stiu care este primul lucru pe care tb sa-l fac,apoi banuiesc ca voi fi indrumata mai departe.

alecsa
22.05.2007, 13:41:22
Ma intereseaza si pe mine deschiderea unui SRL.Te rog sa-mi spui si mie pasii pe care i-ai urmat ptr intocmirea dosarului.M-am uitat pe net la lista cu documentele, dar eu vreau sa stiu care este primul lucru pe care tb sa-l fac,apoi banuiesc ca voi fi indrumata mai departe.

pai primul lucru este rezervarea de nume. vrei sa te ocupi tu de tot, sau vrei sa se ocupe altcineva de acte? ca daca este asa, ii dai niste bani si te rezolva acea persoana. fara alergatura, cozi, dureri de cap

miti
22.05.2007, 20:20:40
poti sa iti deschizi un SRL sa fii si proprietar si administrator?
si contabil cu care dintre astea e incompatibil?

ayana2010
22.05.2007, 22:04:53

din cate stiu eu sunt compatibile toate......

ayana2010
22.05.2007, 22:06:00
pai primul lucru este rezervarea de nume. vrei sa te ocupi tu de tot, sau vrei sa se ocupe altcineva de acte? ca daca este asa, ii dai niste bani si te rezolva acea persoana. fara alergatura, cozi, dureri de cap

rezervarea de nume si pt asta trebuie sa dai 50ron... chiar daca se ocupa altcineva tot trebuie sa mergi si tu pe acolo, dar mai rar....

miti
22.05.2007, 22:07:19
din cate stiu eu sunt compatibile toate......
hm....poi o sa am 3 functii!
nu-mi mai caut serviciu!<:-P ;;)

miti
22.05.2007, 22:09:06
e super util si pt mine sub asta...pt ca cand termin cu licenta(cam peste o luna) vreau sa imi deschid un SRL

alecsa
23.05.2007, 00:50:36
rezervarea de nume si pt asta trebuie sa dai 50ron... chiar daca se ocupa altcineva tot trebuie sa mergi si tu pe acolo, dar mai rar....

am ales 5 variante de nume si s-a dus pers respectiva sa faca rezervarea apoi ea s-a ocupat de tot. nu tb sa mergi deloc. semnezi o imputernicire si se ocupa persoana respectiva de tot. noi am mers doar la notar sa dea specimen de semnatura. apoi am mers noi la stampila si la banca sa deschidem cont. atat! acte si avize (ca ne tb) le-a facut fata respectiva. nici la cazier nu s-a dus prietenul meu, tot pers respectiva, cu imputernicire bineinteles.

alecsa
23.05.2007, 00:58:02

poti sa fii administrator si asociat unic, sau doar administrator, sau doar asociat sau cum doresti tu, depinde cum te organizezi, daca sunt mai multi asociati etc. prietenul meu e asociat unic si administrator, eu nu am putut sa fiu asociat pt ca mama ii tine conta si nu era legal.

contabil depinde. poti sa scrii in registre. oricum a-i lua-o, tot iti tb un contabil pt ca n-ai cum sa faci tu declaratiile si balantele si bilantul si toate celelalte situatii. datele se introduc in calc, in programul de conta si asa ies toate situatiile si declaratiile si tot ce-ti tb.

alecsa
23.05.2007, 01:03:35
si ca sa-ti raspund concret, admin unei firme isi poate tine contab insa pana la un anumit punct, si anume pana la acele documente care necesita o semnatura oficiala.

miti
23.05.2007, 01:05:35
si ca sa-ti raspund concret, admin unei firme isi poate tine contab insa pana la un anumit punct, si anume pana la acele documente care necesita o semnatura oficiala.
multumesc!
regula asta s ar pastra si daca as avea studii neserare de conta.
am inteles corect?

miti
23.05.2007, 01:07:10
poti sa fii administrator si asociat unic, sau doar administrator, sau doar asociat sau cum doresti tu, depinde cum te organizezi, daca sunt mai multi asociati etc. prietenul meu e asociat unic si administrator, eu nu am putut sa fiu asociat pt ca mama ii tine conta si nu era legal.

contabil depinde. poti sa scrii in registre. oricum a-i lua-o, tot iti tb un contabil pt ca n-ai cum sa faci tu declaratiile si balantele si bilantul si toate celelalte situatii. datele se introduc in calc, in programul de conta si asa ies toate situatiile si declaratiile si tot ce-ti tb.

poi multumesc de raspuns....pe mine m-a suprins faza ca n ai putut sa fii asociat pt ca mama ta ii tine conta...hm nu m as fi gandit la asa ceva.....
asociat o sa fiu unic pt ca sotul e functionar public si am inteles ca nu are dreptul!

miti
23.05.2007, 01:08:10
multumesc de lamuriri!
daca pe parcur mai apar....o sa mai intreb!

alecsa
23.05.2007, 01:17:25
multumesc!
regula asta s ar pastra si daca as avea studii neserare de conta.
am inteles corect?

deci...admin isi poate tine contab singur si isi poate intocmi bilantul, insa il semneaza pe proprie raspundere. asta se mai poate un timp, pt ca, din cate am inteles de la mama, se va da o lege cum ca tb sa angajezi experti contabili pt aceasta treaba.

daca te pricepi la conta si stii ce sa faci cu conturile alea8-} si ai curaj sa-ti intocmesti tu singura deconturile, balantele, declaratile si bilantul atunci e ok!

e decizia ta pana unde vrei sa mergi cu contab, daca te rezumi doar la partea primara :facturi, registre, dispozitii etc, sau daca vrei sa-ti tii efectiv toata contab. insa tb sa ai studii economice.

daca mai ai intrebari, te ajut. ce stiu iti zic, ce nu, o intreb pe mama.

alecsa
23.05.2007, 01:20:38
poi multumesc de raspuns....pe mine m-a suprins faza ca n ai putut sa fii asociat pt ca mama ta ii tine conta...hm nu m as fi gandit la asa ceva.....
asociat o sa fiu unic pt ca sotul e functionar public si am inteles ca nu are dreptul!

da, din pacate nu se putea sa fiu si eu asociat daca mama tinea contab.

asa e, fct publici nu au voie.

practic, o sa fii asoc unic si administrator, ca si prietenul meu. daca vrei iti mai spun ce am facut noi pt deschiderea firmei, insa vad ca tu nu esti din buc, dar banuiesc ca sunt aceiasi pasi

miti
23.05.2007, 01:22:36
deci...admin isi poate tine contab singur si isi poate intocmi bilantul, insa il semneaza pe proprie raspundere. asta se mai poate un timp, pt ca, din cate am inteles de la mama, se va da o lege cum ca tb sa angajezi experti contabili pt aceasta treaba.

daca te pricepi la conta si stii ce sa faci cu conturile alea8-} si ai curaj sa-ti intocmesti tu singura deconturile, balantele, declaratile si bilantul atunci e ok!

e decizia ta pana unde vrei sa mergi cu contab, daca te rezumi doar la partea primara :facturi, registre, dispozitii etc, sau daca vrei sa-ti tii efectiv toata contab. insa tb sa ai studii economice.

daca mai ai intrebari, te ajut. ce stiu iti zic, ce nu, o intreb pe mama.

poi termin stiinte economice....
ar trebui sa stiu....
si daca nu stiu invat...
deocamdata sa scap de licenta si sa ma apuc sa fac firma
si vreau sa umblu eu ca timp o sa am deeeestul.
mersi inca o data.^:)^ ^:)^ ^:)^
te am pupat!

miti
23.05.2007, 01:23:19
da, din pacate nu se putea sa fiu si eu asociat daca mama tinea contab.

asa e, fct publici nu au voie.

practic, o sa fii asoc unic si administrator, ca si prietenul meu. daca vrei iti mai spun ce am facut noi pt deschiderea firmei, insa vad ca tu nu esti din buc, dar banuiesc ca sunt aceiasi pasi

vreau!!!
te rog!^:)^ ^:)^ ^:)^

alecsa
23.05.2007, 01:28:16
ma uit miine in dosare si iti spun si cat au costat toate. si pasii.

miti
23.05.2007, 01:30:39
ma uit miine in dosare si iti spun si cat au costat toate. si pasii.
ok multumesc!
daca iti e mai usor....da mi un pm cu id-ul de mess!
adica cum crezi....
ca poate mai intreseaza si pe altii

miti
23.05.2007, 01:32:33
maine...n o sa fiu pe miresici.....si nici inca cateva zile bune...dar cand vin "sar pe topic!"'

ayana2010
23.05.2007, 03:51:15
am ales 5 variante de nume si s-a dus pers respectiva sa faca rezervarea apoi ea s-a ocupat de tot. nu tb sa mergi deloc. semnezi o imputernicire si se ocupa persoana respectiva de tot. noi am mers doar la notar sa dea specimen de semnatura. apoi am mers noi la stampila si la banca sa deschidem cont. atat! acte si avize (ca ne tb) le-a facut fata respectiva. nici la cazier nu s-a dus prietenul meu, tot pers respectiva, cu imputernicire bineinteles.

pei la asta ma refeream si eu cand am zis ca trebuie sa mai dai pe acolo

alecsa
23.05.2007, 13:15:19
pei la asta ma refeream si eu cand am zis ca trebuie sa mai dai pe acolo

pai la banca si la stampila e logic ca te duci tu. eu ma refeream la relatia cu registrul comertului, ca nu tb sa te duci. tu semnezi ce iti aduce pers respectiva care se ocupa de toate formalitatile. la notar noi am vrut sa mergem ca o stiam pe notarita.

alecsa
23.05.2007, 13:50:55
deci:

- rezervare denumire firma 48 lei (la registrul comertului)
- depunere cec cap social 200 lei + 10 lei comision (dupa infiintare te duci la cec si virezi banii in contul din banca).
- la reg comertului: certificat constator 30 lei, fond buletin 7 lei, fond lichidare 28 lei, monitor oficial 31,50 lei, obtinere cod unic de inregistrare 10 lei, taxa inmatriculare 120 lei, transmitere acte pt publicare in M.O. 10 lei, verificare asociat unic 10 lei, verificare unicitate sediu 10 lei .... total 256.5 lei
- reg com: multiplicare documente si transfer info suport magentic 6.25 lei
- reg com: taxa judiciara de timbru 39 lei
- onorariu cab de avocatura: act constitutiv 175 lei, declaratie 50 lei si imputernicire 25 lei, total 250 lei
- onorariu specimen semnatura 35 lei + 6 lei taxa de timbru (la un birou notarial)
- cazier judiciar 20 lei
- stampile 105 lei (tb rotunda pt banca)... am luat doua
- deschidere cont banca 60 lei, tb sa depui mai mult pt comisioane. noi am depus 200 lei

firma are sediul social la un unchi de-al prietenului meu, si atunci a tb sa faca si un contract de comodat.

cam atat. ulterior am deschis si un pct de lucru, dar tot fata asta s-a ocupat de acte. asta a mai costat inca 250 lei acte, si 100 lei comisionul ei. pt deschidere de firma a cerut 100E.

- a tb sa avem si un aviz de prestare la terti .... 250 lei (cu tot cu comisionul fetei)

ce sa-ti mai zic....administratorul tb sa incheie un contract cu casa de sanatate si sa specifice salariul lunar, dar aici tb tu sa te interesezi la tine, ca poate difera. de fapt se numeste indemnizatie de administrator.

iar cu salariatii....sunt 3, dar se ocupa cineva strict de probl de personal. apoi a tb sa avem inspectia muncii, care costa vreo 30 lei de salariat (lunar se fac cursuri), apoi medicina muncii ... asta e o taxa anuala, vreo 30 E / salariat. salariile sunt: pt cel fara experienta, 8 ore/zi, 440 lei; cei cu atestate 8 h/zi 528 lei. lucreaza in constructii, deci difera probabil. nu au studii superioare.

firma e platitoare de tva, impozit 16%.

cam atat. sper ca te ajuta!;-)

miti
28.05.2007, 08:13:13
deci:

- rezervare denumire firma 48 lei (la registrul comertului)
- depunere cec cap social 200 lei + 10 lei comision (dupa infiintare te duci la cec si virezi banii in contul din banca).
- la reg comertului: certificat constator 30 lei, fond buletin 7 lei, fond lichidare 28 lei, monitor oficial 31,50 lei, obtinere cod unic de inregistrare 10 lei, taxa inmatriculare 120 lei, transmitere acte pt publicare in M.O. 10 lei, verificare asociat unic 10 lei, verificare unicitate sediu 10 lei .... total 256.5 lei
- reg com: multiplicare documente si transfer info suport magentic 6.25 lei
- reg com: taxa judiciara de timbru 39 lei
- onorariu cab de avocatura: act constitutiv 175 lei, declaratie 50 lei si imputernicire 25 lei, total 250 lei
- onorariu specimen semnatura 35 lei + 6 lei taxa de timbru (la un birou notarial)
- cazier judiciar 20 lei
- stampile 105 lei (tb rotunda pt banca)... am luat doua
- deschidere cont banca 60 lei, tb sa depui mai mult pt comisioane. noi am depus 200 lei

firma are sediul social la un unchi de-al prietenului meu, si atunci a tb sa faca si un contract de comodat.

cam atat. ulterior am deschis si un pct de lucru, dar tot fata asta s-a ocupat de acte. asta a mai costat inca 250 lei acte, si 100 lei comisionul ei. pt deschidere de firma a cerut 100E.

- a tb sa avem si un aviz de prestare la terti .... 250 lei (cu tot cu comisionul fetei)

ce sa-ti mai zic....administratorul tb sa incheie un contract cu casa de sanatate si sa specifice salariul lunar, dar aici tb tu sa te interesezi la tine, ca poate difera. de fapt se numeste indemnizatie de administrator.

iar cu salariatii....sunt 3, dar se ocupa cineva strict de probl de personal. apoi a tb sa avem inspectia muncii, care costa vreo 30 lei de salariat (lunar se fac cursuri), apoi medicina muncii ... asta e o taxa anuala, vreo 30 E / salariat. salariile sunt: pt cel fara experienta, 8 ore/zi, 440 lei; cei cu atestate 8 h/zi 528 lei. lucreaza in constructii, deci difera probabil. nu au studii superioare.

firma e platitoare de tva, impozit 16%.

cam atat. sper ca te ajuta!;-)

multumesc ca ai avut atata rabdare!=D> :)>- o:-)

syyylviuta
21.08.2007, 10:24:53
O intrebare: daca ai PFA si lucrezi intr-un loc, poti sa te angajezi in alta parte cu carte de munca?

alecsa
21.08.2007, 11:12:54
O intrebare: daca ai PFA si lucrezi intr-un loc, poti sa te angajezi in alta parte cu carte de munca?

eu stiu ca nu poti. mama e pfa si merge doar pe contracte de prestari servicii si facturi. cu carte de munca nu se poate angaja

syyylviuta
21.08.2007, 11:25:00
Aha.. asta inseamna ca o data ce iti faci pfa, numai asa lucrezi, cu contract de colaborare. Dar daca la un moment dat vrei sa te angajezi cu carte de munca, poti inchide pfa?
Si... e avantajos sa lucrezi ca PFA!?

alecsa
22.08.2007, 02:06:00
Aha.. asta inseamna ca o data ce iti faci pfa, numai asa lucrezi, cu contract de colaborare. Dar daca la un moment dat vrei sa te angajezi cu carte de munca, poti inchide pfa?
Si... e avantajos sa lucrezi ca PFA!?

pai daca esti pfa, iti platesti tu toate darile la stat, dari care in mod normal ti le-ar plati angajatorul. la statutul de pfa poti sa renunti oricand, dar dupa ce iti platesti toate aceste dari (sunt impozite anuale etc), apoi te poti angaja cu carte de munca. daca e avantajos? depinde de ceea ce vrei sa faci, depinde de incasari (pt ca o sa ai impozite mari daca ai si incasari multe), depinde de f multe lucruri.

syyylviuta
22.08.2007, 17:50:30
Multumesc mult de tot!:x
M-am hotarat sa-mi fac PFA, nu de alta dar este singura solutie pe care o am. Deja am vorbit la Primarie, si maine ma duc sa aplic pentru Cazierul fiscal.

alecsa
23.08.2007, 02:34:40
M-am hotarat sa-mi fac PFA, nu de alta dar este singura solutie pe care o am. Deja am vorbit la Primarie, si maine ma duc sa aplic pentru Cazierul fiscal.

succes!:)>-

Fluturas
23.08.2007, 08:00:58

mult succes Silvia !!!<:-P

syyylviuta
23.08.2007, 12:33:37
Multumesc frumos!!!>:D< >:D< >:D<

miti
24.08.2007, 22:29:39

multa bafta!!!>:D<

roxana
27.09.2007, 09:24:50

e cam tarziu raspunsul asta, dar hai sa zic ce stiu eu.

Eu sunt PFA, si sunt si angajata cu carte de munca.
Atat contractul de munca, cat si cel de prestari servicii sunt incheiate cu aceeasi firma... cam incredibil, dar asa e. Pe contractul de munca am trecut salariul minim pe economie la incadrarea mea, si firma plateste pentru mine asigurari, pensie, impozit, cat mai putin.
dar daca aveti numai PFA, in momentul in care negociati un contract de colaborare, sa discutati cu firma si problema taxelor astora. sunt unii pe care nu-i intereseaza de ele, sunt unii care pe langa salariul negociat mai dau bani si pentru ele, si sunt unii care le si platesc ei, fara sa mai fie nevoie sa mergeti pe la finante, asig, pensie... va scapa de drumuri... si probabil ca sunt si care accepta sa faca carte de munca cu salar minim, si restu sa plateasca prin PFA, asa cum e la mine

Pensie si asigurari nu mai trebuie platit pentru PFA, impozit in schimb da. Am citit mai devreme in primele pagini despre declaratii de venit pe PFA. Exista o lista cu norme de venit la finante, unde se stabileste pentru fiecare domeniu de activitate o anumita norma, si se considera ca atata se castiga in medie, si dupa aia se plateste impozitul, indiferent daca intr-un an faci mai multi sau mai putini bani decat zic ei.
Contabil nu trebuie, cel putin daca platesti impozit la norma de venit.
Am auzit ceva zvonuri cum ca ar trebui ca toti PFA sa aiba case de marcat... foarte stupid, dar asta e... daca trebuie, ne-om lua.

Daca esti si angajat cel putin cu jumatate de norma in alta parte, atunci este ceva hotarare de guvern parca(daca e cazul intrebati-ma si va zic care), cum ca se face reducere de 50% la norma de venit, si platesti doar jumatate din impozit

problema creditelor....
e un pic mai ciudat, dar se poate scoate credit pe PFA, chiar daca se merge pe norma de venit... acuma depinde ce fel de credit, la ce banca...
Eu tocmai am obtinut un credit de consum de 10 mii eur, fara ipoteca sau girant, si mi-a luat in calcul toti banii pe care i-am putut justifica priin facturi, chitante, extrase de cont, adev de salar.... e drept ca 3 saptamani m-au tot purtat, dar s-a terminat cu bine.

la noi la Cluj e foarte la moda metoda asta cu PFA, mai ales in domeniul software... foarte putin firme sunt aici care sa treaca tot salarul pe cartea de munca(cred ca degetele de la o mana ajung sa le numeri)

Daca aveti orice fel de intrebari legate de PFA, va rog sa ma intrebati, si o sa va ajut cat de mult pot.
Din pacate intru foarte rar in ultimul timp pe forum, si nu stiu cand o sa mai ajung la topicul asta, dar daca aveti intrebati chemati-ma pe privat, si viu aici sa va lamuresc

alecsa
27.09.2007, 13:02:14
ce ciudat. si mama e pfa - expert contabil autorizat, si face total altfel. adica ea chiar nu are dreptul sa se angajeze cu carte de munca. poate ca sunt anumite reguli in fctie de domeniul in care activezi. ea isi plateste toate darile, cum adica sa nu platesti ca pfa asigurari si pensie? ea si le vireaza singura, prin OP la banca, in conturile respective. iar declaratia aia de venit ii vine la nivelul de venitul din anul precedent, apoi reglari peste reglari la impozit. cine stie?:D

alecsa
27.09.2007, 23:59:51
am intrebat-o pe mama si mi-a zis ca ea nu a auzit de casa la marcat la pfa. depinde de domeniul de activitate. mama de ex merge pe contracte de prestari servicii si taie facturi si chitanta pt sumele incasate.

roxana
28.09.2007, 21:34:30
am intrebat-o pe mama si mi-a zis ca ea nu a auzit de casa la marcat la pfa. depinde de domeniul de activitate. mama de ex merge pe contracte de prestari servicii si taie facturi si chitanta pt sumele incasate.
pai asa fac si eu acuma.. facturi si chitante, daca nu mi se vireaza in cont. chiar mi se pare o aberatie sa trebuiasca case de marcat. Adica orice firma (nu magazin) poate sa scrie facturi, dar pentru PFA sa trebuiasca casa de marcat? mai ales ca ca si PFA, de multe ori activitatea se desfasoara la client(cel putin in cazurile pe care le stiu eu), si eu umblu pe la toate firmele sa vorbesc cu ei, nu vin ei la mine... ar trebui sa umblu cu casa de marcat in servieta? =))=))=))

E fain daca mama ta e contabila, pentru ca asa stie sa-si organize, si poate sa-si calculeze cum ii e mai convenabil... dar pentru mine, care nu le am deloc cu astea, mi-a fost mai simplu sa aleg norma de venit(mai ales ca am si reducere), decat sa colaborez cu un contabil.

In legatura cu pensia si sanatatea, nu am vrut sa zic ca nu trebuie platit... dar am lasat pauza mai mare, cand de fapt avea legatura cu ce ziceam mai sus... daca se plateste deja de catre firma pe baza Contractului de munca, ajunge...nu te refuza statul daca vrei sa dai bani dupa tot venitul pe care il ai... dar te ajuta la ceva?
Adevarul e ca la noi asigurarea de sanatate e totuna, si daca ai salar de 400 RON, si daca ai salar de 10.000 RON... chiar daca contributia ta la fond difera, cand ajungi la spital la fel esti tratat in ambele cazuri... si atunci de ce sa platim mai mult?
Cu pensia nu stiu cum e, de cand s-au introdus astea private, dar pana inainte mi-era totuna.

RUCKSI
02.11.2007, 23:44:57
Daca Sunt Cumva Miresici Contabile....
Care Sunt Avantajele Sidezavantajele Intre Persoana Fizica Autorizata Si S.r.l ?
Ce Este Mai Convenabil De Facut ?
Cat Costa ?
Ce Trebuie?
Pt P.f.a. Trebuie Sa Ai O Diploma Pt Ceea Ce Vrei Sa Faci?

mami_de_pisi
03.11.2007, 09:08:07
Care Sunt Avantajele Sidezavantajele Intre Persoana Fizica Autorizata Si S.r.l ?
Cat Costa ?
Ce Trebuie?
il intreb eu pe sotul meu ca e jurist
el a mai facut din astea

MaryT
03.11.2007, 12:32:06
Cat Costa ?
Ce Trebuie?

pai depinde ce activitate vrei sa desfasori !! :-B

RUCKSI
03.11.2007, 20:10:33
il intreb eu pe sotul meu ca e jurist
el a mai facut din astea

saru mana ! saru mana !

ps. daca vrei, poti sa mi trimiti pe pm....

RUCKSI
03.11.2007, 20:12:09
pai depinde ce activitate vrei sa desfasori !! :-B

organizari evenimente....
am inceput mai de mult sa fac deja asta ( nunti, botezuri, onomastici...) insa vreau sa fie legal.....

ALEX21A
03.11.2007, 21:16:05
am inceput mai de mult sa fac deja asta ( nunti, botezuri, onomastici...) insa vreau sa fie legal.....

cred ca pfa e mai avantajos in cazul asta.......un srl presupune investitii mai mari......conturi.......extindere.......angajati.. .tva.......eu zic ca pfa e mai simplu pt ce vrei tu.......

ps>> nu ma pricep f bine......asteptam un raspuns mai avizat(miresicile invechite sunt economiste...irina,luiza...si alte miresici).......desi in familie parintii au pfa,sotul srl;-) ........dar nu ma pricep,nu ma bag .......ideea e ca,dom sotului e f vast,mare,implica investitii mult mai mari,angajati,lucr mult cu banca,cu op si alte nebunii.......la parinti e f simplu,dar dom de activitate,sumele circulate sunt mai mici,fara batai de cap.......

iuli_nicol
03.11.2007, 21:40:37
ce interesant...si pe mine ma tenta intr-o vreme...
daca vrei sa colaboram...:D

RUCKSI
03.11.2007, 23:47:57
ce interesant...si pe mine ma tenta intr-o vreme...
daca vrei sa colaboram...:D

ok...:talk_01:

RUCKSI
03.11.2007, 23:51:08
cred ca pfa e mai avantajos in cazul asta.......un srl presupune investitii mai mari......conturi.......extindere.......angajati.. .tva.......eu zic ca pfa e mai simplu pt ce vrei tu.......

ps>> nu ma pricep f bine......asteptam un raspuns mai avizat(miresicile invechite sunt economiste...irina,luiza...si alte miresici).......desi in familie parintii au pfa,sotul srl;-) ........dar nu ma pricep,nu ma bag .......ideea e ca,dom sotului e f vast,mare,implica investitii mult mai mari,angajati,lucr mult cu banca,cu op si alte nebunii.......la parinti e f simplu,dar dom de activitate,sumele circulate sunt mai mici,fara batai de cap.......

atunci ma pregatesc cu buchete de flori, pt miresicile care ma pot [email protected]};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-

dupa mai multe consultari, raman pe p.f.a.....

ce acte imi trebuie?
cat costa?
unde si ce trebuie depus?
......?

helllllppppp !

ayana2010
03.11.2007, 23:56:56
dar poate afacerea ta va avea succes si atunci ar fi mai bine srl...fiind pfa nu poti angaja. in primul rand trebuie sa mergi la primarie si iti vor spune ei despre acte!

MaryT
04.11.2007, 12:40:44
Rucksi eu iti recomand un SRL in cazul in care vrei sa iti faci un viitor , sa faci o afacere serioasa cu organizarea de nunti ! In cazul in care vrei doar o mica afacere si inca nu ai experienta similara atinci poti incepe cu un PFA !!
Inregistrarea ca persoana fizica autorizata (PFA) nu presupune alergatura multa sau costuri mari, spre deosebire de infiintarea unei societati cu raspundere limitata (SRL). Aceasta din urma prezinta insa o mai mare credibilitate in fata potentialilor parteneri de afaceri.

In primul rand, persoana fizica autorizata conduce evidenta contabila in partida simpla, acest lucru insemnand ca nu trebuie sa angajeze contabil. Totodata, potrivit Legii 300/2004, PFA nu poate angaja personal, deci nu are nici obligatia de a depune la stat declaratii privind impozitele si contributiile aferente salariilor. In functie de activitatea pe care o desfasoara, PFA poate opta pentru o impozitare pe baza de norma de venit sau in sistem real. Formalitatile de inregistrare sunt mult mai simple, intrucat persoana respectiva nu trebuie sa mearga la Registrul Comertului, ci doar la primaria de care apartine. Pentru inregistrarea ca si PFA nu este nevoie de un capital social si nici nu presupune alte taxe de inscriere, in afara celei pe care o plateste la primarie. In acelasi timp, PFA nu are obligatia de a emite facturi, dar acest fapt poate sa nu convina partenerilor de afaceri. Inregistrarea ca PFA este avantajoasa atunci cand este vorba despre venituri realizate mici.

Daca afacerea este de mari dimensiuni, persoana respectiva ar trebuie sa infiinteze o societate cu raspundere delimitata (SRL), sunt de parere specialistii din cadrul DGFP a Municipiului Bucuresti.

Aceasta trebuie inregistrata la Registrul Comertului, operatiune ce presupune formalitati complexe. Contabilitatea societatii se va tine in partida dubla, fiind necesara si angajarea unui contabil. Totodata, reprezentantul firmei are obligatia de a intocmi situatii financiare semestriale si anuale si de a depune decont si declaratii de TVA. Daca este platitor de impozit pe profit, societatea are obligatia de a conduce Registrul fiscal de evidenta a impozitului pe profit, si, in functie de volumul activitatii, sa angajeze un contabil autorizat si chiar un auditor, care sa-i auditeze situatiile financiare. SRL-ul trebuie sa aiba un capital social minim de 200 lei si sa achite la Registrul Comertului mai multe taxe de inscriere.

Insa, avantajul unui SRL este acela ca prezinta o mai mare credibilitate potentialilor parteneri de afaceri, in comparatie cu PFA.

eu te sfatuiesc oricum ,ma repet , daca vrei sa faci afacere serioasa SRL !
Eu am SRL cum la SRL am salariu ( la PFA nu poti angaja pe nimeni, dar atentie , si la SRL trebuie sa ai un asociat sa poti sa te angajezi, ,ca cica nu poti sa te angajezi singur, nu poti sa iti semnezi singur contractul de munca ..etc ) poti pune ce salariu vrei tu , 3 luni platesti impozite etc , eu am salariu pe cartea de munca 1300 Ron si platesc impozit 850 RON dar pot face un credit de 40.000 Euro pe cand la PFA daca vreodata vrei credit nu stiu vreo solutie !! La SRL eu platesc contabila 150 RON pe luna si se ocupa de toate actele !! La SRL poti deconta bani de benzina , poti trece masina pe firma si atunci iti scade TVA si impozite ...
E complicat dar ma repet, iti recomand SRL ptr acest gen de activitate !!
Plus un PFA nu poate exericta alte activitati !! Pe cand la un SRL ( cand ti-l infintezii treci toate codurile CAEN ) si daca vrei auxiliar poti face comert etc. cu un S.R.L. ai muuult mai multe orizonturi !! daca sotul tau vrea sa isi faca vreodata sala de biliard ( zic si eu ) se poate pe SRL !! pe cand la PFA esti ingradita !!

Daca mai ai nelamuriri ma intrebi ! >:D<

MaryT
04.11.2007, 12:42:39
PERSOANA FIZICA autorizata (PFA), asociatie familiala (AF), microintreprindere platitoare de impozit pe profit sau de impozit pe venit: acestea sunt variantele pe care un mic intreprinzator le are la indemana atunci cand decide sa-si deschida o afacere. Fiecare dintre cele patru variante are avantaje si dezavantaje atat din punct de vedere al impozitelor si taxelor care se platesc la stat, cat si al situatiilor financiar contabile care trebuie completate ori a drumurilor la Fisc.

Pentru microintreprinderea platitoare de impozit pe venit , din acest an impozitul este de 2%, aplicat asupra veniturilor nete incasate. Conditiile sunt existenta cel putin a unui salariat, in maximum 60 de zile de la infiintare, iar cea mai mare parte a veniturilor nu trebuie sa provina din activitati din consultanta sau de management.
Altfel spun, nu pot plati impozit pe venit cei care isi incaseaza salariile pe firma sub umbrela unor activitati de consultanta. Pe langa impozitul de 2% din venit, mai trebuie achitate si contributiile la stat pentru salariatul angajat. Avantajul major este procentul foarte mic al impozitului pe venit, iar dezavantajul este ca cheltuielile lunare ale firmei nu sunt luate in calcul la calcularea impozitului.

In situatia in care se opteaza pentru microintreprindere cu impozit pe profit de 16%, firma in cauza nu mai este obligata sa aiba angajati, ceea ce insemna ca scapa din start de taxele aferente salariilor. In plus, aceasta este recomandata celor care doresc sa investeasca banii intr-o masina, tehnica de calcul sau chiar in sediu, situatie in care si impozitul datorat statului se diminueaza considerabil, acestea fiind considerate cheltuieli deductibile. De asemenea, i se recunoaste pierderea fiscala. Toate acestea sunt avantajele acestei forme de organizare. La capitolul dezavantaje se incadreaza nivelul destul de mare al impozitului pe profit.

In ambele cazuri, exista o raspundere limitata la nivelul capitalului social subscris a costurilor medii de infiintare. Asociatii pot retrage banii sub forma de dividende, pentru care platesc un impozit de 16%.

Daca opteaza pentru statutul de platitor de TVA, in ambele cazuri procentul aplicat este acelasi, iar modalitatea de raportare la Fisc este trimestriala, ca si pentru impozitul pe venit/profit sau taxele salariale. Ambele forme de organizare sunt obligate sa tina o contabilitate simplificata, insa pentru aceasta este nevoie de un contabil autorizat, care costa cel putin 100 euro/lunar.

Pentru persoanele fizice autorizate si asociatiile familiale cheltuielile sunt limitate

STATUTUL DE PFA SAU AF este recomandat celor care au o mica afacere. Ambele forme de organizare nu necesita o evidenta contabila si raportari trimestriale. Se tine contabilitate in partida simpla, respectiv un borderou in care se trec toate veniturile si cheltuielile lunare, deci nu este nevoie de contabil, acesta fiind unul dintre avantaje. Impozitarea se face anual, impozitul de 16% fiind aplicat la venitul estimat pentru intregul an. Estimarea este facuta de catre cei care detin astfel de autorizatii. In prima parte a anului urmator are loc o regularizare a impozitului pe baza documentelor de venit si de cheltuieli, astfel ca PFA-ul sau AF-ul poate avea de platit sau de recuperat impozit. Un avantaj in fata microintreprinderilor este ca veniturile pot fi utilizate nelimitat.

Exista insa si cateva dezavantaje majore, unul dintre acestea fiind ca o PFA nu poate desfasura si o alta activitate cu exceptia celei pentru care este autorizata si nu poate avea salariati pentru activitatea autorizata. Spre exemplu, o persoana care a obtinut o autorizatie pentru activitatea de contabilitate nu poate angaja alt contabil, insa poate angaja un sofer sau o secretara. Pentru asociatiile familiale, salariatii pot face parte doar din familie. Un alt dezavantaj major este cel al cheltuielilor de care se tine cont la stabilirea impozitului. In ambele cazuri, acestea sunt limitate de Codul Fiscal, fiind recunoscute drept deductibile doar cele facute in vederea realizarii veniturilor. In ceea ce priveste raspunderea , aceasta este nelimitata asupra intregului patrimoniu.

# PFA-urile - cele mai avantajoase

Cel mai avantajos sistem de impozitare este cel pentru persoana fizica autorizata ori asociatie familiala, spune Dan Schwartz, consultant fiscal si managing partner Scot& Company Consulting. "Potrivit acestor sisteme, se plateste un singur impozit in cota de 16% si anume cel asupra venitului personal. Nu se platesc nici impozitul pe veniturile microintreprinderii, nici impozitul pe profit", explica Dan Schwartz. Acesta spune ca adevarata problema este ca, pentru acelasi tip de activitate, exista sisteme de impozitare diferite, ceea ce face sa apara distorsiuni ale sistemul concurential. "O persoana fizica autorizata sa desfasoare activitate comerciala, de exemplu, este avantajata in raport cu un antreprenor care hotaraste sa faca acelasi lucru, dar prin intermediul unei firme comerciale", mai spune consultantul fiscal. Dan Schwartz propune introducerea in Codul Fiscal a unor reglementari referitoare la eliminarea dublei impozitari, exemplificand cu faptul ca venitul unui antreprenor este impozitat de doua ori: o data cu impozitul pe profit sau cu cel pe venit si a doua oara cu impozitul pe dividende. In acelasi timp, venitul unei PFA este impozitat o singura data cu impozitul pe venitul personal.

MaryT
04.11.2007, 13:01:17
Deci daca vrei sa faci o afacere de viitor , in care sa ai personal , sa ai un sediu corespunzator, mijloace mobile si imobile (de ex. huse ptr. scaune, masina de facut baloane etc. ) atunci SRL.
Daca vrei o afacere micuta, la tine in apartament desfasurata PFA !

MaryT
04.11.2007, 13:08:34
Ptr. PFA

.Pentru realizarea constituirii ca Persoana Fizica Autorizata (PFA), este necesara inregistrarea la Primaria Sectorului in a carui raza teritoriala aveti domiciliul conform Legii 300/2004 si Normelor Metodologice la aceasta. (intregistrarea nu se mai face direct de solicitant la Registrul Comertului)

In conformitate cu Anexa nr.1 la Normele mentionate mai sus veti gasi enumerate toate activitatile pe care le poate desfasura o PFA.

In vederea autorizarii PFA la Primaria sectorului in a carui raza teritoriala aveti domiciliul trebuie sa mergeti cu un dosar care sa cuprinda urmatoarele documente:

1) Rezervarea disponibilitatii deumirii – Aceasta se obtine personal de catre solicitant de la Registrul Comertului;

2) Cazierul fiscal - Se obtine personal de catre solicitant de la Primaria Capitalei, (cam.16 Directia de taxe si impozite, dupa achitarea taxei corespunzatoare la Trezoreria sectorului in care aveti domiciliul impreuna cu o copie a BI/CI);

3) Declaratii pe propria raspundere (inclusiv declaratia pe propria raspundere ca solicitantul nu a suferit condamnari penale cu privire la legile fiscale) – Declaratie pentru sectorul fiscal;

4) Copie BI/CI solicitant;

5) Copie contract locuinta (sediul social al PFA trebuie sa coincida cu domiciliul acestuia);

6) Certificat medical pentru persoana fizica - solicitant, (sau pentru fiecare membru al Asociatiei familiale);

7) Copii de pe documentele care dovedesc pregatirea profesionala a solicitantului in vederea desfasurarii activitatii (diploma, certificate de absolvire a unei forme de pregatire profesionala, carte de munca, autorizatie pe Decret-Lege 54/1990 sau Legea 507/2002);

8) Pentru activitatile care se desfasoara la punct fix, se depune actul de detinere al spatiului;

9) Pentru activitatile care se desfasoara in apartament de bloc se depune acordul Asociatiei de Locatari (pe anul in curs) insotit de Tabelul nominal cu locatarii direct afectati care sa cuprinda seria si numarul BI/CI si semnaturile acestora. (pe anul in curs);

10) Dovada de achitare a taxelor;

-disponibilitate nume;

-taxa autorizare;

-taxa pentru emiterea certificatului de inregistrare (de la Registrul Comertului);

-comision servicii pentru obtinerea codului unic de la Registrul Comertului;

-taxa postala pentru transmiterea actelor de la Registrul Comertului.

In afara documentelor care se obtin personal de catre solicitant (enumerate mai sus la punctul 1 si 2) Primaria este obligata sa va puna la dispozitie toate celelalte formulare si declaratii in vederea autorizarii PFA., conform legii.

Timpul de obtinere a autorizatiei este de aproximativ 15-20 zile iar costurile sunt in suma de aproximativ 1.700.000lei – 1.800.000lei

MaryT
04.11.2007, 13:11:20
Ptr. SRL

ACTE NECESARE INFIINTARE SOCIETATE COMERCIALA( S.RL.

Cerere (formular O.R.C.) (http://www.onrc.ro/formulare/cerere_inregistrare_pj_web_v2_RON.pdf).

Rezervarea denumirii firmei (http://www.onrc.ro/formulare/anexa2_cerere_verificare_disponibilitate_pf.pdf) ( la nivel de judet sau la nivel de tara).

Act constitutiv (http://www.infiintarifirme-cta.ro/model%20act%20constitutiv.html) (autentificat de avocat sau notar) care trebuie sa contina obligatoriu, conform art. 7 din L 31/16.11.1990 republicata: a) datele de identificare ale asociatilor; b) forma, denumirea si sediul social; c) obiectul de activitate al societatii cu precizarea domeniului si a activitatii principale; d) capitalul social, cu mentionarea aportului fiecarui asociat, in numerar sau in natura, valoarea aportului in natura si modul evaluarii - la SRL se vor preciza numarul si valoarea nominala a partilor sociale, precum si numarul partilor sociale atribuite fiecarui asociat pentru aportul sau; e) asociatii care reprezinta si administreaza societatea sau administratorii neasociati, datele lor de identificare, puterile ce li s-au conferit si daca ei urmeaza sa le exercite impreuna sau separat - daca au fost desemnati cenzorii sau auditorul financiar,se vor include si datele acestora de identificare; f) partea fiecarui asociat la beneficii si pierderi; g) sediile secundare - sucursale, agentii, reprezentante sau alte asemenea unitati fara personalitate juridica - atunci cand se infiinteaza odata cu societatea sau conditiile pentru infiintarea lor ulterioara daca se are in vedere o atare infiintare; h) durata societatii; i) modul de dizolvare si de lichidare a societatii.
Cazierul fiscal al fiecaruia dintre asociati sau administratori;
Contractul de proprietate, de inchiriere sau subinchiriere, de asociere in participatiune, contract de leasing imobiliar, contract de comodat, de uz, uzufruct ( doar unul dintre ele este necesar bineinteles).
Acordul asociatiei de proprietari sau locatari, in caz ca acesta se impune.
Acordul vecinilor ( riverani sau mai exact cei de pe verticala si orizontala cu spatiul dumneavoastra) in caz ca acesta se impune.
Copie Buletin Identitate (B.I.), Carte de Identitate ( C.I.) sau Pasaport asociati si administratori.
Specimen de semnatura al administratorului / administratorilor firmei.
Declaratii pe proprie raspundere ca pot indeplini calitatea respectiva ale asociatului / asociatilor sau administratorului / administratorilor autentificate ( sau date in fata referentului ORC).
Procura data de asociati sau de catre asociatul majoritar persoanei insarcinate sa depuna dosarul la sediul Oficiului Registrului Comertului - autentificata ( spre exemplu imputernicire avocatiala).
Dovada depunerii capitalului social (recipisa) la o banca aleasa de catre asociatii firmei.
Declaratie (formular O.R.C.) semnata de catre unul dintre asociati (model declaratie asociat cu / fara activitate la sediu ).
Vectorul Fiscal - Anexa 1 care de obicei este atasata cererii de inmatriculare.

MaryT
04.11.2007, 13:11:55
PTR. SRL

I. Acte doveditoare pentru sediu:

Dovada detinerii cu titlu legal a spatiului:
-contract de vanzare-cumparare;
-contract de inchiriere sau subinchiriere inregistrat la organele fiscale locale, in maximum 15 zile de la data semnarii (conform Legii 181/1997);
-contract de asociere in participatiune;
-contract de leasing imobiliar;
-contract de comodat, de uz, uzufruct;
-certificat de mostenitor;
-extras din cartea funciara.
Se depun in copie.
- acordul coproprietarilor (daca acestia exista).
In situatia in care sediul este situat intr-un imobil cu destinatia locuinta (bloc), care intra sub incidenta Legii nr. 114/1996, se realizeaza schimbarea destinatiei din locuinta in sediu social si, potrivit legii, este obligatorie si prezentarea avizului favorabil al asociatiei proprietarilor/avizul favorabil al titularilor contractelor de inchiriere/al proprietarilor din locuintele cu care se invecineaza spatiul(pe plan orizontal si vertical).

II.Declaratia pe proprie raspundere data de:

- persoanele fizice care desfasoara activitati independente;
- fondatori;
- administratori;
- reprezentantul permanent - persoana fizica - desemnat prin contractul de administrare a unei societati comerciale;
-cenzori.
Declaratiille pe proprie raspundere pot imbraca urmatoarele forme:
-forma autentificata de notarul public;
-declaratie tip, semnata in fata judecatorului delegat sau in fata directorului oficiului registrului comertului al municipiului Bucuresti;
- atestata de avocat, in conditiile Legii nr. 51/1995;
-inclusa in actul constitutiv sau modificator autentic.

III.Actul constitutiv al societatii (http://avocat.********/pb/wp_2a3c527a.html#act constitutiv):

-contract de societate si statut incheiate sub forma unui inscris unic, denumit act constitutiv (anexat) sau
- contract de societate pentru societatea in nume colectiv, in comandita simpla;
-contract de societate si statut pentru societatea pe actiuni, in comandita pe actiuni si cu raspundere limitata;
-statut, pentru societatea cu raspundere limitata cu asociat unic.
Obiectul de activitate se va exprima prin grupe de 3 cifre pentru domeniu si prin clase de patru cifre pentru activitati. Indicarea domeniului si activitatii principale se va face printr-o grupa de trei cifre si o clasa de patru cifre apartinand grupei respective (vezi codul CAEN (http://194.102.247.100/caen/index.php)).
Cuantumul taxei de inregistrare este corelat cu numarul de coduri care compun obiectul de activitate.
Taxa de baza acopera 5 coduri, iar pentru fiecare grup de 5 coduri se plateste o taxa suplimentara de 10% din taxa de baza.

Redactarea actului constitutiv se poate realiza de catre:
- Biroul unic (Oficiul de Asistenta pentru Societatile Comerciale);
-notar/avocat;
- intreprinzatorul insusi.

IV.Dovada depunerii capitalului social

Aportul in numerar la capitalul social se poate varsa:

- la ghiseul C.E.C. din sediul C.C.I.R.B.;
-la orice banca, fie direct de catre intreprinzator;
-la cererea solicitantului de catre Biroul Unic.

Dovada privind efectuarea varsamintelor in numerar se poate efectua, dupa caz, cu:
a)- foaie de varsamant;
b)- ordin de plata;
c)-chitanta C.E.C.
Dovada depunerii aportului in numerar trebuie sa mentioneze numele asociatului si mentiunea"aport la capitalul social al societatii comerciale "..........................".

Actele privind activitatea comerciala anterioara:Comerciantul persoana fizica sau membrii unei asociatii familiale trebuie sa depuna la dosarul de inregistrare acte din care sa rezulte activitatea comerciala anterioara sau, in lipsa acestora, actul privind nivelul studiilor absolvite. Aceste acte se depun in copii certificate de catre comerciant sau de referentul Biroului Unic.

V.Specimenul de semnatura

Potrivit legii, comerciantul persoana fizica, reprezentantii unei societati comerciale, administratorii, lichidatorii, conducatorii sucursalei sunt obligati sa depuna semnaturile lor la Oficiul Registrului Comertului.
Pentru depunerea specimenului de semnatura se completeaza un formular tip.
Pentru dovedirea specimenului de semnatura, persoana respectiva va semna in prezenta judecatorului delegat sau a conducatorului oficiului ori a inlocuitorului acestuia, care va certifica semnatura. In absenta semnatarului se poate prezenta un specimen legalizat de notarul public.

VI.Copii de pe actele de identitate

Actele de identitate trebuie depuse in copie (3 ex.) de catre :
-comercianti persoane fizice (inclusiv de membrii unei asociatii familiale);
-fondatorii unei societati comerciale pe actiuni si in comandita pe actiuni;
-asociatii unei societati in nume colectiv, in comandita simpla si cu raspundere limitata.
Daca asociatii/fondatorii unei societati comerciale sunt persoane juridice se depune copia actului de inregistrare a acestora (certificat de inmatriculare sau certificat de inregistrare, act constitutiv etc).
In cazul persoanelor juridice nerezidente, aceste acte vor fi depuse in copii traduse si legalizate.

VII.Declaratiile pe proprie raspundere pentru avize

Pentru fiecare din cele cinci avize obligatorii trebuie completate dosare pentru obtinerea acestora in functie de activitate, iar in cazul unei firme de consultanta, pentru simplificarea procedurilor se pot completa declaratii pe proprie raspundere.
Pentru fiecare aviz se completeaza o astfel de declaratie pe proprie raspundere astfel:
- declaratia pe proprie raspundere privind respectarea legislatiei de protectia mediului;
-declaratia pe proprie raspundere privind respectarea legislatiei de protectia muncii;
-declaratia pe proprie raspundere privind prevenirea si stingerea incendiilor;
- declaratia pe proprie raspundere referitoare la conditiile igenico-sanitare;
- declaratia pe proprie raspundere din punct de vedere sanitaro-veterinar.

model orientativ (schema):

ACT CONSTITUTIV
AL SOCIET&Atilde;TII CU R&Atilde;SPUNDERE LIMITAT&Atilde; ".................................................. ............."S.R.L.
I.Partile:
Art.1 - Prezentul contract se încheie între:
1) ...................- cetatean roman, sex ...., nascut la data de .......... în............. ........., fiul lui ....... si al ....., domiciliat în ........., str. .............. nr...., identificat cu CI seria ... nr....... eliberat de Sectia ... Politie la data de ....., având cod numeric personal.................................. si
2) ...................- cetatean roman, sex ...., nascut la data de .......... în.......... ........., fiul lui ....... si al ....., domiciliat în ........., str. .............. nr...., identificat cu CI seria ... nr....... eliberat de Sectia ... Politie la data de ....., având cod numeric personal...........................,

II. Forma, denumirea si sediul societ&atilde;tii
Art.2 - Partile contractante convin ca societatea pe care o infiinteaza sa fie o societate cu raspundere limitata, persoana juridica româna constituita si guvernata de legea romana si de actele sale constitutive.
Art.3 - Asociatii raspund de obligatiile societatii numai în limita aportului fiecaruia la capitalul social. Patrimoniul social nu poate fi grevat de datorii sau de alte obligatii personale ale asciatilor.
Art.4 - Partile contractante convin ca societatea pe care o constituie s&atilde; poarte denumirea de ".................................................. ............" S.R.L.
Art.5 - Societatea comerciala ".................................................. ..................."S.R.L.. va avea sediul în ..............., str. ..................................... nr................
Societatea isi va putea muta sediul prin decizia adunarii generale si cu respectarea formei si publicitatii impuse de lege.
Art.6 - Societatea se va putea înfiinta filiale ori sucursale în Romania sau în alte tari, cu respectarea reglementarilor legale în vigoare la data si locul unde acestea se vor infiinta.

III. Obiectul societatii
Art.7 - OBIECTUL DE ACTIVITATE PRINCIPAL: ................
ACTIVITATEA PRINCIPALA:
Cod CAEN – .........(descrierea activitati);
ACTIVITATI SECUNDARE:........................................ ...............
Cod CAEN - ..............(descriere activitati).

IV. Capitalul social
Art.8 - Partile contractante convin ca, în baza prezentului act constitutiv, sa puna în comun aporturile lor pentru constituirea capitalului social.
Capitalul social va fi de ........................................RON (minim 200) si este integral varsat de asociati la data constituirii societatii.
Art.9 - Capitalul social se formeaza astfel:
a) ....................................... aduce ca aport ......................................lei în numerar, reprezentand ...% din capitalul social.
b) ...................................... aduce ca aport ......................................lei în numerar, reprezentand ...% din capitalul social.
c) (pot fi aduse ca aport si mijloace fixe)
Art.10- Capitalul social subscris si varsat integral la data constituirii societatii este de ...RON divizat în ... p&atilde;rti sociale egale a cate ...RON fiecare, numerotate de la 1 la....
Art.11- Marirea sau micsorarea capitalului social se poate face doar prin hotararea adunarii generale a asociatilor si cu respectarea conditiilor de forma si publicitate prevazute de lege.

V. Administrarea si reprezentarea societatii
Art.12- S.C."..................................."S.R.L. va fi administrat&atilde; si reprezentat&atilde; de d-l ........., care poate delega autoritatea sa unui salariat.

VI. Participarea la beneficii si pierderi
Art.13- Partile contractante convin ca participarea fiecaruia la beneficiile si pierderile societatii sa fie proportionala si în limita aportului propriu la capitalul social.

VII. Durata societatii
Art.14- Societatea "..." S.R.L. se infiinteaz&atilde; pe o perioada nelimitata.

VIII. Dizolvarea si lichidarea societatii
Art.15- Cazurile de dizolvare si procedura lichidarii sunt prevazute în statut si se completeaza de drept cu dispozitiile legale în vigoare.

IX. Dispozitii finale
Art.16- Orice neintelegeri ce pot aparea între asociati ca urmare a executarii actelor constitutive sau în legatura cu acestea vor fi solutionate pe cale amiabila, iar daca acest lucru nu este posibil se va apela la instanta de judecata competenta.
Art.17- Completarile si modificarile actelor constitutive vor fi valabile si opozabile partilor si tertilor de la data înregistrarii lor în Registrul Comertului.
Asociatul care nu este de acord cu completarile si modificarile facute se poate retrage din societate conform procedurii prevazute de lege, dup&atilde; o perioada de....................... de la notificarea f&atilde;cut&atilde; societ&atilde;tii privind retragerea sa.
Art.18- Statutul face parte integrant&atilde; din prezentul act constitutiv.
semnaturi asociati,

MaryT
04.11.2007, 13:16:13
si inca o chestie, sper ca nu te-am plictisit ,
intr-un caz sa zicem nefericit si un client de al tau vrea sa te dea in judecata din diverse motive, fiind PFA te-ai ars !! daca esti SRL ( societate cu raspundere limitata ) mai ai sanse ! caci statul sprijina microintreprinderile!
si acu imi zice si mandru ca de la anu` posibil ca ,dupa legile UE , toate PFA vor fi transformate automat, in SRL ( nu e sigur, e doar un zvon ) dar eu zic sa te interesezi mai bine !!

sper ca iti sunt de folos cele de mai sus si daca ai nelamuriri , in orice privinta , let me know !!! >:D< >:D< >:D<

irina
04.11.2007, 13:45:38
Vin si eu cu niste completari, sper sa ajute:

Nu este obligatoriu ca afacerea sa fie de mari dimensiuni in cazul unui SRL. Oricum, la inceputul activitatii, majoritatea agentilor economici pornesc cu foarte putin. Capitalul social subscris trebuie sa fie, inca, de 200 ron, iar mai departe, cat te tine buzunarul si cat te duc ideile de afaceri :D.

Este adevarat ca trebuie inregistrata la Registrul Comertului, dar nu e dracul atat de negru; cunosc persoane care au facut asta singure, intr-un timp relativ scurt; o vizita la sediul acestei institutii pt. informare eu cred ca ajuta. Alta varianta ar fi cea a angajarii unui jurist, si atunci nu te mai doare capul... doar semnezi niste hartii si atat. Cheltuielile de constituire intra pe firma si sunt deductubile.
Deocamdata, pana in cifra de afaceri de 50.000 euro, nu este nevoie sa angajezi contabil cu carte de munca, raspunderea pt. actele intocmite revine administratorului. Dar, din pacate, una din schimbarile legii 31 de anul acesta prevede ca situatiile financiare anuale (bilantul, adica) nu mai intra sub raspunderea administratorului, ele trebuie obligatoriu intocmite si semnate (certificate, altfel spus) de un contabil angajat al firmei, de un expert contabil sau de o firma de contabilitate.
Decont si declararatii de TVA nu trebuie intocmite decat daca esti inregistrat ca platitor de TVA; te poti inregistra ca neplatitor de TVA si poti ramane asa pana la nivelul cifrei de afaceri de 35.000 euro.

Dintr-una dintre cele mai recente variante ale legii 31 eu stiu ca asociatul unic poate fi si salariat; o sa caut articolul de lege sa il postez, iar daca firma este platitoare de impozit pe profit, poate sa nu aiba personal angajat deloc.

In legatura cu impozitul datorat, de ce ar fi pe venit si de ce ar fi pe profit: daca preconizezi ca vei avea multe cheltuieli e de preferat inregistarea ca platitor de impozit pe profit (activitate de comert, spre exemplu - comertul implica cumparare de marfa, deci cheltuieli semnificative care pot fi scazute din veniturile provenite din vanzarea acelorasi marfuri). Acesta reprezinta 16% din total venituri scazand din acestea cheltuielile.
Daca firma este de exemplu de prestari servicii, trebuie gandit bine daca aceste prestari implica cheltuieli majore care sa poate fi scazute din venituri pentru ca impozitul sa nu fie prea mare. Daca nu sunt cheltuieli mari, se prefera sa se plateasca impozit pe venit, care este de 2% din venituri.

alecsa
06.11.2007, 00:00:19
cum sa nu poti sa angajezi fiind pfa? mama e pfa si ma are angajata cu carte de munca, cu jumatate de norma sa nu plateasca mult impozit. acum poate difera domeniul in care vrei sa fii pfa, nu stiu, dar nu e o chestiune generala.

organizatorii de astfel de evenimente pot fi pfa? exista in nomenclator asta? ca si asta conteaza, te-ai interesat?

sfatul meu sincer este sa-ti faci srl, nu ai batai de cap cu toti tampitii care nu inteleg notiunea de pfa, de ce nu sunt platitori de tva, dar ei cum isi deduc tva-ul si tot felul de astfel de intrebari idioate. mai e si problema cu creditul, de ex, ca unele banci sunt inapoiate si nu stiu ca exista si pfa (ca parca doctorii si avocatii de ex sunt srl-uri), sau iti ofera posibilitatea de a lua credit insa iti cer si pe mama si pe tata la acte, sau daca ai impozite neplatite, nu ti se acorda credit. iti mai faci 100000 de nervi pe la administratie cu toate doamnele care sunt f crizate, de obicei, atunci cand iti trebuie vreo hartiuta din partea lor.

issa
06.11.2007, 08:11:33
La SRL pana la urma cati angajati trebuie sa fie min?

MaryT
06.11.2007, 10:38:00
La SRL pana la urma cati angajati trebuie sa fie min?

eu am SRL platitoare de TVA si daca vreau sa am angajati bine, daca nu nu ma obliga nimeni ;))

>:D<

issa
06.11.2007, 10:40:58
eu am SRL platitoare de TVA si daca vreau sa am angajati bine, daca nu nu ma obliga nimeni ;))

>:D<

e ok asa.....citisem pe undeva ca te obliga min 5......deci la firma ta tu esti singura angajata?..... ca sa zic asa:D

MaryT
06.11.2007, 11:06:48
e ok asa.....citisem pe undeva ca te obliga min 5......deci la firma ta tu esti singura angajata?..... ca sa zic asa:D

yup... la SRL platitoare de TVA nu e obigatoriu sa ai minim 5 angajati ...la micorintrprindere sau ceva de genul trebuie sa ai minim 5 ...alea care s-au facut ca ciupercile dupa ploaie si au luat fonduri nerambursabile pe ochi frumosi !!

intial ,acum vreo 3 an cand mi-am facut prima data cartea de munca, nu puteam fiind singur asociat ( acum cica se poate , nu stiu exact ) ..
plus ca nu pot sa ma angajez pe post de director la propria firma ca -am teminat inca facultatea ;)) ;))

issa
06.11.2007, 11:24:01
yup... la SRL platitoare de TVA nu e obigatoriu sa ai minim 5 angajati ...la micorintrprindere sau ceva de genul trebuie sa ai minim 5 ...alea care s-au facut ca ciupercile dupa ploaie si au luat fonduri nerambursabile pe ochi frumosi !!

intial ,acum vreo 3 an cand mi-am facut prima data cartea de munca, nu puteam fiind singur asociat ( acum cica se poate , nu stiu exact ) ..
plus ca nu pot sa ma angajez pe post de director la propria firma ca -am teminat inca facultatea ;)) ;))

Si contabila....merge cu contract de prestari servicii intre 2 firme....ca sa nu o angajez?

MaryT
06.11.2007, 11:29:52
Si contabila....merge cu contract de prestari servicii intre 2 firme....ca sa nu o angajez?

absolut !!
ptr. ca daca ai o firma cu cifra de afaceri sub 1 milard cu siguranta nu ai nevoie de contabila in fiecare zi !! si atunci mai avantajos e sa faci contract de colaborare sau contabila tie de prestari servicii si isi mai ieftin !! in schimb daca a angajati multi, si derulezi o activitate destul de mare recomandat e sa angajezi contabila !!
eu platesc contabila 150 pe luna si se ocupa de tot !!

issa
06.11.2007, 11:33:19
absolut !!
ptr. ca daca ai o firma cu cifra de afaceri sub 1 milard cu siguranta nu ai nevoie de contabila in fiecare zi !! si atunci mai avantajos e sa faci contract de colaborare sau contabila tie de prestari servicii si isi mai ieftin !! in schimb daca a angajati multi, si derulezi o activitate destul de mare recomandat e sa angajezi contabila !!
eu platesc contabila 150 pe luna si se ocupa de tot !!

Aaaa......e perfect asa........multam mult maria:* :* :*

MaryT
06.11.2007, 11:44:20
Aaaa......e perfect asa........multam mult maria:* :* :*

cu mare placere !!
oricum la semnarea unui contract de colaborare sau prestari servici cu o contabila trebuie avuta mare atentie !! ptr. ca in acel contract ea trebuie sa isi asume responabilitatea totala asupra contabilitatii firmei !! intradevar la actele oficiale isi pune semnatura si stampila ! dar si administratorul pune semnatura si stampila ..si la un control sa nu dea vina pe administrator ! deci mare atentie !! ( daca vrea cineva un model de contract sa imi dea pe PM adresa de mail si ii trimit contractul meu cu firma de contabilitate , contract care l-a verificat juristul meu inainte sa il semnez )
in plus bilanturile nu pot fi certificate decat de un EXPERT CONTABIL ! altfel sunt nule !!

MaryT
06.11.2007, 12:32:02

am gasit ..
"" Conform OUG 82/2007 de modificare si competare a Legii 31 - Art. 196_1
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este. ""
Nu trebuie sa existe si o alta persoana in firma, asociatul unic " Teleleu" in calitate de reprezentant al firmei il angajeaza pe "Teleleu " .
super tare !!!!! iti semnezi singur contractul de munca !!! bine ca se mai schimba inspre bine legile !!! \:D/

alinutza81
06.11.2007, 14:19:56
am gasit ..
"" Conform OUG 82/2007 de modificare si competare a Legii 31 - Art. 196_1
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este. ""
Nu trebuie sa existe si o alta persoana in firma, asociatul unic " Teleleu" in calitate de reprezentant al firmei il angajeaza pe "Teleleu " .
super tare !!!!! iti semnezi singur contractul de munca !!! bine ca se mai schimba inspre bine legile !!! \:D/

Dap ..s-a schimbat legislatia...poti sa fii si angajat cu carte de munca..chiar daca esti unic asociat...insa nu si la SA-uri. La SA trebuie facut un contract de management...nu mai poti fi angajat cu carte de munca...oricum nu e cazul...(cred ca majoritatea sunt interesate de conditiile in ceea ce priveste SRL-urile). Cat despre nr de angajati eu stiu ca nu te obliga ca microintreprindere sa ai un nr de x salariati, ci numai sa angajezi in termen de 60 de zile de la infiintare..pentru ca altfel iti pierzi calitatea de microintreprindere (platitoare de venit 2%)..si treci automat pe profit..cu 16%

georgik
01.12.2007, 18:32:43
Salutare!

Am si eu niste nelamuriri despre modul de functionare PFA.

Nu am gasit al subiect care sa se potriveasca, daca cumva este va rog sa ma directionati acolo

Sper sa nu fiu prea tare pe alaturi cu intrebarile mele

Imi incerc norocul pentru ca sunt disperata!!!!

Sunt PFA traducator si am forma de impozitare pe venit

Ce cheltuieli pot deduce pt activitatea mea?

Deduc deja:
o camera la intretinere, curent,
telefon mobil,
papetarie

Pot deduce si cheltuieli pentru "amenajare sediu", adica faianta, gresie,, parchet, sanitare....

Renovez casa si nu stiu daca le pot deduce si pe acestea....

bineinteles ca nu voi renova in fiecare an....

Exista o limita cumva?

Am tot cautat si nu am gasit detalii nicaieri

sper sa ma puteti ajuta cu un sfat

multumesc anticipat!

alecsa
17.12.2007, 00:46:04
Salutare!

Am si eu niste nelamuriri despre modul de functionare PFA.

Nu am gasit al subiect care sa se potriveasca, daca cumva este va rog sa ma directionati acolo

Sper sa nu fiu prea tare pe alaturi cu intrebarile mele

Imi incerc norocul pentru ca sunt disperata!!!!

Sunt PFA traducator si am forma de impozitare pe venit

Ce cheltuieli pot deduce pt activitatea mea?

Deduc deja:
o camera la intretinere, curent,
telefon mobil,
papetarie

Pot deduce si cheltuieli pentru "amenajare sediu", adica faianta, gresie,, parchet, sanitare....

Renovez casa si nu stiu daca le pot deduce si pe acestea....

bineinteles ca nu voi renova in fiecare an....

Exista o limita cumva?

Am tot cautat si nu am gasit detalii nicaieri

sper sa ma puteti ajuta cu un sfat

multumesc anticipat!

da, poti sa le deduci. tb sa inchei contract cu o firma de constructii, la obiectul ctr-ului scrii " amenajare sediu social". daca iti iei tu materialele de constructii, strangi frumos toate facturile (pe numele firmei iei facturile) si le dai la contabila. daca faci un contract cu manopera si materiale, nu te doare capul de atatea facturi. eu nu am auzit sa fie o suma limita, tata si-a amenajat sediul social, mai exact baia si a costat cred ca vreo 60mil cu tot cu manopera si materiale, sanitare etc. dar mai intereseaza-te pt ca tu spui ca platesti o camera, adica sa inteleg ca sediul social e doar pe hartie? sau acolo iti si desfasori activitatea, si atunci tu ai doar o camera si celelalte sunt la comun, ma refer la baie, bucatarie, hol? pt ca s-ar putea de ex ca la baie sau bucatarie sa poti sa deduci doar o parte din cheltuieli. legile se schimba de la luna la luna. mama e pfa si in momentul in care ne-am renovat casa, ea a preferat sa nu deduca nimic, pt ca a zis ca e mai multa bataie de cap daca face asta. acum nu stiu ce sa zic, nu poti sa intrebi contabila? ea te poate lamuri cel mai bine.

georgik
17.12.2007, 00:58:53
da, poti sa le deduci. tb sa inchei contract cu o firma de constructii, la obiectul ctr-ului scrii " amenajare sediu social". daca iti iei tu materialele de constructii, strangi frumos toate facturile (pe numele firmei iei facturile) si le dai la contabila. daca faci un contract cu manopera si materiale, nu te doare capul de atatea facturi. eu nu am auzit sa fie o suma limita, tata si-a amenajat sediul social, mai exact baia si a costat cred ca vreo 60mil cu tot cu manopera si materiale, sanitare etc. dar mai intereseaza-te pt ca tu spui ca platesti o camera, adica sa inteleg ca sediul social e doar pe hartie? sau acolo iti si desfasori activitatea, si atunci tu ai doar o camera si celelalte sunt la comun, ma refer la baie, bucatarie, hol? pt ca s-ar putea de ex ca la baie sau bucatarie sa poti sa deduci doar o parte din cheltuieli. legile se schimba de la luna la luna. mama e pfa si in momentul in care ne-am renovat casa, ea a preferat sa nu deduca nimic, pt ca a zis ca e mai multa bataie de cap daca face asta. acum nu stiu ce sa zic, nu poti sa intrebi contabila? ea te poate lamuri cel mai bine.

merci tare mult pentru informatii!!!!! ^:)^

nu prea am pe cine sa intreb ca eu imi tin contabilitatea singura ca pfa

mai exact completez acel registru si cam atata

ma pt ajuta cei de la administratia financiara, doar ca am zis ca dc ma vad asa zapauca, poate imi fac si o verificare

nu ca ar avea ce sa gaseasca nereguli, doar ca spaga asta sa traiasca!

si eu imi deduc o camera ca asa am inteles ca se face ca pfa

se spune ca doar intr-o camera iti desfasori activitatea

complicate si regulile astea!

merci inca o data si o seara frumoasa in continuare!

alecsa
17.12.2007, 01:29:54
merci tare mult pentru informatii!!!!! ^:)^

nu prea am pe cine sa intreb ca eu imi tin contabilitatea singura ca pfa

mai exact completez acel registru si cam atata

ma pt ajuta cei de la administratia financiara, doar ca am zis ca dc ma vad asa zapauca, poate imi fac si o verificare

nu ca ar avea ce sa gaseasca nereguli, doar ca spaga asta sa traiasca!

si eu imi deduc o camera ca asa am inteles ca se face ca pfa

se spune ca doar intr-o camera iti desfasori activitatea

complicate si regulile astea!

merci inca o data si o seara frumoasa in continuare!

o sa o intreb pe mama si o sa-ti spun. dar tu iti deduci din celelalte cheltuieli doar o parte, nu? lumina, intretinere, telefon fix, etc....

georgik
17.12.2007, 08:39:10
o sa o intreb pe mama si o sa-ti spun. dar tu iti deduci din celelalte cheltuieli doar o parte, nu? lumina, intretinere, telefon fix, etc....

Da deduc din intretinere o camera si la lumina la fel

Telefonu mobil il am pe al meu tot, fix nu am bagat deloc!

alecsa
18.12.2007, 00:23:39
Da deduc din intretinere o camera si la lumina la fel

Telefonu mobil il am pe al meu tot, fix nu am bagat deloc!

n-am apucat sa vb cu mama, pana joi iti dau raspunsul :)

georgik
18.12.2007, 10:11:08
n-am apucat sa vb cu mama, pana joi iti dau raspunsul :)

merci tare mult!

esti f amabila....mai rar asa ceva......

enjoythesilence
22.12.2007, 19:22:24
iti poti deduce cheltuielile in conditiile in care acestea sunt legate strict de sediul social. daca sediul tau social este trecut ca fiind o singura camera tu iti deduci doar camera respectiva. cred ca ai putea gasi o chichita in lege sa deduci si parte din baie de ex dar cred ca mai tare e taraboiu. gaseste sa ti se faca o factura...stii tu...pe suma pe care vrei tu si ii platesti respectivului tva-ul aferent. daca iti tii singura contabilitatea asigura-te ca esti la curent cu schimbarile din legislatie. succes!

georgik
22.12.2007, 20:15:59
iti poti deduce cheltuielile in conditiile in care acestea sunt legate strict de sediul social. daca sediul tau social este trecut ca fiind o singura camera tu iti deduci doar camera respectiva. cred ca ai putea gasi o chichita in lege sa deduci si parte din baie de ex dar cred ca mai tare e taraboiu. gaseste sa ti se faca o factura...stii tu...pe suma pe care vrei tu si ii platesti respectivului tva-ul aferent. daca iti tii singura contabilitatea asigura-te ca esti la curent cu schimbarile din legislatie. succes!

Merci tare mult pt informatii!!

Sarbatori fericite si pline de zambet!

alecsa
23.12.2007, 13:53:28
deci...daca tu platesti chirie, atunci iti poti deduce linistita orice cheltuiala legata de amenajarea sediului social. fiind pfa (de ce, nu stiu, e o aberatie), mai mare e deranjul cu deducerea chelt legate de amenajare. srl fiind, nu exista nici o problema. mama ti-am zis cum a facut, a ales sa nu treaca nimic, chiar daca practic asta e sediul ei social, pt ca la un eventual control ar fi avut mare batai de cap. din celelalte chelt lunare, isi deduce un anumit procent, mobilul integral, isi trece la chelt computer, rechizite, imprimanta etc. tu poti sa-ti treci la chelt cate vrei, dar la un control ti le scoate si platesti dupa o groaza, de-ti sar capacele.

sfatul meu: citeste legea si vezi clar ce scrie acolo, insa sa fii f atenta ca riscurile sunt f mari si nu se merita la un adica.

alecsa
23.12.2007, 13:57:11

e mare taraboi si iti spun si de ce, pt ca baia e practic a ta, chiar daca e sediul unde iti desfasori tu activitatea, ca acolo si stai, locuiesti. nu stiu daca poti macar un procent sa-ti deduci din cheltuieli, dar cred ca iar iese tam tam la un eventual control. nu e un apartament inchiriat unde e doar firma si acolo iti vin clientii, si e normal sa ai niste conditii decente. e aberant, ca doar clientii care-ti vin se pot duce la toaleta, trec si prin hol etc. dar asta e romania:-B

enjoythesilence
23.12.2007, 14:57:28
e mare taraboi si iti spun si de ce, pt ca baia e practic a ta, chiar daca e sediul unde iti desfasori tu activitatea, ca acolo si stai, locuiesti. nu stiu daca poti macar un procent sa-ti deduci din cheltuieli, dar cred ca iar iese tam tam la un eventual control. nu e un apartament inchiriat unde e doar firma si acolo iti vin clientii, si e normal sa ai niste conditii decente. e aberant, ca doar clientii care-ti vin se pot duce la toaleta, trec si prin hol etc. dar asta e romania:-B

pai asta am zis si eu. unii spun ca poti sa-ti deduci si cota parte din alte dependinte altii nu stiu dar cred ca legea e neclara si e mai mare chinul si riscul, cum ai zis si tu.

alecsa
23.12.2007, 23:57:41
sa fii pfa azi in ro = multe pastile de calmat ;;) :)

enjoythesilence
24.12.2007, 01:04:02
asa este. eu am zis intotdeauna ca srl e mai convenabil desi multi m-au contrazis...muuuuulti :-p

iuli_nicol
08.01.2008, 19:26:00
fetelor sa-ti faci srl cat te cost?,unde trebuie sa te duci?,ce acte?
:">

georgik
08.01.2008, 19:30:18
sa fii pfa azi in ro = multe pastile de calmat ;;) :)

mareeee dreptate ai!!!

doar ca eu sunt traducator si imi e mai bine pfa (inca mai cred asta, pana cand nu stiu....) :-<

pe 2007 nu am platit sanatatea si pensia!

sa te tii show cand imi calculeaza suma!

:-<

Ca la noi la nimenea!

alecsa
09.01.2008, 02:49:27
mareeee dreptate ai!!!

doar ca eu sunt traducator si imi e mai bine pfa (inca mai cred asta, pana cand nu stiu....) :-<

Ca la noi la nimenea!

auci... si majorarile...#-o

alecsa
09.01.2008, 02:52:33
fetelor sa-ti faci srl cat te cost?,unde trebuie sa te duci?,ce acte?
:">

in jur de 13 mil, cu tot cu comis celui care se ocupa de acte (asta daca vrei sa dormi linistita noaptea);-) . s-a mai vb de asta, dar nu mai tin minte unde, chiar eu am detaliat pasii. sincer acum nu-mi mai aduc aminte unde te duci in ce ordine, insa daca gasesti pe cineva care se ocupa de infiintari, nu te mai intereseaza. comis e cam 100E, si crede-ma ca se merita.

diana31
09.01.2008, 11:45:01
fetelor nu e mai bine persoana fizica autorizata decat firma?

iuli_nicol
09.01.2008, 15:19:24
in jur de 13 mil, cu tot cu comis celui care se ocupa de acte (asta daca vrei sa dormi linistita noaptea);-) . s-a mai vb de asta, dar nu mai tin minte unde, chiar eu am detaliat pasii. sincer acum nu-mi mai aduc aminte unde te duci in ce ordine, insa daca gasesti pe cineva care se ocupa de infiintari, nu te mai intereseaza. comis e cam 100E, si crede-ma ca se merita.
k...multumesc de informatie am sa ma uit prin spate ...si am sa citesc tot;;)

iulia73190
09.01.2008, 23:33:14
la cat se ridica cotizatiile sociale in % (achitate de angajator) pentru un salariat?

alecsa
10.01.2008, 00:41:08
fetelor nu e mai bine persoana fizica autorizata decat firma?

depinde de activitate si de nervii tai. la srl poti sa optezi pt platitor/ neplatitor de tva etc.... tb sa pui in balanta pfa si srl si vezi cum iti convine.

alecsa
10.01.2008, 00:51:09
la cat se ridica cotizatiile sociale in % (achitate de angajator) pentru un salariat?

uite, de ex, pt 3 angajati (total salarii/luna 1496 lei x 3luni = 4488 lei), ubi meu a platit 1306 lei. astea se platesc o data la 3 luni. salariul brut, min pe econ, unul incadrat pe 440 lei si ceilalti 2 pe 528.

CAS 19,50%, CASS 6%, FNUASS 0,85%, SOMAJ 2%, FAAMBP 0,526%, FD DE GARANTARE PT PLATA CREANTELOR SALARIALE 0,25%

le-am luat de pe un stat de plata, cred ca astea sunt.

iulia73190
10.01.2008, 10:42:29
uite, de ex, pt 3 angajati (total salarii/luna 1496 lei x 3luni = 4488 lei), ubi meu a platit 1306 lei. astea se platesc o data la 3 luni. salariul brut, min pe econ, unul incadrat pe 440 lei si ceilalti 2 pe 528.

CAS 19,50%, CASS 6%, FNUASS 0,85%, SOMAJ 2%, FAAMBP 0,526%, FD DE GARANTARE PT PLATA CREANTELOR SALARIALE 0,25%

le-am luat de pe un stat de plata, cred ca astea sunt.

iti multumesc!>:D< am gasit si eu intr-un final ca ajung cam la 49,5% in total, dar inca nu am reusit sa aflu daca calculul se face pe baza salariului brut sau net. tu stii?

finica
10.01.2008, 10:48:15
iti multumesc!>:D< am gasit si eu intr-un final ca ajung cam la 49,5% in total, dar inca nu am reusit sa aflu daca calculul se face pe baza salariului brut sau net. tu stii?

Eu stiam ca somajul de calculează raportat la salariul de bază (de încadrare) iar CASS, CAS se calculează raportat la salariul brut (cu sporuri incluse) ... cel puțin așa deduc din fluturașul de salariu

iulia73190
10.01.2008, 10:59:10
Eu stiam ca somajul de calculează raportat la salariul de bază (de încadrare) iar CASS, CAS se calculează raportat la salariul brut (cu sporuri incluse) ... cel puțin așa deduc din fluturașul de salariu

hmm, interesant! merci pentru info!

calina
10.01.2008, 11:04:36
mareeee dreptate ai!!!

Ca la noi la nimenea!

Esti numai traducator sau esti angajata si in alta parte?

georgik
10.01.2008, 15:43:49
Esti numai traducator sau esti angajata si in alta parte?

Am fost angajata tot anu 2006, incepand cu 2007 sunt doar traducator pfa

calina
10.01.2008, 15:51:29
Am fost angajata tot anu 2006, incepand cu 2007 sunt doar traducator pfa

Si in perioada in care ai fost angajata, ai platit tot 16% impozit?

georgik
10.01.2008, 15:56:52
Si in perioada in care ai fost angajata, ai platit tot 16% impozit?

nu am platit deloc, acu urmeaza sa merg sa platesc.....sa vad cat imi vine si din urma :(

am iesit pe minus in 2006, nu stiu dc conteaza asta....

o sa vad acu cand merg sa vad ce suma am de plata

vreau sa imi fac si asigurarea aia obligatorie si sa platesc inainte ca sa aiba din ce sa imi ia aia 2 %.

iulia73190
10.01.2008, 21:32:23
Este vreo miresica contabila pe aici?

as avea nevoie de un pic de ajutor!

alecsa
10.01.2008, 23:29:20

nu stiu. mama nu-i face prietenului meu si salariile, are o doamna care se ocupa de personal si salarii, ea ii face declaratiile lunare, si mi le aduce dupa aceea stampilate si le pun la dosar.

calina
10.01.2008, 23:57:32
nu am platit deloc, acu urmeaza sa merg sa platesc.....sa vad cat imi vine si din urma :(

am iesit pe minus in 2006, nu stiu dc conteaza asta....

o sa vad acu cand merg sa vad ce suma am de plata

vreau sa imi fac si asigurarea aia obligatorie si sa platesc inainte ca sa aiba din ce sa imi ia aia 2 %.

Multumesc mult de raspunsuri. despre ce 2% e vorba?$-)

georgik
11.01.2008, 00:33:00
Multumesc mult de raspunsuri. despre ce 2% e vorba?$-)

pai nu se opresc 2% ca fond de pensie la asigurarea aia obligatorie pt cei pana in 35 de ani?

eu oricum nu le prea am cu astea....sa ma corecteze cineva dc aberez

alecsa
11.01.2008, 01:02:23
pai nu se opresc 2% ca fond de pensie la asigurarea aia obligatorie pt cei pana in 35 de ani?

eu oricum nu le prea am cu astea....sa ma corecteze cineva dc aberez

pai nu ti se opreste din nimic, ti se vireaza 2% la fd-ul respectiv si restul la stat, practic nu e nimic in plus fata de cat ti se oprea inainte. inainte tot procentul ti se vira la stat.;;)

georgik
11.01.2008, 01:06:04
pai nu ti se opreste din nimic, ti se vireaza 2% la fd-ul respectiv si restul la stat, practic nu e nimic in plus fata de cat ti se oprea inainte. inainte tot procentul ti se vira la stat.;;)

DA! Nu prea m-am exprimat eu bine!

Am vrut sa zic ca eu ca sa pot sa beneficiez de asigurarea obligatorie, treb sa platesc pensia si sanatatea.....ca sa aiba de unde lua ei aia 2%.

diana31
11.01.2008, 10:57:31
Este vreo miresica contabila pe aici?

as avea nevoie de un pic de ajutor!
spune ce fel de ajutor ai nevoie.....incerc eu sa te ajut daca pot.....
miresici tot mai bine pfa decat societate...........[-X [-X [-X

diana31
11.01.2008, 12:23:19
EVENTUAL DA-MI UN MP DACA NU SUNT.......:-$ :-$

calina
11.01.2008, 12:26:07
Poate ca e o intrebare tampita, dar pot fi si pfa si srl, pe domenii diferite de activitate? Ca sa explic, eu acum am un PFA pe traducator, dar sunt si angajat full time la stat...dar vreau sa-mi deschid si o firma in alt domeniu.
Si o alta intrebare- pot sa pastrez un nume pentru firma, fara sa deschid firma? pentru ca am gasit numele perfect si nu as vrea sa-l pierd

iulia73190
11.01.2008, 13:02:08
EVENTUAL DA-MI UN MP DACA NU SUNT.......:-$ :-$

Merci mult!!!! iti dau detalii pe pm.

diana31
11.01.2008, 19:13:00
Poate ca e o intrebare tampita, dar pot fi si pfa si srl, pe domenii diferite de activitate? Ca sa explic, eu acum am un PFA pe traducator, dar sunt si angajat full time la stat...dar vreau sa-mi deschid si o firma in alt domeniu.
Si o alta intrebare- pot sa pastrez un nume pentru firma, fara sa deschid firma? pentru ca am gasit numele perfect si nu as vrea sa-l pierd
poti de ce sa nu poti sa fi si pfa si srl daca timpul si sanatatea te tine.......:)>- :)>- :)>- .spor la munca
in schim cu ce de-a doua intrebare cred ca trebuie achitata o taxa si in cazul in care nu deschizi societatea sa-r putea sa existe doar o limita in care numele e pastrat dupa care se poate prelungi..........dar nu sunt precisa de chestia asta mai multe informatii primesti de la ghiseu cand rezervi numele........

calina
11.01.2008, 20:15:27
poti de ce sa nu poti sa fi si pfa si srl daca timpul si sanatatea te tine.......:)>- :)>- :)>- .spor la munca
in schim cu ce de-a doua intrebare cred ca trebuie achitata o taxa si in cazul in care nu deschizi societatea sa-r putea sa existe doar o limita in care numele e pastrat dupa care se poate prelungi..........dar nu sunt precisa de chestia asta mai multe informatii primesti de la ghiseu cand rezervi numele........

Ca marmota=)) >:D< .Multumesc de raspuns! Ma gandeam ca e vreo poticneala in lege..

alecsa
11.01.2008, 20:35:21

cel mai sigur citesti legea, si acolo ai toate detaliile. eu stiu ca nu, dar poate n-am inteles eu bine.

stiu ca daca lucrezi la stat nu poti sa ai firma, sa fie pe numele tau, poti fi administrator. apoi cu numele...te duci, iti rezervi numele, platesti 50 lei parca, si gata. dar nu stiu cat il poti tine, asta tb sa intrebi la ghiseu.

alecsa
11.01.2008, 23:13:04
referitor la...sa fii si pfa si sa ai si srl...unii pot, altii nu. de ex expertii contabili nu pot, si nici nu pot fi angajati in alta parte cu carte de munca, si nici nu pot fi administratori sau sa aiba fctii de conducere. merg strict pe ctr de prestari servicii. de ex, chiar daca tu ca pfa nu poti sa ai angajati, expertii contabili pot angaja, pt ca mama ma are pe mine angajata. deci depinde de domeniul de activitate. tb sa apartii de cineva, nu? de unde ti-ai scos autorizatia.... expertii au CECCAR-ul, banuiesc ca si traducatorii au o autoritate.

calina
11.01.2008, 23:18:29
referitor la...sa fii si pfa si sa ai si srl...unii pot, altii nu. de ex expertii contabili nu pot, si nici nu pot fi angajati in alta parte cu carte de munca, si nici nu pot fi administratori sau sa aiba fctii de conducere. merg strict pe ctr de prestari servicii. de ex, chiar daca tu ca pfa nu poti sa ai angajati, expertii contabili pot angaja, pt ca mama ma are pe mine angajata. deci depinde de domeniul de activitate. tb sa apartii de cineva, nu? de unde ti-ai scos autorizatia.... expertii au CECCAR-ul, banuiesc ca si traducatorii au o autoritate.

De la Ministerul Justitiei...o sa verific prin legi, credeam ca aveti voi idee

alecsa
12.01.2008, 12:24:35

iti dai seama ca sunt atatea domenii ca pfa, tb sa nimeresti fix pe cineva care e pfa in domeniul tau. sunt reguli si reguli, cel mai simplu te duci la min just si intrebi acolo. :*

georgik
13.01.2008, 13:26:23

Si eu sunt traducator pfa, doar pfa acum!

Acum ca am citit ce ai scris mi-am adus aminte ca o fata, tot pfa traducator are o firma, DOAR CA E TRECUTA MAMA EI ACOLO IN ACTE.

Ea continua sa fie pfa si sa se ocupe de firma si este angajat la firma respectiva.

Nu stiu exact legea ca sa iti dau un sfat sigur. Sper sa te ajute exemplu asta cat de cat. Trebuie sa intrebi mai sigur la Ministerul Justitiei, poate chiar acolo unde se elibereaza autorizatiile noastre.

calina
13.01.2008, 13:51:28
Va multumesc mult pentru raspunsuri!;;)

alecsa
13.01.2008, 14:26:16
intreba cineva mai sus daca poate fi si pfa si sa aiba si srl...eu nu cred ca se poate, avand in vedere ca tb sa alegi: ori pfa ori srl. sunt doua forme distincte, nu cred ca poti fi si una si alta, din moment ce esti inregistrat sa zicem pfa, la administratie, si platesti toate darile ca fiind pfa. adica ar fi absurd. poti, daca iti permite domeniul de activitate, pfa fiind, sa fii si administrator la o firma, care e pe numele mamei tale de ex, chiar daca tu gestionezi, din umbra toata activitatea srl-ului. sau esti pfa, deschide mama un srl sau iubitul tau, iar tu ca pfa prestezi servicii srl-ului. asa da. insa sa fii cu numele si pfa si srl, nu cred ca se poate. adica eu asa ma gandesc. legile nu le-am citit pt ca nu ma intereseaza in mom de fata.:)>- :D

ryanaro
28.03.2008, 09:49:18
ma infiintez si eu la topicul asta :D. vreau sa va intreb care credeti ca e cel mai bun soft pt contabilitatea unei firme mici? am auzit ca sage ar fi cel mai popular, dar mai sunt si altele gen myob.

enjoythesilence
28.03.2008, 16:25:44
ma infiintez si eu la topicul asta :D. vreau sa va intreb care credeti ca e cel mai bun soft pt contabilitatea unei firme mici? am auzit ca sage ar fi cel mai popular, dar mai sunt si altele gen myob.

sage sau saga? eu recomand saga. mi se pare usor de folosit si potrivit pt contabilitatea unei firme mici. dar rya, totusi, conta? esti sigura ca vrei? :))

ryanaro
28.03.2008, 16:29:32
dar rya, totusi, conta? esti sigura ca vrei? :))

pai nu ma ocup eu de partea asta, iti dai seama, se ocupa R. :D de azi sunt director si el e company slave :))

MaryT
28.03.2008, 16:34:56
pai nu ma ocup eu de partea asta, iti dai seama, se ocupa R. :D de azi sunt director si el e company slave :))

bravos dear !!!>:D< >:D< felicitari >:D< >:D< >:D<

enjoythesilence
28.03.2008, 16:53:51

bravoo! felicitari si in cazul acesta poti sa-i recomanzi company slave-ului tau saga din partea mea :D

ryanaro
28.03.2008, 17:07:07
multumiiiim. :D

iulya1505
29.03.2008, 17:09:56
fetelor ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi?
deci vreau sa merg in vara in tara si sa deschid o firma pe numele sotului meu insa nu stiu ce e bine sa fac srl pfa sau microintreprindere pt domeniul constructii instalatii decoratiuni si nu prea stiu unde sa merg sa incep sa inregistresz si tot ce trebuie facut pt a deschide o firma.
astept detalii pe privat de la voi care atzi facut asa ceva.
am citit eu ceva pe aici dar nu prea am priceput nimik:(( :((
asa ca astept sfaturi de la voi.
multumesc si pupicii

enjoythesilence
29.03.2008, 17:39:41
fetelor ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi?
deci vreau sa merg in vara in tara si sa deschid o firma pe numele sotului meu insa nu stiu ce e bine sa fac srl pfa sau microintreprindere pt domeniul constructii instalatii decoratiuni si nu prea stiu unde sa merg sa incep sa inregistresz si tot ce trebuie facut pt a deschide o firma.
astept detalii pe privat de la voi care atzi facut asa ceva.
am citit eu ceva pe aici dar nu prea am priceput nimik:(( :((
asa ca astept sfaturi de la voi.
multumesc si pupicii

inregistrarea societatii se face la oficiul registrului comertului din localitatea de resedinta, respectiv la tine:

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Constanța
Constanța, Str. Poporului nr. 121A, Cod poștal 900205
Tel.: 0241 / 699.761, 699.762
Fax: 0241 / 699.771
E-mail: [email protected]

sau in localitatea in care vrei sa inregistrezi societatate...

microintreprindere se considera societatile care au minim un angajat pana la 9. o microintreprindere poate fi si srl. ele au parte de un impozit mai mic catre stat, acesta fiind avantajul. pfa nu ai de ce sa-ti faci pt o firma de constructii. o sa aveti muncitori care tb angajati cu forme legale, cel mai bine este srl. primul pas pe care tb sa-l faci este rezervarea de nume. te duci la registru, intrebi unde poti sa faci rezervarea, iei o cerere tip, o completezi, platesti taxa de rezervare (pe cerere sa treci mai multe nume ca sa fii sigura ca unul dintre cele 3 nu este luat), duci cererea, iti verifica disponibilitatea numelui si iti da dovada de rezervare, valabila 3 luni. apoi poti apela la serviciul lor de consultanta sau poti alerga in continuare singura pe unde te trimit ei...succes!

iulya1505
29.03.2008, 18:19:09
inregistrarea societatii se face la oficiul registrului comertului din localitatea de resedinta, respectiv la tine:

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Constanța
Constanța, Str. Poporului nr. 121A, Cod poștal 900205
Tel.: 0241 / 699.761, 699.762
Fax: 0241 / 699.771
E-mail: [email protected]

sau in localitatea in care vrei sa inregistrezi societatate...

microintreprindere se considera societatile care au minim un angajat pana la 9. o microintreprindere poate fi si srl. ele au parte de un impozit mai mic catre stat, acesta fiind avantajul. pfa nu ai de ce sa-ti faci pt o firma de constructii. o sa aveti muncitori care tb angajati cu forme legale, cel mai bine este srl. primul pas pe care tb sa-l faci este rezervarea de nume. te duci la registru, intrebi unde poti sa faci rezervarea, iei o cerere tip, o completezi, platesti taxa de rezervare (pe cerere sa treci mai multe nume ca sa fii sigura ca unul dintre cele 3 nu este luat), duci cererea, iti verifica disponibilitatea numelui si iti da dovada de rezervare, valabila 3 luni. apoi poti apela la serviciul lor de consultanta sau poti alerga in continuare singura pe unde te trimit ei...succes!
dar pt srl nu itzi trebuie minim de angajatzi?
pt inceput el va incepe singur eventual cu fratele cu care ar vrea sa se asocieze.

alecsa
30.03.2008, 22:43:36
dar pt srl nu itzi trebuie minim de angajatzi?
pt inceput el va incepe singur eventual cu fratele cu care ar vrea sa se asocieze.

min 3 parca eu asa stiu, poate s-a schimbat. daca faci constructii si ai si activitate, adica tai facturi pe manopera, ar fi bine sa ai angajati pt ca la un eventual control sa nu ai probleme. bate la ochi sa ai activitate maricica si nici un angajat. neaparat in constuctii sa ai protectia muncii

iulya1505
31.03.2008, 16:29:29
min 3 parca eu asa stiu, poate s-a schimbat. daca faci constructii si ai si activitate, adica tai facturi pe manopera, ar fi bine sa ai angajati pt ca la un eventual control sa nu ai probleme. bate la ochi sa ai activitate maricica si nici un angajat. neaparat in constuctii sa ai protectia muncii
ok mercic mult dar voi merge la un avocat sa ne ajute si cred ca el stie tot ce este de facut nu?:* :*

enjoythesilence
04.04.2008, 00:16:36

de ce ar trebui sa ai un minim de angajati? e srl nu specifici ca vrei micro ca sa te oblige sa angajezi macar un om. legislatia nu specifica din cate stiu eu si, ca si firma de constructii, poti lucra pe colaborare, contracte pe termen determinat/pe proiect. nimeni nu te obliga sa ai angajati permanenti.

alecsa
04.04.2008, 01:00:40
de ce ar trebui sa ai un minim de angajati? e srl nu specifici ca vrei micro ca sa te oblige sa angajezi macar un om. legislatia nu specifica din cate stiu eu si, ca si firma de constructii, poti lucra pe colaborare, contracte pe termen determinat/pe proiect. nimeni nu te obliga sa ai angajati permanenti.

colaborarea parca e pana in 3 sapt, iar asta cu ctr pe termen determinat/proiect habar nu am de ea. orice depaseste parca 1 luna, tb inregistrat la camera de munca. in ctr tip de angajare poti sa alegi: per determinata sau nedeterminata, care se duce apoi la itm. sincer, nu ma pricep ca nu asta e domeniul meu, insa prietenul meu are srl si tb sa aiba min 3 angajati la firma, pt ca desfasoara activitate si are incasari f mari, e practic imposibil sa ai 10 lucrari pe luna, venituri de 1 mld si 0 angajati. bate la ochi la greu :))

enjoythesilence
04.04.2008, 01:09:57
colaborarea parca e pana in 3 sapt, iar asta cu ctr pe termen determinat/proiect habar nu am de ea. orice depaseste parca 1 luna, tb inregistrat la camera de munca. in ctr tip de angajare poti sa alegi: per determinata sau nedeterminata, care se duce apoi la itm. sincer, nu ma pricep ca nu asta e domeniul meu, insa prietenul meu are srl si tb sa aiba min 3 angajati la firma, pt ca desfasoara activitate si are incasari f mari, e practic imposibil sa ai 10 lucrari pe luna, venituri de 1 mld si 0 angajati. bate la ochi la greu :))

stiu ca bate la ochi. doar daca l-ar cunoaste pe fostul meu sef si-ar schimba parerea ca se poate sa faci venituri de 1mld/luna singur :)) dar nu stiu de o reglementare-nr minim de angajati. ideea pt iulya este ca nu-ti tb un nr minim de angajati dar cei pe care ii aveti sa fie cu forme legale. poate sa fie doar el fara nici o problema, nu ii zice nimeni nimic. doar cand o sa aveti lucrari si incasari mari (nu o zugraveala ci proiecte intregi) sa le faceti forme.

evenstar
31.08.2008, 20:14:00
Nu cred ca sunt in totalitate off-topic daca va intreb ce trebuie facut ca sa inregistrezi un SRL... Care sunt formalitatile... Stie cineva?

Ritzi
31.08.2008, 20:37:56
Nu cred ca sunt in totalitate off-topic daca va intreb ce trebuie facut ca sa inregistrezi un SRL... Care sunt formalitatile... Stie cineva?

uite, nu eram sigura daca tin minte tot, asa ca am cautat si gasit un site specializat pe asta:) sper sa te ajute >:D<

http://www.infosrl.ro/societate-comerciala/articol/id_437/ONRC-Documente-necesare-pentru-inregistrarea-si-autorizarea-functionarii-unei-SRL.html

evenstar
31.08.2008, 22:04:24
uite, nu eram sigura daca tin minte tot, asa ca am cautat si gasit un site specializat pe asta:) sper sa te ajute >:D<

http://www.infosrl.ro/societate-comerciala/articol/id_437/ONRC-Documente-necesare-pentru-inregistrarea-si-autorizarea-functionarii-unei-SRL.html
Saru'mana!>:D<>:D<>:D<
E destul de explicit, acum mai ramane sa gasim si registrul comertului sau biroul unic sau ce-i ala... :-?

marinusca
01.09.2008, 15:30:56
E destul de explicit, acum mai ramane sa gasim si registrul comertului sau biroul unic sau ce-i ala... :-?

Registrul Comertului e cladirea aia mare de sticla de la Pasajul Marasesti, sunt sigura ca ti-a atras atentia;)) Sunt firme specializate care se ocupa de asta in caz ca nu ai timp sau chef sa stai la cozi....

evenstar
01.09.2008, 15:32:29
Registrul Comertului e cladirea aia mare de sticla de la Pasajul Marasesti, sunt sigura ca ti-a atras atentia;)) Sunt firme specializate care se ocupa de asta in caz ca nu ai timp sau chef sa stai la cozi....
Saru'mana, pe aia o stiu, dar vrem sa facem un SRL cu sediul in Voluntari (Ilfov). As apela la o firma specializata, dar mi-e teama sa nu-mi ia si pielea de pe mine... ai idee cat costa infiintarea unui SRL?

marinusca
01.09.2008, 15:35:21
Saru'mana, pe aia o stiu, dar vrem sa facem un SRL cu sediul in Voluntari (Ilfov). As apela la o firma specializata, dar mi-e teama sa nu-mi ia si pielea de pe mine... ai idee cat costa infiintarea unui SRL?

Ah, scuze:D Sa stii ca nu cred ca sunt asa scumpe eu am apelat la una si am fost foarte multumita.Incerc sa imi aduc aminte cum se numeste si daca aflu iti trimit PM:*

evenstar
01.09.2008, 15:36:40
Ah, scuze:D Sa stii ca nu cred ca sunt asa scumpe eu am apelat la una si am fost foarte multumita.Incerc sa imi aduc aminte cum se numeste si daca aflu iti trimit PM:*

Multumesc mult! :x

bambi
01.09.2008, 15:39:47

E o confuzie; cladirea de care vorbesti este Camera de Comert si Industrii.
Registrul Comertului il gasesti fie in B-dul Unirii, fie langa Pasajul Muncii; pentru tot ce e legat de firme/infiintari/declaratii, trebuie sa mergi langa Pasajul Muncii.
http://www.onrc.ro/

Ritzi
01.09.2008, 15:46:56

cateva mii de euro daca apelezi la o firma de consultanta $-) $-) $-) :-s

Ritzi
01.09.2008, 15:47:55

sa cresti mare ;;) :*

bambi
01.09.2008, 15:49:29
Te poti descurca mai ieftin cu un notar / avocat ... o firma specializata te seaca de bani. :(

Ritzi
01.09.2008, 15:52:04
Te poti descurca mai ieftin cu un notar / avocat ... o firma specializata te seaca de bani. :(

pai la avocati ma refer...consultanta e de mai multe tipuri..juridica, pe taxe etc ;-) de regula la infiintarea unui SRL ai nevoie de aman2, de-asta am scris consultanta

si preturile sunt cele de care am zis :-" trust me ;-)

tasha
01.09.2008, 15:54:09

Ei, hai, ca nu e chiar asa! Firma de consultanta ia miile alea de euro nu sa ii infiinteze lui tanti Reli un SRL (Evenstar, e o exemplificare fortata, intelegi ideea, nu? :) ), ci sa infiinteze filiala din Ro a unei multinationale, sau un off-shore, sau..... In general nu ma duc eu ca vreau sa imi fac micro la o companie de consultanta. De obicei cel mai simplu asa cum spunea si Bambi e sa apelezi la un avocat. Si Marinusca, cladirea de care spui tu e camera de comert si industrie, Registrul Comertului e pe Decebal, dar nu stiu exact unde e sediul de Ilfov :)

evenstar
01.09.2008, 15:59:04
Ei, hai, ca nu e chiar asa! Firma de consultanta ia miile alea de euro nu sa ii infiinteze lui tanti Reli un SRL (Evenstar, e o exemplificare fortata, intelegi ideea, nu? :) ), ci sa infiinteze filiala din Ro a unei multinationale, sau un off-shore, sau..... In general nu ma duc eu ca vreau sa imi fac micro la o companie de consultanta. De obicei cel mai simplu asa cum spunea si Bambi e sa apelezi la un avocat. Si Marinusca, cladirea de care spui tu e camera de comert si industrie, Registrul Comertului e pe Decebal, dar nu stiu exact unde e sediul de Ilfov :)

Ai dreptate, nu gandeam in termeni de mii de euro, dar una e sa-mi ceara 500 ron si alta 2000. Daca stiti o astfel de firma de incredere (adica sa rezolve totul la modul luat acte si adus "SRL-ul infiintat":))), astept recomandari pe PM...

Si inca ceva... poate stiti... exista "ghiseul unic", sau cum se cheama, sau e doar un basm?

Ritzi
01.09.2008, 16:02:00

pai nu ii ia nu stiu cate mii de euro, dar sub 1.500 eur nu am auzit sa se ia (asta la mine tot la "cateva mii" intra:) , ca sunt aproape 2, cu ce mai platesti tu extra);;) si parca evenstar nu a zis ca vrea microintreprindere, sau? :-?

evenstar
01.09.2008, 16:06:58
pai nu ii ia nu stiu cate mii de euro, dar sub 1.500 eur nu am auzit sa se ia (asta la mine tot la "cateva mii" intra:) , ca sunt aproape 2, cu ce mai platesti tu extra);;) si parca evenstar nu a zis ca vrea microintreprindere, sau? :-?

Bre, ma doare capu'... ;)) nu stiu ce-i aia microintreprindere...
Vreau un SRL care la inceput va avea 3 angajati (maxim)

miresicamica
01.09.2008, 16:10:25
Mai fetelor nu stiu cumva costat pe voi infiintarea mii de euro,ca eu am mers printr-o firma si m-a costat 600Ron si mi-a facut si reducere pentru ca eram la master,deci nu a profitat de pe urma mea,si sa specific ca e tot SRL.

Ritzi
01.09.2008, 16:14:51

a, deci microintreprindere :D pai zi asa:-p

microintreprinderea e o societate mai mica..are minim unul, maxim 9 angajati...asta daca nu s-a modificat ceva intre timp :-B

daca vrei micro cred si eu intr-adevar ca va fi mai ieftin<:-P

Ritzi
01.09.2008, 16:15:26
Mai fetelor nu stiu cumva costat pe voi infiintarea mii de euro,ca eu am mers printr-o firma si m-a costat 600Ron si mi-a facut si reducere pentru ca eram la master,deci nu a profitat de pe urma mea,si sa specific ca e tot SRL.

in Bucuresti te-a costat atata? :O

miosb
01.09.2008, 16:15:56
pai microintreprindere este unitatea care plateste o cota parte de 3 % din veniturile lunare, are un numar de pana la 10 angajati.....
tu poti linistita sa faci un srl, cu 3, 10 angajati vrei si platitoare de impozit pe profit.....( adica platesti 16% din profit statului)....
si nu tb sa te stresezi prea tare, eu zic ca daca intri pe site-ul ORC, gasesti acolo toate documentele de care ai nevoie pt infiintare...sau mai ai alta solutie: sigur tb sa-ti iei o contabila...mergi la ea, ii spui ce vrei de la firma, ce asteptari ai, ea iti spune cum sa optezi, si in functie de asta, mergi acolo si poti rezolva singura....sa stii ca nu e asa greu....fratele meu a infiintat firma singur cu asociatii lui....

miosb
01.09.2008, 16:17:55

microintreprinderea e o societate mai mica..are minim unul, maxim 9 angajati...asta daca nu s-a modificat ceva intre timp :-B

poate fii mai ieftin, dar e mai bine sa opteze pt impozit pe profit....nu are asa mari batai de cap dpdv financiar si la un eventual control scapa mai usor....iar invarteli se fac de nu-i adevarat....
eu zic sa se consulte cu un contabil prima oara....si imposibil sa nu-i zica acela ce tb sa faca.....

evenstar
01.09.2008, 16:18:11

Da, s'traiti! Cum i-o zice... :D Cred ca ma canta cucii pana oi ajunge eu la 9 angajati, asa ca microintreprindere sa-i ramana numele... :-p

Sper sa gasesc ceva rezonabil ca pret, nu m-ar incanta statul pe la usi de birouri, mai ales ca eu de fel devin agresiva in astfel de situatii... :-$

evenstar
01.09.2008, 16:20:15
pai microintreprindere este unitatea care plateste o cota parte de 3 % din veniturile lunare, are un numar de pana la 10 angajati.....
tu poti linistita sa faci un srl, cu 3, 10 angajati vrei si platitoare de impozit pe profit.....( adica platesti 16% din profit statului)....
si nu tb sa te stresezi prea tare, eu zic ca daca intri pe site-ul ORC, gasesti acolo toate documentele de care ai nevoie pt infiintare...sau mai ai alta solutie: sigur tb sa-ti iei o contabila...mergi la ea, ii spui ce vrei de la firma, ce asteptari ai, ea iti spune cum sa optezi, si in functie de asta, mergi acolo si poti rezolva singura....sa stii ca nu e asa greu....fratele meu a infiintat firma singur cu asociatii lui....
Hmmmm... se incurca treaba... :-?
Contabila... sunt in cautari... sper sa gasesc o firma, nu am de ce sa angajez contabil si nici n-as avea din ce-l plati...

miosb
01.09.2008, 16:22:31
Contabila... sunt in cautari... sper sa gasesc o firma, nu am de ce sa angajez contabil si nici n-as avea din ce-l plati...
pai la o firma ma refeream si eu....pt ca tu poate optezi pt o chestie si nu e bine....dpdv fiscal.....

Ritzi
01.09.2008, 16:23:29
Da, s'traiti! Cum i-o zice... :D Cred ca ma canta cucii pana oi ajunge eu la 9 angajati, asa ca microintreprindere sa-i ramana numele... :-p

Sper sa gasesc ceva rezonabil ca pret, nu m-ar incanta statul pe la usi de birouri, mai ales ca eu de fel devin agresiva in astfel de situatii... :-$

=)) =))

pai e bine ca a avut loc discutia asta, ca acum te duci direct la nenea/tanti avocat/a si ii zici ca vrei sa infiintezi o microintreprindere...ssi a iti iei o mutra cat mai in tema, da? ca sa nu te fraiereasca :-p :D

tasha
01.09.2008, 16:23:38
in Bucuresti te-a costat atata? :O

Dap, in Bucuresti costa tot atit, de-asta si spuneam eu ca povestea cu mii de euro (1,500 included) se aplica la altceva, la alt nivel adica. Matusi-mea si-a facut anul trecut si a costat-o 5 milioane. Un SRL in Bucuresti.

miosb
01.09.2008, 16:24:26
deocamdata treaba e simpla....sa vezi cand te lovesti de protectia muncii, firma de consultanta in acest domeniu...

Ritzi
01.09.2008, 16:24:48

ma tem ca vei avea nevoie si de un contabil:-" asta daca nu cumva iti vei tine contabilitatea singura...complicat rau nu ar fi, pare-se, dar eu una nu m-as baga pe conta/taxe de ex. 8-}

miosb
01.09.2008, 16:26:35
daca mai are fratele meu lista cu actele necesare infiintarii, iti ascriu aici...sper sa n-o fii aruncat....hai mai, ca nu e asa greu de infiintat...ala e cel ami usor lucru...sa o faci sa mearga, acolo e putin mai greu...
dar cu atatea miresici pricepute pe aici, nu ai cum sa nu reusesti

evenstar
01.09.2008, 16:26:48
=)) =))

pai e bine ca a avut loc discutia asta, ca acum te duci direct la nenea/tanti avocat/a si ii zici ca vrei sa infiintezi o microintreprindere...ssi a iti iei o mutra cat mai in tema, da? ca sa nu te fraiereasca :-p :D

Vii cu mine? Mi-e frica... =))=))=))

Mai, cred ca nu-i asa greu, la cati cretini semialfabetizati au firme... totul e ca nu m-am gandit niciodata serios la asta pana acum si am mari lacune in informatii...

Ritzi
01.09.2008, 16:28:37
Dap, in Bucuresti costa tot atit, de-asta si spuneam eu ca povestea cu mii de euro (1,500 included) se aplica la altceva, la alt nivel adica. Matusi-mea si-a facut anul trecut si a costat-o 5 milioane. Un SRL in Bucuresti.

bai, ok, am zis, la micro se prea poate sa fie mai ieftin;;) dar tot mi se pare incredibil sa fie doar 6 milioane:> ...depinde cu ce avocat lucrezi, poate cu unul incepator ;)) in bucuresti avocatii sunt dati naibii cam toti...eu am lucrat numai la avocati pana acum, am tot auzit discutii in sensul asta

p.s. la un alt nivel se aplica chiar si mult mai mult de 1.500 de eur, daca e vorba de ce ai zis tu intr-un post anterior :-& ;))

auzi, even, ia fa-ti tu odata micro ala sa aflam si noi cat te-a costat :)) :)) :))

Ritzi
01.09.2008, 16:29:39
daca mai are fratele meu lista cu actele necesare infiintarii, iti ascriu aici...sper sa n-o fii aruncat....hai mai, ca nu e asa greu de infiintat...ala e cel ami usor lucru...sa o faci sa mearga, acolo e putin mai greu...
dar cu atatea miresici pricepute pe aici, nu ai cum sa nu reusesti

ce tare ar fi, un SRL condus de miresici =)) =)) =))

miosb
01.09.2008, 16:29:45
Vii cu mine? Mi-e frica... =))=))=))

Mai, cred ca nu-i asa greu, la cati cretini semialfabetizati au firme... totul e ca nu m-am gandit niciodata serios la asta pana acum si am mari lacune in informatii...
apropo de asta: eram intr-o zi la registrul comertului si era acolo o contabila suparata rau ca ar trebui sa existe niste cursuri obligatorii pe care ar trebui sa le urmeze fiecare persoana care isi incepe propria afacere...tocmai in ideea ca zicea ca are o multime de semianalfabeti care nu au auzit in viata lor de tva, impozite si taxe, impozit pe profit....etc...
asa cu acest curs, s-ar familiariza cat de cat cu termenii.....dar vezi doamne, sunt patroni....

evenstar
01.09.2008, 16:30:08
ma tem ca vei avea nevoie si de un contabil:-" asta daca nu cumva iti vei tine contabilitatea singura...complicat rau nu ar fi, pare-se, dar eu una nu m-as baga pe conta/taxe de ex. 8-}

Nuuuuuuu, in nici un caz.... numai ca stiu ce a patit al meu cu o firma de cretine, care mai aveau putin si-l puneau sa-si faca si bilantul singur (trebuia sa le predea toate documentele in bibioraft, sortate dupa data invers cronologic, cu evidenta introdusa in excel, cu pret, tva si total, apoi sa "cupleze" incasarile cu cheltuielile si sa faca diferenta... si ele nu's ce pana mea faceau, contra onorariului lunar....). Si acum trebuie sa caut o firma ca lumea de contabilitate....

miosb
01.09.2008, 16:30:35
pai nu????:)) :)) :))

evenstar
01.09.2008, 16:31:51
Eheeeei, din prima incasare dau de baut! dar cred ca o sa dureze ceva...

miosb
01.09.2008, 16:33:12
Nuuuuuuu, in nici un caz.... numai ca stiu ce a patit al meu cu o firma de cretine, care mai aveau putin si-l puneau sa-si faca si bilantul singur (trebuia sa le predea toate documentele in bibioraft, sortate dupa data invers cronologic, cu evidenta introdusa in excel, cu pret, tva si total, apoi sa "cupleze" incasarile cu cheltuielile si sa faca diferenta... si ele nu's ce pana mea faceau, contra onorariului lunar....). Si acum trebuie sa caut o firma ca lumea de contabilitate....
poftim????cum pielea sa-si faca bilantul singur??? pai ele pe ce luau banii???
iar chestia cu platile si incasarile se numeste regstrul de casa si asta nu e obligatia contabilului....
mai stiu pe cineva care tine contabilitatea, iar firmele vin cu actele lunare, le trantesc pe masa si contabilul se descurca...depinde si cum te intelegi cu el....

Ritzi
01.09.2008, 16:33:34

eu am avut la fostul birou o colega care avea micro...si pe micro erau angajati fiul ei (;)) ) si inca un tip, iar evidenta contabila i-o tinea o alta colega..ca ea era ca mine, orice, numai cifre sa nu vada :-& :-& :-&

intr-adevar, cam pretentioase tantiile astea de care zici tu :-L

evenstar
01.09.2008, 16:38:40
poftim????cum pielea sa-si faca bilantul singur??? pai ele pe ce luau banii???
iar chestia cu platile si incasarile se numeste regstrul de casa si asta nu e obligatia contabilului....
mai stiu pe cineva care tine contabilitatea, iar firmele vin cu actele lunare, le trantesc pe masa si contabilul se descurca...depinde si cum te intelegi cu el....

Nu registrul de casa... ala era basca... trebuia sa "trieze" facturile emise in functie de tipul de serviciu prestat, sa le cupleze cu facturile de cheltuieli pentru respectivul serviciu (de ex: ti-am vandut tie bomboane de 10 lei, pentru asta am cumparat zahar de 5 lei, colorant de 2 lei, deci am ramas cu un profit de 3 lei - nu, nu bomboane facea... =))) si sa faca diferenta. El Adica, logic, eu, ca-i "girl stuff". Nu stiu contabilitate nici o boaba, dar mi-au explicat asa, babeste, si munceam 5 seri pe luna la rahatul asta. Registrul de casa tot eu il tineam, dar aia era altceva, astea erau trecute intr-un excel pe alt format... Complicat.
Intr-adevar, caut o firma careia sa-i duc documentele si sa-mi faca treaba. Mama asa are, n-o intereseaza decat sa le stranga si sa i le duca, dar mama nu-i in Bucuresti...

enjoythesilence
01.09.2008, 19:29:36
iti dau firma mea de contabilitate daca vrei. patronul e prieten de familie de 30 de ani si e un om foarte corect. cat despre infiintarea firmei aceasta se face la onrc, intrarea sectorului, la pta muncii, langa biserica. te va costa in jur de 700 ron. daca inca esti studenta nu platesti mai nimic, eu asa am facut. am platit vreo 150 ron. primul pas este sa te duci la onrc si sa faci rezervarea de nume. te duci la informatii, et.1, ceri formular, il completezi, te duci si platesti 50 ron rezervarea, te duci la ghiseul de verificare nume, astepti pana iti vine sa le dai cu ceva in cap, iti verifica disponibilitatea numelui, primesti dovada rezervarii in 20 minute si cu asta eu m-am dus la biroul de consultanta (pe care n-am platit-o). poti sa faci acolo actele, se ocupa ei, sau poti angaja o firma sa faca asta dar sa ai grija pt ca multi ti le fac cu fundul si te trezesti ca-ti lipseste ceva. singura nu te sfatuiesc sa le faci, e ingrozitor. daca mai ai intrebari te ajut cu cea mai mare placere. sunt experta :D

Goldmoon
01.09.2008, 20:30:03
iti dau firma mea de contabilitate daca vrei. patronul e prieten de familie de 30 de ani si e un om foarte corect. cat despre infiintarea firmei aceasta se face la onrc, intrarea sectorului, la pta muncii, langa biserica. te va costa in jur de 700 ron. daca inca esti studenta nu platesti mai nimic, eu asa am facut. am platit vreo 150 ron. primul pas este sa te duci la onrc si sa faci rezervarea de nume. te duci la informatii, et.1, ceri formular, il completezi, te duci si platesti 50 ron rezervarea, te duci la ghiseul de verificare nume, astepti pana iti vine sa le dai cu ceva in cap, iti verifica disponibilitatea numelui, primesti dovada rezervarii in 20 minute si cu asta eu m-am dus la biroul de consultanta (pe care n-am platit-o). poti sa faci acolo actele, se ocupa ei, sau poti angaja o firma sa faca asta dar sa ai grija pt ca multi ti le fac cu fundul si te trezesti ca-ti lipseste ceva. singura nu te sfatuiesc sa le faci, e ingrozitor. daca mai ai intrebari te ajut cu cea mai mare placere. sunt experta :D

Bun raspuns.
Astia ar fi pasii initiali. Mai trebuie sa treci pe la banca, sa depui capitalul social sa iti dea si de acolo o hartie pe care o bagi la dosar, etc.
Cel mai bun lucru e sa te duci pana la Registrul Comertului - la biroul unic, care chiar exista, (nu stiu la Bucuresti, dar la Cluj nu sunt cozi mari si doamnele de acolo sunt dragute) si sa iti zica ele exact ce e de facut - asta daca nu vrei sa platesti o firma sa se ocupe. Prin Cluj stiu ca erau si studenti care se ocupau de deschideri de firme... deci scump nu era.

Ideea e ca tot atata te costa indiferent ca e microintreprindere sau nu (asta e doar o optiune).
Daca vrei sa te ocupi singura - la Registru Comertului este un birou de consultanta unde iti intocmesc ei Actul Constitutiv (gratuit - daca mai ai de-a face cu scoala, contra cost daca nu). Daca nu vrei acolo, poti apela la un avocat.

Sfatul meu (cel putin anul trecut asa era) ar fi sa iti treci in actul constitutiv toate activitatile din "Codul activitatilor - CAEN" pentru care nu e nevoie de autorizatii speciale. Costul suplimentar este extrem de mic la inceput... insa daca te trezesti peste un an ca vrei sa crosetezi fulare si nu ai activitatea in statut te va costa binisor mai mult.

Acuma, referitor la microintreprinderi si la tipul impozitului pentru care optezi... depinde un pic si de genul de activitate:
- daca faci ceva productie, in care o sa ai cheltuieli semnificative (materie prima, etc) iti convine sa mergi din start pe impozit pe profit - 16%
- daca ai servicii in care "materia prima" de baza este munca si mintea ta, fara cheltuieli efective (pe care sa ai facturi) prea mari, atunci ar fi mai rentabil sa optezi pentru plata unui impozit pe venit (adica pe tot ce facturezi). Anul acesta impozitul e 2,5% din venituri, la anul va fi 3%, si se pare ca in 2010 vor sa scoata de tot aceasta varianta, si atunci toata lumea plateste pe profit
- atentie - daca ai activitate predominanta de management si consultanta nu poti sa optezi pentru plata impozitului pe venit, trebuie sa alegi din start impozitul pe profit.

Asta ca sa stii ce bifezi pe cererile de la Registrul Comertului.
Oricum o firma buna de contabilitate-consultanta financiara ar trebui sa stie sa te indrume. Pentru ca in functie de activitate se mai pune si problema - platitor sau neplatitor de TVA... si altele.

Bafta!

enjoythesilence
01.09.2008, 21:10:59
a adaugat bine goldmoon. eu, de exemplu, pentru ca nu prea am activitate si nu am nevoie de angajati, nu m-am trecut micro deci platesc impozit pe profit. e mai rentabil sa fii micro insa nu pt mine fiindca ai nevoie sa angajezi minim un om caruia tb sa-i platesti contributiile. asta inseamna bani in plus la contabilitate, alergaturi in plus la itm si la incasarile mele nu pierd foarte mult la impozit. platitor de tva sunt de ex pt ca achizitionez la randul meu materie prima cu tva. daca nu aveam multe achizitii nu aveam de ce sa ma chinui si cu recuperarea tva-ului. and so on :D

willy
01.09.2008, 21:15:10
Bun raspuns.
Astia ar fi pasii initiali. Mai trebuie sa treci pe la banca, sa depui capitalul social sa iti dea si de acolo o hartie pe care o bagi la dosar, etc.
Cel mai bun lucru e sa te duci pana la Registrul Comertului - la biroul unic, care chiar exista, (nu stiu la Bucuresti, dar la Cluj nu sunt cozi mari si doamnele de acolo sunt dragute) si sa iti zica ele exact ce e de facut - asta daca nu vrei sa platesti o firma sa se ocupe. Prin Cluj stiu ca erau si studenti care se ocupau de deschideri de firme... deci scump nu era.

Ideea e ca tot atata te costa indiferent ca e microintreprindere sau nu (asta e doar o optiune).
Daca vrei sa te ocupi singura - la Registru Comertului este un birou de consultanta unde iti intocmesc ei Actul Constitutiv (gratuit - daca mai ai de-a face cu scoala, contra cost daca nu). Daca nu vrei acolo, poti apela la un avocat.

Sfatul meu (cel putin anul trecut asa era) ar fi sa iti treci in actul constitutiv toate activitatile din "Codul activitatilor - CAEN" pentru care nu e nevoie de autorizatii speciale. Costul suplimentar este extrem de mic la inceput... insa daca te trezesti peste un an ca vrei sa crosetezi fulare si nu ai activitatea in statut te va costa binisor mai mult.

Acuma, referitor la microintreprinderi si la tipul impozitului pentru care optezi... depinde un pic si de genul de activitate:
- daca faci ceva productie, in care o sa ai cheltuieli semnificative (materie prima, etc) iti convine sa mergi din start pe impozit pe profit - 16%
- daca ai servicii in care "materia prima" de baza este munca si mintea ta, fara cheltuieli efective (pe care sa ai facturi) prea mari, atunci ar fi mai rentabil sa optezi pentru plata unui impozit pe venit (adica pe tot ce facturezi). Anul acesta impozitul e 2,5% din venituri, la anul va fi 3%, si se pare ca in 2010 vor sa scoata de tot aceasta varianta, si atunci toata lumea plateste pe profit
- atentie - daca ai activitate predominanta de management si consultanta nu poti sa optezi pentru plata impozitului pe venit, trebuie sa alegi din start impozitul pe profit.

Asta ca sa stii ce bifezi pe cererile de la Registrul Comertului.
Oricum o firma buna de contabilitate-consultanta financiara ar trebui sa stie sa te indrume. Pentru ca in functie de activitate se mai pune si problema - platitor sau neplatitor de TVA... si altele.

Bafta!
Faza ca nu platesti pe urma daca in actul constitutiv ai trecute mai toate activitatile din CAEN e doar poveste. Si noi am facut la fel. Cand vrei sa realizezi o activitate pe care o ai in totusi in actul constitutiv trebuie sa o autorizezi. Singura activitate autorizata initial e cea care e domeniul principal de activitate atat. Taxa este 100 de lei. Stiu asta pentru ca tocmai ce ne-am autorizat si noi o alta activitate...

evenstar
01.09.2008, 22:55:29
Faza ca nu platesti pe urma daca in actul constitutiv ai trecute mai toate activitatile din CAEN e doar poveste. Si noi am facut la fel. Cand vrei sa realizezi o activitate pe care o ai in totusi in actul constitutiv trebuie sa o autorizezi. Singura activitate autorizata initial e cea care e domeniul principal de activitate atat. Taxa este 100 de lei. Stiu asta pentru ca tocmai ce ne-am autorizat si noi o alta activitate...
Fratilor, m-ati pierdut!:-B Adica sa pun TOT CAEN-ul?

Vestea buna - am gasit avocat care sa se ocupe de infiintare... E un prieten din copilarie care e avocat la o corporatie, dar mi-a promis ca o face printre picaturi - a zis ca suntem prieteni prea buni sa ma lase balta... Macar eu stiu ca stie meserie si mi-o va face bine...

Firma de contabilitate, insa, tot imi trebuie...

enjoythesilence
02.09.2008, 01:17:59

Vestea buna - am gasit avocat care sa se ocupe de infiintare... E un prieten din copilarie care e avocat la o corporatie, dar mi-a promis ca o face printre picaturi - a zis ca suntem prieteni prea buni sa ma lase balta... Macar eu stiu ca stie meserie si mi-o va face bine...

da, pui tot caen-ul la secundare si unul principal. nu stiu despre autorizarea de care zice elena, probabil are dreptate, dar stiu sigur ca daca nu le treci e o procedura mult mai complicata, te costa si iti ia mai mult timp.

lavlav
02.09.2008, 08:42:09
hai, sa va lamuresc eu sper :D noi ne-am deschis un srl saptamana trecuta si am informatiile proaspete. am apelat la o firma de consultanta si ne-a costat asa: 500 de lei comision si 400 de lei taxele pe la x institutie. de banii astia nu am miscat un deget, doar ca ne-am intalnit cu nenea sa ii dam actele! aaaa, si am fost la notar sa dam specimen de semnatura!

dydy_nycky
30.09.2008, 09:09:19
buna fetelor!am si eu o intrebare...eu si sotul meu vrem sa ne deschidem PFA...prestari servicii (foto,muzica,video),cam costa sa deschidem acest PFA?:-\

enjoythesilence
30.09.2008, 16:59:10
nu sunt sigura dar cred ca pana in 500ron

CONT-INCHIS-23057
30.09.2008, 23:25:05
Firma de contabilitate, insa, tot imi trebuie...[/quote]

CAUTA MEMBRII DE LA ceccar.ro :) si alegeti unul din ei ..

alecsa
01.10.2008, 00:01:22

nu o sa fie chiar tot pt ca la unele iti tb autorizatie speciala etc. unul e principal, celelalte secundare. eu zic ca se merita sa le pui pe toate de la bun inceput pt ca mai tarziu, orice modificare costa destul de multicel :)

alecsa
01.10.2008, 00:12:03

depinde de activitate. prietenul meu are ca activitate principala placari pereti /pardoseala (ceva de genul, nu mai tin minte denumirea exacta :D ), dar face si termopane, si instalatii si vanzare marfa etc, iar p asta nu i-a tb nici o autorizatie. singura modificare pe care a facut-o a fost cand a infiintat un pct de lucru si atunci s-a ocupat doamna care i-a si infiintat firma de toate actele necesare, modificari acte etc

misstery_girl
31.10.2008, 19:59:24
cei cu pfa primesc mai multe controale...e mai avantajos la srl... mama a vrut sa-si deschida un magazin ca pfa...dar aia de la comert ia explicat despre una si despre alta ....si sa razgandit si a deschis ca srl8-}

misstery_girl
31.10.2008, 20:00:56
a si la pfa nu poti angaja pe nimeni... iar la srl nu e neaparat n evoie sa angajezi pe cineva ...te poti ocupa personal de toate..

alecsa
31.10.2008, 21:24:39
cei cu pfa primesc mai multe controale...e mai avantajos la srl... mama a vrut sa-si deschida un magazin ca pfa...dar aia de la comert ia explicat despre una si despre alta ....si sa razgandit si a deschis ca srl8-}

nu e adevarat de controale. controale primesti daca ti se fac plangeri sau daca "uiti" sa platesti taxele si incep executarile silite, blocarile de conturi. mama e pfa de f multi ani si nu a primit nici un control.

alecsa
31.10.2008, 22:37:43
a si la pfa nu poti angaja pe nimeni... iar la srl nu e neaparat n evoie sa angajezi pe cineva ...te poti ocupa personal de toate..

depinde de tipul de activitate desfasurat, atat la srl cat si la pfa. nu cred ca daca ai srl si esti inginer poti fi singurul tau angajat, pt ca in primul rand nu stii contabilitate, nu stii sa faci balante si nici nu poti sa semnezi un bilant. doar daca esti economist iti poti tine singur contabilitatea, insa nu poti semna bilantul. sunt declaratii care se depun la administratie care sincer nu oricine le poate intocmi, si ele se depun chiar daca esti pe zero.

misstery_girl
01.11.2008, 19:40:43
depinde de tipul de activitate desfasurat, atat la srl cat si la pfa. nu cred ca daca ai srl si esti inginer poti fi singurul tau angajat, pt ca in primul rand nu stii contabilitate, nu stii sa faci balante si nici nu poti sa semnezi un bilant. doar daca esti economist iti poti tine singur contabilitatea, insa nu poti semna bilantul. sunt declaratii care se depun la administratie care sincer nu oricine le poate intocmi, si ele se depun chiar daca esti pe zero.

cu controalele depinde de zona...aici sunt cam dese... iar daca doresti sa ai ceva mai mare trebuie sa angajezi un contabil ceva.. dar pt trei intrari ... poti sa afaci un curs ceva... eu una am lucrat jumatate de an la contabilitate la o firma aici si sincer nu mi sa parut asa greu... asa k mama are noroc..pus k voi da mai departe la finante-banci..;;) ;-) ;))

alecsa
01.11.2008, 22:38:46
cu controalele depinde de zona...aici sunt cam dese... iar daca doresti sa ai ceva mai mare trebuie sa angajezi un contabil ceva.. dar pt trei intrari ... poti sa afaci un curs ceva... eu una am lucrat jumatate de an la contabilitate la o firma aici si sincer nu mi sa parut asa greu... asa k mama are noroc..pus k voi da mai departe la finante-banci..;;) ;-) ;))

depinde. contabilitatea primara e simpla, bagi intrairile si iesirile (generic le numesc asa) in anumite conturi, pe care tb sa le stii. si depinde f mult de programul de contabilitate. apoi sunt inchiderile lunare, stocuri daca sunt, descarcari de gestiune, jonglari cu sume si reglaje, pe care nu oricine le stie. nu e chiar atat de simplu pe cat pare. contabilitate nu inseamna un serviciu/obiect bagat in contul corespunzator :)

piersicuta
26.11.2008, 13:26:18
Intreb si eu acum: PFA sau contract de munca?

Banuiesc ca avantaje si dezavantaje sunt si de o parte si de alta. Dar in functie de ce-mi doresc pe viitor si situatia actuala poate imi dati un sfat:

Acum lucrez cu contract pe perioada determinata de 3 luni. Care din cate vad se tot prelungeste pe 3 luni. Mi-as dori un contract pe nedeterminata sa ma apuc sa fac copii. Dar nu se intrevede.

Prea-minunatul patron a inceput cu ideea ca daca vrem sa ne facem PFA. Ca el plateste taxe, si de marit salariul oricum nu-l va mai mari.

Daca vreau copil, cu indemnizatia aia de 2 ani (cum s-o chema) PFA sau contract?
Daca vreau siguranta jobului, adica sa nu ma dea asta afara cand are chef, PFA sau contract.

Nu ma intereseaza neaparat un castig material daca trec pe PFA. Ma intereseaza f mult lucrurile de mai sus. Pentru ca in conditiile actuale, tre sa astept un contract pe nedeterminata sa ma apuc sa fac un copil. :(

Multumesc mult, miresici!

diana31
26.11.2008, 13:32:22
Intreb si eu acum: PFA sau contract de munca?

Banuiesc ca avantaje si dezavantaje sunt si de o parte si de alta. Dar in functie de ce-mi doresc pe viitor si situatia actuala poate imi dati un sfat:

Acum lucrez cu contract pe perioada determinata de 3 luni. Care din cate vad se tot prelungeste pe 3 luni. Mi-as dori un contract pe nedeterminata sa ma apuc sa fac copii. Dar nu se intrevede.

Prea-minunatul patron a inceput cu ideea ca daca vrem sa ne facem PFA. Ca el plateste taxe, si de marit salariul oricum nu-l va mai mari.

Daca vreau copil, cu indemnizatia aia de 2 ani (cum s-o chema) PFA sau contract?
Daca vreau siguranta jobului, adica sa nu ma dea asta afara cand are chef, PFA sau contract.

Nu ma intereseaza neaparat un castig material daca trec pe PFA. Ma intereseaza f mult lucrurile de mai sus. Pentru ca in conditiile actuale, tre sa astept un contract pe nedeterminata sa ma apuc sa fac un copil. :(

Multumesc mult, miresici!
ca sa intrii in concediu de crestere a copilului trebuie sa ai contract de munca..............

niela
23.02.2009, 22:08:39
ca sa intrii in concediu de crestere a copilului trebuie sa ai contract de munca..............

Nu e obligatoriu sa ai contract de munca draguto sa stii.....si eu lucrez cu pfa si m-aminteresat si eu si am si o colega care i-s concediu de maternitate 2 ani cu pfa,numai ca si-a platit ea singura indemnizatiile la stat de sanatate 150 ron pe luna si alea de vechime,iar ca si salar initial noi treceam un salar mai mic dar acuma am inceput sa trecem salariul cat luam defapt ptrca oricum la sfarsit de an vede ca ai facut declaratia de venit si face o medie cu toate lunile si imparte la 12(un an) si conform sumei respective care se considera salariul lunar se da 80 % parca ,dar nu mai mult de 3000 de ron timp de 2 ani(concediu de maternitate),sau macar cei 800 ron
dar oricum poti sa iei concediu de maternitate si daca ai pfa,doar sa fii legal si sa-ti platesti darile la stat
poop

georgik
24.02.2009, 11:53:06
Si eu sunt pfa traducator si interpret....

Incepusem sa imi pun si eu problema concediului de maternitate pentru ca avem in plan un bebe mai incolo putin, sa vedem.

Auzisem de varianta cum ca pfa-ul trebuie sa isi inchida activitatea in timpul concediului de maternitate.

Daca noi ne platim sanatatea si pensia, cand suntem in concediu de maternitate, le platim tot asa? cu aceleasi valori?

Banii aia de la stat, valoarea aia minima, cred ca ajung jumate la noi in cazul in care noi continuam sa platim pensia si sanatatea.

compact
24.02.2009, 12:29:14
Nu e obligatoriu sa ai contract de munca draguto sa stii.....si eu lucrez cu pfa si m-aminteresat si eu si am si o colega care i-s concediu de maternitate 2 ani cu pfa,numai ca si-a platit ea singura indemnizatiile la stat de sanatate 150 ron pe luna si alea de vechime,iar ca si salar initial noi treceam un salar mai mic dar acuma am inceput sa trecem salariul cat luam defapt ptrca oricum la sfarsit de an vede ca ai facut declaratia de venit si face o medie cu toate lunile si imparte la 12(un an) si conform sumei respective care se considera salariul lunar se da 80 % parca ,dar nu mai mult de 3000 de ron timp de 2 ani(concediu de maternitate),sau macar cei 800 ron
dar oricum poti sa iei concediu de maternitate si daca ai pfa,doar sa fii legal si sa-ti platesti darile la stat
poop
draguto, vezi ca e vorba de 85%, 4000 lei si 600......

pufulete27
25.02.2009, 14:48:58
Buna fetele,am si eu o intrebare,daca esti platitor de tva iti apare CUI RO si cifrele corespunzatoare,si la neplatitor de tva apare numai CUI si cifrele,scuzati explicatia dar sunt total fara experienta,asa ca va rog sa nu radeti de mine.>:D<

princess21
20.05.2009, 17:39:42
Buna miresici,

Am si eu o mare rugaminte la voi, am tot cautat pe net de ce am nevoie pentru infiintare PFA (Persoana Fizica Autorizata) dar nu am gasit nimic concret, erau multe detalii dar nu ce ma interesa pe mine. Eu si o prietena vream sa avem o mica mica afacere dar ne e putin frica asa la negru si vrem sa avem macar una PFA. Am cautat pe net dar nicaieri nu am gasit exact cat ne-ar costa si cat dureaza sa primit autorizatia. Ce ma mai intereseaza ar fi cat trebuie sa platim impozit la stat si alte reguli din astea ale statului.

Daca ma poate ajuta cineva v-as fi fooarte recunoscatoare.:*

P.S. Daca a mai fost deschis un astfel de subiect sau nu e bine plasat rog mult moderatorii forumului sa ma ajute sa postez acolo unde trebuie.

compact
20.05.2009, 19:23:13
sugestia mea e sa apelezi la un avocat

princess21
20.05.2009, 22:19:54
Noi incercam sa cheltuim cat mai putin, de aia nici nu ne infiintam firma sau ceva, oare un avocat nu ne va cere prea mult bani pentru "sfaturi"?

princess21
20.05.2009, 23:37:54
Imi cer scuze, nu am gasit acest post. :"> Am aflat de aici tot ce aveam nevoie. Multumesc ca ati mutat mesajul.>:D<

valen
03.08.2009, 18:00:27
Buna fetele,am si eu o intrebare,daca esti platitor de tva iti apare CUI RO si cifrele corespunzatoare,si la neplatitor de tva apare numai CUI si cifrele,scuzati explicatia dar sunt total fara experienta,asa ca va rog sa nu radeti $de mine.>:D<
da neplatitorii de tva nu au "apelativul" RO

luiza
03.08.2009, 18:05:53
Buna miresici,

Am si eu o mare rugaminte la voi, am tot cautat pe net de ce am nevoie pentru infiintare PFA (Persoana Fizica Autorizata) dar nu am gasit nimic concret, erau multe detalii dar nu ce ma interesa pe mine. Eu si o prietena vream sa avem o mica mica afacere dar ne e putin frica asa la negru si vrem sa avem macar una PFA. Am cautat pe net dar nicaieri nu am gasit exact cat ne-ar costa si cat dureaza sa primit autorizatia. Ce ma mai intereseaza ar fi cat trebuie sa platim impozit la stat si alte reguli din astea ale statului.

Daca ma poate ajuta cineva v-as fi fooarte recunoscatoare.:*

P.S. Daca a mai fost deschis un astfel de subiect sau nu e bine plasat rog mult moderatorii forumului sa ma ajute sa postez acolo unde trebuie.

Impozitul este de 16% aplicat la diferenta dintre venituri si cheltuieli. Pentru a afla cat costa autorizatia trebuie sa te duci sa intrebi la primaria de sector de care apartii. Ca si acte iti trebuie:

- cerere-tip;
- cazierul judiciar;
- copii de pe actele de identitate;
- certificatul medical;
- actele din care sa rezulte resedinta, pentru persoanele fizice cetateni straini;
- documentele care atesta calificarea profesionala;
- acordurile si avizele eliberate de institutiile abilitate, potrivit dispozitiilor legale, necesare desfasurarii activitatilor pentru care se solicita autorizarea.

Cam in doua saptamani ar trebui sa ti se elibereze autorizatia ca sa poti functiona. Dupa asta, te duci sa te inregistrezi la administratia financiara si posibil si la registrul comertului.

Ca si legislatie, sa citesti legea 507/2002.

georgik
16.10.2009, 12:27:31
Stiti cumva daca un pfa este obligat sa aiba cont bancar?

ionut_tuo
27.10.2009, 16:00:35
Impozitul este de 16% aplicat la diferenta dintre venituri si cheltuieli. Pentru a afla cat costa autorizatia trebuie sa te duci sa intrebi la primaria de sector de care apartii. Ca si acte iti trebuie:

- cerere-tip;
- cazierul judiciar;
- copii de pe actele de identitate;
- certificatul medical;
- actele din care sa rezulte resedinta, pentru persoanele fizice cetateni straini;
- documentele care atesta calificarea profesionala;
- acordurile si avizele eliberate de institutiile abilitate, potrivit dispozitiilor legale, necesare desfasurarii activitatilor pentru care se solicita autorizarea.

Cam in doua saptamani ar trebui sa ti se elibereze autorizatia ca sa poti functiona. Dupa asta, te duci sa te inregistrezi la administratia financiara si posibil si la registrul comertului.

Ca si legislatie, sa citesti legea 507/2002.

nu stii cat costa infiintarea unui statut pfa?

alecsa
14.12.2009, 17:19:50
nu stii cat costa infiintarea unui statut pfa?

200-300 lei, mai putin decat un srl, si in banii astia intra si onorariul, asta daca nu vrei tu sa te ocupi tu de infiintare. la reg com taxele ajung cam 150 lei, diferenta este onorariu, depinde unde le faci.

alecsa
14.12.2009, 17:32:06
Stiti cumva daca un pfa este obligat sa aiba cont bancar?

din cate am inteles, nu este obligatoriu

crocodilu
10.01.2010, 18:48:17
din cate am inteles, nu este obligatoriu
eu stiuy ca nu trebuie sa aiba

ioana_
23.01.2010, 13:57:41
200-300 lei, mai putin decat un srl, si in banii astia intra si onorariul, asta daca nu vrei tu sa te ocupi tu de infiintare. la reg com taxele ajung cam 150 lei, diferenta este onorariu, depinde unde le faci.

Buna,o intrebare am si eu unde se poate gasii o persoana care se ocupa de tot ce inseamna infiintarea unui Pfa?Adica ceva de genul eu ii dau actele si ei se ocupa de tot? Multumesc anticipat.

alecsa
25.01.2010, 23:48:07
Buna,o intrebare am si eu unde se poate gasii o persoana care se ocupa de tot ce inseamna infiintarea unui Pfa?Adica ceva de genul eu ii dau actele si ei se ocupa de tot? Multumesc anticipat.

pai da un search pe google "infiintari pfa" si gasesti oferte si scrie acolo si ce acte iti tb:) eu cand am infiintat srl-ul am vb cu o tipa, i-am dat ce bani mi-a cerut pt intocmire acte, mi-a adus chitantele, ea s-a ocupat de tot, eu doar am fost la banca pt cont, sa imi fac stampila si sa imi scot cazierul. apoi ei i-am dat un mic comision si in cateva zile au fost toate gata. uite aici (http://www.infiintarifirme-cta.ro/infiintare-PFA-Constanta.html) , in cta te intereseaza, nu?

dannas
01.02.2010, 21:32:12
Buna fetelor...am si eu o mare intrebare la voi...pt ca am citit pana mi-am prins urechile....ca PFA cat trebuie sa platesti impozit...si cum se calculeaza....ex daca cineva se face PFA si incheie cu o societate conventie civila...cum se calculeaza impozitul si cum, cat se plateste? lunar/ anual...Care sunt avantajele PFA? Stiu ca inainte puteai sa-ti deduci alte cheltuieli ( gen benzina, motorina) care mai pot fi deduse si care nu? multumesc din suflet celei care ma ajuta ...dau o ciocolata si un suc...:*

alecsa
02.02.2010, 03:37:44
Buna fetelor...am si eu o mare intrebare la voi...pt ca am citit pana mi-am prins urechile....ca PFA cat trebuie sa platesti impozit...si cum se calculeaza....ex daca cineva se face PFA si incheie cu o societate conventie civila...cum se calculeaza impozitul si cum, cat se plateste? lunar/ anual...Care sunt avantajele PFA? Stiu ca inainte puteai sa-ti deduci alte cheltuieli ( gen benzina, motorina) care mai pot fi deduse si care nu? multumesc din suflet celei care ma ajuta ...dau o ciocolata si un suc...:*

impozitul la pfa este 16%. nu platesti impozit forfetar. ref la combustibil: depinde de activitate, si oricum pe o masina se deduce, dar macar sa demonstrezi ca te plimbi cu masina in interes de serviciu. adica e o varza, fiecare intelege ce vrea. eu am srl, pe constructii, am 2 masini, una pe firma, alta pe ctr de inchiriere, oct-dec nu am dedus benzina pt ca nu am taiat facturi, le-am trecut la nedeductibile, doar le-am bagat in conta pt a justifica numerarul. pe parcurs le vei invata, sunt mici chestii pe care le poti face (;)) ), dar depinde de activitate. aaa, sa nu uit aberatia cu deconturile8-} daca esti pfa, iti poti deduce si o parte din cheltuielile locuintei;-)

nu am inteles partea cu conventia civila....la ce te referi? veniturile obtinute de persoanele fizice din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit c.c. se impoziteaza cu 16%, baza de impozitare fiind venitul brut impozabil.

intra pe siteuri de conta, acolo gasesti toate raspunsurile :)

aniscamaia
09.02.2010, 14:35:57
alecsa stii cumva daca pentru IF este la fel ca pt pfa sau se plateste si alceva?

alecsa
10.02.2010, 13:09:43
alecsa stii cumva daca pentru IF este la fel ca pt pfa sau se plateste si alceva?

nu stiu, insa da search pe google si gasesti acolo toate informatiile pt infiintare:)>- uite aici (http://www.actefirma.com/servicii/infiintare_if.html) de ex. sau aici (http://www.reinventconsulting.ro/infiintare-intreprindere-familiala-if-acte-necesare.html) tarife

aniscamaia
10.02.2010, 15:19:20
eu nu ma refeream la infiintzare, asta le gasisem si eu pe net
ma refeream ce am de platit dupa, impozit si .......

alecsa
10.02.2010, 17:17:54
eu nu ma refeream la infiintzare, asta le gasisem si eu pe net
ma refeream ce am de platit dupa, impozit si .......

stiu ca if nu platesc impozitul forfetar, ca si pfa. referitor la impozit, da, se aplica cel de 16% la profitul realizat, dupa ce se deduc cheltuielile. este ca la pfa: se fac estimari trimestriale, se declara, se plateste impozit, impozitarea finala se face pe baza declaratiei anuale (regularizare: vezi daca mai ai de platit impozit, sau daca ai de recuperat). pe langa acest impozit, esti obligat, ca si pfa, sa iti platesti singura celelalte obligatii la stat: asig de sanatate, sociale, somaj (la fel, se declara si se platesc trimestrial). daca depasesti cifra de afaceri de 35000e, devii automat platitor de tva (ca la pfa). mai mult de atat nu stiu sa iti spun, eventual intrebi un avocat sau te interesezi la reg com, sau iei codul fiscal si citesti :) tot timpul apar chestii noi, care azi sunt valabile, peste o luna nu mai sunt.... cum e cu deconturile la srl, le urasc:-&

aniscamaia
11.02.2010, 09:10:59
stiu ca if nu platesc impozitul forfetar, ca si pfa. referitor la impozit, da, se aplica cel de 16% la profitul realizat, dupa ce se deduc cheltuielile. este ca la pfa: se fac estimari trimestriale, se declara, se plateste impozit, impozitarea finala se face pe baza declaratiei anuale (regularizare: vezi daca mai ai de platit impozit, sau daca ai de recuperat). pe langa acest impozit, esti obligat, ca si pfa, sa iti platesti singura celelalte obligatii la stat: asig de sanatate, sociale, somaj (la fel, se declara si se platesc trimestrial). daca depasesti cifra de afaceri de 35000e, devii automat platitor de tva (ca la pfa). mai mult de atat nu stiu sa iti spun, eventual intrebi un avocat sau te interesezi la reg com, sau iei codul fiscal si citesti :) tot timpul apar chestii noi, care azi sunt valabile, peste o luna nu mai sunt.... cum e cu deconturile la srl, le urasc:-&
Multumesc mult >:D< >:D<