PDA

Versiunea completa : prime de sarbatori????????

Habib
16.11.2007, 08:21:43
fetelor, voi primiti prime de sarbatori?
al 13-lea salariu?
la noi se aude cate ceva , dar nu e sigur?
de Paste, noua ne-au dat niste bonuri cadou...........acum sa vedem.............
voua?

mihu
16.11.2007, 17:34:45
PArca imi amintesc ca am mai primit cate un cadou(in bani)dar nu mai tin minte cat...oricum nu a fost cat un salariu...tot ce pot sa spun e ca mi-ar parea extrem de bine sa primim asa ceva ;))

mirunica
16.11.2007, 17:45:05
Cred ca noi o sa vedem prima la stanga sau la dreapta, depinde=)) . Nu ne-au niciodata nici un leu in plus, nici de paste nici de craciun. Asta e!!!

Habib
20.11.2007, 14:11:33
cunosc pe cineva care primeste inca 175% din salariu.......$-)$-)$-)$-)$-)$-)$-)

mihu
20.11.2007, 14:15:43
PArca imi amintesc ca am mai primit cate un cadou(in bani)dar nu mai tin minte cat...oricum nu a fost cat un salariu...tot ce pot sa spun e ca mi-ar parea extrem de bine sa primim asa ceva ;))
Mi-am amintit..de Mos Nicolae 50 lei iar de Mos Craciun 100 lei :D
Sper sa fie darnic si anul asta Mosu' cu noi :D

finica
22.11.2007, 14:14:36
As vrea si eu o prima de sarbatori, dar mai mult ca sigur nu voi avea.
La noi, in schimb, la inceput de decembrie ne scoate patronul in week-end (vineri, sambata, duminica) la Slanic Moldova,avem cazare si masa asigurata si in plus mai face si o serbare campeneasca cu vitel la protap, alte delicatese si tuica fiarta. Si sambata seara se incheie de obicei cu o petrecere destul de impozanta (de regula aduce si formatii sau interpreti consacrati). Tot e ceva, nu? Tin sa mai adaug ca la petrecere suntem invitati si cu "tortile" noastre (sot / sotie)

Miraj
22.11.2007, 14:22:20
la mine e bine , pot sa zic..in Decembrie avem sedinta de sfarsit de an - undeva la munte, cazati la super hotel + ceva cluburi ..apoi o prima, cam un salariu, poate ceva mai mult si apoi firma organizeaza si plateste Revelionul pt toata lumea + sotii/sotiile..fain nu, macar asa ne recompenseaza dupa atata munca=D>

butterfly_ionela
22.11.2007, 15:30:36
$-) $-) Buna fetelor

La noi s-au dat prime in fiecare an; nu s-a dat un salariu, dar 50% din salariul fiecaruia, tot s-a dat.. Anul acesta nu stiu daca vom mai primi ceva pentru ca fiecare director, mai mic sau mai mare, se plange de binecunoscutul "Buget". Si se aude ca BUGETUL de anul viitor este relativ mic..
Mi-as dori, ca fiecare dintre noi, sa primesc o prima; ne-ar fi de mare ajutor pentru pregatirile de Sarbatori, de cadouri pt cei dragi nu mai spun, de alte datorii....
Sper sa gasesc scris pe acest topic in jurul datei de 21 dec ca fiecare a luat cel putin un salariu$-)

miosb
23.11.2007, 11:03:04
Eu Anul Trecut Am Primit O Prima De 650 Ron....nici Nu Ma Asteptam...dar Am Meritat-o.....a Fost Mana Cereasca....am Luat Cadouri Pt Toata Lumea....ce Sentiment Placut Am Avut......ma Simteam Recompensata Pt Munca Mea....am Un Sef Foarte Bun.....si Anul Asta Am Mari Sperante........ca Vede Ca Imi Dau Interesul....hai La Prime Mari!!!!!!!!!!

zippy
23.11.2007, 11:08:19
Eu lucrez mai mult pe cont propriu asa ca ma voi recompensa singurica cu vreo doua saptamani de liniste. Abia astept...\:D/

Anmari
23.11.2007, 11:29:19
Eu primesc prima de Craciun, un procent din salarul brut anual ... si sunt multumita de asta pentru ca prima se urca peste 500 Ron ;) <:-P\:D/

cezara25
23.11.2007, 11:42:03
eu de regula mai primesc un salariu in afara de cel aferent lunii decembrie cam prin 21 dec asa. se organizeaza o mini petrecere cu colinde si preparate traditionale si cam atat. as vrea sa primi acelasi lucuru si anul acesta ca sunt mari cheltuieli de sarbatori.

pup

butterfly_ionela
23.11.2007, 12:05:45
eu de regula mai primesc un salariu in afara de cel aferent lunii decembrie cam prin 21 dec asa. se organizeaza o mini petrecere cu colinde si preparate traditionale si cam atat. as vrea sa primi acelasi lucuru si anul acesta ca sunt mari cheltuieli de sarbatori.

pup

Esti o norocoasa daca primesti prima de Craciun inca un salariu;-)

mariammary2000
27.11.2007, 12:01:38
la mine e bine , pot sa zic..in Decembrie avem sedinta de sfarsit de an - undeva la munte, cazati la super hotel + ceva cluburi ..apoi o prima, cam un salariu, poate ceva mai mult si apoi firma organizeaza si plateste Revelionul pt toata lumea + sotii/sotiile..fain nu, macar asa ne recompenseaza dupa atata munca=D>

waw, mai faceti angajari;));));));));));))

Anc
27.11.2007, 12:36:43

Sunt curioasa, cam cati angajati are firma? asta daca nu pun o intrebare indiscreta....

Habib
28.11.2007, 12:06:02
la sotul meu se face o petrecere de sfarsit de an...........asta e toata prima de sarbatori..................:-< :-< :-< :-< :-<

Ritzi
28.11.2007, 12:25:47
si noi avem asa-numitul Christmas Party...dar cred si sper ca se va lasa si cu prime ;)) ca de nuuuu...scandal :))

oana
28.11.2007, 12:48:06
noi am primit prima de stabilitate(un salariu in plus)...pentru medicii care nu au emigrat:-" :-" :-" :-" ....iar in decembrie mai primim al 13-lea salariu<:-P <:-P <:-P <:-P

MeMyself
28.11.2007, 13:04:57
La noi se face party de Craciun, iar ca prime ni se da 150 ron impozabili- una de Paste si una de Craciun. Aaaaa, si daca fac un bebe mi s-ar mai da un bon de 20 ron de Craciun. Ma simt motivata:)):)):)) asa ca.....tre' sa ne apucam de treaba!L-)L-)L-)

mariammary2000
28.11.2007, 13:17:49
la noi se face un Christmas Party si ni se da o prima, dar nu stiu cat ca sunt angajata doar de 3 luni aici

helenita
28.11.2007, 14:06:05
la sot la firma se organizeaza petrecere...abia astept ca e sapt viit
iar mie o sa mi se dea..sper... o prima ''frumusica'' din cate am auzit...(am doar 3 luni in firma)

gabriela_rgh
28.11.2007, 14:11:03
La noi se dau prime si de Paste si de Craciun!se dau tichete cadou in ficare an!Prind foarte bine la sarbatori!Valoarea e de cam 200 ron pt fiecare angajat.:D

Joliutza
21.04.2008, 08:33:06
Noi am primit de exemplu 100 Ron in plus la salariu, pentru miel.

Oricat este, tot e mai bine decat nimic.

CONT-INCHIS-18537
21.04.2008, 08:41:45
eu am primit al 13-lea salariu! insa a fost cu cantec(k de obicei in sist.sanitar romanesc), jumatate luna trecuta,jumatate luna asta!
teapa la mine,este k fiind in concediu medical,nu primesc nici tichete!
dar pana la urma, asta este!:-s

Alisori
21.04.2008, 09:38:37
eu nu ma plang
la mine e f bine
in fiecare an, la fiecare sarbatoare..ca a fost de paste..de craciun..de 1 sau 8 martie..de ziua de nastere..mereu am primit cate ceva (bani, cadouri, cosuri cu bunatati, etc)
bossi sunt super..si mereu ne-au uimit cu tot ce ne dau..n-au fost niciodata zgarciti
asa ca eu nu ma plang deloc
acu sunt curioasa ce primesc de paste...;;)

Habib
21.04.2008, 09:43:44
eu am primit 300ron, prima de Paste!!!!!!!!!!!!!;)) ;))

Fluturas
21.04.2008, 09:54:18
la noi nu se da prima !!! e primul an cand se intampla asta !:((:((

MachuPicchu
21.04.2008, 09:55:22
eu de craciun am primit 1000 lei, de 1 si 8 martie YOC ... sunt curioasa daca acum de paste primesc ceva :-B

biribishpampela
21.04.2008, 10:16:36
eu am primit prima 200 lei...cam putin la ce firma e...:-<

mada
21.04.2008, 10:24:17
Noi o sa primim bonuri de masa in valoare de 165 de lei. Asta e prima de Pasti.

dana33
21.04.2008, 10:36:49
Eu am primit prima de Paste 280ron.

Habib
21.04.2008, 10:37:18
la noi nu se da prima !!! e primul an cand se intampla asta !:((:((

nasol.........:( :( :( .....ar fi trebuit sa-ti dea ceva, mai ales ca ai si bebe

buburuza
21.04.2008, 10:42:09
si la noi s-a dat cate 325 lei de persoana:|

ada1987
21.04.2008, 11:48:56
la mine 350 lei..

Habib
21.04.2008, 12:18:37
ce prime barosane!!!!!!!!!!!!!!!!

oana
21.04.2008, 12:23:27
prime???? la medici rezidenti??? =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Fluturas
21.04.2008, 13:01:21
nasol.........:( :( :( .....ar fi trebuit sa-ti dea ceva, mai ales ca ai si bebe

mda, nici pentru bebe n-am primit nimic !:-s
la asta chiar nu ma asteptam ... dar ce sa fac ?!? :-<

pucpuruc
03.12.2008, 09:45:52
mda, nici pentru bebe n-am primit nimic !:-s
la asta chiar nu ma asteptam ... dar ce sa fac ?!? :-<

Eu am primit anul trecut 6 milioane de Craciun.(600 Ron),
Sper sa primesc mai mult anul acesta....[-o<[-o<[-o<:)>-

Habib
03.12.2008, 09:49:00
Eu am primit anul trecut 6 milioane de Craciun.(600 Ron),
Sper sa primesc mai mult anul acesta....[-o<[-o<[-o<:)>-

noua ne-au dat bonuri cadou in valoare de 350 ron si un cos plin cu tot felul de bunatati specifice Craciunului.................sper ca si anul acesta sa fie la fel................acum, cine stie?
:-<

pucpuruc
03.12.2008, 09:53:03
noua ne-au dat bonuri cadou in valoare de 350 ron si un cos plin cu tot felul de bunatati specifice Craciunului.................sper ca si anul acesta sa fie la fel................acum, cine stie?
:-<

Daca e criza......poate nu se mai da nimic:)

Ioana85
03.12.2008, 09:57:33
Noi primim niste cosuri cu bunatati si o cina la un restaurant fitos... sincer, as fi preferat bani, dar politica firmei nu permite, zic ei. :|

white-lily
03.12.2008, 09:58:52
Fetelor, sunteti niste norocoase! Anul trecut noi am primit pachet de sarbatori, destul de consistent, cu diverse bunatati specifice sarbatorilor, anul acesta se pare ca vom primi bonuri cadou - valoarea este inca necunoscuta... $-) :D

dana33
03.12.2008, 10:09:04
eu am primit anul trecut 550ron.sper ca si anul asta sa fie la fel.

butterfly_ionela
03.12.2008, 10:15:04
Si eu sper sa primesc prima de Craciun si anul acesta. M-am cam bazat ca vom primi prime si nu stiu ce m-as face daca nu ne-ar da[-o< ... desi la cate se-aud despre criza asta....:((

Habib
03.12.2008, 11:35:17
Noi primim niste cosuri cu bunatati si o cina la un restaurant fitos... sincer, as fi preferat bani, dar politica firmei nu permite, zic ei. :|

si la sotulica se face party de craciun unde sunt invitate si sotiile/sotii,etc.
am fost si eu anul trecut, dar nu prea m-am simtit in largul meu
toate colegele lui ma analizau si ma si vorbeau ca le vedem....:[email protected] :[email protected] :[email protected] ...........asa ca anul asta nu stiu daca ma mai duc!
si au primit si un cadou in valoare de 500ron, niste ceasuri de fitze!

Cami_
03.12.2008, 13:18:04
Eu am luat anul trecut si de cracun si de paste cate 2.000 de lei. Adica vreo 65% din salariu. Salariatii mediocrii si medii au primit 50% din salariu, cei buni un pic mai mult de 50%.
Si in plus petreceri de Craciun: una pt personalul muncitor si una pentru TESA. Cea pentru TESA mai fitzoasa. (Firma are 1600 de angajati, de aici "disciminarea" pentru petreceri)

Dar anul asta cu criza asta... Petrecerea va fi sigur, i s-a fixat si data, dar prima mi-e teama ca se va micsora :-SS
Si mi-am facut deja planuri pentru banii aia [-o< Sper sa nu fiu dezamagita.

Fluturas
03.12.2008, 13:26:58
Eu am luat anul trecut si de cracun si de paste cate 2.000 de lei. Adica vreo 65% din salariu. Salariatii mediocrii si medii au primit 50% din salariu, cei buni un pic mai mult de 50%.
Si in plus petreceri de Craciun: una pt personalul muncitor si una pentru TESA. Cea pentru TESA mai fitzoasa. (Firma are 1600 de angajati, de aici "disciminarea" pentru petreceri)

Dar anul asta cu criza asta... Petrecerea va fi sigur, i s-a fixat si data, dar prima mi-e teama ca se va micsora :-SS

Tu vrei sa ne enervezi ?!?!:=)):=)):=))
2.000 ron?! 65% din salariu ?!?!??!

Habib
03.12.2008, 13:29:59

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

alipety
03.12.2008, 13:33:56
Tu vrei sa ne enervezi ?!?!:=)):=)):=))
2.000 ron?! 65% din salariu ?!?!??!
#-o si eu tot la asta ma gandeam...65% din salariu e prima...deci salariul este....=(( e bine pentru ea, Doamne fereste, nu e rau...e rau pentru mine :((
ce sa zic de mine, ca nu ne dau prime...anul trecut a fost o cina la un restaurant ales de noi ( sotii daca au venit au platit separat) pe care a platit-o unul dintre sefi ( cica din banii lui, nu ai firmei!!!) .
apoi am mai primit un bon valoric de 50 ron :|
anul asta....nici gand de asa ceva!!!

Cami_
03.12.2008, 13:46:23
:-$ Confidential!!!

Si ca sa va suparati definitiv, de 8 martie am avut petrecere de fete cu striperi. =P~

Fluturas
03.12.2008, 13:56:01
:-$ Confidential!!!

Si ca sa va suparati definitiv, de 8 martie am avut petrecere de fete cu striperi. =P~

E clar, iti dau ignore !!!!!!!:=)):=)):=)):=)):=))

LILICA
03.12.2008, 14:09:10
E clar, iti dau ignore !!!!!!!:=)):=)):=)):=)):=))
Companiile Multinationale au de obicei asa prime, dar nu neaparat de Sarbatori.
Unele firme au perioada stabilita cand premiaza angajatii (pe unii din ei), o luna, doua din an de regula undeva intr-un loc superb de relaxare in tara si de Sarbatori dau o suma mica de bani si petrecerea care de obicei e foarte bine organizata. Stiu de la sot.
Mai sunt Institutii de Stat care dau prime mari, dar e alta discutie, cum...cui.

Fluturas
03.12.2008, 14:15:55
Companiile Multinationale au de obicei asa prime, dar nu neaparat de Sarbatori.
Unele firme au perioada stabilita cand premiaza angajatii (pe unii din ei), o luna, doua din an de regula undeva intr-un loc superb de relaxare in tara si de Sarbatori dau o suma mica de bani si petrecerea care de obicei e foarte bine organizata. Stiu de la sot.
Mai sunt Institutii de Stat care dau prime mari, dar e alta discutie, cum...cui.

Da Lilica, cunosc.... Din pacate nu lucrez la o companie multinationala si de ce sa nu zic ? MA OFTIC :=)):=)):=))

p.s. Am glumit.

Cami_
03.12.2008, 14:35:04
>:D< Sa nu te oftici!!! Tu ai un bebe suuuuuuper... ^:)^

Lucrez intr-o firma privata cu unic actionar si capital romanesti. Abia acum, ca v-am scris voua parca incep si eu sa apreciez gesturile dragute pe care le face pentru noi...:"> Prime de doua ori pe an, cel putin 1/2 din salariu, pt toti salariatii (1600 8-} ), petreceri de craciun, cadouri de craciun pentru copii angajatilor, petrecere pt fete de 8 martie, plus cadou in tichete valorice si cadouri "de fete" (parfumuri, creme)... Dar si noi muncim #:-S cel putin unii dintre noi...

Fluturas
03.12.2008, 14:41:41
>:D< Sa nu te oftici!!! Tu ai un bebe suuuuuuper... ^:)^

Lucrez intr-o firma privata cu unic actionar si capital romanesti. Abia acum, ca v-am scris voua parca incep si eu sa apreciez gesturile dragute pe care le face pentru noi...:"> Prime de doua ori pe an, cel putin 1/2 din salariu, pt toti salariatii (1600 8-} ), petreceri de craciun, cadouri de craciun pentru copii angajatilor, petrecere pt fete de 8 martie, plus cadou in tichete valorice si cadouri "de fete" (parfumuri, creme)... Dar si noi muncim #:-S cel putin unii dintre noi...

Multumesc frumos>:D<>:D<>:D<

Repet: Am glumit.

Te felicit, esti norocoasa.
Noi nu cred ca vedem vreo prima anul asta si chiar daca se va da mai mult de 200 ron nu am luat niciodata :)) Daaaaaaaaaaar, sunt buni si aia !!

Cami_
03.12.2008, 14:45:21
Stiu ca ai glumit!!! Crezi ca m-as fi gandit altfel?!

:*

Cami_
03.12.2008, 14:51:47
Sunt norocoasa dar nu e nici pe departe cel mai mare noroc al meu. :D

compact
04.12.2008, 11:04:26
#-o si eu tot la asta ma gandeam...65% din salariu e prima...deci salariul este....=(( e bine pentru ea, Doamne fereste, nu e rau...e rau pentru mine :((
ce sa zic de mine, ca nu ne dau prime...anul trecut a fost o cina la un restaurant ales de noi ( sotii daca au venit au platit separat) pe care a platit-o unul dintre sefi ( cica din banii lui, nu ai firmei!!!) .
apoi am mai primit un bon valoric de 50 ron :|
anul asta....nici gand de asa ceva!!!

diferenta dintre Bucuresti si Constanta :-"

noi am avut anul trecut:
- cadou simbolic de sf nicolae
- cadou de craciun (de 30 euro)
- prima de 500 lei
- cina la restaurant

anul asta o sa fie cam la fel, prima o sa fie mai mare, dar in bonuri cadou.

ps. eu m-am agitat ca sunt pe HR<:-P

gabitza_sta
04.12.2008, 14:10:37
Eu macar nu am asteptari de Craciun, ca stiu sigur ca nu o sa primesc nimic. In ianuarie intru deja in al 4-lea an de cand lucrez la ei si stiu ca politica este de a nu se da prime de Craciun. Niciodata nu s-au dat....
Avem party de Craciun in cluburile de fitze (deschise numai pentru noi)...

In schimb in primavara urmeaza evaluarea si bonusul de performanta...sper sa fie...ca in fiecare an a fost...dar acum cine mai stie.

Eu lucrez intr-o banca si la noi "gluma" (destul de amara de fapt) e aia cu "care e culmea optimismului unui bancher?
Sa isi calce duminica seara 5 camasi" =)) =)) =))
G.

alexandra2009
04.12.2008, 14:33:23
Prime de Craciun si de Pasti..? hm.. cred ca seful meu nu a auzit de expresiile astea... Defapt ma insel.. am primit prima de Craciun.. mai devreme defapt.. vestea ca se inchide biroul.... deci prima anul acesta a fost anuntul sa-mi caut de lucru... Naspa rau...

Ale....

oana99
04.12.2008, 14:37:48
Eu primesc prima numai de Craciun.Anul trecut am luat 1300 ....buuuun,pe care i-am terminat pe toti pe cadouri pt familie.;))De Paste am primit doar "Sincere felicitari":-p Anul acesta chiar nu stiu cat voi mai primi,si cu recesiunea asta...cine stie:))

gabriela_rgh
04.12.2008, 14:39:33
Anul trecut am primit tichete cadou la sarbatori de 200 ron.Anul acesta nu se mai stie...vom afla in curand.
|-) |-) |-) |-)

gabriela_rgh
04.12.2008, 15:02:31
Eu primesc prima numai de Craciun.Anul trecut am luat 1300 ....buuuun,pe care i-am terminat pe toti pe cadouri pt familie.;))De Paste am primit doar "Sincere felicitari":-p Anul acesta chiar nu stiu cat voi mai primi,si cu recesiunea asta...cine stie:))
1300 ron e chir bine!
E drept ca noi avem prime de Craciun, de Paste, de ziua noastra, de * martie insa nu asa consistente.Oricum e un gest frumos al firmei si noi il apreciem.

biribishpampela
04.12.2008, 15:02:53

wow! super prima!!! mai sunt locuri disponibile la voi?:D :D

anul trecut de Craciun am primit 200 ron, de 1 si 8 martie 200 ron iar de Paste 200 ron. sper ca anul asta sa primim mai mult...:-"

gabitza_sta
04.12.2008, 15:56:56
Prime de Craciun si de Pasti..? hm.. cred ca seful meu nu a auzit de expresiile astea... Defapt ma insel.. am primit prima de Craciun.. mai devreme defapt.. vestea ca se inchide biroul.... deci prima anul acesta a fost anuntul sa-mi caut de lucru... Naspa rau...

Ale....
Serios? :(
Imi pare foarte rau pentru tine...e o situatie foarte neplacuta sa te trezesti sub presiunea cautarii unui loc de munca cand nu te astepti.
Sper sa ai noroc si sa iti gasesti ceva care sa te multumeasca.
G.

biribishpampela
04.12.2008, 16:22:51
tocmai am primit prima de Mos Niculae: 100 lei[-X

maxine
04.12.2008, 16:28:23
Eu macar nu am asteptari de Craciun, ca stiu sigur ca nu o sa primesc nimic. In ianuarie intru deja in al 4-lea an de cand lucrez la ei si stiu ca politica este de a nu se da prime de Craciun. Niciodata nu s-au dat....

In schimb in primavara urmeaza evaluarea si bonusul de performanta...sper sa fie...ca in fiecare an a fost...dar acum cine mai stie.

Eu lucrez intr-o banca si la noi "gluma" (destul de amara de fapt) e aia cu "care e culmea optimismului unui bancher?
G.

=))=))=)) A circulat si pe la mine pe la munca bancul asta. Asta e, facem si noi haz de necaz

Ioana85
04.12.2008, 16:32:20

Tinanad cont de informarea pe care am primit-o acum 5 minute, conform careia sunt concediati cateva sute de colegi din Anglia... cred ca notiunea de prima de Craciun nu mi se mai pare relevanta.

anabella
04.12.2008, 16:36:27
noi anul trecut am primit de paste 300 lei, iar de craciun 500 lei
plus petrecere la inceputul fiecarui an, ca noi de obicei sarbatorim inceperea noului an, nu sfarsitul celui precedent :)
anul asta de paste spre ex a urcat la 400 lei, cred ca de craciun luam mai mult, sper de fapt, ca pe noi criza nu ne-a afectat in nici un fel ca si companie la nivel mondial

dalayla
04.12.2008, 16:37:18
bv tie..la noi nici poveste de asa ceva,si daca mentioneaza cineva sefi se fac ca nu aud;))

biribishpampela
04.12.2008, 16:50:23
bv tie..la noi nici poveste de asa ceva,si daca mentioneaza cineva sefi se fac ca nu aud;))
deci se poate si mai rau... :(

compact
04.12.2008, 17:49:23
pai ti se pare putin prima de MOS NICOLAE 100 lei? :O

CRYSSI
04.12.2008, 19:48:26
Nici noua nu ni se dau bani. In schimb, ni se dau rucsacuri, agende, si anul asta de 8 Martie am primit o floare in ghiveci:-$ .

gabriela_rgh
04.12.2008, 19:53:19
La noi Mos Nicolae vine doar pentru copiii angajatilor!Anul acesta sau trimis pachete cu dulciuri pentru strumfi:)!<:-P

bianca82
04.12.2008, 20:36:53
Eu sunt cadru didactic si la noi se considera prima al 13-lea salariu care nu stiu cum il calculeaza dar e mic rauuuuuuuuu...tichete cadou am primit anul asta de Paste dar acum nu se mai aude nimic asa ca....noi profesorii suntem "foarte fericiti" din punct de vedere material..:(

Froggy
04.12.2008, 20:38:37
La noi Mos Nicolae vine doar pentru copiii angajatilor!Anul acesta sau trimis pachete cu dulciuri pentru strumfi:)!<:-P

Si sotul a primit bonuri in valoare de 150 de lei pt bebe, insa la mine la job NIMIC, nici macar prima de nastere nu mi-au dat, daramite prima de sarbatori :))

biribishpampela
05.12.2008, 10:57:33
sincer ma asteptam la mai mult dar vad ca a devenit obisnuinta sa ne dea prima 100 lei la fiecare sarbatoare. probabil vom mai primi 100 lei de Mos Craciun..:)

Ballet
05.12.2008, 11:00:20
Azi dimineata am auzit la radio ca un angajator zicea ca cea mai mare prima de Craciun e ca mai au oamenii serviciu si in 2009. E f trist, dar din pacate....are dreptate....:(

gabitza_sta
05.12.2008, 11:05:11
Tinanad cont de informarea pe care am primit-o acum 5 minute, conform careia sunt concediati cateva sute de colegi din Anglia... cred ca notiunea de prima de Craciun nu mi se mai pare relevanta.
Imi pare rau de colegii tai. In ce industrie lucrezi??
Pana la urma si la chestia asta cu concedierile se aplica "mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe inima".
E normal sa iti para rau pentru ei, dar cel mai important e sa nu ti se intample tie. Bafta multa, sper sa nu se intample si mai rau....
G.

danniella
05.12.2008, 11:17:49
nici noua nu ni se va da nimic pentru ca au fost concediati 50 de colegi si ne baga in ochi lozinca crizei economice.:-w

Ioana85
05.12.2008, 11:30:00
Imi pare rau de colegii tai. In ce industrie lucrezi??
Pana la urma si la chestia asta cu concedierile se aplica "mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe inima".
E normal sa iti para rau pentru ei, dar cel mai important e sa nu ti se intample tie. Bafta multa, sper sa nu se intample si mai rau....
G.

Real estate... iar in UK chiar a stagnat totul... ca si in Romania, de altfel, dar nu atat de grav ca la ei. Eu vreau sa apuc sa intru in prenatal... si dupa aia ce-o fi o fi. Momentan la noi nu se aud zvonuri, de lucru avem in continuare, dar tot e ciudat rau sa primesti asemenea mail inainte de sarbatori. :-s

simik
05.12.2008, 16:48:52

G.
Subscriu.....ma aflu exact in aceeasi situatie. Cel putin al meu sot ia si prima, are si petrecere de craciun(cu sotiile/sotii) si revelion organizat de firma! Macar daca dintr-o parte nu e mai nimik, din cealalta parte este destul de ok!

gabitza_sta
07.12.2008, 21:40:38
Real estate... iar in UK chiar a stagnat totul... ca si in Romania, de altfel, dar nu atat de grav ca la ei. Eu vreau sa apuc sa intru in prenatal... si dupa aia ce-o fi o fi. Momentan la noi nu se aud zvonuri, de lucru avem in continuare, dar tot e ciudat rau sa primesti asemenea mail inainte de sarbatori. :-s
Stai linistita, tu la bebe trebuie sa te gandesti. De cand ai intrat cam in luna a 4-a si doctorul iti da certificatul ca esti oficial insarcinata, nu mai au cum sa te dea afara.
Eu asa stiu....mai cinteste codul muncii. Mie asa mi-a spus o gagica de la HR cu care ma inteleg super bine.
Deci ai grija de bebe, e tot ce conteaza. Jobul tau e sigur.
G.

compact
08.12.2008, 14:26:10
de mos nicolae: o ciocolata mare (300gr), un mos craciun de ciocolata (mititel) si niste ciocolatele pt brad <:-P

Fluturas
08.12.2008, 14:32:36
de mos nicolae: o ciocolata mare (300gr), un mos craciun de ciocolata (mititel) si niste ciocolatele pt brad <:-P

Buneeeeeeeeeeeeee !!!!!!!!!!! \:D/

Ioana85
08.12.2008, 14:43:38
Stai linistita, tu la bebe trebuie sa te gandesti. De cand ai intrat cam in luna a 4-a si doctorul iti da certificatul ca esti oficial insarcinata, nu mai au cum sa te dea afara.
Eu asa stiu....mai cinteste codul muncii. Mie asa mi-a spus o gagica de la HR cu care ma inteleg super bine.
Deci ai grija de bebe, e tot ce conteaza. Jobul tau e sigur.
G.

>:D< Nu ma agit, chiar nu cred sa se intample ceva rau. Insa, in caz de restructurare, pot sa-mi pierd jobul. Ma rog, n-o sa fie cazul. ;-)

dalayla
12.12.2008, 13:06:05
Azi am nervi de numa numa...de pe 10 tb sa luam banii si se pare ca nici azi nu au de gand:-& :-& si ma pregatesc sa fac scandal:-<
cel mai aiurea e ca sefii se folosesc de criza asta ca o scuza...intra banii in firma(lucrand la birou stiu asta) insa ii folosesc pe altceva si amana salariile la maxim,iar daca muncitorii intreba le arunca imediat "ce voi nu stiti ca e criza,de unde bani?? o sa-i primiti mai tarziu...fiti recunoscatori ca aveti slujbe sigure"..bla bla:-& :-&

gabitza_sta
12.12.2008, 14:57:45
Azi am nervi de numa numa...de pe 10 tb sa luam banii si se pare ca nici azi nu au de gand:-& :-& si ma pregatesc sa fac scandal:-<
cel mai aiurea e ca sefii se folosesc de criza asta ca o scuza...intra banii in firma(lucrand la birou stiu asta) insa ii folosesc pe altceva si amana salariile la maxim,iar daca muncitorii intreba le arunca imediat "ce voi nu stiti ca e criza,de unde bani?? o sa-i primiti mai tarziu...fiti recunoscatori ca aveti slujbe sigure"..bla bla:-& :-&
E un comportament foarte aiurea din partea lor. Patronii / sefii de la noi din tzara chiar nu au conceptia conform careia resursa umana este cea mai valoroasa...si clar nu se poarta ca atare.
Si ce poti sa faci cu o mana de angajati suparati ca nu isi mai primesc salariile? Randamentul scade, nemultumirile cresc....sper sa va luati banii cat mai repede.
G.

ella-ling
12.12.2008, 22:02:02
eu primesc intotdeauna prima de sarbatori, ptr ca sunt angajata la stat si e o clauza contractuala.

Anul asta au fost 1000 euro, le-am gasit repede folos;) Ce nu mai primim sunt bani de concediu, existau inainte, intre timp au renuntat la ei...

Fluturas
12.12.2008, 22:31:14
eu primesc intotdeauna prima de sarbatori, ptr ca sunt angajata la stat si e o clauza contractuala.

Anul asta au fost 1000 euro, le-am gasit repede folos;) Ce nu mai primim sunt bani de concediu, existau inainte, intre timp au renuntat la ei...

Prima 1000 euro ?!?! Lucrezi la stat ?!?!:talk_01: :talk_01:

Sper ca esti multumita .... ;;) ;))

ella-ling
12.12.2008, 22:33:36
Prima 1000 euro ?!?! Lucrezi la stat ?!?!:talk_01: :talk_01:

Sper ca esti multumita .... ;;) ;))
sunt;));))...ca sa nu creez confuzie, nu e statul romanesc.

Fluturas
12.12.2008, 22:37:06

Ah !!! recunosc ca te-am boscorodit un pic =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Anyway, asta da prima !!!!!^:)^

pisoias
12.12.2008, 23:05:27

hmmm....frumoasa prima.este mai mare deacat salarul meu....

Brone
12.12.2008, 23:12:05
Cred ca sunt un caz fericit... nu iau prime mari ... dar ceva se da.. de 1 martie ... de 8 martie ... de pashte.. de craciun.,... Mai cate un parfum.. dulciuri... mai ceva de imbracat (cand pleaca sheful cu sotzia in concediu..ca ea shtie ce marime purtam :)) ) Chiar am shef bun :)

dandelion
13.12.2008, 10:32:12
Eu sunt chiar curioasa daca o sa primesc ceva de Sarbatori de la serviciu...sunt singurul lor angajat oficial, deci ar putea fi chiar darnici, dar ma indoiesc =))

filipcarol
13.12.2008, 13:26:34
la noi la serv cica s-ar da ceva prime...dar eu nu primesc pt ca sunt angajata de 2saptamani. oricum...dupa o sapt de munca ne-au dus la sinaia la christmas party si acolo am primit un aparat foto nikon coolpix s60 care e 13 mil pe piata plus ca ne-au dat si card de 4gb si husa din piele la el. asa ca pot sa zic ca mi-am luat prima. eu sunt multumita :)

finica
13.12.2008, 13:28:52
Eu aștept încă ... anul trecut soțul a luat 20 mil, acum sunt curioasă să văd cât voi lua și eu ... având în vedere că acum lucrez în aceeași firmă cu el:-\

ralu_ela
14.12.2008, 12:23:21

G.

si eu tot intr-o banca lucrez....insa noi primim mereu de Craciun al 13-lea salariu....se dau bonuri cadou pentru cei care au copii( nu stiu cate pt ca nu ma incadrez inca in aceasta categorie)....si se organizeaza petrecere

in primavara se dau bonusurile de performanta.....2,3 salarii in functie de calificativul obtinut

vicky
14.12.2008, 12:30:49
acu' 2 ani prima de craciun cam 10 mil, anul trecut 8 mil si reprezentau procent din salariu, dar cu anumite praguri impuse. idea e ca daca salariul sare de un anumit prag procentul scade :). mai avem petrecere de craciun in fiecare an organizata cu mancare, bautura , concerte si tombola intr-o locatie din buftea (na, multi angajati necesita spatiu mare). anul acesta nu se aude nimic de petrecerea de craciun, probabil nu sunt bani.

de paste 2 mil de angajat/ suma fixa
de 1 martie 1 mil/ femeie

primele de craciun si revelion le luam la dublu pt ca si sotul lucreaza la aceeasi firma.

ps: putem ramane totusi la topic?

judie
15.12.2008, 13:21:02
Mi-am amintit ca anul trecut de Craciun ni s-a spus " au scazut primele fata de anul trecut fiindca am iesit in pierdere la proiectul X "...:( anul asta nu stiu ce pierderi au fost ca nu ne-au mai dat deloc prime....asta e, am inghitit-o si am mers mai departe, bine k au dat ceva pt copii totusi-jucarele :))

Habib
15.12.2008, 15:32:47
am luat si eu prima, jumatate fata de anul trecut............din cauza crizei!
decat deloc, e bun si-atat:-<

Ninia81
15.12.2008, 22:37:31
Scuze pentru off topic dar trebuie sa va arat asta:http://www.scribd.com/doc/69494/Cine-sa-fie-sef
Noi am lesinat de ras astazi la serviciu.:D

judie
15.12.2008, 23:09:20
Muult prea misto !!! Dati scroll in jos si lesinati de ras ca noi=))

Scuze pentru off topic dar trebuie sa va arat asta:http://www.scribd.com/doc/69494/Cine-sa-fie-sef
Noi am lesinat de ras astazi la serviciu.:D

vicky
16.12.2008, 09:22:41
prima de craciun

.

compact
16.12.2008, 09:39:57
prima de craciun

.
f tareee =))=))

AncutaElena
16.12.2008, 10:46:26
prima de craciun

.

:O :)) :)) :))

finica
16.12.2008, 20:00:16
prima de craciun

.
Îți ajunge de o ciorbă?=))=))=))

MachuPicchu
17.12.2008, 09:44:22
eu am primit ieri prima de craciun in valoare de 500 lei <:-P<:-P<:-P (anul trecut am primit 1000 lei), dar nu credeam c-o sa primesc mai mult avand in vedere criza care ne papa din lucrari + ca a mai aparut un coleg de munca ....

compact
17.12.2008, 14:59:55
eu maine primesc prima, cadoul si avem si cina festiva :D

de abia astept :D:D:D

ione_ionela
18.12.2008, 13:04:59
prima de craciun

.

super tare =))=))=))

compact
18.12.2008, 13:10:53
sigur ca sunt extrem de incantata (ca doar eu m-am ocupat de tot)....

Cadou: 1 cutie f mare de turta dulce, 1 album foto din lemn (din Bam Boo), 1 st sampanie, 1 cutie bomboane, intr-un sac de craciun si am pus si........o lumanare pictata manual cu o parte din logo-ul firmei (semn distinctiv)...

Prima: Bonuri cadou de 750 lei

Cina: aperitiv, felul 2, desert si surpriza: tort portocaliu (culoarea firmei) si sampanie ;))

pisoias
18.12.2008, 13:19:01

Cadou: 1 cutie f mare de turta dulce, 1 album foto din lemn (din Bam Boo), 1 st sampanie, 1 cutie bomboane, intr-un sac de craciun si am pus si........o lumanare pictata manual cu o parte din logo-ul firmei (semn distinctiv)...

Cina: aperitiv, felul 2, desert si surpriza: tort portocaliu (culoarea firmei) si sampanie ;))

super.suna bine.

meliaro
18.12.2008, 13:26:54
In Spania avem 14 salarii pe an: 12 + 1 la 6 luni, +1 la 6 luni.
Sunt salarii intregi, si vin ca painea calda.8-} ...In plus, avem cadourile de Craciun, fiecare companie dupa posibilitati (anul asta mai saracut, este adevarat, dar este!!!!). Eu am avut: 2 sticle de sampanie, 1 de lambrusco, 2 de vin, 4 cutii de un dulce tipic (turron), un chorizo ( un fel de carnat/salam semi-uscat) si un salchichon ( tot un fel de salam, asemanator cu salamul de sibiu, dar nu atat de bun;;) ).

SI cina de la companie....la care anul asta nu voi merge, pentru ca plecam la socrii:-L )

Fluturas
18.12.2008, 13:32:26

Te urasc punct

dannas
18.12.2008, 13:34:02
noi am luat ieri prima in valoare de 1000 ron in tichete cadou....si cate un cadou din partea firmei, specific de carciun: cozonac, vin,ciocolata...

Am bani de cadouri.....super................<:-P <:-P <:-P

petrecerea de sf de an a avut loc de sf nicolae, a durat 3 zile ....cu cazare si papica....si muzica la maxim!!!!!! Dar fara sotior!!(:| dar a fost fain...;;)

meliaro
18.12.2008, 13:43:43
petrecerea de sf de an a avut loc de sf nicolae, a durat 3 zile ....cu cazare si papica....si muzica la maxim!!!!!! Dar fara sotior!!(:| dar a fost fain...;;)[/quote]

Si la noi se merge fara acompaniant, doar colegii si sefii:-s si stam amestecati, sa nu-i putem barfi (pe sefi). Dar este amuzant, ca se cam cherchelesc, si ii vezi cum li se impleticeste limba....=))

Fluturas
18.12.2008, 13:44:51
noi am luat ieri prima in valoare de 1000 ron in tichete cadou....si cate un cadou din partea firmei, specific de carciun: cozonac, vin,ciocolata...

Am bani de cadouri.....super................<:-P <:-P <:-P

petrecerea de sf de an a avut loc de sf nicolae, a durat 3 zile ....cu cazare si papica....si muzica la maxim!!!!!! Dar fara sotior!!(:| dar a fost fain...;;)

Si pe tine te urasc :-< tot punct

LILICA
18.12.2008, 13:47:27
8-} Am luat si eu prima desi de la sfarsitul lunii mai nu am mai fost la serviciu...nu pot sa cred.^:)^

Anghelescu
18.12.2008, 13:50:35
La noi nu se da nimic:(((((((, nici prima, nici petrecere, nici cadou, nici excursie, nimic, naza, zero:((((((( ...iar de zile libere inca:-< nu stim nimic ... nici cand vom lucra, nici de cand ... vai de brambureala de aici ... slava cerului insa ca salariile au ramas la fel si nu e putin lucru!
Va pup si va felicit pt cele primite!

willy
18.12.2008, 13:54:37
primim si noi tichete cadou=)) cred ca maxim 200 de lei. sa mai zicem noi ca nu e criza:-" ... asta a fost replica sefului de departament

Azumi
18.12.2008, 13:57:45
sotul a primit si el 800 si ceva de lei...dupa ce s-au scazut taxele..oricum sunt bineveniti<:-P

dannas
18.12.2008, 16:48:16
Si pe tine te urasc :-< tot punct

>:D< >:D< >:D< STIU CA E O SUMA DESTUL DE MARE , DAR NOI LUCRAM LA O FIRMA EMITENTA DE TICHETE SI ITI DAI SEAMA CA NU PUTEA SA DEA BANI...IAR TICHETELE NU SE IMPOZITEAZA, DAR AM AVUT SI ANI IN CARE NU AM LUAT NIMIC (DAR NU LA FIRMA ASTA).

Fluturas
18.12.2008, 16:54:56
>:D< >:D< >:D< STIU CA E O SUMA DESTUL DE MARE , DAR NOI LUCRAM LA O FIRMA EMITENTA DE TICHETE SI ITI DAI SEAMA CA NU PUTEA SA DEA BANI...IAR TICHETELE NU SE IMPOZITEAZA, DAR AM AVUT SI ANI IN CARE NU AM LUAT NIMIC (DAR NU LA FIRMA ASTA).

Am glumit>:D<>:D<>:D< Fac si eu haz de necaz.

Noua "ne-a dat ocazia" sa ne luam cate o pereche de pantofi...din stoc #-o Nici nu ma duc sa-i iau :|

butterfly_ionela
19.12.2008, 12:41:20
Am primit si eu si sotul primele de sarbatori; eu am luat 1500 lei, iar sotul 1000 lei. Ma bucur mult pentru acesti banutzi; sincer, nu ma mai asteptam sa primesc ceva!

danniella
19.12.2008, 12:48:21
Am primit si eu si sotul primele de sarbatori; eu am luat 1500 lei, iar sotul 1000 lei. Ma bucur mult pentru acesti banutzi; sincer, nu ma mai asteptam sa primesc ceva!
moaamaaaaaaa:O :O :O
dar unde lucrezi ?

Fluturas
19.12.2008, 12:58:59

Felicitari ! Astea da prime !!! :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_07:

butterfly_ionela
19.12.2008, 13:19:19
moaamaaaaaaa:O :O :O
dar unde lucrezi ?

La o societate producatoare si distribuitoare de confectii...

biribishpampela
19.12.2008, 13:28:44
noi tocmai am fost anuntati ca incepand cu 1 ian ni se va reduce salariul... procentul nu-l stim inca...:(( :((

Anghelescu
19.12.2008, 13:33:16
noi tocmai am fost anuntati ca incepand cu 1 ian ni se va reduce salariul... procentul nu-l stim inca...:(( :((
Offfffffffffffffff ....>:D< >:D< >:D< ... eu nici nu ma gandesc la prima, sper doar din tot sufletul sa nu ne atace salarii sau cine stie ce si mai rau ... doamne ajuta sa fie bine si sa vina un an linistit si rodnic!

biribishpampela
19.12.2008, 13:51:29
Offfffffffffffffff ....>:D< >:D< >:D< ... eu nici nu ma gandesc la prima, sper doar din tot sufletul sa nu ne atace salarii sau cine stie ce si mai rau ... doamne ajuta sa fie bine si sa vina un an linistit si rodnic!
sincer, este de apreciat ca nu ne da afara... chiar si asa, este dificil... sper sa trecem cu bine peste si sa avem parte cu totii de mai multa liniste anul viitor![-o< [-o<

roxana32
20.12.2008, 08:48:37
Buna fetelor! Eu am primit 450 lei "prima de sarbatori". Am fost tare dezamagita deoarece anul trecut prima a fost 900 lei. Mi-a lasat un gust amar....:(:(Noroc cu sotul meu el primeste 1800 prima+900 lei bonus

vicky
20.12.2008, 15:31:26
Buna fetelor! Eu am primit 450 lei "prima de sarbatori". Am fost tare dezamagita deoarece anul trecut prima a fost 900 lei. Mi-a lasat un gust amar....:(:(Noroc cu sotul meu el primeste 1800 prima+900 lei bonus

nemultumitului i se ia darul :))
angajatorul tau si-a asumat prin contract obligatia sa iti dea prima de craciun anual in valoare de x lei? al meu nu :)

nu zic acum ca trebuie sa fim vesnic recunoscatori pt ca ne-au dat, dar nici sa ne lase gust amar ca am primit niste milioane.

denisa1
20.12.2008, 21:40:08
La noi doar sotul ia prima..1300 lei si tichete cadou de 80 lei pt bradul de Craciun! Tot e bine mai ales ca acum 2 saptamani au dat previz de concediere la 200 de oameni!(un soi de cadou de sarbatori :-& :-& :-& Bine ca nu sa numarat si el printre ei!#:-S
Eu nu iau prima ca sunt angajata firmei noastre si merge tare rau acum! Poate altadata! Am preferat sa platesc taxele si impozitele si sa raman eu fara banuti decat sa ajunga firma falimentara! Noroc ca nu avem si alti angajati ca nu stiu sincer ce faceam! Inainte cand lucram la alte firme mereu luam prime ! Si de fiecare data erau date dupa merit..nu faceam norma, nu luam prima! E primul an dupa 6 lucrati in care nu iau prima... cred ca intru in depresie;)) !

compact
21.12.2008, 15:33:14
nemultumitului i se ia darul :))
angajatorul tau si-a asumat prin contract obligatia sa iti dea prima de craciun anual in valoare de x lei? al meu nu :)

nu zic acum ca trebuie sa fim vesnic recunoscatori pt ca ne-au dat, dar nici sa ne lase gust amar ca am primit niste milioane.
asa e <:-P

ps. si eu am avut 2 colegi nemultumiti....unul din cauza primei (ca e prea mica....) si altul din cauza cadoului (ca ar fi preferat un cozonac)....

in sfarsit...le-am zis ambilor ca ma asteptam la comentarii din partea lor si le-am facut morala :))

ps. daca s-ar da prime in functie de performante......cred ca ar fi discutii interminabile (cei care muncesc mai putin ar avea cele mai mari prentetii)

dana33
22.12.2008, 16:00:44
am primit si eu azi prima de sarbatori in valoare de 570ron.sotul nu a primit nimic.

danniella
22.12.2008, 16:15:58
macar de as fi ramas si eu cu un gust amar dupa o prima de 450 lei=)) =))
fii multumita ptr ca altii nu au primit nimic desi au muncit ca robii tot anul#:-S

ione_ionela
22.12.2008, 16:20:22
buna fetelor
bucurati va cu putinul care la ti luat.
mie nu mi a dat nimeni nimic.asta e .

pupici.:* sa aveti sarbatori fericite si un an nou mai bun decat acesta.

andrapopa
22.12.2008, 16:30:56
Eu am primit 300 de lei prima... Primele sunt diferentiate, se pare ca in functie de salariu. Mi s-ar parea normal ca toata lumea din firma sa ia aceeasi prima, ca doar tot Craciun e pt. toti!

simona_ramona
23.12.2008, 09:02:51
Mai cu primele astea e belea.Si noi ne asteptam la serviciu ca in alti ani intre 300-500 ron,dar anu asta vad ca pana acum a dat doar un curcan de 10 kg.Tot e bun decat deloc.=P~

Cami_
23.12.2008, 09:10:30
Am luat si eu prima: 1800 lei.

Dar, desi chiar aveam nevoie de banii astia, parca nici nu pot sa ma bucur de ei ca in alti ani, cand vad atatia prieteni si cunostinte care sunt in situatia de a li se reduce salariul, de a-si pierde job-ul...:(

pisoias
23.12.2008, 09:22:45
Mai cu primele astea e belea.Si noi ne asteptam la serviciu ca in alti ani intre 300-500 ron,dar anu asta vad ca pana acum a dat doar un curcan de 10 kg.Tot e bun decat deloc.=P~

si noi ne asteptam la o prima....dar nu m primit nimic.(:|:-ssi ma bazam pe banii de prima.>:P

gabitza_sta
23.12.2008, 10:32:44
Curcan zici?????? =P~ =P~ =P~ Unde lucrezi, zau asa...ca dau si eu o fuga.
G.

Catalina_MC
24.12.2008, 22:15:11
Aici unde eu lucrez primele se dau numai in conditii extra-speciale. Nu vreau sa jignesc si imi cer scuze daca o fac. In Romanica prima o ia si o femeie de serviciu insa eu inteleg prin asta o bonificatie, o gratitudine a firmei fata de cel care a care si-a adus aportul semnificativ la bunul mers al acesteia.

finica
26.12.2008, 13:25:28
Eu și soțul (lucrăm la aceeași firmă) am luat anul ăsta 4.000 lei (prima + diferența pentru concediul neefectuat), acum mai urmează și avansul de 2.000 lei ... așa că let's party!<:-P<:-P<:-P

sugarlips
27.12.2008, 14:28:49
Eu și soțul (lucrăm la aceeași firmă) am luat anul ăsta 4.000 lei (prima + diferența pentru concediul neefectuat), acum mai urmează și avansul de 2.000 lei ... așa că let's party!<:-P<:-P<:-P

uoau....asa da prima...
spor la cheltuit...<:-P

finica
27.12.2008, 17:44:36
uoau....asa da prima...
spor la cheltuit...<:-P
Mulțumesc, am avut deja#-o#-o#-o

gabitza_sta
27.12.2008, 23:48:42
Aici unde eu lucrez primele se dau numai in conditii extra-speciale. Nu vreau sa jignesc si imi cer scuze daca o fac. In Romanica prima o ia si o femeie de serviciu insa eu inteleg prin asta o bonificatie, o gratitudine a firmei fata de cel care a care si-a adus aportul semnificativ la bunul mers al acesteia.
Chestia asta difera de la firma la fima. Sunt unele care ii spun "prima anuala" si care e introdusa in contractul de munca, altii ii spun "bonus de vacanta" si ti-l dau cand pleci in vacanta...altii ii spun "participare la profit" si aia in principiu se da in functie de evaluare / performanta si nu se da la toata lumea, exact cum spuneai si tu.
Totul difera...sunt locuri in care am lucrat in care primeam bonus de vacanta un salariu intreg....bugetarii primesc al 13-lea salariu.
Da e corect ca ia si femeia de serviciu, dar daca a fost un an bun si compania a avut profit, si-a depasit targetul, etc nu e ok sa isi multumeasca si angajatii?
Am auzit si de companii unde numai managerii primeau bonusuri...si asta se reflecta in nemultumiri din partea celor "de rand".
G.

vicky
28.12.2008, 11:32:20
am avut si petrecerea de craciun in The Player (http://www.theplayer.ro/) si prima 1250 ron

veverita31
28.12.2008, 12:12:51
am avut si petrecerea de craciun in The Player (http://www.theplayer.ro/) si prima 1250 ron
clubul super tare, prima...bunicica o:-).Eu am primit 1000 ron desi sunt in CM, iar sotul meu a primit in bonuri cadou 500 ron.Fain pentru criza pe care se spune ca o traversam.

picolla
28.12.2008, 12:24:39

super fain locul unde ati vut petrecerea de craciun!
la noi prime nu se dau. se da al 13-lea(la cine are dreptul) si al 14-lea salariu in anumite domnenii. sotul anul asta le-a luat pe amandoua ,al 13-lea acum si cel de-al 14-lea in vara dupa nunta cand nici nu ne asteptam. anul asta nici petrecerea de craciun n-au mai dat-o (aici merg angajatii cu familiile,sefii nici nu vin) ca nu s-au pus sefii de acord care saa plateasca.=))

Catalina_MC
29.12.2008, 17:50:41
Chestia asta difera de la firma la fima. Sunt unele care ii spun "prima anuala" si care e introdusa in contractul de munca, altii ii spun "bonus de vacanta" si ti-l dau cand pleci in vacanta...altii ii spun "participare la profit" si aia in principiu se da in functie de evaluare / performanta si nu se da la toata lumea, exact cum spuneai si tu.
Totul difera...sunt locuri in care am lucrat in care primeam bonus de vacanta un salariu intreg....bugetarii primesc al 13-lea salariu.
Da e corect ca ia si femeia de serviciu, dar daca a fost un an bun si compania a avut profit, si-a depasit targetul, etc nu e ok sa isi multumeasca si angajatii?
Am auzit si de companii unde numai managerii primeau bonusuri...si asta se reflecta in nemultumiri din partea celor "de rand".
G.

Ai si tu dreptatea tea, eu am primit .. ... CHF dar ca ''gratification'' caci in mod normal nu se dau, asta si vrea sa spun. Ce nu mi se pare normal e faptul ca acolo unde firmele nu merg sa se dea aceste prime de craciun in special acum cu criza asta. De exemplu Dacia unde se anunta restructurari masive dar s-au gasit bani pentru prime.

compact
30.12.2008, 10:06:31
Ai si tu dreptatea tea, eu am primit .. ... CHF dar ca ''gratification'' caci in mod normal nu se dau, asta si vrea sa spun. Ce nu mi se pare normal e faptul ca acolo unde firmele nu merg sa se dea aceste prime de craciun in special acum cu criza asta. De exemplu Dacia unde se anunta restructurari masive dar s-au gasit bani pentru prime.
Sunt de acord. Cum se simt cei care sunt dati afara....cand cu banii pentru 1-2 prime ii mai puteau tine o luna =((

anca_toader
23.11.2009, 21:12:08
super fain locul unde ati vut petrecerea de craciun!
la noi prime nu se dau. se da al 13-lea(la cine are dreptul) si al 14-lea salariu in anumite domnenii. sotul anul asta le-a luat pe amandoua ,al 13-lea acum si cel de-al 14-lea in vara dupa nunta cand nici nu ne asteptam. anul asta nici petrecerea de craciun n-au mai dat-o (aici merg angajatii cu familiile,sefii nici nu vin) ca nu s-au pus sefii de acord care saa plateasca.=))

Anul acesta se anunta ceva prime pe la voi ? La mine se anunta o prima de porc de 700 ron si o alta prima cam de 1500 ron.

ionut_tuo
01.12.2009, 09:49:38
Anul acesta se anunta ceva prime pe la voi ? La mine se anunta o prima de porc de 700 ron si o alta prima cam de 1500 ron.la mine se inchide pct de lucru,se restruct posturile
oare unde lucrezi de ai primele astea?

Fluturas
01.12.2009, 09:53:50
Anul acesta se anunta ceva prime pe la voi ? La mine se anunta o prima de porc de 700 ron si o alta prima cam de 1500 ron.

Huoooooooooooooooooooooooooooooooo =))=))=))

DDna
01.12.2009, 09:57:39
Da, sigur, prime ... sa zicem merci ca mai avem serviciu ......

butterfly_ionela
01.12.2009, 11:14:21
Da, sigur, prime ... sa zicem merci ca mai avem serviciu ......

Cred ca anul acesta nimeni nu se mai gandeste la prime. Important e sa-si primeasca salariul si sa aiba un loc de munca.
Cei care inca mai primesc prime de Craciun sunt niste norocosi

Anghelescu
01.12.2009, 11:25:52
Ce prime doamne?! .... cand eu sunt si azi la munca:-&

elenna
01.12.2009, 11:42:45
Ce prime doamne?! .... cand eu sunt si azi la munca:-&

Me too.....
Nici prime, nici party de Craciun!

Habib
01.12.2009, 11:44:07
anul asta nu se stie daca primim vreo prima
anul trecut s-a dat inca un salariu
nici party de craciun nu se face, doar o masa aici la firma:-< :-< :-<

dannas
01.12.2009, 13:36:22
prezent si eu azi la munca- desi e ziua romanilor...prime nu...anul trecut zici s-au dat ceva...anul asta se taie porcul...asta e petrecerea de craciun...un porc pentru 160 angajati...ce pretentii de prime?!!!:(

ionut_tuo
01.12.2009, 13:54:05
prezent si eu azi la munca- desi e ziua romanilor...prime nu...anul trecut zici s-au dat ceva...anul asta se taie porcul...asta e petrecerea de craciun...un porc pentru 160 angajati...ce pretentii de prime?!!!:(
da,chiar asa,ce pretentii sa mai avem de la angajatorii romani?:D

helenita
01.12.2009, 15:19:48

avem pretentii macar sa avem un loc de munca....

ps: ti-ai gasit pana la urma job? bv:*

helenita
01.12.2009, 15:21:40
Cred ca anul acesta nimeni nu se mai gandeste la prime. Important e sa-si primeasca salariul si sa aiba un loc de munca.
Cei care inca mai primesc prime de Craciun sunt niste norocosi

hey! deja are 9 luni cea mica???????? ce frumusica si grasuna e:x

picolla
01.12.2009, 16:21:56

dupa cum spuneam aici in general nu se dau prime,dar se dau acele 2 salarii in+ pe an. al meu ia ca-n totdeauna 2 salalrii in decembrie(celalalt a fost in august), la mine, primesc cadouri de la sefi si e posibil 100-200 in +(asta la ambele job-uri,cumulate)

picolla
01.12.2009, 16:24:10

pai eu zic ca e bine la tine,in comparatie cum este situaria acum in tara,chiar e foarte bne,sunt altii cared in cate am intels nu au deloc,sau foarte mica.

anca_toader
01.12.2009, 16:25:43
Si eu iau 1500 ron prima anuala si 700 ron prima de porc.

anca_toader
01.12.2009, 19:02:18
dupa cum spuneam aici in general nu se dau prime,dar se dau acele 2 salarii in+ pe an. al meu ia ca-n totdeauna 2 salalrii in decembrie(celalalt a fost in august), la mine, primesc cadouri de la sefi si e posibil 100-200 in +(asta la ambele job-uri,cumulate)

100- 200 ce ? ron, euro ? :D

ionut_tuo
02.12.2009, 11:17:49
Si eu iau 1500 ron prima anuala si 700 ron prima de porc.
cred ca te-am mai intrebat,unde lucrezi de ai primele astea?$-)

picolla
02.12.2009, 17:38:03
100- 200 ce ? ron, euro ? :D

euro.aceasta este mineda aici.

bubuuu
03.12.2009, 10:47:38
prima??? la dreapta poate =))

haideti sa va spun, anul acesta ni se ofera o petrecere de Craciun, intr-un mod organizat...in sfarsit...am eu o problema daca nu vreau sa merg, sunt antisociala???:D dar mie nu imi palc deloc petrecerile de acest gen, in care stam cu totii zicem "ave cezar" :D....sunt singura?:D

asa ca nu voi "beneficia" de prima

sunt singura antisociala sau mai sunt specineme ca mine ? =))

butterfly_ionela
03.12.2009, 11:42:02
hey! deja are 9 luni cea mica???????? ce frumusica si grasuna e:x

Da, a trecut timpul! Multumesc mult!:*
Scuze de off

gabitza_86
03.12.2009, 14:59:34
am inteles ca primele de sarbatori vor consta in tichete cadou deoarece nu se impoziteaza.asta in cazul in care se vor da prime...

dannas
03.12.2009, 15:21:55
am inteles ca primele de sarbatori vor consta in tichete cadou deoarece nu se impoziteaza.asta in cazul in care se vor da prime...

bune.....depinde si cat...ce bine a fost anul trecut cu ele....se pot lua atatea de ele.[-o<

Catalina2009
04.12.2009, 10:03:52
Si pe la noi se vehiculeaza impresionanta suma de 200 lei. Dar pana la urma e bine si asa...desi situatia nu este chiar asa de disperata si suntem si putini angajati.

anca_toader
20.03.2010, 10:50:10
De Paste se anunta vreo prima la voi ? Eu am luat acum vreo 2 zile , 5 mil...la sot inca nu se stie de nimic..dar nu cred.

laura_22
22.03.2010, 13:05:28
De Paste se anunta vreo prima la voi ? Eu am luat acum vreo 2 zile , 5 mil...la sot inca nu se stie de nimic..dar nu cred.
sincer, nu cred... nici nu stiam ca se dau prime de pasti... :-?

atheaa_me
22.03.2010, 13:11:24
sincer, nu cred... nici nu stiam ca se dau prime de pasti... :-?

prima..e un concediu fara plata:) merge?

Catalina2009
22.03.2010, 15:24:17
Anul asta primele lipsesc (oricum niciodata n-am primit de Pasti mai mult de 100 lei) :-" :-" :-"

Habib
22.03.2010, 16:00:08
de Craciun am primit 300 ron
de Paste nu primim nimic!

:-s :-s :-s

biribishpampela
22.03.2010, 16:11:41
la noi nu se dau prime. nu s-au dat niciodata, cu atat mai mult pe criza asta....
in anii trecuti primeam 100 lei de 1 martie si 100 de 8 martie dar anul asta nu i-am mai primit nici pe aia :(

laura_22
22.03.2010, 16:44:20
de Craciun am primit 300 ron
de Paste nu primim nimic!

:-s :-s :-s
noi am primit in iarna al 13-lea salariu... dar sincer, de paste nu sper la nimic...

Catalina2009
25.03.2010, 16:01:23
noi am primit in iarna al 13-lea salariu... dar sincer, de paste nu sper la nimic...
<:-P Primim pana la urma prima de Pasteo:-)

Habib
26.03.2010, 08:07:19
<:-P Primim pana la urma prima de Pasteo:-)

noi nu primim nimic!
100% - confirmat :(

CCC
28.03.2010, 11:42:25
Nici noi nu primim nimic de paste... iar de craciun am primit un cadou simbolic- desi lucrez la o multinationala... au strans si ai nostri cureaua...
De fapt de paste nu am primit niciodata, dar anul asta nu am primit nici cadou de 8 martie :-$

Princes
28.03.2010, 11:44:17
noi am primit de paste 75 de lei primaL-)

CCC
28.03.2010, 16:22:50
noi am primit de paste 75 de lei primaL-)

Foarte frumos..L-). As vrea si eu o prima cat de mica...:-<