PDA

Versiunea completa : Miresici din Marea Britanie

Pagini : [1] 2 3 4 5 6

ryanaro
17.11.2007, 17:16:11
Vad ca exista miresici de Amsterdam, de Austria, de Roma... Si nu exista tocmai miresici din UK :-B

Acum exista!!! Asa ca va poftesc aici la o shueta ^:)^

iulia
14.12.2007, 20:29:59
Vad ca exista miresici de Amsterdam, de Austria, de Roma... Si nu exista tocmai miresici din UK :-B

Acum exista!!! Asa ca va poftesc aici la o shueta ^:)^

Eu am mai descoperit o miresica... Hanna...

E brasoveanca... O sa ii zic sa intre si aici. :)>-

maridra
12.01.2008, 09:51:11
Ar trebui sa ma inscriu si eu aici, dar vad ca nu e deloc agitatie... Oare ce se intampla, nu sunt miresici in UK? >:/

ryanaro
12.01.2008, 11:04:45
Ar trebui sa ma inscriu si eu aici, dar vad ca nu e deloc agitatie... Oare ce se intampla, nu sunt miresici in UK? >:/

wow, nu stiam!!! :D tu unde stai?

maridra
12.01.2008, 11:24:58
wow, nu stiam!!! :D tu unde stai?
Eu inca nu stau, dar o sa stau peste cateva saptamani. Si mi s-a pus in dimineata asta un nod in gat si nu-l mai pot inghiti! #-o

ryanaro
12.01.2008, 11:32:02
Eu inca nu stau, dar o sa stau peste cateva saptamani. Si mi s-a pus in dimineata asta un nod in gat si nu-l mai pot inghiti! #-o

de ce?! nu mi spune ca deja ti e dor de rom si n ai plecat inca :-$

maridra
12.01.2008, 11:43:30
de ce?! nu mi spune ca deja ti e dor de rom si n ai plecat inca :-$

NUUU! Asta nu. Dar nici n-o sa recunosc ca mi-e putin cam teama. De fapt, de ce mi-ar fi? Am vazut pe-aici ceva discutii despre prietenii de dincolo pe care nu prea-i ai, despre faptul ca nu-ti gasesti locul, eul si mai stiu eu ce. :-"

adynutzaa
28.01.2008, 00:57:11
am gasit subiectul asta... insa vad ca e parasit :(
Si eu o sa fiu miresica din Uk, insa sper sa cumpar tot din Ro pt ca mi se par prea scumpe aici. Partea nasoala e ca nu am timp la dispozitie: o sapt in febr. si una inainte de nunta. Sper sa gasesc acum rochia si sa n-ajung inainte de nunta cu o sapt fara rochie, ca m-am resemnat ca o sa fac nunta fara verighete si o sa le luam dupa (pt ca dureaza vreo 3 sapt la comnda din pacate)
Voi va luati din UK?

ryanaro
28.01.2008, 09:46:51
Voi va luati din UK?

pai de oriunde ;;)

adynutzaa
28.01.2008, 10:24:10
pai de oriunde ;;)
.... ce raspuns lamuritor si la subiect... :-?

ryanaro
28.01.2008, 10:26:39
.... ce raspuns lamuritor si la subiect... :-?

pai este, si anume, de oriunde cumpar: de pe net, de aici, din franta, din rom am rochia... oriunde gasesc ceva ce mi place pt nunta, iau. :D

arekichan
15.02.2008, 21:03:46
buna fetelor. am si eu o mica intrebare: care e diferentza intre gown si dress?
in wikipedia am gasit
dress is a garment consisting of a skirt with an attached bodice or with a matching bodice giving the effect of a one-piece garment."

gown is any woman's garment consisting of a bodice and attached skirt.

dar cautand pe net rochii ( de mireasa evident), am gasit si "gowns" facute din corset + fusta (adik 2 bucati)

gown are si sensul de "rochie eleganta" sau e un cuv cu sens diferit intre "british english" si "american english"?

ryanaro
15.02.2008, 21:54:18
buna fetelor. am si eu o mica intrebare: care e diferentza intre gown si dress?
in wikipedia am gasit
dress is a garment consisting of a skirt with an attached bodice or with a matching bodice giving the effect of a one-piece garment."

gown is any woman's garment consisting of a bodice and attached skirt.

dar cautand pe net rochii ( de mireasa evident), am gasit si "gowns" facute din corset + fusta (adik 2 bucati)

gown are si sensul de "rochie eleganta" sau e un cuv cu sens diferit intre "british english" si "american english"?

R zice ca a dress you could wear around the house, but a gown is something more fancy ;))

arekichan
15.02.2008, 22:56:27
R zice ca a dress you could wear around the house, but a gown is something more fancy ;))
mersi lu R ptr raspuns :D

monicas
27.02.2008, 16:26:30
pai este, si anume, de oriunde cumpar: de pe net, de aici, din franta, din rom am rochia... oriunde gasesc ceva ce mi place pt nunta, iau. :D

Salut! si eu sunt in UK dar am nunta in Ro. Mi-am cumparat rochia de aici si deocamdata doar atat. Din pacate va trebui sa cumparam totul de aici pentru ca ajugnem acasa cu 1 sapt inante de nunta.

ryanaro
27.02.2008, 16:30:23
Salut! si eu sunt in UK dar am nunta in Ro. Mi-am cumparat rochia de aici si deocamdata doar atat. Din pacate va trebui sa cumparam totul de aici pentru ca ajugnem acasa cu 1 sapt inante de nunta.

pup. tu unde esti in uk? eu in yorkshire. ;))

monicas
27.02.2008, 16:35:44

eu sunt in Belfast...tot in est..dar pe cealalta insula... te pup!

christina03781
29.02.2008, 22:24:45
Buna fetelor. Si eu locuiesc in UK dar nunta o s-o facem in Romania......cam greu de organizat totul de aici, insa sa speram c-o sa iasa totul bine. Eu mi-am cumparat rochita de aici, desi la inceput cautam si pe site-urile din tara dar nu am gasit nimic deosebit care sa-mi placa. Insa sunt in dilema .....:-< , nu am gasit nimc pt cununia civila. Mi-ar place o rochita finuta si eleganta. Poate stiti voi unde as putea gasi. :*

arekichan
29.02.2008, 23:15:24
yorkshire??? suna tare "campenesc". ma face sa ma gandesc la un serial la care se uita mama "midsummer murders" nute plictisesti pe acolo?

ryanaro
01.03.2008, 17:36:20
yorkshire??? suna tare "campenesc". ma face sa ma gandesc la un serial la care se uita mama "midsummer murders" nute plictisesti pe acolo?

este tare campenesc LOL. :)) nu e genul meu deloc. mie mi plac betonul si asfaltul... sau cel putin piatra, ca in franta ;))... detest caramizile rosii. ;)) da, unde sunt acuma ma plictisesc. unde eram inainte nu ma plictiseam, ca york e oras medieval. urmatoarea mutare este pt leeds, un oras mai mare. ;-)

monicas
03.03.2008, 12:13:12
Buna fetelor. Si eu locuiesc in UK dar nunta o s-o facem in Romania......cam greu de organizat totul de aici, insa sa speram c-o sa iasa totul bine. Eu mi-am cumparat rochita de aici, desi la inceput cautam si pe site-urile din tara dar nu am gasit nimic deosebit care sa-mi placa. Insa sunt in dilema .....:-< , nu am gasit nimc pt cununia civila. Mi-ar place o rochita finuta si eleganta. Poate stiti voi unde as putea gasi. :*

ar trebui sa gasesti ceva in Debenhams. Acolo sunt intodeauna rochii frumoase.

monicas
03.03.2008, 12:15:53

trebuia sa incep cu "bine ai venit printre noi" asa ca scuze... Uite ca ne inmultim. tu unde esti?

christina03781
03.03.2008, 22:35:44
Buna si multumesc mult pentru raspuns.:* Eu sunt in Londra si saptamana trecuta am mers pe Oxford Street, am mers cam peste tot dar nu am gasit nimic care sa-mi placa :(. Sa fi mers oare prea devreme? Dar pe de alta parte imi e frica sa nu astept prea mult pt ca stiu ca dureaza in jur de 3 luni pana iti aduc comanda, rochia de mireasa am cumparat-o in ianuarie si numai la sf lui iunie o s-o primesc....cam mult de asteptat, nu? :* :* :*

monicas
04.03.2008, 11:31:37
Buna si multumesc mult pentru raspuns.:* Eu sunt in Londra si saptamana trecuta am mers pe Oxford Street, am mers cam peste tot dar nu am gasit nimic care sa-mi placa :(. Sa fi mers oare prea devreme? Dar pe de alta parte imi e frica sa nu astept prea mult pt ca stiu ca dureaza in jur de 3 luni pana iti aduc comanda, rochia de mireasa am cumparat-o in ianuarie si numai la sf lui iunie o s-o primesc....cam mult de asteptat, nu? :* :* :*

Destul de mult. Nu imi imaginam ca dureaza atat. Si eu mi-am cumparat-o tot in ianuarie dintr-un magazin care a avut reduceri masive - singura zi din an - si am luat-o pe loc. Am avut noroc sa gasesc exact ce mi-am dorit. Trebuie putin modificata dar asta e. Nu am vrut sa platesc mii de lire pe o rochie, fie ea de mireasa. Nu e niciodata prea devreme sa incepi cumparaturile asa ca eu zic sa continui cautarile - nu stii niciodata cand si unde gasesti rochia perfecta.

Acum incercam sa decidem ce va purta ginerica - el vrea modelul Prince Edward - insa materialul din care sunt facute e cam gros si cand ma gandesc la cele 40 de grade care vor fi in Ro... Inca mai avem de cautat. Voi ce ati facut sau veti face la capitolul asta? Unde faceti nunta? Te pup!

ryanaro
04.03.2008, 12:03:27
Acum incercam sa decidem ce va purta ginerica - el vrea modelul Prince Edward - insa materialul din care sunt facute e cam gros si cand ma gandesc la cele 40 de grade care vor fi in Ro... Inca mai avem de cautat. Voi ce ati facut sau veti face la capitolul asta? Unde faceti nunta? Te pup!

eu vreau ca R sa poarta classic morning wear, fara joben ;)).

christina03781
04.03.2008, 23:35:04
Dureaza asa de mult pt e facuta la comanda exact pe masura mea si o aduc din USA, mi-am luat de la Ian Stuart. Am probat destul de multe rochii insa numai cand m-am vazut in rochia asta m-au trecut fiori si am inceput sa plang , am stiut ca e pt mine (cu cristale swarovski si matase thailandeza...exact ce mi-am dorit). Noi suntem de 9 ani impreuna si asteptam de mult clipa asta, vrem sa fie totul de neuitat, sa fie asa cum ne dorim. Mirele o sa aibe 2 costume: un morning suit pe crem (cu vesta si cravata burgundy ) pt cununia civila, iar un costum negru(cu interiorul pe ivory ca rochia mea) pt ceremonia religioasa. Tocmai de asta imi este asa de greu sa-mi gasesc o rochita pt cununia civila. :-< sper sa fie totul bine

monicas
05.03.2008, 15:52:56
Dureaza asa de mult pt e facuta la comanda exact pe masura mea si o aduc din USA, mi-am luat de la Ian Stuart. Am probat destul de multe rochii insa numai cand m-am vazut in rochia asta m-au trecut fiori si am inceput sa plang , am stiut ca e pt mine (cu cristale swarovski si matase thailandeza...exact ce mi-am dorit). Noi suntem de 9 ani impreuna si asteptam de mult clipa asta, vrem sa fie totul de neuitat, sa fie asa cum ne dorim. Mirele o sa aibe 2 costume: un morning suit pe crem (cu vesta si cravata burgundy ) pt cununia civila, iar un costum negru(cu interiorul pe ivory ca rochia mea) pt ceremonia religioasa. Tocmai de asta imi este asa de greu sa-mi gasesc o rochita pt cununia civila. :-< sper sa fie totul bine

Va fi totul perfect! Ma bucur ca ti-ai gasit exact ce ti-ai dorit - sa iti poarte noroc si sa-ti aduca fericire. din descrierea ta imi dau seama ca e superba. Eu am vrut ceva mai simplu insa - nu imi plac broderiile si insertiile de pietre sau alte chestii. O atasez ca sa o vezi - poate ne arati si tu rochita ta.
Noi am facut deja cununia civila si suntem tot de 9 ani impreuna ;)) - din clasa a 12-a. nu pot decide daca sa aiba vesta champagne si cravata burgundy sau ambele champagne + costum negru. Ce credeti ?

christina03781
05.03.2008, 23:49:52
Este frumoasa rochita ta, s-o porti sanatoasa si sa va aduca noroc, o sa fi ca o printesa. Atasez si eu o poza cu rochita mea, insa eu nu am facut poze in ea cand am mers la proba, pt ca sincer nu credeam c-o sa-mi gasesc asa de repede si nu m-am dus pregatita, dar va trimit poza de pe site......si pantofiorii mei.
In legatura cu costumul mirelui, cred ca ar merge mult mai bine dc vesta si cravata ar fi in aceeasi culoare, mai ales ca rochita ta e champagne(sau cel putin asa pare) si v-ati potrivi mult mai bine dc el ar purta culorile tale. Dar poate tu vrei sa ai buchetul din trandafiri burgundy si atunci chiar dc isi ia cravata burgundy, tot va asortati. Depinde cum ii place si lui.

ryanaro
06.03.2008, 09:46:58
voiam sa va intreb ceva mai administrativ: are vreuna din voi Indefinite Leave to Remain?

christina03781
06.03.2008, 10:38:57
Eu sunt de 4 ani in UK si nu am ajuns inca la stagiul asta, insa parintii mei si-au depus actele pt Indefinite in decembrie si acum isi asteapta raspunsul. Daca ai ceva intrebari ii pot intreba pe ei.

monicas
06.03.2008, 11:43:22
Este frumoasa rochita ta, s-o porti sanatoasa si sa va aduca noroc, o sa fi ca o printesa. Atasez si eu o poza cu rochita mea, insa eu nu am facut poze in ea cand am mers la proba, pt ca sincer nu credeam c-o sa-mi gasesc asa de repede si nu m-am dus pregatita, dar va trimit poza de pe site......si pantofiorii mei.
In legatura cu costumul mirelui, cred ca ar merge mult mai bine dc vesta si cravata ar fi in aceeasi culoare, mai ales ca rochita ta e champagne(sau cel putin asa pare) si v-ati potrivi mult mai bine dc el ar purta culorile tale. Dar poate tu vrei sa ai buchetul din trandafiri burgundy si atunci chiar dc isi ia cravata burgundy, tot va asortati. Depinde cum ii place si lui.

E superba si rochia ta - deosebita. nici eu nu am facut poza - e o prietena care a vrut sa o imbrace dupa ce am cumparat-o si i-am facut atunci poze. ai dreptate cu costumul - ar merge cravata burgundy daca as avea eu buchetul de aceeasi culoare. As vrea o pata de culoare...Ne mai gandim insa. O sa mergem sa probeze si el costumul sa vedem exact cum ii vine si apoi mai vedem.

monicas
06.03.2008, 11:49:47
voiam sa va intreb ceva mai administrativ: are vreuna din voi Indefinite Leave to Remain?

eu am obtinut anul trecut in februarie Accession Worker Card iar acum urmeaza sa aplic pentru Registration Certificate care imi va da drepturi nelimitate de munca si rezidenta - nu stiu daca e e acelasi lucru cu Indefinite Leave to Remain.

ryanaro
06.03.2008, 11:58:14
eu am obtinut anul trecut in februarie Accession Worker Card iar acum urmeaza sa aplic pentru Registration Certificate care imi va da drepturi nelimitate de munca si rezidenta - nu stiu daca e e acelasi lucru cu Indefinite Leave to Remain.

nu e acelasi lucru, ca registration certificate am si eu. vreau sa merg la un CAB sa intreb ca nu pricep ceva. am citit pe site ul BIA ca daca esti membru de stat EEA dupa 5 ani poti aplica pt ILR... dar am citit si ca daca esti spouse de cetatean britanic, poti dupa 2 ani!!! la mine ar fi 2 ani de la civila noiembrie anul asta. si eu nu stiu sub care chestie ma calific, sa stiu cum aplic etc.

monicas
06.03.2008, 12:35:22
nu e acelasi lucru, ca registration certificate am si eu. vreau sa merg la un CAB sa intreb ca nu pricep ceva. am citit pe site ul BIA ca daca esti membru de stat EEA dupa 5 ani poti aplica pt ILR... dar am citit si ca daca esti spouse de cetatean britanic, poti dupa 2 ani!!! la mine ar fi 2 ani de la civila noiembrie anul asta. si eu nu stiu sub care chestie ma calific, sa stiu cum aplic etc.

cel mai bine e sa le trimiti un mail - de obicei raspund in 24 de ore. Nu as incerca sa ii sun pentru ca la telefon sunt destul de inconsecventi. O stiu din proprie experienta si din a altora. Care e diferenta dintre ILR si RC?

arekichan
06.03.2008, 17:07:37
fetelor, ajutati-ma va rog sa gasesc un..cuvant. un cuv care incepe cu b si desemneaza hainele facute pe comanda, respectand indicatiile clientului. imi amintesc ca am gasit explicatia cuv pe wikipedia, dar nu mai reusesc sa mi-l amintesc. :-L:-L

ps:am gasit<:-P<:-P;))

ryanaro
06.03.2008, 21:09:13
cel mai bine e sa le trimiti un mail - de obicei raspund in 24 de ore. Nu as incerca sa ii sun pentru ca la telefon sunt destul de inconsecventi. O stiu din proprie experienta si din a altora. Care e diferenta dintre ILR si RC?

indefinite leave to remain e permanent, si poti aplica dupa un an pt cetatenie, iar registration este pt 5 ani, dupa care poti aplica pentru ILR. mie mi au raspuns la un mail dupa 3 saptamani :)) si aflasem intre timp ceea ce voiam sa stiu de la citizens' advice bureau. am sa merg miercuri la CAB, ca imi raspund pe loc. :D

monicas
07.03.2008, 11:47:39
indefinite leave to remain e permanent, si poti aplica dupa un an pt cetatenie, iar registration este pt 5 ani, dupa care poti aplica pentru ILR. mie mi au raspuns la un mail dupa 3 saptamani :)) si aflasem intre timp ceea ce voiam sa stiu de la citizens' advice bureau. am sa merg miercuri la CAB, ca imi raspund pe loc. :D

Bafta multa!

ryanaro
07.03.2008, 13:29:31
fetelor, ajutati-ma va rog sa gasesc un..cuvant. un cuv care incepe cu b si desemneaza hainele facute pe comanda, respectand indicatiile clientului. imi amintesc ca am gasit explicatia cuv pe wikipedia, dar nu mai reusesc sa mi-l amintesc. :-L:-L

ps:am gasit<:-P<:-P;))

bespoke, dar daca zici ca ai gasit :D

ps: monicas, sa fie!!! bafta si tie!!! :)

Oanna9
17.03.2008, 15:22:58
Salut fetelor... sunt si eu o noua miresica ce locuieste in Londra, am nunta anul asta in august in Romania, mai exact in Valcea de unde e iubitul meu. Dupa cum ati spus si voi e putin greu sa te ocupi de tot de aici, noi insa suntem norocosi pt ca se vor ocupa acasa socrii mei, cumnata si nasii. Pana acum am rezolvat cat de cat ceva, restaurantul, muzica, fotograf, cameraman si agentia care se va ocupa de decoratiuni. Mi-am dat si eu comanda de rochie (cea de la avatar) si va veni in mai, in plus mi-am achizitionat pantofii, sunt ca ai Christinei, cei de la Dune, cu floarea mare. La inceputul topicului citeam de tinuta pt cununia civila si tin sa spun ca momentan si eu sunt in cautare de rochie si pantofi. Am vazut cateva rochite frumoase la Next, insa nu sunt total convinsa. Daca nu voi gasi nimic aici, voi lua de acasa cand vom merge inainte de nunta, de la un designer roman care am auzit de la nasa mea ca are rochii superbe.

Sunt multumita de tot pana acum..sper ca in continuare sa ne fie la fel de usor cu pregatirile, insa in cazul vostru, cum veti proceda? Ati mai rezolvat si altceva in afara de rochia de mireasa?

Succes si ne mai auzim aici...

monicas
18.03.2008, 13:25:01
Salut fetelor... sunt si eu o noua miresica ce locuieste in Londra, am nunta anul asta in august in Romania, mai exact in Valcea de unde e iubitul meu. Dupa cum ati spus si voi e putin greu sa te ocupi de tot de aici, noi insa suntem norocosi pt ca se vor ocupa acasa socrii mei, cumnata si nasii. Pana acum am rezolvat cat de cat ceva, restaurantul, muzica, fotograf, cameraman si agentia care se va ocupa de decoratiuni. Mi-am dat si eu comanda de rochie (cea de la avatar) si va veni in mai, in plus mi-am achizitionat pantofii, sunt ca ai Christinei, cei de la Dune, cu floarea mare. La inceputul topicului citeam de tinuta pt cununia civila si tin sa spun ca momentan si eu sunt in cautare de rochie si pantofi. Am vazut cateva rochite frumoase la Next, insa nu sunt total convinsa. Daca nu voi gasi nimic aici, voi lua de acasa cand vom merge inainte de nunta, de la un designer roman care am auzit de la nasa mea ca are rochii superbe.

Sunt multumita de tot pana acum..sper ca in continuare sa ne fie la fel de usor cu pregatirile, insa in cazul vostru, cum veti proceda? Ati mai rezolvat si altceva in afara de rochia de mireasa?

Succes si ne mai auzim aici...

Bine ai venit printre noi. Noi ne bazam cel mai mult pe internet dar ne ajuta si socrii, sora mea si cativa prieteni. Restaurantul l-am rezervat anul trecut cand am fost acasa iar de biserica s-au ocupat socrii mei. cu ajutorul net-ului am gasit fotograful si urmeaza sa comandam invitatiile. Pana acum totul a functionat excelent si sper sa continue asa. Restaurantul ne-a oferit un meniu care include decoratiuni, tort, bauturi, 4 feluri de mancare, fructe, fursecuri care este foarte convenabil - 135 Ron. Inca nu l-am acceptat pentru ca nu ne-a lamurit in privinta calitatii - asteptam un mail de la el. Cealalta varianta costa 105 Ron si include numai 4 feluri de mancare, decoratiuni si tort.

Noi am facut deja cununia civila asa ca va fi putin mai relaxat.

Mai avem de cumparat de aici verighetele, costumul sotului meu ( e posibil sa inchiriem) si diverse accesorii. Plus ca trebuie sa imi modific rochia. Plus ca mai trebuie sa cautam un DJ.

Problema mea este transportul rochiei - oare o vor accepta la aeroport ca si bagaj de mana (dar pe un umeras)? Nu as vrea sa o pun in valiza de teama ca s-ar putea pierde dar nici nu vreau sa o indes intr-un rucsac... sotul meu zice ca nu ar trebui sa fie nici o pb. - dar voi verifica totusi cu compania aeriana. Voi cunoasteti mai multe din experienta altora?

Pupica
25.03.2008, 12:05:06
Fetelor...care ma ajutati si pe mine cu un text in engleza? Am pus intrebarea si la texte invitatii dar vad ca nu am prea mult succes...voi va loviti de engleza in mod constant...Cum vi se pare?

Al meu este olandez, o parte din oaspeti romani, altii olandezi si cativa de prin toate colturile lumii...asa ca, in loc de invitatii in olandeza, romana, plus traducere in engleza, am optat sa le facem pe toate in engleza.
Noi ne facem nunta singuri, fara ajutorul parintilor, iar invitatia este pentru cununia civila si petrecera in Olanda. In Ro vom face mai tarziu religioasa cu alte invitatii.

Corectati-ma va rog!!! Mai ales cele care sunteti experte in engleza!

Grow old along with me…
The best is yet to be!

We, M... and T..., are saying “YES” on 4th of July, 2008.

Please complete our happiness by celebrating our wedding day with us.

We kindly request you to join us at noon at our place in R....., L..... 6.

The ceremony will take place at two o’clock in the afternoon
at castle Groot Buggenum in Grathem.

We cordially invite you to also join us for a diner and party
at castle Daelenbroeck in Herkenbosch from six o’clock onwards.

Looking forward to celebrating this day with you!

Please respond before 15th of June 2008

Tel. ………..…..or e-mail:……………………………..

ryanaro
25.03.2008, 12:25:02
Grow old along with me…
The best is yet to be!

at castle Groot Buggenum in Grathem.

We cordially invite you to also join us for a dinner and party
at castle Daelenbroeck in Herkenbosch from six o’clock onwards.

lipseste un "n" acolo, si desi se citeste "of june" se scrie doar 15th June ^:)^

Pupica
25.03.2008, 12:38:41
lipseste un "n" acolo, si desi se citeste "of june" se scrie doar 15th June ^:)^

Oh...chiar nu stiam...mersi mult ^:)^
La fel cu on 4th of July, banuiesc

monicas
25.03.2008, 18:03:59
Fetelor...care ma ajutati si pe mine cu un text in engleza? Am pus intrebarea si la texte invitatii dar vad ca nu am prea mult succes...voi va loviti de engleza in mod constant...Cum vi se pare?

Al meu este olandez, o parte din oaspeti romani, altii olandezi si cativa de prin toate colturile lumii...asa ca, in loc de invitatii in olandeza, romana, plus traducere in engleza, am optat sa le facem pe toate in engleza.
Noi ne facem nunta singuri, fara ajutorul parintilor, iar invitatia este pentru cununia civila si petrecera in Olanda. In Ro vom face mai tarziu religioasa cu alte invitatii.

Corectati-ma va rog!!! Mai ales cele care sunteti experte in engleza!

Grow old along with me…
The best is yet to be!

at Groot Buggenum Castle in Grathem.

We cordially invite you to also join us for dinner and party
at Daelenbroeck Castle in Herkenbosch from six o’clock onwards.

Ordinea care ar trebui folosita pentru numele castelului. Multe succese!

gaby_busta
21.04.2008, 14:05:03
Eu sunt de 4 ani in UK si nu am ajuns inca la stagiul asta, insa parintii mei si-au depus actele pt Indefinite in decembrie si acum isi asteapta raspunsul. Daca ai ceva intrebari ii pot intreba pe ei.
Nu stiu cum stai cu aplicatia, ai trimis actele sau inca nu?
Ideea e ca mai nou se poate aplica la Lunar House, in Croydon, si-ti da in aceeasi zi RC. Nu mai trebuie sa trimiti toate actele la ei si sa ti le tina o vesnicie. Eu am asteptat 2 luni pt blue RC si cand le-am cerut sa-mi trimita actele inapoi mi-au spus ca imi mai trebuie alte acte doveditoare si ca daca vreau actele inapoi trebuie sa-mi retrag aplicatia. N-am avut de ales. Am sunat apoi la Lunar House si m-am programat pe 15 mai, macar am actele la mine, in caz ca am de plecat undeva si in ziua aia stiu sigur ca-mi da. Nu mai astept inca 2 luni sau chiar mai mult pana imi trimit astia ceva. Poate te ajuta, daca inca nu ai aplicat. Succes

ryanaro
21.04.2008, 15:46:10
aplic si eu in iunie pt cetatenie <:-P

gaby_busta
23.04.2008, 13:47:28
aplic si eu in iunie pt cetatenie <:-P
WOW!!!!!! Felicitari. Cum stai cu testul de cetatean britanic? Succes!

ryanaro
23.04.2008, 15:23:05
WOW!!!!!! Felicitari. Cum stai cu testul de cetatean britanic? Succes!

mi a cumparat soacra 2 carti si nu sunt grele testele. mie mi se par de bun simt intrebarile. :) ma gandeam ca prin iunie sa dau testul, apoi in iulie sa aplic. :)

ryanaro
29.04.2008, 17:55:46
girls, mergeti la vot saptamana asta?! :D

gaby_busta
01.05.2008, 14:15:29
girls, mergeti la vot saptamana asta?! :D
nu ca nu m-am inscris in electoral roll. Sotul da, dar nu merge.

ryanaro
01.05.2008, 15:03:56
nu ca nu m-am inscris in electoral roll. Sotul da, dar nu merge.

putea sa voteze prin posta. ;)) m am intors si eu acuma de la vot. aici vad ca n au stampile, faci un "x" cu creionul :))

monicas
02.05.2008, 14:16:23
putea sa voteze prin posta. ;)) m am intors si eu acuma de la vot. aici vad ca n au stampile, faci un "x" cu creionul :))

Bravo!!! Noi ne-am inscris la biroul electoral, dar numai pentru ca este obligatoriu. Nu avem de gand sa votam aici, mai ales la locale - nu ne intereseaza politica si nici nu am sti cu cine sa votam.

Vroiam sa va intreb si eu ceva: eu am Blue Registration Certificate si nu stiu daca sora mea poate aplica pentru acelasi certificat in calitate de dependent al meu - vrea sa vina la toama ca sa studieze part-time si sa lucreze. A fost vreuna dintre voi in situatia asta? Am citit cate ceva pe webiste la Home Office dar nu m-am lamurit complet. Trebuie sa le scriu un mail. Un caz concret ar fi folositor.

Merci frumos.

ryanaro
02.05.2008, 17:21:02
Vroiam sa va intreb si eu ceva: eu am Blue Registration Certificate si nu stiu daca sora mea poate aplica pentru acelasi certificat in calitate de dependent al meu - vrea sa vina la toama ca sa studieze part-time si sa lucreze. A fost vreuna dintre voi in situatia asta? Am citit cate ceva pe webiste la Home Office dar nu m-am lamurit complet. Trebuie sa le scriu un mail. Un caz concret ar fi folositor.

Merci frumos.

chiar nu stiu sa te ajut. :-? mai bine suni la ei. e un nr cu 0845....

Mir_Ella
03.05.2008, 12:43:25
Sal tuturor ! Si eu in curand o miresica (de 2009 mai exact)....si sunt din Manchester.
Sunt deja in febra probelor pt rochia de mireasa perfecta (pe care n-am gasit-o inca (:| ) si am o dilema : cat de practice sunt rochiile cu trena cumparate aci acasa ?
Sincer mie imi plac ...nu cu o trena uriasa ci cu una medie....dar ma tot gandesc ca iuliu-aug e f f cald acasa si n-as vrea ca rochia sa fie o povara pt nunta .
Imi plac f mult trenele si cum dau in poze ....dar voi ce credeti , sunt practice ?
Merci

bejange
13.05.2008, 14:29:50
Buna sunt o miresica din bucuresti, dar am o MARE MARE rugaminte la voi, caut de ceva timp o figurina de tort si nu o gasesc si m-am gandit poate vreuna din voi prin perindarile voastre ati vazut-o pe undeva la vreo cofetarie sau o agentie ceva.
Cine ma poate ajuta, ma scoate din mare belea. Multu mult de tot si scuze de infiltrare.:*:*:*:*:*:*:*
ATASEZ SI O POZA SA VA FACETI IDEE DE CEA CE VREAU

ryanaro
13.05.2008, 14:40:30
Buna sunt o miresica din bucuresti, dar am o MARE MARE rugaminte la voi, caut de ceva timp o figurina de tort si nu o gasesc si m-am gandit poate vreuna din voi prin perindarile voastre ati vazut-o pe undeva la vreo cofetarie sau o agentie ceva.
Cine ma poate ajuta, ma scoate din mare belea. Multu mult de tot si scuze de infiltrare.:*:*:*:*:*:*:*

n am vazut din pacate. :)>-

ryanaro
13.05.2008, 14:42:00
Sal tuturor ! Si eu in curand o miresica (de 2009 mai exact)....si sunt din Manchester.
Sunt deja in febra probelor pt rochia de mireasa perfecta (pe care n-am gasit-o inca (:| ) si am o dilema : cat de practice sunt rochiile cu trena cumparate aci acasa ?
Sincer mie imi plac ...nu cu o trena uriasa ci cu una medie....dar ma tot gandesc ca iuliu-aug e f f cald acasa si n-as vrea ca rochia sa fie o povara pt nunta .
Imi plac f mult trenele si cum dau in poze ....dar voi ce credeti , sunt practice ?
Merci

buna ella!!! eu stau in yorkshire, deci in apropiere ;-). si mie mi plac rochiile cu trena si cred ca sunt ok, atata timp cat au un sistem de prindere, fie la spate cu nasture, fie pe deget sau brat. ;;)

ancaaa
14.05.2008, 11:11:28
Fetelor, ajutati-ma si pe mine....am o prietena in Uk si vreau sa o rog sa-mi aduca de acolo pantofii de mireasa ....nu-mi spune-ti niste site-uri de unde pot comanda pantofi?...multu mult

Mir_Ella
14.05.2008, 14:10:39
buna ella!!! eu stau in yorkshire, deci in apropiere ;-). si mie mi plac rochiile cu trena si cred ca sunt ok, atata timp cat au un sistem de prindere, fie la spate cu nasture, fie pe deget sau brat. ;;)

Sal ryanaro ! incantata
Mie imi plac mult rochiile cu trena ...si am observat multe diferente intre cele facute in Rom si cele de aci ....in principal difera sistemul de prindere ... e foarte discret ....si face un "tot" cu rochita ...nu sunt nici f grele ....DAR nimic nu se compara cu verile in Rom :D

monicas
14.05.2008, 15:24:12
Merci

Salut! Si rochia mea are trena, nu foarte mare insa - o sa o prind cu un nasture la restaurant, are ea un sistem de prindere, cred ca toate au. O las libera numai la biserica si la poze.

monicas
14.05.2008, 15:32:41

Locuiesti in UK sau Ro? Daca esti in UK eu am vazut la magazinele craft, cele de unde iti poti cumpara diverse obiecte pentru a le folosi la desen, sculptura, crosetat, etc. La Belfast este un astfel de magazin care ofera tot felul de produse pentru confectionarea invitatiilor, marturiilor pt nunta si are si figurine pentru tort. Magazinul se numeste Craft World. Cauta pe google. sper ca ti-am fost de ajutor.

monicas
14.05.2008, 15:38:46
Fetelor, ajutati-ma si pe mine....am o prietena in Uk si vreau sa o rog sa-mi aduca de acolo pantofii de mireasa ....nu-mi spune-ti niste site-uri de unde pot comanda pantofi?...multu mult

Daca vrei un pret rezonabil cauta la barratts sau clarks. eu am vazut ceva la barrats si cred ca de acolo imi voi cumpara. costa 30 de lire. la clarks am probat niste sandalute care sunt tare comode dar nu prea se potrivesc cu rochia mea. le vei gasi pe website. ar mai fi next, M&S, bhs, debenhams (acum au reduceri la debenhams). Sau cauta bridal shoes pe google si vei gasi si pantofi de designer... dar preturile sunt destul de mari... eu nu vreau si nu pot sa platesc atat de mult. Bafta!

monicas
14.05.2008, 15:47:43

cauta pe google: the craft company - are zeci de modele si cred ca iti pot livra si in Ro daca e nevoie.

bejange
14.05.2008, 16:07:16
Sunt din Romania, o sa ma uit sa ved ce gasesc

gaby_busta
26.05.2008, 10:10:30
Bravo!!! Noi ne-am inscris la biroul electoral, dar numai pentru ca este obligatoriu. Nu avem de gand sa votam aici, mai ales la locale - nu ne intereseaza politica si nici nu am sti cu cine sa votam.

Merci frumos.
din cate am citit eu e vorba doar de copiii tai ca dependenti sau de parintii tai sau ai sotului, care nu se pot intretine singuri si pe care trebuie sa-i intretii tu. Si legat de copii, trebuie sa fie sub 21 de ani. Daca nu mai ai parinti, sper ca nu e cazul si sora ta e sub 21 de ani, poate ca ar accepta-o ca si dependent de tine. Asta cred eu. Desi nu stiu prea multe. Ca se uita si la 2 zile astia. Dar ca student ii da voie la 20 de ore pe saptamana si 40 in vacanta, si dupa un an lucrat continuu ii da si ei blue certificate.

gaby_busta
26.05.2008, 10:23:09
Daca vrei un pret rezonabil cauta la barratts sau clarks. eu am vazut ceva la barrats si cred ca de acolo imi voi cumpara. costa 30 de lire. la clarks am probat niste sandalute care sunt tare comode dar nu prea se potrivesc cu rochia mea. le vei gasi pe website. ar mai fi next, M&S, bhs, debenhams (acum au reduceri la debenhams). Sau cauta bridal shoes pe google si vei gasi si pantofi de designer... dar preturile sunt destul de mari... eu nu vreau si nu pot sa platesc atat de mult. Bafta!
eu mi-am luat de la BHS niste sandalute, cu putin toc. Dar eu nu port toc de obicei, si alea aveau ceva toc, si mi-a fost un pic frica sa stau atatea ore cu ele in picioare. Vreau sa-ti spun ca nici nu le-am simtit, asa de confortabile au fost, parca asta am purtat toata viata. Am dansat am stat in picioare,de stat jos....foarte putin, si asta o noapte intreaga si tot nu am avut nici o problema. Am dat 20 de lire, anul trecut, acum poate nu mai au modelul ala, dar am fost super multumita de ele. Poate gasesc si o poza...daca mai am pe calc.

Oanna9
26.05.2008, 21:02:38

Eu te sfatuiesc sa cauti si pe www.faith.co.uk (http://www.faith.co.uk) am vazut ceva sandalutze super, in plus www.dune.co.uk (http://www.dune.co.uk) . sper sa-ti fie de folos

monicas
28.05.2008, 14:47:38
din cate am citit eu e vorba doar de copiii tai ca dependenti sau de parintii tai sau ai sotului, care nu se pot intretine singuri si pe care trebuie sa-i intretii tu. Si legat de copii, trebuie sa fie sub 21 de ani. Daca nu mai ai parinti, sper ca nu e cazul si sora ta e sub 21 de ani, poate ca ar accepta-o ca si dependent de tine. Asta cred eu. Desi nu stiu prea multe. Ca se uita si la 2 zile astia. Dar ca student ii da voie la 20 de ore pe saptamana si 40 in vacanta, si dupa un an lucrat continuu ii da si ei blue certificate.

merci pentru raspuns - aflasem si eu mai multe intre timp... sper sa reuseasca intr-un fel.

mariahugo
22.06.2008, 17:10:54
de ce sora ta nu se inscrie la la un colegiu ca si mine!eu platesc 1400 pe an fac nvq level 2 in care assistant,am loc de munca cu un contract de 48 de ore pe sapt,normal ca fc mai multe ore,salarul e de 5.75 pe or(cam micut dar merge),12 ore pe zi,imi place forte mult,daca a fost asistenta in tra are salrul de 7 pe ora,acuma sunt cu card de student vlabil 1 an,dupa care o sa aplic pt blue card.dupa ce primesc blue cardul am s pot lucra in ce domeniu doresc eu,doar ca eu vreau sa rman tot in domeniul acesta si sa fac urmatorul nvq.norml am sa-mi schimb locul de munca intr-un spital pt ca e mult mai binela case particulare de "batranei" e putin cam greu pt c sefii iti sunt in cap toata ziua.daca ai nevoie de un colegiu poti sa iti dau detalii;-)

monicas
24.06.2008, 17:37:38
de ce sora ta nu se inscrie la la un colegiu ca si mine!eu platesc 1400 pe an fac nvq level 2 in care assistant,am loc de munca cu un contract de 48 de ore pe sapt,normal ca fc mai multe ore,salarul e de 5.75 pe or(cam micut dar merge),12 ore pe zi,imi place forte mult,daca a fost asistenta in tra are salrul de 7 pe ora,acuma sunt cu card de student vlabil 1 an,dupa care o sa aplic pt blue card.dupa ce primesc blue cardul am s pot lucra in ce domeniu doresc eu,doar ca eu vreau sa rman tot in domeniul acesta si sa fac urmatorul nvq.norml am sa-mi schimb locul de munca intr-un spital pt ca e mult mai binela case particulare de "batranei" e putin cam greu pt c sefii iti sunt in cap toata ziua.daca ai nevoie de un colegiu poti sa iti dau detalii;-)

Merci pt mesaj. Ma bucur ca tu ai gasit o solutie. Din cate stiu eu studiile la un colegiu incep in luna septembrie si sfarsesc in luna iunie... cum completezi cele 12 luni? Teoretic nu ai mai avea voie sa lucrezi din momentul in care s-a terminat cursul. Sau gresesc eu? Si este greu sa obtii un loc de munca daca nu esti deja aici. Stiu pentru ca si eu am trecut prin asta dar eram deja aici si am obtinut permisul de munca pentru ca am avut o oferta de munca. Altfel... e mai greu.

A gasit un curs de doi ani la care intentioneaza sa se inscrie si speram sa nu aiba dificultati in a obtine certificatul de inregistrare. Tie ce documente ti-au cerut? Stiu ca trebuie sa dovedesti ca ai suficiente fonduri pentru a te intretine pe durata studiilor, un sponsor sau bursa.

Bafta multa in continuare.

Scuze miresicilor care mai viziteaza Miresici din UK pentru discutia off topic.

dacaunico
19.07.2008, 01:53:33
Merci pt mesaj. Ma bucur ca tu ai gasit o solutie. Din cate stiu eu studiile la un colegiu incep in luna septembrie si sfarsesc in luna iunie... cum completezi cele 12 luni? Teoretic nu ai mai avea voie sa lucrezi din momentul in care s-a terminat cursul. Sau gresesc eu? Si este greu sa obtii un loc de munca daca nu esti deja aici. Stiu pentru ca si eu am trecut prin asta dar eram deja aici si am obtinut permisul de munca pentru ca am avut o oferta de munca. Altfel... e mai greu.

A gasit un curs de doi ani la care intentioneaza sa se inscrie si speram sa nu aiba dificultati in a obtine certificatul de inregistrare. Tie ce documente ti-au cerut? Stiu ca trebuie sa dovedesti ca ai suficiente fonduri pentru a te intretine pe durata studiilor, un sponsor sau bursa.

Bafta multa in continuare.

Scuze miresicilor care mai viziteaza Miresici din UK pentru discutia off topic.
Buna fetelor.
Eu sunt in UK din decembrie 2007 si locuiesc in Plymouth,Devon.
Maria spunea de cursuri NVQ,si la aceste cursuri ei iti gasesc loc de munca,cica faci practica platita.Tu platesti cursul,ei iti gasesc de munca si esti platit,deci nu trebuie sa dovedesti cate fonduri ai si poti incepe oricand,nu doar in septembrie.
Pupici.

monicas
21.07.2008, 14:58:31
Buna fetelor.
Maria spunea de cursuri NVQ,si la aceste cursuri ei iti gasesc loc de munca,cica faci practica platita.Tu platesti cursul,ei iti gasesc de munca si esti platit,deci nu trebuie sa dovedesti cate fonduri ai si poti incepe oricand,nu doar in septembrie.
Pupici.

eu stiu ca aceste cursuri NVQ sunt disponibile celor care au deja un loc de munca si vor sa obtina o calificare bazata pe munca pe care o fac. Pana acum nu am mai auzit ce spui tu dar nu te contrazic...Eu lucrez la un colegiu care ofera genul acesta de cursuri si cam asta e practica pe aici...

dacaunico
21.07.2008, 19:05:18
eu stiu ca aceste cursuri NVQ sunt disponibile celor care au deja un loc de munca si vor sa obtina o calificare bazata pe munca pe care o fac. Pana acum nu am mai auzit ce spui tu dar nu te contrazic...Eu lucrez la un colegiu care ofera genul acesta de cursuri si cam asta e practica pe aici...
Am o prietena care lucreaza aici si neavand drept de munca in UK, asta a fost varianta pe care a gasit-o cea mai convenabila,sa faca NVQ2 in care,si ei,cei de la colegiu,i-au gasit locul de munca si a primit yellow card.La colegiu propriu-zis,a fost doar 3 zile in Londra,si apoi a inceput munca,nemaimergand nici o zi la colegiu,de aceea am spus ca face practica platita.
Si cei care vin cu contract de acasa si lucreaza in care,la fel e procedura,ii inscrie la un NVQ2,primesc yellow card-ul si se apuca de lucru.
Poate depinde de colegiu,de specializarea in care se face NVQ-ul,nu stiu,dar referitor la NVQ-ul in healthcare de care vb Maria,cam asa se procedeaza.

monicas
22.07.2008, 12:38:25
Am o prietena care lucreaza aici si neavand drept de munca in UK, asta a fost varianta pe care a gasit-o cea mai convenabila,sa faca NVQ2 in care,si ei,cei de la colegiu,i-au gasit locul de munca si a primit yellow card.La colegiu propriu-zis,a fost doar 3 zile in Londra,si apoi a inceput munca,nemaimergand nici o zi la colegiu,de aceea am spus ca face practica platita.
Si cei care vin cu contract de acasa si lucreaza in care,la fel e procedura,ii inscrie la un NVQ2,primesc yellow card-ul si se apuca de lucru.
Poate depinde de colegiu,de specializarea in care se face NVQ-ul,nu stiu,dar referitor la NVQ-ul in healthcare de care vb Maria,cam asa se procedeaza.

Salut

Da, suna bine. Romanii sunt cei mai buni la gasit "portitze". Nu ne intrece nimeni :) . Multe succese!

maridra
09.08.2008, 20:06:12
Buna fetelor.
Ce aproape suntem! Eu locuiesc in Exeter, Devon, cu sotul meu. Salutari!

dacaunico
17.08.2008, 04:35:06
Ce aproape suntem! Eu locuiesc in Exeter, Devon, cu sotul meu. Salutari!
Da,chiar ca suntem aproape...si eu sunt aici tot cu sotul meu.Din octombrie se muta in Exeter nasii nostri...cine stie,poate o sa ne intalnim vreodata.>:D<

maridra
17.08.2008, 20:28:05
Da,chiar ca suntem aproape...si eu sunt aici tot cu sotul meu.Din octombrie se muta in Exeter nasii nostri...cine stie,poate o sa ne intalnim vreodata.>:D<
Da, da, poate ne intalnim! O sa fie printre putinii romani care se afla pe-aici. In Exeter nu sunt prea multi.

dacaunico
18.08.2008, 14:49:17
Da, da, poate ne intalnim! O sa fie printre putinii romani care se afla pe-aici. In Exeter nu sunt prea multi.
Da,stiu si ei asta,au tatonat deja terenul...acum stau in Taunton,nu departe de Exeter,el e medic stomatolog acolo si se muta cu serviciul in Exeter.
Voi stati de mult timp acolo ? Eu sunt aici din decembrie anul trecut si sotul din octombrie anul trecut.

silviush26
20.08.2008, 21:16:10
Ma inscriu si eu in topicul asta.. De la 1 Octombrie se cheama ca sunt miresica de Londra ;))

ryanaro
21.08.2008, 09:41:10
Ma inscriu si eu in topicul asta.. De la 1 Octombrie se cheama ca sunt miresica de Londra ;))

bine ai venit!!! >:D<

intrebare, miresici din uk: vreti sa ramaneti aici permanent, sa deveniti british? sunt tare curioasa.

dacaunico
21.08.2008, 15:18:27

intrebare, miresici din uk: vreti sa ramaneti aici permanent, sa deveniti british? sunt tare curioasa.
Nu stiu ce o sa se intample peste cativa ani,pt ca acum avem de gand sa stam cativa ani aici -in jur de 5 spunem acum- ,dar referitor la intrebarea ta,acum raspund ca nu,nu as ramane aici permanent...dar nu se stie ce se intampla cu trecerea timpului.

maridra
24.08.2008, 22:01:18
Da,stiu si ei asta,au tatonat deja terenul...acum stau in Taunton,nu departe de Exeter,el e medic stomatolog acolo si se muta cu serviciul in Exeter.
Voi stati de mult timp acolo ? Eu sunt aici din decembrie anul trecut si sotul din octombrie anul trecut.
Noi stam de patru luni aici. Suntem proaspeti. ;;)

maridra
24.08.2008, 22:03:02

Noi stim sigur ca vrem mult sa ramanem aici definitv. Nu mai vrem in Romania niciodata. :(

aryanna
29.08.2008, 00:52:18
salut, si eu sunt viitoare miresica care momentan locuieste in woolaacombe, devon... insa de la sfarsitul lui octombrie cred ca voi pleca spre londra pentru 4 luni si apoi casa dulce casa <:-P

eu am fost ceruta de curand desi sunt de ceva timp pe miresici (mai mult cu cititul), deci inca nu am cautat nimic legat de nunta insa cred ca e si cam prea devreme avand in vedere ca o sa am nunta pe 10 oct 2009 asa ca nu ma grabesc

cred ca in alea 4 luni cat voi sta in londra o sa maa uit asa de curiozitate la rochii si data se nimereste sa-mi cada ceva cu troc o sa plec acasa cu inca un bagaj in plus;));)):-"

ryanaro
29.08.2008, 09:50:56
Noi stim sigur ca vrem mult sa ramanem aici definitv. Nu mai vrem in Romania niciodata. :(

si vreti cetatenie? :) sunt tare curioasa cum e sa vrei sa ramai aici. :)

Crescent
29.08.2008, 11:55:22
buna miresici de uk, sunt noua pe forum si voi fi si eu mireasa de 2009. locuiesc in Londra dar nunta va fi in Romania. Locul nu l-am decis inca dar se pare ca va fi Slanic Moldova. Cum stati cu pregatirile viitoarele miresici ?
Astept sa depanam impresii sa ne dam sugestii si idei.

maridra
31.08.2008, 20:10:14
si vreti cetatenie? :) sunt tare curioasa cum e sa vrei sa ramai aici. :)
;)) da, vrem sa fim facuti siri! =)) =)) Nu stiu daca vrem cetatenie. Suntem de cinci luni aici, nu ne-am gandit inca la cetatenie. Dar vrem sa ne crestem copiii aici, vrem sa ne luam casa cu gradina imensa si barca, pentru ca suntem aproape de mare. Vrem sa fim o parte din tara asta. Vrem sa vedem cat mai mult, sa mergem peste tot. Ne-am luat biciclete si aproape ca am pedalat in fiecare zi cand am avut timp liber. Si m-am intalnit cu iepurasi si veverite, si n-as fi visat ca o sa ajung vreodata intr-un loc atat de frumos. Ne place orasul in care locuim si viata pe care o avem datorita faptului ca ne aflam aici.

Nu e nimic batut in cuie, poate maine ne luam talpasitele spre Australia. Dar oricat de aventurieri am fi, acum vrem aici. Si vrem si un copil la care sa-i aratam Exeterul.<:-P

maridra
31.08.2008, 20:13:34
salut, si eu sunt viitoare miresica care momentan locuieste in woolaacombe, devon... insa de la sfarsitul lui octombrie cred ca voi pleca spre londra pentru 4 luni si apoi casa dulce casa <:-P

eu am fost ceruta de curand desi sunt de ceva timp pe miresici (mai mult cu cititul), deci inca nu am cautat nimic legat de nunta insa cred ca e si cam prea devreme avand in vedere ca o sa am nunta pe 10 oct 2009 asa ca nu ma grabesc

cred ca in alea 4 luni cat voi sta in londra o sa maa uit asa de curiozitate la rochii si data se nimereste sa-mi cada ceva cu troc o sa plec acasa cu inca un bagaj in plus;));)):-"
Am vazut ca suntem mai multe miresici in Devon! Ar trebui sa facem rapid o intalnire!

maridra
02.09.2008, 00:03:41
Stiti cumva un site bun de unde se pot cumpara rochii in UK?

ryanaro
02.09.2008, 09:44:54

ce fel de rochii? daca te referi la rochii de seara, sunt reduceri la debenhams ;;)

Crescent
02.09.2008, 14:13:37
daca te referi la rochii de mireasa, mie personal imi place Pronovias foarte mult, dar uite aici si alte site-uri cu rochii dragute.

ah si mai e o tipa romanca, Ana Cristache, care are un atelier undeva in Fulham, dar preturile sunt destul de piperate, intre &pound; 3000 si 5000!

http://www.youandyourwedding.co.uk/index.php/cat/324

http://www.productsifter.com/Style/WeddingDressShops/review.aspx

Amanda Wakeley :
http://www.amandawakeley.com/web/bride.html

Jenny Peckham:
http://www.jennypackhambride.com/jp/ (http://www.jennypackhambride.com/jp/)

Browns Brides:
http://www.brownsfashion.com/cm/bridalhome.htm

Liberty:
http://www.liberty.co.uk/fcp/content/Weddings/content

Wedding shop:
http://www.theweddingshoponline.com/

Morgan Davis:
http://www.morgandavieslondon.co.uk/

http://www.luciasilver.com/brides_bp.html (http://www.luciasilver.com/brides_bp.html)

M&S: http://www.marksandspencer.com/gp/node/n/53617031/?extid=ps_ggl_Women_Collections%20/%20Bridal_wedding%20dress (http://www.marksandspencer.com/gp/node/n/53617031/?extid=ps_ggl_Women_Collections%20/%20Bridal_wedding%20dress)
Monsoon: http://www.monsoon.co.uk/icat/bridaldresses (http://www.monsoon.co.uk/icat/bridaldresses)

Second hand wedding dress: http://www.net-weddings.co.uk/dressmarket/dressmarket1.shtml (http://www.net-weddings.co.uk/dressmarket/dressmarket1.shtml)
http://www.westcountrylinks.co.uk/forsale/weddings.htm#Wedding%20Dresses%20Nearly%20New%20%2 0Private (http://www.westcountrylinks.co.uk/forsale/weddings.htm#Wedding%20Dresses%20Nearly%20New%20%2 0Private)
http://www.weddingservices4u.co.uk/asp_london2/londonWeddingDresses.asp

It also depend your style as well, there are few vintage places:
http://www.thevintageweddingdresscompany.com/
http://www.vintagemodes.co.uk/?gclid=CPrxsIial5MCFQtBMAodFhEqZA (http://www.vintagemodes.co.uk/?gclid=CPrxsIial5MCFQtBMAodFhEqZA)

maridra
02.09.2008, 17:27:26
Rya, rochii de seara si rochii de zi. Multu' mult de site, e fain. acuma-l cercetez! ^:)^

Crescent :O o gramada de site-uri, stai asa, stai asa!
>:D<

Crescent
02.09.2008, 18:11:58
Rya, rochii de seara si rochii de zi. Multu' mult de site, e fain. acuma-l cercetez! ^:)^

Crescent :O o gramada de site-uri, stai asa, stai asa!

rochii de seara si zi incearca Coast, Karen Millen, Phase Eight (pe toate le gasesti si la Debenhams), incearca si House of Fraser.
Sunt foarte resourceful in domeniu ;))

vergigodfrey
02.09.2008, 20:08:06
Sunt nou inregistrata si urmeaza sa fiu o "miresica" in Romania dar care va locui in UK. Spre norocul meu, mi-am facut foarte multi prieteni englezi. Nu sunt chiar asa cum se spune. Sunt ca si noi, oameni normali, prietenosi si placuti. Nu sunt speriata deloc de mutarea in UK. M-am simtit perfect acolo, de parca as fi fost nascuta in UK :D . Sincer!

maridra
02.09.2008, 20:24:45
Sunt nou inregistrata si urmeaza sa fiu o "miresica" in Romania dar care va locui in UK. Spre norocul meu, mi-am facut foarte multi prieteni englezi. Nu sunt chiar asa cum se spune. Sunt ca si noi, oameni normali, prietenosi si placuti. Nu sunt speriata deloc de mutarea in UK. M-am simtit perfect acolo, de parca as fi fost nascuta in UK :D . Sincer!
Si mie imi plac britanicii. Pana acum am cunoscut numai oameni simpatici, deschisi, glumeeeeti si bine-dispusi. Si toti ne-au sarit in ajutor, n-am intalnit vreunul care sa se uite urat. Normal, exista si dintr-aia pe-aici, dar norocul nostru a fost ca nu i-am intalnit inca.

maridra
02.09.2008, 20:48:02
rochii de seara si zi incearca Coast, Karen Millen, Phase Eight (pe toate le gasesti si la Debenhams), incearca si House of Fraser.
Sunt foarte resourceful in domeniu ;))
Da, chiar esti! Multumesc frumos, la toate m-am uitat si ma uit inca! :D

Crescent
03.09.2008, 00:36:13
bun venit atunci si acomodare usoara.

cum stam cu pregatirile fetelor de Uk ?
Eu mi-am luat una din rochii (deoarece o sa am doua nunti) si pantofii. Sunt convinsa ca o sa ma plictisesc de ambele, dar incerc sa trag cu ochiul cat mai putin la ele. La sfarsitul lunii o sa merg in tara sa aranjez locatia si restul. Cum e la voi ?

aryanna
04.09.2008, 18:57:01
Am vazut ca suntem mai multe miresici in Devon! Ar trebui sa facem rapid o intalnire!

eu oricum o sa trec cat de curand prin exeter, cand o sa fiu libera ca am vazut cateva firme mari de rochii de mireaza care au punct de vanzare in exeter ;;)

maridra
04.09.2008, 20:46:53
Si ne intalniiiim? :D Se mai inscrie cineva la intalnire?

Crescent
05.09.2008, 12:40:56
Si ne intalniiiim? :D Se mai inscrie cineva la intalnire?
sunteti departe ca m-as inscrie, poate dati vreo fuga si la Londra vreodata ;)

ryanaro
05.09.2008, 12:45:01
sunteti departe ca m-as inscrie, poate dati vreo fuga si la Londra vreodata ;)

am sa dau eu ;)) o sa fie designer wedding show mai incolo si anul asta nu lipsesc. mai este si discover dogs, tot anul asta ;-)

Crescent
05.09.2008, 13:02:35
am sa dau eu ;)) o sa fie designer wedding show mai incolo si anul asta nu lipsesc. mai este si discover dogs, tot anul asta ;-)

Te referi la The National Wedding Show ? E intre 26-28, eu tocmai o sa ajung de acasa pe 28 si sper sa ajung neaparat in Earls Court.

ryanaro
05.09.2008, 15:28:29
Te referi la The National Wedding Show ? E intre 26-28, eu tocmai o sa ajung de acasa pe 28 si sper sa ajung neaparat in Earls Court.

e vorba despre:

http://www.designerweddingshow.co.uk/

Crescent
05.09.2008, 18:14:20
e vorba despre:

http://www.designerweddingshow.co.uk/

Il gasisem intr-o revista, doar ca l-am pierdut intre timp. Bine de stiut. Pai atunci ma gasesti acolo :)

aryanna
09.09.2008, 01:49:33
de intalnit ne intalnim daca vrei maridra... numai sa vad cand am timp si zi libera

la londra sper sa vin de la sf lui oct sau poate mai devreme daca ma mai enerveaza astia mult aici.
planul nostru pana acum a fost londra insa cred ca o sa ajungem undeva in apropiere de londra ca in londra e caam aiurea

maridra
09.09.2008, 21:54:33
de intalnit ne intalnim daca vrei maridra... numai sa vad cand am timp si zi libera
pai vezi, si spune-mi... poate facem cumva sa ne intalnim :>

ryanaro
10.09.2008, 09:40:07
Il gasisem intr-o revista, doar ca l-am pierdut intre timp. Bine de stiut. Pai atunci ma gasesti acolo :)

si tu pe noi <:-P

vad ca stai in londra. iti place? ;;)

Crescent
11.09.2008, 11:20:46
si tu pe noi <:-P

vad ca stai in londra. iti place? ;;)

Da, relativ. Tocmai am venit din vacanta de acasa unde a fost superb si daca inainte nu ma vedeam locuind in alta parte decat Londra acum sunt total cu fundul in sus si nu-mi mai convine nimic de aici.

La voi cum e ?

ryanaro
11.09.2008, 11:43:41
Da, relativ. Tocmai am venit din vacanta de acasa unde a fost superb si daca inainte nu ma vedeam locuind in alta parte decat Londra acum sunt total cu fundul in sus si nu-mi mai convine nimic de aici.

La voi cum e ?

cuvantul in bold e problema. "acasa". nu ma simt acasa nicaieri unde am locuit pana acuma, inclusiv RO :-B momentan locuim cu socrii, intr un fund de lume, unde oficiul postal tine loc de magazin universal si toate sandviciurile au baked beans :-&

legat de londra, mi ar placea sa locuiesc acolo pentru o perioada. incerc sa l conving pe R, care are o fobie fata de acest oras. :-B ce exact nu ti convine acolo? ;;)

Crescent
11.09.2008, 12:04:49
cuvantul in bold e problema. "acasa". nu ma simt acasa nicaieri unde am locuit pana acuma, inclusiv RO :-B momentan locuim cu socrii, intr un fund de lume, unde oficiul postal tine loc de magazin universal si toate sandviciurile au baked beans :-&

Legat de Londra, mi ar placea sa locuiesc acolo pentru o perioada. incerc sa l conving pe R, care are o fobie fata de acest oras. :-B ce exact nu ti convine acolo? ;;)
i
Imi pare rau de ce aud la tine. Nici eu nu-mi mai prea gasesc locul ce-i drept, asta dupa ce am avut o imagine clara a ceea ce vreau timp de cativa ani. Londra pt mine este orasul ideal de locuit si oriunde mergeam nu puteam sa compar cu ce e in Londra. Noi suntem un fel de Gica Contra al societatii. Cand am ajuns aici acu ceva ani toata lumea zicea ca e aici doar sa se realizeze dupa care sa se intoarca acasa sa se faca patroni :). Noi am zis de la inceputuri ce vom ramane aici. Acum cand toata lumea incepe sa se aseze pe aici eu vreau acasa /:). Inainte imi placeau toate, iubeam pana si vremea iar acum asta ma deprima.
Vreau inapoi la mine acasa sa-mi iau o capra, o vaca si un magar :"> . Pe bune !
Cel putin pentru moment as vrea o pauza de Londra de cateva luni.

De ce nu incercati sa faceti un compromis si sa va mutati intr-un oras mai mare poate doar pentru o perioada prestabilita si doar asa va puteti da seama de ce vreti intr-adevar.

ryanaro
11.09.2008, 12:15:35
Inainte imi placeau toate, iubeam pana si vremea iar acum asta ma deprima.
Vreau inapoi la mine acasa sa-mi iau o capra, o vaca si un magar :"> . Pe bune !
Cel putin pentru moment as vrea o pauza de Londra de cateva luni.

De ce nu incercati sa faceti un compromis si sa va mutati intr-un oras mai mare poate doar pentru o perioada prestabilita si doar asa va puteti da seama de ce vreti intr-adevar.

inainte am locuit in york, un oras maricel, medieval, turistic etc. acolo am fost la universitate. ;;) sa explic mai pe larg: eu sunt din bucuresti. imi place asfaltul de mor! vreau sa aud masini si tramvaie! vreau sa merg pe jos la o cinemateca si dupa ce am vazut un film vechi si subtitrat, sa ma asez la o cafenea unde sa mananc o chocolat liegeois si sa discut cu alte persoane filmul pe care l am vazut. apoi sa mi iau bicicleta (!) si sa pedalez spre casa. :-< nu mi place natura, nu ma impresioneaza. cu cat mai multe noxe, cu atat mai bine! <:-P

ps: legat de vreme, sunt astenica. si cum aici e un noiembrie etern, si eu sunt intr o criza eterna <:-P

Crescent
11.09.2008, 13:29:35
inainte am locuit in york, un oras maricel, medieval, turistic etc. acolo am fost la universitate. ;;) sa explic mai pe larg: eu sunt din bucuresti. imi place asfaltul de mor! vreau sa aud masini si tramvaie! vreau sa merg pe jos la o cinemateca si dupa ce am vazut un film vechi si subtitrat, sa ma asez la o cafenea unde sa mananc o chocolat liegeois si sa discut cu alte persoane filmul pe care l am vazut. apoi sa mi iau bicicleta (!) si sa pedalez spre casa. :-< nu mi place natura, nu ma impresioneaza. cu cat mai multe noxe, cu atat mai bine! <:-P

ps: legat de vreme, sunt astenica. si cum aici e un noiembrie etern, si eu sunt intr o criza eterna <:-P

Eu sunt din Bacau, dar ultimii ani i-am petrecut in Bucuresti. Si eu sunt fan agitatie, aglomeratie intr-un oras. Pana si concediile vreau sa le petrec in mijlocul unui oras.Tocmai de aceea Londra e pe sufletul meu. La mine traseul vietii a fost ascendent spre aglomeratie. Sunt nascuta si crescuta la tara.
La tine traseul pare a fi cam invers fata de al meu. Din cate spui e clar ca locul tau nu este acolo. Fa o pauza, muta-te. De parca ar fi atat de usor. Eu una sunt legata de multe chestii aici si de aceea nu pot sa fac pasul chiar acum.

maridra
11.09.2008, 17:28:36
Sau un martie eteeern! ;;) Eu de cand sunt aici nu mai suport soarele. De exemplu azi a fost foarte cald in Exeter si eram nervoasa. Ca mi-e cald, ca e zapuseala, ca nu mai e aerul racoros. Ca vreau sa fie nori si sa traga o ploicica. \:D/

aryanna
11.09.2008, 18:04:14
pai vezi, si spune-mi... poate facem cumva sa ne intalnim :>

ei bine se pare ca nu prea o sa mai fie realizabila intalnirea noastra pentru ca prietenul meu tocmai a fost concediat ca a facut-o pe managera comunista , ceea ce merita de altfel dar na...

eu una ma bucur pe de-o parte ca deja ma stresau astia aici prea mult , sunt super nesimtiti asa ca nu mai stam in woolacombe decat pana duminica

planul nostru de acum e sa mergem in londra pt o sapt sa vedem daca gasim ceva de lucru pentru cateva luni si apoi casa, daca nu gasim nimic in londra timp de o sapt casaaaaaaaaaaaaa<:-P<:-P<:-P

maridra
11.09.2008, 18:28:45
ei bine se pare ca nu prea o sa mai fie realizabila intalnirea noastra pentru ca prietenul meu tocmai a fost concediat ca a facut-o pe managera comunista , ceea ce merita de altfel dar na...

eu una ma bucur pe de-o parte ca deja ma stresau astia aici prea mult , sunt super nesimtiti asa ca nu mai stam in woolacombe decat pana duminica

planul nostru de acum e sa mergem in londra pt o sapt sa vedem daca gasim ceva de lucru pentru cateva luni si apoi casa, daca nu gasim nimic in londra timp de o sapt casaaaaaaaaaaaaa<:-P<:-P<:-P
:| noooooooooooooo

ryanaro
11.09.2008, 21:15:46
Sau un martie eteeern! ;;) Eu de cand sunt aici nu mai suport soarele. De exemplu azi a fost foarte cald in Exeter si eram nervoasa. Ca mi-e cald, ca e zapuseala, ca nu mai e aerul racoros. Ca vreau sa fie nori si sa traga o ploicica. \:D/

eu ma gandesc serios sa iau suplimente de vitamina D =))

ryanaro
11.09.2008, 21:17:29
Fa o pauza, muta-te. De parca ar fi atat de usor. Eu una sunt legata de multe chestii aici si de aceea nu pot sa fac pasul chiar acum.

o sa ne mutam pe la sfarsitul lui ianuarie. nu la londra, probabil in sheffield sau in leeds, ca un pied a terre. ;;)

Crescent
12.09.2008, 10:52:11
o sa ne mutam pe la sfarsitul lui ianuarie. nu la londra, probabil in sheffield sau in leeds, ca un pied a terre. ;;)
E o schimbare. ambele sunt orase frumoase. Mult noroc.

ryanaro
12.09.2008, 10:58:08
E o schimbare. ambele sunt orase frumoase. Mult noroc.

sau nu :D . n au cinemateci sau chocolat liegeois :(. sa fie, si mult noroc si voua, oriunde ati vrea sa mergeti/ramaneti! >:D<

aryanna
13.09.2008, 23:15:32
bai fetelor ce stiti in cat timp ajunge asigurarea la masina daca e facuta pe net, noi am facut-o la direct line da nu mai vine dracului si nici acetele alea originale ale masinii de la vanzator nu mai ajung , al meu face ca trenul pe aici ca duminica tre s-o intindem de aici si nu avem cum pleca fara asigurare la masina :(

aaa si sunt super curioasa cine stie cum sta treaba cu asigurarea de aici pt non rezidenti cand iesi din tara

maridra
14.09.2008, 00:07:36
bai fetelor ce stiti in cat timp ajunge asigurarea la masina daca e facuta pe net, noi am facut-o la direct line da nu mai vine dracului si nici acetele alea originale ale masinii de la vanzator nu mai ajung , al meu face ca trenul pe aici ca duminica tre s-o intindem de aici si nu avem cum pleca fara asigurare la masina :(

aaa si sunt super curioasa cine stie cum sta treaba cu asigurarea de aici pt non rezidenti cand iesi din tara
L-am chestionat pe sot. :-B
Asigurarea vine in doua saptamani (la fel am facut-o si noi), iar actele masinii vin prin posta nu mai repede de o luna de zile.

Asigurarea e valabila oriunde in Europa, ca e internationala.

Crescent
15.09.2008, 11:42:56

Daca ti-ai facut-o online, ti-au dat o referinta, suna-i doar si-ti vor da nr de asigurare. Nu ai nevoie practic de paper copy. Daca va opreste cineva sau d-ne fereste se intampla ceva doar dai nr de asigurare. Eu cand mi-am facut-o am gresit nr de casa si ca sa mi-o schimbe mi-au cerut &pound; 45, asa ca am lasat-o asa si sunt ani buni de cand nu am hartia, asta si pt ca imi fac la ei de ceva ani buni. Iar de cand sunt aici nu m-a intrebat nimeni vreodata de vreo asigurare.
Cat despre cele de la DVLA atat timp cat masina nu este data furata nu ai nici o problema, nu te intreaba absolut nimeni. Doar in cazul in care pleci din UK se poate sa le ceara la vama la noi!

Mir_Ella
15.09.2008, 14:23:53
Sal tuturor!

Slava cerului ca mai sunt si alte persoane care nu-si mai gasesc locul in UK....credeam ca sunt singura .....de ce ? Pt ca cei care ma inconjoara (prieteni, cunostinte) adora viata , vremea , totul aci ..........adevarul e ca multi dintre ei nu au mai mult de 2-3 ani de cand sunt aci .

Oare vremea imposibila de Manchester ("considerat" cel mai ploios in UK), trecerea timpului , problemele si grijile sa fi erodat adanc sufletul meu ?
Pt prima data in 7 ani de cand sunt aci , prima dimineata cand m-am trezit , dupa ce ne-am intors din vacanta , am plans si am vrut sa ma intorc acasa . ... ... ... Nu-mi gasesc locul nicaieri...iar cand ma mai intraba cate cineva daca vreau sa ma stabilesc aci pt restul vietii ... ... ... ideea mi se pare absolut sinistra ....ma deprima ingrozitor ...

ryanaro
20.09.2008, 17:57:25
Sal tuturor!

Slava cerului ca mai sunt si alte persoane care nu-si mai gasesc locul in UK....credeam ca sunt singura .....de ce ? Pt ca cei care ma inconjoara (prieteni, cunostinte) adora viata , vremea , totul aci ..........adevarul e ca multi dintre ei nu au mai mult de 2-3 ani de cand sunt aci .

Oare vremea imposibila de Manchester ("considerat" cel mai ploios in UK), trecerea timpului , problemele si grijile sa fi erodat adanc sufletul meu ?
Pt prima data in 7 ani de cand sunt aci , prima dimineata cand m-am trezit , dupa ce ne-am intors din vacanta , am plans si am vrut sa ma intorc acasa . ... ... ... Nu-mi gasesc locul nicaieri...iar cand ma mai intraba cate cineva daca vreau sa ma stabilesc aci pt restul vietii ... ... ... ideea mi se pare absolut sinistra ....ma deprima ingrozitor ...

o melodie cu dedicatie :D :

http://www.youtube.com/watch?v=6oFtigqTGQc

eu sunt aici de 3 ani si tot n ador vremea :-p

monicas
22.09.2008, 13:04:11
Sal tuturor!

Eu sunt in Belfast unde ploua cam 300 de zile pe an #-o dar m-am obisnuit... Pentru mine lipsa soarelui este compensata de verdeata eterna de aici...Iubesc florile si verdele...

maridra
22.09.2008, 19:22:14
Eu sunt in Belfast unde ploua cam 300 de zile pe an #-o dar m-am obisnuit... Pentru mine lipsa soarelui este compensata de verdeata eterna de aici...Iubesc florile si verdele...
Dar acum in septembrie nu mai ploua atata!!! Si asa cum zici, ce bine ca e verde tot si nu trebuie sa iesi cu stropitoare tot la doua ore. ;)) Ca iese noru'! Mie-mi place ca nu ma topesc si nu fac riduri! :-"

ryanaro
22.09.2008, 19:24:38
Dar acum in septembrie nu mai ploua atata!!! Si asa cum zici, ce bine ca e verde tot si nu trebuie sa iesi cu stropitoare tot la doua ore. ;)) Ca iese noru'! Mie-mi place ca nu ma topesc si nu fac riduri! :-"

si daca nu mi place verdele?! =)) sau maroul in cazul "moors" ;))

maridra
22.09.2008, 19:27:00
si daca nu mi place verdele?! =)) sau maroul in cazul "moors" ;))
Daca nu-ti place verdele, atunci n-ai cum sa vezi totul in... roz! ;))

Nortia
23.09.2008, 12:41:10

Hi ! sunt si eu noua pe-aici dar iuby al meu e aici de ceva timp si el se pricepe mai bine cu astea si spune cam asa : ca daca e facuta asigurarea pe net sunteti deja acoperiti de asigurare atata timp cat aveti un nr de polita pe care il primiti prin email, deci nu e nevoie de hartia aia efectiv; in ceea ce priveste certificatul de inmatriculare al masinii, forma V5, poate dura in jur de 3 saptamani, dar puteti circula cu forma V5C/2 (care este de fapt certificatul temporar-e o bucatica de hartie cu datele voastre notate cu pixul) valabila 2 luni si nu se recomanda sa scoti masina din tara numai cu asta.Sper sa va fie de folos asta ! :D

monicas
23.09.2008, 14:42:11

ai dreptate...luna septembrie e intotdeauna mai redusa in precipitatii. a fost chiar frumaosa vremea aici toata luna.. mai frumos decat in iulie si august.

aryanna
24.09.2008, 16:38:21
multumesc fetelor de raspunsuri, chestia era ca noi chiar daca eram asigurati stiu ca nu poti plati road tax decat atunci cand te duci cu asigurarea in mana si cu mot-ul...deci tot un drac era

oricum am rezolvat jumatate de problema in sensul ca am sunat la ei si au trimis alta pe adresa de serviciu si a ajuns a doua zi... asadar acum putem umbla prin anglia...

de plecat nu mai plecam decat peste vreo 3 sapt spre romania, insa tot e bine...abia astept<:-P

sper sa ajunga actele pana atunci ca am inteles ca nu putem parasi tara fara actele originale ale masinii...

claudiawood
01.10.2008, 17:40:45
Hello miresici de UK! Eu sunt si miresica si mamica de Uk si cu toate astea de abia astept sa merg in Romania luna viitoare. Mi-e tare dor de casa si nu mai am rabdare sa-l prezint si pe bebele meu mic familiei mele k e primul nepotel si nici macar nu l-au vazut inca decat in poze.
Voi cum va descurcati cu dorul de casa?:)

ryanaro
01.10.2008, 17:44:22
Hello miresici de UK! Eu sunt si miresica si mamica de Uk si cu toate astea de abia astept sa merg in Romania luna viitoare. Mi-e tare dor de casa si nu mai am rabdare sa-l prezint si pe bebele meu mic familiei mele k e primul nepotel si nici macar nu l-au vazut inca decat in poze.
Voi cum va descurcati cu dorul de casa?:)

buna claudia!

sa ti traiasca bebele!!! :D cum il cheama? :)

si eu cred ca merg de revelion in ro.

ps: nu mi e dor.:)

claudiawood
01.10.2008, 17:54:19
buna claudia!

sa ti traiasca bebele!!! :D cum il cheama? :)

si eu cred ca merg de revelion in ro.

ps: nu mi e dor.:)

Buna ryanaro :). Pe micut il cheama Oliver si multumim pt urare. Noi am fost in Rom anul trecut de revelion si anul asta trebuie sa stam aici =)), facem cu schimbul un an aici un an in rom. Esti norocoasa daca nu ti-e dor de tara, ma gandesc k trece si cu timpul, eu abia din ianuarie pot sa spun k m-am mutat oficial, k inainte faceam naveta ( mai aveam putin si innebuneam).
Cum ti se pare Anglia?

PS: May i know what your name is?

ryanaro
01.10.2008, 17:56:19
Cum ti se pare Anglia?

PS: May i know what your name is?

eu sunt andreea. :D

cum sa mi se para? eu sunt francofila :)) am gresit tara! :))

claudiawood
01.10.2008, 18:02:39
Ce frumos Andreea :P.Ne vedem in luna de miere!!!!:))

simonapetruta
01.10.2008, 18:37:58
Buna Fetelor,

Si io si io, tot miresica din Uk.
Nici nu stiam de existenta acestui subiect pe forum... hihi!
Va pup!

ryanaro
01.10.2008, 18:40:45
Buna Fetelor,

Va pup!

bine ai venit simona! vad ca stai intr un loc cu nume amuzant- quedgeley. :D

claudiawood
01.10.2008, 18:53:32
Buna Fetelor,

Va pup!

Buna Simona, ce bine k ne gasim cu toate aici :):).

judy
01.10.2008, 19:22:16
Salutare miresicilor din UK ! Ma bucur ca v am gasit!:*
Imi e urata vremea de aici!!!:-L

maridra
01.10.2008, 20:27:54

Oooof.... ce-mi place vremea de aici! <:-P E super!

claudiawood
02.10.2008, 10:54:57
Nici mie nu-mi place vremea de aici, dar totusi in Essex nu e chiar asa urat ca in alte parti. Acum e soare afara :).

ryanaro
02.10.2008, 13:09:06
fetele din uk, sunt 2 oferte pt mancare.

exista 50% reducere la pizza hut pana duminica asta (completati un formular pe site ul lor si va trimit prin email un voucher).

si un 2 for 1 on main meals la strada de aici:

http://www.handbag.com/competitions-&-offers/Strada-Offer-2-for-1/v1

maridra
02.10.2008, 13:43:50
Pizza huuuut! multumim, rya! >:D< Nu mai zice la nimeni, sa mancam noi mai multa pizza! (sa nu se termine) :-$ :">

monicas
02.10.2008, 13:49:31

exista 50% reducere la pizza hut pana duminica asta (completati un formular pe site ul lor si va trimit prin email un voucher).

Merci. Era si mai bine daca ar fi fost Pizza Express. Pofta buna tuturor!

maridra
02.10.2008, 13:52:47
Eu n-am gasit unde sa completez formularul....:-w

ryanaro
02.10.2008, 13:55:35
Eu n-am gasit unde sa completez formularul....:-w

http://www2.pizzahutoffers.co.uk/edi2/?

maridra
02.10.2008, 14:04:12
Multu'! <:-P

simonapetruta
02.10.2008, 15:02:00
Merci. Era si mai bine daca ar fi fost Pizza Express. Pofta buna tuturor!

Monica cu cat vinzi paharele? le ai aci in uk sau in ro? dar zi repede ca io imi iau zborul acasa peste 2 sapt:-SS

claudiawood
02.10.2008, 16:36:33
Multumim Andreea pt ponturi :), acum contemplez ce sa fac cu regimul,sa-l mai aman o sapt?=))

ryanaro
02.10.2008, 17:32:17
Multumim Andreea pt ponturi :), acum contemplez ce sa fac cu regimul,sa-l mai aman o sapt?=))

amana l pana in ianuarie! :))

claudiawood
02.10.2008, 19:18:59
amana l pana in ianuarie! :))

corect k mai am si botezul lui bebica intr-o luna!!!!! N-am nici o sansa anul asta :))

Crescent
02.10.2008, 19:35:32

Good to know. De obicei nu scap ofertele, dar asta n-am avut-o in vizor. Cum lunch-ul am trecut am scapat de gatit diseara. Strada ne asteapta :)

aryanna
03.10.2008, 17:57:03
mmmm pizza hut , nice =P~

fetelor stiti cumva daca trebuie sa decodez un telefon luat de aici pe Orange si pe care o sa folosesc tot cartela Orange in Romania?

ryanaro
03.10.2008, 17:59:47
fetelor stiti cumva daca trebuie sa decodez un telefon luat de aici pe Orange si pe care o sa folosesc tot cartela Orange in Romania?

mai, pe cinstite, eu am folosit un telefon codat pe vodafone pe toate retelele. in ro imi pun cartela orange, in uk am cartela o2 :-?

aryanna
03.10.2008, 19:13:54
aaa eu mi-am luat de curand un telefon de la orange si parca nu m-as risca sa merg cu el pana in romania si sa descopar acolo ca trebuie sa-l decodez, cred ca am mai multa incerdere sa-l duc aici la decodat... o sa vad eu cum fac

Nortia
04.10.2008, 11:45:55
aaa eu mi-am luat de curand un telefon de la orange si parca nu m-as risca sa merg cu el pana in romania si sa descopar acolo ca trebuie sa-l decodez, cred ca am mai multa incerdere sa-l duc aici la decodat... o sa vad eu cum fac

Poti sa incerci sa suni la ei si sa le spui ca mergi in Romania,si ca ai acolo nevoie de o alta cartela...ii imbarligi tu cumva si daca ii imbarligi bine :)) iti dau ei un cod sa-ti deblochezi telefonul. La noi a mers :-p Telefoanele de la Carphone Warehouse sunt intotdeauna deblocate, noi numai de-acolo ne luam telefoane, tocmai din motivul acesta. Succes ! >:D< >:D<

claudiauk
08.10.2008, 11:13:56
sal fetelor.eu abia acu am descoperit k exista un topic special pt miresele care locuiesc in uk si tare ma butzur :D noi facem nunta in romania in orasul meu natal,calarasi,desi el e din bucuresti,adik mirele :)sunt happy k aseara ne-am rezervat si noi fery dus intors pt perioada sarbatorilor(plecam cu masinutza acasa). sper k nu va supi k m-am bagat si eu in seama....eu oricum d obicei mai mult observ decat particip la discutii pt k m-a speriat faptul k p multe topicuri cam apar certuri :(
deci sper k nu am deranjat >:D<

ryanaro
08.10.2008, 11:36:28
sal fetelor.eu abia acu am descoperit k exista un topic special pt miresele care locuiesc in uk si tare ma butzur :D noi facem nunta in romania in orasul meu natal,calarasi,desi el e din bucuresti,adik mirele :)sunt happy k aseara ne-am rezervat si noi fery dus intors pt perioada sarbatorilor(plecam cu masinutza acasa). sper k nu va supi k m-am bagat si eu in seama....eu oricum d obicei mai mult observ decat particip la discutii pt k m-a speriat faptul k p multe topicuri cam apar certuri :(
deci sper k nu am deranjat >:D<

bine ai venit claudia!!! <:-P

claudiauk
08.10.2008, 12:12:47
saru'mana :) chiar ma bucur k nu's singurica...

ryanaro
08.10.2008, 12:18:35
saru'mana :) chiar ma bucur k nu's singurica...

tu unde stai in uk? ;;)

ps: e vreo miresica de oxford? trec pe acolo pe 23, luna asta, la un mini shopping. o:-)

claudiauk
08.10.2008, 12:39:37
eu locuiesc in newmarket,la vreo juma d ora d cambridge. aviz amatoarelor,newmarket oras d curse d cai, vara resturile(k sa nu ma exprim urat) cailor atrag ffff muste :(( ....in rest nu-i rau,nici prea calm nici prea zgomotos, dar eu tot in bucuresti ma simteam mai bine...cu tot traficul si toti nervii aferenti :D
ps: ryana tu unde stai?

ryanaro
08.10.2008, 12:44:19
eu locuiesc in newmarket,la vreo juma d ora d cambridge. aviz amatoarelor,newmarket oras d curse d cai, vara resturile(k sa nu ma exprim urat) cailor atrag ffff muste :(( ....in rest nu-i rau,nici prea calm nici prea zgomotos, dar eu tot in bucuresti ma simteam mai bine...cu tot traficul si toti nervii aferenti :D

n am vizitat newmarket, dar mi a placut mult de tot cambridge. as locui acolo. :D

ps: nu mi e dor de bucuresti. :)>-

claudiauk
08.10.2008, 12:59:14
mda si eu as prefera cambridge dar deja ne-am asezat aici si e mai complicat.mi-e dor d bucuresti in ideea k prefer un oras mai aglomerat cu mai multe optiuni pt activitati sociale sa zic asa. noi nu avem nici cinematograf aici,bine oricum momentan e oarecum un moft care nu ni l-am permite,dar k idee prefer orasele mai maricele,mai aglomerate. sunt destule lucruri din ro d care m-as lipsi. dar una peste alta, abia astept sa n stabilim in ro asa defecta cum e tarisoara noastra :))
ps:a mai mers cineva d p aici cu masina in tara? ati avut nevoie sa trageti la un hotel p parcurs? sau ati rezistat pana in tara?

ryanaro
08.10.2008, 13:40:29
mda si eu as prefera cambridge dar deja ne-am asezat aici si e mai complicat.mi-e dor d bucuresti in ideea k prefer un oras mai aglomerat cu mai multe optiuni pt activitati sociale sa zic asa. noi nu avem nici cinematograf aici,bine oricum momentan e oarecum un moft care nu ni l-am permite,dar k idee prefer orasele mai maricele,mai aglomerate. sunt destule lucruri din ro d care m-as lipsi. dar una peste alta, abia astept sa n stabilim in ro asa defecta cum e tarisoara noastra :))
ps:a mai mers cineva d p aici cu masina in tara? ati avut nevoie sa trageti la un hotel p parcurs? sau ati rezistat pana in tara?

eu stau in barnsley obligat fortat o perioada :-& . inainte am stat in york. sper sa ne mutam in ianuarie-februarie, pentru sanatatea mea mintala #-o

legat de cinema, am un pont! noi avem carduri unlimited de la cineworld-11.99&pound; pe luna de persoana si poti vedea filme nelimitat! tinand cont ca un bilet costa 6&pound; de caciula, amortizezi costul daca mergi de 2 ori! precis sunt cineworld pe langa voi.

n am incercat sa mergem cu masina, preferam cu avionul. ;))

monicas
08.10.2008, 14:29:27
Monica cu cat vinzi paharele? le ai aci in uk sau in ro? dar zi repede ca io imi iau zborul acasa peste 2 sapt:-SS

buna, merci pt mesaj. sper sa nu raspund prea tarziu. Le vand cu 25 Ron si sunt in Targoviste, Dambovita. Daca esti interesata iti pot fi trimise prin curier.

Spor la pregatiri.

Nortia
08.10.2008, 14:38:21

Referitor la ps, mama prietenului meu a mers vara asta cu masina in Ro si a rezistat eroic pana la granita cu Ro, apoi "a tras la un hotel". Cand a venit inapoi s-a oprit o noapte in Germania. Ideea e ca si daca ai rezista fara oprire pana in Ro cand ai ajunge acolo...e teroare (asta in cazul in care chiar stii bine drumul si nu te incurci, ai experienta de condus...etc) ! Asa ca cel mai bine, sfatul meu, o oprire la jumatatea drumului, adica in Germania :) Noi asa avem de gand sa facem cand vom merge in Ro. Bafta !

aryanna
08.10.2008, 14:43:46

noi o sa plecam cu masina pana in romania la sfarsitul lunii insa facem opriri multe, calatoria asta o sa se intinda cam vreo 2 saptamani deoarece o sa trecem pe continent cu feribotul, apoi stam vreo 3-4 zile in paris, dupa aia ne oprim in italia la savona unde mai stam vreo 7-8 zile cred de unde o sa vizitam imprejurimile (monaco, roma si ce mai putem) dupa aia plecam spre venetia-stam o zi, iar seara o sa dormim undeva in slovenia sau austria-depinde ce directie o sa luam si apoi intram in tara unde iar poposim undeva pe la intrare si in ultima zi traversam tara noastra minunata;-) de-a latu'(ne trebuie o zi inteaga) si gata.

aryanna
08.10.2008, 14:51:34
fetelor va intreb pe voi poate stiti

aveti idee de ceva scoala gen intership (nici nu stiu sigur daca asta e ceea ce caut macar#-o) ideea e ca am o colega aici din taiwan care vrea sa invete mai multa engleza si ar vrea o scoala in londra unde sa faca ceva gen cursuri sau nu stiu cum sa le zic ca-s in aer cu subiectul dar sa primeasca si ceva bani de buzunar.

stiu ca exista insa nu stiu unde sa caut, la twin (scoala cu care am venit eu aici) stiu ca aveau ceva de genul unde puteai sa fii english teacher assistant si pirmeai &#163;200/luna , insa zic unii pe aici ca ar fi altele unde primesti mai mult.

mai rau e ca nimeni nu stie nimic concret.

claudiauk
08.10.2008, 15:53:46
ryana : merci mult pt sugestie...poate dupa sarabatori,dupa c imi gasesc si eu d lucru si n mobilizam mai bine o sa n facem si noi genul ala d abonament...om vide.
floryry : iubi sofer cu experienta,era coordonator d transport inainte d plecarea din ro so el zice k rezista pana la intararea in ro. oricum el nu face p eroul asa k dak va fi cazul vom opri in germania sau unde s va simti el obo. cred k-s eu un pic speriata cand vad c d accidente in tara. noi avem tv ro aici si acu 3 sapt park chiar au dat un caz d niste tineri care veneau cu masina din uk si au facut accident in ro din cauza oboselii.
aryana : va doresc o calatorie placuta

claudiawood
08.10.2008, 16:10:38
Ryanaro aici nu avem decat Empire cinemas :((, ajungi sa cheltuiesti cel putin 30&#163; cand te duci la cinema.
Vreau si eu cheap entertainment!!!!=))

PS: toate miresicile de aici au soti romani?

ryanaro
08.10.2008, 16:16:09
Ryanaro aici nu avem decat Empire cinemas :((, ajungi sa cheltuiesti cel putin 30&pound; cand te duci la cinema.
Vreau si eu cheap entertainment!!!!=))

PS: toate miresicile de aici au soti romani?

al meu e englez.

uite aici cineworld. platesti in plus pentru west end cinemas, dar tot merita! :*

http://www.cineworld.co.uk/reservation/ChoixResa.jgi?TYPE=cinema

ps: cred ca cel mai apropiat de tine e ilford in essex.

Nortia
08.10.2008, 16:17:24
ryana : merci mult pt sugestie...poate dupa sarabatori,dupa c imi gasesc si eu d lucru si n mobilizam mai bine o sa n facem si noi genul ala d abonament...om vide.
floryry : iubi sofer cu experienta,era coordonator d transport inainte d plecarea din ro so el zice k rezista pana la intararea in ro. oricum el nu face p eroul asa k dak va fi cazul vom opri in germania sau unde s va simti el obo. cred k-s eu un pic speriata cand vad c d accidente in tara. noi avem tv ro aici si acu 3 sapt park chiar au dat un caz d niste tineri care veneau cu masina din uk si au facut accident in ro din cauza oboselii.
aryana : va doresc o calatorie placuta

Nu e asa greu drumul din UK pana in Ro cat e de greu in Ro : drumuri "rupte", soferi aiurea...groaznic ce sa mai :-<

claudiawood
08.10.2008, 16:28:25
al meu e englez.

uite aici cineworld. platesti in plus pentru west end cinemas, dar tot merita! :*

http://www.cineworld.co.uk/reservation/ChoixResa.jgi?TYPE=cinema

ps: cred ca cel mai apropiat de tine e ilford in essex.

Mersi Ryanaro :*, oricum e mai ieftin decat la Empire.
M-am saturat de vb numai in engleza al meu sot nu intelege un strop de romana, cand a fost in Romania a trebuit sa traduc tot, aveam dureri de cap mai ales la masa :)).
Acum stau si ma gandesc cate 10 minute ca nu stiu sa traduc un cuvant din engleza in romana :o.

ryanaro
08.10.2008, 16:35:05
Mersi Ryanaro :*, oricum e mai ieftin decat la Empire.
M-am saturat de vb numai in engleza al meu sot nu intelege un strop de romana, cand a fost in Romania a trebuit sa traduc tot, aveam dureri de cap mai ales la masa :)).
Acum stau si ma gandesc cate 10 minute ca nu stiu sa traduc un cuvant din engleza in romana :o.

nici r nu stie romaneste. o:-) nu ma deranjeaza. in schimb, s a dus mama la curs de engleza :))

claudiauk
08.10.2008, 16:57:00
mda mama mea si ea facuse la un mom dat niste cursuri d engleza la munk...rupea cateva vorbe acu vreo 5 ani...si cand sorela s-a casatorit acu 3 ani cu un irlandez si-a dat mama seama k dak nu vbesti uiti si in afara de "coffee danny?" nu era in stare sa mai zica nik :)) eee acu tot mai intelege cat d cat,tata in schimb e jale...saraca sorela cand ajunge in tara cu sotulica al ei are capul calendar d atata tradus 8-}

revenind un pic la miresit:va bate p vreuna gandul sa luati rochita din uk?eu in newmarket am gasit un sg magazin cu asa ceva Lara B,si au niste scoruri ametitoare:1300 rochitele mai simplute fara printeseli sa zic asa. cautand online am dat d un producator venus bridal care vad ca are desfacere si in uk si in ro. am dat mail la distribuitorul din ro si rochitele par a avea preturi decente(20-30) mil. astia din uk au numai nr d tel nu si mail. eu ma intreb:oare preturile ar fi asemanatoare? k eu ajung in tara doar ind ec 2 sapt si apoi direct la nunta in vara,so mi-ar fi mai comod sa iau rochta d aici dak e nevoie d modificari ceva. c ziceti,merita sa l dau un tel makr sa vad? adrsa distribuitorului e in norwich so asa avea un drum d facut.
doamne,cat am scris! scuze :">

ryanaro
08.10.2008, 17:05:35
revenind un pic la miresit:va bate p vreuna gandul sa luati rochita din uk?eu in newmarket am gasit un sg magazin cu asa ceva Lara B,si au niste scoruri ametitoare:1300 rochitele mai simplute fara printeseli sa zic asa. cautand online am dat d un producator venus bridal care vad ca are desfacere si in uk si in ro. am dat mail la distribuitorul din ro si rochitele par a avea preturi decente(20-30) mil. astia din uk au numai nr d tel nu si mail. eu ma intreb:oare preturile ar fi asemanatoare? k eu ajung in tara doar ind ec 2 sapt si apoi direct la nunta in vara,so mi-ar fi mai comod sa iau rochta d aici dak e nevoie d modificari ceva. c ziceti,merita sa l dau un tel makr sa vad? adrsa distribuitorului e in norwich so asa avea un drum d facut.

mi am luat corsetul din uk. l am vazut la national wedding show in birmingham, l am probat, nu l am putut uita si l am cumparat de la magazinul respectiv. :x fusta si jobenul le am facut in ro la o casa de moda. rochia de schimb va fi second hand, de pe ebay sau preloved. o:-)

claudiawood
08.10.2008, 17:10:51
nici r nu stie romaneste. o:-) nu ma deranjeaza. in schimb, s a dus mama la curs de engleza :))

=)) O sa trimit jumate de fam la curs de engleza. Cel mai tare o sa fie bunica de 89 de ani =)).

claudiawood
08.10.2008, 17:20:13
mda mama mea si ea facuse la un mom dat niste cursuri d engleza la munk...rupea cateva vorbe acu vreo 5 ani...si cand sorela s-a casatorit acu 3 ani cu un irlandez si-a dat mama seama k dak nu vbesti uiti si in afara de "coffee danny?" nu era in stare sa mai zica nik :)) eee acu tot mai intelege cat d cat,tata in schimb e jale...saraca sorela cand ajunge in tara cu sotulica al ei are capul calendar d atata tradus 8-}

Foarte funny mama ta, nici tata nu se pricepe la engleza dar tot se chinuie el si spune vreo prostie :)).

Eu am fost cu cumnatica la probat rochie de mireasa pt ea k o sa fac nunta inaintea mea si rochita pe care si-a ales-o ea e superba o vreau si euuuuuu. Oricum ce modele am vazut aici cred k as fii foarte temptata sa cumpar rochita de aici. Si a fost si ieftina doar 450&#163; fara ajustari.

claudiauk
08.10.2008, 17:28:31
claudiawood(avem acelasi prenume :D) sa stii k sunt mici sanse k in timp si sotul sa invete romana,uite cumnatelul meu irlandez deja stie:suica(tzuica),mamaliga,sarmali(sarmale),she fashi(ce faci),beri(bere) :)) in afara de "ce faci" a invatat doar alimente sau bauturi care i-au placut :))

rya tu o sa ai joben? cred k e cea mai originala idee care am auzit-o la o tinuta de miresica! felicitari,cred k o sa faci senzatie.cat despre ebay...si p mine m-a incantat ideea initial(mentionez k eu o sa am doar o tinuta:civil,biserica restaurant vin una dupa alta), dar mi-e teama sa nu iau tzeapa la material sau livrare,etc...am vazut k maj sunt facute d chinezi dupa creatii cu nume mari. m-ar tenta faptul k t ajung mai ieftin dar mi-e teama sa nu obtin cu totul altceva decat imi doream

ryanaro
08.10.2008, 17:32:30
rya tu o sa ai joben? cred k e cea mai originala idee care am auzit-o la o tinuta de miresica! felicitari,cred k o sa faci senzatie.

poze aci:

http://picasaweb.google.com/ryanaro/Dress

ps: R stie multumesc, doresc sa mananc...., buna ziua,domnisoara, domnule :)), sa numere pana la 10, dar nu poate intretine o conversatie. are un curs pe cd (pimsleur cred), dar e lenes. ;)) ce pretentii sa am de la el sa invete franceza?:[email protected]

claudiauk
08.10.2008, 17:33:58
Eu am fost cu cumnatica la probat rochie de mireasa pt ea k o sa fac nunta inaintea mea si rochita pe care si-a ales-o ea e superba o vreau si euuuuuu. Oricum ce modele am vazut aici cred k as fii foarte temptata sa cumpar rochita de aici. Si a fost si ieftina doar 450&pound; fara ajustari.[/quote]

claudia tu vbesti serios?rochita aceea(care este exact stilul care mi-l doresc si eu) e doar 450 lire? bine nu k ar fi o bagatela dar e rezonabil zau.unde ati gasit acest magazin? in c oras si cum s numeste magazinul?

claudiawood
08.10.2008, 17:34:36
claudiawood(avem acelasi prenume :D) sa stii k sunt mici sanse k in timp si sotul sa invete romana,uite cumnatelul meu irlandez deja stie:suica(tzuica),mamaliga,sarmali(sarmale),she fashi(ce faci),beri(bere) :)) in afara de "ce faci" a invatat doar alimente sau bauturi care i-au placut :))

rya tu o sa ai joben? cred k e cea mai originala idee care am auzit-o la o tinuta de miresica! felicitari,cred k o sa faci senzatie.cat despre ebay...si p mine m-a incantat ideea initial(mentionez k eu o sa am doar o tinuta:civil,biserica restaurant vin una dupa alta), dar mi-e teama sa nu iau tzeapa la material sau livrare,etc...am vazut k maj sunt facute d chinezi dupa creatii cu nume mari. m-ar tenta faptul k t ajung mai ieftin dar mi-e teama sa nu obtin cu totul altceva decat imi doream

Da stie si Adam ce faci, mulsumesc si URSUS!!! =)) =))
Ebay e bun pt unele chestii dar nu as lua rochita de mireasa de acolo.

claudiauk
08.10.2008, 17:42:24
rya(sper k nu t supi d prescurtare :D) mi-au placut si fusta si sandalutele,dar corsetul si jobenul m-au dat p spate. sa l porti super happy
claudia dak ma ajuti cu numele magazinului si orasul esti mare...sper numa sa nu fie f departe d noi,dar la asa rochite cu asa preturi ma duc glont :))
ps:mah o sa ma credeti tare dilaila dar asa happy sunt k am gasit topicul asta.....pana acu scriam f f rar,acu park ma simt mai incurajata >:D<

ryanaro
08.10.2008, 17:45:35
rya(sper k nu t supi d prescurtare :D) mi-au placut si fusta si sandalutele,dar corsetul si jobenul m-au dat p spate. sa l porti super happy

nu ma supar ;)) . mercic >:D<

simonapetruta
08.10.2008, 18:35:43
Fetelor, io mi-am luat rochita de pe e-bay, trimitand masurile, culoarea si zicand ce schimbari as dori... io zic ca e superba, bine, tinand cont ca nu-s tare pretentioasa.
Atasez si foto sa-mi spuneti ce parere aveti; e made in China, dar e lucrata f frumos.

Crescent
08.10.2008, 18:49:19
Dragelor, eu am proba la rochii in doua zile. In principiu cam stiu ce vreau insa sa vad cu ce mi-o sta bine. Tineti-mi pumnii !
xx

claudiauk
08.10.2008, 18:56:49
claudia merci ink o data.
simona sa stii k rochita arata f bine si pare lucrata cu atentie. sa fii fericita in ea in cea mai fericita zi.deci s poate si p ebay...dar depinde si cum ti-e norocul sa dai d oameni seriosi.
crescent bafta multa la probat si sa fii stressfree :D
je ma retrag sa ma apuc d cina k altfel facem foamea in seara asta. va pup si va multu k m-ati primit asa bine

aryanna
08.10.2008, 23:25:33
apropo de ebay, eu mi-am luat azi un parfum de acolo si stau cu inima cat un purice sa vad daca ajunge ^:)^

nu am experienta in ebay-it insa eu trag sperante ca va fi bine, sper sa vina macar pana plec si sa fie original

judy
09.10.2008, 01:28:27
Fetelor, io mi-am luat rochita de pe e-bay, trimitand masurile, culoarea si zicand ce schimbari as dori... io zic ca e superba, bine, tinand cont ca nu-s tare pretentioasa.
Atasez si foto sa-mi spuneti ce parere aveti; e made in China, dar e lucrata f frumos.

Foarte frumusica rochia, finutza!!;) PUpiciii!!!

ryanaro
10.10.2008, 10:51:12
fetelor, nu mai apuc sa vin la designer wedding show weekendul asta :-< am treaba in wolverhampton. musai pe cel din februarie nu trebuie sa l ratez. tot vreau sa merg si mereu pica prost!!! :-<

simonapetruta
10.10.2008, 12:00:59
Draga Aryanna, daca iti faci cont cu PayPal nu o sa mai stai stresata daca iti ajung sau nu bunurile cumparate... ei iti garanteaza banii inapoi in caz de frauda, intarziere...
Noi n-am avut probs pana acum, si am cam cump chestii de pe e-bay.
Sincera sa fiu, prima data am avut emotii cand am comandata rochita, dar nu pt bani, ca i-as fi pierdut, ca facusem oricum prin PayPal, ci ca nu cumva sa ajunga prea tarziu; dar totul a fost ok:D

monicas
10.10.2008, 14:23:00

F frumoasa rochia! Bravo tie pentru curaj! Mie personal nu imi plac cristalele sau strasurile pe rochii dar modelul e foarte frumos. Spor la pregatiri si sa aveti o nunta asa cum va doriti!!!

simonapetruta
10.10.2008, 18:49:30
Fetelor, multumesc mult pt urari; am niste emotii ca nu mai pot dormi noaptea.
Intr-adevar mi-a trebuit curaj sa comand rochita pe e-bay, dar viit sot m-a incurajat... asa ca am zis de ce nu...

claudiauk
11.10.2008, 11:07:50
wee! azi merg pt prima oara sa probez rochite.am gasit un magazinas care are rochita alfred angelo postata de claudiawood chiar la 5 minute d mers cu masina. le-am dat mail si e la 495 d lire...un pic peste c ma asteptam dar am vazut p situl lor k au si alte colectii ale altor creatori...poate gasesc ceva p la 400-450.eh oricum nu imi iau acum,in decembrie ma duc in ro si vreau sa trec si p la calin events sa vad c si cum. deci e prima mea tura d probat rochite :D, sper sa ma primeasca si fara programare. tineti-mi pumnii :">

claudiawood
11.10.2008, 13:26:48
wee! azi merg pt prima oara sa probez rochite.am gasit un magazinas care are rochita alfred angelo postata de claudiawood chiar la 5 minute d mers cu masina. le-am dat mail si e la 495 d lire...un pic peste c ma asteptam dar am vazut p situl lor k au si alte colectii ale altor creatori...poate gasesc ceva p la 400-450.eh oricum nu imi iau acum,in decembrie ma duc in ro si vreau sa trec si p la calin events sa vad c si cum. deci e prima mea tura d probat rochite :D, sper sa ma primeasca si fara programare. tineti-mi pumnii :">

Good luck Claudia! Sper sa-ti gasesti o rochita draguta,oricum o sa fie fun o sa vezi :).

Crescent
13.10.2008, 15:24:14

mult noroc la probat rochii claudia, eu am fost sambata la proba, si mi-a ramas inima la doua dintre ele, acum urmeaza sa ma decid.

Crescent
13.10.2008, 15:31:15
fetelor, nu mai apuc sa vin la designer wedding show weekendul asta :-< am treaba in wolverhampton. musai pe cel din februarie nu trebuie sa l ratez. tot vreau sa merg si mereu pica prost!!! :-<

nici eu nu am ajuns la show-ul asta, insa a fost o colega care nu prea a fost foarte incantata. pana in feb mai sunt felurite alte exchibitii de nunti dar sunt destul de mici si nu stiu daca merita efortul. Am vazut intr-o revista cum ca sapt viitoare e reducere masiva la rochii de mireasa peste 50 de designeri. o sa verific exact data si va informez.

ryanaro
13.10.2008, 22:02:17
Am vazut intr-o revista cum ca sapt viitoare e reducere masiva la rochii de mireasa peste 50 de designeri. o sa verific exact data si va informez.

e un show ceva, sau e la un magazin? ;;)

intrebare pt miresicile de londra: ati recomanda zona in care locuiti? ;;)

judy
13.10.2008, 22:07:02
Este vreo miresica care locuieste langa stadionul Wembley ? Imi puteti recomanda magazine de rochitzele prin zona?
Pupici::*

claudiauk
14.10.2008, 10:55:59
fetele eu am avut niste prob cu netul so am absentat cateva zile. deci nu imi vine sa cred c noroc am. am fost la acel magazin d care discutam,m-am uitat la cateva rochite dar d probat doar cea cu care plecasem in minte d acasa mi-a venit sa probez(alferd angelo 1186). d cum am pus-o p mine am stiut k e The One desi era nr 10 si mie imi tre nr 8. caludia nici nu stii cat iti sunt d recunoscatoare k ai postat rochita asta! ^:)^ Si desi era la &pound; 495 mi-a zis tipa d acolo(f draguta)k dak ma duc sa dau comanda p 1 noiembrie am 10% reducere deoarece au un sale in ziua aia. c sa mai, sunt super happy. acu nu am facut pozici k era mare vanzoleala acolo si eu nici programare nu aveam,dar data viitoare va pun poze sa imi spuneti si mie o parere :D
claudia tzuk din nou k datorita tie am ochit rochita c mi-o doream:*

claudiawood
14.10.2008, 17:07:48
fetele eu am avut niste prob cu netul so am absentat cateva zile. deci nu imi vine sa cred c noroc am. am fost la acel magazin d care discutam,m-am uitat la cateva rochite dar d probat doar cea cu care plecasem in minte d acasa mi-a venit sa probez(alferd angelo 1186). d cum am pus-o p mine am stiut k e The One desi era nr 10 si mie imi tre nr 8. caludia nici nu stii cat iti sunt d recunoscatoare k ai postat rochita asta! ^:)^ Si desi era la &pound; 495 mi-a zis tipa d acolo(f draguta)k dak ma duc sa dau comanda p 1 noiembrie am 10% reducere deoarece au un sale in ziua aia. c sa mai, sunt super happy. acu nu am facut pozici k era mare vanzoleala acolo si eu nici programare nu aveam,dar data viitoare va pun poze sa imi spuneti si mie o parere :D
claudia tzuk din nou k datorita tie am ochit rochita c mi-o doream:*

Ehe!!! Ma bucur k ti-ai gasit rochita perfecta, eu am mentionat k si eu as vrea tot aceeasi rochita =)), oricum eu mai am timp pana ma hotarasc :P. Sunt super happy pt tine!!!! Pup :*

Crescent
15.10.2008, 13:51:38
e un show ceva, sau e la un magazin? ;;)

intrebare pt miresicile de londra: ati recomanda zona in care locuiti? ;;)

1. e tot un fel de show si-mi pare rau ca nu m-am tinut de cuvant sa caut locul si data.

2. eu locuiesc in estul indepartat. il recomand si nu. thumbs up pt ca e liniste si te simti ca in vacanta (in zona mea), down e destul de departe de centru iar viata sociala imi este putin afectata de acest impediment.

Crescent
16.10.2008, 11:55:03
am revenit cu date exacte.
Evenimentul se numeste Designer Wedding Dress Sale. Are loc intre 22-23 Noiembrie la Tgistle Hotel in Marble Arch.
www.bridaldesignersale.com (http://www.bridaldesignersale.com)
Bafta multa daca este cineva care merge. Din pacate o sa-l ratez si pe asta. Pe 22 plec in South Africa intr-un charity trip.

Lusa23
01.11.2008, 14:49:10
Salutare UK-istelor!

Ma bucur ca v-am descoperit si sunt convinsa ca ne vom fi de folos una celeilalte cu informatii si idei pentru marele eveniment!

Eu ma numesc Luminita Emilia (Emily pt englezi, ca altfel e jale ;))) locuiesc in Surrey, la 30 de minute de Londra si am vizitat deja trei magazine cu rochii de mireasa. Sunt fan Pronovias, San Patrick si sper sa reusesc sa fac alegerea potrivita, ultima oara nu am reusit sa fiu critica deloc, din 8 rochii probate, as fi plecat lejer cu 4 acasa 8-}...toate erau superbe....

Vreau sa mai probez cateva, oricum, ... problema e ca nu am simtit - si nici nu stiu daca voi simti - ca una dintre ele este "the One"...tocmai pt ca toate erau atat de frumoase si diferite... e musai feelingul asta la alegerea rochiei de mireasa?...

Va pup!

ryanaro
01.11.2008, 16:30:05
Vreau sa mai probez cateva, oricum, ... problema e ca nu am simtit - si nici nu stiu daca voi simti - ca una dintre ele este "the One"...tocmai pt ca toate erau atat de frumoase si diferite... e musai feelingul asta la alegerea rochiei de mireasa?...Va pup!

Bine ai venit, Emily!!! <:-P

eu cred ca e musai sa ai sentimentul ca e "the one". ;-)

claudiauk
03.11.2008, 12:56:10
yupii! sambata am fost si am probat iar rochita recomandata de claudiawood(multumiri din nou).am dat comanda pt numarul meu si am dat avansul.din pacate ajuge tocmai in februarie deci nicio sansa sa o o duc acasa d srabatori,iar aici in uk stau cam prost cu spatiul de depozitare.
dar inca o data m-am conins ca e the one,sunt super super happy.
claudia presupun ca deja ai vazut cum arat p cumnatizca ta dar daca esti interesata iti pun si eu niste pozici.
pe alt front vreau si eu sa va intreb ceva:mah fetelor la voi cum e cu robinetii la apa?la mine si cei de la du sunt separat.am luat noi o mantzocarie de furtun de dus cu doua capete din plastic moale care se infig in robineti,dar sar cand ti-e lumea mai draga si vine apa ba calaie ba fierbinte...am avut si matreata o perioada de la atatea alternari cate suferea sclapul meu :((.ma dispera stilul asta al lor cu robineti separati.la spalt vase iar e jale:ori fierbine ori rece d imi paralizeaza manutzele :)) voi aveti la fel?

ryanaro
03.11.2008, 13:16:10
pe alt front vreau si eu sa va intreb ceva:mah fetelor la voi cum e cu robinetii la apa?la mine si cei de la du sunt separat.am luat noi o mantzocarie de furtun de dus cu doua capete din plastic moale care se infig in robineti,dar sar cand ti-e lumea mai draga si vine apa ba calaie ba fierbinte...am avut si matreata o perioada de la atatea alternari cate suferea sclapul meu :((.ma dispera stilul asta al lor cu robineti separati.la spalt vase iar e jale:ori fierbine ori rece d imi paralizeaza manutzele :)) voi aveti la fel?

e ingrozitor!!! nu mi mai zice, ca incerc sa uit. eu de 3 ani de zile ma spal pe dinti doar cu apa rece ca gheata. daca ar auzi asta dentista mea din ro, ar face infarct :))

2 conditii hotaratoare pentru cand ne mutam vor fi robinetele si frigiderul, bineinteles. si in york, si la socri, avem frigider din ala mic, care sta sub blat. mie mi se par neigienice 8-|

Nortia
03.11.2008, 13:16:21
yupii! sambata am fost si am probat iar rochita recomandata de claudiawood(multumiri din nou).am dat comanda pt numarul meu si am dat avansul.din pacate ajuge tocmai in februarie deci nicio sansa sa o o duc acasa d srabatori,iar aici in uk stau cam prost cu spatiul de depozitare.
claudia presupun ca deja ai vazut cum arat p cumnatizca ta dar daca esti interesata iti pun si eu niste pozici.

=)) =)) =)) in ce forma comica ai expus partea asta cu robinetii...mie inca nu imi vine sa cred ca exista asa ceva....cum naiba sa preferi sa iti vina apa separat rece de calda ? Ma confrunt cu aceeasi problema ca si tine :-L la baie am rezolvat problema : am cumparat o "instalatie" noua cu tot cu fir si cap de dus, adica vine toata apa pe aceeasi teava, insa tot asa curge..cand calda..cand rece...de ma apuca dracii numai cand ma gandesc ca trebuie sa ma oparesc ..pardon sa ma spal iar :D (asta cu apa cand rece, cand f calda e de obicei de la boilere :gen_07: )...dar asta e....mergem inainte ! :gen_07: :gen_07: :gen_07: :gen_19:

Nortia
03.11.2008, 13:20:49
e ingrozitor!!! nu mi mai zice, ca incerc sa uit. eu de 3 ani de zile ma spal pe dinti doar cu apa rece ca gheata. daca ar auzi asta dentista mea din ro, ar face infarct :))

2 conditii hotaratoare pentru cand ne mutam vor fi robinetele si frigiderul, bineinteles. si in york, si la socri, avem frigider din ala mic, care sta sub blat. mie mi se par neigienice 8-|

Asta cu frigiderul si pe mine ma enerveaza :(( totdeauna m-a disperat faza asta : sa ma aplec in frigider :gen_07: eu tot nu pot sa inteleg...au atatea chestii faine in tara asta, sunt atat de avansati in o gramada de domenii si o dau atat de rau in bara cu alte chestii de ramai :gen_03:

ryanaro
03.11.2008, 13:22:53
Asta cu frigiderul si pe mine ma enerveaza :(( totdeauna m-a disperat faza asta : sa ma aplec in frigider :gen_07: eu tot nu pot sa inteleg...au atatea chestii faine in tara asta, sunt atat de avansati in o gramada de domenii si o dau atat de rau in bara cu alte chestii de ramai :gen_03:

aoleu, tie chiar iti place :))

Nortia
03.11.2008, 13:33:13
aoleu, tie chiar iti place :))

Placutul asta se datoreaza ultimei mele vizite in Romania. Am fost pt 2 saptamani in tara, m-am intors in 26 octombrie. Pe langa faptul ca e mizerie (nici o noutate ca ma asteptam) ... am stat 2 zile la coada la doctorita pt un ecograf si cand in sfarsit mi-a venit randul a intrat in fata mea o asistenta .... clar ca m-am revoltat ! A iesit doctorita din cabinet (era gravida in vreo 7 luni cred) si mi-a zis ca daca nu imi convine sa merg in alta parte ca si asa ea nu e obligata sa faca ecograf fiind gravida ! :-s (am omis sa spun ca eu am niste probleme de sanatate destul de grave si nu pot sta in picioare f mult). Ehhh...si asta a fost una....dar mai sunt si altele...precum: ma duc intr-o dup-amiaza la Kaufland si imi iau frumos cos si cand sa intru inauntru ma trezesc cu un scuipat (va rog sa ma scuzati ca scriu asa urat, dar asta e realitatea) pe gheata stanga....:-& :disgust: unui tigan nesimtit i-a venit lui sa scuipe taman pe papucii mei ! + ca a fost o intreaga aventura pt mine sa escaladez toate craterele din trotuare si sa urc bordurile de 50 de cm :-< Sa nu va imaginati ca am fost in cine stie ce oras fantoma ...e vorba despre Turda (Cluj) si despre Cluj-Napoca....imi pare rau ca am ajuns sa spun asta despre tara mea ! :sad:

ryanaro
03.11.2008, 13:39:12
Placutul asta se datoreaza ultimei mele vizite in Romania.

si eu merg de revelion- 31dec-6ian. :) eu sunt mai pretentioasa- peste tot gasesc cusururi. ;-)

Nortia
03.11.2008, 13:46:16
si eu merg de revelion- 31dec-6ian. :) eu sunt mai pretentioasa- peste tot gasesc cusururi. ;-)

Pai dupa cum vezi si eu sunt f pretentioasa...
Pana acum cateva luni imi doream cu ardoare sa ma mut inapoi in Romania..era un fel de vis...dar...s-a spulberat...si intr-un fel pot sa zic ca ma bucur ca am renuntat la ideea de a ma muta in Ro. Cat e bine si ordine aici....e bine !

P.S. Sa imi spui cum a fost in Ro cand revii...pls..;-)

ryanaro
03.11.2008, 13:50:43
Pai dupa cum vezi si eu sunt f pretentioasa...
Pana acum cateva luni imi doream cu ardoare sa ma mut inapoi in Romania..era un fel de vis...dar...s-a spulberat...si intr-un fel pot sa zic ca ma bucur ca am renuntat la ideea de a ma muta in Ro. Cat e bine si ordine aici....e bine !

P.S. Sa imi spui cum a fost in Ro cand revii...pls..;-)

dupa cum am mai zis si la topicul despre strainatate, eu nu ma intorc nici moarta in ro de tot :D. literal. :D vreau sa fiu presarata prin franta o:-) dar nici aici in nord nu mi pot inchipui sa locuiesc. lumea e prea...... simpla. asta e cuvantul. si prea se mira- ceea ce in ochii mei e un lucru rau. #:-S

Nortia
03.11.2008, 14:04:52
dupa cum am mai zis si la topicul despre strainatate, eu nu ma intorc nici moarta in ro de tot :D. literal. :D vreau sa fiu presarata prin franta o:-) dar nici aici in nord nu mi pot inchipui sa locuiesc. lumea e prea...... simpla. asta e cuvantul. si prea se mira- ceea ce in ochii mei e un lucru rau. #:-S

Mie la inceput mi-a fost oarecum greu sa ma acomodez cu casele...dar incet incet intru in ritm si nu ma mai surprinde nimic. Incerc sa vad partea buna a lucrurilor !

claudiawood
03.11.2008, 14:18:25

Pai vreau sa vad poze si cu tine, normal :). Poate ma hot si eu tot la acelasi model =)).:*
In alta ordine de idei si la noi e la fel cu robinetii!!!!! La baie am innebunit ba imi ingheta mainile cand ma spal pe maini ba ma frige apa. La dus nu mai spun k la noi inceraca si socrul sa puna si cabina de dus si a facut el nush ce modificari si pompa nu mai are presiune si apa calda vine incet si daca dai drumul si la apa rece e gheata! Dar la noi e si mai si ca la bucatarie e schimbat robinetul si e din ala 2 in1 si de fiecare data cand dau drumul la apa ma face fleasca :(.
Astazi stateam eu linistita in sufragerie cu bebe Oliver si cand ma intorc sa ma uit pe geam sa lesin si mai multe nu...omul care spala geamurile era chiar langa geam se uita in casa. Fara sa sune la usa sau nimic s-a apucat sa spele geamurile ,era sa moara soacra cand a lovit geamul de la camera ei cu scara =)). Numai ciudati pe aici!

just
03.11.2008, 14:55:57
buna fetelor,

iata ca v-am descoperit si pe voi:) , ma bucur tare mult
sunt o miresica de 26 iulie 2009 baia mare; locuiesc in londra de cativa ani, am intrat intr-o stare de stres din momentul in care am stabilit data nuntii8-} , ma tot gandesc cum o sa reusim cu toate pregatirile astea de la distanta
am probat deja cateva rochii, sunt foarte confuza parca nu-mi mai place nimic, pe cat eram de entuziasmata la inceput, acum parca toate mi se par la fel:(( , ce-i drept am cam fost singura la probat, pareri:(
cred ca m-a cam luat valul cu povestile, bine v-am gasit>:D<

just
03.11.2008, 15:02:55
fetelor multumesc, cu ajutorul vostru mi-am facut programare la "theweddingdressessale"<:-P , banuiesc ca o sa fie ca si la the wedding show#-o luuuuuuuuuumeeeeeeeeee8-}

claudiauk
03.11.2008, 15:11:16
just bun venit si bafta multa in a-ti gasi rochita ideala :)
claudia o sa incerc sa iti trimit pm cu rochita k nush dak nu o sa fiu off topic daca o bag aici pe topicul de uk.
fetelor sa va mai spun ca nici in ziua de azi nu m-am obisnuit sa ma uit mai intai in dreapta si apoi in stanga cand traversez?noroc ca astia la volan sunt mai calmi ca romanii si opresc frumos sa opresti fara sa scoata capul pe geam sa vocifereze la tine.de fapt cand am sa ma intorc in ro de tot o sa imi fie dor de cat d civilizati sunt maj soferilor aici :))

claudiauk
03.11.2008, 15:22:11
rya e ok daca pun pozicile cu rochita aici sa le vada si "tiza" mea(claudia)? in PM nu am gasit un unde sa dau click sa le atasez.

ryanaro
03.11.2008, 15:32:56
rya e ok daca pun pozicile cu rochita aici sa le vada si "tiza" mea(claudia)? in PM nu am gasit un unde sa dau click sa le atasez.

da, cum sa nu. ;))

ps: eu m am obisnuit cu masinile pe partea "gresita" ;))

claudiauk
03.11.2008, 15:47:34
dak tot am primit permisiunea de la moderatoarea noastra de comitet,fetelor asta este rochita mea(a se ignora fatza mea tampa :)) )
rya stiu ca tu ai gusturi mai originale,dar m-ar interesa si parerea ta macar legat de cum imi sta,chiar dak rochita nu e tocmai p gustul tau
ps:fetelor mi-as dori niste pareri sincere,nu-mi place sa fiu mintita frumos :D

ryanaro
03.11.2008, 15:49:00
dak tot am primit permisiunea de la moderatoarea noastra de comitet,fetelor asta este rochita mea(a se ignora fatza mea tampa :)) )

iti vine bine!!! sa o porti sanatoasa si fericita \:D/ \:D/ \:D/

claudiawood
03.11.2008, 15:52:04
rya stiu ca tu ai gusturi mai originale,dar m-ar interesa si parerea ta macar legat de cum imi sta,chiar dak rochita nu e tocmai p gustul tau

Mie stii ca imi place la nebunie rochita si pe tine vine super :). Pe cumnatica nu au lasat-o sa faca poze dar tot asa cand am vazut-o nu-mi venea sa cred ce schimbare.

claudiauk
03.11.2008, 15:54:51
sarumana,am vizionat multe rochite si mai fastuoase si mai simple pana am vazut-o pe cea postata de claudia si mi s-a parut ca ma reprezinta cel mai bine:nici prea prea nici foarte foarte.oricum cu crinolina din aceea cu un cerc jos se aseaza si mai bine.abia astept sa vina februarie :D

claudiauk
03.11.2008, 16:00:18
claudia merci mult,suna siropos dar daca nu erai tu poate nu as fi gasit acea "the one".legat de schimbare,si eu am fost uimita,eu sunt genul jeans si bluzite simplute,doar la vreo nunta sau revelion ma gatesc la rochita,deci cand m-am vazut in asa aveam o fatza de cretina :)).oricum daca te hotarasti la ea si tu,sa stii ca o crinolina cu un singur cerc jos face mare diferenta la lejeritatea in miscare.ea se aseaza f bine si fara acel cerc dar e mai comod cu el.si e relativ usor de purtat,nu e o rochita f grea.

claudiawood
03.11.2008, 16:16:20
claudia merci mult,suna siropos dar daca nu erai tu poate nu as fi gasit acea "the one".legat de schimbare,si eu am fost uimita,eu sunt genul jeans si bluzite simplute,doar la vreo nunta sau revelion ma gatesc la rochita,deci cand m-am vazut in asa aveam o fatza de cretina :)).oricum daca te hotarasti la ea si tu,sa stii ca o crinolina cu un singur cerc jos face mare diferenta la lejeritatea in miscare.ea se aseaza f bine si fara acel cerc dar e mai comod cu el.si e relativ usor de purtat,nu e o rochita f grea.

God eu nici nu stiu cand o sa fie nunta, e complicat, dar intr-o buna zii o sa ajung si eu sa pot rochita de mireasa...sper! :))

just
03.11.2008, 16:21:39
ps:fetelor mi-as dori niste pareri sincere,nu-mi place sa fiu mintita frumos :D[/quote]

te prinde bine, ma uimesti ce repede te-ai hotarat

eu am probat cateva si parca la oate am strambat din nas, nu vreu sa fiu inteleasa gresit, rochiile au fost frumoase dar ma uitam in oglinda si parca nu vedeam nimic deosebit, sunt eu de vina:-B
am incercat un model foarte simplu de la pronovias ( haiti), imi statea foarte bine dar prea simpla parca, sunt extrem de confza si mie foarte greu pt ca sunt singura, nu prea am avut la cine sa cer parerea iar singura:((

claudiauk
03.11.2008, 16:46:34
just fii linistita o sa gasesti ceva.uite si eu aici sunt singura,prietenele mele,cateva care sunt,toate stau in ro.deci eu de vreo 3 luni surfez netul zilnic si site-uri din tara si de aici din uk si cum am gasit ceva ce imi facea cu ochiul trimiteam poza asa:mama,sora,un prieten si o prietena.si evident lui iubi.am stransa asa vreo 10 rochii din care mi-am facut o idee cam ce as cauta.si cand am vazut-o pe cea postata de claudia mi-a sarit mult in ochi ca fiind exact ce mi-as dori,iar cand am aflat si pretul relativ accesibil am zis tre sa probez.norocul a fost deci si dupa oarecare cautari pe internet pt a sti cam ce vreau.recunosc ca prefer sa stiu dinainte ce caut,nu am rabdare nic cand cumpar blugi sa probez mai mult d 6 perechi :))
m-am intins ca o placinta...voiam sa te linistesc ca poti supune alegerea prietenelor tale si via e-mail :D

ryanaro
03.11.2008, 18:05:30
si pentru ca v am obisnuit prost - cu vouchere =)) :

cele de luna asta sunt aici:

http://www.moneysavingexpert.com/deals/cheap-restaurant-deals

noi o sa l folosim precis pe cel 2 for 1 pt cafe rouge- lantul nostru preferat de restaurante. <:-P

Crescent
03.11.2008, 18:18:43

te prinde bine, ma uimesti ce repede te-ai hotarat

eu am probat cateva si parca la oate am strambat din nas, nu vreu sa fiu inteleasa gresit, rochiile au fost frumoase dar ma uitam in oglinda si parca nu vedeam nimic deosebit, sunt eu de vina:-B
am incercat un model foarte simplu de la pronovias ( haiti), imi statea foarte bine dar prea simpla parca, sunt extrem de confza si mie foarte greu pt ca sunt singura, nu prea am avut la cine sa cer parerea iar singura:(([/quote]

Draga Just, destul de surprinzator, cand le-am dat site-ul Pronovias unor prietene pt idei, 3 in aceasi zi mi-au zis ca le place Haiti. E tare draguta intr-adevar. Eu nu am probat-o, insa am ramas la Ronda si poate Regaliz, asta daca o sa-mi permita bugetul :-? .

Mult noroc in cautarea celei cu 'wow' factor :)

just
04.11.2008, 11:50:43
Draga Just, destul de surprinzator, cand le-am dat site-ul Pronovias unor prietene pt idei, 3 in aceasi zi mi-au zis ca le place Haiti. E tare draguta intr-adevar. Eu nu am probat-o, insa am ramas la Ronda si poate Regaliz, asta daca o sa-mi permita bugetul :-? .

'neata,
eu am probat la pronovias decat 3-4 modele, restul erau prea scumpe, nu-mi permite bugetul, asa ca nu avea rost sa ma incurc;
haiti este foarte eleganta, simpla dar cu gust, mai ales daca i se aplica sub bust acea "bentita" speciala cu cateva pietricele care ii da o nota aparte, ca pret e chiar sub &pound;1000

Crescent
04.11.2008, 16:01:58
'neata,
eu am probat la pronovias decat 3-4 modele, restul erau prea scumpe, nu-mi permite bugetul, asa ca nu avea rost sa ma incurc;
haiti este foarte eleganta, simpla dar cu gust, mai ales daca i se aplica sub bust acea "bentita" speciala cu cateva pietricele care ii da o nota aparte, ca pret e chiar sub &pound;1000[/quote]

Apropos de buget, n-am stiut ca se plateste extra chiar si fittingul care e &pound; 180. Am uitat sa intreb daca in cazul in care o sa optez pentru ambele o sa trebuiasca sa platesc la amandoua fittingul. Banuiesc ca da #:-S

just
04.11.2008, 16:11:46
'neata,
haiti este foarte eleganta, simpla dar cu gust, mai ales daca i se aplica sub bust acea "bentita" speciala cu cateva pietricele care ii da o nota aparte, ca pret e chiar sub &pound;1000

Apropos de buget, n-am stiut ca se plateste extra chiar si fittingul care e &pound; 180. Am uitat sa intreb daca in cazul in care o sa optez pentru ambele o sa trebuiasca sa platesc la amandoua fittingul. Banuiesc ca da #:-S[/quote]
sincera sa fiu nu am intrebat ce trebuie achitat extra, daca vrei pot sa-ti dau un nr de contact de acolo (eu am fost la harrods)

Clara
04.11.2008, 19:55:39
feteeeee, imi puteti recomanda si mie cateva magazine de hainutze din londra ? ma intereseaza ceva mai special, vintage croieli mai ciudate :> :> altfel...
merci mult

Lusa23
04.11.2008, 21:31:04
Fetelor, cum vine asta ca se plateste proba suplimentar dupa aceea?

Eu am fost la cateva magazine, insa nu am auzit de asa ceva, ce-i drept, nici nu am intrebat in mod special ca nu m-am gandit ca e cazul...

Subscriu la faza cu robinetii, slava Domnului ca ii am numai la bucatarie ;)).

Crescent
04.11.2008, 23:31:56
feteeeee, imi puteti recomanda si mie cateva magazine de hainutze din londra ? ma intereseaza ceva mai special, vintage croieli mai ciudate :> :> altfel...
merci mult

Clara draga daca locuiesti in Londra ti-as recomanda unele boutique-uri dragute. Daca nu, cred ca Top Shopul e cel mai usor de gasit. Chiar au o sectiune pentru haine vintage. Eu insa imi iua deseori de la charity shopuri, lucruri second hand cum sunt numite la noi, insa aici sunt considerate speciale si chiar unicate.

Crescent
04.11.2008, 23:47:46
Fetelor, cum vine asta ca se plateste proba suplimentar dupa aceea?

Eu am fost la cateva magazine, insa nu am auzit de asa ceva, ce-i drept, nici nu am intrebat in mod special ca nu m-am gandit ca e cazul...

Subscriu la faza cu robinetii, slava Domnului ca ii am numai la bucatarie ;)).

Da, se pare ca unele din ele chiar practica aceasta taxa insa nu cred ca toate. Si eu am fost destul de surprinsa cand mi s-a adaugat la pret.$-)

just
05.11.2008, 11:09:13
se anunta cineva pentru wedding dresses sale in marble arch pe 22 nov? eu m-am inscris, ma gandesc totusi ca va fi un "sample sale" uneori chiar nu merita, am vazut la unele magazine pe unde am fost, rochiile erau atat de murdare si chiar rupte incat nu cred ca vrei sa cumperi asa ceva chiar daca e un pret derizoriu

Crescent
05.11.2008, 14:00:32
se anunta cineva pentru wedding dresses sale in marble arch pe 22 nov? eu m-am inscris, ma gandesc totusi ca va fi un "sample sale" uneori chiar nu merita, am vazut la unele magazine pe unde am fost, rochiile erau atat de murdare si chiar rupte incat nu cred ca vrei sa cumperi asa ceva chiar daca e un pret derizoriu

Eu nu am cum, sunt plecata. Dar imi inchipui cam ce este. Mult succes oricum. Am vazut in ziar ca ar mai fi un bridal shop Pronuptia care are sale-uri mari doar la cel din Barnet.

troppotzika
06.11.2008, 19:34:41
Buna miresici din Uk. Nici nu stiu exact cu ce sa incep..Cred ca am sa merg si eu sa sale de la Marble arch..o sa book-uiesc un ticket..dar vad ca imi cere si ora..chiar se respecta?..In alta ordine de idei..tot uitandu-ma pe net am gasit o rochita care imi place super..dar imi imaginez ca una e cand o pui pe tine..mai ales ca eu nu sunt chiar 'supla'..Rochita e de la maggie sottero si se numeste haven.
Si inca ceva ...mai este un sale pentru cine prefera Pronuptia:6-9nov Pronuptia cockfosters..si 13-16nov pronuptia central London...In anunt scrie ca e clearance..cu preturi incepand de la 75 &pound; ..interesant..dar si curios,..

just
07.11.2008, 13:19:45
Buna miresici din Uk. Nici nu stiu exact cu ce sa incep..Cred ca am sa merg si eu sa sale de la Marble arch..o sa book-uiesc un ticket..dar vad ca imi cere si ora..chiar se respecta?..In alta ordine de idei..tot uitandu-ma pe net am gasit o rochita care imi place super..dar imi imaginez ca una e cand o pui pe tine..mai ales ca eu nu sunt chiar 'supla'..Rochita e de la maggie sottero si se numeste haven.
Si inca ceva ...mai este un sale pentru cine prefera Pronuptia:6-9nov Pronuptia cockfosters..si 13-16nov pronuptia central London...In anunt scrie ca e clearance..cu preturi incepand de la 75 &pound; ..interesant..dar si curios,..

si eu m-am programat pt sale in marble arh, desi nu cred ca se va merita;

eu am fost la pronuptia, n-am gasit nimic ce sa-mi placa, nici macar nu m-am uitat la cele reduse, tin sa va anunt ca cele reduse nu sunt pe marimi, doar ce le-a mai ramas sunt modele mai vechi

Lusa23
13.11.2008, 00:50:24
fetelor,

scuzati off topicul, cine ma poate ajuta sa ma lamuresc cu o chestie?.... unde vedeti voi topicurile/pagina unde ati scris ultima oara sau recent in forum? ca eu innebunesc, scriu undeva - sau in mai multe locuri - dupa aceea nu imi mai amintesc, stau sa caut pagina cu pagina pana vad daca m-a bagat si pe mine cineva in seama la topicul respectiv.... #-o

imi cer scuze, v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea lumina... 8-}

just
13.11.2008, 11:18:31
fetelor,

scuzati off topicul, cine ma poate ajuta sa ma lamuresc cu o chestie?.... unde vedeti voi topicurile/pagina unde ati scris ultima oara sau recent in forum? ca eu innebunesc, scriu undeva - sau in mai multe locuri - dupa aceea nu imi mai amintesc, stau sa caut pagina cu pagina pana vad daca m-a bagat si pe mine cineva in seama la topicul respectiv.... #-o

sunt in aceeasi oala cu tine

am sunat la organizatorii cu reducerile de la marble arch, in cea mai mare parte sunt doar rochiile "sample" si cele din colectiile mai vechi sigur ma gandesc incluzand si 2008, nu stiu daca se merita de mers, mi-am facut programare dupa cum v-am si spus dar :-\ , voi ce credeti

Crescent
13.11.2008, 11:24:22
fetelor,

Am avut si eu asemea nedumerire dar am butonat forumul si am aflat. Cand vrei sa postezi pe un anume topic inainte de a da send la Optiuni Aditionale gasesti o rubrica 'Abonare Subiect'. Eu primesc notificari prin email de fiecare data cand cineva posteaza pe un subiect la care sunt abonata.
Sper ca a fost de folos \:D/

simonapetruta
13.11.2008, 20:28:25
Fetelor, am sosit si noi inapoi in Uk, dupa o frumoasa nunta.
Aveti foto la adresa, si va astept cu impresii!!!
A fost superb!
Va pup

Nortia
13.11.2008, 20:39:05
Fetelor, am sosit si noi inapoi in Uk, dupa o frumoasa nunta.
Aveti foto la adresa, si va astept cu impresii!!!
A fost superb!
Va pup

Intr-adevar superb !
Sunteti niste frumosi !
Felicitari ! Casa de piatra !

Lusa23
13.11.2008, 23:32:17
Am avut si eu asemea nedumerire dar am butonat forumul si am aflat. Cand vrei sa postezi pe un anume topic inainte de a da send la Optiuni Aditionale gasesti o rubrica 'Abonare Subiect'. Eu primesc notificari prin email de fiecare data cand cineva posteaza pe un subiect la care sunt abonata.
Sper ca a fost de folos \:D/

Hiuuuuuu,

iti multumesc mult de tot, mi-ai fost de mare ajutor

Ttiffany
14.11.2008, 10:15:06
Sal fetelor si eu sunt o miresica noua pe aici..Acum stau in UK dar nunta o voi face in Barlad .va pupo:-)