PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Olanda

calina
25.11.2007, 00:12:22
Dragele mele fete,
astazi am fost la Amsterdam...orasul este foarte foarte frumos, este extraordinar, m-am indragostit total de el...si pentru ca nu am fost decat o zi, si fara sot, am hotarat sa ne facem o vacanta acolo in primavara. VA rog pe voi, fetele care locuiti acolo (higgs?) sau cele care ati fost in vacante, sa-mi dati cateva sfaturi...este okay sa merg in aprilie (in jur de 18) sau recomandati o alta luna? Stiti vreun hotel bun si acceptabil la pret? Alte sfaturi?
Am deschis subiectul aici, poate alte mirese vor sa faca la Amsterdam luna de miere...este un super oras, pe mine m-a cucerit total, chiar daca a fost destul de mohorat si intunecat afara si a si plouat dupa amiaza.;))
Va pup!

lacrimaxx
25.11.2007, 01:56:47
Dragele mele fete,
astazi am fost la Amsterdam...orasul este foarte foarte frumos, este extraordinar, m-am indragostit total de el...si pentru ca nu am fost decat o zi, si fara sot, am hotarat sa ne facem o vacanta acolo in primavara. VA rog pe voi, fetele care locuiti acolo (higgs?) sau cele care ati fost in vacante, sa-mi dati cateva sfaturi...este okay sa merg in aprilie (in jur de 18) sau recomandati o alta luna? Stiti vreun hotel bun si acceptabil la pret? Alte sfaturi?
Am deschis subiectul aici, poate alte mirese vor sa faca la Amsterdam luna de miere...este un super oras, pe mine m-a cucerit total, chiar daca a fost destul de mohorat si intunecat afara si a si plouat dupa amiaza.;))
Va pup!
Incearca hotelurile HR.nu imi amintesc exact,dar cred ca sunt 3 in A si toate sunt centrale.Modern,confortabil si "acceptabil" ca si pret.:)>-

higgs
18.01.2008, 11:57:47
Dragele mele fete,
Va pup!

Ups...Abia acum am vazut mesajul tau :)
Si eu iubesc amsterdamul, ma bucur ca locuiesc aici :)
Aprilie in Olanda este frumos, caldut. La sfarsitul lunii aprilie este ziua reginei, extrem de ocupat si petreceri peste tot. Hoteluri, cunosc cateva, insa mai in centru. Pot face o lista si ti-o trimit in cazul in care mai esti interesata, depinde ce buget ai.
Si daca suntem prin preajma poate ne vedem la o cafea :D

lavylavy
01.10.2008, 13:00:08
Vrem si noi sa ajungem la Amsterdam pentru o mini vacanta de o zi adica dam o fuga din Koln pana la Amsterdam. Cam ce se obiective turistice ar trebui sa nu fie ratate?

calina
01.10.2008, 13:03:38
Vrem si noi sa ajungem la Amsterdam pentru o mini vacanta de o zi adica dam o fuga din Koln pana la Amsterdam. Cam ce se obiective turistice ar trebui sa nu fie ratate?
Si eu tot cu ziua din noiembrie de anul trecut am ramas...o zi e suficienta ca sa-ti faci o parere, asa pe scurt......
- plimbare cu vaporul pe rau
- muzeul Van Gogh
- plimbare prin centru, de acolo o iei la picior pe peste tot
- cartierul rosu.
Hmmm, eu cred ca atata am vazut. Plimbarea cu vaporul e cea mai completa, te plimba peste tot.
Higgs iti poate recomanda mai detaliat, desi intr-o zi nu stiu daca reusesti sa vezi mai multe.
Astept pareri si poze, distractie placuta!

dysco
01.10.2008, 14:58:12

Eu am fost anul trecut in Amsterdam...prima data pentru 10 zile ,apoi am revenit ptr o luna shi tot nu ash mai fi plecat!:-<
Ar trebui sa mai vezi muzeul figurilor de ceara Madame Tussaud, Rijksmuseum care e chiar langa museul Van Gogh,casa memoriala a Annei Frank,Amsterdam Dungeon...shi nu mai shtiu acum ,dar itzi promit ca revin ,daca imi mai aduc aminte!!
Sper sa te fi ajutat shi sper sa ajungetzi acolo ptr ca merita:D!

onypl
02.10.2008, 15:50:49
Si eu am fost la Amsterdam anul trecut. Orasul este superb. Mult mai frumos decat multe orase celebre. Si cel mai important - are acel "je ne sais quoi". Este mai romantic decat Parisul si mai primitor decat Venetia, chiar daca ii se spune Venetia Nordului. Poti vizita mai multe muzeele (sunt foarte aproape unele de altele), Heineken Experience si neaparat Cartierul Felinarelor Rosii. O plimbare cu vaporasul pe principalele canalale(unele croaziere sunt si cu opriri) si neaparat, trebuie sa te plimbi. Arhitectura orasului este principala atractie. In privinta vremii, nu trebuie sa iti faci probleme (in orice anotimp te poate surprinde ploaia, care oricum nu este torentiala ca la noi, mai degraba niste picaturi). Incaltamintea comoda este insa extrem de importanta.

higgs
16.10.2008, 15:33:14

Ce as face eu intr-o zi in Amsterdam:
- plimbat pe canale;
- centrul e frumos dar si museumplein; orasul e mic, usor de ajuns dintr-o parte in alta :)
- mers cu barca daca e o zi frumoasa;
- stat prin cafenele, as alege o cafenea cu prajituri bune (Holtkamphttp://www.banketbakkerijholtkamp.nl/ , Puccini http://www.puccinibomboni.com/ etc)
- un muzeu, dar unul la care as sta la coada ore;
- as incerca haring in orice sezon; iarna as manca stampot http://en.wikipedia.org/wiki/Stampot sau supa din mazare http://en.wikipedia.org/wiki/Pea_soup sau mancare indoneziana
- as incerca jenever in drum spre cartierul rosu, http://en.wikipedia.org/wiki/Jenever in localul asta
http://www.wynand-fockink.nl/
- daca va plac pietele gen talcioc nu ratati http://en.wikipedia.org/wiki/Waterlooplein
- daca as sta pana mai pe seara as merge la un concert sau un bar cu muzica;
Iar pe tren as lua stroopwaffles :)
As face multe de fapt, o zi nu este suficienta :D As combina diverse activitati. Depinde de chef, o calatorie culturala doar muzee cu mancare in traista, sau un amestec de arta, cultura culinara. Olandezii nu sunt faimosi pentru cultura lor culinara insa au cateva lucruri specifice si greu de gasit in alte parti :)

Imi plac prea multe lucruri aici pentru a limita totul la o postare. Daca ai intrebari, dorinte, pasiuni legate de Amsterdam sau de cultura de aici poti sa ma intrebi :)

Adriana_2485
17.10.2008, 12:54:14
Si noi am fost in vara cateva zile la Amsterdam. E un oras superb, are un farmec aparte. Pe langa ce au scris miresicile la subiectul asta, imi permit sa adaug doua lucruri:

- merita sa vizitezi si muzeul figurilor de ceara Madame Tussaud, e spectaculos
http://www.madametussauds.nl/english/index.html

- merita vizitat orasul Haarlem, care se afla la 15 min distanta (cu trenul), sau 20 min cu autobuzul. Este mai mic decat Amsterdamul dar e foarte cochet.

Primele 4 poze sunt din Amsterdam.
Urmatoarele 5 sunt din Haarlem.

lavylavy
27.10.2008, 19:20:37
Ne-am intors de o saptamana din vacanta. Sunt fericita ca am putut ajunge si in Amsterdam. A fost absolut superb. Chit ca a am avut la dispozitie doar 7 ore m-a cucerit. As mai merge o data dar pentru cateva zile. Cine stie? %%-

pisiana
01.12.2008, 17:12:12
Si eu vreau la Amsterdam!!!!
Exista si alta varianta cu avionul decat klm? ca e destul de scump (cel mai ieftin bilet pe la 350 euro)

anki
01.12.2008, 18:02:08
Ce as face eu intr-o zi in Amsterdam:
Iar pe tren as lua stroopwaffles :)
.:)
stroopwaffles!!! moaicaaa!!!! suuuper bune!
noi (anul trecut) ne-am burdusit bagajul la intoarcere. ma mir ca nu ne-au oprit pentru trafic... ;))
a trebuit sa cumparam cateva pachete si pentru prieteni de-ai nostri din romania care le-au comandat special.
asa ca le-am plimbat amsterdam - helsinki si apoi helsinki- romania
asa ca, zau sunt buuuneee!!!

jadeeed
07.01.2009, 17:26:21
Hello.

Si eu vreau sa merg in Amsterdam in luna de miere. Avem buget limitat asa ca am gasit variante ieftine. Noi mergem si in Viena dupa si am gasit bilete la Skyeurope - Bucuresti -Viena-Amsterdam si Amsterdam - Viena- Bucuresti, cu doar 170 euro de persoana. Asa ca planuim sa mergem in Amstedam 4 nopti si in Viena 5. In ceea ce priveste cazarea, vom sta in "bungalow"-uri de 2 persoane. In amsterdam platim amandoi 25 euro (sunt niste casute in campinguri), iar in Viena 35 parca. Apropo, stie cineva din propria experienta daca conditiile sunt cat de cat ok?

adeladana
30.07.2009, 13:43:20
salut :)
vin si eu cu o rugaminte pentru fetele care au mai fost in amsterdam...mergem si noi vara asta ..si at fi foarte util daca am stii cateva locuri unde se mananca bine si ieftin :)...eventual ceva autoserviri ...

cazare si transport avem deja asigurate :)...si acum ne interesam ce e de vazut si pe unde putem merge

multumesc :)

luiza
30.07.2009, 15:02:34
salut :)
vin si eu cu o rugaminte pentru fetele care au mai fost in amsterdam...mergem si noi vara asta ..si at fi foarte util daca am stii cateva locuri unde se mananca bine si ieftin :)...eventual ceva autoserviri ...

cazare si transport avem deja asigurate :)...si acum ne interesam ce e de vazut si pe unde putem merge

multumesc :)

Eu am fost in Amsterdam. Nu pot sa-ti spun acum locuri exacte de mancat ca nu le mai tin minte. Era un loc cu autoservire pe langa o piata de flori, am sa ma uit pe poze si iti voi spune. Oricum, mancarea nu era extrem de scumpa si gaseai multe variante. O sa-ti placa Amsterdamul, e foarte frumos!

alina2408
30.07.2009, 17:07:29
Mai am 2 sapt pana la vacanta din Amsterdam,abia astept,am vazut pozele postate aici si comentariile si sigur o sa avem o vacanta de vis>:D<

alina2408
31.07.2009, 11:37:12
Pt fetele care au fost cu masina sau stau in Amsterdam,spuneti-mi va org cum este cu parcarea,noi vream sa mergem cu masina pt ca facem un tur si nu stim daca o sa avem unde sa parcam:-SS
Leidsekade 82, 1017 PM Amsterdam asta este adresa unde o sa stam^:)^Sper sa fie vreo parcare mai aproape de noi.

adeladana
31.07.2009, 12:28:02
Eu am fost in Amsterdam. Nu pot sa-ti spun acum locuri exacte de mancat ca nu le mai tin minte. Era un loc cu autoservire pe langa o piata de flori, am sa ma uit pe poze si iti voi spune. Oricum, mancarea nu era extrem de scumpa si gaseai multe variante. O sa-ti placa Amsterdamul, e foarte frumos!

multumesc pt raspunsul prompt :)

daa...abia astept sa mergem ..am mai fost o data ..dar doar o jumatate de zi ...si am zis ca aici sigur ma intorc mai mult:)

daca mai gasesti ceva detalii .... multumesc frumos ...

cat despre masina...am sa raspund si eu ....din ce am citit si m-am interesat ...e destul de dificil cu masina in amsterdam..toata lumea recomanda sa fie lasata undeva si prin oras sa se circule cu mijloacele de transport in comun

vacanta placuta tuturor

anaemona
31.07.2009, 14:27:31
Iubi mi-a facut o surpriza colosala anul acesta: datorita lui am ajuns la White Sensation 2009, "biggest one night party in the world" in Amsterdam :x. Mi-a indeplinit visul pe care il credeam utopic. Am mers impreuna cu nasii nostri (Siana & husband) si a fost cea mai frumoasa vacanta din viata mea, chiar daca a durat doar 3 zile. Am fost cazati Hotel Ibis Amsterdam Airport si mi-a placut foarte mult (69 euro noapte cu mic dejun inclus - care se servea de la ora 5am pana la 12). Amsterdam este cel mai frumos oras din Europa pe care l-am vizitat (si am mai fost in Budapesta, Viena, Salzburg, München, Paris, Londra). Am vizitat Venustempel Sex Museum http://www.sexmuseumamsterdam.nl/index2.html , Heineken Experience (intr-adevar o experienta :)) , bineinteles plimbarea cu vaporasul pe canale, am participat la Sensation: 5 dj, lasere naucitoare, aruncatoare de flacari, animatoare ... 9 ore de muzica electronica si lasere care mi-au indus o stare de fericire a caror intesitate nu o pot descrie in cuvinte; un show pe care il voi mai rata doar in primul an de maternitate :). Cel mai mult timp l-am petrecut in renumitul Red Light District. In afara de micul dejun servit la hotel am mancat numai acolo: restaurant argentinian, restaurant chinezesc, restaurant brazilian. Restaurantele cu specific argentinian si brazilian au meniu de tipul mananci cat poti la un pret de 30 de euro, iar cele chinezesti practica meniul de tipul: manaci cat poti intr-o o ora contra unui pret de 15 euro. Recomand din tot sufletul restaurantul brazilian Rodizio din cartierul rosu. Pe langa mancarea extraordinara (10 tipuri de carne pregatite exemplar, garnituri extrem de gustoase la discretie) am baut cel mai bun sangria, cea mai buna caipirinha si cea mai buna caipiroshka :). Am petrecut ceva vreme si intr-un coffeeshop ... am mancat o prajiturica vestita :">, si .... ce se mai face intr-un coffeeshop.
M-as muta in Amsterdam si maine daca as gasi un job :D, dar pana atunci am hotarat ca la anul cand mergem la Sensation sa stam o saptamana in Amsterdam.
http://www.iamsterdam.com/ - un portal care ofera informatii complete despre turismul din Amsterdam.

PS: In niciun caz nu va bazati pe deplasarea cu masina. In Cartierul Rosu autovehiculele sunt interzise. Amsterdamul e un oras foarte frumos, pe care merita sa il parcurgi pe jos sau cu bicicleta. Noi am inchiriat masina din Dortmund si in 2h30min eram in Amsterdam, iar masina a stat in parcarea hotelului pana am plecat inapoi spre Dortmund (am mers cu avionul din Cluj la Dortmund - 110 euro dus-intors de pers).

siana
31.07.2009, 14:36:43
Iubi mi-a facut o surpriza colosala anul acesta: datorita lui am ajuns la White Sensation 2009, "biggest one night party in the world" in Amsterdam :x. Mi-a indeplinit visul pe care il credeam utopic. Am mers impreuna cu nasii nostri (Siana & husband) si a fost cea mai frumoasa vacanta din viata mea, chiar daca a durat doar 3 zile. Am fost cazati Hotel Ibis Amsterdam Airport si mi-a placut foarte mult (69 euro noapte cu mic dejun inclus - care se servea de la ora 5am pana la 12). Amsterdam este cel mai frumos oras din Europa pe care l-am vizitat (si am mai fost in Budapesta, Viena, Salzburg, München, Paris, Londra). Am vizitat Venustempel Sex Museum http://www.sexmuseumamsterdam.nl/index2.html , Heineken Experience (intr-adevar o experienta :)) , bineinteles plimbarea cu vaporasul pe canale, am participat la Sensation: 5 dj, lasere naucitoare, aruncatoare de flacari, animatoare ... 9 ore de muzica electronica si lasere care mi-au indus o stare de fericire a caror intesitate nu o pot descrie in cuvinte; un show pe care il voi mai rata doar in primul an de maternitate :). Cel mai mult timp l-am petrecut in renumitul Red Light District. In afara de micul dejun servit la hotel am mancat numai acolo: restaurant argentinian, restaurant chinezesc, restaurant brazilian. Restaurantele cu specific argentinian si brazilian au meniu de tipul mananci cat poti la un pret de 30 de euro, iar cele chinezesti practica meniul de tipul: manaci cat poti intr-o o ora contra unui pret de 15 euro. Recomand din tot sufletul restaurantul brazilian Rodizio din cartierul rosu. Pe langa mancarea extraordinara (10 tipuri de carne pregatite exemplar, garnituri extrem de gustoase la discretie) am baut cel mai bun sangria, cea mai buna caipirinha si cea mai buna caipiroshka :). Am petrecut ceva vreme si intr-un coffeeshop ... am mancat o prajiturica vestita :">, si .... ce se mai face intr-un coffeeshop.
M-as muta in Amsterdam si maine daca as gasi un job :D, dar pana atunci am hotarat ca la anul cand mergem la Sensation sa stam o saptamana in Amsterdam.
http://www.iamsterdam.com/ - un portal care ofera informatii complete despre turismul din Amsterdam.

PS: In niciun caz nu va bazati pe deplasarea cu masina. In Cartierul Rosu autovehiculele sunt interzise. Amsterdamul e un oras foarte frumos, pe care merita sa il parcurgi pe jos sau cu bicicleta. Noi am inchiriat masina din Dortmund si in 2h30min eram in Amsterdam, iar masina a stat in parcarea hotelului pana am plecat inapoi spre Dortmund (am mers cu avionul din Cluj la Dortmund - 110 euro dus-intors de pers).
numai tu puteai sa scrii atat de mult:-p :*
oricum, a fost misto de tot la amsterdam, poate mergem si la anul la white sensation:x

anaemona
31.07.2009, 14:56:05
Fotografii din Amsterdam ... asa cum l-am vazut noi :)
http://picasaweb.google.com/trip2amsterdam

alina2408
31.07.2009, 15:57:40
Pt fetele care au fost cu masina sau stau in Amsterdam,spuneti-mi va org cum este cu parcarea,noi vream sa mergem cu masina pt ca facem un tur si nu stim daca o sa avem unde sa parcam:-SS
Leidsekade 82, 1017 PM Amsterdam asta este adresa unde o sa stam^:)^Stie cineva vreo parcare mai aproape de noi.
Din pacate hotelul ales de noi nu are parcare:(( si ne tb sa putem lasa masina.In oras o sa ne plimbam pe jos,bicicleta sau transport in comun.
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ar fi super>:D<
Poate ma ajuta vreo miresica care sta in Amsterdam[-o<

andreeaalexxa
31.07.2009, 16:16:59
si noi mergem tot la amsterdam in luna de miere. din fericire avem prieteni acolo si o sa avem unde sta si ghid turistic gratis :D. sa va dau niste idei de locuri de vizitat: muzeul de ceara madame toussauds, koninklijk paleis, grachten-urile sunt senzationale, magere brug, bloemen markt, historien museum, rijksmuseum, artis zoo, haarlem(un oras langa amsterdam superb), cruquius si mai sunt multe. eu mi-am facut o gramada de planuri si oricat ar fi de frig in noiembrie cand mergem noi,o sa fac o baie in marea nordului in noorwijk. sper ca v-am ajutat cu cate ceva.>:D<>:D<>:D<

andreeaalexxa
31.07.2009, 21:12:46
:)>:D<un oras superb oricum

onypl
20.08.2009, 16:02:17
Ce amintiri frumoase mi-ati trezit! Vreau si eu acolo!!!!!!!!!

Anaa
16.10.2009, 14:44:51
Vom pleca si noi cu niste prieteni la Amsterdam in decembrie, de Craciun...de pe 23 pana pe 27. Imi puteti spune in perioada aceea ce se poate vedea/face? Ma gandeam ca ar putea fi inchise muzee, magazine si altele, data fiind perioada. Multumesc

anaemona
16.10.2009, 14:52:43
Intra pe iamsterdam.com ... e foarte bine organizat si listeaza cam tot ce poti face in Amsterdam ... noua ne-a fost de mare ajutor :smile:

PS: http://www.iamsterdam.com/en/visiting/touristinformation/publicholidays

Anaa
16.10.2009, 14:57:53
Intra pe iamsterdam.com ... e foarte bine organizat si listeaza cam tot ce poti face in Amsterdam ... noua ne-a fost de mare ajutor :smile:

PS: http://www.iamsterdam.com/en/visiting/touristinformation/publicholidays

Multumesc frumos!!
Ti-am vazut pozele, foarte frumoase, abia astept sa ajung si eu..=D> <:-P

laura_22
16.10.2009, 15:49:01
amsterdamul este orasul meu de suflet... m-as intoarce oricand acolo! va spun sincer ca pentru mine o saptamana n-a fost suficient... am fost de 2 ori pana acum si de fiecare data am ramas impresionata...

Anaa
29.12.2009, 02:42:18
Ne-am intors duminica din Amsterdam. Am fost de pe 23 pana pe 27 (cam putin :( ). Am fost cu avionul, din aeroport am luat trenul pana in centru.
Am vizitat Madame Tussaud si Sex Museum, la Heineken nu am mai ajuns pt ca a fost inchis 2 zile. Am fost prin Red Light District, prin coffe shop-uri, ne-am plimbat mult pe stradute...am facut si shopping, am ajuns si in piata de flori..Am mancat la hotel si la un restaurant argentinian.
In vara sper sa mai ajungem si sa stam mai mult, mi-a placut foarte mult.

luiza
29.12.2009, 10:19:59
Ne-am intors duminica din Amsterdam. Am fost de pe 23 pana pe 27 (cam putin :( ). Am fost cu avionul, din aeroport am luat trenul pana in centru.
Am vizitat Madame Tussaud si Sex Museum, la Heineken nu am mai ajuns pt ca a fost inchis 2 zile. Am fost prin Red Light District, prin coffe shop-uri, ne-am plimbat mult pe stradute...am facut si shopping, am ajuns si in piata de flori..Am mancat la hotel si la un restaurant argentinian.
In vara sper sa mai ajungem si sa stam mai mult, mi-a placut foarte mult.

Ce frumos... Era frig? Nu am fost decat primavara dar acum cred ca m-as intoarce oricand ;;)

Anaa
29.12.2009, 14:06:38
Ce frumos... Era frig? Nu am fost decat primavara dar acum cred ca m-as intoarce oricand ;;)

Da, era frig, a nins...a si plouat...:)
Cu toate astea ne-am imbracat gros si ne-am tot plimbat.

cris1984
18.01.2010, 19:46:15
Am gasit niste poze din Amsterdam: http://www.cazareplacuta.ro/olanda/amsterdam/
Chiar asa sunt casutele pe acolo? Asa decorate?

Am vazut si o poza cu o lebada.. dar oare in perioada asta mai sunt ? totusi ... cred ca e prea frig.
Tu le-ai vazut?

Anaa
18.01.2010, 20:33:20
Am gasit niste poze din Amsterdam: http://www.cazareplacuta.ro/olanda/amsterdam/

Am vazut si o poza cu o lebada.. dar oare in perioada asta mai sunt ? totusi ... cred ca e prea frig.
Tu le-ai vazut?

Asa sunt cladirile si am vazut si cateva lebede ziua...(ce-i drept, era frig..)

luiza
18.01.2010, 21:11:36

Tu le-ai vazut?

Da, asa sunt unele si sunt foarte frumoase :x

anaemona
18.01.2010, 21:45:48

In Red Light District si Dam Square asa sunt TOATE. Abia astept sa merg din nou, chiar daca nu am stabilit inca nimic exact. :)

cris1984
19.01.2010, 11:18:41
M-ati convins !!! trebuie sa merg si eu!

dar nu cred ca pentru luna de miere.. doar in vacanta.

lorelly
30.03.2010, 20:23:26
Mi-am rezervat sa plec la Amsterdam in iulie ca sa prind o mare petrecere insa nu stiu ce hotel sa aleg: sa fie central, nu scump...
Imi puteti recomanda ceva?;-);-);-)

Luciana_85
30.03.2010, 21:01:43
Mi-am rezervat sa plec la Amsterdam in iulie ca sa prind o mare petrecere insa nu stiu ce hotel sa aleg: sa fie central, nu scump...

Buna. Eu am fost in Amsterdam asta vara si mi-a placut foarte mult (facand abstractie de vestitul cartier rosu :) ).
Nu am stat in Amsterdam, ci la cativa km, in oraselul Nordwick la Marea Nordului, la hotelul NH (deoarece aveam masina la dispozitie).
A fost foarte frumos si m-am simtit excelent.
Am incercat sa fug de agitatia din Amsterdam si de aceea am ales hotelul acela.
Felicitari ptr alegere. :)>-

lorelly
30.03.2010, 21:18:43
Buna. Eu am fost in Amsterdam asta vara si mi-a placut foarte mult (facand abstractie de vestitul cartier rosu :) ).
Nu am stat in Amsterdam, ci la cativa km, in oraselul Nordwick la Marea Nordului, la hotelul NH (deoarece aveam masina la dispozitie).
A fost foarte frumos si m-am simtit excelent.
Am incercat sa fug de agitatia din Amsterdam si de aceea am ales hotelul acela.
Felicitari ptr alegere. :)>-

din pacate nu merge cu masina ci cu avionul si de aceea as vrea in centrul Amsterdamului. Iar de agitatie ce sa zic doar am ales sa merg la white sensation asa ca sigur o sa fie nebunie in aceea perioada.<:-P

luiza
31.03.2010, 00:13:48

Eu am stat in centru la hotelul Eden Hotel (http://www.booking.com/hotel/nl/eden.ro.html?aid=317927). Il gasesti aici:

http://www.booking.com/hotel/nl/eden.ro.html?aid=317927

A fost in Rembrandtplein, foarte central si conditii foarte bune. Daca vrei, caut si poze. Stiu ca am facut mulet atunci. Este chiar cu vedere la un canal, camere maricele si cu un pat imens :).

lorelly
31.03.2010, 09:40:28
Eu am stat in centru la hotelul Eden Hotel (http://www.booking.com/hotel/nl/eden.ro.html?aid=317927). Il gasesti aici:

http://www.booking.com/hotel/nl/eden.ro.html?aid=317927

A fost in Rembrandtplein, foarte central si conditii foarte bune. Daca vrei, caut si poze. Stiu ca am facut mulet atunci. Este chiar cu vedere la un canal, camere maricele si cu un pat imens :).

multumesc:*, arata foarte bine insa ar fii super daca ar avea si camere cu 3 paturi sau apartament.

luiza
31.03.2010, 09:46:50
multumesc:*, arata foarte bine insa ar fii super daca ar avea si camere cu 3 paturi sau apartament.

Apartament are sigur. Din ce am vazut eu au mai scazut si preturile anul asta.

laura_22
31.03.2010, 10:16:19
din pacate nu merge cu masina ci cu avionul si de aceea as vrea in centrul Amsterdamului. Iar de agitatie ce sa zic doar am ales sa merg la white sensation asa ca sigur o sa fie nebunie in aceea perioada.<:-P
superb amsterdamul! superb la sensation white! =D> =D> ideal ar fii sa alegi un hotel in oras, intr-o zona cat mai buna...

lorelly
31.03.2010, 11:22:45
superb amsterdamul! superb la sensation white! =D> =D> ideal ar fii sa alegi un hotel in oras, intr-o zona cat mai buna...

:* merci laura, tu ai fost in amsterdan sau la white/black sensation? daca da , poate imi poti face niste recomandari. ;))

angy80
31.03.2010, 12:26:57
incearca la IBIS http://www.ibishotel.com/gb/hotel-1556-ibis-amsterdam-centre/index.shtml e f aproape de gara centrala si la vreo 10-15 min de mers pe jos de centru...

Anaa
31.03.2010, 13:10:28
Mai este un topic despre Amsterdam:
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=8075

Poti sa gasesti mai multe informatii acolo, si daca nu ma insel chiar a povestit o miresica despre white sensation (eu din pacate nu am ajuns in acea perioada)...oricum mi-a placut f mult Amsterdamul si sper sa ajung din nou cat mai curand :)

laura_22
31.03.2010, 13:49:05
:* merci laura, tu ai fost in amsterdan sau la white/black sensation? daca da , poate imi poti face niste recomandari. ;))
noi am fost de 2 ori in amsterdam si implicit la white sensation si de 2 ori de revelion la white sensation in dusseldorf.
amsterdamul este orasul meu de suflet. mie absolut totul mi se pare superb acolo: arhitectura, oamenii, plimbarile pe canale, atmosfera. luati-va si ceva haine mai groasa la voi. noi a trebuit sa ne cumparam cateva pulovere...
show-ul de la white sensation este ceva de neimaginat si de neinchipuit.eu m-am simtit de fiecare data extraordinar... muzica este super, show-ul este super! nici nu stiu ce sa-ti mai spun... distrati-va!

lorelly
06.04.2010, 22:31:39
Se pare ca nu sunt norocoasa si nu am cum sa plec in perioada dorita... asa ca am facut un compromis: or sa plece doar baietii k baietii si eu am sa plec cu fetele ca fetele :-p
Am sa ma decid pentru o destinatie, oricum vreau sa ma relaxez.

Apropo mai pleca cineva la Amsterdan in perioada white ...ca vreau sa le fac o gasca mare ;;)

yasmi23
13.03.2012, 13:47:42
nu ratati satucul numit Giethoorn
http://thechive.com/2009/03/09/giethoorn-holland-village-canals-river/
o destinatie absolut superba si romantica.

duduiuta
19.02.2014, 14:51:29
Buna fetelor,
Am si eu o intrebare pentru cele care au fost in Amsterdam;planuim un citybreak la sfarsitul lui martie si nu stiu daca avem nevoie de 3 nopti sa vizitam orasul sau sunt de ajuns 2.Vreau sa precizez ca daca stam doua nopti tot am avea aproape 3 zile la dispozitie pentru ca vom ajunge acolo sambata dimineata si vom pleca luni seara :).
Multumesc frumos :) .

adelat
20.02.2014, 13:50:32
Buna fetelor,
Am si eu o intrebare pentru cele care au fost in Amsterdam;planuim un citybreak la sfarsitul lui martie si nu stiu daca avem nevoie de 3 nopti sa vizitam orasul sau sunt de ajuns 2.Vreau sa precizez ca daca stam doua nopti tot am avea aproape 3 zile la dispozitie pentru ca vom ajunge acolo sambata dimineata si vom pleca luni seara :).
Multumesc frumos :) .

Trei zile sunt de ajuns.

De vizitat recunosc ca niciodata nu am vazut amsterdamul ca pe celelalte orase vizitate ca turistt deci nu stiu cat de bune sunt sfaturile mele. Dar intotdeuna am inceput cu o plimbare cu barca din fata garii. In felul asta faci planul ce ai vizita. Daca vrei sa stii mai multe despre imaginile clasice cu olanda: papucii de lem, morile de vant, etc mergi la muzeul zaanse schans care e un pic in afara orasului.
Intotdeauna merg prin piata de flori bloomenmarkt unde vezi tot felul de frumuseti si de unde poti cumpara lalele pt turisti. Altfel pt cei ce sunt in zona mai rpd i as sfatui o vizita la keukenhof si sa cumpere de acolo. Cea mai celebra moara de vant ramasa in amsterdam este de gooyer care acum e bar . Muzeuri sunt destule pt toti de la cel al figurilor de ceara, la casa anne frank, la cel de arta rijksmuseum, van gigh museum sau cel de arta moderna stegelijkmuseum. Begijnhof e o gradina f draguta deci dac vrei sa te odihnesti nitel poti trece pe acolo. Sau in vondelpark.
Insa cel mai important ia centrul orasului la picior sau si mai bine pe bicla. Pt ca asta e ce e cel mai frumos cred. Mai ales joordan si pijp sunt zone frumoase cu canale. Iar daca e o zi de week end frumoasa poti petrece cateva ore bune admirand viaa de pe canale. Oameni care ies cu barca la plimbare. Care fac gratare pe barca. Beaau. Danseaza. Canta. O procesiune de barci cu distractie http://static.club.eva.ro/img/emoticons/happy.gif fiecare cu ce are.
Si evident nu uita vizita la red light district. Desi eu recunosc ca am ratat o de multe ori ca exista si pe la noi in fiecare oras mai mic sau mare deci nu i am apreciat elementul de noutate. Si poti vizita si fabrica heineken daca te intereseaza berea.

duduiuta
21.02.2014, 23:52:39
Trei zile sunt de ajuns.

De vizitat recunosc ca niciodata nu am vazut amsterdamul ca pe celelalte orase vizitate ca turistt deci nu stiu cat de bune sunt sfaturile mele. Dar intotdeuna am inceput cu o plimbare cu barca din fata garii. In felul asta faci planul ce ai vizita. Daca vrei sa stii mai multe despre imaginile clasice cu olanda: papucii de lem, morile de vant, etc mergi la muzeul zaanse schans care e un pic in afara orasului.
Intotdeauna merg prin piata de flori bloomenmarkt unde vezi tot felul de frumuseti si de unde poti cumpara lalele pt turisti. Altfel pt cei ce sunt in zona mai rpd i as sfatui o vizita la keukenhof si sa cumpere de acolo. Cea mai celebra moara de vant ramasa in amsterdam este de gooyer care acum e bar . Muzeuri sunt destule pt toti de la cel al figurilor de ceara, la casa anne frank, la cel de arta rijksmuseum, van gigh museum sau cel de arta moderna stegelijkmuseum. Begijnhof e o gradina f draguta deci dac vrei sa te odihnesti nitel poti trece pe acolo. Sau in vondelpark.
Insa cel mai important ia centrul orasului la picior sau si mai bine pe bicla. Pt ca asta e ce e cel mai frumos cred. Mai ales joordan si pijp sunt zone frumoase cu canale. Iar daca e o zi de week end frumoasa poti petrece cateva ore bune admirand viaa de pe canale. Oameni care ies cu barca la plimbare. Care fac gratare pe barca. Beaau. Danseaza. Canta. O procesiune de barci cu distractie http://static.club.eva.ro/img/emoticons/happy.gif fiecare cu ce are.
Si evident nu uita vizita la red light district. Desi eu recunosc ca am ratat o de multe ori ca exista si pe la noi in fiecare oras mai mic sau mare deci nu i am apreciat elementul de noutate. Si poti vizita si fabrica heineken daca te intereseaza berea.

Multumesc frumos de raspuns :) .In plan avem sa vedem Van Gogh Museum,Anne Frank House si Rijksmuseum.Muzeul figurilor de ceara nu ma prea intereseaza :) .Mersi de pontul cu cea mai veche moara de vant si in Red Light District sigur vom ajunge.Noi vrem sa mergem cu masina ,si voiam sa intreb cum e cu locurile de parcare?Se gasesc destule si cam cat ar costa pe zi?

adelat
24.02.2014, 11:01:59
Multumesc frumos de raspuns :) .In plan avem sa vedem Van Gogh Museum,Anne Frank House si Rijksmuseum.Muzeul figurilor de ceara nu ma prea intereseaza :) .Mersi de pontul cu cea mai veche moara de vant si in Red Light District sigur vom ajunge.Noi vrem sa mergem cu masina ,si voiam sa intreb cum e cu locurile de parcare?Se gasesc destule si cam cat ar costa pe zi?

In nici un caz nu as incerca sa intru cu masina prin Amsterdam. Strazile sunt mici, canale multe, locuri de parcare nu tocmai usor de gasit.
Deci un mare NU.
Noi intotdeauna lasam masina intr un Park and Ride langa oras, de unde luam tramvaiul si ajungem cat ai clipi la gara.
Mi se pare de deaprte ce mai buna solutie.
Cred ca am fost de zeci de ori in Amsterdam si niciodata nu am intrat cu masina in centru.
Si este si foarte ieftin.
platesti 8 euro (s-a scupit ca era doar 5) pentru 24 de ore si ai inclus in pretul asta si biletul de tramvai pt toti pasagerii masinii.

Si o harta cu locatia parcarilor:

http://www.iamsterdam.com/~/media/PDF/parking/PRcentrumkaart.pdf

http://www.amsterdam.info/parking/park-ride/

adelat
25.02.2014, 13:44:30
Si daca sunteti cu masina si aveti chef de o pauza de Amsterdam eu recomand din toata inima un orasel mic pescaresc la 20 de km departare numit Volendam.

http://adelatarpan.blogspot.be/2014/02/volendam-sau-cum-sa-iei-o-pauza-de.html

duduiuta
07.04.2014, 14:40:31
Buna,revin si eu cu cateva pareri si poze de la Amterdam :) .
Orasul este foarte foarte frumos;mie una mi s-a parut minunat,poate cel mai frumos din ce am reusit sa vizitam pana acum :x .E foarte aglomerat,plin de biciclete si canale cu oameni foarte veseli :).Il recomand din tot sufletul,e cu sigurata un "must do" pentru fetele amatoare de city break-uri.Singurul regret e ca am stat doar 3 zile,recomand cel putin 4,pentru ca noua nu ne-au fost de ajuns;dar de data asta adevarul e ca nici nu am fugit de la un punct turistic la altul,ci mai mult ne-am plimbat :) .Oricum planuim sa mai mergem odata la anul la White Sensation :) . Si ceva poze :