PDA

Versiunea completa : Buchete, aranjamente florale, depozite de flori in Timis

DANUTAmaria
17.07.2006, 11:38:42
Buna Dragi Miresici timisorence!

am propus acest subiect in ideea de a discuta, despre cum ne dorim sa avem buchetele. eu cred ca este f importamt sa-ti placa buchetul, nu?
daca stiti florarii care fac buchete si aranjamente faine, preturi...si altele...

lore1975
18.07.2006, 10:54:03
in piata 7oo poti sa negociezi, dar sa fii atenta ca majoreaza pretul daca e pentru cununie. majoritatea au cataloage sau poze cu buchete, aranjamente, lumanari.
un trandafir e 50.000 lei , unul de gradina 30.000 lei

Ofelia
18.07.2006, 13:18:28
Am avut si eu problema cu buchetul, pt cununia civila. Dupa ce m-au enervat cei din piata cu faptul ca majorau pretul, profitand de importanta evenimentului (Am primit chiar si replica: "Adica dumneavoastra va zgarciti cand e vorba de propriul buchet de cununie?", cand incercam sa ii intreb de ce costa 2-300 000 verdeata, care la alte buchete nu se taxeaza). Plus ca cei din piata chiar nu-mi insipra incredere, au prea mult spiriti comercial in ei...
In final, am fost la Bega la parter, unde tanti de acolo a fost tare draguta, i-am zis ce vreau, si mi-a promis ca va face ceva frumos. Mi-a inspirat incredere, plus ca s-a si tinut de promisiune. Mi-a gasit chiar si trandafiri portocalii care sa se asorteze perfect cu cravata lui.
Buchetul de mireasa sigur tot acolo il voi comanda!

Va doresc multa rabdare!

lore1975
19.07.2006, 09:33:25
cat te-a costat buchetul la Bega?
pe langa Liviu Rebreanu sunt niste sere la o familie , cred ca acolo sunt ceva mai ieftine, dar am inteles ca au doar trandafiri.nu stiu sigur. o sa trec si eu pe acolo zilele astea

ligia
19.07.2006, 10:54:31
Cine stie cat costa lumanarile de nasi in 700?

Catalina_Maria
20.07.2006, 21:18:14
Lumanarile costa cam 400 000/buc cele de 1,20m asta fara aranjamente.

lore1975
23.07.2006, 15:39:35
preturile la lumanari incep cam de la 1.500.000 , in functie de aranjament.am vazut lumanari cu aranjament de doar trei trandafiri cu verdeata si arata foarte bine

Ofelia
23.07.2006, 22:11:11
La Bega, buchetul (mai micut, ca era pt cununia civila) m-a costat 650000. In piata iesea atata dupa multe negicieri si multi nervi... Si repet, la Bega se vede profesionalismul.

Catalina_Maria
24.07.2006, 15:49:30
Lumanarile de cununie se calculeaza cam asa: 1 lumanare -400 000, 1 trandafir -50 000, verdeata +satin sau tull - aprox 200 000. Totalul...functie de cate si ce flori vreti. Astea sunt preturile din p-ta 700.

anda_nechita
24.07.2006, 16:18:53
Lumanarile de cununie se calculeaza cam asa: 1 lumanare -400 000, 1 trandafir -50 000, verdeata +satin sau tull - aprox 200 000. Totalul...functie de cate si ce flori vreti. Astea sunt preturile din p-ta 700.
\

VAI, la noi la florarie costa lumanariile de cununie sunt 100 000 bucata si arata super! cu aranjament floral, ajungi undeva la 400 -500 000 bucata!

HMMM, va trimit niste lumanari cu curierul? :-))

lore1975
26.07.2006, 16:10:15
azi am facut comanda in piata 700 la buchete si aranjamente
buchetul de mireasa , buchetul d-rei de onoare, inca un buchetel mic de trei trandafiri cu verdeata, un uranjament pentru masa, un cos cu 30 trandafiri si o funda pentru masina , total 3.100.000 lei.trandafirii sunt acum 30.000 lei firul, mai scumpe sunt restul:verdeata, panglica din saten la buchete, microfonul la buchetul meu, buretele la aranjament si cos, altfel se uscuca.

c_s
14.11.2006, 11:10:48
Draga C_S,
si eu am vrut buchet din cale la nunta,
am mers pe varianta cu Floraria de la Bega.
Am aflat cu stupoare ca vremea calelor este doar luna iulie si decembrie!
Asa ai grija!
Noi ne-am descurcat pana la urma, mi-au comandat cale din polonia, dar stiu ca am plans 2 zile inainte de aia.
Va zic sigur ca daca vreti sa mergeti pe varianta - flori multe si ieftine, le gasiti la Horticolo - in Comlex, dara aranjamentele la ei lasa de dorit.
Unde mi-am facut eu - a fost feeric! nu glumesc si nu exagerez! Aceleasi preturi cu prezentare artistica!

ma voi interesa daca au de unde sa-mi comande,cunosc pe cineva care importa din Ungaria, o s-o intreb...la mine vor fi doar vreo 3 sau 5 cale, dar din-alea pitice(ca si piticii din capsorul meu blond:)) :)) :)) :)) )
iar restul trandafiri rosii dinaceia mari si mai deschisi-adica mai infloriti nu boboci....sper sa iasa cum vreau eu,totul e sa ma inteleg cu cine face buchetelul
despre cei de la Bega am auzit numai lucruri bune,si ei sunt o varianta demna de luat in seama.....
superbele buchete pe care le primesc de la iubitul meu,deosebite sunt de la Crinul si cu ei cred ca voi vorbi,sunt mai scumpi dar rezultatul a fost intotdeauna de dat pe spate.....=D>
am mai vazut si pe langa Guban un depozit nou mare de flori , cred ca si acolo putem vedea flori deosebite,s-am mai deschis si in Gh Lazar langa Billa o florarie mai interesanta, deci totul e sa mergem sa vedem ce ne ofera si la ce preturi

Beatrice_TM
15.01.2007, 21:40:27
=(( Am gasit o firma , am inebunit doamna mi-a aratat 2000 de poze de buchete de mireasa,aranjamente de masina si de sala.daca va intereseaza va dau informatii.

RianaTM
20.01.2007, 22:44:38
De sere nu stiu dar este depozitul de flori Horticola parca , aproape de Complex si cred ca aduc cantitati mari. dar cred ca si floraresele aduc asa cantitati daca comanzi, si probabil ca fac si reduceri daca e mare cantitatea. dar ce vrei sa fac cu 300 de trandafiri albi???? Scuza-mi curiozitatea:)

Chico2005
20.01.2007, 22:58:22
Am uitat sa te intreb stii cumva exact unde e acest depozit?

RianaTM
20.01.2007, 23:11:28
Pai nu stiu adresa exacta dar incerc sa-ti explic.
Cum vii pe linia de tramvai de la fabrica de bere si mergi catre calea Buziasului o sa vezi pe dreapta ditamai depozitul de flori en-gros.
E si o biserica pe partea dreapta inainte de el.

Aoleu si faci tu aranjamentele pt toata sala sau ai pe cineva care se pricepe???? Si 300 cu 300 si cu 300 cred ca o sa dai faliment:)) Glumesc cred ca arata super cu atat de multe flroi doar ca nu-mi imaginam asa o cantitate impresioanata de flori.

Musai vrem poze dupa nunta!!!

alexa
24.01.2007, 18:23:11
Si eu ma tot gandesc la ideea de a-mi face singura (de fapt cu ajutorul a 2 prietene) aranjamentele florale pt sala. Stiu ca la Horticola sunt flori, dar nu stiu unde gasesc in Timi buretii aceia verzi in care se pun florile. Stie cineva sa-mi spuna?
Ma gandeam sa ma interesez si sa vad cam la ce suma as ajunge eu in comparatie cu suma care ar trebui sa o platesc unei florarese sau unei agentii.

Kaela
24.01.2007, 18:35:08
alexa daca tu o sa ai nervi pentru aranjamente cu o zi inainte de nunta, atunci te admir pebtru devotament.

alexa
24.01.2007, 20:42:29
Nu sunt inca ferm hotarata. Studiez problema inca ...
Oricum nu le-as face personal. Am doua prietene care s-au oferit deja sa ma ajute.

Chico2005
24.01.2007, 22:53:07
Ajungi cu siguranta cu mult mai ieftin daca te ocupi tu de aranjamentele florale, eu m-am gandit in genul asta: eu cumpar toate accesorile apoi verisoarele mele se vor ocupa de DESIGN :grouphug:

RianaTM
24.01.2007, 23:26:37
Mai mult ca sigur ca ajungi mai ieftin daca le faci tu. Dar imi dau si eu cu parerea...Kaela zicea ca va admira daca aveti nervi sa le faceti cu o zi inainte de nunta... Si eu ma alatur admiratiei ei doar ca parerea mea e ca le veti face in ziua nuntii altfel adio aranjamente ... Sincer am incercat sa imit aranjamentele de Craciun facute de o florareasa din 700 si desi am iesit muuuult mai ieftin aranjamentul saracul arata ca dupa bombardament:)) Dar poate nu am eu inclinatii artistice:)
Plus ca din cate stiu bureti si suporturi speciale de pus pe masini se aduc din Ungaria de unde isi aduc si florile...deci nu am cum...vazele m-ar costa o avere mai ales ca-mi doresc vaze din acelea cu picior luuuuung( si ce suparare fac dupa nunta cu 20-30 de vaze:))...deci pica si astea...lumanarile de nunta habar nu am cum sa le aranjez...deci inca una...si buchetul meu...oricat m-as stradui nu va arata niciodata ca unul facut de o profesionista.
Asa ca parerea mea este ca se pot face economii in alte parti( la huse si fundite, la cutiute cu bomboane , rochite pt domnisoare de onoare, lautari si multe altele) dar NU LA FLORI. As renunta la orice accesoriu pentru sala dar nu la niste aranjamente din flori proaspete si bine puse laolalta de cineva care se pricepe.

ligia
25.01.2007, 13:52:40
Si eu ma gandeam sa imi fac aranjamentele florale pt. mese singura si as fi iesit probabil mai ieftin. Dar am renuntat repede. Aranjamentele trebuie facute in ziua nuntii zic eu, pentru ca trebuie sa reziste pana dimineata si daca le faci cu o zi iainte nu stiu cum mai arata. De unde iti iei vaze si ce faci cu ele dupa nunta? Daca vrei vaze lungi iti trebuie buretei si nu se gasesc. Am vrut sa inchiriez vazele si bureteii, mi-a oferit firma si posibilitatea asta, dar aveau un pret de ieseam mai scump cu florile mele decat pretul lor cu tot cu flori, plus ca nu stiu cine avea timp si nervi in ziua nuntii sa-mi faca mie aranjamente. Foarte complicat!

a_mirela
25.01.2007, 16:30:34
Saliu fetele!

Eu tocmai am fost azi la Horticola si am fost de-a dreptul incantata de ce am vazut! E o tipa super dragutza acolo si a stat cu mine cam juma' de ora sa-mi arate cataloage si modele si flori ... avand in vedere ca am nunta in septembrie si numai ma informam. Is innebunita cu florile, am acasa peste 30-40 de specii, deci va dati seama ca pentru nunta mea vreau ceva deosebit. :-p
Horticola nota 10 pentru purtare cu clientii! ;;)

Noh, si ... eu as vrea sa-mi predomine culoarea bordo avand in vedere ca restaurantul are aceasta culoare. Au trandafiri de absolut toate culorile posibile si firul costa intre 1,2-5 lei. Preturile is ok zic eu. Trebuie facuta comanda cu vreo 3 sapt inainte ca sa comande florile ce le vrei tu si sa aiba timp sa pregateasca tot. Buchetele ce se pun pe masa arata absolut incantator, eu o sa am nevoie de vreo 5-6 banuiesc, poate si mai putine. Apoi ar fi buchetul miresei, floarea mirelui, si masa mirilor care nu am idee inca cum se impodobeste, asta nu m-a preocupat azi! :D
Pretul pe un aranjament floral variaza la mine intre 100-150 lei, poate si mai putin, depinde ce flori o sa pun in el. Eu m-am gandit sa merg pe culori in degradeu, arata BESTIAL!!!! O sa incerc sa gasesc pe net cam ce vreau eu!

Pupicei si spor la pregatiri! :*

P.S. Eu zic ca Horticola merita luata in calcul!

c_s
25.01.2007, 16:37:51
deci fac aranjamente si buchete dupa poze daca duci?

RianaTM
25.01.2007, 16:47:06
da si eu stiu ca lucreaza la comanda . Am vazut la ei aranjamente facute pt o nunta si erau extraordinar de frumoase. La preturi insa ...sunt rezervata , cand mi-a zis cat a costa tot...m-am ingrozit dar acuma drept e ca nu ma pricep la soiuri de flori si poate aveau astia prin buchete cine stie ce....

a_mirela
25.01.2007, 16:53:11
c_s: Absolut! :)
Au si ei cataloagele lor - au modele chiar faine, trebuie sa mergi sa vezi - , dar avantajul suprem zic eu e ca primesti exact florile pe care ti le doresti!
Caut acum pe net ceva modele ce am vazut la ei sa va arat, dar nu gasesc... :(
Pe mine m-o impresionat un buchetel in nuante de culori: se pleca de jos de la un bordo, se continua apoi cu o nunta mai deschisa de visiniu si sus se termina cu un portocaliu deschis si cald! Totul era perfect aranjat si completat de ceva verdeata bineinteles, de nu-ti puteai lua ochii de la el! Imaginati-va buchetelul asta pe o fata de masa alba, alaturi de niste lumanari la masa invitatilor mei... :x
Pentru buchetul miresei mi-a placut iarasi unul pe bordo (trandafiri si inca ceva flori) si cu verdeata printre... Superb! :)

Nu tin sa le fac reclama, dar chiar m-au impresionat! :D

a_mirela
05.02.2007, 09:46:24
Nu stiu voi ce parere aveti de Horticola, dar eu lucrez chiar in zona si stiu exact ce flori au si pot sa va asigur ca nu sunt de calitate proasta! Oricum nici nu se compara cu florile din alte parti! Ei tin florile taiate intr-o camera frigorifica, lucru pe care alte florarii nu-l au... deci eu zic ca-s ok! Nu judecati pana nu vedeti cu ochii vostri sau pana nu aveti voi de-a face cu ei! :)

RianaTM
05.02.2007, 10:12:09
Subscriu la ce spune Mirela. La Horticola sunt flori frumoase si preturile nu se compara cu cele din piata( sunt mult mai mici). Manopera pe aranjamente la ei este foarte mare dar florile...pe langa ca arata super au niste preturi fara egal. Per total nu compenseaza ( manopera la ei e mult prea mare) dar pentru aranjamente simple si cantitati mari de flori merita. Eu am luat de la ei violete de Parma in ghiveci si spre deosebire de florile la ghiveci luate din piata( care se ofilesc dupa 1 saptamana) cele luate de la Horticola rezista de cateva luni si chiar arata super.

dedelina
25.02.2007, 23:43:07
Buchetul meu de la cununia civila.

diai
04.03.2007, 18:46:01
Noi am discutat cu doamna de la Bega doar despre buchetul miresei si despre cocarde,nu si despre aranjamentele de pe masa.
Spunea ca pretul depinde in functie de florile ce la vrei in buchet si de numarul lor,dar nu ne-a recomandat un buchet mare,pt. simplul motiv ca ar fi greu de tinut.
La buchetul miresei pretul incepe de la 80 ron,iar pretul la cocarde este intre 8-15 ron,in functie de floarea aleasa.
Doamna este foarte amabila,noi am fost intr-o sambata pe la ora 18,ne-a aratat si cataloage,au si poze cu aranjamentele facute de ei.Pe langa asta,ne-a si sfatuit ce buchet ar arata bine si ar fi usor de tinut,ce combinatie de flori s-ar potrivi,etc.
Ne-a facut o impresie foarte buna,dar vrem sa mai vedem si alte oferte.

paola
08.03.2007, 11:12:20
si eu am fost acum ceva vreme pe la "Floraria pariziana" si mi-a placut foarte mult si tot ce mi-au aratat......
asa ca m-am hotarat sa colaborez cu ei pentru toate florile de la nunta :) ......am mai luat si buchete de la ei si cu alte ocazii si lucreaza foarte frumos.....

RianaTM
08.03.2007, 12:35:43
Nu stiu daca Floraria pariziana e cea ddin spate de la magazinul bega dar daca aceea e mie mi s-au parut preturile ffff mari. Si nici nu am vazut vreo poza... Sper sa nu fac vreo confuzie dar pretul la buchetul de mireasa era cam cu 1 milion - 1 milion si jumatate mai mare decat alte 2 oferte primite pt acelasi buchet:( Am inteles ca preturile sunt asa de mari pt ca doamna care le face e foarte talentata si pe langa asta are si ceva cursuri facute prin strainatate. Totusi...nevazand nici o fotografie si preturile destul de maricele...am renuntat.

paola
08.03.2007, 13:34:43
da, vorbim de aceasi florarie......eu am vazut o groaza de poze cu buchete de tot felul....preturile depind de buchet si cat de sofisticat vrei sa fie.....

chiar mi s-au parut buchete deosebite si mai ales am vazut niste aranjamente florale pentru mese foarte dragute......nu stiu, pe mine din prima m-au convins...am avut un "feeling" bun in privinta lor....a fost un "click" ca la rochie....:)

RianaTM
12.03.2007, 14:18:56
Eu mi le fac la firma de deco. Aranjamentele pt sala le duc ei acolo, si cele pt noi ni le aduc acasa. Asa mi s-a parut cel mai convenabil. Si la pret, a fost cam aceeasi oferta cu cele primite de prin piata si mai mica decat de la floraria Crinul si cea din spate de la Bega.

RianaTM
12.03.2007, 15:52:27
In Mehala este si floraria Crinul si Carm Dor ,doamna care are si in 700. Si eu le-am vizitat pe amandoua dar pana la urma am mers pe varianta firma pt ca erau toate laolalta si faptul ca mi le aduc acasa mi se pare mai mult decat super. Plus ca sunt toate trecute in contract!

c_s
12.03.2007, 15:58:01
si eu tot din comoditate am hotarat asa!
despre Crinul,am numai cuvinte de lauda,fac niste aranj super,baby de obicei de acolo-mi facea buchetele vla aniversarile noastre sau zile de nastere!sunt cam scumputi dar eu zic ca merita!
si intradevar tipa din 700 are florarie cu sora ei parca in Mehala e vorba de Carmen si Carm D'or!

alexa
14.03.2007, 14:59:11
cam la ce pret fac doamnele din Mehala buchetele de mireasa?

RianaTM
14.03.2007, 15:14:07
Deocamdata eu am primit preturile astea:buchetul meu, 25 de trandafiri din aceia mari, verdeata, organza intercalata printre flori, perlute, satin sau organza pe codite - 1 650 000floarea lui si ce alte flori or mai fi - 85 000/buc, asta fiind trandafir mare cu verdeata pusi pe suportarcada toata cu flori ( fara materiale) am 2 variante- una ar fi cu trandafiri, crini si astromelia si alta cu gerbera , crizanteme si garoafe, varianta scumpa este la 6 000 000 si cea ieftina la 4 400 000lumanarile nasilor - sunt lungi de 1,2om si au fiecare 9 trandafiri +verdeata+satin si costa 1 210 000/bucata

RianaTM
14.03.2007, 15:16:06
Dar nu de la doamna din Mehala ci de la cei cu care imi fac nunta. Si in preturile astea e inclus transportul , asa ca florile le primesc acasa, ale mele , iar celelalte le duc ei direct la restaurant. Probabil ca se vor mai adauga si florile pt mese dar inca nu am discutat concret de asta nu am trecut preturi

MeliMelo
15.03.2007, 12:58:14
mda...nu sunt ieftine...
si noi ne-am interesat si tot asa vine buchetu cam la 150ROn...depinde si de ce pui in el oricum...
noi ne-am gandit cam la 500RON cu florile: aprox 6 vaze cu flori, pentru masa mirilor, nasa, dsoara de onoare, cocarde mire si nas...

diai
01.04.2007, 17:19:26
Eu am fost saptamana asta si mi-am ales buchetul,este cel din avatar si mi-l face exact asa cum il vedeti. Are 15 trandafiri,5 stefanotis si iedera.L-am ales in functie de aranjamentele noastre si in aceleasi culori vor fi aranjamentul de pe masina si floarea de la butoniera.

Miru
29.05.2007, 21:58:24
nu voi avea bujori...a trecut perioada lor. mama ei de incalzire globala :( va fi ceva frumos totusi, trandafiri mijlocii si mici roz pal cu floarea miresei si frunze verzi...mi-a facut unul mini de model in 2 min in piata ...super dragut, in ton cu rochita. e facut in graba asa ca nu e foarte aranjat dar ca idee, va place?incerc sa pun poza

rafila
03.06.2007, 02:05:29
Revin cu poze: legatoarea la biserica (ghirlanda de orhidee).

rafila
04.06.2007, 02:44:13
Ca in filme!!!Sunt impresionata de ghirlanda!!Cine a facut-o::::Scuze daca ai mai raspuns la intrebarea asta.Felicitari!!!

UIte, iti raspund deodata si tie si Mirunei. Am vazut asta intr-un film si mi-am dorit foarte mult si eu la nunta. Am vorbit cu fetele de la firma si mi-au propus sa coase flori pe o panglica de saten. Exact cum a zis Miru, mi-a fost frica sa nu cada prin biserica si sa raman doar cu panglica. Asa ca am cumparat o ghirlanda din orhidee de matase (http://www.save-on-crafts.com/leis1.html) (http://www.save-on-crafts.com/leis1.html%29). Eu sunt impotriva florilor de plastic, dar astea chiar aratau foarte natural (vezi poza cu zoom pe ea), chiar si prietena mea cea mai buna cand a vazut in biserica a fost convinsa ca e ghirlanda naturala, mai ales cunoscandu-ma pe mine si stiind ce mult urasc florile de plastic. Upsss, acum toata lumea din biserica ce a crezut ca e ghirlanda adevarata, citeste pe forum si vede ca nu e chiar asa...:^o:^oo:-)

Kaela
13.06.2007, 10:03:14
buchetul meu...

cristina_24
13.06.2007, 11:23:39
Buchetul meu ...si eu la-m aruncat don-soarelor ..de tot ;))

cristina_24
13.06.2007, 11:41:11
imi place buchetul tau........si eu vreau la fel........cate fire de trandafiri a avut?

Simona ..a fost facut din 17-19 trandafiri ..ca nici eu nu mai retin bine minte ..dar a fost super usor si mi-a placut ca nu la-m cam lasat din manuta ..si ceea ce mi-a parut cel mai tare bine a fost ca nu au palit trandafirii pe margine cum au patit alte miresuci ..a ramas frumos asa cum la-m luat de la florarie>:D<

ss29
29.08.2007, 02:31:04
asa a fost buchetul meu de mireasa..........dragut,nu?

amalia_jurj
03.09.2007, 13:03:31
are cineva ideedaca gasesc stephanotis in vre-o florarie din timisoara?

morenna1004
18.11.2007, 13:43:52
Vorbeati de o anumita doamna Carmen care face niste buchete superbe.Eu am cununia sapt.viit. si am nevoie de un buchetel.care imi trimite si mie nr. ei pe privat.Am cununia civila aici in Timisoara si nunta la Valcea. Va pup pe toate si astept nr. doamnei Carmen

cori_ramo
01.12.2007, 19:53:57
Si eu tot la Carmen am facut buchetul de mireasa, buchete pt. d-rele de onoare, buchetul pt. masina, lumanarile nasilor si cocardele pentru parinti, frati, cavaleri de onoare si... sa nu uit, pt. mire si nas. Am fost foarte multumita!

maripposa
16.01.2008, 16:33:00
as dori sa imi fac buchetul din cale albe si visinii; gasesc asa ceva in tm?

Sia80
17.01.2008, 23:32:01
Super arata calele visinii combinate cu albe...eu una inca nu m-am hotarat din ce flori imi voi face buchetul...Deja sunt suprasaturata de sutele de modele ce le-am vazut. Astept targurile sa vad ce oferte au.

cori_ramo
12.02.2008, 12:27:41
[quote=cyntia;607538]salut!
buchetul meu facut la Carmen

loredanag
29.02.2008, 10:13:25
eu mi am facut buchetul la otilia, sora lui carmen, si am fost super incantata.
o sa caut o poza sa pun cu buchetul

loredanag
29.02.2008, 10:23:49
asta e buchetul meu si intr o poza se vede si buchetu nasei

Nicolle28
16.05.2008, 23:47:59
salut!
nu va stresati cu florile foarte tare. nu are sens sa cautati in 700 cand sunt atatea firme care se ocupa de asta, inclusiv firmele de organizat eventuri. preturile nu difera, ba chiar primiti si discount ca : ca doar e nevoie de flori pt aranjatul salii, buchet mireasa, buchet nasa, lumanari, cocarda mire, cocarda nas... :)
Da ai dreptate...la flori nu este de stresat....daca alegi o firma trebuie sa rezervi cu 2-3 saptamani inaite...cel putin asa spuneau toti pe care i-am intrebat....Eu am ales o firma din Piata 700 am ales buchetul de pe site-ul lor....
Apropo miresicilor celor care aveti nunta in vara iulie august si va plac kalele asemnei subsemnatei;-) ....avem o problema....din cate parti am fost si am intrebat mi-au spus asa...kalele cele mari si frumoase si viu colorate nu sunt des intalnite pe perioada verii si au preturi pe masura......................dar exista un soi mai mic acele au preturi bune...Dar trebuie avut grija la flori pretul variaza...Eu una am renuntat la kale....voi alege trandafirii somon...

damalovesliviu
19.05.2008, 19:39:16
si eu am avut o florareasa minunara, mi-a adus florile direct din olanda, si poate aduce orice flori doriti, asaca o recomand la toata lumea []

mona28
26.06.2008, 23:54:22
Buchetul meu va fi cam ca si cel din poza atasata: cu trandafiri bordo,cale albe,cale bordo,si stephanotis ici-colo... ;;)

adrianasauca
08.03.2009, 13:30:38
unde pot gasi buchete artificiale de flori pentru pus pe masinile invitatilor? mi-am comandat pentru masina miresei insa as vrea si pentru masinile invitatilor

simonee
24.03.2009, 09:51:46
fetelor, s a deschis o florarie pe Calea Girocului colt cu Rebreanu si am vazut ca fac lumanari, aranjamnete si buchete. eu o sa ma duc sa vad ce au...
o sa va tin la curent
Ceau! Cam cat costa lumanarile nasilor stie cineva un prex aprox.?

mona28
26.03.2009, 19:37:05
Ceau! Cam cat costa lumanarile nasilor stie cineva un prex aprox.?
De la 200 de lei in sus...Depinde si de florile care le alegi.

simonee
27.03.2009, 10:13:24
De la 200 de lei in sus...Depinde si de florile care le alegi.
OK mersi mult Ma gandesc ca 200 amandoua nu?

mona28
27.03.2009, 12:11:42
OK mersi mult Ma gandesc ca 200 amandoua nu?
da,amandoua

Princes
27.03.2009, 12:19:58
da,amandoua
Unde v-ati facut buchetele si lumanarile?>:D<>:D<>:D<

mona28
27.03.2009, 20:01:15
Unde v-ati facut buchetele si lumanarile?>:D<>:D<>:D<
Aranjamentele florale n-i le-a facut d-na Carmen.E foarte cunoscuta in Tm si e super profi...Are site-ul carmdor.Acolo gasesti si poze si cum o poti contacta >:D<

alexaant
14.04.2009, 12:24:21
fetelor, s a deschis o florarie pe Calea Girocului colt cu Rebreanu si am vazut ca fac lumanari, aranjamnete si buchete. eu o sa ma duc sa vad ce au...
o sa va tin la curent
Crina poti sa-mi dai mai multe detalii unde se gaseste floraria

bi_ank19
25.05.2009, 21:49:49
buna!mie firma cu care decorez imi face toate aranjamentele florale cu luminariile pt nasi ,cu trandafiri naturali si verdeata la250 lei perechea,15trandafiri,vi se pare mult pe luminari?

Princes
26.05.2009, 07:18:47
buna!mie firma cu care decorez imi face toate aranjamentele florale cu luminariile pt nasi ,cu trandafiri naturali si verdeata la250 lei perechea,15trandafiri,vi se pare mult pe luminari?
Buna>:D< nu mi se par scumpe deloc lumanarile mie mi la face cu 300 ron perechea cu glob de trandafiri(deci mai mult de 15 trandafiri)

nadrah
30.05.2009, 00:24:33
si mie tot cei care imi decoreaza imi fac si florile de fapt ei sau cam ocupat de toata nunta mea,buchetul o sa fie pe alb cu ivory si normal pene in el=))

bi_ank19
11.07.2009, 08:09:38
La mine de flori se ocupa tot firma cu care decorez sala,eu sint linistita fara stres...

anca1985
17.07.2009, 13:21:36
Buna fetelor,as vrea sa ma ajutati cu pareri despre floraria Pariziana din Timisoara,au preturi piperate intradevar,dar m-ar interesa daca merita.....;))

ada_c
03.10.2009, 18:47:02
Eu am avut buchetul din trandafiri crem si frezii albe printre ei.Capitolul "flori" l-am rezolvat la floraria de la intrarea in magazinul Bega.Au si un catalog din care te poti inspira sau daca duci o poza cu ceea ce iti doresti,ei iti fac.Noi am fost super multumiti.Bafta!

Sorina_ld
09.10.2009, 00:11:43
Acesta a fost buchetul meu.. a iesit de vis, cel putin pt mine :smile:

CoriEla
21.10.2009, 11:46:36
Acesta a fost frumoasul meu buchet:

dni
24.11.2009, 11:42:56
Buchetul meu a fost o combinatie de anthurium alb,cale albe si hortensii albe,conceput de Carmen(Rayna Decor).

camisimo
24.11.2009, 11:55:39
Buchetul meu a fost o combinatie de anthurium alb,cale albe si hortensii albe,conceput de Carmen(Rayna Decor).
e foarte frumos buchetul poti sa imi spui te rog cat a costat?

dee
21.02.2010, 21:07:00
Eu mi-am facut aranjamentele si buchetul la Carmen, din piata 700. Intr-adevar e priceputa.:D

clau9
23.05.2010, 16:12:14
Buna fetelor, mai stie cineva si alte florarii ok in timisoara si ce preturi au?! Multumesc anticipat!!

diana38
28.06.2010, 09:03:31
buchetu meu cu 15 trandafiri 80 ron

dianapisy
10.08.2010, 19:51:01
acesta a fost buchetul de la cununia civila, eu am inventat pe loc modelul, i-am explicat floraresei si a doua zi am venit dupa el, asta s-a intamplat in piata iosefin, a costat 50 lei, iar bratara 8 lei, si bucata de material este din satin ivoir, pe care am dat 1,5ron

Miorush
11.08.2010, 16:02:23
De ce nu incerci sa ti le faci singura? Sau sa ti le faca o prietena, ceva.... Sigur vei iesi mult mai ieftin. Uite buchetul meu de la civila facut de prietena mea - nu e de meserie

Si florile de unde anume din Timisoara le-a cumparat?
Stiti cumva de vreun depozit de flori al Timisoara? Sau un loc cu preturile mai ok?

clau9
11.08.2010, 16:13:22
Si florile de unde anume din Timisoara le-a cumparat?
Stiti cumva de vreun depozit de flori al Timisoara? Sau un loc cu preturile mai ok?

Flori o sa mai cumpar in ziua nuntii in Iosefin La Almajanflowers si se vinde la buget de 20 buc si diverse preturi sunt f ok ( iti dau un exemplu 20 trandafiri au fost 50 ron superbi )!! Recomand o vizita acolo.;;)

crissu25
31.08.2010, 14:12:42
Eu mi-am facut amenajarea florala la Mall la floraria Lotus si am iesit foarte ieftin fata de piata ude un fir de cala era 12 lei si mall am dat 8 lei si la 45 de bucati se simte diferenta credeti-ma.Buchet de mireasa,cocarde pt mire,nasi,parinti si domnisori de onoare,bratari pt nase,mirese mici si domnisori de onoare,amenajare prezidiu si 8 amenajari pt mesele invitatilor am platit 1200 de lei.Parerea mea e ca am ajuns la un pret ok si a iesit totul perfect.Si buchetul de la cununia civila l-am facut tot la ei.

medaale
09.09.2010, 10:54:41
Livreaza ei florile sau trebuie sa mergi dupa ele? Si lucreaza duminica?

Miorush
09.09.2010, 12:43:33
Eu mi-am comandat florile la Almajan D&A...100 trandafiri, 10 crini, 40 de cale, un brat de floarea miresii si alte trei tipuri de flori ornamentale...lumanarile, spray fixativ ptr flori, banda ptr flori, ace cu perlute, 12 plicuri de hrana ptr flori taiate...m-au ajuns 795Ron si din ele am facut buchetul miresii(14 trandafiri, 9 cale), buchetul nasei (12 trandafiri si 7 cale), 2 buchete de d-soara de onoare (care au avut fiecare 1 crin, o cala si 3 trandafiri)...lumanarile impodobite cu cate 10 trandafiri si 10 cale si doua aranjamente ptr masina cu cate4 crini si 7-9 trandafiri nu ai stiu exact...promit sa revin cu poze de indata ce o sa am :)

Miorush
13.11.2010, 16:56:59
Eu mi-am comandat florile la Almajan D&A...100 trandafiri, 10 crini, 40 de cale, un brat de floarea miresii si alte trei tipuri de flori ornamentale...lumanarile, spray fixativ ptr flori, banda ptr flori, ace cu perlute, 12 plicuri de hrana ptr flori taiate...m-au ajuns 795Ron si din ele am facut buchetul miresii(14 trandafiri, 9 cale), buchetul nasei (12 trandafiri si 7 cale), 2 buchete de d-soara de onoare (care au avut fiecare 1 crin, o cala si 3 trandafiri)...lumanarile impodobite cu cate 10 trandafiri si 10 cale si doua aranjamente ptr masina cu cate4 crini si 7-9 trandafiri nu ai stiu exact...promit sa revin cu poze de indata ce o sa am :)

Iata si buchetelele si lumanarile mele...de la ambele ceremonii :)
PS si toate facute de manuta mea, cu ajutorul d-soarelor de onoare :x

Adina_Vasy
15.11.2010, 12:59:36
Imi cer scuze ca nu am vazut intrebarea mai repede, in Timisoara sunt doua depozite de flori, sau cel putin eu pe astea le stiu, unul in Iosefin, pe straduta care e chiar in fata pietei (acolo preturile sunt un pic mai mari) si celelalt, cum mergi spre piata Mehala, pe partea dreapta, este o curte mare si un banner cu steagul Italiei pe care scrie "depozit de flori". Eu de-acolo le-am luat.
Un magazin ieftin cu accesorii pentru aranjamente, este in Dumbravita (de ex o ventuza in forma de inima pentru aranjamentul masinii era acolo 15 ron, in Iosefin 25 ron) sau pe Calea Torontalului, la subsolul unui bloc, pe partea dreapta cum mergi spre iesirea din oras.

Carmenik
23.08.2011, 11:47:19
Eu am colaborat cu Anca Groza de la Days to remember!O fata deosebita care nu a fost acolo doar ca sa-si faca meseria!!!Atat a jonglat cu ideile cu creativitatea, si a contribuit si ea in a a avea eu o nunta minunata!!!Este o profesionista si o fata deosebita!Preturile sunt f avantajoase, de ce sa dai sute de euro pe flori din piata si s ate chinui cand poti avea ceva superb la un pret decent si plus de asta poti combina sute si sute de variante sa iesiti in castig!!!Eu v-o recomand cu mare drag, macar accesati blog-ul ei sa vedeti ce ii iese din maini!!!

daroca
19.02.2012, 19:43:59
buna fetelor!

Eu sunt di Oradea. am fost la o nunta in Oradea unde aranjamentele florale au fost facute de niste fete din Timisoara. M-au fascinat, au niste idei.... Chiar imi pare rauu ca nu am vazut mai repede ce aranjamente fac ca as fi lucrat cu ele pentru nunta, dar la botez sigur o sa le solicit. Este vorba de Anidoflorist. Vi le recomand!!!

Cristttina
25.02.2012, 11:05:35
Buna!Stie cineva unde as putea gasi oglinzi decorative?

carin1974
27.02.2012, 12:55:23
Buna!Stie cineva unde as putea gasi oglinzi decorative?
Daca ai idee ce model vrei poti sa-ti faci la Oglinda.

camyBFC
27.08.2012, 18:09:59
Buna, pentru nunta florile le-am facut cu doamna Marcela din piata 700, are masa 70. Am ramas impresionata ce mari erau buchetele de pe masa, cu multe flori, crini, trandafiri si lisianthus. Chiar am insistat sa nu fie 3 fire ofilite si mi-a pus foarte multe flori. Lumanarile si buchetul au fost si ele foarte frumoase, are un talent la asta, se vede ca ii place ceea ce face.

daci
28.08.2012, 01:40:58
ceau, camiBFC, si eu am nunta tot la hotel Arta (in sala Viena) si sunt interesata de aranjamentele tale florale (daca ai putea pune 1-2 poze :*) si eventual sa imi spui cat te-a costat (1 buchet de masa...de exemplu). Si noua ne-a recomandat-o d-na Codruta, dar momentan nu ne-am hotarat desi nu mai avem mult timp :)
multumesc anticipat;;)

camyBFC
06.09.2012, 14:11:16
ceau, camiBFC, si eu am nunta tot la hotel Arta (in sala Viena) si sunt interesata de aranjamentele tale florale (daca ai putea pune 1-2 poze :*) si eventual sa imi spui cat te-a costat (1 buchet de masa...de exemplu). Si noua ne-a recomandat-o d-na Codruta, dar momentan nu ne-am hotarat desi nu mai avem mult timp :)
multumesc anticipat;;)

Buna, scuze ca nu ti-am raspuns mai repede.
Noi am avut 20 de mese si am avut sfesnicele argintii, 1 aranjament pe 1 masa a fost 50 ron, cu lisianthus, trandafiri si crin, toate albe. Pe masa noastra era un aranjament mare care a fost 150 ron, aranjamentul de pe masina la fel, mare si 150 ron. Buchetul meu a fost tot 150 ron( a avut orhidee si trandafiri albi) iar lumanarile 400 ron tot cu orhidee si trandafiri albi, care le platesc nasii. Cocardele de pus in piept au fost 10 ron 1 bucata si eu am avut 15 bucati. Totul a ajuns 2000 ron cred. Dar au fost superbe, nu imi pare rau, deci eu nu am mai vazut la alte nunti asa aranjamente bogate. Poze nu am din pacate, dat intra pe facebook la Arta si o sa vezi o gramada, majoritatea sunt facute cu Marcela. Poti sa mergi si in piata sa iti arate albumele cu flori, nu te costa nimic.
Bafta la pregatiri si felicitari ca ai ales Arta.

Oannah
20.02.2013, 09:26:44
Cei de la Atelierul de Flori din Timisoara organizeaza un concurs pentru miresele din 2013. Mai multe detalii..

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=543654515667961&set=a.188942974472452.45432.147678481932235&type=1&theater

larisa2012
19.03.2013, 13:43:39
Am lucrat pentru buchetul pentru cununia civila cu Atelierul de Flori Timisoara, dna. Anca Vlad. Am avut un buchet din anemone rosii, ranunculus si trandafiti. Am fost incantata. Atasez o poza facuta insa de amatori, pana la primirea pozelor de la fotografi.