PDA

Versiunea completa : Biserici in Buzau

Pagini : [1] 2

tuc
11.07.2007, 20:31:42
Draga miresele credeti ca in Buzau s-au decorat bisericile la cununia religioasa? Daca da, imi puteti da un sfat, cam cum sa arate sau chiar trimite fotografii? Mie mi-ar place cu scaune imbracate stanga- dreapta (pt. ca invitatii sa asculte si sa mediteze la cuvintele preotului, nu sa se balangane dupa un picior pe altul si sa-si doreasca sa se termine slujba mai repede) apoi in fata altarului o arcada cu flori si vreo doi -trei stalpisori la intrarea in biserica... Ce parere aveti?

geo_lorelai
16.07.2007, 11:56:05
Buna.Mie mi se pare o idee buna decoratul bisericii,dar nu cred ca preotul o sa fie de acord sa pui ceva in fata altarului,de obicei sunt destul de reticenti.Insa scaunele pot fi frumos aranjate,iar la intrarea in biserica sunt de parere ca ar arata frumos niste stalpisori.Si eu as vrea sa decorez biserica.O sa pun voal pe jos,de la intrarea in curtea bisericii si in biserica,sa arate ca o alee,iar din loc in loc,niste boluri cu pietricele si lumanari.Iar pe aleea de voal o sa fie petale de flori.

tuc
16.07.2007, 13:41:43
Buna.Mie mi se pare o idee buna decoratul bisericii,dar nu cred ca preotul o sa fie de acord sa pui ceva in fata altarului,de obicei sunt destul de reticenti.Insa scaunele pot fi frumos aranjate,iar la intrarea in biserica sunt de parere ca ar arata frumos niste stalpisori.Si eu as vrea sa decorez biserica.O sa pun voal pe jos,de la intrarea in curtea bisericii si in biserica,sa arate ca o alee,iar din loc in loc,niste boluri cu pietricele si lumanari.Iar pe aleea de voal o sa fie petale de flori.
Da, cam asa m-am gandit si eu ...nu stiu daca si afara, in curtea bisericii dar in biserica cu siguranta! Iar arcada o vreau in spatele nostru si al nasilor, apoi scaunele imbracate si spre iesire stalpisori!?! Nu crezi ca va fi frumos? ...Mi-as dori totusi sa vad la altcineva inaintea mea! Am inteles de la o cunostinta ca vor merge parintii ei la o astfel de nunta si abia astept sa vad poze!

otilix
16.07.2007, 13:57:06
Da, cam asa m-am gandit si eu ...nu stiu daca si afara, in curtea bisericii dar in biserica cu siguranta! Iar arcada o vreau in spatele nostru si al nasilor, apoi scaunele imbracate si spre iesire stalpisori!?! Nu crezi ca va fi frumos? ...Mi-as dori totusi sa vad la altcineva inaintea mea! Am inteles de la o cunostinta ca vor merge parintii ei la o astfel de nunta si abia astept sa vad poze!

si noi vrem sa vedem poze. eu am avut 2 domnisorici mici-mici, fiecare cu cate un cosulet cu floricele care au intrat inaintea noastra si au aruncat petale de trandafiri pe jos. au fost tare haioase si lor le-a placut f mult, atat de mult incat cred ca au presarat mai putin de jumatate din floricele, restul le-au pastrat pt ele.:)) au fost tare haioase. daca aveti rude sau prieteni copii mici sunt o idee buna pt ca le palce sa fie luati in seama si sunt f atenti la ceea ce au de facut.

tuc
16.07.2007, 14:05:01
si noi vrem sa vedem poze. eu am avut 2 domnisorici mici-mici, fiecare cu cate un cosulet cu floricele care au intrat inaintea noastra si au aruncat petale de trandafiri pe jos. au fost tare haioase si lor le-a placut f mult, atat de mult incat cred ca au presarat mai putin de jumatate din floricele, restul le-au pastrat pt ele.:)) au fost tare haioase. daca aveti rude sau prieteni copii mici sunt o idee buna pt ca le palce sa fie luati in seama si sunt f atenti la ceea ce au de facut.
Da , sa stii ca este o idee foarte buna !

tuc
25.07.2007, 16:12:08
Am fost...am vazut!...Mi-a placut!

otilix
26.07.2007, 10:48:34

f frumos. thx for photos. asadar se poate si la noi cu un pic de imaginatie si deschidere...;-)

tuc
26.07.2007, 11:10:32
f frumos. thx for photos. asadar se poate si la noi cu un pic de imaginatie si deschidere...;-)
Da, ai dreptate.Acum am inteles si eu ca totul este posibil , important este sa vrei! Cand am intrat in biserica am ramas fara glas...si la fel si ceilalti care veneau la slujba de la 5 ...Nu puteau sa spuna decat:Vaaaaaai, ce frumos! ...Ma voi duce saptamana viitoare sa vorbesc cu doamna de la
lumanari pt. ca am inteles ca ea stie cine a realizat!....Dar si biserica este f. frumoasa. Sunt aproape sigura ca voi schimba biserica. Chiar incep sa ma intreb de ce toti ne ingramadim la Sf. Ingeri fara sa vedem ca exista si alte biserici la fel de ...sau chiar mai deosebite!

nicky_CO
31.07.2007, 13:43:25
;;) Intr-adevarf. frumos insa ati omis cumva costurile?
Aceste decoratiuni bineinteles ca sunt realizare de firma, si tin sa va spun ca costurile nu sunt...de neapreciat.
In ceea ce ma priveste o sa-mi decorez singura biserica.Or sa fie 2 stalpi,la iesire si decoratiuni florale...atat.Restul...sincer...mi se pare chich.
Pupici!

tuc
31.07.2007, 16:04:21
;;) Intr-adevarf. frumos insa ati omis cumva costurile?
Aceste decoratiuni bineinteles ca sunt realizare de firma, si tin sa va spun ca costurile nu sunt...de neapreciat.
In ceea ce ma priveste o sa-mi decorez singura biserica.Or sa fie 2 stalpi,la iesire si decoratiuni florale...atat.Restul...sincer...mi se pare chich.
Pupici!
Da, din cate-am inteles au fost realizate de o firma, costurile din cate mi-a spus tanti de la lumanari sunt in jur de 300 ron...Nu am sunat inca sa intreb! Eu mai am pana la nunta mea.Iar acest pret nu mi se pare mult mai ales daca sunt si 2-3 cununii in acea sambata...Voi vorbi cu celelalte miresici daca vor sa contribuie, daca nu ..nu!Voi face o pomana si celorlalti!Pe mine nu ma intereseaza pretul ci cum o sa ma simt in acea zi. ..Doar nu ma marit in fiecare sambata .....Iar despre chich...din cate am vazut cu ochii mei aranjamente florale naturale aveau si ei pe arcada si la stalpi iar restul erau scaunele imbracate deci nu vad unde este chich-ul?!?

nicky_CO
07.08.2007, 14:28:32
Da, din cate-am inteles au fost realizate de o firma, costurile din cate mi-a spus tanti de la lumanari sunt in jur de 300 ron...Nu am sunat inca sa intreb! Eu mai am pana la nunta mea.Iar acest pret nu mi se pare mult mai ales daca sunt si 2-3 cununii in acea sambata...Voi vorbi cu celelalte miresici daca vor sa contribuie, daca nu ..nu!Voi face o pomana si celorlalti!Pe mine nu ma intereseaza pretul ci cum o sa ma simt in acea zi. ..Doar nu ma marit in fiecare sambata .....Iar despre chich...din cate am vazut cu ochii mei aranjamente florale naturale aveau si ei pe arcada si la stalpi iar restul erau scaunele imbracate deci nu vad unde este chich-ul?!?
buna!
E hai sa-ti spun o bomba...intereseaza-te bine daca preotul o sa-ti accepte ceea ce vrei sa faci tu....
La mine nu a fost incantat nici cu ceea ce ti-am spus ca vreau sa fac...
A fost f. evaziv si mi-a lasat un gust amar...
Iar cu suma de 3 mil e f. bine, insa mi se pare f. putin.Numai o husa de scaun e 1 eur,si arcada aia frumoasa....phiu...nu stiu ce sa zic...mie imi cam miroase a cel putin 7 mil...
Deci mult succes...si inca odata vb-este intai cu preotul...daca e de acoed sa nu ramai cu "buza umflata" ca mine#-o
pupici!

tuc
12.08.2007, 11:19:10
buna!
E hai sa-ti spun o bomba...intereseaza-te bine daca preotul o sa-ti accepte ceea ce vrei sa faci tu....
La mine nu a fost incantat nici cu ceea ce ti-am spus ca vreau sa fac...
A fost f. evaziv si mi-a lasat un gust amar...
Iar cu suma de 3 mil e f. bine, insa mi se pare f. putin.Numai o husa de scaun e 1 eur,si arcada aia frumoasa....phiu...nu stiu ce sa zic...mie imi cam miroase a cel putin 7 mil...
Deci mult succes...si inca odata vb-este intai cu preotul...daca e de acoed sa nu ramai cu "buza umflata" ca mine#-o
pupici!
Voi incerca sa merg acolo unde pot colabora cu acesti preoti, mai ales ca in Buzau sunt f. multe biserici! Sunt sigura ca vor accepta...mai ales cand este vorba de bani!Daca nu ma voi duce la biserica din Micro III caci acolo am vazut acest aranjament si preotii erau f. incantati.Eram chiar acolo cand a venit unul din preoti si era si el vrajit de ceea ce vedea!!!!....Iar despre pret nu prea stiu mare lucru decat din auzite. 300 Ron mi s-a spus , atat iti spun si eu tie! Am luat un numar de telefon al agentiei care a facut, dar inca nu am sunat! Daca doresti ti-l pot da si poti cere mai multe relatii!!!

geniaro
03.09.2007, 20:17:25
Eu am facut cununia religioasa la Biserica Sf. Andrei din Micro IV..nu e cartierul meu, dar biserica este absolut superba..toata lumea care a vazut-o a spus ca este cea mai frumoasa din Buzau, iar preotii de acolo sunt destul de deschisi ( mai ales cel tanar care a cucerit pe toata lumea) Ce mi-a placut este ca au si cor si fac slujbele deosebite..la noi nu s-a plictisit nimeni...nu am inteles de ce toata lumea se ingramadeste la Sf. Ingerii unde este foarte aglomerat si se tin nunti pe banda rulanta...chiar nu am inteles niciodata motivul...pt ca este centru? sau de ce??????
iar despre aranjament, au tot ei acolo niste stalpisori foarte frumosi legati intre ei cu voal, iar in varful fiecaruia aduci tu buchete mici de flori. Sunt asezati pe drumul spre masa, iar in timpul slujbei ii muta in cerc astfel incat la hora din jurul mesei sa va incadreze pe toti..e foarte frumos...imi pare rau ca nu am poze sa-ti trimit..este doar intrarea in biserica plina de flori

tuc
04.09.2007, 18:33:01
Eu am facut cununia religioasa la Biserica Sf. Andrei din Micro IV..nu e cartierul meu, dar biserica este absolut superba..toata lumea care a vazut-o a spus ca este cea mai frumoasa din Buzau, iar preotii de acolo sunt destul de deschisi ( mai ales cel tanar care a cucerit pe toata lumea) Ce mi-a placut este ca au si cor si fac slujbele deosebite..la noi nu s-a plictisit nimeni...nu am inteles de ce toata lumea se ingramadeste la Sf. Ingerii unde este foarte aglomerat si se tin nunti pe banda rulanta...chiar nu am inteles niciodata motivul...pt ca este centru? sau de ce??????
iar despre aranjament, au tot ei acolo niste stalpisori foarte frumosi legati intre ei cu voal, iar in varful fiecaruia aduci tu buchete mici de flori. Sunt asezati pe drumul spre masa, iar in timpul slujbei ii muta in cerc astfel incat la hora din jurul mesei sa va incadreze pe toti..e foarte frumos...imi pare rau ca nu am poze sa-ti trimit..este doar intrarea in biserica plina de flori
Din cate stiu la acea biserica nu se oficieaza cununii religioase decat enuriasilor din cartier. Stiu de la o cunostinta care are nunta acum in septembrie si a fost acolo, afland si ea ca este o biserica deosebita, si unul din preoti nu a acceptat spunand ca nu-i mai da voie de la Episcopie!

Prichindel
09.11.2007, 00:15:14
Voi incerca sa merg acolo unde pot colabora cu acesti preoti, mai ales ca in Buzau sunt f. multe biserici! Sunt sigura ca vor accepta...mai ales cand este vorba de bani!Daca nu ma voi duce la biserica din Micro III caci acolo am vazut acest aranjament si preotii erau f. incantati.Eram chiar acolo cand a venit unul din preoti si era si el vrajit de ceea ce vedea!!!!....Iar despre pret nu prea stiu mare lucru decat din auzite. 300 Ron mi s-a spus , atat iti spun si eu tie! Am luat un numar de telefon al agentiei care a facut, dar inca nu am sunat! Daca doresti ti-l pot da si poti cere mai multe relatii!!!
Buna. Tocmai am vazut pozele postate de tine cu aranjamentele din biserica. Sunt superbe. Nu ma asteptam sa vad asa ceva intr-o biserica buzoiana. Eu voi avea nunta anul viitor in iunie, inca nu ne-am hotarat la ce biserica...Eu sunt pt Bis. Greci iar sotul meu pt Episcopie...Voi ce stiti despre astea? Se pot face nunti la Episcopie? Inintial am fi vrut la Manastirea Ciolanu, dar acolo nu se m fac nunti...asa ca tr sa ne reorientam.
Te rog da-mi si mie un PM cu datele de contact ale celor care au realizat acele decoratiuni. merci mult.

ionela_oany
09.11.2007, 23:20:49
Daca se poate ,te rog sa-mi trimiti si mie un pm cu nr de tel al agentiei ,pentru ca si eu imi doresc sa aranjez putin biserica.Iti multumesc!

miresica_iuliana
29.11.2007, 14:51:44
Buna fetele!
Eu nu sunt decisa la ce biserica sa facem cununia religioasa pt ca nu prea stiu biserici in Buzau si poate ma ajutati voi.
Eu stau in Dorobanti si biserica de care apartinem noi este in parcul Marghiloman, dar la strada, si nu prea ne place, vrem undeva cu veredeata ,ca sa facem poze. Am auzit vorbindu-se de biserica 'Greci', dar nu stiu unde e.

Miraj
29.11.2007, 15:08:43
8-} biserica Greci este vizavi de pizzeria Marina sau undeva in spatele magazinului Leonardo, intre bocuri..e preferata de multe miresici pt ca este o biserica destul de mare si nu-i chiar asa expusa..multa lume alege bis Sf Ingeri de langa piata de flori, vizavi de Mc'Donalds..mai e Bis. Banu de langa pompieri, e tare draguta si ai si parculetul aproape pt ceva fotografii...depinde mult si in ce zona locuiesti sau cum ti-ai planificat nunta - daca ai si cununia in aceeasi zi e preferabil sa alegi o biserica aproape de Starea Civila..pupici..mai vorbim

miresica_iuliana
29.11.2007, 15:17:49
buna, imi spui si mie unde este biserica despre care vorbesti? este cumva cea noua din Micro XIV? Are si gradina la exterior?

miresica_iuliana
30.11.2007, 09:27:54
8-} biserica Greci este vizavi de pizzeria Marina sau undeva in spatele magazinului Leonardo, intre bocuri..e preferata de multe miresici pt ca este o biserica destul de mare si nu-i chiar asa expusa..multa lume alege bis Sf Ingeri de langa piata de flori, vizavi de Mc'Donalds..mai e Bis. Banu de langa pompieri, e tare draguta si ai si parculetul aproape pt ceva fotografii...depinde mult si in ce zona locuiesti sau cum ti-ai planificat nunta - daca ai si cununia in aceeasi zi e preferabil sa alegi o biserica aproape de Starea Civila..pupici..mai vorbim
mercic mult pt sfaturi ...am inteles unde e biserica greci, dar Banu nu am inteles ca nu stiu unde sunt pompierii, spre rusinea mea :">

lizibuzau
30.11.2007, 10:10:33
mercic mult pt sfaturi ...am inteles unde e biserica greci, dar Banu nu am inteles ca nu stiu unde sunt pompierii, spre rusinea mea :">
biserica ''Banu'' este vis a vis de Colegiul Hasdeu, fata in fata cu parculetul....dc ajungi la liceu vei vedea cu siguranta si bisericuta.pupici

miresica_iuliana
30.11.2007, 17:27:40
biserica ''Banu'' este vis a vis de Colegiul Hasdeu, fata in fata cu parculetul....dc ajungi la liceu vei vedea cu siguranta si bisericuta.pupici

gata,acum stiu :). eu am facut liceul la Hasdeu, dar se vede ca asta a fost demuuult ... :)

Aida13
10.01.2008, 20:15:57
am fost asta vara la o cununie religioasa si cand am intrat in biserica prietenul meu si viitorul sot a crezut ca a gresit institutia.
era o biserica in constructie si, pe langa peretii goi si schele, primul lucru pe care l-am vazut a fost o frumoasa arcada impodobita cu flori care cred ca erau naturale.
am mai vazut scaune imbracate si aranjamente florale.
stii cumva cine face asa ceva ?

geniaro
16.01.2008, 11:44:24
buna, imi spui si mie unde este biserica despre care vorbesti? este cumva cea noua din Micro XIV? Are si gradina la exterior?

scuze ca scriu asa tarziu...da, este cea din micro XIV si are o curte mare cu iarba vara si am inteles ca vor planta si alte chestii pe acolo...dar sunt ffff multe flori pe scarile bisericii...pana la nunta sigur mai fac ceva...succes

tuc
24.02.2008, 17:32:18
am fost asta vara la o cununie religioasa si cand am intrat in biserica prietenul meu si viitorul sot a crezut ca a gresit institutia.
era o biserica in constructie si, pe langa peretii goi si schele, primul lucru pe care l-am vazut a fost o frumoasa arcada impodobita cu flori care cred ca erau naturale.
am mai vazut scaune imbracate si aranjamente florale.
stii cumva cine face asa ceva ?
Draga Aida,
Sunt , din cate stiu eu, mai multe agentii in Buzau care pot face asa ceva ....important este calitatea acestor comenzi ( sa nu te trezesti in ziua nuntii plangand) si pretul! Asa ca ai grija!

tuc
04.03.2008, 21:26:45
Am scris si eu aici pt. ca nu stiam unde sa incadrez subiectul! Am facut mai multe aranjamente cu ocazia martisorului la d-na Pia la Casa Casatoriilor ...nemaipomenite! Cei carora le-am oferit au ramas fara cuvinte. Modelul aparent simplu, banal: un aranjament floral asezat intr-un cufar...dar maiestria doamnei si-a spus cuvantul! Asa da!

piscotica
15.03.2008, 23:27:03
Draga miresele credeti ca in Buzau s-au decorat bisericile la cununia religioasa? Daca da, imi puteti da un sfat, cam cum sa arate sau chiar trimite fotografii? Mie mi-ar place cu scaune imbracate stanga- dreapta (pt. ca invitatii sa asculte si sa mediteze la cuvintele preotului, nu sa se balangane dupa un picior pe altul si sa-si doreasca sa se termine slujba mai repede) apoi in fata altarului o arcada cu flori si vreo doi -trei stalpisori la intrarea in biserica... Ce parere aveti?
este o idee fr buna , si eu m-am gandit la asta . am fosta la nunta unei prietene si a vut scaunele imbracate si o arcada impodobita cu voal si flori naturale la intrare in biserica. superb

TzUmPi
20.04.2008, 15:07:56
Buna miresici din Buzau. As avea si eu o rugaminte pentru Tuc..imi poti da si ie nr de telefon al persoanei care a facut aranjamentul in biserica?? Noua ne va decora restaurantul agentia doamnei Antohi...sotia lui Zica...nu stiu nimic de dansa...nu stiu preturile...dupa Paste vom merge la Buzau sa vorbim. Este foarte posibil sa faca si dansa aranjamente pt biserica ...dar nu strica un nr de telefon in plus. Merci anticipat.

Karinadolce
04.05.2008, 16:04:09

Bineinteles ca se imbraca si in buzau biserici:)...am vazut 2 biserici imbracate pana acum si mi-au placut foarte tare:).am si poze si iti voi trimite..insa acum nu le am in calc.cand le voi descarca iti voi trimite:)

Karinadolce
04.05.2008, 16:09:56
Am scris si eu aici pt. ca nu stiam unde sa incadrez subiectul! Am facut mai multe aranjamente cu ocazia martisorului la d-na Pia la Casa Casatoriilor ...nemaipomenite! Cei carora le-am oferit au ramas fara cuvinte. Modelul aparent simplu, banal: un aranjament floral asezat intr-un cufar...dar maiestria doamnei si-a spus cuvantul! Asa da!

Despre doamna de la casa casatoriilor,sincera sa fiu nu am auzit lucruri foarte bune!am fost la dansa sa vb despre buchete...lumanari...si mi-a explicat in ce fel aranjeaza trandafirii pt a rezista cat mai mult...si vreau sa zik ca am fost total dezamagita:D...toate petalele trandafirului erau strapunse de o sarma:D..lucru delok estetic!si am preferat sa caut in alta parte...si am si gasit:).la floraria de pe 23 august am fost impresionata in mod placut de talentul doamnei.pacat ca nu e o zona atat de populata...insa cine ajunge acolo pleaca multumit!

Diana2000
05.05.2008, 12:33:10
In sfarsit am reusit si eu sa ajung acum de sarbatorile Pascale, la Biserica Banu si am reusit sa fac programarea pentru cununia religioasa.
O sa am 2 preoti, pe duhovnicul de la biserica din cartierul meu (pe care l-am vrut eu in mod special) si pe parintele Ilie de la biserica Banu.

alina_i_2006
10.05.2008, 16:04:36
Noi vrem sa facem cununia religioasa tot la Biserica din Micro XIV.Viitorul meu sot sta in cartier asa ca sper sa nu existe discutii ca nu apartinem de acea Biserica.Alta pe acolo nu mai stiu.Sper sa ne lase sa decoram pt k imi doresc tare mult sa fie la fel de frumos ca in acele poze.:-p

piscotica
11.05.2008, 23:02:33
buna fetelor eu fac cununia religioasa la bisera SF PARASCHIVA este in 23 aug , eu cred ca este cea mai frumoasa biserica din buzau este toata din marmura alba, are gradina cu flori , este super

Danuta11
14.05.2008, 14:29:21
Despre doamna de la casa casatoriilor,sincera sa fiu nu am auzit lucruri foarte bune!am fost la dansa sa vb despre buchete...lumanari...si mi-a explicat in ce fel aranjeaza trandafirii pt a rezista cat mai mult...si vreau sa zik ca am fost total dezamagita:D...toate petalele trandafirului erau strapunse de o sarma:D..lucru delok estetic!si am preferat sa caut in alta parte...si am si gasit:).la floraria de pe 23 august am fost impresionata in mod placut de talentul doamnei.pacat ca nu e o zona atat de populata...insa cine ajunge acolo pleaca multumit!
buna
Nu sunt de aceeasi parere cu tine eu chiar am facut multe decoratiuni cu flori la d+na Diaconu si am fost foarte incantata florile tin multe zile.Oricum dansa nu are nevoie de reclama tot Buzaul o stie pacat ca nu esti incantata toata lume o lauda nu stiu unde ai auzitt tu lucruri rele de dansa....
Bye

Karinadolce
21.05.2008, 13:45:20
buna
Nu sunt de aceeasi parere cu tine eu chiar am facut multe decoratiuni cu flori la d+na Diaconu si am fost foarte incantata florile tin multe zile.Oricum dansa nu are nevoie de reclama tot Buzaul o stie pacat ca nu esti incantata toata lume o lauda nu stiu unde ai auzitt tu lucruri rele de dansa....
Bye

Acum fiecare cu gusturile ei si c pretentiile ei.Dk tu ai fost incantata de ceea ce ti-a oferit,eu ma bucur pt tine:).Insa eu tot ce am facut a fost sa imi exprim parerea personala despre doamna respectiva:).Imi mentin parerea in continuare,pentru ca am vazut lucruri mult mai deosebite in alta parte,lucruri care nu o sa mai vezi la altcineva in bz;).Doamna care m-a impresionat a terminat niste cursuri profesionale tinute de olandezi,are diploma in domeniu...si nu oricine se poate lauda cu faptul ca detine o diploma in domeniul florilor:).Apropo...desi realizeaza aranjamente,buchete..etc...unicat,preturile sunt f bune;)

nicoleta_contescu
26.05.2008, 18:20:14

BUNA.M-AR INTERESA SI PE MINE SA VAD POZE DE LA BISERICA.EU SUNT DIN MICRO XIV SI AS VREA CEVA FRUMOS-CUM AI SCRIS TU.MC>:D<

Danuta11
01.06.2008, 21:33:05
Buna
Dupa cum v-am promis, i-am rugat pe cei care au decorat biserica sa realizeze cateva poze cu biserica decorata inainte sa sosim noi si iata ca mi-au trimis. Mie cel putim mi-a placut enorm de mult ca si mirilor. Sper sa va placa si voua, fiecare merita sa aiba asa ceva (si nu a costat mult!)
Biserica decorata este Sf. Ingeri din centru

piscotica
07.06.2008, 22:59:53
buna danuta ne poti spune te rog cat te-a costat cu aproximatie . multumesc>:D<

Danuta11
08.06.2008, 21:22:33
buna danuta ne poti spune te rog cat te-a costat cu aproximatie . multumesc>:D<

30 de huse pt scaune, arcada si covorul rosu m-a costat 170 ron Au si stalpi pentru intrare in biserica dar noi i-am avut la local. Daca vrei iti dau nr pe privat dar trebuie sa vorbesti din timp cu ei.
Multa bafta!

alina_i_2006
09.06.2008, 11:46:48
30 de huse pt scaune, arcada si covorul rosu m-a costat 170 ron Au si stalpi pentru intrare in biserica dar noi i-am avut la local. Daca vrei iti dau nr pe privat dar trebuie sa vorbesti din timp cu ei.
Multa bafta!
Vreau si eu numarul celor care ti-au aranjat biserica.A iesit foarte frumos.As vrea sa fie si la mine la fel de frumos dar inca nu stiu daca preotul de la Biserica unde ne cununam este de acord.Poate imi poti trimite numarul te rog frumos.Multumesc mult!

seda_andreea
18.06.2008, 11:01:03
Preotii vor de obicei. Daca vrei iti pot da si eu un numar de telefon al cuiva care se ocupa cu asta.

Firefly
18.06.2008, 12:04:07
eu mi-as dori ceva de genul acesta.... plus niste flori pe langa scaune :)>-

alina_i_2006
18.06.2008, 14:20:26
Preotii vor de obicei. Daca vrei iti pot da si eu un numar de telefon al cuiva care se ocupa cu asta.
Multumesc mult!Astept numarul pe pm pentru ca altfel nu se poate si poate imi poti pune si cateva poze,sau o adresa de site sau de mail ceva ca sa imi fac o idee.

NICOLETAMIHAI
23.06.2008, 13:31:56
buna fetelor eu fac cununia religioasa la bisera SF PARASCHIVA este in 23 aug , eu cred ca este cea mai frumoasa biserica din buzau este toata din marmura alba, are gradina cu flori , este super
Buna

Si eu tot acolo o sa fac cununia religioasa. Am fost sambata si am vazut-o aranjata.
Arata superb

CONT-INCHIS-006
09.07.2008, 11:20:00
In sfarsit am reusit si eu sa ajung acum de sarbatorile Pascale, la Biserica Banu si am reusit sa fac programarea pentru cununia religioasa.
O sa am 2 preoti, pe duhovnicul de la biserica din cartierul meu (pe care l-am vrut eu in mod special) si pe parintele Ilie de la biserica Banu.
Buna si eu tot la biserica Banu am cununia, cu toate ca mi-ar fi placut de 100 de ori mai mult la Sf-ul Andrei, dar m-am trezit prea tarziu. La Banu ai aflat daca da voie sa decorezi? Ieri am trecut cu masina pe langa biserica si am vazut un semn cu fotografiatul interzis :-\ , o sa merg sa vorbesc cu preotul zilele acestea. Pupici.

Diana2000
09.07.2008, 12:15:31
Buna si eu tot la biserica Banu am cununia, cu toate ca mi-ar fi placut de 100 de ori mai mult la Sf-ul Andrei, dar m-am trezit prea tarziu. La Banu ai aflat daca da voie sa decorezi? Ieri am trecut cu masina pe langa biserica si am vazut un semn cu fotografiatul interzis :-\ , o sa merg sa vorbesc cu preotul zilele acestea. Pupici.
Din pacate nu am avut timp sa ma interesez de aceste aspecte.
Da si eu am vazut ca este acel semn care interzice fotografiatul, insa ar fi o aberatie sa nu putem face poze la nunta, nu cred ca e posibil :-s.
Te rog daca vb tu cu preotul sa imi spui si mie cu ce te-a lamurit, pls.^:)^

ralucutza1084
16.07.2008, 21:26:12
Da si eu am vazut ca este acel semn care interzice fotografiatul, insa ar fi o aberatie sa nu putem face poze la nunta, nu cred ca e posibil :-s.

buna fetelor. Noi tot la Biserica Banu facem cununia religioasa si cand am fost sa vb de programare am vb cu un nene care era la intrare acolo in biserica. preotul era la spovedanie:) si i-am spus ca am vrea sa aranjam biserica cu o arcada..stalpisori eventual si niste scaune imbracate in huse si ne-a spus ca nu au nimic impotriva, ca a mai fost aranjata biserica. initial nu stiam cine este nenea ala ca era cam glumet.. dar i-am lasa un nr de tel sa ne sune in legatura cu ora cununiei ..noi vroiam ora 17 sau 17:30 si intr-o juma de ora ne-a sunat si ne-a spus ca e liber la 17:30. de atunci spre rusinea noatra n-am mai trecut pe acolo. o sa trecem cat mai curand sa vb totusi si cu preotul, pt ca mai avem inca 2 preoti care ar vrea sa participe la slujba sa vedem daca se poate..

ionela_oany
16.07.2008, 23:04:43
Intr-adevar in curtea biserici exista semnul cu fotografiatul interzis dar se pare ca nu este valabil si pt fotografiile facute dupa religioasa, caci altfel prietena mea nu vad cum ar mai fi facut pozele de sambata dupa ceremonia cununiei ei religioase .:)>-

CONT-INCHIS-006
17.07.2008, 12:11:21
Buna! Am vorbit si eu cu preotul si toate sunt OK, in legatura cu fotografiatul ne-a zis ca este interzis sa se faca poze la picturi sau la icoane pt ca biserica asta este monument istoric, iar biserica o putem decora cum vrem noi. Asa ca toate-s bune. Pe noi preotul Dionisie ne cununa. Spor la pregatiri!!

CONT-INCHIS-006
17.07.2008, 12:12:25
buna fetelor. Noi tot la Biserica Banu facem cununia religioasa si cand am fost sa vb de programare am vb cu un nene care era la intrare acolo in biserica. preotul era la spovedanie:) si i-am spus ca am vrea sa aranjam biserica cu o arcada..stalpisori eventual si niste scaune imbracate in huse si ne-a spus ca nu au nimic impotriva, ca a mai fost aranjata biserica. initial nu stiam cine este nenea ala ca era cam glumet.. dar i-am lasa un nr de tel sa ne sune in legatura cu ora cununiei ..noi vroiam ora 17 sau 17:30 si intr-o juma de ora ne-a sunat si ne-a spus ca e liber la 17:30. de atunci spre rusinea noatra n-am mai trecut pe acolo. o sa trecem cat mai curand sa vb totusi si cu preotul, pt ca mai avem inca 2 preoti care ar vrea sa participe la slujba sa vedem daca se poate..
Acel nene este dascalul... care si pe noi ne lua la glume :(

Diana2000
17.07.2008, 12:32:52
Acel nene este dascalul... care si pe noi ne lua la glume :(
Merci de info fetele :*, iar acel nene, dascalul, cred ca era glumet in speranta ca poate, poate, la nunta va primi si el ceva finante de la miri. ;))

CONT-INCHIS-006
17.07.2008, 23:15:40
Merci de info fetele :*, iar acel nene, dascalul, cred ca era glumet in speranta ca poate, poate, la nunta va primi si el ceva finante de la miri. ;))
Eu cred ca eu un pic nebun. Pe noi ne intreba daca masina e a noastra, ca daca avem telefon din-ala bengos sa dea si el un tel, ca unde muncim... incepea sa ne povesteasca de cunostintele lui...

Diana2000
18.07.2008, 08:43:16
Eu cred ca eu un pic nebun. Pe noi ne intreba daca masina e a noastra, ca daca avem telefon din-ala bengos sa dea si el un tel, ca unde muncim... incepea sa ne povesteasca de cunostintele lui...
:))=)) =)) =)) =)) =)) :)) Super tare, bine ca mi-ai spus, sa stiu si eu si nasi de ce sa ne ferim.:*

trutzi
18.07.2008, 09:42:31
Asa am avut eu decorata Biserica

coty
18.07.2008, 11:21:12
ai aparut? casa de piatra si vreau si eu mai multe poze sa te vedem, mai ales la restaurant

ionela_oany
18.07.2008, 11:27:10
Buna!Vrem mai ulte poze ....te rugam!

Diana2000
21.07.2008, 08:38:31
Casa de piatra!!!! sa fi-ti fericiti!!! asteptam cateva pozici.;;)

pisicutza_elena
24.07.2008, 21:04:38
Buna seara miresici de Buzau ....sambata am nunta la Buzau si nu stiu adresa Bisericii Banu...imi trebuie strada si eventual numarul ca sa setez GPS-ul.
Multumesc !

Cristian13
26.07.2008, 08:10:02
referitor la pret, nu cred ca nu are cum sa sara de 350-400 lei asa ceva....ma refer la cea ce am vazut in primele poze.si cred ca florile naturale sunt cele care ridica pretul...in rest: huse scaun mxim 35-40 x 3 lei buc, stalpi ,arcada aprox x lei....am pus x sa nu zica lumea ca fac reclama..:P oricum,arata foarte frumos.felicitari

Aida13
28.07.2008, 12:47:43
referitor la pret, nu cred ca nu are cum sa sara de 350-400 lei asa ceva....ma refer la cea ce am vazut in primele poze.si cred ca florile naturale sunt cele care ridica pretul...in rest: huse scaun mxim 35-40 x 3 lei buc, stalpi ,arcada aprox x lei....am pus x sa nu zica lumea ca fac reclama..:P oricum,arata foarte frumos.felicitari
Te pricepi! Asa ma costa pe mine biserica, exact ca-n primele poze 350-400 in functie de florile pe care le voi alege atunci! Dar inca nu m-am hotarat ce flori si ce culori!

ionela_oany
28.07.2008, 19:00:22
Te pricepi! Asa ma costa pe mine biserica, exact ca-n primele poze 350-400 in functie de florile pe care le voi alege atunci! Dar inca nu m-am hotarat ce flori si ce culori!
In ce cartier se afla biserica Sf Toma?

alina_i_2006
29.07.2008, 10:30:36
Biserica Sf.Toma se afla in cartierul Dorobanti exact in Parcul Marghiloman iar preotul de acolo se numeste Clinciu Gheorghe.

Aida13
29.07.2008, 11:49:26
In ce cartier se afla biserica Sf Toma?
Da!Parintii locuiesc prin aceasta zona!Iar pe parinte nu stiu cum il cheama!

Cristian13
30.07.2008, 11:38:00
Aida, ma pricep fiindca cu asta ma ocup; ca se decoreaza o sala in Ploiesti sau Buzau,Targoviste ,etc cam tot aceleasi preturi se practica; in Bucuresti sar preturile in aer.....bine preturile pot fii sus si pe la noi,totul tine de mofturi:) si fitze
O zi exelenta;)

ionela_oany
07.08.2008, 22:34:32
Eu am incercat sa iau legatura cu celelalte doua miresici care au in aceeasi zi de 30 august nunta la biserica unde mergem noi,pentru ca vroiam sa punem toate trei bani ca sa o decoram ,dar nu am avut noroc si iata ca a trebuit sa renunt la aceasta idee, deoarece nu-mi permit sa suport de una singura aceste cheltuieli afrente.

Aida13
17.08.2008, 13:32:59
Eu am incercat sa iau legatura cu celelalte doua miresici care au in aceeasi zi de 30 august nunta la biserica unde mergem noi,pentru ca vroiam sa punem toate trei bani ca sa o decoram ,dar nu am avut noroc si iata ca a trebuit sa renunt la aceasta idee, deoarece nu-mi permit sa suport de una singura aceste cheltuieli afrente.
Unde este aceasta biserica?...O prietena care a avut nunta a rugat-o pe doamna de la lumanari sa-i faca rost de numerele celor doua mirese din ziua aceea si asa au impartit la 3! Sper sa reusesti si tu!

Alynuta87
19.08.2008, 11:52:51
Fff frumos...poti sa-mi spui la ce Biserica a fost nunta asta, te rog? tks:*

Alynuta87
19.08.2008, 11:53:47
Stie cineva unde as putea gasi niste stalpisori de-aia mici sa-i pun la intrarea in Biserica? ^:)^ si kam ce pret au?

alina_i_2006
19.08.2008, 11:57:11
Cred ca la agentii de organizare a nuntii gasesti sa ii inchiriezi.De cumparat nu stiu sa-ti zic de unde ai putea sa ii cumperi.In Biserica vrei sa iti pui ceva?Eu inca sunt in dubii si trebuie sa intrebi si preotii daca sunt de acord mai ales ca eu inca nici nu sunt hotarata la ce Biserica sa ne ducem.Greu.....tare greu.....:D

Alynuta87
19.08.2008, 12:29:22
Cred ca la agentii de organizare a nuntii gasesti sa ii inchiriezi.De cumparat nu stiu sa-ti zic de unde ai putea sa ii cumperi.In Biserica vrei sa iti pui ceva?Eu inca sunt in dubii si trebuie sa intrebi si preotii daca sunt de acord mai ales ca eu inca nici nu sunt hotarata la ce Biserica sa ne ducem.Greu.....tare greu.....:D

Ai dreptate...Trebuie sa vb mai intai cu preotul. Oricum mie imi place mult ideea. Arata f bine aranjat acolo in Biserica. Mie imi place dar sa vad ce va zice viitorul meu sot. Mie mi-ar placea niste stalpisori la intrare in Biserica, dar sa pun si-un covoras, sau ceva de genu' la intrare?:-? :*

Cristian13
19.08.2008, 13:36:07
stalpisori + arcada

si ce treaba are preotul...daca puneti stalpisorii afara din biserica, nu are ce sa comenteze/

Alynuta87
05.09.2008, 11:41:55
Casa de piatra! F frumoasa arcada aia<:-P

alina_i_2006
05.09.2008, 13:17:37
Alina,tu deja ai vb la Biserica?Am vazut ca ai scris acolo Sf.Ingeri si de aceea intreb.Poop:*

alina_i_2006
24.09.2008, 11:58:27
Vreuna din fetele care au nunta pe 15 August anul viitor ati vorbit la Biserica?Eu inca nu am intrebat si nu stim la care sa ne orientam sa fie de acord Parintele sa ne cunune.Noi vrem la Sf.Andrei din Micro XIV dar inca nu am intrebat pentru ca am crezut ca este prea devreme sa vorbim de acum la Biserica.

danielamaria
07.11.2008, 11:01:21
Noi la Sf Andrei am avut cununia religioasa si ti-o recomand din toata inima. Pe langa faptul ca nu necesita niciun fel de aranjamente, curtea fiind plina de flori pe timpul verii, preotii au fost cu totul exceptionali.

alina_i_2006
07.11.2008, 17:48:00
Noi la Sf Andrei am avut cununia religioasa si ti-o recomand din toata inima. Pe langa faptul ca nu necesita niciun fel de aranjamente, curtea fiind plina de flori pe timpul verii, preotii au fost cu totul exceptionali.
Acolo o sa facem cununia religioasa.Am vorbit deja dar inca nu am stabilit ora.Stiu ca este frumoasa si socrii mei ii cunosc pe ambii preoti.

alina_i_2006
05.01.2009, 11:10:29
Gata,am reusit sa stabilim si ora pentru cununia religioasa.Am fost primii pe lista si ne-am ales ora 17:00 pentru ca au spus ca slujba dureaza aproximativ o ora si apoi mai facem si poze si trece timpul.Cine are nunta pe 15 August si nu a gasit inca Biserica sa mearga la Biserica Sf.Andrei pentru ca acolo preotul cununa.A spus ca nu e nicio problema si nu trebuie nici dezlegare.Va pooop!>:D<

Velvet
05.01.2009, 15:37:57
Gata,am reusit sa stabilim si ora pentru cununia religioasa.Am fost primii pe lista si ne-am ales ora 17:00 pentru ca au spus ca slujba dureaza aproximativ o ora si apoi mai facem si poze si trece timpul.Cine are nunta pe 15 August si nu a gasit inca Biserica sa mearga la Biserica Sf.Andrei pentru ca acolo preotul cununa.A spus ca nu e nicio problema si nu trebuie nici dezlegare.Va pooop!>:D<

Si noi ne am programat, la ora 18.30 la Sfintii Ingeri, cred ca asa se cheama...

alinacristina82
21.01.2009, 14:18:02
Si noi ne am programat, la ora 18.30 la Sfintii Ingeri, cred ca asa se cheama...

si eu, la 5-515 la sf ingeri

adriana23
21.01.2009, 15:09:40
Buna fetele...am si eu o intrebare..Cu cat timp inainte trebuie sa merg la Casa Casatoriilor si la Birerica sa ma programez? ma gandesc ca mai am destul timp pana la nunta , dar nu vreau sa ma trezesc prea tarziu... As vrea sa mergem intai la cununia civila , apoi la poze , cununia religioasa si restaurant. Dar marea mea problema este timpul pt ca pe 7 noiembrie se insereaza destul de devreme la 17.00 deja e seara...Cununia civila vreau sa fie in jurul orei 16.00, apoi poze cam o ora si in jurul orei 17.00 sa intram la Biserica pt ca mai apoi sa ne strangem la restaurant pe la 18.30 cu toate ca mi se pare cam devreme , dar altfel nu am cum pt ca se insereaza si vreau sa fac poze pe lumina :D :( voi ce credeti? :-\:-<

alina_i_2006
21.01.2009, 15:27:13
Buna fetele...am si eu o intrebare..Cu cat timp inainte trebuie sa merg la Casa Casatoriilor si la Birerica sa ma programez? ma gandesc ca mai am destul timp pana la nunta , dar nu vreau sa ma trezesc prea tarziu... As vrea sa mergem intai la cununia civila , apoi la poze , cununia religioasa si restaurant. Dar marea mea problema este timpul pt ca pe 7 noiembrie se insereaza destul de devreme la 17.00 deja e seara...Cununia civila vreau sa fie in jurul orei 16.00, apoi poze cam o ora si in jurul orei 17.00 sa intram la Biserica pt ca mai apoi sa ne strangem la restaurant pe la 18.30 cu toate ca mi se pare cam devreme , dar altfel nu am cum pt ca se insereaza si vreau sa fac poze pe lumina :D :( voi ce credeti? :-\:-<
La Biserica poti merge cand vrei sa te programezi dar la Starea Civila te programeaza ei cu o saptamana inainte de nunta cand va duceti cu actele.Si eu vroiam sa vb cu preotul,pentru ca il cunoastem,sa ne pastreze loc sa punem ora la Biserica in saptamana aceea dupa ce ne programeaza la cununia civila dar ne-am dat seama ca asa nu mai putem scrie pe invitatii ora la biserica.Asa ca am pus 17 ora la Biserica si sa vedem cum rezolvam cu starea civila.

adriana23
21.01.2009, 15:40:18
La Biserica poti merge cand vrei sa te programezi dar la Starea Civila te programeaza ei cu o saptamana inainte de nunta cand va duceti cu actele.Si eu vroiam sa vb cu preotul,pentru ca il cunoastem,sa ne pastreze loc sa punem ora la Biserica in saptamana aceea dupa ce ne programeaza la cununia civila dar ne-am dat seama ca asa nu mai putem scrie pe invitatii ora la biserica.Asa ca am pus 17 ora la Biserica si sa vedem cum rezolvam cu starea civila.

dar e foarte aiurea asa!! cel putin la mine, ca se insereaza devreme...nu mi se pare corect :( ...sper sa nu ma programeze prea tarziu :-<...dar de 18.30 la restaurant cum vi se pare? eu cred ca e un pic cam devreme si noaptea e lunga ...offff

Velvet
21.01.2009, 16:47:11

La starea civila trebuie sa vaduceti cu 10 zile inainte, sa depuneti actele;adica tr sa stea la ei actele intre 10 si 14 zile. Noi am fost cu 10 zile inainte sa depunem actele

Velvet
21.01.2009, 16:48:08
dar e foarte aiurea asa!! cel putin la mine, ca se insereaza devreme...nu mi se pare corect :( ...sper sa nu ma programeze prea tarziu :-<...dar de 18.30 la restaurant cum vi se pare? eu cred ca e un pic cam devreme si noaptea e lunga ...offff

Parerea mea...este cam devreme...

trutzi
21.01.2009, 17:08:06

Cam devreme, de obicei lumea ajunge intre 20:30 si 21:30. Mai ai si varianta nuntii de zi, la Bucuresti a inceput sa fie la moda. (tot pana la 5 dimineata tin, numai ca incep la ora 1 PM)

Diana_Peter
21.01.2009, 19:10:45

Buna Adriana,
Sa stii ca in ultimul an am fost la mai multe nunti care au inceput la ora 18:30-19:00 si sincera sa fiu a fost foarte bine...noaptea nu a trecut deloc greu si in plus s-au putut manca in tihna toate felurile de mancare.
Si noi vom incepe petrecerea devreme...am trecut in invitatii ora 19:00.

Spor la pregatiri! >:D<

adriana23
21.01.2009, 19:46:26
Buna Adriana,
Sa stii ca in ultimul an am fost la mai multe nunti care au inceput la ora 18:30-19:00 si sincera sa fiu a fost foarte bine...noaptea nu a trecut deloc greu si in plus s-au putut manca in tihna toate felurile de mancare.

cred ca m am razgandit...:D o sa fac pozele intai..cununia civila daca se poate si sper sa fie la 17, cununia religioasa la 18 si apoi la restaurant...sper sa fie ok asa si sa nu mai razgandesc...
ps: multumesc tuturor pt sfaturi >:D<

alina_i_2006
21.01.2009, 21:16:56
Buna Adriana,

Noi tot la 19:00 o sa fim la restaurant.Asa e!Cu 10 zile inainte trebuie mers la starea civila.Am intrebat-o pe sora mea care a avut nunta in 2007.

delia17
28.01.2009, 12:54:10
cred ca m am razgandit...:D o sa fac pozele intai..cununia civila daca se poate si sper sa fie la 17, cununia religioasa la 18 si apoi la restaurant...sper sa fie ok asa si sa nu mai razgandesc...
ps: multumesc tuturor pt sfaturi >:D<
Tb sa te gandesti bine dc vrei sa ajungi si sa iesi din biserica pe intuneric.

adriana23
28.01.2009, 13:12:26
Tb sa te gandesti bine dc vrei sa ajungi si sa iesi din biserica pe intuneric.

m am gandit si altfel nu am cum:-s ..oricum pozele o sa le fac inainte ...pe lumina ...

delia17
28.01.2009, 13:30:28
ok, e bine si asa.<:-P

Gandacelul
29.01.2009, 11:43:24
Buna ziua dragi miresici, actuale, foste si viitoare

Ma numesc Irina si voi fi o miresica de Buzau anul acesta in august. Si sunt tare mandra de asta. :-)
Am inceput pregatirile si sugestiile celor cu experienta sau/si viziune ne prind tare bine. Asa ca abia astept sa stau de vorba cu voi.
Ce stiti despre posibilitatea de a avea cor la cununia religioasa? Nu cred ca biserica la care vom avea noi cununia religioasa are cor in dotare. No offense:">
Exista oameni care fac special acest lucru? Stiti cat costa o asemenea doleanta?

T_NICOL
29.01.2009, 17:38:52

Ma numesc Irina si voi fi o miresica de Buzau anul acesta in august. Si sunt tare mandra de asta. :-)
Am inceput pregatirile si sugestiile celor cu experienta sau/si viziune ne prind tare bine. Asa ca abia astept sa stau de vorba cu voi.
Ce stiti despre posibilitatea de a avea cor la cununia religioasa? Nu cred ca biserica la care vom avea noi cununia religioasa are cor in dotare. No offense:">
Exista oameni care fac special acest lucru? Stiti cat costa o asemenea doleanta?
Nu stiu daca poti aduce un cor, asta cred ca poti vorbi cu preotul unde vei face cununia religioasa si apoi sa cauti sa gasesti. Si eu vreau cor la biserica si mi-a spus cineva ca la Bisericuta Copiilor au cor, dar nu am avut timp sa merg sa vorbesc.

trutzi
29.01.2009, 18:07:22

Noi am avut un cor de la Patriarhie, dar s-a ocupat preotul de la Biserica si nici nu stiu cat a costat ;))
Cel mai bine e sa vorbesti cu preotul, el stie sigur.

Gandacelul
10.02.2009, 19:44:54
Multumesc pentru sfat. Am sa intreb preotul atunci.

Velvet
03.03.2009, 14:36:27
buna,

stie cineva cat costa cununia la biserica Sf. Ingeri?? Stiu ca trebuie platita de nasi si tocmai d'asta nu vreau sa am vreo surpriza..:D :D si sa fie un pret ff mare

adriana23
06.03.2009, 15:18:00
despre biserica Greci ce parere aveti ? cred ca acolo o sa fac cununia religioasa .....:-\:-\:-\

Alynuta87
16.03.2009, 22:26:09

Ne-am hotarat! Acolo vrem si noi sa facem cununia religioasa. Imi poti spune te rog, daca pe unul din preoti....il cheama Negoita?:D

Alynuta87
17.03.2009, 19:06:26
Am vb cu parintele Negoita de acolo, si am stabilit ca vom face cununia religioasa acolo. Vroiam sa va intreb daca are cineva poze de la Biserica Sf. Andrei, de la cununia religioasa?:D

Diana_Peter
17.03.2009, 19:18:46
Am vb cu parintele Negoita de acolo, si am stabilit ca vom face cununia religioasa acolo. Vroiam sa va intreb daca are cineva poze de la Biserica Sf. Andrei, de la cununia religioasa?:D

Felicitari pentru alegere! Noua ne-au facut cei de la Studio Master (foto) un clasament al celor mai frumoase biserici din bz si aceasta era pe locul 1, urmata de Sf Paraschiva (cea din 23 August).

<:-P <:-P <:-P

Alynuta87
17.03.2009, 21:56:48
ce mult ma bucur! Am aflat ca cei de acolo au si stalpisori, si noi trebuie doar sa aducem aranjamentele pt ei. Sunt fff happy!!!:D :*

Alynuta87
17.03.2009, 21:59:33
Nu a facut nimeni cununia religioasa acolo, sa'mi arate cateva pozici? ^:)^

adriana23
17.03.2009, 22:08:20
Nu a facut nimeni cununia religioasa acolo, sa'mi arate cateva pozici? ^:)^

Alinutza , nu ti resetezi si biserica in coltul din dreapta ?;));))
Felicitari pt alegere...dar pe unde este Biserica Sf Andrei?
>:D<>:D<

Alynuta87
18.03.2009, 07:18:50
Gata! Am schimbat! E bine?:D Biserica Sf. Andrei este in Micro XIV. Azi cred ca dau o fuga sa o vad, k sincer iti spun, spre rusinea mea, nu am fost sa o vad, chiar nu stiu cum arata:"> Te pup

alina_i_2006
18.03.2009, 12:40:10
Gata! Am schimbat! E bine?:D Biserica Sf. Andrei este in Micro XIV. Azi cred ca dau o fuga sa o vad, k sincer iti spun, spre rusinea mea, nu am fost sa o vad, chiar nu stiu cum arata:"> Te pup

Arata foarte bine.Am fost noi.Inainte,pana sa fie terminata ,se faceau slujbele la subsol unde era amenajat dar acum Biserica este terminata,are curtea plina de flori,preotii de acolo sunt foarte deschisi si te lasa sa aranjezi cum vrei,numai sa nu fie muzica in Biserica,asta a fost singura conditie(oricum nici nu ma gandeam la asa ceva.)Te programeaza din ora in ora,de exemplu noi vroiam la 17:30 si a zis ca se poate doar la 17 sau la 18 cum alegem noi.Sunt foarte multumita de akegerea pe care am facut-o si asta datorita viitorului meu sot care locuieste in apropiere si apartine de acea Biserica.Alina,ai facut o alegere foarte buna.Inca un lucru pe care il avem in comun pe langa toate celelalte:D Poooop:*

Diana2000
18.03.2009, 14:20:49
Ma bucur ca ai rezolvat problema cu Biserica .... totul e spre bine, chiar foarte bine :).

Alynuta87
18.03.2009, 14:21:51
Arata foarte bine.Am fost noi.Inainte,pana sa fie terminata ,se faceau slujbele la subsol unde era amenajat dar acum Biserica este terminata,are curtea plina de flori,preotii de acolo sunt foarte deschisi si te lasa sa aranjezi cum vrei,numai sa nu fie muzica in Biserica,asta a fost singura conditie(oricum nici nu ma gandeam la asa ceva.)Te programeaza din ora in ora,de exemplu noi vroiam la 17:30 si a zis ca se poate doar la 17 sau la 18 cum alegem noi.Sunt foarte multumita de akegerea pe care am facut-o si asta datorita viitorului meu sot care locuieste in apropiere si apartine de acea Biserica.Alina,ai facut o alegere foarte buna.Inca un lucru pe care il avem in comun pe langa toate celelalte:D Poooop:*

Duminica o sa ma duc la slujba acolo sa vad si eu Biserica. Toata lumea zice ca arata bine.. :)>-
P.S.: Ai dreptate, inca un lucru in comun!;) >:D<

Alynuta87
18.03.2009, 14:51:07
Ma bucur ca ai rezolvat problema cu Biserica .... totul e spre bine, chiar foarte bine :).

Moltomeeesc\:D/ :*

soriela
21.03.2009, 17:42:50
:-<
Ne-am hotarat! Acolo vrem si noi sa facem cununia religioasa. Imi poti spune te rog, daca pe unul din preoti....il cheama Negoita?:D
miresicilor am si eu o problema si nu stiu ce sa ma fac.am dat arvuna la localsi lautar in sept anul trecut si de fapt am aflat k in data respectiva nu se fac nunti,nu ma cununa nici un preot fara aprobare de la episcopie.dar problema e ca nici de la episcopie nu imi da aprobare.indrumati ma va rog si pe mine!

Diana_Peter
21.03.2009, 18:56:37
miresicilor am si eu o problema si nu stiu ce sa ma fac.am dat arvuna la localsi lautar in sept anul trecut si de fapt am aflat k in data respectiva nu se fac nunti,nu ma cununa nici un preot fara aprobare de la episcopie.dar problema e ca nici de la episcopie nu imi da aprobare.indrumati ma va rog si pe mine!

Soriela, dar cand ai nunta? Data specificata la profil este cea reala?
Daca da, nu vad de ce nu s-ar oficia casatorii pe 29 Septembrie...din cate stiu nu e nici o sarbatoare...

Si chiar daca ar fi vreo sarbatoare, cei de la restaurant ar fi trebuit sa iti spuna ca nu se fac nunti in acea zi...unde ai rezervare?

Alynuta87
21.03.2009, 21:27:10

Buna!

Ma uitam la data nuntii tale, si vad ca pica MARTI? M-am uitat si in calendar si pe 29 sept nu-i sarbatoare, dar pe 30 sept. e zi de post ["Sf. Mc. Grigorie Luminatorul....etc (post) ]". Sa aiba chestia asta legat cu faptul ca nu ai primit aprobare?

trutzi
22.03.2009, 08:30:22
Buna!

Ma uitam la data nuntii tale, si vad ca pica MARTI? M-am uitat si in calendar si pe 29 sept nu-i sarbatoare, dar pe 30 sept. e zi de post ["Sf. Mc. Grigorie Luminatorul....etc (post) ]". Sa aiba chestia asta legat cu faptul ca nu ai primit aprobare?

Pe 30 sept este post pentru ca e o zi de miercuri si teoretic in toate zilele de miercuri si vineri se tine post.
Eu personal cred ca are nunta pe 13 sept. pentru ca atunci nu se fac nunti.
Vezi ca sunt multe fete in situatia ta pe un alt forum. Mie mi-au placut tare mult ideile lor.:-$ Nu iti face griji, toate problemele au o rezolvare :)

alina_i_2006
22.03.2009, 13:13:52
Pe 30 sept este post pentru ca e o zi de miercuri si teoretic in toate zilele de miercuri si vineri se tine post.
Vezi ca sunt multe fete in situatia ta pe un alt forum. Mie mi-au placut tare mult ideile lor.:-$ Nu iti face griji, toate problemele au o rezolvare :)

Cred ca este pe 29 august cand chiar este o sarbatoare mare.Ne-a spus fotograful nostru de un caz asemanator.Pe cei de la restaurante nu prea ii intereseaza,ei isi iau avansul si raman cu el.Pe noi cei de la Aqua Max ne-au intrebat daca stim daca se fac nunti pe 15 August si ne-au indrumat catre un preot sa intrebam.Fel si fel de oameni,ce nu fac pentru profitul lor.....

alina_i_2006
22.03.2009, 13:14:28

Unde ai dat avans?La ce local?

Alynuta87
22.03.2009, 19:49:50

Ai dreptate, in toate zilele de miercuri si vineri de tine post. Scz:">

Alynuta87
31.03.2009, 17:09:54
Am fixat si noi azi Biserica. In cele din urma am reusit sa stabilim cununia religioasa la ora 18.30....E mai bine asa, decat ora stabilita initial(19.00) :D

Alynuta87
31.03.2009, 17:11:48

Ai reusit sa faci ceva pana la urma?

T_NICOL
01.04.2009, 20:54:33
Am fixat si noi azi Biserica. In cele din urma am reusit sa stabilim cununia religioasa la ora 18.30....E mai bine asa, decat ora stabilita initial(19.00) :D

Am fost si noi in wekeend la biserica Sf Andrei. O vecina ne-a spus ca botezurile si cununile religioase le tin sus adica se urca scarile si se intra pe usa aceea de termopan. Asa este? Noi cd am fost duminica am intrat pe usa aceea mica.
Spune-mi te rog daca ti-a spus pe unde e intrarea.
Pupici!

alina_i_2006
02.04.2009, 09:51:32
Am fost si noi in wekeend la biserica Sf Andrei. O vecina ne-a spus ca botezurile si cununile religioase le tin sus adica se urca scarile si se intra pe usa aceea de termopan. Asa este? Noi cd am fost duminica am intrat pe usa aceea mica.
Pupici!

Intrarea este cea unde se urca pe scari.Noi pe acolo am intrat.Acolo se tin slujbele.Jos se tineau inainte,cand nu era terminata Biserica.Acum este terminata si se urca pe scari si se intra pe usa mare.Uite o poza de la Alynutza.Pe aici se intra.

Alynuta87
02.04.2009, 10:32:53
Pupici!

Asa este. Noi am vazut cum e acolo....SUPERB! Au si cor, nu stiu daca ti-au spus. au si stalpisori, tu trebuie sa aduci doar aranjamentele. Mie imi place la nebunie. Dar vb cu dascalul, daca te mai duci, si el o sa iti arate cum e acolo.

Diana2000
02.04.2009, 11:52:27
Intrarea este cea unde se urca pe scari.Noi pe acolo am intrat.Acolo se tin slujbele.Jos se tineau inainte,cand nu era terminata Biserica.Acum este terminata si se urca pe scari si se intra pe usa mare.Uite o poza de la Alynutza.Pe aici se intra.
Arata superb Biserica :x ^:)^ .

T_NICOL
02.04.2009, 21:07:53
Multumesc! Cu prima ocazie cand mai ajungem in Buzau o sa mergem sa vorbim cu dascalul sa vedem cu arata biserica inauntru.

Pupici!

oanaabramburica
06.04.2009, 11:40:16
Biserica este extraordinar de frumoasa insa din cate stiu nu te lasa sa-ti aprinzi lumanarile tale frumos impodobite (cica au flacara prea mare si afuma biserica), in schimb ti se lipesc in varful alor tale cate o lumanare dinaia mica normala de mort (de 50 de bani) si arata grotesc...

trutzi
06.04.2009, 17:05:36
Biserica este extraordinar de frumoasa insa din cate stiu nu te lasa sa-ti aprinzi lumanarile tale frumos impodobite (cica au flacara prea mare si afuma biserica), in schimb ti se lipesc in varful alor tale cate o lumanare dinaia mica normala de mort (de 50 de bani) si arata grotesc...

Ca sa exemplific...

alina_i_2006
07.04.2009, 10:19:14
Ca sa exemplific...

Nu mi se pare o problema atat de mare.Doar nu o sa schimb Biserica din acest motiv.Raman la alegerea facuta,mai ales ca deja am stabilit si ora.>:D< >:D<

trutzi
07.04.2009, 11:06:56
Nu mi se pare o problema atat de mare.Doar nu o sa schimb Biserica din acest motiv.Raman la alegerea facuta,mai ales ca deja am stabilit si ora.>:D< >:D<

Normal. Nici mie nu mi se pare o probleme atat de mare. Mai e si varianta cu lumanarile din ceara curata (cele care se folosesc de Pasti dar care se gasesc fff greu.Sunt cele mai cautate si apreciate de preoti).Nu mai stiu exact unde am citit dar cel mai bine e sa intrebati la Biserica.

Alynuta87
07.04.2009, 14:57:19

La ce Biserica te referi tu? :-"

trutzi
07.04.2009, 14:59:37
La ce Biserica te referi tu? :-"

Sf. Andrei

Alynuta87
07.04.2009, 16:18:32
Sf. Andrei

Opaaa...pe-asta nu o stiam#-o

alina_i_2006
08.04.2009, 18:50:41
Opaaa...pe-asta nu o stiam#-o

Si ti se pare o problema?Faza ca iti pun lumanari normale in varful celor de cununie?Mie nu mi se pare nimic rau.Am mai vazut asa.Nu am nicio problema cu asta.:* :*

Alynuta87
08.04.2009, 19:30:55
Nu mai conteaza :)>-

delia17
10.04.2009, 10:49:09
Ce stiti despre biserica Greci. Eu nu sunt din oras, insa mie mi-a placut mult in interior si am optat ptr ea. In plus e destul de aproape de casa, rest si civila. Cum sunt preotii?

adriana23
10.04.2009, 11:37:30
Ce stiti despre biserica Greci. Eu nu sunt din oras, insa mie mi-a placut mult in interior si am optat ptr ea. In plus e destul de aproape de casa, rest si civila. Cum sunt preotii?

Nu stiu cum e , dar daca zici ca e frumoasa in interior e bine ..si eu tot acolo cred ca o sa fac ..:> vezi ca a pus Alynutza niste poze mai sus :)

Miraj
10.04.2009, 11:49:33

Acolo am facut noi, mi se pare printre cele mai frumoase, ai si ceva verdeata in curtea interioara, preotii sunt OK..nu ne-au cerut lucruri imposibile, am fiost doar o data inainte de nunta si cam atat...pupici

adriana23
10.04.2009, 12:00:02
Acolo am facut noi, mi se pare printre cele mai frumoase, ai si ceva verdeata in curtea interioara, preotii sunt OK..nu ne-au cerut lucruri imposibile, am fiost doar o data inainte de nunta si cam atat...pupici

Multumim frumos de informatii ...:*
o sa fii mamica ..felicitari <:-P<:-P

Diana2000
10.04.2009, 12:10:33
Daaaaaaaaaa???!!!!! o sa fi mamica ?! FELICITARIIIII si sarcina usoara <:-P <:-P <:-P >:D<.

Miraj
10.04.2009, 12:11:27
Multumesc fetele..da, o sa fiu mamica, nu am aflat de mult dar mai am ceva timp pana la iarna...pupici

Velvet
10.04.2009, 16:54:38
Multumesc fetele..da, o sa fiu mamica, nu am aflat de mult dar mai am ceva timp pana la iarna...pupici

Felicitari....

alina_i_2006
10.04.2009, 17:45:10

Felicitari!Sa fii sanatoasa si bebelul la fel!:* :*

otilix
10.04.2009, 21:14:00
Ca sa exemplific...

mie nu imi place asa.:-?

otilix
10.04.2009, 21:17:04
miraj, felicitari pt bebe. sarcina usoara si nastere la termen. cine iti urmareste sarcina?

Alynuta87
10.04.2009, 22:29:20

Felicitari!! Sa fiti sanatosi(sanatoase)! :*

trutzi
10.04.2009, 22:46:47

Felicitari! :madlaugh: Sarcina usoara :gen_17: si nastere usoara ;-)

Miraj
13.04.2009, 07:53:11
MULTUMESC FETELE..sa dea Domnu sa fie bebe OK, eu acum am inceput sa experimentez greturile si starile cam nasoale de la inceput.:( .da o sa treaca, sper cat mai repede[-o<

Diana2000
14.04.2009, 08:42:23
MULTUMESC FETELE..sa dea Domnu sa fie bebe OK, eu acum am inceput sa experimentez greturile si starile cam nasoale de la inceput.:( .da o sa treaca, sper cat mai repede[-o<
Sa dea Domnu sa treci cat mai repede Miraj peste aceasta perioada cam dificila a sarcinii, si nasica mea a trecut prin starile acestea, de la ea stiu ca este o perioada mai capricioasa a sarcinii, acum a trecut si este f bine. La fel iti doresc si tie sa treci repede de aceasta perioada delicata. >:D<

delia17
30.04.2009, 11:06:01

Felicitari, sa ai parte de un bebe sanatos si o sarcina cat mai usoara.:*

Esmeralda
01.05.2009, 21:12:53
si noi avem tot acolo si nu stiam de faza cu lumanarile :-< groaznic

Alynuta87
03.05.2009, 14:39:55
si noi avem tot acolo si nu stiam de faza cu lumanarile :-< groaznic

Nu e asa de groaznic..Si noi tot acolo avem. Si eu m-am kam bosumflat cand am aflat...dar pana la urma, ce mai conteaza? nu e un amanunt asa important:*

alina_i_2006
03.05.2009, 18:37:34
Nu e asa de groaznic..Si noi tot acolo avem. Si eu m-am kam bosumflat cand am aflat...dar pana la urma, ce mai conteaza? nu e un amanunt asa important:*

Si eu am aceeasi parere.Nu e un lucru prea important incat sa ma faca sa ma gandesc sa imi schimb biserica.Raman la Sf Andrei.Pooop:*

Alynuta87
12.06.2009, 20:38:29
Nu a facut nimeni nunta la Biserica Sf. Andrei sa ne arate si noua niste poze? :D

alina_i_2006
12.06.2009, 21:49:05
Nu a facut nimeni nunta la Biserica Sf. Andrei sa ne arate si noua niste poze? :D

Vecina mea face pe 11 iulie la Sf.Andrei si a zis ca o sa ia si corul.Oare trebuie platit in plus pentru cor?

Alynuta87
13.06.2009, 08:03:00
Vecina mea face pe 11 iulie la Sf.Andrei si a zis ca o sa ia si corul.Oare trebuie platit in plus pentru cor?

Of. Ea are nunta dupa mine:( Dar lasa k tu o sa afli totul de la mine....:-"

alina_i_2006
13.06.2009, 10:27:51
Of. Ea are nunta dupa mine:( Dar lasa k tu o sa afli totul de la mine....:-"

Faza cu corul o sa o aflii inainte de nunta ta cu o saptamana pentru ca trebuie sa te duci la Biserica,sa vorbesti de stalpi si sa va citeasca preotul.As fi vrut sa am si eu nunta mai devreme ca sa scap de toata zapaceala asta:D.Poooop>:D<

Diana_Peter
13.06.2009, 20:49:44
Faza cu corul o sa o aflii inainte de nunta ta cu o saptamana pentru ca trebuie sa te duci la Biserica,sa vorbesti de stalpi si sa va citeasca preotul.As fi vrut sa am si eu nunta mai devreme ca sa scap de toata zapaceala asta:D.Poooop>:D<

Noi am facut nunta la Sf. Paraschiva (Bis. din 23 August) si am dorit sa avem si corul bisericii. Ne-a costat 300ron, dar a meritat pe deplin. A fost superb!!!

Diana2000
15.06.2009, 09:44:30
Noi am facut nunta la Sf. Paraschiva (Bis. din 23 August) si am dorit sa avem si corul bisericii. Ne-a costat 300ron, dar a meritat pe deplin. A fost superb!!!
Superrr, cred ca a fost f frumos si nu a costat mult deloc, noi am dat anul trecut (nasul de fapt) 230 ron fara cor ...

Diana_Peter
15.06.2009, 16:10:46
Superrr, cred ca a fost f frumos si nu a costat mult deloc, noi am dat anul trecut (nasul de fapt) 230 ron fara cor ...

Doar corul a fost 300ron...restul nu stiu ca nu am platit noi

alina_i_2006
15.06.2009, 17:12:06

Wow,nu stiu ce sa zic...Mi se pare un pic cam mult dar avand in vedere ca un cor este format din mai multe persoana,daca aceasta suma se imparte la toti nu vine cine stie ce.Nu stiu,inca nu ne-am hotarat daca sa luam corul sau nu.

Diana2000
16.06.2009, 10:00:05
aaa ok m-ai lamurit, initial am inteles aiurea =P~ , e ceva de platit daca stai sa le aduni pe toate pe criza asta...

comanelena
13.08.2009, 23:18:50
Buna,o sa fim miresici in acesi zi...tu la ce ora ai la biserica..Eu la ora 18.00 sper sa nu fie prea tarziu....

adriana23
14.08.2009, 08:18:57
daca de mine era vorba :D pe la 18 mi am propus si eu sa stabilesc. merg maine la buzau sa vorbesc si sper sa nu fie prea tarziu :-SS

simonel84
14.08.2009, 11:33:02
Eu nu am mai gasit ora 18.00 si am stabilit ora 19.00.
Ce parere aveti nu e cam tarziu?

Alynuta87
01.09.2009, 14:11:35
Eu nu am mai gasit ora 18.00 si am stabilit ora 19.00.
Ce parere aveti nu e cam tarziu?

Nu cred ca e prea tarziu. Poate ca va fi un pic mai intuneric ca acum. Puteti face pozele inainte de Biserica, si dupa Biserica mergeti la local si e numai bine. La Biserica dureaza cam 45 de minute, si chiar daca ar dura o ora, tot e bine.

alina_i_2006
01.09.2009, 14:13:16
Nu cred ca e prea tarziu. Poate ca va fi un pic mai intuneric ca acum. Puteti face pozele inainte de Biserica, si dupa Biserica mergeti la local si e numai bine. La Biserica dureaza cam 45 de minute, si chiar daca ar dura o ora, tot e bine.

La noi nici 45 de minute nu a durat slujba,ci 30 de minute.Depinde de cate cununii sunt in ziua aia la Biserica respectiva.Pe noi ne-a bagat pe banda,unii ieseau altii intrau si tot asa,in viteza...

simonel84
01.09.2009, 19:16:56
multumesc !m-am mai linistit!
a zis preotul ca o sa dureze cam 45 minute!

TARSY
09.09.2009, 00:15:44
fetelor...o intrebare, poate voi sunteti mai in tema decat mine: la biserica trebuie sa mergem cu o saptamana inainte sa ne spovedim??? am auzit cazuri in care tinerii nu s-au putut cununa pentru ca nu se spovedisera...oare e edevarat, sau asta depinde de la preot la preot? eu stiam ca te intreaba inainte sa intri in biserica daca "ai trait impreuna cu sotul" inainte de nunta si in cazul in care tinerii au "trait impreuna" preotul le citeste ceva inainte de a intra in biserica...si cam atat.voi cum stiti?

Velvet
09.09.2009, 08:41:44
fetelor...o intrebare, poate voi sunteti mai in tema decat mine: la biserica trebuie sa mergem cu o saptamana inainte sa ne spovedim??? am auzit cazuri in care tinerii nu s-au putut cununa pentru ca nu se spovedisera...oare e edevarat, sau asta depinde de la preot la preot? eu stiam ca te intreaba inainte sa intri in biserica daca "ai trait impreuna cu sotul" inainte de nunta si in cazul in care tinerii au "trait impreuna" preotul le citeste ceva inainte de a intra in biserica...si cam atat.voi cum stiti?

Cred ca asta este in functie de preot, noi am fost vineri inainte de nunta de ne-a citit ceva, forte scurt.mai bine vb cu preotul care va cununa si vezi ce zice..

Alynuta87
09.09.2009, 11:41:16

Noi ne-am spovedit cu o sapt inainte de nunta, pt ca asa am vrut noi. Si noua nu ne-a citit nimic inainte de a intra in Biserica. Ne-a citit la inceputul slujbei, dar noi nici nu ne-am dat seama, ca am crezut ca e slujba propriu-zisa, dar am aflat ulterior.

alina_i_2006
10.09.2009, 09:45:22
Cred ca asta este in functie de preot, noi am fost vineri inainte de nunta de ne-a citit ceva, forte scurt.mai bine vb cu preotul care va cununa si vezi ce zice..

Asa a fost si la noi,ne-a citit vineri dimineata dardaca vrei te poti si spovedi inainte cu cateva zile.Intreaba-l pe preot,e mai sigur asa.:*

kayli
28.09.2009, 14:33:32
preotul nu te poate obliga sa te spovedesti daca tu nu vrei. De altfel, asta nu e o conditie ca sa te cunune. Daca el insista si tu nu vrei sa te spovedesti la el poti sa ii spui ca tu ai un duhovnic al tau deja.

monik24
06.10.2009, 23:07:27
are cineva poze cu biserica cuvioasa parasceva? sunt in cautare de biserica....

kayli
07.10.2009, 11:57:07
are cineva poze cu biserica cuvioasa parasceva? sunt in cautare de biserica....

nu am poze sa iti arat, dar pot sa iti spun ca e foarte cocheta biserica. Are si un cor minunat si poti vorbi cu preotul sa iti cheme si corul.

simonel84
16.10.2009, 17:41:44
Noi ne-am casatorit la Sf. Parascheva.Nu am putut sa iti pun poze pt ca sunt prea mari , dar o sa incerc sa le fac mai mici.
Dar sa stii ca este foarte frumoasa si pentru preoti am doar cuvinte de lauda!

Alynuta87
22.10.2009, 15:59:29
Noi ne-am casatorit la Sf. Parascheva.Nu am putut sa iti pun poze pt ca sunt prea mari , dar o sa incerc sa le fac mai mici.
Dar sa stii ca este foarte frumoasa si pentru preoti am doar cuvinte de lauda!

Cand pui pozeeee?? Sunt off topic scuze:D

monik24
04.11.2009, 16:51:53
Cand pui pozeeee?? Sunt off topic scuze:D
daaa...plizzzzz pune cateva poze ca nu mai pot de curiozitate....crezi ca ar fi vre o problema daca eu nu apartin de acea biserica???mersi anticipat

clauditz82
10.11.2009, 12:24:26
Bonjourica,
Noi am facut Nasterea Maicii Domunului (Greci). Am avut o slujba superba pe care toata lumea n-e admirat-o. Preotul a spus si o pocvestioara la sfarsit in care noi eram personajele principale. Si vreu sa spun ca nu ne-au cerut nici un ban. Bine...ca nasi au lasat ceva. Dar nu ne-au perceput o taxa cum fac alte biserici. Ceea ce mi s-a parut foarte dragutz.

andreea_dt
10.11.2009, 12:42:59
Bonjourica,
Noi am facut Nasterea Maicii Domunului (Greci). Am avut o slujba superba pe care toata lumea n-e admirat-o. Preotul a spus si o pocvestioara la sfarsit in care noi eram personajele principale. Si vreu sa spun ca nu ne-au cerut nici un ban. Bine...ca nasi au lasat ceva. Dar nu ne-au perceput o taxa cum fac alte biserici. Ceea ce mi s-a parut foarte dragutz.

ma bucur sa aud atatea impresii bune despre Biserica Greci... abia astept in ianuarie sa ma duc sa ma trec pe listuta :) spune-mi te rog cat a tinut slujba?

adriana23
10.11.2009, 16:28:21
hello fetele ...foarte frumos la Biserica Greci !!! am avut o slujba de vis...noi am avut trei preoti:) ..2 au fost din familie si la fel ne au spus o scurta povestioara la sfarsit !!!

anamaria1407
29.01.2010, 11:25:59

Imi poti trimite si mie un nr de telefon sau cum pot lua legatura cu aceasta firma de decoratiuni

NLC
03.02.2010, 20:50:29
Recomand biserica Sfanta Parascheva!;-)

monicaalina
11.02.2010, 09:52:25
[quote=NLC;2933089]Recomand biserica Sfanta Parascheva!;-)[/quotedak este vb de biserica din 23 augut de pe strada oltului acolo fac si eu.mi a fost recomandata mai ales pt cor,cica e superb.noi am fost si am vb si am ales ora 18 00 pt ca a zis ca dureaza o ora buna.corul e 300 ron sunt 6 pers,50 ron de fiecare pe care il platim atunci.nu a vrut sa ia bani acum si ne a trecut acolo in caiet si mai erau prog pt sept dar nu pe 25.deci dak vreti tb sa mergeti.si nu cont dak nu apartii de bis aia.eu stau pe bucegi aproape de brosteni si miresoiul meu e din berca asa ca...

kadissa
16.02.2010, 19:31:49
[quote=NLC;2933089]Recomand biserica Sfanta Parascheva!;-)[/quotedak este vb de biserica din 23 augut de pe strada oltului acolo fac si eu.mi a fost recomandata mai ales pt cor,cica e superb.noi am fost si am vb si am ales ora 18 00 pt ca a zis ca dureaza o ora buna.corul e 300 ron sunt 6 pers,50 ron de fiecare pe care il platim atunci.nu a vrut sa ia bani acum si ne a trecut acolo in caiet si mai erau prog pt sept dar nu pe 25.deci dak vreti tb sa mergeti.si nu cont dak nu apartii de bis aia.eu stau pe bucegi aproape de brosteni si miresoiul meu e din berca asa ca...

Buna! M-am speriat cand am vazut ca tu ai cununia tot la ora 18.00, dar apoi mi-am dat seama ca nu vazusem eu bine data, eu am pe 29.05.2010, iar tu pe 25.09.2010 si initial am zis ca s-a produs o incurcatura...:-SS
Si pt. ca tot veni vorba, stii si pe altcineva in afara d-nei Panait care se poate ocupa de decorarea bisericii?

monicaalina
16.02.2010, 21:01:10
[quote=monicaalina;2961659]

Buna! M-am speriat cand am vazut ca tu ai cununia tot la ora 18.00, dar apoi mi-am dat seama ca nu vazusem eu bine data, eu am pe 29.05.2010, iar tu pe 25.09.2010 si initial am zis ca s-a produs o incurcatura...:-SS
Si pt. ca tot veni vorba, stii si pe altcineva in afara d-nei Panait care se poate ocupa de decorarea bisericii?
:D ei nu avea cum.oricum eu m am uitat pe caietul ala si in sept mai era doar un cuplu p 11 atat.si tu lucrezi cu gabriela panait?eu o stiu de la mine de la munca(eveliny)si o sa fac la ea tot ce tine de ea.lucreaza superrrrr,e un pic cam scumpisor dar imi place.dar tu ai intrebat la bis dak ne lasa cu aranj florale inauntru si cu petale de trandafiri?ca eu nu ...:"> .si v a zis si voua sa il sunti cu 2 zile inainte?

kadissa
21.02.2010, 22:32:04
Nu o sa colaborez cu doamna Panait, am fost la dansa, este profesionista, fara indoiala, dar am gasit o alta firma in Buzau care realizeaza aceleasi aranjamente la un pret mult mai acceptabil si care sunt mult mai deschisi la propunerile clientilor. De exemplu, eu m-am dus cu o prezentare in care pusesem foarte multe poze din care reiesea cum as vrea eu sa iasa buchetele si aranjamentele. Administratorul firmei la care am fost nu a comentat nimic, ci dimpotriva, mi-a cerut prezentarea respectiva ca sa reuseasca sa faca ceva cat mai asemanator cu exemplul. Sper sa si iasa ceea ce imi doresc.
Referitor la biserica, eu nu am vb cu preotul personal, tatl meu il cunoaste personal si nu prea stiu alte detalii. De decorat in biserica sigur ne lasa, numai ca mi se pare ca exista o taxa suplimentara pentru doamna care o sa mature dupa noi.

monicaalina
22.02.2010, 07:34:30
Nu o sa colaborez cu doamna Panait, am fost la dansa, este profesionista, fara indoiala, dar am gasit o alta firma in Buzau care realizeaza aceleasi aranjamente la un pret mult mai acceptabil si care sunt mult mai deschisi la propunerile clientilor. De exemplu, eu m-am dus cu o prezentare in care pusesem foarte multe poze din care reiesea cum as vrea eu sa iasa buchetele si aranjamentele. Administratorul firmei la care am fost nu a comentat nimic, ci dimpotriva, mi-a cerut prezentarea respectiva ca sa reuseasca sa faca ceva cat mai asemanator cu exemplul. Sper sa si iasa ceea ce imi doresc.
Referitor la biserica, eu nu am vb cu preotul personal, tatl meu il cunoaste personal si nu prea stiu alte detalii. De decorat in biserica sigur ne lasa, numai ca mi se pare ca exista o taxa suplimentara pentru doamna care o sa mature dupa noi.
ei nu are cum sa fie suma asa mare asa ca merge...

coria_corina
24.02.2010, 15:47:34
si eu am auzit ceva de o taxa suplimentara ptr.curatenie...

klau_ella
28.02.2010, 11:24:38
Fetelor dar ce e cu atatea taxa prin Buzaul asta....ca eu nu am auzit de ele in Constanta unde lucrez sau in Focsani ,de unde sunt eu.....viitorul sot e din Buzau si chiar ma sperii ce citesc pe aici pentru ca nunta va fi in Buzau!!!!???? Apropo....mai e cineva pe aici care are nunta in aceeasi zi cu mine....28 august 2010??? Daca stiti va rog frumos sa imi spuneti si mie!!!!!ms.anticipat....

monicaalina
28.02.2010, 11:55:41
Fetelor dar ce e cu atatea taxa prin Buzaul asta....ca eu nu am auzit de ele in Constanta unde lucrez sau in Focsani ,de unde sunt eu.....viitorul sot e din Buzau si chiar ma sperii ce citesc pe aici pentru ca nunta va fi in Buzau!!!!???? Apropo....mai e cineva pe aici care are nunta in aceeasi zi cu mine....28 august 2010??? Daca stiti va rog frumos sa imi spuneti si mie!!!!!ms.anticipat....
eu am o prietena care va face nunta in aceeasi zi cu tine..tu faci la biserica de la piata?sau nu stii?

andreea_dt
28.02.2010, 11:58:41
eu am in aceeasi zi cu tine si nu am avut nici o problema la biserica daca asta era preocuparea ta

klau_ella
28.02.2010, 20:53:41
Da Monicaalina, la biserica de la piata, SF.Ingeri, acolo o fac eu !!! Eram curioasa daca mai e cineva in aceeasi zi cu mine ca poate vorbeam intr-un fel sa amenajam impreuna biserica, (asta daca faceam la aceeasi biserica)!!! Tu te-ai hotarat unde faci cununia...?

monicaalina
28.02.2010, 21:04:03
Da Monicaalina, la biserica de la piata, SF.Ingeri, acolo o fac eu !!! Eram curioasa daca mai e cineva in aceeasi zi cu mine ca poate vorbeam intr-un fel sa amenajam impreuna biserica, (asta daca faceam la aceeasi biserica)!!! Tu te-ai hotarat unde faci cununia...?
dak te referi la cun religioasa eu nu fac acolo pt ca te tine ffff putin si am vrut ca macar cun religioasa sa tina mai mult daca la civila ne tine 10 min.din ce am auzit la piata la biserica toata lumea vrea si sunt f multe cununii acolo mai ales in iulie...septembrie.ultima oara am fost la un botez care a durat 15 min!!!acum depinde si cum vrei tu...

monicaalina
28.02.2010, 21:06:47
aaa am uitat eu fac la o biserica dar nu cred ca stii dak iti spun unde e(parca ziceai ca nu stai aici) unde are cor,asta e motivul pt care m am dus acolo.ti se face pielea gainii:)) cand il auzi;-) si a zis preotul ca tine slujba cam o ora buna

giselle23
05.04.2010, 19:50:53
Buna fetelor, face cineva cununia la catedrala noua?

niko84r
07.04.2010, 12:00:47
Buna fetelor, face cineva cununia la catedrala noua?

te referi la noua biserica a episcopiei?
eu as vrea sa fac acolo...
s-au dus ai mei sa vorbeasca si li s-a zis sa sune la numerele afisate pe usa..am sunat eu si mi s-a zis sa merg sa vorbesc personal...i-am trimis din nou pe ai mei..
saptamana viitoare o sa iti pot da mai multe detalii :)

niko84r
07.04.2010, 12:33:47
Imi poti trimite si mie un nr de telefon sau cum pot lua legatura cu aceasta firma de decoratiuni

ai aflat ceva interesant..if so please share :D

giselle23
07.04.2010, 21:42:29
ai aflat ceva interesant..if so please share :D

a vorbit soacra mea la biserica noua si au spus ca nu este nici o problema, putem face acolo ceremonia desi apartinem de sf ingeri.o sa asiste si preotul de la parohia sf ingeri si inca 1 sau 2 nu stim inca de la biserica noua.nu stiu preturi inca...dar am auzit ceva de 500 lei pt slujba(care mi se pare mult)

iulaida
07.04.2010, 23:05:58
aaa am uitat eu fac la o biserica dar nu cred ca stii dak iti spun unde e(parca ziceai ca nu stai aici) unde are cor,asta e motivul pt care m am dus acolo.ti se face pielea gainii:)) cand il auzi;-) si a zis preotul ca tine slujba cam o ora buna
Sf. Parascheva, in 23 august, are cor si e suberba biserica. Noi acolo am vbit sa facem, platim corul 300 de lei...

monicaalina
08.04.2010, 20:25:18
Sf. Parascheva, in 23 august, are cor si e suberba biserica. Noi acolo am vbit sa facem, platim corul 300 de lei...
si eu tot acolo.am ales ora 18 00,a zis ca dureaza cam o ora buna,de acolo vom pleca direct la rest,nu stiu cat tb sa dea nasii dar noi vom da 300 ron pt cor.aaa si ne a mai zis sa il sunam cu 2 zile inainte,sa ne citeasca acolo cred ca am trait in concubinaj:">:-p

niko84r
08.04.2010, 23:20:00
a vorbit soacra mea la biserica noua si au spus ca nu este nici o problema, putem face acolo ceremonia desi apartinem de sf ingeri.o sa asiste si preotul de la parohia sf ingeri si inca 1 sau 2 nu stim inca de la biserica noua.nu stiu preturi inca...dar am auzit ceva de 500 lei pt slujba(care mi se pare mult)
da...cam mult...dar pana la urma nu o sa ma zgracesc tocmai la biserica...
vorba aia ..pantofii de mireasa si ii iei mai scumpi :P...
sper ca e frumoasa inauntru....nu am fost niciodata, dar decat la catedrala Sf
Sava...sa cobor pe scarile alea. :S

giselle23
10.04.2010, 10:11:28
stii care este numele intreg al bisericii?soacra mea nu stie si i-a fost rusine sa intrebe preotul si acum nu stiu cum sa scriu pe invitatii? =))

andreea_dt
10.04.2010, 14:37:11
stii care este numele intreg al bisericii?soacra mea nu stie si i-a fost rusine sa intrebe preotul si acum nu stiu cum sa scriu pe invitatii? =))
daca te referi la catedrala episcopala numele intreg este: Catedrala Episcopala "Inaltarea Domnului"

giselle23
10.04.2010, 19:29:49
daca te referi la catedrala episcopala numele intreg este: Catedrala Episcopala "Inaltarea Domnului"
multumesc mult, nu stiam hramul bisericii

giselle23
11.04.2010, 16:04:14
stiti pe cineva care sa faca aranjamete pt biserica?covor,flori,etc?ma intereseaza la catedrala Inaltarea Domnului.

monicaalina
12.04.2010, 14:33:25
stiti pe cineva care sa faca aranjamete pt biserica?covor,flori,etc?ma intereseaza la catedrala Inaltarea Domnului.
eu voi lucra cu doamna gabriela panait pt tot aranjamentul floral si tot ea se va ocupa si de biserica

giselle23
12.04.2010, 20:46:22
eu voi lucra cu doamna gabriela panait pt tot aranjamentul floral si tot ea se va ocupa si de biserica
imi poti da un nr de tel al doamnei gabriela sau stii unde o pot gasi?

niko84r
15.04.2010, 22:36:55

au fost ai mei - taxa e 300 ron pt anul 2010 ;)

andreea_dt
15.04.2010, 22:56:40
asta e taxa la catedrala?

monicaalina
16.04.2010, 08:23:25
nr de tel ti l dau intrun pm si floraria ei este pe strada cu polivlinica 23 august,pe aceeasi parte dar in capatul strazii aproape de iesirea in strada transilvaniei.e o florarie micuta dar....e profesionista
aaa scuze dar nu am, nr.o sa ti l dau maine seara sau dum.il iau de la serv,avem pliante cu ea

monicaalina
16.04.2010, 08:24:44
da?asta e taxa pt biserica?

giselle23
16.04.2010, 08:31:28
nr de tel ti l dau intrun pm si floraria ei este pe strada cu polivlinica 23 august,pe aceeasi parte dar in capatul strazii aproape de iesirea in strada transilvaniei.e o florarie micuta dar....e profesionista
aaa scuze dar nu am, nr.o sa ti l dau maine seara sau dum.il iau de la serv,avem pliante cu ea
multumesc pt ajutor

giselle23
16.04.2010, 08:32:00
mai bine decat 500 cum auzisem :)

monicaalina
16.04.2010, 08:57:44
mai bine decat 500 cum auzisem :)
eu nu fac la catedrala si nici nu am intrebat cat e taxa.noi doar platim corul,restul nasul...300 de ron mi se pare ok,500 ron prea mult

niko84r
16.04.2010, 15:02:31
asta e taxa la catedrala?

dap...asta este :)

niko84r
17.04.2010, 05:48:58
am fost cam pe fuga cand am pus postul...da, taxa pentru anul 2010 e 300 RON...nu au inca o taxa stabilita pentru 2011, ramane ca noi sa mergem anul viitor sa platim..oricum le-a zis alor mei ca pentru anul 2010 nu mai au locuri libere..
ce le-a mai zis a fost ca trebuie sa mergem inainte sa ne spovedim si sa ne citeasca...eu nu m-am mai spovedit de mai mult de 10 ani :-s....
poate dup-aia imi zice ca nu ne mai cununa =))

andreea_dt
17.04.2010, 08:28:54
dap...asta este :)
stii cumva cat este corul? :D

niko84r
17.04.2010, 18:43:08
stii cumva cat este corul? :D
nope...nu au intrebat ai mei, ca pana la nunta meeeeaaaa....
dar daca aflati, please share :D

andreea_dt
17.04.2010, 22:47:53
nope...nu au intrebat ai mei, ca pana la nunta meeeeaaaa....
dar daca aflati, please share :D
cel putin la nunta mea o sa aflu ;))

niko84r
18.04.2010, 20:53:30
hehe...mai ai un pic :P
stiu ca sunt off topic dar am o intrebare legata de rest la care faci tu...:D
este vreo limita de persoane? sau ceva impus de ei neaparat?

andreea_dt
18.04.2010, 21:08:41
hehe...mai ai un pic :P
stiu ca sunt off topic dar am o intrebare legata de rest la care faci tu...:D
este vreo limita de persoane? sau ceva impus de ei neaparat?
este o limita inferioara, 100 sau 150 nu mai tin minte exact :D

pufi_deea
17.05.2010, 19:02:19
am fost si am intrebat la catedrala. am inteles ca taxa de 300 ron este doar contributia.nasul mai trebuie sa scoata ceva bani din buzunar pentru slujba.

niko84r
01.06.2010, 01:03:42
am fost si am intrebat la catedrala. am inteles ca taxa de 300 ron este doar contributia.nasul mai trebuie sa scoata ceva bani din buzunar pentru slujba.

pai asa e peste tot: cand se duc mirii sa rezerve platesc o taxa si dup-aia preotul (depinde si de preot acum, cred ca aia de la catedrala Sf.Sava nu cred ca ar face asta) trag nasu' de maneca sa primeasca si ei ceva :)
dar nasul da cat vrea :)...si poate din proprie initiativa :-p

cand aflati cat e corul, va rog sa ne spuneti :D

marinav
21.06.2010, 12:20:21
la greci si-a stabilit cineva cununia? am inteles ca nu este o taxa pentru miri dar pentru nasi? stiu ca dau cat vor in teorie dar informal se impune vreo suma? toata lumea lauda aceasta biserica...ce stiti?

kayli
22.06.2010, 10:51:16
In principiu, preotul trebuie sa taie si el o chitanta de niste bani pt fiecare serviciu (cununie, botez, etc) pe care sa o prezinte la episcopie pt a-si justifica activitatea...deci nu e vorba ca trege preotul de nasi ca sa ii iasa si lui ceva neaparat...daca ii iese e f bine, na, dar oricum el are obligatia sa taie chitanta de macar o parte din bani.

Inna_
22.06.2010, 12:46:49
In principiu, preotul trebuie sa taie si el o chitanta de niste bani pt fiecare serviciu (cununie, botez, etc) pe care sa o prezinte la episcopie pt a-si justifica activitatea...deci nu e vorba ca trege preotul de nasi ca sa ii iasa si lui ceva neaparat...daca ii iese e f bine, na, dar oricum el are obligatia sa taie chitanta de macar o parte din bani.

Si noua ne-a taiat chitanta pe o parte din suma. Restul a intrat in buzunarul lui, dar nu mai conteaza:) A fost o slujba superba, si corul a cantat divin.

larryssa83
22.06.2010, 14:13:25
Si noua ne-a taiat chitanta pt 400 Ron , avansul cum l-a numit preotul, dar ne-a spus ca dupa slujba nasii mai trebuie sa contribuie cu cat pot. Am intrebat cam cu cat? Si ne-a spus : intre 1200 - 1400 Ron. Ne asteptasem la suma asta dar am acceptat pt ca am decis sa o platim noi. Nu ne-am fi bagat nasii la o asemena cheltuiala niciodata.
Am avut 7 preoti si un cor minunat. Cred ca a meritat fiecare banut :)

Adriana_2485
22.06.2010, 18:12:21
Stiti cumva cam cat se da la biserica Sf.Andrei din micro 14? ^:)^

Inna_
23.06.2010, 10:13:59
Stiti cumva cam cat se da la biserica Sf.Andrei din micro 14? ^:)^

Anul trecut nasii nostri au dat 500 lei.

Adriana_2485
24.06.2010, 13:28:03
Multumesc mult pentru raspuns!
;-)

Inna_
25.06.2010, 16:41:45
Multumesc mult pentru raspuns!
;-)

N-ai pt ce. Multa sanatate tie si lui bebe!:)

Serinela
30.06.2010, 19:28:06
Hello,

urmeaza la anul..nu am stabilit data nuntii inca, dar as vrea sa merg sa vad cateva biserici care au cor.
Va rog, daca sunteti din Bz(eu nu sunt si deocamdata doar in wekend pot veni)- sa imi spuneti care sunt bisericile.
Doar numele, adresa o aflu eu de la viitorul sot.
Multumesc si succes,

Inna_
30.06.2010, 20:27:58
Hello,

urmeaza la anul..nu am stabilit data nuntii inca, dar as vrea sa merg sa vad cateva biserici care au cor.
Va rog, daca sunteti din Bz(eu nu sunt si deocamdata doar in wekend pot veni)- sa imi spuneti care sunt bisericile.
Multumesc si succes,

Cateva Biserici care imi trec acum prin cap: Sf. Andrei, Sf. Parascheva, Catedrala ... Sper sa imi mai amintesc si sa iti spun:D

iulaida
30.06.2010, 22:10:08
Hello,

Multumesc si succes,

Eu am in septembrie nunta si am ales biserica Sf. Parascheva, din 23 august - are si cor si mie mi se pare suberba, mai ales ca are si scaune, sa poata sta lumea jos. E restaurata in 2009, arata bine si la exterior. Corul stiu ca este 300 de lei, la preot inca nu stiu cat se da. Ti'o recomand cu caldura, macar s'o vizitezi sa'ti faci o idee despre ce e vba. Succes la pregatiri!

iulaida
03.07.2010, 04:19:37
Buna Iulaida,

Am vazut ca ai nunta in septembrie, pe cat septembrie?
Te intreb ca si eu tot in sept am pe 25 si nu sunt hotarata la biserica, am programat la Sf Ingeri la ora 18, dar am vazut biserica si e cam afumata si acum vreau sa o schimb, la catedrala au liber doar la ora 20 la Sf Parascheva la ce ora ai u programat?
Casa de piatra!

Buna! Eu am pe 4 sept nunta, si sunt programata la ora 17 la biserica. Am vrut intial la 18, ca sa avem timp sa facem poze intre civila si religioasa, dar deja se ocupase. Te sfatuiesc sa te duci sa te interesezi duminica, sa vorbesti direct cu preotul, macar sa stii la ce ore mai are liber. Merci pt urare, Casa de piatra, iti doresc si tie!

monicaalina
05.07.2010, 06:59:11
Buna! Eu am pe 4 sept nunta, si sunt programata la ora 17 la biserica. Am vrut intial la 18, ca sa avem timp sa facem poze intre civila si religioasa, dar deja se ocupase. Te sfatuiesc sa te duci sa te interesezi duminica, sa vorbesti direct cu preotul, macar sa stii la ce ore mai are liber. Merci pt urare, Casa de piatra, iti doresc si tie!
buna si eu fac tot la aceeasi biserica,dar la ora 18.vroiam sa te intreb dak asa se scrie corect numele bisericii?sfanta parascheva??asa e bine?imi tb pt invitatii.mersi

Inna_
05.07.2010, 13:06:18
buna si eu fac tot la aceeasi biserica,dar la ora 18.vroiam sa te intreb dak asa se scrie corect numele bisericii?sfanta parascheva??asa e bine?imi tb pt invitatii.mersi

Ma bag si eu in seama. Eu stiu ca se numeste Sfanta Parascheva :D

iulaida
05.07.2010, 22:23:17

Si eu tot de Sf. Parascheva stiu, si asa cred ca este, caci ca hram, in calendarul ortodox este tot Parascheva, nu Paraschiva. Eu sincer am scris pe invitatii "Sf. Parascheva". Succes la pregatiri!

monicaalina
06.07.2010, 12:59:51
Si eu tot de Sf. Parascheva stiu, si asa cred ca este, caci ca hram, in calendarul ortodox este tot Parascheva, nu Paraschiva. Eu sincer am scris pe invitatii "Sf. Parascheva". Succes la pregatiri!
atunci sfanta parascheva va fi si pe invitatiile mele.mersi

Serinela
07.07.2010, 17:06:32
buna,
foarte dragut aranjamentul.
insa la ordodoxi ai voie sa aranjezi dupa plac scaune?
credeam ca doar la Biserica Catolica se organizeaza asa...

Serinela
07.07.2010, 17:26:58
Eu am in septembrie nunta si am ales biserica Sf. Parascheva, din 23 august - are si cor si mie mi se pare suberba, mai ales ca are si scaune, sa poata sta lumea jos. E restaurata in 2009, arata bine si la exterior. Corul stiu ca este 300 de lei, la preot inca nu stiu cat se da. Ti'o recomand cu caldura, macar s'o vizitezi sa'ti faci o idee despre ce e vba. Succes la pregatiri!

Hello, merci ptr raspuns.
we asta voi vizita biserica, vad ca este destul de citata prin comentarii si cred ca merita vazuta!
succes in pregatiri!

btw, in Buzau exista vreo firma de aranjamete ? sau oranziat nunti?

monicaalina
08.07.2010, 10:01:19
Hello, merci ptr raspuns.
we asta voi vizita biserica, vad ca este destul de citata prin comentarii si cred ca merita vazuta!
succes in pregatiri!

btw, in Buzau exista vreo firma de aranjamete ? sau oranziat nunti?
nu stiu dak dak organizeaza nunti dar cu mai multe lucruri pt nunta cred ca te pot ajuta fetele de la val chic de pe bd nicolae balcescu vis a vis de starea civila.si in leg cu biserica nici eu nu am mai vazut biserica cu scaunele cu huse dar fglorareasa mea face de astea aranj la biserica si la ea am vazut niste poze

iulaida
08.07.2010, 16:43:18
nu stiu dak dak organizeaza nunti dar cu mai multe lucruri pt nunta cred ca te pot ajuta fetele de la val chic de pe bd nicolae balcescu vis a vis de starea civila.si in leg cu biserica nici eu nu am mai vazut biserica cu scaunele cu huse dar fglorareasa mea face de astea aranj la biserica si la ea am vazut niste poze

Cu cine lucrezi pt flori?

monicaalina
09.07.2010, 20:55:35
Cu cine lucrezi pt flori?
cu doamna gabriela panait.ea vine la noi in laborator si orneaza torturile cu flori naturale

iulaida
10.07.2010, 04:02:23
cu doamna gabriela panait.ea vine la noi in laborator si orneaza torturile cu flori naturale

Si eu tot cu dansa o sa colaborez, mi'a fost recomandata de mai multe persoane. In cataloage are multe poze cu biserica Sf. Parascheva, ceea ce pt mine a contribuit la alegerea finala a bisericii :) E bine ca d'na Panait il cunoaste pe preotul de acolo si poate sa puna o vorba sa ne lase cu cate aranjamente florale ne dorim:) Eu vreau sa "infrumusetez"biserica (e destul de frumoasa, dar un pic de culoare nu strica :) ): sa pun huse la scaune, sa iau aranjamente florale pt intrare si pt masa preotului si eventual sa pun covorul rosu pe care sa arunce "gazele"(nepotelele mele) cu petale...Daca imi va permite preotul sa fac toate astea...norocul meu:)
De curiozitate - daca punem huse la scaune, beneficiaza automat si cei care intra imediat dupa noi, nu? (si aici nu ma refer la tine, ca eu am nunta pe 4 sept iar tu pe 25 - cred).

monicaalina
10.07.2010, 09:56:35
Si eu tot cu dansa o sa colaborez, mi'a fost recomandata de mai multe persoane. In cataloage are multe poze cu biserica Sf. Parascheva, ceea ce pt mine a contribuit la alegerea finala a bisericii :) E bine ca d'na Panait il cunoaste pe preotul de acolo si poate sa puna o vorba sa ne lase cu cate aranjamente florale ne dorim:) Eu vreau sa "infrumusetez"biserica (e destul de frumoasa, dar un pic de culoare nu strica :) ): sa pun huse la scaune, sa iau aranjamente florale pt intrare si pt masa preotului si eventual sa pun covorul rosu pe care sa arunce "gazele"(nepotelele mele) cu petale...Daca imi va permite preotul sa fac toate astea...norocul meu:)
De curiozitate - daca punem huse la scaune, beneficiaza automat si cei care intra imediat dupa noi, nu? (si aici nu ma refer la tine, ca eu am nunta pe 4 sept iar tu pe 25 - cred).
asta nu stiu.stiu ca eu i am zis sa fac cu cei din ziua respectiva care mai au atunci biserica si mi a zis ca dak fac asa toate aranjamentele raman bisericii.dar dak fac singura aranj florale le iau la rest dupa.deci dubla utilitate.in ceea ce priveste husele ,covorasul nu stiu,e tb ei tb sa si le ia ea.si eu am 2 nepotele si deja le am luat cosuri pt petale

Serinela
12.07.2010, 10:44:15
Buna ,
imi poti trimite nr doamni Panait?
Am vazut si eu biserica Sf Parascheva si mi-a placut! era pregatita ptr un botez sambata si era tare fumos!
Sala de la Gand va fi deja ornata - adica scaunele si mesele deja pregatite. intra in pretul salii.
mie doar florile imi mai trebuie si..restul :P
ms.

Serinela
27.08.2010, 08:36:28

Buna,

pana acum nu prea am fost adepta unei cununii religioase cu biserica ornata, cred ca este destul de simpla doar cu icoane. nu sunt o traditionalista convinsa, mi se parea prea mult la noi in biserica, pe lanaga toate icoanele foarte colorate, si scaune impodobite . Cred ca pozele sunt facute la sf Parascheva?
dupa ce am vazut pozele , cred ca e o idee buna. invitatii sa nu se fataie de pe un picior pe altul..cum spunea o domnita pe site...
Insa , stii cumva cine a ornat? O firma ? Sala unde fac eu imi ofera scaunele+ mesele ornate , deci ptr mine nu mai e un stres compania organizarii nuntii!
btw, exista vreo firma de organizat nunti in bz?
merci,

bubulinutza20
02.09.2010, 01:36:45
Cine a avut sau are nunta la Biserica Sf. Andrei Micro XIV, cu cine a lucrat sau lucreaza pentru aranjarea bisericii?
Pe mine ma intereseaza in principal covor rosu pe trepte si cativa stalpisori...:-?

Inna_
02.09.2010, 08:03:45
Cine a avut sau are nunta la Biserica Sf. Andrei Micro XIV, cu cine a lucrat sau lucreaza pentru aranjarea bisericii?
Pe mine ma intereseaza in principal covor rosu pe trepte si cativa stalpisori...:-?

Buna!

Eu am avut acolo cununia religioasa. Cei de la Biserica au atat covor rosu cat si stalpisori. Pentru arajamente am colaborat cu floraria Theo.

alina_010710
27.09.2010, 13:52:17
Buna Andreea,
Eu sunt Alina si am nunta la Catedrala pe 9 iulie 2011. Am ales catedrala pentru ca mi-a placut fff mult pictura..este noua si viu colorata...dar nu am vazut nicio nunta organizata acolo :( ...poti sa-mi dai mai multe detalii despre cum a fost la cununia ta?cati preoti sunt?cum este corul?au scaune amenajate pentru nuntasi? (vreau ca lumea sa se bucure de slujba nu sa se fatzaie de pe un picior pe altul si sa se roage sa se termine mai repede ;))cam cat dureaza slujba?am vz si cununii care nu au durat nici 30 min, erau multe programate in aceeasi zi si i-au "rezolvat" repede; la o alta nunta preotii au programat 3 nunti la aceeasi ora si s-a intarziat fff mult...stiu ca ti-am pus cam multe intrebari dar ti-as fi recunoscatoare dc ai putea sa-mi raspunzi sau dc mai sunt "chichitza" pe care ar trebui sa le iau in calcul, pleasssee spune-mi..m-a cam ingrijorat putin si comentariul pe care l-a facut fotograful tocmit la nunta...ca preotii sunt cam "necizelati"

ratuscavio
19.10.2010, 13:20:18
buna miresici,
ce puteti sa-mi spuneti de tarifele percepute de biserici? nu as vrea sa ii bag la cheltuieli prea mari pe nasi, sunt si ei la inceput de drum si am vrea sa fim mai echilibrati cu cheltuielile. mie imi place f mult biserica greci, dar am inteles ca ar fi un tarif de 500 lei. inca nu am ajuns sa vorbesc personal cu preotii de acolo. este adevarat, voi ce stiti?

iulaida
22.10.2010, 15:38:55
Buna Andreea,
Eu sunt Alina si am nunta la Catedrala pe 9 iulie 2011. Am ales catedrala pentru ca mi-a placut fff mult pictura..este noua si viu colorata...dar nu am vazut nicio nunta organizata acolo :( ...poti sa-mi dai mai multe detalii despre cum a fost la cununia ta?cati preoti sunt?cum este corul?au scaune amenajate pentru nuntasi? (vreau ca lumea sa se bucure de slujba nu sa se fatzaie de pe un picior pe altul si sa se roage sa se termine mai repede ;))cam cat dureaza slujba?am vz si cununii care nu au durat nici 30 min, erau multe programate in aceeasi zi si i-au "rezolvat" repede; la o alta nunta preotii au programat 3 nunti la aceeasi ora si s-a intarziat fff mult...stiu ca ti-am pus cam multe intrebari dar ti-as fi recunoscatoare dc ai putea sa-mi raspunzi sau dc mai sunt "chichitza" pe care ar trebui sa le iau in calcul, pleasssee spune-mi..m-a cam ingrijorat putin si comentariul pe care l-a facut fotograful tocmit la nunta...ca preotii sunt cam "necizelati"

Alina, eu am fost la o nunta la Catedrala pe 18 sept..La cei la care am fost eu au fost 3 preoti(dar asta cred ca tine si de cati vrei tu sa ai), corul nu a fost waw(e o parere subiectiva - eu compar cu corul de la sf. parascheva, unde am avut eu nunta), nu au avut scaune si biserica fiind destul de mare a creat impresia de lume putina..Slujba a tinut cam 50 de minute. Nu stiu cat au dat la preot ca nu mi'am permis sa intreb:) Repet e o parare subiectiva, dar nu am fost foarte incantata de Marea Catedrala.