PDA

Versiunea completa : Miresici din Targoviste

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15

gabi_myx_mail
12.05.2010, 11:29:10
cu 20 lei aia de la primarie mai e cum mai e dar eu am ceva cu banii de la biserica. ma deranjeaza ca nu imi da chitanta decat pe un sfert de suma probabil si restul intra in buzunarele lor, sinu in biserica cum ar fi normal
chiar, stie cineva cat e o taxa pt cununie religioasa? cea scrisa pe chitanta?

pe mine biserica la focsani ma costa vreo 350 lei... am auzit de niste sume fabuloase la mitropolia din targoviste 8-}

Edyza
12.05.2010, 20:07:43
Hello, Miresici de Targoviste >:D<
Si eu voi avea nunta in Tgv. Acum am inceput si noi cu adevarat pregatirile si este prima oara cand scriu pe forum.
Eu si viitorul sot suntem din Moreni, dar se pare ca acolo nu avem prea multe optiuni legate de restaurant. Asa ca la sfarsitul lunii vom merge sa cautam in Tgv \:D/Data nuntii este orientativa, 02/07/2011 (apropo: sunt singura care face nunta in 2011? :-\)
Dar in functie de ce gasim liber, am dori mai, iunie sau iulie.
Acum, pentru ca nu sunt din Tgv, va intreb pe voi care cu siguranta sunteti mai in tema :smile:, ce restaurante cunoasteti cu meniu sub 100 lei? Nu avem prea multe resurse finaciare la dispozitie, mai ales ca nunta ne-o facem singuri...
Mi-a zis cineva care isi face nunta anul asta, ca la cantina de langa otelarie sala ar fi foarte ok si meniul cam la 80 lei. La fel, ca ar mai fi, un restaurant in apropiere de Liceul Ienachita Vacarescu, cu pret similar, dar nu stiu unde exact sau cum se numeste. Daca stie cineva mai multe info. pls share. Ca sa-mi fac o idee cat de cat inainte sa incepem serios cautarile ^:)^
Multumesc anticipat :*

st3fy
13.05.2010, 08:07:36
foarte ieftin, bravo ...mi-a placut ce am vazut pe site-ul ei...
dar conteaza foarte mult ce produse foloseste, sa ai mare grija ;-)

si mie mi se pare ieftin si foloseste produse de la bourjois, chanel, estee lauder, sephora. pe astea le-am vazut prin geanta ei. nu am avut probleme dupa machiaj de la vreun produs.

st3fy
13.05.2010, 08:08:55
pe mine biserica la focsani ma costa vreo 350 lei... am auzit de niste sume fabuloase la mitropolia din targoviste 8-}

e ieftin la voi. pe mine ma costa (si e o biserica de cartier, nu vreuna f mare) aprox 500-600 lei. la mitropolie ajunge pe la 2000 lei ca s-a interesat cineva de curand

st3fy
13.05.2010, 08:29:19
Si eu voi avea nunta in Tgv. Acum am inceput si noi cu adevarat pregatirile si este prima oara cand scriu pe forum.
Eu si viitorul sot suntem din Moreni, dar se pare ca acolo nu avem prea multe optiuni legate de restaurant. Asa ca la sfarsitul lunii vom merge sa cautam in Tgv \:D/Data nuntii este orientativa, 02/07/2011 (apropo: sunt singura care face nunta in 2011? :-\)
Acum, pentru ca nu sunt din Tgv, va intreb pe voi care cu siguranta sunteti mai in tema :smile:, ce restaurante cunoasteti cu meniu sub 100 lei? Nu avem prea multe resurse finaciare la dispozitie, mai ales ca nunta ne-o facem singuri...
Mi-a zis cineva care isi face nunta anul asta, ca la cantina de langa otelarie sala ar fi foarte ok si meniul cam la 80 lei. La fel, ca ar mai fi, un restaurant in apropiere de Liceul Ienachita Vacarescu, cu pret similar, dar nu stiu unde exact sau cum se numeste. Daca stie cineva mai multe info. pls share. Ca sa-mi fac o idee cat de cat inainte sa incepem serios cautarile ^:)^

daca va apucati de acu sa cautati poate gasiti si data si restaurantul pe care il vreti liber.
poate te ajuta lista pe care am facut-o eu anul trecut. nu stiu daca mai e valabil pt toate

Millennium – 110 lei – 4 feluri

Iazul morilor – 70 lei 3 feluri

Dragodana – 80 lei 4 feluri
Continental – 100 lei –4 feluri

Dambovita – 100 lei
Cina – 90 lei

Solarino – nu stiu cat e meniul dar e destul de ocupat

Italian Life – nu stiu cat e meniul

Cantup – 90 lei/4 feluri

Eden – 120 lei/meniu

Panoramic (sus la manastire) – 180 lei/meniu
Casa Domneasca – 90 lei/meniu

st3fy
13.05.2010, 08:30:34
ati vazut ca nu se mai da ajutorul de 200 euro de la primarie?

fluieraru_mihaela
13.05.2010, 10:30:26
buna miresici.....va citesc in fiecare zi...cam tot ce discutati pe aici...cu toate ca eu mai am putin si fac un an de la fericitul eveniment.....si as vrea sa va dau un sfat....nu va mai ganditi atat....am trecut prin asta...stiu cum e....sa te gandesti numai la cum o sa fie...bine...acum nu ma intelegeti gresit...nu zic sa tratati cu nepasare...nici chiar asa....dar nunta oricum pentru fiecare o sa fie cea mai fericita zi din fiata fiecareia dintre voi....chiar daca nu o sa vina toti invitatii...chiar daca lautarul nu a fost la cea mai mare inaltime.....sau meniul nu a fost intocmai ceea ce ati cerut...sau daca tortul vine cu 20 de minute mai tarziu......ziua aceea o sa treaca ca o parere...si daca nu o traiti din plin o sa regretati mai tarziu....in aceea zi o sa fiti o printesa...si tot universul va conspira pentru fericirea voastra.....aveti incredere in voi.....si totul va fi exceptional.....bafta la pregatiri.....si pentru orice intrebare...ma gasiti aici......va pup......spor la pregatiri...

coditza31
13.05.2010, 10:51:31

Buna,
ti-a raspuns Stefy asa ca doar o sa o completez: restaurantul de langa Lic. Ienachita se numeste Iazul Morilor; sala de langa Otelarie nu cred ca mai e functionala; la Italian Life meniul e cam 120 deci peste cat vreti voi; restaurantul de la Dragodana este cel mai ieftin (si noi cand am cautat tot am ajuns la aceasta concluzie) dar cred ca este prea departe de voi.
Eu iti recomand ca inainte de a merge sa cautati, sa stiti aproximativ nr invitatilor si in functie de acestia numarul "optiunilor" se va reduce considerabil (cei de la restaurante nu accepta ca intr-o sala de 200 de persoane tu sa vii cu 100). Dar cel mai bine e sa incepeti cautarile cat mai repede pt ca noi cu un an inainte am gasit intr-un singur loc disponibil si practic nu am avut de ales...am luat ce am gasit: frumos sau nu, ieftin sau scump...:(
Inca o parere daca nu te superi: mai bine dai mai mult la decorul unui restaurant din Moreni pt ca banuiesc ca meniul e mult sub ce e in Targoviste si iesi mai ieftin ;-)

gabi_myx_mail
13.05.2010, 22:20:47
ati vazut ca nu se mai da ajutorul de 200 euro de la primarie?

serios????? :-w
poti sa imi spui de unde stii?

Madde
14.05.2010, 11:47:02
mai face cineva nunta la restaurantul "casa Domneasca"?

st3fy
14.05.2010, 15:56:54
serios????? :-w
poti sa imi spui de unde stii?

au anuntat astia la tv zilele astea. erau buni pana la urma si aia. ii luam nu ii dadeam :((

aly24
14.05.2010, 17:33:56
buna fetelor. am fost si eu azi la primarie si mi s.a zis sa vin cu 14 zile inainte de nunta.:( asta e, atunci ma duc.sper k voi ati reusit sa rezolvati mai inainte.pupici

Iuca
15.05.2010, 20:47:40
cred ca odata se plateste la medicul de familie certificatul prenuptial si analizele separat la policlinica

Teoretic, la medicul de familie nu se plateste nimic. Asta in cazul in care iti faci analizele pe bune (HIV, Sifilis si Radiografie pulmonara). Tarifele pentru aceste analize cred ca depind in functie de clinica.
In cazul in care nu vreti sa va faceti analizele probabil ca medicul de familie cere un fel de spaga pentru certificatul prenuptial.

Oricum, daca cere un milion de persoana, sfatul meu e sa va faceti analizele, ca ajungeti tot cam pe acolo...

Bafta! :)

Iuca
15.05.2010, 20:56:53
Deci legal esti casatorita: casa de piatra! sa va iubiti mult! :A
...deci la oficiul starii civile trebuie sa o rezolvam "romaneste" :-L
Spune-ne te rog, ce acte ti-au trebuit si cat te-au costat analizele medicale si certif. prenuptial /:)

Acte necesare:
Buletinele (copie si originale), certificatele de nastere (copie si originale), certificate prenuptiale si o cerere de casatorie - sau ceva de genul asta (care se completeaza acolo, la starea civila)

In cazul meu, analizele au fost facute la Bucuresti, printr-o cunostinta care m-a ajutat sa le fac pe toate intr-o singura zi. Nu stiu preturile reale, am dat spaga la fiecare medic. Dupa ce aveti rezultatele analizelor mergeti cu ele la medicul de familie. Cumparati si niste timbre de la posta. Mergeti cu toate astea la medicul de familie, care completeaza certificatul prenuptial (nu costa nimic). Certificatul prenuptial e valabil, daca nu ma insel, 14 zile, deci trebuie sa aveti grija ca data de pe el sa nu fie cu mult inainte de data la care vreti sa va casatoriti.

Probabil ca daca aveti suficient timp la dispozitie cel mai bine e sa dati o fuga la medicul de familie inainte, o sa va puna la curent cu tot.

Bafta multa si fara stres!

Edyza
16.05.2010, 19:34:52
daca va apucati de acu sa cautati poate gasiti si data si restaurantul pe care il vreti liber.
poate te ajuta lista pe care am facut-o eu anul trecut. nu stiu daca mai e valabil pt toate

Millennium – 110 lei – 4 feluri

Iazul morilor – 70 lei 3 feluri

Dragodana – 80 lei 4 feluri
Continental – 100 lei –4 feluri

Dambovita – 100 lei
Cina – 90 lei

Solarino – nu stiu cat e meniul dar e destul de ocupat

Italian Life – nu stiu cat e meniul

Cantup – 90 lei/4 feluri

Eden – 120 lei/meniu

Panoramic (sus la manastire) – 180 lei/meniu
Casa Domneasca – 90 lei/meniu

Mersi mult pt raspuns, St3fy :)
Chiar imi este utila aceasta lista, chiar daca sunt sigura ca vor diferi preturile in 2011 fata de 2009, dar important este sa stiu ce este mai accesibil ca pret. Abia astept sa incepem cautarile, si in acelasi timp sa scap de grija restaurantului, care imi pare a fi cel mai important :)>-
Urmeaza apoi fotograf si cameraman. Prietena mea care se marita in iulie mi-a zis ca a gasit foto cu 800 lei. Pare ok pretul si zice ca din "cercetarile" pe care le-a facut, ar fi ok. Dupa ce vad ce prestatie are domnul cu pricina la nunta ei o sa ma decid daca o sa uzez si eu de serviciile lui sau nu ;-)
De cameraman nu am intrebat-o... inca.

Oricum mai e cam un an, deci am ceva timp :)

Edyza
16.05.2010, 19:48:14
Buna,
ti-a raspuns Stefy asa ca doar o sa o completez: restaurantul de langa Lic. Ienachita se numeste Iazul Morilor; sala de langa Otelarie nu cred ca mai e functionala; la Italian Life meniul e cam 120 deci peste cat vreti voi; restaurantul de la Dragodana este cel mai ieftin (si noi cand am cautat tot am ajuns la aceasta concluzie) dar cred ca este prea departe de voi.
Eu iti recomand ca inainte de a merge sa cautati, sa stiti aproximativ nr invitatilor si in functie de acestia numarul "optiunilor" se va reduce considerabil (cei de la restaurante nu accepta ca intr-o sala de 200 de persoane tu sa vii cu 100). Dar cel mai bine e sa incepeti cautarile cat mai repede pt ca noi cu un an inainte am gasit intr-un singur loc disponibil si practic nu am avut de ales...am luat ce am gasit: frumos sau nu, ieftin sau scump...:(
Inca o parere daca nu te superi: mai bine dai mai mult la decorul unui restaurant din Moreni pt ca banuiesc ca meniul e mult sub ce e in Targoviste si iesi mai ieftin ;-)

Buna, Coditza31.

Iti multumesc si tie foarte mult pt ajutor si pentru deatliile oferite. :) Da, stiu ca va depinde foarte mult de nr de invitati ce vom alege. De aceea sper sa gasim ceva pentru cam 100 de invitati (sau chiar si mai putini). Sper sa avem noroc sa gasim ceva bun si ca pret dar si in ceea ce priveste calitatea, desi combinatia asta o gasesti cam rar in ziua de azi. Oricum suntem optimisti \:D/desi suntem abia la inceput cu organizarea.

Nu ma supar pentru sfat, stai linistita;-) Dar sa stii ca in Moreni sunt doar 3 restaurante care organizeaza nunti. Unul dintre ele este terasa si l-am exclus din start pentru ca nu vrem sa stam cu grija prognozei meteo. Al doilea este unul care pe mine personal nu ma prea incanta. Mi se pare cam mic, adik nu pare sa aiba loc suficient pentru dans, Oricum o sa aruncam o privire. Si al treilea, deja stim ca nu-l vrem pt ca s-a intresat prietena mea care se marita anul asta si mi-a spus urmatoarele: meniul pt 2010 este vreo 90 de lei, deci nu prea mare, dar exista obligatia sa le platesti ospatarii cu 150 lei de fiecare si sa cumperi bautura de la ei, sucurile la un pret foarte mare, inclusiv apa minerala. Deci, nu cred ca se merita. De aceea, ne-am orientat catre Tgv :) acum sper sa fie totul cum ne propunem.

Spor la pregatiri tuturor!>:D<

aly24
16.05.2010, 20:22:39
fetelor, stiti vreun magazin in targoviste cu accesorii pt mireasa? imi caut niste clamite, agrafe, ceva mai interesant.eu nu cunosc nici.un magazin:(

dunia
16.05.2010, 20:34:38
Acte necesare:
Buletinele (copie si originale), certificatele de nastere (copie si originale), certificate prenuptiale si o cerere de casatorie - sau ceva de genul asta (care se completeaza acolo, la starea civila)

In cazul meu, analizele au fost facute la Bucuresti, printr-o cunostinta care m-a ajutat sa le fac pe toate intr-o singura zi. Nu stiu preturile reale, am dat spaga la fiecare medic. Dupa ce aveti rezultatele analizelor mergeti cu ele la medicul de familie. Cumparati si niste timbre de la posta. Mergeti cu toate astea la medicul de familie, care completeaza certificatul prenuptial (nu costa nimic). Certificatul prenuptial e valabil, daca nu ma insel, 14 zile, deci trebuie sa aveti grija ca data de pe el sa nu fie cu mult inainte de data la care vreti sa va casatoriti.

Probabil ca daca aveti suficient timp la dispozitie cel mai bine e sa dati o fuga la medicul de familie inainte, o sa va puna la curent cu tot.

Bafta multa si fara stres!

Buna,

Pe noi medicul de familie ne-a trimis la policlinica, la planning familial pentru eliberarea certificatelor prenuptiale. Taxa este de 60 de lei de cuplu. Nu inteleg de ce este asa o realizare ca ai facut analizele intr-o singura zi, din moment ce obligatoriu este sa-ti faci doar testul VDRL (sifilis) - asa ne-a spus doctorita de la Planning familial. Noi am facut analizele joi, rezultatele ni le-au dat in aceeasi zi. Au costat in total 60 de lei.

aly24
16.05.2010, 20:43:07
dr mea de familie a transmis mamei mele s ne facem analizele la HIV si la rH.nu ii mai inteleg pe dr astia.

coditza31
17.05.2010, 15:34:34
fetelor, stiti vreun magazin in targoviste cu accesorii pt mireasa? imi caut niste clamite, agrafe, ceva mai interesant.eu nu cunosc nici.un magazin:(

Buna,
Eu mi-am luat agrafele pt par de la Merloni: exista si un magazin cu bijuterii jos si unul cu diverse accesorii inclusiv agrafe sus.
Incearca, paote ai noroc ;;)

Divanya
17.05.2010, 16:36:19
Am prins "curaj" si m am hotarat sa scriu si eu prim mesaj, cu toate ca sunt inregistrata aici de ceva timp...
Fetelor... eu fac cununia civila anul asta, iar cea religioasa la anul deci mai am ceva timp sa ma ocup de organizare... Cu toate astea exista o problema... o mare pb... Nu gasesc loc la restaurantele la care mi as fi dorit... Solarino sau Cantup... :-s Celelalte pur si simplu nu ma atrag si nu ma incanta de nici o culoare... nici pe mine si nici pe viitorul meu sot... Ne am pus speranta in restaurantul care se va deschide pe undeva pe sub podul acela dispre Aninoasa... Zona nu mi place, dar am incredere in bunul gust al patronului si sper sa amenajeze ceva frumos ( e al tipului care are si restaurantul San Marco d p Centrul vechi - asta ca sa va faceti o idee). Asa ca mai multe detalii despre pret, meniu etc nu va pot da.Cu florile si decoratiunile ptr sala am sa scap ieftin ptr ca mi le voi face la viitoarea mea cumnata care isi va deschide o astfel de firma... Bautura este luata, mai putin vinul... astept sa apara vreo promotie ceva :-"
De Biserica nu stiu nimic... ma tine pe loc restaurantul... Offf...
Iar cu cununia civila.... acum aflu si eu de la voi ca nu pot face programare decat cu 10 zile inainte.... O sa ne ducem si noi saptamana asta sa vedem ce o sa ne spuna... Dc ne va zice acelasi lucru sper sa "rezolv" mai din timp...
Pupici tuturor :*

aly24
17.05.2010, 19:32:14
Buna,
Eu mi-am luat agrafele pt par de la Merloni: exista si un magazin cu bijuterii jos si unul cu diverse accesorii inclusiv agrafe sus.
Incearca, paote ai noroc ;;)

ms mult. o sa imi fac timp sa trec pe acolo.pupici

st3fy
17.05.2010, 19:34:11
si mai e un magzazin mai spre piata - jade bijoux - are f multe bijuterii si clamute, agrafe, tiare etc.

st3fy
17.05.2010, 19:36:32
Am prins "curaj" si m am hotarat sa scriu si eu prim mesaj, cu toate ca sunt inregistrata aici de ceva timp...
Fetelor... eu fac cununia civila anul asta, iar cea religioasa la anul deci mai am ceva timp sa ma ocup de organizare... Cu toate astea exista o problema... o mare pb... Nu gasesc loc la restaurantele la care mi as fi dorit... Solarino sau Cantup... :-s Celelalte pur si simplu nu ma atrag si nu ma incanta de nici o culoare... nici pe mine si nici pe viitorul meu sot... Ne am pus speranta in restaurantul care se va deschide pe undeva pe sub podul acela dispre Aninoasa... Zona nu mi place, dar am incredere in bunul gust al patronului si sper sa amenajeze ceva frumos ( e al tipului care are si restaurantul San Marco d p Centrul vechi - asta ca sa va faceti o idee). Asa ca mai multe detalii despre pret, meniu etc nu va pot da.Cu florile si decoratiunile ptr sala am sa scap ieftin ptr ca mi le voi face la viitoarea mea cumnata care isi va deschide o astfel de firma... Bautura este luata, mai putin vinul... astept sa apara vreo promotie ceva :-"
Iar cu cununia civila.... acum aflu si eu de la voi ca nu pot face programare decat cu 10 zile inainte.... O sa ne ducem si noi saptamana asta sa vedem ce o sa ne spuna... Dc ne va zice acelasi lucru sper sa "rezolv" mai din timp...

asa am patit si noi. erau multe rezervate deja asa ca ne-am orientat spre altul. bafta!

aly24
17.05.2010, 19:37:31
si mai e un magzazin mai spre piata - jade bijoux - are f multe bijuterii si clamute, agrafe, tiare etc.
ms mult.incerc sa trec si aici, cand voi merge si la merloni.:*

coditza31
17.05.2010, 20:34:25

Si noua ne-ar fi placut Solarino in special dar am auzit aceeasi placa: "e rezervat"... dar nu ne-am proptit in acest "obstacol"; vrem sa ne casatorim atunci cand vrem si putem noi, nu cand e liber un anumit restaurant (din Noiembrie si pana in Mai erau toate libere) ;))
Chiar ieri am vorbit cu o prietena care a fost Sambata la Mariot la nunta unei prietene si mi-a spus ca totul era frumos: sala, decoruri, mancare, bautura dar... s-a plictisit ingrozitor pt ca formatia nu a stiut sa creeze atmosfera; de fapt a observat si sala decorurile tocmai pt ca nu avea ce face, altfel nu le-ar fi observat.
Intr-o sala alaturata era "Taraful din Clejani" si toata lumea era in picioare si se distra de minune; acolo probabil invitatii nu a apreciat decorul si sala.
Parerea mea e ca restaurantul este important dar este doar o parte din intreg ;;)

Divanya
18.05.2010, 13:08:58
Si noua ne-ar fi placut Solarino in special dar am auzit aceeasi placa: "e rezervat"... dar nu ne-am proptit in acest "obstacol"; vrem sa ne casatorim atunci cand vrem si putem noi, nu cand e liber un anumit restaurant (din Noiembrie si pana in Mai erau toate libere) ;))
Chiar ieri am vorbit cu o prietena care a fost Sambata la Mariot la nunta unei prietene si mi-a spus ca totul era frumos: sala, decoruri, mancare, bautura dar... s-a plictisit ingrozitor pt ca formatia nu a stiut sa creeze atmosfera; de fapt a observat si sala decorurile tocmai pt ca nu avea ce face, altfel nu le-ar fi observat.
Intr-o sala alaturata era "Taraful din Clejani" si toata lumea era in picioare si se distra de minune; acolo probabil invitatii nu a apreciat decorul si sala.
Parerea mea e ca restaurantul este important dar este doar o parte din intreg ;;)

Ca veni vorba de muzica si de formatie.... ar fi cazul sa caut de pe acum pentru la anul sau sa mai astept? Si dc da... pe cine ar trebui sa caut.. ca nu cunosc nimic in domeniul acesta, mai putin trupa de la Valahia, dar care sincer nu mi se pare ca ar face cine stie ce atmosfera...

coditza31
18.05.2010, 14:59:56
Ca veni vorba de muzica si de formatie.... ar fi cazul sa caut de pe acum pentru la anul sau sa mai astept? Si dc da... pe cine ar trebui sa caut.. ca nu cunosc nimic in domeniul acesta, mai putin trupa de la Valahia, dar care sincer nu mi se pare ca ar face cine stie ce atmosfera...

Da, ar trebui sa cauti cat mai repede posibil dar daca nu ai restaurantul stabilit nu poti decat sa aduni pareri, numere de telefoane si eventual sa afli ce tarife practica fiecare.
Noi cu un an inainte am gasit doar un singur restaurant liber iar formatie am cautat vreo 3 saptamani intens: 4-8 telefoane pe zi si...ori aveau tarife de peste 1500e (adica mult peste bugetul nostru) ori nu erau disponibili in ziua respectiva. In final, il vom avea la nunta pe Stelian Apostol care va veni cu inca 2 instrumentisti si o solista. Daca te intereseaza iti pot da PM cu nr lui de telefon.
Restul numerelor le aflasem de pe la diversi cunoscuti, de pe net sau chiar de aici: este un subiect cu formatie/solisti unde poti afla foarte multe.
Bafta multa!

st3fy
18.05.2010, 21:15:30

cauta-i pe fratii radulesti ca merita. poate ai noroc si ii gasesti liberi.

Iuca
20.05.2010, 16:42:24
Buna,

Pe noi medicul de familie ne-a trimis la policlinica, la planning familial pentru eliberarea certificatelor prenuptiale. Taxa este de 60 de lei de cuplu. Nu inteleg de ce este asa o realizare ca ai facut analizele intr-o singura zi, din moment ce obligatoriu este sa-ti faci doar testul VDRL (sifilis) - asa ne-a spus doctorita de la Planning familial. Noi am facut analizele joi, rezultatele ni le-au dat in aceeasi zi. Au costat in total 60 de lei.

Eu locuiesc in Bucuresti si medicul de familie mi-a cerut VDRL, HIV si radiografie pulmonara. Nu-i nimic daca nu intelegi ce anume e o mare realizare. De altfel, nici n-am spus ca e o "mare realizare" :))

dunia
21.05.2010, 08:34:37
Eu locuiesc in Bucuresti si medicul de familie mi-a cerut VDRL, HIV si radiografie pulmonara. Nu-i nimic daca nu intelegi ce anume e o mare realizare. De altfel, nici n-am spus ca e o "mare realizare" :))
Dar nici eu nu am spus o "mare realizare"... in fine, mi s-a parut ciudat, pentru ca obtinerea certificatului prenuptial in cazul meu s-a facut fara niciun stress, fara prea mare efort si intr-un timp foarte scurt. Intr-adevar, nu am luat in considerare faptul ca la Bucuresti se pot cere si alte analize si ca este cu totul alta procedura de obtinere a certificatului... Inseamna ca noi la Targoviste suntem mult mai norocoase din acest punct de vedere.

Va pup!

balerina
21.05.2010, 12:06:48
fetelor cum vi se pare 2 milioane pe ora petru filmat la nunta? mie mi s-a parut cam mult avind in vedere ca o sa se filmeze minim 2 ore ,o sa faca si ceva poze si apoi o sa platesc si 2 meniuri la restaurant pentru cei care filmeaza i total cam300 euro:O voi cit platiti pentru cameraman?

coditza31
21.05.2010, 12:46:34
fetelor cum vi se pare 2 milioane pe ora petru filmat la nunta? mie mi s-a parut cam mult avind in vedere ca o sa se filmeze minim 2 ore ,o sa faca si ceva poze si apoi o sa platesc si 2 meniuri la restaurant pentru cei care filmeaza i total cam300 euro:O voi cit platiti pentru cameraman?

Buna,
Poate nu ai inteles tu bine: poate a vrut sa spuna ca o sa va dea un DVD/CD cu 2 ore din nunta dar el o sa filmeze toata nunta si o sa scoata doar momentele mai importante...nu stiu ce sa zic, nu am mai auzit de cu taxare/ora...
Noua ne ia 15 mil (si normal ca o sa le dam si meniuri) pentru filmat de pe la 13 pana dimineata la 6, filmat+poze.
Mai cauta, mai intereseaza-te. Bafta! %%-

coditza31
21.05.2010, 13:08:38
[QUOTE=Divanya;3297477]

Ti-ai luat rochia de la avatar sau vrei sa ti-o iei?
Nu stiu daca ai vazut sau nu, dar o are o miresica de vanzare la "bazar"; e superba, pusesem si eu ochii pe ea dar nu ii place lui asa ca am renuntat. :-<

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=28152&page=1

aly24
21.05.2010, 17:00:15

atat imi ia si mie pt filmat o firma din tgv.:*

balerina
21.05.2010, 21:29:25
Buna,
Poate nu ai inteles tu bine: poate a vrut sa spuna ca o sa va dea un DVD/CD cu 2 ore din nunta dar el o sa filmeze toata nunta si o sa scoata doar momentele mai importante...nu stiu ce sa zic, nu am mai auzit de cu taxare/ora...
Noua ne ia 15 mil (si normal ca o sa le dam si meniuri) pentru filmat de pe la 13 pana dimineata la 6, filmat+poze.
Mai cauta, mai intereseaza-te. Bafta! %%-
coditza am inteles f bine,2 milioane pe ora si 2 lei poza,normal ca oamenii trebuie sa si manince,nu asta e problema .eu ma gindeam tot asa sa filmeze brut si apoi sa faca un dvd,caseta etc dar daca ei filmeaza 5-6 ore ce ma fac ca platesc cit nu face,si altfel stau mereu sa ii spun filmeaza acum....stop hai acum iar etc,da cred ca o sa caut pe altcineva

coditza31
22.05.2010, 10:32:42
coditza am inteles f bine,2 milioane pe ora si 2 lei poza,normal ca oamenii trebuie sa si manince,nu asta e problema .eu ma gindeam tot asa sa filmeze brut si apoi sa faca un dvd,caseta etc dar daca ei filmeaza 5-6 ore ce ma fac ca platesc cit nu face,si altfel stau mereu sa ii spun filmeaza acum....stop hai acum iar etc,da cred ca o sa caut pe altcineva

*:-) pai solutia e foarte simpla: cauti altii care sa faca cum vrei tu si sa nu iti ia pielea de pe tine $-)
vrei sa-ti dau PM cu cei pe care ii am eu?

pionescu88
22.05.2010, 11:33:35

De ce ti se pare mult 300 euro pentru un pachet foto-video?
E adevarat ca rezultatul conteaza si depinde pe cine ai angajat dar gindestete ca doar cu asta ramii din toata nunta.
Cit ai dat pe rochia de mireasa ? O mai imbraci dupa nunta ?
Cit ai platit formatia sau dj-ul ? Ii mai ai dupa nunta ?
Aranjamentele cit costa ? Le iei acasa dupa nunta ?
Vezi toti se vaita ca sunt scumpe serviciile foto-video dar nimeni nu se intreaba cit costa aparatura , cit se munceste dupa nunta la fotografii si filmare !
Sunt fel si fel de prestatori in domeniu dar daca vrei ceva placut nu cred ca serviciile foto-video
sunt cele la care sa faci economie !

balerina
22.05.2010, 14:38:12
De ce ti se pare mult 300 euro pentru un pachet foto-video?
E adevarat ca rezultatul conteaza si depinde pe cine ai angajat dar gindestete ca doar cu asta ramii din toata nunta.
Cit ai dat pe rochia de mireasa ? O mai imbraci dupa nunta ?
Cit ai platit formatia sau dj-ul ? Ii mai ai dupa nunta ?
Aranjamentele cit costa ? Le iei acasa dupa nunta ?
Vezi toti se vaita ca sunt scumpe serviciile foto-video dar nimeni nu se intreaba cit costa aparatura , cit se munceste dupa nunta la fotografii si filmare !
Sunt fel si fel de prestatori in domeniu dar daca vrei ceva placut nu cred ca serviciile foto-video
sunt cele la care sa faci economie !
scuze daca deranjez pe cineva...eu judec asa,nu mi se pare mult 300 de euro daca in banii acestia intra un dvd-caseta cu mamentele cele mai importante ale evenimentului,si cu alt cd cu poze,mi se pare chiar rezonabil,asta ar insemna ca respectivul sa filmeze iar apoi sa prelucreze materialul si sa rezulte ceva frumos,insa mie mi s-a spus 2mil ore de filmare ,adica filmez asa cum o fi mai fac un generic si gatace-o iesi o iesi
inca nu am angajat pe nimeni eram doar in cautari,insa stiu destul de bine cit costa o camera de filmat si mi se pare absurd sa vrei 50 de euro pe ora ca sa filmezi,eu muncesc destul de mult pentru banii acestia si ii castig in mai multe zile nu intr-o ora
ca sa iti raspund la celelalte intrebari,rochia care o voi avea nu a costat f mult iar apoi o voi face cadou cuiva care o sa aiba nevoie de ea,aranjamentele o sa mi le fac singura pentru a mai economisi ceva bani,iar filmul si pozele sunt intr-adevar amintirile care ne ramin peste ani,insa asta nu inseamna ca cei care se ocupa cu aceste lucruri sa ceara cit nu face-repet asta e doar parerea mea nu vreau sa supar pe nimeni,in definitiv ei cer daca imi convine dau daca nu nu,in cazul acesta nu
coditza multumesc mult dar deja a vorbit nasul cu altcineva si cred ca vom ramine la aceasta alegere

pionescu88
22.05.2010, 16:43:20
[QUOTE=balerina;3309254]scuze daca deranjez pe cineva.....

Nu deranjezi pe nimeni .
Tu stii ce oferte ai gasit, dar 300 euro nu e mult deloc pentru servicii foto-video.

mrenescu
23.05.2010, 06:34:35
Buna dragele mele,

Ieri ne-am fixat si noi data nuntii dupa ce am incheiat contractul la restaurant. Va urmarersc de ceva vreme pentru ca sfaturile si sugestiile voastre sunt foarte bune.

Cum eu mai am un an pana la nunta in momentul de fata doar ma informez.

Coditza, tu ai nunta chiar la acelasi restaurant. Abia astept sa-mi spui impresii dupa nunta.

coditza31
23.05.2010, 19:39:30
Buna dragele mele,

Ieri ne-am fixat si noi data nuntii dupa ce am incheiat contractul la restaurant. Va urmarersc de ceva vreme pentru ca sfaturile si sugestiile voastre sunt foarte bune.

Cum eu mai am un an pana la nunta in momentul de fata doar ma informez.

Coditza, tu ai nunta chiar la acelasi restaurant. Abia astept sa-mi spui impresii dupa nunta.

Bine ai venit! >:D<

Mai am 3 luni pana o sa-ti pot spune impresiile despre restaurant dar cu siguranta ti le voi impartasi cu drag.

aly24
24.05.2010, 08:45:14
buna fetelor. aveti idee cu cat timp inainte tb sa vb la un depozit pt bauturi? azi incercam sa ajungem si noi la depozitele de sus de la pavcom.sa vedem ce rezolvam.spor la pregatiri fetelor

mrenescu
24.05.2010, 15:01:17
Bine ai venit! >:D<

Mai am 3 luni pana o sa-ti pot spune impresiile despre restaurant dar cu siguranta ti le voi impartasi cu drag.

Multumesc pentru primire. Chiar daca mai sunt 3 luni tot imi va folosi experienta voastra.

mrenescu
25.05.2010, 08:35:58
Fetele am o intrebare: voi ce formatie ati contractat pentru nunta, cu cat timp inainte ati incheiat contractul si cat v-a costat ( macar orientativ). Mie toata lumea imi zice ca trebuie sa contractam formatia tot cu un an inainte pentru ca altfel nu se stie daca mai gasim.:-\

pionescu88
25.05.2010, 17:38:22
Fetele am o intrebare..........

eu iti recomand sa iti rezervi si serviciile foto tot cu un an inainte .
ambele rezervari sa le faci cu contract ferm sa fi sigura ca nu iti majoreaza preturile ....:)>-

coditza31
25.05.2010, 20:14:03
Fetele am o intrebare: voi ce formatie ati contractat pentru nunta, cu cat timp inainte ati incheiat contractul si cat v-a costat ( macar orientativ). Mie toata lumea imi zice ca trebuie sa contractam formatia tot cu un an inainte pentru ca altfel nu se stie daca mai gasim.:-\

Au dreptate: daca vrei formatie, trebuie sa o cauti de pe acum. Dj gasesti si mai incolo :D
Noi dam 50 mil. :(

ally_eu
25.05.2010, 20:31:54
Buna! Se pare ca avem nunta in aceeasi zi! La ce restaurant faci? Eu la fostul Valentino.
Inca nu am stabilit detaliile cu fotograful meu, dar a fost la botezul nepoatei mele si mi-a placut ce a iesit din mana lui. Pe sora mea a costat-o 5 mil filmatul, poze plus poze imprimate si album foto. Sper ca pe mine sa nu ma duca mai mult de 10 mil, avand in vedere ca o sa filmeze mai mult si vreau multe poze!
Mai cauta cameraman. Sigur gasesti ceva mai ieftin! Bafta!

mrenescu
25.05.2010, 20:39:34
Au dreptate: daca vrei formatie, trebuie sa o cauti de pe acum. Dj gasesti si mai incolo :D
Noi dam 50 mil. :(

Multumesc mult pentru raspunsuri. Coditza, ma gandeam eu ca e o suma mare :(. Ufff...poate optam pentru dj panala urma desi viitorul meu sot zice ca nunta fara lautari nu e nunta.
In ceea ce priveste partea de foto, mi-au placut foarte mult fotografiile facute de un baiat din Targoviste ( s-a mai discutat despre el pe forum) si cred ca-i voi trimite un e-mail sa-mi faca o oferta.

Oare sunt singura mireasa din 2011 din Targoviste?:-\Voi toate faceti pasul in 2010 si eu raman singurica pe aici :-p

Edyza
26.05.2010, 13:19:45
Multumesc mult pentru raspunsuri. Coditza, ma gandeam eu ca e o suma mare :(. Ufff...poate optam pentru dj panala urma desi viitorul meu sot zice ca nunta fara lautari nu e nunta.
In ceea ce priveste partea de foto, mi-au placut foarte mult fotografiile facute de un baiat din Targoviste ( s-a mai discutat despre el pe forum) si cred ca-i voi trimite un e-mail sa-mi faca o oferta.

Oare sunt singura mireasa din 2011 din Targoviste?:-\Voi toate faceti pasul in 2010 si eu raman singurica pe aici :-p

Buna, Mrenescu :*
Nu esti singura miresica de 2011. Sunt si eu pe aici, dar din lipsa de timp in ultima perioada doar am citit din cand in cand pe forum. Nici acum nu am prea mult timp. Dar cred ca o sa vb mult cu tine de acum inainte :D sa ne sfatuim una pe cealalta, daca doresti...

Te pup.:*

floriana_afv
26.05.2010, 15:56:43
fetelor vreau sa va spun ca astazi am fost la proba la coafat...si sunt ff incantata..mi-a iesit mai frumos decat imi imaginam eu...din pacate nu am facut poze..sper sa iasa asa si in ziua nuntii :)
buna!unde te-ai coafat?

floriana_afv
26.05.2010, 15:59:25
Multumesc! :* Am mai spus ca eu ii recomand din tot sufletul pe cei de la medialux. Sunt adevarati profesionisti din toate punctele de vedere.
superb videoclipul!sunteti foarte frumosi amandoi,dar tu parca erai desprinsa din povesti!poti sa-mi spui mai multe despre cei de la medialux(unde ii gasesc,preturi etc)?

floriana_afv
26.05.2010, 16:03:16
buna fetelor sunt si eu noua pe aici,ma primiti si pe mine?
bine ai venit!bineinteles ca te primim!

floriana_afv
26.05.2010, 16:07:02
sal!eu platesc 1,5 mil pe ora de filmat (vreo 4,5-5 ore) si mi s-a parut destul de rezonabil.mie mi-au cerut cu tot cu poze,filmat si album 20 milioane.nu stiu dak e mult sau putin,dar mi-a placut ce mi-au aratat.

larryssa83
26.05.2010, 16:52:59
superb videoclipul!sunteti foarte frumosi amandoi,dar tu parca erai desprinsa din povesti!poti sa-mi spui mai multe despre cei de la medialux(unde ii gasesc,preturi etc)?
Buna...si multumesc...nu am mai intrat de mult pe aici :)
Despre cei de la Medialux pot sa iti spun ca sunt adevarati profesionisti. noi am fost mai mult decat multumiti de ei. Pachetul nostru a cuprins: 3 Dvd-uri cu nunta, Videoclipul nuntii, Un album foto digital (nu photobook), 100 de poze prelucrate si printate de ei. S-a filmat cu 2 camere absolut toata nunta si ne-au oferit cadou cele 12 casete cu filmarea bruta. Acest pachet a fost 2200 de Euro. In plus le-am asigurat cazarea, masa si am platit transportul. Au venit de la Oradea dar din cate am auzit nu mai fac deplasari in tara.
Daca mai ai si alte intrebari iti voi raspunde cu placere :*

larryssa83
26.05.2010, 16:57:01
Fetelor vreau sa va urez la toate sa aveti nunta asa cum ati visat-o. O sa va urmaresc mai des si poate va pot ajuta cu cate ceva :*

mrenescu
27.05.2010, 17:07:22
Nu esti singura miresica de 2011. Sunt si eu pe aici, dar din lipsa de timp in ultima perioada doar am citit din cand in cand pe forum. Nici acum nu am prea mult timp. Dar cred ca o sa vb mult cu tine de acum inainte :D sa ne sfatuim una pe cealalta, daca doresti...

Ufff, ce bine ca nu raman singurica :))

Edytza voi la ce restaurant aveti nunta?

mrenescu
27.05.2010, 17:11:29
Fetelor vreau sa va urez la toate sa aveti nunta asa cum ati visat-o. O sa va urmaresc mai des si poate va pot ajuta cu cate ceva :*

Larryssa83, cred ca nu e nimeni din subiectul asta care sa nu va fi admirat pozele si videoclipul. Si mie mi-au placut foarte mult. Sunt deosebite. Din pacate medialux este muuuult peste bugetul meu asa ca voi incerca sa gasesc o alternativa. Ma bucur ca ramai alaturi de noi. Tuturor ne foloseste cate un sfat din cand in cand de la cele care au facut deja marele pas.

gabi_myx_mail
27.05.2010, 17:12:44
Fetelor, mi-am rezolvat si eu foto-video pentru cununia civila, sunt foarte incantata de ce am vazut ;))

Edyza
27.05.2010, 17:55:43
Ufff, ce bine ca nu raman singurica :))

Edyza voi la ce restaurant aveti nunta?

Paaaai, momentan am vazut doar 3, din lipsa de timp, adica: Iazul Morilor (care nu prea mi-a placut), Dambovita (care e dragut, dar stalpii aceia ne cam incurca) si Continental care m-a incantat cel mai mult pt ca are peretii verzi si perdele/ draperii orange. Si eu vreau neaparat decor cu verde. E culoarea mea preferata =P~ Chiar am vazut pe net o poza cu un restaurant in combinatia asta orange - verde si mi se pare ok.

Am mai vrea sa vedem Casa Domneasca si Cantup, desi am inteles ca ultimul ar cam fi ocupat :-s dar o sa intrebam si acolo. Noua ne este putin mai greu pt ca lucram in Bucuresti si o sa mai putem sa revenim in Tgv abia la inceputul lunii iunie cand speram sa si inchiriem:-"

Am vazut ca deja ai restaurant =D> Felicitari! Ati fost mai rapizi :D Din cate mi-au spus fetele pe-aici, meniul ar fi fost 120 lei in 2009... Pot sa te intreb cum arata? Sau ce v-a atras la el? Chiar daca este un pic peste bugetul nostru, cine stie ce o sa alegem in final. O sa cantarim foarte bn toate variantele, tinand cont de raportul pret-calitate.

Si in rest, foto, video, formatie / dj? Ati inceput sa va interesati?

Astept raspunsul tau. Mersi :*

Edyza
27.05.2010, 18:01:06
Rugaminte ^:)^

Dintre miresicile care faceti nunta anul acesta sau ati vacut deja, puteti va rog sa impartasiti ceva mai multe pareri despre urmatoarele restaurante (cum arata, meniu, personal, servire, decor etc):

Cantup
Casa Domneasca
Iazul Morilor
Continental
Dambovita

Am mai citit cate ceva pe forum si o sa incerc sa recites, dar as vrea mai multe detalii daca se poate pt ca imi dorsc sa fac o alegere buna. iar atunci cand ma duc sa vad un restaurant sau altul, faptul ca imi place cum arata nearanjat pt nunta poate sa ma induca in eroare. de asta va cer ajutorul >:D<

Multumesc anticipat! Va pup :*

Edyza
27.05.2010, 18:10:53

Dintre miresicile care faceti nunta anul acesta sau ati vacut deja, puteti va rog sa impartasiti ceva mai multe pareri despre urmatoarele restaurante (cum arata, meniu, personal, servire, decor etc):

Cantup
Casa Domneasca
Iazul Morilor
Continental
Dambovita

Am mai citit cate ceva pe forum si o sa incerc sa recites, dar as vrea mai multe detalii daca se poate pt ca imi dorsc sa fac o alegere buna. iar atunci cand ma duc sa vad un restaurant sau altul, faptul ca imi place cum arata nearanjat pt nunta poate sa ma induca in eroare. de asta va cer ajutorul >:D<

Completez :D

As mai dori pareri si detalii despre Mondial. SI inca o intrebare adresata mai ales miresicilor care vor avea sau au avut nunta la Continental: de ce spuneti ca patronul e ciudat? Cand am fost sa vedem restaurantul, nu era acolo, mi s-a dat un nr de telefon si urmeaza sa-l sun cand voi putea ajunge in Tgv. Si as vrea sa ma pregatesc sufleteste :-SS

Mersic

st3fy
27.05.2010, 20:41:44

Cantup
Casa Domneasca
Iazul Morilor
Continental
Dambovita

eu am la continental peste o luna. detalii mai multe dupa. meniul e 105 lei 4 feluri, tort si 2 cafele. am fost anul trecut la o nunta acolo si mancarea a fost f buna, servirea ok (chelnerii se platesc separat cu 1 meniu).
daca mai ai intrebari spune-le

st3fy
27.05.2010, 20:45:35
Completez :D

As mai dori pareri si detalii despre Mondial. SI inca o intrebare adresata mai ales miresicilor care vor avea sau au avut nunta la Continental: de ce spuneti ca patronul e ciudat? Cand am fost sa vedem restaurantul, nu era acolo, mi s-a dat un nr de telefon si urmeaza sa-l sun cand voi putea ajunge in Tgv. Si as vrea sa ma pregatesc sufleteste :-SS

Mersic

ne era vorba de patron ci de administrator. e cam ciudat in sensul ca nu e un om sociabil cu care sa te intinzi la barfe. vorbeste putin si nu da detalii multe fara sa intrebi tu. asa ca fa-ti o lista cu intrebari. bafta!

larryssa83
27.05.2010, 21:16:23
Larryssa83, cred ca nu e nimeni din subiectul asta care sa nu va fi admirat pozele si videoclipul. Si mie mi-au placut foarte mult. Sunt deosebite. Din pacate medialux este muuuult peste bugetul meu asa ca voi incerca sa gasesc o alternativa. Ma bucur ca ramai alaturi de noi. Tuturor ne foloseste cate un sfat din cand in cand de la cele care au facut deja marele pas.
Multumesc !
Sunt sigura ca veti gasi fotografi foarte buni si la preturi mai mici. Mie nu mi-a permis timpul (nu eram in tara si totul se facea prin telefon) sa caut. Important este sa stiti foarte bine ce vreti si sa nu ezitati sa le puneti ce asteptari aveti. Sa va prelucreze pozele cat pot ei de bine, sa se puna accentul pe voi doi (noi asta am vrut) etc..
O sa va urmaresc si cand este nevoie o sa scriu :*

mrenescu
28.05.2010, 08:21:06
Paaaai, momentan am vazut doar 3, din lipsa de timp, adica: Iazul Morilor (care nu prea mi-a placut), Dambovita (care e dragut, dar stalpii aceia ne cam incurca) si Continental care m-a incantat cel mai mult pt ca are peretii verzi si perdele/ draperii orange. Si eu vreau neaparat decor cu verde. E culoarea mea preferata =P~ Chiar am vazut pe net o poza cu un restaurant in combinatia asta orange - verde si mi se pare ok.

Am mai vrea sa vedem Casa Domneasca si Cantup, desi am inteles ca ultimul ar cam fi ocupat :-s dar o sa intrebam si acolo. Noua ne este putin mai greu pt ca lucram in Bucuresti si o sa mai putem sa revenim in Tgv abia la inceputul lunii iunie cand speram sa si inchiriem:-"

Am vazut ca deja ai restaurant =D> Felicitari! Ati fost mai rapizi :D Din cate mi-au spus fetele pe-aici, meniul ar fi fost 120 lei in 2009... Pot sa te intreb cum arata? Sau ce v-a atras la el? Chiar daca este un pic peste bugetul nostru, cine stie ce o sa alegem in final. O sa cantarim foarte bn toate variantele, tinand cont de raportul pret-calitate.

Buna,

Am ales restaurantul asa repede de frica:-p pentru ca am mai avut o tentativa de a ne fixa nunta pentru anul acesta si gandindu-ne sa facem asta prin decembrie, cu un an inainte, am avut surpriza sa nu mai gasim absolut nimic liber. Atunci am vazut si Italian Life si ne-a placut rau pentru ca avea muuult loc de dans. In plus, ne-a dorit sa fie nunta in luna iunie si asa am si fixat-o :x. Sa stii ca Italian Life mai avea disponibile doua date in iunie, 4 si 25. Cum pe 25 e deja post, ar ramane data de 4.

In privinta meniului, patronul ne-a aratat meniurile de anul asta. Ne-a spus ca s-ar mai putea sa fie o variatie de preturi dar mica. Oricum meniurile erau intre 90 si 160 RON, in functie de ce iti doreai. Noi am ales unul de 115, cu patru feluri. Bauturile si dulciurile sunt in sarcina noastra. Pentru chelneri nu este o plata separata pentru meniuri ci doar bacsis daca vrei sa le lasi.

Referitor la celelalte restaurante, noi am vazut mai multe inainte de a ne decide. Am vazut Valahia si nu ne-a placut ca era dispus cumva ciudat ( ca un dreptunghi ingust) si cu doi stalpi grosi pusi aiurea in mijlocul ringului de dans. Am vazut Cantup si arata prea a cantina. Avea insa spatiu suficient. Am vazut si vechiul restaurant Mondial si ni s-a parut mic. Casa veche o stiam dar era prea mica pentru cati oameni credem noi ca vom avea. Am vazut apoi Italian Life si ne-a ramas inima la el. Aproape doi ani mai tarziu am semnat contractul.

Acum sunt in cautare de oferta de foto-video, decoratiuni, si inca n-am decis daca vom avea formatie sau dj.

mrenescu
28.05.2010, 08:22:02
Erata: A se inlocui restaurantul Mondial cu Dambovita, La Dambovita am fost de fapt.

mrenescu
28.05.2010, 08:24:47
Noua ne este putin mai greu pt ca lucram in Bucuresti si o sa mai putem sa revenim in Tgv abia la inceputul lunii iunie cand speram sa si inchiriem:-"

Si noi locuim tot in Bucuresti si am facut drumul special la Targoviste chiar weekendul trecut

larryssa83
28.05.2010, 15:18:13

Si eu am fost sambata la o nunta unde peretii au fost orange cu verde iar aranjamentul salii a fost cu verde si alb...a aratat superb:)

floriana_afv
29.05.2010, 22:07:27
Multumesc frumos pentru urari Monica Iti trmitem pupici atat eu cat si bebe :* :*
buna georgiana!am avut o mare surpriza cand ti-am vazut profilul deoarece te cunosc,ba chiar am fost la tine la nunta!acum si eu stau in sarbi(ba chiar sunt vecina cu soacra ta).poate ca ma vei recunoaste si tu.oricum nu imi mai aminteam exact rochita ta,dar vazand pozele,mi-am reamintit cat de frumoasa ai fost,iar rpchia a fost superba.
oricum ati fost niste scumpi,atat tu cat si Iulica.pup pe amandoi si va astept la nunta mea!

floriana_afv
29.05.2010, 22:14:25

Cantup
Casa Domneasca
Iazul Morilor
Continental
Dambovita

din lista enumerata,numai despre Cantup iti pot da detalii.acolo am eu nunta si pot sa-ti spun ca sunt foarte multumita de tot:salile arata absolut superb,mancarea este foarte buna,servirea la fel...de fapt,nu am auzit pe nimeni care sa se planga de acest restaurant.

floriana_afv
29.05.2010, 22:18:51
am facut si eu proba de machiaj ieri si am facut si programarea la irina burevschi. v-o recomand cu incredere, mie mi-a placut ce a iesit, foloseste produse de calitate si machiajul a rezistat f mult
salut!si mie mi-a recomandat-o cei de la decoratiuni pe irina burevschi si as vrea sa stiu cu cat timp inainte te-ai programat pt proba?eu am nunta pe 24 iulie.

floriana_afv
29.05.2010, 22:30:19
fetelor eu o sa fac nunta in micro3 la un restaurant care nu e inca gata,dar se va deschide pina atunci
cu pregatirile se ocupa mai mult sotul meu ca ci eu nu prea am timp
puteti sa-mi spuneti unde ati gasit invitatii mai ieftine?
eu mi le-am comandat de pe net,sunt destul de simple,dar noua ne-au placut la nebunie.au costat cu totul(110 bucati+transport)190 lei.iti atasez poze.daca vrei detalii,da-mi un PM.

st3fy
30.05.2010, 07:52:23
salut!si mie mi-a recomandat-o cei de la decoratiuni pe irina burevschi si as vrea sa stiu cu cat timp inainte te-ai programat pt proba?eu am nunta pe 24 iulie.

bunA. m-am programat chiar in ziua in care am facut proba la ea. cred ca o luna jumate inaint de nunta. dar nu e o problema ca machiajul dureza 1hjumate si are timp de mai multe in ziua aia.

st3fy
30.05.2010, 08:50:49
am ridicat si noi verighetele si au iesit perfect.

larryssa83
30.05.2010, 10:15:34
Felicitari!! Sunt foate frumoase :) Sa va aduca numai fericire! De unde le-ati luat?

gabi_myx_mail
30.05.2010, 12:14:14
eu mi le-am comandat de pe net,sunt destul de simple,dar noua ne-au placut la nebunie.au costat cu totul(110 bucati+transport)190 lei.iti atasez poze.daca vrei detalii,da-mi un PM.

foarte frumoase, da-mi si mie un PM, te rog ;;)

gabi_myx_mail
30.05.2010, 12:14:47

chiar au iesit superbe, sa le purtati fericiti pana la adanci batraneti ;;)

larryssa83
30.05.2010, 13:17:18
Foarte frumoase invitatiile :)

st3fy
30.05.2010, 21:00:48
Felicitari!! Sunt foate frumoase :) Sa va aduca numai fericire! De unde le-ati luat?

mersi la fel. de la victoria gold le-am luat.

st3fy
30.05.2010, 21:01:27
chiar au iesit superbe, sa le purtati fericiti pana la adanci batraneti ;;)

mersi la fel:*

st3fy
30.05.2010, 21:05:34

f frumoase. sa va aduca multi invitati.

aly24
31.05.2010, 09:00:17
fetelor, cum stati cu pregatirile? unde va coafati?

mrenescu
01.06.2010, 10:13:01
Eu sunt in cautare de verighete, foto, video si cel mai probabil DJ.
Mi-au placut foarte mult niste verighete Sabrini, iubitului meu la fel dar au numai un magazin in Bucuresti si ala tocmai in Berceni. Cred ca astazi imi iau viitorul sot de o toarta si facem o incursiune in Obor poate gasim acelasi model.

fluieraru_mihaela
01.06.2010, 11:24:41
buna....eu mai am un picut si fac un anisor de la fericitul eveniment...si parca as vrea sa mai trec iar si iar prin emotiile de atunci...prin acelasi stres.....prin tot tot.....bineinteles...tot cu al meu sotior...nu cu altul...ne e asa de b ine casatoriti....k daca am fi stiut mai devreme cat e de bine casatoriti...ne-am fi luat mai devreme...:))...in fine...sa nu va plictisesc...pentru cine are nevoie de un sfat...sau are ceva nelamuriri...ma gasiti aici.....app....am si un cameraman ideal...nu ia nici foarte mult....si nici nu iti ia pielea de pe tine la pret.....noi am fost foarte multumiti....dam si dvd-uri dak e sa vedeti cu ochisorii vostri ce si cum.....si multe alte detalii...in fine...cu tot ce va putem ajuta...atat eu cat si sotu...va stam la dispozitie...pupici si sa aveti o nunta cat mai frumoasa......

dunia
01.06.2010, 13:33:26
A trecut si nunta mea! Nu-mi vine sa cred ca s-a terminat totul...pregatiri, emotii... Am avut o nunta de vis, totul a fost perfect, pana si vremea a tinut cu noi. A inceput sa ploua exact dupa sedinta foto, dupa ce am intrat in biserica...

Multumesc fetelor de pe miresici care m-au ajutat foarte mult in pregatirea acestui eveniment.

Aici aveti un link cu cateva pozici:

http://picasaweb.google.ro/ang.gabi/AlexGabi#

Va pup!

mrenescu
01.06.2010, 14:04:22
A trecut si nunta mea! Nu-mi vine sa cred ca s-a terminat totul...pregatiri, emotii... Am avut o nunta de vis, totul a fost perfect, pana si vremea a tinut cu noi. A inceput sa ploua exact dupa sedinta foto, dupa ce am intrat in biserica...

Multumesc fetelor de pe miresici care m-au ajutat foarte mult in pregatirea acestui eveniment.

Va pup!

Casa de piatra Dunia! Sa fiti fericiti si sa vi se indeplineasca toate dorintele.

coditza31
01.06.2010, 18:22:19

Va pup!

Casa de piatra! Sa va iubiti mult! Ati fost foarte frumosi amandoi, se vede ca v-ati bucurat de fiecare moment, felicitari! Decorurile si tortul au fost faine :A

Am si eu cateva intrebari: de unde ai luat tortul, palarioara, pantofiorii (imi pare ca seara ai avut unii mai josi) si cat a costat jumbo-ul cu petale de trandafiri (erau naturale, nu?) :-"

Edyza
01.06.2010, 18:36:45
eu am la continental peste o luna. detalii mai multe dupa. meniul e 105 lei 4 feluri, tort si 2 cafele. am fost anul trecut la o nunta acolo si mancarea a fost f buna, servirea ok (chelnerii se platesc separat cu 1 meniu).
daca mai ai intrebari spune-le

Mersi pt info, St3fy :) Din cate imi spui, Continentalul ar parea o alegere buna ;-)
Noi intentionam sa luam un meniu cu doar trei feluri in ideea ca ar fi suficiente, dar si ieftine. Ma gandesc ca fiind tot timpul pe masa diverse "chestii de rontait", invitatii nici nu se vor mai uita la un al patrulea fel la cat de plini vor fi :D Acum nu stiu exact daca asta vom alege, depinde si ce meniu va fi disponibil.
Exista posibiltatea de a-ti combina compozitia felurilor sau sunt feluri impuse si tu hotarasti daca vrei 3 sau 4? Exista taxa pentru ce aduci de acasa?
Sa inteleg ca tortul ti-l fac tot ei? E inclus in meniu? Sau e optional si poti sa-l comanzi in alta parte?
Si inca ceva: cati invitati o sa ai sai cati chelneri sunt alocati? Si cu cat timp inainte ti-ai facut rezevarea?

Sper ca nu te-am stresat (prea tare) cu atatea intrebari, dar am inceput si noi sa simtim emotiile si "febra" pregatirilor pt nunta si ne batem capul cu tot felul de detalii :-BDorim sa iasa totul perfect si sa facem numai alegeri potrivite :)

Mersi anticipat :)

Edyza
01.06.2010, 18:38:40
ne era vorba de patron ci de administrator. e cam ciudat in sensul ca nu e un om sociabil cu care sa te intinzi la barfe. vorbeste putin si nu da detalii multe fara sa intrebi tu. asa ca fa-ti o lista cu intrebari. bafta!

#:-Sma speriasem, credeam ca e ceva de rau. mersi pt sfat :* deja am o lista cu un milion de intrebari luate tot de pe forum :D

coditza31
01.06.2010, 18:39:47
fetelor, cum stati cu pregatirile? unde va coafati?

Noi stam foarte bine pentru ca am vrut sa luam totul din timp si pentru a ne fi mai usor cu banii si pentru a nu sta cu stres pana in ultimul moment. Am luat imbracamintea, incaltamintea, bijuteriile, verighetele, marturiile, invitatiile... A mai ramas doar ce putem face doar in ultima saptamana: bauturi, racoritoare, fructe, tort, acte...
Cred ca am gasit si coafeza: o fata care e in concediu maternal si mai face cand are timp--m-a facut sambata pt o nunta si mi-a placut. :-"
Pentru machiaj astept urmatoarea nunta ca sa fac o proba la Irina B.--wk asta nu a putut.:-<

Edyza
01.06.2010, 19:11:29
Buna,

Am ales restaurantul asa repede de frica:-p pentru ca am mai avut o tentativa de a ne fixa nunta pentru anul acesta si gandindu-ne sa facem asta prin decembrie, cu un an inainte, am avut surpriza sa nu mai gasim absolut nimic liber. Atunci am vazut si Italian Life si ne-a placut rau pentru ca avea muuult loc de dans. In plus, ne-a dorit sa fie nunta in luna iunie si asa am si fixat-o :x. Sa stii ca Italian Life mai avea disponibile doua date in iunie, 4 si 25. Cum pe 25 e deja post, ar ramane data de 4.

In privinta meniului, patronul ne-a aratat meniurile de anul asta. Ne-a spus ca s-ar mai putea sa fie o variatie de preturi dar mica. Oricum meniurile erau intre 90 si 160 RON, in functie de ce iti doreai. Noi am ales unul de 115, cu patru feluri. Bauturile si dulciurile sunt in sarcina noastra. Pentru chelneri nu este o plata separata pentru meniuri ci doar bacsis daca vrei sa le lasi.

Referitor la celelalte restaurante, noi am vazut mai multe inainte de a ne decide. Am vazut Valahia si nu ne-a placut ca era dispus cumva ciudat ( ca un dreptunghi ingust) si cu doi stalpi grosi pusi aiurea in mijlocul ringului de dans. Am vazut Cantup si arata prea a cantina. Avea insa spatiu suficient. Am vazut si vechiul restaurant Mondial si ni s-a parut mic. Casa veche o stiam dar era prea mica pentru cati oameni credem noi ca vom avea. Am vazut apoi Italian Life si ne-a ramas inima la el. Aproape doi ani mai tarziu am semnat contractul.

Acum sunt in cautare de oferta de foto-video, decoratiuni, si inca n-am decis daca vom avea formatie sau dj.

Mersi mult pt raspuns si parerile tale despre restaurante:)
As vrea sa te intreb daca se impune vreo taxa pentru ce aduci de acasa. Din cate mi-am dat seama, taxele astea pentru ce aduci "se poarta" mai mult in Bucuresti, din fericire #:-SNu pare prea scump meniul. Si mi se pare ok si faptul ca poti sa lasi cat vrei chelnerilor. Cati invitati ai si cati chelneri se aloca? Iti asigura ei decorul sau trebuie sa angajezi separat o firma? Din ce ai scris mai sus as putea sa presupun ca nu se ocupa tot ei si de asta...
Noi nici acum nu am reusit sa inchiriem din motive financiare pentru ca asteptam niste bani si se pare ca vor mai intarzia sa apara, din pacate :-<Sper ca atunci cand ii vom avea (luna asta) sa nu fie prea tarziu... Incercam sa nu ne stresam, totusi si sa ne pastram optimismul. Din 3 luni (adica mai, iunie si iulie) speram sa gasim si noi macar o data la un restaurant care sa ne placa ;;)

Sa ma anunti si pe mine, te rog, daca gasesti ceva foto sau video. Poate ai mai mult timp de cautat prin Tgv :D Eu trebuie sa vorbesc cu o prietena care face nunta anul acesta. mi-a zis ceva de un fotograf cu 800 de lei care, zice ea ar face treaba buna. Imi pare ok ca pret, avand in vedere ca am auzit si de preturi mai mari...

Edyza
01.06.2010, 19:15:42
Si eu am fost sambata la o nunta unde peretii au fost orange cu verde iar aranjamentul salii a fost cu verde si alb...a aratat superb:)

Nu-i asa ca se potrivesc culorile? :) Nu-mi imaginam vreodata ca ar merge o astfel de combinatie, dar se pare ca iese bine. Asa ne dorim si noi, ceva cu verde si alb, eventual adaugat si ceva orange, pe ici pe colo :D Oricum sa vedem mai intai daca vom inchiria sala de la Continental si apoi ne hotaram si cu decorul...

Edyza
01.06.2010, 19:17:35

ce pot spune? sunt de-a dreptul superbe! >:D<

Edyza
01.06.2010, 19:25:05
din lista enumerata,numai despre Cantup iti pot da detalii.acolo am eu nunta si pot sa-ti spun ca sunt foarte multumita de tot:salile arata absolut superb,mancarea este foarte buna,servirea la fel...de fapt,nu am auzit pe nimeni care sa se planga de acest restaurant.

Mersi, Floriana_afv Vad ca imi dai numai vesti bune :) Inca n-am fost sa vedem restaurantul, dar din ce imi spui, ar parea o alegere buna. Voi cu cat timp inainte ati inchiriat? Din cate am auzit se ocupa foarte repede... Cum vrei sa decorezi? Au limita de invitati? Noi vom avea maxim 80. Va fi o nunta mica, dar frumoasa, speram noi ;;)

aly24
01.06.2010, 20:17:33
buna miresici :* si noi tot maxim 80 de invitati trebuia sa avem, dar vor veni doar 53, atat au confirmat.:-<spor la pregatiri

coditza31
01.06.2010, 20:29:55
buna miresici :* si noi tot maxim 80 de invitati trebuia sa avem, dar vor veni doar 53, atat au confirmat.:-<spor la pregatiri

Ai nunta saptamana asta! waw! Iti tinem pumnii sa iasa totul asa cum visezi! %%-
Sa ne arati poze dupa si sa nu ne uiti ;))

Bafta multa! Sa te distrezi si sa nu lasi micile probleme sa-ti umbreasca acest moment!
:rocking:

st3fy
01.06.2010, 21:17:50
Mersi pt info, St3fy :) Din cate imi spui, Continentalul ar parea o alegere buna ;-)
Noi intentionam sa luam un meniu cu doar trei feluri in ideea ca ar fi suficiente, dar si ieftine. Ma gandesc ca fiind tot timpul pe masa diverse "chestii de rontait", invitatii nici nu se vor mai uita la un al patrulea fel la cat de plini vor fi :D Acum nu stiu exact daca asta vom alege, depinde si ce meniu va fi disponibil.
Exista posibiltatea de a-ti combina compozitia felurilor sau sunt feluri impuse si tu hotarasti daca vrei 3 sau 4? Exista taxa pentru ce aduci de acasa?
Sa inteleg ca tortul ti-l fac tot ei? E inclus in meniu? Sau e optional si poti sa-l comanzi in alta parte?
Si inca ceva: cati invitati o sa ai sai cati chelneri sunt alocati? Si cu cat timp inainte ti-ai facut rezevarea?

Sper ca nu te-am stresat (prea tare) cu atatea intrebari, dar am inceput si noi sa simtim emotiile si "febra" pregatirilor pt nunta si ne batem capul cu tot felul de detalii :-BDorim sa iasa totul perfect si sa facem numai alegeri potrivite :)

Mersi anticipat :)

cred ca sunt impuse, ori cu 3 ori cu 4 feluri. inca nu am fost sa stabilim meniul dar stiu de anul trecut de la o nunta
nu e taxa pt ce aduci de acasa. trebuie sa aduci bautura.
chelneri cred ca sunt vreo 8-9 si ii platesti cu un meniu de pers.
tortul e inclus in pretul meniului
rezervarea am facut in sept 2009n pt iulie 2010. si atunci erau cam ocupate restaurantele dar daca atunci m-a cerut...n-am avut de ales;))

spor la treaba!

st3fy
01.06.2010, 21:18:59

Va pup!

casa de piatra. ma bucur ca ati avut o nunta perfecta si te astptam cu sfaturi!

st3fy
01.06.2010, 21:23:42
ce pot spune? sunt de-a dreptul superbe! >:D<

multumesc <:-P

st3fy
01.06.2010, 21:25:52

spor la ce mai aveti de facut. unde te coafezi?

mrenescu
01.06.2010, 21:44:29
Fetele ne-am gasit verighetutele<:-P
Si le-am gasit in Obor desi nu prea ne asteptam. Ni le-au si gravat pe loc cu numele celuilalt si cu data nuntii.
I am happy happy

mrenescu
01.06.2010, 21:52:41
Mersi mult pt raspuns si parerile tale despre restaurante:)
As vrea sa te intreb daca se impune vreo taxa pentru ce aduci de acasa. Din cate mi-am dat seama, taxele astea pentru ce aduci "se poarta" mai mult in Bucuresti, din fericire #:-SNu pare prea scump meniul. Si mi se pare ok si faptul ca poti sa lasi cat vrei chelnerilor. Cati invitati ai si cati chelneri se aloca? Iti asigura ei decorul sau trebuie sa angajezi separat o firma? Din ce ai scris mai sus as putea sa presupun ca nu se ocupa tot ei si de asta...
Noi nici acum nu am reusit sa inchiriem din motive financiare pentru ca asteptam niste bani si se pare ca vor mai intarzia sa apara, din pacate :-<Sper ca atunci cand ii vom avea (luna asta) sa nu fie prea tarziu... Incercam sa nu ne stresam, totusi si sa ne pastram optimismul. Din 3 luni (adica mai, iunie si iulie) speram sa gasim si noi macar o data la un restaurant care sa ne placa ;;)

Sa ma anunti si pe mine, te rog, daca gasesti ceva foto sau video. Poate ai mai mult timp de cautat prin Tgv :D Eu trebuie sa vorbesc cu o prietena care face nunta anul acesta. mi-a zis ceva de un fotograf cu 800 de lei care, zice ea ar face treaba buna. Imi pare ok ca pret, avand in vedere ca am auzit si de preturi mai mari...

Buna,

Nu se impune vreo taxa pentru faptul caaducem lucruri de acasa. Meniul lor nu include bauturile sautortul/dulciurile deci trebuia sa le aducem de acasa. Nu stiu cati chelneri vor aloca. Noi am estimat ca vom avea 140-150 de persoanela nunta dar nu stiu cati chelneri ar trebui sa fie.

Decorarea restaurantului o asiguram noi si deja am luat legatura cu Nicoleta de la VM si vom stabili o intalnire dupa 10 iunie pentru a vedea ce si cum.

Pretul meniului este cel de pe 2010, nu stiu daca va ramane asa sau va creste, vom vedea atunci, mai aproape.

Nu va stresati, veti gasi data libera, inca nu-i tarziu. Ideea e ca multa lume fuge de luna mai din superstitie deci s-ar putea sa gasesti in mai daca nu crezi in superstitii. Sa stii totusi ca avansul nu e foarte mare, cel putin noua nu ni s-a cerut marea cu sarea.

Despre foto video si muzica inca n-am facut niciun progres. Dar avem destul timp sa ne interesam. Oricum formatiile iau de pe acum 5000 RON asa ca noi cred ca taiem varianta asta de pe lista si vom merge pe DJ. Inca mai ezitam pentru ca viitorul meu sot si-ar dori totusi formatie. Iti spun insa daca aflu ceva detalii.

larryssa83
02.06.2010, 10:31:55
Si le-am gasit in Obor desi nu prea ne asteptam. Ni le-au si gravat pe loc cu numele celuilalt si cu data nuntii.
I am happy happy
unt frumoase si sa va aduca numai bucurii si iubire! :)

dunia
02.06.2010, 11:06:14
Casa de piatra! Sa va iubiti mult! Ati fost foarte frumosi amandoi, se vede ca v-ati bucurat de fiecare moment, felicitari! Decorurile si tortul au fost faine :A

Am si eu cateva intrebari: de unde ai luat tortul, palarioara, pantofiorii (imi pare ca seara ai avut unii mai josi) si cat a costat jumbo-ul cu petale de trandafiri (erau naturale, nu?) :-"

Multumesc pentru urari si aprecieri!

Tortul a fost inclus in meniu, dar a fost comandat de la Dieta. Este tort cu fructe. Palarioara a fost cumparata de nasa, probabil de la Bucuresti, daca vrei ma interesez. Pantofiorii cu toc i-am luat de la un targ de nunti de la Veronesse, iar cei fara toc de la un magazin Leonardo, nu mai stiu exact care... Jumbo-ul cu petale de trandafir costa la firma de decoratiuni cu care am colaborat eu 100 de lei.

mrenescu
02.06.2010, 11:09:16
unt frumoase si sa va aduca numai bucurii si iubire! :)

Multumim frumos :*

dunia
02.06.2010, 11:20:17
Mersi, Floriana_afv Vad ca imi dai numai vesti bune :) Inca n-am fost sa vedem restaurantul, dar din ce imi spui, ar parea o alegere buna. Voi cu cat timp inainte ati inchiriat? Din cate am auzit se ocupa foarte repede... Cum vrei sa decorezi? Au limita de invitati? Noi vom avea maxim 80. Va fi o nunta mica, dar frumoasa, speram noi ;;)

Din pacate la Cantup este impus prin contract un numar minim de 100 de meniuri (sala mica). Noi am avut 93 de invitati, iar 7 meniuri le-am platit din buzunar.

larryssa83
02.06.2010, 12:11:21

Va pup!
Casa de piatra si multa fericire!!!

aly24
02.06.2010, 20:35:29
spor la ce mai aveti de facut. unde te coafezi?

am programare pentru coafura si machiaj la salon seniora. cristi ma va coafa.spor la pregatiri si voua

larryssa83
02.06.2010, 22:32:45
am programare pentru coafura si machiaj la salon seniora. cristi ma va coafa.spor la pregatiri si voua
Mai ai atat de putin :) Abia astept sa ne spui cum a fost si sa vedem pozici :)

aly24
03.06.2010, 13:07:44
Mai ai atat de putin :) Abia astept sa ne spui cum a fost si sa vedem pozici :)

daa, dupa ce ne intoarcem din luna de miere va voi arata poze, noi vrem sa plecam a doua zi dupa nunta. stiu k mai e asa putin, inca nu realizez k e nunta mea.:"> nu imi vine sa cred cat de repede a trecut timpul

aly24
03.06.2010, 13:09:03
larisa, eu am vazut pozele tale de la nunta si videoclipul, si ai fost superbaa. casa de piatra!!!

floriana_afv
03.06.2010, 16:29:10
nu mai trece nimeni pe aici???
buna!am vazut ca tu ai nunta cu o saptamana dupa mine si la aceeasi biserica!ce frumos!

floriana_afv
03.06.2010, 17:21:15
Va salut, miresici din Targoviste!

Astazi am platit avansul pentru sala mica de la Cantup..
Acum a devenit oficial, voi deveni mireasa pe 29.05.2010 !! :A

Va pup !!!
buna si casa de piatra!tot la sala mica am si eu nunta,dar in iulie-pe 24.as vrea sa aflu mai multe detalii si daca ai fost multumita de locatie!

larryssa83
03.06.2010, 21:44:42
larisa, eu am vazut pozele tale de la nunta si videoclipul, si ai fost superbaa. casa de piatra!!!
Multumesc frumos :) Sunt sigura ca si tu vei fi foarte frumoasa. :*

aditzza
04.06.2010, 07:20:44
Bafta maine!!!! si casa de piatra!!!

aly24
04.06.2010, 08:07:42
casa de piatra si tie aditzza!!:* nu mi.ai spus cum a iesit proba la machiaj si coafura la leda.sper k a fost bn. spor la pregatiri

larryssa83
04.06.2010, 09:54:53
casa de piatra si tie aditzza!!:* nu mi.ai spus cum a iesit proba la machiaj si coafura la leda.sper k a fost bn. spor la pregatiri
Casa de piatra si o nunta de vis sa ai!! :*

aditzza
05.06.2010, 09:26:32

pe 19 am proba :)

Edyza
06.06.2010, 12:12:20
cred ca sunt impuse, ori cu 3 ori cu 4 feluri. inca nu am fost sa stabilim meniul dar stiu de anul trecut de la o nunta
nu e taxa pt ce aduci de acasa. trebuie sa aduci bautura.
chelneri cred ca sunt vreo 8-9 si ii platesti cu un meniu de pers.
tortul e inclus in pretul meniului
rezervarea am facut in sept 2009n pt iulie 2010. si atunci erau cam ocupate restaurantele dar daca atunci m-a cerut...n-am avut de ales;))

spor la treaba!

mersi mult pt info :) sper la treaba si voua! :* mai ales ca mai aveti atat de putin ;-)
se pare ca abia pe 19 luna asta vom reusi sa inchiriem [-o< si cum mai spuneam, cred ca vom gasi si noi macar o sambata in mai, iunie sau iulie 2011, doar nu se vor ocupa chiar toate pana atunci!

Edyza
06.06.2010, 12:15:37
I am happy happy

sunt super!!! =D>

ai zis ca de la Obor? dar de unde mai exact, daca se poate sa-mi spui? :D eventual se poate sa-mi trimiti un PM cu aceste info si cu pretul? :">
Mersic! :)

Edyza
06.06.2010, 12:17:01
Intrebare :D

Exista in Tgv vreun restaurant cu mese rotunde? Daca da, care este acela sau care sunt acelea, daca sunt mai multe? Si care ar fi preturile?

Multumesc anticipat :)

Edyza
06.06.2010, 12:22:11
Din pacate la Cantup este impus prin contract un numar minim de 100 de meniuri (sala mica). Noi am avut 93 de invitati, iar 7 meniuri le-am platit din buzunar.

Buna, Dunia.

Am vazut pozele de la nunta ta ;;) Se pare ca ai avut o nunta foarte frumoasa. Ati fost amandoi superbi! Adorabila rochita ta =P~ :D Casa de piatra si multa fericire!:*

Pacat ca impun numar de meniuri la Cantup. Din pozele tale parea un restaurant dragut cu foarte mult spatiu, ceea ce si cautam printre altele... Dar n-are rost asa, pentru ca lista noastra initiala are putin mai mult de 80 d invitati si ne asteptam sa confirme undeva in jur de 50. Oricum, suntem siguri ca vom gasi si noi un restaurant frumos, perfect din toate punctele de vedere pt nunta noastra ;-)

Pupici :*

larryssa83
06.06.2010, 13:27:12
Intrebare :D

Exista in Tgv vreun restaurant cu mese rotunde? Daca da, care este acela sau care sunt acelea, daca sunt mai multe? Si care ar fi preturile?

Multumesc anticipat :)
Noi am avut mese rotunde...la Milenium (in parcul Chindiei) pe terasa. Cred ca daca vb cu patronul ti le poate muta si in interior :)

mrenescu
06.06.2010, 21:52:45
sunt super!!! =D>

ai zis ca de la Obor? dar de unde mai exact, daca se poate sa-mi spui? :D eventual se poate sa-mi trimiti un PM cu aceste info si cu pretul? :">
Mersic! :)

In Obor, da. Am luat la rand toate bijuteriile de acolo. Vei vedea ca au in general aceleasi modele . Acum depinde foarte mult si de gust. Noua ne-au placut acestea si inca unele. Celelalte erau comune si are cam toata lumea deci am vrut ceva mai special.Verighetele noastre sunt simple ( n-am vrut pietricele deloc pentru ca fiind o bijuterie pe care o porti zilnic ne-am gandit ca nu e practic) au aproape 10 grame sunt aur galben cu alb ( partea din mojloc e din aur alb) si au costat putin peste 800 ron. ( sunt din aur de 14 K). Le-am si gravat si am ajuns la aproape 1000 de ron.

coditza31
08.06.2010, 20:53:39
Buna!
Am si eu o intrebare: am luat voal, am luat pieptene pt el dar...nu stiu sa le leg/cos...
Coafeza sau croitoreasa sau...cine ar trebui sa stie sa mi-l faca pt eu habar n-am :-\

st3fy
08.06.2010, 21:17:27
Buna!
Am si eu o intrebare: am luat voal, am luat pieptene pt el dar...nu stiu sa le leg/cos...
Coafeza sau croitoreasa sau...cine ar trebui sa stie sa mi-l faca pt eu habar n-am :-\

nu poti sa le lipesti daca nu merg cusute? zic si eu ca habar nu am cum se coase si nici nu il am acasa ca sa iti spun cum sunt facute. al meu avea voalul cusut de pieptene din cate imi amintesc eu

st3fy
08.06.2010, 21:20:29
fetele ... si-a facut cineva pantofi la tungus?
eu nu am gasit nimic sa cumpar si cred ca trebuie sa ma duc sa ii comand. parca a zis ca ii face in cateva zile. eu mai am pantofi de la ei si au calapodul bun. doar ca modele de mireasa nu au in magazin sa probez si nu stiu daca fac modelul pe care il vreau eu.

aditzza
09.06.2010, 07:42:22
fetele ... si-a facut cineva pantofi la tungus?
eu nu am gasit nimic sa cumpar si cred ca trebuie sa ma duc sa ii comand. parca a zis ca ii face in cateva zile. eu mai am pantofi de la ei si au calapodul bun. doar ca modele de mireasa nu au in magazin sa probez si nu stiu daca fac modelul pe care il vreau eu.

eu zic sa-ti alegi un model de pe net si ei iti fac ceva asemanator.... si eu tot acolo imi fac sandalutele care vor fi gata sapt. aceasta....
ii cunosc destul de bine pe cei de la tungus si sunt cooperanti, te vei intelege cu siguranta si va iesi ceva frumos :)

coditza31
09.06.2010, 13:28:58
nu poti sa le lipesti daca nu merg cusute? zic si eu ca habar nu am cum se coase si nici nu il am acasa ca sa iti spun cum sunt facute. al meu avea voalul cusut de pieptene din cate imi amintesc eu

Problema e ca nu stiu cat si cum se increteste...sa dau cu acul sau sa lipesc stiu, dar in cazul de fata n-am nici cea mai mica idee cum...cat las in fata, cat las in spate, cum il fac sa nu fie prea cret dar nici prea drept... #:-S

st3fy
09.06.2010, 22:34:52
eu zic sa-ti alegi un model de pe net si ei iti fac ceva asemanator.... si eu tot acolo imi fac sandalutele care vor fi gata sapt. aceasta....
ii cunosc destul de bine pe cei de la tungus si sunt cooperanti, te vei intelege cu siguranta si va iesi ceva frumos :)

i-am comandat azi.m-am dus cu un model de pe net pe care l-am adaptat putin. sper sa iasa bine.

st3fy
09.06.2010, 22:36:06
Problema e ca nu stiu cat si cum se increteste...sa dau cu acul sau sa lipesc stiu, dar in cazul de fata n-am nici cea mai mica idee cum...cat las in fata, cat las in spate, cum il fac sa nu fie prea cret dar nici prea drept... #:-S

du-te si uita-te la unul facut gata din magazin. il studiezi bine si trebuie sa iasa.bafta

larryssa83
10.06.2010, 01:39:17
Buna!
O croitoreasa priceputa ar trebui sa ti-l faca :)

aditzza
10.06.2010, 07:13:42
i-am comandat azi.m-am dus cu un model de pe net pe care l-am adaptat putin. sper sa iasa bine.

:) astept sa vad ce ti-a iesit....
ale mele cam azi ar trebui sa le iau :D

2010_adryb30
10.06.2010, 20:14:43

:bye_03:buna fetelor! cine sunt acesti binevoitori care va fac pantofii la comanda??Ca si eu port marimea 34 si jumatate si nu am reusit sa gasesc nimic!unde ii pot gasi si eu?eventual un nr de tel?[-o<

st3fy
12.06.2010, 06:14:39
am luat pantofiorii si au iesit super. i-am comandat miercuri si vineri dimineata m-au sunat sa vin sa ii iau. e o piele f moale si nu cred ca o sa am pb cu ei atunci. au costat 180 lei

st3fy
12.06.2010, 06:16:48
:bye_03:buna fetelor! cine sunt acesti binevoitori care va fac pantofii la comanda??Ca si eu port marimea 34 si jumatate si nu am reusit sa gasesc nimic!unde ii pot gasi si eu?eventual un nr de tel?[-o<

tungus se numeste firma, ii gasesti lanaga casa de pensii, iti pot face orice model. eu m-am dus cu vreo 6 modele si a zis ca daca le vreau mi le face pe toate :)
daca vrei nr iti dau pm

Velvet
12.06.2010, 09:54:14
am luat pantofiorii si au iesit super. i-am comandat miercuri si vineri dimineata m-au sunat sa vin sa ii iau. e o piele f moale si nu cred ca o sa am pb cu ei atunci. au costat 180 lei

sunt foarte frumosi...eu tot la ei mi-am facut pantofii si am fost foarte incantata...toata lume i-a admirat, pacat ca i-am facut cam inalti si nu am rezistat mult in ei... In poza asta nu se vad ff bine, au avut o fundita tot din piele in fata...

dunia
12.06.2010, 13:30:01
buna si casa de piatra!tot la sala mica am si eu nunta,dar in iulie-pe 24.as vrea sa aflu mai multe detalii si daca ai fost multumita de locatie!

Buna, multumesc!

Da, am fost foarte multumiti. Restaurantul arata mult mai bine acum, dupa renovare. Parcarea a fost cam neincapatoare insa... Sala a fost ok, spatiu suficient, personalul foarte amabil si servirea ireprosabila.

Pupici si succes la pregatiri!

coditza31
12.06.2010, 16:09:29

Foarte faini! Sa-i porti cu palcere!
Poti sa pui si o poza cu tocul? Par a fi cu toc mic cum caut si eu ;-)

2010_adryb30
13.06.2010, 12:40:49

Frumosi pantofiori!!!Sa iti poarte noroc!! Multumesc pentru informatii si sper ca saptamana viitoare sa ajung si eu la ei! Oricum ti i-au facut foarte repede!!;-);;)<:-P

gabr890
13.06.2010, 18:49:45
Buna Edyza si tuturor viitoarelor miresici,

eu va voi spune cate ceva despre restaurantul Casa Domneasca.

te sfatuiesc sa va ganditi foarte bine cam cati invitati credeti ca veti avea la nunta. Noi initial am crezut ca avem in jur de 90 si in final au venit 130 de persoane, iar capacitateamaxima era cam de 140 pers. Din aceasta cauza spatiul de dans a fost micut, dar cu toate astea tot s-a dansat.
in ceea ce priveste aranjamentul salii, aici ti se impune sa lucrezi cu firma de aranjamente a restaurantului. Dar ai de ales doar intre trandafiri si crizanteme...no comment, din fericire aranjamentele au iesit bine si toata lumea a fost incantata. Par a fi deschisi la nou daca vii tu cu o idee...

Cat despre meniu,tuturor invitatilor le-a placat mancarea, noi nu prea am avut timp sa mancam. Nici pretul meniului nu mi s-a parut foarte mare, desi toata lumea fuge de Casa Domneasca deoarece ar fi scump.
Servirea a fost ok, nu au fost probleme, ei oricum stiu cam cand sa inceapa sa serveasca aperitivul, dupa care te intreaba la ce interval sa aduca urmatoarele feluri.

personalul este ok, cea cu care trebuie sa va intelegeti voi este dna Dana,sefa de sala, caci are o personalitate mai puternica. Dar daca vreti ceva neaparat insistati si se va gasi o cale de mijloc.

Tortul nu l-am cumparat de la cofetaria Perla, cea cu care lucreaza ei si nici nu va sfatuiesc deoarece inainte de nunta am comandat 2 tipuri si nu se putea manca. Am insistat la restaurant sa ne lase sa aducem din alta parte si pana la urma am comandat de la Happy Day (si a fost foarte bun) .
O bila neagra pentru cei de la Happy Day deoarece nu prea sunt seriosi in ceea ce priveste punctualitatea transportului.

daca mai ai si alte intrebari scrie-mi un pm

Cantup
Casa Domneasca
Iazul Morilor
Continental
Dambovita

coditza31
13.06.2010, 21:08:06

Felicitari si casa de piatra! %%- :gen_05:
Te asteptam cu poze ;-)

Cat ati dat la Catedrala?

st3fy
13.06.2010, 21:37:00
sunt foarte frumosi...eu tot la ei mi-am facut pantofii si am fost foarte incantata...toata lume i-a admirat, pacat ca i-am facut cam inalti si nu am rezistat mult in ei... In poza asta nu se vad ff bine, au avut o fundita tot din piele in fata...

f frumos si modelul tau. eu l-am ales sa fie cat mai comod si intr-adevar chiar e

st3fy
13.06.2010, 21:43:36
Foarte faini! Sa-i porti cu palcere!
Poti sa pui si o poza cu tocul? Par a fi cu toc mic cum caut si eu ;-)

au toc de 7 cm dar e calapodul foarte bun si comod. am probat un pantof 39 la ei si i-am zis ca ma cam strange putin in parti si pe asta l-a facut putin mai larg. cred ca as putea sa ii tin pana dimineata :)) dar vedem dupa

st3fy
13.06.2010, 21:44:52
Frumosi pantofiori!!!Sa iti poarte noroc!! Multumesc pentru informatii si sper ca saptamana viitoare sa ajung si eu la ei! Oricum ti i-au facut foarte repede!!;-);;)<:-P

multumesc. i-au facut si repede si bine :)

gabi_myx_mail
14.06.2010, 01:15:07
Buna!

Pe voal se fac niste gaicutze prin care se baga dintii pieptenelui... la al meu este si o intaritura pusa pe voal deoarece are 3m lungime 8-} dar la unul scurt nu stiu exact cum se procedeaza. Incearca sa dai o tura prin magazine ca sa iti faci o parere... eu zic ca poti sa incerci la un magazin de specialitate sa intrebi cat costa sa ti-l faca ;-)

aditzza
14.06.2010, 09:15:40

exact pe gustul meu :D
fff draguti

balerina
14.06.2010, 10:58:13
casa de piatra fetelor
mai am si eu f putin... abia astept
foarte draguti pantofiorii pe care i-am vazut,eu am ales sa port sandale,dar voi avea si niste pantofiori de rezerva la mine...

mrenescu
14.06.2010, 13:07:14
au toc de 7 cm dar e calapodul foarte bun si comod. am probat un pantof 39 la ei si i-am zis ca ma cam strange putin in parti si pe asta l-a facut putin mai larg. cred ca as putea sa ii tin pana dimineata :)) dar vedem dupa

foarte frumosi pantofiorii, sa-i porti sanatoasa si iubita.

si eu va trebui sa-i fac tot pe comanda ca sa ma simt bine in ei asa ca exemplul tau imi prinde foarte bine

gabi_myx_mail
14.06.2010, 14:45:56
Fetelor, a trecut si cununia mea civila...

Acum am devenit doamna cu acte in regula :))

Zilele acestea o sa imi fac timp sa va povestesc, dar a fost minunat!!!!

Emotii mari, prieteni multi, vreme frumoasa si organizarea restaurantului ireprosabila....

Promit sa revin cu pozici!

Va pup! >:D<

amy_l
14.06.2010, 16:15:03

Buna,
Si eu am nunta tot in 2011. Putin cate putin ne strangem mai multe. Pupicei.

maria_luiza
14.06.2010, 21:40:00

Buna,

Si eu sunt in aceasi situatie ca tine. La anul in iunie dorim sa facem nunta si am inceput sa cautam restaurante in Targoviste. Ne-a placut tare mult Solarino dar .. era ocupat pana in noiembrie.Noi locuim in Bucuresti insa am zis sa facem nunta mai aproape de casa;viitorul meu sot este din Moreni insa acolo nu am gasit restaurante pentru 150 persoane. Daca afli noutati despre acest nou restaurant te rog sa ma anunti si pe mine >:D<.

st3fy
14.06.2010, 22:06:43
foarte frumosi pantofiorii, sa-i porti sanatoasa si iubita.

si eu va trebui sa-i fac tot pe comanda ca sa ma simt bine in ei asa ca exemplul tau imi prinde foarte bine

mersi la fel. daca ai deja un model du-te cu el ca ti-l fac!

st3fy
14.06.2010, 22:07:28

Emotii mari, prieteni multi, vreme frumoasa si organizarea restaurantului ireprosabila....

te asteptam cu foto :)

mrenescu
15.06.2010, 10:01:27

Felicitari si casa de piatra! Asteptam pozicile:x

mrenescu
15.06.2010, 10:03:05
Buna,
Si eu am nunta tot in 2011. Putin cate putin ne strangem mai multe. Pupicei.

Bun venit alaturi de noi amy_l! Ma bucur tare mult ca ne inmultim pentru ca vom schimba idei si ne vom sprijini. Cand ai nunta si la ce restaurant? ( daca ati stabilit deja)

amy_l
15.06.2010, 11:35:17
Bun venit alaturi de noi amy_l! Ma bucur tare mult ca ne inmultim pentru ca vom schimba idei si ne vom sprijini. Cand ai nunta si la ce restaurant? ( daca ati stabilit deja)

Pe 30 iulie la Solarino. Atat am facut pana acum din organizarea nuntii. Tu?

Madde
15.06.2010, 16:07:50

Casa de piatra! Sa fiti fericiti!

Madde
15.06.2010, 16:09:54

E foarte frumos restaurantul "Solarino". Si au o terasa superba. Asa ca... poti opta si pentru varianta terasei.

Madde
15.06.2010, 16:13:39
Noi am avut mese rotunde...la Milenium (in parcul Chindiei) pe terasa. Cred ca daca vb cu patronul ti le poate muta si in interior :)

Buna! Am tot urmarit postarile tale si te-am regasit si pe la sectiunea nasici. Ma poti ajuta cu un sfat? Am observat ca finuta ta a avut aceeasi rochita de mireasa ca si a mea. Dilema mea este ce culoare sa-mi fac buchetul: alb sau rosu? Am gasit un model pe alb din trandafiri si minirose si dadeau bine dar nu ma pot decide. Ce zici?

Madde
15.06.2010, 16:18:01

eu va voi spune cate ceva despre restaurantul Casa Domneasca.

te sfatuiesc sa va ganditi foarte bine cam cati invitati credeti ca veti avea la nunta. Noi initial am crezut ca avem in jur de 90 si in final au venit 130 de persoane, iar capacitateamaxima era cam de 140 pers. Din aceasta cauza spatiul de dans a fost micut, dar cu toate astea tot s-a dansat.
in ceea ce priveste aranjamentul salii, aici ti se impune sa lucrezi cu firma de aranjamente a restaurantului. Dar ai de ales doar intre trandafiri si crizanteme...no comment, din fericire aranjamentele au iesit bine si toata lumea a fost incantata. Par a fi deschisi la nou daca vii tu cu o idee...

Cat despre meniu,tuturor invitatilor le-a placat mancarea, noi nu prea am avut timp sa mancam. Nici pretul meniului nu mi s-a parut foarte mare, desi toata lumea fuge de Casa Domneasca deoarece ar fi scump.
Servirea a fost ok, nu au fost probleme, ei oricum stiu cam cand sa inceapa sa serveasca aperitivul, dupa care te intreaba la ce interval sa aduca urmatoarele feluri.

personalul este ok, cea cu care trebuie sa va intelegeti voi este dna Dana,sefa de sala, caci are o personalitate mai puternica. Dar daca vreti ceva neaparat insistati si se va gasi o cale de mijloc.

Tortul nu l-am cumparat de la cofetaria Perla, cea cu care lucreaza ei si nici nu va sfatuiesc deoarece inainte de nunta am comandat 2 tipuri si nu se putea manca. Am insistat la restaurant sa ne lase sa aducem din alta parte si pana la urma am comandat de la Happy Day (si a fost foarte bun) .
O bila neagra pentru cei de la Happy Day deoarece nu prea sunt seriosi in ceea ce priveste punctualitatea transportului.

Ma bucur ca impartasesti din experienta ta si celorlalte miresici, ceea ce nu face decat sa ma bucure f mult pentru ca si eu am nunta in curand tot la Casa Domneasca si chiar imi prind bine sfaturile tale. Multumesc!

Madde
15.06.2010, 16:20:18
A mai oficiat cineva cununia religioasa la biserica Sf Arhangheli Mihail si Gavriil?

Edyza
15.06.2010, 18:41:14

Mersi pt raspuns, Larryssa >:D<
As vrea sa te mai intreb cate ceva, daca ai un pic de timp pt a raspunde :D
De exemplu, cat este meniul si cate feluri sunt? Poti sa alegi cu trei sau patru feluri? Se impune numar de invitati sau firma decor/ foto/ video/ formatie? Ce culori merg cu decorul principal? de cate locuri sunt mesele?

Cam astea sunt pe moment intrebarile mele. Daca ai mai scris pe undeva pe forum despre asta, sa-mi spui te rog pe la ce pagina ca sa nu te fac sa repeti degeaba (*) Mersi :)

Edyza
15.06.2010, 18:43:31
In Obor, da. Am luat la rand toate bijuteriile de acolo. Vei vedea ca au in general aceleasi modele . Acum depinde foarte mult si de gust. Noua ne-au placut acestea si inca unele. Celelalte erau comune si are cam toata lumea deci am vrut ceva mai special.Verighetele noastre sunt simple ( n-am vrut pietricele deloc pentru ca fiind o bijuterie pe care o porti zilnic ne-am gandit ca nu e practic) au aproape 10 grame sunt aur galben cu alb ( partea din mojloc e din aur alb) si au costat putin peste 800 ron. ( sunt din aur de 14 K). Le-am si gravat si am ajuns la aproape 1000 de ron.

Super! :) Par destul de ieftine avand in vedere ca sunt si gravate, si cu model!
Mersi pt raspuns :*

Edyza
15.06.2010, 18:57:17

sunt tare frumosi! sa-i porti cu placere! :*

Edyza
15.06.2010, 19:08:36

Buna, amy_l :)

Tare ma bucura sa vad ca mai sunt si alte miresici de 2011 >:D<
Se pare ca am ramas cam in urma, adica nici pana acum nu am rezervat restaurant, din motive independente de noi, dar nu ne facem griji;;) Noua ne-ar placea la Continental, dar sa vedem...
As vrea sa te intreb cat este meniul la Solarino. Nu stiu de unde am ramas cu impresia ca ar fi cam scump:-\ Nici macar nu am luat in calcul acest restaurant, nu din cauza meniului, numai ca am tot auzit ca este rezervat tot anul 2011.
Oricum, orice restaurant am alege, suntem siguri ca vom avea o nunta frumoasa! :)

Pup si sigur vom mai vorbi :*

Edyza
15.06.2010, 19:19:39

Casa de piatra si multa fericire, iubire si nenumarate implinri! >:D<

maria_luiza
15.06.2010, 20:41:19
Buna, amy_l :)

Tare ma bucura sa vad ca mai sunt si alte miresici de 2011 >:D<
Se pare ca am ramas cam in urma, adica nici pana acum nu am rezervat restaurant, din motive independente de noi, dar nu ne facem griji;;) Noua ne-ar placea la Continental, dar sa vedem...
As vrea sa te intreb cat este meniul la Solarino. Nu stiu de unde am ramas cu impresia ca ar fi cam scump:-\ Nici macar nu am luat in calcul acest restaurant, nu din cauza meniului, numai ca am tot auzit ca este rezervat tot anul 2011.
Oricum, orice restaurant am alege, suntem siguri ca vom avea o nunta frumoasa! :)

Pup si sigur vom mai vorbi :*

Buna,

Si eu am nunta tot in 2011 si nu am rezervat restaurantul. Am fost eu saptamana trecuta la Solarino si pot sa iti spun cate ceva despre meniu. Preturile pentru anul acesta sunt intre 110 si 160 RON , pentru la anul pot varia cu 10 RON in functie de cum vor evolua preturile. Pretul nu include : bautura, fructele,tortul, decor sala.Din pacate in luna iunie/iulie a anului viitor nu au nici o sambata libera; de fapt este ocupat pana in octombrie. Aveau liber Duminica :(.
Am vazut si restaurantele:
Mondial - arata foarte bine insa nu era patroana acolo si nu am avut cu cine sa discutam.Ca si dezavantaj la acest restaurant iti impun formatia lor. Meniu intre 135 si 200 RON.
Continental : Arata bine dar este pentru 100 persoane iar noi estimam ca vom avea 150.
Valahia: Spatiul de dans nu era tocmai ok, cam mic si erau multi stalpi. Meniu cu pret ok(90 120 RON), include tort si decor restaurant.

Luiza

larryssa83
15.06.2010, 23:30:44
Sa-i porti sanatoasa si sa iti aduca numai fericire! :)

larryssa83
15.06.2010, 23:34:34

Felicitari si casa de Piatra!!!

larryssa83
15.06.2010, 23:38:28
Buna! Am tot urmarit postarile tale si te-am regasit si pe la sectiunea nasici. Ma poti ajuta cu un sfat? Am observat ca finuta ta a avut aceeasi rochita de mireasa ca si a mea. Dilema mea este ce culoare sa-mi fac buchetul: alb sau rosu? Am gasit un model pe alb din trandafiri si minirose si dadeau bine dar nu ma pot decide. Ce zici?
Buna!
Aceiasi dilema a avut-o si fina si cred ca ai vazut ca s-a decis pt un buchet alb. Ne-am gandit ca daca ar fi rosu ar fi deja prea mult. Poate daca rochita avea doar petalele acelea ar fi optat pt un buchet rosu, dar in cazul asta pata de culoare este data deja de acel trandafir :)

larryssa83
15.06.2010, 23:50:01
Mersi pt raspuns, Larryssa >:D<
As vrea sa te mai intreb cate ceva, daca ai un pic de timp pt a raspunde :D
De exemplu, cat este meniul si cate feluri sunt? Poti sa alegi cu trei sau patru feluri? Se impune numar de invitati sau firma decor/ foto/ video/ formatie? Ce culori merg cu decorul principal? de cate locuri sunt mesele?

Cam astea sunt pe moment intrebarile mele. Daca ai mai scris pe undeva pe forum despre asta, sa-mi spui te rog pe la ce pagina ca sa nu te fac sa repeti degeaba (*) Mersi :)
Buna!
Noi am avut nunta in 2008 si am avut 4 feluri: aperitiv, sarmale cu mamaliguta, file de peste cu cartofi nature si friptura care a cuprins piept de pui, ceafa de porc si carnati de plescoi. Meniul a fost 110 Ron . Initial vb pt 100 dar pt ca am vrut carnati de plescoi a mai crescut.
Noi am ales sa facem la terasa pt ca ne asteptam ca pe 26 iulie sa fie canicula si ni s-a impus un numar de minim 150 de persoane. Din motive care nu au depins de noi au venit doar 90 (nunta s-a injumatatit) si eram pregatiti sa platim pt toate cele 150 de meniuri dar dimineata ne-au spus sa platim doar 100 de meniuri. Aici mi s-au parut mai mult decat OK.
In ce priveste decorul ei ne sugerau si cam insistau sa ii luam pe cei de la MOV (spuneau ca doar ei au mai amenajat terasa...) dar am ales alta firma de decoratiuni si dupa mici dicutii intre reprezentatii firmei si patron totul a fost in regula.
Fotografii i-am ales de la Oradea iar DJ-ul de la nunta a fost luat prin firma de decoratiuni. La decor am ales alb si auriu...fiind la terasa ar fi mers alb si verde (eu asta as alege acum daca as mai face nunta).
O singura bila neagra am pt ei: tortul. Ne-au recomandat un cofetar care e cunostinta cu patronul. Noi am vrut tort cu crema de ciocolata, nuci si cu mult rom. Cand am luat mostra a fost ok...si la nunta afost bun DAR a aratat :-&:-&:-&. M-am suparat enorm de mult...nimic din ce i-am spus in privinta decorului nu arespectat. Insa am avut niste prajituri de nota 10.
Cei de la restaurant sunt foarte corecti...iti dau inapoi tot ce ramane.
Este posibil ca ei sa incerce sa iti spuna ca nu accepta decat Pepsi si Miranda...persevereaza...Pana la urma noua ne-au dat voie cu Coca Cola si Fanta.
Daca mai ai intrebari iti voi rasunde cu mare placere. :)

mrenescu
16.06.2010, 07:18:58

Noi, in plus, am cumparat si verghetele. In rest am adunat informatii pentru muzica video, foto, aranjamente etc.

Acum, pentru ca am zis ca voi cumpara ceva in fiecare luna ( noi ne facem nunta singuri) nu ma pot hotari ce sa iau luna aceasta. Ma gandisem sa iau o parte din accesorii ( pernunta de verghete, pahare miri si nasi, cosulet cocarde, poate si cocardele). Habar nu am! Sunt putin dezorientata, recunosc

st3fy
16.06.2010, 07:35:42
Sa-i porti sanatoasa si sa iti aduca numai fericire! :)

multumesc :*

st3fy
16.06.2010, 07:44:17
Noi, in plus, am cumparat si verghetele. In rest am adunat informatii pentru muzica video, foto, aranjamente etc.

Acum, pentru ca am zis ca voi cumpara ceva in fiecare luna ( noi ne facem nunta singuri) nu ma pot hotari ce sa iau luna aceasta. Ma gandisem sa iau o parte din accesorii ( pernunta de verghete, pahare miri si nasi, cosulet cocarde, poate si cocardele). Habar nu am! Sunt putin dezorientata, recunosc

mai bine luna asta ai da avansul pt foto si pt muzica. sau pui banii la pusculita. cu paharele si cocardele eu m-am razgandit de cateva ori si de aia le-am lasat pe ultima suta de metri:)
spor la treaba!

fluieraru_mihaela
17.06.2010, 11:08:52
A mai oficiat cineva cununia religioasa la biserica Sf Arhangheli Mihail si Gavriil?

Eu am avut anul trecut cununia la aceasta biserica...din partea mea...numai de bine....au fost 3 preoti...un cor deosebit......biserica aranjata de ei...pretul nu foarte piperat....slujba frumoasa....ma repet ...numai de bine......pupici...iti atasez si cateva poze...sa iti faci cat de cat o parere.....iar daca vrei...iti pot imprumuta si un dvd.....sa vezi ce si cum......pupici

Madde
17.06.2010, 18:12:19
Eu am avut anul trecut cununia la aceasta biserica...din partea mea...numai de bine....au fost 3 preoti...un cor deosebit......biserica aranjata de ei...pretul nu foarte piperat....slujba frumoasa....ma repet ...numai de bine......pupici...iti atasez si cateva poze...sa iti faci cat de cat o parere.....iar daca vrei...iti pot imprumuta si un dvd.....sa vezi ce si cum......pupici

Multumesc, Mihaela! Parerea ta de bine despre aceasta biserica ma bucura foarte mult si ma linisteste ca am ales locasul perfect. Ideea e ca noi am vrut sa facem initial la biserica unde eu merg in mod regulat de vreo 10 ani (Biserica Targului - vis-a-vis de Palatul Telefoanelor din centru) numai ca in data in care noi facem nunta preotul paroh este in concediu:(. Asa ca... am ales aceasta biserica si mai-mai sa nu gasim nici aici (singura ora disponibila pentru acea zi a fost ora 16 pe care, evident ca am retinut-o). Multumesc si pentru generozitatea ta in legatura cu dvd-ul dar nu este cazul sa te deranjezi atat. Sa fiti fericiti si sa va bucurati si de lucrurile marunte care va inconjoara pentru ca ele dau culoare vietii!

aditzza
17.06.2010, 19:00:06
foarte draguti pantofii sa-i porti sanatoasa :)
cum stai cu emotiile si pregatirile ( nu de alta dar avem nunta in aceeasi zi :D )

ButterFlyIuliana
17.06.2010, 22:38:53
cum stai cu emotiile si pregatirile ( nu de alta dar avem nunta in aceeasi zi :D )

Viitoare Miresici lasati emotiile deoparte, ziua nuntii este ziua voastra, nu uitati sa zambiti si sa va tineti strans sotul de mana.
Este o zi unica si trebuie sa va bucurati din plin de ea!
Va tin pumnii sa fiti cele mai frumoase si astept cu nerabdare gandurile,impresiile si pozele dupa nunta!

aditzza
18.06.2010, 07:24:33
Viitoare Miresici lasati emotiile deoparte, ziua nuntii este ziua voastra, nu uitati sa zambiti si sa va tineti strans sotul de mana.
Este o zi unica si trebuie sa va bucurati din plin de ea!
Va tin pumnii sa fiti cele mai frumoase si astept cu nerabdare gandurile,impresiile si pozele dupa nunta!

daa asa ar trebui dar stii cum e de la vorba pan'la fapta.... ;))
oeicum multumim mult de incurajari >:D<
acum sunt si ff happy ca tocmai ce mi-am luat rochita si de abia astept s-o imbrac :x

mrenescu
18.06.2010, 07:57:55
acum sunt si ff happy ca tocmai ce mi-am luat rochita si de abia astept s-o imbrac :x

Pai daca ti-ai luat rochita vrem sa vedem poze :-p

larryssa83
18.06.2010, 08:25:06
Pozici :D :)

aditzza
18.06.2010, 10:00:38
Pozici :D :)

daa stiu ca ar trebui pozici :D
daar nu m-am mai imbracat cu ea acasa pt ca se sifoneaza si e si cam greu de imbracat ;))
dar promit ca de la nunta pun poze muulte :)
mi-am mai luat si o brosa draguta in forma de fluturas pe care sa o prind de manerul buchetului...
pe asta sper sa o pozeze si sa v-o arat >:D<

mili84
18.06.2010, 14:45:36
Buna miresicilor, vad ca sunteti in agitatii si e foarte bine, va pregatiti pentru un eveniment destul de important. Stiu ca am fost cam "scumpa" la vedere pe forum in ultimele luni, dar asta nu inseamna ca am uitat de voi. Mi-as dori sa fiu iarasi in acele focuri..cautari...pareri, insa noi deja am trecut de faza aceasta si ne este bine...dar parca as mai organiza o nunta...cu acelasi mire...cu aceiasi nasi...:-p...dar norocul meu ca am o sora, dar si o cumnatica...de sfatuit(acum ramane sa se decida ele...cand).

Referitor la restaurant, noi am facut la Cantup si a fost mai mult decat ok, am fost si suntem foarte multumiti din toate punctele de vedere.

Petrecere frumoasa tuturor si sa aveti parte numai de amintiri placute la nunta..si in general.

ButterFlyIuliana
18.06.2010, 20:14:20
mi-am mai luat si o brosa draguta in forma de fluturas pe care sa o prind de manerul buchetului...
pe asta sper sa o pozeze si sa v-o arat >:D<

WOW!!! Ador fluturasiii, cred ca se si vede din poza de la avatar,nu? :P
Noi chiar ne-am ales ca si tema de nunta Fluturasii.
Si eu o sa am in buchetul de nunta un fluturas, pe invitatii si cred ca si pe cartonasele de la masa.
Nu vreau nici sa exagerez, asa ca o sa fie ceva foarte discret.
Abia astept sa vad pozeeeee!!!!
P.S.Ce flori ai ales pentru buchet?

ButterFlyIuliana
18.06.2010, 20:16:55
Mi-as dori sa fiu iarasi in acele focuri..cautari...pareri, insa noi deja am trecut de faza aceasta si ne este bine...dar parca as mai organiza o nunta...cu acelasi mire...cu aceiasi nasi...:-p...dar norocul meu ca am o sora, dar si o cumnatica...de sfatuit(acum ramane sa se decida ele...cand).

Referitor la restaurant, noi am facut la Cantup si a fost mai mult decat ok, am fost si suntem foarte multumiti din toate punctele de vedere.

Petrecere frumoasa tuturor si sa aveti parte numai de amintiri placute la nunta..si in general.

Bine ai revenit printre noi!
Cum a fost luna de miere?
Sper sa fiu si eu la fel de incantata de Cantup, mai ales acum cand l-a renovat complet.

st3fy
18.06.2010, 20:51:42

spre mirarea mea, emotii nu prea am. inca nu realizez probabil ca mai e asa de putin:) si pregatirile... mai avem lucruri marunte: primul dans, de luat sampanie si ceva pt femei, sucul (sa vb la un depozit) si sa facem analizele.
voi ati terminat?

st3fy
18.06.2010, 20:53:41

si eu am luat-o saptamana trecuta. si atat am asteptat-o :))
nu ne-o arati si noua?

Edyza
19.06.2010, 11:10:38
Buna,

Si eu am nunta tot in 2011 si nu am rezervat restaurantul. Am fost eu saptamana trecuta la Solarino si pot sa iti spun cate ceva despre meniu. Preturile pentru anul acesta sunt intre 110 si 160 RON , pentru la anul pot varia cu 10 RON in functie de cum vor evolua preturile. Pretul nu include : bautura, fructele,tortul, decor sala.Din pacate in luna iunie/iulie a anului viitor nu au nici o sambata libera; de fapt este ocupat pana in octombrie. Aveau liber Duminica :(.
Am vazut si restaurantele:
Mondial - arata foarte bine insa nu era patroana acolo si nu am avut cu cine sa discutam.Ca si dezavantaj la acest restaurant iti impun formatia lor. Meniu intre 135 si 200 RON.
Continental : Arata bine dar este pentru 100 persoane iar noi estimam ca vom avea 150.
Valahia: Spatiul de dans nu era tocmai ok, cam mic si erau multi stalpi. Meniu cu pret ok(90 120 RON), include tort si decor restaurant.

Luiza

Buna, Luiza :)

Se pare ca suntem patru miresici de 2011, daca am numarat bine :D Incet, incet ne vom strange si mai multe!
Mersi pt informatiile despre restaurante. Foarte utile pt ca asa imi dau seama ca nu are rost sa ma duc la Solarino si Mondial pentru ca noi vrem un meniu de maxim 100 lei. Asta pentru ca nu cred ca ne-am permite mai mult, avand in vedere ca sunt atatea cheltuieli si un buget mititel #:-S
Cred ca tot la continental vom ramane [-o<
Pana la urma voi ce restaurant veti alege? Orice ar fi va doresc sa va gasiti un restaurant pe gustul vostru :*

Edyza
19.06.2010, 11:15:44
Buna!
Noi am avut nunta in 2008 si am avut 4 feluri: aperitiv, sarmale cu mamaliguta, file de peste cu cartofi nature si friptura care a cuprins piept de pui, ceafa de porc si carnati de plescoi. Meniul a fost 110 Ron . Initial vb pt 100 dar pt ca am vrut carnati de plescoi a mai crescut.
Noi am ales sa facem la terasa pt ca ne asteptam ca pe 26 iulie sa fie canicula si ni s-a impus un numar de minim 150 de persoane. Din motive care nu au depins de noi au venit doar 90 (nunta s-a injumatatit) si eram pregatiti sa platim pt toate cele 150 de meniuri dar dimineata ne-au spus sa platim doar 100 de meniuri. Aici mi s-au parut mai mult decat OK.
In ce priveste decorul ei ne sugerau si cam insistau sa ii luam pe cei de la MOV (spuneau ca doar ei au mai amenajat terasa...) dar am ales alta firma de decoratiuni si dupa mici dicutii intre reprezentatii firmei si patron totul a fost in regula.
Fotografii i-am ales de la Oradea iar DJ-ul de la nunta a fost luat prin firma de decoratiuni. La decor am ales alb si auriu...fiind la terasa ar fi mers alb si verde (eu asta as alege acum daca as mai face nunta).
O singura bila neagra am pt ei: tortul. Ne-au recomandat un cofetar care e cunostinta cu patronul. Noi am vrut tort cu crema de ciocolata, nuci si cu mult rom. Cand am luat mostra a fost ok...si la nunta afost bun DAR a aratat :-&:-&:-&. M-am suparat enorm de mult...nimic din ce i-am spus in privinta decorului nu arespectat. Insa am avut niste prajituri de nota 10.
Cei de la restaurant sunt foarte corecti...iti dau inapoi tot ce ramane.
Este posibil ca ei sa incerce sa iti spuna ca nu accepta decat Pepsi si Miranda...persevereaza...Pana la urma noua ne-au dat voie cu Coca Cola si Fanta.
Daca mai ai intrebari iti voi rasunde cu mare placere. :)

Mersi pt raspunsuri, Larryssa :*

E destul de ok ce spui tu legat de restaurant, dar legat de nr de invitati impus.....:( Dupa cum am mai spus pe aici, vor fi maxim 80. Deci, o sa ne indreptam atentia catre alt restaurant :)
Daca voi mai avea intrebari, o sa ti le adresez cu siguranta. Mersi. Pup :*

balerina
19.06.2010, 12:28:46
fetelor care ati fost miresici v-ati machiat la irina burevschi? cum vi s-a parut?

larryssa83
19.06.2010, 18:42:30
fetelor care ati fost miresici v-ati machiat la irina burevschi? cum vi s-a parut?
Din pacate eu nu te pot ajuta...recunosc ca e prima data cand aud de ea :)

st3fy
19.06.2010, 21:46:30

eu am fost la proba la ea. mie mi-a placut ce mi-a facut si are si produse de calitate

ButterFlyIuliana
19.06.2010, 22:18:25
eu am fost la proba la ea. mie mi-a placut ce mi-a facut si are si produse de calitate

Ce inseamna produse de calitate?
Asa L'oreal, Bourjois, Max Factor, Maybelline, etc... am si eu acasa, dar poate nu stiu sa ma machez profi.

st3fy
19.06.2010, 22:31:54
Ce inseamna produse de calitate?
Asa L'oreal, Bourjois, Max Factor, Maybelline, etc... am si eu acasa, dar poate nu stiu sa ma machez profi.

estee lauder, clinique, chanel, bourjois. si mi-a rezistat f mult machiaju.
am si eu d-astea acasa dar nu stiu sa machiez ca ea.

balerina
19.06.2010, 22:43:30
multumesc fetelor pentru raspunsuri,adevarul e ca nu ma prea machiez asa zi de zi,putin fond de ten ,ruj si gata,dar in ziua nuntii vreau un machiaj frumos ,natural nu ceva tipator,sper sa imi poate face asa;stefy tu spui ca ai fost la proba ,a iesit asa cum ti-ai dorit?

maria_luiza
20.06.2010, 09:05:46
Buna, Luiza :)

Se pare ca suntem patru miresici de 2011, daca am numarat bine :D Incet, incet ne vom strange si mai multe!
Mersi pt informatiile despre restaurante. Foarte utile pt ca asa imi dau seama ca nu are rost sa ma duc la Solarino si Mondial pentru ca noi vrem un meniu de maxim 100 lei. Asta pentru ca nu cred ca ne-am permite mai mult, avand in vedere ca sunt atatea cheltuieli si un buget mititel #:-S
Cred ca tot la continental vom ramane [-o<
Pana la urma voi ce restaurant veti alege? Orice ar fi va doresc sa va gasiti un restaurant pe gustul vostru :*

Buna,

Vom merge in weekend sa vorbim la Mondial. Am inteles ca dupa 20 iunie patroana este in tara.Am vazut si noi Continental si arata bine insa este prea mic pentru noi. Estimam 150 - 170 persoane la nunta :-p. Din pacate nu putem merge decat in weekend pentru ca locuim in Bucuresti. Sper sa ne descurcam :)
Speram sa rezolvam cu resturantul pentru a incepe sa cautam si fotograf, cameraman.. am inteles de la fete ca trebuie sa rezervi tot cu aproape 1 an inainte. Mai avem si o dilema DJ sau formatie ?

st3fy
20.06.2010, 09:28:22
multumesc fetelor pentru raspunsuri,adevarul e ca nu ma prea machiez asa zi de zi,putin fond de ten ,ruj si gata,dar in ziua nuntii vreau un machiaj frumos ,natural nu ceva tipator,sper sa imi poate face asa;stefy tu spui ca ai fost la proba ,a iesit asa cum ti-ai dorit?

nu mi-am dorit ceva anume, doar sa se vada ca nu e un machiaj de zi cu zi. si de curiozitate am dormit cu el sa vad cat rezista si ... a rezistat :D
acu sa vedem cat rezista si pe 3 iulie cand o fi o caldura infernal

Edyza
20.06.2010, 12:20:07
Buna,

Vom merge in weekend sa vorbim la Mondial. Am inteles ca dupa 20 iunie patroana este in tara.Am vazut si noi Continental si arata bine insa este prea mic pentru noi. Estimam 150 - 170 persoane la nunta :-p. Din pacate nu putem merge decat in weekend pentru ca locuim in Bucuresti. Sper sa ne descurcam :)
Speram sa rezolvam cu resturantul pentru a incepe sa cautam si fotograf, cameraman.. am inteles de la fete ca trebuie sa rezervi tot cu aproape 1 an inainte. Mai avem si o dilema DJ sau formatie ?

Dap, din cate am citit pe aici, Mondial ar fi o alegere destul de buna. Are foarte multe plusuri. Va doresc succes! :)
Si noi suntem in aceeasi situatie, doar in unele weekenduri putem merge sa facem "cercetari" pentru ca locuim tot in Bucuresti. Apropo, parca spuneai ca viitorul tau sot e din Moreni. Si noi tot de acolo suntem. Poate ne si cunoastem :D Cum se spune, "lumea e mica":)

In ceea ce priveste, foto si video, am inceput de curand sa cautam sa ne interesam, chiar am inceput sa citesc forumul acest de la capat ca sa vad ce si cum. Salvez informatiile intr-un fisier word. Si cu ce ma gasesc pe net, sper sa facem o alegere buna. La fel si cu formatia. Noi am vrea initial formatie, desi stim ca este mai scumpa. Vom vedea insa pe parcurs pentru ca am inteles ca si DJ-ii pot face o atmosfera destul de super la nunti :)>-

aly24
20.06.2010, 19:18:33
buna fetelor. a trecut si nunta mea, cateva poze din ziua cea mare.pupici

larryssa83
20.06.2010, 20:25:48
Casa de Piatra!! Ai fost forte frumoasa si finuta. Prima poza imi place foarte mult. Si buchetul mi-a atras atentia :">...frumos. Felicitari!

aditzza
20.06.2010, 20:40:35

fooarte draguta ai fost , felicitari, casa de piatra si tot ce va doriti :*

aditzza
20.06.2010, 20:45:58
WOW!!! Ador fluturasiii, cred ca se si vede din poza de la avatar,nu? :P
Noi chiar ne-am ales ca si tema de nunta Fluturasii.
Si eu o sa am in buchetul de nunta un fluturas, pe invitatii si cred ca si pe cartonasele de la masa.
Nu vreau nici sa exagerez, asa ca o sa fie ceva foarte discret.
Abia astept sa vad pozeeeee!!!!
P.S.Ce flori ai ales pentru buchet?

aceasta este brosa :)
369815

ButterFlyIuliana
20.06.2010, 21:35:46
369815
SUPERBA!!!! Sa iti aduca numai noroc!

ButterFlyIuliana
20.06.2010, 21:39:54
estee lauder, clinique, chanel, bourjois. si mi-a rezistat f mult machiaju.
am si eu d-astea acasa dar nu stiu sa machiez ca ea.

Ai putea sa ne arati o poza ca sa ne facem o idee?

mili84
21.06.2010, 08:07:35
Bine ai revenit printre noi!
Cum a fost luna de miere?
Sper sa fiu si eu la fel de incantata de Cantup, mai ales acum cand l-a renovat complet.

Buna Iuliana, te asigur ca vei fi multumita de Cantup, mai ales ca arata localul si mai bine acum. In legatura cu luna de miere, am fost plecati un week-end la munte...pe meleagurile noastre. Am prins vreme cam urata, putina ploaie la plecare si zapada la sosire (deh...era sf lui noiembrie 2009), dar pentru noi a contat ca ne-am relaxat undeva in 2 si ne-am simtit foarte bine.

Apropo...Aditzza foarte frumoasa brosa cu fluturasul

Aly24...minunate fotografiile...casa de piatra

mrenescu
21.06.2010, 08:37:51

Foarte dragute pozele. Casa de piatra si sa fiti fericiti. Unde ai facut buchetul? Mi-ar placea ceva similar.;;)

dunia
21.06.2010, 08:39:04

Felicitari! Ati fost foarte frumosi! Casa de piatra si multa fericire!
Asteptam sa ne spui cum a fost.

Pupici.

larryssa83
21.06.2010, 09:15:43
369815
Frumoasa brosa...cum vrei sa iti faci buchetul? Din ce flori?

aditzza
21.06.2010, 10:02:27
SUPERBA!!!! Sa iti aduca numai noroc!

multumesc, ma bucur ca va place :*

aditzza
21.06.2010, 10:04:19
Frumoasa brosa...cum vrei sa iti faci buchetul? Din ce flori?

va fi cu trandafiri, miniroses albi si hortensie mov, sper sa iasa bine #:-S

coditza31
21.06.2010, 10:04:57

Felicitari si asa de piatra!
Ati fost foarte frumoasi amandoi! :suuuper:
Te asteptam cu detalii: unde te-ai machiat, coafat, unde ai facut buchetul acela superb?o:-)

balerina
21.06.2010, 10:13:01
Aly24,felicitari si casa de piatra ;ai fost frumusica foc si foarte naturala

larryssa83
21.06.2010, 11:03:31
va fi cu trandafiri, miniroses albi si hortensie mov, sper sa iasa bine #:-S
Te-ai hotarat unde il faci? Cred ca va fi frumos :)

alynna89
21.06.2010, 15:48:49

hey, nasica, ia uite unde dau de tine......e prima data cand intru pe targoviste desi stau aici de 2 ani:">...e lumea mai buna pe aici?:>

st3fy
21.06.2010, 16:52:46
Ai putea sa ne arati o poza ca sa ne facem o idee?

uite cateva pozescuze pt calitate dar sunt facute cu telef

st3fy
21.06.2010, 16:53:54
aly casa de piatra
te asteptam cu impresii

aly24
22.06.2010, 10:04:29
multumesc fetelor. din lipsa de timp, nu am reusit sa mai intru. va multumesc pt frumoasele cuvinte. legat de machiaj si coafura,amandoua au fost realizate la salon seniora, machiajul de o tipa blonda, iar coafura de cristi. buchetul meu a fost comandat de sora mea de la o doamna de la bucuresti din cate am inteles.si mie mi.a placut buchetelul meu :Dcasa de piatra tuturor miresicilor!!!:*

larryssa83
22.06.2010, 10:54:34
uite cateva pozescuze pt calitate dar sunt facute cu telef
Este dragut machiajul si cred ca in realitate se vede si mai frumos :)

balerina
22.06.2010, 11:03:32
fetelor am gasit pe net o poza a rochitei mele ;cum vi se pare,sincer?

coditza31
22.06.2010, 12:36:27

E foarte draguta :suuuper:

dar nu inteleg: o ai deja sau vrei sa ti-o iei?

balerina
22.06.2010, 13:23:37
o am deja...
am luat-o acum vreo luna,este culoarea ivory
vroam sa vad si parerile voastre...
nu stiu daca sa imi iau si crinolina sau e suficienta asa cum e ea ca are tull pe dedesubt
#-o

mrenescu
22.06.2010, 14:19:14

e foarte frumoasa. eu zic ca nu-i mai trebuie crinolina pentru ca ar arata incarcata si i-ar strica tot farmecul.

larryssa83
22.06.2010, 15:24:01
E frumoasa si iti poti lua o crinolina cu 2 cercuri pt a te misca mai usor. :)

coditza31
22.06.2010, 15:37:10
o am deja...
nu stiu daca sa imi iau si crinolina sau e suficienta asa cum e ea ca are tull pe dedesubt
#-o

si a mea are foarte mult tull pe dedesubt si sta destul de bine dar o sa-mi iau crinolina (cu 2 cercuri) doar pt s fi departe de picioare...daca nu ma simt bine o dau jos repejor ca nu-i bai :-"

alynna89
22.06.2010, 17:03:09

rochita este din doua piese? ar merge si crinolina ptr ca-i da volum rochiei, si intr-adevar te vei desfasura mai bine...cand vei merge si vei dansa:)

balerina
22.06.2010, 17:47:22
da rochita este din 2 piese,corset si fusta,baiule ca fusta e cam grea si nu stiu cita libertate de miscare imi va da la dans si bineinteles la mers,o sa probez si cu crinolina sa vad cum arata,ca nici eu nu vreau sa fie prea incarcata ...va multumesc fetelor

maria_luiza
22.06.2010, 20:20:53
Dap, din cate am citit pe aici, Mondial ar fi o alegere destul de buna. Are foarte multe plusuri. Va doresc succes! :)
Si noi suntem in aceeasi situatie, doar in unele weekenduri putem merge sa facem "cercetari" pentru ca locuim tot in Bucuresti. Apropo, parca spuneai ca viitorul tau sot e din Moreni. Si noi tot de acolo suntem. Poate ne si cunoastem :D Cum se spune, "lumea e mica":)

In ceea ce priveste, foto si video, am inceput de curand sa cautam sa ne interesam, chiar am inceput sa citesc forumul acest de la capat ca sa vad ce si cum. Salvez informatiile intr-un fisier word. Si cu ce ma gasesc pe net, sper sa facem o alegere buna. La fel si cu formatia. Noi am vrea initial formatie, desi stim ca este mai scumpa. Vom vedea insa pe parcurs pentru ca am inteles ca si DJ-ii pot face o atmosfera destul de super la nunti :)>-

E posibil sa va cunoasteti ;)), eu sunt din Caracal. Pe el il cheama Predescu Gabriel ... a terminat liceul I.L. Caragiale . Iti suna cunoscut ?
Nu trebuie sa iti faci griji in privinta DJ... eu am fost la cateva nunti cu DJ si am dansat toata noaptea. Si noi inclinam mai mult spre DJ. Iti poti face si tu un playlist cu melodiile preferate. Eu voi merge in toamna la o nunta tot cu dj si mi s-a promis playlistul. Cum il am ti-l pot da.

Luiza

maria_luiza
22.06.2010, 20:33:28

Este superba combinatia . Imi place foarte mult si cel cu frezii. Pe mine ma tenta sa aleg freziile si pentru cununia religioasa. Am gasit pe siteul http://www.floridelux.ro/buchete-de-mireasa/ cateva buchete interesante. Grea alegere....;))

ButterFlyIuliana
22.06.2010, 21:05:30
[QUOTE=st3fy;3385781]uite cateva pozescuze pt calitate dar sunt facute cu telef[/QUOTE

Esti foarte dragutza!!
Multumesc pentru mostra :P

st3fy
22.06.2010, 22:09:19
Este dragut machiajul si cred ca in realitate se vede si mai frumos :)

mersi. intr-adevar cu tel nu se vede prea bine.

alynna89
22.06.2010, 22:10:05
da rochita este din 2 piese,corset si fusta,baiule ca fusta e cam grea si nu stiu cita libertate de miscare imi va da la dans si bineinteles la mers,o sa probez si cu crinolina sa vad cum arata,ca nici eu nu vreau sa fie prea incarcata ...va multumesc fetelor

si eu am avut crinolina la rochita insa nu era atat de grea, am avut trei straturi de tulle si crinolina se lasa cand mergeam sau dansam...insa, mi-am cusut crinolina intr-o parte si in alta pe mine in dimineata nuntii sa stea cat mai fixa...si nu am avut nicio problema..alta solutie nu as fi avut in clipele acelea...si a fost totul ok, m-am desfasurat f bine, nu am calcat pe ea:)

st3fy
22.06.2010, 22:12:13
o am deja...
#-o

eu zic sa iei crinolina ca iti va fi mai usor. eu am luat crinolina la dans sa vad cum ma descurc si e f comoda. cu tocurile nu prea ma descurc da sper sa fie mai comozi pantofii mei decat alte tocuri

alynna89
23.06.2010, 09:09:57
eu zic sa iei crinolina ca iti va fi mai usor. eu am luat crinolina la dans sa vad cum ma descurc si e f comoda. cu tocurile nu prea ma descurc da sper sa fie mai comozi pantofii mei decat alte tocuri

si eu mi-am ales niste pantofi cu tocul mai mic, cred ca au avut 4-5 cm, si m-am descurcat de minune...nici nu m-au ros, nu am avut nevoie de plasturi de nimic...orikm nu as mai simtit durerea in ziua aia;))

adrienita
23.06.2010, 11:34:00
Buna miresici din 2011!
Si eu fac parte din caregoria asta. Eu am rezervat restaurantul King (fostul Cina). Meniul pleaca de la 75 lei fara bautura, fructe, tort si nu te conditioneaza cu nimic. Nu prea sunt incantata de sala, dar sper sa mai renoveze pana anul viitor. Gura lumii spune ca nu ar fi prea serosi chelnerii, sper sa nu fie adevarat.

adrienita
23.06.2010, 11:55:31
Buna mrenescu!

Se pare ca avem nunta in aceeasi zi:D
Sa ne tii la curent cu pregatirile.1

adrienita
23.06.2010, 12:08:11

Buna,

Si eu tot cu verde vreau sa fac, e si culoarea mea preferata.
Cu ce firma faci decorarea? Ai gasit tot ce iti trebuie (huse , fete de masa etc etc)?

mrenescu
23.06.2010, 13:25:13
Buna mrenescu!

Se pare ca avem nunta in aceeasi zi:D
Sa ne tii la curent cu pregatirile.1

Nuuu, tu vei avea cu o saptamana inaintea mea. A mea e pe 11.06 iar la tine vad 4.06. Oricum, chiar daca nu sunt in aceeasi zi sunt foaarte aproape una de cealalta ;;)

st3fy
24.06.2010, 09:17:15
am depus si noi actele la primarie si ne-am programat la 17.30 pt civila

daca va intereseaza, aveti nevoie de ci orig+ copie, certificate de nastere orig+copie si certificate prenuptiale
analizele le-am facut la directia de sanatate publica (langa casa de pensii). pt hiv a fost gratis (ai voie la o testare gratuita pe an. doar ca nu e peste tot gratuita, ci doar aici din cate am inteles) si pt sifilis a fost 20 lei pt amandoi. cu analizele ne-am dus la medicul lui si ne-a scris certificatele (nu au costat nimic dar cred ca depinde de medic. eu stiu ca erau 10 lei).
taxa la primarie 20 lei. deci am scapat chiar ieftin.

faza tare e ca am intrebat-o pe dr ce se intampla daca iti ies analizele pozitive, si cica nu te lasa sa te casatoresti pana nu te tratezi si vindeci. ca a avut ea un pacient caruia i-au iesit analizele poz si nu a mai auzit de el. mi se pare f ciudat si nasol sa afli cu 2 sapt inainte de nunta ca de fapt nu mai faci nunta

larryssa83
24.06.2010, 10:00:44

daca va intereseaza, aveti nevoie de ci orig+ copie, certificate de nastere orig+copie si certificate prenuptiale
analizele le-am facut la directia de sanatate publica (langa casa de pensii). pt hiv a fost gratis (ai voie la o testare gratuita pe an. doar ca nu e peste tot gratuita, ci doar aici din cate am inteles) si pt sifilis a fost 20 lei pt amandoi. cu analizele ne-am dus la medicul lui si ne-a scris certificatele (nu au costat nimic dar cred ca depinde de medic. eu stiu ca erau 10 lei).

faza tare e ca am intrebat-o pe dr ce se intampla daca iti ies analizele pozitive, si cica nu te lasa sa te casatoresti pana nu te tratezi si vindeci. ca a avut ea un pacient caruia i-au iesit analizele poz si nu a mai auzit de el. mi se pare f ciudat si nasol sa afli cu 2 sapt inainte de nunta ca de fapt nu mai faci nunta
Pai si daca ai HIV nu mai ai dreptul la casatorie? Nu e drept constitutional? Mi se pare o prostie. E bine ca iti informeaza si partenerul dar deciaizia apartine mirilor. Romania....

st3fy
24.06.2010, 11:19:36
Pai si daca ai HIV nu mai ai dreptul la casatorie? Nu e drept constitutional? Mi se pare o prostie. E bine ca iti informeaza si partenerul dar deciaizia apartine mirilor. Romania....

si hiv si sifilis. daca le descoperi cu 2 sapt inainte de nunta se anuleaza tot. asa mi-a spus dr de familie.eu credeam ca se fac doar ca sa stii dar e decizia lor daca vor sa se ia asa bolnavi. se pare ca nu e asa

ButterFlyIuliana
24.06.2010, 20:15:19
si hiv si sifilis. daca le descoperi cu 2 sapt inainte de nunta se anuleaza tot. asa mi-a spus dr de familie.eu credeam ca se fac doar ca sa stii dar e decizia lor daca vor sa se ia asa bolnavi. se pare ca nu e asa

Era de asteptat sa fie un impediment analizele.
Nu vad totusi cum ai putea sa te tratezi de HIV..
In Romania totul e posibil...

ButterFlyIuliana
24.06.2010, 20:17:47
Buna miresici din 2011!
Si eu fac parte din caregoria asta. Eu am rezervat restaurantul King (fostul Cina). Meniul pleaca de la 75 lei fara bautura, fructe, tort si nu te conditioneaza cu nimic. Nu prea sunt incantata de sala, dar sper sa mai renoveze pana anul viitor. Gura lumii spune ca nu ar fi prea serosi chelnerii, sper sa nu fie adevarat.

Bine ai venit printre noi!
Cred ca ne si cunoastem,nu? :p

ButterFlyIuliana
24.06.2010, 20:22:22
Propun un nou subiect!
Am intrat pe mai multe site-uri (inclusiv pe acesta) in cautarea unei IDEI ORIGINALE pentru "rascumpararea" miresei.
Asta pentru cine se lasa furata. :P
Voi la ce v-ati gandit?

larryssa83
24.06.2010, 20:41:21
Si eu credeam la fel dar viata continua sa ne surprinda.
Mai ai atat de putin pana la nunta....:)

st3fy
24.06.2010, 21:20:32
Si eu credeam la fel dar viata continua sa ne surprinda.
Mai ai atat de putin pana la nunta....:)

da...:) deocamdata nu am niciun stres. mai avem mici amanunte de pus la punct. suntem in grafic!

aditzza
25.06.2010, 07:49:31
Propun un nou subiect!
Am intrat pe mai multe site-uri (inclusiv pe acesta) in cautarea unei IDEI ORIGINALE pentru "rascumpararea" miresei.
Asta pentru cine se lasa furata. :P
Voi la ce v-ati gandit?

cred ca exista deja un subiect pe tema asta... :)

aditzza
25.06.2010, 07:51:09

ieri le-am depus si noi :D
da stii ca practic ieri era ultima zi in care le puteam depune k sa poate avea loc casatoria pe 3 :D
noi avem civila la 11 :00 :)

larryssa83
25.06.2010, 08:05:54
da...:) deocamdata nu am niciun stres. mai avem mici amanunte de pus la punct. suntem in grafic!
Asta este bine,,,,si efoarte bine ca nu ai emotii :)