PDA

Versiunea completa : Miresici din Targoviste

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15

anare
03.01.2011, 10:52:41
cum stati cu pregatirile miresici 2011?ce ati achizitionat pana acum?
Buna,

si eu sunt o viitoare miresica 2011 si deja incep sa am putine emotii...noi suntem ceva mai avansati cu pregatirile , sau cel putin asa vreau eu sa cred :) in sensul ca am dat acont la restaurant (Nunta de Vis), am dat acont la lautari, mi-am dat comanda de rochita in Madrid si am achitat deja jumatate, am cumparat biletele de avion si rezervat hotelul pentru luna de miere (la Ibiza), lista provizorie cu invitatii o avem deja...meniul la nunta este fix si este f.f. bogat (chiar nu este nevoie sa schimbam nimic noi).....insa mai sunt si altele de facut...de exemplu trebuie sa vedem urgent de cameraman si fotograf (as dori sa stiu ce cameramani si fotografi sunt prin tragoviste f. buni...si ce preturi au ?!)....

noi, momentan cam atat am facut ...voi cum stati?

anare
03.01.2011, 11:32:25
Buna fetelor,

Sunt Luana din Targoviste si din fericire la anul voi fi si eu miresica. Am reusit sa rezerv localul, biserica si filmatul dar am o problema cu muzica. Nu prea stiu ce muzica sa iau, daca sa fie formatie sau dj. Voi ce parere aveti sau ce formatii cunoastesti asa mai " de calitate" cum se spune. Am inteles ca fratii Radulesti sunt buni sau Gheorghe Ciucioiu si Nicoleta Vasile.....

Salutari,

Buna,

eu personal ti-as spune sa te interesezi de fratii radulescu...dupa parerea mea sunt cei mai tari si fac o atmosfera de milioane...daca vrei si nu ai gasit pe altii iti dau numarul lor.

gabi_myx_mail
03.01.2011, 15:26:45
Buna,

si eu sunt o viitoare miresica 2011 si deja incep sa am putine emotii...noi suntem ceva mai avansati cu pregatirile , sau cel putin asa vreau eu sa cred :) in sensul ca am dat acont la restaurant (Nunta de Vis), am dat acont la lautari, mi-am dat comanda de rochita in Madrid si am achitat deja jumatate, am cumparat biletele de avion si rezervat hotelul pentru luna de miere (la Ibiza), lista provizorie cu invitatii o avem deja...meniul la nunta este fix si este f.f. bogat (chiar nu este nevoie sa schimbam nimic noi).....insa mai sunt si altele de facut...de exemplu trebuie sa vedem urgent de cameraman si fotograf (as dori sa stiu ce cameramani si fotografi sunt prin tragoviste f. buni...si ce preturi au ?!)....

noi, momentan cam atat am facut ...voi cum stati?

Eu ti-as recomanda formatia Valahia, chiar au fost muult peste asteptari! ;;)

Edyza
03.01.2011, 19:52:17
Le-a luat sotul si din cate am inteles a dat in jur de 4000 ron. Sunt lucrate manual, au gramaj f mare si probabil de aceea au costat si atat de mult.

Fetelor, Pnina Tornai are reprezentanta la noi in Ro?

Bună. Mersi pt răspuns și pentru poză. Sunt într.adevăr cam scumpe, cel puțin pentru bugetul nostru, dar sunt deosebit de frumoase și cred ca.și merită banii. ;;) Să le purtați cu plăcere :*

luanag
03.01.2011, 20:45:55
Mersi pt recomandare. Deja i-am contactat acum vreo 3 luni si erau ocupati. Am gasit pana la urma o formatie din Bucuresti care o vazusem la alta nunta si mi-au placut foarte mult.

Buna,

eu personal ti-as spune sa te interesezi de fratii radulescu...dupa parerea mea sunt cei mai tari si fac o atmosfera de milioane...daca vrei si nu ai gasit pe altii iti dau numarul lor.

anare
04.01.2011, 07:59:45
Mersi pt recomandare. Deja i-am contactat acum vreo 3 luni si erau ocupati. Am gasit pana la urma o formatie din Bucuresti care o vazusem la alta nunta si mi-au placut foarte mult.

mai este o formatie care canta foarte frumos si o poti gasi la restaurantul del ponte...nu sunt f. scumpi...ii gasesti acolo mai tot timpul seara..

spor

anare
04.01.2011, 08:11:07
Le-a luat sotul si din cate am inteles a dat in jur de 4000 ron. Sunt lucrate manual, au gramaj f mare si probabil de aceea au costat si atat de mult.

Fetelor, Pnina Tornai are reprezentanta la noi in Ro?

sunt foarte dragute verighetele si intr-adevar costul este mai ridicat....sincer habar nu am cat costa sa faci verighetele, inca nu ne-a preocupat lucrul asta pana acum, insa cred ca pretul variaza in functie de pretentiile noastre, a fiecaruia...eu sincer as vrea o combinatie intre aur alb si aur galben, incriptionate pe spate cu numele fiecaruia(invers) si data nuntii si un mic diamant..ne gandeam sa ducem noi aur ptr ca avem ceva mai mult si sa ni-l prelucreze, insa nu prea stim ce sa facem?!...cred ca pierdem mai mult asa? nu stiu inca...am reusit sa intrebam la bijuteria de unde iubi mi-a cumparat inelul de logodna si care sunt singuri care aduc inele cu diamante si mi-au spus ca pot face si cu aurul nostru dar numai modelele pe care le au ei...trebuie sa mergem sa rezolvam si asta, insa mai intai fotograful si cameramanul...

anare
04.01.2011, 08:15:22
Cu placere!
Succes!
merci mult pentru mesaj si de informatii, insa din pacate eu nu-ti pot raspunde cu un mesaj privat...inca!!!

dar iti multumesc tare mult pentru informatii...cum ajung la tgv ma ocup si de asta...din pacate eu am prea putin timp la dispozitie sa organizez toate cele, avand in vedere ca lucrez in bucuresti si cand fac naveta cand raman la o matusa si ma intorc vinerea...

anare
04.01.2011, 08:26:46
Buna,

am vazut ca faci nunta la salonul unde facem si noi "Nunta de vis" si vroiam sa stiu daca tu ai stabilit ceva referitor la amenajarea acestuia in interior....eu am vorbit cu o doamna pe care patronii ne-au recomandat-o si cu care ei colaboreaza si a ramas sa ne intalnim dupa sarbatori ca sa mergem sa vedem cum vor fi aranjate mesele si sa alegem exact ce ne-ar placea mai mult....tu ai vorbit cu doamna asta?...mie mi-a spus ca o sa-i cheme pe toti cei care au nunta acolo ca sa vada mesele diferit aranjate ca dupa aceea sa alegem....mai mult eu aflasem de un pret estimativ 1500 dar in care intra flori artizanate si nu naturale si acum mi se pare totusi cam scump...trebuie vazut ...desi noi vrem flori naturale pe masa, avand in vedere cat de frumoasa arata sala.

da-mi si mie de veste daca tu stii mai multe si daca tu faci cu ei sau cu altii

st3fy
04.01.2011, 08:49:53
sunt foarte dragute verighetele si intr-adevar costul este mai ridicat....sincer habar nu am cat costa sa faci verighetele, inca nu ne-a preocupat lucrul asta pana acum, insa cred ca pretul variaza in functie de pretentiile noastre, a fiecaruia...eu sincer as vrea o combinatie intre aur alb si aur galben, incriptionate pe spate cu numele fiecaruia(invers) si data nuntii si un mic diamant..ne gandeam sa ducem noi aur ptr ca avem ceva mai mult si sa ni-l prelucreze, insa nu prea stim ce sa facem?!...cred ca pierdem mai mult asa? nu stiu inca...am reusit sa intrebam la bijuteria de unde iubi mi-a cumparat inelul de logodna si care sunt singuri care aduc inele cu diamante si mi-au spus ca pot face si cu aurul nostru dar numai modelele pe care le au ei...trebuie sa mergem sa rezolvam si asta, insa mai intai fotograful si cameramanul...

nu stiu cati bijutieri adevarati mai exista, ca sa le duci aurul tau sa-l prelucreze. dar am mai auzit pe forum. poti sa te interesezi.
noi am ales verighetele si am dus aur la schimb (pe car el-au evaluat la 60 de lei/gram)

si ca tot vorbeai de fotograf, am primit pozele de la sedinta foto de la mare. pozele sunt in semnatura - ttd.

anare
04.01.2011, 09:37:16
nu stiu cati bijutieri adevarati mai exista, ca sa le duci aurul tau sa-l prelucreze. dar am mai auzit pe forum. poti sa te interesezi.
noi am ales verighetele si am dus aur la schimb (pe car el-au evaluat la 60 de lei/gram)

si ca tot vorbeai de fotograf, am primit pozele de la sedinta foto de la mare. pozele sunt in semnatura - ttd.

ffff frumoase pozele....asa da amintiri...dar vreau sa te intreb ceva? l-ati luat si pe fotograf la mare? cate zile ati stat? sau cum ati procedat? noi plecam la o saptamana dupa nunta, 2 zile la madrid si apoi o saptamana la ibiza in luna de miere si nu cred ca putem lua cu noi vestimentatia de nunta ca sa facem poze acolo ....desi mi-ar placea...dar e multa munca si mai mult trebuie sa gasim un fotograf care cu siguranta acolo costa prea mult...dar mi-ar placea ca dupa nunta sa dam o fuga pe la mare ...macar asa 2 zile si sa faecem poze...spune'ne si noua cum ati facut

larryssa83
04.01.2011, 18:20:24
Nu te sfatuiesc sa duci aur la prelucrat. De foarte multe ori iti baga aur mai slab caratat.

Edyza
04.01.2011, 18:36:28

Și noi avem câteva bijuterii mai vechi ale parintilor pe care vrem sa le folosim, adică sa la dăm la schimb astfel încât sa plătim mai puțin la final. Noi ne.am gândit la un model simplu din aur galben, eventual cu o pietricica la verigheta mea. Am vrea sa le și gravăm cu data nunții. Oricum ar fi, abia așteptăm să le purtăm ;;)

asheritza
04.01.2011, 21:44:20
miresica de august 2011...cred k sunt in urma cu pregatirile!fotograf n-am,cameraman nu....la cine as putea apela?mai mult de 500euro amandurora nu dau!ms!

anare
05.01.2011, 09:07:25
Nu te sfatuiesc sa duci aur la prelucrat. De foarte multe ori iti baga aur mai slab caratat.

atunci as putea da la schimb...cred ca asta este o solutie...dar si asa se pierde mult pentru ca il evalueaza la cat vor ei...trebuie sa ma duc totusi sa vad...ce bijutier serios mai exista in tgv?

anare
05.01.2011, 09:09:50
miresica de august 2011...cred k sunt in urma cu pregatirile!fotograf n-am,cameraman nu....la cine as putea apela?mai mult de 500euro amandurora nu dau!ms!

stai linistita ca nu esti in urma...si eu caut fotograf si cameraman..

anare
05.01.2011, 09:10:55
Și noi avem câteva bijuterii mai vechi ale parintilor pe care vrem sa le folosim, adică sa la dăm la schimb astfel încât sa plătim mai puțin la final. Noi ne.am gândit la un model simplu din aur galben, eventual cu o pietricica la verigheta mea. Am vrea sa le și gravăm cu data nunții. Oricum ar fi, abia așteptăm să le purtăm ;;)

stii vreun bijutier in tgv? ati fost deja? cat va costa?

Edyza
05.01.2011, 10:59:33

buna.

La noi s-au complicat lucrurile in sensul ca de un an de zile de cand ne-am hotarat sa facem nunta nu reusim sa stabilim nimic. vara trecuta el trebuia sa plece in Spania asa ca am lasat deoparte planurile pentru nunta pana in octombrie cand din cauza unei persoane neserioase nu a mai putut pleca, si atunci am reluat cautarile pentru nunta iar singurul restaurant disponibil a fost Eden. DAR, au aparut din nou obstacole, ca sa zic asa. adica acest restaurant are o capacitate maxima de 75 de persoane. cand am fost si am semnat contractul cu ei eram convinsi ca e ok. intre timp, insa, lista cu invitati a tot crescut pana la aproximativ 130 de persoane. suntem convinsi ca nu vor veni toti, dar decat sa ne riscam, vom face cununia civila in alta parte la data stabilita (27/08) doar cu rudele si cativa prieteni apropiati si vom merge luna aceasta sau in februarie la resturantul Nunta de Vis sa-l rezervam pentru 2012 ca sa facem atunci cunuina religioasa. l-am vazut si este superb! sper ca fiind aceiasi patroni si la Eden, si la Nunta de Vis, ne vor lua in calcul avansul pe care l-am dat pentru Eden.

si din cauza situatiei de fata nu am vorbit inca nici de cameraman, nici de fotograf. dar am de gand sa vorbesc cu o fosta colega de liceu care a avut nunta in 2010 si mi-a spus ca a gasit si foto si video ieftine <:-P o sa revin cu detalii imediat ce aflu ceva;;)

Edyza
05.01.2011, 11:02:11
stii vreun bijutier in tgv? ati fost deja? cat va costa?

nu stiu nici un bijutier din pacate, in tgv. noi ne gandeam sa ne facem verighetele in bucuresti ca tot stam mai mult pe aici. in curand o sa ne interesam si de asta pentru ca, dupa cum am spus in mesajul anterior, vom avea cununia civila anul acesta si vrem sa avem si verighetele.

amy_l
05.01.2011, 11:43:39
stai linistita ca nu esti in urma...si eu caut fotograf si cameraman..

Si eu caut.... m-am mai linisti cand am vazut ca nu sunt singura....

IoanaDRG
05.01.2011, 15:07:28
Ma alatur voua :-s Sunt in cautare de formatie si cameraman....

anare
05.01.2011, 16:30:26
nu stiu nici un bijutier din pacate, in tgv. noi ne gandeam sa ne facem verighetele in bucuresti ca tot stam mai mult pe aici. in curand o sa ne interesam si de asta pentru ca, dupa cum am spus in mesajul anterior, vom avea cununia civila anul acesta si vrem sa avem si verighetele.

spune-mi si mie daca gasesti un bijutier aici in bucuresti...si ce bani...practic care sunt conditiile!!!!!
din mesajul tau inteleg ca stati mai mult in bucuresti...lucrati aici sau si locuiti?
spune-mi si mie daca cunosti pe cineva care face naveta zilnic bucuresti- targoviste cu masina personala si ce orar are si ce pretentii are ca bani..... te rog mult ca m-am saturat de microbuz si de dormit pe la rude:( caut pe cineva care face naveta ca sa merg si eu...da-mi de veste daca stii pe cineva serios...merci

anare
05.01.2011, 16:32:22
Ma alatur voua :-s Sunt in cautare de formatie si cameraman....

despre formatie incearca fratii radulescu sau cei canta la restaurantul del ponte...sunt f buni

anare
05.01.2011, 16:37:54
buna.

La noi s-au complicat lucrurile in sensul ca de un an de zile de cand ne-am hotarat sa facem nunta nu reusim sa stabilim nimic. vara trecuta el trebuia sa plece in Spania asa ca am lasat deoparte planurile pentru nunta pana in octombrie cand din cauza unei persoane neserioase nu a mai putut pleca, si atunci am reluat cautarile pentru nunta iar singurul restaurant disponibil a fost Eden. DAR, au aparut din nou obstacole, ca sa zic asa. adica acest restaurant are o capacitate maxima de 75 de persoane. cand am fost si am semnat contractul cu ei eram convinsi ca e ok. intre timp, insa, lista cu invitati a tot crescut pana la aproximativ 130 de persoane. suntem convinsi ca nu vor veni toti, dar decat sa ne riscam, vom face cununia civila in alta parte la data stabilita (27/08) doar cu rudele si cativa prieteni apropiati si vom merge luna aceasta sau in februarie la resturantul Nunta de Vis sa-l rezervam pentru 2012 ca sa facem atunci cunuina religioasa. l-am vazut si este superb! sper ca fiind aceiasi patroni si la Eden, si la Nunta de Vis, ne vor lua in calcul avansul pe care l-am dat pentru Eden.

si din cauza situatiei de fata nu am vorbit inca nici de cameraman, nici de fotograf. dar am de gand sa vorbesc cu o fosta colega de liceu care a avut nunta in 2010 si mi-a spus ca a gasit si foto si video ieftine <:-P o sa revin cu detalii imediat ce aflu ceva;;)

stai linistita ca toate lucrurile se vor rezolva si vei vedea ca tot raul va fi spre bine....cat despre patronii de la eden sunt f de treaba si cu siguranta nu vor fi deloc probleme sa schimbi data si restaurantul...important este sa nu va pierdeti speranta si sa mergeti inainte fara a va gandi la problemele intampinate de pana acum....o sa vezi ca totul va fi bine....

anare
05.01.2011, 16:41:10
Buna,

stie cineva persoane care fac naveta Targoviste- Bucuresti in fiecare zi cu masina proprie si mai au un loc in masina?

as avea mare nevoie.

merci

erikp2003
05.01.2011, 20:18:21
buna.

ai idee cate persoane incap acolo? la nunta de vis. ai ceva poze? oare se mai gasesc locuri pt 2012? ca am inteles ca sunt cereri semnificativ de multe

larryssa83
05.01.2011, 20:36:19
atunci as putea da la schimb...cred ca asta este o solutie...dar si asa se pierde mult pentru ca il evalueaza la cat vor ei...trebuie sa ma duc totusi sa vad...ce bijutier serios mai exista in tgv?
Din cate stiu eu, in Tgv sunt 2 lanturi de bijuterii mai serioase si bijuteria de stat unde iti spun sigur ca daca duci aur la prelucrat nu iti bag aurul tau. E mai bine daca dai aur la schimb.

larryssa83
05.01.2011, 20:39:20
spune-mi si mie daca gasesti un bijutier aici in bucuresti...si ce bani...practic care sunt conditiile!!!!!
din mesajul tau inteleg ca stati mai mult in bucuresti...lucrati aici sau si locuiti?
spune-mi si mie daca cunosti pe cineva care face naveta zilnic bucuresti- targoviste cu masina personala si ce orar are si ce pretentii are ca bani..... te rog mult ca m-am saturat de microbuz si de dormit pe la rude:( caut pe cineva care face naveta ca sa merg si eu...da-mi de veste daca stii pe cineva serios...merci
Iti pot spune cam care sunt preturile in Tgv.
1 gram de aur se vinde cu 100 ron. Daca dai aur la schimb se calculeaza o pierdere tehnica de 10% si apoi ti se cumpara aurul cu 75 de ron/ gram.

Edyza
05.01.2011, 20:42:54

O sa încep cât de curând sa mă interesez pe la bijuterii sa văd ce prețuri au și ce suma ne oferă pentru aurul.pe care vrem sa.l dăm la schimb. Bineînțeles că vom încerca sa negociem astfel încât sa nu iesim în dezavantaj. Cum aflu detalii, o sa postez și aici.

Noi stăm în bucurești cu chirie pt că aici avem locul de.muncă (suntem din moreni). Din pacate nu cunosc pe nimeni care sa facă naveta tgv-buc. Dar o sa mă interesez.

Apropo, voi la de model de verighete v.ați gândit?

Edyza
05.01.2011, 20:47:59
W
Iti pot spune cam care sunt preturile in Tgv.
1 gram de aur se vinde cu 100 ron. Daca dai aur la schimb se calculeaza o pierdere tehnica de 10% si apoi ti se cumpara aurul cu 75 de ron/ gram.

Mulțumim de informații! Dar ai idee, așa se calculează indiferent de uzura aurului? Oricum o sa mă interesez și personal dar nu strică o părere în plus.
Mersi.;;)

larryssa83
05.01.2011, 20:56:08
W

Mulțumim de informații! Dar ai idee, așa se calculează indiferent de uzura aurului? Oricum o sa mă interesez și personal dar nu strică o părere în plus.
Mersi.;;)
Da, asa se calculeaza indiferent daca obiectul e aproape nou sau daca sunt doar bucati de aur.:)

IoanaDRG
05.01.2011, 20:57:54
despre formatie incearca fratii radulescu sau cei canta la restaurantul del ponte...sunt f buni

Pe cei de la del ponte i am intrebat, dar sunt deja luati de ceva timp...Am sa ma interesez de fratii radulescu totusi

Edyza
05.01.2011, 21:06:30
ai idee cate persoane incap acolo? la nunta de vis. ai ceva poze? oare se mai gasesc locuri pt 2012? ca am inteles ca sunt cereri semnificativ de multe

Din câte știu încap până la 200 de persoane . Erau niște poze pe aici pe forum. O sa le caut. o sa postez linkul. Dar e bine sa mergi acolo sa.l vezi. Este chiar de vis. Își merită numele! <:-P când am fost acolo era decorat pe mov și arăta super! Nu știu cum stau cu rezervările. Sper sa se găsească și pentru noi, dacă nu o sâmbătă, macar o duminică din vara viitoare. Să înțeleg că și voi sunteți in căutare de restaurant?

Edyza
05.01.2011, 22:25:17
stai linistita ca toate lucrurile se vor rezolva si vei vedea ca tot raul va fi spre bine....cat despre patronii de la eden sunt f de treaba si cu siguranta nu vor fi deloc probleme sa schimbi data si restaurantul...important este sa nu va pierdeti speranta si sa mergeti inainte fara a va gandi la problemele intampinate de pana acum....o sa vezi ca totul va fi bine....

Mersi de încurajare :* nu ne pierdem speranța pentru că știm ca daca vom aștepta vom primi la momentul potrivit ce ne dorim și poate chiar mai mult. Tot ce mai sper este să fie ok cu restaurantul și apoi cred că va fi totul mult mai simplu :)

st3fy
05.01.2011, 22:34:12
ffff frumoase pozele....asa da amintiri...dar vreau sa te intreb ceva? l-ati luat si pe fotograf la mare? cate zile ati stat? sau cum ati procedat? noi plecam la o saptamana dupa nunta, 2 zile la madrid si apoi o saptamana la ibiza in luna de miere si nu cred ca putem lua cu noi vestimentatia de nunta ca sa facem poze acolo ....desi mi-ar placea...dar e multa munca si mai mult trebuie sa gasim un fotograf care cu siguranta acolo costa prea mult...dar mi-ar placea ca dupa nunta sa dam o fuga pe la mare ...macar asa 2 zile si sa faecem poze...spune'ne si noua cum ati facut

mersi. noi am fost la mare, cu tot cu haine, si in ultima zi (de fapt mai mult noapte ca am prins si rasaritul) a venit si fotograful si am facut sedinta foto.
pana in ibiza e greu sa cari hainele dar poti vorbi cu un fotograf si va duceti la marea neagra. am mai vazut o sedinta foto la eforie sud si era un peisaj superb

erikp2003
06.01.2011, 14:48:05
Din câte știu încap până la 200 de persoane . Erau niște poze pe aici pe forum. O sa le caut. o sa postez linkul. Dar e bine sa mergi acolo sa.l vezi. Este chiar de vis. Își merită numele! <:-P când am fost acolo era decorat pe mov și arăta super! Nu știu cum stau cu rezervările. Sper sa se găsească și pentru noi, dacă nu o sâmbătă, macar o duminică din vara viitoare. Să înțeleg că și voi sunteți in căutare de restaurant?

Da si noi cautam. Ne gandeam in prima faza sa facem anul acesta dar pt ca au intervenit alte cheltuieli neasteptate am hotarat sa amanam un pic. Sper sa gasim pentru 2012 ceva. Problema mea e ca o sa avem cam 200 de pers (sper nu mai multi) si nu prea sunt hotarata in privinta localului. Timp sa alerg in perioada asta sa caut nu prea am, sunt mai mult plecata. Speram ca ma poate ajuta cineva cu informatii , poze sau orice m-ar putea ajuta.

Edyza
06.01.2011, 18:49:48
Da si noi cautam. Ne gandeam in prima faza sa facem anul acesta dar pt ca au intervenit alte cheltuieli neasteptate am hotarat sa amanam un pic. Sper sa gasim pentru 2012 ceva. Problema mea e ca o sa avem cam 200 de pers (sper nu mai multi) si nu prea sunt hotarata in privinta localului. Timp sa alerg in perioada asta sa caut nu prea am, sunt mai mult plecata. Speram ca ma poate ajuta cineva cu informatii , poze sau orice m-ar putea ajuta.

Sunt câteva poze la pagina 335 în acest topic. Decorul era atunci pe visiniu. Oricum ca sa.ți faci o părere trebuie sa mergi sa vezi.

Edyza
06.01.2011, 21:40:31
As avea o rugaminte catre miresicile care au facut cununia civila cu mult timp inainte de cea religioasa (adica la diferenta de cateva luni sau chiar un an).
Daca sunt astfel de cazuri, as dori mai multe detalii. Adica, ati avut aceiasi invitati ca la cununia religioasa? Noi ne-am gandit sa invitam doar rudele si prietenii mai apropiati la civila. Ca locatie ne-am gandit la ceva gen restaurnat unde incap cred ca undeva la 50 de persoane. Si pentru ca nu ne permite bugetul prea multe, ne gandeam sa aducem noi mancarea si bautura de acasa si sa renuntam la decor.
La voi cat a tinut "petrecerea"? Noi ne gandeam ca fiind ceva mai restrans sa inceapa dupa cununie, adica dup-amiaza si sa se termine spre seara. Vrem sa fie ceva low-cost ca sa punem bani deoparte pentru 2012, la nunta propriu-zisa. Pe voi cat v-a costat si cum ati organizat?

Va rog, detalii. ^:)^
Multumesc!:*

gabi_myx_mail
07.01.2011, 08:39:29
As avea o rugaminte catre miresicile care au facut cununia civila cu mult timp inainte de cea religioasa (adica la diferenta de cateva luni sau chiar un an).
Daca sunt astfel de cazuri, as dori mai multe detalii. Adica, ati avut aceiasi invitati ca la cununia religioasa? Noi ne-am gandit sa invitam doar rudele si prietenii mai apropiati la civila. Ca locatie ne-am gandit la ceva gen restaurnat unde incap cred ca undeva la 50 de persoane. Si pentru ca nu ne permite bugetul prea multe, ne gandeam sa aducem noi mancarea si bautura de acasa si sa renuntam la decor.
La voi cat a tinut "petrecerea"? Noi ne gandeam ca fiind ceva mai restrans sa inceapa dupa cununie, adica dup-amiaza si sa se termine spre seara. Vrem sa fie ceva low-cost ca sa punem bani deoparte pentru 2012, la nunta propriu-zisa. Pe voi cat v-a costat si cum ati organizat?

Noi am facut cununia civila la Sector 2 Bucuresti, unde au venit toti prietenii nostri. Dupa aceea am fost la o terasa (fiind luna iunie) in Bucuresti. Seara am facut o petrecere in Targoviste, la Gradina de vara de la Valahia, cu formatie, cu de toate (cheltuielile au fost mici fiind post, iar decoratiunile le-am negociat cu seful de sala - gratuit din partea lor) si au venit toate rudele mele si prieteni(care nu ar fi venit la nunta la Focsani) - total 80 persoane. In septembrie am avut nunta la Focsani cu toti prietenii nostri din Bucuresti (care au venit la cununia civila si terasa) si rudele sotului - total 150 persoane, asa ca noi ne-am bucurat foarte tare de ambele evenimente.
Nu stiu daca cumva voi sunteti amandoi din Targoviste, insa eu cred ca merita sa faceti petrecere de cununie civila, daca negociati bine, cheltuielile sunt destul de mici si este pacat sa ratati un astfel de moment unic in viata voastra! :)

RLK06
07.01.2011, 10:15:13
merci mult pentru mesaj si de informatii, insa din pacate eu nu-ti pot raspunde cu un mesaj privat...inca!!!

dar iti multumesc tare mult pentru informatii...cum ajung la tgv ma ocup si de asta...din pacate eu am prea putin timp la dispozitie sa organizez toate cele, avand in vedere ca lucrez in bucuresti si cand fac naveta cand raman la o matusa si ma intorc vinerea...

Cu placere! Sa nu intram in panica, pentru ca inca mai avem timp la dispozitie :D ... sper eu!
Mai sunt atatea de pus la punct, dar pana la urma asta este facrmecul!

A! pentru cei ce au ales restaurantul "Nunta de Vis", felicitari! Am facut revelionul acolo si este intr-adevar superb! Inspira caldura, datorita culorilor. Tacamuri, vesela ... impecabile. Ce sa mai! Chiar m-a impresionat!

IoanaDRG
07.01.2011, 13:26:34

Noi am facut cununia pe 2 oct urmand ca nunta sa fie anul acesta in august. Invitati au fost cei care aveau legatura directa cu familia si prietenii foarte buni. La restaurant am invitat familia si rudele fara tineret. Au fost in jur de 50 de persoane. Meniul a fost unul simplu... aperitiv si friptura, iar bautura ce vroia fiecare ( s-a consumat foarte putin alcool). Am mai pus pe masa fructe si saleuri si ca desert am avut un tort de ciocolata. Mesele le-am decorat lejer ptr ca nu am vrut sa aduca prea mult a nunta. Am sa atasez si niste poze. La restaurant a durat totul cam pana pe la 18.00. Pe cei tineri am hotarat sa-i ducem intr-un pub micut de pe centrul vechi ,unde le am servit bufez suedez si freebar, iar la ora 2 deja toata lumea vroia acasa :))
Toata distractia a costat in jur de 10000, dar a si meritat. Am primit numai cadouri frumoase si toate folositoare, plus ca am primit si plicuri! :):D:-p

Edyza
07.01.2011, 19:00:52
Noi am facut cununia civila la Sector 2 Bucuresti, unde au venit toti prietenii nostri. Dupa aceea am fost la o terasa (fiind luna iunie) in Bucuresti. Seara am facut o petrecere in Targoviste, la Gradina de vara de la Valahia, cu formatie, cu de toate (cheltuielile au fost mici fiind post, iar decoratiunile le-am negociat cu seful de sala - gratuit din partea lor) si au venit toate rudele mele si prieteni(care nu ar fi venit la nunta la Focsani) - total 80 persoane. In septembrie am avut nunta la Focsani cu toti prietenii nostri din Bucuresti (care au venit la cununia civila si terasa) si rudele sotului - total 150 persoane, asa ca noi ne-am bucurat foarte tare de ambele evenimente.
Nu stiu daca cumva voi sunteti amandoi din Targoviste, insa eu cred ca merita sa faceti petrecere de cununie civila, daca negociati bine, cheltuielile sunt destul de mici si este pacat sa ratati un astfel de moment unic in viata voastra! :)

Îți multumesc pentru informații si pentru gândurile optimiste :) Știu ca este un moment unic și vreau sa fie frumos și totuși nu prea scump :D cred ca o sa ne încadram binișor intr.un buget mai mic. Și în acest sens ne ajută și faptul ca nu tinem neapărat sa avem decor. Dacă are localul decor bine daca nu, nu este nici o problema ;) important este sa ne simtim bine si sa ne bucurăm alături de cei dragi de eveniment :)

Edyza
07.01.2011, 19:15:44
Noi am facut cununia pe 2 oct urmand ca nunta sa fie anul acesta in august. Invitati au fost cei care aveau legatura directa cu familia si prietenii foarte buni. La restaurant am invitat familia si rudele fara tineret. Au fost in jur de 50 de persoane. Meniul a fost unul simplu... aperitiv si friptura, iar bautura ce vroia fiecare ( s-a consumat foarte putin alcool). Am mai pus pe masa fructe si saleuri si ca desert am avut un tort de ciocolata. Mesele le-am decorat lejer ptr ca nu am vrut sa aduca prea mult a nunta. Am sa atasez si niste poze. La restaurant a durat totul cam pana pe la 18.00. Pe cei tineri am hotarat sa-i ducem intr-un pub micut de pe centrul vechi ,unde le am servit bufez suedez si freebar, iar la ora 2 deja toata lumea vroia acasa :))
Toata distractia a costat in jur de 10000, dar a si meritat. Am primit numai cadouri frumoase si toate folositoare, plus ca am primit si plicuri! :):D:-p

Îți multumesc și ție pt informații :* îmi plac pozele voastre. din cât îmi dau seama a ieșit frumos :) Și.noi ne dorim sa organizăm ceva asemănător. Cred ca este o idee buna sa.i ducem separat pe cei tineri în altă parte. O sa țin cont de ea ;) Totuși noi vrem sa cheltuim mai puțin decât voi. Sper sa reușim și mai sper sa primim si noi daruri utile :D

IoanaDRG
08.01.2011, 15:05:54
Îți multumesc și ție pt informații :* îmi plac pozele voastre. din cât îmi dau seama a ieșit frumos :) Și.noi ne dorim sa organizăm ceva asemănător. Cred ca este o idee buna sa.i ducem separat pe cei tineri în altă parte. O sa țin cont de ea ;) Totuși noi vrem sa cheltuim mai puțin decât voi. Sper sa reușim și mai sper sa primim si noi daruri utile :D

Ai sa vezi ca o sa iasa cum iti doresti. Nu are de ce! Ai sa fii inconjurata de persoanele dragi voua si atat!
Succes!:*

mrenescu
09.01.2011, 20:52:56
Fetele, in primul rand la multi ani si tot ce va doriti in 2011. Am mai avansat si noi putin in sensul ca saptamana asta am facut comanda de invitatii. Acum asteptam fisierul pentru aprobare si apoi sunt bune de print. Sper ca in doua saptamani sa soseasca. In plus astazi am fost in Unirii si am achizitionat si costumul de nunta al lui ginerica si camasa. Mai raman de achizitionat pentru el costumul de cununie, camasa de cununie, butoni pentru camasa de nunta, pantofi, papion si brau. La sfarsitul saptamanii viitoare speram sa incheiem si contractul cu dj-ul si poate si fotograful. In sfarsit, simt ca incet incet intram in linie dreapta. Ma sunt 5 luni ;;) Voi incepe si cautarile pentru rochita de mireasa si sper sa-mi gasesc ceva gata facut

adrienita
11.01.2011, 14:35:49
Buna miresici si La multi ani pe 2011! Noi am ales sa facem cununia religioasa la biserica Constantin si Elena din Predeal :D si ma gandeam sa ne oprim la intoarcere la Castelul Peles pentru fotografii. Problema e ca nu stiu daca ne vor da voie sa facem pozele acolo. Voi stiti ceva despre asta?

mrenescu
13.01.2011, 09:48:14
E o idee minunata Adrienita. Cred ca fotografiile sunt permise in curtea castelului, la liber. Nu stiu in ce masura puteti realiza fotografii in interior

AlexandraMusetescu
13.01.2011, 10:10:39
E o idee minunata Adrienita. Cred ca fotografiile sunt permise in curtea castelului, la liber. Nu stiu in ce masura puteti realiza fotografii in interior

"TAXE FOTO ȘI VIDEO (cf. OM 2402/22.07.2010 )

Fotografiere amatori – 32 RON/aparat (TVA 24%)
Fotografiere profestioniști - interior: 1000 RON/ora ; exterior: 500 RON/ora

Video amatori – 53 RON/aparat (TVA 24%)
Video profesioniști – interior: 2500 RON/ora ; exterior: 1000 RON/ora

FOTOGRAFIEREA ȘI FILMAREA REALIZATE DE CĂTRE PROFESIONIȘI SUNT POSIBILE NUMAI PE BAZA UNUI CONTRACT DE PRESTĂRI SERVICII INCHEIAT ÎNTRE CELE DOUĂ PĂRȚI ȘI CU AVIZUL MINISTERULUI CULTURII ȘI PATRIMONIULUI NAȚIONAL, PRECUM ȘI AL COMISIEI NAȚIONALE A COLECȚIILOR ȘI MONUMENTELOR."

Astea sunt informatiile de pe site-ul castelului.

petruta30
13.01.2011, 12:07:56
Revin cu poze de la nunta noastra din noaptea de Revelion. A fost o zi foarte frumoasa si emotionanta!!

petruta30
13.01.2011, 12:16:28
POZE....poze...

petruta30
13.01.2011, 12:19:09
si cam atat.....

mrenescu
13.01.2011, 12:43:27
Petruta ati fost foarte frumosi.Sa fiti fericiti si sanatosi. Am cascat gura un sfert de ora la poze.

anare
13.01.2011, 14:31:42
Pe 4-5-6 februarie 2011 va avea loc la sala Palatului (Bucuresti) festivalul miresei. Aveti aici link-ul: http://www.*************.ro/Targ-2011/
Iar pe 25-26-27 februarie 2011 va avea loc la Romexpo- pavilionul 18 targul miresei. Aveti aici link-ul pentru mai multe detalii: http://www.*************.ro/Romexpo_2011/despre.php?user=0

anare
13.01.2011, 14:33:35
Pe 4-5-6 februarie 2011 va avea loc la sala Palatului (Bucuresti) festivalul miresei. Aveti aici link-ul: http://www.*************.ro/Targ-2011/
Iar pe 25-26-27 februarie 2011 va avea loc la Romexpo- pavilionul 18 targul miresei. Aveti aici link-ul pentru mai multe detalii: http://www.*************.ro/Romexpo_2011/despre.php?user=0

se pare ca nu avem voie sa punem link-uri pe site, asa ca va puteti uita pe *************. ro

anare
13.01.2011, 14:41:29
si cam atat.....

foarte frumoase pozele...si voi la fel...casa de piatra....

si luna de miere?

mrenescu
13.01.2011, 16:42:29
Fetele care aveti nunta in prima jumatate a anului, ati inceput deja cautarile pentru rochita de mireasa?

maria123_
14.01.2011, 11:57:40
cine ti-a facut fotografii la nunta?

petruta30
14.01.2011, 15:23:58
[QUOTE=maria123_;3892174]cine ti-a facut fotografii la nunta?[/QUOTE

Oana Popovici

mrenescu
14.01.2011, 16:10:12

Oana Popovici

Da-mi si mie, te rog un pret si detaliile de contact pe privat. Multumesc frumos. Noi inca suntem in cautare de foto

larryssa83
14.01.2011, 19:21:44
si cam atat.....
Ai fost superba! Casa de piatra!

st3fy
14.01.2011, 22:06:03

Oana Popovici
felicitari. casa de piatra! f frumoase pozele. si vi le-a dat si repede
formatia a fost cumva meloritm (marian mateescu)? ca am mai vazut-o pe cantareata la un botez sapt trecuta. mie mi-au placut (in caz ca mai sunt fete care cauta formatie)

RLK06
15.01.2011, 10:12:50
[QUOTE=petruta30;3893086]
formatia a fost cumva meloritm (marian mateescu)? ca am mai vazut-o pe cantareata la un botez sapt trecuta. mie mi-au placut (in caz ca mai sunt fete care cauta formatie)

Cantareata - Geta - o sa ne cante si nouala nunta, dar impreuna cu o formatie din Moreni (Fratii Andronescu).
Sper sa le placa si nuntasilor combinatia, pentru ca noi i-am vazut la nunta unui prieten si ne-au placut!

petruta30
15.01.2011, 12:12:09
[QUOTE=petruta30;3893086]

Da Mateescu, formatia Meloritm a fost. Noi i-am luat pe toti 10.Si noua ne-a placut dar fiind sala cam mica s-a auzit cam tare. Pozele si albumul le-am primit repede intr-o sapt pentru ca noi trebuia sa plecam din tara si nu mai aveam rabdare iti dai seama.

petruta30
15.01.2011, 12:13:10
Ai fost superba! Casa de piatra!

Multumesc Larisssa...

IoanaDRG
15.01.2011, 17:18:14
Petruta, ai fost o mireasa superba! Felicitari!

IoanaDRG
15.01.2011, 17:27:07
Fetelor, am fost ieri la targul de nunti, dar din pacate nu mi am gasit rochita. Ori nu mi placeau, ori nu mi veneau.. ori ce mi placea era scump... Adevarul ca am avut si putin timp la dispozitie. Maine insa ma mai duc odata.. si ptr rochita, dar si sa rezolv cu invitatiile si cu cameramanul. Invitatiile le stiau care le vreau, iar cameramanul...tre sa fie unul pe acolo care sa fie pe placul meu.
Saptamana asta am reusit sa gasesc si formatie... Dupa zeci de telefoane si zeci de "suntem ocupati", am gasit-o! Se numesc Nistor Family Band 2 si sunt incredibili! Cel putin asa par. Sper sa nu mi tradeze increderea si banii pe care-i cer sa fie meritati pe deplin. Sunt fericita! Am mai taiat ceva de pe lista... Inca putin si sunt gata cu toate!!!
Spor la treaba si cautari si voua!!!:*

mrenescu
16.01.2011, 20:30:49
Ioana, ai mai fost la targ? Ti-ai gasit rochita? Noi am mai facut ceva pasi inainte in sensul ca avem muzica ( am semnat contractul cu Dj-ul) si am semnat si contractul cu firma de decoratiuni. Saptamana asta am planificat sa gasim pantofi si costumul nr 2 ptr ginerica ( cu camasa aferenta) si poate butoni si brau si papion. Ma gandesc sa comand si plicurile de bani.

Voi cum mai stati?

adia_girl89
16.01.2011, 21:32:55
Salutare miresici!
Sunt si eu noua printre voi. Acu ne-am apucat si noi de pregatiri...inca suntem la inecput. Restaurantul si biserica...acum urmeaza restul ;;)

IoanaDRG
16.01.2011, 22:04:05
Ioana, ai mai fost la targ? Ti-ai gasit rochita? Noi am mai facut ceva pasi inainte in sensul ca avem muzica ( am semnat contractul cu Dj-ul) si am semnat si contractul cu firma de decoratiuni. Saptamana asta am planificat sa gasim pantofi si costumul nr 2 ptr ginerica ( cu camasa aferenta) si poate butoni si brau si papion. Ma gandesc sa comand si plicurile de bani.

Voi cum mai stati?

Dap... Am gasit-o, am dat si avansul si urmeaza sa ma duc la probe. Nu am mai stat prea mult pe ganduri astazi. Deja incepusem sa ma enervez, sa ma plictisesc, iar toate imi pareau la fel. Dar sunt multumita, chiar foarte! Ginerica a dat si el avansul, urmand deasemenea sa se duca si el la probe... abia prin iulie =)). Mi-am gasit si pantofii, dar ptr care trebuie sa dau comanda ca nu mai aveau numarul meu... Iar invitatiile, plicurile de bani, numerele de masa, meniurile si marturiile le luam de la "Helen".
Am vorbit si cu firma de decoratiuni cu care voi face aranjamentele pe o plasa aurie superbaaaaaaa. :x
Mai am de aranjat cu video... Aici sunt in mare dilema... NU STIU ce sa afac.. Am gasit numai pachete foto-video, dar pe mine nu ma intereseaza foto. Am deja stabilit cu F.I. Dar daca altfel nu se va putea vom alege un pachet pe undeva pe la 4700 ron ce include 2 camere hd, foto si trash the dress. Sa vedem...
Pupici:*

IoanaDRG
16.01.2011, 22:04:38
Salutare miresici!
Sunt si eu noua printre voi. Acu ne-am apucat si noi de pregatiri...inca suntem la inecput. Restaurantul si biserica...acum urmeaza restul ;;)

Bine ai venit printre noi!
Mult spoooor!!!!
:*

mrenescu
17.01.2011, 09:01:52
Salutare miresici!

Bun venit alaturi de noi. Te asteptam sa ne spui cum merg pregatirile.

mrenescu
17.01.2011, 09:03:49
Dap... Am gasit-o, am dat si avansul si urmeaza sa ma duc la probe. Nu am mai stat prea mult pe ganduri astazi. Deja incepusem sa ma enervez, sa ma plictisesc, iar toate imi pareau la fel. Dar sunt multumita, chiar foarte! Ginerica a dat si el avansul, urmand deasemenea sa se duca si el la probe... abia prin iulie =)). Mi-am gasit si pantofii, dar ptr care trebuie sa dau comanda ca nu mai aveau numarul meu... Iar invitatiile, plicurile de bani, numerele de masa, meniurile si marturiile le luam de la "Helen".
Am vorbit si cu firma de decoratiuni cu care voi face aranjamentele pe o plasa aurie superbaaaaaaa. :x
Mai am de aranjat cu video... Aici sunt in mare dilema... NU STIU ce sa afac.. Am gasit numai pachete foto-video, dar pe mine nu ma intereseaza foto. Am deja stabilit cu F.I. Dar daca altfel nu se va putea vom alege un pachet pe undeva pe la 4700 ron ce include 2 camere hd, foto si trash the dress. Sa vedem...
Pupici:*

Esti o fericita. Eu n-am inceput nici sa probez inca. Am primele probe programate pentru sambata. Vreau sa dau o raita si pe la magazinele din Targoviste sa vad exact ce ofera si apoi mi-am propus sa fac turul Lipscanului. La ce model te-ai oprit si cat te costa? Poze n-ai facut?

IoanaDRG
17.01.2011, 13:15:54
Esti o fericita. Eu n-am inceput nici sa probez inca. Am primele probe programate pentru sambata. Vreau sa dau o raita si pe la magazinele din Targoviste sa vad exact ce ofera si apoi mi-am propus sa fac turul Lipscanului. La ce model te-ai oprit si cat te costa? Poze n-ai facut?

Am ales Calin Events unde am fost pusa sa aleg intre 2 modele din colectii diferite. Modelul Rodarte din 2011 si Chilli din 2010. Am ales Chilli ptr ca ma asortam mai bine cu ginerica care are camasa cu dantela :D Si nici nu a costat mult. Cu tot cu voal si crinolina costa 2500 ron. ;;) Nu mi am facut poza ca nu cumva sa ma plictisesc de ea pana la nunta :))

mrenescu
17.01.2011, 20:17:51
Am ales Calin Events unde am fost pusa sa aleg intre 2 modele din colectii diferite. Modelul Rodarte din 2011 si Chilli din 2010. Am ales Chilli ptr ca ma asortam mai bine cu ginerica care are camasa cu dantela :D Si nici nu a costat mult. Cu tot cu voal si crinolina costa 2500 ron. ;;) Nu mi am facut poza ca nu cumva sa ma plictisesc de ea pana la nunta :))

Imi vine sa rad si vei vedea de ce. Astazi am avut ocazia sa plec mai devreme de la serviciu si m-am gandit sa dau o raita pe Lipscani. Singura. Ca un facut sora-mea nu putea veni cu mine, domnisoarele mele de onoare erau si ele la birou, doar eu reusisem sa chiulesc. Si am inceput sa probez. Dupa ce am incercat eu vreo 3-4 prin diferite magazine, ma oprisem la una simpla din tafta, A line, crem. Si ma suna ginerica sa-mi spuna ca e si el prin zona. Si ma intreaba ce fac si eu ii spun ca probez rochii de mireasa. Si l-am chemat si pe el desi imi propusesem sa nu-l iau cu mine si sa nu ma vada pana in ziua nuntii in nicio rochie de mireasa. Si dupa ce m-am intalnit cu el zic hai sa mai intru intr-un singur magazin. Intram, dam o raita, o intreb pe tanti diverse si vad ca la etaj e Calin Events. Si-i zic sa mergem pana la ei, macar sa iau o parte de accesorii. Acolo, o tipa draguta de tot si singura. Si incep sa probez rochii. Si raman fermecata de una anume din colectia Princessa. Si trag perdeaua si-l vad pe ginerica ramanand si el fermecat. Si uite asa am facut astazi comanda de rochie de mireasa, tot de la Calin Events \:D/

IoanaDRG
17.01.2011, 21:05:52
Imi vine sa rad si vei vedea de ce. Astazi am avut ocazia sa plec mai devreme de la serviciu si m-am gandit sa dau o raita pe Lipscani. Singura. Ca un facut sora-mea nu putea veni cu mine, domnisoarele mele de onoare erau si ele la birou, doar eu reusisem sa chiulesc. Si am inceput sa probez. Dupa ce am incercat eu vreo 3-4 prin diferite magazine, ma oprisem la una simpla din tafta, A line, crem. Si ma suna ginerica sa-mi spuna ca e si el prin zona. Si ma intreaba ce fac si eu ii spun ca probez rochii de mireasa. Si l-am chemat si pe el desi imi propusesem sa nu-l iau cu mine si sa nu ma vada pana in ziua nuntii in nicio rochie de mireasa. Si dupa ce m-am intalnit cu el zic hai sa mai intru intr-un singur magazin. Intram, dam o raita, o intreb pe tanti diverse si vad ca la etaj e Calin Events. Si-i zic sa mergem pana la ei, macar sa iau o parte de accesorii. Acolo, o tipa draguta de tot si singura. Si incep sa probez rochii. Si raman fermecata de una anume din colectia Princessa. Si trag perdeaua si-l vad pe ginerica ramanand si el fermecat. Si uite asa am facut astazi comanda de rochie de mireasa, tot de la Calin Events \:D/

hehe... Felicitari! Avem ceva in comun... plus ca tu faci nunta de ziua mea!! O sa ti poarte noroc ai sa vezi! :*

st3fy
17.01.2011, 22:06:04

felicitari pt rochita! si a mea a fost tot de la calin - cupid.

sa ai grija cu ea cand o iei- sa o verifici bine sa nu aiba vreun defect. eu am avut probleme cu materialul de sub broderie-erau ca niste fire duse dar s-a rezolvat pana la urma. peste o saptamana am luat-o perfecta. si cred ca au muncit ceva la ea pana au reparat-o dar au fost intelegatori.

mrenescu
18.01.2011, 07:53:43
felicitari pt rochita! si a mea a fost tot de la calin - cupid.

sa ai grija cu ea cand o iei- sa o verifici bine sa nu aiba vreun defect. eu am avut probleme cu materialul de sub broderie-erau ca niste fire duse dar s-a rezolvat pana la urma. peste o saptamana am luat-o perfecta. si cred ca au muncit ceva la ea pana au reparat-o dar au fost intelegatori.

Multumesc st3fy, o sa am grija sa verific. Abia in martie mi-am propus sa ma duc sa imi ia masurile pentru ca la cum merg lucrurile cred ca mai dau ceva jos pana atunci si vreau ca rochita sa vina perfect. Oricum, pentru fetele care isi cauta rochita va pot spune ca pe Lipscani am gasit si rochite frumoase, ca model dar materialele nu erau stralucite asa ca am decis sa dau ceva mai mult pe rochita decat programasem pentru ca materialul cade mult, mult mai frumos atunci cand are o calitate sporita si rochia vine absolut superb. Iar fata de la salon a fost incredibila: rabdatoare, atenta si intelegatoare cu toate mofturile mele de viitoare miresica

amy_l
18.01.2011, 13:35:20
Am fost harnicuta in week-end am mai rezolvat 2 puncte: foto-video si cu biserica... acum mai am de semnat contractul cu firma de decoratiuni si sa incep sa caut rochita si sa facem restul cumparaturilor...
Foarte frumoase rochiile de la Calin Events...

mrenescu
18.01.2011, 14:43:33
Am fost harnicuta in week-end am mai rezolvat 2 puncte: foto-video si cu biserica... acum mai am de semnat contractul cu firma de decoratiuni si sa incep sa caut rochita si sa facem restul cumparaturilor...
Foarte frumoase rochiile de la Calin Events...

Bravo amy_l. Incet incet nuntile noastre prind contur :). Fetelor, oare de ce sunt totusi asa de putine miresici de 2011 pe aici? Weekendul trecut cand am semnat contractul cu firma de decoratiuni imi povestea tipa de acolo ca numai pe 11.06 cand avem noi nunta mai sunt "n" nunti. La Cantup toate trei saloanele gazduiesc in ziua aia nunti, la Dragodana la fel. Unde sunt miresicile sa mai schimbam si noi impresii si emotii pe aici? Sau doar citesc si nu zic nimicuta? Se poate?!

PS. O imbratisare mare pentru fostele miresici care ne sunt alaturi cu tot know how-ul din dotare:*

madeleine
18.01.2011, 15:02:24
buna!sunt o cititoare fidela dar recunosc ca nu am foarte mlt timp si din aceasta cauza nici nu prea am postat.am trecut deja de fericitul eveniment si as dori totusi sa impartasesc cateva din momentele frumoase cu voi.:">evenimentul a avut loc la hanul dragodana in sala mare si tin sa precizez ca servirea a fost impecabila.am intalnit oameni cu care am colaborat fbine desi nu locuiesc in tara iar cu majoritatea am tinut legatura telefonic.daca va pot fi cu folos sunt aici...acum ca s au linistit apele#:-Sfelicitari tuturor miresicilor sunteti exceptionale pt rabdarea si curajul de a va lansa in astfel de" proiecte"...deloc usoare si mult succes viitoarelor miresici

asheritza
18.01.2011, 15:37:30
eu am biserica,o parte din decoratiuni(nu am semnat contract cu nicio firma,se ocupa niste prietene care se pricep),foto,cameraman....am fost la targ,dar nu mi-am gasit rochia la care sa zic wow!Mi-au placut niste invitatii cu dantela la targ dar sunt f scumpe...23lei una!cine are poze,ceva cu invitatii din dantela?Marturiile le voi comanda in curand...vreau marturii mire-mireasa...decoratiunile vor fi lila-alb..si marturiile tot culoarea aceasta.
Cam atat!

asheritza
18.01.2011, 15:45:33
Petruta,vad ca ai facut in sala Nova..acolo voi face si eu....imi poti da detalii daca sunt restrictii sau nu la artificii interioare sau...orice!:D...ce meniuri au,ce preturi?:D:D:Dimpun firma decoratiuni?
ms!

IoanaDRG
18.01.2011, 16:29:00
eu am biserica,o parte din decoratiuni(nu am semnat contract cu nicio firma,se ocupa niste prietene care se pricep),foto,cameraman....am fost la targ,dar nu mi-am gasit rochia la care sa zic wow!Mi-au placut niste invitatii cu dantela la targ dar sunt f scumpe...23lei una!cine are poze,ceva cu invitatii din dantela?Marturiile le voi comanda in curand...vreau marturii mire-mireasa...decoratiunile vor fi lila-alb..si marturiile tot culoarea aceasta.
Cam atat!

Ti-au placut invitatiile de la Helen, nu? Sunt superbe!

RLK06
18.01.2011, 16:34:42
buna!sunt o cititoare fidela dar recunosc ca nu am foarte mlt timp si din aceasta cauza nici nu prea am postat.am trecut deja de fericitul eveniment si as dori totusi sa impartasesc cateva din momentele frumoase cu voi.:">evenimentul a avut loc la hanul dragodana in sala mare si tin sa precizez ca servirea a fost impecabila.am intalnit oameni cu care am colaborat fbine desi nu locuiesc in tara iar cu majoritatea am tinut legatura telefonic.daca va pot fi cu folos sunt aici...acum ca s au linistit apele#:-Sfelicitari tuturor miresicilor sunteti exceptionale pt rabdarea si curajul de a va lansa in astfel de" proiecte"...deloc usoare si mult succes viitoarelor miresici

Buna draga mea,
Si noi o sa facem nunta la Dragodana, tot in sala mare, asa ca te-as ruga daca ai ceva sfaturi sa ne dai! Adica daca ai lua-o de la capat ce ai mai adauga sau la ce ai renunta :D..
Ce trebuie sa avem in vedere in ceea ce priveste decorarea salii... stalpisori... arcade, cate sunt?...
Poate ai si cateva poze pentru noi .. cum ai avut tu decorata sala!

asheritza
18.01.2011, 16:55:12
Ti-au placut invitatiile de la Helen, nu? Sunt superbe!
nu mai stiu firma de la care erau:D...dar mi-au placut enorm:d

asheritza
18.01.2011, 16:56:52
fetelor,ce firme pt decoratiuni stiti in Targoviste?unde anume sunt?as vrea stalpi ornamentali din aceia albi si nush de unde sa fac rost!

IoanaDRG
18.01.2011, 17:19:39
fetelor,ce firme pt decoratiuni stiti in Targoviste?unde anume sunt?as vrea stalpi ornamentali din aceia albi si nush de unde sa fac rost!

Ohooo sunt muuulte :))) mov - vis-a vis de Mondial, VM -la Interex parca, Diva events - pe undeva pe langa liceul Economic, mai este una pe cetatii, una pe la piata parca, una la Mondial in Mini mall... Incearca pe la ei... Tre sa fie cineva care sa aibe :)

IoanaDRG
18.01.2011, 17:23:17
nu mai stiu firma de la care erau:D...dar mi-au placut enorm:d

De la ei sunt. Acelea mi au placut si mie, dar noi am vrut sa fie set cu meniul, plicul de bani, place cardul si marturia... Si era muuuult prea scump. Asa ca am luat tot de la ei setul Dark Chocolate, dar cu panglica aurie:D . Adevarul e ca au niste invitatii superbe, total diferite de ce gasim prin alte parti

asheritza
18.01.2011, 21:15:34
Ohooo sunt muuulte :))) mov - vis-a vis de Mondial, VM -la Interex parca, Diva events - pe undeva pe langa liceul Economic, mai este una pe cetatii, una pe la piata parca, una la Mondial in Mini mall... Incearca pe la ei... Tre sa fie cineva care sa aibe :)

ms mult...dak mai sunt,mai astept:))
nu vreau sa scap vreuna:))

petruta30
18.01.2011, 23:55:36
ms mult...dak mai sunt,mai astept:))
nu vreau sa scap vreuna:))

Nu va recomand MOV... foarte scump si calitate joasa...au ramas cam in urma..

mrenescu
19.01.2011, 08:46:16

Eu una lucrez cu VM si pana acum mi s-a parut foarte ok

amy_l
19.01.2011, 08:52:29
Agentia de decoratiuni pe cetatii se numeste Belle Mariage cu ei vom colabora noi,dar n-am ajuns inca sa semnam contractul, mai este o agentie si langa facultatea din micro 6 - are un mnechin in rochie de mireasa in vitrina si am auzit ca ar mai fi una si langa facultatea de la 1 mai... poate va ajuta detaliile astea...

amy_l
19.01.2011, 09:04:29
Cu faptul ca sunt mult mai multe miresici intr-o zi m-am confruntat eu cand a fost vorba de biserica.
Noi am vrut la Catedrala si am fost nevoiti sa acceptam sa facem cununia religioasala 19:30 si sa fim la restaurant la 20:30, credeti ca e prea tarziu, o sa reusim sa ne incadram in timp? Nu vreau sa fim asteptati de invitati la restauant pentru ca n-am ajuns noi de la biserica. Pozele o sa le facem intre primarie si biserica, in privinta asta e mult mai bine, o sa fim mai relaxati...

IoanaDRG
19.01.2011, 10:08:56

Chiar ca... preturile lor concureaza cu cele ale agentiilor din buc...
Noi n-am semnat inca nici un contract, doar am vb cu cei la diva care sunt f ok si au multe oferte bune :D Am zis ca ma duc mai incolo...sau sa ma duc de acum sa fiu sigura?

IoanaDRG
19.01.2011, 10:14:11
Cu faptul ca sunt mult mai multe miresici intr-o zi m-am confruntat eu cand a fost vorba de biserica.
Noi am vrut la Catedrala si am fost nevoiti sa acceptam sa facem cununia religioasala 19:30 si sa fim la restaurant la 20:30, credeti ca e prea tarziu, o sa reusim sa ne incadram in timp? Nu vreau sa fim asteptati de invitati la restauant pentru ca n-am ajuns noi de la biserica. Pozele o sa le facem intre primarie si biserica, in privinta asta e mult mai bine, o sa fim mai relaxati...

In principiu slijba nu cred ca tine mai mult de 40 min....Poate ai sa intarzii f putin dar nu cred ca invitatii vor fi punctuali, iar la ora 8 fix sa fie toti acolo. Cel putin asa cred.
Imi place ca ti -ai pus restaurantul mai tarziu de ora 8, asa as vrea si eu.

mrenescu
19.01.2011, 10:24:00
In principiu slijba nu cred ca tine mai mult de 40 min....Poate ai sa intarzii f putin dar nu cred ca invitatii vor fi punctuali, iar la ora 8 fix sa fie toti acolo. Cel putin asa cred.
Imi place ca ti -ai pus restaurantul mai tarziu de ora 8, asa as vrea si eu.

Noi avem tot la Catedrala, programarea fiind pentru ora 18.00 iar pe invitatii am trecut ca petrecerea va incepe la 19.30. N-am facut inca programarea la civila. Voi v-ati programat?

IoanaDRG
19.01.2011, 10:46:50
Noi avem tot la Catedrala, programarea fiind pentru ora 18.00 iar pe invitatii am trecut ca petrecerea va incepe la 19.30. N-am facut inca programarea la civila. Voi v-ati programat?

Nup, noi n-am programat nimic... Nu stiu sigur nici la ce biserica facem :))) La restaurant oricum vreau sa inceapa pe undeva pe la ora 8- 8.30 , iar la biserica mi as dori pe undeva pe la 18.30 As avea timp sa fac poze intr-o ora, nu?

mrenescu
19.01.2011, 10:48:49
Nup, noi n-am programat nimic... Nu stiu sigur nici la ce biserica facem :))) La restaurant oricum vreau sa inceapa pe undeva pe la ora 8- 8.30 , iar la biserica mi as dori pe undeva pe la 18.30 As avea timp sa fac poze intr-o ora, nu?

Sa stii ca in discutiile noastre cu fotografii, toti ziceau ca le-ar fi necesar mai mult pentru poze. Unul dintre ei chiar mi-a zis de doua ore dar cred ca vorbea de doua ore inainte de cununia religioasa

amy_l
19.01.2011, 13:08:09
Sa stii ca in discutiile noastre cu fotografii, toti ziceau ca le-ar fi necesar mai mult pentru poze. Unul dintre ei chiar mi-a zis de doua ore dar cred ca vorbea de doua ore inainte de cununia religioasa
Noi ne-am gandit sa facem in felul urmator:
16:00 primarie
16:30-19:00 - poze unde vrem noi- tb sa ne hotaram
19:00 - plecam spre biserica,facem poze in curtea bisericii
19:30 - cununia religioasa
20:30 - restaurant

Cum vi se pare?

mrenescu
19.01.2011, 14:37:24

Cum vi se pare?

Eu cred ca e ok in masura in care cei de la starea civila sunt de acord cu oficierea dupa 14.30, pentru ca zicea o miresica pe aici ca nu oficiaza dupa aceasta ora. Daca nu vor asa, ati putea pune cununia civila mai dimineata ( 11.00 sa zicem) si apoi faceti poze si alte traditii ( in cazul in care le urmati).

Eu ma gandeam sa facem cununia civila devreme, din motivul expus mai sus si apoi sa venim acasa, eu sa-mi fac coafura, machiajul, sa ma imbrac in mireasa sa mergem la poze inainte de religioasa si ce-o mai fi de facut.

Mi-a incoltit intre timp in cap alta intrebare pentru voi: noi inca n-am stabilit meniul final. La contractarea restaurantului ne-a dat asa un meniu orientativ - doar mancarea, fara prajituri, tort, bauturi si crantanele gen alune si altele. Ati stabilit pretul meniului final? Cat va costa si ce include?

coditza31
19.01.2011, 15:17:11

Buna,
si noi am facut tot la 7.30 la Catedrala si la 8.30 eram la restaurant (dupa ce am facut si cateva poze) si nu am avut invitati care sa ne astepte pt ca de obicei ei vin mai tarziu decat scrie pe invitatie, in special vara ;;)

IoanaDRG
19.01.2011, 15:51:33
Eu cred ca e ok in masura in care cei de la starea civila sunt de acord cu oficierea dupa 14.30, pentru ca zicea o miresica pe aici ca nu oficiaza dupa aceasta ora. Daca nu vor asa, ati putea pune cununia civila mai dimineata ( 11.00 sa zicem) si apoi faceti poze si alte traditii ( in cazul in care le urmati).

Eu ma gandeam sa facem cununia civila devreme, din motivul expus mai sus si apoi sa venim acasa, eu sa-mi fac coafura, machiajul, sa ma imbrac in mireasa sa mergem la poze inainte de religioasa si ce-o mai fi de facut.

Mi-a incoltit intre timp in cap alta intrebare pentru voi: noi inca n-am stabilit meniul final. La contractarea restaurantului ne-a dat asa un meniu orientativ - doar mancarea, fara prajituri, tort, bauturi si crantanele gen alune si altele. Ati stabilit pretul meniului final? Cat va costa si ce include?

N-am facut nimic din toate astea... presupun ca am sa stabilesc tot ce tine de meniu atunci.. cu 2 3 saptamani inainte. Tu iei si prajituri? Sau te referi la saleuri? Si legat de obiceiuri...ce se poarta pe aici pe la noi?

gabi_myx_mail
19.01.2011, 16:05:34

Cum vi se pare?

Buna,

Sa te gandesti ce faci cu invitatii dupa ce plecati de la civila, pentru ca nu poti sa faci sedinta foto cu voi doi si inca 50 persoane...
Din experienta mea, 30min pentru poze cu invitatii nu sunt suficiente, iti trebuie cam o ora.

Pupici ;;)

asheritza
19.01.2011, 16:09:25
cea mai convenabila firma pt decoratiuni sa inteleg ca este cea de pe cetatii?

asheritza
19.01.2011, 16:12:35
ce e cu VM-ul?adik?:D
cea mai accesibila fantana de ciocolata pt inchiriat cat ar fi si unde?:Dcine stie?:D

mrenescu
19.01.2011, 16:18:04
cea mai convenabila firma pt decoratiuni sa inteleg ca este cea de pe cetatii?

asheritza, cred ca depinde foarte mult si ce anume alegi in materie de decoratiuni pentru ca ei iti ofera tot ce-ti trece prin cap ( fantana cu ciocolata si altele) dar depinde de voi ce vreti. Noi ne-am orientat foarte mult catre aranjamentele florale si mai putin catre chestii mai fancy ca limuzina sau fantana cu ciocolata

mrenescu
19.01.2011, 16:21:54
N-am facut nimic din toate astea... presupun ca am sa stabilesc tot ce tine de meniu atunci.. cu 2 3 saptamani inainte. Tu iei si prajituri? Sau te referi la saleuri? Si legat de obiceiuri...ce se poarta pe aici pe la noi?

La nuntile la care am fost pe langa tort a mai fost ceva, de obicei o inghetata parca. Dar nu stiu ce sa fac, daca sa mai adaug si asta. Poate ne mai dau fetele care au avut nunti idei

In ceea ce priveste meniul final, si noi ne-am gandit sa mergem cu o luna inainte sa-l stabilim deci stiu asa orientativ ce va contine dar nu stiu cat va costa in final, avand in vedere majorarea de TVA si scumpirile din ultimul timp. Vom vedea

asheritza
19.01.2011, 16:37:41
asheritza, cred ca depinde foarte mult si ce anume alegi in materie de decoratiuni pentru ca ei iti ofera tot ce-ti trece prin cap ( fantana cu ciocolata si altele) dar depinde de voi ce vreti. Noi ne-am orientat foarte mult catre aranjamentele florale si mai putin catre chestii mai fancy ca limuzina sau fantana cu ciocolata

as vrea stalpi ornamentali albi,fantana sa vad preturile intai....pt un decor fructe la fel pretul...:d
c tine de ornamentele florale am rezolvat cu niste prietene.

mrenescu
19.01.2011, 16:47:16
as vrea stalpi ornamentali albi,fantana sa vad preturile intai....pt un decor fructe la fel pretul...:d
c tine de ornamentele florale am rezolvat cu niste prietene.

pai atunci trebuie sa faci o tura a agentiilor si sa compari preturile. cand am semnat contractul noi ne-am dat seama ca mai aveam cate ceva de adaugat asa ca per total ne-am dus la vreo 2900 RON pentru decoratiuni in care nu intre lumanari si buchete. Dar zic eu ca am ales niste chestii de bun gust si cu farmec. Acum sper sa le placa si celor ce vor fi alaturi de noi la nunta

IoanaDRG
19.01.2011, 17:08:57
ce e cu VM-ul?adik?:D
cea mai accesibila fantana de ciocolata pt inchiriat cat ar fi si unde?:Dcine stie?:D

La agentia asta unde am vb eu ma duce cam 900 ron ciocolata pentru 200 persoane si 2kg de fructe. Ma mai costa fructele care le cumpar eu si pe care le dau lor ptr aranjament. Ies cam la aceeasi bani daca ar fi sa pun fructe pe masa, nu de alta dar pui mai putine la fantana decat pe masa.

asheritza
19.01.2011, 17:54:47
[QUOTE=IoanaDRG;3905764]La agentia asta unde am vb eu ma duce cam 900 ron ciocolata pentru 200 persoane si 2kg de fructe. Ma mai costa fructele care le cumpar eu si pe care le dau lor ptr aranjament. Ies cam la aceeasi bani daca ar fi sa pun fructe pe masa, nu de alta dar pui mai putine la fantana decat pe masa.[/QUOTE

scump,scump vremuri grele:D
eu o sa am maxim 150inv...

asheritza
19.01.2011, 17:56:08
pai atunci trebuie sa faci o tura a agentiilor si sa compari preturile. cand am semnat contractul noi ne-am dat seama ca mai aveam cate ceva de adaugat asa ca per total ne-am dus la vreo 2900 RON pentru decoratiuni in care nu intre lumanari si buchete. Dar zic eu ca am ales niste chestii de bun gust si cu farmec. Acum sper sa le placa si celor ce vor fi alaturi de noi la nunta

ce intra in astia 2900ron?c firma?

IoanaDRG
19.01.2011, 18:11:03
[QUOTE=IoanaDRG;3905764]La agentia asta unde am vb eu ma duce cam 900 ron ciocolata pentru 200 persoane si 2kg de fructe. Ma mai costa fructele care le cumpar eu si pe care le dau lor ptr aranjament. Ies cam la aceeasi bani daca ar fi sa pun fructe pe masa, nu de alta dar pui mai putine la fantana decat pe masa.[/QUOTE

scump,scump vremuri grele:D
eu o sa am maxim 150inv...

Pretul e in functie de nr de invitati, dar nu stiu sa ti zic cat te ar costa:) Cel mai bine e sa te duci pe la toate sa vezi ce si cum iti ofera. Tu stii cel mai bine ceea ce ai vrea sa gasesti si in ce bani.

amy_l
19.01.2011, 18:40:31
Buna,
si noi am facut tot la 7.30 la Catedrala si la 8.30 eram la restaurant (dupa ce am facut si cateva poze) si nu am avut invitati care sa ne astepte pt ca de obicei ei vin mai tarziu decat scrie pe invitatie, in special vara ;;)

Multumesc frumos!!!
M-am mai linistit.

amy_l
19.01.2011, 19:04:36
Buna,

Sa te gandesti ce faci cu invitatii dupa ce plecati de la civila, pentru ca nu poti sa faci sedinta foto cu voi doi si inca 50 persoane...
Din experienta mea, 30min pentru poze cu invitatii nu sunt suficiente, iti trebuie cam o ora.

Pupici ;;)

Multumesc. O sa tin cont de sfatul tau.

Pupicei.

st3fy
19.01.2011, 19:18:59

nu o sa-ti ajunga doar 1 ora. pentru ca oricum te va suna toata lumea si nu o sa puteti sa fiti atenti la sedinta foto. 2 ore ar fi mai bine

petruta30
19.01.2011, 19:29:37
nu o sa-ti ajunga doar 1 ora. pentru ca oricum te va suna toata lumea si nu o sa puteti sa fiti atenti la sedinta foto. 2 ore ar fi mai bine

;)) eu nu am avut telefonul la mine in ziua nuntii si a decurs totul normal... ;;)

st3fy
19.01.2011, 19:31:20
;)) eu nu am avut telefonul la mine in ziua nuntii si a decurs totul normal... ;;)

noi le-am avut aman2 la noi. si cand nu raspundeam la un tel, suna celalalt. stresant...

mrenescu
20.01.2011, 08:07:11
noi le-am avut aman2 la noi. si cand nu raspundeam la un tel, suna celalalt. stresant...

Asta cu telefonul e de notat. O sa facem in asa fel sa stam cat mai departe de ele in ziua aceea

gabi_myx_mail
20.01.2011, 08:37:19
Asta cu telefonul e de notat. O sa facem in asa fel sa stam cat mai departe de ele in ziua aceea

Noi am reusit sa evitam telefoanele foarte simplu: in saptamana nuntii le-am trimis prietenilor nostri un email cu o harta si "programul" din ziua respectiva. A fost foarte utila si apreciata, pentru ca marea majoritate erau din afara orasului ;;)
Sau puteti sa puneti in plic cu invitatia si o mini-harta (asa am facut noi pentru o parte dintre invitati, cei mai in varsta, care nu acceseaza internetul in mod curent).

In plus, noi am facut sedinta foto foarte devreme, inainte sa facem obiceiurile. A fost bine, pentru ca nu ne-a stresat nimeni si in plus, familia care s-a ocupat de ultimele detalii necesare in ziua nuntii, a avut timp sa se pregateasca efectiv (coafat, imbracat, etc).

Programul nostru a fost cam asa :
9-12 - coafat si make-up
12-2 - imbracat mire si mireasa
2-4 - sedinta foto
4-4:30 - obiceiuri mire
4:30 - 5 - nasi si obiceiuri mireasa
5 - 6 - poze cu invitati
6-7 - biserica
7-8 - poze cu cei care au venit direct la biserica
8 - restaurant

Sper sa va fie de folos! ;;)

petruta30
20.01.2011, 11:53:54
Nu trebuie sa ignori chiar tot ce se intampla dar e bine sa va concentrati asupra voastra. Daca va lasati prinsi in nebunia acelei zile nu va veti putea bucura de ea pentru ca sunteti cu gandul numai la organizare... Eu nu mi-am luat tel...cine a vrut sa sune a sunat la prieteni sau la parinti si s-au inteles ei. Trece foarte repede ziua si e pacat. E nunta voastra nu a invitatilor, voi trebuie sa fiti in centrul atentiei nu ei. Noi asa am facut si asa am simtit.

mrenescu
20.01.2011, 12:32:55
Nu trebuie sa ignori chiar tot ce se intampla dar e bine sa va concentrati asupra voastra. Daca va lasati prinsi in nebunia acelei zile nu va veti putea bucura de ea pentru ca sunteti cu gandul numai la organizare... Eu nu mi-am luat tel...cine a vrut sa sune a sunat la prieteni sau la parinti si s-au inteles ei. Trece foarte repede ziua si e pacat. E nunta voastra nu a invitatilor, voi trebuie sa fiti in centrul atentiei nu ei. Noi asa am facut si asa am simtit.

Multumim fetele, orice sugestie e buna. Nu stiu cum voi face programul la nunta pentru ca inca nu ne-am programat la civila. Am auzit diverse variante: una ca trebuie sa mergi sa te programezi cu ceva timp inainte pentru a obtine ora pe care ti-o doresti, alta ca nu te poti programa decat cu 10 zile inainte, atunci cand depui actele. Voi cum ati procedat?

Petruta, tu care te-ai cununat civil ultima, pana la urma cum e, cununa si dupa ora 14.30 sambata sau numai pana atunci?

petruta30
20.01.2011, 13:37:32
Multumim fetele, orice sugestie e buna. Nu stiu cum voi face programul la nunta pentru ca inca nu ne-am programat la civila. Am auzit diverse variante: una ca trebuie sa mergi sa te programezi cu ceva timp inainte pentru a obtine ora pe care ti-o doresti, alta ca nu te poti programa decat cu 10 zile inainte, atunci cand depui actele. Voi cum ati procedat?

Petruta, tu care te-ai cununat civil ultima, pana la urma cum e, cununa si dupa ora 14.30 sambata sau numai pana atunci?

Cununia civila a fost la 13.00( am ajuns la 13.30) si cea religioasa la 14.00(am ajuns la 14.30) Depinde de ofiter daca accepta ora. Pe noi ne-a cununat dna Aurelia. A fost si ultima cununie din an si din cariera ei de ofiter de 30 ani. Dupa cununia religioasa ne-am intors la Primarie , am facut sedinta foto ( o ora) si la 16.30 eram acasa. Ne-am odihnit putin, am mancat, am baut, am mai vorbit. Am plecat la rest la 19.00.Ne-au fost tare de ajutor aceste ore de dupa masa de acasa. Mie mi-a placut mai mult ziua la nunta pentru ca seara deja devenise foarte obositor mai ales momentul intampinarii invitatilor. Este mai frumos sa-i intampine parintii, nasii, drele de onoare si mirii sa apara la vals. Daca puteti face asta ar fii bine pentru voi. Nu uitati!!! Voi trebuie sa fiti in centrul atentiei nu invitatii!!

adrienita
20.01.2011, 15:04:42
Buna miresici,
Noi ne-am grabit si am rezervat restaurantul King (fost Cina) pentru 11 iunie 2011, dar intre timp ne-am razgandit si am schimbat cu Nunta de vis. Daca este cineva care are nunta in 2011 si nu are inca local, rezervarea noastra este inca valabila.

mrenescu
20.01.2011, 19:29:23
Buna miresici,
Noi ne-am grabit si am rezervat restaurantul King (fost Cina) pentru 11 iunie 2011, dar intre timp ne-am razgandit si am schimbat cu Nunta de vis. Daca este cineva care are nunta in 2011 si nu are inca local, rezervarea noastra este inca valabila.

Adrienita, presupun ca ati schimbat doar restaurantul nu si data, nu? Tot in aceeasi zi vom fi mirese?

AndreeaTnc
20.01.2011, 22:07:23
Buna!!! eu o sa am nunta pe 7 mai la restaurant Mondial. Daca a avut cineva acolo, poate sa-mi spuna si mie daca au fost multumiti? multumesc frumos!

adrienita
21.01.2011, 07:43:33
Adrienita, presupun ca ati schimbat doar restaurantul nu si data, nu? Tot in aceeasi zi vom fi mirese?

Data a ramas aceeasi ;-), vom fi mirese pe 11 iunie.

mrenescu
21.01.2011, 14:18:12
Buna!!! eu o sa am nunta pe 7 mai la restaurant Mondial. Daca a avut cineva acolo, poate sa-mi spuna si mie daca au fost multumiti? multumesc frumos!

Hehehe, inca o miresica de 2011. Bun venit alaturi de noi. Tu ai fi chiar prima dintre noi care face pasul :). Cum stai cu pregatirile?
Eu am fost la o nunta la Mondial dar acum cativa ani. A fost ok din cate imi amintesc

mrenescu
21.01.2011, 14:20:29
Data a ramas aceeasi ;-), vom fi mirese pe 11 iunie.
\:D/\:D/\:D/\:D/ Abia astept. Eu sunt acum la faza la care imi caut voal, plicuri de bani, celelalte accesorii de mireasa, ma tot gandesc cum sa fie tortul si alte de-astea. Cu luna de miere n-am avansat deloc. Voi ati facut ceva planuri in privinta asta?

madeleine
21.01.2011, 15:57:54
Buna draga mea,
Si noi o sa facem nunta la Dragodana, tot in sala mare, asa ca te-as ruga daca ai ceva sfaturi sa ne dai! Adica daca ai lua-o de la capat ce ai mai adauga sau la ce ai renunta :D..
Ce trebuie sa avem in vedere in ceea ce priveste decorarea salii... stalpisori... arcade, cate sunt?...
Poate ai si cateva poze pentru noi .. cum ai avut tu decorata sala!
buna.nu stiu ce as face daca as lua-o de la capat singurul sfat p care-l pot da e indiferent cat de bn iti planifici totul apar lucruri neprevazute p ultima suta de metri...dar sa nu uiti ca aceea este ziua voastra, si numai a voastra, asa ca nimic si nimeni nu are dreptul s-o ditruga.sala am decorat-o cu o agentie din ploiesti dat fiind faptul ca in targoviste nu am gasit ceea ce cautam.initial mi am dorit altcv dar din pacate treb sa t adaptezi...salii.o:-)nu pot pune pozici din cauza dimensiunii lor dar promit ca voi gasi solutia si voi reveni:*

adrienita
22.01.2011, 08:41:07
\:D/\:D/\:D/\:D/ Abia astept. Eu sunt acum la faza la care imi caut voal, plicuri de bani, celelalte accesorii de mireasa, ma tot gandesc cum sa fie tortul si alte de-astea. Cu luna de miere n-am avansat deloc. Voi ati facut ceva planuri in privinta asta?

Noi abia am comandat verighetele si ne-am inscris la lectii de dans. Mai avem multe de facut :-<.... nu am gasit rochita, nici costumul pt ginerica, nici DJ, nici invitatii... nimic :-s. Sper sa rezolvam si noi cat mai repede. Miercuri merg iar la probat de rochii si poate o gasesc in sfarsit. Pentru luna de miere am cerut oferte de la agentii din Bucuresti, dar nu ne-am hotarat asupra destinatiei. Daca vrei poti sa-mi lasi adresa ta de mail si-ti trimit ofertele - am pentru Spania, Croatia, Turcia si Grecia.

mrenescu
22.01.2011, 12:42:30
Noi abia am comandat verighetele si ne-am inscris la lectii de dans. Mai avem multe de facut :-<.... nu am gasit rochita, nici costumul pt ginerica, nici DJ, nici invitatii... nimic :-s. Sper sa rezolvam si noi cat mai repede. Miercuri merg iar la probat de rochii si poate o gasesc in sfarsit. Pentru luna de miere am cerut oferte de la agentii din Bucuresti, dar nu ne-am hotarat asupra destinatiei. Daca vrei poti sa-mi lasi adresa ta de mail si-ti trimit ofertele - am pentru Spania, Croatia, Turcia si Grecia.

Lasa Adrienita ca le faceti voi incet incet. Am trecut astazi prin magazinele de mirese din TGV pentru ca am venit de aseara si...mare dezamagire. Preturi fooooarte mari la rochitele de mireasa iar la accesorii, cel putin la endlimits m-am ingrozit. Aveau modele dragute de accesorii, nimic de zis dar la preturi exorbitante, pur si simplu. Pana la urma am luat decizia eroica sa-mi fac singura paharele pentru miri si nasi, pernunta de verghete si cosuletul de cocarde. Am fost la mercerie si mi-am cumparat cele necesare si acum e atelier de creatie la mine aici. Sper sa-mi iasa bine.
Inca o noutate a fost ca aseara ne-au sosit invitatiile si sunt foarte frumoase, sunt incantata de ele. Nu stiu voi cum sunteti dar eu visez numai nunta toata ziua ca m-am cam panicat cand am vazut pe un ticker ca mai sunt doar 148 de zile pana in ziua cu pricina.

Adrienita, multumesc, mi-ar folosi ofertele. O sa-ti trimit adresa de mail pe privat.

IoanaDRG
22.01.2011, 16:04:33

Unde faceti cursurile de dans?

asheritza
22.01.2011, 18:40:10
am fost azi la firme pt decoratiuni prin orash si nu gasesc stalpi ornamentali albi...mi -sa pus pata pe ei!cine stie unde gasesc de inchiriat?
mi-am luat si eu azi ceva material pt invitatii sa vad cum ar iesi...dar nu prea am gasit carton fain pt ele.am luat pana la urma ceva la 2,8lei bucata...mi-a parut scumpicel.
voi de unde luati toate cele?unde ies mai ieftin?

mrenescu
22.01.2011, 20:44:14
am fost azi la firme pt decoratiuni prin orash si nu gasesc stalpi ornamentali albi...mi -sa pus pata pe ei!cine stie unde gasesc de inchiriat?
mi-am luat si eu azi ceva material pt invitatii sa vad cum ar iesi...dar nu prea am gasit carton fain pt ele.am luat pana la urma ceva la 2,8lei bucata...mi-a parut scumpicel.
voi de unde luati toate cele?unde ies mai ieftin?

Asherita, eu ma gandesc sa fac niste probe pentru plicurile de bani dar intai sa ma mai joc putin in Publisher sa vad ce iese.Apoi vom mai vedea. Dar materialele le voi lua din Buc ca e oferta mai variata.Inca nu m-am decis daca le voi comanda sau le fac eu.

Fetelor acum am terminat pernuta si paharele.Mai am cosuletul.Au iesit foarte dragute si am iesit mult mai ieftin decat daca le cumparam$-)

IoanaDRG
22.01.2011, 20:48:05
Asherita, eu ma gandesc sa fac niste probe pentru plicurile de bani dar intai sa ma mai joc putin in Publisher sa vad ce iese.Apoi vom mai vedea. Dar materialele le voi lua din Buc ca e oferta mai variata.Inca nu m-am decis daca le voi comanda sau le fac eu.

Fetelor acum am terminat pernuta si paharele.Mai am cosuletul.Au iesit foarte dragute si am iesit mult mai ieftin decat daca le cumparam$-)

Sa pui pozeeeeee :d

mrenescu
22.01.2011, 21:42:42
Sa pui pozeeeeee :d

Pun maine cand ajung acasa ca le-am facut cu telefonul si n-am cablul de date cu mine:(

AndreeaTnc
23.01.2011, 11:34:33
Hehehe, inca o miresica de 2011. Bun venit alaturi de noi. Tu ai fi chiar prima dintre noi care face pasul :). Cum stai cu pregatirile?
Eu am fost la o nunta la Mondial dar acum cativa ani. A fost ok din cate imi amintesc

Cu pregatirile stau cam prost...inca nu am facut mare lucru, dar acum urmeaza.Vreau ca saptamana aceasta sa ma duc sa imi iau rochia!
Oricum,mai vorbim!

IoanaDRG
23.01.2011, 11:52:46
Cu pregatirile stau cam prost...inca nu am facut mare lucru, dar acum urmeaza.Vreau ca saptamana aceasta sa ma duc sa imi iau rochia!
Oricum,mai vorbim!

In februarie mai este un targ de nunti la buc... gasesti acolo tot ce ti doreste sufletelul :)

asheritza
23.01.2011, 13:34:46

poze cu ce ai facut?de unde din bucuresti iei?:d

mrenescu
23.01.2011, 17:06:13

la cererea publicului :) calitatea pozelor lasa de dorit pentru ca sunt facute cu telefonul in lumina unui bec cam chior435039435040435041435042435043

http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/misc/pencil.png

ellakity
23.01.2011, 19:33:08
Buna fetelor, eu o sa fac nunta anul viitor si as vrea sa-mi rezerv restaurantul din timp ca sa pot gasi disponibil pe data cand vreau eu. Am fost deja la vreo 4-5 restaurante din TGV care ne-ar fii putut interesa si am ramas la 2 din ele, si anume : Nunta de vis si Solarino. Pe care din ele ni-l recomandati? Sunt cam asemanatoare dpdv al pretului meniului doar... in rest.. avantaje-dezavantaje? Ne puteti ajuta?? Ms

mrenescu
23.01.2011, 19:35:08

Cred ca din vreun hypermarket ca stiu ca au oferta vasta de papetarie

mrenescu
23.01.2011, 19:36:44
Buna fetelor, eu o sa fac nunta anul viitor si as vrea sa-mi rezerv restaurantul din timp ca sa pot gasi disponibil pe data cand vreau eu. Am fost deja la vreo 4-5 restaurante din TGV care ne-ar fii putut interesa si am ramas la 2 din ele, si anume : Nunta de vis si Solarino. Pe care din ele ni-l recomandati? Sunt cam asemanatoare dpdv al pretului meniului doar... in rest.. avantaje-dezavantaje? Ne puteti ajuta?? Ms

Bun venit ellakity, prima miresica de 2012 din TGV :* Eu am auzit vorbe bune despre ambele dar nu le-am vazut pe niciunul pentru ca atunci cand am contractat noi restaurantul Nunta de vis nu era. Ce preturi ti-au dat pentru meniuri?

IoanaDRG
24.01.2011, 00:34:30

Noi am vrut initial sa facem nunta la solarino... are capacitate mare, gradina este superba... iar parcarea este suficienta ptr masinile tuturor. La Nunta de vis nu am fost asa ca nu ma pronunt.

adrienita
24.01.2011, 08:06:45
Unde faceti cursurile de dans?

La clubul studentilor cu dl. profesor Razvan Vaduva.

asheritza
24.01.2011, 12:10:56
la cererea publicului :) calitatea pozelor lasa de dorit pentru ca sunt facute cu telefonul in lumina unui bec cam chior435039435040435041435042435043

http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/misc/pencil.png

faine....eu as vrea sa le imbrac in mire/mireasa da nush cum sa fac asta:))

asheritza
24.01.2011, 12:12:06
nu stie nimeni sa-mi dea niste magazine ceva cu preturi bune pt cartoane pt invitati si etc?:D

asheritza
24.01.2011, 12:12:45
invitatii...
meniuri...
etc:D

mrenescu
24.01.2011, 12:17:00

Pai n-ar trebui sa fie greu. Iei satin alb si confectionezi un fel de rochita de mireasa.Poti chia sa-i atasezi in spate un dreptunghi dine tulle mai lung ca sa aiba si voal :) Iar pentru mire poti sa faci ceva gen frac si un papion. Poti de asemenea realiza si un brau.

mrenescu
24.01.2011, 12:19:44
invitatii...
meniuri...
etc:D

ma gandeam ca trebuie sa iei in calcul si cam cat te costa sa le comanzi si cat te-ar costa materialele + munca daca vrei sa le faci tu. E posibil sa iesi mai scump pe a doua varianta. Exista o firma in Oradea atat pentru invitatii cat si pentru cardurile de bani la care poti sa iesi destul de bine ca pret. Eu la ei mi-am facut invitatiile si sunt foarte, foarte multumita de rezultat iar costul a fost rezonabil, 100 buc = 203 RON

anare
24.01.2011, 12:19:53
Noi am vrut initial sa facem nunta la solarino... are capacitate mare, gradina este superba... iar parcarea este suficienta ptr masinile tuturor. La Nunta de vis nu am fost asa ca nu ma pronunt.

Noi am fost sa vedem si la solarino, insa sincer nu se compara cu nunta de vis...interiorul de la nunta de vis este extraordinar, superb...exact pentru o nunta de vis...in rest intr-adevar nu dispune de parcare si gradina....dar daca ar fi sa aleg iar, cu siguranta as alege nunta de vis....voi decideti!!!

anare
24.01.2011, 12:33:39
La clubul studentilor cu dl. profesor Razvan Vaduva.

cat costa? sau care este intelegerea...cate ore...cate zile?

asheritza
24.01.2011, 16:11:00
Pai n-ar trebui sa fie greu. Iei satin alb si confectionezi un fel de rochita de mireasa.Poti chia sa-i atasezi in spate un dreptunghi dine tulle mai lung ca sa aiba si voal :) Iar pentru mire poti sa faci ceva gen frac si un papion. Poti de asemenea realiza si un brau.

habar n-am sa fac:)):))

mrenescu
24.01.2011, 16:11:55
habar n-am sa fac:)):))

:)) da, asta e o problema :))

asheritza
24.01.2011, 16:12:39
ma gandeam ca trebuie sa iei in calcul si cam cat te costa sa le comanzi si cat te-ar costa materialele + munca daca vrei sa le faci tu. E posibil sa iesi mai scump pe a doua varianta. Exista o firma in Oradea atat pentru invitatii cat si pentru cardurile de bani la care poti sa iesi destul de bine ca pret. Eu la ei mi-am facut invitatiile si sunt foarte, foarte multumita de rezultat iar costul a fost rezonabil, 100 buc = 203 RON

ce firma?:D:D:D:
un pm?:D
mercic!

asheritza
24.01.2011, 16:14:46
:)) da, asta e o problema :))

f mare:))
sa vad la cine apelez sa ma ajute
:))

asheritza
24.01.2011, 16:17:58
mi-a facut nasa o invitatie,un meniu,si o chestie d'aia cu bine ati venit:))pe dantela...cum imi plac mie!
pe net am vazut cateva modele dar nu de cumparat cu dantela...asa k am zis k facem!in orash n-am vazut!
acum cred k am site-ul de unde sa iau cartoane pt ele...tre sa vad de unde fac rost de dantela...mai finutza decat asta pe care am gasit-o...
unde as putea gasi in afara de merceria de langa primarie!?

mrenescu
24.01.2011, 17:05:09
mi-a facut nasa o invitatie,un meniu,si o chestie d'aia cu bine ati venit:))pe dantela...cum imi plac mie!
pe net am vazut cateva modele dar nu de cumparat cu dantela...asa k am zis k facem!in orash n-am vazut!
acum cred k am site-ul de unde sa iau cartoane pt ele...tre sa vad de unde fac rost de dantela...mai finutza decat asta pe care am gasit-o...

am vazut in piata 1 mai, la etaj cand mi-am luat materialele pentru pahare. aveau dantelute de toate felurile. Alta mercerie e la 3 nuci. Iti trimit pm cu firma de invitatii sa arunci si acolo un ochi poate te inspiri

asheritza
24.01.2011, 17:38:02
ms mult.o sa incerc si acolo.vreau sa fac la fel si numerele de masa,si meniurile,si invitatiile...

amy_l
24.01.2011, 19:13:48
Te rog sa-mi trimiti si mie un pm cu firma din Oradea care face invitatii.
Multumesc frumos!

luanag
24.01.2011, 20:21:06
Si eu vreau site-ul firmei din Oradea. Poate poti sa imi trimiti si mie un pm cu numele. Multumesc anticipat!!

Te rog sa-mi trimiti si mie un pm cu firma din Oradea care face invitatii.
Multumesc frumos!

mrenescu
25.01.2011, 08:29:09
Si eu vreau site-ul firmei din Oradea. Poate poti sa imi trimiti si mie un pm cu numele. Multumesc anticipat!!

L-am trimis tuturor. Sper sa va gasiti invitatiile dorite. Eu acum cochetez cu ideea de a comanda si plicurile de bani tot acolo.

Fetele, voi ce vin veti avea la nunta? In carafa sau imbuteliat? Stiti depozite engros in TGV cu vin alb? Ce preturi ati gasit si la ce marci?

st3fy
25.01.2011, 20:28:24

si eu le-am avut mire si mireasa. le-am facut singura. mi-am luat materiale de la mercerie si le-am cusut.
spor la treaba

st3fy
25.01.2011, 20:30:07
nu stie nimeni sa-mi dea niste magazine ceva cu preturi bune pt cartoane pt invitati si etc?:D

cel mai cunoscut magazin e dapa dar nu sunt f ieftine. eu iti recomand sa te duci in buc in dorali ca sunt f ieftine in comparatie cu preturile din tgv

st3fy
25.01.2011, 20:32:48

mai e o mercerie la piata 1 mai - 3 nuci.

gabi_myx_mail
26.01.2011, 11:50:53
L-am trimis tuturor. Sper sa va gasiti invitatiile dorite. Eu acum cochetez cu ideea de a comanda si plicurile de bani tot acolo.

Fetele, voi ce vin veti avea la nunta? In carafa sau imbuteliat? Stiti depozite engros in TGV cu vin alb? Ce preturi ati gasit si la ce marci?

Ideal ar fi sa comandati invitatiile si plicurile de bani in acelasi timp, este mai convenabil :-B
De la acelasi furnizor le-am comandat si eu pentru cununia civila, insa pentru nunta am preferat sa le vad in forma finala (adica cu printat, plic, etc) inainte de a le imprima pe toate ;;)

Eu am avut vin la carafa (aveau suport special de gheata si a fost foarte apreciat). In Targoviste nu cunosc furnizori, insa daca ai vreo cunostinta prin zona Vrancei, se gaseste vin excelent cam la 4lei/litru.

adia_girl89
26.01.2011, 14:44:16
Buna miresici!
Eu am arvunit deja pentru vin. Il iau din Judetul Vrancea. 5 lei litru vin vechi de 10 ani. La gust este gen "lacrima lui ovidiu"

adia_girl89
26.01.2011, 14:45:10
Stie cineva cum fac cei de la genesis pozele pentru nunta?

Edyza
26.01.2011, 15:51:25
Buna, Miresici.

Dupa cum am mai spus si in alte mesaje, noi nu vom mai face nunta anul acesta :D din motive administrative: adica, numar de locuri mic la restaurant versus numar de invitati in continua crestere :-"
De aceea, doresc sa anunt ca cedez rezervarea de la restaurantul Eden, din data de 27 august.
Daca este cineva interesat sau daca stiti pe cineva care vrea sa faca nunta anul acesta, va rog sa dati de veste si sa ma anuntati.
Restaurantul are un maxim de 80 de locuri + locurile de la etaj (nu stiu cate sunt acolo).

Imi cer scuze daca nu aici trebuia sa pun anuntul, dar nu stiu exact unde trebuia sa-l scriu, mai ales ca acest anunt le priveste in special pe miresicile din Tgv.

Multumesc petru intelegere ^:)^

mrenescu
27.01.2011, 20:27:00
Fetele, am mai rezolvat cate ceva astazi:

pantofi de mireasa simpli si ivory, cu toc de 7 cm :D
pantofi mire
costum cununie civila mire
camasa cununie civila mire
butoni
cravata cununie

Asta dupa ce am colindat doua ore jumatate prin Obor dar misiunea a fost indeplinita cu succes :A
Dar unde sunteti ca e cam slabuta activitatea aici.

asheritza
27.01.2011, 20:29:29
foarte slaba activitatea aici:D

asheritza
27.01.2011, 20:30:08
Fetele, am mai rezolvat cate ceva astazi:

pantofi de mireasa simpli si ivory, cu toc de 7 cm :D
pantofi mire
costum cununie civila mire
camasa cununie civila mire
butoni
cravata cununie

Asta dupa ce am colindat doua ore jumatate prin Obor dar misiunea a fost indeplinita cu succes :A
Dar unde sunteti ca e cam slabuta activitatea aici.

unde la obor?:D
si kt te-au costat astea?
ce mai era p'acolo?d

asheritza
27.01.2011, 20:30:42
poze?:D:D:D:D:D

mrenescu
28.01.2011, 06:16:13
Aseheritza, am dat fost si la parter si la etaj:
- pantofi de mireasa - 160 RON
- pantofi de mire - 180 RON
Ambele perechi sunt din piele si sunt cumparate dintr-un magazin de la parter de unde eu imi iau intotdeauna incaltaminte pentru ca au o calitate foarte buna.

Costumul lui ginerica de cununie l-am gasit la etaj combinat de gagica de acolo cu camasa si cravata. Ne-a placut exact combinatia pe care a facut-o ea asadar am probat, am fost multumiti, am cumparat. La camasa, costum cravata adaugam si o pereche de butoni si toate au facut 515 RON.

N-am apucat sa fac poze ca am ajuns acasa foarte tarziu.

asheritza
28.01.2011, 16:32:13
Aseheritza, am dat fost si la parter si la etaj:
- pantofi de mireasa - 160 RON
- pantofi de mire - 180 RON
Ambele perechi sunt din piele si sunt cumparate dintr-un magazin de la parter de unde eu imi iau intotdeauna incaltaminte pentru ca au o calitate foarte buna.

Costumul lui ginerica de cununie l-am gasit la etaj combinat de gagica de acolo cu camasa si cravata. Ne-a placut exact combinatia pe care a facut-o ea asadar am probat, am fost multumiti, am cumparat. La camasa, costum cravata adaugam si o pereche de butoni si toate au facut 515 RON.

N-am apucat sa fac poze ca am ajuns acasa foarte tarziu.

bune preturi dar nush unde la obor:d

mrenescu
28.01.2011, 18:22:56
bune preturi dar nush unde la obor:d

Deci: pantofii i-am gasit la un magazin mai mare care e situat pe culoarul central, pe dreapta, la parter cum vii dinspre intrarea de la McDonalds. Hainele le-am luat de sus de la etaj, se urca pe scara din interior. Sunt acolo o multime de magazine si gasesti de toate. Ideea e sa ai rabdare sa cauti

asheritza
28.01.2011, 21:34:20
da dar unde e oboru asta?:D.....

mrenescu
29.01.2011, 08:06:45
da dar unde e oboru asta?:D.....

aaaaa:)) :)) :)) in bucuresti asheritza, vorbeam de magazinul obor din buc :)) :))

asheritza
29.01.2011, 22:08:25
da nush unde in Buc:D....e la dragoane?:d
nu fac diferenta:d

mrenescu
30.01.2011, 08:41:40

Nu, e la statia de metrou Obor. Imediat ce iesi din statie dai de el.De la Gara de nord sunt trei statii de metrou, in directia Dristor. Tot de la Obor iei si mijloc de transport pana la Dragoane si Europa daca vrei sa ajungi si acolo

Edyza
30.01.2011, 20:03:50
Fetelor, stiti cumva in Targoviste vreo bijuterie care accepta aur la schimb? Daca da, unde se afla si cum se numeste / numesc?
Eventual si in Bucuresti daca stie cineva... Momentan, am pe lista doar Coriolan ;;)
Multumesc anticipat!

IoanaDRG
31.01.2011, 10:16:25
Fetelor, stiti cumva in Targoviste vreo bijuterie care accepta aur la schimb? Daca da, unde se afla si cum se numeste / numesc?
Eventual si in Bucuresti daca stie cineva... Momentan, am pe lista doar Coriolan ;;)
Multumesc anticipat!

este una vis-a-vis de muntenia, pe partea cu farmacia.... ai incercat acolo?

gabi_myx_mail
31.01.2011, 13:55:41

poti intra pe salutbucuresti/harta si cauti acolo piata obor, ca sa te orientezi macar putin in spatiu... ;;)

coditza31
31.01.2011, 14:50:51
Multumesc anticipat!

Noi ne-am luat de vis-a-vis de piata 1 Mai, e una pe colt si apoi dupa 2 magazine mai e una. Nu-mi amintesc cum se numeste dar am dat aur la schimb + 5 lei si ne-am luat un model Rosa. ;;)

mrenescu
31.01.2011, 15:35:44
Fetele, aseara mi-am luat si rochita de cununie;;):x:x:x Marturisesc ca o iubesc la fel de tare ca si pe aceea de mireasa, ca doar imbracata in ea voi zice DA;;) Pentru cele care sunt in Buc si va cautati rochite de cununie, am gasit la Nissa preturi rezonabile

st3fy
31.01.2011, 18:57:07
Multumesc anticipat!

toate cred ca accepta aur la schimb in tgv. incearca la alexander la piata 1mai, pe centru vechi langa husqvarna, la sabrini vis-a-vis de piata 1 mai. si mai sunt dar astea mi-au venit acu in minte
eu le-am luat de la victoria gold din buc si am dat si eu la schimb.

dana_deea
31.01.2011, 22:27:55
buna miresici
eu am cautat verighete si nu am gasitg cine stie ce..mai ales ca o parte din magazinele din zona merloni st inchise pt inventar :( daca mai stiti vre-un magazin ascuns cu verighete frumoasa.... tare as vrea sa aflu.
ma gandeam sa ne ducem in buc sa ne uitam

dana_deea
31.01.2011, 22:30:25
invitatiile ne-am decis sa le facem noi :)..deja am ales textele

asheritza
31.01.2011, 23:45:28
invitatiile ne-am decis sa le facem noi :)..deja am ales textele

si eu le fac..ce ai ales?:D

asheritza
31.01.2011, 23:47:22
Fetele, aseara mi-am luat si rochita de cununie;;):x:x:x Marturisesc ca o iubesc la fel de tare ca si pe aceea de mireasa, ca doar imbracata in ea voi zice DA;;) Pentru cele care sunt in Buc si va cautati rochite de cununie, am gasit la Nissa preturi rezonabile

poze cu rochitele?:d
ce pret?:D

mrenescu
01.02.2011, 06:18:33
poze cu rochitele?:d
ce pret?:D

preturile se invarteau pe undeva la la 300-400 RON dar asta din cauza ca inca nu s-a incheiat perioada de reduceri.acum e asadar momentul sa facem cumparaturi ;;)

daca vrei sa vezi modelele intra pe nissa punct ro si apoi in magazinul online

mrenescu
01.02.2011, 06:19:32
voi v-ati luat plicuri de bani? de unde si la ce preturi.eu ma gandeam poate ca ar trebui sa le confectionez eu

gabi_myx_mail
01.02.2011, 11:54:55
voi v-ati luat plicuri de bani? de unde si la ce preturi.eu ma gandeam poate ca ar trebui sa le confectionez eu

In general sunt 1-2lei bucata, cele dragute sunt cam 1.8lei.
Ca sa vezi daca merita si vrei sa le faci, intra la topicul special, asa am facut eu pentru cununia civila. La nunta le-am comandat ;;)

asheritza
02.02.2011, 01:20:46
cu cine veti colabora pt aranjamente florale?

mrenescu
02.02.2011, 08:04:50

Mie imi face agentia de decoratiuni toate aranjamentele florale

danwtza
02.02.2011, 08:56:53
buna miresici din Tgv.Mai fc cineva nunta la Restaurantul Ava?:-Bce stiti despre el?

asheritza
02.02.2011, 11:30:55

c agentie si la c preturi?

mrenescu
02.02.2011, 11:40:52
c agentie si la c preturi?

ti-am raspuns pe privat ca sa nu se spuna ca e reclama

IoanaDRG
02.02.2011, 22:12:11

Si eu tot cu agentia care se ocupa de nunta mea... Fac cu ei totul cap coada ca sa nu ma mai complic.. sa mai alerg prin alte parti

IoanaDRG
02.02.2011, 22:14:37
buna miresici din Tgv.Mai fc cineva nunta la Restaurantul Ava?:-Bce stiti despre el?

Chiar nu stiu nimic nimic de el... si n-am auzit pe cineva sa zica de el :-<

amy_l
03.02.2011, 11:09:30
Fetelor am si eu o problema...
Varul meu in geniul lui fantastic s-a gandit sa puna si el nunta anul asta, a doua zi dupa mine.
Bine, tatal meu a zis ca a fost fraier trebuia sa puna in aceeasi zi cu mine si sa nu ma mai supar, dar totusi ma enerveaza chestia asta la culmea... ca idee si mi se pare lipsa de multe lucruri. Voi ce spuneti?:-s

amy_l
03.02.2011, 13:11:43
In cazul meu agentia de decoratiuni va face tot ce tine de flori, artificii, vulcani... n-am vrut sa ne complicam

mrenescu
03.02.2011, 18:51:05
Fetelor am si eu o problema...
Varul meu in geniul lui fantastic s-a gandit sa puna si el nunta anul asta, a doua zi dupa mine.
Bine, tatal meu a zis ca a fost fraier trebuia sa puna in aceeasi zi cu mine si sa nu ma mai supar, dar totusi ma enerveaza chestia asta la culmea... ca idee si mi se pare lipsa de multe lucruri. Voi ce spuneti?:-s

Amy_l parerea mea e ca daca sunteti apropiati ar putea fi o problema pentru invitati pentru ca ma indoiesc ca cei din familie vor fi nerabdatori sa piarda doua zile si doua nopti, ca sa nu spunem de doua daruri in acelasi weekend :-s

Eu zic ca ar trebui sa stati de vorba cu el si cu viitoarea lui mireasa si sa-i explicati cu calm ca s-ar putea ca invitatii sa se imparta in doua, la fel si darul. Plus ca daca vor fi invitati care vor participa la ambele nunti ( din aia mai rezistenti ;;)), la a doua, adica a lor, vor fi crancen de obositi, vor sta la masa in cea mai mare parte a nuntii si cel mai probabil vor pleca devreme.

Daca se incapataneaza totusi sa faca asa, n-ai ce sa-i faci, asta e, dar avand in vedere ca tu iti pusesei nunta prima eu cred ca ar trebui sa fie intelegatori si s-o mute ei.

Ciudata situatie...si ciudata decizia lor

Edyza
03.02.2011, 20:25:54
este una vis-a-vis de muntenia, pe partea cu farmacia.... ai incercat acolo?

Vă multumesc tuturor pentru răspunsuri :* Le.am notat pe toate. Încă nu am început sa cautam verighete dar vrem sa avem cât mai multe variante si din Tgv și din București vă sa vdm unde iesim mai ieftin :D
V.am pupat!

larryssa83
03.02.2011, 20:42:22
Multumesc anticipat!
Mai este una in scuarul primariei si una vis-a-vis de piata 1 Mai.

Edyza
03.02.2011, 20:47:35
Mai este una in scuarul primariei si una vis-a-vis de piata 1 Mai.

Mersi mult și tie :) Am notat.o și pe asta

amy_l
03.02.2011, 21:37:21
Amy_l parerea mea e ca daca sunteti apropiati ar putea fi o problema pentru invitati pentru ca ma indoiesc ca cei din familie vor fi nerabdatori sa piarda doua zile si doua nopti, ca sa nu spunem de doua daruri in acelasi weekend :-s

Eu zic ca ar trebui sa stati de vorba cu el si cu viitoarea lui mireasa si sa-i explicati cu calm ca s-ar putea ca invitatii sa se imparta in doua, la fel si darul. Plus ca daca vor fi invitati care vor participa la ambele nunti ( din aia mai rezistenti ;;)), la a doua, adica a lor, vor fi crancen de obositi, vor sta la masa in cea mai mare parte a nuntii si cel mai probabil vor pleca devreme.

Daca se incapataneaza totusi sa faca asa, n-ai ce sa-i faci, asta e, dar avand in vedere ca tu iti pusesei nunta prima eu cred ca ar trebui sa fie intelegatori si s-o mute ei.

Ciudata situatie...si ciudata decizia lor

Multumesc...
pana la urma au schimbat data, vor face pe 6 august. Au inteles chestia cu oboseala... Stiu ca e o situatie aiurea, dar nu ma mai agit.

asheritza
03.02.2011, 21:53:02
si eu am tot pe 6:d
pana la ora actuala ce aveti?:d

amy_l
04.02.2011, 06:56:40
si eu am tot pe 6:d
pana la ora actuala ce aveti?:d
pe 6 august are varul meu si are decat restaurantul. Eu am pe 30 iulie si am rezolvat : restaurantul, formatia, fotograful, biserica, firma de decoratiuni si suntem la capitolul cumparaturi (iubi si-a cumparat costumul si pantofii, iar eu vreau sa-mi cumpar rochita luna asta si sa ne uitam dupa verighete).

gabi_myx_mail
04.02.2011, 09:35:24
pe 6 august are varul meu si are decat restaurantul. Eu am pe 30 iulie si am rezolvat : restaurantul, formatia, fotograful, biserica, firma de decoratiuni si suntem la capitolul cumparaturi (iubi si-a cumparat costumul si pantofii, iar eu vreau sa-mi cumpar rochita luna asta si sa ne uitam dupa verighete).

Ma bucur sa vad ca s-a rezolvat pana la urma ;;)

amy_l
04.02.2011, 11:16:25
Ma bucur sa vad ca s-a rezolvat pana la urma ;;)

Merci. E mai bine asa decat initial, nu ideal, dar ce sa facem... mergem inainte.
Pupicei.

IoanaDRG
04.02.2011, 16:30:56
Fetelor, maine ma duc la iar la targ... Sper sa gasesc de data asta cameraman si pantofii la care visez.....:madlaugh:

RLK06
04.02.2011, 17:11:45
Mai fetelor... exista in Targoviste vro coferatie care sa faca tort de nunta etajat? gen...

IoanaDRG
04.02.2011, 17:31:40
Mai fetelor... exista in Targoviste vro coferatie care sa faca tort de nunta etajat? gen...

Ai incercat la Yellow, Dieta sau Gusto Giusto?

asheritza
04.02.2011, 20:54:15
la Dieta ai incercat?
eu am foto si cameraman,restaurant,biserik si mai multe chestii pt aranjamentele florale:D
voi unde va coafati/machiati?:D

asheritza
04.02.2011, 21:06:20
sa faceti poze la targuri sa le puneti aici sa vada si cele care nu ajung:d....si eu sunt printre ele!:D
eu nu mai ajung prea curand la vreun targ...sunt cu stresiunea!

alynne
04.02.2011, 22:27:58
Chiar nu stiu nimic nimic de el... si n-am auzit pe cineva sa zica de el :-<

Buna fetele, are cineva nunta programata in anul 2011 la restaurantul Del Ponte, Targoviste, sau a avut cineva pana acum, m-ar interesa si pe mine mai multe detalii (in special sala cum va fi/a fost decorata), deoarece cred ca interiorul acestuia nu da prea multe variante de aranjare, si deasemenea si alte detalii precum meniu, chelneri, patroni, am fost si eu saptamana trecuta acolo si cei drept dintre celelalte locatii cam asta a fost cea mai indicata tinand cont ca avem in jur de 190-200 pers, numai ca peretii aceia inca imi dau de gandit ???

Va multumesc mult pentru eventuale informatii.
Alynne

mrenescu
05.02.2011, 09:48:40
sa faceti poze la targuri sa le puneti aici sa vada si cele care nu ajung:d....si eu sunt printre ele!:D
eu nu mai ajung prea curand la vreun targ...sunt cu stresiunea!

asheritza, din cate am inteles e doar mare aglomeratie la targuri. nici eu n-am ajuns la niciunul pentru ca m-am gandit ca n-are rost sa merg doar pentru voal. oricum, pentru fetele care nu si-au luat inca rochite, weekendul asta am vazut pe site-ul Calin Events ca au reduceri de 30% dar nu la targ ci daca mergeti la sediul lor.se pare ca tin deschis si duminica.

mrenescu
05.02.2011, 09:49:52
Buna fetele, are cineva nunta programata in anul 2011 la restaurantul Del Ponte, Targoviste, sau a avut cineva pana acum, m-ar interesa si pe mine mai multe detalii (in special sala cum va fi/a fost decorata), deoarece cred ca interiorul acestuia nu da prea multe variante de aranjare, si deasemenea si alte detalii precum meniu, chelneri, patroni, am fost si eu saptamana trecuta acolo si cei drept dintre celelalte locatii cam asta a fost cea mai indicata tinand cont ca avem in jur de 190-200 pers, numai ca peretii aceia inca imi dau de gandit ???

Alynne

Alynne, bun venit alaturi de noi. Am vazut ca esti tot miresica de iunie, spune-ne cum stai cu celelalte pregatiri. Eu din pacate nu stiu mai nimic despre Del Ponte

AndreeaTnc
05.02.2011, 09:52:44
asheritza, din cate am inteles e doar mare aglomeratie la targuri. nici eu n-am ajuns la niciunul pentru ca m-am gandit ca n-are rost sa merg doar pentru voal. oricum, pentru fetele care nu si-au luat inca rochite, weekendul asta am vazut pe site-ul Calin Events ca au reduceri de 30% dar nu la targ ci daca mergeti la sediul lor.se pare ca tin deschis si duminica.

nu au doar weekendul asta reducere, au pana pe 15 februarie! la targ nu participa week asta.

mrenescu
05.02.2011, 13:51:25
nu au doar weekendul asta reducere, au pana pe 15 februarie! la targ nu participa week asta.

Da, AndreeaTnc, ai dreptate. Eu primisem un newsletter de la ei care spunea ca nu se duc la targ si ca au in schimb reduceri la sediul propriu in aceeasi perioada cu targul. Acum am vazut ca au pana pe 15 februarie.

AndreeaTnc, tu faci nunta la Targoviste sau in Bucuresti? Mai ai putinel, oricum;)), cum stai cu pregatirile?

RLK06
05.02.2011, 14:30:55
la Dieta ai incercat?
eu am foto si cameraman,restaurant,biserik si mai multe chestii pt aranjamentele florale:D
voi unde va coafati/machiati?:D

Mercik....
Eu iti recomand cu draga inima fetele care ma vor pregati pe mine... Raluca si Mihaela... iti trimit pm cu blogurile lor.

asheritza
05.02.2011, 15:10:07
ms!
eu am fost la 2 targuri in Buc dar nu mai ajung la altele...cine ajunge,astept poze:D

asheritza
05.02.2011, 15:11:05

pffff...eu peste exact 3 saptamani ajung in Buc...sesiune...nu prind reduceri?:(

IoanaDRG
05.02.2011, 18:24:08

Alynne

Buna Alynne,

Eu am nunta anul asta acolo in august. Sala o sa fie decorata cu funde dintr-o plasa aurie superba care da foarte bine cu localul, iar husele vor fi din brocard ivoaire ca sa o mai deschida. Flori inca nu stiu ce sa pun dar ma gandesc la un mix colorat sau trandafiri alb-crem. Sa vedem ce zic si cei de la firma de decoratiuni. De meniu inca nu am discutat, dar vom discuta pe masura ce ne vom apropia de data respectiva. Chelnarii mi s-au parut foarte ok de fiecare data cand m-am mai dus pe acolo la restaurant. Daca te intereseaza ceva anume, da mi un pm si ti voi mai spune ce mai stiu si eu.

IoanaDRG
05.02.2011, 18:43:42
Gata... am fost la targ! Mi am luat pantofii :X, am incheiat contractul cu cameramanul,am gasit make-up... am terminat cu ce era mai greu! ^:)^ Mai am sa-mi caut tiara, bijuterii si... balerini :)) :gen_19:

adia_girl89
05.02.2011, 22:00:01

Eu am tot la AVA dar pe 10 septembrie...nu stiu ce sa zic...sper ca toate sa iasa bine

asheritza
05.02.2011, 23:11:35
Gata... am fost la targ! Mi am luat pantofii :X, am incheiat contractul cu cameramanul,am gasit make-up... am terminat cu ce era mai greu! ^:)^ Mai am sa-mi caut tiara, bijuterii si... balerini :)) :gen_19:

in rest ai tot tot?:D
yoy!bv!poze cu pantofii?pretul?
cu cine colaborezi pt make-up?:D

asheritza
05.02.2011, 23:12:58
fete...pentru meniuri la ce v-ati gandit?

amy_l
06.02.2011, 20:29:49
Mercik....
Eu iti recomand cu draga inima fetele care ma vor pregati pe mine... Raluca si Mihaela... iti trimit pm cu blogurile lor.
Trimite-mi si mie un pm cu blogurile lor. Multumesc frumos.

RLK06
07.02.2011, 14:02:52
Trimite-mi si mie un pm cu blogurile lor. Multumesc frumos.

Sigur... cu cea mai mare placere!

Edyza
07.02.2011, 17:03:29
Dragi Miresici,

Aveti idee cam cat costa un kilogram de tort pe la cofetariile din Tgv? Adresez intrebarea si viitoarelor miresici dar si celor care au avut deja nunta. Noi vom avea in jur de 100 - 120 de invitati si ne intrebam cam cat ar costa un astfel de tort. De fapt, cam cat de mare trebuie sa fie si cat ar costa?

Daca aveti vreo informatie si/ sau exemple, va rog sa impartasiti ^:)^

Multumesc!

mrenescu
07.02.2011, 19:10:40
Dragi Miresici,

Aveti idee cam cat costa un kilogram de tort pe la cofetariile din Tgv? Adresez intrebarea si viitoarelor miresici dar si celor care au avut deja nunta. Noi vom avea in jur de 100 - 120 de invitati si ne intrebam cam cat ar costa un astfel de tort. De fapt, cam cat de mare trebuie sa fie si cat ar costa?

Daca aveti vreo informatie si/ sau exemple, va rog sa impartasiti ^:)^

Multumesc!

Edyza, si eu aveam niste intrebari in legatura cu tortul dar eu vroiam sa stiu daca a facut cineva degustare si pe unde ca in curand planific si eu un tur de forta prin cofetarii ca sa vad ce si cum.

Ca sa raspund la intrebarea ta: am inteles de la alte miresici ca trebuie facut calculul asa: 100-120g per invitat deci ar rezulta undeva la 15 kg ( plus vreo doua kg de rezerva ;-) ). Am inteles ca preturile s-ar situa pe la 35 de ron/kg, deci un cost total de cca 600 RON pentru 17 kg. Dar asta e doar ce am citit pe aici, n-am vorbit deloc la cofetariile din Tgv. Daca ajungi pe-acolo spune-mi si mie te rog ce ai aflat.

Eu am mai facut doi pasi micuti, mi-am comandat setul de bijuterii de miresica si plicurile de bani. Si am ales si melodia pentru primul dans :x:x:x

Edyza
08.02.2011, 18:53:05
Edyza, si eu aveam niste intrebari in legatura cu tortul dar eu vroiam sa stiu daca a facut cineva degustare si pe unde ca in curand planific si eu un tur de forta prin cofetarii ca sa vad ce si cum.

Ca sa raspund la intrebarea ta: am inteles de la alte miresici ca trebuie facut calculul asa: 100-120g per invitat deci ar rezulta undeva la 15 kg ( plus vreo doua kg de rezerva ;-) ). Am inteles ca preturile s-ar situa pe la 35 de ron/kg, deci un cost total de cca 600 RON pentru 17 kg. Dar asta e doar ce am citit pe aici, n-am vorbit deloc la cofetariile din Tgv. Daca ajungi pe-acolo spune-mi si mie te rog ce ai aflat.

Eu am mai facut doi pasi micuti, mi-am comandat setul de bijuterii de miresica si plicurile de bani. Si am ales si melodia pentru primul dans :x:x:x

Pai, nu stiu cat de curand o sa ajung pe la cofetariile din Tgv, avand in vedere ca lucram in Buc si mergem acasa cam la 2 luni :D dar cand voi face asta, te voi informa cu cea mai mare placere :) daca nu cumva vei ajunge tu inainta mea ;)) Oricum, pana atunci, sper ca miresicile care au trecut deja prin experienta alegerii tortului sa ne ofere cateva informatii pretioase. Mi se pare ok pretul pe kilogram. Am auzit si de alte preturi mult mai mari, dar nu stiu daca erau valabile pt Tgv...

Si.. cred ca mai am o solutie in afara cofetariilor. Am o matusa care a lucrat la o cofetarie si care a prins foarte multe retete de pe-acolo, inclusiv de torturi. Chiar de curand ne-a facut un extraordinar tort diplomat si se vedea clar diferenta fata de cele comandate la cofetarii. Era muuult mai bun, se simtea ca a pus suflet ;-) Va trebui sa o intreb candva daca vrea sa ma ajute cu tortul...

Apropo, v-ati hotarat ce fel de tort vreti? M-am uitat putin si pe topicul "Martipan vs frisca" si erau mai multe pareri contra martipanului. Noi suntem innebuniti dupa diplomat :D

Ce bijuterii ti-ai comandat si de unde? Cat costa?
Si ce melodie v-ati ales? Faceti cursuri de dans? ;;)

mrenescu
08.02.2011, 19:23:54
Pai, nu stiu cat de curand o sa ajung pe la cofetariile din Tgv, avand in vedere ca lucram in Buc si mergem acasa cam la 2 luni :D dar cand voi face asta, te voi informa cu cea mai mare placere :) daca nu cumva vei ajunge tu inainta mea ;)) Oricum, pana atunci, sper ca miresicile care au trecut deja prin experienta alegerii tortului sa ne ofere cateva informatii pretioase. Mi se pare ok pretul pe kilogram. Am auzit si de alte preturi mult mai mari, dar nu stiu daca erau valabile pt Tgv...

Si.. cred ca mai am o solutie in afara cofetariilor. Am o matusa care a lucrat la o cofetarie si care a prins foarte multe retete de pe-acolo, inclusiv de torturi. Chiar de curand ne-a facut un extraordinar tort diplomat si se vedea clar diferenta fata de cele comandate la cofetarii. Era muuult mai bun, se simtea ca a pus suflet ;-) Va trebui sa o intreb candva daca vrea sa ma ajute cu tortul...

Apropo, v-ati hotarat ce fel de tort vreti? M-am uitat putin si pe topicul "Martipan vs frisca" si erau mai multe pareri contra martipanului. Noi suntem innebuniti dupa diplomat :D

Ce bijuterii ti-ai comandat si de unde? Cat costa?
Si ce melodie v-ati ales? Faceti cursuri de dans? ;;)

Pai nu prea merge cu matusa pentru ca iti cere restaurantul certificat de provenienta pentru tort. Numai in cazul in care ea ar putea sa-ti dea asa ceva ai putea sa-i ceri sa-l faca ea. Altfel nu ti-l primeste restaurantul. Cel putin eu asa stiu.

Eu m-am gandit sa-l fac din martipan dar nu sunt decisa in ceea ce priveste interiorul. Varianta "amandina" mi se pare prea dulce. De-aia zic ca e musai sa ma duc la degustare, intr-un tur complet.

Bijuteriile le-am comandat la tria alfa, poti sa dai cautare pe google ca sa vezi ce au. Eu mi-am ales un set cu perlute montate pe sarmultite, format din cercei, colier si bratara.

Nu luam lectii de dans si nici nu cred ca vom lua pentru ca noi suntem mai dansatori de fel si nu prea cred ca avem nevoie. O sa concepem o coregrafie simpla si draguta si gata. Ne-am ales pentru primul dans "From this moment" al Shaniei Twain. O stiam de multi ani dar am ascultat-o acum cateva seri si mi s-au umplut ochii de lacrimi, atat de romantice sunt versurile. Romantice si dedicate inceperii vietii de familie :)

Vai de mine, fetelor, ma uitam la ticker si am realizat ca in cateva zile va scrie acolo, trei luni si ceva. Cat sunt eu de panicata acum ca mi se pare ca n-o sa reusesc sa fac tot ce trebuie dar pe masura ce se va apropia data aia cred ca voi deveni de-a dreptul isterica. O sa fiu o terorista cred :))

coditza31
09.02.2011, 13:05:44
Buna,
Noi am facut tortul la cofetaria Dieta: ne-au intrebat cam ce ne dorim, ne-au aratat poze si ne-au dat sa degustam 2-3 feluri din care am ales un amestec de diplomat cu ciocolata si stafide, racoros si nu foarte dulce (trebuie avut in vedere faptul ca sunt multi invitati cu foarte multe gusturi); a costat 3,7 mil (cu decor din trandafiri) si cred ca a avut 8 kg. De asemenea, desi se ia in considerare 120 gr/invitat, ganditi-va la la ora 3 cand se serveste, veti avea doar 50-60% din ei.
Bafta la pregatiri!

asheritza
09.02.2011, 14:48:33
Pai nu prea merge cu matusa pentru ca iti cere restaurantul certificat de provenienta pentru tort. Numai in cazul in care ea ar putea sa-ti dea asa ceva ai putea sa-i ceri sa-l faca ea. Altfel nu ti-l primeste restaurantul. Cel putin eu asa stiu.

Eu m-am gandit sa-l fac din martipan dar nu sunt decisa in ceea ce priveste interiorul. Varianta "amandina" mi se pare prea dulce. De-aia zic ca e musai sa ma duc la degustare, intr-un tur complet.

Bijuteriile le-am comandat la tria alfa, poti sa dai cautare pe google ca sa vezi ce au. Eu mi-am ales un set cu perlute montate pe sarmultite, format din cercei, colier si bratara.

Nu luam lectii de dans si nici nu cred ca vom lua pentru ca noi suntem mai dansatori de fel si nu prea cred ca avem nevoie. O sa concepem o coregrafie simpla si draguta si gata. Ne-am ales pentru primul dans "From this moment" al Shaniei Twain. O stiam de multi ani dar am ascultat-o acum cateva seri si mi s-au umplut ochii de lacrimi, atat de romantice sunt versurile. Romantice si dedicate inceperii vietii de familie :)

Vai de mine, fetelor, ma uitam la ticker si am realizat ca in cateva zile va scrie acolo, trei luni si ceva. Cat sunt eu de panicata acum ca mi se pare ca n-o sa reusesc sa fac tot ce trebuie dar pe masura ce se va apropia data aia cred ca voi deveni de-a dreptul isterica. O sa fiu o terorista cred :))

frumos cantec:d....si eu ma gandesc la coregrafie:(

asheritza
09.02.2011, 14:51:25
fetelor invitatiile le comandati sau le faceti voi?eu am un model in cap de care nu scap si as vrea sa stiu de unde sa iau si eu cartoane mai accesibile la pret!!!!stie cnv?

petruta30
09.02.2011, 16:25:19
Si eu va recomand pe Mihaela pentru coafat si Raluca pentru make up. Am fost foarte, foarte multumita!!! Raluca foloseste produse de foarte buna calitate, ceea ce mi-a placut pentru ca nu s-a sters deloc machiajul pana dimineata. \:D/;;)

luanag
09.02.2011, 22:33:34
Sunt foarte frumoase pozele Petruta. Imi plac mult. O intrebare am si eu. Cine va cantat la nunta? ce formatie??

Si eu va recomand pe Mihaela pentru coafat si Raluca pentru make up. Am fost foarte, foarte multumita!!! Raluca foloseste produse de foarte buna calitate, ceea ce mi-a placut pentru ca nu s-a sters deloc machiajul pana dimineata. \:D/;;)

gabi_myx_mail
10.02.2011, 08:54:13

Imi poti spune unde anume ati facut sedinta foto? Ma refer la partea cu bradul de Craciun si scara...
Merci :)

RLK06
10.02.2011, 13:20:36

CASA DE PIATRA!!! si felicitari pentru frumoasa nunta pe care ati avut-o!
Imi plac aranjamentele florale cu lumanarica, sunt deosebite!
Iar tu... arati superb... stralucesti!!
Felicitari!

petruta30
11.02.2011, 01:06:11
Sunt foarte frumoase pozele Petruta. Imi plac mult. O intrebare am si eu. Cine va cantat la nunta? ce formatie??
multumesc! formatia Meloritm...

petruta30
11.02.2011, 01:06:59
Imi poti spune unde anume ati facut sedinta foto? Ma refer la partea cu bradul de Craciun si scara...
Merci :)
Primaria Targoviste

petruta30
11.02.2011, 01:08:10
CASA DE PIATRA!!! si felicitari pentru frumoasa nunta pe care ati avut-o!
Imi plac aranjamentele florale cu lumanarica, sunt deosebite!
Iar tu... arati superb... stralucesti!!
Felicitari!

Multumesc:gen_17:

asheritza
11.02.2011, 14:26:31

am vb cu ea prin mail-uri dar in perioada nuntii mele e posibil sa nasca:D:D:D.si conturarea sprancenelor a intrat tot in pret?:D...tot de ea fct?:D

petruta30
11.02.2011, 14:53:09
am vb cu ea prin mail-uri dar in perioada nuntii mele e posibil sa nasca:D:D:D.si conturarea sprancenelor a intrat tot in pret?:D...tot de ea fct?:D

;;);;);;);;) DA...Am aratat super cu sprancenele conturate de ea avand in vedere ca eu le am la origine f subtiri si deshise la culoare ;;);;);;);;) mici trucuri care ajuta

IoanaDRG
11.02.2011, 15:44:27
Pozici cu pantofiorii si verighetele :x:x:x:x:x:x

petruta30
11.02.2011, 16:42:10
Pozici cu pantofiorii si verighetele :x:x:x:x:x:x

verighetele sunt deosebite...iar pantofii f frumosi! si eu am avut tot asa inalti;))