PDA

Versiunea completa : obiceiuri de nunta

cornelicab
12.12.2007, 14:54:37
Buna fetelor!

Am si eu o rugaminte la voi ...sa-mi spune-ti ce obiceiuri de nunta sunt in Oradea...eu sunt de loc din Maramures si din cate am mai vazut la TV sunt diverse obiceiiuri care la noi nu se practica...Va rog mult sa-mi spune-ti pt ca nu vreau sa-i supar ..in special pe parintii logodnicului meu ...

Va multumesc!

cornelicab
08.01.2008, 21:39:39
chiar nu stie nimeni nimic de aceste obiceiuri?

eu din ce am vazut la inceputul nuntii se arunca ceva cozonac peste cap sau asa ceva..sau cum este cu miresicile acelea mici?

nicky_s
09.01.2008, 21:12:07
chiar nu stie nimeni nimic de aceste obiceiuri?

eu din ce am vazut la inceputul nuntii se arunca ceva cozonac peste cap sau asa ceva..sau cum este cu miresicile acelea mici?
obiceiul acela cu colacul rupt deasupra capului nu cred ca e de la noi.... cel putin nu am fost la nici o nunta la care sa se procedeze asa. oricum obiceiurile nu prea se mai pastreaza, asa ca stai linistita:* !

didur
10.01.2008, 01:01:09
obiceiul acela cu colacul rupt deasupra capului nu cred ca e de la noi.... cel putin nu am fost la nici o nunta la care sa se procedeze asa. oricum obiceiurile nu prea se mai pastreaza, asa ca stai linistita:* !

Ai dreptate, obiceiul cu ruptul colacului, sau turtei cum se mai spune, nu e de la noi. In schimb cel cu aruncatul colacului peste cap l-am vazut la doua nunti, ambele in Oradea, anul trecut, si la aceeasi sala. Deci poate e si asta un obicei imprumutat de prin alte zone.

didur
10.01.2008, 01:11:11
Buna fetelor!

Am si eu o rugaminte la voi ...sa-mi spune-ti ce obiceiuri de nunta sunt in Oradea...eu sunt de loc din Maramures si din cate am mai vazut la TV sunt diverse obiceiiuri care la noi nu se practica...Va rog mult sa-mi spune-ti pt ca nu vreau sa-i supar ..in special pe parintii logodnicului meu ...

Va multumesc!
Eu nu stiu sa fie cine stie ce obiceiuri, cum e in alte zone cu ruptul turtei, dezgatitul miresei (sau cum se spune cand ii ia nasa voalul jos:-\ ), etc. Oricum cel mai bine ar fi sa-i intrebi pe socri, daca este vreun obicei la care tin neaparat! Nu au de ce sa se supere, e normal sa nu stii daca esti din alta zona.
Mult succes!

cornelicab
10.01.2008, 08:52:20
buna...

se poate ca acel obicei care l-am dat eu ca si exemplu ca nu este din zona dar l-am vazut la nuntile la care am fost in Oradea...dar oricum aveti dreptate daca este ceva obicei la care tin mortis ca sa-l respect atunci imi vor spune.

multumesc

andymatei
12.01.2008, 13:05:01
Avand in vedere ca nici noi nu ne prea pricepem cu obiceiurile noi le-am cam sarit pe toate dar iti scriu ce am mai vazut pe la alte nunti:
1. Graitorul - un domn care "mediaza" ceremonia de plecare de acasa a mirelui si respectiv de cerere a miresei (scopul lui in viata pare a fi cel de a se convinge ca va boci toata lumea, daca nu s-a plans nu e un gfraitor bun :D)
2. Favoritul soacrelor - soacra invarte mireasa pe sub mana de 3 ori sa fie supusa (a incercat si soacra-mea si tot degeaba :D)
3. Favoritul mireselor - calca-l in biserica ca sa fie sub papuc (nici nu mi-am batut capu' ca ii murdaream pantofii degeaba si il si strangeau :D)
4. La ajungerea la sala mireasa inmoaie busuioc in apa si stropeste invitatii de trei ori si respecti arunca un cozonac in spatele ei

Daca imi mai aduc aminte ceva iti scriu!

cornelicab
13.01.2008, 10:03:04
ok, multumesc ...

de unele chiar nu stiam pana acum ....sunt interesante <:-P

nicky_s
13.01.2008, 18:26:19
[quote=andymatei;568360]Avand in vedere ca nici noi nu ne prea pricepem cu obiceiurile noi le-am cam sarit pe toate dar iti scriu ce am mai vazut pe la alte nunti:
1. Graitorul - un domn care "mediaza" ceremonia de plecare de acasa a mirelui si respectiv de cerere a miresei (scopul lui in viata pare a fi cel de a se convinge ca va boci toata lumea, daca nu s-a plans nu e un gfraitor bun :D)
quote]
=)) =)) =)) =)) =)) asta e buna!!!! foarte adevarat!

andymatei
14.01.2008, 14:36:12
:D :D :D imi cer scuze de la cei care considera aceasta traditie importanta!

taia
18.01.2008, 22:05:27
Apropo de obiceiuri
Am fost la un moment dat la o nunta la tara si...mirele si mireasa au trebuit sa taie un lemn cu firezul...cica sa poata sa faca toate lucrurile impreuna after#-o

andymatei
18.01.2008, 22:53:23
Idee de cadou de nunta - o drujba sa aiba spor :))

taia
19.01.2008, 11:38:04
Idee de cadou de nunta - o drujba sa aiba spor :))
Mai ales daca e una performanta...

nicky_s
20.01.2008, 21:00:40
Apropo de obiceiuri
Am fost la un moment dat la o nunta la tara si...mirele si mireasa au trebuit sa taie un lemn cu firezul...cica sa poata sa faca toate lucrurile impreuna after#-o
interesant obicei. o sa-mi aloc si eu vreo doua ore in ziua nuntii pentru activitati de genul asta, poate ii vine cuiva idei cretze: sa ne puna sa taiem un lemn pana il facem surcele, sa sapam un sant care ar reprezenta temelia viitoarei case/casnicii =)) mai interesant ar fi sa ne puna sa spalam vasele, ca pe tema asta ne certam de obicei=))

taia
25.01.2008, 21:05:18
Mi-am amintit un alt obicei, strict din zona unde stau ai mei. Va spuneam ca ei stau la 60 km de Oradea?
Ei, daca mirii fac cununia religioasa acolo, la tara, au de strabatut o distanta, cam 1 km pana unde sunt locurile unde poate fi nunta. Copiii fac un fel de ghirlanda de flori si opresc alaiul. Nu mai stiu care e semnificatia, faza e ca nasii platesc un fel de libera trecere, ghirlanda e lasata jos si mirii trec peste ea.
Stiti cata inghetata si cate dulciuri am mancat eu cu faza asta?

nicky_s
25.01.2008, 21:24:21
Mi-am amintit un alt obicei, strict din zona unde stau ai mei. Va spuneam ca ei stau la 60 km de Oradea?
Ei, daca mirii fac cununia religioasa acolo, la tara, au de strabatut o distanta, cam 1 km pana unde sunt locurile unde poate fi nunta. Copiii fac un fel de ghirlanda de flori si opresc alaiul. Nu mai stiu care e semnificatia, faza e ca nasii platesc un fel de libera trecere, ghirlanda e lasata jos si mirii trec peste ea.
Stiti cata inghetata si cate dulciuri am mancat eu cu faza asta?
idee buna de a face bani de dulciuri intr-adevar. cum de nu ne-am gandit si noi la ceva de genul asta cand eram copii?

taia
25.01.2008, 22:11:19
idee buna de a face bani de dulciuri intr-adevar. cum de nu ne-am gandit si noi la ceva de genul asta cand eram copii?
In orice caz stiti ce interesant era? Si cat ne pregateam...si furam flori de prin gradinile oamenilor...=))

andymatei
26.01.2008, 13:29:44
Ce obicei frumos...noi doar ne strangeam buluc toti copii din bloc si parintii mirilor ne aduceau praji :D

tina19
26.01.2008, 20:38:52
ce-mi place mie este ca la tara inca se pastreaza unele obiceiuri. dar noi tinerii am vrea sa scapam de ele. trebuie sa recunosc ca si eu m-am mai lepadat de obiceiurile de nunta.
la sotul este obiceiul cu rasturnatul galetii de catre mireasa. sincer nu am inteles semnificatia dar a fost frumos. am incercat sa adopt obiceiuri din zona lor si sa aduc si din zona mea (daca pot spune asa pt ca eu m-am nascut si crescut la oras).

taia
28.01.2008, 18:23:33
Ce obicei frumos...noi doar ne strangeam buluc toti copii din bloc si parintii mirilor ne aduceau praji :D
La noi nu se strang numai copiii asa la bloc ci si adultii. Fiind o localitate mica toata lumea cunoaste pe toata lumea! Si Doamne feri sa nu-i servesti cu prajitura, suc si depinde ce mai ai tu chef ca-s in stare sa comenteze luni intregi ca te-ai zgarcit. Sau, tre sa saluti pe toata lumea, sa dai din cap, sa faci cu mana ca altfel "esti increzuta"!:D:[email protected]

brichetzika
09.02.2008, 13:15:07
si eu tinut mult sa fie serviti curiosii din fata blocului, numai ca mama s-a stresat sa fie totul ok, desi i-am spus sa lase matusile sa serveasca, asa ca atunci cand a venit graitorul "sa ma ceara" si a inceput poezia cu i-ati ziua buna sau cum zice, parintii mei nu erau prezenti, cand au aparut mama era cu servetele la mana, tata cu un flacon de suc, si se vede bine pe caseta =))

taia
11.02.2008, 19:47:25
La noi servesc vecinii mai apropiati asa ca nu cred sa fie astfel de probleme!

lebadutza
02.03.2008, 21:33:13
Eu am mai auzit ca e bine sa se aruce cu orez si flori dupa ce se iese din biserica.

taia
03.03.2008, 19:39:31
Eu am mai auzit ca e bine sa se aruce cu orez si flori dupa ce se iese din biserica.
Iti dai seama cum te umpli de boabe si petale...!!!=))=))=))

tina19
03.03.2008, 19:44:44
Iti dai seama cum te umpli de boabe si petale...!!!=))=))=))
eu am patit cand am fost nasa ultima oara. eram plina de confeti si orez pe cap, pe rochie, pe burtica (ca eram gravida) in sutien.
o nebunie.

taia
03.03.2008, 19:47:08
eu am patit cand am fost nasa ultima oara. eram plina de confeti si orez pe cap, pe rochie, pe burtica (ca eram gravida) in sutien.
o nebunie.
Ultima oara? Da ce faci? iti aduni armata de fini?

tina19
03.03.2008, 19:48:47
Ultima oara? Da ce faci? iti aduni armata de fini?
pai pana acum am 4 perechi de fini. pana la sfarsit mai vedem cati se aduna.<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

mamuska
03.03.2008, 19:49:43
eu am vrut la nunta,ca dupa cununia religioasa,toti cei prezenti la Biserica sa iasa primii afara si sa faca un culoar si noi sa trecem prntre ei...domnisoarele au fost cele care au impartit orez si grau tuturor si cand treceam noi se arunca,ca o ploaie,iar domnisoarele cele mici,mergeau in fatza noastra si aruncau cu petale de trandafiri...a fost super si nu am gasit decat cate va boabe de grau si de orez in corset....se spune ca aduce noroc si spor in casa viitorilor miri...eu nu cred in superstitii si am facut asta pt ca mi-a placut mie....

teodora_buciu
10.03.2008, 23:50:18
Ce obiceiuri am pastrat eu la nunta mea? Hmmm...pai am avut graitor...apoi a fost treaba cu repartizatul in masini, inainte de cununia religioasa am fost in masina cu nasul si abia apoi am fost cu mirele...apoi la biserica am fost asezati intr-un anume fel( nas, mireasa, mire, nasa), cand am iesit din biserica s/a abatut asupra noastra o ploaie de orez( cred ca aveam in par 1 kg de orez :-$ :-p ), la intrare in sala am avut un colacel pe care l-am aruncat de trei ori, apoi am aruncat cu grau de trei ori, am baut sampanie si am spart paharele din care am baut( atat noi cat si nasii)....Si la un moment dat am fost si furata...hihi..dar m-a recuperat mirele ,normal..Ce sa spun, pana la urma obiceiurile le pastreaza cine vrea...nu e o tragedie daca nu te trezesti cu orez in cap..:D sau daca nu ai graitor care sa spuna vrute si nevrute..:-p

Beatrice_S
25.03.2008, 11:49:59
Obiceiul cu aruncarea buchetului?! Ei bine eu n-am sa-l aruc pentru ca e nunta mea si fac cum imi doresc eu si eu tin in mod special sa am buchetul. Nici eu nu am prins nici un buchet de mireasa in viata mea si tot ma marit. In schimb obiceiul pe care il vom adopta noi va fi cel cu aruncarea jartierei intre barbatii necasatoriti.;))
Vom avea graitor, mirele va veni cu alai si cu buchetul meu,se vor da inaintea mea trei mirese(o fetita, o femeie si o babuta), asta fiind un obicei la care se tine la casa noastra, vom merge cu masini separate pana la cununia religioasa, tatal meu ma va conduce la altar (cununia religioasa o vom face la catolici)si ma va incredinta mirelui, va fi orga la intrarea in biserica, voi avea o fetita cu "petale de trandafir" ca va merge in fata, se va arunca cu grau si orez. La intrare vom sparge paharele, si in restaurant vom dansa valsul miresei si pace! Nu stiu cat de mult se incadreaza in termenul de obiceiuri dar noi atatea am gasit bune de urmat si de pastrat. Daca a mai retinut si altcineva alte "obiceiuri" sa impartaseasca cu noi, ca sincer nu cred ca este ceva din cele mentionate mai sus care ar fi specific zonei noastre.;-) Mai mult sau mai putin sunt preluate. Astept sugestii si idei.

taia
28.03.2008, 20:05:20
Obiceiul cu aruncarea buchetului?! Ei bine eu n-am sa-l aruc pentru ca e nunta mea si fac cum imi doresc eu si eu tin in mod special sa am buchetul. Nici eu nu am prins nici un buchet de mireasa in viata mea si tot ma marit. In schimb obiceiul pe care il vom adopta noi va fi cel cu aruncarea jartierei intre barbatii necasatoriti.;))
Vom avea graitor, mirele va veni cu alai si cu buchetul meu,se vor da inaintea mea trei mirese(o fetita, o femeie si o babuta), asta fiind un obicei la care se tine la casa noastra, vom merge cu masini separate pana la cununia religioasa, tatal meu ma va conduce la altar (cununia religioasa o vom face la catolici)si ma va incredinta mirelui, va fi orga la intrarea in biserica, voi avea o fetita cu "petale de trandafir" ca va merge in fata, se va arunca cu grau si orez. La intrare vom sparge paharele, si in restaurant vom dansa valsul miresei si pace! Nu stiu cat de mult se incadreaza in termenul de obiceiuri dar noi atatea am gasit bune de urmat si de pastrat. Daca a mai retinut si altcineva alte "obiceiuri" sa impartaseasca cu noi, ca sincer nu cred ca este ceva din cele mentionate mai sus care ar fi specific zonei noastre.;-) Mai mult sau mai putin sunt preluate. Astept sugestii si idei.
Eu zic ca-s destule
Nici eu nu-mi arunc buchetul! Cum sa dau minunatie de buchet din lacrimioare! (Doamne da sa nu treaca pana atunnci)
Graitor avem si noi, insa eu nici jartiera nu vreau sa aruncam...ce sa-mi vada mie toata nunta picioarele?:))
Si pe mine ma duce tata la altar, si toate cele spuse de Beatrice

Dianet
19.04.2008, 14:21:18
A, deci nici voi nu vreti sa aruncati buchetul! Nici eu. Nu pentru ca m-as desparti greu de el, dar stiu ca, de cate ori ma duc la o nunta, e un moment penibil in care se scot "in fatsa colectivului" tipele singure si se uita toata lumea cu mila la ele, ca la urs. NO WAY!

nicky_s
20.04.2008, 17:30:08
A, deci nici voi nu vreti sa aruncati buchetul! Nici eu. Nu pentru ca m-as desparti greu de el, dar stiu ca, de cate ori ma duc la o nunta, e un moment penibil in care se scot "in fatsa colectivului" tipele singure si se uita toata lumea cu mila la ele, ca la urs. NO WAY!
aceeasi parere o am si eu. de fiecare data m-am eschivat si eu cand cate o mireasa tinea neaparat sa isi adune prietenele necasatorite "saracele":)) care sa aiba drept singur scop sa prinda buchetul , doar doar le-o lua cineva de nevasta.:D

andymatei
20.04.2008, 22:38:44
Mie imi e asa drag buchetul meu cum sta el pe o polita uscat frumos. Aruncatul buchetului e la fel de "traditional romanesc" ca si Valentines day :D

taia
21.04.2008, 13:52:34
Mie imi e asa drag buchetul meu cum sta el pe o polita uscat frumos. Aruncatul buchetului e la fel de "traditional romanesc" ca si Valentines day :D
corect! subscriu! Nici eu nu-mi arunc buchetul!

nicky_s
23.04.2008, 21:42:59
putem face "clubul miresicilor care nu isi arunca buchetul".......:D :D :D

taia
23.04.2008, 22:13:37
corect=D>
I'm in

lebadutza
04.05.2008, 23:23:09

Subscriu si eu...:)

nicky_s
05.05.2008, 23:02:15
Subscriu si eu...:)
:*:*:* :*
mai, cu mirese ca noi nu se mai marita fetele ca nu pot prinde buchetul:D

dianamkm
05.05.2008, 23:12:50
dar de ce nu vreti sa aruncati buchetul?vreti sa il pastrati?

nicky_s
05.05.2008, 23:16:51
mie mi se pare stupid sa aduni toate fetele nemaritate ca sa prinda buchetul tau. cand am fost la nunti si s-a procedat asa mi s-a parut aiurea. adica "cine a zis ca vreau eu buchetul tau?" de parca ar fi defecte fetele alea ca nu sunt casatorite.:)>-

taia
06.05.2008, 11:43:33
Da ce?
tu ai prins vreun buchet inainte?
eu nu si mai am putine zile pana sambata!

taia
06.05.2008, 11:44:19
Eu n-am prins nici un buchet inainte!

taia
06.05.2008, 11:45:10
Da!
E al meu, am visat la el de-o viata! Deci NU-L DAU

lebadutza
06.05.2008, 23:25:02
Da!

Mi se pare normal. E buchetul miresei si al ei trebuie sa ramana. Nu as putea sa il arunc, eu inca mai pastrez primul trandafir primit de la iubi al meu :) Si nu concep sa nu imi pun la "uscat" si buchetul...:D

nicky_s
06.05.2008, 23:50:56
Da ce?
tu ai prins vreun buchet inainte?
eu nu si mai am putine zile pana sambata!
nu, mai, asta ziceam ca toti insistau sa ma duc si eu cu fetele alea sa stam acolo ca la poza sa ne batem care prinde buchetul si am refuzat categoric. :)>-

nicky_s
06.05.2008, 23:52:06
Da!
deci daca nu pui tu pe miresici zece poze cu buchetul asta al tau te mananc :D

nicky_s
06.05.2008, 23:52:47
Mi se pare normal. E buchetul miresei si al ei trebuie sa ramana. Nu as putea sa il arunc, eu inca mai pastrez primul trandafir primit de la iubi al meu :) Si nu concep sa nu imi pun la "uscat" si buchetul...:D
buchetelul e cel din avatar?

Beatrice_S
07.05.2008, 11:39:00
Tin sa va spun ca nu am aruncat buchetul... asa am vrut si asa am facut.
Nimeni nu s-a plans:">

andymatei
07.05.2008, 14:19:49
Mda...de fiecare data cand la nunti se arunca buchetul eu brusc trebuia sa merg la baie, afara sau jos de pe pamant. Desi am vazut destule persoane foarte interesate de prins buchetul si mie imi pare asa "lady like" cand se placheaza domnisoarele in rochie de seara sa prinda un buchet de flori ;)) ;)) ;)) ...am vazut si rani usoare in urma unui asemenea episod (:|

Unul dintre numeroasele avantaje la a fi maritata - nimeni nu se mai asteapta sa te entuziasmezi si sa iti rupi una alta sa prinzi buchetul altei mirese :D

Ioana85
07.05.2008, 14:28:58
Cred ca eu sunt putin dusa cu pluta din moment ce nu m-a interesat nimic de buchet? Nici forma, nici flori, nici sa-l arunc, nici sa-l pastrez... :))

nicky_s
07.05.2008, 18:57:33
Unul dintre numeroasele avantaje la a fi maritata - nimeni nu se mai asteapta sa te entuziasmezi si sa iti rupi una alta sa prinzi buchetul altei mirese :D
asteptam sa ne impartasesti si celelate avantaje :D :D

nicky_s
07.05.2008, 19:02:42
Cred ca eu sunt putin dusa cu pluta din moment ce nu m-a interesat nimic de buchet? Nici forma, nici flori, nici sa-l arunc, nici sa-l pastrez... :))
mai nici eu nu stiam pana nu am intrat pe site ca florile care se pun in piept invitatilor se numesc "cocarde":">
cata incultura!;))

lebadutza
07.05.2008, 21:22:37
buchetelul e cel din avatar?

Nu chiar asa, va fi din orhidee roz, trandafiri, lisianthus si va fi "curgator". A fost singura imagine care aducea cu ce as vrea eu...;-)

lebadutza
07.05.2008, 21:24:22
mai nici eu nu stiam pana nu am intrat pe site ca florile care se pun in piept invitatilor se numesc "cocarde":">
cata incultura!;))

Cui mai pui flori in piept in afara de mire si nasi? Eu ma gandeam sa le punem si la parinti, socrii, frati... si cam atat. Cocarda va fi dintr-un trandafir.

nicky_s
07.05.2008, 22:21:52
Cui mai pui flori in piept in afara de mire si nasi? Eu ma gandeam sa le punem si la parinti, socrii, frati... si cam atat. Cocarda va fi dintr-un trandafir.
cred ca e ok asa: parinti, frati, nasi. cocardele vor fi un trandafir alb iar cea a mirelui un trandafir portocaliu ca cel din buchetul meu.:) pentru femei mai exista cocarde care se prind la incheietura, ca o bratara. asta daca au o rochita pe care nu poti prinde floarea in piept.

nicky_s
07.05.2008, 22:22:38
Nu chiar asa, va fi din orhidee roz, trandafiri, lisianthus si va fi "curgator". A fost singura imagine care aducea cu ce as vrea eu...;-)
frumos! sa il pastrezi cu placere ca inteleg ca nu vrei sa il arunci:))

lebadutza
07.05.2008, 22:29:49
frumos! sa il pastrezi cu placere ca inteleg ca nu vrei sa il arunci:))

Multumesc.

taia
08.05.2008, 22:19:13
Multumesc.
Eu pun cocarde doar nasilor, parintilor si fratelui lui Pui
Si finutului meu care va duce verighetele

nicky_s
08.05.2008, 22:23:55
Eu pun cocarde doar nasilor, parintilor si fratelui lui Pui
Si finutului meu care va duce verighetele
suficient!

taia
08.05.2008, 22:27:44
suficient!
cui nu-i place...problema personala!
A! Si vor fi facute din frezii iar pt Pui din Lacrimioare!
Ca si buchetelul meu!

nicky_s
08.05.2008, 22:34:22
cui nu-i place...problema personala!
A! Si vor fi facute din frezii iar pt Pui din Lacrimioare!
Ca si buchetelul meu!
pe care nu il vei arunca, sa revenim la topic. ;;)

taia
09.05.2008, 16:56:18
rEVENIM REVENIM CA SUNTEM CUMINTELE

paula_pnk
09.05.2008, 17:00:28
Miresici de prin zona Oradeai, am si eu o intrebare! Eu am nasii din zona voastra si as vrea sa stiu cam ce se obisnuieste pe la voi sa plateasca ei?
Din discutiile care le-am avut cu ei ne-am inteles doar la lumanari si intr-un fel la biserica (zic intr-un fel pt ca l-am intrebat pe preot cat ne costa cununia si ne-a zis ca "din pacate la noi nu costa nimic"). La mine in moldova se mai cumpara voalul si coronita miresei, esarfa, oglinda... nu e o problema ca o parte din ele le-am cumparat eu deja... dar m-ar ajuta in discutiile cu ei sa nu am surprize!
Merci anticipat celor care imi vor raspunde!

tina19
09.05.2008, 17:07:07
Miresici de prin zona Oradeai, am si eu o intrebare! Eu am nasii din zona voastra si as vrea sa stiu cam ce se obisnuieste pe la voi sa plateasca ei?
Din discutiile care le-am avut cu ei ne-am inteles doar la lumanari si intr-un fel la biserica (zic intr-un fel pt ca l-am intrebat pe preot cat ne costa cununia si ne-a zis ca "din pacate la noi nu costa nimic"). La mine in moldova se mai cumpara voalul si coronita miresei, esarfa, oglinda... nu e o problema ca o parte din ele le-am cumparat eu deja... dar m-ar ajuta in discutiile cu ei sa nu am surprize!
Merci anticipat celor care imi vor raspunde!
la noi nasii platesc lumanarile, biserica (care la noi e o suma modica) si eventual tortul miresei. cam atat stiu eu. a, si darul miresei (banii la nunta). la noi nu se obisnuieste sa cumpere nasii voalul si coronita, nu se pune esarfa si nu se dezgateste mireasa. asta stiu sigur deoarece am cununat de 4 ori.

nicky_s
09.05.2008, 22:13:49
la noi nasii platesc lumanarile, biserica (care la noi e o suma modica) si eventual tortul miresei. cam atat stiu eu. a, si darul miresei (banii la nunta). la noi nu se obisnuieste sa cumpere nasii voalul si coronita, nu se pune esarfa si nu se dezgateste mireasa. asta stiu sigur deoarece am cununat de 4 ori.
cred ca nasii din partile noastre scapa cel mai ieftin! ;)) din ce obiceiuri am vazut in alte parti.....

tina19
10.05.2008, 09:31:41
cred ca nasii din partile noastre scapa cel mai ieftin! ;)) din ce obiceiuri am vazut in alte parti.....
sa stii ca asa este. eu una nu i-am lasat pe nasi sa plateasca decat lumanarile si biserica. si ce au pus la masa le-am atras atentia sa nu fie f gros. aveau copii mici si stiu ca le era destul de greu. si am fost multumita. oricum i-am ales pt altceva decat bani si cadouri.

paula_pnk
10.05.2008, 10:55:28
Merci mult de informatii:D!
As mai avea o intrebare... se iau cadouri la nasii din zona voastra? Pt ca la noi se iau ceva cadouri a doua zi dupa nunta si se dau 2 colaci din aia mari...Prin oradea e tot la fel?/:)

tina19
10.05.2008, 10:59:29
Merci mult de informatii:D!
As mai avea o intrebare... se iau cadouri la nasii din zona voastra? Pt ca la noi se iau ceva cadouri a doua zi dupa nunta si se dau 2 colaci din aia mari...Prin oradea e tot la fel?/:)
nu. nu se ia cadou nasilor si nici de colaci nu este vorba. se da cate un tortulet cum este cel al miresei fiecarei pereche de nasi, prajituri si atat.

paula_pnk
10.05.2008, 11:07:41
Superb!:) imi plac din ce in ce mai mult nasii care i-am ales... deja incepusem sa-mi fac griji ce cadouri sa le iau, daca o sa le placa... asa un tort place la toata lumea, eventual o sa-i intreb daca le place cu fructe, cu ciocolata!:)
Merci inca odata! mi-ai fost de mare ajutor!

tina19
10.05.2008, 11:24:37
Superb!:) imi plac din ce in ce mai mult nasii care i-am ales... deja incepusem sa-mi fac griji ce cadouri sa le iau, daca o sa le placa... asa un tort place la toata lumea, eventual o sa-i intreb daca le place cu fructe, cu ciocolata!:)
Merci inca odata! mi-ai fost de mare ajutor!
n-ai pt ce! ma bucur ca-ti pot fi de folos. tortul il dai dimineata dupa nunta sa si-l duca acasa. daca mai ai nelamuriri intreba-ne.

nicky_s
10.05.2008, 13:25:58
sa stii ca asa este. eu una nu i-am lasat pe nasi sa plateasca decat lumanarile si biserica. si ce au pus la masa le-am atras atentia sa nu fie f gros. aveau copii mici si stiu ca le era destul de greu. si am fost multumita. oricum i-am ales pt altceva decat bani si cadouri.
In ultimul timp, din fericire, vad tot mai multe cupluri care isi aleg nasi tineri, cu care se inteleg si de la care nu au pretentii materiale.

lebadutza
10.05.2008, 18:35:15
In ultimul timp, din fericire, vad tot mai multe cupluri care isi aleg nasi tineri, cu care se inteleg si de la care nu au pretentii materiale.

Asa mi se pare si mie ok, ca nasii sa fie cat de cat pe aceeasi lungime de unda cu noi si foarte important sa fim de aceeasi varsta. Nu vreau sa fie nasi doar cu numele

nicky_s
14.05.2008, 23:46:16
Asa mi se pare si mie ok, ca nasii sa fie cat de cat pe aceeasi lungime de unda cu noi si foarte important sa fim de aceeasi varsta. Nu vreau sa fie nasi doar cu numele
daca te si ajuta un pic cu organizarea nuntii e super!:D

taia
12.06.2008, 22:47:25
alte obiceiuri? ceva interesant? nimic?

ioana28pls
21.08.2008, 16:05:39
apropos de nasi si noi am ales nasi tineri si de gasca.asa e cel mai bine

Beatrice_S
22.08.2008, 08:27:41
apropos de nasi si noi am ales nasi tineri si de gasca.asa e cel mai bine

Bravo tie, felicitari!!!
Faci nunta in Bucuresti din cate vad?! Vezi ca te-ai cam ratacit, ca esti pe Geografic-Oradea-Traditii locale ...:)>-

io_ella
17.01.2009, 16:03:22
as dori sa aflu cat mai multe despre traditiile si obiceiurile legate de nuntile din bihor...:-s va rog ajutati-ma....^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

evenstar
17.01.2009, 16:18:07
Pentru asta trebuie sa intri la forumul de Bihor, adica aici: http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=43
Sunt convinsa ca fetele de acolo te vor ajuta!

andymatei
20.01.2009, 19:18:39
as dori sa aflu cat mai multe despre traditiile si obiceiurile legate de nuntile din bihor...:-s va rog ajutati-ma....^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

Ce anume te-ar interesa? Vei fi mireasa in Bihor sau nuntas? :)

me_tontonel
05.03.2009, 18:48:31
si noi ne-am ales nasi tineri, de fapt ea e mai tanara decat mine cu 3 ani aproape, si el de aceesi varsta cu logodnicul meu
dar sunt de la 15 ani impreuna au o fetita minunata pe care o cheama ca si pe mine, si sunt oameni gospodari care au tras din greu sa ajunga unde sunt
pentru asra ii apreciem foarte mult

miresica11
08.03.2009, 12:57:43
noi o sa avem 2 perechi de nasi, o pereche din partea mirelui si o pereche din partea mea :>

v3ronicas
06.09.2009, 00:51:14
noi facem nunta in 22 mai si in 23 e ziua mea de nastere asa ca ma astept la surprize... eu nu vreau sa fiu furata de la nunta pt ca nu vreau sa pierd nicio clipa din nunta mea...sper sa nu il fure p iubi careva desi a spus ca ia catuse din acelea cu blanita si ma leaga de el toata noaptea :P
buchetul mi`l doresc din 25 de trandafiri roz si vreau sa aleaga iubi modelul si cred ca o sa il arunc... :p si eu l`am prins la nunta nasilor nostri si se pare ca sunt urmatoarea din familie care se marita... la 5 ani dupa casatoria lor... :P
nici noi nu ne`am ales nasii pt bani... sunt tineri si ne intelegem super cu ei iar pe micuta lor o iubim enorm... mama nasului e matusa mea si e nasa mea de botez...

l_nicoleta
15.09.2009, 11:42:20
noi facem nunta in 22 mai si in 23 e ziua mea de nastere asa ca ma astept la surprize... eu nu vreau sa fiu furata de la nunta pt ca nu vreau sa pierd nicio clipa din nunta mea...sper sa nu il fure p iubi careva desi a spus ca ia catuse din acelea cu blanita si ma leaga de el toata noaptea :P
buchetul mi`l doresc din 25 de trandafiri roz si vreau sa aleaga iubi modelul si cred ca o sa il arunc... :p si eu l`am prins la nunta nasilor nostri si se pare ca sunt urmatoarea din familie care se marita... la 5 ani dupa casatoria lor... :P
nici noi nu ne`am ales nasii pt bani... sunt tineri si ne intelegem super cu ei iar pe micuta lor o iubim enorm... mama nasului e matusa mea si e nasa mea de botez...
atentie cu furatul de la nunta. faza o face de la cine te astepti mai putin. in cazul meu era un unchi bolnav care credeam ca-i trebuie medicament. dar in majoritatea cazurilor e vreo prietena de-a miresei, sau chiar nasa.
Spor la pregatiri !

CRYSS_YNNA
17.09.2009, 17:43:57
Buna, ce mai faceti miresicilor? Tocmai ma gandeam ce sa-i cer rascumparare inisuflishor-ului meu in noaptea nuntii daca voi fi furata. Ajutati-ma cu idei daca va rog. Mentionez ca as vrea sa fie un moment comic care sa binedispuna. mersi

diana1985
19.09.2009, 13:07:53
Buna, ce mai faceti miresicilor? Tocmai ma gandeam ce sa-i cer rascumparare inisuflishor-ului meu in noaptea nuntii daca voi fi furata. Ajutati-ma cu idei daca va rog. Mentionez ca as vrea sa fie un moment comic care sa binedispuna. mersi

hmmmmm..........cam greu,eu ma gandesc la asa ceva de cateva saptamani si ink n-am gasit nimic :-p ,dar nu-i nimik,ink mai am timp iar daca-mi vine vreo idee o postez :D
ps : ne casatorim in aceeasi zi :p

CRYSS_YNNA
21.09.2009, 17:22:45
hmmmmm..........cam greu,eu ma gandesc la asa ceva de cateva saptamani si ink n-am gasit nimic :-p ,dar nu-i nimik,ink mai am timp iar daca-mi vine vreo idee o postez :D
ps : ne casatorim in aceeasi zi :p

Doamne-ajuta sa fie o fi frumoasa si norocoasa! Am fost la multe nunti si am vazut multe mirese furate, dar nu as vrea sa repet ce au facut altii pe care ii cunosc. Mi-a placut la una ca i-au pus pe mire si pe nas sa danseze desculti pe un kg de orez, iar pe jos era granit. Le tot schimbau melodiile din ce in ce mai rapide ... a fost comic ... le fugea orezul de sub piciare...fain.(ceva de genul asta as vrea si eu sa fac lumea sa rada de mire si nas)

v3ronicas
21.09.2009, 17:29:36
Doamne-ajuta sa fie o fi frumoasa si norocoasa! Am fost la multe nunti si am vazut multe mirese furate, dar nu as vrea sa repet ce au facut altii pe care ii cunosc. Mi-a placut la una ca i-au pus pe mire si pe nas sa danseze desculti pe un kg de orez, iar pe jos era granit. Le tot schimbau melodiile din ce in ce mai rapide ... a fost comic ... le fugea orezul de sub piciare...fain.(ceva de genul asta as vrea si eu sa fac lumea sa rada de mire si nas)

pune`i sa cante! daca nu au voce clar se va distra toata lumea! =))

v3ronicas
21.09.2009, 17:34:57
apropo am fost la o nunta unde s`au facut un fel de jocuri... unul din ele era ca mirele si mireasa se asezau spate in spate p cate un scaun si trebuiau sa se descalte. mireasa ii dadea mirelui un pantof de al ei si el ii dadea unul de`al sau miresei. o alta persoana le punea intrebari si ei trebuiau sa raspunda in acelasi timp ridicand pantoful miresei daca raspunsul se referea la mireasa si invers. ideea era ca ei trebuiau sa dea acelasi raspuns fara sa vada c raspuns a dat partenerul. va dati seama ce iesea cand erau intrebari de genul: "cine va fi seful in casa?" ... "cine cheltuie cel mai mult?"... "cine va spala vasele de acum incolo? " ... =))

CRYSS_YNNA
28.09.2009, 17:39:15
De obicei astfel de jocuri se fac la nuntile penticostale, unde nu este muzica si dans, pentru a se mai umple timpul si a nu se plictisi lumea. Am fost si eu la astfel de nunti de cateva ori, iar aceste jocuri sunt chiar placute. De ex. la o nunta s-au format un grup de barbati + un dirijor. Au inceput sa cante, iar dirijorul cand vedea ca unul canta fals ii taia cravata. Obiectau ei cat obiectau dar majoritatea stiau despre ce e vb si o faceau doar ca sa para real. In schimb mama miresei era in faza de pre-lesin vazand cum cade cravata dupa cravata, si-si imagina probabil cati invitati vor merge suparati acasa. Era in grup si bunicul miresei care de altfel nu stia nici el regulile jocului, iar cand i-a venit randul sa-i taie cravata se ruga omu de mama focului sa nu i-o taie ca nu a cantat fals si ca daca vrea dirijorul mai canta o data....ca la urma sa se afle ca era un joc si ca fiecare barbat la care i se taiase cravata acceptase din nainte sa intre in joc si primise si o alta cravata decat cea cu care venise de acasa.

redfoxxy
16.10.2009, 08:31:07
De obicei astfel de jocuri se fac la nuntile penticostale, unde nu este muzica si dans, pentru a se mai umple timpul si a nu se plictisi lumea. Am fost si eu la astfel de nunti de cateva ori, iar aceste jocuri sunt chiar placute. De ex. la o nunta s-au format un grup de barbati + un dirijor. Au inceput sa cante, iar dirijorul cand vedea ca unul canta fals ii taia cravata. Obiectau ei cat obiectau dar majoritatea stiau despre ce e vb si o faceau doar ca sa para real. In schimb mama miresei era in faza de pre-lesin vazand cum cade cravata dupa cravata, si-si imagina probabil cati invitati vor merge suparati acasa. Era in grup si bunicul miresei care de altfel nu stia nici el regulile jocului, iar cand i-a venit randul sa-i taie cravata se ruga omu de mama focului sa nu i-o taie ca nu a cantat fals si ca daca vrea dirijorul mai canta o data....ca la urma sa se afle ca era un joc si ca fiecare barbat la care i se taiase cravata acceptase din nainte sa intre in joc si primise si o alta cravata decat cea cu care venise de acasa.

Ce taree!! :)) Mi-ar fi placut sa le vad fetele :))

alexanddra24
18.11.2009, 20:06:00
Ce taree!! :)) Mi-ar fi placut sa le vad fetele :))si mie mi-ar place sa le vad...#:-S

lua
25.11.2009, 20:39:45
buna,fetelor!!!poate va intrebati ce cauta o ieseanca printre bihorence,dar eu sint jumate oradeanca,jumate munteanca si m-am nascut la iasi!!!va rog eu mult spuneti-mi si mie interpreti de pe la voi,eu nu vreau sa-mi fac nunta ca in moldova,mi se pare fff aiurea aici,nu imi place muzica lor,traditiile...vad ca la cluj nu au gatit,dezgatit,hore prin fata blocului ca la iasi.eu vreau sa fac ca in ardeal,am copilarit in oradea si mi-e linga suflet....va multumesc mult!!!

l_nicoleta
26.11.2009, 10:54:49
buna,fetelor!!!poate va intrebati ce cauta o ieseanca printre bihorence,dar eu sint jumate oradeanca,jumate munteanca si m-am nascut la iasi!!!va rog eu mult spuneti-mi si mie interpreti de pe la voi,eu nu vreau sa-mi fac nunta ca in moldova,mi se pare fff aiurea aici,nu imi place muzica lor,traditiile...vad ca la cluj nu au gatit,dezgatit,hore prin fata blocului ca la iasi.eu vreau sa fac ca in ardeal,am copilarit in oradea si mi-e linga suflet....va multumesc mult!!!
OK, ce anume vrei sa stii ?
un plan general sau vreun anume detaliu?

l_nicoleta
26.11.2009, 10:55:37
am vazut ca vrei si nume de interpreti. ce gen ?

lua
26.11.2009, 16:28:43
in linii mari daca se dau colaci,prosoape,cadouri la nasi-tata zice ca se da un tort la nasa si ceva tarie la nas,daca se rup turte-aici te suie pe scaun dupa ce iti rupe un cozonac in cap si trebuie sa-l arunci in 4 parti,se fac hore prin fata blocului...,daca iti cinta la gatit,daca se dezgateste mireasa,aici mi-au impuiat capul cu de astea si nu vreau......tata imi zice ca acolo nu e asa.daca si la voi intra mirii ultimii in sala cum e la cluj...si muzica populara,ce recomandati ?
eu am dj-mi-a zis ca el n-are muzica decit din moldova la populara-,sa stiu ce interpreti sa caut.mie imi place mult angela rusu...alte idei??

Anne13
26.11.2009, 19:04:26
in linii mari daca se dau colaci,prosoape,cadouri la nasi-tata zice ca se da un tort la nasa si ceva tarie la nas,daca se rup turte-aici te suie pe scaun dupa ce iti rupe un cozonac in cap si trebuie sa-l arunci in 4 parti,se fac hore prin fata blocului...,daca iti cinta la gatit,daca se dezgateste mireasa,aici mi-au impuiat capul cu de astea si nu vreau......tata imi zice ca acolo nu e asa.daca si la voi intra mirii ultimii in sala cum e la cluj...si muzica populara,ce recomandati ?
eu am dj-mi-a zis ca el n-are muzica decit din moldova la populara-,sa stiu ce interpreti sa caut.mie imi place mult angela rusu...alte idei??
La noi mirele vine dupa mirasa daca iti place cu muzicanti de obicei asa se face numa numa cine se zgarceste sincer cred ca nu vrea asa in fine....graitoru cere mireaasa pe urma mg la cununiii....inainte sa intri n sala te asteapta o masa la restaurant afara unde ai grau,apa sfintita si un colac si cu gau si apa sfintita dai de 3 ori in semnul crusi si cu cozonacul dai de 3 ori in spate...pe urma beti sampania spargeti paharele si intrati primi in sala......si dupa ce vin toti invitatii poti da cu buchetul ...daca te fura cand vi dansezi pe masa si iti da jos jarteaua daca nu nu....in rest sa ma ajute fetele daca am uitat ceva......aaaaa esti ortodoxa...sunt obiceiuri de la ortodoxi....

lua
26.11.2009, 20:23:47
nu-s ortodoxa,sint romano-catolica!!:-s de asta ma cert pe aici cu toti k ei vor obiceiuri ortodoxe...singurul lucru pe care l-am obtinut e ca nu ma gateste nasa,ma imbrac singura,apoi la biserica ma vor vedea invitatii si mirele,cind voi intra in biserica...de asta zic...nu stiu ce Dumnezeu sa fac...:-?

Anne13
26.11.2009, 20:28:00
nu-s ortodoxa,sint romano-catolica!!:-s de asta ma cert pe aici cu toti k ei vor obiceiuri ortodoxe...singurul lucru pe care l-am obtinut e ca nu ma gateste nasa,ma imbrac singura,apoi la biserica ma vor vedea invitatii si mirele,cind voi intra in biserica...de asta zic...nu stiu ce Dumnezeu sa fac...:-?
Pai nu vine dupa tine mirele acasa?nu stiu ce obiceiuri sunt sincer eu sunt ortodoxa......la noi din cate stiu nu tre sa te gateasca nasa stai linistita ea vine cu mirele si nasu dupa tine......

lua
26.11.2009, 20:30:39
Pai nu vine dupa tine mirele acasa?nu stiu ce obiceiuri sunt sincer eu sunt ortodoxa......la noi din cate stiu nu tre sa te gateasca nasa stai linistita ea vine cu mirele si nasu dupa tine......
nu,nu vine..de fapt eu o sa fiu un etaj mai jos...o sa fiu cu dra de onoare si cu tata,mirele,nasii si invitatii ma asteapta la biserica.acolo mirele la altar cu el si acolo ma va vede cind voi intra...toti ma vor vedea atunci...la nasi ce se da la oradea?
ce fel de cadouri?
se dezgateste mireasa dimineata si i se pune batic??

Anne13
26.11.2009, 20:34:47
nu,nu vine..de fapt eu o sa fiu un etaj mai jos...o sa fiu cu dra de onoare si cu tata,mirele,nasii si invitatii ma asteapta la biserica.acolo mirele la altar cu el si acolo ma va vede cind voi intra...toti ma vor vedea atunci...la nasi ce se da la oradea?
ce fel de cadouri?
se dezgateste mireasa dimineata si i se pune batic??
La noi daca dorresti un tort micut la fel cum e al vostru nu se fac alte cadouri nu se dezgateste mireasa ramai asa cum esti pana la sfarsit!alte intrebari daca mai ai cu mult drag iti raspun in masura in care stiu...;))

anca_eu
27.11.2009, 09:24:52
Acuma am intrat si am vazut ultimele postari. In general e ok ce a scris anamaria, dar pt. ortodocsi, la catolici nu stiu sunt obiceiurile.
O zi frumoasa tuturor.

adina_
13.12.2009, 23:30:41
buna fetelor ,in bihor se abijnuieste ca nasa sa aibe buchet?...eu nu stiam asta,ce obiceiuri se mai fac ??...inafara de aruncatul buchetului si jartiera,eu nu stiu altceva:)...nu aruncatzi cu pietre dar nu am fost la multe nuntzi in viatza mea ,asa ca nu am de unde stii:))

l_nicoleta
14.12.2009, 12:15:50
buna fetelor ,in bihor se abijnuieste ca nasa sa aibe buchet?...eu nu stiam asta,ce obiceiuri se mai fac ??...inafara de aruncatul buchetului si jartiera,eu nu stiu altceva:)...nu aruncatzi cu pietre dar nu am fost la multe nuntzi in viatza mea ,asa ca nu am de unde stii:))
nu, obiceiul este ca nasa sa NU aiba buchet.
asta din cate am observat e un obicei sudist :)

Anne13
14.12.2009, 13:09:34
Am fost la multe nunti unde nasa avea buchet nu trebuia sa care lumanarea numai la biserica in rest avea si ea un buchet asa ca fiecare face cum ii place.....

adina_
14.12.2009, 18:53:05
ok mersi ,asa stiam si eu ca doar mireasa are buchet ,dar am vazut poze pe net de multe miresici care la nunta lor nasa avea si ea buchet si nu stiam sigur daca ii un obicei din bihor sau din alt judetz,in fine la mine la nunta doar eu o sa am :))

luluka
14.12.2009, 20:39:05
:D pe mine ma depasesc toate traditiile astea cu venit dupa mireasa cu galagie (pt mine lautarii sau cum se numesc fac galagie, nu muzica), rupt colaci, stropit nuntasi, spart pahare (e, asta parca mai merge:-$).
Nu vreau sa supar pe nimeni, fiecare trebuie sa facem la nunta noastra asa cum ne place noua, mi-am zis doar of-ul, sa nu aruncati cu pietre :x

adina_
14.12.2009, 21:47:48
:D pe mine ma depasesc toate traditiile astea cu venit dupa mireasa cu galagie (pt mine lautarii sau cum se numesc fac galagie, nu muzica), rupt colaci, stropit nuntasi, spart pahare (e, asta parca mai merge:-$).
Nu vreau sa supar pe nimeni, fiecare trebuie sa facem la nunta noastra asa cum ne place noua, mi-am zis doar of-ul, sa nu aruncati cu pietre :x
:) fiecare face cum imi place,nici eu nu sant de acord cu muzica la bloc sau pe strada cum vazusem eu cand eram mica ,eu nu vreau asa ceva la nunta mea:)....

Andra_Alexandra
14.12.2009, 23:16:45
:) fiecare face cum imi place,nici eu nu sant de acord cu muzica la bloc sau pe strada cum vazusem eu cand eram mica ,eu nu vreau asa ceva la nunta mea:)....

Cand a facut o fosta colega de clasa nunta (acum 2 ani), a trebuit sa danseze un dans popular in fata blocului cu mirele :)) si ea sta fix pe transilvaniei langa terasa Toma`s...deci va dati seama ca toata lumea de la terasa se holba la ei :)) oricum mie mi se pare fooooarte aiurea. Eu zic ca nu e nici un lucru rau sa pastrezi traditiile, da intr-o oarecare masura. Eu chiar ma gandeam atunci cum va fi si cand ma voi casatori eu, ce penibil va fi pentru mine sa ma apuc sa dansez populara in fata blocului, mai ales ca in general, cand sunt nunti se strag o gramada de oameni pe la bloc sau stau in geam. Oricum eu nu voi face asa ceva la nunta mea.

adina_
14.12.2009, 23:51:57
Cand a facut o fosta colega de clasa nunta (acum 2 ani), a trebuit sa danseze un dans popular in fata blocului cu mirele :)) si ea sta fix pe transilvaniei langa terasa Toma`s...deci va dati seama ca toata lumea de la terasa se holba la ei :)) oricum mie mi se pare fooooarte aiurea. Eu zic ca nu e nici un lucru rau sa pastrezi traditiile, da intr-o oarecare masura. Eu chiar ma gandeam atunci cum va fi si cand ma voi casatori eu, ce penibil va fi pentru mine sa ma apuc sa dansez populara in fata blocului, mai ales ca in general, cand sunt nunti se strag o gramada de oameni pe la bloc sau stau in geam. Oricum eu nu voi face asa ceva la nunta mea.
:) saracutza miresica:))....

Andra_Alexandra
14.12.2009, 23:58:32
:) saracutza miresica:))....

Eeee, pai nu e saracutza, doar ea a acceptat, ca daca nu vroia, nu accepta :D daca ei i-a placut.... :)) fiecare cu ideile lui..si totodata fiecare pastreaza ce obicei vrea :))

adina_
15.12.2009, 00:04:12
Eeee, pai nu e saracutza, doar ea a acceptat, ca daca nu vroia, nu accepta :D daca ei i-a placut.... :)) fiecare cu ideile lui..si totodata fiecare pastreaza ce obicei vrea :))
:) ai dreptate ...cum stai cu pregatirile?

Anne13
15.12.2009, 14:13:14
Nu a dc sa iti fie jena si cred ca i placut doar esti mandra ca esti mireasa nu te ascunzi sa nu te vada nimeni,asta e un obicei daca vrei joci daca nu te bagi rapid in masina...asta nu o rusine si nici ceva rau ca se uita vecini dupa parerea mea doar vad ceva frmos asta e la bloc nu ai unde juca in casa mi e imi place ideea sa ai si muzica nu casetofonu cum am mai auzit ca doar asta e traditiaa noastra cui ii place si cu lazlau.....

Andra_Alexandra
15.12.2009, 23:14:21
:) ai dreptate ...cum stai cu pregatirile?

Pai acum nu mai fac nimic, ma ocup doar de faculta, dupa sarbatori, de fapt dupa sesiune ma voi duce sa imi caut rochie...si restul, dupa expo, poate mai iau ceva idei de acolo. Tu cum stai cu notitele ??? :)) Cred ca de-abia astepti sa vii in tara sa dai bataie, nu ??? Oricum e mult stres cu o nunta, doar vrei sa iasa fffff bine, dar sunt si niste momente unice, se merita tot stresul..parerea mea :))

Andra_Alexandra
15.12.2009, 23:17:29
Nu a dc sa iti fie jena si cred ca i placut doar esti mandra ca esti mireasa nu te ascunzi sa nu te vada nimeni,asta e un obicei daca vrei joci daca nu te bagi rapid in masina...asta nu o rusine si nici ceva rau ca se uita vecini dupa parerea mea doar vad ceva frmos asta e la bloc nu ai unde juca in casa mi e imi place ideea sa ai si muzica nu casetofonu cum am mai auzit ca doar asta e traditiaa noastra cui ii place si cu lazlau.....

Pai nu zice nimeni sa te ascunzi, dar totusi mie mi se pare prea taranesc lucrul asta, scuze ca zic asa. Iar referitor la muzica, da, si dupa mine vine mirele cu muzicanti, da nu o sa incep da dansez o populara in fata blocului. Nu aruncati cu pietre, mi-am spus parerea :D :)>-

Andra_Alexandra
15.12.2009, 23:18:23
Am mai spus : fiecare pastreaza ce obicei vrea/ ii place

anca_eu
16.12.2009, 08:56:12
Nu e obligat nimeni sa danseze in fata blocului daca nu vrea, dar nici sa se mearga in liniste fara lautari. E prea plictisitori.
Si nu in ultimul rand, sa nu uitam ca orasele s-au format din sate, si taranii sunt oameni onorabili si muncitori. Se puteau folosi si altfel de comparatii decat ce s-a folosit.

Anne13
16.12.2009, 10:59:13
Nu e obligat nimeni sa danseze in fata blocului daca nu vrea, dar nici sa se mearga in liniste fara lautari. E prea plictisitori.
Si nu in ultimul rand, sa nu uitam ca orasele s-au format din sate, si taranii sunt oameni onorabili si muncitori. Se puteau folosi si altfel de comparatii decat ce s-a folosit.
Ai dreptate.....eu voi fi ma taranca ca si altele poate...faza e ca mireasa nu tre sa joace neaparat dansul poate sta la casa si ii face placere sa fie taranca...

Andra_Alexandra
16.12.2009, 11:02:39

Nu am vrut sa jignesc nicidecum oamenii care sunt de la tara, ca in fond si la urma urmei, cum ai spus tu, si noi tot de acolo ne tragem, iar de multe ori oamenii de la tara sunt mai oameni decat cei de la orase, asta sustin sus si tare. Ma refeream ca e obicei taranesc pt ca eu numai la tara am vazut asa ceva. Si am mai spus ca nu am nimic impotriva lautarilor, ba chiar am precizat ca si dupa mine vor veni cu lautari...atat mi s-a parut aiurea, spun aiurea sa nu se mai inteleaga gresit, dansul acela in fata blocului. Si ce mi se pare tot putin nu stiu cum sa spun sa nu se mai inteleaga iar gresit, e si sa puna muzica populara la casetofonul masinii :-p tot asa a fost nunta unei vecine si avea un tip o decapotabila, si a pus muzica populara pt ca nu aveau lautari, si dupa ce toata lumea se pregatea sa porneasca, tipului nu ii mai pornea masina, probabil i se descarcase bateria, si atunci a rugat frumos niste baieti sa il impinga pana isi da drumul ;;)

Andra_Alexandra
16.12.2009, 11:04:48
Aaaaa, am uitat sa spun ca e bine si cu muzica de la casetofon, decat nimic, dar in orice caz e mai fain cu lautari :D:)>-

adina_
16.12.2009, 18:45:10
Pai acum nu mai fac nimic, ma ocup doar de faculta, dupa sarbatori, de fapt dupa sesiune ma voi duce sa imi caut rochie...si restul, dupa expo, poate mai iau ceva idei de acolo. Tu cum stai cu notitele ??? :)) Cred ca de-abia astepti sa vii in tara sa dai bataie, nu ??? Oricum e mult stres cu o nunta, doar vrei sa iasa fffff bine, dar sunt si niste momente unice, se merita tot stresul..parerea mea :))
da ,nu mai am rabdare :-SS ,abia astept sa imi gasesc rochia mult visata:))....si sincer abia astept sa treaca nunta asta pt ca ma stresez mult #:-S ....pt ca vreau sa iasa toate bine,numai cand ma gandesc la cate mai am de facut ma doare capul,fain de voi ca santetzi acolo,si pe mine ma ajuta un familiar,dar nui la fel pt ca la toate tre sa merg eu personal sa vad ce si cum :))....

ancamiresica
16.12.2009, 23:38:14
Aaaaa, am uitat sa spun ca e bine si cu muzica de la casetofon, decat nimic, dar in orice caz e mai fain cu lautari :D:)>-

Apropo de lautari. Cunoasteti pe cineva? Ca eu nici nu m-am gandit la aspectul acesta... inca

Andra_Alexandra
16.12.2009, 23:41:10
Apropo de lautari. Cunoasteti pe cineva? Ca eu nici nu m-am gandit la aspectul acesta... inca

La mine vin cei din formatia care imi canta la nunta. Am stabilit cu ei sa vina de la inceputul evenimentului, nu numai la sala...

aandradaa
19.01.2010, 23:44:16
Apropo de traditii.. noi avem 2 perechi de nasi care vor sa vina neaparat la noi, ok... dar vreau sa stiu cum se face lucrul asta oficial, adica trebuie sa mergem la nasi cu cadou, sau cu sampanie.. sau cum mergem sa-i "chemam" de nasi ?!!?! Care e traditia???b-( b-(

tina19
20.01.2010, 10:14:30
Apropo de traditii.. noi avem 2 perechi de nasi care vor sa vina neaparat la noi, ok... dar vreau sa stiu cum se face lucrul asta oficial, adica trebuie sa mergem la nasi cu cadou, sau cu sampanie.. sau cum mergem sa-i "chemam" de nasi ?!!?! Care e traditia???b-( b-(
si noi avem 2 perechi de nasi. cand ne-am dus sa-i "chemam de nasi" le-am luat o mica atentie si atat. la fel si finii cand au venit sa ne cheme de nasi tot asa au venit cu o mica atentie.

coritz
08.02.2010, 12:14:49
ce inseamna o mica atentie? si tortul care se da nasilor...cat e de mare?cam cate kg? si cand se da? a doua zi?

Anne13
08.02.2010, 12:28:11
ce inseamna o mica atentie? si tortul care se da nasilor...cat e de mare?cam cate kg? si cand se da? a doua zi?
Tortul nasilor se da in momentul in care ei merg acasa de la nunta....nu foarte mare cam de 2 kg dar te va sfatui cei unde comanzi tortul cu siguranta.......

coritz
08.02.2010, 15:02:39
Tortul nasilor se da in momentul in care ei merg acasa de la nunta....nu foarte mare cam de 2 kg dar te va sfatui cei unde comanzi tortul cu siguranta.......

ok. merci de raspuns.

Andra_Alexandra
21.02.2010, 01:06:00
Feteleeeee, care e rolul domnisoarei de onoare ? :D ce ar trebui sa faca, in afara de a ma ajuta sa ma imbrac :))

andymatei
21.02.2010, 08:27:46
Sa se agate de bratul mirelui pana la biserica????/:)/:)/:)...sa fie dragute si sa dea bine in poze....acum imi dau seama ca eu de aia nu am avut domnisoare de onoare...nu stiam la ce servesc.

tina19
21.02.2010, 10:03:35
Sa se agate de bratul mirelui pana la biserica????/:)/:)/:)...sa fie dragute si sa dea bine in poze....acum imi dau seama ca eu de aia nu am avut domnisoare de onoare...nu stiam la ce servesc.
:)):)):)):)):)):)):)):)):)) esti dusa>:D<

andymatei
21.02.2010, 11:11:47
:)):)):)):)):)):)):)):)):)) esti dusa>:D<

Euuuuu??? Pai si asta e noutate pt tine? >:D<>:D<>:D<

tina19
21.02.2010, 11:21:38
Euuuuu??? Pai si asta e noutate pt tine? >:D<>:D<>:D<
ma gandeam ca daca ai burtica te-ai mai vindecat si tu :))

Andra_Alexandra
21.02.2010, 12:24:33

Si domnisoara din partea mea ? :D tot asa? :)) asa mai bine renunt la idee pt ca si asa my best friend (pe care am zis ca daca nu pot sa o pun nasica, pt ca nu e casatorita, as fi vrut sa fie macar don`soara de onoare) va fi alaturi de mine sa ma ajute...eventual nu renunt la termenul de domnisoara de onoare, sa se simta si ea mai "onorata" :P =))

andymatei
21.02.2010, 12:42:28
ma gandeam ca daca ai burtica te-ai mai vindecat si tu :))

Aha.../:)...nici gand. Vasile neuronul se ocupa de bebe, nu are nici o treaba cu mine. M-a lasat de izbeliste :D

Andra_Alexandra
22.02.2010, 13:36:46
Fetele, voi aveti domnisoara de onoare ?

luluka
22.02.2010, 16:31:31
Ca domnisoara de onoare va figura fata mai mica a lui varu'-meu, ca-i visul ei :)), ce sa faci nu poti dezamagi copiii :D, dar nu va fi ceva foarte oficial. Acuma cine cum doreste, eu nu prea tin la traditii =P~

helly84
23.02.2010, 13:20:24
d-soarele mele de onoare vor fi sora mea si sora logodnicului meu,parca am auzit io ceva k nu e bine sa fie sora mea,dar na asta e(se zice k familia nu ti-o poti alege dar prietenii da...),intamplarea face ca sora mea e si cea mai buna prietena a mea asa k am decis sa trec peste aceasta superstitie. eu am cam terminat toate pregatirile necesare(mai putin hainutele ,florile,cele in privinta carora stiu k as putea sa ma razgandesc in doar 2 sapt,se ofera ceva premii nobel:-p pt asa ceva????:-p.iubi meu a spus k asa m-am grabit sa fie toate rezervate si platite in avans de parca mi-ar fi frica sa nu se razgandeasca:-p:Dpoate doar putin dar si asta deoarece il iubesc fffff mult si mi-e teama sa nu il pierd

Andra_Alexandra
23.02.2010, 15:27:28
d-soarele mele de onoare vor fi sora mea si sora logodnicului meu,parca am auzit io ceva k nu e bine sa fie sora mea,dar na asta e(se zice k familia nu ti-o poti alege dar prietenii da...),intamplarea face ca sora mea e si cea mai buna prietena a mea asa k am decis sa trec peste aceasta superstitie. eu am cam terminat toate pregatirile necesare(mai putin hainutele ,florile,cele in privinta carora stiu k as putea sa ma razgandesc in doar 2 sapt,se ofera ceva premii nobel:-p pt asa ceva????:-p.iubi meu a spus k asa m-am grabit sa fie toate rezervate si platite in avans de parca mi-ar fi frica sa nu se razgandeasca:-p:Dpoate doar putin dar si asta deoarece il iubesc fffff mult si mi-e teama sa nu il pierd

Pai oricum daca doamne feri el vrea sa renunte, crezi ca va sta pe ganduri doar pt ca ati dat avansuri ?? Oricum ma gandesc ca daca ati decis sa faceti pasul asta, inseamna ca si sentimentele voastre sunt puternice, parerea mea :D mie nici nu mi-ar trece prin cap ca iubi meu sa se razgandeasca, numai daca s-ar putea intampla cu totul altceva, dar eu am incredere ca totul va fi bine :D oricum cosmaruri noaptea am, ma gandesc ca orice mireasa are :)) da asta se datoreaza in special stresului...iubi ma asigura ca totul va fi bine si am incredere ca asa va fi :)) :P
Felicitari pt ca ai fost foarte harnicuta si ti-ai rezolvat aproape toate ;;)
Sorry pt off-topic :P :)>-

SIMONABOGDAN
23.02.2010, 15:39:02
eu o voi avea pe fata nasilor nostri are 14 ani si si viitoarea mea fina!!!
sper sa fie ok
dar nu am de gand se la imbrac la fel sau alte chestii de astea, crek mai mult cu numele sunt domnisoare de onoare!

Andra_Alexandra
23.02.2010, 17:03:48
eu o voi avea pe fata nasilor nostri are 14 ani si si viitoarea mea fina!!!
sper sa fie ok
dar nu am de gand se la imbrac la fel sau alte chestii de astea, crek mai mult cu numele sunt domnisoare de onoare!

pai da, asa ziceam zi eu...mai mult cu numele va fi...sa se simta mai "onorata" :-p
si apropo....miresici mici aveti ? la nunta viitorului meu cumnat, stiu ca se tot certau mamicile pt care dintre fetite sa fie imbracate in miresuca :D si pana la urma a fost una "oficiala" si inca 2 pe langa :D

j_oana86
23.02.2010, 18:12:25
Eu voi avea o singura miresuca mica, pe nepotica lui iubi si in curand si a mea :), iar domnisoare de onoare nu am pentru ca cele mai bune prietene ale mele imi sunt nase:)>-, iar pe sora nu ma pot baza sa ii dau atributii de don'soara de onoare asa ca nu va fi nici macar cu numele:-p

SIMONABOGDAN
23.02.2010, 18:26:07
pai da, asa ziceam zi eu...mai mult cu numele va fi...sa se simta mai "onorata" :-p
si apropo....miresici mici aveti ? la nunta viitorului meu cumnat, stiu ca se tot certau mamicile pt care dintre fetite sa fie imbracate in miresuca :D si pana la urma a fost una "oficiala" si inca 2 pe langa :D
immmhhh...pai ....cred ca singura mea miresica va fi fiica noastra care va avea 10 luni atunci, dar nu stiu inca ce rochie ii voi lua si in plus dak va merge in picioare va fi o realizare mare

v3ronicas
26.02.2010, 17:45:44
Si domnisoara din partea mea ? :D tot asa? :)) asa mai bine renunt la idee pt ca si asa my best friend (pe care am zis ca daca nu pot sa o pun nasica, pt ca nu e casatorita, as fi vrut sa fie macar don`soara de onoare) va fi alaturi de mine sa ma ajute...eventual nu renunt la termenul de domnisoara de onoare, sa se simta si ea mai "onorata" :P =))

andra poti sa ai si nasi necasatoriti... eu am 2 perechi de nasi dintre care o pereche nu sunt casatoriti... trebuie doar sa vb cu preotul si sa fie el de acord!

Andra_Alexandra
27.02.2010, 17:24:17
andra poti sa ai si nasi necasatoriti... eu am 2 perechi de nasi dintre care o pereche nu sunt casatoriti... trebuie doar sa vb cu preotul si sa fie el de acord!

Da, mi-a zis si mie preotul ca ar fi bine sa fie macar o pereche de nasi casatoriti, daaaar daca eu vreau totusi sa fie ambele necasatorite, el accepta, ca doar nu o sa se certe cu noi :D exact asa mi-a spus :-p numa vezi tu cum is si relatiile astea..daca doamne feri ei se despart inainte de nunta ?? ce ma fac ?? asa mai bine mai caut o pereche :-p iar daca nu voi gasi, atunci raman doar la perechea din partea mea, ca nu scrie niciunde ca ne trebuie doua perechi de nasi...chiar vorbeam cu o prietena din Caransebes si s-a mirat cand i-am spus ca vreau sa am doua perechi de nasi, ca la ei de obicei se pune doar o pereche :-\

v3ronicas
28.02.2010, 00:09:26
am o colega la facultate si mi` a zis ca pe la ei (nu mai stiu exact de unde e) e obicei sa ai cat mai multe perechi de nasi... ca ei au si cate 16 perechi... am zis ca la ei toti nuntasii sunt nasi atunci? oricum e tare daca e sa o luam ca nasii pun mai multi bani la nunta... iti pui 10 perechi si iti scoti cheltuielile de nunta =))

missy_L
17.03.2010, 21:15:59
Eu voi avea o singura miresuca mica, pe nepotica lui iubi si in curand si a mea :), iar domnisoare de onoare nu am pentru ca cele mai bune prietene ale mele imi sunt nase:)>-, iar pe sora nu ma pot baza sa ii dau atributii de don'soara de onoare asa ca nu va fi nici macar cu numele:-p

Si eu voi avea o miresuca mica, fetita viitorilor mei nasi care va face pereche cu nepotelul viitorului meu sotior... sunt atat de dulci amandoi... deja imi si imaginez cum vor merge inaintea nostra aruncand petale de trandafiri din cosulete...:">

l_nicoleta
18.03.2010, 09:57:22
dati si la copii mai mari cosurile cu petale (sau orezul sau confetti sau ce mai aveti de aruncat) asa de rezerva . cu astia mici am mai vazut si surprize :)

dramatzica
18.03.2010, 10:33:13
dati si la copii mai mari cosurile cu petale (sau orezul sau confetti sau ce mai aveti de aruncat) asa de rezerva . cu astia mici am mai vazut si surprize :)
da asa este. si eu o sa o am ingeras pe fetita prietenei mele care are 2 anisori... e atat de dulce de iti vine sa o papi... dar deja imi imaginez cum o sa se emotioneze ea cand o sa vada atata lume si loc strain, asa ca ma astept sa ramana petalele in cosuletz;))

missy_L
19.03.2010, 00:01:32
:)):)):)) merci de sfat, o sa tin cont!

dmdanila
26.04.2010, 17:04:40
Nu stiu daca v-am mai intrebat...voi cand veti servi sampania? La intrarea invitatiilor sau la tort?
Si cum faceti cand intrati in sala?Voi primii si intampinati lumea sau voi la sfarsit cand lumea e deja asezata?
Problema mea e ca nu stiu cum sa-mi organizez timpul pt poze, si probabil as prefera sa intram noi ultimii in sala (pana atunci si oamenii isi gasesc locurile si noi avem ceva timp de poze).
Taia, Tina, Andy, Alla...voi cum ati facut?
Am impresia ca s-a mai scris asta pe undeva, dar n-am cautat:">
Multumesc frumos >:D<

andymatei
26.04.2010, 21:18:14
Nu stiu daca v-am mai intrebat...voi cand veti servi sampania? La intrarea invitatiilor sau la tort?
Si cum faceti cand intrati in sala?Voi primii si intampinati lumea sau voi la sfarsit cand lumea e deja asezata?
Problema mea e ca nu stiu cum sa-mi organizez timpul pt poze, si probabil as prefera sa intram noi ultimii in sala (pana atunci si oamenii isi gasesc locurile si noi avem ceva timp de poze).

Noi am avut paharele la intrare si am ciocnit cu toti invitatii. :)

tina19
27.04.2010, 07:26:42
sampania la intrare si noi am primit toti invitatii. pe cei intarziati nu i-am primit la usa dar daca eram la masa ne ridicam si le iseam in intampinare sau ne opream din dans. la plecare i-am condus pe cati am putut. sincer nu la toti am fost pe faza cand au plecat. si am mai dat cam 2, 3 ture printre invitati. ba impreuna, ba separat.

dramatzica
27.04.2010, 08:28:21
si eu tot la inceput le servesc sampania. cred ca o sa am o masa plina cu pahare pe terasa...
nu imi place faza cu statul si intampinatul invitatilor :( dar....
tu cum te-ai gandit?
fa cum iti e tie mai convenabil si gata!

taia
27.04.2010, 08:40:51
Noi la tort ca n-am avut chef sa stam acolo in fata!
Am intrat primii in sala, dupa noi invitatii, mamele si cate o verisoara ii ajutau sa-si gaseasca locul. In rest si noi am incercat sa-i intampinam pe intarziati (cei care au venit deodata cu noi au fost cei care au fost fie la civila, fie si la civila si la religioasa asa ca ne-am pupat cu ei de cateva ori). Si da trebuie sa faci ture printre ei, sa vb cu toata lumea, cand impreuna am facut asta, cand separat!

l_nicoleta
27.04.2010, 16:47:04
eu stiu ca la intrare in sala se da la miri si la nasi
restul la tort sau ideal ar fi o fantana din pahare cu sampanie :)

dmdanila
27.04.2010, 21:16:18
Multumesc ca m-ati lamurit fetelor>:D<

ru_4ada
12.05.2010, 14:04:04
De obicei sampania se da la intrarea in sala. Acolo mirii cu nasii ciocnesc un pahar de sampanie, dupa care aceste pahare se sparg (se zice ca cioburile aduc noroc). Apoi mirii iau alte pahare si ciocnesc cu fiecare invitat care intra. Laa multe nunti am vazut ca pe langa paharul cu sampanie, invitatii primesc si un piscot.
Dupa parerea mea, nu merge sa dai sampania cand dai si tortul. atunci lumea deja e satula de baut, mai mult se face risipa, si in plus nici nu merge inainte sau dupa tort.
Noi avem cununia religioasa la President in aer liber; si dupa cununie ospatarii o sa imparta in curte pahare cu sampanie, si intre timp o sa ne mai facem si ceva poze cu invitatii acolo, in aer liber.

l_nicoleta
13.05.2010, 14:04:18
De obicei sampania se da la intrarea in sala. Acolo mirii cu nasii ciocnesc un pahar de sampanie, dupa care aceste pahare se sparg (se zice ca cioburile aduc noroc). Apoi mirii iau alte pahare si ciocnesc cu fiecare invitat care intra. Laa multe nunti am vazut ca pe langa paharul cu sampanie, invitatii primesc si un piscot.
Dupa parerea mea, nu merge sa dai sampania cand dai si tortul. atunci lumea deja e satula de baut, mai mult se face risipa, si in plus nici nu merge inainte sau dupa tort.
Noi avem cununia religioasa la President in aer liber; si dupa cununie ospatarii o sa imparta in curte pahare cu sampanie, si intre timp o sa ne mai facem si ceva poze cu invitatii acolo, in aer liber.
cum de va lasa sa faceti religioasa afara ?

ru_4ada
13.05.2010, 15:09:27
cum de va lasa sa faceti religioasa afara ?
cine sa ne lase?
cei de la President sau cei de la biserica?

AnkBica
18.08.2010, 11:11:17
Pai cei de la President nu vad ce ar avea impotriva :) , cred ca se referea la cei de la biserica binenteles. Si eu sunt curioasa cum de faceti afara? cine va cununa? nu a avut nimic impotriva? Succes tuturor!

chelnerita
27.08.2010, 14:21:39

buna.scuza-ma k te deranjez dar am vazut k ai facut nunta la cristal garden.imi poti spune si mie te rog cum a fost?ospatarii,servirea,totul?o sa am si eu nunta anul viitor acolo si ma interesez in toate partile.multumesc mult.

Mamarutzza
08.02.2011, 16:21:41
Salutare! Cine are vreo idee unde pot gasi bait care joaca lazlaul (eventual cu lazlau propriu)? Ca nu am cine sa-mi joace lazlaul si vreau musai musai! Doar sunt fata din Bihor! Va pup!

tina19
11.02.2011, 11:56:52
Salutare! Cine are vreo idee unde pot gasi bait care joaca lazlaul (eventual cu lazlau propriu)? Ca nu am cine sa-mi joace lazlaul si vreau musai musai! Doar sunt fata din Bihor! Va pup!
pe la tara ai putea cauta sau la vre-un ansamblu folcloric ca aia sigur stiu.