PDA

Versiunea completa : Bisericuta de lemn - Poiana Brasov

adina_chi
22.12.2007, 12:10:40
Servus fetele!!!
Intrebare intrebatoare: a facut cineva cununia religioasa la bisericuta de lemn din Poiana? Noi avem nunta la restaurantul Acasa la Dracula din Poiana si ar fi mult mai usor pt toata lumea daca am face si cununia religioasa in Poiana. Mi-ar placea sa am cor, dar nu stiu daca vor incapea...:-SS

Fluturas
22.12.2007, 12:38:12
Servus fetele!!!
Intrebare intrebatoare: a facut cineva cununia religioasa la bisericuta de lemn din Poiana? Noi avem nunta la restaurantul Acasa la Dracula din Poiana si ar fi mult mai usor pt toata lumea daca am face si cununia religioasa in Poiana. Mi-ar placea sa am cor, dar nu stiu daca vor incapea...:-SS

Maria (mteleleu) va avea cununia religioasa acolo, probabil iti va da mai multe detalii cand va intra pe-aici :*
By the way, foarte frumoasa bisericuta !

adina_chi
24.12.2007, 12:46:42
Maria (mteleleu) va avea cununia religioasa acolo, probabil iti va da mai multe detalii cand va intra pe-aici :*
By the way, foarte frumoasa bisericuta !
Multumesc mult!!!!!
SARBATORI FERICITE!!!!!!

Ioana_Carstea
12.01.2008, 19:10:56
Servus fetele!!!

Salutare,

Te rog zi-mi si mie cum e la restauranul Acasa la Dracula din Poiana ca nu am fost si imi suna interesant. ce te-a determinat sa faci nunta acolo? eu vreau in 2009 sa fac nunta in mai la inceput.

Mersii
Ioana

fagurel
15.01.2008, 11:53:31
este cineva care a facut nunta in Sinaia, la manastirea Sinaia?

adina_chi
25.01.2008, 11:50:11
Salutare,

Te rog zi-mi si mie cum e la restauranul Acasa la Dracula din Poiana ca nu am fost si imi suna interesant. ce te-a determinat sa faci nunta acolo? eu vreau in 2009 sa fac nunta in mai la inceput.

Mersii
Ioana
Servus Ioana!
Locatia arata f.f bine, sala are un aer medieval, este foarte spatioasa, mancarea este exceptionala etc. Eu lucrez in Poiana si cunosc cam toate locatiile unde se organizeaza nunti, dar aceasta mi-a placut cel mai mult. Am poze cu sala, dar nu momentan. O sa ti le trimit saptamana viitoare, daca esti interesata.:*

carmenbouros
22.04.2008, 18:44:43
Servus fetele!!!
servus adina
si eu am nunta anul asta pe 17 aug tot acasa la dracula si as vrea si eu sa fac cununuia la bisericuta de acolo?cum este ai fost cumva sa te interesezi?daca imi poti zice si mie te rog ...si desspre local zicci ca e k nu /.sa nu imi fac probleme...ms frumos si spor la pregatiri

Muffin
14.07.2008, 23:02:39
Noi am facut nunta la Bisericuta de Lemn anul trecut.

Am fost cam dezamagiti...

Una la mana, preotul era cam adormit si ne-a incurcat numele.Cei 2 coristi de abia se auzeau( deci cor este exclus)...incaperea este cam micuta asa ca invita un nr restrans de invitati.

Partea buna a fost de ordin financiar...s-a dat cat a crezut nasul de cuviinta. Preotul de acolo este si calugar, asa ca nu s-a tocmit la bani, ceea ce mi s-a parut de bun simt.

Bafta

Picadilly
20.09.2008, 20:41:51
Stie cineva mai multe detalii despre Bisericuta de lemn din Poiana Brasov. Am si eu nunta in Poiana anul viitor si mi-ar place mult sa avem cununia religioasa tot in Poiana. Astept detalii. Pupici!

MaryT
23.09.2008, 07:12:18
Stie cineva mai multe detalii despre Bisericuta de lemn din Poiana Brasov. Am si eu nunta in Poiana anul viitor si mi-ar place mult sa avem cununia religioasa tot in Poiana. Astept detalii. Pupici!

cel mai indicat ar fi sa mergi acolo cand este slujba si sa discuti cu preotul de acolo !
:)>-

adyzna
27.10.2008, 09:28:46
Draga Picadilly, felicitari pt nunta ...si eu am nunta in Poiana ..dar nu sunt hotarata la ce biserica ..desi mi se pare mai comod in Poiana am mai auyit niste prieteni car si-au dus ei un preot! pupici

adyzna
28.10.2008, 11:14:11

Salutare, draga Picadilly si eu am nunta la Miorita in Poiana tu unde ai eu am la salonul rosu, cel de sus ..si la fel as vrea la bisericuta de lemn din Poiana Brasov...mi-ar place sa tinem legatura daca falam ceva noutati sa ne anuntam pupici!

Cris_Frumusica
07.11.2008, 12:01:16

Draga Picadilly,

Si noi avem nunta la anul in Poiana Brasov si vroiam sa aflam mai multe despre bisericuta de lemn de acolo. Se pare ca trebuie sa mergem sa ne programam din timp caci sunt multe nunti vara in Poiana. Noi, nu am reusit sa ajungem ( e mai greu caci suntem departe) dar am trimis unul din parinti. Ne-a spus ca s-a intalnit cu preotul si ne-ar fi notat pe o agenda ( adica ar fi scris data nuntii nosatre....dar fara se zica ora). Oricum, trebuie sa mai mearga o data sa fim siguri ca totul este in ordine.

Daca tu reusesti sa ajungi in Poiana ne poti spune si noua mai multe detalii.
Multumesc si spor la pregatiri.:*

Picadilly
05.12.2008, 15:44:54
Dragi miresici interesate de bisericuta din Poiana,
Am fost acum ceva vreme ca sa vad cum sta treaba pe acolo. Am nimerit exact cand era o cununie religioasa. Ideea este ca mai mult de 30 persoane nu incap in bisercica. Sunt doi preoti care tin slujbe de acolo, dintre care unul este de la biserica din Schei de la Sf. Paraschiva. Eu am fost la o cununie religioasa tinuta de acesta si mi s-a parut ok. La inceputul anului presupun ca voi merge sa discut mai multe detalii si sa fac si "rezervarea". Parerea mea este ca Bisericuta din Poiana este pentru cei care au nunta in Poiana cea mai comoda cale de a-ti organiza timpul in ziua nuntii. O sa revin cu detalii si cu noutati!
Pupici!

Draga Picadilly,

Si noi avem nunta la anul in Poiana Brasov si vroiam sa aflam mai multe despre bisericuta de lemn de acolo. Se pare ca trebuie sa mergem sa ne programam din timp caci sunt multe nunti vara in Poiana. Noi, nu am reusit sa ajungem ( e mai greu caci suntem departe) dar am trimis unul din parinti. Ne-a spus ca s-a intalnit cu preotul si ne-ar fi notat pe o agenda ( adica ar fi scris data nuntii nosatre....dar fara se zica ora). Oricum, trebuie sa mai mearga o data sa fim siguri ca totul este in ordine.

Picadilly
05.12.2008, 15:47:20
Draga Miresica,
Eu voi avea nunta in salonul albastru pe 19 septembrie 2009. Tu pe ce data? Mi se pare super faptul ca suntem mai multe care au nunta la acelasi restaurant...putem face schimb de informatii.
Tinem legatura!
Pupici

Draga Picadilly,

Picadilly
05.12.2008, 15:48:12
Draga Miresica,
Eu voi avea nunta in salonul albastru pe 19 septembrie 2009. Tu pe ce data? Mi se pare super faptul ca suntem mai multe care au nunta la acelasi restaurant...putem face schimb de informatii.
Tinem legatura!
Pupici

Salutare, draga Picadilly si eu am nunta la Miorita in Poiana tu unde ai eu am la salonul rosu, cel de sus ..si la fel as vrea la bisericuta de lemn din Poiana Brasov...mi-ar place sa tinem legatura daca falam ceva noutati sa ne anuntam pupici!

clodi
03.02.2009, 13:52:47
Draga Picadilly,

Si noi tot la bisericuta din Poiana ne gandeam. Intre timp ai mai aflat ceva detalii.. daca trebuie cu rezervare?

Cris_Frumusica
18.02.2009, 21:22:22
Si noi tot la bisericuta din Poiana ne gandeam. Intre timp ai mai aflat ceva detalii.. daca trebuie cu rezervare?

Buna,

Am rezervat la bisericuta de lemn la ora 17 pe 18 iulie. Se pare ca intre orele 18h si 19h este slujba de vercernie si nu se pot celebra cununii, deci este de recomandant sa se rezerve ora pentru biserica.

Pupici,
Cristina

clodi
02.03.2009, 13:30:33
Am fost si noi sa facem rezervare la bisericuta din Poiana.. am plecat foarte dezamagita.:(( :(( . nasii sunt catolici si preotul de acolo a zis categoric NU, trebuie sa fie ortodocsi... prin urmare o sa mai intrebam si la alte biserici...

adelat
03.10.2009, 14:33:24
Si noi tot la bisericuta de lemn am vrea sa facem cununia religioasa, deoarece este foarte aproape de restaurantul la care avem petrecerea. Daca mergem sa facem rezervare cu 3 luni inainte este prea tarziu?

sasha81
07.10.2009, 14:18:43
Si noi tot la bisericuta de lemn am vrea sa facem cununia religioasa, deoarece este foarte aproape de restaurantul la care avem petrecerea. Daca mergem sa facem rezervare cu 3 luni inainte este prea tarziu?

nu cred ca e tarizu...dar mai bine trimiti pe cineva sa intrebe daca nu esti tu in tara sa poti fi sigura.

adelat
07.10.2009, 16:36:41
Poate ajungem noi in februarie sa vorbim cu preotul si daca este prea devreme sa facem rezervarea atunci, o sa rugam pe cineva sa mearga mai tarziu.

mishavalentina
22.10.2010, 17:49:58
Poate ajungem noi in februarie sa vorbim cu preotul si daca este prea devreme sa facem rezervarea atunci, o sa rugam pe cineva sa mearga mai tarziu.
Buna si Casa de piatra! Poti sa imi spui cu cat timp inainte ai putut face programarea? Eu ma gandeam undeva prin februarie la anul sa merg acolo, insa e prea devreme oare? vreau sa ma asigur ca am ora 13 pt mine :)

adelat
25.10.2010, 09:54:11
Noi am facut programarea cam cu jumatate de an inainte. Nu este devreme sa te duci din februarie, dar sa ii mai aduci aminte cu vreo doua luni inainte ca sa nu te uite :)
Biserica este foarte mica deci ai mare grija daca ai multi invitati, iar lumina foarte proasta deci iti trebuie un fotograf foarte bun daca vrei sa vezi ceva in poze :)
Iar preotul mi-a lasat un gust foarte amar. Alegerea bisericii este singurul lucru pe care l-as face altfel in cazul nuntii mele.

Buna si Casa de piatra! Poti sa imi spui cu cat timp inainte ai putut face programarea? Eu ma gandeam undeva prin februarie la anul sa merg acolo, insa e prea devreme oare? vreau sa ma asigur ca am ora 13 pt mine :)

mishavalentina
26.10.2010, 10:01:53
Noi am facut programarea cam cu jumatate de an inainte. Nu este devreme sa te duci din februarie, dar sa ii mai aduci aminte cu vreo doua luni inainte ca sa nu te uite :)
Biserica este foarte mica deci ai mare grija daca ai multi invitati, iar lumina foarte proasta deci iti trebuie un fotograf foarte bun daca vrei sa vezi ceva in poze :)
Iar preotul mi-a lasat un gust foarte amar. Alegerea bisericii este singurul lucru pe care l-as face altfel in cazul nuntii mele.
Multumesc pt raspuns...de ce spui ca preotul ti-a lasat gust amar? Nu a facut slujba corespunzator? Ati intampinat probleme sub anumite aspecte? Daca nu ai vrea sa detaliezi pe miresici, ai putea sa imi scrii pe privat, te rog? Desi, cred ca si miresicile care doresc sa isi oficieze slujba religioasa aici pe viitor ar vrea sa stie aspectele la care faci referire. Daca este prea intim, inteleg ca nu vrei sa detaliezi. Multumesc!

adelat
26.10.2010, 10:23:43
Din punctul meu de vederede preotul de la bisericuta de lemn este un om cat se poate de corect. Am avut ora pe care am dorit-o, am platit o suma relativ mica comparativ cu la alte biserici, a avut o slujba normala de 40 de minute sau 50 nu mai imi aduc bine aminte, si a fost foarte flexibil in privinta oreleor la care puteam merge sa ne intalnim cu el inaintre de nunta.
Problema a aparut pentru ca se pare ca noi nu suntem suficient de religiosi pentru dansul. daca nu merg in fiecare zi sa pup mana la preot nu inseamna ca nu sunt un bun crestin. dar se pare ca asta este doar parerea mea. De exemplu nu a vrut sa ne impartaseasca pentru ca nu suntem suficient de apropiati de biserica. Ne-a spovedit doar. Nu ca pe mine m-ar deranja prea mult faptul ca nu m-a impartasit dar m-a deranjat faptul ca m-a desconsiderat si mi-a facut niste comentarii foarte deplasate pentru simplul motiv ca nu merg des la biserica. Si sunt mult mai multe chestii. Ne-a facut avari pentru ca nu vrem sa avem un copil acum ci cand o sa avem o situatie mai stabila din punct de vedere al locului de munca. Mi-a spus ca ajutorul meu dat oamenilor nu conteaza atata timp cat el nu costa in rugaciuni. Dupa spovedanie sotul meu avea piciorul amortit si l-a certat ca poate ar trebui sa mearga mai des sa se roage in biserica pentru ca nu este obisnuit sa stea in genunchi si de aia i-a amortit piciorul. Sotul i-a spus ca poate asta e motivul sau faptul ca are 5 operatii foarte mari la ambele picioare si a fost paraliza de la mijloc in jos. Si nici macar nu si-a cerut scuze pentru ce a zis.
Dar poate ca altii, mai buni "crestini" decat noi, vor fi primiti cu bratele deschise.

Multumesc pt raspuns...de ce spui ca preotul ti-a lasat gust amar? Nu a facut slujba corespunzator? Ati intampinat probleme sub anumite aspecte? Daca nu ai vrea sa detaliezi pe miresici, ai putea sa imi scrii pe privat, te rog? Desi, cred ca si miresicile care doresc sa isi oficieze slujba religioasa aici pe viitor ar vrea sa stie aspectele la care faci referire. Daca este prea intim, inteleg ca nu vrei sa detaliezi. Multumesc!

mishavalentina
26.10.2010, 23:15:20
Din punctul meu de vederede preotul de la bisericuta de lemn este un om cat se poate de corect. [......] Sotul i-a spus ca poate asta e motivul sau faptul ca are 5 operatii foarte mari la ambele picioare si a fost paraliza de la mijloc in jos. Si nici macar nu si-a cerut scuze pentru ce a zis.
Dar poate ca altii, mai buni "crestini" decat noi, vor fi primiti cu bratele deschise.
Iti multumim pentru detaliile acestea atat de personale...m-ai pus pe ganduri si m-au intristat randurile tale. Nici eu nu sunt o bisericoasa, desi sunt credincioasa. Dar mereu am incercat sa fiu pe placul lui D-zeu, cat mai corecta si buna. Sunt convinsa ca pe nimeni pe care a tratat asa nu a reusit sa schimbe in ce a dorit dansul. Asta, din pacate, e o problema a multor preoti in ziua de azi...nu au harul, degeaba au parohia...Sa fiti voi sanatosi, D-zeu va vede altfel, cu siguranta!!

crys_iordache
02.02.2011, 10:24:07
S-a mai hotarat cineva sa faca cununia religioasa la bisericuta din Poiana? Eu am nunta in 2 iulie si nu ma pot hotara unde e mai indicat sa facem...Ceva pareri ok despre locatie ? :)

laura_tanase
02.02.2011, 11:23:49
S-a mai hotarat cineva sa faca cununia religioasa la bisericuta din Poiana? Eu am nunta in 2 iulie si nu ma pot hotara unde e mai indicat sa facem...Ceva pareri ok despre locatie ? :)

Buna,

Si eu am nunta pe 2 iulie, tot in Poiana, dar nu facem cununia la biserica de lemn. La ce restaurant faceti petrecerea? As vrea sa aflu mai multe detalii despre organizare, pentru ca nu stau in Brasov si e complicat tare. Multumesc.

crys_iordache
04.02.2011, 10:30:30
Buna,

Si eu am nunta pe 2 iulie, tot in Poiana, dar nu facem cununia la biserica de lemn. La ce restaurant faceti petrecerea? As vrea sa aflu mai multe detalii despre organizare, pentru ca nu stau in Brasov si e complicat tare. Multumesc.

Eu am nunta la Bavaria, meniul stabilit cu ei e 150 ron la care se adauga cei 15 ron ptr servire la fiecare meniu in parte. Ne dau o camera dubla si un sejur in bulgaria de 2 nopti sau la alegere alte 2 camere.Ne dau husele ptr scaune si mese si casuta de dar...Putem duce si bauturi..si intervalul este de la 15.30 la 05 dimineata...
In rest eu am mai vb cu un dj si cu fotovideo si cam atat am facut eu ptr moment..
Si eu am nevoie de sfaturi si idei, sunt binevenite :)

gabi_o
04.04.2011, 12:21:50
Eu am nunta la Bavaria, meniul stabilit cu ei e 150 ron la care se adauga cei 15 ron ptr servire la fiecare meniu in parte. Ne dau o camera dubla si un sejur in bulgaria de 2 nopti sau la alegere alte 2 camere.Ne dau husele ptr scaune si mese si casuta de dar...Putem duce si bauturi..si intervalul este de la 15.30 la 05 dimineata...
In rest eu am mai vb cu un dj si cu fotovideo si cam atat am facut eu ptr moment..
Si eu am nevoie de sfaturi si idei, sunt binevenite :)

Buna fetelor,
Si eu am nunta la Rina Vista pe 9 iulie, conditiile pe care le-am discutat sunt identice cu ale voastre.
Ar fi minunat sa pastram legatura...
Cununia religioasa o vom face la bisericuta de lemn, intradevar preotul nu este foarte comunicativ, insa nu ne deranjeaza, important este sa se respecte ora stabilita si sa tina slujba frumos, restu sunt detalii...