PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Suedia

adaya
27.12.2007, 09:07:34
Al meu iubit vrea sa mergem in luna de miere in Suedia sau Germania.Destinatia o sa fie Suedia dar pana la urma cred ca o sa trecem si prin Germania.In Suedia o sa stam in Stockholm (pt ca acole e stabilit fratele meu si nu avem nevoie de cazare).As fi curioasa ,daka a mai fost cineva in Suedia,ce este de vizitat in jurul Stockholmului sau chiar in Stockholm(pt ca in baza lu frate-miu nu o sa vizitam nimik la cat de interesat e el de astfel de vizite ;)))

kitty2008
27.12.2007, 09:45:05
Buna,

Nu am fost in Suedia, cu toate ca mi-ar placea foarte mult. La un moment dat vroiam sa mergem in luna de miere in norvegia, suedia sau finlanda, dar varianta asta a picat pentru ca nunta mea e spre sfarsitul lui septembrie, luna de miere fiind deci pe la inceputul lui octombrie, si nu e o perioada chiar buna pentru tarile nordice. Sfatul pe care vroiam sa ti-l dau e sa dai un google search pe ceva gen vacante suedia forum si o sa gasesti suficiente forumuri specializate din care o sa-ti iei toate informatiile necesare. Asta in cazul in care nu primesti informatii suficiente pe forumul asta ;))

adaya
27.12.2007, 19:18:20
;;) ms frumos pt sfat.sincer pe mine ma atrag mai mult tarile calde decat cele friguroase,daroricum cred ca este superba si suedia si finlanda si toate tarile nordice :P

suzana
28.12.2007, 13:53:04
Am vazut topicul tau si mi-a trezit amintiri placute cu locul unde doresti tu sa –ti petreci luna de miere. Eu am fost in Suedia, dar nu in luna de miere! Ci intr-o simpla vacanta. Am avut ocazia sa vizitez Stockhomul si Goteburg. Mi s-au parut doua orase superbe. In Stockholm sunt foarte multe lucruri de vizitat. Nu degeaba este numit "Venetia Nordului. " O capitala unde nu te plictisesti. Nu rata partea istorica a orasului numita “Gamla Stan” unde se afla Palatul regal, Muzeul Nobel si Primaria. Aici se afla cele mai vechi cladiri din oras, strazi inguste si multe restaurante. Stockholm este un oras aglomerat si plin de magazine. Sunt sigura ca nu vrei regreta daca vei merge acolo in luna de miere. Eu iti recomand acest oras. Voi reveni cu mai multe detalii si chiar iti voi posta cateva dintre fotografiile pe care le-am facut eu, poate te vor convinge si mai mult . o:-)
Ah !eram sa uit: neaparat sa-ti iei calulutul decarlia, simbolul Suediei, un obiect caracateristic si un bun souvenir.

irina
30.12.2007, 00:25:52
Eu am trecut de ceva timp de faza cu luna de miere, dar auzind de Suedia, mi s-au aprins beculetele... Sotul meu viseaza sa ajunga acolo, si ma gandesc sa-i fac o surpriza, daca oi putea, la anul, de ziua lui...
Am tras cu ochiul un pic pe net, dar nu prea pot sa caut in voie... ca raman urme pe motorul de cautare si alte chestii... am constatat insa ca au alta moneda decat euro si ca nu stiu nimic despre ea; daca mi-ati putea spune cate ceva, ca sa imi dau seama cam cat costa o camera la hotel in Stockholm...
Daca puteti sa-mi dati mai multe amanunte, cele care ati fost acolo... despre drum, cazare, vreme (as vrea prin iulie)... locuri de vizitat... Deocamdata cel mai mult ma intereseaza cum sa ajung (cu ce companii) si unde sa stau :)
Va multumesc anticipat!:*

Adriana_2485
04.05.2008, 11:53:46
Eu am trecut de ceva timp de faza cu luna de miere, dar auzind de Suedia, mi s-au aprins beculetele... Sotul meu viseaza sa ajunga acolo, si ma gandesc sa-i fac o surpriza, daca oi putea, la anul, de ziua lui...
Am tras cu ochiul un pic pe net, dar nu prea pot sa caut in voie... ca raman urme pe motorul de cautare si alte chestii... am constatat insa ca au alta moneda decat euro si ca nu stiu nimic despre ea; daca mi-ati putea spune cate ceva, ca sa imi dau seama cam cat costa o camera la hotel in Stockholm...
Daca puteti sa-mi dati mai multe amanunte, cele care ati fost acolo... despre drum, cazare, vreme (as vrea prin iulie)... locuri de vizitat... Deocamdata cel mai mult ma intereseaza cum sa ajung (cu ce companii) si unde sa stau :)
Va multumesc anticipat!:*

Abia acum am gasit acest topic, sper ca iti vor fi de folos informatiile astea:

moneda lor e coroana suedeza, paritatea e 9-10 coroane suedeze = 1 euro
noi am fost la inceputul lui august si am avut vreme buna (25-30 grade maxim)
despre cazare pot spune ca sunt variante pentru toate buzunarele, noi am ales un hostel care era chiar in centru, la o statie de metrou distanta de Gamla stan (adica centrul vechi al Stockholmului), am rezervat pe net cu vreo 4 luni inainte si am avut o camera dubla cu baie pentru 500 SKK (50 euro)
daca te-ai gandit sa mai vizitezi si altceva, Goteborg sau Malmo sunt doua orase superbe(aici nu stiu nimic despre cazare pt ca am stat la niste prieteni). Din Malmo poti sa iei trenul pana la Kopenhaga, calatoria dureaza 30 min si e foarte interesant pt ca treci cu trenul pe podul Orresund care leaga Suedia de Danemarca peste mare. E o priveliste unica (eu am ramas cu gura cascata cand am trecut pe acolo)Felicitari pt destinatia aleasa, Suedia e o tara care sigur te va impresiona placut!

irina
04.05.2008, 12:06:22
Abia acum am gasit acest topic, sper ca iti vor fi de folos informatiile astea:
moneda lor e coroana suedeza, paritatea e 9-10 coroane suedeze = 1 euro
noi am fost la inceputul lui august si am avut vreme buna (25-30 grade maxim)
despre cazare pot spune ca sunt variante pentru toate buzunarele, noi am ales un hostel care era chiar in centru, la o statie de metrou distanta de Gamla stan (adica centrul vechi al Stockholmului), am rezervat pe net cu vreo 4 luni inainte si am avut o camera dubla cu baie pentru 500 SKK (50 euro)
daca te-ai gandit sa mai vizitezi si altceva, Goteborg sau Malmo sunt doua orase superbe(aici nu stiu nimic despre cazare pt ca am stat la niste prieteni). Din Malmo poti sa iei trenul pana la Kopenhaga, calatoria dureaza 30 min si e foarte interesant pt ca treci cu trenul pe podul Orresund care leaga Suedia de Danemarca peste mare. E o priveliste unica (eu am ramas cu gura cascata cand am trecut pe acolo)Felicitari pt destinatia aleasa, Suedia e o tara care sigur te va impresiona placut!

Multumesc, multumesc pentru detalii...:*:*:*
Sunt foarte bucuroasa, zilele trecute am reusit sa iau biletele de avion <:-PAcum caut cazare, si orice informatie si orice nume de hotel mi-ar fi foarte folositoare... Mai stii cum se numea hostelul? Eu am gasit ceva pe net, dar la preturi cam babane, de luna de miere :-p
Eu o sa stau doar 5 zile, la inceputul lui august, nu m-am documentat inca cu privire la timpul necesar pentru a vedea Stockholmul, dar mi-ar surade si alt oras... Adica sa plec acolo dimineata cu trenul si sa stau o zi. Suna interesant ce zici tu, dar nu stiu daca am timp... Malmo e departe de Stockholm? :D

Nu va imaginati cum sunt de cand am luat biletele de avion, de-abia astept sa vina ziua lui sota-miu, ca nu mai am rabdare...o:-) Da' mai sunt doua luni jumate :))

Petro79
04.05.2008, 12:18:55
Si noi am fost asta-vara in Suedia, am stat cam o sptamana in total (3 la inceputul circuitului prin nordul Europei si 3 la intoarcere). Mie ca sa-ti spun drept cazarea nu mi s-a parut tocmai ieftina in Stockholm si cum circuitul nostru a necesitat resurse financiare serioase, in Stockholm am stat intr-un camping de langa statia de metrou Ägby. A fost foarte decent, se poate face si plaja, totusi nu cred ca este adecvat pentru o luna de miere :D
Initial aveam o rezervare la acest hotel
http://www.queenshotel.se/index.asp?language=en
dar ulterior am renuntat in favoarea campingului, pentru ca la hotel era cam 100 eur/noapte.
In apropiere de St. ai Uppsala, care e frumos si poate fi vazut intr-o singura zi, fara sa trebuiasca sa innoptezi acolo.
Cu ce companie zbori? Noi am merscu Wizz-ul si au fost cam neseriosi...

Sunt foarte bucuroasa, zilele trecute am reusit sa iau biletele de avion <:-PAcum caut cazare, si orice informatie si orice nume de hotel mi-ar fi foarte folositoare... Mai stii cum se numea hostelul? Eu am gasit ceva pe net, dar la preturi cam babane, de luna de miere :-p
Eu o sa stau doar 5 zile, la inceputul lui august, nu m-am documentat inca cu privire la timpul necesar pentru a vedea Stockholmul, dar mi-ar surade si alt oras... Adica sa plec acolo dimineata cu trenul si sa stau o zi. Suna interesant ce zici tu, dar nu stiu daca am timp... Malmo e departe de Stockholm? :D

Nu va imaginati cum sunt de cand am luat biletele de avion, de-abia astept sa vina ziua lui sota-miu, ca nu mai am rabdare...o:-) Da' mai sunt doua luni jumate :))

irina
04.05.2008, 12:30:45
Si noi am fost asta-vara in Suedia, am stat cam o sptamana in total (3 la inceputul circuitului prin nordul Europei si 3 la intoarcere). Mie ca sa-ti spun drept cazarea nu mi s-a parut tocmai ieftina in Stockholm si cum circuitul nostru a necesitat resurse financiare serioase, in Stockholm am stat intr-un camping de langa statia de metrou Ägby. A fost foarte decent, se poate face si plaja, totusi nu cred ca este adecvat pentru o luna de miere :D
dar ulterior am renuntat in favoarea campingului, pentru ca la hotel era cam 100 eur/noapte.
In apropiere de St. ai Uppsala, care e frumos si poate fi vazut intr-o singura zi, fara sa trebuiasca sa innoptezi acolo.

Multumesc si tie pt. detalii :* :) M-am uitat pe link, e cam scump, intr-adevar, la fel cu ce gasisem eu. Mai cautam :) Si daca asta o fi piata, asta e, am intrat in hora... :)
Noi mergem cu CSA, cu cehii, cu escala la Praga. Mi-e o frica de escala de nu va imaginati :-SS De ce au fost neseriosi wizz-ii :)?

Petro79
04.05.2008, 12:41:08
CSA-ul e foarte OK, eu am fost cu ei la Kiev, tot cu escala la Praga, a decurs foarte smooth.
Cu Wizz-ul e o poveste mai lunga. Ne luasem la ei bilete Bucuresti-Budapesta dus-intors si Budapesta Stockholm tot dus-intors. Cum astia au modificat orarele la cursa de Stockholm cu vreo luna inainte sa plec, am pierdut zborurile de legatura pana la Budapesta. Si guess what? Nici banii inapoi nu i-am mai vazut, pentru ca EU am fost cea care a renuntat la cursa de Budapesta. Degeaba am incercat sa le explic fuselor alea care nici macar nu vorbeau bine romaneste ca nu o anulez din proprie initiativa, ci pentru ca EI au modificat orarele si ca pierd legaturile, ca nu i-a interesat. Am scris reclamatii peste reclamatii, dar nu am putut face nimic: ANPC-ul nostru nu se baga pentru ca e companie ungureasca iar de la conducerea lor de la Budapesta nu am primit nici pana in ziua de azi vreun raspuns. Niste nesimtiti!

â
Multumesc si tie pt. detalii :* :) M-am uitat pe link, e cam scump, intr-adevar, la fel cu ce gasisem eu. Mai cautam :) Si daca asta o fi piata, asta e, am intrat in hora... :)
Noi mergem cu CSA, cu cehii, cu escala la Praga. Mi-e o frica de escala de nu va imaginati :-SS De ce au fost neseriosi wizz-ii :)?

Adriana_2485
04.05.2008, 13:09:24

Noi am stat la Skanstull vandrarhem, dar daca nu gasesti acolo (e un hostel mic, are doar 2-3 camere duble, restul fiind dormitoare mixte), am inteles ca si hostelul STF Fridhemsplan este ok (acesta e cel mai mare din Stockholm, fiind de fapt un bloc intreg). In principiu daca rezervi din timp, prinzi o camera dubla la un pret bun. Imi cer scuze insa ca te-am dezinformat cu ceva: la hostelul asta nu am avut baia in camera (acu mi-am dat seama ca am confundat cu alt loc). :">

De la Stockholm la Malmo faci vreo 4 ore cu trenul (au un tren de mare viteza, se numeste X2000, foarte luxos dar mie mi s-a parut si destul de piperat ca pret).
Pentru Stockholm ajung 5 zile, e un oras mare si sunt foarte multe de vazut. Daca va plac plimbarile cu vaporasul, o sa gasiti acolo multe oferte.

Ca excursie de o zi, Malmo mi se pare cam departe, nu stiu daca apucati sa vedeti prea multe acolo. Daca vreti sa vizitati un oras din jurul Stockholmului, Uppsala e cel mai potrivit pt o excursie de o zi (si noi tot o zi l-am vizitat, de fapt vreo 6 ore au fost de ajuns ;;) ) pentru ca tot ce e de vazut e concentrat pe cateva strazi principale.

Mult succes la rezervari!
Daca mai pot sa te ajut cu vreo informatie, te astept cu placere

Adriana_2485
04.05.2008, 13:15:24

Bine spus, noi am facut o excursie low budget si cu toate astea Stockholm si Oslo ne-au uscat, cu toate ca am analizat atent si am rezervat din timp doar la hosteluri (ca sa fie mai ieftin ;-)). Suedia si Norvegia sunt de departe cele mai scumpe tari in care am fost...dar a meritat fiecare coroana , am ramas cu niste amintiri foarte frumoase :suuuper:

Petro79
04.05.2008, 13:22:06
Da, si eu stiam la ce sa ma astept si mi-am asumat gaura in buget. Dar a meritat din plin!!! Noi am fost si la Helsinki, unde, desi cazarea si transportul au fost mai ieftine, mancarea e destul de scumpa. In schimb ne-am scos parleala in Rusia, unde nu ne venea sa credem ce preturi mici erau :)

Bine spus, noi am facut o excursie low budget si cu toate astea Stockholm si Oslo ne-au uscat, cu toate ca am analizat atent si am rezervat din timp doar la hosteluri (ca sa fie mai ieftin ;-)). Suedia si Norvegia sunt de departe cele mai scumpe tari in care am fost...dar a meritat fiecare coroana , am ramas cu niste amintiri foarte frumoase :suuuper:

alinut07
29.04.2010, 17:29:57
noi am fost in suedia in malmo in vizita la o matusa a mea. de cazare nu pot spune nimic k am stat la ea :-p dar mia placut si sigur mai revin cu mare placere. noi stam in dk si am trecut cu trenul podul dintre dk si suedia e fenomenal. problema a fost k era tare frig at cand am fost noi (oct 2009) si a si plouat mult.
pozici :x later k nu se incarca si tre sa plec la sc:(

CristinaKitty
02.05.2010, 18:43:11
Noi vom merge in Goteborg in luna august si vom sta o saptamana. Vom zbura cu SAS din Bruxelles (cu escala la Copenhaga). Sper ca totul sa decurga bine si vremea sa fie frumoasa:-p.

MissSwan
23.11.2011, 14:19:51
Nu mai vine nimeni pe aici? :D Cateva fotografii din Stockholm :)

aleb
23.11.2011, 15:28:50
ce-mi place ca locuiesti in stockholmB-)
f frumoase pozele,m-a luat nostalgia cand le-am privit.anul trecut,in septembrie am facut un tur al scandinaviei (suedia,danemera si finlanda)si pe departe e partea mai preferata a europei,mai ales copenhaga si stockholm, unde m-as muta oricand.daca vom pleca freelanceri cu siguranta vom alege zona aceasta.
Misterul e pasionat de raliuri si ar vrea sa vada etapa de WRC suedia,dar se tine undeva in nord si parca la sfarsitul lui februarie.in concluzie mult frig si multa zapada

MissSwan
23.11.2011, 15:46:27
ce-mi place ca locuiesti in stockholmB-)
f frumoase pozele,m-a luat nostalgia cand le-am privit.anul trecut,in septembrie am facut un tur al scandinaviei (suedia,danemera si finlanda)si pe departe e partea mai preferata a europei,mai ales copenhaga si stockholm, unde m-as muta oricand.daca vom pleca freelanceri cu siguranta vom alege zona aceasta.
Misterul e pasionat de raliuri si ar vrea sa vada etapa de WRC suedia,dar se tine undeva in nord si parca la sfarsitul lui februarie.in concluzie mult frig si multa zapada

Si daca e in nord si mult intuneric in perioada aia. :-$

Ritzi
24.11.2011, 12:21:12

Chiar eram curioasa cine isi mai face luna de miere in Stockholm ;)) Cand colo, tu erai "di vina" :D

Mi-e un dor de lesin de Copenhaga, Stockholm si Helsinki :-<