PDA

Versiunea completa : Obiceiuri de nunta in Mures

Pagini : [1] 2

dellycess
01.12.2006, 00:31:35
fetele aveti idee ce obiceiuri se fac pe la nunti in tg mures
eu sunt din bucuresti si as vrea sa stiu ce sa fac

lola80
20.12.2006, 08:02:11
Salut!
Si eu tot in Ms voi avea nunta, la anu in iunie.
Referitor la obiceiuri, anu asta am fost la 4 nunti, dar nu am remarcat obiceiuri specifice zonei-mai mult faptul ca lipsesc obiceiurile pe care le-am vazut la TV, in alte zone.
2 din nunti aveau lautari, care au venit de la mire, pana la restaurant, 2 nu; eu nu vreau din astia, nu-i suport. La una din nunti a aruncat buchetul, la celelalte nu;
se obisnuieste sa se dea acasa ceva la plecare: o sticla de ceva+prajitura, de obicei.
aici nu am vazut obiceiul cu luarea voalului de pe cap, de catre nasa;
la nici una din nunti nu s-a strigat darul. Era o casuta aranjata pt asta;
cam atat imi amintesc acum.

PS- Sandoria va mai fii la anu, credeam ca se darama? Am auzit ca s-a vandut, si ca noul proprietar vrea sa construiasca altceva in loc.

dellycess
21.12.2006, 10:52:11
Salut!
Si eu tot in Ms voi avea nunta, la anu in iunie.
Referitor la obiceiuri, anu asta am fost la 4 nunti, dar nu am remarcat obiceiuri specifice zonei-mai mult faptul ca lipsesc obiceiurile pe care le-am vazut la TV, in alte zone.
2 din nunti aveau lautari, care au venit de la mire, pana la restaurant, 2 nu; eu nu vreau din astia, nu-i suport. La una din nunti a aruncat buchetul, la celelalte nu;
se obisnuieste sa se dea acasa ceva la plecare: o sticla de ceva+prajitura, de obicei.
aici nu am vazut obiceiul cu luarea voalului de pe cap, de catre nasa;
la nici una din nunti nu s-a strigat darul. Era o casuta aranjata pt asta;
cam atat imi amintesc acum.

PS- Sandoria va mai fii la anu, credeam ca se darama? Am auzit ca s-a vandut, si ca noul proprietar vrea sa construiasca altceva in loc.
cica nu se darama
mersi pt obiceiuri
deci fiecare face ce vrea
buna idee
vb

duplanty
18.01.2008, 14:40:21
Despre obiceiuri am si eu cateva de scris...de exemplu cand vine mirele cu nasii acasa la mireasa..mama miresii trebuie sa cante un cantec specific in fata mirelui si nuntasilor..dupa care poftesc in casa unde o gasesc pe mireasa dupa o masa pe care sunt asezate prajituri , ceva pahare si ceva tarie,,,in schimb paharele din care inchin mirii se pastreaza si se zice ca nu e bine sa se sparga toata viata...apoi sunt copii fete mai ales care spun poezii la mire si nasi despre mireasa si miri si cer rascumparare...apoi mireasa le pune flori in piept celor ultimi veniti la ea acasa:> ... mireasa iese cea din intai din casa insotita la brat de nasi si apoi mirele insotit de nase...mireasa nu trebuie sa priveasca inapoi chit ca o sa fie incercata sa faca acest lucru .prin tragerea de voal usor sau strigaturi....sunt destul de multe si frumoase si aici se tin in zona de unde este viitorul meu sot..si eu sunt din Galatio:-) ...pe langa asta am sa pun si eu o traditie de la noi cu turta miresii...:>

laura2007
18.01.2008, 14:46:33
Despre obiceiuri am si eu cateva de scris...de exemplu cand vine mirele cu nasii acasa la mireasa..mama miresii trebuie sa cante un cantec specific in fata mirelui si nuntasilor..dupa care poftesc in casa unde o gasesc pe mireasa dupa o masa pe care sunt asezate prajituri , ceva pahare si ceva tarie,,,in schimb paharele din care inchin mirii se pastreaza si se zice ca nu e bine sa se sparga toata viata...apoi sunt copii fete mai ales care spun poezii la mire si nasi despre mireasa si miri si cer rascumparare...apoi mireasa le pune flori in piept celor ultimi veniti la ea acasa:> ... mireasa iese cea din intai din casa insotita la brat de nasi si apoi mirele insotit de nase...mireasa nu trebuie sa priveasca inapoi chit ca o sa fie incercata sa faca acest lucru .prin tragerea de voal usor sau strigaturi....sunt destul de multe si frumoase si aici se tin in zona de unde este viitorul meu sot..si eu sunt din Galatio:-) ...pe langa asta am sa pun si eu o traditie de la noi cu turta miresii...:>

draga mea...nu stiu de unde stii tu obiceiurile asta...dar in Tg-Mures cu siguranta nu se practica.

duplanty
18.01.2008, 14:57:49
Din comuna Deda Judetul Mures ....daca cunosti zona;;)

duplanty
18.01.2008, 14:58:43
iar sora mai mare a sotiorului meu a avut nunta anu trecut si exact asa s-a intamplat:* ...si inca la tara se mai tin de obiceiuri

cicika
20.01.2008, 12:06:03
draga mea...nu stiu de unde stii tu obiceiurile asta...dar in Tg-Mures cu siguranta nu se practica.
eu stiu ca se practica in zona din sus de Reghin!Sunt asa de frumoase nuntilr acolo!!!Toate aceste obiceiuri se practica si se tin in zona respectiva!

Anio
20.01.2008, 12:11:19
eu stiu ca se practica in zona din sus de Reghin!Sunt asa de frumoase nuntilr acolo!!!Toate aceste obiceiuri se practica si se tin in zona respectiva!
E foarte adevarat ce spui, si mie imi plac nuntile din zona Reghinului . Dar la nunta mea sigur nu o sa se chiuie nici nu se va descanta.

cicika
20.01.2008, 12:19:38
E foarte adevarat ce spui, si mie imi plac nuntile din zona Reghinului . Dar la nunta mea sigur nu o sa se chiuie nici nu se va descanta.
Nici la mine!!!!Dar sunt tare frumoase

laura2007
20.01.2008, 18:08:05
Nici la mine!!!!Dar sunt tare frumoase

la altii.....

cicika
20.01.2008, 19:32:13
la altii.....
pai la alti da!!la mine nu vreau

duplanty
22.01.2008, 10:57:35
Poate la oras nu prea merge..dar ai mei s-ar bucura f tare sa vada asa ceva mai ales ca la noi in Galati nu se tine ca pe aici:> ..si pe la tara inca mai merge si e frumos;;) ..dar descantece nu vor fi;)) ..de la mine din zona se va aduce doar "turta miresii".Imi plac foarte mult obiceiurile strabune<:-P

nanalia
22.01.2008, 16:46:05
Poate sunt eu mai ciudata dar ,desi la televizor arata bine obiceiul cu turta miresii si luatul voalului jos mie personal nu-mi plac si nu-mi doresc asa ceva.Insa nu cred ca voi scapa de ele la nunta din Prahova, ca la iubi acasa se poarta asa ceva, e foarte in voga.Iar eu am oroare de asa ceva8-}

laura2007
22.01.2008, 16:55:24
Poate sunt eu mai ciudata dar ,desi la televizor arata bine obiceiul cu turta miresii si luatul voalului jos mie personal nu-mi plac si nu-mi doresc asa ceva.Insa nu cred ca voi scapa de ele la nunta din Prahova, ca la iubi acasa se poarta asa ceva, e foarte in voga.Iar eu am oroare de asa ceva8-}

pai daca nu vrei, nu faci.cine te poate obliga.doar e nunta voastra.noi le-am explicat ca e nunta noastra, ei au avut nunta lor fiecare.Si sa ne lase pe noi sa facem cum vrem nunta.

deeelorene
23.01.2008, 15:36:11
Poate la oras nu prea merge..dar ai mei s-ar bucura f tare sa vada asa ceva mai ales ca la noi in Galati nu se tine ca pe aici:> ..si pe la tara inca mai merge si e frumos;;) ..dar descantece nu vor fi;)) ..de la mine din zona se va aduce doar "turta miresii".Imi plac foarte mult obiceiurile strabune<:-P
turta??? stiam ca faza cu turta se practica doar in sud:-o

deeelorene
23.01.2008, 15:37:49
Poate sunt eu mai ciudata dar ,desi la televizor arata bine obiceiul cu turta miresii si luatul voalului jos mie personal nu-mi plac si nu-mi doresc asa ceva..Iar eu am oroare de asa ceva8-}
bravo!!!!<:-Pmi se par si mie najpa obiceiurile astea:))

deeelorene
23.01.2008, 15:38:22
pai daca nu vrei, nu faci.cine te poate obliga.doar e nunta voastra.noi le-am explicat ca e nunta noastra, ei au avut nunta lor fiecare.Si sa ne lase pe noi sa facem cum vrem nunta.
10 puncte! total deacord;))

hajnal
13.04.2008, 10:46:56
fetelor am o intrebare :veti avea domnisoare de onoare?

mentosina
13.04.2008, 14:18:58
fetelor am o intrebare :veti avea domnisoare de onoare?
sincer nici nu stiu ce ar trebui sa faca domnisoarele de onoare ...aici domnisoarele de onoare pregatesc o petrecere inainte de nunta pt mireasa ..o imbraca pe viitoarea mireasa in ceva amuzant( vacuta,purcica...)si i pun un voal in cap ...si ele la randul lor se mascheaza..si dau ture prin discoteci..la sfarsit se opresc intr-un local unde dau o petrecere ..i duc un striper..i fac un tort in forma de...:D in fine...se distreaza de numa cand le vezi prin discoteci....si barbatii la randul lor fac la fel ...sa vezi mirele imbracat in alba ca zapada, scufita rosie, azi de mori:)) ..sincer e foarte amuzant ce fac si se distreaza ..

hajnal
13.04.2008, 18:21:42
sincer nici nu stiu ce ar trebui sa faca domnisoarele de onoare ...aici domnisoarele de onoare pregatesc o petrecere inainte de nunta pt mireasa ..o imbraca pe viitoarea mireasa in ceva amuzant( vacuta,purcica...)si i pun un voal in cap ...si ele la randul lor se mascheaza..si dau ture prin discoteci..la sfarsit se opresc intr-un local unde dau o petrecere ..i duc un striper..i fac un tort in forma de...:D in fine...se distreaza de numa cand le vezi prin discoteci....si barbatii la randul lor fac la fel ...sa vezi mirele imbracat in alba ca zapada, scufita rosie, azi de mori:)) ..sincer e foarte amuzant ce fac si se distreaza ..
fain....
dar eu voi avea 3domnisoare si din 3 zone ungaria,sighisoara,sibiu.problema e ca 2dintre ele nu au prieteni si nu stiu cum se procedeaza...trebuie sa le caut eu cavaleri,sau mirele,sau isi cauta ele insotitori?
se fac cocarde pt ele,dar am citit in careva zona ca se ofera cadouri domnisoareleor de onoare.....oare trebuie,sau e de ajuns ca le fac buchete ca al meu,doar putin mai mic....?

mentosina
13.04.2008, 18:34:12
fain....
dar eu voi avea 3domnisoare si din 3 zone ungaria,sighisoara,sibiu.problema e ca 2dintre ele nu au prieteni si nu stiu cum se procedeaza...trebuie sa le caut eu cavaleri,sau mirele,sau isi cauta ele insotitori?
se fac cocarde pt ele,dar am citit in careva zona ca se ofera cadouri domnisoareleor de onoare.....oare trebuie,sau e de ajuns ca le fac buchete ca al meu,doar putin mai mic....?
sincer eu habar nu am ..nu am fost la nici o nunta cu domnisoare de onoare...poate celelalte fete stiu;))

hajnal
13.04.2008, 19:22:31
sincer eu habar nu am ..nu am fost la nici o nunta cu domnisoare de onoare...poate celelalte fete stiu;))
multumesc oricum....poate ma vor ajuta fetele cu sfaturi daca vor sti careva....

mentosina
13.04.2008, 19:34:30
multumesc oricum....poate ma vor ajuta fetele cu sfaturi daca vor sti careva....
la noi prin mures nu prea am auzit de obiceiul asta cu domnisoare de onoare ...tu esti din mures sau de prin alta zona ?

deeelorene
13.04.2008, 20:14:01
la noi prin mures nu prea am auzit de obiceiul asta cu domnisoare de onoare ...tu esti din mures sau de prin alta zona ?
apai pe la noi nu se mai poarta....pe vremeaa lu' mama era obiceiul;))

hajnal
13.04.2008, 20:19:01
sunt din mures
as vrea sa am dsoare pt ca asa fac mai multe pers sa se simta importante
oricum mirii sunt persoanele principale,dar cu cat dai mai multor persoane chiar lucruri marunte,se simpt importante,si altfel decurge si nunta...
si eu am fost la nunti aici in oras si la nici una nu au fost domnisoare de onoare,de aceea nu stiu ce atributii au.....dar ma mai documentez...
multumesc oricum.....sper sa iasa bine...

mentosina
13.04.2008, 20:27:30
sunt din mures
oricum mirii sunt persoanele principale,dar cu cat dai mai multor persoane chiar lucruri marunte,se simpt importante,si altfel decurge si nunta...
si eu am fost la nunti aici in oras si la nici una nu au fost domnisoare de onoare,de aceea nu stiu ce atributii au.....dar ma mai documentez...
daca tie iti face placere chestia asta...e nunta ta si dai importanta la cine vrei<:-P

deeelorene
13.04.2008, 20:50:35
sunt din mures
eventual daca te duce tatal tau la altar....sa stea asa ca in filme...;)), sa-ti duca trena etc.....

hajnal
14.04.2008, 09:57:45
eventual daca te duce tatal tau la altar....sa stea asa ca in filme...;)), sa-ti duca trena etc.....
ar fi ok
doar ca ma duc nasii

cicika
14.04.2008, 19:27:29
eu nu o sa am domnisoare de onoare..........:*

nanalia
14.04.2008, 19:48:53
Nici eu nu voi avea; de fapt cred ca voi avea dar doar la nunta din Prahova de la Iubi; ca acolo se cam poarta din cate am inteles;

cicika
14.04.2008, 19:50:38
Nici eu nu voi avea; de fapt cred ca voi avea dar doar la nunta din Prahova de la Iubi; ca acolo se cam poarta din cate am inteles;
eu nu......nu ii vad farmecul sa imi pun 2 sau mai multe prietene sa fie in uniforme.......;-)

nanalia
14.04.2008, 20:06:04
Da nici pe mine nu ma prea reprezinte; cu toate ca imi place cand vad la altcineva;

cicika
14.04.2008, 20:30:16
Da nici pe mine nu ma prea reprezinte; cu toate ca imi place cand vad la altcineva;
da,
fiecare
gusturile nu sunt la fel..............:D

casal1331
15.04.2008, 09:14:38
Eu zic k a avea domnisoare de onoare nu inseamna neaparat ca trebuie sa le imbraci la fel. Sau daca le ai nu cred k te consideri pe de vremea lui bunica, cand dsoara de onoare iti tinea voalul sau mai stiu eu ce. Si nu e o chestie de obicei, daca se obisnuieste sau nu in mures. E ceva ce faci dak vrei.

luminita_sanporean
15.04.2008, 09:54:50
Eu am avut 2 d-soare de onoare care nu au fost imbracate la fel si care au avut rolul sa intre in biserica cu lumanarile.

CONT-INCHIS-18537
15.04.2008, 10:28:29
eu vreau domnisoare de onoare! si nu pt k asa se cere,sau k se purta pe vremea bunicii,nici k da frumos in filme.etc......am 4 prietene f bune kre sunt necasatorite inca si la kre tin f mult si as vrea sa le fac sa se simta mai deosebit in ziua nuntii mele! sincer am discutat cu ele si am hotarat k toate vor avea rochite pe verde si cu dantela neagra: ce nuanta vor ele, ce model vor ele......si nu o sa mi se para k au uniforma! toate sunt incantate de idee!
pana la urma fiecare face cum vrea la nunta ei...........eu nu vreau de ex. sa dansez pe masa! in nici un caz! insa cred k sunt miresici kre vor!

meghe
15.04.2008, 11:00:57
Eu pe masa cred ca o sa dansez....sa vad de starea de atunci!Insa nu o sa-mi scoata jarteluta desi o sa am...!O scoate cand suntem amandoi..dupa nunta..;)) !

CONT-INCHIS-18537
15.04.2008, 11:08:53
Eu pe masa cred ca o sa dansez....sa vad de starea de atunci!Insa nu o sa-mi scoata jarteluta desi o sa am...!O scoate cand suntem amandoi..dupa nunta..;)) !
meg/meg.meg >:) >:) >:) >:) >:) >:) >:) >:)

meghe
15.04.2008, 11:45:37
meg/meg.meg >:) >:) >:) >:) >:) >:) >:) >:)

Am zis ceva rau?;;) 8-} =((
Eu cred ca nu..la noi jarteluta se scoate intre 4 ochi (ai mei si ai sotului meu, clar!);))
Gata...ca ma bat fetele!;-)

hajnal
15.04.2008, 18:29:19
eu vreau domnisoare de onoare! si nu pt k asa se cere,sau k se purta pe vremea bunicii,nici k da frumos in filme.etc......am 4 prietene f bune kre sunt necasatorite inca si la kre tin f mult si as vrea sa le fac sa se simta mai deosebit in ziua nuntii mele! sincer am discutat cu ele si am hotarat k toate vor avea rochite pe verde si cu dantela neagra: ce nuanta vor ele, ce model vor ele......si nu o sa mi se para k au uniforma! toate sunt incantate de idee!
pana la urma fiecare face cum vrea la nunta ei...........eu nu vreau de ex. sa dansez pe masa! in nici un caz! insa cred k sunt miresici kre vor!
ma bucur ca exista cineva care mai procedeaza ca mine...
eu voi avea 3prietene foarte bune,necasatorite si care au fost enorm de entuziasmate de a-mi fi domnisoare,si in plus nu vor fi imbracate la fel,ci isi aleg ele ce vor...si e frumos sa ai tot timpul fete frumoase in jurul tau care au grija de tine...

CONT-INCHIS-18537
15.04.2008, 19:59:28
ma bucur ca exista cineva care mai procedeaza ca mine...
eu voi avea 3prietene foarte bune,necasatorite si care au fost enorm de entuziasmate de a-mi fi domnisoare,si in plus nu vor fi imbracate la fel,ci isi aleg ele ce vor...si e frumos sa ai tot timpul fete frumoase in jurul tau care au grija de tine...
salutare.............fiecare face cum vrea pana la urma.....azi am cumparat un croton mare si un ghiveci din ala rosu(cred k e din panuse de porumb) si inca o plantuta mica.....ghici de unde??????;-) ;-) ;-)

cicika
15.04.2008, 20:23:00
Eu zic k a avea domnisoare de onoare nu inseamna neaparat ca trebuie sa le imbraci la fel. Sau daca le ai nu cred k te consideri pe de vremea lui bunica, cand dsoara de onoare iti tinea voalul sau mai stiu eu ce. Si nu e o chestie de obicei, daca se obisnuieste sau nu in mures. E ceva ce faci dak vrei.
fiecare face cum doreste.

CONT-INCHIS-18537
15.04.2008, 21:08:04
fiecare face cum doreste.
lojic..................>:D<

nanalia
16.04.2008, 18:51:46
Eu stau si ma in treb cate odata: oare sigur voi reusii sa evit unele "traditii", dar uneori am impresia ca atunci , la nebunie si in elanul nuntii voi face unele chestii, care acum ma jur ca nu le voi face.:)):))

hajnal
17.04.2008, 08:35:48
[quote=loredanab;777678]salutare.............fiecare face cum vrea pana la urma.....azi am cumparat un croton mare si un ghiveci din ala rosu(cred k e din panuse de porumb) si inca o plantuta mica.....ghici de unde??????;-) ;-) ;-)
stiu..........pacat ca nu ne-am intalnit

hajnal
17.04.2008, 08:38:16
Eu stau si ma in treb cate odata: oare sigur voi reusii sa evit unele "traditii", dar uneori am impresia ca atunci , la nebunie si in elanul nuntii voi face unele chestii, care acum ma jur ca nu le voi face.:)):))
si eu am zis ca nu voi avea nici manele,nici nu se va fura mirele,etc dar cine stie.....
cum spui si tu,poate atunci te simti foarte bine,si invitatii la fel si vei face si ce nu doresti momentan

cicika
19.04.2008, 08:31:26
si eu am zis ca nu voi avea nici manele,nici nu se va fura mirele,etc dar cine stie.....
cum spui si tu,poate atunci te simti foarte bine,si invitatii la fel si vei face si ce nu doresti momentan
cum sa nu se fure mirele????:)) :)) :)) vin miresicile si il fura=)) =)) =))

nanalia
20.04.2008, 11:23:56
Spui tu ceva acolo;)). Nu se stie niciodata de unde sare iepurasul;;)

hajnal
20.04.2008, 15:39:04
cum sa nu se fure mirele????:)) :)) :)) vin miresicile si il fura=)) =)) =))
ar fi o faza .........=))

cicika
21.04.2008, 20:01:37
ar fi o faza .........=))
asai?????????:-p

hajnal
21.04.2008, 20:36:43
asai?????????:-p
saracu' cand va fi asaltat de multe fete frumoase si dus cine stie unde........poate ca nu va mai vrea sa vina inapoi........;;)

cicika
21.04.2008, 20:38:15
saracu' cand va fi asaltat de multe fete frumoase si dus cine stie unde........poate ca nu va mai vrea sa vina inapoi........;;)
ei nu,
cum sa nu vina..............

CONT-INCHIS-18537
21.04.2008, 20:39:01
ba vine inapoi......ti-l aducem inapoi,intreg si nevatamat..si dk nu vrea il returnam cu forta!

cicika
21.04.2008, 20:41:14
ba vine inapoi......ti-l aducem inapoi,intreg si nevatamat..si dk nu vrea il returnam cu forta!
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
asa este
eu nu vreau sa vina miresicile sa il fure pe cici al meu................=(( =(( =((

CONT-INCHIS-18537
21.04.2008, 20:46:06
asa este
eu nu vreau sa vina miresicile sa il fure pe cici al meu................=(( =(( =((
da de ce tu? ti-l returnam si tie pur si neprihanit!:))

cicika
21.04.2008, 20:47:03
da de ce tu? ti-l returnam si tie pur si neprihanit!:))
nu nu si nu......................=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

hajnal
21.04.2008, 20:49:52
asa este
ei nici in cazul tau nu se face exceptie....

cicika
21.04.2008, 20:53:22
ei nici in cazul tau nu se face exceptie....
eu o sa il tin legat de mine..........

hajnal
21.04.2008, 20:58:42
eu o sa il tin legat de mine..........
pai veti fi legati oricum sufleteste si in fata lui D-zeu ,chiar daca iti rapim mirele cateva minute,ca sa faca o plimbare,doar sa ia o gura de aer....si apoi iti dam o pedeapsa,si daca o executi il vei primi inapoi.....daca nu.....atunci il mai plimbam putin....ca doar va fi toamna...vor fi cazute frunze din copaci pe alei.........ce mai peisaj.......

cicika
22.04.2008, 18:43:17
pai veti fi legati oricum sufleteste si in fata lui D-zeu ,chiar daca iti rapim mirele cateva minute,ca sa faca o plimbare,doar sa ia o gura de aer....si apoi iti dam o pedeapsa,si daca o executi il vei primi inapoi.....daca nu.....atunci il mai plimbam putin....ca doar va fi toamna...vor fi cazute frunze din copaci pe alei.........ce mai peisaj.......
vai..............nu vreau asa ceva...................
o sa execut pedeapsa .
aveti grija ca lui cici i se face rau in masina in spate...:D :D :D :D :D

hajnal
23.04.2008, 10:49:56
vai..............nu vreau asa ceva...................
o sa execut pedeapsa .
aveti grija ca lui cici i se face rau in masina in spate...:D :D :D :D :D
vom avea grija....sa ajunga intreg...

cicika
23.04.2008, 19:55:23
vom avea grija....sa ajunga intreg...
te si cred...........:-SS :-SS :-SS

deeelorene
02.05.2008, 16:59:41
te si cred...........:-SS :-SS :-SS
lasa mai ca o sa-l aduca in stare perfecta =))

cicika
02.05.2008, 17:48:55
lasa mai ca o sa-l aduca in stare perfecta =))
nu se duce el.........=)) =)) =)) =))

deeelorene
08.05.2008, 10:59:36
nu se duce el.........=)) =)) =)) =))
ei na....si de rusine se duce:))

cicika
08.05.2008, 20:35:47
ei na....si de rusine se duce:))
eu il cunosc.nu se duce\:D/

deeelorene
13.05.2008, 17:01:51
foarte bine atunci ...

Farfalla
25.08.2008, 13:54:29

Eu in locul tau as fi cu ochii in patru ...vad ca miresicile is tare hotarate nu gluma sa puna mana, chiar daca doar pentru cateva minute pe Cici tau!:-SS :-SS :-SS :-SS
Iubi meu a vb deja cu frates-o si cu viitorul cumnatel(fratemio)sa ma fure ei, are frica sa nu cad in mainile prietenilor lui=)) =)) =))

cicika
26.08.2008, 20:18:32
Eu in locul tau as fi cu ochii in patru ...vad ca miresicile is tare hotarate nu gluma sa puna mana, chiar daca doar pentru cateva minute pe Cici tau!:-SS :-SS :-SS :-SS
Iubi meu a vb deja cu frates-o si cu viitorul cumnatel(fratemio)sa ma fure ei, are frica sa nu cad in mainile prietenilor lui=)) =)) =))
stai linistita...............ii pun catuse:D :D :D :D

CONT-INCHIS-18537
26.08.2008, 20:30:06
si cand ma gandesc k eu l-am avut pe cici langa mine la vreo.....2-3 cununii......am pierdut ocazia.........sanda ti-l furam si dispaream cu el.....:)) :))

cicika
26.08.2008, 20:31:10
si cand ma gandesc k eu l-am avut pe cici langa mine la vreo.....2-3 cununii......am pierdut ocazia.........sanda ti-l furam si dispaream cu el.....:)) :))
da....................vin dupa voi..................:-B :-B :-B :-B

Farfalla
26.08.2008, 20:51:52
da....................vin dupa voi..................:-B :-B :-B :-B

Vezi sa nu iei papuci cu tocuri.. sau mai bine ascundei undeva un radar sa vezi pe unde ti-l poarta!:-w

cicika
26.08.2008, 20:57:14
Vezi sa nu iei papuci cu tocuri.. sau mai bine ascundei undeva un radar sa vezi pe unde ti-l poarta!:-w
nu..........................el pe mine ma iubeste:"> :"> :"> :"> :"> :"> :"> :">

cicika
26.08.2008, 20:58:18
un om nu poate traii fara jumatate din inima http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202B0.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10) ...asa ca

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=12)

mogadaniel2000
27.08.2008, 09:52:29
Eu as vrea k sa fim furati amandoi impreuna, mi se pare nasol ba se fura mireasa, ba mirele, ba pantoful, nu imi palce chestia asta.Asa se anunta k s-au furat mirii si gata. Voi ce ziceti?

cicika
27.08.2008, 17:36:13
Eu as vrea k sa fim furati amandoi impreuna, mi se pare nasol ba se fura mireasa, ba mirele, ba pantoful, nu imi palce chestia asta.Asa se anunta k s-au furat mirii si gata. Voi ce ziceti?
eu nu as vrea asa
pt ca vreau poze si cu mine furata si cu el furat......................
si nu este ok sa lipseasca amandoi................parerea me!!!

Farfalla
27.08.2008, 20:39:44
eu nu as vrea asa

Da, ii mai bine sa va fure separat, asa macar tii mirele in suspans pe unde umblii si ii mai interesant ca alaturi de nasi sa fie si mirele sa trateze pt tine -daca te mai vrea inapoi-macar vezi ce e in stare sa faca sa te reaiba in bratele sale:-w ...

Farfalla
27.08.2008, 20:42:53
eu nu as vrea asa

Da, ii mai bine sa va fure separat, asa macar tii mirele in suspans pe unde umblii si ii mai interesant ca alaturi de nasi sa fie si mirele sa trateze pt tine -daca te mai vrea inapoi-macar vezi ce e in stare sa faca sa te reaiba in bratele sale:-w ...

cicika
28.08.2008, 21:53:03
asai???????????/:)>- :)>- :)>- :)>-

Farfalla
08.09.2008, 13:05:07
asai???????????/:)>- :)>- :)>- :)>-

Pana la urma cine pe cine a furat?:-B

cicika
08.09.2008, 22:49:08
Pana la urma cine pe cine a furat?:-B
doar pe mine..................:-p

darwina30
09.09.2008, 09:54:25
Felicitari Sanda!!!!
Am Citit Ca Ai Avut Cea Mai Frumoasa Nunta !!!!
Casa De Piatra Si Sa Fiti Fericiti!!!
Pupici<:-p

Farfalla
09.09.2008, 10:10:57
[quote=darwina30;1081933]Felicitari Sanda!!!!
Pupici<:-p[/quot

Asteptam pozele!
:-SS :-SS :-SS

darwina30
13.09.2008, 13:22:22
doar pe mine..................:-p
SANDUTA ASTEPTAM POZE!!!:(( :((

Farfalla
13.09.2008, 15:47:42
SANDUTA ASTEPTAM POZE!!!:(( :((

Ciao!
Degeaba plangem si strigam dupa poze, Sandutza noastra nu ne aude! E in luna de miere!
Sper sa se distreze si sa traiasca din plin fiecare clipa cu Cici al ei.
Pupici!>:D<

darwina30
13.09.2008, 15:50:54
Ciao!
Degeaba plangem si strigam dupa poze, Sandutza noastra nu ne aude! E in luna de miere!
Sper sa se distreze si sa traiasca din plin fiecare clipa cu Cici al ei.
Pupici!>:D<
asa e ai dreptate!!!
eu sper din tot sufletul ca se simte bine!!!>:D<

cicika
14.09.2008, 21:03:22
Felicitari Sanda!!!!
Pupici<:-p
multumesc din suflet>:D<

cicika
14.09.2008, 21:04:02
asa e ai dreptate!!!
eu sper din tot sufletul ca se simte bine!!!>:D<
a fost super>:D< >:D<

darwina30
14.09.2008, 21:06:01
>:D< >:D<
a fost super>:D< >:D<
BUNA SANDA!!!!!
NE-AI LIPSIT!!!!
PLICTISEALA MARE AICI FARA TINE!!!!

cicika
14.09.2008, 21:07:09
:">
>:D< >:D<
BUNA SANDA!!!!!
NE-AI LIPSIT!!!!
PLICTISEALA MARE AICI FARA TINE!!!!
asai??/
acum recuperez tot
o sa scriu la off

darwina30
14.09.2008, 21:08:21
:">
asai??/
acum recuperez tot
o sa scriu la off
MA GANDEAM EU CA RECUPEREZI DE NU AI INTRAT PE OFF SA NE SALUTI!!!!!
>:D<

cicika
14.09.2008, 22:13:42
MA GANDEAM EU CA RECUPEREZI DE NU AI INTRAT PE OFF SA NE SALUTI!!!!!
>:D<
tre sa fiu la curent cu tot:)) :))

Farfalla
14.09.2008, 23:17:09
tre sa fiu la curent cu tot:)) :))

Acum ca te-ai intors asteptam povesti!
Ne-ai tinut destul in suspans!:-p :-SS

cicika
14.09.2008, 23:23:03
Acum ca te-ai intors asteptam povesti!
Ne-ai tinut destul in suspans!:-p :-SS
de maine imi intru in ritm;-)

darwina30
15.09.2008, 12:37:25
de maine imi intru in ritm;-)
SA TE VEDEM!!!!=))

cicika
15.09.2008, 16:00:27
fetelor trebuie sa va dezamagesc..........................cici al meu NU a fost furat.....>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<
doar eu am fost furata:D :D :D :-p

darwina30
15.09.2008, 17:29:27
fetelor trebuie sa va dezamagesc..........................cici al meu NU a fost furat.....>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<
doar eu am fost furata:D :D :D :-p
LE-O FII FOST FRICA FETELOR SA-L FURE......:D :D :D

Farfalla
15.09.2008, 18:28:08

Esti periculoasa dragut-o!
Au avut frica de tine!:D
De eram eu pe acolo......cu miresicile....=P~

cicika
15.09.2008, 23:14:29
asa cred si eu....=))

cicika
15.09.2008, 23:15:04
Esti periculoasa dragut-o!
Au avut frica de tine!:D
De eram eu pe acolo......cu miresicile....=P~
il furai...........>:D< >:D< >:D< >:D<

Farfalla
16.09.2008, 08:04:47
il furai...........>:D< >:D< >:D< >:D<

Daca aveam intariri din partea miresicilor nu ma gandeam de doua ori...:* ;))

darwina30
16.09.2008, 08:11:36
eu te ajutam!!!
imi sta in obicei sa fur mirii!!!:">

cicika
16.09.2008, 10:04:13
cred si eu................la asa un exemplar=)) =)) =)) =)) =)) =))

cicika
16.09.2008, 10:04:46
eu te ajutam!!!
imi sta in obicei sa fur mirii!!!:">
si eu asta fac ,aproape tot timpul;)) ;)) ;))

Farfalla
16.09.2008, 10:33:08
cred si eu................la asa un exemplar

Nu pierdeam noi asa o ocazie sa punem mana pe exemplarul tau!>:D<

mentosina
16.09.2008, 10:40:15
pe al meu nu l-a furat nimeni :-p
verisoarele mele tot ma intrebau daca le las sa il fure ...le-am spus ca da cu conditia sa il aduca in brate inapoi ..au renuntat fetele :D daca ati vazut pozele de la nunta intelegeti de ce:D
lasand gluma la o parte ..doar eu am fost furata si gata nici pantof, nici mire ...nu vroiam sa tot intrerupem nunta ..am fost la o nunta si s-a intrerupt de vreo 5 ori tot cu faze deastea ..si oamenii erau nervosi ,cand se simteau mai bine iar se oprea muzica ..tot asa..:O

cicika
16.09.2008, 11:05:05
Nu pierdeam noi asa o ocazie sa punem mana pe exemplarul tau!>:D<
o sa il aduc la intalnire si va las sa il furati:D :D :D :D
dar totusi nu cred ca o sa stea el mult:-p :-p :-p :-p

cicika
16.09.2008, 11:06:36
verisoarele mele tot ma intrebau daca le las sa il fure ...le-am spus ca da cu conditia sa il aduca in brate inapoi ..au renuntat fetele :D daca ati vazut pozele de la nunta intelegeti de ce:D
lasand gluma la o parte ..doar eu am fost furata si gata nici pantof, nici mire ...nu vroiam sa tot intrerupem nunta ..am fost la o nunta si s-a intrerupt de vreo 5 ori tot cu faze deastea ..si oamenii erau nervosi ,cand se simteau mai bine iar se oprea muzica ..tot asa..:O
ai dreptate la faza cu muzica.............
am fost furata si pantoful meu.............................dar am fost recuperata.....iar cici al meu a trebuit sa plateasca tare mult.....................a avut o pedeapsa super...............am sa pun eu poze si o sa intelegeti voi:*

Farfalla
16.09.2008, 11:27:18

Si cum te-au rascumparat?:-SS

cicika
16.09.2008, 11:34:09
Si cum te-au rascumparat?:-SS
o sa pun poze si o sa va povestesc atunci................:D :D :D :D :D

darwina30
16.09.2008, 13:31:37
o sa pun poze si o sa va povestesc atunci................:D :D :D :D :D
:D :D :D :D

cicika
16.09.2008, 14:16:47
:D :D :D :D
si eu astept sa vad albumul\:D/ \:D/ \:D/ \:D/

darwina30
16.09.2008, 14:18:41
si eu astept sa vad albumul\:D/ \:D/ \:D/ \:D/
TE CRED!!1
EU SI ACUMA DUPA 10 ANI MA UIT CU PLACERE LA POZELE DE LA NUNTA NOASTRA!!!
CE TANARA SI FRUMOASA ERAM!!!;-)

cicika
16.09.2008, 14:26:01
TE CRED!!1
EU SI ACUMA DUPA 10 ANI MA UIT CU PLACERE LA POZELE DE LA NUNTA NOASTRA!!!
CE TANARA SI FRUMOASA ERAM!!!;-)
acum tu vrei bataie la fundulet...........................:-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$
tanara si frumoasa o sa fi si peste 25 de ani:* :* :* :* :* :*

darwina30
16.09.2008, 14:30:30
acum tu vrei bataie la fundulet...........................:-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$
tanara si frumoasa o sa fi si peste 25 de ani:* :* :* :* :* :*
da asa e!!! nu vreau bataie!!1:-$

cicika
16.09.2008, 14:33:53
suntem chit acum$-) $-) $-) $-)

darwina30
16.09.2008, 14:54:44
suntem chit acum$-) $-) $-) $-)
mam gandit eu ca nu vrei sa ramai datoare!!!=D> =D>

cicika
16.09.2008, 15:02:29
mam gandit eu ca nu vrei sa ramai datoare!!!=D> =D>
asa este>:D<

Farfalla
16.09.2008, 17:05:09

Eu cred ca trebuie sa aduc pana la urma mai multe oglinzi!:*

darwina30
16.09.2008, 17:06:22
Eu cred ca trebuie sa aduc pana la urma mai multe oglinzi!:*
cred si eu!!!
nu stiu de ce ne autocriticam noi fetele atata!!!<:-P <:-P

cicika
16.09.2008, 21:02:05
cred si eu!!!
nu stiu de ce ne autocriticam noi fetele atata!!!<:-P <:-P
asa suntem noi:D

Farfalla
16.09.2008, 23:00:07
asa suntem noi:D

Maine ma duc sa fac aprovizionarea ca poate astea din Italia va fac sa va schimbati parerea!:*

darwina30
17.09.2008, 10:18:54
Maine ma duc sa fac aprovizionarea ca poate astea din Italia va fac sa va schimbati parerea!:*
AI GRIJA CA OGLINDA SA NU DISTORSIONEZE!=)) :madlaugh:

cicika
17.09.2008, 10:35:40
ce tare esti;;) ;;) ;;)

darwina30
17.09.2008, 10:58:17
ce tare esti;;) ;;) ;;)
\:D/ \:D/ \:D/

cicika
17.09.2008, 11:08:46
\:D/ \:D/ \:D/
oare unde este orsy

darwina30
17.09.2008, 11:19:13
oare unde este orsy
poate recupereaza topicurile!!!
sa fie informata ce sa mai intamplat!!!:))

cicika
17.09.2008, 11:19:57
poate recupereaza topicurile!!!
sa fie informata ce sa mai intamplat!!!:))
nu stiu ce sa zic:-?

Farfalla
17.09.2008, 11:31:22

Fac tot posibilul!=))

darwina30
17.09.2008, 11:33:36
Fac tot posibilul!=))
MULTUMIM FRUMOS!!!
ESTI O DRAGUTA!!!=D>

diana31
17.09.2008, 13:27:50
pentru ca voi a-ti devenit cam off- pe aici m-am gandit sa va spun eu un obicei care la Mures exista iar in Cluj nu........cel putin eu nu
l-am intalnit........si anume servirea in cadrul nuntii a supei...asa ceva la noi nu este.........:D stiu sigur ca este un obicei pentru ca am fost la cateva nunti in Judet si am primit acelasi meniu care avea in compozitie si supica..........de altfel foarte buna:)>- :)>- :)>-

cicika
17.09.2008, 15:22:40
pentru ca voi a-ti devenit cam off- pe aici m-am gandit sa va spun eu un obicei care la Mures exista iar in Cluj nu........cel putin eu nu
l-am intalnit........si anume servirea in cadrul nuntii a supei...asa ceva la noi nu este.........:D stiu sigur ca este un obicei pentru ca am fost la cateva nunti in Judet si am primit acelasi meniu care avea in compozitie si supica..........de altfel foarte buna:)>- :)>- :)>-
la Cluj nu se da supa??????????????=))

darwina30
17.09.2008, 15:27:01
eu inca nu am fost la nici o nunta sa nu fie vreo supica sau ciorbita!!:D

cicika
17.09.2008, 15:37:53
eu inca nu am fost la nici o nunta sa nu fie vreo supica sau ciorbita!!:D
nici eu................:D :">

darwina30
17.09.2008, 15:47:30
nici eu................:D :">
CINE STIE!!!
DAR ORICUM E FELUL MEU PREFERAT IMPREUNA CU APERITIVUL!!!:))

Farfalla
17.09.2008, 16:54:40
CINE STIE!!!
DAR ORICUM E FELUL MEU PREFERAT IMPREUNA CU APERITIVUL!!!:))

Si mie imi place!
Ionica a fost un picut socat la inceput de meniul nostru dar acum incepe sa se obisnueasca cu idee.El cum ii din Moldova(Vrancean mai bine zis) la ei nu se da.;-)

diana31
17.09.2008, 17:05:15
nu .............eu nu am fost la Cluj la vre-o nunta, bine vorbesc de nuntile de la localuri, in care sa se serveasca supa sau ciorba........asa ca obiceiul acesta e doar la voi in judet:-$

alllina
17.09.2008, 17:09:03
Da, am mai auzit de nunti fara supa.... In Oltenita am fost la o nunta, fara supica, felul II peste si un soi de fel III sarmalutze in vita de vie... Si muzica...numai hora, non stop, nu blues, nu invartita, nu manea, nimic... numa hoooraaa :)) Si in plus, acolo nunta dureaza 2-3 zile...

diana31
17.09.2008, 17:15:14
Da, am mai auzit de nunti fara supa.... In Oltenita am fost la o nunta, fara supica, felul II peste si un soi de fel III sarmalutze in vita de vie... Si muzica...numai hora, non stop, nu blues, nu invartita, nu manea, nimic... numa hoooraaa :)) Si in plus, acolo nunta dureaza 2-3 zile...
ei nici chear asa................. muzica buna face totul la nunta...................
dar e bine ca nunta dureaza 2, 3 zile.......ce de distractie............<:-P <:-P <:-P

Farfalla
17.09.2008, 17:24:54
ei nici chear asa................. muzica buna face totul la nunta...................
dar e bine ca nunta dureaza 2, 3 zile.......ce de distractie............<:-P <:-P <:-P

Chiar asa! Dar de am face noi asa nu stiu cine ar sta ca toti merg la munca pe aici!
Varumi-o a avut nunta duminica(nunta de zi)si la 12 seara au plecat aproape toti. Cica luni incepeau munca!:-<

diana31
17.09.2008, 17:46:05
Chiar asa! Dar de am face noi asa nu stiu cine ar sta ca toti merg la munca pe aici!
Varumi-o a avut nunta duminica(nunta de zi)si la 12 seara au plecat aproape toti. Cica luni incepeau munca!:-<
la CLUJ nuntile tin de la 14 la 22 ............la voi nu e la fel?

cicika
17.09.2008, 17:53:13
Si mie imi place!
Ionica a fost un picut socat la inceput de meniul nostru dar acum incepe sa se obisnueasca cu idee.El cum ii din Moldova(Vrancean mai bine zis) la ei nu se da.;-)
se face economie:)) :)) :)) :)) :))

cicika
17.09.2008, 17:54:02
nu .............eu nu am fost la Cluj la vre-o nunta, bine vorbesc de nuntile de la localuri, in care sa se serveasca supa sau ciorba........asa ca obiceiul acesta e doar la voi in judet:-$
tot ce ii posibil:">

cicika
17.09.2008, 17:55:09
interesant...........
si eu am avut luna aceasta nunta la angela..................ai facut o alegere buna>:D<

cicika
17.09.2008, 17:55:57
asa este>:D<
nie nu imi place dum la nunta>:D<

cicika
17.09.2008, 17:56:31
la CLUJ nuntile tin de la 14 la 22 ............la voi nu e la fel?
ba da..................dar depinde si de local:-p

diana31
17.09.2008, 18:02:58
ba da..................dar depinde si de local:-p
vorbesc de majoritatea localurilor nu de vre sala anume..........

darwina30
17.09.2008, 18:42:47
se face economie:)) :)) :)) :)) :))
economie?
hai sa va povestesc eu economie tot intr-un sat apropiap de oltenita (spantov) unde masa se serveste asa:
1 farfurie la o pereche!!!
deci toti mancam dintr-un blid!!!
:(( :(( :((

cicika
17.09.2008, 20:08:31
da da....;;) ;;)

cicika
17.09.2008, 20:09:10
economie?
hai sa va povestesc eu economie tot intr-un sat apropiap de oltenita (spantov) unde masa se serveste asa:
1 farfurie la o pereche!!!
deci toti mancam dintr-un blid!!!
:(( :(( :((
pe bune????:-\ :-\ :-\ :-\

darwina30
17.09.2008, 22:24:35
pe bune????:-\ :-\ :-\ :-\
FOARTE PE BUNE!!!!
ZAU!!!
AM MURIT DE RAS!!!ITI DAI SEAMA CAND ZICEAM HAI MANANCA REPEDE CA MOR DE FOAME SI DA-MI FARFURIA ,LINGURA SA BAG LA GHIOZDAN!!!
=)) =)) =)) =))

cicika
17.09.2008, 22:28:25
FOARTE PE BUNE!!!!
ZAU!!!
AM MURIT DE RAS!!!ITI DAI SEAMA CAND ZICEAM HAI MANANCA REPEDE CA MOR DE FOAME SI DA-MI FARFURIA ,LINGURA SA BAG LA GHIOZDAN!!!
=)) =)) =)) =))
mama..........................=))

darwina30
17.09.2008, 22:31:47
mama..........................=))
DURERE!!!!
SI MAI VENEAM SI DE LA SUTE DE KM!!!
RUPTI DE FOAME!!!=)) =)) =))

cicika
17.09.2008, 22:32:18
DURERE!!!!
SI MAI VENEAM SI DE LA SUTE DE KM!!!
RUPTI DE FOAME!!!=)) =)) =))
vai...............bine ca nu am rude acolo#-o #-o #-o

Farfalla
17.09.2008, 22:35:54

Depinde cred de restaurant cum te intelegi cu ei. La ai mei au zis ca e posibil sa stam si pana la 1-2 daca vrem!;-)

Farfalla
17.09.2008, 22:38:51

Vezi Sanda draga cum se face economie in ziua de azi!:)
Buna idee mi-ai dat, trebe sa vb cu ionoica si sa vad ce zice....;))

cicika
17.09.2008, 22:39:11
Depinde cred de restaurant cum te intelegi cu ei. La ai mei au zis ca e posibil sa stam si pana la 1-2 daca vrem!;-)
acolo da....este in padure
dar unde este intre blocuri nu te lasa ca fac locatarii gura:D

darwina30
17.09.2008, 22:43:06
SI SA-TI SPUN BOMBA ACUMA!!!
ERAM LA NUNTA LUI FRATELE MEU VITREG!!!!=P~ =P~ =P~ =P~ =P~

cicika
17.09.2008, 22:48:25
SI SA-TI SPUN BOMBA ACUMA!!!
ERAM LA NUNTA LUI FRATELE MEU VITREG!!!!=P~ =P~ =P~ =P~ =P~
o noooooo
ea era de acolo?

darwina30
17.09.2008, 22:49:49
o noooooo
ea era de acolo?
MAMA LUI FRATELE MEU ERA DE ACOLO SI EL ACOLO A CRESCUT LA BUNICI!!!!
E DIN PRIMA CASATORIE A LUI TATA!!!

cicika
17.09.2008, 23:05:04
MAMA LUI FRATELE MEU ERA DE ACOLO SI EL ACOLO A CRESCUT LA BUNICI!!!!
E DIN PRIMA CASATORIE A LUI TATA!!!
am inteles:-p

Farfalla
18.09.2008, 07:56:47
am inteles:-p

Lasa draga mea important ii ca ei sa fie fericiti!:D

cicika
18.09.2008, 08:06:49
Lasa draga mea important ii ca ei sa fie fericiti!:D
da...pai sunt daca mananca dintr-un blid amandoi=P~

darwina30
18.09.2008, 08:56:44
:)>-
da...pai sunt daca mananca dintr-un blid amandoi=P~
PAI SI EU SPER SA FIE FERICITI CU TOATE CA AM AUZIT LA UN MOMENT DAT CA EA LA PARASIT APOI IAR SAU IMPACAT!!!!
CINE STIE POATE ACUMA IAU VENIT MINTEA LA CAP!!!:)>-

cicika
18.09.2008, 09:30:21
PAI SI EU SPER SA FIE FERICITI CU TOATE CA AM AUZIT LA UN MOMENT DAT CA EA LA PARASIT APOI IAR SAU IMPACAT!!!!
asta nu este bine.................[-X

Farfalla
18.09.2008, 12:48:25

Este o vb pe ungureste ca daca mananci dintr-o farfurie te certi!
:-&

darwina30
18.09.2008, 14:53:03
igen igen!!!
adica dada<:-P

cicika
18.09.2008, 16:40:14
nu mai pap cu cici din aceasi farfurie:| :| :| :| :|

darwina30
18.09.2008, 17:08:13
nu mai pap cu cici din aceasi farfurie:| :| :| :| :|
pai lasa ca am vazut eu ca ai mai multe farfurii!!!
asa ca nu papa cu cici dintr-un blid!!!<:-P

cicika
18.09.2008, 17:14:54
pai lasa ca am vazut eu ca ai mai multe farfurii!!!
asa ca nu papa cu cici dintr-un blid!!!<:-P
asa am sa fac:-$ :-$ :-$ :-$

Farfalla
20.09.2008, 07:51:18
asa am sa fac:-$ :-$ :-$ :-$

Faci bine draga mea ca de nu ies scantei!!!!!!8-}
Sincer pe noi mama niciodata nu ne-a lasat sa mancam din aceasi farfurie,ca cica te certi....:-w

cicika
21.09.2008, 11:40:25
Faci bine draga mea ca de nu ies scantei!!!!!!8-}
Sincer pe noi mama niciodata nu ne-a lasat sa mancam din aceasi farfurie,ca cica te certi....:-w
asa a zis si darwina;-) ;-) ;-)

darwina30
23.09.2008, 06:59:12
Sanda pantoful nu ti la-u furat?
=))

Farfalla
23.09.2008, 13:39:33
=))

Si povesteste-ne te rog cum a fost faza cu pedeapsa lui Cici!^:)^ [-o<

cicika
23.09.2008, 17:52:42
=))
ba da.........................>:D< >:D< >:D< >:D<
incerc sa micsorez pozele si o sa va arat>:D< >:D< >:D<

cicika
23.09.2008, 17:53:12
Si povesteste-ne te rog cum a fost faza cu pedeapsa lui Cici!^:)^ [-o<
las pozele sa vorbeasca......................a platit saracu:)) :)) :)) :)) :))

darwina30
23.09.2008, 18:21:09
las pozele sa vorbeasca......................a platit saracu:)) :)) :)) :)) :))
BAIATUL CARE SI-A PUS JARTIERA TA TREBUIA SA SE EPILEZE UN PIC!:D :D :D

cicika
23.09.2008, 18:51:02
BAIATUL CARE SI-A PUS JARTIERA TA TREBUIA SA SE EPILEZE UN PIC!:D :D :D
pai era epilat=))
unde ai vazut poza????????????

darwina30
23.09.2008, 18:52:43
pai era epilat=))
unde ai vazut poza????????????
PAI UNDE AI POSTAT-O<:-P <:-P <:-P

cicika
23.09.2008, 18:54:25
PAI UNDE AI POSTAT-O<:-P <:-P <:-P
sincer nu mai stiu.................=)) =)) =)) =))
ba da.......................stiu

Farfalla
23.09.2008, 22:55:43
sincer nu mai stiu.................=))
ba da.......................stiu

Ce o fi zis Cici in gand: Draga mea Sanda cred ca ar trebui sa te epilezi mai des....<:-P <:-P <:-P

darwina30
24.09.2008, 06:57:07
Ce o fi zis Cici in gand: Draga mea Sanda cred ca ar trebui sa te epilezi mai des....<:-P <:-P <:-P
cred ca i s-a luat o piatra de pe inima cand a vazut ca nu e Sanda!!!!=))

Farfalla
24.09.2008, 07:44:26

Iti dai seama!!!.........<:-P :*

darwina30
24.09.2008, 09:45:00
Iti dai seama!!!.........<:-P :*
PEDEAPSA A FOST GENIALA!!!
PE MINE MA CAM ENERVEAZA CAND SE FURA MIREASA SI INCEP SA CEARA HOTII BANI SI BAUTURA!!!:(( :((

Farfalla
24.09.2008, 10:56:29
PEDEAPSA A FOST GENIALA!!!
PE MINE MA CAM ENERVEAZA CAND SE FURA MIREASA SI INCEP SA CEARA HOTII BANI SI BAUTURA!!!:(( :((

Da, ai dreptate. Nici mie nu-mi place!
Oricum ideea a fost superrrrr!Felicitari!!!!!!!!:D Am ras aseara cu Ionica de numa!!!8-} 8-} 8-}

cicika
24.09.2008, 18:24:56
tot ce ii posibil:"> :"> :"> :"> :">

cicika
24.09.2008, 18:25:27
asa cred si eu
sa vezi pe dvd ce faina ii faza>:D< >:D<

cicika
24.09.2008, 18:26:13
Da, ai dreptate. Nici mie nu-mi place!
Oricum ideea a fost superrrrr!Felicitari!!!!!!!!:D Am ras aseara cu Ionica de numa!!!8-} 8-} 8-}
cred
cine stie ce il paste:)>- :)>- :)>-

Farfalla
24.09.2008, 20:31:57
cred
cine stie ce il paste:)>- :)>- :)>-

Chiar, i-am zis si eu "razi Harap Alb razi tu....."!;))

cicika
24.09.2008, 20:36:24
Chiar, i-am zis si eu "razi Harap Alb razi tu....."!;))
fffffffffffffffffffff bine;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

Farfalla
25.09.2008, 07:52:35
fffffffffffffffffffff bine

Sincer a ost o idee bestiala!!!!!!!!!!!!=)) =)) =))
Cine a pus la cale totul?:D

darwina30
25.09.2008, 10:45:39
eu cred ca daca ai prieteni nebunatici sigur le trece ceva haios prin minte!!!<:-P

cicika
25.09.2008, 20:29:03
eu si hotiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:* :*

cicika
25.09.2008, 20:29:34
eu cred ca daca ai prieteni nebunatici sigur le trece ceva haios prin minte!!!<:-P
ai fffffffffffffffff mare dreptate:D :D :D

Farfalla
26.09.2008, 08:04:26
ai fffffffffffffffff mare dreptate:D :D :D

Sper ca si la nunta mea sa se faca ceva asa de hazliu, ca sincer m-am saturat de fazele ca cer bani si bautura!
Chiar a fost suppeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrr! <:-P <:-P <:-P
Daca ati mai vazut niste chestii haioase ce se fac mai nou la nunti sau cum se rascumpara mireasa sa-mi spuneti si mie ca nu am mai fost in tara la nunti de vreo 2 ani si ceva!!!!:*

cicika
26.09.2008, 17:57:16
Sper ca si la nunta mea sa se faca ceva asa de hazliu, ca sincer m-am saturat de fazele ca cer bani si bautura!
Chiar a fost suppeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrr! <:-P <:-P <:-P
Daca ati mai vazut niste chestii haioase ce se fac mai nou la nunti sau cum se rascumpara mireasa sa-mi spuneti si mie ca nu am mai fost in tara la nunti de vreo 2 ani si ceva!!!!:*
ca la noi sincer nu am vazut............
au mai fost decalaratii de dragoste;sa cante mirele cam astea>:D<

Farfalla
26.09.2008, 19:51:42
ca la noi sincer nu am vazut............
au mai fost decalaratii de dragoste;sa cante mirele cam astea>:D<

Daca l-ar pune pe la meu la cantat cred ca ar ramane gol restaurantul...:-p Nu ca eu as fi mai buna...:-< :D

munequita
26.09.2008, 19:55:33
Daca l-ar pune pe la meu la cantat cred ca ar ramane gol restaurantul...:-p Nu ca eu as fi mai buna...:-< :D

si pe mine m-au furat colegii mei si l-au pus pe nas sa danseze cu mirele lambada impreuna..dar am ras de ei mult ca au facut un show fain!

Farfalla
26.09.2008, 23:16:11
si pe mine m-au furat colegii mei si l-au pus pe nas sa danseze cu mirele lambada impreuna..dar am ras de ei mult ca au facut un show fain!

Chiar o idee super. Cred ca v-ati si distrat!:D Parca-l vad pe al meu cu nasul...nasu are cam 1.70 si el 1.86. Super...........:-p

cicika
27.09.2008, 20:14:57
tare fain.................cred ca a iesit fffffffffffff fain>:D< >:D<

diana31
18.11.2008, 13:10:49
citeam zilele trecute pe un forum cum ca daca rochita miresei este cu perle, cica mireasa va plange mai mult dupa nunta decat inaintea ei..........superstitii zic eu:)>- :)>- :)>-

cicika
18.11.2008, 17:47:02
citeam zilele trecute pe un forum cum ca daca rochita miresei este cu perle, cica mireasa va plange mai mult dupa nunta decat inaintea ei..........superstitii zic eu:)>- :)>- :)>-

da,,,,,cum nu:)

diana31
20.11.2008, 10:57:55
da,,,,,cum nu:)
:-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

corryella
04.02.2009, 08:04:21
nu cred k aceasta intrebare isi are locul la aceasta rubrica ..dar totusi ::-?
Fetelor are ceva dc porti verigheta pe mana dreapta inainte sa te cununi atat civil cat si religios......tata spunea k el a purtat inainte de a secatorii cu 6 luni verigheta pe mana dreapta pt k era fff mandru si bucuros si dorea k toti sa vada k el se va casatorii =))...si pt aia a avut si are o casnicie ffff fericita ceea ce imi doresc si pt mine...

lleicam821
04.02.2009, 09:20:26
saluti, eu nu am auzit de acest obicei....daca da roade foarte bine!!!!;-)
in scimb pe mine ma inebuneste lumea cu supersitiile referitoare la cale....ca nu sunt ok ca poarta ghinion etc etc etc....bla bla bla
eu o sa-mi fac buchetul din cale....pe invitatii o sa am cale si cred ca si pe tortul miresei....asa ca....o dovada in plus ca nu cred in superstitii...<:-P

corryella
05.02.2009, 06:51:29
saluti, eu nu am auzit de acest obicei....daca da roade foarte bine!!!!;-)
in scimb pe mine ma inebuneste lumea cu supersitiile referitoare la cale....ca nu sunt ok ca poarta ghinion etc etc etc....bla bla bla
eu o sa-mi fac buchetul din cale....pe invitatii o sa am cale si cred ca si pe tortul miresei....asa ca....o dovada in plus ca nu cred in superstitii...<:-P
eu nu ma refeream la purtatul verighetei inainte k si obicei sau ceva kre sa dea roade intr-o viitoare casnicie..nici vb de asa ceva...eu ma intrebam dc are ceva dc o port inainte ..
iar faza cu calele nici eu nu cred nimik...sunt doar niste flori frumoase kre nu vad ce poate sa iti faca ;;) ....si buchetul meu va avea cale si mirele in piept va avea cocarda din cala ....
am vazut si la alte miresici din cale si arata super...<:-P

cicika
05.02.2009, 13:52:43
eu am avut buchetul din cale...cristi a avut cala in piept,nasa a avut cale in buchet.....tortul meu a avut cale,la manichiura am avut cale......................NUNTA A IESIT SUPER!!!!!;-)

Angyalka
06.02.2009, 15:36:36
Se pare ca suntem multe fane... si eu imi doresc cale pentru buchetul meg. ;;)

cicika
06.02.2009, 20:03:27
Se pare ca suntem multe fane... si eu imi doresc cale pentru buchetul meg. ;;)
cred ca da
si orsy din cale isi face:*

anniela
10.02.2009, 22:15:00
ce conteaza ce se crede sau ce se spune important e sa facem ceea ce ne dorim ... zic eu... asta ne face fericite.. iar daca suntem fericite ne merge si bine....

corryella
11.02.2009, 06:53:56
ce conteaza ce se crede sau ce se spune important e sa facem ceea ce ne dorim ... zic eu... asta ne face fericite.. iar daca suntem fericite ne merge si bine....

=D> .....ai mare dreptate ;-)

Sithmaster
14.02.2009, 15:48:41
mda! Incet incet notiunea de nunta, pe langa partea traditionala, capata o alta dimensiune de entertaintment. Am vazut dansatori profesionisti, copii, adulti, cantareti, invitati speciali (ca doar invitatii care stau la masa sunt invitati ordinari, nu?), actori etc. Ce nu am vazut inca, si asta poate deveni la moda, sau trendy, cum se zice mai nou, sunt magicieni, circari, dresori de animale, eventual mimi. Ca insasi notiunea de nunta, care este o adunatura de oameni sub vesmintul fanteziei basmale, ofera distractie, mancare si bautura nuntasilor, care au venit cu cele mai bune intentii la rugamintea mirilor... Ce sa facem daca azi gusturile si placerile omului s-au diversificat... musai sa le satisfacem cat mai bine nevoia de senzational, ca doar asta va aduce daruri si cinste mare. Am uitat, majoritatea din noi, sa ne bucuram de un dans, de muzica, sau de o poezie. Ma rog, poate eu sunt mai ramolit, dar stiu ca pastrarea decentei, a bunului gust si a caii de mijloc e foarte dificil. Asa-i?

Leu_Andreea
18.02.2009, 09:00:33
mda! Incet incet notiunea de nunta, pe langa partea traditionala, capata o alta dimensiune de entertaintment. Am vazut dansatori profesionisti, copii, adulti, cantareti, invitati speciali (ca doar invitatii care stau la masa sunt invitati ordinari, nu?), actori etc. Ce nu am vazut inca, si asta poate deveni la moda, sau trendy, cum se zice mai nou, sunt magicieni, circari, dresori de animale, eventual mimi. Ca insasi notiunea de nunta, care este o adunatura de oameni sub vesmintul fanteziei basmale, ofera distractie, mancare si bautura nuntasilor, care au venit cu cele mai bune intentii la rugamintea mirilor... Ce sa facem daca azi gusturile si placerile omului s-au diversificat... musai sa le satisfacem cat mai bine nevoia de senzational, ca doar asta va aduce daruri si cinste mare. Am uitat, majoritatea din noi, sa ne bucuram de un dans, de muzica, sau de o poezie. Ma rog, poate eu sunt mai ramolit, dar stiu ca pastrarea decentei, a bunului gust si a caii de mijloc e foarte dificil. Asa-i?

eu raman la nunta traditionala...fara circari,dresori de animale etc.ori mergem la circ,ori la nunta....nu?

nanalia
19.02.2009, 17:14:51

Eu ma abtin de la orice chestie de genul asta; nu sunt fan si nu voi fi vreodata;mima joc cu prietenii la munte, iar daca vreau circ ma duc la...circ.:-" Parerea mea e ca la o nunta nu-si au loc asemeanea "manifestari".Fara suparare!O nunta traditonala e o nunta sublima.

Stelista
04.03.2009, 23:00:21
eu raman la nunta traditionala...fara circari,dresori de animale etc.ori mergem la circ,ori la nunta....nu?

Ai dreptate! ;-) Nunta mereu o sa fie cea mai fericita zi din viatza oricarui! @};- Deci.....fara prostii, superstitii, circ, etc.! ;-)

lleicam821
24.03.2009, 08:37:11
fetelor, cele care stiti....cocardele se pun in piept la mire, nas, nasa si la ambii parinti? deci si la mame si la tati?^:)^

cicika
24.03.2009, 08:39:53
fetelor, cele care stiti....cocardele se pun in piept la mire, nas, nasa si la ambii parinti? deci si la mame si la tati?^:)^
eu am pus la:mire,mama,tata,soacra,socru,nas,fratele meu si prietena lui,fratele lui cristi si prietena lui,sora lui cristi si sotul ei....
cred ca nu am uitat pe nimeni>:D<

lleicam821
24.03.2009, 08:44:28
si la nasa nu?

lleicam821
24.03.2009, 08:46:13
este vreo regula...la cine pui si la cine nu?

cicika
24.03.2009, 08:48:41
este vreo regula...la cine pui si la cine nu?
pai la nasa ii pui si floare si ii faci si buchet?....:O
nu este nici o regula.....noi am vb cu starostele si am urmat sfatul lui

lleicam821
24.03.2009, 09:35:32
pai eu intreb ca nu stiu....

cicika
24.03.2009, 10:46:08
pai eu intreb ca nu stiu....
normal.....
dar daca ii pui si floare si buchet atunci este prea mult....parerea mea;-)

lleicam821
24.03.2009, 10:56:52
da, ai dreptate cu nasa......L-)

cicika
24.03.2009, 10:59:17
da, ai dreptate cu nasa......L-)
multu;;) ;;) ;;) ;;)

Farfalla
24.03.2009, 18:28:58
normal.....

Multumim de sfat!Nici eu nu m-am gandit!:*

cicika
25.03.2009, 08:48:18
si alta data....:"> :">

Stelista
29.03.2009, 12:30:03
normal.....

Si io la inceput am vrut buchet si cocarda ptr nasa, dar dupa aia m-am gandit k-o sa fie prea mult. Pupici! ;;)

emy27
29.03.2009, 18:51:02
Fetelor ce stiti (pe la Mures cum e) ? Mireasa trebuie dusa cu masina de culoare alba,sau neagra?
Sau nu conteaza......:-p

Stelista
29.03.2009, 20:42:52
Fetelor ce stiti (pe la Mures cum e) ? Mireasa trebuie dusa cu masina de culoare alba,sau neagra?

Nașii mirelui și mirele vin după mireasă; mireasa merge cu o mașină albă cu nașii ei, mirele într-o altă mașină (culoarea nu contează) cu nașii lui; după cununia civilă și cea religioasă, mirii se urc împreună într-o mașină (limuzină, trăsură, etc.), indiferent de culoare, și merg la restaurant. La noi așa se face, io așa știu. Pupici! :* :* :*

emy27
30.03.2009, 07:48:01
Nașii mirelui și mirele vin după mireasă; mireasa merge cu o mașină albă cu nașii ei, mirele într-o altă mașină (culoarea nu contează) cu nașii lui; după cununia civilă și cea religioasă, mirii se urc împreună într-o mașină (limuzină, trăsură, etc.), indiferent de culoare, și merg la restaurant. La noi așa se face, io așa știu. Pupici! :* :* :*

mersi de lamurire ^:)^ ............ pupici=;

cicika
30.03.2009, 13:50:19
eu am avut masina alba si neagra si am mers cu cea neagra...nu cred ca acest lucru conteaza:*

Stelista
31.03.2009, 12:48:03
mersi de lamurire ^:)^ ............ pupici=;

Cu plăcere!!! >:D< >:D< >:D<

lleicam821
03.04.2009, 06:32:30
vad ca adminii, au fost draguti si au scos discutiile aprinse....foarte bine, nu avem nevoie de asa ceva aici!!!:D :)>- :)>- :)>-

cicika
03.04.2009, 10:16:50
vad ca adminii, au fost draguti si au scos discutiile aprinse....foarte bine, nu avem nevoie de asa ceva aici!!!:D :)>- :)>- :)>-
ffffff bine:)>- :)>- :)>- :)>- :)>-

ioanabst
30.04.2009, 17:57:34

nici eu,,,,chiar ms de idee :*

camitzu
30.04.2009, 20:10:32

nu cred ca are vreo importanta culoarea masinii miresei :)) n-am mai auzit asa ceva! fiecare dupa preferinte

Ramona_pisicuta
02.05.2009, 14:47:58
Buna miresici ati putea sa-mi trimiteti si mie daca cunoasteti ce traditi sunt prin targu mures pentru nunta ca eu sincer am vost la vreo 7 nunti in 2008 si nu prea am vazut sa se faca asa ceva. Va pup:*

cicika
03.05.2009, 15:00:11
Buna miresici ati putea sa-mi trimiteti si mie daca cunoasteti ce traditi sunt prin targu mures pentru nunta ca eu sincer am vost la vreo 7 nunti in 2008 si nu prea am vazut sa se faca asa ceva. Va pup:*
dar la noi nu sunt ,nu stiu eu ce traditii...ce te intereseaza?:*

emy27
06.05.2009, 18:46:12
fetelor voi ce stiti voalul se poate inchiria sau trebuie sa fie al tau(la noi nu e obiceiul cu baticul -deci la noi nu se da jos voalul)?

ioanabst
06.05.2009, 19:13:41
dar la noi nu sunt ,nu stiu eu ce traditii...ce te intereseaza?:*

pai in mures se dau cadouri la invitt la plecare? si ce anume se da?

emy27
06.05.2009, 19:32:00

la noi se da o sticla de vin cu un tortulet,sau o tavita de prajituri asortate,sau (la o nunta am primit)5 ciocolatele de diferite sortimente(la fel de mari ca cele cu rom)..........sau rulada din aceea din comert...etc

cicika
07.05.2009, 08:04:14
se dau
acum depinde
eu am dat o rulada si o sticla de vin;
am fost la nunta si am primit,ciocolata,biscuiti,bere la cutie..
dar sunt care isi fac cate ceva personalizat...:D

ioanabst
07.05.2009, 10:10:59
am inteles.....o sa vedem ce dam si noi....

cicika
07.05.2009, 10:40:14
am inteles.....o sa vedem ce dam si noi....
o sa gasiti voi ceva>:D< >:D< >:D<

printzesa_26
02.07.2009, 12:59:31
fetelor...ma bucur ca am gasit acest topic la voi la judet aici. Eu sunt nasa de cununie anul acesta in aug la Targu Mures.....si as vrea tare mult sa stiu ce indatoriri revin nasilor. Ce trebuie sa cumparam, sa platim. Multmesc

munequita
02.07.2009, 13:06:27
fetelor...ma bucur ca am gasit acest topic la voi la judet aici. Eu sunt nasa de cununie anul acesta in aug la Targu Mures.....si as vrea tare mult sa stiu ce indatoriri revin nasilor. Ce trebuie sa cumparam, sa platim. Multmesc

buna , eu stiu doar de o taxa la biserica(depinde unde are cununia religioasa) si lumanarile, panglica, miere , piscot...dar acuma depinde si cum te intelegi cu finii la aceste cheltuieli. in rest, eu nu stiu de alte indatoriri!

printzesa_26
02.07.2009, 13:20:31
buna , eu stiu doar de o taxa la biserica(depinde unde are cununia religioasa) si lumanarile, panglica, miere , piscot...dar acuma depinde si cum te intelegi cu finii la aceste cheltuieli. in rest, eu nu stiu de alte indatoriri!
Multumesc mult de raspuns.>:D<

Daca mai stie cineva si alte indatoriri sa scrieti va rog. Multumesc:)>-

cicika
02.07.2009, 20:23:35
ar trebui sa te intelegi cu mirii'dar cam ce ti-a spus si mirela cam alea sunt>:D<

diana31
30.07.2009, 08:02:04
acea taxa in mod normal intra in contributia platita la biserica anual , dar de obicei se mai practica si suplimentar..............