PDA

Versiunea completa : Cununia civila in Bistrita

dea_25
03.01.2008, 18:25:00
Poate ma ajuta si pe mine cineva...

Am intrat pe site-ul primariei din Bistrita sa ma interesez de actele necesare pentru casatorie si am gasit doar atat:
"- certificate de nastere in original si copie xerox;
- acte de identitate in original si copie xerox;
- acte din care sa rezulte incetarea, anularea sau desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul( ex: certificatul de deces al fostului sot, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila etc.)
- Certificate prenuptiale , care sunt valabile 14 zile de la data."

DOAR ATAT?
Am auzit ca trebuie facute si niste analize medicale si trebuie sa mergem la planing familial, dar nu stiu cat timp sunt valabile acestea ( 10 sau 14 zile )!

"Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile, in care se cuprind atat ziua cand a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria.
Primarul poate incuviinta pentru motive temeinice incheierea casatoriei inainte de implinirea termenului de 10 zile."

Prima data trebuie sa mergem la primarie cu actele afisate mai sus ( fara analize medicale ) pentru a ne programa si doar apoi cu analizele?

Tzitzi_mic
03.01.2008, 20:45:05
Poate ma ajuta si pe mine cineva...

Am intrat pe site-ul primariei din Bistrita sa ma interesez de actele necesare pentru casatorie si am gasit doar atat:
"- certificate de nastere in original si copie xerox;
- acte de identitate in original si copie xerox;
- acte din care sa rezulte incetarea, anularea sau desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul( ex: certificatul de deces al fostului sot, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila etc.)
- Certificate prenuptiale , care sunt valabile 14 zile de la data."

DOAR ATAT?
Am auzit ca trebuie facute si niste analize medicale si trebuie sa mergem la planing familial, dar nu stiu cat timp sunt valabile acestea ( 10 sau 14 zile )!

"Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile, in care se cuprind atat ziua cand a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria.
Primarul poate incuviinta pentru motive temeinice incheierea casatoriei inainte de implinirea termenului de 10 zile."

Prima data trebuie sa mergem la primarie cu actele afisate mai sus ( fara analize medicale ) pentru a ne programa si doar apoi cu analizele?
Nu poti depune actele daca dosarul nu e complet! Nu-l primeste la primarie! Deci, trebuie sa mergeti la planning familial, la doctorul de fam, apoi la analize in policlinica, cand terminati mergeti sa bagati dosarul cu tot cu contractele prenuptiale(alea pt care trebuie analizele)#:-S

anamaria21_28
09.11.2009, 20:42:43
ce putina lume din bistrita - nasaud!!!!!si vad ca nu a mai intrat cineva la acest subiect de muuuult...dar eu incerc, sper sa ma ajute cineva^:)^.....sa revin la subiect: cu cat timp inainte de nunta trebuie mers la primarie pentru rezervare (sau cum sa-i zic) ? ms anticipat celor care imi pot raspunde!

Tzitzi_mic
09.11.2009, 21:01:03
ce putina lume din bistrita - nasaud!!!!!si vad ca nu a mai intrat cineva la acest subiect de muuuult...dar eu incerc, sper sa ma ajute cineva^:)^.....sa revin la subiect: cu cat timp inainte de nunta trebuie mers la primarie pentru rezervare (sau cum sa-i zic) ? ms anticipat celor care imi pot raspunde!
Cu cateva luni,mai ales daca este o perioada de vara,dorita de multi.Daca vrei si o ora anume..cu atat mai mult.>:D<

Anka82
07.02.2010, 16:59:36

Buna !
Eu zic sa mergi cat mai repede cu putinta, au doamnele de acolo o agenda in care trec ziua si ora exacta.Cam la un sfert de ora , distanta una de alta sunt programate cununiile, de exemplu la 10:15,10:30,10:45 ....ora care trebuie respectata cu sfintenie. De ce zic ca trebuie respectata ora, pentru ca, in ziua cununiei mele un cuplu a intarziat si saracii au fost nevoiti sa astepte , noi i-am gasit cu tot alaiul, sub poarta de acolo de la cununii si tot acolo i-am lasat.
Sa ai spor la pregatiri!

anamaria21_28
14.04.2010, 20:05:58
Buna !
Eu zic sa mergi cat mai repede cu putinta, au doamnele de acolo o agenda in care trec ziua si ora exacta.Cam la un sfert de ora , distanta una de alta sunt programate cununiile, de exemplu la 10:15,10:30,10:45 ....ora care trebuie respectata cu sfintenie. De ce zic ca trebuie respectata ora, pentru ca, in ziua cununiei mele un cuplu a intarziat si saracii au fost nevoiti sa astepte , noi i-am gasit cu tot alaiul, sub poarta de acolo de la cununii si tot acolo i-am lasat.
Sa ai spor la pregatiri!

ms frumos si scz k nu am raspuns mai repede, dar nu am mai intrat decat f rar pe site, dar am acum am timp si m-am hotarat sa scriu mai mult poate mai anim putin conversatiile de la judetul nostru...:)):-p ca am vaz k e cam putina lume. si sa nu devaghez prea mult de la subiect, am fost si noi la primarie si ne-am rezervat ora (12:30), dar pe ultima suta de metri, mai erau in spatele nostru 2 cupluri care doreau aceeasi ora#:-Sam scapat si de asta! iar pentru cele care poate sunt interesate, se da de acolo o foaie cu tot ceea ce trebuie sa contina dosarul si data la care se depune.
o seara faina, pa pa!

26oana26
02.07.2010, 11:59:52
Buna fetelor; stiti ceva de stirea : Nu se fac nunti sambata si duminica???:O

dienutza_mica
04.07.2010, 10:07:43
Buna fetelor; stiti ceva de stirea : Nu se fac nunti sambata si duminica???:O

cum sa nu se faca nunti in week-end? doar platesti pt ca o faci atunci...si daca nu sambata si duminica,atunci cand???

26oana26
05.07.2010, 08:59:09
Pai asta ziceam si eu....cica nu mai primesc angajatii nush ce spor, si renunta sa mai vina din timpul liber sambata si duminica...stiu ca oricum erau platiti....se pare ca nu indeajuns de bine...am sunat eu vineri la Serviciul Starii Civile si mi s-a infirmat vestea....deci, da, se fac...deocamdata..#:-S

mariaioana25
16.07.2010, 13:14:57
salutare.am si eu o intrebare...sau mai bine zis o nelamurire.am auzit ca se plateste o taxa de 100 lei sau cam asa ceva pt cei care fac starea civila sambata si duminica.e adevarat??ca, cica e timpul liber al angajatilor primariei.....:D

dienutza_mica
17.07.2010, 08:08:15
ii foarte adevarat. Nu mai ai hartiuta care ti-a dat-o cand v-ati programat? Acolo scrie tot

mariaioana25
19.07.2010, 11:17:53
salutare.nu am nici o hartie pt nu noi ne-am programat:D,deci nu stiu nimic,decat ce am citit pe aici.pupici miresici

Irina_T
19.07.2010, 11:43:22
salutare.nu am nici o hartie pt nu noi ne-am programat:D,deci nu stiu nimic,decat ce am citit pe aici.pupici miresici
se plateste taxa de 100 RONI pt ca nunta se oficeaza in week-end!
cand mergeti sa va programati nunta la starea civila o sa va dea o foaie pe care scrie tot ceea ce trebuie sa faceti!

26oana26
20.07.2010, 10:07:44
Fetelor...am mers ieri in policlinica sa-mi fac analizele...am mers de la 7 si am platit taxa de 120 ron....ne-a tras sange...si cam atata. Pe la 10:30 am mers la psihiatru (doar de la 10 au program pt casatorii) si apoi am asteptat la ginecolog (lunea e de la 12)......apoi pe la 12 am mers si am scos analizele la sange....si apoi am asteptat...am tot asteptat sa vina 'doamna' ginecolog....pe la 1 fara ceva a aparut....si dupa ce ca am asteptam de la 1 fara ceva, am intrat in jur de ora 3 fara vreo 20....si am intrat de ~m-a durut si a 2-a zi, intelegeti~....a fost o experienta neplacuta, eu clar nu o sa mai merg nicicand la policlinica, doar la privat...acum n-am avut ce face, asa a fost procedura...eu va zic voua si voi procedati cum credeti ca e mai bine (sfat: la policlinica la ginecolog mai bine platiti o ecografie separat care o vreo 35 ron, decat sa va lasati consultate).... Fetele au de-si facut analizele la sange, psihiatru si ~ginecolog~ iar baietii doar sange si psihiatru.....cu toate analizele mergeti undeva in cladirea din spatele policlinicii la 'planificare familiala' (sa aveti la voi 2 timbre fiscale)...acolo dati analizele si platiti suma de 20 lei.....si va da ce va trebuie pt dosar d.p.d.v al analizelor...sper ca v-am putut fii de ajutor....ca mie nu mi-a zis nimeni aceste lucruri...L-)

dienutza_mica
06.08.2010, 16:33:29
pentru actul prenuptial,trebuie mers la medicul de familie? stiti voi ceva?

Diakat
08.04.2011, 13:34:09
Mai are cineva informatii noi??

margoot37
29.04.2011, 19:19:55
Analizele astea pentru nunta se pot face numai la policlinica? La un doctor privat n-avem sanse? Cele din judet stim cum e la policlinica la noi in oras....:(

anamaria21_28
20.05.2011, 13:58:54
Analizele astea pentru nunta se pot face numai la policlinica? La un doctor privat n-avem sanse? Cele din judet stim cum e la policlinica la noi in oras....:(

Din pacate nu se poate, si eu as fi vrut, dar nu am reusit sa scap de policlinica. Dar daca cunosti pe cineva pe acolo, treci mai usor de control, ca sa spun asa...;-)