PDA

Versiunea completa : Stimulare ovariana

Pagini : [1] 2 3 4

oana
09.01.2008, 21:25:25
a facut cineva stimulare pentru lipsa ovulatiei cu Clostylbegit sau alte preparate?

CLOSTILBEGYT
Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.

Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).

Mod de administrare: Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).

anamaria2002boss
09.01.2008, 22:24:00
Hai s-o luam mai usor si sa nu sarim direct la stimulare ovariana! Ai putea incerca ceva mai "pasnic" si revin aici cu recomandarea vizavi de produsul Femicur. Beneficiile in cazul tau sunt multiple: mastoza fibro-chistica, reglarea ciclului mestrual, ameliorarea sindromului premenstrual , favorizarea fertilitatii. Nu are efecte secundare si nici nu cred ca-ti trebuie reteta pt el!

oana
09.01.2008, 22:35:22
da, dar nu e totuna cu stimularea directa a ovulatie!

Femicur este unguent sau....??

Volimte
10.01.2008, 10:04:35
Tratamentele hormonale facute pentru a avea bebelus ... nu sunt periculoase pentru organismul femeii?
Nu te supara pe mine, Oana, ca intreb asa ceva. ^:)^

Medicul meu ginecolog mi-a dat foarte usor Duphaston - pentru ca nu am ramas insarcinata pana acum desi analizele pe care le-am facut au fost in regula.
E un medic foarte bun, dar ... sincer, mi-e frica sa iau.
M-am consultat si cu medicul de familie care a cam dat din colt in colt, nu a stiut sa-mi spuna clar daca acest tratament ma va afecta negativ mai tarziu.

Acum vreo 3-4 ani (cand aveam 24 de ani) am fost pentru a-mi face o ecografie mamara de rutina. Si tin minte ca medicul oncolog m-a sfatuit sa am mare grija cu tratamentele hormonale si sa nu iau niciodata anticonceptionale. La ecografie a iesit displazie mamara (ceea ce au multe femei tinere) si pentru care am luat vitamina E timp de 3 luni si am avut grija sa nu consum dulciuri concentrate, prajeli, sa introduc in alimentatia mea mai multe oleaginoase ...
Apoi ... s-a mai intamplat altceva: mama mea a facut cancer mamar :|
La fel, doctorii i-au spus ca tratamentele facute in tinerete pot fi o posibila cauza pentru boala ei (si mama a luat cateva luni un tratament hormonal pentru ca nu ramanea insarcinata)

Nu sunt medic si nu stiu ce sa cred.
Am mai citit si eu pe internet, m-am speriat suficient, dar ... nu pot sa-mi fac o parere obiectiva doar citind pe internet :|
Oricum, mi-e frica ... si nu am luat Duphastonul prescris (dupa ce m-am "foit" pe toate partile, m-am gandit si razgandit de zeci de ori tot amanand de la la o luna la alta sa fac acest tratament).

Acum sunt hotarata ca daca nu voi avea natural un bebe, sa adopt un copilas. Si sunt si convinsa ca daca Dumnezeu va vrea sa-mi dea un copil, mi-l va da.
Nu vreau sa fortzez lucrurile si sa am un bebe cu orice pret, asa simt eu ...
Adica .. sa am grija sa mananc sanatos (pe cat posibil) si sa-mi fac anual analizele.
In rest ... Doamne-Doamne decide.

Nu sustin ca am dreptate. 8-|

Sper ca nu te-a deranjat daca am scris si eu aici.

MachuPicchu
10.01.2008, 10:11:51
interesant subiectul ... mi-e mia zis dr. ca atunci cand o sa vreau bebe tb sa fac tratament pt ca nu am ovulatie ... deci ma pun pe citit tot topicul :)>-

calina
10.01.2008, 10:13:58
Cum se stabileste daca ai sau nu ovulatie? ce fel de analiza?

MachuPicchu
10.01.2008, 10:16:54
Mie mia facut eco intravaginala (cand am facut pauza de AC vreo 3 luni si nu-mi venise CM) si am vazut cu ochisorii mei :( ca am ovare polichistice ... doctorul a ajuns la concluzia ca nu am ovutatie cand i-am zis ca inainte sa iau AC imi venea CM la 2-3 luni ... acum cu AC imi vine fix la 28 zile

calina
10.01.2008, 10:19:18
Mie mia facut eco intravaginala (cand am facut pauza de AC vreo 3 luni si nu-mi venise CM) si am vazut cu ochisorii mei :( ca am ovare polichistice ... doctorul a ajuns la concluzia ca nu am ovutatie cand i-am zis ca inainte sa iau AC imi venea CM la 2-3 luni ... acum cu AC imi vine fix la 28 zile

Deci trebuie facuta o ecografie intravaginala? Eu am CM regulat, si dupa ce am intrerupt anticonceptionalele, a venit tot la timp si normal...mai sunt si alte simptome care sa-ti indice daca ovulezi sau nu?

MachuPicchu
10.01.2008, 10:42:20
Deci trebuie facuta o ecografie intravaginala? Eu am CM regulat, si dupa ce am intrerupt anticonceptionalele, a venit tot la timp si normal...mai sunt si alte simptome care sa-ti indice daca ovulezi sau nu?
Nici nu stiu daca la mine a fost asta un simptom sau nu, dar la concluzia asta a ajuns ... mai multe nu stiu sa-ti spun

Juliette
10.01.2008, 11:14:20
Oana, trecem la "artileria grea"? Eu stau si luna asta sa imi vina CM, apoi ma duc la dr. sa vad ce zice, daca imi prescrie ceva pt stimulare ovariana.
Mai scrisese cineva de "Branca Ursului", ceva naturist, n-ar fi mai indicat sa incercam intai asa, decat direct hormoni?

Nu e vorba ca as vrea un copil cu orice pret, insa chiar nu are sens sa stau asa, sa astept o minune, atata timp cat stiu ca e ceva in neregula cu organismul meu.

Mie mi-a zis ca nu ovulez dupa o ecografie intravaginala. Am repetat-o la 2 luni si la fel, pauza ovulatie. E ceva cu foliculii, dimensiunea lor - parca :"> .

MachuPicchu
10.01.2008, 11:19:10
Mie mi-a zis ca nu ovulez dupa o ecografie intravaginala. Am repetat-o la 2 luni si la fel, pauza ovulatie. E ceva cu foliculii, dimensiunea lor - parca :"> .
:( ... speram sa fi zis medicul la "oha", dar vad ca la tine tot dupa o eco ti-a zis :-<

oana
10.01.2008, 16:55:31
Tratamentele hormonale facute pentru a avea bebelus ... nu sunt periculoase pentru organismul femeii?
Nu te supara pe mine, Oana, ca intreb asa ceva. ^:)^

Medicul meu ginecolog mi-a dat foarte usor Duphaston - pentru ca nu am ramas insarcinata pana acum desi analizele pe care le-am facut au fost in regula.
E un medic foarte bun, dar ... sincer, mi-e frica sa iau.
M-am consultat si cu medicul de familie care a cam dat din colt in colt, nu a stiut sa-mi spuna clar daca acest tratament ma va afecta negativ mai tarziu.

Acum vreo 3-4 ani (cand aveam 24 de ani) am fost pentru a-mi face o ecografie mamara de rutina. Si tin minte ca medicul oncolog m-a sfatuit sa am mare grija cu tratamentele hormonale si sa nu iau niciodata anticonceptionale. La ecografie a iesit displazie mamara (ceea ce au multe femei tinere) si pentru care am luat vitamina E timp de 3 luni si am avut grija sa nu consum dulciuri concentrate, prajeli, sa introduc in alimentatia mea mai multe oleaginoase ...
Apoi ... s-a mai intamplat altceva: mama mea a facut cancer mamar :|
La fel, doctorii i-au spus ca tratamentele facute in tinerete pot fi o posibila cauza pentru boala ei (si mama a luat cateva luni un tratament hormonal pentru ca nu ramanea insarcinata)

Nu sunt medic si nu stiu ce sa cred.
Am mai citit si eu pe internet, m-am speriat suficient, dar ... nu pot sa-mi fac o parere obiectiva doar citind pe internet :|
Oricum, mi-e frica ... si nu am luat Duphastonul prescris (dupa ce m-am "foit" pe toate partile, m-am gandit si razgandit de zeci de ori tot amanand de la la o luna la alta sa fac acest tratament).

Acum sunt hotarata ca daca nu voi avea natural un bebe, sa adopt un copilas. Si sunt si convinsa ca daca Dumnezeu va vrea sa-mi dea un copil, mi-l va da.
Nu vreau sa fortzez lucrurile si sa am un bebe cu orice pret, asa simt eu ...
Adica .. sa am grija sa mananc sanatos (pe cat posibil) si sa-mi fac anual analizele.
In rest ... Doamne-Doamne decide.

Nu sustin ca am dreptate. 8-|

Sper ca nu te-a deranjat daca am scris si eu aici.

ba da, iubita....tratamentele hormonale sunt periculoase si cu muuuulte efecte adverse....

si eu am fibroadenom mamar si il tratez cu indiferenta=)) =))
si eu stau sa ma gandesc daca merg mai departe sau las soarta sa decida....sau Dumnezeu... pe de alta parte discutam azi cu mama la cafea, care s-a chinuit mult timp sa ma aiba si a pierdut nenumarate sarcini....pe atunci nu existau ecografii de monitorizare si anticonceptionale si alte prostii....si uite ca noi totusi existam!

grea decizie#-o #-o #-o

p.s.: cum sa ma deranjeze ca ai scris si tu pe aici????
pai nu de asta am deschis acest topic???!!![-X [-X

pup dulce

ecografie de monitorizare a ovulatie!
eu am fost in Z11 si Z13 (in prima luna dupa ce a m intrerupt AC) si a fost suficient....foliculii mei erau de 10 mm, nu crescusera deloc

da, trebuie facuta....si eu aveam Cm regulat inainte de Ac SI IL AM SI ACUM RELATIV REGULAT (INTRE 28-30 ZILE)....dar asta nu este totusi o dovada ca ovulez!
da, mai sunt!
de exemplu, la jumatatea ciclului menstrual (in perioada fertila) leucoreea devine translucida, ca albusul de ou....pot aparea dureri, de la o simpla jena pana la dureri intense in abdomenul inferior...Iar durerea se numeste "mittelschmerz" - adica durere la mijloc (la mijlocul CM, nu durere de sale)

Oana, trecem la "artileria grea"? Eu stau si luna asta sa imi vina CM, apoi ma duc la dr. sa vad ce zice, daca imi prescrie ceva pt stimulare ovariana.
Mai scrisese cineva de "Branca Ursului", ceva naturist, n-ar fi mai indicat sa incercam intai asa, decat direct hormoni?

Nu e vorba ca as vrea un copil cu orice pret, insa chiar nu are sens sa stau asa, sa astept o minune, atata timp cat stiu ca e ceva in neregula cu organismul meu.

eu inca nu trec....si eu imi doresc un bebe, dar mai astept o minune...plus ca, prin definite, infertilitatea insemna imposibilitatea unui cuplu de a concepe in decurs de 1 an, in urma raporturilor sexuale neprotejate!
ori eu am numai 4 luni (in primele 2 dupa intrerupere m-am ferit,de teama sa nu iasa bebe handicapat):*

da, se masoara foliculii ovarieni dominanti....trebuie sa depaseasca 20 mm ca sa se poata sparge, dupa care, ulterior, daca ai ovulat se observa absenta lor si formarea corpului galben....si se mai masoara si endometrul, ca sa aiba bebe unde se cuibari, in caz ca se formeaza:D :-p

p.s.: la mine enodmetrul era ok, de 9 mm....mi-a zis ca nu are de ce sa se lege de el, dar foliculii la ambele ecografii nu crescusera deloc (cresc cu 1-2 mm/ zi)

Juliette
10.01.2008, 19:05:32
Da, si eu tot mai aman cate o luna un posibil tratament. Zic las' sa vad, poate luna asta e bebe, poate deja am ramas, poate... Si mai fac un test cand intarzie CM... Si apare repede si CM...;)) Mi-e ciuda doar ca trece timpul si nu vreau sa fiu o mamica "tarzie".

helenita
10.01.2008, 20:11:56
da, trebuie facuta....si eu aveam Cm regulat inainte de Ac SI IL AM SI ACUM RELATIV REGULAT (INTRE 28-30 ZILE)....dar asta nu este totusi o dovada ca ovulez!
da, mai sunt!
de exemplu, la jumatatea ciclului menstrual (in perioada fertila) leucoreea devine translucida, ca albusul de ou....pot aparea dureri, de la o simpla jena pana la dureri intense in abdomenul inferior...Iar durerea se numeste "mittelschmerz" - adica durere la mijloc (la mijlocul CM, nu durere de sale)

asta-i semn de ovulare sau nu:D ...te intreb pe tine oana ca vad ca stii super multe:*

Ligia_b
10.01.2008, 20:29:29
da, mai sunt!

Asta inseamna ca ovulez sau nu? Ca eu si dupa asta tineam cont. O prietena mi-a zis ca atunci cand curge apare acel lichid mai dens inseamna ca ovulezi, asa-i?

oana
10.01.2008, 21:05:44
asta-i semn de ovulare sau nu:D ...te intreb pe tine oana ca vad ca stii super multe:*

pai tocmai asta spuneam....semnele ovulatiei :)

Asta inseamna ca ovulez sau nu? Ca eu si dupa asta tineam cont. O prietena mi-a zis ca atunci cand curge apare acel lichid mai dens inseamna ca ovulezi, asa-i?

cam asa ceva,da :D

Ligia_b
10.01.2008, 21:12:45
cam asa ceva,da :D

:*:*:*:*:*:*:* yuppyyyyyyyyyyyy......:madlaugh: inseamna ca ovulez, ca pot face bebe :love:

oana
10.01.2008, 21:15:01
:*:*:*:*:*:*:* yuppyyyyyyyyyyyy......:madlaugh: inseamna ca ovulez, ca pot face bebe :love:

daca nu sunt trompele infundate:-B

Ligia_b
10.01.2008, 21:26:27
daca nu sunt trompele infundate:-B
Asta cum pot sa o stiu? Trebuie sa merg la gine? Eu am fost ultima data acum 6 luni si mi-a zis ca e ok totul. Si ecografie am facut ca ma tot durea burta in jos dar era de la pilule cred eu ca dupa ce am incetat sa le i-au au disparut durerile.

oana
10.01.2008, 21:55:06
pai pentru asta faci HSG (histerosalpingografie)....dar deja intra in investigatii ale infertilitatii!

gabriela_rgh
10.01.2008, 22:00:38
Daca problemele nu sunt de natura medicala,puteti incerca cu tratament homeopat! Branca Ursului este o planta cu efecte neasteptate in stimularea ovulatiei!

helenita
11.01.2008, 08:33:16
pai tocmai asta spuneam....semnele ovulatiei :)

aha, mersik>:D< http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000200C0.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10) ...
inseamna ca si eu ovulez....cred#-o
si eu cand am fost la dr acum 2 luni a zis ca sunt bine....sper sa fie asa^:)^

calina
11.01.2008, 11:23:42

Stupid question...lichidul asta de care vorbiti e intre cicluri, si seamana cu candida?

Ligia_b
11.01.2008, 11:33:18
Stupid question...lichidul asta de care vorbiti e intre cicluri, si seamana cu candida?
Sicera sa fiu nu stiu ce este candida, adica nu am inteles prea bine si da lichidul asta e intre cicluri ;)

Juliette
12.01.2008, 14:58:30
Candida cred k are alta consistenta, e albicioasa, usor "branzoasa"... din cate stiu eu. Correct me if I'm wrong. :-B

Katty9
12.01.2008, 17:24:52
noi incercam de 1 an pentru bebe 2 si ...nu vrea.

Am facut si tratament cu orgametril pt reglarea CM

Si dr. a garantat ca dupa 3 luni de tratament raman"garantat"

Au trecut 3 luni si degeaba;nu vrea si pace!

Pana la urma nu depinde doar de cum vrem noi.Exista cineva acolo sus care stie cand si cum se vor intampla toate.

totul e sa avem credinta si speranta.

si cat mai putin stes ca dauneaza...GRAV

oana
12.01.2008, 20:44:43

deci sa nu confundam leucoreea fiziologica cu candidoza vaginala!

iar leucoreea este prezenta pe tot parcursul ciclului menstrual, insa la ovulatie isi schimba aspectul si din vascoasa devine lichida, transparenta

nicoleta_oana
01.11.2008, 09:15:18
vad ca la acest subiect nu sa mai scris de multa vreme!si totusi face cineva tratament pentru stimulare ovariana?eu am fost la medic,ovarele mele sunt multichistice(oligomenoree),lipsa ovulatie.mi a prescris pentru inceput duphaston din ziua 15 pana in ziua 24 cate 2/zi,dupa care cand vine menstruatia trebuie sa merg la dozari hormonale si dupa aceea vom incepe stimularea ovariana!!mi ar placea sa pot discuta cu cele care faceti deja stimulare!si poate scriem putin despre efectele nedorite ale aceste stimulari!
va pup

Bea24
01.11.2008, 12:51:25
vad ca la acest subiect nu sa mai scris de multa vreme!si totusi face cineva tratament pentru stimulare ovariana?eu am fost la medic,ovarele mele sunt multichistice(oligomenoree),lipsa ovulatie.mi a prescris pentru inceput duphaston din ziua 15 pana in ziua 24 cate 2/zi,dupa care cand vine menstruatia trebuie sa merg la dozari hormonale si dupa aceea vom incepe stimularea ovariana!!mi ar placea sa pot discuta cu cele care faceti deja stimulare!si poate scriem putin despre efectele nedorite ale aceste stimulari!
va pup

Mie mi-a prescris doctora mea Ova-mit (Clostilbegyt) incepand de luna viitoare;cate o tableta pe zi, in zilele 3 - 7 ale ciclului menstrual,timp de 5 zile.
Iar luna asta mi-a spus sa fac o fiola de Pregnyl care va ajuta/va induce ovulatia(ziua maxima a ovulatiei la mine este luni, deci fiola trebuie sa o fac maine dimineata).In caz ca nu raman insarcinata luna asta voi incepe sa iau Ova-mit abia de luna viitoare.
Duphaston-ul nu este pentru stimulare ovariana(asta mi-a spus-o tot doctora mea).Dar banuiesc ca nu pentru asta ti l-a prescris medicul tau.
Si inca ceva,luna asta am facut si monitorizari ale ovulatiei.
Pup :* >:D<

Daca vrei,mai putem vorbi pe aceasta tema.

nicoleta_oana
01.11.2008, 13:05:22
bea ma bucur ca mi ai raspuns,intradevar doctorul mi a dat duphastonul ca sa obtinem un ciclu regulat(al meu e undeva intre 36-50 zile) #-o si trebuie sa merg la analize dupa care o sa incepem stimularea ovariana,tot despre Clostilbegyt a pomenit docorul,ma rog eu inca sunt cam nestiutoare in domeniul acesta:-" ,dar sper sa fie bine pentru ca imi doresc tare mult un bebe!
ai citit despre efecte secundare?eu am citi despre ingrasare,pilozitate excesiva,caderea parului,etc etc.....eu sper sa reactionez bine la tratament,daca ma ingras asta este:-w ,par pe corp sper sa nu mi creasca...n am avut niciodata....daca imi pica parul o sa fie nasol ca si asa am putin#-o mie teama de altceva am auzit ceva despre cancerul ovarian si alte chestii:-s sper sa fie doar exagerari
te pup si iti doresc din suflet sa vina bebe la tine cat mai curand!

Juliette
01.11.2008, 13:13:19
Eu de luna asta am intrat pe stimulare ovariana, mi-a dat sa iau Clostilbegyt din ziua 5 pana in ziua 9, cate 2/zi. Ieri am mers la monitorizare si deja erau 2 foliculi mai marisori, de 1,09 cm si 1,18 cm, numai ca endometrul era subtirel - 0,61 cm. Mai merg si luni si iti spun cum decurge. Pana acum n-am resimtit nici un efect secundar, vedem pe parcurs. :*

Bea24
01.11.2008, 13:31:30
bea ma bucur ca mi ai raspuns,intradevar doctorul mi a dat duphastonul ca sa obtinem un ciclu regulat(al meu e undeva intre 36-50 zile) #-o si trebuie sa merg la analize dupa care o sa incepem stimularea ovariana,tot despre Clostilbegyt a pomenit docorul,ma rog eu inca sunt cam nestiutoare in domeniul acesta:-" ,dar sper sa fie bine pentru ca imi doresc tare mult un bebe!
ai citit despre efecte secundare?eu am citi despre ingrasare,pilozitate excesiva,caderea parului,etc etc.....eu sper sa reactionez bine la tratament,daca ma ingras asta este:-w ,par pe corp sper sa nu mi creasca...n am avut niciodata....daca imi pica parul o sa fie nasol ca si asa am putin#-o mie teama de altceva am auzit ceva despre cancerul ovarian si alte chestii:-s sper sa fie doar exagerari
te pup si iti doresc din suflet sa vina bebe la tine cat mai curand!

Nico,eu cred ca este in functie de organismul fiecareia.Eu inca n-am inceput sa iau Ova-mit.In ceea ce priveste Pregnyl-ul acesta nu genereaza dereglari hormonale,cicluri anovulatorii(spusele medicului).Singurul inconvenient ar fi ca stimularea excesiva a ovarului poate provoca hiperovulatie(sarcina multipla),marirea volumului ovarului,formarea de chisturi,chiar rupturi ovariene.
Dar ai vazut si tu ce a spus Julliet,ca n-a resimtit nici un efect secundar ca urmare a tratamentului cu Ova-mit(Clostilbegyt).Asa ca eu raman la parerea mea:depinde de organismul fiecareia.
Pupici si sa vii cu vesti bune cat mai curand! >:D< :*

nicoleta_oana
01.11.2008, 16:21:26
bea,juliette>:D< sunt tare bucuroasa ca pot vorbi cu voi,mai ales ca eu am auzit tot felul de povesti horror despre stimularea ovariana....asa cred si eu ca depinde de organismul fiecareia si eu tolerez foarte bine medicamentele,niciodata nu m am ingrasat de ex de la calciu sau vitamine cum mai aud pe altii,am mai luat si alte pastile care se presupune ca te ar ingrasa sau tot felul de chestii...eu nu cred,cred ca o sa fie ok.
sotul meu merge luni sa faca spermatograma...ce simplu e la ei,pe cand la noi o multime de analize de teste de complicatii#-o important este sa vina bebe.va pup si va rog sa nu disperati,sa nu va pierdeti rabdarea

alinutza81
04.11.2008, 13:13:49
Eu de luna asta am intrat pe stimulare ovariana, mi-a dat sa iau Clostilbegyt din ziua 5 pana in ziua 9, cate 2/zi. Ieri am mers la monitorizare si deja erau 2 foliculi mai marisori, de 1,09 cm si 1,18 cm, numai ca endometrul era subtirel - 0,61 cm. Mai merg si luni si iti spun cum decurge. Pana acum n-am resimtit nici un efect secundar, vedem pe parcurs. :*

La fel am luat si eu luna asta Clostibegyl..numai ca la mine nu a functionat deloc. Nu era nici un folicul format..nimic...ovarele nu aratau deloc de zia 10 cand am fost la eco. Acum mi-a dat Meguan, cica pt sensibilizarea ovarelor...ca sa raspundala Clomifen

Bea24
04.11.2008, 14:54:52
La fel am luat si eu luna asta Clostibegyl..numai ca la mine nu a functionat deloc. Nu era nici un folicul format..nimic...ovarele nu aratau deloc de zia 10 cand am fost la eco. Acum mi-a dat Meguan, cica pt sensibilizarea ovarelor...ca sa raspundala Clomifen

Din a cata zi ai luat?Mie mi-a spus sa iau in zilele 3-7 ale ciclului(5 zile).Dar de luna viitoare.

alinutza81
05.11.2008, 11:07:00
Din a cata zi ai luat?Mie mi-a spus sa iau in zilele 3-7 ale ciclului(5 zile).Dar de luna viitoare.

Mie mi-a spus din ziua a5a timp de 5 zile, cate 2 pe zi. Probabil ca depinde de durata ciclului fiecareia..sau habar nu am. Orcum la mine nu a functionat asa cum trebuia.

Juliette
05.11.2008, 17:02:52
Si la mine dr. a zis ca nu e multumit, dar totusi aveam 2 foliculi de cate 1,5 cm si unul de 1,2 cm, ceva-ceva pe acolo s-a miscat. Am luat Clomifen din ziua 5 pana in ziua 9, cate 2/zi.
Am scapat de Duphaston :D, mi-a zis sa nu mai iau, ca endometrul incepe sa se mai ingroase si ala, chiar daca nu f mult. :*

cosicel
05.11.2008, 21:03:42
Si eu am luat clomifen (ova-mit) dar n-a avut niciun efect pozitiv. A crescut doar un sg folicul (ca in fiecare luna), si-am si slabit vreo 5kg intr-o saptamana din cauza crampelor abdominale si-a starii de greata.
Asa c-am renuntat si ma intreb daca sa incep gonal....

Juliette
06.11.2008, 09:32:27
Si eu am luat clomifen (ova-mit) dar n-a avut niciun efect pozitiv. A crescut doar un sg folicul (ca in fiecare luna), si-am si slabit vreo 5kg intr-o saptamana din cauza crampelor abdominale si-a starii de greata.
Asa c-am renuntat si ma intreb daca sa incep gonal....
Eu n-am avut nimic din ce spui tu, dar nici nu vreau sa continui f mult cu Clomifen. Stiu ca se poate lua 3 luni, eu am luat luna asta si... as cam vrea sa ma opresc. Chiar ma bucuram ca am scapat de Duphaston, dr. voia sa-mi dea si luna asta, ca nu era endometrul suficient de ingrosat. Incerc sa evit cat pot toate pastilele astea pe baza de hormoni. Iau in continuare Maca de la FLP, care e produs naturist. :*

cosicel
06.11.2008, 20:57:11
Mda, si eu stiam ca clomifenul nu se ia mai mult de 3 luni, insa cum eu sunt le lista de inseminare (natural n-o sa am in veci copil), trebuie sa incerc sa 'produc' mai multi foliculi, in speranta ca vreun spermatozoid ratacit se agata de vreun ovocit.:)) :)) :))

Juliette
08.11.2008, 09:25:48
Mda, si eu stiam ca clomifenul nu se ia mai mult de 3 luni, insa cum eu sunt le lista de inseminare (natural n-o sa am in veci copil), trebuie sa incerc sa 'produc' mai multi foliculi, in speranta ca vreun spermatozoid ratacit se agata de vreun ovocit.:)) :)) :))
Inseminare... =D> Atunci iti doresc sa ai rezultate cat mai bune si cat mai repede ! >:D<

cosicel
10.11.2008, 14:57:13
Multumesc, multumesc, dar se pare ca am ghinion cat caru'!

Luna trecuta deja se sparsese foliculul, asa c-am ratat momentul, luna asta e dr plecat din tara (incerc sa schimb directia si poate reusesc sa gesesc alt medic) iar luna viitoare pica chiar de Craciun!

Asa ca....#-o #-o #-o

Bea24
10.11.2008, 15:47:37
Multumesc, multumesc, dar se pare ca am ghinion cat caru'!

Luna trecuta deja se sparsese foliculul, asa c-am ratat momentul, luna asta e dr plecat din tara (incerc sa schimb directia si poate reusesc sa gesesc alt medic) iar luna viitoare pica chiar de Craciun!

Asa ca....#-o #-o #-o

La ce medic mergi?

cosicel
11.11.2008, 12:37:52
Pana acum, la Tutunaru, dar sincera sa fiu, nu cred ca mai fac multi purici pe la dansu'!

Ieri am sunat la Sabyc si-am facut programare pt saptamana viitoare, dar ma tem ca pierd si luna asta.... adica nu stiu daca medicul la care ma voi duce, va face inseminarea cu 'dosarul' pe care l-am strans la dr T (de fapt l-am adunat sg, ca dansul n-a vrut nici macar o HLG!), fara sa mai ceara nimic suplimentar.

As fi vrut la dr Cocei, dar programarile sunt deja planificate pana anul viitor!

Bea24
11.11.2008, 13:48:19
Pana acum, la Tutunaru, dar sincera sa fiu, nu cred ca mai fac multi purici pe la dansu'!

Ieri am sunat la Sabyc si-am facut programare pt saptamana viitoare, dar ma tem ca pierd si luna asta.... adica nu stiu daca medicul la care ma voi duce, va face inseminarea cu 'dosarul' pe care l-am strans la dr T (de fapt l-am adunat sg, ca dansul n-a vrut nici macar o HLG!), fara sa mai ceara nimic suplimentar.

As fi vrut la dr Cocei, dar programarile sunt deja planificate pana anul viitor!

De ce nu incerci si la d-na dr.Laura Dracea?Si ea face inseminari.Daca vrei,iti pot da nr.ei de telefon de la clinica.

cosicel
11.11.2008, 14:01:54
De ce nu incerci si la d-na dr.Laura Dracea?Si ea face inseminari.Daca vrei,iti pot da nr.ei de telefon de la clinica.

Nici nu indraznesc sa incerc ca ajung la dansa! Am inteles ca-i super, super ocupata!

Da, bineinteles ca vreau numarul, ar fi prea frumos sa o am ca medic!

Bea24
11.11.2008, 14:15:05
Nici nu indraznesc sa incerc ca ajung la dansa! Am inteles ca-i super, super ocupata!

Da, bineinteles ca vreau numarul, ar fi prea frumos sa o am ca medic!

Eu o am medic pe dr.Dracea :-p Iti dau nr.de telefon si mai imulte informatii pe privat. >:D<

nicoleta_oana
11.12.2008, 12:09:06
fetelor vreau sa va intreb daca ati facut careva tratament cu Pregnyl!problema este ca mie mi ar trebui si din pacate am inteles ca nu se prea gaseste.am sunat la cateva farmacii si nu au!nu stiu ce sa fac.de revelion merg in Austria si m am gandit sa mi iau de acolo,dar nu stiu daca le pot lua fara reteta si mai e problema transportului,am inteles ca se transporta fiolele la rece(frigider sau cutie frigo).poate ma puteti indruma.Va multumesc

geany_m
11.12.2008, 14:36:43
fetelor vreau sa va intreb daca ati facut careva tratament cu Pregnyl!problema este ca mie mi ar trebui si din pacate am inteles ca nu se prea gaseste.am sunat la cateva farmacii si nu au!nu stiu ce sa fac.de revelion merg in Austria si m am gandit sa mi iau de acolo,dar nu stiu daca le pot lua fara reteta si mai e problema transportului,am inteles ca se transporta fiolele la rece(frigider sau cutie frigo).poate ma puteti indruma.Va multumesc
Din păcate așa e, nu se găsește! Eu lucrez în farmacie și am căutat tot Iașul pt. o cunoștiință de-a mea, însă degeaba :( Iar în Austria nu știu dacă ți-l dau fără rețetă, nu prea aș crede.... :-<

nicoleta_oana
11.12.2008, 14:40:27
Din păcate așa e, nu se găsește! Eu lucrez în farmacie și am căutat tot Iașul pt. o cunoștiință de-a mea, însă degeaba :( Iar în Austria nu știu dacă ți-l dau fără rețetă, nu prea aș crede.... :-<

offf#-o acum sa aflu ce fel de reteta imi trebuie...de la medicul de familie sau de la ginecolog?:-?
nu stiu cum o sa ma descurc!
multumesc tare mult de raspuns^:)^

geany_m
11.12.2008, 14:53:48
offf#-o acum sa aflu ce fel de reteta imi trebuie...de la medicul de familie sau de la ginecolog?:-?
nu stiu cum o sa ma descurc!
multumesc tare mult de raspuns^:)^
Nu ai pt. ce. Eu mă mai interesez pe aici, dacă găsesc te anunț și pe tine :)
Nu cred că are importanță cine îți dă rețeta, important e să aibă o parafă. :)>-

laurela
02.03.2009, 04:34:50
Vad ca nu a mai scris nimeni de ceva timp aici...Chiar nu mai face nici o miresica stimulare ov.in aceasta perioada?Ieri(1martie) a fost prima zi in care am luat Clomid.Ma rog sa dea rezultate[-o< [-o< [-o<

myia
02.03.2009, 07:11:04
Vad ca nu a mai scris nimeni de ceva timp aici...Chiar nu mai face nici o miresica stimulare ov.in aceasta perioada?Ieri(1martie) a fost prima zi in care am luat Clomid.Ma rog sa dea rezultate[-o< [-o< [-o<

Si eu fac stimulare ovariana cu Menopur (injectabile), azi ar fi ziua 3 din 10. Maine merg la monitorizare.

Sper sa obtii rezultatele dorite cu stimularea din prima, sa nu mai fii nevoita sa mai faci.>:D<

Fingers crossed!!

anapreda
02.03.2009, 18:24:44
fetelor, voi la care clinica/spital mergeti, puteti sa-mi recomandati un medic, va rog! deja am schimbat vreo 5 medici si nu stiu unde sa mai merg.
am facut si eu stimulare ovariana, din pacate fara rezultate. sper ca voi sa aveti noroc>:D<

Bea24
02.03.2009, 18:38:06
fetelor, voi la care clinica/spital mergeti, puteti sa-mi recomandati un medic, va rog! deja am schimbat vreo 5 medici si nu stiu unde sa mai merg.
am facut si eu stimulare ovariana, din pacate fara rezultate. sper ca voi sa aveti noroc>:D<

Cu ce ai facut stimulare?Am facut si eu 2 luni dar am renuntat apoi.
La ce medic ai fost?

anapreda
03.03.2009, 12:29:57
Cu ce ai facut stimulare?Am facut si eu 2 luni dar am renuntat apoi.
La ce medic ai fost?

am facut stimulare cu ovamit, vreo 3 luni. dupa stimulare faceam si injectii cu pregnyl. din pacate la mine nu a dat rezultate. #-o am fost la cativa medici - prea multi in opinia mea): francois desire (nu stiu daca asa se scrie), mihaela bujor, iuliu mihailescu, ion ionut adrian si stefan badea. sper ca n-am uitat pe cineva. acum nu stiu la ce medic sa mai merg....

miana
03.03.2009, 16:30:15
Astept si eu sa vina uratii, deoarece cam intarzie de obicei, si merg sa fac dozarile hormonale in ziua 2 sau 3 a CM.... apoi merg la D-na Dr Dracea Laura pentru simulare ovarina.
Nu am mai facut pana acum ... si imi este oarecum teama de ce va urma.. si mai ales daca va da rezultate.
Eu am foliculi , dar nu ajung la maturitate (adica ajung pana la 13mm).

Ati auzit ceva de Dr Dracea?

Astept orice fel de pareri, si sper sa fie si alte miresici care sa scrie aicidespre aceste stimulari ovariene.

:*:*:*

Bea24
03.03.2009, 18:04:44
Astept si eu sa vina uratii, deoarece cam intarzie de obicei, si merg sa fac dozarile hormonale in ziua 2 sau 3 a CM.... apoi merg la D-na Dr Dracea Laura pentru simulare ovarina.
Nu am mai facut pana acum ... si imi este oarecum teama de ce va urma.. si mai ales daca va da rezultate.
Eu am foliculi , dar nu ajung la maturitate (adica ajung pana la 13mm).

Ati auzit ceva de Dr Dracea?

Astept orice fel de pareri, si sper sa fie si alte miresici care sa scrie aicidespre aceste stimulari ovariene.

Eu merg la dr.Dracea(monitorizare si stimulare).Te sfatuiesc sa mergi la cabinetul particular al dansei.In spital astepti de-ti vine rau #-o

Bea24
03.03.2009, 18:06:02
am facut stimulare cu ovamit, vreo 3 luni. dupa stimulare faceam si injectii cu pregnyl. din pacate la mine nu a dat rezultate. #-o am fost la cativa medici - prea multi in opinia mea): francois desire (nu stiu daca asa se scrie), mihaela bujor, iuliu mihailescu, ion ionut adrian si stefan badea. sper ca n-am uitat pe cineva. acum nu stiu la ce medic sa mai merg....

Stiu ca este un medic f. bun.Ce ti-a spus?

miana
03.03.2009, 20:33:03
Eu merg la dr.Dracea(monitorizare si stimulare).Te sfatuiesc sa mergi la cabinetul particular al dansei.In spital astepti de-ti vine rau #-o

La cabinetul dansei o sa merg, mai ales ca nu sunt din Bucuresti, si nu imi permit sa stau cu zilele pe acolo.
Tu ce probleme ai?
De cand faci stimulare?
Ceva preturi poti sa imi dai... chiar si pe PM.
Astept cu mare interes raspunsul tau.[-o<
:*

anapreda
04.03.2009, 10:41:03
Stiu ca este un medic f. bun.Ce ti-a spus?

si eu sunt de aceeasi parere, insa este foarte greu sa te programezi la clinica privata, trebuie sa faci programare cu o luna - doua inainte, iar la spital este foarte aglomerat si nu agreez eu ideea de spital. parerea lui este sa fac inseminare artificiala, iar eu la momentul cand mi-a spus nu eram pregatita psihic pentru asta si mi-am zis sa cer si parerea altui medic. probabil ca voi face inseminare artificiala, dar nu stiu la ce medic sa merg, nu vreau sa mai pierd doua luni pana reusesc sa ma programez la ion ionut adrian....

DDna
05.03.2009, 15:22:34
si eu sunt de aceeasi parere, insa este foarte greu sa te programezi la clinica privata, trebuie sa faci programare cu o luna - doua inainte, iar la spital este foarte aglomerat si nu agreez eu ideea de spital. parerea lui este sa fac inseminare artificiala, iar eu la momentul cand mi-a spus nu eram pregatita psihic pentru asta si mi-am zis sa cer si parerea altui medic. probabil ca voi face inseminare artificiala, dar nu stiu la ce medic sa merg, nu vreau sa mai pierd doua luni pana reusesc sa ma programez la ion ionut adrian....

La dr Tutunaru ai incercat ?

dinia
15.03.2009, 23:43:45
Salut dragele mele sunt aparuta acum recent pe acest forum si citinduva mesajele am vazut ca nu sunt singura cu asmenea probleme. adica cu stimularea ovariana. vreau sa va intreb si eu a folosit cineva Omifen (clomifen) si daca a avut rezulate bune? Va rog sa imi raspundeti ^:)^ ^:)^ ^:)^ [-o< ca sunt disperata de 2 luni il folosesc si nu prea am rezulatele dorite. Va multumesc anicipat :*

DDna
11.04.2009, 15:04:12
Fetelor, mai face cineva stimulare ? Am trecut si eu pe Clostilbegyt :(
Sper sa aiba rezultate :-<

miana
13.04.2009, 10:20:54

DDna sper din suflet ssa fie cu noroc si sa vina bebele cat mai repede posibil.

Fetelor nu stiu ce sa mai fac.
Rezultatele la dozarile hormonale mi-au iesit bine, am fost la monitorizare si din pacate, este a doua luna cand dr imi spune ca nu ovulez..... in ziua 12 mi-a zis ca pe ovarul drept am un folicul de 1.4cm, iar azi (ziua 16) are aceasi structura iar foliculul de pe od are tot 1.4cm( nu a crescut deloc).
Am fost la Dr Dracea , luna trecuta de care am fost tare dezamagita, consulta foarte repede, daca am avut intrebari bine daca nu, sa imi zica si dumneaiei ceva un sfat .... nimic.... doar sa slabesc... pai bine bine cum dracu sa slabesc daca nu pot... eu nu as vrea sa fiu mai mica... si < abia atunci vom "incerca" cu stimulare... desi nu prea sunt sanse> acestea au fost cuvintele d-nei dr. Dracea .
As vrea sa ma vada alt medic, dar sincer nu stiu cine.
Am citit de dr Ion Ionut Adrian ca ar fi un om care are rabdare cu pacientii.
As fi dispusa sa merg la Spital, unde am inteles ca il gasesc in fiecare zi si sa stau pana cand pot discuta cu dumnealui.
Ce ziceti? Ce ma indrumati sa fac?

DDna
13.04.2009, 10:22:42
Fetelor nu stiu ce sa mai fac.
Rezultatele la dozarile hormonale mi-au iesit bine, am fost la monitorizare si din pacate, este a doua luna cand dr imi spune ca nu ovulez..... in ziua 12 mi-a zis ca pe ovarul drept am un folicul de 1.4cm, iar azi (ziua 16) are aceasi structura iar foliculul de pe od are tot 1.4cm( nu a crescut deloc).
Am fost la Dr Dracea , luna trecuta de care am fost tare dezamagita, consulta foarte repede, daca am avut intrebari bine daca nu, sa imi zica si dumneaiei ceva un sfat .... nimic.... doar sa slabesc... pai bine bine cum dracu sa slabesc daca nu pot... eu nu as vrea sa fiu mai mica... si < abia atunci vom "incerca" cu stimulare... desi nu prea sunt sanse> acestea au fost cuvintele d-nei dr. Dracea .
As vrea sa ma vada alt medic, dar sincer nu stiu cine.
Am citit de dr Ion Ionut Adrian ca ar fi un om care are rabdare cu pacientii.
As fi dispusa sa merg la Spital, unde am inteles ca il gasesc in fiecare zi si sa stau pana cand pot discuta cu dumnealui.
Ce ziceti? Ce ma indrumati sa fac?
Incearca sa nu te limitezi la o singura parere. Mult succes !! >:D<

Edit : am auzit lucruri bune despre dr. Ion Ionut, despre dr. Mihailescu si ti-l recomand cu caldura pe dr. Parvu de la Elias, eu la dansul merg in prezent.

Bea24
13.04.2009, 13:31:01

Eu incep de luna viitoare sa iau Ova mit.

DDna
13.04.2009, 14:10:28
Eu incep de luna viitoare sa iau Ova mit.
Am citit ca-i foarte bine tolerat de organism... sper sa nu ajung sa-l testez ;;)

DDna
13.04.2009, 18:27:14
Eu sper sa fie si cu folos ;))
Doamne ajuta ! Cand incepi ? Ai mai facut stimulare pana acum ?

Bea24
13.04.2009, 20:25:08
Doamne ajuta ! Cand incepi ? Ai mai facut stimulare pana acum ?

Trebuia sa incep de luna asta,dar cum zilele cand trebuia sa merg la eco cadeau chiar de Paste,Doc mi-a spus sa nu il incep(riscam sa apara o hiperstimulare).Asa ca il voi incepe de luna viitoare.
Da,am mai facut stimulare.

DDna
14.04.2009, 09:27:50
Trebuia sa incep de luna asta,dar cum zilele cand trebuia sa merg la eco cadeau chiar de Paste,Doc mi-a spus sa nu il incep(riscam sa apara o hiperstimulare).Asa ca il voi incepe de luna viitoare.
Da,am mai facut stimulare.
La fel a picat si la mine, trebuia sa merg sambata sau luni la eco. Insa medicul meu a zis sa mergem pe neve luna asta, dar sa fie o exceptie. Daca nu iese, luna viitoare monitorizeaza.

mamuska
14.04.2009, 23:26:45
Si mie mi s-a prescris Clostilbegyt,din ziua 5 a CM...tie cand ti s-a spus sa-l incepi?? Ti-au mai dat si alceva???>:D<

alla76
15.04.2009, 08:59:11
Si mie mi s-a prescris Clostilbegyt,din ziua 5 a CM...tie cand ti s-a spus sa-l incepi?? Ti-au mai dat si alceva???>:D<
se ia in mod normal din z5 pana in z9, cu monitorizare eco.
luna asta o sa iei closty?
de obicei nu se mai da nimic, dar se urmareste ecografic si in cazul in care se ridica problema ca nu s-ar sparge foliculii se da pregnil. (dar asta rar, de obicei pe closty nu prea se da, se da in schimb la injectabile - menopur, etc)

DDna
15.04.2009, 10:12:44
Am luat din z5 pana astazi inclusiv, z9. Doar closty, nimic altceva :)
O sa merg la eco in z10 si in z15, sper sa fie concludent.

Ronna
15.04.2009, 12:10:59
Buna fetelor!
Si eu am facut stimulare in ianuarie si in martie cu closty Z5pana Z9inclusiv iar dupa aceea din Z14 pana Z24Duphaston.Dr mea de fam a zis ca Duphastonul regleaza proprietatile mucoasei,creand un mediu optim pt a se dezvolta ovulul fecundat.

miana
16.04.2009, 14:13:26
Dr meu de aici din Slatina m-a dat peste cap aseara. Mi-a zis ca Utrogestantul stimuleaza ovarele si sa mai astept inca trei luni pana sa mai faca ceva.
Adica eu sa tot astept.... anul trecut din iunie pana in decembrei mi-a dat niste pastile care m-au umflat 20 kg, pe langa faptul ca eu sunt suprapoderala.... acum imi spune ca sa mai astept .... e dus cu pluta .
Eu ii spun ca nu am ovulatie din cauza faptului ca nu ajunge la maturitate nici un folicul ... el imi spune verzi si uscate. :((
Ati auzit de Utrogestan ca ar stimula ovarele?

DDna
21.04.2009, 15:36:49
Miana, sorry, dar n-am auzit cum ca utro ar mobiliza ovarele :( Nu ma pricep deloc.

Fetelor, vin de la ecografie, se pare ca in cazul meu Closty si-a facut datoria onorabil, am ovulat zdravan cu ambele ovare !!!!!!!!!!! De acum incolo 2 saptamani asteptam :">

DDna
21.04.2009, 19:06:28
si peste 2 saptamani pornim galeria!!!!
:rocking::rockon::rocking::rockon::rocking:
Multumesc din suflet !!!!
Am uitat sa scriu si despre endometru, doc a fost multumit, a zis ca-i bun (asta o spun pentru ca am citit despre Closty ca ar subtia endometrul).

miana
22.04.2009, 08:28:54
Miana, sorry, dar n-am auzit cum ca utro ar mobiliza ovarele :( Nu ma pricep deloc.

Fetelor, vin de la ecografie, se pare ca in cazul meu Closty si-a facut datoria onorabil, am ovulat zdravan cu ambele ovare !!!!!!!!!!! De acum incolo 2 saptamani asteptam :">

Ma bucur mult pentru tine si sa dea DD sa vina bebicul.
Eu m-am informat mai bine ...si utrogestanul inhiba ovulatia, in nici un caz nu stimuleaza....asadar dr meu e cam tampit sa poata afirma asa o porcarie ... eu macar m-am documentat dar ma gadesc cum sunt alte fete care nu se informeaza si iau pastilele prescrise de un astfel de medic.:((
M-am gandit sa merg la dr Ion ionut Adrian la spitalul giulesti.... ce ziceti, am inteles ca este de garda in fiecare luni.... daca merg si stau acolo de dis dimineata , oare ma va primi? dat fiind faptul ca nu se fac programari la spital.

DDna
22.04.2009, 11:01:31
Eu m-am informat mai bine ...si utrogestanul inhiba ovulatia, in nici un caz nu stimuleaza....asadar dr meu e cam tampit sa poata afirma asa o porcarie ... eu macar m-am documentat dar ma gadesc cum sunt alte fete care nu se informeaza si iau pastilele prescrise de un astfel de medic.:((
M-am gandit sa merg la dr Ion ionut Adrian la spitalul giulesti.... ce ziceti, am inteles ca este de garda in fiecare luni.... daca merg si stau acolo de dis dimineata , oare ma va primi? dat fiind faptul ca nu se fac programari la spital.
Eu zic ca te primeste :* Succes !!!

TzUmPi
22.04.2009, 12:53:11
Buna fetelor...am citit tot ce ati scris aici si va zic ca am fost si eu la un control ginecologic. Sa va povestesc putin...dupa intreruperea AC am avut CM 2 luni regulat si apoi 4 luni nu am mai avut deloc. Am mers la Dr. Niculescu de la Giulesti care este un super medic (fiind specializat pe fertilizare si tratamente pt a ramane insarcinata...termenii mei medicali de exprimare nu sunt tocmai ok...este prima data cand ma confrunt cu astfel de probleme) si mi-a facut o eco si a zis ca am ovare polichistice( cred ca asa se numesc nu am acum langa mine analizele date sa va zis exact cum se numeste) si mi-a dat sa fac analize hormonale in ziua a 3-a de la CM, ziua 14 si ziua 21. Dar din pacate nu am putut face aceste analize pt ca ziua a 3-a a picat exact in prima zi de Paste :(( :(( . Am intrebat daca o sa pot ramane insarcinata si a zis ca nu stie ce sa-mi zica....sa fac analizele si apoi vedem. Eu pe langa aceasta problema se pare ca am o disfunctie a glandei tiroide. Acum vom vedea....
Va doresc multa sanatate>:D< >:D< .

miana
22.04.2009, 13:27:54
Eu zic ca te primeste :* Succes !!!

Am si eu cateva intrebari:
1. Inainte de tratament..... La tine se dezvolatau suficient foliculii, adica ajungeau sa se sparga? Sau au fost prezenti pe ovare ? Ovulai, dar nu exista ovul matur... sau nu ovulai deloc?

2. Daca se face tratament cu Clostibegyt cand trebuiesc facute ecografiile endovaginale? In fiecare zi pe perioada tratamentului pentru a se vedea cum reactioneaza ovarele sau doar in anumite zile?

Astept raspunsul tau.>:D<
Multumesc!^:)^

alla76
22.04.2009, 14:06:32
Am si eu cateva intrebari:
1. Inainte de tratament..... La tine se dezvolatau suficient foliculii, adica ajungeau sa se sparga? Sau au fost prezenti pe ovare ? Ovulai, dar nu exista ovul matur... sau nu ovulai deloc?

2. Daca se face tratament cu Clostibegyt cand trebuiesc facute ecografiile endovaginale? In fiecare zi pe perioada tratamentului pentru a se vedea cum reactioneaza ovarele sau doar in anumite zile?

Astept raspunsul tau.>:D<
Multumesc!^:)^
in mod normal closty se ia din ziua 5 pana in ziua 9 a CMului. se face monitorizare eco in ziua 10-11 si se repeta in functie de ce vede doc, cam in ziua 14-15 si daca mai este necesar inca o monitorizare eco sau 2, pe cand crede doc ca ovulezi. si eventual una care sa confirme ovulatia

miana
22.04.2009, 14:08:58
in mod normal closty se ia din ziua 5 pana in ziua 9 a CMului. se face monitorizare eco in ziua 10-11 si se repeta in functie de ce vede doc, cam in ziua 14-15 si daca mai este necesar inca o monitorizare eco sau 2, pe cand crede doc ca ovulezi. si eventual una care sa confirme ovulatia

Si in timpul tratamentului nu se face nici o eco sa vada daca se produce hiperstimulare (adica daca apar probleme)?

Multumesc din suflet pt raspuns.

clipsy
22.04.2009, 15:55:38

Si mie tot utrogestan a vrut sa imi dea (in urma cu ceva vreme) dar pt ca nu eram pregatita (eram la inceputul relatiei cu sotiorul) i`am spus ca deocamdata nu pot sa iau :(
Imi pare rau ...sper sa il gasest pe dr ion ionut am inteles ca e foarte bun >:D<

alla76
22.04.2009, 17:06:07
Si in timpul tratamentului nu se face nici o eco sa vada daca se produce hiperstimulare (adica daca apar probleme)?

Multumesc din suflet pt raspuns.
pe mine m-a chemat la primul eco dupa ce am terminat cele 5 zile de closty. sincer closty nu e asa puternic ca si injectabilele (menopur, etc) asa ca cred ca sunt slabe sanse de hiperstimulare. la injectabile se face monitorizare eco+hormonale pe perioada tratamentului (cam tot la 2 zile) si se si dozeaza medicatia in functie de raspunsul organismului.

Bea24
22.04.2009, 18:30:28
pe mine m-a chemat la primul eco dupa ce am terminat cele 5 zile de closty. sincer closty nu e asa puternic ca si injectabilele (menopur, etc) asa ca cred ca sunt slabe sanse de hiperstimulare. la injectabile se face monitorizare eco+hormonale pe perioada tratamentului (cam tot la 2 zile) si se si dozeaza medicatia in functie de raspunsul organismului.

Si eu trebuia sa fac stimulare luna asta,dar cu Ova mit.Insa cum zilele in care trebuia sa merg la eco picau chiar in joia/vinerea mare(nu avea cine sa-mi faca eco)Doc mi-a spus sa nu incep.Pentru ca exista riscul sa apara o hiperstimulare.Din cate stiu Closty este un inlocuitor al Ova mit-ului.Deci poate sa apara hiperstimularea si in cazul lor,chiar daca sunt mai usoare.

alla76
22.04.2009, 18:33:18
Si eu trebuia sa fac stimulare luna asta,dar cu Ova mit.Insa cum zilele in care trebuia sa merg la eco picau chiar in joia/vinerea mare(nu avea cine sa-mi faca eco)Doc mi-a spus sa nu incep.Pentru ca exista riscul sa apara o hiperstimulare.Din cate stiu Closty este un inlocuitor al Ova mit-ului.Deci poate sa apara hiperstimularea si in cazul lor,chiar daca sunt mai usoare.
sigur ca poate. eu siceam ca sunt "sanse" slabe.
la ova mit cum ai indicatia sa iei? din ce zi pana in ce zi? si cum se face monitorizarea? in ce zile?

Bea24
22.04.2009, 19:05:52
sigur ca poate. eu siceam ca sunt "sanse" slabe.
la ova mit cum ai indicatia sa iei? din ce zi pana in ce zi? si cum se face monitorizarea? in ce zile?

1/2 pastila incepand din Z3,timp de 5 zile.Trebuie s-o sun pe Doc cand incep sa iau prima 1/2 si atunci imi va spune cand sa merg la eco. >:D<

laurela
30.04.2009, 02:02:32
Eu am ajuns la sfarsitul celei de a2a luni de stimulare...pe 30,adik maine ar trebui sa-mi vina CM...asteptam cu nerabdare sa apara si liniutele in locul uratilor^:)^ ^:)^

princess2702
01.05.2009, 14:31:04
Am fost la medic si mi-a zis ca am ovarele polichistice si in momentul de fata iau duphaston ca sa-mi vina menstruatia (care nu este regulata deloc).Medicul mi-a zis ca din ziua a 5a pana in ziua a 10a sa iau clomifem, in ziua a 12 a sa-mi fac o injectie Pregnyl (pe care nu o gasesc niciunde...) si dupa aceasta injectie sa-mi fac teste de ovulatie.In plus de acest tratament mi-a mai dat un tratament naturist (branca ursului,vit. E, apilarnil si laptisor de matca) pe care trebuie sa-l tin 3 luni.Am tot citit pe aici ca pe voi va monitorizeaza medicul, dar mie mi-a zis ca nu e necesar si ca imi pot face acasa teste de ovulatie...acum nu mai stiu ce sa cred....:-? .Voi ce credeti?E normal asa??Adica testele de ovulatie sunt egale cu echo???

DDna
01.05.2009, 15:14:35
Am fost la medic si mi-a zis ca am ovarele polichistice si in momentul de fata iau duphaston ca sa-mi vina menstruatia (care nu este regulata deloc).Medicul mi-a zis ca din ziua a 5a pana in ziua a 10a sa iau clomifem, in ziua a 12 a sa-mi fac o injectie Pregnyl (pe care nu o gasesc niciunde...) si dupa aceasta injectie sa-mi fac teste de ovulatie.In plus de acest tratament mi-a mai dat un tratament naturist (branca ursului,vit. E, apilarnil si laptisor de matca) pe care trebuie sa-l tin 3 luni.Am tot citit pe aici ca pe voi va monitorizeaza medicul, dar mie mi-a zis ca nu e necesar si ca imi pot face acasa teste de ovulatie...acum nu mai stiu ce sa cred....:-? .Voi ce credeti?E normal asa??Adica testele de ovulatie sunt egale cu echo???
Buna :)

In niciun caz testele de ovulatie = echo !!!! Numai ecografia iti poate confirma ovulatia !
Este foarte bine ca doctorul ti-a dat Clomifen in combinatie cu Pregnyl, primul iti stimuleaza ovarele sa produca foliculi iar al doilea sparge foliculul dominant, astfel eliberandu-se ovulul. Cat despre faptul ca ti-a spus ca nu-i necesara monitorizarea .... nu stiu ce sa spun, dupa experienta mea de luna asta cu Clostilbegyt spun ca e cam necesara, pentru linistea ta. In cazul meu nu a fost nevoie de Pregnyl, foliculii s-au spart (ca au fost doi) insa nu se intampla mereu asa, iar cand nu se sparg, se formeaza chisturi si stii bine ce inseamna chisturi pe ovare.
Ar fi bine daca ai face o ecografie undeva pe ziua 14-15 sau chiar 16 ca sa vada medicul daca ai ovulat si care e pasul urmator.
Te pup si iti doresc succes !

PS : Cu Pregnylul mai insista, nu il tin prea multe farmacii pe stoc.

laurela
02.05.2009, 03:47:26
Succes si voua fetelor!!eu imi declar prima zi dintr-un alt c.m.:-< si inceputul ultimei luni de stimulare<:-P .sincer nu mai suport mult tratamentul asta si mi se pare ca iau in greutate,ceea ce nu-mi face placere.acum,s-ar putea sa fie si din cauza c.m. ca ma simt eu asa k un balon;)) :-" :-" pupik fetele!

princess2702
02.05.2009, 10:28:44
Buna :)

In niciun caz testele de ovulatie = echo !!!! Numai ecografia iti poate confirma ovulatia !
Este foarte bine ca doctorul ti-a dat Clomifen in combinatie cu Pregnyl, primul iti stimuleaza ovarele sa produca foliculi iar al doilea sparge foliculul dominant, astfel eliberandu-se ovulul. Cat despre faptul ca ti-a spus ca nu-i necesara monitorizarea .... nu stiu ce sa spun, dupa experienta mea de luna asta cu Clostilbegyt spun ca e cam necesara, pentru linistea ta. In cazul meu nu a fost nevoie de Pregnyl, foliculii s-au spart (ca au fost doi) insa nu se intampla mereu asa, iar cand nu se sparg, se formeaza chisturi si stii bine ce inseamna chisturi pe ovare.
Ar fi bine daca ai face o ecografie undeva pe ziua 14-15 sau chiar 16 ca sa vada medicul daca ai ovulat si care e pasul urmator.
Te pup si iti doresc succes !

PS : Cu Pregnylul mai insista, nu il tin prea multe farmacii pe stoc.

Multumesc mult pentru sfaturi!>:D<
Cat despre Pregnyl, pot sa-ti spun ca in tot Bacaul nu am gasit...Mai incerc saptamana urmatoare si daca nu o sa o sun pe verisoara mea din Anglia sa-mi trimita (acolo costa 4 lire).Numai ca din cate am mai citit pe aici, aceste fiole trebuiesc transportate la rece...

princess2702
02.05.2009, 10:31:32
Succes si voua fetelor!!eu imi declar prima zi dintr-un alt c.m.:-< si inceputul ultimei luni de stimulare<:-P .sincer nu mai suport mult tratamentul asta si mi se pare ca iau in greutate,ceea ce nu-mi face placere.acum,s-ar putea sa fie si din cauza c.m. ca ma simt eu asa k un balon;)) :-" :-" pupik fetele!
Eu deocamdata am inceput doar tratamentul naturist si sincer iti spun ca simt cateva schimbari.In primul rand imi este tot timpul frig si tremur ca un caine, iar mainile si picioarele imi sunt reci.Astept sa-mi vina menstruatia si sa incep tratamentul de stimulare sa vad ce-o mai fi si cum ma voi simti...

DDna
03.05.2009, 09:18:48
Dragele mele, am venit sa va dau speranta ! Am reusit sa raman insarcinata !!!! Closti a functionat !!!!!!!:">

alla76
03.05.2009, 09:49:31
Dragele mele, am venit sa va dau speranta ! Am reusit sa raman insarcinata !!!! Closti a functionat !!!!!!!:">
<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P
bravo deni!!!

evenstar
03.05.2009, 09:55:48

:* :* :* De-acu intri pe mana mea... ;)) ;)) ;))
Iti mai zic si aici: sa pui mana sa-mi faci fata, ca-mi ramane baiatul ne-nsurat! :-" :-" :-"

princess2702
03.05.2009, 12:13:26
Felicitari!!!!!!sa iti dea Dumnezeu o sarcina usoara si un copil sanatos tun >:D< .Mie una mi-ai inseninat ziua.Mai am putin si incep sa iau Clomifen-ul si sunt mai optimista ca zilele trecute, mai ales ca am vazut mesajul tau.

LILICA
03.05.2009, 15:42:54
Multumesc mult alla :*

Hehe, se pare ca n-am de ales :D :*
<:-P <:-P <:-P Felicitari!!!
Eu cred ca ai gemeni.:>
Sarcina usoara!!!:*

laurela
04.05.2009, 01:11:31
felicitari Denisa!!!sa ai o sarcina usoara si un bebe cuminte si sanatos!:*

Bea24
04.05.2009, 18:51:26

Felicitari,Deni! Sarcina usoara si un BB sanatos si frumos! >:D<

laurela
05.05.2009, 03:05:09
Luna asta menstruatia a fost f ciudata:in primele 2 zile dureri de am dat in plans,flux f mare ,iar dupa curgea f putin ...azi sunt la a4a zi si deja e pe sfarsite...nici nu stiu ce sa fac pt ca din a 6a zi ar trebui sa incep iar stimularea...credeti ca are rost sa fac vreun test?
P.S.:dureri aveam si inainte ,dar nu asa,iar menstruatia dura cel putin 5-7 zile

miana
05.05.2009, 11:16:10
Luna asta menstruatia a fost f ciudata:in primele 2 zile dureri de am dat in plans,flux f mare ,iar dupa curgea f putin ...azi sunt la a4a zi si deja e pe sfarsite...nici nu stiu ce sa fac pt ca din a 6a zi ar trebui sa incep iar stimularea...credeti ca are rost sa fac vreun test?
P.S.:dureri aveam si inainte ,dar nu asa,iar menstruatia dura cel putin 5-7 zile

Eu cred ca nu are rost sa faci test... tu dai inainte cu stimularea , in orice stare ai fi.
Am si eu dureri de abia ma pot da jos din pat.... dar inainte cu tupeu.>:D<

DDna
05.05.2009, 11:44:46
Eu cred ca nu are rost sa faci test... tu dai inainte cu stimularea , in orice stare ai fi.
Am si eu dureri de abia ma pot da jos din pat.... dar inainte cu tupeu.>:D<
Si eu am avut dureri, asta inseamna ca foliculul creste !!! <:-P

laurela
08.05.2009, 08:55:10
neatza fetelor!aseara eram asa de obosita incat am adormit cu tv deschis...consecinta:am uitat sa iau a2a pastila de clomifen...deci stimularea pe luna asta o las pt iunie,dar poate ne ajuta Doamne Doamne si fara...pupik

cristinika2984
23.05.2009, 11:15:05
nici eu nu aveam si nu am avut niciodata ciclul regulat...si legat de asta nici ovulatie....inainte sa raman gravida am facut tratament cu duphaston....nu spun ca sunt nici pentru nici impotriva trat.hormonale...numai ce de multe ori esti nevoita....sunt sute de femei care isi doresc copii dar au probleme....si atunci intreb eu...ce poti face?
eu una am ales trat hormonal...nu stiu cat ma va afecta....dar mi-am implinit visul de a avea un bebe;-)

ramane la alegerea fiecarei femei ce decide sa faca....eu doresc tuturor ca hotararea sa fie una buna;-)

clipsy
26.05.2009, 09:43:36
Am ajuns si aici ;))
dr mi`a prescris closty din z3 cate 2 tablete/zi timp de 5 zile
si duphaston cate o tableta pe zi din z14 timp de 10 zile
[-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<

lexi_ada
26.05.2009, 09:51:42
Am ajuns si aici ;))
dr mi`a prescris closty din z3 cate 2 tablete/zi timp de 5 zile
si duphaston cate o tableta pe zi din z14 timp de 10 zile
[-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<
asta am luat si eu timp de 3 luni si tare bine mi-a facut :* :* :* :* :* , cat timp ti-a zis sa le iei ? 1 luna ? cand te mai duci la el?

clipsy
26.05.2009, 10:08:47
asta am luat si eu timp de 3 luni si tare bine mi-a facut :* :* :* :* :* , cat timp ti-a zis sa le iei ? 1 luna ? cand te mai duci la el?

Aici imi erai! >:D< >:D< >:D< >:D<
O luna deocamdata
m`a chemat in z10>:D< >:D< >:D<

Maryvaly
26.05.2009, 13:53:29
Mi-am facut si eu curaj sa scriu aici, pt ca tot am sperat sa se intample minunea de a ramane insarcinata fara tratament. Am facut toate analizele posibile (inclusiv HSG), ma monitorizez de peste 6 luni, nu am nicio problema asa incat dr.mea mi-a recomandat stimulare ovariana incepand cu urmatorul cm, cu clostilbegyt, apoi utrogestan. Ar insemna ca in jur de 5 iunie sa incep tratamentul. Am emotii, dar sunt increzatoare, mai ales ca DDna mi-a dat curaj prin incercarea ei reusita! Sa ai un bebe sanatos Deni si sa te bucuri de el! Multumesc si eu pt ca ne-ai dat speranta celor care ne chinuim atat sa avem si noi un pui mic si dragalas!

Maryvaly
26.05.2009, 13:55:19
Si eu am avut dureri, asta inseamna ca foliculul creste !!! <:-P
Vreau sa te intreb si eu ceva...daca poti sa-mi raspunzi. Ai avut ceva reactii la closti? Greata, somnolenta...

carisa
26.05.2009, 14:18:26
Mi-am facut si eu curaj sa scriu aici, pt ca tot am sperat sa se intample minunea de a ramane insarcinata fara tratament. Am facut toate analizele posibile (inclusiv HSG), ma monitorizez de peste 6 luni, nu am nicio problema asa incat dr.mea mi-a recomandat stimulare ovariana incepand cu urmatorul cm, cu clostilbegyt, apoi utrogestan. Ar insemna ca in jur de 5 iunie sa incep tratamentul. Am emotii, dar sunt increzatoare, mai ales ca DDna mi-a dat curaj prin incercarea ei reusita! Sa ai un bebe sanatos Deni si sa te bucuri de el! Multumesc si eu pt ca ne-ai dat speranta celor care ne chinuim atat sa avem si noi un pui mic si dragalas!
In urma monitorizari s-a constatat ca nu ovulezi?

clipsy
26.05.2009, 16:55:49

Sotiorul a facut spermograma?

alla76
26.05.2009, 18:25:37
multa bafta iti doresc!
Eu una nu am avut nici un efect secundar de la closty!!!
nu uita, spermograma ar fi bine sa fie facuta inainte de stimulare, sa stiti ca faceti stimularea intr-un moment oportun.

DDna
26.05.2009, 18:35:26
Vreau sa te intreb si eu ceva...daca poti sa-mi raspunzi. Ai avut ceva reactii la closti? Greata, somnolenta...
Nu am avut absolut nimic pentru ca l-am luat seara, inainte de culcare. Nu ma asteptam sa-l tolerez atat de bine. >:D<

clipsy
27.05.2009, 11:10:19
Nu am avut absolut nimic pentru ca l-am luat seara, inainte de culcare. Nu ma asteptam sa-l tolerez atat de bine. >:D<

Mie mi`a spus sa il iau dimineata! Oare are importanta?

Maryvaly
27.05.2009, 11:12:27
Sotiorul a facut spermograma?
Daaa, printre primele analize a fost asta si a iesit f bine.

Maryvaly
27.05.2009, 11:16:21
In urma monitorizari s-a constatat ca nu ovulezi?
Culmea e ca studiind graficele de temperatura doctora mi-a zis ca ovulez. Dar cum nu s-a intamplat nimic pana acum, am recurs la metoda asta, nu inainte de a face toate testele de fertilitate care se fac. E frustrant sa stii ca esti perfect sanatos, toate analizele sunt bune, insa bebe nu vrea sa vina...

alla76
27.05.2009, 16:05:47
Culmea e ca studiind graficele de temperatura doctora mi-a zis ca ovulez. Dar cum nu s-a intamplat nimic pana acum, am recurs la metoda asta, nu inainte de a face toate testele de fertilitate care se fac. E frustrant sa stii ca esti perfect sanatos, toate analizele sunt bune, insa bebe nu vrea sa vina...
stai linistita, stimularea cu closty este o metoda des folosita. si chiar cu rezultate bune intr-un procent mare.

DDna
28.05.2009, 08:39:44
Sincer, nu stiu. Mie doc mi le-a dat asa tocmai din cauza efectelor adverse, sa nu le simt.

Ronna
28.05.2009, 09:41:32
Eu am facut 2 stimulari cu closty si le-am luat dimineata.Asupra mea nu au avut reactii adverse!

Maryvaly
28.05.2009, 11:06:05
stai linistita, stimularea cu closty este o metoda des folosita. si chiar cu rezultate bune intr-un procent mare.
Daca am inteles eu bine voi urma cu closty si utrogestan o luna, apoi o luna fac pauza, dupa care reiau in luna urmatoare. A mai facut cineva tratamentul asta asa cum mi-a dat mie doctora? Ca daca n-a mai facut nimeni asa, o sa-mi sun doctora sa ma asigur ca am inteles bine. Mai am ceva timp sa ma documentez, ca as incepe in jur de 5 iunie stimularea.

carisa
28.05.2009, 12:53:44
Dar ecografic s-a vazut daca ai foliculi maturi sau daca ovulezi????

alla76
28.05.2009, 19:51:18
Daca am inteles eu bine voi urma cu closty si utrogestan o luna, apoi o luna fac pauza, dupa care reiau in luna urmatoare. A mai facut cineva tratamentul asta asa cum mi-a dat mie doctora? Ca daca n-a mai facut nimeni asa, o sa-mi sun doctora sa ma asigur ca am inteles bine. Mai am ceva timp sa ma documentez, ca as incepe in jur de 5 iunie stimularea.
utro ar fi pt sustinere.
depinde de "scoala" medicilor daca recomanda sau nu
stimularea cu closty trebuie monitorizata ecografic.

clipsy
29.05.2009, 10:03:07
utro ar fi pt sustinere.
depinde de "scoala" medicilor daca recomanda sau nu
stimularea cu closty trebuie monitorizata ecografic.

Nu am avut nici eu efecte adverse#:-S \:D/
Mai am maine si gata cu closty #:-S
la monitorizare mi`a spus sa vin in z10

clipsy
02.06.2009, 09:47:24
Gata cu closty
acum ma pregatesc de Duphaston
din z14 timp de 10 zile o pastiluta pe zi

Va multumesc mult de tot!

Maryvaly
04.06.2009, 13:23:55
Dar ecografic s-a vazut daca ai foliculi maturi sau daca ovulezi????
Am facut o eco in z12 si era un folicul de 20 mm. Apoi in zilele urmatoare nu am mai facut nicio ecografie, dar banuiesc ca acel folicul fie nu a crescut suficient de mult, fie nu s-a spart.

carisa
04.06.2009, 14:25:56
Am facut o eco in z12 si era un folicul de 20 mm. Apoi in zilele urmatoare nu am mai facut nicio ecografie, dar banuiesc ca acel folicul fie nu a crescut suficient de mult, fie nu s-a spart.
Nu ai de unde sa sti poate s-a spart ca la 20mm este destul de bine, eu de exemplu luna asta in ziua 13 aveam folicul de 20 in ziua 14 avea 23 iar in ziua 16 deja se sparsese.

Maryvaly
04.06.2009, 14:45:44
Nu ai de unde sa sti poate s-a spart ca la 20mm este destul de bine, eu de exemplu luna asta in ziua 13 aveam folicul de 20 in ziua 14 avea 23 iar in ziua 16 deja se sparsese.
Ma gandeam ca as fi simtit daca s-ar fi spart, ar fi fost secretia mai abundenta...dar n-a fost.

clipsy
04.06.2009, 15:28:24
Ma gandeam ca as fi simtit daca s-ar fi spart, ar fi fost secretia mai abundenta...dar n-a fost.

Cea mai sigura metoda pt a vedea daca s`a spart este monitorizarea!

alla76
04.06.2009, 16:03:41
e cam greu ...daca nu imposibil sa iti dai seama daca s-a spart foliculul doar din secretii sau simptome de ovulatie.
doar monitorizarea iti poate da siguranta!

Maryvaly
09.06.2009, 09:08:16
Dragelor, trebuie sa va spun ca asteptam sa vina ziua cu cm, ca sa incep tratamentul de stimulare, asa cum va spusesem. Numai ca in z31, in urma faptului ca mi-a fost cam rau (durere de cap si o oboseala inexplicabila), m-am decis sa-mi fac un test de sarcina. Cand am vazut ca apar 2 liniute din primul minut nu mi-a venit sa cred...De duminica parca sunt pe alta lume! Va doresc si voua sa va bucurati cat mai curand!

willy
09.06.2009, 12:49:54
Dragelor, trebuie sa va spun ca asteptam sa vina ziua cu cm, ca sa incep tratamentul de stimulare, asa cum va spusesem. Numai ca in z31, in urma faptului ca mi-a fost cam rau (durere de cap si o oboseala inexplicabila), m-am decis sa-mi fac un test de sarcina. Cand am vazut ca apar 2 liniute din primul minut nu mi-a venit sa cred...De duminica parca sunt pe alta lume! Va doresc si voua sa va bucurati cat mai curand!
felicitari, din tot sufletul! sa fie intr-un ceas bun si o sarcina usoara>:D< >:D< >:D<

alla76
09.06.2009, 18:34:33
ti-a facut pozica cu folicului in z12?? :D:D:D
sa o pui in albumul BBului ca prima lui pozica??

Maryvaly
10.06.2009, 08:54:13
ti-a facut pozica cu folicului in z12?? :D:D:D
sa o pui in albumul BBului ca prima lui pozica??
Nu mi-a dat poza cu foliculul, probabil facand eco in spital, neplatind...s-a gandit ca nu e necesar sa-mi dea. Albumul lui bebe va debuta cu prima lui eco.

Ronna
11.06.2009, 12:56:20

FELICITARI MAMIC-O!
Sa inteleg ca nu ai mai facut tratamentul de stimulare de ovulatie?

Ritzi
18.06.2009, 19:08:11
fetelor, cine dintre voi imi povesteste si mie cum a decurs/decurge stimularea ovariana la ea? o sa incep si eu stimulare ovariana de luna viitoare, a zis dr ca nu mai are rabdare ea:)) si o inteleg, nici noi nu mai avem..si am inteles ca tb musai eco in ziua 3, 7 si 11..din z 3 pana in z 7 mi-a dat sa iau clomifencitrat (closty), apoi daca va fi nevoie imi va face injectii cu ovidrelle (un fel de pregnyl) ca sa se sparga foliculii, dupa care o sa bag utrogestanul de rigoare

so...dr vostri cum v-au sfatuit? anything else I should know?

multumesc mult>:D<

clipsy
18.06.2009, 19:28:30
fetelor, cine dintre voi imi povesteste si mie cum a decurs/decurge stimularea ovariana la ea? o sa incep si eu stimulare ovariana de luna viitoare, a zis dr ca nu mai are rabdare ea:)) si o inteleg, nici noi nu mai avem..si am inteles ca tb musai eco in ziua 3, 7 si 11..din z 3 pana in z 7 mi-a dat sa iau clomifencitrat (closty), apoi daca va fi nevoie imi va face injectii cu ovidrelle (un fel de pregnyl) ca sa se sparga foliculii, dupa care o sa bag utrogestanul de rigoare

so...dr vostri cum v-au sfatuit? anything else I should know?

multumesc mult>:D<

Hai sa iti spun cum a fost la mine
O luna am facut monitorizare ov si luna urmatoare m`a trecut pe stimulare
Reteta mi`a prescris`o in Z29 a CM cu monitorizarea ov (deci inainte de urmatorul CM)
Closty - cate 2 tablete/zi din Z3 - timp de 5 zile
Duphaston - cate o tableta/zi din Z14 timp de 10 zile
prezentare la monitorizare incepand cu a doua zii dupa pleacarea uratilor

nu am putut ajunge dupa plecarea uratilor
dar am fost in Z10 - cand aveam 2 foliculi - 11,3 mm, respectiv 7,4 mm, endometrul 6,5 mm - reactia dr. cam micuti pt aceasta zi, endometrul OK

Urmatoarea intalnire a fost in Z14 (si prima de Duphaston)
cand tot 2 foly - 13,7 mm, respectiv 15,7 mm; endometrul - 9,4
concluzie dr: tot micuti pt aceasta zi dar ok, endometrul f.f.bun

In Z18 - din nou la eco
tot 2 foly - 18,6mm, respectiv 18,3 mm, endo - 11,3mm
concluzie: sunt tot prea mici pt ac zi dar ii vom sparge cu o injectie in burta (OVITRELLE)
recomandari: in ziua respectiva nu xxx si nici a doua zi dimineata
Apoi am inceput sa fac teste de ovulatie

In Z 21 - din nou eco
foly nu mai sunt, ovarul este ok, endo bun
acum asteptam prestand :x

pana aici iti pot spune caci mai multe vom vedea sapt viitoare
daca vin uratii sau ba!
daca vin mergem mai departe si vb sa fac si histero (Sa stiu ca am eliminat si aceasta varianta)

Ritzi
19.06.2009, 20:18:49
multumesc mult, Clipsy:* deci se cam pupa ce ne-au zis dr., mai putin faptul ca mie mi-a zis a mea sa iau doar 1 pastila de closty timp de 5 zile, si ca putem sari peste eco din z 3, dar musai sa vin in z 7 si apoi in z 11, in functie de cum vor sta lucrurile hotaram daca e nevoie de ovidrelle sau nu:-B a, si utrogestan voi baga din z 16

i-am zis sotului ca ii rup urechile daca ma umflu de hormoni si el nu e acasa in perioada propice>:) b-( :-w

in fine, am pus la punct o "strategie" cu dr mea, draga de ea, astfel incat sa imi fac eu programul dupa sot, daca el nu si-l poate face dupa mineo:-) :"> :-$ sa imi tineti pumnii luna viitoare[-o< [-o< [-o<

alla76
19.06.2009, 23:50:51
multumesc mult, Clipsy:* deci se cam pupa ce ne-au zis dr., mai putin faptul ca mie mi-a zis a mea sa iau doar 1 pastila de closty timp de 5 zile, si ca putem sari peste eco din z 3, dar musai sa vin in z 7 si apoi in z 11, in functie de cum vor sta lucrurile hotaram daca e nevoie de ovidrelle sau nu:-B a, si utrogestan voi baga din z 16

i-am zis sotului ca ii rup urechile daca ma umflu de hormoni si el nu e acasa in perioada propice>:) b-( :-w

in fine, am pus la punct o "strategie" cu dr mea, draga de ea, astfel incat sa imi fac eu programul dupa sot, daca el nu si-l poate face dupa mineo:-) :"> :-$ sa imi tineti pumnii luna viitoare[-o< [-o< [-o<
iubita iti tinem pumnii sa mearga bine stimularea si sa aterizeze mereu sotul in momente propice!!! si la sfarsitul lunii sa te mandresti (chiar daca te vei mandri in privat...stiu ca nu nu spui pana in saptamana 12-13! :( ... totusi sper sa fi atat de fericita incat sa vrei sa impartasesti cu noi de la inceput. si daca nu, eu una te inteleg, si voi fi cu atat mai fericita cand vei aparea pe forum cu ticker de 12/13 saptamani :D)

laurela
24.06.2009, 15:36:32
Eu sunt din nou in prima zi ..e ultima luna de stimulare:-SS

laurela
09.07.2009, 01:22:10
de maine incep cu progesteronul...nu mai e nimeni cu rezultate fericite aici?

DDna
09.07.2009, 07:14:19
de maine incep cu progesteronul...nu mai e nimeni cu rezultate fericite aici?
Doar eu pana acum ^:)^

Mult succes !!!! >:D<

laurela
11.07.2009, 01:46:23
multumesc mult.joi m-a durut destul de rau ovarul drept,eram in ziua a16a a CM...acum sunt bine,iau in continuare progesteronul

iana
30.07.2009, 16:49:01
Minunata aceasta sectiune a forumului, "Preconceptia".
Am aflat mai multe decat intr-un an de mers la doctor.
Intrebare: progesteronul ajuta si el la ovulatie? am inteles ca regreaza ciclul menstrual.
Eu trebuie sa merg la un cabinet serios, sa schimb doctorul! acum merg la un centru privat . am un abonament platit de firma la care lucrez. Tre sa ma milogesc ca sa primesc eva analize de facut, explicatii ioc. Simt ca pierd timpul.
Imi puteti recomanda ceva?

vulturas
30.07.2009, 16:54:58
Minunata aceasta sectiune a forumului, "Preconceptia".
Am aflat mai multe decat intr-un an de mers la doctor.
Intrebare: progesteronul ajuta si el la ovulatie? am inteles ca regreaza ciclul menstrual.
Eu trebuie sa merg la un cabinet serios, sa schimb doctorul! acum merg la un centru privat . am un abonament platit de firma la care lucrez. Tre sa ma milogesc ca sa primesc eva analize de facut, explicatii ioc. Simt ca pierd timpul.
Imi puteti recomanda ceva?
nu ai spus de unde esti:D

iana
30.07.2009, 16:56:21
nu ai spus de unde esti:D

Bucuresti
scuze, am omis
sunt furioasa ptr ca realizez ca am pierdut atata tiiimmppp. nu am facut monitorizare, analize serioase, nu am afcut nimic :((

alla76
30.07.2009, 17:06:01
Bucuresti
scuze, am omis
sunt furioasa ptr ca realizez ca am pierdut atata tiiimmppp. nu am facut monitorizare, analize serioase, nu am afcut nimic :((
eu te-as sfatui asa: monitorizarea ecografica a unui ciclu, sa vezi daca ovulezi si cand.
ar mai fi cazul sa faci si niste analize specifice
poti citi pe http://www.miresici.ro/showthread.php?t=8092&page=82
importante sunt uzualele de sange sa vezi daca nu sunt carente, toxoplasma, listeria, citomegalovirusul, rugeola, hepatita, HIV, ureaplasma, chlamydia, mycoplasme. le vei repeta si in trimestrul 1 de sarcina, dar e bine sa le faci si inainte (daca e ceva de tratat sa tratezi inainte)

sotul - e cazul sa faca o spermograma, HIV si hepatita
dupa luna de monitorizare si cu rezultatul spermogramei ai un punct de pornire
multa bafta

iana
30.07.2009, 17:24:17
am facut spermograma. rezultate urate 15.000/ml :((
si analizele de inaineta inceperii conceperii de bebe. sunt bune

vulturas
30.07.2009, 17:27:33
am facut spermograma. rezultate urate 15.000/ml :((
si analizele de inaineta inceperii conceperii de bebe. sunt bune
nu e bun aparatul de la synevo
la sanador, la giulesti, la moisa anca...ei au aparate performante care verifica fiecare spermatozoid in parte
sotului nu au fost in stare sa ii spuna daca are vreun spermatozoid bun, sau mobil...la 1.300.000/ml a zis ca nu poate sa le determine mobilitatea, motilitatea etc. si la doc Moisa i-a iesit 100.000/ml si ia spus de fiecare bucata in parte

iana
30.07.2009, 17:29:59
tu la ce doctor mergi?
da, am hotarat imediat ce au iesit analizel sa mergem in alta parte. erau f sumare. ma gandeam la ids dar am vz si despre sanador pareri f f f bune
cat m-ati ajutat astazi in cateva minute
nu aveti idee
multumesc mult de tot:x

vulturas
30.07.2009, 17:33:16
tu la ce doctor mergi?
da, am hotarat imediat ce au iesit analizel sa mergem in alta parte. erau f sumare. ma gandeam la ids dar am vz si despre sanador pareri f f f bune
cat m-ati ajutat astazi in cateva minute
nu aveti idee
multumesc mult de tot:x
sotul meu merge la dr. Moisa anca....acum e pe tratament naturist ca nu are ce sa ii mai faca....el a facut deja toate analizele si au iesit perfecte...de la hormonale, la genetice, ecografii testiculare numai spermograma e f proasta....noi suntem incadrati la infertilitate inexplicabila...si asteptam pana in oct sa vedem daca s-a schimbat ceva dupa tratament

iana
30.07.2009, 17:34:39
noi le refacem in sept si ma omoara asteptarea
dr moisa este doar ptr sotul tau? si tu?

vulturas
30.07.2009, 17:37:40
noi le refacem in sept si ma omoara asteptarea
dr moisa este doar ptr sotul tau? si tu?
eu merg la filipescu la elias...si el ne-a trimis la moisa...dar ea este si ginecolog si puteti ramane amandoi la doc asta....mie mi s-a parut super buna ca doc

iana
30.07.2009, 17:39:01
eu merg la filipescu la elias...si el ne-a trimis la moisa...dar ea este si ginecolog si puteti ramane amandoi la doc asta....mie mi s-a parut super buna ca doc

vreau si eu datele de contact
si cum sa procedez...adeverinta, sun si gata?
asa simplu?

vulturas
30.07.2009, 17:46:44
vreau si eu datele de contact
si cum sa procedez...adeverinta, sun si gata?
asa simplu?
pt dr MOISA ANCA am nr de la cabinetul ei particular....suni intre ora 9-13 de L-V si te programezi: 021 665 29 23
o sa il puna pe sot sa repete spermograma....costa 70 sau 50 de lei parca spermograma....nu mai retin exact
ii da rezultatul in 1 ora si jumatate si o sa ii zica in functie de rezultat ce are de facut

Jezebell
22.09.2009, 09:37:39
fetelor nu mai e nimeni pe aici? si eu trebuie sa fac stimulare ovariana si voiam sa va intreb daca a avut rezultate la vreuna dintre voi..

DDna
22.09.2009, 13:25:02
fetelor nu mai e nimeni pe aici? si eu trebuie sa fac stimulare ovariana si voiam sa va intreb daca a avut rezultate la vreuna dintre voi..
La mine a avut rezultate din prima luna, am luat Clostilbegyt. Nu am facut si Pregnyl, s-a spart singur foliculul si am ramas gravi :x

Jezebell
23.09.2009, 09:18:45
super!! sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos si frumos! multumesc pentru raspuns >:D< , sper sa aiba efect si la mine, mi s-au prescris aceleasi medicamente!

alla76
23.09.2009, 16:04:38
eu am terminat ieri stimularea cu closty
azi (ziua 10) aveam un foly de 1.6 si unul de 1.35 (premiera la marime pe toate ciclurile monitorizate, pana acum in ziua 10 cel mai mare avea 1.2)

iubitika
24.09.2009, 13:45:11
eu am terminat ieri stimularea cu closty
azi (ziua 10) aveam un foly de 1.6 si unul de 1.35 (premiera la marime pe toate ciclurile monitorizate, pana acum in ziua 10 cel mai mare avea 1.2)
buna fetelor
intreb i eu ca nu ma pricep...pt ce se face stimulare ovariana ...adica se face atunci cand nu ai foliculi? sau cand sunt mici si treb sa creasca...
eu am facut o eco la ultima ovulatie si aveam 2 foliculi de aprox 17 - 18 mm
doctorul mi-a dat doar pregnyl pentru spergerea lor...
dar tot nu am avut noroc..mi-a venit ciclul acum 2 zile...
eu m-oi incadra la stimulare? sau probabil am o probl doar cu spargerea lor..

Anita07
24.09.2009, 15:17:04
buna fetelor
intreb i eu ca nu ma pricep...pt ce se face stimulare ovariana ...adica se face atunci cand nu ai foliculi? sau cand sunt mici si treb sa creasca...
eu am facut o eco la ultima ovulatie si aveam 2 foliculi de aprox 17 - 18 mm
doctorul mi-a dat doar pregnyl pentru spergerea lor...
dar tot nu am avut noroc..mi-a venit ciclul acum 2 zile...
eu m-oi incadra la stimulare? sau probabil am o probl doar cu spargerea lor..
se face pentru cresterea foliculilor atunci cand nu se descurca singuri sau o fac dezordonat :)
tie ti-a dat pregnyl dupa ce a obesrvat ca nu se sparg sau just to be safe?

iubitika
24.09.2009, 16:05:08
se face pentru cresterea foliculilor atunci cand nu se descurca singuri sau o fac dezordonat :)
tie ti-a dat pregnyl dupa ce a obesrvat ca nu se sparg sau just to be safe?
MI-A DAT JUST TO BE SAFE...pt ca nu am verificat in vreo luna dc se sparg sau nu..dar nici asa nu am ramas..asta e..mai incercam

Anita07
24.09.2009, 16:12:24
MI-A DAT JUST TO BE SAFE...pt ca nu am verificat in vreo luna dc se sparg sau nu..dar nici asa nu am ramas..asta e..mai incercam
eu am avut doi mari luna trecuta si pt ca si inainte ovulasem singura nu mi-a facut pregnyl si nu stiu daca s-au spart amandoi sa-mi dubleze sansele :|

iubitika
24.09.2009, 16:31:06
eu am avut doi mari luna trecuta si pt ca si inainte ovulasem singura nu mi-a facut pregnyl si nu stiu daca s-au spart amandoi sa-mi dubleze sansele :|
si inteleg ca totusi nu ai ramas...sa te duci luna asta sa vezi dc se sparg de data asta..

Anita07
24.09.2009, 16:35:51
si inteleg ca totusi nu ai ramas...sa te duci luna asta sa vezi dc se sparg de data asta..
n-am ramas :( cel putin unul si-a facut treaba ca progesteronul a iesit bine

iubitika
24.09.2009, 17:59:51
n-am ramas :( cel putin unul si-a facut treaba ca progesteronul a iesit bine
nu inteleg cum adica?
eu nu ma pricep..explica-mi si mie..pls
ce leg este intre spargerea foliculilor si progesteron?

Anita07
24.09.2009, 19:48:16
nu inteleg cum adica?
eu nu ma pricep..explica-mi si mie..pls
ce leg este intre spargerea foliculilor si progesteron?
daca foliculul se sparge elibereaza ovulul iar formatiunea care ramane, corpul galben, elibereaza progesteron - de la acest progeteron creste temperatura bazala (de-asta cresterea confirma ovulatia) si tot el face ca endometrul sa se ingroase asa inca sa poata gazdui viitorul bebe ;;)
analiza se face la 7 zile de la ovulatie si valoarea trebuie sa fie peste 10 in mod normal si peste 15 dupa stimulare
daca nu s-a "intamplat" bebe, corpul galben moare cam la 14 zile de la ovulatie -> scade brusc progesteronul (si deci temperatura) si vin uratii

alla76
25.09.2009, 17:40:56
=D> se pare ca acesti foly sunt hotarati!
Doamne ajuta! Iti tin pumnii sa creasca si mai mari si babani! >:D<
>:D< >:D<>:D<
ieri nu mai erau asa hotarati! amandoi de 16 (si cel care alaltaieri a fost deja de 16 ieri tot de 16 a fost). dar tot raul spre bine...
ca daca ma gasea ieri cu foly de 18 ideea ar fi fost sa ma injecteze si ma trimita pe azi la cluj si al meu oricum nu ar fi putut...
asa ramanem sa ne rugam sa creasca frumos si ordonat, sa sta cuminti in weekend :-SS:-SS:-SSsi luni sa fie numai buni de inseminat

mult succes alla!!!!!!!!!!!! sa se lase cu gemeni<:-P
ar fi frumos dar nu prea arata a gemeni :-s

bafta <:-P
multumesc!!! tu deja ai pornit numaratoarea ;-) amr 13 zile ;;)

tinem pumnii!
doamne ajuta!

doamne ajuta! sa fie cu ochisori pana la sfarsitul lunii ! ;;)
ar fi frumos :-":-" cadou si de ziua mea si de ziua lui! de-am avea noi norocul asta!!!^:)^^:)^^:)^^:)^

alla76
28.09.2009, 14:07:24
ALLA asteptam vesti bune de la inseminare!!!
avem vesti bune.
totul a mers mult mai "uman". nu am mai asteptat aiurea, au vorbit frumos, bioloaga a fost tare draguta.
si am facut IA la 12 mil preparata, mult mult mai bine decat data trecuta.
in schimb pe mine ma doare de ieri...

iubitika
28.09.2009, 14:34:38
am si eu o intrebare..pt tine alla sau pt cine stie
IA iti face doar dc sotul nu sta prea bine la spermograma
al meu sta bine cu gigeii dar totusi eu nu raman...trompele le-am verificat in februarie si erau ok...oare ar fi cazul sa il mai intreb pe doctor dc mai treb verificate?
ovulatie am..adica am foliculi si am facut pregnyl dar tot nu am ramas..bine am facut doar o luna pregnyl...
oare in cazul meu se poate inseminare? ar ajuta la ceva?

alla76
28.09.2009, 15:41:56
al meu sta bine cu gigeii dar totusi eu nu raman...trompele le-am verificat in februarie si erau ok...oare ar fi cazul sa il mai intreb pe doctor dc mai treb verificate?
ovulatie am..adica am foliculi si am facut pregnyl dar tot nu am ramas..bine am facut doar o luna pregnyl...
se poate face, ca oricum nu e o procedura invaziva
dar daca sotul are spermograma buna, crede-ma ca o monitorizare si prestare la momentul oportun are cel putin aceleasi sanse ca o IA.
:-$ un iA nu are cu multe procente in plus la sanse de reusita fata de natural. dupa cele cateva procente care pot face diferenta umblam noi de zanateci!

alla76
28.09.2009, 15:56:55
12 mil????suuuuuuuuuuuuper!!!!!!!!!!!!
Doamne ajuta Alla!!!!!!
bine ca s-au purtat frumos!!!!
s-au purtat "uman". au fost draguti, de data asta a zis si doc o vorba buna cand i-am multumit. bioloaga si data trecuta a fost draguta, acum insa a fost tare tare draguta. m-a intrebat ginecologul ce tratament ii dau sotului, mi-a spus sa am grija sa nu il intrerupa (cum a facut dupa celalalt IA).
spermograma neprelucrata a iesit prost ... la numaratoare! dar super bine la mobilitate. am avut 2.5 ml * 5 mil / ml cu mobilitate de 80% ;;);;)
si cu astia s-a jucat si ne-a preparat 12 mil 100% mobili <:-P<:-P<:-P
am intrebat-o daca schimbarea tratamentului si pauza dintre tratamente e de vina pt scaderea numarului pe ml si ne-a zis ca mai mult ca sigur ca zilele de abstinenta mai putine decat la precedenta au fost vinovate (ca am hotarat IA-ul asta sa il facem pe extrema cealalta fata de precedenta -nr mic de zile de abstinenta si injectia facuta cat mai tarziu posibil)

bravo alla
te pup...acum sa ne tii la curent...cu vestile bune de peste 2 saptamani!
sa speram!
in ungaria zic astia ca sanse reale (statistic) ai de la o spermograma de 10 mil dupa preparare... sa speram ca o sa crestem procentul de reusita;;)

alla76
28.09.2009, 16:29:34
s-au purtat "uman". au fost draguti, de data asta a zis si doc o vorba buna cand i-am multumit. bioloaga si data trecuta a fost draguta, acum insa a fost tare tare draguta. m-a intrebat ginecologul ce tratament ii dau sotului, mi-a spus sa am grija sa nu il intrerupa (cum a facut dupa celalalt IA).
spermograma neprelucrata a iesit prost ... la numaratoare! dar super bine la mobilitate. am avut 2.5 ml * 5 mil / ml cu mobilitate de 80% ;;);;)
si cu astia s-a jucat si ne-a preparat 12 mil 100% mobili <:-P<:-P<:-P
am intrebat-o daca schimbarea tratamentului si pauza dintre tratamente e de vina pt scaderea numarului pe ml si ne-a zis ca mai mult ca sigur ca zilele de abstinenta mai putine decat la precedenta au fost vinovate (ca am hotarat IA-ul asta sa il facem pe extrema cealalta fata de precedenta -nr mic de zile de abstinenta si injectia facuta cat mai tarziu posibil)

sa speram!
in ungaria zic astia ca sanse reale (statistic) ai de la o spermograma de 10 mil dupa preparare... sa speram ca o sa crestem procentul de reusita;;)
ups.. am scris 5 in loc de 7 ... deci am pornit de la 7 mil / ml

Jezebell
28.09.2009, 17:46:54

din cate stiu eu intr-adevar IA se recomanda in special cand sunt probleme legate de sperma...la mine spermograma sotului e buna, am trompele si uterul ok dar mi s-a recomandat stimulare ovariana pt ca la dozarile hormonale mi-au iesit valori cam mici la LH si FSH:-s , nu s-a pus problema de IA..
tu de cat timp incerci sa ramai insarcinata?

Habib
11.11.2009, 07:34:45
am inceput si eu de ieri stimularea ovariana cu clostylbegyt - 1/zi, timp de 5 zile [-o< [-o< [-o<

Venus
12.11.2009, 15:19:49
Fetelor mie mi-a dat doc sa iau closty din z2 pana in z7...a mai luat cineva in intervalul asta?:-? ca la voi am vazut ca luati closy din z5 pana in z9

GABRIYELLA
13.11.2009, 16:32:24
Salut,

eu am luat din ziua a 3-a pana in ziua a 7-a.depinde ce zice medicul .bafta

Habib
14.11.2009, 07:21:30
si eu iau din ziua 2
si azi e ultima zi de luat closti
[-o< [-o< [-o< [-o< [-o<

alla76
14.11.2009, 07:25:42
si eu iau din ziua 2
si azi e ultima zi de luat closti
[-o< [-o< [-o< [-o< [-o<
cand mergi la eco?

Habib
14.11.2009, 08:40:56
cand mergi la eco?

in ziua 11-12
il sun pe medic sa-mi faca o transvaginala
asta inseamna joi - vineri

alla76
14.11.2009, 09:13:31
in ziua 11-12
il sun pe medic sa-mi faca o transvaginala
asta inseamna joi - vineri

hmm, ar trebui putin mai repede zic eu. mai ales ca ai inceput closty asa repede. important e sa incepeti sa prestati sa nu pierdeti momentul

Habib
14.11.2009, 09:31:58
hmm, ar trebui putin mai repede zic eu. mai ales ca ai inceput closty asa repede. important e sa incepeti sa prestati sa nu pierdeti momentul

prestam, din seara asta :-" :-" :-"

DDna
14.11.2009, 09:38:28
Eu chiar de nu faceam ecografie in ziua ovulatiei, cred ca tot mi-as fi dat seama ca a fost ceva misculatie pe acolo, am avut niste dureri groaznice in ziua cu pricina...
Mult succes Lavinuta !

anca_toader
20.11.2009, 18:55:49
Buna,

Luna asta am si eu de facut o dozare hormonala, am inteles ca se face in ziua 21 dar pica duminica. Deci cand e mai bine de facut ? in ziua 19 sau 22 ?

Anita07
21.11.2009, 19:35:06
Buna,

Luna asta am si eu de facut o dozare hormonala, am inteles ca se face in ziua 21 dar pica duminica. Deci cand e mai bine de facut ? in ziua 19 sau 22 ?
Eu zic ca 22 e ok.

lusilica
24.11.2009, 22:07:28
Fetelor sunteti minunate! Vreau sa va felicit pentru caldura si incurajarile pe care mi le-ati transmis. Din pacate si eu la fel ca si voi am aceleasi probleme. In anul 2005 am fost operata de o sarcina ectopica pe trompa stanga. In timpul operatiei mi s-a despistat si un nodul fibromatos, mic, in uter si un chist mare pe ovarul drept, care s-a spart in mainile doctorilor. Dupa operatie, perioada de recuperare a fost destul de indelungata. Dupa aceea am inceput sa fac chisturi cand la un ovar cand la altul. Ca tratament primeam AC. Cum sa raman gravida daca le luam??? Dar daca nu le luam aveam niste dureri ingrozitoare. Asa au trecut 4 ani. De doua luni insa, am avut hemoragie. Doctorita, in urma unui ecograf, mi-a spus ca as avea din nou un chist pe dreapta. A doua zi, la control pe masa, mi-a depistat o rana pe col. Am facut Papa-Nicolau care a iesit CII. Am luat tratament cu ovule si hemoragia a incetat. Pentru spargerea chistului insa a trebuit sa iau din nou AC. Din punctul meu de vedere e totul ok, deoarece ma simt excelent de la ele. Nu mai am dureri. Saptamana trecuta am facut si HSG. Trompa operata nu mai e functionabila, insa cea de pe dreapta e permeabila 100%, iar rana de pe col s-a vindecat. Deci totul e ok. In ianuarie dr. mi-a spus sa o contactez cand voi fi la CM ca sa vedem cum vom proceda pentru o stimulare controlata. Problema, in care doresc sa va consult si pe voi, este ca toti ceilalti dr. la care am fost mi-au spus ca nu imi pot face tratamente hormonale din cauza chisturilor, care mie imi tot apar. Ce sa mai cred? De fapt pe cine sa mai cred? Imi doresc atat de mult un bebe...

alla76
24.11.2009, 22:29:51
Fetelor sunteti minunate! Vreau sa va felicit pentru caldura si incurajarile pe care mi le-ati transmis. Din pacate si eu la fel ca si voi am aceleasi probleme. In anul 2005 am fost operata de o sarcina ectopica pe trompa stanga. In timpul operatiei mi s-a despistat si un nodul fibromatos, mic, in uter si un chist mare pe ovarul drept, care s-a spart in mainile doctorilor. Dupa operatie, perioada de recuperare a fost destul de indelungata. Dupa aceea am inceput sa fac chisturi cand la un ovar cand la altul. Ca tratament primeam AC. Cum sa raman gravida daca le luam??? Dar daca nu le luam aveam niste dureri ingrozitoare. Asa au trecut 4 ani. De doua luni insa, am avut hemoragie. Doctorita, in urma unui ecograf, mi-a spus ca as avea din nou un chist pe dreapta. A doua zi, la control pe masa, mi-a depistat o rana pe col. Am facut Papa-Nicolau care a iesit CII. Am luat tratament cu ovule si hemoragia a incetat. Pentru spargerea chistului insa a trebuit sa iau din nou AC. Din punctul meu de vedere e totul ok, deoarece ma simt excelent de la ele. Nu mai am dureri. Saptamana trecuta am facut si HSG. Trompa operata nu mai e functionabila, insa cea de pe dreapta e permeabila 100%, iar rana de pe col s-a vindecat. Deci totul e ok. In ianuarie dr. mi-a spus sa o contactez cand voi fi la CM ca sa vedem cum vom proceda pentru o stimulare controlata. Problema, in care doresc sa va consult si pe voi, este ca toti ceilalti dr. la care am fost mi-au spus ca nu imi pot face tratamente hormonale din cauza chisturilor, care mie imi tot apar. Ce sa mai cred? De fapt pe cine sa mai cred? Imi doresc atat de mult un bebe...
adevarul e ca in cazul tau e cam riscanta o stimulare.
dar doctorita ta trebuie sa puna in balanta riscurile si beneficiile. si daca faceti stimularea ai nevoie de o monitorizare foarte atenta
Mult succes

rils
27.12.2009, 11:28:50
Buna miresici!!
Vreau sa va consult si pe voi in legatura cu tratamentul de stimulare ovariana.
Dr. mi-a prescris ESTROFEN 2/zi OVAMID sau CLOSTILBEGYT din z 5- z9 si PREGNYL, cu monitorizare in zilele 9-11-13. Problema mea este ca am progesteronul f. mic si deci nu am ovulatie. AM facut si HSG si trompele sunt ok. Sotul si-a facut analizele si are asthenozoosperimie 46% mobili...ca si numar sunt ok :158 mil/ml.Medicul ia prescris tratament cu acid folic,zinc si potent power..dar nu a luat decat primele 2 timp de 1 luna ( treb sa ma tin de capul lui). Eu am mai luat Branca ursului.Mai iau Duphaston din z16-25..dar si asa am avut intarziere a CM.
Vreau sa va intreb de efectele secundare ale tratamentului pt. stimulare.Cine a avut probleme? mie sincer mi-e cam frica...
Pt. problem sotului mai e ceva de facut??
Sunt noua pe topicul asta si inca nu m-am pus la punct cu toti termenii.

rils
27.12.2009, 13:28:06
mai am o intrebare:stie cineva unde pot gasi pregnyl??? sunt din brasov si pe aici nu se gaseste in farmacii...o sa mai caut#-o ;
parca nu am incredere sa cumpar de la diversi care vand pe net;

mamuska
27.12.2009, 13:45:35
mai am o intrebare:stie cineva unde pot gasi pregnyl??? sunt din brasov si pe aici nu se gaseste in farmacii...o sa mai caut#-o ;
Din pacate, nu se mai gaseste in farmacii=((=(( Eu l-am cumparat o data din farmacii, apoi nu am mai gasit nicaieri... l-am gasit la cineva pe net si a costat 20 euro fiola=(( si alte fete au cumparat de la acea persoana si a fost ok.

alla76
27.12.2009, 14:30:02
nu prea ai sanse sa gasesti pregnyl in farmacii. poate are doctorita ta rezerve...
sau incearca sa cauti si gonasi, e acelasi lucru.
tratamentul prescris pt stimulare e standard pt inceput, e de admirat ca ti-a dat din start si estrofem (pt endometru) si duphastonul din z16-25.
de efecte... depinde de la organism la organism. eu nu am avut efecte negative de la closty
la sot poti sa ii dai si pastile de napraznic (pt forme), vit C (CETEBE cu eliberare prelungita - exista si varianta cu zinc) mai ales daca e fumator. si pt mobilitate zincul impreuna cu seleniu si niste B12
mult succes si tinem pumnii

rils
27.12.2009, 15:03:11
nu prea ai sanse sa gasesti pregnyl in farmacii. poate are doctorita ta rezerve...
sau incearca sa cauti si gonasi, e acelasi lucru.
tratamentul prescris pt stimulare e standard pt inceput, e de admirat ca ti-a dat din start si estrofem (pt endometru) si duphastonul din z16-25.
de efecte... depinde de la organism la organism. eu nu am avut efecte negative de la closty
la sot poti sa ii dai si pastile de napraznic (pt forme), vit C (CETEBE cu eliberare prelungita - exista si varianta cu zinc) mai ales daca e fumator. si pt mobilitate zincul impreuna cu seleniu si niste B12
mult succes si tinem pumnii
multumesc !>:D<
sotul nu mai este fumator de vreo 4 luni..dar la momentul analizei era :(. Pot sa ii dau vit C ca oricum ii face bine...nu stiu daca o sa ia toate pastilele astea;incerc sa il conving.........

maryalex
20.01.2010, 09:30:38
Buna si eu fac stimulare momentan cu Menopur si daca mai ai nevoie te pot ajuta cu fiole de PREGNYL 5000 UI contra cost cat am dat si eu 20 de euro fiola. Am mai multe daca cineva are nevoie. O zi placuta va doresc

mireka
02.02.2010, 19:24:43
eu cred ca tratamentele hormonale pot sa-ti faca mult rau ,mai multe femei au ramas cu probleme destul de grave dupa ce au facut tratament hormonal ,cred ca este mai indicat un tratament naturist,eu asa am scapat de problemele care le-am avut

hexalena
02.02.2010, 20:52:37
eu cred ca tratamentele hormonale pot sa-ti faca mult rau ,mai multe femei au ramas cu probleme destul de grave dupa ce au facut tratament hormonal ,cred ca este mai indicat un tratament naturist,eu asa am scapat de problemele care le-am avut

tratamentele naturiste le prescrie tot un endocrinolog?
ce probleme pot aparea din cauza unui tratament hormonal?
mersi

maryalex
10.02.2010, 15:49:57
Iti tin pumnii sa reusesti!!!! sa ne tii la curent si pe noi cu rezultatele . eu mai astept putin cu stimularea;mai fac niste analize ca intre timp am schimbat medicul. Restul fetelor??? cine ce a mai facut ???
Buna nu a mers cu Menopur la mine...deci dupa 11 fiole nu sa vazut nimik...organismul meu nu rasp la trat....dak are cineva nevoie de PREGNYL 5000 SI MENOPUR va ajut cu mare placerre la un pret mai mic. va :* pe toate. imi puteti scrie pe adresa de mess alekusta.

alla76
10.02.2010, 16:04:29
Buna nu a mers cu Menopur la mine...deci dupa 11 fiole nu sa vazut nimik...organismul meu nu rasp la trat....dak are cineva nevoie de PREGNYL 5000 SI MENOPUR va ajut cu mare placerre la un pret mai mic. va :* pe toate. imi puteti scrie pe adresa de mess alekusta.
nici la mine nu a mers cu menopur...
dar am si abandonat dupa 6 fiole, ca nu se intampla nimic. sincer...se pare ca reactionez mai bine la clasicul clomifen

maryalex
10.02.2010, 16:23:14
nici la mine nu a mers cu menopur...
dar am si abandonat dupa 6 fiole, ca nu se intampla nimic. sincer...se pare ca reactionez mai bine la clasicul clomifen
Imi pare rau..uite am o prietena care a facut akum 2 luni pregnyl(pe care i l am dat eu k aici e fff scump) pt k avea foliculi si nu a mers..iar a 2 a luna a facut 5 zile menopur si dupa pregnyl si akum iau confirmat sarcina. Depinde de organism....asta e..cu Dumnezeu inainte.

alla76
12.02.2010, 22:46:13
Imi pare rau..uite am o prietena care a facut akum 2 luni pregnyl(pe care i l am dat eu k aici e fff scump) pt k avea foliculi si nu a mers..iar a 2 a luna a facut 5 zile menopur si dupa pregnyl si akum iau confirmat sarcina. Depinde de organism....asta e..cu Dumnezeu inainte.
azi se pare ca se arata ca la mine nu mai raspunde nici la clomifen. sunt in ultima zi de clomifen si nici un foli predominant#-o

si eu care credeam ca doar menopurul are raspuns asa prost la mine....

iris1978
13.02.2010, 21:13:19
buna seara,miresici.v as ruga sa ma sfatuiti,cele care ati facut sau faceti stimulare ovariana cu ova mit,a dat rezultate,au aparut probleme gen ingrasare,par crescut in exces.etc..si cel mai important dupa tratament a venit bb?astept cu nerabdare :-?

rils
25.02.2010, 07:48:38
o sa scriu si eu ce am mai facut cu stimularea ovariana in ideea ca poate ajuta pe cineva si experientza mea.
Am luat clostilbegyt 1/zi din ziua 3 a CM timp de 6 zile. In ziua 6 CM mi-am facut analiza estradiol si era 135 (bun).Am luat doar 2 zile cyclo proginova 2/zi (pastile cu estradiol)
Am fost la eco in ziua 3 a CM si dr. a vazut f multi foliculi;
in ziua 8 a CM foliculii au crescut si ia masurat doar pe cei dominanti si am un folicul pe ovar stang de 10 mm si unul pe ovar drept de 11.6 mm. Doctorul spune ca nu e prea bun rezultatul. Voi mai merge din nou la eco in ziua 10 a CM si sper sa mai creasca. Poate sa imi spuna cineva daca sunt ok rezultatele mele?

rils
25.02.2010, 12:29:05
buna seara,miresici.v as ruga sa ma sfatuiti,cele care ati facut sau faceti stimulare ovariana cu ova mit,a dat rezultate,au aparut probleme gen ingrasare,par crescut in exces.etc..si cel mai important dupa tratament a venit bb?astept cu nerabdare :-?
ova mit sau clostilbegyt este acelasi lucru; difera producatorul; Eu fac tratament cu asa ceva, sunt in prima luna...pina acum nici un fel de reactii adverse

Zgamy
13.08.2010, 13:17:27
Buna fetelor , a ramas cineva insarcinata cu medicamentul Clomifen? In urma unei eco endovaginala - mentionez ca in urma intreruperii antibebe nu am mai avut menstruatie- doctora mi-a dat luna aceasta Duphastone 5 zile si luna urmatoare a zis ca-mi da Clomifen ptr stimulare ovariana . Am pe ovarul drept microchistulete , cel mai mare de 8 mm dar mi-a garanta ca o sa raman insarcinata cu autorul Clomifenului . A... mi-a dat si acid folic 1 zi . Mi-a spus ca microchistuletele au aparut din cauza faptului ca menstruatia nu a venit de 3 luni . Voi ce parere aveti ... ptr ca eu m-am " agatat " de ideea ca med Clomifen ma va ajuta sa fac bebe . Ne chinuim de 6 luni si pana acum nimic .... dar numai D-zeu stie .. poate vom avea noroc .

DDna
13.08.2010, 13:21:30
Buna fetelor , a ramas cineva insarcinata cu medicamentul Clomifen? In urma unei eco endovaginala - mentionez ca in urma intreruperii antibebe nu am mai avut menstruatie- doctora mi-a dat luna aceasta Duphastone 5 zile si luna urmatoare a zis ca-mi da Clomifen ptr stimulare ovariana . Am pe ovarul drept microchistulete , cel mai mare de 8 mm dar mi-a garanta ca o sa raman insarcinata cu autorul Clomifenului . A... mi-a dat si acid folic 1 zi . Mi-a spus ca microchistuletele au aparut din cauza faptului ca menstruatia nu a venit de 3 luni . Voi ce parere aveti ... ptr ca eu m-am " agatat " de ideea ca med Clomifen ma va ajuta sa fac bebe . Ne chinuim de 6 luni si pana acum nimic .... dar numai D-zeu stie .. poate vom avea noroc .
Da, eu.
Am avut norocul sa raman insarcinata la prima tura de Clostilbegyt.
Mai multe informatii aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=8511)

Lolitaa
14.08.2010, 11:08:01

Eu am facut tratament timp de 3 luni cu Clomifen (Ova-mit), dar din pacate la mine nu a mers. Intrand pe forum am aflat ca medicul ar fi trebuit sa imi monitorizeze tratamentul ecografic pentru a-si da seama daca am ovulat in aceasta perioada sau nu, insa nu s-a intamplat asa. In concluzie, am luat tratamentul, am cam bajbait perioada fertila (pentru ca nu aflasem nici de testele de ovulatie inca) si am prestat, dar rezultatele au fost nule. Nici macar nu stiu daca mi-a indus ovulatia, pentru ca din analize rezultase ca nu am ovulatie (cel putin in luna in care am facut dozarile hormonale). Intrebarea mea este care sunt cele mai bune medicamente care contin Clomifen? Oricum, iti tin pumnii sa iasa bebe cat mai repede....dupa cum ai vazut, se poate!

geany_m
14.08.2010, 12:22:01
Eu am facut stimulare cu Clostilbegyt (care contine clomifem) prima luna 1cp/zi timp de 5 zile si la echo nu s-a vazut nici un folicul din pacate. A doua luna am luat 2cp/zi si am avut un folicul dominant, am facut si Pregnyl pt. spargerea lui, dar BB tot nu a vrut sa vina:(

Zgamy
21.09.2010, 14:41:57
Buna fetelor ... am revenit ! Am fost ieri la doctor si mi-a dat duphastone 2 pastile /zi asta ca sa induc cm, iar din ziua a cincea a cm , Clostilbegyt timp de 5 zile .Sper sa ma ajute sa raman insarcinata si sa nu am reactii adverse .

andymonicanec
21.09.2010, 15:04:58
Buna fetelor ... am revenit ! Am fost ieri la doctor si mi-a dat duphastone 2 pastile /zi asta ca sa induc cm, iar din ziua a cincea a cm , Clostilbegyt timp de 5 zile .Sper sa ma ajute sa raman insarcinata si sa nu am reactii adverse .

Eu am luat Duphaston la prima sarcina si doctorita mi-a zis ca sigur pana in a treia luna raman insarcinata...asa a fost,a treia luna nu a mai venit ciclul.
Acum nu stiu daca ea vazuse ceva de mi l-a dat,acum dupa ce am pierdut o sarcina la eco un doctor mi-a zis ca am ovariile multifolicolare....poate asa era si la prima sarcina de mi-a dat...nu am simtit nici un efect secundar,chiar deloc.Succesc la bebe!!

uana
24.09.2010, 08:01:50

Buna dimi, sunt nou venita pe topicul acesta :) spor la bebelit.

Si mie mi-a dat gine duphastone 2pastile/zi ( timp de 10 zile si apoi in Z15-Z24 ) si clostibegyt 2pastile/zi in Z5-Z9, asta dupa ce am mers la eco si a spus ca vede niste ovare micropolichistice, analizele au iesit ok, apoi mi-a spus in Z13 sa merg la eco sa vedem cum sta treaba:-<

ionut_tuo
24.09.2010, 08:10:59
Buna dimi, sunt nou venita pe topicul acesta :) spor la bebelit.

Si mie mi-a dat gine duphastone 2pastile/zi ( timp de 10 zile si apoi in Z15-Z24 ) si clostibegyt 2pastile/zi in Z5-Z9, asta dupa ce am mers la eco si a spus ca vede niste ovare micropolichistice, analizele au iesit ok, apoi mi-a spus in Z13 sa merg la eco sa vedem cum sta treaba:-<
se da duphastone pentru stimularea ovarelor numai in cazul in care ovarele sunt polichistice?si atunci cand ovarele sunt asa,vine cm neregulat?

uana
24.09.2010, 08:48:32
se da duphastone pentru stimularea ovarelor numai in cazul in care ovarele sunt polichistice?si atunci cand ovarele sunt asa,vine cm neregulat?

Nu cred ca se ia doar cand's polichistice, mie nu mi-a mai venit CM din 23 iulie ( gine mi-a spus ca in acest timp ar fi devenit asa ovarele).
Din cate stiu eu, duphastone este pt inducerea CM, closty este pt stimulare :-<

ionut_tuo
24.09.2010, 10:53:29
Nu cred ca se ia doar cand's polichistice, mie nu mi-a mai venit CM din 23 iulie ( gine mi-a spus ca in acest timp ar fi devenit asa ovarele).
cum am mai zis daca mie imi vine cm regultat oare ar tb sa iau closty?sa intreb medicul?ca sa imi stimuleze ovarele...nu de alta:))

AnnyyAnnyy
24.09.2010, 11:07:32
cum am mai zis daca mie imi vine cm regultat oare ar tb sa iau closty?sa intreb medicul?ca sa imi stimuleze ovarele...nu de alta:))
intreaba medciul...nu lua asa dupa ureche.poate n-ai nevoie de stimulare

am si eu o intrebare pt fetele care au luat Ac pt reglare sau chisturi...cand ati renuntat la AC si v-ati apucat de bebe ati avut nevoie de stimulare?eu luna asta renunt la acc.le-am luat pt reglare si pt ca in urma unei intarzieri mari mi-au aparut chisturi;unul pe un ovar, altul pe celalat:(...luna viitoare n-o sa iau nimic sa vad daca functionez si eu normal, neajutata si-am vb deja cu medicul meu sa ne orientam spre alt tratament pt chisturi.In vara anului viitor vreau sa raman insarcinata si nu prea sunt in tema cu stimularile astea..cum aflu daca trebuie sa le fac?cum aflu daca nu ovulez ok?

uana
24.09.2010, 11:12:46
intreaba medciul...nu lua asa dupa ureche.poate n-ai nevoie de stimulare

am si eu o intrebare pt fetele care au luat Ac pt reglare sau chisturi...cand ati renuntat la AC si v-ati apucat de bebe ati avut nevoie de stimulare?eu luna asta renunt la acc.le-am luat pt reglare si pt ca in urma unei intarzieri mari mi-au aparut chisturi;unul pe un ovar, altul pe celalat:(...luna viitoare n-o sa iau nimic sa vad daca functionez si eu normal, neajutata si-am vb deja cu medicul meu sa ne orientam spre alt tratament pt chisturi.In vara anului viitor vreau sa raman insarcinata si nu prea sunt in tema cu stimularile astea..cum aflu daca trebuie sa le fac?cum aflu daca nu ovulez ok?

Un control la gine si o serie de analize hormonale si un eco eu cred ca te vor lamurii cat de cat.
Si eu am luat AC pt reglare, numai ca am luat vreo 6 ani, anul acesta din ianuarie am intrerupt si din 23 iulie nema CM:)

AnnyyAnnyy
24.09.2010, 11:18:56
Un control la gine si o serie de analize hormonale si un eco eu cred ca te vor lamurii cat de cat.
Si eu am luat AC pt reglare, numai ca am luat vreo 6 ani, anul acesta din ianuarie am intrerupt si din 23 iulie nema CM:)
eu am mai luat in trecut tot pt reglare...cand le intrerupeam 1-2 luni imi venea cm relativ ok la 29-32 de zile maxim, dar din a 3-a luna ca si la tine nema cm. asa m-am ales cu chisturi cica:-<
acum am schimbat dr si-am dat peste unul care-i anti Acc.Astept sa vad ce-mi recomanda pt chisturi ca n-as vrea sa am probleme din cauza lor cand o sa vreau sa raman insarcinata...si cm daca va fi tot neregulat si va intarzia mult am inteles ca o sa-l reglam cu duphaston sau altceva pe baza de progesteron.
din ce-mi recomanzi tu controlul si eco le-am facut...la control am iesit A-OK, la eco s-au vazut chisturile usor mai mici decat erau cand le-am depistat...analize hormonale am facut acum circa un an insa dr mea de atunci nu prea parea in tema si nu a stiut sa ma lamureasca prea bine...pe scurt nici acum nu stiu daca eram in grafic au ba:(facusem atunci LH-ul, estadiolul....

NECLA
24.09.2010, 11:35:19
Eu am luat Duphaston la prima sarcina si doctorita mi-a zis ca sigur pana in a treia luna raman insarcinata...asa a fost,a treia luna nu a mai venit ciclul.
Acum nu stiu daca ea vazuse ceva de mi l-a dat,acum dupa ce am pierdut o sarcina la eco un doctor mi-a zis ca am ovariile multifolicolare....poate asa era si la prima sarcina de mi-a dat...nu am simtit nici un efect secundar,chiar deloc.Succesc la bebe!!
Si eu iau duphaston,sunt la a treia luna....ar fi bine sa mi se intample si mie,sa nu mai vine ciclul luna asta,si sa fie cu ochisori.mai am cateva zile de asteptat...sunt in ziua a 5 -a de duphaston,mai am inca 5 zile,si dupa aia vom vedea daca vine ciclul,sau nu.ar fi bine sa nu vina.va pup

uana
24.09.2010, 13:07:03
Si mi-e la fel .Aceeasi situatie ! Spor la bebe :*!

Multumesc frumos, tie si la toate aspirantele ; apropo, de cand ai inceput tratamentul ? Eu ieri am luat prima oara duphaston si mi-a spus ca ar trebui sa-mi apara CM intre 3-7 zile.

auramed
24.09.2010, 16:03:46
Multumesc frumos, tie si la toate aspirantele ; apropo, de cand ai inceput tratamentul ? Eu ieri am luat prima oara duphaston si mi-a spus ca ar trebui sa-mi apara CM intre 3-7 zile.asa mi-a zis si mie ,si asa a si fost cand l-am mai folosit dar acu am 7 zile de cand am terminat tratamentul si nici urma de cm,eu am luat 2/zi 5 zile ca sa induc venirea cm ,ultimul cm a fost in 25 iulie:(

auramed
24.09.2010, 16:09:12
nu lua tratamentele care le citesti pe net fara macar sa asculti parerea unui medic,ce a mers la unu nu merge la altul oricat ar semana simptomele,monitorizeaza ovulatia ecografic si in functie de asta hotarati tu si medicul tau ce faceti in continuare:*

AnnyyAnnyy
24.09.2010, 16:15:24
Multumesc frumos, tie si la toate aspirantele ; apropo, de cand ai inceput tratamentul ? Eu ieri am luat prima oara duphaston si mi-a spus ca ar trebui sa-mi apara CM intre 3-7 zile.
eu luam 2 pe zi timp de 3 -5 zile...la 2 zile de la ultima pastiluta veneau uratii

Zgamy
24.09.2010, 21:08:30
Buna, eu sunt la a 2-a luna de Duphastone.Am luat in prima luna 2 zi / timp de 5 zile -la 3 zile dupa a aparut menstruatia -, iar acum in a 2-a luna , doctora mi-a dat la fel timp de 5 zile Duph si mi-a adaugat din a 5-a zi pana in ziua a 9-a de cm , Closilbegyt ptr stimulare ovariana .

alla76
24.09.2010, 21:41:22

ionut, fara suparare :)>-
parerea mea este ca trebuie sa iti gasesti un medic. in care sa ai incredere, care sa te monitorizeze si sa vezi de ce are nevoie organismul tau.
in nici un caz nu are nevoie de tratamente doar asa...din ce ai citit pe net.
tu inca nici nu ai monitorizat un ciclu sa vezi cand (sau daca) ovulezi.
alege-ti un medic de la OB1 (eu una as opta pt surcel) si lasa-te pe mana lui :)>-

alla76
24.09.2010, 21:47:07

duphastonul e progesteron.
se da si pentru reglarea CM-ului, pe principiul suplimentarii cu progesteron pentru perioada luteala si in cazul in care nu e sarcina, care sa transmita organismului informatia ca trebuie sa produca progesteron, prin sistarea administrarii suplimentului de progesteron, si prin urmarea logica: scaderea nivelului de progesteron, organismul (repet: daca nu e sarcina) intelege ca urmeaza faza urmatoare: menstra.
daca cititi putin despre ovulatie (http://www.woomb.org/bom/hormones/index_ro.html), intelegeti perfect mecanismul.

uana
29.09.2010, 13:58:18
alla ,foarte multe din comentariile tale m-au ajutat sa inteleg ceea ce in multe din cartile mele nu scrie,dreptate avea cine zicea ca bolnavul despre boala lui stie mai mult decat stie medicul care il trateaza:*

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva : este a7a zi de Duphaston ( medicul mi-a spus sa iau 10 zile, iar apoi intre 3 si 7 zile, urmeaza sa-mi vina CM), problema este ca, ajungand mai devreme acasa, am observat o scurgere maro spre rosiatica pe chilot , ar trebui sa notez astazi ca fiind Z1 ? Sa mai iau in continuare Duphaston si apoi in Z5 Closty ?

Nortia
29.09.2010, 15:30:47
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva : este a7a zi de Duphaston ( medicul mi-a spus sa iau 10 zile, iar apoi intre 3 si 7 zile, urmeaza sa-mi vina CM), problema este ca, ajungand mai devreme acasa, am observat o scurgere maro spre rosiatica pe chilot , ar trebui sa notez astazi ca fiind Z1 ? Sa mai iau in continuare Duphaston si apoi in Z5 Closty ?

Parerea mea umila e sa iei cum a zis doctorul. Ziua 1 e ziua de flux normal nu e pete.

Zgamy
30.09.2010, 08:43:35
Parerea mea umila e sa iei cum a zis doctorul. Ziua 1 e ziua de flux normal nu e pete.
Buna, fetelor ! Si parerea mea este sa iei asa cum ti-a zis doctorul .Cu aceste pastile care contin hormoni nu e de gluma ! Nu prea inteleg de ce ti-a dat 10 zile sa iei ... eu am luat de 2 luni incoace 5 zile / 2pastile /zi , cm apare cam in a 3-a zi ( asa a reactionat la mine) si de luna acesta incep sa adaug Clostilbegyt din ziua 5- ziua 9 cm .. sper sa dea rezultate si sa nu am reactii adverse .Va tin la curent ! Mult noroc tuturor aspirantelor la bebei!

Zgamy
30.09.2010, 08:52:03
Fetelor .. de doctora RADU MIHAELA de la spitalul Municipal Campina -dansa este si la clinica MEDIS CAMP - are cineva idee ? Acest tratament dansa mi l-a dat ... Mentionez ca pana acum o luna m-am tratat cu D-na Oana Golosneanu , care m-a si operat acum 5 ani de un chist ovarian .Dansa este f de treaba .. dar tare grabita si aglomerata .Adica nu mai e dispusa sa acorde acele 10 min pacientului . Pe doctora Radu mi-a recomandat-o o cunostinta care e asstenta gineco in Campina . Nu stiu daca am facut cea mai buna alegere , sper sa ma ajute trat dat de dansa , dar daca aveti pareri sau v-ati tratat cu dansa va rog sa-mi scrieti !

uana
30.09.2010, 09:15:12
Buna, fetelor ! Si parerea mea este sa iei asa cum ti-a zis doctorul .Cu aceste pastile care contin hormoni nu e de gluma ! Nu prea inteleg de ce ti-a dat 10 zile sa iei ... eu am luat de 2 luni incoace 5 zile / 2pastile /zi , cm apare cam in a 3-a zi ( asa a reactionat la mine) si de luna acesta incep sa adaug Clostilbegyt din ziua 5- ziua 9 cm .. sper sa dea rezultate si sa nu am reactii adverse .Va tin la curent ! Mult noroc tuturor aspirantelor la bebei!

Buna dimi fetele se pare ca si astazi am usoare urme rosii pe absorbant, da' flux normal tot nu este. O sa iau in continuare Duphaston'ul ca si asa mai am 3 zile si apoi mai vedem. Mie'mi este sa nu fie acesta CM meu si sa ratez Z5 de cand trebuie sa iau Closti.:(

uana
01.10.2010, 08:16:51
Si astazi tot asa, nu mai sunt pete, dar nici flux normal nu este, e ceva intre. Eu am luat si ieri Duphaston, daca asta ar fi CM meu, duminica ar trebui sa iau closti, dar daca nu este si o sa imi vina mai abundent dupa ce termin cu duphaston ? S-a mai confruntat cineva cu asa ceva ?

Zgamy
07.10.2010, 12:29:27
Buna fetelor .Apelez la bunatatea voastra sa ma sfatuiti care a-ti mai trecut prin acest trat si monitorizare .Azi iau ultimile 2 pastile de Clostilbegyt, iar doctora mi-a spus sa ma programez la o clinica particulara - acolo presteaza servicii- la o ecografie endo .Ideea e ca nu am intrebat-o ce zile ar fi propice ptr a monitoriza starea mea de sanatate in urma acestui tratament .Mentionez ca luna trecuta am luat 5 zile Duph si luna acesta 5 zile Duph iar din a 5-9 -a zi cm Clotylbegit. In ce zi sa ma progr la eco? Care ar fi ziua fertila in situatia mea ? in sept cm pe 21 si in oct cm pe 29 .Multumesc !

Doctora m-a incurajat in privinta Closylbegitului , spunandu--mi ca in trei luni de trat trebuie sa vina bebe![-o<[-o<

Nortia
07.10.2010, 12:33:21
Buna fetelor .Apelez la bunatatea voastra sa ma sfatuiti care a-ti mai trecut prin acest trat si monitorizare .Azi iau ultimile 2 pastile de Clostilbegyt, iar doctora mi-a spus sa ma programez la o clinica particulara - acolo presteaza servicii- la o ecografie endo .Ideea e ca nu am intrebat-o ce zile ar fi propice ptr a monitoriza starea mea de sanatate in urma acestui tratament .Mentionez ca luna trecuta am luat 5 zile Duph si luna acesta 5 zile Duph iar din a 5-9 -a zi cm Clotylbegit. In ce zi sa ma progr la eco? Care ar fi ziua fertila in situatia mea ? in sept cm pe 21 si in oct cm pe 29 .Multumesc !

Doctora m-a incurajat in privinta Closylbegitului , spunandu--mi ca in trei luni de trat trebuie sa vina bebe![-o<[-o<

Nu ma pricep foarte bine dar eu cand am facut stimulare am fost la eco in ziua 14, acum urmeaza sa incep iar stimularea cu Clomifen si m-a chemat intre ziua 12-14, depinde cand o sa fie loc pt programare.
O prietena de-a mea a fost tot in ziua 14 si a chemat-o si in ziua 17 ca nu se vedea nimic la eco din ziua 14.

Stiu ca nu asta voiai sa "auzi" dar depinde de la organism la organism.

Bafta multa!

Zgamy
07.10.2010, 12:47:31
Nu ma pricep foarte bine dar eu cand am facut stimulare am fost la eco in ziua 14, acum urmeaza sa incep iar stimularea cu Clomifen si m-a chemat intre ziua 12-14, depinde cand o sa fie loc pt programare.
O prietena de-a mea a fost tot in ziua 14 si a chemat-o si in ziua 17 ca nu se vedea nimic la eco din ziua 14.

Stiu ca nu asta voiai sa "auzi" dar depinde de la organism la organism.

Bafta multa!
Multumesc ptr raspunsul promt , dar spune-mi te rog ziua 14 sau ziua 17 cum calculez ? De azi de cand iau ultimile pastile de Clomifen ?

Da, sa speram sa fie acest tratament cu noroc ! Mult noroc !

auramed
07.10.2010, 13:14:00
Multumesc ptr raspunsul promt , dar spune-mi te rog ziua 14 sau ziua 17 cum calculez ? De azi de cand iau ultimile pastile de Clomifen ?

Da, sa speram sa fie acest tratament cu noroc ! Mult noroc !ziua 14 o calculezi de la prima zi de sangerare ,se refera la ziua 14 a cm

luminita09
07.10.2010, 13:16:20

Prima zi, deci implicit Z1, este prima zi de sângerare cu flux normal..
ziua 14, este a 14-zi de la începutul primei zi de menstruație.
Numărătoarea întotdeauna începe din prima zi de menstruație.
Dr ar fi trebuit să-ți explice foarte clar cum numeri.

auramed
07.10.2010, 13:16:20

dupfaston luna asta cand ai luat?

Zgamy
07.10.2010, 13:30:19
[QUOTE=auramed;3646186]dupfaston luna asta cand ai luat?[/QUOTE

Am luat asa :

13.08.2010-18.08.2010 Duphast
21 .08.2010 -cm

22.09.2010- 26.09.2010 Duphast
29.09.2010 - cm
din ziua a 5a a cm - ziua a 9a- Closti

auramed
07.10.2010, 13:40:50
[QUOTE=auramed;3646186]dupfaston luna asta cand ai luat?[/QUOTE

Am luat asa :

13.08.2010-18.08.2010 Duphast
21 .08.2010 -cm

22.09.2010- 26.09.2010 Duphast
29.09.2010 - cm
din ziua a 5a a cm - ziua a 9a- Closti
in august si in sept de ce ai luat duphaston?ai o dereglare hormonala sau?eu sunt mai sceptica si mi se pare ciudat sa te arunci la stimulare in a doua luna cu duphaston,si eu am luat luna trecuta 5 zile duphaston pentru ca ultimul cm a fost in 25.07 si m-a chemat la eco in ziua 14 ,maine o sa vad ce zice dar clar nu o sa ma arunc direct cu stimulare chiar daca imi doresc enorm de mult un copil

Zgamy
07.10.2010, 13:48:00
[QUOTE=Zgamy;3646250]
in august si in sept de ce ai luat duphaston?ai o dereglare hormonala sau?eu sunt mai sceptica si mi se pare ciudat sa te arunci la stimulare in a doua luna cu duphaston,si eu am luat luna trecuta 5 zile duphaston pentru ca ultimul cm a fost in 25.07 si m-a chemat la eco in ziua 14 ,maine o sa vad ce zice dar clar nu o sa ma arunc direct cu stimulare chiar daca imi doresc enorm de mult un copil
Am luat Duphastone ptr ca cm este dereglat rau . Am luat anti Yasmin 5 ani de zile si acum 9 luni le-am intrerupt .De atunci a inceput chinul .... ovarele sunt tare lenese .. imi vine cm cand isi aduce aminte si de ramas .. e mai greu asa .

DDna
07.10.2010, 13:56:13

Scuze, poate suna mai dur, dar daca nu stii sa calculezi zilele 14-17, atunci cum ai numarat zilele cand trebuia sa iei Clomifenul ?

Eu am facut stimulare cu Colstilbegyt si am ramas gravida la prima tura de tratament, pot spune ca am avut noroc, insa ceea ce ti-a spus dr nu este obligatoriu, poti face 3 ture si sa nu ramai, sunt atatea exemple de persoane care n-au ramas....
Iti doresc mult succes si sper sa ne dai vestea cea buna in curand !!

Zgamy
07.10.2010, 14:02:36
Scuze, poate suna mai dur, dar daca nu stii sa calculezi zilele 14-17, atunci cum ai numarat zilele cand trebuia sa iei Clomifenul ?

Eu am facut stimulare cu Colstilbegyt si am ramas gravida la prima tura de tratament, pot spune ca am avut noroc, insa ceea ce ti-a spus dr nu este obligatoriu, poti face 3 ture si sa nu ramai, sunt atatea exemple de persoane care n-au ramas....
Buna , am scris mai sus ca am luat Closti din ziua 5-a -a-9-a a cm . Intrebarea mea este cand sa merg la ecograf ?Ptr ca doctora mi-a spus sa merg luna asta la un eco .. dar nu a precizat cand ar fii cel mai bine .Mentionez ca azi e ziua a -9 -a , deci ultima zi cand am luat cele 2 pastile de Closty.

luminita09
07.10.2010, 14:06:13

O..da..eu am făcut 3 stimulări până acum..și tot degeaba..

DDna
07.10.2010, 15:04:53
O..da..eu am făcut 3 stimulări până acum..și tot degeaba..
Stimularile se fac de regula cu injectii Pregnyl sau Menopur (parca asa ii zicea), alla trebuie sa stie mai multe.
Ai facut stimulari cu injectii hcg si monitorizare eco ?

simion_alesia
07.10.2010, 15:22:35
Stimularile se fac de regula cu injectii Pregnyl sau Menopur (parca asa ii zicea), alla trebuie sa stie mai multe.
Menopur sau Gonal:D, pregnylul este pt spargerea foli
pupici pt tine si Eva, care e o scumpa:*:*:*

luminita09
07.10.2010, 15:27:28
Am făcut stimulare cu clostylbegit (z5-z9) , utrogestan (z15-z24).
Da, 2 au fost monitorizate, iar la una din stimulări nu am putut ajunge decât la o singură ecografie.

DDna
07.10.2010, 15:28:21
Am făcut stimulare cu clostylbegit (z5-z9) , utrogestan (z15-z24).
Da, 2 au fost monitorizate, iar la una din stimulări nu am putut ajunge decât la o singură ecografie.
Si eu tot cu monitorizare am facut, insa fara Pregnyl. Am avut noroc, puteam sa raman cu chisturi. Am citit ca asta se intampla cand foliculii nu se sparg.

luminita09
07.10.2010, 15:33:20
Si eu tot cu monitorizare am facut, insa fara Pregnyl. Am avut noroc, puteam sa raman cu chisturi. Am citit ca asta se intampla cand foliculii nu se sparg.
Da, așa am pățit la ultima stimulare din luna iunie(doar 1 singură eco făcută)...s-a produs o hiperstimulare, iar în luna iulie am avut o menstruație lungă de 16 zile..cu hemoragie..și am ajuns de urgență la spital..cu chist evident, pentru că foli nu s-a resorbit...
Și acum o mai trag din cauza asta... și mi-e teamă de alte stimulări..

Zgamy
07.10.2010, 15:42:14
Da, așa am pățit la ultima stimulare din luna iunie(doar 1 singură eco făcută)...s-a produs o hiperstimulare, iar în luna iulie am avut o menstruație lungă de 16 zile..cu hemoragie..și am ajuns de urgență la spital..cu chist evident, pentru că foli nu s-a resorbit...
Și acum o mai trag din cauza asta... și mi-e teamă de alte stimulări..

Sa inteleg .. ca si mie trebuia sa-mi mai dea un medicament .. Pregnyl? Sau dupa eco stabileste daca s-au spart toti foliculii? Imi este teama ptr ca aveam deja microchistulete pe ovare .. cel mai mare de 8 mm.Eco endo mi-a facut tot aceeasi doctora in sept .

luminita09
07.10.2010, 15:57:50
Sa inteleg .. ca si mie trebuia sa-mi mai dea un medicament .. Pregnyl? Sau dupa eco stabileste daca s-au spart toti foliculii? Imi este teama ptr ca aveam deja microchistulete pe ovare .. cel mai mare de 8 mm.Eco endo mi-a facut tot aceeasi doctora in sept .
Pregnyl este injectabil, și se recomandă ptr spargerea foliculului.
Nu știu dacă trebuia să-ți recomande, medicul știe mai bine ce trebuie făcut.
La eco se vede într-adevăr dacă foli s-a spart.