PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa in Judetul Timis

Jude
18.01.2008, 20:18:40
Buna fetelor,
Sunt o noua viitoare mireasa (abia am fost ceruta) si sunt super entuziasmata. As vrea totusi sa ma ajutati cu niste informatii. Nu am fost niciodata la o nunta catolica si nu am nici o idee despre obiceiurile catolice de nunta (recunosc, cu rusine, ca nu merg prea mult la slujbe). Va rog mult, fostelor (sau viitoarelor) miresici catolice, ajtati-ma cu niste informatii: care sunt obiceiurile de nunta, cum trebuie alesi nasii, mireasa e obligatoriu sa fie dusa la altar de tata, ce inseamna, din punct de vedere catolic, pregatirea pentru nunta, etc.... de asemenea, as dori si o recomandare de o biserica pentru nunta.
Va multumesc mult.

mona28
18.01.2008, 21:00:14
Buna.Mirele meu e catolic,iar eu sint ortodoxa,si facem cununia la biserica catolica din Balcescu.Cununia nu este foarte diferita de cea ortodoxa.Eu stiu ca nasii nu sint nevoiti sa aiba lumanari,de ex.Prea multe nu stiu nici eu.Oricum,eu raman la religia mea,deci va fi o cununie mixta.Cel mai bine e sa mergi sa vorbesti cu un preot.E mai sigur...

cristim
19.01.2008, 20:33:44
Ceau mona28. Sunt in aceeasi situatie, eu ortodoxa, mirele catolic, vom avea nunta pe 5 iulie si vrem sa ne cununam religios la aceeasi biserica din Balcescu. Vreau sa stiu daca ati vorbit cu preotul si legat de asta daca ati discutat despre religia nasilor, este obligatoriu ca cel putin unul dintre nasi sa fie catolic? Vrem sa mergem saptamana viitoare si noi pentru programare. Si daca poti sa-mi spui te rog si numele preotului. Mersi.

mona28
19.01.2008, 22:38:04
Ciao,Cristim.Preotul se numeste Varga,dar mai e unul roscat,pe ala nu stiu cum il cheama.Oricum sint f.amabili amandoi,si cel mai bine e sa vorbesti direct cu ei,sau el,despre nelamuririle care le ai.Nu cred ca religia nasilor conteaza,poti sa pui pe cine vrei...

lavinnia
22.02.2008, 15:39:22
Salutare.

Deci .. eu sint catolica, si poate va pot ajuta.
In afara de faptul ca este mult mai frumos la catolici, tu ca ortodoxa nu esti obligata sa iti schimbi religia (la ortodoxie nu e asa, daca m`as casatori la ei ar trebui sa imi schimb religia).
1- mireasa poate sa fie condusa la altar de tata, sau de frate, sau de cine vrea ea. Mirele de mama sau sora.
2 - este obligatoriu unul din nasi cel putin sa fie catolic. Dar daca nu aveti, luati un al 3`a nas, asa doar in acte care sa semneze ca si martor sau asa ceva.
Eu am ales biserica catolica din Traian pentru nunta, este mai frumoasa cu mult decat cea din Balcescu. Mergeti sa vedeti daca nu ati aranjat deja. Este de fapt catedrala catolica.
Inca un lucru frumos este ca biserica iti orneaza toate bancutele (pentru ca la catolici sunt bancute si invitatii stau jos in timpul ceremoniei.) cu flori si arata superb, plus ca este orga care are un sunet super. Puteti solicita sa cante marsul nuptial la intrarea in biserica.
Iar ce inseamna pregatirile pt nunta catolica ? Ai de mers la repetitii ;)) impreuna cu nasii. Totul este foarte bine calculat :)
Alte obiceiuri nu`mi vin .. daca mai ai nelamuriri ask.
Oh .. mai e spovedania ce trebuie facuta, si aveti nevoie de certificate de botez, si sa nu mai fi fost casatoriti inainte. Certificatele de botez le luati de la biserica unde ati fost botezati. Daca esti ortodoxa, vei cere o adeverinta de la biserica unde ai fost botezata pentru ca ortodocsii nu dau certificate de botez.
Bafta si mergi la biserica sa rezervi din timp sa nu te trezesti ca nu se poate la ora pe care o vrei.

lalely28
12.09.2009, 23:44:45
A mai facut cineva din tm nunta in perioada de post? Daca da, cum ati procedat? Mersi mult

Princes
13.09.2009, 00:00:16
nu cred ca te va cununa cineva in post

carin1974
14.09.2009, 08:32:28
Din cate stiu se poate face, dar numai cu o justificare foarte serioasa. Preotul vostru trebuie sa ceara dispensa la arhiepiscop sau ceva de genul asta...
Daca nu ai intradevar un motiv foarte serios poate e mai bine sa alegi o data "normala", in care sa nu intri in conflict cu biserica...
Daca e din cauza salii se poate proceda si altfel: faceti nunta (petrecerea) cand aveti sala libera si cununia in alta zi, intr-un cadru restrans.

Gionia
09.05.2010, 00:07:50
Ciao!
Si eu fac nunta la biserica din Traian.Eu sunt ortodoxa,iar prietenul meu este catolic.Si noua ne-a spus preotul ca ne amenajeaza biserica.Apropos de chestia asta poti sa-mi spui cat ti-a cerut tie?Apoi de nasi,noua ne-a spus ca la catolici se numesc martori si ca nu conteaza religia lor si nu trebuie sa aibe lumanari.La botezul copiilor este obligatoriu ca cel putin unul dintre nasi sa fie catolic si atunci trebuie sa aibe si lumanari.Certificate de botez ne-a cerut si noua si ne cheama sa ne spovedim inainte de nunta.Pe mine m-ar interesa un pret,daca poate sa ma ajute cineva,pentru ca noua ne-a cerut foarte foarte mult (fata de alte biserici).
Merci si CASA DE PIATRA tuturor miresicilor!!!

ciuci22
06.12.2010, 18:58:09
la catolici exista o taxa de cununie si atat ...doar dak dupa slujba vrei sa dai ceva preotului pentru biserica.... dar alte taxe nu sunt si nici nu cere preotul bani ptr amenajarea bisericii!!!! Eu sunt catolica si in Tulcea asa este!!!! :*

rambina
07.12.2010, 21:09:02
la catolici exista o taxa de cununie si atat ...doar dak dupa slujba vrei sa dai ceva preotului pentru biserica.... dar alte taxe nu sunt si nici nu cere preotul bani ptr amenajarea bisericii!!!! Eu sunt catolica si in Tulcea asa este!!!! :*
asa e si in timi :)

adelinne85
07.01.2011, 20:46:03
Ciao!
Si eu fac nunta la biserica din Traian.Eu sunt ortodoxa,iar prietenul meu este catolic.Si noua ne-a spus preotul ca ne amenajeaza biserica.Apropos de chestia asta poti sa-mi spui cat ti-a cerut tie?Apoi de nasi,noua ne-a spus ca la catolici se numesc martori si ca nu conteaza religia lor si nu trebuie sa aibe lumanari.La botezul copiilor este obligatoriu ca cel putin unul dintre nasi sa fie catolic si atunci trebuie sa aibe si lumanari.Certificate de botez ne-a cerut si noua si ne cheama sa ne spovedim inainte de nunta.Pe mine m-ar interesa un pret,daca poate sa ma ajute cineva,pentru ca noua ne-a cerut foarte foarte mult (fata de alte biserici).
Merci si CASA DE PIATRA tuturor miresicilor!!!

cat este taxa de casatorie la biserica din traian?

laura81
13.02.2012, 20:04:24
Fetelor, am o rugaminte: fratele meu se casatoreste in Timisoara anul acesta si il intereseaza cununia religioasa oficiata in alta parte decat in biserica. Aveti idee de preoti care oficiaza si in alte locatii, in aer liber?

LE: Scuze, acum am vazut ca exista discutii de genul asta pe celalalt subiect.