PDA

Versiunea completa : Miresici din SUA/Canada

rafila
08.06.2007, 00:29:22
Fetele care locuiti in State..... Am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa vina familia mea in vizita la mine (locuiesc in State).
Care e procedura si cat dureaza obtinerea vizelor de turist pentru membrii familiei? Ce acte au nevoie la Ambasada?
Ce trebuie sa fac eu pentru asta si ce trebuie sa faca ei?
Multzumesc!!!

map
08.06.2007, 00:49:58
Fetele care locuiti in State..... Am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa vina familia mea in vizita la mine (locuiesc in State).
Care e procedura si cat dureaza obtinerea vizelor de turist pentru membrii familiei? Ce acte au nevoie la Ambasada?
Multzumesc!!!

Mi-ar placea sa te pot ajuta, ai nostri parinti inca nu au venit aici, dar parintii sotului meu au luat viza pe 10 ani acum vreo 3 ani, dupa regulile de acordare a vizei pentru turisti. Cu vreo luna inaintea lor eu am luat viza turistica doar pentru 6 luni, si poate stii ca e un adevarat rechizitoriu si ancheta si intrebari!

Dureaza in jur de o luna cu noul sistem de programare, poate si mai bine de-o luna, pentru ca vizele turist nu se calsifica la vize urgente. Cea mai dificil de demonstrat va fi faptul ca nu intentioneaza sa ramana in state (probabil cu acte de proprietate pe casa, masina, bani in cont ca sa demonstreze ca nu vor avea nevoie de sustinere fiannciara- deci de slujba, etc.).

Depinde si statutul tau in state (tipul de viza, cetatenie sau rezidenta). In orice caz, sa le trimiti lor in plic documente de care or sa aiba nevoie la ambasada, gen scrisoare de invitatie, extrase de cont ale tale/voastre, salarii (pay stabs), declaratie ca iti asumi raspunderea pentru ei si ca nu vor ramane in state - vezi daca pe site-ul ambasadei sunt solicitari exprese pentru anumite documente.

Ar fi bine sa aiba biletele de avion, sunt agentii de voiaj care ramburseaza costul integral al biletelor daca li se refuza viza (Doamne fereste), ca viza turistica probabil stii si tu, e un fel de "loterie" si tine de buna dispozitie a ofiterului consular in ziua respectiva.

Mult succes!

Informatii de pe site-ul ambasadei:
despre programari: http://www.usembassy.ro/Romana/Appointments.html
despre viza B2: http://www.usembassy.ro/Romana/B-2_Visa.html

josefine
08.06.2007, 01:05:49
Trebuie sa le faci AoS, adica Affidavit of Support, formularul trebuie completat de tine, il gasesti pe site-ul uscis.gov. Adica, e asta (http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=fe3647a55773d010VgnVCM10000048f3d6a1RCR D&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1 RCRD). Ai instructiunile acolo. Pe langa asta, parintii tai trebuie sa completeze un formular ca sa se programeze la interviu (cred, ca parca asa am vazut la ambasada) si platesc taxa de interviu inainte.

map
08.06.2007, 01:21:54
uite si formularele pe care trebuie sa le completeze dumnealor, din cate stiu nu accepta la ambasada decat tiparite, adica, completate electronic si apoi tiparite la imprimanta cu laser:

http://www.usembassy.ro/Romana/Forms.html

De fapt doar D156, https://evisaforms.state.gov/ds156.asp si D157 daca tatal tau nu a depasit 45 de ani (http://www.state.gov/documents/organization/79964.pdf).

In afara de acest formular, de pasaport si de AoS (cum a spus si josefine) si/sau dovezi ca "nu vor apela la fonduri publice", vor avea nevoie de fotografie lipita pe formularul D156, pe care te/ii sfatuiesc sa le faca la laboratorul foto care e langa ambasada, nu stiu cum se face dar doar ei au "dimensiunile potrivite". Mi-e greu sa cred c-ar fi vreun angajament/aranjament, dar... In afara de asta, chitanta in original, cea scrisa de mana pe care o primesc dupa ce-au platit taxa de 100$ la banca.

A, si AoS sa fie semnat in fata unui notar care sa certifice semnatura (orice banca are un notar, costa 1$ sau in jurul sumei asteia - daca nu chiar gratis, sa-si puna stampila).

josefine
08.06.2007, 01:46:55
Da, laboratorul foto e dubita de langa ambasada:-). Nu stiu ce afaceri au ei cu ambasada, dar clar ca mi-ar fi placut sa fiu patroana la dubita foto:)) Oricum, le poti spune sa isi faca poze de 5x5 cm, format pasaport american, ca aici (http://travel.state.gov/passport/guide/composition/composition_874.html). Sotul meu nu a avut probleme cand s-a dus sa isi ia viza cu poze din alta parte.

Si in rest, de acord cu map :)

urzicuta
08.06.2007, 02:02:27
As mai adauga la ce au zis fetele pana acum ca trebuie sa se programeze din timp pt ca se asteapta destul de mult mai ales pe timpul vacantelor te programeaza si dupa o luna jumate chiar doua.
Nu sunt sigura dar parca acum se fac programari numai prin telefon.Si trebuie sa platesti nu stiu ce taxa inainte ca sa iti dea un cod si sa poti vorbi 4 min . Asta pe langa taxa pt interviu. Cel putin asa a trebuit sa faca o prietena acum cateva luni. Dar poate au schimbat iar.
Si daca cumva tipul vostru de viza expira destul de repede ( 6 luni sa zicem) mai bine le face altcineva chemare. S-au facut niste nesimtiti si nu mai dau usor. Am niste prieteni care s-au chinuit sa isi aduca parintii 2 ani de zile . Ei fiind la post doctorat aici.
Socrii mei au viza tot pe 10 ani, deci cine ii mai intelege pe functionarii astia?

Cum zicea si map depinde intradevar foarte mult de buna dispozitie a celui de la ghiseu si de tipul de viza al vostru.
Succes.

GeoStefan
08.06.2007, 03:49:44
Multzumesc!!!

Sper sa am voie sa scriu aici adresa :-B.
uite aici este un forum, poti sa te inregistrezi, scrie foarte foarte mult despre tot felu de vise. intereseaza-te care este cea mai buna pentru tine,acolo gasesti, cat dureaza, ce trebuie sa faci,cat costa absolut tot, poti sa ii dai si search la "visa pentru parinti" or cam asa.
http://forum.romportal.com/forums/thread/47692.aspx :|

Sper sati fie de ajutor!

rafila
08.06.2007, 15:47:24
Merci mult, mi-ati fost de mare ajutor! :*

filipcarol
09.06.2007, 09:56:28
cum a zis map, e o loterie. mamei mele nu i-au dat viza, desi a demonstrat cu n acte ca se intoarce, chiar un ambasador a intervenit pentru ea si tot nu i-au dat, a fost de 2 ori. si era viza doar sa se duca la sora mea la nunta....
mie mi-au dat pe 10 ani, numai ca a vazut ca am note bune la facultate ( chiar s-a uitat in carnet) si ca am avut multe plecari in europa ( s-a uitat si in pasaportul vechi la vize). m-a intrebat cine mi-a facut chemarea ( verisorul meu) si de cand e el plecat, ce lucreaza....

mama cand s-a dus tot asa, avea bilete dus-intors. am auzit ca nu sunt prea incantati de faptul ca iti iei bilet inainte....
acum sper ca intrand in UE sa se mai fi molicit si ei...

mult succes. ca stiu cum e sa nu dea viza parintilor.
sa ne spui cum a fost

aaaa...da, platesti 100$ la banca Transilvania, plus 11$ codul telefonic pentru programare. depinde acum , unele cunostinte au fost programate dupa 2 saptamani, eu am avut o luna.
si formularele de care ziceau fetele.

e cu dus si intors totul, loterie....

frederika
04.08.2007, 14:05:44
cum a zis map, e o loterie. mamei mele nu i-au dat viza, desi a demonstrat cu n acte ca se intoarce, chiar un ambasador a intervenit pentru ea si tot nu i-au dat, a fost de 2 ori. si era viza doar sa se duca la sora mea la nunta....
mie mi-au dat pe 10 ani, numai ca a vazut ca am note bune la facultate ( chiar s-a uitat in carnet) si ca am avut multe plecari in europa ( s-a uitat si in pasaportul vechi la vize). m-a intrebat cine mi-a facut chemarea ( verisorul meu) si de cand e el plecat, ce lucreaza....

mama cand s-a dus tot asa, avea bilete dus-intors. am auzit ca nu sunt prea incantati de faptul ca iti iei bilet inainte....
acum sper ca intrand in UE sa se mai fi molicit si ei...

mult succes. ca stiu cum e sa nu dea viza parintilor.
sa ne spui cum a fost

aaaa...da, platesti 100$ la banca Transilvania, plus 11$ codul telefonic pentru programare. depinde acum , unele cunostinte au fost programate dupa 2 saptamani, eu am avut o luna.
si formularele de care ziceau fetele.

e cu dus si intors totul, loterie....

si eu de ex daca nu am pe nimeni acolo si totusi vreau sa fac o excursie ...luna de miere etc ..cum procedez ?:(

sunset
15.08.2007, 16:15:23
Eu am fost in feb in state... si la viza a fost ff usor, chiar nu ma asteptam.
E drept ca am fost in delegatie, dar am prieteni care au fost fara nici o invitatie, pur si simplu vreoau sa mearga in vizita... si le-a dat viza, dar oricum e o loterie... pt ca am auzit si de multe cazuri refuzate aiurea

alexa_bubu
30.01.2008, 01:10:09
Buna miresicilor!
Am vazut la multe dintre voui la locatie scris SUA sau Canada si m-am gandit sa creez un topic unde putem sa vb si noi despre ce ne cumparam de aici(SUA +Canada), de la ce magazine si ce lasam pentru a cumpara in Romania. Eu acum sunt in State, in SC si o sa am nunta la vara, in Romania....asa ca va astept pe toate sa mai miresim....
Va <:-P >:D< >:D< ;;) :A puuuuppp

josefine
30.01.2008, 01:32:08
depinde ce vrei sa iti iei din ro si ce vrei sa iti iei de aici. eu am luat marturiile si bomboanele, restul din ro. a, si balerinii ca pantofi de schimb. poate mi-as fi luat si rochia de mireasa daca as fi fost aici. altceva nu prea vad ce ai putea sa iti iei.

alexa_bubu
30.01.2008, 15:40:47
depinde ce vrei sa iti iei din ro si ce vrei sa iti iei de aici. eu am luat marturiile si bomboanele, restul din ro. a, si balerinii ca pantofi de schimb. poate mi-as fi luat si rochia de mireasa daca as fi fost aici. altceva nu prea vad ce ai putea sa iti iei.

Daca nu te superi...ce ai luat ca marturii? si ce fel de bomboane ai luat si de unde?
Si-a luat cineva rochie din state? daca da, de la ce magazin si cam cat a durat sa v-o faca?
marsi pt raspunsuri si spor la pregatiri!

josefine
30.01.2008, 17:46:27
Am luat cutiutele din poze:

si ca bomboane, m&m personalizate, cu numele si data nuntii scrise pe ele <:-P

stafida
30.01.2008, 20:24:03
Am luat cutiutele din poze:

si ca bomboane, m&m personalizate, cu numele si data nuntii scrise pe ele <:-P

Sunt dragute! Am vazut asa in multe reviste.
Eu sunt din New York City, si chiar imi cumpar multe de aicia pt nunta din August in Ro.
Mi-am cautat rochia pt ca nu o sa am timp in romania.. am vacanta de la servici putina si din cate am citit, in Romania sunt preturile la fel sau mai scumpe. Aicia cunosc magazinele, si sincer dureaza.. Am fost deja cred ca de cinci ori la probat pana am gasit ceva sa-mi placa. David's Bridal are selectie mare cu preturi rezonabile. Am mai fost la Group USA, si aicia in New york la un magazin urias cu multi designers, RK Bridal. Oricum, daca te uiti in Bridal magazines, o sa vezi ca sunt multe magazine, dar nu prea cunosc in afara new york-ului.
Mi-am cumparat lumanarile cu holders/votives deaicia cu un pret mai mic de cat as fi platit in RO sa inchiriez. O sa-mi comand marturiile aicia si chiar si invitatiile. Toate firmele le imprimeaza in orice limba. O sami cumpar pantofii, si toate accesoriile ce am nevoie.
Practic nu am timp in romania sa ma ocup si nu am chef sa ia altii decizia pt mine, asa ca o sa fac multe in SUA.

josefine
30.01.2008, 22:39:38
Stafida, spor la cumparaturi! Stiu ca este f. stresant cu atatea cumparaturi pe cap si atatea pregatiri.

Este o emisiune la televizor, sau era, ma rog, cu mirese care-si cautau rochia de mireasa si se duceau la un magazin f cunoscut in NY. Dar, din cate am observat erau f mari preturile la magazinul ala, adica peste 5k$$$. In fine, asta ca o idee, ca sunt magazine si magazine. Ca si in Ro.

Probabil, si eu as fi luat tot asa multe, inclusiv invitatiile, daca nu as fi fost in ro cat timp ne-am organizat cu nunta. Invitatiile pana la urma le-am facut noi, ca am gasit o tipografie si noi am venit cu modelul (inspirat din mai multe modele gasite pe net), ca nu am gasit nimic sa ne placa, (si am cautat, serios! ) exceptand niste invitatii gasite pe un site care erau $15/buc:).

alexa_bubu
31.01.2008, 14:32:59
fetelor ce ma bucur ca mai "fur" si eu de la voi cateva idei. MI se pare super faza cu m&m ca marturii, si eu am vreut sa fac la fel insa numele nostre nu incap in intregime pe bombonica. a propos, stiu ca se comanda on -line da tu cat ai comandat Josefine? ce tip de pachet ma refer....eu am o nun ta de 150 persoane si nu stiu cam cate ar trebui, asta in caz ca o sa scriu Alexa pe bomboane, in loc de Alexandra.
in ceea ce priveste rochiile, eu o sa ma duc la un magazin care aduce de la Demetrios sa vad poate gasesc acolo ceva mai fain, cu toate ca sunt destul de piperate la pret.Oricum, fetlor, avem un avantaj ca suntem aici si avem asa o mare selectie de modele si preturi...chiar poti sa iti gasesti o rochie super si sub $ 1000 ;-)
va pupicesc pe toate si va mai astept la miresit....

josefine
31.01.2008, 16:26:17
Am luat, daca mai tin bine minte, vreo 14 pungi de m&m-uri de 7oz. Am avut cam 200 invitati si evident, nu au fost suficiente, ca sa umplu ditamai cutia. Multumita lui map, aici pe forum, mi-a dat ideea sa pun si m&m-uri din acelea cu arahide, care-s mari, sa mai umplu spatiul.

alexa_bubu
01.02.2008, 15:41:06
Sarumana mult pentru raspuns....te pup

alexa_bubu
03.02.2008, 16:38:35
miresiciloooorrr!!!!!!!!!!!heeeeeelp!!!!!!!!!!!!!!
nu stiu ce sa fac....voi v-ati cumparat rochia de mireasa din state? ca eu tot colind magazinele si nu gasesc nimic sa imi placa, iar sa comand on-line fara sa probez imi e cam frica.
pe de alta parte, mi-as luade aici rochia de mireasa ca ajung acasa cu 2sapt ianinte de nunta si nnu stiu cat timp o sa am sa umblu dupa rochii.
ce sa fac?aunt rochii pe net care arata super fain si is si ieftina, dar dacaa pe mine nu stau de nici o culoare? sa ma risc? ajutati-maaaa plsssss...^:)^

prapadeala
04.02.2008, 01:52:48
miresiciloooorrr!!!!!!!!!!!heeeeeelp!!!!!!!!!!!!!!
nu stiu ce sa fac....voi v-ati cumparat rochia de mireasa din state? ca eu tot colind magazinele si nu gasesc nimic sa imi placa, iar sa comand on-line fara sa probez imi e cam frica.
pe de alta parte, mi-as luade aici rochia de mireasa ca ajung acasa cu 2sapt ianinte de nunta si nnu stiu cat timp o sa am sa umblu dupa rochii.
ce sa fac?aunt rochii pe net care arata super fain si is si ieftina, dar dacaa pe mine nu stau de nici o culoare? sa ma risc? ajutati-maaaa plsssss...^:)^

Daca e vorba de gasit rochie, in state e locul de cautat :D. Daca nu gasesti in State, in Romania mai putin vei gasi la pret triplu :)). Cred ca nu gasesti deoarece nu ai gasit saloane bune, desi sunt sute, care au mii de rochii minunate. S-a scris indelungat despre riscul a comanda o rochie de pe net. in NICI UN CAZ nu as comanda o rochie pe net, mai ales ca ai posibilitatea sa iti iei din State.
Aia e chestia, pe net arata ieftine ca nu sunt pe tine si nu vezi cum arata in realitate :)). In general pe net arata mult mai bine ca in realitate si... riscul ca nu iti vine bine e prea mare.
In ca zona stai? La ce fel de magazine saloane ai fost sa probezi? Micute? ceva nu ai facut bine de nu ai gasit :).

alexa_bubu
04.02.2008, 23:37:41
Daca e vorba de gasit rochie, in state e locul de cautat :D. Daca nu gasesti in State, in Romania mai putin vei gasi la pret triplu :)). Cred ca nu gasesti deoarece nu ai gasit saloane bune, desi sunt sute, care au mii de rochii minunate. S-a scris indelungat despre riscul a comanda o rochie de pe net. in NICI UN CAZ nu as comanda o rochie pe net, mai ales ca ai posibilitatea sa iti iei din State.
Aia e chestia, pe net arata ieftine ca nu sunt pe tine si nu vezi cum arata in realitate :)). In general pe net arata mult mai bine ca in realitate si... riscul ca nu iti vine bine e prea mare.
In ca zona stai? La ce fel de magazine saloane ai fost sa probezi? Micute? ceva nu ai facut bine de nu ai gasit :).

eu stau in Carolina de Sud, mai exaxct in Coplumbia. Am fiost la reprezentanta David's Bridal si am gasit o singura rochie mai de printesa dar care mi s-a parut ca arata cam ieftin pt ca avea o gramade de cjestii sclipicioase pe corset.
AM in cercat Demetrios, numai ca magazinul la care am fost eu nu adusese decat rochii tip printesa de la Demetrios si de la Maggie Sottero.
Am fost la 3 magazine care comercializeaza Mary's bridal si Jasmine si au zis clar ca nu prea aduc gen printesa pentru ca lumea nu prea vrea ceva asa de incomod pt nunta lor, mai exact au zis:"nobody asked for something so dramatic before"
asa ca nu imi ramabne decat sa ma duc la reprezentanta Mary's si sa imi ia aia masuri ca apoi sa dea comanda la firma, nu ca o comand eu pe net de capul meu de pe nush' ce site fantoma.acu is cu inima stransa...nu stiu ce sa fac.
am mers cam peste tot in imprejurimi si nu am gasit nimic sa imi placa si sa mi se potriveasca. nici nu m-am gandit ca nu o sa im i gasesc rochia de vis la Demetrios, dar uite ca se poate...nu aveau decat vreo 12 modele de la ei si aproape toate erau A-line sau sirena.
ce sa fac fetelor? unde sa mai caut?

stafida
11.02.2008, 19:15:46
Am observat si eu ca nu prea probau fetele rochii gen printesa pe-aicia, ci se poarte cele mai simple, drepte. Eu cand am fost la David's Bridal am probat trei sau patru rochii ball gowns si mi-au placut foarte mult.
Stai linistita ca mai ai timp. Eu ti-as recomanda sa probezi si alte genuri chiar daca esti fixata pe gen printesa. Multe rochii nu arata de loc misto pe umeras dar complet diferit cand le pui pe tine.
Imi plac rochiile Maggie Soterro mult, si pe site-ul lor iti listeaza magazinele din toate statele unde se vand aceste rochii.
Nu as cumpara de pe internet fara sa probez, ca nu e tot una.
Mai cauta prin yellow pages, google, bridal magazines din zona ta.

alexa_bubu
13.02.2008, 03:59:34
Am observat si eu ca nu prea probau fetele rochii gen printesa pe-aicia, ci se poarte cele mai simple, drepte. Eu cand am fost la David's Bridal am probat trei sau patru rochii ball gowns si mi-au placut foarte mult.
Stai linistita ca mai ai timp. Eu ti-as recomanda sa probezi si alte genuri chiar daca esti fixata pe gen printesa. Multe rochii nu arata de loc misto pe umeras dar complet diferit cand le pui pe tine.
Imi plac rochiile Maggie Soterro mult, si pe site-ul lor iti listeaza magazinele din toate statele unde se vand aceste rochii.
Nu as cumpara de pe internet fara sa probez, ca nu e tot una.
Mai cauta prin yellow pages, google, bridal magazines din zona ta.

sarumana mult pentru incurajari...sper sa fie bine pana la urma si sa imi gasesc rochia la care am visat dintotdeauna....
tu ti-ai luat rochie din state? daca da, de la ce magazin?
fetelor, voi ce ati mai cumparat pentru nunta din state? marturii? cosulete de flori? pernute de verighete? bijuterii? mai luminati-ma si pe mine ca tare is ametita.in timpul sapt lucrez in fiecare zi pana pe la 6-7 si in weekend cand am vreme nu stiu incotro sa ma indrept si ce sa fac.
va mai astept cu pareri,va pupic pe toate>:D<

map
13.02.2008, 06:09:23
Invitatiile, comandate online
Rochia, de la Demetrios din magazin
Marturii, cutiute cu bombonici, stie Jose (ca ale ei), comandate pe net:D
Pantofi si geanta, bijuterii, toate luate online de la Nordstrom si de la J. Renee
Tuxedo , pantofi, camasa, papion, butoni, vesta pentru dumnealui, toate din magazine, Hugo Boss, Bloomingdale si Nordstrom
Paharele pentru noi si nasi, de la Mikasa din magazin
chestii de la Victoria's Secret (lenjerie, ciorapi)

alexa, sa-ncerci si alte modele, pana nu pui pe tine nu-ti dai seama, poate-ti place altceva decat ballgown:)

Am uitat sa spun ca te invidiez profund pentru temperaturile pe care le-aveti:D

map
13.02.2008, 06:15:43
Este o emisiune la televizor, sau era, ma rog, cu mirese care-si cautau rochia de mireasa si se duceau la un magazin f cunoscut in NY. ..

Kleifeld:D La preturile alea mai degraba te duci la Saks Fifth Avenue ca te scoti mai ieftin:D Cred ca si la Vera Wang gasesti mai ieftine:D

alexa_bubu
13.02.2008, 17:02:27
Invitatiile, comandate online
Rochia, de la Demetrios din magazin
Marturii, cutiute cu bombonici, stie Jose (ca ale ei), comandate pe net:D
Pantofi si geanta, bijuterii, toate luate online de la Nordstrom si de la J. Renee
Tuxedo , pantofi, camasa, papion, butoni, vesta pentru dumnealui, toate din magazine, Hugo Boss, Bloomingdale si Nordstrom
Paharele pentru noi si nasi, de la Mikasa din magazin
chestii de la Victoria's Secret (lenjerie, ciorapi)

alexa, sa-ncerci si alte modele, pana nu pui pe tine nu-ti dai seama, poate-ti place altceva decat ballgown:)

Am uitat sa spun ca te invidiez profund pentru temperaturile pe care le-aveti:D
sarumana mult de tot. o sa mai insist si eu si pana la urma tre sa rezolv cu rochia si cu toate, acu bine ca am restaurant, nasi si mire, restul se mai fac...vedem noi cum.oricum daca imi mai iau cate ceva, postez, sa va spun cum am mai progresat.
apropo de vreme, da , e bine, e destul de cald, numai ca e umed rau.exista o vorba aici in SC: "If you don't like the weather, stick around 'cause it'll cheange."
va pup pe toate^:)^

cosanzeana
15.02.2008, 23:06:45
Salutari americancelor si canadiencelor.
Eu mi-am comandat rochita de aici, e de la Jasmine Couture si am comandat-o la un bridal boutique aici in zona (Los Angeles). Dureaza 4 luni (aveau si optiunea de rush order sau super rush order).
Eu nu m-am uitat dupa rochite stil printesa, dar cand am fost sa probez rochii am vazut si miresici care probau acest stil.
De aici am mai comandat pana acum sutien si voal. Marturiile vrem sa le facem tot aici, plus verighete, pantofi si eventual alte accesorii. Invitatiile le-am facut in Romania.
Josefine, pupici si multumesc ca mi-ai recomandat forumul ;-)

josefine
16.02.2008, 00:53:17
Cosanzeana, bine-ai venit!
Sper sa iti fie cu folos, o nunta frumoasa ca-n povesti va doresc!
Sa te lauzi pe aici cu rochita, cand ajunge:)

Map, cred ca asa se numea magazinul.
Spune-mi, te rog, cum e vremea in Chicago prin martie, aprilie, ca asa ne bate un gand.. suntem la o aruncatura de bat, eh, pardon, mai de buturuga, facem vreo 5 ore pana acolo. Cand o sa ne hotaram, o sa te mai intreb ce sa vizitam. Acum vreo saptamana erau la oferta niste bilete de avion, dar trebuia sa fie zborul in februarie si parca nu ma tragea inima sa plec de la frig la frig cu nume de chicago :D

Angel
16.02.2008, 02:23:47
Alexa, ru nu pot sa-ti dau sfaturi ptr ca noi am luat tot din Romania, abia acum o luna ne-am mutat in State.... Dar sper sa-ti gasesti rochita si sa pui si poze sa te vedem si noi.:D Spor la cautari si incearca toate modelele, cum au zis si fetele, nu stii cum iti sta pana nu incerci.

map
18.02.2008, 03:39:54
Spune-mi, te rog, cum e vremea in Chicago prin martie, aprilie, ca asa ne bate un gand.. suntem la o aruncatura de bat, eh, pardon, mai de buturuga, facem vreo 5 ore pana acolo. Cand o sa ne hotaram, o sa te mai intreb ce sa vizitam. Acum vreo saptamana erau la oferta niste bilete de avion, dar trebuia sa fie zborul in februarie si parca nu ma tragea inima sa plec de la frig la frig cu nume de chicago :D

Pai sa-ti spun: in martie e iarna, in aprilie, e semi-iarna:) in 2007 am plecat spre tara pe 13 aprilie din Chicago, si pe 11-12 aprilie fusese furtuna de zapada de ne gandeam daca mai plecam sau nu:) iar pe 14 incepuse sa ninga din nou:) in tara erau copacii in floare si +20C, aici erau 0C in ziua cand am plecat. In 5 mai cand ne-am intors abia infloreau copacii:)) sa nu va faceti bagajele decat cu o zi inainte, si sa urmariti starea vremii, ca nu stii niciodata daca ninge sau faci plaja in aprilie, dar in martie sigur e frig, poate nu -20C ca-n ianuarie-februarie:) Aici primavara si toamna tin o saptamana, vara tine vreo 4 luni, restul E IARNA!:D:D:D

map
18.02.2008, 03:45:36
Am uitat sa adaug, cameraman si fotograf tot de-aici i-am contactat si amanetat:)) I-am cautat pe net, am stabilit datele, si m-am vazut cu ei cu cateva zile inainte de nunta, in tara:D:D:D Formatia si biserica le-au rezolvat parintii, iar nasii dragutii de ei, prin telefon i-am petit:D

sarumana mult de tot. o sa mai insist si eu si pana la urma tre sa rezolv cu rochia si cu toate, acu bine ca am restaurant, nasi si mire, restul se mai fac...vedem noi cum....

josefine
18.02.2008, 04:22:22
Pai sa-ti spun: in martie e iarna, in aprilie, e semi-iarna:) in 2007 am plecat spre tara pe 13 aprilie din Chicago, si pe 11-12 aprilie fusese furtuna de zapada de ne gandeam daca mai plecam sau nu:) iar pe 14 incepuse sa ninga din nou:) in tara erau copacii in floare si +20C, aici erau 0C in ziua cand am plecat. In 5 mai cand ne-am intors abia infloreau copacii:)) sa nu va faceti bagajele decat cu o zi inainte, si sa urmariti starea vremii, ca nu stii niciodata daca ninge sau faci plaja in aprilie, dar in martie sigur e frig, poate nu -20C ca-n ianuarie-februarie:) Aici primavara si toamna tin o saptamana, vara tine vreo 4 luni, restul E IARNA!:D:D:D

loool, deci cand e cald pe aici, sa ma uit la vremea de acolo si daca e ok, ne suim in masina;)

spor la scoala! am inteles eu bine si esti studenta? ;))

map
18.02.2008, 04:34:55
loool, deci cand e cald pe aici, sa ma uit la vremea de acolo si daca e ok, ne suim in masina;)

spor la scoala! am inteles eu bine si esti studenta? ;))

Neah, am terminat cu scoala in decembrie, cu A pe linie;)) acuma sunt somera:D:D:D Am trecut sambata pe la scoala si m-am vazut cu unul din profesori, mega mentor, ca sa zic asa, cel putin pentru mine asa a fost, si mi-a zis sa-i trimit CVu:D "I have some clients, I told them that I have the best person for the job!":D:D:D

In particular ma pregatesc pentru o certificare profesionala de financial analyst, pe care-o s-o primesc peste cel putin 5 ani:D:D:D:D In varianta optimista ;));));))

josefine
18.02.2008, 05:30:23
Neah, am terminat cu scoala in decembrie, cu A pe linie;)) acuma sunt somera:D:D:D Am trecut sambata pe la scoala si m-am vazut cu unul din profesori, mega mentor, ca sa zic asa, cel putin pentru mine asa a fost, si mi-a zis sa-i trimit CVu:D "I have some clients, I told them that I have the best person for the job!":D:D:D

In particular ma pregatesc pentru o certificare profesionala de financial analyst, pe care-o s-o primesc peste cel putin 5 ani:D:D:D:D In varianta optimista ;));));))

Ehe, felicitari! Si spor cu jobul. Macar acolo e mai animat orasul, aici e jale cu joburile, s-a convins sotul;)) OMG, 5 ani? Pai in 5 ani termin si eu cu scoala, loool, desfacem sampania atunci:)

map
18.02.2008, 05:36:35
Ehe, felicitari! Si spor cu jobul. Macar acolo e mai animat orasul, aici e jale cu joburile, s-a convins sotul;)) OMG, 5 ani? Pai in 5 ani termin si eu cu scoala, loool, desfacem sampania atunci:)

Eu sunt cu planurile cincinale:D sunt batrana, deh:D

lauran77
18.02.2008, 07:32:46
buna miresicilor din sua si canada; eu sunt din canada, toronto si voi fi miresica in mai 2009; am inceput si eu de cateva zile de facut liste si de cautat rochia de mireasa, desi stiu ca mai am destul timp pana atunci.

va salut si eu si va urez spor la toate;

arekichan
27.02.2008, 00:52:38
am si eu o intrebare in ce priveste masurile la haine. am vazut pe un site rochii de mireasa incepand de la size 0 pana la size 30si. ati putea sa-mi spuneti si mie cam care size ar corespunde marimii 38-40 de la noi?

GeoStefan
27.02.2008, 10:21:09
Size europa si usa..:*

annie_banks
27.02.2008, 18:28:42
am si eu o intrebare in ce priveste masurile la haine. am vazut pe un site rochii de mireasa incepand de la size 0 pana la size 30si. ati putea sa-mi spuneti si mie cam care size ar corespunde marimii 38-40 de la noi?
as zice 8
uite aici ;-) http://www.onlineconversion.com/clothing_womens.htm

Size europa si usa..:*
astia-s pantofi :-?

arekichan
27.02.2008, 19:40:29
mersi mult fetelor

Pupica
25.03.2008, 12:08:54
Fetelor...care ma ajutati si pe mine cu un text in engleza? Am pus intrebarea si la texte invitatii dar vad ca nu am prea mult succes acolo...Azi l-am postat si la strainatate ca voi va loviti de engleza in mod constant...

Al meu este olandez, o parte din oaspeti romani, altii olandezi si cativa de prin toate colturile lumii...asa ca, in loc de invitatii in olandeza, romana, plus traducere in engleza, am optat sa le facem pe toate in engleza.
Noi ne facem nunta singuri, fara ajutorul parintilor, iar invitatia este pentru cununia civila si petrecera in Olanda. In Ro vom face mai tarziu religioasa cu alte invitatii.

Textul l-am mai scris...oare se supara moderatorii daca il mai pun odata? Oricum il gasiti la subforumul strainatate sau invitatii nunta. Cum vi se pare? Corectati-ma va rog!!!

cristoiash
25.03.2008, 13:01:30
Fetelor...care ma ajutati si pe mine cu un text in engleza? Am pus intrebarea si la texte invitatii dar vad ca nu am prea mult succes acolo...Azi l-am postat si la strainatate ca voi va loviti de engleza in mod constant...

Al meu este olandez, o parte din oaspeti romani, altii olandezi si cativa de prin toate colturile lumii...asa ca, in loc de invitatii in olandeza, romana, plus traducere in engleza, am optat sa le facem pe toate in engleza.
Noi ne facem nunta singuri, fara ajutorul parintilor, iar invitatia este pentru cununia civila si petrecera in Olanda. In Ro vom face mai tarziu religioasa cu alte invitatii.

Textul l-am mai scris...oare se supara moderatorii daca il mai pun odata? Oricum il gasiti la subforumul strainatate sau invitatii nunta. Cum vi se pare? Corectati-ma va rog!!!

Da-mi PM cu textul si iti traduc eu.

pisicutz18
25.03.2008, 18:04:42
este vreo miresica din canada pe aici??

nu stiu cum v-ati descurcat voi fetelor, dar eu simt ca este foarte greu sa stabilesc totul de la distanta: mailuri, telefoane, poze, gusturi diferite, etc...
in fine, o scot eu la capat pana la urma

eu, din canada, imi voi lua rochia de la maggie sottero; acolo am gasit multe modele frumoase si ma voi duce in curand sa probez; are cineva idee cam ce preturi sunt?
vom mai cumpara de aici si costumatia mirelui, invitatiile, marturiile, cadouri pt nasi ( ne-am gandit sa fie ceva mai simbolic, specific zonei de aici) inca nu stim ce, dar studiem problema;
a transportat cineva rochia de mireasa pe avion? ati impachetat-o in pungi din acelea din care scoti aerul? nu mai stiu exact cum se numesc...

spor la treaba tuturor miresicilor

alexa_bubu
27.03.2008, 04:39:30
eu nu sunt in canada, sunt in SUA, dar ttot foarte-foarte greu ma descurc de la distanta,mai ales ca eu is singura aici si viitorul sot e acasa, dar toata lumea asteapta ok-ul meu de fiecare data cand mai fac cate ceva pt nunta.nota la telefon e de ordinul sutelor si vb si pe net fff des.sper macar sa iasa asa cum mi-am dorit.
eu mi-am luat de aici rochia, de la Mary;s bridal, marturii, guestbook si pix si 2 ceasuri de firma cadou pt nasi...cam atat.restul, din Romanica.

Rochia o sa o iau cu mine in avion,ambalata in punga ei si o sa rog personalul de bord poate pot sa mi-o puna printr-un dulap de-a lor pana in Romania...nu o pun in bagajele mari pt ca mi-au pierdut bagajul de 2 ori si nu ma mai risc#:-S nu vreau sa raman fara rochie cu o sapt inainte de nunta.
fetelor, cele care v-ati luat pantofi de nunta de aici,de unde vi i-ati cumparat sau comandat?please heeelp!!!
kisses!:* :* :*

map
27.03.2008, 05:17:31
fetelor, cele care v-ati luat pantofi de nunta de aici,de unde vi i-ati cumparat sau comandat?please heeelp!!!
kisses!:* :* :*

Eu i-am luat de la J. Renee, pantofi si geanta asortata (geanta de pe site de la J. Renee, pantofii de pe zappos.com).

Daca-ti place ceva de pe Zappos.com, eu iti recomand sa iei, in general ai livrare gratis, in maxim 2 zile, si daca nu-ti vin sau nu-ti plac, ai si rambursul gratuit (in general).

Pantofii ($108 parca):
http://picasaweb.google.com/mihaela.patras/DimineataInainteDeBiserica/photo#5058979316778885058

map
27.03.2008, 05:26:30
a transportat cineva rochia de mireasa pe avion? ati impachetat-o in pungi din acelea din care scoti aerul? nu mai stiu exact cum se numesc...

S-a mai discutat pe udneva subiectul asta, nu-l gasesc acum, dar din experienta proprie si personala iti pot spune ca mi-am deplasat rochia foarte bine, in husa ei, fara probleme (am zburat cu KLM din Chicago).

Cel mai bine e sa contactezi linia aeriana cu care zbori si sa le ceri lamuriri suplimentare dar in principiu, cum spunea si alex, o dai stewardezei s-o puna in dulapul de la Ist class (mie asa mi-a facut). Personalul din avion si aeroport a fost foarte intelegator si chiar dragut, amabil, plin de curtoazie. Daca faceti escala in Marea Britanie e un pic mai dificil ca din cat stiu britanicii nu permit imbarcarea cu alta geanta decat una mica de mana. Cel mai bine le scrieti celor cu care zburati - sigur va acomodeaza cererea!

cristoiash
27.03.2008, 10:33:41
este vreo miresica din canada pe aici??

nu stiu cum v-ati descurcat voi fetelor, dar eu simt ca este foarte greu sa stabilesc totul de la distanta: mailuri, telefoane, poze, gusturi diferite, etc...
in fine, o scot eu la capat pana la urma

eu, din canada, imi voi lua rochia de la maggie sottero; acolo am gasit multe modele frumoase si ma voi duce in curand sa probez; are cineva idee cam ce preturi sunt?
vom mai cumpara de aici si costumatia mirelui, invitatiile, marturiile, cadouri pt nasi ( ne-am gandit sa fie ceva mai simbolic, specific zonei de aici) inca nu stim ce, dar studiem problema;

spor la treaba tuturor miresicilor

Preturile sunt cam piperate din cite tin minte. O metoda buna e sa iei o rochie off the rack, fiindca e cu discount si de obicei arata ok. Insa vezi ca daca vrei sa comanzi la unele rochii dureaza 6 luni livrarea, asa ca graba mare.

pisicutz18
27.03.2008, 14:41:33
o sa aflu mai multe despre preturile de la maggie sottero si o sa va spun si voua in curand; oricum, si ei au foarte multe perioade in care fac reduceri drastice si pe asta ma bazez; colectiile vechi, alea din 2007 de exemplu, se vand in 2008 la 50 % off ca sa aibe loc pt colectiile noi....

oanababy
28.03.2008, 01:33:09
o sa aflu mai multe despre preturile de la maggie sottero si o sa va spun si voua in curand; oricum, si ei au foarte multe perioade in care fac reduceri drastice si pe asta ma bazez; colectiile vechi, alea din 2007 de exemplu, se vand in 2008 la 50 % off ca sa aibe loc pt colectiile noi....
Din cate imi amintesc (mi-am luat rochia in toamna), Maggie Sottero incep de la $1,000 in sus. Se pot gasi la mana a doua (uita-te pe Craigslist sau la Weddingbells), sau la sample sale.
Eu mi-am luat o rochie Casablanca, pe care am incercat-o la bridal salon si mi-a placut, dar am gasit-o apoi pe internet (Lee Philips Bridal din SUA) la jumatate de pret. Am comandat-o de la LPB si a venit dupa 3 luni, cu toate etichetele si exact cum am vrut-o (cand dai comanda, poti sa le spui ce inaltime ai, ce bra size porti, etc. si ti-o modifica ei un pic, dar tot trebuie sa o duc la croitorie sa puna bustle, etc.).

pisicutz18
28.03.2008, 03:04:43
merci mult de informatii...deocamdata sunt la faza de rezervare restaurant si apoi ma voi ocupa de alte chestii...oricum o sa tin cont atunci de ce imi spui tu ...

alexa_bubu
28.03.2008, 04:09:27
Eu i-am luat de la J. Renee, pantofi si geanta asortata (geanta de pe site de la J. Renee, pantofii de pe zappos.com).

Daca-ti place ceva de pe Zappos.com, eu iti recomand sa iei, in general ai livrare gratis, in maxim 2 zile, si daca nu-ti vin sau nu-ti plac, ai si rambursul gratuit (in general).

Pantofii ($108 parca):
http://picasaweb.google.com/mihaela.patras/DimineataInainteDeBiserica/photo#5058979316778885058

sunt suuuuuuuuuper pantofii tai:O ....vreau si eu:(( [-( ....intru acum pe site de urgenta sa vad ce gasesc. maine am programat sa ma duc si la liz clairborne sa vad ce e pe acolo.
mersi mult de sfaturi!!va pupicesc pe toate si spor la pregatiri!>:D< >:D< >:D<

map
28.03.2008, 07:30:30
http://www.georgemichael.com/index.php

George Michael in tur in America de Nord, primul in 17 ani. Biletele se pun in vanzare pentru pachetele speciale pentru membri funclub incepand cu 31 martie, special pentru pre-sale order la albumul 25 Deluxe version de pe iTunes, incepand cu 3 aprilie ora 10:00 AM ora locala a venue-ului pana 4 aprilie ora 6PM, pe ticketmaster.com si tot pe ticketmaster.com vanzare generala (daca mai apuca cineva bilete) incepand cu 6 aprilie:

06.17.08 San Diego CA
06.19.08 San Jose CA
06.21.08 Las Vegas NV
06.22.08 Phoenix AZ
06.25.08 Los Angeles CA
07.02.08 Seattle WA
07.04.08 Vancouver BC
07.07.08 Minneapolis MN
07.09.08 Chicago IL
07.13.08 Dallas TX
07.14.08 Houston TX
07.17.08 Toronto ON
07.18.08 Montreal QC
07.21.08 New York NY
07.23.08 New York NY
07.26.08 Philadelphia PA
07.27.08 Boston MA
07.29.08 Washington DC
07.31.08 Atlanta GA
08.02.08 St. Petersburg FL
08.03.08 Fort Lauderdale FL

map
28.03.2008, 07:49:07
sunt suuuuuuuuuper pantofii tai:O ....vreau si eu:(( [-( ....intru acum pe site de urgenta sa vad ce gasesc. maine am programat sa ma duc si la liz clairborne sa vad ce e pe acolo.
mersi mult de sfaturi!!va pupicesc pe toate si spor la pregatiri!>:D< >:D< >:D<

Am mai gasit link-uri la posturile mele anterioare cu pozele pantofilor si a gentii:
http://www.miresici.ro/showpost.php?p=132871&postcount=1705 (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=132871&postcount=1705)
http://www.miresici.ro/showpost.php?p=131879&postcount=1686 (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=131879&postcount=1686)

AmaliaD23
05.05.2008, 22:35:56
[quote=stafida;602927]Sunt dragute! Am vazut asa in multe reviste.
Eu sunt din New York City, si chiar imi cumpar multe de aicia pt nunta din August in Ro.

Buna,

Vreau sa te rog daca poti sa-mi spui si mie numele/adresele unor magazine cu rochii/ decoratiuni pt nunta aici in NY.
Mersi mult
Pupici

bejange
13.05.2008, 14:29:08
Buna sunt o miresica din bucuresti, dar am o MARE MARE rugaminte la voi, caut de ceva timp o figurina de tort si nu o gasesc si m-am gandit poate vreuna din voi prin perindarile voastre ati vazut-o pe undeva la vreo cofetarie sau o agentie ceva.
Cine ma poate ajuta, ma scoate din mare belea. Multu mult de tot si scuze de infiltrare.:*:*:*:*:*:*:*
ATASEZ SI O POZA SA VA FACETI IDEE DE CEA CE VREAU

pisicutz18
13.05.2008, 15:46:57
o sa ma uit dupa ea si dk o gasesc ti-o cumpar; :*

bejange
13.05.2008, 15:49:56
o sa ma uit dupa ea si dk o gasesc ti-o cumpar; :*

Daca ai putea nu m-as supara, te pup:*

pisicutz18
13.05.2008, 15:57:14
ai posibilitatea sa o cumperi de pe net / ca am gasit-o aici:

http://www.weddingstar.com/us/search/subcategory:comical_toppers;

pisicutz18
13.05.2008, 16:06:42
daca dai pe google dupa wedding cakes toppers gasesti mai multe site-uri de unde poti comanda; la unele este mai ieftina, la unele mai scumpa; >:D<

bejange
13.05.2008, 16:44:01
daca dai pe google dupa wedding cakes toppers gasesti mai multe site-uri de unde poti comanda; la unele este mai ieftina, la unele mai scumpa; >:D<
Pai la ei am gasit si eu, dar nu stiu in cat timp ajunge, transportul ma costa mai mult decat figurinele, si ma gandeam poate ma ajuta o miresica de acolo sa mi le trimita , poate ma costa mai putin:">

pisicutz18
13.05.2008, 16:52:06
ce pot face eu este sa ma uit la site-uri si sa vad dk au si magazine; in cazul in care eu le comand de pe net, si mie imi pun taxe si la fel, costa transportul cat nu fac; o sa ma mai uit si te tin la curent, ok?

bejange
13.05.2008, 17:00:43
ce pot face eu este sa ma uit la site-uri si sa vad dk au si magazine; in cazul in care eu le comand de pe net, si mie imi pun taxe si la fel, costa transportul cat nu fac; o sa ma mai uit si te tin la curent, ok?
Daca ai gasi tu, si ai vrea sa mi le ei, nu m-as supara. Eu am nunta la anul, ca si tine vad, si ai putea sa mi le dai eventual cand vi in tara.
Stiu ca transportul este mai mult decat figurinele, si nu se merita se le aiu asa.
Te pup si astept vesti bune

Angel
28.08.2008, 21:07:56
Fetelor, in sfarsit ma duc acasa!!! Dupa 10 luni aici (in State) am reusit sa-mi iau bilet si voi merge in octombrie. Abia astept, normal. O sa ma indop cu bunatati :D.
Vreau sa intreb fetele din State care stiu, ce am voie sa aduc din tara? La mancare ma refer... Am auzit ca mai nimic nu e voie desi nu-mi vine sa cred, saper ca nu e asa. Adica, daca sunt ambalate din comert ma gandesc ca e ok... Carne/salam cica nu e voie si sotul meu zicea sa nu aduc in bagajul check-in ptr ca le verifica cu cainii si sa nu fie probleme. El zicea ca mai bine aduc in bagajul de mana dar parca e prea riscant...:-SS
Voi ce ati adus de acasa? Asa ma oftic, as aduce o gramada de chestii:((, gogosari murati si zacusca....:(

cristoiash
28.08.2008, 22:42:54
Fetelor, in sfarsit ma duc acasa!!! Dupa 10 luni aici (in State) am reusit sa-mi iau bilet si voi merge in octombrie. Abia astept, normal. O sa ma indop cu bunatati :D.
Vreau sa intreb fetele din State care stiu, ce am voie sa aduc din tara? La mancare ma refer... Am auzit ca mai nimic nu e voie desi nu-mi vine sa cred, saper ca nu e asa. Adica, daca sunt ambalate din comert ma gandesc ca e ok... Carne/salam cica nu e voie si sotul meu zicea sa nu aduc in bagajul check-in ptr ca le verifica cu cainii si sa nu fie probleme. El zicea ca mai bine aduc in bagajul de mana dar parca e prea riscant...:-SS
Voi ce ati adus de acasa? Asa ma oftic, as aduce o gramada de chestii:((, gogosari murati si zacusca....:(

Nu ai voie sa aduci nimic nici daca sunt ambalate in comert. De fapt cu atit mai mult nu ai voie. Poate doar sa le bagi la cala si sa nu le declari. Cu cainii nu prea umbla decit daca aveti escala prin Amsterdam si atunci cauta droguri, nu salamuri.

Angel
29.08.2008, 00:17:18
Normal ca ptr droguri verifica :)) dar iddea era ca daca ai ceva 'nepermis' oricum pot sa iti desfaca si confiste. Si din cate stiu se verifica peste tot, nu numai la Amsterdam.
Escalele le am in Germania oricum. Eram curioasa daca a 'scapat' ceva la vama la cine a mai incercat. Ma rog, asta nu garanteaza ca e la fel peste tot.,

Pisu
29.08.2008, 08:31:41
Varul meu s-a dus sa-si viziteze tatal in State si a avut un salam de Sibiu in bagaje, pus de maica-sa, de care uitase. L-au intrebat de nshpe ori daca are ceva nepermis in bagaje, parca l-au intrebat si de mincare, iar el a raspuns ferm ca "nu", de fiecare data, apoi i-au desfacut bagajele si au scos salamul... I-a dat amenda 100 sau 200 de dolari si i l-au si confiscat...Scump salam...!!!:-SS asa ca nu te-as sfatui sa iei nimic...

GoldStar
29.08.2008, 12:48:15
Eu am locuit in State 4 ani...si in astia 4 ani am adus cu mine cite ceva...chiar si zacusca...aveam 2-3 borcane.Le-am explicat ca este o mincare tradinionala rom si ca e facuta de mama mea special pt mine.Si m-au lasat sa trec.Eu sint fan semninte de floarea soarelui(cele negre) si aduceam cu mine cite 2-3 kg.Au crezut ca e cafea si le-am explicat si de data asta ce este si m-au lasat sa trec.Poate am fost eu norocoasa mereu.Nu mi-au oprit niciodata nimic.Acum din experienta mea cred ca conteaza si in ce stat aterizezi.La inceput cind inca mergea Taromul si aterizam la NY erau destul de scortosi,dar nu am avut probleme.Probleme am avut la greutatea bagajelor.Dupa acea am inceput sa zbor din Amsterdam direct in Orlando si nu am avut probleme.Cel mai nasol e cind aterizezi prima data in Miami indiferent de unde vii.Acolo sint foarte stricti.
Si este foarte important sa nu arati ca esti stresata.Ca se prind daca ascunzi ceva.Daca nu declari si incepi sa te stresezi se vede.
Dar astea au fost experientele mele.Stiu si eu persoane care au adus cu ei usturoi si le-a fost confiscat.Intre timp am renuntat sa mai aduc din tara pentru ca se deschisesera doua magazine europene.Era al unor unguri si al unor rusi-moldoveni.Si aduceau si produse romanesti...gen salam Sibiu si multe alte chestii.
Asa ca iti doresc multa bafta!!!

cristoiash
29.08.2008, 12:50:34
Eu am locuit in State 4 ani...si in astia 4 ani am adus cu mine cite ceva...chiar si zacusca...aveam 2-3 borcane.Le-am explicat ca este o mincare tradinionala rom si ca e facuta de mama mea special pt mine.Si m-au lasat sa trec.Eu sint fan semninte de floarea soarelui(cele negre) si aduceam cu mine cite 2-3 kg.Au crezut ca e cafea si le-am explicat si de data asta ce este si m-au lasat sa trec.Poate am fost eu norocoasa mereu.Nu mi-au oprit niciodata nimic.Acum din experienta mea cred ca conteaza si in ce stat aterizezi.La inceput cind inca mergea Taromul si aterizam la NY erau destul de scortosi,dar nu am avut probleme.Probleme am avut la greutatea bagajelor.Dupa acea am inceput sa zbor din Amsterdam direct in Orlando nu am avut probleme.Cel mai nasol e cind aterizezi prima data in Miami.Acolo sint foarte stricti.
Dar astea au fost experientele mele.Stiu si eu persoane care au adus cu ei usturoi si le-a fost confiscat.Intre timp am renuntat sa mai aduc din tara pentru ca se deschisesera doua magazine europene.Era al unor unguri si al unor rusi-moldoveni.Si aduceau si produse romanesti...gen salam Sibiu si multe alte chestii.
Asa ca iti doresc multa bafta!!!

Usturoi? Pe bune? De ce naiba, ca doar se gaseste si in State/

GoldStar
29.08.2008, 12:54:17
Usturoi? Pe bune? De ce naiba, ca doar se gaseste si in State/

Nu stiu:-\ .Asta am intrebat si eu...

higgs
29.08.2008, 16:02:58
Eu am luat mancare in timpul in care am facut naveta Amsterdam, Chicago. Am luat branza mai ales. Insa nu branza puturoasa. Am luat branza olandeza, impachetata. Am mai luat pate in conserva :)) Vin, ciocolata etc.
M-au lasat sa trec, insa in una din vizite am fost mirosita de un caine. M-a luat o tanti la intrebari printre care daca am mere in geanta. I-am zis ca am vin si niste branza gouda, iar ea ma intreba de mere. Nu am avut probleme cu vinul si branza. Cu merele nu am avut iarasi pentru ca nu caram mere, insa am carat mere in urma cu cateva zile :)) Sunt bine antrenati cainii aia :))
OK, din cate am inteles le este foarte frica de organismele (bacteria, plant viruses, fungus) ce vin de pe alte continete si copacii din US nu rezista. Mi se pare chiar important ceea ce zic ei si faptul ca verifica. Cazul castanului american este un exemplu:
http://en.wikipedia.org/wiki/American_Chestnut
http://www.cbp.gov/xp/cgov/travel/clearing/agri_prod_inus.xml
http://www.nctimes.com/articles/2008/07/18/homes/doc4880bb44a4f32922867498.txt
Desigur si de droguri le este teama, insa nu cred ca te refereai la treaba asta :))

cinderella
29.08.2008, 16:17:38

Eu zic ca mai bine cauti un depozit romanesc, ca banuiesc ca sunt destule, de unde sa te aprovizionezi direct fara sa te mai cari cu ele din RO.
Sau, daca nu, poate gasesti o firma de romani din US care transporta alimente din Ro.
PS. am gasit cateva site-uri daca te intereseaza:
http://www.igourmet.com/kashkaval.asp

http://www.merchantcircle.com/business/Wine.Beer.Deli.954-458-9880

http://ero5hin.org/ro/rom_shops_america.html

Angel
29.08.2008, 19:47:22
Wow, zacusca, chiar? Ce super. Dar le-ai declarat, nu? Sau le-ai avut in carry-on si te-au pus sa desfaci sa le arati? Si eu am de gand sa aduc seminte, le-am primit si in pachet si a fost OK.
Parca nu m-as risca... sau da?:-\
Chestia e ca daca stateam intr-un oras mai mare aveam sanse sa fiu pe langa unul din magazinele de care spui, Cinderella dar asa in TN nu e nici unul. Nu-mi prea place mancarea americana si de gatit mancaruri romanesti nu prea stiu, plus ca nu am timp...
Poate am noroc si ne mutam anul viitor.[-o<

Si usturoi e chiar aiurea...

GoldStar
30.08.2008, 00:25:59
Wow, zacusca, chiar? Ce super. Dar le-ai declarat, nu? Sau le-ai avut in carry-on si te-au pus sa desfaci sa le arati? Si eu am de gand sa aduc seminte, le-am primit si in pachet si a fost OK.
Parca nu m-as risca... sau da?:-\
Chestia e ca daca stateam intr-un oras mai mare aveam sanse sa fiu pe langa unul din magazinele de care spui, Cinderella dar asa in TN nu e nici unul. Nu-mi prea place mancarea americana si de gatit mancaruri romanesti nu prea stiu, plus ca nu am timp...
Poate am noroc si ne mutam anul viitor.[-o<

Si usturoi e chiar aiurea...

Borcanele cu zacusca le aveam in bagajul de mina...ca la cum arunca ei restul bagajelor in cala ma riscam sa am toate hainele pline de zacusca.Sincer nu declarasem acele 3 borcane,dar cind au trecut bagajul prin scanner s-au vazut si atunci au cerut sa umble in bagaj sa vada ce este.Si atunci am deschis frumos bagajul si le-am spus peste ce urmau sa dea.Mi-au zimbit frumos si asta a fost.
La inceput nici mie nu imi placea mincarea lor...si ii injuram mereu.Nici eu nu gateam pina am ajuns acolo.Dar de nevoie am inceput sa o fac...am adus din tara o carte de bucate de Sanda Marin si uite asa am inceput sa invat.Dar in timp m-am obisnuit si cu mincarea lor.Si acum mai duc dorul unor chestii... sint fericita ca pot minca Cheesecake si aici in tara.
Dar ce supermarketuri ai acolo?Este Publix sau Sam's Club?Sau Albertsons?Cei de la Publix fac un pui la rotisor bestial...Iar cei de la Sams fac super pizza.Chiar si ei au pui la rotisor foarte bun.Acum am vazut pe net ca cel mai apropiat Publix este la 39 mile.Iar Sam's este in orasul in care locuiesti.
Iti doresc mult succes!!!

Angel
30.08.2008, 19:42:06
Borcanele cu zacusca le aveam in bagajul de mina...ca la cum arunca ei restul bagajelor in cala ma riscam sa am toate hainele pline de zacusca.Sincer nu declarasem acele 3 borcane,dar cind au trecut bagajul prin scanner s-au vazut si atunci au cerut sa umble in bagaj sa vada ce este.Si atunci am deschis frumos bagajul si le-am spus peste ce urmau sa dea.Mi-au zimbit frumos si asta a fost.
La inceput nici mie nu imi placea mincarea lor...si ii injuram mereu.Nici eu nu gateam pina am ajuns acolo.Dar de nevoie am inceput sa o fac...am adus din tara o carte de bucate de Sanda Marin si uite asa am inceput sa invat.Dar in timp m-am obisnuit si cu mincarea lor.Si acum mai duc dorul unor chestii... sint fericita ca pot minca Cheesecake si aici in tara.
Dar ce supermarketuri ai acolo?Este Publix sau Sam's Club?Sau Albertsons?Cei de la Publix fac un pui la rotisor bestial...Iar cei de la Sams fac super pizza.Chiar si ei au pui la rotisor foarte bun.Acum am vazut pe net ca cel mai apropiat Publix este la 39 mile.Iar Sam's este in orasul in care locuiesti.
Iti doresc mult succes!!!

Merci, da am fost la Sam's club. Ce am gasit similar cu branza din romania e branza Feta President. Nu se compara cu telemeaua noastra dar e buna. Legumele iarasi vara sunt bune, mananc salata de rosii tot timpul dar cam atat.
Da, puiul si pizza sunt si ele ok dar cartofii prajiti pe care ii fac acasa mi se pare ca au alt gust... Nu stiu daca e numai in mintea mea :-) adica acasa tot in ulei de masline ii prajesc, nu ar trebui sa fie chiar asa de deferit...:-\
Oricum, incet incet o sa incep sa gatesc si eu, numai timp sa am. Am facut de Paste oua rosii, chec ( ca era mai usor decat cozoncaul;))) si fasole frecata cu usturoi.
Incet incet...:-"

GoldStar
01.09.2008, 17:54:25
Merci, da am fost la Sam's club. Ce am gasit similar cu branza din romania e branza Feta President. Nu se compara cu telemeaua noastra dar e buna. Legumele iarasi vara sunt bune, mananc salata de rosii tot timpul dar cam atat.
Da, puiul si pizza sunt si ele ok dar cartofii prajiti pe care ii fac acasa mi se pare ca au alt gust... Nu stiu daca e numai in mintea mea :-) adica acasa tot in ulei de masline ii prajesc, nu ar trebui sa fie chiar asa de deferit...:-\
Oricum, incet incet o sa incep sa gatesc si eu, numai timp sa am. Am facut de Paste oua rosii, chec ( ca era mai usor decat cozoncaul;))) si fasole frecata cu usturoi.
Incet incet...:-"

Eu m-am ambitionat intr-un an si de Paste am facut cozonac,care a iesit foarte bun.In al doilea an nu am mai avut asa noroc.
Si eu am remarcat ca mincarea nu avea tot timpul acelasi gust.Si m-am gindit ca este de la aragaz care era electric...aici fiind obisnuita pe gaz.

Am vazut pozele tale de la nunta...a fost frumoasa foc...si tot atunci am vazut ca avem acelasi nume...si ca esti din Moreni.Am fost si eu prin Moreni.Am o buna prietena care sta in Iedera.Si veneam in fiecare vara la ea si mergeam si in oras in Moreni.In fiecare an vara veneau la tatal meu la hotel(in Eforie Nord) toti angajatii de la Imun...si mi-am facut multi prieteni din oras,dar nu am mai pastrat legatura...

Angel
01.09.2008, 20:22:01
Eu m-am ambitionat intr-un an si de Paste am facut cozonac,care a iesit foarte bun.In al doilea an nu am mai avut asa noroc.
Si eu am remarcat ca mincarea nu avea tot timpul acelasi gust.Si m-am gindit ca este de la aragaz care era electric...aici fiind obisnuita pe gaz.

Am vazut pozele tale de la nunta...a fost frumoasa foc...si tot atunci am vazut ca avem acelasi nume...si ca esti din Moreni.Am fost si eu prin Moreni.Am o buna prietena care sta in Iedera.Si veneam in fiecare vara la ea si mergeam si in oras in Moreni.In fiecare an vara veneau la tatal meu la hotel(in Eforie Nord) toti angajatii de la Imun...si mi-am facut multi prieteni din oras,dar nu am mai pastrat legatura...

Ha ha ce chestie, e mica lumea, nu? Sau e mica Romania.:))
Tu acum in ce tara esti? Esti in State sau n-am inteles eu bine?

GoldStar
01.09.2008, 23:10:59
Ha ha ce chestie, e mica lumea, nu? Sau e mica Romania.:))
Tu acum in ce tara esti? Esti in State sau n-am inteles eu bine?

Eu sint in Romania.Am locuit in State din dec.1998 pina in august 2003.Am stat acolo cit am fost casatorita...intre timp am divortat si atunci m-am intors in tara.Inca am green cardul.Am fost in State in fiecare an ,doar in ultimii 2 ani nu am ajuns din cauza serviciului.

Angel
02.09.2008, 19:40:55
Eu sint in Romania.Am locuit in State din dec.1998 pina in august 2003.Am stat acolo cit am fost casatorita...intre timp am divortat si atunci m-am intors in tara.Inca am green cardul.Am fost in State in fiecare an ,doar in ultimii 2 ani nu am ajuns din cauza serviciului.

Imi pare rau sa aud asta...Sper ca esti Ok acum.
Ma gandeam eu ca incidentul cu zacusca a fost inainte sa se impuna noile reguli cu lichidele, acum cred ca sunt mult mai stricti. Nu stiu inca ce-o sa fac, sa vedem.:-\

GoldStar
02.09.2008, 22:35:54
Imi pare rau sa aud asta...Sper ca esti Ok acum.
Ma gandeam eu ca incidentul cu zacusca a fost inainte sa se impuna noile reguli cu lichidele, acum cred ca sunt mult mai stricti. Nu stiu inca ce-o sa fac, sa vedem.:-\

Buna!
Stai linistita..stii cum se zice...tot raul spre bine.
Ai dreptate...la cit de paranoici au devenit mai nou americanii sa nu ai surprize...ma gindeam ca puteai cumpara si zacusca din comert.E sigilat bine borcanul si nu au ce zice.Doar ca nu stii daca e la fel de buna ca cea facuta de mama ta.Dar poti incerca sa vezi cum e...

map
12.09.2008, 07:15:59

Cum au mai spus si alte fete inaintea mea, sfatul meu e sa nu iei cu tine in bagaje mancare, ca nu se merita s-o cari si sa ajungi la granita ca sa ti-o confiste, sa te mai si amendeze.

In supermarketuri gasesti de-obicei salamuri cum sunt ca cel de Sibiu (Hard Salami, de la Oscar Mayer gasesti impachetat si feliat). In general, la magazinele polonezilor, mexicanilor, rusilor, si chiar in supermarketurile mai rasarite (gen Jewels) gasesti si chestii europene, inclusiv gogosari in otet, muraturi, unele au (in Chicago) si sarmale umplute deja (in foaie de vita), varza murata, carnaciori oltenesti, toba (limba in aspic), branza feta si chiar branza topita La vache qui rie:)

Te sfatuiesc sa-ti aduci plicuri de bors, bors magic de exemplu - daca-ti plac ciorbele acre, condimente pentru chiftele, pentru mici (care ies foarte buni daca gasesti sa amesteci carne tocata de vita, porc si oaie), supe. Am gasit si aici bors magic, dar era in jur de $3 un pliculet care-n tara e $0.5.

Daca vrei sa aduci ceva "romanesc" cuiva de-aici, incearca Lacrima lui Ovidiu. Noi am carat 4 sticle, dar in bagajele de cala, bine invelite in pungi si plastice.

Drum bun si vacanta placuta acasa!

Angel
12.09.2008, 07:30:08
Cum au mai spus si alte fete inaintea mea, sfatul meu e sa nu iei cu tine in bagaje mancare, ca nu se merita s-o cari si sa ajungi la granita ca sa ti-o confiste, sa te mai si amendeze.

In supermarketuri gasesti de-obicei salamuri cum sunt ca cel de Sibiu (Hard Salami, de la Oscar Mayer gasesti impachetat si feliat). In general, la magazinele polonezilor, mexicanilor, rusilor, si chiar in supermarketurile mai rasarite (gen Jewels) gasesti si chestii europene, inclusiv gogosari in otet, muraturi, unele au (in Chicago) si sarmale umplute deja (in foaie de vita), varza murata, carnaciori oltenesti, toba (limba in aspic), branza feta si chiar branza topita La vache qui rie:)

Te sfatuiesc sa-ti aduci plicuri de bors, bors magic de exemplu - daca-ti plac ciorbele acre, condimente pentru chiftele, pentru mici (care ies foarte buni daca gasesti sa amesteci carne tocata de vita, porc si oaie), supe. Am gasit si aici bors magic, dar era in jur de $3 un pliculet care-n tara e $0.5.

Daca vrei sa aduci ceva "romanesc" cuiva de-aici, incearca Lacrima lui Ovidiu. Noi am carat 4 sticle, dar in bagajele de cala, bine invelite in pungi si plastice.

Drum bun si vacanta placuta acasa!

Merci mult, stiu ca mi-ai mai zis mai demult ca tu nu te-ai riscat sa aduci mancare, cred ca nici eu n-o s-o fac. Doar vin cum ai zis tu si seminte de floarea soarelui, sper sa fie OK.

Acum cateva saptamani am fost la Cincinnati la un supermarket mare, ( Jungle Jim's, poate il stii ) si am gasit gogosari murati ungaresi dar sunt moi...nu prea sunt buni. A si am gasit ciocolata Milka cu martipan la sectorul nemtesc, imi place la nebunie, in Romania nu se gaseste <:-P

Ardei copti am mai gasit , adaugi otet si sunt OK dar aia pot sa-i coc si eu daca as avea timp.Si feta President imi place si mananc constant dar cam atat, ptr ca noi nu avem supermarketuri mai rasarite pe aici - doar Kroger, Sam's, Food Lion, astea de peste tot.

Sper sa ne mutam intr-un oras mai mare :-<....
Cine stie de vreun job bun in marketing/international business ? ;))

josefine
12.09.2008, 07:40:27
esti in ohio? ;))
pai hai in vizita:D:D

eu vin sa scriu sa nu faceti ca mine, dar eu sunt aia care aduce de toate:-)) in ultima vreme mai putin, in afara de bors magic:-)
zacusca nu am adus, dar am "adus" un borcan cu salata gen zacusca. in sensul ca l-am luat in bagajul de mana, grija mare, sa nu se sparga borcanul -nici nu era pentru mine, era pentru nasi, plecat din otopeni spre ny cu oprire in amsterdam. in amsterdam cursa spre ny se anulase, vreme nasoala, deh, cazare ioc, ca au zis aia de la compania aeriana ca nu e vina lor, foame mare, borcan in rucsac.. am gasit o tipa si am hotarat sa mergem in oras, ca daca tot stateam o noapte acolo. numai bine ca in momentul in care m-am cautat de acte, am uitat de borcan si de grija cu care il plimbasem pe avion si a facut poc. macar daca mancam salata:-))

in fine, se zice ca nu poti sa aduci mancare, ca asa-s regulile. eu cred ca un borcan de zacusca acolo nu e chiar asa important. il iei in bagajul de mana si gata :D:D

josefine
12.09.2008, 07:52:15
e o vorba: cu cat timp stai mai mult in sua, cu atat vezi ca sunt inlocuitori pentru toate si chiar mai bune.
la inceput toti isi aduc din tara, ca li se pare ca sunt mai bune:-)
zic si eu ca map, gasesti salam tip sibiu - pe aici ii zice hungarian salami, il gasesti la magazinele cu marfa europeana (turci, polonezi, rusi). in special la rusi; au mancare pentru toate gusturile, de la salam, pate, cabanos, icre, turta dulce, covrigei, zacusca! - a luat sotul, a zis ca e aproape la fel, doar ca vinetele sunt taiate mari.
pe aici e un magazin anderson ii zice, dar vad ca doar in ohio e, are chiar si ardei copti. intr-o zi ca sa impresionez niste romani pe aici am facut ardei copti cu usturoi, ce mai, nebunie. astia vin si imi zic ca sunt buni, dar si ei isi cumpara de la magazinul asta. pana am mancat si eu ardei din aia, ziceai ca ii facusem eu :-) (da, stiu, nu prea stiau aia din fabrica sa ii faca:D:D:D)

cred ca peste tot sunt magazine etnice - rusi, polonezi, daca nu romanesti. pe aici avem si un magazin arabesc, am gasit branza "romanian feta", chiar asa ii zicea.

la rusi au si muraturi - rosii exact ca la noi, dar doar pe timpul iernii.

e greu pana gasesti magazinele, dar dupa aceea te descurci, iei lapte dintr-o parte, rosii din alta parte, etc..

trader's joe mai are mancare buna, iar de curand am descoperit whole foods (asta sigur trebuie sa fie si la tine). au carnati mexicani care daca nu ar avea tarhon ar fi identici cu cei din romania. am inteles ca poti sa le zici sa iti faca pe loc, cum vrei tu.

ce sa zic de map, acolo in metropola ei gaseste si ciorba de burta:P, dar daca si-n oraselul asta din ohio sunt asa multe magazine, imposibil sa nu fie si la tine.

Angel
12.09.2008, 08:08:32
Mai, nu stiu daca asa e - daca gasesti substitutii ptr mancarea de acasa aici si ti se pare ca are acelasi gust... cred ca te obisnuiesti doar si daca n-ai mai mancat demult mancare romaneasca ca la mama acasa uiti ;-).
Oricum, nu au trecut decat 8 luni jumate de cand sunt aici... si n-am explorat Nashville-ul prea mult la capitolul mancare. E la o ora de orasul meu si ei au Whole Foods, noi nu. Pe bune, e mic orasul asta si zau ca nu stiu sa fie magazine etnice. Am vazut destul de multi indieni la Sam's, cumparau orez cu sacul :)) dar restul chiar ca nu stiu de unde si le cumpara. A, am gasit unul cica ii zice "Rujeena Grocery Beer"... ce-o fi nu stiu. dar oricum mancarea indiana nu ma prea incanta...

Si zici ca iti place in Ohio? Bine ca macar ai prieteni romani acolo si ca nu sunteti singuri.

josefine
12.09.2008, 15:00:49
imi face si mama mancare, asa, de sarbatori cand ne ducem la ei (e in ny)
nu e vorba ca nu e acelasi gust, trebuie doar sa cauti magazinele care sunt pe gustul tau. stiu ca e greu la inceput pana descoperi mancarea cum era ea acasa sau pana iti spune cineva de unde sa iei mancare.
o ora nu e asa mult;)) poti sa mergi o data la doua saptamani si sa umpleti frigiderul:))

rosii de exemplu, cu gust de rosii, gasesti la farmer's market (adica la piata). vin fermierii cu produsele lor si au toate legumele pe care ti le-ai putea dori. farmer's market sigur ai:-)

map
16.09.2008, 06:23:44
... si n-am explorat Nashville-ul prea mult la capitolul mancare.
Aleksey Market
718 Thompson Ln
Nashville, TN 37204 (615) 383-0071

Or mai fi si altele in Nashville, doar ca trebuie cautate:)

Cauta dupa "eastern europe foods"

Si ca tot spunea josefine de farmer's market, http://www.nashvillefarmersmarket.org/events.html :

Metropolitan Davidson County & Nashville Farmers’ Market
900 8th Ave. North
Nashville, TN 37208
615-880-2001
Market Hours:
Monday thru Sunday
8 am - 6 pm

Angel
16.09.2008, 08:13:54
:"> Merciiii - v-am spus ca nu prea am explorat, pana la urma si asta cere timp :D dar dupa ce scap de examenul asta afurisit ( cu bine sper [-o<) si ma intorc de acasa o sa caut serios.

Ar trebui sa-mi deschid un magazin eu ca sa pot aduce tot ce vreau ;))....

cristinaa
25.10.2008, 20:26:12
hello miresici,si eu sunt miresica din usa,sunt in l.a eu si am nunta la anu in constanta.eu stau toata ziua pe net si imi vine sa cumpar o mie de wedding favors...vreau sa duc ceva mai deosebit in ro ..ce nu au acolo firemele de decoratiuni.mai am 10 luni dar nu mai am rabdare,deja am luat rochia de mireasa si acum ma hotarasc cu invitatiile care le iau tot de aici
voi cum stati cu pregatirile?

cristinaa
25.10.2008, 20:28:22
Din cate imi amintesc (mi-am luat rochia in toamna), Maggie Sottero incep de la $1,000 in sus. Se pot gasi la mana a doua (uita-te pe Craigslist sau la Weddingbells), sau la sample sale.
Eu mi-am luat o rochie Casablanca, pe care am incercat-o la bridal salon si mi-a placut, dar am gasit-o apoi pe internet (Lee Philips Bridal din SUA) la jumatate de pret. Am comandat-o de la LPB si a venit dupa 3 luni, cu toate etichetele si exact cum am vrut-o (cand dai comanda, poti sa le spui ce inaltime ai, ce bra size porti, etc. si ti-o modifica ei un pic, dar tot trebuie sa o duc la croitorie sa puna bustle, etc.).
maggie sottero are si la 500$,eu am sunat la un bridal store si em intrebat de una care imi placea si era doar 500 dar dupaia am gasit alta

Crescent
25.10.2008, 22:14:10
hello miresici,si eu sunt miresica din usa,sunt in l.a eu si am nunta la anu in constanta.eu stau toata ziua pe net si imi vine sa cumpar o mie de wedding favors...vreau sa duc ceva mai deosebit in ro ..ce nu au acolo firemele de decoratiuni.mai am 10 luni dar nu mai am rabdare,deja am luat rochia de mireasa si acum ma hotarasc cu invitatiile care le iau tot de aici
voi cum stati cu pregatirile?

Aaaa, ce a bucur ca v-am gasit !!
Noi o sa avem cununia civila in Vegas de Craciun, dupa care luna de miere in LA, in aceeasi perioada, poti sa-mi zici te rog cam cum e vremea in LA in Decembrie /Multumesc.

La alt capitol, ce stiti care este procedura pentru legalizarea actelor de casatorie ?
Multumesc mult >:D<

cristinaa
25.10.2008, 23:17:38
Aaaa, ce a bucur ca v-am gasit !!
Noi o sa avem cununia civila in Vegas de Craciun, dupa care luna de miere in LA, in aceeasi perioada, poti sa-mi zici te rog cam cum e vremea in LA in Decembrie /Multumesc.

La alt capitol, ce stiti care este procedura pentru legalizarea actelor de casatorie ?
Multumesc mult >:D<
Felicitari,ce sa zic vremea ..e frig dar nu e ca in romania..e si soare cu dinti si ..doar sa nu ploua.eu plecam mereu de sarbatori in tara..asa ca de craciun nu prea am stat aici .despre legalizare nu prea stiu multe..sunteti amandoi cetateni?eu am facut cununia civila in romania si fac nunta la anu in romania.

Crescent
26.10.2008, 10:26:59
Felicitari,ce sa zic vremea ..e frig dar nu e ca in romania..e si soare cu dinti si ..doar sa nu ploua.eu plecam mereu de sarbatori in tara..asa ca de craciun nu prea am stat aici .despre legalizare nu prea stiu multe..sunteti amandoi cetateni?eu am facut cununia civila in romania si fac nunta la anu in romania.

Aha am inteles, multumesc. Deci sa ne luam haine mai de toamna-iarna asa ? Dar zapada este ?
Cam ce ne recomanzi ca ar fi de vazut in LA ?

Nu inteleg la cel fel de cetateni te referi, suntem romani amandoi si este o lege cu apostilarea actelor de casatorie facute in strainatate pe care nu mi-am batut capul sa o inteleg prea mult.

Felicitari si casa de patra !!=D>

cristinaa
26.10.2008, 19:07:55
Aha am inteles, multumesc. Deci sa ne luam haine mai de toamna-iarna asa ? Dar zapada este ?

Nu inteleg la cel fel de cetateni te referi, suntem romani amandoi si este o lege cu apostilarea actelor de casatorie facute in strainatate pe care nu mi-am batut capul sa o inteleg prea mult.

zapada nu este in l.a decat daca te duci la munte ..
sincer nu stiu de ce a-ti ales l.a pt luna de miere...e mult mai misto vegasul.pai de vazut ...daca vreti sa va duceti la Kodak mall -Hollywood and highland sunt strazile-acolo sunt stelele .la ocean-va recomand santa monica la piramida,malibu,3rd street-acolo sunt magazine si restaurante,americana in glendale e un fel de parc cu magazine si rest,sunset plaza iar e misto..tot asa o strada cu rest cluburi.pe mine nu ma incanta l.a dar cam astea sunt atractiile
pai stiu ca in vegas te casatoreste doar cu pasaportul dar de romania nu stiu dar trebuie sa te interesezi cand te duci in romania.casatoria din vegas e valabila oriunde .

AlexiaP
27.10.2008, 04:08:30

Daca te referi la pasii pe care trebuie sa ii faci ca sa iti inregistrezi casatoria in Rom in primul rand trebuie sa te duci la Department of State in statul unde te casatoresti, respectiv Nevada si sa le ceri sa iti aplice apostila de la Haga pe certificatul de casatorie. Cu alte cuvinte, certificatul tau de casatorie de aici din State trebuie sa fie autentificat de catre Dept of State inainte sa il recunoasca cei din Rom. Iar apoi certificatul cu apostila de la Haga (care de fapt o sa fie inca o foaie cu apostila atasata de certificat) il depui la evidenta populatiei din orasul unde ai avut ultimul domiciliu impreuna cu inca ceva acte care poti sa te interesezi in Rom...

Crescent
27.10.2008, 11:45:27
Daca te referi la pasii pe care trebuie sa ii faci ca sa iti inregistrezi casatoria in Rom in primul rand trebuie sa te duci la Department of State in statul unde te casatoresti, respectiv Nevada si sa le ceri sa iti aplice apostila de la Haga pe certificatul de casatorie. Cu alte cuvinte, certificatul tau de casatorie de aici din State trebuie sa fie autentificat de catre Dept of State inainte sa il recunoasca cei din Rom. Iar apoi certificatul cu apostila de la Haga (care de fapt o sa fie inca o foaie cu apostila atasata de certificat) il depui la evidenta populatiei din orasul unde ai avut ultimul domiciliu impreuna cu inca ceva acte care poti sa te interesezi in Rom...

>:D< Multumesc mult, acum s-a mai prins cate ceva. Noi o sa mergem in perioada sarbatorilor, crezi ca Department of State o functiona perioada asta? Ah si Dep of State asta e si in Vegas, e un fel de primarie adica ?Uff, e cam complicat nu ? Hai ca las lenea la o parte si dau un search pe google :-s

Multumesc Cristinaa de feedback. pai am ales LA ca tot ne-am dorit sa vedem coasta de Vest si am zis ca daca tot suntem in zona...Oricum o sa stam si in Vegas cateva zile.
:*

AlexiaP
27.10.2008, 16:47:08
>:D< Multumesc mult, acum s-a mai prins cate ceva. Noi o sa mergem in perioada sarbatorilor, crezi ca Department of State o functiona perioada asta? Ah si Dep of State asta e si in Vegas, e un fel de primarie adica ?Uff, e cam complicat nu ? Hai ca las lenea la o parte si dau un search pe google :-s

Multumesc Cristinaa de feedback. pai am ales LA ca tot ne-am dorit sa vedem coasta de Vest si am zis ca daca tot suntem in zona...Oricum o sa stam si in Vegas cateva zile.

Nu stiu exact daca este chiar in Vegas...s-ar putea sa fie in Reno...dar te poti duce pe site la dept of state si sa vezi pe state unde sunt locatiile...nu e primarie...e organism federal...
http://www.state.gov/m/a/auth/c16920.htm

cristinaa
27.10.2008, 19:30:00

n-ai pt ce...vegasul il ador..o sa va placa
mai tinem legatura,daca mai ai ceva intrebari inainte sa vi

Crescent
28.10.2008, 00:11:07
Intre timp mi-au trimis niste prietene mai multe informatii, peste care n-am avut timp sa trec, in schimb am trimis un email consulatului din Vegas. Astept raspunsul acum...Apropos, cat e ora la voi acum, stiu ca NW e cu 9 ore inainte.

Dragelor, scuze ca trebuie sa aveti de a face cu stupiditatea si lenea mea=P~ . In era asta accesul la informatie e foarte simplu, dar aveti mila, sunt intr-o perioada de deadlineuri iar stresul ca ma marit isi spune cuvantul.#:-S Initial ar fi trebuit sa mergem in State de Paste dar ne-am hotarat instantaneu sa o facem acum asa ca sunt si sub presiunea timpului ...
Multmesc pentru rabdare !!!;;)

Voi cum stati cu pregatirile ?

cristinaa
28.10.2008, 18:35:30
Intre timp mi-au trimis niste prietene mai multe informatii, peste care n-am avut timp sa trec, in schimb am trimis un email consulatului din Vegas. Astept raspunsul acum...Apropos, cat e ora la voi acum, stiu ca NW e cu 9 ore inainte.

Dragelor, scuze ca trebuie sa aveti de a face cu stupiditatea si lenea mea=P~ . In era asta accesul la informatie e foarte simplu, dar aveti mila, sunt intr-o perioada de deadlineuri iar stresul ca ma marit isi spune cuvantul.#:-S Initial ar fi trebuit sa mergem in State de Paste dar ne-am hotarat instantaneu sa o facem acum asa ca sunt si sub presiunea timpului ...
Multmesc pentru rabdare !!!;;)

Voi cum stati cu pregatirile ?
noi suntem cu 10 ore inainte de romania,eu stau ok cu pregatirile dar tocmai am aflat ca rest zorile unde fac eu ..au avut probleme garve s-au intoxicat 3 nunti si s-ar putea sa inchida restaurantul:O

Crescent
28.10.2008, 18:56:12
noi suntem cu 10 ore inainte de romania,eu stau ok cu pregatirile dar tocmai am aflat ca rest zorile unde fac eu ..au avut probleme garve s-au intoxicat 3 nunti si s-ar putea sa inchida restaurantul:O
Oh nuu, destul de aiurea. Sper sa fie bine. Acum daca reusesc sa nu-l inchida imi inchipui ca or sa ia si ei masuri macar sa nu se mai intample. Ai mai avea si o alta solutie in cazul asta ?
Nici eu nu sunt prea convinsa de meniul restaurnatului nostru, cu atat mai mult cu cat e vanatoresc, iar cand i-am intrebat ce meniu vanatoresc au au strambat din nas ca nu prea ar avea nimic...

cristinaa
28.10.2008, 19:15:08
Oh nuu, destul de aiurea. Sper sa fie bine. Acum daca reusesc sa nu-l inchida imi inchipui ca or sa ia si ei masuri macar sa nu se mai intample. Ai mai avea si o alta solutie in cazul asta ?
Nici eu nu sunt prea convinsa de meniul restaurnatului nostru, cu atat mai mult cu cat e vanatoresc, iar cand i-am intrebat ce meniu vanatoresc au au strambat din nas ca nu prea ar avea nimic...
alta varianta deocamdata nu am..cred ca as mai gasi duminici libere,sper.rest asta e super bun...nu s-a mai inatamplat niciodata asa ceva
pai ti-au dat vreo varianta de meniu?

Crescent
28.10.2008, 23:36:22
alta varianta deocamdata nu am..cred ca as mai gasi duminici libere,sper.rest asta e super bun...nu s-a mai inatamplat niciodata asa ceva
pai ti-au dat vreo varianta de meniu?
Iti doresc sa nu fie cazul sa schimbi restaurantul. Parerea mea e sa iei in calcul alternative daca vrei in mod deosebit sambata, cu toate ce mie personal chiar mi-au placut nuntile de Duminca.

Mi-au dat varianta meniului, dar am vrut ceva mai deosebit, mai spectaculos chiar, doar ca nu au fost foarte deschisi la noi idei.

cristinaa
29.10.2008, 00:30:31
Iti doresc sa nu fie cazul sa schimbi restaurantul. Parerea mea e sa iei in calcul alternative daca vrei in mod deosebit sambata, cu toate ce mie personal chiar mi-au placut nuntile de Duminca.

Mi-au dat varianta meniului, dar am vrut ceva mai deosebit, mai spectaculos chiar, doar ca nu au fost foarte deschisi la noi idei.
Da si eu sper sa nu fie cazul
De multe ori nu prea vor sa se complice schimband meniul..cred ca multe au doar o varianta de meniu
ce rochie iti pui la vegas?

Crescent
29.10.2008, 15:56:45
Da si eu sper sa nu fie cazul
De multe ori nu prea vor sa se complice schimband meniul..cred ca multe au doar o varianta de meniu
ce rochie iti pui la vegas?

Am una putin mai retro tot de mireasa, dar pana la genunchi, iar in cap o sa-mi pun o chestie de aia cu pene si plasa. Acum ma gandesc ca daca e frig o sa-mi trebuiasca si o capa ceva, dar am un bolero alb din blanita.
Ah si as vrea ruj rosu aprins dar iubi a zis ca nu mai ma ia ca el uraste rujul ala =P~

tu o ai pe a ta deja ?:*

cristinaa
29.10.2008, 18:26:35
Am una putin mai retro tot de mireasa, dar pana la genunchi, iar in cap o sa-mi pun o chestie de aia cu pene si plasa. Acum ma gandesc ca daca e frig o sa-mi trebuiasca si o capa ceva, dar am un bolero alb din blanita.
Ah si as vrea ruj rosu aprins dar iubi a zis ca nu mai ma ia ca el uraste rujul ala =P~

tu o ai pe a ta deja ?:*
suna f bine,pune si tu unul mai pal care bate tot spre rosu
da,am luat una dreapta si jos putin flare..e destul de simpla dar e f misto

Crescent
29.10.2008, 18:33:23
suna f bine,pune si tu unul mai pal care bate tot spre rosu
da,am luat una dreapta si jos putin flare..e destul de simpla dar e f misto
nuu eu pe ala il vreau neaparat :))

Sunt convinsa ca e draguta rochia ta, ai si luat-o deja ? Cum sunt ca preturi in State ? Eu cam stiu ce vreau pentru nunta principala insa nu am luat-o, astept sa ajung acolo poate e mai bine pricewise. Va fi tot dreapta, fish tail. Voalul l-am luat deja, acum trebuie sa-mi iau rochia in functie de el ;))

cristinaa
30.10.2008, 19:14:48
nuu eu pe ala il vreau neaparat :))

Sunt convinsa ca e draguta rochia ta, ai si luat-o deja ? Cum sunt ca preturi in State ? Eu cam stiu ce vreau pentru nunta principala insa nu am luat-o, astept sa ajung acolo poate e mai bine pricewise. Va fi tot dreapta, fish tail. Voalul l-am luat deja, acum trebuie sa-mi iau rochia in functie de el ;))
in magazine nu am fost..doar pe net..tot ce imi placea era f scump asa ca am facut-o la comanda,am copiat o rochie nu e 100% ca originala dar sunt f multumita.eu vual nu vreau

cristinaa
08.11.2008, 01:57:48
nu se mai marita nimeni din USA?:-s

AmaliaD23
12.11.2008, 17:01:50
Ba da, eu ma marit la anul:D

cristinaa
12.11.2008, 19:01:26
Ba da, eu ma marit la anul:D
buna,felicitari.cum stai cu pregatirile?

AmaliaD23
12.11.2008, 22:29:33
Mersi, la fel si tie!
Eu cred ca stau destul de bine cu pregatirile, am rezervat restaurant, fotograf, cameraman cat am fost in vacanta acum o luna, rochia mi-am comandat-o, decoratiunile le-am stabilit, le fac in mare parte singura, mai am invitatiile, marturiile, la care inca ma decid, deci in mare parte sunt ok zic eu. Mai am muzica, am deja DJ, dar caut si o formatie. E un pic stresant incat voi ajunge cam cu 3-4 saptamani inainte de nunta, dar nu imi fac margi griji, ma ajuta f mult nasii mei, si prietenii.
Tu, cum merge?

buna,felicitari.cum stai cu pregatirile?

cristinaa
13.11.2008, 20:57:28
Mersi, la fel si tie!
Eu cred ca stau destul de bine cu pregatirile, am rezervat restaurant, fotograf, cameraman cat am fost in vacanta acum o luna, rochia mi-am comandat-o, decoratiunile le-am stabilit, le fac in mare parte singura, mai am invitatiile, marturiile, la care inca ma decid, deci in mare parte sunt ok zic eu. Mai am muzica, am deja DJ, dar caut si o formatie. E un pic stresant incat voi ajunge cam cu 3-4 saptamani inainte de nunta, dar nu imi fac margi griji, ma ajuta f mult nasii mei, si prietenii.
Tu, cum merge?
Stai f bine,si e bine ca te duci cu 3 sapt inainte de nunta,eu ma duc cu 10 zile deci...iti dai seama ce zapaceala.de aici mi-am luat rochia,pantofi,vualul si jupa le comanda mai incolo,nu am vb inca cu nici o firma de decoratiuni dar si eu o sa-mi fac multe singura,m-am hotarat si la invitatii si la favors dar nu le-am comandat inca pt ca nu am ora la biserica.in romania am arvunit rest si formatia.deabea astept

kiki777
15.11.2008, 21:21:01

Si eu ma marit anul viitor. De fapt m-am maritat deja, dar doar civil. Nunta religioasa am tinut mortis sa fie in Romania.

Cand e nunta ta? Si unde?
Eu incep sa fiu foarte stresata pentru ca va trebui sa ma cam ocup singura, si e greu din State. O sa mergem de Craciun acasa dar din ce vad pe forum lumea rezerva si muzicantii si biserica cu foarte multe luni inainte.Noi am rezervat restaurantul, dar verdictul final va fi dupa ce il vedem in Dec. Sotul meu n-a fost niciodata in Romania si am emotii daca o sa-i placa si simta bine.

Am o intrebare stupid :)) dar eu n-am mai fost la o nunta in Romania de multi ani - ce sunt 'marturiile' despre care vad ca se tot vorbeste pe forum ? :)
Trebuie sa ma punt la punct cu traditiile astea, si in sensul asta forumul e super bun,desi nu prea cred ca o sa respect eu decat ce se potriveste cu viziunea mea de nunta :))

Numai bine si sper sa ne mai auzim curand. Eu am un milion de intrebari.

kiki

cristoiash
15.11.2008, 23:44:31
Am o intrebare stupid :)) dar eu n-am mai fost la o nunta in Romania de multi ani - ce sunt 'marturiile' despre care vad ca se tot vorbeste pe forum ? :)

kiki

marturii = favors

kiki777
16.11.2008, 06:26:54
marturii = favors

Cristoiash m-ai bagat in ceata si mai tare :) Eu nu stiu semnificatia 'marturillor' sau a 'favors' for that matter :). Este ceva ce trebuie dus la biserica or what?

E clar ca sunt cam pe dinafara cu obiceiurile. Sper sa am timp sa upgrade pana la nuta ")

kiki

cristoiash
16.11.2008, 10:18:18
Cristoiash m-ai bagat in ceata si mai tare :) Eu nu stiu semnificatia 'marturillor' sau a 'favors' for that matter :). Este ceva ce trebuie dus la biserica or what?

E clar ca sunt cam pe dinafara cu obiceiurile. Sper sa am timp sa upgrade pana la nuta ")

kiki

Sunt tot felul de rahatele pe care le pui pe mese la fiecare invitat ca sa le ia acasa. Pot fi bomboane, luminarele, pungute cu nisip, ce vrei tu. Uite un site http://www.receptionfavor.com/home.html Parerea mea e ca te poti lipsi linistita de ele, fiindca sunt o gramada de bani aruncati la gunoi, majoritatea musafirilor ori le uita acolo ori le arunca acasa. Afara doar cind sunt bomboane sau consumabile si se pot minca. Dar sincer, pe mine nu ma incinta de nici-o culoare nici sa le primesc si nici sa le dau.

cristinaa
17.11.2008, 04:41:02
Si eu ma marit anul viitor. De fapt m-am maritat deja, dar doar civil. Nunta religioasa am tinut mortis sa fie in Romania.

Cand e nunta ta? Si unde?
Eu incep sa fiu foarte stresata pentru ca va trebui sa ma cam ocup singura, si e greu din State. O sa mergem de Craciun acasa dar din ce vad pe forum lumea rezerva si muzicantii si biserica cu foarte multe luni inainte.Noi am rezervat restaurantul, dar verdictul final va fi dupa ce il vedem in Dec. Sotul meu n-a fost niciodata in Romania si am emotii daca o sa-i placa si simta bine.

Trebuie sa ma punt la punct cu traditiile astea, si in sensul asta forumul e super bun,desi nu prea cred ca o sa respect eu decat ce se potriveste cu viziunea mea de nunta :))

Numai bine si sper sa ne mai auzim curand. Eu am un milion de intrebari.

kiki
Buna kiki si eu la fel sunt casatorita civil din aprilie pt ca nu am vrut sa fac nunta fara familia mea care multi din ei sunt aici,si am facut civilul si am venit cu sotul aici sa facem niste bani si dupaia ne intoarcem in romania.nunta mea e in sept in constanta si am rezervat si eu restaurantul si formatia,insa la biserica care vreau eu zice ca e prea devreme.vreau sa imi dea odata ora la biserica ca sa comand si invitatiile.nu te agita prea mult,nu trebuie sa faci nunta cu tot felul de chestii ,poti sa o faci simpla daca asa iti place.pe mine ma incanta unele chestii si o sa iau place card boxes..asa ii organizez pe invitai unde sa se aseze si pot sa ia cutiuta acasa ca amintire.chiar dak sunt niste bani in plus..odata faci nunta,nu ma arun prea mult dar macar asa putin.mai vreau sa iau si ap foto de unica folosinta ca invitatii sa faca poze si cand le developezi ies cu numele noastre scrise intr-un colt jos,sa aibe amintire de la nunta noastra.
forumul asta m-a ajutat si pe mine f mult,si mai ales ca observ ca si in romania poti sa faci multe chestii ca aici,bani sa ai=))
daca te pot ajuta cu ceva let me know
super misto ca va duceti in romania de craciu....vreau si euuuuuuuu
sotul tau nu e roman nu?stai linistita ca o sa-i placa

kiki777
17.11.2008, 05:15:56
Sunt tot felul de rahatele pe care le pui pe mese la fiecare invitat ca sa le ia acasa. Pot fi bomboane, luminarele, pungute cu nisip, ce vrei tu. Uite un site http://www.receptionfavor.com/home.html Parerea mea e ca te poti lipsi linistita de ele, fiindca sunt o gramada de bani aruncati la gunoi, majoritatea musafirilor ori le uita acolo ori le arunca acasa. Afara doar cind sunt bomboane sau consumabile si se pot minca. Dar sincer, pe mine nu ma incinta de nici-o culoare nici sa le primesc si nici sa le dau.

Oh, I got it! :) Mersi pentru explicatii. Absolut de acord cu tine, nici eu nu cred ca as tine prin casa marturii din astea daca as primi...deci,am decis: nu le fac :)) In sfarsit o decizie usoara! :)) Daca imi vine vreo idee creativa despre ce se poate da invitatiilor astfel incat chiar sa pastreze cu placere, ma mai gandesc.

Noapte buna!

kiki777
17.11.2008, 06:16:57
Buna kiki si eu la fel sunt casatorita civil din aprilie pt ca nu am vrut sa fac nunta fara familia mea care multi din ei sunt aici,si am facut civilul si am venit cu sotul aici sa facem niste bani si dupaia ne intoarcem in romania.nunta mea e in sept in constanta si am rezervat si eu restaurantul si formatia,insa la biserica care vreau eu zice ca e prea devreme.vreau sa imi dea odata ora la biserica ca sa comand si invitatiile.nu te agita prea mult,nu trebuie sa faci nunta cu tot felul de chestii ,poti sa o faci simpla daca asa iti place.pe mine ma incanta unele chestii si o sa iau place card boxes..asa ii organizez pe invitai unde sa se aseze si pot sa ia cutiuta acasa ca amintire.chiar dak sunt niste bani in plus..odata faci nunta,nu ma arun prea mult dar macar asa putin.mai vreau sa iau si ap foto de unica folosinta ca invitatii sa faca poze si cand le developezi ies cu numele noastre scrise intr-un colt jos,sa aibe amintire de la nunta noastra.
forumul asta m-a ajutat si pe mine f mult,si mai ales ca observ ca si in romania poti sa faci multe chestii ca aici,bani sa ai=))
daca te pot ajuta cu ceva let me know
super misto ca va duceti in romania de craciu....vreau si euuuuuuuu
sotul tau nu e roman nu?stai linistita ca o sa-i placa

Da,sotul nu e roman, ci localnic din FL :)) Abia astept sa mergem de Craciun desi va trebui sa-l pregatesc psihologic pentru un tur de forta prin Romania, vizitand locatii, hoteluri, biserici,etc. Nu prea o sa avem timp de odihna si stat in tihna cum isi inchipuie el saracul ca va fi :)
Multumesc pentru oferta de ajutor. Dupa astea doua zile de intense communication pe miresici o sa-mi iau un pic de timp sa reflectez si sa vad ce pot lua/face aici care ar putea sa mai taie din costuri.
Noapte buna acum,
K

cristinaa
17.11.2008, 18:42:05
Da,sotul nu e roman, ci localnic din FL :)) Abia astept sa mergem de Craciun desi va trebui sa-l pregatesc psihologic pentru un tur de forta prin Romania, vizitand locatii, hoteluri, biserici,etc. Nu prea o sa avem timp de odihna si stat in tihna cum isi inchipuie el saracul ca va fi :)
Multumesc pentru oferta de ajutor. Dupa astea doua zile de intense communication pe miresici o sa-mi iau un pic de timp sa reflectez si sa vad ce pot lua/face aici care ar putea sa mai taie din costuri.
Noapte buna acum,
K
ok ,n-ai pt ce mai vb

mami_de_pisi
07.01.2009, 11:21:54
miresici din state vin cu o mare rugaminte la voi. se poate sa afle cineva cat costa o rochita de pe un site de acolo? le am dat mail dar nu au raspuns
daca ma poate ajuta cineva astept pm si ii dau toate detaliile (telefoane si modelul rochitei)
va multuemsc

pisoias
07.01.2009, 12:26:44
Noapte buna acum,
K

aveti si invitati din state?unde ii cazati?

AmaliaD23
07.01.2009, 19:04:10
miresici din state vin cu o mare rugaminte la voi. se poate sa afle cineva cat costa o rochita de pe un site de acolo? le am dat mail dar nu au raspuns
daca ma poate ajuta cineva astept pm si ii dau toate detaliile (telefoane si modelul rochitei)
va multuemsc

Te pot ajuta eu cu ce ai nevoie>:D<

prapadeala
07.01.2009, 19:57:25
Oh, I got it! :) Mersi pentru explicatii. Absolut de acord cu tine, nici eu nu cred ca as tine prin casa marturii din astea daca as primi...deci,am decis: nu le fac :)) In sfarsit o decizie usoara! :)) Daca imi vine vreo idee creativa despre ce se poate da invitatiilor astfel incat chiar sa pastreze cu placere, ma mai gandesc.

Noapte buna!

Marturii sau favors sunt o moda mai noua in romania, la multe nunti nici nu se face asa ceva. Deci nu mi-as face griji daca nu pui asa ceva pe masa. Dar o idee draguta la o nunta unde am fost, am primit marturie o hartie frumoasa in forma de sul, pe care scria "draga X si Y, in cinstea voastra, in loc de marturie, am facut o donatie de Z bani la organizatia Copiii din Cernobil care ajuta copiii care... etc etc". Mi-a placut foarte mult ideea. Sigur ca nu am avut ideea asta inainte nuntii mele dar no ce sa faci :)

cristinaa
15.01.2009, 19:32:31
fetelor cum mai stati cu pregatirile?cu decoratiunile cum stati?pe mine asta ma streseaa ca ajung cu putin inaintea nuntii si trebuie sa fac totul pe net ,as fi vrut sa vad personal despre decoratiuni.dar ce pot o sa-mi iau de aici,ce pot sa car in bagaje

map
20.01.2009, 16:57:25
Astazi sunt foarte mandra de tara in care traiesc (temporar).**==**==**==**==**==

pisicutz18
23.01.2009, 22:36:54
si ai de ce...banuiesc ca datorita discursului lui Obama, nu?
Spuerb speech, n-am ce zice. macar sa si faca treaba, sa nu fie numai cu vorba...<:-P

map
24.01.2009, 22:52:49
si ai de ce...banuiesc ca datorita discursului lui Obama, nu?
Spuerb speech, n-am ce zice. macar sa si faca treaba, sa nu fie numai cu vorba...<:-P

Nu neaparat discursul, ca nu a fost iesit din tipare si n-a continut fraze de referinta ulterioare, cum a fost discursul lui JFK (And so, my fellow Americans: ask not what your country can do for you—ask what you can do for your country. My fellow citizens of the world: ask not what America will do for you, but what together we can do for the freedom of man) sau FDR (The only thing we have to fear is fear itself—nameless, unreasoning, unjustified terror which paralyzes needed efforts to convert retreat into advance.).

Ziua in general, si cat de departe a ajuns o natiune care acum 60 de ani avea tasnitori de apa separate pentru albi si "people of colour", astea m-au impresionat.

O fi fost, cum spun carcotasi si maniaci in teoria conspiratiei, un spectacol scump, pentru restul lumii, unul menit sa dea o noua sansa tarii asteia. Pe mine una incarcatura emotionala a zilei si ideea de noua speranta m-a atins, si nici macar n-am card de rezidenta:)

laura_la
25.01.2009, 20:23:41
Si eu locuiesc in SUA, dar urmeaza sa am nunta in Romania. Inca nu am stabilit data exacta, dar probabil va fi candva in vara lui 2010.

Ma bucur ca am descoperit forumul asta, dar sincera sa fiu cu cat citesc mai mult, cu atat ma sperii mai mult. Nunta va fi in Bucuresti, dar nu am prea fost la nunti si chiar habar nu am ce presupune organizarea unei nunti, cat costa, ce e bine de luat din SUA, etc.

O sa ma documentez mai mult in vara cand merg in Romania. Din pacate dupa aceea va fi cam dificil sa mai merg in tara pana la nunta. Voi avea destul de mult de lucru aici, plus ca va trebui sa fac Adjustment of Status din viza de student in green card, deci nici nu cred ca as putea sa plec din SUA cateva luni bune.

Si acum sa incep cu intrebarile, deocamdata f generale. Ati folosit "wedding planner"? Ce locatii ati recomanda in Bucuresti? Cam cat ar fi un buget rezonabil pt o nunta de 75-100 persoane (inca nu am facut o estimare, dar sigur nu va fi o nunta prea mare) pt partea de organizare propriu-zisa: restaurant, mancare, bautura, decoratiuni? Daca ati avut invitati din strainate, cum v-ati descurcat? As vrea sa aiba ocazia sa si viziteze cate ceva, nu doar sa vina la nunta si sa nu vada nimic altceva, dar nu vreau sa aiba cine stie ce surprize neplacute.

map
25.01.2009, 20:56:22
Si eu locuiesc in SUA, dar urmeaza sa am nunta in Romania. Inca nu am stabilit data exacta, dar probabil va fi candva in vara lui 2010. Ma bucur ca am descoperit forumul asta, dar sincera sa fiu cu cat citesc mai mult, cu atat ma sperii mai mult. Nunta va fi in Bucuresti, dar nu am prea fost la nunti si chiar habar nu am ce presupune organizarea unei nunti, cat costa, ce e bine de luat din SUA, etc.

Bine ai venit:) E bine sa va luati imbracamintea si alte accesorii, sunt CATEGORIC mai ieftine aici.

O sa ma documentez mai mult in vara cand merg in Romania. Din pacate dupa aceea va fi cam dificil sa mai merg in tara pana la nunta. Voi avea destul de mult de lucru aici, plus ca va trebui sa fac Adjustment of Status din viza de student in green card, deci nici nu cred ca as putea sa plec din SUA cateva luni bune.

Estimat vreo 6 luni (minim 4). Tine aprope ca sunt exact in mijlocul procesului (saptamana viitoare am biometrics appointment, aplicatie trimisa din 11/17/2008). Se poate face numai daca sunteti casatoriti civil (aveti certificatul de casatorie)si sotul tau e deja cetatean. Daca nu e deja cetatean e numai bataie de cap pentru voi si relatia voastra.

Si acum sa incep cu intrebarile, deocamdata f generale. Ati folosit "wedding planner"? Ce locatii ati recomanda in Bucuresti? Cam cat ar fi un buget rezonabil pt o nunta de 75-100 persoane (inca nu am facut o estimare, dar sigur nu va fi o nunta prea mare) pt partea de organizare propriu-zisa: restaurant, mancare, bautura, decoratiuni? Daca ati avut invitati din strainate, cum v-ati descurcat? As vrea sa aiba ocazia sa si viziteze cate ceva, nu doar sa vina la nunta si sa nu vada nimic altceva, dar nu vreau sa aiba cine stie ce surprize neplacute.

1. planner: nu oficial, socrii mei s-au ocupat de asta.
2. locatie: depinde de buget si de numarul de invitati, ar fi de preferat sa si contractati cand mergeti in tara in vara.
3. buget: atat cat va puteti intinde.
4. invitati din strainatate: nu am avut decat prieteni romani care au fost plecati dar care au venit in tara si pentru sarbatorile de paste si pentru nunta noastra (in 2007).

laura_la
25.01.2009, 21:15:06
Multumesc pt raspunsul prompt.

Da, rochia de mireasa chiar aveam in plan sa o iau de aici. Nu stiu cat de ieftina va fi pana la urma. Noi suntem impreuna de peste 5 ani si stam impreuna de peste 4 ani, asa ca de ceva vreme lumea ne tot intreba cand ne casatorim, iar eu tot am zis ca am doua conditii inainte sa spun da: sa invete romana (pana la urma am spus da si fara, ca nu ne mai casatoream niciodata) si sa imi cumpere rochie vera wang. Acum insa nu stiu daca voi insista nici pe partea de rochie pt ca parca e prea scumpa. El totusi zice sa-mi iau pt ca la asta am visat si sa nu regret dupa aia. Mai vedem...

Logodnicul meu este american, asa ca nu ar tb sa fie probleme cu AoS. Ne gandeam sa ne casatorim aici prin dec '09 - ian '10, asa incat pana in vara lui 2010 sa am green cardul sau macar documentul ala de calatorie. Sper sa fie suficient timp. Tb sa ne gandim si la ce dovezi sa trimitem. Noi stam impreuna de asa mult timp, el a fost in Romania de 6-7 ori, eu am fost la familia lui de cateva ori, dar niciodata nu am stat sa adunam dovezi, nu ne-am apucat sa ne facem conturi comune sau lucruri de genul asta.

Din pacate parintii mei nu stau chiar in Bucuresti, dar nici f departe. Tata nu le are cu organizatul; mama sigur s-ar zbate, dar nu vreau s-o pun prea mult pe drumuri. De-aia ma gandeam ca un "weddin planner" ar fi de folos. Cat priveste bugetul, chiar nu am nici o idee cat ar fi o suma rezonabila. Tb sa mai vorbesc cu prieteni din Romania care poate stiu mai bine. Offf...asa complicat. Pe de o parte, ma gandesc ca e doar o zi si nu se merita sa cheltui f mult; pe de alta parte, tocmai pt ca e (sper) o data in viata, vreau sa fie ceva deosebit.

map
25.01.2009, 21:24:33
Logodnicul meu este american, asa ca nu ar tb sa fie probleme cu AoS. Ne gandeam sa ne casatorim aici prin dec '09 - ian '10, asa incat pana in vara lui 2010 sa am green cardul sau macar documentul ala de calatorie. Sper sa fie suficient timp. Tb sa ne gandim si la ce dovezi sa trimitem. Noi stam impreuna de asa mult timp, el a fost in Romania de 6-7 ori, eu am fost la familia lui de cateva ori, dar niciodata nu am stat sa adunam dovezi, nu ne-am apucat sa ne facem conturi comune sau lucruri de genul asta.

Iti recomand sa mergi pe un site care trateaza probleme legate de imigrare, cum ar fi visajourney.com sau forums.immigration.com (mai ales primul). Sigur o sa gasesti suficiente raspunsuri la intrebarile legate de casatorie si imigrare. Eu v-as recomanda sa faceti casatoria civila mai repede. AP (advance parole) se emite in vreo 2-3 luni de la trimiterea aplicatiei (teoretic), si poate dura mult mai mult pana la green card. Se pot ivi tot felul de chichite in dosar, si cu cat mai repede o faceti, cu atat mai bine. Ca sa nu te stresezi pe urma cu apostile de la Haga pentru certificatul de casatorie, poate ar fi mai bine sa va casatoriti civil la Consulatul Romaniei, veti primi certificatul de casatorie emis in romana, cu traducerea informatiei in engleza si franceza. Poate o sa vrei sa-ti schimbi numele (sa-l iei pe-al sotului) si asta implica schimbarea pasaportului, iar prin ambasada/consulat poate dura vreo 6 luni. Personal am ales sa nu mi-l schimb deocamdata, tocmai ca sa evit tambalaul cu viza F1 din pasaport si alte probleme la intrare. O sa mi-l schimb legal probabil (dar dupa ce obtin green cardul).

laura_la
25.01.2009, 21:44:50
M-am mai uitat pe visajourney.com. Vad ca sunt ceva formulare de completat. Va tb sa ma uit in detaliu sa ma asigur ca nu facem cine stie ce greseli care sa intarzie procesul.

In principiu nu as vrea sa ne casatorim la consulat. Vreau o ceremonie f restransa, dar undeva in aer liber, nu in camaruta de la consulat. Ma intreb daca ar accepta consulul sa vina in alta parte... Nu cred ca o sa-mi schimb numele, cel putin nu deocamdata.

As vrea sa vina si parintii mei la casatoria de aici si de-aia decembrie ar fi fost o alegere buna. Ei au deja viza si au mai fost in vizita. Poate vom incerca totusi mai devreme. O sa fie o perioada f stresanta. Nu numai ca va tb sa ma ocup de organizarea nuntii, dar voi fi si in ultimul an de doctorat, asa ca o sa am teza de terminat si serviciu de cautat.

pisicutz18
25.01.2009, 21:57:05
Buna laura,
incerc si eu sa iti raspund la unele intrebari ale tale
1. Eu am folosit si mai folosesc inca un wedding planner foarte bun si ieftin pentru cate face pentru mine;pentru parinti este destul de dificil sa se duca peste tot si nici nu au experienta (daca vrei mai multe amanunte si date de contact, iti pot da pe pm); wp are experienta, stie de unde si cum sa cumpere, etc...
2. despre local, depinde foarte mult de ce fel de local vrei; aer liber, restaurant mare, etc....eu iti pot recomanda baneasa parc daca ai 120 persoane, asta fiind numarul minim care il accepta (au o terasa in aer liber cu foisoare foarte frumoasa).

daca ai mai mult timp liber, poti intra pe topicul fiecarui restaurant si citi pro si contra despre fiecare; acolo afli si preturi de meniu si tot;
este foarte greu sa spui un buget, chiar si el estimativ...

spor la organizare si astept alte intrebari daca te intereseaza ceva;
PS: este bine sa incepi cautarea unui restaurant de pe acum, pentru ca cele frumoase se arvunesc cu muuuuuult timp inainte; poate chiar prea mult; >:D<

laura_la
25.01.2009, 22:09:33
Va multumesc pt raspunsurile asa prompte si detaliate. Imi sunt de mare ajutor.

Pisicutz18 o sa iti trimit pm. Nu cred ca voi avea asa multe persoane. Nu cunosc asa multa lume si vreau ca la nunta sa am alaturi rude si prieteni apropiati si nu persoane care vin din obligatie fata de parintii mei, dar pe care eu sa nici nu-i cunosc.

M-am uitat deja la sectiunea de restaurante, dar deja m-a luat durerea de cap. Imi este f greu sa ma hotarasc cand eu nici nu am auzit de majoritatea dintre ele. Doar de un Marriott, Hilton sau McMoni's ce am auzit si eu. O sa am mult de studiat...

pisicutz18
25.01.2009, 22:13:59
eu pot sa iti spun mai multe despre restaurante, ca am facut un research foarte indelungat cand a trebuit sa caut pentru mine;#-o trebuie doar sa imi cam spui cam cum ai vrea sa fie; da, restaurantele de la hoteluri sunt frumoase si elegante, insa iti cer chirie pe sala respectiva; unele au si restrictii de muzica dupa 12, 1 noaptea..etc..asa ca, intreaba si iti raspund ..,daca stiu, ca nu le stiu chiar pe toate..:))

laura_la
26.01.2009, 19:14:14
Pisicutz18, am incercat sa trimit mesaj privat, dar inca nu am scris suficient de multe mesaje pe forum (10), asa ca o sa mai dureze putin.

Legat de restaurant, nunta va fi destul de restransa (pana intr-o suta de persoane), deci clar nu e nevoie de un restaurant f mare. Ca pret, pana in $80-90/ persoana pt mancare si bautura (plus tort, sper) ar fi ok. Bineinteles ar fi super sa fie mai putin, mai ales ca mai sunt multe alte cheltuieli de care probabil nu sunt constienta acum. Iar daca e nevoie de mai mult pt ceva de bun gust, asta e ... platim. Partea grea e tocmai ca in general nu stiu ce e rezonabil ca buget.

alex_torok
26.01.2009, 20:18:29
Acum am descoperit si eu subiectul acesta...eu locuiesc in Canada,in Ontario si am avut nunta in Cluj...doar rochita am cumparat-o din Canada,voalul si rochita de schimb,plus cravata de mire.Cred ca atat...a nu,si coronita cu cristale Swarosvski.Daca pot ajuta cu ceva, >:D<

pisicutz18
27.01.2009, 05:45:03
Acum am descoperit si eu subiectul acesta...eu locuiesc in Canada,in Ontario si am avut nunta in Cluj...doar rochita am cumparat-o din Canada,voalul si rochita de schimb,plus cravata de mire.Cred ca atat...a nu,si coronita cu cristale Swarosvski.Daca pot ajuta cu ceva, >:D<

Buna; unde locuiesti in Ontario? si eu tot in ontario locuiesc in Toronto.

pisicutz18
27.01.2009, 05:56:46
Pisicutz18, am incercat sa trimit mesaj privat, dar inca nu am scris suficient de multe mesaje pe forum (10), asa ca o sa mai dureze putin.

Legat de restaurant, nunta va fi destul de restransa (pana intr-o suta de persoane), deci clar nu e nevoie de un restaurant f mare. Ca pret, pana in $80-90/ persoana pt mancare si bautura (plus tort, sper) ar fi ok. Bineinteles ar fi super sa fie mai putin, mai ales ca mai sunt multe alte cheltuieli de care probabil nu sunt constienta acum. Iar daca e nevoie de mai mult pt ceva de bun gust, asta e ... platim. Partea grea e tocmai ca in general nu stiu ce e rezonabil ca buget.

....
mda, cand faci 10 mesaje sa imi trimiti pm si vorbim mai multe atunci...
Despre restaurante iti pot spune asa:
1. Lobb's Center-world trade plazza- pt 2009 aveau 60 E /persoana
2. Salon Traian-a fost deschis in septembrie parca 2008;
cam astea au fost optiunile mele inainte sa aleg sa ma duc la munte.;)) cel putin astea imi vin in minte acum.

si eu cautam ceva tot pentru 60-80 persoane, mai elegant si mai dragut; cam greu de gasit asa ceva, spun eu, mai ales ca nu suntem acolo, sa mergem sa le vizitam; ti-as recomanda sa iei leg cu cei de la lobbs si sa te uiti pe topicul respectiv; am si datele de contact ale celor de acolo dar ti le pot da doar pe pm.
spor la cautari si in cazul in care te hotarasti pentru WP spune-mi; te va putea ajuta cu multe lucruri inclusiv cu gasirea unui restaurant pe gustul vostru.

laura_la
27.01.2009, 07:25:55
Multumesc pt informatii si luam legatura pe PM.

Ma apropii de cele 10 mesaje...mai am unul :D.

alex_torok
27.01.2009, 15:59:16
Sunt in London,deci destul de aproape...:*

laura_la
27.01.2009, 19:59:35
Frumos la munte. Din pacate ar face toata situatia si mai complicata, asa ca o sa raman in Bucuresti.

cristi_nac
07.02.2009, 04:06:25

buna Laura, si eu stau tot langa LA, sunt in Long beach mai exact! Am si eu aceeasi problema ca si tine! Vreau sa-mi organizez nunta de la distanta. Imi caut restaurant si initial vroiam sa fac nunta in Alexandria, dar nu gasesc nici un restaurant acolo care sa ma primeasca cu numai 50- 60 invitati. Cred ca pana la urma o s-o fac in bucuresti!

laura_la
08.02.2009, 20:17:38
Ce coincidenta...si eu de fapt sunt din Teleorman, dar nunta vreau sa o fac in Bucuresti oricum. Suntem aproape; eu stau in Culver City.

Spor la pregatiri. Stiu ca e stresant.

pisicutz18
14.02.2009, 05:32:31
miresici din sua si canada...cam cu cat timp inainte ati trimis voi invitatiile? avand in vedere ca le trimit aproape pe toate prin posta, eu ma gandeam sa le trimit cam pe la 1 martie, cu nunta la 11 iulie;

si confirmarea cu cat timp inainte o stabiliti??

cristinaa
23.02.2009, 21:17:28
miresici din sua si canada...cam cu cat timp inainte ati trimis voi invitatiile? avand in vedere ca le trimit aproape pe toate prin posta, eu ma gandeam sa le trimit cam pe la 1 martie, cu nunta la 11 iulie;

si confirmarea cu cat timp inainte o stabiliti??

si eu cam cu 3 luni inainte o sa le trimit,le trimit prin posta la ai mei sa le dea mai departe pt ca am 100 de invitatii...as inebuni sa le pun pe toate la posta.rsvp nu am pus pe ele..o sa le zic sa confirme cu ai mei cu 3 sapt inainte cred

pisicutz18
11.04.2009, 19:13:06
Whau...nu mai este niciun fel de activitate pe aici....ce pacat....unde sunteti miresici? nu mai sunteti active?

cristinaa
18.04.2009, 08:12:54
Whau...nu mai este niciun fel de activitate pe aici....ce pacat....unde sunteti miresici? nu mai sunteti active?
chiar ca.pai eu nu prea mai am nimic de facut..tot ce puteam sa fac de aici le-am facut.acum astept sa ma duc acasa sa-mi fac nunta

pisicutz18
18.04.2009, 13:40:26
chiar ca.pai eu nu prea mai am nimic de facut..tot ce puteam sa fac de aici le-am facut.acum astept sa ma duc acasa sa-mi fac nunta

cam ce ai facut tu de aici?
Eu am luat rochia)saptamana viitoare ma duc la ultima proba), mirele a luat costumatia lui; am trimis invitatiile; o sa luam marturiile si cam atat;
tu?

cristinaa
22.04.2009, 20:17:33
cam ce ai facut tu de aici?
Eu am luat rochia)saptamana viitoare ma duc la ultima proba), mirele a luat costumatia lui; am trimis invitatiile; o sa luam marturiile si cam atat;
tu?
pai si eu cam tot asa,rochia mea,costumatia lu al meu,pantofi tot,invitatiile le am de mult dar o sa le trim in ro sapt asta..ca inca e devreme,am luat si place carduri si cu decoratiunile am ales ce vreau de la firma cu care o sa fac si mai am de luat cateceva pt decoratiuni prin casa si la rest ce mai vreau eu sa pun..petale etc.eu sunt bolnava cu astea..as lua de toate.=)) .si mai trebuie sa ma duc la stramtat rochia de mireasa dar cam prin iulie ca sa fie cat mai aproape sa nu ma mai ingras sau sa mai slabesc

mysslumy
23.04.2009, 13:19:12
Buna! Am gasit o firma pe net, care se numeste Marys Bridal. A auzit cineva de ea, aveti idee cum pot comanda? Sunt copii dupa Demetrios la preturi mult mai bune. Multumesc.;-)

cristinaa
23.04.2009, 21:11:56
Buna! Am gasit o firma pe net, care se numeste Marys Bridal. A auzit cineva de ea, aveti idee cum pot comanda? Sunt copii dupa Demetrios la preturi mult mai bune. Multumesc.;-)
Pai vezi si tu la CONTACT US au un email adress..trimitele email si intreaba daca livreaza international.nu am auzit de ei

Tam
17.05.2009, 03:04:07
Buna! As vrea sa va intreb cum v-ati transportat rochia de mireasa in Romania. Eu locuiesc in USA si as vrea sa stiu care e modalitatea de transport.

Multumesc!

cristinaa
17.05.2009, 18:37:03
Buna! As vrea sa va intreb cum v-ati transportat rochia de mireasa in Romania. Eu locuiesc in USA si as vrea sa stiu care e modalitatea de transport.

Multumesc!
pai o sa o transport cu mine in avion.:-s

AmaliaD23
17.05.2009, 23:37:17
Eu am pus-o frumos in hanger de haine, si in avion am rugat stewardesa sa mi-o puna intr-un loc mai ferit, intinsa. Nu a fost nici o problema, a fost foarte ok.

Multumesc!

cristinaa
18.06.2009, 20:31:55
Eu am pus-o frumos in hanger de haine, si in avion am rugat stewardesa sa mi-o puna intr-un loc mai ferit, intinsa. Nu a fost nici o problema, a fost foarte ok.
si eu la fel voi face,nu risc sa-mi piarda bagajele sa-mi pierd rochia de mireasa=))

Vio_J
24.06.2009, 00:59:47
Buna Cristina,

Eu locuiesc in Los Angeles, am facut acolo cununia civila si desigur nunta mare o avem in Bucuresti in mai putin de 3 sapt.

Eu mi-am cumparat rochia din LA de la un magazin unde avea Demetrios si am avut o mare peripetie cu ea.

Am calatorit cu Air France pe ruta LA-Paris-Bucuresti. Cu o zi inainte am stat numai pe telefoane cu LAX si cu AF si din pacate nu am scos prea multe. Nimeni nu imi putea garanta ca o sa trec cu ea in avion. Teoretic ai voie la bagaj de mana poseta + carry-on (INCLUDING garment bag). La telefon mi-au spus ca daca sacul de haine este in masurile respective (ale carry-on-ului) si echipajul este dragut, mi-o pot lua si agata intr-un cuier la business class.

Ghinionul meu a fost ca avionul era arhi full si la check in mi-au spus frumos ca nu am unde sa intru in avion cu acel sac. Oricum, nu are sens sa va spun cat de umflat si lung era sacul meu ... Mi-o pregatisera de la salon, o dadusera cu nu stiu ce spray special care tine departe mirosul, praful, etc, le dusesem de acasa un cearceaf mare alb de bumbac (king size) in care au infasurat-o, si de abia apoi au bagat-o in garment bag. Nu mai spun ca nu aveam voie sa umblu la ea pana in sapt nuntii, ca sa stea cu spray-ul acela.

La aeroport am avut de rezerva la mine un al treilea geamantan, am bagat-o rapid in el si am checkuit-o la bagaje de cala. In mod normal, cel putin la AF, ai voie la al treilea bagaj, evident de maxim 23kg pe care platesti 150$. Doar ca au fost tare draguti si nu am platit decat 50$, pentru ca geamantul meu era ceva gen 8 kg .. mai greu era geamantul decat rochia.

Si oricum rochia mea e un model deja sifonat de la natura. A calatorit absolut perfect, nu i s-a intamplat nimic. a ajuns in perfecta stare.

Si mie mi-a fost frica de pierdut bagaje, si de aceea am insistat pana in ultimul moment sa o iau cu mine in avion, dar realmente era un monstru de sac si nu m-au lasat cu ea.

Am preferat varianta asta, sa fac al treilea bagaj, pentru ca stiam ca vine cu mine, ajunge in acelasi timp, daca se rataceste un pic se mai plimba prin cateva aeroporturi, dar in cele din urma ajunge.

Cu UPS sau FEDEX nu m-as risca, am auzit de foarte multe pachete pierdute.

Si unde mai pui ca asa, dand rochia la cala, am avut voie la un geamantan mic de carry-on in care am mai adus din marturii. Pentru ca vorba aceea, am carat din SUA aproape toate accesoriile si maruntisurile pt nunta.

Sper ca te-am lamurit cat de cat. Daca mai ai orice fel de nelamuriri, nu ezita.

Spor la pregatiri,

cristinaa
05.08.2009, 19:57:26
Buna Cristina,

Eu locuiesc in Los Angeles, am facut acolo cununia civila si desigur nunta mare o avem in Bucuresti in mai putin de 3 sapt.

Eu mi-am cumparat rochia din LA de la un magazin unde avea Demetrios si am avut o mare peripetie cu ea.

Am calatorit cu Air France pe ruta LA-Paris-Bucuresti. Cu o zi inainte am stat numai pe telefoane cu LAX si cu AF si din pacate nu am scos prea multe. Nimeni nu imi putea garanta ca o sa trec cu ea in avion. Teoretic ai voie la bagaj de mana poseta + carry-on (INCLUDING garment bag). La telefon mi-au spus ca daca sacul de haine este in masurile respective (ale carry-on-ului) si echipajul este dragut, mi-o pot lua si agata intr-un cuier la business class.

Ghinionul meu a fost ca avionul era arhi full si la check in mi-au spus frumos ca nu am unde sa intru in avion cu acel sac. Oricum, nu are sens sa va spun cat de umflat si lung era sacul meu ... Mi-o pregatisera de la salon, o dadusera cu nu stiu ce spray special care tine departe mirosul, praful, etc, le dusesem de acasa un cearceaf mare alb de bumbac (king size) in care au infasurat-o, si de abia apoi au bagat-o in garment bag. Nu mai spun ca nu aveam voie sa umblu la ea pana in sapt nuntii, ca sa stea cu spray-ul acela.

La aeroport am avut de rezerva la mine un al treilea geamantan, am bagat-o rapid in el si am checkuit-o la bagaje de cala. In mod normal, cel putin la AF, ai voie la al treilea bagaj, evident de maxim 23kg pe care platesti 150$. Doar ca au fost tare draguti si nu am platit decat 50$, pentru ca geamantul meu era ceva gen 8 kg .. mai greu era geamantul decat rochia.

Si oricum rochia mea e un model deja sifonat de la natura. A calatorit absolut perfect, nu i s-a intamplat nimic. a ajuns in perfecta stare.

Si mie mi-a fost frica de pierdut bagaje, si de aceea am insistat pana in ultimul moment sa o iau cu mine in avion, dar realmente era un monstru de sac si nu m-au lasat cu ea.

Am preferat varianta asta, sa fac al treilea bagaj, pentru ca stiam ca vine cu mine, ajunge in acelasi timp, daca se rataceste un pic se mai plimba prin cateva aeroporturi, dar in cele din urma ajunge.

Cu UPS sau FEDEX nu m-as risca, am auzit de foarte multe pachete pierdute.

Si unde mai pui ca asa, dand rochia la cala, am avut voie la un geamantan mic de carry-on in care am mai adus din marturii. Pentru ca vorba aceea, am carat din SUA aproape toate accesoriile si maruntisurile pt nunta.

Sper ca te-am lamurit cat de cat. Daca mai ai orice fel de nelamuriri, nu ezita.

Spor la pregatiri,
wow am intrat super tarziu,nu am mai verificat tema asta pt ca era moarta mereu dar inca nu am plecat din l.a si acum ca imi pov astea nu stiu ce sa fac,sincer nu pot sa o pun la cala..chiar nu ma lasa inima sa risc pt ca dak raman fara rochie..it sucks.eu plec cu delta l.a -jfk si dupaia buc.am avut probleme cu bagajel de f multe ori,cu af,cu swiss cu british nu mai zic mama si-a pierdut de tot valiza cu ei si i-au dat niste bani,in fine a mea sa zic la fel ca e brodata si nu prea se sifoneaza,mai bine o pun in doua in carry on si o iau asa cu mine ,sa-si puna si al meu costumul in carry onul lui si gata.sper doar sa-mi incapa si dak e o duc la stream in ro sa o calce.
mersi mult pt detalii ,chiar aseara ma gandeam si eu ca dak o uit in avion,dak nu au unde sa o puna etc
vreu sa te mai intreb ceva dak poti sa ma lamauresti ce inseamna aici certificat fiscal ...sunt cumva taxele..dovada ca am facut taxele la sf de an sau ce?imi trebuie sa duc la banca in ro si nu stiu exact ce sa duc.dak cumva stii si poti sa ma lamuresti si pe mine
mersi si casa de piatra,sper ca totul a iesit bine la nunta

pisicutz18
06.08.2009, 00:55:13
Eu am calatorit din canada cu KLM si nu au fost probleme deloc; chiar au fost foarte draguti cu noi doar pt faptul ca ne casatoream; am fost printre primii la check-in in toronto si am cerut frumos sa fie bagate in dulap iar apoi , pe al doliea zbor, la fel, le-au bagat ei la intrarea in avion in dulapul care exsita in orice avion pentru agatat costumele ...atata tot...

map
06.08.2009, 05:22:19
Eu am zburat din Chicago, tot cu KLM, ca si pisicutz18, si au fost extrem de draguti cu mine pe avion. M-au felicitat stewardezele pe zborul din Chicago spre Amsterdam, si si-au cerut scuze pe zborul din Amsterdam spre Bucuresti ca era scund compartimentul ala de clasa I unde-si pun cei care merg la clasa I sacourile, si nu incapea pe lungime rochia:D S-a sifonat putin, dar oricum era sifonata ca n-avea sens s-o calc in martie cand am luat-o eu de la Demetrios, si am dus-o in tara la o spalatorie si mi-au calcat-o cu abur, a iesit impecabila.

Am scris inainte celor de la KLM/Northwest si mi-au raspuns inapoi cu instructiuni sa ma duc la fetele de la check-in sa le spun ca am rochia si sa ma lase sa intru in fata ca sa nu incurc lumea pe culoar si sa informeze si personalul de avion, si m-au felicitat si ei.

Si sa vezi ce mila mi-era de biata rochie cand a trecut prin scaner pe banda, alaturi de pantofii mei prafuiti:D:D:D

Neraida
10.08.2009, 13:23:39
Fetele am nevoie de ajutor.
S-a casatorit cineva dintre voi la starea civila in Romania cu cetatean america?vreau sa intreb de proceduri ca ne-am incurcat

cristinaa
11.08.2009, 23:54:57
Fetele am nevoie de ajutor.
S-a casatorit cineva dintre voi la starea civila in Romania cu cetatean america?vreau sa intreb de proceduri ca ne-am incurcat
eu m-am casatorit in constanta ca cetateam american pt ca dak ma casatoream ca cetatean roman nu mai puteam sa plec cu sotzul din tara..ele m-au sfatuit asa si intradevar a fost f usor.eu ca cetatean american a trebuit sa ma duc sa-mi fac analizele si am platit 4 milioane taxa pt straini ,a trebuit sa ma duc la ambasada americana si sa -mi dea un document ca nu sunt casatorita in usa si ca pot sa ma casatoresc-am platit si pt aia dar nu mai stiu cat-oricum o suma mica si cred ca atat

cristinaa
11.08.2009, 23:56:56
Eu am zburat din Chicago, tot cu KLM, ca si pisicutz18, si au fost extrem de draguti cu mine pe avion. M-au felicitat stewardezele pe zborul din Chicago spre Amsterdam, si si-au cerut scuze pe zborul din Amsterdam spre Bucuresti ca era scund compartimentul ala de clasa I unde-si pun cei care merg la clasa I sacourile, si nu incapea pe lungime rochia:D S-a sifonat putin, dar oricum era sifonata ca n-avea sens s-o calc in martie cand am luat-o eu de la Demetrios, si am dus-o in tara la o spalatorie si mi-au calcat-o cu abur, a iesit impecabila.

Am scris inainte celor de la KLM/Northwest si mi-au raspuns inapoi cu instructiuni sa ma duc la fetele de la check-in sa le spun ca am rochia si sa ma lase sa intru in fata ca sa nu incurc lumea pe culoar si sa informeze si personalul de avion, si m-au felicitat si ei.

Si sa vezi ce mila mi-era de biata rochie cand a trecut prin scaner pe banda, alaturi de pantofii mei prafuiti:D:D:D
da stiu ca multe mirese au avut noroc si a fost ok dar cum au fost si altele car nu au avut o pun in carry on si stau linistita si o duc la steam in romania

Neraida
12.08.2009, 04:00:03
eu m-am casatorit in constanta ca cetateam american pt ca dak ma casatoream ca cetatean roman nu mai puteam sa plec cu sotzul din tara..ele m-au sfatuit asa si intradevar a fost f usor.eu ca cetatean american a trebuit sa ma duc sa-mi fac analizele si am platit 4 milioane taxa pt straini ,a trebuit sa ma duc la ambasada americana si sa -mi dea un document ca nu sunt casatorita in usa si ca pot sa ma casatoresc-am platit si pt aia dar nu mai stiu cat-oricum o suma mica si cred ca atat
^:)^^:)^in sfarasit ma lumineaza si pe mine cineva.
dar nu inteleg cum sa te casatoresti ca cetateam american?Adica eu sunt cu domiciliul in alta tara,nu am fost in sua,el e cetatean american 100%.
Din cate am inteles tre sa si scoata din orasul lui certificatul de celibatar,si sa aibe si pe certificat apostila de la haga..nu mai inteleg nimic...:gen_07::gen_07:

map
12.08.2009, 04:51:17
dar nu inteleg cum sa te casatoresti ca cetateam american?Adica eu sunt cu domiciliul in alta tara,nu am fost in sua,el e cetatean american 100%.
Din cate am inteles tre sa si scoata din orasul lui certificatul de celibatar,si sa aibe si pe certificat apostila de la haga..nu mai inteleg nimic...:gen_07::gen_07:

Vedeti (tu si sotul) pe site-ul ambasadei SUA in Romania, la categoria servicii pentru cetatenii americani, despre casatoria cu un cetatean roman (presupun ca desi ai domiciliul in alta tara, esti inca cetatean roman):

http://bucharest.usembassy.gov/US_Citizen_Services/Marriages.html

Scrie ca certificatul de nastere trebuie autentificat cu apostila, dar nu scrie (pe site-ul ambasadei) cum c-ar fi vorba de apostila de la Haga, ci de catre o autoritate competenta din SUA...Certificatul de celibat se poate elibera de catre ambasada SUA in Romania (probabil il puteti obtine si in Grecia, daca sunteti in Grecia amandoi - daca e emis in engleza, presupun ca trebuie tradus).

Inteleg ca, cristinaa e cetatean american (si roman) dar a preferat sa se prezinte la primarie in calitate de cetatean american.

Daca nu tineti sa aveti casatoria civila in Romania, puteti s-o faceti intr-o ambasada/consulat al Romaniei in tara in care locuiti amandoi, si din cate stiu eu cerintele de documentatie nu-s atat de severe (la modul ca probabil e suficient certificatul lui de nastere original, eventual cu o traducere in romana daca vor sa fie ai nabii:D).

cristinaa
12.08.2009, 18:31:44
asta nu stiu sigur,doar de certificatul ala am stiut pt ca mi-a trebuit si mie,pe mine cel mai bine m-a informat sefa de la starea civila ,mai avusera cazuri si stia exact ce acte trebuie sa duci.

Neraida
15.08.2009, 09:31:53
daca facem cununia civila in ro,la dosarul care il aplica pt k3,au nevoie de dovezi de conturi bancare,sau bills impreuna..aici m-am blocat
ce facem?

cristinaa
15.08.2009, 18:09:46
daca facem cununia civila in ro,la dosarul care il aplica pt k3,au nevoie de dovezi de conturi bancare,sau bills impreuna..aici m-am blocat
ce facem?
intreaba la ambasada exact ce iti trebuie ca o sa-ti zica,la mine a mers totul f repede pt ca eram us citizen dar stateam in ro de 2 ani si am aplicat pt sotz la ambasada romana si in 2 sapt i-au dat greencardul.acum depinde daca aplici in us sau in ro.noi am dus dovezi doar ca ne-am casatorit si atat.

map
16.08.2009, 18:54:51
intreaba la ambasada exact ce iti trebuie ca o sa-ti zica,la mine a mers totul f repede pt ca eram us citizen dar stateam in ro de 2 ani si am aplicat pt sotz la ambasada romana si in 2 sapt i-au dat greencardul.acum depinde daca aplici in us sau in ro.noi am dus dovezi doar ca ne-am casatorit si atat.

Tu ai fost eligibila pentru direct consular filling pentru ca locuiai de cel putin 6 luni in tara. Nu stiu daca asta se aplica si in cazul Neraidei, daca sotul ar aplica pentru ea la ambasada SUA din Grecia, adica nu stiu daca e aplicabil si pentru ea.

Neraida, daca nu sunteti in Romania, poate ar fi bine ca sotul sa faca o vizita ambasadei SUA din Atena sa ceara clarificari. Daca esti legal in Grecia, adica cu vreo viza de lunga durata sau ceva de genul asta, poate va calificati pentru direct consular filling in Grecia...Dar pentru asta ar trebui sa va casatoriti in Grecia (civil adica).

Altfel, pentru imigrare, uite un site destul de bun (cu useri informati):

visajourney.com

Citind formularele cu atentie, puteti sa va descurcati si fara avocat (salvati vreo $3,000). Eu n-am avut avocat de imigrare sa-mi faca dosarul si n-am avut nici o problema.

Neraida
17.08.2009, 19:48:40
Tu ai fost eligibila pentru direct consular filling pentru ca locuiai de cel putin 6 luni in tara. Nu stiu daca asta se aplica si in cazul Neraidei, daca sotul ar aplica pentru ea la ambasada SUA din Grecia, adica nu stiu daca e aplicabil si pentru ea.

Neraida, daca nu sunteti in Romania, poate ar fi bine ca sotul sa faca o vizita ambasadei SUA din Atena sa ceara clarificari. Daca esti legal in Grecia, adica cu vreo viza de lunga durata sau ceva de genul asta, poate va calificati pentru direct consular filling in Grecia...Dar pentru asta ar trebui sa va casatoriti in Grecia (civil adica).

visajourney.com

Citind formularele cu atentie, puteti sa va descurcati si fara avocat (salvati vreo $3,000). Eu n-am avut avocat de imigrare sa-mi faca dosarul si n-am avut nici o problema.
multumesc mult de informatii,eu stau in grecia de 8 ani am dreptul de sedere pe timp nelimitat,ma duc maine la ambasada aici sa intreb,am incercat azi azi dar nu am apucat ca sa inchis

cristinaa
17.08.2009, 22:41:28

visajourney.com

Asta i-am si zis in cazul meu am putut pt ca locuiam in romania...acum sa se intereseze pt cazul ei

Angel
17.08.2009, 23:04:07
Si noi tot asa am rezolvat fara avocat, depinde cum e in Grecia dar noi aici la ambasada am fost la interviul ptr viza si intr-adevar se cereau dovezi - facturi telefonice sau poze etc dar nici nu s-au uitat la ale noastre ptr ca am fost amandoi prezenti la ambasada.

Ptr casatoria civila exact ce zicea Cristinaa ne-a trebuit - analize, certificate de nastere si formularul acela de la ambasada americana care atesta ca nu e casatorit in State - fara apostila de la HAGA, doar de la ei de la ambasada.

Si sa stii ca site-ul ala visajourney e f bun, de acolo ne-am informat si noi.:D

Acum in toamna trebuie sa aplic ptr 'adjustment of status', sper sa mearga la fel de repede ca la greencard.

cristinaa
18.08.2009, 17:50:50
Si noi tot asa am rezolvat fara avocat, depinde cum e in Grecia dar noi aici la ambasada am fost la interviul ptr viza si intr-adevar se cereau dovezi - facturi telefonice sau poze etc dar nici nu s-au uitat la ale noastre ptr ca am fost amandoi prezenti la ambasada.

Ptr casatoria civila exact ce zicea Cristinaa ne-a trebuit - analize, certificate de nastere si formularul acela de la ambasada americana care atesta ca nu e casatorit in State - fara apostila de la HAGA, doar de la ei de la ambasada.

Si sa stii ca site-ul ala visajourney e f bun, de acolo ne-am informat si noi.:D

Acum in toamna trebuie sa aplic ptr 'adjustment of status', sper sa mearga la fel de repede ca la greencard.
si la noi la fel eram amandoi la ambasada si probabil deaia a fost asa usor.noi in aprilie facem 2 ani si trebuie sa aplicam iar

Neraida
19.08.2009, 09:34:59
Am sunat la ambasada ieri aici.
Marea mea problema la k3 era ca cereau dovezi ale casniciei,conturi bancare impreuna,bills etc.
La ambasada mi-au spus ca daca are stampilele pe pasaport cum ca vine sa ma vada,nu e o problema.
Ince nu ne-am decis cum sa aplicam k1 sau k3.
o intrebare:este adevarat daca faci cununia civila in tara si dupaia sotul depune dosarul.pana sa fie acceptat i130 poti sa calatoresti in state?e adevarat?ca am citit undeva ca scrie ca k3 permite intrarea sotiei in usa pana ce i130 este aprobat

cristinaa
19.08.2009, 20:35:12
Am sunat la ambasada ieri aici.
Marea mea problema la k3 era ca cereau dovezi ale casniciei,conturi bancare impreuna,bills etc.
La ambasada mi-au spus ca daca are stampilele pe pasaport cum ca vine sa ma vada,nu e o problema.
Ince nu ne-am decis cum sa aplicam k1 sau k3.
o intrebare:este adevarat daca faci cununia civila in tara si dupaia sotul depune dosarul.pana sa fie acceptat i130 poti sa calatoresti in state?e adevarat?ca am citit undeva ca scrie ca k3 permite intrarea sotiei in usa pana ce i130 este aprobat
varul meu cetatean american a facut cununia civila in ro ,a plecat in state si a aplicat aici dar sotia lui nu a putut sa vina in timp ce se procesau actele..a durat un an si un pic dar nu mai stiu ce form a aplicat k1 sau k3 trebuie sa sune al tau si sa-i intrebe exact

Neraida
20.08.2009, 10:11:46
varul meu cetatean american a facut cununia civila in ro ,a plecat in state si a aplicat aici dar sotia lui nu a putut sa vina in timp ce se procesau actele..a durat un an si un pic dar nu mai stiu ce form a aplicat k1 sau k3 trebuie sa sune al tau si sa-i intrebe exact
logic k3 a aplicat,pt ca legea spune ca odata ce ai facut cununia civila nu poti aplica pt k1

cristinaa
20.08.2009, 19:21:58
logic k3 a aplicat,pt ca legea spune ca odata ce ai facut cununia civila nu poti aplica pt k1
k3 then ;-)

hipopipo
18.02.2010, 17:13:58
As avea si eu o rugaminte! Stiti careva dintre voi un site de comanda online sigur pt rochii de mireasa? Am 2 prietene care si-au luat de pe promgirl.com rochii deosebite de seara si au fost foarte multumite. As vrea si eu dar nu am curaj sa ma bag pe orice site de mirese.

Multumesc mult!

cristinaa
15.03.2010, 23:15:08
As avea si eu o rugaminte! Stiti careva dintre voi un site de comanda online sigur pt rochii de mireasa? Am 2 prietene care si-au luat de pe promgirl.com rochii deosebite de seara si au fost foarte multumite. As vrea si eu dar nu am curaj sa ma bag pe orice site de mirese.

Multumesc mult!
eu mi-am luat de la davidsbridal ,asta e siteul lor dar eu mi-am luat din magazin pt ca nu stiam ce marime sa comand.dar e un magazin serios si nu o sa ai probleme dak comanzi de la ei

aandrada
19.07.2010, 11:30:53
Bună fetelor,

A obținut careva dintre voi viză H4? Ori a încercat? Adică viză de dependent (”de nevastă” :D cum îi zic eu).

Al meu lucrează în SUA și acum m-am programat la viză și eu ca să mă duc la el.

M-ar ajuta tare mult niște sfaturi pentru interviu de la fetele care au fost în situația asta.

Andrada

dreamer
27.09.2010, 05:43:31
Buna miresici.

Sunt si eu o viitoare miresica din SUA. Nunta o avem programata pentru septembrie 2011 in Bucuresti. Intentionam s avem o nunta intima cu doar familia apropiata si prieteni de aprox 50 de persoane. Ne-am gandit ca asa ar fi mai usor cu pregatirile avand in vedere ca suntem atat de departe. Miresoiul meu este american deci toata organizarea cade pe umerii mei si a parintilor mei. Ii tot plimb saracii de cateva saptam,ani pe la restaurante. Inca nu am gasit un loc portrivit pt nunta. Cautam un restaurant micut si cochet cu farmec si neaparat cu terasa care sa permita o nunta de 50 de persoane. Sper sa gasim ceva in curand.

Voi cum stati cu pregatirile? Simt ca sunt cam in urma...

Va pup miresici si bafta in continuare.:*

ariez
26.09.2011, 16:08:53
Unde au disparut miresicile de SUA? Noi am avut o ceremonie intima aici in State si acum ne pregatim de o nunta mai mare in tara in primavara.

Kat14
30.11.2011, 20:35:30
Mai sunt si eu pe aici. Ce tip de ceremonie ati avut? Cat a durat K1-ul?

ariez
04.01.2012, 03:36:08
Eu eram deja in state pe viza F1, nu a fost nevoie de K1. Am avut o ceremonie gen civila, desi am purtat o rochita alba.

dreamer
22.04.2012, 23:35:59
E vreo miresica sau noua sotie din Boston pe forum?

jlix
02.05.2012, 05:18:37
E vreo miresica sau noua sotie din Boston pe forum?

DA, eu!!! Desi numai part-time, jumatate de saptamana aici, jumatate in NY.

Planuim nunta pentru mai sau iunie anul viitor. Si la fel ca @ariez (http://www.miresici.ro/member.php?u=78817) si noi vom avea cununia civila aici, cam cu o luna inainte de ceremonia religioasa si nunta "adevarata" cu lautari si tot tacamul din Romania.

Sunt in stadiul de pierdut 4 ore pe zi pe net citind despre restaurante si formatii, pentru ca nu vom ajunge in Bucuresti decat o data in vara asta, inainte de marele eveniment de anul viitor. Dar si cand venim, vom face intr-o saptamana cat altii intr-un an! Cel putin asa sper eu! ;-)

La rochii am inceput sa ma uit din martie (cadoul meu de 8 martie, o experienta memorabila la Kleinfeld's), pentru ca vroiam sa vad ce gasesc aici inainte sa merg in Romania. Daca gasesc mai frumos in Romania? /:) Evident, cred imi voi lua de aici insa.

@dreamer, m-am uitat pe profilul tau, UNDE ai gasit rochie Badgley Mischka cu doar $3200??