PDA

Versiunea completa : Miresici din Elvetia

BDiana
30.01.2008, 18:06:56
Hellooo (echo)

Mai e cineva?
Mai e cineva?

ligiutza
30.01.2008, 20:52:19
Hellooo (echo)

Mai e cineva?
Mai e cineva?

Euuuuu!!!! :D
Buna >:D<

Viitoare miresica in Romania ... dar in prezent aflata in Elvetia.

BDiana
31.01.2008, 10:37:57
Euuuuu!!!! :D
Buna >:D<

Viitoare miresica in Romania ... dar in prezent aflata in Elvetia.
Iuhuuu! <:-P (sau sa zic Yudlayeeoooo? :) )

Unde esti in CH? Noi locuim in Lausanne. Am facut civila aici si cununia religioasa in tara.

ligiutza
31.01.2008, 12:04:52
Iuhuuu! <:-P (sau sa zic Yudlayeeoooo? :) )

Unde esti in CH? Noi locuim in Lausanne. Am facut civila aici si cununia religioasa in tara.

Noi locuim in Zürich. Nu suntem prea aproape... pacat :(. Suntem aici de mai putin de un an si pana acum nu am intalnit decat un roman care era tot din Lausanne. Se pare ca aveti o intreaga comunitate acolo :D

Cununia civila noi o sa o avem in aprilie si cea religioasa in iunie - ambele in Bucuresti. Am inceput deja sa am emotii si nu prea pot sa fac nimic de aici :-SS

BDiana
31.01.2008, 12:19:37
Noi locuim in Zürich. Nu suntem prea aproape... pacat :(. Suntem aici de mai putin de un an si pana acum nu am intalnit decat un roman care era tot din Lausanne. Se pare ca aveti o intreaga comunitate acolo :D

Cununia civila noi o sa o avem in aprilie si cea religioasa in iunie - ambele in Bucuresti. Am inceput deja sa am emotii si nu prea pot sa fac nimic de aici :-SS

Da, e o comunitate mare de tot aici, insa de vreun an a inceput sa migreze si spre Zurich, pt. ca-s mai multe joburi si dupa ce-si termina lumea PhD-ul, daca vor sa ramana in CH, au mai multe sanse acolo.

Daca te intereseaza, baga nasul pe aici: http://www.casa-romanilor.ch/
Noi am organizat acum o asociatie studenteasca: http://aro.epfl.ch unde sunt bineveniti membri de peste tot... Avem si o lista de discutii (vezi detalii pe prima pagina a asociatiei).

Mai e si un grup pe Yahoo al romanilor din Elvetia, o sa caut adresa si daca te intereseaza o pun.

Despre nunta, nu te ingrijora, multe fete organizeaza la distanta, si reusesc :)

ligiutza
31.01.2008, 23:06:53
Daca te intereseaza, baga nasul pe aici: http://www.casa-romanilor.ch/
Noi am organizat acum o asociatie studenteasca: http://aro.epfl.ch unde sunt bineveniti membri de peste tot... Avem si o lista de discutii (vezi detalii pe prima pagina a asociatiei).

Mai e si un grup pe Yahoo al romanilor din Elvetia, o sa caut adresa si daca te intereseaza o pun.

Merci mult pentru link-uri. Am tras deja un pic cu ochiul :)
Vad ca asociatia este pentru romani - studenti din zona Lausanne. Din pacate nu sunt nici una, nici alta dar oricum sunt foarte utile site-urile. Mai vad si eu ce se mai intampla, ce mai e nou ;-)

BDiana
01.02.2008, 00:17:44
Merci mult pentru link-uri. Am tras deja un pic cu ochiul :)
Vad ca asociatia este pentru romani - studenti din zona Lausanne. Din pacate nu sunt nici una, nici alta dar oricum sunt foarte utile site-urile. Mai vad si eu ce se mai intampla, ce mai e nou ;-)
Nu e neaparat pt. studenti. Este asociatie studenteasca, ceea ce inseamna ca trebuie sa avem minim 50% membri studenti. Dar avem si membri care au terminat, si straini :) (sotzi de obicei). Ma rog, putem vorbi pe privat mai incolo... :)

ligiutza
02.02.2008, 20:55:42
Nu e neaparat pt. studenti. Este asociatie studenteasca, ceea ce inseamna ca trebuie sa avem minim 50% membri studenti. Dar avem si membri care au terminat, si straini :) (sotzi de obicei). Ma rog, putem vorbi pe privat mai incolo... :)

In alt subiect spuneai ca faci sau ai facut studiile aici. M-ar interesa si pe mine subiectul... adica m-am gandit la asta dar nu prea stiu de unde sa incep :). Poti sa-mi dai si mie nishte detalii pe privat - mai exact care sunt conditiile de admitere, sau cum se procedeaza - te-ai inscris direct aici sau ai venit cu bursa din Romania?

gina81
20.02.2008, 17:35:29
salutare

ma bucur sa va vad...chiar nu credeam sa va gasesc, am intrat doar asa... eu sunt in CH si am nunta in august, acasa, dar am fost acum in tara si am reusit sa imi pun la punct serviciile (muzica, foto, video) de restul ma ocup la vara, ca nu e stres...

va pup si ma bucur de cunostinta

ligiutza
20.02.2008, 18:11:33
salutare

ma bucur sa va vad...chiar nu credeam sa va gasesc, am intrat doar asa... eu sunt in CH si am nunta in august, acasa, dar am fost acum in tara si am reusit sa imi pun la punct serviciile (muzica, foto, video) de restul ma ocup la vara, ca nu e stres...

va pup si ma bucur de cunostinta

Tu ai pus deja la punct serviciile ... :(( Eu mai am 3 luni si nu am nimic concret semnat. Ma duc in tara la sfarsitul lui martie si sper sa rezolv atunci.

Unde esti tu in CH?
Ma bucur si eu de cunostinta :)

gina81
20.02.2008, 18:36:05
Tu ai pus deja la punct serviciile ... :(( Eu mai am 3 luni si nu am nimic concret semnat. Ma duc in tara la sfarsitul lui martie si sper sa rezolv atunci.

Unde esti tu in CH?

he he..
in Berna. si la mine totul s-a intamplat intamplator: am stabilit data si am ales restaurantul in decembrie-ian, cand am fost de sarbatori. tot atunci am contractat pozele, iar de muzica m-am ocupat acum, ca m-a impins birocratia pana la Cluj, si am zis...de ce nu?

oricum, depinde. multe le poti rezolva daca ai pe cineva de incredere in tara 8serviciile) si pt amenajari, detalii meniu si invitatii, eu zic ca o luna ajunge.

spor si daca ai nevoie de ajutor...nu ezita

gina81
20.02.2008, 18:46:51

Unde esti tu in CH?

...si sa nu uit..orice dar nu panica! toate se rezolva si va fi de vis!

ligiutza
20.02.2008, 21:37:33
spor si daca ai nevoie de ajutor...nu ezita

...si sa nu uit..orice dar nu panica! toate se rezolva si va fi de vis!

Multumesc mult pentru ajutorul oferit >:D< eu sper sa reusesc sa ma descurc singura

Avem deja restaurantul, biserica, invitatiile le-am dat aici si in martie le dam in Romania, rochia e comandata... si cam atat. Sa nu uit am programare deja la coafat si machiaj si pentru proba si pentru nunta - asta era cel mai important ;)).
Am contactat deja furnizorii si atunci cand vin in tara o sa ma intalnesc si cu fotograf si cu cameraman si cu DJ si cu 2-3 firme de aranjamente sa pot alege oferta cea mai buna :). O sa fie mult de umblat dar sunt sigura ca o sa iasa bine:)

gina81
21.02.2008, 09:08:47
Multumesc mult pentru ajutorul oferit >:D< eu sper sa reusesc sa ma descurc singura

Avem deja restaurantul, biserica, invitatiile le-am dat aici si in martie le dam in Romania, rochia e comandata... si cam atat. Sa nu uit am programare deja la coafat si machiaj si pentru proba si pentru nunta - asta era cel mai important ;)).
Am contactat deja furnizorii si atunci cand vin in tara o sa ma intalnesc si cu fotograf si cu cameraman si cu DJ si cu 2-3 firme de aranjamente sa pot alege oferta cea mai buna :). O sa fie mult de umblat dar sunt sigura ca o sa iasa bine:)

.. cu toate astea rezolvate si plangeai...te pup, stai linistita ca reusesti. bafta! ..mirele...roman si el?

ligiutza
21.02.2008, 10:52:42
.. cu toate astea rezolvate si plangeai...te pup, stai linistita ca reusesti. bafta! ..mirele...roman si el?

Da e roman :D Al tau tot roman?

Vad ca esti in Berna ... nu suntem prea departe. Daca mai ajung pe acolo o sa te anunt !

gina81
21.02.2008, 14:06:13
Da e roman :D Al tau tot roman?

Vad ca esti in Berna ... nu suntem prea departe. Daca mai ajung pe acolo o sa te anunt !

da, da, roman si el, numa ca el e aici de f multi ani, eu abia am ajuns, sa zic asa, inca nu am nimic in afara de el aici (nu ca nu mi-ar ajunge :-p ).

neaparat sa ma anunti daca vii, si ne vedem. abia astept :)

BDiana
21.02.2008, 15:22:16
da, da, roman si el, numa ca el e aici de f multi ani, eu abia am ajuns, sa zic asa, inca nu am nimic in afara de el aici (nu ca nu mi-ar ajunge :-p ).

neaparat sa ma anunti daca vii, si ne vedem. abia astept :)
Punem de-o intalnire? :D

ligiutza
21.02.2008, 22:01:14

Da! Eu sunt deschisa la propuneri :D

gina81
22.02.2008, 09:05:25

si eu sunt dispusa...foarte dispusa >:D<

BDiana
22.02.2008, 11:01:56
Bine... Pai sa stabilim intai un loc... Va tenteaza o vizita la Lausanne? :D

gina81
22.02.2008, 11:34:38

eu nu zic nu....numai ca eu cam depind de ibitelul meu cu transportul si el e super ocupat in perioada asta...
sa vedem totusi ce se poate face :)

ligiutza
22.02.2008, 13:02:39

eu nu zic nu....numai ca eu cam depind de ibitelul meu cu transportul si el e super ocupat in perioada asta...
sa vedem totusi ce se poate face :)

Eu vin si in Lausanne dar ma gandeam mai degraba la Berna :D... ca e undeva la jumatatea drumului. Pentru tine ar fi bine asa, Diana?

Nu prea pot sa promit nimic pentru luna viitoare pentru ca ne mutam :( si am 1000 de lucruri de facut in fiecare weekend.. pana la pastele lor cand eu o sa fac curat in apartamentul din care plecam :(. Dupa asta sunt 2 saptamani in Romania pana pe 13 aprilie asa ca din punctul meu de vedere ar fi mai bine daca am putea stabilii ceva pentru a doua jumatate a lui aprilie :D. Ce ziceti?

Abia astept sa va cunosc!:)

BDiana
22.02.2008, 14:50:27
Eu vin si in Lausanne dar ma gandeam mai degraba la Berna :D... ca e undeva la jumatatea drumului. Pentru tine ar fi bine asa, Diana?
[...]
din punctul meu de vedere ar fi mai bine daca am putea stabilii ceva pentru a doua jumatate a lui aprilie :D. Ce ziceti?
Asta era urmatoarea propunere, dar nah, am zis si eu sa incerc... :D :D :D

In aprilie o sa fim plecati la Praga de pe 18 pe 20... Si dupa aia e Pastele nostru... Eventual dupa?

gina81
22.02.2008, 18:04:57
salut

atata timp cat e la Berna, eu vin daca imi spuneti in ce zi si la ce ora...:D, nu de alta, dar in 15 min sunt in Piata Federala.

astept sa-mi spuneti o data. eu pana la vara nu plec nicaieri.

va pup si abia astept si eu sa ne cunoastem

gina81
22.02.2008, 18:08:23
Nu prea pot sa promit nimic pentru luna viitoare pentru ca ne mutam :( si am 1000 de lucruri de facut in fiecare weekend.. pana la pastele lor cand eu o sa fac curat in apartamentul din care plecam :(.Abia astept sa va cunosc!:)

si va mutati si din oras, sau doar in alt apartament?

ligiutza
22.02.2008, 22:31:41
si va mutati si din oras, sau doar in alt apartament?

De fapt ... nu mutam in oras :)) Noi pana acum am stat intr-un orasel mic pe marginea lacului Zurich. Faceam 10 min pana in Zurich si mie mi-a placut mult aici ptr ca era foarte liniste, era langa lac.... dar nu am mai gasit nimic si trebuia sa ne mutam ptr ca am avut contract pe perioada determinata.
Acum o sa stam in Zurich - in oras si nu sunt foarte incantata dar o sa ma obisnuiesc :)

ligiutza
22.02.2008, 22:38:07
Asta era urmatoarea propunere, dar nah, am zis si eu sa incerc... :D :D :D

In aprilie o sa fim plecati la Praga de pe 18 pe 20... Si dupa aia e Pastele nostru... Eventual dupa?

Dupa Paste e foarte bine. Eu sunt aici pana pe 24 mai cand plec in Romania ptr nunta <:-P

gina81
27.02.2008, 18:04:00
Dupa Paste e foarte bine. Eu sunt aici pana pe 24 mai cand plec in Romania ptr nunta <:-P

subscriu...dupa Paste e foarte bine. eu plec spre romania numai pe la inceputul lunii iulie, deci voi fi aici.

ah..si inca ceva...maine depunem actele pt civila!!!! yuppy! sper ca nu ne mai poarta cu actele ;). va pup si abia astept sa ne vedem

BDiana
27.02.2008, 18:05:39
subscriu...dupa Paste e foarte bine. eu plec spre romania numai pe la inceputul lunii iulie, deci voi fi aici.

ah..si inca ceva...maine depunem actele pt civila!!!! yuppy! sper ca nu ne mai poarta cu actele ;). va pup si abia astept sa ne vedem
Bafta Gina, sa fie intr-un ceas bun! Maine stabiliti si data pt. civila, nu?

gina81
28.02.2008, 21:01:38
Bafta Gina, sa fie intr-un ceas bun! Maine stabiliti si data pt. civila, nu?
deocamdata avem o data provizorie, ca mai trebuie sa verifice actele si mai trebuie sa mergem peste o saptamana max 10 zile, deci nu stiu inca exact.
oricum, cred ca va fi spre sfarsitul lunii aprilie

\:D/

Iulia_Mark
20.06.2008, 21:59:40
Salutare la toate miresicile si viitoare miresici !

Am si eu o intrebare legata de casatoria in Elvetia ...e cineva online?

BDiana
20.06.2008, 22:19:08
Salutare la toate miresicile si viitoare miresici !

Am si eu o intrebare legata de casatoria in Elvetia ...e cineva online?
Eu sunt online, dar tocmai trebuie sa plec. Mai intru mai pe seara. Poti sa pui intrebarea, si in masura in care ma pricep, incerc sa-ti raspund atunci...

Iulia_Mark
20.06.2008, 22:28:52
Buna BDiana...iti multumesc mult ca vrei sa ma ajuti
Eu urmez sa ma casatoresc cu logodnicul meu,cetatean Elvetian. Noi am fost deja la Primarie in elvetia...am primit o lista cu actele dar nu a stiut sa ne zica cat dureaza de la depunerea actelor pana la oficiere...procedura
Si inca ceva apropos de acte : dovada de cetatenie si certificatul de celibat sunt valabile daca sunt facute la notar in Romania sau trebuie neaparat la Starea Civila ?
As avea 1000 de intrebari legate de 3 acte ...dar care or sa-mi dea batai de cap

BDiana...tu ai facut cununia civila in ro sau ch ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

BDiana
21.06.2008, 00:34:10
:) Am facut civila in Elvetia, la Lausanne... Frate, functionari mai incompetenti decat tipele de la starea civila a orasului n-am mai vazut pana acum (si sper sa nu vad vreodata).

Am facut declaratia de celibat la ambasada, insa cum este o declaratie sub juramant cred ca se poate face si la un notar in Romania. De fapt, pe noi chiar voia tanti de la starea civila in Romania s-o facem, ca cica aia de la consulat nu era buna. :) Pana la urma am lamurit-o, dar cu cati nervi!

Noua ne-au cerut:
- Certif. de nastere tip nou
- declaratia de celibat
- pasapoarte (evident)
- permise de sedere
- adeverinte de la controlul populatiei cum ca intr-adevar locuim acolo unde scrie pe act ca locuim...

Nu stiu ce este "dovada de cetatenie". Nu este suficient pasaportul pentru asta?!

Din pacate nu mai tin minte cat a durat pana am primit raspunsul, insa am senzatia ca n-a fost mult. As zice 2 saptamani. S-ar putea insa sa am cate ceva in calculatorul de la birou, pot sa ma uit luni si daca gasesc iti zic. Ce pot sa-ti spun e ca intai depui actele, apoi te cheama sa-ti alegi o data.

Sper ca te-am ajutat...

Iulia_Mark
21.06.2008, 01:41:39
Multumesc mult BDiana, intr-adevar imi ajuta informatiile...pt ca stiu ca e multa birocratie si in CH.
Dar permisul ala de unde sa-l iau...ca eu am fost tot timpul numai ca turist pe perioade scurte ...nu am avut nevoie de permis de sedere ... E musai sa am asa ceva ??? La voi ambii sunteti romani...probabil de asta v-au cerut permise.
Abia in Iulie ma voi inregistra la evidenta populatiei ...ufff cata bataie de cap imi dau actele astea....sper sa reusesc. Ma gandesc ca de-atunci s-au mai schimbat legile si cu intrarea in UE.
Mie mi-a dat urmatoarea lista :
- certificat de nastere nou ( nush daca ma trebuie tradus- in germana )+Apostila
- certificat de celibat - aici scrie la notar sau de la starea civila
- certificat de domiciliu -pe care eu il voi face la notar si nu la evidenta populatiei ...ka dureaza cat vor muskii lor
- copie legalizata a pasaportului - asta de fapt nu o legalizeaza nici un notar...sper sa inteleaga.Copia legaliazata a pasaportului valoreaza ca si dovada de cetatenie

Vad ca nu sunt multe fete pe forum din CH ... sper ca poate macar una s-o fi casatorit mai recent ...sau cel putin dupa intrarea in UE si poate sa-mi mai povesteasca din patanii #:-S

Inca o data iti multumesc pentru ajutor !

BDiana
21.06.2008, 12:50:43
Dap, noi locuim aici si avem permise, de aia ni le-au cerut... Bun, nu e cazul tau. Ai grija cu certificatul de domiciliu, pentru ca noua ne-au spus clar sa fie cel eliberat de evidenta populatiei (din comuna de domiciliu), si ar fi pacat sa ai probleme din cauza asta. In ce canton va casatoriti? Te-as sfatui sa dai un telefon la starea civila cantonala (si nu cea a comunei) si sa-i intrebi pe ei inca o data ce si cum, pentru ca din experienta mea sunt mai de incredere. Bafta!

Iulia_Mark
21.06.2008, 14:22:06
:no_02: Buna :smile:
o sa tin cont de sfatul tau si o sa bag si cerere la evidenta populatie...numai ca asta imi elibereaza ceva mi tarziu...cand vor muskiul lor 3-4 sapt ...sau o luna cel mai devreme :-s
In cantonul Zh ne casatorim...pe lista de acte nu scrie decat ca un notar din Ro elibereza actele astea 2. Lista e printata de pe un site al administratie din kt. Zh (daca gasesti site-ul poate in lb franceza e mai explicit ca in germana e varza... nici ei nu prea inteleg termenii :no_02: nici al meu nu intelege mare lucru desi e limba lui natala ...am vazut ca la fiecare tara e cam la fel ...asa cum zici tu ca certif de domiciliu se elib.de la evid.pop numai la Ro nu se pomeneste de evid pop ci de notar
Probabil diferara de la canton la canton...
Ma stresez si tot intreb pt ca am citit cam multe si nu de bine...vreau sa le fac o data si sa nu ma poarte pe drumuri
Iti multumesc BDiana pentru rabdare si rasp. iti doresc o zi buna !

BDiana
08.01.2009, 15:30:43
Semnati petitia:
http://www.casa-romanilor.ch/scrisoare-deschisa-pentru-referendumul-din-8-februarie-2009

dmdanila
09.04.2009, 13:51:16
Fetelor, nu mai scrie nimeni nimic in Elvetia? Nu e nici o miresica din Ticino?;-)

NabaMic
13.05.2010, 23:53:45
Fetelor, nu mai scrie nimeni nimic in Elvetia? Nu e nici o miresica din Ticino?;-)

e una din Fribourg pe fir :)

Buna! am vazut ca si tu faci nunta tot in Ro. cum stai cu pregatirile? ti-ai luat rochita? ma bucur sa vad ca mai sunt oameni care organizeaza de la distanta :) inseamna ca se poate :P.

Poate mai sunt si alte miresici din 2010 prin CH.

Cristina

dmdanila
20.05.2010, 23:30:22
e una din Fribourg pe fir :)

Buna! am vazut ca si tu faci nunta tot in Ro. cum stai cu pregatirile? ti-ai luat rochita? ma bucur sa vad ca mai sunt oameni care organizeaza de la distanta :) inseamna ca se poate :P.

Poate mai sunt si alte miresici din 2010 prin CH.

Cristina
sigur ca se poate sa.ti organizezi nunta de la distanta;;) Eu sunt destul de ok cu pregatirile (zic eu), mai sunt lucruri de facut dar asta atunci inainte de eveniment...Rochia mi-am comandat-o din Italia (momentan sunt cu un picior in Italia, cu unul in Elvetia:D), o s-o am pe la sfarsitul lui iunie. Tu cum stai? Pupici!:*

NabaMic
22.05.2010, 11:48:56
sigur ca se poate sa.ti organizezi nunta de la distanta;;) Eu sunt destul de ok cu pregatirile (zic eu), mai sunt lucruri de facut dar asta atunci inainte de eveniment...Rochia mi-am comandat-o din Italia (momentan sunt cu un picior in Italia, cu unul in Elvetia:D), o s-o am pe la sfarsitul lui iunie. Tu cum stai? Pupici!:*

Pai si noi... bine...le avem pe toate mai putin vestimentatiile si florile si chestiile marunte pe care oricum nu le poti face din timp.....la rochita inca nu m-am orientat ... am vazut cateva modele dragutze dar inca nu am fost la proba...este destul timp zic eu :) sper ca la voi in partea italiana a venit primavara....ca la noi inca e frig :P
te pupic si spor la treaba !
cristina

BDiana
22.05.2010, 12:04:40
Pai si noi... bine...le avem pe toate mai putin vestimentatiile si florile si chestiile marunte pe care oricum nu le poti face din timp.....la rochita inca nu m-am orientat ... am vazut cateva modele dragutze dar inca nu am fost la proba...este destul timp zic eu :) sper ca la voi in partea italiana a venit primavara....ca la noi inca e frig :P
te pupic si spor la treaba !
cristina
Daca iti iei rochia din Elvetia, vezi ca de obicei dureaza foarte mult... Eu am fost la prima proba, la Pronuptia, in februarie, am stabilit modelul, si mi l-au adus abia in iunie. A durat 4 luni!

NabaMic
22.05.2010, 17:46:40
Daca iti iei rochia din Elvetia, vezi ca de obicei dureaza foarte mult... Eu am fost la prima proba, la Pronuptia, in februarie, am stabilit modelul, si mi l-au adus abia in iunie. A durat 4 luni!

Puff...am sunat la Pronuptia si nu aveau modelul pe care il vazusem si care-mi placuse... si apoi ce-i drept nu m-am mai uitat la altele...cred ca ai dreptate si ar trebui sa incep sa ma orientez ... tu de la ei ti-ai luat rochita? ce alte magazine mai stii cu rochite faine pe aici? in tara ajung tocmai in august si mi-e sa nu fie cam tarzior atunci..
multumesc frumos de raspuns
Cristina

annafelix
21.02.2011, 01:16:05
Buna fetelor!

Si eu sunt in Elvetia , dar in Basel.

Chiar ma bucur enorm ca am dat de un astfel de site unde pot sa intalnesc fete "d-ale mele" ca pe aici nu prea sunt...:(,

Va pup si astept sa mai scrieti de una de alta...>:D<

annafelix
21.02.2011, 14:15:02
Nu a mai ramas nimeni prin Elvetia? Ati plecat toate??:((

roxy_foxy20
27.08.2011, 00:09:43
Salut ! :) Mai e cineva online ? Sunt proaspat logodita desii inca nu am stabilit data casatoriei , as avea niste intrebari legate de casatoria cu un cetatean elvetian.;;)

annafelix
27.08.2011, 11:19:48
Salut ! :) Mai e cineva online ? Sunt proaspat logodita desii inca nu am stabilit data casatoriei , as avea niste intrebari legate de casatoria cu un cetatean elvetian.;;)

Salut!
Din pacate, nu stiu prea multe legate de casatoria cu un elvetian, dar cu siguranta, daca locuiesti in Elvetia vei avea mult mai multe beneficii, din toate punctele de vedere.
Unde locuiesti in Elvetia? Trimite-mi pm daca vrei sa discutam mai pe larg.
Pupici.