PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Croatia

rocsi6666
29.07.2006, 09:00:03
Buna, miresicilor!
EU voi pleca in luna de miere in Croatia...mi-a fost recomandata cu caldura de o prietena care lucreaza intr-o agentie de turism...si oferta m-a fascinat...plecam cu autocarul, va fi sejur + circuit, Croatia este o tara extraordinara, plina de vestigii istorice, plus ca se fac excursii la Venetia, se viziteaza atelierle de sticla de la Murano....traversand Adriatica...., in Slovenia, ce mai....abia astept sa plecam....Se fac plecari din Bucuresti, PLoiesti...si nu mai retin, dar mai sunt cateva orase din vest....
ce ziceti? ne vedem in Croatia? Eu vreau sa plec pe 8 sept.
Va pupicesc!

ryanaro
29.07.2006, 23:46:27
A fost o prietena de ale mele in croatia la plaja si i a placut foarte mult. Nu indraznesc insa sa spun unde a fost LOOOOL. A zis ca si preturile sunt foarte bune. Ei au fost cu masina proprie totusi.

rocsi6666
01.08.2006, 11:17:24
A fost o prietena de ale mele in croatia la plaja si i a placut foarte mult. Nu indraznesc insa sa spun unde a fost LOOOOL. A zis ca si preturile sunt foarte bune. Ei au fost cu masina proprie totusi.
imi inchipui unde a fost...si pe mine m-a distrat denumirea....cel putin ptr. luna de miere suna...bine...hehehe...masina deocamdata nu avem....asa ca...mergem cu autocarul....

ancaneacsu
01.08.2006, 13:51:57
Buna, miresicilor!
EU voi pleca in luna de miere in Croatia...mi-a fost recomandata cu caldura de o prietena care lucreaza intr-o agentie de turism...si oferta m-a fascinat...plecam cu autocarul, va fi sejur + circuit, Croatia este o tara extraordinara, plina de vestigii istorice, plus ca se fac excursii la Venetia, se viziteaza atelierle de sticla de la Murano....traversand Adriatica...., in Slovenia, ce mai....abia astept sa plecam....Se fac plecari din Bucuresti, PLoiesti...si nu mai retin, dar mai sunt cateva orase din vest....
ce ziceti? ne vedem in Croatia? Eu vreau sa plec pe 8 sept.
Va pupicesc!
oooof, am fost in croatia acum 5-6 ani...este suuuuuuuuuuuuper.... eu una am fost in sudul croatiei la dubrovnik si mi-a placut f mult...cand am fost eu inca nu se potolisera conflictele- erau trupe kfor si sfor peste tot...dar chiar si asa e super misto...
daca ajungi acolo nu rata croazierele pe insule....sunt misto...
by the way, se zice ca in croatia sutn doar 2 zile cu ceata pe an. eu cand am fost in una din croaziere am nimerit una din zile....si....s-a pierdut vasul pe mare....=)) ....a oprit o barca sa intrebe in ce directie era korcula, destinatia noastra...=))...dar barcagiul era suedez si nu intelegea ce intrebam noi....=)) =))
dar am ramas cu amintiri frumoase....extrem de frumoase....
p.s.:poti trece f usor in italia cu ferry .....
have fun....

rocsi6666
04.08.2006, 04:24:08
oooof, am fost in croatia acum 5-6 ani...este suuuuuuuuuuuuper.... eu una am fost in sudul croatiei la dubrovnik si mi-a placut f mult...cand am fost eu inca nu se potolisera conflictele- erau trupe kfor si sfor peste tot...dar chiar si asa e super misto...
daca ajungi acolo nu rata croazierele pe insule....sunt misto...
by the way, se zice ca in croatia sutn doar 2 zile cu ceata pe an. eu cand am fost in una din croaziere am nimerit una din zile....si....s-a pierdut vasul pe mare....=)) ....a oprit o barca sa intrebe in ce directie era korcula, destinatia noastra...=))...dar barcagiul era suedez si nu intelegea ce intrebam noi....=)) =))
dar am ramas cu amintiri frumoase....extrem de frumoase....
p.s.:poti trece f usor in italia cu ferry .....
have fun....
da, stiu ca pot trece in italia, noi vom sta in Porec, e in pen. Istria....asa ca direct Venetia scrie pe noi....By the way, eu sunt din Calarasi(nascuta)..dar stau in Pit. de cand cu facultatea...pupicei!

dianablue
15.08.2006, 22:17:53
Dap si eu sunt de acord - suuuper Croatia! Plaje cu nisip fin cum e la noi nu prea sunt, dar toate hotelurile au piscine si peisajul merita!

mam
16.08.2006, 10:26:13
si eu am auzit de croatia ca e super, mi -a pov cineva care a fost anu asta, abea s-a intors de o saptamana, au fost cu masina si au stat la un hotel cu all incl, a zis ca au mancat toate felurile de peste pos si imposibile :P, in schimb plaja i-a cam dezamagit, nu exista plaja cu nisip, ci numa cu pietre si in anumite locuri mai sunt si stanci care cam incomodeaza...in schimb apa incredibil de limpede, se vede tot prin ea si au facut si scufundari de mica adancime...

ryanaro
16.08.2006, 10:30:21
Prietena aia a mea care a fost la fel a zis, ca nu sunt plaje cu nisip. Eu aici am reusit in sfarsit sa gasesc o plaja cu nisip, dar nu stiu unde era marea LOOOOOOOOL. Era muuuuult in larg, nici nu se vedea hahahaa. Ce mortal. Ba sunt din astea cu pietris si apa reeceee, ba e nisip dar fara mare!

ancaneacsu
17.08.2006, 08:24:30
va lamuresc eu...asa e, toate plajele din croatia sunt fie cu pietre fie betonate....dar, exista mereu un dar...exista si plaje- putine la numar-sunt pe insule...doar pe cateva insule...eu am fost pe una din ele..:)
dar, credeti-ma ca e f frumos...
din toate locurile unde am fost-...si am cam fost :) ...croatia a ramas in sufletul meu...
sunt curioasa sa vad cum e italia- plec anul asta...:) ...dar se spune ca e mai frumoasa coasta dalmata decat litoralul italian...

rocsi6666
05.09.2006, 10:43:38
BUna, miresici!
vineri plecam in Croatia si am auzit ca ar fi bine sa schimbam de aici in moneda lor, in kune adica...problema e ca pe unde am intrebat s-au uitat la mine ca la felul 13.....si am fost si la banci, peste tot....unde sa mai incerc??????????

syyylviuta
05.09.2006, 10:56:28
Pai... ei nu au tot euro!? Poate ar fi bine sa intrebi, eventual da un telefon la ambasada! Cred ca gasesti nr pe net daca il cauti. Oricum, petrecere frumoasa, sa aveti o luna de miere de vis!

Ofelia
05.09.2006, 15:38:54
Poti sa mergi linistita cu Euro la tine, taxele de autostrada le platesti in Euro si de regula primesti Kune rest. Bine ar fi sa schimbi in orasele mai mari (Zagreb, Rijeka) Euro in Kune, si nu in statiuni (desi noi am schimbat in statiuni, dar nu a fost o diefernta mare). Acum la o cautare rapida am gasit cursul 1 Euro = 7.2850 kuna, cam asa era si cand am fost noi, in primavara.
Unde mergi in Croatia?
Distractie placuta, oricum!!!!!!

rocsi6666
05.09.2006, 21:37:02
Pai... ei nu au tot euro!? Poate ar fi bine sa intrebi, eventual da un telefon la ambasada! Cred ca gasesti nr pe net daca il cauti. Oricum, petrecere frumoasa, sa aveti o luna de miere de vis!
moneda lor nationala e kuna.....nu e nevoie sa dau tel la ambasada,am gasit pe net...inca nu sunt in U.E....am inteles ca primesc euro, si dau rest in kune, dar nu stiu cat de avantajos e schimbul valutar....merci ptr. urari!

ancaavr
15.09.2006, 12:30:43
Dar la inceputul lui noiembrie? Ce ziceti, mai avem ce face in Croatia? Nu vrem neaparat sa facem plaja sau sa ne topim de caldura in luna de miere, dar am vrea sa mergem intr-un loc frumos, deosebit, de care sa ne amintim cu drag.....Eu ma gandeam sa mergem in Italia, la Venetia (mi se pare foarte romantic orasul acesta :-p) dar nu prea am gasit oferte avantajoase pt noiembrie. Dc ar fi sa mergem in Croatia unde ziceti ca e cel mai bine? Adica sa avem ceva obiective de vizitat..... :)

mam
15.09.2006, 20:35:14
buna, eu nu prea cred ca in noiembrei vei gasi vreme frumoasa in croatia, ti-as recomanda sa te indrepti spre egipt, tunisia, emiratele arabe....unde este cald si frumos :P! te pup, mam

bia_nca
29.09.2006, 12:20:48
si noi vrem sa mergem in luna de miere in croatia, dar inca habar nu avem ce preturi sunt. aveti idee careva? astept lamuriri.mercic

Gabs
16.10.2006, 15:22:43
va lamuresc eu...asa e, toate plajele din croatia sunt fie cu pietre fie betonate....dar, exista mereu un dar...exista si plaje- putine la numar-sunt pe insule...doar pe cateva insule...eu am fost pe una din ele..:)
dar, credeti-ma ca e f frumos...
din toate locurile unde am fost-...si am cam fost :) ...croatia a ramas in sufletul meu...
sunt curioasa sa vad cum e italia- plec anul asta...:) ...dar se spune ca e mai frumoasa coasta dalmata decat litoralul italian...

Sunt de acord cu tine...Am fost in Dubrovnik anul trecut, si sunt ateata plusuri cu acel loc, ca putin imi pasa ca nu este nisip...Oricum nisipul este foarte enervant, special cind il ai in toate orificile corpului...
Dar sunt insule in jurul dubrovnikului care au plaji cu nisip...Dar in rest, ai tot ce vrei acolo...Mincare buna, oameni draguti(care toti stiu engleza), servici de prima calitate, (ceea ce nu prea gasesti pe litoral la noi), si frumuseste ca in paradis...:)

Moniqa
16.01.2007, 13:39:49
Salutare,

noi vara trecuta, in august, am petrecut 10 zile in Croatia ( orasul cu numele acela :> P.LA)... ne-am cazat la un camping in casuta... cazarea pe 10 zile ptr. 2 persoane si mic dejun inclus ne-a costat 200 euro. Conditii foarte bune, curat si mancare super.

Am mers cu masina prin Ungaria, am facut oprire la Budapesta ptr. 2 zile. Drumul Targu-Mures-Budapesta-P.la a fost cam 1 200 km. Dar cum treci de granita din Romania, pe autostrazi ajungi super-rapid oriunde.

Intr-adevar, unde am fost si noi, era plaja cu pietricele, inclusiv in mare... trebuie sa porti ceva papuci de inot (gasesti acolo la 5 euro).

Marea e deosebit de frumoasa, acolo, limpede si clara... mi-a placut enorm de mult.

Aproape de unde eram noi cazati, erau insule micutze... am inchiriat canoe si am inconjurat insulitzele... a fost o aventura fantastica.

Am fost si in orasul P.la (camping-ul e la vreo 5-10 km de oras)... sunt multe locuri de vizitat si sunt strazi lungi pline cu magazine... am prins reduceri mari de preturi.

Va recomand Croatia!

Monica

bia_nca
17.01.2007, 07:14:39
ai putea sa imi dai mai multe informatii te rog...cum ai gasit asa oferta deoarece eu peste tot unde m-am uitat pe net era destul de scump sa stai la un hotel in Croatia. Pretul pe care l-ai zis tu mi se pare un mizilic, de aceea te-as ruga daca mi-ai putea da mai multe informatii.mercic

muricel
20.02.2007, 20:53:36
Salutare,

noi vara trecuta, in august, am petrecut 10 zile in Croatia ( orasul cu numele acela :> P.LA)... ne-am cazat la un camping in casuta... cazarea pe 10 zile ptr. 2 persoane si mic dejun inclus ne-a costat 200 euro. Conditii foarte bune, curat si mancare super.

Am mers cu masina prin Ungaria, am facut oprire la Budapesta ptr. 2 zile. Drumul Targu-Mures-Budapesta-P.la a fost cam 1 200 km. Dar cum treci de granita din Romania, pe autostrazi ajungi super-rapid oriunde.

Intr-adevar, unde am fost si noi, era plaja cu pietricele, inclusiv in mare... trebuie sa porti ceva papuci de inot (gasesti acolo la 5 euro).

Marea e deosebit de frumoasa, acolo, limpede si clara... mi-a placut enorm de mult.

Aproape de unde eram noi cazati, erau insule micutze... am inchiriat canoe si am inconjurat insulitzele... a fost o aventura fantastica.

Am fost si in orasul P.la (camping-ul e la vreo 5-10 km de oras)... sunt multe locuri de vizitat si sunt strazi lungi pline cu magazine... am prins reduceri mari de preturi.

Va recomand Croatia!

Monica

Draga mea,

Pe mine m-ai convins. Chiar ma gandeam unde sa plecam in luna de miere: Grecia, cipru...Spania. Dar in acea perioada te topesti de caldura. Asa ca ne gandeam la Croatia.
Seful meu a fost cu familia acolo anul trecut si afost extaziat (e un domn care a cutreierat cam toata lumea!), Spunea ca e o tara de o frumusete paradisiaca la preturi foarte convenabile!

Si in plus, ma apuca rasul cand ma gandesc ce o sa le raspund eu nepotilor cand ma vor intreba unde am petrecut luna de miere: " In P... mamaie!"=)) <:-P=))
Si daca imi vor reprosa ca sunt obscena o sa le dau sa studieze atlasul!! (de geografie, nu...de anatomie!)=)) =))

By the way, niste poze ai? Cu localitatea respectiva, nu cu...<:-P

Jelsa
23.02.2007, 12:33:29
Ma insriu si eu pe lista celor care prefera Croatia......pur si simplu e suberba. 2 ani la rand am ales Croatia, prima dat pt 10 zile pe insula Hvar....., iar anul trecut 2 saptamani pe insula Hvar si Korcula....sunt situate in sudul Croatiei, am trecut cu ferybot-ul de la Split pe insule.
Ce va pot eu spune referitor la cazare: noi am ales varianta apartamente...la inceput de septembrie pt.4 persoane am platit 30 E/noapte, iar la sfarsit de august pt 2 persoane am platit 30 E /noapte.
E bine de stiut ca la ei lunile iunie si septembrie sunt considerate extrasezon.....deci faceti-va bagajele si ......asteptati ziua plecarii.
spor la pregatiri

rocsi6666
01.03.2007, 13:30:06
nu stiu sigur daca am mai spus, sper sa nu ma repet
Am fost in luna de miere in Croatia, in septembrie....A fost MAGNIFIC.....Se poate face plaja si in septembrie, apa e chiar buna, e ideal daca stii sa inoti sa nu prea ai de a face cu fundul marii care e plin de colturi ascutite....insa si eu, care sunt innebunita dupa apa, am preferat sa vizitez, sa explorez...e o tara plina de locuri minunate si cu siguranta nu iti ajunge un sejur sa le vezi pe toate...am fost printro agentie, cu autocarul....care a propos e plin de babaci...iat ajunsi acolo noi si inca un cuplu am facut opinie separata, nu ne-am dus in excursiile organizate de grup, ca isi adaugau si ei partea lor.(erau mai scumpe decat cele organizate loco cu vreo 20 euro fiecare)..am inchiriat o masina si ne-am plimbat cat ne-au tinut puterile...anul asta vrem sa mergem cu masina, ca anul trecut nu aveam...sunt si la ei o gramada de particulari care inchiriaza apartamente dotate cu tot ce vrei, la preturi acceptabile...am gasit In Zadar cu 50 euro, deci 25 pe camera si nu am putut negocia asa de mult ca nu stateam decat o noapte.....

ancavlc
01.03.2007, 16:02:53
fetelor toate laudati Croatia. dar dati si voi o pagina de net ceva pt Croatia sau puneti poze sa vad si eu daca merg acolo sau nu. al meu vrea sa mergem dar eu nu sunt hotarata ca nu stiu daca e frumos.:zz::zz:

bamsse
26.03.2007, 22:11:19
fetelor toate laudati Croatia. dar dati si voi o pagina de net ceva pt Croatia sau puneti poze sa vad si eu daca merg acolo sau nu. al meu vrea sa mergem dar eu nu sunt hotarata ca nu stiu daca e frumos.:zz::zz:

buna eu am lucrat acolo 2 ani pe coasta dalmatiei in split mai evact,dar am vizitat toata croatia,este o tara superba.si cel mai bine e sa ajungi acolo si sa te cazezi la pensuni sunt mult mai ieftine decat hotelurile sunt chiar pe plaja si plus ca au apartamente bucatarie si tot ce vrei.maine o sa incerc sa atasez poze si sigur iti vei dori sa pleci imediat

tizabela
11.04.2007, 21:47:27
Cele care vor sa fac luna de miere in Croatia (dupa ce weekend-ul trecut am fost in Coasta Dalmata) le spun ca au facut o alegere fff buna!!!
Am vazut ca erau multe doritoare de poze asa ca puteti vedea cateva in albumul meu!!!

danni
12.04.2007, 21:34:58

Nu e frumos, e extraordinar de frumos. Cauta poze cu google si te vei convinge.

ancavlc
12.04.2007, 22:55:46
Nu e frumos, e extraordinar de frumos. Cauta poze cu google si te vei convinge.
cred ca acolo vom merge. am incredere in al meu si mai ales daca sunt mai multe miresi care sunt incantate de Croatia.

Jelsa
13.04.2007, 14:28:11
Un site despre Croatia si nu numai

http://www.visit-croatia.co.uk/plitvicelakes/

parcul National Plitvice-e subertb....(nu reusesc sa pun pozele)

MeliMelo
20.04.2007, 21:43:13
tot m-am gandit daca sa va povestec experientele noastre cu Croatia...in fine...m-am decis numai ca si alte miresici sa nu fie dezamagite.
Am fost in Crickvenica, cu recomandarea ca e una din putinele statiuni cu plaja de nisip. Cu dezamagire am constatat ca era defapt un balast...ca nu era nimic confortabil sa stai pe nisipul ala, care sub 20 de cm era beton. In apa erau numai pietre ascutite ca ne-m lovit degetele de cateva ori :(
Sinceri am fost fff dezamagiti din cauza asta, pentru ca noi suntem persoane carora ne place sa fie nisipul fin si pe plaja si in mare :(
Intrarea pe plaja respectiva era de 15 kune pe persoane, plus ca mai trebuia si sezlong cu 50 de kune pe zi. Adica scump daca calculezi ca vrei asta in fiecare zi pentru 2 persoane.
Dezamagire totala a fost si cand am constatat ca nu sunt valuri :(..era logic intr-un fel, din cauza ca statiunea era inconjurata de insule, si din cauza aia nu era nici adiere de vant marina si nici valuri...zici ca eram la munte pe vreun lac.
Alta dezamagire a fost statiune in sine...zici ca eram intr-o statiune comunista....
In schimb, lacurile Plitvice sunt o minunatie!!! Merita vazute doar ele din toata Croatia! Consider ca e un colt de Paradis, uitat de D-zeu pe pamant!
E o tara faina de vizitat cu masina, dar daca nu va place sa stati foarte mult in masina, nu va recomand!
Iarasi cu excursia la Venetia, noi am fost cu vaporul, am stat acolo vreo 6 ore, unde ne-am topit de cald pe betoanele alea (erau peste 40 de grade in iulie cand am fost noi) si am vizitat totul in fuga sa vedem cat mai multe...si nu prea am apreciat foarte mult. Consider ca Venetia trebuie vazuta in cateva zile ca sa aibe farmecul ei! Noi am vizitat totul pe fuga si transpirati si nedormiti in noaptea aia... Da macar pot afirma ca am fost la Venetia :)

MeliMelo
20.04.2007, 21:45:13
...am uitat sa va zic si de dezamagirea cu masinile inchiriate de acolo. Costa de 2 ori mai mult decat in Grecia, si mai trebuie sa lasi si garantie imensa. Asta la aceeasi firma de la care am inchiriat cu un an inainte in Grecia, adica EuropCar.

CrisB
04.05.2007, 16:50:47
Acum 2 ani am fost in Croatia cu masina, a fost obositor drumul 1300 km, dar a meritat, tot pe peninsula Istria am fost in Umag, am facut si excursia la Venetia de o zi.
Am vizitata toata peninula. In faimosul oras cu P este un amfiteatru foarte bine conservat si f mare.
Cel mai mult mi-a placut Rovinj, orasul vechi era ca din poveste o pe un deal.
Plaja cu beton si pietris a fost un inconvenient, am inteles insa ca in partea de jos in Dalmatia ar fi nisip.
Mi-a placut foarte mult!!!!

ALEX21A
10.05.2007, 18:11:49
tot m-am gandit daca sa va povestec experientele noastre cu Croatia...in fine...m-am decis numai ca si alte miresici sa nu fie dezamagite.
Am fost in Crickvenica, cu recomandarea ca e una din putinele statiuni cu plaja de nisip. Cu dezamagire am constatat ca era defapt un balast...ca nu era nimic confortabil sa stai pe nisipul ala, care sub 20 de cm era beton. In apa erau numai pietre ascutite ca ne-m lovit degetele de cateva ori :(
Sinceri am fost fff dezamagiti din cauza asta, pentru ca noi suntem persoane carora ne place sa fie nisipul fin si pe plaja si in mare :(
Intrarea pe plaja respectiva era de 15 kune pe persoane, plus ca mai trebuia si sezlong cu 50 de kune pe zi. Adica scump daca calculezi ca vrei asta in fiecare zi pentru 2 persoane.
Dezamagire totala a fost si cand am constatat ca nu sunt valuri :(..era logic intr-un fel, din cauza ca statiunea era inconjurata de insule, si din cauza aia nu era nici adiere de vant marina si nici valuri...zici ca eram la munte pe vreun lac.
Alta dezamagire a fost statiune in sine...zici ca eram intr-o statiune comunista....
In schimb, lacurile Plitvice sunt o minunatie!!! Merita vazute doar ele din toata Croatia! Consider ca e un colt de Paradis, uitat de D-zeu pe pamant!
E o tara faina de vizitat cu masina, dar daca nu va place sa stati foarte mult in masina, nu va recomand!
Iarasi cu excursia la Venetia, noi am fost cu vaporul, am stat acolo vreo 6 ore, unde ne-am topit de cald pe betoanele alea (erau peste 40 de grade in iulie cand am fost noi) si am vizitat totul in fuga sa vedem cat mai multe...si nu prea am apreciat foarte mult. Consider ca Venetia trebuie vazuta in cateva zile ca sa aibe farmecul ei! Noi am vizitat totul pe fuga si transpirati si nedormiti in noaptea aia... Da macar pot afirma ca am fost la Venetia :)

poze cu lacurile plitvice!! pleaseeeeeeeee[-o<

ALEX21A
10.05.2007, 18:13:15
Acum 2 ani am fost in Croatia cu masina, a fost obositor drumul 1300 km, dar a meritat, tot pe peninsula Istria am fost in Umag, am facut si excursia la Venetia de o zi.
Am vizitata toata peninula. In faimosul oras cu P este un amfiteatru foarte bine conservat si f mare.
Cel mai mult mi-a placut Rovinj, orasul vechi era ca din poveste o pe un deal.
Plaja cu beton si pietris a fost un inconvenient, am inteles insa ca in partea de jos in Dalmatia ar fi nisip.
Mi-a placut foarte mult!!!!

pe mine amfiteatrele nu ma dau pe spate......mi s epar boring........merg s ale vad,dar fara prea mare entuziasm.......

aitana25
10.05.2007, 19:06:19
Eu am fost asta iarna in Zagreb si e un oras minunat. Noi cel putin am ramas fascinati de el... seamana cu orasele medievale din Germania. Intr-adevar e un oras destul de scump, dar merita oricum vazut.

lia
14.05.2007, 17:42:54
noi am fost in croatia anul trecut-in localitatea numita porec am fost ceruta de catre al meu:x asa ca aceasta tara va ramane vesnic in sufletele noastre-de fapt nu e corect ce am zis-ca nu doar pentru asta-ci si pentru ca efectiv are niste peisaje de vis!!!!!se spune ca dumnezeu impartea bogatii tuturor tarilor-si cand sa ajunga la croatia a zis ca nu mai are nimic de dat...decat peisajele!!!!sunt divine!!!in special plitvice-parcul-rezervatie naturala-cu cascade nenumarate si ape turcoaz prin care se vad pesti cu miile ce stau sa ii hranesti!!!iar porec,rovinj si orasul cu pricina:) sunt orase port-superbe!!!au golfulete multe,iahturi nenumarate si lumea este foarte civilizata!!!asa este nu au nisip-dar asta e avantajul pentru ca apa de asta este atat de clara de iti vezi picioarele-cat despre roci pe fundul apei-sunt dar cum spunea cineva exista sandale din plastic de vanzare peste tot pt asa ceva-noi nu am luat si n-am patit nimic pt ca rocile au muschi crescut pe ele asa ca nu sunt asa de taioase!!!cat despre facut plaja-rogojina oameni buni!!!!cea mai ieftina si utila:)))am atasat si poze cu plitvice pentru curioase;-) asa mai am si din alte zone ale croatiei-daca sunteti cuminti:)))
ps:si noi am vazut venetia-este f. obositoare excursia-iti mananca o zi-dar se merita de vazut o data!!!ca e ceva unic

Ruby_Tuesday
16.05.2007, 08:45:35
Fetele, eu am fost in Croatia impreuna cu actualii nostri nasi in 2004. A fost punctul terminus al unui tur de Europa cu ... Matizu':)). Am stat o saptamana, nu mai stiu exact in ce localitate, era un fel de satuc cu vilisoare de inchirat pt turisti. Am inchirat parterul unei vile cu living+dormitor+bucatarie+baie+curte chiar pe malul marii si tin minte ca ne-a costat foarte putin (am inchiriat direct de la ei prin internet).
Foarte frumoasa zona, foarte linistita, cu niste peisaje superbe. Plaja cu nisip nu aveau, dar aveau o pajiste cu iarba foarte ingrijita si tunsa pe care te puteai bronza (plaja era gratis). Am facut niste plimbari minunate, inclusiv in orasul cu nume ... sugestiv pt romani:-p si la vestitele lacuri, care sunt un vis.
Eu va recomand din suflet destinatia, dar mergeti direct, iesiti mult mai ieftin daca nu apelati la agentii. Exista rout-plannere pe internet si o groaza de oferte.
Pupici si aici avetzi cateva poze http://new.photos.yahoo.com/ioanabracaciu/album/576460762325940022

ALEX21A
16.05.2007, 08:58:56
Fetele, eu am fost in Croatia impreuna cu actualii nostri nasi in 2004. A fost punctul terminus al unui tur de Europa cu ... Matizu':)). Am stat o saptamana, nu mai stiu exact in ce localitate, era un fel de satuc cu vilisoare de inchirat pt turisti. Am inchirat parterul unei vile cu living+dormitor+bucatarie+baie+curte chiar pe malul marii si tin minte ca ne-a costat foarte putin (am inchiriat direct de la ei prin internet).
Foarte frumoasa zona, foarte linistita, cu niste peisaje superbe. Plaja cu nisip nu aveau, dar aveau o pajiste cu iarba foarte ingrijita si tunsa pe care te puteai bronza (plaja era gratis). Am facut niste plimbari minunate, inclusiv in orasul cu nume ... sugestiv pt romani:-p si la vestitele lacuri, care sunt un vis.
Eu va recomand din suflet destinatia, dar mergeti direct, iesiti mult mai ieftin daca nu apelati la agentii. Exista rout-plann-ere pe internet si o groaza de oferte.
Pupici si aici avetzi cateva poze http://new.photos.yahoo.com/ioanabracaciu/album/576460762325940022

:O :O pozele cu cascada,zici ca sunt din alta lume..........fff frumos........unde este mai exact cascada asta??:-\ ........(cred ca ti ai dat seama..........imi plac fff mult pozele dupa cela cu arenele)

Ruby_Tuesday
16.05.2007, 09:10:52
:O :O pozele cu cascada,zici ca sunt din alta lume..........fff frumos........unde este mai exact cascada asta??:-\ ........(cred ca ti ai dat seama..........imi plac fff mult pozele dupa cela cu arenele)
Sunt lacurile Plitvice (sau asa ceva le zicea). Noi ne-am oprit acolo in drum spre casa sa aruncam un ochi si ... am ramas doua zile:D. Iar in realitate sunt si mai frumoase decat in poze, ai senzatia ca intri in alta lume, parca esti intr-un basm.

ALEX21A
16.05.2007, 09:27:53
Sunt lacurile Plitvice (sau asa ceva le zicea). Noi ne-am oprit acolo in drum spre casa sa aruncam un ochi si ... am ramas doua zile:D. Iar in realitate sunt si mai frumoase decat in poze, ai senzatia ca intri in alta lume, parca esti intr-un basm.

>:D< >:D< iti mai aduci aminte unde ati fost cazati?? ......si site ul??.......cum ati procedat mai exact?

Ruby_Tuesday
16.05.2007, 09:40:39
>:D< >:D< iti mai aduci aminte unde ati fost cazati?? ......si site ul??.......cum ati procedat mai exact?
Pey de procedat, am procedat in felul urmator. Am intrat pe net, am cautat zone turistice in Croatia, am ales una cu mare, apoi am cautat cheap rental in zona si am intrat in legatura directa cu cei care inchiriau. Nu a fost nevoie de nici un avans, am platit cand am ajuns (in jur de 40-50E parca a fost pe noapte pt toata vilutza, nu de persoana). Zona nu o mai stiu exact, ca orientare stiu ca am ajuns de acolo cam in doua ore in orasul cu amfiteatrul, nu il numes aici, se vede cum se cheama in poze:-p. In schimb, imi amintesc numele strazii, Strada del Vino:)).
Oricum, iti promit ca zilele astea vb si cu nasii mei si poate isi amintesc ei mai multe.
Pupici :x

muricel
16.05.2007, 16:35:06
am facut rezervare pt luna de mieare in insula krk! e o super oferta : cu 400 eur ai transport cu autocarul si 10 nopti cazare+excursii prin imprejurimi (Pola, lacurile Plitvice, care sunt mirifice, am pus poze cu cascadele jos).
Abea astept!!!:)):))

muricel
16.05.2007, 16:37:02
si mai sunt pozici

muricel
16.05.2007, 16:39:01
EI, CE SPUNETI, NE VEDEM IN CROATIA?:x

dianablue
16.05.2007, 16:45:41
nu imi mai aratati atatea poze frumoaseee!!!! k eu si asa sunt innebunita cu calatoriile si in croatia nu se ajunge asa repede cu masina...
serios vorbind acuma, sunt superbe pozele! stiam si eu din povestile turistilor k peisajele fac toti banii... 8-} wow!

CrisB
01.06.2007, 21:04:40
nu imi mai aratati atatea poze frumoaseee!!!! k eu si asa sunt innebunita cu calatoriile si in croatia nu se ajunge asa repede cu masina...
serios vorbind acuma, sunt superbe pozele! stiam si eu din povestile turistilor k peisajele fac toti banii... 8-} wow!

1200 km aprox pana in croatia la Umag, am plecat la pranz din Brasov, am ajuns la 12 noaptea la Siofok Ungaria unde am dormit si am plecat spre croatia a 2-a zi la 8,30. Am prins un blocaj pe la Rieka in Croatia, dar totusi am ajuns pe la ora 14 la destinatie.

irina
26.11.2007, 19:45:42
F. frumoase pozele tale mihu... inca nu am ajuns si in partea aceea de tara, dar o voi face candva, pe indelete... :)
Ma tot gandesc si razgandesc sa pun si eu poze, sa povestesc de pe unde am fost, reusisem sa pun niste poze pe un site si a trebuit sa le sterg... O sa incerc sa fac o data ordine in poze si sa le pun, macar pe cele mai importante... poate vor fi si de folos cuiva....

Nu stiu de unde sa incep, asa ca o sa o iau in ordine cronologica, dar... descrescatoare: cu ultimul concediu de anul acesta, de la sf. lui septembrie. Imi doream f. mult sa ajung la Barcelona, dar din pacate nu am facut-o. Asa ca ma lasat acest plan pt. altadata si impreuna cu un cuplu de prieteni, am luat drumul Croatiei, cu masina.
A fost o experienta extraordinara, o vacanta plina cu de toate, cu mare, munte, soare, ploaie, furtuni, orase, autostrazi, tuneluri imense, sea-food, cele mai bune sandvisuri de la OMV :D, mititei croati, un pic de venetie, un pic de slovenie, civilizatie, siguranta si de cele mai multe ori senzatia ca esti in paradis... :)

Am plecat de acasa intr-o vineri, la 12 noaptea, si am ajuns la destinatie, pe malul Marii Adriatice, dupa vreo 16 ore de mers cu masina. Asaaa... precizez ca nu am plecat cu nimic aranjat de aici, asa ca odata ajunsi acolo, am inceput sa cautam cazare... Dupa cateva esecuri am reusit printr-un noroc sa gasim o minunatie de apartament intr-o vila superba. Patronii vilei aveau si o agentie turistica, asa ca am facut rost si de cazare pt. toate celelalte destinatii si ne-am luat de o grija. Am stat aici 4 nopti, In Opatija, o statiune din peninsula istria, si de aici am plecat in fiecare zi in alta parte: o zi prin peninsula, o zi in slovenia, o zi la venetia...
Va pun cateva poze si va mai zic pe parcurs:
- astea sunt din Opatija:cand am ajuns, pe cand cautam cazare si primul mic-dejun la croati :)

irina
26.11.2007, 20:27:29
Primele trei poze sunt tot din Opatija: simbolul statiunii, cand ne pregateam sa plecam in prima excursie, vedere nocturna de la terasa noastra. Celelalte sunt din orasul ala pe care noua ne e cam rusine sa-l pronuntam, eu voi folosi denumirea italiana: Pola :D (amfiteatrului croatii ii spun Arena si este f. bine intretinut)

irina
26.11.2007, 20:38:46
Tot Pola: Arena, Arcul lui Lucius Sergius, straduta caracterisitca oraselor din peninsula, masina pregatita de nunta si prima masina (cea cu steagul) dintr-un alai de nunta. Aproape in toate orasele am vazut cate o nunta, si fiecare alai purta in fata acel drapel imens, erau pe putin cate 50 de masini cu luminile aprinse care claxonau... ti se facea pielea de gaina...

irina
26.11.2007, 20:59:29
Si acum poze din orasul care mie mi-a placut cel mai mult: Rovinj. Ne-a placut la toti, avea un aer aparte, era mic si cochet, cu stradutze cu pavaj lucios-lucios si magazine mici, terase la orice colt si rufe agatate intre cladiri pe fiecare stradutza... Mirosea a balsam de rufe pe stradutzele astea si era asa curat si liniste... Portul era foarte frumos, cu barcutze pe margine pline cu suveniruri... Aici am facut o mica excursie pe mare, pentru a vedea vietuitoarele de pe fundul marii... noi am fost foarte incantati de arici, si cum ii vedeam, incepeam: "Arici!arici! uite airici!" si cel care conducea barca era f. nelamurit din ce tara suntem, de zicem arici, si ne-a explicat ca si italienii le zic cam la fel... :)

irina
26.11.2007, 21:07:21
......................

irina
26.11.2007, 21:17:59
...................

irina
26.11.2007, 21:35:00
in ultima poza se vad aricii un pic... ;))

irina
26.11.2007, 21:54:03
Apus si amurg la Rovinj, si apoi in urmatorul oras, Porec... din pacate nu l-am putut vedea decat seara, si catedrala e in patrimoniul UNESCO...

Aici am mancat prima data cevapcici (un fel de mici, dar mai mici decat ai nostri si cu alta consistenta, cam ca de hamburger... foarte buni; din pacate la ei mustarul nu este prea popular, acesti mici ii serveau cu un fel de sos ca o zacusca numai din ardei si cu ceapa taiata). Ca tot veni vorba de mancare, in afara de acesti cevapcici si de foarte multe si variate fructe de mare preparate si aranjate in multe feluri, nu am observat ceva traditional, specific. Pe malul marii pizza (care era f.f buna) si fructe de mare, iar la munte fripturi si gratare, mancaruri gatite nu prea au... Influenta italiana era f. mare in aceasta parte a croatiei, in ce priveste mancarea, si chiar si limba lor avea un pic de accent italian...

PS- Asta a fost prima zi... revin... :)

cinezee
26.11.2007, 22:07:00
8-} 8-} 8-} 8-} Irinaaa superbe locatiile unde ati fost in vara asta , mi-a placut mult cand ai spus ca mirosea a curat a balsam si am pbservat ca era foartee curat pe straziiiii , bravo lor .

mariammary2000
27.11.2007, 10:54:27
Topicul asta ma face sa ma gandesc la vacanta...ce bine era, vara cald, eu si iubitul intr un golfulet numai al nostru...

Ritzi
27.11.2007, 21:33:38
Apus si amurg la Rovinj, si apoi in urmatorul oras, Porec... din pacate nu l-am putut vedea decat seara, si catedrala e in patrimoniul UNESCO...

Aici am mancat prima data cevapcici (un fel de mici, dar mai mici decat ai nostri si cu alta consistenta, cam ca de hamburger... foarte buni; din pacate la ei mustarul nu este prea popular, acesti mici ii serveau cu un fel de sos ca o zacusca numai din ardei si cu ceapa taiata). Ca tot veni vorba de mancare, in afara de acesti cevapcici si de foarte multe si variate fructe de mare preparate si aranjate in multe feluri, nu am observat ceva traditional, specific. Pe malul marii pizza (care era f.f buna) si fructe de mare, iar la munte fripturi si gratare, mancaruri gatite nu prea au... Influenta italiana era f. mare in aceasta parte a croatiei, in ce priveste mancarea, si chiar si limba lor avea un pic de accent italian...

PS- Asta a fost prima zi... revin... :)

super poze Irina =D>

Croatia e si pentru noi una dintre destinatiile din varful listei :x sper sa ajungem in viitorul cat mai apropiat...

irina
13.12.2007, 23:53:38
super poze Irina =D>

Croatia e si pentru noi una dintre destinatiile din varful listei :x sper sa ajungem in viitorul cat mai apropiat...

Sa o lasati acolo, in varf...inainte sa ma duc acolo nu stiam, am zis, prea multe, dar tot timpul imi rasunau in urechi niste cuvinte pe care le citisem pe un forum si le repetasem sotului: dspre Croatia nu poti sa povestesti si nu poti sa intelegi, numai daca vezi, crezi! Pe bune, nu exagerez...

atzunel
11.02.2008, 18:52:41
Foarte frumoase impresii despre Croatia, vrem si noi sa mergem, dar totusi, ce statiune e mai potrivita pentru plaja cu nisip fin si inot? De pe net e greu sa alegi, cel mai bine de la cei care au fost deja... Multumim!>:D<

dalayla
12.02.2008, 11:58:38
si noi ne-am gandit la croatia!! cine a fost poate sa-mi faca si mie niste recomandari sau sa-mi dea detalii de preturi..plss!!

sugarlips
12.02.2008, 12:17:03
din ce am vazut si auzit de la altii care au fost...Croatia este foarte frumoasa...doar ca nu poti merge cu avionul, #-o #-o #-o doar cu bus-ul sau masina personala...si noi vrem cu avionul...:-s :-s :-s

annie_banks
13.02.2008, 00:35:56
din ce am vazut si auzit de la altii care au fost...Croatia este foarte frumoasa...doar ca nu poti merge cu avionul, #-o #-o #-o doar cu bus-ul sau masina personala...si noi vrem cu avionul...:-s :-s :-s
de ce nu se poate cu avionul? 8-} au si ei aeroport la split...
noi am fost chiar in split, nu prea ne-am plimbat in jur desi am auzit ca sunt locuri mult mai frumoase... in split reocmand pt luna de miere "le meridien (http://www.starwoodhotels.com/lemeridien/property/overview/index.html?propertyID=1956)" 5* $-) - e un pic mai departe de centru dar e un autobuz... nu prea sunt alte hoteluri pe-acolo, se sta pe la particulari (curat, intrare separata, baie in camera) dar nu recomand pt luna de miere - conditii de max. 2*
centrul vechi este foarte frumos dar il vedeti intr-o zi cu tot cu magazine :-p
plaja naturala e cu pietre, mai au amenajate cu nisip dar e atmosfera de strand

atzunel
17.02.2008, 19:27:49
Se poate merge cu avionul dar din 2 bucati: pana in Viena fie cu trenul fie cu avionul din Bucuresti, apoi este avion seara Viena _Split, dezavantajul e e ca zborurile sunt cam la 10 zile distanta deci te obliga sa stai acolo 10 zile. Noi am gasit o oferta ok in Trogir, 155 euro cazare si transport cu autocarul, daca vrea cineva mai multe amanunte sa-mi scrie pm.;-)

irina
18.02.2008, 00:41:39
de ce nu se poate cu avionul? 8-} au si ei aeroport la split...
noi am fost chiar in split, nu prea ne-am plimbat in jur desi am auzit ca sunt locuri mult mai frumoase... in split reocmand pt luna de miere "le meridien (http://www.starwoodhotels.com/lemeridien/property/overview/index.html?propertyID=1956)" 5* $-) - e un pic mai departe de centru dar e un autobuz... nu prea sunt alte hoteluri pe-acolo, se sta pe la particulari (curat, intrare separata, baie in camera) dar nu recomand pt luna de miere - conditii de max. 2*
centrul vechi este foarte frumos dar il vedeti intr-o zi cu tot cu magazine :-p
plaja naturala e cu pietre, mai au amenajate cu nisip dar e atmosfera de strand

Am fost si eu in Split si a fost intr-adevar locul care mi-a placut cel mai putin in toata Croatia pe care am vazut-o eu :). Deci sigur sunt locuri mult mai frumoase, desi ce am vazut la tine in poze arata super, eu am vazut Split-ul cam pe ploaie...
Eu nu am fost in Croatia pt. plaja, am fost la sfarsitul lui septembrie, deci nu prea stiu unde sunt plaje cu nisip... Am vazut parca totusi ceva la Opatija (o statiune minunata in Peninsula Istria), iar pe coasta dalmata ce mi-a atras cu adevarat atentia a fost Makarska; pentru un concediu la palja eu le-as cauta pe astea doua, statiunile sunt superbe... In Opatija am intrat intr-un hotel cu multe stele (apare intr-una din pozele mele de pe aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2496&page=46), cu turnuri rotunde) care era demential si excelent pt. o luna de miere... din pacate nu stiu tarifele...
Eu in Croatia am avut cazari de 3 stele, dar care meritau 4... la Dubrovnik insa cele 3 stele meritau 1-2... :)

PS - Am googalit un pic dupa hotelul ala demential si l-am gasit, asta (http://www.hotel-miramar.info/Explore-the-Miramar.59.0.html?&L=1) e... Incercam sa-mi tot aduc aminte numele, si nu reuseam, tot ce tineam minte era ca ma uitam pe usile lui de sticla si ca ma gandeam: a, asta are nume de telenovela, o sa-l tin minte :))

annie_banks
18.02.2008, 01:11:41
Am fost si eu in Split si a fost intr-adevar locul care mi-a placut cel mai putin in toata Croatia pe care am vazut-o eu :). Deci sigur sunt locuri mult mai frumoase, desi ce am vazut la tine in poze arata super, eu am vazut Split-ul cam pe ploaie...
Eu nu am fost in Croatia pt. plaja, am fost la sfarsitul lui septembrie, deci nu prea stiu unde sunt plaje cu nisip... Am vazut parca totusi ceva la Opatija (o statiune minunata in Peninsula Istria), iar pe coasta dalmata ce mi-a atras cu adevarat atentia a fost Makarska; pentru un concediu la palja eu le-as cauta pe astea doua, statiunile sunt superbe... In Opatija am intrat intr-un hotel cu multe stele (apare intr-una din pozele mele de pe aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2496&page=46), cu turnuri rotunde) care era demential si excelent pt. o luna de miere... din pacate nu stiu tarifele...
Eu in Croatia am avut cazari de 3 stele, dar care meritau 4... la Dubrovnik insa cele 3 stele meritau 1-2... :)

PS - Am googalit un pic dupa hotelul ala demential si l-am gasit, asta (http://www.hotel-miramar.info/Explore-the-Miramar.59.0.html?&L=1) e... Incercam sa-mi tot aduc aminte numele, si nu reuseam, tot ce tineam minte era ca ma uitam pe usile lui de sticla si ca ma gandeam: a, asta are nume de telenovela, o sa-l tin minte :))
pai eu am trisat un pic :-p primele 3 poze din mesajul precedent sunt de la hotelul de 5* unde am stat doar vreo 2 sau 3 nopti (honey cu treaba la conferinta, eu la soare :-p); dup-aia nu ne-am inchiriat masina asa ca am stat cumintei pe-acolo; eu as fi vrut sa luam vaporul spre venetia dar erau programele cam aiurea...
cam asa arata plaja publica (nisip adus, mergeeeeeeeai in mare 1km sa-ti ajunga apa la genunchi) si o statie de autobuz daca te departezi de centru :)):

crysv
18.02.2008, 14:14:52
Superbe toate pozele :). Si noi vrem sa mergem tot in Croatia in luna de miere. abia astept :x

irina
18.02.2008, 20:11:31
pai eu am trisat un pic :-p primele 3 poze din mesajul precedent sunt de la hotelul de 5* unde am stat doar vreo 2 sau 3 nopti (honey cu treaba la conferinta, eu la soare :-p); dup-aia nu ne-am inchiriat masina asa ca am stat cumintei pe-acolo; eu as fi vrut sa luam vaporul spre venetia dar erau programele cam aiurea...
cam asa arata plaja publica (nisip adus, mergeeeeeeeai in mare 1km sa-ti ajunga apa la genunchi) si o statie de autobuz daca te departezi de centru :)):

Nu pot sa cred...:O Sigur erai in Croatia? Si eu am fost la Split cu rata (bine-cunoscutul autobuz), si a fost cea mai ciudata parte a calatoriei, ma refer ca nu respecta curatenia si luxul si vegetatia cu care ne obisnuiseram in restul tarii, dar statie din aia nu am vazut, si nu am fost numai in centru' ca am trecut si pe la periferie venind de la Trogir... Ce statie... =))8-}

annie_banks
19.02.2008, 01:33:01
Nu pot sa cred...:O Sigur erai in Croatia? Si eu am fost la Split cu rata (bine-cunoscutul autobuz), si a fost cea mai ciudata parte a calatoriei, ma refer ca nu respecta curatenia si luxul si vegetatia cu care ne obisnuiseram in restul tarii, dar statie din aia nu am vazut, si nu am fost numai in centru' ca am trecut si pe la periferie venind de la Trogir... Ce statie... =))8-}
welcome to the ghetto :))
statia asta era langa un centru comercial la care l-am carat pe honey :"> (dar mi-am luat niste sandalutze foarte frumoase de-acolo :-p)
ne-am dus pe jos ca am zis ca nu-i mult 6km 8-} si am luat rata (noroc ca am mai mers acu cativa ani doar cu 139 deci nu m-am speriat) doar la intoarcere

rocsi6666
19.02.2008, 09:58:41
poze din croatia...o tara pe care abia astept sa o revad...

ancaB
22.02.2008, 15:27:39
Fetelor,

Ati fost vreuna la Venetia cu masina? Dc da, cat timp ati facut din Croatia? (si de unde, mai exact)

Iar pt cele care au ales vaporul, cat a durat si cat a costat traversarea?

Multumesc, va pup!

irina
23.02.2008, 19:19:25
Fetelor,

Ati fost vreuna la Venetia cu masina? Dc da, cat timp ati facut din Croatia? (si de unde, mai exact)

Iar pt cele care au ales vaporul, cat a durat si cat a costat traversarea?

Multumesc, va pup!

Eu am fost in Venetia cu masina, din Opatija (langa Rijeka); am plecat la 8 dimineata de unde eram cazati si la 12 eram pe vaporetto catre Piata San Marco. Drumul cred ca dureaza cam 3 ore; noi ne-am oprit si undeva pe autostrada sa mancam-vreo 30-45 min, un sfert de ora pana am parcat si am urcat pe vaporetto-inca 15 min si asa s-au facut 4 ore.

ancaB
16.03.2008, 14:59:42
Eu am fost in Venetia cu masina, din Opatija (langa Rijeka); am plecat la 8 dimineata de unde eram cazati si la 12 eram pe vaporetto catre Piata San Marco. Drumul cred ca dureaza cam 3 ore; noi ne-am oprit si undeva pe autostrada sa mancam-vreo 30-45 min, un sfert de ora pana am parcat si am urcat pe vaporetto-inca 15 min si asa s-au facut 4 ore.

Si noi am ales sa mergem in Opatija, am gasit o oferta f mishto, la hotel de 4 stele, cu demipensiune... o sa vizitam cu siguranta si Venetia, insa as avea o intrebare pt cele care au plecat cu masina: ce traseu ati urmat pana in Croatia si cam cat ati facut (cu opriri cu tot)...

Multumesc!

irina
16.03.2008, 20:43:57
Si noi am ales sa mergem in Opatija, am gasit o oferta f mishto, la hotel de 4 stele, cu demipensiune... o sa vizitam cu siguranta si Venetia, insa as avea o intrebare pt cele care au plecat cu masina: ce traseu ati urmat pana in Croatia si cam cat ati facut (cu opriri cu tot)...

Multumesc!

Foarte buna alegere Opatija, o am si eu pe lista pentru un viitor sejur la mare... cand te intorci o sa-ti cer eu amanunte... :)

Noi am ales pentru Croatia drumul prin Serbia, ca sa nu ocolim si sa facem mai putin timp. Am plecat din Bucuresti la 12 noaptea, am fost la granita la Portile de Fier pe la 5.30. Drumul de aici e oarecum dificil pana la Belgrad, trebuie o harta buna sau un GPS bun si eventual sa stiti sa cititi literele chirilice :) (unele directii nu sunt bilingve), dar pana la urma e ok.

Pana la Belgrad am facut cam 3 ore, ne-am oprit la o benzinarie no name vreun sfert de ora si la un OMV sa bem un suc si apoi pana in Croatia nu ne-am mai oprit. De la Belgrad incepe autostrada si nu mai este niciun stres, iar de la intrarea in Croatia chiar nu mai este nevoie nici de harta, sunt indicatoare si marcaje f. bune. Nici la sarbi, nici la croati nu sunt vignete, au taxe de autostrada, la bariere. Noi in general am platiti cu cardul, si la benzinarii si la autostrazi, iar daca am dat peste vreunul care nu a stiut sa-l foloseasca (ni s-a intamplat la sarbi), am dat in euro.

La Opatija am ajuns pe la 15.30, fara sa mai facem vreo pauza (eram f. nerabdatori sa ajungem, nu ne-a mai trebuit nimic :) ).

ancaB
18.03.2008, 10:31:31
Revin cu inca o intrebare: stie careva daca si cum/ in cat timp se poate ajunge in Croatia prin Budapesta? E mai convenabil prin Belgrad?

Multumesc,
:*

christian
23.05.2008, 09:03:07
suntem o tanara pereche care doreste sa petreaca luna de miere in Croatia in celebra statiune Pola. Vrem sa plecam cu masina personala pe la sfarsitul lunii august, inceput de septembrie si cautam alte cupluri cu masini sa plecam mai multi...
Ce ziceti, sunteti amatori? In grup, numai tineri, cred ca ne vom simti muuult mai bine! Astept raspunsuri aici sau pe pm!

miti
05.06.2008, 14:50:30
merge cineva vara asta in croatia?:D
parca ma tenteza pt septembrie...:D
cam cat te costa sa inchiriezi o masina acolo?

GabrielaS
11.07.2008, 10:40:20
Noi am fost anul trecut in Croatia, Istria, in luna de miere doar noi doi si mergem anul acesta tot in Croatia, in Dalmatia. Pot sa spun ca noi ne-am indragostit de Croatia.

Anul trecut am fost cazati in Rovinj(20km plaja, orasu vechi construit de venetieni) la particular, camera cu baie si acces la bucatarie, terasa, gradina, parcare, 30euro. Am cautat si rezervat pe net, in zona Istria foarte multi vb italiana si a fost usor sa comunicam, ca engleza merge mai greu la ei. Am vizitat de acolo rezervatia de insule Brijuni si Venetia- excursii de o zi cu vaporul surprinzator de accesibile (venetia 150euro 2 pers dus intors - 2 ore drumul cu vaporul). De fapt de asta am ales Istria in Croatia pentru ca am vrut in luna de miere sa ajungem si in Venetia.
Am mai vazut Pola, care e un oras mare cam cat Timisoara, are un centru vechi super frumos care merita vazut, dar nu e orasul care sa merite sa stai in el la mare pentru ca e cam mare si oricum plajele sunt la Fazana, Medulin si altele, localitati micute frumoase. Deci eu recomand cazare intr-un oras mic si multe vizite in orasele din jur.

Am vizitat si Rezervatia de lacuri de la Plitvice, un loc unic unde mergem si anul acesta. Aici cazarea a fost 21euro camera cu baie la o familie la 3km de intrarea 1 a rezervatiei, cazare gasita si rezervata pe net, limba engleza. Familia nu vorbea nici o limba pe care sa o stim si noi dar stiind tot din mail, pe care nu stim cine l-a scris pentru ei, le-am dat banii si ne tot intrebau ok? sa vada daca e totul in regula si ne simtim bine.

Anul acesta mergem la Brela cu nasii, pentru ca ne sunt in primul rand prieteni apropiati si ca le-a placut concediul nostru de anul trecut si au vrut si ei in Croatia. Avem ap de 2 dormitoare, 2 bai, living si bucatarie, terasa la mare 85 euro pe noapte, la 200m de plaja. O sa Mergem si la Plitvice pe drumul de dus, iar la intors probabil o noapte in ungaria la o pensiune cu cai.
La Plitvice cazare am gasit la 27 euro(la cei de anul trecut nu mai aveau locuri) iar la pensiune in ungaria e 20 euro de camera.
Dela Brela vom vizita Split, rezervatia Krka, Dubrovnik, Medjugore(manastire cu minuni din Bosnia), insula Kurkula. Asta pana acum, dar mai cercetez sa nu ne scape nimic de vazut.

Noi nu prea suntem de stat la plaja dar ne place marea la nebunie, asa ca ne trebuie undeva mare cu munte si multe de vizitat in jur, si pentru asta Croatia e perfecta.

Mancarea e in general pizza si peste. Al meu e fan peste eu prefer pizza, deci nu am murit de foame. Mai sunt si clasicele platouri cu carnuri dar pe noi nu ne-a atras, si tot ce inseamna fast food, patiserii, iar inghetata se apropie de cea din italia, deci e chiar buna.

In apa e bine sa aveti papucii aceia de apa cu talpa de cauciuc care se gaseste la ei oriunde, iar de stat pe plaja e bun un izolir pentru ca e cam tare sa stai pe pietricele. Mai sunt si zone de nisip, dar predominca plajele cu pietricele albe, superbe ca nu te umpli de nisip si praf, si mai sunt cu stanci care si ele au farmecul lor. In apa se misca tot, pesti se freaca de picioare, racii isi care casutele din calea oamenilor, e ceva foarte frumos.

Drumul... noi am pornit din Timisoara, si nu suntem fun autostrazi, si nici nu ne-am riscat prin Serbia (casco nostru nu acopera Serbia, sa verificati asta daca porniti la drum cu masina personala).Am avut GPS care e bun prin orasele mici care nu au centura si nici nu sunt semnalizate la maxim dar si fara el se poate, harta este cea mai buna. Totusi aveti grija cu GPS-ul pentru ca noi am ajuns cu masina in rezervatia de la Plitivice pe un drum de munte fara asfalt, ca asa a vazut GPS-ul ca e mai scurt. A fost frumos, dar preferam pe asfalt. Noi am mers prin sudul Ungariei, apoi am trecut in Croatia, drumul este bun. Pe o bucata am prins autostrazi la mers, iar la intors am venit pe malul marii, e drum mai greu, dar e superb, 100m deasupra marii chiar pe marginea stancilor. Apoi prin munti unde nu prea ajung turisti, dar e frumos, sate frumoase, vii multe (asa pofta de struguri nu am avut nicioadata ca pe acolo). Ce m-a impresionat ca in zonele unde nu sunt centre turistice mai sunt case cu urme de gloante, biserici fara turn. A fost educativ sa vedem ca ei au trecut prin razboi si s-au ridicat asa repede si frumos.

Orice informatii aveti nevoie despre Croatia si stiu va raspund cu placere, si am si multe linkuri cu cazari particulare si informatii despre locuri de vizitat.

Dupa cum vedeti chiar iubim Croatia, al meu zicea ca la pensie ne mutam acolo. Poate chiar o vom face.

MARIA14
11.07.2008, 12:27:16
Noi am fost anul trecut in Croatia, Istria, in luna de miere doar noi doi si mergem anul acesta tot in Croatia, in Dalmatia. Pot sa spun ca noi ne-am indragostit de Croatia.

Anul trecut am fost cazati in Rovinj(20km plaja, orasu vechi construit de venetieni) la particular, camera cu baie si acces la bucatarie, terasa, gradina, parcare, 30euro. Am cautat si rezervat pe net, in zona Istria foarte multi vb italiana si a fost usor sa comunicam, ca engleza merge mai greu la ei. Am vizitat de acolo rezervatia de insule Brijuni si Venetia- excursii de o zi cu vaporul surprinzator de accesibile (venetia 150euro 2 pers dus intors - 2 ore drumul cu vaporul). De fapt de asta am ales Istria in Croatia pentru ca am vrut in luna de miere sa ajungem si in Venetia.
Am mai vazut Pola, care e un oras mare cam cat Timisoara, are un centru vechi super frumos care merita vazut, dar nu e orasul care sa merite sa stai in el la mare pentru ca e cam mare si oricum plajele sunt la Fazana, Medulin si altele, localitati micute frumoase. Deci eu recomand cazare intr-un oras mic si multe vizite in orasele din jur.

Am vizitat si Rezervatia de lacuri de la Plitvice, un loc unic unde mergem si anul acesta. Aici cazarea a fost 21euro camera cu baie la o familie la 3km de intrarea 1 a rezervatiei, cazare gasita si rezervata pe net, limba engleza. Familia nu vorbea nici o limba pe care sa o stim si noi dar stiind tot din mail, pe care nu stim cine l-a scris pentru ei, le-am dat banii si ne tot intrebau ok? sa vada daca e totul in regula si ne simtim bine.

Anul acesta mergem la Brela cu nasii, pentru ca ne sunt in primul rand prieteni apropiati si ca le-a placut concediul nostru de anul trecut si au vrut si ei in Croatia. Avem ap de 2 dormitoare, 2 bai, living si bucatarie, terasa la mare 85 euro pe noapte, la 200m de plaja. O sa Mergem si la Plitvice pe drumul de dus, iar la intors probabil o noapte in ungaria la o pensiune cu cai.
La Plitvice cazare am gasit la 27 euro(la cei de anul trecut nu mai aveau locuri) iar la pensiune in ungaria e 20 euro de camera.
Dela Brela vom vizita Split, rezervatia Krka, Dubrovnik, Medjugore(manastire cu minuni din Bosnia), insula Kurkula. Asta pana acum, dar mai cercetez sa nu ne scape nimic de vazut.

Noi nu prea suntem de stat la plaja dar ne place marea la nebunie, asa ca ne trebuie undeva mare cu munte si multe de vizitat in jur, si pentru asta Croatia e perfecta.

Mancarea e in general pizza si peste. Al meu e fan peste eu prefer pizza, deci nu am murit de foame. Mai sunt si clasicele platouri cu carnuri dar pe noi nu ne-a atras, si tot ce inseamna fast food, patiserii, iar inghetata se apropie de cea din italia, deci e chiar buna.

In apa e bine sa aveti papucii aceia de apa cu talpa de cauciuc care se gaseste la ei oriunde, iar de stat pe plaja e bun un izolir pentru ca e cam tare sa stai pe pietricele. Mai sunt si zone de nisip, dar predominca plajele cu pietricele albe, superbe ca nu te umpli de nisip si praf, si mai sunt cu stanci care si ele au farmecul lor. In apa se misca tot, pesti se freaca de picioare, racii isi care casutele din calea oamenilor, e ceva foarte frumos.

Drumul... noi am pornit din Timisoara, si nu suntem fun autostrazi, si nici nu ne-am riscat prin Serbia (casco nostru nu acopera Serbia, sa verificati asta daca porniti la drum cu masina personala).Am avut GPS care e bun prin orasele mici care nu au centura si nici nu sunt semnalizate la maxim dar si fara el se poate, harta este cea mai buna. Totusi aveti grija cu GPS-ul pentru ca noi am ajuns cu masina in rezervatia de la Plitivice pe un drum de munte fara asfalt, ca asa a vazut GPS-ul ca e mai scurt. A fost frumos, dar preferam pe asfalt. Noi am mers prin sudul Ungariei, apoi am trecut in Croatia, drumul este bun. Pe o bucata am prins autostrazi la mers, iar la intors am venit pe malul marii, e drum mai greu, dar e superb, 100m deasupra marii chiar pe marginea stancilor. Apoi prin munti unde nu prea ajung turisti, dar e frumos, sate frumoase, vii multe (asa pofta de struguri nu am avut nicioadata ca pe acolo). Ce m-a impresionat ca in zonele unde nu sunt centre turistice mai sunt case cu urme de gloante, biserici fara turn. A fost educativ sa vedem ca ei au trecut prin razboi si s-au ridicat asa repede si frumos.

Orice informatii aveti nevoie despre Croatia si stiu va raspund cu placere, si am si multe linkuri cu cazari particulare si informatii despre locuri de vizitat.

Dupa cum vedeti chiar iubim Croatia, al meu zicea ca la pensie ne mutam acolo. Poate chiar o vom face.foarte pretioase informatiile tale...noi am ales pt luna de miere grecia...nu avem la dispozitie decat saptamana imediat dupa nunta si am zis k prin agentie ne scutim de anumite griji....insa am luat in calcul croatia pt concediul de anu asta din august...am vrea sa mergem pe cont propriu...poate iesim un picut mai ieftin...sper!!!!numai k habar nu aveam unde sa cautam si ce anume sa cautam...asa k ai venit la fix cu informatiile tale...ti-as fi recunoscatoare dc mi-ai da si mie link-urile alea cu cazari particulare...pe pm sau unde vrei tu...multumesc anticipat...ast raspuns.

GabrielaS
11.07.2008, 12:53:56
Aici gasesti toate cazarile particulare din Rovinj si ii abordezi pe mail si iti raspund in maxim 24 de ore.

http://www.inforovinj.com/eng/private/search_karta.asp

Cazare la Brela am gasit la
http://www.adria-island.org/
care e o agentie care colaboreaza direct cu particularii. Asa poti plati inainte de pe card ca la transfer bancar se percep comisioane mari(noua ne iesea 70euro, iar de pe car au luat 11 euro, dar am iesit cu un curs de 3,55) Asa e mai usor si sa verificati calendarul pentru cand e liber unde va place.

http://www.brela.hr/en/privatni.php
aici cred ca puteti aborda direct particularii pe mail sau telefon.

Aici sunt si cazarile particulare de la Plitvice
http://www.plitvice.info/plitvice.htm. La plitvice obisnuiesc ei sa propuna in caz ca nu au liber o casa vecina o ruda care mai are liber si ofera cazare.

In general in engleza raspund la mail unii mai stalcit dar se intelege, iar daca stiti si italiana puteti incerca mai ales in Istria.

cmiriam
23.07.2008, 08:29:19
merge cineva vara asta in croatia?:D
parca ma tenteza pt septembrie...:D
cam cat te costa sa inchiriezi o masina acolo?

Noi mergem pe insula Hvar...dar am ales sa plecam din RO cu masina noastra. A mai facut cineva luna de miere in Hvar??

miti
08.08.2008, 10:47:37
Noi mergem pe insula Hvar...dar am ales sa plecam din RO cu masina noastra. A mai facut cineva luna de miere in Hvar??

in ce perioada mergeti?

anki
08.08.2008, 11:45:39
Anul acesta mergem la Brela

.

... abia acum am vazut subiectul asta... asa ca poate informatiile mele vin prea tarziu pentru a va ajuta pe voi in concediu.
dar, in fine, poate vor fi de folos altor fete.

noi am fost anul asta in Makarska (aprox 15 km de Brela).
trebuie sa recunosc ca mi-a placut muuuult mai mult decat ma asteptam. eu recomand Coasta Dalmata, e clar.
am stat o saptamana, dar cum eram cu burtica dupa noi, am ales sa facem excursii mai putine si mai condensate.

asadar, noi am vizitat:

rezervatia Krka - superba, nu stiu cuvinte destul de frumoase ca sa pot descrie cum ne-am simtit acolo
am trecut prin Split si nu ne-a placut cat am vazut in minutele alea, asa ca am renuntat la excursia in Split, desi initial il aveam pe lista de obiective.
Trogir - un orasel micut, dar foarte pitoresc http://www.croatia.hr/English/Destinacije/Destinacija.aspx?idDestination=175 (http://www.croatia.hr/English/Destinacije/Destinacija.aspx?idDestination=175) - mie tare imi amintea de Sighisoara mea :)
insula Brac, cu celebra plaja de la Bol (Zlatni Rat) - zice-se ca e una din cele mai frumoase plaje ale lumii (frumoasa intr-adevar, doar ca muuuult prea aglomerata pentru gustul nostru) http://www.croatia.hr/English//destinacije/destinacija.aspx?idDestination=19 (http://www.croatia.hr/English//destinacije/destinacija.aspx?idDestination=19)
locuri care ne-au mai facut noua cu ochiul, dar unde nu am ajuns de data asta: Dubrovnik, Omis, Jelsa, Kurkula... ramane sa mergem acolo data viitoare...din pacate, info despre inchiriatul masinilor nu stiu, fiindca noi nu am inchiriat. dar, daca doriti sa ma inrebati ceva... va raspund cu cea mai mare placere :)

vacanta placuta fetelor ce mergeti in Croatia!

GabrielaS
11.08.2008, 08:40:23
Multumim, mai am 3 zile si plecam, deja nu-mi mai incap in piele, abia astept.

miti
11.08.2008, 09:24:37
Multumim, mai am 3 zile si plecam, deja nu-mi mai incap in piele, abia astept.
si noi plecam peste 25 de zile<:-P <:-P <:-P

crysv
12.08.2008, 11:13:36
in urma cu o saptamana ne-a intors din luna de miere din Croatia unde a fost de vis...ne-am simtit minunat acolo...de peisaje nici nu vorbesc...de coasta nici atat :). ne-am plimbat zeci de km pe jos, am inotat o gramada, scufundari, snorkling...a fost exact pe gustul nostru :)

noi am fost:
- la lacurile Plitvice...care sunt impresionante
- Dubrovnik. Nu am stat in Dubrovnik ci intr-un golfulet la vreo 20 km de Dubrovnik...foarte fain...linistit si frumos :)
-apoi Split si Trogir, doar le-am vizitat nu am ramas acolo. Oricum Trogir e superb si cochet :)
-Rijeka si Opatija, frumoase dar sincera sa fiu cam fitoase pt gusturile noastre salbatice :))
-Pola (ca sa nu zic altfel :P), am stat langa Pola in Premantura. Care e cel mai sudic punct al peninsulei Istria. Cine are chef de un peisaj mai salbatic...cu multe stanci, apa limpede si turquoise...va recomand locul asta ...e de vis :D.

Apoi noi am mai fost o zi in Venetia...nu am cuvinte...ne-a placut foarte foarte mult :). Apoi o noapter in Trieste, alta in Ljubljana si ultima in Budapesta :).

Nu pot sa zic decat ca aproape imi dadusera lacrimile cand am plecat din Croatia, ne-am simtit atat de bine incat am fi ramas acolo :). Deci concediu placut tuturor celor care urmeaza sa ajunga pe acolo...va invidiez :P

Daca aveti nevoie de informatii... :D

ps: am incercat sa atasez si niste poze dar sunt prea mari :((

GabrielaS
12.08.2008, 11:32:59
Noi anul trecut cand ne-am intors, am hotarat cu al meu sot ca la pensie vindem tot ce vom avea in Romania si ne mutam intr-un sat pescaresc din Croatia, poate chiar o vom face si asta odata.
Mai am 2 zile <:-P

irina
12.08.2008, 21:08:23
Noi anul trecut cand ne-am intors, am hotarat cu al meu sot ca la pensie vindem tot ce vom avea in Romania si ne mutam intr-un sat pescaresc din Croatia, poate chiar o vom face si asta odata.
Mai am 2 zile <:-P

Al meu sot zice la fel, ca la batranete ne mutam acolo :). Si daca intre timp castigam la loto, nu mai asteptam :D
Noi si prietenii nostri cu care am fost in concediu anul trecut, inca din primele ore petrecute in Croatia ne gandeam ca ne intoarcem acasa si "ne facem actele" de emigrare :))

PS- Concediu placut, fetelor, si sa stiti ca va invidiez :D

crysv
14.08.2008, 11:32:29
Al meu sot zice la fel, ca la batranete ne mutam acolo :). Si daca intre timp castigam la loto, nu mai asteptam :D
Noi si prietenii nostri cu care am fost in concediu anul trecut, inca din primele ore petrecute in Croatia ne gandeam ca ne intoarcem acasa si "ne facem actele" de emigrare :))

PS- Concediu placut, fetelor, si sa stiti ca va invidiez :D

cred ca toata lumea care ajunge pe acolo vrea sa se mute acolo...ce credeti ca eu nu am cautat informatii despre cum pot emigra acolo? =))

crysv
14.08.2008, 11:44:32
si cateva poze :)

miti
20.08.2008, 08:04:00
si cateva poze :)
:x :x :x :x ce bine arata:x

karina2oo4
23.08.2008, 16:28:13
ciao
si noi am ales sa ne facem luna de miere in croatia.este superba. am ajuns ieri, cazarea este ok, iar peisajele sunt de vis.
noi am ales brela pentru cazare, dar suntem cu masina si avem de gand sa vizitam tot prin apropiere.
RECOMANDAM CU CALDURA CROATIA!!!!!!

alla76
24.08.2008, 14:07:44
ciao
si noi am ales sa ne facem luna de miere in croatia.este superba. am ajuns ieri, cazarea este ok, iar peisajele sunt de vis.
noi am ales brela pentru cazare, dar suntem cu masina si avem de gand sa vizitam tot prin apropiere.
RECOMANDAM CU CALDURA CROATIA!!!!!!

venim si noi!!! speram...
am facut rezervarea online si acum asteptam confirmarea...normal ar trebui maine seara sa fim acolo...
dar avem ceva probleme cu hotelul ...am povestit aici http://www.miresici.ro/showpost.php?p=1051418&postcount=1962, plus ca nesimtitii imi spun ca fiind duminica nu poate sa imi trimita confirmarea...:-SS:-SS:-SS

karina2oo4
25.08.2008, 09:02:05
venim si noi!!! speram...
am facut rezervarea online si acum asteptam confirmarea...normal ar trebui maine seara sa fim acolo...
dar avem ceva probleme cu hotelul ...am povestit aici http://www.miresici.ro/showpost.php?p=1051418&postcount=1962, plus ca nesimtitii imi spun ca fiind duminica nu poate sa imi trimita confirmarea...:-SS:-SS:-SS

imi pare rau pt ce probleme ai intampinat.
noi am venit pe cont propriu si ne-am facut rezevarea prin internet. am luat un apartament la o vila. suntem tare multumiti. brela este o statiune linistita, seara nu prea este agitatie, dar noi pe la ora 21 mergem in statiunile vecine: omis, split, makarska. unde e tineret mult si e viata de noapte.
poate e intalnim pe plaja. apropo sunt tare putini romani - am vazut 2 familii.

alla76
25.08.2008, 09:40:26
imi pare rau pt ce probleme ai intampinat.
noi am venit pe cont propriu si ne-am facut rezevarea prin internet. am luat un apartament la o vila. suntem tare multumiti. brela este o statiune linistita, seara nu prea este agitatie, dar noi pe la ora 21 mergem in statiunile vecine: omis, split, makarska. unde e tineret mult si e viata de noapte.
poate e intalnim pe plaja. apropo sunt tare putini romani - am vazut 2 familii.
noi suntem acum la faza: peste 15 min trebuie sa sun din nou la agentie sa ma cert cu altul...
da azi plecam si daca mergem la plesneala!!!!
aveti net la vila?

GabrielaS
26.08.2008, 10:14:34
Tocmai ne-am intors de la Brela, minunat, distractie placuta la toate care ati ales Croatia.

Noi am stat la Brela, dar am vizitat Split, Trogir, Dubrovnik, si la pas toate plajele din Brela.

Disttractie si daca aveti intrebari va raspund cu placere daca stiu.

alla76
26.08.2008, 18:24:20
am ajuns si noi aseara in croatia.
pt mine e a 3a oara, pt al meu sot e prima.
din cauza micilor detalii si bagaje (catzelusii nostri de care va povesteam...) am schimbat deja cazarea. ne-am mutat din pirovac catre sibenic. acum am hotarat ca vom sta doua nopti la hotel panorama (lamga podul de la sibenik)
e bestial...avem o panorama din balcon...din restarant!!! cam asa:

alla76
07.09.2008, 17:02:43
Tocmai ne-am intors de la Brela, minunat, distractie placuta la toate care ati ales Croatia.

Noi am stat la Brela, dar am vizitat Split, Trogir, Dubrovnik, si la pas toate plajele din Brela.

Disttractie si daca aveti intrebari va raspund cu placere daca stiu.

dupa prima noapte in pirovac am plecat la vodice, sibenik,apoi am mers si noi la brela pana la urma pt 8 nopti. am vizitat split si trogir, dubrovnikul l-am lasat pt anul viitor. la intoarcere plitvice. la anul vrem sa mergem la plitvice zadar, trogir, sibenik, krka,Kornati, brela si dubrovnik.

alla76
09.09.2008, 23:19:43
dupa prima noapte in pirovac am plecat la vodice, sibenik,apoi am mers si noi la brela pana la urma pt 8 nopti. am vizitat split si trogir, dubrovnikul l-am lasat pt anul viitor. la intoarcere plitvice. la anul vrem sa mergem la plitvice zadar, trogir, sibenik, krka,Kornati, brela si dubrovnik.

si pozele:
http://picasaweb.google.co.uk/alinaburcaponta/CroatiaLunaDeMiere#

miti
19.09.2008, 23:15:32
si pozele:
http://picasaweb.google.co.uk/alinaburcaponta/CroatiaLunaDeMiere#

mama...am murit cand ti am vazut cateii...o:-)
super poze...super luna de miere...
imi inchipui ca a fost de vis!

alla76
20.09.2008, 09:06:43
mama...am murit cand ti am vazut cateii...o:-)
super poze...super luna de miere...
imi inchipui ca a fost de vis!
a fost de vis dar din pacate deja ne=am trezit si mergem la servici :((
pana la anul intr-un cosmar fara de sfarsit!

miti
20.09.2008, 14:36:43
a fost de vis dar din pacate deja ne=am trezit si mergem la servici :((
pana la anul intr-un cosmar fara de sfarsit!
la fel si noi[-( [-( [-(
dar in plus noi nici la anul nu vom ajunge!!! iar acolo

alla76
20.09.2008, 14:43:40
la fel si noi[-( [-( [-(
dar in plus noi nici la anul nu vom ajunge!!! iar acolo

pai de ce?
e relativ ieftin, aproape...

miti
20.09.2008, 14:51:01
pai de ce?
e relativ ieftin, aproape...

ieftin???
acum depinde de salarii...
noi chiar am cheltuit mult.....

alla76
20.09.2008, 14:53:08
ieftin???
acum depinde de salarii...
noi chiar am cheltuit mult.....

noi am cheltuit mai mult pt mai putin in romania. sincer....
unde ati stat? noi am star super confortabil in apartament camera+bucatarie+ baie si terasa la intrare cu 45 de euri.

miti
20.09.2008, 14:57:28
noi am cheltuit mai mult pt mai putin in romania. sincer....
unde ati stat? noi am star super confortabil in apartament camera+bucatarie+ baie si terasa la intrare cu 45 de euri.

am stat la un hotel de 2* in insula krk...cu demipensiune.....cu drum si cu 2 cazari in ungaria 430 euro de pers...

dar ma refeream asa pe total....

alla76
20.09.2008, 15:42:53
am stat la un hotel de 2* in insula krk...cu demipensiune.....cu drum si cu 2 cazari in ungaria 430 euro de pers...

cate zile?
si noi am avut si mai scump si mai ieftin...
la hotel am dat 110 euri prima noapte da nu ne-au dat camera in hotel (am mai scris...din cauza cainilor) ci o camera la casuta... si in sibenik 150 euri (din care 20 au fost catzeii) cu demipensiune.
in brela am spus - 45 pe noapte cu toate cele si mult mai confortabil decat la 3 stele. mancam pe zi 2 persoane de 30 euri. asa ca per total a fost mai ieftin si mai curat, civilizat decat romania

miti
20.09.2008, 15:47:45
cate zile?
si noi am avut si mai scump si mai ieftin...
la hotel am dat 110 euri prima noapte da nu ne-au dat camera in hotel (am mai scris...din cauza cainilor) ci o camera la casuta... si in sibenik 150 euri (din care 20 au fost catzeii) cu demipensiune.
in brela am spus - 45 pe noapte cu toate cele si mult mai confortabil decat la 3 stele. mancam pe zi 2 persoane de 30 euri. asa ca per total a fost mai ieftin si mai curat, civilizat decat romania

asta fara dubii....din pacate...

am stat 7 nopti

mirrelle
17.02.2009, 06:53:10
Buna,

Imi poate spune cineva cum este vremea in Croatia in luna mai? Mi-ar placea sa mergem acolo dupa nunta dar nu stiu daca este suficient de cald pentru plaja!>:D<

Princes
17.02.2009, 07:11:26
neata fetelor!>:D<>:D<>:D<cineva din tm care a fost in croatia?

Corryna724
22.02.2009, 10:00:27
si eu cred ca am sa aleg Croatia pt luna de miere ( dupa 15 iunie) ...undeva in Porec sau Pula :P amvrea sa mergem o zi si in Venetia sa ne plimbam cu gondola :D

am cautat oferte pe la agentii si se pare ca de transport o sa ne ocupam separat...am vrea sa mergem cu avionul...insa pana acolo e destul de scump...ce ma sfatuiti? e mai bine cu masina sau autocarul sa mergem pana acolo?

GabrielaS
23.02.2009, 08:03:21
Buna, noi stam in Timisoara si am fost doi ani la rand in Croatia.
Am scris cu cateva pagini in urma in mare despre asta, dar daca mai ai intrebari raspund cu placere daca stiu.

O parere personala, daca mergeti in Croatia alegeti o localitate mica cu plaja frumoasa, de unde puteti vizita alte localitati mari care au parti vechi sau alte obiective turistice.
Cazarea cea mai ieftina o gasiti la particulari direct de pe internet, si drumul merita facut cu masina pentru ca asa puteti vizita mai multe nu doar unde sunteti cazati. Croatia are multe de vazut.

Corryna724
23.02.2009, 11:06:53
Am scris cu cateva pagini in urma in mare despre asta, dar daca mai ai intrebari raspund cu placere daca stiu.

O parere personala, daca mergeti in Croatia alegeti o localitate mica cu plaja frumoasa, de unde puteti vizita alte localitati mari care au parti vechi sau alte obiective turistice.
Cazarea cea mai ieftina o gasiti la particulari direct de pe internet, si drumul merita facut cu masina pentru ca asa puteti vizita mai multe nu doar unde sunteti cazati. Croatia are multe de vazut.

Ce localitate mica cu plaja frumoasa recomanzi in Croatzia? :)

Princes
23.02.2009, 11:08:37

ati fost cu masina?

Corryna724
01.03.2009, 08:51:59

ce se intelege prin demipensine? e micul dejun si cina?

alla76
01.03.2009, 09:24:10
ce se intelege prin demipensine? e micul dejun si cina?
demipensiunea e micul dejun si cina incluse

alinas1982
14.03.2009, 10:18:43
Si noi am fost in Croatia in 2 concedii. A fost super. Prima data acu 3 ani am fost in Malinska si anul trecut am fost in Krk, ambele sunt localitati in insula Krk.
Anul trecut a fost super, super, Krk-ul e un oras vechi, pitoresc, cetate port la mare, cu stardute inguste, romantice, case vechi, curti interioare, flori. Super! Plaje betonate sau cu pietre, dar o apa de vedeai tot pe fund, si curata, curata. Nu e extrem de aglomerat. Noi am stat la o pensiune, 360E /6 zile, apartament de 4 pers. De mancat ori in oras in centrul vechi, fie la terase de cartier (cele mai bune clatite si salata) sau mai gateam noi (in luna de miere intentionez sa nu gatesc:D)
Am fost in croaziera de o zi pe niste insule foste inchisori politice, acum parasite De vis, peisaje superbe, si senzatia de solitudine, parasire, de frica in acelasi timp. Cladiri parasite prin care misuna soparle, tot felul de obiecte care amintesc ca acolo se traia greu si se murea. Totusi a fost superb. As merge acolo oricand. Va recomand cu caldura zona (otok goli pentru detinuti barbati, iar pt femei o alta insula Grgur).
Pana in Croatia, am trecut prin Ungaria la Hajduszoboszlo-Hungarospa (2-3 zile), frumos dar fff aglomerat, am trecut prin Budapesta (n-a mai vrut so vizitam , ca am mai fost pe acolo).
Poze: http://family.webshots.com/photo/2124076290075956296grtdYH

x_enya
23.03.2009, 09:22:08
Si noi am fost in Croatia in 2 concedii. A fost super. Prima data acu 3 ani am fost in Malinska si anul trecut am fost in Krk, ambele sunt localitati in insula Krk.
Anul trecut a fost super, super, Krk-ul e un oras vechi, pitoresc, cetate port la mare, cu stardute inguste, romantice, case vechi, curti interioare, flori. Super! Plaje betonate sau cu pietre, dar o apa de vedeai tot pe fund, si curata, curata. Nu e extrem de aglomerat. Noi am stat la o pensiune, 360E /6 zile, apartament de 4 pers. De mancat ori in oras in centrul vechi, fie la terase de cartier (cele mai bune clatite si salata) sau mai gateam noi (in luna de miere intentionez sa nu gatesc:D)
Am fost in croaziera de o zi pe niste insule foste inchisori politice, acum parasite De vis, peisaje superbe, si senzatia de solitudine, parasire, de frica in acelasi timp. Cladiri parasite prin care misuna soparle, tot felul de obiecte care amintesc ca acolo se traia greu si se murea. Totusi a fost superb. As merge acolo oricand. Va recomand cu caldura zona (otok goli pentru detinuti barbati, iar pt femei o alta insula Grgur).
Pana in Croatia, am trecut prin Ungaria la Hajduszoboszlo-Hungarospa (2-3 zile), frumos dar fff aglomerat, am trecut prin Budapesta (n-a mai vrut so vizitam , ca am mai fost pe acolo).
Poze: http://family.webshots.com/photo/2124076290075956296grtdYH

Buna! Imi poti da si mie, te rog, date de contact de la pensiunea la care ati fost cazati (eventual pe PM)? ;;)

GabrielaS
24.03.2009, 11:35:10
Noi in Croatia am fost cu masina si am evitat autostrazile pentru ca ne palce sa ne uitam prin sate la lume si la case si obiceiurile lor.
Am mers din Timisoara, Szeged, Baja, Barcs, si de acolo am trecut in Croatia.
Cum a durat destul drumul daca nu am mers pe autostrazi am facut doua zile cu oprire la Plitvice si la Barcs. La Plitvice am vazut si lacurile de doua ori si m-as mai duce. E foarte frumos.
Orasul care ne-a ramas noua in suflet este Rovinj, merita vazut, gasiti multe informatii pe net despre orice, dar ne-a placut si Brela unde am fost a doua oara doar ca are exagerat de multe scari si tot orasul e pe panta unui munte.
Cand va alegeti locul unde sa mergeti sa va ganditi bine ce vreti, aglomeratie zarva multa lume distractie de noapte sau linsite, plaje izolate, plimbari la clar de luna fara deranj din partea altora, plaje cu nisip sau plaje cu pietris marunt sau stanci, toate au farmecul lor. Noi am ales localitate mica sa fim cazati aproape de plaja, pentru ca parcarea e cam scumpa si complicata peste tot, si de acolo am vizitat multe puncte turistice. Noi la un concediu de 10 zile, aveam 7 zile la mare din care 3-4 la plaja si restul la vizitat si mai faceam si pe drum de dus si intors cate o oprire la ceva ce merita vizitat.
Bafta si concediu placut.

irina
25.03.2009, 00:21:49
Noi in Croatia am fost cu masina si am evitat autostrazile pentru ca ne palce sa ne uitam prin sate la lume si la case si obiceiurile lor.
Am mers din Timisoara, Szeged, Baja, Barcs, si de acolo am trecut in Croatia.
Cum a durat destul drumul daca nu am mers pe autostrazi am facut doua zile cu oprire la Plitvice si la Barcs. La Plitvice am vazut si lacurile de doua ori si m-as mai duce. E foarte frumos.
Orasul care ne-a ramas noua in suflet este Rovinj, merita vazut, gasiti multe informatii pe net despre orice, dar ne-a placut si Brela unde am fost a doua oara doar ca are exagerat de multe scari si tot orasul e pe panta unui munte.
Cand va alegeti locul unde sa mergeti sa va ganditi bine ce vreti, aglomeratie zarva multa lume distractie de noapte sau linsite, plaje izolate, plimbari la clar de luna fara deranj din partea altora, plaje cu nisip sau plaje cu pietris marunt sau stanci, toate au farmecul lor. Noi am ales localitate mica sa fim cazati aproape de plaja, pentru ca parcarea e cam scumpa si complicata peste tot, si de acolo am vizitat multe puncte turistice. Noi la un concediu de 10 zile, aveam 7 zile la mare din care 3-4 la plaja si restul la vizitat si mai faceam si pe drum de dus si intors cate o oprire la ceva ce merita vizitat.
Bafta si concediu placut.

Si noua tot Rovinj ne-a placut cel mai mult. :x E ceva special la oraselul ala, noi visam sa mai mergem in el sa ne plimbam pe stradutze doua-trei zile...
Am povestit si am pus cateva poze aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2496&page=46), pentru cine este interesat :) Bine, dupa mine toata lumea ar trebui sa fie interesata de Croatia; cum sa nu vizitezi asa ceva? :))

andra8787
25.03.2009, 08:23:15
Fetelor eu am fost in Croatia in vacanta... Ma voi intoarce acolo de cate ori voi avea ocazia...din fericire am ales mmasina personala in loc de avion si ma felicit pt asta... am stat cateva zile in Porech si de acolo am plecat si la Venetia...apoi in drum spre insula Hvar am vazut o gramada de lucruri frumoase printre care si parcul de la Plitvice... a fost ceva de vis... mie personal mi-a placut cel mai mult din tot ce am vazut..si am vazut ceva pana la varsta asta , asa ca am cu ce compara...

olgutza26
14.04.2009, 10:18:49
Buna fetelor,
S-ar parea ca ma voi alatura grupului miresicilor care si-au petrecut luna de miere in Croatia. Al meu vrea neaparat sa mergem cu masina. Rugamintea mea la cele care au fost tot cu masina ar fi sa posteze itinerariul pe care l-au parcurs si cam cat a costat cazarea (eventual daca e benzina scumpa...).

Ancky
14.04.2009, 12:23:12
Buna fetelor,
S-ar parea ca ma voi alatura grupului miresicilor care si-au petrecut luna de miere in Croatia. Al meu vrea neaparat sa mergem cu masina. Rugamintea mea la cele care au fost tot cu masina ar fi sa posteze itinerariul pe care l-au parcurs si cam cat a costat cazarea (eventual daca e benzina scumpa...).

Salut,
Eu am fost de 2 ori in Croatia pana acum. Din ce imi amintesc iti dau detalii:
Itinerar 1: Cluj-Napoca-Dubrovnik (1500km) - pe directia Budapesta-Zagreb (este autostrada directa si nu foarte aglomerata) - Dubrovnik (autostrada pana la 100 si ceva km de Dubrovnik, cred ca au mai facut ceva la ea de acum 2 ani). Taxele de autostrada in Croatia sunt mari, autostrazile foarte bune si benzina cam ca peste tot.
Itinerar 2: Cluj-Napoca - Insula Krk (1000 km). Ruta cam aceeasi ca si mai sun, numai ca de la Zagreb am schimbat autostrada.
Itinerarul va depinde mult de zona unde vreti sa mergeti, pentru ca tara este aproape numai coasta si are o lungime de peste 1000 km. Mie mi-a placut tot ce am vazut acolo: Zagreb, Dubrovnik, Split, Parcul Natural Krka, Insula Krk (anul trecut am stat in satiunea Baska, foarte frumoasa), Insula Rab, Rijeka, Pula, Rovinj :x . De fiecare data ne-am cazat la particulari, pe cont propriu, fara agentii. Se gasesc o gramada de site-uri cu cazare pe perioada verii. Anul trecut am platit 25 EUr pe noapte de persoana, conditii foarte bune, aproape de plaja. Daca vrei la hotel nu stiu. Mancarea este buna si nu exagerat de scumpa, plajele mai mult stancoase dar daca iti iei papucei speciali pe care ii gasesti acolo peste tot te obisnuiesti. Partea buna e ca apa e foarte limpede, poti face snorkeling, e o adevarata placere.
Eu recomand sa mergeti pe o insula, se pot face si excursii cu vaporasul, am fost intr-un fiord, se poate face wakeboard...Am scris o gramada, dar adevarul e ca mie imi place la nebunie acolo. Anul asta mergem asa prin iunie vreo 5 zile, ptr ca noi avem nunta in septembrie si nu stiu daca mai e vreme asa buna, asa ca vom alege alta destinatie pentru luna de miere.
Daca mai ai orice fel de intrebari, aici sunt si raspund cu placere.

CorinaD
14.04.2009, 12:51:26
Buna,

Eu as vrea sa merg in Croatia in luna de miere, insa nu stiu cum este clima acolo in octombrie...a fost cineva acolo in aceasta perioada ? (inceputul lunii octombrie) Cam care este temperatura medie? Merci:*

laurabs22
23.04.2009, 22:08:30
si noi vrem sa plecam in august in croatia. ne gandeam sa mergem in statiunea pula. voi ce parere aveti?? ceva sfaturi??

aria_cluj
18.05.2009, 21:33:08
si noi vrem sa plecam in august in croatia. ne gandeam sa mergem in statiunea pula. voi ce parere aveti?? ceva sfaturi??

laura spune-mi pls
cam cat costa un sejur in croatia?cam la ce preturi se ajunge si ce este inclus?

merci anticipat:">

miti
18.05.2009, 21:51:45
e o statiune frumoasa,noi doar am fost intr-o scurta excursie acolo, dar mie mi a placut

laura_22
29.05.2009, 10:13:40
laura spune-mi pls
cam cat costa un sejur in croatia?cam la ce preturi se ajunge si ce este inclus?

merci anticipat:">
noi am inchiriat un apartament intr-o vila si ne costa 700 euro pe toti 4. transportul si masa nu sunt incluse... :D

cris74
11.06.2009, 10:38:39
Eu am petrecut 4 vacante de vara in Croatia. Este o destinatie de vacanta extraordinar de frumoasa. De fiecare data am stat in mici statiuni de pe langa Trogir (cam la 20 km de Split). Nu m-am plictisit niciodata si deja avem prieteni pe acolo. Am vizitat cam toata coasta Croatiei (Dubrovnik, Sibenik, Makarska, Split, Omis etc) si 2 dintre parcurile lor nationale: Krka si Plitvice si sunt incredibil de frumoase. Anul acesta dupa luna de miere (de fapt 2 saptamani) pe care ne-am hotarat sa le petrecem intr-o insula exotica (nu am decis care), vom mai merge cateva zile din nou in Croatia sotul meu sa faca scuba diving (brevetul l-a luat tot in Croatia) si sa mancam prsut (specialitatea lor asemanatoare cu proscitto dar mult mai bun), scoici si calamari!!!:D :D :D

cris74
11.06.2009, 10:43:30
Buna,

Eu as vrea sa merg in Croatia in luna de miere, insa nu stiu cum este clima acolo in octombrie...a fost cineva acolo in aceasta perioada ? (inceputul lunii octombrie) Cam care este temperatura medie? Merci:*
Daca vrei sa faci plaja te sfatuiesc sa mergi pana la 15 sept-1 oct (si sa mergi in statiuni situate de la Sibenik in jos, pt ca in nord este "frig" deja in septembrie. Eu am fost intr-un an de pe 15 sept pe 25 sept si a fost super cald si bine, am facut plaja si baie in mare! Nasii nostri au fost anul trecut in sept si a fost mai racoare si baie in mare nu au putut face pt ca apa era deja rece. Sezonul lor estival se incheie oficial pe 1 Oct.

Isabella_L
11.06.2009, 21:16:03
Noi plecam pe 22 la Rovinj cu masina personala. Ce imi puteti spune de viza?Se da la granita?Multumesc.

miti
11.06.2009, 21:26:40
Noi plecam pe 22 la Rovinj cu masina personala. Ce imi puteti spune de viza?Se da la granita?Multumesc.
eu nu stiu sa trebuiasca viza...
doar pasaport...
eu sunt oficial inca in croatia(la intrare ne au pus viza in pasap iar la iesire nu...)

Ancky
12.06.2009, 11:58:01

Ai nevoie doar de pasaport in Croatia.

laura_22
05.07.2009, 22:05:44
ce-mi puteti spune de preturile de croatia? cam cat cheltuie in medie/zi un cuplu pe mancare, distractie si plimbari?? noi avem micul-dejun inclus si nu-mi dau seama cai bani ar trebui sa ne luam la noi...

alla76
05.07.2009, 22:13:31
ce-mi puteti spune de preturile de croatia? cam cat cheltuie in medie/zi un cuplu pe mancare, distractie si plimbari?? noi avem micul-dejun inclus si nu-mi dau seama cai bani ar trebui sa ne luam la noi...
anul trecut am iesit 1 data pe zi pe terase sa mancam si nu am depasit nicodata 30 euri pt 2 persoane. supa, felul 2, bere, suc . si am ales chiar ce ne doream din meniu fara sa tinem cont de pret.terase pe malul marii sau in porturi. restul depinde chiar de cum sunteti obisnuiti (excursii, bilete de intrare,etc)

Ancky
06.07.2009, 14:33:58

Noi mancam in general la amiaza salate, pizza, o supa, in general ceva lejer pe caldurile alea si cheltuiam max 25 EUR de amandoi. Seara in medie vreo 25 EUR, peste, calamari si alte fructe de mare, sau platouri de fripturi, prsut+cascaval, acompaniate de vin de-al casei sau bere. Cu siguranta se poate si mai ieftin, depinde si de zona, dar noi 2 ani la rand cam asa am cheltuit.
In plus, iti recomand sa iei ceva banuiti extra pentru o excursie la vreun parc national sau o croaziera de o zi prin insule.

laura_22
06.07.2009, 15:00:28
Noi mancam in general la amiaza salate, pizza, o supa, in general ceva lejer pe caldurile alea si cheltuiam max 25 EUR de amandoi. Seara in medie vreo 25 EUR, peste, calamari si alte fructe de mare, sau platouri de fripturi, prsut+cascaval, acompaniate de vin de-al casei sau bere. Cu siguranta se poate si mai ieftin, depinde si de zona, dar noi 2 ani la rand cam asa am cheltuit.
In plus, iti recomand sa iei ceva banuiti extra pentru o excursie la vreun parc national sau o croaziera de o zi prin insule.
eu intrebam strict pentru mancare acum. deci undeva la 50e/zi/cuplu cu o marja de eroare. clar luam bani in plus pentru ca vrem sa ne si plimbam, sa si vizitam... noi mergem in pula. voi unde ati fost?? cam la ce pret erau sezlongurile pe plaja?? noi stam 9 zile si d'aia vroiam sa-mi fac o idee asupra cheltuielilor strict necesare...

anairina
30.07.2009, 20:05:20
ne putem intelege in engleza cu cei din croatia?

miti
30.07.2009, 20:15:06
ne putem intelege in engleza cu cei din croatia?
da, toata lumea vb engleza....

anairina
31.07.2009, 16:14:13
noi ne-am hotarat.o sa plecam cu masina in croatia.o sa stam cate 2-3 zile in fiecare orasel dp coasta dalmata, o sa vizitam tot ce gasim in cale ,o sa facem poze cu miile si apoi daca mai avem chef o sa trecem si in italia cu ferry. desi niciodata nu mi-a trecut prin cap o vacanta in croatia, o vedeam ca pe o tara saraca si nu f interesanta, acum, dupa multe cercetari,poze, filmuletze dp net, sunt 100% convinsa ca e superba.si daca va ajuta la ceva, e am gasit pe net o povestioara a cuiva care tocmai s-a intors de acolo,scrie despre tot cu lux de amanunte, preturi, taxe etc.sunt vreo 3 pagini word, asa ca nu-mi permit sa atasez aici.

irina
31.07.2009, 22:58:12
Fetelor, din pacate, nu este voie sa puneti pe forum mesaje de pe alte site-uri. Acele mesaje sunt proprietatea cuiva si nu pot fi copiate aici.
Anairina, intentia ta a fost una buna; imi pare rau ca nu pot fi lasate mesajele tale, desi erau intr-adevar interesante.

Sa revenim la Croatia, la minunanta Croatie :)
Nu stiu daca am mai spus aici, si daca repet nu imi pare rau :D : si eu vedeam Croatia inainte sa ajung ca pe o fosta tara comunista, cel mult la nivelul nostru, sa zic. Total gresit. Croatia bate la fund multe alte tari din Europa (si nu de est) la capitolele civilizatie, infrastructura, siguranta, turism si altele.
Noi in zece zile si cateva sute spre mii de kilometri prin tara asta nu am facut decat sa ne intrebam ce naiba cautam noi in UE (era in anul de gratie 2007), cand croatii sunt cu cel putin 50 ani peste noi.

Un exemplu pe care l-am povestit tuturor, pentru a-si face o idee despre diferenta dintre noi si Croatia pe care multi ne-o inchipui(a)m intr-un fel: sotul meu mi-a atras atentia, spre sfarsitul calatoriei de atunci, ca el nu a vazut, timp de zece zile, prin drumurile de sute de kilometri, nici macar o caruta cu cai. Toata agricultura la ei este automatizata. Pe campuri sunt numai masini agricole, nu chestii (scuzati ignoranta in ale agriculturii :">) care sa implice spinarea omului sau vreun animal. Eu ma gandesc atunci: mama, da' ce spirit de observatie ai, eu vad carute o data pe sapatamana la cateva sute de metri de Piata Unirii, dar nu m-am gandit ca imi lipsesc pe campurile din Croatia :))

Peste un timp, cineva imi povesteste de un croat care, casatorit cu o romanca, vine in vizita in Romania. Stiti ce a observat el prima data la noi? Carutele cu cai, fratilor, el avea spre 40 de ani si nu vazuse in viata lui, in tara lui, vreo caruta cu cai! Si asta mi-a fost spusa fara sa povestesc eu ceva despre ce observase sotul meu in Croatia!!!

V-am povestit asta ca sa va mai faceti o idee despre tara in care mergeti :) Eu nu am stiut unde merg, si descoperirea ei a fost surpriza vietii mele :)
Nu e o tara perfecta, dar pentru noi este o tara, poate singura, in care ne-am dori sa traim, daca am pleca vreodata de aici (nu este cazul, insa, inca :D )

laura_22
04.08.2009, 09:56:13
noi ne-am hotarat.o sa plecam cu masina in croatia.o sa stam cate 2-3 zile in fiecare orasel dp coasta dalmata, o sa vizitam tot ce gasim in cale ,o sa facem poze cu miile si apoi daca mai avem chef o sa trecem si in italia cu ferry. desi niciodata nu mi-a trecut prin cap o vacanta in croatia, o vedeam ca pe o tara saraca si nu f interesanta, acum, dupa multe cercetari,poze, filmuletze dp net, sunt 100% convinsa ca e superba.si daca va ajuta la ceva, e am gasit pe net o povestioara a cuiva care tocmai s-a intors de acolo,scrie despre tot cu lux de amanunte, preturi, taxe etc.sunt vreo 3 pagini word, asa ca nu-mi permit sa atasez aici.
si noi mai avem putin si plecam.... abia astept!!!

anairina
06.08.2009, 20:38:02
am si eu o intrebare.ce fac daca plec in croatia si buletinul si pasaportul sunt pe numele vechi??? oare o sa am vreo problema??? actele sunt valabile pana prin 2012.

alla76
06.08.2009, 22:55:43
am si eu o intrebare.ce fac daca plec in croatia si buletinul si pasaportul sunt pe numele vechi??? oare o sa am vreo problema??? actele sunt valabile pana prin 2012.
sa te duci linistita
ca oricum nu stie nimeni ca te cheama diferit. da cum de ti-a ramas buletinul pe numele vechi?

anairina
08.08.2009, 11:44:03
sa te duci linistita
ca oricum nu stie nimeni ca te cheama diferit. da cum de ti-a ramas buletinul pe numele vechi?

pai nu am schimbat buletinul :D

underlinecriss
17.08.2009, 09:39:50
are cineva idee cum e la sf lui sept in croatia??? pe net scrie ca cica ar fi vreo 22 grade, deci o temp placuta, insa nu a fost nimeni acolo in aceasta perioada??

irina
17.08.2009, 09:50:43
are cineva idee cum e la sf lui sept in croatia??? pe net scrie ca cica ar fi vreo 22 grade, deci o temp placuta, insa nu a fost nimeni acolo in aceasta perioada??

Eu am fost :) Intre 21 sept - 2 oct 2007. Cam asa era temperatura, in jur de 22-23 grade. Seara era un pic mai racoare, trebuia ceva cu maneca lunga. Iar la Plitvice era seara chiar si mai racoare, dar foarte placut.

underlinecriss
17.08.2009, 10:15:32
Eu am fost :) Intre 21 sept - 2 oct 2007. Cam asa era temperatura, in jur de 22-23 grade. Seara era un pic mai racoare, trebuia ceva cu maneca lunga. Iar la Plitvice era seara chiar si mai racoare, dar foarte placut.

ploi,furtuni, nebunii din astea???? ca mai auzisem pe unii ca in per aia ar ploua f f mult, desi eu nu cred, pt ca au clima moderata

irina
17.08.2009, 21:47:48
ploi,furtuni, nebunii din astea???? ca mai auzisem pe unii ca in per aia ar ploua f f mult, desi eu nu cred, pt ca au clima moderata

Eu am nimerit din 10 zile doua zile cu ploaie, una mocaneasca in Trogir, care a durat aproape o zi, si una de vara, cu furtuna (pe timp de noapte) in Dubrovnik. Dar a doua zi a fost un soare frumos... :x
Deci... nu stiu daca am avut noi noroc sau asa e tot timpul. E cam la fel ca la noi, sau, ma rog, cum era odata, ca acum nu prea mai stim in ce anotimp suntem de seara pana dimineata :)

ionut_tuo
01.09.2009, 16:29:16

nu se poate face plaja deloc,banuiesc

rori
07.09.2009, 10:23:02
daca vreti o plaja cu nisip, va recoman insula Lopud. se poate lua vaporasul din Dubrovnik.

Gloriuta
08.09.2009, 13:15:21
Fetelor, dar este real ca in Croatia, marea este foarte rece chiar si in iulie, august ? Asa am auzit de la cineva care a fost in luna iunie. Imi spunea insa ca asta este o caracteristica a marii.
Asa o fi?

anca_p
09.09.2009, 11:14:38
Noi am fost in Croatia in luna de miere (o saptamana) langa Trogir, din 26 Mai pana in 2 Iunie, vreo 3 zile am putut face plaja si baie, iar in rest am vizitat Dubrovnik, Imotski, Split si ce am mai reusit, deoarece a fost innorat. Am mai fost anii trecuti la inceputul lui Septembrie, si atunci a fost foarte bine, atat ca si caldura afara, cat si ca temperatura a apei. N-am idee cum e la sfarsitul lui Septembrie.

laura_22
12.09.2009, 22:56:49
Fetelor, dar este real ca in Croatia, marea este foarte rece chiar si in iulie, august ? Asa am auzit de la cineva care a fost in luna iunie. Imi spunea insa ca asta este o caracteristica a marii.
Asa o fi?

Noi am fost in Pula in perioada 17-24 august. Apa a fost foarte buna de facut baie sibf limpede. Temperaturi mari, dar mult mai usor de suportat ca in romania datorita vegetatiei bogate.

ella-ling
17.09.2009, 10:47:08
Fetelor, cum e cel mai bine sa fac cu banii in Croatia? Scot de pe card sau schimb la casele de schimb? Sunt case de schimb peste tot?

Scuze daca ati mai scris, nu am timp sa citesc tot subiectul acum.

miti
17.09.2009, 10:50:38
Fetelor, cum e cel mai bine sa fac cu banii in Croatia? Scot de pe card sau schimb la casele de schimb? Sunt case de schimb peste tot?

sunt case de schimb peste tot...noi am mers cu euro din tara si am schimbat pe acolo...Unele excursii le am platit direct in euro...dar se putea si in kune

ionut_tuo
17.09.2009, 10:57:30
sunt case de schimb peste tot...noi am mers cu euro din tara si am schimbat pe acolo...Unele excursii le am platit direct in euro...dar se putea si in kune

deci totusi se poate face plaja cat de cat?:)
sau sa asteptam vara urmatoare?

miti
17.09.2009, 11:00:16
deci totusi se poate face plaja cat de cat?:)
sau sa asteptam vara urmatoare?
noi am fost din 5-14 sept anul trecut(fff cald a fost)...dar chiar cand am plecat se anunta ca se inrautatea vremea...

anca_p
17.09.2009, 16:38:35
Daca scoti bani de pe card vei plati comision destul de mare de fiecare data, parca e o suma fixa + procent din ce scoti. Noi am dus euro cat sa platim cazarea si o parte i-am schimbat la casa de schimb pentru cumpararea de suveniruri si altele de la piata, iar mancarea la supermarket si benzina le-am platit cu card. La plata cu card nu se ia comision, la scoaterea de bani de la bancomat se ia. Bani puteti schimba si la banci, si incercati sa nu schimbati chiar in centrele statiunilor, ca o sa dati de un curs nefavorabil.

ella-ling
17.09.2009, 20:25:34
Daca scoti bani de pe card vei plati comision destul de mare de fiecare data, parca e o suma fixa + procent din ce scoti. Noi am dus euro cat sa platim cazarea si o parte i-am schimbat la casa de schimb pentru cumpararea de suveniruri si altele de la piata, iar mancarea la supermarket si benzina le-am platit cu card. La plata cu card nu se ia comision, la scoaterea de bani de la bancomat se ia. Bani puteti schimba si la banci, si incercati sa nu schimbati chiar in centrele statiunilor, ca o sa dati de un curs nefavorabil.

Eu ma gandeam sa scot doar o singura data bani de pe card, sa imi ajunga o saptamana. Am platit totul deja, hotel, demipensiune, etc... Din experienta mea cursul oficial al bancii e mai bun decat cursul de la casele de schimb, plus ca o casa de schimb are si ea comisionul ei, nu?

irina
17.09.2009, 23:01:15
Noi in Croatia am schimbat banii la banca; o singura data i-am schimbat la o casa de schimb, dar parca nu avea comision...

anca_p
29.09.2009, 11:32:43
Pt. alexalia: insula aceea din pozele din luna de miere e Ciovo, langa Trogir ?
Ca tare seamana cu locul unde am fost si noi in luna de miere la inceputul lui Iunie :)

alexalia
29.09.2009, 11:55:53
Pt. alexalia: insula aceea din pozele din luna de miere e Ciovo, langa Trogir ?
Ca tare seamana cu locul unde am fost si noi in luna de miere la inceputul lui Iunie :)

Asa e anca, e insula Ciovo de langa Trogir. Noi am fost in luna de miere in Tenerife si la intoarcere am mers in Croatia unde ne-am intalnit cu familiile si una din perechile de nasi. Ce am reusit sa pun pe picassa sunt pozele facute in ziua in care am mers la Plitvicke (cateva doar)... am in plan sa ma ocup de toate dar dureaza ca acuma lucrez la teza mea de doctorat si asa, cand mai iau cate o pauza de 5 minute mai intru pe miresici, uploadez cate-o poza doua pe picassa :)

voi unde ati stat? In Trogir sau pe insula? Noi am fost pe insula, in oraselul Slatine.

anca_p
29.09.2009, 12:10:31
Am stat pe insula, in Okrug Gornji, insa am cutreierat toata insula, inclusiv Slatine, si de multe ori mergeam pe dealul acela de unde ai facut poza pentru a admira apusul de soare.
Am fost si noi la Plitvice, e ceva deosebit

alexalia
29.09.2009, 12:19:52
Am stat pe insula, in Okrug Gornji, insa am cutreierat toata insula, inclusiv Slatine, si de multe ori mergeam pe dealul acela de unde ai facut poza pentru a admira apusul de soare.
Am fost si noi la Plitvice, e ceva deosebit

Ce misto arata noaptea.... noi stand destul de adanc pe insula nici nu ne-a trecut prin cap sa mergem noaptea pe deal ca sa vedem zona. Oricum am stat doar 6 zile, din care una a fost la Plitvicke, alta sosirea, alta plecarea... asa ca nu am avut vreme de prea multe...

btw: pozele sunt facuta din masina, in miscare si cu senzorul aparatului murdar... ne-am chinuit ca eroii sa-l curatam dupa ce am ajuns acasa si eu acuma ma ocup de scos petele de pe cer din mai toate pozele din honeymoon=)) de aia am o viteza de melc la uploadat poze;))

anca_p
29.09.2009, 12:25:23
Noi am vizitat si Dubrovnik-ul, vizita de o zi, destul de obositoare, dar a meritat. Altfel, Ciovo ni s-a parut tare frumoasa, am gasit o manastire pe stanci in partea sudica, cam in dreptul lui Slatine, am mai fost in Slatine si la o plaja langa o biserica, si am mai gasit o plaja interesanta vis-a-vis de Slatine, pe continent - e si un rau cu apa dulce acolo, si vegetatie cu stufaris. Acolo ii placea catelului nostru.
Altfel, tare multe de vazut in Croatia...

(Scuze ca am deviat discutia de la foto :) )

Si poza asta e de pe dealul acela

ella-ling
29.09.2009, 12:29:08
Croatia adica Hrvatska, tara cu o limba imposibila cateodata, tara celor carora nu le place sa foloseasca vocalele:)

Iata ca pot sa scriu si eu cateva impresii despre aceasta tara unde mi-am petrecut saptamana trecuta. Trebuie sa precizez ca am fost in interes de serviciu, deci nu am avut foarte mult timp la dispozitie pentru turism. Am vizitat Split, Sibenik si parcul national Krka. Am fost ‘obligata’ sa imi petrec noptile in complexul Solaris (in apropiere de Sibenik). E un complex vechi, destul de bine intretinut pe dinafara, insa jale inauntru. Piscina, terasa si plaja eraubine mentinute, insa camerele de hotel nu isi meritau pretul si nici cele 4 stele. Nu au facut curat o saptamana intreaga cat am stat acolo, am vazut gandaci, etc…

Plaja era din pietre, deci nu neaparat ce mi-as dori eu de la o plaja. Coasta Croatiei este fantastica, zeci de insule, populate sau nepopulate, apa cristalina, relief si natura cu aspect mediteranean (mie mi-a adus aminte de Spania).

Preturile sunt la nivel European, nu am observant sa fie vreo diferenta fata de preturile de pe aici. Mancarea m-a dezamagit, insa din cauza faptului ca a trebuit sa mananc la restaurantul hotelului. Cred ca au fost plangeri, pentru ca dupe vreo doua zile si-au mai imbunatatit meniul.

Croatii mi s-au parut prietenosi, femeile frumoase (mi s-a parut una dintre tarile cu femeile cele mai frumoase din cate am vazut eu pana acum), barbatii sunt cam bulkyJ
Sibenik mi-a placut mai mult decat Split, pentru ca am putut urca sus pana la fortareata si vedea apusul. Recomand o vizita in parcul national Krka daca aveti timp, eu m-am simtit foarte bine acolo si am prins cate ceva din vegetatia si fauna croata (pentru ca in rest nu prea am vazut decat maslini, vita de vie si pisici).

In concluzie, nu stiu daca m-as intoarce in concediu in Croatia… de fapt m-as intoarce doar daca as naviga de-a lungul coastei, as dormi in barca si mi-as patrece fiecare zip e cate o insula sau intr-un port.

PS: multumesc pentru sfatul de a schimba bani la banca.

alexalia
29.09.2009, 14:35:59
Noi am vizitat si Dubrovnik-ul, vizita de o zi, destul de obositoare, dar a meritat. Altfel, Ciovo ni s-a parut tare frumoasa, am gasit o manastire pe stanci in partea sudica, cam in dreptul lui Slatine, am mai fost in Slatine si la o plaja langa o biserica, si am mai gasit o plaja interesanta vis-a-vis de Slatine, pe continent - e si un rau cu apa dulce acolo, si vegetatie cu stufaris. Acolo ii placea catelului nostru.

foarte frumoasa poza:) si cum s-a inteles catelul cu drumul asa lung?

Noi am stat in Slatine chiar la intrare... asa ca mergeam la plaja in oraselul de langa (ceva cu A cred) langa magazinul Tommy. Ne placea ca plaja era amenajata, aveai sezlonguri, umbrelute si nu era extrem de aglomerata sau galagioasa.

Cat despre biserica... am avut o experienta interesanta. Intr-o seara ne luam noi sa mergem la plimbare. Si de unde stateam pana la biserica erau ceva km.. ei, pe drum erau sa se urce pe noi o groaza de masini (drumul ingust, luminat mai deloc)

Si ajungem noi intr-un final la biserica (foarte draguta de altfel) mie imi trebuia neaparat sa facem poze.... pana am vazut cat de plin era de lilieci. N-am stiut cum s-o tulesc mai repede de acolo:))

anca_p
29.09.2009, 15:50:44
Noi am fost ziua la biserica, n-am vazut liliecii. Tin minte ca drumul era cam ingust, si venind din Slatine era si panta mare.
Catelului i-a fost cam cald, ca nu avem aer conditionat, dar am mers noaptea si nu ne-a prins asa mare caldura. Altfel e obisnuit cu mersul cu masina, insa am tot oprit pentru el si in felul asta am facut 13 ore din care o ora au fost opririle.

ionut_tuo
14.04.2010, 08:42:52
FETELOR ati auzit ceva de PEPTI?

ionut_tuo
14.04.2010, 09:04:29

SUPERBA poza!
si eu vreau In Croatia:))

ionut_tuo
14.04.2010, 09:05:53

trebuie sa schimbam banii neaparat?daca platesc cu un card de debit in ron nu e bine?:)

adelat
14.04.2010, 09:39:18
Am fost acum doi ani in Croatia si am ramas foarte placut impresionata. A fost o vacanta organizata cat de cat pe fuga si care se doarea a fi destul de ieftina ceea ce s-a si intamplat. Am fost cu masina si am decis sa facem un tur al tarii de la nord la sud. Primele trei zile am stat in Porec. Asa ca am vizitat: Porec, Pula si Rovinj. Cel mai mult din zona asta mi-a placut Rovinj, un oras foarte frumos, curat si plin de personalitate si cu plaja destul de frumoasa incomparabil mai placuta decat in celelalte doua orase. Urmatoarea cazare am avut-o in Zadar si in ziua cand ne-am mutat dintr-o locatie in alta am facut un ocol si am vizitat parcul national Plitvlice care mi-a placut extraordinar de mult. Este un loc ce nu trebuie ratat. Impresionant din multe puncte de vedere. In Zadar plaja nu mi-a placut foarte mult si nici orasul dar poate ca am fost prea incantata de celelalte locatii si de aceea sunt mai critica la adresa lui. Din Zadar ne-am mutat in Trogir care spre marea mea surprindere arata extraordinar. Si aici am mancat cea mai buna inghetata ever and ever :) Din Trogir am mers sa vizitam si Split-ul care a fost orasul meu preferat din Croatia. Modul in care casele sunt copsntruite pe vechiul palat al lui Diocletian mi s-a parut foarte deosebit. Tot aici am mancat si cel mai bine in toata vacanta noastra in Croatia. Oferta restaurantelor mi s-a parut mult mai buna si mai variata. Din trogir ne-am mutat in Orebic unde am stat pentru patru zile si am vizitat si Dubrovnicul si zona apropiata. Ca si plaje cel mai mult ne-a placut peninsula peljesac, am gasit in apropiere de orebic o plaja de nisip de care ne-am infdragostit si la care am mers in fiecare zi. Daca as mai merge inca o data in Croatia as inchiria o camera in una din casutele de pe marginea acestei plaje. Este intr-un satuc foarte linistit doar cu cateva case cu camere de inchiriat, fara restaurante sau magazine. Foarte rustic dar foarte placut.
Pentru cazare am facut rezervarile pe internet cu ceva timp inainte de vacanta. Nu am platit poentru nici una avans si nu am avut chiar nici o problema. Am avut apartamente cu doua camere, foarte curate si bine intretinute si la un pret extraordinar de mic. In medie cred ca am platit 40 de euro pe noapte in conditiile in care eram trei persoane si cautam locuri cu trei paturi.
Mancarea mi s-a parut foarte ieftina, mai ales la restaurant asa ca am preferat sa mancam cel putin o data pe zi la restaurant si sa nu facem decat micul dejun in camera desi aveam bucatarie.
Ce mi-a placut cel mai mult in Croatia a fost faptul ca aveai ce sa faci in orele de la pranz cand nu puteai sta la soare. Am vizitat o grooaza de orase care mai de care mai frumoase, mai curate si mai bine organizate. Desi in Grecia de exemplu plajele sunt mai impresionante prefer in orice clipa Croatia pentru ca ofera aceasta alternativa statului la soare: plimbatul prin oras.
In concluzie: Croatia este o destinatie foarte ieftina care ofera foarte mult. Parte de nord este mai ieftina decat parte de sud. Dar partea de sud este mai frumoasa (parerea mea).

adelat
14.04.2010, 09:41:11
Noi am scos bani de la bancomat (de pe mastercard) si am platit in moneda lor. Cazarea trebuia platita oricum in Euro deci singurele plati erau pentru sume relativ mici: mancare, bilete de intrare etc, deci nu avea rost sa platim cu cardul.

trebuie sa schimbam banii neaparat?daca platesc cu un card de debit in ron nu e bine?:)

luiza
14.04.2010, 10:27:44

Daca cardul tau este cu folosire internationala te sfaturiesc sa platesti cu cardul. Se va face automat schimbul. Daca scoti bani cash este extrem de costisitor ca si comision.

ionut_tuo
14.04.2010, 11:40:08
Daca cardul tau este cu folosire internationala te sfaturiesc sa platesti cu cardul. Se va face automat schimbul. Daca scoti bani cash este extrem de costisitor ca si comision.
cum imi dau seama daca este international?
Mentionez ca este un card de debit,
o sa sun mai tarziu si la relatii clienti..sa vad :)
merci oricum de info fetelor!

laura_22
14.04.2010, 11:47:31
daca scrie Romanian only, nu este international. marea majoritate a cardurilor de debit sunt si internationale.

luiza
14.04.2010, 11:55:41

Trebuie sa scrie pe el.

ionut_tuo
17.04.2010, 07:41:18
Deci nu a auzit nimeni de Pepti?:">

danutza79
27.04.2010, 20:53:07
in 10 iulie o sa pornim si noi spre Ins Rab.a fost careva aici?

laura_22
28.04.2010, 08:54:12
se pare ca si anul asta ne vom petrece concediul tot in croatia... :x abia astept!

aleo
18.05.2010, 08:54:29
si eu vreau sa merg in croatia...stiti ceva oferte bune?[-o<

adelat
18.05.2010, 09:32:47
Mergi pe cont propriu. Te va costa mult mai putin.

si eu vreau sa merg in croatia...stiti ceva oferte bune?[-o<

laura_22
18.05.2010, 14:27:54
Mergi pe cont propriu. Te va costa mult mai putin.
asa e. noi mergem numai pe cont propriu. sunt atatea site-uri de rezervari, e greu sa dai gres... noi si pentru anul asta in pula tot singuri am faut rezervarea... :D

myrha
18.05.2010, 18:45:37
E foarte frumos in Croatia.Si noi tot pe cont propriu am mers, am iesit foarte bine cu banii si am stat intr-un loc superb aproape de orasul Trogir, un orasel pitoresc.Croatia merita vazuta cu tot cu parcurile naturale celebre, sunt foarte multe locuri frumoase .... cautati pe net cazare si cu restul va descurcati acolo.

myrha
18.05.2010, 18:50:31
Am fost acum doi ani in Croatia si am ramas foarte placut impresionata. A fost o vacanta organizata cat de cat pe fuga si care se doarea a fi destul de ieftina ceea ce s-a si intamplat. Am fost cu masina si am decis sa facem un tur al tarii de la nord la sud. Primele trei zile am stat in Porec. Asa ca am vizitat: Porec, Pula si Rovinj. Cel mai mult din zona asta mi-a placut Rovinj, un oras foarte frumos, curat si plin de personalitate si cu plaja destul de frumoasa incomparabil mai placuta decat in celelalte doua orase. Urmatoarea cazare am avut-o in Zadar si in ziua cand ne-am mutat dintr-o locatie in alta am facut un ocol si am vizitat parcul national Plitvlice care mi-a placut extraordinar de mult. Este un loc ce nu trebuie ratat. Impresionant din multe puncte de vedere. In Zadar plaja nu mi-a placut foarte mult si nici orasul dar poate ca am fost prea incantata de celelalte locatii si de aceea sunt mai critica la adresa lui. Din Zadar ne-am mutat in Trogir care spre marea mea surprindere arata extraordinar. Si aici am mancat cea mai buna inghetata ever and ever :) Din Trogir am mers sa vizitam si Split-ul care a fost orasul meu preferat din Croatia. Modul in care casele sunt copsntruite pe vechiul palat al lui Diocletian mi s-a parut foarte deosebit. Tot aici am mancat si cel mai bine in toata vacanta noastra in Croatia. Oferta restaurantelor mi s-a parut mult mai buna si mai variata. Din trogir ne-am mutat in Orebic unde am stat pentru patru zile si am vizitat si Dubrovnicul si zona apropiata. Ca si plaje cel mai mult ne-a placut peninsula peljesac, am gasit in apropiere de orebic o plaja de nisip de care ne-am infdragostit si la care am mers in fiecare zi. Daca as mai merge inca o data in Croatia as inchiria o camera in una din casutele de pe marginea acestei plaje. Este intr-un satuc foarte linistit doar cu cateva case cu camere de inchiriat, fara restaurante sau magazine. Foarte rustic dar foarte placut.
Pentru cazare am facut rezervarile pe internet cu ceva timp inainte de vacanta. Nu am platit poentru nici una avans si nu am avut chiar nici o problema. Am avut apartamente cu doua camere, foarte curate si bine intretinute si la un pret extraordinar de mic. In medie cred ca am platit 40 de euro pe noapte in conditiile in care eram trei persoane si cautam locuri cu trei paturi.
Mancarea mi s-a parut foarte ieftina, mai ales la restaurant asa ca am preferat sa mancam cel putin o data pe zi la restaurant si sa nu facem decat micul dejun in camera desi aveam bucatarie.
Ce mi-a placut cel mai mult in Croatia a fost faptul ca aveai ce sa faci in orele de la pranz cand nu puteai sta la soare. Am vizitat o grooaza de orase care mai de care mai frumoase, mai curate si mai bine organizate. Desi in Grecia de exemplu plajele sunt mai impresionante prefer in orice clipa Croatia pentru ca ofera aceasta alternativa statului la soare: plimbatul prin oras.
In concluzie: Croatia este o destinatie foarte ieftina care ofera foarte mult. Parte de nord este mai ieftina decat parte de sud. Dar partea de sud este mai frumoasa (parerea mea).
Si pe mine m-a fermecat orasul Trogir si Splitul iar inghetata de Trogir mi-a ramas la inima :)))

sanziana_c
25.05.2010, 16:40:22
si noi mergem in Iulie in luna de miere in Croatia. am citit fiecare post de pe topicul asta, si deja salivez :x m-am indragostit de Croatia din povestile miresicilor...
o sa va spun si impresiile mele (daca vrea cineva sa le auda, bineinteles :))) )

claudia15
03.07.2010, 23:29:27
in august plec in Croatia - Opatija (e prima data in Croatia)
Le rog frumos pe cele care au fost acolo sa imi dai mai multe detalii despre statiune: preturi, ce se poate vizita, plaje (eu plec cu autocarul). As vrea sa ajung si in Venetia si am inteles ca se fac excursii.

miha2009
29.07.2010, 09:35:55
Si noi vrem sa mergem in august in Croatia:)
Tot pe cont propriu.

bubushelu
16.08.2010, 14:07:16
noi plecam pe 27 aug in Croatia, mai exact pe insula Pag, pe cont propriu, am facut doar rezervare la hotel prin booking, revin cu detalii daca pe cineva intereseaza, va pup:)

divided5
23.08.2010, 14:35:49
Buna, si noi ne-am gandit la croatia. am vrea sa mergem pe cont propriu; care ati mai fost, imi spuneti ce trasport ati avut? noi ne-am gandit sa mergem cu masina. Merita?\
merciii

bubushelu
24.08.2010, 11:20:17
Buna, si noi ne-am gandit la croatia. am vrea sa mergem pe cont propriu; care ati mai fost, imi spuneti ce trasport ati avut? noi ne-am gandit sa mergem cu masina. Merita?\
merciii

pai, cu masina mergem si noi, ca nu sunt curse pana in Zagreb, doar din Londra, asa ca ne chinium si noi sa mergem 1000 de km, sper sa fie mai putin, dar din cate am auzit merita!!!!

laura_22
24.08.2010, 11:27:38
merciii
merita, e o tara cu adevarat frumoasa! ;;)

oana_84
25.11.2010, 13:16:04
Buna,

Si noi vrem sa mergem in Croatia, in a doua parte a lunii de miere. Si pentru ca cel mai probabil o sa venim din Venetia cu ferryboat-ul optiunile al fi Porec, Pula si Rovinj. Stii cineva care din cele 3 orase are plaja mai ok? Sau care e mai frumos in general, voi pentru ce ati opta?

Multumesc,

kayla
25.11.2010, 14:21:41
Buna,

Si noi vrem sa mergem in Croatia, in a doua parte a lunii de miere. Si pentru ca cel mai probabil o sa venim din Venetia cu ferryboat-ul optiunile al fi Porec, Pula si Rovinj. Stii cineva care din cele 3 orase are plaja mai ok? Sau care e mai frumos in general, voi pentru ce ati opta?

Multumesc,

Buna,
am fost si noi in croatia acum 2 ani, intamplator in nord, in zona rovinj, mai exact in vrsar si a fost super!arata f tare!noi am ales zona de nord, pentru ca am fost cu masina, si de acolo se ajunge f usor si in venetia.
cat despre plaje, in croatia plajele sunt cu pietre sau ciment..dar apa e f limpede si iti cumperi niste pantofi speciali pt. genul asta de plaje cu care intri si in apa si nu ai nicio problema ;) mie mi-a placut f mult!

Biu
28.11.2010, 07:13:33
Buna,

Multumesc,

noi am fost in Krk, e o insula f aproape de Rovinj. Ne-a placut la nebunie : f frumos, curat, civilizat, si din cate am inteles preturi mai ok decat in Sud. Recomand KRK :x ( Pula mi s-a parut prea aglomerat, merge de o vizita, dar nu as sta acolo in vacanta 8-|)

mady_kara
25.01.2011, 14:11:35
daca as merge pe cont propriu cu ce oras sa incep.....care ar fi itinerariul? prin ce orase sa ma duc?

madalinapol
25.01.2011, 14:14:07
din ce am citit pe aici, parca incepe sa-mi placa i mie Croatia....ceva recomandari de hoteluri?:">

adelat
25.01.2011, 15:00:11
sunt multe exemple pe paginile din urma
la un moment dat eu am explicat in detaliu unde am fost pentru ca am facut turul tarii de la nord la sud

daca as merge pe cont propriu cu ce oras sa incep.....care ar fi itinerariul? prin ce orase sa ma duc?

adelat
25.01.2011, 15:02:32
pentru cazare uitate de apartamente sau studiouri in nici un caz de camere la hotel.

din ce am citit pe aici, parca incepe sa-mi placa i mie Croatia....ceva recomandari de hoteluri?:">

madalinapol
25.01.2011, 16:26:13
pentru cazare uitate de apartamente sau studiouri in nici un caz de camere la hotel.
pai d c??:-\

adelat
25.01.2011, 17:29:30
pentru ca raportul calitate pret este mult mai bun
in plus numai in orasele foarte mari gasesti ceva hoteluri care de cele mai multe ori sunt folosite de agentiile de turism deci nu prea gasesti camere
noi am stat numai in apartamente sau studiouri si calitatea este mult superioara unei camere de hotel de 3 sau 4 stele daca ma refer exclusiv la camera. evident ca nu ai toate facilitatile unui hotel dar depinde ce vrea fiecare de la o calatorie. Din punctul meu de vedere Croatia nu este o tara pentru turism all inclusiv.

CeliBia
25.01.2011, 18:12:12

Uite daca vrei la hotel, se găsesc camere, nu e problemă http://www.booking.com/searchresults.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-7Gw49JLhtamqV6WpNXLUvAS3865872445;sid=4922b85c4e5e 4a850e3db525989b0df8;checkin_monthday=1;checkin_ye ar_month=2011-7;checkout_monthday=10;checkout_year_month=2011-7;city=-79996;class_interval=1;offset=0;score_min=0;si=ai% 2Cco%2Cci%2Cre%2Cdi;country=hr;radius=0;class=3

Am încercat o simulare pentru Dubrovnik, care este cel mai scump, dar și cel mai frumos :*

madalinapol
25.01.2011, 21:32:25
pentru ca raportul calitate pret este mult mai bun
in plus numai in orasele foarte mari gasesti ceva hoteluri care de cele mai multe ori sunt folosite de agentiile de turism deci nu prea gasesti camere
noi am stat numai in apartamente sau studiouri si calitatea este mult superioara unei camere de hotel de 3 sau 4 stele daca ma refer exclusiv la camera. evident ca nu ai toate facilitatile unui hotel dar depinde ce vrea fiecare de la o calatorie. Din punctul meu de vedere Croatia nu este o tara pentru turism all inclusiv.
inteleg...mersi de informatiii

madalinapol
25.01.2011, 21:33:30
Uite daca vrei la hotel, se găsesc camere, nu e problemă http://www.booking.com/searchresults.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-7Gw49JLhtamqV6WpNXLUvAS3865872445;sid=4922b85c4e5e 4a850e3db525989b0df8;checkin_monthday=1;checkin_ye ar_month=2011-7;checkout_monthday=10;checkout_year_month=2011-7;city=-79996;class_interval=1;offset=0;score_min=0;si=ai% 2Cco%2Cci%2Cre%2Cdi;country=hr;radius=0;class=3

Am încercat o simulare pentru Dubrovnik, care este cel mai scump, dar și cel mai frumos :*
offf, mi se pare asa complicat....ne-ar placea si in turcia, dar mi se pare cam scumpicel pt bugetul nostru.... acum vazusem croatia, iar a aparut ceva:-<:-<

CeliBia
26.01.2011, 15:03:43
offf, mi se pare asa complicat....ne-ar placea si in turcia, dar mi se pare cam scumpicel pt bugetul nostru.... acum vazusem croatia, iar a aparut ceva:-<:-<

Și eu am crezut că va fi mai ușor cu alegerea destinației pentru luna de miere, dar nu e. Oricum ca și organizare cel mai simplu mi se pare pe cont propriu fara sa amestecam nicio agentie in poveste :*

adelat
26.01.2011, 16:09:54
Sa mergi in Criatia nu este deloc greu. cumpara un ghid lonely travel, citeste-l si vezi ce ti-ar placea sa vizitezi din ce este descris acolo. iti faci un plan pe zile cu ce orase vizitezi daca vrei sa faci un tur si nu sa stai in acelasi loc pentru toata vacanta si apoi cauta cazare pe net. daca scrii "accommodation Croatia" o sa ai de unde alege ce vrei tu, de la studiouri mici si pana la vile cu piscina si ce mai vrea muschiul tau :) Eu asta am facut si nu am avut nici o surpriza. Toata cazarile le-am facut prin intermediul internetului, am comunicat cu proprietarii prin mail, fara sa platesc nici un avans si totul a mers ca pe roate.
Majoritatea apartamentelor noastre le-am gasit pe site-ul de mai jos:
http://www.accommodationincroatia.net/
Nu are rost sa te complici cu agentii de turism pentru ca tocmai asta este farmecul Croatiei: usurinta cu care poti organiza o excursie, faptul ca este extrem de ieftina ca si destinatie si evident faptul ca este foarte frumoasa.
Ce nu as rata: Rovijne, Trogir, Split, Dubrovnic, si evident Plitvice. dar nu are rost sa stai peste noapte langa plitvice. o excursie de o zi din orasul de pe malul marii care ti se pare tie mai interesant.

mada205
06.04.2011, 08:26:57
noi tot pentru croatia am vrea sa optam, ne-am indragostit de toate pozele minunate din aceasta tara... dar ma gandesc sa nu fie obositor drumul? :-??

piticel_botos
08.04.2011, 19:32:00
buna
stie cineva daca in croatia se poate face plaja si baie in mare la inceput de iunie?

Multumesc

elisa1524
25.05.2011, 20:59:49
Anul acesta in iulie vreau sa merg Croatia si as vrea sa ma cazez in Opatija. Daca ati fost acolo si puteti sa imi cateva informatii legate de plaja, obiective turistice, preturi la mancare, orice este util, v-as fi foarte recunoscatoare :D

alla76
25.05.2011, 21:02:41
buna
stie cineva daca in croatia se poate face plaja si baie in mare la inceput de iunie?

Multumesc

au fost niste cunoscuti saptamana trecuta si se facea deja baie.
mai rece apa, dar deja se facea baie

in schimb in septembrie acum 2 ani ... brrrrr :)

dianaruxi
03.05.2012, 12:51:07
Buna fetelor!
Am vrea si noi sa mergem in Croatia anul asta, si vrem sa stim dc aveti vreo recomandare de Agentie care organizeaza sejururi acolo, cu plecare din Bucuresti, cu un charter direct.
Sau dc exista zboruri directe la vreo companie aeriana, si sa iau eu separat zbor si hotel.

laura_b22
02.07.2012, 14:15:10
Sunt in mare dilema,nu stiu daca am nevoie de pasaport pentru Croatia...ma poate ajuta cineva cu informatia asta?

andrea85
02.07.2012, 14:28:39
Sunt in mare dilema,nu stiu daca am nevoie de pasaport pentru Croatia...ma poate ajuta cineva cu informatia asta?

Da, ai nevoie de pasaport...eu asa stiu.

aneee
02.07.2012, 14:53:26

Sigur ai nevoie de pasaport !

laura_b22
02.07.2012, 15:24:48
Offf,nasol ca nu am pasaport si nici nu cred ca am timp sa ajung sa-mi fac :-<

Risha
02.07.2012, 19:47:01
Pasaportul temporar se face in maxim 3 zile. Are valabilitate 1 an si e un pic mai ieftin (cu vreo 50 lei) decat cel simplu.

aneee
04.07.2012, 07:57:24

Sigur o sa reusesti sa iti faci timp!Croatia chiar merita . Concediu placut iti urez!

melinda21
04.07.2012, 10:42:40
noi cand am fost acum doi ani in Croatia, au cerut pasaportul, dar anul trecut cand s-au dus ai mei in concediu lor nu le-au cerut pasaportul
dar din cate stiu sigur ai nevoie de pasaport

CeliBia
04.07.2012, 12:02:37

Eu stiu ca nu ai nevoie de pasaport... Dar mai bine suna la ambasada. Eu am fost cu masina in Grecia si am trecut prin Serbia si Macedonia doar cu buletinul, am intrebat la ambasada intai, ca nu avea sens sa-mi fac pasaport... Cat despre cel temporar am inteles ca acum nu mai exista asa ceva, adica nu se mai emite pasaportul clasic, se fac pasapoarte biometrice si sunt gata in cateva zile de la cerere si poza, costa aprox. 3 milioane, m-am interesat eu de curand.

Revenind, chiar daca Croatia este tara Non UE, cel mai probabil are si ea incheiat un acord de libere trecere (adica doar cu cartea de identitate), ma indoiesc sa nu aiba, daca Serbia si FYR Macedonia au :*

adelat
04.07.2012, 14:59:18
Poti merge in Croatia cu buletinul. Uite ce am gasit pe site-ul ambasadei Romaniei in Zagreb:
http://zagreb.mae.ro/index.php?lang=ro&id=24962

Legat de pasaport: cel temporar cu valabilitate de 1 an (inca mai exista) se elibereaza in aceeasi zi. Cel biometric cu valabilitate de 5 ani se elibereaza in doua saptamani.

dmdanila
17.07.2012, 13:11:53
Poti merge in Croatia cu buletinul. Uite ce am gasit pe site-ul ambasadei Romaniei in Zagreb:
http://zagreb.mae.ro/index.php?lang=ro&id=24962

Legat de pasaport: cel temporar cu valabilitate de 1 an (inca mai exista) se elibereaza in aceeasi zi. Cel biometric cu valabilitate de 5 ani se elibereaza in doua saptamani.
Confirm si eu, tocmai m-am intors din Croatia, se poate merge doar cu buletinul :)

bre.alexandra
25.08.2012, 12:33:11
tocmai ce am fost in muntenegru si intr-o zi am dat o fuga pana la dubrovnik (e la 70 de risan, golful kotor). e f frumos orasul vechi, dar fata de muntenegru mi s-a parut scump (am dat 15 eur numai pe parcare pt 5 ore). la fel si manacarea, 2 burgeri pe care in muntenegru dadeam 5 eur aici erau 10.
oricum, e un loc ce merita vazut, cetatea e impresionanta.

ps: confirm si eu ca se trece cu buletinul

adelat
27.08.2012, 09:45:29
tocmai ce am fost in muntenegru si intr-o zi am dat o fuga pana la dubrovnik (e la 70 de risan, golful kotor). e f frumos orasul vechi, dar fata de muntenegru mi s-a parut scump (am dat 15 eur numai pe parcare pt 5 ore). la fel si manacarea, 2 burgeri pe care in muntenegru dadeam 5 eur aici erau 10.
oricum, e un loc ce merita vazut, cetatea e impresionanta.

ps: confirm si eu ca se trece cu buletinul

Am facut Croatia de la nord la sud si Dubrovnikul a fost de departe cel mai scump loc prin care am trecut in Croatia. Dar era si de asteptat. Cu cat un loc este mai popular cu atat este mai scump. Insa nu mi se pare a fi reprezentativ pentru preturile din Croatia.
Din punctul meu de vedere Dubrovnik merita vizitat pentru o zi dar nu as sta acolo. As sta printr-un satuc de pe Peljesac: Zuljana de exemplu. Si de acolo as face excursii.

bre.alexandra
27.08.2012, 10:20:39
Am facut Croatia de la nord la sud si Dubrovnikul a fost de departe cel mai scump loc prin care am trecut in Croatia. Dar era si de asteptat. Cu cat un loc este mai popular cu atat este mai scump. Insa nu mi se pare a fi reprezentativ pentru preturile din Croatia.
Din punctul meu de vedere Dubrovnik merita vizitat pentru o zi dar nu as sta acolo. As sta printr-un satuc de pe Peljesac: Zuljana de exemplu. Si de acolo as face excursii.

da, si mie mi s-a parut ca e un loc de o zi, adica de vizitat, dar nu de stat. si noi suntem adeptii cazarii in locuri mai putin populare ptr ca e mai ieftin si mai linistit. asa si in muntenegru: in budva era mult mai scump si aglomerat, la fel si in kotor, pe cand in orasele ca risan sau perast preturile erau mult mai mici si atmosfera mult mai chill.
o sa caut pe blogul tau, sa vad daca gasesc detalii despre calatoria ta in croatia :)

adelat
27.08.2012, 12:10:08
da, si mie mi s-a parut ca e un loc de o zi, adica de vizitat, dar nu de stat. si noi suntem adeptii cazarii in locuri mai putin populare ptr ca e mai ieftin si mai linistit. asa si in muntenegru: in budva era mult mai scump si aglomerat, la fel si in kotor, pe cand in orasele ca risan sau perast preturile erau mult mai mici si atmosfera mult mai chill.
o sa caut pe blogul tau, sa vad daca gasesc detalii despre calatoria ta in croatia :)

Nu am pus nimic despre Croatia pe blog. E calatorie veche...parca din 2008...pe vremea cand nu aveam blog. Si eu abia ma chinui sa tin pasul cu ce calatorii facem in prezent. Dar nu prea imi iese. :)

GargaritaMiha
25.09.2012, 19:36:44
doar ce ne-am intors din luna de miere petrecuta in Croatia si pot spune ca nu am destule cuvinte pentru a exprima frumusetea acestei tari....chiar am petrecut 10 zile de miere:x
sa incepem cu inceputul: primele 5 nopti le-am stat la Lozica, o mica localitate de langa Dubrovnik, am avut un apartament pe malul marii cu plaja proprie, o vedere superba...am facut plaja si am vizitat Dubrovnikul; mi-a placut ff mult mancarea si pot spune ca nu mi s-a parut atat de scumpa pe cat auzisem, da, este o diferenta dar nu mi s-a parut mare deloc si nu ne-am abtinut la nimic, pot spune ca am facut cura cu fructe de mare, le adorrro:-) urmatoarele 3 nopti le-am petrecut pe malul plajei de la Brela unde am avut tot un apartament cu 35 euro/noapte(m-a surprins pretul atat de mic tinand cont de faptul ca aveam o vedere superba asupra marii iar apartamentul era imaculat); aici am facut plaja si ne-am plimbat pe faleza;;) am plecat apoi spre Split unde am si ramas o noapte la hotel Consul *** (am platit 120 euro/noapte dar nu va recomand, curatenia lasa de dorit), am vizitat centrul vechi iar a doua zi am plecat spre Trogir care m-a fermecat mai mult decat Splitul....mi s-a parut mai chic:D ultima oprire am facut-o la Plitvicka Jezera pentru a vizita minunatele lacuri si cascade, cea mai frumoasa experienta; aici am stat 2 nopti la o pensiune draguta, curata iar apoi am plecat spre casa; in concluzie, va recomand cu toata caldura sa vizitati Croatia, drumurile ff bune, oamenii calzi care iti sar in ajutor, mancarea gustoasa, cappuccino delicios si marea turcoaz ne-au facut sa ne dorim o revenire:">poate chiar anul urmator
va las cateva poze: https://picasaweb.google.com/116254729555274760360/HoneymoonCroatia?authkey=Gv1sRgCNrM8YbuztPQJg

GoGo_82
26.09.2012, 14:00:03
doar ce ne-am intors din luna de miere petrecuta in Croatia si pot spune ca nu am destule cuvinte pentru a exprima frumusetea acestei tari....chiar am petrecut 10 zile de miere:x
sa incepem cu inceputul: primele 5 nopti le-am stat la Lozica, o mica localitate de langa Dubrovnik, am avut un apartament pe malul marii cu plaja proprie, o vedere superba...am facut plaja si am vizitat Dubrovnikul; mi-a placut ff mult mancarea si pot spune ca nu mi s-a parut atat de scumpa pe cat auzisem, da, este o diferenta dar nu mi s-a parut mare deloc si nu ne-am abtinut la nimic, pot spune ca am facut cura cu fructe de mare, le adorrro:-) urmatoarele 3 nopti le-am petrecut pe malul plajei de la Brela unde am avut tot un apartament cu 35 euro/noapte(m-a surprins pretul atat de mic tinand cont de faptul ca aveam o vedere superba asupra marii iar apartamentul era imaculat); aici am facut plaja si ne-am plimbat pe faleza;;) am plecat apoi spre Split unde am si ramas o noapte la hotel Consul *** (am platit 120 euro/noapte dar nu va recomand, curatenia lasa de dorit), am vizitat centrul vechi iar a doua zi am plecat spre Trogir care m-a fermecat mai mult decat Splitul....mi s-a parut mai chic:D ultima oprire am facut-o la Plitvicka Jezera pentru a vizita minunatele lacuri si cascade, cea mai frumoasa experienta; aici am stat 2 nopti la o pensiune draguta, curata iar apoi am plecat spre casa; in concluzie, va recomand cu toata caldura sa vizitati Croatia, drumurile ff bune, oamenii calzi care iti sar in ajutor, mancarea gustoasa, cappuccino delicios si marea turcoaz ne-au facut sa ne dorim o revenire:">poate chiar anul urmator
va las cateva poze: https://picasaweb.google.com/116254729555274760360/HoneymoonCroatia?authkey=Gv1sRgCNrM8YbuztPQJg
f frumoase pozele!!!

andrea85
26.09.2012, 14:05:54

Chiar nu stiam ca exista in Croatia peisaje atat de frumoase! Mi-ai facut "pofta" cu pozele tale! ;;);;)

ioanaechim21
26.09.2012, 14:22:15

Foarte foarte frumos! Casă de piatră!

GargaritaMiha
28.09.2012, 10:05:47
multumesc frumos! Croatia chiar este o tara frumoasa!:*

Inna_
21.04.2013, 17:08:24

Îmi poți spune unde ați stat mai exact în Lozica? Cum ați găsit apartamentul? Dar pe cel din Brela? Mulțumesc anticipat!

Inna_
21.04.2013, 17:28:31
Salutare tuturor!
Mă puteți ajuta cu câteva informații exacte legate de cazare și prețuri în Croația? Nu ne-am fixat nicio locație ca punct de reper, așadar aștept cu mare interes răspunsurile voastre.
Am căutat pe câteva site-uri însă m-aș simți mai ok să merg undeva unde au mai fost și alții și totul a fost în regulă.

elisa1524
21.04.2013, 19:05:36
Salutare tuturor!
Mă puteți ajuta cu câteva informații exacte legate de cazare și prețuri în Croația? Nu ne-am fixat nicio locație ca punct de reper, așadar aștept cu mare interes răspunsurile voastre.
Am căutat pe câteva site-uri însă m-aș simți mai ok să merg undeva unde au mai fost și alții și totul a fost în regulă.
Noi am fost anul trecut in Croatia la lacurile Plitvice. Este un mic rai pe pamant, dureaza o zi intreaga sa vizitezi tot, sa urci si la grota si la cascada mare.
Am stat la o pensiune aleasa de pe booking.com - http://www.booking.com/hotel/hr/rene-house.en-gb.html?sid=1cbf764444cfefad0a47650de4e94483;dcid= 1;checkin=2013-07-01;checkout=2013-07-02;srfid=0567e0a5592469536ee48b26bdc358b4de6bba1fX 56
Proprietara vorbeste engleza si chiar ne-am simtit foarte bine. Au si o mini-bucatarie unde poti face ceva paste sau alte mancaruri rapide. Noi am rezervat o camera cu pat dublu dar ne-a pus intr-o camera cu 4 paturi :D si a fost la aceelasi pret cu camera dubla, plus ca aveam terasa cu masa de biliard.
A fost de vis, o liniste si relaxare totala. In drum spre Plivtice sunt alte pensiuni cu restaurant unde puteti manca. Peste drum de pensiunea la care am fost noi este un hotel cu restaurant, bancomat si un mic supermarket.
Noi dupa ce am vizitat cascadele am mers in Italia pe coasta Croatiei si ne dorim ca in curand sa revenim acolo pentru plaja :x Imi doresc mult sa merg pe insula Brac.

irina
21.04.2013, 19:51:24
Eu am stat in Istria, langa Opatija, la Vila Vosilla (http://www.holidaystocroatia.org/croatia-holidays/apartments_opatija-1955.html). Apartament cu living si bucatarie utilata complet, cu un dormitor. In living era o canapea extensibila si am folosit-o, ca noi am fost 4. Asezare superba, curat si gradina si terasele din jurul vilei de vis. Aveai vedere la mare si la micul dejun si la cina, era gratar in curte, numai bine de petrecut mai multe zile pe acolo. Am pus ceva poze cu terasele aici (http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=896&p=508124#post508124) si aici (http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=896&p=508124#post508124).

In Dalmatia am stat in Trogir, la Vila Roza (http://www.apartments-riva.com/foto_eng.htm). Tot acelasi tip de apartament (cel cu nr. 3 de pe site), cu living si bucatarie inclusa (sau chicineta, sa zicem :) ), un dormitor si terasa. Curatenie exemplara, proprietarul un om extraordinar, ne-a placut mult si aici.

La Plitvice am stat la Pensiunea Lipa, care acum se numeste Etno Garden (http://www.booking.com/hotel/hr/apartmani-lipa.ro.html?aid=317927;sid=f3f5dd1ea2ff3e4ddd465e 6e8f58e076;dcid=1). Proprietara, ca noi numai cu ea am stat de vorba, tot extraordinara, apartamentul cu living, bucatarie si un dormitor. Si balcon, terasa era de data asta chiar o bucata din parc :) Cred ca v-am obisnuit deja: curatenie, confort :-p Plus mobilierul rustic foarte adecvat locului, te simteai la munte, si este aproape de intrarea de unde incep traseele turistice in minunatia de Plitvice. Veverite si ursi pe langa pensiune, dar nu aveti treaba cu ei :D E in padure, nah, nu sunt strazi sa umblam noaptea pe ele :)

Am gasit un site dragut despre Croatia: http://www.adriatic.hr/ro

flatron
21.04.2013, 20:13:42
Salutare tuturor!

Hello,

Noi am stat o noapte aici: http://www.croatiaapartments.net/croatia_apartments/apartments_1237.htm, langa Plitvice pentru a vizita parcul. Pretul era de 30 de euro/camera/2 persoane in iulie, 2010.

Dupa aceea am stat 3 nopti in Dubrovnik aici: http://www.dubrovnik-online.net/room_sutic/. 40 de euro ne-au cerut pentru o camera dubla tot in iulie 2010. Am avut o vedere excelenta, dar era ceva de mers pana la plaja. Noua ne-a placut foarte mult in Dubrovnik, deci nu ne-a deranjat faptul ca am avut de urcat si coborat mult pana la plaja si centru.

Am mai stat in Omis 3 nopti, tot pentru 40 de euro/noapte http://www.diridonda.com/eng/accomodation.html. Noi nu suntem prea pretentiosi pentru cazare, deoarece petrecem putin timp in camera, dar camera pe care am primit-o nu ne-a placut deloc, avea mobilier vechi si mirosea si un pic ciudat, iar aerul conditionat nu functiona prea bine. Am avut insa ocazia sa vad un apartament, care era mobilat mai modern si arata bine. Daca in timp ce cauti cazare dai de acest apartament, eu nu ti l-as recomanda. Omisul, in schimb, mi-a placut pentru ca avea plaja cu nisip, intrare lina in apa si era o statiune mai linistita. Daca mergeti cu copil, mi se pare o locatie potrivita.

Vacanta placuta!

Inna_
21.04.2013, 20:28:38
Vă mulțumesc mult tuturor pentru informații! Voi studia fiecare locație, imediat.

Inna_
02.05.2013, 11:17:24
Am tot răsfoit netul pentru a căuta informații despre Croația. Totuși nu ne putem hotărî în ce zonă să căutăm cazare. Am vrea să stăm puțin și la plajă dar să vizităm și alte obiective turistice din apropiere.

Inna_
07.05.2013, 14:09:57
Astăzi am făcut rezervările pentru Croația. 1 zi vom sta în zona lacurilor Plitvice (sper să fie suficient) și 3 zile în Makarska. Sper să ajungem cu bine și să ne bucurăm de frumusețea acestei țări atât cât va fi posibil.

dyane
07.05.2013, 19:07:27
Buna. în Makarska unde ai gasit cazare si la ce pret? Si noi avem pe lista Croatia anul acesta, dar deocamdata nu am rezervat nimik.

Inna_
08.05.2013, 08:15:46
Buna. în Makarska unde ai gasit cazare si la ce pret? Si noi avem pe lista Croatia anul acesta, dar deocamdata nu am rezervat nimik.

Uite aici (http://www.booking.com/hotel/hr/villa-palma.en-gb.html?sid=b8423fadeea597d91b5c72f873bb3410;dcid= 1;checkin=2013-08-06;checkout=2013-08-09;pr=0,220;pr_cur_code=RON;srfid=17053cea14ba5a08 ee0794a46f39cddfea5971d3X9).

dyane
08.05.2013, 19:48:47
Uite aici (http://www.booking.com/hotel/hr/villa-palma.en-gb.html?sid=b8423fadeea597d91b5c72f873bb3410;dcid= 1;checkin=2013-08-06;checkout=2013-08-09;pr=0,220;pr_cur_code=RON;srfid=17053cea14ba5a08 ee0794a46f39cddfea5971d3X9).
Mersi. :*

Inna_
09.05.2013, 12:28:27
Mersi. :*

Cu plăcere! :* Nouă ne-a plăcut cum arată. Nu am căutat lux, am vrut să avem un loc decent în care să dormim căci vrem să colindăm cât putem de mult.

dyane
09.05.2013, 19:44:48
Cu plăcere! :* Nouă ne-a plăcut cum arată. Nu am căutat lux, am vrut să avem un loc decent în care să dormim căci vrem să colindăm cât putem de mult.

Nici noi nu cautam lux, tot asa vrem un loc care sa fie ok, pentru ca mergem si cu puiul nostru .

Inna_
09.05.2013, 20:17:54
Nici noi nu cautam lux, tot asa vrem un loc care sa fie ok, pentru ca mergem si cu puiul nostru .

Mergeti cu masina sau cu avionul?

dyane
09.05.2013, 20:25:16
Mergeti cu masina sau cu avionul?

Cu masina am zis, pentru ca apoi am vrea sa ne oprim pentru cateva zile si la noi la mare,dar sa vedem ce vom hotari pana la urma. Voi ?

Inna_
09.05.2013, 20:32:03
Cu masina am zis, pentru ca apoi am vrea sa ne oprim pentru cateva zile si la noi la mare,dar sa vedem ce vom hotari pana la urma. Voi ?

Cu masina. Noi nu ne-am gândit s&#227; lu&#227;m piticul cu noi. Mi se pare foarte obositor pentru el si nici nu cred ca intelege ceva.

dyane
09.05.2013, 21:06:48
Cu masina. Noi nu ne-am gândit s&#227; lu&#227;m piticul cu noi. Mi se pare foarte obositor pentru el si nici nu cred ca intelege ceva.

Noi vrem sa mergem toti. Am fost si anul trecut la mare si la drum de 6 ore s/a comportat bine. O sa vedem ce va fi anul acesta.