PDA

Versiunea completa : Miresici din strainatate (discutii despre organizarea nuntii la distanta)

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7

dana
29.01.2006, 00:00:00
Buna seara! Noi vrem sa facem nunta, partea religioasa in Romania, dar cununia civila in Anglia, unde locuim. Nu mai am resedinta in Romania, dar totusi vreau sa fac nunta 'acasa'. Dar ma gandeam acum vreo 2 zile: Daca facem cununia civila in Anglia, cerificatul de casatorie va fii recunoscut ca legal pentru a putea face cununia religioasa in Romania? Mersi :)

ana_maria
29.01.2006, 00:00:00
Salut Dana!

Nu cred ca este vreo problema in acest sens, dar ca sa te asiguri mai bine roaga pe cineva de acasa sa mearga la biserica la care vreti sa va cununati sa intrebe, oricum trebuie rezervata biserica inainte, deci un drum tot trebuie facut, nu?

Pup yaaa!

dana
30.01.2006, 00:00:00
Buna Ana-Maria

Mersi mult pt sfat. Asa am sa fac, am sa trimit o prietena sa se informeze :) Dar cam cu cat timp inainte trebuie rezervata biserica? Noi vrem sa facem cununia religioasa prin Septembrie, probabil pe 16...

Mersic :)

ana_maria
30.01.2006, 00:00:00
Buna Ana-Maria

Mersi mult pt sfat. Asa am sa fac, am sa trimit o prietena sa se informeze :) Dar cam cu cat timp inainte trebuie rezervata biserica? Noi vrem sa facem cununia religioasa prin Septembrie, probabil pe 16...

Mersic :)
Saluti!

Depinde din ce oras esti, la ce biserica si la ce ora vrei sa te cununi .
In Bucuresti, Cluj, Iasi, in orasele mai mari, daca vrei sambata dupa-amiaza trebuie facuta rezervare cu multe luni inainte si de asemnenea platit si avans .
Asta e valabil si pentru restaurant, sau mai bine zis mai ales pt restaurant, pentru ca e deja bataie pe locatii pentru nunti!

Te pup si intreaba-ma absolut orice!
:love:

dana
31.01.2006, 00:00:00
Buna Ana-Maria! :)

Mersi mult pt raspuns....(din nou ;) ). Eu sunt din Constanta, dar vrem sa facem nunta in Bucuresti, si da, ar fii sambata dupa-amiaza, adica pe la 2 sau 3 , depinde de locuri :oops:
De exemplu daca vrem sa o facem in septembrie pe 16, care crezi ca ar fii cea mai tarzie data cand ar trebuii sa rezervam biserica? Stiu ca am multe intrebari:huh: dar nu am prietene care s-au maritat deja (se pare ca sunt prima din grup :) ) si nu am mai fost la o nunta de cand eram mica si deci chiar ca nu stiu nimic.....Norocul meu ca am gasit acest site si pe voi ca altfel.....eram pierduta....asa mai aflu si eu cate ceva.
Despre restaurant, nu cred ca vom face la restaurant, probabil vom face acasa la tatal meu ca are gradina si ni s-a parut o idee draguta sa facem afara (sa speram ca nu va ploua, dar normal cu vremea de acum, in septembrie nu ploua chiar asa de mult, nu? :zz: :) si ar fii dragutz sa aranjam si sa facem cum ne place noua. Si oricum, imi dau seama ca ar fii cam tarziu sa rezervam un restaurant mai dragutz acum pt septembrie...

Mersi mult si daca poti sa ma sfatuiesti, ti-as fii recunoscatoare ;)Niciodata nu m-am gandit ca poate fii asa de stresant sa organizez ceva si defapt cel mai stresant pt mine este ca nu stiu mai nimic, dat faptul ca nu am fost la nunti si nu mai locuiesc in romania si deci cam pierd firul......8)

Si uite asa iar vorbesc prea mult :)

Astept noutati :)

Pupic.

unique
02.02.2006, 00:00:00
Buna Dana

In primul rand felicitari si sa fie intr-un ceas bun! Normal biserica ar trebui rezervata cu 6-7 luni inainte. Acum depinde si de biserica. Daca este o biserica gen Elefterie sau Sf.Spiridon ar trebui rezervata chiar cu 10 luni inainte. De regula la bisericutele din cartier gasesti loc mereu. Eu ti-as recomanda Manastirea Radu Voda (langa Camera de Comert)! Are o priveliste superba!
La Cununia civila din pacate prietena ta se poate doar interesa pentru ca dosarul trebuie sa-l depuneti voi doi cu 14 zile inainte. Dosarul trebuie sa contina:
- certificate de nastere (in original si copie - nelegalizata)
- actele de identitate sau pasapoartele (pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie.
- certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie)
- declaratia de casatorie (care se completeaza atunci, pe loc).

Mult succes!

dana
03.02.2006, 00:00:00
Buna Unique..
Mersi pt raspuns si la celalat topic ;).
Mi-ai recomandat Manastirea Radu Voda....Ai cumva si poze de acolo ca nu pot sa ma duc sa o vad caci nu stiu cand mai am timp sa vin in tara pana la vara si atunci o sa fie deja prea tarziu banuiesc.

Sau daca are altcineva poze cu biserica Sf. Spiridon sau Elefterie....m-ar ajuta mult cu alegerea bisericii caci vreau sa fie undeva frumos si mai special....

Mersi mult pt orice ajuotor puteti sa-mi dati:) si orice sfat e bine primit :)

Pupici :)

unique
03.02.2006, 00:00:00
http://i22.photobucket.com/albums/b334/Bibyrox/manastire.jpg

Asta e Manastirea Radu Voda, langa Camera de Comert.

dana
05.02.2006, 00:00:00
Unique,

Mersi mult pt poza, Manastirea arata frt dragut si imi place ca e spatiu afara si nu iesi pe strada direct. Dar care este diferenta dintr-o cununie in biserica si una in manastire? Tu acolo ai facut nunta?
Ai putea sa-mi trimiti niste poze din inauntru daca poti....daca nu, nu-ti fa probleme. Ei banuiesc ca nu au cor, nu?
A, si mai vroiam sa te intreb la Manastirea Radu Voda cam cu cat timp inainte se rezerva? Tot asa 6-7 luni inainte? Este frt ceruta, sau crezi ca mai avem putin timp sa ne decidem complet asupra datei, ca asta este pb pt moment :)

Mersi ;) si scuza-ma ca pun atatea intrebari.....[icon:g28/] :)

dana
06.02.2006, 00:00:00
Pt Ana-Maria!

M-am uitat pe site-ul calin events si veau sa iti spun ca aveti niste chestii deosebit de frumoase. Cane incepem si noi pregatirile ..adica cumparatul marturiilor si poate concardele sau probabil si alte chestii, cred ca am sa apelez la tine, ca mi-au placut mai mult decat orice am vazut pe net pana acum:) ;)

Pupic! :)

neli
14.02.2006, 00:00:00
in legatura cu programarea la Biserica Radu Voda daca vrei sa iti faci
cununia la ora la care vrei tu te indrum sa iti faci deja programarea
pentru ca eu mi-am facut duminica asta si vreau sa iti spun ca erau
perechi care faceau programare si pentru luna septembrie si mai ales
pentru zilele de sambata

dana
Draga Neli,
Mersi ca mi-ai spus. O sa vorbim cu ai nosrtii saptamana asta si cred
ca vom decide data definitiva si biserica, dar oricum, e bine sa stiu
ca deja se fac rezervari pt Septembrie.
Ana-Maria,
O sa te tin la curent si o sa vorbim de marturii si cocarde de la voi.
Aveti cumva un magazin in Bucuresti, unde pot venii sa discutam data
viitoare cand vin in Bucuresti? ;)
Pupiiiiiiiici!

ana_maria
Iti multumesc pentru complimente, esti o draguta!

Te astept oricand ai intrebari, iar cand va veni vremea marturiilor si a cocardelor le vom lucra pentru tine cu placerea!

Pupic la miresica Dana :-*

anonymous
17.03.2006, 00:00:00
Hei miresici

de ce nu iti faci nunta la biserica sf spiridon nou ca e super draguta

dana
17.03.2006, 00:00:00
Anonymous...

Nu o voi face acolo, caci nu vreau sa fie pe banda rulanta si in plus, pana la urma am decis ca petrecerea nu va fii in Bucuresti si deci nu are rost sa ne cununam la biserica in bucuresti.

:)

oana26
17.05.2006, 10:55:21
Buna Dana,
Esti din constanta ? Eu am nunta in constanta. Vreau sa-ti spun ca am inceput sa cautam restaurant de la inceputul lunii feb si nu am gasit decat pe 4 noiembrie (ultima sambata inainte de post) in Mamaia la Melody. Iar la biserica erau deja facute 3 programari pt acea data.... Casa de piatra si bafta la pregatiri...

Gabs
13.07.2006, 14:28:06
Hello Miresici!

Sunt un membru nou pe forum si avem nevoie de un pic de ajutor de miresici de la noi de acasa. Noi suntem doi romani care locuim peste hotare, si dintr-o intimplare ne-am intinlit aici la sfirsitul pamintului, adica Norvegia. La anul in august am planuit sa facem nunta in Romania alaturi de cei dragi. Va fii o nunta mare, pentru ca amindoi avem familii mari, de aceea ne trebuie mult spatiu. Dar pentru ca noi nu locuim in Romania este foarte dificil pentru noi sa aranjam vreo nunta de aici.
Poate sa ne ajute cineva? Sunt firme care aranjeaza nunti, si care sunt serioase si fac treaba buna? Noi am vrea sa avem receptia la Palatul Mogosoaia, afara la iarba verde. Iar cununia religioasa, habar nu am unde o sa fie. Asa ca avem nevoie de ajutor. Nu stiu ca sa fac mai intii!!

ryanaro
13.07.2006, 14:32:37
Si eu fac la mogosoaia la cort. Tot la o agentie apelez. Vin marti in tara sa imi aranajez lucrurile. Spor la pregatiri!

Gabs
13.07.2006, 14:42:07
Da, si la ce agentie apelezi? Poate vrei sa-mi spui si mie cum a mers cind te intorci...Eu plec in tara in august anul asta...Sti cumva cu cite luni inainte trebuie sa fac rezervarea pentru receptie?

ryanaro
13.07.2006, 14:46:15
Pai da mi adresa ta de mail pe mp si iti arat o oferta a altcuiva pt snagov de la aceeasi agentie, sa vezi cum sunt preturile. Cred ca un an, sincer, cam asa. Daca deja ai ajuns la 7 luni, s ar putea sa fie ocupata data pe care o vrei tu.

Gabs
13.07.2006, 14:53:31
Okey, adresa mea de e-mail este: [email protected]
Oricum avem de gind sa facem rezervarile de anul acesta cind mergem in Romania. Bani nu cred ca vor fii o problema, doar o data in viata suntem mirese.....Sper, cel putin! :)

Gabs
13.07.2006, 14:54:44
Ops, mai incerc odata, cred ca am incalcat o regula...:)

ana_maria
13.07.2006, 15:26:48
trimiteti mesaj privat

valen
13.07.2006, 15:59:19
Hello Miresici!

Sunt un membru nou pe forum si avem nevoie de un pic de ajutor de miresici de la noi de acasa. Noi suntem doi romani care locuim peste hotare, si dintr-o intimplare ne-am intinlit aici la sfirsitul pamintului, adica Norvegia. La anul in august am planuit sa facem nunta in Romania alaturi de cei dragi. Va fii o nunta mare, pentru ca amindoi avem familii mari, de aceea ne trebuie mult spatiu. Dar pentru ca noi nu locuim in Romania este foarte dificil pentru noi sa aranjam vreo nunta de aici.
Poate sa ne ajute cineva? Sunt firme care aranjeaza nunti, si care sunt serioase si fac treaba buna? Noi am vrea sa avem receptia la Palatul Mogosoaia, afara la iarba verde. Iar cununia religioasa, habar nu am unde o sa fie. Asa ca avem nevoie de ajutor. Nu stiu ca sa fac mai intii!!
si eu fac tot la mogosoaia nu pe peluza la restaurantul de la intrare cu terasa... s-au scris multe despre mogosoaia daca dai search pe forum gasesti tot ce am povestit noi...

Gabs
13.07.2006, 16:17:02
Eu nu am fost niciodata pe acolo si stiu cum arata decit de prin poze...Cit a costat sa inchiriezi locul, sau terasa? ai avut o agentie car a aranjat totul?

ryanaro
13.07.2006, 16:19:25
Costa 1000 de euro peluza cica. Sunt poze cu mogo la mine in semnatura hehehe.

Gabs
13.07.2006, 16:29:35
Dar cite peluze sunt? Am vazut pozele, le am si eu, dar pretul este pe zii nu? Au cumva vreo biserica acolo?

Gabs
13.07.2006, 17:19:34
Inca o intrabera fetelor...Eu am doi ciini chiuhuahua unul alb si unul maro, fetite amindoua, iar la anul cind este nunta nu pot sa le las acasa singure in Norvegia, iar toate prietenele mele bune de aici vin la nunta, deci nu am cu cine sa-mi las ciini. Eu ma gindeam daca tot trebuie sa le i-au cu mine, sa le bag si pe ele in repertoarul de nunta...Dar nu stiu cum sa le folosesc, dar daca le folosesc la ceremonie sau la receptie, stiu ca toti ar muri de dragul lor ca sunt scumpe foc. Ce ziceti? Este o idee buna, sau este prea a la Paris Hilton?
Oricum ciini mei nu sunt rasfatati, si eu nu sunt fudula ca Paris Hilton...:)

ryanaro
14.07.2006, 09:54:30
mai paris mai! LOL si eu imi doresc de mor un chihuahua. capat unul la anul cand ne mutam la casa cu gradina. Daca vrei sa te amuzi, eu zic sa le faci dre de onoare. Sigur gasesti in norvegia hainute pt caini ca de zanute- eu am vazut aici. Sau daca nu, pe net.

ryanaro
14.07.2006, 10:12:40
Da, au biserica, dar am auzit ca e destul de mica si preotul are vicii (nu ca mi-ar pasa). Poate vrei sa faci ceremonia afara, pe peluza. Eu caut o biserica in bucuresti, cu bancute, aerisita etc. Nu mi-ar displacea nici sa fie de alta confesiune. Am viziunea asta de a intra in biserica si un cvartet de coarde sa cante here comes the bride LOL. Ceea ce, let's face it, in biserica ortodoxa, nu se prea poate.

Gabs
14.07.2006, 14:10:10
Pa-i mi-ar place mai mult sa am ceremonia afara pe peluza, asa scap sa ma mut de la umbra la soare. Daca alegeam o biserica in Bucuresti trebuia intii sa ma duc la biserica dupa aceea dute la palat...Ar fii devenit caos total...Inteleg ce vrei sa spui, dar stiu ca la biserica Elefterie au cor care poate sa-ti cinte cind intri in biserica...Dar eu cunosc un preot la mine in familie, nu pot sa-mi aduc preotul privat la ceremonie? :)Asa stiu macar ca slujba o sa mearga cum vreau eu...
Iar Pinky si Emira vor fii niste bombonele!!! Am o nepoata si o verisoara de 5 ani amindoua, si ma gindeam sa vina impreuna cu cateii si sa arunce cu florii inainte sa vin eu....
Pe tine o sa te duca tatal tau la altar nu?:)
Sau noi nu aveam traditia asta?

ryanaro
14.07.2006, 14:11:56
Pai vreau sa ma duca. la unele biserici ortodoxe se poate. trebuie intrebat. Eu inchiriez un autocar/ microbuz pt invitatii de la biserica sa ajunga la mogo.

Gabs
14.07.2006, 14:21:30
Este foarte buna ideea, la asta nu m-am gindit....Cit tine petrecerea de nunta de obicei? Ma gindesc unde sa-i culc pe oaspeti...:(

ryanaro
14.07.2006, 14:46:39
pai daca nu sunt din bucuresti, e musai sa i cazezi undeva. Pai depinde cat vrei tu sa tina- daca vrei sa faci ca in vest, le spui pa-pa la miezul noptii. Dar daca vrei ca la romanica... ora 6 dimineata LOOOL

Gabs
15.07.2006, 12:27:54
Hehe...Miresica o sa-si i-a ziua buna la 6 dimineata....:)

Kitty_Lon
30.07.2006, 01:46:26
Ziua buna,miresici si proaspete sotioare!

Statutul mi-e undeva la mijloc din acest punct de vedere: am avut cununia civila anul acesta pe 14 februarie, iar nunta si cununia religioasa speram sa le facem in iunie 2007, prima sau a 2-a sambata.

Cu sinceritate va spun ca sunbt dezorientata, si ca de ceva timp "studiez" acest site, doar-doar ma dumiresc cu ce am de-a face.

Eu si sotul meu locuim in Londra, pe taramuri britanice (el fiind britanic), insa nunta am stabilit sa o facem in Romania. Asadar, va trebui sa ma bazez aproape exclusiv pe Internet si telefoane in ceea ce priveste organizarea nuntii. Si suna destul de infricosator!!

Avem o propunere de restaurant - Majestic, unde in pretul de 80 de Euro ar intra mancarea, bauturile, tortul, aranjamentele, DJ, precum si fotograf/cameraman.

Cum va suna? Este mult, este putin, este standardul?

Avand in vedere ca noi suntem aici si nu putem "incerca" la fata locului, ar fi mai usor sa gasim o oferta care sa cuprinda toate cele.

Este cineva care a avut nunta, sau a fost la o nunta la restaurant Majestic? Noi am avea in jur de70 de invitati, si ma intreb acum, daca sala este potrivita pentru nr. acesta.

Daca cineva poate sa ma lumineze, as fi tare bucuroasa.

Numai ganduri bune!

bianca17
30.07.2006, 08:08:42
Buna!
Eu sunt o viitoare 'miresica' si tot de la distanta incerc sa gasesc un restaurant in Bucuresti. Super greu :gen_07:
Nu am nici o informatie despre restaurantul Majestic, dar pentru o nunta de 70 de persoane as sugera Sala Gotica de la Casa Armatei.
Daca vrei sa faci nunta la o biserica ortodoxa, 9 iunie 2007 nu este o alegere buna, din cate stiu eu. Te sfatuiesc sa te uiti pe un calendar ortodox online.
Succes! :love:

Kitty_Lon
30.07.2006, 19:45:33
Multumesc mult, Bianca. Incerc sa gasesc un calendar ortodox pentru 2007 (intr-adevar, vom face nunta ijn religia ortodoxa), insa nu reusesc inca. Din cate stiu, la vremea aceea, Pastele a trecut, deci in principiu nu ar fi o perioada de post. Am sa vorbesc probabil cu preotul ortodox din Londra, poate el va sti sa imi spuna exact.

Referitor la restaurant, am sa vad ce gasesc referitor la sugestia ta. Ideea este ca nu stiu cati invitati vor veni de aici... si de prin alte parti ale lumii (ca Londra-i un oras cosmopolit,unde vin multi oameni, iti faci prieteni, insa apoi pleaca), astfel incat majoritatea vor fi din partea mea. Deci... incerc sa strang 70. Pastrez inca legatura co colegi de liceu, facultate...etc. Oi vedea.

Deocamdata... God save Google :-)

Succes si tie si pastram legatura.

Si, apropo... parintii mei au avut nunta la Casa Armatei :-)

Numai bine!

ryanaro
30.07.2006, 20:41:34
Buna, Kitty. Si eu sunt logodita cu un englez si stau in york. Cum ai rezolvat cu cununia civila aici? Ce ti-a trebuit? Si eu fac cununia religioasa si nunta in Romania, dar la Mogosoaia. Depinde cand in iunie vrei, deoarece la anul parca pe 3 incepe Postul Sf Petre si Pavel. In principiu, ai putea obtine dispensa, cu ceva bani. Eu am apelat la o agentie sa imi organizeze nunta in rom. Kissy.

Kitty_Lon
30.07.2006, 21:03:43
Buna, Ryana.

Am intrat si pe Messenger acum, poate vorbim si acolo, daca vrei.

Offf... tare am vrea in iunie. Anul asta postul Sf. Petre&Pavel stiu ca a fost undeva 18 iunie... am sa ma interesz saptamana asta sa vedem exact.

Noi am trecut prin furcile caudine ale organizarii evenimentului la Primarie (analize medicale, dispensa ptr a nu astepta 2 saptamani, spouse visa).

Acum insa ne ocupam de partea mai frumoasa, poetica, ce insa vad ca nu este deloc usor de organizat.

Am putea alege Lido, unde am fost la cununie, insa am fost si la nunta nasilor nostri acolo, si desi am fost multumiti, parca nu mai este nimic special. So...

Voi ati rezervat la Mogosoaia deja? Acum sunt la capitolul "brainstorming", asa ca sper ca ma intelegi.

Numai bine si poate vorbim.

Telefon: 0208 220 4894
0789 163 4193.

beatrice
06.08.2006, 23:44:08
Buna miresicilor!
M am casatorit civil in alta tara-trebe sau mai pot face cununia civila in Romania?Eu as vrea intr un fel sa o fac pt ca in Spania am facut o numai ca sa o fac(eram insarcinata si vroiam foarte mult sa fim casatoriti cand se naste copilu),deci credti dragelor ca o mai pot face?Problema ar fi ca noi acuma suntem inca in Spania(bine nunta va avea loc anul urmator-nu am fixat inca data):) si eu sunt din Timisoara-el din Bucuresti si nunta va avea loc la Bucuresti-nu am mutatie in buc. si oare nu o sa am probleme si la starea civila si la biserica.Sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.
va multumesc mult dragelor:*

eva
07.08.2006, 06:19:44
Cum sa te casatoresti civil inca o data? nu aveti deja certificatul de casatorie? Cel mai bine e sa te duci la primarie sa intrebi.
Dar chiar nu inteleg cum ar veni asta, iti mai da un certificat de casatorie?

ryanaro
07.08.2006, 09:36:09
Nu, nu te mai poti casatori civil inca o data. Si la mine cununia civila va fi doar formal. Eu zic sa te concentrezi asupra ceremoniei religioase si a nuntii propriu-zise.

ancaneacsu
07.08.2006, 13:31:17
mai, daca ai putea sa te casatoresti, iar, in fiecare tara ar fi plina lumea de bigami....:))
nu stiu cand va schimbati buletinele cum o sa fie...va duceti cu certificatul din spania ....prietena mea nu a avut probleme....si-a schimbat si pasaport si buletin...avea certificat de casatorie din canada...dar cred ca e acelasi lucru...aaaa, ei i l-au cerut tradus si legalizat....acum depinde de fiecare prefectura....

ryanaro
07.08.2006, 14:02:27
Peste tot e la fel. Trebuie transcrierea certif de nastere si a celui de casatorie, care consta in traducere, legalizare, apostile, nebunii. Ma apuca deja nebunia cand ma gandesc la ce o sa mi trebuiasca.

titi
10.08.2006, 18:15:14
Buna, fetelor!

Si eu sunt miresica de 2007 si pregatesc totul de la distanta din Londra mai bine spus. Am facut cununia civila in 2004 si ne-am hotarat sa facem si nunta anul viitor pe 2 iunie. Am platit deja avansul la resturant - "Del Ponte" in Baneasa. L-am vazut cand am fost in vacanta acasa, ne-a placut si am pus deja parintii si cumnatii in alerta.
Rochia de mireasa o voi comanda luna aceasta de la "Mon Cheri". Sunt f dragutze rochiile lor.
Este putin dificil sa faci totul de la distanta.
Ce ziceti?

Bafta

valen
10.08.2006, 19:17:04
ryanaro sta in uk si face de la distanta nunta. si mai sunt si alte fete asa. si par sa se descurce.
bun venit pe forum si succes la pregatiri

bianca17
11.08.2006, 01:12:43
Buna, fetelor!

Si eu sunt miresica de 2007 si pregatesc totul de la distanta din Londra mai bine spus. Am facut cununia civila in 2004 si ne-am hotarat sa facem si nunta anul viitor pe 2 iunie. Am platit deja avansul la resturant - "Del Ponte" in Baneasa. L-am vazut cand am fost in vacanta acasa, ne-a placut si am pus deja parintii si cumnatii in alerta.
Rochia de mireasa o voi comanda luna aceasta de la "Mon Cheri". Sunt f dragutze rochiile lor.
Este putin dificil sa faci totul de la distanta.
Ce ziceti?

Bafta

Buna!
Eu cred ca se poate aranja tot si de la distanta... doar vointa sa fie si multi prieteni :smile:
Am vazut rochiile de la Mon Cheri si sunt dragute... imi place Claudette, pacat ca sunt doar in UK.
Mult succes! :love:

gabriela_olteanu2000
20.09.2006, 18:54:44
asa este. Totul se rezolva. Chiar si de la distanta. Si noi locuim in bucuresti, si nunta va fi in provincie. Vom face pregatirile si din bucuresti, si din provincie. Spor la treaba si tine-ne la curent. Pupici

dandelion
20.09.2006, 19:12:10
Ziua buna,miresici si proaspete sotioare!

Statutul mi-e undeva la mijloc din acest punct de vedere: am avut cununia civila anul acesta pe 14 februarie, iar nunta si cununia religioasa speram sa le facem in iunie 2007, prima sau a 2-a sambata.

Cu sinceritate va spun ca sunbt dezorientata, si ca de ceva timp "studiez" acest site, doar-doar ma dumiresc cu ce am de-a face.

Eu si sotul meu locuim in Londra, pe taramuri britanice (el fiind britanic), insa nunta am stabilit sa o facem in Romania. Asadar, va trebui sa ma bazez aproape exclusiv pe Internet si telefoane in ceea ce priveste organizarea nuntii. Si suna destul de infricosator!!

Avem o propunere de restaurant - Majestic, unde in pretul de 80 de Euro ar intra mancarea, bauturile, tortul, aranjamentele, DJ, precum si fotograf/cameraman.

Cum va suna? Este mult, este putin, este standardul?

Avand in vedere ca noi suntem aici si nu putem "incerca" la fata locului, ar fi mai usor sa gasim o oferta care sa cuprinda toate cele.

Este cineva care a avut nunta, sau a fost la o nunta la restaurant Majestic? Noi am avea in jur de70 de invitati, si ma intreb acum, daca sala este potrivita pentru nr. acesta.

Daca cineva poate sa ma lumineze, as fi tare bucuroasa.

Numai ganduri bune!
Cred ca pretul este destul de bun, avand in vedere ca nu aveti foarte multi invitati si ca oferta cuprinde destul de multe.. Stiu cat e de nasol sa-ti organizezi nunta de la distanta,de curand am fost la nunta la niste prieteni care sunt si ei plecati din tara si s-a ocupat altcineva de pregatiri.Au dat ei indicatii bineinteles, dar stii cum e..daca nu vezi tu cu ochii tai.. a iesit foarte bine,ne-am distrat si a fost frumos, au avut si ei o nunta mai mica, dar tot nu au avut tocmai ce si-au dorit.
Daca este posibil sa dai o fugutza pana in tara macar cu catva timp inainte de nunta, sa nu fie chiar in ult zile, si sa stabilesti tu ult detalii, cred ca ar fi tare bine.
Mult succes!

danni
02.10.2006, 17:08:05
Nu trebuie sa te mai casatoresti civil inca odata in Romania, insa actul de casatorie spaniol nu va fi recunoscut in Romania. Pentru a fi recunoscut trebuie sa mergeti la Ambasada Romaniei din Spania si sa cereti transcrierea actului de casatorie spaniol in registrul Roman. Veti primi un alt act de casatorie romanesc. Noi ne-am casatorit in Bruxelles si acum am doua acte de casatorie unul belgian si unul romanesc (transcris de catre Ambasada Romaniei la Bruxelles).

tizabela
02.10.2006, 17:28:10
Betarice nu mai poti face inca o data cununia civila,iar pentru a fi recunoscuta in Romania trebuie facuta transcrierea actului in registrul romanesc.Asta o poti face fie prin ambasada/consulatul roman din Spania fie tu cand mergi acasa duci actele necesare la starea civila (mie mi-a trebuit certificatul de casatorie italian,certificatul lui si al meu de nastere si statutul de familie).Toate actele trebuiesc traduse,legalizate si apostilate si inca ceva important in momentul in care ceri transcrierea specifica ca fiecare ramene cu propriul nume.

emika
03.10.2006, 00:09:13
Ola, in sfarsit gasesc pe cineva din spania care a facut nunta in spania, cum a fost, eu ma marit in decembrie, in guadalajara, nu stiu ce va iesi pt ca din partea mea vor fi cel mult 20 de persoane

Adina1
07.11.2006, 08:34:01
Dar despre cununia religioasa ce stiti? Din cate am inteles, preotul care oficiaza cununia o sa vrea certificatul de casatorie...si ce face cu el? Mai trebuie sa astept de la preot ceva acte, sau certificatul de casatorie e numai dovada ca a avut loc cununia civila?!o:-)
Merci

bianca17
11.11.2006, 09:36:59
Betarice nu mai poti face inca o data cununia civila,iar pentru a fi recunoscuta in Romania trebuie facuta transcrierea actului in registrul romanesc.Asta o poti face fie prin ambasada/consulatul roman din Spania fie tu cand mergi acasa duci actele necesare la starea civila (mie mi-a trebuit certificatul de casatorie italian,certificatul lui si al meu de nastere si statutul de familie).Toate actele trebuiesc traduse,legalizate si apostilate si inca ceva important in momentul in care ceri transcrierea specifica ca fiecare ramene cu propriul nume.

Si noi ne gandim cum e mai usor sa obtinem certificatul de casatorie in romana... aici la ambasada sau in tara? Trascrierea se face la primariile de sector in tara sau 'starea civila' este in alt loc? Si de ce acte avem nevoie? Ce inseamana 'statul de familie'? :-\
Eu stiu ca la preot vom avea nevoie de certificat in limba romana, asa ca pana la vara trebuie sa-l avem... #-o

map
12.11.2006, 00:08:17
Si noi ne gandim cum e mai usor sa obtinem certificatul de casatorie in romana... aici la ambasada sau in tara? Trascrierea se face la primariile de sector in tara sau 'starea civila' este in alt loc? Si de ce acte avem nevoie? Ce inseamana 'statul de familie'? :-\
Eu stiu ca la preot vom avea nevoie de certificat in limba romana, asa ca pana la vara trebuie sa-l avem... #-o

Dina_dora si Tizabela STIU!:D Dupa casatoria civila celebrata in alta tara, prin urmare certificat de casatorie emis de autoritati civile ale altei tari, certificatul se poate transcrie, la ambasada sau consulatul in raza/aria careia locuiti. Site-urile ambasadelor/consulatelor sunt usor de gasit. Traducerile si apostilarile se fac la ambasade/consulate contra unor tarife publicate pe fiecare site-uri. Se elibereaza in circa 30 zile de la depunere. Nu, nu se face in tara ci la Consulat/ambasada. Daca nu ati facut inca nunta si vreit sa scapati de-o grija, faceti oficierea casatoriei civile la ambasada/consulat , consulul este imputermicit sa oficieze casatorii – asta daca nu va e greu/peste mana sa ajungeti .

danni
12.11.2006, 00:34:56

Se pare ca se poate transcrie si in tara, insa nu-ti recomand. Asta din cauza birocratiei si a proastei organizari. Nu mai stiu exact documentele exacte pe care a trebuit sa le prezint la consulat, insa daca suni la consulatul vostru vi se va spune exact.
Imi aduc aminte ca a fost certificatul de casatorie international care se da de la primaria unde v-ati casatorit, certificatele de nastere, in cazul vostru amandoua pentru ca am vazut ca sunteti amandoi romani. Imi amintesc ca a trebuit sa merg cu certificatul de casatorie international la Ministerul Afacerilor de Externe din Bruxelles pentru o parafa inainte de a-l prezenta la Consulat.

Va trebui sa platiti putin mai mult decat in Romania, insa totul e oficial si nu pierdeti mult timp (In Rom. e multa spaga).

Daca vrei sa stii ceva anume legat de acte, poti sa intrebi.

bianca17
12.11.2006, 06:45:38
Multumesc pentru raspunsuri ^:)^:*
Procedura de aici de la ambasada/consulat o stim de la niste prieteni care au facut nunta anul acesta. Vroiam sa stiu cat dureaza in tara si ce acte sunt necesare, dar se pare ca oricum nu vom avea timp inainte de nunta asa ca vom schimba certificatul aici.

:bye_01:

Gabs
12.11.2006, 20:44:17
ryanaro sta in uk si face de la distanta nunta. si mai sunt si alte fete asa. si par sa se descurce.
bun venit pe forum si succes la pregatiri

Valen, motivul din care ne descurcam miresicile de la distanta este din cauza la acest forum, si din cauza la toate miresicile ajutatoare de aici...Asa ca altfel este posibil sa-mi aranjez nunta de la 3000 km distanta, fara nici un ajutor de acasa...:) Dar bine ca in curind va trebuii sa apelez la ajutor de la cumnata mea. Nu am vorbit cu preot si cu dj. Cu cit timp inainte ar trebuii sa-mi gasesc un dj?

cata_enea
24.11.2006, 02:01:12
Ola, in sfarsit gasesc pe cineva din spania care a facut nunta in spania, cum a fost, eu ma marit in decembrie, in guadalajara, nu stiu ce va iesi pt ca din partea mea vor fi cel mult 20 de persoane

Ola, emika, bienvenido... parc-asa se zice, nu??

annybunny
27.11.2006, 16:40:42
salut miresici! Am o intrebare, deci eu am mutatia pe germania, iar (vitorul) sot are pe romania. Cum am citit eu trebuie dupa ce scoatem actele aici, ptr cununia religioasa in ro sa traducem actul de nunta cu apostille cu tot iar in Ro? Cat stiu eu, numai este nevoie daca este tara in EU, si romania intra in EU dupa 1.01.2007. nush voi stitii ceva?:-SS

BDiana
27.11.2006, 16:52:26
Noi ne-am casatorit civil in Elvetia si am primit 2 chestii: una bucata certif. de casatorie :) si un "livret de familie". Al doilea, habar n-am ce e, cred ca o sa foloseasca atunci cand vom avea copii...

Pentru a face transcrierea in tara, e nevoie de 6 saptamani! (fac nush' ce verificari...) si cum nu aveam timpul asta pana la casatoria religioasa, l-am intrebat pe preot daca ne cununa si cu actul elvetian, si cum a zis ca da, nu ne-am mai stresat cu transcrierea inainte de nunta... Se pare ca e la latitudinea preotilor sa decida daca accepta un certificat strain sau nu, iar al nostru a zis ca intelege foarte bine franceza... :)

Dupa nunta, am revenit in Elvetia, am trimis actele necesare la ambasada, si ei au facut transcrierea. A durat chiar mai putin decat daca faceam in RO...

squett
28.11.2006, 21:57:19
buna

am o intrebare: eu am facut castoria civila in italia si pe cea religioasa in rom la anul, am aflat ca e obligatoriu sa inscriu actul de casatorie si in romania

stiti cumva unde cum in cat timp si ce acte?

merci

BDiana
30.11.2006, 17:57:25
Cum este viata noastra in starainatate? Cum este influentata relatia de cuplu? Cum ne descurcam cu dorul de tara?

In cazul meu, cercul de cunostinte / prieteni este mult restrans fata de cum era in RO, si la inceput mai ales nu aveam companie pentru multe activitati. Din cauza asta, multa vreme mi-am sufocat aproape sotul (pe vremea aia iubitul) cerandu-i sa fie cu mine orice as fi facut... Chestia asta nu era de loc buna, mai ales cand era vorba de shopping :D. Iubitul meu detesta umblatul prin magazine.... A durat mult, si a fost foarte anevoios sa invat sa fiu independenta...

Pe de alta parte, relatia noastra are marele avantaj de a fi departe de orice influente (mai mult sau mai putin binevoitoare :[email protected])... Imi e dor de familia mea, si sufar foarte mult ca nu pot sa-i vad mai des (vorbim la tel. cu orele, o data la 2-3 zile), numai ca sunt bucuroasa ca am construit cu sotul meu o relatie naturala, neingradita de sfaturi din partea nimanui... E greu, pt. ca daca te certi cu el, nu poti fugi la mama sa-i plangi pe umar, insa e bine, pt. ca trebuie sa fii tare si sa rezolvi problema! Cat despre apropierea de soacra... No comment! http://www.novell.com/documentation/gw65/gw65_userwin/graphics/emot_lipsaresealed.gif Distanta este prietenul nostru... Ne ajuta sa ne apreciem reciproc calitatile :-"

mihaela_0242000
02.12.2006, 23:56:42
Noi din momentul in care am hotarat sa formam o familie am decis sa facem totul impreuna....nunta, casa, masa,etc....intr-adevar a fost greu, as minti daca as afirma contrariul.....la inceput am avut doar strictul necesar, 2 linguri, 2 furculite, un cutit...

Bineinteles ca nefiind in tara nimeni nu ne credea.....caci nu stiu de unde ideea ca in strainatate daca ajungi, dai peste fabrica de bani....;))

Fiind departe de familie, pe noi ne-a unit mult, ne-am deschis sufletul unul altuia, orice problema care se ivea o discutam si o imparteam in atatea bucatele ca in final nu mai parea o problema atat de mare....nimeni nu a intervenit in relatia noastra, noi suntem raspunzatori daca relatia nu va functiona sau daca va functiona (si evident ca functioneaza ;)) )........

Probleme cu socrii nu exista.....eu merg pe principiul "mai rarut ca e mai dragut".....daca ar stii soacra ca responsabilitatile casnice se impart, nu stiu cum ar reactiona....caci regula este ca cine vine primul acasa pregateste mancarea la pranz, noi avand pauza de masa 2 ore la pranz.....
nu mai spun de facut curat, caci impartem totul pe din doua, negociem pana ajungem la o intelegere..:))

Concluzia: distanta de tara ne-a unit si mai mult si chiar a imbunatatit relatiile pe care le aveam cu cei de acasa...;-)

cami_dxb
12.12.2006, 16:31:02
Noi o sa ne casatorim civil la ambasada (suntem amandoi romani) si de acolo ne-au spus ca nu mai avem nici o alta problema in tara. Certificatul va fi in lb rom si casatoria va fi inregistrata de ei.

cami_dxb
12.12.2006, 16:32:58
A, ne putem casatori la primarie in Dubai, dar de ce sa ne legam la cap daca nu ne doare, nu?

carmen73000
07.01.2007, 17:42:34
buna

am o intrebare: eu am facut castoria civila in italia si pe cea religioasa in rom la anul, am aflat ca e obligatoriu sa inscriu actul de casatorie si in romania

merci

ESTE OBLIGATORIU .LA PRIMARIA SECTORULUI DE UNDE APARTI IN ROM TREBUI SA DECLARI PRECUM CA ESTI MARITATA IN ALTA TARA,IAR EI O SA-TI FACA UN CERTIFICAT DE CASATORIE ROM.ITI TREBUI ACTUL DE CASATORIE DIN ITALIA SAU COPIA INTEGRALA DE LA ACTUL DE CASATORIE TRADUSE DE UN NOTAR ROM. DACA FACI PRIN CINEVA INTERESEAZATE DACA NU AU NEVOIE DE O IMPUTERNICIRE CARE TREBUI FACUTA LA AMBASADA ROM DIN ITALIA.POTI SA TE DUCI SI TU PERSONAL DAR NU STIU CAT TIMP O SA-TI IA,POATE AI NOROC.LA MINE SA OCUPAT TATAL MEU SI NE-A TINUT 6 LUNI CA AIA DE LA PRIMARIE SA-L FACA IN 5 MIN.A TREBUIT SA SE DUCA DE NU STIU CATE ORI SA LE ADUCA AMINTE.DAR MAI BINE INTERESEAZATE LA AMBASADA SAU CONSULATUL ROM DE UNDE ESTI.EU SUNT IN FRANTA SI POATE ESTE ALTFEL.

map
07.01.2007, 17:55:57
buna

merci

Daca ati facut casatoria civila la consulat sau ambasada Romaniei nu va mai trebuie nimic. Daca insa e facut la autoritatea locala, italiana inteleg, certificatul de casatorie trebuie inscris/transcris in registrele de stare civila romanesti. Se face la primaria la care ai avut inregistrat ultimul domiciliu stabil, tu sau sotul tau (daca e roman), depinde cine solicita asta, dar se poate face si prin consulatul/ambasada Romaniei de care apartineti (asta o stiu de pe site-ul consulatului Romaniei in Chicago).

Iti pun ce am gasit pe site-ul Consulatului din Milano, presupun ca aceleasi tarife si proceduri se aplica oriunde in Italia:

http://www.consulatmilano.com/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=36

Transcrierea casatoriilor | Imprimare | (http://www.consulatmilano.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=36&pop=1&page=0&Itemid=36) Transcrierea casatoriilor se poate solicita la misiunile diplomatice ale României în Italia.

Documente necesare:

1.extrasul actului de căsătorie italian pentru uz extern (modelul plurilingv), în original și copie;

2.declarația pe proprie răspundere privind inexistența altei transcrieri în România (formularul se primește la misiunea diplomatică);

3.declarația pe proprie răspundere privind inexistența altor căsătorii anterioare ale cetățeanului român (formularul se primește la misiunea diplomatică) (sau, după caz, certificatul de naștere eliberat de autoritățile române cu toate mențiunile de căsătorie și de divorț);

4.copia certificatelor de naștere ale soților; in cazul in care unul din soti este cetatean italian, se va prezenta extrasul de nastere al acestuia cu parintii

Taxa consulara este de 130 euro, formularul e disponibil pe site la adresa indicata mai sus. Mult succes!

Msbarry
17.01.2007, 17:01:49
Buna la toata lumea,sunt noua pe aici si as avea si el niste intrebari in lagatura cu cununia civila.

Sunt romanca si stau in spania de 2 ani iar el este englez si locuieste tot aici.
Vrem sa ne cununam in Spania dar nu stim ce trebuie sa facem.
Am inteles ca trebuie sa ne traducem toate actele in spaniola.....este adevarat? si din romana si din engleza s-au doar ale mele?
Doi straini se pot casatorii pe un teritoriu nul?
Unde ar fi mai usor sa ne casatorim?Spania-Romania-Anglia?

Multumesc mult

Msbarry
19.01.2007, 20:42:07
Mersi la toate pentru raspunsuri.

map
19.01.2007, 21:43:34
Buna la toata lumea,sunt noua pe aici si as avea si el niste intrebari in lagatura cu cununia civila.

Sunt romanca si stau in spania de 2 ani iar el este englez si locuieste tot aici.
Vrem sa ne cununam in Spania dar nu stim ce trebuie sa facem.
Am inteles ca trebuie sa ne traducem toate actele in spaniola.....este adevarat? si din romana si din engleza s-au doar ale mele?
Doi straini se pot casatorii pe un teritoriu nul?
Unde ar fi mai usor sa ne casatorim?Spania-Romania-Anglia?

Multumesc mult

Poti incerca la consulatul Romaniei, sau la consulatul Marii Britanii.
Noi suntem amandoi romani, ne-am casatorit la consulatul general al Romaniei in Chicago. Am platit fiecare cate 45$ (in Spania probabil veti plati in eur o suma echivalenta) pentru declaratia ca vreti sa va casatoriti, pentru emiterea certificatului nu am platit.
Ne-am casatorit in 10 zile de la depusul actelor, am avut inclusiv certificat prenuptial, semnat de un medic roman, emis in baza unui control fizic general si a buletinelor de analiza a sangelui. Pentru detalii mai multe referitoare la casatoria cu un cetatean strain, vezi ca e un topic aici pe forum, care chiar asa se numeste "casatoria cu un cetatean strain". Gasesti acolo ce acte va trebuie.
Certificatul de casatorie e ca si cel de nastere nou, facut in romana, engleza, franceza daca nu ma insel. N-o s trebuiasca sa-l mai traduci.
E bine sa verifici la consulat sau ambasada, depinde in raza careia te afli.
Doamne ajuta si casa de piatra!:D

danni
21.01.2007, 00:16:32
Mersi la toate pentru raspunsuri.

Din pacate e destul de greu sa-ti raspundem la intrebarea asta, deci nu vad de ce te-ai supara.

Trebuie sa mergeti fie la Consulatul Romaniei, fie la Consulatul Marii Britanii din Spania.
Avand in vedere ca tu esti romanca, el e englez, in toate cele 3 tari Spania-Anglia-Romania vi se va cere mai multe acte decat atunci cand ati avea amandoi aceeasi nationalitate.

Daca aveti amandoi domiciliul oficial in Spania puteti face cununia fara probleme la unul din Consulate.

Eu sunt romanca casatorita cu un belgian. Sincer nu-mi mai amintesc exact ce acte mi-au trebuit, insa stiu sigur ca mi s-a cerut certificatul de nastere tradus in flamanda (pentru ca lociuam in regiunea flamanda) si apostilat si am semnat o cerere amandoi precum ca vrem sa ne casatorim si ca nu am mai fost casatoriti si cam atat. Aici nu se cere certificat medical. Insa noi aveam amandoi domiciliul aici (eu nu mai am domiciliu in Romania) si el fiind belgian nu a trebuit sa mergem la Consulatul Romaniei. Am fost direct la primarie.

Multa bafta, mergi la Consulat, ei vor sti cum sa te ajute.

ionelausa
22.01.2007, 04:47:53
buna fetelor. ati avut careva cununia civila iin alta tara??? si daca da ce trebuie sa facem in romania????? mergem la primarie sa le aratam certificatul??? habar nu am sunt cam pe alta planeta......=)) =)) =))

corinutza79
07.02.2007, 12:35:39
Offf! Acum vreo 4 ani am fost plecata in Belgia cu o bursa si am stat acolo un an de zile. Am cunoscut un francez si am fost impreuna inca vreo 2 ani dupa ce m-am intors in tara. La inceput relatia a fost frumoasa. Nu a mai mers, dar nu neaparat din cauza ca eram de nationalitati diferite ; nu ar mai fi mers oricum. Ideea e ca aveam planuri impreuna pana la un punct si desi ne doream ca ele sa se implineasca eu mi-am dat seama la un moment dat cu o strangere de inima ca probabil pt copilul meu romana va deveni o a doua limba, pt ca scoala si gradi si tot va fi in limba franceza 8-} , dar nu mi se parea totusi un impediment major. In schimb realizam ca ma voi vedea rar de tot cu parintii mei , si pe ai lui nu ii aveam la suflet in mod deosebit...Intr-adevar este greu. Prietenii vechi sunt in tara, acolo iti faci cunostinte noi dar in mod sigur nu atatea cate ai acasa...parca incepuse sa imi cam fie dor. Si o alta problema este intr-adevar ca toata lumea din Romania credea ca o duc ca pe roze, dar nici acolo nu ploua cu bani, trebuia sa muncesc, etc, si toti cei de acasa ma intrebau la cateva zile pe unde m-am mai plimbat si ce am mai vizitat. Nu era chiar asa de idilic totul pe cat isi imaginau ei! Dar cred ca cei care sunt in situatia asta au sanse reale sa fie fericiti impreuna, ca si un cuplu de aceeasi nationalitate.
Relatia respectiva s-a incheiat , iar eu sunt foaaarte fericita, pentru ca altfel nu l-as fi cunoscut nicodata pe Iubi al meu, care este cel mai minunat om din lume si cu care abia astept sa ma marit!!!

ryanaro
07.02.2007, 16:54:15
hmmm... mie nu mi-e dor de ai mei, de tara. mi e dor de plecat in alta tara. acuma mi s a pus pata pe australia hehehe.vb zilnic cu ai mei cateva ore pe mess deci e ca si cum ar fi mereu cu mine. vb si cu prietenele mele, va am pe voi miresici...<:-P Plecarea mea a reprezentat o maturizare pt mine- am explicat ca acum gatesc, spal, calc etc... Stau la vreo 50 km de soacra si ma inteleg bine cu ei... Astept sa termin facultatea anul asta ca apoi sa imi gasesc de lucru. Toate merg ok, nu am avut asa un shoc de cultura. Nu imi plac totusi vremea, casele (yuck >:P ), nu ma regasesc pe mine. Nu mai apartin de romania, sau cel putin asa simt eu, dar nici aici nu ma regasesc. Asa ca sper sa fie mai bine in australia.

iulia73190
07.02.2007, 17:24:51
Mai intai felicitari pentru subiect diana! Eu intotdeauna am considerat ca "metisajele" dau rezultatele cele mai frumoase, si asta mi s-a confirmat; faptul ca suntem de natii diferite ne-a facut in primul rand sa fim mai deschisi unii fata de ceilalti, mai toleranti; avand 2 culturi nu chiar foarte diferite dar totusi un pic, ne permite sa avem 2 puncte de vedere despre orice subiect, asta nu inseamna ca nu avem acelasi punct de vedere despre anumite lucruri; ceea ce vreau sa zic este ca vedem lucrurile prin prisma trecutului, culturii fiecaruia si asta cred eu, ca ne imbogateste, as zice chiar " ca vedem mai bine impreuna "; apreciez faptul ca sotul meu este receptiv tarii mele si se simte bine cand mergem acolo; si cred ca apreciaza atunci cand mananc , citesc , gandesc in mod frantuzesc; in orice caz eu ma simt romanca, frantuzoica, si daca maine plec in china probabil ca ma voi simti chinezoica, nu am patrie si nu sunt patriotista dar in schimb sunt FAMILISTA!! pt mine familia si mai ales cea pe care sunt pe cale de a o construi e mai presus de orice tara, natie, limba, obiceiuri !!!
Sper ca nu v-am chinuit cu gandurile mele filozofice si ca sa nu va las asa in nori : cuplurile amestecate sunt COOL!!<:-P

BDiana
07.02.2007, 17:34:49
Eu cred ca asta cu dorul e si o chestie de varsta... Tu esti inca un copil :))... Eu la un moment dat am descoperit ca nu suntem nemuritori, si ca timpul trece atat de repede... :-< Ma rog... Dar nu despre asta vorbeam!
In legatura cu locuitul in strainatate... Am o senzatie de vaga schizofrenie, traind doua vieti care nu au mare lucru in comun... Cand merg in vacanta in RO, totul e foarte bine, parca nici nu as fi plecat vreodata... Iau lucrurile de la capat exact din punctul in care le-am lasat la plecare. Cand ma reintorc in Elvetia, lucrurile iar sunt ok, dar nu mai sunt acelasi eu. Si dintre cei 2 eu care exista in paralel, parca-l prefer pe eu-l din RO, e mai sagalnic, mai iresponsabil... mai volatil :). Aici sunt mai posaca, noroc cu voi ca-mi ma mai dau in stamba :D.
Ce-mi lipseste cel mai mult? Necunoscutul, posibilitatea utopica de a ma lasa dusa de un curent cald si a deveni altcineva... Iresponsabilitatea. Nu stiu daca e vorba neaparat de traiul in strainatate, poate ca doar a coincis cu un moment de maturizare, dar ma simt responsabila pentru atat de multe lucruri... Pentru viata mea, pentru a sotului meu, pentru relatiile cu familia si prietenii, pentru a ne cladi un viitor... Asta e treaba de om adult, nu-i asa? :|
Si cateodata ma apuca o neliniste si un dor de duca, sa fugim impreuna undeva departe unde sa nu avem nici una dintre grijile vechi, unde sa traim alt fel de viata...

Mon enfant, ma soeur,
Songe a la douceur
D'aller la bas
vivre ensemble!
Aimer a loisir,
Aimer et mourir
Au pays qui te ressemble!
Les soleils mouillés
De ces ciels brouillés
Pour mon esprit ont les charmes
Si mystérieux
De tes traîtres yeux,
Brillant a travers leurs larmes

(Sora mea de dor,
Vis îmbietor,
Să fugim departe împreuna!
Spre a ne iubi
Spre a-nveșnici
Țara ce cu tine se-ncunună!
Soarele curgând,
Cer desnegurând,
Sufletului farmece ivește
Chiar când mincinoși
Ochii tăi umbroși
Lacrimile-i strălucesc zeiește)

iulia73190
07.02.2007, 17:48:48
Cand ma intorc din Romania am cam 2, 3 zile de "acomodare" la viata de aici, in sensul ca de fiecare data fac un fel de "mini deprime"; de ce ? e simplu pentru ca si eu ma simt mai libera acolo, mai iresponsabila cum zici, as adauga chiar ca acolo simt ca traiesc, ca mai intineresc; aici desi nu ma plang am impresia ca trec pe langa ceva, cateodat chiar imi zic ca imbatranesc degeaba; agitatia, nebunia de acolo, oamenii mai abordabili, mai glumeti, mai iresponsabili ma fac sa simt ca retraiesc; si ma intorc aici si o iau de la capat; tin sa precizez ca si sotul meu care desi e francez resimte acelasi sindrom ca mine; asa ca recunosc, noi de la o vreme incoace ne tot gandim din ce in ce mai serios sa venim in Romania sa traim<:-P !
foarte fain poemul!!

irina
07.02.2007, 18:03:44
De mult ma gandeam ca ce pacat ca nu se mai scrie la subiectul asta... Mie mi se parea asa interesant... mai spuneti, mai spuneti!!!>:D<

OFF-TOPIC: Iulia, biserica din profilul tau este chiar cea din Codul lui DaVinci???:D

ryanaro
07.02.2007, 18:06:57
sunt copiiiiiil!\:D/ si eu stiu exact la ce stalp sa stau la metrou la eroilor sa se deschida usile in fata mea astfel incat sa imi ocup locul tacticos, in picioare, sprijinita de bara si usa LOOOOOL dar asta e obisnuinta hehehe. eul meu il port cu mine, nu il las in vreo tara, chiar daca acolo m-am nascut... referitor la relatiile dintre mine si el... ne acceptam unul pe altul. eu nu ma omor dupa cultura lui si el nu se omoara dupa cultura mea =))

iulia73190
07.02.2007, 18:13:35
OFF-TOPIC: Iulia, biserica din profilul tau este chiar cea din Codul lui DaVinci???:D[/quote]

off-topic : imi pare rau dar nu stiu despre ce biserica este vorba in davinci code, pentru ca nu l-am citit; dar biserica din spatele nostru e Notre Dame de Paris!:)

corinutza79
07.02.2007, 18:35:11
Tot ceea ce scrieti voi aici suna dureros de cunoscut. Cred ca la fiecare in parte plecarea din tara a coincis cu maturizarea si banuiesc ca la toata lumea s-a intamplat pe la aceeasi varsta( este doar o supozitie de-a mea). insa in mod sigur ne-am maturizat: ditr-o data esti singura, plecata la marea aventura, palpitanta, in necunoscut , fara mami, tati si altii. Aici in tara toata lumea stie cine sunt Eu - cine sunt de unde vin, care-i treaba mea , cum sunt eu - acolo nu cunosteam pe nimeni si a fost palpitant sa o iau de la zero. Practic, iti re-creezi un sstem de coordonate asa cum vrei tu , spre deosebire de cel pe care il ai in tara si care este fix. (am devenit cam filozofica..:[email protected]). Si asta presupune niste eforturi, alergi, muncesti, faci cunostinta cu lumea...Mie primele 6 luni la Buruxelles mi s-au parut un vis. Dar pe urma...parca incepuse sa imi lipseasca cate ceva. De exemplu ce zicea Ryana, cu stalpul de la Eroilor...ei eu as fi avut nevoie de un site cu imagini tembele de pe strada., intresectia de la piata victoriei, Obor,..holul cel imbacsit al facultatii, statia de metrou Eroilor sau Unirii sau alta , Herastrau, gratar cu mici si bere, liceul Gh Lazar, CAINELE, ..chestii pe care voiam sa le vad , fara sa imi dau seama ca mi-era dor de ele. Pe vremea aia inca existau franci belgieni (era cu un an inainte de aparitia euro). Ai mei aveau internet numai la servici, si ala pe dial -up , iar la facultate acolo numai 4 calculatoare cu internet..ei ma sunau de la tel public de pe cartela...hehei , ce vremuri...acum cred ca totusi e mai bine.
Intoarcerea mea in tara a fost al doilea soc.Mi-a luat vreo 6 luni sa ma reacomodez cu adevarat. Parca nu -mi era bine aici si tot timpul amenintam ca voi pleca inapoi; Pe urma imi aminteam cat de greu a fost acolo ... cu bursa de 130 de dolari :O, cu 2- 3 joburi (baby sitter , secretara, la restaurant , la cafetteria... ) parca nu aveam rostul meu. As fi putut sa plec la prietenul meu dar si el era student, iar regulile ff stricte in privinta joburilor pt non-UE.

ryanaro
07.02.2007, 18:42:11
eu nu simt ca apartin undeva, dupa cum am mai spus. astea sunt obisnuinte cu stalpul de la eroilor, cu mancarea etc. si soacra mea mananca numai vita LOOOL si nu mi e dor de chestii. am scris mai sus ca vreau in australia. parca nu am stare. am mancarici LOOOOL am inceput oarecum sa ma detasez de viata de aici. inainte cumparam saptamanal 10 reviste cu barfe dar nu mai cumpar nimica. si din economie dar si pt ca nu ma mai intereseaza. sunt gata de plecat <:-P

BDiana
07.02.2007, 18:53:42
Nici in cazul meu, nu locurile sunt cele de care ma atasez... Sa fim sinceri, nici nu se compara "frumusetea" Bucurestiului cu cea a Lausanne-ului.. E vorba de OAMENI in primul rand, de obligatii in al doilea rand, de varsta... Nu stiu cum ar fi daca m-as intoarce acum de tot in Romania... Ne dorim asta, amandoi, dar suntem constienti de faptul ca s-ar putea sa fim dezamagiti. Nostalgia mea are legatura cu universul care s-a incheiat atunci cand am plecat... Dupa cum spuneam, la tine e diferit... Esti mult mai tanara :) Si sa stii ca zic chestia asta foarte serios...

fifiri
07.02.2007, 18:53:50
pentru noi e foarte bine ca suntem plecati. cel putin eu in US ma simt libera, din toate punctele de vedere. libera sa fac eu ce vreau, sa nu ma tacane nimenea la cap ca de ce n-am facut si eu ASE-ul sau dreptul, sa am bani. ca ce viitor o sa am eu, nimic.

ba da, am! si mi-l fac acum, in US. aici simt ca pot fi anonima cand vreau, si recunoscuta academic, faimoasa, prin munca. In Ro, fara pile nu reuseam nimic. In Ro nu aveam nimic, nimic. Doar muuulta necivilizatie, imbrancituri, scuipaturi, furturi. nu, nu imi e dor de toate astea. si am mai fost in vizita si am vazut: lucrurile nu s-au schimbat in bine, oamenii nu au devenit mai educati. aerul nu e mai respirabil.

In US nu e nevoie de pile, e doar nevoie sa arati ca poti, la momentul oportun. Nu zic ca traiesc aici pe roze, dar nu imi lipsesc ghimpii zilnici de care aveam parte in RO.

BDiana
07.02.2007, 18:55:47
Da :)
Si totusi cred ca intelegi bine ce spun eu...

iulia73190
07.02.2007, 18:58:11
Si eu sunt gata de plecat, dar nu spun unde ca nici eu nu stiu!!! dar as pleca si asta imediat! nu mai imi place aici , ma plictisesc:iq: !!

ryanaro
07.02.2007, 19:00:54
mai, eu am stiut ca am sa plec din romania cum am pus piciorul in viena LOL. doar ca eu vroiam sa ma mut in franta <:-P

ryanaro
07.02.2007, 19:02:00
pai hai cu mine in australia. clima mishto, oameni cumsecade, o casa de iti cad dintii cu 5 dormitoare, nspe bai etc 100mii euro. iti dau si link daca vrei.\:D/

iulia73190
07.02.2007, 19:06:46
pai hai cu mine in australia. clima mishto, oameni cumsecade, o casa de iti cad dintii cu 5 dormitoare, nspe bai etc 100mii euro. iti dau si link daca vrei.\:D/

La 100mii vreau link, clar! in legatura cu studiile mele stiu ca trebuie sa fac o tura prin Anglia (asa vreo 6 luni) dupa care ma indrept direct spre continentul asiatic : si ori ma opresc prin emirate ori ma duc mai incolo pana prin china! dar australia why not atata timp cat e cald, si oceanul e aproape. da ce ma fac cu al meu ca nu "bungheste" engleza:O ???

ryanaro
07.02.2007, 19:11:30
http://www.avjennings.com.au/new_south_wales/home_designs?cid=297&pid=6589

sunt dolari canadieni si convertit ajunge la 100mii euro

http://www.avjennings.com.au/new_south_wales/virtual_tours?cid=557&pid=6965

asa arata inauntru :-"

corinutza79
07.02.2007, 19:15:34
\:D/Cu voi imi mai amintesc si eu din tinerete! Au, n-am crezut sa ajung vreodata sa zic faza cu tineretea!#-o

map
07.02.2007, 20:09:10
Cand m-am intors prima oara dupa o absenta de vreo 6 luni, primul gand la iesirea din aeroport in Bucuresti a fost: Locul meu nu e aici, trebuie sa plec foarte repede inapoi!

Ne e bine impreuna departe, suntem mai aproape unul de altul si mai uniti. Amandoi pe "teritoriu neutru", ne buseste rasul dupa 3 minute de contrazicere si ne-ntrebam senin "de ce naiba ne pierdem energia aiurea".

Ne e dor de casa, de-ai nostri si de prieteni. Nu e ca si cum ai pune mana pe telefon si la 2 km mai departe iti raspunde un prieten si-ti spune "aide sa iesim din case sa mancam ceva in oras si sa mai stam de vorba". De la o varsta incolo nici prieteni nu-ti mai poti face ca la 20 de ani.

Nu ma imbranceste nimeni in autobuz, la coada la Starbucks, in magazine, nu ma loveste nimeni cu caruciorul, nu ma calca nimeni pe rochie cand ma duc al probat, nu conteaza ca sunt din Romania cand predau tema la scoala, cand intru la spectacol, cand merg pe strada. Deocamdata nu ma deranjeaza nici portul de arme, asta pentru ca locuim intr-o zona "safe". Dar daca stau sa ma gandesc mai bine, si daca as fi locuit in Bucuresti, nu as fi avut ce cauta in Ferentari, nu? Ca doara nu ma apuca placerea si curiozitatea de-a ma plimba acolo cand am atatea alte locuri de vazut!

Una peste alta, departe de tara am invatat sa fiu toleranta, deschisa, binevoitoare si relaxata. Mai ales sa-nvat ca se poate, vorba lui fifiri, fara pile si relatii suspuse. Desi ar fi bune si alea, doar ca aici se numesc "Networking":D In rest, sanatate maxima!

mihaela_0242000
07.02.2007, 22:42:43
Nici in cazul meu, nu locurile sunt cele de care ma atasez... Sa fim sinceri, nici nu se compara "frumusetea" Bucurestiului cu cea a Lausanne-ului.. E vorba de OAMENI in primul rand, de obligatii in al doilea rand, de varsta... Nu stiu cum ar fi daca m-as intoarce acum de tot in Romania... Ne dorim asta, amandoi, dar suntem constienti de faptul ca s-ar putea sa fim dezamagiti. Nostalgia mea are legatura cu universul care s-a incheiat atunci cand am plecat... Dupa cum spuneam, la tine e diferit... Esti mult mai tanara :) Si sa stii ca zic chestia asta foarte serios...

Intr-adevar dorul de casa, nostalgia care ne cuprinde, cel putin pe mine, are legatura strict cu lumea pe care am lasat-o atunci cand am plecat....mi-am dat seama de lucrul asta in ianuarie cand a venit in vizita la noi cea mai buna prietena a mea...si nu o vazusem doar de 5 luni....

mihaela_0242000
07.02.2007, 22:47:19
pentru noi e foarte bine ca suntem plecati. cel putin eu in US ma simt libera, din toate punctele de vedere. libera sa fac eu ce vreau, sa nu ma tacane nimenea la cap ca de ce n-am facut si eu ASE-ul sau dreptul, sa am bani. ca ce viitor o sa am eu, nimic.

ba da, am! si mi-l fac acum, in US. aici simt ca pot fi anonima cand vreau, si recunoscuta academic, faimoasa, prin munca. In Ro, fara pile nu reuseam nimic. In Ro nu aveam nimic, nimic. Doar muuulta necivilizatie, imbrancituri, scuipaturi, furturi. nu, nu imi e dor de toate astea. si am mai fost in vizita si am vazut: lucrurile nu s-au schimbat in bine, oamenii nu au devenit mai educati. aerul nu e mai respirabil.

In US nu e nevoie de pile, e doar nevoie sa arati ca poti, la momentul oportun. Nu zic ca traiesc aici pe roze, dar nu imi lipsesc ghimpii zilnici de care aveam parte in RO.

Din punct de vedere profesional e cu mult mai bine in strainatate....aici am reusit ce in Romania nu reuseam nici daca aveam masteratul...pt ca nu aveam relatii pe nicaieri...Aici te respecta ca om, iti da perioada de acomodare si formare profesionala atat cat sa vada ce poti....si daca intr-adevar te descurci ai toate sansele sa avansezi si sa ajungi departe...

fifiri
08.02.2007, 04:15:33
ce mi se pare caraghios e ca pentru noi timpul romanesc parca s-a oprit. vreau sa zic prin asta: vorbim cu prietenii pe messenger, la telefon, suntem la curent cu viata lor, la ce firma lucreaza, in ce apartament s-au mutat, etc. dar parca sunt vorbe goale, cumva. noi cand ne ducem in RO ne asteptam sa luam totul de unde l-am lasat, fara sa observam prea repede ca au trecut 2 sau poate chiar 3 ani, in care lucrurile au evoluat.

apropo de ce zicea map: da, exista networking. dar functioneaza nu pentru ca esti nepotu lu directoru cutare, ci pentru ca ai tinut o prezentare si profu respectiv te-a placut si e pregatit sa vouch for you. mi se pare foarte diferit. (si din cate inteleg, asa e in toate domeniile: stiu asistenti dentari care s-au angajat pe criterii asemanatoare, etc.).

eu am suferit de chestia cu pilele in RO f mult. iar in US, cu toate ca am avut si esecuri, nu am simtit niciodata ca se datoreaza faptului ca "e altcineva care se pregateste pentru examenul asta" (citat literal din spusele unui director de muzeu in RO).

sunt multe lucruri care nu imi plac in US, dar nu sunt multe lucruri care imi plac mai mult in RO, pe cand sunt multe lucruri care imi plac mai mult in US decat in RO.

sotul meu si cu mine ne simtim de parca am trai intr-un liceu perpetuu, cu distinctia (inspre bine) ca stam impreuna si acasa, nu numai la scoala.

e careva dintre voi care, pe langa faptul ca le e dor de familie si prietenii inca ramasi in RO, regreta ca a plecat?

map
08.02.2007, 05:51:00
Corect Fifiri, Networking nu inseamna nepotism, ci inseamna "am vazut cum lucreaza sau ce principii are sau ce rezultate are si pot garanta pentru persoana asta si prin urmare o recomand". Poate insemna mai ales mana care te alege la un interviu, cu atat mai mult cu cat 90% din slujbe se ocupa in cercul recomandarilor, si doar 10% sunt publice pe monster, carrierbuilder si alte motoare de slujbe, 10% reprezentand slujbele pentru care nimeni nu a stiut pe cineva interesat in interiorul companiei sau printre cei pentru care se garanteaza. Si conteaza cat de principial esti, si cat de bun, desi asta vine pe locul doi, pentru ca intr-adevar ti se ofera sansa sa inveti la locul de munca.

Si revenind, in afara de familie si prieteni regret cele +12C care sunt la Bucuresti, spre deosebire de cele -30C care-s acum in Chicago, dar nu regret cei +40C la vara, cand aici or sa fie maxim +30C. Si mai regret ca nu e muntele la 2 ore cu masina, ca lac mare cat marea am la 2 strazi:D Si mai regret ca nu-s acasa sa ma ocup de nunta asa cum as vrea si sa ma pot vedea si eu cu fetele:D

fifiri
08.02.2007, 08:12:21
Si revenind, in afara de familie si prieteni regret cele +12C care sunt la Bucuresti, spre deosebire de cele -30C care-s acum in Chicago, dar nu regret cei +40C la vara, cand aici or sa fie maxim +30C. Si mai regret ca nu e muntele la 2 ore cu masina, ca lac mare cat marea am la 2 strazi:D Si mai regret ca nu-s acasa sa ma ocup de nunta asa cum as vrea si sa ma pot vedea si eu cu fetele:D

yep, inteleg ce zici, perfect. eu am scapat de problema asta, ca acum locuim in LA, unde e muntele la 2 ore cu masina, oceanul e la 10 minute, etc. :D ca sa nu mai zic de temperaturile mirifice: cand sunt 13 grade cum a fost azi, zici ca e frig <:-P

inainte de LA insa, am stat in Toronto, unde clima era f asemanatoare cu cea din Chicago. chiar si vanturile bateau la fel de tare.

cat despre nunta: noi am facut nunta pentru ai nostri. daca era dupa capul nostru, ne duceam amandoi imbracati in ie la biserica, apoi cu cortu la munte sa sarbatorim. ai nostri au vrut sa faca "nunta clasica", noi tot le-am stricat planul pe ici pe colo. nu regret, dar nici nu m-am omorat niciodata pentru "ziua cea mai magica din viata mea". nu, zile magice au fost altele: cand l-am cunoscut pe sotul meu, cand ne-am tinut prima data de mana, etc.

iti doresc sa iti iasa nunta asa cum vrei tu: daca te focus pe un aspect (slujba la biserica, muzica, etc) si de rest nu te stresezi, o sa iasa perfect. de altfel, eu nu am vazut nunta urata. singura chestie mai problematica la nuntile la care am fost a fost muzica. in rest, totul decurge absolut ca la carte.

corinutza79
08.02.2007, 08:54:45
Va doresc tuturor sa va fie bine acolo unde sunteti, si sa fiti mereu multumite!:*

ryanaro
08.02.2007, 11:27:13
eu am vazut nunta urata LOOOOL vb foarte serios. nu a fost in romania, ci chiar aici. a fost bufet suedez la care te puteai duce doar o data, si farfuriile erau de desert, iti plateai singur bautura, a fost numai muzica motown, copiii au spart baloane toata noaptea, mirele si mireasa nu s au vazut in ochi toata seara... si surpriza... au divortat 3 luni dupa aia LOOOOOOL <:-P

BDiana
08.02.2007, 12:31:19
...e careva dintre voi care, pe langa faptul ca le e dor de familie si prietenii inca ramasi in RO, regreta ca a plecat?
Eu nu regret ca am plecat... Recomand oricui cu multa caldura. Cred ca e o experienta care te imbogateste. Insa imi doresc foarte mult sa ma intorc la un moment dat, si sa fie bine :). Dupa cum am mai spus, nu cred ca ramane mare lucru daca scoti din discutie familia si prietenii... Oriunde te-ai afla. Locurile si obiectele nu inseamna nimic pt. mine... Le schimb oricand, cu placere. Cu oamenii insa, e alta poveste. Regret poate ca am plecat asa tarziu. Mi se pare ideal sa pleci in anul 1 de facultate, sa-ti faci studiile in alta tara, pt. ca dupa ce termini esti inca foarte tanar si poti sa decizi ce vrei sa faci.

ryanaro
08.02.2007, 12:33:37
eu am plecat din anul 3 de fac. mie mi ar placea sa i iau pe ai mei cu mine in australia hehhehee

corinutza79
08.02.2007, 14:33:32
eu am plecat din anul 3 de fac. mie mi ar placea sa i iau pe ai mei cu mine in australia hehhehee

Sotuil tau isi doreste si el la fel de mult sa va mutati in Australia? Daca da, de ce? (:"> scuze dak pun intrebari indiscrete - doar din curiozitate).

iulia73190
08.02.2007, 15:07:58
Eu am plecat la 17 ani juma, si nu regret deloc pentru ca asta mi-a permis sa "cresc" mai repede, la o perioada unde eram in plina criza de adolescenta; si cand am ajuns aici am luat o "palma" de la viata in plina figura (fara mama, fara buni, fara prieteni); am invatat ce inseamana sa muncesti, sa ai responsabilitati, si ai grija de tine si poate si de cel de langa tine; am invatat sa pretuiesc banul, sa fac economii dar si sa dau celui care are nevoie; insa acum dupa aceasta experienta am prins gustul "imigrarii" si vreau sa cunosc alte meleaguri si culturi, asa ca am sa plec.
cine stie poate in australia, rya:-p !

ryanaro
08.02.2007, 16:07:32
Sotuil tau isi doreste si el la fel de mult sa va mutati in Australia? Daca da, de ce? (:"> scuze dak pun intrebari indiscrete - doar din curiozitate).

dap, si el isi doreste sa plecam undeva. ni se pare ca am putea avea o viata mai buna, o casa a noastra mai frumoasa. eu nu am fost niciodata fana anglia, dar uite ca printr-o ironie a sortii am ajuns aici. al meu zice cateodata ca noi nu "colectionam oameni", nu ne atasam de obiecte. adica si maine am putea pleca daca nu am avea datorii legate de nunta. ne am gandit initial la america, apoi la caraibe. dar acuma tindem f mult spre australia. eu nu ma vad a avea o nationalitate, un loc. probabil ca asa si al meu, pt ca si el s a mutat de multe ori in anglia. suntem doi hoinari LOOOL. dar m am gandit ca atunci cand sunt copiii la scoala nu ne putem muta asa.^:)^

corinutza79
11.02.2007, 12:02:38
dap, si el isi doreste sa plecam undeva. ni se pare ca am putea avea o viata mai buna, o casa a noastra mai frumoasa. eu nu am fost niciodata fana anglia, dar uite ca printr-o ironie a sortii am ajuns aici. al meu zice cateodata ca noi nu "colectionam oameni", nu ne atasam de obiecte. adica si maine am putea pleca daca nu am avea datorii legate de nunta. ne am gandit initial la america, apoi la caraibe. dar acuma tindem f mult spre australia. eu nu ma vad a avea o nationalitate, un loc. probabil ca asa si al meu, pt ca si el s a mutat de multe ori in anglia. suntem doi hoinari LOOOL. dar m am gandit ca atunci cand sunt copiii la scoala nu ne putem muta asa.^:)^

In mod sigur nu veti mai avea aceeasi mobilitate cand veti avea copii, odata pt ca e greu sa te muti cu toata gasca dupa tine (+ca se atasaza si ei de casa, prieteni, colegi, etc) , si in al doilea rand pt ca s-ar putea sa simtiti si voi nevoia sa va `asezati ` undeva. Kestiile astea sa mai schimba cu varsta. Asa ca profitati acum de libertate ca sa va faceti plinul :D

ryanaro
11.02.2007, 18:25:41
mai, referitor la mine si la al meu- noi suntem la etape diferite in viata. adica eu nu am lucrat vreodata- incep din vara asta dupa ce termin facultatea, pe cand el fiind mai mare s-a domolit si si stie deja traiectoria in viata

mayday
12.02.2007, 15:08:46
hmm... frumos subiect, da' cam complicat de raspuns in citeva rinduri!;-)

o sa zic si eu ca majoritatea dintre voi ca plecatul pe-afara nu face rau, chiar daca e doar temporar si sfirsesti prin a te intoarce in tara!

in schimb, mi se pare important momentul in care pleci, unde pleci si, mai ales, cu cine! As zice ca e important sa stii de ce pleci, ce vrei sa faci, sa fii "pe picioarele tale", adicatelea independent, astfel incit sa nu te sprijini si sa-i arunci in brate celuilalt toate problemele... pe termen lung, si mai ales in lipsa familiei si prietenilor, o relatie "izolata" poate degenara (acu', eu vorbesc din putina experienta)!:-p

eu am incercat mai multe tari (Spania vreo sase luni si Franta de vreo sase ani incoace) si trei situatii diferite... in Spania am plecat Erasmus, am impartit o casa cu englezi si suedezi si intr-un fel mi-am deschis ochii spre lume in perioada aia (iar oamenii respectivi mi-au devenit foarte buni prieteni)! M-am mutat apoi in Franta, ca sa-mi urmez ceea ce credeam a fi "jumatatea"... Aici am facut greseala de care vorbeam mai devreme si anume ne-am izolat, fericiti la inceput ca sintem doar noi departe de toti si de toate! Eu nu vorbeam foarte bine limba la inceput, i-am pus in brate mai toate problemele administrative, temerile si intrebarile mele, iar omul, poate pentru ca era prea fragil, poate ca nu era EL, a cedat si s-a intors in Romania!

Dupa, am avut o prioada de citiva ani in care m-am trezit "singura pe lume", dar mi se pare ca pe undeva e bine sa incepi asa intr-o tara straina! Am fost obligata sa ma decshid celorlalti, sa-mi fac prieteni, sa "ies in lume"! Si mi-a prins bine:-p In plus, meseria imi permite sa calatoresc destul de mult, asa ca am profitat cit am putut sa umblu hai-hui cit vedeam cu ochii:-p Iar cind a aparut EL, a fost cireasa pe tort!!!!:D Pentru ca sintem amindoi suficient de "independenti" cit sa putem construi impreuna, nu exista dependente (de orice ordin ar fi ele, sentimentale sau financiare) si fiecare clipa impreuna e "sparkling"!:) Si in cazul asta nici tara nu prea mai conteaza... avem norocul sa avem prieteni in toata lumea (hehe, asta e unul din avantajele vietii de doctorand!!), asa ca daca miine am ridica ancora, nu ar fi decit spre alte aventuri frumoase!:) Uff, bat cimpii, ma iertati:">

annybunny
03.03.2007, 14:45:27
Buna seara! Noi vrem sa facem nunta, partea religioasa in Romania, dar cununia civila in Anglia, unde locuim. Nu mai am resedinta in Romania, dar totusi vreau sa fac nunta 'acasa'. Dar ma gandeam acum vreo 2 zile: Daca facem cununia civila in Anglia, cerificatul de casatorie va fii recunoscut ca legal pentru a putea face cununia religioasa in Romania? Mersi :)

si noi o sa facem cun. civila in germania pe 9 Mai si cea religioasa in ro dar abea pe 23. August 2008 ptr ca nu am mai gasit restaurant(doar pana la 12 noaptea) noua nea spus ca trebuie certificatul de casatorie legalizat si tradus in limba romana...asa nea spus noua depinde acuma daca a voastra este in engleze probabil o accepta si asa?!

BDiana
07.03.2007, 22:50:09
Lasa suna maine! o sa le faca placere! ufff si buni meu:-< :-< !
Hmmm... asta e o treaba cu care trebuie sa traim zilnic... Mie mi-e asa dor de ele... si de tata, care sta in capatul celalalt al lumii, in California, si de fratiorul meu, care in curand va face 18 ani... :(... E greu... Dar peste 4-5 ani am hotarat! Ne intoarcem in Romania... Si chiar daca vom locui la Timisoara, tot o sa pot merge acasa des.

ALEX21A
07.03.2007, 22:55:40
Hmmm... asta e o treaba cu care trebuie sa traim zilnic... Mie mi-e asa dor de ele... si de tata, care sta in capatul celalalt al lumii, in California, si de fratiorul meu, care in curand va face 18 ani... :(... E greu... Dar peste 4-5 ani am hotarat! Ne intoarcem in Romania... Si chiar daca vom locui la Timisoara, tot o sa pot merge acasa des.

:O :O Doamne!!..............tatal tau e in california?!..........restul in romania?!:O ..............felicitari,fetelor!!.............eu m as imbolnavi de dor!!..........eu am si o rel super aprop de parinti!!.........chiar n as putea!!

BDiana
07.03.2007, 22:58:58
:O :O Doamne!!..............tatal tau e in california?!..........restul in romania?!:O ..............felicitari,fetelor!!.............eu m as imbolnavi de dor!!..........eu am si o rel super aprop de parinti!!.........chiar n as putea!!
Da si eu am o relatie apropiata... desi suntem asa departe :) De obicei vorbim la telefon cate 20-30min-o ora de min 3 ori pe saptamana... Zilele astea n-am mai sunat asa des, ca am stat pana tarziu la scoala, cand ajung acasa RO doarme de mult, si CA e in pauza de pranz :)
Ce sa zic e greu, dar cred ca cel mai greu e pt. ai mei, apropo de discutia aia aberanta cu relatiile la distanta. :(

iulia73190
07.03.2007, 23:01:33

off, te inteleg perfect; eu stau cu tati, dar nu am sotzu; si cand am sotzu nu mai am nici tati nici mami; pe mami si pe buni nu le mai am de 7 ani; #:-S ; eu nu stiu deocamdata daca ma intorc in rom; si daca da, atunci sotzu nu mai are el mami tati, frate; in orice caz eu am hotarat ca am sa fac casa in rom formata din 3 buc alipite; mijlocu pt mine cu etaj si 2 alipite in stanga si in dreapta fara etaj ( ca mami si tati daca sunt mai invarsta e mai bine fara etaj); si am sa-i pun pe amandoi acolo chiar daca sunt divortati:D ( fiecare la casa lui, vecini); si ori ma duc in vizita (si atunci toata lumea e acasa) ori stau de tot si atunci cumpar si terenu' de langa pt mami , tati , frate lu' sotzu:D :D :D

ALEX21A
07.03.2007, 23:01:54
Da si eu am o relatie apropiata... desi suntem asa departe :) De obicei vorbim la telefon cate 20-30min-o ora de min 3 ori pe saptamana... Zilele astea n-am mai sunat asa des, ca am stat pana tarziu la scoala, cand ajung acasa RO doarme de mult, si CA e in pauza de pranz :)
Ce sa zic e greu, dar cred ca cel mai greu e pt. ai mei, apropo de discutia aia aberanta cu relatiile la distanta. :(

eu n as pleca din romania nici pt o salariu de 5 mii de euro.......si mai mult..........am experimentat pe pielea mea..........dupa 2 luni mi se face un dor ,de simt ca innebunesc.....mi e dor de limba,de pamant>>si nu exagerez deloc.......de orice inseamna rom......inclusiv mizerie,si toate chestiile de pe aici.........

iulia73190
07.03.2007, 23:18:03
Te inteleg. Si eu ma simt destul de aiurea departe de casa. Mai mult de 10 zile nu prea pot sta nicaieri

Asa este fetelor , la inceput e foarte greu, eu am facut o depresie la inceput si n-am iesit din camera 3 luni; mi-am revenit realmente cand l-am intalnit pe alex (sotzul meu) si m-am indragostit:x ( dragostea ajuta mult) dar asta s-a intamplat dupa 1 an juma decand am parasit rom; eu nu am plecat pt salariu; am plecat copil (17 ani) si asta pentru ca parintii mei au decis ca faca schimb de garda si astfel am intrat in garda lui tata care a vrut si el sa traiasca cu fata lui.
acum sunt bine si ma simt bine si aici si in rom, dar am o preferinta pt rom tocmai pt ca am trait 17 ani acolo cu mama si buni.

BDiana
07.03.2007, 23:37:12
Asa este fetelor , la inceput e foarte greu, eu am facut o depresie la inceput si n-am iesit din camera 3 luni; mi-am revenit realmente cand l-am intalnit pe alex (sotzul meu) si m-am indragostit:x ( dragostea ajuta mult) dar asta s-a intamplat dupa 1 an juma decand am parasit rom; eu nu am plecat pt salariu; am plecat copil (17 ani) si asta pentru ca parintii mei au decis ca faca schimb de garda si astfel am intrat in garda lui tata care a vrut si el sa traiasca cu fata lui.
acum sunt bine si ma simt bine si aici si in rom, dar am o preferinta pt rom tocmai pt ca am trait 17 ani acolo cu mama si buni.
Stiu foarte bine ce spui, si eu am fost tare deprimata la inceput...
Nici eu n-am plecat pentru salariu :) Pe mine m-a dus valul, pur si simplu... De fapt, prima oara cand am plecat, a fost pentru ca tocmai iesisem dintr-o despartire destul de dureroasa, dupa o relatie de 4 ani, si decisesem ca "Romania e prea mica pentru amandoi" (incredibil, dar chiar am spus chesta asta, cuvant cu cuvant :))). Si am plecat 2 luni la un proiect de vara. Dupa aia, am zis ca e o idee buna sa vin si pt. lucrarea de diploma, s-o fac aici... si asa, din aproape in aproape am ajuns sa decid ca vin si la doctorat. Si n-am realizat ce inseamna asta pana cu o saptamana inainte sa plec. Am fost foarte aproape de a renunta... Pana la urma, tot raul spre bine, ca aici mi-am cunoscut viitorul sot :)

ALEX21A
07.03.2007, 23:55:06
Nici eu n-am plecat pentru salariu :) Pe mine m-a dus valul, pur si simplu... De fapt, prima oara cand am plecat, a fost pentru ca tocmai iesisem dintr-o despartire destul de dureroasa, dupa o relatie de 4 ani, si decisesem ca "Romania e prea mica pentru amandoi" (incredibil, dar chiar am spus chesta asta, cuvant cu cuvant :))). Si am plecat 2 luni la un proiect de vara. Dupa aia, am zis ca e o idee buna sa vin si pt. lucrarea de diploma, s-o fac aici... si asa, din aproape in aproape am ajuns sa decid ca vin si la doctorat. Si n-am realizat ce inseamna asta pana cu o saptamana inainte sa plec. Am fost foarte aproape de a renunta... Pana la urma, tot raul spre bine, ca aici mi-am cunoscut viitorul sot :)

eu nu zic sa plec singura.........ca ar veni si el cu mine.,............si cand am fost plec tot cu el am fost...........dc plecam fara el sigur aj la balamuc......chiar nu pot>>cum o fi tara asta,nu ca fac pe patrioata,dar ma simt bine cand aud vb lb romana.........cand calc pe pamantul "meu"........zici ca sunt stapana.....nush.........e o senzatie f ciudata:-\

danni
08.03.2007, 00:29:35

Sa ma bag si eu in discutie.

Si la mine a fost foarte greu la inceput, nu cunosteam absolut pe nimeni, imi venea sa ma urc pe pereti, dar nu puteam sa dau inapoi.
Eu am venit si pentru aventura si pentru salar :D . Imi aduc aminte ca eram atat de tanara si de motivata la inceput. Credeam ca tot ce zboara se mananca :))
Cand am venit in primul an nu stiam pana cand voi ramane (a fost un an de proba). Si eu iesisem dintr-o relatie de 2 ani, dar nu din cauza asta plecasem. Fusesem deja cu o bursa in anul 4 aici si aveam eu niste pasarele pentru care voiam sa ma intorc.
Intre timp totul s-a "asezat" sa zic asa, mi-am gasit locul aici, imi place mentalitatea, mi se pare o tara potrivita in care sa traiesti. Insa o parte din inima mea bate pentru tara in care m-am nascut. Si cea mai nasoala parte e ca desi aici e casa mea, ma simt straina (ceea ce sunt de fapt), insa cel mai grav e ca si in Romania ma simt la fel. Adica nu ma simt 100% acasa nici aici, nici in Rom. Ma simt jumatate-jumatate.

Cat despre mama (pe tata l-am pierdut in anul 4 de facultate) ma ia un dor in ultimul timp de-mi vine sa ma urc pe pereti. La inceput nu prea simteam asta, insa se pare ca varsta e de vina. In ultimii 5 ani nu stiu daca am fost 1 luna doar cu ea. De fiecare data cand merg acasa incerc sa ma impart pt. ca suntem o familie mare si toti trag de mine.

Pana la urma si la mine partea cea mai buna e ca l-am cunoscut pe Geert, dar ma simt si implinita in viata de zi cu zi, imi place atmosfera la serviciu, imi plac colegii, ma simt mult mai "bogata" daca ma gandesc la tot ce am invatat in ultimul timp. Si parca n-as mai vrea sa o iau inca odata de la zero (desi as fi in stare), asa ca eu zic ca aici e locul meu de-acum.

CamyB
08.03.2007, 00:54:15
Pe mine ma enerveaza Romania, si o iubesc la nebunie in acelasi timp. Urasc Bucurestiul, dar il iubesc de mor. Si-mi dau seama de asta mai ales de cand am inceput sa calatoresc mult - mai de business mai de pleasure - si mai ales de cand lucrez in mediu international si petrec mult timp cu strainii. Noica ala n-a fost prost cu sentimentul romanesc al fiintei....
Cred ca cel mai patrioata devin cand discut cu colegii mei straini despre Romania, si imi dau seama ca noi avem cu ce ne lauda, (avem si cu ce sa ne rusinam - dar si ei au...) , dar nu stim sa ne promovam ... "brandul" . Avem prea putine lucruri care sa "strige " Romania cand auzi de ele. Olandezii au lalelele si morile de vant, francezii au turnul Eiffel si branzeturile, englezii au London Eye-ul si Big Ben-ul, elvetienii isi au bancile si ceasurile , .... noi il avem pe Dracula si palinca (iar pe-asta din urma oricum ne-o revendica ungurii..). Si mai ce? De ce nu ne-om lauda ca avem singura Delta din Europa (si de ce n-om avea si grija de ea ?...dar asta e la capitolul de ce ma enerveaza Romania) ?
Si cred ca cel mai mult ma distrez cand imi primesc colegii la Bucuresti si le arat ca nu traim la cort, ca nu mergem cu caruta si ca , desi avem unele dintre cele mai suple, frumoase si ingrijite femei din Europa, avem si o bucatarie de invidiat... (sa ma ierte fetele din Franta si Elvetia, dar eu pe-acolo am stat numai flamanda :) ). Si am o satisfactie nebuna cand ii vad cascand ochii cand vad ca in Bucuresti aproape toata lumea rupe engleza (mai multa sau mai putina, dar nu exista riscul sa intrebi 3 persoane si sa nu dai peste nimeni cu care sa te intelegi - cum am patit eu la Praga si la Budapesta).
Le avem si noi pe ale noastre si ne mai fac din pacate de ras compatrioti de-ai nostri (apropo, multumesc hackerilor romani ca "datorita" lor nu pot sa cumpar nimic de pe e-bay :( ). Dar incet incet eu cred ca lucrurile se schimba, si desi am avut cateva ocazii sa ma relochez, am optat intotdeauna sa raman aici, pentru ca asa amarata cum e tarisoara asta si asa aglomerat si mizerabil cum e Bucurestiul asta, pentru mine inseamna acasa..... Si la un nivel mai abstract, undeva in Moldova e un orasel de munte unde ajung in 3 ore, cand e prea greu sau nu mai stiu care e directia corecta sau pur si simplu am nevoie de mama....:)

Ca veni vorba , la multi ani, doamnelor!

ryanaro
08.03.2007, 01:02:36
hewwo. am citit si eu acuma discutia despre "alte tari"... mie nu mi e dor de romania... nu mi e dor de ai mei... putin probabil ca voi merge la inmormantari ale bunicilor... eu nu sunt genul de persoana care se ataseaza de obiecte- pot sa mi arunc haine, lucruri, sa mi dau carti, cu cea mai mare seninatate. nu ma mai leaga de romania decat o limba pe care o inteleg si o vorbesc... la fel cum nu ma leaga de anglia decat datorii financiare... cum ni le platim pe astea, cum o tulim... am ajuns amandoi la concluzia ca nu ne putem permite o casa intr o zona buna aici... chiar deloc. si nu putem sa inchiriem toata viata in special cand avem copii. asa ca ne mutam unde ne putem permite o casa, si ultimul spotlight e pe noua zeelanda...8-|

al meu impartaseste aceleasi idei. si el se simte legat de anglia doar de datorii financiare. spune ca putem sa i vedem pe parintii lui si de 2 ori pe an si ca dupa moartea alor lui, e putin probabil sa i mai vedem vreodata pe fratele si cumnata. >-)

chiar am discutat recent cu al meu pe tema asta. eu cred ca "acasa" e ceva ce porti cu tine, e un anume sentiment. nu e un loc in sine, in care locuiesti... spre exemplu, eu m-am simtit acasa la paris... si n am locuit si nu locuiesc acolo si slabe sanse sa locuiesc vreodata acolo... in general se spune ca noua zeelanda e departe... ce inseamna "departe"? departe de ce? pt mine noua zeelanda e la fel de departe ca si anglia sau romania. :-\

e bine ca am luat decizia asta acuma, ca sa nu mutam copiii de colo colo, cand ii vom avea...poate parea ciudat ce spun, ca in general lumea din diaspora are doruri si dorinte de intors si totul sa fie ca inainte bla bla bla... dar eu cred ca partea romana din familie o sa moara odata cu mine, pt ca eu sincer nu mi vad copiii respectand traditii... foarte putin probabil sa vorbeasca romaneste, foarte putin probabil sa stie pe altcineva in afara de bunici. nu imi pare rau. asa se aranjeaza lucrurile. :)

eu cred ca am stiut dintotdeauna ca am sa plec din tara. cand aveam vreo 15 ani imi doream in secret sa fac un master in franta... si aceasta convingere mi a fost intarita cand am pus piciorul in viena la 18 ani... parca mi s a luat un val de pe ochi LOOOOOL :-p

sper ca nu v am intristat cu chestia asta, dar mie mi se pare ceva optimist si pozitiv! o:-)

iulia73190
08.03.2007, 01:10:39
Pe mine ma enerveaza Romania, si o iubesc la nebunie in acelasi timp. Urasc Bucurestiul, dar il iubesc de mor. Si-mi dau seama de asta mai ales de cand am inceput sa calatoresc mult - mai de business mai de pleasure - si mai ales de cand lucrez in mediu international si petrec mult timp cu strainii. Noica ala n-a fost prost cu sentimentul romanesc al fiintei....
Cred ca cel mai patrioata devin cand discut cu colegii mei straini despre Romania, si imi dau seama ca noi avem cu ce ne lauda, (avem si cu ce sa ne rusinam - dar si ei au...) , dar nu stim sa ne promovam ... "brandul" . Avem prea putine lucruri care sa "strige " Romania cand auzi de ele. Olandezii au lalelele si morile de vant, francezii au turnul Eiffel si branzeturile, englezii au London Eye-ul si Big Ben-ul, elvetienii isi au bancile si ceasurile , .... noi il avem pe Dracula si palinca (iar pe-asta din urma oricum ne-o revendica ungurii..). Si mai ce? De ce nu ne-om lauda ca avem singura Delta din Europa (si de ce n-om avea si grija de ea ?...dar asta e la capitolul de ce ma enerveaza Romania) ?
Si cred ca cel mai mult ma distrez cand imi primesc colegii la Bucuresti si le arat ca nu traim la cort, ca nu mergem cu caruta si ca , desi avem unele dintre cele mai suple, frumoase si ingrijite femei din Europa, avem si o bucatarie de invidiat... (sa ma ierte fetele din Franta si Elvetia, dar eu pe-acolo am stat numai flamanda :) ). Si am o satisfactie nebuna cand ii vad cascand ochii cand vad ca in Bucuresti aproape toata lumea rupe engleza (mai multa sau mai putina, dar nu exista riscul sa intrebi 3 persoane si sa nu dai peste nimeni cu care sa te intelegi - cum am patit eu la Praga si la Budapesta).
Le avem si noi pe ale noastre si ne mai fac din pacate de ras compatrioti de-ai nostri (apropo, multumesc hackerilor romani ca "datorita" lor nu pot sa cumpar nimic de pe e-bay :( ). Dar incet incet eu cred ca lucrurile se schimba, si desi am avut cateva ocazii sa ma relochez, am optat intotdeauna sa raman aici, pentru ca asa amarata cum e tarisoara asta si asa aglomerat si mizerabil cum e Bucurestiul asta, pentru mine inseamna acasa..... Si la un nivel mai abstract, undeva in Moldova e un orasel de munte unde ajung in 3 ore, cand e prea greu sau nu mai stiu care e directia corecta sau pur si simplu am nevoie de mama....:)

Ca veni vorba , la multi ani, doamnelor!

uuffff#:-S daca ai stii tu de cat timp ma chinui eu sa promovez rom la incultii astia de aici, si cateodata ma dau si batuta ca-s prea prosti; dar asa ca titlu indicativ dupa francezi, noi in rom : nu avem tele, nici curent, am apartinut rusiei dintotdeauna (pana cadere zid berlin), tiganii sunt rom, deci eu sunt tziganca, fetele din est sunt cur.../bani , ne vindem copiii si ii torturam pe aia din orfelinate; citez profu meu de drept internat pub, care el insusi e fiu de tchehi imigranti: " de ce sa nu acceptam turcia in ue, care este o tara plina de cultura si istorie, pe cand am acceptat rom unde acum 10 ani oamenii nu aveau papuci in picioare" ( in ziua aia am facut scandal mare la scoala)etc etc
si acum ca suntem in ue , vin si ma intreaba cum se simt rom , si ca de acum o sa fie ok ca nah am intrat in EUROPA; dar eu de colo: " da pana acum unde eram , pe continetu asiatic, in spatiu si am cazut asa dintr-o data pt ca au avut binevointa francezii ca voi sa ne accepte, sau in europa ca si voi ; a dar stai ca voi cu geografia, daca nu-s colonii , de unde ati supt nu cunosteti";
nah ca m-am enervat rau de tot:gen_20: :gen_20: !!
pt mine e clar europa miroase urat, e veche demodata si plina de fitze si egocentrism; eu ma bucur pt rom ca face bani dragutzi in ultima vreme si asa o sa continue si sper sa fie destul de inteligent sa ia si o tzar de putere in cadru ue; dar io de aici am sa plec; am descoperit tzari mult mai interesante, mai noi mai dinamice departe de europa asta formidabila; plus ca sunt o "profitoare" si nu imi place sa platesc mult impozit:-p

iulia73190
08.03.2007, 01:24:10
hewwo. am citit si eu acuma discutia despre "alte tari"... mie nu mi e dor de romania... nu mi e dor de ai mei... putin probabil ca voi merge la inmormantari ale bunicilor... eu nu sunt genul de persoana care se ataseaza de obiecte- pot sa mi arunc haine, lucruri, sa mi dau carti, cu cea mai mare seninatate. nu ma mai leaga de romania decat o limba pe care o inteleg si o vorbesc... la fel cum nu ma leaga de anglia decat datorii financiare... cum ni le platim pe astea, cum o tulim... am ajuns amandoi la concluzia ca nu ne putem permite o casa intr o zona buna aici... chiar deloc. si nu putem sa inchiriem toata viata in special cand avem copii. asa ca ne mutam unde ne putem permite o casa, si ultimul spotlight e pe noua zeelanda...8-|

al meu impartaseste aceleasi idei. si el se simte legat de anglia doar de datorii financiare. spune ca putem sa i vedem pe parintii lui si de 2 ori pe an si ca dupa moartea alor lui, e putin probabil sa i mai vedem vreodata pe fratele si cumnata. >-)

chiar am discutat recent cu al meu pe tema asta. eu cred ca "acasa" e ceva ce porti cu tine, e un anume sentiment. nu e un loc in sine, in care locuiesti... spre exemplu, eu m-am simtit acasa la paris... si n am locuit si nu locuiesc acolo si slabe sanse sa locuiesc vreodata acolo... in general se spune ca noua zeelanda e departe... ce inseamna "departe"? departe de ce? pt mine noua zeelanda e la fel de departe ca si anglia sau romania. :-\

e bine ca am luat decizia asta acuma, ca sa nu mutam copiii de colo colo, cand ii vom avea...poate parea ciudat ce spun, ca in general lumea din diaspora are doruri si dorinte de intors si totul sa fie ca inainte bla bla bla... dar eu cred ca partea romana din familie o sa moara odata cu mine, pt ca eu sincer nu mi vad copiii respectand traditii... foarte putin probabil sa vorbeasca romaneste, foarte putin probabil sa stie pe altcineva in afara de bunici. nu imi pare rau. asa se aranjeaza lucrurile. :)

eu cred ca am stiut dintotdeauna ca am sa plec din tara. cand aveam vreo 15 ani imi doream in secret sa fac un master in franta... si aceasta convingere mi a fost intarita cand am pus piciorul in viena la 18 ani... parca mi s a luat un val de pe ochi LOOOOOL :-p

sper ca nu v am intristat cu chestia asta, dar mie mi se pare ceva optimist si pozitiv! o:-)

RYA iti dai seama daca ne-ar auzi "ceasca" cum vb de rom:gen_01: :gen_01: , amandoua:)) !
eu iti propun un deal: tu pleci , plec si eu si cand ne instalam pe undeva, facem schimb de case pe durata unei vacantze:D !!

CamyB
08.03.2007, 01:35:12
uuffff#:-S daca ai stii tu de cat timp ma chinui eu sa promovez rom la incultii astia de aici, si cateodata ma dau si batuta ca-s prea prosti; dar asa ca titlu indicativ dupa francezi, noi in rom : nu avem tele, nici curent, am apartinut rusiei dintotdeauna (pana cadere zid berlin), tiganii sunt rom, deci eu sunt tziganca, fetele din est sunt cur.../bani , ne vindem copiii si ii torturam pe aia din orfelinate; citez profu meu de drept internat pub, care el insusi e fiu de tchehi imigranti: " de ce sa nu acceptam turcia in ue, care este o tara plina de cultura si istorie, pe cand am acceptat rom unde acum 10 ani oamenii nu aveau papuci in picioare" ( in ziua aia am facut scandal mare la scoala)etc etc
si acum ca suntem in ue , vin si ma intreaba cum se simt rom , si ca de acum o sa fie ok ca nah am intrat in EUROPA; dar eu de colo: " da pana acum unde eram , pe continetu asiatic, in spatiu si am cazut asa dintr-o data pt ca au avut binevointa francezii ca voi sa ne accepte, sau in europa ca si voi ; a dar stai ca voi cu geografia, daca nu-s colonii , de unde ati supt nu cunosteti";
nah ca m-am enervat rau de tot:gen_20: :gen_20: !!
pt mine e clar europa miroase urat, e veche demodata si plina de fitze si egocentrism; eu ma bucur pt rom ca face bani dragutzi in ultima vreme si asa o sa continue si sper sa fie destul de inteligent sa ia si o tzar de putere in cadru ue; dar io de aici am sa plec; am descoperit tzari mult mai interesante, mai noi mai dinamice departe de europa asta formidabila; plus ca sunt o "profitoare" si nu imi place sa platesc mult impozit:-p

am ras de m-am stricat cand intr-o discutie in care eu tot insistam sa shipuim containere din China ca sunt costuri mai mici decat sa aduc marfa din China in Olanda si s-o import de acolo, se uitau colegii mei elvetieni la mine ca la un OZN . Dupa vreo ora mi-am dat seama de ce le dadea lor cu virgula : habar n-aveau ca avem deschidere la mare ..... - No comment
Nu zic ca eu debordez de geografie, dar cand ma duc undeva ma uit si eu pe net pe harta sa vad unde spanac ma duc....

Acuma nu zic ca vai ce rai sunt strainii cu noi si degeaba, sarmanii de noi... Avem multe obiceiuri proaste si va dura macar o generatie sa scapam de ele , suntem, ca si natie, mai saraci decat multi altii, si poate si de aici ni se trag multe... Cred ca cel mai paguboasa mentalitate - cred ca am mai scris undeva despre asta - e cea pe care o au din pacate foarte multi romani : ca nu pot sa-si depaseasca conditia. Se ascund dupa scuze ca in tara asta nu se poate, ca aici nu merge decat pe pile, etc etc - scuze pentru lene , scuze pe care si le repeta atat de mult incat se autoconving de ele... Urasc oamenii care se uita in sus si vad o bariera, in loc sa se uite in sus si sa caute o cale...Ma uit in jur la cupluri care pun copiilor pestele pe masa in loc sa-i invete sa pescuiasca... Ma enerveaza astea de mor... Dar eu cred ca lucrurile se schimba - lent, dureros dar irevocabil . Daca n-as crede asta as emigra - de dragul copiilor mei.

Asa cum suntem noi, amarati si saraci, dupa 15 ore pe drum am trecut granita spre Romania, intorcandu-ma din Austria, cu Bocsa cantandu-mi in masina , si mi-au dat lacrimile de cat de dor mi se facuse de casa ...si aproape-mi dau lacrimile de cate ori aterizez pe Otopeni - de drag si probabil de groaza c-o sa fac iar 2 ore-n trafic pana-n Unirii :) :) :)

map
08.03.2007, 01:39:13
Un miniclip, pe care dupa mine orice strain ar trebui sa-l vada:D

http://www.youtube.com/watch?v=eSoruzRkj7g

O lume fara Romania :D

CamyB
08.03.2007, 01:39:26
Mi-am amintit un banc (vechi dar bun) : advertizing in Germania : "Visit Romania! Your car is already there! "

Si mi-am mai amintit afisul ala de la Niagara , in care erai rugat sa donezi sandalele pe care ti le vindeau la vizita pentru oamenii amarati din Romania. Fir-ar ei de obezi, ca au romancele pantofi cat nu si-au imaginat ei ca e posibil!!! :( :( :(

danni
08.03.2007, 01:46:55
Un miniclip, pe care dupa mine orice strain ar trebui sa-l vada:D

http://www.youtube.com/watch?v=eSoruzRkj7g

O lume fara Romania :D

Stiam clipul
Daca ne gandim asa am putea face si un clip, O lume fara Franta (for example :D ) si cred ca asta ar fi un clip foaaarte luuung. Eu sunt innebunita dupa Franta.

No ofence, fiecare tara cu bogatia si cultura ei... Important e sa stim sa le punem in valoare

map
08.03.2007, 01:50:43
Stiam clipul
Daca ne gandim asa am putea face si un clip, O lume fara Franta (for example :D ) si cred ca asta ar fi un clip foaaarte luuung. Eu sunt innebunita dupa Franta.

No ofence, fiecare tara cu bogatia si cultura ei... Important e sa stim sa le punem in valoare

Eu pana acum ceva timp nu-l vazusem si sincer habar n-aveam ca un roman a inventat stiloul! Ca de insulina si de Brancusi si de restul stiam:D Asa m-am enervat la muzeul de arta cand am vazut pe o placuta la o sculptura de-a lui Brancusi ca e francez:D:D:D

ALEX21A
08.03.2007, 02:04:28
am terminat cu aragazu:D ........fiecare cu ale lui........dau si eu fugutza ;la somnel...........

apropo> dragutz filmuletzu,dar se putea mult mai bine......cred ca in loc de bere sau eu mai stiu ce avem alte atuuri.........in fine.......

mie,frantza nu prea imi place.........cel putin in paris n as putea trai.......super uratzi,neingrijizi,nesimtitzi,inganfatzi oameni..........de fapt e o adunatura de f multe natzii...........cred ca marsilia e altceva,totusi.......si orasele de provincie ,mai micitze sunt putin mai altfel........dare ,oricum.....no way............nu zic ca n ai ce vde>>ai fff multe de vazut in frantza,si luam ca reper parisul>pt cine nu a fost >>o sapt chiar meritaaaaaa.......

iulia73190
08.03.2007, 02:07:23
am terminat cu aragazu:D ........fiecare cu ale lui........dau si eu fugutza ;la somnel...........

apropo> dragutz filmuletzu,dar se putea mult mai bine......cred ca in loc de bere sau eu mai stiu ce avem alte atuuri.........in fine.......

mie,frantza nu prea imi place.........cel putin in paris n as putea trai.......super uratzi,neingrijizi,nesimtitzi,inganfatzi oameni..........de fapt e o adunatura de f multe natzii...........cred ca marsilia e altceva,totusi.......si orasele de provincie ,mai micitze sunt putin mai altfel........dare ,oricum.....no way............nu zic ca n ai ce vde>>ai fff multe de vazut in frantza,si luam ca reper parisul>pt cine nu a fost >>o sapt chiar meritaaaaaa.......

marsilia e si mai rau!!!!
hai ca ma duc si eu la culcarica
v-am pupat
si la multi ani de 8 martie!!!:*

map
08.03.2007, 02:14:41

Cred ca depinde cum si cu cine vezi Parisul. Eu l-am vazut singura cand am fost la un training, pentru 2 zile in Paris, si eram cu o turma de rusi, malaezieni, indonezieni, arabi, indieni. Dar n-am sa uit veci imaginea Parisului seara de la Sacre Coeur, si jardinierele cu flori pe peste tot, si cartierul latin, si Parisul din turn seara, si nici Mc Donaldul de langa hotelul in care am fost cazati, undeva chiar vizavi de gara de est, Mc Donald in care instinctiv mi-a venit sa folosesc franceza cand am comandat. Si metroul foarte "altfel" si aerul boem al orasului. In Defence n-am ajuns si nici la Louvre, decat in gradina, dar abia astept prima vacanta pe care-o s-o facem in Europa, fie in Paris, fie in Roma:D:D:D

mihu
08.03.2007, 08:02:58
eu n as pleca din romania nici pt o salariu de 5 mii de euro.......si mai mult..........am experimentat pe pielea mea..........dupa 2 luni mi se face un dor ,de simt ca innebunesc.....mi e dor de limba,de pamant>>si nu exagerez deloc.......de orice inseamna rom......inclusiv mizerie,si toate chestiile de pe aici.........
Ceea ce zici tu am experimentat si eu pe pielea mea...Chiar daca am fost in luna de miere(deci la bine-si fara munca:-p )...mi-a fost dor de tara mea...am zis ca si tine ca mi-e dor de gropi, de mizerie....imi era dor sa aud pe cineva sa vb cu oni in romaneste...si am stat numai 1 saptamana...Dar sa ma duc sa muncesc...nu stiu cum ar fi...:(

mihu
08.03.2007, 08:10:48
noi il avem pe Dracula si palinca (iar pe-asta din urma oricum ne-o revendica ungurii..). Si mai ce? De ce nu ne-om lauda ca avem singura Delta din Europa (si de ce n-om avea si grija de ea ?...dar asta e la capitolul de ce ma enerveaza Romania) ?
!
Au inventat Romanii ceva sa avem si noi: Faboulos Spirit...asa vor sa ne facem reclama...Becali a spun ca faboulos spirit e atunci cand merg ciobanii cu oile, si alte chestii din astea de ale Romanilor...
Cum ai zis si tu Franta cu Turnul, Elvetia cu ceasuri...si noi cu spiritul fabulos...:D

ALEX21A
08.03.2007, 11:02:33
Cred ca depinde cum si cu cine vezi Parisul. Eu l-am vazut singura cand am fost la un training, pentru 2 zile in Paris, si eram cu o turma de rusi, malaezieni, indonezieni, arabi, indieni. Dar n-am sa uit veci imaginea Parisului seara de la Sacre Coeur, si jardinierele cu flori pe peste tot, si cartierul latin, si Parisul din turn seara, si nici Mc Donaldul de langa hotelul in care am fost cazati, undeva chiar vizavi de gara de est, Mc Donald in care instinctiv mi-a venit sa folosesc franceza cand am comandat. Si metroul foarte "altfel" si aerul boem al orasului. In Defence n-am ajuns si nici la Louvre, decat in gradina, dar abia astept prima vacanta pe care-o s-o facem in Europa, fie in Paris, fie in Roma:D:D:D

eu am fost de 2 ori in paris........si am stat mai multe zile.........a treia oara,sincer nu mai vreau.........cu cine am fost??..........iuby,in primul rand..........fratele lui,sor mea si o gasca d eprieteni..........

este un oras in care ai ce vede........sincerrrrrrr..........eu am vazut tot,mai putin disney............poate next time,ca sigur mai dam o tura>ca vb aia toate drumurile trec prin paris/:) .........in fine..........aproape tot,ca sa nu zic tot am vazut>>de la notre domme,domul invalizilor,gradilnile si palatul luxemburg(superbeeeee!!!!!!).........socre coure(e super!!!!!!!!.......mai ales privelistea parisului de sus).........muzeu de orsay...........nu mi vin acu in cap.......pana si muzee mici,case..........

cu defance n ami pierdut nimic.....absolut nimic dupa parerea mea.........nu mi a placut...........niste cladiri noi,stil banci,birouri,cica gen new york>zgarie nori......../:) /:) ........in fine.......nu mi a placut......boring......8-|

printzesa_26
08.03.2007, 12:46:38
Ca sa ma laud si eu putin......o sa va spun ce tari am vizitat acum 2 ani...si pe care sper o sa le mai revad curand : in drumul meu sper Germani unde am stat 3 saptamani, bineinteles ca am dat o raita prin Budapesta un oras superb (parerea mea), unde ne-am cam ratacit putin; noroc cu ungurii ca mai rupeau ceva engleza :D ; apoi am vizitat Viena (m-a lasat fara grai); e superbaaaaaaa. Ne-am plimbat in lungul Dunarii pe faleza care nici pe departe nu se compara cu a nostra; a lor e frumos amenajata cu floricele, tot felul de podulete si scenute. Ne-am distrat de minune si in parcul de ditractii si bineinteles ca nu am ratat ocazia de a face o tura in ochiul Vinenei (un peisaj supeeerb):-p .Am vizitata si Catedrala din Viena care este intra-devar o opera de arta, imeeensa. Acolo afara am fost pupacita de Motzart (bineinteles un personaj mim varuit in alb care il imita pe Motzart:-p ).Ajunsa in Germania la Freiburg nu am ratat nici o ocazie de a colinda cat mai mult. Am fost pe la cascada, pe la Titizane (un orasel turistic pliiiin de tot felul de chitschuri( cu un lac superb unde m-am plimbat cu barcuta).Am fost in Europa Park al doilea parc de distractii din Europa dupa Disneyland:-p . Si am ajuns si la Strasbourg in Franta. M-am plimbat cu barca pe Rihn...si am avut si eu ocazia sa vad ce inseamna o ecluza.:D . Am intrat si in Cathedrala cu un turn, nu mai stiu cum se numeste:D . Si nu am ratat ocazia de a intra prin magazinele de haine si parfumuri. Sincera sa fiu nu prea erau haine pe gustul meu, si mi-a fost dat sa vad haine fabricate in Romania care erau exportate acolo.:-? bineinteles la un pret micut.EEEEi in fine sa nu va mai plictisesc atat. Oricum e o mare relaxare sa te plimbi sa vezi lucruri noi. Sper ca anul asta in luna de miere sa ajung ori in Germania din nou,ori in Anglia:-p . Pupici

iulia73190
08.03.2007, 13:28:21

Cand vii dai si pe la mine:D ! si te duc eu la Defense, luam dejunul cu sotzul meu ca-i si el pe-acolo:D ; si la louvre te duc ,dar rapid ca eu am vizitat intr-o ora ceea ce altii vizieaza in 2 zile:)) , adica am vazt-o pe gioconda in fuga asa, i-am tras cu ochiu:)) !!

iulia73190
08.03.2007, 13:35:23
eu am fost de 2 ori in paris........si am stat mai multe zile.........a treia oara,sincer nu mai vreau.........cu cine am fost??..........iuby,in primul rand..........fratele lui,sor mea si o gasca d eprieteni..........

este un oras in care ai ce vede........sincerrrrrrr..........eu am vazut tot,mai putin disney............poate next time,ca sigur mai dam o tura>ca vb aia toate drumurile trec prin paris/:) .........in fine..........aproape tot,ca sa nu zic tot am vazut>>de la notre domme,domul invalizilor,gradilnile si palatul luxemburg(superbeeeee!!!!!!).........socre coure(e super!!!!!!!!.......mai ales privelistea parisului de sus).........muzeu de orsay...........nu mi vin acu in cap.......pana si muzee mici,case..........

cu defance n ami pierdut nimic.....absolut nimic dupa parerea mea.........nu mi a placut...........niste cladiri noi,stil banci,birouri,cica gen new york>zgarie nori......../:) /:) ........in fine.......nu mi a placut......boring......8-|

Si pe tine te astept, sa te duc la disney:-p ! si asa nu stau departe, si n plus vreau sa-mi iau apart chiar langa intrarea in disney (serris se numeste, un orashel nou noutz tare dragalash si curat si care e la 2 pasi de piano barurile super din disney:D )!!!

ALEX21A
08.03.2007, 13:36:00
vienna:)>- :)>- :)>- ........super!!!

ALEX21A
08.03.2007, 13:37:01
aaaaaaaaaa......................in frantza >versailles ul..........si gradinile lui:)>- :)>- :)>- :)>- :)>- :)>- super:)>-

BDiana
08.03.2007, 13:55:54
Noi chiar s-ar putea sa facem un weekend la Paris curand, in aprilie sau asa ceva... :) E atat de aproape, si eu nu am fost inca niciodata! Avem prieteni care locuiesc acolo, asa ca am zis sa profitam de ocazie si sa dam o tura

BDiana
08.03.2007, 13:59:32
Aaa, si bineinteles, daca ajungeti prin Lausanne... Neaparat sa-mi spuneti! Am si eu pe unde sa va plimb (si cu ocazia asta mai vizitez si eu :)))

ALEX21A
08.03.2007, 14:03:02
Aaa, si bineinteles, daca ajungeti prin Lausanne... Neaparat sa-mi spuneti! Am si eu pe unde sa va plimb (si cu ocazia asta mai vizitez si eu :)))

faza cu vizitatu>ma faci s arad......ne am pus pb,dc vrea cineva sa i aratam buc nu avem habar.......pt ca in afara nu ratez nimic,dar aici in buc n am fost de cat in cateva locuri..........nici la casa popurului n am fost.........s a vizitat gratis la incep anului.......erau niste coziiiiii8-| 8-| 8-|

laussane ul e destul de mic ........si l cuprinzi repede........parcul olimpic,gara si inca cateva chestii........dar,dc mai vin nu te mai ratez:)>-

iulia73190
08.03.2007, 14:05:34
Noi chiar s-ar putea sa facem un weekend la Paris curand, in aprilie sau asa ceva... :) E atat de aproape, si eu nu am fost inca niciodata! Avem prieteni care locuiesc acolo, asa ca am zis sa profitam de ocazie si sa dam o tura

Aprilie cand? sa nu-mi zici ca de pesti plss? ca am musafiri din italy, dar ii primesc la chambery ca vor sa vada geneva si mont blanc si alte chestii de pe aici; hai zi-mi ca nu vii de pasti, zi-mi ca vii la iceput de luna, plsss[-o< !:D ca de mine nu scapi, chiar daca ai prieteni la paris:-p !

BDiana
08.03.2007, 14:10:18
Aprilie cand? sa nu-mi zici ca de pesti plss? ca am musafiri din italy, dar ii primesc la chambery ca vor sa vada geneva si mont blanc si alte chestii de pe aici; hai zi-mi ca nu vii de pasti, zi-mi ca vii la iceput de luna, plsss[-o< !:D ca de mine nu scapi, chiar daca ai prieteni la paris:-p !
:D Super!!! Nu venim de Paste... Ca si prietenii au musafiri, si noi vrem sa stam acasa sa continuam buna traditie a cozonacilor si oualor rosii.. si a petrecerii de romani la noi acasa :).
Nici inainte nu cred ca venim, ca-i cam curand. Dupa, pe 13-15 cred ca ar fi un moment bun...

iulia73190
08.03.2007, 14:15:59
:D Super!!! Nu venim de Paste... Ca si prietenii au musafiri, si noi vrem sa stam acasa sa continuam buna traditie a cozonacilor si oualor rosii.. si a petrecerii de romani la noi acasa :).
Nici inainte nu cred ca venim, ca-i cam curand. Dupa, pe 13-15 cred ca ar fi un moment bun...

nnnnuuuuuuuuuu:gen_07: :gen_07: !! de pe 9-22 cred ca o sa fiu in rom , cu treaba, dar nu stiu inca sigur; no sa stiu decat pe la sfr de luna; in orice caz sper din tot sufletu ori sa nu vii tu pe data aia, ori sa nu fiu eu nevoita sa merg in rom; dar sa stii ca tin sincer sa te intalnesc, oriunde o fi : paris, lausanne, chambery, geneve, rom!!!!:D

BDiana
08.03.2007, 14:22:41
nnnnuuuuuuuuuu:gen_07: :gen_07: !! de pe 9-22 cred ca o sa fiu in rom , cu treaba, dar nu stiu inca sigur; no sa stiu decat pe la sfr de luna; in orice caz sper din tot sufletu ori sa nu vii tu pe data aia, ori sa nu fiu eu nevoita sa merg in rom; dar sa stii ca tin sincer sa te intalnesc, oriunde o fi : paris, lausanne, chambery, geneve, rom!!!!:D
:) Pai n-am stabilit inca... Constrangerea mea e ca pe 25-27 am o conferinta in Italia la Stresa... deci nu va fi weekendul 28-29. Trebuie sa vorbesc cu prietenii nostri sa vad cand prefera si ei, sa vad daca nu cumva o sa am o vizita din Ro in jur de 15...
Oricum, o sa ne vedem noi, ca nu suntem atat de departe :)... Daca nu acum, data viitoare. Sau cine stie, poate veniti voi prin Elvetia...

danni
08.03.2007, 14:59:50
Si pe tine te astept, sa te duc la disney:-p ! si asa nu stau departe, si n plus vreau sa-mi iau apart chiar langa intrarea in disney (serris se numeste, un orashel nou noutz tare dragalash si curat si care e la 2 pasi de piano barurile super din disney:D )!!!

Da' pe mine nu ma asteapta nimeni :(( ? Ca sambata seara ajung in Paris :x

Glumesc, nu cred ca va fi timp. Luam avionul din Paris pentru conferinta din Algeria. Iar pe 10 la plecare si pe 15 la intoarcere vom fi in Paris.

Apropo, daca cineva trece prin Bruxelles, welcome, si sunt si aici multe de vizitat chiar daca e tara mica.
Tocmai mi-a scris o miresica care vine luna asta aici.

BDiana
08.03.2007, 15:02:19
Da' pe mine nu ma asteapta nimeni :(( ? [...]
Ba da, te astept eu la Lausanne! Poate gasesti o treaba de facut la EPFL si iti plateste univ. drumul :D

mayday
08.03.2007, 15:14:24
Hehe, mai aveti un ghid parizian, pe-aici!:-p Si va promit si o super vedere a Parisului daca aveti chef sa vizitati universitatea si sa mincati in cartierul asiatic!:">

Iulia, poate bem noi o cafea pina se hotarasc fetele sa vina!:) In ce zona esti?

danni
08.03.2007, 15:18:53
Eu mai aveam cate ceva de povestit aseara, dar eram cu laptopul in pat, mi s-a terminat bateria si m-am dus la culcare.

Acum doua saptamani a fost Salonul de vacanta la Bruxelles. Si Romania a avut si ea stand. Socrii mei desi au vazut o parte din Romania erau curiosi si mi-au cerut pliante despre Sibiu care e Capitala Europeana anul asta. Va spun sincer ca standul era foarte saracut si aproape nimic din ceea ce avem noi autentic nu era prezentat. Adica era ceva superficial prezentat. Iar vesticul cauta autenticul, nu americanismele. In plus in loc sa prezinte niste fete frumoase ca avem de unde, erau niste tanti cu fete acre si pile la primarie.
Tot la Salonul asta Franta avea un palat, nu un stand. Deja eu nu mai aveam nevoie sa fiu convinsa, am ramas inca odata impresionata de ce poate oferi tara asta. Imi place si cultura si natura si bucataria si oamenii asa cum sunt ei nationalisti, pentru ca sincer au de ce. Nu stiu daca as trai acolo pentru ca ma simt bine aici unde sunt, insa stiu ca-mi voi petrece multe vacante la ei.

Tot saptamana asta a trebuit sa prezint Romania la cursul de flamanda. A fost un joc in care toti studentii straini trebuiau sa-si promoveze propria tara, iar apoi am supus la vot. Intrebarea era daca firma ta ti-ar plati un voiaj ce tara ai alege si ce tara nu ai alege? Am fost putin dezamagita pentru ca toti spuneau ca nu ar veni in Rom (insa aveau in vedere sa mearga cand vor fi mai in varsta). Un singur coleg mai in varsta a ales Rom pentru ca bunica lui era de origine romanca. Bine si concurenta a fost mare :D intre Argentina, Turcia, Maroc si Suedia. Pana si eu am ales Argentina.

Voiam sa va intreb daca voi ar trebui sa promovati Romania despre ce ati vorbi in primul rand?

danni
08.03.2007, 15:28:37
Sa va spun eu ce mi se pare cel mai autentic in Romania.

In primul rand traditiile din Maramures si Manastirile din Nordul Moldovei trebuie pastrate cu orice pret. Ouale incondeiate care se fac de Paste.
Apoi Delta Dunarii e ceva unic. Castelul Peles e unul dintre cele mai frumoase, daca nu cel mai frumos castel din cate am vazut.
Dracula e comercial, strainul e curios iar mai apoi dezamagit (si pe tema asta am facut o prezentare).
Ca produse culinare eu zic tot timpul sarmale si mici, desi sarmalele sunt grecesti, turcesti, iar micii se gasesc in mai toate tarile din est.
Vinurile romanesti le prezint peste tot (imi place Grasa de Cotnari) \:D/

guess_who
08.03.2007, 15:30:55
este 8 MARTIE ... asadar ...

LA MULTI ANI, mamelor, sotiilor, iubitelor, logodnicelor, amantelor, prietenelor, surorilor, bunicelor, matusilor, nepoatelor, fiicelor, colegelor, partenerelor, copilelor, fetitelor, bebeluselor, frumoaselor, adoratelor, indragostitelor, doritelor ........................... FEMEILOR.

Va multumesc pentru ca [email protected]};-

Un barbat.

danni
08.03.2007, 15:30:57
Ba da, te astept eu la Lausanne! Poate gasesti o treaba de facut la EPFL si iti plateste univ. drumul :D

Si eu te astept la Bruxelles! Chiar nu avem nici o colaborare cu vreo Universitate din Elvetia. Am intrat acum pe site-ul vostru :D

BDiana
08.03.2007, 15:31:53
Si eu te astept la Bruxelles! Chiar nu avem nici o colaborare cu vreo Universitate din Elvetia. Am intrat acum pe site-ul vostru :D
Tu ce faci exact?

danni
08.03.2007, 16:03:51
Tu ce faci exact?

Robot navigation. :D

Mi-e greu sa explic in rom. Eu ma ocup in special de partea de navigare (deci de creier :)) ), dar avand nevoie de input pentru a face ceva inteligent si cum am fost singura in laborator pana acum am lucrat si pe partea de sensori.

Daca vrei iti dau mai multe informatii pe pm sau e-mail.

BDiana
08.03.2007, 16:05:32
http://robotics.epfl.ch/

BDiana
08.03.2007, 16:06:56
La intrebarea ta despre ce am spune despre Romania, trebuie sa ma gandesc... Nu e simplu :). Cred ca depinde de interlocutor, una ii spun amicului meu indian, care se bucura sa vada gaini si porci in libertate, si alta elvetienilor... :)

danni
08.03.2007, 16:11:09
La intrebarea ta despre ce am spune despre Romania, trebuie sa ma gandesc... Nu e simplu :). Cred ca depinde de interlocutor, una ii spun amicului meu indian, care se bucura sa vada gaini si porci in libertate, si alta elvetienilor... :)

Merci pentru site.

E-adevarat ca depinde de interlocutor. Oricum m-ai facut sa rad cu ce i-ai spune amicului :))

iulia73190
08.03.2007, 20:18:22
Hehe, mai aveti un ghid parizian, pe-aici!:-p Si va promit si o super vedere a Parisului daca aveti chef sa vizitati universitatea si sa mincati in cartierul asiatic!:">

Iulia, poate bem noi o cafea pina se hotarasc fetele sa vina!:) In ce zona esti?

Gata s-a facut am eu o idee, facem o intalnire miresici, la paris; ne spune Diana cand vine, Dani ia si ea trenu ca doar e la 1 ora juma de noi, urc si eu si gattttaaaa!!! ar fi chiar super:D !!

Mayday , eu sunt acum la Chambery pt ca imi fac studiile la Universite de Savoie, dar sotzul meu e la paris, asa ca din 2 sau 3 sapta eu urc , acum depinde cateodata vin eu cateodata coboara el; dar cand urc iti dau de veste si cafeaua sigur o bem:) ! altfel cand sunt la paris , stau la noisy-le-grand (rer a direction disney); cunosti? tu unde esti?

iulia73190
08.03.2007, 20:32:03
Da' pe mine nu ma asteapta nimeni :(( ? Ca sambata seara ajung in Paris :x

Glumesc, nu cred ca va fi timp. Luam avionul din Paris pentru conferinta din Algeria. Iar pe 10 la plecare si pe 15 la intoarcere vom fi in Paris.

Apropo, daca cineva trece prin Bruxelles, welcome, si sunt si aici multe de vizitat chiar daca e tara mica.
Tocmai mi-a scris o miresica care vine luna asta aici.

Dani imi pare rau de tot, m-am uitat pe calendar si am vazut ca 10 e weekendul asta si eu nu vin la paris, iar 15 e in timpul saptamanii si not sa lipsesc de la cursuri (mai ales ca am cursuri oblig cu domni si doamne doctoranti:-p );
dar facem noi cumva de ne intalnim noi, gasca asta de pe aici:D !

fifiri
09.03.2007, 00:09:37
ooof, de ce mi-a trebuit mie america?! de fapt, sotul meu si cu mine am vrut sa mergem in anglia, dar n-am reusit sa facem rost de funding complet, ca pe vremea noastra, RO nu era in EU, si era considerata "overseas" pentru taxe la facultate.

va invidiez pe voi, europencelor: dar imi place si la noi, la los angeles :)). ce imi place: diversitatea culturala si, mai ales, culinara. e foarte funny, ca am intalnit romani care se plangeau ca ei nu pot manca mancarea de aici. si e drept, nici noi nu putem manca de la mcdonald's sau burger king, e infect.

dar sunt atatea restaurante gen boutique... e minunat, si gasesti de papa bun, si nu intotdeauna scump.

imi place vremea f tare, care conteaza nespus. mult mai usor ai chef de munca, pe soare, decat pe ploaie si ceata. nu stiu ce vom face cand va trebui sa terminan doctoratele si sa ne gasim job-uri. probabil ne vom cauta tot prin apropierea coastei.

in tot cazul, daca aveti drum prin LA, ziceti si va plimb!

danni
09.03.2007, 00:14:13
Gata s-a facut am eu o idee, facem o intalnire miresici, la paris; ne spune Diana cand vine, Dani ia si ea trenu ca doar e la 1 ora juma de noi, urc si eu si gattttaaaa!!! ar fi chiar super:D !!

Ar fi super!!! Daca ne hotaram din timp eu vin.

danni
09.03.2007, 00:18:40
Dani imi pare rau de tot, m-am uitat pe calendar si am vazut ca 10 e weekendul asta si eu nu vin la paris, iar 15 e in timpul saptamanii si not sa lipsesc de la cursuri (mai ales ca am cursuri oblig cu domni si doamne doctoranti:-p );
dar facem noi cumva de ne intalnim noi, gasca asta de pe aici:D !

Nu-i nici o problema, am zis asa la misto ca oricum nu va fi timp. Vom fi pe fuga.
Dar ar fi super sa facem o intalnire cand vine si Diana. \:D/ Conditia e sa stiu din timp.

danni
09.03.2007, 00:20:51
imi place vremea f tare, care conteaza nespus. mult mai usor ai chef de munca, pe soare, decat pe ploaie si ceata. nu stiu ce vom face cand va trebui sa terminan doctoratele si sa ne gasim job-uri. probabil ne vom cauta tot prin apropierea coastei.

Fericito! Eu nu am asa noroc cu vremea.

iulia
09.03.2007, 03:14:02
Tot prin alte tari m-am perindat in ultimii 3 ani, cu studiul sau cu calatoritul... Apreciez ce au altii mai bun, si la fel fac fata de a mea tara. Caci sunt anumite lucruri pe care nu le-am gasit in alte tari, dar in romania da...

Si am zis anumite... nu toate! Caci sunt de parere ca nu exista doar alb si negru, ci ca totul e pictat in tonalitati de gri. Ca nu fug cainii cu covrigii in coada nicaieri, ca depinde de tine si NUMAI de tine sa te descurci.

Eu dor de tara am fff putin. Le duc dorul la ai mei, dar cand se intampla, pun mana pe telefon si ii sun. Si imi trece. De ce? Pentru ca mi se pare normal sa am viata mea, si ca oricum fiecare cand are un copil stie ca la un moment dat el isi "va lua zborul" - cum zice tata.

Prietenii mei - si lor le duc dorul, dar noroc cu tehnologia ca ne mai auzim. Si apoi... prieteni sunt peste tot. Trebuie doar sa ii gasesti... :)>-

Si clubul meu de dans - imi lipseste enorm. Nu competitiile de dans, cat antrenamentele. Evident, o scoala de dans pot gasi si aici. Cu partenerul e mai greu, ca sunt toti sub 170, iar eu am 180 cm...

Persoane, locuri, pasiuni... si amintiri.

Dar nu regret ca am plecat. Deloc! Am plecat prima data in Olanda, student Erasmus, in anul 4 de facultate. Si de atunci parca s-a spart teava la plimbareli.

Eu ma simt "acasa" acolo unde este sotul meu. Caci sunt ca apa: iau forma vasului in care o pui. Daca e sa locuim in Italia pentru totdeauna, ok; daca e Franta, ok; daca e Uruguay, ok.

Nu ma intereseaza prea mult unde sunt, atata timp sunt cu el.

mayday
09.03.2007, 11:54:25
Buna dimineata, diaspora!;-)

Ar fi foarte haios sa facem o intilnire pariziana pentru cine ar putea sa ajunga!! E aproape si de Belgia, si de Elvetia si de Anglia... :-p

Iulia, eu lucrez la univ Paris1, centrul Tolbiac (pe linga Place d'Italie, in plin cartier chinezesc) si de curind ne-am mutat pe linga Orsay (in sud-vest). Pina saptamina trecuta stateam chiar linga Défense... Da' suna bine aia cu Disney, poate ma duci si pe mine daca esti pe-aproape!:D

ryanaro
09.03.2007, 12:03:20
Buna dimineata, diaspora!;-)

Ar fi foarte haios sa facem o intilnire pariziana pentru cine ar putea sa ajunga!! E aproape si de Belgia, si de Elvetia si de Anglia... :-p

Iulia, eu lucrez la univ Paris1, centrul Tolbiac (pe linga Place d'Italie, in plin cartier chinezesc) si de curind ne-am mutat pe linga Orsay (in sud-vest). Pina saptamina trecuta stateam chiar linga Défense... Da' suna bine aia cu Disney, poate ma duci si pe mine daca esti pe-aproape!:D

dar chiar va rog :D nu va fi prea curand totusi- mai probabil va fi dupa nunta. iau eurostarul si ma iei frumusel si ma depui la o cafenea :-p

BDiana
09.03.2007, 14:33:50
Daaa! Si eu sunt pentru! O sa va dau de veste cand ne hotaram sa venim la Paris.

Ancuta_Weiser
09.03.2007, 15:18:54
mai, eu am stiut ca am sa plec din romania cum am pus piciorul in viena LOL. doar ca eu vroiam sa ma mut in franta <:-P

Ai nimerit destul de aproape! Loool;))

Ancuta_Weiser
09.03.2007, 15:19:54
Daaa! Si eu sunt pentru! O sa va dau de veste cand ne hotaram sa venim la Paris.

Si eu vreau! da' ce ma fac cu copilul, cui il las?:-s

BDiana
09.03.2007, 15:33:25
Si eu vreau! da' ce ma fac cu copilul, cui il las?:-s
Pai o iei si pe ea, doar trebuie sa se invete cu suetele de gagici, nu? :-"

Ancuta_Weiser
09.03.2007, 15:48:15
Pai o iei si pe ea, doar trebuie sa se invete cu suetele de gagici, nu? :-"

;)) ;)) corect!;-)

mayday
09.03.2007, 15:53:55
Ia si bebe-ul, fireste!

Apropo de intrebarea lui DaniDoro despre cum am prezenta Romania strainilor... eu nu le-am zis nimic, i-am adus la fata locului!:))

Am fost in Delta (am nimerit la o gazda care ne-a stors de bani!) dar nu le-a placut (prea monoton, destul de greu sa-ti organizezi un program fara sa treci prin agentii scumpe sau particulari hoti!).

In Bucuresti... orasul li s-a parut foarte urit, prafuit si napadit de caldura (august 2005)! Le-au placut "intilnirile" cu romanii, faptul ca sintem prietenosi, vorbim bine limbi straine=)) , berea e ieftina si programul de filme de la Motoare! A, da, le-a mai placut si la Carturesti (cel de pe Magheru).

Dupa Bucuresti am plecat aiurea... Sibiu (incintati!) si valea Ariesului! Asta a fost cea mai frumoasa parte... gazde superbe, drumetii fara cuvinte (Cetatile Ponorului si restul), peisaje, mincare, bautura, traditii, veselie, oameni de treaba... Le-a parut rau cind am plecat!!!! Cica mai vin!:[email protected]

Maramures si nordul Moldovei... unde iar a fost bine, dar poate "prea" turistic! A se intelege oameni cumsecade, dar care faceau doar strictul necesar si te lasau sa intelegi ca doar banii ii intereseaza!>:P

Concluzia... de venit, mai vin sigur (macar la nunta!!!=)) ), iar daca vreti sa plimbati prieteni prin Romania, am o adresa formidabila in Girda de Sus, pe valea Ariesului!;))

Ancuta_Weiser
09.03.2007, 15:56:08
Sa revin la oile noastre si sa va povestesc si eu cum am aterizat aici...
si cum este.
Cred ca si mie nu mi-au lipsit decat parintii si prietenii - acum maica-mea e specialista in yahoo mess;)) , de frate-meu nu scap nicicum, tata ma innebuneste de cate ori ma prinde la telefon si tot asa. Deci sunt tare aproape de ei, chiar daca la 3000 de km. Cat despre prieteni, comunicam des, cred ca uneori mai des decat o faceam cat eram in Bucuresti...cum e viata! merg la ai mei la Craiova mai des acum decat o faceam cand eram in Bucuresti.
Nu duc dorul tarii, si nu cred ca il voi duce vreodat'...nu am regretat ca am plecat din RO decat o singura data: cand m-am mutat la Praga cu job-ul. Urasc acel oras si oamenii, limba si felul lor de a fi.....nu m-am putut adapta de nici un fel, cred ca si pentru ca nu am vrut in ruptul capului sa mai invat inca o lb. straina si sa ma port ca si cum as fi cetatean al unei tari din lumea a 3-a. Am fost mandra, desteapta, educata - si nu le-a placut cehilor...>:P
M-am mutat in Irlanda cand eram insarcinata in luna a 7-a, pentru ca nu am vrut sa plec mai devreme.
Si am fost surprinsa sa vad ce degajati sunt irlandezii.
M-am adaptat repede si nu cred ca vom pleca de-aici: sotul nu vrea in Germania, eu nu vreau in Ro....

tizabela
09.03.2007, 17:22:58
Am descoperit subiectul asta abea azi si dupa ce l-am citit pe tot m-am simtit chemata sa raspund!!!
In vara anului 2000 fiind cea mai buna vorbitoare de limba franceza din clasa mea (eram a XI-a la liceul catolic) am plecat pt o luna la Paris intr-un schimb de experienta (asa zis schimb pt ca doar eu m-am dus la ei).Mi-a placut foarte mult era prima mea iesire adevarata (mai fusesem in Turcia pana atunci) in care eram singura am stat intr-o familie care credea cum spunea cineva mai sus (ca in RO nu avem TV sau biblioteci de asta v-am povestit si partea asta) erau foarte uimiti cat de bine stiam franceza (stiam la trecut caci de cand stau in Italia parca m-am prostit si abea reusesc sa formez o fraza).Dupa luna aceea mirifica in care m-am simtit ca acasa in acel oras (am avut mereu impresia de deja vu) am ajuns in Romania si ai mei ma inscrisesera la Jubileul tinerilor cu papa din luna august.
Pe data de 4 august 2000 eram in Italia si prima oprire a fost in Pordenone unde am stat la familia celui care in viitor mi-a devenit sot.A fost dragoste la prima vedere pt mine si de aici pana la terminarea liceului un an si unul de "stat pe tusa" sa invat limba italiana (pana atunci am vb cu el in franceza fiind si cetatean elvetian din partea mamei).Dupa doi ani de relatie la distanta am hotarat ca eu sa fiu cea care merge acolo si nu el cel care sa vina in Romania pt ca eu eram la inceput de drum sa zic asa,iar el avea deja un serviciu stabil.Am trecut prin multe din pdv biroctraic pana ne-am hotart ca cel mai bine pt ambi ar fi sa ne casatorim (ca oricum dragostea era mare si varsta nu mai era importanta) pe 27 iulie 2002 a fost cununia civila si a inceput viata mea departe de casa.
La inceput a fost foarte greu il aveam doar pe el si primele 3 luni pana am inceput universitatea el si-a dedicat cu multa rabdare tot timpul liber numai mie si toti prietenii mei erau defapt prietenii lui.
Din octombrie 2002 a inceput o alta etapa in timpul saptamanii statea in (Gorizia un oras la 100 de km de al nostru) cu alte doua fete intr-un apartament si ele mi-au devenit cele mai bune prietene la cursuri mi-am facut alti prieteni si incetul cu incetul mi-am creat propriul cerc de amici.Am simtit de cateva ori rusinea de a fi roman (cand ai nostri conationali au facut cate una mai groasa decat ar permite orice limita) si m-am luptat cu "prostia" unora care credau ca daca venim din Ro suntem interesate doar de bani si suntem c...e!!!
Acum dupa 5 ani totul pot spune ca inca sunt straina (desi am cetatenia,vorbesc italiana fara accent,gandesc direct in italiana si nu am fizionomia unei fete din est) pt ca in Ro am trait pt aproape 20 de ani si cine stie poate candva acolo ne vom muta!!!
Merg destul de des in Romnaia (anul trecut datorita nuntii am ajuns la performanta de a merge pt 6 ori) si in general merg cel putin de 3 ori pe an,dar mereu fac o mini depresie post Romania pt ca imi este dor de cei dragi (mama,tata si sorama mea sunt persoanele cele mai importante dupa sot pt mine upsss uitam mai nou am si un scump nepotel).
Sper ca nu v-am plictisit cu povestioara mea si vreau sa ma inscriu pe lista celor care vor sa facem o intalnire la Paris!!!

iulia
09.03.2007, 19:56:44
Cum zicea si Iza... E viva birocratia in Italia!!!
Si e drept, a te muta in alta tara si a te adapta la ceea ce inseamna stilul lor de viata e una... dar si ei trebuie sa se adapteze la tine. Inca aici e ideea gresita ca toti in Romania suntem hoti, ca femeile sunt.... cum sunt...., ca daca ai un iubit/sot italian esti cu el doar ptr bani, si tot felul de tampenii din astea...

Ce sa zic... e greu sa lupti cu prejudecatile, si cred ca noi cele care suntem departe de casa suntem "ambasadorii" Romaniei. Ca sa le pot demonstra ca tot ceea ce zic ei e gresit. Si raman toti uimiti de anumte conceptii pe care le avem. Li se pare SF ca stiu 6 limbi straine, ca am terminat universitatea la 22 (nu am gasit pe niiiimeni aici cu univ terminata inainte de 30), ca stiu cate si mai cate... Si incet incet inchid gura, si tac.

Mie imi este imposibil sa trec drept italiana, sau fata din sardinia. Pentru ca... pentru ca nu am barul negru corb, pentru ca am 180 si nu 150 (si nu glumesc, asta e media aici - ametesc pe strada cand ii vad pe toti ca niste dopuri...), pentru ca am o piele f alba si nu tuciurie ca ei... etc etc

Depinde si unde ajungi. Aici, pe insula, sunt toti cu ochelari de cal, fixisti si prinsi in doctrine. Si automat judeca totul la un alt nivel. De cand sunt aici, trebuie sa recunosc ca apreciez Romania mai mult: aici sunt dezorganizati total, incapaci sa vorbesca o alta limba straina, ii doare in cot ca opresc masina in mijlocul strazii sa vorbeasca cu X si ambulanta e cu sirena chiar in spatele lor, nivelul tehnic e muuult sub nivelul romaniei, iar puctualitatea la ei are o marja de eroare de 1 h - inclusiv la teatru, opera...

Si cu toate astea, iubirea pe care o port sotului mei sterge aceste "mici" detalii.

ryanaro
09.03.2007, 20:06:20
apropo de fizionomie LOOOOOOL toata lumea presupune ca sunt din spania sau franta... spania ca probabil arat a spanioloaica (dar jur ca n am mustata =)) =)) =)) ) iar franta ca fac nunta acolo 8-| in nici un fel o tara bacanica... tare ciudat. :-?

iulia73190
09.03.2007, 20:24:36
Imi place acest topic, aici se vorbeste pe "limba mea", si (asa cum ziceti si voi ca nu mai stiti ce sunteti, romance sau alta natzie) aici ma simt "acasa" , printre romance care stiu despre ce vorbesc eu; in concluzia are si diaspora tara ei, "miresicile"!>:D< :x

tizabela
09.03.2007, 21:12:24
Cum zicea si Iza... E viva birocratia in Italia!!!
Si e drept, a te muta in alta tara si a te adapta la ceea ce inseamna stilul lor de viata e una... dar si ei trebuie sa se adapteze la tine. Inca aici e ideea gresita ca toti in Romania suntem hoti, ca femeile sunt.... cum sunt...., ca daca ai un iubit/sot italian esti cu el doar ptr bani, si tot felul de tampenii din astea...

Ce sa zic... e greu sa lupti cu prejudecatile, si cred ca noi cele care suntem departe de casa suntem "ambasadorii" Romaniei. Ca sa le pot demonstra ca tot ceea ce zic ei e gresit. Si raman toti uimiti de anumte conceptii pe care le avem. Li se pare SF ca stiu 6 limbi straine, ca am terminat universitatea la 22 (nu am gasit pe niiiimeni aici cu univ terminata inainte de 30), ca stiu cate si mai cate... Si incet incet inchid gura, si tac.

Mie imi este imposibil sa trec drept italiana, sau fata din sardinia. Pentru ca... pentru ca nu am barul negru corb, pentru ca am 180 si nu 150 (si nu glumesc, asta e media aici - ametesc pe strada cand ii vad pe toti ca niste dopuri...), pentru ca am o piele f alba si nu tuciurie ca ei... etc etc

Depinde si unde ajungi. Aici, pe insula, sunt toti cu ochelari de cal, fixisti si prinsi in doctrine. Si automat judeca totul la un alt nivel. De cand sunt aici, trebuie sa recunosc ca apreciez Romania mai mult: aici sunt dezorganizati total, incapaci sa vorbesca o alta limba straina, ii doare in cot ca opresc masina in mijlocul strazii sa vorbeasca cu X si ambulanta e cu sirena chiar in spatele lor, nivelul tehnic e muuult sub nivelul romaniei, iar puctualitatea la ei are o marja de eroare de 1 h - inclusiv la teatru, opera...

Si cu toate astea, iubirea pe care o port sotului mei sterge aceste "mici" detalii.

Wow ce diferenta intre Italia pe care o descrii tu si aia in care traiesc eu :)) (glumes stiam deja de la sot ca este mare diferenta de la N la S Italiei)!!!
Aici in nord totul este diferit sunt foarte bine organizati (in ultimul timp m-au cam inebunit cu ecologia si impatirea deseurilor) fff curat fata de Ro,respecta regulile de circulatie cu strictete si sunt foarte politicosi,dar exista si reversul medaliei sunt inchisi,rezervati cu greu le castigi increderea si iti faci un prieten adevarat (au fost sub ocupatia austriaca pt mult timp si se vede)!!!
Multe din prietenele,cunostintele mele mai stiu cel putin o limba straina si nu sunt scunde si inchise la culoare (prietene mea cea mai buna e roscat natural cu ochii verzi si pielea mai alba ca a mea de ex).
Ceea ce vroiam sa spun este ca toti tindem sa generalizam si asta nu e bine (noi cu ei si ei cu noi)!!!

iulia
09.03.2007, 22:37:11
Wow ce diferenta intre Italia pe care o descrii tu si aia in care traiesc eu :)) (glumes stiam deja de la sot ca este mare diferenta de la N la S Italiei)!!!
Aici in nord totul este diferit sunt foarte bine organizati (in ultimul timp m-au cam inebunit cu ecologia si impatirea deseurilor) fff curat fata de Ro,respecta regulile de circulatie cu strictete si sunt foarte politicosi,dar exista si reversul medaliei sunt inchisi,rezervati cu greu le castigi increderea si iti faci un prieten adevarat (au fost sub ocupatia austriaca pt mult timp si se vede)!!!
Multe din prietenele,cunostintele mele mai stiu cel putin o limba straina si nu sunt scunde si inchise la culoare (prietene mea cea mai buna e roscat natural cu ochii verzi si pielea mai alba ca a mea de ex).
Ceea ce vroiam sa spun este ca toti tindem sa generalizam si asta nu e bine (noi cu ei si ei cu noi)!!!

In sardinia reciclarea e o utopie, si ma strofoc eu sa reciclez hartie, sticla si plastic. Curatenia... mi se pare un praf peste tot - poate si din cauza faptului ca plaja e la 5 min de noi. Circulatie - un haos totaaaaaal, numai in Napoli am mai vazut asa ceva; de ex: daca nu pleci pe prima fractiune a culorii verzi a semafonului, tot sirul de masini te claxoneaza; nu exista partea cu a lasa pietonul sa traverseze strada - scapa si ei cum pot; vitezomani nevoie mare; centura de siguranta canci; nu exista sa te lase cineva sa iesi de pe o strada secundara... etc etc.. Mai inapoiata lumea pe aici... :)

Cand ma vad, raman pe ganduri - ca nu prea stiu in ce tara sa ma plaseze... Si ma intreaba: de unde esti... Din Transilvania - zic eu... Si se lasa o linisteeeee. Si toti incearca sa identifice pozitia undeva pe glob, prin Ungaria, Yugoslavia ex, Rusia, sau daca se poate chiar pe alt continent. La categoria cultura generala sunt sub orice critica.

OF... critic prea tare tara asta... Dar au si lucruri bune, zau asa... :D Ca de ex: mancarea, vinul, hainele si pantofii... :D:D:D Aaaaaa, pe aici - vremea buna. Soare si cald si plaje albastre si apa limpede. Un colt de paradis din pct de ved climatic...

fifiri
10.03.2007, 00:40:27
iuliat, mi-a placut faza cu transilvania! =D> pai nici de romania n-au auzit, d-apai...

sa vedeti ce misto e in america: eu trec drept mexicanca (vorba lui ryanaro, cu toate ca n-am mustata), si toti nenii latino ma claxoneaza, fluiera sau striga, si nu sunt o frumusete. adica atuurile mele principal e ca sunt mult mai slabuta si mai alba decat multe tipe latino (daca astea se pot numi atuuri, ca as vrea sa am pielea mai maslinie).

cand aud oamenii de romania... a, dracula, fireste. ceea ce e amuzant, ca ma apuc sa le povestesc de legenda, de sighisoara, de cartea lui bram stoker, si devin f interesati, si li se pare mult mai misto decat ce stiau inainte.

problema mea e cand ma intreaba lumea: aa, si daca ma duc in RO, ce sa ma duc sa vad? raman masca, nu pot sa le zic sa se duca sa vada nimic. nu e vorba ca nu avem lucruri de vazut, dar zau, decat sa se duca pana acolo, mai bine se duc undeva in europa de vest. sau, mai bine decat la mare, la noi, in bulgaria, ca e mai ieftin si servicii mai bune.

de obicei, lumea zice ca RO are natura frumoasa si ca e de mers la munte, la mare, etc. dar astia pe langa LA au asa o natura... parc national cu copaci sequoia, desert si marele canion in apropiere... ca nu se compara, zau cu ce avem noi prin Ro.

si e nasol, nu pentru "imaginea" romaniei, la care eu nu tin neaparat, ci asa, pentru relatiile mele sociale, ca nu pot sa le zic ceva frumos despre RO. ca oamenii se simt aiurea si descumpaniti, ca si cum nu ai avea incredere in ei sa le spui ce e frumos. singurele chestii care imi vin in cap sunt legate de mancare =)). dar sa vezi si acolo, cand incep sa le explic de cozonaci, ca stai ca e ca un fel de egg loaf, dar dulce si aromat, asa cam ca un challa bread, dar mai dulce si mai bun. si cand invit oameni acasa nu gatesc nimica "romanesc", ca eu sunt satula de mancarea ro. n-am nimic principial, doar ca, cu tot postul care se tine pe la noi, poporul asta n-a reusit sa fie suficient de inventiv la capitolul "fara carne". si atunci trebuie sa adaptez. insa si cand le-am dat cozonac... sau varianta mucenici... lumea a inteles mai bine ce inseamna romania.

hai ca v-am impuiat capul cat cuprinde :[email protected] dar sunt buni mucenicii pe care i-am facut ieri, si trebuia sa ma laud ^:)^

CamyB
10.03.2007, 04:37:57
hmmm... mie nu mi-e dor de ai mei, de tara. mi e dor de plecat in alta tara. acuma mi s a pus pata pe australia hehehe.vb zilnic cu ai mei cateva ore pe mess deci e ca si cum ar fi mereu cu mine. vb si cu prietenele mele, va am pe voi miresici...<:-P Plecarea mea a reprezentat o maturizare pt mine- am explicat ca acum gatesc, spal, calc etc... Stau la vreo 50 km de soacra si ma inteleg bine cu ei... Astept sa termin facultatea anul asta ca apoi sa imi gasesc de lucru. Toate merg ok, nu am avut asa un shoc de cultura. Nu imi plac totusi vremea, casele (yuck >:P ), nu ma regasesc pe mine. Nu mai apartin de romania, sau cel putin asa simt eu, dar nici aici nu ma regasesc. Asa ca sper sa fie mai bine in australia.

Nu stiu cum n-ai avut tu un soc de cultura, ca pe mine , taman cand ziceam ca nu ma mai poate surprinde nimic, m-a socat Londra de m-a zapacit.... :) (in sens pozitiv, mai putin la partea de shopping unde m-a oripilat - nu-s cum am nimerit taman pe Bond Street, daca intelegi ce vreau sa zic... asa mi-a placut ca la Londra sunt aceleasi preturi ca la Amsterdam numa' ca in pounds, nu in euro,... :) )

CamyB
10.03.2007, 04:48:22

Da-mi voie sa te contrazic : nu e adevarat ca in Romania nu se poate face nimic prin munca cinstita , fara pile si interventii. Cand treci prin Bucuresti da-mi un telefon si iti fac eu cunostinta cu cateva persoane pornite de la 0, care au mancat paine cu mustar in facultate, si-au gasit primul job cu Romania Libera in mana si au ajuns mari. De putut se poate. Doar ca mult mai greu.....
Lipsa de civilizatie exista si in State. Doar ca puterea economica o face mai putin evidenta......

CamyB
10.03.2007, 04:53:52
iuliat, mi-a placut faza cu transilvania! =D> pai nici de romania n-au auzit, d-apai...

sa vedeti ce misto e in america: eu trec drept mexicanca (vorba lui ryanaro, cu toate ca n-am mustata), si toti nenii latino ma claxoneaza, fluiera sau striga, si nu sunt o frumusete. adica atuurile mele principal e ca sunt mult mai slabuta si mai alba decat multe tipe latino (daca astea se pot numi atuuri, ca as vrea sa am pielea mai maslinie).

cand aud oamenii de romania... a, dracula, fireste. ceea ce e amuzant, ca ma apuc sa le povestesc de legenda, de sighisoara, de cartea lui bram stoker, si devin f interesati, si li se pare mult mai misto decat ce stiau inainte.

problema mea e cand ma intreaba lumea: aa, si daca ma duc in RO, ce sa ma duc sa vad? raman masca, nu pot sa le zic sa se duca sa vada nimic. nu e vorba ca nu avem lucruri de vazut, dar zau, decat sa se duca pana acolo, mai bine se duc undeva in europa de vest. sau, mai bine decat la mare, la noi, in bulgaria, ca e mai ieftin si servicii mai bune.

de obicei, lumea zice ca RO are natura frumoasa si ca e de mers la munte, la mare, etc. dar astia pe langa LA au asa o natura... parc national cu copaci sequoia, desert si marele canion in apropiere... ca nu se compara, zau cu ce avem noi prin Ro.

si e nasol, nu pentru "imaginea" romaniei, la care eu nu tin neaparat, ci asa, pentru relatiile mele sociale, ca nu pot sa le zic ceva frumos despre RO. ca oamenii se simt aiurea si descumpaniti, ca si cum nu ai avea incredere in ei sa le spui ce e frumos. singurele chestii care imi vin in cap sunt legate de mancare =)). dar sa vezi si acolo, cand incep sa le explic de cozonaci, ca stai ca e ca un fel de egg loaf, dar dulce si aromat, asa cam ca un challa bread, dar mai dulce si mai bun. si cand invit oameni acasa nu gatesc nimica "romanesc", ca eu sunt satula de mancarea ro. n-am nimic principial, doar ca, cu tot postul care se tine pe la noi, poporul asta n-a reusit sa fie suficient de inventiv la capitolul "fara carne". si atunci trebuie sa adaptez. insa si cand le-am dat cozonac... sau varianta mucenici... lumea a inteles mai bine ce inseamna romania.

hai ca v-am impuiat capul cat cuprinde :[email protected] dar sunt buni mucenicii pe care i-am facut ieri, si trebuia sa ma laud ^:)^

Ca sa citez de pe pagina anterioara :

"Apropo de intrebarea lui DaniDoro despre cum am prezenta Romania strainilor... eu nu le-am zis nimic, i-am adus la fata locului!:))

Am fost in Delta (am nimerit la o gazda care ne-a stors de bani!) dar nu le-a placut (prea monoton, destul de greu sa-ti organizezi un program fara sa treci prin agentii scumpe sau particulari hoti!).

In Bucuresti... orasul li s-a parut foarte urit, prafuit si napadit de caldura (august 2005)! Le-au placut "intilnirile" cu romanii, faptul ca sintem prietenosi, vorbim bine limbi straine=)) , berea e ieftina si programul de filme de la Motoare! A, da, le-a mai placut si la Carturesti (cel de pe Magheru).

Dupa Bucuresti am plecat aiurea... Sibiu (incintati!) si valea Ariesului! Asta a fost cea mai frumoasa parte... gazde superbe, drumetii fara cuvinte (Cetatile Ponorului si restul), peisaje, mincare, bautura, traditii, veselie, oameni de treaba... Le-a parut rau cind am plecat!!!! Cica mai vin!:[email protected]

Maramures si nordul Moldovei... unde iar a fost bine, dar poate "prea" turistic! A se intelege oameni cumsecade, dar care faceau doar strictul necesar si te lasau sa intelegi ca doar banii ii intereseaza!>:P

Concluzia... de venit, mai vin sigur (macar la nunta!!!=)) ), iar daca vreti sa plimbati prieteni prin Romania, am o adresa formidabila in Girda de Sus, pe valea Ariesului!;)) "

fifiri
10.03.2007, 07:52:38
Da-mi voie sa te contrazic : nu e adevarat ca in Romania nu se poate face nimic prin munca cinstita , fara pile si interventii. Cand treci prin Bucuresti da-mi un telefon si iti fac eu cunostinta cu cateva persoane pornite de la 0, care au mancat paine cu mustar in facultate, si-au gasit primul job cu Romania Libera in mana si au ajuns mari. De putut se poate. Doar ca mult mai greu.....
Lipsa de civilizatie exista si in State. Doar ca puterea economica o face mai putin evidenta......

mai, scuza-ma, dar nu cred ca stii ce vorbesti: se poate munci cinstit, bine, si greu si ajunge foarte sus. DAR... nu in domeniul meu, nu in cultura, daca vrei. despre asta era vorba: ca NU am vrut sa fac ASE-ul sau Dreptul. Arata-mi tu, te rog, posturi de istorici de arta in Romania Libera, si iti dau un mucenic :)

da, evident ca lipsa de civilizatie exista in State, asa cum exista si in Franta, si in Anglia si unde vrei. problema e ca in RO esti tratat deseori ca un nimic, si asta de catre oricine, de la vanzatorul de ziare, pana la profesorul universitar X. aici, vanzatorul de ziare e bucuros sa schimbe un cuvant cu tine: ca si el, ca si tine vine din alta tara, si face astfel schimb de experienta. nu e vorba de putere economica, ci de mentalitate.

oricum nu despre cat de civilizati sau necivilizati sunt americanii era vorbara vorba, insa. ci despre faptul ca in State am putut sa imi deschid porti mari, de fier, de una singura. doar pentru ca am aratat ca stiu. asta nu a fost niciodata suficient in romania. si, crede-ma, inainte sa plec am incercat de toate: si cu pile, si fara pile, sa ma angajez in domeniul meu, cat de cat. eram dispusa sa castig mai putin decat un absolvent de ASE. nu eram dispusa sa nu castig atat cat sa ma pot intretine. despre lipsa asta MARE de respect era vorba. si despre aceeasi lipsa de respect e vorba cand zic: eu in RO nu ma intorc niciodata sa profesez. nu am de ce: nu sunt resurse (nu ma refer la bani, ci la un mediu academic propice, in care sa te dezvolti si sa dezvolti idei) si e mare bataia de joc.

da, americanii sunt grozav de oportunisti si de consumeristi. si totusi... banii pe care ii baga in arta si cultura nu se compara cu nimic din RO. nu isi bat niciodata joc de munca cinstita, ci orice efort onest este apreciat. si poti sa o tii una si buna ca ce minunat e in RO: foarte bine, ma bucur ca iti place sa dai din balta in balta si din groapa in groapa cand te dai cu masina. eu am fost crescuta pentru o alta lume: in care esti lasat sa treci pe banda pe care vrei tu, fara probleme, pe autostrada. ti se cedeaza locul. e o lume de printi si printese, in care isi gasesc locul si cei mai modesti cersetori (eu ma incadrez deocamdata in ultima categorie).

cinezee
10.03.2007, 08:26:59
Draga fifiri...si tuturo celor care au scris aici ...intradevar in ro ...daca nu ai pile si relatii ..si totusi vrei un loc de munca decent ..nu ai sa poti si daca mai ai si "norocul" sa fii peste 30 cum este cazul meu mult mai greu

Ma bucur ptr cele ce au reusit dupa multa ..enorm de multa munca sa faca ceva afara ...si le aplaud pe alea ..care au putut ...iar cei ce viseaza cainii cu covrigin in coade depsre lumea din strainateate cred ca le ar trebui cate o lectia din experienta fiecaruia care a scris aici ....paote dupa aceea ....numai isi inkipui ca cine e afara o si duce super ....o duci bine paote dupa enorm de multa munca si la fel de multe sacrificii

Nu am fost pelcata NICIODATA afara din rom...dar din ce am citit aici si vreo 3 prietene de ale mele care au plecat afara am ajuns la concluzia ca singura diferente intre noi si ei este asa : ca acolo muncesti dar esti realizat ..pe cand in ro muncesti ca nebunu 5 ..10 ani si tot la acelasi nivel cam esti

fetelor ...va respect ...si sa aveti puterea sa continuati ..si totusi,mereu cu sotii alaturi,Mihaela

Ps: sunt nous pe acest forum cand ajung acasa de la servici ...il citesc pe tot ...si am invatat mici trucuri ....ca intru final ....mi-am luat inma in dinti si am scris :">

map
10.03.2007, 08:40:46
Sunt sigura ca stiti si voi ca Uniunea Europeana e acum cea mai mare piata din lume. Din pacate insa, nu are mobilitatea si capacitatea de dezvoltare pe care o are piata americana. O masa de 300 milioane de oameni comunica in aceeasi limba, au aceleasi, sau similare, obiceiuri si traditii, consuma in mare aceleasi produse. Americanului ii e usor sa se deplaseze si sa se mute de pe o coasta pe alta, de la nord la sud, dupa cum apar oportunitati de munca si de viata.

Exista desigur si piete mult mai mari, daca e s-o luam dupa marimea populatiei, doar ca una e sub pragul de dezvoltare si potential enorm de crestere - India, in primul rand datorita nivelului ridicat de populatie activa tanara si educata, si care se si vinde ieftin, si cealalta, China, trebuie sa iasa din regimul comunist, daca o iesi vredata, si in plus are populatie imbatranita, asta datorita limitarii numarului de copii - imaginativa numai ca daca din 2 parinti nu pot rezulta decat 1 copil, 2 in cazuri exceptionale, cand copilul ajunge la varsta "productiva" va intretine din veniturile si contributiile sale "la stat" 2 persoane.

Cat despre UE, in afara de barierele tarifare, care au cazut sau au scazut intre tari odata cu ocazia intrarii in UE, exista o multitudine de bariere de intrare pe piata fortei de munca, de la impozitii sau limitari legislative (vezi Austria, Marea Britanie si altele care limiteaza accesul romanilor la slujbe) la reticenta angajatorului, limba, obiceiuri si altele.

Cu tot respectul, o sa mai curga inca muuulta apa pe Dunare pana cand romanii vor avea acces la slujbe in Austria, ca si absolventul local.

Pe cand americanii sunt foarte deschisi la ce e nou, inedit, de-aia o idee noua e finantata mult mai usor si rapid de americani decat de francezi - care trebuie sa analizeze, sa testeze, sa existe un istoric, un precedent.

Asta doar ca diferente economice, ca mai sunt si legale, si de dreptul muncii, si ETC. Dar nu vreau sa va mai plictisesc:D

fifiri
10.03.2007, 08:41:14
Draga fifiri...si tuturo celor care au scris aici ...intradevar in ro ...daca nu ai pile si relatii ..si totusi vrei un loc de munca decent ..nu ai sa poti si daca mai ai si "norocul" sa fii peste 30 cum este cazul meu mult mai greu

Ma bucur ptr cele ce au reusit dupa multa ..enorm de multa munca sa faca ceva afara ...si le aplaud pe alea ..care au putut ...iar cei ce viseaza cainii cu covrigin in coade depsre lumea din strainateate cred ca le ar trebui cate o lectia din experienta fiecaruia care a scris aici ....paote dupa aceea ....numai isi inkipui ca cine e afara o si duce super ....o duci bine paote dupa enorm de multa munca si la fel de multe sacrificii

Nu am fost pelcata NICIODATA afara din rom...dar din ce am citit aici si vreo 3 prietene de ale mele care au plecat afara am ajuns la concluzia ca singura diferente intre noi si ei este asa : ca acolo muncesti dar esti realizat ..pe cand in ro muncesti ca nebunu 5 ..10 ani si tot la acelasi nivel cam esti

fetelor ...va respect ...si sa aveti puterea sa continuati ..si totusi,mereu cu sotii alaturi,Mihaela

Ps: sunt nous pe acest forum cand ajung acasa de la servici ...il citesc pe tot ...si am invatat mici trucuri ....ca intru final ....mi-am luat inma in dinti si am scris :">

bine-ai venit pe forum! si sa mai scrii si de acum inainte, mai cu spor, nu sta ascunsa, ca afli mai multe daca scrii/vorbesti, decat daca taci :).

da, nu umbla deloc cainii cu covrigi in coada. si treci deseori prin clipe de disperare, si nu ai la cine apela, ca mama doarme (diferenta de fus orar). doar la sot, care iti impartaseste chiar toate bucuriile si toate fericirile. chiar nu stiu cum e sa pleci de unul singur, asa ca bdiana si ca danidoro. ala da, curaj! serios, eu daca nu il aveam pe sot cu mine... nu ajungeam prea bine. dar au trecut toate rele, si , incet, incet, am intrat pe fagasul normal.

adevarul e ca eu nu stiu cum e sa traiesti in lumea "din afara". eu cu lumea am contact numai cand ma duc la supermarket sa imi iau de mancare si fac conversatie cu casierita. altfel, nu stiu altceva decat scoala, conversatii cu profii, cu sotul, tot despre scoala, emotii ca trebuie sa pun o intrebare, sa tin o prezentare... dar si cand ma duc sa stau la coada la inmatriculari auto sau mai stiu eu ce telefon trebuie sa dau la vreo banca sa imi anuleze o tranzactie, lumea sta si ma asculta, asa cum ma balbai eu ca nu stiu ce sa cer. nimeni nu iti inchide telefonul in nas. mie mi-au trebuit 2 ani ca sa inteleg asta si sa pot sa dau telefon fara sa tremur si sa transpir toata...

inteleg si de ce ai vrea sa stai in RO. si mie imi e dor de parinti, de prieteni. dar, cum zicea o alta miresica, de prin italia, eu am viata mea si e normal sa o am acolo unde ma simt eu bine. aici ma simt acasa, pentru ca aici am casa pe care o impart cu sotul meu. in RO, nu aveam asa ceva, si nici perspectiva de asa ceva.

nu stiu daca eu sunt o curajoasa. curajoase cu adevarat sunt cele care raman in RO si sunt profesoare, sau au profesii asemanatoare. pe ele le admir si le aplaud. nu zic nu, nici daca ai o meserie banoasa nu e usor, tot munca trebuie sa depui, dar...

map
10.03.2007, 08:49:34
....dar si cand ma duc sa stau la coada la inmatriculari auto sau mai stiu eu ce telefon trebuie sa dau la vreo banca sa imi anuleze o tranzactie, lumea sta si ma asculta, asa cum ma balbai eu ca nu stiu ce sa cer. ...

Ca mi-am adus aminte ce emotii am avut cand am cerut prima data o cafea la Starbucks si aveai atatea optiuni:D:D:D Drept pentru care am cerut o cafea simpla, fara lapte, caramel, moca, si altele:D

Si chiar si azi, dupa aproape 1 an jumate, tot asa o beau, doar marimea paharului difera:D Acum il iau pe cel mai mare:D:D:D

ryanaro
10.03.2007, 10:02:48
Nu stiu cum n-ai avut tu un soc de cultura, ca pe mine , taman cand ziceam ca nu ma mai poate surprinde nimic, m-a socat Londra de m-a zapacit.... :) (in sens pozitiv, mai putin la partea de shopping unde m-a oripilat - nu-s cum am nimerit taman pe Bond Street, daca intelegi ce vreau sa zic... asa mi-a placut ca la Londra sunt aceleasi preturi ca la Amsterdam numa' ca in pounds, nu in euro,... :) )

am eu asa o fire mai ciudata- ma las impresionata foarte greu. ca un opus la al meu, care e impresionat de orice. de aia am si comentat referitor la nunta lui irinel columbeanu, ca ar fi trebuit sa aiba aruncatori de flacari, elefanti si lei in custi, acrobati si trapezisti <:-P

ryanaro
10.03.2007, 10:03:53

ador painea cu mustar \:D/

ryanaro
10.03.2007, 10:11:25
Ca mi-am adus aminte ce emotii am avut cand am cerut prima data o cafea la Starbucks si aveai atatea optiuni:D:D:D Drept pentru care am cerut o cafea simpla, fara lapte, caramel, moca, si altele:D Si chiar si azi, dupa aproape 1 an jumate, tot asa o beau, doar marimea paharului difera:D Acum il iau pe cel mai mare:D:D:D

mai eu n-am avut probleme din astea. serios. cand sunt in franta mi se pare normal sa platesc cu cardul la pompa la benzinarie. cand sunt in germania mi se pare foarte normal sa mananc numai mancare germana. cand sunt in franta imi iau paine proaspata si mananc. cand sunt aici imi iau paine feliata (:-& ) si dau banii fix la marks and spencers= - un penny. am eu asa o adaptabilitate.

ps: eu mereu schimb optiunea la starbucks- ultima preferinta e tall cinnamon dolce latte cu whipped cream :-B

CamyB
10.03.2007, 11:39:59
mai, scuza-ma, dar nu cred ca stii ce vorbesti: se poate munci cinstit, bine, si greu si ajunge foarte sus. DAR... nu in domeniul meu, nu in cultura, daca vrei. despre asta era vorba: ca NU am vrut sa fac ASE-ul sau Dreptul. Arata-mi tu, te rog, posturi de istorici de arta in Romania Libera, si iti dau un mucenic :)

da, evident ca lipsa de civilizatie exista in State, asa cum exista si in Franta, si in Anglia si unde vrei. problema e ca in RO esti tratat deseori ca un nimic, si asta de catre oricine, de la vanzatorul de ziare, pana la profesorul universitar X. aici, vanzatorul de ziare e bucuros sa schimbe un cuvant cu tine: ca si el, ca si tine vine din alta tara, si face astfel schimb de experienta. nu e vorba de putere economica, ci de mentalitate.

oricum nu despre cat de civilizati sau necivilizati sunt americanii era vorbara vorba, insa. ci despre faptul ca in State am putut sa imi deschid porti mari, de fier, de una singura. doar pentru ca am aratat ca stiu. asta nu a fost niciodata suficient in romania. si, crede-ma, inainte sa plec am incercat de toate: si cu pile, si fara pile, sa ma angajez in domeniul meu, cat de cat. eram dispusa sa castig mai putin decat un absolvent de ASE. nu eram dispusa sa nu castig atat cat sa ma pot intretine. despre lipsa asta MARE de respect era vorba. si despre aceeasi lipsa de respect e vorba cand zic: eu in RO nu ma intorc niciodata sa profesez. nu am de ce: nu sunt resurse (nu ma refer la bani, ci la un mediu academic propice, in care sa te dezvolti si sa dezvolti idei) si e mare bataia de joc.

da, americanii sunt grozav de oportunisti si de consumeristi. si totusi... banii pe care ii baga in arta si cultura nu se compara cu nimic din RO. nu isi bat niciodata joc de munca cinstita, ci orice efort onest este apreciat. si poti sa o tii una si buna ca ce minunat e in RO: foarte bine, ma bucur ca iti place sa dai din balta in balta si din groapa in groapa cand te dai cu masina. eu am fost crescuta pentru o alta lume: in care esti lasat sa treci pe banda pe care vrei tu, fara probleme, pe autostrada. ti se cedeaza locul. e o lume de printi si printese, in care isi gasesc locul si cei mai modesti cersetori (eu ma incadrez deocamdata in ultima categorie).

N-am zis ca e bine si minunat in Romania. Si eu ma intreb uneori de ce nu m-o fi lasat barza in alta parte :)). Cand am terminat facultatea mi-am dat doi ani sa incerc aici, .. si dupa doi ani n-am mai avut la fel de multe motive sa plec.
In legatura cu civilizatia sau lipsa de civilizatie, eu cred ca incet dar ireversibil lucrurile se schimba... Normal ca stii sa mergi pe autostrada cand ai circulat pe autostrada de cand erai in scaun de bebe. Si normal ca romanii nu stiu - pentru ca n-au vazut asa ceva decat de curand.... Eu cand am iesit cu masina (inchiriata) din aeroportul din Munchen pe autostrada , am transpirat instantaneu .... pentru ca infrastructura din Germania mi-a depasit puterea de imaginatie .... Autostrada pentru mine insemna cu totul altceva :)) . Dar le invatam si noi incetul cu incetul....
Ai mare dreptate in legatura cu domeniul de activitate .... Asta e intr-adevar dureros aici....

iulia73190
10.03.2007, 15:09:04
Sunt sigura ca stiti si voi ca Uniunea Europeana e acum cea mai mare piata din lume. Din pacate insa, nu are mobilitatea si capacitatea de dezvoltare pe care o are piata americana. O masa de 300 milioane de oameni comunica in aceeasi limba, au aceleasi, sau similare, obiceiuri si traditii, consuma in mare aceleasi produse. Americanului ii e usor sa se deplaseze si sa se mute de pe o coasta pe alta, de la nord la sud, dupa cum apar oportunitati de munca si de viata.

Exista desigur si piete mult mai mari, daca e s-o luam dupa marimea populatiei, doar ca una e sub pragul de dezvoltare si potential enorm de crestere - India, in primul rand datorita nivelului ridicat de populatie activa tanara si educata, si care se si vinde ieftin, si cealalta, China, trebuie sa iasa din regimul comunist, daca o iesi vredata, si in plus are populatie imbatranita, asta datorita limitarii numarului de copii - imaginativa numai ca daca din 2 parinti nu pot rezulta decat 1 copil, 2 in cazuri exceptionale, cand copilul ajunge la varsta "productiva" va intretine din veniturile si contributiile sale "la stat" 2 persoane.

Cat despre UE, in afara de barierele tarifare, care au cazut sau au scazut intre tari odata cu ocazia intrarii in UE, exista o multitudine de bariere de intrare pe piata fortei de munca, de la impozitii sau limitari legislative (vezi Austria, Marea Britanie si altele care limiteaza accesul romanilor la slujbe) la reticenta angajatorului, limba, obiceiuri si altele.

Cu tot respectul, o sa mai curga inca muuulta apa pe Dunare pana cand romanii vor avea acces la slujbe in Austria, ca si absolventul local.

Pe cand americanii sunt foarte deschisi la ce e nou, inedit, de-aia o idee noua e finantata mult mai usor si rapid de americani decat de francezi - care trebuie sa analizeze, sa testeze, sa existe un istoric, un precedent.

Asta doar ca diferente economice, ca mai sunt si legale, si de dreptul muncii, si ETC. Dar nu vreau sa va mai plictisesc:D

Mah da tu mi-sti disteapta rau=)) !! te invata multe lucruri la scoala aia !!! abia astept sa fiu si eu intr-o scoala de-asta, da pentru mai mici , asa ca mine, clasa 1 (business school) apoi vin si eu la ai mai mari:D !!

Faza cu 2 parinti fac 1 si tot restu' no vazusem pana acum, io vazusem doar ca-s multi rau de tot(si ca produc mult, dar sa vezi ce-o sa consume!!! de altfel m-am gandit sa pun deja niste motorina la butoi, bagata bine in pivnita, ca altfel o sa ajung sa imprumut o bicicleta de la ei); dar treaba cu comunismu', eu zic ca nu mai e chiar asa pronuntata; e un fel de corcitura de comunism-supracapitalist=)) !! K?

map
10.03.2007, 16:14:21
Da, 1, 2 copii in conditii exceptionale, plus DOAR 1 copil de sex feminin per familie. Gandeste-te ce costuri sociale (medicatie, nu mai spun intretinere) o sa aiba China in urmatorii 30 de ani! si sunt cam 1/4 din populatia globului! Cat despre piata lor, desi se ndreapta vertiginos spre un socialism de piata, ei tot isi finanteaza puternic de catre stat activitatea, de unde rezulta instabilitate economica, nu mai zic de rigiditatea si birocratia sistemului politic.

Oricum, se spune ca daca nu produci in China sau nu vinzi in India, poti sa-ti inchizi afacerea :D

Nu sunt desteapta, sunt doar curioasa:D

Mah da tu mi-sti disteapta rau=)) !! te invata multe lucruri la scoala aia !!! abia astept sa fiu si eu intr-o scoala de-asta, da pentru mai mici , asa ca mine, clasa 1 (business school) apoi vin si eu la ai mai mari:D !!

Faza cu 2 parinti fac 1 si tot restu' no vazusem pana acum, io vazusem doar ca-s multi rau de tot(si ca produc mult, dar sa vezi ce-o sa consume!!! de altfel m-am gandit sa pun deja niste motorina la butoi, bagata bine in pivnita, ca altfel o sa ajung sa imprumut o bicicleta de la ei); dar treaba cu comunismu', eu zic ca nu mai e chiar asa pronuntata; e un fel de corcitura de comunism-supracapitalist=)) !! K?

cinezee
10.03.2007, 16:27:24
Draga fifiri,

Intradevar nu e usor de loc in rom cum sunt la fel de sigura ca nici afara nu e la fel de usor oriunde in lume cand esti de una singura ...greu este sa te intretii singura chit ca esti in rom ..sau afara ..mai ales ca femeie sa fii independenta ...si fara ajutroru parintilor cumeste in cazul degeaba sunt in ro ...ca pe ei ii doare fix undeva de mine ...si la anii mei totu ce am facut am facut de una singura ...asa ca cumva ,ma sim mandra uneori. paote candva mi-as dori sa ma palimb pe afara dar ma indoaiesc ca as putea sa ma realizez yo afara , nu ca nu am curajur ,dar mai greu sa faci asta ,si fara o facultate si de uan singura ...asa ca am preferat sa ramn in ro...macar aici pot sa ma descurc singura inca ...

fifiri
10.03.2007, 19:40:20
Ca mi-am adus aminte ce emotii am avut cand am cerut prima data o cafea la Starbucks si aveai atatea optiuni:D:D:D Drept pentru care am cerut o cafea simpla, fara lapte, caramel, moca, si altele:D

Si chiar si azi, dupa aproape 1 an jumate, tot asa o beau, doar marimea paharului difera:D Acum il iau pe cel mai mare:D:D:D

apropos de faza cu starbucks, prima data cand am luat mancare din campus (cam in a 2-a sapt de stat acolo), de la un kiosk, am crezut ca imi iau pizza. cand colo, era un "sub", un sandwich de ala imens tip "subway", care se numea pizza :D. si, oricum, cand sa mi-l faca, tanti aia (care vb o engleza mai indoielnica decat a mea) ma intreaba ca "ce paine"? la care eu, ca tot omu', raspund: "ce fel de paine aveti?" tanti se uita la mine triplu si zice: "ce fel? ce paine?" la care eu raspund: "brown"=)). bine ca n-am zis black.

dar te inveti cu fazele astea, si oricum nici ei nu sunt f invatati cu felul de a comanda asa, la kiosk. un student american mi se plangea odata ca ce aiurea sunt astia de la "subway", ca se asteapta sa fii "professional orderer". de atunci n-am mai avut nici o jena. intreb de 3 ori o chesti pana o inteleg o data, mai bine decat sa mananc sandwich in loc de pizza.

Bondocica
12.03.2007, 11:10:04
Da, 1, 2 copii in conditii exceptionale, plus DOAR 1 copil de sex feminin per familie. Gandeste-te ce costuri sociale (medicatie, nu mai spun intretinere) o sa aiba China in urmatorii 30 de ani! si sunt cam 1/4 din populatia globului! Cat despre piata lor, desi se ndreapta vertiginos spre un socialism de piata, ei tot isi finanteaza puternic de catre stat activitatea, de unde rezulta instabilitate economica, nu mai zic de rigiditatea si birocratia sistemului politic.

Oricum, se spune ca daca nu produci in China sau nu vinzi in India, poti sa-ti inchizi afacerea :D

Nu sunt desteapta, sunt doar curioasa:D

Eu cred ca "comunismul" in China functioneaza perfect. Si-am pus in ghilimele comunismul pentru ca este o notiune cam relativa din moment ce te duci in SUA la studii si te pun s semnezi contracte cu universitatea ca n-ai sa trisezi, n-ai sa copiezi... In Sua ai legi pentru orice. Nici macar o sticla de vin nu ai voie sa o tii in mana daca nu este impachetata in punga de hartie... Adica democratie si libertate la maxim - si astea sunt fleacuri!!!ca daca e sa vedem lucrurile serioase ne apucam de par!
Imaginati-va voi peste 1 miliard de chinezi ca li se urca democratia la cap! Ce e invatamantul in Romania si alte libertati pe care si le ia fiecare de capul lui, ma uit la elevele de generala si liceu ca sunt mai elegante decat mine si machiate si cu fel de fel de bijouuri (am biroul chiar langa 2 licee) cand eu abia prin clasa a 12a ma dadeam cu un pic de ruj cand terminam orele si imi strangeam manualele sa merg acasa, iar bijuterii n-aveam decat un singur inelus de aur si nu pentru ca nu aveam ci pentru ca nu era asta grija mea de fiecare zi, nu cum vad acum fete de clasa a 5a cu inele pe degete iar liceencele daca nu au cate 3 inele pe fiecare mana....Ca sa nu vorbesc de machiaj si tinuta... Asa ca in China e bine sa fie comunism deocamdata, pentru ei functioneaza, asa cum a functionat si la noi inainte sa devina prea lacomi sotii Ceausescu. Ca avea dreptate fiul lor- n-o sa putem noi varui ce-a construit taica-su si imi povestesc ai mei ce bine se traia prin anii 60... cand gaseai de toate si calitative... Vedem comunismul rau pentru ca am trait partea rea, dar parintii nostrii ne pot spune ca s-a trait si bine pana pe la inceputul anilor 70.

ryanaro
12.03.2007, 11:28:24
nu vreau sa intru intr-o polemica legata de comunism, vreau doar sa mi exprim o parere legata de egalitate... nu ne nastem egali, nu suntem egali, si nu vom fi vreodata egali. e o utopie. in comunism eram egali in saracie poate. :(

CamyB
12.03.2007, 16:10:57
Eu cred ca "comunismul" in China functioneaza perfect. Si-am pus in ghilimele comunismul pentru ca este o notiune cam relativa din moment ce te duci in SUA la studii si te pun s semnezi contracte cu universitatea ca n-ai sa trisezi, n-ai sa copiezi... In Sua ai legi pentru orice. Nici macar o sticla de vin nu ai voie sa o tii in mana daca nu este impachetata in punga de hartie... Adica democratie si libertate la maxim - si astea sunt fleacuri!!!ca daca e sa vedem lucrurile serioase ne apucam de par!
Imaginati-va voi peste 1 miliard de chinezi ca li se urca democratia la cap! Ce e invatamantul in Romania si alte libertati pe care si le ia fiecare de capul lui, ma uit la elevele de generala si liceu ca sunt mai elegante decat mine si machiate si cu fel de fel de bijouuri (am biroul chiar langa 2 licee) cand eu abia prin clasa a 12a ma dadeam cu un pic de ruj cand terminam orele si imi strangeam manualele sa merg acasa, iar bijuterii n-aveam decat un singur inelus de aur si nu pentru ca nu aveam ci pentru ca nu era asta grija mea de fiecare zi, nu cum vad acum fete de clasa a 5a cu inele pe degete iar liceencele daca nu au cate 3 inele pe fiecare mana....Ca sa nu vorbesc de machiaj si tinuta... Asa ca in China e bine sa fie comunism deocamdata, pentru ei functioneaza, asa cum a functionat si la noi inainte sa devina prea lacomi sotii Ceausescu. Ca avea dreptate fiul lor- n-o sa putem noi varui ce-a construit taica-su si imi povestesc ai mei ce bine se traia prin anii 60... cand gaseai de toate si calitative... Vedem comunismul rau pentru ca am trait partea rea, dar parintii nostrii ne pot spune ca s-a trait si bine pana pe la inceputul anilor 70.

Eu iti dau dreptate ca asa este prin liceele patriei astazi, dar nu cred ca e rezultatul democratiei - e rezultatul proastei educatii (parerea mea). Fetele alea pleaca dimineata de acasa de sub ochii parintilor....si o fata educata stie ca fusta mini si machiajul strident sunt de discoteca si nu de scoala....Valorile pana la urma ti le da familia - si in comunism, si in capitalism.....

ryanaro
12.03.2007, 16:13:41
Eu iti dau dreptate ca asa este prin liceele patriei astazi, dar nu cred ca e rezultatul democratiei - e rezultatul proastei educatii (parerea mea). Fetele alea pleaca dimineata de acasa de sub ochii parintilor....si o fata educata stie ca fusta mini si machiajul strident sunt de discoteca si nu de scoala....Valorile pana la urma ti le da familia - si in comunism, si in capitalism.....

Eu am avut cate 3 inele la fiecare mana si am avut machiaj strident!!! si am luat mereu premiul I (nu chiar mereu, doar in clasele 11 si 12 hehehe)...cred ca asta e o etapa prin care trebuie sa treaca adolescentele. :)>-

CamyB
12.03.2007, 16:35:14
Eu am avut cate 3 inele la fiecare mana si am avut machiaj strident!!! si am luat mereu premiul I (nu chiar mereu, doar in clasele 11 si 12 hehehe)...cred ca asta e o etapa prin care trebuie sa treaca adolescentele. :)>-

Adevarul e ca ai si tu dreptate ... Nu stiu, spanac, machieze-se 1 ora dar macar sa invete sa zica m-am machiat, nu m-am macheat...:)

ryanaro
12.03.2007, 16:40:07
Adevarul e ca ai si tu dreptate ... Nu stiu, spanac, machieze-se 1 ora dar macar sa invete sa zica m-am machiat, nu m-am macheat...:)

offtopic: si nu numai la machiaj, ci si la droguri... eu cred ca tine de educatie... toate lanturile si lacatele din lume nu vor opri copilul sa ia droguri daca vrea sa ia. ce il poate opri e educatia. eu am fost intr un mediu de droguri la liceu, si nici n am fost tentata sa iau. n-am fost tentata de fumat, de nimica. si acuma la facultate fumeaza astia marijuana in veselie. si tot nu ma tenteaza. e vb de educatie!!!

fifiri
12.03.2007, 18:41:09
asa cum a functionat si la noi inainte sa devina prea lacomi sotii Ceausescu. Ca avea dreptate fiul lor- n-o sa putem noi varui ce-a construit taica-su

da, nici eu nu vreau sa intru in vreo polemica. dar vreau un singur lucru sa spun: normal ca daca ai SCLAVI e usor sa construiesti intruna, cand e munca platita, e mai greu. de aia la ceasca mergea totul struna (vai de capu ei, ce struna).

iulia73190
12.03.2007, 23:01:23
Mai nici eu nu vreau sa intru in polemica, desi este foarte dificil; totusi am sa ma limitez la o chestiune care nu este legata de comunism (comunismul este o utopie imaginata de Marx), ci de sistemul dictatorial cunoscut la noi : libertate de gandire si exrpimare!!!:madlaugh:
eu pot sa traiesc doar cu paine si ceapa, dar nu pot sa traiesc atata timp cat stiu ca , creierul imi este spalat!!!

CamyB
13.03.2007, 02:02:44
Eu cand ma gandesc ca n-as fi avut internet daca nu era revolutia, mi se face rau!!! :)

iulia
13.03.2007, 02:16:40
Eu cand ma gandesc ca n-as fi avut internet daca nu era revolutia, mi se face rau!!! :)

=))=))=))=))=)) sunt pe jos... Asta e din capitolul: cum ar fi fost viata ta daca... Ce ai fi facut in acest moment daca nu era revolutia....

Eu, ca programator, sunt copilul ploii fara net. Chiar daca nu il folosesc non stop, faptul ca am posibilitatea sa accesez Google anytime, e ca un stimul...
Cand netul nu merge, ma apuc sa fac altceva... ;-)

CamyB
13.03.2007, 02:28:59
=))=))=))=))=)) sunt pe jos... Asta e din capitolul: cum ar fi fost viata ta daca... Ce ai fi facut in acest moment daca nu era revolutia....

Eu, ca programator, sunt copilul ploii fara net. Chiar daca nu il folosesc non stop, faptul ca am posibilitatea sa accesez Google anytime, e ca un stimul...

Eu fac atac de panica cand imi pica netul (ca de exemplu azi dimineata). Nu de alta dar cand ai inginerii in Sillicon Valley, fabrica in China iar administrativ depinzi de Elvetia , daca nu-mi merge netul sunt pa.... Basca ca nu mai pot vorbi cu miresicile... :)

map
13.03.2007, 03:21:39
Azi in Chicago au fost 17 grade:D Prima data cand e peste 10 grade din noiembrie incoace:D

Sa vedem daca va prindeti care din cele 3 gaste din poza sunt eu:D (indiciu: port ochelari:D:D:D)

in cealalta poza e Chicago Tribune:D

map
13.03.2007, 06:49:11
Azi in Chicago au fost 17 grade:D Prima data cand e peste 10 grade din noiembrie incoace:D

Sa vedem daca va prindeti care din cele 3 gaste din poza sunt eu:D (indiciu: port ochelari:D:D:D)

in cealalta poza e Chicago Tribune:D

Am vrut sa scriu "prima data cand e cald, au fost..." :D:D:D Dupa ce in februarie au fost -30C ziua, vreo 2 saptamani (nu mai spun cum era noaptea), va rog sa imi intelegeti scaparea, va cer scuze si va asigur ca voi face tot ce-mi sta in putinta pentru a evita astfel de scapari regretabile:D:D:D

iulia73190
13.03.2007, 08:21:13
Am vrut sa scriu "prima data cand e cald, au fost..." :D:D:D Dupa ce in februarie au fost -30C ziua, vreo 2 saptamani (nu mai spun cum era noaptea), va rog sa imi intelegeti scaparea, va cer scuze si va asigur ca voi face tot ce-mi sta in putinta pentru a evita astfel de scapari regretabile:D:D:D

=)) =)) !! e super prima poza!:*

ryanaro
13.03.2007, 10:00:07

eu ma inchin la sfintii google si wikipedia.^:)^ nu concep viata mea fara astea 2. cum nu concep viata fara ipod ^:)^ sau orice alt mp3 player. nu concep viata fara sa spun tuturor care stau sa asculte ca sunt anti-monarhista =)) si ca nu cred ca suntem egali :)). nu concep viata fara a spune ce gandesti... si ceea ce gandesc eu e ca numai persoanele carora le-a fost "caldut" regreta comunismul- persoanele fara ambitii, fara dorinta de mai mult. 8-|

iulia
13.03.2007, 14:10:33
eu ma inchin la sfintii google si wikipedia.^:)^ nu concep viata mea fara astea 2. cum nu concep viata fara ipod ^:)^ sau orice alt mp3 player. nu concep viata fara sa spun tuturor care stau sa asculte ca sunt anti-monarhista =)) si ca nu cred ca suntem egali :)). nu concep viata fara a spune ce gandesti... si ceea ce gandesc eu e ca numai persoanele carora le-a fost "caldut" regreta comunismul- persoanele fara ambitii, fara dorinta de mai mult. 8-|

Mda... Google si wikipedia sunt ca aerul. Am impresia ca mi se sterge juma din creier cand nu pot intra pe net. :) Glumesc... L-) As mai adauga aici Skype. Si yahoo messenger - are niste iconuri super misto...

Ca sa va oftic fetelor... Azi aici in Cagliari sunt 19 grade. Vorba aia: mai aproape e Africa, decat Italia peninsulara.... O sa pun si eu poze cu orasul in care locuiesc. Pana acum am numai cu plajele de aici. :) Dar cu centru istoric nu am. :-p Fiecare cu prioritatile lui... hehe

DanaS
13.03.2007, 15:07:01
Iuliat,
la mine sunt 27 de grade si e 9 dimineatza :-p hihihihihihihi si casa e chiar pe malul apei si n ici eu n-am nici un lucru, monument, muzeu etc de soi sa vad si eu ceva altceva........dar dupa cum ai zis fiecare cu pasarica lui :D De cind ma stiu am vrut sa am palmier in curte.....nah ca am si plaja

>:D<

iulia
13.03.2007, 15:29:18
Iuliat,
la mine sunt 27 de grade si e 9 dimineatza :-p hihihihihihihi si casa e chiar pe malul apei si n ici eu n-am nici un lucru, monument, muzeu etc de soi sa vad si eu ceva altceva........dar dupa cum ai zis fiecare cu pasarica lui :D De cind ma stiu am vrut sa am palmier in curte.....nah ca am si plaja

hehehe M-ai luat.... :-p Dar "vara" la voi cate grade sunt? De ex. aici in timpul iernii nu sunt sub 10. Ultima data cand am mers la plaja era 15 decembrie, si am reluat sezonul de stat la soare la inceputul lui Feb. Dupa regula: cald si bine mereu....

Mie nici prin gand nu imi trecea ca o sa am palmieri in curte, portocali, lamai si maslini pe marginea strazilor. Eram prea obisnuita cu merii si perii, castanii si plopii, un brad ici pe colo.... :)

map
13.03.2007, 15:52:49
Iuliat,

Las' ca ne mutam si noi la soare, la sud, la mare:D:D:D Ca nu stiu cate ierni la -35C mai putem face, imbatranim naiba si ne scartaie ciolanele si incheieturile:D:D:D

iulia
13.03.2007, 15:55:48
Las' ca ne mutam si noi la soare, la sud, la mare:D:D:D Ca nu stiu cate ierni la -35C mai putem face, imbatranim naiba si ne scartaie ciolanele si incheieturile:D:D:D

De prin 2000 - 2006 in Bv am avut parte de asa temperaturi. Dar zau... nici nu poti respira... E inuman.
Map... mi te si imaginez mergand, si auzind sciiirtz, sczzzzrtz. :-p
Daca vrei caldurica.. fa-ne o vizita... ;;)

DanaS
13.03.2007, 15:58:20
map eu ti-ammai zis....antigua te asteapta cu bratele deschise :D

iulia
13.03.2007, 16:01:19
Sau Sardinia... ;;)
Dana... e atat de fain sa ne schimbam mesaje pe topicuri la dif de 1-2 min... :-p Parca am fi pe un chat room... Tu unde esti mai exact? Ca iti facem o vizita... :D

map
13.03.2007, 16:01:35
De prin 2000 - 2006 in Bv am avut parte de asa temperaturi. Dar zau... nici nu poti respira... E inuman.
Map... mi te si imaginez mergand, si auzind sciiirtz, sczzzzrtz. :-p
Daca vrei caldurica.. fa-ne o vizita... ;;)

Scartz scartz daca ai pe ce scartzai, ca nici zapada nu era:D:D:D Scartz scartz facea fata mea pleznind de la frig:D:D:D:D desi-mi puneam strat de-un deget de crema inainte de-a iesi, imi inghetau lacrimile pe obraz:D Si mai batea si briza:D:D:D

Dana_Canada, poate nu atat de SUD, dar mainland Florida tot o facem:D:D

iulia
13.03.2007, 16:04:47
Brrrrrrrrrrrrrr, numai cand imi aduc aminte... Mergeam la facultate sa predau in costum de schi... Nu glumesc... Aveam studentii decimati... :-w Era in fiecare zi un miracol ca pornea masina.

Ma trece cu frisoane numai cand ma gandesc... brrrrrrrrrr Si vorba aia... Brasov... D-apai ce o fi in Chicago...

Daca ma gandesc... astia pe aici nici nu stiu ce inseamna termenul de antigel. :D

DanaS
13.03.2007, 16:25:12
iulia, eu sunt in antigua............daca aveti ginduri de vacanta p-aici let me know :D

map, pai dak ajungi pina in florida de ce nu si citeva ore pina la mine ???/:) :-?

iulia
13.03.2007, 17:05:59
iulia, eu sunt in antigua............daca aveti ginduri de vacanta p-aici let me know :D

map, pai dak ajungi pina in florida de ce nu si citeva ore pina la mine ???/:) :-?

mmmmmmmmmm, sounds nice.... Nu ca ma duce lipsa de mare albastra, plaje imense, si caldura... Dar oameni simpatici oricand i-ai vizita.

De asemenea ptr restul fetelor... Cand ajungeti prin Sardinia... Let me know. E o invitatie oficiala... :x

Ancuta_Weiser
13.03.2007, 17:09:04
mmmmmmmmmm, sounds nice.... Nu ca ma duce lipsa de mare albastra, plaje imense, si caldura... Dar oameni simpatici oricand i-ai vizita.

De asemenea ptr restul fetelor... Cand ajungeti prin Sardinia... Let me know. E o invitatie oficiala... :x

:)) Tu nu stii in ce te bagi! daca te trezesti cu noi la usa? ce te faci? ca io vin si cu catel si cu purcel!:)) la noi ploua marunt si des...deprimant...:(

map
13.03.2007, 17:19:32

Pai am vazut niste reclame cu nisipuri albe la Sandals de mi-a stat inima:D:D:D Si tot zicea al meu sa ne programam si noi sarbatorile la caldura:D

BDiana
14.03.2007, 15:10:16
Nu, normal ca nu e rezultatul democratiei... Este rezultatul comunismului si a distrugerii sistematice a valorilor...

iulia
14.03.2007, 21:04:02
:)) Tu nu stii in ce te bagi! daca te trezesti cu noi la usa? ce te faci? ca io vin si cu catel si cu purcel!:)) la noi ploua marunt si des...deprimant...:(

Asta inseamna ca trebuie sa ne mutam la o casa cu ograda.... :-?

map
18.03.2007, 05:53:16
Azi Chicago a sarbatorit Sr. Patrick's day, in afara de parada anuala, a 52-a anul asta, prin colorarea raului in...verde:D:D:D

ryanaro
18.03.2007, 11:01:03
Azi Chicago a sarbatorit Sr. Patrick's day, in afara de parada anuala, a 52-a anul asta, prin colorarea raului in...verde:D:D:D

aici in york s a sarbatorit st patrick's day prin..... betii =)) =)) =))

iulia
18.03.2007, 11:26:54

Ce culoare naturala.... :-":-" Frumoase poze... Eu una, nu am vazut in viata mea un zgarie-nori...

Ancuta_Weiser
18.03.2007, 18:30:33
Asta inseamna ca trebuie sa ne mutam la o casa cu ograda.... :-?

Ma refeream asa: catel - fie-mea, purcel, barbate-meu....da' sa nu ma spuneti , hi hi hi
=))

Ancuta_Weiser
18.03.2007, 18:31:56
aici in york s a sarbatorit st patrick's day prin..... betii =)) =)) =))

Aproape de Dublin....la fel! tot prin betii, cum stiu irlandezii cel mai bine sa sarbatoreasca!;))
Acum la noi ninge!!!!!!!!!!! va jur!

ryanaro
18.03.2007, 19:28:25
Aproape de Dublin....la fel! tot prin betii, cum stiu irlandezii cel mai bine sa sarbatoreasca!;))
Acum la noi ninge!!!!!!!!!!! va jur!

si aici a nins. e o vreme tare ciudata. :-s

iulia
18.03.2007, 23:45:35
si aici a nins. e o vreme tare ciudata. :-s

Iar in Cagliari sunt 20 de grade.... :-" Tre' neaparat sa ne faceti o vizita...

BDiana
19.03.2007, 00:25:48
la noi a inceput azi sa ploua... saptamana viitoare asteptam ninsoare si 0° :O

iulia
19.03.2007, 00:28:43

Suuuper... Venim la schi. Sambata asta avem cununia civilia, si trebuie sa sarbatorim cumva: schi. Asa ca s-ar putea sa poposim in prea-frumoasa Elvetie... ;-)

Facem rocada de clima? ;))

higgs
19.03.2007, 17:13:08
Frumos. Am locuit si eu langa Chicago pentru aproape doi ani (in naperville, pentru ca lucram la Fermilab). Imi place orasul tare mult insa viata de suburbie nu prea mi-a placut. Noroc ca am avut multi prieteni din laborator, altfel ar fi fost plictisitor :) Oricum Chicago este super :) Dar cam friguros iarna
M.

higgs
19.03.2007, 17:14:33

Noi am avut astazi ninsoare, ploaie, iar acum straluceste soarele.
M.

BDiana
19.03.2007, 17:18:07
Suuuper... Venim la schi. Sambata asta avem cununia civilia, si trebuie sa sarbatorim cumva: schi. Asa ca s-ar putea sa poposim in prea-frumoasa Elvetie... ;-)

Facem rocada de clima? ;))

;;) Daaaaaa

map
19.03.2007, 17:21:27
Frumos. Am locuit si eu langa Chicago pentru aproape doi ani (in naperville, pentru ca lucram la Fermilab). Imi place orasul tare mult insa viata de suburbie nu prea mi-a placut. Noroc ca am avut multi prieteni din laborator, altfel ar fi fost plictisitor :) Oricum Chicago este super :) Dar cam friguros iarna
M.

Pai aici vine iarna in noiembrie, si se termina in mai:D:D:D Si anul asta am avut parte de ce senin si soare la -30C ziua, si mai si batea briza...o fericire:D Saptamana trecuta am avut o zi de +23C, pe urma a ploau si-a nins, iar zilele care urmeaza se indreapta spre +15C:D Dar si vara, rar trece de +28C:D
Cat despre oras, da, e magnific:D

higgs
19.03.2007, 17:36:07
Pai aici vine iarna in noiembrie, si se termina in mai:D:D:D Si anul asta am avut parte de ce senin si soare la -30C ziua, si mai si batea briza...o fericire:D Saptamana trecuta am avut o zi de +23C, pe urma a ploau si-a nins, iar zilele care urmeaza se indreapta spre +15C:D Dar si vara, rar trece de +28C:D
Cat despre oras, da, e magnific:D

Ultima vizita in Chicago am avut-o la sf lui ianuarie inceputul lui februarie. Mi-am luat hainele de iarna pe care e port prin Amsterdam. Pe aici nu prea folosesc mijloace de transport. Ma deplasez cu bicicleta mai mereu. Insa cand am ajuns in Chicago hainele ce le aveam nu erau suficiente, chiar daca mai mereu conduceam. Brrrr!!!!!!!!!! Mi-am luat doua pulovere in zece zile si le purtam unul peste altul. Vantul este tare nenorocit ;)

M.

map
19.03.2007, 17:47:58
Ultima vizita in Chicago am avut-o la sf lui ianuarie inceputul lui februarie. Mi-am luat hainele de iarna pe care e port prin Amsterdam. Pe aici nu prea folosesc mijloace de transport. Ma deplasez cu bicicleta mai mereu. Insa cand am ajuns in Chicago hainele ce le aveam nu erau suficiente, chiar daca mai mereu conduceam. Brrrr!!!!!!!!!! Mi-am luat doua pulovere in zece zile si le purtam unul peste altul. Vantul este tare nenorocit ;)

M.

:D e clar, ai nimerit in perioada in care ma rugam sa ninga:)) adica sa fie suficient de cald incat sa ninga:D:D:D

ryanaro
20.03.2007, 10:26:36
ninge ceva de speriat! nu mi plaaaaceeeee! :-SS :(( :no_02: :gen_20: :gen_07:

iulia73190
20.03.2007, 10:47:34
ninge ceva de speriat! nu mi plaaaaceeeee! :-SS :(( :no_02: :gen_20: :gen_07:

si la noi a nins ieri si e un frig de mori!!! vreau n vacanta la soare!!!!:-L dar in prima instanta am sa am multumesc cu un solar>:P !

BDiana
20.03.2007, 10:53:10
Si la noi ninge... Ieri a fost lapovita, dar azi ninge serios! Sper sa nu se faca prea frig ca-mi ingheata floriceleleeee :-s

iulia73190
20.03.2007, 11:08:05
Si la noi ninge... Ieri a fost lapovita, dar azi ninge serios! Sper sa nu se faca prea frig ca-mi ingheata floriceleleeee :-s

Baga-le in casa daca poti; azi e un vant si receeee, inca ma mai uit pe geam si ma gandesc daca ma imbrac sa ma duc sa lucrez la fac sau stau acasa si lucrez;
scuze am fost off-topic

sweet_nice
20.03.2007, 11:28:42

la noi tot dimineata a ploat :(
salutari!

PS am uitat putin romana :(

ryanaro
20.03.2007, 11:30:26
la noi tot dimineata a ploat :(
salutari!

PS am uitat putin romana :(

pai de cand esti plecata? :)>-

sweet_nice
20.03.2007, 13:02:25
pai de cand esti plecata? :)>-

de 12 ani :)

Miky
20.03.2007, 13:14:35
Baga-le in casa daca poti; azi e un vant si receeee, inca ma mai uit pe geam si ma gandesc daca ma imbrac sa ma duc sa lucrez la fac sau stau acasa si lucrez;
scuze am fost off-topic
Draga Iulia73190 din cate am vazut,locuiesti la Paris; si eu cu sotul meu (spun sot pt ca, cununia civila noi am facut-o:D )locuim la Paris...dar nu asta conteaza(cred), as avea o mica intrebare, [-o< (ma scuz daca sunt off-topic) Inainte de toate sa-ti spun ca noi suntem in Franta de 3 ani, am locuit la Bordeaux, acum de o jumatate de an suntem la Paris(sigurei cuc dar ce sa-i faci asta e strainatatea), noi in mom de fata, suntem la munca, dar as vrea ca sotul meu(macar el pt mom) sa-si continue studiile, vrem sa faca master-ul aici la Paris, mentionez ca el a terminat cibernetica, iar intrebarea mea este:cu ce sfaturi ne poti ajuta, daca esti in masura normal, in legatura cu aceasta problema#:-S(ca sa nu mai spun ca ii caut altceva de munca, in domeniul lui si nu stiu incotro s-o mai apuc, pt ca daca nu ai pe nimeni...):(
Iti multumesc anticipat, si scuze daca te-am deranjat cu problemele mele, dar nu mai stim ce sa facem si e asa nasol fara prieteni fara nimeni.:( [-o<
Pupici