PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa

Pagini : [1] 2

taia
05.02.2008, 20:23:05
fetele vreasu toate informatiile despre unde ati facut cununia religioasa sau unde o faceti, cat va costa si...daca o faceti, ca si mine in 2 biserici. Ce au spus preotii? Cum ati fost primite?, etc

andymatei
05.02.2008, 20:36:26
Hihihiii ...noua tare ne-a placut la Biserica cu Luna :D...noi nu suntem ceea ce ai putea numi traditionalisti, si nu este de neglijat ca amandoi avem capabilitatea de a ne concentra la ceva plicticos cam cat un pisic (de ala mic si dragut)...Toata ceremonia a durat 25 de minute si dom' parinte a sarit si treaba cu "femeia nu e facuta din capul barbatului sa-l conduca...bla-bla"
Scurt si la subiect! Foarte multumiti am fost!

PS: mi se pare un gest foarte frumos faptul ca veti avea ambele slujbe. A doua e catolica sau reformata?

taia
05.02.2008, 20:41:51
Hihihiii ...noua tare ne-a placut la Biserica cu Luna :D...noi nu suntem ceea ce ai putea numi traditionalisti, si nu este de neglijat ca amandoi avem capabilitatea de a ne concentra la ceva plicticos cam cat un pisic (de ala mic si dragut)...Toata ceremonia a durat 25 de minute si dom' parinte a sarit si treaba cu "femeia nu e facuta din capul barbatului sa-l conduca...bla-bla"

PS: mi se pare un gest foarte frumos faptul ca veti avea ambele slujbe. A doua e catolica sau reformata?
prima e catolica iar a doua reformata...eu sunt catolica
ce mi-a placut cand am fost sa ne planificam a fost ca nimeni nu a spus nimic (preotii) parca li se parea normal s-o facem in ambele locuri!

nicky_s
05.02.2008, 20:46:05

a sarit partea aia la cerere sau din proprie initiativa? ati cerut voi sa tina slujba mai putin?

taia
05.02.2008, 20:46:42
a sarit partea aia la cerere sau din proprie initiativa? ati cerut voi sa tina slujba mai putin?
poate avea prea multe cununii in ziua respectiva!!!

nicky_s
05.02.2008, 20:49:31
fetele vreasu toate informatiile despre unde ati facut cununia religioasa sau unde o faceti, cat va costa si...daca o faceti, ca si mine in 2 biserici. Ce au spus preotii? Cum ati fost primite?, etc
la mine e foarte distractiv.:-s nu atat de distractiv cat ar fi fost daca aveam deja invitatiile tiparite. >:P voiam la biserica Sf Nicolae, de pe Magheru, dar am aflat saptamana asta ca s-ar putea sa fie retrocedata catre greco-catolici (cred) in prezent fiind ortodoxa, deci s-ar putea sa trebuiasca sa ne alegem alta biserica. in zilele urmatoare stiu sigur, daca exista cea mai mica sansa sa fie asa, prefer sa imi caut alta biserica de pe acum

taia
05.02.2008, 20:55:10
la mine e foarte distractiv.:-s nu atat de distractiv cat ar fi fost daca aveam deja invitatiile tiparite. >:P voiam la biserica Sf Nicolae, de pe Magheru, dar am aflat saptamana asta ca s-ar putea sa fie retrocedata catre greco-catolici (cred) in prezent fiind ortodoxa, deci s-ar putea sa trebuiasca sa ne alegem alta biserica. in zilele urmatoare stiu sigur, daca exista cea mai mica sansa sa fie asa, prefer sa imi caut alta biserica de pe acum
Pai biserica Sf Nicolae e de mai multa vreme la greco-catolici...este catedrala lor! Asa ca ai grija!

nicky_s
05.02.2008, 20:59:14
Pai biserica Sf Nicolae e de mai multa vreme la greco-catolici...este catedrala lor! Asa ca ai grija!
poate gresesc eu si nu ii spune Sf Nicolae. e pe Magheru, pe colt langa fosta politie de pasapoarte. in acest moment e ortodoxa, parintii prietenului meu merg acolo duminica la slujba, il cunoastem pe preot....:-?

taia
05.02.2008, 21:00:59
poate gresesc eu si nu ii spune Sf Nicolae. e pe Magheru, pe colt langa fosta politie de pasapoarte. in acest moment e ortodoxa, parintii prietenului meu merg acolo duminica la slujba, il cunoastem pe preot....:-?
AAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aceea nu e Sf. Nicolae! E intr-adevar la ortodocsi dar stii ca acolo e Facultatea Greco _catolica si stiu sigur ca se judeca pt biserica respectiva. Amanunte nu stiu dar am sa dau maine niste telefoane si-ti spun sigur!

nicky_s
05.02.2008, 21:03:17
AAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aceea nu e Sf. Nicolae! E intr-adevar la ortodocsi dar stii ca acolo e Facultatea Greco _catolica si stiu sigur ca se judeca pt biserica respectiva. Amanunte nu stiu dar am sa dau maine niste telefoane si-ti spun sigur!
daca poti ar fi super! ca nu vreau surprize!

andymatei
05.02.2008, 21:03:21

Si noi acolo am vrut initial - imi placea mie ca are bancute, si din acelasi motiv nu am facut acolo.
Noi nu am cerut scurtarea slujbei...asa sunt la biserica cu Luna, scurtute ca au "clientela" multa :D

taia
05.02.2008, 21:04:55
daca poti ar fi super! ca nu vreau surprize!
da cu mare placere ca numa un telefon ma costa!

nicky_s
05.02.2008, 21:12:37
da cu mare placere ca numa un telefon ma costa!
:x si >:D<

taia
05.02.2008, 21:19:23
:x si >:D<
la fel si pt voi!

cornelicab
07.02.2008, 15:21:51
sunteti niste norocoase cele care reusiti sa faceti cununia religioasa la doua biserici....si eu am vrut sa fac si la ortodocsi (eu fiind ortodocsa) dar preotul nu a fost de acord pt ca de ce facem prima data la reformati (viitorul meu sot este reformat )....asa ca m-am suparat si nu mai vreu nici sa aud de preoti...acum fara suparare dar ce importanta are unde mergi prima data????:-\

taia
07.02.2008, 15:46:17
sunteti niste norocoase cele care reusiti sa faceti cununia religioasa la doua biserici....si eu am vrut sa fac si la ortodocsi (eu fiind ortodocsa) dar preotul nu a fost de acord pt ca de ce facem prima data la reformati (viitorul meu sot este reformat )....asa ca m-am suparat si nu mai vreu nici sa aud de preoti...acum fara suparare dar ce importanta are unde mergi prima data????:-\
si eu zic ca n-ar trebui sa aiba dar ei sunt cu conceptia ca e prima cununie!Si, de fapt aceea e cea adevarata

taia
07.02.2008, 15:48:30
Nicky n-am inca un raspuns pt tine, se pare ca nici ei nu stiu prea bine ce si cum va fi. Ce e sigur e ca cei de la Seminarul Greco Catolic au revendicat biserica si ca lucrurile se tergiverseaza...mi-a promis cunostinta mea ca ma informeaza daca apare ceva nopu...dar la cum merg lucrurile in tara asta linistita cred ca te poti programa acolo cu cununia

andymatei
07.02.2008, 20:09:19
Bine de tinut minte ca la biserica aia dureaza slujba vre-o 1 ora si 15 min. Du un scaunel cu tine pentru ca in mod sigur o sa te doara picioarele:)

Mie la religioasa mi-a intepenit spatele :(( Cand mi-a pus preotul coroana nasa mea panicarda a inceput sa se agite "Cade coroana, cade coroana" asa ca toata perioada cat am avut-o pe cap am stat perfect dreapta (macar am avut postura frumoasa)...iar cand am inconjurat masa #-o#-o#-oin viata mea nu am mers asa "maiestuos"...

taia
07.02.2008, 20:15:35
Bine de tinut minte ca la biserica aia dureaza slujba vre-o 1 ora si 15 min. Du un scaunel cu tine pentru ca in mod sigur o sa te doara picioarele:)

Mie la religioasa mi-a intepenit spatele :(( Cand mi-a pus preotul coroana nasa mea panicarda a inceput sa se agite "Cade coroana, cade coroana" asa ca toata perioada cat am avut-o pe cap am stat perfect dreapta (macar am avut postura frumoasa)...iar cand am inconjurat masa #-o#-o#-oin viata mea nu am mers asa "maiestuos"...
Doar esti "printesa"...ai demonstrat-o inca o data

andymatei
07.02.2008, 20:22:57
But offcourse! Don't be ridiculous! :D>:D<>:D<>:D<>:D<

taia
07.02.2008, 20:49:06
But offcourse! Don't be ridiculous! :D>:D<>:D<>:D<>:D<
Adica scuze esti "COOL Wife"

nicky_s
07.02.2008, 21:04:16
Si noi acolo am vrut initial - imi placea mie ca are bancute, si din acelasi motiv nu am facut acolo.
Noi nu am cerut scurtarea slujbei...asa sunt la biserica cu Luna, scurtute ca au "clientela" multa :D
sa inteleg ca de anul trecut e revendicata si inca nu s-a intamplat nimic?:-\

nicky_s
07.02.2008, 21:05:59
Nicky n-am inca un raspuns pt tine, se pare ca nici ei nu stiu prea bine ce si cum va fi. Ce e sigur e ca cei de la Seminarul Greco Catolic au revendicat biserica si ca lucrurile se tergiverseaza...mi-a promis cunostinta mea ca ma informeaza daca apare ceva nopu...dar la cum merg lucrurile in tara asta linistita cred ca te poti programa acolo cu cununia
mersi mult!:* o sa vb si soacramea cu preotul sa vedem ce ne zice, eu mai repede as cauta alta biserica daca lucrurile nu sunt sigure. prefer sa caut cu 4 luni ianinte decat cu 2 -3 saptamani.

taia
07.02.2008, 21:07:28
sa inteleg ca de anul trecut e revendicata si inca nu s-a intamplat nimic?:-\
ceva de genul acesta...ba chiar stiu ca e revendicata de mai mult timp...eu zic ca poti linistita face cununia acolo!

tina19
23.02.2008, 18:39:44
va pun poze cu biserica unde ne-am logodit, cununat, am fost nasi si l-am botezat pe Andrei.
este f frumoasa si orice fotograf ar fi multumit sa pozeze acolo deoarece are o lumina extraordinara.

nicky_s
24.02.2008, 19:24:21
va pun poze cu biserica unde ne-am logodit, cununat, am fost nasi si l-am botezat pe Andrei.
este f frumoasa si orice fotograf ar fi multumit sa pozeze acolo deoarece are o lumina extraordinara.
nu am recunoscut biserica. care anume e?

alinna_i
25.02.2008, 13:26:08
nu am recunoscut biserica. care anume e?
stiu eu e biserica din Oncea. intradevar e superba biserica si noi ne-am gandit la ea doar ca ni s-a parut cam departe. in concluzie am hotarat sa o facem la cea ortodoxa de pe magheru(de pe colt). am vazut ce ai scris tu despre retrocedare si sper sa nu avem surprize. si eu stiu ca destul de mult timp se "dezbate" problema asta si sper in continuare sa nu se intample ceva pana la cununie.daca mai afli ceva te rog sa imi scrii si mie.merci mult. spor la pregatiri.

nicky_s
25.02.2008, 21:48:14
stiu eu e biserica din Oncea. intradevar e superba biserica si noi ne-am gandit la ea doar ca ni s-a parut cam departe. in concluzie am hotarat sa o facem la cea ortodoxa de pe magheru(de pe colt). am vazut ce ai scris tu despre retrocedare si sper sa nu avem surprize. si eu stiu ca destul de mult timp se "dezbate" problema asta si sper in continuare sa nu se intample ceva pana la cununie.daca mai afli ceva te rog sa imi scrii si mie.merci mult. spor la pregatiri.
noua ne-au zis sa facem acolo, ca nu o sa fie nimic, sau cel putin se tot tergiverseaza
deci sapt asta dam comanda pt invitatii cu biserica asta

taia
25.02.2008, 21:54:45
noua ne-au zis sa facem acolo, ca nu o sa fie nimic, sau cel putin se tot tergiverseaza
deci sapt asta dam comanda pt invitatii cu biserica asta
Si eu am auzit la cei de la greco ca inca nimica...deci linistita da comanda! Ale mele sunt gata joi!

nicky_s
25.02.2008, 22:09:22
Si eu am auzit la cei de la greco ca inca nimica...deci linistita da comanda! Ale mele sunt gata joi!
ok, sper sa fie totul ok. pune poze cu invitatiile cand le ai

taia
25.02.2008, 22:20:59
ok, sper sa fie totul ok. pune poze cu invitatiile cand le ai
Ok! Am sa le pun la off topic

jadis
27.02.2008, 20:05:33
Chiar nu stiu cand sa merg la biserica si sa vb cu preotul;nu vreau sa fiu ridicola daca merg cu un an inainte,dar am auzit pe cineva zicand ca isi cauta biserica prin noiembrie pentru august anul urmator si nu a gasit nimic liber, decat prin "interventie".Cu cat timp inainte rezervam?

nicky_s
27.02.2008, 21:23:54
Chiar nu stiu cand sa merg la biserica si sa vb cu preotul;nu vreau sa fiu ridicola daca merg cu un an inainte,dar am auzit pe cineva zicand ca isi cauta biserica prin noiembrie pentru august anul urmator si nu a gasit nimic liber, decat prin "interventie".Cu cat timp inainte rezervam?
noua ni s-a spus sa mergem dupa 1 ianuarie (am fost prin noiembrie sa vb cu preotul)

taia
27.02.2008, 21:51:26
Noi am fost in ianuarie in conditiile in care nunta e in mai...si e catedrala si a fost ok

nicky_s
28.02.2008, 19:14:50
Noi am fost in ianuarie in conditiile in care nunta e in mai...si e catedrala si a fost ok
si noi am putut alege ora pe care ne-am dorit-o. si biserica e cea de pe Magheru pe colt, deci e destul de cunoscuta si solicitata

modima
01.03.2008, 16:58:47
Am vazut ca erati mai8 multe miresici care va intrebati ce e cu biserica de pe str Parcul Traian colt cu Magheru. Din cate stiu si eu intr-adevar s-a cerut retrocedarea ei de anul trecut dar nu sunt sanse sa o primeasca prea repede. Oricum si dupa ce e sigura ca o retrocedeaza de obicei se da un termen de aprox un an pana trebuie sa se mute. Deci stati linistite puteti face acolo cununia religioasa fara nici o problema ;-)

nicky_s
02.03.2008, 17:04:33
Am vazut ca erati mai8 multe miresici care va intrebati ce e cu biserica de pe str Parcul Traian colt cu Magheru. Din cate stiu si eu intr-adevar s-a cerut retrocedarea ei de anul trecut dar nu sunt sanse sa o primeasca prea repede. Oricum si dupa ce e sigura ca o retrocedeaza de obicei se da un termen de aprox un an pana trebuie sa se mute. Deci stati linistite puteti face acolo cununia religioasa fara nici o problema ;-)
merci >:D< noi am dat comanda la invitatii cu biserica asta !

Beatrice_S
05.03.2008, 21:33:16
Pe data de 3 Mai nu se fac cununii religioase la biserica ortodoxa sau greco-catolica. Probabil ca cel mai multi stiu acest fapt. Eu nu am stiut si am riscat sa raman fara cununie religioasa nesocotind sarbatorile bisericesti. Incercati sa invatati din patania mea pentru ca e foarte incomod sa te trezesti cu visurile spulberate (si cu noaptea nedormita gandindu-te ca va fi nevoie sa te convertesti la religia muzulmana si sa imparti sotul cu altele doar ca sa fii cununata religios?:-SS )
Solutia gasita de noi a fost sa ne facem "rezervare" la biserica Romano-catolica, fapt pe care am rezolvat-o acum o luna, adica cu 3 luni inainte de data cununiei. Preotul ne-a primit cu drag, ne-a vorbit frumos, ne-a explicat totul intr-un mod mult mai transparent decat m-as fi asteptat. Ora nu am putut sa o alegem dar asta nu inseamna ca nu ne-a convenit ora data de preot. Sa vedeti voi cat de flexibili am devenit cand vine vorba de ora x sau deloc.#:-S

taia
09.03.2008, 18:05:09
Pe data de 3 Mai nu se fac cununii religioase la biserica ortodoxa sau greco-catolica. Probabil ca cel mai multi stiu acest fapt. Eu nu am stiut si am riscat sa raman fara cununie religioasa nesocotind sarbatorile bisericesti. Incercati sa invatati din patania mea pentru ca e foarte incomod sa te trezesti cu visurile spulberate (si cu noaptea nedormita gandindu-te ca va fi nevoie sa te convertesti la religia muzulmana si sa imparti sotul cu altele doar ca sa fii cununata religios?:-SS )
Solutia gasita de noi a fost sa ne facem "rezervare" la biserica Romano-catolica, fapt pe care am rezolvat-o acum o luna, adica cu 3 luni inainte de data cununiei. Preotul ne-a primit cu drag, ne-a vorbit frumos, ne-a explicat totul intr-un mod mult mai transparent decat m-as fi asteptat. Ora nu am putut sa o alegem dar asta nu inseamna ca nu ne-a convenit ora data de preot. Sa vedeti voi cat de flexibili am devenit cand vine vorba de ora x sau deloc.#:-S
Buna Beatrice
Va d ca si tu faci nunta la Noblesse! Eu o fac la o saptamana dupa tine asa ca...poate ne mai sfatuim si noi!

Beatrice_S
10.03.2008, 07:17:42
Buna Beatrice
Va d ca si tu faci nunta la Noblesse! Eu o fac la o saptamana dupa tine asa ca...poate ne mai sfatuim si noi!

>:D<Cu cea mai mare placere!!!

sabrera
02.04.2008, 15:11:35
Buna Jadis.Cautam daca mai face cineva nunta la coloseum si am dat de tine;;).Eu fac nunta cu o saptamana inainte de tine ,adica 4 iulie 2009.Pot sa te intreb tu cand iti faci rezervare pt starea civila si cununia religioasa?cam cu cat timp inainte?poate mai colaboram;;).

sabrera
26.04.2008, 18:01:17
Buna Jadis.Noi nu am fost inca sa ne interesam de biserica si primarie deoarece suntem coditionati de faptul ca locuim in alta tara.Asa ca ramane sa-mi rog parintii,indata ce aflu ceva te anunt.Dar ma gandesc ca nu e tarziu pana in august cand ajungem si noi in romania.Iti doresc PASTE FERICIT ,alaturi de cei dragi.

taia
29.04.2008, 21:11:04
Pai la primarie puteti face rezervarea abia cand incepe 2009! asa ca nu va stresati cu asta!
Doar cand se depun actele tre sa fiti voi, pt programarea orei poate sa mearga oricine numai sa aiba copii ale buletinelor voastre

Raelle
18.07.2008, 16:17:01
buna!
ma intrebam daca a fost cineva la cununii la manastirea greco-catolica ,,maica domnului" din rogerius, de pe c. coposu? cum vi s-a parut? noi suntem ortodocsi, dar facem acolo, ne-au spus cei de la manastire ca e ok si asa.

blg2656
29.07.2008, 11:13:02
Stiti cumva cum e biserica catolica de langa Crisul? (vis-a-vis de Spitalul 1 parca)?
Eu sunt catolica viitorul sot ortodox, dar ne-am decis sa facem o singura cununie la cea catolica, deoarce e mult mai frumoasa, mai scurta, fara multe cantari ;;) :)) Doar preotul care isi spune linistit textul...despre casatorie..cu citate biblice, spunem toti o rugaciune si ascultam un Ave Maria la sfarsit si atat. Pe tot parcursul cununiei lumea sta jos in bancute, nu oboseste nimeni, nici chiar nasii care nu trebuie sa tine lumanari de 50 de kile. #:-S

ce spuneti?

Laura

alla76
02.08.2008, 08:57:41
merci >:D< noi am dat comanda la invitatii cu biserica asta !

la sf. gheorghe ati facut voi?
pareri? impresii??

nicky_s
02.08.2008, 21:44:20
la sf. gheorghe ati facut voi?
pareri? impresii??

mie mi-a placut mult. imi place in mod deosebit ca sunt bancute si lumea era asezata de o parte si de alta cand am intrat noi. in plus il cunosteam pe preotul Emilian, asta fiind unul din motivele pt care am facut acolo. slujba a fost frumoasa si a reusit sa ii dea o nota un pic mai personala. eu am intrat cu nasul, el cu nasa. a fost un pic asa, ca in filme.... : ))

alla76
05.08.2008, 20:01:17
mie mi-a placut mult. imi place in mod deosebit ca sunt bancute si lumea era asezata de o parte si de alta cand am intrat noi. in plus il cunosteam pe preotul Emilian, asta fiind unul din motivele pt care am facut acolo. slujba a fost frumoasa si a reusit sa ii dea o nota un pic mai personala. eu am intrat cu nasul, el cu nasa. a fost un pic asa, ca in filme.... : ))
multumesc pt pareri!

civila ai facut- la conti din cate imi amintesc. vrem si de acolo impresii opinii pareri si POZE pls!^:)^

nicky_s
14.08.2008, 19:20:52
multumesc pt pareri!

civila ai facut- la conti din cate imi amintesc. vrem si de acolo impresii opinii pareri si POZE pls!^:)^
nu, am facut civila la casa tineretului. as fi si eu curioasa sa ne spuneti cele care ati facut la continental cum a fost, poze eventual>:D<
bafta maxima, vad ca mai ai un pic.

taia
14.08.2008, 20:52:53
nu, am facut civila la casa tineretului. as fi si eu curioasa sa ne spuneti cele care ati facut la continental cum a fost, poze eventual>:D<
bafta maxima, vad ca mai ai un pic.
da chiar...poze de la Continental? Nimeni nimic?

nicky_s
19.08.2008, 20:41:10
da chiar...poze de la Continental? Nimeni nimic?
ma duc eu la o nunta in octombrie! cred ca pana atunci nu vezi alte poze ! cam zgarcite fetele astea :D :-p

taia
21.08.2008, 20:20:11
ma duc eu la o nunta in octombrie! cred ca pana atunci nu vezi alte poze ! cam zgarcite fetele astea :D :-p
chiar ca....

miresica11
14.09.2008, 12:46:26
fetelor, nu stiti cumva daca la romano-catolici se fac cununii in luna iunie 2009? pt ca am inteles ca la ortodocsi singura zi din luna iunie in care se fac cununii este in 13.

taia
14.09.2008, 14:44:36
fetelor, nu stiti cumva daca la romano-catolici se fac cununii in luna iunie 2009? pt ca am inteles ca la ortodocsi singura zi din luna iunie in care se fac cununii este in 13.
Se fac nu te stresa
Cununia mea a fost de Rusaliile catolice si n-a fost nici un bai

nicky_s
15.09.2008, 10:58:29
depinde cat tine postul de Sf Petru si Pavel. anul trecut am inteles ca a tinut 2 sapt, anul asta cateva zile. Eu am avut cununia (la ortodocsi) pe 7 iunie si s-au oficiat casatorii ca pe banda. cel mai bine vb cu un preot pt anul viitor.

tina19
15.09.2008, 11:41:40
depinde cat tine postul de Sf Petru si Pavel. anul trecut am inteles ca a tinut 2 sapt, anul asta cateva zile. Eu am avut cununia (la ortodocsi) pe 7 iunie si s-au oficiat casatorii ca pe banda. cel mai bine vb cu un preot pt anul viitor.
in acelasi pot noi ne-am logodit la biserica in 2004. depinde de preot.

nicky_s
15.09.2008, 12:50:31
in acelasi pot noi ne-am logodit la biserica in 2004. depinde de preot.
la mine nu a fost in post, anul asta a fost parca 3 zile postul (sper sa nu spun prostii) dar ideea ca nu e in fiecare an la fel.
miresica11, ca sa stai linistita vb cu preotul care va va cununa

tina19
15.09.2008, 15:05:29
la mine nu a fost in post, anul asta a fost parca 3 zile postul (sper sa nu spun prostii) dar ideea ca nu e in fiecare an la fel.
miresica11, ca sa stai linistita vb cu preotul care va va cununa
in 2004 postul asta a fost de vreo 3 saptamani.

blg2656
29.10.2008, 11:14:26

Si noi vom avea la Basilica.
Cum ti s-a parut?
Eu sunt maghiara iar sotul roma, si vom vorbi cu preotul sa ne cunune in limba romana...normal.. :)
Voi in ce limba ati avut? Cine v-a cununat? Un preot sau vicarul? Cum a vorbit romaneste? :D

meris pt raspuns

Laura

blg2656
29.10.2008, 11:15:54
Cum ti s-a parut?
Eu sunt maghiara iar sotul roma, si vom vorbi cu preotul sa ne cunune in limba romana...normal.. :)
Voi in ce limba ati avut? Cine v-a cununat? Un preot sau vicarul? Cum a vorbit romaneste? :D

meris pt raspuns

Laura

sotul roman. roman am vrut sa zic =)))))))))))))))))))

Beatrice_S
29.10.2008, 13:39:34
Cum ti s-a parut?

meris pt raspuns

Laura
Nunta in Catedrala a fost ca un vis devenit realitate. Pe noi ne-a cununat in limba romana Vicarul, un om special. Totul a fost exact cum am visat. Nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme. Mergeti la el linistiti, el va va lua datele si a nasilor, dupa care inainte de nunta probabil vineri, va veti intalni odata cand veti face repetitia.

blg2656
29.10.2008, 14:08:39
Nunta in Catedrala a fost ca un vis devenit realitate. Pe noi ne-a cununat in limba romana Vicarul, un om special. Totul a fost exact cum am visat. Nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme. Mergeti la el linistiti, el va va lua datele si a nasilor, dupa care inainte de nunta probabil vineri, va veti intalni odata cand veti face repetitia.

vai mersi de raspuns, abia astept deja.
Am fost nasi la prietena mea cea mai buna, tot la Basilica, doar in limba maghiara. A fost mirific... nu stiam doar de limba romana daca e OK. dar acum m-am mai linistit.

:*

Beatrice_S
29.10.2008, 14:35:10
vai mersi de raspuns, abia astept deja.
Am fost nasi la prietena mea cea mai buna, tot la Basilica, doar in limba maghiara. A fost mirific... nu stiam doar de limba romana daca e OK. dar acum m-am mai linistit.

Imi pare bine!
Daca ti-as spune ca doar noi (mirii) am fost "atinsi" de maretia ceremoniei, a corului si al Catedralei in sine, te-as mintii, invitatii ne-au felicitat pe rand pentru alegerea facuta.
On-topic: noi am avut nunta in mai si ne-am rezervat data din mijlocul lui martie daca nu ma insel.

>:D<

blg2656
29.10.2008, 14:56:34
Imi pare bine!
Daca ti-as spune ca doar noi (mirii) am fost "atinsi" de maretia ceremoniei, a corului si al Catedralei in sine, te-as mintii, invitatii ne-au felicitat pe rand pentru alegerea facuta.
On-topic: noi am avut nunta in mai si ne-am rezervat data din mijlocul lui martie daca nu ma insel.

:D:D:D excelent
Doar cu 2-3 luni ianintea nuntii? Hmm..eu m-am gandit sa merg in decembrie pt nunta in iulie.. Ma grabesc nu? :)) Dar nu mai pot...tre sa stiu totul rezolvat din timp..sa nu ma ia atunci panica :))

Beatrice_S
29.10.2008, 15:32:05
Doar cu 2-3 luni ianintea nuntii? Hmm..eu m-am gandit sa merg in decembrie pt nunta in iulie.. Ma grabesc nu? :)) Dar nu mai pot...tre sa stiu totul rezolvat din timp..sa nu ma ia atunci panica :))

Nu cred ca te grabesti daca mergi din decembrie, adevarul e ca poti merge si azi sau saptamana aceasta ca nimeni nu te va trimite in alta parte, iar tu macar te vei linisti si te vei asigura de ocuparea datei alese de voi.<:-P

nicky_s
29.10.2008, 20:59:11
sotul roman. roman am vrut sa zic =)))))))))))))))))))
=)) =)) =)) ai fost draguta la faza asta. era ok si daca era de etnie roma=))

nicky_s
29.10.2008, 21:00:49

intai ar fi bine sa stabilesti ora la civila (asta dc nu ai civila facuta). o poti stabili numai dupa 1 ianuarie pentru anul viitor. in functie de ora la civila poti stabili si ora la biserica.:*

taia
29.10.2008, 21:18:51
Cum ti s-a parut?

meris pt raspuns

Laura
La noi a fost o cununie si si adica a vb si romaneste si ungureste, a fost vicarul pt ca l-am rugat pe el sa ne cunune si a fost mirific: cununia ca in filme cu tatal care te duce la altar, cu mirele care te asteapta in fata...iar vorbele lui Fodor au fost deosebite!!! Merita facuta cununia acolo pt ca peste toate acestea maretia si frumusetea catedralei te impresioneaza!

blg2656
30.10.2008, 08:42:57
intai ar fi bine sa stabilesti ora la civila (asta dc nu ai civila facuta). o poti stabili numai dupa 1 ianuarie pentru anul viitor. in functie de ora la civila poti stabili si ora la biserica.:*

:D mersi pt raspunsuri :*:*:*
S-ar putea sa mergem chiar azi, sa il rugam pe Dl. Fodor sa ne cunune in Iulie. Cununina civila va fi cu o saptamana inainte, nu vreau sa imi incarc degeaba ziua. Vreau sa imi fac linisita pozele pt album, coafura ...sa nu fiu fugarita :))

V-am pupat si bucurati-va de vremea excelenta de afara! :*

rami_cinderella
04.11.2008, 13:56:06
buna!
ma intrebam daca a fost cineva la cununii la manastirea greco-catolica ,,maica domnului" din rogerius, de pe c. coposu? cum vi s-a parut? noi suntem ortodocsi, dar facem acolo, ne-au spus cei de la manastire ca e ok si asa.

si noi am vrut o manastire, doar ca noi ne-am gandit la manastirea de pe dealul viilor. am vb cu maica stareta si ne-a spus ca incepand din august nu mai au voie sa oficieze cununii; si nu doar aici, ci in nici o manastire ortodoxa din tara. si voi ati auzit asa ceva?

din pacate iuby nu vrea sa oficem casatoria decat la biserica/manastire ortodoxa, insa mie imi place foarte mult manastirea pe care ai amintit-o. este minunata si are o curte superba.

pupici,
rami

rami_cinderella
20.11.2008, 07:14:40
gata! am stabilit in sfarsit biserica, am vorbit cu preotul si e totul ok. #:-S macar d.p acesta d.v. putem sta linistiti. #:-S :)

taia
13.12.2008, 17:26:32
gata! am stabilit in sfarsit biserica, am vorbit cu preotul si e totul ok. #:-S macar d.p acesta d.v. putem sta linistiti. #:-S :)
Ma bucur sa aud...
Incet, incet se vor rezolva toate!

japanese_girl
19.12.2008, 21:04:39
buna fetelor!
as vrea si eu niste impresii de la cununia religioasa (in special cele care ati avut deja nunta), adica la ce biserica ati avut cununia si cum a fost.
mersi!

tina19
20.12.2008, 08:14:05
buna fetelor!
as vrea si eu niste impresii de la cununia religioasa (in special cele care ati avut deja nunta), adica la ce biserica ati avut cununia si cum a fost.
mersi!
la ce biserica ai vrea sa faci cununia si important pt noi ar fi si ce religie ai ca sa ne putem da cu parerea.

rami_cinderella
22.12.2008, 22:02:47
am si eu o curiozitate.... la ce ora ar fi mai bine sa fixez ora cununiei religioase? eu ma gandeam la ora 18.00. cu siguranta va dura o ora si asa vom ajunge la restaurant in jur de 19.30. e prea devreme?

aaaaaaaaaaa.... si inca o intrebare: voi v-ati fixat cununia civila cu 2 ore inaintea celei religioase pt a avea timp pt poze? sau ati facut pozele si apoi ati mers la civila, la bserica si de acolo la restaurant?

taia
23.12.2008, 15:44:01
am si eu o curiozitate.... la ce ora ar fi mai bine sa fixez ora cununiei religioase? eu ma gandeam la ora 18.00. cu siguranta va dura o ora si asa vom ajunge la restaurant in jur de 19.30. e prea devreme?

aaaaaaaaaaa.... si inca o intrebare: voi v-ati fixat cununia civila cu 2 ore inaintea celei religioase pt a avea timp pt poze? sau ati facut pozele si apoi ati mers la civila, la bserica si de acolo la restaurant?
Salut
Cred ca e ok la 18.00 daca te tine o ora la biserica. Insa, daca are multe cununii s-ar putea sa se termine mai repede, si atunci...
Noi am avut civila la 16.oo, prima religioasa la 17.oo si a doua la 18.00. Inainte de prima, la Catedrala Catolica, avand timp si fiind la muzeu, ne-am facut poze. Dar, si dupa, a doua s-a terminat la 18.3o am mai facut o serie de poze.
Asa ca depinde...

rami_cinderella
30.12.2008, 16:27:15
Salut
Cred ca e ok la 18.00 daca te tine o ora la biserica. Insa, daca are multe cununii s-ar putea sa se termine mai repede, si atunci...
Noi am avut civila la 16.oo, prima religioasa la 17.oo si a doua la 18.00. Inainte de prima, la Catedrala Catolica, avand timp si fiind la muzeu, ne-am facut poze. Dar, si dupa, a doua s-a terminat la 18.3o am mai facut o serie de poze.
Asa ca depinde...

crezi ca ma grabesc? uneori am impresia ca prea vreau sa le fac pe toate si... nu stiu... ca ma grabesc. si vorba aia "graba strica treaba" ceea ce nu imi doresc, dar nu vreau nici sa ajung sa mi se spuna ca trebuia sa ma gandesc mai din timp la unele lucruri.

taia
30.12.2008, 19:26:55
crezi ca ma grabesc? uneori am impresia ca prea vreau sa le fac pe toate si... nu stiu... ca ma grabesc. si vorba aia "graba strica treaba" ceea ce nu imi doresc, dar nu vreau nici sa ajung sa mi se spuna ca trebuia sa ma gandesc mai din timp la unele lucruri.
auzi? ca-ti place ca nu vor fi persoane care vor avea ceva de comentat.
Tu pune cununia cand crezi ca e bine pentru voi si punct.
Daca ramane timp, il acoperiti cu o poza in parc, etc
Si nu mai baga in seama ce zice lumea!!!

me_tontonel
06.01.2009, 15:24:16
noi mergem maine sa facem rezervare pentru 19.09.2009 la Sf Andrei in Rogerius

am auzit ca la Biserica cu Luna nu mai prea sunt locuri

taia
06.01.2009, 21:37:16

da e foarte fain la Sf Andrei
Am fost la o cununie si tare mi-a placut...si nu s-a facut "pe banda"
Sper sa reusiti!!

miresica11
26.01.2009, 19:08:28
la biserica e vreo problema daca nasii nu sunt casatoriti? (nasa a divortat si acuma sta in concubinaj cu cineva)

Anonim01
27.01.2009, 08:53:14
eu am fost la biserica cu luna acum in ianuarie si am rezervat pentru septembrie. A fost cineva inainte si a incercat sa rezerve in mai dar nu prea mai era loc.

blg2656
27.01.2009, 23:06:39
noi am fost in prima sapt din ianuarie si ne-am facut rezervarea la biserica - Catedrala romano-catolica, dar ora nu am reusit sa o fixam cand am dorit...
e bine si la 4 ... :-??

rami_cinderella
29.01.2009, 08:46:46
la biserica e vreo problema daca nasii nu sunt casatoriti? (nasa a divortat si acuma sta in concubinaj cu cineva)

depinde de preot...

la noi au fost destul de categorigi (as putea spune rigizi): nasi casatoriti civil si religios, si... ortodoxi.

miresica11
03.02.2009, 18:31:49
noi am fost in prima sapt din ianuarie si ne-am facut rezervarea la biserica - Catedrala romano-catolica, dar ora nu am reusit sa o fixam cand am dorit...
e bine si la 4 ... :-??
pai depinde la cat aveti cununia civila. Noi am avut noroc ca am gasit exact ora la care am vrut #:-S si pt biserica si pt civila.

blg2656
03.02.2009, 22:31:18
pai depinde la cat aveti cununia civila. Noi am avut noroc ca am gasit exact ora la care am vrut #:-S si pt biserica si pt civila.

cununia civila e cu o saptamana inainte..deci.. ar fi ok in principiu
biserica e de la 4-5 iar sala de la 8. ce ma fac cu atatea ore in plus?? ma gandesc ca inca vreo 1-2 ore facem poze...dar apoi?
ceva sugestii?

L.

taia
05.02.2009, 17:38:36
cununia civila e cu o saptamana inainte..deci.. ar fi ok in principiu
biserica e de la 4-5 iar sala de la 8. ce ma fac cu atatea ore in plus?? ma gandesc ca inca vreo 1-2 ore facem poze...dar apoi?
ceva sugestii?

L.
stii cum trece cu pozele?
Pana te fotografiezi cu toata lumea, pana mrgeti dintr-un loc in altul!!!
trece...nu te stresa

j_oana86
08.02.2009, 23:13:22
depinde de preot...

la noi au fost destul de categorigi (as putea spune rigizi): nasi casatoriti civil si religios, si... ortodoxi.

Rami, si noi am vrea tot la Catedrala Ortodoxa.
Cu care din preoti ai vorbit, ca acolo sunt mai multi? Nu ti-au zis daca mai aveau alte cununii programate? Eu nu vreau sa ma grabesc dar as vrea ca distanta dintre civila si religioasa sa nu fie prea mare si as vrea sa le fac din timp ca sa iasa bine, asa cum iti doresti si tu si cred ca toate miresicile, nu? :)

rami_cinderella
10.02.2009, 07:43:07
Rami, si noi am vrea tot la Catedrala Ortodoxa.
Cu care din preoti ai vorbit, ca acolo sunt mai multi? Nu ti-au zis daca mai aveau alte cununii programate? Eu nu vreau sa ma grabesc dar as vrea ca distanta dintre civila si religioasa sa nu fie prea mare si as vrea sa le fac din timp ca sa iasa bine, asa cum iti doresti si tu si cred ca toate miresicile, nu? :)

eu nu voi avea nunta la catedrala ci la biserica de pe strada clujului. cum mergi spre metro pe stanga. am intrebat la catedrala si prima intrebare a fost de care biserica apartin si m-au trimis sa vb intai acolo. ne-a placut biserica si parintele si am hotarat sa ramanem acolo desi e cam departe de civila si de sala.

de ce credeai ca va fi la catedrala?

j_oana86
12.02.2009, 14:44:28
eu nu voi avea nunta la catedrala ci la biserica de pe strada clujului. cum mergi spre metro pe stanga. am intrebat la catedrala si prima intrebare a fost de care biserica apartin si m-au trimis sa vb intai acolo. ne-a placut biserica si parintele si am hotarat sa ramanem acolo desi e cam departe de civila si de sala.

de ce credeai ca va fi la catedrala?

scuze de confuzie.....am vazut ca faci la biserica Invierea domnului si asa se numeste si catedrala/:)......sorry

rami_cinderella
14.02.2009, 22:28:04
scuze de confuzie.....am vazut ca faci la biserica Invierea domnului si asa se numeste si catedrala/:)......sorry

am trecut pe langa catedrala si am vazut ca se numeste tot asa si mi-am adus aminte de tine.

voi la catedrala ramaneti? e frumos... sa aveti o nunta de vis!

j_oana86
19.02.2009, 12:47:54
am trecut pe langa catedrala si am vazut ca se numeste tot asa si mi-am adus aminte de tine.

voi la catedrala ramaneti? e frumos... sa aveti o nunta de vis!

Da, la catedrala ramanem. Lui iubi nu prea ii place pt ca e inca in constructie si slujba se tine la subsol, insa pentru mine conteaza preotul si felul in care tine el slujba, poze putem face destul in parc sau oriunde in oras.
Multumim de urare si voua va dorim la fel

kalynda
19.02.2009, 15:13:37
Buna fetelor,
Noi vom oficia cununia religioasa la Sf. Apostol Andrei, are niste scari la iesire.....alea m-au convins. In plus, si preotul e foarte de treaba, ne va cununa religios inainte de civil...un pic pe dos, dar nu s-au sincronizat orele, ca la primarie nu mai erau decat 2 variante: la 12,30 si 18,30; si ne cununa la biserica inainte de primarie, numai sa-i aducem certificatul, ca ala oricum ii gata inainte.
O sa avem o nunta mai sucita...probabil toti vor spune ca am gresit pe invitatii orele...:)
Va pup si sa aveti o nunta frumoasa.

tina19
20.02.2009, 07:52:34
Buna fetelor,
Noi vom oficia cununia religioasa la Sf. Apostol Andrei, are niste scari la iesire.....alea m-au convins. In plus, si preotul e foarte de treaba, ne va cununa religios inainte de civil...un pic pe dos, dar nu s-au sincronizat orele, ca la primarie nu mai erau decat 2 variante: la 12,30 si 18,30; si ne cununa la biserica inainte de primarie, numai sa-i aducem certificatul, ca ala oricum ii gata inainte.
O sa avem o nunta mai sucita...probabil toti vor spune ca am gresit pe invitatii orele...:)
nu-ti face probleme, eu mai stiu pe cineva care a facut asa. nici lor nu le ieseau bine orele si au facut cununia religioasa inaintea celei civile. depinde doar de preot.

ancamiresica
01.03.2009, 08:27:30
Buna fetelor,

E bine ca sunt si oameni intelegatori. Insa nasol cu programarile astea la starea civila!

Ionutza21
06.03.2009, 21:18:30
Noi am programat cununia religioasă imediat după cununia civilă, vom face poze înainte și după cele 2 cununii. Fotograful spunea să lăsăm 2 ore între cele două, că să fie lumina bună, dar nu s-a potrivit așa.

dramatzica
15.03.2009, 10:35:40
Fetelor imi puteti da niste detalii despre cununia religioasa la Biserica cu Luna? Cat dureaza, daca trebuie nasi casatoriti si ortodocsi obligatoriu, cat costa etc? Mie sincer va spun mi-ar placea cel mai tare sa am cununia la Basilica, dar din pacate nici eu nici mirele nu suntem catolici. :(( Ceremonia la ei e muuult mai aproape de sufletul meu, plus ca Bazilica e superba si eu sunt de parere ca Dumnezeu e unu si ma tot intreb ce importanta are unde vrei sa te cununi pana la urma. Dar vina mea daca n-am stiut sa imi caut sot catolic.:-p

tina19
15.03.2009, 13:51:45
Fetelor imi puteti da niste detalii despre cununia religioasa la Biserica cu Luna? Cat dureaza, daca trebuie nasi casatoriti si ortodocsi obligatoriu, cat costa etc? Mie sincer va spun mi-ar placea cel mai tare sa am cununia la Basilica, dar din pacate nici eu nici mirele nu suntem catolici. :(( Ceremonia la ei e muuult mai aproape de sufletul meu, plus ca Bazilica e superba si eu sunt de parere ca Dumnezeu e unu si ma tot intreb ce importanta are unde vrei sa te cununi pana la urma. Dar vina mea daca n-am stiut sa imi caut sot catolic.:-p
mult nu dureaza cununia a Biserica cu Luna ca sunt multi care se cununa acolo. despre nasi stiu ca cel mai bine e sa discuti cu preotul daca accepta sa nu fie casatoriti si stiu ca trebuie sa fie ortodocsi. pretul nu-l stiu dar la noi nu e f f mare asa ca nu te speria.>:D<

blg2656
16.03.2009, 23:05:54

ca si mine, vad ca vei face cununia religioasa la Basilica Romano Catolica. Aici nu sunt conditii ca nasii sa fie casatoriti. Cel mai fain lucru e ca iti poti alege cati nasi vrei: o pereche, doua..trei, 5 oameni, 3 oameni :)) e mai indulgent decat la cele ortodoxe.

casa de piatra!

L.

taia
17.03.2009, 18:39:00
ca si mine, vad ca vei face cununia religioasa la Basilica Romano Catolica. Aici nu sunt conditii ca nasii sa fie casatoriti. Cel mai fain lucru e ca iti poti alege cati nasi vrei: o pereche, doua..trei, 5 oameni, 3 oameni :)) e mai indulgent decat la cele ortodoxe.

casa de piatra!

L.
asa zici tu?
sa stii ca nu e chiar asa!!!
si eu acolo am facut cununia si cel putin atunci nu era chiar cum zici. romano-catolicii tin la chestii de genul "A a fi casatoriti" ca pe langa mai chemi si alti nasi (necasatoriti) e ok dar tre sa ai pe cineva care e cununat!

miresica11
17.03.2009, 19:01:29

casa de piatra!

L.
Casa de piatra si voua >:D< pana la urma noi o sa avem 2 perechi de nasi, una e casatorita iar cealata nu, dar nu conteaza important e sa fie o pereche casatorita ca sa fie martori si nu conteaza ca-i ortodox, reformat sau catolic, poate fi de orice religie, nu ca la ortodocsi unde sunt mai aspre conditiile. Spor la pregatiri ! ;;)

blg2656
18.03.2009, 22:56:15
noi in iunie am fost nasi la niste prieteni, si eu cu viitorul meu sot...nu am fost casatoriti. Au devenit mult mai indugenti, nu stiu din ce motiv... bine ca sunt!
:D

Lorry2009
23.03.2009, 13:52:17
Buna fetelor!!
Am si eu o intrebare daca stie cineva cam care este taxa la Biserica Capra de pe Sos. Pantelimon ca preotul nu a vrut sa imi spuna si nasii vor fii pusi intr-o postura proasta. Va rog mult daca stie cineva sau cine chiar a facut nunta acolo sa imi spuna si mie! Pls

blg2656
23.03.2009, 17:43:44
Buna fetelor!!
Am si eu o intrebare daca stie cineva cam care este taxa la Biserica Capra de pe Sos. Pantelimon ca preotul nu a vrut sa imi spuna si nasii vor fii pusi intr-o postura proasta. Va rog mult daca stie cineva sau cine chiar a facut nunta acolo sa imi spuna si mie! Pls

poate ar trebui sa intrebi la sectiunea geografica bucuresti..

meee
19.05.2009, 15:48:22
Buna fetelor !
As vrea sa va intreb daca stiti cam cat costa amenajatul bisericii? E vorba despre Sf Apostol Andrei de pe Progresului . Eu sunt plecata momentan din tara .
Va multumesc !

miresica11
20.05.2009, 09:44:30
Buna fetelor !
As vrea sa va intreb daca stiti cam cat costa amenajatul bisericii? E vorba despre Sf Apostol Andrei de pe Progresului . Eu sunt plecata momentan din tara .
Va multumesc !
cea mai in masura sa-ti raspunda ar fi firma de decoratiuni cu care iti amenajezi sala, si depinde ce vrei sa-ti puna. Eu de exemplu fac la Bazilica Romano-Catolica si acolo nu am ce sa impodobesc ca este extraordinar de frumoasa. :)>-

taia
06.06.2009, 12:32:01
cea mai in masura sa-ti raspunda ar fi firma de decoratiuni cu care iti amenajezi sala, si depinde ce vrei sa-ti puna. Eu de exemplu fac la Bazilica Romano-Catolica si acolo nu am ce sa impodobesc ca este extraordinar de frumoasa. :)>-
si pe langa asta ei pun niste fundite albe, si se ocupa si de aranjamentele de la altar

Anne13
06.06.2009, 20:10:18
Buna fetelor !
Va multumesc !
te poti interesa la firme de decorat uitate pe net ca o sa gasesti ceva sau poate face cineva inaintrwera ta si va fi decorat sau poti vb cu mireasa dsin nainte si faceti impreuna:)

rami_cinderella
22.06.2009, 09:28:35
sincer va marturisesc ca, desi am participat la multe cununii religioase nu pot sa imi dau seama cat va dura. am inteles ca dureaza in medie 40 de minute in functie de preot. iuby ma sperie ca v-a dura mai mult de 1 ora avand in vedere ca parintele "vorbeste mult si ii place sa dea sfaturi".

credeti ca v-a dura atat de mult?

eu mi-am facut deja programul zilei si pt cununia religioasa am alocat maxim 60 minute.

pupici!

ancamiresica
22.06.2009, 09:52:46
sincer va marturisesc ca, desi am participat la multe cununii religioase nu pot sa imi dau seama cat va dura. am inteles ca dureaza in medie 40 de minute in functie de preot. iuby ma sperie ca v-a dura mai mult de 1 ora avand in vedere ca parintele "vorbeste mult si ii place sa dea sfaturi".

credeti ca v-a dura atat de mult?

eu mi-am facut deja programul zilei si pt cununia religioasa am alocat maxim 60 minute.

pupici!

Cel mai bine e sa il intrebi chiar pe preotul care va va cununa. Cred ca durata depinde de la preot la preot, si in functie de cate nunti are in acea
zi.

rami_cinderella
22.06.2009, 10:04:43
Cel mai bine e sa il intrebi chiar pe preotul care va va cununa. Cred ca durata depinde de la preot la preot, si in functie de cate nunti are in acea
zi.

am intrebat si raspunsul a fost: in medie 45 minute. insa iuby spunea ca, din experienta prietenilor lui stie ca de obicei dureaza mai mult decat spune preotul.

vom vedea. nu ma mai stresez pt ca nu merita. nu vreau sa am "riduri" de la cat m-am framantat.

pupici!

Asztrid
01.07.2009, 13:28:37
Niste preturi pentru cununia religioasa stie cineva?

blg2656
01.07.2009, 17:07:47
Niste preturi pentru cununia religioasa stie cineva?

la basilica romano-catolica e 250 ron

pes_monika
30.07.2009, 18:26:20
buna,am si eu o intrebare:-) am vazut ca sunt printre voi care au facut cununia religioasa la basilica romano catolica.si mie imi place enorm,dar nu stiam ca se oficiaza cununii acolo,credeam k e doar pentru vizitat:D.Stiti cumva daca se fac cununii si in limba romana?Nu de alta dar sa inteleaga toti invitatii deoarece eu sunt catolica si viitorul meu sot e ortodox.Ms mult! Va pup!

taia
30.07.2009, 21:18:50
buna,am si eu o intrebare:-) am vazut ca sunt printre voi care au facut cununia religioasa la basilica romano catolica.si mie imi place enorm,dar nu stiam ca se oficiaza cununii acolo,credeam k e doar pentru vizitat:D.Stiti cumva daca se fac cununii si in limba romana?Nu de alta dar sa inteleaga toti invitatii deoarece eu sunt catolica si viitorul meu sot e ortodox.Ms mult! Va pup!
Da se fac
trebuie numai sa o cereti
pe noi nne-a cununat vicarul si l-am rugat sa vb si romaneste si a facut-o foarte frumos
De asemenea daca tu ai preferinta pt un anumit preot pt ei e OK

pes_monika
30.07.2009, 22:29:54
Da se fac
trebuie numai sa o cereti
pe noi nne-a cununat vicarul si l-am rugat sa vb si romaneste si a facut-o foarte frumos
De asemenea daca tu ai preferinta pt un anumit preot pt ei e OK
Adica daca eu vreau sa ne cunune preotul de la biserica din cetate la care merg eu,accepta asa ceva?

ancamiresica
31.07.2009, 09:06:21
Adica daca eu vreau sa ne cunune preotul de la biserica din cetate la care merg eu,accepta asa ceva?

Nu. Ai dreptul sa alegi dintre preotii care predica in bazilica, deoarece nu este doar unul singur.

taia
31.07.2009, 09:28:00
eu stiu ca DA
pe mine m-au intrebat cand am fost sa fac programarea cine vrea sa ma cunune sii daca nu vreau sa fie preotul de la Alesd (Padurea Neagra) deoarece eu acolo sunt nascuta si ai mei acolo stau

ancamiresica
31.07.2009, 13:14:19
eu stiu ca DA
pe mine m-au intrebat cand am fost sa fac programarea cine vrea sa ma cunune sii daca nu vreau sa fie preotul de la Alesd (Padurea Neagra) deoarece eu acolo sunt nascuta si ai mei acolo stau

S-ar putea sa ai dreptate. Am participat la o nunta unde a cununat mirii chiar vicarul insa au spus cateva cuvinte si 2 preoti veniti din Irlanda, rudenii de-ale mirelui. Imi place mult conceptia preotilor catolici - sunt mult mai deschisi decat cei ortodocsi.

taia
31.07.2009, 14:41:15
S-ar putea sa ai dreptate. Am participat la o nunta unde a cununat mirii chiar vicarul insa au spus cateva cuvinte si 2 preoti veniti din Irlanda, rudenii de-ale mirelui. Imi place mult conceptia preotilor catolici - sunt mult mai deschisi decat cei ortodocsi.
eu zic ca am dreptate! adica chiar n-as avea de ce sa mint in legatura cu ceea ce a fost!
si Da! si mie imi place foarte mult faptul ca sunt mai deschisi!

pes_monika
01.08.2009, 16:05:31
eu zic ca am dreptate! adica chiar n-as avea de ce sa mint in legatura cu ceea ce a fost!
si Da! si mie imi place foarte mult faptul ca sunt mai deschisi!
Si eu sunt de aceeasi parere,se stiu apropia foarte mult de cei tineri,si te stiu atrage.Imi place si faptul ca accepta casatorii mixte fara nici o problema,spre deosebire de cei ortodocsi care,nici nu vor sa auda ca "femeia sa nu il urmeze pe barbat":D .....

taia
01.08.2009, 19:46:12
Si eu sunt de aceeasi parere,se stiu apropia foarte mult de cei tineri,si te stiu atrage.Imi place si faptul ca accepta casatorii mixte fara nici o problema,spre deosebire de cei ortodocsi care,nici nu vor sa auda ca "femeia sa nu il urmeze pe barbat":D .....
la noi au fost chiar super deschisi: am facut 2 cununii, prima la catolici cea de- a doua la reformati!
si fiecare au acceptat fara probleme

RALUK15
03.08.2009, 16:10:11
La Biserica Albastra nu a facut nimeni?nu stiti detalii?

l_nicoleta
20.08.2009, 16:51:28
inainte de a te decide sa faci acolo nunta mai bine cere la fata locului info despre diveeeerrsele tarife. eventual de la femeia care vinde lumanari sau de la vreo tanti care frecventeaza des locul ca chestiile astea se stiu. ideea e ca preotul de acolo e vestit pentru tarifele enorme cerute "pe fatza" inclusiv la inmormantari vine si spune eu vreau atat iar pt. biserica mai trebuie sa faci o donatie de ... plus ca am auzit ca -si mai ia si de doua-trei ori partea; adica la o nunta cere la nasi atata; apoi mai cere si de la parintii mirilor rapid sa nu apuce sa afle ca au dat nassii deja.
asta nu e preot.
eu am facut la biserica cu luna. nu pt ca stau in apropiere ci pt acolo am visat intotdeauna sa ma marit . unul din motive a fost sa-mi vad ditamai trena cum curge de-a lungul bisericii. in fine, hai ca deviem de la subiect (asa cum fac de obicei femeile). nasul a mers la preot. i-a zis ca nu este taxa . fiecare da cat vrea.

tina19
20.08.2009, 17:05:58
inainte de a te decide sa faci acolo nunta mai bine cere la fata locului info despre diveeeerrsele tarife. eventual de la femeia care vinde lumanari sau de la vreo tanti care frecventeaza des locul ca chestiile astea se stiu. ideea e ca preotul de acolo e vestit pentru tarifele enorme cerute "pe fatza" inclusiv la inmormantari vine si spune eu vreau atat iar pt. biserica mai trebuie sa faci o donatie de ... plus ca am auzit ca -si mai ia si de doua-trei ori partea; adica la o nunta cere la nasi atata; apoi mai cere si de la parintii mirilor rapid sa nu apuce sa afle ca au dat nassii deja.
asta nu e preot.
eu am facut la biserica cu luna. nu pt ca stau in apropiere ci pt acolo am visat intotdeauna sa ma marit . unul din motive a fost sa-mi vad ditamai trena cum curge de-a lungul bisericii. in fine, hai ca deviem de la subiect (asa cum fac de obicei femeile). nasul a mers la preot. i-a zis ca nu este taxa . fiecare da cat vrea.
din pacate ai dreptate cu preotul de la albastra.:-<

ancamiresica
21.08.2009, 09:02:53

Tot mai frumos este la Biserica cu luna. Poate ca timpul este mai limitat, ceremonia nu cred ca dureaza mai mult de 30 minute insa eu cred ca e suficient. Si aceasta biserica e punct de referinta pentru Oradea, ca biserica ortodoxa.

RALUK15
21.08.2009, 21:33:07
Multumesc fetelor pt raspuns eu tare as fi vrut la manastire dar am auzit k nu se mai oficiaza cununii si in plus nasii nostri nu sunt cununati si pt asta o sa intampinam o multime de probleme si cineva mi-a recomandat biserica albastra k acolo totul e posibil si in schimb e si frumos...sincer nu am habar pt k nu am fost niciodata...o sa mg pe la toate sa imi fac o idee si apoi o sa hotaram

caramelushca
31.08.2009, 11:49:53
Imi pare rau sa aud lucruri rele despre Biserica Albastra, dar din pacate am mai auzit si de la altii. Eu as fi vrut sa facem acolo cununia religioasa, pentru ca de cand ma stiu merg tot la aceasta biserica, dar cu atatea zvonuri negative nu mai stiu ce sa fac.

taia
02.09.2009, 16:59:07
Imi pare rau sa aud lucruri rele despre Biserica Albastra, dar din pacate am mai auzit si de la altii. Eu as fi vrut sa facem acolo cununia religioasa, pentru ca de cand ma stiu merg tot la aceasta biserica, dar cu atatea zvonuri negative nu mai stiu ce sa fac.
cred ca daca tu esti obisnuita acolo si iti place va fi ok!

diana1985
19.09.2009, 12:26:37
stii cum trece cu pozele?
Pana te fotografiezi cu toata lumea, pana mrgeti dintr-un loc in altul!!!
trece...nu te stresa

inseamna ca eu daca merg pe la 16 la primarie si pe la 18 la biserica e ok,nu?ar insemna ca pe la 19:30 am fi la sala ,iar daca mai dam o tura prin oras am fi la sala pe la 20 :)>- hmmm......cam 1 ora si ceva tine in biserica daca mirii nu sunt logoditi ,asa-i?!:-B

taia
23.09.2009, 19:40:25
inseamna ca eu daca merg pe la 16 la primarie si pe la 18 la biserica e ok,nu?ar insemna ca pe la 19:30 am fi la sala ,iar daca mai dam o tura prin oras am fi la sala pe la 20 :)>- hmmm......cam 1 ora si ceva tine in biserica daca mirii nu sunt logoditi ,asa-i?!:-B
depinde de preot si de cate cununii are in ziua respectiva!
oricum gasiti cu se sa umpleti timpul nu te stresa!

katja_mvp
25.09.2009, 20:41:22
taia ai putea sa-mi dai detalii despre cununia la reformati.eu sunt ortodoxa dar am hotarat cu logodnicul meu sa facem doar la reformati.la ce biserica reformata ati facut voi?cum a decurs slujba?

RALUK15
27.09.2009, 17:12:58
Fetele ce stiti despre Biserica Inaltarea Sf Cruci?mi-a fost recomandata de cineva,m-am uitat pe net e tare draguta,daca ma puteti ajuta cu informatii v-as fi recunoscatoare:*

taia
27.09.2009, 19:14:45
taia ai putea sa-mi dai detalii despre cununia la reformati.eu sunt ortodoxa dar am hotarat cu logodnicul meu sa facem doar la reformati.la ce biserica reformata ati facut voi?cum a decurs slujba?
salut
scuze am fost plecata
noi am facut cununia la biserica de langa gara
daca vrei amanunte da PM si raspund cu mare drag

redfoxxy
30.09.2009, 09:55:42
Si eu voi face cununia religioasa tot la biserica de pe Magheru.
Din cate stiu eu se numeste Sf. Mare Mucenic Gheorghe sau ceva mare :)
O sa ma interesez mai exact sa aflu sigur.

Ma gandeam ca poate ar fi o idee sa ne intalnim cele care face acolo si sa ne gandim la variante de decor. Ce ziceti?

l_nicoleta
01.10.2009, 10:52:26
o idee care mi-a placut mie legat de decorul bisericii ; am vazut la cineva in poze. Pe capatul randurilor de bancute/scaune erau puse niste agatatoare din fier forjat (cred ca pot fi si niste stalpisori) si de acestea erau agatate cu o panglica eleganta buchete de flori aranjate tip "minge" .
acestea, dupa cununia religioasa, se pot lua de cineva din familie, friends etc.. le duce la restaurant si le "re - utilizezi " acolo.
faci si economie, nu ?

redfoxxy
06.10.2009, 08:33:38
da
mersi de idee

l_nicoleta
06.10.2009, 10:12:47
you`re very welcome

nicky_s
07.10.2009, 13:46:16
Si eu voi face cununia religioasa tot la biserica de pe Magheru.
Din cate stiu eu se numeste Sf. Mare Mucenic Gheorghe sau ceva mare :)
O sa ma interesez mai exact sa aflu sigur.

Ma gandeam ca poate ar fi o idee sa ne intalnim cele care face acolo si sa ne gandim la variante de decor. Ce ziceti?
asa se numeste. noi nu am decorat biserica, dar au fost multe cununii inaintea noastra si era deja decorata, la capatul bancilor erau puse buchetele de flori si tul. deci posibil sa nu poti decora decat chiar inainte de cununie cu cateva minute, sa ai ajutoare multe si pe faza. ce mi-a placut mult e ca se sta jos in timpul slujbei (invitatii, desigur), cred ca si ei au apreciat. mult succes!!;-)

redfoxxy
08.10.2009, 09:12:46
asa se numeste. noi nu am decorat biserica, dar au fost multe cununii inaintea noastra si era deja decorata, la capatul bancilor erau puse buchetele de flori si tul. deci posibil sa nu poti decora decat chiar inainte de cununie cu cateva minute, sa ai ajutoare multe si pe faza. ce mi-a placut mult e ca se sta jos in timpul slujbei (invitatii, desigur), cred ca si ei au apreciat. mult succes!!;-)

Super.
Poate imi ramane si mie decorul de la altii :))
Sper doar sa se potriveasca.

anca_eu
22.10.2009, 08:17:06
Eu fac in sat cununia religioasa, o sa decorez biserica asa cum vreau pt. ca foarte rar se intampla sa fie mai multe cununii in aceeasi zi, inca nu m-am gandit, dar am inteles ca se vor face niste schimbari pana anul viitor si in functie de asta o sa iau decizii.

Andra_Alexandra
22.10.2009, 13:46:58
Fetele ce stiti despre Biserica Inaltarea Sf Cruci?mi-a fost recomandata de cineva,m-am uitat pe net e tare draguta,daca ma puteti ajuta cu informatii v-as fi recunoscatoare:*

e din oncea, nu? acolo as vrea sa fac si eu...daca vrei, iti dau nr de telefon de la parintele de acolo, k la mine vine in fiecare an de Boboteaza. preotul mi se pare ffff ok, si biserica e frumoasa. fetelor, asteptam pareri despre biserica :D

RALUK15
25.10.2009, 12:22:47
e din oncea, nu? acolo as vrea sa fac si eu...daca vrei, iti dau nr de telefon de la parintele de acolo, k la mine vine in fiecare an de Boboteaza. preotul mi se pare ffff ok, si biserica e frumoasa. fetelor, asteptam pareri despre biserica :D
Da Biserica din oncea e...am fost pana acolo am vazut si am ramas frumos surprinsa de ce am vazut acolo....stii eu vreau o biserica in care sa se poata oficia slujba in liniste nu pe banda.daca esti draguta poti sa imi trim un pm cu nr de tel si sa vb mai multe:*

Andra_Alexandra
30.10.2009, 10:56:54
Ai reusit sa vorbesti cu preotul ? Eu cred ca ma duc sambata pana la biserica, sa vad daca il gasesc acolo, sau poate stie cineva de acolo sa imi spuna cu cat timp inainte se pot face programarile pt anul viitor, oricum daca nu il gasesc sambata pe preot, duminica sigur va fi dupa slujba.

annebella_wed
08.11.2009, 22:46:29
Buna, eu sunt o viitoare mireasa catolica , si am un mire ordotox si am vrea sa facem cununia civila la bazilica de la muzeu. Imi poate da cineva mai multe informatii despre o cununie in aceasta biserica, traditii, ceva? Multumesc anticipat! Astept miresicile din 2010 sa isi faca apariti! Pup

Anne13
10.11.2009, 17:47:02
Buna, eu sunt o viitoare mireasa catolica , si am un mire ordotox si am vrea sa facem cununia civila la bazilica de la muzeu. Imi poate da cineva mai multe informatii despre o cununie in aceasta biserica, traditii, ceva? Multumesc anticipat! Astept miresicile din 2010 sa isi faca apariti! Pup
Vad ca iti apara i Bucuresti datele unde faci nunta i n Oradea sau in B ....poate te-ai ratacit pe la noi prin Oradea..

taia
22.11.2009, 17:51:31
salut
eu am facut cununia acolo, a fost deosebit
nu stiu exact ce amanunte vrei dar pot sa-ti spun ca inainte de cununie se merge la pregatire (foarte fain), vinerea dinainte se face o mica repetitie ceea ce ajuta mult sambata.
Mireasa intra condusa de tatal ei (sau ma rog pe cine alege)
se canta la orga marsul nuptial iar la final Ave Maria
Desfasuratorul este acelasi ca la orice cununie catolica!
daca te mai pot ajuta si ai intrebari concrete nu ezita sa ma contactezi

adina_
22.11.2009, 19:50:22
buna ,pt miresici 2010 ,eu am ales data de 21 08 2010,dar se pare ca doar la inceputul luni ianuarie imi vor da ora exacta asa ca eu nu pot sa vb la biserica Cu Luna ,pana nu am data si ora la cununie exacta:(( si voua vi sa spus la fel ??....ca doar din ianuarie 2010 se vor face programarile??

redfoxxy
24.11.2009, 09:07:10
buna ,pt miresici 2010 ,eu am ales data de 21 08 2010,dar se pare ca doar la inceputul luni ianuarie imi vor da ora exacta asa ca eu nu pot sa vb la biserica Cu Luna ,pana nu am data si ora la cununie exacta:(( si voua vi sa spus la fel ??....ca doar din ianuarie 2010 se vor face programarile??

Stai linistita! Asa mi-a spus si mie.

dramatzica
13.12.2009, 12:23:43
fetele voi v-ati facut deja rezervare la biserica pe anul viitor?
a reusit cineva sa isi faca, sau doar de la anul din ianuarie?

adina_
13.12.2009, 15:09:42
nu,doar la anul din ianuarie (o sa o fac eu)

BEATRICE24
15.12.2009, 21:46:12
Si eu am intrebat, am fost la Biserica Sf. Andrei (vreau neaparat sa fac acolo) si mi s-a spus sa vin pe 7 ianuarie - de atunci se fac programarile pe 2010. Bafta multa!

Andra_Alexandra
15.12.2009, 22:26:15
Si eu am intrebat, am fost la Biserica Sf. Andrei (vreau neaparat sa fac acolo) si mi s-a spus sa vin pe 7 ianuarie - de atunci se fac programarile pe 2010. Bafta multa!

Eu de exemplu am fost acum o luna si mi-am programat ziua/ora la biserica, dar am fost la biserica din Oncea, depinde si de preot :D. Mai tai asa incet incet cate ceva de pe lista #:-S

tina19
16.12.2009, 07:22:38
Eu de exemplu am fost acum o luna si mi-am programat ziua/ora la biserica, dar am fost la biserica din Oncea, depinde si de preot :D. Mai tai asa incet incet cate ceva de pe lista #:-S
de regula preotul din oncea stie cand are liber si cand nu. si eu tot acolo am facut si a fost frumos. fotograful si cameramanul o sa te felicite pt alegere :D.

Andra_Alexandra
16.12.2009, 09:51:06
de regula preotul din oncea stie cand are liber si cand nu. si eu tot acolo am facut si a fost frumos. fotograful si cameramanul o sa te felicite pt alegere :D.

daaaaa e foarte frumosa, are si o curte frumoasa, si biserica e tare mare si frumoasa. Eu am ales acolo pt ca preotul vine sa imi sfinteasca in fiecare an casa, si de acolo apartin. Ms ca mi-ai spus ca am facut o alegere buna, oricum am fost multumita, dar acum sunt si mai si :)) <:-P

dramatzica
16.12.2009, 17:08:19
si de la ce ora v-ati pus cununia religioasa?
eu inca nu m-am hotarat....

Andra_Alexandra
16.12.2009, 18:50:09
si de la ce ora v-ati pus cununia religioasa?
eu inca nu m-am hotarat....

Eu la 6...m-am gandit ca dupa cununie sa mai fac vreo ora pozeeee si apoi pe la 8- 8 jumate sa mergem la sala, ma gandesc ca la 7 nu va fi asa caaaaaald sau soare puternic sa nu putem face pozele :)) sau cine stie..poate prind o ploaie in ziua nuntii :-s

adina_
16.12.2009, 19:21:41
Eu la 6...m-am gandit ca dupa cununie sa mai fac vreo ora pozeeee si apoi pe la 8- 8 jumate sa mergem la sala, ma gandesc ca la 7 nu va fi asa caaaaaald sau soare puternic sa nu putem face pozele :)) sau cine stie..poate prind o ploaie in ziua nuntii :-s
la fel vreau sa fac si eu ,acum sa avem noroc toate la ora de la cununie :))...asa ca trebuie mers si stat la coada in ianuarie:))...si eu imi doresc sa fie toate ceremoniile una dupa alta ...voi vedea ce rezolva soacra:)...am anuntzat-o din timp sa mearga sa stea la coada devreme si sa-mi scoata o ora buna :)....vom vedea ce va iesi :-\ ,si sper sa nu fie ploaie ,chiar daca am auzit ca itzi aduce noroc (ploaia)...nu doresc deloc mai ales ca eu fac in aer liber ...(mesele sant acoperite )dar totusi nu vreau ploaie :)

ancamiresica
16.12.2009, 22:29:20
la fel vreau sa fac si eu ,acum sa avem noroc toate la ora de la cununie :))...asa ca trebuie mers si stat la coada in ianuarie:))...si eu imi doresc sa fie toate ceremoniile una dupa alta ...voi vedea ce rezolva soacra:)...am anuntzat-o din timp sa mearga sa stea la coada devreme si sa-mi scoata o ora buna :)....vom vedea ce va iesi :-\ ,si sper sa nu fie ploaie ,chiar daca am auzit ca itzi aduce noroc (ploaia)...nu doresc deloc mai ales ca eu fac in aer liber ...(mesele sant acoperite )dar totusi nu vreau ploaie :)

Sa nu-ti faci griji. Chiar de-ar ploua, dureaza putin in august. Iar referitor la ora cununiei, depinde unde doresti sa faci. Daca alegi primarie, poate e mai liber decat la Casa Tineretului. Si ar trebui sa te interesezi ce acte sunt nevoie la primarie, stiu ca se merge personal, insa tu nefiind in oras, sa o rogi pe soacra sa intrebe exact sa nu spune cei de la cununii ca nu se poate...etc

l_nicoleta
17.12.2009, 09:52:32
eu stiu ca trebuie ca actele sa fie depuse personal.
in caz contrar, trebuie imputernicire facuta la notar.
daca ambii soti lipsesc la depunerea actelor atunci trebuiesc facute 2 imputerniciri.
mai bine suna si intreaba.
eu stiu ca mai trebuie semnat o declaratie cu ce nume doresti sa porti dupa casatorie. nu stiu daca lasa pe altcineva sa semneze hartia respectiva.
multa bafta ! ca birocratie avem ! :)

adina_
17.12.2009, 19:59:27
eu stiu ca trebuie ca actele sa fie depuse personal.
in caz contrar, trebuie imputernicire facuta la notar.
daca ambii soti lipsesc la depunerea actelor atunci trebuiesc facute 2 imputerniciri.
mai bine suna si intreaba.
eu stiu ca mai trebuie semnat o declaratie cu ce nume doresti sa porti dupa casatorie. nu stiu daca lasa pe altcineva sa semneze hartia respectiva.
multa bafta ! ca birocratie avem ! :)
pt programare merge soacra,iar la depus actele mergem noi personal,m-am interesat si trebuie actele depuse inainte cu 10 -14 zile de data fixata pt cununie...asa am inteles eu de la soacra mea...:)....daca se mai schimba ceva mai am timp...

adina_
17.12.2009, 20:19:32
Sa nu-ti faci griji. Chiar de-ar ploua, dureaza putin in august. Iar referitor la ora cununiei, depinde unde doresti sa faci. Daca alegi primarie, poate e mai liber decat la Casa Tineretului. Si ar trebui sa te interesezi ce acte sunt nevoie la primarie, stiu ca se merge personal, insa tu nefiind in oras, sa o rogi pe soacra sa intrebe exact sa nu spune cei de la cununii ca nu se poate...etc
mersi mult ...da a fost in octombrie 2009,si i sa spus ca pt fixarea datei pt cununie nu-i nevoie sa mergem noi personal ,poate sa mearga ea,cu buletinele noastre sau copie dupa buletin ,iar la depunerea actelor sa mergem noi personal...,eu vreau sa fac cununia la Casa Tineretului...

nadiat
06.01.2010, 20:37:45
buna,
ma poate ajuta careva cu o informatie? [-o<
la biserica Sf. Andrei se pot face programari,ca am inteles ca abia dupa data de 7 ian ar fi ok?
mersi

dramatzica
07.01.2010, 18:22:41
Eu mi-am facut programare azi la Sf Andrei pt ora 19. As fi vrut ora 18 dar din pacate era ocupat deja... toti ne-au zis ca dupa Boboteaza si cand am sunat au zis ca seara la ora 17.45. Ei bine era o nebunie acolo, de stateam la coada ca la paine, dar si mai rau e ca altii au reusit sa faca rezervarea si mai repede, astfel ca in caiet era deja "plin". Se pare ca pilele functioneaza si la Biserica. Revoltator!! Dar bine o fi si la ora 19.

luluka
08.01.2010, 08:29:07
Fetelor, stiti cumva daca se oficiaza casatorii la catedrala din Centrul Civic?

andymatei
08.01.2010, 12:46:53

Anul trecut se oficiau...adica noi am participat in calitate de invitati la o cununie acolo. Se oficiaza in subsolul cladirii.

BEATRICE24
08.01.2010, 15:20:15
Eu mi-am facut programare azi la Sf Andrei pt ora 19. As fi vrut ora 18 dar din pacate era ocupat deja... toti ne-au zis ca dupa Boboteaza si cand am sunat au zis ca seara la ora 17.45. Ei bine era o nebunie acolo, de stateam la coada ca la paine, dar si mai rau e ca altii au reusit sa faca rezervarea si mai repede, astfel ca in caiet era deja "plin". Se pare ca pilele functioneaza si la Biserica. Revoltator!! Dar bine o fi si la ora 19.
Ma bucur ca ai rezolvat, si eu am fost ieri acolo si a fost nebunie. Am fost prezenta si pe cand am intrat noi deja era ocupat la 17:00 la 18:00 si la 19:00. Asa ca tu ai fost mai norocoasa. Pana la urma ne-a programat la 18:30. A zis ca-i aduce mai repede pe cine ar fi de la 18:00 si mai tarziu pe cei de la 19:00.Asa ca eu sunt multumita. Inca o problema rezolvata!!#:-S

dramatzica
08.01.2010, 15:34:16
Ma bucur ca ai rezolvat, si eu am fost ieri acolo si a fost nebunie. Am fost prezenta si pe cand am intrat noi deja era ocupat la 17:00 la 18:00 si la 19:00. Asa ca tu ai fost mai norocoasa. Pana la urma ne-a programat la 18:30. A zis ca-i aduce mai repede pe cine ar fi de la 18:00 si mai tarziu pe cei de la 19:00.Asa ca eu sunt multumita. Inca o problema rezolvata!!#:-S
nasol... chiar langa mine era tipa care e de la ora 19 pe data ta. ma bucur pt tine ca ti-ai rezolvat cumva pe de o parte, dar nu prea mi se pare corect fata de ceilalti pe cealalta parte, ca acelasi lucru ma astept sa mi se intample si mie, lucru care chiar nu mi-ar conveni. Mai degraba as vrea si eu de la 18.30 decat mai tarziu... E o nebunie si cu rezervarile astea.

j_oana86
08.01.2010, 16:14:53

Se fac cununii. Si noi acolo facem, am vorbit anul trecut cu parintele, a zis ca nu e nicio problema si ramane sa mergem sa vorbim cu dansul ca sa stabilim exact ora.

dramatzica
09.01.2010, 13:16:19
Fetelor eu mi-am facut azi rezervare la Biserica cu Luna pt ora 18. Nu prea m-a incantat faptul ca la Sf Andrei nu am putut decat de la 19 si aseara am vazut ca nu da f bine in poze fiind doar tencuita pe dinauntru. E frumoasa pe dinafara cu scarile alea lungi, dar Luna a fost oricum prima mea dragoste si chiar nu ma asteptam sa gasesc liber.
Deci daca tot am 2 sali de nunta rezervate de ce sa nu am si 2 biserici?:)) I-am zis la al meu ca ne putem casatori fiecare separat acuma ;))

PS. Bineinteles ca o sa il anunt pe preotul de la Sf Andrei!

ancamiresica
09.01.2010, 13:58:44
Fetelor eu mi-am facut azi rezervare la Biserica cu Luna pt ora 18. Nu prea m-a incantat faptul ca la Sf Andrei nu am putut decat de la 19 si aseara am vazut ca nu da f bine in poze fiind doar tencuita pe dinauntru. E frumoasa pe dinafara cu scarile alea lungi, dar Luna a fost oricum prima mea dragoste si chiar nu ma asteptam sa gasesc liber.
Deci daca tot am 2 sali de nunta rezervate de ce sa nu am si 2 biserici?:)) I-am zis la al meu ca ne putem casatori fiecare separat acuma ;))

La Sf. Andrei intr-adevar exteriorul e foarte frumos. Iar in interior arata foarte bine gresia aceia si candelabrul deocamdata. Si mie imi place si cum predica preotii. Am fost de cateva ori. Si biserica cu luna arata super.

dmdanila
09.01.2010, 14:44:23

=)) =)) =)) =)) ce tare esti=D>

dramatzica
09.01.2010, 15:21:02
=)) =)) =)) =)) ce tare esti=D>
tare... nebuna banuiesc ca ai vrut sa zici=))

adina_
09.01.2010, 16:08:32
Fetelor pt biserica Cu Luna a facut cineva programare pe august?...

adina_
11.01.2010, 18:41:52
buna miresici :)....am rezolvat si cu biserica ,am programarea la 19:30 la biserica Cu Luna ,voi atzi rezolvat ceva?

RALUK15
18.01.2010, 13:21:38
Ceau fetelor am rezolvat si cu biserica,la ora 18:30 am programare la Biserica Inaltarea Sf. Cruci

Andra_Alexandra
18.01.2010, 14:46:38
Ceau fetelor am rezolvat si cu biserica,la ora 18:30 am programare la Biserica Inaltarea Sf. Cruci

Yeeeee, si eu am la ora 18, da cu o saptamana inaintea ta..Cum e preotul, e ok, asa-i ? ti-o zis ceva de taxe sau stiu eu ce ? Mie mi-o zis ca tre sa imi platesc contributia, 40 lei

RALUK15
18.01.2010, 22:32:50
Yeeeee, si eu am la ora 18, da cu o saptamana inaintea ta..Cum e preotul, e ok, asa-i ? ti-o zis ceva de taxe sau stiu eu ce ? Mie mi-o zis ca tre sa imi platesc contributia, 40 lei
Ceau,mie mi-a facut programare viitoare mea nasica,eu nu sunt in tara...luni ma intorc si atunci o sa stiu mai multe>:D<

redfoxxy
19.01.2010, 14:57:04
Asa repede v-ati facut programarea?

Andra_Alexandra
19.01.2010, 14:59:26
Asa repede v-ati facut programarea?

Eu mi-am facut-o din noiembrie :D

luluka
25.01.2010, 20:57:56
<:-P<:-P<:-Pam rezolvat si la biserica!!!!

dianagalis
26.01.2010, 12:32:48
prima e catolica iar a doua reformata...eu sunt catolica
ce mi-a placut cand am fost sa ne planificam a fost ca nimeni nu a spus nimic (preotii) parca li se parea normal s-o facem in ambele locuri!

Cine stie unde se poate face cununia religioasa daca eu sunt ortodoxa si el penticostal? :-s

Noi momentan am renuntat la cununia religioasa, facem doar cununia civila si masa, deoarece la ortodocsi el trebuie sa se boteze in religia ortodoxa (si nu ii place ritualul de casatorie), la pocaiti trebuie sa ma botez eu si nu e asa simplu, sunt multe reguli de respectat, nu e ceva pur formal...

Accepta vreun preot sa ne cunune fara sa ne schimbam religia fiecare? :-s

dianagalis
26.01.2010, 12:39:58

Nu stiu ce sa zic, dar mie nu imi place ritualul asta de la ortodocsi #-o, cu coroana pe cap si invartit in jurul mesei... Ceva simplu, juramintele spuse de miri si o binecuvantare de la preot sunt mai mult decat suficiente... Nu exista slujba care se face in modul asta, fara alte "inflorituri"?

tina19
26.01.2010, 13:12:52
Nu stiu ce sa zic, dar mie nu imi place ritualul asta de la ortodocsi #-o, cu coroana pe cap si invartit in jurul mesei... Ceva simplu, juramintele spuse de miri si o binecuvantare de la preot sunt mai mult decat suficiente... Nu exista slujba care se face in modul asta, fara alte "inflorituri"?
nu :)):)):)):))
si la penticostali dureaza mult slujba. familia tatalui meu este penticostala si la toate nuntile din familie la biserica stateam pana imi expira buletinul.:D

tasha
26.01.2010, 13:18:33
si la penticostali dureaza mult slujba. familia tatalui meu este penticostala si la toate nuntile din familie la biserica stateam pana imi expira buletinul.:D

exista Tinut :) Eu am avut asa (la Biserica Anglicana), am spus juraminte, nasul a recitat ceva, preotul a spus citeva cuvinte, am semnat in registru... Dar chiar si-asa tot a durat aproape o ora :))

dianagalis
26.01.2010, 15:16:14

:)):)):)):)):)) Cred ca renunt la idee... Dar de faza cu religii diferite, ce ziceti, fetelor? Avem sanse sa ne cunune cineva fara sa ne schimbam religia fiecare, deci sa ramana fiecare cu religia dinainte?

tina19
26.01.2010, 17:38:58
:)):)):)):)):)) Cred ca renunt la idee... Dar de faza cu religii diferite, ce ziceti, fetelor? Avem sanse sa ne cunune cineva fara sa ne schimbam religia fiecare, deci sa ramana fiecare cu religia dinainte?
la ortodocsi sau penticostali/baptisti nici o sansa nu aveti. nu stiu preot care sa faca compromisul asta.

j_oana86
26.01.2010, 18:41:11
<:-P<:-Pam rezolvat si la biserica!!!!

felicitari!!<:-P
pana la urma ati ramas la catedrala in centrul civic?
si noi am vorbit duminca cu parintele si am stabilit data ora...si ma bucur ca am mai rezolvat inca una.:D

luluka
26.01.2010, 20:09:19
felicitari!!<:-P
pana la urma ati ramas la catedrala in centrul civic?
si noi am vorbit duminca cu parintele si am stabilit data ora...si ma bucur ca am mai rezolvat inca una.:D
Oare voi erati cuplul dinaintea noastra? Duminca dupa slujba? Cu parintele Irinel ati vorbit?

luluka
26.01.2010, 20:10:56

Poti intreba la reformati sau la evanghelici, sunt mai flexibil din puctul asta de vedere si nici nu alalie mult cu slujba. Acuma ramane de vazut daca o poate tine in romaneste :D:D

j_oana86
26.01.2010, 21:41:06
Oare voi erati cuplul dinaintea noastra? Duminca dupa slujba? Cu parintele Irinel ati vorbit?

:) da noi eram, cu parintele irineu am vorbit, am vrea ca el sa ne cunune,
ca ne-a zis ca noi suntem primii pe anul asta...
voi erati undeva in spatele nostru?nu imi prea amintesc, scuze:D, emotiile erau de vina, ca eram asa de incantata ca am mai rezolvat o treaba...

nu stiu cat de clar m/am exprimat, am o durere de cap ingrozitoare :(

luluka
26.01.2010, 23:09:24
:) da noi eram, cu parintele irineu am vorbit, am vrea ca el sa ne cunune,
ca ne-a zis ca noi suntem primii pe anul asta...
voi erati undeva in spatele nostru?nu imi prea amintesc, scuze:D, emotiile erau de vina, ca eram asa de incantata ca am mai rezolvat o treaba...

nu stiu cat de clar m/am exprimat, am o durere de cap ingrozitoare :(

Imi pare rau, sper sa-ti treaca.
Ma bucur ca ne-am intalnit, chiar daca nu ne prea mai amintim :D

Andra_Alexandra
26.01.2010, 23:46:06

Eu sincer, zic ca nu merita sa iti schimbi religia doar pt ca te tine o ora la biserica sau pt ca trebe respectate anumite traditii...o data esti mireasa, te poti sacrifica atata...mai bine vb cu iubi tau sa treaca la ortodocsi si gata...asta e parerea mea...sper sa nu te fi suparat >:D<>:D<>:D<

dramatzica
27.01.2010, 09:45:28
Cine stie unde se poate face cununia religioasa daca eu sunt ortodoxa si el penticostal? :-s

Noi momentan am renuntat la cununia religioasa, facem doar cununia civila si masa, deoarece la ortodocsi el trebuie sa se boteze in religia ortodoxa (si nu ii place ritualul de casatorie), la pocaiti trebuie sa ma botez eu si nu e asa simplu, sunt multe reguli de respectat, nu e ceva pur formal...

Accepta vreun preot sa ne cunune fara sa ne schimbam religia fiecare? :-s
Noi avem un cuplu de prieteni in care el e ortodox si ea e reformata si s-au cununat fara nici o problema la Biserica cu Luna, doar ca a trebuit sa se spovedeasca fiecare inainte, dar au ramas aceeasi religie. Nu stiu cum ar fi in cazul in care el e penticostal, dar poate ar fi exact la fel. Merita sa mergi sa intrebi. Cat despre ritual, sincer nici pe mine nu ma da pe spate, desi eu sunt ortodoxa de la nastere :)) si mie imi place ritualul de la catolici, dar acuma asta e... o ora rezistam nu? :)

dramatzica
27.01.2010, 09:49:01
Eu sincer, zic ca nu merita sa iti schimbi religia doar pt ca te tine o ora la biserica sau pt ca trebe respectate anumite traditii...o data esti mireasa, te poti sacrifica atata...mai bine vb cu iubi tau sa treaca la ortodocsi si gata...asta e parerea mea...sper sa nu te fi suparat >:D<>:D<>:D<
:)) =)) :)) =)) :))
ce tare ai fost la faza asta!!
m-am amuzat teribil: "nu merita sa isi schimbe ea religia pt o ora, mai bine si-o schimba el" :))
esti o figura! :*

luluka
27.01.2010, 12:05:20
Noi avem un cuplu de prieteni in care el e ortodox si ea e reformata si s-au cununat fara nici o problema la Biserica cu Luna, doar ca a trebuit sa se spovedeasca fiecare inainte, dar au ramas aceeasi religie. Nu stiu cum ar fi in cazul in care el e penticostal, dar poate ar fi exact la fel. Merita sa mergi sa intrebi. Cat despre ritual, sincer nici pe mine nu ma da pe spate, desi eu sunt ortodoxa de la nastere :)) si mie imi place ritualul de la catolici, dar acuma asta e... o ora rezistam nu? :)

Eu cred ca toata problema porneste de la botez. Stiti ca religiile neoprotestante, gen baptisti, penticostali nu sunt botezati la nastere, ci cand aleg ei. Asta poate fi o problema la oricare confesiune, daca e acceptat botezul sub aceasta forma sau nu, respectiv daca persoana respectiva a fost botezata sau nu.
Ma mir totusi ca au acceptat sa-i cunune pe prietenii tai, ortodocsii sunt cei mai stricti in aceasta privinta. Interesant, probabil depinde mult de biserica si de preot.

j_oana86
27.01.2010, 13:31:40
Imi pare rau, sper sa-ti treaca.
Ma bucur ca ne-am intalnit, chiar daca nu ne prea mai amintim :D

sa stii ca si eu ma bucur, si iubi s-a distrat si el cand i-am povestit, da' cum zici si tu, pacat ca nu prea ne amintim :)
voi mergeti de obicei acolo la biserica sau cum de ati ales catedrala? si parintele zicea ca nu is prea cautati pentru cununii din cauza ca e la subsol

luluka
27.01.2010, 14:31:38
sa stii ca si eu ma bucur, si iubi s-a distrat si el cand i-am povestit, da' cum zici si tu, pacat ca nu prea ne amintim :)
voi mergeti de obicei acolo la biserica sau cum de ati ales catedrala? si parintele zicea ca nu is prea cautati pentru cununii din cauza ca e la subsol
Da, noi mergem acolo de obicei, de accea am ales-o. Sincer ma bucur ca nu-i prea cautata, macar nu merge ca pe banda. Si faptul ca e la subsol nu ma deranjeaza, asa ca... va fi perfect :D

dianagalis
27.01.2010, 15:21:16

Nu m-am suparat :* >:D< ... Eu m-as "sacrifica", dar nu ma primesc ei la pocaiti :"> ca nu se fac chestiile astea de pe o zi pe alta, au foarte multe reguli... Iar iubi meu nu vrea la ortodocsi, ca nu-i place ;)) Am discutat chestiile astea si l-a luat pe "NU" in brate >:P Evident, ca nici eu nu am insistat prea mult... Asa ca in final, nu mai facem cununia religioasa...

dianagalis
27.01.2010, 15:23:57

Sincer, si eu sunt nascuta ortodoxa si imi place mult ritualul de cununie de la catolici, dar nici aia nu ne cununa :">

andymatei
27.01.2010, 15:44:30
Sincer, si eu sunt nascuta ortodoxa si imi place mult ritualul de cununie de la catolici, dar nici aia nu ne cununa :">

Am inteles ca preotii reformati sunt mai deschisi si slujba reformata e foarte frumoasa...

dramatzica
27.01.2010, 17:04:49
Eu cred ca toata problema porneste de la botez. Stiti ca religiile neoprotestante, gen baptisti, penticostali nu sunt botezati la nastere, ci cand aleg ei. Asta poate fi o problema la oricare confesiune, daca e acceptat botezul sub aceasta forma sau nu, respectiv daca persoana respectiva a fost botezata sau nu.
Ma mir totusi ca au acceptat sa-i cunune pe prietenii tai, ortodocsii sunt cei mai stricti in aceasta privinta. Interesant, probabil depinde mult de biserica si de preot.
Cu siguranta depinde de preot!
Stiu si eu ca regulile sunt destul de stricte la ortodocsi (dar mai stricte sunt la catolici) insa mereu au fost si vor fi exceptii de la regula. Pe prietenii mei i-au cununat, dar vreau sa zic ca fara nici o problema, conditie, etc. Noua intr-adevar ne-au cerut adeverinte de botez...

adina_
27.01.2010, 18:36:09
Cu siguranta depinde de preot!
Stiu si eu ca regulile sunt destul de stricte la ortodocsi (dar mai stricte sunt la catolici) insa mereu au fost si vor fi exceptii de la regula. Pe prietenii mei i-au cununat, dar vreau sa zic ca fara nici o problema, conditie, etc. Noua intr-adevar ne-au cerut adeverinte de botez...
si mie la fel mi-a cerut adeverinte de la botez si eu nu sant botezata in oradea...hm ...voi vedea ce reusesc sa rezolv ...pt ca nici nu am timp sa merg la biserica unde ma botezat pt ca ii in alt oras ,judetz...etc...si prietenul meu nu a fost botezat in biserica ci acasa ...si soacra nici nu isi mai aminteste cum il cheama pe preot...hm...in cazul asta ce nu ne poate cununa fara adeverintza??

Andra_Alexandra
27.01.2010, 18:41:36
si mie la fel mi-a cerut adeverinte de la botez si eu nu sant botezata in oradea...hm ...voi vedea ce reusesc sa rezolv ...pt ca nici nu am timp sa merg la biserica unde ma botezat pt ca ii in alt oras ,judetz...etc...si prietenul meu nu a fost botezat in biserica ci acasa ...si soacra nici nu isi mai aminteste cum il cheama pe preot...hm...in cazul asta ce nu ne poate cununa fara adeverintza??

Mie mi-a cerut preotul doar adeverinta lui :( asa a zis, tin minte sigur, sau nu s-o fi exprimat corect ?? M-a intrebat daca e din oras, si i-am zis ca nu, si atunci a zis ca ii trebuie adeverinta :( sincer...nici eu nu stiu la ce preot am fost botezata....

adina_
27.01.2010, 18:47:00
Mie mi-a cerut preotul doar adeverinta lui :( asa a zis, tin minte sigur, sau nu s-o fi exprimat corect ?? M-a intrebat daca e din oras, si i-am zis ca nu, si atunci a zis ca ii trebuie adeverinta :( sincer...nici eu nu stiu la ce preot am fost botezata....
sper ca soacra mea sa rezolve problema asta ...macar el sa aiba adeverintza ,ca daca nu si mor daca ne pun ceva piedici...mai ales acum ca sant tare emotzionata cu nunta si mai si am rezolvate deja aproape tot ...imi da un infart daca ne zice ca nu ne poate cununa#-o

luluka
27.01.2010, 21:14:29
Si eu am fost botezata acasa, iar botezul apare inregistrat in matricolele bisericii de care apartinea preotul (in cazul meu in satul de originei al mamei).
Noua nu ne-a cerut adeverinta, dar a trebuit sa intrebam ce-i de facut ca eu am fost botezata in '78 de catre un preot greco-catolic, doar ca in '78 nu exista religie greco-catolica. Si uite asa am descoperit dupa aproape 32 de ani ca sunt de fapt ortodoxa :D:D. Si am adeverinta eliberata de parohia greco-catolica, cum ca sunt botezata ortodoxa ;;), iata struto-camila ;))
Dar, daca nu intrebam care-i treaba, nici nu ne zicea nimic de adeverinta.

adina_
27.01.2010, 21:41:12
Atunci tu crezi ca nu va fi nici o problema ?...stiu doar orasul si judetzul unde m-am botezat ,nimic mai mult...in fine sper sa se poata rezolva ....si adevarul ii ca nu am cum sa ajung in orasul respectiv de nici un fel...

adina_
27.01.2010, 21:45:06
Si eu am fost botezata acasa, iar botezul apare inregistrat in matricolele bisericii de care apartinea preotul (in cazul meu in satul de originei al mamei).
Noua nu ne-a cerut adeverinta, dar a trebuit sa intrebam ce-i de facut ca eu am fost botezata in '78 de catre un preot greco-catolic, doar ca in '78 nu exista religie greco-catolica. Si uite asa am descoperit dupa aproape 32 de ani ca sunt de fapt ortodoxa :D:D. Si am adeverinta eliberata de parohia greco-catolica, cum ca sunt botezata ortodoxa ;;), iata struto-camila ;))
Dar, daca nu intrebam care-i treaba, nici nu ne zicea nimic de adeverinta.
chestia asta cu adeverintza ii noua ? ....eu una nu stiam de ea

luluka
27.01.2010, 22:07:09
Nu stiu daca e noua! Sunt biserici, respectiv preoti care cer si sunt care nu. :gen_13:

adina_
27.01.2010, 22:12:16
Nu stiu daca e noua! Sunt biserici, respectiv preoti care cer si sunt care nu. :gen_13:
ok mersi , in fine voi vedea ce rezolv pana la urma

dramatzica
27.01.2010, 22:33:23
noua la biserica Sf Apostol Andrei nu ne-a cerut nici o adeverinta, dar la Luna ne-a zis sa facem rost de ele pana la nunta. deci nu te stresa, nu toti cer si preoti trebuie sa stie cum sta treaba cu cei botezati acasa s.a.m.d. iar daca nu dau dovada de bunavointa, tot se gaseste altul sa va cunune.

adina_
28.01.2010, 17:24:53
noua la biserica Sf Apostol Andrei nu ne-a cerut nici o adeverinta, dar la Luna ne-a zis sa facem rost de ele pana la nunta. deci nu te stresa, nu toti cer si preoti trebuie sa stie cum sta treaba cu cei botezati acasa s.a.m.d. iar daca nu dau dovada de bunavointa, tot se gaseste altul sa va cunune.
sper ca pana la urma sa rezolv problema asta ,macar iubitul meu sa faca rost de ea pt ca el ii botezat si nascut in oradea ,eu nu sant nascuta si botezata in oradea ,si de acea sant un pic stresata pt ca nu pot sa merg personal in orasul si judetzul meu unde m-am nascut si botezat ,ce stiu sigur ii ca sant botezata la bis ortodoxa ....in fine ma doare capul doar cand ma gandesc ca poate o sa imi puna piedici pt o hartie ....acum ca am aproape toate rezolvate ...mai ales ca nu sant in tzara si ii mai greu un pic in cazul nostru ,pt ca lucram amandoi si nu dispunem de timp liber ...ca sa facem drumuri in romania...

dianagalis
29.01.2010, 11:18:28

De unde atata birocratie?

DeaF
31.01.2010, 15:32:20

Cunosc un caz in care mireasa era ortodoxa si mirele baptist sau penticostal (nu stiu exact). Cununia religioasa au facut-o la biserica de langa Muzeul Tarii Crisurilor. In spatele muzeului este un parculet si acolo este si biserica. I-a cununat fara nicio problema. Fiecare a ramas la religia lui.

dianagalis
31.01.2010, 18:38:50
Cunosc un caz in care mireasa era ortodoxa si mirele baptist sau penticostal (nu stiu exact). Cununia religioasa au facut-o la biserica de langa Muzeul Tarii Crisurilor. In spatele muzeului este un parculet si acolo este si biserica. I-a cununat fara nicio problema. Fiecare a ramas la religia lui.

Stii cumva in ce religie se tine slujba de cununie?

dramatzica
02.02.2010, 13:09:45
andradaa tu faci cununia religioasa la bisericuta aia din lemn din Felix?
si noua ne-a placut fff mult aia si al meu tot a insistat sa facem acolo ca e altfel decat in oras, e mai intim... am ales in oras doar de dragul invitatilor...

annebella_wed
06.02.2010, 22:24:12
In biserica din parcul de la Muzeu, la Bazilica romano catolica...se cununa de obicei miri catolici, sau cel putin unul din miri trebuie sa fie catolic. Si cred ca si unul din nasi trebuie sa fie catolic.

Dar din cate am auzit, preotul de acolo este foarte felixibil si cununa si alte religii, penticostali, etc.

Sper sa nu gresesc, sa va informez gresit dar eu si familia mea umblam de mult la biserica aia si astea sunt datele care le stiu eu.

Sper sa iti fie de folos!

dianagalis
07.02.2010, 16:25:27
In biserica din parcul de la Muzeu, la Bazilica romano catolica...se cununa de obicei miri catolici, sau cel putin unul din miri trebuie sa fie catolic. Si cred ca si unul din nasi trebuie sa fie catolic.

Dar din cate am auzit, preotul de acolo este foarte felixibil si cununa si alte religii, penticostali, etc.

Sper sa nu gresesc, sa va informez gresit dar eu si familia mea umblam de mult la biserica aia si astea sunt datele care le stiu eu.

Sper sa iti fie de folos!

Multumesc mult tuturor miresicilor pentru sfaturi! :*:*:*

Anamonica
08.02.2010, 14:15:08
De unde atata birocratie?
Am vazut ca ai schimbat data nuntii!prietenii stiu de ceo:-)

aandradaa
08.02.2010, 14:49:31
andradaa tu faci cununia religioasa la bisericuta aia din lemn din Felix?
si noua ne-a placut fff mult aia si al meu tot a insistat sa facem acolo ca e altfel decat in oras, e mai intim... am ales in oras doar de dragul invitatilor...

Da.. !! acolo fac, ce ma bucur ca va place si voua.. mie mi se pare o bisericuta foarte frumoasa.. iar calugarul de acolo e un om special :D

dramatzica
08.02.2010, 20:11:43
Da.. !! acolo fac, ce ma bucur ca va place si voua.. mie mi se pare o bisericuta foarte frumoasa.. iar calugarul de acolo e un om special :D
felicitari pt alegere!
si sa fie intr-un ceast bun!

dianagalis
09.02.2010, 11:29:17

>:D< Daa, ma tot gandesc si ma razgandesc, in functie de cum gasesc sala... Tot la Vandana ne gandim, inca nu am dat avansul totusi...

Stie careva numarul de telefon de la Sala ANTHURIUM de pe Ciheiului?
Am cautat pe internet, dar nu gasesc absolut nimic despre ei.

Mersi mult pentru ajutor! :*:*:*

dianagalis
09.02.2010, 11:29:52

>:D< Daa, ma tot gandesc si ma razgandesc, in functie de cum gasesc sala... Tot la Vandana ne gandim, inca nu am dat avansul totusi...

Stie careva numarul de telefon de la Sala ANTHURIUM de pe Ciheiului?
Am cautat pe internet, dar nu gasesc absolut nimic despre ei.

Mersi mult pentru ajutor! :*:*:*

rosetm
15.02.2010, 10:27:59
Buna,

Stie careva un preot in Timisoara care sa cunune doua religii, adica ortodoxa-reformat la biserica ortodoxa?

Noi am intrebat si nimeni nu vrea sa ne cunune decat daca trece el la religia ortodoxa

Va rog sa ma ajutati, deoarece sunt suparata ca nu reusim http://www.miresici.ro/images/icons/icon9.gif

luluka
15.02.2010, 10:40:54
Buna,

Stie careva un preot in Timisoara care sa cunune doua religii, adica ortodoxa-reformat la biserica ortodoxa?

Noi am intrebat si nimeni nu vrea sa ne cunune decat daca trece el la religia ortodoxa

Va rog sa ma ajutati, deoarece sunt suparata ca nu reusim http://www.miresici.ro/images/icons/icon9.gif
Te-am ajuta cu drag, dar noi suntem din Oradea. Incearca pe topicurile din Timisoara ;;)

aandradaa
15.02.2010, 13:45:02
Buna,

In Oradea stim :-p dar cum voua va trebuie in Timisoara... cred ca e mai bine daca incerci pe topicul de acolo :* :* :*

morenita
23.02.2010, 16:07:14
Fetelor am tot cautat pe topicuri,la coruri in biserica(nu s-a mai scris din 2008) si n-am gasit raspunsuri...Noi vom face ceremonia intr-o biserik catolica,dar nu stiu daca se plateste vreo taxa sau daca cineva sau ceva va canta marsul nuptial..
Stam in afara tarii si nu stiu cum sa iau leg.cu preotul,n-am nr de tlf.
Cunoasteti pe cineva care a avut slujba intr-o astfel de biserica?:-\

luluka
23.02.2010, 16:35:09
Fetelor am tot cautat pe topicuri,la coruri in biserica(nu s-a mai scris din 2008) si n-am gasit raspunsuri...Noi vom face ceremonia intr-o biserik catolica,dar nu stiu daca se plateste vreo taxa sau daca cineva sau ceva va canta marsul nuptial..
Stam in afara tarii si nu stiu cum sa iau leg.cu preotul,n-am nr de tlf.
Cunoasteti pe cineva care a avut slujba intr-o astfel de biserica?:-\
:D:D Te-am ajuta cu placere, dar cred ca te-ai ratacit! Noi suntem din Oradea!

morenita
23.02.2010, 18:31:08
:D:D Te-am ajuta cu placere, dar cred ca te-ai ratacit! Noi suntem din Oradea!

Sigur!;)) Dar am cautat despre acest subiect si mi-a aparut topicul vostru!!
Gata, am gasit topicul"nunta catolica",va parasesc!
Pupici:*

v3ronicas
04.03.2010, 22:42:52
fetelor imi cer scuze ca nu am avut rabdare sa citesc tot... vreau sa va intreb cam cat tine slujba la biserica? noi facem in santandrei si cununia civila si la biserica si preotul mi` a spus sa merg atunci inainte sa ii spun la ce ora vreau dar as vrea sa stiu mai din timp ca sa scriu pe invitatii... chiar daca le` am comandat deja am lasat spatiu pt ora....

helly84
05.03.2010, 09:18:53
Noi avem cuninia religioasa in 4 septembrie la Biserica cu Luna si ne-am rezervat acu 2 sapt la ora 16.30 si mai ramasese loc in acea zi doar lav16.00.Cu cununia civila am avut niste probleme,nu am mai gasit liber decat la 14.30 da in final e super k asa am timp intre cele 2 sa fac poze cu invitatii iar dupa cuninia religioasa am aproape 3 ore pt sedinta noastra foto.va pup bafta la pregatiri!!!Ceva detalii ce implica sa schimb religia(din baptist in ortodox).Am decis sa ma botez la ortodocsi,dar nu prea stiu cum se procedeaza..........ma puteti ajuta??

nadiat
11.03.2010, 11:31:29
fetelor imi cer scuze ca nu am avut rabdare sa citesc tot... vreau sa va intreb cam cat tine slujba la biserica? noi facem in santandrei si cununia civila si la biserica si preotul mi` a spus sa merg atunci inainte sa ii spun la ce ora vreau dar as vrea sa stiu mai din timp ca sa scriu pe invitatii... chiar daca le` am comandat deja am lasat spatiu pt ora....

depinde de preot...in general, din cate stiu eu si ce mi-a spus mie preotul cam 35-45 min,dar poate dura si o ora daca preotul are mai multe de spus...

missy_L
17.03.2010, 19:56:44

Singura problema la Sf Andrei e ca interiorul nu e terminat si pozele nu ies grozav, pe cand la Biserica cu Luna se pot face poze deosebite. Pe de alta parte se pot face poze pe treptele bisericii... daca timpul permite :)

adri2010ana
27.03.2010, 13:42:07
Ce Ne Trebuie Pt. Oficierea Casatoriei La Biserica? Ca Ma Intrebau Nasii De Ceva Material, Batista, Piscoturi Si Nu Stiu Ce... Iar Eu Habar Nu Am.

ancamiresica
27.03.2010, 19:04:23
Ce Ne Trebuie Pt. Oficierea Casatoriei La Biserica? Ca Ma Intrebau Nasii De Ceva Material, Batista, Piscoturi Si Nu Stiu Ce... Iar Eu Habar Nu Am.

Intreaba mai bine preotul. Eu stiu ca se duc piscoturi si vin, ca traditia cu batista la unele biserici nu mai tine.

axenya
29.03.2010, 14:11:28
buna fetelor! eu fac cununia in aer liber,in gradina restaurantului,sper doar sa fie vreme buna.

Anne13
29.03.2010, 14:14:31
buna fetelor! eu fac cununia in aer liber,in gradina restaurantului,sper doar sa fie vreme buna.
Daca nu unde o faci?

axenya
29.03.2010, 14:20:13
pai tot acolo o fac,gradina e oarecum semiacoperita asa ca pt mine si viitorul sot nu va fi o problema in caz k ploua,pt invitati doar dar o sa gasesc o solutie :D

ancamiresica
29.03.2010, 21:47:10
pai tot acolo o fac,gradina e oarecum semiacoperita asa ca pt mine si viitorul sot nu va fi o problema in caz k ploua,pt invitati doar dar o sa gasesc o solutie :D

Si visul meu era sa ne cununam in aer liber. Din pacate a trebuit sa schimbam locatia nuntii si atunci m-am conformat ca nu se poate.
Oricum sunt slabe mici sa ploua, sau daca chiar ar ploua, s-ar insenina repede iar. Te admir oricum pentru curaj si pentru vointa. Vei decora cumva locul pentru ceremonie? Si cat iti cere preotul ca sa va cunune in alta locatie decat biserica?

axenya
30.03.2010, 11:59:19
nu am intrbat pretul,dar ma gandesc k nu mult pt k preotul nu e din oras ci de la tara.o sa impodobesc gradina cu aranjamente florale :X sper sa iasa totul bine.in schimb pretul mare e la cealalta cununie (scuze de off topic ) 10 mil costa taxa sa vina ofiterul starii civile intr o locatie.noi vrem ambele cununii in aer liber si de aia,dar am rezolvat si asta ,viitorul meu sot e din nojorid si o sa ne cunune cineva de acolo <:-P

tina19
30.03.2010, 12:12:54
nu am intrbat pretul,dar ma gandesc k nu mult pt k preotul nu e din oras ci de la tara.o sa impodobesc gradina cu aranjamente florale :X sper sa iasa totul bine.in schimb pretul mare e la cealalta cununie (scuze de off topic ) 10 mil costa taxa sa vina ofiterul starii civile intr o locatie.noi vrem ambele cununii in aer liber si de aia,dar am rezolvat si asta ,viitorul meu sot e din nojorid si o sa ne cunune cineva de acolo <:-P
:O:O ala da pret!

annebella_wed
31.03.2010, 19:55:29
Si noi facem cununia civila in aer liber, si sper foarte tare sa nu ploua.Mai ales la cat de caprisioasa este vremea. Dar noi o sa inchiriem niste corturi in caz de nevoie!

13Delice
17.05.2010, 14:02:10
Buna tuturor

Ma numesc Elis si cat un preot ortodox in Oradea, deoarece doresc sa ma casatoresc si sa fac cununia religioasa la ortodocsi dar eu nu sunt botezata, iar viitorul sot a fost botezat reformat la fel ca tatal sau, dar nu a parcticat niciodata religia. A mers de mic la ortodocsi, cu mama lui, iar acum vrem sa ne casatorim si sa ne botezam copiii in cultul ortodox dar nu cunostem nici un preot. Ne-ar putea recomanda cineva un preot bun, deschis, care sa fie dispus sa ne intelega, sa ma boteze si si sa ne cunune la ortodocsi fara ca viitorul sot sa mai trebuiasca sa se boteze inca o data?
Va multumesc tare, tare mult tutiror.

Elis

13Delice
20.05.2010, 01:28:13
In Oradea stim :-p dar cum voua va trebuie in Timisoara... cred ca e mai bine daca incerci pe topicul de acolo :* :* :*

Eu caut cam acelasi lucru, preot ortodox care sa cunune un ortodox si un reformat...dar in Oradea, daca mi-ai putea sugera ceva ar fi super. Mii de multumiri anticipat!

luluka
20.05.2010, 08:28:02
Eu caut cam acelasi lucru, preot ortodox care sa cunune un ortodox si un reformat...dar in Oradea, daca mi-ai putea sugera ceva ar fi super. Mii de multumiri anticipat!
Mai degraba gasesti preot reformat care va sa cunune, ortodocsii cu greu cununa alte religii, dar poate totusi ai noroc, trebuie intrebat.

13Delice
22.05.2010, 11:17:03
Multumesc Luluka tare frumos:gen_17: ; poate sunt foste sau actuale miresici care s-au confruntat cu aceeasi situatie si ma pot ajuta cu un sfat oricat de micutz. Eu abia anul viitor ma voi casatori, dar incep cu cautarile de pe acuma;-). Weekend frumos la toate, o zi excelenta si multumesc inca o data Luluka!!

luluka
22.05.2010, 21:56:55
Multumesc Luluka tare frumos:gen_17: ; poate sunt foste sau actuale miresici care s-au confruntat cu aceeasi situatie si ma pot ajuta cu un sfat oricat de micutz. Eu abia anul viitor ma voi casatori, dar incep cu cautarile de pe acuma;-). Weekend frumos la toate, o zi excelenta si multumesc inca o data Luluka!!
Chiar nu ai de ce. Suntem aici pentru a ne ajuta daca putem. Tin pumnii sa reusiti asa cum va doriti. :*

ArianaLuvlee
23.05.2010, 10:19:58
mai este la biserica albastra din rogerius un preot mai ingaduitor......nu stiu daca te ajuta in situatia ta dar stiu k accepta nasi necasatoriti.merita sa mergi pana la dansul sa intrebi poate te ajuta si in problema ta.

l_nicoleta
04.06.2010, 10:59:03
mai este la biserica albastra din rogerius un preot mai ingaduitor......nu stiu daca te ajuta in situatia ta dar stiu k accepta nasi necasatoriti.merita sa mergi pana la dansul sa intrebi poate te ajuta si in problema ta.
daaaa, respectivul accepta orrice !!!! (pt. suma corecta L-) )

RALUK15
20.06.2010, 15:54:10
Eu azi am fost la biserica unde vom avea cununia religioasa si sincer imi place f mult...preotul este un om f simpatic si comunicativ...ma bucur pt alegerea facuta