PDA

Versiunea completa : Asia de SE (Thailanda, Cambodgia, Indonezia, Filipine, Singapore, Vietnam)

Pagini : [1] 2 3 4

ella-ling
05.02.2008, 22:30:03
Salut miresicilor!
noi suntem 100% decisi sa plecam in luna de miere in Thailanda. A mai fost cineva in luna de miere (si nu numai) in Thailanda? Ati vizitat nordul sau sudul? Noi ne-am hotarat pentru un pachet care include Bangkok cateva zile si Phuket (eventual Phi Phi) pentru restul sejurului.
Ofertele pe care le-am adunat sunt in jur de 2000 euro pe persoana pana la inceputul lui aprilie (cand incepe sezonul ploilor, nu neaparat ptr ca ploua, insa umiditatea este asa de ridicata ca aproape nu poti respira).

Deci exista cineva care ne poate impartasi experiente, poze, etc? Noi cunoastem thailandezi si persoane care merg in fiecare an acolo (si nu ptr prostituate;) si au numai lucruri frumoase de povestit.

Daca cineva a fost in Indonezia sau Malaysia m-as bucura sa vad cum a fost.

Daca ati fost dupa Tsunami: cum e situatia pe acolo, mai ales la plaja? E intr-adevar totul reconstruit?

Va pupicesc si mersi ptr informatii:D

iulia73190
05.02.2008, 22:39:06
In aceste trei destinatii intentionez si eu sa merg,deci nu-ti pot da o parere concreta; in schimb iti pot vorbi despre full moon party in thailanda, insula KOH PHANGAN (o petrecere o noapte intreaga care se tine o data pe luna cand este full moon, pe plaja). Iar despre Malaysia mi s-a spus ca Kuala Lumpur este foarte frumos (si asta in comparatie cu Bankok).

ella-ling
05.02.2008, 22:52:00
In aceste trei destinatii intentionez si eu sa merg,deci nu-ti pot da o parere concreta; in schimb iti pot vorbi despre full moon party in thailanda, insula KOH PHANGAN (o petrecere o noapte intreaga care se tine o data pe luna cand este full moon, pe plaja). Iar despre Malaysia mi s-a spus ca Kuala Lumpur este foarte frumos (si asta in comparatie cu Bankok).

De la Bangkok nu asteptam f mult, vrem doar sa vizitam niste temple. Am auzit ca e un oras f aglomerat, iar chestia cu 'venetia' orientului am auzit-o de mii de ori asociata cu zeci de orase (eu am fost pana acum in Fort Lauderdale in US si in Suzhou China si nu aveau nimic de a face cu Venetia).
Merci ptr idea cu Koh Phan Gan, chiar m-am uitat si pare un loc care merita vizitat:) Iar pe 21.03 o sa fie petrecerea respectiva, iuhuuu

cosanzeana
06.02.2008, 01:31:48
Daca mergeti pe ideea de plaja eu as alege o combinatie de Krabi si Koh Phi Phi mai degraba decat Phuket. Phuketul mie ca atmosfera mi-a amintit de litoralul romanesc. Koh Phi Phi poate deveni plictisitor daca stai f. mult ca nu e prea multa activitate, dar este absolut superb. Krabi e si frumos si ai si mai multe optiuni de activitati (inclusiv rock-climbing pe malul marii etc.).

Koh Tao, Koh Samui si Koh Phangan sunt in partea cealalta de mare. Din astea trei eu am fost doar in Koh Tao, care e un loc f. bun de facut scufundari si au niste cafenele super-relaxa(n)te, unde poti sa stai intins pe niste perne savurand sucuri de fructe si citind o carte (eventual imprumutata de la ei) sau uitandu-te la filme (puse de ei) o zi intreaga; sau poti face acelasi lucru pe niste perne pe o terasa pe malul marii. Dar de frumos mi s-a parut mult mai frumos in Koh Phi Phi si la Krabi. In Koh Phangan n-am fost dar am inteles ca petrecerea de luna plina este un mare rave party, ceea ce poate fi f misto sau nu, depinde de gusturi.

Bangkok-ul merita vreo doua zile, eu as zice ca nu mai mult.

Si Chiang Mai in nord este f. frumos si extraordinar de relaxant. Te poti plimba prin templele budiste, face masaje, te poti plimba cu bicicleta, papa bineeee, face haine f. frumoase si ieftine din matase tailandeza la croitorii locali, te poti duce in excursii pe dealuri, eventual de cateva zile, sa cunosti triburi locale, poti face excursii cu pluta pe rau. Mie mi-a placut f. mult Chiang Mai.

In Malaezia sunt locuri frumoase de vizitat (Kuala Lumpur, Penang, Malacca, Taman Negara), dar mie nu mi s-a parut nici unul din locurile pe care le-am vazut acolo un 'must'. Mi-a placut in mod deosebit Pulau Tioman, o insula din sud aproape de Singapore; dar daca mergeti oricum in insule in Tailanda nu merita sa mai mergeti pana acolo doar pt. asta.

Mai degraba ar merita vizitat Singapore vreo doua zile.

Inca ceva - in Bangkok sunt zeci de agentii de turism care iti organizeaza pe loc o excursie sau o bucata de excursie sau un sejur intreg cum vrei tu - transport, cazare, tot. Banuiesc ca e (mult?) mai ieftin decat sa ai totul aranjat din Germania.

Tailanda mi se pare o destinatie super de vacanta si de luna de miere - din toate punctele de vedere - foarte frumos ca natura, cultura interesanta, oamenii prietenosi, mancarea buna, preturi bune.

iulia73190
06.02.2008, 11:50:30
Merci ptr idea cu Koh Phan Gan, chiar m-am uitat si pare un loc care merita vizitat:) Iar pe 21.03 o sa fie petrecerea respectiva, iuhuuu

Esti o norocoasa!!! daca ajungi te rog sa-mi zici si mie cum a fost; full moon party este visul meu, nu stiu de ce...banuiesc pentru ca este o mare destrabalare;)) !

Vacanta placuta!

ella-ling
06.02.2008, 15:48:28
Daca mergeti pe ideea de plaja eu as alege o combinatie de Krabi si Koh Phi Phi mai degraba decat Phuket. Phuketul mie ca atmosfera mi-a amintit de litoralul romanesc. Koh Phi Phi poate deveni plictisitor daca stai f. mult ca nu e prea multa activitate, dar este absolut superb. Krabi e si frumos si ai si mai multe optiuni de activitati (inclusiv rock-climbing pe malul marii etc.).

Tailanda mi se pare o destinatie super de vacanta si de luna de miere - din toate punctele de vedere - foarte frumos ca natura, cultura interesanta, oamenii prietenosi, mancarea buna, preturi bune.

iti multumesc mult pentru sfaturi. Koh Phi Phi era oricum pe lista noastra, am fi luat vaporul din Phuket si am fi ramas acolo peste noapte.
Am vazut unele agentii care ofera 5-6 zile in nordul thailandei si 7 zile la plaja, insa nu stiu daca nu ar fi foarte obositor.

Apropos de litoralul romanesc: iti aduce aminte de litoralul romanesc din zilele noastre? Mie mi s-a spus sa evit Patongul ptr ca e f mare e un oras... Si ca plajele mai din sudul insulei sunt frumoase.

Noi suntem destul de dinamici, in sensul ca nu o sa stam numai la hotelul si plaja respectiva, de aceea cred ca nu are f mare importanta cum e hotelul, ci mai mult vrem sa avem liniste cand ajungem in camera (deci nu hotel cu animatori si programe...)
Pana la sfarsitul saptamanii ne hotaram noi unde o sa mergem...
AI cumva poze din Thailanda?

Inca o data mersi mult:D :D

ella-ling
06.02.2008, 15:50:41
Esti o norocoasa!!! daca ajungi te rog sa-mi zici si mie cum a fost; full moon party este visul meu, nu stiu de ce...banuiesc pentru ca este o mare destrabalare;)) !

Vacanta placuta!

pai poti sa mergi la 'love parade', ca tot destrabalare e (numai ca nu e pe plaja)

Eu am fost la o astfel de petrecere care era pe un camp parasit, dura doua zile, etc... Insa cred ca dupa 3 ore de ascultat aceiasi muzica deja creierul nu mai functioneaza normal:))

iulia73190
06.02.2008, 16:10:35
pai poti sa mergi la 'love parade', ca tot destrabalare e (numai ca nu e pe plaja)

Eu am fost la o astfel de petrecere care era pe un camp parasit, dura doua zile, etc... Insa cred ca dupa 3 ore de ascultat aceiasi muzica deja creierul nu mai functioneaza normal:))

Nu sunt interesata de love parade; am facut o fixatie pe full moon party, ideea mi-a venit ascultand Yves Larock, nu stiu din ce motiv m-am imaginat acolo; cred ca sunt un pic tzaca>-) !
Planuisem sa merg in ianuarie (pica pe 22) dar s-a nimerit in timpul examenelor, asa ca o aman deocamdata pentru aprilie.

ella-ling
06.02.2008, 16:17:34
Nu sunt interesata de love parade; am facut o fixatie pe full moon party, ideea mi-a venit ascultand Yves Larock, nu stiu din ce motiv m-am imaginat acolo; cred ca sunt un pic tzaca>-) !
Planuisem sa merg in ianuarie (pica pe 22) dar s-a nimerit in timpul examenelor, asa ca o aman deocamdata pentru aprilie.

atunci iti doresc bafta sa ajungi acolo[-o< [-o< In Aprilie sunt si preturile mai scazute, cel putin astia din Germania asa ne-au povestit, asa ca go for it!:)>-
Daca ajung iti povestesc detaliat cum a fost

iulia73190
06.02.2008, 16:23:21
atunci iti doresc bafta sa ajungi acolo[-o< [-o< In Aprilie sunt si preturile mai scazute, cel putin astia din Germania asa ne-au povestit, asa ca go for it!:)>-
Daca ajung iti povestesc detaliat cum a fost

Danke schön! nu m-am interesat inca de preturi dar daca este sezonul ploios iar o sa aman.
Astept detalii daca ajungi:) !

cosanzeana
13.02.2008, 19:03:43
iti multumesc mult pentru sfaturi. Koh Phi Phi era oricum pe lista noastra, am fi luat vaporul din Phuket si am fi ramas acolo peste noapte.
Am vazut unele agentii care ofera 5-6 zile in nordul thailandei si 7 zile la plaja, insa nu stiu daca nu ar fi foarte obositor.

Apropos de litoralul romanesc: iti aduce aminte de litoralul romanesc din zilele noastre? Mie mi s-a spus sa evit Patongul ptr ca e f mare e un oras... Si ca plajele mai din sudul insulei sunt frumoase.
AI cumva poze din Thailanda?

Inca o data mersi mult:D :D

Poate fi un pic obositor sa mergi si in nord si la plaja, dar nu groaznic; eu zic ca merita.
Litoralul romanesc din anii 90?..
Poze n-am pe net, dar am pe niste CD-uri. O sa caut si-am sa vad daca pot sa le postez.
Bjs

ella-ling
14.02.2008, 21:15:28
Poate fi un pic obositor sa mergi si in nord si la plaja, dar nu groaznic; eu zic ca merita.
Litoralul romanesc din anii 90?..
Poze n-am pe net, dar am pe niste CD-uri. O sa caut si-am sa vad daca pot sa le postez.
Bjs

ne-am hotarat sa nu mai facem turul nordului. Dupa parerea unor fani impatimiti Thailanda o sa ne placa asa de mult ca oricum o sa ne intoarcem acolo:)

Am stat de vorba cu nu stiu cate persoane si vreo doua zile pe net si pana urma ne-am hotarat pentru o combinatie Bangkok (3 nopti) si 12 Zile Koh Samui si insulele adiacente Koh Phangan si Koh Tao.

De ce? Desi multi ne-au sfatuit sa mergem la Phuket pe o plaja mai linistita noi am fost fermecati de pozele din Koh Tao si Phangan si ne-am hotarat sa mergem acolo.
Ne-am hotarat ptr Koh Samui ptr ca ne oferea mai mult lux la un pret mai scazut, desi am inteles ca in ultimul timp e plina de turisti insula si nu mai are acelasi farmec. Insa noi avem cel putin bungalowul nostru unde ne putem retrage...

Ce parere ai despre cazarea acolo? E cam la standardele europene, mai buna, mai putin buna? Noi am luat numai 5 stele ca sa fim siguri, insa am evitat de data asta hotelurile standard apartinand marilor lanturi internationale.
Ne-am hotarat ptr design si boutique hoteluri...Sper sa ne placa. Eu n-am mai inoptat intr-un design Hotel, sotul a experimentat unul in Düsseldorf si mi-a spus ca sunt f moderne si ori iti plac f mult ori deloc....

ella-ling
14.02.2008, 21:25:54
Danke schön! nu m-am interesat inca de preturi dar daca este sezonul ploios iar o sa aman.
Astept detalii daca ajungi:) !

ajung, ajung, acum sa vedem cum o sa fie si daca nu ploua sau suntem morti de oboseala mergem si la party. yuhuuuu

annybunny
14.02.2008, 23:11:31
ajung, ajung, acum sa vedem cum o sa fie si daca nu ploua sau suntem morti de oboseala mergem si la party. yuhuuuu

Varul meu a fost in Thailanda, Bangkok, 6 luni a facut practica la un hotel de 5 Stele ;)) E foarte frumos acolo am vazut o groaza de poze :)>- Insa este tot timpul foarte, foarte cald intre 30-40 de grade ziua si noaptea in jur de 20. Phuket nu ti-as sfatuii mai ales ca acolo au fost inundatiile cauzate de valurii imense si sa prabusit un avion thailandez acolo :) Si Varul meu a vrut sa mearga pe insula dar sa razgandit. Voi cand vreti sa plecati in Thailanda? Iel a povestit ca cel mai rau timp cand sunt multe ploi acolo e in Aprilie. Pupici :*

ella-ling
14.02.2008, 23:19:12
Varul meu a fost in Thailanda, Bangkok, 6 luni a facut practica la un hotel de 5 Stele ;)) E foarte frumos acolo am vazut o groaza de poze :)>- Insa este tot timpul foarte, foarte cald intre 30-40 de grade ziua si noaptea in jur de 20. Voi cand vreti sa plecati in Thailanda? Iel a povestit ca cel mai rau timp cand sunt multe ploi acolo e in Aprilie. Pupici :*

plecam pe 14 martie. Cu caldura nu imi fac foarte mari probleme, ne mai incalzim si noi oasele, ca aici in Germania nu exista vara. Problema mare e umiditatea... In cel mai rau caz stam in hotel la AC:)

Asa am inteles si eu ca din aprilie pana in iunie cam ploua... Sa speram ca nu o sa prindem f multe ploi:-? Varul tau a stat doar in Bangkok sau a si calatorit?

pupici

ella-ling
14.02.2008, 23:27:04
quote=eu31;634443]Uffffffff ce dor mi s-a facut de Thailanda

sa inteleg ca ti-a placut

Hotelurile de 4-5 stele sunt ca si cele in Europa. Nu va faceti probleme..

nu imi faceam fff multe probleme, mai ales ca eu nu sunt genul care reclama f mult, insa in luna de miere vreau muuuuult confort si jacuzzi

Aici e o harta cu "cartierele" din Bangkok.. Cel mai fain e sa stai in Siam sau Silom. Acolo e viata, mall-urile.. Doar ca atractiile turistice sunt in partea cealalta..

Stiu doar ca hotelul e langa stadionul national si la 100 m de statia Sky train. In apropiere sunt multe shopinguri f mari:))
Va recomand si un tur pe Chao Phraya River.. Nu costa mult.. Vre-o 700 Bath

Ma gandeam si eu...am auzit ca pentru 1000-1500 bath poti sa ai tur si cina cu 7 feluri de mancare traditionala

Vezi ca atunci cand cumparati intrarea la The Grand Palace va da si bilet de intrare la alte atractii..

Merita sa vedeti in Chinatown pe inserate (dar nu prea tarziu).. de ce oare? Sunt prea multe 'ladys' sau ladymen:)))

Daca ajungeti pe Phuket http://www.phuket-fantasea.com/ (http://www.phuket-fantasea.com/) e renumit..

am retinut

Taxiurile sunt ieftine si nu se merita sa inchiriezi masina... Oricum in Bangkok e groaznic de condus..

mie mi-au spus ca Puk-puk ul nu se merita. E mai scump sau la fel de scump ca un taxi si te cam temi ptr viata ta

Aaa si nu mai sunt urme dupa tunami.. Dar e o senzatie ciudata sa stai pe plaja si sa te gandesti inapoi

mie mi s-a zbarlit pielea cand am auzit la stiri...si eu eram la plaja zilele alea, insa nu in regiunea tsunami...f trist...

mersi ptr sfaturi[/quote]

annybunny
14.02.2008, 23:39:36
plecam pe 14 martie. Cu caldura nu imi fac foarte mari probleme, ne mai incalzim si noi oasele, ca aici in Germania nu exista vara. Problema mare e umiditatea... In cel mai rau caz stam in hotel la AC:)

Asa am inteles si eu ca din aprilie pana in iunie cam ploua... Sa speram ca nu o sa prindem f multe ploi:-? Varul tau a stat doar in Bangkok sau a si calatorit?

pupici

Da asa este in germania, ce vrei sa faci ;)) si eu iubesc mai mult caldura decat frigul si pana la urma vorba ta ai AC in hotel ;))

Cel mai mult timp a stat in Bangkok, a vizitat pe acolo templuri(sa nu uitati sa va descaltati cand intrati in templuri si sa fiti cu fusta lunga sau pantaloni lugi inbracati si un tricou cu maneci) si muzeuri (muzeul de "ceara" cica e misto, cu oameni din ceara facuti, ca in londra) a povestit ca culmea e, ca daca locuiesti in thailanda, nu trebuie sa platesti bani ptr intrare, dar ca strain trebuie sa platesti :) Si a fost in weekendurile la mare, dar nu mai stiu la ce strand a fost:-?, dar nu era departe de Bangkok.

Sa nu va mirati daca vedeti homosexuali acolo, ca sunt o groaza cica :)) La putere este Regele Rama, care este foarte pretuit de thailandesi si este pe fiecare ban acolo, bat se numesc banii de acolo si sa aveti grija sa nu calcati pe un ban cu regele pe iel. Dimineata la 8 si seara la 18 se canta imnul national, daca sunteti in locuri unde il auziti, sa va ridicati in picioare si sa nu vorbiti. Sa aveti grija sa nu tipati sau sa aratati cu degetul pe oameni sau sculpturi, daca mergeti cu autobuzul pe acolo sa nu va asesati pe ultimul rand, ca acela e ptr buddisti din templu si sa nu puneti mana pe capul unui copil de exemplu.

Oricum este un oras foarte aglomerat, toata ziua merg masinile bara in bara (autostrada trece prin oras) doar intre 2 si 4 noaptea cica e liniste pe strazi :) Si acolo nu prea se foloseste numele, toata lumea vb mai mult cu prenumele :) Varmiu a invatat deja putin thai, dar in general se vb engleza. A mai fost si in Kambodscha, ptr ca a avut nevoie de viza, dar ce-i acolo, este o tara foarte saraca #-o:(
Cam atat, daca mai ai intrebari ceva, poti sa ma intrebi, si daca e il intreb pe iel personal :) Am scris o poveste lunga :)) Pupici :*

P.S.: Hotelul se numea JW Marriott Hotel Bangkok...voi acolo stati?

ella-ling
30.03.2008, 14:47:53
ne-am intors astazi din Thailanda! A fost o luna de miere asa cum mi-am dorit-o, o experienta extraordinara intr-o cultura diferita de a noastra de la care poate avem cate ceva de invatat si odihna activa la mai mult de 30 de grade zilnic.
Combinatia oras (bangkok) + Plaja pe care am ales-o nu a lasat cred nici o dorinta nesatisfacuta: cultura, temple, cumparaturi, plaja cu nisip fin si ape limpezi, snorkel, trekking, plimbari cu barca, expeditii prin padure, natura exotica, mancare f buna, oameni prietenosi si respectuosi, leneveala sub palmieri, masaj thailandez, manichiura direct pe plaja, muay thai, petreceri noaptea, plimbari lungi cu scooterul... nici nu reusesc sa ma opresc cand listez toate lucrurile pe care le-am facut in acest timp...micsorez niste poze si le atasez.

ella-ling
07.04.2008, 15:12:09
am reusit sa pun si unele poze pe net, vedeti semnatura, ca nu am mai avut chef sa le micsorez.
Inca un lucru pe care am uitat sa il spun: preturile in Thailanda sunt foarte accesibile, poti trai si cu 10 euro pe zi inclusiv cazare daca nu ai pretentii, bineinteles ca o limita superioara nu exista.

delmo
08.04.2008, 07:32:09
am reusit sa pun si unele poze pe net, vedeti semnatura, ca nu am mai avut chef sa le micsorez.
Inca un lucru pe care am uitat sa il spun: preturile in Thailanda sunt foarte accesibile, poti trai si cu 10 euro pe zi inclusiv cazare daca nu ai pretentii, bineinteles ca o limita superioara nu exista.
superbe pozele! cat ati mers cu avionul?:D

ella-ling
08.04.2008, 19:57:17
superbe pozele! cat ati mers cu avionul?:D
multumesc:) Un zbor direct Frankfurt-Bangkok e 12 ore, noi am avut un stop in Sri Lanka, am zburat 10 + 4 + 1 (Bangkok -Samui)... Am fost vreo 24 ore pe drum;) Insa suntem obisnuiti.

cosanzeana
12.04.2008, 23:15:25
Ella, foarte frumoase pozele! Se vede ca ati petrecut super!
Mie mi se pare ca Tailanda seamana pe undeva cu Brazilia :-) Frumusete naturala covarsitoare, si cam in acelasi gen; oamenii f. draguti..

Maura
17.04.2008, 13:46:40
multumesc:) Un zbor direct Frankfurt-Bangkok e 12 ore, noi am avut un stop in Sri Lanka, am zburat 10 + 4 + 1 (Bangkok -Samui)... Am fost vreo 24 ore pe drum;) Insa suntem obisnuiti.
Buna Ella!

Sunt superbe pozele voastre! si noi vom merge in luna de miere in Thailanda si in koh Tao. In total 3 saptamani. E o cheltuiala, dar dupa ce am vazut pozele voastre sunt absolut sigura ca am facut cea mai buna alegere.
Vom sta o noapte la dus in Bangkok, 10 nopti in koh Tao si 5 nopti iar la Bangkok. In koh Tao am inchiriat o vila cu jacuzziin curte doar pentru noi. Vila are un dormitor si o terasa...jacuzzi-ul este cu vedere la mare...arata de vis! Am vazut in pozele tale si poze cu koh Tao...arata superb. Vrem sa facem scufundari, pentru ca este o insula renumita pentru asta.

As vrea te rog sa ma ajuti cu informatii despre transportul din Bangkok-koh Samui-koh Tao. Cateva sfaturi, cum ati mers voi, daca trebuie sa fac rezervari inainte.

Multumesc!

ella-ling
17.04.2008, 18:25:58
Buna Ella!

Sunt superbe pozele voastre! si noi vom merge in luna de miere in Thailanda si in koh Tao. In total 3 saptamani. E o cheltuiala, dar dupa ce am vazut pozele voastre sunt absolut sigura ca am facut cea mai buna alegere.
Vom sta o noapte la dus in Bangkok, 10 nopti in koh Tao si 5 nopti iar la Bangkok. In koh Tao am inchiriat o vila cu jacuzziin curte doar pentru noi. Vila are un dormitor si o terasa...jacuzzi-ul este cu vedere la mare...arata de vis! Am vazut in pozele tale si poze cu koh Tao...arata superb. Vrem sa facem scufundari, pentru ca este o insula renumita pentru asta.

As vrea te rog sa ma ajuti cu informatii despre transportul din Bangkok-koh Samui-koh Tao. Cateva sfaturi, cum ati mers voi, daca trebuie sa fac rezervari inainte.

Multumesc!

Salut! Koh Tao o sa va placa cu siguranta, pe noi ne-a impresionat prin linistea, frumusetea si atmosfera de pe insula, mai ales ca veneam din Samui care e o insula mai agitata si populata.
In legatura cu scufundarile, nu le ratati!! Noi am facut snorkeling, eu nu mai reuseam sa ies din apa.
Noi am zburat din Bangkok pana in Samui cu Bangkok Airways, e un zbor f scurt, 45 min, iar zborul a fost organizat de agentia cu care am cumparat cam tot pachetul, asa ca nu pot sa iti spun cat a costat. Din Samui sunt curse zilnice spre Koh Tao, dureaza vreo 2 ore, mai toate pleaca de dimineata, deci ar fi bine sa luati un zbor care ajunge dimineata in samui.
O alta varianta ar fi sa zburati pana in Surat Thani si luati de acolo un vapor, ferry... s-ar putea sa iesiti mai ieftin. Exista si curse Bangkok-Koh Samui cu vaporul (ma rog, nu direct Bangkok insa Bangkokul e cam vreo 30-40 km departe de apa). Exista si tren sau autobuz, probabil pana la un oras apropiat pe continent si dupa aia va trebui sa luati ferry-ul.
Nu stiu acum ce sa va sfatuiesc, eu as zbura, ptr ca e mai putin complicat si apoi luati ferry-ul. In internet ei spun ca cel mai simplu e sa luati ferryul din Chumpon, iar pana in chumpon cu autobuzul sau trenul (luati seara busul sau trenul din Bangkok si prindeti vaporul de 7 dimineata in Chumpon).
Cei de la agentie ce v-au sfatuit? Sau ati oragnizat totul de unii singuri?
Daca va hotarati sa zburati, eu as cumpara bilete cu antecedenta, ptr tren sau autobuz nu cred ca e nevoie.

Bine ca ramaneti in Bangkok dupa sejurul pe plaja, noi am stat exact cand am sosit in Thailanda si a fost cam obositor: sa ne obisnuim cu caldura, AC, diferenta de fus orar...
Orice intrebare ai, nu te sfii...
:*

ella-ling
17.04.2008, 18:29:06
Ella, foarte frumoase pozele! Se vede ca ati petrecut super!
Mie mi se pare ca Tailanda seamana pe undeva cu Brazilia :-) Frumusete naturala covarsitoare, si cam in acelasi gen; oamenii f. draguti..
mersi, chiar a fost de vis! Ai dreptate, aceeasi impresie am avut si noi, cand ne-am intors si ne-a sunat soacra si ne-a intrebat cum e Tailanda noi i-am raspuns ca e asemanatoare in unele privinte cu Brazilia:) Nu prea ne-a crezut, hehe

cosanzeana
17.04.2008, 23:48:05

Maura, eu am fost in Koh Tao de la Bangkok cu autobuzul noaptea (un autobuz pentru turisti) si dimineata am luat ferry-ul - autobuzul a ajuns insa cu vreo doua ore inainte sa plece ferry-ul si intre timp ne-au culcat pe toti intr-o sala pe niste rogojine - am inteles ca asta era schema in general (transportul + cazarea in Koh Tao erau cumparate la pachet din Bangkok - cu cateva zile inainte). La plecare am luat ferry-ul de pe Koh Tao pe Koh Samui si de acolo avionul (spre Singapore). - in pachetul meu era inclus sa ma intorc cu ferry + autobuz la Bangkok (si de acolo as fi zburat spre Singapore), dar pierdeam mult timp + obositor.
Eu am facut cursul pentru certificat PADI in Koh Tao; nu c-as avea eu prea multa experienta cu scufundarile, dar cred ca a fost o alegere buna sa-l fac acolo :">

cosanzeana
17.04.2008, 23:54:39
Nu prea ne-a crezut, hehe
:) Nici eu n-as fi crezut daca mi-ar fi spus cineva inainte - inainte sa ajung in Asia pentru mine toata Asia era un fel de prelungire a Chinei 8-} Nu-mi imaginam ca Asia de Sud-Est e total diferita de Asia de Nord si din multe puncte de vedere mai apropiata de alte.. 'tari calde'.

Maura
18.04.2008, 09:40:24
Salut! Koh Tao o sa va placa cu siguranta, pe noi ne-a impresionat prin linistea, frumusetea si atmosfera de pe insula, mai ales ca veneam din Samui care e o insula mai agitata si populata.
In legatura cu scufundarile, nu le ratati!! Noi am facut snorkeling, eu nu mai reuseam sa ies din apa.
Noi am zburat din Bangkok pana in Samui cu Bangkok Airways, e un zbor f scurt, 45 min, iar zborul a fost organizat de agentia cu care am cumparat cam tot pachetul, asa ca nu pot sa iti spun cat a costat. Din Samui sunt curse zilnice spre Koh Tao, dureaza vreo 2 ore, mai toate pleaca de dimineata, deci ar fi bine sa luati un zbor care ajunge dimineata in samui.
O alta varianta ar fi sa zburati pana in Surat Thani si luati de acolo un vapor, ferry... s-ar putea sa iesiti mai ieftin. Exista si curse Bangkok-Koh Samui cu vaporul (ma rog, nu direct Bangkok insa Bangkokul e cam vreo 30-40 km departe de apa). Exista si tren sau autobuz, probabil pana la un oras apropiat pe continent si dupa aia va trebui sa luati ferry-ul.
Nu stiu acum ce sa va sfatuiesc, eu as zbura, ptr ca e mai putin complicat si apoi luati ferry-ul. In internet ei spun ca cel mai simplu e sa luati ferryul din Chumpon, iar pana in chumpon cu autobuzul sau trenul (luati seara busul sau trenul din Bangkok si prindeti vaporul de 7 dimineata in Chumpon).
Cei de la agentie ce v-au sfatuit? Sau ati oragnizat totul de unii singuri?
Daca va hotarati sa zburati, eu as cumpara bilete cu antecedenta, ptr tren sau autobuz nu cred ca e nevoie.

Bine ca ramaneti in Bangkok dupa sejurul pe plaja, noi am stat exact cand am sosit in Thailanda si a fost cam obositor: sa ne obisnuim cu caldura, AC, diferenta de fus orar...
Orice intrebare ai, nu te sfii...

Buna Ella!

Multumesc mult pentru tot ce mi-ai scris.
Noi ne-am organizat totul singuri, deoarece la agentii nu am vazut ce cautam noi. Toate rezervarile sunt facute pe internet. vila in care stam noi sigur nu o gaseam la nici o agentie de la noi: se numeste Anankhira. Daca o cautati pe net o sa va apara prima.
Pana acum am luat: bilete avion Bucuresti Bangkok, cu escala la Istambul. Am platit abansul la cazare pe insula si ne facem rezervare la hotel in Bangkok (un cadou de la soacra mea, care a insistat sa stam la un super hotel, Oriental Hotel Bangkok :D ). De abia astept!!!!
Mai avem: rezervare hotel 1 noapte la dus, in Bangkok si zbor Bangkok-Koh Samui.
Din cate am citit si eu, cel mai bine/sigur/scurt transport e cu avionul. M-am uitat la Thai airways, dar au numai vreo 2-3 zboruri pe zi. In schimb la Bangkok Airways, parca fac naveta...sun peste 15 zboruri pe zi. O sa fac rezervare: un drum dus-intors, pentru 2 persoane e cca 350 Euro. Mi se pare rezonabil. Mersi pentru sfat...vom lua o cursa de dimineata, pentru a prinde ferry-ul din Samui pentru Koh Tao!
Si noi ne-am gandit mai bine ca la intoarcere din insula putem umbla mai mult prin Bangkok. Stam pana la urma mai mult, ca sa prindem si ziua iubitului meu, care e pe 12 august...exact de ziua reginei lor...am citit pe toate site-urile ca e mare sarbatoare pe strazi...nu as fi vrut sa ratez asta!
Am vazut ca voi ati inchiriat si scutere pe insula...cred ca asta vom face si noi. Ai nevoie de carnet de motocicleta? Nu de alta, dar in Grecia sunt locuri in care ni l-au cerut...
In rest...cu siguranta ca nu voi rata scufundarile, mai ales ca nu am facut pana acum si vrem sa ne luam PAD-ul. Ne vom bucura de liniste insulei, vom incerca tot feluri de mancaruri si ne vom relaxa in mini-piscina din curte!
Multumesc mult inca o data! :*

Maura
18.04.2008, 09:45:50
Maura, eu am fost in Koh Tao de la Bangkok cu autobuzul noaptea (un autobuz pentru turisti) si dimineata am luat ferry-ul - autobuzul a ajuns insa cu vreo doua ore inainte sa plece ferry-ul si intre timp ne-au culcat pe toti intr-o sala pe niste rogojine - am inteles ca asta era schema in general (transportul + cazarea in Koh Tao erau cumparate la pachet din Bangkok - cu cateva zile inainte). La plecare am luat ferry-ul de pe Koh Tao pe Koh Samui si de acolo avionul (spre Singapore). - in pachetul meu era inclus sa ma intorc cu ferry + autobuz la Bangkok (si de acolo as fi zburat spre Singapore), dar pierdeam mult timp + obositor.
Eu am facut cursul pentru certificat PADI in Koh Tao; nu c-as avea eu prea multa experienta cu scufundarile, dar cred ca a fost o alegere buna sa-l fac acolo :">
Buna!
Multumesc pentru raspuns!
Vom lua totusi avionul...ca dupa atata zbor din Bucuresti pana in Bangkok, parca inca o noapte pe drum e prea mult. Mai bine 1 ora cu avionul!
Si noi vrem sa luam certificat PADI. Poate imi recomanzi o scoala unde ai facut tu cursurile, ca am vazut ca sunt multe pe insula!
In rest mai poati sa imi recomanzi niste locuri sau chestii de facut? Plimbari? Ceva ce trebuie neaparat incercat pe insula?
Multumesc! :*

cosanzeana
20.04.2008, 02:13:09
Maura, cursurile le-am facut la Coral Grand Divers - asta stiu ca m-am uitat acum pe legitimatie, altfel nu-mi amintesc nume de locuri pe insula, sunt cinci ani jumate de cand am fost. Scoala a ales-o prietena cu care am fost, ea avea deja certificat PADI si, spre deosebire de mine, avea ceva idee cu ce se mananca scufundarile, asa ca am lasat-o pe ea sa se ocupe de partea asta.
Cum ne petreceam timpul in afara cursurilor - am povestit un pic pe prima pagina a subiectului. In afara de respectivele cafenele, papam mancarica locala - care mie imi place mult - si beam berici la restaurantele de pe plaja si gasisem un loc care facea clatite umplute cu cioco mmmm; noi am stat la niste casute chiar langa Coral Grand Divers si pe acolo nu prea erau magazine de umblat, dar in alte parti ale insulei, da, mai ales pe langa port.

ella-ling
20.04.2008, 11:02:41
Buna Ella!

Multumesc mult pentru tot ce mi-ai scris.
Noi ne-am organizat totul singuri, deoarece la agentii nu am vazut ce cautam noi. Toate rezervarile sunt facute pe internet. vila in care stam noi sigur nu o gaseam la nici o agentie de la noi: se numeste Anankhira. Daca o cautati pe net o sa va apara prima.
Pana acum am luat: bilete avion Bucuresti Bangkok, cu escala la Istambul. Am platit abansul la cazare pe insula si ne facem rezervare la hotel in Bangkok (un cadou de la soacra mea, care a insistat sa stam la un super hotel, Oriental Hotel Bangkok :D ). De abia astept!!!!
Mai avem: rezervare hotel 1 noapte la dus, in Bangkok si zbor Bangkok-Koh Samui.
Din cate am citit si eu, cel mai bine/sigur/scurt transport e cu avionul. M-am uitat la Thai airways, dar au numai vreo 2-3 zboruri pe zi. In schimb la Bangkok Airways, parca fac naveta...sun peste 15 zboruri pe zi. O sa fac rezervare: un drum dus-intors, pentru 2 persoane e cca 350 Euro. Mi se pare rezonabil. Mersi pentru sfat...vom lua o cursa de dimineata, pentru a prinde ferry-ul din Samui pentru Koh Tao!
Si noi ne-am gandit mai bine ca la intoarcere din insula putem umbla mai mult prin Bangkok. Stam pana la urma mai mult, ca sa prindem si ziua iubitului meu, care e pe 12 august...exact de ziua reginei lor...am citit pe toate site-urile ca e mare sarbatoare pe strazi...nu as fi vrut sa ratez asta!
Am vazut ca voi ati inchiriat si scutere pe insula...cred ca asta vom face si noi. Ai nevoie de carnet de motocicleta? Nu de alta, dar in Grecia sunt locuri in care ni l-au cerut...
In rest...cu siguranta ca nu voi rata scufundarile, mai ales ca nu am facut pana acum si vrem sa ne luam PAD-ul. Ne vom bucura de liniste insulei, vom incerca tot feluri de mancaruri si ne vom relaxa in mini-piscina din curte!
Multumesc mult inca o data! :*

Salut!

Majoritatea zborurilor sunt cu Bangkok Airways ptr ca e aeroportul lor (nu stiu daca mai este inca..). Din cauza asta Thai are f putine zboruri, insa Bangkok airways e okay, noi am avut zboruri in avioane curate, ne-au dat pana si mancare in cele 45 min de zbor, aeropurtul din Samui e o bijuterie dupa parerea mea...tropical feeling...Pretul biletului e ptr amandoi sau numai ptr o persoana? Ptr Thailanda mi se pare cam scump...

In leg cu scuterul, nu stiu daca i-au cerut permis, trebuie sa lasi pasaportul sau un act de identitate drept garantie. Insa permisul auto e valabil si ptr scuter, oricine poate conduce asa ceva (mda, cu exceptia mea care nu am incercat:) In Samui exista la orice colt un loc unde puteai inchiria scutere f ieftin si cum insula e marisoara noi ne-am tot plimbat. Se ciscula pe partea stanga, insa cu scuterul nu e o problema, mai greu e sa conduci o masina ptr ca in masina esti si asezat pe partea 'gresita';)

Bangkokul e ff mare si daca prindeti si o sarbatoare nationala o sa fie o nebunie. Ptr cumparaturi recomand MBK, aveti grija cu taximatristii care va agata pe strada si va ofera diverse excursii, nu luati tuk-tuk-ul ca nu se merita. Oriental Bangkok e un hotel luxos de-al lor, stiu ca ghidul nostru ne-a recomandat sa ne ducem sa mancam acolo, insa noi am fost asa de buimaci si obositi din cauza fusului orar ca seara cadeam in pat.

Mancarea e super-buna (parerea mea), multe fructe, usoara sanatoasa si daca nu o vrei foarte iute poti spune... Mie mi-au placut curry-urile lor care spre deosebire de cele indiene bat mai mult spre supa. Comanda insa intotdeauna orez, ajuta la mancarea felurilor f iuti.

Maura
21.04.2008, 09:20:16
Salut!

Majoritatea zborurilor sunt cu Bangkok Airways ptr ca e aeroportul lor (nu stiu daca mai este inca..). Din cauza asta Thai are f putine zboruri, insa Bangkok airways e okay, noi am avut zboruri in avioane curate, ne-au dat pana si mancare in cele 45 min de zbor, aeropurtul din Samui e o bijuterie dupa parerea mea...tropical feeling...Pretul biletului e ptr amandoi sau numai ptr o persoana? Ptr Thailanda mi se pare cam scump...

In leg cu scuterul, nu stiu daca i-au cerut permis, trebuie sa lasi pasaportul sau un act de identitate drept garantie. Insa permisul auto e valabil si ptr scuter, oricine poate conduce asa ceva (mda, cu exceptia mea care nu am incercat:) In Samui exista la orice colt un loc unde puteai inchiria scutere f ieftin si cum insula e marisoara noi ne-am tot plimbat. Se ciscula pe partea stanga, insa cu scuterul nu e o problema, mai greu e sa conduci o masina ptr ca in masina esti si asezat pe partea 'gresita';)

Bangkokul e ff mare si daca prindeti si o sarbatoare nationala o sa fie o nebunie. Ptr cumparaturi recomand MBK, aveti grija cu taximatristii care va agata pe strada si va ofera diverse excursii, nu luati tuk-tuk-ul ca nu se merita. Oriental Bangkok e un hotel luxos de-al lor, stiu ca ghidul nostru ne-a recomandat sa ne ducem sa mancam acolo, insa noi am fost asa de buimaci si obositi din cauza fusului orar ca seara cadeam in pat.

Mancarea e super-buna (parerea mea), multe fructe, usoara sanatoasa si daca nu o vrei foarte iute poti spune... Mie mi-au placut curry-urile lor care spre deosebire de cele indiene bat mai mult spre supa. Comanda insa intotdeauna orez, ajuta la mancarea felurilor f iuti.

Buna!

mersi pentru mesaj!
Un drum dus, fara taxe era cca 60 Euro. Cu tot cu taxe, pentru 2 persoane, e cam 340-350 Euro, dus 9ntors...deci 4 zboruri. Mie nu mi se pare mult...oricum, depinde de ore. Zborul cel mai de dimineata e mai ieftin...dar am aflat ca e mai bine de luat acel zbor de la tine...asta ca sa prindem ferry-ul de dimineata spre Tao...O sa ne hotaram ce ore alegem si cred ca facem rezervare.
In legatura cu mancarurile...de abia asteptam! Dan este un gurmand si mananca foarte picant! Eu nu prea pap picant. Suntem obisnuiti cu genurile de mancare, pentru ca mancam destul de des indian si libanez...eu cu mai mult orez la indian :)) , ca altfel iau foc!Dar de abia asteptam!
Pentru cumparaturi...unde e MBK? in ce parte a orasului?

Seara ati iesit pe undeva? Am inteles ca au o viata de noapte foarte activa! Poti recomanda ceva?
In legatura cu transportul prin Bangkok...din cate am citit, transportul in comun e destul de bine pus la punct, asa ca ne vom baza pe el. As fi vrut sa incerc si Tuk-Tuk, dar am inteles ca e cam periculos si aia conduc ca niste nebuni...deci trebuie sa ai inima tare.

Mersi mult,
Maura

ella-ling
21.04.2008, 17:03:11
Buna!

mersi pentru mesaj!
Pentru cumparaturi...unde e MBK? in ce parte a orasului?

Seara ati iesit pe undeva? Am inteles ca au o viata de noapte foarte activa! Poti recomanda ceva?
In legatura cu transportul prin Bangkok...din cate am citit, transportul in comun e destul de bine pus la punct, asa ca ne vom baza pe el. As fi vrut sa incerc si Tuk-Tuk, dar am inteles ca e cam periculos si aia conduc ca niste nebuni...deci trebuie sa ai inima tare.

Mersi mult,
Maura

MBK e la statia de tren numita Stadion, am impresia ca de la hotelul vostru va urcati in tren si coborati la ultima sau penultima. Noi am petrecut o zi inauntru si nu am vazut totul, ne-am facut masaj, eu manichiura, pedichiura, am mancat ne-am plimbat am facut fff multe cumparaturi, deci se gaseste cam tot ce vrei...poti sa googaluiesti MBK Bangkok si gasesti mai multe informatii. relativ in apropiere exista mai multe shoppinguri, insa mie mi s-au parut plictisitoare, numai lucruri de firma la preturi mai mari decat aici, insa restaurantele sunt bune:))

Mijloace de transport...taxi am luat, pe jos (insa distantele sunt f mari) si cu trenul (insa reteaua e mica...) Deci nu pot sa iti spun prea multe despre transport, pe la temple am avut tour, si ne-au transportat ei peste tot...

Distractie, hehe, cu siguranta insa noi nici macar la cina nu reuseam sa ramanem trezi, asa ca cele 3 seri le-am petrecut dormind, mai ales ca eram rupti si dupa o zi de plimbari. Exista un cartier rosu:)) Noua ni s-au oferit des de catre taximetristi 'ping-pong shows' 'coca-cola shows' etc...
Exista vapoare care ofera cina + plimbare pe rau, noi am vrut sa mergem, insa dupa cum am spus....nu am mai ajuns...Mai exista un bar+restaurant in aer liber pe acoperisul unui zgarie-noi, la etajul 50-60 poti cina in aer liber, e cu siguranta o experienta placuta...noi nu am reusit...alta data

Maura
22.04.2008, 08:52:04
MBK e la statia de tren numita Stadion, am impresia ca de la hotelul vostru va urcati in tren si coborati la ultima sau penultima. Noi am petrecut o zi inauntru si nu am vazut totul, ne-am facut masaj, eu manichiura, pedichiura, am mancat ne-am plimbat am facut fff multe cumparaturi, deci se gaseste cam tot ce vrei...poti sa googaluiesti MBK Bangkok si gasesti mai multe informatii. relativ in apropiere exista mai multe shoppinguri, insa mie mi s-au parut plictisitoare, numai lucruri de firma la preturi mai mari decat aici, insa restaurantele sunt bune:))

Mijloace de transport...taxi am luat, pe jos (insa distantele sunt f mari) si cu trenul (insa reteaua e mica...) Deci nu pot sa iti spun prea multe despre transport, pe la temple am avut tour, si ne-au transportat ei peste tot...

Distractie, hehe, cu siguranta insa noi nici macar la cina nu reuseam sa ramanem trezi, asa ca cele 3 seri le-am petrecut dormind, mai ales ca eram rupti si dupa o zi de plimbari. Exista un cartier rosu:)) Noua ni s-au oferit des de catre taximetristi 'ping-pong shows' 'coca-cola shows' etc...
Exista vapoare care ofera cina + plimbare pe rau, noi am vrut sa mergem, insa dupa cum am spus....nu am mai ajuns...Mai exista un bar+restaurant in aer liber pe acoperisul unui zgarie-noi, la etajul 50-60 poti cina in aer liber, e cu siguranta o experienta placuta...noi nu am reusit...alta data

De ziua lui as vrea sa mergem cu vaporul pe rau, la cina...am auzit si eu ca e foarte frumos! Noi am vrea sa incercam ceva si seara...in 5 nopti cat stam, poate reusim sa mergem si la un dans ceva.
Mersi mult pentru informatii! >:D<

Karon
25.04.2008, 14:46:29
Buna!

Mersi mult,
Maura

Tuk-tuk -ul e de evitat nu din cauza ca ar conduce mai periculos, ci din cauza ca incearca tot timpul sa te fraiereasca ... sau cel putin asa se zice

in Phuket am mers cu tuk-tuk-ul o data, sa vedem cum e, ne-a dus pana unde i-am cerut si i-am platit cat ne-am inteles la inceput, a fost foarte ok
in Bangkok ne-au cerut un pret super mic sa ne duca pe distanta destul de mare, si ne-am prins ca vroia sa ne oprim pe la cativa croitori cu care probabil avea intelegeri ... cand am refuzat orice fel de cumparaturi pe drum a zis ca asa nu ne duce

in bangkok am mers cu sky train, cu un fel de vaporas cu program de transport in comun si cu taxi in rest ... taxiurile sunt ieftine, sa luati numai "taxi-meter" altfel va cer niste preturi astronomice

Karon
25.04.2008, 15:03:56
De ziua lui as vrea sa mergem cu vaporul pe rau, la cina...am auzit si eu ca e foarte frumos! Noi am vrea sa incercam ceva si seara...in 5 nopti cat stam, poate reusim sa mergem si la un dans ceva.
Mersi mult pentru informatii! >:D<

De obicei hotelurile au un birou de turism, acolo gasiti multe oferte de excursii de o zi, jumatate de zi, vizitare temple sau croaziere pe raurile/canalele din bangkok.
Noi am luat o excursie de o zi , in jur de 25$/pers: tur la Ayutthaya(fosta capitala, superba, merita vizitata) plus inca un palat, nu mai tin minte cum se numeste ..... la dus cu autocarul, intoarcerea cu un vapor(2.5- 3h am facut la intoarcere cu vaporul), am luat masa pe vapor (foarte rommantic ;) ) ... ti-o recomand cu caldura, asezarile de pe malurile raului mi-au ramas in suflet!

buburuza
25.04.2008, 20:42:26
In Bali a fost cineva? Am vazut poze cu niste peisaje superbe...As vrea cateva detalii, preturi, impresii^:)^

Maura
29.04.2008, 09:13:19
De obicei hotelurile au un birou de turism, acolo gasiti multe oferte de excursii de o zi, jumatate de zi, vizitare temple sau croaziere pe raurile/canalele din bangkok.
Noi am luat o excursie de o zi , in jur de 25$/pers: tur la Ayutthaya(fosta capitala, superba, merita vizitata) plus inca un palat, nu mai tin minte cum se numeste ..... la dus cu autocarul, intoarcerea cu un vapor(2.5- 3h am facut la intoarcere cu vaporul), am luat masa pe vapor (foarte rommantic ;) ) ... ti-o recomand cu caldura, asezarile de pe malurile raului mi-au ramas in suflet!
Draga Mihaela,

Multumesc mult pentru mesaj!
Asa ceva vreau...o plimbare romantica cu cina sau pranzul pe vapor. Multumesc pentru sugestie!

ella-ling
30.04.2008, 19:27:00

asa este, in hotel au de obicei o agentie de turism care ofera diverse excursii. Nu stiu acum daca e mai scump decat la o agentie de pe strada pentru ca noi am avut excursia in Bangkok platita deja in sejur.

Insa mihaela are dreptate, aveti f mare grija cu taximetristii care va ofera un pret ff mic pentru o cursa, de obicei vor sa va duca la nu stiu ce magazine, croitori prieteni de-ai lor. Nu va urcati in astfel de taxiuri.

AmaliaD23
04.05.2008, 07:44:45
In Bali a fost cineva? Am vazut poze cu niste peisaje superbe...As vrea cateva detalii, preturi, impresii^:)^

Buna,

Eu am fost in Bali si pot sa spun ca nu este mare diferenta intre celelalte destinatii discutate in acest forum, ma refer la Thailanda, Malaezia, Singapore....Daca mergi exclusiv in Bali nu ai foarte multe de facut in afara de shopping si plaja. Cea mai faimoasa plaja, Kuta beach este plina de surferi australieni, e o atmosfera faina, multi tineri. Dar nu prea este curatenie, daca vrei ceva mai rustic este alegerea potrivita. Acum daca vrei ceva luxos si high class te duci in resorturi unde intr-adevar se shimba peisajul :"> , dar si preturile sunt pe masura. Cat despre pozele care le-ai vazut, stii cum e, "reclama sufletul comertului". De foarte multe ori ceea ce vezi in poze nu este si realitatea, poate eu am petrecut si foarte mult timp in Asia si mi-a ajuns haha. Celor care isi petrec doar o vacanta sigur le va place si vor fi incantati, oamenii sunt zambitori, amabili, dar pt mine de ex este extrem de enervant zambetul lor atat de fals, nu degeaba Thailanda este numita si "the land of smile";;) . Si thailandezii si indonezienii si cei din jur sunt de fapt aceasi natie, eu nu ii mai inghit, dar revin cu pozitivul, pt o mini vacanta este ceva impresionant, este o experienta aparte. Dupa ce am vazut atatea locuri, in multe dintre ele si sa ma platesti si nu as mai merge. Lumea este foarte tentata de exotic, dar foarte des acest exotic vine la pachet cu multe parti negative. Ca si cost nu stiu cat este din Romania, eu eram prin prejur si a fost ieftin transportul, stiu ca biletul de avion din Romania pana la Jakarta este in jur de 1000+ dolari, si Jakarta - Bali 2-300 daca nu ma insel, eu am fost acum 3 ani. Din pacate nu am poze cu mine, acum sunt la NY, din pacate nu pot lua sutele de poze cu mine peste tot, sunt toate acasa, dar cand voi veni la toamna o sa le scanez pe cele mai semnificative si le voi posta.
Hai ca deja v-am plictisit, daca te mai pot ajuta cu vreo info nu ezita.
Pupici la toate!:*

buburuza
05.05.2008, 10:01:46
Buna,

Eu am fost in Bali si pot sa spun ca nu este mare diferenta intre celelalte destinatii discutate in acest forum, ma refer la Thailanda, Malaezia, Singapore....Daca mergi exclusiv in Bali nu ai foarte multe de facut in afara de shopping si plaja. Cea mai faimoasa plaja, Kuta beach este plina de surferi australieni, e o atmosfera faina, multi tineri. Dar nu prea este curatenie, daca vrei ceva mai rustic este alegerea potrivita. Acum daca vrei ceva luxos si high class te duci in resorturi unde intr-adevar se shimba peisajul :"> , dar si preturile sunt pe masura. Cat despre pozele care le-ai vazut, stii cum e, "reclama sufletul comertului". De foarte multe ori ceea ce vezi in poze nu este si realitatea, poate eu am petrecut si foarte mult timp in Asia si mi-a ajuns haha. Celor care isi petrec doar o vacanta sigur le va place si vor fi incantati, oamenii sunt zambitori, amabili, dar pt mine de ex este extrem de enervant zambetul lor atat de fals, nu degeaba Thailanda este numita si "the land of smile";;) . Si thailandezii si indonezienii si cei din jur sunt de fapt aceasi natie, eu nu ii mai inghit, dar revin cu pozitivul, pt o mini vacanta este ceva impresionant, este o experienta aparte. Dupa ce am vazut atatea locuri, in multe dintre ele si sa ma platesti si nu as mai merge. Lumea este foarte tentata de exotic, dar foarte des acest exotic vine la pachet cu multe parti negative. Ca si cost nu stiu cat este din Romania, eu eram prin prejur si a fost ieftin transportul, stiu ca biletul de avion din Romania pana la Jakarta este in jur de 1000+ dolari, si Jakarta - Bali 2-300 daca nu ma insel, eu am fost acum 3 ani. Din pacate nu am poze cu mine, acum sunt la NY, din pacate nu pot lua sutele de poze cu mine peste tot, sunt toate acasa, dar cand voi veni la toamna o sa le scanez pe cele mai semnificative si le voi posta.
Hai ca deja v-am plictisit, daca te mai pot ajuta cu vreo info nu ezita.
Pupici la toate!:*
Iti multumesc pentru detalii >:D<

xelonitsa
05.05.2008, 10:20:03
am citit toate postarile despre Thailanda, acolo vrem si noi sa facem luna de miere dar nu in octombrie ci prin decembrie ( ne-am gandit noi ca e mai ok atunci).Imi puteti recomanda si mie ceva agentii de turism din Buc serioase si nu foarte scumpe?merci mult

ella-ling
05.05.2008, 20:18:49
Buna,

Eu am fost in Bali si pot sa spun ca nu este mare diferenta intre celelalte destinatii discutate in acest forum, ma refer la Thailanda, Malaezia, Singapore....De foarte multe ori ceea ce vezi in poze nu este si realitatea, poate eu am petrecut si foarte mult timp in Asia si mi-a ajuns haha. Celor care isi petrec doar o vacanta sigur le va place si vor fi incantati, oamenii sunt zambitori, amabili, dar pt mine de ex este extrem de enervant zambetul lor atat de fals, nu degeaba Thailanda este numita si "the land of smile";;) . Si thailandezii si indonezienii si cei din jur sunt de fapt aceasi natie, eu nu ii mai inghit, dar revin cu pozitivul, pt o mini vacanta este ceva impresionant, este o experienta aparte. Dupa ce am vazut atatea locuri, in multe dintre ele si sa ma platesti si nu as mai merge. Lumea este foarte tentata de exotic, dar foarte des acest exotic vine la pachet cu multe parti negative. Pupici la toate!:*

poate ai dreptate in leg cu zambetele, amabilitatea samd. Dar dupa cum ai spus, ne facem doar concediul acolo. Si te simti automatic mai bine daca cineva iti zambeste decat in cazul in care cineva se uita serios la tine:) Exact asa e si in state unde toti iti zambesc si sunt plini de amabilitati mai mai ca iti pot vinde ceva. Eu recunosc ca ma simt ca turist mult mai bine in astfel de tari comparat cu tari ca Germania unde locuiesc si unde zambetele si amabilitatile nu sunt neaparat la ordinea zilei. Aici sosesti la o petrecere si nici macar buna ziua nu ti se spune (exagerez un pic) sau nu ti se prezinta ceilalti invitati...bineinteles ca in cazul in care trebuie sa lucrezi cu ei e alta treaba:)) ...alta mentalitate...

eu de ex am un coleg indian care nu stiu de ce a venit pe aici ptr ca oricum nu se simte deloc bine in tara asta... a plicat la doctorat la noi cu un proiect scris impreuna cu seful in care scria ca va trebui sa lucreze cu animale... dar el nu cred ca s-a gandit prea mult si vine aici si trebuie sa ii faca la inceput altii treaba ptr ca religia lui nu il lasa sa pape sau sa nu stiu ce cu animalele...eu inteleg, insa de ce a mai venit aici? zilele astea noi ne mutam dintr-o cladire in alta, toata lumea cara cutii, aranjeaza, organizeaza...si el sa in birou si citeste!!!!! ca probabil in tara lui astea sunt chestii ptr muieri sau altii din caste mai joase...asa ca inteleg ca poate fi greu sa traiesti si lucrezi in asia, insa asta nu face acest continent mai putin fascinant ca atractie turistica...sunt locuri superbe:)

ella-ling
05.05.2008, 20:24:38
am citit toate postarile despre Thailanda, acolo vrem si noi sa facem luna de miere dar nu in octombrie ci prin decembrie ( ne-am gandit noi ca e mai ok atunci).Imi puteti recomanda si mie ceva agentii de turism din Buc serioase si nu foarte scumpe?merci mult
pai decembrie o sa fie oricum mai scump ptr ca e in plin sezon, multi calatoresc de craciun si anul nou. nu stiu sa iti zic de agentii in bucuresti, incearca si tu la cele mai mari, ptr ca probabil au mai multe oferte. depinde de cat vreti sa stati si de categoria hotelului, probabil ca o sa asiti ceva in jur de 1000-1500 euro persoana. noi am dat mai mult, insa daca esti flexibil cu data poti gasi oferte bune:D

Karon
06.05.2008, 16:00:59

noi am fost din Cluj cu Eximtur ... din cate stiu au sediu si in Bucuresti

sejurul era luat de la TUI (agentie de turism din Germania) am platit exact pretul din catalogul TUI

decembrie e perioada cea mai scumpa, pentru ca toti merg de sarbatori acolo, eventual daca vreti sa iesiti un pic mai ieftin s-ar putea sa gasiti pe sfarsitul lui ianuarie cand vremea este inca buna

Cafelutarea
14.07.2008, 22:53:20
Buna
V- am citit toate postarile si am nevoie fff urgent de un raspuns: trebuie viza pentru Thailanda?? si daca da de unde se obtine ea? Va multumesc si astept raspunsul vostru.
A fost careva in THAILANDA / KHAO LAK??

AmaliaD23
15.07.2008, 02:17:30
Buna
V- am citit toate postarile si am nevoie fff urgent de un raspuns: trebuie viza pentru Thailanda?? si daca da de unde se obtine ea? Va multumesc si astept raspunsul vostru.
A fost careva in THAILANDA / KHAO LAK??

Iti trebuie viza pt Thailanda, adresa ambasadei lor la Bucuresti este urmatoarea:

Str.Vasile Conta nr.12, Sector 2,
<DIV class=articolMare_stanga>
Telefon:

Cafelutarea
15.07.2008, 05:40:24
multumesc o sa revin cu vesti

Cafelutarea
17.07.2008, 22:11:56
Gata, am dat avansul...sa speram ca in luna septembrie nu va ploua atat de tare:) plecam in data de 6.
Saptamana care vine o sa mearga cei de la agentie la Ambasada Thailandei pentru viza.
Daca v-ati plimbat 'pe' elefant mi-ar face mare placere sa imi povestiti cate ceva.

Va pup.

Cafelutarea
24.07.2008, 22:39:32
Va rog sa imi spuneti daca este ok sa schimb in dolari bani care ii lu-am la noi? se poate plati si cu dolari? sau numai cu bani lor?? Nu vreau sa schimb in euro si apoi in dolari si deaceea am nevoie de sfatul vostru.#-o

Va multumesc.

ella-ling
25.07.2008, 22:51:20
Salut!

noi nu obisnuim sa schimbam bani nicaieri pe unde mergem, ci folosim doar cardul bancar. Cu el scoatem bani de la orice automat. Asa amm facut si in Thailanda. In legatura cu schimbatul nu am absoult nici o idee ce e mai bine, eu as scoate de pe card. De platit nu se plateste decat in baht, eu cred ca rata de schimb euro-baht e mai buna decat dolar-baht. Sa poti sa vezi tu pe net.

In legatura cu elefantul, nu ne-am plimbat pe unul si a fost okay, adica nu mi-a fost frica sau altceva. Nici nu m-am simtit prost pentru ca cu banii luati ei investeau in cresterea si inmultirea elefantilor care sunt cam pe cale de disparitie. Acum nu stiu cam ce ai vrea tu sa stii mai exact... ask me...

Noi am fost in martie si nu am vazut absolut nici un strop de ploaie toata perioada. ;;)

Va rog sa imi spuneti daca este ok sa schimb in dolari bani care ii lu-am la noi? se poate plati si cu dolari? sau numai cu bani lor?? Nu vreau sa schimb in euro si apoi in dolari si deaceea am nevoie de sfatul vostru.#-o

Va multumesc.

Cafelutarea
26.07.2008, 17:39:58
Multumesc Ella, asta vroiam sa stiu daca se poate plati si in altceva decat in baht ca in Mexic plateam plati si in pesos si in dolari. Raportul era 10 pesos - 1 dolar.
Abia astept vacanta. Miercuri sper sa vina si actele de la ambasada cu viza :)

Salut!

noi nu obisnuim sa schimbam bani nicaieri pe unde mergem, ci folosim doar cardul bancar. Cu el scoatem bani de la orice automat. Asa amm facut si in Thailanda. In legatura cu schimbatul nu am absoult nici o idee ce e mai bine, eu as scoate de pe card. De platit nu se plateste decat in baht, eu cred ca rata de schimb euro-baht e mai buna decat dolar-baht. Sa poti sa vezi tu pe net.

In legatura cu elefantul, nu ne-am plimbat pe unul si a fost okay, adica nu mi-a fost frica sau altceva. Nici nu m-am simtit prost pentru ca cu banii luati ei investeau in cresterea si inmultirea elefantilor care sunt cam pe cale de disparitie. Acum nu stiu cam ce ai vrea tu sa stii mai exact... ask me...

Noi am fost in martie si nu am vazut absolut nici un strop de ploaie toata perioada. ;;)

wanna
26.07.2008, 19:46:15
buna!!
si noi am vrea sa mergem in Thailanda!!! Imi puteti spune cam la ce preturi sa ma astept?asha, un total cu apoximatie..pls!!!!

ella-ling
26.07.2008, 20:25:34
buna!!
si noi am vrea sa mergem in Thailanda!!! Imi puteti spune cam la ce preturi sa ma astept?asha, un total cu apoximatie..pls!!!!

un total cu aprox: am platit 4800 zborul plus hotel si am mai cheltuit cred ca in jur de 1000 euro acolo ptr 14 zile. Insa exista multe posibilitati sa iesiti mai ieftin.;;)

Cafelutarea
26.07.2008, 23:04:21
Multumesc Ella, asta vroiam sa stiu daca se poate plati si in altceva decat in baht ca in Mexic puteam (mai sus am scris gresit) plati si in pesos si in dolari. Raportul era 10 pesos - 1 dolar.

wanna
27.07.2008, 22:54:31
un total cu aprox: am platit 4800 zborul plus hotel si am mai cheltuit cred ca in jur de 1000 euro acolo ptr 14 zile. Insa exista multe posibilitati sa iesiti mai ieftin.;;)

.:O :O :O :O hmmm...cam sare bugetul nostru..;)) mersi ff mult de info...raman doar cu visele..:-s

Cafelutarea
01.08.2008, 05:45:45
Se pot gasi si oferte ceva mai eftine, nu va speriati:)

Ne - au venit vizele <:-P, azi ma duc sa iau pasapoartele de la agentie:).

Cafelutarea
02.08.2008, 16:39:31
Nu mai pune nimeni pozici aici :( ?

Maura
02.08.2008, 17:17:06
Nu mai pune nimeni pozici aici :( ?

Voi mai pune eu...dar nu acuma! noi suntem acum in thailanda, pe insula koh Tao...fetelor, am ajuns in paradis!!!!
pun poze dupa 18 august si va povestesc amanunte.
Se plateste numai in baht...deci nu multi bani cash cu voi. noi avem dolari si ceva euro...dar a trebuit sa ii schimbam. Oricum, mult se plateste cu cardul in bangkok...pe insule insa, cel putin la noi asa e, sa aveti bani lichizi. aici nu prea le merge cardul la resturante si magazine. cazarea tot in cash am platit-o.
De maine ne apucam de cursul de scufundari si ne luam certificat PADI. cursul a costat 9000 baht/pers...noi am zis ca merita.
Im rest, incercam in fiecare zi sa fcem ceva nou, sa mancam altceva, sa incercam cat mai multe!
Poze dupa 18 august!

Pupici,
Maura

Cafelutarea
02.08.2008, 21:46:44
Buna,

Eu cred ca sunt cea mai nerabdatoare sa aud tot ce ai de povestit:)
Sa aveti in continuare o vacanta de vis, si sa ajungeti cu bine acasa sa ne povestiti.
pup

Voi mai pune eu...dar nu acuma! noi suntem acum in thailanda, pe insula koh Tao...fetelor, am ajuns in paradis!!!!
Se plateste numai in baht...deci nu multi bani cash cu voi. noi avem dolari si ceva euro...dar a trebuit sa ii schimbam. Oricum, mult se plateste cu cardul in bangkok...pe insule insa, cel putin la noi asa e, sa aveti bani lichizi. aici nu prea le merge cardul la resturante si magazine. cazarea tot in cash am platit-o.
De maine ne apucam de cursul de scufundari si ne luam certificat PADI. cursul a costat 9000 baht/pers...noi am zis ca merita.
Im rest, incercam in fiecare zi sa fcem ceva nou, sa mancam altceva, sa incercam cat mai multe!
Poze dupa 18 august!

Pupici,
Maura

ella-ling
04.08.2008, 19:00:19
.:O :O :O :O hmmm...cam sare bugetul nostru..;)) mersi ff mult de info...raman doar cu visele..:-s
nu te speria, exista oferte si pentru 1000 euro de persoana. Mai ales daca va interesati din timp si nu vreti sa aveti neaparat 5 stele si mai stiu eu ce. la noi a fost mai complicat pentru ca vroiam sa zburam imediat dupa nunta (adica in aceeasi zi) plus eu mi-am dorit sa am tot luxul posibil in luna de miere (desi la urma urmei nu a fost necesar). In Thailanda gasesti cazare si cu 20 euro pe noapte, iar daca zbori in extra-sezon e mult mai ieftin. Deci nu renunta la idee, ci intereseaza-te mai mult.
In Germania sunt cateva agentii care sunt specializate pe Asia, daca intelegi germana pot sa iti trimit site-urile.

ella-ling
04.08.2008, 19:03:53
Poze dupa 18 august!

Pupici,
Maura
casa de piatra si multa fericire! Sa ne pui si poze de la nunta:) Ma bucur ca va place acolo, mi s-a facut deja dor de Thailanda si Koh Tao cand te aud. Cum e vremea? V-ati scufundat deja? eu am fost fascinata de riful de corali de acolo...bine, eu am facut doar snorkeling:) Saluta toti pestii din partea mea;))

Cafelutarea
04.08.2008, 20:03:42
CASA DE PIATRA !!!

Poze dupa 18 august!

Pupici,
Maura

Maura
06.08.2008, 16:58:35
casa de piatra si multa fericire! Sa ne pui si poze de la nunta:) Ma bucur ca va place acolo, mi s-a facut deja dor de Thailanda si Koh Tao cand te aud. Cum e vremea? V-ati scufundat deja? eu am fost fascinata de riful de corali de acolo...bine, eu am facut doar snorkeling:) Saluta toti pestii din partea mea;))

Multumesc pt urari!
Intre timp am terminat cursu si acum suntem certificati PADI.
A fost super...merita toti banii!!! Am facut 5 scufundari, in diferite locatii...am vazut pesti superbi si multi corali, de diferite dimensiuni...cred ca vom face si o scufundare de noapte...oricum, noi ne-am indragostit de locul acesta...ne vom intoarce cu siguranta!
Vremea e uper...am inteles ca in perioada asta, asta e zona in care se vine...ca de ex acum in Phuket sunt furtuni...aici e cald, dar nu sufocant.
Ploua cam 30 pe zi, o ploaie racoritoate...dar nu zilnic. In ultimele 3 zile a pouat dupa amiaza un pic.
Voi saluta pestii din partea ta :))) si voi pune si poze de la nunta. Nu am apucat ca am plecat a treia zi dupa nunta!

Voi reveni cu poze si impresii. Poimaine plecam sper Bangkok, unde stam 5 nopti. Deci si de acolo voi avea poveti multe!

Va pup pe toate!

Maura

Cafelutarea
07.08.2008, 21:18:32
Buna Ella,

Te deranjez cu o rugaminte, macar poate ai auzit de asa ceva.
Noi plecam cu bielete cumparate prin Meier's: problema : anul trecut cand am plecat in Mexic am primit in oferta doua bilete de tren, pe care le-am descoperit abia in Frankfurt cand la un birou de informatii am dat in loc de biletul de avion acel bilet...intepenisem putin, am crezut ca dsoara de la agentie mi-a dat cumva alte bilete.
Ajunsi in Mexic am intrebat reperezentantul Meier's si ne-a spus ca asa se dau in pachet.
Anul acesta aceeasi poveste....dar nici acum nimeni nu stie sa ne spuna nimic mai mult decat le-am spus noi anul trecut lor.
Vreau sa le scriu dar nu stiu germana: intrebarea mea este: observ ca sunt bilete de tren valabile pe teritoriul germaniei (am gasit firma pe net - cea emitenta a biletelor de tren, dar spune ca au contracte cu agetii si ca aceste bilete de tren sunt distribuite prin ei, etccc ca nu stiu cum sa iti explic mai bine http://www.bahn.de/international/view/en/prices/air_passangers/rail_fly.shtml) ca sa poti ajunge la aeroport in Frankfurt (intra in pachet).
Am cautat informatii pe net si vad ca genul asta de bilete si calatori cu trenul se practica si la noi din 2007. Intrebarea mea (daca ma poti ajuta) este daca poti cumva sa afli cum putem face ca aceste bilete sa fie valabile din Bucuresti pana in frankfurt ??? daca este posibil cu diferente de pret si alte nebunii.
Noi oricum avem deja biletele de avion RO - Frankfurt, dar ma enerveaza ca nu stiu mai mult si chiar vrea sa stiu asta.

Multumesc mult.

http://www.triptkts.ro/InterRail-OneCountry.aspx
Asta am gasit pe net despre calatoria cu trenul :)

nu te speria, exista oferte si pentru 1000 euro de persoana. Mai ales daca va interesati din timp si nu vreti sa aveti neaparat 5 stele si mai stiu eu ce. la noi a fost mai complicat pentru ca vroiam sa zburam imediat dupa nunta (adica in aceeasi zi) plus eu mi-am dorit sa am tot luxul posibil in luna de miere (desi la urma urmei nu a fost necesar). In Thailanda gasesti cazare si cu 20 euro pe noapte, iar daca zbori in extra-sezon e mult mai ieftin. Deci nu renunta la idee, ci intereseaza-te mai mult.
In Germania sunt cateva agentii care sunt specializate pe Asia, daca intelegi germana pot sa iti trimit site-urile.

ella-ling
07.08.2008, 23:16:32
Buna Ella,

Te deranjez cu o rugaminte, macar poate ai auzit de asa ceva.
Noi plecam cu bielete cumparate prin Meier's: problema : anul trecut cand am plecat in Mexic am primit in oferta doua bilete de tren, pe care le-am descoperit abia in Frankfurt cand la un birou de informatii am dat in loc de biletul de avion acel bilet...intepenisem putin, am crezut ca dsoara de la agentie mi-a dat cumva alte bilete.
Ajunsi in Mexic am intrebat reperezentantul Meier's si ne-a spus ca asa se dau in pachet.
Anul acesta aceeasi poveste....dar nici acum nimeni nu stie sa ne spuna nimic mai mult decat le-am spus noi anul trecut lor.
Vreau sa le scriu dar nu stiu germana: intrebarea mea este: observ ca sunt bilete de tren valabile pe teritoriul germaniei (am gasit firma pe net - cea emitenta a biletelor de tren, dar spune ca au contracte cu agetii si ca aceste bilete de tren sunt distribuite prin ei, etccc ca nu stiu cum sa iti explic mai bine http://www.bahn.de/international/view/en/prices/air_passangers/rail_fly.shtml) ca sa poti ajunge la aeroport in Frankfurt (intra in pachet).
Am cautat informatii pe net si vad ca genul asta de bilete si calatori cu trenul se practica si la noi din 2007. Intrebarea mea (daca ma poti ajuta) este daca poti cumva sa afli cum putem face ca aceste bilete sa fie valabile din Bucuresti pana in frankfurt ??? daca este posibil cu diferente de pret si alte nebunii.
Noi oricum avem deja biletele de avion RO - Frankfurt, dar ma enerveaza ca nu stiu mai mult si chiar vrea sa stiu asta.

Multumesc mult.

http://www.triptkts.ro/InterRail-OneCountry.aspx
Asta am gasit pe net despre calatoria cu trenul :)

Salut!

Stiu la ce te referi, si noi am primit de la agentia noastra bilete de tren, pe care insa nu le-am folosit. Noi locuim f aproape de aeroportul din Frankfurt si nu am avut nevoie. Biletele pe care le aveti sunt pentru un traseu in interiorul germaniei, cu Deutsche Bahn. Bineinteles ca nimeni nu ia trenul de la Muenchen pana la Berlin ca sa zboare de acolo, asa ca nu au prea mari pierderi;) In principiu poti sa faci probabil un traseu dus-intors pe teritoriul Germaniei, sa zicem de la Leipzig la Frankfurt, insa e oribil de obositor cu trenul si va trebui sa schimbati. Iar diferenta de pret pe care o sa trebuiasca sa o platiti ptr biletul de tren pana in Germania o sa fie mare (probabil cat cu avionul). Ce puteti face e de ex sa zburati cu un low-cost pana undeva in Germania (cred ca zboara nu stiu ce companie in Dortmund si alta in Stuttgart-care e mai aproape) si de acolo sa luati trenul (carear fi gratis).

Nu stiu cam cat ati dat pe biletele de avion, insa eu va sfatuiesc sa ramaneti la varianta asta, de zbor pana la Frankfurt ptr ca altfel ajungeti rupti in Thailanda:)

Daca vrei pot sa sun la Meiers si sa ii intreb, da-mi numele tau pe privat si eventual un nr de tel de contact.

Deci in principiu ar trebui sa vezi in Ro cat costa cu trenul pana in Germania, ptr ca biletul asta nu e valabil in afara Germaniei...

Daca mai ai intrebari, dont hesitate;)

Cafelutarea
07.08.2008, 23:17:02
Ella, sper ca nu te-am suparat cu marea mea problema :)
Am gasit pana la urma ceva, tradus cu google (o traducere incompleta).
Aici la Punctul 6
http://www.meiers-weltreisen.de/portal/mwr/app/content/resourceId/115.html;jsessionid=C8ABC09257F90CA0AE3605ACA83079 11.prod01
.

Nu inteleg prea multe si te rog mult daca imi poti face un mic rezumat sa ma lamuresc si eu daca pot folosi biletele din RO, daca la noi circula Deutschen Bahn AG "
Si uite ce am gasit pe site-u lor:
Bucuresti Nord Gr. A (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=212.33&seqnr=3&ident=0w.057733.1218142929&rt=1&rememberSortType=minDeparture&guiVCtrl_connection_detailsOut_add_C2-2#cis_C2-2) Fr, 05.09.08 ab 16:45 25:53 1 http://reiseauskunft.bahn.de/img/r_rot_transparent.gif D, ICE (http://www.bahn.de/hilfe/view/pk/de/alle_ergebnisseiten_produktinfo.shtml) Preisauskunft nicht möglich (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/help.exe/dn?ld=212.33&seqnr=3&ident=0w.057733.1218142929&rt=1&rememberSortType=minDeparture&tpl=popup&popupType=faresNotAvailable&caption=tErrorNoFares_FareNotAvailable&content=tNoFaresPopup_TechnicalError)
Rückfahrt hinzufügen (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=212.33&seqnr=3&ident=0w.057733.1218142929&rt=1&rememberSortType=minDeparture&oCID=C2-2&selectOutwardJourney=yes&hafasSessionExpires=0708082317&zielorth=Frankfurt&zielorte=Frankfurt&zielortb=rheinmain&zielorta=Frankfurt%20%28Main%29&xcoorda=8663785&ycoorda=50107149&distancea=1451&zielortm=FRANKFURT%26%23x0028;MAIN%26%23x0029;&services=hebma&) http://reiseauskunft.bahn.de/img/no_korb.gifhttp://reiseauskunft.bahn.de/img/x.gif merken (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=212.33&seqnr=3&ident=0w.057733.1218142929&rt=1&rememberSortType=minDeparture&mbsRequest=1&mbsApp=mgv&mbsTask=save&conId=C2-2&) Frankfurt(Main)Hbf (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=212.33&seqnr=3&ident=0w.057733.1218142929&rt=1&rememberSortType=minDeparture&guiVCtrl_connection_detailsOut_add_C2-2#cis_C2-2) Sa, 06.09.08 an 17:38

Deci exista nu? :)

Frankfurt(Main)Hbf (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=212.33&seqnr=5&ident=0w.057733.1218142929&rt=1&rememberSortType=minDeparture&guiVCtrl_connection_detailsRet_add_C3-0#cis_C3-0) Mo, 22.09.08 ab 12:21 24:41 1 http://reiseauskunft.bahn.de/img/r_rot_transparent.gif ICE, D (http://www.bahn.de/hilfe/view/pk/de/alle_ergebnisseiten_produktinfo.shtml) Preisauskunft nicht möglich (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/help.exe/dn?ld=212.33&seqnr=5&ident=0w.057733.1218142929&rt=1&rememberSortType=minDeparture&tpl=popup&popupType=faresNotAvailable&caption=tErrorNoFares_FareNotAvailable&content=tNoFaresPopup_TechnicalError)
http://reiseauskunft.bahn.de/img/no_korb.gif merken (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=212.33&seqnr=5&ident=0w.057733.1218142929&rt=1&rememberSortType=minDeparture&mbsRequest=1&mbsApp=mgv&mbsTask=save&conId=C3-0&) Bucuresti Nord Gr. A (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=212.33&seqnr=5&ident=0w.057733.1218142929&rt=1&rememberSortType=minDeparture&guiVCtrl_connection_detailsRet_add_C3-0#cis_C3-0) Di, 23.09.08 an 14:02

Aici imi spune ca nu se poate face rezervare pe internet, ci ma deranjeaza mult ca aici la noi vand ceva de care habar nu au si nu stiu sa faca vanzare in Turism, sa stie sa ofere cientului toate informatiile, iar acolo unde nu au raspuns sa se documenteze si sa fie in stare sa imi raspunda peste cateva zile.
Fata este ff draguta de la care am lu-at excursia asta si cea de anul trecut, dar nu este pasionata sa afle ce vinde mai mult decat stie - este deranjant pentru mine si in locul ei mi-ar fi jena sa nu stiu sa le raspund clientilor [-X referitor la ce sunt toate hartiile incluse in pachetul primit de a Meier's. (mai ales ca i am povestit ce am patit anul trecut cu aceste bilete de tren - ia nu a facut nimic sa afle mai mult). Ti-am povestit ce am patit anul trecut cu aceste bilete de tren[-X!

Mi-ar parea acum rau sa stiu ca puteam sa plec cu trenul de aici fara sa mai platesc suplimentar inca doua bilete de avion ro- frankfurt. Ma gandesc ca daca trebuia sa dau o diferenta aceasta nu era de 500 euro cat am dat pe biletele de avion pana in Frankfurt dus / intors.....dar sper sa nu fie valabile decat pe teritoriu tari lor#-o.....si asta nu pot sa aflu decat cu ajutorul tau^:)^.

Inca o data mutumesc, si te rog sa nu te superi ca am apelat a tine, pls.

Pup.

ella-ling
07.08.2008, 23:29:09
[quote=Cafelutarea;1022827]Ella, sper ca nu te-am suparat cu marea mea problema :)
Am gasit pana la urma ceva, tradus cu google (o traducere incompleta).
Aici la Punctul 6
http://www.meiers-weltreisen.de/portal/mwr/app/content/resourceId/115.html;jsessionid=C8ABC09257F90CA0AE3605ACA83079 11.prod01
.

Nu inteleg prea multe si te rog mult daca imi poti face un mic rezumat sa ma lamuresc si eu daca pot folosi biletele din RO, daca la noi circula Deutschen Bahn AG "

In rezumat la punctul 6 scriu cam ce ti-am spus eu: ai bilete la clasa a doua Deutsche bahn pana la aeroprotul de la care zbori, in cazul asta Frankfurt. Nu este valabil in afara germaniei si nici de la orasele de granita (smacheri, nu?:) In principiu deci nu prea iti sunt de folos... Doar daca ai vreo matusa pe aici sao vizitezi si dupa aia iei trenul pana la aeroport...

ella-ling
07.08.2008, 23:34:37
Legatura pe care ai gasit-o Frankfurt - bucuresti si viceversa nu este efectuata in totalitate de deutsche bahn. Doar pana la viena e DB si dupa aia e un alt tren. De aia nici nu pot sa iti dea informatii in leg cu pretul in internet. Eu am intrebat acum vreo cativa ani in urma si era relativ scump. Am preferat sa iau avionul.

Cafelutarea
07.08.2008, 23:41:48
Ella, iti multumesc foarte mult, chiar vroiam sa stiu mai mult de aceste bilete, mai ales ca anul trecut am ajuns acasa si am uitat de aventura din aeroport:) eram deprimata ca se termina vacanta:)

Mutumesc mult mult,

Sa facut lumina si in capul meu :):-B

Si pe deasupra ma mai si enervam ca nu inteleg germana :) :((

Legatura pe care ai gasit-o Frankfurt - bucuresti si viceversa nu este efectuata in totalitate de deutsche bahn. Doar pana la viena e DB si dupa aia e un alt tren. De aia nici nu pot sa iti dea informatii in leg cu pretul in internet. Eu am intrebat acum vreo cativa ani in urma si era relativ scump. Am preferat sa iau avionul.

Cafelutarea
07.08.2008, 23:48:03
Pe bilete RO - FRANKFURT am dat 480 / dus intors 2 pers...cu Tarom, anul trecut am fost cu Lufthansa (http://www.google.ro/search?hl=ro&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=lufthansa&spell=1) dar acum am zis sa mai facem economie :)) dar socoteala de acasa nu seamana cu realitatea....chiar azi am vazut la ei au cu 460, asta in conditiile in care stateam la intoarcere mult in Frankfurt iar cu Taromul stam la dus in Franakfurt......dar stam, ca deacum il stim si ne pimbam:))

Avem ce face in apropierea aeroportului ?:D
Noi atunci am stat inauntru, si ne-am cam plictisit ...cam tare:D

[quote=ella-ling;1022826]Salut!

Nu stiu cam cat ati dat pe biletele de avion, insa eu va sfatuiesc sa ramaneti la varianta asta, de zbor pana la Frankfurt ptr ca altfel ajungeti rupti in Thailanda:)

ella-ling
07.08.2008, 23:48:04
Ella, iti multumesc foarte mult, chiar vroiam sa stiu mai mult de aceste bilete, mai ales ca anul trecut am ajuns acasa si am uitat de aventura din aeroport:) eram deprimata ca se termina vacanta:)

Mutumesc mult mult,

Sa facut lumina si in capul meu :):-B

Si pe deasupra ma mai si enervam ca nu inteleg germana :) :((

cu placere;) iar germana nu ai cum sa o intelegi daca nu ai invatat-o:))) Cand veniti in Frankfurt?

Cafelutarea
07.08.2008, 23:51:45
Imi pare o limba tare grea:) ( in avion mai faceau insotitori cate o gluma, toti radeau si noi ne uitam lung, dar daca mai vedea cate uni ca noi cu gura cascata la ei , spuneau si in engleza:)

Venim pe 6 septembrie
RO 301E 06SEP 6 OTP 09:10 10:50 FRA
RO 302W 22SEP 1 FRA 11:50 15:15 OTP

cu placere;) iar germana nu ai cum sa o intelegi daca nu ai invatat-o:))) Cand veniti in Frankfurt?

Cafelutarea
08.08.2008, 00:00:01
Dnu meu, sa vaita;))" in avion de oboseala ca este "cam lung"(si a fost un pic mai scurt zborul - si acum mai avem si transferul din Bk :D ) si nu se poate odihni .....dar daca il mai duceam si cu trenul cred ca zacea 14 zile:))))
Din cealalta vacanta am venit pe locurile din mijlocul avionului si au ceva mai mult spatiu pana la scaunul din fata, dar la dus daca nu vedeam afara cred ca plangeam8-}

[ insa e oribil de obositor cu trenul si va trebui sa schimbati. ...Iar diferenta de pret pe care o sa trebuiasca sa o platiti ptr biletul de tren pana in Germania o sa fie mare (probabil cat cu avionul).

Cafelutarea
12.08.2008, 23:20:56
Ella te mai deranjez cu o intrebare, si promit ca va fi ultima ;))
Avem ce face in apropierea aeroportului din Frankfurt ?:D ca anul trecut am stat numai in aeroport si ne-am plictisit rau.
Vreau sa stiu daca avem unde sa mergem prin apropiere, ca avem de stat mai mult de 8 ore8-} pana la zborul spre BK.

Multumesc.

ella-ling
13.08.2008, 15:38:53
Ella te mai deranjez cu o intrebare, si promit ca va fi ultima ;))
Avem ce face in apropierea aeroportului din Frankfurt ?:D ca anul trecut am stat numai in aeroport si ne-am plictisit rau.
Vreau sa stiu daca avem unde sa mergem prin apropiere, ca avem de stat mai mult de 8 ore8-} pana la zborul spre BK.

Multumesc.
noroc ca am intrat pe miresici, ca sunt pe drum si WLANul la computerul meu nu prea vrea sa functioneze.
Din aeroportul din Frankfurt puteti sa luati S-Bahnul (un fel de metrou S8 sau S9) si sa mergeti in Frankfurt. Statia este la subsolul (Lokal sau RegionalBahnhof, nu stiu exact cum o cheama). Puteti cobori din S-Bahn la o statie centrala, gen Haupwache sau Konstablerwache si sa va plimbati prin zona comerciala (dureaza vreo 20 minute calatoria). Daca iesiti la Hauptwache puteti sa mergeti in Altstadt, e f aproape, sa va plimbati putin pe malul Mainului, beti o bere, mancati un carnat, un covrig;)
Puteti sa urcati in Maintower si sa vedeti privelistea de sus daca e vreme buna. Maintower e un zgarie nori in cartierul cu banci:)

Cam asta ar fi in principiu pentru cateva ore.

Karon
14.08.2008, 17:01:57

Pupici,
Maura

Nu pot sa cred! in exact aceeasi perioada am fost si noi pe Koh Tao :) ... dar in excursii de o zi(una de snorkeling, a doua de discover scuba diving) ... sejurul fiind pe Koh Samui

v-ati luat de la agentie sejurul direct pe Koh Tao? ati stat acolo tot sejurul? sau ati avut cazare si pe Pangan sau Samui?

ati stat cumva si pe Koh Nang Yuan? eu m-am inmuiat cand am vazut cum arata

felicitari pentru PADI! data viitoare cand mergem vrem sa ne luam si noi certificatul, ca merita ... cat timp ati petrecut cu orele teoretice? dar cu invatatul?

ai idee cat costa o zi de diving dupa ce ai certificatul? (excursie de o zi cu doua scufundari si o masa pe vaporas)

merci tare mult :)

Karon
14.08.2008, 17:16:09
Gata, am dat avansul...sa speram ca in luna septembrie nu va ploua atat de tare:) plecam in data de 6.
Saptamana care vine o sa mearga cei de la agentie la Ambasada Thailandei pentru viza.
Daca v-ati plimbat 'pe' elefant mi-ar face mare placere sa imi povestiti cate ceva.

Va pup.

cam tarziu raspunsul meu, sper sa te ajute

noi am fost anul trecut in Phuket, ne-am plimbat pe elefanti, a fost foarte frumos, era un fel de ferma cu raulet, padurice, teren destul de mare, te duceau cu elefantul prin raulet ... foarte important pt mine, elefantii de acolo nu miroseau, nu stiu daca din cauza ca ii spalau, sau ca tocmai plouase :), dar la cateva zile dupa, eram intr-un parc de distractii, se faceau si acolo ture cu elefantul dar eu nu am putut sa ma apropiu de ei din cauza mirosului :-s ...

cat despre bani, noi am dus euro cu noi, am schimbat acolo in baht, cursul era ok.... majoritatea platilor le-am facut cash

Maura
18.08.2008, 10:45:42
Nu pot sa cred! in exact aceeasi perioada am fost si noi pe Koh Tao :) ... dar in excursii de o zi(una de snorkeling, a doua de discover scuba diving) ... sejurul fiind pe Koh Samui

v-ati luat de la agentie sejurul direct pe Koh Tao? ati stat acolo tot sejurul? sau ati avut cazare si pe Pangan sau Samui?

ati stat cumva si pe Koh Nang Yuan? eu m-am inmuiat cand am vazut cum arata

felicitari pentru PADI! data viitoare cand mergem vrem sa ne luam si noi certificatul, ca merita ... cat timp ati petrecut cu orele teoretice? dar cu invatatul?

ai idee cat costa o zi de diving dupa ce ai certificatul? (excursie de o zi cu doua scufundari si o masa pe vaporas)

merci tare mult :)

Hello!

Ne-am intors si noi pe meleagurile natale! A fost o vacanta superba! De vis!

Noi am mers singuri, fara nici o agentie. Am stat mult pe net, ne-am interesat, am citit mult descpre fiecare loc in parte ai am ales.Noi ne-am facut toate rezervarile, pe internet. Sejurul l-am avut chiar pe Koh Tao si nu ne-a parut rau de loc...gasesti ceva acolo din spritul de la Vama Veche...nu stiu daca ne-am fi simtit la fel de bine pe Samui sau Phangan...a fost de vis!
Pe Nang Yuan nu am fost, dar am facut scufundari in golful ei si unele dintre exercitii aproape de plaja...deci pe insul nu am fost, dar am explorat in jurul ei!

Cursul pt licenta de scafandru incepator, dureaza 3 zile si jumatate. ai manual si filme la TV...in ficare zi vizionezi cate 2 episoade, iar acasa ai teme din ele...noi am zis ca e usor, dar in prima zi, la primele teme, am stat 2 ore sa le facem...deci e ceva de munca.
Nu mai stiu cat costa dupa aceea...iti zic maine. Ca numai sotul a mai facut dupa aceea 2 scufundari, dar fara masa...ca scolile nu iti ofera masa, ci doar niste gustrai la gramada. Adica aveam tot timpul pe vaporas fructe proaspete, biscuiti, ceai, apa. ca tu daca inchiriezi costume sa mergeti sa faceti un fun dive, tot cu scoala mergeti....ca singuri cred ca e super scump. Asa e un grup mai mare, unii sunt care invata, iar altii fac fun dive.

Poze mai tarziu, saptamana asta. Nici macar pe cele de la nunta nu le am, ca am plecat imediat dupa!

Pupici,
Maura

Cafelutarea
18.08.2008, 15:27:12
noroc ca am intrat pe miresici, ca sunt pe drum si WLANul la computerul meu nu prea vrea sa functioneze.
Din aeroportul din Frankfurt puteti sa luati S-Bahnul (un fel de metrou S8 sau S9) si sa mergeti in Frankfurt. Statia este la subsolul (Lokal sau RegionalBahnhof, nu stiu exact cum o cheama). Puteti cobori din S-Bahn la o statie centrala, gen Haupwache sau Konstablerwache si sa va plimbati prin zona comerciala (dureaza vreo 20 minute calatoria). Daca iesiti la Hauptwache puteti sa mergeti in Altstadt, e f aproape, sa va plimbati putin pe malul Mainului, beti o bere, mancati un carnat, un covrig;)
Puteti sa urcati in Maintower si sa vedeti privelistea de sus daca e vreme buna. Maintower e un zgarie nori in cartierul cu banci:)

Cam asta ar fi in principiu pentru cateva ore.

ITI MULTUMESC MULTTTTTT:)

Cafelutarea
18.08.2008, 15:33:11
MULTUMESC ORICUM DE RASPUNS, timpul trece mai avem putin pana plecam (pe 6 septembrie)....si acum nu fac decat sa astept:)

cam tarziu raspunsul meu, sper sa te ajute

noi am fost anul trecut in Phuket, ne-am plimbat pe elefanti, a fost foarte frumos, era un fel de ferma cu raulet, padurice, teren destul de mare, te duceau cu elefantul prin raulet ... foarte important pt mine, elefantii de acolo nu miroseau, nu stiu daca din cauza ca ii spalau, sau ca tocmai plouase :), dar la cateva zile dupa, eram intr-un parc de distractii, se faceau si acolo ture cu elefantul dar eu nu am putut sa ma apropiu de ei din cauza mirosului :-s ...

cat despre bani, noi am dus euro cu noi, am schimbat acolo in baht, cursul era ok.... majoritatea platilor le-am facut cash

Cafelutarea
18.08.2008, 15:38:33
Buna, bine ati venit !!!

am sa te pazesc zi de zi sa vad pozicile, si comentariile de rigoare:)

Hello!

Noi am mers singuri, fara nici o agentie. Am stat mult pe net, ne-am interesat, am citit mult descpre fiecare loc in parte ai am ales.Noi ne-am facut toate rezervarile, pe internet. Sejurul l-am avut chiar pe Koh Tao si nu ne-a parut rau de loc...gasesti ceva acolo din spritul de la Vama Veche...nu stiu daca ne-am fi simtit la fel de bine pe Samui sau Phangan...a fost de vis!
Pe Nang Yuan nu am fost, dar am facut scufundari in golful ei si unele dintre exercitii aproape de plaja...deci pe insul nu am fost, dar am explorat in jurul ei!

Cursul pt licenta de scafandru incepator, dureaza 3 zile si jumatate. ai manual si filme la TV...in ficare zi vizionezi cate 2 episoade, iar acasa ai teme din ele...noi am zis ca e usor, dar in prima zi, la primele teme, am stat 2 ore sa le facem...deci e ceva de munca.
Nu mai stiu cat costa dupa aceea...iti zic maine. Ca numai sotul a mai facut dupa aceea 2 scufundari, dar fara masa...ca scolile nu iti ofera masa, ci doar niste gustrai la gramada. Adica aveam tot timpul pe vaporas fructe proaspete, biscuiti, ceai, apa. ca tu daca inchiriezi costume sa mergeti sa faceti un fun dive, tot cu scoala mergeti....ca singuri cred ca e super scump. Asa e un grup mai mare, unii sunt care invata, iar altii fac fun dive.

Poze mai tarziu, saptamana asta. Nici macar pe cele de la nunta nu le am, ca am plecat imediat dupa!

Pupici,
Maura

Karon
19.08.2008, 11:24:44
Hello!

Pupici,
Maura

merci mult de info si bine-ati venit acasa!

cum e perioada de acomodare ? ... pentru mine de fiecare data a fost destul de grea, m-am intors de o saptamana si deja visez la urmatoarea vizita in thai :)

unde ati stat pe koh tao? pe plaja unde opreste feribotul, sau in alta parte? de pe vaporas am vazut niste bungalow-uri superbe, dar nu stiu cum se numeau golfuletele respective

sa stii ca data viitoare o sa incercam si noi sa rezervam direct de pe internet, acuma parca ne era un pic frica, citeam ca unele resorturi fac over booking ... a trebuit sa platiti ceva in avans la rezervare, sau doar sa dati un credit card valid?

Merci :*

Karon
19.08.2008, 11:30:43
MULTUMESC ORICUM DE RASPUNS, timpul trece mai avem putin pana plecam (pe 6 septembrie)....si acum nu fac decat sa astept:)

ooo, mai aveti un pic si va relaxati pe plajele din thai! :)
cat timp o sa stati? in ce zona mergeti?

Cafelutarea
19.08.2008, 13:12:19
Buna,

14 nopti in Khao Lak si abia astept sa plec:)

ooo, mai aveti un pic si va relaxati pe plajele din thai! :)
cat timp o sa stati? in ce zona mergeti?

Karon
19.08.2008, 14:58:07
Buna,

14 nopti in Khao Lak si abia astept sa plec:)

te cred! daca-ar fi dupa mine acum m-as duce inapoi :)
Distractie placuta !
asteptam impresii la intoarcere :)

Cafelutarea
20.08.2008, 18:12:19
Multumin, cu siguranta am sa revin cu impresii si poze multe :)
Acum astept pozicile promise de proaspata Domna :) intoarsa din Thailanda.

Vreau sa te rog sa imi spui cam cati euro ati cheltui acolo? Ella ne-a spus ca 1000 euro si am vazut ca a facut destule pe acolo cu bani astia :)

va pup

te cred! daca-ar fi dupa mine acum m-as duce inapoi :)
Distractie placuta !
asteptam impresii la intoarcere :)

Karon
21.08.2008, 09:45:34
Multumin, cu siguranta am sa revin cu impresii si poze multe :)
Acum astept pozicile promise de proaspata Domna :) intoarsa din Thailanda.

Vreau sa te rog sa imi spui cam cati euro ati cheltui acolo? Ella ne-a spus ca 1000 euro si am vazut ca a facut destule pe acolo cu bani astia :)

va pup

anul trecut in Phuket nu cred sa fi fost mai mult de 1000 euro pe mancare, masina inchiriata, excursii la insulele din jur(cred ca am luat vreo 5), cabaret, meci de muai thai, si inca ceva spectacol traditional ... e drept ca am mancat mult la restaurante pe langa plaja, simplute, dar cu mancare ff buna

anul asta in Koh Samui cred ca am ajuns catre 1500 euro, mancarea a fost mult mai scumpa, am si mancat mult la restaurantul hotelului ca era chiar pe plaja si aveau tot felul de spectacole live ... excursiile au fost cu 50% mai scumpe decat in Phuket si am facut si diving .... am reusit sa negociem inchirierea masinii la pret de Phuket pt ca am luat-o pe o saptamana

Khao Lak fiind aproape de Phuket cred ca ar trebui sa se apropie la pret de Phuket, Koh Samui se vrea mai exclusivist de aia tin de preturi

daca vreti sa luati excursii, bilete la spectacole, etc va recomand sa nu luati direct de la hotel si nici sa nu acceptati pretul scris pe pliante ... noi am mers la agentii de pe strada, au preturi mai bune si negociaza mai mult ... in Phuket am reusit sa obtinem toate excursiile la jumatate pretul scris pe pliante, iar in Koh Samui ne-au facut o reducere cam de 30% din pretul de pliant

Distractie placuta! :)

Fiametta
21.08.2008, 12:46:38
Si noi plecam in luna de miere in Asia. O sa vizitam Kuala Lumpur, Singapore, si o sa stam 10 zile in Phuket. De-abia astept sa vad si pozele voastre, bineinteles ca o sa le postez si eu pe ale mele <:-P

Cafelutarea
22.08.2008, 08:21:08
Multumesc mult de toate informatiile :) , imi vor fi foarte utile:)
Multumesc.

anul trecut in Phuket nu cred sa fi fost mai mult de 1000 euro pe mancare, masina inchiriata, excursii la insulele din jur(cred ca am luat vreo 5), cabaret, meci de muai thai, si inca ceva spectacol traditional ... e drept ca am mancat mult la restaurante pe langa plaja, simplute, dar cu mancare ff buna

anul asta in Koh Samui cred ca am ajuns catre 1500 euro, mancarea a fost mult mai scumpa, am si mancat mult la restaurantul hotelului ca era chiar pe plaja si aveau tot felul de spectacole live ... excursiile au fost cu 50% mai scumpe decat in Phuket si am facut si diving .... am reusit sa negociem inchirierea masinii la pret de Phuket pt ca am luat-o pe o saptamana

Khao Lak fiind aproape de Phuket cred ca ar trebui sa se apropie la pret de Phuket, Koh Samui se vrea mai exclusivist de aia tin de preturi

daca vreti sa luati excursii, bilete la spectacole, etc va recomand sa nu luati direct de la hotel si nici sa nu acceptati pretul scris pe pliante ... noi am mers la agentii de pe strada, au preturi mai bune si negociaza mai mult ... in Phuket am reusit sa obtinem toate excursiile la jumatate pretul scris pe pliante, iar in Koh Samui ne-au facut o reducere cam de 30% din pretul de pliant

Distractie placuta! :)

ioanacristina
22.08.2008, 10:47:19
in bali nu a fost nimeni?

Cafelutarea
27.08.2008, 21:56:19
Uff, zi de zi intru sa vad pozici, si nu pozici....:((

Maura
28.08.2008, 08:37:40

Gata...am pus poze de la nunta noastra si poze din luna de miere din Koh Tao si Bagkok. Gasiti link-ul in semnatura.
Sper sa va placa!

Pupici,
M.

Karon
28.08.2008, 11:20:35
Gata...am pus poze de la nunta noastra si poze din luna de miere din Koh Tao si Bagkok. Gasiti link-ul in semnatura.
Sper sa va placa!

Pupici,
M.

excelente pozele! se vede ca v-ati distrat de minune :) .... ce ziceti, o sa mai mergeti in thai? (acuma fac studiu de piata, ca pe noi ne-a prins rau microbul si numai thai visam :)) )

PS: vad ca sotul tau e mult mai curajos ca s-a fotografiat cu lady boys, al meu imi strangea mana de mai sa mi-o rupa cand se apropiau de el =))

Karon
28.08.2008, 11:35:41

adaug si eu la semnatura poze din Phuket si Bangkok de anul trecut si cateva filmulete din Koh Samui de anul asta (se vad mai bine pe "watch in high quality" )

MARIA14
28.08.2008, 11:42:17
Sper sa va placa!

Pupici,
M.
superbissime pozele!!!!!!!!!!!!!!!!stie cineva cum e vremea in thailanda la inceput de iulie?voi de unde v-ati rezervat sejururile si cat v-au costat?oricum la agentiile de la noi e jecmaneala curata...eu am gasit site-ul asta www.honeymoonthailand.com
la prima vedere par foarte ok preturile....numai k eu sunt toma necredinciosu si mi-e cam frica cu rezervarile astea direct de pe net....mai am timp pana la anu,numai k deja m-a cuprins "febra" thailanda:))

Maura
28.08.2008, 11:59:55
excelente pozele! se vede ca v-ati distrat de minune :) .... ce ziceti, o sa mai mergeti in thai? (acuma fac studiu de piata, ca pe noi ne-a prins rau microbul si numai thai visam :)) )

PS: vad ca sotul tau e mult mai curajos ca s-a fotografiat cu lady boys, al meu imi strangea mana de mai sa mi-o rupa cand se apropiau de el =))

multumim mult! Da, ne-am distrat tare! Si...nu sunteti singurii cu microbul thai...noi sigur vom reveni!

Ref la lady boys...noi ne uitam ca 2 tampiti..ca la unii chiar nu te prinzi! La inceput si el a ezitat...dar l-am impins de la spate si a prins curaj si i-am facut poze cu cele mai misto. Am fost la cabaret atat pe insula cat si in Bangok...ca era foarte fun!

Maura
28.08.2008, 12:05:11
[quote=MARIA14;1059264]superbissime pozele!!!!!!!!!!!!!!!!stie cineva cum e vremea in thailanda la inceput de iulie?voi de unde v-ati rezervat sejururile si cat v-au costat?oricum la agentiile de la noi e jecmaneala curata...eu am gasit site-ul asta www.honeymoonthailand.com (http://www.honeymoonthailand.com)
la prima vedere par foarte ok preturile....numai k eu sunt toma necredinciosu si mi-e cam frica cu rezervarile astea direct de pe net....mai am timp pana la anu,numai k deja m-a cuprins "febra" thailanda:))

Multumim!

Depinde unde in Thailanda...vremea difera. De ex, unde am fost noi, pe koh tao a fost superba! faceai plaja...era cald, dar nu sufocant, nu era asa umiditate ca in Bangkok...dar am inteles de ex ca in Phuket nu e asa...ploua destul de mult (am o prietena plecata acolo acum)...deci depinde de zona.
Noi ne-am rezervat totul singuri, pe internet...deci nu am luat pachete de honeymoon sau alte pachete de la firme. Totul pe net! Nu iti fie frica!
Pai daca pleci la anu ai timp sa te documentezi serios pe net. Eu asa am facut...in special site-urile lor, care sunt si in engleza.

Spor la cautat!

M.

Karon
28.08.2008, 12:15:26
superbissime pozele!!!!!!!!!!!!!!!!stie cineva cum e vremea in thailanda la inceput de iulie?voi de unde v-ati rezervat sejururile si cat v-au costat?oricum la agentiile de la noi e jecmaneala curata...eu am gasit site-ul asta www.honeymoonthailand.com (http://www.honeymoonthailand.com)

vremea este diferita pe zone, in Phuket in iulie e sezon musonic(ploua destul de mult), in Koh Samui e "hot season"(temperaturi peste 30 grade, mai ploua din cand in cand)

noi am luat sejururile de la o agentie din romanina, la pretul de catalog al agentiei din germania care oferea sejururile ... data viitoare am zis ca ne luam doar biletele de avion si cautam cazare la fata locului ca se poate negocia cu ei si iesim mult mai bine

Cafelutarea
28.08.2008, 12:48:02
Buna,

Mihaela m ai imbolnavit cu bluzitele tale :(( imi plac foarte mult :) mai ales cea rosie, banuiesc ca sunt cumparate de la ei?:">
Pozele sunt ..............ce sa mai zic abia astept sa ajung:)
Mi-ati indulcit ziua la birou, ca era destul de amara:*
Multumesc mult de toate pozicile.

vremea este diferita pe zone, in Phuket in iulie e sezon musonic(ploua destul de mult), in Koh Samui e "hot season"(temperaturi peste 30 grade, mai ploua din cand in cand)

noi am luat sejururile de la o agentie din romanina, la pretul de catalog al agentiei din germania care oferea sejururile ... data viitoare am zis ca ne luam doar biletele de avion si cautam cazare la fata locului ca se poate negocia cu ei si iesim mult mai bine

Cafelutarea
28.08.2008, 12:51:08
Inca ma uit la poze....abia am vazut jumatate si nu imi vine sa cred ca mai am putin pana ajung :)

Cafelutarea
28.08.2008, 12:58:48
Mihaela, se pare ca avem ceva in comun, ne-am imbracat in rosu la cununia civila.....;))
Am o rugaminte sa imi spui cum s-au numit excursiile care le-ati ales, ca peisajul si tot ce am vazut a fost super.....si daca este mai convenabil sa ai masina inchiriata ? si cum ati avut masina/ pe toata perioada cat ati stat? cat va costat? sau mai bine zis sa ne recomandati o firma anume....pls....orice informatie de la voi este bine venita.
Am gasit si site-uri si excursii multe multe...dar asa ca ati fost voi parca am mai multa incredere.....

Karon
28.08.2008, 13:07:57
Mihaela, se pare ca avem ceva in comun, ne-am imbracat in rosu la cununia civila.....;))

:)) vreau si eu poze cu rochita ta rosie!

ma bucur tare mult ca ti-au placut pozele :) abia astept sa te intorci sa ne povestesti cum a fost >:D<

da, camasutele colorate sunt cumparate de acolo, imi plac la nebunie, sunt din in, foarte placute pe caldura

Cafelutarea
28.08.2008, 13:17:44
FRumosssssssssss si miresica si tot, sa aveti o viata plina de zambete (ca in vacata) si bucurii, Casa de Piatra si tot ce va mai doriti voi.
Multumim pentru pozici, si mai astept impresii si povestiri :)

Sper sa va placa!

Pupici,
M.

Cafelutarea
28.08.2008, 13:26:47
Cand ajung acasa, pozica cu rosioara:))
Am scris toate denumirile insulelor din filmulete:-p

ma bucur tare mult ca ti-au placut pozele :) abia astept sa te intorci sa ne povestesti cum a fost >:D<

da, camasutele colorate sunt cumparate de acolo, imi plac la nebunie, sunt din in, foarte placute pe caldura

Cafelutarea
28.08.2008, 13:43:03
Dna , ce sot curajos....cu "fetele" acelea" daca nu zicea Mihaela.....nu mi-as fi dat seama:))

Sper sa va placa!

Pupici,
M.

MARIA14
28.08.2008, 13:43:34
imi puteti spune si mie pls care este raportul bahti-euro?

Karon
28.08.2008, 13:46:28
Am o rugaminte sa imi spui cum s-au numit excursiile care le-ati ales, ca peisajul si tot ce am vazut a fost super.....si daca este mai convenabil sa ai masina inchiriata ? si cum ati avut masina/ pe toata perioada cat ati stat? cat va costat? sau mai bine zis sa ne recomandati o firma anume....pls....orice informatie de la voi este bine venita.
Am gasit si site-uri si excursii multe multe...dar asa ca ati fost voi parca am mai multa incredere.....

in Phuket am luat excursii in "Marine Park"(includea si ferma de elefanti, si templul cu maimute in libertate), "Coral Island", "Ban Raya", "Rang Yai Island"(e o insula privata unde au ferma de perle, ne-a placut asa de mult ca ne-am intors dupa cateva zile si am si dormit acolo), Phi Phi cu Maya Beach(unde s-a filmat "The Beach") ... nu mai imi vin in minte altele ...

masina am inchiriat-o in ultimele zile, de la aceeasi tipa ce ne-a vandut toate excursiile(avea o agentie mica pe strada) ... ne-a dat un pret foarte bun ... aprox 12 euro/zi

in zilele in care aveti excursii nu o sa prea aveti nevoie de masina inchiriata, ca va iau de la hotel cu microbuzul dimineata devreme si va aduc inapoi seara, in rest noua ne-a prins tare bine masina ca aveam libertate de miscare

v-as sugera sa va luati excursiile pe inceputul sejurului pt ca se pot anula din cauza vremii ..... se amana pe urmatoarea data in care e vreme ok si sunteti disponibili, insa daca nu mai aveti pe cand sa vi-o amane pierdeti banii

Karon
28.08.2008, 13:50:12

1 Euro = aprox 50 Thai baht

Cafelutarea
28.08.2008, 13:50:51
gasesti pe net

1 Thai baht = 0.0201376831 Euros

Maura
28.08.2008, 13:57:35
Dna , ce sot curajos....cu "fetele" acelea" daca nu zicea Mihaela.....nu mi-as fi dat seama:))
Da, curajos! Dar v-am zis...ne uitam ca 2 tampiti...unele aratau 100% a femei...cu silicoane, talie....misto....numai ca erau barbati...bine de fapt ceva intre =))

Cafelutarea
28.08.2008, 13:58:40
Multumesc...fac o plecaciune asa Thailanmdeza:) multumesc.....la fata locului stiu ca o sa vedem multe, si informatii mi am tot scos despre excursii de pe net, dar acum am vazut atatea poze si mi-a placut ce am vazut:) asa imi va fi mai usor sa aleg.;-)

in Phuket am luat excursii in "Marine Park"(includea si ferma de elefanti, si templul cu maimute in libertate), "Coral Island", "Ban Raya", "Rang Yai Island"(e o insula privata unde au ferma de perle, ne-a placut asa de mult ca ne-am intors dupa cateva zile si am si dormit acolo), Phi Phi cu Maya Beach(unde s-a filmat "The Beach") ... nu mai imi vin in minte altele ...

masina am inchiriat-o in ultimele zile, de la aceeasi tipa ce ne-a vandut toate excursiile(avea o agentie mica pe strada) ... ne-a dat un pret foarte bun ... aprox 12 euro/zi

in zilele in care aveti excursii nu o sa prea aveti nevoie de masina inchiriata, ca va iau de la hotel cu microbuzul dimineata devreme si va aduc inapoi seara, in rest noua ne-a prins tare bine masina ca aveam libertate de miscare

v-as sugera sa va luati excursiile pe inceputul sejurului pt ca se pot anula din cauza vremii ..... se amana pe urmatoarea data in care e vreme ok si sunteti disponibili, insa daca nu mai aveti pe cand sa vi-o amane pierdeti banii

Cafelutarea
28.08.2008, 13:59:56
Da, curajos! Dar v-am zis...ne uitam ca 2 tampiti...unele aratau 100% a femei...cu silicoane, talie....misto....numai ca erau barbati...bine de fapt ceva intre =))

=))=))=))=))

Imi placea expresia lui: serios si deloc uimit:))

Maura
28.08.2008, 14:00:57

Noi nu ne-am incumetat la masina...bine nici nu am avut nevoie pe insula. Dar ati reusit sa conduceti cu volanul pe dreapta?
Noi am inchiriat atv si scuter. Atv cam 12 dolari si scuter 3 dolari.

Maura
28.08.2008, 14:02:57
FRumosssssssssss si miresica si tot, sa aveti o viata plina de zambete (ca in vacata) si bucurii, Casa de Piatra si tot ce va mai doriti voi.
Multumim pentru pozici, si mai astept impresii si povestiri :)
Multumim pentru urari!

Karon
28.08.2008, 14:12:10
Noi nu ne-am incumetat la masina...bine nici nu am avut nevoie pe insula. Dar ati reusit sa conduceti cu volanul pe dreapta?
Noi am inchiriat atv si scuter. Atv cam 12 dolari si scuter 3 dolari.

ne-am incumetat doar pe insule, in bangkok n-am avut tupeul, la ce trafic este 8-|

sa stii ca te obisnuesti repede cu volanul pe dreapta, mai greu e in intersectii, ca daca nu e nimeni pe strada mai intram din obisnuinta pe banda gresita :)) ... si oricum ce mi se pare mie cel mai dificil la condus acolo e stilul lor total haotic de a conduce ... asta ne-a mirat pana ne-a spus instructorul de diving ca undeva la 60% dintre localnici nu au carnet de sofer!!! amenda daca te prinde fara carnet e 500 BHT, iar daca te prinde pe scuter fara casca e 300BHT !! :))

Karon
28.08.2008, 14:13:32
Multumesc...fac o plecaciune asa Thailanmdeza:) multumesc.....la fata locului stiu ca o sa vedem multe, si informatii mi am tot scos despre excursii de pe net, dar acum am vazut atatea poze si mi-a placut ce am vazut:) asa imi va fi mai usor sa aleg.;-)

cu drag! >:D<

Cafelutarea
28.08.2008, 14:19:42
:) Mi-a placut tema nuntii si cred ca dansul vostru a fost ff frumos:) si faptul ca ati zambit incontinu :)

Multumim pentru urari!

Maura
28.08.2008, 14:28:55
ne-am incumetat doar pe insule, in bangkok n-am avut tupeul, la ce trafic este 8-|

sa stii ca te obisnuesti repede cu volanul pe dreapta, mai greu e in intersectii, ca daca nu e nimeni pe strada mai intram din obisnuinta pe banda gresita :)) ... si oricum ce mi se pare mie cel mai dificil la condus acolo e stilul lor total haotic de a conduce ... asta ne-a mirat pana ne-a spus instructorul de diving ca undeva la 60% dintre localnici nu au carnet de sofer!!! amenda daca te prinde fara carnet e 500 BHT, iar daca te prinde pe scuter fara casca e 300BHT !! :))

In Bangkok nici nu se punea problema!:)) Imi era frica si in taxi! Astia nu puneau frana decat in ultimul moment inainte sa se loveasca! Si totusi...nu am vazut decat 1 accident in 5 zile! Noi ne-am descurcat f bine cu scuterul pe insula...mai alea ca e una mai mica.
Iar cu masina...cred ca as fi cautat tot timpul schimbatorul de viteze la usa!:))

Cafelutarea
28.08.2008, 14:35:49
:))) =)) da, la asta nu m-am gandit, ca trebuie sa schimbi vitezele cu stanga<:-P

Iar cu masina...cred ca as fi cautat tot timpul schimbatorul de viteze la usa!:))

Karon
28.08.2008, 14:41:18

sau semnalizezi cu stergatoarele =)) sa vezi ce tare e sa intri intr-o intersectie .. se uita lumea ca oare incotro vrei sa mergi si de ce-ti merg stergatoarele pe uscat :))

Cafelutarea
28.08.2008, 14:52:37
sau semnalizezi cu stergatoarele =)) sa vezi ce tare e sa intri intr-o intersectie .. se uita lumea ca oare incotro vrei sa mergi si de ce-ti merg stergatoarele pe uscat :))
=))=))=)) mda, cert este ca nu m-am gandit ca nu am avut de ce pana acum, dar acum chiar m ati distrat:))...dar merita incercat macar o data:))

Maura
28.08.2008, 15:01:31
Asta e tare!!! Nu ma gandisem la toate amanuntele =))

Cafelutarea
28.08.2008, 22:02:54
Asa cum am promis poza cu rochita rosie: rochita rosie, pantofi rosii si tot pe ce mai aveam era rosu:) in afara de dresuri:D

Cafelutarea
28.08.2008, 22:37:57
Va multumesc tuturor de toate sfaturile, de tot, de poze :) si promit ca dupa data de 22 septembrie, ziua in care ne intoarcem o sa va arat poze si bine inteles impresii/ asta daca ma mai intorc dupa cate am vazut:):-p:-p....eu va sugerez sa vizitati si postarile mele cu Mexic - Playa del Carmen, poate va vin idei:).

Va pupic, si nu scapati de mine pana plec, asa ca daca va mai amintiti ceva, orice este bine venit.

Multumesc.
Ella>:D<Maura>:D<Mihaela>:D< si daca uit pe cineva>:D<

Karon
29.08.2008, 08:55:28
Asa cum am promis poza cu rochita rosie: rochita rosie, pantofi rosii si tot pe ce mai aveam era rosu:) in afara de dresuri:D

superba rochita rosie!! si proaspata doamna! :*

Karon
29.08.2008, 09:04:59
Va multumesc tuturor de toate sfaturile, de tot, de poze :) si promit ca dupa data de 22 septembrie, ziua in care ne intoarcem o sa va arat poze si bine inteles impresii/ asta daca ma mai intorc dupa cate am vazut:):-p:-p....eu va sugerez sa vizitati si postarile mele cu Mexic - Playa del Carmen, poate va vin idei:).

Va pupic, si nu scapati de mine pana plec, asa ca daca va mai amintiti ceva, orice este bine venit.

Multumesc.
Ella>:D<Maura>:D<Mihaela>:D< si daca uit pe cineva>:D<

as mai avea o sugestie dar nu stiu exact cum e vremea acolo:
"Similan Islands" http://www.inews3.com/play.php?first=Erika&last=Kovari

sunt destul de aproape de statiunea in care o sa mergeti

noi ne-am dorit tare mult sa mergem, dar ni s-a spus ca era "off-season" la sfarsit de octombrie cand am fost noi in Phuket

daca aveti ocazia, sa mergeti, ca in poze sunt superbe, foarte bune pentru diving ... >:D<

Cafelutarea
29.08.2008, 09:40:44
Multumesc de rochita:)
Uite site ul pe care am citit eu de toate excursiile :
http://www.phuket-travel.com/destinations/frameme.php?page=similan.htm

as mai avea o sugestie dar nu stiu exact cum e vremea acolo:
"Similan Islands" http://www.inews3.com/play.php?first=Erika&last=Kovari

sunt destul de aproape de statiunea in care o sa mergeti

noi ne-am dorit tare mult sa mergem, dar ni s-a spus ca era "off-season" la sfarsit de octombrie cand am fost noi in Phuket

daca aveti ocazia, sa mergeti, ca in poze sunt superbe, foarte bune pentru diving ... >:D<

Karon
29.08.2008, 10:05:33
Multumesc de rochita:)
Uite site ul pe care am citit eu de toate excursiile :
http://www.phuket-travel.com/destinations/frameme.php?page=similan.htm

o sa le puteti lua mult mai ieftin decat pe site, de ex excursia:
"Phi Phi Island by Speedboat
Day Trip (available from Phuket & Khao Lak) - 3,500 Baht" am luat-o cu 1200 sau 1400 de persoana, itinerarul fiind asemanator cu cel descris pe site (le mai schimba in functie de flux-reflux si vreme)

la hotel se vand cam la pretul din pliante(aprox = cel de pe site), iti lasa poate 100-200 bahti si te innebunesc cu siguranta si calitatea serviciilor pe care le ofera ei fata de agentiile de pe strada ... defapt nici ei nu fac altceva decat sa distribuie excursiile organizate de cativa tur-operatori ff mari :)

Cafelutarea
29.08.2008, 12:14:34
<:-P^:)^^:)^^:)^^:)^ MULTUMESC

o sa le puteti lua mult mai ieftin decat pe site, de ex excursia:
"Phi Phi Island by Speedboat
Day Trip (available from Phuket & Khao Lak) - 3,500 Baht" am luat-o cu 1200 sau 1400 de persoana, itinerarul fiind asemanator cu cel descris pe site (le mai schimba in functie de flux-reflux si vreme)

la hotel se vand cam la pretul din pliante(aprox = cel de pe site), iti lasa poate 100-200 bahti si te innebunesc cu siguranta si calitatea serviciilor pe care le ofera ei fata de agentiile de pe strada ... defapt nici ei nu fac altceva decat sa distribuie excursiile organizate de cativa tur-operatori ff mari :)

Cafelutarea
01.09.2008, 21:27:17
buna seara,

Nu stiu daca ati vazut pe la tv sau pe net, dar in zona se inrautasesc treburile, am vb azi la agentie spun ca nu au nimic oficial, am vb si la ambasada mi-au zis la fel, o sa revin la ambasada peste 2 zile cu telefon sa vedem ce o mai fii......sper din tot sufletul sa nu fie nimic.
Va pup.

Cafelutarea
01.09.2008, 22:40:06
http://www.flyertalk.com/forum/forumdisplay.php?f=503&order=desc informatii despre avioane

http://www.smarttraveller.gov.au/zw-cgi/view/Advice/Thailand informatii de calatorie

http://www.bangkokpost.com/News/index.php

Imi era teama ca am sa uit de ele si poate o viitoare miresica va avea nevoie de ele, eu acum sunt cu ochii peste tot sa vad ce se intampla[-o<

Karon
02.09.2008, 12:19:36
buna seara,

Nu stiu daca ati vazut pe la tv sau pe net, dar in zona se inrautasesc treburile, am vb azi la agentie spun ca nu au nimic oficial, am vb si la ambasada mi-au zis la fel, o sa revin la ambasada peste 2 zile cu telefon sa vedem ce o mai fii......sper din tot sufletul sa nu fie nimic.
Va pup.

voi aveti sejur si in bangkok, sau doar transfer ? ca din cate am vazut nu-i chiar momentul de plimbat in zona guvernului in bangkok

cat despre khao lak ... eu nu mi-as prea face griji, traiesc din turism si nu-s prosti sa-si taie singuri craca de sub picioare ... din cate vad ameninta sa inchida pe o perioada scurta aeroportul international din Bangkok, ceea ce inseamna intarzieri de zboruri, sau zboruri anulate ... dar sub nici o forma nu cred ca o sa aiba alt impact asupra turistilor(adica nu cred sa incerce sa raneasca turistii sau ceva de genul, ei au treaba cu actualul si fostul guvern si atat)

anul trecut cand am fost in Phuket erau atentate in sudul thailandei aproape de malaezia(de catre thailandezi musulmani asupra thailandezilor budisti ) si din cate tin minte la un moment dat se instituise legea martiala in zona, dar pana la Phuket nu s-a simtit/auzit ceva ... abia cand am ajuns acasa am aflat

vad ca unele tari isi sfatuiesc cetatenii sa nu mearga in Thai acum(Corea de sud, singapore), altele doar sa fie atenti daca merg (australia si noua zeelanda)

sa ne apui ce zice ambasada

sper sa fie totul bine >:D<

ella-ling
02.09.2008, 21:10:36
buna seara,

Va pup.

Salut!
Nu am dat despre informatii in leg cu Thailanda, asa ca nu pot sa emit opinii. In principiu nu trebuie sa va panicati, noi am zburat spre Thailanda prin Colombo (Sri Lanka) o tara cu o situatie instabila si pericol de terorism. nu am patit nimic...Eu am fost pana si in Israel in Ierusalim, auzeam la radio de atentate care se intamplasera la cateva strazi departare...
Insa despre Thailanda nu pot sa imi dau cu parerea ca nu stiu ce se intampla acolo...Thailandezii sunt in general pacifisti, cel putin asta a fost impresia mea despre ei.

agachegeorgiana2002
03.09.2008, 09:53:27
Buna !
M-am uitat pe pozele tale din luna de miere sunt superbe .Vreau si eu mai multe detalii pls. Adiva preturi agentie si tot ce mai trebui sa stiu.Eu am nunta pe 18 octombrie si as vre sa plec de 20 in luna de miere si nu am nic o idee. Help pls

Karon
03.09.2008, 11:40:29
Buna !
M-am uitat pe pozele tale din luna de miere sunt superbe .Vreau si eu mai multe detalii pls. Adiva preturi agentie si tot ce mai trebui sa stiu.Eu am nunta pe 18 octombrie si as vre sa plec de 20 in luna de miere si nu am nic o idee. Help pls

Nu stiu la cine te refereai cu pozele din luna de miere, dar pana una alta iti zic si eu ce stiu :) ....

Pt Thai iti trebuie viza, ar trebui sa mergi la o agentie si sa vezi cam in cat timp zic ei ca iti rezolva viza, sa fiti siguri ca va incadrati (anul asta ne-a venit cam in 2 sapt, anul trecut o luna de cand am predat actele la agentie) ... cand depuneti actele trebuie sa aveti luate biletele de avion si sejurul (noua asa ni s-a cerut, daca va rezolvati voi viza nu stiu cum e)

in ce zona vreti sa mergeti? de preturi nu stiu ce sa zic, depinde de zona si de sezon, oricum marea parte o reprezinta biletele de avion care pt noi cu zbor din cluj au fost peste 1200 euro/pers

Maura
03.09.2008, 13:44:59
Nu stiu la cine te refereai cu pozele din luna de miere, dar pana una alta iti zic si eu ce stiu :) ....

Pt Thai iti trebuie viza, ar trebui sa mergi la o agentie si sa vezi cam in cat timp zic ei ca iti rezolva viza, sa fiti siguri ca va incadrati (anul asta ne-a venit cam in 2 sapt, anul trecut o luna de cand am predat actele la agentie) ... cand depuneti actele trebuie sa aveti luate biletele de avion si sejurul (noua asa ni s-a cerut, daca va rezolvati voi viza nu stiu cum e)

in ce zona vreti sa mergeti? de preturi nu stiu ce sa zic, depinde de zona si de sezon, oricum marea parte o reprezinta biletele de avion care pt noi cu zbor din cluj au fost peste 1200 euro/pers

Ref la viza: Daca mergi singur la ambasada, dureaza 1 saptamana. Ai nevoie de: 1 poza recenta, taxa 25 Euro/pers (in Euro), biletul de avion dus-intors (nu rezervarea online, ci bilet online sau bilet gata cumparat)...si trebuie sa completzi in limba engleza un formular, inclusiv cu locurile unde stai (statiune, hotelul). Ambasada are site: http://www.thaiembassy.ro/ unde gasesti toate detaliile astea plus programul de lucru.
Avionul e bine de luat cu cca 6 luni inainte ca sa iesi super bine la pret (adica 600-800 euro). Noi gasisem oferte, dar nu eram inca hotarati daca vrem Thailanda.

Karon
03.09.2008, 13:57:15
Ref la viza: Daca mergi singur la ambasada, dureaza 1 saptamana. Ai nevoie de: 1 poza recenta, taxa 25 Euro/pers (in Euro), biletul de avion dus-intors (nu rezervarea online, ci bilet online sau bilet gata cumparat)...si trebuie sa completzi in limba engleza un formular, inclusiv cu locurile unde stai (statiune, hotelul). Ambasada are site: http://www.thaiembassy.ro/ unde gasesti toate detaliile astea plus programul de lucru.
Avionul e bine de luat cu cca 6 luni inainte ca sa iesi super bine la pret (adica 600-800 euro). Noi gasisem oferte, dar nu eram inca hotarati daca vrem Thailanda.

preturile de care zici 600-800euro erau cu zbor din bucuresti? ca daca da, ar fi o idee sa ne reorientam catre bucuresti, ca legatura clujului cu europa nu-i tare grozava si nici ieftina

Maura
03.09.2008, 14:20:26
preturile de care zici 600-800euro erau cu zbor din bucuresti? ca daca da, ar fi o idee sa ne reorientam catre bucuresti, ca legatura clujului cu europa nu-i tare grozava si nici ieftina

da, din Bucuresti erau...dar asta cam pana la 4 luni inainte. Deci trebuie sa stii exact. Dar daca iti planuiesti din timp economisesti destul de mult...si merita daca ai cum.
Mai am o prietena care a facut asa: au cumparat bilete low-cost pana in Dusseldorf si de acolo i-a luat o ruda si i-a dus la celalt aeroport, de pe care pleaca cursele mari. Ei aterizasera pe unul mai mic. Si au economisit vreo 400 euro cu totul. Dar pe ei a avut cine sa ii ia si sa ii duca dintr-o parte in alta, ca altfel e mai complicat sa te cari cu toate bagajele.

Karon
03.09.2008, 14:31:28
da, din Bucuresti erau...dar asta cam pana la 4 luni inainte. Deci trebuie sa stii exact. Dar daca iti planuiesti din timp economisesti destul de mult...si merita daca ai cum.
Mai am o prietena care a facut asa: au cumparat bilete low-cost pana in Dusseldorf si de acolo i-a luat o ruda si i-a dus la celalt aeroport, de pe care pleaca cursele mari. Ei aterizasera pe unul mai mic. Si au economisit vreo 400 euro cu totul. Dar pe ei a avut cine sa ii ia si sa ii duca dintr-o parte in alta, ca altfel e mai complicat sa te cari cu toate bagajele.

merci mult >:D< data viitoare o sa luam in considerare si variantele astea

ai aflat cumva daca sotul tau mai tine minte cat l-au costat scufundarile dupa ce avea PADI-ul?

Maura
03.09.2008, 15:28:58
merci mult >:D< data viitoare o sa luam in considerare si variantele astea

ai aflat cumva daca sotul tau mai tine minte cat l-au costat scufundarile dupa ce avea PADI-ul?

am intrebat acum, repede ;)) deci 70 de dolari/2 scufundari...puteai sa faci 1 singura, dar vaporul se oprea in 2 locuri, deci 2 scufundari.

Karon
03.09.2008, 15:47:52
am intrebat acum, repede ;)) deci 70 de dolari/2 scufundari...puteai sa faci 1 singura, dar vaporul se oprea in 2 locuri, deci 2 scufundari.

merci mult >:D<

Cafelutarea
03.09.2008, 21:48:11
Buna seara,

Mihaela, am vb la ambasada si mi-au zis sa mai revin; am vb la Dertour Romania si eu si cei de la agentie sa ne dea ceva informatii oficilale...ne-au dat in scris....nimic nou.....cam ce stiam si noi....acu vom vedea ce va fi, noi plecam:)
Maine sun din nou la Ambasada sa vad ce imi mai spun si o sa va scriu.
Am trimis mail si la cei de la hotel sa intreb care este situatia acoo, si ne-au zis si ei de aeroporturi ca au fost inchise si ca s-au redeschis /

All the protesters are now in
Bangkok. And still, at Bangkok for this moment the
protesters are in
parliament area not spreading over town area. As you may
know that Phuket
airport was closed last weekend and reopened on Sunday
afternoon. Until now our
customers are still enjoy the peaceful beauty of Khaolak
and we have customers
check in and check out as normal operation.

Best regards,
Krisda (Phanichyhanondh
Mr)
General Manager

Cafelutarea
03.09.2008, 21:49:20
Dertour RO

Va prezentam situatia actuala din Thailanda:

In urmatoarele saptamani este posibil ca demonstatiile de strada din Bangkok se se amplifice. Este recomandat ca turistii sa evite aceste zone de demonstatii precum si masele de oameni pentru a nu fi expusi riscului de atentate.

Din 26.08 demonstatile s-au concentrat asupra institutiilor administrative si au loc in mod special in zona guvernului. De aceea, este recomandat
sa fie evitate: Government House (Pitsanulok Road), Rajdamneon Avenue precum si Makavan Bridge.

Aeroporturile din Phuket ,Krabi si Yat –Yai in sudul Thailandei, care in data de 29.08.2008 au fost inchise din cauza demonstatiilor, sunt din nou deschise
(aeroportul Hat-Yai din 30.08, aeroporturile Krabi si Phuket din 31.08.).

Conflictul la granita dintre Thailanda si Cambogia la Preah Viahaer ( Cambogia) sa dezamorsat, de aceea este recomandat evitarea deplasarilor in regiunea Preah Vihaer.

Deasemenea se recomanda a nu se calatori in provincia Narathiwat, Yala, Pattani precum si in regiunea aflata in apropiere de Songhkla la granita cu Malaezia. Aceeasi recomandare este si pentru provincia de sud ale Thailandei din cauza starii de urgenta.

OBSERVATIE: Modificarile sau anularile rezervarilor se fac numai conform conditiilor din catalog.

Cafelutarea
03.09.2008, 21:52:22
Maura, de ce nu mai sunt pozicile, seara ma uitam sa ma mai destind...:"> cand vedeam pozicile uitam de ce este acolo/ daca nu se exagereaza si in presao:-) (acu ca am citit ce a scris Mihaela mai mai descretit)...cand afli de la cei dragi te simti mai bine:*
Va pup si revin maine sa vad ce va zice Ambasada.:*

Karon
04.09.2008, 10:18:52
Buna seara,

Mihaela, am vb la ambasada si mi-au zis sa mai revin; am vb la Dertour Romania si eu si cei de la agentie sa ne dea ceva informatii oficilale...ne-au dat in scris....nimic nou.....cam ce stiam si noi....acu vom vedea ce va fi, noi plecam:)

cu riscul de a parea total inconstienta, si noi ne-am fi dus in situatia asta :)

http://travel.state.gov/travel/cis_pa_tw/tw/tw_1764.html
site pe care ma uit la warnings/alerts oficiale are SUA ... nu au adaugat Thailanda nici macar in "alerts"

am vorbit cu un prieten ce lucreaza in Singapore de cativa ani si merge destul de des in Thai, zice ca atata timp cat va feriti de zonele in care sunt demonstratii ar trebui sa fie in regula, daca o sa inchida din nou aeroportul nu o sa va fie usor...

am gasit si asta despre inchiderea aeroportului din Phuket, n-a fost bine deloc

http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g293920-i5037-k2217643-Phuket_Airport_overrun_runways_blocked-Phuket.html

Pe de alta parte vad ca se agita investitorii din zona si acuza demonstrantii ca au afectat turismul, asa ca s-ar putea sa nu se mai ajunga la asa ceva

http://www.phuketgazette.net/dailynews/index.asp?id=6752
"Mr Somboon, deputy managing director of Merlin Phuket Hotels and Resorts, said ....
“I think we will need more time to make tourists understand that the situation [in Phuket] is back to normal,” he said.
It is still too early to judge the effect of the airport closure on Phuket’s tourism picture in the long-term, but the distress and inconvenience suffered by passengers who were unable to catch their return flights is bound to leave a bad impression, he said.
Embassies around the world are closely watching the situation here and the issuance of travel advisories warning against travel to Thailand would have a negative impact, he said."

Sper sa fie totul sa revina la normal si sa aveti un concediu minunat! >:D<

Cafelutarea
04.09.2008, 18:42:20
Buna:)

Am sunat la Ambasada: Duceti-va linistiti ca pleaca si vine lume destula deacolo :))

Nu pot sa reproduc conversatia avuta la telefon, dar asta a fost ideea principala....Asa ca in seara asta incep sa imi fac bagajele, ca maine cand vin de la munca sa nu mai am asa mute de facut.....cu toate ca mereu ma apuca dimineata facand cate ceva, inainte de plecarea in concediu...:)

Va pup, si daca intru de acolo am sa va scriu /macar doua cuvinte:) >:D<>:D<

Karon
05.09.2008, 09:04:00
>:D<

Am sunat la Ambasada: Duceti-va linistiti ca pleaca si vine lume destula deacolo :))

Nu pot sa reproduc conversatia avuta la telefon, dar asta a fost ideea principala....Asa ca in seara asta incep sa imi fac bagajele, ca maine cand vin de la munca sa nu mai am asa mute de facut.....cu toate ca mereu ma apuca dimineata facand cate ceva, inainte de plecarea in concediu...:)

Va pup, si daca intru de acolo am sa va scriu /macar doua cuvinte:) >:D<

Drum bun! si o Vacanta superba!
:* >:D<

Maura
05.09.2008, 09:27:22

Vacanta frumoasa!!! Sa va ditrati! Asteptam vesti si poze la intoarcere!

Maura
01.10.2008, 14:41:25

Nu te-ai intors inca? De ce nu ne scri si noua cum a fost, ce ati facut? Eventual si poze...asteptam inca...

Cafelutarea
04.10.2008, 17:27:34
Buna,
Scuze de intarziere, am venit, dar de a doua zi am inceput serviciul....ca noua angajata, ca pe data de 5 inainte de a pleca in concediu mi-am dat demisia de la fostul serviciu.....asta a fost principalul motiv de intaziere.....oboseala, si o nunta pe 27 sept tocmai in Galati......nu am uitat de voi, dar sincer nu am avut timp, primele zile nu stiam cum sa ma odihnesc mai repede cand ajungeam acasa...cred ca de vina era fusul orar:) care la intors parca l-am simtit dar la dus nu am avut absolut nici o problema, ne-am acomodat imediat, inca din prima zi cand am ajuns.
Nu am reusit nici pozele sa le pun pe calc meu, o sa incerc in seara asta sa va pun cateva poze.
A fost frumos, primele zile a plouat si eram putin cam suparata:) dar a venit si soarele pana la urma............
Nu am putut ajunge pe Surin si Similan, acolo abia din noiembrie se deschidea sezonul si nimeni nu mergea acolo in excursie cu vreo ambarcatiune.
Am fost 2 zile in Jungla intr-un parc national si am dormit intr-o casuta pe apa - plutea pe niste bidoane si trunchiuri de copac - MARE MARE AVENTURA: NE-AM DUS IN JUNGLA CU UN BASTINAS pe drum necirculat de oameni, plin de lipitori:)), ne-a prins furtuna la dus si eram intr-o barca nu foarte mare si faceam mai mult de o ora cu ea numai dus pe un lac artificail facut in 1982 de autoritati, pentru a produce energie electrica....am dormit in niste conditii nu foarte elegante si cu niste zgomote tare cidate pentru noi facute de o insecta, un zgomot foarte puternic ziceai ca este o sirena; am fost in Patong de doua ori la cumparaturi dar mi sa parut fff aglomerat in comparatie cu Khao Lak si linistea de la resotul in care stateam noi; am fost la Phi Phi si inca cateva opriri la alte insule printre care si Khai; am fost cu barca aceea cu panze Junebactra si ne-a prins de doua ori furtuna - o experienta de neuitat:)); am fost cu elefantul la plimbare si i-am dat si papa, am fost intr-o mini gradina zoologica in Khao Lak si o maimutica tot ne intorcea spatele sa o scarpinam:)), am fost in satul acela pe apa - am uitat cum ii zicea :D; la Phuket FantaSea....etc.....o sa incerc sa micsorez acum niste poze sa le postez.
Resortul era foarte mare, liniste ....o sa vedeti pozele:)
Mi-am luat bluzite ca ale lui Mihaela:) si niste esarfe cu elefantei care mi-au placut mult, elefantei din nustiu ce materie prima:))
Cam asta am facut in mare...imi pare tare rau ca nu ne-am luat macar o zi si in Bankok dar asta este, mai invatam :)

Nu te-ai intors inca? De ce nu ne scri si noua cum a fost, ce ati facut? Eventual si poze...asteptam inca...

Cafelutarea
04.10.2008, 17:31:57
AAA uitam ce era mai important.....legat de toate cate auzisem pana sa plecam cu problemele de acolo sincer nu am simtit absolut nimic, nu am vazut nici o manifestatie , absolut nimic:), aeroporturile nu au avut nici o priblema...totul a fost cat se poate de normal.
Ca ideea, resortul in care am stat este minunat dar preturile la macare si bauturi destul de mari in comparatie cu ceea ce auzisem de la voi si cu ceea ce era in Patong:) si inafara de pretul afisat in meniu plateam 10 % asa zis ciubuc si 7 % TVA, aceste sume se plateam inclusiv a spa, masaj...si ate servicii de genul asta; manichiura, tuns...etc.

Cafelutarea
04.10.2008, 17:39:54
Tin sa ii multumesc lui Ella pentru sfatul legat de plimbarea in Frankfurt....ne-a fost de mare ajutor fata de anul trecut cand am stat 8 ore in aeroport anul acesta si la dus si la intors ne-am dus la plimbare in Frankfurt si nici nu am simtit cand a trecut timpul....frumos, liniste , curat, aer liber, la dus , cand ne-am plimbat prin Frankfurt chiar ne-am ratacit putin:)) dar fara nici o problema ca aveam timp destul si pana la urma am ajuns acolo unde trebuia sa luam iar trenul catre aeroport:) MUltumim Ella.....am fososit biletele de tren care le aveam in pachetul cumparat de la Maier's pentru a merge in Frankfurt si la dus si la intors adica pe 6 sept si pe 22 septembrie.
Compania aeriana Thai este foarte ok, scaune comode, mancare buna, insotitori de bord draguti (erau si fete si baieti), cu vazut la tv era mai complicat ca era un LCD mare undeva la mijloc si pe parti cate un mic monitor si daca aveai in fata ta un nene mai inalt te cam chinuiai sa vezi la tv.....ne-au dat casti gratuite fata de cei de la Condor care ne-au dat casti dar pe care le-am platit si care nu erau la fel de bune ca cele date de Thai.

Cafelutarea
04.10.2008, 18:47:32
acum o parte din poze: cu elefanti si cu resortul - o parte din el cu o piscina mare si altele mai mici - camere cu iesire la piscina.

Cafelutarea
04.10.2008, 19:04:44
Inca continui cu primele poze din resort, in zilele in care a fost soare:) dar o sa va arat si zilele ploioase mai ales cele cand eram noi in barca:D, mereu ne-a prins ploia in excursii dar era apa foarte calda ca am facut si snorkling pe ploie:D;)) si cel mai frumos a fost faptul ca in apa la recomandarea ghidului am intrat cu paine in mana, se strangeam zeci de pestisori sa manance, eu am fugit dupa cateva minute ptr ca ma ciupeau, nu durea dar ma simteam incoltita:)))

wanna
04.10.2008, 19:36:26
Inca continui cu primele poze din resort, in zilele in care a fost soare:) dar o sa va arat si zilele ploioase mai ales cele cand eram noi in barca:D, mereu ne-a prins ploia in excursii dar era apa foarte calda ca am facut si snorkling pe ploie:D;)) si cel mai frumos a fost faptul ca in apa la recomandarea ghidului am intrat cu paine in mana, se strangeam zeci de pestisori sa manance, eu am fugit dupa cateva minute ptr ca ma ciupeau, nu durea dar ma simteam incoltita:)))
wooooooooooww..ce fffffffffain..mai pune poze!!!!

Cafelutarea
04.10.2008, 20:34:42
Inca O Parte, Si Daca Mai Reusesc Va Mai Pun Mai Tarziu

Cafelutarea
04.10.2008, 20:37:09
Astea Am Reusit Acum Sa Le Micsoarez

Cafelutarea
04.10.2008, 20:58:10
alt aparat acum, si tot in jungla suntem

Cafelutarea
04.10.2008, 21:28:04
doamne cate poze am putut face, abia acum le vad si eu pe toate :)

Cafelutarea
04.10.2008, 21:39:04
putin si gata ca am amortit

Cafelutarea
04.10.2008, 21:50:56
Vreau sa va multumesc inca o data pentru toate sfaturile, mi-au fost de ajutor Mihaela, Ella, Maura....si tuturor care scriu cu drag aici despre vacantele lor:)
Va pupic si somn usor azi..ne mai auzim zilele acestea.

Cafelutarea
04.10.2008, 22:34:42
Uitam, atunci cand va ganditi sa va luati vacanta in Khao ak sa tineti cont ca majoritatea excursiilor pe toate insulele se fac cu plecare din Phuket si ptr a pleca din Khao Lak se plateste cam 2500 baht transportul.
Preturi din Khao Lak aproximativ 120 km de Phuket:
- Phuket fantasea 6400 baht aproxim 130 euro amandoi - 1900 intrarea de persoana = 3800 ( cu masa all inclusiv care nu este deloc mare scofaa - eu zic asta in comparati cu all incusiv din excursiile Mexic ) si 2600 transportul petru doua persoane pana acolo, daca mai mergea doua persoane cu noi era mai eftin cu 400 baht de persoana. Cea mai eftina ptr aceasta destinatie am gasit-o la Reprezentantu Meyer's care vinea de la GO VACANTION, dar trebuia sa fie 3 perechi si nu am mai asteptat sa gaseasca ei.
- Excusia in Parcul National cele 2 zile in jungla 9000 baht/ 2 persoane,
- Excursie la Phi Phi 6000 baht 2 persoane,
- Elefantul 1000 baht 2 persoane,
- Minigradina zoologica 200 baht de persoana / noi am intrat dupa program si ne-a luat cate 100 de persoana,
- Plimbare a Patong Beach a fost o oferta prin GO VACANTION ca stateam la Resortul ala si ne-a costat 800 baht / persoane (oferta:)
- Masaj Tailandez la Hotel 1200 de baht/ persoana plus cei 10% si 7 % dar era oferta de sezon ploios si costa 600 baht plus 10 % si 7 %
- Tuns 500 baht plus 10 % si 7 %
- Manichiura 350 baht plus %
- pedichiura 350 baht plus 10 % si 7 %
- Mancarea v-am atasat poze la meniul din camera ca sa va faceti o idee in comparatie cu cee ati avut voi si ce era la Merlin Resort Khao Lak
- In oras in Khao Lak: masaj tailandez 250 baht/ persoana si 500 baht masaj cu ulei aromatic/ persoana
- Taxiul de la hotel in oras 150 baht dus

Cine pleaca acolo: aveti grija ca la cumparaturi in Patonhg si nu numai, totul se negociaza, ei incearca sa pacaleasca mult mult si foarte mult: ex: o statuie care eu de la 900 baht am cumparato la 300 baht de la unul de la care cumparasem mai multe , la o distanta de 10 metri l-am intrebat pe altul de exact aceeasi statuie si ne-a cerut 4700 baht.
O rochita de pe insula Khai am cumparat- o cu 250 baht si in Patong mi-a cerut 900 baht, si tinand cont ca cei de pe insula ajung mult mai greu in oras.
Sunt multi arabi si ei cred ca sunt cei mai cei bisnitari.
Pe plaja in Patong erau si niste ganguri pe care erau magazine, si erau vanzatoare tailandeze, si acolo preturile erau mai micii cu toate ca ei plateau chirie pe acel magazin, fata de arabi care vindeau la taraba.
Aveti mare grija, pana si in Mall - ul din patong la subsol se asesc tot ceea ce se gaseste pe strada si au preturi mai mici si SE NEGOCIAZA SI ACOLO , chiar daca va surprinde asta, au preturi puse pe ceea ce vand dar se negoiciaza , acolo am gasit eu statuia cea de a doua si am dat pe ea 450 de baht.
In supermarket preturile la bauturi sunt ff mici: un pepsi la 250 si cola, etc din gama este intre 9 baht la sticla si sticla nu se plateste o iei si apoi o arunci si 13 baht un pepsi la cutie.
Preturile la camere foto in mall in Patong sunt mai eftine ca la noi.

Daca schimbati bani in Bankok in aeroport la Banca sigur nu va pacaliti, maine am sa ma uit cum se chema si banca cred ca Siam( si nu mai stiu cum), pentru ca acolo era cursul mai bun ca in Khao Lak si ca in Puket, si Patong.
In aeroport in Bankok puteti sa va cumprati de baut si altele de la buticuri ca sunt ff eftine spre deosebire de ceea ce stim noi din aeroportul din tara nostra unde preturile sunt de 3 ori mai mari.
Nu uitati daca plecati cu compania Thai sa le cereti celor de la agentia cu care plecati sa va rezerve scaune, ca ltfel va treziti ca stati unul pe un rand si unul pe altul , este plin avionul si daca nu aveti rezeervare nu e de bine, ptr linistea si confortul vostru. Noi din Bankok spre pHUKET am stat vizavi pe randuri separate.
La fel am patit si cu Tarom la intoarcere, ca nu am avut locuri rezervate, am stat eu pe randul 8 si el pe randul 7 in fata mea:D.
Intrebati-ma orice, acu cat mai am totul prospat in minte:)
La bagaje cu Thai trebuie sa aveti 20 kg fiecare, noi la intoarcere am avut amandoi 45 , eu nu aveam bagaj de mana, si nu ne-a pus sa platim suplimentar, banuiesc eu ca poate a tinut contt ca eu nu aveam bagaj de mana: eu aveam un rucsac mic in spate pe post de gentuta si el un rucsac mare in care avea leptopul si camerele foto.
In aeroport in Puket , daca vreti sa cumparati suveniruri, mai bine va luati din oras ca aceleasi lucruri le gasiti la jumate de pret.
Eu mi-am luat un album foto cu 140 de poze si pe fata cu o sclupura in nustiu ce material (probabil lemn - dar nu sunt foarte sigura ca este destul de greu) la 250 de baht si in aeroport era 1000 baht.
LA VOI SA AVETI CAT MAI PUTINE HAINE SI VALIZE FOARTE USOARE, HAINE PUTINE PTR CA LA ORICE COLT CINEVA SPALA HAINE, SI COSTA INTRE 40 BAHT PE KG SI MAI SUS...LA HOTELURI SUNT PRETURI MAI MARI, DAR DACA NU VRETI SA VA FACETI GRIJI CA NU PUTETI CUMPARA CEVA CA VA ATARNA GREU, FACETI IN ASA FEL INCAT SA AVETI BAGAJUL CAT MAI USOR.
La snorkling sa stiti ca ei nu au furtunul acela nou, sunt refolosibile ...adica l-au mai bagat si alti in gura:D in Mexic asa ceva nu am patit:D, asa ca daca vreti sa va duceti si sigur va veti duce, eu va sfatui sa va cumparati voi de acolo macar stiti ca nu la mai folosit nimeni.
Mancarea care ne-a dat -o in excursii - pranzul noi l-am nimerit de fiecare data bun, dar nu am mancat decat mancare thailandeza la recomandarea fetelor de aici. Sotul meu a mancat la hotel, satul la un moment dat de papa lor, pitza si carne fripta, a fost ok, dar doar o pitza si o singura data carne fripta cred ca de porc si eu o data pui fript.
Mancarea lor este buna, chiar daca in majoritate prajita, eu am avut si inca mai am ceva probl cu stomacul dar nu ma deranjat macarea facuta de ei cu nimic, sunt macaruri satioase si reprezentantul Meier's ne-a recomandat tot la fel sa mancam : macare marina ca este prospata.
Cam atat acum, am sa revin cu sfaturi si impresii.

Maura
06.10.2008, 13:39:37
Vreau sa va multumesc inca o data pentru toate sfaturile, mi-au fost de ajutor Mihaela, Ella, Maura....si tuturor care scriu cu drag aici despre vacantele lor:)

Ma bucur ca ne-ai scrsi! Se vede ca v-ati simtit super bine...ma bucur mult! Ce frumos ca mai vad si eu poze noi din Thailanda.

S-a mai intors si prietena mea cea mai buna din Phuket si ei nu au fost asa de impresionati de locul unde am fost ...le placusera mult pozele noastre din Koh Tao...dar mi-a spus ca la ei nu a fost asa de frumos ca si la noi...

Altceva: ce m-a mirat si la voi - preturile. De ex: eu am dat 350 baht pe manichiura+pedichiura in koh tao. Iar al meu 300 baht la masaj thailandez. Si asa era peste tot acolo. Cel mai scum ce am platit a fost jumatate de zi la un super SPA, 2500 baht, dar am avut impachetari cu aloe vera, masca si masaj facial si masaj corporal cu uleiuri aromate...asa mi-a zis si prietena mea, ca in partea Phuketului e totul mult mai scump! Ei au plati 400 baht/zi la scute, noi 180/zi.
Si cu Thai airlines pe ei i-au piscat puricii!!! Aveau picioarele si mainile pline de piscaturi. Plus ca stiau de la noi, ca ar trebui sa aiba in tetiera din fata scunului lor, un tv...la noi cel putin asa a fost...fiecare avea tv-ul lui, cu multe filme, jocuri, etc...ei au avut unul asa cum ati avut si voi.

E clar ca sunt multe diferente intre zone, dar sunt sigura ca toate sunt foarte interesante!

Cafelutarea
06.10.2008, 20:40:20
Da Maura, preturile, deaceea le-am si pus pe site ca sa se vada ca exista diferente de preturi pe zone.
Cat de avion, intradevar a fost un LCD mare, si eu una nu m-am uitat la el ca nu vedeam, sau trebuia sa ma tin ridicata in scaun...am ascultat si mai trageam asa cate un ochii la tv, dar in rest muzica, mp3 player, si somn:).
Eu zic ca fiecare zona are farmecul ei, si eu acolo m-am suparat pe aanumite chestii cum ar fi preturile ff mari de la hotel ptr servicii de spa, masaj......dar asta este, ne-am facut masaj in Khao Lak cu 250 baht masaj tailandez, si aromatic cu 500 baht/ de persoana....si apoi ca sa vedem daca chiar exista vreo diferenta ne-am facut masaj si cu 600 baht / persoana pplus 10 % si 7 %.....diferenta era clara de confort si lux, dar masajul in sine nu era altceva, zic eu ca nu merita diferenta mare de bani.
Manichiura nu a fost cea mai buna alegere la hotel cu 700 baht/manichiura pedichiura plus 10% si 7 % , pentru ca nu aveau nimic steril, nu aveau aparat de sterilizat...nu stiu cum sterilizau intrumentele:D
Sotul meu sa tuns, si a gasit cea mai neindemanatica frizerita:))) nu va zic ce tunsoare:)) dar a dat 500 baht plus 10 % plus 7 %....sa tuns el in Tailanda, sa tuns:))) am facut has pe chestia asta.....acu na , ce era sa fac sa plag:)
In Patong Beach, masajul facial si curatare etccc, intr-o incapere care chiar te facea sa vrei sa intri, cu niste tipe care aratau foarte ingrijite si cu aparatura performanta, era 350 baht.....asta este, diferente de pret, si acu fiecare alege ce face si ce nu, dar e bine sa stie ca intradevar sunt diferente considerabile de pret, si tocmai deasta am si scris aici asta.
Cat despre purici , nu am avut sansa sa ii intalnim si sincer ma bucur, dar ma mira pentru ca aparent erau curate si scaunele, si husele de la cap schimbate si pernele imbracate in fete de unica folosita......dar daca ei chiar au patit asa ceva, cine stie...ei stiu ce au simtit pe pielea lor...nu pot sa ii contrazic.
Sa va mai povestesc si cu demipensiunea: aveam inclus micul dejun, noi am dat undeva la aproape 350 euro pe masa de seara / doua persoane (am platit aceasta diferenta aici in Romania).....acolo ptr masa de seara aveam niste cupoane care le-am primit cand am ajuns la hotel, am aflat la prima noastra cina ca acele bonuri au valoare de 450 baht/ persoana si nu includ nici un fel de bautura. Am facut o socoteala si ne-am dat seama de ce nu era mai nimeni seara la masa in Resort, ptr ca probabil macau in oras sau la alte hoteluri sau in camera...etc , nu stiu.
Meniul era faoret flexibil, in sensu ca daca tu nu vroiai cartofi ca garnitura si vroiai vegetale fierte chiar daca nu erau in meniu ei iti faceau, daca aveau meniu thai si era supa si tu nu o vroiai puteai sa o inocuiesti cu un alt fe de mancare din meniu fara sa platesti diferenta.
Dar nu stiu daca a meritat sau nu sa luam si cina, poate ptr confortul nostru, ca seara ca sa ajungi in oras trebuia sa iei taxiul care era 150 baht dus si 150 baht intors si daca mancam si plateam si taxiul, ptr oras cred ca tot acolo ajungeam....asa ca nu imi pare rau. Mancarea era buna, destula, conditiile aparent curate....nu am fost in bucataria lor:)).
La micul dejun cert este ca in 15 zile nu s-au schimbat fff multe in meniu, asta nu prea mi-a placut, dar ....asta este, faptul ca scriu aici este ca cineva sa fie mai informat ca noi:). la noi cei de la agentie nu au stiut sa traduca din germana, ca sa stim exact cum va fi cu masa de seara, noi nu am stiut ca este cu meniu din care iti alegi, ca este cu valoare fixa pe bonuri, ca nu sunt incluse bauturile, ca pe orice cumperi patesti 10 % si 7 %.......pe doua cocteiluri dadeam: 360 baht( cu alcool) plus 10 % plus 7 %, cele fara alcool erau undeva la 80 si 100 baht unul plus cei 17 %.
Resortul era de 4,5 stele: la masa primeai cam cate 4 tacamuri (de te gadeai oare cu care incep:)) si stateau mereu langa tine isi asejau pe picioare servetul de fiecare data etcc, numai daca intorceai capul si venea cineva sa intrebe ce doresti.......debarasau masa imediat, aduceu felu urmator imediat.......dimineata era gen bufet, veneau ei doar cu cafeaua, laptele si ceaiul la masa, si sa straga tacamurie si vesela.

Sala de fitnes era gratuita ptr cei cazati...dar nu am ajuns la ea niciodata:D

Ma bucur ca ne-ai scrsi! Se vede ca v-ati simtit super bine...ma bucur mult! Ce frumos ca mai vad si eu poze noi din Thailanda.

S-a mai intors si prietena mea cea mai buna din Phuket si ei nu au fost asa de impresionati de locul unde am fost ...le placusera mult pozele noastre din Koh Tao...dar mi-a spus ca la ei nu a fost asa de frumos ca si la noi...

Altceva: ce m-a mirat si la voi - preturile. De ex: eu am dat 350 baht pe manichiura+pedichiura in koh tao. Iar al meu 300 baht la masaj thailandez. Si asa era peste tot acolo. Cel mai scum ce am platit a fost jumatate de zi la un super SPA, 2500 baht, dar am avut impachetari cu aloe vera, masca si masaj facial si masaj corporal cu uleiuri aromate...asa mi-a zis si prietena mea, ca in partea Phuketului e totul mult mai scump! Ei au plati 400 baht/zi la scute, noi 180/zi.
Si cu Thai airlines pe ei i-au piscat puricii!!! Aveau picioarele si mainile pline de piscaturi. Plus ca stiau de la noi, ca ar trebui sa aiba in tetiera din fata scunului lor, un tv...la noi cel putin asa a fost...fiecare avea tv-ul lui, cu multe filme, jocuri, etc...ei au avut unul asa cum ati avut si voi.

E clar ca sunt multe diferente intre zone, dar sunt sigura ca toate sunt foarte interesante!

Cafelutarea
06.10.2008, 20:42:19
nu mai am rabdare sa modific tot ce am scris, am tasta LLL defecta si nu mereu apare, chiar daca eu apas pe ea.....asa ca scuza ti scrisul incomplet :D, sper ca intelegeti ideea principala:D

Un meniu cu 800 baht petru 2 persoane si meniul de la cel de-al doilea restaurant....ca sa vedeti preturi.
1 euro = aproxomativ 47 - 48 baht

wanna
06.10.2008, 23:37:21
FFF fain!! cred ca e un loc cu adevarat diferit de restul destinatiilor...alta cultura...cat a costat in total? Tot intreb..poate se mai ieftineste..:))

Cafelutarea
07.10.2008, 05:41:39
FFF fain!! cred ca e un loc cu adevarat diferit de restul destinatiilor...alta cultura...cat a costat in total? Tot intreb..poate se mai ieftineste..:))

Buna,

Excursia 14 nopti cazare cu demipensiune Khao Lak Merlin Resort aproximativ 2650 euro plus 480 euro Romania - Frankfurt plus 50 euro vizele plus 100 ron asigurarile medicale.

Maura
07.10.2008, 08:52:17
[quote=Cafelutarea;1144728]Da Maura, preturile, deaceea le-am si pus pe site ca sa se vada ca exista diferente de preturi pe zone.
Cat de avion, intradevar a fost un LCD mare, si eu una nu m-am uitat la el ca nu vedeam, sau trebuia sa ma tin ridicata in scaun...am ascultat si mai trageam asa cate un ochii la tv, dar in rest muzica, mp3 player, si somn:).
Eu zic ca fiecare zona are farmecul ei, si eu acolo m-am suparat pe aanumite chestii cum ar fi preturile ff mari de la hotel ptr servicii de spa, masaj......dar asta este, ne-am facut masaj in Khao Lak cu 250 baht masaj tailandez, si aromatic cu 500 baht/ de persoana....si apoi ca sa vedem daca chiar exista vreo diferenta ne-am facut masaj si cu 600 baht / persoana pplus 10 % si 7 %.....diferenta era clara de confort si lux, dar masajul in sine nu era altceva, zic eu ca nu merita diferenta mare de bani.

sunt sigura ca fiecare zona cu farmecul ei...mie mi-a placut la noi ca nu am stat in resort...ca nici nu erau acolo...si puteam manca in fiecare seara in alt loc.Oricum, sunt atatea zone frumoase in Thailanda care merita vazute. oricum, cand vom reveni acolo, noi sigur vom trece iar prin Koh Tao...
Ma bucur ca v-ati simtit bine. E o experineta de neuitat!

ella-ling
07.10.2008, 18:23:16

foarte frumoase pozele voastre! Nu am mai intrat de mult timp pe site, ma bucur insa ca v-ati descurcat in Frankfurt:) In legatura cu preturile pe care le-ati platit: intr-adevar difera de la o regiune la alta. Si noi am platit mereu intre 300-400 baht pe masaj sau manichiura. Insa la Spa-ul hotelului nostru preturile erau exagerat de mari. Noi am primt cadou de la ei 30 min masaj si le-am folosit, insa nu cred ca se merita sa platesti 1000-2000 baht.

O colega de serviciu mi-a spus ca a fost cu o prietena in Thailanda acum un an si au platit 1700 euro in total ptr doua saptamani. A fost 600 euro biletul si restul a fost ce au cheltuit in Thailanda. Au fost in nord si apoi in Phuket, au dormit in locuri simple si au mancat mancaruri tipice. Nu le-a agresat nimeni, s-au simtit sigure, etc...Deci se poate si cu mai putini bani...

ella-ling
07.10.2008, 18:29:56
PS: in leg cu avioanele si televizoarele, etc...Nu e neaparat ca o companie sa foloseasca mereu aceeasi aeronava pe o anumita linie. Asta inseamna ca uneori se poate ca la dus sa ai tvul personal si la intors nu...

Insa se poate aproxima in general ca o companie inceraca sa aiba toate aeronavele echipate la fel. De Ex Lufthansa - am zburat de multe ori cu ei pe trasee lungi si nu am avut niciodata TV-ul personal la economy.

Cafelutarea
08.10.2008, 05:32:13
Nici Condor, cu care am zburat noi in Mexic nu aveau televizoare personale.
Thai are tv personal la clase : business si first

PS: in leg cu avioanele si televizoarele, etc...Nu e neaparat ca o companie sa foloseasca mereu aceeasi aeronava pe o anumita linie. Asta inseamna ca uneori se poate ca la dus sa ai tvul personal si la intors nu...

Insa se poate aproxima in general ca o companie inceraca sa aiba toate aeronavele echipate la fel. De Ex Lufthansa - am zburat de multe ori cu ei pe trasee lungi si nu am avut niciodata TV-ul personal la economy.

Cafelutarea
08.10.2008, 05:35:52
[quote=ella-ling;1147057]foarte frumoase pozele voastre! Nu am mai intrat de mult timp pe site, ma bucur insa ca v-ati descurcat in Frankfurt:)

Mi-a placut Frankfurt - ul atat cat am apucat sa vad, liniste, curat , aer, vegetatie.....si am fost si sambata si luni la ora 8 dimineata si ma uimit ca nu era deloc aglomerat pe strazi.

ella-ling
08.10.2008, 21:06:39
[quote=ella-ling;1147057]foarte frumoase pozele voastre! Nu am mai intrat de mult timp pe site, ma bucur insa ca v-ati descurcat in Frankfurt:)

Mi-a placut Frankfurt - ul atat cat am apucat sa vad, liniste, curat , aer, vegetatie.....si am fost si sambata si luni la ora 8 dimineata si ma uimit ca nu era deloc aglomerat pe strazi.

Hihi, parintii mei de fiecare data cand ma viziteaza se mira ca unde sunt persoanele in tara asta. La oras e cum e, i-am plimbat insa si pe la sate si acolo chiar nu vezi pe nimeni aproape: case curate, gradini impecabile, liniste, parintii mei mi-au spus ca nici macar copiii nu tipa aici;)

Karon
15.10.2008, 15:14:35

Abia acum am reusit sa-ti raspund, sunt superbe pozele!! >:D< O sa i le arat si sotului intr-o seara ca m-a intrebat daca nu v-ati intors.

Ma bucur ca v-a placut si-mi pare tare rau ca ati prins vreme rea pe mare ... noi am prins anul asta pe feribotul de koh tao si m-am inmuiat ...

Ce ziceti, o sa mai mergeti in Thai?

Anghelescu
15.10.2008, 15:21:09
Noi azi am dat avansul pt un sejur in republica dominicana - noimebrie 14 zile all inclusiv ... abia astept ... este o locatie de vissssssssssss<:-P
PUP!:*

Delilah
16.10.2008, 08:53:24
Noi azi am dat avansul pt un sejur in republica dominicana - noimebrie 14 zile all inclusiv ... abia astept ... este o locatie de vissssssssssss<:-P
PUP!:*

Am auzit ca e superb acolo. Cat o sa va coste in total? Prin ce agentie mergeti? Te intreb pentru ca si mie mi-ar placea sa ajung acolo!!!!!

Anghelescu
16.10.2008, 09:03:36
Am auzit ca e superb acolo. Cat o sa va coste in total? Prin ce agentie mergeti? Te intreb pentru ca si mie mi-ar placea sa ajung acolo!!!!!
3520Euro amandoi cu totul inclus - hotel 4* - 14 zile all inclusiv, bilete avion + transfer aeroport - hotel - aeroport (excursia o facem prin agentia unui prieten)

Delilah
16.10.2008, 15:47:13
3520Euro amandoi cu totul inclus - hotel 4* - 14 zile all inclusiv, bilete avion + transfer aeroport - hotel - aeroport (excursia o facem prin agentia unui prieten)

Aha....Cu cat timp inainte ati facut rezervarea la biletele de avion??
Si pentru ca scriu la acest topic nu am cum sa nu atasez si eu 2 link-uri cu poze din Bali si Singapore pentru vreo miresica interesata de acele locuri.
http://picasaweb.google.com/ralucamihaela.vlad/Singapore#
http://picasaweb.google.com/ralucamihaela.vlad/Bali#

Multumesc pentru raspuns. Ma gandesc pentru anul viitor la Republica Dominicana. Cred ca abia asteptati sa plecati!

Anghelescu
17.10.2008, 09:06:48
Si pentru ca scriu la acest topic nu am cum sa nu atasez si eu 2 link-uri cu poze din Bali si Singapore pentru vreo miresica interesata de acele locuri.

Multumesc pentru raspuns. Ma gandesc pentru anul viitor la Republica Dominicana. Cred ca abia asteptati sa plecati!
Aprox cu 2 luni inainte ... eu sunt innebunit dupa zonele alea .. e visul meu de o viata ... si sunt sigura ca imi va schimba ordinea preferintelor la ce am vazut pana acum ... pana acum locul 1 era ocupat de dubai ...cred ca va pierde dubaiul;))
PUP!<:-P

clipsy
17.10.2008, 11:47:46
Aprox cu 2 luni inainte ... eu sunt innebunit dupa zonele alea .. e visul meu de o viata ... si sunt sigura ca imi va schimba ordinea preferintelor la ce am vazut pana acum ... pana acum locul 1 era ocupat de dubai ...cred ca va pierde dubaiul;))
PUP!<:-P

>:D< >:D< sa aveti nopti de vis...si zile de basm :) si sa ne povesteti si noua minunatiile de acolo...
aaaa si vezi ca de data asta chiar te pap cu fulgi cu tot daca te prezinti fara poze...si imi fac si aliate alte miresici daaaaaa :))
deci...UITE SCRIU CU LITERE f.f.f.MAAAAARI

SA NU TE PREZINTI FARA POZICI !!!!!

Anghelescu
17.10.2008, 11:49:55
>:D< >:D< sa aveti nopti de vis...si zile de basm :) si sa ne povesteti si noua minunatiile de acolo...
aaaa si vezi ca de data asta chiar te pap cu fulgi cu tot daca te prezinti fara poze...si imi fac si aliate alte miresici daaaaaa :))
deci...UITE SCRIU CU LITERE f.f.f.MAAAAARI

SA NU TE PREZINTI FARA POZICI !!!!!

PROMIT! .... aici nu mai e de joaca, la asa amenintari nu pot fi decat receptiva;)) ...abia astept sa va impartasesc fericirea mea!
PUP!>:D<

virginia
21.11.2008, 13:47:13

Foarte frumoase pozele!!!
Si eu ma gandesc la luna de miere tot in Bali si, pentru ca lucrez in domeniul turismului, vreau sa ma ocup din timp. Imi poti spune in ce zona si eventual la ce hotel ai stat? Cat de scump este sa mananci sau sa te plimbi pe acolo?

Multumesc frumos!
:)

MARIA14
22.11.2008, 13:40:33
Foarte frumoase pozele!!!
Si eu ma gandesc la luna de miere tot in Bali si, pentru ca lucrez in domeniul turismului, vreau sa ma ocup din timp. Imi poti spune in ce zona si eventual la ce hotel ai stat? Cat de scump este sa mananci sau sa te plimbi pe acolo?

Multumesc frumos!
:)
pana intra delilah o sa incerc sa-ti raspund eu pt ca si eu am intrebat-o acelasi lucru...in bali a stat in sanur la Sanur Beach Hotel,iar tarifele hotelului le poti verifica pe site-ul Bali Hotels.referitor la preturi,in mai toate tarile Asiei de S-E preturile sunt comparative cu cele de la noi,uneori poate chiar mai mici...singura chestie naspa e biletul de avion care este cam scump:((

Iulia_Mark
23.11.2008, 14:45:33
Fetelor care aveti rezidenta in alta tara as vrea sa va intreb de unde se obtine viza pentru tarile unde e nevoie de viza ...ex.Dubai sau Maldive ? E posibil si de la ambasada in tara unde am rezidenta ? Multumesc

mamuska
23.11.2008, 14:51:28
Fetelor care aveti rezidenta in alta tara as vrea sa va intreb de unde se obtine viza pentru tarile unde e nevoie de viza ...ex.Dubai sau Maldive ? E posibil si de la ambasada in tara unde am rezidenta ? Multumesc
Prietena mea,are rezidenta in Italia si cand au facut vacanta in Anglia(pe vremea cand cereau vize) au mers la autoritatile din Italia....cred ca asa poti face si tu...cel mai bine este sa mergi sa-i intrebi...

Iulia_Mark
23.11.2008, 15:13:05
multumesc pt rasp ;-) ...o sa aflu eu cumva mai exact cum se procedeaza.Oricum ar fi ideal sa se obtina in tara de rezidenta

Cafelutarea
21.01.2009, 19:45:20
Buna Mihaela,

Imi pare rau ca nu am mai scris de atata timp, dar mie nu mi-a mai mers site-ull :(( si la voi sa intamplat acest lucru?

Mi-a placut, dar inainte de a ma intoarce acolo, eu sper sa ajung sa vad si alte locuri:) alte colturi de lume.
Mi-a placut linistea de la hotel si totul pana la urma, dar nu mi-a placut de arabi/ indieni sau ce or fi fost ei - aceea care erau in Patong (nu stiu sa mai scriu corect numele :))
Va pup si daca site -ull va continua sa functioneze de azi sunt aici cu ochii sa vad poze noi si evetual sa ajutam o viitoare miresica care doreste sa calatoareasca acolo.
PUP

Abia acum am reusit sa-ti raspund, sunt superbe pozele!! >:D< O sa i le arat si sotului intr-o seara ca m-a intrebat daca nu v-ati intors.

Ma bucur ca v-a placut si-mi pare tare rau ca ati prins vreme rea pe mare ... noi am prins anul asta pe feribotul de koh tao si m-am inmuiat ...

Ce ziceti, o sa mai mergeti in Thai?

lilyblueyes
28.01.2009, 21:20:53
scuzati-mi ignoranta, dar eu inca nu m-am documentat serios, care dintre cele 3 destinatii e mai frumoasa?
am gasit preturi ok si in bali si in thailanda... adica 2 mii si ceva pana in 3 mii transport si cazare cu mic dejun sau demipesiune.. dar nu-mi dau seama unde sa mergem...

delia17
29.01.2009, 13:41:05
scuzati-mi ignoranta, dar eu inca nu m-am documentat serios, care dintre cele 3 destinatii e mai frumoasa?
am gasit preturi ok si in bali si in thailanda... adica 2 mii si ceva pana in 3 mii transport si cazare cu mic dejun sau demipesiune.. dar nu-mi dau seama unde sa mergem...
Poti sa imi spui si mie unde ai gasit ca par OK preturile.:">

ella-ling
29.01.2009, 21:25:12

Eu nu pot sa iti raspund la intrebarea asta ptr ca am fost doar in Thailanda. Mie mi-a placut foarte foarte mult, recomand tara asta din tot sufletul, noi am facut un circuit Bangkok, Koh Samui.

Poti sa te uiti si la pozele pe care le-au postat fetele ca sa iti faci o idee, pretul pe care l-ai spus e ptr o persoana sau ptr amandoi?

ella-ling
29.01.2009, 21:29:27
Poti sa imi spui si mie unde ai gasit ca par OK preturile.:">

Sper sa nu se considere reclama, aici e o oferta ptr 2 saptamani Thailanda cu zbor, hotel, transfer ptr 1099 euro pe persoana.

http://de.reise-angebote.travelzoo.com/pauschalreisen/526305?ptl=&rating=&tppct=done

Deci se poate si la preturi mai mici.

lilyblueyes
31.01.2009, 10:14:31
eu am cautat pe dertour.ro
avionu e infiorator de scump... in rest am vazut ca acolo sunt preturi ok, ma sperie insa distanta, s-ar putea sa alegem ceva mai aproape ...

leoaica
02.03.2009, 20:06:00
a mai fost cineva in bali si ne poate spune si noua?

Geanina82
02.03.2009, 21:54:51
in bali nu a fost nimeni?

Am fost eu, daca te mai ajuta cu ceva...>:D<

Geanina82
02.03.2009, 22:11:30
a mai fost cineva in bali si ne poate spune si noua?

Am fost eu, anul trecut in Septembrie.
Avionul a fost 1600 de euro de persoana, foarte scump, dar asta in conditiile in care am luat biletele cu 4 luni inainte. Am verificat si cu o luna inainte, de curiozitate, dar pretul se dublase.
Totusi, preturile in Indonezia sunt destul de mici, asa ca merita sa te duci, iar pentru luna de miere este perfect.
Noi am stat cateva zile in Bali, in Kuta beach (cea mai populara), dar nu ai ce face mare lucru acolo. E destul de murdar, toti inceraca sa te fraiereasca si sa-ti vanda lucruri cu cel putin 3 ori mai scump.
Apoi am luat o barca rapida si in 2 ore am fost pe o insula mica, de vis, Gili Trawagan, unde m-am simtit cel mai bine, era Paradisul intr-adevar.
Anul asta, in luna de miere, tot prin jur vreau sa ma duc, In Filipine, a fost cineva pe acolo?
Daca mai ai nevoie de informatii (care sunt o gramada), sfaturi (ai nevoie neaparat daca te decizi) ma gasesti pe aici...:*

Geanina82
02.03.2009, 22:15:18

Eu zic sa nu te duci in Dubai, o sa ramai dezamagita total, mai bine te duci in Maldive, ca ai ce vedea.
In Dubai e foarte greu sa ajungi daca esti nemaritata. Ca si turist ai o singura optiune, sa ai hotelul asigurat, si cei de la hotel se ocupa de viza ta. Trebuie sa platesti o taxa, bineinteles.
Alta optiune este sa te duci in interes de serviciu si sa-ti faca cei de la serviciu viza.
Altfel, nu exista!

masay
02.04.2009, 23:31:36

cum a fost in bali?

gabry
03.04.2009, 11:25:45
ma bate gandul sa merg si eu in luna de miere in Bali, am gasit o oferta interesanta 12 nopti 5* in jur de 1900 de pers+taxe aeroport si ceva excursii incluse la care se mai pot adauga 2 nopti in Singapore; insa nu ma hotaresc exact de zona sa aleg Kuta sau Nusa Dua, fetele cau au fost deja ma pot ajuta.

PinkCloud
03.04.2009, 13:17:57
Buna,

Unde ai gasit oferta asta? suna bine.

ma bate gandul sa merg si eu in luna de miere in Bali, am gasit o oferta interesanta 12 nopti 5* in jur de 1900 de pers+taxe aeroport si ceva excursii incluse la care se mai pot adauga 2 nopti in Singapore; insa nu ma hotaresc exact de zona sa aleg Kuta sau Nusa Dua, fetele cau au fost deja ma pot ajuta.

Anghelescu
03.04.2009, 13:55:37
Noi am afost in republica dominicana ... de visss .... 5* - 14 zile all inclusiv, avion dus - intors, transfer aeroport hotel si retur, cu 3500euro amandoi + 10 dolari de pers acolo .. astia fura toti banii dati!
\:D/

Geanina82
03.04.2009, 21:06:40

Eu zic sa profiti si sa te duci.
Pe mine anul trecut m-a costat numai avionul 1600.
Crede-ma, nu o sa regreti.
Eu am fost in Kuta, dar nu iti recomand, e zona turistica si nimic interesant, Nusa Dua e mult mai frumos!

masay
04.04.2009, 16:16:47
Eu zic sa profiti si sa te duci.
Pe mine anul trecut m-a costat numai avionul 1600.
Crede-ma, nu o sa regreti.
Eu am fost in Kuta, dar nu iti recomand, e zona turistica si nimic interesant, Nusa Dua e mult mai frumos!
mai spune-ne mai multe.poze ai?eu am gasit la o ag turism la germani o oferta cu 960 euro cu plecare din frankfurt.

madame
05.04.2009, 17:01:34
Eu am fost de 5 ori in Thailanda si 1 data in Malaysia.Despre Bali nu pot sa-ti spun din experienta proprie decit din povestile prietenilor.Thailanda e tara cea mai aproape de sufletul meu.Anul asta sunt oferte super pentru toate cele trei destinatii,avand in vedere preturile de"criza", chiar sub 1000eur/pers pe 10 nopti.Eu vreau sa merg anul asta la Bali si am gasit ceva super tare-in jur de 1200eur/pers cu avion si 10 nopti cazare:

http://www.aerocenter.ro/exotice-776/indonezia-832

masay
05.04.2009, 22:00:39
Eu am fost de 5 ori in Thailanda si 1 data in Malaysia.Despre Bali nu pot sa-ti spun din experienta proprie decit din povestile prietenilor.Thailanda e tara cea mai aproape de sufletul meu.Anul asta sunt oferte super pentru toate cele trei destinatii,avand in vedere preturile de"criza", chiar sub 1000eur/pers pe 10 nopti.Eu vreau sa merg anul asta la Bali si am gasit ceva super tare-in jur de 1200eur/pers cu avion si 10 nopti cazare:

http://www.aerocenter.ro/exotice-776/indonezia-832
in ce perioada?poate ne intalnim

oache
07.04.2009, 16:22:36
fetelor, dar in Pattaya a fost cineva?

Noi vrem sa mergem de Paste in Thailanda si nu avem la dispozitie decat 5 zile. Doua zile vrem sa le stam in Bangkok iar 2-3 am fi vrut undeva la plaja.
Imi puteti da vreo sugestie , undeva mai aproape de bangkok si unde sa se merite.

AmaliaD23
07.04.2009, 19:11:05
Eu am fost in Pattaya, dar cu multi ani in urma, aproximativ 9 cred, sunt sigura ca lucrurile s-au mai schimbat, mie atunci nu mi-a placut, apa era destul de murdara, in rest nimic foarte interesant. Stiu ca in drum dinspre Bangkok spre Pattaya am vizitat o ferma de crocodili, si una un parc imens. Ti-as recomanda sa te uiti si la Phuket.

Noi vrem sa mergem de Paste in Thailanda si nu avem la dispozitie decat 5 zile. Doua zile vrem sa le stam in Bangkok iar 2-3 am fi vrut undeva la plaja.
Imi puteti da vreo sugestie , undeva mai aproape de bangkok si unde sa se merite.

Geanina82
07.04.2009, 21:34:06

Pai din 5 zile 2 le faci pe drum, ce iti mai ramane... La fel, pana te obisnuiesti cu fusul orar...
Eu nu iti recomand Puket, e foarte murdar si nimic special...

oache
08.04.2009, 12:42:34
Pai din 5 zile 2 le faci pe drum, ce iti mai ramane... La fel, pana te obisnuiesti cu fusul orar...
Eu nu iti recomand Puket, e foarte murdar si nimic special...

Pana in Thailanda fac 3 ore cu avionul pentru ca noi suntem in India deci am avea 5 zile pline iar diferenta de fus orar nu cred ca exista sau daca e , nu e foarte mare.

imi poti recomanda altceva in afara de Puket si pattaya unde poate ai fost si ti-a placut ?

oache
08.04.2009, 12:50:32
Eu am fost in Pattaya, dar cu multi ani in urma, aproximativ 9 cred, sunt sigura ca lucrurile s-au mai schimbat, mie atunci nu mi-a placut, apa era destul de murdara, in rest nimic foarte interesant. Stiu ca in drum dinspre Bangkok spre Pattaya am vizitat o ferma de crocodili, si una un parc imens. Ti-as recomanda sa te uiti si la Phuket.

Mda se pare ca intredevar asta e parerea unaninma despre Pattaya. Sau cel putin ce am gasit eu rascolind internetul in cautare de informatii despre Thailanda. M-ar fi tentat pentru ca destul de aproape de Bangkok dar parca nu as vrea sa ajung acolo si sa ma simt ca la Mamaia.

Noi am vrea ceva nici foarte uitat de lume( ca nu suntem atat de romantici si nici macar luna de miere nu este:-p) dar nici exagerat de comercial.

Geanina82
08.04.2009, 20:41:13
Pana in Thailanda fac 3 ore cu avionul pentru ca noi suntem in India deci am avea 5 zile pline iar diferenta de fus orar nu cred ca exista sau daca e , nu e foarte mare.

imi poti recomanda altceva in afara de Puket si pattaya unde poate ai fost si ti-a placut ?

Pai iti pot umple zilele de excursii!!!! ;))
Iti recomand: Chang Mai Temples (Nord), Bangkok (Centru), La vreo 2 ore de Phuket este insula James Bond (http://www.gothailand.com/phuket/island/frameme.php?page=phangnga.htm) si Laguna Phang Nga, Koh Tao, Koh Samui, Koh phi-Phi.

Nu iti recomand deloc Phuket, nu e absolut nimic special acolo si vei fi dezamagita.

De asemenea, Pattaya e plin de prostituate si copii care fac prostitutie (sigur ai vazut documentarele la Discovery), asa ca vei avea o priveliste tragica daca te duci

Relaxare si distractie la maxim iti doresc!

AmaliaD23
08.04.2009, 21:19:27
Complet de acord cu Geanina:suuuper:

Pai iti pot umple zilele de excursii!!!! ;))
Iti recomand: Chang Mai Temples (Nord), Bangkok (Centru), La vreo 2 ore de Phuket este insula James Bond (http://www.gothailand.com/phuket/island/frameme.php?page=phangnga.htm) si Laguna Phang Nga, Koh Tao, Koh Samui, Koh phi-Phi.

Nu iti recomand deloc Phuket, nu e absolut nimic special acolo si vei fi dezamagita.

De asemenea, Pattaya e plin de prostituate si copii care fac prostitutie (sigur ai vazut documentarele la Discovery), asa ca vei avea o priveliste tragica daca te duci

Relaxare si distractie la maxim iti doresc!

crisztina
09.04.2009, 10:37:21
Buna,

Cum este cu sezonul musonic la ei? Am inteles ca ar fi din iunie pana in septembrie (pentru Tailanda). Daca merg in a doua jumatate a lui iunie o fi ok? :O
Fetele care au mers in aceasta perioada, cum a fost? Mercic.

oache
09.04.2009, 14:00:44
Geanina, Amalia, va multumesc mult pentru mesaje si sfaturi.

Geanina82
09.04.2009, 18:18:42
Buna,

Cum este cu sezonul musonic la ei? Am inteles ca ar fi din iunie pana in septembrie (pentru Tailanda). Daca merg in a doua jumatate a lui iunie o fi ok? :O
Fetele care au mers in aceasta perioada, cum a fost? Mercic.

Cam asa este sezonul, dar eu zic sa nu-ti faci prea multe griji, ca nu e cazul.

In iunie e ok!

Geanina82
09.04.2009, 18:19:33
Geanina, Amalia, va multumesc mult pentru mesaje si sfaturi.

Cu mare placere!:*

madame
09.04.2009, 23:22:16
Fetelor, in Thailanda va recomand Phi Phi Island.E langa Phuket-de unde iei ferry-ul.Pentru luna de miere este un resort super:Zeavola.Noi am stat la Holiday Inn , dar mergeam uneori sa luam cina la Zeavola.E super exotic si e singurul resort de 5*.Insula nu are drumuri, nu circula masini, e un adevarat rai....Sau, daca vreti o insula mai mare luati in considerare si Koh Samui.Legat de ploi, nu-ti fa griji, ploua 1 ora si apoi in ora urmatoare se usuca tot....si nici nu scade temperatura....=P~

gabry
10.04.2009, 08:17:48
ne poti da ceva detalii cum ar trebui sa ne rezervam biletul pentru sejurul la Zeavola, cat ar trebui sa luam in calcul pentru cina in fiecarea seara;

recomandari pentru zbor

orice alte recomandari ne mai poti oferi

intr-adevar resortul pare super

masay
10.04.2009, 20:13:32
de bali nu mai spune nimeni nimic?

miresicamica
11.04.2009, 14:06:31
Fetelor, in Thailanda va recomand Phi Phi Island.E langa Phuket-de unde iei ferry-ul.Pentru luna de miere este un resort super:Zeavola.Noi am stat la Holiday Inn , dar mergeam uneori sa luam cina la Zeavola.E super exotic si e singurul resort de 5*.Insula nu are drumuri, nu circula masini, e un adevarat rai....Sau, daca vreti o insula mai mare luati in considerare si Koh Samui.Legat de ploi, nu-ti fa griji, ploua 1 ora si apoi in ora urmatoare se usuca tot....si nici nu scade temperatura....=P~
:x :x :x :x :x Vai,ce frumos.

Geanina82
11.04.2009, 23:01:43
de bali nu mai spune nimeni nimic?

Pai o sa-ti raspund tot eu, ca ramasesem datoare, numai ca ti-am scris la un moment dat, dar cand am dat send s-a blocat site-ul si am pierdut tot...

Eu in Bali am fost asa: am stat vreo 5 zile in Kuta beach, cea mai populara regiune, unde se duce cam toata lumea (unde au fost si atentatele). Nu-ti recomand deloc, e foarte murdar, nimic spectaculos, apa nu se remarca prin nimic, nu e acel paradis pe care il vezi in poze cand se refera cineva la Bali.
De acolo am inchiriat o masina si ne-am plimbat toata insula, nu-ti recomand neaparat, pentru ca ei au volanul pe dreapta si nu tin cont de nici o regula de circulatie. In plus, masinile "de lux" la ei sunt cele mai mari rable la noi. Daca vrei neaparat sa stai in Bali, nu iti recomand Kuta, Sanur sau Uluatu sunt mult mai bune.

Partea buna e ca totul este foarte ieftin acolo.la cumparaturi sa negociezi cu ei cat poti, de obicei pretul real este de trei ori mai mic decat iti spun ei la inceput. O cina indestulata cu feluri de manacare, bauturi, inclusiv vin, pentru doua persoane te costa in medie 15 - 20 de dolari. Bun este ca totul este proaspat, poti alege tu bucata de peste pe care sa ti-o gateasca, partea proasta este ca peste tot este destul de murdar, dar daca nu esti prea pretentioasa, treci peste asta si e bine.

Oamenii sunt excelenti, se dau peste cap sa-ti indeplineasca orice dorinta.

Inca 10 zile am luat barca rapida si am mers pe o alta insula, Gili Trawangan. Aici...paradisul pe pamant... Apa calda, limpede, albastra, nisipuri fine, fara nici o masina, nu aveai nimic altceva de facut decat sa dormi, sa mananci, sa faci plaja, scufundari si odihna si relaxare.
preturile sunt o idee mai mari, insula izolata fiind, dar nu cine stie ce.

Si la sfarsit iti pun si poze, sa vezi despre ce vorbesc:

http://picasaweb.google.ro/geanina.marilena/IndonesiaSeptember2008?authkey=Gv1sRgCIDmxszl47Ooq QE#

Daca te hotarasti sa te duci, imi spui, si iti dau mai multe detalii.

Succes!:*

masay
12.04.2009, 17:46:12
Pai o sa-ti raspund tot eu, ca ramasesem datoare, numai ca ti-am scris la un moment dat, dar cand am dat send s-a blocat site-ul si am pierdut tot...

Eu in Bali am fost asa: am stat vreo 5 zile in Kuta beach, cea mai populara regiune, unde se duce cam toata lumea (unde au fost si atentatele). Nu-ti recomand deloc, e foarte murdar, nimic spectaculos, apa nu se remarca prin nimic, nu e acel paradis pe care il vezi in poze cand se refera cineva la Bali.
De acolo am inchiriat o masina si ne-am plimbat toata insula, nu-ti recomand neaparat, pentru ca ei au volanul pe dreapta si nu tin cont de nici o regula de circulatie. In plus, masinile "de lux" la ei sunt cele mai mari rable la noi. Daca vrei neaparat sa stai in Bali, nu iti recomand Kuta, Sanur sau Uluatu sunt mult mai bune.

Partea buna e ca totul este foarte ieftin acolo.la cumparaturi sa negociezi cu ei cat poti, de obicei pretul real este de trei ori mai mic decat iti spun ei la inceput. O cina indestulata cu feluri de manacare, bauturi, inclusiv vin, pentru doua persoane te costa in medie 15 - 20 de dolari. Bun este ca totul este proaspat, poti alege tu bucata de peste pe care sa ti-o gateasca, partea proasta este ca peste tot este destul de murdar, dar daca nu esti prea pretentioasa, treci peste asta si e bine.

Inca 10 zile am luat barca rapida si am mers pe o alta insula, Gili Trawangan. Aici...paradisul pe pamant... Apa calda, limpede, albastra, nisipuri fine, fara nici o masina, nu aveai nimic altceva de facut decat sa dormi, sa mananci, sa faci plaja, scufundari si odihna si relaxare.

http://picasaweb.google.ro/geanina.marilena/IndonesiaSeptember2008?authkey=Gv1sRgCIDmxszl47Ooq QE#

super pozele.da vreau sa plec in bali.voi cand ati fost in septembrie si cum a fost vremea?noi ar trebui sa plecam pe 5 oct si mi-e sa nu ploua.prin ce v-ati luat biletele?cat va costat?
spune-mi mai multe.

miresicamica
12.04.2009, 18:32:48

Foarte frumos.>:D< >:D< >:D<

Geanina82
12.04.2009, 20:30:22
super pozele.da vreau sa plec in bali.voi cand ati fost in septembrie si cum a fost vremea?noi ar trebui sa plecam pe 5 oct si mi-e sa nu ploua.prin ce v-ati luat biletele?cat va costat?
spune-mi mai multe.

Am plecat pe 5 septembrie, pana pe 21. Octombrie e tot bine, stai linistita, o sa prindeti vreme super.
Noi am plecat pe cont propriu si probabil ne-a costat mai mult.Am luat biletul de avion cu 3 luni inainte si ne-a costat 1,600 de euro de persoana. Am verificat si cu o luna inainte si era dublu pretul. Cazarea e cam echivalentul la 4 stele, in jur de 50-60 de dolari pe noapte. acolo ti-am zis, totul e foarte ieftin...

Relaxare maxima iti doresc!:*

Geanina82
12.04.2009, 20:31:16
Foarte frumos.>:D< >:D< >:D<

Multumesc, merita sa mergi, e alta lume...

masay
13.04.2009, 19:20:36
Am plecat pe 5 septembrie, pana pe 21. Octombrie e tot bine, stai linistita, o sa prindeti vreme super.
Noi am plecat pe cont propriu si probabil ne-a costat mai mult.Am luat biletul de avion cu 3 luni inainte si ne-a costat 1,600 de euro de persoana. Am verificat si cu o luna inainte si era dublu pretul. Cazarea e cam echivalentul la 4 stele, in jur de 50-60 de dolari pe noapte. acolo ti-am zis, totul e foarte ieftin...

Relaxare maxima iti doresc!:*
eu am gasit la o agentie din germania o oferta care include avion plus cazare hotel 5*,mic dejun 960 euro/pers.plecarea e din frankfurt deci se mai adauga avion bucuresti-frankfurt vreo 150 euro/pers.mai spune-mi ce ai mai facut pe acolo mai detaliat te rog daca ai timp.mersi pt raspunsurile anterioare.astept raspuns.cazarea e in nusa dua si sanur

Geanina82
13.04.2009, 22:12:54
eu am gasit la o agentie din germania o oferta care include avion plus cazare hotel 5*,mic dejun 960 euro/pers.plecarea e din frankfurt deci se mai adauga avion bucuresti-frankfurt vreo 150 euro/pers.mai spune-mi ce ai mai facut pe acolo mai detaliat te rog daca ai timp.mersi pt raspunsurile anterioare.astept raspuns.cazarea e in nusa dua si sanur

Pai acolo am fost ceruta in casatorie, asa ca a fost cea mai frumoasa vacanta a mea pana acum...

Eu zic ca e super oferta, sa ti-o iei negresit.
Acolo am vizitat cat am putut, ambele insule: Bali si Gili, am facut o gramada de cumparaturi, am incercat si mancat de toate si am facut plaja. dar nu cred sa te plictisesti...

oanab04
14.04.2009, 16:27:45
Noi am rezervat pt luna de miere asa: 9 nopti in bali (Sanur), 3 nopti la Singapore si 2 la Roma. Am stat mult sa alegem intre Bali si Thai, dar sper sa ajungem si in thai.
Totul am rezervat singuri, avionul ne costa cu totul 1300 de euro de amandoi, Buc-Roma-Singapore-Bali si retur, ceea ce e super bine, si cred ca cam 1600 ne vor costa cazarile, inca nu le-am rezervat inca pe toate.
Asa ca in legatura cu avioanele cautati mult si asteptati sa prindeti o oferta buna.
In bali vom sta la o viluta cu piscina numai pt noi superba. http://www.baliariavillas.com/gallery.html - asta e.
Sper sa prindem si vreme buna, plecam pe 15 iunie.

masay
14.04.2009, 19:53:35
geanina mai spune-ne ceva ca suntem curiosi si nerabdatori.

Geanina82
14.04.2009, 20:43:44
geanina mai spune-ne ceva ca suntem curiosi si nerabdatori.

pai spune-mi ce sa iti mai zic, ca am tot zis...nu stiu ce mai vrei sa stii>:D<

masay
15.04.2009, 09:58:44
pai spune-mi ce sa iti mai zic, ca am tot zis...nu stiu ce mai vrei sa stii>:D<

Pai spune-mi de viza,de avion ca mi-e frica de mor pt ca e prima data cand merg pt ca din cate am inteles cu unul din cele 3 avioane se merge vreo 11 ore.e viata de noapte?cum sunt oamenii acolo?te poti plimba noaptea pe strada in siguranta?sunt multi turisti acolo?e cald noaptea?scuza-mi intrebarile idioate

Geanina82
15.04.2009, 21:03:57
Pai spune-mi de viza,de avion ca mi-e frica de mor pt ca e prima data cand merg pt ca din cate am inteles cu unul din cele 3 avioane se merge vreo 11 ore.e viata de noapte?cum sunt oamenii acolo?te poti plimba noaptea pe strada in siguranta?sunt multi turisti acolo?e cald noaptea?scuza-mi intrebarile idioate

Pai hai sa o luam pe rand:

Viza nu iti trebuie, ti se da un cartonas - formular in avion si cu el te duci la destinatie la ghiseu, platesti o taxa (parca 25 de dolari) si ti se pune viza.
Cu avionul eu am mers asa: Bucuresti - Paris - Singapore - Denpasar.
Cel mai lung e Paris - Singapore, la mine a fost de 12 ore. A fost zbor de noapte, asa ca a fost mult mai bine. Avionul e mult mai mare decat cele obisnuite, vei vedea. Unul obisnuit are 2 randuri a cate 3 scaune, asta, Jumbo are 3 randuri, pe margini cate 3 scaune si pe mijloc 4. Din experienta mea e mai bine sa stai pe una din margini si sa ai un loc la geam. daca ai cum sa-ti alegi locul, la fel iti recomand locul de la iesirea de urgenta, ca ai mai mult spatiu. In avion ti se dau 2 mese (in zborul lung, ma refer) si un pachetel care contine: casti, patura, perna si protectie de ochi pt lumina. Nu are de ce sa-ti fie frica,daca nu te uiti pe geam e ca si cum ai merge in autocar, cu cat e mai mare avionul, cu atat e mai sigur.
Fiecare scaun are televizor propriu, asa ca sa nu te plictisesti. Ai acolo un program de vazut traseul pe care il faci, filme (comedii, tragice, drama, politiste, seriale etc, pe alese), radio, melodii, jocuri...tot ce vrei.

Cand ajumgi in Denpasar, daca nu ai transport asigurat pana la hotel, trebuie sa iei taxiul. dar nu oricare, e taxiul care lucreaza cu aeroportul, cum iesi din aeroport in dreapta. Iti spune pretul dinainte pana unde mergi si platesti la ghiseu. E ca un shuttle.
Acolo e cald si bine, sa nu te ingrijoreze vremea.

Oamenii sunt cei mai amabili pe care i-am vazut in viata mea si se dau peste cap sa-ti faca toate poftele si sa te simti bine.
In acelasi timp trebuie sa ai mare grija, pentru ca sunt extrem de saraci si profita de neglijenta ta la orice pas. Ai grija unde-ti tii banii, cum ii scoti din portofel, unde iti tii geanta cand cumperi ceva, trebuie sa fii cu ochii in patru. Noua ne-au furat aparatul foto cand cumparam niste ochelari, au venit mai multi sa-i dea explicatii lui iubi si unii il tineau de vorba si altii l-au luat. Ne-am dat seama dupa ceva timp, dar nu simtisem nimic si nu vazusem nici unul ceva suspect.

Pe strada poti sa mergi in siguranta, nu e nici o problema. Cum am spus, la cumparaturi (nu in magazine neaparat) negociaza cat poti, de obicei iti spun un pret de 3 ori mai mare decat cel real.
Sfatul meu e sa nu-ti iei multe lucruri la tine, acolo sunt extrem de ieftine si nu o sa rezisti. daca m-ai vazut in poze, aveam cate 2 rochii pe zi, de caolo le-am luat, 5-6 euro fiecare. Bluzite, sandalute, pantaloni si haine de barbati super ieftine.
Gasesti si genti si valize Luis Vuitton, Channel, Versace la 10-15 euro, bineintels, nu sunt originale, dar cine stie? ca sunt identice:-p

Totusi, ce m-au sfatuit si pe mine altii, o sa te sfatuiesc si eu pe tine: fii suspicioasa tot timpul, evita locurile aglomerate, gen cluburi, discoteci...sunt si in aer liber daca vrei, poti sa te duci la alea.

Incearca toate mancarurile! O sa vezi ca localurile si bucatariile (de obicei sunt deschise si la strada) sunt destul de murdare, dar treci peste, nu patesti nimic. Mancarurile sunt delicioase, incearca-le si pe cele traditionale, sunt excelente! Sucurile naturale se fac din orice, si pe alea incearca-le, nu o sa mai ai ocazia!

Partea pe care am gasit-o eu proasta e ca apa la ei este sarata. Chiar si cea cu care faci dus...:(( Te speli pe cap cu apa sarata, dar nu ai alta...ce sa faci...

Profita de cumparaturi la maxim, de soare, de sotul tau (la cumparaturi sa spuneti ca sunteti in luna de miere, ca va face pret special;-) ).

Multa relaxare iti doresc!

Ti-am raspuns la intrebar? Daca mai ai, mai raspund!;-)

dia13
16.04.2009, 14:54:30
buna fetele,

vad ca sunt discutii mari aici despre bali

si eu plec in octombrie si voiam sa va spun ca am gasit o oferta super
In Nusa Dua la - Melia Bali Villas &Spa Resort 5*:
aprox - 2500 euro / 2 pers cu mic dejun / transport avion si transfer-avion/hotel-hotel/avion
stie cineva mai multe despre hotelul asta?

aa si o intrebare tampita ... in avion la cele cu lcd-urile din scaunul vecinului se poate folosi usb? :D

ella-ling
16.04.2009, 15:26:56
buna fetele,

aprox - 2500 euro / 2 pers cu mic dejun / transport avion si transfer-avion/hotel-hotel/avion

aa si o intrebare tampita ... in avion la cele cu lcd-urile din scaunul vecinului se poate folosi usb? :D

nu se poate folosi

dia13
16.04.2009, 15:38:37
nu se poate folosi

ok...mersi!

Geanina82
16.04.2009, 20:25:23
buna fetele,

Nu stiu exact detalii despre hotel, dar Nusa Dua e o zona ok, ti-ai ales bine, iar oferta e chiar ieftina...

Nu se poate folosi usb-ul din pacate, dar crede-ma ca ai de unde alege ce sa vezi de la ei...

masay
17.04.2009, 05:29:09
buna fetele,

Eu am gasit cea mai ieftina oferta pe discounttravel.de.tu cate zile stai si cand in octombrie?si de unde ai luat oferta?

alina_h
18.04.2009, 13:06:32
Noi am rezervat pt luna de miere asa: 9 nopti in bali (Sanur), 3 nopti la Singapore si 2 la Roma. Am stat mult sa alegem intre Bali si Thai, dar sper sa ajungem si in thai.
Totul am rezervat singuri, avionul ne costa cu totul 1300 de euro de amandoi, Buc-Roma-Singapore-Bali si retur, ceea ce e super bine, si cred ca cam 1600 ne vor costa cazarile, inca nu le-am rezervat inca pe toate.
Asa ca in legatura cu avioanele cautati mult si asteptati sa prindeti o oferta buna.
In bali vom sta la o viluta cu piscina numai pt noi superba. http://www.baliariavillas.com/gallery.html - asta e.

uau...super vila :)

si noi vrem sa ne programam luna de miere ceva de genul:

3 nopti Singapore

2 sau 3 nopti Kuala Lumpur

si vreo 5-7 nopti in Bali....

m-am uitat pe linkul de la vila rezervata de voi si am vazut ca cea mai ieftina camera e 350 usd pe noapte....cum ti-a iesit cazarea de 1600 de euro numai? :(

Geanina82
19.04.2009, 17:15:20

vezi ca pt Bali nu iti trebuie viza, o iei de pe aeroport, dar pentru Singapore ai nevoie... Intereseaza-te la Ambasada!:*

Geanina82
19.04.2009, 17:17:02
uau...super vila :)

si noi vrem sa ne programam luna de miere ceva de genul:

3 nopti Singapore

2 sau 3 nopti Kuala Lumpur

si vreo 5-7 nopti in Bali....

m-am uitat pe linkul de la vila rezervata de voi si am vazut ca cea mai ieftina camera e 350 usd pe noapte....cum ti-a iesit cazarea de 1600 de euro numai? :(

Sigur e o greseala cu preturile alea de pe site...nu au cum sa fie atat de mari. Eu mai scump de 120 euro pe noapte nu am vazut si asta intr-un super mega resort...

Ramony
19.04.2009, 23:15:52
Buna seara fetelor,

Sunt noua pe acest topic, doar ce l-am descoperit. Este f interesant si folositor ;-) . Sper sa ma puteti ajuta si pe mine[-o< !
Avem nunta pe 12 sptembrie si vom incepe luna de miere in Germania, in Hamburg unde vom ajunge pe 15 septembrie si vom sta pe acolo cam 3-4 zile ( avem niste cunostinte care ne vor ghida) dupa care vrem sa gasim ceva frumos, cu mult soare, relax dar si sa avem ce sa vedem asa ca ne-am gandit Asia..dar e cam mare si nu ne putem decide:-\
Cine a mai fost , ce ne recomandati? Ce zona in Tailanda de exemplu? Si ce hotel? Am vazut ca pana acum cel mai bine cotata a fost Tailanda, nu-i asa??
Help fetelor ca sunt in ceata total!
Mersi!

Geanina82
20.04.2009, 11:45:29
Buna seara fetelor,

Sunt noua pe acest topic, doar ce l-am descoperit. Este f interesant si folositor ;-) . Sper sa ma puteti ajuta si pe mine[-o< !
Avem nunta pe 12 sptembrie si vom incepe luna de miere in Germania, in Hamburg unde vom ajunge pe 15 septembrie si vom sta pe acolo cam 3-4 zile ( avem niste cunostinte care ne vor ghida) dupa care vrem sa gasim ceva frumos, cu mult soare, relax dar si sa avem ce sa vedem asa ca ne-am gandit Asia..dar e cam mare si nu ne putem decide:-\
Cine a mai fost , ce ne recomandati? Ce zona in Tailanda de exemplu? Si ce hotel? Am vazut ca pana acum cel mai bine cotata a fost Tailanda, nu-i asa??
Help fetelor ca sunt in ceata total!
Mersi!

vezi ca ma scris eu despre Thailanda putin mai sus. Am recomandat niste zone superbe, poti sa te inspiri...>:D<

masay
20.04.2009, 21:29:31
geanina mai zi si tu ceva despre bali.astept noutati.

Geanina82
21.04.2009, 19:35:03
geanina mai zi si tu ceva despre bali.astept noutati.

Acum chiar nu mai stiu ce sa mai spun, ca am tot spus...:*

Tu cand pleci si unde?

masay
22.04.2009, 00:37:12
Acum chiar nu mai stiu ce sa mai spun, ca am tot spus...:*

Tu cand pleci si unde?
:D pe 5 octombrie in bali.(:|

Ramony
22.04.2009, 20:47:14
Fetelor va rog recomandati-mi o agentie de voiaj, sau pagina de internet ceva! Noi vrem sa plecam din Germania pt ca vom merge mai intai acolo cateva zile, in Hamburg. Chiar daca plecarea e din Frankfurt nu e bai.Vrem Hoh Tao, Thailanda. Ce ziceti? Cum sa fac? Prin cine sa fac rezervarea:-?
Noi locuim in Spania...nunta in Romania...vai ce durere de cap! Cu germana nu ma descurc deloc...
Dati-mi idei va rog caci sunt in pana!

Geanina82
24.04.2009, 18:53:47
:D pe 5 octombrie in bali.(:|

abia astept sa vad si pozele tale...\:D/ :madlaugh:

Pana atunci iti mai trimit eu pe cele din Mexic, ca acolo mergem in luna de miere...:A

Geanina82
24.04.2009, 18:54:43
Fetelor va rog recomandati-mi o agentie de voiaj, sau pagina de internet ceva! Noi vrem sa plecam din Germania pt ca vom merge mai intai acolo cateva zile, in Hamburg. Chiar daca plecarea e din Frankfurt nu e bai.Vrem Hoh Tao, Thailanda. Ce ziceti? Cum sa fac? Prin cine sa fac rezervarea:-?
Noi locuim in Spania...nunta in Romania...vai ce durere de cap! Cu germana nu ma descurc deloc...

Pai stiu ca TUI opereaza din Germania, poti sa incerci la ei.

ella-ling
24.04.2009, 19:19:21

Banuiesc ca vrei sa mergi pe insula Koh Tao?... Daca citesti topicul de la inceput o sa vezi ca exista o miresica care a fost pe insula respectiva Maura, poti sa ii trimiti mesaj privat si sa o intrebi mai multe. Poti sa te duci initial la o agentie in Spania si sa ceri o oferta sau sa rezervi singura zborul si hotelul.

Ramony
25.04.2009, 19:09:20
Buna,
Da, pe insula Koh Tao vrem..gresisem. Am citit ce a scris Maura, mi-a placut si m-a ajutat sa ne hotaram unde vrem. Cu TUI as fi vrut insa nu stiu germana si toate revistele si pagina de internet le au in aceasta limba asa ca... Iar agentiile in Spania au pachete f scumpe. Acum mai nou am auzit ca din cauza conflictelor de acolo se cam suspenda excursiile si tare nu as vrea sa ma trezesc cu o sapt inaite de nunta ca nu pot pleca in luna de miere. Sincer nu stim ce sa facem. Dupa ce ne hotarasem unde vrem acum alta bataie de cap si sa cautam o a doua varianta:-w .
Sugestii, fetelor? Va pup!