PDA

Versiunea completa : Miresici...pescarite

Ritzi
06.02.2008, 12:01:19
chiar sunt curioasa..daca tot s-au deschis atatea subiecte despre hobby-urile si interesele miresicilor, ma intreb daca mai sunt si alte fete de pe forum care au aceasta pasiune..eu una sunt mare amatoare :x

deci fetelor...in undite sa ne batem sau in...povesti pescaresti sa ne duelam??? :D

va provoc...

papusha
06.02.2008, 12:06:37
Bunica mea a fost........cred ca din obligatie.....adica din datorie de sotie :)
Mergea dese ori in delta cu bunicu meu(D-zeu sa-l ierte) si cu cei 3 copii ai ei :)
Poate de asta am ieshit eu pestoaica ;)) glumesc:-p

danniella
06.02.2008, 12:14:39
chiar sunt curioasa..daca tot s-au deschis atatea subiecte despre hobby-urile si interesele miresicilor, ma intreb daca mai sunt si alte fete de pe forum care au aceasta pasiune..eu una sunt mare amatoare :x

deci fetelor...in undite sa ne batem sau in...povesti pescaresti sa ne duelam??? :D

va provoc...
si eu sunt o impatimita a pescuitului\:D/ \:D/
cate nopti nu am pierdut pe balti,pe dunare,cat frig ma indurat.
o sa atasez si poze\:D/
P.S:randunico te-ai molipsit de la papusa sa deschizi topicuri noi?<:-P
ai vazut ca ea a fost prima care a raspuns provocarii tale?=))

Ritzi
06.02.2008, 12:20:28
si eu sunt o impatimita a pescuitului\:D/ \:D/
cate nopti nu am pierdut pe balti,pe dunare,cat frig ma indurat.
o sa atasez si poze\:D/
P.S:randunico te-ai molipsit de la papusa sa deschizi topicuri noi?<:-P
ai vazut ca ea a fost prima care a raspuns provocarii tale?=))

pai foarte bine...de-asta exista forumul ca sa ne impulsionam reciproc...in mod constructiv, fireste \:D/

ia uite unde era pescarita :D habar nu aveam

cine te-a invatat sa pescuiesti??

Ritzi
06.02.2008, 12:21:33
p.s. Daniela, baga pozele :D

si tu, Papusha, daca ai..le astept cu nerabdare \:D/

papusha
06.02.2008, 12:28:05
p.s. Daniela, baga pozele :D

si tu, Papusha, daca ai..le astept cu nerabdare \:D/

Am sa le caut :) tre sa le scanez.....sunt si alb negru ;)) ca na mamaia mea are 73 de ani :)

MaryT
06.02.2008, 12:31:56

va provoc...

ah..si cum ziceam..eram la pescuit pe lac.( plecati cu rulote si corturi,baietii find extrem de pasionati de pescuit caci aveam si o dubita care sa transporte toate lansetele,momeala si te mitri ce alte minuntatii..
) ..la Drasov in jud. Alba..si cum era aproape dimineata ..toata lumea era la somn..in afara de mine si fostul meu prieten..puneam iarba si niste vin pe o butelie mica sa ne incalzim ..beep...beeep...beep..suna o lanseta ( :)) )..se ridica prietenul asta al meu si cand scoate lanseta ..un carp romanesc de vreo 20 kg! :D
am si poze pe undeva...
faceam destule incursiuni pe baltile din Romania de la Peris ,la Sacos,la Livada si baltile de prin Ialomita...:D
imi placea la pescuit...noi, fetele faceam concursuri la prins carasi si baietii faceau galerie si mancare ca noi eram ocupate..:)) ..

acum nu mai pescuiesc...ca sotului nu ii place..:D

Ritzi
06.02.2008, 12:34:43
Am sa le caut :) tre sa le scanez.....sunt si alb negru ;)) ca na mamaia mea are 73 de ani :)

da, corect, atunci e mai complicat :) ca sunt alb-negru nu ar fi o problema, au patina ;-)

danniella
06.02.2008, 12:37:23
pai foarte bine...de-asta exista forumul ca sa ne impulsionam reciproc...in mod constructiv, fireste \:D/

ia uite unde era pescarita :D habar nu aveam

cine te-a invatat sa pescuiesti??
sotul meu;;) ;;) ;;)
la inceput nu mi-a placut,dar am incercat din plictiseala si acum sunt o fana inraita.
m-am dus tocmai in delta,am trecut cu bacul si am stat 2 zile acolo.
a fost superb<:-P <:-P

Ritzi
06.02.2008, 12:42:09
ah..si cum ziceam..eram la pescuit pe lac.( plecati cu rulote si corturi,baietii find extrem de pasionati de pescuit caci aveam si o dubita care sa transporte toate lansetele,momeala si te mitri ce alte minuntatii..
) ..la Drasov in jud. Alba..si cum era aproape dimineata ..toata lumea era la somn..in afara de mine si fostul meu prieten..puneam iarba si niste vin pe o butelie mica sa ne incalzim ..beep...beeep...beep..suna o lanseta ( :)) )..se ridica prietenul asta al meu si cand scoate lanseta ..un carp romanesc de vreo 20 kg! :D
am si poze pe undeva...
faceam destule incursiuni pe baltile din Romania de la Peris ,la Sacos,la Livada si baltile de prin Ialomita...:D
imi placea la pescuit...noi, fetele faceam concursuri la prins carasi si baietii faceau galerie si mancare ca noi eram ocupate..:)) ..

acum nu mai pescuiesc...ca sotului nu ii place..:D

:D :D :D super tare..

apropo de concursuri, eu tot timpul ii enervez pe toti cand mergem la pescuit...pentru ca am un noroc incredibil...desi nu mai e de mult norocul incepatorului, deja sunt cu state vechi in domeniu ;;) ei, si de obicei imi aleg un loc de pescuit care "imi face mie cu ochiul" si unde trage in zebelie...motiv pt care cei care ma insotesc se simt datori :> sa vina sa imi invadeze locul cu noroc..faza e ca tot la mine trage, chit ca plutele noastre sunt unele langa altele :))

plus ca ii mai si numar cu voce tare :-B numai de-a naibii....eu: 30, 45, 50..ei hic, bonc tronc, ah, la naiba, fir-ar.... :D

mentionez, ca sa nu se creada ca povestea e cusuta cu ata alba (ref. la numarul pestilor) ca in general dau la peste de distractie...nu conteaza marimea pestelui, ci faptul ca il intep si il aduc pe mal ;;) si de regula prind o groaza

x_enya
06.02.2008, 12:57:11
se pare ca sunt prima care are si dovada.... :D

eu nu sunt chiar pescarita.... am mai explicat pe forum ce si cum, aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7727&page=6

dar s-ar putea sa fiu activa la acest subiect... ;-)

Ritzi
06.02.2008, 13:27:33
se pare ca sunt prima care are si dovada.... :D

eu nu sunt chiar pescarita.... am mai explicat pe forum ce si cum, aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7727&page=6

dar s-ar putea sa fiu activa la acest subiect... ;-)

pai dupa dovada esti si tu pescarita ;)) motivul e mai putin important...

apropo de motiv, la mine lucrurile stau putin diferit...in sensul ca tata, dorindu-si foarte mult un baiat si neavand parte /:) s-a consolat si el cu ce a primit...adica 2 fete ;)) ..eu fiind prima nascuta am beneficiat in mod direct si de foarte timpuriu de influenta si experienta lui, si nu a durat mult pana m-am molipsit de la el :D :x cat despre sot, la mine situatia e inversa....el nu e pasionat dar a mers cu noi de cateva ori si nu i-a displacut, ba dimpotriva...

iar mai nou sunt f geloasa pt ca tata i-a propus LUI, si nu mie [-( :-w sa mearga cu el in Delta...ce-i drept, eu am mai fost, dar chiar asa ??!? :talk_04: :gen_20: :talk_04: :goldfish:

tina19
06.02.2008, 14:41:04
la mine situatia este f confuza. nu sunt pescarita si nu pt ca nu mi-ar placea ci pt simplu fapt ca sotul meu nu ma ia cu el.
de ce?
m-a luat o sg data, mi-a pus batul in mana si a strighat "du-te mai incolo". m-am dus 2 pasi si am incercat sa lansez si eu ca tot omul. am lansat dar unde? direct peste firul lui. m-a lasat in pace, a desfacut firele si inapoi lanseaza. eu la fel. ce naiba ca nu mi-a aratat nimeni niciodata cum se lanseaza ci doar ce am prins eu printre picatele.
dupa vreo 3,4 ture din astea de chin cu lansatul peste undita, firul lui a tunat si-a fulgerat. pleaca - a urlat el c a din gura de sarpe. sa te vad la 1 km de mine. si am plecat eu suparata cam la vreo 500 de m ce-i drept. in mijlocul crisului in dreptul meu o buturuga, creanga, pom naiba stie ce era statea ea asa singurica si unde credeti ca am lansat eu? direct in ea. normal ca mi-am prins acolo carligul, plita si din fir. l-am strigat pe sotul meu drag si iubit sa vina sa ma dezgate de acolo dar mi-a urlat sa ma bag eu in apa si sa-mi recuperez ce mai am.
cam asta este prima (si sper ca nu ultima) mea experienta la pescuit.

danniella
06.02.2008, 14:50:20
la mine situatia este f confuza. nu sunt pescarita si nu pt ca nu mi-ar placea ci pt simplu fapt ca sotul meu nu ma ia cu el.
de ce?
m-a luat o sg data, mi-a pus batul in mana si a strighat "du-te mai incolo". m-am dus 2 pasi si am incercat sa lansez si eu ca tot omul. am lansat dar unde? direct peste firul lui. m-a lasat in pace, a desfacut firele si inapoi lanseaza. eu la fel. ce naiba ca nu mi-a aratat nimeni niciodata cum se lanseaza ci doar ce am prins eu printre picatele.
dupa vreo 3,4 ture din astea de chin cu lansatul peste undita, firul lui a tunat si-a fulgerat. pleaca - a urlat el c a din gura de sarpe. sa te vad la 1 km de mine. si am plecat eu suparata cam la vreo 500 de m ce-i drept. in mijlocul crisului in dreptul meu o buturuge, creanga, pom naiba stie ce era statea ea asa singurica si unde credeti ca am lansat eu? direct in ea. normal ca mi-am prins acolo carligul, plita si din fir. l-am strigat pe sotul meu drag si iubit sa vina sa ma dezgate de acolo dar mi-a urlat sa ma bag eu in apa si sa-mi recuperez ce mai am.
:)) :)) HAI C-AI FOST TARE!!!!!TOATE BUBELE ALEA RELE IN FUNDUL BABEI MELE=))

tina19
06.02.2008, 14:53:51
:)) :)) HAI C-AI FOST TARE!!!!!TOATE BUBELE ALEA RELE IN FUNDUL BABEI MELE=))
mai asta a fost. ce mai. dar el nu cumva sa aiba rabdare sa ma invete, sa-mi arate. na, nu stie!
mai ma vede ca sunt pe langa, antitalent, zapacita nu putea si el acolo un dram de intelegere? ziceti si voi acuma.

x_enya
06.02.2008, 15:02:12
mai asta a fost. ce mai. dar el nu cumva sa aiba rabdare sa ma invete, sa-mi arate. na, nu stie!
mai ma vede ca sunt pe langa, antitalent, zapacita nu putea si el acolo un dram de intelegere? ziceti si voi acuma.

al meu imi explica si-mi arata pana ma plictisesc... :D oricum eu nu ma pricep sa lansez... il las pe el s-o faca, mie imi place sa vad cand trage, sa intep si sa scot capturile din apa... si pentru ca el incepe, tot el si termina operatiunea, scotand carligul din gura pestelui si punand captura in juvelnic, asta fiindca eu nu pun mana pe pestele crud.;;)

nu se pune problema sa ma certe sau sa se enerveze, pentru ca el doreste mai mult decat mine sa mai merg la peste, asa ca tre' sa ma ia cu binisoru'... :)):)):))

x_enya
06.02.2008, 15:04:31
iar mai nou sunt f geloasa pt ca tata i-a propus LUI, si nu mie [-( :-w sa mearga cu el in Delta...ce-i drept, eu am mai fost, dar chiar asa ??!? :talk_04: :gen_20: :talk_04: :goldfish:

pai daca-i asa.... poate il iau si pe al meu in Delta, si noi mergem sa ne razbunam la shopping (prietenul la nevoie se cunoaste)... :)):)):))

tina19
06.02.2008, 15:07:04
al meu imi explica si-mi arata pana ma plictisesc... :D oricum eu nu ma pricep sa lansez... il las pe el s-o faca, mie imi place sa vad cand trage, sa intep si sa scot capturile din apa... si pentru ca el incepe, tot el si termina operatiunea, scotand carligul din gura pestelui si punand captura in juvelnic, asta fiindca eu nu pun mana pe pestele crud.;;)

nu se pune problema sa ma certe sau sa se enerveze, pentru ca el doreste mai mult decat mine sa mai merg la peste, asa ca tre' sa ma ia cu binisoru'... :)):)):))
al meu n-are rabdare sa invete pe nimeni. deci problema de fapt nu sunt eu ci el.>:P
asa ca sa ma scot.

Ritzi
06.02.2008, 15:08:00
de ce?
dupa vreo 3,4 ture din astea de chin cu lansatul peste undita, firul lui a tunat si-a fulgerat. pleaca - a urlat el c a din gura de sarpe. sa te vad la 1 km de mine. si am plecat eu suparata cam la vreo 500 de m ce-i drept. in mijlocul crisului in dreptul meu o buturuga, creanga, pom naiba stie ce era statea ea asa singurica si unde credeti ca am lansat eu? direct in ea. normal ca mi-am prins acolo carligul, plita si din fir. l-am strigat pe sotul meu drag si iubit sa vina sa ma dezgate de acolo dar mi-a urlat sa ma bag eu in apa si sa-mi recuperez ce mai am.

=)) =)) =)) =)) =))

am si eu un pacat la pescuit care nu se prea pupa cu "meseria" ....sunt cam vorbareata...ma entuziasmez la fiecare pestisor, ma auto-incurajez, ma cert singura cand mai scap cate unul etc etc.....se pare ca pestii mei nu se sperie din pricina asta, in schimb ai altora fug mancand pamantul :)) subconstientul, cred :-"

tina19
06.02.2008, 15:09:42
=)) =)) =)) =)) =))

am si eu un pacat la pescuit care nu se prea pupa cu "meseria" ....sunt cam vorbareata...ma entuziasmez la fiecare pestisor, ma auto-incurajez, ma cert singura cand mai scap cate unul etc etc.....se pare ca pestii mei nu se sperie din pricina asta, in schimb ai altora fug mancand pamantul :)) subconstientul, cred :-"
a legat de vorbit.
nimeni nu vorbeste, nimeni nu striga (doar el la mine) si daca vrei sa bagi mana in apa o faci la km de el.

Ritzi
06.02.2008, 15:10:13
pai daca-i asa.... poate il iau si pe al meu in Delta, si noi mergem sa ne razbunam la shopping (prietenul la nevoie se cunoaste)... :)):)):))

hmmm..mai ca m-ai convins :-?

si o sa am eu grija sa le urez "Bafta la pescuit" inainte >-) >:) >:) >:) >:)

tina19
06.02.2008, 15:14:01
hmmm..mai ca m-ai convins :-?

si o sa am eu grija sa le urez "Bafta la pescuit" inainte >-) >:) >:) >:) >:)
da, da bafta sau noroc.
asa i-am urat eu intr-o dimineata la ora 4 cand iesea pe usa (sa mearga la pescuit) bafta. de somnoroasa ce eram n-am realizat ce-am zis doar cand i-am vazut moaca plouata si ca era gata sa nu mai plece. normal ca n-a prins dar nici macar o trasatura n-a avut.

Ritzi
06.02.2008, 16:17:29
a legat de vorbit.
nimeni nu vorbeste, nimeni nu striga (doar el la mine) si daca vrei sa bagi mana in apa o faci la km de el.

=)) =)) =)) hai ca ai fost mortala:*

Ritzi
06.02.2008, 16:23:40
da, da bafta sau noroc.
asa i-am urat eu intr-o dimineata la ora 4 cand iesea pe usa (sa mearga la pescuit) bafta. de somnoroasa ce eram n-am realizat ce-am zis doar cand i-am vazut moaca plouata si ca era gata sa nu mai plece. normal ca n-a prins dar nici macar o trasatura n-a avut.

=P~ ;)) ;)) ;))

#-o dulce razbunare o:-)

tina19
06.02.2008, 18:03:44
=P~ ;)) ;)) ;))

#-o dulce razbunare o:-)
daca m-a trezit asa "fara sa vrea" cica. adica n-a putut sa-si ia toate betele si ce-o mai avea el acolo de cu seara, ce a trebuit el sa cotrobaie, sa scape si sa trantesca ca sa ma trezesc eu. si cand ma trezesc sunt ciufuta rau de tot. asa ca i-am urat de bine cu toata dragostea pe bune.

Ritzi
10.02.2008, 16:59:57
hmmmm :-w doar 5 miresici pescarite??? :-" nu pot sa cred, fetelor, ma asteptam la ceva mai multe povesti pescaresti ...va astept in continuare >:/ >:/ >:/ >:D< >:D<

denyssa
11.02.2008, 14:16:54
da, da bafta sau noroc.
=)) =)) =)) hai ca esti simpatica rau...:* :* :* eu,din fericire pt sotul meu,ii impartasesc pasiunea pt pescuit inca de cand m-a dus prima data la pescuit...mi-a dat o undita in mana,mi-a pus momeala in carlig(barbat galant..;-) )si mi-a zis:cand vezi ca se misca pluta,tragi...zis si facut...stau eu 5-10-15 min...nimic....cand in cele din urma vad ca se misca pluta...si trag...da bineinteles ca trag ca gheorghe de se duce undita mea la vreo 10 m in spate..:-p dar am prins un peste ...si de atunci nu ma mai poate dezlipi nimeni de sotul meu cand trebuie sa mearga la peste..nici macar soacra-mea,care se uita cu subinteles la noi cand ne pregatim sa plecam,ceva de genul:tu trebuie sa stai acasa si sa faci de mancare,nu sa mergi cu barbatul la pescuit...;)) ;))

Ritzi
13.02.2008, 20:41:50
=)) =)) =)) hai ca esti simpatica rau...:* :* :* eu,din fericire pt sotul meu,ii impartasesc pasiunea pt pescuit inca de cand m-a dus prima data la pescuit...mi-a dat o undita in mana,mi-a pus momeala in carlig(barbat galant..;-) )si mi-a zis:cand vezi ca se misca pluta,tragi...zis si facut...stau eu 5-10-15 min...nimic....cand in cele din urma vad ca se misca pluta...si trag...da bineinteles ca trag ca gheorghe de se duce undita mea la vreo 10 m in spate..:-p dar am prins un peste ...si de atunci nu ma mai poate dezlipi nimeni de sotul meu cand trebuie sa mearga la peste..nici macar soacra-mea,care se uita cu subinteles la noi cand ne pregatim sa plecam,ceva de genul:tu trebuie sa stai acasa si sa faci de mancare,nu sa mergi cu barbatul la pescuit...;)) ;))

bine ai venit in club ;-)

denyssa
14.02.2008, 09:01:49
bine ai venit in club ;-)
mersi mersi..:* sper sa ni se alature mai multe pescarite,mai ales acum ca se apropie sezonul de pescuit si o sa avem multe povesti de spus...:D

tina19
14.02.2008, 09:13:40
Spre durerea mea pe mine oricum nu ma mai duce cu el. si de cand a venit Andrei nu mai pot spera sa ma duc.
eu oricum visez sa merg si sa-mi de unul dintre betele de carbon. poate asa as mai prinde si eu si nu mi-ar obosi mainile atata.
sa vedem ce va fi!

Ritzi
17.02.2008, 10:45:29
mersi mersi..:* sper sa ni se alature mai multe pescarite,mai ales acum ca se apropie sezonul de pescuit si o sa avem multe povesti de spus...:D

da, corect, abia astept \:D/ \:D/ \:D/ eu as mai fi avut posibilitatea sa merg la copca cu al meu tata, dar avand in vedere multele sensibilitati ale femeilor care se pot lasa cu neplaceri, mai ales in conditii de frig prelungit, am preferat sa aman..desi recunosc ca mi-e tare necaz :-< :-< :-<

Ritzi
17.02.2008, 10:49:36
Spre durerea mea pe mine oricum nu ma mai duce cu el. si de cand a venit Andrei nu mai pot spera sa ma duc.
eu oricum visez sa merg si sa-mi de unul dintre betele de carbon. poate asa as mai prinde si eu si nu mi-ar obosi mainile atata.
sa vedem ce va fi!

ei lasa, ca se face Andrei mare si atunci sa vezi !! ;-) cu siguranta va mosteni pasiunea tatalui :-"

cat despre faptul ca nu prea mai ai cand si cum sa mergi...chiar adineauri faceam un exercitiu de imaginatie :)) cum ar fi o urmatoare intalnire a miresicilor...de data asta pescarite...in Delta?? :)) :)) :)) fara barbati [-( >:) :)) :-"

tina19
17.02.2008, 12:06:17
ei lasa, ca se face Andrei mare si atunci sa vezi !! ;-) cu siguranta va mosteni pasiunea tatalui :-"

cat despre faptul ca nu prea mai ai cand si cum sa mergi...chiar adineauri faceam un exercitiu de imaginatie :)) cum ar fi o urmatoare intalnire a miresicilor...de data asta pescarite...in Delta?? :)) :)) :)) fara barbati [-( >:) :)) :-"
tati spera ca Andrei sa-i mosteneasca pasiunea. acum vom vedea daca o sa-i placa, cu generatia asta nu prea stii ...
mie imi surade ideea sa ne intalnim in Delta si asa pt un sfarsit de saptamana.

Ritzi
18.02.2008, 18:42:38
tati spera ca Andrei sa-i mosteneasca pasiunea. acum vom vedea daca o sa-i placa, cu generatia asta nu prea stii ...
mie imi surade ideea sa ne intalnim in Delta si asa pt un sfarsit de saptamana.

pai ar fi ceva :)) :)) :)) lasam barbatii acasa sau le facem un mare hatar si ii luam si pe ei?? :-w /:) >:D<

pufarin
23.07.2008, 15:38:08
salutare
eu ma inscriu in randul miresicilor pescarite cu toate k de vreo 2 ani am cam somat. acuma chair nu mai pot merge cu toate k as vrea, un motiv e serv si altul e bebe, k mi-a recomandat dr sa nu stau in soare, si parca sa ma car cu atatea pe balta si sa nu pot da la peste k sa nu stau in soare.....

Tzitzi_mic
23.07.2008, 19:49:30
Si eu fac parte din categorie,mai mult datorita sotului si pt ca imi place sa calatoresc si sa stau in mijlocul naturii. De fiecare data prind,am mai mult noroc decat el:-p

denyssa
25.07.2008, 09:42:01
am fost si eu dupa nunta la pescuit si am prins vreo 3 crapi maricei(la vreo 2 kg)..sotul a prins doi si eu unul..se pare ca faptul ca suntem casatoriti si in fata lui D-zeu acum,ne-a purtat noroc..;)) ;))

siana
25.07.2008, 10:00:06
si mie imi place sa pescuiesc:x de vreo 5 ani tot merg in delta, e o splendoare!!
poate am timp si anul acesta sa trag macar o fuga pe akolo

Ritzi
26.07.2008, 10:51:17
wow, cate miresici pescarite:D \:D/ \:D/ \:D/

am fost ieri la pescuit pe rau, am prins clean, balos si sabioara;;)putini, pentru ca era apa crescuta si nu au prea fost conditii..plus ca am dat la painica, nu am avut timp sa luam alta momeala:-<

aa.. ma enerveaza imbecilii care vin cu plasele, nu numai ca imi "tulbura apele" dar nici macar nu e legal ce fac ei :-& ieri era plin, tare m-am enervat...plus ca gaseam in fine un loc bun de pescuit, si cand sa ne asezam, hop, observam ca sunt plase puse in zona:-& :-& :-&

mihaela_2006
26.07.2008, 11:20:54
noi am pescuit si la mare. Ne-am cumparat lanseta de acolo si pana ne-am prins cu ce dadeau cei de acolo la peste ne-a luat ceva timp. Noi intrebam daca gasim rame si unul mai binevoitor ne-a zis ca momeala este din carnea scoicilor. Si am prins ceva guvizi doar ca i-am lasat la cel de langa noi ca eu nu avema chef sa-i gatesc.

meee
07.08.2008, 14:05:00
Salutare !

Intru si eu la numaratoare la aceasta categorie . :)
Prima data am pescuit cand eram mica , in vacantele de vara a primilor mei ani de scoala . Mai tarziu , mai bine spus acuma 3,4 ani am redescoperit alaturi de un fost prieten care este impatimit . De fapt toata familia e , 2 dintre fratii lui participa si la diverse competitii. Deci am avut instructori :D
Imi aduc aminte ca acu` 2 ani mergeam week`end de week`end si chiar si in cursul saptamanii cateva ore . Uneori ma trezeam cu noaptea in cap de prindeam rasaritul . Frumoase vremuri ... anul acesta am ajuns o singura data si nici n`am avut noroc din partea timpului . :(

Am ajuns sa ma lupt si eu cu crapi de 2 kg , e super senzatia ... cum intepi pestele, cum te lupti sa`l aduci la mal , intuiesti kilogramele ... multe senzatii si pe deasupra si relaxare . Uneori uitam sa ma mai retrag la ubra si seara ajungeam rosie`ca`racul . :)

Am ajuns sa lansez cat mai departe de mal ... ultima data cand am fost foarte mandra de mine (ma credeam experta) ... dadeam la boilis (pescuit la fund , fara pluta , feeder,etc) si eu cu viciul meu tigara , nu mai las tigara din gura iar cu mainile tineam de "pescuita"(asa`i zik eu la orice tip de undita ) si lansez ... si vad ca merge departe . Niciodata nu mai lansasem asa departe , deja inima imi exploda de mandrie :P SI cand atinge apa vad dintr`o data cum imi flutura firul de la pescuita , atunci am simtit cum cade cerul peste mine si am simtit o mare dezamagire . Parca am fost un personaj din desene animate . :))

V`am pupat si Fir`extins !!!

mamuska
07.08.2008, 14:30:15
si eu ma inscriu in topul pescaritelor.....ultima data cand am pescuit a fost in urma cu 3 saptamani,undeva lnga Urziceni....nu am prins mare lucru,dar in schimb m-am prajit de la soare....poate o sa mai mergem cateva zile cu cortul dupa ce venim din Bulgaria...abia astept.......asa ca si fetele pot pesui....eu sunt si microbista si pescarita;)) ;)) ;))

x_enya
13.08.2008, 15:01:20
am avut si eu o iesire pe anul asta: pe dunare, pe undeva pe la braila.... peste n-am prins (ca sa-mi citez sotul, "nu prea a mers dunarea anul asta"), dar macar m-am plimbat cu ultima achizitie (barca cu motor)...

ps: ultima poza mi-a trimis-o sotul pe mess zilele trecute, spunandu-mi ca s-ar duce un picut la peste.... :D

denyssa
15.08.2008, 07:57:02
am avut si eu o iesire pe anul asta: pe dunare, pe undeva pe la braila.... peste n-am prins (ca sa-mi citez sotul, "nu prea a mers dunarea anul asta"), dar macar m-am plimbat cu ultima achizitie (barca cu motor)...

ps: ultima poza mi-a trimis-o sotul pe mess zilele trecute, spunandu-mi ca s-ar duce un picut la peste.... :D
:)) :)) :)) dap,il inteleg..;))

Ritzi
31.08.2008, 19:00:04
acum am vazut si eu ultima poza:-" super tare=)) =)) =))

CristinaMM
31.08.2008, 19:55:47
Pun si eu cateva poze in album de la husasau (foarte fain acolo). Nu-s eu pescarita, dar tot m-am bagat sa scot vreo 3 pesti :D.

Ritzi
31.08.2008, 20:02:12
Pun si eu cateva poze in album de la husasau (foarte fain acolo). Nu-s eu pescarita, dar tot m-am bagat sa scot vreo 3 pesti :D.

unde sunt?:-? ca nu le gasesc

in schimb ti-am vazut rochia de mireasa superba;)) >:D<

CristinaNK
31.08.2008, 22:16:36
abia acum am descoperit subiectul...dar tot nu-i tarziu.
prima data tata a fost cel care mi-a pus batul in mana.pe atunci eram in scoala gimnaziala si incercam chipurile sa prind boisteni,cleni sau pastravi pe lacul bicaz,jud neamt.
nu eram topita de pasiune pe atunci,ba chiar incet ,incet nu mi-a mai placut,preferam sa stau pe malul apei cu o carte buna decat sa mai pescuiesc.
insa dupa ce l-am cunoscut pe sotul meu situatia s-a sichimbat radical.din prima saptamana mai calduroasa(deh,noi suntem frigurosi rau) si pana in prima saptamana friguroasa din an(ceva gen februarie-noiembrie) aproape we de we eram plecati pe balta...balti particulare,rauri,lacuri,etc.cel mai aproape de sufletul nostru,al amandurora,a fost si este insa delta dunarii,respectiv sf gheorghe,acolo mergeam an de an si 2-3 saptamani uitam de tot pe brate,pe canale,etc.
pot spune,fara falsa modestie,ca ma consider o pescarita buna;)) ,avand destule capturi la activ...pe mine nu prea ma incanta pescuitul "la fund",cu bomba adica,pe fundul apei(ptr crap,somn,etc) si mai degraba pescuitul la rapitor.eram, chipurile, anul trecut spaima unei balti de langa bucuresti,buturugeni se numeste,in materie de prins stiuci.era ff amuzant ptr mine sa vina pescarii,barbati,ca eram singura femeie de pe acolo,sa ma intrebe cu ce lingurita,vobler dau de-mi iese asa de bine.eram atat de concentrata incat nici serpii de apa nu-i luam in seama,eu avand o adevarata fobie fata de ei:)) .
de anul trecut insa n-am mai pupat balta din cauza de bebe:-w o singura "scapare" a avut sotul meu de m-a luat cu el(aaa,nu v-am spus?anul asta din februarie si pana acum a stat acasa fix 3 we:in we in care am nascut,in we cu botezul si inca in unul,accidental=)) )la un pescuit de pastrav,dar n-am avut nici macar o trasaturu si nici peste n-am vazut sarind.

CristinaNK
31.08.2008, 22:37:02
ceva dovezi:D

x_enya
31.08.2008, 23:12:17
de anul trecut insa n-am mai pupat balta din cauza de bebe:-w o singura "scapare" a avut sotul meu de m-a luat cu el(aaa,nu v-am spus?anul asta din februarie si pana acum a stat acasa fix 3 we:in we in care am nascut,in we cu botezul si inca in unul,accidental=)) )la un pescuit de pastrav,dar n-am avut nici macar o trasaturu si nici peste n-am vazut sarind.

deci mai exista si altii ca al meu.... #:-S:)) ma gandeam ca sunt singura cu sot atat de... pescar! ;)) :))
felicitari pentru pasiunea pe care o ai... si sper ca dupa ce va mai creste cea mica s-o luati cu voi pe balta! :*

Sa va povestesc ce am patit ieri, cand am fost, din nou, pe dunare... de data asta pe la cernavoda. a fost o iesire tare aventuroasa, am fost naufragiti timp de 2 ore si 20 min, pentru ca ne-a prins vijelia in barca, la vreo 3 km de unde lasasem masina, pe malul celalalt al dunarii....
pun si cateva poze:

1. dimineata totul era frumos, dunarea era linistita, pescarii deja la datorie...
2. gasim locul si incet incet, incepe sa traga cate un carasel
3. vijelia s-a starnit in 5 minute si abia am reusit sa tragem la mal (uzi pana la piele, pentru ca valurile erau foarte mari si se spargeau in barca noastra)
4 - 5. am pus barca drept adapost (pt ca nu era nimic in zona care ne-ar fi putut servi drept adapost)... ne-a ferit de vant, si, daca ar fi inceput si ploaia, ne-am fi bagat sub ea... lui O ii ardea de facut poze iar eu ma gandeam sa sun la 112... :D :-s :((
In pozele astea se vede, in spate, podul de la Cernavoda. masina noastra era dupa pod, pe partea stanga. :-<
6. victorie!!! am ajuns la masinuta... dupa vreo ora si jumatate de asteptare (timp in care ne-am gandit in fel si chip ce sa facem) am decis: eu am luat-o usor pe mal (o intreaga alta aventura #:-S ) si sotul cu barca, cat de aproape de mal a putut. ne-am intalnit dupa pod, pe malul drept al dunarii (masina era pe malul stang). barja care se vede ancorata in spate ne-a ajutat sa traversam dunarea, pentru ca valurile se spargeau de ea... si apoi, Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunile si ne-a ajutat sa ajungem teferi la mal (si talentul de navigator al sotului ne-a fost de mare ajutor ;;) :x )...
7. totul e bine cand se termina cu bine... #:-S si vom trai fericiti pana la adanci batraneti... :x :x :x
8-9. soare si nori pe autostrada
10. cina!!! <:-P

CristinaNK
31.08.2008, 23:37:14
deci mai exista si altii ca al meu.... #:-S:)) ma gandeam ca sunt singura cu sot atat de... pescar! ;)) :))
felicitari pentru pasiunea pe care o ai... si sper ca dupa ce va mai creste cea mica s-o luati cu voi pe balta! :*

Sa va povestesc ce am patit ieri, cand am fost, din nou, pe dunare... de data asta pe la cernavoda. a fost o iesire tare aventuroasa, am fost naufragiti timp de 2 ore si 20 min, pentru ca ne-a prins vijelia in barca, la vreo 3 km de unde lasasem masina, pe malul celalalt al dunarii....
pun si cateva poze:

1. dimineata totul era frumos, dunarea era linistita, pescarii deja la datorie...
3. vijelia s-a starnit in 5 minute si abia am reusit sa tragem la mal (uzi pana la piele, pentru ca valurile erau foarte mari si se spargeau in barca noastra)
4 - 5. am pus barca drept adapost (pt ca nu era nimic in zona care ne-ar fi putut servi drept adapost)... ne-a ferit de vant, si, daca ar fi inceput si ploaia, ne-am fi bagat sub ea... lui O ii ardea de facut poze iar eu ma gandeam sa sun la 112... :D :-s :((
In pozele astea se vede, in spate, podul de la Cernavoda. masina noastra era dupa pod, pe partea stanga. :-<
6. victorie!!! am ajuns la masinuta... dupa vreo ora si jumatate de asteptare (timp in care ne-am gandit in fel si chip ce sa facem) am decis: eu am luat-o usor pe mal (o intreaga alta aventura #:-S ) si sotul cu barca, cat de aproape de mal a putut. ne-am intalnit dupa pod, pe malul drept al dunarii (masina era pe malul stang). barja care se vede ancorata in spate ne-a ajutat sa traversam dunarea, pentru ca valurile se spargeau de ea... si apoi, Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunile si ne-a ajutat sa ajungem teferi la mal (si talentul de navigator al sotului ne-a fost de mare ajutor ;;) :x )...
7. totul e bine cand se termina cu bine... #:-S si vom trai fericiti pana la adanci batraneti... :x :x :x
palpitanta-palpitanta iesirea voastra!
si,sambata viitoare ce planuri aveti?=))

Ritzi
31.08.2008, 23:43:26
ceva dovezi:D

SUPERBE dovezile, Cristina<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P mai ales cea din ultima poza, o si vad transformata in crap umplut cu ciuperci=))

Ritzi
31.08.2008, 23:45:59
deci mai exista si altii ca al meu.... #:-Sma gandeam ca sunt singura cu sot atat de... pescar! ;))

pun si cateva poze:

7. totul e bine cand se termina cu bine... #:-S si vom trai fericiti pana la adanci batraneti... :x

all's well that ends well;)) si dupa cum arata poza finala, eu personal as zice ca a meritat:)) >:D< >:D< >:D<

p.s. slava Domnului ca ati scapat cu bine >:D< >:D<

CristinaMM
01.09.2008, 07:56:12
Pun si eu cateva poze in album de la husasau (foarte fain acolo). Nu-s eu pescarita, dar tot m-am bagat sa scot vreo 3 pesti :D.Nush ce-am facut, dar nu am reusit atunci sa pun pozele (desi eu asa credeam :D). Le-am pus acum.

x_enya
01.09.2008, 10:59:00
Nush ce-am facut, dar nu am reusit atunci sa pun pozele (desi eu asa credeam :D). Le-am pus acum.

ei da, acum le-am vazut si eu =D> =D>=D>.... cand o vedea sotul meu ca tu pui mana pe pesti, iar o sa-mi spuna ca trebuie sa pun si eu mana! :-"si mai ai si parul scurt, esti de-a lui, gata! ;)):)):)):))

x_enya
01.09.2008, 11:01:53
palpitanta-palpitanta iesirea voastra!
si,sambata viitoare ce planuri aveti?=))

pai tocmai ce-mi spunea ca trebuie sa mergem iar, cat mai e vremea buna... :D:)):)):))

super pozele tale! :xsotul a apreciat cum tii tu lanseta in mana, sprijinita nu stiu cum (cum se chinuieste el sa ma invete pe mine... :">:-").

CristinaNK
01.09.2008, 14:54:03
SUPERBE dovezile, Cristina<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P mai ales cea din ultima poza, o si vad transformata in crap umplut cu ciuperci=))
de fapt a fost facut pe gratar ,dar ce mai conteaza?!importanta era captura in sine;;)
de obicei,pestele nostru ajunge pe la vecini,rude,cam putin mancam noi...am manca insa pastrav in prostie...o:-)

CristinaNK
01.09.2008, 14:56:35
pai tocmai ce-mi spunea ca trebuie sa mergem iar, cat mai e vremea buna... :D:)):)):))

super pozele tale! :xsotul a apreciat cum tii tu lanseta in mana, sprijinita nu stiu cum (cum se chinuieste el sa ma invete pe mine... :">:-").
din pacate sotul meu we asta va merge pe undeva pe la calarasi,sa dea pe dunare,cu masina "de serviciu" in scopuri de prins peste,adica un papuc cu 2 locuri.din motiv de masina si distanta si nu putem merge si noi dar sper ca il conving sa mergem curand si undeva mai aproape de buc.
ponturi despre balti,ceva?

CristinaNK
01.09.2008, 14:58:50
Nush ce-am facut, dar nu am reusit atunci sa pun pozele (desi eu asa credeam :D). Le-am pus acum.
zici tu ca nu esti pecarita dar mana pe peste o pui=D>
eu nu prea pot sa pun mana pe ei,iar la rapitor la il cam chem pe sot sa scoata carligul din gura pestelui8-}

x_enya
01.09.2008, 15:29:38
zici tu ca nu esti pecarita dar mana pe peste o pui=D>
eu nu prea pot sa pun mana pe ei,iar la rapitor la il cam chem pe sot sa scoata carligul din gura pestelui8-}

nici tu??? ca nici eu nu pot pune mana pe ei.... mi-e frica, si cand ii vad cum se zbat... :-s:-s:-s
eu am pierdut odata cativa carasi pentru ca nu puteam sa pun mana pe ei, si pana venea O, pestele sarea in apa... ma ofticam, dat mana pe ei tot nu puneam! #-o

ps: am reusit totusi performanta de a scoate din carlig cativa soreti... <:-P

x_enya
01.09.2008, 15:38:48
din pacate sotul meu we asta va merge pe undeva pe la calarasi,sa dea pe dunare,cu masina "de serviciu" in scopuri de prins peste,adica un papuc cu 2 locuri.din motiv de masina si distanta si nu putem merge si noi dar sper ca il conving sa mergem curand si undeva mai aproape de buc.
ponturi despre balti,ceva?

al meu a primit anul asta de ziua lui barca si motor (cele din poze) si a tot incercat dunarea (in diverse locuri: giurgiu, braila, cernavoda)... din pacate, "nu prea a mers la dunare", asa ca a mai avut si cateva iesiri pe la valea argovei (cred ca asa-i zice).
ieri a fost iar la dunare, de pe mal de data asta.... a venit acasa cu ceva carasei si 1 avat!

ps: sotul tau intra pe forumuri de pescuit? ca al meu intra... ma gandeam ca poate s-or cunoaste de acolo... ;))

Ritzi
01.09.2008, 17:19:53
de fapt a fost facut pe gratar ,dar ce mai conteaza?!importanta era captura in sine;;)
de obicei,pestele nostru ajunge pe la vecini,rude,cam putin mancam noi...am manca insa pastrav in prostie...o:-)

pai conteaza, nu stiu despre voi, dar eu sunt nu numai pescarita pasionata, ci si o maaaaaaaare mancatoare de peste :x :x :x

Ritzi
01.09.2008, 17:20:45

le-am vazut acum, super :D tocmai ii dadeai drumul? :-?

Ritzi
01.09.2008, 17:21:29
ei da, acum le-am vazut si eu =D> =D>=D>.... cand o vedea sotul meu ca tu pui mana pe pesti, iar o sa-mi spuna ca trebuie sa pun si eu mana! :-"si mai ai si parul scurt, esti de-a lui, gata! ;)):)):)):))

eu nu numai ca pun mana pe ei, dar pe ai mai maricei si mai frumusei ii si pup ;;) :"> :-"

CristinaNK
01.09.2008, 18:51:10
al meu a primit anul asta de ziua lui barca si motor (cele din poze) si a tot incercat dunarea (in diverse locuri: giurgiu, braila, cernavoda)... din pacate, "nu prea a mers la dunare", asa ca a mai avut si cateva iesiri pe la valea argovei (cred ca asa-i zice).
ieri a fost iar la dunare, de pe mal de data asta.... a venit acasa cu ceva carasei si 1 avat!

ps: sotul tau intra pe forumuri de pescuit? ca al meu intra... ma gandeam ca poate s-or cunoaste de acolo... ;))
nep,sotul meu nu intra pe forumuri de pescuit,ma pune pe mine sa intru=))
imi dai ceva date despre cum /unde v-ati achizitionat barca/motorul?pe pm poate..ne intereseaza tare.ms:*

CristinaNK
01.09.2008, 18:53:21
pai conteaza, nu stiu despre voi, dar eu sunt nu numai pescarita pasionata, ci si o maaaaaaaare mancatoare de peste :x :x :x
ei,noi nu mancam peste cine stie ce...dupa cum spuneam,de obicei ajunge pe la cunostinte...
eu mai am o chestie...nu pot sa-l curat...daca-l pun in chiuveta si-l vad ca se zbate,gata,s-a terminat,nu mai am nici o sansa de-al curata plus ca treaba asta imi ramane adanc intiparita pe creier..deh,pitici:*

Ritzi
01.09.2008, 22:22:57
ei,noi nu mancam peste cine stie ce...dupa cum spuneam,de obicei ajunge pe la cunostinte...
eu mai am o chestie...nu pot sa-l curat...daca-l pun in chiuveta si-l vad ca se zbate,gata,s-a terminat,nu mai am nici o sansa de-al curata plus ca treaba asta imi ramane adanc intiparita pe creier..deh,pitici:*

toti avem piticii nostri, e de inteles :*

x_enya
07.09.2008, 12:49:45

nici eu nu curat pestele! never ever! :-" eu doar iau pungutele cu carne si le aranjez in congelator... si gatesc pestele din cand in cand! am noroc ca reteta preferata a sotului este peste prajit cu mamaliga si mujdei, iar de asta se ocupa tot el.... eu am mai incercat si alte retete, dar n-au avut toate succes (plachie de crap - i-a placut, salau cu legume la cuptor - mi-a zis ca-i mancare de gimnasti :D , salau cu maioneza - nu s-a dat in vant:-L) ... asa ca nu-i ramane decat sa prajeasca peste atunci cand are pofta! ;))

ps: iti dau acum PM cu detaliile despre barca si motor (ce-mi aduc aminte);-)

CristinaNK
07.09.2008, 13:40:24
acum vad ce-am putut sa scriu:O
m-am incurcat in cratima:">

Ritzi
11.09.2008, 13:12:35
acum vad ce-am putut sa scriu:O
m-am incurcat in cratima:">

nici nu observasem :-" ;)) :*

Ritzi
27.01.2009, 17:27:59
ceva ispravi noi...de la copca??:D

va atasez indata poze cu ultima mea isprava (am uitat la momentul respectiv)...chit ca nu s-a lasat cu "succesuri";;) :D :-p

Ritzi
27.01.2009, 17:40:25
si aici....CAPTURA=)) =)) =)) =)) =))

maxine
29.01.2009, 22:06:22
si aici....CAPTURA=)) =)) =)) =)) =))

Si cum ati gatit captura asta? :)) :)) :))

Ritzi
29.01.2009, 22:08:35
Si cum ati gatit captura asta? :)) :)) :))

nu ne incumetam sa o gatim;;)

AnaM
30.01.2009, 14:18:34
Am si eu experiente in ale pescuitului :D
Am pescuit atat pe balta, cat si pe rauri, ape curgatoare, si cu mana pe inim aprefer apele curgatoare... Am prins pastrav intr-o vara, eram cu 3 prieteni si eu am fost singura care a prins pastrav :D
Apoi, pe balta, care era cam golita saraca, cu aceeasi prieteni, am fost singura care aprins salau :D, restul au prins niste piticanii cat juma de palma.

Si o faza comica rau, eram, nu exagerez, 15 pescari adunati in jurul unei balti (prieteni), toti cu care mai de care lansete, multinete etc., si ei nu au prins NIMIC (nici nu le-a tras vreodata), in schimb eu, cu o undita improvizata din bucati, am prins un RAC si un biban =)) Au murit astia de oftica, isi aruncau sepcile pe jos, maraiau...

Babutza
30.01.2009, 14:36:42
ahahahahah... tare.. si eu am invatat sa pescuiesc acum vreo 3 ani.. numai cu baieti am fost...ei au prins mici...multi..eu am prins 2 mari si buni:))) si un rac sau ce era ala...de era sa scap si undita din mana de frica:)):)):
am venit akasa cu galeata mandra:) prietenii cu care am fost mureau de ciuda...haha...ei erau de parere si mi`au si zis`o inainte ca fata la pescuit...never...hm... si eu m`am enervat ...aveam pe atunci unghii mari...mortale:)) dar sa le demonstrez ca se poate m`am bagat la facut momeli... chiar prima data cand am dat cu undita am aruncat ariciu in mijlocu lacului..si dupa aia am ramas la pluta =)))) a fost o experienta misto..si eu una m`as mai duce daca as avea si cu cine:))))=((^:)^

ps: sotul meu zice acuma...chiar cu cine?:)) cu mine never...ca nu le am cu astea :)))))e klar!
:)

Crina1
30.01.2009, 14:42:09
Abia acum am descoperit si eu subiectul asta...
Si eu sunt mare amatoare de pescuit...
La mine totul a inceput din plictiseala...mergeam cu niste prieteni pe balta...baietii pescuiau...fetele se bronzau...dar cat sa te bronzezi?
Asa ca iubi mi-a pus o undita in mana si a zis sa o lansez..." cand vezi ca trage...o scoti repede!" ....si uite asa pescuitul mi-a intrat in sange...
Sa nu radeti de poza atasata...e de acum cativa ani cand am pescuit lprima oara la mare...e singura poza pe care o am in PC de la serviciu...
Promit saatasez si poze cu capturi mai " mari"

Babutza
30.01.2009, 14:49:46
La mine totul a inceput din plictiseala...mergeam cu niste prieteni pe balta...baietii pescuiau...fetele se bronzau...dar cat sa te bronzezi?
Asa ca iubi mi-a pus o undita in mana si a zis sa o lansez..." cand vezi ca trage...o scoti repede!" ....si uite asa pescuitul mi-a intrat in sange...
Sa nu radeti de poza atasata...e de acum cativa ani cand am pescuit lprima oara la mare...e singura poza pe care o am in PC de la serviciu...

niceee... si eu am prins unu cam d genu in croaziera in grecia... cu un carton cu un nailon :)))) pff ce m`am chinuit..dar am prins unu..si am castigat un uzzo gratis...dar acolo a ramas :))

nu mai am cu cine sa pescuiesc8-|

Crina1
30.01.2009, 14:54:30
niceee... si eu am prins unu cam d genu in croaziera in grecia... cu un carton cu un nailon :)))) pff ce m`am chinuit..dar am prins unu..si am castigat un uzzo gratis...dar acolo a ramas :))

Ce conteaza marimea pestelui...satisfactia ca prinzi este importanta!

Babutza
30.01.2009, 15:00:15
Ce conteaza marimea pestelui...satisfactia ca prinzi este importanta!
evident :)) ce happy eram eu pe vas:)) oioiiii ce saream pe acolo ca l`am prins :D:D 2 barbati au prins... dar femeie doar eu..aiai ce mandra eram :D;;);;)=((

Crina1
30.01.2009, 15:05:52
evident :)) ce happy eram eu pe vas:)) oioiiii ce saream pe acolo ca l`am prins :D:D 2 barbati au prins... dar femeie doar eu..aiai ce mandra eram :D;;);;)=((

Te cred...parca ma vad pe mine...:))

Ritzi
30.01.2009, 15:10:28
Am si eu experiente in ale pescuitului :D
Am pescuit atat pe balta, cat si pe rauri, ape curgatoare, si cu mana pe inim aprefer apele curgatoare... Am prins pastrav intr-o vara, eram cu 3 prieteni si eu am fost singura care a prins pastrav :D
Apoi, pe balta, care era cam golita saraca, cu aceeasi prieteni, am fost singura care aprins salau :D, restul au prins niste piticanii cat juma de palma.

Si o faza comica rau, eram, nu exagerez, 15 pescari adunati in jurul unei balti (prieteni), toti cu care mai de care lansete, multinete etc., si ei nu au prins NIMIC (nici nu le-a tras vreodata), in schimb eu, cu o undita improvizata din bucati, am prins un RAC si un biban =)) Au murit astia de oftica, isi aruncau sepcile pe jos, maraiau...

asa am patit eu in Grecia unde ma dusesem in vacanta si fara sa car ustensile dupa mine, si le-am luat maul unora, care mai de care cu scule mai profesioniste, care dadeau de mama focului la peste...cu o biata improvizatie de undita pe care dadusem 5 euro :D si cu un carlig de toata jena/:)

Babutza
30.01.2009, 15:11:14
Te cred...parca ma vad pe mine...:))
hihi...apai ma bucura orice lucru minuscul...m`as bucura si sa primesc o frunza din gard...cadou:D
a fost ceva special atunci ca nu ne`a dat undita ... ca am stat peste bord aplecati toti...cu un nailon si cu o bucata de plastic ....sa stai cu o undita si cu o apa minerala ..palarie de soare undeva la pescuit..ar fi mortal hihihihihi...>:D<>:D<nush daca o sa mai am parte de asa ceva :-"

Babutza
30.01.2009, 15:12:05
asa am patit eu in Grecia unde ma dusesem in vacanta si fara sa car ustensile dupa mine, si le-am luat maul unora, care mai de care cu scule mai profesioniste, care dadeau de mama focului la peste...cu o biata improvizatie de undita pe care dadusem 5 euro :D si cu un carlig de toata jena/:)
ahaha asa trebuie sa le dam peste nas >:D<>:D<=D>=D>

Ritzi
30.01.2009, 15:12:12

dar astia ce-au?? sunt foarte frumosi, si mai ales...prinsi :D :x >:D<

Ritzi
30.01.2009, 15:13:05

eu am zis sa facem intalnire de miresici...pe balta ;)) :-"

Babutza
30.01.2009, 15:19:19

hihi ar fi tare...eu nu mai am de nici unele prin casa...nici o unealta de pescuit:)))

Crina1
30.01.2009, 15:19:40
dar astia ce-au?? sunt foarte frumosi, si mai ales...prinsi :D :x >:D<

>:D< >:D< >:D<

Crina1
30.01.2009, 15:22:13

Ce tare...eu ma bag!:*

Ritzi
30.01.2009, 17:43:14
hihi ar fi tare...eu nu mai am de nici unele prin casa...nici o unealta de pescuit:)))

asta sa fie problema:)) >:D<

Ritzi
30.01.2009, 17:46:38
Ce tare...eu ma bag!:*

pai...sa se mai incalzeasca olecuta si punem tara la cale:D >:D<

Babutza
30.01.2009, 18:09:57
asta sa fie problema:)) >:D<

:-?:-?:-?ai dreptate >:D<>:D<>:D<

Ritzi
30.01.2009, 20:33:22
:-?:-?:-?ai dreptate >:D<>:D<>:D<

mai Babutzo (/:) nu te cred ca esti babuta:)) ), acuma vad ca esti din cluj:D

Babutza
30.01.2009, 20:38:01
mai Babutzo (/:) nu te cred ca esti babuta:)) ), acuma vad ca esti din cluj:D

dap sunt din cluj...nick`u babutza e ca la al meu i se zice Mosu:)):">:">

Ritzi
30.01.2009, 21:03:33
dap sunt din cluj...nick`u babutza e ca la al meu i se zice Mosu:)):">:">

:))

pai daca esti din cluj tb sa vedem cum facem cu balta aia...sa fie pe teren "neutru":D :-p

Babutza
30.01.2009, 21:04:38
:))

pai daca esti din cluj tb sa vedem cum facem cu balta aia...sa fie pe teren "neutru":D :-p

upsiiiii:( acuma am vazut ca bucuresti sunteti :-SS:-SS:x

Ritzi
30.01.2009, 21:08:05
upsiiiii:( acuma am vazut ca bucuresti sunteti :-SS:-SS:x

;;) ;;) las' ca or mai fi balti si intre bucuresti si cluj;)) :-p

Babutza
30.01.2009, 21:13:05
;;) ;;) las' ca or mai fi balti si intre bucuresti si cluj;)) :-p

dap dap):)) sa se scoata taxa la masini first :))))) ^:)^^:)^^:)^:x:x

Ritzi
03.02.2009, 23:30:41
dap dap):)) sa se scoata taxa la masini first :))))) ^:)^^:)^^:)^:x:x

sau sa scada preturile sa ne luam elicopter;;) =P~

corinutza79
04.02.2009, 07:35:45

va atasez indata poze cu ultima mea isprava (am uitat la momentul respectiv)...chit ca nu s-a lasat cu "succesuri";;) :D :-p

Ia te uita...nu stiam ca ai si astfel de talente ascunse...;;)
eu n-am fost niciodata la pescuit...n-am pe nimeni in familie sau intre prieteni care sa fie pasionat. Eu as vrea sa merg...mai ales daca se lasa cu peste prajit sau gratar =P~, sau o ciorbitza=P~=P~

Babutza
04.02.2009, 11:02:02
sau sa scada preturile sa ne luam elicopter;;) =P~

elicopter da....de ala de armata vreau hhihihihihi=))=))

timamg
13.02.2009, 18:13:06

Uau super ce mi=ar place o asemenea experienta si eu sunt o fana a pescuitului desi si nu prind mare lucru cam de fiecare data;)) aici e ultimul monstru prins

Ritzi
18.02.2009, 17:24:30
Uau super ce mi=ar place o asemenea experienta si eu sunt o fana a pescuitului desi si nu prind mare lucru cam de fiecare data;)) aici e ultimul monstru prins

e chiar frumusel, manca-l-ar mama (la propriu >:) =P~ ;)) ) unde l-ai prins pe asta? :love:

timamg
18.02.2009, 19:44:44
e chiar frumusel, manca-l-ar mama (la propriu >:) =P~ ;)) ) unde l-ai prins pe asta? :love:
Pe acest simpactic l-am prins in Dubai dar nu l-am papat:D

Ritzi
20.02.2009, 15:39:43
Pe acest simpactic l-am prins in Dubai dar nu l-am papat:D

e frumusel rau...tot din astia tigrati am prins si eu in Grecia, in Thassos;;) i-am donat unui nene, nu aveam cum si unde sa ii pregatim, desi am cam suferit din cauza asta;)) =P~

Babutza
20.02.2009, 15:44:41
ia ritzi si pe piticu meu :))))) thassos`u

Ritzi
24.02.2009, 16:52:32
ia ritzi si pe piticu meu :))))) thassos`u

cred ca v-ati ospatat pe cinste din gigantul asta :)) :-p >:D< >:D< >:D<

Babutza
24.02.2009, 18:46:39
cred ca v-ati ospatat pe cinste din gigantul asta :)) :-p >:D< >:D< :))

kaka maka..:)) pe naiba...da macar l`am prins =))=))=))>:D<>:D<

CONT-INCHIS-049
29.03.2009, 02:56:42
kaka maka..:)) pe naiba...da macar l`am prins =))=))=))>:D<>:D<

Fetele chiar astazi am fost la pescuit cu iuby meu, aici in Anglia si vreau sa va zic ca am prins ceva : somon, trota si crap...yamy yamy.....pupi fetele si fir intins>:D<

Babutzu
29.03.2009, 11:15:13
Fetele chiar astazi am fost la pescuit cu iuby meu, aici in Anglia si vreau sa va zic ca am prins ceva : somon, trota si crap...yamy yamy.....pupi fetele si fir intins>:D<
ooooo felicitari :)) nici nu am auzit de trota :) :">>:D<
ce as vrea si eu sa ma duc la pescuitttttttt:-w

Ritzi
29.03.2009, 11:35:46

"trota" insemnand.... trout adica pastrav???:-B

Ritzi
29.03.2009, 11:38:03

pai nici nu cred ca ai sa auzi:)) cred ca se refera la pastrav/:)

eu m-am imbolnavit de inima rea azi dimineata uitandu-ma la o emisiune pe tvr unde un nene scotea pe banda rulanta ciortani, carasi, platici si babuste...si nu erau mici deloc=P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~

Babutzu
29.03.2009, 11:39:46
pai nici nu cred ca ai sa auzi:)) cred ca se refera la pastrav/:)

eu m-am imbolnavit de inima rea azi dimineata uitandu-ma la o emisiune pe tvr unde un nene scotea pe banda rulanta ciortani, carasi, platici si babuste...si nu erau mici deloc=P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~
hehhehe .... bun..sa am habar :)):-w:-w8-}8-}ce as merge la un pescuit buey ritzi mitzi :x
da undita ioc..nu mai am nimic :( si nici cu cine :))

Ritzi
29.03.2009, 11:48:31
hehhehe .... bun..sa am habar :)):-w:-w8-}8-}ce as merge la un pescuit buey ritzi mitzi :x
da undita ioc..nu mai am nimic :( si nici cu cine :))

eu astept sa imi dau licenta si apoi ma razbun pentru toate partidele de pescuit pierdute anii astia :-L [-( [-( [-( >:) >:)

Babutzu
29.03.2009, 11:49:43
eu astept sa imi dau licenta si apoi ma razbun pentru toate partidele de pescuit pierdute anii astia :-L [-( [-( [-( >:) >:)
bineeeeee...da razbuna`te si pentru mine :)) ca nu stiu cand o sa am ocazia :)http://dl7.glitter-graphics.net/pub/976/976297fl9z40187v.gif (http://www.glitter-graphics.com)

CONT-INCHIS-049
29.03.2009, 19:43:59

Trota = pastrav......yamy yamy (pot sa zic ca l-am papat ieri pe tot, acum mai avem doar somon;)) )

Babutzu
29.03.2009, 19:53:37
Trota = pastrav......yamy yamy (pot sa zic ca l-am papat ieri pe tot, acum mai avem doar somon;)) )
eheheehe :) acuma am pofta de un pangasius file :)<:-P<:-P

CONT-INCHIS-049
29.03.2009, 21:46:44
eheheehe :) acuma am pofta de un pangasius file :)<:-P<:-P

uite ca acum eu nu am auzit de pangasius:) ...cum e la gust?

Babutzu
29.03.2009, 22:02:06
uite ca acum eu nu am auzit de pangasius:) ...cum e la gust?
e buuun :) si la nunta am avut pangasius pane :)>:D<>:D<

CONT-INCHIS-049
29.03.2009, 22:59:38
e buuun :) si la nunta am avut pangasius pane :)>:D<>:D<

trebuie sa il intreb pe iuby meu de pangasius ca el sigur stie, ca el e pescarul....eu sunt incepatoare....am sa pap si eu si apoi o sa iti zic daca mi-a placut...asa ca fetelor fir intins(eu cred ca voi merge la pescuit si weekend-ul viitor:-p :D )

Babutzu
29.03.2009, 23:04:26
trebuie sa il intreb pe iuby meu de pangasius ca el sigur stie, ca el e pescarul....eu sunt incepatoare....am sa pap si eu si apoi o sa iti zic daca mi-a placut...asa ca fetelor fir intins(eu cred ca voi merge la pescuit si weekend-ul viitor:-p :D )
uite pangasius :) si crud si pane :)8-}8-}8-}8-}aaaahhh sa`l mananc cu lamaieee ..8-}8-}
no bafta daca te duci...adu si pentru mine 3 :)))

CONT-INCHIS-049
30.03.2009, 12:49:00
uite pangasius :) si crud si pane :)8-}8-}8-}8-}aaaahhh sa`l mananc cu lamaieee ..8-}8-}
no bafta daca te duci...adu si pentru mine 3 :)))

Ce bine arata....yamy yamy......daca e vreme frumoasa mai mergem in weekend....iti aduc, doar virtual, ca altfel nu se poate:* ..pupi

Ritzi
18.04.2009, 19:14:36
ia uitati ce joc haios am descoperit:)) ...puteti downloada si juca 1 h gratis;-) eu ma ocup intens acum:))

http://www.bigfishgames.com/download-games/5212/fishing-craze/index.html

p.s. aveti grija sa nu va muste piranha de cap=))

Babutzu
18.04.2009, 19:15:28
ia uitati ce joc haios am descoperit:)) ...puteti downloada si juca 1 h gratis;-) eu ma ocup intens acum:))

http://www.bigfishgames.com/download-games/5212/fishing-craze/index.html

p.s. aveti grija sa nu va muste piranha de cap=))
dupa meci ma bag si eu :))>:D<>:D<

Ritzi
18.04.2009, 19:17:50
dupa meci ma bag si eu :))>:D<>:D<

bineeeeeeeee..facem concurs=)) am zis ca nu mai merg maine la ai mei, raman acasa si pescuiesc virtual=)) =)) =))

Babutzu
18.04.2009, 19:18:28
bineeeeeeeee..facem concurs=)) am zis ca nu mai merg maine la ai mei, raman acasa si pescuiesc virtual=)) =)) =))
tulai :))))))))))) rabdare sa am numa :D

Ritzi
18.04.2009, 19:19:11
tulai :))))))))))) rabdare sa am numa :D

ce meci e? :-?

Babutzu
18.04.2009, 19:19:41
ce meci e? :-?
arsenal - chelsea>:D<>:D<tadaaaa

Babutzu
18.04.2009, 21:57:54
ritziiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mitzi :((
tot pe locu 3 sunt:) am luat aia de bronz:))
problema e alta..ca in mijlocu jocului imi da ecran cu linii ..si nu mai vad nimic :( tie ti se intampla?:(

Ritzi
21.04.2009, 13:30:31
ritziiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mitzi :((
tot pe locu 3 sunt:) am luat aia de bronz:))
problema e alta..ca in mijlocu jocului imi da ecran cu linii ..si nu mai vad nimic :( tie ti se intampla?:(

nu, eu chiar nu am avut nicio problema...l-am cumparat intre timp, nu m-am putut abtine =P~ aproape il termin, am luat numai platina, cu exceptia unui aur care tot nu vrea sa se transforme in platina, oricat as incerca:-p oricum e fain tare jocul;;) <:-P

Babutzu
21.04.2009, 13:35:22
nu, eu chiar nu am avut nicio problema...l-am cumparat intre timp, nu m-am putut abtine =P~ aproape il termin, am luat numai platina, cu exceptia unui aur care tot nu vrea sa se transforme in platina, oricat as incerca:-p oricum e fain tare jocul;;) <:-P
a gasit a meu ceva crack..si ma pot juca all day :)))))
jur ca te iubesc pentru asa joc ritzi mitzi... amandoi ne jucam :))))))))):">

Ritzi
21.04.2009, 13:40:26
a gasit a meu ceva crack..si ma pot juca all day :)))))
jur ca te iubesc pentru asa joc ritzi mitzi... amandoi ne jucam :))))))))):">

nu e tare?? :D macar acasa sa pescuiesc daca altfel nu am mai avut timp:-p

Babutzu
21.04.2009, 13:44:07
nu e tare?? :D macar acasa sa pescuiesc daca altfel nu am mai avut timp:-p
nu ca tare....e Bestial!!!!! M`AM INDRAGOSTIT:)
numa asta ma joc :)) da nu pot trece la ultimu nivel..ca am un lacat...oare cand trec ?:(

Ritzi
21.04.2009, 15:19:24
nu ca tare....e Bestial!!!!! M`AM INDRAGOSTIT:)
numa asta ma joc :)) da nu pot trece la ultimu nivel..ca am un lacat...oare cand trec ?:(

pai trebuie sa termini mai intai toate celelalte nivele, amator si.. al doilea...am uitat cum se numeste...si abia apoi poti trece la al treilea;;)

da, si eu m-am jucat in draci zilele astea:">

Babutzu
21.04.2009, 15:20:50
pai trebuie sa termini mai intai toate celelalte nivele, amator si.. al doilea...am uitat cum se numeste...si abia apoi poti trece la al treilea;;)

da, si eu m-am jucat in draci zilele astea:">
pai da...si amator si al doilea..la toate am cupa:(..oare trebuie sa fac platina la toate?::-\

Ritzi
21.04.2009, 17:37:03
pai da...si amator si al doilea..la toate am cupa:(..oare trebuie sa fac platina la toate?::-\

habar nu am...eu chiar am platina la ambele, poate de-asta am putut trece la urmatorul, desi habar nu aveam, acum ca mi-ai zis ma intreb cum o fi :-\

Babutzu
21.04.2009, 17:59:09
habar nu am...eu chiar am platina la ambele, poate de-asta am putut trece la urmatorul, desi habar nu aveam, acum ca mi-ai zis ma intreb cum o fi :-\
no lasa ca ma chinui sa trec :))))

Ritzi
21.04.2009, 18:23:53
no lasa ca ma chinui sa trec :))))

da-i bice, asa pescarita esti tu? ;;) ;))

offtopic: imi place mult avatarul tau, ma gandeam si eu sa il pun ca avatar intr-o perioada:))

Babutzu
21.04.2009, 18:25:09
da-i bice, asa pescarita esti tu? ;;) ;))

offtopic: imi place mult avatarul tau, ma gandeam si eu sa il pun ca avatar intr-o perioada:))
stai hey ..ca mi`a venit de cateva ori sa l dau de pamant..pestii aia spada..si balena aia ce ma inebuneste :))))
multumescu hey :*:*:* asa dulce e sconcsuletu..:) pai pune`l :D

Ritzi
21.04.2009, 18:32:59
stai hey ..ca mi`a venit de cateva ori sa l dau de pamant..pestii aia spada..si balena aia ce ma inebuneste :))))
multumescu hey :*:*:* asa dulce e sconcsuletu..:) pai pune`l :D

pe mine ma enerveaza rechinii si...piranha, care mereu ma musca de cap8-| [-(

Babutzu
21.04.2009, 18:33:53
pe mine ma enerveaza rechinii si...piranha, care mereu ma musca de cap8-| [-(
daaaaaaaaaaaa sa nu mai zic de cate ori m`au izbit rechinii de mal :))
si cel mai enervant lucru sunt pasarile ce arunca cu pietre sau ce naiba sunt .. si barza aia ce imi fura pestii :((

Ritzi
21.04.2009, 18:35:40
daaaaaaaaaaaa sa nu mai zic de cate ori m`au izbit rechinii de mal :))
si cel mai enervant lucru sunt pasarile ce arunca cu pietre sau ce naiba sunt .. si barza aia ce imi fura pestii :((

a, da uitasem de PELICANI=)) =)) =)) nu sunt berze, mai, se vede ca nu esti aspiranta;)) ii urasc pe pelicani, mai ales ca la nivelul 3 sunt doi pelicani care te incoltesc din directii diferite si iti fura trei sferturi din pesti :-L

Babutzu
21.04.2009, 18:38:37
a, da uitasem de PELICANI=)) =)) =)) nu sunt berze, mai, se vede ca nu esti aspiranta;)) ii urasc pe pelicani, mai ales ca la nivelul 3 sunt doi pelicani care te incoltesc din directii diferite si iti fura trei sferturi din pesti :-L
upsi..solly:) pelican :)
2?????:O:(( pai am pus`o !:-s

Ritzi
21.04.2009, 21:07:46
gata, l-am terminat\:D/ \:D/ \:D/ ;;)

x_enya
08.05.2009, 22:33:54
Dupa atata pescuit virtual, vin eu cu ceva real.:D ;))
Mai precis, cu cateva poze de la iesirea de duminica. Desi pana pe la 1 am stat in masina (am dormit si-am citit) pentru ca batea vantul si era frig, pan' la urma am iesit si eu pe apa.

1. ne plimbam cu barca si facem poze
2. o egreta isi ia zborul
3. pilotez barcuta pentru prima oara in viata mea<:-P (nu prea tineam eu directia, dar sper ca data viitor sa nu fie valuri si sa ma descurc mai bine ;)) )
4. vin norii negri
5-7. nu iesim cu mana goala la mal ;))
8-9. rapita si nori pe drumul spre casa
10. rezultatul <:-P

Fir intins, pescaritelor!
Sper sa veniti si voi cu povesti si poze cat de curand!

Ritzi
08.05.2009, 22:40:24
Dupa atata pescuit virtual, vin eu cu ceva real.:D ;))
Mai precis, cu cateva poze de la iesirea de duminica. Desi pana pe la 1 am stat in masina (am dormit si-am citit) pentru ca batea vantul si era frig, pan' la urma am iesit si eu pe apa.

1. ne plimbam cu barca si facem poze
2. o egreta isi ia zborul
3. pilotez barcuta pentru prima oara in viata mea<:-P (nu prea tineam eu directia, dar sper ca data viitor sa nu fie valuri si sa ma descurc mai bine ;)) )
4. vin norii negri
5-7. nu iesim cu mana goala la mal ;))
8-9. rapita si nori pe drumul spre casa
10. rezultatul <:-P

Fir intins, pescaritelor!
Sper sa veniti si voi cu povesti si poze cat de curand!

desi le stiam ma mai oftic o data si aici, pot?:> [-( [-( [-(

DAR LAS' CA SCAP EU DE EXAMENE>:) >:) >:) >:) >:) :cool:

x_xavier
30.05.2009, 12:27:50
salut fetelor/pescaritelor!
super-topic, super subiect...
trebuie sa fugim cat mai des din oras; eu unul ma straduiesc sa ies saptamanal, cu acceptul sotiei (neaparat daca vreau sa si prind) desigur;;)

Babutzu
30.05.2009, 12:29:02
trebuie sa fugim cat mai des din oras; eu unul ma straduiesc sa ies saptamanal, cu acceptul sotiei (neaparat daca vreau sa si prind) desigur;;)
hey ...wellcome :)

ia`o si pe ea cu tine :)

Ritzi
01.06.2009, 20:47:52

:-" :-" :-" :-" :-" :)) ;)) >:D< >:D<

alynna89
22.06.2010, 21:23:52
si mie imi place sa pescuiesc...insa numai cand prind si peste;))...am mers la o balta privata ca sa fiu sigura ca voi prinde...iar rezultatul a fost cel asteptat:)