PDA

Versiunea completa : Biserici in Timisoara

Pagini : [1] 2

Catalina_Maria
01.08.2006, 12:12:58
Poate ca nu m-am uitat bine dar nu am vazut sa se discute despre bisericile din Timisoara decat asa...ratacit pe la alte subiecte. Daca nu am vazut bine ignorati-l:)) daca e ok atunci haideti sa vedem care sunt bisericile din Timisoara, care au cor , cat costa slujba si corul, cand trebuie sa facem rezervarea.

Eu am ales Biserica din Sinaia. E aproape de restaurant, e frumoasa , spatioasa, ARE COR:)),si in parculetz se fac poze dragutze.

Alte variante???

azzaleya
01.08.2006, 12:59:14
Catalina Maria si noi tot la Biserica din Sinaia (Piata Maria) avem cununia religioasa. Noi avem nunta in 17 sept si parintele ne-a zis sa mergem cam prin 1-2 sept sa platim corul (2 mil.). In rest am mai platit o taxa (de oficiere a slujbei de cununie) de 500 mii. Ceea ce vor mai da nasii e extra.

Catalina_Maria
01.08.2006, 13:57:30
Si mie mi-a spus ca e prea devreme acum dar am avut surpriza ca anul acesta sa merg cu o prietena cand a spus preotul sa mearga sa achite si era totul ocupat:(
A trebuit sa schimbe biserica si...nu a fost pe placul ei.
Dar am un coleg de servici al carui frate este preot acolo si am vb sa merg saptamana asta sa imi iau o grija...si eu am abia in iunie anul viitor. Asa ca...ai grija!!!

Dar inafara de 500 000 cat se achita si cor ( care e 2 mil jumate din cate mi-au spus mie) ce mai trebuie achitat??? Ca eu am nasi tineri si...fara bani:)) si sa stiu sa platesc eu , sa nu ii pun in situatii jenante.

cristinab
01.08.2006, 14:16:45
Si eu tot la Biserica Kuttl din Sinaia fac cununia religioasa.Am fost in februarie si am facut rezervarea. Am putut sa imi aleg ora pe care o vroiam.E mai bine sa mergi din timp.
Si eu vreau cor si vreau sa il platesc eu, dar am uitat sa intreb cit costa. Vreau sa pun la biserica in dreapta si stinga altarului 2 stilpisori cu flori. Nu cred sa fie probleme si sper sa ma lase.
As vrea ca domnisoara de onoare saa imprastie in biserica petale de trandafiri, dar nici nu indraznesc sa ii intreb daca ma lasa, ca nu cred ca se face sa le fac mizerie in biserica. :)

azzaleya
01.08.2006, 14:25:05
"Cat mai vor nasii sa cinsteasca preotul" ne-au spus de la biserica!
La noi cu "rezervarea" la biserica a fost foare simplu, ca avem nunta duminica si era gol ;;) , asa ca ne-am putut alege ora pe care o vroiam!

cristinab
30.08.2006, 11:10:16
Am fost la Biserica din Sinaia acum 2 zile si am platit corul (2.500.000).
Am vb si de stilpisori, m-am hotarit sa asez doar 2 stilpisori, in stinga si dreapta altarului. Am intrebat si de corul de la Opera si mi-a zis ca ei nu imi pot oferi doar corul Bisericii. Cica corul de la Opera vine doar daca mirii lucreaza sau au prieteni apropiati la Opera.
Pentru viitoarele miresici sa nu uitati sa le cereti sa vi imbrace in saten( ca o sa il las acolo), asta daca va place satenul alb..:D

ligia
30.08.2006, 20:28:14
Eu am facut cununia religioasa la Biserica din Calea Lipovei in gradina, in aer liber. A fost superb, m-a adus tatal meu la altar pe poteca si invitatii stateau pe bancutze in stanga si dreapta altarului. A fost superb, desi am rugat preotul sa nu ne tina mult, in final ne-a parut rau, ca a fost foarte frumos si am fi vrut sa tina mai mult slujba. Imi pare rau ca nu am luat cor pentru ca am venit la altar silentios si ca nu mi-am luat porumbei. Am avut si o fetita si un baiat care au aruncat petale in fatza mea. Au si un chiosc din ala ca in filme, e foarte foarte frumos. Am fost stresata sa nu ploua, oricum, daca ploua intram in Biserica. Oricum, a fost ceva deosebit si le-a placut si la invitati.

MeliMelo
31.08.2006, 10:53:50
Hey Ligia,
imi spui te rog unde in Calea Lipovei?
Noi avem in aceeasi zona restaurantul rezervat pentru nunta, si ma gandesc ca ar fi fain si util sa fie si biserica tot acolo. Am vazut poze de la tine si mi-au placut foarte mult.
Noi p sa avem vara in 30 iunie, cand o sa fie foarte cald, si ma gandesc ca in aer liber ar fi mai bine. Daca vremea e ploioasa, atunci se face inauntru?
Si cu cine trebuie sa vorbim acolo? Cor, preot? Care sunt costurile aproximative?
BTW, cum e cu botezul adultilor la ortodoxi? Stie cineva? Eu trebuie sa fac neaparat , avand in vedere ca sunt alta religie ca viitorul sot.

ligia
01.09.2006, 14:04:19
Nu stiu exact adresa Bisericii, dar e pe Borzesti, chiar in strada. Costurile sunt foarte mici, nu stiu exact ca au platit nasii dar sigur e mult mai ieftin decat la Catedrala sau la alte Biserici mai renumite. Acolo daca te duci vorbesti cu preotul, care locuieste in Casa Parohiala lipita de Biserica. Daca e vreme urata va mutati in Biserica. Si inauntru e frumoasa Biserica.

Siva
16.09.2006, 00:30:39
Poate ca nu m-am uitat bine dar nu am vazut sa se discute despre bisericile din Timisoara decat asa...ratacit pe la alte subiecte. Daca nu am vazut bine ignorati-l:)) daca e ok atunci haideti sa vedem care sunt bisericile din Timisoara, care au cor , cat costa slujba si corul, cand trebuie sa facem rezervarea.

Eu am ales Biserica din Sinaia. E aproape de restaurant, e frumoasa , spatioasa, ARE COR:)),si in parculetz se fac poze dragutze.

Alte variante???

Fetelor nu are nimeni cununia religioasa la Biserica din Balcescu? Nici una din voi nu e catolica. Vreau si eu sa pove cu cineva. N-am mai fost la o cununia catolica de cand eram copil. Help!

c_s
16.09.2006, 17:05:49
Noi facem in Ghiroda,e o bisericuta mica si cocheta-asa ca la sat
si pentru mine e foarte importanta slujba(eu asta inteleg de fapt prin cununie-casatorie)
De asemenea si cununia civila va fi peste drum de biserica, la primaria din Ghiroda, asa ca ne este mai comod, nu mai circulam asa de mult
si mai e al 2-lea aspect: la mall la casa cununiilor si la Catedrala e un adevarat balamuc sambata,mie chiar nu-mi place ca acolo totul se intampla ca un uragan,repede si dezastruos, dupa care nu mai tii minte mai nimic...

Catalina_Maria
02.10.2006, 15:47:30
Care ar fi ora potrivita pentru ceremonia religioasa?? Daca pe la ora 19 as vrea sa ajung la sala pe la ce ora sa ma trec in catastiful bisericii? Nu fac si civila in aceeasi zi. Fetelor care v-ati maritat deja cum e mai bine?

MeliMelo
12.10.2006, 15:56:14
Hey Catalina...
ce coincidenta...avem si in aceeasi zi si ne-am gandit la aceeasi ora pentru biserica. Noroc ca nu in acelasi loc#:-S
Cred ca depinde foarte mult de distanta dintre biserica si restaurant (la noi ar trebui sa fie pe aceeasi strada).
Noi ne-am gandit ca pe la ora 17-17.30 e numai bine, cine stie ce intarzaieri o sa mai fie, si poate cineva o sa vrea sa faca alte poze (initial m-am gandit ca ar fi bine sa facem "pozele in parc" inainte de cununia religioasa, avand in vedere ca cea civila o sa o avem anu asta).
Cel putin cam asa planuim anu asta...pan la anu mai vedem :"> Biserica inca nu am putut sa o rezervam, deoarece preotal a spus numai dupa anul nou sa venim.

Kaela
13.10.2006, 22:02:14
intarzierile nu prea sunt. cel putzin la cate nuntzi am fost noi au intrat mai repede mirii shi la civila shi la religioasa. acuma depinde de norocul fiecaruia. :) oricum trebuie sa existe mereu o marja de eroare.

chilly_silvia
29.10.2006, 00:26:09
Fetelor nu are nimeni cununia religioasa la Biserica din Balcescu? Nici una din voi nu e catolica. Vreau si eu sa pove cu cineva. N-am mai fost la o cununia catolica de cand eram copil. Help!
Si eu sunt catolica si fac cununia religioasa la o bisericuta retrasa din centru. Nu stiu prea multe despre nunti catolice. Dar daca vrei sa stii ceva anume poate te pot ajuta cu ceva.

azzaleya
30.10.2006, 09:28:46
Noi ne-am cununat la biserica din sinaia (kuttl) si ne-a impresionat foarte tare slujba. corul a fost extraordinar.

Dory
09.11.2006, 11:47:55
Eu am ales Bisericuta de lenm de la Muzeul Satului. E superba si zona e frumoasa si se pot face poze faine. Pe langa asta, nu e foarte aglomerat si nu trebuie sa te programezi cu f mult timp inainte. Cor nu are.

andreea_bunny
10.11.2006, 14:32:15
Nu inseamna ca nu poti sa duci tu cor, daca vrei! Cred ca ar fi minunat, la iesire, in aer liber, doar imi imaginez un cor de voci barbatesti in cadrul ala si mi se ridica parul... am luat-o razna...
In fine, o biserica frumoasa unde slujeste un parinte cu mult har e cea de la Piata Crucii, langa Oglinda. Incercati si acolo. E cea mai veche biserica din Timisoara si are o atmosfera speciala.

Kaela
10.11.2006, 16:59:05
acolo am vrut sa facem noi numai ca la al meu nu i-a picat prea bine unul dintre popi shi cred ca facem in mehala.

rali
12.11.2006, 20:20:58
Fetelor nu are nimeni cununia religioasa la Biserica din Balcescu? Nici una din voi nu e catolica. Vreau si eu sa pove cu cineva. N-am mai fost la o cununia catolica de cand eram copil. Help! Siva, eu nu sunt catolica dar logodnicul meu este si ne cununam tot in Balcescu. E super sa mai gasesti pe cineva cu care sa vb pt ca nu am prea intalnit fete care sa fi ales biserica asta.

chilly_silvia
14.11.2006, 00:27:40
Siva, eu nu sunt catolica dar logodnicul meu este si ne cununam tot in Balcescu. E super sa mai gasesti pe cineva cu care sa vb pt ca nu am prea intalnit fete care sa fi ales biserica asta.
Am avut destul de mult de-a face cu biserica din Balcescu. Ce iti pot spune e ca preotii sunt foarte sociabili si te vor ajuta f mult. Mai stiu ca va trebui sa faceti o pregatire de cateva saptamanii inainte de nunta. Nunta e ca in filme. Mirele asteapata mireasa in fata altarului, iar tatal o va duce pana acolo. Eu nu am ales biserica din Balcescu, ci pe cea din centru, una mica retrasa, dar nu cred ca e mare diferenta.

Siva
16.11.2006, 23:04:56
Siva, eu nu sunt catolica dar logodnicul meu este si ne cununam tot in Balcescu. E super sa mai gasesti pe cineva cu care sa vb pt ca nu am prea intalnit fete care sa fi ales biserica asta.

Buna
Ati fost deja la biserica sau inca nu?
Slujba din cate stiu eu e deosebita, e altfel. Nu stiu cum voi fi in stare sa spun juramintele de emotii. Cred ca ma voi balbai sau voi plange ca o proasta.

rali
17.11.2006, 07:54:40
Buna
Ati fost deja la biserica sau inca nu?
Slujba din cate stiu eu e deosebita, e altfel. Nu stiu cum voi fi in stare sa spun juramintele de emotii. Cred ca ma voi balbai sau voi plange ca o proasta. Inca n-am reusit sa mergem dar sper ca duminica vom ajunge. O verisoara de-a lui iubi meu s-a cununat in vara acolo si a fost super. In loc de cor au avut un tenor si o soprana care au cantat fain. Asa vom avea si noi. Vreti sa va scrieti voi juramintele sau ramaneti la cele standard?

rali
20.11.2006, 08:23:57
A trecut si duminica si n-am ajuns la biserica. #-oVoi ati fost deja? Daca da zi-mi si mie cum este preotul, ce v-a spus etc. Am inteles ca putem merge si in timpul sapt sa vb ,ca pana la pranz e preotul acolo asa ca sper ca sapt asta sa-mi rezolv biserica.

RianaTM
22.11.2006, 14:51:29
Ce mi-ar placea sa fie nunta si la noi ca la catolici....dar am vazut ca se poate sa se puna scaune si in Biserica Ortodoxa...pt invitati.

Dar oare putem intra cu tata la in Biserica si nu cu nashul sau d-sorii de onoare??????

miri16
22.11.2006, 14:55:51
Ce mi-ar placea sa fie nunta si la noi ca la catolici....dar am vazut ca se poate sa se puna scaune si in Biserica Ortodoxa...pt invitati.

Dar oare putem intra cu tata la in Biserica si nu cu nashul sau d-sorii de onoare??????

Cred k se poate intra in biserica cu tata, si eu as vrea mult de tot,mai ales k sunt singura fiica si tata ar fi mandru sa ma conduca la altar.

rali
22.11.2006, 15:03:34
Fetelor, cred ca depinde de preot, de cat de deschis e la nou.Ceremonia la catolici e foarte frumoasa dar sa stiti ca mi-ar fi placut sa ma marit la ortodoxi dar daca iubi meu e catolic, asa e. La catolici se face casatorie mixta adica fiecare ramane in religia lui dar la ortodoxi nu se poate asa ceva. Iubi meu trebuia sa se boteze la ortodoxi si nici n-a vrut sa auda.

OanaJ
24.11.2006, 12:09:03
Inca mai trebuie la ortodocsi sa fie mirii de aceeasi religie? Wawww! In secolul 21? Na bine ca la mine s-o nimerit sa fim amandoi ortodocsi!!! Ca de nu, ce faceam? Stateam necununati la biserica si asta basta!!! Se pare ca popii cu legile lor incurajeaza asa ceva :-?

chilly_silvia
27.11.2006, 21:16:53
Fetelor, cred ca depinde de preot, de cat de deschis e la nou.Ceremonia la catolici e foarte frumoasa dar sa stiti ca mi-ar fi placut sa ma marit la ortodoxi dar daca iubi meu e catolic, asa e. La catolici se face casatorie mixta adica fiecare ramane in religia lui dar la ortodoxi nu se poate asa ceva. Iubi meu trebuia sa se boteze la ortodoxi si nici n-a vrut sa auda. Te inseli si la catolici trebuie sa fie de aceasi religie. Trebuie sa faci dezlegare de la ortodoxie. Si sa faci prima impartasanie si mirul la catolici.

rali
28.11.2006, 07:49:34
Te inseli si la catolici trebuie sa fie de aceasi religie. Trebuie sa faci dezlegare de la ortodoxie. Si sa faci prima impartasanie si mirul la catolici.
Noi am vb cu mai multi preoti catolici si trebuie doar sa ma spovedesc. Nu trebuie sa fac nimic alceva.

Vitamina_m
01.12.2006, 12:00:25
m-am mirat tare mult ca inca n-a zis nimeni ca vrea sa faca cununia la Catedrala (eu acolo vreau fiindca este in centru); m-am interesat si un preot mi-a spus sa revin in decembrie....hihih, adica incepand de azi (nici nu mi-am dat seama ca e deja decembrie);

in fine, voiam sa zic ceva legat de ora slujbei. noi am avut de deja cununia civila si in ziua nuntii ne-am gandit sa facem astfel: undeva pe la pranz (cam 14h) sa fie slujba religioasa, dupa care, vrem sa mergem in Parcul Botanic sa facem poze (ffffff multe poze) - dupa care dorim ca atat noi cat si invitatii nostri sa poata merge pe la casele lor (cei care au venit la cununia religioasa) si la restaurant sa mearga pe seara, dupa ora 18 (in acest timp am prevazut un repaos pentru zbantuiala care urmeaza la restaurant);
mai procedeaza cineva astfel, cum vi se pare? e bine, nu e bine? de ce?

c_s
01.12.2006, 12:09:01
mie personal nu-mi place Catedrala pt ca totul merge ca pe banda rulanta acolo dureaza cam 5 minute slujba,eu nu vreau asa ceva...de aia am ales o bisericuta micuta si eu voi incepe probabil cu pozele prin parc pe la 17.00(cat mai e lumina si soare) si dupa vom merge la biserica si la primarie de unde direct la restaurant pe la 20.00 cred....nu stiu cum e mai bine,oricum nu mai merg pe-acasa de aia vreau sa le programez tarziu pe toate(noroc ca se poate aranja:D )

angelik
01.12.2006, 22:49:24
mie mi-ar place foarte mult la manastirea de la sag, cred ca in luna mai e superb acolo. dar am citit aici si despre bisericuta de la muzeul satului, cred ca si acolo e minunat, mie nici macar nu mi a trecut prin cap ca acolo se oficiaza cununii.

anna_c
14.12.2006, 18:03:35
este cineva care face cununia religioasa la biserica din lipovei, de pe strada borzesti? noi in ianuarie mergem sa vorbim cu preotul.

c_s
14.12.2006, 18:07:32
noi nu facem acolo, insa am vazut niste poze superbe de la o cununie facuta in curtea bisericutei de pe Borzesti,cred ca iese super acolo!buna alegere!

MeliMelo
14.12.2006, 22:22:58
da...noi facem acolo, am vorbit deja cu preotul, dar pentru programare trebuie sa mergi incepand cu ianuarie. E frumos acolo, si daca vremea e buna, se poate face cununia la altarul de vara adica in aer liber!!!!
Totusi un punct negativ mi s-a parut preotul ca repezeste slujba. Eu m-am botezat acolo, tinand cont ca vroiam sa facem cununia tot acolo (si restaurantul e tot pe Borzesti:) )...dar m-a repezit preotul...tot timpu trebuia sa alerg dupa el sau sa incerc sa tin pasul dupa el:))) In fine, pana la urma a fost o slujba hazlie :))

nicoleta_oana
13.01.2007, 16:44:12
noi ne am programat deja la catedrala la ora 17.la ora 16 vrem sa ne programam la cununia civila si dupa aceea direct la biserica dupa care vrem sa mergem la poze in parcul rozelor.mie imi place catedrala si vreau sa ma cunun la catedrala ca acolo s au cununat si ai mei,acolo am fost botezata,toate momentele importante din viata mea sunt legate de catedralao:-) eu zic ca toata bisericile sunt frumoase si chiar daca la catedrala slujba e mai scurta nu ma deranjeaza ca lumea se plictiseste nu au rabdare sa asculte atata.importanta e esenta cred eu.vom vedea

Kaela
13.01.2007, 21:19:23
cami ai primit dispensa? ca parca shi a ta cade in post.

ligia
13.01.2007, 21:29:44
Noi am facut cununia la Biserica de pe Borzesti si a fost super, in gradina de vara. Pe noi nu ne-a repezit preotul, a durat slujba nici prea mult sa ne plictisim dar nici pe banda rulanta. Ne-am programat cu putin timp inainte de nunta, nu aveau prea multe programari, nu a fost nici o nunta inaintea noastra, asa ca nu a trebuit sa ma ascund de mirese. :) Oricum, daca ai vreme frumoasa chiar e ceva deosebit in aer liber si e multa verdeata si flori, bancute pe care stau invitatii...nimeni nu s-a plictisit.

MeliMelo
13.01.2007, 22:20:11
Mersi Ligia de mesaj...chiar astazi vorbeam cu sora-mea si eram ingrijorata din punctu asta de vedere :(
Maine chiar vorbeam sa mergem sa programam.

ele
14.01.2007, 01:58:39
noi ane-am dorit biserica din sinaia ,si probabil ne va cununa episcopul pt ca il cunoasc nasii o:-) deci foarte probabil sa avem o cununie religioasa de o ora jumate si din cate am inteles ne trebuie cel putin 5 spovedanii impreuna cu canoanele aferente ,inainte de a primi Sfanta Impartasanie. initial mi s-a parut un pic cam complicat nefiind o persoana extrem de religioasa dar gandindu-ma mai bine am realizat ca de fapt e ok si ca vom pasi mai mult decat senini si impacati sufleteste pe drumul ales. :x

c_s
14.01.2007, 08:41:14
cami ai primit dispensa? ca parca shi a ta cade in post.
da,si noi in post.......mergem in februarie ca la noi nu sunt alte nunti inca programate in Ghiroda in 16.06.....o fi fost lumea mai atenta la post:-p
noi am vorbit cu preotul dar mergem sa-l rugam sa ceara din timp dispensa sa n-avem surprize,el ne-a asigurat ca totul va fi ok!

c_s
14.01.2007, 12:45:34
Oana tu cat ai platit pt cererea de dispensa?
si celelate fete cu aceeasi problema , voi cat ati platit?

Miru
14.01.2007, 16:28:50
eu 20 ron am platit si astept raspunsul in vreo 3 sapt. nu pare a fi problema

Kaela
14.01.2007, 18:04:35
nu ne-a spus preotul cat e. probabil tot 20 de ron. a spus ca e o taxa dar aia platim atunci cand vine raspunsu.

anna_c
15.01.2007, 11:26:52
sambata am fost la biserica si ne-am facut programarea. s-a cam mirat preotul ca am venit asa repede, dar asa am putut sa ne alegem noi ora.

rali
16.01.2007, 13:26:06
Ieri am stabilit data si ora la biserica si sotiorul meu a platit cultul.Taxa este de 120ron si acum n-a trebuit sa dam nici-un avans. Noi trebuie sa mergem si la niste sedinte de consiliere. La catolici se face chestia asta.

ss29
16.01.2007, 15:15:35
sunt si eu din timisoara si m-am gandit sa fac cununia religioasa la biserica din piata dacia..........stau acolo in zona si mi s-a parut mai comod.........stiti cum se desfasoara slujba de cununie acolo?..........inca nu am fost sa vorbesc.........parca sunt picata din luna...........cand va citesc mesajele imi dau seama cate nu stiu

Kaela
16.01.2007, 16:54:32
welcome ss29. daca citesti p-aci ce scrie lumea, o sa invetzi multe. asa am fost toate la inceput.

MeliMelo
16.01.2007, 19:49:07
Fetelor, am o mare dilema :(
Am auzit ca preotul care o sa ne oficieze noua ceremonia (inca nu am vorbit cu el), nu ar fi o persoana religioasa, sa spun frumos.
Noi am ales defapt biserica, nu preotul. Si alegerea bisericii s-a facut din motive de confort: e in aer liber si e pe aceeasi strada cu restaurantul.
Ma gandesc sa nu ne fie intr-un ceas rau, sau sa incepem viata impreuna cu stangul...:-s

ele
16.01.2007, 23:30:31
Fetelor, am o mare dilema :(
Am auzit ca preotul care o sa ne oficieze noua ceremonia (inca nu am vorbit cu el), nu ar fi o persoana religioasa, sa spun frumos.
Noi am ales defapt biserica, nu preotul. Si alegerea bisericii s-a facut din motive de confort: e in aer liber si e pe aceeasi strada cu restaurantul.
Ma gandesc sa nu ne fie intr-un ceas rau, sau sa incepem viata impreuna cu stangul...:-s
stii cum se spune... despre preoti,sa faci ce spun ei nu ce fac ei ... nu are nici o legatura caracterul lui cu inceputul drumului vostru in viata casatoriti religios. harul cu care sunt investiti preotii ne da noua binecuvantarea, nu personalitatea acestora. singura chestie urata pe care poate sa o faca este sa vina beat la slujba de cununie ceea ce imi este greu sa cred ca se poate intampla. sper ca zambesti ;)) si daca nu ai chiar de loc incredere in acest preot,nu mai oficiaza un altul acolo ? de regula sunt mai multi preoti intr-o singura biserica cel putin asa stiu eu.

lucica_80
17.01.2007, 13:29:31
Da ,sunt mai multi preoti intr-o biserica si daca nu iti place de unul poti vorbi cu un alt preot din biserica sau poti sa iti aduci tu un preot daca vrei.In principiu biserica nu are nimic impotriva daca mai aduci si alti preoti in afara de cei "ai casei" .Daca mai aduci pe cine-va ,fac slujba impreuna si na........nu te bazezi doar pe unul singur care iti poate face surprize neplacute.Si eu am fost alaltaieri sa vb cu preotul care m-a surprins un pic cu atitudinea lui dar a fost ok pana la urma si asa cum am spus noi mai aducem 2 preoti pe langa cei de acolo.Nu pentru ca as avea ceva cu preotii "casei" si nici pt ca tin eu sa am o gramada de preoti la cununie ,dar asa a fost sa fie,unul e ruda cu viitorul meu sot si celalalt si-a exprimat dorinta ca ar vrea sa fie si el prezent,asa ca voi avea 5 preoti #-o

a_mirela
22.01.2007, 19:18:50
MeliMelo: ce ai rezolvat, te-ai decis pentru Lipovei?
Si eu ma gandeam la aceeasi biserica pentru ca-i aproape de restaurant, dar nu am fost inca sa vad ce ii pe acolo... O sa merg duminica la slujba sa vad cum e si daca-mi place poate o sa facem acolo.
Poti sa-mi spui/spuneti daca se dau ceva bani cand faci rezervarea pentru o anumita ora?
Si as mai vrea sa stiu ce alte costuri sunt cu biserica...?

Multumesc!

Chico2005
22.01.2007, 21:10:32
Preotii sunt oameni si gresesc precum si noi gresim, iertati ca sa fiti iertati![-o<

Chico2005
22.01.2007, 21:11:52
Cine stie ceva de biserica din muzeul satului? la padurea verde?

Kaela
22.01.2007, 22:38:32
chico daca citesti posturile de pe la inceput cred ca gasesti ceva despre asta.
mirela, nu ar trebui sa ne ceara absolut nika, pentru ca aceste slujbe sunt gratuite shi se platesc din cultul pe care il platim anual la biserica (cine il plateste).

MeliMelo
22.01.2007, 22:52:28
@ a_mirela
Chiar asta seara am vorbit cu preotul. Am facut rezervarea si nu a trebuit sa platim nimic. Exista o taxa, dar preotul iti spune ca aia o platesc nasii. Din ce stiu, taxa aia nu e mare (la botez e de 50 RON).
Ce mi-a placut mie acolo e ca slujba se face in aer liber (asta daca e frumos)...de aceea am ales-o.

Chico2005
22.01.2007, 22:52:33
Am citit ce a scris Dory de biserica din lemn, si as vrea sa stiu mai multe despre aceasta bisericuta... mai stie cineva de ea?

MeliMelo
22.01.2007, 22:54:08
...si ni s-a spus sa avem o batista barbateasca, o sticla cu vin si certificatul de casatorie. Daca vrem putem sa ne spovedim cu o saptamana inainte.
Doar atat...

rafila
22.01.2007, 23:29:19
Am citit ce a scris Dory de biserica din lemn, si as vrea sa stiu mai multe despre aceasta bisericuta... mai stie cineva de ea?

Eu nu am vazut bisericuta, dar am auzit ca e foarte, foarte mica.

RianaTM
23.01.2007, 10:01:13
Taxa la biserica e de 600 000, anul trecut era 500 000. Am primit si chitanta pe banii astia. Dupa nunta nasii sau ma rog...cine doreste plateste cate 500 000 pentru fiecare preot care a slujit( voi va alegeti numarul de preoti daca va permite biserica).

RianaTM
23.01.2007, 10:02:55
Aaa, si am uitat, la noi trebuie sa avem o esarfa( eu mi-o fac din satin si cu flori cusute pe ea) pentru legat mainile, o sticla cu vin( nu conteaza culoarea) , verighetele si certificatul de casatorie.

MeliMelo
23.01.2007, 10:35:30
:)) ce faza...
preotul a uitat sa mentioneze de verighete :))
si eu am notat tot si nu erau verighele...poate ajungeam acolo fara verighete :))

c_s
23.01.2007, 14:18:33
Riana,taxa de cununie care e 60 lei anul asta nu trebuie achiatata dinainte si nu de catre miri, ea se cere dupa slujba nasilor,care daca binevoiesc mai pot face si o donatie extra pt biserica (si primeste chitanta si pe taxa si pe donatie) deci nu stiu de ce a trebuit voi sa achitati de acum ceva?!noi vom plati acum doar 10 lei pt dispensa pt nunta in post,in rest nu mai avem noi treaba-asa ar trebui sa fie!

rafila
23.01.2007, 14:20:39
Si noua ne-a cerut 50 lei cand am facut rezervarea. Ne-a dat chitanta, e drept! Inseamna ca nu mai cere nimic nasilor dupa nunta?

c_s
23.01.2007, 14:26:45
mai fetelor,voi de ce nu intrebati cand dati bani pt ce sunt?
daca ai primit chitanta ce scria pe ea?

rafila
23.01.2007, 14:32:46
Upsss, habar n-am!

c_s
23.01.2007, 14:36:33
fetelor,eu vorbesc in cunostinta de cauza,chiar si acum am mai intrebat un preot(unu mai de varsta mea cu care ma inteleg cat de cat) si mi-a zis a nu stiu cata oara ca nu e normal si corect ce se intampla......
ar trebui sa fie cum ziceam si mai sus!:-w

RianaTM
23.01.2007, 15:08:59
Cami, pe chitanta scrie donatie cununie si ni s-au cerut cand ne-am facut programarea, adica atunci cand am dat numele noastre ale parintilor si ale nasilor si am fost trecuti cu ora in registru.Dupa cununie nasii sau cine doreste mai plateste inca 500 000/preot. La noi vor fi 3 , adica preotul de serviciu, preotul meu si preotul din satul in care locuiesc socrii mei si care vrea musai sa fie aici.

c_s
23.01.2007, 15:17:55
taxa de cununie se plateste/cununie nu / preot....deci dupa parerea mea, cei 50 lei / preot dupa cununie sunt ceva extra!daca vrei sa dai extra....se numeste donatie,si si pt donatie se da chitanta.....si inca odata,acum la programare nu trebuia platita taxa de cununie ci dupa!din surse sigure stiu,deci nu vorbesc aiurea......ma intristeaza faptul ca a devenit asa o afacere si cununia/botezul/inmormantarea in zilele noastre....si cand ma gandesc ca astfel de preoti imi spun unii chiar si ce sa mint pt dispensa(aici nu e vorba de cel la care ne cununam noi,ci alta miresica)[-X rusine pt ei(unii dintre ei bineinteles)
dar cine sunt eu sa-i judec?le am destul pe ale mele pacate,fiecare cu ale lui!
sorry,eu incercam doar sa va spun ce trebuie platit si ce nu!

Kaela
23.01.2007, 17:31:16
cami, chill, sa fi preot in ziua de azi e o meserie banoasa, normal, sunt f, f, f, putini care sunt cu adevaratzi preotzi. de aceea e bine sa facem ce spune popa, nu ce face popa... asta e!

c_s
23.01.2007, 17:35:06
da.cam asta e da' eu cum nu sunt genul care tace doar de dragul lumii....ma mai ia valul cateodata[-(

Kaela
06.02.2007, 15:00:44
NU IMI VINE SA CRED!!!!! mi-a cerut popa 70 RON taxa pentru dispensa.... 70RON??????

MeliMelo
06.02.2007, 15:39:56
asa de mult? pai taxa de oficiere a cununiei e de 50RON...nu inteleg de ce dispensa e mai mult si trebe sa o platesti pe langa taxa de cununie?!?!

Kaela
06.02.2007, 19:20:37
nush care-i faza dar ceva pute rau!

sasha
06.02.2007, 23:11:32
:O...Atat de multi bani...Pentru??Pana la urma niciunde in Biblie nu iti spune ca nu ai voie sa faci nunta in Post!!Si nici ca trebuie sa platesti preotii pentru asta!!!Mai ales ca in Romania Biserica e sustinuta de stat si nu trebuie sa se sustina din taxe sau donatii!!Oricum, nu mi se pare in regula.Dar pana la urma important e sa fii in fata lui Dumnezeu cu sufletul tau pereche, chiar daca unii iti cer bani pentru asta!

c_s
07.02.2007, 06:39:13
NU IMI VINE SA CRED!!!!! mi-a cerut popa 70 RON taxa pentru dispensa.... 70RON??????

what?:O :-B

Kaela
07.02.2007, 13:08:20
imaginatzi-va! azi merge al meu sa vada totusi ce e cu scorul asta??? ma gandeam la varianta sa fie inclusa in banii astia shi taxa de cununie. nush dar daca numa pt dispensa platim atata, cat va fi ceremonia?????

Helen
09.02.2007, 08:50:48
Fetelor nici nu imi vine sa va spun cat mi-a cerut preotul taxa de cununie la biserica din dacia 1mil. am ramas muta cand am auzit dar asta este nu am ce face. Va pup.

c_s
09.02.2007, 09:02:00
Fetelor nici nu imi vine sa va spun cat mi-a cerut preotul taxa de cununie la biserica din dacia 1mil. am ramas muta cand am auzit dar asta este nu am ce face. Va pup.
si altele au tupeu sa se planga la 70 lei?:-p
cam nasol.....

Helen
09.02.2007, 09:03:37
si altele au tupeu sa se planga la 70 lei?:-p
cam nasol.....

Da asa este .

c_s
09.02.2007, 09:08:43
Da asa este .
deci pana acum tu detii recordul din cate stiu,sa vedem cine ofera mai mult????:D

Helen
09.02.2007, 09:11:41
deci pana acum tu detii recordul din cate stiu,sa vedem cine ofera mai mult????:D

Da chiar m-ai facut sa rad de dimineata, cu detinera recordului, astept si eu sa vad daca plateste cineva mai mult. Te pup dulce.

sasha
10.02.2007, 18:12:13
Aveti cumva idee cum decurge o ceremonie intr-o biserica neoprotestanta::Eu vrau sa ma casatoresc la Biserica Luterana de la Punctele Cardinale dar n-am nici o idee cum decurge ceremonia si ce inseamna.Am incercat sa merg pe acolo saptamana trecuta dar era inchis.Daca aveti idee, lamuriti-ma.PLS

Ramo25
17.02.2007, 15:07:09
fetele...as vrea si eu niste pareri....credeti ca ora 15 30...este prea devreme la biserica.....noi avem ora asta la catedrala...dar ne intrebam dak nu cumva este prea devreme....??

ele
17.02.2007, 15:43:14
fetele...as vrea si eu niste pareri....credeti ca ora 15 30...este prea devreme la biserica.....noi avem ora asta la catedrala...dar ne intrebam dak nu cumva este prea devreme....??
noi avem programarea facuta pt ora 17;00 mie nu mi se pare ca e devreme,pt ca dupa ce iesim din biserica vom face fotografii si pana ajungem la restaurant...e numai bine!

Kaela
17.02.2007, 19:39:08
mi se pare foarte devreme, dupa parerea mea. ce faci de la 16 pana la 18, 19 cand chemi lumea la sala...
sau ar mai fi o posibilitate, faci nunta mai devreme, de la 17 la sala...

ele
17.02.2007, 19:45:25
noi avem programarea facuta pt ora 17;00 mie nu mi se pare ca e devreme,pt ca dupa ce iesim din biserica vom face fotografii si pana ajungem la restaurant...e numai bine!
am fost total pe langa subiect. eu am vazut 17 30 nu 15 30 ,nu realizez nici eu cum:-p15 30 e devreme,vorba oanei(kaela) daca ii inviti la restaurant la 17 e bine. altfel daca restaurantul e mai tarziu si mai ai si invitati din alte parti ...o sa ai o grija in plus in acel moment.imi pare rau de confuzie, postul meu anterior aparea total aiurea acolo.

nicoleta_oana
19.02.2007, 18:20:56
imi spuneti si mie va rog cat e taxa de cununie la Catedrala?am auzit de la cineva ca ar fi 4 milioane :O dar nu cred:-\

camichiu
19.02.2007, 20:49:24
Noi am platit 60 RON pentru Biserica din Sinaia, iar pe chitanta scrie " .... reprezentand cununia", asa ca sper ca asta sa fie tot. Adica nu stiu daca mai trebuie nasul sa dea bani. Voi ce stiti ?

c_s
19.02.2007, 21:26:10
in mod normal nu!

alexa
20.02.2007, 13:42:31
Noi am platit 60 RON pentru Biserica din Sinaia, iar pe chitanta scrie " .... reprezentand cununia", asa ca sper ca asta sa fie tot. Adica nu stiu daca mai trebuie nasul sa dea bani. Voi ce stiti ?

Eu stiu ca pe langa taxa oficiala la Biserica nasul mai da ceva pt popa - fara chitanta - un fel de bacsis (sa nu-i spune spaga:-$ )

nicoleta_oana
20.02.2007, 18:42:42
am inteles;;) atunci inseamna ca si la Catedrala taxa este cam tot aceeasi,ce da nasul preotului asta e altceva ca fiecare da cat vrea si daca vrea.:-$

diamond
27.02.2007, 18:12:24
fetelor....este cineva care s-a gandit la o cununie religioasa in aer liber in Timisoara? si nu ma refer la biserica din Calea Lipovei unde e frumos dar e f departe si de unde locuim noi, si de restaurant.......

ar fi posibil de exemplu iesitul in curtea unei biserici (sinaia, catedrala)? sau intr-un parc? si oare cat mi-ar cere un preot pt asemenea 'favoruri'? as intreba la biserica dar avand in vedere ce mult mai am pana la nunta o sa rada si o sa ma trimita la plimbare.......

alexa
27.02.2007, 18:19:24
fetelor....este cineva care s-a gandit la o cununie religioasa in aer liber in Timisoara? si nu ma refer la biserica din Calea Lipovei unde e frumos dar e f departe si de unde locuim noi, si de restaurant.......

ar fi posibil de exemplu iesitul in curtea unei biserici (sinaia, catedrala)? sau intr-un parc? si oare cat mi-ar cere un preot pt asemenea 'favoruri'? as intreba la biserica dar avand in vedere ce mult mai am pana la nunta o sa rada si o sa ma trimita la plimbare.......

Eu am fost anul trecut la o nunta in aer liber unde au tinut si cuninia religioasa. Au dus preotul acolo. Deci cu siguranta se poate. Nu stiu cat au platit dar nu cred ca a fost o suma mare.
Oricum pana ai tu nunta .... pretul se va schimba de mai multe ori.

StOrM
28.02.2007, 01:09:45
Eu cred ca totul depinde de preot, daca e el dispus sa faca slujba in aer liber..si la noi sunt cam putini..deh, fiecare cu principiile lui

diamond
28.02.2007, 10:22:47
aveti perfecta dreptate...poate fetele care au avut deja nunta sau vor avea in 2007, in urma 'colaborarii' cu diversi preoti vor putea sa ne recomande unii mai intelegatori si cooperanti cu lucrurile care ies din tipar............

sasha
28.02.2007, 23:29:29
Stiu ca la Biserica Luterana se pot tine slujble de casatorie afara, pastorul chiar mi-a oferit si aceasta optiune.Si mai stiu ca in Lipovei se pot tine afara, poate daca se vorbeste cu un preot de acolo, poate veni unde doriti sa va oficieze slujba, nu neaparat in Lipovei.Si am mai vazut la Manastire la Bodrog ca se tin slujbele afara, acolo e si f frumos dar e cam departe, la vreo 30 km de Tm.Sau poate la Sag

diamond
01.03.2007, 11:03:28
multumesc sasha intr-adevar nu stiam ca preotul din Lipovei vine unde il chemi tu...super. si la o manastire e o optiune, dar ma mai gandesc pt ca invitatii care nu au masini nu vor putea sa ajunga....mai vedem...

sasha
01.03.2007, 21:03:14
Nu stiu de preotul din Lipovei.Pot sa iti dau un nr de tel daca vrei.Si la Sag sau Bodrog, poti incerca sa aduci tu un preot de la manastire sa te cunune unde vrei tu, nu sa-i pui pe invitati sa mearga pana acolo.Se mai pierd pe drum, cine stie.

Kaela
01.03.2007, 21:12:32
adevarul e ca drumul pana la manastire la sag e oribil, d-ala de tzara piteruit, la un moment dat plin de gropi. shi e shi departe, parerea mea...

StOrM
01.03.2007, 22:17:57
Nu e chiar asa de departe...cu drumul e adevarat, dar cred ca merita. si eu ma gandeam sa fac cununia acolo, dar trebuie sa vorbesc cu cineva inainte...e f frumos:up

sasha: Bodrogul e dupa Arad...sunt mult mai multi km...

diamond
01.03.2007, 23:00:58
cred ca cel mai bine imi fac timp sa merg pana la manastire (n-am fost niciodata la cea din sag) sa vad ce si cum si apoi mai vedem...problema majora ramane distanta, multi invitati nu vor ajunge acolo...

adevarul e ca imi place mult biserica din sinaia, acolo mi-as dori sa fac slujba. oare as reusi sa conving unul din preotii bisericii sa oficieze slujba afara in curte daca e timp frumos? daca nu intram in biserica...cred ca asta ar fi solutia mea ideala...din pacate cred ca sunt doar vise, am vazut ca multe miresici au/au avut cununia acolo dar nici una nu pomenea macar de slujba afara in curte....

sasha
01.03.2007, 23:07:59
Pana la Bodrog exista un drum prin Periam si e mult mai scurt.Pe drumul acela, de la Bodrog pana la Arad mai sunt 15-20 km.Nu trebui sa intri prin Arad ca sa ajungi acolo

rafila
03.03.2007, 07:05:58
Si eu am fost foarte hotarata ce vreau la Manastirea de la Sag. Locatie frumoasa, biserica cocheta. Norocul meu ca am dat o fuga pana acolo...... Drumul neasfaltat nu e o problema, ca oricum se merge cu masina. Problema cea mare e ca nu mi-au placut popii deloc!!!!! Eu zic ca inainte sa rezervati ceva, sa mergeti si sa vorbiti cu preotii. Poate am avut eu o zi mai proasta, nu stiu....Oricum, nu mai fac acolo!

StOrM
05.03.2007, 17:03:20
Pana la Bodrog exista un drum prin Periam si e mult mai scurt.Pe drumul acela, de la Bodrog pana la Arad mai sunt 15-20 km.Nu trebui sa intri prin Arad ca sa ajungi acolo

n-am stiut...eu am fost o singura data, si atunci am mers prin Arad...dar cred ca e drumul rau, si atunci cam tot atata timp faci pana acolo, oricum, manastirea de la Sag e mai la indemana, zic eu..

Dory
05.03.2007, 19:27:24
Cine stie ceva de biserica din muzeul satului? la padurea verde?
Ceau. Eu am fost de multe ori la biserica din incinta Muzeului Satului si mie imi place foarte mult. E drept ca e micuta si in comparatie cu Catedrala pare nesemnificativa. Dar eu o gasesc " rupta din povesti". Pe langa asta ai avantajul intimitatii si slujba nu va fi " ca pe banda rulanta" cum se intampla in bisericile mari. Incerc sa micsorez o poza si sa v-o arat.

diamond
05.03.2007, 23:36:34
am si eu o intrebare: stie cineva cam ce/cat se da la biserica pentru o slujba de logodna? adica exista taxa sau doar se dau pur si simplu bani preotului.... si daca da, atunci cati?

Ramo25
16.03.2007, 22:54:07
Cred k se poate intra in biserica cu tata, si eu as vrea mult de tot,mai ales k sunt singura fiica si tata ar fi mandru sa ma conduca la altar.
buna
am vazut ca ai cununia religioasa la catedrala....si noi vrem acolo....ne-am rezervat ora 15 30....dar avem unele....retineria cum...ca poate este prea devreme...si nu stim ce sa facem...
ai inchiriat si corul de acolo?cat te-a costat?tu la ce ora ai?

Ramo25
16.03.2007, 23:03:32
m-am mirat tare mult ca inca n-a zis nimeni ca vrea sa faca cununia la Catedrala (eu acolo vreau fiindca este in centru); m-am interesat si un preot mi-a spus sa revin in decembrie....hihih, adica incepand de azi (nici nu mi-am dat seama ca e deja decembrie);

in fine, voiam sa zic ceva legat de ora slujbei. noi am avut de deja cununia civila si in ziua nuntii ne-am gandit sa facem astfel: undeva pe la pranz (cam 14h) sa fie slujba religioasa, dupa care, vrem sa mergem in Parcul Botanic sa facem poze (ffffff multe poze) - dupa care dorim ca atat noi cat si invitatii nostri sa poata merge pe la casele lor (cei care au venit la cununia religioasa) si la restaurant sa mearga pe seara, dupa ora 18 (in acest timp am prevazut un repaos pentru zbantuiala care urmeaza la restaurant);
mai procedeaza cineva astfel, cum vi se pare? e bine, nu e bine? de ce?

si noi avem la catedrala.....
noi ne gandeam ca 15 30....este prea devreme pt noi....dar cum am vazut la tine...ora 14
nu-i rea ideea....dar dak ai invitati din alte parti....sau din afara orasului....este mica problema...dar dak nu...este ok
noi ne-am gandit....ora 17...este cea maiok...dar sin pacate pt noi...era ocuata...dar si asa......terminam cu slujba...poze prin cetru....parcul rozelor....drumul pana la restaurant////ora 17- 17 30...sa speram ca iasa

dedelina
22.03.2007, 23:26:56
Am mai rezolvat o problema. Am facut rezervarea loa biserica; dupa ce am incercat la Catedrala si am aflat ca nu se fac nunti in 15sept , apoi la mehala unde nu va fi gata pictata biserica , ne-am hotarat la Biserica din Dacia. Ne-am programat la 17:30 si ne costa 100 ron (taxa de cununie pt care primim chitanta) + daca vrem sa mai dam ceva in plus pt cei care vor oficia slujba.

Kaela
22.03.2007, 23:36:35
Am mai rezolvat o problema. Am facut rezervarea loa biserica; dupa ce am incercat la Catedrala si am aflat ca nu se fac nunti in 15sept , apoi la mehala unde nu va fi gata pictata biserica , ne-am hotarat la Biserica din Dacia. Ne-am programat la 17:30 si ne costa 100 ron (taxa de cununie pt care primim chitanta) + daca vrem sa mai dam ceva in plus pt cei care vor oficia slujba.
cum adica cea din mehala nu e gata cu pictatul? noi acolo ne cununam. shi 100 ron e cam mult avand in vedere ca aceasta slujba trebuie oficiata gratuit, caci este responsabilitatea preotului .......... enorm 100 ron. shi pe chitantza va scrie donatie cununie... care e ca shi cum n-ar fi.
dacia? care biserica din dacia? noi facem la catedrala din piatza avram iancu din mehala.

dedelina
22.03.2007, 23:44:09
cum adica cea din mehala nu e gata cu pictatul? noi acolo ne cununam. shi 100 ron e cam mult avand in vedere ca aceasta slujba trebuie oficiata gratuit, caci este responsabilitatea preotului .......... enorm 100 ron. shi pe chitantza va scrie donatie cununie... care e ca shi cum n-ar fi.
dacia? care biserica din dacia? noi facem la catedrala din piatza avram iancu din mehala.
noi am fost acum o luna la mehala si am vorbit cu un nene acolo. momentan biserica e in renovare si inauntru e plin de schele. ni s-a spus ca schelele vor fi scoase in cateva luni, dar de pictat nu va fi gata decat jumatate de biserica (asta pana in sept). si taxa de acolo e 70ron
in dacia e biserica langa piata. e noua si arata foarte frumos atat afara cat si inauntru.

c_s
23.03.2007, 07:08:50
e frumos la Dacia.....
si taxa de cununie exista si oficial,fiecare biserica o stabileste si o si afiseaza!si pt botez este numai pt inmormantari nu este taxa!

ss29
23.03.2007, 09:06:40
si eu tot in dacia voi avea cununia religioasa......... cel mai deranjant este modul insistent in care ti se spune de donatiile ulterioare.......de generozitatea nasilor.......etc

c_s
23.03.2007, 09:10:50
adica banii care trebuie dati in plus fata de taxa.......ce le revine lor-de fapt!ca eu sincer nu stiu cati din banii aia se duc la biserica.....vorbesc de donatiile ulterioare!

ss29
23.03.2007, 09:12:14

ai intrebat cat tine slujba?.........eu sunt programata la ora 17.........mi-au zis ca mai tarziu nu se poate ca la ora 18 incepe slujba........eventual dupa slujba.........dar ar fi fost cam tarziu

anna_c
23.03.2007, 11:21:43
si eu tot in dacia voi avea cununia religioasa......... cel mai deranjant este modul insistent in care ti se spune de donatiile ulterioare.......de generozitatea nasilor.......etc
noi cand am fost sa vorbim cu preotul ne-a spus doar de taxa, nu a pomenit nimic de vreo donatie.

ss29
23.03.2007, 11:28:09
eu nu am vorbit cu preotul........pe mine m-a programat d-na care vinde lumanari........ea mi-a dat chitanta si o fituica pe care scrie ce avem nevoie la biserica in ziua nuntii..........si pe acea hartie scrie de donatiile ulterioare

dedelina
23.03.2007, 13:24:16
ai intrebat cat tine slujba?.........eu sunt programata la ora 17.........mi-au zis ca mai tarziu nu se poate ca la ora 18 incepe slujba........eventual dupa slujba.........dar ar fi fost cam tarziu
nu am intrebat, dar noi suntem programati la 17:30 si inaintea noastra e cineva la 17:00, deci mai mult de jumatate de ora nu tine.

ss29
23.03.2007, 13:36:26
nu am intrebat, dar noi suntem programati la 17:30 si inaintea noastra e cineva la 17:00, deci mai mult de jumatate de ora nu tine.

multumesc de informatie.........auzisem ca tine mai mult cununia..........dar probabil difera de la preot la preot

ss29
23.03.2007, 13:38:27
adica banii care trebuie dati in plus fata de taxa.......ce le revine lor-de fapt!ca eu sincer nu stiu cati din banii aia se duc la biserica.....vorbesc de donatiile ulterioare!

cu siguranta nici un ban.

Kaela
23.03.2007, 14:52:29
noi am fost acum o luna la mehala si am vorbit cu un nene acolo. momentan biserica e in renovare si inauntru e plin de schele. ni s-a spus ca schelele vor fi scoase in cateva luni, dar de pictat nu va fi gata decat jumatate de biserica (asta pana in sept). si taxa de acolo e 70ron
in dacia e biserica langa piata. e noua si arata foarte frumos atat afara cat si inauntru.
noi in mehala facem in iunie shi nu ne-a spus de vreo renovare..

MeliMelo
23.03.2007, 14:54:35
Oana, io zic ca tre sa mai mergeti pe acolo sa vedeti...just in case

Kaela
23.03.2007, 15:01:59
oricum trecem sa intrebam ce ne trebe in ziua nuntzii.

dedelina
23.03.2007, 15:04:25
Dar voi nu ati intrat in biserica cand ati facut programarea? Era plin de schele. Eu stiu ca erau schele si de paste anul trecut.

Kaela
23.03.2007, 15:39:17
inseamna ca nu vbim de aceeashi biserica. nu erau schele din cate imi amintesc eu.

dedelina
23.03.2007, 15:41:53
eu vb de fosta catedrala din mehala, din piata avram iancu.. cred ca si tu de asta vorbesti.nu?

MeliMelo
23.03.2007, 15:43:59
dedelina, nu o speria te rog pe Oana, ca abia s-a calmat saracuta cu rochita :(
Io zic Oana, sa mergi sa vezi...ca poate au fost temporar acolo...si daca era in constructie, ar fi trebuit sa va anunte, nu?

dedelina
23.03.2007, 15:49:05
eu nu vreau sa se sperie nimeni, dar noi de asta am schimbat biserica. cred ca ar trebui sa mergi sa vezi ce se intampla sa nu ai surprize inainte de nunta. cred ca asta e ultimul lucru pe care l-ai vrea.

Kaela
23.03.2007, 19:43:14
eu nu vreau sa se sperie nimeni, dar noi de asta am schimbat biserica. cred ca ar trebui sa mergi sa vezi ce se intampla sa nu ai surprize inainte de nunta. cred ca asta e ultimul lucru pe care l-ai vrea.
din moment ce am platit... pe mine nu ma prea deranjeaza faza cu schelele, numai inchisa sa nu fie, shi la o adica, il scot pe popa cu tot cu lucruri in curte shi gata. shi e mai romantic asa. :)

dedelina
23.03.2007, 19:54:49
Chiar ca ar fi frumos afara. Mai ales ca acolo e vegetatie multa si ar iesi super in poze.

cori_ramo
04.06.2007, 13:43:07
Fetelor am si eu o problema, eu as vrea sa fac o surpriza tuturor invitatilor ce vin la biserica si sotului meu dar, nu stiu daca imi iasa. Problema este ca la mine in comuna Giroc nu exista cor (adica e format din batrani ragusiti si vai de capul lor), iar eu as vrea sa am cor la slujba. Problema este sa gasesc, chiar daca platesc mai mult. Stiti cu cine as putea vorbi in legatura cu aceasta problema? Va multumesc!

madalina24
04.06.2007, 13:48:30
Fetelor am si eu o problema, eu as vrea sa fac o surpriza tuturor invitatilor ce vin la biserica si sotului meu dar, nu stiu daca imi iasa. Problema este ca la mine in comuna Giroc nu exista cor (adica e format din batrani ragusiti si vai de capul lor), iar eu as vrea sa am cor la slujba. Problema este sa gasesc, chiar daca platesc mai mult. Stiti cu cine as putea vorbi in legatura cu aceasta problema? Va multumesc!
Schimba biserica, mergi la catedrala acolo e un cor super

atodica
04.06.2007, 13:52:23

ai putea sa incerci la opera... am fost la o nunta unde a fost un cantaret de la opera si a cantat ave maria in biserica... no comment... a fost de vis

cori_ramo
04.06.2007, 13:55:10
ai putea sa incerci la opera... am fost la o nunta unde a fost un cantaret de la opera si a cantat ave maria in biserica... no comment... a fost de vis
Uauuuuuuuuuu! Chiar mi-ai dat o idee buna. Nu sti cum se numeste omu ca sa stiu si eu pe cine caut?

atodica
04.06.2007, 13:56:30
Uauuuuuuuuuu! Chiar mi-ai dat o idee buna. Nu sti cum se numeste omu ca sa stiu si eu pe cine caut?

sorry dar nu stiu... dar mergi si intrebi

cori_ramo
04.06.2007, 14:00:25
Schimba biserica, mergi la catedrala acolo e un cor super
Biserica nu pot sa o schimb fiindca imi sunt toate aproape (primarie, biserica si local), iar daca am timp frumos in 6 oct vreau sa plec de la Biserica spre local cu o caleasca. Cand vor iesi oamenii din Biserica sa fie placut surprinsi, nici parintii nostri nu stiu ce avem de gand. E totul ca si rezolvat doar timp fain sa avem,

cori_ramo
04.06.2007, 14:01:15
Oricum iti multumesc din suflet!:*

cori_ramo
04.06.2007, 14:06:36
Te rog, sa nu uiti dupa 7 iulie cand mergi la nunta sa imi povestesti cum a fost! Ma refer la local...nu m-ai uitat asa-i?:">

cc78
04.06.2007, 14:58:03
Eu o sa am corul de la opera la nunta. Am reusit sa vorbesc cu ei prin preotul care ma cununa, parintele Munteanu de la biserica din Sinaia. Cred ca vin si la alte biserici, eu platesc 100 de euro pt ei.

atodica
04.06.2007, 15:03:49
Te rog, sa nu uiti dupa 7 iulie cand mergi la nunta sa imi povestesti cum a fost! Ma refer la local...nu m-ai uitat asa-i?:">

nu am uitat :) si nici nu o sa uit ;)

cori_ramo
04.06.2007, 15:26:55
Eu o sa am corul de la opera la nunta. Am reusit sa vorbesc cu ei prin preotul care ma cununa, parintele Munteanu de la biserica din Sinaia. Cred ca vin si la alte biserici, eu platesc 100 de euro pt ei.
Te rog din suflet daca poti sa imi dai ceva nume sau un numar de telefon. Sigur voi merge pe la opera si tot dau eu de cineva, iar daca nu il caut pe parintele Munteanu. Multumesc din suflet!:*

DianaT
01.08.2007, 10:49:37
Salut :) Sunt membra de ceva timp, dar pana acuma doar am citit postarile. Acuma incepe sa ma "arda" si pe mine si m-am apucat de organizare mai serios. Voi avea nunta in Septembrie 2008 si m-ar interesa o biserica mai retrasa, de preferinta cu o micutza curte sau macar ceva verdeatza in jur. Ma puteti ajuta va rog cu o sugestie? Multzu' fain!

carin1974
02.08.2007, 17:05:19
Biserica din Sinaia are o gradina dragutza, cu o fantana mica. Am fost de curand la o nunta acolo si pare OK. Pe lateral si in spate sunt si locuri de parcare. O sa merg sa vad si biserica din Piatza Crucii, unde vrea prietenul meu sa facem cununia. Am auzit ca si acolo e un parc frumos.

ss29
03.08.2007, 14:58:38
cine isi doreste o cununie religioasa simpla si scurta recomand biserica din dacia........totul este pe banda rulanta.........cred ca in 25 de minute am fost si iesiti din biserica.........spre bucuria multor invitati si a noastra

markus
03.08.2007, 22:23:58
cine isi doreste o cununie religioasa simpla si scurta recomand biserica din dacia........totul este pe banda rulanta.........cred ca in 25 de minute am fost si iesiti din biserica.........spre bucuria multor invitati si a noastra
ma bucur foarte mult sa aflu asta si eu am cununia in dacia si vreau sa dureze cat mai putin
;))

ss29
04.08.2007, 14:01:52
ma bucur foarte mult sa aflu asta si eu am cununia in dacia si vreau sa dureze cat mai putin
;))

dorinta ti se va implini.........cel putin asa a fost la noi........erau multe cununii in sambata aia

luizi
10.09.2007, 01:24:54
buna ! abramburik am vazut k o sa ai nunta la manastire la sag.buna idee,si eu mam gandit la varianta asta,numai k avem o problema:eu sunt ortodoxa,viitorul mire catolic...si nu stim ce sa facem...inca nu ne-am decis...am vrea sa ne cununam catolic...totusi,cum e la sag?e frumos..n-am fost nici odata acolo,spre rusinea mea..stau la 2 pasi...;-)

snej
12.09.2007, 10:35:13
Biserica din Sinaia are o gradina dragutza, cu o fantana mica. Am fost de curand la o nunta acolo si pare OK. Pe lateral si in spate sunt si locuri de parcare. O sa merg sa vad si biserica din Piatza Crucii, unde vrea prietenul meu sa facem cununia. Am auzit ca si acolo e un parc frumos.

SI eu as inclina pentru biserica din Sinaia. De cea din Piata Crucii abia acum aud si parca imi amintesc ca e un parc tare frumos acolo:x. E chiar o sugestie buna. Sigur s-a mai intrebat...dar cu cat timp inainte se face rezervare la biserica?
Si eu mi-as dori corul de care se vorbea mai sus si in caz ca as vrea biserica din Piata Crucii ar mai veni? Sau vin doar la cea din Sinaia?:-s

Simona_Keravuo
02.10.2007, 14:26:47
Nu inteleg de ce cei care isi doresc o cununie religioasa "ca pe banda rulanta" mai merg la biserica? Doar pentru ca asa trebuie?! :-(
Mie mi se pare un moment unic in viata, care ar trebui sa fie special si emotionant...

dana_ferdean
03.10.2007, 12:26:48
Salut!Cine stie sa-mi spuna si mie,daca e adevarat ca la Catedrala tine foarte putin slujba si ca in plus mai e si foarte scump.Eu fac petrecerea la Casa Armatei-Sala de Festivitati si nu stiu alta biserica mai apropape asa ca sunt intr-o mare dilema:-? Help,please....

Dallianna
03.10.2007, 23:04:23
din cate am citit/auzit de la prieteni ajungi la 4mil cu nunta la Catedrala (taxa de casatorie +cor+preot/preoti), si slujba tine ca la starea civila, vreo 15 min maxim. in rest foarte somptuos si chic.

in alta ordine de idei...ma intereseaza daca preotul de la Biserica din Sinaia e de treaba...eu sunt din Oradea, voi face nunta in Timisoara, dar cum nu frecventez aceasta biserica...am auzit in schimb ca e foarte frumos acolo...si ne-ar placea sa facem cununia acolo...dar pentru mine e important sa fie de treaba si oficiantul( stiu ca nu ar trebui sa conteze, dar vreau sa fie placuta jumatea aia de ora sau cat tine slujba, nu vreau un preot plictisit de viata si de "meseria" lui)

Andanutza
04.10.2007, 18:44:23
Salut!Cine stie sa-mi spuna si mie,daca e adevarat ca la Catedrala tine foarte putin slujba si ca in plus mai e si foarte scump.Eu fac petrecerea la Casa Armatei-Sala de Festivitati si nu stiu alta biserica mai apropape asa ca sunt intr-o mare dilema:-? Help,please....

Noi ne vom duce duminica asta (7 octombrie) sa vorbim cu un preot de la Catedrala pentru ca acolo ne vom casatori. Bineinteles ca il vom intreba de preturi si dupa ce aflu noutati iti voi scrie pe site. Vom sti exact care sunt preturile :)
Pupici

Andanutza
04.10.2007, 18:50:14
Salut :) Sunt membra de ceva timp, dar pana acuma doar am citit postarile. Acuma incepe sa ma "arda" si pe mine si m-am apucat de organizare mai serios. Voi avea nunta in Septembrie 2008 si m-ar interesa o biserica mai retrasa, de preferinta cu o micutza curte sau macar ceva verdeatza in jur. Ma puteti ajuta va rog cu o sugestie? Multzu' fain!

Buna Diana!
Eu iti recomand calduros, la fel ca si celelalte fete, biserica din Piata Crucii. Am fost anul trecut la o nunta acolo si mi-a placut enorm de mult. Este exact cum vrei tu: cu stil, draguta si intima. Prima mea optiune a fost aceasta biserica dar, pana la urma,(dupa multe discutii) am ales Catedrala.
Pupici!

dana_ferdean
09.10.2007, 21:56:37
Noi ne vom duce duminica asta (7 octombrie) sa vorbim cu un preot de la Catedrala pentru ca acolo ne vom casatori. Bineinteles ca il vom intreba de preturi si dupa ce aflu noutati iti voi scrie pe site. Vom sti exact care sunt preturile :)
Pupici

Salut!Ai fost cumva la Catedrala?daca da,te rog mult de tot sa-mi spui si mie amanunte.Eu o sa am nunta in mai si cred ca e cam devreme sa merg de acuma sa vorbesc cu cineva.Astept cu nerabdare.Pupici<:-P

Andanutza
10.10.2007, 18:29:31
Salut!Ai fost cumva la Catedrala?daca da,te rog mult de tot sa-mi spui si mie amanunte.Eu o sa am nunta in mai si cred ca e cam devreme sa merg de acuma sa vorbesc cu cineva.Astept cu nerabdare.Pupici<:-P

Buna!
Am fost duminica la Catedrala dar din pacate nu am rezolvat prea multe.
Am vorbit cu preotul pe care noi l-am vrut (Boanches Valentin) si ne-a spus sa venim peste doua saptamani sa ne programam in scris (adica in 21 octombrie) din cauza ca duminica asta nu exista inca registrul pentru nuntile de anul viitor. Deci, registrul acela nu este momentan. (Acum lucreaza la el :) ) Ne-a spus, totusi, sa ne asteptam ca vor fi probleme cu ora. Atat. De bani nu am apucat sa vorbim. Voi veni cu informatii noi peste 2 saptamani. E recomandabil Dana sa mergeti in perioada urmatoare pentru ca daca sunteti printre primii voi va alegeti ora slujbei si nu vi se va impune :D
Pupici

atodica
19.10.2007, 20:17:03
din cate am citit/auzit de la prieteni ajungi la 4mil cu nunta la Catedrala (taxa de casatorie +cor+preot/preoti), si slujba tine ca la starea civila, vreo 15 min maxim. in rest foarte somptuos si chic.

in alta ordine de idei...ma intereseaza daca preotul de la Biserica din Sinaia e de treaba...eu sunt din Oradea, voi face nunta in Timisoara, dar cum nu frecventez aceasta biserica...am auzit in schimb ca e foarte frumos acolo...si ne-ar placea sa facem cununia acolo...dar pentru mine e important sa fie de treaba si oficiantul( stiu ca nu ar trebui sa conteze, dar vreau sa fie placuta jumatea aia de ora sau cat tine slujba, nu vreau un preot plictisit de viata si de "meseria" lui)

Eu am avut nunta la biserica din Sinaia.. pe noi ne-a cununat preotul Tamas... un preot de nota 20. mie mi-a placut slujba foarte mult, a tinut cam 40 de minute dar a fost foarte frumoasa si nu mi s-a parut ca e prea lunga...

silvia78
01.11.2007, 14:08:44
Ceau! O intrebare:<:-P Credeti ca un preot ortodox s-ar deplasa pentru a face cununia religioasa in aer liber, in alta parte decat in biserica?

camicos
05.11.2007, 14:20:37
Ceau! O intrebare:<:-P Credeti ca un preot ortodox s-ar deplasa pentru a face cununia religioasa in aer liber, in alta parte decat in biserica?

Da, sigur ca da! Am vazut ca si tu ai cununia tot in Piata Sinaia ca si mine. Ai vorbit cu preotul ? Poate accepta.

snej
27.11.2007, 13:49:27
Peste spovedanie nu se poate sari? :D

AdelaTm
30.12.2007, 23:04:40
Sunt noua pe acest site,as vrea sa stiu totul despre bisericile din Timisoara.Noi locuim in Fratelia A -Calea Sagului si desii imi place biserica ortodoxa de aici,parca as prefera cea din Sinaia sau poate gasim un loc un loc in aer liber.Imi pare sau sa o spun dar ma simt destul de ciudat mai ales daca calc pt prima data la o biserica.Am auzit de asemenea ce ceremonia dureaza f putin la Catedrala,cu cat timp inainte trebuie vorbit la biserica?Mi-e mi-ar place ceva cu muzica clasica ( 2 violoniste) si bineinteles flori si purumbei.

lusia
06.02.2008, 23:08:41
Buna!
Si eu sunt noua pe acest forum. Numa' ce mi-am gasit si eu restaurant, am scapat de o grija si cand colo, avem probleme cu biserica. Nunta noastra va fi in 30 august, si astazi am fost la Biserica din Sinaia, am vorbit cu parintele Popescu, si deja pentru data de 30 nu mai erau ore disponibile... bine decat de la ora 14:40 si 19:45.
M-am cam demoralizat, pentru ca am inceput organizarile prea tarziu...si ma astept sa nici nu mai prindem o ora cat de cat decenta la alte biserici.
Ma tot gandesc, ca fiind vara, poate daca se ajunge la restaurant la ora 21:00 nu e chiar asa tarziu asta in ideea ca alegem 19:45... nu stiu ce sa fac.
Parintele mi-a placut foarte mult, si am mai fost la o nunta, si mi-a placut foarte mult slujba. Imi place si biserica...
Am sa vad.

Oricum, eu vroiam sa va salut si ma bucur tare mult ca am dat peste acest forum, ca ma mai scoate din ceata :)

dalayla
07.02.2008, 07:42:55
Buna!
Si eu sunt noua pe acest forum. Numa' ce mi-am gasit si eu restaurant, am scapat de o grija si cand colo, avem probleme cu biserica. Nunta noastra va fi in 30 august, si astazi am fost la Biserica din Sinaia, am vorbit cu parintele Popescu, si deja pentru data de 30 nu mai erau ore disponibile... bine decat de la ora 14:40 si 19:45.
M-am cam demoralizat, pentru ca am inceput organizarile prea tarziu...si ma astept sa nici nu mai prindem o ora cat de cat decenta la alte biserici.
Ma tot gandesc, ca fiind vara, poate daca se ajunge la restaurant la ora 21:00 nu e chiar asa tarziu asta in ideea ca alegem 19:45... nu stiu ce sa fac.
Parintele mi-a placut foarte mult, si am mai fost la o nunta, si mi-a placut foarte mult slujba. Imi place si biserica...
Am sa vad
Oricum, eu vroiam sa va salut si ma bucur tare mult ca am dat peste acest forum, ca ma mai scoate din ceata :)
salut si la cat mai multa activitate pe forum!! eu zic ca nu e nici o problema daca mergetzi de la 21 ..oricum tb sa te decizi repede si sa anuntzi ca nu cumva sa se ocupe intre timp si ora aia...daca nu fugutza repede si vb si la alte biserici!

lusia
09.02.2008, 12:01:25
Gata, acum sunt fericita :)
Am fost la biserica din Lipovei, si am vorbit acolo pentru ora 17:00. E mai bine asa, si sunt incantata si ca [,] cununia va fi in aer liber(binenteles daca e vreme frumoasa).
Asa ca probabil in jur de 19 - 19:30 vom ajunge la restaurant, pentru ca vom mai avea timp si de poze dupa biserica.

dalayla
09.02.2008, 12:25:43
Gata, acum sunt fericita :)
Am fost la biserica din Lipovei, si am vorbit acolo pentru ora 17:00. E mai bine asa, si sunt incantata si ca [,] cununia va fi in aer liber(binenteles daca e vreme frumoasa).
Asa ca probabil in jur de 19 - 19:30 vom ajunge la restaurant, pentru ca vom mai avea timp si de poze dupa biserica.
ma bucur ca ti-ai gasit..succes cu pregatirile in continuare!:*

monalissa
02.03.2008, 23:00:00
am rezervat azi si noi biserica pt 6 septembrie.e vorba de biserica din cadrul Muzeului Satului,de la Padurea Verde!e o bisericuta micuta,dar frumoasa,foarte primitoare si cu un cadru intim!sa fie intr-un ceas bun..!o:-) va pup:*

dalayla
07.03.2008, 14:43:55
am rezervat azi si noi biserica pt 6 septembrie.e vorba de biserica din cadrul Muzeului Satului,de la Padurea Verde!e o bisericuta micuta,dar frumoasa,foarte primitoare si cu un cadru intim!sa fie intr-un ceas bun..!o:-) va pup:*
suna f bine:) felicitari!!!!<:-P

ada_c
23.03.2008, 23:09:01
Noi am rezervat la Biserica din Fratelia.Sincer,mi-a placut interiorul si ne-a convenit pt ca e mai aproape de casa.Cununia civila va fii in alta zi,prin iunie,asa ca am cautat o biserica cat mai aproape de noi.Si cea de la Sinaia e frumoasa in interior,dar nu mi-a placut pt ca statia de autobuz e chiar in fata,iar cand sunt nunti pe acolo sta toata lumea din statie si casca gura la tine.Si cand iesi dai direct in sosea,mai e si statia de taxi tot pe acolo,etc.O biserica frumoasa mai e si cea din P-ta Crucii,o prietena a mea a facut cununia acolo si a fost super.

Camitza2008
23.03.2008, 23:19:16
Stie cineva cum se numeste biserica din Piata Crucii?? numele exact?
merci:)

ada_c
26.03.2008, 23:20:53
Stie cineva cum se numeste biserica din Piata Crucii?? numele exact?
merci:)
Prietena mea a avut cununia acolo,iar pe invitatii a scris doar "Biserica din Piata Crucii".Oricum,nu cred ca mai e alta biserica pe acolo.

Camitza2008
31.03.2008, 13:24:27
Prietena mea a avut cununia acolo,iar pe invitatii a scris doar "Biserica din Piata Crucii".Oricum,nu cred ca mai e alta biserica pe acolo.

scuze de intarziere si merci mult...asa am scris si eu..pupici

Nicolle28
22.04.2008, 22:43:34
Fetele care au vorbit deja cu preotul ...stiti exista o procedura speciala...trebuie sa tii post sau ceva?:-B
Eu am vazut o comedie cu un cuplu de viitori miri si cu un preot destul de dur cu viitorii tineri casatoriti ....m-a pus pe ganduri:D

Sia80
25.04.2008, 15:58:29
Fetele care au vorbit deja cu preotul ...stiti exista o procedura speciala...trebuie sa tii post sau ceva?:-B
Eu am vazut o comedie cu un cuplu de viitori miri si cu un preot destul de dur cu viitorii tineri casatoriti ....m-a pus pe ganduri:D

Noua preotul ne-a spus sa tinem post cel putin 3 zile inainte de ziua spovedaniei, apoi a doua zi ne va impartasi...sper sa scriu corect denumirile ca nu ma prea pricep...si gata...cam asta este...

pufuleata
25.04.2008, 22:18:28
preotul ne-a spus sa ne spovedim si sa ne impartasim in saptamana dinaintea nuntii.atat.

Nicolle28
29.04.2008, 15:44:17
Multumesc ....fetelor, m-am lamurit....credeam ca trebuie sa tinem mai mult post...:-SS Dar o sa merg sa vorbesc cu preotul..
pupici

lelia_mg
04.06.2008, 13:25:20
Voi cum va imbracati la cununia religioasa? Mergeti in rochia de mireasa sau va luati ceva mai lejer?

pufuleata
04.06.2008, 22:47:20
Voi cum va imbracati la cununia religioasa? Mergeti in rochia de mireasa sau va luati ceva mai lejer?
la cununia religioasa??????sau la cea civila?/:)

lelia_mg
04.06.2008, 22:51:36
La cununia civila ma gandeam, dar am scris gresit!
Ma gandeam ca e prea mult sa stai in rochia de mireasa de la cununia civila, asta in cazul in care le faceti in aceiasi zi.

pufuleata
04.06.2008, 23:42:57
La cununia civila ma gandeam, dar am scris gresit!
Ma gandeam ca e prea mult sa stai in rochia de mireasa de la cununia civila, asta in cazul in care le faceti in aceiasi zi.
pai eu am facut cununia civila acum o luna in secret!;-) adica doar eu si cu sotul meu(plus doi martori bineinteles).si eu am avut o rochita,care o aveam mai demult,deci nu am cumparat-o pt ocazia asta si sotul meu a fost in blugi si o camasa..<:-P
iti pun si o poza sa vezi "tinuta oficiala"=))

lelia_mg
05.06.2008, 13:14:00
super!!! fara atata bataie de cap:D

pufuleata
05.06.2008, 13:48:54
super!!! fara atata bataie de cap:D
pai pentru noi cununia civila chiar nu reprezenta un motiv pt batai de cap pt simplul fapt ca pt noi nu e importanta.asa ca...de ce sa-i mai punem si pe altii sa-si cheltuie banii pe flori si haine?:D

ps:scuze de offtopic:-SS

iulianacraescu
16.06.2008, 16:49:18
CASA DE BOLOVANI!<:-P nu vrei te rog sa ne dai si noua detalii despre casa armatei (cost meniu, continut, locuri...) si poate si ceva poze cand revii din extaz. Honey al meu tine neaparat sa facem nunta acolo.^:)^

mona28
18.06.2008, 15:49:26
Noi ne-am dorit foarte mult sa avem cor la slujba,si cand-colo ne-a zis preotul ca tocmai atunci corul va fi in concediu:(( Voi ati mai auzit asa ceva? Oare chiar nu putea sa vina alt cor de la alta biserica? M-i se pare cam ciudat popa ala...

pufuleata
18.06.2008, 17:35:36
Noi ne-am dorit foarte mult sa avem cor la slujba,si cand-colo ne-a zis preotul ca tocmai atunci corul va fi in concediu:(( Voi ati mai auzit asa ceva? Oare chiar nu putea sa vina alt cor de la alta biserica? M-i se pare cam ciudat popa ala...
cum adica IN CONCEDIU?????8-} eu nu am mai auzit asa ceva!si noi o sa avem cor pt ca si eu mi-am dorit f mult.noi facem la catedrala.

dalayla
18.06.2008, 23:15:53
ce aiurea suna corul in concediu:)) dar na sunt si ei oameni si daca cativa dintre coristi sunt plecati in concediu atunci probabil nu se poate fara ei...

Nicolle28
20.06.2008, 11:24:15
pai eu am facut cununia civila acum o luna in secret!;-) adica doar eu si cu sotul meu(plus doi martori bineinteles).si eu am avut o rochita,care o aveam mai demult,deci nu am cumparat-o pt ocazia asta si sotul meu a fost in blugi si o camasa..<:-P
iti pun si o poza sa vezi "tinuta oficiala"=))
ce frumosi sunteti...daca l-as convinge si pe barbatul meu sa mergem sa facem cununia civila mai repede...aar fi super...

Nicolle28
20.06.2008, 11:28:15
V-am vazut ca tot vorbiti de cor....pe mine m-au intrebat cand am fost sa stabilesc ora la biserica ...de cor...dar eram cam ametita si am uitat ma duc sa vad zilele viitoare sa vad daca se poate face ceva....multumesc inca o data, fetele.....;-)

pufuleata
20.06.2008, 19:52:02
ce frumosi sunteti...daca l-as convinge si pe barbatul meu sa mergem sa facem cununia civila mai repede...aar fi super...
multumim frumos!pai la mine nu a fost greu de convins ca era convins deja!:)) cum am mai spus...pt noi nu e deloc importanta cununia civila.cat despre cor,ar trebui sa poti rezolva pt ca mie mi-a dat preotul nr de tel al celui care conduce corul si mi-a spus ca trebuie doar sa sun cu vreo 2 sapt inainte.succes!>:D<

Nicolle28
23.06.2008, 10:57:19
multumim frumos!pai la mine nu a fost greu de convins ca era convins deja!:)) cum am mai spus...pt noi nu e deloc importanta cununia civila.cat despre cor,ar trebui sa poti rezolva pt ca mie mi-a dat preotul nr de tel al celui care conduce corul si mi-a spus ca trebuie doar sa sun cu vreo 2 sapt inainte.succes!>:D<
Multumesc....Pe biletul de la biserica scire asa ....onorarile pentru cor sunt benevole....voi cat veti da?...nu vreau sa ma fac de rusine...ca tanti care ne-a dus la biserica mi-e vecina...stiti voi cat se da....eu stiu de ceva de 150 ron...

pufuleata
23.06.2008, 11:22:00
Multumesc....Pe biletul de la biserica scire asa ....onorarile pentru cor sunt benevole....voi cat veti da?...nu vreau sa ma fac de rusine...ca tanti care ne-a dus la biserica mi-e vecina...stiti voi cat se da....eu stiu de ceva de 150 ron...
mai....la noi platesc nasii tot ce tine de biserica asa ca nu prea stiu....:-?
dar in cazurile astea eu ascult "gura lumii" si mai pun putin peste ca sa fie ok.eu asa as face daca as plati eu.

bbyanca
02.07.2008, 11:59:09
mai....la noi platesc nasii tot ce tine de biserica asa ca nu prea stiu....:-?
dar in cazurile astea eu ascult "gura lumii" si mai pun putin peste ca sa fie ok.eu asa as face daca as plati eu.
si tu tot la catedrala ai cununia?
imi spui si mie te rog cat trebuie sa platim noi,separat de nasi,maicamea a sunat si a facut rezervare doar,nu a platit nici un avans nimic,cum e cu corul,se plateste separat?
am auzit ca nu dureaza foarte mult slujba,merge cam pe banda rulanta,eu sper sa ne tina mai mult.
Poate avem noroc,ca e 13,si nu s-au incumetat foarte multi sa faca nunta atunci.
Pentru noi sper sa fie cu noroc.[-o<

Lelu
02.07.2008, 17:15:05
la catedrala cununia e 100lei corul cred ca e saparat

pufuleata
02.07.2008, 23:18:39
si tu tot la catedrala ai cununia?
imi spui si mie te rog cat trebuie sa platim noi,separat de nasi,maicamea a sunat si a facut rezervare doar,nu a platit nici un avans nimic,cum e cu corul,se plateste separat?
am auzit ca nu dureaza foarte mult slujba,merge cam pe banda rulanta,eu sper sa ne tina mai mult.
Poate avem noroc,ca e 13,si nu s-au incumetat foarte multi sa faca nunta atunci.
Pentru noi sper sa fie cu noroc.[-o<
corul il platesti separat.dar am inteles ca nu au un tarif stabilit,"dai cat vrei":-s .cat despre durata slujbei...eu am si plans din cauza asta!eu mi-am dorit sa imi faca slujba in varianta clasica nu sa dureze 20min si gata si cand am spus asta m-a intrebat preotul ca "de ce vreau sa stau atata in biserica ca o sa se plictiseasca si invitatii" si ca daca vreau mai lung trebuie sa platesc pt inca o slujba,adica dublu!:[email protected] nasol....
noi oricum o sa stam destul la biserica pt ca imi si botez baietelul,dar mi-ar fi placut sa dureze slujba mai mult!asta e.ma rog sa fie asta singura problema!>:D<

Lelu
03.07.2008, 17:37:24
corul il platesti separat.dar am inteles ca nu au un tarif stabilit,"dai cat vrei":-s .cat despre durata slujbei...eu am si plans din cauza asta!eu mi-am dorit sa imi faca slujba in varianta clasica nu sa dureze 20min si gata si cand am spus asta m-a intrebat preotul ca "de ce vreau sa stau atata in biserica ca o sa se plictiseasca si invitatii" si ca daca vreau mai lung trebuie sa platesc pt inca o slujba,adica dublu!:[email protected] nasol....
noi oricum o sa stam destul la biserica pt ca imi si botez baietelul,dar mi-ar fi placut sa dureze slujba mai mult!asta e.ma rog sa fie asta singura problema!>:D<
din pacate asta a devenit sitautia pe la bisericile noastre, baga nuntile din jumate in jumate de ora si platesti cand faci programarea de nunta, mai ai si surprinderea sa citesti pe chitanta pe care o primesti "donatie" :(

pufuleata
03.07.2008, 21:27:46
din pacate asta a devenit sitautia pe la bisericile noastre, baga nuntile din jumate in jumate de ora si platesti cand faci programarea de nunta, mai ai si surprinderea sa citesti pe chitanta pe care o primesti "donatie" :(
mda...asta cu donatia e beton!8-} "donatie" dar dai cat iti cer!:[email protected]

mona28
04.07.2008, 21:35:17
Pe noi biserica ne-a costat 120 ron,nu am avut cor,dar ne-au cantat orga si 2 femei (care de fapt tot din cor faceau parte) si-n plus biserica a fost ornata cu tulle alb la bancute si petale de trandafiri pe tot covorul pana-n fatza la altar. Macar cu ornatul bisericii n-am mai avut treaba...:)

pufuleata
04.07.2008, 23:00:31
Pe noi biserica ne-a costat 120 ron,nu am avut cor,dar ne-au cantat orga si 2 femei (care de fapt tot din cor faceau parte) si-n plus biserica a fost ornata cu tulle alb la bancute si petale de trandafiri pe tot covorul pana-n fatza la altar. Macar cu ornatul bisericii n-am mai avut treaba...:)
f frumos!:) dar la ortodocsi nu te lasa sa impodobesti ca merg pe banda rulanta si "nu e timp":( si noi nici nu avem bancute in biserica...

mona28
05.07.2008, 13:13:25
f frumos!:) dar la ortodocsi nu te lasa sa impodobesti ca merg pe banda rulanta si "nu e timp":( si noi nici nu avem bancute in biserica...
Pai nu noi am impodobit,ci biserica s-a oferit sa puna fontitele alea de tulle si petalele... A fost chiar un gest frumos din partea bisericii. Inainte de cununie cu cateva zile,preotul ne-a zis: "biserica o decoram noi,ca mirii trebuie primiti cat mai frumos"! Am ramas placut surprinsi de faptul asta...

pufuleata
06.07.2008, 01:56:19
Pai nu noi am impodobit,ci biserica s-a oferit sa puna fontitele alea de tulle si petalele... A fost chiar un gest frumos din partea bisericii. Inainte de cununie cu cateva zile,preotul ne-a zis: "biserica o decoram noi,ca mirii trebuie primiti cat mai frumos"! Am ramas placut surprinsi de faptul asta...
=D> bravo lor!foarte frumos gestul!pe mine chiar m-au dezamagit la catedrala mai ales ca pt mine cununia religioasa e f importanta,cea civila nu inseamna nimic!:(

mich07
30.07.2008, 12:01:47
salut,

Eu am nunta pe 21 febr 2009 dar suntem in dilema cu biserica,Viitorul meu sot este evanghelic si eu ortodoxa dar ne-am gandit sa tinem mixat cumva adica cu pretotul evanghelic intr-o biserica ortodoxa.Cunoasteti o astfel de situatie? merci:)

pufuleata
30.07.2008, 14:55:09
salut,

Eu am nunta pe 21 febr 2009 dar suntem in dilema cu biserica,Viitorul meu sot este evanghelic si eu ortodoxa dar ne-am gandit sa tinem mixat cumva adica cu pretotul evanghelic intr-o biserica ortodoxa.Cunoasteti o astfel de situatie? merci:)
nu am mai auzit,dar asta trebuie sa intrebi la biserica daca sunt de acord!
succes!:* :*

crysstyna_tm
31.07.2008, 11:07:48
salut,

Cunosc un caz asemanator, in care preotul i-a spus ei ca daca vrea sa i se oficieze slujba la ortodocsi, el trebuie sa fie botezat ortodox, altfel nu se poate face.
Preotul evanghelic va tine slujba dupa ritul evanghelic indiferent de biserica. Si plus de asta, nu stiu care preot ortodox va accepta sa vina un preot de un alt rit, in biserica sa, parohia sa, sa faca slujba altfel decat ortodoxa.
Din cate stiu eu, la astfel de casatorii mixte, unul din soti trece in religia celuilalt.
Poate ar fi mai bine sa ceri sfatul unui preot.

Numai bine!

unicat
31.07.2008, 13:56:23
Buna,
Citesc postarile voastre de ceva timp,sunt multe lucruri interesante de care habar nu aveam.Eu voi avea nunta la anul si mi-am ales sa fac cununia religioasa la Biserica din Calea Lipovei ,in gradina,daca va fi vreme frumoasa.Crede-ti ca voi putea aduce un cor,ma vor lasa cei de la biserica?Cu cine sa iau legatura pentru cor?Nr. de tel.,preturi?
Va pup pe toate si sa aveti nunta mult visata.

pufuleata
31.07.2008, 14:23:55
Buna,
Citesc postarile voastre de ceva timp,sunt multe lucruri interesante de care habar nu aveam.Eu voi avea nunta la anul si mi-am ales sa fac cununia religioasa la Biserica din Calea Lipovei ,in gradina,daca va fi vreme frumoasa.Crede-ti ca voi putea aduce un cor,ma vor lasa cei de la biserica?Cu cine sa iau legatura pentru cor?Nr. de tel.,preturi?
pai eu stiu ca fiecare biserica are corul ei asa ca...nu stiu daca vor accepta alt cor adus de tine.iar daca vrei corul lor,trebuie sa vb cu cineva de la biserica sa-ti dea nr.lor.eu asa am facut.cat despre pret...e la latitudinea ta.:*

melly85
31.07.2008, 14:56:54
Cunosc un caz asemanator, in care preotul i-a spus ei ca daca vrea sa i se oficieze slujba la ortodocsi, el trebuie sa fie botezat ortodox, altfel nu se poate face.
Preotul evanghelic va tine slujba dupa ritul evanghelic indiferent de biserica. Si plus de asta, nu stiu care preot ortodox va accepta sa vina un preot de un alt rit, in biserica sa, parohia sa, sa faca slujba altfel decat ortodoxa.
Din cate stiu eu, la astfel de casatorii mixte, unul din soti trece in religia celuilalt.
Poate ar fi mai bine sa ceri sfatul unui preot.

Numai bine!

Buna
la noi ii cam aceasi poveste. Eu sunt evanghelica si sotul meu ii ortodox. Noi vroiam sa facem cununia civila la cathedrala dar acolo pe mine ma botezau ortodoxa si oricum nici nu au mai avut programare pentru noi. Asa ca acuma ne vom casatori la o biserica din balcescu si ei nu imi cer sami schimb religia. Oricum la cathedrala imi cereau mai multe ca noi neam casatorit la starea civila in germania si le trebuia certificatul de casatorie tradusa (mi se pare si normal ;)) ) da cu apostila de la notar si bla bla bla..aici trebuie doar tradus fara apostile si etc..:D :*

unicat
31.07.2008, 16:26:14
multumesc Pufuleata,nu stiu daca cei de la biserica au cor,poate stie cineva care a facut nunta acolo.
Pupici

pufuleata
31.07.2008, 17:45:05
multumesc Pufuleata,nu stiu daca cei de la biserica au cor,poate stie cineva care a facut nunta acolo.
Pupici
pai de ce nu te duci sa intrebi direct acolo?:*

crysstyna_tm
01.08.2008, 09:12:13
Buna,

La nunta fratelui meu am adus noi cor, s-a tinut la biserica din Dacia, n-au avut nimic impotriva cei de acolo. Cat despre pret, depinde de tine cat vrei sa dai, dar se cam invarte pe la 200-300 ron pt un cor din 5-6 persoane. Preturille variaza bineinteles.

Succes!

unicat
01.08.2008, 10:16:25
Multumesc fetelor,acum incerc sa culeg informatii,ma gandesc ca e totusi prea devreme sa ma duc la biserica de acuma pentru anul viitor.Voi ce spuneti?:*

pufuleata
01.08.2008, 11:19:09
Multumesc fetelor,acum incerc sa culeg informatii,ma gandesc ca e totusi prea devreme sa ma duc la biserica de acuma pentru anul viitor.Voi ce spuneti?:*
mda...se poate sa fie cam devreme,dar oricum sa te duci din timp ca noi am fost cu 8 luni inainte si nu mai erau decat 2 ore disponibile,noroc ca era chiar ce vroiam.;-)

mich07
05.08.2008, 17:06:49
Buna!

Multumesc fetelor:) e tare complicata chestia asta cu religia...el zice ca cea evanghelica e cea mai tare , ce mai buna.. . si atunci de ce sa nu sustin si io pe cea ortodoxa?!!Am fost de Pasti la evanghelici chiar din curiozitate , preotul era ff ok dar biserica lor este atat de foarte simplista , banala; poate sunt obisnuita cu ritul nostru , ce sa zic?! dar in ziua nuntzii eu zic ca trebuie sa fie egalitate.Daca nu merge cu mixatul atunci facem 2 cununii religioase.La cununia evanghelica stiu ca se poate ... fara sa fiu botezata in religia lor, ei sunt foarte libertini; dar la cununia ortodoxa se accepta sa-l cunune chiar daca este evanghelic?o intreaga tevatura.....nu stiu ce sa fac?!!:(V-am pupat:*

melly85
05.08.2008, 17:18:25
Buna!

Multumesc fetelor:) e tare complicata chestia asta cu religia...el zice ca cea evanghelica e cea mai tare , ce mai buna.. . si atunci de ce sa nu sustin si io pe cea ortodoxa?!!Am fost de Pasti la evanghelici chiar din curiozitate , preotul era ff ok dar biserica lor este atat de foarte simplista , banala; poate sunt obisnuita cu ritul nostru , ce sa zic?! dar in ziua nuntzii eu zic ca trebuie sa fie egalitate.Daca nu merge cu mixatul atunci facem 2 cununii religioase.La cununia evanghelica stiu ca se poate ... fara sa fiu botezata in religia lor, ei sunt foarte libertini; dar la cununia ortodoxa se accepta sa-l cunune chiar daca este evanghelic?o intreaga tevatura.....nu stiu ce sa fac?!!:(V-am pupat:*

La noi accepta preotul sa ne cunune asa. Eu sunt evanghelica si sotu ii ortodox. Daca faceam cununia religioasa la catedrale nu acceptau acolo trebuia sa ma boteze ortodoxa. Si la biserica in balcescu nu trebuie sami schimb religia. :*

mich07
13.08.2008, 13:10:29
Buna,

Melly, dar biserica din Balcescu e ortodoxa?pup:">

mona28
13.08.2008, 13:59:20
Buna,

Melly, dar biserica din Balcescu e ortodoxa?pup:">
Scuze ca ma bag in vorba...Eu m-am cununat la biserica din Balcescu,si e catolica,nu ortodoxa. Sau poate se referea la alta biserica,dar aia nu e chiar in Balcescu,ci in piata Crucii...

mich07
22.08.2008, 14:09:16
buna!

stie cineva ceva despre biserica evanghelica Timisoara?e aglomerat?cu cat timp inainte trebuie programat?noi am fost dar inca nu am dat de preot:(

anca1508
28.09.2008, 21:34:07
Fetelor, stiti careva cat costa cununia la Catedrala?Dau nasii la sfarsit cat vor sau e o suma fixa?E important sa aflu pt ca nu sunt din Timisoara, daca stiti careva va rog sa imi spuneti.Multumesc:*

pufuleata
28.09.2008, 22:27:06
Fetelor, stiti careva cat costa cununia la Catedrala?Dau nasii la sfarsit cat vor sau e o suma fixa?E important sa aflu pt ca nu sunt din Timisoara, daca stiti careva va rog sa imi spuneti.Multumesc:*
100ron pt cununie.400ron corul(daca vrei):*

anca1508
29.09.2008, 10:02:36
Ok thx!>:D<...auzisem ceva de 300 ron si mi se parea enorm.La noi da fiecare cat vrea, e o taxa fixa de 30 ron pentru programare ( primesti chitanta ca fiind donatie ).Trebuie sa fie superb sa ai cor...dar pentru cine isi permite.Pupici si o saptamana frumoasa tuturor!

pufuleata
29.09.2008, 13:49:40
Ok thx!>:D<...auzisem ceva de 300 ron si mi se parea enorm.La noi da fiecare cat vrea, e o taxa fixa de 30 ron pentru programare ( primesti chitanta ca fiind donatie ).Trebuie sa fie superb sa ai cor...dar pentru cine isi permite.Pupici si o saptamana frumoasa tuturor!
da,chiar e superb cu cor....:x abia astept!!!;-)

melly85
29.09.2008, 20:15:52
Scuze ca ma bag in vorba...Eu m-am cununat la biserica din Balcescu,si e catolica,nu ortodoxa. Sau poate se referea la alta biserica,dar aia nu e chiar in Balcescu,ci in piata Crucii...

Ai avut dreptate biserica e in piata Crucii

alinutzatm
30.09.2008, 11:45:01
Ceau fetelor!As vrea si eu cateva informatii despre Biserica de la Muzeul Satului.Cum este?Cam cate persoane intra ? Am fost mai demult pe acolo si din cate imi aduc eu aminte e cam mica.

cristinagoanta
02.10.2008, 20:23:08
Biserica din Piata Crucii este ortodoxa sau catolica ?
Stie cineva ?

melly85
02.10.2008, 22:23:52
Biserica din Piata Crucii este ortodoxa sau catolica ?
Stie cineva ?

Biserica din Piata Crucii este ortodoxa.

adelinutza_m
10.10.2008, 12:54:04
Salutare la toate miresicile...sunt fericita in primul rand ca am stabilit data nuntii (05.09.2009) si ora la biserica....cununia religioasa se va tine la Biserica din Sinaia (imi cer scuze dar nu stiu exact cum se numeste:-p )... la ora 15:20. Sunt curioasa cine mai are in aceeasi zi la biserica asta...desi nu avem voie sa ne vedem una pe alta:( ! Va pupik si un weekend placut si linistit! :*

pufuleata
10.10.2008, 18:11:35
Salutare la toate miresicile...sunt fericita in primul rand ca am stabilit data nuntii (05.09.2009) si ora la biserica....cununia religioasa se va tine la Biserica din Sinaia (imi cer scuze dar nu stiu exact cum se numeste:-p )... la ora 15:20. Sunt curioasa cine mai are in aceeasi zi la biserica asta...desi nu avem voie sa ne vedem una pe alta:( ! Va pupik si un weekend placut si linistit! :*
o sa ai nunta de ziua mea.<:-P <:-P <:-P :*

DamaX
15.10.2008, 15:38:27

Buna Adelinutza,

Eu voi avea nunta in aceeasi zi cu tine ... dar la Pensiunea Valery :-))

mada81lina
03.11.2008, 21:13:54

Buna,

Ma gandesc sa fac si eu nunta la restaurantul militar.
Poti sa-mi spui cum a fost la tine, cata capacitate are sala, cum au fost mesele: rotunde sau pe lungime?
Eventual poate ai la indemana niste poze cu sala

Multumesc

unicat
15.11.2008, 22:53:38
fetelor ajutati-ma sa aleg locul unde voi face cununia religioasa.
Optez intre Biserica Sf.Apostoli Petru Si Pavel,un gradina din spatele bisericii daca va fi timp frumos si cea din Sinaia.
Astept pareri
Va pupik

Ceau fetelor,
Ajutati-ma cu un sfat.
Azi am fost pe la biserici unde am vrut sa fac cununia religioasa...In Mehala unde e aproape de sala se renoveaza,e plin de schele si inauntru si afara,mai mult ca sigur nu se vor termina lucrarile...pe deasupra am auzit ca nu pre e indicat sa fac cununia in sambata dinaintea Rusaliilor ca se fac pomeni,dar daca vreau mai vorbeste cu preotul si mai vedem.
In Sinaia nu fac deloc cununii religioase in sambata din 06 iun.si nici la Catedrala,suneau ca au aceleasi reguli.Ce sa fac?
Si ca taxe in Mehala am intales ca e 1 mil. fara cor,daca vreau cor e 3-4 mil.in in plus nasii vor da onorariu preotului.Nu e cam mult?

pufuleata
05.01.2009, 15:25:33
Ceau fetelor,
Ajutati-ma cu un sfat.
Azi am fost pe la biserici unde am vrut sa fac cununia religioasa...In Mehala unde e aproape de sala se renoveaza,e plin de schele si inauntru si afara,mai mult ca sigur nu se vor termina lucrarile...pe deasupra am auzit ca nu pre e indicat sa fac cununia in sambata dinaintea Rusaliilor ca se fac pomeni,dar daca vreau mai vorbeste cu preotul si mai vedem.
In Sinaia nu fac deloc cununii religioase in sambata din 06 iun.si nici la Catedrala,suneau ca au aceleasi reguli.Ce sa fac?
Si ca taxe in Mehala am intales ca e 1 mil. fara cor,daca vreau cor e 3-4 mil.in in plus nasii vor da onorariu preotului.Nu e cam mult?
mie nu mi se pare mult.si noi am dai 1mil la biserica si 5 la cor.>:D<

SimoTm
06.01.2009, 22:16:21
Buna miresici de 2009,

Am si eu o problema, adica mai multe, dar incep cu biserica, eu doresc la Catedrala, desi majoritatea m-au sfatuit sa facem la o bisericuta mai mica de cartier... Dar problema mea este ora la care sa pun cununia religioasa... Ce ma sfatuiti? Tinand cont ca nunta e pe 10 oct 09...E prea tarziu la ora 17?

SimoTm
06.01.2009, 22:19:23
Buna

Eu am nunta pe 10.10.09 si deja sunt stresata
:)

pufuleata
06.01.2009, 22:27:33
Buna miresici de 2009,

Am si eu o problema, adica mai multe, dar incep cu biserica, eu doresc la Catedrala, desi majoritatea m-au sfatuit sa facem la o bisericuta mai mica de cartier... Dar problema mea este ora la care sa pun cununia religioasa... Ce ma sfatuiti? Tinand cont ca nunta e pe 10 oct 09...E prea tarziu la ora 17?
pai depinde cand vrei sa ajungi la sala,cand ai cununia civila???eu nunta am avut-o pe 18.10.08,dar civila am facut-o in mai pt ca in august se nastea bebele nostru si am vrut sa fim ok cu actele.eu la biserica am avut la 15:30 dar am facut si nunta si botezul.dar nu cred ca e prea tarziu la 17.>:D<

unicat
06.01.2009, 22:33:13
Am mai bifat un punct de pe lista pregaririlor pentru nunta.
Azi am fost la Biserica din Calea Lipovei si mi-am facut programare pentru data de 06.iun 2009.la ora 18.30.A fost singura biserica care nu a spus nimic despre ajunul Rusaliilor si ca nu s-ar face nunti.Biserica e frumoasa si daca e timp frumos facem afara in curte.Pretul va fi 650 de mii pe care il vor achita nasii si trebuie platit cultul la zi,atat.
[-o<

monalissa
13.01.2009, 16:40:08
Ceau fetelor!As vrea si eu cateva informatii despre Biserica de la Muzeul Satului.Cum este?Cam cate persoane intra ? Am fost mai demult pe acolo si din cate imi aduc eu aminte e cam mica.

Noi am avut cununia la Biserica din cadrul Muzeului Satului Banatean!:)
Am ales-o tocmai pentru ca e micuta,rustica,izolata de agitatia orasului si e...altfel,in comparatie cu celelalte biserici din Timisoara!:) Un alt avantaj a fost parcul care o inconjoara!:x Noua ne-a placut foarte mult!
N-as putea sa-ti spun cu exactitate cate persoane incap in ea,ceea ce pot sa-ti spun insa,e ca noi am avut in jur de 80 de invitati,dintre care au fost cred,mai mult de jumate la biserica!Daca mai ai nevoie de informatii,iti raspund cu placere..!>:D<

nico_cornelia
16.02.2009, 13:20:44
Buna fetelor. As vrea sa stiu si eu daca aveti idee daca se mai pot face programari anul acesta la Catedrala Ortodoxa din Timisoara pe 19.09.2009. Multumesc mult

adrianasauca
16.02.2009, 21:50:46
Buna fetelor. As vrea sa stiu si eu daca aveti idee daca se mai pot face programari anul acesta la Catedrala Ortodoxa din Timisoara pe 19.09.2009. Multumesc mult

TE SFATUIESC SA te duci sa vorbesti la catedrala cat mai repede posibil, intrucat eu am fost in ianuarie si nu am gasit loc la ora la care doream pentru 22 august

simonee
17.02.2009, 11:27:21
Buna
Si eu mi-am facut nu de mult programare pt iulie 2009 tot la Catedrala
Mai erau ceva locuri libere
Cel mai bine e sa mergi personal sa vorbesti
Taxa e de 100lei

radovits_mirela
24.02.2009, 01:12:48
la biserica sarbeasca din piata unirii stie cineva cum e ?ca la catedrala toata lumea se grabeste dar nu stiu de ce ?;;)

radovits_mirela
24.02.2009, 17:08:00
am rezolvat si cu biserica noroc ca avem ca ruda un preot oricum nu credeam sa fie prea aglomerat la biserica sarbeasca:-p

adrianasauca
01.03.2009, 14:23:21
stiti cum se cheama biserica de la fabrica de bere , din apropierea liniilor de tramvai?

Princes
02.05.2009, 15:27:22
noi facem in soarelui la Sf Nicolae o:-)

radovits_mirela
09.05.2009, 19:19:16
la noi nu mai e sigur ca mam razgandit din cauza ca la nunta la care am fost sambata trecuta au tinut la manastire bineiteles in sarbeste si nu am inteles nici un cuvant nici macar sotioru care e sarb:-p pai daca el nu a inteles nimic :"> ce sa zic eu :-s si as vrea totusi sa fie in romana si acum ne gandim la alta ca vreau totusi sa stiu ce ma intreaba si cand ne intreaba daca ne luam=)) sa stiu sigur ca nu spune altceva.o sa stiu sigur saptamana viitoare cand mergem la alta biserica sa vedem ce o sa iasa:">

Princes
10.05.2009, 07:55:52
la noi nu mai e sigur ca mam razgandit din cauza ca la nunta la care am fost sambata trecuta au tinut la manastire bineiteles in sarbeste si nu am inteles nici un cuvant nici macar sotioru care e sarb:-p pai daca el nu a inteles nimic :"> ce sa zic eu :-s si as vrea totusi sa fie in romana si acum ne gandim la alta ca vreau totusi sa stiu ce ma intreaba si cand ne intreaba daca ne luam=)) sa stiu sigur ca nu spune altceva.o sa stiu sigur saptamana viitoare cand mergem la alta biserica sa vedem ce o sa iasa:">
pai ce sa spun decat bafta sa gesiti ce va doriti>:D<

radovits_mirela
16.05.2009, 10:10:00
pai ce sa spun decat bafta sa gesiti ce va doriti>:D<
ei bine uite ca am rezolvat pana la urma am fost alaltaieri la biserica sarbeasca din unirii si am vb cu preotu care este ff de treaba am aflat ca defapt la romani inca mai este post la sarbi nu si ca sa nu mai am conflicte cu soacra am ramas la cea sarbeacsa si se poate si in romana slujba si va tine 40 min si e de la 6 seara ceea ce este ff bine ca nu ma trezesc prea de dimi:"> si sunt bucuroasa ca am terminat si cu asta si saptamana viitoare incepem sa impartim invitatiile;;)

simonee
05.06.2009, 11:09:04
Stie cineva cam cat dureaza slujba la Catedrala?

Princes
05.06.2009, 11:12:32
ei bine uite ca am rezolvat pana la urma am fost alaltaieri la biserica sarbeasca din unirii si am vb cu preotu care este ff de treaba am aflat ca defapt la romani inca mai este post la sarbi nu si ca sa nu mai am conflicte cu soacra am ramas la cea sarbeacsa si se poate si in romana slujba si va tine 40 min si e de la 6 seara ceea ce este ff bine ca nu ma trezesc prea de dimi:"> si sunt bucuroasa ca am terminat si cu asta si saptamana viitoare incepem sa impartim invitatiile;;)
ma bucur ca ati rezolvat=D>

miha_albinuta
05.06.2009, 20:50:04

mie mi-au spus ca aprox 30minute:)

mona28
05.06.2009, 21:41:17
Poate sa dureze si o ora,daca nu e "coada" ;)) ...

miha_albinuta
05.06.2009, 22:14:02
Poate sa dureze si o ora,daca nu e "coada" ;)) ...

pai nu se respecta programarile?:-\