PDA

Versiunea completa : "Surprizele" din plic

Pagini : [1] 2 3

unicka
11.02.2008, 00:16:52
Propun aici sa scrieti daca ati avut vreo surpriza negativa , in plic ma refer.Am o colega care a gasit la o nunta de 500 de persoane, plicuri cu un milion schimbati in hartii de 10 mii ca sa para mai multi, sau plicuri cu hartii sau plicuri de la o familie de 5 persoane cu 500 de mii.Ce faceti?Cum reactionati?

taia
11.02.2008, 21:51:30
Si eu am auzit de o chetie cand in loc de bani in plic au fost frunze...normal ca nu era nici un nume pe plic!!!

mcris
12.02.2008, 08:06:44
Propun aici sa scrieti daca ati avut vreo surpriza negativa , in plic ma refer.Am o colega care a gasit la o nunta de 500 de persoane, plicuri cu un milion schimbati in hartii de 10 mii ca sa para mai multi, sau plicuri cu hartii sau plicuri de la o familie de 5 persoane cu 500 de mii.Ce faceti?Cum reactionati?
Dar am si eu o intrebare, din cele 500 de persoane, cate a cunoscut colega ta, sau cati au venit pt ca le-a facut placere? Daca iti cunosti invitatii si ei sunt cei apropiati tie, nu ai cum sa ai astfel de surprize [-X . Eu am avut 154 de invitati, din care au fost multi oameni simpli, de la tara, care in nici un caz nu mi-au oferit astfel de surprize. Important este sa inviti pe cei dragi tie, indiferent de numarul lor si atunci sigur nu ai de ce sa iti faci probleme.

unicka
12.02.2008, 08:10:31
Dar am si eu o intrebare, din cele 500 de persoane, cate a cunoscut colega ta, sau cati au venit pt ca le-a facut placere? Daca iti cunosti invitatii si ei sunt cei apropiati tie, nu ai cum sa ai astfel de surprize [-X . Eu am avut 154 de invitati, din care au fost multi oameni simpli, de la tara, care in nici un caz nu mi-au oferit astfel de surprize. Important este sa inviti pe cei dragi tie, indiferent de numarul lor si atunci sigur nu ai de ce sa iti faci probleme.

Culmea, ca erau printre acesti invitati si oameni simpli de la tara care i-au facut o asemenea surpriza.Culmea, isi cunostea toti invitatii, ai ei parinti au 20 si ceva de fini, plus ca sunt persoane cu influenta acolo de unde sunt ei.Cert este ca nu s-a asteptat, era o intrebare doar, ca sa stim la ce sa ne mai asteptam.Oamenii sunt surprinzatori de sschimbatori.

unicka
12.02.2008, 08:11:09
Si eu am auzit de o chetie cand in loc de bani in plic au fost frunze...normal ca nu era nici un nume pe plic!!!

Ah da, si chestia asta cu netrecutul numelui pe plic este destul de des intalnita.

MeMyself
12.02.2008, 08:48:17
Singura surpriza la noi a fost ca nu am gasit plicul de la cumnata. Normal, daca nu ne daduse...

Fluturas
12.02.2008, 09:21:00
Singura surpriza la noi a fost ca nu am gasit plicul de la cumnata. Normal, daca nu ne daduse...

http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002006E.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10) super tare!!

duplanty
12.02.2008, 09:28:52
Eu cu iuby meu obisnuim ca la nunta prietenilor nostrii sa le facem glumite, dar pe plicul real si pe cel cu glume era scris numele nostru...si-l dadeam personal la miri...ca sa nu faca infarct cumva... asa era si distractiv si nu se supara nimeni=))

MeMyself
12.02.2008, 09:56:34
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002006E.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10) super tare!!

Asa am zis si noi.:)):)):))

Edit: Am gasit si felicitari in casuta, plicuri personalizate..NE-au placut f. mult. Si noi, la nuntile prietenilor personalizam plicul: le scriem urari , ne maimutarim.Mi se pare misto asa.

aaylyna
12.02.2008, 10:06:39
la noi, majoritatea celor care ne-au dat plicurile si-au trecut numele, si multi ne-au si urat cate ceva (pe acelea chiar le-am pastrat).
cei care nu si-au scris numele, le-am scris noi (in sensul ca socrela care pazea punga cu bani, inainte de a pune plicul acolo, scria numele pe care i-l spuneam noi).
surprize am avut: 4 invitati au "uitat" sa dea plicul si un cuplu mi-a dat 100 euro (tacamul de pers a fost 200 lei).

corinka
12.02.2008, 10:09:37
mai sunt oameni cu probleme financiare care nu pot da mult, desi eu sunt de parere ca dc nu pot macar sa le acopar oamenilor cheltuielile de o persoana, mai bine stau acasa.
dar sa pui frunze in plic... e nesimtire, bataie de joc. mai bine dadeau plicul gol sau deloc. asa ceva n-am mai auzit.

unicka
12.02.2008, 12:40:55
mai sunt oameni cu probleme financiare care nu pot da mult, desi eu sunt de parere ca dc nu pot macar sa le acopar oamenilor cheltuielile de o persoana, mai bine stau acasa.
dar sa pui frunze in plic... e nesimtire, bataie de joc. mai bine dadeau plicul gol sau deloc. asa ceva n-am mai auzit.

Asa mi se pare si mie corect, sa stea acasa, este respect fata de doua persoane care s-au chinuit sa isi faca o nunta.Daca stii ca nu iti permiti, nu mai vii.Dar exista si situatii cand persoanele invitate la nunta isi permit mult peste posibilitati si lasa intr-un plic la doua persoane 200 ron cand tacamul era 200 ron.De asta ce mai ziceti?Sincer, mi-ar fi rusine daca as fi fost persoana publica si as lasa 200 ron la o nunta.

alina2408
12.02.2008, 12:55:08
Nasii mei la nunta lor au primit de la un unchi 150 lei pentru 2 persoane cand meniul pt o persoana era 200 lei.Stiau ca respectivul nu sta bine cu banii fiind de la tara si doar cu o pensie,nu se asteptau dar nu s-au suparat pt ca este fratele mamei lui si nu putea sa nu-i invite.Iar ei ca unchi au fost la toate nuntile din familie si nu puteau lipsi de la a lor nu din obligatie ci pt ca isi doreau asta;;)

finica
12.02.2008, 13:05:17
Nasii mei la nunta lor au primit de la un unchi 150 lei pentru 2 persoane cand meniul pt o persoana era 200 lei.Stiau ca respectivul nu sta bine cu banii fiind de la tara si doar cu o pensie,nu se asteptau dar nu s-au suparat pt ca este fratele mamei lui si nu putea sa nu-i invite.Iar ei ca unchi au fost la toate nuntile din familie si nu puteau lipsi de la a lor nu din obligatie ci pt ca isi doreau asta;;)

Era o vorbă înțeleaptă: "De unde n-ai, nici Dumnezeu nu-ți cere!" ... unchiul era bine intenționat, dar dacă n-avea de unde să dea mai mult, asta chiar nu-i nici o rușine

Demetrios_Bride
12.02.2008, 13:10:59

Poate a uitat,mey!!! :-p
Super tare, o sa fiu cu ochii la cumnata :gen_15: =))

Demetrios_Bride
12.02.2008, 13:21:39
la noi, majoritatea celor care ne-au dat plicurile si-au trecut numele, si multi ne-au si urat cate ceva (pe acelea chiar le-am pastrat).
cei care nu si-au scris numele, le-am scris noi (in sensul ca socrela care pazea punga cu bani, inainte de a pune plicul acolo, scria numele pe care i-l spuneam noi).
surprize am avut: 4 invitati au "uitat" sa dea plicul si un cuplu mi-a dat 100 euro (tacamul de pers a fost 200 lei).

eeee, o pun si eu pe soacra-mea langa casa cu bani sa verifice grosimea plicurilor si sa scrie si pe ele:D

Paideea
12.02.2008, 13:57:33
Eu nu am avut astfel de surprize neplacute... si nu stiu cum as reactiona in astfel de situatii... cel mai bine este sa nu lasi sa te influentzeze cu nimic chiar si o astfel de "impolitetze", "to forgive, but not to forget"... Dar ce parere ati avea daca vi s-ar intampla ca sora sotzului, deci proaspata cumnata, v-ar inmana un plic, si v-ar spune ca va mai da ea 100 de EURO altadata, ca azi i-a uitat acasa?!
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002017D.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10)

mcris
12.02.2008, 14:13:45
Dar ce parere ati avea daca vi s-ar intampla ca sora sotzului, deci proaspata cumnata, v-ar inmana un plic, si v-ar spune ca va mai da ea 100 de EURO altadata, ca azi i-a uitat acasa?!

Noua ni s-a intamplat ceva asemanator, numai ca din partea unor rude mai in varsta. Ne-au pus in plic 200 lei si ne-au spus ca or sa ne mai dea dupa ce le vine pensia. Si ne-au mai dat, desi noi uitasem deja. Asa ca cine vrea... poate ;-)

mcris
12.02.2008, 14:17:31
Culmea, ca erau printre acesti invitati si oameni simpli de la tara care i-au facut o asemenea surpriza.Culmea, isi cunostea toti invitatii, ai ei parinti au 20 si ceva de fini, plus ca sunt persoane cu influenta acolo de unde sunt ei.
Intr-adevar e culmea! Sa-i cunosti si sa faca surprize neplacute...:-& Slava Domnului nu ne-am confruntat cu asa ceva, dar daca s-ar fi intamplat, nu cred ca as mai fi vrut sa-i vad vreodata.

MachuPicchu
12.02.2008, 14:29:02
eu o sa le dau invitatiilor plicurile cu numele deja scrise ... iar daca o sa am surprize (Doamne fereste) macar stiu de la cine

CristinaMM
12.02.2008, 14:35:15

Eu daca vreau neaparat sa merg la o nunta, fac cumva si pun macar contravaloarea meniului. Daca chiar nu reusesc mai bine trimit plicul si ma scuz ca n-am putut merge. Mi se pare cam aiurea sa pui 150 de lei cand meniule erau 400. Ok, nu facem neaparat nunti pentru bani, dar macar sa nu ramai cu datorii.

MeMyself
12.02.2008, 14:36:55
Eu nu am avut astfel de surprize neplacute... si nu stiu cum as reactiona in astfel de situatii... cel mai bine este sa nu lasi sa te influentzeze cu nimic chiar si o astfel de "impolitetze", "to forgive, but not to forget"... Dar ce parere ati avea daca vi s-ar intampla ca sora sotzului, deci proaspata cumnata, v-ar inmana un plic, si v-ar spune ca va mai da ea 100 de EURO altadata, ca azi i-a uitat acasa?!
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002017D.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10)

Haaa.....Te-am facut de la distanta la faza aasta! Noua ne-a dat cadou de nunta tv-ul din dormitorul ei, probabil ca se plictisise de el.

corinka
12.02.2008, 14:48:35
aici e o cu totul alta situatie. prezenta cred ca a fost mai importanta decat contributia. oamenii sunt de inteles. SI N-AU PUS FRUNZE! FRUNZE!!! Te doare si parul cand auzi!

unicka
12.02.2008, 19:39:19
Eu daca vreau neaparat sa merg la o nunta, fac cumva si pun macar contravaloarea meniului. Daca chiar nu reusesc mai bine trimit plicul si ma scuz ca n-am putut merge. Mi se pare cam aiurea sa pui 150 de lei cand meniule erau 400. Ok, nu facem neaparat nunti pentru bani, dar macar sa nu ramai cu datorii.

Corect si eu as proceda la fel, oamenii sunt rai si vorbesc decat sa te duci si sa strici o prietenie, mai bine sa se supere putin pe tine ca nu ai venit la nunta dar ai trimis plicul si dupa sa va intelegeti la fel de bine.

annie_val23
10.03.2008, 21:09:13
Haaa.....Te-am facut de la distanta la faza aasta! Noua ne-a dat cadou de nunta tv-ul din dormitorul ei, probabil ca se plictisise de el.
:O :O :O :O :O :O m-a dat pe spate!!!!!!!!!!!!

maky_mik
11.03.2008, 22:30:07
cum mai sa va zica asa....pai ii dadeam cu plicul in cap... sau mai bine cu soacra....:) moama mai ales la sora lui.... pai de la un strain ce sa ma mai astept .... sa imi zica ca imi da banii de nunta la al 13-lea salariu din 2020? CULMEA

trufasu_luana
27.03.2008, 11:40:48
Fetelor, eu stiu ca o nunta se face ca te mariti. Intr-adevar, traditia spune ca tinerii casatoriti incep o viata noua si nu au bani. Dar nici asa, sa faci din nunta o afacere. Pai ca sa nu ai surprize neplacute, mai bine faci nunta cu 10 persoane si gata, nu?
Noi din banii de la nunta ne-am acoperit restaurantul si formatia. Dar nici macar nu ma asteptam sa fie atat de mult. Eu le-am spus tuturor invitatilor ca nu trebuie sa se simta obligati cu nimic. Pt ca am si prieteni care nu o duc asa de bine cu banii, dar imi doream ca ei sa vina la nunta. si ca sa mergi la un asa eveniment, iti trebuiesc bani de haine, pantofi, ceva accesorii (cercei, bratari..etc) si mai e si darul la nunta. le-am spus din capul locului ca vreau sa-mi vina la nunta si nu sa se scuze cu nu stiu ce motiv pueril. Le-am spus ca nu fac nunta sa ma imbogatesc.
Poate ca e penibil sa pui frunze-n plic (n-am mai auzit de asa ceva in viata mea, sau sa dai cadou tv-ul vechi), dar poate ca ar trebui sa va linistiti cumva invitatii, sa nu stea stresati ca nu pot oferi o suma de bani mai mare.
Sau poate gandesc eu prost.

ps. nu vreau sa jignesc pe nimeni. este doar parerea mea.

sunshinerox
11.04.2008, 09:15:14
Si eu am avut vreo 2 prietene care nu o duc deloc bine cu banii da' au venit la nunta ca dc nu le-am spus ca le omor pe amandoua si nu mi-au dat deloc bani pt ca le-am spus ca pt mine conteaza prezenta lor. In schimb am avut si eu surprize de la soacra-mea care ne-a dat banii la vreo 2 zile dupa nunta si tot ea facea gat, plus ca s-a bagat sa ne verifice dupa nunta sa vada cati bani am scos ca noi nu am vrut sa le spunem si pusesm banii undeva cu semn lasati la ei si i-am gasit aranjati altfel decat i-am lasat. Bine macar ca i-am gasit pe toti:D

tania_tania
11.04.2008, 18:35:51
Eu cred ca frunzele si hartiile si banii de 10.000 pusi intr-un plic nu pot fi decat niste glumite. Si eu m-as amuza f tare daca as primi asa ceva, pentru ca cu siguranta as sti ca acea persoana a mai dat inca un plic =P~

Cat despre persoane care nu isi pot plati nici macar meniul, daca sunt persoane a caror situatie financiara o stii, nu are de ce sa te supere! Nu degeaba umbla o vorba prin popor: "De la mine mai putin, de la Dumnezeu mai mult! " o:-)

roxana1
13.04.2008, 08:38:23
Eu cred ca frunzele si hartiile si banii de 10.000 pusi intr-un plic nu pot fi decat niste glumite. Si eu m-as amuza f tare daca as primi asa ceva, pentru ca cu siguranta as sti ca acea persoana a mai dat inca un plic =P~

Cat despre persoane care nu isi pot plati nici macar meniul, daca sunt persoane a caror situatie financiara o stii, nu are de ce sa te supere! Nu degeaba umbla o vorba prin popor: "De la mine mai putin, de la Dumnezeu mai mult! " o:-)
da,e super tare si vorba asta
multi oameni o folosesc ca scuza..........

miresicamica
13.04.2008, 08:49:43
Si eu am avut vreo 2 prietene care nu o duc deloc bine cu banii da' au venit la nunta ca dc nu le-am spus ca le omor pe amandoua si nu mi-au dat deloc bani pt ca le-am spus ca pt mine conteaza prezenta lor. In schimb am avut si eu surprize de la soacra-mea care ne-a dat banii la vreo 2 zile dupa nunta si tot ea facea gat, plus ca s-a bagat sa ne verifice dupa nunta sa vada cati bani am scos ca noi nu am vrut sa le spunem si pusesm banii undeva cu semn lasati la ei si i-am gasit aranjati altfel decat i-am lasat. Bine macar ca i-am gasit pe toti:D
Doamne soacrele astea,eu fac urat daca se atinge cineva de bani=)) glumeam,dar la cat de curiosi sunt si scorii mei cred ca ne vor intreba si pe noi.:[email protected]

Froggy
13.04.2008, 09:20:35
Noi avem un prieten ff bun, caruia ii zicem Batman. Si, la numaratul banilor, gasim un plic pe care scrie BATMAN FOREVER, deci era clar ca el e si inauntru..50 de ron! M-am gandit ca asta e, sigur n-a avut mai mult, si ne-am bucurat macar ca a venit. Printre ultimele plicuri, am mai gasit unul cu BATMAN CEL VESNIC (CHIAR ATI CREZUT CA VA PUN 500 DE MII?? =)) )

A fost chiar dragut! Plicuri nesemnate nu am avut, pt ca am avut grija sa le dam plicuri si pixuri tuturor :D

P.S. sora bunicului meu, mi-a trimis vorba ca ea nu imi pun bani la nunta, ca nici eu nu ma fost la nunta nepotului ei, da imi trimite un "lepideu" (respectiv patura tesuta, de aia de se pune la tzara pe perete) :D

miresicamica
14.04.2008, 15:33:14
Noi avem un prieten ff bun, caruia ii zicem Batman. Si, la numaratul banilor, gasim un plic pe care scrie BATMAN FOREVER, deci era clar ca el e si inauntru..50 de ron! M-am gandit ca asta e, sigur n-a avut mai mult, si ne-am bucurat macar ca a venit. Printre ultimele plicuri, am mai gasit unul cu BATMAN CEL VESNIC (CHIAR ATI CREZUT CA VA PUN 500 DE MII?? =)) )

A fost chiar dragut! Plicuri nesemnate nu am avut, pt ca am avut grija sa le dam plicuri si pixuri tuturor :D

P.S. sora bunicului meu, mi-a trimis vorba ca ea nu imi pun bani la nunta, ca nici eu nu ma fost la nunta nepotului ei, da imi trimite un "lepideu" (respectiv patura tesuta, de aia de se pune la tzara pe perete) :D
Foarte draguta povestea si cred ca si prietenii nostrii daca ar face vreo gluma ar fi tot asa,ar pune o suma intr-un plic si pe urma adevarata suma intr-un alt plic,oricum eu chiar nu pot sa inteleg oamenii care vin la nunta si pun 50mii dar de adevarat nu in gluma,eu cred ca astfel de oameni au probleme serioase cu capul.Eu nu as putea sa fac asa ceva nici la cel mai rau dusman al meu darmite la o ruda si intr-un fel ar fi bine ca toate miresicile care au avut nunta cu plic si nu au avut surprize sa posteze toate povestioarele legate de peripetii cu plicul de bani.Oricum e bine ca in ultimii ani s-au mai schimbat principiile oamenilor.Va pup

mamuska
14.04.2008, 15:43:00
si noi am avut o surpriza de genul asta...un prieten care a venit cu iubita lui la nunta a pus in plic 150 ron...nu ne-am suparat pt ca ne gandim ca atat a avut (chiar daca meniul a fost cam 200 ron/pers)...asta e, se intampla si din astea,dar daca iti sunt prieteni nu te superi....
la cumnata mea la nunta cineva a pus in plic un pliculet cu zahar si a si scris : imi pare bine ca luati si voi tzeapa....nu si-au dat seama de la cine a fost pt ca unele plicuri nu au fost "semnate"...asta e....

v80roxana
14.04.2008, 15:59:59
eu o sa le dau invitatiilor plicurile cu numele deja scrise ... iar daca o sa am surprize (Doamne fereste) macar stiu de la cine

exact asa o sa avem si noi..... vor fi pe mesele invitatiilor langa marturii- deja la sosire -fiecare plic cu numele scris pe el iar la sfarsit vezi cine ti-a tras teapa:-L sper sa nu am surprize de genul asta:-?

miresicamica
14.04.2008, 16:08:19
si noi am avut o surpriza de genul asta...un prieten care a venit cu iubita lui la nunta a pus in plic 150 ron...nu ne-am suparat pt ca ne gandim ca atat a avut (chiar daca meniul a fost cam 200 ron/pers)...asta e, se intampla si din astea,dar daca iti sunt prieteni nu te superi....
la cumnata mea la nunta cineva a pus in plic un pliculet cu zahar si a si scris : imi pare bine ca luati si voi tzeapa....nu si-au dat seama de la cine a fost pt ca unele plicuri nu au fost "semnate"...asta e....
Nu ti-a parut rau ca ai facut cu plic,sunt sigura ca daca era cu strigare nu dadeau atat.Eu cel putin nu ma duc la o nunta daca nu pot sa le dau mirilor macar meniul + ceva simbolic pe langa sa aiba un inceput in viata.Daca ar fi sa mai faci odata nunta o facea-i tot cu plic?

miresicamica
14.04.2008, 16:10:57
exact asa o sa avem si noi..... vor fi pe mesele invitatiilor langa marturii- deja la sosire -fiecare plic cu numele scris pe el iar la sfarsit vezi cine ti-a tras teapa:-L sper sa nu am surprize de genul asta:-?
E si asta o idee,oricum voi stii cine a fost la nunta,si daca nu se semneaza pe plic vom investiga:-w si tot vom afla cine a fost pus pe glume,sper totusi sa avem glume dar nu surprize neplacute.

moonlightblue
14.04.2008, 16:16:41
la noi se obisnuieste sa se puna pe masa plicul drept place card. deci cu numele pe el. in viata mea n-am auzit de surprize la nunti in sensul sume prea mici sau alte minuni.
eu acum abia astept sa trec prin nunta asta. sunt covinsa ca voi fi poate si dezamagita dar nu stiu daca de la bani. sper sa nu fiu dezamagita de restaurant, flori, coafura, muzica, prajituri si tort. pe aici prin zona noastra n-am auzit sa se imbogateasca oamenii din nunta si deci i don't care.
noi nici nu ne-am invitat toti prietenii desi puteam dar erau persoane pe care nu le consideram chiar prieteni si deci am zis pas.
acum stiu ca sunt offtopic dar eu mai am o problema. ce sa fac eu cu prietenul meu pentru ca e genul caruia ii este rau de la oboseala. si eu una ma astept sa fie obositor evenimentul asta. eu rezist fara probleme dar el se simte rau daca sta mult in picioare. nu bea nici vin ca i se face rau. am zis ca imi pregatesc niste sticle cu un vin super diluat si cand vine un invitat sa ciocneasca, sa ne mai ureze inca si inca o data casa de piatra:) noi sa bem din ala. voi v-ati gandit la asa problema sau sunt eu de acum prea stressata?

miresicamica
14.04.2008, 16:26:09
la noi se obisnuieste sa se puna pe masa plicul drept place card. deci cu numele pe el. in viata mea n-am auzit de surprize la nunti in sensul sume prea mici sau alte minuni.
eu acum abia astept sa trec prin nunta asta. sunt covinsa ca voi fi poate si dezamagita dar nu stiu daca de la bani. sper sa nu fiu dezamagita de restaurant, flori, coafura, muzica, prajituri si tort. pe aici prin zona noastra n-am auzit sa se imbogateasca oamenii din nunta si deci i don't care.
noi nici nu ne-am invitat toti prietenii desi puteam dar erau persoane pe care nu le consideram chiar prieteni si deci am zis pas.
acum stiu ca sunt offtopic dar eu mai am o problema. ce sa fac eu cu prietenul meu pentru ca e genul caruia ii este rau de la oboseala. si eu una ma astept sa fie obositor evenimentul asta. eu rezist fara probleme dar el se simte rau daca sta mult in picioare. nu bea nici vin ca i se face rau. am zis ca imi pregatesc niste sticle cu un vin super diluat si cand vine un invitat sa ciocneasca, sa ne mai ureze inca si inca o data casa de piatra:) noi sa bem din ala. voi v-ati gandit la asa problema sau sunt eu de acum prea stressata?
Ideea cu vinul nu era,poate ar trebui sa faca si o cura de vitamine,ca si eu obosesc daca stau mult in picioare,chiar mi-e frica la biserica,oricum sper sa iasa bine la amandoua.

roxana1
15.04.2008, 11:29:26
uau,deci apar si probleme de genul,cea mai dura e faza cu pliculetul de zahar,asa cum a patit o miresica din partea varului ei care a zis:"daca ai fost proasta si ai facut cu plic".super nashpa,sper si ma rog sa nu patesc ceva de genul.

roxana1
15.04.2008, 11:35:52
si eu am probleme de genul.de la oboseala, emotii si stres mi se face rau si nu mai am pofta de mancare si nici chef de nimik,e chiar o senzatie foarte urata,simti ca nu rezisti.sper totusi sa rezist si la un mom dat sa-mi treaca toate emotiile si stresul.in legatura cu vinul,sau cu ciocnitul....eu nu beau niciodata alcool(nici vin,nici lichior,nici nimik de nici un fel)si nici la nunta nu voi bea.voi ciocni cu invitatii,cu fiecare invitat de cate ori va trebui insa nu voi bea si nu cred ca va fi nici o problema.acum sper sa nu imi faca cineva o gluma sau farsa si sa-mi puna in pahar cine stie ce.......ca mi-a spus cineva:"ei,da tu mai stii ce ti se pune?"
eu zic ca voi recunoaste daca am altceva in afara de suc in pahar si ma voi prinde de farsa

MeMyself
15.04.2008, 20:09:12
o sa vedeti ca nici n-o sa simtiti oboseala la nunta! Eu aveam probleme cu Biserica, ca nu pot sa stau mai mult de 10 minute ca mi se face rau de la lumanari. Si la alte nunti nu prea stau in biserica. Dar la noi, nici nu am simtit miros de lumanari. Asa ca, o sa vedeti ca e altfel.

solange
02.05.2008, 11:24:40
Dupa cate am citit, vad ca e cam aiurea sa faci nunta cu plic.Dar ma gandesc ca daca iti cunosti toate rudele (eu voi avea doar rude apropiate, si prieteni buni), s-ar putea sa evit lucrurile astea.Sincer la un mom ma gandeam sa renunt la ideea cu plicul, dar detest nunta cu strigare.Sper sa iau o decizie cat mai buna...

Candia
02.05.2008, 11:30:09
Dupa cate am citit, vad ca e cam aiurea sa faci nunta cu plic.Dar ma gandesc ca daca iti cunosti toate rudele (eu voi avea doar rude apropiate, si prieteni buni), s-ar putea sa evit lucrurile astea.Sincer la un mom ma gandeam sa renunt la ideea cu plicul, dar detest nunta cu strigare.Sper sa iau o decizie cat mai buna...
Cred ca sansele sunt aproape inexistente sa ai surprize in plic. Spor la pregatiri!

CristinaMM
02.05.2008, 11:30:24
Stai tu linistita ca eu n-am auzit de suprize de genul asta in zona noastra. Fa linistita cu plic, cum naiba sa faci cu strigare?! :))

oana1983
02.05.2008, 11:42:55
de ce nu le dai invitatiiilor plicuri personalizate la sosire? asa stii si tu cum stai...

iubitel
03.05.2008, 21:32:12
Nu ti-a parut rau ca ai facut cu plic,sunt sigura ca daca era cu strigare nu dadeau atat.Eu cel putin nu ma duc la o nunta daca nu pot sa le dau mirilor macar meniul + ceva simbolic pe langa sa aiba un inceput in viata.Daca ar fi sa mai faci odata nunta o facea-i tot cu plic?
La noi la nunta darul se va da cu plic,sa n-aud de strigare ca mi se pare tiganeala,si indiferent daca vom avea vreo surpriza in plic din partea cuiva,asta e,se mai intampla, ca nu suntem noi primii si nici ultimii nu vom fi sunt sigur.Si de 2 ori daca ar fi sa fac nunta tot cu plic va fi darul.Asa e mai diplomat,iar totul depinde de educatia fiecaruia.La nunta noastra toate vor fi achitate dinainte de dar pt.ca am muncit 2 ani sa strangem banii pt.nunta ,importanta e participarea si apoi darul.

nanalia
12.05.2008, 16:17:54
la noi a mers foarte bine, darul in plic folosit ca place-card. si nu am avut surprize; poate doar unele placute.:D

monicas
16.05.2008, 11:44:51
la noi a mers foarte bine, darul in plic folosit ca place-card. si nu am avut surprize; poate doar unele placute.:D

Eu vreau sa fac o chestie 3 in 1 - un plic cu numele fiecarei familii/invitat pe care vom scrie si o fraza de multumire si va fi folosit si pe post de place card. trebuie sa gasesc niste suporturi pentru ele insa. Asa mi se pare cel mai delicat.

papusha
16.05.2008, 11:52:25

:O :O :O :O :O :O
Ce oameni frate 8-|
No comment!

Lionis
16.05.2008, 12:22:04
Eu nu am de gand sa pun plicurile pe masa. Cine vrea sa cinsteasca sa cinsteasca ca ma descurc eu sa ii duc acasa. Nici cu strigare nu e nunta. E asa intr-un mare fel.

alecsa
16.05.2008, 21:27:44
e chiar atat de important cat iti da si cine iti da? se stie ca daca mergi la o nunta/botez, cinstesti si masa. unii de ex duc cadouri. cu plic/fara plic, tot poti sa ai surprize. daca ai o muzica buna, daca mancarea e buna si bautura e cat de cat pe placul invitatilor, normal ca sa dea banuti mai multi. eu cred ca cei care pun frunze/ziare in plic, sunt oameni care nu au nici o legatura cu mirii, sau sunt niste cunostinte pur si simplu. nu cred ca un membru al familiei sau un prieten f bun ar putea sa faca asa ceva.

am mai auzit: sunt tare curioasa cat imi da, ca sa stiu si eu cat sa dau cand ma invita la nunta. ma pufneste rasul numai cand imi aduc aminte.

numai la plicurile cu bani nu o sa ma gandesc atunci si nici inainte, cred ca se pune prea mare accent pe niste lucruri atat de marunte, pierzandu-se astfel din intensitatea momentului. e pacat. am fost la o nunta acum de curand, si mireasa era atatttt de obosita de atata alergat de la o masa la alta sa vada cum stau florile pe masa, daca toti au plicuri pt bani etc. asta conta la ea. sincer, nici nu mai stiu cum aratau plicurile si nici florile, stiu doar ca mancarea a fost putina si bautura ioc, iar privirea miresei: disperata :)

anamary
16.05.2008, 23:10:25
Eu nu am de gand sa pun plicurile pe masa. Cine vrea sa cinsteasca sa cinsteasca ca ma descurc eu sa ii duc acasa. Nici cu strigare nu e nunta. E asa intr-un mare fel.
eu am decis ca plicurile sa fie pune langa casuta cu bani...cine vrea sa cinsteasca ...ok

Bettyna
20.05.2008, 06:24:23
La nunta unui vecin de-al meu au fost puse bucati de ziare, de marimea bancnotelor. :-&

La anul, cand voi fi nasa, voi face si eu o glumita din asta =)) si astept pana ne spun finutii ca au primit un plic fara nume cu frunze sau ziare, de abia atunci le spun ca a fost doar o gluma din partea noastra. :))

alecsa
20.05.2008, 22:35:15
eu cred ca lumea mai si exagereaza cateodata :-B

gaby_busta
26.05.2008, 10:37:28
noi am avut nunta la tara, intr-un restaurant. La noi se obisnuieste cu strigare. Sotul meu vroia sa facem cu plic ca e mai discret. Dar nici n-am vrut sa aud, pentru ca un var de-al meu a avut nunta la restaurant cu meniu scump si au fost persoane care au plecat mai repede si i-au lasat in plic, fara sa se semneze 50 de RON. Si la noi, cu tot cu strigare am avut o surpriza. O ruda cu sotia lui ne-au lasat in plic, si s-au si semnat si era si plicul lipit 100 de ron, cand atat punea o persoana. Nu faci nunta sa te imbogatesti, dar macar sa-ti scoti cheltuiala, ca de aia alergi ca nebunul.

movulina
26.05.2008, 10:42:14
noi am avut nunta la tara, intr-un restaurant. La noi se obisnuieste cu strigare. Sotul meu vroia sa facem cu plic ca e mai discret. Dar nici n-am vrut sa aud, pentru ca un var de-al meu a avut nunta la restaurant cu meniu scump si au fost persoane care au plecat mai repede si i-au lasat in plic, fara sa se semneze 50 de RON. Si la noi, cu tot cu strigare am avut o surpriza. O ruda cu sotia lui ne-au lasat in plic, si s-au si semnat si era si plicul lipit 100 de ron, cand atat punea o persoana. Nu faci nunta sa te imbogatesti, dar macar sa-ti scoti cheltuiala, ca de aia alergi ca nebunul.

aici iti dau dreptate!

Lionis
26.05.2008, 10:42:22
Nunta o fac ca sa fii unita cu omul iubit in fatza lui Dumnezeu indiferent de ce nume porta. Cel putzin eu asa fac.
Si alerg ca nebuna ca sa ne simtzim bine. Ca sa avem amintiri placute de la acest eveniment.

Rucsy
26.05.2008, 13:43:50
e chiar atat de important cat iti da si cine iti da? se stie ca daca mergi la o nunta/botez, cinstesti si masa. unii de ex duc cadouri. cu plic/fara plic, tot poti sa ai surprize. daca ai o muzica buna, daca mancarea e buna si bautura e cat de cat pe placul invitatilor, normal ca sa dea banuti mai multi. eu cred ca cei care pun frunze/ziare in plic, sunt oameni care nu au nici o legatura cu mirii, sau sunt niste cunostinte pur si simplu. nu cred ca un membru al familiei sau un prieten f bun ar putea sa faca asa ceva.

am mai auzit: sunt tare curioasa cat imi da, ca sa stiu si eu cat sa dau cand ma invita la nunta. ma pufneste rasul numai cand imi aduc aminte.

numai la plicurile cu bani nu o sa ma gandesc atunci si nici inainte, cred ca se pune prea mare accent pe niste lucruri atat de marunte, pierzandu-se astfel din intensitatea momentului. e pacat. am fost la o nunta acum de curand, si mireasa era atatttt de obosita de atata alergat de la o masa la alta sa vada cum stau florile pe masa, daca toti au plicuri pt bani etc. asta conta la ea. sincer, nici nu mai stiu cum aratau plicurile si nici florile, stiu doar ca mancarea a fost putina si bautura ioc, iar privirea miresei: disperata :)

Sunt de acord cu tine, insa partial...si eu am fost la o nunta unde mireasa si mirele se plimbau pe la invitati sa-i intrebe cum se simt, sa vada daca totul a fost aranjat cum trebuie iar oamenii s-au simtit bagati in seama, daca mai au nevoie de ceva...eu personal m-am simtit bine! Intr-adevar nu as aplica chestia asta si in ceea ce priveste plicurile pentru bani...insa faptul ca nu stai ploconit in prezidiul acela sau cum s-o numi...denota alta chestie. Invitatii vor sa vada mirele si mireasa, sa vb cu ei, nu sa-i vada ca stau si ii privesc de pe un podium...
Ai si tu dreptate ca asta nu scuza lipsa bauturii...

alecsa
26.05.2008, 22:21:57
Nu faci nunta sa te imbogatesti, dar macar sa-ti scoti cheltuiala, ca de aia alergi ca nebunul.

mai citeste te rog, suna cam urat, nu? te pune cineva sa faci masa la restaurant? eu stiu ca se plateste meniul, nu masinile, porumbeii, rochiile, costumele si bilutzele de pe mese. dupa astea alergi, ca restaurantul il adjudeci pe loc. eu m-as multumi cu un invitat care sa zicem imi lasa in plic 100ron dar stiu ca s-a simtit bine si ca nu comenteaza, decat cu unul care mi-a dat 1000ron si a comentat toata noaptea si ne mai si barfeste. dar ma rog, acum fiecare cum percepe acea masa la restaurant si ce asteptari are la sfarsit.:">

alecsa
26.05.2008, 22:22:52
Sunt de acord cu tine, insa partial...si eu am fost la o nunta unde mireasa si mirele se plimbau pe la invitati sa-i intrebe cum se simt, sa vada daca totul a fost aranjat cum trebuie iar oamenii s-au simtit bagati in seama, daca mai au nevoie de ceva...eu personal m-am simtit bine! Intr-adevar nu as aplica chestia asta si in ceea ce priveste plicurile pentru bani...insa faptul ca nu stai ploconit in prezidiul acela sau cum s-o numi...denota alta chestie. Invitatii vor sa vada mirele si mireasa, sa vb cu ei, nu sa-i vada ca stau si ii privesc de pe un podium...
Ai si tu dreptate ca asta nu scuza lipsa bauturii...

mai, mi se pare super normal sa vina pe la mese sa mai schimbe o vorba, insa asta cand venea se uita pe mese, cum sunt aranjamentele, plicurile etc. deci, avea alte intentii :))

danutzaxcata
28.05.2008, 15:04:36
mai citeste te rog, suna cam urat, nu? te pune cineva sa faci masa la restaurant? eu stiu ca se plateste meniul, nu masinile, porumbeii, rochiile, costumele si bilutzele de pe mese. dupa astea alergi, ca restaurantul il adjudeci pe loc. eu m-as multumi cu un invitat care sa zicem imi lasa in plic 100ron dar stiu ca s-a simtit bine si ca nu comenteaza, decat cu unul care mi-a dat 1000ron si a comentat toata noaptea si ne mai si barfeste. dar ma rog, acum fiecare cum percepe acea masa la restaurant si ce asteptari are la sfarsit.:">

Alergi dupa absolut tot si asta ca sa te simti bine, sa ai o zi frumoasa si sa aiba parte de o petrecere frumoasa si cei pe care i-ai chemat. Iar daca noi facem asta, cred ca e de bun simt ca invitatii sa aprecieze, nu sa-si bata joc. Nimeni nu vorbeste despre cei care nu au, ci despre cei nesimtiti care nu dau pentru ca nu vor.
Si e la fel de rau sa ai unul care iti da 100 ron pentru ca asa vrea el, de-al naibii si de rasfatat, sau unul care te barfeste. E si normal sa gandesti urat despre cei care isi bat joc de anii in care ai strans bani pentru nunta, de concediile si tot cea ce ai sacrificat, de alergatura de un an de zile. Tie ti se pare normal ca tot efortul asta sa fie subiect de bataie de joc pentru unii? Ca pana la urma si pentru ei ai incercat sa iasa totul bine.

alecsa
28.05.2008, 21:52:52
Alergi dupa absolut tot si asta ca sa te simti bine, sa ai o zi frumoasa si sa aiba parte de o petrecere frumoasa si cei pe care i-ai chemat. Iar daca noi facem asta, cred ca e de bun simt ca invitatii sa aprecieze, nu sa-si bata joc. Nimeni nu vorbeste despre cei care nu au, ci despre cei nesimtiti care nu dau pentru ca nu vor.
Si e la fel de rau sa ai unul care iti da 100 ron pentru ca asa vrea el, de-al naibii si de rasfatat, sau unul care te barfeste. E si normal sa gandesti urat despre cei care isi bat joc de anii in care ai strans bani pentru nunta, de concediile si tot cea ce ai sacrificat, de alergatura de un an de zile. Tie ti se pare normal ca tot efortul asta sa fie subiect de bataie de joc pentru unii? Ca pana la urma si pentru ei ai incercat sa iasa totul bine.

nu stiu, asta e o chestie relativa. e la fel ca si la petreceri: unul aduce bautura si altul aduce biscuitii. nimeni nu o sa aprecieze nimic din ce faci la cote maxime pt ca nu se poate. de asta se zice ca nu poti sa impaci si capra si varza. asta e! iar acei nesimtiti care au dar nu dau ca nu vor... daca stii cine sunt, nu ii inviti, daca afli dupa, asta e, nu e o tragedie, ii excludeti pe viitor din viata voastra. asta e viata. la locul de munca nu sunt nesimtiti? sau la scoala nu ai avut parte de nesimtiti? ai trecut peste nu? nu te-au facut 20 de mii pe care i-ai dat tu cand te-a trimis colega sa-i cumperi un corn si chipurile a "uitat" sa ti-i dea inapoi. asa si la nunta, nu dau, f bine, care e problema? de ce se pune atata accent pe BANI? iarasi zic, dezamagiri tot timpul o sa fie, tb sa stii sa treci peste ele cu capul sus, nu sa arati ca te-au afectat! si daca noi suntem multumiti de ce a iesit, si daca familiile noastre au fost langa noi, si daca ne-am emotionat, si daca am vibrat, si daca prietenii nostri apropiati au dansat si s-au simtit bine alaturi de noi....??? ce sa cer mai mult? ma impiedic de 1 mil sau de 20 de mil in minus? doamne, atunci as fi ipocrita!:))

ps: stii cum e asta cu "ca isi bat joc"? daca nu vrei sa fii luat drept "fraierica" si nici sa-si bata joc cineva de ceea ce ai facut, nu inviti pe nimeni...si asta se aplica la orice eveniment!>:D<

2ank
28.05.2008, 22:07:10
ps: stii cum e asta cu "ca isi bat joc"? daca nu vrei sa fii luat drept "fraierica" si nici sa-si bata joc cineva de ceea ce ai facut, nu inviti pe nimeni...si asta se aplica la orice eveniment!>:D<

Sunt perfect de acord. Acu' ce vina are matusa, unchiu sau varu' ca eu mi-am cumparat rochie de mii de euro (la mine nu e cazul:-" ) si costum de ginere de la Milano (iarasi nu e cazul la mine)? Cine m-a pus? Asa cum nu m-a pus nimeni sa fac nunta la Marriott. Au venit cei carora le-a placut sa vina. Nu conteaza daca m-am scos sau nu, conteaza ca azi, la 7 luni de la nunta plang de bucurie cand vad pozele, conteaza ca azi inca ma mai suna lumea sa-mi spuna cat de bine s-au distrat ei la mine la nunta si cat de mult se bucura ca i-am invitat, conteaza ca tata a fost cel mai fericit tata din lume in ziua nuntii mele, conteaza ca il am pe C. si ca ne e bine, conteaza multe altele. Banii de la nunta? Hmmmmmm....... nu mai stiu ce am facut cu ei. Mi-am platit o parte din datorii si am fost in Bucovina 5 zile.<:-P <:-P

Dar pot sa spun ca ziua nuntii mele a fost cea mai fericita zi din viata mea.

anamary
29.05.2008, 07:42:11
Nunta o fac ca sa fii unita cu omul iubit in fatza lui Dumnezeu indiferent de ce nume porta. Cel putzin eu asa fac.
Si alerg ca nebuna ca sa ne simtzim bine. Ca sa avem amintiri placute de la acest eveniment.
sunt perfect de acord cu tine...

tic_monica
03.06.2008, 23:47:24
Te-ai gandit si ca cel care da tonul, cel care va fi primul "strigat" va da putin asa va merge masa? Daca cineva pleaca de acasa cu gandul dau intre x si y atunci va fi tentat sa dea -x pentru ca asa a dat si cel dinaintea lui.
Sincer fiecare sa dea cat poate si cat are, daca stii ca cineva este chitros (si asta te deranjeaza) nu-l invita.
Eu vreau numai sa ma bucur alaturi de prieteni de acest moment si chiar daca voi aduce bani de acasa, imi doresc ca toti cei care vor fi prezenti sa aiba o seara de neuitat si sa se simta bine. (Tot nu avem timp in lumea asta nebuna si agitata sa ne bucuram unii de altii, macar asa avem ocazia sa ne reunim si sa ne bucuram)

corinka
04.06.2008, 00:06:06
nu am facut nunta pt bani, dar am sperat, totusi, sa nu iesim in pierdere. la final am fost surprinsi pt ca nu ne-am asteptat ca invitatii nostri sa fie atat de darnici.
media a fost cam de 6-7 milioane de pereche. cel mai putin am primit 3 milioane de la vreo doua perechi, iar cel mai mult ne-au dat parintii mei, 100 milioane, care au fost o mare surpriza.
am mai avut o surpriza simpatica intr-un plic, o prietena care a venit singura a pus 301 ron. am presupus ca s-a simtit bine. dc a lasat ciubuc.:">

chika
04.06.2008, 14:24:52
Pana la urma, banii in plic sau nunta cu strigare? Logodnicul meu vrea cu strigare, tot de teama sa nu aiba vreo surpriza, numai noi stim cum punem ban peste ban sa facem ceva frumos, (frumos, nu fastuos).

unicka
04.06.2008, 14:33:58
Pana la urma, banii in plic sau nunta cu strigare? Logodnicul meu vrea cu strigare, tot de teama sa nu aiba vreo surpriza, numai noi stim cum punem ban peste ban sa facem ceva frumos, (frumos, nu fastuos).
Parerea mea este sa mergeti pe plicuri, nu e frumos cu strigare, gandeste-te doar cum se vor simti invitatii cand vor auzi cat a dat ala, cat a dat celalalt.Este ceva de bun simt.

corinka
04.06.2008, 22:20:32
noi am avut plicuri, nu strigare, iar invitatii au fost ff darnici, chiar dc nu a stiut nimeni cat a pus fiecare. in afara de noi, ca si-au scris numele pe plicuri.

mamuska
04.06.2008, 22:34:41
sunt sigura ca as face tot cu plic...nu mi-a placut niciodata darul cu strigare,pt ca se pierde foarte mult timp si nu vreau sa fac pe nimeni sa se simta penibil sau sa fie obligati sa dea mai mult decat si-au propus...asa ne dam seama cat apreciaza altii munca mirilor....in cazul nostru,nu aveam cum sa ne suparam,pt ca simpla lor prezenta a fost de ajuns pt noi...in astfel de cazuri trebuie sa fim intelegatori...si eu sunt de acord cu ce ai zis,nici eu nu m-as duce la o nunta daca nu as avea bani sa le dau...dar nu toti gandesc asa...

cafelutatare
06.07.2008, 08:09:50
Lasa ca eu nu am avut decat o surpriza de genul asa in plic, dar s-a compensat cu alta... nu au dat nimic, adica nu ne-au dat plicul gol... pur si simplu nu au dat nimic. Ei, de asta ce mai ziceti? :-B

corinka
07.07.2008, 17:13:31
Lasa ca eu nu am avut decat o surpriza de genul asa in plic, dar s-a compensat cu alta... nu au dat nimic, adica nu ne-au dat plicul gol... pur si simplu nu au dat nimic. Ei, de asta ce mai ziceti? :-B
nu ma mir. noua soacra mare nu ne-a dat plic, doar cadou, niste oale de inox, au compensat ai mei cu un plic de 100 milioane, pe langa cadou.
acuma, fiecare dupa posibilitati, soacra-i soacra, e din familie, nu putea sa nu vina, dar altii pot sa ramana acasa.

finica
07.07.2008, 18:24:10
nu ma mir. noua soacra mare nu ne-a dat plic, doar cadou, niste oale de inox, au compensat ai mei cu un plic de 100 milioane, pe langa cadou.
acuma, fiecare dupa posibilitati, soacra-i soacra, e din familie, nu putea sa nu vina, dar altii pot sa ramana acasa.
Foarte corect. Nu se întâmplă foarte des ca părinții să aibă aceleași posibilități ... și la mine, acum 6 ani socri mi-au pus 5 mil pe masă, în timp ce tata a plătit toată cheltuiala de la nuntă, vreo 60 mil la vremea aia .... părinții sunt părinți, ei nu intră în categoria "surprizelor" doar dacă sunt rău voitori :-s

cafelutatare
07.07.2008, 18:44:57
Asa e... nu puteai spune mai bine!
Nu am facut nunta pentru bani, dar, sincer... chiar nimic sa nu dai la o nunta? Nici macar un cadou?

andrafuturewifetobe
08.07.2008, 14:57:07
fetelor...e complicata treaba...mai ales cand stii ca nu dispui de sume colosale pentru nunta...si totusi nu ne putem priva de acesta bucurie.O data te mariti....si vrei sa iasa bine...si frumos,....sa se simta lumea bine...acu despre bani...e mai greu.Unii au, altii nu.Eu nu vreau sa raman dupa nunta cu cine stie ce avere....doar sa acopar makr o parte din cheltuieli...ca noi platim tot!dar ce imi doresc terbil de mult e sa avem parte de cea mai frumoasa noapte din viata noastra alaturi de cei dragi...si la fel va urez si voua....va pup

DanielaCuza
08.07.2008, 16:51:39
Nici nu ma gandesc sa fac cu strigare, prefer sa nu respect chiar toate traditiile .Si noi ne facem nunta singuri, mai precis al meu e cu banii, eu cu visele si ideile unei nunti perfecte, aici recunosc ca sunt norocoasa, pe al meu chiar nu-l intereseaza surprizele din plic,$-) pe mine nici atat, vreau doar ca invitatii mei sa se simta bine si sa fie multumiti.

iony_iony
11.07.2008, 17:19:26
eu in privinta asta sunt norocoasa.Noi vom face nunta la tara la caminul cultual si la noi e cu strigare as aca noi vom stii cat da fiecare....;)) ;)) ;)) parerea mea este ca dak nu ai bani de nunta mai bine stai aksa decat sa faci astfel de glume proaste:-< :-<

sugarlips
14.07.2008, 10:44:33
eu in privinta asta sunt norocoasa.Noi vom face nunta la tara la caminul cultual si la noi e cu strigare as aca noi vom stii cat da fiecare....;)) ;)) ;)) parerea mea este ca dak nu ai bani de nunta mai bine stai aksa decat sa faci astfel de glume proaste:-< :-<

sa nu te superi, dar iti spun din experinta unei vecine, care a fost luna asta la o nunta cu strigare...
si spre suprinderea ei, unele persoane de la masa, vazand ca x si y au dat o anumita suma, am mai scos din bani si au dat la fel
daca nu era cu strigare ar fi dat mai mult....
deci ai suprize neplacute si daca faci cu strigare, poate chiar mai multe...ca se iau unii dupa altii...

Rucsy
14.07.2008, 11:27:41
sa nu te superi, dar iti spun din experinta unei vecine, care a fost luna asta la o nunta cu strigare...
si spre suprinderea ei, unele persoane de la masa, vazand ca x si y au dat o anumita suma, am mai scos din bani si au dat la fel
deci ai suprize neplacute si daca faci cu strigare, poate chiar mai multe...ca se iau unii dupa altii...

Da, asta asa este...si o cunostinta a dat la o nunta la tara 6 milioane in loc de 8( cat avea asupra ei) fiindca vazuse ca cei mai rasariti cam asa au dat in calitate de cunostinte, prieteni...chiar nu stia cat sa dea, nu mai mersese de 3 ani de zile la o nunta la tara!

picolla
14.07.2008, 11:29:06
Nici nu ma gandesc sa fac cu strigare, prefer sa nu respect chiar toate traditiile .Si noi ne facem nunta singuri, mai precis al meu e cu banii, eu cu visele si ideile unei nunti perfecte, aici recunosc ca sunt norocoasa, pe al meu chiar nu-l intereseaza surprizele din plic,$-) pe mine nici atat, vreau doar ca invitatii mei sa se simta bine si sa fie multumiti.

noi am facut tot cu plic, si pot sa spun ca au fost sume destul de mari, din partea invitatilor chiar nu pot sa zic c-am gasit sume mici(chiar daca de la inceput se sti ca e fara pretentii) acum depinde de om si de cum se simte la acea nunta.o:-)

georgiiulia
26.07.2008, 12:26:00
si noi am avut nunta tot cu plic...de fapt plicul avea rol de place card, cu numele fiecaruia pe el. Nu am avut surprize de genul acesta...oamenii au fost incantati de eveniment, au apreciat toata munca noastra depusa acolo, s-au simtit bine, iar banii au fost pe masura. In spirit de gluma un prieten care a venit singur, pe langa suma de bani oferita, a adaugat si 1 RON :))

cristoiash
26.07.2008, 16:56:31

sa nu te superi, dar nu e nimeni obligat sa iti plateasca tie nunta. daca ma inviti la masa sa zicem de ziua ta, sau de nici-o ocazie, nu imi pui taxa la usa. de ce ar fi altfel la o nunta, ca doar tot tu esti gazda?

deci iar, nu te supara, daca n-ai bani sa-ti permiti nunta demna de Paris Hilton, faci una pe masura buzunarului si nu mai ai de ce sa te superi ca nu-ti acoperi cheltuielile. Ca nu despre asta e vorba cu darul de nunta. Care apropos, desi e traditional, nu e obligatoriu.

Punct.

evenstar
26.07.2008, 18:51:14
deci iar, nu te supara, daca n-ai bani sa-ti permiti nunta demna de Paris Hilton, faci una pe masura buzunarului si nu mai ai de ce sa te superi ca nu-ti acoperi cheltuielile. Ca nu despre asta e vorba cu darul de nunta. Care apropos, desi e traditional, nu e obligatoriu.

Punct.

Greeeu, dom'le, greeeeuuuu!!!:-<:-<:-<

Chiar am citit pe aici despre o fata care isi planuia o nunta cu niste extravagante pe care noi - oameni in toata firea si cu venituri bunicele - nici nu le-am lua in considerare, cu atat m ai putin sa le avem... Nu mai stiu topicul, din pacate... Si pe urma isi facea calculul ca o costa nunta 30000 de euro si trebuie "sa-si scoata banii"... Eu unui om de genul asta i-as pune in plic o scrisoare frumoasa cu urari de bine si minte multa... :-L

xelonitsa
26.07.2008, 20:45:49
noi vom pune pe masa, in dreptul fiecaruia place card cu numele invitatului, place card ce va tine si locul plicului.Daca vor sa dea bani e ok, daca nu...asta e !!! Noi sa fim sanatosi ca banii ii facem noi cumva.;));))

Priquita
30.07.2008, 15:35:26
noi nu facem nunta cu cinste si nici nu impartim plicuri oamenilor...dc vor sa ne dea ceva, bine, dc nu, nu...

georgy_2006
01.08.2008, 20:58:04
noi am avut parte de o mare surpriza cand am fost la o nunta cu strigare anul trecut. eram colegi de-ai mirelui si ne-au luat la rand imediat dupa nasi, socri si vreo 3 familii de rude apropiate de-ale miresei. oricum, ne-a fortat mana ca am dat toti banii pe care ii aveam la noi. $-)
ne-au mai ramas ceva bani pt taxi

xelonitsa
01.08.2008, 21:07:12
noi am avut parte de o mare surpriza cand am fost la o nunta cu strigare anul trecut. eram colegi de-ai mirelui si ne-au luat la rand imediat dupa nasi, socri si vreo 3 familii de rude apropiate de-ale miresei. oricum, ne-a fortat mana ca am dat toti banii pe care ii aveam la noi. $-)
ne-au mai ramas ceva bani pt taxi

;)) ;)) ;)) rusinica !!!!

cleopatra25
01.08.2008, 21:17:20
am participat la o nunta cu strigare unde vornicul era prieten cu familia miresei si care pentru a creste cinstea a strigat la nasi, parinti si fratii mirilor mai mult decat au dat in realitate. nu pot spune decat: RUSINICA!!!L-) L-) L-)

hanna
01.08.2008, 21:59:01
noi nu facem nunta cu cinste si nici nu impartim plicuri oamenilor...dc vor sa ne dea ceva, bine, dc nu, nu...

Asa am facut si noi! Si a fost ff bine. Nimeni nu s-a simtit obligat si cu toate astea au dat bani toti mai putin familia pt ca nu am vrut

gabitza_86
01.08.2008, 22:24:16
la noi au fost vreo 6 pers care nu au dat nici un leu la masa deoarece nu au avut,oameni de la tara,dar bibi meu a fost fericit ca l_au onorat cu prezenta;)) ,in rest nu am avut surprize.>:D<

Danutzafish
04.08.2008, 13:26:22
oricum cred ca e un pic nasol sa deschizi plicul si sa realizezi ca e gol....cu exceptia cazului cand esti anuntat dinainte ca va fi gol =))

evenstar
11.08.2008, 11:13:57
la noi au fost vreo 6 pers care nu au dat nici un leu la masa deoarece nu au avut,oameni de la tara,dar bibi meu a fost fericit ca l_au onorat cu prezenta;)) ,in rest nu am avut surprize.>:D<

Tot respectul!=D> Felicitari sotului tau pentru atitudine!

corinka
12.08.2008, 22:43:11
oricum cred ca e un pic nasol sa deschizi plicul si sa realizezi ca e gol....cu exceptia cazului cand esti anuntat dinainte ca va fi gol =))
pai dc oricum esti anuntat ca e gol, ce rost mai are sa ti-l dea?:))
eventual, dc ar contine o felicitare - ca o felicitare tot este oricine in stare sa cumpere - ar fi un gest elegant din partea unuia lipsit de posibilitati materiale.

Clara
12.08.2008, 23:26:11
nu am avut nici plicuri nici casuta de bani nici place-card pe post de plic pe masa si cu toate astea am primit de la majoritatea invitatilor banuti sau felicitari(nu ne-am uitat cine ce cat a dat) nu ne asteptam sa primim si oricum ne-am platit 90% din cheltuielile nuntii inainte desi nu a fost usor.
cel mai emotionant moment a fot atunci cand am deschis felicitarile de la prieteni, am plans amandoi ca doi copii de mesajele si urarile primite :)>-

corinka
13.08.2008, 20:46:36
nu am avut nici plicuri nici casuta de bani nici place-card pe post de plic pe masa si cu toate astea am primit de la majoritatea invitatilor banuti sau felicitari(nu ne-am uitat cine ce cat a dat) nu ne asteptam sa primim si oricum ne-am platit 90% din cheltuielile nuntii inainte desi nu a fost usor.
cel mai emotionant moment a fot atunci cand am deschis felicitarile de la prieteni, am plans amandoi ca doi copii de mesajele si urarile primite :)>-
nici noi nu am pus plicuri pe masa, mi-am mai spus parerea in privinta asta, personal, consider ca este neelegant sa pui plicuri. dar fiecare face ce vrea. aceeasi parere o am si despre casute. noi nu am avut casuta, dar ne-am trezit la nunta ca uitaseram sa luam o cutie, un cufaras, ceva. si ne-au dat chelnerii un kitch, o casuta oribila in forma de inimioara.
faza aiurea a fost ca au adus-o cand nu eram la masa si au pus-o pe masa, la vedere. cand am vazut-o era sa lesin de nervi, asa ca am ascuns-o repede sub masa.

Clara
13.08.2008, 23:51:46
nici noi nu am pus plicuri pe masa, mi-am mai spus parerea in privinta asta, personal, consider ca este neelegant sa pui plicuri. dar fiecare face ce vrea. aceeasi parere o am si despre casute. noi nu am avut casuta, dar ne-am trezit la nunta ca uitaseram sa luam o cutie, un cufaras, ceva. si ne-au dat chelnerii un kitch, o casuta oribila in forma de inimioara.
faza aiurea a fost ca au adus-o cand nu eram la masa si au pus-o pe masa, la vedere. cand am vazut-o era sa lesin de nervi, asa ca am ascuns-o repede sub masa.

:)ma bucur ca mai sunt si alte cupluri care procedeaza la fel. la noi, cei care au vrut sa ne ofere au venit la sot si i-au dat si el le-a pus in sacou in buzunar. asta a fost "casuta" noastra :-p
aaa si nu s-a creat coada, nu am stat cu plicurile in mana si cel mai important invitatii au venit cu plicurile proprii.

alinakichi
20.08.2008, 14:04:40
sa nu te superi, dar nu e nimeni obligat sa iti plateasca tie nunta. daca ma inviti la masa sa zicem de ziua ta, sau de nici-o ocazie, nu imi pui taxa la usa. de ce ar fi altfel la o nunta, ca doar tot tu esti gazda?

Punct.

Mie mi se pare ca esti putin cam dura.

Eu una daca nu am bani nu ma duc la nunta, din respect pt miri, si pt mine. Nu ma pot duce la nunta sa mananc, sa dansez si apoi sa plec fara "sa dau" nimic.
Toata lumea stie ca o nunta reprezinta un efort financiar (sau cel putin pentru mine asa a fost).
In general, cadoul de la nunta reprezinta un "ajutor" pentru noua familie.

Trebuie sa fim realisti! ;)

theea
05.09.2008, 11:30:01

foare tare, atatea mi-a fost dat sa citesc la rubrica asta ca m-a binedispus cu totul, acuma no offese celor care au patit toate rahaturile astea, dar e comic intr-un fel, cum sa faci asa ceva?
Am si eu nunta la anu, sper sa nu patesc asa ceva ca apoi o sa rada si alte miresici de mine :))

theea
05.09.2008, 11:33:00

=))=))=))=))

Harleyuta
05.09.2008, 11:53:35
Buna

Noi nu ne-am preocupat prea mult cu atentiile financiare ce urma sa le primim , in sensul ca nu am avut nici plicuri si nici casuta (sau alt "echipament" de colectare).Fiecare a dat cat a avut si a putut, trebuie sa recunosc cu mult peste ce ne asteptam noi. Plicuri goale nu au existat, nici nu ne gandisem la asta desi auzisem niste povesti destul de sinistre de la cunoscuti de-ai nostri.
In schimb,pot sa spun ca am intalnit cazuri (si nu putine) la nuntile la care am mai fost si noi in care unii apreciau cu mare atentie organizarea evenimentului:mancare,muzica,decor,....si in functie de asta mai adauga sau mai scot bani din plic.

georgiana_urziceni
08.09.2008, 15:56:03
eeee, o pun si eu pe soacra-mea langa casa cu bani sa verifice grosimea plicurilor si sa scrie si pe ele:D
asta e deja politie...nici chiar asa, mi se pare rusinos, faci omul sa se simta extraordinar de prost ...parerea mea . si daca a bagat in plic 3 mil constient ca nu acopera cheltuiala , crezi ca daca o vede pe soacramea (sau oricine altcineva)langa " seif" mai scoate si mai pluseaza sau cum...e deja ...prea mult

mariammocanueugenia
16.09.2008, 20:01:45
Noi nu am avut nici un fel de surpriza!Am avut plicuri albe,pe care de altfel le-am pus langa casuta facuta de sotul meu si care era discret plasata langa masa noastra!
Am primit si cadouri si bani,dar nimeni nu a facut vreo gluma proasta cum mai citisem pe aici(frunze etc).Si ce mi-a placut a fost ca nimeni nu s-a bagat sa vada exact ce am strans sau suma exacta(pe care nici noi stim exact....nu ca ar fi fara numar...)...doar atunci dimineata cumnata-mea m-a ajutat sa desfac plicurile si sa nu gresim numaratoarea pt a plati restaurantul...atat...nici macar nu am notat undeva cine cat a dat !Mi se pare rusinos sa notez iar atunci cand merg la nunta respectivului sa ii dau aceeasi suma...fiecare da exact cat poate,nu ar trebui sa se forteze daca nu are...

MMMMM
16.09.2008, 22:17:17
Eu am avut pe mese carduri personalizare de mine care au avut si functie de plic, fapt pt care am fost criticata de socra-meu ca am stricat nunta cu plicurile mele. Chiar daca nu a fost adevarat, fiindca la 3 saptamani o alta mireasa mi-a cerut sa-i fac rost de carduri/plic identice, i-am spus lui socra-meu ca daca am stricat-o ce: "Am stricat nunta mea si nu a altuia".
Dimineata mi-am dat seama ca de fapt altul fusese motivul lor. In plicul socrilor mari era fix tacamul, pliculcumnatei mari avea o suma mai mica decat tacamul pt doua persoane(cu toate ca mi-au scos ochii ca nu i-am pus scaun separat si tacam nepotului meu de 3 ani in conditiile in care cu o zi inainte le aratasem cum vor fi aranjate mesele) iar cumata cea mica m-a luat la trei pazeste in timpul nuntii ca daca ala e plic(era vorba de cardul/plic dupa masa) de unde vreau sa-mi dea ea bani ca doar e studenta (a uitat ca vine in tara decat sa-si dea examenele) si a disparut de tot plicul ei. Nota 10 din partea mea pt bunica sotului meu care mi-a dat 80% din cat mi-a dat cumnata cea mare in conditiile in care are 70 de ani, pensie de CAP si munceste cu ziua. Credeti-ma ca sumele toate sunt simbolice(pana in 150EUR) dar Dumnezeu a avut grija ca altii sa ma ajute sa nu ramanem cu datorii. Au venit mai multe persoane decat confirmasera iar unii au pus in plic mult mai mult decat ne asteptam.

MMMMM
16.09.2008, 22:31:05
Am uitat sa va spun, Nu am lasat pe nimeni din familiile noastre sa se implice in vre-un fel iar ca situatie finaniara tata are salariu de 2.5ori m mic decat al socrului si a dat dublu fata de socru. Nu am facut nunta sa castig ceva dar ca bun simp puteau macar sa ne anute de situatie si sa lase PRETENTIILE acasa :*

adyna_dyana
23.09.2008, 13:21:52
Am uitat sa va spun, Nu am lasat pe nimeni din familiile noastre sa se implice in vre-un fel iar ca situatie finaniara tata are salariu de 2.5ori m mic decat al socrului si a dat dublu fata de socru. Nu am facut nunta sa castig ceva dar ca bun simp puteau macar sa ne anute de situatie si sa lase PRETENTIILE acasa :*

la noi a fost cam acelasi lucru...soacra mea a dat 5 mil, cumnata la fel...in schimb fratele meu cu mama 10 mil de fiecare...sa nu mai zic ca...cumnata are sal un pic mai mare ca al fratelui...si inainte de nunta mama a stat acasa si a pus grasie si faianta...cand am vazut plinurile de la ai mei am zis ca nu e adev...dar asta e...nu poti critica p enimeni...fiecare cat il lasa inima...
la nunta nu am avut surprize de genul sa nu puna nimic in plic, hartii de ziar...sau cine stie ce minunatie...noi am fost f multumiti...1 ca nu am ramas datori cu nimic...2. ne-am scos cheltuielile si am ramas si cu bani in plus...am plecat in luna de miere...am platit o parte din bani la masina luata de curand...si ne-au mai ramas bani pt uz casnic...vreau sa mobilez bucataria...un dormitor complet...sper sa ne ajunga banii...oricum mai strangem ceva...#-o

adyna_dyana
23.09.2008, 13:25:13

super tare ...asta ar fi culmea...sa zica stii am venit la nunta dar nu am bani...:>...o vecina de-a mea a fost la sora cumnatei si nu a platit din buzunarul ei...tipa i-a zis sa vina si ii da ea banii cand are...acum prietena asta a mea se streseaza ca nu are cum sa ii stranga...
poate intr-un an aduna 10 mil:))

adyna_dyana
23.09.2008, 13:36:55
Mie mi se pare ca esti putin cam dura.

Eu una daca nu am bani nu ma duc la nunta, din respect pt miri, si pt mine. Nu ma pot duce la nunta sa mananc, sa dansez si apoi sa plec fara "sa dau" nimic.
Toata lumea stie ca o nunta reprezinta un efort financiar (sau cel putin pentru mine asa a fost).
In general, cadoul de la nunta reprezinta un "ajutor" pentru noua familie.

Trebuie sa fim realisti! ;)

total de acord cu tine...sa faci o nunta e un efort destul de mare pt unii, pt altii mai usor...fiind ajutati de parinti...in schimb noi nu am accetat ajutorul nimanui...totul am facut prin puterile noastre...chiar daca am avut o nunta mica de 46 pers...nu ne-am zgarcit la bani sa punem ceva pe masa sa nu poata fi consumat si apoi invitatii sa zica uite si la astia ce ne da si mai apoi vor multi bani...
cele care a-ti facut nunta prin puterile voastre stiti ce inseamna sa stragi ban cu ban...sa fie totul bine si sa nu lipseasca nimic din ce ti-ai propus, pt ca o data esti mireasa... tb sa stiti ca acel invitat care vine la nunta nu vine cu mana goala...ar fi culmea sa merg la o nunta fara sa platesc...si nu pt ca ma simt obligata...banii acestia care voi credeti ca sunt da-ti de pomana sau ca iti platesti meniul...e de fapt o mica atentie un cadou celor casatoriti...ceva ce ii va ajuta sa inceapa ceva mai departe...
sa mergi la o nunta simtindu-te obligat si nu te duci de placere...inseamna ca at cand ai facut nunta ta te-ai gandit numai cum sa strangi bani si nu ca vei fi alaturi de cei dragi...
eu am multe prietene si prieteni la care urmeaza sa merg la nunta, dar nu ma duc ca vezi doamne a venit la mine si acum sunt obligata sa merg si eu la ei...nu stiu cum sunt alte pers...dar la toate nuntile la care am fos tnu am asteptat sa vina si ei la mine...cine poate vine si de placere cine nu...decat sa vina si sa se uite urat ca imi da bani la masa mai bine sa nu ii vad...eu una nu ma asteptam sa scot cheltuiala si sa iasa si mult peste...poate unii nu au norocul asta...hai ca v-am ametit:D...si nu de alta dar ma ia fetele la rost :-SS

adyna_dyana
23.09.2008, 13:51:48

super tare faza...:D, am zis ca lesin de ras...aproape acelasi lucru mi s-a intamplat si mie...de dim la restaurant cand sa plecam eu am ramas ultima...uitasem punga cu oglinda si perna...cand ajung aproape de masina socrela ce credeti...ii spunea sotului meu cum sa imparta banii luati de pe nunta...de parca ii stransese singur si erau banii ei...nu va inchipuiti ce nervi aveam ca abia m-am abninut sa nu ii zic ceva...norocul ei ca mai era cineva in masina cu noi...dupa ce ca eram franta de picioare am mai auzit-o si pe asta...in fine ajungem acasa ne culcam...banii erau la mine in gentuta:-p...i-am zis lui lubi cat au mai ramas dupa ce am platit totul la restaurant dj, foto video, decoratiuni...noi pe luni sau marti tb sa plecam in luna de miere...pe socrela o durea in cot ca noi tb sa plecam sa le relaxam...sa fim singuri...ea avea planuri cu el...:gen_20::gen_07::talk_04: si acum cand ma gandesc imi vine sa ma iau de ea...am suportat pana marit ca iubi zice ca dupa ce vine de unde are treaba plecam...cand am ajuns pe miercuri deja am rabufnit...va da-ti seama ce luna de miere am avut...plina de certuri si plansete din cauza unei soacre nebune care se gandeste doar la bani si la ea...i-am spus vrute si nevrute...fetelor care urmeaza sa stiti cu soacrele fugiti de ele cat puteti toate sunt la fel...la inceput e bine apoi s-a terminat cu circul>-)
noi stam cu mama lui ca tb sa alegem ori la mine ori la el...la mine am un ap cu 3 cam dar e semidecomandat la el avem un hol buc si dormitorul nostru...separat
dar si asa nu am liniste...tot tb sa vina sa ceara sa controleze dupa ce plec eu de acasa...
imi pare rau ca v-am facut sa imi suportati criza...fugiti de soacre:-B

FloryCrist
23.09.2008, 14:04:07
buna, fetelor! am avut si eu nunta pe 23 august, vreau sa va spun cateva intamplari care erau imposibil sa lipseasca si de la nunta mea:-w. in legatura cu banii dati in plic, noi am avut plicurile albe, fara nume, puse pe masa noastra de unde fiecare isi putea lua plicul. ei bine invitatii din partea nasului, pe care el a insistat sa-i cheme pt ca ii erau datori, (noi nici nu-i cunoasteam pe majoritatea) nici macar nu si-au platit meniurile sau au dat mult mai putin, lui spunandu-i ca ei au bagat in plic cam 5 mil de cuplu. adica numai minciuni, nici nu si-au trecut numele pe ele ca sa nu se vada, dar i-am luat prin eliminare. noi ne-am facut nunta singuri, nu am primit niciun ajutor de la nimeni. nasii ne-au ajutat numai cu prezenta. iar rudele din partea sotului au platit doar meniul si atat. tinand cont ca sora lui lucreaza la Parchetul de pe langa Curtea Suprema de Justitie si sotul ei este judecator, adica nu asa orice amarati. dar pana la urma totul a iesit super frumos si m-au ajutat foarte mult surorile mele, care sunt cele mai bune surori de pe lume.>:D<

gyulyana
02.10.2008, 01:15:35
singura "surpriza" de care am avut parte... niste prieteni care au dat mai putin decat meniul, dar n-aveam de ce sa ma supar, fiecare cat a putut. in rest totul a fost ok, oricum nu am avut asa multi invitati, ii cunosteam pe toti. parintii nostrii au dat cel mai mult ce-i drept (5000 ron ai mei si 4000 ai lui...stransi cum a putut fiecare) si asta ne-a aj f mult inainte de petrecere. am mai avut rude care au dat sume mari, rude f apropiate bineinteles, si asa am reusit sa ramanem si noi cu ceva, chiar daca nu era in plan;))

Jadesy
02.10.2008, 07:34:40
la noi a fost cam acelasi lucru...soacra mea a dat 5 mil, cumnata la fel...in schimb fratele meu cu mama 10 mil de fiecare...sa nu mai zic ca...cumnata are sal un pic mai mare ca al fratelui...si inainte de nunta mama a stat acasa si a pus grasie si faianta...cand am vazut plinurile de la ai mei am zis ca nu e adev...dar asta e...nu poti critica p enimeni...fiecare cat il lasa inima...
la nunta nu am avut surprize de genul sa nu puna nimic in plic, hartii de ziar...sau cine stie ce minunatie...noi am fost f multumiti...1 ca nu am ramas datori cu nimic...2. ne-am scos cheltuielile si am ramas si cu bani in plus...am plecat in luna de miere...am platit o parte din bani la masina luata de curand...si ne-au mai ramas bani pt uz casnic...vreau sa mobilez bucataria...un dormitor complet...sper sa ne ajunga banii...oricum mai strangem ceva...#-o

Tot respectul pentru socrii mei, ea e pensionara si el e un simplu muncitor) dar m-au dat pe spate cand le-am deschis plicul...... 5 000 lei .
Si tre sa va spun ca nu am avut suprize decat placute la deschiderea plicurilor :)

maryane
02.10.2008, 09:02:59
Noi am avut si surprize placute si surprize neplacute de genul ca nu si-au platit nici macar meniul, dar a fost un singur caz izolat (chestia e ca cei care au facut asta s-au autoinvitat la nunta :D, dar asta e atat au avut oamenii) in rest a fost ffff bine. am fost multumiti.

alex_dutz
02.10.2008, 16:17:47
Buna!! Pot sa spun ca eu am avut doar surprize placute:)>- Ca orice mireasa cred,, pierdeam nooptile gandindu/ma la alegerile, deciziile care trebuie luate si implicit daca voi reusi sa platesc macar restaurantul si ce va mai fi dupa nunta, neavand nici o pretentie sa imi mai si ramana ceva peste:D Si surprise surprise, masa "a mers" cum nu mi/as fi imaginat niciodata. Am achitat tot si ne/au mai si ramas o gramada de bani\:D/ Stiu ca de obicei multi aleg nasii pentru posibilitatile lor materiale, dar noi i/am ales pt ca sunt niste persoane deosebite si ne cunosc de la inceputul relatiei noastre si pt ca vroiam ca dupa nunta sa nu ne ramana doar banii ci sa ne marim familia,si sa ii avem mereu alaturi. Va imaginati ce surpriza am avut cand am deschis plicul de la ei(care abia facusera imprumut ca sa isi cumpere apartament)si ne/am trezit cu 1000 de euro in fata ochilor....Asta da surpriza $-) Aveti in fata dv o mireasa foarte multumita!!:-p

Preity
21.10.2008, 10:41:54
Buna!! Pot sa spun ca eu am avut doar surprize placute:)>- Ca orice mireasa cred,, pierdeam nooptile gandindu/ma la alegerile, deciziile care trebuie luate si implicit daca voi reusi sa platesc macar restaurantul si ce va mai fi dupa nunta, neavand nici o pretentie sa imi mai si ramana ceva peste:D Si surprise surprise, masa "a mers" cum nu mi/as fi imaginat niciodata. Am achitat tot si ne/au mai si ramas o gramada de bani\:D/ Stiu ca de obicei multi aleg nasii pentru posibilitatile lor materiale, dar noi i/am ales pt ca sunt niste persoane deosebite si ne cunosc de la inceputul relatiei noastre si pt ca vroiam ca dupa nunta sa nu ne ramana doar banii ci sa ne marim familia,si sa ii avem mereu alaturi. Va imaginati ce surpriza am avut cand am deschis plicul de la ei(care abia facusera imprumut ca sa isi cumpere apartament)si ne/am trezit cu 1000 de euro in fata ochilor....Asta da surpriza $-) Aveti in fata dv o mireasa foarte multumita!!:-p
Si eu am aceleasi sperante : sa achit restaurantul si ce o mai fi de achitat dupa.Dar asa am zis si la botez,ca vreau doar sa platesc ratele(Adunate erau vreo 6 sau 7 mil).Avand in vedere ca am facut la curte si au fost 20 de oameni cu tot cu noi doi,cu nasii si parintii,atat credeam ca o sa strang.As fi vrut eu 12 mil ca aveam niste planuri,dar nu as fi crezut sa se stranga atat.De unde,ca per total am strans in jur de 2500 lei........aproximativ ca nu mai stiu sigur.Numai fii-mea a strans la baita 9 mil jumate.Sunt curioasa cum va fi la nunta.

Preity
21.10.2008, 10:45:08
Sincer eu nu am pretentia ca omul sa imi dea minim pt menu....mai mult daca are.Pt ca unii poate nu au nici banii aia.Eu vreau doar ca atunci cand trag liniile sa imi ajunga banii sa platesc restaurantul si ce o mai fi de plata.Atat!Nu ma intereseaza cine cat da.

aloe
21.10.2008, 11:09:38
si noi vom avea plicurile pe post de place-carduri si va fi trecut numele. Cine vrea sa ne dea ceva o sa il considere si plic, cine nu, va zice ca e doar place card :). Eu nu ma voi supara, daca oameni pe care ii stiu ca nu au posibilitatea financiara imi vor da mai putin. Insa daca va fi cineva care imi va da un plic cu hartii, frunze sau alte "surpize" (si sa nu fie un plic-gluma, pe langa cel real) eu nu voi mai avea ce sa discut cu persoana respectiva. Noi vom avea invitati doar persoane apropiate si daca cineva apropiat isi bate astfel joc,,,doare foarte tare.

Preity
21.10.2008, 12:25:53
si noi vom avea plicurile pe post de place-carduri si va fi trecut numele. Cine vrea sa ne dea ceva o sa il considere si plic, cine nu, va zice ca e doar place card :). Eu nu ma voi supara, daca oameni pe care ii stiu ca nu au posibilitatea financiara imi vor da mai putin. Insa daca va fi cineva care imi va da un plic cu hartii, frunze sau alte "surpize" (si sa nu fie un plic-gluma, pe langa cel real) eu nu voi mai avea ce sa discut cu persoana respectiva. Noi vom avea invitati doar persoane apropiate si daca cineva apropiat isi bate astfel joc,,,doare foarte tare.
Subscriu.Dupa ce am auzit aici voi verifica fiecare plic in mom in care mi-l da ca sa fiu sigura ca nu e o farsa(Adica nu o sa numar banii in fata omului,ar fi nesimtire,doar ma uit sa vad daca chiar sunt bani)

chika
21.10.2008, 12:53:59
Subscriu.Dupa ce am auzit aici voi verifica fiecare plic in mom in care mi-l da ca sa fiu sigura ca nu e o farsa(Adica nu o sa numar banii in fata omului,ar fi nesimtire,doar ma uit sa vad daca chiar sunt bani)
si daca iti dai seama ca in plic sunt frunze sau alte ciudatenii, ce faci? te iei de acei oameni?

Preity
21.10.2008, 13:08:39
si daca iti dai seama ca in plic sunt frunze sau alte ciudatenii, ce faci? te iei de acei oameni?
Din rubrica "tupeu de mireasa" ii dau doua labe peste bot.:))Glumeam.Da,normal ca ma iau de ei.Pai nu am inteles,cand se duc la cumparaturi cumpara cu frunze?!?!?!?Asta ar fi nesimtire,bataie de joc.Ar zbura pe usa afara fara nici o sansa sa mai auda de noi pe viitor.Pt ca eu nu fac nunta nici ca sa fac bani dar nici ca sa manance unu gratis si apoi sa isi mai si bata joc punandu-mi frunze in plic.Daca nu are nu da,punct.Toata lumea ne stie ca intelegem asta.Nu ai bani nu ai,dar ai venit si pt mine asta conteaza.

aloe
21.10.2008, 13:13:55
eu nu cred ca as putea sa spun ceva cuiva, acolo, pe loc. Dar el va sti pe viitor ca gestul m-a deranjat. ;);))

miresicamica
21.10.2008, 13:16:03
Noi am avut o nunta mica,120 de invitati,doar familie si prieteni,dar am ramas surprinsa decat ni s-a strans,placut surprinsa,nu ne asteptam la atat nici in cele mai frumoase vise ale noastre,si nu am avut surprize cu plicuri goale.

aloe
21.10.2008, 13:19:31
Noi am avut o nunta mica,120 de invitati,doar familie si prieteni,dar am ramas surprinsa decat ni s-a strans,placut surprinsa,nu ne asteptam la atat nici in cele mai frumoase vise ale noastre,si nu am avut surprize cu plicuri goale.

eu sunt aproape convinsa ca la o nunta doar cu cei apropiati nu poti avea surprize neplacute. Sper sa fie asa si la mine, si nu pt banii pierduti ci pentru pierderea unui prieten (specific inca o data: in cazurile de nesimtire si rautate, nu de posibilitati reduse).

raluxa
21.10.2008, 13:38:07
Mai, fiecare da cat are, mai ales ca unii vad invitatia la nunta ca pe o obligatie. Cei care au vreun interes( de genul " vin la nunta ca o sa am si eu nevoie de ei) nu-si permit sa faca gafe cu plicul fiindca se asteapta ca si ei sa primeasca ceva in plus fata de cat dau acum la nunta.
Noi ne-am scos doar cheltuielile cu nunta si nu ne pare rau, dar nu pot sa spun nici ca nu ne-am fi bucurat daca ieseau ceva bani in plus. Bine ca aveam noi de toate si nu ne bazam pe banii de la nunta.

just_alinutzaa
21.10.2008, 14:44:20
V-am povestit la "asha nu" k un cuplu..de dimineata,dupa petrecere knd au desfacut unele plicuri pe unul scria "sunt smecher de smecher" si intr-un plic era 1 leu..mirii nu si-au scris plicurile,i-au lasat pe invitati si normal k unii dintre ei si-au batut joc....oricum,parerea mea este k trb sa-ti scrii tu plicurile,sau sa le faci 2in 1 si pe post d place card k macar stii k "din bun simt" cel invitat nu-si va batea joc...
ps: 1."vb cu sora si cumnata sotului si ma intrebau dak eu o sa strig darul sau o sa am plic..le-am spus k o sa am plic..si (in spirit de gluma) mi-au spus k or sa-mi puna 5 lei(sau ceva d genu') si eu (dar nu in spirit de gluma) le-am spus mai bine stati acasa;)) ..dar ei:pai, apoi va suparati k nu venim...nup,stati linistiti,k mai bine stati acasa decat sa veniti si sa va bateti joc...pt ei a fost spirit d gluma pt mine..nup=))...eu sper,Doamne ajuta sa nu am "surprize"de'astea..as fi bucuroasa macar k fiecare invitat sa-si plateasca meniul...
2. Am fost acum cateva saptamani la nunta unui prieten de'al sotului kre a facut-o la un camin cultural, a fost naspa rau si nu pt k a facut-o acolo ci pt k nu au stiut cum sa se comporte fata d noi(mai era un cuplu cu noi,tot prieteni cu mirele) si au facut si o faza urata,cuplul celalalt vroia sa plece,si sotu' meu(vai cum suna!!!!) se cam suparase,dar i-am astamparat eu;)) ...mancarea nu a fost cine stie ce,bautura (sucu' si apa)a ajuns cam tarziu pe masa noastra...si dak nu faceau nunta cu strigare garantat nu-si scotea banii...bine noi i-am dat mai mult fata si d sora miresei si fata d multi dintre invitati tocmai pt k l-a ajutat pe prietenul meu si pt k sunt prieteni...deci..depinde d la caz la caz.....
3. Si tot parerea mea este sa nu va lasati in baza invitatului k o sa-si scrie el numele pe plic...mai bine "iti rupi"5 minute din timpul tau si ii scrii numele sau pierzi 1 ora si mergi la o tipografie si fa un "card' personalizat...nu se stie niciodata ce sa intampla...(dar in ziua d azi sigur e posibil sa gasesti bani mai putini si intr-un plic personalizat k oricum nu ai ce sa mai faci)

Floare_de_colt
28.10.2008, 10:17:46
V-am povestit la "asha nu" k un cuplu..de dimineata,dupa petrecere knd au desfacut unele plicuri pe unul scria "sunt smecher de smecher" si intr-un plic era 1 leu..mirii nu si-au scris plicurile,i-au lasat pe invitati si normal k unii dintre ei si-au batut joc....oricum,parerea mea este k trb sa-ti scrii tu plicurile,sau sa le faci 2in 1 si pe post d place card k macar stii k "din bun simt" cel invitat nu-si va batea joc...
ps: 1."vb cu sora si cumnata sotului si ma intrebau dak eu o sa strig darul sau o sa am plic..le-am spus k o sa am plic..si (in spirit de gluma) mi-au spus k or sa-mi puna 5 lei(sau ceva d genu') si eu (dar nu in spirit de gluma) le-am spus mai bine stati acasa;)) ..dar ei:pai, apoi va suparati k nu venim...nup,stati linistiti,k mai bine stati acasa decat sa veniti si sa va bateti joc...pt ei a fost spirit d gluma pt mine..nup=))...eu sper,Doamne ajuta sa nu am "surprize"de'astea..as fi bucuroasa macar k fiecare invitat sa-si plateasca meniul...
2. Am fost acum cateva saptamani la nunta unui prieten de'al sotului kre a facut-o la un camin cultural, a fost naspa rau si nu pt k a facut-o acolo ci pt k nu au stiut cum sa se comporte fata d noi(mai era un cuplu cu noi,tot prieteni cu mirele) si au facut si o faza urata,cuplul celalalt vroia sa plece,si sotu' meu(vai cum suna!!!!) se cam suparase,dar i-am astamparat eu;)) ...mancarea nu a fost cine stie ce,bautura (sucu' si apa)a ajuns cam tarziu pe masa noastra...si dak nu faceau nunta cu strigare garantat nu-si scotea banii...bine noi i-am dat mai mult fata si d sora miresei si fata d multi dintre invitati tocmai pt k l-a ajutat pe prietenul meu si pt k sunt prieteni...deci..depinde d la caz la caz.....
3. Si tot parerea mea este sa nu va lasati in baza invitatului k o sa-si scrie el numele pe plic...mai bine "iti rupi"5 minute din timpul tau si ii scrii numele sau pierzi 1 ora si mergi la o tipografie si fa un "card' personalizat...nu se stie niciodata ce sa intampla...(dar in ziua d azi sigur e posibil sa gasesti bani mai putini si intr-un plic personalizat k oricum nu ai ce sa mai faci)

Am tot auzit si eu de chestii ciudate si de oameni fara bun simt care nu pun in plic nimic... dar sincer eu nu am patit, si am avut 280 persoane... acuma depinde si ce invitati ai, dar dupa cate citesc aici, noi, ardelenii, nu facem asa de des chestii de genul sa dai plicul gol sau sa-ti bati joc..mi se pare chiar strigatoe la cer! Pai ce fel de oameni sunt aceia? Mai bine nu inviti decat persoanele pe care le cunosti foarte bine, familia si prietenii, pt ca daca asa se pune problema atunci e chiar riscant... mai ales la cate cheltuieli se aduna daca vrei o nunta frumoasa..pt ca detaliile costa foarte mult..

Succes viitoarelor miresici si aveti grija la invitati!

Ballet
28.10.2008, 10:27:54
Am tot auzit si eu de chestii ciudate si de oameni fara bun simt care nu pun in plic nimic... dar sincer eu nu am patit, si am avut 280 persoane... acuma depinde si ce invitati ai, dar dupa cate citesc aici, noi, ardelenii, nu facem asa de des chestii de genul sa dai plicul gol sau sa-ti bati joc..mi se pare chiar strigatoe la cer! Pai ce fel de oameni sunt aceia? Mai bine nu inviti decat persoanele pe care le cunosti foarte bine, familia si prietenii, pt ca daca asa se pune problema atunci e chiar riscant... mai ales la cate cheltuieli se aduna daca vrei o nunta frumoasa..pt ca detaliile costa foarte mult..

Succes viitoarelor miresici si aveti grija la invitati!

Da, si eu ziceam ca la noi in Ardeal parca nu se practica moda....''plicului gol'', insa am fost de curand la o nunta la Mures, la President, un loc deosebit, invitati din partea socrului mic majoritatea, care e ''cineva'' in Ms.
Ai mei ai fost nasi, asa au aflat ca mirii au primit un plic gol. Initial s-a crezut ca e o gluma, si ca toata lumea a pus un plic cu cinstea, dar unul din invitati, a mai pus si un plic gol. N-a fost asa, si pana la urma chiar si-au dat seama cine. Un sef din politie, care s-a imbatat cam tare la nunta, a ''uitat'' sa puna bani in plic. Faza tare e ca a mers, a felicitat mirii si tot tacamul , cand a fost momentul darului....
Oameni fara caracter.....:-<

anesya
28.10.2008, 10:32:10
Eu am avut nunta de 410 persoane...insa am gasit un plic in plus...pus de niste prieteni foarte buni noua...cu 5 lei si pe plic scria "Cheta pentru mocheta" ne-am amuzat copios cand l-am vazut si am pastrat bineinteles acei 5 lei....

Floare_de_colt
28.10.2008, 10:32:10
Da, si eu ziceam ca la noi in Ardeal parca nu se practica moda....''plicului gol'', insa am fost de curand la o nunta la Mures, la President, un loc deosebit, invitati din partea socrului mic majoritatea, care e ''cineva'' in Ms.
Ai mei ai fost nasi, asa au aflat ca mirii au primit un plic gol. Initial s-a crezut ca e o gluma, si ca toata lumea a pus un plic cu cinstea, dar unul din invitati, a mai pus si un plic gol. N-a fost asa, si pana la urma chiar si-au dat seama cine. Un sef din politie, care s-a imbatat cam tare la nunta, a ''uitat'' sa puna bani in plic. Faza tare e ca a mers, a felicitat mirii si tot tacamul , cand a fost momentul darului....

Dezastru!!! Incotro ne indreptam fetelor? Cum se poate sa fie chiar asa in lumea asta?

Pai eu in locul lor faceam in asa fel incat respectivul sef de politie sa stie ca nu-s fraiera si ca stiu ce s-a intamplat... macar asa, de obraz, stii?

Floare_de_colt
28.10.2008, 10:34:36
Eu am avut nunta de 410 persoane...insa am gasit un plic in plus...pus de niste prieteni foarte buni noua...cu 5 lei si pe plic scria "Cheta pentru mocheta" ne-am amuzat copios cand l-am vazut si am pastrat bineinteles acei 5 lei....

Macar au pus si un alt plic cu bani? Gluma e buna dar... meniul l-ati platit voi.. totusi... si noua ne-a pus cineva bani mai putini,cat sa-si acopere meniul, dar saracul om a venit la mama saptamana urmatoare si i-a mai lasat bani, zicandu-i ca-i pare rau ca la momentul respectiv a avut doar atata..

Ballet
28.10.2008, 10:37:10
Dezastru!!! Incotro ne indreptam fetelor? Cum se poate sa fie chiar asa in lumea asta?

Pai eu in locul lor faceam in asa fel incat respectivul sef de politie sa stie ca nu-s fraiera si ca stiu ce s-a intamplat... macar asa, de obraz, stii?

Nu am aflat daca i-au zis la ala ceva sau nu.......O s-o intreb pe mama, ca ea poate stie, chiar sunt curioasa....;))

Lady_K
28.10.2008, 10:55:10

Am fost la un botez sambata si 2 cupluri (neamuri apropiate ale parintilor copilului) au dat decat banii pe tacam. Asta in conditiile in care toata seara au laudat mancarea si servirea si au baut nu gluma...:-"

anesya
28.10.2008, 11:06:16
Macar au pus si un alt plic cu bani? Gluma e buna dar... meniul l-ati platit voi.. totusi... si noua ne-a pus cineva bani mai putini,cat sa-si acopere meniul, dar saracul om a venit la mama saptamana urmatoare si i-a mai lasat bani, zicandu-i ca-i pare rau ca la momentul respectiv a avut doar atata..
Da...in afara de plicul cu dar...au pus fiecare cate un leu in alt plic....

Preity
28.10.2008, 13:04:35
Da...in afara de plicul cu dar...au pus fiecare cate un leu in alt plic....
Tu glumesti?!?/:)

anesya
28.10.2008, 13:39:37
Tu glumesti?!?/:)
nu glumesc...e vb de o gluma facuta de 5 prieteni de ai nostri

Preity
28.10.2008, 21:47:08
nu glumesc...e vb de o gluma facuta de 5 prieteni de ai nostri
Pai inseamna ca daca e o gluma au pus si plic normal nu?Scuze da eu sunt obosita rau si nu ma prind prea repede8-}

cosmonica
03.11.2008, 12:36:56
o singura surpiza am avut,o fosta colega de la liceu nu a trecut numele ,dar nu am inteles interesul....:O :-\

aloe
03.11.2008, 12:38:29
o singura surpiza am avut,o fosta colega de la liceu nu a trecut numele ,dar nu am inteles interesul....:O :-\

poate a uitat

sugarlips
04.11.2008, 10:18:10
am avut si noi parte de surprize placute in plic
multi ne-au luat si felicitari foarte dragute pe care le pastrez cu mare placere....;-)

Floare_de_colt
04.11.2008, 11:32:22
am avut si noi parte de surprize placute in plic
multi ne-au luat si felicitari foarte dragute pe care le pastrez cu mare placere....;-)

Ce frumos!! O idee foarte buna!

ubita
29.11.2008, 07:11:37
Noi am avut carduri de masa cu rol si de plic si multi,mai ales prietenii nostrii,ne-au scris urari,felicitari,impresii!!!Le-am pastrat si le voi pastra ,peste 10 ani chiar imi va face placere sa le revad:x

miresicamica
29.11.2008, 08:16:56
Noi am avut in plicuri si felcitari,am fost foarte surprinsi sa vedem cat de mult tin la noi toti,si binenteles le voi pastra,imi place sa le mai citesc asa din cand in cand.o:-)

Preity
29.11.2008, 23:09:52
Noi nu am avut place carduri.La noi in familie(adica la Dani)se obisnuia sa se vina cu invitatia.Apoi omul pastra invitatia si baga banii in plicul acesteia,pe care scria numele.
Dar soacra a fost casiera acum.Cine pleca oricum trebuia sa isi ia la revedere si la iesire ea scria numele pe plic,numara banii,scria si suma si apoi baga banii in plic si plicul in casuta de bani.

Candia
30.11.2008, 10:21:25
Noi nu am avut place carduri.La noi in familie(adica la Dani)se obisnuia sa se vina cu invitatia.Apoi omul pastra invitatia si baga banii in plicul acesteia,pe care scria numele.
Dar soacra a fost casiera acum.Cine pleca oricum trebuia sa isi ia la revedere si la iesire ea scria numele pe plic,numara banii,scria si suma si apoi baga banii in plic si plicul in casuta de bani.
Banuiesc ca asa e traditia la voi, ca altfel...:O

Preity
30.11.2008, 23:03:22
Banuiesc ca asa e traditia la voi, ca altfel...:O
Eee,nu e chiar traditie,dar socrella are un obicei : la fiecare nunta isi face lista cu care familie cat a dat,ca sa stie atunci cand se duce la o nunta in fam respectiva cam cat sa dea.MIe mi se pare o prostie sa dai la o nunta in functie de cat ti-au dat ei tie dar ma rog.Am avut surpriza ca lista sa mi-o ceara si mama si matusi-mea,ptr acelasi motiv.:-B

ubita
01.12.2008, 15:00:17
Eee,nu e chiar traditie,dar socrella are un obicei : la fiecare nunta isi face lista cu care familie cat a dat,ca sa stie atunci cand se duce la o nunta in fam respectiva cam cat sa dea.MIe mi se pare o prostie sa dai la o nunta in functie de cat ti-au dat ei tie dar ma rog.Am avut surpriza ca lista sa mi-o ceara si mama si matusi-mea,ptr acelasi motiv.:-B

Si noi cand am numarat banii am scis pe fiecare plic suma,dar asta dimineatza departe de toata lumea...adica mi se pare asa...A fost o familie care a plecat la 2 ca aveau copii mici,eu luam plicul,scoteam suma,numaram si scriam pe plic,nu??:-?
Si soacra'mea mi-a zis ca ar vrea sa ii duc plicurile de la invitatii ei ca stie si ea cand se va duce la nunti cam cat da...Intr-un fel are dreptate.Mi-a povestit ca a fost la nunta unor prieteni(acestia erau socrii mici)si toata lumea de la masa s-a vorbit si a dat o suma,dar ei au dat mai mult!La nunta noastra familia respectiva a dat cat au dat toti ceilalti la masa(nu e vorba de niste oameni saraci!!!!)!Asa ca ii dau dreptate,dar nu i-am dus plicurile=P~ !

Monique_S
01.12.2008, 15:07:41
Consider ca faci nunta atunci cand esti pregatit financiar. Nu astepti ca nunta sa ti-o faca rudele, prietenii, invitatii. Nu ai posibilitati materiale, atunci te limitezi la ce ai sau o amani pentru anii urmatori. De unde ideea ca invitatii trebuie sa isi plateasca meniul? daca vor o iesire in oras se pot duce foarte frumos la un restaurant si scap si mai ieftin, decat daca vin la o nunta unde pretentiile sunt prea mari pentru bugetul lor. Consider ca nunta ar trebui sa o facem nu numai cum ne place noua, dar si dupa posibilitatile invitatilor, asta daca avem pretentii sa ne vina majoritatea invitatilor.Vorba unei miresici de aici, ce vina au saracii invitati ca eu am vrut nunta de fite?
Noi posibilitati materiale avem, si am vrut initial sa facem la marriott, dar dupa o mica dezbatere cu sotul meu am ajuns la concluzia ca rudele noastre , oameni simpli dar cu mult mult bun simt, nu s-ar simti in largul lor, meniul fiind prea mult pt bugetul lor. Oricat le-am fii spus ca nu conteaza daca dau sau nu dar, ca doar prezenta lor conteaza, s-ar fi simtit jenati si nu s-ar fi simtit in largul lor toata seara, sau mai rau, nu ne-ar mai fi onorat cu prezenta lor. Astfel incat am hotarat sa alegem un loc dragut, (am avut noroc ca am gasit unul superb) si cu meniul cu mult mai mic fata de cel de la marriott, si credeti-ma pe cuvant ca nu imi pare rau pt alegerea facuta.
Nunta noastra este o zi speciala, asa trebuie sa fie pentru toata lumea, nu trebuie sa fie "o zi cand o sa fac bani sa imi iau un televizor cu ecran plat sau o sa imi mobilez sufrageria."

Clara
01.12.2008, 15:26:53
Consider ca faci nunta atunci cand esti pregatit financiar. Nu astepti ca nunta sa ti-o faca rudele, prietenii, invitatii. Nu ai posibilitati materiale, atunci te limitezi la ce ai sau o amani pentru anii urmatori. De unde ideea ca invitatii trebuie sa isi plateasca meniul? daca vor o iesire in oras se pot duce foarte frumos la un restaurant si scap si mai ieftin, decat daca vin la o nunta unde pretentiile sunt prea mari pentru bugetul lor. Consider ca nunta ar trebui sa o facem nu numai cum ne place noua, dar si dupa posibilitatile invitatilor, asta daca avem pretentii sa ne vina majoritatea invitatilor.Vorba unei miresici de aici, ce vina au saracii invitati ca eu am vrut nunta de fite?
Noi posibilitati materiale avem, si am vrut initial sa facem la marriott, dar dupa o mica dezbatere cu sotul meu am ajuns la concluzia ca rudele noastre , oameni simpli dar cu mult mult bun simt, nu s-ar simti in largul lor, meniul fiind prea mult pt bugetul lor. Oricat le-am fii spus ca nu conteaza daca dau sau nu dar, ca doar prezenta lor conteaza, s-ar fi simtit jenati si nu s-ar fi simtit in largul lor toata seara, sau mai rau, nu ne-ar mai fi onorat cu prezenta lor. Astfel incat am hotarat sa alegem un loc dragut, (am avut noroc ca am gasit unul superb) si cu meniul cu mult mai mic fata de cel de la marriott, si credeti-ma pe cuvant ca nu imi pare rau pt alegerea facuta.
Nunta noastra este o zi speciala, asa trebuie sa fie pentru toata lumea, nu trebuie sa fie "o zi cand o sa fac bani sa imi iau un televizor cu ecran plat sau o sa imi mobilez sufrageria."

bine punctat, asteapta-te insa si la altfel de reactii :-p

Preity
02.12.2008, 00:31:27
Si noi cand am numarat banii am scis pe fiecare plic suma,dar asta dimineatza departe de toata lumea...adica mi se pare asa...A fost o familie care a plecat la 2 ca aveau copii mici,eu luam plicul,scoteam suma,numaram si scriam pe plic,nu??:-?
Si soacra'mea mi-a zis ca ar vrea sa ii duc plicurile de la invitatii ei ca stie si ea cand se va duce la nunti cam cat da...Intr-un fel are dreptate.Mi-a povestit ca a fost la nunta unor prieteni(acestia erau socrii mici)si toata lumea de la masa s-a vorbit si a dat o suma,dar ei au dat mai mult!La nunta noastra familia respectiva a dat cat au dat toti ceilalti la masa(nu e vorba de niste oameni saraci!!!!)!Asa ca ii dau dreptate,dar nu i-am dus plicurile=P~ !
In unele cazuri e ok,dar nu in toate.Soacra-mea spre exemplu trebuie sa se duca la o nunta la inceputul anului si cei doi sunt mai saracuti.Au doua gemene mici si nu stau deloc pe roze.Ne-au dat strict meniul.Eu am fost multumita si sincer si de banii aia as fi preferat sa ia lapte la fete(le da formula).Si soacra-mea a zis ca o sa dea si ea doar meniul.Sincer,daca m-as duce si as avea posibilitatea(Ea are)as da mai mult tocmai ptr ca ei nu au.Si nu au dat la mine putin din rautate ci ptr ca asta e situatia......Bine,acum intr-un fel e bine sa te orientezi.Ca daca cutare ti-a dat doar 50 de lei peste meniu si stii ca are situatie buna,nu te duci tu si ii dai 1000 de lei peste meniu la nunta......poate sunt eu rea dar......de ce sa faci asta?

Preity
02.12.2008, 00:35:13
Sunt perfect de acord cu tine.Oricum,desi asta e traditia,sa se plateasca meniul,mie mi se pare aiurea.E ca si cum "Va invit la masa la noi dar va aduceti mancarica de acasa":-B .De asemenea nu imi plac oamenii care adauga la pretul meniului cateva sute de mii ca sa "le iasa" bautura si ce mai cumpara ei ptr masa:-< Sau daca unul zice ca vine singur si cu o zi inainte iti zice ca vine cu un prieten sa nu il primesti pe ala ca nu s-a anuntat si o sa fie un tacam in plus.Sau inca o chestie: am fost la cateva nunti unde fotografii si djeii sau cei care erau cu muzica nu aveau tacam asigurat.Mi se pare barbar!!!!Sa zici ca vin la munca nu la distractie>-)

ubita
03.12.2008, 10:19:57
In unele cazuri e ok,dar nu in toate.Soacra-mea spre exemplu trebuie sa se duca la o nunta la inceputul anului si cei doi sunt mai saracuti.Au doua gemene mici si nu stau deloc pe roze.Ne-au dat strict meniul.Eu am fost multumita si sincer si de banii aia as fi preferat sa ia lapte la fete(le da formula).Si soacra-mea a zis ca o sa dea si ea doar meniul.Sincer,daca m-as duce si as avea posibilitatea(Ea are)as da mai mult tocmai ptr ca ei nu au.Si nu au dat la mine putin din rautate ci ptr ca asta e situatia......Bine,acum intr-un fel e bine sa te orientezi.Ca daca cutare ti-a dat doar 50 de lei peste meniu si stii ca are situatie buna,nu te duci tu si ii dai 1000 de lei peste meniu la nunta......poate sunt eu rea dar......de ce sa faci asta?

In situatia in care oamenii nu au,inteleg!!!
Dar eu vorbeam de niste oameni care au...din plin!!!
La nunta noastra au venit finii tatalui meu,tata ia cununat pentru ca nu gaseau pe nimeni sa-i naseasca sau cine vroia aveau fel de fel de pretentii.Tata nu a avut pretentii ,iar ei din recunostiinta au venit la nunta mea!Niste oameni foarte saraci ,cu 3 copii acasa ,o familie in care venitul il realizeaza numai tatal...Nu am vrut sa le luam banii,a fost placerea noastra sa-i avem alaturi de noi si de bani respectivi sunt convinsa ca au mai trait o saptamana,cel putin,cu mancare in casa!!!
Eu nu sunt rea sau lesinata dupa bani,e vorba de calitatea omului...adica ala sarac a venit fara invitatie si a vrut sa-mi dea dar cum au dat si ceilalti,iar ala cu bani nu da nici macar cat a dat soacra'mea cand a fost el socru?!

Brone
03.12.2008, 10:41:44
Apropo de cei care au ..la noi la nunta am avut 4 cupluri care o duc ffff bine.... au bani de nu le shtiu numarul... shi ne'au dat darul de nici meniul nu shi l'au acoperit :))) M'am amuzat f tare cand am vazut :DDar nu'i bai.. atat au avut placerea sa ne ofere... noi sa fim sanatoshi

ubita
03.12.2008, 10:47:10

Eu nu mi-am facut nunta la Marriott sau la alt restaurant de 4/5 stele...
Am avut un meniu foarte bogat la un pret foarte bun si la un restaurant de oameni simpli!!!
Asa mi-am si dorit nunta,pentru ca oamenii cu bani de la nunta mea au fost,initial,oameni simpli!
N-am facut nunta pentru bani!Nunta noastra trebuia sa fie de 80 de persoane,apoi au confirmat 130,ca in final la nunta sa avem 208 persoane!!!Am sperat sa ne putem permite sa platim meniurile,formatia si cameramanul!Sa nu ne incepem casnicia cu datorii,pentru ca noi nu avem stabilitatea voastra financiara...Asta e,nu toata lumea are bani...Iar asta nu inseamna ca ar fi trebuit sa nu fac nunta...ca nu am bani!

Monique_S
03.12.2008, 15:30:57
Eu nu mi-am facut nunta la Marriott sau la alt restaurant de 4/5 stele...
Am avut un meniu foarte bogat la un pret foarte bun si la un restaurant de oameni simpli!!!
Asa mi-am si dorit nunta,pentru ca oamenii cu bani de la nunta mea au fost,initial,oameni simpli!
N-am facut nunta pentru bani!Nunta noastra trebuia sa fie de 80 de persoane,apoi au confirmat 130,ca in final la nunta sa avem 208 persoane!!!Am sperat sa ne putem permite sa platim meniurile,formatia si cameramanul!Sa nu ne incepem casnicia cu datorii,pentru ca noi nu avem stabilitatea voastra financiara...Asta e,nu toata lumea are bani...Iar asta nu inseamna ca ar fi trebuit sa nu fac nunta...ca nu am bani!
Nu era nevoie de remarca asta rautacioasa, dar hei, azi sunt fericita asa ca treaca de la mine.
Bravo voua ca atunci cand ati facut nunta v-ati gandit si la invitati, inca o data, BRAVO VOUA, si nu ati facut-o pentru bani. Totusi raman la parerea mea ca faci nunta atunci cand iti permiti, tocmai sa nu incepi casatoria cu datorii. Noi suntem casatoriti civil de 4 ani si ceva, nu am facut nunta din mai multe considerente, printre care si lipsa banilor suficienti pentru o nunta frumoasa si de bun gust.
Sustin ce am spus si nimic nu ma va face sa gadesc altfel.
In plus, de ce sa stam stresati toata noaptea cu gandul ca nu o sa ne putem plati meniul, muzica, etc?

P.S. Casa de piatra. Sunteti un cuplu frumos.%%-

cristoiash
03.12.2008, 16:01:28
Nu era nevoie de remarca asta rautacioasa, dar hei, azi sunt fericita asa ca treaca de la mine.
Bravo voua ca atunci cand ati facut nunta v-ati gandit si la invitati, inca o data, BRAVO VOUA, si nu ati facut-o pentru bani. Totusi raman la parerea mea ca faci nunta atunci cand iti permiti, tocmai sa nu incepi casatoria cu datorii. Noi suntem casatoriti civil de 4 ani si ceva, nu am facut nunta din mai multe considerente, printre care si lipsa banilor suficienti pentru o nunta frumoasa si de bun gust.
Sustin ce am spus si nimic nu ma va face sa gadesc altfel.
In plus, de ce sa stam stresati toata noaptea cu gandul ca nu o sa ne putem plati meniul, muzica, etc?

P.S. Casa de piatra. Sunteti un cuplu frumos.%%-

Monique, gindesti drept. Felicitari, putini au gindirea voastra.

Ce ma mai enerveaza pe mine e un lucru pe care il tot vad scris in ultimele postari. Ca se discuta in mare "cunostinta de cauza" despre finantele altora. Se spune "astia au bani de nu le stiu numarul", "cutare are bani sa isi puna si in cap", "Xulescu stiu eu ca are o gramada de bani". Mai, dar de cind e lumea atit de sigura pe buzunarul si contul altuia?

Eu pot sa dau X exemple de oameni care dinafara priviti par a avea un pom de bani in curte si sunt de fapt cu datoriile pina in git si peste urechi. Doar pentru ca X face parada cu masini luxoase, blackberry sau mai stiu eu ce se mai afiseaza prin lumea mondena in zilele noastre, nu inseamna nimic. Majoritatea celor care afiseaza banii pe parbrize de masini straine sunt de fapt rupti in fund.

Si chiar indiferent care le e situatia financiara, cine da dreptul altora afara de proprietari sa se uite in contul lor si sa le faca socotelile la cit isi permit? Voua cum vi s-ar parea daca altii v-ar comenta voua afacerile si socotelile si v-ar judeca pentru un dar la bani marunti?

cristoiash
03.12.2008, 16:06:47
Sunt perfect de acord cu tine.Oricum,desi asta e traditia,sa se plateasca meniul,mie mi se pare aiurea.E ca si cum "Va invit la masa la noi dar va aduceti mancarica de acasa":-B .De asemenea nu imi plac oamenii care adauga la pretul meniului cateva sute de mii ca sa "le iasa" bautura si ce mai cumpara ei ptr masa:-< Sau daca unul zice ca vine singur si cu o zi inainte iti zice ca vine cu un prieten sa nu il primesti pe ala ca nu s-a anuntat si o sa fie un tacam in plus.Sau inca o chestie: am fost la cateva nunti unde fotografii si djeii sau cei care erau cu muzica nu aveau tacam asigurat.Mi se pare barbar!!!!Sa zici ca vin la munca nu la distractie>-)

De acord cu tine inafara de un punct.

Mi se pare de prost gust sa adaugi in ultima clipa un invitat pe lista de oaspeti. Invitatiile se fac personal si nominal. Eventual poti invita "and guest", dar daca un invitat confirma pina la data limita doar 1 persoana, dupa data limita e lipsa de bun simt sa mai adaugi pe cineva. Mai ales in situatia in care mirii platesc meniul.

Iar referitor la fotograf, DJ, etc. mi se pare o lipsa de gentilete sa nu le oferi un tacim. Indiferent ca sunt la munca. In primul rind ca in timpul cinei nu fotografiaza (in general ies fotografii aiurea cu mincarea in gura) si atunci ce sa faca fotograful si DJul? Sa vina cu sandwichul de acasa? =))

Preity
03.12.2008, 22:23:53
Apropo de cei care au ..la noi la nunta am avut 4 cupluri care o duc ffff bine.... au bani de nu le shtiu numarul... shi ne'au dat darul de nici meniul nu shi l'au acoperit :))) M'am amuzat f tare cand am vazut :DDar nu'i bai.. atat au avut placerea sa ne ofere... noi sa fim sanatoshi
Mda,mie mi se pare nesimtire.In traditie,adica pe vremuri,cu darul de nunta trebuia sa isi inceapa viata cuplul.Pai cu de-alde d-astia ar muri de foame insurateii:)) .Sincer,macar meniul.Asta daca iti permiti normal.

Preity
03.12.2008, 22:35:24
De acord cu tine inafara de un punct.

Mi se pare de prost gust sa adaugi in ultima clipa un invitat pe lista de oaspeti. Invitatiile se fac personal si nominal. Eventual poti invita "and guest", dar daca un invitat confirma pina la data limita doar 1 persoana, dupa data limita e lipsa de bun simt sa mai adaugi pe cineva. Mai ales in situatia in care mirii platesc meniul.

Iar referitor la fotograf, DJ, etc. mi se pare o lipsa de gentilete sa nu le oferi un tacim. Indiferent ca sunt la munca. In primul rind ca in timpul cinei nu fotografiaza (in general ies fotografii aiurea cu mincarea in gura) si atunci ce sa faca fotograful si DJul? Sa vina cu sandwichul de acasa? =))
Pai crede-ma ca la nunta unei verisoare fotografa a cazut.In fund,pe jos.De foame.Asa ca se intampla.din pacate.
Iar cu invitatii......sunt cazuri si cazuri.Adica poate sa fie "Nu am avut chef dar azi m-am razgandit ca nu ma mai intalnesc cu baietii maine si ma plictisesc acasa" si atunci merita un pumn in gura.Sau cum am patit noi,a venit sotia unui invitat desi nu trebuia sa vina.Cu 3 sapt inainte de nunta aflase ca e gravida.A fost programata la chiuretaj exact vineri si noi aveam sambata nunta(avea numai un an de la cezariana si nu putea tine sarcina).Si atunci a zis ca nu vine,am inteles,normal.Numai ca a aparut in timpul aperitivului,ca zicea ea ca se simte bine.Ce era sa-i zic?Chiar m-am bucurat(desi am stat cu frica ptr ca s-a zbantuit toata noaptea si mi-era sa nu dea in vreo hemoragie acolo).Dar eu sigur in nici unul din cazuri nu as psune "du-te acasa ca nu esti pe lista".Eu personal m-as simti bine ca au ales sa vina totusi,ca nunta mea e mai interesanta ca altceva sau ma rog,alte cugetari asemenea.Intelegeti voi.

Clara
03.12.2008, 22:45:24
Pai crede-ma ca la nunta unei verisoare fotografa a cazut.In fund,pe jos.De foame.Asa ca se intampla.din pacate.
Iar cu invitatii......sunt cazuri si cazuri.Adica poate sa fie "Nu am avut chef dar azi m-am razgandit ca nu ma mai intalnesc cu baietii maine si ma plictisesc acasa" si atunci merita un pumn in gura.Sau cum am patit noi,a venit sotia unui invitat desi nu trebuia sa vina.Cu 3 sapt inainte de nunta aflase ca e gravida.A fost programata la chiuretaj exact vineri si noi aveam sambata nunta(avea numai un an de la cezariana si nu putea tine sarcina).Si atunci a zis ca nu vine,am inteles,normal.Numai ca a aparut in timpul aperitivului,ca zicea ea ca se simte bine.Ce era sa-i zic?Chiar m-am bucurat(desi am stat cu frica ptr ca s-a zbantuit toata noaptea si mi-era sa nu dea in vreo hemoragie acolo).Dar eu sigur in nici unul din cazuri nu as psune "du-te acasa ca nu esti pe lista".Eu personal m-as simti bine ca au ales sa vina totusi,ca nunta mea e mai interesanta ca altceva sau ma rog,alte cugetari asemenea.Intelegeti voi.

vaaaaai doamne cine sunt oamenii astia, de unde apar?
ma gandesc, cat de putine lucruri sa stii despre viata, ca sa procedezi la modul asta?

imi pare rau ca era totusi invitata voastra pretity dar mi se pare rasul-plansul...din filmele lui emir kusturica...

cristoiash
04.12.2008, 07:55:20

Mai, nici eu n-as fi zis nimanui sa plece acasa. Fiindca nu e frumos din partea ta, ca gazda. Dar e foarte nasol sa pui in fata faptului implinit. Eu am patit-o ca s-a infiintat fotograful cu nevasta-asistent si habar n-aveam. Trebuia sa ma gindesc, dar vezi, aiurit cum e uitase sa imi spuna. Am dat din colt in colt in timpul coctailului sa schimb locurile la masa in pripa ca sa aiba tacim. Nu e asa simplu ca gindisem locurile alea 3 zile si le confirmasem de o saptamina la restaurant. Si nici nu aveam card pentru ea!

Floare_de_colt
04.12.2008, 08:37:14
Mai, nici eu n-as fi zis nimanui sa plece acasa. Fiindca nu e frumos din partea ta, ca gazda. Dar e foarte nasol sa pui in fata faptului implinit. Eu am patit-o ca s-a infiintat fotograful cu nevasta-asistent si habar n-aveam. Trebuia sa ma gindesc, dar vezi, aiurit cum e uitase sa imi spuna. Am dat din colt in colt in timpul coctailului sa schimb locurile la masa in pripa ca sa aiba tacim. Nu e asa simplu ca gindisem locurile alea 3 zile si le confirmasem de o saptamina la restaurant. Si nici nu aveam card pentru ea!

Intr-adevar partea cu locurile e cel mai dificil de stabili si cred ca la marea majoritate a nuntilor este putin data peste cap. Si la mine la fel s-a intamplat, din cauza ca au venit persoane care nu erau pe lista... sau au venit mai multe persoane decat au confirmat.

Arina3891
04.12.2008, 09:55:54
Eu nu inteleg asta cu venitul persoanelor care nu au fost pe lista... Cum sa mergi la o nunta daca nu esti invitat?!?!?!:O Mi se pare cea mai mare nesimtire pe care ar putea sa o faca cineva. Mie daca mi-ar face asa ceva cineva, i-as intreba fara rusine: tu ce cauti aici? Adica daca nu-l inviti e clar ca ai ceva impotriva lui oricum... atunci de ce sa te feresti sa nu-l jignesti?

Preity
04.12.2008, 22:58:18
vaaaaai doamne cine sunt oamenii astia, de unde apar?
ma gandesc, cat de putine lucruri sa stii despre viata, ca sa procedezi la modul asta?

imi pare rau ca era totusi invitata voastra pretity dar mi se pare rasul-plansul...din filmele lui emir kusturica...
nu am vazut nici unul.....asa ca sincer nu stiu exact ce vrei sa spui.
Intr-adevar,a dat dovada de muuuulta inconstienta si ca a venit la nunta si ca probabil nu au auzit de prezervative.Desi totusi mai bine tac,ca nu stiu exact cum au facut de a ramas iar gravida.......

Preity
04.12.2008, 23:00:22
Eu nu inteleg asta cu venitul persoanelor care nu au fost pe lista... Cum sa mergi la o nunta daca nu esti invitat?!?!?!:O Mi se pare cea mai mare nesimtire pe care ar putea sa o faca cineva. Mie daca mi-ar face asa ceva cineva, i-as intreba fara rusine: tu ce cauti aici? Adica daca nu-l inviti e clar ca ai ceva impotriva lui oricum... atunci de ce sa te feresti sa nu-l jignesti?
Eee,daca chiar nu a fost invitat si apare........da.Bine,nu mi se pare normal nici sa zici ca nu vii si sa se trezeasca mirii cu tine la restaurant.

Floare_de_colt
12.12.2008, 08:53:54
Eee,daca chiar nu a fost invitat si apare........da.Bine,nu mi se pare normal nici sa zici ca nu vii si sa se trezeasca mirii cu tine la restaurant.

Pai nici nu e normal, dar si mie mi s-a intamplat.

serena82
12.12.2008, 16:56:40
I s-a intamplat cumva sa-i iasa atat de putini bani la nunta incat sa nu poata plati meniurile si ceilalti furnizori? Ce ati facut in situatia asta, daca nu ati avut bani la voi?

finica
12.12.2008, 18:06:09
Poate se refereau la persoanele care au fost invitate, nu au dat confirmare că vin, dar totuși au venit ... și de aceea nu erau în lista invitaților siguri:-\

compact
15.12.2008, 23:00:07
I s-a intamplat cumva sa-i iasa atat de putini bani la nunta incat sa nu poata plati meniurile si ceilalti furnizori? Ce ati facut in situatia asta, daca nu ati avut bani la voi?
am avut pregatiti bani pentru 15 meniuri :)>-

mamuska
15.12.2008, 23:50:39
Nu mi s-a intamplat,pt ca noi nu am platit in dimineata nuntii,decat ospatarii si muzica,pt care aveam banii pregatiti.......dar e de stiut ca mirii trebuie sa aiba o rezerva de bani pt orice neprevazut si pt astfel de situatii.....in special cei care fac nunta la restaurant cu plata dupa nunta,trebuie sa fie pregatiti,pt ca nu pot sti daca le ies bani sa plateasca tot...

Preity
16.12.2008, 04:00:10
Nu mi s-a intamplat,pt ca noi nu am platit in dimineata nuntii,decat ospatarii si muzica,pt care aveam banii pregatiti.......dar e de stiut ca mirii trebuie sa aiba o rezerva de bani pt orice neprevazut si pt astfel de situatii.....in special cei care fac nunta la restaurant cu plata dupa nunta,trebuie sa fie pregatiti,pt ca nu pot sti daca le ies bani sa plateasca tot...
Cred totusi ca te poti intelege cu cei de la restaurant daca se intampla.Ca acuma sincer ce o sa faca?Sa te bage in beci legat si sa ceara rascumparare?Poate doar in filme.Si oricum,un om cu cap isi face si el o minima socoteala........vin SIGUR 50 de familii,care or sa dea numai meniul fiecare,deci ies "n" lei.Eu am de dat la restaurant "np" lei.Pai hai sa iau "p"-ul de acasa(mama/tata/banca)sa fiu sigur,ca poate iese si ala sau poate nu.Eu sincer nu am auzit sa pateasca cineva asa dar sigur ca totul e posibil.

compact
16.12.2008, 14:17:37
Cred totusi ca te poti intelege cu cei de la restaurant daca se intampla.Ca acuma sincer ce o sa faca?Sa te bage in beci legat si sa ceara rascumparare?Poate doar in filme.Si oricum,un om cu cap isi face si el o minima socoteala........vin SIGUR 50 de familii,care or sa dea numai meniul fiecare,deci ies "n" lei.Eu am de dat la restaurant "np" lei.Pai hai sa iau "p"-ul de acasa(mama/tata/banca)sa fiu sigur,ca poate iese si ala sau poate nu.Eu sincer nu am auzit sa pateasca cineva asa dar sigur ca totul e posibil.s-a intamplat si lucrul asta

si adevarul e ca la noi bunicii ne-au dat foarte multi bani (din partea tatalui....poveste lunga) si puteam sa platim 40 meniuri doar cu banii de la ei, apoi pentru 15 aveam la noi...am stat linistiti pentru ca bunicii mei au plecat devreme (au peste 70 ani) si ne-au zis cat ne-au dat.

Preity
16.12.2008, 16:41:26
s-a intamplat si lucrul asta

si adevarul e ca la noi bunicii ne-au dat foarte multi bani (din partea tatalui....poveste lunga) si puteam sa platim 40 meniuri doar cu banii de la ei, apoi pentru 15 aveam la noi...am stat linistiti pentru ca bunicii mei au plecat devreme (au peste 70 ani) si ne-au zis cat ne-au dat.
Bravo!Noi nu am avut nici un ban la noi.Dar eu stiam sigur cam cati vor veni.Dani nu.De asemenea am aflat pe la inceputul serii ca au venit 2 familii in plus fata de alea de care eram sigura(care stiam ca vor da muult mai mult decat meniul).Dar avand in vedere faptul ca Dani nu prea s-a inghesuit sa ma ajute cu nunta nici pe mine nici pe soacra-mea(doar la carat bagaje de 2 ori din Europa)in schimb se chitaia la oricine ca el nu mai poate de stres cu toate pregatirile astea si cu toti banii(nu stiu de ce,ca maica-sa a cumparat tot urmand sa-i dam banii,eu am luat tot cu ajutorul matusii mele si a mamei......el nu a cheltuit absolut nimic).Deci ziceam asa,ca nui-am zis nimic chiar si cand l-am intrebat ce are si mi-a zis transpirat tot ca nu stie pe unde o sa fuga ca nu crede ca ajung banii ptr restaurant si dj.Am ras in barba si i-am zis "Lasa mama,ca esti baiat descurcaret,vezi tu!"=))

gabitza_sta
22.12.2008, 13:00:04
Teama mea mare a fost sa nu ne ajungem cu banii, ca a trebuit sa platim 20 de meniuri in plus, ca semnasem contractul in urma cu un an pe un numar estimat de persoane...si nu au venit atatia pana la urma.
Si cum paza buna trece primejdia rea, am avut bani la noi ca sa acoperim ceva in caz de nevoie.
Din fericire...nici nu ne-am atins de ei pentru ca am fost super ok cu banii. Surprize neplacute nu am avut, toti invitatii au fost extrem de draguti si generosi cu noi...in special ai mei si ai lui. si o surpriza super a fost fosta mea sefa care ne-a dat numai ea 500 EUR. Nu ma asteptam...si i-am multumit din inima. A fost deosebit de amabila.
G.

Preity
22.12.2008, 13:22:42
Teama mea mare a fost sa nu ne ajungem cu banii, ca a trebuit sa platim 20 de meniuri in plus, ca semnasem contractul in urma cu un an pe un numar estimat de persoane...si nu au venit atatia pana la urma.
Si cum paza buna trece primejdia rea, am avut bani la noi ca sa acoperim ceva in caz de nevoie.
Din fericire...nici nu ne-am atins de ei pentru ca am fost super ok cu banii. Surprize neplacute nu am avut, toti invitatii au fost extrem de draguti si generosi cu noi...in special ai mei si ai lui. si o surpriza super a fost fosta mea sefa care ne-a dat numai ea 500 EUR. Nu ma asteptam...si i-am multumit din inima. A fost deosebit de amabila.
G.
Wow!!!Asa sefa mai zic si eu.Sa o inviti si la botez;)) :-"
Dar voi nu ati restabilit nr-ul de persoane cu 2-3 zile inainte de nunta?Noi asa am facut.Am semnat pe un nr de persoane,dar inainte cu o saptamana s-a dus soacra-mea si a dat noul nr de persoane,care se confirmasera.

compact
22.12.2008, 13:38:54
Wow!!!Asa sefa mai zic si eu.Sa o inviti si la botez;)) :-"
Dar voi nu ati restabilit nr-ul de persoane cu 2-3 zile inainte de nunta?Noi asa am facut.Am semnat pe un nr de persoane,dar inainte cu o saptamana s-a dus soacra-mea si a dat noul nr de persoane,care se confirmasera.
asa am facut si noi

irinav
24.12.2008, 10:34:14
Si noi tot cu 2 zile inainte de nunta am dat nr de persoane la restaurant. Surpriza a fost placuta, pt ca la restaurant a lipsit o sg pereche din cei pe care ii asteptam sigur, dar a venit o alta pe care nu o asteptam. Toti au fost generosi si au dat mai mult decat meniul, iar la sfarsit am putut sa achitam totul din dar si sa ne mai si ramana. Nu am avut bani la noi pt orice eventualitate..nici nu ne-am gandit la asa ceva :))

tinerilogoditi
22.01.2009, 17:20:38
dupa un asemenea necaz,sa zic asa, chiar nu ai ce face, sau nu stiu, dar poate nu veti pati multi asa! nu este frumos, omul acela a avut placerea sa te invite la nunte si tu ce faci, iti bati joc de munca lui, de fericirea lui. nu este frumos!

CristinaMM
22.01.2009, 17:34:49
dupa un asemenea necaz,sa zic asa, chiar nu ai ce face, sau nu stiu, dar poate nu veti pati multi asa! nu este frumos, omul acela a avut placerea sa te invite la nunte si tu ce faci, iti bati joc de munca lui, de fericirea lui. nu este frumos!
Care necaz? :)

nyko_lulu
01.02.2009, 10:30:32
eu am auzit ca la unele nunti s-a dat si plicul gol, consider ca e nesimtire din partea invitatilor

Preity
01.02.2009, 15:23:37
Care necaz? :)
Da,si eu intreb la fel CARE NECAZ tinerilogoditi?!?!?!?!?!?Invata si tu sa dai citat,ca altfel nu o sa inteleaga nimeni ce spui tu.Precum s-a intamplat deja.:-<

catadirla
16.03.2009, 21:49:32

Buna Gabita,

Si noi vrem sa facem la acelasi restaurant ca al tau, la sfarsitul lui septembrie 2009, sambata. M-ar interesa daca, in functie de cat aduce fiecare invitat in medie, iesim cel putin pe 0 in conditiile meniului celui mai ieftin de la acest resturant. Multumim foarte mult pentru orice sfat.

Catalina

bimmer4now
17.03.2009, 00:46:33
Peste mai putin de 3 luni se implineste un an de la nunta noastra.. "surpriza" din plic nu a fost in plic.. de fapt nici nu a fost vreun plic din partea soacrei mele, din partea cumnatei (sora sotului) si din partea unor invitati de ai lor.. nu a fost nici macar o felicitare sau vreun buchet de flori.. si noi am adus toti invitatii din bucuresti in delta dunarii, cu meniu, cazare, inchiriat ditamai vaporul pt croaziera in ziua de dupa s.a. platite de noi..
Ce sa mai zic? am intrat intr o familie "minunata" =))
noroc cu barbatamiu, ca altfel i as fi impuscat pe toti ceilalti..

aaa.. si ca LE: nici macar la botez n au venit cu ceva :)) nici felicitare, nici vreun buchet de flori..nici vreo jucarie sau macar o suzeta pt fiimiu.. sa mai am vreo erinta sa si fi platit meniul? =)) macar daca si ar fi cerut scuze..

si partea frumoasa e ca nu se plang de bani.. chiar au. :))

ABCDEF
22.03.2009, 21:02:33
chiar exista astfel de cazuri chiar si eu am auzit ca sau dat plicuri goale sau o familie de 5 per lea pus in plic 2mil si tocmai de acea eu si iubi am hotarat strigare la nunta ca sa nu avem astfel de surprize.la inceput am crezut ca este demodat dar dupa acea mam gandit ca va fi distractiv pt ca persoana care va striga cinstea este glumet si va face atmosfera.voi ce credeti???va rog sa imi spunetiva pup[-o< [-o< [-o<

Candia
22.03.2009, 21:11:45
chiar exista astfel de cazuri chiar si eu am auzit ca sau dat plicuri goale sau o familie de 5 per lea pus in plic 2mil si tocmai de acea eu si iubi am hotarat strigare la nunta ca sa nu avem astfel de surprize.la inceput am crezut ca este demodat dar dupa acea mam gandit ca va fi distractiv pt ca persoana care va striga cinstea este glumet si va face atmosfera.voi ce credeti???va rog sa imi spunetiva pup[-o< [-o< [-o<
Daca tu crezi ca este o solutie buna...nu ai decat sa faci asa cum iti doresti. Pentru mine ca invitat, sigur nu ar fi "distractiva" strigarea. Eu, una, o consider de prost-gust.

aryanna
22.03.2009, 22:09:05

eu una zic ca te risti si mai tare asa, mai ales daca faci in bucuresti sau la oras undeva...hai poate la tara inca se mai poarta insa la oras deja unii o iau ca pe o insulta (ca ii obliga cumva sa dea o anumita suma), unii ceva de prost gust, unii ceva la care nu vor sa ia parte, altii poate mai cu tupeu chiar o sa zica pt ca faci asa dau mai putin ca voi faceti afacere din nunta... si tot asa

nu zic ca toata lumea ar zice asa insa ai mare grija...
deja sunt persoane care nu mai pun nici plicuri pe masa (cardurile cu numele) sau casuta de dar sa nu-i constranga pe oameni sa dea

ilinka
26.03.2009, 13:45:27
Noi am avut parte de niste experiente amuzante in sensul ca desi aveam plicuri in casuta pentru cine nu era pregatit, invitatii nu ne-au cerut noua ci le-au cerut ospatarilor, care le-au vandut cu 5 lei plicul!!!:D
Si am mai gasit un plic semnat de mai multi prieteni, fiecare cu cota cu care participase la umplerea respectivului plic. Ne-a distrat foarte tare.:))

allinapopa
26.03.2009, 14:07:25

Nu as dori sa te supar dar strigarea darului nu mi se pare potrivita,eu am fost la nunti in comune uitate de lume si nici acolo nu s-a mai strigat darul, nu e elegant deloc indiferent cat de glumeata ar fi persoana care ar striga darul.sa stii ca si in trecut existau oameni care spuneau ca dau o suma dar nu puneau in cosul respectiv, faci invitatii sa se simta prost
Nunta e ca o loterie,poti castiga sau pierde dar sa cu siguranta invitatii nu se vor simti bine de se va striga darul
Eu nu pun nici casuta de bani, nici plicuri cu numele,nu e elegant,da prost,dupa parerea mea.....voi cumpara niste plicuri,pentru cine nu are,cine da va da cine nu ,sanatate
Depinde si de calitatea oamenilor care vin la tine, nu imi imaginez la mine oameni care sa imi dea plicuri goale,vor fi niste persoane care nu au posibilitate financiara dar care au fost invitati oricum stiind ca nu vor da nimic...oameni draguti cu pensii foarte mici si le fac si lor o bucurie.Numa dau banii afara din casa dar sa ma fac de ras.....
Acum cand exista acest forum, cand sunt atatea idei de cum sa iti faci nunta deosebita,cand fiecare dupa posibilitati incearca sa faca ceva dragut mi se pare deplasat sa strigi darul dar fiecare face ce doreste si da o tenta nuntii sale dupa cum poate

miresicamica
26.03.2009, 14:11:01
eu una zic ca te risti si mai tare asa, mai ales daca faci in bucuresti sau la oras undeva...hai poate la tara inca se mai poarta insa la oras deja unii o iau ca pe o insulta (ca ii obliga cumva sa dea o anumita suma), unii ceva de prost gust, unii ceva la care nu vor sa ia parte, altii poate mai cu tupeu chiar o sa zica pt ca faci asa dau mai putin ca voi faceti afacere din nunta... si tot asa

nu zic ca toata lumea ar zice asa insa ai mare grija...
deja sunt persoane care nu mai pun nici plicuri pe masa (cardurile cu numele) sau casuta de dar sa nu-i constranga pe oameni sa dea
Si eu stiu o faza dintr-asta,niste prieteni au mers de acasa pregatiti cu o suma si acolo nici tu mancarea buna,nici tu atmosfera,plus ca au facut si cu strigare ceea ce a pus capac,si au pus mai putin.Ei s-au gandit ca daca fac cu strigare vor strange miliarde dar lumea le-au pus mult mai putin fata de cat au vrut la inceput.
Noi am facut cu plic si desi am avut nunta sambata seara,am deschis plicurile abia duminica seara dupa ce am terminat toat treburile prin casa si am fost placuti surprinsi de ce mult ne iubesc invitatii si toata lumea ne-a pus peste cat se pune la noi in zona.

Stelista
01.04.2009, 07:26:18
Și io așa cred k strigarea îi un lucru prostesc, k poate familia xy nu au atâția bani, numai cca de 2 mil poate să dea. Nu de aia facem nunta ca să ne îmbogățim, ci să ne distrăm, să ne simțim bine și să apreciem, k au venit invitații chiar dak n-au dat nușh ce sumă. Părerea mea.
Din partea soacrei mele știu k-o să primim mai mulți bani, deoarece ea lucrează la Spitalul Județean din Târgu-Mureș, ca șefă la asistente. Mai mulți bani o să primim de la nașii logodnicului meu, k ei sunt din Irlanda, de la prietenii lui, k majoritatea vin din Spania, Ungaria, Irlanda, Cluj, și de la neamurile lui, k ei sunt cu bani. Dar nu banii contează, ci cheful și bunul simț. :)>- :)>- :)>-

cristoiash
01.04.2009, 19:33:30
Și io așa cred k strigarea îi un lucru prostesc, k poate familia xy nu au atâția bani, numai cca de 2 mil poate să dea. Nu de aia facem nunta ca să ne îmbogățim, ci să ne distrăm, să ne simțim bine și să apreciem, k au venit invitații chiar dak n-au dat nușh ce sumă. Părerea mea.
Din partea soacrei mele știu k-o să primim mai mulți bani, deoarece ea lucrează la Spitalul Județean din Târgu-Mureș, ca șefă la asistente. Mai mulți bani o să primim de la nașii logodnicului meu, k ei sunt din Irlanda, de la prietenii lui, k majoritatea vin din Spania, Ungaria, Irlanda, Cluj, și de la neamurile lui, k ei sunt cu bani. Dar nu banii contează, ci cheful și bunul simț. :)>- :)>- :)>-

Eu zic sa nu te bazezi asa de tare pe astia care vin din strainatate. Ca multi din cei care locuiesc in strainatate si mai viziteaza din cind in cind Romania, eu sunt cam disperata de "asteptarile" celor din Romania. Daca locuiesti in Germania, Irlanda, Canada, Luxemburg sau Australia, nu inseamna ca esti plin de bani. Romanii de obicei au ideea asta ca toti plecati in strainatate inoata in bani. Nu e asa. EU una daca merg la o nunta in Romania consider cheltuiala facuta cu drumul si timpul liber luat pentru asta ca pe un cadou generos. Si in plus as duce ceva obiect-cadou in loc de bani.

In general in strainatate oricum nu se poarta sumele exorbitante care se "dau" la nunti in Romania si pe urma ... Irlanda ... tu n-ai auzit niciodata de glume cu irlandezi si scotieni? :D

tina19
01.04.2009, 20:06:11
Eu zic sa nu te bazezi asa de tare pe astia care vin din strainatate. Ca multi din cei care locuiesc in strainatate si mai viziteaza din cind in cind Romania, eu sunt cam disperata de "asteptarile" celor din Romania. Daca locuiesti in Germania, Irlanda, Canada, Luxemburg sau Australia, nu inseamna ca esti plin de bani. Romanii de obicei au ideea asta ca toti plecati in strainatate inoata in bani. Nu e asa. EU una daca merg la o nunta in Romania consider cheltuiala facuta cu drumul si timpul liber luat pentru asta ca pe un cadou generos. Si in plus as duce ceva obiect-cadou in loc de bani.

In general in strainatate oricum nu se poarta sumele exorbitante care se "dau" la nunti in Romania si pe urma ... Irlanda ... tu n-ai auzit niciodata de glume cu irlandezi si scotieni? :D
=))=))=))=))=))=))
adevarul e ca la noi intradevar lumea se asteapta ca invitatii care vin din afara tarii sa puna grosul. habar n-au ei ca nu umbla cianii cu covrigi in coada.

Stelista
02.04.2009, 06:42:32

Nasii logodnicului meu nu-s irlandezi originali, sunt romani plecati de aici, dar au facut bani akolo: nasul are firma, nasa are 2 hoteluri. Dupa nunta oricum o sa va scriu cat am primit. :)>- :*

cristoiash
02.04.2009, 07:56:18
Nasii logodnicului meu nu-s irlandezi originali, sunt romani plecati de aici, dar au facut bani akolo: nasul are firma, nasa are 2 hoteluri. Dupa nunta oricum o sa va scriu cat am primit. :)>- :*

mult noroc.

Stelista
02.04.2009, 08:01:21
mult noroc.

Multumesc frumos! :">

iubiana
02.04.2009, 08:24:32
Este un caz fericit si eu am prieteni care sunt plecati si nu se descurca rau dar cand vin in tara nu vin sa arunce cu bani (fara nr fara nr...) eu nu ma astept ca cei care vin din afara sa-mi puna enorm sa puna cat si ceilalti ... am avut surpriza sa aud la nunta viitoarei cumnate :"> ca cei la care se stia ca au, au pus mai puti ca cei care se descurca un pic mai greu ...si apropo de -"Surprizele" din plic- a gasit plic fara bani si 2 pers au pus mai putin de 1 meniu ....

cristoiash
02.04.2009, 08:34:05
Este un caz fericit si eu am prieteni care sunt plecati si nu se descurca rau dar cand vin in tara nu vin sa arunce cu bani (fara nr fara nr...) eu nu ma astept ca cei care vin din afara sa-mi puna enorm sa puna cat si ceilalti ... am avut surpriza sa aud la nunta viitoarei cumnate :"> ca cei la care se stia ca au, au pus mai puti ca cei care se descurca un pic mai greu ...si apropo de -"Surprizele" din plic- a gasit plic fara bani si 2 pers au pus mai putin de 1 meniu ....

mai, mie mi se pare normal, ca banii nu se fac aruncind cu ei in toate partile. Cit despre "are firma" - si eu am. e falita :D, da' am. Nu face bani, bag eu in ea cind imi vine, da' am firma!

Eu am avut rude si prieteni veniti din strainatate si unii chiar de peste ocean. Si mi s-ar fi parut exagerat sa astept vreun ceva de la ei - faptul ca au venit pentru mine, banii pe care i-au cheltuit cu zborul ... sunt mult mai mult decit orice alt cadou primit la nunta. Si valoric si simbolic.

Stelista
02.04.2009, 08:53:26
Aveti dreptate, nu de aia facem nunta ca sa ne imbogatim, ci sa ne simtim bine.

vulturas
14.04.2009, 12:30:14
noi cel mai putin am primit de la unchiul si matusa sotului:300 de lei, iar tacamul era 180/pers si de la nasi:600 lei(in cond in care nu sunt amarati, oricum nu am vrut sa ne cunune pt bani...dar nu ma asteptam la atat)...in rest a mers totul snur...au fost oameni in varsta care au dat cate 600/pers:O ...am ramas masca...nu ne asteptam...

compact
14.04.2009, 14:52:34
noi cel mai putin am primit de la unchiul si matusa sotului:300 de lei, iar tacamul era 180/pers si de la nasi:600 lei(in cond in care nu sunt amarati, oricum nu am vrut sa ne cunune pt bani...dar nu ma asteptam la atat)...in rest a mers totul snur...au fost oameni in varsta care au dat cate 600/pers:O ...am ramas masca...nu ne asteptam...

pai si cat vroiai sa iti dea nasii?

vulturas
14.04.2009, 18:37:23
daca tie ti se pare ok ca nasii sa iti dea 6 mil la nunta...mie nu mi s-a parut...mai ales ca se lauda cu masini si cu case...eu ca nasa acum 2 ani sub 10 mil nu dadeam...parerea mea...nu am nevoie de banii nimanui...asa ca fapt divers am ramas uimita

ALI
15.04.2009, 11:46:53
nu cred ca exista un barem in care ar trebui sa se incadreze nasii dar oricum 6 mil e putin 8-} , in zona noastra nici vecinii nu pun atata. sorry, e doar parerea mea. poti macar face un efort, daca sa zicem ai o situatie financiara mai grea.

ALI
15.04.2009, 11:50:30
Peste mai putin de 3 luni se implineste un an de la nunta noastra.. "surpriza" din plic nu a fost in plic.. de fapt nici nu a fost vreun plic din partea soacrei mele, din partea cumnatei (sora sotului) si din partea unor invitati de ai lor.. nu a fost nici macar o felicitare sau vreun buchet de flori.. si noi am adus toti invitatii din bucuresti in delta dunarii, cu meniu, cazare, inchiriat ditamai vaporul pt croaziera in ziua de dupa s.a. platite de noi..
Ce sa mai zic? am intrat intr o familie "minunata" =))
noroc cu barbatamiu, ca altfel i as fi impuscat pe toti ceilalti..

aaa.. si ca LE: nici macar la botez n au venit cu ceva :)) nici felicitare, nici vreun buchet de flori..nici vreo jucarie sau macar o suzeta pt fiimiu.. sa mai am vreo erinta sa si fi platit meniul? =)) macar daca si ar fi cerut scuze..

si partea frumoasa e ca nu se plang de bani.. chiar au. :))

poate ei asa au crezut ca e normal:-" :-"
daca tot fac parte din familie;-)

cristoiash
15.04.2009, 11:54:01
nu cred ca exista un barem in care ar trebui sa se incadreze nasii dar oricum 6 mil e putin 8-} , in zona noastra nici vecinii nu pun atata. sorry, e doar parerea mea. poti macar face un efort, daca sa zicem ai o situatie financiara mai grea.

foarte interesant ... deci exista un cod nescris cu tarifele pe fiecare tip de relatie cu mirii ...

esti vecin, dai cel putin x,xxx
esti ruda de gradul 15 dai y,yyy
esti ruda de gradul 1 dai z,zzz
esti nas dai xyzw

pe linga asta se pare ca mai exista si o metoda de evaluare acceptata de societatea romaneasca a situatiei financiare a altuia: are doua masini, e clar isi permite mai mult de y,yyy. Are si un apartament plus o casa la tara, atunci sa dea minim xyzw ...

Pus asa, in termenii acestia de analiza de mai sus, va apare oare mai clar cit de neobrazate sunt discutiile de tipul acesta? :-\

ALI
15.04.2009, 12:02:09

asa sunt unii.......daca locuiesti in strainatate cred ca gasesti banii pe jos sau pe gard, vb aia.:D :D
dar nu se gandesc ca tu trebuie sa faci un efort (nu neaparat financiar) sa ajungi la nunta lor, una la mana sa te rogi de sef sa iti dea cateva zile libere (de la 4 _5 in sus pt ca trebuie socotit si drumul pana in tara, iar zboruri nu ai chiar cand iti convine tie), doi la mana, biletele de avion in perioada de vara (perioada cel mai multe nunti) nu sunt "la oferta" :D
apoi roaga pe cineva sa te duca pana la aeroport sau daca mergi cu masina pers trebuie sa o lasi in aeroport cateva zile. cand ajungi in tara roga pe cineva sa vina dupa tine la aeroport.....;si tot asa.
bine sa nu intelegeti ca ma plang de toate astea, sunt deja ff obisnuita si nu o iau ca pe o povara.dar ma ene cei care cred ca e ff usor si se mai asteapta ca in plic sa gaseasca "un plus" :( :( :(

cristoiash
15.04.2009, 12:03:46
asa sunt unii.......daca locuiesti in strainatate cred ca gasesti banii pe jos sau pe gard, vb aia.:D :D
dar nu se gandesc ca tu trebuie sa faci un efort (nu neaparat financiar) sa ajungi la nunta lor, una la mana sa te rogi de sef sa iti dea cateva zile libere (de la 4 _5 in sus pt ca trebuie socotit si drumul pana in tara, iar zboruri nu ai chiar cand iti convine tie), doi la mana, biletele de avion in perioada de vara (perioada cel mai multe nunti) nu sunt "la oferta" :D
apoi roaga pe cineva sa te duca pana la aeroport sau daca mergi cu masina pers trebuie sa o lasi in aeroport cateva zile. cand ajungi in tara roga pe cineva sa vina dupa tine la aeroport.....;si tot asa.
bine sa nu intelegeti ca ma plang de toate astea, sunt deja ff obisnuita si nu o iau ca pe o povara.dar ma ene cei care cred ca e ff usor si se mai asteapta ca in plic sa gaseasca "un plus" :( :( :(

ah, ok, deci suntem de aceeasi parere pina la urma :)>-

duplanty
15.04.2009, 12:40:33
foarte interesant ... deci exista un cod nescris cu tarifele pe fiecare tip de relatie cu mirii ...

esti nas dai xyzw

pe linga asta se pare ca mai exista si o metoda de evaluare acceptata de societatea romaneasca a situatiei financiare a altuia: are doua masini, e clar isi permite mai mult de y,yyy. Are si un apartament plus o casa la tara, atunci sa dea minim xyzw ...

Pus asa, in termenii acestia de analiza de mai sus, va apare oare mai clar cit de neobrazate sunt discutiile de tipul acesta? :-\
Neobrazate nu...dar sa puna un nas doar 600 de ron acum un an da...eu am avut 4 nasi ..2 au pus 1500ron fiecare...si ceilalti doi 2000 ron fiecare...si sincer chiar nu am impus nici un barem la nimeni...dar nici sa tte apuci de nasit doar asa fara nici un ban ...au fost la mine si perechi care au dat 400 ron si nu m-a deranjat..ma bucur ca au venit la nunta si au avut macar bunul simt sa plateasca meniul:):)>-

ALI
15.04.2009, 12:43:29

esti nas dai xyzw

tocmai asta ziceam ca nu exista un barem in care trebuie sa te incadrezi, dar am mentionat cat se pune, ca vecin pt a putea face o comparatie cu cat au pus nasii pers respective. a fost in gest pe care nu l-am inteles... si ma gandeam ca ar fi putut sa faca un efort.

ALI
15.04.2009, 12:50:33
Neobrazate nu...dar sa puna un nas doar 600 de ron acum un an da...eu am avut 4 nasi ..2 au pus 1500ron fiecare...si ceilalti doi 2000 ron fiecare...si sincer chiar nu am impus nici un barem la nimeni...dar nici sa tte apuci de nasit doar asa fara nici un ban ...au fost la mine si perechi care au dat 400 ron si nu m-a deranjat..ma bucur ca au venit la nunta si au avut macar bunul simt sa plateasca meniul:):)>-

asta nu intelegeam eu de ce au pus atata, daca nu isi permiteau trebuiau sa refuze sau sa se scuze fata de fini ca nu isi permit decat suma respectiva.

evenstar
15.04.2009, 12:52:20

esti nas dai xyzw

Ba da, dar uite ca le stim amandoua de mai bine de un an si nu s-a schimbat nimic... Ce vrei? In mintea a 70% din populatie relatia cu nasii e una financiara. Te apuci de nasit daca ai bani, cumperi o lista de X itemi dintre care se remarca "trusa de cosmetice", "parfum" etc, platesti voal, lumanari, biserica, te imbraci frumos sa nu-ti faci mirii de ras, si la urma pui si suma X la masa ca altfel de ce te-ai apucat de nasit? Partea aia cu "parinte spiritual" e depasita total.... 8-|

cristoiash
15.04.2009, 13:00:45
asta nu intelegeam eu de ce au pus atata, daca nu isi permiteau trebuiau sa refuze sau sa se scuze fata de fini ca nu isi permit decat suma respectiva.

pai nu vezi absurditatea? asta ar presupune ca exista o OBLIGATIE a unei ANUMITE sume. Este o aberatie.

Si sa nu mai aud ca bunul simt se masoara in a acoperi meniul, ca ma apuca spumele pe aici si poate nasc inainte de termen!

Sunt unii care isi aleg nasii fiindca le sunt dragi si apropiati si nu fiindca asteapta bani. Sunt altii care isi aleg nasii dupa posibilitatile financiare. Sunt unii care refuza, ca nu isi "permit" onoarea si dupa aia se supara mirii ca nu isi gasesc nasi. Ce-o fi mai bine, niste nasi care sa te naseasca cu inima curata si calda chiar daca nu isi permit "baremul" sau unii pe care sa ii doara undeva de miri, dar sa dea bani?

duplanty
15.04.2009, 13:01:36
Asa este..in plus noi am avut noroc deoarece nasii au dorit sa ne cunune...noi doar am fost cu ploconul dupa ce ii mai intrebasem inca o data daca doresc..:)

vulturas
15.04.2009, 13:27:54
pai nu vezi absurditatea? asta ar presupune ca exista o OBLIGATIE a unei ANUMITE sume. Este o aberatie.

Si sa nu mai aud ca bunul simt se masoara in a acoperi meniul, ca ma apuca spumele pe aici si poate nasc inainte de termen!

Sunt unii care isi aleg nasii fiindca le sunt dragi si apropiati si nu fiindca asteapta bani. Sunt altii care isi aleg nasii dupa posibilitatile financiare. Sunt unii care refuza, ca nu isi "permit" onoarea si dupa aia se supara mirii ca nu isi gasesc nasi. Ce-o fi mai bine, niste nasi care sa te naseasca cu inima curata si calda chiar daca nu isi permit "baremul" sau unii pe care sa ii doara undeva de miri, dar sa dea bani?
la noi a fost alta situatia: trebuia sa ne fie nasii cea mai buna prietena a mea cu sotul ei...si nasii nostrii sunt copii celei mai bune prietene a lui soacra-mea, alex a crescut la ei in casa si nu numai ma-sa a vrut si el a vrut si asa am cedat si eu...si de fapt nasa batrana cum ar veni a platit tot...ei oricum veneau la nunta si s-au gandit ca daca tot nu platesc ei si plateste ma-sa cu ta-su dc sa nu aiba onoarea sa fie nasi? si daca tot se lauda cu masini si case puteau macar sa dea 10mil la masa...nu am pus barem, pur si simplu sunt mai mult decat multumita...poate ca sunt revoltata ca dupa nunta nici nu s-au mai uitat la noi...sa ne intrebe de sanatate nu de altceva...au pretentii ca numai noi ca fini sa ii sunam, sa ii bagam in seama!

compact
15.04.2009, 13:32:12
mda, ce pot spune.

eu nu le-am dat plic nasilor mei, le-am spus de mai multe ori ca nu vrem cadou etc.

sa fii nas e o mare bataie de cap si 0 "beneficii". cum zicea evenstar: o lista mare de cumparat + biserica + nu mai stiu ce, apoi pretentii: sa dea suma x la masa, sa dea bani la lautar etc.

ps. nu mi se pare de bun simt sa fiu invitata la o nunta stiind ca: mirii considera ca trebuie sa platesc 2 x un meniu cu 4 feluri de mancare pe care poate nici nu le-as manca, si care poate nu imi plac, sa "cotizez" si la bautura si poate si aia e cum e, apoi sa cotizez si la rochia miresei (ca e visul ei sa aiba o rochie de x mii euro si invitatii trebuie sa o plateasca) etc.

compact
15.04.2009, 13:35:32
la noi a fost alta situatia: trebuia sa ne fie nasii cea mai buna prietena a mea cu sotul ei...si nasii nostrii sunt copii celei mai bune prietene a lui soacra-mea, alex a crescut la ei in casa si nu numai ma-sa a vrut si el a vrut si asa am cedat si eu...si de fapt nasa batrana cum ar veni a platit tot...ei oricum veneau la nunta si s-au gandit ca daca tot nu platesc ei si plateste ma-sa cu ta-su dc sa nu aiba onoarea sa fie nasi? si daca tot se lauda cu masini si case puteau macar sa dea 10mil la masa...nu am pus barem, pur si simplu sunt mai mult decat multumita...poate ca sunt revoltata ca dupa nunta nici nu s-au mai uitat la noi...sa ne intrebe de sanatate nu de altceva...au pretentii ca numai noi ca fini sa ii sunam, sa ii bagam in seama!

poate au masina si casa in rate 8-}

nu prea inteleg care e faza asta cu "onoarea" sau "fala" :-?

si in ultimul rand, finii ar trebui sa isi sune nasii...nu invers :-"

vulturas
15.04.2009, 13:36:18
imi cer scuze daca am deranjat pe cineva ca am scris cat mi-au dat mie nasii mei...promit sa nu mai scriu nimic la topicul asta...sau la cel legat de nasi...dar imi mentin parerea!;-)

Ritzi
15.04.2009, 13:38:34

=)) bai potoleste-te, nu stresa copchilu' pentru o mentalitate pe care oricum, oricat ne-am da cu capul de toti peretii, nu avem cum sa o schimbam #-o

compact
15.04.2009, 13:39:59
imi cer scuze daca am deranjat pe cineva ca am scris cat mi-au dat mie nasii mei...promit sa nu mai scriu nimic la topicul asta...sau la cel legat de nasi...dar imi mentin parerea!;-)
parerea ta e ca nasii ar fi trebuit sa-ti dea la masa cel putin 1000 lei in loc de 600 lei pentru ca au casa si masina, am sintetizat bine?

vulturas
15.04.2009, 13:40:31
poate au masina si casa in rate 8-}

nu prea inteleg care e faza asta cu "onoarea" sau "fala" :-?

si in ultimul rand, finii ar trebui sa isi sune nasii...nu invers :-"
hai ca imi calc pe suflet!!!!
una e sa fii fin...alta e sa fii sclav:o relatie nas-fin asa trebuie sa decurga? noi telefoane; noi cadouri; noi vizite?ei nimic??? nu tu un sfat? nu un tel de ziua mea sau a sotului? nu o vizita?
masina si casa sunt luate cu banii jos...nasa e o fitoasa care nu isi vede lungul nasului...si are impresia ca ei ii cuvine tot si calca pe toata lumea in picioare!!! inclusiv familia ei!!! nasul e un domn si un finut si il iubim f mult...si atat am avut de spus

compact
15.04.2009, 13:43:17
hai ca imi calc pe suflet!!!!
una e sa fii fin...alta e sa fii sclav:o relatie nas-fin asa trebuie sa decurga? noi telefoane; noi cadouri; noi vizite?ei nimic??? nu tu un sfat? nu un tel de ziua mea sau a sotului? nu o vizita?
masina si casa sunt luate cu banii jos...nasa e o fitoasa care nu isi vede lungul nasului...si are impresia ca ei ii cuvine tot si calca pe toata lumea in picioare!!! inclusiv familia ei!!! nasul e un domn si un finut si il iubim f mult...si atat am avut de spus

dar cine a zis de sclavie? am zis ca finii ar trebui sa-si sune nasii, nu invers :)>-

mai...ce sa zic, daca le-au luat cu banii jos se schimba radical situatia. atunci chiar trebuia sa va dea cel putin 1000 lei la masa (:|

Crescent
15.04.2009, 13:43:23

Ma amuza teribil topicul asta, pe de aceeasi parte imi vine sa ma trag de par cand aud unele replici. Cum D-ne iarta-ma sa pui in discutie asa replici, adica in general se impune un barem, ca zau nu mai inteleg.

vulturas
15.04.2009, 13:44:09
parerea ta e ca nasii ar fi trebuit sa-ti dea la masa cel putin 1000 lei in loc de 600 lei pentru ca au casa si masina, am sintetizat bine?
parerea mea e ca daca tot s-au laudat atat si s-au falit ca ei cununa si cine mai e ca ei puteau sa dea macar 1000!!!
ca si curiozitate...voua cat v-au dat nasii la masa? presupun ca nu 600...eu zic ca daca erai in locul meu altfel vedeai situatia...si poate sunt eu asa deranjata ca nu o suport pe nasa...ca daca eram mai apropiate cred ca nu ma interesa cat da sau daca da!
dc se mai numeste topicul "surprizele" din plic? pt mine asta a fost surpriza si nu stiu dc trebuie sa intram in polemici atat!! asta e parerea mea sunt pe un forum public si am dreptul sa spun orice, nu? am inteles ca nu sunteti de acord dar sa o tinem intr-o continua disputa mi se pare urat

duplanty
15.04.2009, 13:47:28
Nu ai de ce...si sa stii ca nasii tai chiar ti-au facut o surpriza in plic:*..eu am scris mai in spate cat am primit de la 4 nasi...pup o fata dulce:*

vulturas
15.04.2009, 13:48:15
Nu ai de ce...si sa stii ca nasii tai chiar ti-au facut o surpriza in plic:*..eu am scris mai in spate cat am primit de la 4 nasi...pup o fata dulce:*
:* :* :* :* :* :* :*

Ritzi
15.04.2009, 13:49:03
dar cine a zis de sclavie? am zis ca finii ar trebui sa-si sune nasii, nu invers :)>-

mai...ce sa zic, daca le-au luat cu banii jos se schimba radical situatia. atunci chiar trebuia sa va dea cel putin 1000 lei la masa (:|

ca orice relatie normala eu zic ca ar trebui sa fie pe baza de reciprocitate...nu mi se pare corect ca atentia (nu in sens pecuniar, de data asta $-) :-p ) sa fie unilaterala:)>-

compact
15.04.2009, 13:49:53
parerea mea e ca daca tot s-au laudat atat si s-au falit ca ei cununa si cine mai e ca ei puteau sa dea macar 1000!!!
ca si curiozitate...voua cat v-au dat nasii la masa? presupun ca nu 600...eu zic ca daca erai in locul meu altfel vedeai situatia...si poate sunt eu asa deranjata ca nu o suport pe nasa...ca daca eram mai apropiate cred ca nu ma interesa cat da sau daca da!
dc se mai numeste topicul "surprizele" din plic? pt mine asta a fost surpriza si nu stiu dc trebuie sa intram in polemici atat!! asta e parerea mea sunt pe un forum public si am dreptul sa spun orice, nu? am inteles ca nu sunteti de acord dar sa o tinem intr-o continua disputa mi se pare urat

da, si eu am avut o surpriza de la nasi....mai ales ca nu le-am dat plicul ;-)

cristoiash
15.04.2009, 16:02:34

Asta da, adevarat, trebuia sa va fi ales nasii pe motiv spiritual si emotional, nu pe alte criterii ... uite ca s-a dovedit ca nu a fost buna cedarea respectiva.

iar de la nasi noi am primit urmatoarele|:

- de la nas un cos cu diverse delicatese culinare
- de la nasa un weekend la un castel pe valea rinului.

Cel mai mult ca suma pusa in plic (adica surpriza sa ne dea pe spate) am primit 150 euro de la o familie.

Crescent
15.04.2009, 16:10:12
Asta da, adevarat, trebuia sa va fi ales nasii pe motiv spiritual si emotional, nu pe alte criterii ... uite ca s-a dovedit ca nu a fost buna cedarea respectiva.

Cel mai mult ca suma pusa in plic (adica surpriza sa ne dea pe spate) am primit 150 euro de la o familie.

aoleu doar atat, urmeaza replica :) :) ;)

Ballet
15.04.2009, 16:15:08
De ce i-ati chemat daca n-o suporti pe biata femeie? Si probabil ei va considera pe voi apropiati si nu a considerat ca e nevoie sa dea mai mult...
Sau poate stie ca n-o suporti si atunci s-a gandit ca nu meritati sa puna mai mult...:)>-

ALI
15.04.2009, 16:17:33

intr-adevar s-a ajuns sa fim un pic of topic, poate ca cel mai bine e sa se continue discutiile legate de nasi la topicul cu nasii.;-) ;-)

cristoiash
15.04.2009, 16:18:30

tu ti-ai spus parerea si ti-o sustii. asa si restul.

si eu sustin argumentat parerea ca intreaga discutie despre bani si expectativele mirilor sunt curata neobrazare si nu fac cinste nimanui.

ALI
15.04.2009, 16:25:58

nu cred ca ai de ce sa iti ceri scuze, ai zis doar care a fost "surpriza" care ai avut-o.
poate eu ar trebui sa imi cer scuze ca am indraznit sa fac o comparatie si sa arat prin asta ca am inteles de ce ai ramas surprinsa. sunt sigura ca multi ar fi reactionat la fel ca tine.

Ritzi
15.04.2009, 16:26:35

Cristoiash, se poate petrece un weekend la castelele alea?? details, please :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:

p.s. unde ati stat, la Burg Katz? sau la Burg Maus? =))

ryanaro
15.04.2009, 16:26:42
subiectul "Cat dau nasii la o nunta?" este aici:

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=118&page=87

cristoiash
15.04.2009, 16:29:11
Cristoiash, se poate petrece un weekend la castelele alea?? details, please :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:

p.s. unde ati stat, la Burg Katz? sau la Burg Maus? =))

ritzi, se poate, dar inca n-am fost, tre sa caut gutscheinul ... e pe undeva pe unde cinta lorelei

offtopic - am vazut ieri poza ta de profil intr-o rama la Nanu Nana ... si eu care credeam ca esti tu mica =))

Ritzi
15.04.2009, 16:33:51
ritzi, se poate, dar inca n-am fost, tre sa caut gutscheinul ... e pe undeva pe unde cinta lorelei

offtopic - am vazut ieri poza ta de profil intr-o rama la Nanu Nana ... si eu care credeam ca esti tu mica =))

=)) =)) =)) pe bune? mi-au furat-o, n-or fi auzit de copyright? :-w [-X :))

daaaa, acolo am fost noi, la Rhein in Flammen, la stanca lui Lorelei, te rog mult da-mi un PM cu detalii (cat? care? unde? cum? de ce? cu cine? :)) ), vreau sa ii fac o surpriza dlui sot de ziua lui^:)^

p.s. scuze de off-topic, but I really truly madly deeply need to know:))

allinapopa
15.04.2009, 16:51:37
Sunt un pic off dar tre sa scriu ca m-au apucat nervii
Numai in Romania se asteapta oamenii ca sumele date sa fie mari.eu locuiesc in Canada si nimeni dar NNIMENi nu ar da 450 de CAD(aproximativ 200 de E la nunta) chiar daca nuntile aici costa pe masura si preturile sunt mari dar si salariile sunt mai mari
Si eu am nunta in Romania anul asta si nu pretind nimanui o suma, cu atat mai mult nasilor,pentru ca m-au ajutat le-am zis sa nu dea nimic,mentionez ca eu nu lucrez deci nu am o situatia finaniciara de ma dau banii afara din casa
Fratilor sau mai bine zis finilor...mi se pare ca unii sunt extrem de oportunisti!Daca nasii macar si-au acoperit meniul atunci sanatate!Lumanarile,florile,voalul miresi,costul bisericii cine le suporta?Acolo nu sunt bani?
Nu mai traim in timpurile de acum 50 de ani cand se striga darul si nasii dehh trebuia sa dea mult
Fiecare are problemele lui si stie el mai bine ce sa faca cu banii,ca suporti sau nu nasii nu mi se pare un motiv ca tu sa te astepti de la ei la o suma imensa,ca nasul nu e vaca de muls indiferent cate case si masini are.Sunt unii care nu au nasi deloc
Gandire balcanica,bani, bani,bani

Ritzi
15.04.2009, 16:54:07
Sunt un pic off dar tre sa scriu ca m-au apucat nervii
Numai in Romania se asteapta oamenii ca sumele date sa fie mari.eu locuiesc in Canada si nimeni dar NNIMENi nu ar da 450 de CAD(aproximativ 200 de E la nunta) chiar daca nuntile aici costa pe masura si preturile sunt mari dar si salariile sunt mai mari
Si eu am nunta in Romania anul asta si nu pretind nimanui o suma, cu atat mai mult nasilor,pentru ca m-au ajutat le-am zis sa nu dea nimic,mentionez ca eu nu lucrez deci nu am o situatia finaniciara de ma dau banii afara din casa
Fratilor sau mai bine zis finilor...mi se pare ca unii sunt extrem de oportunisti!Daca nasii macar si-au acoperit meniul atunci sanatate!Lumanarile,florile,voalul miresi,costul bisericii cine le suporta?Acolo nu sunt bani?
Nu mai traim in timpurile de acum 50 de ani cand se striga darul si nasii dehh trebuia sa dea mult
Fiecare are problemele lui si stie el mai bine ce sa faca cu banii,ca suporti sau nu nasii nu mi se pare un motiv ca tu sa te astepti de la ei la o suma imensa,ca nasul nu e vaca de muls indiferent cate case si masini are.Sunt unii care nu au nasi deloc
Gandire balcanica,bani, bani,bani

good point;-) si in general sunt de acord cu tine, de altfel

si multi nici nu se mai inghesuie sa fie nasi, probabil nu in ultimul rand de teama ca nu fac fata pretentiilor tinerilor insuratei /:) 8-|

cristoiash
15.04.2009, 17:30:27
good point;-) si in general sunt de acord cu tine, de altfel

si multi nici nu se mai inghesuie sa fie nasi, probabil nu in ultimul rand de teama ca nu fac fata pretentiilor tinerilor insuratei /:) 8-|

da, si ca nu mai stii daca te roaga sa fii nas de drag ce le esti sau fiindca te "banuiesc" ca ai bani.

bine, si asta cu "au doua masini ergo isi permit" e tot o chestie balcanico-romaneasca. ca aici va spun sigur ca pe-aia cu bani nu i-ai banui in veci ca au iar pe aia pe care ii banuiesti dupa regula de mai sus sunt rupti in fund. cu alte cuvinte, in germania de cele mai multe ori cei cu porshe cam atit au. hainele in portbagaj si stau la mama. exagerez to make a point

Ritzi
15.04.2009, 18:23:02
da, si ca nu mai stii daca te roaga sa fii nas de drag ce le esti sau fiindca te "banuiesc" ca ai bani.

bine, si asta cu "au doua masini ergo isi permit" e tot o chestie balcanico-romaneasca. ca aici va spun sigur ca pe-aia cu bani nu i-ai banui in veci ca au iar pe aia pe care ii banuiesti dupa regula de mai sus sunt rupti in fund. cu alte cuvinte, in germania de cele mai multe ori cei cu porshe cam atit au. hainele in portbagaj si stau la mama. exagerez to make a point

sa stii ca da, am observat si eu, mai ales in afara...cei care dorm pe munti de bani nu mai simt nevoia sa show off=P~

bimmer4now
15.04.2009, 18:36:56

asta i regula de cand lumea. ca sa subliniez mai mult ideea ta, dau ca exemplu romania, tara cu un procent imens de masini de lux raportat la salariul mediu, fata de tarile mai dezvoltate, in care la un salariu mediu de 1000 - 1500 euro/ luna, omul de rand in loc sa si ia bemveu isi ia un opel, toyota, etc.
Numai la noi (si aici ma refer la "ruptii in dos") se poate sa existe gandirea "am dat un tun, imi iau masina si apoi vad eu ce fac"..

bimmer4now
15.04.2009, 18:40:04
sa stii ca da, am observat si eu, mai ales in afara...cei care dorm pe munti de bani nu mai simt nevoia sa show off=P~

dar aici nu cred ca e vorba numai de oamenii cu bani, cat de oamenii de calitate.. si sa stii ca si in ro sunt oameni de calitate.. :)

Ritzi
15.04.2009, 18:54:01
dar aici nu cred ca e vorba numai de oamenii cu bani, cat de oamenii de calitate.. si sa stii ca si in ro sunt oameni de calitate.. :)

da, de acord, insa e foarte rara combinatia de bani plus calitate la noi, din pacate:)) ma refer la cei cu multi bani, nu la "fitzerime"/:)

allinapopa
15.04.2009, 18:59:37
asta i regula de cand lumea. ca sa subliniez mai mult ideea ta, dau ca exemplu romania, tara cu un procent imens de masini de lux raportat la salariul mediu, fata de tarile mai dezvoltate, in care la un salariu mediu de 1000 - 1500 euro/ luna, omul de rand in loc sa si ia bemveu isi ia un opel, toyota, etc.
Numai la noi (si aici ma refer la "ruptii in dos") se poate sa existe gandirea "am dat un tun, imi iau masina si apoi vad eu ce fac"..

Chestia cu tunul este foarte bine punctata,dar pentru foarte multi conteaza sa te dai mare, sa privesti in curtea vecinului ...am observat ca in multe alte tari, faza cu sa moara si capra vecinului nu este atat de valabila ca la noi.....
Iarasi off....

bimmer4now
15.04.2009, 19:02:55
da, de acord, insa e foarte rara combinatia de bani plus calitate la noi, din pacate:)) ma refer la cei cu multi bani, nu la "fitzerime"/:)

Misto termenul de "fitzerime" :))
App de cei cu multi bani si 0 calitate, e discutabila treaba in ceea ce priveste ca sunt mai multi in romania decat in alta parte.. uite de exemplu Snoop Dogg, Donald Trump, Hugh Hefner, P.Diddy... si sunt numai cativa dintre marii megalomani internationali.

Ritzi
15.04.2009, 19:12:03
App de cei cu multi bani si 0 calitate, e discutabila treaba in ceea ce priveste ca sunt mai multi in romania decat in alta parte.. uite de exemplu Snoop Dogg, Donald Trump, Hugh Hefner, P.Diddy... si sunt numai cativa dintre marii megalomani internationali.

ii prefer pe-astia lui Moni si Iri sau mai stiu eu ce BKL:-L si oricum ma indoiesc ca astia de care vorbesti tu show off ca sa arate ca au, la ei e ceva absolut normal sa aiba, toti din cercul asta mare al vedetelor sunt la fel/:) nu cred ca vin cu masinile lor in oras sau in cluburi "printre muritori" sa vada lumea ce bazati sunt ei...isi vad de treaba si de luxul lor pe vastele lor domenii sau prin strainataturi in locuri exclusiviste...restul tine mai putin de calitate si mai mult de ... stil:))unii se asorteaza cu bling-blinguri, altii cu femei etc etc....de gustibus....:[email protected]

bimmer4now
15.04.2009, 19:43:34
ii prefer pe-astia lui Moni si Iri sau mai stiu eu ce BKL:-L si oricum ma indoiesc ca astia de care vorbesti tu show off ca sa arate ca au, la ei e ceva absolut normal sa aiba, toti din cercul asta mare al vedetelor sunt la fel/:) nu cred ca vin cu masinile lor in oras sau in cluburi "printre muritori" sa vada lumea ce bazati sunt ei...isi vad de treaba si de luxul lor pe vastele lor domenii sau prin strainataturi in locuri exclusiviste...restul tine mai putin de calitate si mai mult de ... stil:))unii se asorteaza cu bling-blinguri, altii cu femei etc etc....de gustibus....:[email protected]

nu s de acord cu tine.. Sunt sigura ca ai vazut cel putin o data "Cribs" pe mtv.. pana si cei care isi expun casele se mira ca au o amaraciune de plasma..

cristoiash
15.04.2009, 19:53:28
App de cei cu multi bani si calitate 0, e discutabila treaba in ceea ce priveste ca sunt mai multi in romania decat in alta parte.. uite de exemplu Snoop Dogg, Donald Trump, Hugh Hefner, P.Diddy... si sunt numai cativa dintre marii megalomani internationali.

hai mai, nu te lua de Hugh Hefner, ca e un mare meserias. Il puneam al treilea nas la nunta daca puteam :D

compact
16.04.2009, 07:58:01
ca orice relatie normala eu zic ca ar trebui sa fie pe baza de reciprocitate...nu mi se pare corect ca atentia (nu in sens pecuniar, de data asta $-) :-p ) sa fie unilaterala:)>-

ziceam cum e traditia
oricum, relatia lor nu se incadreaza in "normala" :))

karmy
13.05.2009, 12:09:56

nu te supara, dar miresica cu nasii de 600 ron se pare ca nu are parte nici macar de atentia lor sau sprijinul lor spiritual.....ceea ce e si mai trist...si poate de aceea a deranjat-o ca nici nu a existat macar o mini compensatie financiara...si cinstea nu e ajutorul pe care il oferi mirilor sa inceapa o noua viata? deci 600 - 300 (meniuri) raman 300....cu care sincera sa fiu ca tanara familie nu iti iei mare lucru...adica nici indrumare spirituala...nici financiara.....doar fala de a fi tu nas? Nasii nostri ne-au cinstit mult mai bine decat ne-am fi asteptat noi, si ne sunt si foarte dragi sufleteste, lucru care nu se compenseaza in bani oricum.....asa ca nu nasesti daca nu primenesti :) ...parerea mea

compact
13.05.2009, 12:20:30
nu te supara, dar miresica cu nasii de 600 ron se pare ca nu are parte nici macar de atentia lor sau sprijinul lor spiritual.....ceea ce e si mai trist...si poate de aceea a deranjat-o ca nici nu a existat macar o mini compensatie financiara...si cinstea nu e ajutorul pe care il oferi mirilor sa inceapa o noua viata? deci 600 - 300 (meniuri) raman 300....cu care sincera sa fiu ca tanara familie nu iti iei mare lucru...adica nici indrumare spirituala...nici financiara.....doar fala de a fi tu nas? Nasii nostri ne-au cinstit mult mai bine decat ne-am fi asteptat noi, si ne sunt si foarte dragi sufleteste, lucru care nu se compenseaza in bani oricum.....asa ca nu nasesti daca nu primenesti :) ...parerea mea
iar se reiau discutiile despre cat dau nasii si "fala" de a fi nas vs dar :O