PDA

Versiunea completa : gatitul miresei "la bloc"

ceatza05
11.02.2008, 14:06:48
Salutare!

Am si eu o dilema. In momentul gatitului miresei, trebuie nasa sa-mi rupa colacul, eu il arunc in 4 zari, si dupa se face o hora. Corect?
Ei, problema mea e urmatoarea: nu prea as face asa ceva in fatza blocului. N-am chef sa fac spectacol sa iasa vecinii. Iar in casa nu am vazut pe nicaieri sa se rupa colacul si sa se faca hora.
Sincer cred ca o sa fac in casa (sufragerie), decat sa fac show afara.
Voi cum ati procedat?

alibd
11.02.2008, 15:09:25
Salutare!

Am si eu o dilema. In momentul gatitului miresei, trebuie nasa sa-mi rupa colacul, eu il arunc in 4 zari, si dupa se face o hora. Corect?
Ei, problema mea e urmatoarea: nu prea as face asa ceva in fatza blocului. N-am chef sa fac spectacol sa iasa vecinii. Iar in casa nu am vazut pe nicaieri sa se rupa colacul si sa se faca hora.
Voi cum ati procedat?

Bine, sunt lucruri pe care vrei le pastrezi daca nu, nu. Pana la urma, faci ceea e te face fericita. Au fost miresici care intr-adevar, au rupt colacul in casa, iar daca spatiul iti permite poti face si hora tot in casa.... bine, daca tii neaparat la hora. Multa bafta!

printesika_Ionela
11.02.2008, 15:15:57
Salutare!

Voi cum ati procedat?

buna...;;) si o prietena de-a mea a rupt colacul(si l-a aruncat in ''4 zari'')in sufragerie.tu faci cum crezi ca e mai bine<:-P

Pisu
11.02.2008, 15:20:21
Dar nu se poate rupe turta fara hora??????

Yonika
11.02.2008, 15:41:09
Salutare!

Voi cum ati procedat?
Am vazut si eu nunta unei prietene, care a rupt turta si a facuthora in casa, ca sa nu mai faca prea mult show pt vecini.;-)

mikutza
11.02.2008, 17:27:25
Am vazut si eu nunta unei prietene, care a rupt turta si a facuthora in casa, ca sa nu mai faca prea mult show pt vecini.;-)

Cred ca asa voi proceda si eu :) ... cit priveste hora :-? ... ma mai gindesc :-"

Yonika
12.02.2008, 13:37:21
Cred ca asa voi proceda si eu :) ... cit priveste hora :-? ... ma mai gindesc :-"
Eu stau la casa, in Iasi! ;))

mikutza
12.02.2008, 16:04:26

Te-ai scos! :>

printesika_Ionela
22.02.2008, 16:37:42

in ce cartier?:-\

pastilutza
22.02.2008, 16:49:26
buna,

Da' colacul ala de unde il cumparam? sau il face cineva??

Yonika
22.02.2008, 16:50:23
In Tatarasi - Aviatie. De ce ma intrebi?

Yonika
22.02.2008, 16:51:38
buna,

Daca ai pe cineva care sa il faca e bine, daca nu dai comanda la patiserie sa ti-l faca sau unde se fac colaci.

printesika_Ionela
23.02.2008, 14:45:12
In Tatarasi - Aviatie. De ce ma intrebi?

si eu stau in iasi tot la casa:-p

irinaBride
26.02.2008, 09:24:22
Vai si pe mine ma streseaza subiectul asta, sper sa putem face totul in apartament

Yonika
26.02.2008, 10:56:15
si eu stau in iasi tot la casa:-p
Si tu pe unde stai?

printesika_Ionela
26.02.2008, 11:11:40
Si tu pe unde stai?
eu stau pe langa Manastirea galata>:D<

corinka
26.02.2008, 11:22:47
Salutare!

Voi cum ati procedat?
e chiar obligatorie ruperea colacului? dc ti-e jena de public, mai bine n-o fa deloc.

maky_mik
27.02.2008, 14:52:00
la inceput nici nu am vrut sa aud de aruncatul; colacului si de urcatul pe scun in fata vecinilor insa in casa nu am loc si mi-e si frica sa nu stric lustra asa ca a sa fac totul afara si daca or sa iasa vecinii asta e...in fond eu sunt mireasa si cea mai frumoasa din acea zi...si ce daca se uita lumea ...eu voi fi frumoasa el si mai frumos si practic nu avem nimic de ascuns.... si chiar o poveste super amuzanta a avut nasica mea scumpa care dupa nunta discuta cu toata lumea ca la ea nu a iesit nimeni pe geam insa dupa o saptamana cand a primit dvd-urile si pozele se crucea cata lumea casca nasul pe fereastra ....sweet nu??

Yonika
26.05.2008, 18:03:39
Fetelor, dar cum faceti cu muzica de la gatitul miresei, cine pune acea muzica, sau aveti pe cineva care canta la acordeon, sau cum fecti? Ca acum mi-am pus si eu aceasta intrebare. E gatitul miresei, apoi restul invitatilor, si cand se pleaca de acasa.

Rok5ana
26.05.2008, 18:14:12
Fetelor, dar cum faceti cu muzica de la gatitul miresei, cine pune acea muzica, sau aveti pe cineva care canta la acordeon, sau cum fecti? Ca acum mi-am pus si eu aceasta intrebare. E gatitul miresei, apoi restul invitatilor, si cand se pleaca de acasa.
La mine in apartament au incaput mult mai multi oameni decat mi-am imaginat:D...stiti cum e ..oamenii buni incap. Cu muzica am avut doi baieti , unul la acordeon si unul cu trompeta...pe care mi i-au "furnizat" cei de la formatia care a cantat seara la restaurant.
De acasa pleci direct la biserica....si apropo de turta miresei ...ca se vorbea mai sus....eu am avut una facuta frumos la o patiserie..si am rupt-o in fata scarii, asezata pe un scaun...si chiar nu am simtit nici un fel de jena.:)

ginasilviu
19.07.2008, 23:01:45
buna fetelor ,este primul meu mesaj de aceia inca nu stiu cum sa incep .vreau sa va salut pe toate si sa va felicit pt minunatele subiecte .

Yonika
21.07.2008, 11:27:09
Feteleor, am si eu o intrebare: la gatitul miresei sa caut pe cineva cu un acordeon sau pot pune si muzica la un calculator ceva...ca eu voi avea DJ la nunta si nu am de unde chema pe cineva sa cante atunci. Cred eu, tot stand si gandidu-ma ca pot pune si la calculator, nu? Voi ce spuneti?

stefania_a
21.07.2008, 11:31:27
Feteleor, am si eu o intrebare: la gatitul miresei sa caut pe cineva cu un acordeon sau pot pune si muzica la un calculator ceva...ca eu voi avea DJ la nunta si nu am de unde chema pe cineva sa cante atunci. Cred eu, tot stand si gandidu-ma ca pot pune si la calculator, nu? Voi ce spuneti?
eu hiar daca am avut formatie la nunta, nu am vrut sa imi cante si acasa. am pus muzik la calculator, cate o melodie specifica pentru fiecare:adik la mireasa, la mire, la nasi si la socri. acum depinde de fiecare ce vrea, dar sa stii k iese frumos si cu calculator.

Yonika
22.07.2008, 16:47:13
eu hiar daca am avut formatie la nunta, nu am vrut sa imi cante si acasa. am pus muzik la calculator, cate o melodie specifica pentru fiecare:adik la mireasa, la mire, la nasi si la socri. acum depinde de fiecare ce vrea, dar sa stii k iese frumos si cu calculator.
Pai cred ca tot asa voi proceda si eu. E o lista cu astfel de melodii, imi poti da si mie ceva idei?[-o<

Bella1985
22.07.2008, 16:51:59
Dar nu se poate trece peste melodii pentru fiecare si pur si simplu mirele vine ramane "masca", stau un pic cu totii la cioace cu muzica de fundal si pleaca spre biserica? fara colaci , hore si mai stiu eu ce ...?

stefania_a
22.07.2008, 20:32:25
Pai cred ca tot asa voi proceda si eu. E o lista cu astfel de melodii, imi poti da si mie ceva idei?[-o<
acu dep de fiecare in parte. de ex eu la aranjatul miresii am avut emilia ghinescu cu melodia gateste nasa mireasa, la mire a fost nicu paleru cu o melodie de gen, care sincer nu mai stiu cum se cheama si daca cauti pe retea o sa gasesti melodii specifice si pentru nasi, pentru socri mari si mici. si a stat cineva la calc si schimba melodia. cand am fost gata eu, a oprit melodia si a pus-o pe cea pt mire si tot asa, nu asteptams a se termine fiecare melodie ijn parte k nu ar avea lumea rabdare;))

mikutza
22.07.2008, 22:27:56
acu dep de fiecare in parte. de ex eu la aranjatul miresii am avut emilia ghinescu cu melodia gateste nasa mireasa, la mire a fost nicu paleru cu o melodie de gen, care sincer nu mai stiu cum se cheama si daca cauti pe retea o sa gasesti melodii specifice si pentru nasi, pentru socri mari si mici. si a stat cineva la calc si schimba melodia. cand am fost gata eu, a oprit melodia si a pus-o pe cea pt mire si tot asa, nu asteptams a se termine fiecare melodie ijn parte k nu ar avea lumea rabdare;))

Ceva de genul asta a fost si la mine iar muzica tot de pe retea a fost luata.

stefania_a
23.07.2008, 09:02:19
Ceva de genul asta a fost si la mine iar muzica tot de pe retea a fost luata.
si a fost frumos nu? \:D/

mikutza
23.07.2008, 10:27:23
si a fost frumos nu? \:D/

Daaaaaa ! Mai ales mirele era foarte mindru ;)) .... el alesese muzica :-"

stefania_a
23.07.2008, 11:26:51
Daaaaaa ! Mai ales mirele era foarte mindru ;)) .... el alesese muzica :-"
in cazul nostru, eu m-am ocupat de alegerea melodiilor, si sincer lumea a fost incantata de alegerea noastra cu calculatorul. asa am ales ce am vrut noi, pt k daca veneau niste lautari cantau aceleasi melodii si noi am vrut ceva mai deosebit:)

Yonika
23.07.2008, 11:34:05
Da, asa vom face si noi atunci, si il voi pune pe iubi al meu sa inceapa sa caute melodii si apoi sa ne alegem e ne place.

stefania_a
23.07.2008, 11:41:05
Da, asa vom face si noi atunci, si il voi pune pe iubi al meu sa inceapa sa caute melodii si apoi sa ne alegem e ne place.
fii sigura k o sa iasa foarte frumos:-p

alyya
24.07.2008, 13:51:53
Buna,miresici,si eu tot calculator am ales,chiar daca am formatie la nunta,e mai bine cu calc k imi pun ce melodii vreau. Am gasit la formatia Rubin,toate melodiile de care am nevoie,si pentru imbracatul mirilor si pentru imbracatul nasilor si pentru socrii mari si mici :)

stefania_a
24.07.2008, 19:54:01
Buna,miresici,si eu tot calculator am ales,chiar daca am formatie la nunta,e mai bine cu calc k imi pun ce melodii vreau. Am gasit la formatia Rubin,toate melodiile de care am nevoie,si pentru imbracatul mirilor si pentru imbracatul nasilor si pentru socrii mari si mici :)
ei au melodii pentru toate momentele deci buna alegere>:D<

noi_doi_amandoi
07.10.2008, 16:01:37
[-o<
Poti sa mi spui si mie cat ti au cerut total PM
Mersi

moni_moni
04.11.2008, 17:08:10
[-o<
Poti sa mi spui si mie cat ti au cerut total PM
Mersi
Am observat ca tot la Motel Bucium vei avea nunta in 2009. Au o formatie suuuuper...2 soliste plus un solist....sunt fenomenali..i-am auzit...numai ca te cam ard la buzunare.../:)

andreeadea
07.01.2009, 19:43:02
eu parca stiam ca obiceiul e sa vina un acordeonist la gatitul miresei , si melodia cu iati mireasa ziua buna, cred ca nu sar peste , cred ca o sa patrez elementul asta din traditie, binenteles ca am destul timp sa ma ragandesc...ramane de vazut acum.

serena82
08.01.2009, 21:57:47
Eu o sa am DJ la nunta asa ca n-o sa fie nici un muzicant la mine acasa din fericire. O sa fie calculatorul, dar nu m-am gandit inca ce melodii o sa pun. Cert este ca sub nici o forma nu vreau melodia Ia-ti mireasa ziua buna, mi se pare o melodie prea de jale pt ziua respectiva.

geany_m
08.01.2009, 22:20:36
Eu o sa am DJ la nunta asa ca n-o sa fie nici un muzicant la mine acasa din fericire. O sa fie calculatorul, dar nu m-am gandit inca ce melodii o sa pun. Cert este ca sub nici o forma nu vreau melodia Ia-ti mireasa ziua buna, mi se pare o melodie prea de jale pt ziua respectiva.
Eu nu sunt "la bloc" ;)) ci la casă.....voi avea formație la sală, dar nu-i aduc și acasă.....tot la calculator m-am gândit și eu :)>- nici eu nu vreau melodia aia, o să pun probabil niște muzică de petrecere <:-P

ungrasmic
08.01.2009, 22:31:32
Eu am avut un nene la acordeon, profesor de muzica si am uitat sa-i mentionez ca nu vreau ia-ti mireasa ziua buna si bineinteles ca a cantat-o. Da n-am plans deloc deloc, eu am foat toata ziua cu gura pana la urechi, cand m-am uitat in oglinda in care ma gatea, am vaz o prietena care plangea de mama focului:))

ungrasmic
08.01.2009, 22:37:05
Eu am avut un nene la acordeon, profesor de muzica si am uitat sa-i mentionez ca nu vreau ia-ti mireasa ziua buna si bineinteles ca a cantat-o. Da n-am plans deloc deloc, eu am foat toata ziua cu gura pana la urechi, cand m-am uitat in oglinda in care ma gatea, am vaz o prietena care plangea de mama focului:))
Daca stiam cum se micsoreaza pozele, va atasam cateva sa vedeti cat m-a afectat melodia respectiva si ce " trista " eram

odorela
10.01.2009, 13:15:19
Eu inca ma gandesc la asta, ce scot din tot repertoriul asta, dar daca asa e traditia, nasa, sper sa nu aibe pretentii sa ma gateasca sau sa ma parfumeze, dar daca are pretentii o sa simuleze, o sa imi pun voal lung asa ca nu imi pot permite sa mi-l puna nasa si sa imi cada prin biserica, cat despre "ia-ti mireasa ziua buna", trebuia sa mi se cante acum 6 ani cand am plecat de acasa, sper sa nu aiba un impact asa mare asupra alor mei, ca daca ii vad ca plang ei.....mor cu zile.:-s cat despre viitorul meu sot, vine dintr-o alta religie , asa ca el trece peste tot :) dar totusi de acasa de la ai mei o sa plecam amndoi, eu vreau sa ma imbrac unde am copilarit, de acasa de alor mei, si el vrea tot acolo, nu vrea sa se imbrace la noi acasa, nici cand venim in vacanta nu stam in apartam. nostru din iasi, tot mai bine la mama si la tata. Mai povestiti de colac, de batistuta....si ce obiceiuri au mai ramas
Pupici

luanaluana
05.02.2009, 21:20:21
buna! eu nu voi arunca nici cu colac, nici cu cozonac si nici hora nu cred ca fac, in primul rand pt ca nu am unde si in al doilea rand nu am chef sa stea sa se uite toti la mine si sa mai si comenteze pe deasupra.
:-p

Nutu
06.02.2009, 09:02:21
Nici mie nu-mi plac obiceiurile astea care dau ocazia la toata lumea sa se uite la mine ca la urs! Nu o sa fac nici hora, nici ruperea colacului, nici lautari nu o sa avem! O sa-mi pun voalul la coafor, iar nasa doar o sa ma aranjaze putin acasa ca sa-i ramana niste poze! O sa avem si un cd, cu muzica speciala pentru momentul gatitului miresei, facut de dj-ul pe care il avem la nunta!

iasommie
10.02.2009, 22:45:09
Nici mie nu-mi plac obiceiurile astea care dau ocazia la toata lumea sa se uite la mine ca la urs! Nu o sa fac nici hora, nici ruperea colacului, nici lautari nu o sa avem! O sa-mi pun voalul la coafor, iar nasa doar o sa ma aranjaze putin acasa ca sa-i ramana niste poze! O sa avem si un cd, cu muzica speciala pentru momentul gatitului miresei, facut de dj-ul pe care il avem la nunta!
exact la fel va fi si la mine :)

Nutu
11.02.2009, 07:45:42
:gen_08::gen_08::gen_08::gen_08::gen_08::gen_08:
exact la fel va fi si la mine :)

adnada
18.02.2009, 14:36:25
:gen_08::gen_08::gen_08::gen_08::gen_08::gen_08:

Si eu am de gand sa fac ceva acolo pt o poza doua , fara prea mult tam tam ca doar nu trezesc tot blocul, eventula ar trebui sa joc o hora cu babele in fata scari.....
daca am sta la casa poate iti puteai permite sa fie ceva mai elaborat, dar asa .... ne rezumam la ce se poate
Eu am vazut anul trecut la blocul din fata mea o mireasa care a facut hora afara in fata scarii si mi sa parut asa o tiganeala ... se si adunase lumea ca la urs sa se uite....#-o

Petro29
16.03.2009, 16:13:41
eu am facut toate astea la bloc am respectat intocmai toate traditiile mai putin iertaciunea ,;)) am iesit afara cu tot cu muzica cu tot colac si hora dupacare am plecat la biserica nu ma deranjat ca nu e loc sau ca se uita lumea la noi , pentru noi au fost momente unice :smile:

Tina_M
18.03.2009, 16:45:32
buna,

Colacul il cumparam de la orice brutarie sau cofetarie (daca il facem de cozonac). Sau il face cineva din familie (bunica, matusa...). Totusi nici eu nu as vrea sa fac show pt vecini...

angelfighter
21.03.2009, 15:32:14
Colacul il cumparam de la orice brutarie sau cofetarie (daca il facem de cozonac). Sau il face cineva din familie (bunica, matusa...). Totusi nici eu nu as vrea sa fac show pt vecini...
colacul poti sa il procuri prin metoda dorita de tine. ai mei stau la casa si am respectat mule traditii (voalul la coafor iar nasa a mimat ca il pune): cantecul ala lacrimogen despre care se vorbeste (desi initial nu il voiam pana la urma am lasat sa cante), aruncatul colacului, hora cu familia mea, iertaciunea.... insa am vazut ca se practica si la bloc aceste traditii si nu neaparat pt vecini ci pt tine (daca iti doresti sa faci ceva nu tre sa te gandesti la ceea ce spun altii sau ce cred altii ca o data esti mireasa si oricum toata lumea te va pandi ca sunt toti nerabdatori sa te vada atunci); cat despre cometarii orium o sa fie: daca fac se va vb despre cum ai facut iar daca nu faci se va vb ca nu ai facut. ai mei aveau o vorba: "moarte fara pricina si nunta fara minciuna, nu exista".
numai bine

GEEA
23.06.2009, 10:51:24
Am si eu o dilema ...voi miresici chemati muzica si la gatit acasa ? ...eu ma contrazic cu socrii care vor dans in fata blocului (spre disperarea mea )si care au spus ca n`am cum sa dansez si sa rup colacul fara muzica ...voi cum procedati ?[-o<

Hypnotized
23.06.2009, 12:05:25
Sub Nici O Forma Nu Dansez In Fata Blocului. De Cantat Acasa La Mine Va Canta Televizorul. Sa Nu Prind Picior De Lautar Ca Iese Balci...

adnada
23.06.2009, 13:00:07
Am si eu o dilema ...voi miresici chemati muzica si la gatit acasa ? ...eu ma contrazic cu socrii care vor dans in fata blocului (spre disperarea mea )si care au spus ca n`am cum sa dansez si sa rup colacul fara muzica ...voi cum procedati ?[-o<

eu zic ca orice bucatica din nunta tre sa fie exact cum vreti voi... ce treaba au socrii in asta???
daca vreau muzica am , daca nu vreau nu am .... si tot asa.... daca nu le convine sa isi mai faca si eu inca una... mai ales ca noi ne facem nunta doar din banii nostri si nu acceptam impuneri ci doar sfaturi .

spor la organizat

serena82
23.06.2009, 15:19:13
Sub Nici O Forma Nu Dansez In Fata Blocului. De Cantat Acasa La Mine Va Canta Televizorul. Sa Nu Prind Picior De Lautar Ca Iese Balci...
De acord cu tine...ma aprind numai cand aud asa ceva.

stefania_a
23.06.2009, 19:47:09

am si eu o nelamurire: e nunta ta sau a socrilor? fa-i sa inteleaga k e nunta ta, tu esti mireasa si vrei sa faci cum iti palce tie nu cum le palce lor...eu m-as fi facut foc si para daca mi-ar fi impus cineva ceva...

Butterfly87
23.06.2009, 20:40:41
trebuie sa le explici asa cum au zis si fetele k este nunta voastra.. nu a lor..si mai ales in fata blocului nici mie nu mi-ar fi placut..eu stau la casa si am chemat formatia..dar doar pt gatit.. dak stateam la bloc nu mai chemam

GEEA
24.06.2009, 09:35:29
trebuie sa le explici asa cum au zis si fetele k este nunta voastra.. nu a lor..si mai ales in fata blocului nici mie nu mi-ar fi placut..eu stau la casa si am chemat formatia..dar doar pt gatit.. dak stateam la bloc nu mai chemam

Am inteles ideea fetelor ... am zis sa vad ce si cum mai faceti voi ... :*

adnada
24.06.2009, 13:16:10
Am inteles ideea fetelor ... am zis sa vad ce si cum mai faceti voi ... :*

nu conteaza ce facem noi - fa ce simti tu ca te reprezinta si ca e pt sufletul tau.... fac si eu ca fetele ... nu lasa pe nimeni sa iti strice o zi si asa mult prea scurta si unica in viata>:D< >:D< >:D< o nunta de vis iti dorim

GEEA
02.07.2009, 11:54:47
Va multumesc de sfaturi ... oricum cu socrii am pus la punct in ideea ca le`am spus sa ne lase in pace ca vom face tot cum vrem noi,acum am o alta problema cu mirele pe care incerc sa`l conving sa nu aducem muzica acasa si ca ne putem descurca lejer cu un calculator si cu o lista de melodii tematice pentru fiecare moment.
Vreun tertip prin care il pot convinge 100% stiti ? :D:D:D:D
El e mai traditional de fel si eu nu`s mai deloc :)))

Butterfly87
02.07.2009, 13:26:29
Va multumesc de sfaturi ... oricum cu socrii am pus la punct in ideea ca le`am spus sa ne lase in pace ca vom face tot cum vrem noi,acum am o alta problema cu mirele pe care incerc sa`l conving sa nu aducem muzica acasa si ca ne putem descurca lejer cu un calculator si cu o lista de melodii tematice pentru fiecare moment.
Vreun tertip prin care il pot convinge 100% stiti ? :D:D:D:D
El e mai traditional de fel si eu nu`s mai deloc :)))
ia si tu si giugiuleste-l putin..zii ke nunta voastra si k vrei sa fii si tu cea mai fericita in ziua aceias nu numai el..poate poate scapi.. zii ca dak face cum vrei tu... o sa faci si tu la el in alta probleme....

GEEA
02.07.2009, 15:35:11
ia si tu si giugiuleste-l putin..zii ke nunta voastra si k vrei sa fii si tu cea mai fericita in ziua aceias nu numai el..poate poate scapi.. zii ca dak face cum vrei tu... o sa faci si tu la el in alta probleme....

Am sa incerc sa aplic tactica milogului :d:d:d ...sper sa dea roade ...mersic de indrumare :>

busan
03.07.2009, 23:51:52
buna!

Musiu vrea "tigan care sa cante la acordeon"! am gasit pe cineva care a terminat conservatorul e de etnie romma dar eu nu vreau tambalau! si ai mei sunt de parere ca e mai frumos ca mireasa sa fie gatita pe fundal muzical live.sa zicem ca accept sa cante tipu dar ce melodii ? eu nu vreau melodii lacrimogene! am mai fost la gatitul unor mirese si lumea in loc sa fie vesela lacrima pe ia-ti mireasa ziua buna ( ce sa zic printre aia eram si eu....:D ). pana la urma asta e cursul vietii .de ce tre sa te faca sa cineva sa plangi in momente de astea? o fi fost la moda melodia asta pe vremea cand fetele se maritau la 15-16 ani! asa ca va rog dati-mi idei de melodii vesele nu lacrimogene !

purpleballet
04.07.2009, 01:36:55
buna!

Musiu vrea "tigan care sa cante la acordeon"! am gasit pe cineva care a terminat conservatorul e de etnie romma dar eu nu vreau tambalau! si ai mei sunt de parere ca e mai frumos ca mireasa sa fie gatita pe fundal muzical live.sa zicem ca accept sa cante tipu dar ce melodii ? eu nu vreau melodii lacrimogene! am mai fost la gatitul unor mirese si lumea in loc sa fie vesela lacrima pe ia-ti mireasa ziua buna ( ce sa zic printre aia eram si eu....:D ). pana la urma asta e cursul vietii .de ce tre sa te faca sa cineva sa plangi in momente de astea? o fi fost la moda melodia asta pe vremea cand fetele se maritau la 15-16 ani! asa ca va rog dati-mi idei de melodii vesele nu lacrimogene !
cateodata e chiar frumos sa plangi..si ai nevoie de asta..asa ca nu e atat de rau..stai linistita!incearca sa intelegi!!oameni au nevoie si de "lacrimogene" asa e traditia ..daca vrei sa o respecti..fa-o asa cum tb..daca nu, nu o face..nu te omoara nimeni!! e nunta TA si o faci cum vrei! succes:)>-

stefania_a
04.07.2009, 18:55:32
buna!

eu am avut la calculator melodia emilie ghinescu gateste nasa mireasa...dar tot ceva emotionant este :D

spiridush
30.07.2009, 23:08:33
iubitul meu a fost anti-traditii de la inceputul pregatirilor de nunta....si mie mi-a fost usor sa fac cum vreau....dar ...exista mama si soacra care de obicei vor traditii.
si am reusit dupa interminabile discutii sa: rup colacul exact la iesirea din apartament si sa pun muzica populara pentru gatit pe calculator:)

serena82
06.08.2009, 23:03:04
iubitul meu a fost anti-traditii de la inceputul pregatirilor de nunta....si mie mi-a fost usor sa fac cum vreau....dar ...exista mama si soacra care de obicei vor traditii.
si am reusit dupa interminabile discutii sa: rup colacul exact la iesirea din apartament si sa pun muzica populara pentru gatit pe calculator:)
Asa a fost si la mine, doar ca am rupt colacul in fata blocului.

georgiana22
08.08.2009, 07:52:54
spuneti-mi si mie cum se numeste melodia aceia pe care se joaca hora in fata blocului.am gasit multe variante dar nu pe aceea pe care o caut eu!

Butterfly87
08.08.2009, 09:05:49
Asa a fost si la mine, doar ca am rupt colacul in fata blocului.
eu stau la casa si a fost mult mai simplu..m-a gatit in curte si am facut si hora in fata casei:D

mirela_mir
09.08.2009, 22:43:56
complicat cu hora in fata blocului cu toti vecinii care se scurg pe la geamuri...;))

aliasali
24.08.2009, 10:44:00
"Povesteste-mi" cateva din discutiile interminabile ce au avut si succes, ca eu una nu reusesc sa o fac sa inteleaga ca e totusi nunta mea si nu vreau hora in fata blocului.../:)

adriana_h2004
26.08.2009, 01:30:30
Am sa incerc sa aplic tactica milogului :d:d:d ...sper sa dea roade ...mersic de indrumare :>

Te stiu fata cu,caracter,deci putem da ca rezolvata problema.:D
Sambata a trecut prin emotiile de šmiresicaš Roxana Dascalu.Abia astept sa vb cu ea,sa imi dea detalii.\:D/

In alta ordine de idei,si noi vrem sa luam Dj la nunta si cred k o sa sarim peste partea cu šspectacolul šin fata blocului.

aciandra
27.08.2009, 15:37:51
am vazut ca majoritatea sunt contra dansului in fata blocului si a tambalaului in casa cu lautari.eu insa de mica admiram exact chestiile astea in special cand mireasa juca hora in fata blocului. la nunta mea o sa vina un lautar acasa sa imi cante si cel mai probabil voi dansa si hora. nu e nici o rusine. care e problema ca ma vede lumea..in definitiv e ziua mea..si nu tb sa ascund ca sunt mireasa si cum ies din bloc sa fug repede in masina sa nu ma vada nimeni. din contra...am sa dansez si am sa fiu admirata:-p

madutza1
27.08.2009, 23:00:06
eu am facut toate astea la bloc am respectat intocmai toate traditiile mai putin iertaciunea ,;)) am iesit afara cu tot cu muzica cu tot colac si hora dupacare am plecat la biserica nu ma deranjat ca nu e loc sau ca se uita lumea la noi , pentru noi au fost momente unice :smile:
buna, sa stii ca ai dreptate, prima data nu am vrut ca am zis ca se uita lumea la mine ca la circ(nici parintii mei nu erau de acord) apoi mi-am schimbat parerea, asa e traditia, de ce sa ies din casa si sa dau fuga la masina? ca doar nu omorasem pe nimeni ca sa fug direct la masina.... asa e la nunti.... mi se pare ciudat sa vrei sa te ascunzi in ziua cand ar trebui sa te simti ca o printesa!asa ca am facut hora in fata blocului cu tot cu aruncatul cozonacului si chiar mi-a placut, bine, am trecut peste momentul iertaciunii care nu se mai poarta de mult si vecinii au avut numai cuvinte de lauda la adresa mea si au zis ca sunt fericiti ca am urmat traditia ca sa ma vada mireasa, asa ca fetelor respecta-ti traditia! <:-P

angelfighter
28.08.2009, 18:01:34
buna, sa stii ca ai dreptate, prima data nu am vrut ca am zis ca se uita lumea la mine ca la circ(nici parintii mei nu erau de acord) apoi mi-am schimbat parerea, asa e traditia, de ce sa ies din casa si sa dau fuga la masina? ca doar nu omorasem pe nimeni ca sa fug direct la masina.... asa e la nunti.... mi se pare ciudat sa vrei sa te ascunzi in ziua cand ar trebui sa te simti ca o printesa!asa ca am facut hora in fata blocului cu tot cu aruncatul cozonacului si chiar mi-a placut, bine, am trecut peste momentul iertaciunii care nu se mai poarta de mult si vecinii au avut numai cuvinte de lauda la adresa mea si au zis ca sunt fericiti ca am urmat traditia ca sa ma vada mireasa, asa ca fetelor respecta-ti traditia! <:-P
=D> =D> . la fel am respectat si noi traditiile, inclusov iertaciunea pt ca stiu ca parintii nostri apreciaza asta. a fost fff frumos, daca ar fi sa fac din nou as proceda la fel.
casa de piatra

Butterfly87
28.08.2009, 22:05:46
subscriu intru totul..acum cand ma uit la filmare stiti la ce sunt atenta mai mult? la partea cu gatitul de acasa ..la mine si la mire..la sala mai derulez..:)

adri84
01.02.2010, 21:56:11
eu abia astept sa ies in fata blocului,sa cante lautarii,sa ma admire lumea de la balcoane:"> (sau sa ma barfeasca,dupa caz):[email protected]

pety
20.04.2010, 17:28:05
Salutare!

Voi cum ati procedat?
Importatnt este sa nu fii stresata si pt acest motiv (vei fi din alte privinte). Nici eu nu am vrut dar pana la urma a iesit frumos, desi a plouat. Spor la pregatiri!>:D<

ceatza05
04.06.2010, 13:48:03
Desi am tras cat am putut sa scap de multe traditii... am reusit partial si la faza cu gatitul.
Deci... daca tot v-am starnit si am deschis subiectu, sa va spun cum am "rezolvat-o" eu.
Iertaciune n-am avut - ca nici in familia mea nici in a lui nu s-a practicat si nici nu s-a auzit de asa ceva.
Am avut muuuuuulte multe persoane in sufrageria parintilor unde am fost "gatiti"... dupa ce am terminat si noi de gatit pe toata lumea am rupt colacul in casa si tot acolo l-am aruncat.
De hora n-a zis nimeni nimic si nici noi nu ne doream asa ceva.
N-am reusit sa imi pun ce muzica am vrut la gatit, ca a cam trebuit sa accept 2 lautari.. o orga si unu cu vocea... sunt sigura ca tot blocul auzea muzica... dar pana la urma a fost ok asa pt ca ala canta pt fiecare in parte ceva specific... pt mireasa, mire, nas, nasa, mama fetei, mama baiatului... etc, pt fiecare avea ceva ce se potrivea oarecum.
Cand am iesit din casa n-am fugit la masina ca nu aveam de ce, am mers frumos si pasnic ;;).. si m-am bucurat ca toata nebunia a avut loc in privat in casa si nu in fata blocului.
In rest, ce sa zic... va urez sa aveti o nunta la fel de frumoasa si pasnica si lipsita de evenimente neplacute, ca a mea.

carmenchir
12.09.2010, 20:01:40
buna. ce parere aveti despre hora facuta in fata blocului dupa gatitul miresei.e invechit? mie parca nu imi vine sa fac hora. mi se pare cam aiurea dar nasii nei insista. nu stiu ce sa fac. imi poate da cineva un sfat?

miha2009
13.09.2010, 10:31:43
buna. ce parere aveti despre hora facuta in fata blocului dupa gatitul miresei.e invechit? mie parca nu imi vine sa fac hora. mi se pare cam aiurea dar nasii nei insista. nu stiu ce sa fac. imi poate da cineva un sfat?

Nu pot sa spun ca e invechita hora miresei in fata blocului, insa am vazut ca nu se mai poarta. Sunt unii miri care fiind mai traditionalisti fac hora in fata blocului, insa eu la mine la nunta nu am vrut asa ceva, sa nu stea tot cartierul sa caste gura la noi. Ne-am pregatit acasa, a venit fotograful acasa, dar atat, apoi am urcat in masini si am plecat la Starea Civila si mai apoi la biserica. Si a fost f bine. Unele traditii se mai tin insa altele nu, si unele chiar nu isi mai au rostul din punctul meu de vedere.
:)

marialia
17.02.2011, 17:54:05
e superb eu una suta la suta fac hora in fata blocului, a facut si fratele meu, a facut si vecinul anul trecut si a dansat hora in fata blocului...pe bune ca e foarte fain si la cate se vor petrece in ziua aia, hora, o sa fie ceva nesemnificativ si nu vei mai da importanta ca se uita vecinii.

adriana_h2004
17.02.2011, 21:29:13
Eu una am preferat sa fac o mica hora in casa. Dupa aia am iesit in fata blocului pt ruperea colacului, ( pe care dintr-un exces de zel l-a rupt nasa..) iar de acolo direct la Biserica. Am avut vecine care mi-au intrebat sora si mama de ce nu am stat mai mult timp afara, sa poate "admira" mai mult mireasa.
Ideea e ca eu am facut exact ceea ce am simtit si am avut si sprijinul parintilor, nu ceea ce ar fi vrut nasii sau alte persoane.

cata_barb86
21.04.2011, 14:10:31
dar si daca te vad vecinii, babele, tiganii oricine oricum e zi de sarbatoare de bucurie si parca ai vrea sa petreci cu totii, nu?. nu stiu ce sa zic asa sunt eu , si eu stau la bloc si sincer si gatitul si ruptul turtei si hora le fac in fata blocului( sper sa nu ploua) pt ca in casa nici n-o sa fie loc la cati invitati o sa fie de departe care o sa ajunga mai devreme si daca ma vad vecinii chiar nu e nici o problema , majoritatea sunt si ei invitati la nunta si sunt vecinii cu care am crescut de mici

ImShEaTu
21.04.2011, 14:53:57
eu am vrut neaparat sa jucam hora in fata blocului...nasii nu au zis nimic caci si ei vroiau... si turta tot in fata blocului...
toti vecinii ma stiu de cand aveam 3 anisori... cat de nazdravana eram ... ma urcam in toti copacii, rupeam toate florile... acum am crescut... acum am eu grija de gradina din fata blocului.
a fost frumos sa-i vad pe toti la balcoane cum ma admira :D

matisor
21.04.2011, 15:10:07
Eu una am preferat sa fac o mica hora in casa. Dupa aia am iesit in fata blocului pt ruperea colacului, ( pe care dintr-un exces de zel l-a rupt nasa..) iar de acolo direct la Biserica. Am avut vecine care mi-au intrebat sora si mama de ce nu am stat mai mult timp afara, sa poate "admira" mai mult mireasa.
Ideea e ca eu am facut exact ceea ce am simtit si am avut si sprijinul parintilor, nu ceea ce ar fi vrut nasii sau alte persoane.

Noi am avut hora in fata blocului desi in momentele alea imi venea sa fug..
Referitor la ruperea colacului, la noi tot nasa l-a rupt, asa este obiceiul. Dupa ce il rupea deasupra capului, imi dadea mie bucata si eu o aruncam. Eu am vazut de curand mireasa rupandu-l si ma miram, credeam ca nu stie obiceiul, abia apoi am aflat ca sunt zone in care se face altfel.8-|

miha2009
21.04.2011, 15:15:10
eu am vrut neaparat sa jucam hora in fata blocului...nasii nu au zis nimic caci si ei vroiau... si turta tot in fata blocului...
toti vecinii ma stiu de cand aveam 3 anisori... cat de nazdravana eram ... ma urcam in toti copacii, rupeam toate florile... acum am crescut... acum am eu grija de gradina din fata blocului.
a fost frumos sa-i vad pe toti la balcoane cum ma admira :D

Foarte frumoasa miresica si rochita superba:x

anca_aimee
18.10.2011, 21:25:17
Ma gandesc sa nu arunc bucatica de colac, ci pur si simplu sa o dau cuiva in mana. Cred ca e mai rezonabil asa. Oare e ok?

ImShEaTu
18.10.2011, 21:34:07
Foarte frumoasa miresica si rochita superba:x

multumesc frumos :*

alexandra25b
24.11.2011, 15:16:32
A facut cineva "iertaciunea" in casa? Imi puteti spune si mie mai multe detalii despre aceasta traditie? Cum a decurs? a ti avut vornicel:S
Ms. O zi frumoasa! :)

bellabijoux
28.01.2012, 18:35:22
Ce traditii se mai tin la o nunta in ziua de astazi?

purple_light
28.01.2012, 19:06:15
Ce traditii se mai tin la o nunta in ziua de astazi?

:)) eu nu am tinut nici una deci fiecare face cum vrea si cum are chef
eu am detestat de cand ma stiu hora in fata blocului si altele de genul asta asa ca la nunta mea le-am sarit complet.
am plecat de acasa cu soferul, nu cu alaiul si mi-am intalnit mirele si restul invitatilor la biserica :-$

elisaB
27.11.2012, 01:27:04
:)) eu nu am tinut nici una deci fiecare face cum vrea si cum are chef
eu am detestat de cand ma stiu hora in fata blocului si altele de genul asta asa ca la nunta mea le-am sarit complet.
am plecat de acasa cu soferul, nu cu alaiul si mi-am intalnit mirele si restul invitatilor la biserica :-$

Foarte tare!
Si eu am hotarat sa ma vad cu oamenii la biserica, sa nu umblu cu lautari dupa mine, turte/colaci, hora...
A fost mai greu sa se obisnuiasca cu ideea viitoarea soacra, dar atata timp cat e nunta mea, mi se pare logic sa fie dupa bunul meu plac...!;;)

nuffy
04.10.2013, 19:22:13
Salut miresici.
Doream si eu sa va intreb cam cat dureaza gatitul miresei? De cand se pune pe scaun sa i se puna voalul etc.. Eu termin la 12.30 coafura si machiajul , apoi trebuie sa merg acasa unde ma imbrac direct in mireasa si nu stiu daca reusesc sa ajung la 14.45 la starea civila ( cam asa aveam de gand sa o programez). Dupa starea civila la 16 am biserica. Reusesc sa ajung in timp la toate? Voi cum vati programat orarul?
Daca nu mai aveam o varianta. La 12.30 cand ma termin la salon sa merg direct la stare civila,imbracata intr-o rochita ceva, nu mireasa (deci sa o programez pe la vreo 13.15) si pe urma acasa la gatitul miresei... dupa care la biserica. Cum fa sfatuitii ca este mai bine?
Va pup!!

atheaa_me
04.10.2013, 21:06:22
Salut miresici.
Doream si eu sa va intreb cam cat dureaza gatitul miresei? De cand se pune pe scaun sa i se puna voalul etc.. Eu termin la 12.30 coafura si machiajul , apoi trebuie sa merg acasa unde ma imbrac direct in mireasa si nu stiu daca reusesc sa ajung la 14.45 la starea civila ( cam asa aveam de gand sa o programez). Dupa starea civila la 16 am biserica. Reusesc sa ajung in timp la toate? Voi cum vati programat orarul?
Daca nu mai aveam o varianta. La 12.30 cand ma termin la salon sa merg direct la stare civila,imbracata intr-o rochita ceva, nu mireasa (deci sa o programez pe la vreo 13.15) si pe urma acasa la gatitul miresei... dupa care la biserica. Cum fa sfatuitii ca este mai bine?
Va pup!!

depinde cat vrei tu sa te intinzi..eu am procedat asa: dupa gatitul mirelui, fotograful a venit la mine, am fauct pozele cu fetele, parintii, rochia, etc circa 30 de minute. in timpul asta mirele s-a dus la nasi si cu alaiul a venit la mine. la mine oamenii au gustat ceva si am inceput obieciul care a tinut maxim 15 minute. apoi in jur de 30 de minute (ne-am mai lalait), am jucat 2 hore, mi s-a rupt turta, am pus florile si am plecat la Biserica. tu vei avea cam 2 ore si eu zic ca te vei incadra.

carmen3105
04.10.2013, 21:37:32
depinde cat vrei tu sa te intinzi..eu am procedat asa: dupa gatitul mirelui, fotograful a venit la mine, am fauct pozele cu fetele, parintii, rochia, etc circa 30 de minute. in timpul asta mirele s-a dus la nasi si cu alaiul a venit la mine. la mine oamenii au gustat ceva si am inceput obieciul care a tinut maxim 15 minute. apoi in jur de 30 de minute (ne-am mai lalait), am jucat 2 hore, mi s-a rupt turta, am pus florile si am plecat la Biserica. tu vei avea cam 2 ore si eu zic ca te vei incadra.

Eu nu voi face nimic din toate astea, voalul mi le va aseza coafeza la salon, nu stiu exact daca ma voi vedea cu mirele direct la biserica sau va veni sa ma ia de acasa, dar nu ma va "gati" nasa, nu voi avea turta, nu ma voi urca pe nici un scaun si nici nu voi dansa nici o hora in fata blocului..

nuffy
05.10.2013, 11:33:40

A perfect.. Pai prea mult nu vreau sa ma intind.. orcum si eu si mirele plecam amandoi din aceeasi casa pentru ca el este di botosani. Nasii la fel . Deci iti dai seama ca sarim peste luatul nasilor de acasa ca nu este timp. :)
Iti multumesc.

atheaa_me
05.10.2013, 12:39:55
A perfect.. Pai prea mult nu vreau sa ma intind.. orcum si eu si mirele plecam amandoi din aceeasi casa pentru ca el este di botosani. Nasii la fel . Deci iti dai seama ca sarim peste luatul nasilor de acasa ca nu este timp. :)
Iti multumesc.

la tine treaba este si mai usoara inseamna:) timp este:) sa ne spui la anu' cum a fost:)