PDA

Versiunea completa : Vila Tusa (Tulip Inn)

Froggy
13.02.2008, 14:23:43
Intrucat am avut nunta la Vila Tusa in septembrie vroiam sa ofer un feedback (strict parerea personala) cu locatia respectiva...

Sa incepem cu inceputul..rezervarea am facut-o in noiembrie si am gasit doar doua weekenduri libere, la sfarsitul lui septembrie. Asa ca, trebuie sa fiti pe faza (ca si la oricare alt restaurant, de altfel). Cand am facut rezervarea, ne-au spus ca trebuie sa platim 10% din suma, in conditiile in care am zis ca avem 80 de invitati si ei au zis ca maximum meniului este de 1 milion...asa ca, am dat avans 8 milioane. Tot la "tocmeala" initiala am stabilit si ca putem angaja orice firma sa ne organizeze nunta, sa aduca inclusiv husele pt scaune, fetele de masa si naproanele. Buuunnn.

Prin primavara ne-au sunat sa ne zica ca doamna Tusa, proprietara, s-a gandit sa faca EI husele pt scaune si sa impuna mirilor sa le inchirieze de la ei. Asta in conditiile in care platisem deja avans la firma care urma sa ne organizeze nunta. Cu chiu cu vai, au renuntat la idee si am ramas la intelegerea initiala.

Cu 4 sapt inainte de nunta, am sunat sa stabilim meniul si...ne-au spus ca meniul este de min 130-150 RON, si ca este necsar sa includem in meniul de aperitiv nu stiu ce rulade speciale au ei...ma rog, a fost o intreaga nebunie, in conditiile in care noi ne facusem un buget si niste calcule. Plus ca initial am zis ca aducem bautura si fructele de acasa, si au zis ca e ok asa, ca mai apoi sa ne zica ca nu putem aduce NIMIC de acasa. Am intrat intr-o disperare cumplita, noroc ca ne-a ajutat Doamne Doamne si s-a rezolvat asa cum am vrut noi, nu ne-au mai impus meniul.

Nunta propriu zisa a fost ok, mai mult sau mai putin...doar ca cei de la cofetarie au trimis pe langa tortul mare si unul mic, "de rezerva" pe care nici nu l-am vazut la fatza :)) Ca sa nu mai zic ca ne-a disparut mirele si mireasa de pe tort, si cand i-am sunat sa ii intrebam de ei, au zis ca s-au spart si ca daca ii vrem, ni-i dau asa sparti...ma rog.

Impresia generala a fost, ca la fiecare nunta, de "fii cu ochii in 4, ca nu stii cine te fura"....

Cireasa de pe tort a fost seara, cand ne-am retras in camere, si in loc de camera cu jacuzzi si cu nush ce pe care ne-au promis-o, am primit...o camerutza (de care oricum numa pot plange, ca era f frumoasa, la standardul hotelului, doar ca nu era ceea ce ni s-a promis initial).

Cam asta ar fi review-ul meu pt Restaurantul Vila Tusa...sper din suflet ca altele dintre voi au avut si vor avea experiente mai fericite! Inca o mentiune: personalul a fost f dragutz si servirea impecabila! Si sala ne-au lasat sa o aranajam cum vrem noi :)

diannaa
13.02.2008, 19:23:11
Intrucat am avut nunta la Vila Tusa in septembrie vroiam sa ofer un feedback (strict parerea personala) cu locatia respectiva...

Sa incepem cu inceputul..rezervarea am facut-o in noiembrie si am gasit doar doua weekenduri libere, la sfarsitul lui septembrie. Asa ca, trebuie sa fiti pe faza (ca si la oricare alt restaurant, de altfel). Cand am facut rezervarea, ne-au spus ca trebuie sa platim 10% din suma, in conditiile in care am zis ca avem 80 de invitati si ei au zis ca maximum meniului este de 1 milion...asa ca, am dat avans 8 milioane. Tot la "tocmeala" initiala am stabilit si ca putem angaja orice firma sa ne organizeze nunta, sa aduca inclusiv husele pt scaune, fetele de masa si naproanele. Buuunnn.

Prin primavara ne-au sunat sa ne zica ca doamna Tusa, proprietara, s-a gandit sa faca EI husele pt scaune si sa impuna mirilor sa le inchirieze de la ei. Asta in conditiile in care platisem deja avans la firma care urma sa ne organizeze nunta. Cu chiu cu vai, au renuntat la idee si am ramas la intelegerea initiala.

Cu 4 sapt inainte de nunta, am sunat sa stabilim meniul si...ne-au spus ca meniul este de min 130-150 RON, si ca este necsar sa includem in meniul de aperitiv nu stiu ce rulade speciale au ei...ma rog, a fost o intreaga nebunie, in conditiile in care noi ne facusem un buget si niste calcule. Plus ca initial am zis ca aducem bautura si fructele de acasa, si au zis ca e ok asa, ca mai apoi sa ne zica ca nu putem aduce NIMIC de acasa. Am intrat intr-o disperare cumplita, noroc ca ne-a ajutat Doamne Doamne si s-a rezolvat asa cum am vrut noi, nu ne-au mai impus meniul.

Nunta propriu zisa a fost ok, mai mult sau mai putin...doar ca cei de la cofetarie au trimis pe langa tortul mare si unul mic, "de rezerva" pe care nici nu l-am vazut la fatza :)) Ca sa nu mai zic ca ne-a disparut mirele si mireasa de pe tort, si cand i-am sunat sa ii intrebam de ei, au zis ca s-au spart si ca daca ii vrem, ni-i dau asa sparti...ma rog.

Impresia generala a fost, ca la fiecare nunta, de "fii cu ochii in 4, ca nu stii cine te fura"....

Cireasa de pe tort a fost seara, cand ne-am retras in camere, si in loc de camera cu jacuzzi si cu nush ce pe care ne-au promis-o, am primit...o camerutza (de care oricum numa pot plange, ca era f frumoasa, la standardul hotelului, doar ca nu era ceea ce ni s-a promis initial).

Cam asta ar fi review-ul meu pt Restaurantul Vila Tusa...sper din suflet ca altele dintre voi au avut si vor avea experiente mai fericite! Inca o mentiune: personalul a fost f dragutz si servirea impecabila! Si sala ne-au lasat sa o aranajam cum vrem noi :)
faza cu bauturile ca nu i-a lasat sa le aduca de dinafara desi le spusesera ca se poate,am mai auzit anul trecut in mai la o nunta....

loredanacoirte
13.02.2008, 19:43:42
Eu am fost in noiembrie la o nunta acolo si au dus mirii bautura dar au fost furati in cel mai urat si cel mai evident mod.

medutza
14.02.2008, 09:35:22
chiar asa se fura din restaurante?[-X si eu care ma contraziceam cu socru pe tema asta.ca el ne spunea sa avem o persoana care verifica pe la bucatarie si eu nu vroiam nici in ruptul capului pentru ca nu vreau sa am politie la nunta.acum ajung sa-i dau dreptate^:)^ .si culmea vila tusa imi era a doua optiune.ce bine ca nu o fost sa fie.
deci,in concluzie imi trebuie un nene politai la nunta=))

loredanacoirte
14.02.2008, 19:00:40
daca faci la restaurantul Panoramic nu ai de ce sa te temi. N-am auzit pe nimeni sa se planga ca au fost furati acolo.

cami777
15.02.2008, 16:00:15
ce aiurea! in tara asta nu mai poti sa ai incredere in nimeni si nimic? contractele semnate chiar nu mai au nici o valoare? ma gandesc si eu cu groaza ca...cine stie ce ma asteapta si pe mine :-s

Laura_Munteanu
13.03.2008, 13:49:55
Auch, imi pare rau ca s-a intamplat asa la Tusa. Ma bucur ca totusi ai fost multumita :) sunt convinsa ca a fost frumos.
Si noi aveam optiunea a doua Tusa, am stat foooarte mult in dubii, pentru ca era mai aproape de oras decat Gilau. Am renuntat pana la urma pentru ca voiam nunta de noapte, iar dupa, soacra mea a auzit si ea ca se plangea lumea ca fura cei de la Tusa...
Om trai si om vedea si noi :-<

Froggy
18.03.2008, 20:08:53
Foarte bine ca nu ai ales Vila Tusa, nu doar din motive de furtisaguri la meniu, dar daac tu vroiai o nunta de noapte, chiar nu e cazul la ei...la 11 s-a terminat toata treaba...desi eu speram ca fiind in mijlocul padurii, o sa tina cheful mai mult...dar nu![-(

daniela_psy
19.03.2008, 21:43:18
Cu toate placerile si neplacerile,am auzit ca mai sunt locuri acolo disponibile pt anul asta(sambete).Poate sunt persoane care in criza de timp accepta si compromisuri.

Froggy
20.03.2008, 08:44:10
Pai e bine ca sunt locuri...cine stie din ce motive :> glumesc acuma! Se prea poate ac din septembrie anul trecut sa se fi schimbat lucrurile. Din pun ctul meu de vedere, localul e fff frumos, peisajul la fel. Daca negociati la sange, canoi, sigur se poate sa iasa totul bine :)

Mulan
26.04.2008, 19:58:06
pana la urma cat te-a costat meniul?

didisagesse
02.12.2008, 21:33:20
mersi mult pentru informatii.ai putea sa imi spui poate si informatii in legatura cu mancarea,daca e buna sau nu,servirea si amanunte de astea,pentru ca oarecum ma asteptam sa incerce sa te fure si sa si reuseasca,ca doar na,incearca si ei sa faca cat mai multi bani.insa,tot ce vreau e sa fie invitatii multumiti,chiar daca pretul e asta.mersi mult pt timpul tau

pisoias
18.05.2009, 10:19:58
mersi mult pentru informatii.ai putea sa imi spui poate si informatii in legatura cu mancarea,daca e buna sau nu,servirea si amanunte de astea,pentru ca oarecum ma asteptam sa incerce sa te fure si sa si reuseasca,ca doar na,incearca si ei sa faca cat mai multi bani.insa,tot ce vreau e sa fie invitatii multumiti,chiar daca pretul e asta.mersi mult pt timpul tau

Mai are cineva nunta la Vila Tusa - tulip Inn anul asta?As vrea sa stiu cum aranjati sala, pentru ca e un amalgam de culori acolo....

pisoias
18.05.2009, 18:53:36
pana la urma cat te-a costat meniul?

nu ma poate ajuta nimeni?:(

teotrans11
18.06.2009, 13:06:38
eu am avut nunta acolo si am fost foarte multumita... e drept ca a fost o nunta cu pretentii si cu toate regulile de organizare aplicate...iar locatia nu a fost decat "cireasa de pe tort"... nu este adevarat ceea ce se povesteste aici... exista totusi niste limite si ele se vad foarte bine la persoanele mai putin educate... fara suparare :-B

Am facut ceea ce am dorit si tortul cu 5 etaje, REAL, l-am adus de la Alba Iulia... nimic nu se realizeaza fara efort... ^:)^ la inceput si noi ne-am lovit de "unele idei"...dar bineinteles ca totul s-a rezolvat asa cum am dorit... recomand sa faceti aici, mai ales ca acuma au si un cort special de evenimente pentru cine se casatoreste vara...

recomand locatia este excelenta si raportul calitate-pret la inaltime $-)

maria27
09.07.2009, 15:26:33
Sunt din cluj si voi avea nunta la vila tusa. Stie cineva cum ies nuntile acolo?

tataie12
27.07.2009, 16:23:08
Sunt din cluj si voi avea nunta la vila tusa. Stie cineva cum ies nuntile acolo?
well, am fost duminica la o nunta la vila tusa. Restaurantul e foarte mare...are 2 sali imense, dar nu pare de loc elegant...aduce mai mult a ceva etno. Mancarea banuiesc ca nu tine de local, ci de ce cer mirii...acuma ce sa zic nici meniul nu a fost grozav. Ce am mai remarcat e ca nu aveau espresor...cafeaua care a fost servita in cescute de espreso... era facuta la filtru. Baietii care se ocupau de sala erau destul de serviabili... aranjamentele pe scaune de la tusa... sunt albe, simple, ceea ce nu e rau, se pot asorta cu orice. Hmmmmm...au mai stat rau la un capitol...cu servetelele, nu existau servetele de hartie (asta nu stiu daca a tinut de local sau de organizatori).

Ami2005
16.05.2010, 20:34:16
Eu voi avea nunta pe 28 august, la vila Tusa, in a doua sala, cea cu iesire pe terasa. Asa este e destul de aiurea cu culorile pe pereti, am hotarat insa sa merg cu niste huse crem cu model verde mar. In ceea ce priveste aranjatul salii am decis ca masa mirilor sa o punem in partea opusa usii de la terasa, deoarece lumea cu siguranta va iesi afara si sa nu ii incurcam cu masa noastra acolo. Cei de la vila Tusa initial mi-au spus ca de obicei acolo se aranjeaza masa mirilor cu spatele la terasa, dar i-am intrebat daca pot sa o asez unde vreau eu si au spus ca da. Acum sa vedem cati invitati vom avea, deoarece pe hartie au iesit mult mai multi, poate va trebui sa inchiriem si prima sala.

Lyudmyla
28.09.2010, 15:37:19
Eu voi avea nunta pe 28 august, la vila Tusa, in a doua sala, cea cu iesire pe terasa. Asa este e destul de aiurea cu culorile pe pereti, am hotarat insa sa merg cu niste huse crem cu model verde mar. In ceea ce priveste aranjatul salii am decis ca masa mirilor sa o punem in partea opusa usii de la terasa, deoarece lumea cu siguranta va iesi afara si sa nu ii incurcam cu masa noastra acolo. Cei de la vila Tusa initial mi-au spus ca de obicei acolo se aranjeaza masa mirilor cu spatele la terasa, dar i-am intrebat daca pot sa o asez unde vreau eu si au spus ca da. Acum sa vedem cati invitati vom avea, deoarece pe hartie au iesit mult mai multi, poate va trebui sa inchiriem si prima sala.

Asteptam impresiile!!! Si in afar de asta, as avea cateva intrebari: ce capacitate are sala cu iesire la terasa? cum a fost mancarea si servirea? cam cat v-a costat meniul si daca ati luat si abuturi de la ei?
Mersi anticipat!

ATH
10.11.2010, 18:40:03
Fiecare ne traim traiul si ne mancam malaiul!
La fel si cei de la Tusa; am prieteni in Faget care spun despre restaurant ca a decazut mult la capitolul calitate si ca nu-si mai poate atrage clienti!
Pacat, zic eu! Pentru ca nunta al carei meniu m-a impresionat cel mai mult, pe gustate si savurate, a fost la Vila Tusa; stiau poate atunci sa tina de preturi mai bine, sa plateasca personalul mai bine, sa aiba
pierderi mai mici, sa fie mai motivati!
Un pret mic inseamna rabat la calitate! Rezultatele? Nemultumire generala!

simora84
06.03.2011, 16:45:48
salut fetelor...dupa ce am citit pareri despre vila tusa mi se face pielea de gaina.....chiar asa rau e? eu am nunta in iunie in cort.....cu cine am vb au fost impresionati de nuntile facute acolo...ma refer la servire, amenajare sala, meniu, peisaj, ba chiar i-au laudat pe patroni.....a mai avut cineva nunta acolo in 2010? astept cu nerabdare pareri

ATH
07.03.2011, 22:05:15
Doamne fereste, nicaieri nu e rau, daca te respecti, stii ce vrei si ai bun simt!
"Bula intra intr-o zi la o reprezentanta Dacia si-l intreaba pe vanzator:
-Dacie 1310 aveti?
Vanzatorul: Avem.
Bula:Cu clima?
Vanzatorul:Cu
Bula:Cu ABS?
Vanzatorul:Cu ABS.
Bula:Cu alarma?
Vanzatorul:Cu.
Bula:Cu Gps?
Vanzatorul:Cu.
Bula uimit il intreaba pe vanzator: Ce misto! In cat timp as putea sa o obtin?
Vanzatorul: Pai, in cateva zile.
Bula: Dumneata iti bati joc de mine?
Vanzatorul:Eu nu,tu ai inceput."

Morala? Clientul da tonul! De fapt am mai spus-o: omul sfinteste locul!!!

IoanaRamona
14.06.2011, 20:48:02
Am nunta anul viitor la Vila Tusa (in cort). Cine poate sa imi ofere niste impresii si niste sfaturi :D

criston84
15.06.2011, 09:23:01
Am nunta anul viitor la Vila Tusa (in cort). Cine poate sa imi ofere niste impresii si niste sfaturi :D

Salut,
Am fost de curand la nunta la Vila Tusa, a fost nunta nasei mele, a fost ok, in primul rand vreau sa zic ca mancarea a fost foarte buna, aranjemetele sali au fost super ok si mie mi-a placut si servirea, dar asta depinde de fiecare ce pretenti are, ei au avut meniul all-inclusiv.
Sincer dezavantajul la nunta in cort este starea vremi, la nunta nasei mele fost o zi friguroasa, a batut vantul si a si plouat putin asa ca a fost destul de frig in cort, ei ne avand incalzire, pot sa zic ca acesta a fost lucrul care m-a deranjat cel mai tare frigul, inca la fel se intampla si cand este cald este insuportabil de cald ca nu au sistem de ventilatie.
Spor la pregatiri pentru nunta si sper sa ai parte de o zi superba la nunta ta:)

IoanaRamona
18.06.2011, 15:41:45
ms mult pt aceste detalii

ronja
21.06.2011, 09:38:19

salutare

eu am avut nunta la vila tusa in cort pe 28 mai, anul acesta si a fost ceva de vis. am fost multumiti si de mancare, si de servire, seful de sala e un om extraordinar, am primit inapoi absolut toate bauturile care ne-au ramas, atat sticle intacte, cat si cele care erau desfacute. nu avem absolut nici un motiv pentru care sa ne plangem. am avut norocul sa avem o vreme superba, au deschis peretii cortului, ce mai, tuturor le-a placut. am primit si o camera gratuit pentru noaptea nuntii, iar de platit meniurile le-am platit abia a doua zi inainte de plecare. un sfat in ceea ce priveste meniurile: degustati-le inainte de nunta, degustarea nu se plateste si asa aveti posibilitatea sa mai schimbati ceva la el in caz de nu va place.

spor la pregatiri

simora84
29.07.2011, 10:53:43
buna fetelor....am venit cu vesti despre vila tusa.....am avut nunta in iunie in cort....am prins o zi friguroasa, iar invitatii s-au congelat....in rest a iesit o nunta foarte frumoasa, am fost multumita de tot ( servire, mancare, aranjamente, muzica ......tot ce tinea de meniul all inclusive ), dar toate astea la final deoarece inainte cu 3 zile de nunta eram pe puctul de a renunta din cauza patroanei care mi-a facut zile fripte....dupa ce am semnat un contract cu meniu all inclusive (mancare, bautura, prajituri, aranjament sala, dj, photo-video, fantana de ciocolata,fructe, ospatari etc.) in ianuarie , in care totul parea roz, inainte cu 3 zile de nunta m-am trezit ca nu am fantana de ciocolata, ca meniul (mancarea si bautura ) nu este cum am stabilit, ca aranjamentele nu o sa fie cum am discutat, ca firma cu care trebuia sa colaboram pt aranjamente ,muzica si foto-video tre schimbata....etc. am goluri in stomac de fiecare data cand imi aduc aminte de saptamana dinaintea nuntii....daca ar fi sa uit de acele zile in care numai am plans si-mi imaginam o nunta dezastru, in final pot sa spun ca a iesit o nunta superba, d.p.d.v. personal a fost exact asa cum am visat......oricum fantana de cicolata nu am primit-o si am dus-o eu, dar bafta fetelor care mai aveti nunti acolo...va doresc o nunta reusita si o zi superba

IoanaRamona
09.08.2011, 19:30:59
si eu am nunta anul viitor la Vila TUsa. ma cam trec fiorii la ce am citit. ce ai vrut sa spui ca nu era asa cum ati stabilit cu mancarea si bautura? Oricum e bine ca a iesit in final asa cum ti-ai dorit!!!

simora84
12.08.2011, 11:09:57
eu am ales varianta de meniu all inclusive deoarece am crezut ca e mai bine si din lipsa de timp, o sa merg la nunta mea si altii o sa isi bata capul cu ce vreau eu fara sa umblu eu in dreapta si in stanga....dar am gresit foarte tare.....am facut contractul in ianuarie. in contract aveam bautura, mancare, aranjamente ( eu vroiam pene neaparat pe masa ), dj, ospatari, fantana de ciocolata, prajitura de pe mese.....in sapt nuntii, marti am trecut pe acolo sa stabilim ce fel de mancare se va servi si bauturile......bauturile le-am stabilit cu sefa de sala iar mancarea am stabilit-o cu patroana.....in sapt nuntii, marti mi s-a spus ca cel mai probabil nu o sa fie fantana cu ciocolata.....miercuri am sunat sa intreb de fantana ce e de facut si mi s-a spus ca tot ce am ales la meniu a fost ales in nesimtire.....eu nu am putut sa merg in urmatoarea secunda acolo iar pe urma greu mi-a mai rasp la tel.....in final am stabilit o intalnire pt joi dimineata ( miercuri eu am sunat la alte sali sa vad daca in 2 zile imi pot aranja nunta in caz ca nu mi se ofera ce vreau si ce s-a stabilit la vila tusa )-iti dai seama cum am dormit miercuri noaptea, iar de marti stiam ca is probleme cu fantana de ciocolata...joi dimineata la intalnire mi s-a mai spus ca nu e de acord cu aranjamentele care erau stabilite, firma cu care care colabotau cei de la restaurant si cu care am fost obligata sa lucrez trebuia schimbata in urma semnarii unui contract intre mine si cei de la firma respectiva ( aranjamente stabilite, dj, poze, video )....toate astea trebuiau schimbate in joia nuntii.....in final am spus ca daca e necesar vom plati suplimentar si ca nu vrem sa renuntam la nimic din meniu sau restul......in ziua nuntii am incercat sa nu ma gandesc ce suma o sa trebuiasca sa platesc la final dar am avut emotii mari......a iesit totul asa cum ne-am dorit noi, exceptand frigul din cort, a fost o nunta foarte reusita, servire impecabila, mancare extraordinar.....superrrrrr !!!!! invitatii mei ( pers putin mai pretentioase ) s-au simtit excelent......iar factura nu a fost umflata deloc.....doar ca eu vineri dimineata m-am dat peste cap sa-mi gasesc fantana de ciocolata pe care mi-am dorit-o de la bun inceput si care m-a costat suplimentar......bafta multa la negocieri.....iar de nunta in sine nu-ti fa probleme pt ca personalul e de nota 11

IoanaRamona
18.04.2012, 19:17:11
Cine mai are nunta anul acesta la Vila Tusa sa ma schimbam cateva impresii :))

nanutzacj
01.05.2012, 18:55:35
Cine mai are nunta anul acesta la Vila Tusa sa ma schimbam cateva impresii :))

Si eu am nunta la vila tusa in 2013. Am emoții cand vad ce se scrie aici...... Vei face in cort sau sala? Doamna spunea ca anul acesta schimba cortul si va arata complet diferit..( in Iunie spunea ca mă cheamă sa vad cortul ). Eu vreau in sala pentru a nu avea surprize cu vremea..... In rest am mari emoții. Bautura o aduc eu, sala o aranjeaza doamna fără alte costuri, .... Sper sa nu am surprize.

pinka
14.05.2012, 22:16:23
Am avut nunta in 28 aprilie a.c la Vila Tusa. A fost cea mai mare teapa pe care am luat-o cu zambetul pe buze a stimatei doamne Tusa si a sotului acesteia. Totul a pornit anul trecut cand in cautare de sali de nunti am ajuns la ea si am luat decizia bazata pe discutiile initiale in care ea ne-a promis multe. Are un zambet care te fura pentru moment - zambetul smecherului. Am semnat cu ea si am stat linistiti. Cu o luna inainte a inceput distractia ... preturile se modificau de la o zi la alta, gramajele la fel, nu a vrut nici pana in ziua nuntii sa ne zica un gramaj pentru mancare. Atentie- la degustare portiile sunt mai mari - la nunta vor ajunge cam cu 20% mai mici. Am negociat preturile fata in fata cu dansa si le-am recapitulat la despartire, iar a doua zi a venit pe mail meniul cu preturile total modificate - probabil ce a visat seara. Si uite asa am tinut-o pana cu 3 zile inainte de nunta cand cumva am dat-o la pace - aparent. In ziua nuntii a furat toata mancarea care se putea fura, am avut invitati care au plecat dupa aperitiv si a facturat tot. I-am cerut sa ne dea la pachet ce nu s-a servit si a zis ca nu a ramas nimic. Pe chelneri i-am prins in repetate randuri inchisi in camaruta lor din sala principala, inchisi cu cheia. A trebuit sa batem la usa sa iasa sa ne serveasca.
Cireasa de pe tort a fost tot cu o zi intainte cand ne-am certat ca sa ne dea discountul pe care il are pe site - in perioada in care am semnat era 20% - nu a dorit sa-l ofere pe motivul "eu ce mai castig?"
In timpul nuntii a disparut la un moment dat un telefon de pe masa care a reaparut misterios dupa ce am cerut de la seful de sala si de la d-na Tusa ca pana la finalul nuntii sa apara.
Intelegerea a fost ca nunta se termina la 2-3 noaptea cu conditia sa ocupam camerele de desupra salii. Zis si facut---la 12 ne-au taiat curentul :))))).
Duminica dimineata eram pe terasa la cafea cu cei care au ramas la hotel...doamna patroana a trecut pe langa noi fara sa dea doi bani pe noi, fara sa raspunda la salut si de atunci nici la telefon.
Daca as putea da timpul inapoi as trece in viteza a cincea pe langa localul ei.

IoanaRamona
24.05.2012, 20:21:19
Si eu am nunta la vila tusa in 2013. Am emoții cand vad ce se scrie aici...... Vei face in cort sau sala? Doamna spunea ca anul acesta schimba cortul si va arata complet diferit..( in Iunie spunea ca mă cheamă sa vad cortul ). Eu vreau in sala pentru a nu avea surprize cu vremea..... In rest am mari emoții. Bautura o aduc eu, sala o aranjeaza doamna fără alte costuri, .... Sper sa nu am surprize.
Noi facem in cort.A fost alegerea noastra de la bun inceput:). urmeaza sa mergem zilele acestea sa vedem cortul si atunci voi revenii cu alte informatii. Crede-ma ca si eu am mari emotii la ce se scrie despre vila Tusa, dar totusi incerc sa fiu pozitiva si sper ca totul v-a fi k. cand mai am alte informatii voi mai revenii cu detalii (sper sa fie doar laude ;-)). Spor la miresit.

andreea_scarlatescu
28.05.2012, 09:41:01
noi am cautat un restaurant cu hotel cu multe camere, pt ca ne vin invitati din toata tara. am dat avansul anul trecut in septembrie pt nunta de anul asta din iulie. i-am zis ca vrem tot hotelul si daca nu o sa avem totusi nevoie de toate camerele o anuntam cu 2 luni inainte sa aiba timp sa isi dea camerele. acum vreo 3 saptamani am tot incercat sa dau de ea sa mai discutam despre organizare si nu mi-a raspuns la telefon. i-am lasat mesaj la receptie si m-au sunat la ora 22 sa imi spuna ca i-au transmis ca o caut, ca isi cere scuze ca nu m-a sunat si ca ma suna a doua zi. a doua zi n-a sunat, dar ne-am dus pana acolo sa vedem cortul si poate sa o gasim si pe ea.
ne rugase barmanul sa intrebam daca ne da gheatza sa nu o care el, i-am zis doamnei Tusa si s-a aprins imediat ca are ea barmanul ei si nu ne lasa sa venim cu al nostru ca nu isi spala paharele si face mizerie (nici nu stie cine e barmanul nostru, dar asta nu a contat). i-am explicat ca vine cu paharele lui si e treaba lui daca le duce acasa nespalate, ca i-am dat avans, ca e un tip ok si nu cred ca face vreo problema. a lasat-o mai moale cand i-am zis ca al nostru costa foarte putin si ne face 10 bauturi, nu 3 ca al ei. si daca ne-ar fi zis de la inceput ca trebuie sa platim barmanul ei era alta poveste, dar asta a hotarat pe parcurs si se pare ca a uitat sa ne anunte. pana la urma ne accepta barmanul dar trebuie sa aducem noi gheatza (60 kg)
am intrebat ce culoare au servetelele de pe masa si ne-a anuntat foarte zambitoare ca nu exista servetele din partea restaurantului, astea le cumparam noi.
ajungem la discutia despre hotel, ii spunem ca vrem in continuare toate camerele, totul ok. ii zicem la revedere si ne asezam la alta masa sa mancam o ciorba inainte sa plecam. peste 5 minute apare impreuna cu o domnisoara si ne anunta ca in ziua nuntii noastre are si un congres si ca 30 de camere sunt rezervate deja, dar ne gaseste ea in alta parte. ne-a gasit in alta parte la acelasi pret, dar noi vrem 50 de camere in acelasi loc. urmeaza sa mergem sa mai discutam cu ea, ca atunci eram prea nervosi sa putem purta o discutie civilizata.
intre timp ne-am apucat sa cautam in alta parte dar peste tot pe unde au si multe camere data in care avem noi nunta e deja rezervata.
oare ce alte surprize ne mai asteapta?

nanutzacj
06.07.2012, 23:28:21
Uau!!! Cam așa pot sa mă exprim... Dupa ce am citit ce s-a scris aici am sunat-o azi pe d-na tusa, care nu s-a deranjat sa imi răspundă... Mi-a promis meniurile pentru 2013 cu doua luni in urma si ... nimic. Mi-a promis ca mă suna sa vad cortul cum il amenajeaza in luna Iunie... tot nimic. Am dat deja avansul...... Orice informație este foarte bine primită, va rog chiar. Oare sa mă gândesc sa abandonez sala??? Sau ??? Voi unde ați ales, in cort sau sala mare? La ce surprize sa mă astept?

nanutzacj
11.07.2012, 13:52:24
Noi facem in cort.A fost alegerea noastra de la bun inceput:). urmeaza sa mergem zilele acestea sa vedem cortul si atunci voi revenii cu alte informatii. Crede-ma ca si eu am mari emotii la ce se scrie despre vila Tusa, dar totusi incerc sa fiu pozitiva si sper ca totul v-a fi k. cand mai am alte informatii voi mai revenii cu detalii (sper sa fie doar laude ;-)). Spor la miresit.

Am văzut ca ai a avut nunta acuma pe 7, Casa de piatra si felicitări!!!! Am o mare rugaminte; si eu tot la vila tusa fac nunta si am emoții in legătura cu tot ceea ce privește locatia dupa ce am citit pe aici. Dacă se poate imi spui in detaliu cum a fost ?? Ce sala, servite, furt???, surprize neplacute .... Ce ți-au impus sa iei de la ei, pret meniu.. Etc. Multumesc anticipat.

IoanaRamona
14.07.2012, 17:31:01
Salutare!!!!
In primul rand am avut o nunta ca in basme din toate punctele de vedere :)). La cat de multe rele am citit despre Vila Tusa sincer am avut mari emotii. Emotiile au fost degeaba pt ca cel de la Vila Tusa au dat dovada de profesionalism. Nu avem de reprosat absolut nimic. Am avut nunta in cort si a fost superb. Am colaborat f bine cu doamna Tusa, servirea impecabila, iar mancarea excelenta. Sala am decorat-o cum am vrut si bautura am adus-o noi toata (de la restaurant am luat doar cafea). Inceracti sa fiti optimiste si totul v-a fi bine :))

nanutzacj
14.07.2012, 23:11:38
Salutare!!!!
In primul rand am avut o nunta ca in basme din toate punctele de vedere :)). La cat de multe rele am citit despre Vila Tusa sincer am avut mari emotii. Emotiile au fost degeaba pt ca cel de la Vila Tusa au dat dovada de profesionalism. Nu avem de reprosat absolut nimic. Am avut nunta in cort si a fost superb. Am colaborat f bine cu doamna Tusa, servirea impecabila, iar mancarea excelenta. Sala am decorat-o cum am vrut si bautura am adus-o noi toata (de la restaurant am luat doar cafea). Inceracti sa fiti optimiste si totul v-a fi bine :))

ma bucur enorm ca a iesit bine. daca se poate imi poti spune ce meniu ai avut (ca sa ma pot inspira si eu) si cata bautua ai dus pentru ce numar de invitati...pe pm (ca sa nu fie probleme).
in rest ma bucur pentru tine si asteptam poze

nanutzacj
16.07.2012, 17:00:48
voi ce meniu ati ales , imi e tare greu sa aleg un meniu.

addiana
30.01.2013, 21:29:14
voi ce meniu ati ales , imi e tare greu sa aleg un meniu.

Buna, Nanutza,

cum mai e relatia de colaborare cu dna Tusa? Sunny Hill fusese prima mea optiune, dar dupa ce au scris celelalte miresici aici, am inceput sa caut o alta varianta... Noi ne-am intalnit acum o saptamana cu dansa, a fost amabila, zambitoare (nu pot sa imi scot din minte remarca unei alte miresici - zambetul omului smecher)... Ar trebui sa ne hotaram pana maine daca vrem sa beneficiem de oferta de reducere pentru contractele incheiate pana in 31 ian 13. Ca si varianta de meniu, voiam all inclusive, pentru a scuti din alte cheltuieli, gen aranjamente, foto video - colaboratorii par de incredere.

multu de raspuns, addi

addiana
31.01.2013, 12:03:04
Salutare!!!!

Si noi ne gandisem tot pentru cort, sper sa fie vreme buna, sa nu inghete nuntasii. Optasem pentru meniul all inclusive, am vazut si firmele cu care lucreaza pentru aranjamente florale si au review-uri foarte bune pe net. Voi ati avut invitati cazati in hotel? Sunt tare gandita cu locatia, mai ales ca e departe de Cluj si avem invitati din afara orasului si a tarii, care ajung mai devreme cu avionul. Altfel, pretul mi se pare accesibil, dar ca puncte slabe gasesc departarea de oras si relatia de comunicare mai sinuoasa pe care au descris-o alte miresici.

IoanaRamona
31.01.2013, 13:18:22
Si noi ne gandisem tot pentru cort, sper sa fie vreme buna, sa nu inghete nuntasii. Optasem pentru meniul all inclusive, am vazut si firmele cu care lucreaza pentru aranjamente florale si au review-uri foarte bune pe net. Voi ati avut invitati cazati in hotel? Sunt tare gandita cu locatia, mai ales ca e departe de Cluj si avem invitati din afara orasului si a tarii, care ajung mai devreme cu avionul. Altfel, pretul mi se pare accesibil, dar ca puncte slabe gasesc departarea de oras si relatia de comunicare mai sinuoasa pe care au descris-o alte miresici.

Asa cum am scris si in posturile anterioare nu avem nimic de reprosat celor de la Vila Tusa. Cand am vazut si eu commenturile inainte de nunta mi-a cam stat inima in loc :) Ne-am facut griji degeaba :) Ideea de a face nunta in cort departe de aglomeratia orasului a fost super geniala. Si invitatilor le-a placut f mult locatia. Noi nu am ales varianta de meniu all inclusive deoarece am vrut sa ne alegem noi cu cine sa colaboram (nici macar nu i-am intrebat pe cei de la Vila Tusa cu cine colaboreaza pt foto, video dj etc)
Noi am avut nevoie numai de o camera la hotel asa ca despre subiectu acesta nu iti pot da detalii. Mancarea si servirea au fost de nota 10.
Daca mai ai nevoie de detalii cu mare drag. Si cel mai important fii optimista :)

addiana
31.01.2013, 15:36:59
Asa cum am scris si in posturile anterioare nu avem nimic de reprosat celor de la Vila Tusa. Cand am vazut si eu commenturile inainte de nunta mi-a cam stat inima in loc :) Ne-am facut griji degeaba :) Ideea de a face nunta in cort departe de aglomeratia orasului a fost super geniala. Si invitatilor le-a placut f mult locatia. Noi nu am ales varianta de meniu all inclusive deoarece am vrut sa ne alegem noi cu cine sa colaboram (nici macar nu i-am intrebat pe cei de la Vila Tusa cu cine colaboreaza pt foto, video dj etc)
Noi am avut nevoie numai de o camera la hotel asa ca despre subiectu acesta nu iti pot da detalii. Mancarea si servirea au fost de nota 10.
Daca mai ai nevoie de detalii cu mare drag. Si cel mai important fii optimista :)

multumesc mult ca ai avut rabdare sa imi raspunzi pe atatea "planuri" :) acum revin la sentimente mai bune in ceea ce ii priveste, ii pastrez pe lista finala :)

addiana
01.02.2013, 12:44:38
Buna, Nanutza,

cum mai e relatia de colaborare cu dna Tusa? Sunny Hill fusese prima mea optiune, dar dupa ce au scris celelalte miresici aici, am inceput sa caut o alta varianta... Noi ne-am intalnit acum o saptamana cu dansa, a fost amabila, zambitoare (nu pot sa imi scot din minte remarca unei alte miresici)... Ar trebui sa ne hotaram pana maine daca vrem sa beneficiem de oferta de reducere pentru contractele incheiate pana in 31 ian 13. Ca si varianta de meniu, voiam all inclusive, pentru a scuti din alte cheltuieli, gen aranjamente, foto video - colaboratorii par de incredere.

multu de raspuns, addi

maine mergem sa semnan contractul, revin cu detaliile :)

nanutzacj
17.02.2013, 15:11:01
Nu am mai fost sa mă interesez de nimic; încă. Am decis ca încep sa mă gândesc la detalii si meniu (la modul serios) din luna Aprilie. Ce știu e ca doamna Tusa nu se mai ocupa personal de nunți, ci fiica ei (dacă bine am înțeles)
Pot sa va mai spun ca meniurile pe 2013 sunt cu 20-30 lei mai scumpe decât pe anul 2012. Fiecare produs a fost scumpit......
Eu mă gândeam sa merg pentru husele de scaune cu cele de la ei din dotare; dar nu le-am văzut . Știe cineva cum arată?
Nu am habar cum sa aranjez mesele... Le-as fi preferat rotunde; voi cum le aranjati? Si cel mai important are cineva diagrama salii??? Adică mai rămâne loc de ring de dans?
Eu am decis sa nu fac la cort ca sa nu am surprize cu vremea.
Spor ;)

addiana
18.02.2013, 11:15:51
Nu am mai fost sa mă interesez de nimic; încă. Am decis ca încep sa mă gândesc la detalii si meniu (la modul serios) din luna Aprilie. Ce știu e ca doamna Tusa nu se mai ocupa personal de nunți, ci fiica ei (dacă bine am înțeles)
Pot sa va mai spun ca meniurile pe 2013 sunt cu 20-30 lei mai scumpe decât pe anul 2012. Fiecare produs a fost scumpit......
Eu mă gândeam sa merg pentru husele de scaune cu cele de la ei din dotare; dar nu le-am văzut . Știe cineva cum arată?
Nu am habar cum sa aranjez mesele... Le-as fi preferat rotunde; voi cum le aranjati? Si cel mai important are cineva diagrama salii??? Adică mai rămâne loc de ring de dans?
Eu am decis sa nu fac la cort ca sa nu am surprize cu vremea.
Spor ;)

Si eu mi-as fi dorit mese rotunde, dar la cort mesele sunt patrate, daca tin bine minte. Plus ca am vorbit sa facem mese cu nr variabil de invitati, intrucat am si invitati care nu se agreeaza unii cu altii :| si atunci nu pot merge pe un nr standard la fiecare masa. Scaunele pentru care am optat sunt cele albe, impletite, si imi place foarte mult cum arata, prin urmare le voi pune cate un mic buchetel, ca si pata de culoare.
Cand am fost sa vedem cortul, mi-a zis ca ringul de dans va fi in mijloc, in fata prezidiului - mult mai bine asa, decat la Serena, unde ringul e in partea dreapta.
Si eu am emotii cu vremea, sper sa fie frumos, de fapt asta imi doresc ca si cadou de ziua mea (e tot pe 2 iun :D

addiana
18.02.2013, 13:16:59
Si eu mi-am dorit mese rotunde, dar la cort mesele sunt patrate, daca tin bine minte. Plus ca am vorbit sa facem mese cu nr variabil de invitati, intrucat am si invitati care nu se agreeaza unii cu altii :| si atunci nu pot merge pe un nr standard la fiecare masa. Scaunele pentru care am optat sunt cele albe, impletite, si imi plac foarte mult cum arata, prin urmare le voi pune cate un mic buchetel, fie pe brate, fie pe spatar, ca si pata de culoare. Am vazut pe site-ul lor cum era aranjat cortul cu scaunele neimbracate, doar cu aceste mici "detalii", si mi-a placut mult imaginea de ansamblu. Am uitat insa sa intreb daca la nunta aceea, buchetelele au fost aduse de miri sau le au ei in dotare...
Cand am fost sa vedem cortul, mi-a zis ca ringul de dans va fi in mijloc, in fata prezidiului - mult mai bine asa, decat la Serena, unde ringul e in partea dreapta.
Si eu am emotii cu vremea, sper sa fie frumos, de fapt asta imi doresc ca si cadou de ziua mea (e tot pe 2 iun :D[/QUOTE] ).
Pana acum, nu am avut probleme de comunicare cu dna Tusa, desi eu m-am razgandit cu meniul de vreo cateva ori in decurs de 2 saptamani, mi-a recalculat de fiecare data, mi-a trimis variantele pe email. Maine dupa-masa mergem cu anexele, ocazie buna sa intreb cum e cu detaliile pentru scaune.

nanutzacj
19.02.2013, 17:35:44
Dacă mai ai ceva noutati te rog sa îmi spui si mie. Multumesc.
Am văzut ca ai pe 02.06 nunta ;) eu sunt pe 01.06
Spor
Ps: mesele cele pătrate de 12, 3x4 adică sunt de fapt unite? Parca așa spunea ca le putem aranja mesele si sa le facem cum vrem de mari sau mici .

addiana
04.03.2013, 12:36:12
Am fost la schi intre timp, eu am numit-o winter honeymoon :D , de asta raspund cu intarziere. Am mers atunci la sunny hill, am intrebat de decoratiunile pentru scaune. Cele lila din pozele de pe site nu sunt ale lor, au fost decoratiuni aduse de o firma contractata de miri. Asa ca voi ramane la naproape crem (sau aurii), iar pentru decoratiuni de scaune ma mai gandesc...
Am vazut ca ai nunta pe 1 iun, de asta ti-am si scris, dupa ce m-am alarmat un pic cu locatia. Cred ca lucram si cu aceeasi firma de aranjamente florale, ana flor :)
Da, mesele patrate sunt mese mai mici unite. Pentru aranjatul lor, trebuie sa discutam cu seful de sala, dar mi-au zis din nou ca nu ar fi o problema sa fie diferite. Sper doar sa arate bine si sa nu creeze un dezechilibru... vizual :D
Astept acum sa ma anunte cand au nunti in primavara, la cort, sa vad cum arata.

Dacă mai ai ceva noutati te rog sa îmi spui si mie. Multumesc.
Am văzut ca ai pe 02.06 nunta ;) eu sunt pe 01.06
Spor
Ps: mesele cele pătrate de 12, 3x4 adică sunt de fapt unite? Parca așa spunea ca le putem aranja mesele si sa le facem cum vrem de mari sau mici .

addiana
08.05.2013, 09:35:25
Buna,

Cum stai cu pregatirile? Ai fost la degustarea meniului?

veme90
21.05.2013, 17:55:53
Eu in 2014 o sa am nunta acolo, si sa fiu sincera, si oferta si totul mi-a placut din cauza asta am ales acest loc, dar azi am auzit de la o prietena niste lucruri din cauza carora m-a apucat chiar plansul. Buget enorm nu am deci bani conteaza foarte mult pentru mine si logodnicul meu, fiecare banuti sunt numarati. Cum am citi cateva posturi scrise de voi imi venea sa ma urc pe pereti, dar postarea ta m-a linistiti putin ;)).
Cu mancarea cum este? si ospatarii? (ceea ce m-a nelinistet, ce mi-a spus prietena mea a fost k ospatarii au furat foarte mult, si mancarea era foarte putina, e adevarat?)

eu am avut nunta acolo si am fost foarte multumita... e drept ca a fost o nunta cu pretentii si cu toate regulile de organizare aplicate...iar locatia nu a fost decat "cireasa de pe tort"... nu este adevarat ceea ce se povesteste aici... exista totusi niste limite si ele se vad foarte bine la persoanele mai putin educate... fara suparare :-B

Am facut ceea ce am dorit si tortul cu 5 etaje, REAL, l-am adus de la Alba Iulia... nimic nu se realizeaza fara efort... ^:)^ la inceput si noi ne-am lovit de "unele idei"...dar bineinteles ca totul s-a rezolvat asa cum am dorit... recomand sa faceti aici, mai ales ca acuma au si un cort special de evenimente pentru cine se casatoreste vara...

recomand locatia este excelenta si raportul calitate-pret la inaltime $-)

veme90
21.05.2013, 18:11:29
Buna,

Cum stai cu pregatirile? Ai fost la degustarea meniului?

BUNA! Vad, k tu ai nunta cel mai devreme anul acesta. Eu am la anul in Sunny Hill, mi-a placut locatia de la inceput, dar citind ce se scrie aici, si cele aflate de la o prietena (k se fura, mancare putina) m-am speriat foarte foarte mult. Imi poti spune ceva linistitor?

addiana
22.05.2013, 08:54:35
BUNA! Vad, k tu ai nunta cel mai devreme anul acesta. Eu am la anul in Sunny Hill, mi-a placut locatia de la inceput, dar citind ce se scrie aici, si cele aflate de la o prietena (k se fura, mancare putina) m-am speriat foarte foarte mult. Imi poti spune ceva linistitor?

Buna,

noi am fost sambata la degustarea de meniu; portiile au fost ok, asezarea pe farfurie nu a fost perfecta, as fi preferat sa fie mai cu atentie realizata; era destul de aglomerat acolo, o nunta in cort, o cununie civila pe terasa, ceva botez inauntru, deci cred ca asta a fost motivul pentru care plating-ul a lasat un pic de dorit.
Cortul era frumos aranjat, tocmai s-a pus mocheta pe jos, nu e crem, ci un maro-bej. Sunt cateva poze si pe site-ul lor cu aranjamentul de sambata - sa le recunosti, uita-te dupa mocheta si fundele visinii de pe scaune.
Noi am optat pentru all inclusive, deci nu vad de unde sa fure, intrucat noi platim bautura de la ei, indiferent cat de putin sau mult consuma invitatii. Si eu am ceva emotii in privinta asta, dar sper sa nu fie suprize neplacute.
Asa cum este si normal, ei ne pun la dispozitie fetele de masa (am vazut la o alta locatie din zona faget ca li se cere mirilor sa aduca fetele de masa), naproane, servetele, fundite pentru scaune etc. Nu stiu daca e regula generala sau pentru ca am optat noi all inclusive, sa verifici asta in contractul tau.
Noi auzisem ca nefiind canalizare in zona, uneori se simte miros de fosa septica. Inclusiv asta am verificat, m-am dus peste tot sa "adulmec", daca se simte ceva miros neplacut. Nu a fost cazul, sper insa sa nu fie probleme cu vecinii, dar asta chiar nu o poti controla tu sau proprietarii.
Deci totul e la stadiu de teorie si planificare, ok pana acum. dar dupa nunta iti voi scrie cum a fost.
Prietena care ti-a spus ca sunt probleme acolo (se fura, mancare putina etc.) a facut nunta acolo sau a participat?
Tu ai optat pentru restaurant sau pentru cort?

veme90
27.05.2013, 23:10:33
Buna,

noi am fost sambata la degustarea de meniu; portiile au fost ok, asezarea pe farfurie nu a fost perfecta, as fi preferat sa fie mai cu atentie realizata; era destul de aglomerat acolo, o nunta in cort, o cununie civila pe terasa, ceva botez inauntru, deci cred ca asta a fost motivul pentru care plating-ul a lasat un pic de dorit.
Cortul era frumos aranjat, tocmai s-a pus mocheta pe jos, nu e crem, ci un maro-bej. Sunt cateva poze si pe site-ul lor cu aranjamentul de sambata - sa le recunosti, uita-te dupa mocheta si fundele visinii de pe scaune.
Noi am optat pentru all inclusive, deci nu vad de unde sa fure, intrucat noi platim bautura de la ei, indiferent cat de putin sau mult consuma invitatii. Si eu am ceva emotii in privinta asta, dar sper sa nu fie suprize neplacute.
Asa cum este si normal, ei ne pun la dispozitie fetele de masa (am vazut la o alta locatie din zona faget ca li se cere mirilor sa aduca fetele de masa), naproane, servetele, fundite pentru scaune etc. Nu stiu daca e regula generala sau pentru ca am optat noi all inclusive, sa verifici asta in contractul tau.
Noi auzisem ca nefiind canalizare in zona, uneori se simte miros de fosa septica. Inclusiv asta am verificat, m-am dus peste tot sa "adulmec", daca se simte ceva miros neplacut. Nu a fost cazul, sper insa sa nu fie probleme cu vecinii, dar asta chiar nu o poti controla tu sau proprietarii.
Deci totul e la stadiu de teorie si planificare, ok pana acum. dar dupa nunta iti voi scrie cum a fost.
Prietena care ti-a spus ca sunt probleme acolo (se fura, mancare putina etc.) a facut nunta acolo sau a participat?
Tu ai optat pentru restaurant sau pentru cort?

Iti multumesc pentru raspuns. Noi am optat pentru restaurant, toti ni l-au sugerat asta, si ana acum asa se pare, ca nu am fii putat sta comod in cort, fiindca avem multi invitati. Prietena mea mi-a spus ca a aflat de la cineva, nu a fost la nunta acolo...deci am emotii enorme de acum...noi nu vrem all inclusiv, si deaceea ma te de toate. Dar sper sa fie totusi bine. Spor la pregatiri :)

addiana
04.06.2013, 18:43:24
Iti multumesc pentru raspuns. Noi am optat pentru restaurant, toti ni l-au sugerat asta, si ana acum asa se pare, ca nu am fii putat sta comod in cort, fiindca avem multi invitati. Prietena mea mi-a spus ca a aflat de la cineva, nu a fost la nunta acolo...deci am emotii enorme de acum...noi nu vrem all inclusiv, si deaceea ma te de toate. Dar sper sa fie totusi bine. Spor la pregatiri :)

A trecut si ziua nuntii si inainte sa plecam in scurta honeymoon, iti scriu cum a fost la Sunny Hill. Pe scurt, aproape perfect. Invitatii ne-au transmis ca a fost o nunta foarte eleganta, cu mancare foarte buna, suficienta, servire ireprosabila, bautura la discretie, cocktail-uri superbune, tort si prajituri delicioase. Seful de sala, Lucian, a fost de mare ajutor, ne-a spus cand sa intram in sala, la ce sa fim atenti in timpul nuntii - sa dansam amandoi pentru a determina invitatii sa danseze si ei, sa mergem impreuna pe la mese etc. In timpul furtunii scurte, dar intense, ne-a inchis cortul pentru a nu fi rece, ne-a adus umbrele pentru invitatii care voiau neaparat sa mearga la masina sau in hotel. Am primit si apartament in hotel, foarte frumos, confortabil, cu jacuzzi, dar la cat eram de obosita, n-am mai avut chef de balaceala.
Am avut si camere inchiriate pentru invitati, doamnele de la receptie au fost foarte dragute, o remarc in special pe dna Raluca. La plecare, ne-am intalnit si cu proprietarul cu care am povestit despre nunta si angajati. Am primit inapoi fructele care au ramas, precum si mancarea care nu a mai fost preparata (frigaruile de la gustarea de seara) pentru ca unii invitati au plecat mai repede, aranjamentele florale de pe mese. Sper sa te ajute feed-back-ul meu si sa aveti o nunta la fel de reusita ca a noastra.

Victorescu
08.07.2013, 09:23:15
Buna ziua. Noi am facut nunta sambata, 6 Iulie, chiar de ziua de nastere a miresei, la Vila Tusa, la cort. Atat inainte cat si in timpul evenimentului am avut o colaborare foarte buna cu cei de acolo. Vrem sa le multumim, in special Alinei, care a fost foarte receptiva si intelegatoare cu noi. Nu am avut pana acum nici un repros de la invitati. Dimpotriva, majoritatea ne-au spus ca mancarea a fost excelenta, ospatarii s-au miscat foarte bine si discret, spatiul verde si terasa au aratat ireprosabil. Desi initial programul era intre 14-22, muzica s-a oprit abia la ora 12 noaptea si ultimii invitati au plecat credca dupa 1. Vremea a fost superba, si in cort am avut ventilatie si aer conditionat, ceea ce a stimulat invitatii sa danseze :) Lumea a dansat si jucat aproape nonstop! Vrem sa le multumim tuturor colaboratorilor pt. nunta perfecta (cel putin pt. noi) pe care ne-au ajutat sa o realizam: cei de la Vila Tusa, starostele Ovidiu Purdea Somes, ansamblul de dansuri populare "Traditii" al USAMV (spectaculos), caleasca alba de vis de la nuntavisavis din Floresti, prajiturile si fantana de ciocolata de la Cofetaria Friandise (excelente), aranjamentele florale de la mariajdevis, etc. Multumim mult tuturor si vi-i recomadam cu drag!

paula.chereches
08.07.2013, 21:24:45
Buna!

As vrea sa te intreb daca in timpul furtunii nu a deranjat zgomotul facut de ploaie sau vant. Multe persoane mi-au spus ca este neplacuta o nunta la cort cand ploua...Mi-as dori si eu mult o nunta in cort dar am emotii din cauza vremii.

ami.cimpean
31.07.2013, 08:38:15
Am semnat si eu contractul pentru anul viitor, noi avem nunta in 5 iulie
Am platit avansul si inca nu ne-am hotarat pentru ce avrianta de meniu sa optam
Am discutat cu Teona Tusa, e tanara si foarte draguta, ne-a spus ca putem sa ne hotaram cu meniul si cu o luna inainte de nunta
Am tot citit comentarii de la inceputul topicului si am observat ca pana prin 2011 au fost aproape numai probleme, dar de atunci incoace toata lumea e foarte multumita, sper sa se pastreze trendul si sa nu avem probleme

petitesouris23
31.08.2013, 10:58:38
Va multumesc tuturor celor care ne dati detalii despre restaurant! Eu merg peste dous saptamani sa il vad pentru nunta in 2014. As vrea sa va intreb pe cele care ati avut deja nunta sau stiti daca se poate face ceremonia civila si religioasa afara, pe terasa restaurantului sau daca au acolo un spatiu amenajat pentru asa ceva. Mie mi s-a spus recent ca preotii nu au voie sa faca ceremonia afara din biserica. Va multumesc

f.e.
07.11.2013, 10:05:47
bună,

are cineva nunta în cortul de la Vila Tușa în 2014? Mi-a plăcut locația, dar la câte am citit aici, sincer nu știu dacă să optez sau nu.
Mă poate ajuta cineva cu informații mai recente?
mulțumesc anticipat.

ami.cimpean
09.01.2014, 15:01:59
bună,

are cineva nunta în cortul de la Vila Tușa în 2014? Mi-a plăcut locația, dar la câte am citit aici, sincer nu știu dacă să optez sau nu.
Mă poate ajuta cineva cu informații mai recente?
mulțumesc anticipat.

Salut

Eu voi avea nunta acolo in 5 iulie anul acesta, am semnat contractul anul trecut mai in vara, meniurile incep de la 120 lei si au si variante de all inclusive si open bar. Alte costuri nu sunt in afara de pretul meniului
Daca organizezi nunta la cort la ei, ai la dispozitie si terasa si o camera pentru miri (cu late checkout, ora 16.00)
Eu am discutat cu Teona Tusa, e o tipa tanara si a fost foarte draguta
Probabil ca luna viitoare voi stabili meniul mai exact
Am vazut si eu o gramada de pareri contra, aici pe forum (cele mai multe sunt vechi), dar daca te uiti la ultimele comment-uri, sunt cam pozitive :D deci spre sa fie ok

mella_eu
13.02.2014, 18:21:21
Am facut si noi contract pentru sala, desi mi-ar fi placut mai mult la cort, dar am prea putini invitati. Voi merge curand, cred ca luna aceasta sau in martie la degustat si va pot da detalii. Pana acum mi s-a parut cea mai buna oferta referitor la raportul calitate/pret. Sper sa nu ne dezamageasca.

nunta2015_iulia
16.03.2014, 19:53:57
Buna tuturor. Am optat si eu pentru o nunta in cort la Tulip Inn. Imi poate spune cineva daca aerul conditionat face fata temperaturilor ridicate din vara? Eu oscilez intre o data de august si mai...

Dar in cazul in care e furtuna, sunt probleme? Afecteaza atmosfera din cadrul cortului?

Ms frumos

ligia982
08.06.2014, 10:12:01
BUna, cum a fost la degustare? ati stabilit meniul?

ligia982
08.06.2014, 10:17:22
Am facut si noi contract pentru sala, desi mi-ar fi placut mai mult la cort, dar am prea putini invitati. Voi merge curand, cred ca luna aceasta sau in martie la degustat si va pot da detalii. Pana acum mi s-a parut cea mai buna oferta referitor la raportul calitate/pret. Sper sa nu ne dezamageasca.

acum vad la data nuntii de la profil, in mai ati avut nunta? cum a fost?

tamira_simo
22.09.2014, 15:39:57
Eu am avut nunta vara asta in iunie la Vila Tusa(Tulip Inn) in cort. A fost foarte frumos, pentru ca locul si cortul arata foarte bine, este si aer conditionat si caldura, mesele sunt rotunde si scaunele sunt albe superbe si nu trebuie imbracate, mancarea a fost foarte buna si chelnerii au fost foarte amabili... insa am avut probleme de organizare cu cei de la sala, am primit o oferta de meniu la un pret cand am facut contractul, apoi inaintea nuntii nu au mai vrut sa respecte pretul trecut in contract, au vrut sa ne oblige sa luam de la ei tot felul de servicii pentru a creste pretul meniului.
Pentru ca nu am avut la nunta numarul din persoane scris in contract au vrut sa ne puna sa platim o taxa de 1000 ron.
O alta discutie a fost la nunta cand au venit mai multi invitati decat au confirmat(inca 6 persoane) si a mai fost nevoie sa se scoata o masa de 10 persoane. Chiar daca la masa nu au stat 10 persoane au vrut sa ne puna sa platim meniul intreg pt 10 persoane, ca ei ziceau ca factureaza pe masa nu pe persoane, ceva de genul ne-au explicat.Pana la urma am reusit sa negociem sa nu platim pt 10 persoane ci doar pt 6, dar tot iti strica ziua aceste neplaceri.

Pana la urma a iesit bine nunta, invitatii s-au simtit bine, dar nu as mai recomanda la cineva sa faca nunta acolo, pentru ca e ajunge stresul cu pregatirile cu nunta ca sa mai fie si certuri cu cei de la sala in saptamana nuntii, decat daca puteti ramane tari pe pozitie, stiti sa negociati bine si sa nu lasati dupa ei.

Mult spor la pregatiri!!