PDA

Versiunea completa : Biserici greco-catolice din Judetul Cluj

Froggy
13.02.2008, 14:48:07
daca de nunta am trecut, sa ne interesam pt botez, zic ;))
Logodna am facut-o noi la Biserica Bob, si a fost f frumos, pt ca fiind o biserica micutza, a parut plina de oameni, chiar daca nu am avut invitati multi. Plus ca Parintele Tap este unul dintre favoritii mei.

Cununia religioasa am facut-o la Catedrala Schimbarea la Fata, si nu a fost cea mai buna lagere, pt ca este inunecoasa si pt ca fiind in renovare, a iesit urat in poze :(

Pe unde mai mergeti voi la biserici greco-catolice sau unde ati mai fost la cununii si v-a palcut biserica / preotul?

diannaa
13.02.2008, 18:12:14
daca de nunta am trecut, sa ne interesam pt botez, zic ;))
Logodna am facut-o noi la Biserica Bob, si a fost f frumos, pt ca fiind o biserica micutza, a parut plina de oameni, chiar daca nu am avut invitati multi. Plus ca Parintele Tap este unul dintre favoritii mei.

Cununia religioasa am facut-o la Catedrala Schimbarea la Fata, si nu a fost cea mai buna lagere, pt ca este inunecoasa si pt ca fiind in renovare, a iesit urat in poze :(

Pe unde mai mergeti voi la biserici greco-catolice sau unde ati mai fost la cununii si v-a palcut biserica / preotul?
in Grigorescu sau la Cipariu......aici vreau si botezul la una din astea 2

roxana
13.02.2008, 20:15:37
La biserica din Manastur de langa Petrom a facut cineva?
Eu n-am fost pe-acolo deloc(sunt ortodoxa) dar imi place cum arata pe dinafara.
Si am fost candva la capela de la seminarul de pe Motilor... nu mai tin minte nimic, dar stiu ca mi-a placut atunci demult, si mi-o amintesc luminoasa

Froggy
22.02.2008, 12:08:16
in Grigorescu sau la Cipariu......aici vreau si botezul la una din astea 2

Dia, in Cipariu chiar daca e destul de frumos inauntru, e urat exteriorul pt ca e inca in constructie si e nasol al poze sau asa...in schimb, e frumoasa si luminoasa (numai buna pt un botez) biserica greco-catolica din Zorilor (nu cea mica, de lemn)

cj83cia
22.02.2008, 12:11:39
De unde din Zorilor?

Froggy
22.02.2008, 12:20:29
imi scapa acu numele strazii...de la piata se coboara in jos, pe langa scoala si se face la dreapta...pe cuvant ca nu stiu exact cum ii spune :-<

diannaa
22.02.2008, 15:49:38
Dia, in Cipariu chiar daca e destul de frumos inauntru, e urat exteriorul pt ca e inca in constructie si e nasol al poze sau asa...in schimb, e frumoasa si luminoasa (numai buna pt un botez) biserica greco-catolica din Zorilor (nu cea mica, de lemn)
apai draga poa sa fie sus pa deal ca e prea mare urcusu':)) .....eu ma mai duc acum la slujba pt copiii din Cipariu,imi place si preotul,asa ca mi-ar place sa cunoasca bbeul din fasa de botez,ca oricum voi merge cu el acolo duminica la slujba....pozele....le falsificam pe exterior:* :-$

cj83cia
07.04.2008, 12:33:24
FETELOR, am o dilema fffffff mare. Celalat cuplu, cu care nanasim in vara, a facut nunta la greco-catolici. El e ortodox, ea catolica, si dupa cununie a ramas fiecare cu religia lui.
Problema intervine in momentul in care viitorii fini ne-au anuntat ca fac cununia la greco-catolici, ei fiind ortodocsi ambii.
Intrebarea mea: e problema daca noi (eu si sotul) fiind ortodocsi, suntem martori (nasi) la o pereche care se cununa greco-catolic? Ca m-a cam speriat aseara un preot, cu citate din Biblie, ca nu e bine, dar as vrea sa aflu si alte pareri .......... sa ma linistesc sau sa renunt ...........

CristinaMM
07.04.2008, 12:37:13
FETELOR, am o dilema fffffff mare. Celalat cuplu, cu care nanasim in vara, a facut nunta la greco-catolici. El e ortodox, ea catolica, si dupa cununie a ramas fiecare cu religia lui.
Problema intervine in momentul in care viitorii fini ne-au anuntat ca fac cununia la greco-catolici, ei fiind ortodocsi ambii.
Intrebarea mea: e problema daca noi (eu si sotul) fiind ortodocsi, suntem martori (nasi) la o pereche care se cununa greco-catolic? Ca m-a cam speriat aseara un preot, cu citate din Biblie, ca nu e bine, dar as vrea sa aflu si alte pareri .......... sa ma linistesc sau sa renunt ...........
Draga mea, cine e preotul ala care te-a speriat? Noi ne cyununam ortodox, dar o sa avem nasi catolici (el romano-catolic, ea greco-catilica). Nu prea vad unde e problema, si mi se pare ca se exagereaza. pama la urma ne cununam in fata lui Dumnezeu, nu in fata unui preot sau a unei religii.

diannaa
07.04.2008, 12:43:05
nu e nici o problema......

wanna
07.04.2008, 13:03:56
Noi ne cununam greco-catolc..si stiu ca nasii, care nu sunt nasi ci doar martori, nu conteaza in de ce religie sunt, nici macar daca sunt casatoriti..sunt doar martori..nu intereseaza pe nimeni detaliile astea.:)

cj83cia
07.04.2008, 13:24:57
Preotul e un bun prieten de familie. Recunosc ca e cam "prea preot" cu multe chestii, dar cand mi-a zis ca noi dam socoteala in fata lui Dumnezeu despre ce facem, ca suntem martori si ii sustinem pe altii sa se cunune neortodox si ca raspundem pentru greselile finilor nostri m-a speriat asa de rauuuuu

CristinaMM
07.04.2008, 13:39:55
Preotul e un bun prieten de familie. Recunosc ca e cam "prea preot" cu multe chestii, dar cand mi-a zis ca noi dam socoteala in fata lui Dumnezeu despre ce facem, ca suntem martori si ii sustinem pe altii sa se cunune neortodox si ca raspundem pentru greselile finilor nostri m-a speriat asa de rauuuuu
Deci mai, ia-te dupa bunul tau simt: daca tu vrei sa-i cununi si sa le fii nasa de cununie, nu te mai lua dupa dogme ortodoxe, care mi se par cateodata inghetate in timp, exagerate si inchistate. Lumea a evoluat, evem o alta perceptie despre tot, inclusiv despre religie; oamenii pot sa gandeasca altfel relatia pe care o au cu Dumnezeu fata de acum 100 de ani, si pot sa aleaga singuri 'cum' sa creada. pentru cei mai multi e oricum o formalitate cununia religioasa, dar cred ca decat deloc, mai bine asa: se paite produce un declic in momentele alea emotionante. Cred ca ortodoxia ar trebui sa se deschida un pic catre nou si catre tineri.

cj83cia
07.04.2008, 14:01:44
Catre BOU ???????? =)) =)) =))

CristinaMM
07.04.2008, 14:03:42
Catre BOU ???????? =)) =)) =))
Catre nou =)).
Am corectat, mersi :">.

tati_sew
07.04.2008, 15:28:14
Deci la iubi (o sa scriu Atty asa ca o sa stiti la cine ma refer) cand a fost la ctedrala pt rezervare (sau cum sa ii zic...) i s-a dat o foicica pe acre scria printre altele "Nasii trebuie sa fie de confesiune ortodoxa si casatoriti religios".Stiti voi acuma ca nu te poti lua dupa povesti mai bine mergi personal sa vezi si cum ati spus si voi sunt si preoti prea preoti.Amintiti-va de Tigrutza cat a umblat sa gaseasca un preot care sa ii faca cununia afara.

Froggy
10.05.2008, 05:26:52
Noi ne cununam greco-catolc..si stiu ca nasii, care nu sunt nasi ci doar martori, nu conteaza in de ce religie sunt, nici macar daca sunt casatoriti..sunt doar martori..nu intereseaza pe nimeni detaliile astea.:)

E drept ca nu intereseaza detaliile, dar nu pt ca nasii sunt ocnsiderati simplii martori..cred ca nu esti bine informata :D Nasii, atat la ortodocsi cat si la greco-catolici sunt considerati parintii spirituali ai finilor lor, si au anumite atributii in acest sens, intreaba un preot si o sa iti spuna exact.

Simplii martori, cum le zici tu, sunt doar la starea civila, unde, in cazul meu de exemplu, nasa si-a uitat buletinul acasa si a semnat altcineva de martor. Dar la cunununia reliogioasa, nasii au un rol important.

Froggy
10.05.2008, 05:29:56

asta mi-a scapat pana acuma :)) Ce preot e ala care va baga asa tampenii in cap? Ce citate bilblice? neortodox inseamna sa cununi pe cineva in alte religii, nu dau nume ca sa nu supar pe cineva. Ca sa treci de la biserica ortodoxa la cea greco-catolica nu e nevoie de botez, pentru ca sunt doua credinte aproximativ identice, cred in vechiul si noul testament etc (nu intru in detalii).

Fii linistita, scumpa, ca nu iti faci nici un soi de pacat >:D<

lllorelllei
26.05.2008, 10:35:18
Am si eu doua intrebari, daca ma puteti ajuta: cine stie unde are preotul Maties parohia?

Si, pentru miresicile reformate, unde are biserica preotul/pastorul Visky?

brindu
25.08.2008, 12:37:15
Servus fetelor,

Noi avem cununia religioasa la Catedrala greco-catolica Schimbarea la Fata. Acolo a facut o prietena buna si verisoara mea dar de ceva timp. Ati facut careva acolo cununia de curand? Aveti poze?
Caut idei cum sa decoram biserica.

>:D<

AlexV2009
03.10.2008, 16:11:44
Am si eu o nelamurire, problema sau cum vreti sa-i ziceti...eu sunt ortodoxa, el greco-catolic si avem nunta in 6 iunie 2009. sala e deja reyervata, dar am citit pe forum pe undeva ca in data de 6 iunie nu se poate face cununia religioasa.Stiti careva ceva? Am uitat sa mentionez ca facem cununia religioasa la greco-catolici. Depinde oare de preot sau e o chestie stricta ca nu se pot oficia nunti in aceasta zi? mai este cineva in situatia mea? cine ce ma sfatuieste?:|:|:|

brindu
03.10.2008, 16:29:52
Am si eu o nelamurire, problema sau cum vreti sa-i ziceti...eu sunt ortodoxa, el greco-catolic si avem nunta in 6 iunie 2009. sala e deja reyervata, dar am citit pe forum pe undeva ca in data de 6 iunie nu se poate face cununia religioasa.Stiti careva ceva? Am uitat sa mentionez ca facem cununia religioasa la greco-catolici. Depinde oare de preot sau e o chestie stricta ca nu se pot oficia nunti in aceasta zi? mai este cineva in situatia mea? cine ce ma sfatuieste?:|:|:|

Cine e preotul ce va va cununa? Cel mai sigur il intrebi pe el. Noi dimineata am trecut pe la preotul nostru, imi pare rau ca nu am stiut sa il intreb.
Daca nu ai pe cine sa intrebi, du-te la Catedrala Schimbarea la Fata si cauta-o pe maicuta de acolo, trebuie sa stie sigur.

Succes!
Brindu

AlexV2009
03.10.2008, 17:06:35
La biserica Bob am vrea la parintele Tap...o sa ma duc pana acolo saptamana viitoare sa intreb, ca banuiesc ca e cel mai sigur asa.

brindu
05.10.2008, 20:17:52
La biserica Bob am vrea la parintele Tap...o sa ma duc pana acolo saptamana viitoare sa intreb, ca banuiesc ca e cel mai sigur asa.

Felicitari pentru alegere!
Noi am ales sa facem cununia religioasa la Catedrala Schimbarea la Fata pentru ca eu sunt greco-catolica.

Cununia e mult mai emotionanta decat cea ortodoxa, dar sunt sigura ca parintele Tap va va explica totul.
Mie imi e draga bisericuta aceea, 6 ani am facut scoala la Bob iar varul meu a facut cununia religioasa acolo.

>:D<
Brindu

AlexV2009
05.10.2008, 21:35:35
;;);;);;);;) sper sa iasa la fel de frumos cum ne dorim si noi. btw...se fac nunti in data de 6 iunie 2009 <:-P<:-P<:-P

brindu
05.10.2008, 21:45:49
Sigur va fi :)
Ca o idee, nu va ganditi sa aveti cor la cununie?

Froggy
05.10.2008, 22:06:14

Si noi am facut logodna la Bob, tot cu Tap (care eun om si un preot extraordinar) iar cununia la Schimbarea la Fata, dar tot Tap a oficiat-o. A fs foarte emotionanta si ne ziceceau nuntasii ca e cea mai emotionanta ceremonie religioasa la care au fost (mai ales ca majoritatea invitatilor, inclusiv familia sotului sunt ortodocsi).

Alex, sa aveti o nunta asa cum va doriti >:D<

AlexV2009
06.10.2008, 14:36:31
Vreau neaparat sa ma duc sa vb personal cu el, sa vad exact ce se poate si ce nu se poate face. in principiu vrem ceva simplu si frumos, sa ne faca placere atat noua cat si invitatilor si sa ramanem cu o amintire cat mai placuta. btw...inca 8 luni fix pana la nunta :D:D:D

Ballet
13.01.2009, 18:38:02
Fetelor care e Biserica Bob? Cea de langa Diesel?
Si noi suntem ortodocsi dar am vrea sa facem cununia religioasa la greco-catolici. Sunt mai ''umane'' cununiile si cred ca am simti cu adevarat insemnatatea casatoriei....
Lui R ii mai place si o biserica de langa Sinaia . Stiti ceva de ea?

Goldmoon
13.01.2009, 20:20:28
Fetelor care e Biserica Bob? Cea de langa Diesel?
Si noi suntem ortodocsi dar am vrea sa facem cununia religioasa la greco-catolici. Sunt mai ''umane'' cununiile si cred ca am simti cu adevarat insemnatatea casatoriei....
Lui R ii mai place si o biserica de langa Sinaia . Stiti ceva de ea?

Da Bop este oarecum in spate la Diesel, adica intri din piata Unirii prin gangul ala unde e afisat programul la cinema si te tot duci. Treci de straduta care face legatura intre Napoca si Memorandumului si mai mergi un pic :)

Sa vorbiti din timp cu preotul sa fie ok - niciunul dintre voi nefiind greco-catolic.

Ballet
13.01.2009, 23:30:27
Da Bop este oarecum in spate la Diesel, adica intri din piata Unirii prin gangul ala unde e afisat programul la cinema si te tot duci. Treci de straduta care face legatura intre Napoca si Memorandumului si mai mergi un pic :)

Sa vorbiti din timp cu preotul sa fie ok - niciunul dintre voi nefiind greco-catolic.
Pai luna asta am zis ca rezolvam biserica....Ca sa nu avem surprize....

dia_smile
24.02.2009, 15:19:36
Daca sunt ortodoxa si prietenul meu e catolic trebuie sa duc ceva dovada de la noi de la biserica?

tati_sew
25.02.2009, 14:55:10
Daca sunt ortodoxa si prietenul meu e catolic trebuie sa duc ceva dovada de la noi de la biserica?

trebuie sa mergi sa vb cu preotu.depinde de la preot la preot.sotul meu e reformat si ca sa putem face la catedrala ortodoxa a trebuit sa treaca la ortodoxism.sau se poate face slujba la ambele biserici.noi nu am vrut sa ne tot plimba de la o biserica la alta

brindu
25.02.2009, 22:49:06

Sotul meu este ortodox iar eu sunt greco-catolica.
Cununia am facut-o la greco-catolici.
Tot ce ne-a cerut preotul a fost dovada ca sotul meu a fost botezat, nu a contat ca la ortodoxi.

Oricum, cum a spus si tati_sew, cel mai bine vorbiti cu preotul care va va cununa.

aria_cluj
27.02.2009, 20:51:00
dragelor,eu sunt ortodoxa botezata,prin logodna am trecut la greco catolici,iar acum la nunta tb sa duc certificat de botez de la nunta unde am fost botezata.o:-)

aria_cluj
08.04.2009, 10:48:42
Sotul meu este ortodox iar eu sunt greco-catolica.
Cununia am facut-o la greco-catolici.
Tot ce ne-a cerut preotul a fost dovada ca sotul meu a fost botezat, nu a contat ca la ortodoxi.

Oricum, cum a spus si tati_sew, cel mai bine vorbiti cu preotul care va va cununa.
Brindu spune-mi pls cat dureaza cununia religioasa la Greco-Catolici?

te pup

brindu
08.04.2009, 11:36:31
Brindu spune-mi pls cat dureaza cununia religioasa la Greco-Catolici?

te pup

Dureaza aproximativ 45 de minute.
Ceremonialul efectiv dureaza 30 de minute (daca sunteti logoditi si mai putin cred) si vreo 15 minute predica.

La noi s-a lungit cu vreo 10 minute pentru ca a fost predica mai lunga si cum eram singurii programati pentru cununia religioasa in ziua aceea nu a fost graba.

:*:*:*

CCC
10.08.2009, 20:00:18
deci eu sunt greco catolica, si iubi ... dar singura mare problema e ca desi la biserica mergem... din cand in cand... nu am asistat la nici o cununie...
Puteti sa imi spuneti in linii mari cam cum se desfasoara?
multu

Ballet
11.08.2009, 14:09:19
deci eu sunt greco catolica, si iubi ... dar singura mare problema e ca desi la biserica mergem... din cand in cand... nu am asistat la nici o cununie...
Puteti sa imi spuneti in linii mari cam cum se desfasoara?
multu
Eu v-as recomanda sa mergeti la o cununie oarecare inainte de a voasatra, exact la biserica unde o sa aveti si voi. Asa macar vedeti ce se intampla cu ochii vostri si nu o sa fiti luati prin surprindere de nimic...
:*

CCC
12.08.2009, 20:11:16
Eu v-as recomanda sa mergeti la o cununie oarecare inainte de a voasatra, exact la biserica unde o sa aveti si voi. Asa macar vedeti ce se intampla cu ochii vostri si nu o sa fiti luati prin surprindere de nimic...
:*
asa m-am gandit si eu sa fac :-$
oricum pe preot il cunos si o sa il pun sa imi faca schita... imi cunoaste si piticii...o:-)
mergem oricum sa vb cu el cat de curand pt ca vrem sa mai chemam un preot la cununie... si sa fie ok cu el....

your_dora
26.09.2009, 21:31:23
Fetelor,
Oare daca am fost botezata acasa, in alt oras, si nu am certificat de botez si fac in alta parohie(aici in Cj in Zorilor) e o problema? Ca eu asa am fost botezata si ortodoxa dar din clasele primare am mers la greco-catolici! Ce sa fac oare, ca preotul care m-a botezat nu mai este (a decedat). Din cate am inteles de la parintii mei nici biserica respectiva nu mai exista de pe vremea comunistilor...

alneida
28.02.2010, 14:18:24
din cate stiu eu, greco catolicii casatoresc si catolici si ortodoxi e si o solutie de comun acord intre un mire catolic si o mireasa ortodoxa sau invers...nu cred ca o sa ai probleme cu asta in cluj, mergi linistita si vorbeste cu preotul care vrei sa va cunune si o sa vezi ca e ok;))

Ballet
03.03.2010, 11:38:15
Fetelor,
Oare daca am fost botezata acasa, in alt oras, si nu am certificat de botez si fac in alta parohie(aici in Cj in Zorilor) e o problema? Ca eu asa am fost botezata si ortodoxa dar din clasele primare am mers la greco-catolici! Ce sa fac oare, ca preotul care m-a botezat nu mai este (a decedat). Din cate am inteles de la parintii mei nici biserica respectiva nu mai exista de pe vremea comunistilor...
Asta rezolvi cu preotul care va cununa. Noua ne-a cerut certificat de la biserica unde am fost botezati si am reusit sa aducem, ambii din alte orase. Nu stiu ce se intampla daca nu aveam de unde.

Albastrel
04.03.2010, 01:15:31
Asta rezolvi cu preotul care va cununa. Noua ne-a cerut certificat de la biserica unde am fost botezati si am reusit sa aducem, ambii din alte orase. Nu stiu ce se intampla daca nu aveam de unde.

De obicei daca te casatoresti in alta biserica iti trebuie certificatul de botez, care se poate lua de la biserica unde ai fost botezata.
Daca nu poti face rost de el, atunci poti sa duci o scrisoare de la parinti cum ca ati fost botezati in data cutare la biserica cutare etc. De obicei popa accepta si asha ceva in lipsa certificatului.
Bafta!

alneida
06.03.2010, 14:35:51
ce stiti de postul sf. Petru si Pavel? ma termina incet....mi-am dorit mult timp o nunta de iunie....si toata luna iunie in 2011 e post...cat de important e....aveti vre-una dintre voi nunta in iunie 2011? incep sa o iau razna:-L

Simo25
18.03.2010, 22:17:15
ce stiti de postul sf. Petru si Pavel? ma termina incet....mi-am dorit mult timp o nunta de iunie....si toata luna iunie in 2011 e post...cat de important e....aveti vre-una dintre voi nunta in iunie 2011? incep sa o iau razna:-L

Relaxeaza-te...nu e capat de lume. Sunt foarte multi preoti care cununa in timpul postului, si mai ales in postul Petru si Pavel care nu este unul atat de important (nu e ca si postul Pastelui sau al Sf Maria).

Daca iti doresti neaparat nunta in iunie si nu te deranjeaza ca e in post sigur vei gasi o biserica unde sa faceti cununia.

Si apropo....in 2011 postul Petru si Pavel e doar din 20 in 28 iunie...cel putin asa am gasit pe net...si acum in 2010 e toata luna iunie. :azn:

aquana_80
19.03.2010, 03:58:37

De ce nu intrebi direct un preot?

R

larisa1984
09.05.2010, 17:51:14
De ce nu intrebi direct un preot?

R

nu am apucat sa vorbesc inca cu preotul, si de-aia va intreb pe voi: la catolici se da vin si prescura, sau tot miere si piscoturi. eu o sa imi fac la schimbarea la fata de pe eroilor

Oanaflo
10.05.2010, 07:44:07
Si noi tot acolo facem. Noua ne-a cerut preotul Lazar piscoturi, miere si 5 m de panglica. Banuiesc ca si voua tot asta o sa va spuna :) Spor la pregatiri in continuare :)

nu am apucat sa vorbesc inca cu preotul, si de-aia va intreb pe voi: la catolici se da vin si prescura, sau tot miere si piscoturi. eu o sa imi fac la schimbarea la fata de pe eroilor

larisa1984
07.06.2010, 20:57:58
Si noi tot acolo facem. Noua ne-a cerut preotul Lazar piscoturi, miere si 5 m de panglica. Banuiesc ca si voua tot asta o sa va spuna :) Spor la pregatiri in continuare :)
oare imi raspunzi pana miercuri? ca trebui maine sa il sun, sa ne intalnim, nu stiu ce sa discutam. voi ati fost? cam cu cat timp inainte de nunta? si ce discutat?

andressos
15.12.2010, 11:31:14
BUna fetelor,

Sunt viitoare miresica pentru 27 august 2011.
Am o mare rugaminte la voi: eu sunt greco-catloica iar el este ortodox, cununia religioasa am vrea s-o facem in aer liber respectiv la restaurant Aroma.
Poate cineva sa-mi recomande un preot greco-catoic care ar oficia cununia religioasa in aer liber? M-ati ajuta mult, chiar nu cunosc decat poate ceva preoti ortodoxi...si cam de ce am nevoie pt asta? Nu am participat niciodata la o asemenea cununie dar am intelles ca cele greco-catolice sunt deosebite.
Va multumesc!

Arielle
08.02.2012, 20:42:27
BUna fetelor,

Sunt viitoare miresica pentru 27 august 2011.
Am o mare rugaminte la voi: eu sunt greco-catloica iar el este ortodox, cununia religioasa am vrea s-o facem in aer liber respectiv la restaurant Aroma.
Poate cineva sa-mi recomande un preot greco-catoic care ar oficia cununia religioasa in aer liber? M-ati ajuta mult, chiar nu cunosc decat poate ceva preoti ortodoxi...si cam de ce am nevoie pt asta? Nu am participat niciodata la o asemenea cununie dar am intelles ca cele greco-catolice sunt deosebite.
Va multumesc!

Buna,
Nu s-a scris demult la acest topic.. dar as fi si eu interesata, in caz ca mai activezi pe forum, sa-mi spui daca ai gasit un preot greco-catolic care sa oficieze cununia in aer liber?
Multumesc!

andressos
09.02.2012, 11:27:26
Buna,
Nu s-a scris demult la acest topic.. dar as fi si eu interesata, in caz ca mai activezi pe forum, sa-mi spui daca ai gasit un preot greco-catolic care sa oficieze cununia in aer liber?
Multumesc!

Salutare,
Noi am avut cununia in aer liber la Restaurant Aroma iar parintele care ne-a oficiat se cheama Ion Ureche,( e tanar:) si il gasesti in Zorilor la biserica de pe strada Dima; aici este nr de telefon 0742.882.935 dar daca il vei suna, cu siguranta iti va spune el cum sa ajungi acolo.
Sper sa-ti fie de folos.
Bafta in toate cele cu nunta:)

Arielle
09.02.2012, 13:10:48
Salutare,
Noi am avut cununia in aer liber la Restaurant Aroma iar parintele care ne-a oficiat se cheama Ion Ureche,( e tanar:) si il gasesti in Zorilor la biserica de pe strada Dima; aici este nr de telefonNR. TELEFON STERS dar daca il vei suna, cu siguranta iti va spune el cum sa ajungi acolo.
Sper sa-ti fie de folos.
Bafta in toate cele cu nunta:)

Multumesc mult! Am primit nr. de tel. pe PM, insa acolo inca nu pot raspunde, neavand 10 postari pe forum :) Merci inca o data, o zi frumoasa!

Blue_Selene
22.03.2012, 19:25:09
Intrebare pt fetele care au avut cununia religioasa la greco-catolici: a trebui sa participati la ceva cursuri??
... 9 cursuri a cate 3 ore fiecare dupa spusele preotului nostru!!! Simt cum imi creste tensiunea! :gen_07:
E adevarat ca eu sunt ortodoxa, DAR tot nu am mai auzit pana acum de asa ceva, si ma gandesc serios sa schimb preotul! :(

andressos
02.04.2012, 14:34:35
Intrebare pt fetele care au avut cununia religioasa la greco-catolici: a trebui sa participati la ceva cursuri??
... 9 cursuri a cate 3 ore fiecare dupa spusele preotului nostru!!! Simt cum imi creste tensiunea! :gen_07:
E adevarat ca eu sunt ortodoxa, DAR tot nu am mai auzit pana acum de asa ceva, si ma gandesc serios sa schimb preotul! :(

Absolut nu! singura cerinta a fost ceva hartie de la episcopie sau ceva de genul si cateva ore pregatitoare dar le-am facut chiar in ziua spovedaniei.

Blue_Selene
03.04.2012, 07:18:19
Absolut nu! singura cerinta a fost ceva hartie de la episcopie sau ceva de genul si cateva ore pregatitoare dar le-am facut chiar in ziua spovedaniei.

Asa stiam si eu, dar se pare ca am dat peste un preot extra zelos. :D Am mai vorbit cu el si i-am spus ca refuzam categoric sa participam la cursurile organizate de nu stiu ce fundatie. S-a vazut clar ca e nemultumit, dar ne-a lasat in pace... a ramas ca ne pregateste el. #:-S

andressos
03.04.2012, 15:15:20
Asa stiam si eu, dar se pare ca am dat peste un preot extra zelos. :D Am mai vorbit cu el si i-am spus ca refuzam categoric sa participam la cursurile organizate de nu stiu ce fundatie. S-a vazut clar ca e nemultumit, dar ne-a lasat in pace... a ramas ca ne pregateste el. #:-S
Multa bafta!

M_Roxy
22.08.2016, 01:21:27
Servus fetelor,

Noi avem cununia religioasa la Capela Sf Iosif, in piata Cipariu. Ati facut careva acolo cununia de curand? Aveti poze? ma intereseaza mai multe informatii....
Caut idei cum sa decoram biserica.
Va multumesc anticipat.... :x