PDA

Versiunea completa : Cardinale Resort

Pagini : [1] 2

Brandy
18.02.2008, 15:16:44
Stiti ceva despre Complexul Cardinale Resort de pe Bucium?

lorelay4781
18.02.2008, 21:15:29
Din ce am vazut... preturi marisoare, avans urias, iar sala foarte mica.

Brandy
19.02.2008, 10:21:58
Ai fost cumva acolo si ai vazut cum e?eu am sunat si mi-au zis ca pana in vara mai fac o sala de 200 persoane cica.Faci in IASI nunta?

lorelay4781
20.02.2008, 00:14:26
Da, in Iasi fac nunta.
Am fost pana acolo si din ce am vazut, nu prea au unde construi acea sala.
Poti sa le faci o vizita.
Bafta la cautari!

Milagros
07.03.2008, 21:32:15
Am fost eu la o petrecere de Valentine's si am niste pozici daca vreti.

Bella1985
22.07.2008, 16:17:47
Mancarea este foarte buna si in cantitati excesiv de mari dupa parerea mea, insa preturile sunt in consescinta. sala este foarte mica, practic nici nu intra cred mai mult de maxim 60 de persoane. partea buna este ca sala nu are nevoie de multa amenajare, pentru ca mobilierul este foarte elegant. in schimb privelistea face toti banii.

deniisa
27.09.2008, 00:59:18
Este cineva care a facut nunta la Cardinale Resort ca as vrea sa cer niste informatii de la cineva care a trecut pe acolo si stie exact ce si cum a fost?....
Multumesc

Monica4709
30.09.2008, 19:46:09
Este cineva care a facut nunta la Cardinale Resort ca as vrea sa cer niste informatii de la cineva care a trecut pe acolo si stie exact ce si cum a fost?....
Multumesc

Am trecut in week-end pe-acolo si am inteles ca sambata asta, sau cealalta va fi o nunta, nu am retinut exact cand. Poti vb cu doamna sa treci pe la ei sa vezi sala decorata, inainte de a ajunge mirii cu invitatii.

deniisa
01.10.2008, 21:53:56
Am trecut in week-end pe-acolo si am inteles ca sambata asta, sau cealalta va fi o nunta, nu am retinut exact cand. Poti vb cu doamna sa treci pe la ei sa vezi sala decorata, inainte de a ajunge mirii cu invitatii.

Da...dar pana la aranjarea salii ma interesa cum se prezinta totul....cum sunt prajiturile de exemplu, tortul si mancarea in general...si daca e de ajuns tot ceea ce se ofera...adica sa nu se faca concurs pt cine reuseste sa manance fructele...

Monica4709
03.10.2008, 21:45:10
Da...dar pana la aranjarea salii ma interesa cum se prezinta totul....cum sunt prajiturile de exemplu, tortul si mancarea in general...si daca e de ajuns tot ceea ce se ofera...adica sa nu se faca concurs pt cine reuseste sa manance fructele...

Sincer nu stiu cum sunt prajiturile, dar nici nu-mi fac probleme din cauza asta; nu cred ca am de ce, fiindca e un restaurant care se respecta, are 4 stele, iar mancarea e delicioasa. Iar in legatura cu fructele, nu am vazut nicaieri sa se faca concurs, fiindca la cate bunataturi sunt pe masa, nimeni nu o sa stea non stop cu ochii pe fructe. Eu zic ca cel mai bine e sa fie cate putin din toate, doar nu te duci la nunta sa mananci pana nu mai poti. Si oricum, poti vb cu doamna de acolo, este ft dragutza si te poate lamuri ea...;;)

anycka18
12.10.2008, 09:34:03
Salut!
M-am lamurit singura acum cu Deniisa. Deci tu o sa faci petrecerea acolo inaintea mea;;) .

Noua ne-au placut foarte mult felul in care arata restaurantul, faptul ca ofera o priveliste super faina asupra Iasului (asta daca nu o sa ploua in noaptea cu pricina:> ), ca are piscina care poate fi decorata cu lumanari plutitoare\:D/
Despre meniu: arata super bine pe hartie... cand ne mai instarim si noi oleaca cu banii (ca tocmai ne-am intors din concediu sisaptamana viitoare trebuie sa mergem la o nunta) vom merge sa facem o degustare=P~ .

deniisa
17.10.2008, 00:33:15
Salut!
M-am lamurit singura acum cu Deniisa. Deci tu o sa faci petrecerea acolo inaintea mea;;) .

Noua ne-au placut foarte mult felul in care arata restaurantul, faptul ca ofera o priveliste super faina asupra Iasului (asta daca nu o sa ploua in noaptea cu pricina:> ), ca are piscina care poate fi decorata cu lumanari plutitoare\:D/
Despre meniu: arata super bine pe hartie... cand ne mai instarim si noi oleaca cu banii (ca tocmai ne-am intors din concediu sisaptamana viitoare trebuie sa mergem la o nunta) vom merge sa facem o degustare=P~ .

Buna! Scuze, ca nu am mai intrat pe aici. Vad ca te ai prins ca fac la Cardinale :). Si noua ne-a placut tare mult cum arata si interiorul si exteriorul. La faza cu lumanari si eu m am gandit. Caut pentru aceasta o hartie colorata care rezista la apa si plasez ca intr un plic lumanarile si vor reflecta astfel si culori.Sper sa gasesc.....(am vazut in strainatate ceva de genul asta pe mare)
Mancarea arata ok....Si noi vom merge putin mai incolo la o degustare.Oricum e inclusa in pret sa stii;) deci nu-ti trebuie bani decat sa ajungi acolo.
Numai bine si spor la pregatiri

LoredanaM79
29.10.2008, 15:44:25
Si eu am nunta la Cardinale, in iunie 2009. Nunta mare... 200 persoane...
Ma poate ajuta cineva, care a avut nunta la cardinale cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
- Cum e servirea? Chelnerii sunt ok?
- Chelnerii se platesc separat?
- Daca ati ales meniul fara bautura, pentru bautura v-au luat taxa separat?
Si... cum pot aranja 200 de locuri???
OFFFF sunt foarte strasata...

anycka18
29.10.2008, 20:06:24
Salut! Eu am petrecere acolo de aprox 6o persoane si am impresia ca parca nu e loc suficient. Am mai citit undeva ca restaurantul are o capacitate de aprox 220 persoane. Noi vrem doar terasa. Noi nu am ales meniul cu bautura inclusa, asa ca mai avem de achitat separat o taxa de 3Euro/persoana sa putem aduce noi bautura. Si da, chelnerii se platesc separat... Nu stiu exact cat:D (cam 8-9 mil parca mi-a zis, in contract nu apare trecuta suma exacta). Ni s-a impus sa luam si sucurile, apa de la ei..aprox 4 ron/sticluta...cam 4 sticlute pt fiecare invitat am calculat noi. Tu ai semnat deja contractul?

LoredanaM79
30.10.2008, 10:48:03
Nu, inca nu am semnat... saptamana viitoare semnam.
dar suntem inca indecisi din cauza numarului mare de invitati.

deniisa
30.10.2008, 21:48:33
Nu, inca nu am semnat... saptamana viitoare semnam.
dar suntem inca indecisi din cauza numarului mare de invitati.

Iti incap...ca doar pot sa stea chiar si in restaurant ca arata tare bine, mai ales ca va fi o trecere largita din restaurant spre terasa! Nu are sens sa te stresezi cu asta!
Eu stiu ca personalul costa 11 mil, asa ne a zis noua. Nu ai voie sa aduci bautura racoritoare, ci doar bautura alcoolica pt care se percepe o taxa cum a spus cineva mai sus.
Succes in toate!

anycka18
03.11.2008, 09:12:52
Deci personalul se plateste in functie de numarul de invitati..pt ca noi avem mai putini platim cam 800-900 ron...Oricum, sa intrebi cam cat te-ar costa pe tine personalul. Deniiisa, vreau sa te intreb ceva: tu ai fost sa vezi formatia de la Cardinale? Si daca da, ce parere ti-au facut.

LoredanaM79
05.11.2008, 11:55:16
Joi merg la degustare!
Fac si fotografii la meniu.
Le pun pe forum dupa aia...
V-am pupat!

moni_moni
05.11.2008, 12:15:17
Am auzit ca fff frumos la Cardinale Resort. LoredanaM 79... ai nunta de ziua mea...06.06.;)) Iubi meu a cautat foarte mult sa facem nunta de ziua mea, dar din pacate nu a reusit, asa ca s-ar putea sa ne hotaram sa facem pe 5 iunnie..vineri:D

LoredanaM79
05.11.2008, 12:21:38
Pe 6 iunie mai era liber la Theatro (la Luceafarul la demisol).
Moni, conform superstitiilor nu e bine sa faci nunta in ziua de nastere a unuia dintre miri...
Dar, daca nu sunteti superstitiosi e ok...
Spor la cautari si pregatiri...

anycka18
05.11.2008, 22:33:04
pt saptamana viitoare avem si noi programata o vizita la Cardinale...poate ne intalnim;;) ...Ar trebui sa mergem cu persoana care se ocupa cu amenajarea salii sa isi dea si ea cu parerea...Vom vedea. Ar trebui sa mergem si cu parintii mei sa vada si ei restaurantul...Deci saptamana viitoare cred ca o sa am si eu noutati:D

LoredanaM79
06.11.2008, 11:45:09
Anycka,
cu cine lucrezi la amenajarea salii? Nu sunt foarte multe agentii care au lucrat la Cardinale... si sincer imi este cam frica... Toti spun ca au avut nunti acolo, dar nici una nu a putut sa imi arate vreo fotografie a localului amenajat.
Abia astept sa merg in seara asta...
Va tin la curent.
Pupici!

LoredanaM79
07.11.2008, 10:14:50
Fetele,
am fost ieri pe la Cardinale la degustare.
mancarea arata senzational. mai tarziu pun si niste fotografii (dupa ce le descarc).
Dar a aparut o problema: ne obliga sa luam formatia restaurantului!!!
Stie cineva cum canta? I-a vazut cineva la vreo nunta?
Offf!!!!

LoredanaM79
07.11.2008, 10:37:08
Si fotografiile:

Monica4709
07.11.2008, 11:47:55
Fetele,
am fost ieri pe la Cardinale la degustare.
mancarea arata senzational. mai tarziu pun si niste fotografii (dupa ce le descarc).
Dar a aparut o problema: ne obliga sa luam formatia restaurantului!!!
Stie cineva cum canta? I-a vazut cineva la vreo nunta?
Offf!!!!

Buna, Loredana! Nu poti aduce alta formatie, dar ai voie in schimb sa aduci dj in loc de formatia lor. Si eu fac nunta acolo si am vb deja cu un dj care face treaba mai buna decat o formatie:-)

deniisa
07.11.2008, 23:18:13
Deci personalul se plateste in functie de numarul de invitati..pt ca noi avem mai putini platim cam 800-900 ron...Oricum, sa intrebi cam cat te-ar costa pe tine personalul. Deniiisa, vreau sa te intreb ceva: tu ai fost sa vezi formatia de la Cardinale? Si daca da, ce parere ti-au facut.

eu am ales varianta cea mai simpla: nu vreau formatie:))) Imi pun doar o muzica de fundal, ambient:d

deniisa
07.11.2008, 23:19:58
Si fotografiile:
Multumim pentru foto! Tu ai nunta dupa mine si totusi ai fost la degustare:) Foarte bine....Vom merge si noi! Ceea ce e pe farfurie e din meniul de 55 euro si e exact pentru o persoana cum va fi si la nunta? Presupun ca vor fi ararnjate putin altfel:D

deniisa
07.11.2008, 23:22:41
Uitandu-ma la poze mi s a facut foame:D insa nu stiu de mi ar ajunge tot ce e pe farfuriile alea. Asta e o portie de o persoana?Imi pare putin, mai ales ultimul fel e saracacios:D Eu mananc, nu ma incurc , era o vorba! :))

anycka18
08.11.2008, 22:12:06
Salut LoredanaM79! Eu sincer nu as vrea sa amenajez foarte mult sala. In afara de flori pe mese, sincer nu prea imi doresc nimic in plus. Nu vreau artificii (nici la dans , nici la tort), nici baloane, pt ca nu imi plac, prietenul meu vrea covor rosu...eu nu:D etc etc. Sper sa fie frumos in noaptea respectiva sa putem amenaja piscina cu lumanari....altceva nu prea vreau... Noi am ales un pachet care cuprinde foto, video si amenajarea salii (care va fi destul de simpla).

anycka18
08.11.2008, 22:24:18
Abia astept sa mergem sa vedem si noi farfuriile alea:D !!Am incercat sa identific ceea e scrie in meniu cu ce am vazut in farfurie. Noua ni s-a spus ca gamberonii sunt decorticati...dar a vazut ceva picioruse si mustati acolo;)) . Tie ti s-a parut ok ceea ce ai servit? Te intreb pe tine Loredana M79.:D

Despre formatie, stiam ca ne este impusa, de la prima intalnire cu cei de la restaurant (aveam noi o lista de intrebari standard pt toate restaurantele;-) ) Vad ca fetele s-au orientat catre dj...eu vreau sa vad intai daca e ok formatia. (D-na Ioana a vb foarte frumos despre formatie...ca stiu sa faca atmosfera...etc etc)..daca nu, ma reorientez si eu.

LoredanaM79
09.11.2008, 23:17:45
Deniisa, mancarea este arhisuficienta! Noi am fost doi si nu am reusit sa mancam tot dintr-o portie...
Mancarea va arata aproximativ asa... Ne-au spus ca au pus cate ceva in plus... putine... In ceea ce priveste ultimul fel... nu iti dai seama de dimensiunea farfuriei... ultimul fel era pe un miniplatou, nu pe o farfurie normala. Este un cotlet de porc cu muschi presat si cascaval, cu un sos... si un piept de pui la gratar. Noi am cerut ca pieptul de pui sa fie gatit cu un sos la nunta.

Anycka, de la sala te obliga sa ai si huse pentru scaune.
nici noi nu vrem sa amenajam prea mult... doar flori pe mese si lumanari.
In ceea ce priveste modul de servire a fructelor de mare, ai de ales: fie panne fie la gratar. Cum doresti. Sincera sa fiu mancarea este putin... "pretentioasa" dar comestibila si pentru cele mai simple gusturi (initial ne gandeam si noi ce vor manca bunicii... :) )
Problema cea mare e cu formatia. Noi am ascultat-o si nu ne-a incantat prea mult...
Mai astept si parerile voastre.

anycka18
10.11.2008, 19:02:15
hmm...treaba cu husele n-o stiam:-< ...Eu nu as fi vrut nici huse, ci doar o esarfa legata de spatarul scaunelor...Vedem noi!
Vom merge saptamana asta si noi la degustare si sa vedem ce noutati mai aducem si noi. NU am inteles din ce ai spus tu.. la degustare au fost 2 "portii" _ca sa zic asa_(cate una pt fiecare) sau una singura pt voi amandoi;)) ...nu de alta...dar macar sa stiu:"> Prietenul meu nu prea glumeste cu mancarea=P~

Oricum, merci mult pt informatii..desi m-am ingrijorat cu formatia, si sunt tare curioasa sa o ascult. Noi am plecat la drum ca vrem formatie #-o iar DJ habar n-am cum sa caut:-SS...la ziar?!:))

anycka18
10.11.2008, 19:02:51
noi am plecat la drum cu gandul ca vrem formatie....mai corect spus

LoredanaM79
10.11.2008, 20:41:51
Anicka,
era o singura portie si ne-am saturat amandoi (iar prietenul meu are 100 kg si nu glumeste cu mancarea :) )
Presupun ca era putin mai mare decat va fi la nunta... dar nu cu mult...
Eu cred ca va fi suficient.
Si noi vrem musai formatie. Acum nu stiu cum vom face. Ne gandeam sa cerem doamnei un numar de telefon a cuiva care a avut nunta acolo, cu formatie, sa vedem un CD.
Dar, vezi si tu daca iti place.
In ceea ce priveste un DJ, iti pot recomanda eu unul. Este singurul de care mi-a placut la o nunta. Pana sa merg la nunta asta... "nunta cu DJ" era nonsens.... dar a facut spectacol. E super. E din Botosani.
Bafta multa si spune-mi si mie parerea ta dupa ce mergi.

deniisa
10.11.2008, 23:14:24
Multumesc Loredana pentru incurajare ca mi va ajunge mancarea! Cat de repede voi merge la degustare!
Spor in toate!

LoredanaM79
14.11.2008, 11:48:26
Fetele,
am fost ieri iar la Cardinale. Muzica a sunat mult mai bine... presupun ca erau obositi... Noi le-am cerut sa aduca si un violonist... si... nenea e senzational...
Deci ramanem cu formatia asta.
Spor la pregatiri!

anycka18
16.11.2008, 19:16:41
saluut!
Am fost si noi aseara la degustare. Am ascultat si formatia..
Deci: mancarea ok: am cerut sa nu avem ruloruri de vinete cu parmezan ca nu ne-au placut si gamberonii sa fie gata decorticati...in rest chiar ok.

Nu ma asteptam sa ceara asa de mult formatia: 1500 euro+ meniu/pers. Au cantat fain, n-am ce spune...initial au cantat doar slow si noi am cerut sa cante si ceva mai saltaret, si au cantat...au voce, mi-a placut. Urmeaza sa facem niste calcule sa vedem cum ne incadram si cu formatia. Loredana M79 te rog sa imi spui (cumva) ce Dj ai vazut tu si ti-a placut, sa facem si noi o comparatie..te rog [email protected]};- Merci!

LoredanaM79
17.11.2008, 10:30:44
Buna Anycka,
Formatia chiar este ieftina fata de ce preturi am mai auzit eu... ce-i drept, anul trecut, la Onyx au cerut 4000 RON... (si acolo te obliga cu formatia restaurantului).
DJ-ul de care spun eu e din Botosani... l-am vazut la o nunta.
Daca reusesc sa fac rost de un CD, ti-l dau sa vezi.

Cam slabuta prezenta pe aici... Miresicile de la Crdinale s-au mai linistit pe perioada iernii???

anycka18
17.11.2008, 20:56:19
Salut Loredana! Bai, m-am tot gandit..n-am putut dormi 2 nopti tot gandindu-ma la formatie...ce sa fac, cum sa fac...pt ca imi doream formatie...dar nu cred ca ne putem incadra cu formatia...Noi avem o nunta mica (cam 60 persoane)..mi-e si frica oleaca cu criza asta (deja am prieteni care au fost disponibilizati:| )..nu stii ce se poate intampla pana la anul. Oricat de rau mi-ar parea, trebuie sa fiu rationala si sa ma intind cat imi permite plapuma, ca sa zic asa. Pt ca mai vreau o rochie frumoasa, vreau niste bijuterii frumoase, poate o mini vacanta dupa nunta (plus ca noi o sa mai avem o petrecere si la Oradea - prietenul meu e din vest;;) si rudele lui nu se deplaseaza din Oradea, Satu Mare sau Ungaria pana la Iasi...sunt totusi 600 si ceva de km, sau daca ar veni la petrecerea din IAsi ar trebui sa le asigur cazarea pe cel putin 2 nopti...si mai bine nu!) si cate cheltuieli nu mai apar pana atunci...Ce sa mai zic? Cam astea sunt motivele pt care am renuntat la formatie. Sper sa gasesc un DJ bun! SA aveti o seara placuta! Noi oricum o sa mai mergem intr-o seara la Cardinale sa papam ceva bun acolo. e faina tare atmosfera!

ali_nuta
18.11.2008, 00:34:33
buna Loredana, suntem si noi interesati pt nunta acolo, am vazut fotografiile de la degustarea ta si par ok, ce nu am inteles prea bine sucurile sunt incluse sau sunt peste meniu, pt ca stiu ca ti le impun...si inca o intrebare platesti sau nu pt degustare , o poti face sau nu inainte de a da avansul la sala

anycka18
18.11.2008, 08:50:53
Salut Ali nuta! chiar daca nu m-ai intrebat pe mine:D iti spun eu care e treaba cu sucurile: ti se impun si nu sunt incluse in meniu : se platesc separat (aprox 4 ron/ sticluta), iar sucul se serveste doar din sticlute de sticla nu din sticlute de plastic:-p . IAr pentru degustare nu se plateste. Noi am fost impreuna cu nasa noastra (3 persoane) si pt fiecare fel au pregatit un platou si astfel am gustat toti meniul.Cam atat:D

LoredanaM79
18.11.2008, 10:13:25
Ali, am vazut ca ti-a rspuns deja Anicka la intrebarile tale.

Am vazut ca ai cununia religioasa la Cetatuia. Ti-au aprobat?
Eu am vorbit cu Parintele Arsenie si mi-a spus ca nu au voie sa oficieze cununii...

ali_nuta
18.11.2008, 12:21:57
:"> nu mi-am ales inca biserica, acolo mi-ar placea, dar am fost nevoita sa scriu ceva in campul respectiv pt a putea sa comunic cu voi

ali_nuta
18.11.2008, 12:27:13
fetelor stiti ceva de avans cat este si daca se scade?

LoredanaM79
18.11.2008, 13:25:47
Alina,
avansul este de 30% din valoare, platibili cu o luna inainte de veniment.
Dar la semnarea contractului poti sa dai 10%.
Noi avem 180 invitati si la semnare am dat 2000 ron. Restul pana la 10000 trebuie sa dam pana in luna mai.

ali_nuta
18.11.2008, 15:19:52
merci, si formatia cat v-a luat, vor avans? vrem si noi sa ne ducem sa-i vedem, crezi ca e bine sa mai stim cate ceva despre ce am mai putea intreba la fata locului

LoredanaM79
18.11.2008, 16:53:42
Din cate ai vazut mai sus, la Cardinale te obliga sa iei formatia localului sau DJ.
Formatia este 1500 Euro. Noi am vrut si un violonist, si s-au adaugat inca 200 euro. In total 1700 euro.
Avans vom da 1000 ron.
Ce trebuie sa mai stii despre sala...
- Te obliga sa imbraci scaunele cu huse (asta inseamna sa discuti cu o agentie),
- sa intrebi cat te costa chelnerii + bucataria (e in functie de numarul de invitati)
- poti face variatii pe meniu (de exemplu, meniul de 55 euro e doar cu carne de porc, noi am vrut combinat porc+pui si nu a fost nici o problema, la degustare ne-au adus pieptul de pui facut la gratar si am cerut cu un sos, si nu va fi nici o problema...)
- pentru bauturile alcoolice, daca nu le iei de la ei percep 3 euro/persoana... o taxa... "de dop" o numesc ei...
Daca imi mai amintesc iti mai spun.
Cand mergi? Aveti nunta tot in iunie?

ali_nuta
18.11.2008, 18:41:23
da vrem tot in iunie(dupa tine;;) ), mergem in seara asta, sper ca sa facem bine calculele in ceea ce inseamna pretul final, o seara placuta. Mai astept detalii daca iti amintesti. Merci

anycka18
18.11.2008, 21:03:57
toata lumea are nunta inaintea mea....:D

ali_nuta
19.11.2008, 07:31:44
as vrea sa semnam contractul, cum vi s-a parut, e ok?

anycka18
19.11.2008, 08:41:18
Salut! Din moment ce noi am mai si semnat contractul cu ei... inseamna ca ne-a placut. Eu am cautat de am innebunit un restaurant pt o petrecere mai restransa. Alternativa era Selectul (preturile aprox la fel, daca nu un picut mai mici, tot de 4**** - deci si servicii mai ok)...dar acolo imi cereau sa am am cel putin 80 invitati...si cum eu aveam aprox 60 a trebuit sa ma reorientez (ce sa ca?! familie mica...:D ). Plus ca voiam data de 18 iulie, (pe care culmea am si gasit-o:madlaugh: ) . Oare de ce am impresia ca nu ai citit toate postarile la acest subiect:D ? Puup.
Tu ai fost sa vezi restaurantul?

LoredanaM79
25.11.2008, 13:41:39
Cam slabuta activitatea pe aici...
Nu ati mai facut nimic? Asteptati primavara???

anycka18
25.11.2008, 21:14:44
seara buna! Tocmai ne-am intors de la Cradinale...am fost cu fotograful si sotia sa, care se ocupa cu amenajarea. Am discutat despre amenajare, le-a placut si lor f mult si cred ca o sa iasa o sedinta foro faina chiar acolo pe terasa;;) .

M-am mai gandit la meniu si cred ca o sa mai facem mici modificari la felul al treilea, cel cu pestele. Cred ca vom elimina de tot calamarii.

Initial ma gandeam sa fac comanda pt tort ori de la Select ori de la Tufli dar am sa dau comanda de tort pt ziua mea la firma cu care se ocupa ei. E cofetaria Bianca cumva, ca nu ma stiu...Na! sa mai scriu si eu ceva:D

wella
30.11.2008, 05:35:11
Buna fetelor,
din ce am citit si vazut mi se pare f faina locatia si astept cu interes pozicile de la nuntile voastre.
Sa inteleg ca are si o apa in fata pe care pot fi puse luminarele?
A...cea mai importanta intrebare: unde e situat?

ali_nuta
30.11.2008, 17:51:40
buna , care e treaba cu fotograful si aranjarea salii, sala nu va fi aranjata tot de ei(contra cost evident)? Fotograful e al lor? Apropo am dat si noi avansul :>
o seara faina, noi pastram calamarii o:-)

anycka18
01.12.2008, 11:36:28
buna , care e treaba cu fotograful si aranjarea salii, sala nu va fi aranjata tot de ei(contra cost evident)? Fotograful e al lor? Apropo am dat si noi avansul :>
o seara faina, noi pastram calamarii o:-)
Poate nu m-am exprimat eu bine: fotograful e al nostru, iar sotia lui se va ocupa cu amenajarea salii, ei sunt o echipa:-p si cu ei vom lucra.

Cred ca de amenajare te vei ocupa tu..adik sa iti gasesti pe cineva care sa se ocupe de acest aspect. Oricum mare lucru nu ai ce sa amenajezi, pt ca sala arata destul de bine. Felicitari pt alegerea facuta:D si spor la pregatirile care urmeaza!

anycka18
01.12.2008, 11:38:04
Buna fetelor,
din ce am citit si vazut mi se pare f faina locatia si astept cu interes pozicile de la nuntile voastre.
Sa inteleg ca are si o apa in fata pe care pot fi puse luminarele?
A...cea mai importanta intrebare: unde e situat?

Cardinale Resort e situat in Bucium, inainte de Motel Bucium.

anycka18
01.12.2008, 11:46:10
Cam slabuta activitatea pe aici...
Nu ati mai facut nimic? Asteptati primavara???
Noi hibernam de acum pana la primavara: am stabilit biserica, avem nasi, cautam DJ:)) , avem stabilit fotograful si in mare amenajarea salii (fotovideo cu www si ro), am ales invitatiile, modelul de rochita, mi-am gasit modelul de cercei pe care ii vreau, stiu unde ma coafez si machiez...stiu ce buchet vreau (din cale)...in mare am o idee...dar de la primavara intram in paine, cum s-ar zice. Pana atunci, facem bani! :D sau facem toti banii:-p

wella
02.12.2008, 02:00:48
Foarte frumos.
Rochia e superba! De unde anume o vei cumpara? Pare ceva gen ProNovias.

Eu am o nelamurire.
De ce nu vine nimeni cu ceva poze din interior si exterior la Cardinale ca sa vedem si noi cum e ringul de dans cum sint mesele si restul.

anycka18
02.12.2008, 08:47:07
Eu am o nelamurire.
De ce nu vine nimeni cu ceva poze din interior si exterior la Cardinale ca sa vedem si noi cum e ringul de dans cum sint mesele si restul.
intra pe site-ul de la Cardinale si ai sa iti faci o impresie: http://www.cardinaleresort.ro/Restaurant-Cardinale-Resort-Bucium-Iasi.html

aici e doar restaurantul. Poze cu terasa poate vor pune fetele..pt ca eu nu am nici una, dar crede-ma pe cuvant: e mai faina terasa:-p :-$ :D
in legatura cu rochia am raspuns deja la http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2948&page=139

o zi frumoasa!

LoredanaM79
02.12.2008, 11:04:43
Foarte frumos.
Rochia e superba! De unde anume o vei cumpara? Pare ceva gen ProNovias.

Eu am o nelamurire.
Problema e ca locatia este foarte noua (un an), iar terasa este facuta anul acesta (de fapt inca se lucreaza la ea).
Dupa ce ai vazut pagina trimisa de Anicka, ca sa iti faci o idee, incerc sa iti prezint: Pe pagina sunt imagini ale restaurantului, de fapt ale fostului restaurant, care apoi s-a largit. S-a inchis terasa (perete + geamuri ). Astfel, s-a facut un restaurant in trei trepte (treapta de sus e restaurantul si urmeaza alte doua).
Pe timp de vara vor scoate toate geamurile, ramanand spatiu deschis.
E greu de explicat... si de imaginat... Iar fotografii nu sunt pentru ca locatia e noua. Si ei adapteaza si in functie de cerinte. de exmplu, pana acum, la toate nuntile mari, la care au utilizat tot spatiul, ringul de dans a fost pe ultima treapta (cea de jos, dinspre piscina), eu vreau ca ringul de dans sa fie pe treapta a doua (de la mijloc). Cel mai bine iti faci o idee la fata locului...
Si noua ne-a fost foarte greu sa ne hotaram, pentru ca initial calculasem cam 220 persoane, si ne asigurau ca incape... Am cautat fotografii sa vedem cum se pot aranja mesele pt 220 persoane, dar nu am gasit. Pana la urma, vom face nunta mai mica, sa nu avem surprize... :)
V-am pupat si spor!

LoredanaM79
02.12.2008, 11:07:54
Noutate:
Am aflat de la cei cu muzica, ca anul trecut, la o nunta, in loc de friptura au facut un vitel la protap.
Pentru cine vrea... e o idee...

wella
02.12.2008, 23:27:23
Loreadana stai asa maica, ca imi merge procesorul mai incet:))
Incerc sa imi imaginez.
Mie imi plac f mult peretii, par imbracati in satin.
Asa ca ei in sine constituie un ajutor foarte mare in decorul total.
Tu vei pune luminarele pe piscina?

Hypnotized
03.12.2008, 10:30:09
eu am cateva poze de la o petrecere aniversara de la cardinale si am sa caut cateva detalii cu sala. locatia super!!!!!!!

LoredanaM79
03.12.2008, 12:42:34
Scuze wella pentru tirul de explicatii :)
Peretii sunt cu tapet (sincera sa fiu nu stiu daca tapetul este din satin sau matase, sau...)
In ceea ce priveste piscina, inca nu am vazut-o vara cum arata. Din cate am auzit e luminata (ma refer la fascicole aflate pe peretii piscinei si pe fundul piscinei, iar fascicolele sunt colorate) si fac jocuri de lumina... Astept sa vad la vara cum e. As vrea sa pun si lumanari, dar mi-e sa nu fie prea incarcat... Am putea pune lumanari inainte de a da drumul la lumini...
Vom vedea...
Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

wella
03.12.2008, 19:34:35
Eu am gasit un fel de leduri colorate care arata ca niste mici tea lights si pot fi puse pe masa si functioneaza de sine statatioare dar din pacate am facut book markul pe celalalt calculator si nu le mai gasesc acum. Dar deci...vreau sa le pun pe mese daca pe piscina deja sint lumini. HYPNO te asteptam cu pozicile!!! Multzam mult de tot!

coddot
09.12.2008, 21:31:21
daca va ploua si vom avea mai multi invitati cum va arata drumul spre Cardinale Resort? Cred ca ar fi cea mai mare pedeapsa pentru noi daca ar ploua la nunta nostra, caci nu ar mai ajunge invitatii la restaurant sau ar avea probleme la plecare.

Voi ce stiti de drum? Se va schimba ceva? Oare cand ar mai putea schimba ceva?

LoredanaM79
10.12.2008, 08:02:18
Coddot, drumul nu este chiar asa rau.
Am fost acolo cu masina si pe vreme buna, si pe vreme rea... e suficienta piatra si nu se lasa.
Ca sa fii impacat, ca solutie de back-up poti sa iei pe cineva cu un 4x4 si, daca nu poate urca vre-un invitat cu masina, trimiti masina de teren dupa invitati.

Si sa stie ca ploaia in ziua nuntii aduce noroc :) Deci nu-ti mai fa ganduri negre!

coddot
11.12.2008, 10:41:34
Coddot, drumul nu este chiar asa rau.
Am fost acolo cu masina si pe vreme buna, si pe vreme rea... e suficienta piatra si nu se lasa.
Ca sa fii impacat, ca solutie de back-up poti sa iei pe cineva cu un 4x4 si, daca nu poate urca vre-un invitat cu masina, trimiti masina de teren dupa invitati.

Si sa stie ca ploaia in ziua nuntii aduce noroc :) Deci nu-ti mai fa ganduri negre!

Te cred <Loredana> insa ce se intampal cand trec 60 de masini una dupa alta, prin ploaie pe acelasi drum... se fac santuri de la roti. Noi avem nunta la inceputul lui mai.

Cat despre 4x4 nu am prieteni si nici invitati cu asa ceva. Ar trebui sa iau ceva de la armata ca sa incape cativa invitati si sa fac N drumuri de la cea mai apropiata parcare. Iti dai seama cat de penibil e.

Sper sa se faca ceva acolo... macar mai multa piatra sa se taseze. Drumul cica e in juristictia primariei. Nu stiu ce s-ar putea face. Stiti pe careva de la primarie care ar putea sa faca ceva? De fapt sa isi faca primaria treaba...

LoredanaM79
11.12.2008, 12:59:40
Sincera sa fiu, cred ca iti faci prea multe probleme.
Nu e un proiect cu rezultate imediate... e nunta ta si crede-ma ca nu te evalueaza nimeni pentru asta... :)
Nunti au fost acolo si anul asta si nu cred ca vine cineva pe jos acolo. Deci au mai trecut masini.
Iar primaria nu va face nimic cu acel drum. Nu fac ei cu alte drumuri, mult mai importante (spre Barnova, spre Visani, Moara de Foc...).
Daca este cu adevarat o problema pentru tine ar trebui sa te gandesti la solutii de back-up.
Daca o masina 4x4 nu ai, gandeste-te la o caleasca. Poate ajunge pana sus, e acoperita, si dai si o nota aparte. Asta daca esti cu adevarat stresat de aceasta problema.
Eu nu imi fac deloc probleme. Ai mei au avut nunta la tara la cort si nu si-au mai facut atatea probleme...

Bafta multa!

anycka18
11.12.2008, 20:02:45
hmm...e vorba de 60-70 m...nu de kilometri de drum de tara...:D Si noi am fost si pe vreme buna dar si dupa ploaie. Intr-adevar ar fi o mica problema daca ar ploua. Dar sa speram ca nu va ploua...mie my frica imi este de euro:)) decat de ploaie. Oricum, drumul nici nu a fost luat in considerare atunci cand am vazut restaurantul si privelistea oferita...eleganta locului. E fain, chiar si cu acest drumusor;))

ali_nuta
31.12.2008, 18:18:45
"La Multi Ani !" fetelor, si fie ca noul an sa va aduca multe bucurii, adica sa ne aduca...;))

deniisa
01.01.2009, 19:40:51
Sincer, si eu am inceput sa ma ingrijorez in ceea ce priveste euro... Oare doamna de acolo nu e dispusa sa mai lase din pret in conditiile in care euro a crescut atat de mult? Si apoi..daca mai creste??
Offf.... meniu in euro..batai de cap....

pisiana
02.01.2009, 09:11:22
Sincer, si eu am inceput sa ma ingrijorez in ceea ce priveste euro... Oare doamna de acolo nu e dispusa sa mai lase din pret in conditiile in care euro a crescut atat de mult? Si apoi..daca mai creste??
Offf.... meniu in euro..batai de cap....

Fara sa vreau sa va ingrijorez suplimentar.. dar din cate am auzit o sa creasca in contiuare pana pe la 4.2-4.3. Poate ar fi bine sa vb. Poate reusiti sa stabiliti un pret maxim.

deniisa
02.01.2009, 18:26:17
Fara sa vreau sa va ingrijorez suplimentar.. dar din cate am auzit o sa creasca in contiuare pana pe la 4.2-4.3. Poate ar fi bine sa vb. Poate reusiti sa stabiliti un pret maxim.

E foarte buna ideea ta! Eu va trebui sa merg la degustare si atunci ii spun. Totusi ma gandesc ca ar trebui sa fie mai multe persoane care sa spuna ceva desprea asta. Mai rau decat tine, eu am auzit ceva de genul 6 ron euro, ceea ce ar fi chiar jalnic. Na, acu e putin probabil. Oamenii vorbesc de toate...
Faza e ca daca nu lasa putin in cazul in care euro depaseste limitele, eu ma retrag:D Nu stiu unde dar nu am de ales.... Nu mi vine nimeni la nunta in conditiile in care meniul e atat de scump si apoi e si criza....

ali_nuta
06.01.2009, 11:24:02
deniisa sa ne spui si noua ce ai vorbit, cand te duci la degustare?

LoredanaM79
06.01.2009, 17:24:40
Buna fetelor si La multi ani!
Sa va aduca anul nou o nunta minunata, asa cum ati visat, un curs cat mai mic la euro si tot ce va doriti dupa nunta... :).
In ceea ce priveste "discutia" cu cei de la Cardinale... ma cam indoiesc ca vom avea sanse, dar sa dea Domnul sa putem.
Oricum, e diferenta mare intre calculele care le-am facut noi, cand era euro 3,6 - 3,7 ROn si cu 4,3 - 4,5... cat se preconizeaza...
Dar la preturile care sunt la Cardinale nu cred ca face cineva nunta aici pentru bani. Tot ce speram noi este sa nu iesim in pierdere cu mult, ca de plus nici nu e pune problema...
Sa fie nunta frumoasa, sa ne simtim bine, nuntatii sa fie multumiti si sa ne scoatem cheltuielile. Cam asta speram.

Va pup dulce!

deniisa
06.01.2009, 20:24:37
Cat de repede trebuie sa merg acolo....si va spun ce am discutat.
Eu nu ma astept sa castig la nunta, dar sa nu raman in pierdere. Si daca meniul e atat de scump si cu situatia din tara noastra, sigur vor fi multe persoane care vor prefera sa nu vina pt ca nu si vor permite. Deci, conteaza cat e euro...si socotelile s au schimbat. Sincer, daca nu se stabileste o limita superioara, ma retrag.
Ma gandesc acu, ca de vor fi cateva pesoane care sa discutam cu tipa aia, sigur va ceda. Va dati seama ca nu are de unde face rost de clienti...ca nu se mai duce nimeni acolo in conditiile de fata. In concluzie, in conditiile de fata ea are nevoie de noi. Daca "amenintam" mai multe ca ne retragem, sigur ca va intelege care e situatia. Cred ca e constienta si ea... si apoi ea e singura care castiga ca produsele le cumpara la acelasi pret. Ideea e sa discutam frumos cu ea si sa i explicam....
Avansul oricum se poate retrage in totalitate daca e cu cel putin 3 luni inainte. Eu trebuie sa ma grabesc sa iau decizia finala ca sunt cam prima care am nunta acolo....
P.S. Cine considera ca e corect/bine sa abordam problema asta cu doamna si e interesat sa colaboram cumva? Puteti lasa mesaj aici...

LoredanaM79
07.01.2009, 10:11:13
Problema nu se pune chiar asa.
Pretul e facut liber dupa cerere si oferta. Atata timp cat exista cerere la pretul fixat de ofertant... acesta nu se schimba.
Si in situatia in care saloanele de nunti din Iasi sunt rezervate si pe 2010, iar pe 2009 nu mai gasesti nimic liber, ma indoiesc ca va lasa la pret.
Ea va spune: asta este pretul nostru, astea sunt conditiile. Daca nu va convine... asta e... sunt si alti doritori.
Uita-te in jur si la celelalte saloane: la Onyx nu te lasa sa fumezi decat pe terasa (si am vazut nunti la care salonul era gol... si nu dansa nimeni... pentru ca toata lumea era la fumat), iar acesta este un impediment major la nunta... Si unii au renuntat la Onyx tocmai din acest motiv. Dar, au fost altii care au venit in loc. Cererea este mai mare decat oferta.
Oricum, si noi vom vorbi de un plafon maxim... in RON pe meniu, dar... sincera sa fiu ma indoiesc ca vom avea succes. Iti spun sincer, ca sa stii la ce sa te astepti.
Bafta multa!

siana
07.01.2009, 10:34:26
Problema nu se pune chiar asa.
Pretul e facut liber dupa cerere si oferta. Atata timp cat exista cerere la pretul fixat de ofertant... acesta nu se schimba.
Si in situatia in care saloanele de nunti din Iasi sunt rezervate si pe 2010, iar pe 2009 nu mai gasesti nimic liber, ma indoiesc ca va lasa la pret.
Ea va spune: asta este pretul nostru, astea sunt conditiile. Daca nu va convine... asta e... sunt si alti doritori.
Uita-te in jur si la celelalte saloane: la Onyx nu te lasa sa fumezi decat pe terasa (si am vazut nunti la care salonul era gol... si nu dansa nimeni... pentru ca toata lumea era la fumat), iar acesta este un impediment major la nunta... Si unii au renuntat la Onyx tocmai din acest motiv. Dar, au fost altii care au venit in loc. Cererea este mai mare decat oferta.
Oricum, si noi vom vorbi de un plafon maxim... in RON pe meniu, dar... sincera sa fiu ma indoiesc ca vom avea succes. Iti spun sincer, ca sa stii la ce sa te astepti.
Bafta multa!
exact, ai dreptate:)atata timp cat cererea e mai mare decat oferta, restaurantele pot sa impuna ce conditii vor:D
pt ca daca renunta cineva, sigur se gaseste altcineva care sa-i ocupe locul..chiar daca euro creste..si meniul e mai scump

ahmeddov
10.01.2009, 01:57:19
Acum nu as vrea sa intru in gura fetelor ce au nunta aici, dar sa ai drum de tara, cu pietris pana aproape de restaurant si sa ceara niste preturi super mari...
M-a surprins.
Cat ii costa sa toarne niste asfalt de la strada pana la parcare?
Eu de asta nici nu am mers macar sa ma interesez de pret.
Si am mai citit aici ca au in cap si bashini gen bauturi doar din sticla etc...

Monica4709
10.01.2009, 13:07:51
Acum nu as vrea sa intru in gura fetelor ce au nunta aici, dar sa ai drum de tara, cu pietris pana aproape de restaurant si sa ceara niste preturi super mari...
M-a surprins.

Pai daca nu-ti convine tie, care e problema? Sunt destule oferte, nu? Si-apoi 100 de m pe un drum cu pietris nu e mare paguba? In al doilea rand nu e vb de cat i-ar costa sa toarne niste asfalt. Sunt alte probleme acolo. Ceilalti proprietari nu vor sa puna bani la asfalt si daca pun cei de la Cardinale asfaltul, ceilalti o sa-l strice oricum cu constructiile lor. Asa ca daca nu stii, si nici nu te informezi, stai mai bine in banca ta ;-) .

Iar la "bashini gen bauturi doar din sticla" cum spui tu, eu zic ca e mult mai elegant asa. Te plangi pt 100 de m de drum cu pietris, dar vrei sa fii servit cu bautura la peturi decat la sticla.

Dar nah, daca tu preferi sa ai pe masa bautura la peturi, atunci nu cauta un restaurant de 4 stele, uita-te si tu dupa o bodega cu miros de wc, asezata pe o strada asfaltata. Cred ca asta te-ar multumi pe tine ;))

ahmeddov
10.01.2009, 14:18:15
Nu. Mi-ar place sa-mi fac nunta la tara, pe un camp viran, intr-o casa.
Dupa cum ii sustini cred ca iti sunt si cunoscuti.
Eu am facut o remarca iar tu ma jignesti, de parca te-ai dat jos ieri din copac si ai descoperit netul.
Un prestator de servicii serios nu se uita la amanunte dintr-astea si asfalta 100 metri, ca bani frumosi stiu sa ia.
Nu ar fi mers pe principiul asta.
La tine daca se caca cineva in fata usii nu il cureti pentru ca nu te-ai cacat tu, si pentru ca oricum se face mai multa mizerie cand trec veninii prin zona? :))
Daca e asa, eu iti sugerez chiar sa te acociezi cu astia unde iti faci nunta.

Monica4709
10.01.2009, 23:58:03
Nu. Mi-ar place sa-mi fac nunta la tara, pe un camp viran, intr-o casa.
Dupa cum ii sustini cred ca iti sunt si cunoscuti.
Eu am facut o remarca iar tu ma jignesti, de parca te-ai dat jos ieri din copac si ai descoperit netul.
Un prestator de servicii serios nu se uita la amanunte dintr-astea si asfalta 100 metri, ca bani frumosi stiu sa ia.
Nu ar fi mers pe principiul asta.
La tine daca se caca cineva in fata usii nu il cureti pentru ca nu te-ai cacat tu, si pentru ca oricum se face mai multa mizerie cand trec veninii prin zona? :))
Daca e asa, eu iti sugerez chiar sa te acociezi cu astia unde iti faci nunta.

Da imi sunt cunoscuti, imi fac nunta acolo, nu inteleg unde e problema.
Nu te-am jignit cu nimic, cat despre a descoperi netu, cred ca este de fapt incercarea ta de a jigni...iar in legatura cu copacul.... chiar nu vad legatura.
Poate nu intelegi, prestatorul nu iti ia banii,cum spui tu mai sus, tu alegi sa dai banii. Apoi la faza cu drumul, chiar nu cred ca esti in masura sa vorbesti daca nu esti in cunostinta de cauza. Ar renova drumul, dar este o problema de natura legala si funciara cu bucata de pamant. Nu este al nimanui si primaria nu recunoaste a fi nici al ei. Ceea ce legal in romania nu permite obtinerea une autorizatii de constructii sau asfaltare. Apoi sa zici ca treci si peste asta, cazi de comun acord, te intelegi; apare problema vecinilor. Nu vor sa contribuie cu nimic la acesta, intocmai pe ideea ca e prestator de serviu si are mai multa nevoie si o sa fie nevoiti sa-l faca. Iar in partea de sus, sunt case in constructie si ar folosi drumul asfaltat pt. transortul de materiale, chiar utilizarea pt. accesul buldozerelor and so on. Asta ar insemna ca in doi ani ajunge la stadiu mai rau decat e acuma, adica drum pietruit (care e diferit de ideea generala de drum de tara apropo). Deci ar insemna sa construiasca un drum, de dragul de a fi stricat in doi ani, fara sa aiba dreptul sa blocheze accesul pt. ca nu este pamantul lor.

Ok, acum am sa incerc sa iti explic si pe limba ta, care nu se dovedeste dacat o alta tentativa infantila de a jigni. Sincer nu stiu ce as face daca s-ar "caca" unul la usa mea. Nu mi-am pus problema, dar cel mai probabil as vorbi cu portarul, iar curatenia ar face-o ingrijitorul, ca doar de asta e platit.
Dar te intreb pe tine, daca cineva s-ar caca in fata usii tale, doar ca sa iti dovedeasca ca tre sa strangi, tu ai strange fara sa iei masuri.

Oricum , deja sunt asociata cu "astia" sa imi fac nunta, chiar mi-a placut restaurantul, servirea, etc. Si sincer nu ma intereseaza parerea ta, doar nu esti printre invitati ;-)

ahmeddov
11.01.2009, 02:25:14
Monica , ei au deja un drept de servitute pe acel teren, si nu ar fi nici o problema daca l-ar asfalta.
Nu iti trebuie nici o autorizatie.
Dar asa e romanul, sa scoata bani fara investitii, sau doar cu investitiile strict necesare.
Oricum, sa fii tu fericita, daca nu conteaza deloc drumul
Dar eu cu logodnica mea am cautat la toate salile in Iasi si nici nu am mai intrat cu masina pana la ei din cauza drumului.
Cat de frumos o fi acolo, o bucata de drum ai impresia ca nunta e la tara.
In fine, treaba lor daca nu stiu sa termine o treaba.
Si stai linistita ca asfaltul asta nu se strica chiar asa(circula pe drumurile noastre atatea tiruri si nu repara astia drumurile la luna)
Iar eu cu 1 milion am mituit niste muncitori care asfaltau drumurile printre blocuri si ne-au asfaltat si noua 2 locuri de parcare.
Iote ca ma si autodenunt acum :no_04:
Luau si ei cateva meniuri in plus la unul si asfaltau si drumul.
Nu mai iau in calcul daca ploua sau e vara si e praf.
In fine, fie drumul cum o fi, important e sa fii tu fericita.
Iti doresc o nunta frumoasa si casa de piatra!

LoredanaM79
12.01.2009, 18:21:51
Ce frumos e sa "vorbesti" de la tastatura...
Hai sa tratam pe rand...
1. Drumul e mai lung de 100m, cred ca sunt cam 300...
2. Stiti cat costa asfaltarea a 100m? Interesati-va inainte de a vorbi (eu am idee, ca anul acesta incepem constructia casei si avem nevoie si de drum). Nu se compara cu 6mp de asfalt pentru parcarea unui automobil. Pp ca tu nu ai pus plasa de sustinere, strat de pietris... Iar un drum ca ala nu se face cu o spaga la niste muncitori, ca va tine exact cat spaga...
3. Daca terenul pe care este drumul nu este in proprietatea lui nu poate face nimic. Nici daca are cota indiviza... mai ales daca este drum local (al primariei)...
4. In ceea ce priveste "bashinile" cu sucurile la sticla... tu vei pune pet-uri pe masa?

Bafta multa tuturor!

ahmeddov
12.01.2009, 20:43:55
Nu o sa pun peturi, dar daca ar fi sa fac nunta in mijlocul campului, ca la tara, ajungind acolo doar pe 1 drum cu pietris, m-as mira daca mi-ar mai face si fitze.

LoredanaM79
14.01.2009, 16:04:29
Deniisa, ai reusit sa ajungi la ei sa discuti de pret?
Spune-ne si noua.... [-o<

deniisa
14.01.2009, 20:30:41
Deniisa, ai reusit sa ajungi la ei sa discuti de pret?
Spune-ne si noua.... [-o<

Miercuri ajung la degustare....
Mie mi se pare ca e doar prb mea....adica nu mi a parut nimeni interesat:) E ok , eu voi incerca. Iti dau mesaj dupa ce aflu un raspuns

anycka18
14.01.2009, 20:39:53
Nu stiu ce sa zic...Eu nu prea stiu ce as putea negocia...La cat de "neflexibila" mi s-a parut D-na de acolo, cand am incercat sa negociem "taxa de dop" .....................iti dai seama ca macar afurisita aia de "taxa de dop" as vrea sa fie 10 ron si nu 15...Noi avem petrecere mica 50-60 persoane...Nu ma tem ca nu o sa-mi vina aceste persoane pt ca sunt oameni super apropiati noua. Am calculat si eu azi dimineata cam cat ajunge meniul fara bauturi si pur si simplu m-am ingrozit...si mi-am zis ca totusi e acceptabil....Dar daca mai creste euro....nu-i bine#-o Eu as incerca sa scap macar de taxa de dop...Oricum iti urez succes%%-

anycka18
14.01.2009, 20:43:31
Acum, nu ca m-as bucura daca ar muri si capra vecinului....dar ganditi-va ca in cazul in care creste pretul alimentelor (intai a celor din import si apoi a celor romanesti), va dati seama ca toate restaurantele vor creste pretul meniului...Pt ca toti vor sa-si scoata "parleala";)) . Vom vedea ce va mai fi...:-" Si nu fluier a paguba:-"

LoredanaM79
15.01.2009, 13:45:51
Mai jos am cules niste informatii:
"Eu am in septembrie 2009 la "Cavalerul Medieval" si meniul variaza de la 240 RON la 290 RON."
"La Golden Stone meniurile variază între 155 RON și 210 RON (sper să nu fi greșit limita superioară) și include 4 feluri de mâncare, o apă și cafea. Din câte am înțeles, în 2009 va mai crește puțintel."
"Eu am nunta la Traian.
Meniul este intre 190-250 lei,depinde de ce bunatati vrei :)
Au si bauturi incluse:un suc,o apa,un aperitiv,cafea
Si prajituri +tort +fructe (nu mai stiu cate grame) incluse."

Bafta multa!

anycka18
15.01.2009, 16:43:18
Sa va mai spun ca eu am avut cosmaruri azi noapte?:(( 2! si ambele in legatura cu restaurantul:D Astept raspunsul Denisei. Apropos de Ahmeddov --am vazut ca a incheiat contract cu Motel Bucium dar nu au stabilit nici macar un pret estimativ in contract...(sper ca am inteles bine). Astia la stiri zic ca in aceasta primavara e boom-ul crizei...poate spre vara se mai redreseaza lucrurile...Nu stiu ce sa zic. Oricum ma bucur acum ca am renuntat la formatie...(desi as fi vrut formatie)$-) $-) $-)

deniisa
16.01.2009, 00:10:45
In ceea ce priveste cresterea preturilor, eu cred ca de acum e imposibil. Adica , de acum suntem in 2009 si nu mi se pare normal ca in 4-5 luni sa faci nunta si sa nu stii exact cat te ajunge meniul. Sa te afli in necunostinta pana cu o luna inainte, imi pare tare ciudat si stresant in acelasi timp. Si, apoi nici preturile nu se prea pot dubla...Totusi pt unii e de ajuns sa creasca cu 1 leu si, meniul creste cu 10 lei...Asa e la noi... Ca sa nu traiti stresati , mergeti si le spuneti exact sa stabileasca pretul final ca apoi esti obligat sa faci acolo neavand alta optiune.
Ideea e ca in situatia de fata preturile nu au crescut, ci euro a crescut, deci e putin nedrept ca cineva sa castige de pe urma aceasta intr-o tara in care inca se castiga lei. Nu mai comentez, ca doar nu m-a obligat nimeni sa fac acolo....
PS. Daca toata lumea ar face o asa numita "greva a nuntilor", si ar incepe sa renunte la a cheltui enorm pe o nunta, atunci ar scadea preturile. Dar, dat fiind faptul ca cererea este mare, preturile cresc nejustificat, mai ales in conditiile in care nunta este singurul lor castig. Deci, daca oamenii de rand ca si noi, ar ameninta ca nu si mai fac nunti in restaurante, atunci preturile ar ajunge la un normal. Insa cum toti isi doresc o zi deosebita si sunt gata sa cheltuiasca oricat pt asta.....se intampla aeasta anomalie....

deniisa
16.01.2009, 00:13:13
Mai jos am cules niste informatii:
"Eu am in septembrie 2009 la "Cavalerul Medieval" si meniul variaza de la 240 RON la 290 RON."
"La Golden Stone meniurile variază între 155 RON și 210 RON (sper să nu fi greșit limita superioară) și include 4 feluri de mâncare, o apă și cafea. Din câte am înțeles, în 2009 va mai crește puțintel."
"Eu am nunta la Traian.
Meniul este intre 190-250 lei,depinde de ce bunatati vrei :)
Au si bauturi incluse:un suc,o apa,un aperitiv,cafea
Si prajituri +tort +fructe (nu mai stiu cate grame) incluse."

Bafta multa!

Pe ce baza oare poate creste pretul? Doar fiindca a trecut Anul Nou? Se pare ca la noi, da...

LoredanaM79
16.01.2009, 11:17:35
Preturile cresc datorita corelatiei cu rata inflatiei...
Si chiar daca traim intr-o tara in care se castiga in lei, importurile se fac in euro, si deci costurile au de suferit...

TopGear
16.01.2009, 16:26:17
M-a surprins.
In primul rand un salut pentru toate miresicile de pe forum. De cand citesc forumul miresici , mesajul lui "ahmeddov" a fost singurul care m-a determinat sa ma si inregistrez .....Incepand cu inceputul....Cardinale Resort sau orice alt prestator de servicii de genul....nu "cere" nimic de la nimeni....te-au cautat ei si noi nu stim ? ...Ca eu una am mers de bunavoie si nesilita de nimeni ....ca sa zic asa....in concluzie, ei doar ofera ....cererea o reprezentam noi, care suntem in cautare de locatii.... Si locatiile de 4* din Iasi le cam numaram pe degete ....Aceste locatii sunt special concepute pentru persoane cu pretentii , cu stil, suficient de inteligente pentru a intelege ce implica o lucrare de amenajare drum de acces .... mai ales in panta, cum este cazul acolo ....este inutil sa detaliez , oricum nu te-a dus capul sa iti dai seama ca nu se poate compara cu peticirea din fata blocului....si esti si suficient de ingust la minte sa afirmi ca puteau acoperi costurile generate de drum....cu cateva meniuri in plus la nunti.....:)) Te-a surprins ? La cat de retardat pari...nu cred ca te mai poate surprinde ceva =P~ ....Exprimarea ta oricum denota stilul unui cocalar ....asa ca te sfatuiesc sa cauti un loc de dat cu capul , poate asa n-o sa mai ai impresia ca locul tau este printre oameni civilizati...ma indoiesc ca ai totusi inteligenta necesara....stii cum se spune, ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie sa te duca intai capul....:)) Iar tu simpaticule....ai fost privat de aceasta calitate ...In fine , eu chiar imi voi face nunta aici , in camp, la tzara, cum spui tu...cunoscatorule! , in conditii mizere de 4* , pe care tu nu ti le-ai putea permite nici daca drumul de acces pana acolo ar concura cu E 85 ....cand vulpea nu ajunge la struguri , spune ca sunt acri =P~
Sa avem o nunta asa cum am visat si spor la pregatiri !

Hypnotized
16.01.2009, 17:10:53
In primul rand un salut pentru toate miresicile de pe forum. De cand citesc forumul miresici , mesajul lui "ahmeddov" a fost singurul care m-a determinat sa ma si inregistrez .....Incepand cu inceputul....Cardinale Resort sau orice alt prestator de servicii de genul....nu "cere" nimic de la nimeni....te-au cautat ei si noi nu stim ? ...Ca eu una am mers de bunavoie si nesilita de nimeni ....ca sa zic asa....in concluzie, ei doar ofera ....cererea o reprezentam noi, care suntem in cautare de locatii.... Si locatiile de 4* din Iasi le cam numaram pe degete ....Aceste locatii sunt special concepute pentru persoane cu pretentii , cu stil, suficient de inteligente pentru a intelege ce implica o lucrare de amenajare drum de acces .... mai ales in panta, cum este cazul acolo ....este inutil sa detaliez , oricum nu te-a dus capul sa iti dai seama ca nu se poate compara cu peticirea din fata blocului....si esti si suficient de ingust la minte sa afirmi ca puteau acoperi costurile generate de drum....cu cateva meniuri in plus la nunti.....:)) Te-a surprins ? La cat de retardat pari...nu cred ca te mai poate surprinde ceva =P~ ....Exprimarea ta oricum denota stilul unui cocalar ....asa ca te sfatuiesc sa cauti un loc de dat cu capul , poate asa n-o sa mai ai impresia ca locul tau este printre oameni civilizati...ma indoiesc ca ai totusi inteligenta necesara....stii cum se spune, ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie sa te duca intai capul....:)) Iar tu simpaticule....ai fost privat de aceasta calitate ...In fine , eu chiar imi voi face nunta aici , in camp, la tzara, cum spui tu...cunoscatorule! , in conditii mizere de 4* , pe care tu nu ti le-ai putea permite nici daca drumul de acces pana acolo ar concura cu E 85 ....cand vulpea nu ajunge la struguri , spune ca sunt acri =P~
chiar mesajul lui te-a facut sa te inregistrezi? /:) :-\

anycka18
16.01.2009, 17:28:39
Nu stiu de ce tot revenim la aceste " certuri marunte si inutile" . Eu am ignorat mesajul lui Ahmeddov..si de asta nici nu am scris nimic la subiect..pt ca nu avea rost sa intretin aceasta cearta. Nu-mi plac mesajele agresive...Si nu cred ca facem un bine viitoarelor miresici care vor citi pe acest site mesajele noastre. Ce rost are sa piarda timpul citind certurile noastre?? IN fine!Nu am rabdare cu lucrurile astea si nici sa ma obosesc sa raspund mesajelor de genul acesta nu are rost. Pur si simplu le ignor.

Hypnotized
16.01.2009, 17:46:19
pai am pierdut timpul citind atat de mult... si asta ma deranjeaza. cum zici ceva de rau de ceva cum apar imediat miresici noi inregistrate, dar care citesc de mult timp forumul, si sustin cu inversunare respectivul/a restaurant, agentie, fotograf, formatie etc.
as fi vrut si eu sa imi fac nunta la Cardinale, am fost acolo si nu am decat cuvinte de lauda la adresa restaurantului, singurul impediment a fost meniul in euro, nici macar o secunda nu m-am gandit la starea drumului.
voiam sa atasez niste poze dar sunt prea mari si la micsorare nu se mai vede nimic.

deniisa
16.01.2009, 19:54:27
Sincer, sunt dezamagita de ceea ce scriu unii pe aici si de ce interpreteaza altii. Ahmedov ala avea dreptate in dreptul lui (si-a exprimat parerea nejignind), si nu cred ca are cineva dreptul sa se ia asa intr un fel de viata lui si sa -i spuna asemenea cuvinte. Mi se pare nedrept ....si persoanele care se simt ar trebui sa si ceara scuze. Nu asta e scopul acestui forum. Daca vreti sa mergeti inainte pe tema drumului, atunci trimiteti mesaje private ca nu ma intereseaza deloc cuvintele voastre ce dau dovada de "gauri" in educatie....Si mai provocati si pe altii sa se inscrie in certurile voastre...

ahmeddov
17.01.2009, 16:39:39

Auzi:Persoanele inteligente aleg locatii de 4 stele.
Din asta rezulta ca tu esti o pitzipoanca.
Iar limbajul arata ca nu ai nici educatie si esti o cartierista.
Si de unde stii tu ca nu imi permit eu sa-mi fac nunta acolo?
Clona oricui ai fi, iti dedic semnatura ta:get a life!
Si nu o sa mai postez aici, sa nu fac din postul asta un flame, pentru ca nu asta e rolul sau.

LoredanaM79
19.01.2009, 11:53:07
Dar oare nu putem continua discutiile noastre constructiv?
Ne-am lasat "tulburate" de parerile cuiva si normal ca am sarit sa ne aparam nunta, de fapt. Fiecare dintre noi a visat deja cum v-a fi, ne-am imaginat cum vom decora, cum vom amenaja, cum vor fi mesele, cum vin invitatii... E ca si cum vine cineva sa iti spuna ca rochia de mireasa pe care tocmai ai cumparat-o si la care visezi de la 10 ani nu e frumoasa. Normal ca te irita (cel putin). Mai ales ca mare parte din opinii au avut contraargumente.

Dar hai sa continuam intr-o maniera constructiva. Noi, cei care facem nunta in continuare la cardinale, in ciuda cursului crescut, a crizei, a drumului de tara sau a sucului la sticla...
Cam cati invitati veti avea? Cum v-ati gandit sa amenajati? Ati fost toti la degustare? Ati descoperit ceva nou?
Noi inca nu a ajuns cu cei de la agentie la Cardinale, sa vedem cum amenajam... speram saptamanile urmatoare...
Cu ce culoare vreti sa amenajati? La ce marturii v-ati gandit?
Hai sa continuam sa ne organizam nuntile... frumos, fara a lasa pe nimeni sa ne strice cheful.

V-am pupat!

anycka18
19.01.2009, 12:17:46
Dar oare nu putem continua discutiile noastre constructiv?
Ne-am lasat "tulburate" de parerile cuiva si normal ca am sarit sa ne aparam nunta, de fapt. Fiecare dintre noi a visat deja cum v-a fi, ne-am imaginat cum vom decora, cum vom amenaja, cum vor fi mesele, cum vin invitatii... E ca si cum vine cineva sa iti spuna ca rochia de mireasa pe care tocmai ai cumparat-o si la care visezi de la 10 ani nu e frumoasa. Normal ca te irita (cel putin). Mai ales ca mare parte din opinii au avut contraargumente.

Dar hai sa continuam intr-o maniera constructiva. Noi, cei care facem nunta in continuare la cardinale, in ciuda cursului crescut, a crizei, a drumului de tara sau a sucului la sticla...
Cam cati invitati veti avea? Cum v-ati gandit sa amenajati? Ati fost toti la degustare? Ati descoperit ceva nou?
Noi inca nu a ajuns cu cei de la agentie la Cardinale, sa vedem cum amenajam... speram saptamanile urmatoare...
Cu ce culoare vreti sa amenajati? La ce marturii v-ati gandit?
Hai sa continuam sa ne organizam nuntile... frumos, fara a lasa pe nimeni sa ne strice cheful.

V-am pupat!
ok. puuup si de la mine>:D<

coddot
20.01.2009, 18:16:40
Noi vom avea ceva peste 100 de invitati.

In ceea ce priveste ornarea salii am fost cu cineva acolo. Noi vrem huse care sa nu fie stralucitoare. Mi se par de prost gust lucrurile stralucitoare, ca satinul care se gaseste peste tot... Noi cautam ceva mat. Brocart nu am gasit. Aca ca tot la satin am ramas. Insa satinul pe o parte e mai lucios si pe cealalta mai putin. Asa ca am cautat si am gasit pe cineva la care husele (daca se pot numi asa) pot fi folosite pe ambele parti. De fapt nu e nici o husa. E o bucata mare de satin care e surfilata pe margini. Am gasit o metoda cum sa punem materialul respectiv pe scaunele acelea din fier forjat din partea mai de jos a restaurantului. Pentru familie si pt noi vreau sa avem scaune din celelalte care par mai comode. Masa noastra va ava un fel de fusta din materialul restectiv cu niste plii drepti. Dar inca ne mai gandim la acest aspect. Cred ca mai trebuie sa mergem acolo si cu altcineva care se ocupa de asa ceva. Pe masa vom folosi vazele care sunt deja acolo si cu un aranjament din flori albe cu accente de negru (nunta e in alb-negru). Stiu cum trebuie sa fie aranjamentul. Faptul ca restaurantul merge in alb negru a fost un factor decisiv in alegerea pe care am facut-o, dar si stilul mancarii. Eu sunt un gurmand pretentios. De fapt nu neaparat pretentios (Denisa poate confirma :D) dar care stiu ce sa cer.

La degustare mergem maine. Eu sunt mai greu de impresionat. Asa ca sunt curios cum va fi maine... daca se merita ori ba. Eu sper ca da, acum s-a vedea. Oricum cel mai bine se va vedea la nunta.

anycka18
20.01.2009, 18:44:52
Salut LoredanaM79! Eu sincer nu as vrea sa amenajez foarte mult sala. In afara de flori pe mese, sincer nu prea imi doresc nimic in plus. Nu vreau artificii (nici la dans , nici la tort), nici baloane, pt ca nu imi plac, prietenul meu vrea covor rosu...eu nu:D etc etc. Sper sa fie frumos in noaptea respectiva sa putem amenaja piscina cu lumanari....altceva nu prea vreau... Noi am ales un pachet care cuprinde foto, video si amenajarea salii (care va fi destul de simpla).
Na, ca m-am citat pe mine. ;)) Nu ne-am gandit inca la culorile pe care le vom folosi..Eu vreau buchet de cale si cred ca vom folosi cale la amenajare. Culoarea huselor inca nu a stabilit-o. Noi lucram cu cei care au salonul (nu-i dau numele:P) de pe Str. Cuza Voda. Sunt tare nehotarata...#-o Acusica plecam la primele cursuri de danshttp://download.yimg.com/ycs/msg/smileys/v1/emoticons/22/69.gifhttp://download.yimg.com/ycs/msg/smileys/v1/emoticons/22/4.gif

anycka18
20.01.2009, 18:47:29
Coddot: "La degustare mergem maine. Eu sunt mai greu de impresionat. Asa ca sunt curios cum va fi maine... daca se merita ori ba. Eu sper ca da, acum s-a vedea. Oricum cel mai bine se va vedea la nunta."
Si eu sunt curioasa sa vad ce veti mai discuta cu D-na de acolo...Sunt taree curioasa http://download.yimg.com/ycs/msg/smileys/v1/emoticons/22/113.gif

anycka18
20.01.2009, 18:55:43
LoredanaM: "Ati fost toti la degustare? Ati descoperit ceva nou? "
Noi vom elimina din meniu ruloul de vinete (nu ne-a placut:"> ) si nu vrem nici gamberonii nedecorticati. Parca mai era ceva dar nu-mi aduc aminte acum. Ma intreb: oare nu putem elimina acea taxa de dop?:D Mie sincer mi se pare prostie. Astia chiar mi se par bani aruncati pe geam (mai ales in aceste momente). Gata, ne pregatim de plecare. Chiar am emotii cu dansurile astea. Jaaaaajjj! (se citeste Iiooooooooiii!!!-cunoscatorii cunoaste :-p ) . Te puup Irina draga, pt ca stiu ca esti cu ochii pe mine:* :* :* :* Draga de tine...Cum esti tu la curent cu toate pregatirile mele....>:D< >:D< :-p

Monica4709
20.01.2009, 19:14:02
Noi vom avea ceva peste 100 de invitati.

In ceea ce priveste ornarea salii am fost cu cineva acolo. Noi vrem huse care sa nu fie stralucitoare. Mi se par de prost gust lucrurile stralucitoare, ca satinul care se gaseste peste tot... Noi cautam ceva mat. Brocart nu am gasit. Aca ca tot la satin am ramas. Insa satinul pe o parte e mai lucios si pe cealalta mai putin. Asa ca am cautat si am gasit pe cineva la care husele (daca se pot numi asa) pot fi folosite pe ambele parti. De fapt nu e nici o husa. E o bucata mare de satin care e surfilata pe margini. Am gasit o metoda cum sa punem materialul respectiv pe scaunele acelea din fier forjat din partea mai de jos a restaurantului. Pentru familie si pt noi vreau sa avem scaune din celelalte care par mai comode. Masa noastra va ava un fel de fusta din materialul restectiv cu niste plii drepti. Dar inca ne mai gandim la acest aspect. Cred ca mai trebuie sa mergem acolo si cu altcineva care se ocupa de asa ceva. Pe masa vom folosi vazele care sunt deja acolo si cu un aranjament din flori albe cu accente de negru (nunta e in alb-negru). Stiu cum trebuie sa fie aranjamentul. Faptul ca restaurantul merge in alb negru a fost un factor decisiv in alegerea pe care am facut-o, dar si stilul mancarii. Eu sunt un gurmand pretentios. De fapt nu neaparat pretentios (Denisa poate confirma :D) dar care stiu ce sa cer.

La degustare mergem maine. Eu sunt mai greu de impresionat. Asa ca sunt curios cum va fi maine... daca se merita ori ba. Eu sper ca da, acum s-a vedea. Oricum cel mai bine se va vedea la nunta.

Buna,

Cu ce firma de decoratiuni lucrati voi? Intreb fiindca nici eu nu vreau huse lucioase, doar ca toate firmele de decoratiuni au din material lucios. E ft greu sa gasesti huse din material mat. Vreau sa vad la targurile de nunti din februarie daca gasesc vreo firma care sa aiba asa ceva, si in functie de asta am sa ma hotarasc cu cine voi lucra.

Am vb cu doamna de la cardinale si a zis ca in curand vor avea si ei o oferta cu decoratiuni si ca vor face si niste reduceri daca alegem sa lucram chiar cu ei.

Eu voi avea intre 80 si 90 de invitati dar mi se par multi si asa, chiar am emotii. Sper sa incapa toti in sala nou cosntruita, fiindca nu as vrea sa fiu nevoita sa pun pe cineva si in cealalta sala, nu vreau sa se simta nimeni lasat deoparte.

coddot
21.01.2009, 02:35:55
Cu ce firma de decoratiuni lucrati voi? Intreb fiindca nici eu nu vreau huse lucioase, doar ca toate firmele de decoratiuni au din material lucios. E ft greu sa gasesti huse din material mat. Vreau sa vad la targurile de nunti din februarie daca gasesc vreo firma care sa aiba asa ceva, si in functie de asta am sa ma hotarasc cu cine voi lucra.

nu e o firma ci e o cunostinta care se ocupa cu asa ceva

LoredanaM79
21.01.2009, 10:41:31
Anycka, deja ati incept cursurile de dans?
Noi ne gandeam prin aprilie... Unde mergeti? De cate ori? Pregatiti ceva special?

Noi pentru ornat inca nu am stabilit prea multe. Stiu cam ce mi-as dori:
Lumanari pe piscina, dar din cate am auzit este luminata... urmeaza sa vedem cum arata si daca mai merg si lumanarile...
Pe mese nu as vrea aranjamente de flori, ci as vrea ceva asemanator cu imaginea de mai jos. la agentia care am vorbit mi-au spus ca au niste vaze asemanatoare (cilindre) doar ca sunt mai mari.
Urmeaza meniul sa vedem cum il facem... sa fie mai deosebit... Ma gandeam tot la un pahar cilindric, in care sa fie meniul la routnd, si un spate o lumanre... dar vor fi prea multe lumanri... sau... poate asta va fi tema... "luminita".. :) Acum mi-a venit ideea.

La culori, pana acum o spatamana eram convinsa ca vreau verde! De o saptamana nu mai sunt asa convinsa. De o saptamana imi visez rochia de mireasa cu rosu. Sa fie emotiile de vina? :((.
OFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!

lauriciul
21.01.2009, 11:30:43
Stai linistita, si eu de vreo saptamana visez numai rochii de mireasa in fiecare seara :D, de cand am inceput sa caut un model care sa mi se potriveasca. :-s O fi de la emotii, da ma binedispune cand ma trezesc dimineata ;))

anycka18
21.01.2009, 21:00:13
Anycka, deja ati incept cursurile de dans?
Noi ne gandeam prin aprilie... Unde mergeti? De cate ori? Pregatiti ceva special?

Noi pentru ornat inca nu am stabilit prea multe. Stiu cam ce mi-as dori:
Lumanari pe piscina, dar din cate am auzit este luminata... urmeaza sa vedem cum arata si daca mai merg si lumanarile...
Pe mese nu as vrea aranjamente de flori, ci as vrea ceva asemanator cu imaginea de mai jos. la agentia care am vorbit mi-au spus ca au niste vaze asemanatoare (cilindre) doar ca sunt mai mari.
Urmeaza meniul sa vedem cum il facem... sa fie mai deosebit... Ma gandeam tot la un pahar cilindric, in care sa fie meniul la routnd, si un spate o lumanre... dar vor fi prea multe lumanri... sau... poate asta va fi tema... "luminita".. :) Acum mi-a venit ideea.

La culori, pana acum o spatamana eram convinsa ca vreau verde! De o saptamana nu mai sunt asa convinsa. De o saptamana imi visez rochia de mireasa cu rosu. Sa fie emotiile de vina? :((.
In legatura cu dansurile am raspuns acilea: http://www.miresici.ro/showthread.php?p=1375694#post1375694
Dar tu nu ti-ai luat deja rochia de mireasa? parca asa am citit..sau ma insel?:-?

anycka18
21.01.2009, 21:04:14
Buna,

Am vb cu doamna de la cardinale si a zis ca in curand vor avea si ei o oferta cu decoratiuni si ca vor face si niste reduceri daca alegem sa lucram chiar cu ei.

Eu voi avea intre 80 si 90 de invitati dar mi se par multi si asa, chiar am emotii. Sper sa incapa toti in sala nou cosntruita, fiindca nu as vrea sa fiu nevoita sa pun pe cineva si in cealalta sala, nu vreau sa se simta nimeni lasat deoparte.
Atasez niste poze cu cateva modele de huse

Monica4709
22.01.2009, 11:58:06

Multumesc pt poze, anycka!
Deja m-am gandit in ce culori as vrea sa decorez sala.....Culoarea tapetului de pe stalpi este roz pal si de aceea voi combina mai multe nuante de roz cu alb sau culoarea untului; atasez si eu cateva poze din care m-am inspirat... :)

anycka18
22.01.2009, 19:08:15
vreau sa va intreb cu ce laborator de cofetarie lucreaza Cardinale. Se apropie ziua mea si as vrea sa incerc torturile de acolo...Va rog un raspuns.

deniisa
22.01.2009, 22:14:52
vreau sa va intreb cu ce laborator de cofetarie lucreaza Cardinale. Se apropie ziua mea si as vrea sa incerc torturile de acolo...Va rog un raspuns.

Panipan se numeste laboratorul. Vreau si eu sa stiu cum e un tort la ei...si prajiturile...Vom comanda si noi pt o ocazie mai speciala ca ziua mea de abia a trecut:)

deniisa
22.01.2009, 22:17:12

Ok. ..husele astea arata bine, insa e important daca exista undeva in Iasi de inchiriat, si apoi daca se potrivesc pe scaunele de la Cardinale de pe terasa ca sunt tare mari....Ai vreo idee sau ai pus doar poze ca doar poze am si eu colectie?:)

deniisa
22.01.2009, 22:21:27

Hmm...dupa parerea mea un verde in sala aia e pretentios. Mai bine viseaza la rosu:) Nu prea exist nimic acolo sa mearga cu verde...si nu se merita de stricat aspectul. Apoi, am vazut undeva o nunta in verde si nu a fost atat de fain(motivul e simplu: oamenii stiau culoarea nuntii si si au luat fiecare verdele care i placea si nu dadea bine) Faci cum crezi tu ca e cel mai bine si sa te simti implinita.
Recomand alb-negru:P sau ca mai jos roz cu crem

deniisa
22.01.2009, 22:24:16
Si eu sunt curioasa sa vad ce veti mai discuta cu D-na de acolo...Sunt taree curioasa http://download.yimg.com/ycs/msg/smileys/v1/emoticons/22/113.gif

Deci, am fost...
Il las pe coddot sa va spuna mai multe ca el e barbat pe aici:)

PS. Am discutat si despre cresterea monedei noastre si exista posibilitatea unei intelegeri...Mi am mai revenit putin

deniisa
22.01.2009, 22:25:41
Multumesc pt poze, anycka!
Deja m-am gandit in ce culori as vrea sa decorez sala.....Culoarea tapetului de pe stalpi este roz pal si de aceea voi combina mai multe nuante de roz cu alb sau culoarea untului; atasez si eu cateva poze din care m-am inspirat... :)

Arata tare dragut si se potriveste cu ce e in restaurant. Sper doar sa ti iasa ceea ce ti ai propus si sa gasesti pe cineva in stare sa realizeze visurile;) Mult succes

LoredanaM79
23.01.2009, 16:23:11
Anycka, inca nu mi-am luat rochie. Am fost la Bucuresti si am probat doua, dar nu m-am hotarat. Eu am cautat mai mult pe net, nu am fost deloc prin magazine. Si nici nu voi merge. Nu am timp, si daca incep sa caut mult si nu gasesc ma panichez.
Am fost la DeCosta la Bucuresti, am probat, mi-au placut, urmeaza sa merg cu nasa sa alegem una din doua (chiar daca eu cam inclin deja spre una ;) ).
Astept targul sa vad voal, coronita, alte accesorii...
Luni mergem si noi cu cei de la agentie la Cardinale sa stabilim detalii.
Si vorbim atunci cu doamna despre euro...
Va spun dupa
Pup!

LoredanaM79
23.01.2009, 17:33:10
Buna,

Monica, dar vor scoate geamurile toate.
Noi vom avea cam 150 invitati (poate chiar mai putini, din cauza crizei), si majoritatea vream sa-i punem in sala veche. Ringul va fi nivelul doi (din mijloc) iar masa noatra va fi pe nivelul de jos. In felul acesta mesele vor fi ferite de zgomotul de pe ring, dar vor avea vizibilitate la ring. Vor putea discuta...

anycka18
23.01.2009, 18:00:38
Ok. ..husele astea arata bine, insa e important daca exista undeva in Iasi de inchiriat, si apoi daca se potrivesc pe scaunele de la Cardinale de pe terasa ca sunt tare mari....Ai vreo idee sau ai pus doar poze ca doar poze am si eu colectie?:)
Salut! MA bucur ca ai venit cu noutati.

Eu am dat raspunsuri la obiect pana acum si am incercat sa ajut, deci da, am o idee, pozele sunt luate de pe site-ul firmei de decoratiuni cu care lucram noi. Am fost la 2 nunti la care amenajarile au fost facute de aceasta firma, dar am vazut un alt model de huse (am sa atasez poza, cu husele si esarfele respective) Am fost la Cardinale cu D-nii cu care colaboram noi si mi-au zis ca merg husele lor pe scaunele respective...dar inca nu le-am probat. Stiu ca scaunele alea au si manere si in general scunele pe care am stat eu la alte nunti nu aveau#-o . Deci cu privire la aspectul asta nu am idee:D
Deci cu Pani-Pat lucreaza Cardinale. luna viitoare e ziua mea:gen_19: si dau comanda de tort sa vedem care-i treaba.

Nu stiu sa redimensionez pozele asa ca am atasat iarasi o poza de pe site. Am vazut esarfele astea si arata la fel si in realitate. Astept sa-mi vina expertul acasa si atasez poze cu scunele de la nuntile la care am fost#-o ;))

anycka18
23.01.2009, 18:11:41
Deci, am fost...
Il las pe coddot sa va spuna mai multe ca el e barbat pe aici:)

PS. Am discutat si despre cresterea monedei noastre si exista posibilitatea unei intelegeri...Mi am mai revenit putin
Asta e un lucru buuun. Chiar ma gandeam ca nu poate fi dracusorul asa de negru, in sensul ca noi avem deja contract cu Cardinale dar ei trebuie sa isi faca contracte si pt 2010 si deci trebuie sa-si refaca putin oferta, pt ca nu cred ca va fi cerere pe o oferta nesigura. Iar site-ul asta e un mijloc de schimbat pareri (si in sensul de a impartasi cu alte miresici parerile dar si de a le modifica, poate intr-o masura mai mica). Iar daca noi ne plangem ca suntem stresate din cauza Euro care tot creste (apropos, azi a scazut<:-P ), poate doar cei care sunt destul de stabili financiar s-ar gandi la Cardinale, ca posibila locatie pt o petrecere, restul s-ar reorienta . Deci tre` sa fim optimiste. ;-)

deniisa
23.01.2009, 20:48:20
Salut! MA bucur ca ai venit cu noutati.

Eu am dat raspunsuri la obiect pana acum si am incercat sa ajut, deci da, am o idee, pozele sunt luate de pe site-ul firmei de decoratiuni cu care lucram noi. Am fost la 2 nunti la care amenajarile au fost facute de aceasta firma, dar am vazut un alt model de huse (am sa atasez poza, cu husele si esarfele respective) Am fost la Cardinale cu D-nii cu care colaboram noi si mi-au zis ca merg husele lor pe scaunele respective...dar inca nu le-am probat. Stiu ca scaunele alea au si manere si in general scunele pe care am stat eu la alte nunti nu aveau#-o . Deci cu privire la aspectul asta nu am idee:D
Deci cu Pani-Pat lucreaza Cardinale. luna viitoare e ziua mea:gen_19: si dau comanda de tort sa vedem care-i treaba.

Nu stiu sa redimensionez pozele asa ca am atasat iarasi o poza de pe site. Am vazut esarfele astea si arata la fel si in realitate. Astept sa-mi vina expertul acasa si atasez poze cu scunele de la nuntile la care am fost#-o ;))

Deci e pani pat...na..am spus si eu ce am retinut:) Apoi, ma intereseaza si pe mine de husele cele albe ca vad ca sunt mate. Trimite mi te rog numele firmei. Multumesc tare mult

deniisa
23.01.2009, 20:53:31
Asta e un lucru buuun. Chiar ma gandeam ca nu poate fi dracusorul asa de negru, in sensul ca noi avem deja contract cu Cardinale dar ei trebuie sa isi faca contracte si pt 2010 si deci trebuie sa-si refaca putin oferta, pt ca nu cred ca va fi cerere pe o oferta nesigura. Iar site-ul asta e un mijloc de schimbat pareri (si in sensul de a impartasi cu alte miresici parerile dar si de a le modifica, poate intr-o masura mai mica). Iar daca noi ne plangem ca suntem stresate din cauza Euro care tot creste (apropos, azi a scazut<:-P ), poate doar cei care sunt destul de stabili financiar s-ar gandi la Cardinale, ca posibila locatie pt o petrecere, restul s-ar reorienta . Deci tre` sa fim optimiste. ;-)

Da..trebuie sa fim optimiste....Acum ma oftic ca nu am platit un avans mai mare cand euro era la 3.6 , am sperat ca va scadea si am dat doar 10%....Asta e...regretele nu si mai au locul
Ssperam in bine...

Spor la pregatiri

ali_nuta
24.01.2009, 01:24:22
loredana, ce pret au rochiile:-s , ca nici eu nu m-am plimbat prin magazine?inca

anycka18
24.01.2009, 08:53:36
Deci e pani pat...na..am spus si eu ce am retinut:) Apoi, ma intereseaza si pe mine de husele cele albe ca vad ca sunt mate. Trimite mi te rog numele firmei. Multumesc tare mult
`Neata! E vorba despre Salonul Miriam de pe str Cuza Voda. Eu am vb cu D-na Foszto (e suuper amabila, si iti mai da si diverse idei), dar inca nu am fost la salon sa vad cum arata husele. Gasesti adresa firmei pe net. Noi lucram cu Fam. Foszto si pt foto-video. Weekend placut!

anycka18
24.01.2009, 09:11:10
Da..trebuie sa fim optimiste....Acum ma oftic ca nu am platit un avans mai mare cand euro era la 3.6 , am sperat ca va scadea si am dat doar 10%....Asta e...regretele nu si mai au locul
Ssperam in bine...

Spor la pregatiri
Degeaba dadeai tu avans mare ca era tot una. Pt ca euro se va calcula la cursul BNr din data platii finale (aia cred ca va fi data facturarii, sa zic asa..) Deci din suma totala facturata (calculata la cursul euro din luna mai, in cazul tau) se va scadea avansul. Noi nu lucram cu euro, chiar daca unele preturi sunt stabilite in euro. Deci avansul tau nu se va transforma in euro, ci va ramane in lei. Daca stabileai in contract un anumit curs fix pt euro, sau daca stabileai pretul direct in lei atunci cand ai incheiat contractul...asta da, ar fi fost un lucru bun. Dar avansul mare...nu prea te ajuta acum. As fi curioasa sa stiu ce anume ti s-a spus despre pretul meniului...cum mai poate fi imbunatatit. Eu ma gandeam sa ii propun D-nei Ioana un avans mai mare ...undeva la 50-60%(sper sa ii si strangem$-) ) si sa putem negocia un anumit pret pt meniu. Noi avem putini invitati , aprox 60 si nu parea dispusa la negocieri asta vara. Alta varianta nu vad, in cazul meu. As vrea sa mergem sa incheiem un act aditional cu celelalte preturi care sunt stabilite doar verbal si care sper sa nu creasca si ele. De ex. apa minerala sa creasca de la 4ron/ sticla la mai stiu eu cat...sau pt chelneri sa nu mi se ceara mai mult. Dar momentan ne deplasam mai greu pt ca avem masina in service, dar imediat ce se rezolva situatia asta, mergem sa le facem o vizita. Sper ca nu am stresat pe nimeni acum:-B dar imi fac si eu o mie de ganduri cateodata...Trebuie sa rasara soarele si pe strada mea...Abia astept primavara!!Macar imi mai schimb starea de [email protected]};- %%- @};- %%-

anycka18
24.01.2009, 12:22:15
so pozele facute la o nunta cu husele. Sper ca se intelege ceva din poza.

deniisa
24.01.2009, 14:07:03
Degeaba dadeai tu avans mare ca era tot una. Pt ca euro se va calcula la cursul BNr din data platii finale (aia cred ca va fi data facturarii, sa zic asa..) Deci din suma totala facturata (calculata la cursul euro din luna mai, in cazul tau) se va scadea avansul. Noi nu lucram cu euro, chiar daca unele preturi sunt stabilite in euro. Deci avansul tau nu se va transforma in euro, ci va ramane in lei. Daca stabileai in contract un anumit curs fix pt euro, sau daca stabileai pretul direct in lei atunci cand ai incheiat contractul...asta da, ar fi fost un lucru bun. Dar avansul mare...nu prea te ajuta acum. As fi curioasa sa stiu ce anume ti s-a spus despre pretul meniului...cum mai poate fi imbunatatit. Eu ma gandeam sa ii propun D-nei Ioana un avans mai mare ...undeva la 50-60%(sper sa ii si strangem$-) ) si sa putem negocia un anumit pret pt meniu. Noi avem putini invitati , aprox 60 si nu parea dispusa la negocieri asta vara. Alta varianta nu vad, in cazul meu. As vrea sa mergem sa incheiem un act aditional cu celelalte preturi care sunt stabilite doar verbal si care sper sa nu creasca si ele. De ex. apa minerala sa creasca de la 4ron/ sticla la mai stiu eu cat...sau pt chelneri sa nu mi se ceara mai mult. Dar momentan ne deplasam mai greu pt ca avem masina in service, dar imediat ce se rezolva situatia asta, mergem sa le facem o vizita. Sper ca nu am stresat pe nimeni acum:-B dar imi fac si eu o mie de ganduri cateodata...Trebuie sa rasara soarele si pe strada mea...Abia astept primavara!!Macar imi mai schimb starea de [email protected]};- %%- @};- %%-

Hmmm...eu nu am inteles asa partea cu avansul.Daca as fi platit mai mult era o valoare mai mare din pretul total. acum mai am un stres, ca nu ne am gandit deloc ca avansul e din pretu total din ziua respectiva. Nu-mi pare logic. Adica,, gandeste-te putin: avansul era de 30% din suma pe care as fi calculat -o atunci nu ceva probabilist. Cum s-ar mai fi putut face vreun calcul??? 30% din totalul din ziua respectiva.... asa e si logic...Trebuie sa intreb la restaurant, cu toate ca stiu sigur ca am intrebat si mi s a spus ca acum platesc 30% din pretul calculat in euro in ziua avansului si nu mi se recalculeaza....OFFFFFFF....acum ea sigur poate sa intoarca vorba ca am sesizat ca uita multe si-si schimba ideile. Apoi, cu sucul nu ai nici o sansa sa o convingi sa ti primita ca nu creste pretul.Daca creste pretul cu care ea se aprovizioneaza sigur nu va fi de acord. Cu chelnerii o scoti la capat ca in contract se specifica. La mine scrie cat voi plati chelnerii si nu se poate modifica asta...

deniisa
24.01.2009, 14:07:39
so pozele facute la o nunta cu husele. Sper ca se intelege ceva din poza.

Foarte putin se sesizeaza....

coddot
24.01.2009, 14:36:12
La noi in contract se specifica ca am platit atatia lei care inseamna atatia euro la cursul bnr din ziua platii avansului reprezentand 10% din suma totala precontractata pt 100 invitati. Stiu ca atunci cand eram acolo a mai facut schimbari la contract chiar d-na si am semnat. Contractul e la Denisa acasa si va paote spune exact.

Oricum toate costa si asta e... sa fim noi sanatosi si intregi pana atunci ca sa putem munci si aduna banii. Sincer sunt sceptic ca vor fi bani destui din ce dau invitatii. As vreau eu sa mai raman cu ceva pt luna de miere si ceva mobila in casa. Si cand ma gandesc ca inainte cu banii de dupa nunta lumea isi cumpara apartament si pe atunci erau timpuri mai grele decat acum. De ce au luat-o toate asa razna? Ce s-a intamplat intre timp? Aaaa... diferenta intre paturile sociale se mareste tot mai mult. Cred ca acesta e baiul.

anycka18
25.01.2009, 00:58:49
La noi in contract se specifica ca am platit atatia lei care inseamna atatia euro la cursul bnr din ziua platii avansului reprezentand 10% din suma totala precontractata pt 100 invitati. Stiu ca atunci cand eram acolo a mai facut schimbari la contract chiar d-na si am semnat. Contractul e la Denisa acasa si va paote spune exact.

Oricum toate costa si asta e... sa fim noi sanatosi si intregi pana atunci ca sa putem munci si aduna banii. Sincer sunt sceptic ca vor fi bani destui din ce dau invitatii. As vreau eu sa mai raman cu ceva pt luna de miere si ceva mobila in casa. Si cand ma gandesc ca inainte cu banii de dupa nunta lumea isi cumpara apartament si pe atunci erau timpuri mai grele decat acum. De ce au luat-o toate asa razna? Ce s-a intamplat intre timp? Aaaa... diferenta intre paturile sociale se mareste tot mai mult. Cred ca acesta e baiul.
Poate ma insel eu...dar eu asa inteleg lucrurile astea. Atasez din nou poza cu husele#:-S Nu e o poza reusita (ma refer la huse), dar asta e tot ce am.

anycka18
25.01.2009, 01:02:50
Hmmm...eu nu am inteles asa partea cu avansul.Daca as fi platit mai mult era o valoare mai mare din pretul total. acum mai am un stres, ca nu ne am gandit deloc ca avansul e din pretu total din ziua respectiva. Nu-mi pare logic. Adica,, gandeste-te putin: avansul era de 30% din suma pe care as fi calculat -o atunci nu ceva probabilist. Cum s-ar mai fi putut face vreun calcul??? 30% din totalul din ziua respectiva.... asa e si logic...Trebuie sa intreb la restaurant, cu toate ca stiu sigur ca am intrebat si mi s a spus ca acum platesc 30% din pretul calculat in euro in ziua avansului si nu mi se recalculeaza....OFFFFFFF....acum ea sigur poate sa intoarca vorba ca am sesizat ca uita multe si-si schimba ideile. Apoi, cu sucul nu ai nici o sansa sa o convingi sa ti primita ca nu creste pretul.Daca creste pretul cu care ea se aprovizioneaza sigur nu va fi de acord. Cu chelnerii o scoti la capat ca in contract se specifica. La mine scrie cat voi plati chelnerii si nu se poate modifica asta...Pai nu ti se reclaculeaza avansul. DAr suma totala da. Oricum, pt linistea fiecareia dintre noi, trebuie vb clar cu D-na Ioana. Sunt pisaloaga?:"> Sorryyyy!!^:)^ M-am uitat pe contract si eu nu am stabilit pretul pt chelneri si nici, cum zicea CODDOT, avansul in euro. hmmmmm...

deniisa
25.01.2009, 22:16:05
Pai nu ti se reclaculeaza avansul. DAr suma totala da. Oricum, pt linistea fiecareia dintre noi, trebuie vb clar cu D-na Ioana. Sunt pisaloaga?:"> Sorryyyy!!^:)^ M-am uitat pe contract si eu nu am stabilit pretul pt chelneri si nici, cum zicea CODDOT, avansul in euro. hmmmmm...
La mine in contract scrie cat platesc pt chelneri....

coddot
26.01.2009, 00:42:27
Poate ma insel eu...dar eu asa inteleg lucrurile astea. Atasez din nou poza cu husele#:-S Nu e o poza reusita (ma refer la huse), dar asta e tot ce am.

Il vad pe dl. Eli si sotia la tine in fotografie. Sa il saluti din partea mea te rog.

anycka18
26.01.2009, 08:44:59
Il vad pe dl. Eli si sotia la tine in fotografie. Sa il saluti din partea mea te rog.
cu siiiiguranta faci confuzie:-p

coddot
26.01.2009, 14:04:40
cu siiiiguranta faci confuzie:-p

hm... nu cred... vezi in partea stanga a fotografiei 2 persoane imbratisate dansand :) Nu li se vede fata dar ii stiu in rest cum arata :P

anycka18
26.01.2009, 17:26:07
hm... nu cred... vezi in partea stanga a fotografiei 2 persoane imbratisate dansand :) Nu li se vede fata dar ii stiu in rest cum arata :P
;)) o fi cum spui tu, dar pe respectivii nu-i cunosc. S-a intamplat sa fie in poza, dar erau si ei invitati, la fel ca si noi la nunta respectiva. Ii cunosc pe cei doi din prim-plan, pe miri , dar pe D-nul Eli si sotia lui, nu...asa ca iti revine tie "sarcina" de a-i saluta. Ce chestie...e mica lumea...si tu ai un spirit de observatie....;))

deniisa
26.01.2009, 21:58:27
Ce chestie...e mica lumea...si tu ai un spirit de observatie....;))

Uite ca si eu am observat ca faci 2 nunti...E adevarat? Una la el acasa si una la tine? Ce taaare! Sunt curioasa cine le finanteaza ;))

anycka18
27.01.2009, 07:48:41
Uite ca si eu am observat ca faci 2 nunti...E adevarat? Una la el acasa si una la tine? Ce taaare! Sunt curioasa cine le finanteaza ;))
A-ha!Acum am stabilit si pt Oradea (adica la el). Eu sunt ortodoxa iar el catolic, nu renunta niciunul din nou la religia sa...asa ca va fi aici cununia religioasa la ortodocsi iar la Oradea vom primi un fel de binecuvantare de la preotul catolic. Aici avem restaurant elegant iar acolo cu aspect rustic-sasesc. Cine finanteaza? Ia ghici! Cine e super stresat din cauza euro?=)) Avem meniul in euro la ambele restaurante#-o LA IAsi vom avea petrecerea seara, iar la Oradea va fi o petrecere de zi. Si cateva poze cu Hanul:

LoredanaM79
27.01.2009, 11:55:54
Deniisa, nu ai fost foarte atenta, pentru ca Anicka a spus de aceste doua nunti de pe la inceputul acestui topic :).
Dar cheltuielile nu cresc foarte mult din cauza faptului ca sunt doua nunti... Numarul de invitati e acelasi, fie ca se aduna o singura data sau de doua ori...
Acum depinde de tine daca vrei sa imbraci aceeasi rochie sau vrei doua...
Ce se mai dubleaza e muzica (parca tin minte ca ai dj), amenajatul salii (chiar daca... luat la nr de mese si la invitati (aranjamente pe mese, huse)... nu e chiar dublu...
Din cate stiu eu, asa e obiceiul in vest: nuntile se fac ziua. Interesant.
ia partea buna a lucrurilor: vei fi de doua ori sarbatorita, in centrul atentiei... Ce poate fi mai frumos decat sa fii mireasa... :)

Bafta multa!

deniisa
27.01.2009, 19:44:34
Deniisa, nu ai fost foarte atenta, pentru ca Anicka a spus de aceste doua nunti de pe la inceputul acestui topic :).
Dar cheltuielile nu cresc foarte mult din cauza faptului ca sunt doua nunti... Numarul de invitati e acelasi, fie ca se aduna o singura data sau de doua ori...
Acum depinde de tine daca vrei sa imbraci aceeasi rochie sau vrei doua...
Ce se mai dubleaza e muzica (parca tin minte ca ai dj), amenajatul salii (chiar daca... luat la nr de mese si la invitati (aranjamente pe mese, huse)... nu e chiar dublu...
Din cate stiu eu, asa e obiceiul in vest: nuntile se fac ziua. Interesant.
ia partea buna a lucrurilor: vei fi de doua ori sarbatorita, in centrul atentiei... Ce poate fi mai frumos decat sa fii mireasa... :)

Bafta multa!

Hmm.. citesc acest topic mereu si nu stiu cum de mi a scapat:) Scuze.
Mie, sincer, nu mi pare ca nu cresc cheltuielile mult. Adica sunt doua nunti...la o anumita perioada de timp. Doar daca la Oradea face nunta pt neamurile lui si la Iasi pentru ale ei, atunci sa spunem ca nu ar fi dublu. Daca insa merg toti si intr o parte si alta, atunci e dublu....Si oricum ai lua-o sunt costuri suplimentare.
Anicka mi a dat o idee:D Nici eu nu am aceeasi religie cu viitorul meu sot....Insa ma indoiesc ca familiile ar fi de acord. Eu as fi de acord in momentul in care as merge ca si invitata. Ei sa mi spuna la ce ora sa ma prezint si unde, si merg cu toata placerea:D

anycka18
27.01.2009, 21:37:56
Hmm.. citesc acest topic mereu si nu stiu cum de mi a scapat:) Scuze.
Mie, sincer, nu mi pare ca nu cresc cheltuielile mult. Adica sunt doua nunti...la o anumita perioada de timp. Doar daca la Oradea face nunta pt neamurile lui si la Iasi pentru ale ei, atunci sa spunem ca nu ar fi dublu. Daca insa merg toti si intr o parte si alta, atunci e dublu....Si oricum ai lua-o sunt costuri suplimentare.
Anicka mi a dat o idee:D Nici eu nu am aceeasi religie cu viitorul meu sot....Insa ma indoiesc ca familiile ar fi de acord. Eu as fi de acord in momentul in care as merge ca si invitata. Ei sa mi spuna la ce ora sa ma prezint si unde, si merg cu toata placerea:D
S-o parafrazez oleaca pe Loredana: Ce poate fi mai stresant decat sa fii mireasa?:)) Denisa, noi ne-am gandit ca este un impediment distanta asta asa de mare (aprox 600km)...si la cum sunt drumurile la noi (in strainatate ai face distanta asta in 5-6 ore) facem aprox 8-9 ore pe drum (crede-ma, stiu!), si dupa ce conduci atatea ore, nu-ti mai arde de nimic. Asta in cazul in care vii cu masina. Daca vii cu trenul faci 11 ore!!!Avionul nu-l iau deocamdata in considerare;)) Deci , eu ar trebui sa asigur cazare la vreo 10-20 perechi pt cel putin 2 nopti si asta ne-ar arde serios la buzunar. Asta in cazul in care as face o singura petrecere la Iasi, invers ar fi si mai naspa. La Oradea va fi o petrecere mai restransa (Janos al meu zice ca vor veni vreo 25-30 persoane, eu sincer nu cred ca vom avea atatia, vom vedea...), meniul va avea doar 3 feluri, va tine cateva ore...spre seara, sper ca invitatii se vor retrage fiecare la casuta lui:D

LoredanaM79
28.01.2009, 12:33:16
Anicka, incearca sa te linistesti... Daca sunt asa putin invitati e foarte bine. De ziua ta ai emotii? Va fi ca o mica petrecere (sau ca un "bairam" din vremea studentiei :) ). Eu m-am mai calmat putin (bineinteles, pana ma apuca iar crizele... dar... merge... :) ). Nunta de la Oradea, dat fiind ca este mica, intre prieteni, nu iti va da multa bataie de cap... Si oricum, dupa proiectul "NUNTA LA CARDINALE", ti se va parea o joaca de copii in parc.

Si acum sa revenim la oile noastre, adik la Cardinale. Am fost cu agentia la restaurant sa vorbim de amenajari.. decorari... Si am descoporerit cu placere ca au si huse din brocart... doar ca nu incap pe scaunele de pe terasa... :( Merg foarte bine pe cele din restaurant. Deci, pentru cine are nunta mai mica si foloseste doar scaunele din interior, merg foarte bine...
La targul de saptamana viitoare ne vom uita pe niste invitatii, verighete si costum de mire... si accesorii pentru amandoi.

Cam asta e. Revin cu noutati. Timpul parca a inceput sa treaca mai repede, nu? :)

LoredanaM79
28.01.2009, 12:45:48
Vin cu o propunere: ce ar fi sa ne întâlnim si noi sa mai schimbam păreri despre cum amenajam, despre culori, despre cum aranjam mesele... Poate ne vedem chiar la Cardinale si o prindem si pe doamna Ioana acolo.

Știu ca miresicile din Iasi se intalnesc sambata, si as fi vrut sa merg si eu, mai ales ca am vazut ca mergi si tu Anicka, dar... sambata am un botez la Barlad si nu am cum sa ajung...

Ce ziceti?

anycka18
28.01.2009, 23:27:13
Vin cu o propunere: ce ar fi sa ne întâlnim si noi sa mai schimbam păreri despre cum amenajam, despre culori, despre cum aranjam mesele... Poate ne vedem chiar la Cardinale si o prindem si pe doamna Ioana acolo.

Știu ca miresicile din Iasi se intalnesc sambata, si as fi vrut sa merg si eu, mai ales ca am vazut ca mergi si tu Anicka, dar... sambata am un botez la Barlad si nu am cum sa ajung...

Ce ziceti?
Seara buna! Sa stii ca m-am gandit si eu la asta: sa ne intalnim noi, cele de la Cradinale, dar nu am avut curajul sa va spun:"> ..Ma gandesc ca ar fi bine dupa targul asta, sa avem mai multe idei (in caz ca nu avem destule deja.;-) ..) Sunt tare curioasa cum va fi intalnirea cu miresicile din IAsi.

Am sa incerc sa nu ma mai stresez cu tot felul de prostioare de ale mele..Citeam ca unele fete au ramas fara serv. in perioada asta si ma gandesc ca e tare greu pt ele. Deocamdata la noi e inca ok si sper sa fie in continuare la fel[-o< %%- Noapte buna si vise placute:grouphug: (:| [/URL][URL="http://www.n-avatare.com/avatar-hamster-33.html"]http://www.n-avatare.com/avatare/amuzante/hamster.gif (http://www.n-avatare.com/avatar-zambet_de_tocilar-505.html)http://www.n-avatare.com/avatare/amuzante/marriage_game_over.gif (http://www.n-avatare.com/avatar-marriage_game_over-294.html)

coddot
29.01.2009, 11:40:28
Știu ca miresicile din Iasi se intalnesc sambata,

unde si cand se intalnesc cei ce au nuta in Iasi?

Cand e targul de nunti? Eu (noi) suntem cam rupti de lume si nu stim ce se intampla in jur.

Sunt si eu de acord sa ne intalnim separat, cei ce facem la Cardinale. Doar sa nu fie sambata seara sau duminica caci am o nunta de fotografiat.

LoredanaM79
29.01.2009, 12:49:39
Coddot, intalnirea miresicilor din Iasi e sambata 31 ianuarie, la Hotel Unirea la Etaj 13, la ora 17.00. vezi ca este si un topic: "Intalnire miresici Iasi", unde se pun la cale aceste reuniuni.

In ceea ce priveste intalnirea noastra, a "Cardinalistilor", sustin ideea Anickai (suna cam aiurea... :-s dar... ) de a ne vedea dupa targ. Weekend-ul acesta este un targ si la Romexpo.

Mai vorbim!

Monica4709
29.01.2009, 12:49:41
Cand e targul de nunti? Eu (noi) suntem cam rupti de lume si nu stim ce se intampla in jur.

Sunt 3 targuri de nunti in luna februarie. Primul este intre 6 si 8 feb. la sala polivalenta, al doilea este intre 20 si 22 feb. la Era Shopping Park, si al treilea intre 27 feb si 1 martie la centrul providenta.
Din cate am inteles ultimele 2 sunt cele mai importante, primul fiind mai micut, cu putine firme. Iar despre cel de la Era puteti afla mai multe detalii pe iasiweddings.ro

LoredanaM79
04.02.2009, 13:24:05
Cam liniste pe aici.
Anicka, spune-ne si noua ce ati facut la intalnirea miresicilor de sambata? Cum a fost? Ce ati discutat?

anycka18
04.02.2009, 21:29:27
Cam liniste pe aici.
Anicka, spune-ne si noua ce ati facut la intalnirea miresicilor de sambata? Cum a fost? Ce ati discutat?
....mai luam o pauza si noi... Despre intalnire, te rog sa te uiti pe topicul respectiv. :"> si sa vorbim acolo despre intalnire.:D

coddot
05.02.2009, 14:31:25
....mai luam o pauza si noi... Despre intalnire, te rog sa te uiti pe topicul respectiv. :"> si sa vorbim acolo despre intalnire.:D
care topic? da link te rog

anycka18
05.02.2009, 18:43:40
care topic? da link te rog
http://www.miresici.ro/showthread.php?p=1426581#post1426581

deci cum il gasesti: intri pe sectiunea geografic >>>Jud Iasi>>>Sa zicem ca sunt 2 sectiuni aici: una in care se discuta in special despre nunti si cealalta (care este mai jos ) cuprinde tot felul de discutii despre miresicile din Iasi. Cred ca Denisa stie;-) ...dar nu ti-a spus si tie (nefiind tu miresica);)) ...si aici gasesti tot ce vrei si nu vrei: bazar, intalniri...off topic. N stiu cat de clara am fost in exprimare...dar incearca..

anycka18
08.02.2009, 09:27:07
Am fost la targ si am primit si o brosurica cu restaurantele din IAsi: la CArdinale pretul pt meniu pe care l-am ales noi era 235 ron iar cel pt meniul complet 375 ron. Acum, nu stiu...asta e pretul pt luna februarie...sau e pretul pe care il vom avea si noi...
Restaurantul Select nu avea pretul afisat, La RAmada preturile incep de la 180 ron...Am sa atasez mai tarziu si cateva poze cu paginile fotografiate.

deniisa
08.02.2009, 13:15:20
Am fost la targ si am primit si o brosurica cu restaurantele din IAsi: la CArdinale pretul pt meniu pe care l-am ales noi era 235 ron iar cel pt meniul complet 375 ron. Acum, nu stiu...asta e pretul pt luna februarie...sau e pretul pe care il vom avea si noi...
Restaurantul Select nu avea pretul afisat, La RAmada preturile incep de la 180 ron...Am sa atasez mai tarziu si cateva poze cu paginile fotografiate.

Am fost si eu la targ, dar nu i am vazut pe cei de la Cardinale...Poate era scris un pret doar pt vedere, sa nu sperie oameniii de euro, ca nu cred ca au renuntat ei la euro....Deci ei iti vor lua banii in functie de cursul euro, nu de ce era afisat ieri pe acolo sau in nu stiu ce brosura.

LoredanaM79
09.02.2009, 11:42:12
Fetelor, dar este cam acelasi lucru. este meniul de 55 euro la un curs de 4,27 ron/euro.

anycka18
10.02.2009, 07:37:22
Am fost si eu la targ, dar nu i am vazut pe cei de la Cardinale...Poate era scris un pret doar pt vedere, sa nu sperie oameniii de euro, ca nu cred ca au renuntat ei la euro....Deci ei iti vor lua banii in functie de cursul euro, nu de ce era afisat ieri pe acolo sau in nu stiu ce brosura.
pai, nu am spus ca erau cei de la Cardinale, am zis ca am primit o brosurica cu restaurantele din Iasi, si acolo erau trecute si preturile pt 2 tipuri de meniu/ fiecare restaurant.

pe noi de ce sa ne sperie cu pretul in euro?!;))

si ceva poze...nu-s foarte clare ca sunt facute cu tel.

anycka18
10.02.2009, 07:38:50
Fetelor, dar este cam acelasi lucru. este meniul de 55 euro la un curs de 4,27 ron/euro.
stiu ca este acelasi lucru...dar nu ma asteptam sa vad la ei oferta in ron...:|

anycka18
15.02.2009, 21:37:46
Salut! Nu a petrecut nimeni 14 febr. la Cardinale?

TopGear
16.02.2009, 13:58:05
Salut! Nu a petrecut nimeni 14 febr. la Cardinale?
Nu stiam ca au si ei organizat un Valentine's ....oricum sunt cam picata de pe alte meleaguri si la propriu si la figurat, dar intre timp am stabilit data nuntii care coincide cu a parintilor mei , deci vom avea doua sarbatoriri pe aceeasi tema <:-P si vreau sa le pun la cale si o mica surpriza chiar la nunta mea ;)) .... am mai citit pe aici si am ramas surprinsa ca husele nu se potrivesc la scaunele de pe terasa....insa mie mi s-a spus ca de aceste decoratiuni se ocupa chiar dumnealor , adica doamna Ioana chiar imi zicea ca o sa ies mai ieftin asa fiindca scap in primul rand de comisionul pe care il dau cei de la firma de decoratiuni restaurantului si ca o sa faca un album cu fotografii de la diverse evenimente , pe care o sa ni-l arate .....sa ne alegem de acolo culorile , florile , etc.....voi aveti firma de decoratiuni separat ?

P.S. Imi cer scuze pentru primul meu mesaj, m-a cam luat valul ^:)^ dar i-am explicat moderatorului care au fost motivele si nu are rost sa continui cu respectivul....stie el de ce ;-) .

LoredanaM79
16.02.2009, 14:47:58
Buna fetelor,
nici noi nu am fost la Cardinale de 14 februarie, dar am fost cu doua saptamani inainte sa mai stabilim niste detalii.
Si, legat de amenajarea lcoatiei, cred ca vom lucra si noi tot cu ei. Am vorbit cu o agentie dar nu ma prea incantat ce aveau, mai ales ca era si problema cu husele... si eu sunt si foarte pretentioasa...
Dat fiind ca inca nu au husele facute, sper sa reusesc sa o conving pe doamna Ioana sa faca un model cum imi doresc eu :). Acesta este avantajul... ca voi putea sa lucrez si eu aproape de ei sa facem exact cu imi doresc. Mi-a spus ca vom putea sa facem si o masa de proba cu o luna inainte de nunta... Sper sa fie ok...
Intr-adevar e mai mult de alergat... ca florile acum trebuie sa le fac in alta parte... dar asta e...
Week-end-ul acesta este un botez acolo. Cine vrea poate sa mearga sa vada cam cum orneaza. Noi mergem duminica sa gustam tortul :)

LoredanaM79
16.02.2009, 14:49:28
Scuzati greselile... si nu le pot corecta... :(

TopGear
16.02.2009, 15:01:44
Week-end-ul acesta este un botez acolo. Cine vrea poate sa mearga sa vada cam cum orneaza. Noi mergem duminica sa gustam tortul :)
Ce tort ? Vreau si eu sa gust tortul =P~ .....chiar o sa merg sa vad cum s-a amenajat pentru botez, imi fac o idee cum arata sala cu scaunele imbracate ....ce vroiam sa va mai intreb.....a ascultat cineva formatia de la Cardinale ? Oare canta formatia la botez acum ?:zz: Eu una tare as vrea sa-i ascult la o petrecere ....sa vad ce atmosfera stiu sa faca ......mi-as lua o grija maaaaaare de pe cap ......

LoredanaM79
16.02.2009, 15:29:41
Noi i-am ascultat intr-o seara in restaurant... dar la o petrecere nu si... am mai cerut si un violonist.
Canta bine, dar nu stiu cat de bine. Conteaza f. mult sa stie sa faca atmosfera.

anycka18
16.02.2009, 20:53:58
Buna fetelor,
nici noi nu am fost la Cardinale de 14 februarie, dar am fost cu doua saptamani inainte sa mai stabilim niste detalii.
Si, legat de amenajarea lcoatiei, cred ca vom lucra si noi tot cu ei. Am vorbit cu o agentie dar nu ma prea incantat ce aveau, mai ales ca era si problema cu husele... si eu sunt si foarte pretentioasa...
Dat fiind ca inca nu au husele facute, sper sa reusesc sa o conving pe doamna Ioana sa faca un model cum imi doresc eu :). Acesta este avantajul... ca voi putea sa lucrez si eu aproape de ei sa facem exact cu imi doresc. Mi-a spus ca vom putea sa facem si o masa de proba cu o luna inainte de nunta... Sper sa fie ok...
Intr-adevar e mai mult de alergat... ca florile acum trebuie sa le fac in alta parte... dar asta e...
ce tort?:-\

LoredanaM79
16.02.2009, 21:25:24
Tortul pentru nunta.
Am fost sa intrebam cum va fi, sa facem o degustare... si ne-au spus ca sambata este un botez si putem veni duminica sa degustam.
Am vazut si diverse modele...
Va spun duminica seara cum a fost :)

anycka18
17.02.2009, 07:49:03
Nu stiam ca au si ei organizat un Valentine's ....oricum sunt cam picata de pe alte meleaguri si la propriu si la figurat, dar intre timp am stabilit data nuntii care coincide cu a parintilor mei , deci vom avea doua sarbatoriri pe aceeasi tema <:-P si vreau sa le pun la cale si o mica surpriza chiar la nunta mea ;)) .... am mai citit pe aici si am ramas surprinsa ca husele nu se potrivesc la scaunele de pe terasa....insa mie mi s-a spus ca de aceste decoratiuni se ocupa chiar dumnealor , adica doamna Ioana chiar imi zicea ca o sa ies mai ieftin asa fiindca scap in primul rand de comisionul pe care il dau cei de la firma de decoratiuni restaurantului si ca o sa faca un album cu fotografii de la diverse evenimente , pe care o sa ni-l arate .....sa ne alegem de acolo culorile , florile , etc.....voi aveti firma de decoratiuni separat ?

P.S. Imi cer scuze pentru primul meu mesaj, m-a cam luat valul ^:)^ dar i-am explicat moderatorului care au fost motivele si nu are rost sa continui cu respectivul....stie el de ce ;-) .
Domane! Acum vad! MAi platesc si comision pt ca aduc eu o firma de decoratiuni? Mie nu mi s-a spus despre asta. Nici nu s-a pomenit!! Asta-i culmea! Si cat ar fi comisionul asta?!?!?! Din septembrie, de cand am incheiat contract cu restaurantul, am incheiat contract si cu firma de decoratiuni...iar acum aflu ca trebuie platit comision!! Great!$-)

LoredanaM79
17.02.2009, 10:50:05
Calm Anicka,
nu tu platesti comisionul, ci firma pe care o aduci (de acces in locatie...); dar pe care bineinteles ca firma si-l recupereaza din banii tai.

TopGear
17.02.2009, 16:35:15
Domane! Acum vad! MAi platesc si comision pt ca aduc eu o firma de decoratiuni? Mie nu mi s-a spus despre asta. Nici nu s-a pomenit!! Asta-i culmea! Si cat ar fi comisionul asta?!?!?! Din septembrie, de cand am incheiat contract cu restaurantul, am incheiat contract si cu firma de decoratiuni...iar acum aflu ca trebuie platit comision!! Great!$-)
Nu , nu platesti restaurantului comision, platesc cei de la firma de decoratiuni dar tu il platesti indirect , adica firma oricum il are inclus in tarifele serviciilor.....asta e, traim in Romania si trebuie sa castige si sa traiasca toata lumea .....

TopGear
17.02.2009, 16:42:19
Noi i-am ascultat intr-o seara in restaurant... dar la o petrecere nu si... am mai cerut si un violonist.
Canta bine, dar nu stiu cat de bine. Conteaza f. mult sa stie sa faca atmosfera.Da, atmosfera e totul si mai ales ca la o petrecere conteaza foarte mult muzica ....tare vreau sa vad ce stiu ei sa faca ....oricum raman la ei , fiindca de dj nici nu vreau sa aud....asa imi iau laptop-ul frumos, imi fac un playlist si cu statie si boxe de la un prieten....imi las si numarul de telefon poate ma contacteaza si pentru alte petreceri =)) ....Eu as vrea tare mult un saxofonist, dar nu orice fel de saxofon.....in fine , sa vad intai ce pot sa faca omuletii si poate o scot eu la capat in cele din urma ;))

coddot
17.02.2009, 17:00:58
Nu , nu platesti restaurantului comision, platesc cei de la firma de decoratiuni dar tu il platesti indirect , adica firma oricum il are inclus in tarifele serviciilor.....asta e, traim in Romania si trebuie sa castige si sa traiasca toata lumea .....
ce comision!?... eu nici nu fac cu firma de decoratiuni ci o cunostinta imi face. Acu inteleg eu de ce zicea ca sa vb cu o firma nu cu o persoana cunoscuta. Ma gandesc serios sa imi fac nunta in alta parte

anycka18
17.02.2009, 23:02:31
Calm Anicka,
nu tu platesti comisionul, ci firma pe care o aduci (de acces in locatie...); dar pe care bineinteles ca firma si-l recupereaza din banii tai.
Dar e ciudat. Pe ce baza plateste firmea de decoratiuni comision restaurantului, daca ea are incheiat contract cu mine si nu cu restaurantul? Adik , daca restaurantul cere nu stiu ce comision, cum as putea eu sa ma duc acum la cei cu care am incheiat contractul (si carora nu le-am pomenit niciodata nimic despre comisionul de acces in locatie) si sa le spun ca daca vor sa ne faca ei aranjamentele sa plateasca comision?! Eu nu as putea sa fac asta! Sunt niste oameni super corecti si super draguti! Si cam cat ar fi acest comision, de curiozitate...#-o #-o #-o ...Nu cumva mai trebuie sa platesc ceva pt ca aduc Dj, si nu iau formatia lor? E ciudat. Eu nu stiam de asa ceva!![-X

Si daca spui ca firma de decoratiuni plateste comisionul din banii mei...ce inteleg de aici?? CA eu platesc comisionul...

TopGear
17.02.2009, 23:14:24
Dar e ciudat. Pe ce baza plateste firmea de decoratiuni comision restaurantului, daca ea are incheiat contract cu mine si nu cu restaurantul? Adik , daca restaurantul cere nu stiu ce comision, cum as putea eu sa ma duc acum la cei cu care am incheiat contractul (si carora nu le-am pomenit niciodata nimic despre comisionul de acces in locatie) si sa le spun ca daca vor sa ne faca ei aranjamentele sa plateasca comision?! Eu nu as putea sa fac asta! Sunt niste oameni super corecti si super draguti! Si cam cat ar fi acest comision, de curiozitate...#-o #-o #-o ...Nu cumva mai trebuie sa platesc ceva pt ca aduc Dj, si nu iau formatia lor? E ciudat. Eu nu stiam de asa ceva!![-X

Si daca spui ca firma de decoratiuni plateste comisionul din banii mei...ce inteleg de aici?? CA eu platesc comisionul...Draga mea, firmele de decoratiuni stiu foarte bine ca se plateste acest comision.....de aceea iau in calcul si asta cand iti fac oferta...comision se percepe la orice restaurant, nu e vorba numai de Cardinale.....

anycka18
17.02.2009, 23:20:25
[quote=TopGear;1473962]Draga mea, firmele de decoratiuni stiu foarte bine ca se plateste acest comision.....de aceea iau in calcul si asta cand iti fac oferta...comision se percepe la orice restaurant, nu e vorba numai de Cardinale.....[/quote

Draga mea, :D si cat este acest comision?

Sau sa inteleg ca nici tu nu stii exact?

Oricum nu mai conteaza aceasta "inventie" din acest moment pana poimainea seara...pt ca incep sarbatorile pt ziua mea (de maine!!!!). Revin si mai suparata joi. :d. I`ll be back!

TopGear
18.02.2009, 12:45:22
[quote=TopGear;1473962]Draga mea, firmele de decoratiuni stiu foarte bine ca se plateste acest comision.....de aceea iau in calcul si asta cand iti fac oferta...comision se percepe la orice restaurant, nu e vorba numai de Cardinale.....[/quote

Draga mea, :D si cat este acest comision?

Sau sa inteleg ca nici tu nu stii exact?

Oricum nu mai conteaza aceasta "inventie" din acest moment pana poimainea seara...pt ca incep sarbatorile pt ziua mea (de maine!!!!). Revin si mai suparata joi. :d. I`ll be back!Nu stiu exact , normal ca nu stiu si sincera sa fiu nici nu pun accent pe asta ......nu stiu exact pentru ca nu lucrez la o firma de decoratiuni si din cate stiu comisionul difera de la un restaurant la altul....dar asta ii priveste strict pe cei cu firma de decoratiuni ;)) ....mie doar mi-a spus doamna Ioana ca se ocupa dumneaei de aranjamentele din sala si ca oricum ma va costa mai putin asa decat printr-o firma de decoratiuni care are adaugat si comisionul pentru restaurant in tarifele practicate ....Ce e asa neclar de ti se pare o inventie ? Este cat se poate de real, de exemplu anumite restaurante iti recomanda o firma de decoratiuni sau impun o formatie , tocmai pentru ca au contract de colaborare cu ei.....daca vrei sa aduci alta firma, e ok....dar firmei respective i se va percepe un comision .....
P.S. LA MULTI ANI!....Sa fii iubita si sa ai parte de tot ce e mai bun si mai frumos.....:* :* :*

monikut
18.02.2009, 22:05:08
Buna seara,
nu vreau sa dezamagesc pe nimeni insa trebuie sa imi exprim parerea referitoare la restaurantul Cardinale Resort...
si nu e deloc una buna
prima data cand "m-am confruntat" cu serviciile lor a fost la o reuniune a sotului meu cu fostii colegi de facultate; atunci s-a optat pentru un bufet suedez (care dupa parerea mea nu a fost suficient; noi am intarziat putin si cand am ajuns deja nu mai era nimic din aperitive)
tariful a fost, de asemenea, mult prea ridicat pentru un astfel de bufet...
nu au adus tipurile de mancare care fusesera stabilite initial, au fost discutii pe tot parcursul serii
insa adevarata "cearta" (si a fost o cearta in toata regula) a intervenit dimineata, cand s-au facut calculele finale... si binevoitorul patron bineinteles ca facturase pentru mai multe persoane decat cele care au fost prezente... in fine, discutii peste discutii.. jigniri.. nu cred ca e nevoie sa mai continui povestea

desigur ca am jurat ca nu voi mai calca acolo, fiind total nemultumiti de ce s-a intamplat

intamplarea a facut ca anul acesta de sf valentin am ajuns din nou in fabulosul restaurant.. invitati de niste prieteni.. si am facut greseala pentru a doua oara

nu mai zic de pretul meniului... sa zicem ca acesta este anuntat dinainte si fiecare are dreptul sa decida daca doreste sa mearga sau nu

dar.. surprize peste surprize.... s-a intrerupt curentul.. au pus lumanari.. insa daca voiai la toaleta.. deja era alta istorie.. o singura lumanare topita aproape in intregime in baie.. apa nu curgea.. deci imaginati-va voi ce seara deosebita!

cand sa cerem nota din nou acceasi poveste, erau calculate cateva meniuri in plus.. fata de numarul de persoane efectiv prezente.. a trebuit sa cerem lamuriri, s-a rezolvat... insa mi se pare jenant ce se intampla acolo

grupul de la masa alaturata a plecat la fel de nemultumit..

faptul ca si a doua oara am simtit ca... "am luat teapa" (va rog sa imi scuzati expresia) m-a facut sa scriu acum cuvintele acestea

recomandarea mea este ca, in cazul in care veti organiza vreo petrecere acolo, sa stabiliti din start toate detaliile cu patronii, pana la cele mai "nesemnificative" dintre ele

va urez petrecere frumoasa, si toate cele bune alaturi de sotii vostri! <:-P

deniisa
18.02.2009, 22:37:26
Eu deja am inceput sa am emotii mari si sa tremur. Sunt cam speriata si mi-e frica ....Euro a crescut si atata imi mai trebuie, sa iau si tzapa. Eu pana la 1 martie imi pot retrage integral banii dat in avans(nu stiu cu degustarea cum ramane, de tre sa o platesc) , deci nu mai e asa mult timp. Cand am fost la degustare si am discutat de cresterea euro ului a spus ca mai vorbim in martie sa vedem cum evolueaza treburile. Ma gandesc acu ca spus in martie ca apoi ma joaca cum vrea ea ca banii nu mi-i mai pot lua. Deci pana la sfarsitul lunii daca nu pun toate treburile la punct, inclusiv o negociere a meniului, renunt.....si voi ceda locul. Apoi, euro va creste, in timp ce pretul produselor nu a crescut chiar asa de mult. Nu exista un echilibru intre cele 2 parti. Doamna de acolo spunea ca ea cumpara carnea de porc la 75 ron, pret ce a crescut acu cu criza de la 50ron. Voi ati vazut pe undeva carne la pretul asta? Eu nu am vazut inca ...nici in strainatate nu e asa. Adica la urma urmei, aleg sa fac unde o sa gasesc doar cu familia si scap de mult stres....
PS. Cine e de partea mea?:D

deniisa
18.02.2009, 22:39:35
Oricum nu mai conteaza aceasta "inventie" din acest moment pana poimainea seara...pt ca incep sarbatorile pt ziua mea (de maine!!!!). Revin si mai suparata joi. :d. I`ll be back!

La multi ani implinitori! Sa ai parte de tot ceea ce iti doresti si sa fii fericita alaturi de viitorul tau sot!>:D<

Monica4709
18.02.2009, 23:20:01
Eu deja am inceput sa am emotii mari si sa tremur. Sunt cam speriata si mi-e frica ....Euro a crescut si atata imi mai trebuie, sa iau si tzapa. Eu pana la 1 martie imi pot retrage integral banii dat in avans(nu stiu cu degustarea cum ramane, de tre sa o platesc) , deci nu mai e asa mult timp. Cand am fost la degustare si am discutat de cresterea euro ului a spus ca mai vorbim in martie sa vedem cum evolueaza treburile. Ma gandesc acu ca spus in martie ca apoi ma joaca cum vrea ea ca banii nu mi-i mai pot lua. Deci pana la sfarsitul lunii daca nu pun toate treburile la punct, inclusiv o negociere a meniului, renunt.....si voi ceda locul. Apoi, euro va creste, in timp ce pretul produselor nu a crescut chiar asa de mult. Nu exista un echilibru intre cele 2 parti. Doamna de acolo spunea ca ea cumpara carnea de porc la 75 ron, pret ce a crescut acu cu criza de la 50ron. Voi ati vazut pe undeva carne la pretul asta? Eu nu am vazut inca ...nici in strainatate nu e asa. Adica la urma urmei, aleg sa fac unde o sa gasesc doar cu familia si scap de mult stres....
PS. Cine e de partea mea?:D

Deniisa, eu stiu ca banii poti sa-i retragi cu cel putin 3 luni inainte, iar tu pana la nunta am vazut ca mai ai 2 luni si ceva. Si in legatura cu pretul produselor.....ai dreptate, nu a crescut chiar asa mult, dar pe de alta parte si celelalte restaurante au crescut pretul meniurilor. Intradevar, e mai scump meniul de la cardinale, dar asa a f de la inceput, si asta a f alegerea noastra. Si pe mine au inceput sa ma cuprinda emotiile, mai ales cand mai citesc cate ceva negativ despre restaurant. Oricum, tzeapa poti primi oriunde, am auzit o multime de chestii urate la adresa multor restaurante din iasi, desi eu sper sa fie totul bine pt toate miresicile care isi fac nunta la cardinale, fiindca alta solutie oricum nu ar fi, avand in vedere faptul ca e cam tarziu sa mai gasesti alt restaurant de inchiriat cu cateva luni inainte de nunta.

PS. La Multi Ani, Anycka si sa ai parte de muuuuuulta fericire!!!!!

anycka18
19.02.2009, 07:29:17
La multi ani implinitori! Sa ai parte de tot ceea ce iti doresti si sa fii fericita alaturi de viitorul tau sot!>:D<
multumesc foarte mult , si tot ce mi s-a urat mie doresc tuturor!

A nins de ziua mea...in fiecare an ninge...serios! Aseara parca venise Mosul la mine din nou, cand am mers dupa cadouri;-) si ningea!

anycka18
19.02.2009, 07:38:46
[quote=anycka18;1473972]Nu stiu exact , normal ca nu stiu si sincera sa fiu nici nu pun accent pe asta ......nu stiu exact pentru ca nu lucrez la o firma de decoratiuni si din cate stiu comisionul difera de la un restaurant la altul....dar asta ii priveste strict pe cei cu firma de decoratiuni ;)) ....mie doar mi-a spus doamna Ioana ca se ocupa dumneaei de aranjamentele din sala si ca oricum ma va costa mai putin asa decat printr-o firma de decoratiuni care are adaugat si comisionul pentru restaurant in tarifele practicate ....Ce e asa neclar de ti se pare o inventie ? Este cat se poate de real, de exemplu anumite restaurante iti recomanda o firma de decoratiuni sau impun o formatie , tocmai pentru ca au contract de colaborare cu ei.....daca vrei sa aduci alta firma, e ok....dar firmei respective i se va percepe un comision .....
P.S. LA MULTI ANI!....Sa fii iubita si sa ai parte de tot ce e mai bun si mai frumos.....:* :* :*
Eu inteleg ce spui tu, dar nu mi se pare deloc normal...ca eu sa aflu de pe forum anumite comisioane, si nu de la fata locului (adica de la restaurant). E totusi un restaurant de 4**** si ar trebui sa fie super ok tratat clientul...pt ca plateste mai mult un pic decat la alte restaurante (bine, nu numai din cauza asta ar trebui). Nu am fost o singura data acolo...asa ca avea ocazia sa imi spuna. Ma gandesc ca poate e o chestie care se aplica celor care au incheiat contractul mai tarziu, iar daca nu, am sa gasesc eu o solutie sa rezolv aceasta minunatie. Eu stiu ca i-am spus din momentul in care am mers acolo pt prima data si nu mi-a zis ca ar trebui sa lucram la amenajare cu o anumita firma sau ca ei s-ar ocupa cu asa ceva. Daca si-au dversifica serviciile pe parcurs e treaba lor. Sa fie sanatosi!

Eu cunosc persoanele care se vor ocupa de aranjamente tocmai din 2007 , tot la o nunta i-am cunoscut, si atunci am zis ca vom lucra cu ei. Tot ei se ocupa si de foto video. Mi s-au parut niste oameni super ok. Anul trecut ne-am intalnit la alta nunta si atunci seara am stabilit cateva detalii, si dupa ce am semnat contractul rcun estaurantul, am semnat a doua zi si cu ei.

Orice problema are solutie...asa ca nu am de gand sa ma impiedic de aceste....minunatii. Oare ce mai aflu eu de pe forum?!:-p :)>-

anycka18
19.02.2009, 07:42:47
:D
Buna seara,
nu vreau sa dezamagesc pe nimeni insa trebuie sa imi exprim parerea referitoare la restaurantul Cardinale Resort...
si nu e deloc una buna
prima data cand "m-am confruntat" cu serviciile lor a fost la o reuniune a sotului meu cu fostii colegi de facultate; atunci s-a optat pentru un bufet suedez (care dupa parerea mea nu a fost suficient; noi am intarziat putin si cand am ajuns deja nu mai era nimic din aperitive)
tariful a fost, de asemenea, mult prea ridicat pentru un astfel de bufet...
nu au adus tipurile de mancare care fusesera stabilite initial, au fost discutii pe tot parcursul serii
insa adevarata "cearta" (si a fost o cearta in toata regula) a intervenit dimineata, cand s-au facut calculele finale... si binevoitorul patron bineinteles ca facturase pentru mai multe persoane decat cele care au fost prezente... in fine, discutii peste discutii.. jigniri.. nu cred ca e nevoie sa mai continui povestea

desigur ca am jurat ca nu voi mai calca acolo, fiind total nemultumiti de ce s-a intamplat

intamplarea a facut ca anul acesta de sf valentin am ajuns din nou in fabulosul restaurant.. invitati de niste prieteni.. si am facut greseala pentru a doua oara

nu mai zic de pretul meniului... sa zicem ca acesta este anuntat dinainte si fiecare are dreptul sa decida daca doreste sa mearga sau nu

dar.. surprize peste surprize.... s-a intrerupt curentul.. au pus lumanari.. insa daca voiai la toaleta.. deja era alta istorie.. o singura lumanare topita aproape in intregime in baie.. apa nu curgea.. deci imaginati-va voi ce seara deosebita!

cand sa cerem nota din nou acceasi poveste, erau calculate cateva meniuri in plus.. fata de numarul de persoane efectiv prezente.. a trebuit sa cerem lamuriri, s-a rezolvat... insa mi se pare jenant ce se intampla acolo

grupul de la masa alaturata a plecat la fel de nemultumit..

faptul ca si a doua oara am simtit ca... "am luat teapa" (va rog sa imi scuzati expresia) m-a facut sa scriu acum cuvintele acestea

recomandarea mea este ca, in cazul in care veti organiza vreo petrecere acolo, sa stabiliti din start toate detaliile cu patronii, pana la cele mai "nesemnificative" dintre ele

va urez petrecere frumoasa, si toate cele bune alaturi de sotii vostri! <:-P
Vai , vai! Am auzit si eu ceva asemanator, dar referitor la gaz. Se luase gazul...si atunci nu au putut sa serveasca mancare calda.

Incerc sa fiu optimista in cntinuare....Sa fie varsta de vina?:D Sunt mai matura?!

Saptamana asta nu, dar saptamana viitoare cred ca am sa le fac o vizita. Poate ne si intalnim atunci...

anycka18
19.02.2009, 09:59:21
Deniisa, eu stiu ca banii poti sa-i retragi cu cel putin 3 luni inainte, iar tu pana la nunta am vazut ca mai ai 2 luni si ceva. Si in legatura cu pretul produselor.....ai dreptate, nu a crescut chiar asa mult, dar pe de alta parte si celelalte restaurante au crescut pretul meniurilor. Intradevar, e mai scump meniul de la cardinale, dar asa a f de la inceput, si asta a f alegerea noastra. Si pe mine au inceput sa ma cuprinda emotiile, mai ales cand mai citesc cate ceva negativ despre restaurant. Oricum, tzeapa poti primi oriunde, am auzit o multime de chestii urate la adresa multor restaurante din iasi, desi eu sper sa fie totul bine pt toate miresicile care isi fac nunta la cardinale, fiindca alta solutie oricum nu ar fi, avand in vedere faptul ca e cam tarziu sa mai gasesti alt restaurant de inchiriat cu cateva luni inainte de nunta.

PS. La Multi Ani, Anycka si sa ai parte de muuuuuulta fericire!!!!!
Multumesc pt urari!:*

Banii se pot retrage cu cel mult 2 luni inainte...(cel putin asa scrie la mine in contract 60 zile:> )

Monica4709
19.02.2009, 10:18:31
Multumesc pt urari!:*

Banii se pot retrage cu cel mult 2 luni inainte...(cel putin asa scrie la mine in contract 60 zile:> )

Ai dreptate, Anycka! Nu stiu d c eram ferm convinsa ca e vb de 3 luni. M-am uitat in contract si...... intradevar, se pot retrage banii cu cel putin 2 luni inainte. Imi cer scuze pt greseala mea :">

LoredanaM79
19.02.2009, 13:46:11
Anicka, LA MULTI ANI plini de bucurii, impliniri si dorinte implinite! Sa ai parte de o nunta (de fapt doua :) ) asa cum visezi, cu surprize placute si momente deosebite, urmata de o viata plina de iubire si intelegere!

Si acum despre Cardinale...
Offf Anicka, incearca sa te calmezi (poate ca tot datorita varstei iti spun asta... sunt cu 5 luni mai mare dact tine :-p ).
Tu nu aveai de ce sa afli de comisionul pe care il plateste agentia la local. E ca si cum ti-ar spune ca platesc salariile angajatilor... sau impozit pe profit... sau TVA... Este un cost al lor, de care sunt perfect constieti, si pe care e normal sa il recupereze din pretul prezentat tie.
Eu am aflat de aceste comisioane de la o agentie din Iasi si am aflat ca difera in functie de local...

In ceea ce priveste cu problemele de la Cardinale, incepeti sa ma speriati (varsta nu ma mai ajuta aici :) ). Deniisa, vezi ca am auzit ca sunt locuri libere, chiar si sambata, in toamna la Traian, Motel Bucium... Din cauza crizei am inteles ca s-au cam retras.

Si... cred ca saptamana viitoare ar fi foarte bine sa ne vedem la restaurant sa mai schimbam impresii... Sau ne vedem duminica asta la degustat tortul? Ce ziceti?

deniisa
19.02.2009, 22:28:37
Cam la ce ora aveti vi programata degustarea? Ma inteseaza si pe mine ca poate ajungem si noi. Daca e dupa amiaza sunam sa i spunem ca vom merge si noi. Apoi, ar trebui sa facem o claca..si sa lamurim clar niste aspecte cu doamna ca sa nu avem surprize. Din cate am vazut eu, ea spune multe si apoi uita. Un exemplu e faptul ca initial ne-a spus ca minim 80 de persoane pt o nunta, iar acu 60.......

anycka18
20.02.2009, 08:28:09
Anicka, LA MULTI ANI plini de bucurii, impliniri si dorinte implinite! Sa ai parte de o nunta (de fapt doua :) ) asa cum visezi, cu surprize placute si momente deosebite, urmata de o viata plina de iubire si intelegere!

Si acum despre Cardinale...
Offf Anicka, incearca sa te calmezi (poate ca tot datorita varstei iti spun asta... sunt cu 5 luni mai mare dact tine :-p ).
Tu nu aveai de ce sa afli de comisionul pe care il plateste agentia la local. E ca si cum ti-ar spune ca platesc salariile angajatilor... sau impozit pe profit... sau TVA... Este un cost al lor, de care sunt perfect constieti, si pe care e normal sa il recupereze din pretul prezentat tie.
Eu am aflat de aceste comisioane de la o agentie din Iasi si am aflat ca difera in functie de local...

In ceea ce priveste cu problemele de la Cardinale, incepeti sa ma speriati (varsta nu ma mai ajuta aici :) ). Deniisa, vezi ca am auzit ca sunt locuri libere, chiar si sambata, in toamna la Traian, Motel Bucium... Din cauza crizei am inteles ca s-au cam retras.

Si... cred ca saptamana viitoare ar fi foarte bine sa ne vedem la restaurant sa mai schimbam impresii... Sau ne vedem duminica asta la degustat tortul? Ce ziceti?
Multumesc foarte mult , Loredana!

Sa stii ca sunt foarte calma...vb serios! M-am stresat cand a inceput sa creasca euro...dar acum m-am obisnuit cu aceasta realitate. Am semnat pt 55 euro..Asta e , am facut-o. A fost alegerea mea. A crescut euro si nu ies eu in avantaj...Asta e..Dar imi place sa stiu de la inceput regulile jocului, nu sa le aflu pe parcurs, ...Am intrat in hora, joc.

Nu mai zic nimic in legatura cu comisionul asta..vreau sa aflu direct de la sursa. Iar daca este adevarat acest comision, am eu grija de el! b-( Mama lui de comision!!!:> ;))

Eu nu pot duminica asta...pt ca inca mai sarbatoresc ziua mea;)) Am dat comanda de 2 torturi la Panipat si le gust eu acasa...<:-P
Saptamana viitoare in afara de marti si joi (pt ca avem dansuri de la 21, dar cred ca am putea si atunci sa ne intalnim pe la orele 18), sunt disponibila pt intalnire.:>

anycka18
20.02.2009, 08:32:53
Cam la ce ora aveti vi programata degustarea? Ma inteseaza si pe mine ca poate ajungem si noi. Daca e dupa amiaza sunam sa i spunem ca vom merge si noi. Apoi, ar trebui sa facem o claca..si sa lamurim clar niste aspecte cu doamna ca sa nu avem surprize. Din cate am vazut eu, ea spune multe si apoi uita. Un exemplu e faptul ca initial ne-a spus ca minim 80 de persoane pt o nunta, iar acu 60.......
Noi am spus de la inceput ca avem max. 60 pers, si a zis ok...

Cand am fost sa mai negociem cateva aspecte (atunci cand am semnat contractul), am fost cu un unchi de-al meu...D-na Ioana ne-a zis ceva de genul: "Pt cati invitati avem, sa zicem merci ca nu ne cere chirie pt restaurant" >:P. Atunci, am zis (in gandul nostru) ca nu mai are rost sa discutam nimic. Ramane restaurantul cu conditiile impuse si gata! Bine ca ne-am gasit restaurant fix pe 18 iulie...pt ca asta era data pe care voiam noi, sa ne bucuram cu ce am gasit si sa ne descurcam cumva in continuare!

anycka18
20.02.2009, 08:37:25
topicul asta " Cardinale Resort" are 1 an si 2 zile. S-a infiiintat anul trecut fix de ziua mea:-p

Irina draga (ce mai faci?) Lorelay4781 e Loredana noastra...:))

LoredanaM79
20.02.2009, 09:48:18
Noi nu avem stabilita o ora pentru degustat. Ne-a spus doar sa venim duminica... Nu pot inca sa iti spun la ce ora mergem (mergem si cu nasii, si stabilim in seara asta, dupa ce mergem la Era).
Incercam si noi sa nu ne mai stresam... Eu vroiam neaparat pe 6 iunie si doar acesta era liber... Am trecut si prin incercari de a gasi apoi alta locatie (cand a inceput sa creasca euro), n-am mai gasit nimic... Acum ne gandeam la fel (dat fiind ca am aflat ca s-au eliberat, cum spuneam si ieri). Dar nu mai stim ce sa facem. Oricum, stam si noi cu ochii pe euro.
Din cate am discutat si noi cu D-na Ioana, la fel ne-a spus, sa mai vb la sfarsitul lui martie (dupa intalnirea HORECA), sa vada preturi si altele. Oricum, la finalul lui februarie am stabilit sa ne vedem sa vedem niste materiale pentru huse.
Incercam sa mergem cu incredere inainte. Dezastruos (si ce ar strica intr-adevar nunta) ar fi problemele cu energia electrica... In rest se pot face variatii la orice... daca sunt probleme cu gazul se fac gratare si ceva la protap... Intelegere din partea invitatilor sa fie si voie buna... ca din astea se pot intampla oriunde.
V-am pupat intr-o nota optimista!

anycka18
20.02.2009, 12:41:48
am vazut ca s-a mai deschis in zona respectiva un restaurant-pensiune "La Strada". Ma gandeam sa vad si la ei care ar fi conditiile. Ideea este ca mi-ar placea sa ramana acesta (Cardinale) restauratul la care facem petrecerea, pt ca ne-a placut, si parca am inceput cu dreptul cand l-am gasit:D ...dar ...nu vreau surprize.:)>- M-am obisnuit cu euro asta mare... si sincer nu-mi fac mari sperante la vreo intelegere. Dar vreau multa seriozitate. M-am speriat cand am citit ce a scris Moniqut parca o cheama.. in legatura cu nota de plata de la finalul petrecerii. Nu sunt o persoana cu "gura-mare", nu prea sunt in stare sa ma cert cu oamenii..:-SS

deniisa
20.02.2009, 14:51:35
"La Strada" e chiar la strada. L-am vazut si stiu pe cineva care face acolo si e dstul de ieftin..Adica daca ne gandim putin e diferenta acu de 1mil...cu tot cu bautura :( ceea ce e mult. Banii aia ne ar fi ramas noua , asa tre sa i dam la restaurant. Ideea e ca noi am vrut pe 2 mai.....e ziua viitorului meu sot atunci.....si e luna mea preferata, de asta nu am vrea sa schimbam data..
Nici nu stiu ce sa mai sper. Oricum am facut alegerea constient, insa inconstient de cresterea euro lui. Acu, sincere sa fim..ca de banii de pe un meniu mancam o luna:D Na, e nunta si inteleg, dar ea castiga mult.....ca ea castiga si cand euro era 35 cum era cand am semnat, d'apai acu.
Vom mai vedea...
Norocul vostru ca mai aveti pana la nunta....si va puteti retrage banii daca chiar merg prost lucrurile. Eu am termen limita 28 februarie:((

anycka18
21.02.2009, 09:26:33
Deci, cum ramane cu intalnirea? Poate fac tot posibilul sa ajung si eu, chiar si maine,....ca ma intereseaza subiectul...:D

anycka18
21.02.2009, 22:50:18
in seara asta am incercat tortul de ciocolata cu martipan. Foarte dulce. Bun, dar cam dulce. Maine il incercam pe cel diplomat cu frisca.:>

Am vazut ca cei de la CAdinale au pt botezul din seara asta tort din martipan si ciocolata, insiropat cu whisky (sau esenta de whisky ). Am vrut sa-l vedem , dar ne-au spus ca inca nu e gata...Am facut si poze cu tortuletele mele..

coddot
23.02.2009, 11:03:33
Ati fost careva pana la urma duminica? Ce ati mai discutat si stabilit? Noi am ajuns seara prea tarziu in Iasi.

LoredanaM79
23.02.2009, 11:58:27
Foarte frumoase torturile, Ana!

Am fost noi aseara! Am gustat tortul (foarte bun) si am luat si masa (foarte scump) si am mai discutat (interesant).
Intr-adevar, tortul e putin cam dulce, mai ales din cauza martipanului. De aceea am decis sa fie imbracat in ciocolata alba (se taie si mult mai usor decat martipanul).
Pentru cei care vor face amenajarea salii tot aici, materialele am inteles ca vin in prima saptamana din martie si atunci voi merge iar sa aleg ceva pentru huse si drapaje.
Cam atat deocamdata.
Si, deci... cand ne intalnim??? Mai sunt doritori (inafara de noi si Ana)?

deniisa
23.02.2009, 14:42:18
Si noi suntem interesati...Chiar ar fi bine pana la sfarsitul lunii...ca sa pot ridica niste probleme de discutie cu doamna de la restaurant. Noi trebuie sa luam decizia finala in ceea ce priveste restaurantul ca apoi nu mai putem face nimic. Oricum eu azi voi suna la cateva restaurante sa ma interesez de data de 2 mai..la limita 1 mai ca toti sunt liberi. Apoi, in functie de ce gasim decidem. La targul de acum 2 sapt am primit unghid al restaurantelor si Cardinale e in top la pret. Vom vedea ce va fi.... si in ultima instanta daca nu negociem cumva, cu parere de rau renuntam si cedam locul celor care asteapta:D Faza e ca noi daca ne luam banii atunci ei raman descoperiti, pt ca sunt prea mici sansele sa se gaseasca cineva cu 2 luni inainte sa faca nunta in euro, deci, din punctul meu de vedere sper la o negociere concreta, nu la"om vedea".
Daca am fi mai multi care sa luptam pt o negociere sunt sigura ca am reusi......si am putea sa-i demonstram exact cu lista de preturi in fata cu cat au crescut de atunci pana azi....cu ce procent.....
Eu o sa ma zbat pana ce reusesc ceva....ca nu vreau sa fiu luata de fraiera:D

LoredanaM79
23.02.2009, 14:59:39
Deniisa, stiu ca diferenta e cam mare fata de alte restaurante. Dar sunt vezi Cavalerul Medieval... Motel Bucium... si acolo sunt preturi mari.
In ceea ce priveste renegocierea in forta, ti-as recomanda sa fii atenta. E ok daca esti dispusa sa renunti la data. Noi nu suntem, asa ca nu e cazul.
Dar tu vezi gresit problema. Nu e vorba ca raman cu o data descoperita - chiar daca se pot gasi si acum doritori... nasii nostri exact cu doua luni inainte s-au hotarat si au gasit sala la Unirea tocmai pentru ca renuntase cineva; sau pot da ziua libera la agentii si pot acorda un discount... solutii sunt. Din punctul lor de vedere, daca cedeaza la pret pentru o nunta, creeaza un precedent si trebuie sa cedeze la toti. deci mai bine pierd o nunta decat pretul la toate nuntile.
In ceea ce priveste demonstratia cu lista in fata... asta inseamna de fapt euro. Nu putem spune: "nu ne-am dat seama"... cand euro scadea era bine... Ce faceai daca euro scadea in continuare si ajungea acum la 2,6 ron? Ai fi renegociat la cererea localului? Hai sa fim sinceri si corecti. Ne plangem, dar ne-am facut-o cu mana noastra. Tot ce putem spera (cei care mai dorim sa facem nunta anul acesta) este fie sa gasim o alta locatie, fie sa ne intelegem la un pret rezonabil in lei.
Dar sincera sa fiu am auzit de prea multe ori plangeri privind pretul meniului... si faptul ca ei castiga... Cand am fost sa rezervam locatia, ne-am uitat cu totii in meniul lor de restaurant si am vazut cu totii ca au preturi foarte mari (duble fata de alte restaurante). Dar totusi am ales aceasta locatie.
Haideti mai bine sa ne gandim la solutii viabile: sa includa in pret si bautura, sa accepte sa venim cu sucurile noastre (si apa), sa scoata taxa de 3 euro/invitat daca aducem noi bauturile...
Cam asta cred eu ca ar fi pasii discutie.
V-am pupat!

deniisa
23.02.2009, 15:00:27
Propun dupa amiaza zilei de joi:) Daca se poate dupa ora 5:30 cand termin serviciul...sa ne vedem undeva....sa fie indeajuns de comod pt toti cei care vor....

deniisa
23.02.2009, 15:07:30
Loredana, ai dreptate! Nu neg faptul ca daca ar fi scazut euro eram super multumiti. Asa e! Nu era pretul dublu cand am inchiriat, mie mi s-a parut rezonabil.....ca am umblat pe la multe restaurante si era acceptabil. Apoi, sunt constienta ca arata tare bine, si se potriveste cu ce vrem noi: o combinatie alb-negru.
Asa, e bun ce spui tu...si trebuie sa-i spunem. Poate la bautura racoritoare cedeaza..

Si....ca sa nu par ciudata: daca nu as fi presata de altii, nici nu imi puneam prb de a renunta. Bine de voi ca nu pune nimeni presiune asupra voastra......

LoredanaM79
23.02.2009, 15:38:03
Deniisa, noi le-am spus parintilor nostri ca sunt doar invitati. Nu au nici o obligatie, dar nici pretentii... :)
Asta este, fiecare decizie si fiecare pas e cu plusuri si minusuri. Presiunea e pe noi din partea bugetului nostru. Facem calcule si refacem... ne-am marit limita de credit pe carduri... si ne intrebam daca vom reusi sa ne acoperim cheltuielile. Si apoi, dupa nunta, trebuie sa ne gandim si la casa.
Presiune e pe toata lumea. Mai ales in situatia economica de acum.

anycka18
23.02.2009, 19:25:08

Am fost noi aseara! Am gustat tortul (foarte bun) si am luat si masa (foarte scump) si am mai discutat (interesant).
Intr-adevar, tortul e putin cam dulce, mai ales din cauza martipanului. De aceea am decis sa fie imbracat in ciocolata alba (se taie si mult mai usor decat martipanul).
Pentru cei care vor face amenajarea salii tot aici, materialele am inteles ca vin in prima saptamana din martie si atunci voi merge iar sa aleg ceva pentru huse si drapaje.
Cam atat deocamdata.
ce ati mai discutat? intre voi si nasi a fost discutia...sau intre voi si restaurant?

Am spus ca sunt oricand dispusa la intalnire. Si pt mine e ok in jur de 17:30-18:00.

Asa si in legatura cu tortul al doilea: asta era din frisca (ext) si interior din sarlota de vanilie si sarlota de ciocolata cu ceva ananas si stafide. Asta a fost mai usor. Mie mi-a placut mai mult asta decat cel din ciocolata. Am inteles ca cei de la Panipat iti dau inainte de nunta mostre din fiecare tort. Asa mi-au spus 2 cunostinte care au lucrat cu Panipat pt nunta.:>

anycka18
23.02.2009, 19:39:06
Deniisa, stiu ca diferenta e cam mare fata de alte restaurante. Dar sunt vezi Cavalerul Medieval... Motel Bucium... si acolo sunt preturi mari.
In ceea ce priveste renegocierea in forta, ti-as recomanda sa fii atenta. E ok daca esti dispusa sa renunti la data. Noi nu suntem, asa ca nu e cazul.
Dar tu vezi gresit problema. Nu e vorba ca raman cu o data descoperita - chiar daca se pot gasi si acum doritori... nasii nostri exact cu doua luni inainte s-au hotarat si au gasit sala la Unirea tocmai pentru ca renuntase cineva; sau pot da ziua libera la agentii si pot acorda un discount... solutii sunt. Din punctul lor de vedere, daca cedeaza la pret pentru o nunta, creeaza un precedent si trebuie sa cedeze la toti. deci mai bine pierd o nunta decat pretul la toate nuntile.
In ceea ce priveste demonstratia cu lista in fata... asta inseamna de fapt euro. Nu putem spune: "nu ne-am dat seama"... cand euro scadea era bine... Ce faceai daca euro scadea in continuare si ajungea acum la 2,6 ron? Ai fi renegociat la cererea localului? Hai sa fim sinceri si corecti. Ne plangem, dar ne-am facut-o cu mana noastra. Tot ce putem spera (cei care mai dorim sa facem nunta anul acesta) este fie sa gasim o alta locatie, fie sa ne intelegem la un pret rezonabil in lei.
Dar sincera sa fiu am auzit de prea multe ori plangeri privind pretul meniului... si faptul ca ei castiga... Cand am fost sa rezervam locatia, ne-am uitat cu totii in meniul lor de restaurant si am vazut cu totii ca au preturi foarte mari (duble fata de alte restaurante). Dar totusi am ales aceasta locatie.
Haideti mai bine sa ne gandim la solutii viabile: sa includa in pret si bautura, sa accepte sa venim cu sucurile noastre (si apa), sa scoata taxa de 3 euro/invitat daca aducem noi bauturile...
Cam asta cred eu ca ar fi pasii discutie.
V-am pupat!
Asta am mai spus si eu inainte ca ar fi bine, ca macar la taxa aia de 3 euro de s-ar renunta.

Asta vara cand am incheiat noi contractul meniul in lei era aprox 190 ron..cu tot cu taxa de 3 euro ajungea la max. 205...na! ce sa zic? a crescut cam multisor totusi. Eu am mai discutat si la Select atunci (dar nu s-au concretizat discutiile pt ca nu aveam cel putin 80 invitati..si nu am vrut sa risc) meniul era tot 190 ron si mi s-a spus ca pt contractele incheiate pt 2009 pretul meniului va fi 210 ron. La fel si acolo se cereau sticle de sticla:-B pt sucuri (dar puteai sa ti le aduci tu,) nu se cerea taxa de dop si nici plata personalului (dar mi-a zis D-na de acolo ca vom fi atat de multumiti de pretatia chelnerilor, ca ii vom bonusa noi, atat de atenti sunt!). Cu formatia nu mai stiu cum era...iti era recomandata , dar daca nu voiai si nu voiai putei sa iti aduci alta formatie...parca asa era. Mi s-a parut mult atunci 210 ron...;))

revenind: sa includa in pret si bautura--exista meniul complet...
referitor la sucuri, noi am incercat acest lucru la negocierea contractului si mi-a zis ceva de genul ca au un fel de contract de exclusivitate cu nu stiu ce furnizor si nu au voie sa aduca sucuri din alta parte. Eu am zis ca ne spuna cu ce furnizor lucreaza si sa le cumparam noi direct de la furnizorul respectiv...dar a cam ramas in aer subiectul (a zis ca vom mai discuta...)

Acum ar mai ramane taxa de 3 euro...care sincer iar mi se pare ceva in plus...avad in vedere ca nu-i prea inteleg rostul...Oricum noi platim chelnerii pt serviciile depuse in seara respectiva (inclusiv desfacerea sticlelor..)...Poate sunt lucruri diferite...dar mie mi se pare ar fi cam acelasi lucru... Apopos de bauturi...putem aduce vrac sau trebe doar sticle imbuteliate sau cum s-ar fi chemand?!?! cam atatea probleme am eu acum...;))

deniisa
23.02.2009, 22:57:33
Asa..sa va spun ce am facut azi...am luat Ghidul restaurantelor si am inceput sa sun doar la cele care arata destul de bine.....si vreau sa spun ca daca nu se negociaza intr-un fel sunt locuri. Adica, eu la toate restaurantele unde am sunat am gasit loc pt 2 mai :) si mi s-a mai luat o piatra de pe inima. Nu puteam schimba data pt ca aveam deja stabilit fotograf, cameraman si altele...cum ar fi ziua sotului;) pe care nu am stabilit-o eu. Maine o sa vad cum facem sa ajunge la Hotel Panoramic ca noi acolo nu am ajuns...chiar si la Motel Bucium e loc....cred au renuntat sau nu stiu cum de sunt asa locuri.
Deci, cum ramane? Ne putem vedea joi? Cine mai vine si sa stabilim o locatie...si o ora.... Mie, de exemplu imi convine in Copou ca acolo lucrez:D dar ma si deplasez in caz de nevoie.
PS. Daca ne vedem, venim singure sau cu viitorii soti?:)

anycka18
23.02.2009, 23:03:14
Asa..sa va spun ce am facut azi...am luat Ghidul restaurantelor si am inceput sa sun doar la cele care arata destul de bine.....si vreau sa spun ca daca nu se negociaza intr-un fel sunt locuri. Adica, eu la toate restaurantele unde am sunat am gasit loc pt 2 mai :) si mi s-a mai luat o piatra de pe inima. Nu puteam schimba data pt ca aveam deja stabilit fotograf, cameraman si altele...cum ar fi ziua sotului;) pe care nu am stabilit-o eu. Maine o sa vad cum facem sa ajunge la Hotel Panoramic ca noi acolo nu am ajuns...chiar si la Motel Bucium e loc....cred au renuntat sau nu stiu cum de sunt asa locuri.
Deci, cum ramane? Ne putem vedea joi? Cine mai vine si sa stabilim o locatie...si o ora.... Mie, de exemplu imi convine in Copou ca acolo lucrez:D dar ma si deplasez in caz de nevoie.
PS. Daca ne vedem, venim singure sau cu viitorii soti?:)
Am inebunit cu site-ul asta: intru din 2 in 2 ore sa vad daca a mai scris cineva ceva...

eu incerc , e ok joi...doar ca la orele 21 tre` sa fiu in Tudor pt dansuri. Janos al meu e de acord sa vina daca vin si ceilalti domni:> ..

anycka18
23.02.2009, 23:06:23
eu nu stiu cata bafta as avea daca m-as apuca de cautat sala libera pt 18 iulie... E cam in plin sezon nuntesc, sa zic asa..:-p

Ideea cand am inceput sa cautam restaurantul, a fost sa gasim un loc in care sa ne faca placere sa revenim...sa fie ceva deosebit...Sper sa am dreptate..

deniisa
23.02.2009, 23:42:12
;)) eu ca si tine...intru si ies sa vad de a aparut ceva nou:D Sper sa nu o iau rau.
Ok..deci vedem unde ne putem vedea....si daca mai vine cineva. Daniel al meu e dispus sa vina si el....
Ai dreptate cu data ta, e mai pretentioasa....deci speram sa fie bine aici in continuare. Eu as vrea sa fie, si sa nu am batai de cap cu alte cautari si sa vad de se asorteaza cu tot ceea ce ne am gandit noi. Deci...speram sa gasim o solutie...ca sa mergem inainte

LoredanaM79
24.02.2009, 11:24:47
:)
Eu nu prea deschid laptopul acasa... ma satur la serviciu... :)
Pai atunci ne vedem joi. Dar cred ca cel mai bine ar fi sa ne vedem la Cardinale, sa mai impartasim impresii si despre ornatul salii, cum aranjati mesele (dar bem doar un ceai, ca e scump tare... :) ), orantul intrarii, gradina, piscina...
Si e ok 17:30 (sau 18:00 ca e mai departe).

Monica4709
24.02.2009, 17:43:52

Cam atat deocamdata.

Loredana, si noi am f duminica seara la cardinale cu cei cu care o sa facem decoratiunile. Si daca ma uit bine in poza ta sigur cu voi ne-am intalnit acolo ;)). Tortul era ft bun, dar....cam dulce. Noi am prefera ceva mai usor. Sala ne cam da batai de cap, fiindca as vrea sa incapa toata lumea pe terasa, sus, iar jos sa fie ringul de dans. Nu mi-ar placea ca o parte din invitati sa aiba locuri in restaurant, in primul rand fiindca e ca si cum i-as pune intr-un separeu, si in al 2-lea rand e alt tapet acolo, alte culori, alta poveste..... Dar nu stiu daca incap acolo sus 80-90 de persoane, si nici nu vreau sa stam inghesuiti. Am facut si niste poze la sala, ca sa am o imagine de ansamblu, in cazul in care nu-mi voi aminti anumite detalii. O sa ne mai gandim, si sper sa alegem pana la urma cea mai buna solutie.

anycka18
24.02.2009, 17:55:39
ce faci monica? vii si tu la intalnire?

Si eu cred ca ar fi mai ok sa ne intaniml a Cardinale ...chiar daca e cam departe. Cred ca o sa se bucure D-na Ioana sa ne vada pe toate;))

Monica4709
24.02.2009, 19:18:31
ce faci monica? vii si tu la intalnire?

Si eu cred ca ar fi mai ok sa ne intaniml a Cardinale ...chiar daca e cam departe. Cred ca o sa se bucure D-na Ioana sa ne vada pe toate;))

hmmm, imi este destul de greu in cursul sapt dar am sa incerc sa vin si eu. Cred ca un raspuns mai sigur as putea sa-l dau maine seara.

LoredanaM79
25.02.2009, 09:46:09
Da, noi eram.. :)
In ceea ce priveste aranjarea salii, noi am vrea ca ringul sa fie pe prima terasa (daca privim tot localul in 3 trepte, cea din mijloc), masa de prezidiu jos, iar majoritatea meselor in restaurant.
In felul acesta cei din restaurant vor avea vizibilitate asupra ringului (se dau jos toate geamurile), dar vor fi feriti de zgomot, vor putea avea discutii la masa.
Dar povestim mai multe joi.
Si, daca ne intalnim la cardinale cred ca ar fi mai bine pe la 18:00, ca e mai departe si sa ajungem la timp.
V-am pupat!

anycka18
25.02.2009, 18:28:22
noi vom veni la 6 la Cardinale. Nu ar trebui sa o sunam totusi pe D-na Ioana si sa-i spunem ca vrem sa discutam cu ea , pt ca avem sanse sa nu o gasim acolo?..
TopGear...tu ce mai zici?

deniisa
26.02.2009, 15:02:04
deci, ne vedem azi la 6pm la restaurant, nu?
Noi am vb cu doamna si a zis ca nu poate fi la 6 ci doar la 7.....in cazul asta pana ajunge mai vorbim intre noi.
Deci confirmati prezenta?:)

LoredanaM79
27.02.2009, 11:53:39
Ana, am incercat sa iti trimit link-ul cu lumanrelele de care vorbeam aseara, dar nu poti primi pm-uri. :(
Trimite-mi pe yahoo, adresa l.oredan_a o adresa sa pot sa iti dau link-ul.
O zi minunata!

anycka18
27.02.2009, 21:58:36
Ana, am incercat sa iti trimit link-ul cu lumanrelele de care vorbeam aseara, dar nu poti primi pm-uri. :(
O zi minunata!
ce chestie! Poate am vreo setare ceva...eu am reusit sa trimit MP catre alte miresici..am sa ma uit maine la setari ca am cum sunt terminata de oboseala..
Aseara as mai fi stat, pt ca mi-a placut foarte mult ca ne-am intalnit toate. Dar am intarziat si la dansuri...Pot spune ca ieri am plecat de acasa la 8 dimineata si am ajuns la 22:30...Nici azi nu a fost programul mai lejer..ca am dat o fuga pana la targ.

Cel putin Denisa nu seamna deloc cu D-ra din poza..:> Ma asteptam sa fii mult mai serioasa:D Poate mai organizam vreo intalnire ...

LoredanaM79
01.03.2009, 12:35:02
Nici tu nu semeni Ana... Esti mult mai scumpica in realitate... si (sa nu te superi) dar in fotografie pari mai matura...

deniisa
02.03.2009, 09:54:11
Cel putin Denisa nu seamna deloc cu D-ra din poza..:> Ma asteptam sa fii mult mai serioasa:D Poate mai organizam vreo intalnire ...
:D Multumesc! Na, eram si eu zapacita, dar am si varianta de serioasa;) Cu alta ocazie poate o s-o cunosti:D Am fost influentata de faptul ca atunci cand am ajuns noi, voi erati foarte tacuti si am vrut sa relaxez situatia. Eu sunt timida si incerc sa -mi ascund aceasta timiditate prin vorbe:D Deja am spus prea multe despre mine

LoredanaM79
02.03.2009, 11:01:24
Am primit azi lumanarile! Sunt superbe!!!

deniisa
02.03.2009, 15:23:36
Am primit azi lumanarile! Sunt superbe!!!
As vrea sa le vad si eu:D Oare cum s-ar putea? Ca sa stiu exact ce sa aleg

anycka18
02.03.2009, 21:10:46
O zi minunata!
ti-am trimis un mail cu adresa mea...dar nici un raspuns din partea ta... :-w ;;)

LoredanaM79
03.03.2009, 13:44:49
Poate reusim sa ne vedem si ti le arat. Problema e ca sutem destul de ocupati de acum (am inceput sa mergem la sala, la dans, sa facem planurile casei)...
Este mai sigur ar fi daca ai trece pe la birou (Cladirea gelsor etaj 1) ca le am aici si ti le pot arata. Totul e sa imi dai de stire inainte, sa fiu pe aici. :)
V-am pupat!

anycka18
04.03.2009, 08:42:53
Loredana, lumanarile ti le-ai comandat de pe site-ul acela pe care mi l-ai trimis mie? Daca e de pe acela, ii trimit eu adresa Denisei sa vada si ea diverse modele.

LoredanaM79
04.03.2009, 11:23:01
Da Ana, de la ei le-am luat, si i-am trimis si Denisei adresa. dar ea dorea sa le vada si "live".. :)

deniisa
04.03.2009, 15:22:19
Poate reusim sa ne vedem si ti le arat. Problema e ca sutem destul de ocupati de acum (am inceput sa mergem la sala, la dans, sa facem planurile casei)...
Este mai sigur ar fi daca ai trece pe la birou (Cladirea gelsor etaj 1) ca le am aici si ti le pot arata. Totul e sa imi dai de stire inainte, sa fiu pe aici. :)
V-am pupat!
Da..chiar as vrea sa le vad....Unde e cladirea asta?Cumva e in Bucium? Si pana la ce ora pot sa te gasesc acolo, tinand cont ca eu termin serviciul la ora 5pm.
Multumesc pt amabilitate si disponibilitate

LoredanaM79
04.03.2009, 17:38:50
Denisa, Cladirea Gelsor este langa Rompetrol-ul din Canta (cladirea cu curtea lipita de Rompetrol).
Eu am programul intre 9 si 17, dar stau si mai mult... si nu sunt tot timpul la birou.
Daca ma anunti din timp cand vii voi fi pe aici. De exemplu azi si maine am programare la stomato de la 18.00, deci la 17:30 plec de la birou.

Anunta-ma din timp si rezolvam.

ali_nuta
04.03.2009, 19:18:14
a vazut careva din voi husele noi?zicea d-na Ioana ca in prima saptamana din martie/o:-)

LoredanaM79
05.03.2009, 10:53:07
Eu nu am reusit sa le vad. Poate fetele.
cand am fost noi pe acolo spunea ca le primeste pana pe 10 martie, si ne suna.
Eu inca nu am primit nici un telefon.
Poate trec saptamana viitoare asa, din intamplare, sa vad.. :)

deniisa
06.03.2009, 09:57:54
Nici noi nu am primit nici un semn, nici macar cat costa florile ca a spus ca trebuie sa se intereseze in Olanda ca nu prea se aduc fara comanda. Sper sa fie bine! Noi de acu probabil vom merge mai des pe acolo...ca in mai putin de 2 luni e nunta :)

ali_nuta
07.03.2009, 14:58:14
stiti ceva de cat costa pretul unei huse?zicea ceve ala inceput, nu mai tin minte exact de un euro, zicea ca face huse din brocar, dar astea nu sunt mai scumpe?speram sapastree pretul de un euro, doar le luam pe ale lor?Vroiam sa va mai intreb dak v-ati luat rochie , pantofi?ca pantofi nu gasesc, am vazut la targuri, dar nu era decat o firma si nu mi-au placut ca aveau tocurile cam mari!dak stiti pe und emai sunt, va rog spuneti-mi si mie!Voi va luati niste pantofi?sandale?nu stiu cum sa fac, e cald!Pana una alta va doresc La multi ani!de 8 martie!

deniisa
13.03.2009, 14:22:45
o foto de cand ne-am vazut cativa la Cardinale Resort, la sfarsitul lui februarie

http://www.miresici.ro/gallery/data/500/IMG_2557-mod-001_.jpg

anycka18
16.03.2009, 08:45:03
Denisa, mai ai o luna:D !...Parca am si eu emotii cand ma gandesc ce repede trece timpul...%%- Si mai am o gramada de treaba:-SS :D

deniisa
16.03.2009, 16:56:09
Denisa, mai ai o luna:D !...Parca am si eu emotii cand ma gandesc ce repede trece timpul...%%- Si mai am o gramada de treaba:-SS :D
Multumesc ca mi ai amintit:P Mai am o luna si 2 saptamani...deci mai am destul, cel putin asa vreau sa cred! Eu mai am cateva chesti de pus la punct printre care: pantofii, ceva dragut pt cununie...ceva dragut pt mine si inca multe alte lucruri.Sper sa o scot la capat!!
Spor in continuare si tie!>:D<

LoredanaM79
23.03.2009, 22:25:03
Liniste liniste pe aici.
Ce ati mai facut miresici?Am fost si am vazut materialele pentru huse si arata foarte bine.
Inca nu stim preturi.

deniisa
24.03.2009, 09:43:49
Buna!Si noi am fost si am vazut husele...cel mai mult ne interesa materialul si e ok. Am rezolvat o treaba....In rest noi nu am mai facutmare lucru chiar daca ar mai fi. Partea cu florile nu am rezolvat-o inca cu toate ca mai sunt doar 40 zile si mai am si altele ....A inceput timpul sa treaca mult prea repede

anycka18
25.03.2009, 18:51:08
:D A fost si eu si am vazut husele...Noi avem deja contract cu amenajarea si asta include si husele. Tre` sa mergem sa luam o husa , doua si sa vedem daca se potrivesc cu scaunele de pe terasa. Sa vedem...Sambata ma duc la Piatra sa imi caut rochita, sa vedem ce noroc voi avea;)) ...Si saptamana viitoare plec in vacanta...(sa-mi caut si pantofi, balerini), poate ajungem pana la Budapesta intr-o fuga. E usor din Oradea.;)) CAm atat. Plus stresu` cu serviciul...Mama ei de criza!!!#-o

anycka18
31.03.2009, 09:01:24
Buna!Si noi am fost si am vazut husele...cel mai mult ne interesa materialul si e ok. Am rezolvat o treaba....In rest noi nu am mai facutmare lucru chiar daca ar mai fi. Partea cu florile nu am rezolvat-o inca cu toate ca mai sunt doar 40 zile si mai am si altele ....A inceput timpul sa treaca mult prea repede
`neata! Ati rezolvat cu florile? Pot sa te rog ceva?:D Pot sa vin sa vad sala aranjata pentru nunta ta?Bineinteles, inaine sa vina invitatii. Doar daca se poate, nu vreau sa deranjez.

deniisa
01.04.2009, 19:53:47
`neata! Ati rezolvat cu florile? Pot sa te rog ceva?:D Pot sa vin sa vad sala aranjata pentru nunta ta?Bineinteles, inaine sa vina invitatii. Doar daca se poate, nu vreau sa deranjez.

Buna! Inca nu am aflat nimic de flori. Maine daca nu mi da un raspuns ma reprofilez. Voi suna maine sa aflu.
In legatura cu sala, sigur poti sa treci, nu e absolut nici o problema. Sa tii cont doar de faptul ca nunta va incepe la 3 dupa amiaza :) deci sa mergi inainte ca sa vezi sala.
Am intrat pe ultima suta de metri8-|

deniisa
13.04.2009, 11:00:25
Loredana, care dintre lumanarile plutitoare mi le recomanzi ca si design? Tu le ai vazut exact cum arata in realitate si eu nu am mai ajuns sa le vad. Am incredere in gusturile tale.....deci spune -mi si mie de care sa comand....ce model . Multumesc tare mult.
Astept raspunsul tau

LoredanaM79
13.04.2009, 12:22:26
Deniisa, mie mi-au placut foarte mult cele cu codul 036. Sunt finute, ca niste margarete.Trebuie sa te hotarasti ce culori vrei.
Eu asa am comandat.

Mult succes si spor la pregatiri!

deniisa
14.04.2009, 11:46:57
Deniisa, mie mi-au placut foarte mult cele cu codul 036. Sunt finute, ca niste margarete.Trebuie sa te hotarasti ce culori vrei.
Eu asa am comandat.

Mult succes si spor la pregatiri!

Multumesc tare mult! Da, sunt dragute ...mai ales ca tu le ai si vazut! O cutie e 2.5 cu cate inauntru sau e doar o cutie si cu cate o lumanare? Vreau sa comand si nu m-am lamurit. Am trimis mail la ei, dar mi-au spus pe bucata...acu bucata inseamna cutie cu cateva lumanari...sau o ulmare intr o cutie.
Multumesc inca o data

deniisa
14.04.2009, 11:48:49
Multumesc tare mult! Da, sunt dragute ...mai ales ca tu le ai si vazut! O cutie e 2.5 cu cate inauntru sau e doar o cutie si cu cate o lumanare? Vreau sa comand si nu m-am lamurit. Am trimis mail la ei, dar mi-au spus pe bucata...acu bucata inseamna cutie cu cateva lumanari...sau o ulmare intr o cutie.
Multumesc inca o data

Si ca si culori cred ca alb..roz si mov..Ce parere ai? nu credca mi fac chiar negre....si nici multicolore....

LoredanaM79
14.04.2009, 11:56:15
Deniisa, 2,5 ron e o lumanare. In functie de comanda iti da in pretul asta si ambalaj. Dar asta trebuie sa discuti cu ei. Si ce ambalaj vrei (adica ce cutie...) Vezi ca pe pagina lor, la marturii, au si o imagine cu mai multe lumanari ambalate. Te poti inspira de acolo sau poti sa le ceri sa iti trimita o fotografie.
Iti atasez ce mi-au trimis mie pe mail.

Cat despre culor... vezi ca mov-ul lor e cam tare.
Cel mai mult mie mi-au placut cele albe cu interior galben Exact ca o margareta. Foarte finute si deosebite.

LoredanaM79
14.04.2009, 11:57:38
Am vazut acum ca in paleta de culori au si negru. Acum, nu stiu ce sa spun... flori negre... hmmm... Poate doar interiorul sa fie negru.

deniisa
14.04.2009, 12:01:20
Am vazut acum ca in paleta de culori au si negru. Acum, nu stiu ce sa spun... flori negre... hmmm... Poate doar interiorul sa fie negru.
Bina ca mi-ai spus. Atunci cred ca o sa iau alb cu galben interior si roz cu alb interior probabil....si sa fie doar 2 culori.....rozul la tine vad ca e destul de pal...deci ar fi ok

deniisa
14.04.2009, 12:03:53
Si...am vazut ca pretul e mai ok..fara cutie..nu stiu de are sens sa le iau cu cutie ca oamenii oricum le scot din ambalaj si le arunca. Si apoi oricum tre sa le imapcheteze astfel incat sa nu se distruga la drum

LoredanaM79
28.04.2009, 23:57:17
Deniisa, sa ai parte de vreme frumoase si momente deosebite, sa va simtiti bine si sa fiti vedetele zilei (si sa ne povestiti si noua cum a fost)!