PDA

Versiunea completa : Cununia civila

camyfoton
26.02.2008, 14:39:26
Buna fetelor!
Am si eu o intrebare: aveti idee daca se poate programa cununia civila pe la orele 14-15?
Adica daca Dna de la starea civila sta pana asa tarziu...?
Multumesc anticipat!

trutzi
26.02.2008, 16:13:05
Buna fetelor!
Am si eu o intrebare: aveti idee daca se poate programa cununia civila pe la orele 14-15?
Multumesc anticipat!

Da, se poate, am vazut cununii si la ora 18.

ralu_ela
26.02.2008, 19:48:01
Buna fetelor!
Multumesc anticipat!

si eu stiu ca se poate.....varul meu a avut cununia la ora 16

camyfoton
27.02.2008, 20:21:27
Multumesc pt info!

lizibuzau
29.02.2008, 07:49:39
Multumesc pt info!
buna buna!!!eu am cununia civila pe 15 martie si va fi la ora 14....doamnele au program intre 12 si 15 dar au spus ca nu e nici o problema dc se depaseste acest interval.multa bafta!!! pupici

miresica_iuliana
12.03.2008, 10:44:07
buna buna!!!eu am cununia civila pe 15 martie si va fi la ora 14....doamnele au program intre 12 si 15 dar au spus ca nu e nici o problema dc se depaseste acest interval.multa bafta!!! pupici
Buna,

Chiar au program dupa 12 ??? :(((
Noi ne gandisem sa mergem mult mai devreme (pe la 9-10)...

Miraj
12.03.2008, 11:22:27
Eu am facut cununia civila la ora 16, si erau multi dupa noi..prietenii mei vor sa faca pe la 17, 17.30..cred ca au program in functie de numarul de cununii din ziua respectiva.

Miraj
12.03.2008, 11:23:57
Scuze, ^:)^ sunt zapacita...tu intrebai de programare..am facut programarea pe la 12, intr-o luni, si apoi pt comunicarea orei ne-am mai dus o data joi tot cam asa...

oanat
21.05.2008, 15:07:29
buna!
Dati-mi o veste buna cum ca se poate face o cununie civila si in jur de 10.00 sau 11.00.
:-SS

Miraj
21.05.2008, 15:58:26
buna!
Dati-mi o veste buna cum ca se poate face o cununie civila si in jur de 10.00 sau 11.00.
:-SS
depinde de perioada, cum am mai spus..daca sunt nunti multe in ziua aia cred ca se poate si la 9.....mai bine mergi si intrebi, pe la intrarea din spatele casei casatoriilor....

madi
22.05.2008, 10:31:48
Buna! Si eu stiam la fel, programarea cununiei depinde de nr de cununii din ziua respectiva...dar am vazut cununii si la ora 18..asa ca nu-ti face probleme!

alina_i_2006
24.09.2008, 13:02:07
Eu as vrea sa imi programez cununia civila pe la 17 dar am vazut ca sunt cam suparacioase doamnele de acolo si am inteles ca nu te lasa pe tine sa iti programezi ora ci te programeaza ele.Pai eu vreau sa plec cu nunta de acasa direct la cununia civila,la cununia religioasa,la poze si apoi la restaurant si daca m-ar programa ele de dimineata mi-ar strica toate planurile.:(

mariposa_mariposa
24.09.2008, 13:14:36
asa as vrea sa fac si eu...eu ink vroiam sa imi fac programare co trei luni inainte casa fiu sigura ca pot avea ora pe care o doresc dar au zis ca e suficient cu o sapt inainte

TzUmPi
24.09.2008, 19:49:06
Eu as vrea sa imi programez cununia civila pe la 17 dar am vazut ca sunt cam suparacioase doamnele de acolo si am inteles ca nu te lasa pe tine sa iti programezi ora ci te programeaza ele.Pai eu vreau sa plec cu nunta de acasa direct la cununia civila,la cununia religioasa,la poze si apoi la restaurant si daca m-ar programa ele de dimineata mi-ar strica toate planurile.:(

Noi am depus actele si am vrut ora 17....ne-au zis ca ultima ora posibila este 16.45 pe care o sa ne fie confirmata maine sper sa nu am probleme.

simonapetruta
06.10.2008, 10:16:56
Fetelor, si viitorul meu sot a fost sa intrebe de cum se procedeaza in leg cu cununia civila, ora, data acte... vreau sa va spun ca asa zisele d-ne de acolo m-au lasat cu gura cascata cu atitudinea lor. Acum, cand ma gandesc ca tre sa merg sa vb din nou cu ele...

alina_i_2006
06.10.2008, 13:33:58
Sunt foarte gretoase doamnele de acolo.Si sora mea a avut probleme cu ele.Cred ca li s-a urat cu serviciul.Nimic nu exista pe lumea asta care sa le motiveze sa se poarte asa de urat cu tinerii care merg sa isi depuna actele.Parca ne-am casatori din banii lor.

alina_i_2006
07.11.2008, 18:49:50
Stie cineva care este ultima ora la care se oficiaza cununii civile?Unii mi-au spus ca pana la 16 altii pana la 18 si nu stiu la cat sa imi pun ora la Biserica.

Velvet
07.11.2008, 22:00:44
Noi am fac cununia civila anul acesta...poze mai jos..

erika_22
08.11.2008, 08:47:05
Stie cineva care este ultima ora la care se oficiaza cununii civile?Unii mi-au spus ca pana la 16 altii pana la 18 si nu stiu la cat sa imi pun ora la Biserica.

Ora cununiei civile se stab cu 2 zile inainte, adica dc ai nunta samb in joia dinaitea nuntii, mergeti la st civila pt confirmare si stab ora cununiei.
Nu tr sa mearga amandoi, e suf numai unul dintre voi.

Velvet
08.11.2008, 14:19:43
Ora cununiei civile se stab cu 2 zile inainte, adica dc ai nunta samb in joia dinaitea nuntii, mergeti la st civila pt confirmare si stab ora cununiei.
Nu tr sa mearga amandoi, e suf numai unul dintre voi.

nu e cam tarziu??daca st 3 cupluri si vor la aceiasi ora...eu cred ca tr sa mergi mai din timp...eu m-am programat cu 1 luna inainte...

erika_22
09.11.2008, 22:46:01
nu e cam tarziu??daca st 3 cupluri si vor la aceiasi ora...eu cred ca tr sa mergi mai din timp...eu m-am programat cu 1 luna inainte...

Eu nu stiu unde ai facut cununia civila ... dar in Bz, oficial se stab cu 2 zile inainte... ca te duci inainte sa vorbesti e altceva...

Alynuta87
02.04.2009, 11:48:27
Voi la ce ora ati vrea sa va programati cununia civila? Ma refer la cele care fac cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa, si care nu merg imbracate in rochita de mireasa la cununia civila? :-<

adriana23
02.04.2009, 12:47:45
Voi la ce ora ati vrea sa va programati cununia civila? Ma refer la cele care fac cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa, si care nu merg imbracate in rochita de mireasa la cununia civila? :-<

tu faci in aceeasi zi Alinutza ? te mai schimbi ? eu merg in rochie de mireasa..

alina_i_2006
02.04.2009, 12:54:09
tu faci in aceeasi zi Alinutza ? te mai schimbi ? eu merg in rochie de mireasa..

Si eu tot in rochie de mireasa.Eu as fi vrut sa fac inainte cununia civila doar in familie ca sa mai scap de o grija in ziua nuntii dar nu vrea sotul:D .Facem in aceeasi zi,plecam de acasa la cununia civila apoi la Biserica apoi in Crang la poze si apoi la restaurant.Cam asa ne-am gandit!Acum sa speram ca nu ne strica planurile doamnele de la starea civila sa ne loveasca cu vreo ora 10-11 ca suntem distrusi.>:D<

Alynuta87
02.04.2009, 12:56:28

eu asa as vrea, sa nu merg in rochie de mireasa. si nush la c ora sa stabilesc cununia civila. Asta daca o sa pot sa aleg ora:)

adriana23
02.04.2009, 14:51:12
Si eu tot in rochie de mireasa.Eu as fi vrut sa fac inainte cununia civila doar in familie ca sa mai scap de o grija in ziua nuntii dar nu vrea sotul:D .Facem in aceeasi zi,plecam de acasa la cununia civila apoi la Biserica apoi in Crang la poze si apoi la restaurant.Cam asa ne-am gandit!Acum sa speram ca nu ne strica planurile doamnele de la starea civila sa ne loveasca cu vreo ora 10-11 ca suntem distrusi.>:D<

de doamnele de la starea civila ma tem si eu ...:-SS:-SS

adriana23
02.04.2009, 14:51:50
eu asa as vrea, sa nu merg in rochie de mireasa. si nush la c ora sa stabilesc cununia civila. Asta daca o sa pot sa aleg ora:)

pai am inteles ca nu s prea poate alege ora ....:-SS

alina_i_2006
02.04.2009, 15:00:47
pai am inteles ca nu s prea poate alege ora ....:-SS

Te intreaba cam pe la ce ora vrei dar daca ora e luata nu mai ai ce face.Noi am zis ca mergem cu fix 10 zile inainte cum zic ei si o sa fim acolo cand deschid doamnele si sa vedem daca ne zice ca nu se poate la ora aia pentru ca altii inaintea noastra nu au cum sa fie.Desi neoficial stiu pe cineva care deja si-a stabilit cununia civila la 16:30.

adriana23
02.04.2009, 15:42:43
Te intreaba cam pe la ce ora vrei dar daca ora e luata nu mai ai ce face.Noi am zis ca mergem cu fix 10 zile inainte cum zic ei si o sa fim acolo cand deschid doamnele si sa vedem daca ne zice ca nu se poate la ora aia pentru ca altii inaintea noastra nu au cum sa fie.Desi neoficial stiu pe cineva care deja si-a stabilit cununia civila la 16:30.

deci se poate :D bine, cu o mica interventie din partea cuiva :D
eu sper sa nu fie asa multe alte perechi de cununat in ziua nuntii mele pt ca e sfarsit de sezon, si nu prea se mai inghesuie nimeni, dar nu se stie niciodata ..:(

simonel84
02.04.2009, 21:29:42
Dar pana la ce ora este deschis la starea civile?
Voi vorbiti mai intai la biserica ,sau la starea civila?
Eu zic ca trebuie sa iti stabilesti ora de la biserica mai intai,ca sa ai timp sa ajungi la poze si la local,si dupa aceea te gandesti ce ora vrei sa fie cununia civila,asta in functie de distanta pana la biserica.....
Gresesc cumva?

Alynuta87
03.04.2009, 09:08:44
Eu zic ca trebuie sa iti stabilesti ora de la biserica mai intai,ca sa ai timp sa ajungi la poze si la local,si dupa aceea te gandesti ce ora vrei sa fie cununia civila,asta in functie de distanta pana la biserica.....
Gresesc cumva?

Eu am vb mai intai la Biserica. Am stabilit cununia religioasa la ora 18.30..atunci am mai gasit liber. Acum nu stiu la ce ora sa stabilesc cununia civila?

alina_i_2006
03.04.2009, 09:14:25
Gresesc cumva?

Si noi am stabilit deja Biserica pentru ca la starea civila se depun actele cu 10 zile inainte fix.Cam o ora as vrea sa fie intre starea civila si Biserica,aproximativ.:*

alina_i_2006
03.04.2009, 09:17:24
deci se poate :D bine, cu o mica interventie din partea cuiva :D
eu sper sa nu fie asa multe alte perechi de cununat in ziua nuntii mele pt ca e sfarsit de sezon, si nu prea se mai inghesuie nimeni, dar nu se stie niciodata ..:(

Daca ai cu cine sa intervii,e bine.Sora mea a incercat sa intervina la doamnele de acolo pentru ca era cumnatul meu in misiune si nu putea sa se prezinte sa depune actele si s-a dus sormea singura si nu a vrut sa i le primeasca pentru ca trebuie sa fie prezente ambele persoane.Pana la urma a reusit cumnatul meu sa se invoiasca.Daca ai o cunostinta care lucreaza pe acolo e foarte bine.:*

Velvet
03.04.2009, 09:47:43
Daca ai cu cine sa intervii,e bine.Sora mea a incercat sa intervina la doamnele de acolo pentru ca era cumnatul meu in misiune si nu putea sa se prezinte sa depune actele si s-a dus sormea singura si nu a vrut sa i le primeasca pentru ca trebuie sa fie prezente ambele persoane.Pana la urma a reusit cumnatul meu sa se invoiasca.Daca ai o cunostinta care lucreaza pe acolo e foarte bine.:*

Din cate stiu eu la depusul actelor nu pre ai cum sa interivii pe nicaieri, tr sa fie amandoi prezenti...legat de ora cred ca v-am mai spus ca u m-am dus inainte sa depun actele sa imi aleg ora,cam cu 1luna inainte, pt ca la fel stiam din surse neoficiale ca se poate face lucrul asta, dar acolo surpriza nu se poate si nu se poate...ei si m-am dus la cineva a dat fix 1telefon si s-a putut=)) cand m-am intors la primarie stia si din partea cui vin...fara sa ma mai prezint..Asa ca eu va sfatuiesc daca aveti pe cineva sa dea 1-2 telefoane nu ezitati

va pup

adriana23
03.04.2009, 10:51:12
Si noi am stabilit deja Biserica pentru ca la starea civila se depun actele cu 10 zile inainte fix.Cam o ora as vrea sa fie intre starea civila si Biserica,aproximativ.:*

si eu tot o ora as vrea sa fie intre ele .:):) :*

white_july
03.04.2009, 14:05:51
Din cate stiu eu la depusul actelor nu pre ai cum sa interivii pe nicaieri, tr sa fie amandoi prezenti...legat de ora cred ca v-am mai spus ca u m-am dus inainte sa depun actele sa imi aleg ora,cam cu 1luna inainte, pt ca la fel stiam din surse neoficiale ca se poate face lucrul asta, dar acolo surpriza nu se poate si nu se poate...ei si m-am dus la cineva a dat fix 1telefon si s-a putut=)) cand m-am intors la primarie stia si din partea cui vin...fara sa ma mai prezint..Asa ca eu va sfatuiesc daca aveti pe cineva sa dea 1-2 telefoane nu ezitati va pup

E adevarat ca certificatele medicale trebuie emise in aceiasi in care se si depun la starea civila?

Velvet
03.04.2009, 14:14:36
E adevarat ca certificatele medicale trebuie emise in aceiasi in care se si depun la starea civila?

in acelasi?? cumva oras? ca daca la asta te referi nu,nu trebuie...noi le-am avut emise in Bucuresti cu 1 zi inainte de a le depune la Targoviste, au valabilitate 14 zile

white_july
03.04.2009, 14:29:33
in acelasi?? cumva oras? ca daca la asta te referi nu,nu trebuie...noi le-am avut emise in Bucuresti cu 1 zi inainte de a le depune la Targoviste, au valabilitate 14 zile

=)) =)) Aceiasi zi ...scuze! Cred ca din cauza somnului ...
Eu intelesesem ca trebuie emise in ziua in care le si depui, ceea ce mi se parea destul de ciudat! Mersi de lamuriri>:D<

Esmeralda
01.05.2009, 22:26:09
offf...dar doamnele de la starea civila nu or fi casatorite de sunt asa drastice si stricte cu orele ?

Alynuta87
31.05.2009, 11:03:09
offf...dar doamnele de la starea civila nu or fi casatorite de sunt asa drastice si stricte cu orele ?

Vrem sa vedem si noi pozici de la nuntaaaa:*

Alynuta87
20.06.2009, 09:20:42
Luni mergem sa depunem actele. Sper sa nu intampinam probleme :)>-

adriana23
08.07.2009, 22:17:12
Luni mergem sa depunem actele. Sper sa nu intampinam probleme :)>-

Alynutza, cum au fost doamnele de la starea civila ? stiu ca voi ati fost dimineatza..erau cumva cupluri la depunerea actelor care vroiau dupa amiaza? ^:)^

priponroxana
08.07.2009, 23:28:20
Eu am emotii vreaus cu cununia civila pt ca am nunta duminika si ar trebui sa fiu pe la 9jumate la primarie...si sper sa nu fie ocupat atunci...sau sa intervina ceva saimi dea peste cap tot programul

Alynuta87
09.07.2009, 11:25:14
Alynutza, cum au fost doamnele de la starea civila ? stiu ca voi ati fost dimineatza..erau cumva cupluri la depunerea actelor care vroiau dupa amiaza? ^:)^

Acum am vaz ce m-ai intrebat. Spre surprinderea noastra doamna de acolo a fost f amabila. Mai erau 2 cupluri atunci. Un singur cuplu stiu ca vroia ora 17. Si a trecut ora asta pe dosarul lor, si a spus ca le va spune sigur cand se vor duce sa confirme. Asa ne-a spus si noua. Si a ramas ora pe care am vrut-o noi.

escmed
09.07.2009, 18:52:45
Acum am vaz ce m-ai intrebat. Spre surprinderea noastra doamna de acolo a fost f amabila. Mai erau 2 cupluri atunci. Un singur cuplu stiu ca vroia ora 17. Si a trecut ora asta pe dosarul lor, si a spus ca le va spune sigur cand se vor duce sa confirme. Asa ne-a spus si noua. Si a ramas ora pe care am vrut-o noi.

Casa de piatra!!!!
Ati fost niste miri superbi, mi-a placut si filmuletul cu dansul vostru si pozele. Am vazut ca ati avut porumbei la iesire din biserica as vrea sa te rog sa ma ajuti si pe mine? Cum ati procedat? Ati avut pe cineva cunoscut?
Poti sa imi dai un numar de telefon sau un pm?

alina_i_2006
20.07.2009, 14:01:18
Casa de piatra!!!!
Ati fost niste miri superbi, mi-a placut si filmuletul cu dansul vostru si pozele. Am vazut ca ati avut porumbei la iesire din biserica as vrea sa te rog sa ma ajuti si pe mine? Cum ati procedat? Ati avut pe cineva cunoscut?
Poti sa imi dai un numar de telefon sau un pm?

Casa de piatra si asteptam pozici:*

adriana23
21.07.2009, 11:03:00
Si eu vreau sa revina Escmed (Erika) cu amanunte despre restaurant ;;)

lauritta25
04.08.2009, 12:36:11
am si eu o nelamurire. cum se poate programa cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa?

alina_i_2006
04.08.2009, 13:32:00
am si eu o nelamurire. cum se poate programa cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa?

Stabilesti ziua cununiei religioase,apoi mergi cu 10 zile inainte de nunta la starea civila si iti depui actele.Iti trebuiesc 2 certificate prenuptiale completate de medicul de familie,unul pentru tine si unul pentru sot.Certificatele trebuie sa aiba pe ele cate un timbru de 1 leu si mentiunea SE POATE CASATORI.Iti mai trebuie cate o copie dupa cartile voastre de identitate si cate o copie dupa certificatele voastre de nastere.Si certificatele de nastere si buletinele trebuie sa le aveti si in original la voi.Cam atat

martick
04.08.2009, 22:15:15
Stabilesti ziua cununiei religioase,apoi mergi cu 10 zile inainte de nunta la starea civila si iti depui actele.Iti trebuiesc 2 certificate prenuptiale completate de medicul de familie,unul pentru tine si unul pentru sot.Certificatele trebuie sa aiba pe ele cate un timbru de 1 leu si mentiunea SE POATE CASATORI.Iti mai trebuie cate o copie dupa cartile voastre de identitate si cate o copie dupa certificatele voastre de nastere.Si certificatele de nastere si buletinele trebuie sa le aveti si in original la voi.Cam atat

apropo de cerificatele de la medicul de familie. noi avem medicii diferiti,din orase diferite.poate sa faca doar un medic acele certificate pentru ambii?sau trebuie sa ne ducem fiecare la medicul lui??:-\ si cat costa?stie cineva???

alina_i_2006
05.08.2009, 11:36:16
apropo de cerificatele de la medicul de familie. noi avem medicii diferiti,din orase diferite.poate sa faca doar un medic acele certificate pentru ambii?sau trebuie sa ne ducem fiecare la medicul lui??:-\ si cat costa?stie cineva???

Noi am fost la un medic de familie amandoi si nu era medicul nostru si ne-a costat 100 ron fara sa mai facem analizele,dar asta nu prea trebuie stiut:D:-$ .In total am cheltuit pentru astea:100 de ron la medic,10 ron pe certificate(adik doua foi) si inca 2 lei pe timbre(pe care le gasiti in Buzau la oficiul numarul 3 d pe Unirii,si daca nu gasiti trebuie platita taxa de timbru la primarie)>:D<

martick
21.08.2009, 19:53:40
Noi am fost la un medic de familie amandoi si nu era medicul nostru si ne-a costat 100 ron fara sa mai facem analizele,dar asta nu prea trebuie stiut:D:-$ .In total am cheltuit pentru astea:100 de ron la medic,10 ron pe certificate(adik doua foi) si inca 2 lei pe timbre(pe care le gasiti in Buzau la oficiul numarul 3 d pe Unirii,si daca nu gasiti trebuie platita taxa de timbru la primarie)>:D<
mai stie cineva cat sunt valabile certificatele prenuptiale,alea de la medic??difera de zona,dar vreau sa stiu exact cand sa le fac....

alina_i_2006
22.08.2009, 12:21:20
mai stie cineva cat sunt valabile certificatele prenuptiale,alea de la medic??difera de zona,dar vreau sa stiu exact cand sa le fac....

Doua saptamani sunt valabile certificatele prenuptiale dar e important sa iti treaca pe ele data in care te duci sa depui actele la starea civila,adica cu 10 zile inainte de nunta.Daca mai ai si alte intrebari iti stau la dispozitie.:*

simonel84
26.08.2009, 12:49:29
Buna Alina,
Poti sa imi spui si mie unde este medicul asta de familie?

alina_i_2006
27.08.2009, 17:17:40
Buna Alina,
Poti sa imi spui si mie unde este medicul asta de familie?

Poti sa mergi la orice medic de familie si ti le face.Nu pot sa dau amanunte despre cine mi le-a facut mie.Sorry>:D<

ocristina
01.12.2009, 15:16:53
pentru mine dnele de la starea civila au fost finute si nu am avut pile,totul a mers ca pe roate,m-am dus fix exact cu 2 sapt inainte de cununie apoi mi-am ales data,bine cu o singura minciunica din partea mea,a doua zi am scos certificatele cu data care trebuia sa se incadreze pentru a avea cununia la data pusa de mine,ora nu m-a interesat pentru ca am avut doar cununia,anul acesta sper sa fie si nunta,daca suntem amabile sigur dnele vor fi si ele...depinde cum vorbim si conteaza mult ''Buna ziua!''si ''Multumesc''chestii de genul!mult noroc...

alina_i_2006
29.12.2009, 10:18:55
pentru mine dnele de la starea civila au fost finute si nu am avut pile,totul a mers ca pe roate,m-am dus fix exact cu 2 sapt inainte de cununie apoi mi-am ales data,bine cu o singura minciunica din partea mea,a doua zi am scos certificatele cu data care trebuia sa se incadreze pentru a avea cununia la data pusa de mine,ora nu m-a interesat pentru ca am avut doar cununia,anul acesta sper sa fie si nunta,daca suntem amabile sigur dnele vor fi si ele...depinde cum vorbim si conteaza mult ''Buna ziua!''si ''Multumesc''chestii de genul!mult noroc...

Noi am vorbit foarte frumos cu doamnele dar am avut in aceeasi zi si cununia civila si cea religioasa si aveam nevoie de o anumita ora la care sa mergem la starea civila pentru ca nunta sa nu se dea cu totul peste cap.Pentru stabilirea orei am fost exact in ziua in care mi-au zis dansele si deja toate orele erau ocupate(au fost foarte multe nunti pe 15 august).

giselle23
04.01.2010, 19:51:26
buna fetelor,

Am si eu o intrebare. Eu as dori sa fac cununia civia in curtea casei noastre,credeti ca se poate face asta? Stiu ca sunt f multe ceremonii si sunt programate cam la 10 minute diferenta intre ceremonii. Aveti idee la cine sa apelez? Multumesc

andreea_dt
04.01.2010, 21:19:23
buna fetelor,

Am si eu o intrebare. Eu as dori sa fac cununia civia in curtea casei noastre,credeti ca se poate face asta? Stiu ca sunt f multe ceremonii si sunt programate cam la 10 minute diferenta intre ceremonii. Aveti idee la cine sa apelez? Multumesc
sincer nu cred ca se poate... dar poti incerca sa faci in alta zi, vineri de exemplu... cel mai bine te duci sa intrebi

imi_ase
14.01.2010, 13:06:35
buna fetelor,

buna!!
cred ca se poate in cazul in care faceti cununia intr-o zi nu foarte aglomerata din saptamana! se plateste o taxa de iesire din institutie a celui ce tine cununia si e ok.
bafta multa si spor la pregatiri!

valentina85
20.01.2010, 14:14:22
taxa de iesire din institutie?ma gandesc ca e destul de mare taxa asta,nu?

ocristina
29.01.2010, 23:07:44
Fetelor din bz,am o rugaminte mare..cele care locuiti in bz stiti,mai aflati,am nevoie de un loc de munca urgent...am terminat Liceul ,atestat ,diploma Bac,m-as multumi si cu un post de vanzatoare la un mag de imbracaminte ,incaltaminte,astept un semn!va multumesc!

giselle23
11.02.2010, 10:25:28
taxa de iesire din institutie?ma gandesc ca e destul de mare taxa asta,nu?
ar fi bine cu aceasta taxa, asa nu mai trb sa fii "atenta" cu aceste persoane, este totul legal. ca sa poata iesi din institutie trb sa dai "ceva" din cate am auzit eu :)

giselle23
25.02.2010, 11:55:28
imi puteti spune ce acte sunt necesare pt dosar?

andreea_dt
25.02.2010, 13:15:21
imi puteti spune ce acte sunt necesare pt dosar?
Pe scurt aveti nevoie de :
- certificate de nastere
- certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie)
- buletine de identitate
- declaratia de casatorie

Actele se depun la Starea Civila cu minimum 10 zile inainte de oficializarea casatoriei.
1. Actele de identitate sau pasapoartele(pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria)
2. Certificate le de nastere in original si copie (nelegalizata);
3. Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori);
4. Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile in care se cuprinde atat ziua in care a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria. Dupa expirarea termenului de 10 zile, casatoria se poate incheia numai pana la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.
5. Prezenta fizica a ambilor soti la depunerea actelor.
6. Un plic timbrat autoadresat.

monicaalina
25.02.2010, 13:45:14
Pe scurt aveti nevoie de :
- certificate de nastere
- certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie)
- buletine de identitate
- declaratia de casatorie

Actele se depun la Starea Civila cu minimum 10 zile inainte de oficializarea casatoriei.
1. Actele de identitate sau pasapoartele(pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria)
2. Certificate le de nastere in original si copie (nelegalizata);
3. Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori);
4. Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile in care se cuprinde atat ziua in care a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria. Dupa expirarea termenului de 10 zile, casatoria se poate incheia numai pana la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.
5. Prezenta fizica a ambilor soti la depunerea actelor.
6. Un plic timbrat autoadresat.
Multumim andreea dar acu dak tot stii abuzam si noi...de unde luam timbrul si declaratia de casatorie?au acolo la st civila?

adriana23
25.02.2010, 14:28:08
Multumim andreea dar acu dak tot stii abuzam si noi...de unde luam timbrul si declaratia de casatorie?au acolo la st civila?

Declaratia de casatorie o completati acolo , iar timbrul parca ca se pune pe certificatele luate de la doctor ..nu stiu sigur :D

monicaalina
25.02.2010, 14:32:06
Declaratia de casatorie o completati acolo , iar timbrul parca ca se pune pe certificatele luate de la doctor ..nu stiu sigur :D
aha mersi dar au si timbru sau luam de la posta?

adriana23
25.02.2010, 14:36:32
aha mersi dar au si timbru sau luam de la posta?

il iei de la posta ..cred ca e in jur de 1 ron :D:D

klau_ella
28.02.2010, 11:51:31
Cu cat timp inainte trebuie facuta programarea orei la starea civila??? De acte stiu ca trebuie cu cel putin 2 sapt. inainte depuse!!!

klau_ella
28.02.2010, 11:56:30
Ce taxa de iesire din institutie fetelor...eu nu am auzit nimic!!!cat e...???

monicaalina
28.02.2010, 12:53:18
Cu cat timp inainte trebuie facuta programarea orei la starea civila??? De acte stiu ca trebuie cu cel putin 2 sapt. inainte depuse!!!
pai cand te duci sa depui actele atunci se stabileste si ora.eu asa stiu

monicaalina
28.02.2010, 13:15:04
Ce taxa de iesire din institutie fetelor...eu nu am auzit nimic!!!cat e...???
numai dak vrei tu sa faci cununia civila in alta parte de ex la biserica sau acasa...numai atunci se percepe o taxa

giselle23
01.03.2010, 14:55:40
numai dak vrei tu sa faci cununia civila in alta parte de ex la biserica sau acasa...numai atunci se percepe o taxa
ai idee cat este aceasta taxa?

monicaalina
01.03.2010, 22:28:43
ai idee cat este aceasta taxa?
nu stiu sa iti spun sigur dar parca tot aici pe forum zicea cineva din focsani...ca ar fi cam 500 ron

giselle23
10.03.2010, 22:57:32
nu stiu sa iti spun sigur dar parca tot aici pe forum zicea cineva din focsani...ca ar fi cam 500 ron
scumpicel pt 15 min cat dureaza totul :)) ne confromam daca vrem ceva deosebit :>

giselle23
10.03.2010, 22:58:10
scumpicel pt 15 min cat dureaza totul :)) ne confromam daca vrem ceva deosebit :> conformam* scuze

monicaalina
11.03.2010, 13:29:05
scumpicel pt 15 min cat dureaza totul :)) ne confromam daca vrem ceva deosebit :>

da asa e,dam dak e nevoie

niko84r
12.03.2010, 17:32:02

Eu am auzit de curand ceva ce cred ca e si sper sa fie o aberatie...dar vreau sa va intreb si pe voi poate stiti :D
Eu sunt din BZ si prietenul meu e din Bucuresti...din mai multe motive - financiare si non financiare - am ales sa facem nunta in BZ. Acum, ce am auzit eu: ca el ar trebui sa aiba viza de flotant pt. BZ ca sa ne putem cununa si ca nu putem folosi certificatul de casatorie de acolo ca sa imi modific doar eu buletinul pe Bucuresti si ca am fi obligati sa facem amandoi pe Buzau?
E adevarat?
Pentru ca daca e, e ingrozitor de biroctaric si imbecil (de fapt, nimic nu ma mai mira in Romania)...:-<

giselle23
14.03.2010, 14:49:29
am vorbit cu o prietena care a facut cununia in pitesti, sotul ei fiind din bz,nu a avut nevoie de viza de flotat.cununia se poate face acoo unul dintre cei doi au resedinta, buletinul iti va fii oprit tie in acest caz pt schimbarea numelui si adresei in termen de 15 zile dupa cununie.

niko84r
19.03.2010, 05:28:07
am vorbit cu o prietena care a facut cununia in pitesti, sotul ei fiind din bz,nu a avut nevoie de viza de flotat.cununia se poate face acoo unul dintre cei doi au resedinta, buletinul iti va fii oprit tie in acest caz pt schimbarea numelui si adresei in termen de 15 zile dupa cununie.

Merci!
I-am pus si pe ai mei sa se intereseze si au fost la starea civila sa intrebe...nu trebuie viza de flotant!;))

giselle23
05.04.2010, 20:53:06
a aflat cineva daca s-a introsud legea despre care se spunea ca nu o sa mai fie voie sa se scoata regstrul de casatorii din institutie?s-a pus si taxa daca vrea cineva sa faca ceremonia acasa?

corina_const
06.04.2010, 17:19:52
Noi o sa facem nunta in Buzau pentru ca amandoi suntem nascuti acolo...dar acum avem buletin de Bucuresti pentru ca ne-am luat casa in Buc... sa inteleg ca nu putem face cununia civila la Buzau?

bebim
06.04.2010, 23:38:56
Noi o sa facem nunta in Buzau pentru ca amandoi suntem nascuti acolo...dar acum avem buletin de Bucuresti pentru ca ne-am luat casa in Buc... sa inteleg ca nu putem face cununia civila la Buzau?

buna!eu stiu ca macar unul dintre voi trebuie sa aiba domiciliul in orasul unde faceti cununia civila...

iulaida
08.04.2010, 00:00:11
Stie cineva despre chestia cum ca nu se mai fac cununii civile sambata si duminica? Mi s'a zis ca e zi libera si ca daca vreau sa fac sambata trebuie sa platesc toata institutia dublu...

ralucutz85
08.04.2010, 10:56:26
Stie cineva despre chestia cum ca nu se mai fac cununii civile sambata si duminica? Mi s'a zis ca e zi libera si ca daca vreau sa fac sambata trebuie sa platesc toata institutia dublu...

Buna,

Eu am cununia civila sambata asta. Asadar inca se mai fac sambata pana la ora 15:00. Nu stiu despre duminica.
Taxa stiu ca se percepe daca doresti sa faci cununia civila in alta parte decat la Starea Civila.

giselle23
08.04.2010, 11:35:22
Buna,

Eu am cununia civila sambata asta. Asadar inca se mai fac sambata pana la ora 15:00. Nu stiu despre duminica.
Taxa stiu ca se percepe daca doresti sa faci cununia civila in alta parte decat la Starea Civila.
imi poti spune cat este aceasta taxa ? eu doresc sa fac cununia civila acasa in curte... eu stiu ca sambata se lucreaza cate 2 ore. program special pt ca nu mai sunt platiti pt sambata.duminica nu stiu.

ralucutz85
08.04.2010, 13:51:29
imi poti spune cat este aceasta taxa ? eu doresc sa fac cununia civila acasa in curte... eu stiu ca sambata se lucreaza cate 2 ore. program special pt ca nu mai sunt platiti pt sambata.duminica nu stiu.

Nu am intrebat cat este aceasta taxa pentru ca nu m-a interesat.
Sambata lucreaza de dimineata pana la 15:00.

monicaalina
08.04.2010, 21:21:19
Nu am intrebat cat este aceasta taxa pentru ca nu m-a interesat.
Sambata lucreaza de dimineata pana la 15:00.
asa mi a spus si mie o prietena care a sunat la starea civila,ca vor fi cununii sambata de dimineata pana la 15 maxim.nu ca vor sta doar 2 ore sau ca tb sa platim,au zis ca nu ne lasa ei fara cununie civila;-) si cred eu ca dak.....vom fi noi atenti cu ei....ne vor primi si pe la 16.parerea mea

giselle23
10.04.2010, 11:13:07
asa mi a spus si mie o prietena care a sunat la starea civila,ca vor fi cununii sambata de dimineata pana la 15 maxim.nu ca vor sta doar 2 ore sau ca tb sa platim,au zis ca nu ne lasa ei fara cununie civila;-) si cred eu ca dak.....vom fi noi atenti cu ei....ne vor primi si pe la 16.parerea mea
era vb de taxa, daca vrei sa faci cununia civila in afara institutiei ;)

monicaalina
10.04.2010, 11:46:41
era vb de taxa, daca vrei sa faci cununia civila in afara institutiei ;)
da si eu am spus ce stiam eu in legatura cu,,,, cununia civila

giselle23
13.04.2010, 18:43:42
da si eu am spus ce stiam eu in legatura cu,,,, cununia civila
multumesc pt raspuns

niko84r
27.04.2010, 02:28:46
si eu care speram sa pun cununia civila pe la un 4 asa...offfff :-<

andreea_dt
27.04.2010, 10:21:26
si eu care speram sa pun cununia civila pe la un 4 asa...offfff :-<
pana ai tu nunta se mai schimba :))

niko84r
27.04.2010, 20:34:46
pana ai tu nunta se mai schimba :))

in bine cu siguranta nu :P
ce merge spre bine in tara asta?? :))

giselle23
20.05.2010, 21:34:59
am o mare rugaminte la voi, cand mergeti la starea civila, puteti intreba cat este taxa pt a face cununia civila in alta locatie,gen in curtea casei mele...a fost soacra mea sa intrebe si i-au raspuns foarte urat(sa vina cu 2 sapt inainte de nunta si ii spune) nu poti astepta pana atunci sa stii cum si unde faci cununia civila, trebuie organizat totul consider eu :D va multumesc anticipat:">

iulaida
20.05.2010, 23:39:05
Am aflat ca: sambata se fac cununii pana la 15.45-16.00, ca nu se plateste nicio taxa(ba ar trebui sa iei vreo 200 de euro de la ei - cel putin asa e pe Buzau) si nu trebuie sa platesti personalul ca e sambata...Si, bineinteles, trebuie sa te duci cu 2 sapt inainte sa te programezi....

iulaida
20.05.2010, 23:45:46
am o mare rugaminte la voi, cand mergeti la starea civila, puteti intreba cat este taxa pt a face cununia civila in alta locatie,gen in curtea casei mele...a fost soacra mea sa intrebe si i-au raspuns foarte urat(sa vina cu 2 sapt inainte de nunta si ii spune) nu poti astepta pana atunci sa stii cum si unde faci cununia civila, trebuie organizat totul consider eu :D va multumesc anticipat:">
Din cate stiu eu nu oficiaza oricine cununia civila in alta locatie, asa ca cel mai bine e sa mergi sa intrebi tu de treaba asta, ca degeaba mergem noi si ni se zice ca se poate si ca e atat, daca cel care te va cununa pe tine n'are chef sa se deplaseze din Casa Casatoriilor...

giselle23
21.05.2010, 10:39:37
Din cate stiu eu nu oficiaza oricine cununia civila in alta locatie, asa ca cel mai bine e sa mergi sa intrebi tu de treaba asta, ca degeaba mergem noi si ni se zice ca se poate si ca e atat, daca cel care te va cununa pe tine n'are chef sa se deplaseze din Casa Casatoriilor...
ai si tu dreptate dar raspunsul celor de la starea civila a fost veniti cu 2 sapt inainte de nunta si va spunem, este prea devreme acum :)) de accea incerc prin cineva care are cununia mai curand decat mine.multumesc pt rasp

niko84r
01.06.2010, 01:35:01
Am aflat ca: sambata se fac cununii pana la 15.45-16.00, ca nu se plateste nicio taxa(ba ar trebui sa iei vreo 200 de euro de la ei - cel putin asa e pe Buzau) si nu trebuie sa platesti personalul ca e sambata...Si, bineinteles, trebuie sa te duci cu 2 sapt inainte sa te programezi....

hmmmm...
pana la 15.45-16.00 e perfect! :)
ce veste buna-mi dai :D

niko84r
01.06.2010, 01:51:14
buna!eu stiu ca macar unul dintre voi trebuie sa aiba domiciliul in orasul unde faceti cununia civila...

da, si eu la fel...au fost ai mei si au intrebat
acum, ai 2 posibilitati: ori o cununie inainte cu cateva zile in Bucuresti, ori pui o viza de flotant pe buletinul tau sau al lui si cred ca merge :D
a 2a varianta ar trebui verificata ;)

kadissa
01.06.2010, 21:47:06
Varianta a 2-a a fost verificata de mine weekendul trecut. Unul din soti trebuie sa aiba viza de flotant pe Buzau.

niko84r
02.06.2010, 06:31:52
Varianta a 2-a a fost verificata de mine weekendul trecut. Unul din soti trebuie sa aiba viza de flotant pe Buzau.

casa de piatra!!! :)

giselle23
26.06.2010, 10:18:31
am auzit ca nu se mai oficializeaza cununii civile samabata :( este adevarat? :-?

selena1824
27.06.2010, 15:12:22
am auzit ca nu se mai oficializeaza cununii civile samabata :( este adevarat? :-?
se fac,dar doar in intervalul 10-15...nu stiu sigur daca se mai plateste ceva sau nu :-??

giselle23
27.06.2010, 22:42:52
o cunostinta a fost nasa vineri, si la starea civila le-a spus ca semai fac cununii sambata doar cele care deja au fost programate. ei fiind bugetari, salariile se micsoreaza si nu sunt platiti sa vina sambata la munca. dar cred ca daca platesti se poate :D

alynna89
27.06.2010, 23:24:33

da asa este, eu am facut cununia civila in urma cu un an si a trebuit sa alegem intre domiciliul sotului sau al meu...in alta localitate nu se mai da voie...

klau_ella
03.07.2010, 13:39:05
Buna,

Casa de piatra si sa fii o mireasa superbaaaaa!!! Asteptam pozici de la nunta ta!!!!!!

lauritta25
25.07.2010, 01:11:51
am auzit ca se pune o taxa dc faci nunta sambata. care ar fi valoarea acelei taxe?

monicaalina
25.07.2010, 20:07:44
am auzit ca se pune o taxa dc faci nunta sambata. care ar fi valoarea acelei taxe?
eu nu stiu de nici o taxa.am o colega care a facut doar cununie civila si vroia duminica dar nu vin doamnele de la starea civila duminica si a tb sa faca sambata si s a programat la ce ora a vrut ea..si ieri am fost la o nunta si stiu ca mirii au fost la st civila pe la ora 3 .atunci au vrut ei si nu e nici o taxa

Leyla86b
02.09.2010, 19:02:11
o cunostinta a fost nasa vineri, si la starea civila le-a spus ca semai fac cununii sambata doar cele care deja au fost programate. ei fiind bugetari, salariile se micsoreaza si nu sunt platiti sa vina sambata la munca. dar cred ca daca platesti se poate :D

poti afla cat costa?

monicaalina
03.09.2010, 12:25:16
poti afla cat costa?
hei se fac cununii samb si fara sa platesti.eu am fost samb pe 28 aug la 2 cununii si au fost in total 40 samb aia.asa a zis doamna care oficiaza acolo.si eu am vb cu cineva:"> pt ora 16 30 pe 25 sept.

Leyla86b
08.09.2010, 00:46:18
hei se fac cununii samb si fara sa platesti.eu am fost samb pe 28 aug la 2 cununii si au fost in total 40 samb aia.asa a zis doamna care oficiaza acolo.si eu am vb cu cineva:"> pt ora 16 30 pe 25 sept.

ms pt raspuns >:D<

niko84r
16.09.2010, 06:36:30
eu deja mi-am luat gandul de la cununie in weekend la anul
deja nu se prea mai fac..ma duc in timpul saptamanii cu ai mei si al lui si am terminat!
:|

niko84r
16.09.2010, 06:44:08

poate se mai fac acum, dar sincer pt la anul nu imi fac sperante la cum merg lucrurile in tara asta de cacao...
mergem de ziua noastra pe 17 mai si ne cununam, cu ai lui , ai mei, frati si nasi si am termiant povestea
:|
romania...>:P

oana_zuina
15.02.2011, 14:02:44
Buna,

Viitorul meu sot este din Buzau si ne gandeam sa facem cununia civila acolo, cam in iunie-iulie anul acesta ( o sa fie inaintea nuntii ).
Are cineva fotografii cu starea civila de la Buzau? Sunt curioasa cum arata, el nu stie :P

Multumesc anticipat :)

monicaalina
15.02.2011, 14:12:33
Buna,

Viitorul meu sot este din Buzau si ne gandeam sa facem cununia civila acolo, cam in iunie-iulie anul acesta ( o sa fie inaintea nuntii ).
Are cineva fotografii cu starea civila de la Buzau? Sunt curioasa cum arata, el nu stie :P

Multumesc anticipat :)
tu vrei fotografii cu starea civila?ca asa nu am separat.pot dar sa iti trimit poze si cu noi de la starea civila.dak vrei ti le trimit pe mess(mmonicaalina este id ul meu)

oana_zuina
16.02.2011, 13:16:21
tu vrei fotografii cu starea civila?ca asa nu am separat.pot dar sa iti trimit poze si cu noi de la starea civila.dak vrei ti le trimit pe mess(mmonicaalina este id ul meu)

Buna Monica,

Da, vreau fotografii cu starea civila :) Merci frumos, te adaug pe mess cu acelasi id pe care il am aici :)

niko84r
03.03.2011, 00:24:45
revin si rectific: daca vorbesti cu "cineva" se poate :))
cu o atentie bineinteles...

ce nu rectific: romania >:P

monicaalina
03.03.2011, 10:08:03
revin si rectific: daca vorbesti cu "cineva" se poate :))
cu o atentie bineinteles...

ce nu rectific: romania >:P
asa e dar atunci cand ai nevoie nu te mai uiti la nimic,dai orice sa iti fie tie bine.oricum cand am facut eu se facea duminica dar eu vroiam o ora anume,asa ca...

niko84r
03.03.2011, 10:55:21
asa e dar atunci cand ai nevoie nu te mai uiti la nimic,dai orice sa iti fie tie bine.oricum cand am facut eu se facea duminica dar eu vroiam o ora anume,asa ca...

pai si eu vreau la 16 :D
se pare ca se poate la orice ora :D

monicaalina
03.03.2011, 11:01:06
pai si eu vreau la 16 :D
se pare ca se poate la orice ora :D
da se poate la orice ora dar ora aceasta e una fff solicitata,hai sa iti dau un ex ca sa zic asa,eu m am dus cu 2 luni inainte desi se zice ca te duci doar cu 10 zile inainte parca si atunci cu 2 luni inainte exista deja o lista neoficiala cu data cununiei mele unde erau trecuti deja vreo 5 cununii.dak vrei sa faci cununia dimineata e bine nu vrea nimeni neaparat la orele astea dar de la 3 incolo deja se bat pe ore

niko84r
03.03.2011, 11:10:28
da se poate la orice ora dar ora aceasta e una fff solicitata,hai sa iti dau un ex ca sa zic asa,eu m am dus cu 2 luni inainte desi se zice ca te duci doar cu 10 zile inainte parca si atunci cu 2 luni inainte exista deja o lista neoficiala cu data cununiei mele unde erau trecuti deja vreo 5 cununii.dak vrei sa faci cununia dimineata e bine nu vrea nimeni neaparat la orele astea dar de la 3 incolo deja se bat pe ore

bine ca stiu
pe 1 iunie il pun pe tata sa rezolve :))

monicaalina
03.03.2011, 23:00:12
bine ca stiu
pe 1 iunie il pun pe tata sa rezolve :))
pt linistea ta e bine sa stii ca ai rezolvat si cu asta,si mie mi a deschis ochii tot o miresica de aici cu lucrul asta:larissa83 si m am dus devreme si a fost k

niko84r
03.03.2011, 23:50:32
pt linistea ta e bine sa stii ca ai rezolvat si cu asta,si mie mi a deschis ochii tot o miresica de aici cu lucrul asta:larissa83 si m am dus devreme si a fost k

dap, mai bine
:D
nu e tarziu cu 3 luni inainte sper
ce zici?

monicaalina
04.03.2011, 10:06:39
dap, mai bine
nu e tarziu cu 3 luni inainte sper
ce zici?
nu e bine asa,o sa te scrie pe o listuta acolo si gata,cand va veti duce sa va programati atunci aproape ii amintiti ora;-)

niko84r
04.03.2011, 11:04:42
nu e bine asa,o sa te scrie pe o listuta acolo si gata,cand va veti duce sa va programati atunci aproape ii amintiti ora;-)

suuuper :)

adelabz
27.03.2011, 20:53:24
fetelor,care ma puteti ajuta cu o info despre certificatele prenuptiale??de unde se scot cat costa si daca trebuiesc facute intr-adevar analize ceva...

monicaalina
27.03.2011, 21:53:15
fetelor,care ma puteti ajuta cu o info despre certificatele prenuptiale??de unde se scot cat costa si daca trebuiesc facute intr-adevar analize ceva...
pai...eu pot sa iti spun cum am facut eu...certificatele astea le obtii de la spital,23 august...etc unde iti faci tu analizele,eu pt ca nu aveam timp si nici nu ma potriveam cu sotul la zi libera am vb cu cineva si mi le a dat gata facute,sunt analize la sange si chiar nu mai stiu la ce,plus nu stiu ce timbre,adeverinte....etc...

niko84r
30.03.2011, 01:28:02
deci, certificatele astea tre' aduse de la medicul de familie al fiecaruia?
noi stam in bucuresti si el are medic de familie aici
eu in bz..
ar fi mai usor sa le facem aici si sa mergem la bz doar sa depunem actele
merge sa fac la medicul lui?

Danet
30.03.2011, 14:18:42
eu in bz..

eu stiu de la mama care lucreaza la un medc de familie ca trebuie sa va duceti la un medic de familie al lui sau al tau daca nu sunt medici comuni si costa 50 de lei buc si le da... cat despre programare daca am pile mai tre sa ma duc sa ma scriu pe listuta?=P~

adelabz
30.03.2011, 14:24:08
eu in bz..
noi pana la urma le am scos amandoi de la acelasi doctor....care nu are medicul de familie la niciunul din noi :-" :))

Gianinaid
30.03.2011, 17:13:08
eu stiu de la mama care lucreaza la un medc de familie ca trebuie sa va duceti la un medic de familie al lui sau al tau daca nu sunt medici comuni si costa 50 de lei buc si le da... cat despre programare daca am pile mai tre sa ma duc sa ma scriu pe listuta?=P~
Tu oricum ai pile, ca esti in domeniu :-p

niko84r
30.03.2011, 17:32:12
in buzau poate as scapa si eu fara analize in sine, dar aici ....:(

Danet
30.03.2011, 22:06:10

la starea civila ma refeream ca am, cat despre analize , certificate ... nici nu ma intereseaza...

niko84r
31.03.2011, 19:01:04
la starea civila ma refeream ca am, cat despre analize , certificate ... nici nu ma intereseaza...

mi le faci si pe ale mele? :))

Danet
02.04.2011, 10:23:12
mi le faci si pe ale mele? :))

Cu plecere, la Centromedica te asteapta mama... eu iti fac dintii!!!;))

niko84r
08.04.2011, 17:42:41
Cu plecere, la Centromedica te asteapta mama... eu iti fac dintii!!!;))

ei! ma descurc eu cumva aici...daca merg certificatele de aici la buzau nu e o problema :)

onik_a
06.05.2011, 17:37:53
Cununii se oficiaza si in weekend, a fost viitorul meu socru:) si a intrebat si au zis ca da la orice ce ora vrem( sa fie o ora rezonabila, normal)

Pita
06.05.2011, 19:19:00
stie cineva daca in sectorul 3 se fac cununii sambata ?

yulik_4_u
12.05.2011, 14:53:27
Buna ziua miresici din Buzau.Sunt o viitoare mireasa anul asta in august am nunta si am inceput sa ma interesez pe forum cum sa procedez in legatura cu cununia civila.Am fost la cununia civila sa imi programez si eu ora ca am citit si am vazut ca asa au facut unele viitoare mirese si am dat peste "amabilitatea"doamnei de acolo care ma lasat fara cuvinte[a vorbit cu mult "bun simt si respect"si nu am reusit nimic sa rezolv pentru ca a spus ca atunci o sa stabilim ora .Voi cum ati reusit sa va programati ora ca sa nu stati stresate pana atunci?

monicaalina
13.05.2011, 10:00:01
Buna ziua miresici din Buzau.Sunt o viitoare mireasa anul asta in august am nunta si am inceput sa ma interesez pe forum cum sa procedez in legatura cu cununia civila.Am fost la cununia civila sa imi programez si eu ora ca am citit si am vazut ca asa au facut unele viitoare mirese si am dat peste "amabilitatea"doamnei de acolo care ma lasat fara cuvinte[a vorbit cu mult "bun simt si respect"si nu am reusit nimic sa rezolv pentru ca a spus ca atunci o sa stabilim ora .Voi cum ati reusit sa va programati ora ca sa nu stati stresate pana atunci?
buna.tot aici am aflat si eu ca tb sa ma duc sa vb mai devreme.eu am intrebat in stanga si dreapta si am reusit sa ma duc la o doamna de acolo(m a trimis un unchi de al meu) si am fost prin iulie cred pt sept pe 25 si deja erau asa programate "neoficial" vreo 4 cununii.cu siguranta ca se va gasi si pt tine loc dar dak vrei o ora anume,tb sa cu nosti pe cineva si bineinteles cu o mica atentie.tu ai si nunta intro luna full de nunti.eu m am dus mai devreme pt ca invitatii din partea mirelui nu erau din oras si vroiam sa fie legatura intre cununia civila,sedinta foto si cununia religioasa.stiu ca orele 15:00-17:30 sunt cele mai solicitate.sper ca ti am fost de folos.spor la pregatiri;-)

yulik_4_u
13.05.2011, 18:13:04
multumesc pentru sfat dar din pacate nu cunosc pe nimeni.La fel vreau si eu sa aiba o continuitate pt ca rudele mele nu sunt din Buzau

monicaalina
13.05.2011, 21:34:50
multumesc pentru sfat dar din pacate nu cunosc pe nimeni.La fel vreau si eu sa aiba o continuitate pt ca rudele mele nu sunt din Buzau
asa ziceam si eu ca nu cunosc dar intreaba si tu in stanga si in dreapta ca nu se stie niciodata;))

niko84r
23.05.2011, 09:25:37
asa ziceam si eu ca nu cunosc dar intreaba si tu in stanga si in dreapta ca nu se stie niciodata;))

mai eu am fost la tanti care "ma rezolva" acum cand am fost la BZ si mi-a zis ca totusi e devreme pentru sept si ca o sa se duca, impreuna cu tata, la doamna care o sa oficieze, cu o atentie bineinteles, abia prin iulie...si mi-a garantat ca se rezolva la ce ora vreau eu...adica 16:00
acum sper sa iasa asa cum mi-a zis...
tanti e verisoara cu tata si la fel a facut pt baiatul ei anul trecut in iunie, deci am incredere in ea :D

monicaalina
23.05.2011, 18:50:06
mai eu am fost la tanti care "ma rezolva" acum cand am fost la BZ si mi-a zis ca totusi e devreme pentru sept si ca o sa se duca, impreuna cu tata, la doamna care o sa oficieze, cu o atentie bineinteles, abia prin iulie...si mi-a garantat ca se rezolva la ce ora vreau eu...adica 16:00
acum sper sa iasa asa cum mi-a zis...
tanti e verisoara cu tata si la fel a facut pt baiatul ei anul trecut in iunie, deci am incredere in ea :D
bun,pai asa am fost si eu ori in iulie ori in august pt septembrie

niko84r
24.05.2011, 08:00:15
bun,pai asa am fost si eu ori in iulie ori in august pt septembrie

;))
sper sa fie bine

yulik_4_u
25.05.2011, 15:30:32
buna,am rezolvat cu ora la cununia civila {ora 16}

niko84r
25.05.2011, 19:35:38
buna,am rezolvat cu ora la cununia civila {ora 16}

bravo! cum ai reusit asa devreme?

sa stii ca te astept cu pareri si la topicul despre salon :-p
ca vad ca ai nunta la aceeasi catedrala si restaurant ca si mine
doar cu o sapt inainte
pana si ora pt cununie e cea pe care o vreau si eu

yulik_4_u
20.06.2011, 14:48:25
Buna,nu stiu daca e adevarat sau nu dar am inteles ca nu mai avem voie sa servim la cununia civila bomboane si sampanie e adevarat?

monicaalina
20.06.2011, 15:50:45
Buna,nu stiu daca e adevarat sau nu dar am inteles ca nu mai avem voie sa servim la cununia civila bomboane si sampanie e adevarat?
da e adevarat,cica inauntru nu ai voie cu sampanie,bomboane si confetti.nu mai stiu sigur ca re era explicatia ori ca e faci lor acolo mizerie ori ca sunt prea multe nunti mai ales acum in sezon si nu e timp de asa ceva.dar eu sa stii ca am avut 2 platouri de bomboane fondante,sampanie dar cu pahare din plastic de unica folosinta(dar de acelea mari exact ca de samp.si au avut efect;-)) plus confetti toate acolo afara pe scari unde se fac si pozele

niko84r
20.06.2011, 18:43:14
da e adevarat,cica inauntru nu ai voie cu sampanie,bomboane si confetti.nu mai stiu sigur ca re era explicatia ori ca e faci lor acolo mizerie ori ca sunt prea multe nunti mai ales acum in sezon si nu e timp de asa ceva.dar eu sa stii ca am avut 2 platouri de bomboane fondante,sampanie dar cu pahare din plastic de unica folosinta(dar de acelea mari exact ca de samp.si au avut efect;-)) plus confetti toate acolo afara pe scari unde se fac si pozele
de unde ai luat paharele de sampanie de plastic?

iulaida
20.06.2011, 20:30:43

E adevarat, motivatia fiind aceea ca erau obligati sa zugraveasca la 2-3 saptamani, caci le umpleau nuntasii peretii de sampanie si de crema de prajituri. Dar din cate am inteles, afara pe scari nu e nicio problema sa servesti lumea. Noi nu am mai servit cu nimic, mie una mi s'ar fi parut ciudat sa stau in strada sa ciocnesc sampanie. Aici tine de cum crede fiecare.

niko84r
20.06.2011, 22:27:54
E adevarat, motivatia fiind aceea ca erau obligati sa zugraveasca la 2-3 saptamani, caci le umpleau nuntasii peretii de sampanie si de crema de prajituri. Dar din cate am inteles, afara pe scari nu e nicio problema sa servesti lumea. Noi nu am mai servit cu nimic, mie una mi s'ar fi parut ciudat sa stau in strada sa ciocnesc sampanie. Aici tine de cum crede fiecare.
mda asa zice si mama
la galati la nasii nostrii asa a fost - afara - dar ei au un parc in fata starii civile :-<

monicaalina
21.06.2011, 22:56:10
de unde ai luat paharele de sampanie de plastic?
din carref...dar am vazut si in kauf...

niko84r
21.06.2011, 23:17:26
din carref...dar am vazut si in kauf...
a gasit si mama la un mag de plastice...ieri..dar daca nu ne lasa, nu mai are rost
eu in strada nu servesc sampanie [-(

bubulinutza20
27.06.2011, 22:59:44
Dupa noile reguli si restructurari, cu cat timp inainte se poate stabili ora cununiei civile si ce program au sambata, daca stie careva???
Multumesc!

niko84r
27.06.2011, 23:31:59
Dupa noile reguli si restructurari, cu cat timp inainte se poate stabili ora cununiei civile si ce program au sambata, daca stie careva???
Multumesc!

DOCUMENTELE SE DEPUN LA SERVICIILE/BIROURILE/COMPARTIMENTELE DE STARE CIVILĂ DIN CADRUL PRIMĂRIILOR CompetențăDeclararea căsătoriei se face personal, de către viitorii soți la primăria municipiului, orașului sau comunei locului de domiciliu sau de reședință. Documente necesare: Odată cu declarația de căsătorie viitorii soți prezintă următoarele:
- actul de identitate;
- certificatul de naștere în original și copie;
- certificatul medical privind starea sănătății (cuprinde mențiunea expresă că persoana se poate sau nu se poate căsători - valabil 14 zile de la data emiterii);
- declarație pe proprie răspundere că nu cunosc niciun motiv de natură legală care să împiedice încheierea căsătoriei. Observații: În cazul căsătoriilor mixte (cu cetățeni străini), în plus față de documentele prezentate se mai solicită:
- certificat de cutumă (dovadă eliberată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare acreditate de România, din care să rezulte că soțul/soția, cetățean străin, îndeplinește condițiile de fond cerute de legea sa națională de a se căsătorii);
- proces-verbal încheiat cu un interpret autorizat sau declarația pe propria răspundere că cetățeanul străin cunoaște limba română;
- certificatul de naștere apostilat sau supralegalizat (după caz).
PĂSTRAȚI CU GRIJĂ CERTIFICATELE DE CĂSĂTORIE ȘI URMĂRIȚI ÎNTOCMIREA CORECTĂ A LOR!

de pe http://www.djepbuzau.ro/

la noi si publicul gasesti si programul

bubulinutza20
28.06.2011, 00:50:25
DOCUMENTELE SE DEPUN LA SERVICIILE/BIROURILE/COMPARTIMENTELE DE STARE CIVILĂ DIN CADRUL PRIMĂRIILOR CompetențăDeclararea căsătoriei se face personal, de către viitorii soți la primăria municipiului, orașului sau comunei locului de domiciliu sau de reședință. Documente necesare: Odată cu declarația de căsătorie viitorii soți prezintă următoarele:
- actul de identitate;
- certificatul de naștere în original și copie;
- certificatul medical privind starea sănătății (cuprinde mențiunea expresă că persoana se poate sau nu se poate căsători - valabil 14 zile de la data emiterii);
- declarație pe proprie răspundere că nu cunosc niciun motiv de natură legală care să împiedice încheierea căsătoriei. Observații: În cazul căsătoriilor mixte (cu cetățeni străini), în plus față de documentele prezentate se mai solicită:
- certificat de cutumă (dovadă eliberată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare acreditate de România, din care să rezulte că soțul/soția, cetățean străin, îndeplinește condițiile de fond cerute de legea sa națională de a se căsătorii);
- proces-verbal încheiat cu un interpret autorizat sau declarația pe propria răspundere că cetățeanul străin cunoaște limba română;
- certificatul de naștere apostilat sau supralegalizat (după caz).
PĂSTRAȚI CU GRIJĂ CERTIFICATELE DE CĂSĂTORIE ȘI URMĂRIȚI ÎNTOCMIREA CORECTĂ A LOR!

de pe http://www.djepbuzau.ro/

la noi si publicul gasesti si programul
Multumesc mult! @};-

niko84r
28.06.2011, 07:48:19
Multumesc mult! @};-
nu ai pt ce..si noi o sa mergem joi pe 25 august cu actele, in speranta ca nu o sa primim un rasp de genul, nu oficiem casatorii sambata :))
in pile nu prea ma incred de fel, ca poate e unu' si mai pilos ca mine :))))

Danet
05.07.2011, 13:45:19
Fetelor eu ma intrebam daca ne impart astia pe judete asa cum se vehiculeaza, unde ne mai casatorim ? sau unde ne depunem actele? la Constanta , la Braila? :-\:(;))

niko84r
05.07.2011, 15:31:01
Fetelor eu ma intrebam daca ne impart astia pe judete asa cum se vehiculeaza, unde ne mai casatorim ? sau unde ne depunem actele? la Constanta , la Braila? :-\:(;))

mai avem 2 luni ...3....nu cred ca e cazul sa ne facem probleme legat de asta

bubulinutza20
06.07.2011, 01:01:57
O sa trec luni sa intreb mai multe detalii pentru ca vom fi in Buzau si va anunt unde si daca ne mai casatorim civil. =P~

niko84r
06.07.2011, 09:55:35
O sa trec luni sa intreb mai multe detalii pentru ca vom fi in Buzau si va anunt unde si daca ne mai casatorim civil. =P~

please do :D
eu refuz sa cred ca or sa faca modificari majore deocamdata
dupa ce ca ne chinuim ca in WE nu se mai poate...

Danet
06.07.2011, 11:52:22
please do :D
eu refuz sa cred ca or sa faca modificari majore deocamdata
dupa ce ca ne chinuim ca in WE nu se mai poate...

Poftim???? Cum adica in weekend nu se mai poate?[-X:-w eu vreau cununia in aceeasi zii cu nunta!!!

niko84r
06.07.2011, 11:56:04
Poftim???? Cum adica in weekend nu se mai poate?[-X:-w eu vreau cununia in aceeasi zii cu nunta!!!

pai daca ai pile se face
cum presupun ca ai

daca n-ai
faci in timpul sapt :-L

Danet
06.07.2011, 13:56:46
pai daca ai pile se face
cum presupun ca ai

daca n-ai
faci in timpul sapt :-L

Pai e ilogic... ori se fac ori nu se mai fac?! Nu inteleg cum vine faza cu"ai sau nu pile" pt ca ma gandesc ca doar nu se face atata efort sa se vina la starea civila doar daca ai pile ca doar nu sunt sora cu primarul sa se faca exceptii sa deschide starea civila pt mine:-?.... eu chiar o sa ma interesez... am inteles ca nu se mai fac sambata dupa ora 16 decat cu pile dar nu ca nu se mai fac deloc[-(...

niko84r
06.07.2011, 14:45:44
Pai e ilogic... ori se fac ori nu se mai fac?! Nu inteleg cum vine faza cu"ai sau nu pile" pt ca ma gandesc ca doar nu se face atata efort sa se vina la starea civila doar daca ai pile ca doar nu sunt sora cu primarul sa se faca exceptii sa deschide starea civila pt mine:-?.... eu chiar o sa ma interesez... am inteles ca nu se mai fac sambata dupa ora 16 decat cu pile dar nu ca nu se mai fac deloc[-(...

pai eu stiu asa - poate ma insel:
oficial nu se mai fac cununii sambata, pt ca nu sunt platiti ore suplim si nu vor, cica, sa faca munca patriotica.
cand am fost eu in februarie sa imi prescriu certificatul de nastere,pentru ca in prostia mea prin anul 1 de facultate l-am plastifiat, venise un individ sa intrebe de cununie si aia i-a zis verde in fata ca sambata nu oficiaza. la care eu am intrebat, de ce nu pun o taxa si asa e toata lumea multumita - cum e prin alte judete; si a zis ca nu ii lasa primaria sa puna taxa si ca ele de la ele putere nu au cum sa ceara bani....booon!
nu cer bani, dar daca ai o pila, vorbesti din timp, te duci cu o atentie si se face la ce ora vrei tu, sau pe acolo....la var-miu maica-sa avea nu stiu ce cunostinta care o stia pe tanti aia cu parul negru si cret care face de-astea si cu ea a vorbit, i-a dat un parfum si au rezolvat

acum sper sa rezolve si la mine, pentru ca eu vreau la 16:00 sau dupa
sa vedem.

cristina_bz
06.07.2011, 15:53:09
fetele eu am sunat la starea civila si se fac si in weekend...da-ti un search pe google..luati numarul si sunati...mi-a raspuns o doamna ffff.draguta care mi-a spus ca se oficializeaza si sambata,doar ca ele fug sa vina la munca in weeked pt k nu sunt platite...sunati...o sa va coste cativa centi..dar o sa fiti lamurite:*pooop:*:*

monicaalina
06.07.2011, 16:51:05
fetele eu am sunat la starea civila si se fac si in weekend...da-ti un search pe google..luati numarul si sunati...mi-a raspuns o doamna ffff.draguta care mi-a spus ca se oficializeaza si sambata,doar ca ele fug sa vina la munca in weeked pt k nu sunt platite...sunati...o sa va coste cativa centi..dar o sa fiti lamurite:*pooop:*:*
asa stiam si eu ca se fac,eu lucrez relativ aproape de starea civila si am vazut nunti in fiecare sambata asa ca..

niko84r
06.07.2011, 16:57:59
asa stiam si eu ca se fac,eu lucrez relativ aproape de starea civila si am vazut nunti in fiecare sambata asa ca..
pai si atunci tanti aia acra de ce a zis ca nu se fac?
ori se fac, ori nu
adica daca esti mai fraier si iti zice prima data ca nu se poate, nu faci
daca insisti te prog la 10 or something si daca dai si spaga e la ce ora vrei tu, inclusiv dupa 16:00???

of doamne!!! :|

monicaalina
06.07.2011, 17:24:38
pai si atunci tanti aia acra de ce a zis ca nu se fac?
ori se fac, ori nu
adica daca esti mai fraier si iti zice prima data ca nu se poate, nu faci
daca insisti te prog la 10 or something si daca dai si spaga e la ce ora vrei tu, inclusiv dupa 16:00???

of doamne!!! :|
zvonul asta era si anu trecut pana sa fac eu nunta in sept,si uite ca am facut civila la 4 jum chiar si de atunci tot se fac cununii sambata....,ele nu mai sunt platite pt samb aceea si de aceea se tot stramba si...poate totusi sperie lumea sa nu mai faca samb sau cel putin sa nu le tina acolo prea mult.eu am mai zis asta:cand am fost eu la st civila era prin iulie,aug cred si deja exista o lista neoficiala cu programari cu tot cu ora deja pt 25 sept.asa ca....

cristina_bz
06.07.2011, 22:45:21
asa e la noi...peste tot vor spaga...nu se gandesc ca poate omul nu are..in spitale..peste tot...mie tanti care mi-a raspuns mi-a vorbit soooper frumos,am vazut k niko dak nu ma insel a sp k era o tanti acra..cu siguranta nu era aceea cu care am vb eu,mi-a explicat k nu sunt platite...mai multe...dar a spus ca se fac...doar in ,,SFINTELE POSTURI'' cand si preoti refuza...nici ele nu se fac prea vazute...parerea mea...nici eu una,nu as lucra gratis...;-)

Danet
07.07.2011, 12:07:08
asa e la noi...peste tot vor spaga...nu se gandesc ca poate omul nu are..in spitale..peste tot...mie tanti care mi-a raspuns mi-a vorbit soooper frumos,am vazut k niko dak nu ma insel a sp k era o tanti acra..cu siguranta nu era aceea cu care am vb eu,mi-a explicat k nu sunt platite...mai multe...dar a spus ca se fac...doar in ,,SFINTELE POSTURI'' cand si preoti refuza...nici ele nu se fac prea vazute...parerea mea...nici eu una,nu as lucra gratis...;-)

Aici sunt de acord dar iti spun eu ca stiu sigur ele nu se plang ca nu sunt platite ,ca sunt, dar vor pt sambata sa fie platite dublu ca asa se plateste weekendul lucrat la functionari , iar daca nu vin deloc sambata li se scade si din salariu care il au .... si mie mi se pare normal sa se plateasca orele suplimentare si weekendurile.. dar pana la urma ele sunt platite, nu cu cat trebuie ,dar....:[email protected]

niko84r
07.07.2011, 17:52:27
Aici sunt de acord dar iti spun eu ca stiu sigur ele nu se plang ca nu sunt platite ,ca sunt, dar vor pt sambata sa fie platite dublu ca asa se plateste weekendul lucrat la functionari , iar daca nu vin deloc sambata li se scade si din salariu care il au .... si mie mi se pare normal sa se plateasca orele suplimentare si weekendurile.. dar pana la urma ele sunt platite, nu cu cat trebuie ,dar....:[email protected]

ce ...............................
nici nu gasesc cuvintele... :-<
ca la noi la nimeni...tara asta ma enerveaza din ce in ce mai tare :-L

sper sa iasa bine, nici nu vreau sa ma gandesc cum imi va pica daca ma duc si depun actele si ma programeaza la 10 dimineata sau ceva de genu'
cred ca fac o mega criza..nu am fost eu bridezilla pana acum, dar ultima sapt nu e tarziu sa incep [-(

cristina_bz
07.07.2011, 19:56:27
dacat e programeaza la 10 ar fii cazul sa faci o mega..sooper criza.....ar fi aiurea...dar sa speram ca nu ni se va intampla asta noua...nu ma pot gandi cum ar decurge o nunta=)) cu 10 dim la cununie:))))))

Danet
11.07.2011, 12:32:19
dacat e programeaza la 10 ar fii cazul sa faci o mega..sooper criza.....ar fi aiurea...dar sa speram ca nu ni se va intampla asta noua...nu ma pot gandi cum ar decurge o nunta=)) cu 10 dim la cununie:))))))

nu iese rau ca eu am mai fost la nunti asa numai ca mireasa nu s-a imbracat in rochita de mireasa, si dupa cununie s-a dus la coafat , machiat etc....

bubulinutza20
14.07.2011, 10:12:57
Buna,

Am fost luni prin Buzau si am intrebat la starea civila despre oficierea casatoriei civile:
Se oficiaza casatorii civile sambata intre orele 10-15 iar programarea se face cu 10-14 zile inainte de eveniment cand se depun si actele.
Pentru a depune actele programul este luni-joi, nu imi mai aduc aminte orele. :|
Nr de contacta de la starea civila este: 0238/725.810
Eu sper sa putem programa cununia civila samb pe 3 sept pe la ora 15,00.... vom vedea...mai avem o luna pana vom face actele.

Danet
14.07.2011, 14:26:45
Buna,

Am fost luni prin Buzau si am intrebat la starea civila despre oficierea casatoriei civile:
Se oficiaza casatorii civile sambata intre orele 10-15 iar programarea se face cu 10-14 zile inainte de eveniment cand se depun si actele.
Pentru a depune actele programul este luni-joi, nu imi mai aduc aminte orele. :|
Nr de contacta de la starea civila este: 0238/725.810
Eu sper sa putem programa cununia civila samb pe 3 sept pe la ora 15,00.... vom vedea...mai avem o luna pana vom face actele.

Am inteles pe aici pe forum ca daca ai pile sau duci ceva se poate si mai tarziu... eu chiar vreau l 17.00:[email protected]

monicaalina
14.07.2011, 18:15:04
Am inteles pe aici pe forum ca daca ai pile sau duci ceva se poate si mai tarziu... eu chiar vreau l 17.00:[email protected]
ai inteles bine;-) sau cel putin la mine s a putut,eu am intrat acolo inauntru parca pe la 16:15 dar au mai fost si dupa mine cununii;-)

niko84r
14.07.2011, 19:14:23

si eu vreau 16 :D;))

Danet
15.07.2011, 09:41:50
si eu vreau 16 :D;))

Pai acum 2 ani in sept fratele meu a intrat la 17.00 si mai erau o gramada de cununii dupa:-\.... asa ca.:D..

niko84r
17.07.2011, 17:34:31
Pai acum 2 ani in sept fratele meu a intrat la 17.00 si mai erau o gramada de cununii dupa:-\.... asa ca.:D..

eu asa am facut toate planurile
daca nu se poate la 16 si nu se poate, fac vineri, dar alta ora nu accept
si asa suntem pe fuga cu coafat/machiat (eu, nasa si mamele)

yulik_4_u
17.07.2011, 19:51:28
buna,am o nelamurire daca nu mai e voie sa servim sampanie si fursecuri dupa cununie mai trebuie sa le oferim sampanie si bomboane cevor de la starea civila?asa am inteles ca tre sa le dai si celor care oficializeaza cununia o sticla de sampanie si bomboane

monicaalina
17.07.2011, 22:45:09
buna,am o nelamurire daca nu mai e voie sa servim sampanie si fursecuri dupa cununie mai trebuie sa le oferim sampanie si bomboane cevor de la starea civila?asa am inteles ca tre sa le dai si celor care oficializeaza cununia o sticla de sampanie si bomboane
eu i am oferit doamnei care a oficiat cununia un aranjament floral mai deosebit un pic atat

cristina_bz
18.07.2011, 16:29:07
Eu stiam ca se da o sticla de lichior de ciocolata...si o cutie cu bomboane...eu o sa dau o cutie de bomboane si o sticla de lichior crema de menta...ramane la aprecierea ta,ceva trebuie sa le dai;))te poop:*:*

bubulinutza20
18.07.2011, 21:06:14
Dar a ramas la fel? Adica nu se mai poate servi inauntru sampanie si piscoturi/bomboane dupa oficierea cununiei civile?

yulik_4_u
31.07.2011, 08:38:17
Buna dimineata,am si eu o nelamurire am inteles ca se plateste o taxa de cununie civila si vroiam sa va intreb cand o platin si cam cat este

onik_a
01.08.2011, 12:09:50
Buna dimineata,am si eu o nelamurire am inteles ca se plateste o taxa de cununie civila si vroiam sa va intreb cand o platin si cam cat este
Eu am fost la starea civila si am intrebat de taxa si mi-au spus ca nu exista nici o taxa. Cununii se oficiaza intre 11:00 si 15:00 si probabil, parerea mea, ca dupa ora 15:00 se plateste o ''taxa'' care de fapt e o atentie ca vin la servici in timpul liber.

monicaalina
01.08.2011, 19:33:25
Eu am fost la starea civila si am intrebat de taxa si mi-au spus ca nu exista nici o taxa. Cununii se oficiaza intre 11:00 si 15:00 si probabil, parerea mea, ca dupa ora 15:00 se plateste o ''taxa'' care de fapt e o atentie ca vin la servici in timpul liber.
nici eu nu stiu ca tb sa platesti acolo vreo taxa

yulik_4_u
09.08.2011, 13:36:31
buna am si eu o intrebare luni tre sa depunem actele si nu stiu de unde trebuie sa cumpar timbrele

niko84r
10.08.2011, 09:08:46
buna am si eu o intrebare luni tre sa depunem actele si nu stiu de unde trebuie sa cumpar timbrele
timbrele fiscale - care cred ca sunt de 1 ron - le iei de la posta ;-)

yulik_4_u
12.08.2011, 18:46:34
buna miresici ,am citit pe forum si nu stiu daca e adevarat sau nu cand te duci si depui actele la starea civila tre sa pui la dosar si copii dupa buletinele martorilor?

niko84r
12.08.2011, 22:02:37
buna miresici ,am citit pe forum si nu stiu daca e adevarat sau nu cand te duci si depui actele la starea civila tre sa pui la dosar si copii dupa buletinele martorilor?

nu e adevarat...cel putin nu la bz
uite poza de la starea civila de la noi :)

yulik_4_u
13.08.2011, 09:33:28
mersi frumos,miercuri ne ducem si depunem actele si deja ma ia cu emotii

monicaalina
13.08.2011, 23:03:11
noua ne au cerut atunci cand s a oficiat cununia buletinele martorilor,au semanat si gata;-)

niko84r
29.08.2011, 15:57:20
am fost si noi joi
eu una nu am inteles din afisul pe care l-am atasat si aici pozat, ca trebuiau 2 timbre de 1 leu la fiecare certificat de-ala prenuptial de la medic, dar asa trebuie
noroc ca am avut timbre

bine ca ne-am programat :) AMR 5!!!!!!!!!!!

Elizaa
08.09.2011, 17:43:23
am fost si noi joi
eu una nu am inteles din afisul pe care l-am atasat si aici pozat, ca trebuiau 2 timbre de 1 leu la fiecare certificat de-ala prenuptial de la medic, dar asa trebuie
noroc ca am avut timbre

bine ca ne-am programat :) AMR 5!!!!!!!!!!!
Niko, eu m-am luat cu scrisul si am omis sa-ti spun ceva important : ai fost foarte frumoasa la nunta !
Felicitari, casa de piatra si multa fericire !

niko84r
08.09.2011, 22:05:44
Niko, eu m-am luat cu scrisul si am omis sa-ti spun ceva important : ai fost foarte frumoasa la nunta !
Felicitari, casa de piatra si multa fericire !
multumesc :*
pot spune ca a fost asa cum mi-am dorit si cum am planificat cu cateva mici exceptii pe care nu le-am lasat sa ma supere:)
la starea civila cred ca a durat 5 minute :))
nici nu am apucat sa ma dezmeticesc sa imi dau seama ce se intampla :D

Elizaa
09.09.2011, 00:54:34
multumesc :*
pot spune ca a fost asa cum mi-am dorit si cum am planificat cu cateva mici exceptii pe care nu le-am lasat sa ma supere:)
la starea civila cred ca a durat 5 minute :))
nici nu am apucat sa ma dezmeticesc sa imi dau seama ce se intampla :D
Foarte frumos, doar ai pus la punct fiecare detaliu de mult timp.Era pacat sa nu fie o nunta reusita si ma bucur ca efortul ti-a fost rasplatit.Acum, sa ai o luna ...de miere :*

niko84r
09.10.2011, 12:14:52
ca idee, noi nu am primit livret de familie
cand am fost la nunta la var-miu ei au primit asa ca am intrebat de ce noi nu..
mi-a zis ca nu ne-au dat ca nu aveam amandoi resedinta/domiciliul in buzau si ca mi se va da la nasterea primului copil - asta dupa ce obtin negatie de la buzau...ca cica as avea nevoie de el pentru alocatia copilului... :-w
numai la noi sunt atat de stricte...eu am prietene care s-au casatorit la domiciliul sotilor si nu au viza de flotant si tot au primit livret... :-<

Juny
09.10.2011, 19:38:55
ca idee, noi nu am primit livret de familie
cand am fost la nunta la var-miu ei au primit asa ca am intrebat de ce noi nu..
mi-a zis ca nu ne-au dat ca nu aveam amandoi resedinta/domiciliul in buzau si ca mi se va da la nasterea primului copil - asta dupa ce obtin negatie de la buzau...ca cica as avea nevoie de el pentru alocatia copilului... :-w
numai la noi sunt atat de stricte...eu am prietene care s-au casatorit la domiciliul sotilor si nu au viza de flotant si tot au primit livret... :-<

Pe bune daca astia de la starea civila de la Buzau nu sunt putin pe dos!!! Parca ai mai zis tu ceva legat de depunerea actelor prin august pe topicul de miresici de septembrie si stiu ca ramasesem uimita ca la noi nu era asa ca la Buzau dar sa nu va dea nici livret de familie...ce ciudat! Noua ne-au dat si eu n-aveam nicio resedinta la Pitesti.

niko84r
09.10.2011, 21:13:57
Pe bune daca astia de la starea civila de la Buzau nu sunt putin pe dos!!! Parca ai mai zis tu ceva legat de depunerea actelor prin august pe topicul de miresici de septembrie si stiu ca ramasesem uimita ca la noi nu era asa ca la Buzau dar sa nu va dea nici livret de familie...ce ciudat! Noua ne-au dat si eu n-aveam nicio resedinta la Pitesti.

mda..sunt foarte la litera legii ca sa zic asa...
daca in alte judete sunt mai ingaduitoare, sau mai inchid ochii la unele chestii, astea nu :-<

alexandraadrian
14.10.2011, 10:39:03
buna fetelor!! sunt noua pe aici ... si am nevoie sa ajutorul vostru ....vom avea nunta pe 25 auust 2012....am mari emotii de pe acum :-SS. .eu nu sunt din buzau, sunt din braila si am vazut pe acolo ca se pot oficializa cununii civile in aer liber ( gen parcul crang din buzau) ...si as dorii sa stiu dak prin buzau se poate face asa ceva?? va multumesc anticipat si va urez mult succes lla pregatiri viitoarele mirese si casa de piatra celor care deja au fost miresici.

Elizaa
23.10.2011, 03:55:41
Ce pot sa-ti spun e ca in Constanta (unde am crescut si de unde sunt parintii mei ) se pot face cununii civile in alte locatii decat cea Starii Civile de circa 1 an si ceva, cu exceptia zilei de sambata.Poate ajunge si la Buzau aceasta idee binevenita. Parcul Crang iti ofera un peisaj minunat pentru un "DA" sigur si de neuitat .

niko84r
23.10.2011, 16:48:42
cred ca si la buzau se poate
dar nu sambata, cand sunt altii care fac acolo, la starea civila

alina_popescu22
15.11.2011, 12:26:16
Buna fetelor. Eu sunt din Bucuresti si viitorul meu sot este din Bz. Ati putea sa imi spuneti,cele care ati fost in situatii similare, cu ce probleme v-ati confruntat? Va multumesc si va urez spor la pregatiri.

niko84r
16.11.2011, 19:31:15
Buna fetelor. Eu sunt din Bucuresti si viitorul meu sot este din Bz. Ati putea sa imi spuneti,cele care ati fost in situatii similare, cu ce probleme v-ati confruntat? Va multumesc si va urez spor la pregatiri.

la mine a fost invers- sotul din bucuresti eu din buzau
nu au fost probleme decat cu certificatele alea prenuptiale, care au fost facute la un medic aici si doamnei de acolo nu i-au placut.
dar le-am refacut in policlinica la buzau si am scapat repede.

ar fi bine insa daca le-ati face la buzau, daca timpul va permite, ca sa nu riscati.
doamna de la buzau e cam chitibusara...sau la litera asa, nu prea inchide ochii la chestii si e bine sa ai totul ok de la inceput.

inca o chestiune, se zice ca tb sa depui actele cu 10 zile inainte...
ei bine, asta inseamna joia...dar ele primesc cereri de luni de fapt si le inregistreaza cu data de joi.
asta ca sa stiti, sa nu va inghesuti joi, ca mine :-p

actele necesare cred ca le-am postat cu vreo cateva pagini mai in spate

ah...si ar mai fi faza ca nu vei primi livret de familie. nu e un capat de tara, dar e un stres in plus cand vei face un copil.
spor la pregatiri!

alina_popescu22
17.11.2011, 10:40:01
la mine a fost invers- sotul din bucuresti eu din buzau
nu au fost probleme decat cu certificatele alea prenuptiale, care au fost facute la un medic aici si doamnei de acolo nu i-au placut.
dar le-am refacut in policlinica la buzau si am scapat repede.

ar fi bine insa daca le-ati face la buzau, daca timpul va permite, ca sa nu riscati.
doamna de la buzau e cam chitibusara...sau la litera asa, nu prea inchide ochii la chestii si e bine sa ai totul ok de la inceput.

inca o chestiune, se zice ca tb sa depui actele cu 10 zile inainte...
ei bine, asta inseamna joia...dar ele primesc cereri de luni de fapt si le inregistreaza cu data de joi.
asta ca sa stiti, sa nu va inghesuti joi, ca mine :-p

actele necesare cred ca le-am postat cu vreo cateva pagini mai in spate

ah...si ar mai fi faza ca nu vei primi livret de familie. nu e un capat de tara, dar e un stres in plus cand vei face un copil.
spor la pregatiri!

Multumesc mult Niko!

niko84r
17.11.2011, 12:39:20
Multumesc mult Niko!

cu mare placere

olovena
23.02.2012, 23:23:20
stie cineva daca se fac cununii civile duminica?

marry90
13.03.2012, 13:43:06
Si pe mine m-ar interesa daca se fac cununii civile duminca.... daca stie cineva va rog sa ne spuneti si noua....[-o<

onik_a
12.04.2012, 10:45:09
Si pe mine m-ar interesa daca se fac cununii civile duminca.... daca stie cineva va rog sa ne spuneti si noua....[-o<
Eu stiam ca se fac, dar cel mai bine e sa mergi si sa intrebi. Am o cunostinta care a facut nunta in 2010 in iulie intr-o zi de duminica (cununia civila+religioasa).

olovena
12.04.2012, 15:30:50
eu am fost sa intreb si se fac dar eu am marele ghinion ca in ziua nuntii mele sa fie ziua d nastere a doamnei si mi-a pus cununia la 10 dimineatza :(

marry90
13.04.2012, 15:43:24
multumim de raspuns... si se plateste cumva o taxa in plus?

GeoxLoca
20.04.2012, 14:14:12
se fac duminica?? eu am fost acum vreo luna si mi-a vorbit foarte urat doamna de acolo, a zis ca i-a luat Boc din salariu si ea nu vine dom'ne duminica din timpul ei liber, de parca ma interesa pe mine..:| si mi-a zis cineva ca le-a cerut 500ron daca vor sa vina duminica..asa ca am renuntat la ideea de a face in aceeasi zi cu casatoria religioasa..astazi am fost iar sa intreb daca se fac pe 19 mai (sambata), cu o sapt inainte de nunta si la fel foarte grabita si nesuferita ca sa vin cu actele si vedem atunci. deci eu pana atunci nu stiu nimic sigur...

olovena
20.04.2012, 19:11:32
eu nu am auzit nimic d bani....sper sa nu-mi ceara 500 mil.dar este o singura persoana care oficiaza cununii civile?

GeoxLoca
20.04.2012, 22:18:15
cred ca da. doamna Coroianu..

olovena
21.04.2012, 12:11:12
offfff....p mn ma streseaza k e la 10 dim si viitorul sot nu e din oras si va trebui sa vn ,sa se intoarca la tara dupa care iar sa vn in oras

Bella_senorita
21.04.2012, 12:35:52
offfff....p mn ma streseaza k e la 10 dim si viitorul sot nu e din oras si va trebui sa vn ,sa se intoarca la tara dupa care iar sa vn in oras
tu ai reusit sa iti programezi ora pentru cununie?

olovena
22.04.2012, 18:13:51
tu ai reusit sa iti programezi ora pentru cununie?
nu oficial,doar am vorbit ,treb sa mai trec atunci mai aproape d nunta

marry90
22.04.2012, 18:29:41
Ce bataie de joc din partea astora de la starea civila. Nu inteleg de ce au program in timpul saptamanii, ca nu cred ca au asa multe cerinte pentru nunti, si nu lucreaza sambata si duminica cand stiu ca se fac nuntile. Ca nu cred ca ii convine nimanui sa faca cheltuieli in doua zile.
Dar in fine,eu cred ca mai degraba dau o taxa mai mare decat sa fac in alta zi. Ca eu cred ca ma duce mai mult asa: coafat, machiat, rochie, pantofi, fotograf etc....

Bella_senorita
22.04.2012, 23:05:43
[QUOTE=marry90;4649116]Ce bataie de joc din partea astora de la starea civila. Nu inteleg de ce au program in timpul saptamanii, ca nu cred ca au asa multe cerinte pentru nunti, si nu lucreaza sambata si duminica cand stiu ca se fac nuntile. Ca nu cred ca ii convine nimanui sa faca cheltuieli in doua zile.
Dar in fine,eu cred ca mai degraba dau o taxa mai mare decat sa fac in alta zi. Ca eu cred ca ma duce mai mult asa: coafat, machiat, rochie, pantofi, fotograf etc....[/
probabil pentru ca sunt bugetari si au programul ala de luni pana vineri cate 8 ore, nu stiu ce sa zic cert este ca deja devine deranjant discursul ala al lor ca in weekend vin in afara programului si nu le plateste nimeni nu iti pica bine cand auzi asta norocul meu e ca am nunta sambata si sper sa nu incerce sa faca vreo prostie sa ma programeze in alta zi, mi se pare oricum o aberatie ca nu iti poti face o programare din timp sa poti sta linistit

GeoxLoca
23.04.2012, 16:22:00
Fetele care stiu, spuneti.mi cum se procedeaza cu actele pt cununia civila. se fac in policlinica? Iti trebuie trimitere de la medicul de familie? Se da vreo taxa? Cat timp dureaza pana iti elibereaza actele? Mai exact ce analize se fac? Multumesc!

monicaalina
23.04.2012, 22:55:39
in speranta ca va ajut putin va scriu si eu cateva randuri;-)
in primul rand pt cele care fac duminica nu prea stiu ce sa va spun,decat ca am auzit de cazuri care au facut dar mai dimi asa gen 10 dimineata
pt cele care fac sambata...daca cunoasteti pe cineva de la starea civila duceti va cu 2,3 luni inainte si vb asa neoficial pt o ora...imposibil sa nu cunoasteti pe cineva acolo,intindeti va antenele,vedeti voi.eu de ex am facut nunta in sept.si m am dus la starea civila in iunie-iulie cu o mica atentie la doamna x trimisa de cineva direct la ea si am fost surprinsa sa vad ca pt data aceea de 25 sept..erau trecute pe un calendar din acela de perete mare asa neoficial vreo 6,7 cununii deja!!cartile se fac demult.eu am vrut o continuitate intre cun.civila,religioasa si sedinta foto si vroiam o anumita ora!!cele care sunteti in situatia asta...go for it!!
in leg cu analizele,nu prea stiu multe pt ca din lipsa de timp(al sotului) am mers la cineva in policlinica 23 august am dat 200 lei si peste 2 zile am luat toate analizele,tin minte doar de sange,plamani,de niste timbre versi de 1 leu,o adeverinta pe care sa scrie"apt pt casatorie" si analizele tb sa fie valabile inclusiv pe data cununiei.hai ca am scris ceva:)).spor la pregatiri;-):)

Bella_senorita
23.04.2012, 23:27:47
in speranta ca va ajut putin va scriu si eu cateva randuri;-)
in primul rand pt cele care fac duminica nu prea stiu ce sa va spun,decat ca am auzit de cazuri care au facut dar mai dimi asa gen 10 dimineata
pt cele care fac sambata...daca cunoasteti pe cineva de la starea civila duceti va cu 2,3 luni inainte si vb asa neoficial pt o ora...imposibil sa nu cunoasteti pe cineva acolo,intindeti va antenele,vedeti voi.eu de ex am facut nunta in sept.si m am dus la starea civila in iunie-iulie cu o mica atentie la doamna x trimisa de cineva direct la ea si am fost surprinsa sa vad ca pt data aceea de 25 sept..erau trecute pe un calendar din acela de perete mare asa neoficial vreo 6,7 cununii deja!!cartile se fac demult.eu am vrut o continuitate intre cun.civila,religioasa si sedinta foto si vroiam o anumita ora!!cele care sunteti in situatia asta...go for it!!
in leg cu analizele,nu prea stiu multe pt ca din lipsa de timp(al sotului) am mers la cineva in policlinica 23 august am dat 200 lei si peste 2 zile am luat toate analizele,tin minte doar de sange,plamani,de niste timbre versi de 1 leu,o adeverinta pe care sa scrie"apt pt casatorie" si analizele tb sa fie valabile inclusiv pe data cununiei.hai ca am scris ceva:)).spor la pregatiri;-):)
asa ma gandeam si eu sa gasesc pe cineva, inca astept un raspuns sincer nu as vrea sa stau pana atunci cand au zis ei cu 14 zile inainte si ar fi culmea sa ma mai trezesc ca imi spun ca nu se poate in ziua aia, si eu as vrea contniutate intre ele, sa vad poate reusesc ceva

monicaalina
24.04.2012, 08:36:33
asa ma gandeam si eu sa gasesc pe cineva, inca astept un raspuns sincer nu as vrea sa stau pana atunci cand au zis ei cu 14 zile inainte si ar fi culmea sa ma mai trezesc ca imi spun ca nu se poate in ziua aia, si eu as vrea contniutate intre ele, sa vad poate reusesc ceva
straduieste te si gaseste pe cineva,sa iti o alegi tu ora...nu au cum sa spuna ca nu se poate in ziua aia,doar ca iti vor da ora care vor ei sau care va mai fi disponibila..daca nu te duci acolo direct la cineva,nu te baga nimeni in seama si iti pun placa cu 14 zile inainte...

GeoxLoca
24.04.2012, 13:45:46
mersi monicaalina! >:D<

monicaalina
25.04.2012, 14:26:03
mersi monicaalina! >:D<
n aveti pt ce;-)....spor la pregatiri;-)

Danet
27.04.2012, 17:19:28
Da, asa cum spunea si Monica la cununia civila daca nu ai pile si nu te duci cu mult timp inainte , nu i-ei ora care vrei, noi am avut o pila foarte sus pusa$-) , care mi-a amintit ea cu 10 zile sa ma duc cu actele, ca noi uitasem total,;)), si am ales ora care am vrut-o adica 17.00 , am fost ultimii si ne-a batut si un apropop dna care ne-a oficit cununia... :-"

olovena
18.05.2012, 20:52:14
Stie cumva cnv dak trebuie platita o taxa separata k sa poti sa filmezi si sa faci fotografii la cununia civila?

monicaalina
20.05.2012, 07:59:27
Stie cumva cnv dak trebuie platita o taxa separata k sa poti sa filmezi si sa faci fotografii la cununia civila?
nu exista asa ceva poti face cate poze vrei...ieri am fost la o cununie la starea civila,varul meu a facut la 15:45,a putut la ora asta pt ca nu sunt multe cununii acum in mai,ne a lasat sa si servim acolo sus fursecuri si sampanie(asta pt ca nu mai erau cununii dupa noi cred),iar ei aveau tunuri de confetti si pt ca ploua torential le au desfacut pe acestea acolo jos la intrare in fata florariei

olovena
20.05.2012, 13:37:31
ce bine!!!o prietena a trebuit sa plateasca 2 mil la fisc si dupa sa aduca chitanta la starea civila k sa i se permita sa faca poze si sa filmeze in timpul cununiei civile.bine ea e din Tulcea

tatiananegoita
02.06.2012, 14:15:50
Nu , nu platesti nimic . Eu n-am platit nimic pentru asta.

alice88
01.08.2012, 07:32:38
Buna fetele :* viitorul sot nu e chiar din bz ci dintr-un sat in apropierea orasului iar eu din alt oras... :gen_03: nunta va avea loc in buzau pt ca asa e mai usor pt noi insa eu nu prea as vrea sa merg la primaria din sat..:-s oare am putea merge in oras? ne vor primi? :( :-<

niko84r
01.08.2012, 16:47:34
Buna fetele :* viitorul sot nu e chiar din bz ci dintr-un sat in apropierea orasului iar eu din alt oras... :gen_03: nunta va avea loc in buzau pt ca asa e mai usor pt noi insa eu nu prea as vrea sa merg la primaria din sat..:-s oare am putea merge in oras? ne vor primi? :( :-<

eu stiu ca poti merge doar la starea civila/primaria unde unul dintre soti are domiciliul sau viza de flotant. atat.

Elizaa
04.08.2012, 21:29:55
ce bine!!!o prietena a trebuit sa plateasca 2 mil la fisc si dupa sa aduca chitanta la starea civila k sa i se permita sa faca poze si sa filmeze in timpul cununiei civile.bine ea e din Tulcea
Nu le da idei ca astia imediat profita !
In Buzau nu se plateste nici o taxa in plus pentru foto video la cununie. Oricum nu cred ca exista vreo institutie publica care sa perceapa taxa pentru foto video , eu una nu am auzit de nici o lege care sa reglementeze asta...
Oricum sunt atatea taxe peste tot incat asta ti-ar mai trebui....Spor la pregatiri !

marry90
25.11.2012, 13:11:17
Dragele mele, pana la urma a aflat cineva daca se poate face cununia civila si duminica? Va multumesc!

bebeko_nico
26.05.2013, 17:42:50
Dragele mele, pana la urma a aflat cineva daca se poate face cununia civila si duminica? Va multumesc!

ai aflat mary daca se face cununia civila si duminca?

marry90
26.05.2013, 22:08:54
da Niko..... Oficial cica nu se fac.... adica daca te duci tu asa un necunoscut si intrebi, doamnele de acolo incep sa tipe la tine ca unde ai mai vazut tu sa se faca duminica, ca ele nu au program si asa mai departe.... dar neoficial se fac... Trebuie sa te duci cu cine trebuie ca sa vb.... Eu am rezolvat cu ajutorul unei cunostinte!!!

bebeko_nico
02.06.2013, 16:22:19
da Niko..... Oficial cica nu se fac.... adica daca te duci tu asa un necunoscut si intrebi, doamnele de acolo incep sa tipe la tine ca unde ai mai vazut tu sa se faca duminica, ca ele nu au program si asa mai departe.... dar neoficial se fac... Trebuie sa te duci cu cine trebuie ca sa vb.... Eu am rezolvat cu ajutorul unei cunostinte!!!

:( Atunci trebuie sa caut "pile" prin familie . Merci :*

claudiucimpeanu
19.10.2015, 19:53:17
Buna,
Am si eu o intrebare:ce analize medicale avem nevoie pentru cununia civila?
Multumesc!

claudiucimpeanu
19.10.2015, 20:29:42
Buna,
Aveti ideea cam cat dureaza cununia civila?
Multumesc