PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa in aer liber

Pagini : [1] 2

SONYA
04.08.2006, 21:39:28
stie cineva vreun preot ortodox din cluj dispus sa oficieze casatoria religioasa in aer liber, respectiv pe terasa motelului gilau?
si mai ales, cat trebuie sa ii dau la preot?

baby_tweety
06.08.2006, 18:32:13
stie cineva vreun preot ortodox din cluj dispus sa oficieze casatoria religioasa in aer liber, respectiv pe terasa motelului gilau?
si mai ales, cat trebuie sa ii dau la preot?

eu stiu ca e nevoie de acordul mai marelui.Nu stiu daca sunt dispusi sa accepte, da banuiesc ca pt o suma frumusica orice preot vine.

SONYA
07.08.2006, 10:24:52
eu stiu ca e nevoie de acordul mai marelui.Nu stiu daca sunt dispusi sa accepte, da banuiesc ca pt o suma frumusica orice preot vine.

cat de "mare" trebuie sa fie "mai marele"?adica nu prea le am eu cu ierarhia bisericeasca , dar tre sa ma duc la MITROPOLIT?
sau de care "mare " vb tu?

yma
07.08.2006, 13:33:27
cred ca trebuie sa vb in principiu cu preotul de la biserica de care apartii tu sau sotul tau pt ca el trebuie sa semneze nu stiu ce hartie daca nu te casatoresti in biserica de care apartineti.

Bafta!

baby_tweety
07.08.2006, 16:42:40
cat de "mare" trebuie sa fie "mai marele"?adica nu prea le am eu cu ierarhia bisericeasca , dar tre sa ma duc la MITROPOLIT?
sau de care "mare " vb tu?

Vb intai cu preotul tau si apoi te trimite la arhiepiscop care trebuie sa-si dea acordul.Asa stiu eu, dar tu mergi la sigur-adica la preotul de care apartii.

dakar
10.08.2006, 19:39:00
mai rezistati fetelor? multa bafta pentru nunta celor care se marita in august!

yma
22.08.2006, 10:47:22
Casa de piatra tweety si distractie placuta!!!:)>-

linus
06.10.2006, 22:26:13
salut
intradevar daca nu te casatoreste un preot de la biserica la care apartii, ai nevoie de o foaie din partea acestora, dar se poate si in aer liber. eu am avut norocul sa apartin de biserica sf ioan de pe fabricii si preotul mihai, un preot deosebit, a venit tot in gilau, la milenium, si ne-a cununat.

andreea_m
19.10.2006, 16:43:33
Salutare mirese din Cluj. Eu stiu ca daca vrei sa te cununi la alt preot decat cel la care apartii, iti trebuie doar aprobarea lui, adica a bisericii de care apartii.
Stiu pe cineva care si-a facut cununia in gradina la Aroma cu un preot de la Ioan Botezatoru din Marasti si a iesit super, exact ca in filme. Pa pa.
Va pup

Kalini
26.12.2006, 21:29:31
Salutare mirese din Cluj. Eu stiu ca daca vrei sa te cununi la alt preot decat cel la care apartii, iti trebuie doar aprobarea lui, adica a bisericii de care apartii.
Stiu pe cineva care si-a facut cununia in gradina la Aroma cu un preot de la Ioan Botezatoru din Marasti si a iesit super, exact ca in filme. Pa pa.
Va pup

Ai rezervat deja capela pentru nunta???

miraaaaj
28.12.2006, 21:58:42
Va pup
Scuze ca intervin, dar apropo de Aroma, poti sa-mi zici unde a avut loc de dans lumea? Cate persoane a avut invitate cunostinta ta?
Nu de alta dar am ales locatia restaurantul Aroma si acum intru in panica, ca nu o sa aiba lumea loc de dans. Poate ai participat si tu la nunta si poti sa-mi spui una alta.:-SS
Spor la pregatiri si cat mai multe idei frumoase pentru nunta voastra!
Pupicei!

miraaaaj
28.12.2006, 22:01:46
Nu-i rea deloc idea cununiei religioase in aer liber:-p ............ o sa ma gandesc si eu la asta........... problema ii de cum va fi vremea in septembrie 2007 :D

belfragutza
06.01.2007, 13:08:40
Scuze ca intervin, dar apropo de Aroma, poti sa-mi zici unde a avut loc de dans lumea? Cate persoane a avut invitate cunostinta ta?
Nu de alta dar am ales locatia restaurantul Aroma si acum intru in panica, ca nu o sa aiba lumea loc de dans. Poate ai participat si tu la nunta si poti sa-mi spui una alta.:-SS
Spor la pregatiri si cat mai multe idei frumoase pentru nunta voastra!
Pupicei!
Am fost eu la o nunta la Aroma in aug 2006 si ringul de dans s-a facut pe terasa la etaj. Problema a fost ca a inceput ploaia, dar cei de la local au eliberat tot parterul de mese si scaune si au mutat jos dansul in fata barului.Nunta la care am fot eu a avut vreo 120 de invitati.Sa ai mare grija la aranjarea salii, eventual contacteaza ceva firma, ca la nunta la care am fost eu a fost amenajat totul de local si sincer a fost destul de saracut.
Multa bafta!

miraaaaj
06.01.2007, 15:16:15
Am fost eu la o nunta la Aroma in aug 2006 si ringul de dans s-a facut pe terasa la etaj. Problema a fost ca a inceput ploaia, dar cei de la local au eliberat tot parterul de mese si scaune si au mutat jos dansul in fata barului.Nunta la care am fot eu a avut vreo 120 de invitati.Sa ai mare grija la aranjarea salii, eventual contacteaza ceva firma, ca la nunta la care am fost eu a fost amenajat totul de local si sincer a fost destul de saracut.
Multa bafta!
Mersi mult de informatii!
Si normal ca o sa ma ocup de decorarea salilor. Ii foarte frumos si cum e deja aranjat pe acolo dar necesita schimbari ca sa arate de NUNTA, ca doar si eu imi iau rochie de mireasa nu ma duc imbracata normal ca de zi cu zi..........:D
Belfraguta iti multumesc inca o data si daca poti sa-ti mai dai inca o data cu parerea............ referitor la spatiul ala de sus de pe terasa ............. ti se pare de ajuns ca ring de dans pentru o nunta de 150 de persoane......... avand in vedere ca tot pe terasa vor fi: masa mirilor, inca 2 mese de 12 persoane si bineinteles pe undeva pe acolo dj-ul cu ale lui............... ?

Kalini
20.01.2007, 23:46:42
Avem miresici care urmeaza sa se casatoreasca in aer liber, totusi?????:>

Raza_de_soare
22.01.2007, 09:01:53

Mie mi-ar placea, dar...exista preoti cooperanti?

SONYA
24.01.2007, 10:38:52
eu ma casatoresc in aer liber anul acesta pe 29 iulie la gilau. iar despre peroti, daca le dai niste bani in plus, sunt ff cooperanti.vin unde ii chemi.
daca va fi vreme frumoasa vom face casatoria religioasa pe pajiste, iar adca ploua, o vom face tot afra sub un fel de cupola.:)

Raza_de_soare
25.01.2007, 09:58:31
eu ma casatoresc in aer liber anul acesta pe 29 iulie la gilau. iar despre peroti, daca le dai niste bani in plus, sunt ff cooperanti.vin unde ii chemi.

Ce inseamna pana la urma cooperanti?Ca in Bucuresti o cununie ajunge si la 10.000.000 in biserica.Daca mai vreau si afara, mai dau inca pe atat:((?

andria
25.01.2007, 11:46:16
Am vazut ca in Bucuresti aveti preturi astronomice la biserici... In Cluj nu am umblat, pt ca am stiut clar unde vrem, dar am platit o suma simbolica, de 20 de lei (ii zice taxa de biserica) pentru care am si primit chitanta. Apoi, daca vor nasii, vor da ei ceva in ziua slujbei, dar nu ni s-a impus nici o suma.

blueoana
25.01.2007, 11:48:06
ce preturi Dumnezeule,in cj ajungi pana in 500 mii maxim

andria
25.01.2007, 11:53:21
Fara sa fiu rea, am si eu o curiozitate: in Bucuresti, pt sumele alea enorme, se taie chitanta? :D

Kalini
25.01.2007, 12:26:35
Mie mi-ar placea, dar...exista preoti cooperanti?

Da, cu siguranta exista.....;-)

Kalini
25.01.2007, 12:28:07
Am vazut ca in Bucuresti aveti preturi astronomice la biserici... In Cluj nu am umblat, pt ca am stiut clar unde vrem, dar am platit o suma simbolica, de 20 de lei (ii zice taxa de biserica) pentru care am si primit chitanta. Apoi, daca vor nasii, vor da ei ceva in ziua slujbei, dar nu ni s-a impus nici o suma.

Asa este, se pare ca vom face cununia la aceeasi biserica....>:D<

ligia
25.01.2007, 12:40:54
Eu nici macar nu stiu de ce Biserica apartin. Am facut cununia la o Biserica unde au si gradina si a fost in aer liber. Ei aveau un foisor amenajat si bancutze unde mai tin vara slujbele. Pe mine nu m-a intrebat nimeni de unde apartin. Iar pretul cred ca a fost mic, cred ca au dat nasii 500.000. Am avut emotii mari cu vremea, m-am uitat in ultima saptamana ca disperata pe site-uri cu vremea. Desi puteam sa intram in Biserica daca ploua, am vrut neaparat afara. A fost foarte frumos. Va pun poze.

andria
25.01.2007, 13:27:55
Asa este, se pare ca vom face cununia la aceeasi biserica....>:D<

Am ales-o pentru ca am inteles ca e foarte fumos acolo. In plus, e la o aruncatura de bat de restaurant si ne vom deplasa pe jos (oricum centrul sta f. prost la capitolul parcari, asa ca e mai bine sa parcheze lumea o singura data).

ralukyon
25.01.2007, 13:30:45
Am ales-o pentru ca am inteles ca e foarte fumos acolo. In plus, e la o aruncatura de bat de restaurant si ne vom deplasa pe jos (oricum centrul sta f. prost la capitolul parcari, asa ca e mai bine sa parcheze lumea o singura data).
e..na esti tare...ai aceeasi poza k mine la avatar...chiar ma uitam mirata ca nu am scris eu...:))

andria
25.01.2007, 13:34:40
:)
Mi-ar fi placut modelul acesta de rochita - am gasit-o pe net, pe urma am vazut ca si tu o ai ca avatar (am studiat-o si pe a ta, facuta la comanda ;)) ). Dar am constatat ca nu imi vine asa cum mi-as dori si am ales altceva.

ralukyon
25.01.2007, 13:38:36
Mi-ar fi placut modelul acesta de rochita - am gasit-o pe net, pe urma am vazut ca si tu o ai ca avatar (am studiat-o si pe a ta, facuta la comanda ;)) ). Dar am constatat ca nu imi vine asa cum mi-as dori si am ales altceva.
pai at nu schimbi poza?
ca ma incurc...
zici ca sunt eu...
dc nu o schimb eu..:-?

andria
25.01.2007, 13:52:21
pai at nu schimbi poza?
ca ma incurc...
zici ca sunt eu...
dc nu o schimb eu..:-?

Asa... Imi scapase ;))

ralukyon
25.01.2007, 13:58:53
Asa... Imi scapase ;))
sarumana!!!
pupi!!>:D<

Kalini
26.01.2007, 19:00:00
Eu nici macar nu stiu de ce Biserica apartin. Am facut cununia la o Biserica unde au si gradina si a fost in aer liber. Ei aveau un foisor amenajat si bancutze unde mai tin vara slujbele. Pe mine nu m-a intrebat nimeni de unde apartin. Iar pretul cred ca a fost mic, cred ca au dat nasii 500.000. Am avut emotii mari cu vremea, m-am uitat in ultima saptamana ca disperata pe site-uri cu vremea. Desi puteam sa intram in Biserica daca ploua, am vrut neaparat afara. A fost foarte frumos. Va pun poze.

Ai fost foarte frumoasa!!!!Si cadrul in care ati facut cununia a fost de film......

PS: De ce stau nasii in spatele vostru si nu langa voi???:-s

ligia
26.01.2007, 19:55:31
Multumesc, ma bucur ca v-a placut. Asa e slujba in Banat. Nasii stau in spatele mirilor. Chiar ma certam cu niste miresici anul trecut pe forum, ca eu ziceam ca nu-i fac nasei buchet ca nu mai poate sa tina lumanarea. Ele ziceau ca lumanarea o tin d-sorii de onoare. La noi d-sorii de onoare n-au nici un rol in Biserica. Pana la urma ne-am dat seama ca obiceiurile difera foarte mult de la o regiune la alta. De ex. la noi nu exista nici obiceiul cu dezgatitul. Fiecare regiune cu traditiile ei.

ligia
26.01.2007, 20:11:13
Am uitat sa iti spun, nasii ar trebui sa stea mult mai aproape in spatele nostru, dar la noi nu se putea din cauza trenei mele. :)
Am uitat sa va pun poza mea preferata, cum ma duce tata la altar, cu exceptia fatului ca cele 2 "flower girls" n-au mai venit si a trebui sa improvizez cu alti copilasi veniti la cununie. Va pun o poza si cu ele, ar fi fost tare dragutze.

blueoana
26.01.2007, 23:30:09
ce mireasa,asa da :* ii superb buchetul

Kalini
27.01.2007, 19:48:34
Am uitat sa iti spun, nasii ar trebui sa stea mult mai aproape in spatele nostru, dar la noi nu se putea din cauza trenei mele. :)
Am uitat sa va pun poza mea preferata, cum ma duce tata la altar, cu exceptia fatului ca cele 2 "flower girls" n-au mai venit si a trebui sa improvizez cu alti copilasi veniti la cununie. Va pun o poza si cu ele, ar fi fost tare dragutze.

In ansamblu si in detaliu, a fost superb!!!! Imi doresc si eu sa fiu asteptata la altar, dar sotiorului meu nu-i place ideea.....si mai zic ca la ortodocsi nu se practica....mie mi se pare ca nu conteaza religia.....Ai un album foto la share? Ai poze foarte frumoase!!!!!o:-)

Raza_de_soare
27.01.2007, 22:37:47
Fara sa fiu rea, am si eu o curiozitate: in Bucuresti, pt sumele alea enorme, se taie chitanta? :D

Se taie kitanta numai pt o mica parte, de ex. 2-3 mil>-)...restul shapaga preasfintiei sale preotul:madlaugh:!

andria
28.01.2007, 10:11:18
Se taie kitanta numai pt o mica parte, de ex. 2-3 mil>-)...restul shapaga preasfintiei sale preotul:madlaugh:!

Mda... In cazul asta pot sa devin rea? :D

Raza_de_soare
29.01.2007, 00:53:18
Mda... In cazul asta pot sa devin rea? :D

Poti, da' nu uita sa te spovedesti dupa=P~!

andria
29.01.2007, 07:21:47
Poti, da' nu uita sa te spovedesti dupa=P~!

Se rezolva!

Kalini
04.02.2007, 17:15:44
Cand ma gandesc ca ne spovedeste cu o zi inainte si ca se posteste....#-o

miraaaaj
05.02.2007, 14:15:33
Cand ma gandesc ca ne spovedeste cu o zi inainte si ca se posteste....#-o

Noi am facut logodna religioasa deja. A trebuit sa postim 3 zile si ne-a spovedit in dimineata de din-aintea logodnei la 7, iar logodna a fost la 10 jumate. In septembrie o sa facem si cununia religioasa si trebuie sa repetam aceeasi figura. Pentru noi e in regula, nu ne deranjeaza.............. Suntem multumiti ca nu va dura atata toata slujba, pentru ca deja am facut jumatate din ea.^:)^

alinush
08.02.2007, 15:37:29
Buna miresici din Cluj!
Am nevoie de sugestiile voastre cu privire la bisericile ortodoxe din Cluj, pentru oficierea casatoriei.
AStept raspunsuri!
Si va multumesc pentru ajutor^:)^

miraaaaj
08.02.2007, 20:52:29
Buna miresici din Cluj!
Am nevoie de sugestiile voastre cu privire la bisericile ortodoxe din Cluj, pentru oficierea casatoriei.
AStept raspunsuri!
Si va multumesc pentru ajutor^:)^

Sugestii in ce sens? Nu stiti ce biserica sa alegeti?
Pai daca asta ar fi ideea atunci alegeti una din bisericile la care apartineti, adica unde ati fost botezati.
Noi de exemplu am ales o biserica din centru, dar sotul apartinea de o biserica din Manastur, iar eu de o biserica din Zorilor. Asa ca a trebuit sa cerem un fel de adeverinte de la bisericile unde apartinem ca sa putem face cununia in alta parte.
Cred ca v-ar fi mai usor atunci sa alegeti una din biserile de care apartineti.
Sper ca m-am facut inteleasa. Daca nu spune-mi si incerc sa ma explic mai bine.#-o

Raza_de_soare
09.02.2007, 09:58:41
Sugestii in ce sens? Nu stiti ce biserica sa alegeti?
Pai daca asta ar fi ideea atunci alegeti una din bisericile la care apartineti, adica unde ati fost botezati.

Si daca am fost botezata la tzara, ce fac, bat tzara in lung si in lat pt o biserica=P~?Si daca biserica de care apartin nu imi place nici ca si cladire, nici ca si preot, ce fac?Eu zic ca biserica fiecare o alege in functie de ceea ce simte si doreste el, nu de apartenentao:-).

alinush
09.02.2007, 12:17:37
Mersi pt raspuns, dar bisericile de care apartinem nu sunt din Cluj. De aceea am cerut ajutorul vostru, in sensul ca din bisercile ortodoxe din Cluj, nu stim pe care sa o alegem.
Multumesc!

SONYA
09.02.2007, 14:59:08
eu sunt foarte fericita pentru ca am gasit un preot dispus sa vina la gilau sa ne casatoareasca in aer liber si nici nu ia bani. asta pentru ca viitorii mei socrii sunt f credinciosi si merg la biserica saptamanal.il stiu de f mult timp .el l-a botezat si pe iubi meu, asa ca numai bine..am scapat de o problema.#:-S

miraaaaj
09.02.2007, 21:42:42
Mersi pt raspuns, dar bisericile de care apartinem nu sunt din Cluj. De aceea am cerut ajutorul vostru, in sensul ca din bisercile ortodoxe din Cluj, nu stim pe care sa o alegem.
Multumesc!

Atunci iti putem da ca si sugestie fiecare biserica la care o sa mergem noi.
Sfintii Constantin si Elena, este pe strada Motilor, o bisericuta micuta si foarte la suflet mie!
Dar mai sunt Catedrala, si o gramada de biserici ortodoxe.
Eventual poti alege in functie de locatia restaurantului, ca sa fie cat mai aproape dupa aceea...........
Mai las si alte miresici sa-ti dea cate un sfat.

miraaaaj
09.02.2007, 21:48:55
Si daca am fost botezata la tzara, ce fac, bat tzara in lung si in lat pt o biserica=P~?Si daca biserica de care apartin nu imi place nici ca si cladire, nici ca si preot, ce fac?Eu zic ca biserica fiecare o alege in functie de ceea ce simte si doreste el, nu de apartenentao:-).

Am incercat sa ajut dupa cum cerea alinush. Nu am zis ca trebuie neaparat sa aleaga biserica de apartenenta. Si nici nu aveam de unde sa stiu ca a fost botezata la tara sau nu, sau ca apartine de ceva biserica de la tara sau nu. Daca ea cerea un sfat, am crezut ca o pot ajuta cu ceva. Am dat o idee, NU AM DAT CU PARU'
Si eu am ales biserica in functie de preot, care mi-a fost profesor de religie in generala, si prin urmare este pentru mine un preot de suflet.

Kalini
09.02.2007, 22:30:53
Poti sa te casatoresti la biserica pe care o doresti.......doar ca trebuie sa iei o adeverinta de botez de la biserica de care apartii........Si noi am ales o alta biserica decat cea la care am fost botezati............o:-)

Raza_de_soare
10.02.2007, 10:16:12
Am dat o idee, NU AM DAT CU PARU'

Nici eu nu am dat cu parul, dar vad ca pe tine te-a durut oricum:madlaugh:!

Eu vorbeam despre cum iti alegi in general biserica:dupa kef.Fiecare dupa keful pe care il are, doar traim intr-o tara a tuturor posibilitatilor:))!

Kalini
10.02.2007, 11:36:09
Cred ca depinde de fiecare cat este de "legat" de lume si de povestile ei;-)

Raza_de_soare
11.02.2007, 13:12:40
Cred ca depinde de fiecare cat este de "legat" de lume si de povestile ei;-)

Da, este un aspect deloc de neglijat.Daca parintii mei nu ar fi fost impotriva bisericii frecventate de noi, categoric am fi ales biserica la care mergem de ani de zile.Dar, cum trebuie sa impacam si capra, si varza, am ales o situatie de mijloc.

Kalini
14.02.2007, 17:58:21
Da, este un aspect deloc de neglijat.Daca parintii mei nu ar fi fost impotriva bisericii frecventate de noi, categoric am fi ales biserica la care mergem de ani de zile.Dar, cum trebuie sa impacam si capra, si varza, am ales o situatie de mijloc.

Ati luat o decizie inteleapta. Uneori este loc si de compromisuri.....:)

>:D<

veronick_m
16.02.2007, 12:06:14
Eu am facut anul trecut cununia religioasa la Gilau si am trecut prin adevarate aventuri, pentru ca am inteles ca le e interzis preotilor sa oficieze cununii in aer liber ( sa, ma rog, recomandat de mai marii bisericii), asa ca preotul cu care ne intelesesem noi ne-a refuzat in ultimul moment, asa ca inainte cu o saptamana de nunta nu aveam preot. Pana la urma am gasit un preot, un om deosebit, slujeste la Biserica din Faget. Poti sa-l cauti pe el chiar acolo, sau daca nu scrie-mi si am sa-ti dau un numar de telefon.

Kalini
23.02.2007, 14:49:33
E bine atat timp cat , totusi, se poate............;;)

cj83cia
24.03.2007, 18:23:07
Eu am ales Catedrala (cu toate ca mi-ar fi placut unde am fost botezata, sau la Sf Imparati C-tin si mama sa Elena - pt ca pe mire il cheama Constantin si eventual un al doilea nume pt fetita ar fi Elena - Constantin si fiica da Elena :-p, sau bisericuta din Faget, de langa Stil ca e aproape de restaurant ). Problema e ca nu stiu cum sa o trec pe invitatie. Imi poate spune cineva denumirea exacta?

Spor la treaba
Pupici

Adina
25.03.2007, 17:57:14
Am si eu o intrebare. Imi puteti spune si mie unde se fac cununii religioase in aer liber in Cluj? Cand eram eu in romania nu era vorba de asa ceva, dar acum am vazut ca se cam poarta. Avem preot dispus sa oficieze casatoria in aer liber, dar nu stiu unde ar putea sa o faca. Aveti ceva idei sau stiti pe cineva care deja a avut ceremonia in aer liber? Va rog ziceti-mi si mie!
Multumiri!! ^:)^ >:D<

daniela_psy
26.04.2007, 01:56:48
pt cele care pot sa isi vada visul cu ochii si isi vor tine cununia(care o fi ea...)in aer liber am postat niste idei dragute la topicul amenajari restaurante...poate va ajuta!Succes!o:-)

mony42
15.05.2007, 14:52:02
Si eu fac cununuia religioasa in aer liber in gradina la restaurant Aroma in noua cladire. Nu este nici un impediment la oficierea slujbei, va spun in cunostinta de cauza (fratele viitorului sot e preot). Poate ca unii preoti se invoiesc mai greu si asta doar pt bani. Eu zic sa renuntati la astfel de persoane. Cautati pana gasiti un preot dispus. Intr-adevar exista o taxa de biserica pt cucunie care e intre 20-50 nu stiu sigur si se mai obisnuieste sa dea nasii cate 100 de pereche...
Am vazut ca cineva face nunta la Aroma in cladirea veche si intreba de spatiu. ce vreu sa zic este ce mi-au spus cei de la agentia cu care organizez nunta iar apoi m-am duis sa ma conving si asa este. Deci
- sa nu pui prezidiu pe terasa asa cum recomanda cei de acolo deoarece te bate soarele, seara te pisca tantarii si in rest adie vantul mai tot tot timpul si nu-ti sta nimic pe masa
- daca pui prezidiu loc de dans aproape nimic
- terasa are doua borduri mici cam de 2-3 cm inaltime si e din piatra sincer eu nu vad doamnele cu tocurile lor cui dansand pe piatra cubica
- sala noua este special pt nunuti si scapi de impedimentele de mai sus
-daca pui nuntasi si sus si jos risti sa se faca bisericute si sa se rupa nunta in doua grupuri care chefuiesc separat
- nu incap ca sa se desfasoare normal 120 de invitati
Asta mi-a spus agentia. eu m-am convins.
La Aroma ai si o gramada de lucruri bune
- peisaj superb
- loc privat
- parcare
- amenajare cununie in gradina de vara a restaurantului
- servire si mancare de exceptie
- personal educat si elegant
Nu mai am timp eventual revin
Daca aveti intrebari la care pot raspunde sau ajuta va rog sa apelati cu incredere.
Va pup!

ALI
20.07.2007, 11:21:18
salutare
am vazut ca se discuta despre plata pt oficierea cununiei.
eu am fost nasica la inceputul lui mai anul acesta iar cununia a fost la catedrala ortodoxa din cj.
va spun sincer cand nasii au plecat sa vb cu preotul a fost condusi de cei doi baietii care au cantat si l-au ajutat pe preot pe parcursul ceremoniei(sorry nu stiu ce functie au) acestia au fost atat de draguti incat sa il avertizeze pe nas sa pregateasca banii cate 500 de mii pt ei si un mil. jumate pt preot. bineinteles ca nu a primit nici o chitanta, nimic.
mult sau putin? fiecare cum crede.......dar asta e.

si inca ceva pt cei care se afla in situatia asta.
preotul nu te intreaba daca esti casatorit sau nu.......asa cum am crezut eu, ingrijorandu-ma ca nu ne va accepta ca nasi.

spor la pregatiri la toata lumea.

dia_na
20.07.2007, 11:31:42
noi am platit 50 ron taxa de cununie religioasa si 27 ron taxa de dispensa ca era in post - am primit chitante pt amindoua sumele

nasii au lasat cit au crezut ei (nu am intrebat cit)

salutare
am vazut ca se discuta despre plata pt oficierea cununiei.
eu am fost nasica la inceputul lui mai anul acesta iar cununia a fost la catedrala ortodoxa din cj.
va spun sincer cand nasii au plecat sa vb cu preotul a fost condusi de cei doi baietii care au cantat si l-au ajutat pe preot pe parcursul ceremoniei(sorry nu stiu ce functie au) acestia au fost atat de draguti incat sa il avertizeze pe nas sa pregateasca banii cate 500 de mii pt ei si un mil. jumate pt preot. bineinteles ca nu a primit nici o chitanta, nimic.
mult sau putin? fiecare cum crede.......dar asta e.

si inca ceva pt cei care se afla in situatia asta.
preotul nu te intreaba daca esti casatorit sau nu.......asa cum am crezut eu, ingrijorandu-ma ca nu ne va accepta ca nasi.

spor la pregatiri la toata lumea.

ralucasmile
01.08.2007, 15:20:43
si noi am facut afara , cam asa a aratat

si poza o:-)

ralucasmile
13.08.2007, 15:37:18
Cununia religioasa cat si masa festiva au avut loc la Valea draganului...
iar despre preot nu pot sa spun decat ca e un om deosebit care nu a vrut sa primeasca nici macar bani de benzina pana acolo ,eu si sotul meu suntem din cluj , la fel si preotul

ralucasmile
16.09.2007, 20:15:29
Cumsecade omul^:)^

da asa este

mojo
31.10.2007, 20:15:40
Eu am facut anul trecut cununia religioasa la Gilau si am trecut prin adevarate aventuri, pentru ca am inteles ca le e interzis preotilor sa oficieze cununii in aer liber ( sa, ma rog, recomandat de mai marii bisericii), asa ca preotul cu care ne intelesesem noi ne-a refuzat in ultimul moment, asa ca inainte cu o saptamana de nunta nu aveam preot. Pana la urma am gasit un preot, un om deosebit, slujeste la Biserica din Faget. Poti sa-l cauti pe el chiar acolo, sau daca nu scrie-mi si am sa-ti dau un numar de telefon.

Imi poti da te rog numarul preotului din Faget. noi facem nunta la Stil si am vrea sa facem cununia la o biserica din zona. Nebunia totala e ca ne-am ales data nuntii 1. Nov si ne-am bucurat ca am gasit o samabata libera dupa care am realizat ca 1. Nov pica fix de ziua mortilor #-o.
Asa ca vreau sa il sun pe preot inainte de a da avansul la Stil ca sa fiu sigura ca nu o sa am surprize :-s

cj83cia
15.11.2007, 10:29:37
Imi poti da te rog numarul preotului din Faget. noi facem nunta la Stil si am vrea sa facem cununia la o biserica din zona. Nebunia totala e ca ne-am ales data nuntii 1. Nov si ne-am bucurat ca am gasit o samabata libera dupa care am realizat ca 1. Nov pica fix de ziua mortilor #-o.
Asa ca vreau sa il sun pe preot inainte de a da avansul la Stil ca sa fiu sigura ca nu o sa am surprize :-s

Si eu am facut nunta la Stil, si cu o saptamana inainte de nunta, am mers sa vedem o nunta de-acolo. Cununia religioasa au oficiat-o afara, pe platoul din fata Restaurantului (sala noua), in "stil americanesc". Preotul de la bisericuta din Faget a oficiat-o. Intreab-o pe doamna CIstelecan de preot, sa-ti "puna o pila". In noiembrie va fi cam frig sa oficiati afara, dar ar fi fost superb, sa faceti acolo.

Pupici

diana31
21.11.2007, 08:03:08
Salutare DOAMNELOR sau VIITOARE DOAMNE, ati avut careva placerea de a avea sau a asista la vreo oficiere de casatorie la biserica de pe str. BISERICII ORTODOXE?

angel28april
26.11.2007, 11:34:28
Salutare DOAMNELOR sau VIITOARE DOAMNE, ati avut careva placerea de a avea sau a asista la vreo oficiere de casatorie la biserica de pe str. BISERICII ORTODOXE?

Am asistat eu. Acolo o sa am si eu cununia religioasa

cj83cia
26.11.2007, 12:27:02
Cred ca vrea mai multe detali...

diana31
28.12.2007, 10:27:58
Am asistat eu. Acolo o sa am si eu cununia religioasa
multumesc pentru raspuns cum a fost cununia?:-\ :-\ :-\

Tigrutza
20.01.2008, 19:02:31
Deci mi s-a pus pata si parca nu mai pot sa dorm daca nu realizez la ce am visat. Adica: vreau cununia religioasa in aer liber !!!
deja m-am gandit la cateva locatii: in muzeul satului, in gradina botanica, undeva prin Faget, chiar prin Hoia...sau, mai simplu, in parcul mare pe undeva. Este chiar mai simplu de realizat decat imi imaginam:
1. trebuie gasit un preot care sa vrea sa oficieze in aer liber. Eu una zic ca nu e asa de tragic...Pana la urma tot o sa gasesc pe cineva.
2. trebuie mers la primarie la departamentul de mediu sa obtin de la ei o declaratie prin care sunt de acord cu acest lucru.(cica cu o cafea si o ciocolata se rezolva fara probleme) Doar cu promisiunea de a nu lasa mizerie dupa noi.
3. sa avem noroc de vreme buna.
Voi nu stiti nici o biserica ortodoxa care sa aiba si o mica gradina langa ea? sau alte zone unde as putea realiza asta?...Un parc mai frumos...ceva ...
Astept sugestii si ajutor de la cele care ati avut cununia in aer liber. :*

diannaa
20.01.2008, 21:27:35
Deci mi s-a pus pata si parca nu mai pot sa dorm daca nu realizez la ce am visat. Adica: vreau cununia religioasa in aer liber !!!
deja m-am gandit la cateva locatii: in muzeul satului, in gradina botanica, undeva prin Faget, chiar prin Hoia...sau, mai simplu, in parcul mare pe undeva. Este chiar mai simplu de realizat decat imi imaginam:
1. trebuie gasit un preot care sa vrea sa oficieze in aer liber. Eu una zic ca nu e asa de tragic...Pana la urma tot o sa gasesc pe cineva.
2. trebuie mers la primarie la departamentul de mediu sa obtin de la ei o declaratie prin care sunt de acord cu acest lucru.(cica cu o cafea si o ciocolata se rezolva fara probleme) Doar cu promisiunea de a nu lasa mizerie dupa noi.
3. sa avem noroc de vreme buna.
Voi nu stiti nici o biserica ortodoxa care sa aiba si o mica gradina langa ea? sau alte zone unde as putea realiza asta?...Un parc mai frumos...ceva ...
Astept sugestii si ajutor de la cele care ati avut cununia in aer liber. :*
la biserica din muzeul satului din hoia e f frumos.....in rest e frumos sa faci de ex daca locatia nuntii este undeva gen Aroma,Milenium sau Motel Gilau si sa vina preotul acolo,in natura sau pe malul lacului....

Tigrutza
21.01.2008, 07:46:01
fac nunta la Napoca si chiar nu vreau sa fac cununia in parcarea din fata hotelului =))
la muzeul satului este preot? sau trebuie sa aduc eu pe cineva...Cu cine sa vorbesc acolo??
daca ati mai facut careva cununia acolo, astept pareri pro si contra.

diannaa
21.01.2008, 09:36:33
fac nunta la Napoca si chiar nu vreau sa fac cununia in parcarea din fata hotelului =))
la muzeul satului este preot? sau trebuie sa aduc eu pe cineva...Cu cine sa vorbesc acolo??
daca ati mai facut careva cununia acolo, astept pareri pro si contra.
nu stiu daca este preot sau nu,stiu cine a facut dar din pacate nu am cum sa intreb detalii.....eventual da pur si simplu un tel,suna la informatii si cere muzeul satului si intrebi

Tigrutza
25.01.2008, 08:47:39
<:-P <:-P \:D/ \:D/
am vb cu o doamna f draguta de la muzeul satului si mi-a spus ca se poate. cum sa nu se poata face orice pt ca o miresica sa fie fericita? (asa mi-a raspuns)
mergem marti pe acolo sa ne alegem un loc, ca cica se lucreaza mult in zona, dar sigur va fi ceva zona superba. taxa va ajunge undeva la maxim 50 lei (trebuie sa discute cu sefu mare). mai trebuie sa iau legatura cu firma de decoratiuni, sau cu oricare alta, ca sa aranjez decorul (arcada cu flori, covor rosu, stalpi cu flori, si cateva scaune pt invitati)
cel mai greu este sa gasesc acum un preot care sa vrea sa tina slujba in aer liber, dar sa imi iau si o siguranta...adica sa pot face la o biserica daca ploua in acea zi.
eu zic ca nu e imposibil de realizat...
va tin la curent cu noutati <:-P

tati_sew
25.01.2008, 09:10:42
<:-P=D> sper sa iti iasa totul asa cum ti ai planuit. am un nr de tel al unui preot daca vrei ti-l las pe privat sa il suni sa vb cu el

Tigrutza
25.01.2008, 09:50:34
<:-P=D> sper sa iti iasa totul asa cum ti ai planuit. am un nr de tel al unui preot daca vrei ti-l las pe privat sa il suni sa vb cu el

>:D< merg sa vb cu un cineva (de fapt cu doi preoti), si daca nu rezolv nimic, am sa apelez la tine.

tati_sew
25.01.2008, 09:52:43
bine.cu cea mai mare placere o sa te ajut daca pot:*

tati_sew
28.01.2008, 11:21:33
>:D< merg sa vb cu un cineva (de fapt cu doi preoti), si daca nu rezolv nimic, am sa apelez la tine.
ai rezolvat cu preotul?nu ai mai dat nici un semn de viata

Tigrutza
28.01.2008, 19:51:37
ai rezolvat cu preotul?nu ai mai dat nici un semn de viata

nu am mai rezolvat nimic nimic. sunt super ocupata la job si ajung acasa pe la 7 seara. nu mai am chef de nimic :((
sper ca la sfarsitul sapt sa rezolv cu asta macar :*

Tigrutza
26.02.2008, 14:40:03
normal ca trebuia sa se mai intample cate una-alta... mergea prea frumos totul
am fost la muzeul satului si doamna de acolo mi-a spus in felul urmator: acolo sunt 3 biserici, toate au fost sfintite la timpul lor, dar doar una dintre ele a fost recent re-sfintita si acolo se tin slujbe.
eu vreau in aer liber, dar ca sa impac si capra si varza (le-au picat fetele unora din familie cand le-am spus ce imi doresc) am zis sa facem in aer liber langa o biserica, si eventual putem sa intram pana la altar in timpul slujbei....
acum am aflat ca acea biserica sfintita de acolo este ocupata intre 11-13 si 13-15...daca vreau inainte sau dupa aceste ore :O
cand i-am zis ca pe mine de fapt nu ma prea intereseaza biserica ci mai mult peisajul, nu a fost nici o problema....pot sa imi aleg unde vreau, chiar mi-a recomandat unele locuri de acolo
acum nu stiu ce sa fac.... sa incerc sa vorbesc cu preotul sa vedem daca vrea langa una dintre acele 2 biserici? nici nu stiu unde sa ma duc... stiti voi vreo alta biserica care sa aiba si spatiu verde in apropiere??
chiar m-am suparat de data asta.... parca prea isi baga draq coada si imi pune piedici pt indeplinirea dorintelor pt nunta :(

CristinaMM
26.02.2008, 14:59:00
am fost la muzeul satului si doamna de acolo mi-a spus in felul urmator: acolo sunt 3 biserici, toate au fost sfintite la timpul lor, dar doar una dintre ele a fost recent re-sfintita si acolo se tin slujbe.
eu vreau in aer liber, dar ca sa impac si capra si varza (le-au picat fetele unora din familie cand le-am spus ce imi doresc) am zis sa facem in aer liber langa o biserica, si eventual putem sa intram pana la altar in timpul slujbei....
acum am aflat ca acea biserica sfintita de acolo este ocupata intre 11-13 si 13-15...daca vreau inainte sau dupa aceste ore :O
cand i-am zis ca pe mine de fapt nu ma prea intereseaza biserica ci mai mult peisajul, nu a fost nici o problema....pot sa imi aleg unde vreau, chiar mi-a recomandat unele locuri de acolo
acum nu stiu ce sa fac.... sa incerc sa vorbesc cu preotul sa vedem daca vrea langa una dintre acele 2 biserici? nici nu stiu unde sa ma duc... stiti voi vreo alta biserica care sa aiba si spatiu verde in apropiere??
chiar m-am suparat de data asta.... parca prea isi baga draq coada si imi pune piedici pt indeplinirea dorintelor pt nunta :(

Dar nu e cam nasol daca se lucreaza in zona?

Tigrutza
26.02.2008, 15:01:44
Dar nu e cam nasol daca se lucreaza in zona?
cum adica se lucreaza in zona??!!

CristinaMM
26.02.2008, 15:03:33
cum adica se lucreaza in zona??!!

Pai...tu ai zis:
am vb cu o doamna f draguta de la muzeul satului si mi-a spus ca se poate. cum sa nu se poata face orice pt ca o miresica sa fie fericita? (asa mi-a raspuns)
mergem marti pe acolo sa ne alegem un loc, ca cica se lucreaza mult in zona, dar sigur va fi ceva zona superba.

Si asa stiam si eu, ca fac ceva lucrari acolo.

Tigrutza
26.02.2008, 15:10:05
Aaaaaaaa.....la asta te refereai...... Imi treceau tot felul de idei prin cap...
Da, cica sunt anumite lucrari in zona, dar in unele locatii.... Sambata si duminica nu vin muncitori pe acolo.
Inca nu am mers sa vad exact....
Oricum..... stam naspa rau... Nu avem biserica (nici macar idee unde as vrea), nu avem invitatii, nu avem..... M-am saturat deja de nunta asta. La orice am vrut sa fac m-am lovit de o gramada de piedici
Unde sa mai incerc cu cununia religioasa?

CristinaMM
26.02.2008, 17:06:09
Aaaaaaaa.....la asta te refereai...... Imi treceau tot felul de idei prin cap...
Da, cica sunt anumite lucrari in zona, dar in unele locatii.... Sambata si duminica nu vin muncitori pe acolo.
Inca nu am mers sa vad exact....
Oricum..... stam naspa rau... Nu avem biserica (nici macar idee unde as vrea), nu avem invitatii, nu avem..... M-am saturat deja de nunta asta. La orice am vrut sa fac m-am lovit de o gramada de piedici
Unde sa mai incerc cu cununia religioasa?

Deci: te rog sa mergi sa vezi care-i situatia la fatza locului, ca daca e noroi si tot felul de utilaje, arata naspa.
2. Daca nu aveti preot ceva cunostinta sau prieten de familie, pe cine vreti sa duceti acolo sa tzina slujba?
3. Ati fost la ceva biserici sa intrebati? Sunteti din Cluj amandoi? Cea mai buna ideea e biserica unde a fost botezat unul din voi. Daca nu, biserica cea mai apropiata geografic.

Tigrutza
26.02.2008, 17:15:45
Poate ca acum o sa se arunce cu pietre in mine dar.... pentru mine aceasta cununie religioasa este egala cu zero. Intr-adevar, sunt botezata ortodoxa, cred in Dumnezeu, dar am retineri cand ma gandesc la acea slujba. Dar am decis sa o fac pentru ca...asa se face.
Stiu ca pt majoritatea cuplurilor sluja este un moment de emotie, ii apropie spiritual... Pe mine nu. Din contra, ma ingrozeste toata slujba.
Asa ca, m-am gandit sa o fac "ca in filme". In aer liber, sa ma duca tata la altar si... cam atat. Dar ma lovesc de o gramada de piedici...
Cred ca o sa ma duc la prima biserica, o sa ma programez, o sa "negociez" cu preotul sa o faca cat mai scurta, o sa strang din dinti sa se termine odata tot tam-tam-ul asta si gata. Asa sunt cununata si toti sunt extrem de fericiti.
Scuze daca am fost transanta, dar asta simt :(

CristinaMM
26.02.2008, 17:26:35
Poate ca acum o sa se arunce cu pietre in mine dar.... pentru mine aceasta cununie religioasa este egala cu zero. Intr-adevar, sunt botezata ortodoxa, cred in Dumnezeu, dar am retineri cand ma gandesc la acea slujba. Dar am decis sa o fac pentru ca...asa se face.
Stiu ca pt majoritatea cuplurilor sluja este un moment de emotie, ii apropie spiritual... Pe mine nu. Din contra, ma ingrozeste toata slujba.
Asa ca, m-am gandit sa o fac "ca in filme". In aer liber, sa ma duca tata la altar si... cam atat. Dar ma lovesc de o gramada de piedici...
Cred ca o sa ma duc la prima biserica, o sa ma programez, o sa "negociez" cu preotul sa o faca cat mai scurta, o sa strang din dinti sa se termine odata tot tam-tam-ul asta si gata. Asa sunt cununata si toti sunt extrem de fericiti.
Scuze daca am fost transanta, dar asta simt :(

O sa fie mai bine decat crezi. Si n-o sa-ti para rau ca ai facut slujba religioasa, crede-ma. Nu te complica cu aer liber si chestii. Slujba in varianta 'short' :D dureaza cam juma de ora, si orice crezi tu acum, o sa fie un moment emotionant. Nu e mai gandi la el asa negativ.

Tigrutza
26.02.2008, 17:38:39
O sa fie mai bine decat crezi. Si n-o sa-ti para rau ca ai facut slujba religioasa, crede-ma. Nu te complica cu aer liber si chestii. Slujba in varianta 'short' :D dureaza cam juma de ora, si orice crezi tu acum, o sa fie un moment emotionant. Nu e mai gandi la el asa negativ.
mi-a mai zis cineva asta... sper sa ai dreptate.poate ca atunci, in acele momente, o sa privesc cu alti ochi...O sa ma simt mai apropiata de ginerica...
Dar acum.... mi-e groaza ca trebuie sa zambesc fortat, sa stau in picioare atatea ore, ca...#-o
Dar la ideea cu aer liber nu renunt deocamdata... Sper sa gasesc o biserica cu gradina langa

diannaa
26.02.2008, 21:51:18
daca vrei sa faci slujba in aer liber fa-o dar nu LANGA biserica.....este sfidator,sincer nici nu e un gest frumos,un preot normal nu ar accepta asta.....sa nu te superi pe mine....

diannaa
26.02.2008, 21:51:48
mi-a mai zis cineva asta... sper sa ai dreptate.poate ca atunci, in acele momente, o sa privesc cu alti ochi...O sa ma simt mai apropiata de ginerica...
Dar acum.... mi-e groaza ca trebuie sa zambesc fortat, sa stau in picioare atatea ore, ca...#-o
Dar la ideea cu aer liber nu renunt deocamdata... Sper sa gasesc o biserica cu gradina langa
unde ai nunta?

Tigrutza
27.02.2008, 07:41:47
daca vrei sa faci slujba in aer liber fa-o dar nu LANGA biserica.....este sfidator,sincer nici nu e un gest frumos,un preot normal nu ar accepta asta.....sa nu te superi pe mine....
Normal ca nu ma supar >:D< De asta scriu pe forumul asta, sa primesc sfaturi si pareri.
Sincera sa fiu, niciodata nu m-as fi gandit la asta.. Eu ma gandeam sa fac asa ca sa impac si una si alta...
Unde altundeva as mai putea sa o fac? Vreau aer, vreau verdeata, vreau lac, vreau covor rosu si multe flori.... Nici nu stiu unde as mai putea sa incerc...
Doamna de la muzeul satului mi-a recomandat o gospodarie de acolo cu pajiste frumoasa... Sa ma risc??

tati_sew
27.02.2008, 07:51:51
Chiar unde ai nunta?daca faceai la gilau si acolo era o priveliste faina

Tigrutza
27.02.2008, 08:00:08
Chiar unde ai nunta?daca faceai la gilau si acolo era o priveliste faina
La Napoca. O sa fac cununia pe platoul din fata hotelului :O
Astept idei... :*

tati_sew
27.02.2008, 08:12:53
La Napoca. O sa fac cununia pe platoul din fata hotelului :O
Astept idei... :*
ce-i drept nu am mai fost de mult sa vad cum ii dar in gradina botanica la casuta aia din lemn nu ar merge sau spre iesire unde ii turnu si bazinul ala mic cu apa?

Tigrutza
27.02.2008, 08:26:26
ce-i drept nu am mai fost de mult sa vad cum ii dar in gradina botanica la casuta aia din lemn nu ar merge sau spre iesire unde ii turnu si bazinul ala mic cu apa?
hmmmm...o idee buna. oare sa dau un telefon sa vad daca accepta sa se faca slujbe acolo?

tati_sew
27.02.2008, 09:08:19
Sti tu este o vorba: pentru bani si ursu joaca

Tigrutza
27.02.2008, 09:16:12
Sti tu este o vorba: pentru bani si ursu joaca
=)) =)) =)) =)) =)) =))
Astia la muzeul satului mi-au cerut 250 lei...asta numai ca sa facem acolo. mai pune preotul etc etc....
incerc azi la gradina botanica. :* pentru idee

tati_sew
27.02.2008, 09:19:18
Pai suna repede[-o< ca vad ca timp nu mai ai prea mult. Sa scapi de o grija si sa nu te trezesti ca nu mai gasesti o biserica libera

Tigrutza
27.02.2008, 09:25:00
Pai suna repede[-o< ca vad ca timp nu mai ai prea mult. Sa scapi de o grija si sa nu te trezesti ca nu mai gasesti o biserica libera
sunt extrem de in urma cu pregatirile. pe cat de entuziasmata am fost pe atat m-am saturat acum de nunta asta. numai discutii si barfe din toate partile....
hai ca mai caut pe net locuri faine in Cluj-ul asta unde as mai putea organiza ceva frumos :*

tati_sew
28.02.2008, 07:03:20
No ai gasit ceva?Ai f la gradina botanica?

Tigrutza
28.02.2008, 07:24:45
No ai gasit ceva?Ai f la gradina botanica?
:(( :(( :(( gradina botanica nu accepta sa se faca cununii religioase. eventual poze....
am discutat mult mult aseara cu iubi si cu familia si cred ca cel mai bine e sa facem in biserica (sa inchidem gura lumii). mie una nu imi surade ideea, visam eu sa fac in aer liber pe covor rosu...dar asta e
mergem azi sa cautam o biserica. preferinte nu am, oricare ar fi :(

tati_sew
28.02.2008, 07:28:12
Imi pare rau ca nu a iesit cum vrei tu.:(

Tigrutza
28.02.2008, 07:31:49
Imi pare rau ca nu a iesit cum vrei tu.:(
asta e. eu nici macar nu am vrut sa fac nunta, sincera sa fiu nu m-a atras niciodata ideea de a fi mireasa si sa fiu in centrul atentiei. dar, cand am inceput cu organizarea, m-a luat valul...
si printre preferintele din ziua respectiva au fost plimbatul cu limuzica (am inchiriat-o si ne-a sarit toata familia in cap - numai probleme si barfe), cununia religioasa in aer liber :(( , valsul - ne-a recomandat toata lumea ca nu ar fi indicat, nefiind dansatori profesionisti ar putea iesi o mareeee catastrofa - asa ca am renuntat....
sper sa fie bine pana la urma si sa nu imi lase un gust amar la final 8-|

tati_sew
28.02.2008, 07:35:25
asta e. eu nici macar nu am vrut sa fac nunta, sincera sa fiu nu m-a atras niciodata ideea de a fi mireasa si sa fiu in centrul atentiei. dar, cand am inceput cu organizarea, m-a luat valul...
si printre preferintele din ziua respectiva au fost plimbatul cu limuzica (am inchiriat-o si ne-a sarit toata familia in cap - numai probleme si barfe), cununia religioasa in aer liber :(( , valsul - ne-a recomandat toata lumea ca nu ar fi indicat, nefiind dansatori profesionisti ar putea iesi o mareeee catastrofa - asa ca am renuntat....
Of doamne.Eu nu am lasat pe nimeni sa ma streseze.Am zis ca noi ne facem nunta noi platim tot nu avem nevoie de ajutor din partea parintilor, (adica nu ca nu am avea nevoie de ajutor dar au si ei problemele lor cu salarii de bugetari) si nici ei sau altii sa isi bage nasul

Tigrutza
28.02.2008, 07:44:18
Of doamne.Eu nu am lasat pe nimeni sa ma streseze.Am zis ca noi ne facem nunta noi platim tot nu avem nevoie de ajutor din partea parintilor, (adica nu ca nu am avea nevoie de ajutor dar au si ei problemele lor cu salarii de bugetari) si nici ei sau altii sa isi bage nasul
sincer, nici pe noi nu ne streseaza. noi platit toata nunta, fara nici un ajutor din partea nimanui.
dar, in momentul cand am inchiriat limuzina de ex, bunica lui iubi a sarit ca arsa si m-a facut cu ou si otet si.... chiar daca nu o mai vad sau nu ma intereseaza parerea ei, tot a reusit sa ne strice entuziasmul.
la faza cu, cununia religioasa in aer liber ni s-a reprosat, tot din partea familiei lui iubi, ca sunt sectanta, pacatoasa si multeeee vorbe urate, ca ce am impotriva bisericii...
din contra, tatal meu, chiar aseara vb cu el la telefon si am inceput sa plang, mi-a zis sa fac cum ma taie capul. desi tata este foarte credincios, mi-a zis ca indicat este sa facem in biserica - ca asa este traditia, dar daca eu vreau sa fiu cununata in parcarea de la cora...asta e. el ma sustine si ma indruma sa fac cum visez eu.
acum sunt oarecum prinsa intre ciocan si nicovala. pe iubi nu il intereseaza. pt el nunta este o petrecere mai mare :D si accepta orice idee traznita de-a mea. dar... el va fi cel care va trage foloasele de la familia lui...
in plus, acum nu mai am nici o idee unde s-ar mai putea oficia slujba... daca statea la casa si aveam gradina era cu totul altceva...dar asa...unde? In parcul mare? :-p

tati_sew
28.02.2008, 07:53:30
Sus pe cetatuie pe langa belvedere nu este vreun loc potrivit?

tati_sew
28.02.2008, 07:58:14
Dar d c nu au f de acord cu limuzina?din pacate si noi am avut o problema asemantoare dar cu nasii.o pereche de nasi e din turda si le-am propus sa vina dimineata la mine si sa plecam impreuna, ca dureaza mult cam 2 ore numa sa mergi al turda sa mai stai si la nasi putin si depaseam alea 4 ore si nasul a zis ca pe el nu il intereseaza ca el e nasi si nasii merg de acasa.bine ca pentru mine nu era musai limuzina si nici nu zic ca nu mi-ar fi placut dar masini oricum avem si poate cu aia 350 € fac altceva in folosul nunti.dar am zis ca e singurul lucru la care renunt ca nu ii convine la cineva

Tigrutza
28.02.2008, 08:05:32
Cu limuzina s-a crizat pt ca... ei stiu. Ca ne cheltuim banii aiurea si ca asa de tare ne-am "ajuns" incat sa ne permitem asa ceva? Si noi avem o gramada de masini care ne-ar putea transporta, dar am zis ca sigur este singura ocazie in care sa ne plimbam cu limuzina. Banuiesc ca nu o sa o inchiriez sa ma duca la munca dimineata :O
Asa ca...ne facem poftele....
Dar m-au facut tiganca... cica doar tiganii sunt atat de infatuati incat sa se plimbe cu limuzina. Si asta a fost dupa ce m-a facut sectanta si c...va.. In acel moment am iesit pe usa si am jurat sa nu mai calc la ea in casa niciodata :-<
La belvedere nu m-am gandit.. Oare o fi posibil??!!

diana31
28.02.2008, 08:06:09
e nunta voastra faceti-o cum o doriti voi nu altii.......ei sa-si faca nunta cum vor.......lor sau la copii lor.........gandeste-te ca o data te casatoresti si o alta ocazi sa-ti pui in practica viselel nu ti se mai ofera:)>- :)>- :)>- :)>-

tati_sew
28.02.2008, 08:15:15
HAIDETI FETELOR SA NE MOBILIZAM SI SA O AJUTAM PE TIGRUTZA SA ISI INDEPLINEASACA VISUL: POSTATI CAT MAI MULTE IDEI UNDE AR PUTEA SA ISI FACA CUNUNIA RELIGIOASA IN AER LIBER!!!!!!

Tigrutza
28.02.2008, 08:16:51
^:)^ ^:)^ ^:)^
va pup :*

CristinaMM
28.02.2008, 10:58:36

Sincer, cu cununia in aer liber n-am nici o idee, noi o sa facem sau in damb unde a fost botezat cip, sau la o bisericuta faina din grigorescu, unde este un preot batran si foarte de treaba. Nu ti-am dat o idee? Vizavi de leaganul de copii, este o sraduta, si pe aia.
Dar cu valsul eu zic sa nu renuntati. Si noi o sa valsam, numai Dumnezeu stie cum :)).

tati_sew
28.02.2008, 11:00:48
acuma nush exact unde vrei tu in cluj sau nu dar fain ar fi si prin gilau la motel sau am vazut o poza cu castelul banfy de la bontida dar drept sa zic nush cat ii de departe de cluj

cj83cia
28.02.2008, 11:10:36
Tigrutza, preotul de la bisericuta din faget cununa si in aer liber. Ar fi mai usor dc ai face nunta la Stil, ca e vis-a-vis si preotul vine sigur acolo :*

tati_sew
28.02.2008, 11:15:46
Poate dar ea face la Napoca si nu ami are decat 3 luni:((

Tigrutza
28.02.2008, 11:30:02
Cele care au nunta la Stil, Aroma sau Milenium in Gilau sunt norocoase. Pot sa faca cununia afara, langa local.
Eu, dupa cum am mai spus, fac la Napoca.... In fata hotelului este parcarea ;))
Deci, deocamdata am o singura varianta: sa fac in muzeul satului, dar nu langa biserica de acolo, ci undeva mai retras, in ceva gospodarie... De ex in gospodaria din Marisel (foto)

Tigrutza
28.02.2008, 11:32:10
Poate dar ea face la Napoca si nu ami are decat 3 luni:((
Iubita, nu plange...ca plang eu de numa >:D<
Hai ca pana la urma, ajutata de voi, dragele mele miresici, gasesc in clujul asta un loc unde sa ne cunune preotul :-?

CristinaMM
28.02.2008, 12:17:14
Iubita, nu plange...ca plang eu de numa >:D<
Hai ca pana la urma, ajutata de voi, dragele mele miresici, gasesc in clujul asta un loc unde sa ne cunune preotul :-?

Pana la urma o sa gasesti spatiul, dar trebuie sa gasesti si preot dispus sa faca asta.
PS: gospodaria aia din poza arata absolut magnific!

orhidutza
28.02.2008, 12:24:11
Ma bag si eu in discutie ca sa fie cineva realist aici :)
Toate bune si frumoase cu ideea de cununie in aer liber, dar nunta ta va fi in 31 mai... si ce te faci cu ploaia?

Tigrutza
28.02.2008, 12:24:47
Pana la urma o sa gasesti spatiul, dar trebuie sa gasesti si preot dispus sa faca asta.
PS: gospodaria aia din poza arata absolut magnific!
\:D/ \:D/ \:D/
si mie imi place mult zona si atmosfera
dar totusi, cred ca imi pun cenusa in cap daca as face acolo. familia lui iubi da in diabet cand o sa vada unde ii duc....
dar...DAR... in acea curte, cu un covor rosu, cu stalpisori cu voal si flori de o parte si de alta, cu cateva scaune (nu multe, vreo 10) imbracate in huse......Va imaginati oare ca si mine cum ar arata??!!
Eventual si o bolta din aceea la intrarea pe covor...cu multe flori.....
Incep iar sa visez cu ochii deschisi :">

tati_sew
28.02.2008, 12:26:39
Toate bune si frumoase cu ideea de cununie in aer liber, dar nunta ta va fi in 31 mai... si ce te faci cu ploaia?
da ai dreptate.#-ola asta nu ne am gandit niciuna

Tigrutza
28.02.2008, 12:29:04
=)) =)) fug in biserica daca ploua... hai mai orhidutzo...lasa-ma sa visez macar pana la 17.30 cand ma trezeste iubi la realitate....
vreau sa vb cu preotul de la biserica unde sunt eu inscrisa. azi merg cu tata sa stam la o discutie cu el. sa vedem daca vrea sa ne cunune el.
iar in caz de ploaie....sa fugim sa facem la biserica....
ce frumos ar fi sa se indeplineasca visul meu #-o

orhidutza
28.02.2008, 12:37:38
=)) =)) fug in biserica daca ploua... hai mai orhidutzo...lasa-ma sa visez macar pana la 17.30 cand ma trezeste iubi la realitate....
vreau sa vb cu preotul de la biserica unde sunt eu inscrisa. azi merg cu tata sa stam la o discutie cu el. sa vedem daca vrea sa ne cunune el.
:( asa is eu mai realista...

Tigrutza
28.02.2008, 12:40:17
:( asa is eu mai realista...
Trebuie sa recunosc ca ai dreptate >:D<
Dar de ce sa nu complic lucrurile cand poate fi atat de simplu :-p

tati_sew
28.02.2008, 12:41:01
saracutza asa brusc ai trezit-o la realitate

orhidutza
28.02.2008, 12:44:17
saracutza asa brusc ai trezit-o la realitate
mi se pare ca voi aveti nevoie de sfaturi concrete si nu de visare, de-aia m-am bagat in discutie :)

Tigrutza
28.02.2008, 12:46:13
mi se pare ca voi aveti nevoie de sfaturi concrete si nu de visare, de-aia m-am bagat in discutie :)
atunci hai ajuta-ma cu un sfat concret.... sau ma rog, da o parere
eu nu vreau sa fac in biserica.... nu am nimic cu ea dar nici nu ma incanta ideea... vreau afara....
unde? daca ploua....sa inchiriez un cort sau o umbrela din aia mare cu c..a-c..la.... sa nu fac reclama =))

tati_sew
28.02.2008, 12:50:06
eu nu vreau sa fac in biserica.... nu am nimic cu ea dar nici nu ma incanta ideea... vreau afara....
unde? daca ploua....sa inchiriez un cort sau o umbrela din aia mare cu c..a-c..la.... sa nu fac reclama =))
da acuma in cel mai rau caz nici in biserica nu o sa mori.ii zici preotului sa nu o lungeasca ca sunteti in intarziere.max 30 min. sa nu crezi ca vreau sate conving sa faci in biserica[-X

CristinaMM
28.02.2008, 12:50:06

Da, o umblela cu coca cola ar fi minunata. Sau mai bine una cu ciuc =)).

Tigrutza
28.02.2008, 12:53:45
Da, o umblela cu coca cola ar fi minunata. Sau mai bine una cu ciuc =)).
=)) =)) =)) =)) =))
exact asta lipsea pe langa sutele de fluturasi pe care ii voi folosi
mai, merg sa vb cu preotul azi sa vad ce parere are. poate ca intre timp imi mai pica o idee...
daca nu...30 de min si gata. nu o sa mor.
doar ca era visul....
daca va mai vin idei.,.....astept ^:)^

CristinaMM
28.02.2008, 13:10:41
=)) =)) =)) =)) =))
exact asta lipsea pe langa sutele de fluturasi pe care ii voi folosi
mai, merg sa vb cu preotul azi sa vad ce parere are. poate ca intre timp imi mai pica o idee...
daca nu...30 de min si gata. nu o sa mor.
doar ca era visul....
daca va mai vin idei.,.....astept ^:)^

Vorbeste prima data cu preotul si dupa aia mai vezi tu.

diannaa
28.02.2008, 14:06:48
acuma nush exact unde vrei tu in cluj sau nu dar fain ar fi si prin gilau la motel sau am vazut o poza cu castelul banfy de la bontida dar drept sa zic nush cat ii de departe de cluj
castelul din Bontida este la 30 km de Cj....s-au facut acolo si nunti in curtea castelului...sper ca in sec asta sa il termine de renovat!

Tigrutza
28.02.2008, 19:27:45
Si totusi nu ma las ;-) S-a discutat "neoficial" cu un preot care este de acord sa ne cunune oriunde dorim noi. Am stabilit sambata o intalnire cu el.
Maine urmeaza sa merg la muzeul satului sa vad cu ochii mei ce e pe acolo. Cineva mi-a recomandat Dugeana de joc din Ilva Mică (Bistrița-Năsăud) din cadrul muzeului. Atasaz o poza de pe site-ul lor. Sper ca e in stare buna si sa putem facem acolo ceva. In principiu, cei de la muzeu mi-au dat ok-ul pt orice locatie.
In poza arata super bine si e si foarte buna in caz de ploaie.... Mai multe informatii va dau maine dupa ce calc eu pe dugeana :)) In plus, iubi se pare ca este foarte incantat ca am descoperit locsorul acesta si e de acord, chiar daca ne punem cenusa in cap din partea bunicii lui....
Ce parere aveti?
PS: Sunt chiar asa de deplasata ca imi doresc asta??!!

diannaa
28.02.2008, 20:33:37
Si totusi nu ma las ;-) S-a discutat "neoficial" cu un preot care este de acord sa ne cunune oriunde dorim noi. Am stabilit sambata o intalnire cu el.
Maine urmeaza sa merg la muzeul satului sa vad cu ochii mei ce e pe acolo. Cineva mi-a recomandat Dugeana de joc din Ilva Mică (Bistrița-Năsăud) din cadrul muzeului. Atasaz o poza de pe site-ul lor. Sper ca e in stare buna si sa putem facem acolo ceva. In principiu, cei de la muzeu mi-au dat ok-ul pt orice locatie.
In poza arata super bine si e si foarte buna in caz de ploaie.... Mai multe informatii va dau maine dupa ce calc eu pe dugeana :)) In plus, iubi se pare ca este foarte incantat ca am descoperit locsorul acesta si e de acord, chiar daca ne punem cenusa in cap din partea bunicii lui....
Ce parere aveti?
e f frumos locul din poza,nu esti deplasata ca iti doresti asa ceva...o sa fie ca in filme sau ca la cununia lui Boureanu cu Perinel.....pacat insa ca ai asa mare reticenta fata de biserica....sa nu incetezi insa vreodata sa crezi in D-zeu>:D<

arekichan
28.02.2008, 20:38:39
arata super. si eu as prefera asa ceva unei biserici.
dar, esti sigura ca e destul spatiu ptr toata lumea?

mamuska
28.02.2008, 20:48:01
Ce parere aveti?
nu este nimic deplasat...asta iti doresti si trebuie sa nu dai inapoi...normal preotii trebuie sa accepte astfel de ceremonii in are liber,pt ca nu este interzis si nu este oblicatoriu ca slujba de cununie sau botez sa fie tinuta in Biserica...aceste slujbe se pot oficia oriunde,singura obligatie este ca aceasta sa se oficieze de catre un preot ...nu de altcineva...asa ca nu este o problema,vorbiti cu preotul si daca nuvrea,cauta altul...sigur sunt preoti care nu au nimic impotriva si nu se opun acestor "provocari"......dar sunt si unii care nu vor din comoditate...sper sa rezolvi..

annie_banks
29.02.2008, 00:52:28
Si noi facem in aer liber ;;)
Bine ca ai tu inainte sa pot sa ma inspir :D
Multa bafta sa-ti iasa cum visezi >:D<

tati_sew
29.02.2008, 08:13:54
Ce parere aveti?
Oau super poza........

tati_sew
29.02.2008, 08:15:32
nu este nimic deplasat...asta iti doresti si trebuie sa nu dai inapoi...normal preotii trebuie sa accepte astfel de ceremonii in are liber,pt ca nu este interzis si nu este oblicatoriu ca slujba de cununie sau botez sa fie tinuta in Biserica...aceste slujbe se pot oficia oriunde,singura obligatie este ca aceasta sa se oficieze de catre un preot ...nu de altcineva...asa ca nu este o problema,vorbiti cu preotul si daca nuvrea,cauta altul...sigur sunt preoti care nu au nimic impotriva si nu se opun acestor "provocari"......dar sunt si unii care nu vor din comoditate...sper sa rezolvi..
Eu nush cum ii la voi dar la noi in cluj am auzit cazuri in care preotii care au oficiat cereminii afara au riscat mult chiar sa fie dati afara din biserica si sa nu mai poata practica aceasta "meserie"

orhidutza
29.02.2008, 10:15:54
Ce parere aveti?
e super locul! si te-ai scos in caz de ploaie :) Daca mai imi vin in minte ceva treburi contra o sa ti le spun :)) deocamdata nu am nimic de obiectat si de sugerat =))

Tigrutza
29.02.2008, 10:21:37
e super locul! si te-ai scos in caz de ploaie :) Daca mai imi vin in minte ceva treburi contra o sa ti le spun :)) deocamdata nu am nimic de obiectat si de sugerat =))
=)) =)) =)) Stiam eu ca esti o draguta si o scumpa ;;)
Merg pe la 1 sa vad cu ochisorii mei ce si cum e acolo. Doamne ajuta sa fie bine cu totul [-o<

Tigrutza
29.02.2008, 14:18:12
Revin cu informatii proaspete :))
Am mers in muzeul satului la acea ciuperca si este absolut perfecta !!! Mie imi place extrem de mult si culmea, la iubi i se vedea fericirea din ochi.
Noi am intrat pe poarta principala si a fost cam mult de mers pe drumul principal pana la prima intersectie. Dar cand am ajuns acolo am vazut ca drept in fata, cam la 50 m , este intrarea din lateral (din jos de padure). Am discutat cu doamna super draguta de la birouri si a zis ca e ok sa intram pe acolo.
Ciuperca respectiva este destul de mare - cam ca si cea din parcul mare unde se oficiaza starea civila. Noi zicem ca incap lejer 30 de oameni.
Inauntru erau cateva mese lungi din lemn si bancute din acelea de lemn ca pe vremuri. Ne-a asigurat ca o sa le scoata afara.
Spre fericirea noastra, erau cateva scaune din plastic, dar care imbracate in huse cred ca vor arata senzational. Plus 6 stalpisori cu flori si tull, plus ceva esarfe albe "ratacite" de jur imprejur, eventual un covor rosu... Cred ca va fi de vis.
Asta si in cazul ploii... Vom fi adapostiti. Daca e vreme urata, ne lasa sa intram cu masinile....
Maine am intalnire cu un preot sa vedem daca ne cununa acolo. Daca nu, merg din poarta in poarta pana gasesc unul dispus sa o faca. Mai trebuie sa stabilesc cateva detalii cu firma de decoratiuni si....visul meu este implinit
Va multumesc ca nu m-ati lasat sa renunt si ca mi-ati subliniat si partile mai putin placute care pot aparea (mi-ati amintit ca este posibil sa ploua - problema care eu una zic am am rezolvat-o)
Daca mai aveti ceva idei care sa ma ajute pt cunuia in aer liber...sunt aici
Pupici >:D< :x

CristinaMM
29.02.2008, 14:28:46
Revin cu informatii proaspete :))
Am mers in muzeul satului la acea ciuperca si este absolut perfecta !!! Mie imi place extrem de mult si culmea, la iubi i se vedea fericirea din ochi.
Noi am intrat pe poarta principala si a fost cam mult de mers pe drumul principal pana la prima intersectie. Dar cand am ajuns acolo am vazut ca drept in fata, cam la 50 m , este intrarea din lateral (din jos de padure). Am discutat cu doamna super draguta de la birouri si a zis ca e ok sa intram pe acolo.
Ciuperca respectiva este destul de mare - cam ca si cea din parcul mare unde se oficiaza starea civila. Noi zicem ca incap lejer 30 de oameni.
Inauntru erau cateva mese lungi din lemn si bancute din acelea de lemn ca pe vremuri. Ne-a asigurat ca o sa le scoata afara.
Spre fericirea noastra, erau cateva scaune din plastic, dar care imbracate in huse cred ca vor arata senzational. Plus 6 stalpisori cu flori si tull, plus ceva esarfe albe "ratacite" de jur imprejur, eventual un covor rosu... Cred ca va fi de vis.
Asta si in cazul ploii... Vom fi adapostiti. Daca e vreme urata, ne lasa sa intram cu masinile....
Maine am intalnire cu un preot sa vedem daca ne cununa acolo. Daca nu, merg din poarta in poarta pana gasesc unul dispus sa o faca. Mai trebuie sa stabilesc cateva detalii cu firma de decoratiuni si....visul meu este implinit
Va multumesc ca nu m-ati lasat sa renunt si ca mi-ati subliniat si partile mai putin placute care pot aparea (mi-ati amintit ca este posibil sa ploua - problema care eu una zic am am rezolvat-o)
Daca mai aveti ceva idei care sa ma ajute pt cunuia in aer liber...sunt aici
Pupici >:D< :x

No bun. Cu lucrarile in zona cum e?

Tigrutza
29.02.2008, 14:32:58
No bun. Cu lucrarile in zona cum e?
"lucrarile" din zona sunt de fapt niste excavatoare care imprastie pietris pe drum.... acum sunt oprite toate lucrarile, dar de la inceputul lui martie incep iar. din cate am aflat, este posibil sa se mai reconditioneze niste casute, dar pe noi nu ne afecteaza deloc acest lucru.
dupa cum am spus, daca intram pe poarta din lateral, avem de mers cca 50 m pana la ciupercuta..... nu trecem pe langa nici o casuta la care se lucreaza.
in plus, doamna de acolo a ramas placut surprinsa ca mi-a picat ideea cu locul acela, este o alegere foarte buna si m-a asigurat ca totul va fi bine. chiar daca vor fi lucrari in acea perioada, va "ascunde" utilajele in drumul nostru

CristinaMM
29.02.2008, 14:34:21
"lucrarile" din zona sunt de fapt niste excavatoare care imprastie pietris pe drum.... acum sunt oprite toate lucrarile, dar de la inceputul lui martie incep iar. din cate am aflat, este posibil sa se mai reconditioneze niste casute, dar pe noi nu ne afecteaza deloc acest lucru.
dupa cum am spus, daca intram pe poarta din lateral, avem de mers cca 50 m pana la ciupercuta..... nu trecem pe langa nici o casuta la care se lucreaza.
in plus, doamna de acolo a ramas placut surprinsa ca mi-a picat ideea cu locul acela, este o alegere foarte buna si m-a asigurat ca totul va fi bine. chiar daca vor fi lucrari in acea perioada, va "ascunde" utilajele in drumul nostru

Asta cu ascunsul e discutabila, ca doar n-o sa le mute ea :D. Si daca muncitorii nu vor...
In alta ordine de idei, cat costa distractia?

Tigrutza
29.02.2008, 14:43:14
Asta cu ascunsul e discutabila, ca doar n-o sa le mute ea :D. Si daca muncitorii nu vor...
In alta ordine de idei, cat costa distractia?
Hmmm...buna intrebare... Ia sa vedem un calcul...
- intrarea in muzeu, cu invitati ...ma rog, "locatia" , poze etc= 250 lei
- covor rosu: 100 lei
- 6 stalpisori cu flori si esarfe: 450 lei
- ceva esarte: maxim 150 lei
- 15 huse scaune: 52.5 lei
- ar mai fi o fata de masa (pt masa preotului)
Nu stiu cat costa taxele de cununie: preotul, lumanari si ce o mai fi nevoie... Oricum, nasii nostri insista sa plateasca ei asta si nu ma supar ;;)
Concluzie: pe noi aprox 800 lei ca sa imi vad visul cu ochii. As mai vrea multeeee flori dar sar prea mult cu costurile si...este aer liber...am verdeata cata vreau
Mult, putin...acum nu mai conteaza

CristinaMM
29.02.2008, 14:47:59
Hmmm...buna intrebare... Ia sa vedem un calcul...
- intrarea in muzeu, cu invitati ...ma rog, "locatia" , poze etc= 250 lei
- covor rosu: 100 lei
- 6 stalpisori cu flori si esarfe: 450 lei
- ceva esarte: maxim 150 lei
- 15 huse scaune: 52.5 lei
- ar mai fi o fata de masa (pt masa preotului)
Nu stiu cat costa taxele de cununie: preotul, lumanari si ce o mai fi nevoie... Oricum, nasii nostri insista sa plateasca ei asta si nu ma supar ;;)
Concluzie: pe noi aprox 800 lei ca sa imi vad visul cu ochii. As mai vrea multeeee flori dar sar prea mult cu costurile si...este aer liber...am verdeata cata vreau
Mult, putin...acum nu mai conteaza

Daca asta e visul tau, e relativ ieftin. Iti tin pumnii!
Ah, iti dai seama ca daca ploua pe acolo e noroi, nu? :D
Cred ca Orhiduta e ocupata, asa ca-i tin locul :)).

Tigrutza
29.02.2008, 14:53:19
=)) =)) =))
Poi tocmai, ca nu e... Exact la asta se lucreaza. Pe aleea principala este aruncat pietris... Si acum este noroi in zona, dar nu m-am murdarit deloc pe pietris <:-P <:-P <:-P
Si, dupa cum am spus, daca e sa toarne cu galeata mergem cu masina pana in fata ciupercutei
Altceva stimabila domnisoara?! (glumesc ;)) )

orhidutza
29.02.2008, 15:25:00
;));));));));))

CristinaMM
29.02.2008, 15:37:28
=)) =)) =))
Poi tocmai, ca nu e... Exact la asta se lucreaza. Pe aleea principala este aruncat pietris... Si acum este noroi in zona, dar nu m-am murdarit deloc pe pietris <:-P <:-P <:-P
Si, dupa cum am spus, daca e sa toarne cu galeata mergem cu masina pana in fata ciupercutei
Altceva stimabila domnisoara?! (glumesc ;)) )

Deocamdata te-ai scos :)).

Tigrutza
29.02.2008, 15:39:27
Deocamdata te-ai scos :)).
=)) =)) =))
ii bun... astept sa mai coaceti ceva ca sa gasesc solutii
mai mai mai...pe langa ca ma lupt cu bunica ca vreau afara, acum va am si pe voi #-o
sa trecem la lucruri serioase.... idei de amenajare mai accesibile?
^:)^

CristinaMM
29.02.2008, 15:43:42
=)) =)) =))
ii bun... astept sa mai coaceti ceva ca sa gasesc solutii
mai mai mai...pe langa ca ma lupt cu bunica ca vreau afara, acum va am si pe voi #-o
sa trecem la lucruri serioase.... idei de amenajare mai accesibile?
^:)^

Vrei sa-ti amenajezi cu firma la muzeul satului?

Tigrutza
29.02.2008, 15:55:42
Da, pentru ca zic eu ca am facut o mica "afacere" cu ei in ideea in care mi-au zis ca acei stalpisori + covorul rosu se va muta de la biserica (ma rog, ciuperca in cazul meu ;)) ) la intrarea in restaurant. Preturile au fost pt amandoua locatiile.
In plus, timp de mutare este suficient. Pana fac pozele, pana ma mai invart eu pe acolo...ei fug de le plaseaza la local.
Efectiv platesc in plus cateva huse de scaune (mai mult de fite, ca la noi la ortodoxi nu se sta jos la oficierea unei slujbe) si eventual niste esarfe pt efect

CristinaMM
29.02.2008, 16:04:03
Da, pentru ca zic eu ca am facut o mica "afacere" cu ei in ideea in care mi-au zis ca acei stalpisori + covorul rosu se va muta de la biserica (ma rog, ciuperca in cazul meu ;)) ) la intrarea in restaurant. Preturile au fost pt amandoua locatiile.
In plus, timp de mutare este suficient. Pana fac pozele, pana ma mai invart eu pe acolo...ei fug de le plaseaza la local.
Efectiv platesc in plus cateva huse de scaune (mai mult de fite, ca la noi la ortodoxi nu se sta jos la oficierea unei slujbe) si eventual niste esarfe pt efect

Ah, ok. Deci nu e mare diferenta. Atunci ce idei sa-ti dam?

Tigrutza
29.02.2008, 16:13:41
Ah, ok. Deci nu e mare diferenta. Atunci ce idei sa-ti dam?
Habar nu am...caut si eu pe site-uri....
Oare ar mai trebui sa mai pun ceva pt "impopotonare"? Sau este suficient ce am enumerat mai sus

orhidutza
29.02.2008, 16:23:56
nu are ce face... ii trebuie ca firma sa se ocupe de aranjare... ca doar nu se apuca ea in dimineata nuntii sa duca acolo stalpisori si covor si alte cele...si apoi la sfarsit sa le adune...clar ii trebuie firma sa se ocupe (ca din familie banuiesc ca nu are pe cine se baza ca o ajuta la treaba asta la cat de porniti erau impotriva ideii :( )
ca idee cum am facut eu: stalpisorii de la biserica i-am dus pe urma la restaurant si am facut din ei culoar pana la intrarea in sala... daca tot i-ai facut stalpisorii e pacat sa ii folosesti doar la cununia religioasa

CristinaMM
29.02.2008, 16:28:52
Habar nu am...caut si eu pe site-uri....
Oare ar mai trebui sa mai pun ceva pt "impopotonare"? Sau este suficient ce am enumerat mai sus

La cat e de frumos acolo, n-are sens sa impopotonezi foarte mult, doar cat sa se vada ca-i moment festiv.

tati_sew
03.03.2008, 08:24:14
bine ca pana la urma ai reusit.mai era un loc dragut la biserica de la calvaria sus dar nush daca te lasau.vineri am f acolo sa imi iau adeverinta de botez si nu am stiu ca intre timp au luat-o romano catolicii, de fapt era a romano catolicilor dar pe vremea lui ceau au luat-o ortodocsii.imi pare rau ca nu am vazut-o pe dinauntru ca era inchisa.am f acolo doar de 3 ori.cand m-au botezat, o data de paste dar doar afara si acuma.si nu am reusit sa o vad pe dinauntru.dar e tare fain acolo pe platou

CristinaMM
03.03.2008, 08:31:25
bine ca pana la urma ai reusit.mai era un loc dragut la biserica de la calvaria sus dar nush daca te lasau.vineri am f acolo sa imi iau adeverinta de botez si nu am stiu ca intre timp au luat-o romano catolicii, de fapt era a romano catolicilor dar pe vremea lui ceau au luat-o ortodocsii.imi pare rau ca nu am vazut-o pe dinauntru ca era inchisa.am f acolo doar de 3 ori.cand m-au botezat, o data de paste dar doar afara si acuma.si nu am reusit sa o vad pe dinauntru.dar e tare fain acolo pe platou

Da, atata imi place si mie locatia aia...si eu am sperat cateva clipe ca as putea face acolo :D, pana m-am prins ca e romano-catolica. Pacat...

Tigrutza
03.03.2008, 08:34:07
Asta mai imi lipseste acum...Pe langa ca o fac in aer liber, sa ma cunun si pe taram romano-catolic......
Daca vreti sa ma vedeti linsata pe langa statuia lui Matei Corvin, mai dati-mi idei din astea :-p :-p

tati_sew
03.03.2008, 08:35:46
;));));))http://g-dtopdesign.ro/ aici ma gasit niste poze cu cununia in aer liber dar nush unde sunt facute#-o

Tigrutza
04.03.2008, 18:46:58
tam tam tananam....tam tam tam tam.... <:-P <:-P
am vorbit cu preotul de care apartin si a acceptat cu placere sa ma cunune in aer liber. cu 5 minute inainte de slujba va sfinti locul si nu e nici o problema
mi-a recomandat chiar sa duc 2-3 baieti de la teologie ca sa cante si sa fie frumos.... a zis ca rezolva el. eu sa pun la dispozitie o masa cu fata de masa alba si de restul se ocupa el
un om deosebit !
ora exacta o stabilim in functie de ora de la starea civila, dar nu e nici o problema sa o spun cu 2 sapt inainte (ma rog, 10 zile)
nu am nevoie de nici o adeverinta pt iubi...cum cer altii. daca e clujean si botezat ortodox, e totul in regula
maine merg sa semnez contractul cu muzeul dupa care merg sa stabilesc detaliile cu firma de organizare
happy happy happy <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

CristinaMM
04.03.2008, 20:11:42
am vorbit cu preotul de care apartin si a acceptat cu placere sa ma cunune in aer liber. cu 5 minute inainte de slujba va sfinti locul si nu e nici o problema
mi-a recomandat chiar sa duc 2-3 baieti de la teologie ca sa cante si sa fie frumos.... a zis ca rezolva el. eu sa pun la dispozitie o masa cu fata de masa alba si de restul se ocupa el
un om deosebit !
ora exacta o stabilim in functie de ora de la starea civila, dar nu e nici o problema sa o spun cu 2 sapt inainte (ma rog, 10 zile)
nu am nevoie de nici o adeverinta pt iubi...cum cer altii. daca e clujean si botezat ortodox, e totul in regula
maine merg sa semnez contractul cu muzeul dupa care merg sa stabilesc detaliile cu firma de organizare

Ma bucur foarte tare pentru tine! :*

diannaa
04.03.2008, 23:43:06
un om deosebit !
ma bucur ca ai rezolvat asa cum ti-ai dorit...e bine ca preotul va sfinti locul inainte>:D<

tati_sew
05.03.2008, 07:16:41
un om deosebit !
Ai vazut ca pana la urma le-ai dat la toti peste nas si ai facut tot cum ai vrut tu?Sa fiti fericiti!<:-P<:-P

Tigrutza
05.03.2008, 07:39:39
Va multumesc fetelor ! Sunt foarte entuziasmata... Cred ca o sa iasa superb ! :* :*

CristinaMM
05.03.2008, 07:40:35
Va multumesc fetelor ! Sunt foarte entuziasmata... Cred ca o sa iasa superb ! :* :*

Eu sunt sigura!
PS: La ce biserica apartii? :D Ca poate ma mai gandesc si eu la varianta ta :)).

tati_sew
05.03.2008, 07:40:46
Bineinteles ca asteptam poze

Tigrutza
05.03.2008, 07:42:15
Eu sunt sigura!
PS: La ce biserica apartii? :D Ca poate ma mai gandesc si eu la varianta ta :)).
=)) =)) =))
Deci totusi nu e o idee rea pana la urma :">
Am mers la preotul Varga din Grigorescu. Biserica din capat de la Fortuna.... scuze, dar chiar nu stiu cum se numeste :(

Tigrutza
05.03.2008, 07:42:48
Bineinteles ca asteptam poze
EVIDENT !!!!
Nu incape indoiala \:D/ \:D/

CristinaMM
05.03.2008, 07:45:11
=)) =)) =))
Deci totusi nu e o idee rea pana la urma :">
Am mers la preotul Varga din Grigorescu. Biserica din capat de la Fortuna.... scuze, dar chiar nu stiu cum se numeste :(

Stai linistita ca nu voiam numele. Numai ca noi nu apartinem nici unul de acolo...

daniela_psy
25.03.2008, 00:00:33
Esti o norocoasa!Eu am vrut sa tinem cununia religioasa in curtea bisericii,e un loc frumos amenajat acolo unde mai tine preotul slujbe de Inviere si alte ocazii speciale,dar cand i-am pomenit a sarit ca ars!Nici nu a vrut sa auda de asta,desi el mai tine slujbe acolo,dupa cum am zis.E f. intransigent,nereceptiv la nou.Nu se punea pb sa renunte la normele bisericesti ci doar la traditii stupide:nu i-a picat bine nici ideea de a fi condusa de tata la altar,bine ca la final a iesit din discutie varianta asta din alte motive.Ma bucur pt voi,cele care reusiti sa va intelegeti cu preotii si tin cont si de dorintele voastre.

Tigrutza
25.03.2008, 19:20:23
>:D< sper sa iasa pana la urma asa cum ne-am dorit...
dar, cum alung eu norocul, parca vad ca da o furtuna de mi se duc pe apa sambetei toate planurile.....
sunt foarte fericita ca am gasit un preot deosebit care sa nu tina cont neaparat de traditie, cat de dorinta noastra....
abia astept sa vina ziua cea mare ;))

CristinaMM
25.03.2008, 19:25:29
>:D< sper sa iasa pana la urma asa cum ne-am dorit...
dar, cum alung eu norocul, parca vad ca da o furtuna de mi se duc pe apa sambetei toate planurile.....
sunt foarte fericita ca am gasit un preot deosebit care sa nu tina cont neaparat de traditie, cat de dorinta noastra....
abia astept sa vina ziua cea mare ;))
Nu aveai setata data nuntii?

Tigrutza
25.03.2008, 19:29:02
Nu aveai setata data nuntii?
ba da... 31 mai
dar cum stau extrem de mult pe miresici tot timpul vedeam ca mai am...doua luni o sapt etc etc
si ma apuca groaza =)) cred ca pe langa emotiile normale la o nunta, ma apuca panica pt eveniment. nu pt casatorie, ca ii spal sosetele de vreo 2 ani :)) , ci pt evenimentul in sine. o gramada de rude galagioase, prieteni mai mult sau mai putin adevarati, colegi pe care nu tin neaparat sa ii vad in acea zi....dar care totusi s-au autoinvitat...
si nu imi place sa fiu in centrul atentiei. nici macar atunci, mireasa [-(

diannaa
25.03.2008, 20:13:42
ba da... 31 mai
dar cum stau extrem de mult pe miresici tot timpul vedeam ca mai am...doua luni o sapt etc etc
si ma apuca groaza =)) cred ca pe langa emotiile normale la o nunta, ma apuca panica pt eveniment. nu pt casatorie, ca ii spal sosetele de vreo 2 ani :)) , ci pt evenimentul in sine. o gramada de rude galagioase, prieteni mai mult sau mai putin adevarati, colegi pe care nu tin neaparat sa ii vad in acea zi....dar care totusi s-au autoinvitat...
sa fie ca anul trecut ca atunci e ok....eu in 2-3 iunie am prins o vreme de vis.....

CristinaMM
25.03.2008, 20:20:58
ba da... 31 mai
Da, cunosc sebtimentul. Lasa ca o sa vezi ca o sa fie frumos. Pana la urma e nunta ta, nu defilare pe podium :)).

cami777
14.05.2008, 16:56:02
Fetelor, ma risc si eu...ca sa zic asa. Gata, e batut in cuie. Facem cununia religioasa la bisericuta din lemn de la Muzeul satului, din Hoia. Am facut deja programarea. Sper sa avem parte de vreme buna ca sa putem face si pozele tot acolo.^:)^

Mulan
17.05.2008, 17:58:11
vreau si eu nunta in aer libeeeeeeeerrrrrr. cred ca voi incerca si eu la gradina botanica, poate poate ii convingem :D daca nu.. la muzeul satului :)

cristinateocan
27.05.2008, 08:15:41
salut!
ma bucur tare pentru tigrutza ca a reusit sa isi indeplineasca visul....acum asteptam poze :*....pentru ca la anul sa putem sa facem si noi ceva de genul :-p. Mie imi place la nebunie Manastirea de la Tauti si acolo mi-as dori sa facem cununia religioasa. Merg destul de des acolo pentru ca ma simt mult mai linistita si mai impacata acolo. Acolo se poate face atat in biserica cat si in aer liber, daca vremea ne ajuta.
Tigrutzo sa ne pui poze, obligatoriu :-p!
Casa de piatra si sa aveti parte de multa fericire, sanatate si sa iasa totul asa cum va doriti:*!

LORICICA
27.05.2008, 08:45:34
salut!
ma bucur tare pentru tigrutza ca a reusit sa isi indeplineasca visul....acum asteptam poze :*....pentru ca la anul sa putem sa facem si noi ceva de genul :-p. Mie imi place la nebunie Manastirea de la Tauti si acolo mi-as dori sa facem cununia religioasa. Merg destul de des acolo pentru ca ma simt mult mai linistita si mai impacata acolo. Acolo se poate face atat in biserica cat si in aer liber, daca vremea ne ajuta.
Casa de piatra si sa aveti parte de multa fericire, sanatate si sa iasa totul asa cum va doriti:*!
E foarte frumos la Manastire la Tauti! si eu as vrea sa facem acolo cununia religiaosa...dar nu stiu daca este posibil.:)

Mulan
27.05.2008, 18:55:07
sunt cea mai fericita viitoare miresica. am reusit de ne-am rezervat si platit taxa pt muzeul satului. vom avea nunta la ciupercuta din incinta muzeului, de la ora 2 in data de 10 august. va invit pe toate >:D<
ps: va fi superb superb!

Mulan
27.05.2008, 18:57:03
salut!

din cate stiu eu, Tigrutza a anulat nunta, deci nu s-a mai maritat =((

cristinateocan
28.05.2008, 07:38:48
Imi pare rau ca am facut o gafa :(! Fiind membru junior nu stiam ...imi pare tare rau! Imi cer scuze fata de ea si ii doresc sa treaca cu bine peste aceasta intamplare!

frumusica_andrea
31.05.2008, 06:11:49
sunt cea mai fericita viitoare miresica. am reusit de ne-am rezervat si platit taxa pt muzeul satului. vom avea nunta la ciupercuta din incinta muzeului, de la ora 2 in data de 10 august. va invit pe toate >:D<
ps: va fi superb superb!
felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P <:-P
cu siguranta va fi superb

Mulan
31.05.2008, 09:08:12
felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P <:-P
cu siguranta va fi superb

multumesc!

cristinateocan
05.06.2008, 11:37:34
Felicitari !!!! O sa fie superb cu siguranta!!! Daca nu reusim sa venim , sa ne postezi poze !!! :-p

Deci ai fost acum pentru luna august ? mai sunt si alte cununii inaintea voastra ? Sau cum de ai programat la ora 14?

Mulan
05.06.2008, 13:59:20
Felicitari !!!! O sa fie superb cu siguranta!!! Daca nu reusim sa venim , sa ne postezi poze !!! :-p

Deci ai fost acum pentru luna august ? mai sunt si alte cununii inaintea voastra ? Sau cum de ai programat la ora 14?

pe 10 nu mai erau nunti, in schimb erau o gramada pe perioada verii, si in august.
am programat de la ora 14 pentru ca eu nu sunt ortodoxa, iar ora 14 e o ora normala la noi pt cununii religioase :) acum eu sper sa nu mai fie nunti in ziua respectiva pt ca vreau sa amenajez ciupercuta, sa o decorez putin. daca sunt nunti in 10 sper sa fie la biserica. oricum am foarte mari sanse sa fiu singura care are cununie in ziua aia, pt ca e post in perioada aceea.

joly2
09.06.2008, 06:50:22
pe 10 nu mai erau nunti, in schimb erau o gramada pe perioada verii, si in august.
am programat de la ora 14 pentru ca eu nu sunt ortodoxa, iar ora 14 e o ora normala la noi pt cununii religioase :) acum eu sper sa nu mai fie nunti in ziua respectiva pt ca vreau sa amenajez ciupercuta, sa o decorez putin. daca sunt nunti in 10 sper sa fie la biserica. oricum am foarte mari sanse sa fiu singura care are cununie in ziua aia, pt ca e post in perioada aceea.

Si eu as dori sa fac cununia religioasa in aer liber si cred ca poti sa ma ajuti.Cu cine trenuie sa vorbesc s fac rezervarea la muzeul etnografic?
Cat te costa?

tati_sew
09.06.2008, 07:08:24
Si eu as dori sa fac cununia religioasa in aer liber si cred ca poti sa ma ajuti.Cu cine trenuie sa vorbesc s fac rezervarea la muzeul etnografic?
Cat te costa?
Pai eu zic ca prima si prima data trebuie sa iti cauti un preot care sa fie de acord sa va casatoreasca afara...nu toti vor sa faca asa ceva

joly2
09.06.2008, 07:19:08
Pai eu zic ca prima si prima data trebuie sa iti cauti un preot care sa fie de acord sa va casatoreasca afara...nu toti vor sa faca asa ceva

Nu sunt ortodoxa si la noi nu e o problema sa faci casatoria in aer liber.

tati_sew
09.06.2008, 07:37:57
aha no bine atunci multa bafta

Mulan
09.06.2008, 11:42:12

Mergi pe memo la muzeul etnografic, acolo se fac programarile. o cauti pe d-na Serdan Dana. ea se ocupa cu pogramarile pt cununii. e o doamna foarte de treaba. taxa pt cununii e de 250 de lei. succes!

joly2
09.06.2008, 11:48:37
Mergi pe memo la muzeul etnografic, acolo se fac programarile. o cauti pe d-na Serdan Dana. ea se ocupa cu pogramarile pt cununii. e o doamna foarte de treaba. taxa pt cununii e de 250 de lei. succes!
Mersi mult! Sper sa reusesc!

Milka
27.06.2008, 14:39:47
eu si sotul meu am fost doar la sfat ... acum ar trebuie sa facem si la biserica, numai ca pe el nu pre il incata ideea de "biserica" si m-am gandit s-o facem in aer liber. stie cineva un loc dragut cu multa verdeata unde am putea sa ne cununam ?

Mulan
27.06.2008, 15:44:33
eu si sotul meu am fost doar la sfat ... acum ar trebuie sa facem si la biserica, numai ca pe el nu pre il incata ideea de "biserica" si m-am gandit s-o facem in aer liber. stie cineva un loc dragut cu multa verdeata unde am putea sa ne cununam ?

La muzeul satului :) noi acolo vom face

Milka
27.06.2008, 16:16:16
La muzeul satului :) noi acolo vom face
si inca o chestie ... e nevoie de ceva aprobari speciale ? defapt ma intereseaza cum anume se procedeaza in astfel de cazuri ?

tati_sew
27.06.2008, 18:38:51
si inca o chestie ... e nevoie de ceva aprobari speciale ? defapt ma intereseaza cum anume se procedeaza in astfel de cazuri ?
daca esti ortodoxa trebuie s aiti gasesti un preot dispus sa faca asa ceva...daca ai alta religie nu cred ca ar fi probleme.

Mulan
27.06.2008, 22:16:51

trebuie sa platesti o taxa de cununie, 250 de lei,taxa asta o platesti pe memo acolo la muzeul etnografic, la secretariat, ca acolo e sediul lor.

cu preotii nu stiu ce sa spun, ca nu sunt ortodoxa, dar stiu ca la muzeu este o bisericuta frumoasa care se spune ca e sfintita.

noi am ales sa facem cununia la ciupercuta, e chiar in natura :)

Milka
27.06.2008, 23:31:51
trebuie sa platesti o taxa de cununie, 250 de lei,taxa asta o platesti pe memo acolo la muzeul etnografic, la secretariat, ca acolo e sediul lor.

cu preotii nu stiu ce sa spun, ca nu sunt ortodoxa, dar stiu ca la muzeu este o bisericuta frumoasa care se spune ca e sfintita.

noi am ales sa facem cununia la ciupercuta, e chiar in natura :)
eu sunt ortodoxa iar sotul meu e catolic. oare se poate ca un preot ortodox sa ne cunune fara a fi nevoie ca unu din noi sa ne schimbam religia ? ca e complicata situatia in sensul ca fam mea s-ar supara rau daca eu as trebe la catolici iar sotul meu nu accepta sa isi schimbe religia pt ca oricum nu e el credincios tare ... deci ar fi inutil sa-i propun sa treaca de la o relegia la alta stiind ca nu prea ii plac chestiile astea. pe mine sncer nu m-ar deranja foarte tare nici sa ramanem necununati la preot ... dar incepe lumea din jur sa se scandalizeze ca cica nu e bine ... sfatuiti-ma voi cum sa fac (:|

tati_sew
28.06.2008, 13:35:05
eu sunt ortodoxa iar sotul meu e catolic. oare se poate ca un preot ortodox sa ne cunune fara a fi nevoie ca unu din noi sa ne schimbam religia ? ca e complicata situatia in sensul ca fam mea s-ar supara rau daca eu as trebe la catolici iar sotul meu nu accepta sa isi schimbe religia pt ca oricum nu e el credincios tare ... deci ar fi inutil sa-i propun sa treaca de la o relegia la alta stiind ca nu prea ii plac chestiile astea. pe mine sncer nu m-ar deranja foarte tare nici sa ramanem necununati la preot ... dar incepe lumea din jur sa se scandalizeze ca cica nu e bine ... sfatuiti-ma voi cum sa fac (:|
se poate doar ca trebuie sa mergi la preot sa ii explici si o sa trebuiasca sa aduca ceva acte...si eu sunt ortodoxa si al meu e reformat....sau puteti sa va cununati la 2 biserici si la ortodocsi si la catolici in aceeasi zi

cami777
06.07.2008, 08:40:42
Fetelor, la Muzeul satului a fost superb, iar bisericuta din lemn e parca rupta din poveste. :)

CristinaMM
06.07.2008, 08:46:10
Fetelor, la Muzeul satului a fost superb, iar bisericuta din lemn e parca rupta din poveste. :)
Asteptam poze :).
PS: Felicitari si casa de piatra!

Mulan
28.08.2008, 10:39:47
eu m-am bucurat de o cununie in aer liber, la ciupercuta de la muzeul satului. vremea a fost de partea noastra desii cu o sapt inainte spunea tunete si fulgere :))
a fost superb, la sfarsit am avut 50 de porumbei albi.
cele mai frumoase momente din viata le-am petrecut acolo la muzeu
merita toti banii din lume, asa ca fetelor nu ezitati, cele mai frumoase cununii sunt in aer liber!

joly2
28.08.2008, 12:31:48
Nu pui cateva poze sa vedem si noi cum e la muzeu?

Mulan
29.08.2008, 20:52:45
Nu pui cateva poze sa vedem si noi cum e la muzeu?

am pus poze in albumul din semnatura ;))

roxana
29.08.2008, 21:58:52
Pfuaaaaaai, Mulan, ce poze frumase ...
Ce mireasa fericita si frumoasa.
Imi dau seama din poze ca slujba de cununie a fost una deosebita, felicitari pentru alegerea locatiei, imi place foarte mult cum ati potrivit decoratiunile cu decorul =D>=D>=D>=D>
si ati fost foarte frumosi si veseli :*

ps: daca cantina unde ati facut nunta e prin Manastur, atunci v-am vazut luminitele zburatoare si ne tot gandeam ca oare ce-o fi... felicitari pentru idee, foarte de efect

Mulan
30.08.2008, 19:05:48
Pfuaaaaaai, Mulan, ce poze frumase ...
Ce mireasa fericita si frumoasa.
Imi dau seama din poze ca slujba de cununie a fost una deosebita, felicitari pentru alegerea locatiei, imi place foarte mult cum ati potrivit decoratiunile cu decorul =D>=D>=D>=D>
si ati fost foarte frumosi si veseli :*

ps: daca cantina unde ati facut nunta e prin Manastur, atunci v-am vazut luminitele zburatoare si ne tot gandeam ca oare ce-o fi... felicitari pentru idee, foarte de efect

am fost cei mai fericiti oameni din 10 august :-p cei mai fericiti asi putea spune :D
si da, cantina e in manastur, undeva pe langa mehedinti :) nu stiu cum ii spune la strada pe care e..
baloanele, le-am cumparat de la o miresica de aici de pe forum, dar nu stiu cum se numesc :(( i-am scris si nu mi-a mai raspuns, o gramada de oameni m-au intrebat cum se numesc, asa ca daca stiti vre-una cum se numesc, spuneti-mi si mie :) toti invitatii au fost impresionati de ele, am dat drumul la doar 20, desi aveam 49, la iubi ia fost frica sa nu cheme careva pompierii :( acum ne pare rau ca nu am dat drumul la mai multe...

frumusica_andrea
31.08.2008, 09:22:11
am fost cei mai fericiti oameni din 10 august :-p cei mai fericiti asi putea spune :D
si da, cantina e in manastur, undeva pe langa mehedinti :) nu stiu cum ii spune la strada pe care e..
baloanele, le-am cumparat de la o miresica de aici de pe forum, dar nu stiu cum se numesc :(( i-am scris si nu mi-a mai raspuns, o gramada de oameni m-au intrebat cum se numesc, asa ca daca stiti vre-una cum se numesc, spuneti-mi si mie :) toti invitatii au fost impresionati de ele, am dat drumul la doar 20, desi aveam 49, la iubi ia fost frica sa nu cheme careva pompierii :( acum ne pare rau ca nu am dat drumul la mai multe...

casa de piatra si sa fiti la fel de fericiti toata viata.

am si eu o intrebare vazele erau de la sala sau de la firma care a aranjat tot?

mee
31.08.2008, 12:11:29
Foarte frumos, Mulan ! Felicitari ! ce de efect au fost baloanele =D>. Si tortul mi-a placut foarte mult. Unde l-ati facut ?

cami777
31.08.2008, 20:58:38
felicitari Mulan, ati fost foarte frumusei! baloanele le-am vazut si noi din Zorilor. era seara, plimbam cateii pe dealuri si la un moment dat au inceput sa apara lumini pe cer...si mai multe si mai multe si urcau tot mai sus. nu stiam ce sunt. acum stiu, transmiteau mesajul vostru de iubire. felicitari si Casa de piatra!

Mulan
31.08.2008, 22:32:55
Foarte frumos, Mulan ! Felicitari ! ce de efect au fost baloanele =D>. Si tortul mi-a placut foarte mult. Unde l-ati facut ?

multumim :) tortul a fost facut de cafe lux.. scuze de offtopic :D

Mulan
31.08.2008, 22:36:00
felicitari Mulan, ati fost foarte frumusei! baloanele le-am vazut si noi din Zorilor. era seara, plimbam cateii pe dealuri si la un moment dat au inceput sa apara lumini pe cer...si mai multe si mai multe si urcau tot mai sus. nu stiam ce sunt. acum stiu, transmiteau mesajul vostru de iubire. felicitari si Casa de piatra!

ce happy suntem ca le-ati vazut si voi ;;) au fost superbe, noua ne-au placut foarte mult

joly2
02.09.2008, 07:09:56
ce happy suntem ca le-ati vazut si voi ;;) au fost superbe, noua ne-au placut foarte mult

Ati fost foarte frumosi, ati avut o nunta de vis! Casa de piatra si multa, multa fericire!

caty
02.09.2008, 17:43:21
Felicitari Mulan! Fantastica ideea cu baloanele.
Casa de piatra!
Scuze de intarziere!

tati_sew
02.09.2008, 17:47:55
Felicitari!Foarte frumosi!

ALI
06.09.2008, 21:08:37

e o situatie naspa
e greu sa te sfatuim
trebuie sa vb voi 2 si sa luati o decizie
si eu sunt intr-o situatie mai complicata, dar sigur as vrea sa fac in aer liber cununia
iti doresc mult succes

ALI
06.09.2008, 21:11:24
se poate doar ca trebuie sa mergi la preot sa ii explici si o sa trebuiasca sa aduca ceva acte...si eu sunt ortodoxa si al meu e reformat....sau puteti sa va cununati la 2 biserici si la ortodocsi si la catolici in aceeasi zi

voi asa ati facut ati fost la ambele biserici in aceeasi zi
ti-ai schimbat tu religia sau el sau cum ati procedat

ALI
06.09.2008, 21:14:18

e super tare si mie mi-a placut tare de tot

tati_sew
06.09.2008, 21:45:59
voi asa ati facut ati fost la ambele biserici in aceeasi zi
ti-ai schimbat tu religia sau el sau cum ati procedat
am facut numai la catedrala.el a vrut sa isi schimbe religia.

si_mony_ca
15.09.2008, 23:12:53
Draga mea...o nunta superba....de vis....baloanele incredibile.Ai spus ca nu le-ai folosit pe toate....Nu le vinzi pe restul sau cateva? as fi foarte interesata...:*

si_mony_ca
15.09.2008, 23:14:20
A....Casa de Piatra....Sa fiti fericiti

Milka
20.11.2008, 16:16:10
e o situatie naspa
e greu sa te sfatuim
trebuie sa vb voi 2 si sa luati o decizie
si eu sunt intr-o situatie mai complicata, dar sigur as vrea sa fac in aer liber cununia
iti doresc mult succes
ms la fel ... speram sa ajungem la un compromis :*

ALI
10.03.2009, 16:14:11
ms la fel ... speram sa ajungem la un compromis :*

salut, cum esti?
ati luat o decizie? cum o sa fie pana la urma?
of cum nu as vrea sa am si eu o solutie pt aceasta prob, dar din pacate nu e asa usor. si mai sunt si parintii la mijloc care tin si ei sa isi zica parerea;
anunta-ne daca ati luat o hot

iti doresc succes si spor la pregatiri:* :* :*

Milka
16.03.2009, 01:13:24
salut, cum esti?
ati luat o decizie? cum o sa fie pana la urma?
of cum nu as vrea sa am si eu o solutie pt aceasta prob, dar din pacate nu e asa usor. si mai sunt si parintii la mijloc care tin si ei sa isi zica parerea;
anunta-ne daca ati luat o hot

iti doresc succes si spor la pregatiri:* :* :*
momentan chiar nimic n-am rezolvat :((ne-am gandit ca oricum anul acesta nu se mai pune problema unei nunti (din lipsa de sali) asa ca nu ne-am hotarat la nimic.si la noi parintii si bunicii sunt principalele persoane direct interesate de cununia noastra ... speram sa rezolvam totusi ceva care sa-i multumeasca pe toti.pana la anul in toamna probabil v-om stabilii totul.
mult succes iti doresc si eu tie ... stiu cat de nasol e sa fii in situatia asta >:D<

monicasandu
04.05.2009, 14:59:53
...
si sotul meu e greco-catolic si eu ortodox crestin, am discutat cu preoti din ambele religii, nimeni nu isi va schimba religia, noi facem in aer liber cununia religioasa si a trebuit doar o dispensa pe care a scris-o parintele noi am semnat doar, cum ca suntem de religii diferite si ca facem afara nunta. :)

roxana
04.05.2009, 15:56:30
...
si sotul meu e greco-catolic si eu ortodox crestin, am discutat cu preoti din ambele religii, nimeni nu isi va schimba religia, noi facem in aer liber cununia religioasa si a trebuit doar o dispensa pe care a scris-o parintele noi am semnat doar, cum ca suntem de religii diferite si ca facem afara nunta. :)
si ce religie o sa aiba preotul care va oficia?
unde o sa fie cununia?

just_elenah
07.06.2009, 23:47:55
servus,

stiti o bisericuta ortodoxa cu gradina care oficieaza si afara cununii ? Si eventual in caz de vreme urata sa poata face inauntru?

astept sugestii,

pupici

aaaa si Mulan eu nu mai pot vedea pozele cu vestitele baloane, nu le mai pui la semnatura?

Elena,>:D<

Mulan
10.06.2009, 09:30:37
servus,

stiti o bisericuta ortodoxa cu gradina care oficieaza si afara cununii ? Si eventual in caz de vreme urata sa poata face inauntru?

astept sugestii,

pupici

aaaa si Mulan eu nu mai pot vedea pozele cu vestitele baloane, nu le mai pui la semnatura?

Elena,>:D<

Salut
Din cate stiu, la bisericuta de la muzeul satului se oficiaza cununii, unde sa poti face si afara. dar asta doar daca iti plac bisericutele mici si rustice :D e chiar foarte mica si veche.. noi am facut cununia la ciupercuta de la muzeul satului. singura problema si la bisericuta si la ciupercuta, e ca trebuie sa gasesti tu un preot care sa vina, si sa te rogi sa fie vreme buna :) la noi cu o saptamana inainte, numai tunete si fulgere vedeam pe net.. dar a fost o vreme super.
uite aici mai multe poze, si de la cununie si cu baloane :)
http://picasaweb.google.com/AdrianaBabi10/CununieSiMasa#

alexalia
10.06.2009, 14:19:26
momentan chiar nimic n-am rezolvat :((ne-am gandit ca oricum anul acesta nu se mai pune problema unei nunti (din lipsa de sali) asa ca nu ne-am hotarat la nimic.si la noi parintii si bunicii sunt principalele persoane direct interesate de cununia noastra ... speram sa rezolvam totusi ceva care sa-i multumeasca pe toti.pana la anul in toamna probabil v-om stabilii totul.
mult succes iti doresc si eu tie ... stiu cat de nasol e sa fii in situatia asta >:D<

salut,

nu stiu daca v-ati gandit la varianta de a face doua cununii religioase. Am niste prieteni care asa vor face (si la ortodocsi si la reformati). Si atunci impacati si capra si varza. Mai mult, va puteti face cununia civila mai repede si atunci nu e nici un stres cu doua slujbe in aceeasi zi. Prietenii mei isi fac in ziua respe inclusiv cununia civila si mai au si nunta de zi.

Biu
16.06.2009, 19:55:29
Si noi vrem sa facem cununia religioasa in aer liber. Fiind mult prea timpuriu, nu m-am interesat de detalii. Sper sa nu fie ceva problema cu gasirea preotului

alexalia
18.06.2009, 10:59:44
Si noi vrem sa facem cununia religioasa in aer liber. Fiind mult prea timpuriu, nu m-am interesat de detalii. Sper sa nu fie ceva problema cu gasirea preotului

un prieten de al nostru si-a facut cununia religioasa la motel gilau anul trecut. Si cred ca de venit a venit chiar preotul din Gilau, insa nu sunt foarte sigura.

Biu
20.06.2009, 20:34:13
cred ca el a fost. intre timp vorbisem si cu patroana de la Gilau si mi-a spus ca preotul din Gilau vine, nu e problema.

Aldanaaa
06.07.2009, 09:47:27
Salutare fetele. Eu am niste prieteni care s-au casatorit acum 3 ani, el catolic, ea ortodoxa. Cununia religioasa au facut-o la catolici iar preotul a fost de la Biserica aia mare din Cipariu care se tot construieste de ceva vreme. Nici unul nu a trecut la religia celuilalt si nu a fost nici o problema. Eu nu sunt deloc cu religia si alte astea.... dar pot sa va spun ca cununia a fost cea mai faina din cate am vazut. Atmosfera relaxata, preotul mai glumea cu ei, e drept ca era tanar, nu a fost asa stresant cum mi se pare mie ca e la ortodocsi. Eu zic sa mergi sa pui o intrebare.
Mie mi-ar placea sa vina tot preotul ala si la noi... dar noi suntem amandoi ortodocsi si nu stiu daca o sa se poata 8-|

Voi faceti nunta la Motel Gilau sau la Millenium ?

Biu
06.07.2009, 19:17:23
Salutare fetele. Eu am niste prieteni care s-au casatorit acum 3 ani, el catolic, ea ortodoxa. Cununia religioasa au facut-o la catolici iar preotul a fost de la Biserica aia mare din Cipariu care se tot construieste de ceva vreme. Nici unul nu a trecut la religia celuilalt si nu a fost nici o problema. Eu nu sunt deloc cu religia si alte astea.... dar pot sa va spun ca cununia a fost cea mai faina din cate am vazut. Atmosfera relaxata, preotul mai glumea cu ei, e drept ca era tanar, nu a fost asa stresant cum mi se pare mie ca e la ortodocsi. Eu zic sa mergi sa pui o intrebare.
Mie mi-ar placea sa vina tot preotul ala si la noi... dar noi suntem amandoi ortodocsi si nu stiu daca o sa se poata 8-|

Daca pe mine ma intrebai, la Motel Gilau

Biu
06.07.2009, 19:18:55

Pai daca sunteti amandoi ortodocsi, sigur poti gasi un preot ortodox mai putin conservator.;-)

tati_sew
06.07.2009, 20:35:20
Pai daca sunteti amandoi ortodocsi, sigur poti gasi un preot ortodox mai putin conservator.;-)
stiti voi vorba aia: "pentru bani si ursu' joaca"

Biu
06.07.2009, 22:00:44
iegzact ;-)

Aldanaaa
07.07.2009, 10:57:19

Exact asa spune si iubi meu... ca se rezolva cu preotul... ca "pentru bani si ursul joaca" :))
Eu vreau sa fie cat mai scurta partea cu cununia religioasa... sa nu ma bata soarele in cap acolo. In Biserica mi-ar fi si mai greu, ca ma termina mirosul (de tamaie, nu altceva) si zapuseala... si cred ca nu e frumos sa casc... in timpul ceremoniei.

Am aflat si eu ca se pare ca nunta noastra va fi in ceva post.. se aplica aceeasi regula de aur: "pentru bani si ursul joaca" ... doar ca se numeste oficial "dispensa"..

Uff.... eu vreau numai cheful si distractia .... ;))

Biu
07.07.2009, 11:33:31
Exact asa spune si iubi meu... ca se rezolva cu preotul... ca "pentru bani si ursul joaca" :))
Eu vreau sa fie cat mai scurta partea cu cununia religioasa... sa nu ma bata soarele in cap acolo. In Biserica mi-ar fi si mai greu, ca ma termina mirosul (de tamaie, nu altceva) si zapuseala... si cred ca nu e frumos sa casc... in timpul ceremoniei.

Am aflat si eu ca se pare ca nunta noastra va fi in ceva post.. se aplica aceeasi regula de aur: "pentru bani si ursul joaca" ... doar ca se numeste oficial "dispensa"..

da, toata luna iunie din 2010 e post in religia ortodocsa. Dar gandeste-te ca o sa ai de castigat, in sensul ca nu vor fi aglomerati furnizorii de servicii ;-)

roxana
07.07.2009, 11:46:16

In legatura cu ceremonia religioasa, cunosc foarte multi care inainte de nunta isi faceau griji ca daca o sa reziste atata in picioare, daca rezista la miros, si multe alte cele, si pe buna dreptate, ca nici eu nu rezist sa stau la biserica in picioare toata slujba, si tot timpul cand merg la nunti la cununia religioasa imi caut un scaun ;))

Dar in ziua respctiva intervine adrenalina, si uiti si de stat in picioare, si de tocuri, si de tamaie, si de somn, si de foame, si de orice .. ;-)

cred ca pot ai alte miresici sa confirme ca si-au facut griji degeaba

tati_sew
07.07.2009, 15:41:00
In legatura cu ceremonia religioasa, cunosc foarte multi care inainte de nunta isi faceau griji ca daca o sa reziste atata in picioare, daca rezista la miros, si multe alte cele, si pe buna dreptate, ca nici eu nu rezist sa stau la biserica in picioare toata slujba, si tot timpul cand merg la nunti la cununia religioasa imi caut un scaun ;))

Dar in ziua respctiva intervine adrenalina, si uiti si de stat in picioare, si de tocuri, si de tamaie, si de somn, si de foame, si de orice .. ;-)

cred ca pot ai alte miresici sa confirme ca si-au facut griji degeaba
nici eu nu am avut treaba cu statul in picioare.ce-i drept numa juma' de ora a tinut slujba.dar a trecut foarte repede chiar m-am mirat

v_ally
08.02.2010, 11:17:13
Buna fetelor

Mi-as dori tare mult, sa ne acsatorim religios la bisericuta din muzeul satului Cluj.
Ma puteti ajuta cu idei, sfaturi, cum se procedeaza, cum au facut altii?

Multumesc tare mult
Alina

roxanaa
08.02.2010, 13:42:41
Buna fetelor

Mi-as dori tare mult, sa ne acsatorim religios la bisericuta din muzeul satului Cluj.
Ma puteti ajuta cu idei, sfaturi, cum se procedeaza, cum au facut altii?

Multumesc tare mult
Alina

Ciao Alina,

in legatura cu biserica de la Muzeul Satului, noi acolo vom avea cununia religioasa ;;) si pot sa iti spun ca intr-adevar e ceva deosebit. Informatii poti sa primesti la Muzeul Etnografic de pe Memorandumului, doamnele de acolo fiind foarte amabile. Anul trecut taxa a fost de 250 lei care includea taxa de cununie, taxa de intrare si taxa foto-video. Taxa pentru anul asta se va hotari la sfarsitul acestei luni, deci la inceputul lui martie poti deja sa te programezi. Ce este important e ca trebuie sa iti aduci tu preot pentru ca ei nu au acolo. Daca mai ai nevoie de alte informatii poti sa imi scrii cu incredere.
O zi buna:*
Pupici

v_ally
09.02.2010, 11:56:53
Cioa Roxana

Multumesc mult pentru informatiile transmise, foarte utile.
Ideea cu bisericuta din muzeul satului, am avut-o cred ca acum 2 ani cand am mai fost pe acolo.
Nu stiam cum trebuie sa procedez si nu stiam daca se poate.
Citeam la un moment dat, ca daca ploua o sa fie varza pe aleile de acolo, ca inauntru miroase a mucegai si chestii din astea ciudate.
Nu vreau sa te sperii, vreau doar sa stiu daca ai luat in calcul si aceste informatii.

Inca o data many thanks
Alina

Lalukina
25.07.2010, 09:44:36
Am fost ieri acolo.
Locatia e oarecum inedita. Daca vremea e buna, e frumos. Ma gandeam insa, cum ar fi fost daca ploua...
Taxa a fost de 350 RON.
Biserica e f mica iar daca aveti multi invitati, sigur nu vor incapea. De altfel, unii oricum vor prefera sa stea afara...:)
Cu toate ca era ff cald ieri, inauntru era racoare insa miroase cam aiurea. Din cauza asta a si fost un moment neplacut cand fetitei nasilor i s-a facut rau... Noroc ca preotul era cel de la biserica Sf C-tin si Elena de pe Motilor, care se stie ca tine cea mai scurta slujba:) ( 15 min)
Placut e, ca la sf slujbei poti petrece cateva zeci de minute in aer liber spre deosebire de alte biserici de unde cam pleci rapid dupa slujba...

pisinarci
11.08.2010, 20:07:19
e foarte fain la muzeul satului, sper sa fie vreme buna, de acolo nu mai trebuie sa mergi nu stiu eu unde sa faci niste poze faine, acolo ai cadre inedite si daca ai un fotograf bun care stie locul, o sa ai niste poze superbe, eu iti recomanda si porumbei la iesire, asteptam pozele, va pup

alinaoltean
12.11.2010, 09:24:08
buna fetelor!
sunt si eu miresica anul viitor si ma gandeam sa fac cununia religioasa in aer liber, stiti voi cum este, daca este foarte diferita de cea oficiata in biserica?cat tine?astept raspunsuri, mersi

Biu
12.11.2010, 11:01:50
buna fetelor!
sunt si eu miresica anul viitor si ma gandeam sa fac cununia religioasa in aer liber, stiti voi cum este, daca este foarte diferita de cea oficiata in biserica?cat tine?astept raspunsuri, mersi

Ca si durata, este exact ca si in Biserica. Adica poti vorbi cu preotul sa fie si mai scurta, dar cum au zis si fete mai jos, nici nu sti cum zboara timpul la propria ta ceremonie religioasa ;-). De regula nu prea merg mirii sa faca logodna la Biserica, asa ca se fac 2 in 1 : slujba de logodna + slujba casatoriei - de aici si durata ceva mai mare.
Pentru a avea slujba in aer liber va trebui sa vb cu preotul tau intai ( s-ar putea sa ai nevoie de dezlegare de la Episcopie - e doar o cere formala, nu costa nimic ).