PDA

Versiunea completa : Acte necesare pt luna de miere

iri
10.02.2006, 23:00:00
Imi doresc si eu sa petrec luna de miere in strainate. Dar cum sa fac
cu pasaportul? Voi prelua numele sotului si vrem sa plecam imediat dupa
nunta. Pot iesi din tara cu pasaport si buletin pe numele vechi? Va
rog, cele care ati trecut deja prin experinta asta, ajutati-ma cu un
raspuns!

ana_maria
10.02.2006, 23:00:00
stai linistita, nu este nici o problema, poti iesi daca pleci imediat
dupa nunta, adica la maxim 2 sapt dupa . Aceasta este este perioada pe
care statul roman ti-o lasa "teoretic" pentru a schimba documentele .
Din experienta iti spn ca sigur nu va fi nici o problema la granita .

Tzitzi_mic
23.02.2006, 23:00:00
Si daca pleci din tara in luna de miere la o 2 luni dupa nunta?Trebuie sa fie toate actele gata?Ca si eu as vrea sa plec prin sept-desi am nunta la sfarsitul lui iulie.Nu pot pleca pana atunci, dar mi-e teama ca nu vor fi gata actele-la cum merge la noi in Ro treaba....:zz:

cris
04.03.2006, 23:00:00
Buna Iri,
Daca pleci in luna de miere imediat dupa nunta nu este nici o problema sa pleci din tara cu pasaportul (si permisul de conducere) vechi, termenul legal de schimbareal actelor este de 2 saptamani. Sora mea a avut nuntape 4septembrie 2005 (a preluat numele sotului) si a plecat in luna de miere in Italia pe 16 septembrie 2005 a stat 2 saptamani si nu a avut probleme. Daca vrei sa stai linistita poti sa suni la Directia Pasapoarte, si sa intrebi.
Bafta,
Cris.

mam
08.05.2006, 11:32:14
buna fetelor,

eu am nunta pe 4 iunie si plecam pe 24 iunie in luna de miere, problema este ca si daca as vrea nu as avea tp sa imi schimb actele, buletinul dureaza aprox 1 sapt daca nu si o sapt jumate , iar pasaportul mai devreme de 3 sapt nu mi-l da nimeni. plus ca voucherele si biletele de avo sunt facute pe actele acestea nu am cum sa le mai schimb si daca printr-o minune le-as putea schimba in 20 de zile asta ar insemna ca as vrea probleme cu rezervarea excursiei, avand alt nume si alte acte de identitate.

de la agentie ne-a zis ca nu ar trebui sa avem nici un fel de probleme. sper sa fie asha.

va pupik, si daca stiti mai multe ca mine pls sa imi ziceti,mam

mam
15.05.2006, 11:08:16
m-am uitat pe site-ul directiei de pasapoarte si pe cel al politiei de frontiera si nu am gasit nimik sa zica de o perioada maxima sau minima de schimbare a actelor...

daca stiti voi unde sa ma uit pls sa imi ziceti,
tx,mam

ralukyon
15.05.2006, 14:23:43
m-am uitat pe site-ul directiei de pasapoarte si pe cel al politiei de frontiera si nu am gasit nimik sa zica de o perioada maxima sau minima de schimbare a actelor...

daca stiti voi unde sa ma uit pls sa imi ziceti,
tx,mam
nu e nici o pb...am intrebat eu cand am fost sa imi fac pasaportul ..de situate..ca noi plecam dupam nunta imediat...si a zis ca nu-i pb..asa ca stati linistite..ca si eu eram impacientata...

mam
15.05.2006, 16:20:33
este adevarat, imediat dupa nunta nu ai de ce sa ai nici un fel de probleme, insa noi plecam la 3 saptamani dupa nunta, vrem sa respectam si traditia cand nasii ne scot la Bis...

delmo
10.11.2006, 16:44:55
poti sa iti faci pasaport si buletin la urgenta dai 1ooo ooo si sunt gata intr-o saptamana maxim....daca pleci imediat dupa nunta nu e nici o problema sunt valabile alea vechi!#:-S

liviaki
17.05.2007, 19:52:41
poti sa iti faci pasaport si buletin la urgenta dai 1ooo ooo si sunt gata intr-o saptamana maxim....daca pleci imediat dupa nunta nu e nici o problema sunt valabile alea vechi!#:-S
Cred ca dupa intrarea in comunitatea europeana putem sa calatorim in Europa doar cu buletinul; sau nu?

dianablue
18.05.2007, 11:48:38
cred ca am mai scris pe undeva : NU ESTE NECESAR SA SCHIMBATI PASAPORTUL DECAT ATUNCI CAND EXPIRA!!!!!
Va luati cu voi si certificatul de casatorie si nu aveti nici o problema.
Intr-adevar in anumite tari se poate calatori cu buletinul, dar in altele de ex in Cipru va trebuie pasaport.
Puteti sa sunati oricand la politia de frontiera pt lamuriri 9590

mononamad
14.06.2007, 20:24:47
Nu stiu daca ati auzit, dar in momentul casatoriei, la starea civila, buletinul nostru este perforat pentru a ne obliga sa- l schimbam.In Romanaia e valabil saptamani, asa am inteles.Dar in afara e valabil daca vrem sa plecam in Bulgaria sau in Grecia?S-a mai interesat cineva de asta?Eu vreau sa fac rezervarea pentru luna de miere dar pana nu stiu asta, nu pot.

dianablue
15.06.2007, 12:05:42
Buna!
Ai mare grija, din cate stiu eu nu se poate cu buletinul perforat. Noi am plecat acum in acelasi timp cu niste clienti care au avut nunta tot pe 2 iunie, ea si-a schimbat numele si i-au perforat buletinul si a trebuit sa alerge sa il schimbe. ori il schimbi repede repede, ori iti faci pasaport la urgente sau - ar trebui sa mearga - le spui tipelor de la cununia civila ca in seara respectiva plecati din tzara si sa nu ti-l perforeze. ca civilizat nu e ce se intampla la noi, daaaaa....

eva
15.06.2007, 16:57:41
Nuletinul perforat inseamna ca nu mai este valabil, cum sa prezinti la vama buletinul perforat. Cel mai bine este sa rogi sa nu ti-l perforeze.
Daca te prezinti la vama asa cu el o sa te tina sa dai explicatii si bani. Nu este un inceput de luna de miere prea dulce.

helenita
15.06.2007, 19:54:47
eu o sa-mi scot la urgenta buletinul, care am inteles ca se scoate in 24 ore pe str bibescu voda, si trebuie prezentata dovada ca iesi din tara

BARBIE_24
15.06.2007, 20:49:47
Nu cu buletinul perforat, ai mare grija ca sa nu ai surprize. Schimba buletinul la urgenta!

mononamad
16.06.2007, 11:16:10
Pana la urma cred ca cea mai buna varianta este sa ne facem amandoi pasaport.Eu am , dar expira in noiembrie.Cred ca asa ar fi cel mai bine.Apoi imi voi schimba si buetinul.Daca lucreaza vreuna dintre voi la o agentie de turism as vrea si eu oferte pentru Grecia cu plecare pe 03,04, cel tarziu 05 septembrie cu autocarul pe PM.Multumesc la toate pentru sfaturi.

tucafamily
16.06.2007, 11:59:04
Eu iti garantez ca nu se intampla nimik! Anul trecut pe 3 iunie am avut cununia civila si pe 20 iunie am iesit din tara : am prezentat pasaportul si nu buletinul, iar cei din vama stiu ca un buletin se perforeaza doar la starea civila. Buletinul mi l-am schimbat abea in iulie, deci daca ai pasaport prezinti pasaportul.

CrisB
16.06.2007, 12:17:25
Si eu asta vroiam sa va sugerez, sa iesiti cu pasaportul.

lavylavy
18.06.2007, 21:35:54
Si eu m-am folosit tot de pasaport ca sa ies din tara. Nu stiu daca as fi riscat cu buletinul perforat, dar daca tot am avut pasaportul valabil am preferat sa nu imi fac probleme degeaba.

helenita
18.06.2007, 21:44:14
si daca imi fac buletin la urgenta, e ok, nu:-s ?
pt ca prefer sa dau pe buletin 50 ron, decat pe pasaport (care trebuie scos tot la urgenta), vreo 200 ron...

issa
19.06.2007, 00:57:41
si daca imi fac buletin la urgenta, e ok, nu:-s ?
pt ca prefer sa dau pe buletin 50 ron, decat pe pasaport (care trebuie scos tot la urgenta), vreo 200 ron...

Dar de ce sa-l scoti la urgenta:-\ Poti iesi cu el cu numele de fata;;)

helenita
19.06.2007, 20:15:25
Dar de ce sa-l scoti la urgenta:-\ Poti iesi cu el cu numele de fata;;)

pai daca mi-l perforeaza la primarie...?? sa le cer celor de acolo sa nu il perforeze??? lol, chiar nu stiu, n-am vazut pe nimeni sa fi trecut prin chestia asta:">

dacaunico
20.06.2007, 22:13:01
Cred ca se referea sa iesi din tara cu pasaportul in care ai numele de fata,nu e nici o problema.Noi am avut nunta in 2 iunie,iar in 5 iunie am plecat in Turcia;am iesit cu pasaportul vechi,cel in care aveam numele de fata.
Dar tie daca iti expira pasaportul in noiembrie,nu stiu daca o sa poti,eu stiu ca trebuie sa fie valabil 6 luni inca de la iesirea din tara.

mononamad
21.06.2007, 15:09:41
Cred ca se referea sa iesi din tara cu pasaportul in care ai numele de fata,nu e nici o problema.Noi am avut nunta in 2 iunie,iar in 5 iunie am plecat in Turcia;am iesit cu pasaportul vechi,cel in care aveam numele de fata.
Dar tie daca iti expira pasaportul in noiembrie,nu stiu daca o sa poti,eu stiu ca trebuie sa fie valabil 6 luni inca de la iesirea din tara.
Asa e.Singura solutie este ori sa-mi fac alt pasaport care l-as face pentru scurt timp ca nu-l tin tot pe numele de fata prea mult, ori sa-i rog sa nu-l perforeze.Dar pot sa iau biletele in circumstantele astea?Ziceti si voi...Nici macar luna de miere nu pot sa o organizez fara stres.#:-S

issa
21.06.2007, 17:30:38

da..... la asta ma refeream.;;)

Mie imi expira pasaportul in iulie....o sa ma duc si o sa-l fac si dupa nunta il mai schimb o data...asta e pierd 100 lei. Oricum noi plecam in turcia si nu pot iesi cu CI si nu are rost sa ma complic cu CI si pasaport la urgenta dupa nunta#-o

dacaunico
21.06.2007, 19:00:33
Asa e.Singura solutie este ori sa-mi fac alt pasaport care l-as face pentru scurt timp ca nu-l tin tot pe numele de fata prea mult, ori sa-i rog sa nu-l perforeze.Dar pot sa iau biletele in circumstantele astea?Ziceti si voi...Nici macar luna de miere nu pot sa o organizez fara stres.#:-S
Pasaportul meu era expirat si mi-am facut altul cu o saptamana inainte de nunta pt ca la fel,aveam nevoie de el pt rezervarea biletelor,asta e...
Ori iti faci acum un nou pasaport,ori sa mergi sa te interesezi daca intr-adevar se poate sa nu-l perforeze.Asta nu stiu daca se poate,dar eu nu m-as risca,parerea mea e ca mai bine sa-ti faci un nou pasaport.
pa pa.

helenita
06.07.2007, 11:46:25
da, fetelor, dar eu nu am pasaport, si trebuie sa-mi scot buletinul la urgenta pt ca pe 7 am nunta, iar pe 11 vreau sa plec..iar luni ma duc sa depun actele si sper ca miercuri sa mi-l dea^:)^ ...ca daca nu...nu stiu ce o sa fac

dacaunico
06.07.2007, 12:02:43
da, fetelor, dar eu nu am pasaport, si trebuie sa-mi scot buletinul la urgenta pt ca pe 7 am nunta, iar pe 11 vreau sa plec..iar luni ma duc sa depun actele si sper ca miercuri sa mi-l dea^:)^ ...ca daca nu...nu stiu ce o sa fac
Se poate si buletinul scos la urgenta ? Nu stiam.Cand am depus eu actele,mi-a spus ca dureaza 2 saptamani,azi trebuie sa merg sa-l scot.Mai bine te-ai interesa azi daca se poate,si daca cumva nu se poate,at fuguta azi sa mergi sa-ti faci un pasaport la urgenta.
Iti doresc ca ziua de maine sa fie una dintre cele mai fericite din viata ta.
CASA DE PIATRA !

helenita
06.07.2007, 12:15:14
se scoate si la urgenta, la un sediu al evidentei populatiei, de la unirii si trebuie sa merg cu dovada ca ies din tara, sper sa se poata, asa mi-a zis tipa de la tel, tine-ti pumnii ca daca nu pleaca iubi singurel

dacaunico
06.07.2007, 12:17:32
Daca ti-a spus ca se poate,at nu ai de ce sa-ti faci probleme.

bambi
06.07.2007, 12:19:56
Nu perforeaza nimeni buletinul.
M-am casatorit pe 01 iunie si nu mi-am schimbat actele. Buletinul e intact, nu a fost perforat sau marcat in vreun fel anume.
Am fost in luna de miere si am intrat/iesit din 5 tari, doar cu pasaportul. Nu-ti cere nimeni buletinul, sotul meu nici macar nu a avut buletinul la el, l-a lasat la Bucuresti.
O sa imi schimb actele la sfarsitul lunii, insa pana atunci toate sunt pe vechiul nume si nu am avut nici un fel de probleme.

dacaunico
06.07.2007, 12:22:42
A fost o exceptie la voi,mie mi-a perforat buletinul si din cate am auzit,cam la toate fetele au perforat CI.

bambi
06.07.2007, 12:27:28
A fost o exceptie la voi,mie mi-a perforat buletinul si din cate am auzit,cam la toate fetele au perforat CI.
Nu stiu, se poate ...
Oricum ar fi, pt plecarea in strainatate pasaportul e de baza si e cel mai bine sa il prezinti. Chiar daca suntem in UE si avem voie sa trecem cu CI, la vama se uita urat la tine si iti invart actele pe toate partile daca prezinti CI.

dacaunico
06.07.2007, 13:24:46
Asta chiar nu stiu,noi am trecut cu pasaportul (in Turcia nu se poate cu CI),n-am avut nici o problema.

m1r3la
13.07.2007, 09:58:51
fetele pana la urma se poate scoate buletin la urgenta sau nu?
si-a scos cineva ca sa stim sigur nu din auzite?

cristina_24
13.07.2007, 10:08:01
Mie nu mi-au perforat buletinul dar unei prietene de-a mea i l-a perforat si nu a putut nici macar sa scoata un colet de la posta ..dar sa mai paraseasca tara ..mie nu mi la-u perforat ..mie chestia asta mi se pare o prostie>:P numai la noi vezi asa ceva ..am auzit ca in timp de 30 de zile lucratoare de la casatorie iti poti schimba buletinul ...Romania ..si cu asta ma spus tot [-X

andreea29
18.07.2007, 12:38:21
fetelor..deci..se poate iesi din tara..fara probleme cu pasaportul pe numele de fata..care este in termen???adika..nu te controleaza si la buletin..sa vada..daca corespunde numele (asta in cazul..daca reusesc sa-mi schimb macar buletinu)

mada
23.07.2007, 14:03:10
Fetelor in cat timp se schimba cartea de identitate? Am sunat la I.N.E.P. si mi-au spus ca dureaza in functie de volumul de munca. Intre 9 zile si 30 de zile. Oricum eu cred ca nu prea stiau de capul lor.

Sylvester
23.07.2007, 14:04:14
fetelor..deci..se poate iesi din tara..fara probleme cu pasaportul pe numele de fata..care este in termen???adika..nu te controleaza si la buletin..sa vada..daca corespunde numele (asta in cazul..daca reusesc sa-mi schimb macar buletinu)

eu am iesit cu pasaportul cu vechiul nume fara probleme. in niciun caz nu-ti cere nimeni buletinul!

Monny
24.07.2007, 11:34:13
eu am iesit cu pasaportul cu vechiul nume fara probleme. in niciun caz nu-ti cere nimeni buletinul!
Oh bine ca ne-ai spus ca si eu imi faceam probleme pt ca vrem sa plecam in Grecia la 1 zi dupa nunta si deci nu am timp sa-mi fac alt buletin.Ms mult inca o data^:)^ ^:)^ ^:)^

helenita
26.07.2007, 19:28:47
eu mi-am scos buletinul la urgenta a durat 2 zile si am dat doar 100 mii de lei vechi...si a fost super ok

Monny
27.07.2007, 12:27:51
eu mi-am scos buletinul la urgenta a durat 2 zile si am dat doar 100 mii de lei vechi...si a fost super ok

Mie acum o luna imi expirase buletinul si a trebuit sa-l schimb.Am intrebat la primarie de o taxa de urgenta si mi-a zis ca la buletine nu se poate asa ceva.Dar presupun ca difera din oras in oras8-}

luciaistrate
28.07.2007, 08:19:32
exact asa mi s-a spus si mie ca nu exista taxe de urgenta la buletine ci numai audiente la comandant.
si ca dureaza 10 zile sa-mi faca buletinul.
am intervenit cu cineva si miercuri am depus actele si joi dimineatza mi-am luat buletinul
stiti cumva dc imi trebuie pasaport dc merg in grecia?
eu stiu ca nu
dar acum din experientele voastre cine stie?

mononamad
30.07.2007, 13:33:04
Off topic, va rg mult sa-mi raspundeti daca stiti:nu e nici o problema daca ai buletin de tip vechi la starea civila, nu?Am inceput sa-mi fac mii de griji, printre care si asta stupida.In privinta lunii de miere, cred ca o sa renuntam sa plecam din tara pentru ca e mai dificl de rezolvat cu actele sotului decat ne asteptam.:(

Sylvester
30.07.2007, 13:34:26
Off topic, va rg mult sa-mi raspundeti daca stiti:nu e nici o problema daca ai buletin de tip vechi la starea civila, nu?Am inceput sa-mi fac mii de griji, printre care si asta stupida.In privinta lunii de miere, cred ca o sa renuntam sa plecam din tara pentru ca e mai dificl de rezolvat cu actele sotului decat ne asteptam.:(

daca buletinul e inca in perioada de valabilitate e ok.

irriinna
30.07.2007, 16:17:13
Buna!Buletinul se poate schimba si de pe o zi pe alta. Mergeti in audienta la comandant si faceti o cerere scrisa in care explicati motivele pentru care nu puteti astepta eliberarea buletinului in regim normal. Nu exista nici o taxa de urgenta pentru buletin, doar taxele pe care oricum le platiti cand depuneti actele.

mada
31.07.2007, 13:52:40
Eu ca sa fiu mai sigura ca nu sunt probleme cu buletinul si pot sa plec linistita imi fac pasaport. Si asa se termina toate problemele legate de plecare.

sdaniel407
07.09.2007, 05:30:41
Buletinul perforat nu este valabil in vama! Asta este raspunsul direct. Odata ce il ai perforat pentru a ti-l schimba, inseamna ca este expirat. Trecerea frontierei de stat se face pe baza unui document valabil, cu poza, recunoscut de autoritatile ambelor tari. (cea din care iesi si cea in care intrii).

mada
04.10.2007, 14:26:48
Eu am iesit cu pasaportul si nu au fost probleme. Pasaportul este pe numele vechi.

issa
05.10.2007, 06:55:44
Eu am iesit cu pasaportul si nu au fost probleme. Pasaportul este pe numele vechi.

Si eu la fel.....inainte de-a pleca imi depusesem actele pentru cartea de identitate...dar nu am avut timp sa-o ridic....si am plecat doar cu pasaportul....nu a fost nici un fel de problema;-)

sugarlips
02.11.2007, 17:55:58
eu am o problema....pasaportul meu expira in aug...si nunta e in sep, in luna de miere vrem sa plecam dupa nunta...imi fac altul mai repede si dupa nunta iar il schimb cu numele nou??:-\

allyy
02.11.2007, 18:05:37
eu am o problema....pasaportul meu expira in aug...si nunta e in sep, in luna de miere vrem sa plecam dupa nunta...imi fac altul mai repede si dupa nunta iar il schimb cu numele nou??:-\

Daca din august, cand iti expira pasaportul, pana in septembrie cand trebuie sa pleci, nu mai ai nevoie de el , nu are rost sa il schimbi de doua ori. Il schimbi dupa nunta. Si daca trebuie sa pleci in luna de miere intr-o tara din U.E., poti merge doar cu C.I.

ella-ling
02.11.2007, 18:06:23

daca vreti sa calatoriti intr-o tara unde aveti nevoie de viza oricum iti trebuie un pasaport nou, pentru ca in general ptr vize vor un pasaport care sa fie valabil ptr cel putin inca 6 luni.

corinutza79
02.11.2007, 18:15:43
Imediat dupa civila am mers in Italia cu pasaportul (ca oricum CI era perforata).
Cand am fost in luna de miere in Grecia, am mers doar cu CI, pe care mi-o schimbasem intre timp cu numele nou. Pasaportul nu mi l-am schimbat nici in ziua de azi.

taty_ana
30.12.2007, 14:33:00
fetelor am si eu o intrebare...sper sa nu ma repet pt ca sincer nu am avut timp sa citesc tot ce ati scris pana acum!!! :-s noi vrem sa ne rezervam bilete ca sa plecam in luna de iere...plecam la o saptamana dupa nunta, dar in luna de miere vom sta chiar o luna!!! cum se procedeaza cu actele???pls help me^:)^

AdrianaLory
02.01.2008, 19:47:00
Eu am plecat in Spania la o sapt dupa nunta cu pasaportul cel vechi,dar aveam si buletinul cel vechi neperforat ,pt ca am rugat pe doamna de la Casa Casatoriilor sa nu-l perforeze.Nu e nicio problema.

taty_ana
03.01.2008, 10:47:07
Multumesc mult pt rasp. Cu buletinul m-am lamurit! Ideea era k vreau sa ne luam bilete la avion si nu stiu pe ce nume sa le iau. Pe astea d acum? Pup

adior
04.01.2008, 02:14:10
Multumesc mult pt rasp. Cu buletinul m-am lamurit! Ideea era k vreau sa ne luam bilete la avion si nu stiu pe ce nume sa le iau. Pe astea d acum? Pup

iti iei biletul cu numele de pe pasaport.;-) sau daca pleci la o sapt dupa nunta, poti folosi si buletinul vechi. >:D<

taty_ana
04.01.2008, 10:56:02
iti iei biletul cu numele de pe pasaport.;-) sau daca pleci la o sapt dupa nunta, poti folosi si buletinul vechi. >:D<

Cu buletinul vechi pot sa plec doar dc nu e compostat la starea civila? Pup

kimmy
30.03.2008, 10:24:45
Ceau,
Am si eu o mare dilema, am nunta pe 21.06(sambata) si plec in luna de miere 23.06. (luni). Nici sa vreau nu pot sa imi schimb buletinul. Am auzit ca la starea civila se perforeaza buletinul ca sa te oblige sa il schimbi. Voua vi l-au perforat? Sau daca sunt viitoare miresici in aceeasi situatie cum procedeaza?
Imi cer scuze daca mai exista un astfel de subiec, eu nu l-am gasit.

mikimiki
30.03.2008, 10:58:55
Ceau,
Am si eu o mare dilema, am nunta pe 21.06(sambata) si plec in luna de miere 23.06. (luni). Nici sa vreau nu pot sa imi schimb buletinul. Am auzit ca la starea civila se perforeaza buletinul ca sa te oblige sa il schimbi. Voua vi l-au perforat? Sau daca sunt viitoare miresici in aceeasi situatie cum procedeaza?
Imi cer scuze daca mai exista un astfel de subiec, eu nu l-am gasit.

in ploiesti se face la fel - se perforeaza buletinul, din pacate prietenii mei s-au trezit la aeroport ca nu ii lasa sa plece in luna de miere, a plecat doar el iar ea a venit dupa 3 zile cand a aranjat cu cineva ca sa-i faca buletinul mai repede

in schimb am auzit ca te poti intelege cu persoana care oficiaza cununia, vb cu el/ea, poate ii duci ceva si ii explici cum sta treaba -asa nu iti va perfora buletinul

Tzitzi_mic
30.03.2008, 11:23:42
Da,si mie mi l-au perforat. Faza a fost tare,ca dupa ca mi l-au dat inapoi eu il tineam in mana iar sotul a vazut gaura si m-a intrebat:"Ti-ai gaurit buletinul?" Eu nu vazusem ca e gaurit si nici nu stiam ca se practica asa k i-am raspuns:"Cum sa-l gauresc?Ai innebunit?;)) "Cand ma uit si eu la buletinul din mana mea..era gaurit...=)) =)) =)) Noi povesteam in soapta toatea astea,imbracati in mire si mireasa,iesind de la sala de cununie civila,coborand nishte trepte abrupte-eu imi tineam cu o mana rochia,iar in cealalta tineam buchetul, posetuta de mireasa si buletinul.=))

mikimiki
30.03.2008, 11:27:11
Da,si mie mi l-au perforat. Faza a fost tare,ca dupa ca mi l-au dat inapoi eu il tineam in mana iar sotul a vazut gaura si m-a intrebat:"Ti-ai gaurit buletinul?" Eu nu vazusem ca e gaurit si nici nu stiam ca se practica asa k i-am raspuns:"Cum sa-l gauresc?Ai innebunit?;)) "Cand ma uit si eu la buletinul din mana mea..era gaurit...=)) =)) =)) Noi povesteam in soapta toatea astea,imbracati in mire si mireasa,iesind de la sala de cununie civila,coborand nishte trepte abrupte-eu imi tineam cu o mana rochia,iar in cealalta tineam buchetul, posetuta de mireasa si buletinul.=))

=))
mi se pare o prostie asta cu gauritul buletinului, poate ar trebui sa gaseasca o alta solutie

tataru_florina
30.03.2008, 12:04:36
Vai!! Nu se poate asa ceva..in aceeasi situatie sunt si eu..pe 6 sept am nunta si pe 8 sept seara plecam in luna de miere.Deja ne-am luat biletele si voucherele sunt pe numele lui si numele meu de fata. Noroc ca ati deschis acest subiect ca altfel ramaneam in ceata..nu stiam nimik. Sper sa se poata rezolva la primarie ca altfel nu stiu ce o sa fac.

RIKIDONE
30.03.2008, 12:33:18
Vai!! Nu se poate asa ceva..in aceeasi situatie sunt si eu..pe 6 sept am nunta si pe 8 sept seara plecam in luna de miere.Deja ne-am luat biletele si voucherele sunt pe numele lui si numele meu de fata. Noroc ca ati deschis acest subiect ca altfel ramaneam in ceata..nu stiam nimik. Sper sa se poata rezolva la primarie ca altfel nu stiu ce o sa fac.

Eu stiu ca se foloseste buletinul (pentru tarile din UE) doar daca n-ai pasaport.

mikimiki
30.03.2008, 12:44:30
Eu stiu ca se foloseste buletinul (pentru tarile din UE) doar daca n-ai pasaport.

asa este dar unele dintre noi nu avem pasaport

tataru_florina
30.03.2008, 12:46:03

Noi vom pleca in Turcia cu masina..voi avea si pasaport ptr ca nu este in UE..dar ma gandesc ca la vama pe langa pasaport imi va cere si buletin. Stiti ceva de asta?

sugarlips
30.03.2008, 13:06:23
Noi vom pleca in Turcia cu masina..voi avea si pasaport ptr ca nu este in UE..dar ma gandesc ca la vama pe langa pasaport imi va cere si buletin. Stiti ceva de asta?

daca ai pasaport nu iti cere nimeni buletinul...
noi am fost cu avionul in Franta si ni s-a cerut pasaportul nu buletinul....cand am fost in Grecia la fel...deci mare grija s-ar putea sa aveti nevoie de pasaport daca mergeti cu avionul...interesati-va inainte, sa nu aveti surprize

tataru_florina
30.03.2008, 13:12:27
noi am fost cu avionul in Franta si ni s-a cerut pasaportul nu buletinul....cand am fost in Grecia la fel...deci mare grija s-ar putea sa aveti nevoie de pasaport daca mergeti cu avionul...interesati-va inainte, sa nu aveti surprize

Pana la urma mergem cu masina...vom avea pasaport, adica deja avem pasaport...ideea este sa nu ne ceara la vama si pasaportul si buletinul. Dar totusi poate reusim sa aranjam ceva la primarie k sa nu imi perforeze buletinul k sa fim noi siguri

anabella
30.03.2008, 15:27:52

adevarat!
ti se cere din start pasaportul, pe buletin nu se uita nimeni. mi s-a intamplat si la noi in otopeni, si-n munchen si-n basel...
din cate am auzit il poti pastra pe numele de fata pana expira, nu te obliga sa-l schimbi si pe asta

mirelaelena11
30.03.2008, 15:37:00
se perforeaza buletinul la cununie dar banuiesc ca poti pleca an luna de miere

mada
31.03.2008, 12:20:33
se perforeaza buletinul la cununie dar banuiesc ca poti pleca an luna de miere

Daca ai buletinul perforat nu poti pleca din tara cu el. Dar poti sa iesi cu pasaportul pe numele vechi. NU iti cere nimeni buletinul la vama sau la aeroport daca ai pasaport. Noi am plecat in Franta anul trecut si eu am mers cu pasaportul. Nu a intrebat nimeni de buletin.

miresicamica
31.03.2008, 12:56:59
Pana la urma mergem cu masina...vom avea pasaport, adica deja avem pasaport...ideea este sa nu ne ceara la vama si pasaportul si buletinul. Dar totusi poate reusim sa aranjam ceva la primarie k sa nu imi perforeze buletinul k sa fim noi siguri
Mie mi-au spus de la agentie ca ti-e valabil si buletinul,deoarece chiar daca ti-l perforeaza ti-e valabil 30 zile,acum nu stiu daca e asa sau nu,dar am primit acelasi raspuns de la mai multe persoane.

miresicamica
31.03.2008, 13:14:35
Cred ca o prostie mai mare ca asta nici nu se putea,sa gaureasca buletinul,si daca sotul trece pe numele tau inseamna ca ii gaureste lui buletinul=)) .Noi vrem sa plecam in Tenerife,eu nu am pasaport,se poate numai cu buletinul sau trebuie neaparat pasaport.De la agentia de turism mi-au zis ca pot sa plec si cu buletinul,acum nu stiu,am citit acest topic si cred ca ar fi mai bine sa imi fac pasaportul sa nu am vreo surpriza neplacuta asa la inceput de drum,si cum sa il las pe sotul meu sa mearga singur pe o insula exotica...;))

nico74
31.03.2008, 13:17:34
Mie mi-au spus de la agentie ca ti-e valabil si buletinul,deoarece chiar daca ti-l perforeaza ti-e valabil 30 zile,acum nu stiu daca e asa sau nu,dar am primit acelasi raspuns de la mai multe persoane.

Da, e valabil in tara, dar spune-i tu asta vamesului strain care o sa-ti ceara act de identitate.:D Binenteles ca nu stie cum sunt regulile la noi in tara....asa ca luati mai bine doar pasaportul la voi...eu pe unde am fost m-am legitimat doar cu pasaportul, buletinul l-am lasat acasa, eventual am mai avut un act de identitate cu poza,ex. carnet de conducere. ( asta in conditiile in care nu am avut buletinul perforat :) )

miresicamica
31.03.2008, 13:25:10
Da, e valabil in tara, dar spune-i tu asta vamesului strain care o sa-ti ceara act de identitate.:D Binenteles ca nu stie cum sunt regulile la noi in tara....asa ca luati mai bine doar pasaportul la voi...eu pe unde am fost m-am legitimat doar cu pasaportul, buletinul l-am lasat acasa, eventual am mai avut un act de identitate cu poza,ex. carnet de conducere. ( asta in conditiile in care nu am avut buletinul perforat :) )
Ai dreptate ce sa ii explic la vames cand noi aici in tara nu intelegem propriile legi:-B :-\ ,oricum no comment si ne luam pasportul.mersi mult:*

gabimirea
01.04.2008, 08:52:46
Buna, m-am documentat si eu cu privire la pasaport, pt a venit si vremea mea sa imi fac planuri pt luna de miere in strainatate...eu m-am decis sa imi fac pasaport, asa ca uitati cateva detalii de eliberare pasaport:

Termenele de eliberare a pașapoartelor

Termenul în care se soluționează cererile pentru eliberarea pașapoartelor simple nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare.

Termenul de soluționare a cererilor de eliberare a pașapoartelor simple în regim de urgență, cu plata corespunzătoare a tarifului suplimentar de 100 RON, nu poate fi mai mare de 3 zile lucrătoare.

Cererile pentru eliberarea pașapoartelor simple în regim de urgență se depun la serviciile publice comunitare pentru eliberarea și evidența pașapoartelor simple.
- dovada achitării taxelor și tarifelor de emitere a pașaportului:
• 32 LEI - taxa consulară (se poate achita la agențiile CEC sau Trezorerie);
• 64,20 LEI - costul pașaportului (se poate achita la agențiile CEC sau sucursalele BCR);
- cererea tip model 1 și anexa (cartonaș);
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original și copie xerox. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoțită de certificatul de naștere, în original și copie xerox. În cazul prezentării buletinului de identitate sau cărții de identitate provizorii, se vor anexa 2 copii xerox;

Si aici aveti si formularul : http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/DOC/paselib.pdf

Sper sa va fi fost de ajutor :D>:D< :*

gabrielaBR
02.04.2008, 11:53:50
Buna, m-am documentat si eu cu privire la pasaport, pt a venit si vremea mea sa imi fac planuri pt luna de miere in strainatate...eu m-am decis sa imi fac pasaport, asa ca uitati cateva detalii de eliberare pasaport:

Termenele de eliberare a pașapoartelor

Termenul în care se soluționează cererile pentru eliberarea pașapoartelor simple nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare.

Termenul de soluționare a cererilor de eliberare a pașapoartelor simple în regim de urgență, cu plata corespunzătoare a tarifului suplimentar de 100 RON, nu poate fi mai mare de 3 zile lucrătoare.

Cererile pentru eliberarea pașapoartelor simple în regim de urgență se depun la serviciile publice comunitare pentru eliberarea și evidența pașapoartelor simple.
- dovada achitării taxelor și tarifelor de emitere a pașaportului:
• 32 LEI - taxa consulară (se poate achita la agențiile CEC sau Trezorerie);
• 64,20 LEI - costul pașaportului (se poate achita la agențiile CEC sau sucursalele BCR);
- cererea tip model 1 și anexa (cartonaș);
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original și copie xerox. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoțită de certificatul de naștere, în original și copie xerox. În cazul prezentării buletinului de identitate sau cărții de identitate provizorii, se vor anexa 2 copii xerox;

Si aici aveti si formularul : http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/DOC/paselib.pdf

Sper sa va fi fost de ajutor :D>:D< :*

de foarte mare ajutor; pasaportul meu expira intr-o luna si va trebui sa mi-l refac; nu vreau sa am surprize la aeroport ca nu pot sa merg doar cu buletinul ( perforat sau neperforat)
Multumim!:)

aris
02.04.2008, 13:17:56
Ieri am depus actele pentru pasaport la Sectia 8 de politie din Bucuresti. Am avut chitantele de achitare a celor 2 taxe, copie si original pentru cartea de identitate si cererea luata de la ei. Scria pe pereti pe undeva ca nu vor cereri descarcate de pe internet (erau identice, dar stiti voi cum e pe la noi).
Daca aveti pasaport vechi, mergeti si cu el.

Intr-o saptamana pot sa ma duc sa il ridic.

sugarlips
08.04.2008, 13:55:59
adevarat!
ti se cere din start pasaportul, pe buletin nu se uita nimeni. mi s-a intamplat si la noi in otopeni, si-n munchen si-n basel...
din cate am auzit il poti pastra pe numele de fata pana expira, nu te obliga sa-l schimbi si pe asta

exact, asa a fost si la mine pe otopeni, pe baneasa si in timisoara (cand am plecat din tara)...

gabimirea
08.04.2008, 14:26:54
Vinerea trecuta am depus si eu actele, a mers surprinzator de repede, k nu era nimeni. A zis nenea ala sa vin dupa el pe 15 deci mai repede de 2 sapt.

Maine imi platesc si biletele de avion :D abia astept sa fiu si posesoare de pasaport;))

sugarlips
09.04.2008, 10:26:14
Vinerea trecuta am depus si eu actele, a mers surprinzator de repede, k nu era nimeni. A zis nenea ala sa vin dupa el pe 15 deci mai repede de 2 sapt.

Maine imi platesc si biletele de avion :D abia astept sa fiu si posesoare de pasaport;))

ce bine de tine...
pasaportul meu expira in august, si eu am nunta in septembrie
trebuie sa il schimb inainte...:(:-s :-s :-s ca sa putem pleca imediat dupa nunta in luna de miere

Tasha08
21.05.2008, 14:33:27
Mie mi-au spus cei de la agentie ca cel mai bine ar fi sa ma duc cu pasaportul (chiar daca e pe numele de fata). Oricum, si biletul de avion va fi pe numele de fata, asa ca sper sa nu am nici un fel de probleme. Noi mergem cu avionul si stiti masurile de securitate din aeroporturi - nu vrea sa risc sa raman in aeroport si avionul sa decoleze.
Cat despre a-i ruga pe cei de la starea civila sa nu perforeze buletinul - sincer, nu stiu ce sa zic; ar trebui sa va interesati inainte daca se poate sa nu-l perforeze, ca sa stiti din timp daca aveti nevoie de pasaport. Cred ca si asta e o solutie

Va doresc o luna de miere superba :*

camenele
03.03.2009, 14:41:57
Eu auzisem ca daca vb cu ei nu iti perforeaza buletinul. Nici nu stiu ce sa fac. Sunt intr-o mare dilema. Parca mi-as face buletin la urgenta dupa casatorie. Ma gandesc ca oricum ar fi mai ieftin decat pasaportul. Se va scumpi din iunie/iulie 2009. Auzisem ca va fi 260 ron....asa ca...asta e!

danielle_crys
08.03.2009, 09:37:05
Eu auzisem ca daca vb cu ei nu iti perforeaza buletinul. Nici nu stiu ce sa fac. Sunt intr-o mare dilema. Parca mi-as face buletin la urgenta dupa casatorie. Ma gandesc ca oricum ar fi mai ieftin decat pasaportul. Se va scumpi din iunie/iulie 2009. Auzisem ca va fi 260 ron....asa ca...asta e!
Daca ai deja pasaport nu e o problema, mergi cu ala.Si din cate imi amintesc eu ai doua saptamani dupa starea civila timp in care buletinul vechi mai e valabil.Da, am auzit ai eu ca poti vorbi cu ei sa nu iti perforeze buletinul.Eu am fost cu pasaportul si totul a fost ok.

camenele
09.03.2009, 08:52:11
Multumesc pentru informatie. Mai am inca o intrebare. Stiti cat costa sa-mi refac buletinul dupa casatorie cu numele de doamna? Si in cat timp se face?

fulgdenea
23.09.2009, 21:00:14
Buna,

Stiu ca ma repet cu vesnica intrebare :D, insa am vazut ca la acest subiect nu s-a mai comentat nimic de la inceputul anului 2008, iar acum suntem la sfarsit de an 2009;)) si ma gandesc sa nu se fi schimbat ceva.
Deci cine a plecat anul asta in luna de miere, a plecat pe baza actelor vechi(C.I, pasaport) ;;) iar rezervarile au fost facute pe numele vechi?
Va pup:*

deliutza253
24.09.2009, 12:11:28
Buna,

Stiu ca ma repet cu vesnica intrebare :D, insa am vazut ca la acest subiect nu s-a mai comentat nimic de la inceputul anului 2008, iar acum suntem la sfarsit de an 2009;)) si ma gandesc sa nu se fi schimbat ceva.
Deci cine a plecat anul asta in luna de miere, a plecat pe baza actelor vechi(C.I, pasaport) ;;) iar rezervarile au fost facute pe numele vechi?
buna!da,eu asa am plecat in grecia la 3 zile dupa nunta,cu rezervarea facuta pe numele vechi,dar mi-am facut pasaport inainte de nunta(tot pe numele vechi) pt ca buletinul mi l-a perforat la primarie.te pup

Anghelescu
24.09.2009, 12:44:56
Buna,

Nu este nici o problema sa pleci cu actele pe numele vechi ... eu am plecat la 0 sapt dupa nunta cu toate actele pe numele anterior si chiar nimeni nu a treb sa stie ca eu m-am maritat ... mai ales ca CNP-ul etc raman neschimbate .... dar oricum, mai nou in buc pasaportul este gata in 2 ore ... mi l-am schimbat acum nici o luna ... deci ramane la latitudinea voastra ....>:D<

sunshine84b
25.09.2009, 11:38:49
buna...o sa va relatez o situatie vazuta de mine...eram in autocar la granita cu bulgaria,cand observam ceva agitatie pe afara..ideea e ca un cuplu care plecasera in luna de miere in grecia au fost lasati in granita la bulgari pt ca nu aveau actele schimbate dupa nunta..respectiv miresica avea buletinul perforat...sfatul meu e sa va rezolvati situatia actelor si de abia dupa sa plecati..

Gloriuta
25.09.2009, 11:43:29
Mi se pare cam aberant sa pleci cu buletinul perforat.
Pleci fie cu buletinul cel nou, fie cu pasaportul cel vechi. Si numai cu unul din ele, nu cu ambele, pe nume diferite

alida27
07.01.2010, 09:23:12
buna. din cate vad nu a mai scris nimeni in ultimul timp. eu deja am cumparat biletele de avion pt 28 iunie si l-am luat pe numele actual. desi eu am casatoria civila la sf lui mai, cu o luna inainte de nunta sper ca o sa fie ok sa plec cu pasapartul actual:-? .am intrebat la lufthansa, de unde am luat biletele si mi-a spus ca in cazul in care in acea perioada de o luna imi schimb si pasaporul sa iau cu mine ambele pasapoarte si certificatul de casatorie. dar deocamdata nu intentionez sa-l schimb... daca mai este cineva in acceasi situatie si are alta varianta.. spor la pregatiri

iubiana
07.01.2010, 09:30:08
Eu am plecat cu pasaportul cu numele vechi , biletul era pe acelasi nume ... buletinul cu numele nou l-am scos dupa ce am venit in tara .

Eu am alta intrebare daca mi-am schimbat buletinul pe noul nume pot sa plec cu pasaportul pe numele vechi ?

buna. din cate vad nu a mai scris nimeni in ultimul timp. eu deja am cumparat biletele de avion pt 28 iunie si l-am luat pe numele actual. desi eu am casatoria civila la sf lui mai, cu o luna inainte de nunta sper ca o sa fie ok sa plec cu pasapartul actual:-? .am intrebat la lufthansa, de unde am luat biletele si mi-a spus ca in cazul in care in acea perioada de o luna imi schimb si pasaporul sa iau cu mine ambele pasapoarte si certificatul de casatorie. dar deocamdata nu intentionez sa-l schimb... daca mai este cineva in acceasi situatie si are alta varianta.. spor la pregatiri

cris80b
07.01.2010, 11:06:18
Eu am plecat cu pasaportul cu numele vechi , biletul era pe acelasi nume ... buletinul cu numele nou l-am scos dupa ce am venit in tara .

Eu am alta intrebare daca mi-am schimbat buletinul pe noul nume pot sa plec cu pasaportul pe numele vechi ?
Daca este valabil DA! (adica daca nu expira in mai putin de 6 luni de la data la care vrei sa pleci din tara)
Pasaportul meu expira in mai asa ca trebuie sa ma duc sa-l schimb #-o

iubiana
07.01.2010, 14:16:32
Al meu este valabil ... in 2008 l-am facut
Mersi Cris.

Daca este valabil DA! (adica daca nu expira in mai putin de 6 luni de la data la care vrei sa pleci din tara)
Pasaportul meu expira in mai asa ca trebuie sa ma duc sa-l schimb #-o

ioanamaria
08.01.2010, 10:44:17
buna....eu nu am pasaport, si vrem sa plecam in grecia sau turcia la cateva zile dupa casatorie.(nunta o avem in 11 sept)

ce sfat imi dati? sa imi fac pasaport pe numele de acum( adica numele vechi)? ma gandesc ca atunci cand ma voi casatori imi va capsa buletinul....si cu ce o sa ies?

eu am auzit de la o miresica o varianta cum ca s-a rugat de aia de la primarie sa nu ii capseze buletinul....se poate asa?

iubiana
08.01.2010, 10:55:03
Da daca vorbesti cu cei de la primarie e posibil sa nu-l capseze dar trebuie sa-i spui atunci cand duceti actele ...
Cand plecati in turcia ? ai avea timp sa-ti faci buletin nou si pasaport ?
Eu asa am vrut sa fac dar nu sa putut la noi nu se face buletin la urgenta si nu am putut astepta dupa el 2-3 sapt ....si atunci am plecat cu pasaportul vechi.

buna....eu nu am pasaport, si vrem sa plecam in grecia sau turcia la cateva zile dupa casatorie.(nunta o avem in 11 sept)

ce sfat imi dati? sa imi fac pasaport pe numele de acum( adica numele vechi)? ma gandesc ca atunci cand ma voi casatori imi va capsa buletinul....si cu ce o sa ies?

eu am auzit de la o miresica o varianta cum ca s-a rugat de aia de la primarie sa nu ii capseze buletinul....se poate asa?

natymotanel
08.01.2010, 10:56:43

mie nu mi-a capsat buletinul, eu in luna de miere am mers cu buletinul, mi-a zis doar de la primarie sa-l schimb intr-o luna...se mai capseaza buletine?

natymotanel
08.01.2010, 10:57:20
pentru turcia iti trebuie pasaport, nu poti cu buletinul...pt grecia ajunge buletinul:-p

ioanamaria
08.01.2010, 11:06:20
ms fetelor...probabil ca imi voi face pasaport ..si asta pt ca mai bine nu ma risc...sa imi fac rezervare si cand o fi cununia civila, sa imi capseze aia buletinul . atunci ce fac? ca eu vreau sa plecam dupa maxim 3 zile. si nu am timp sa imi fac atunci alte acte....deci...tre sa dau 3 mil pe noul tip de pasaport :( (biometric)..atata sunt taxele :(..deci 6 mil amandoi...pt ca nici sotul nu mai are pasaport...a expirat...:(...si nici el nu poate sa mearga cu buletinul pt ca si el isi va schimba numele la nunta....probabil ca ne va capsa pe amandoi :D

mitze
08.01.2010, 11:24:21
ms fetelor...probabil ca imi voi face pasaport ..si asta pt ca mai bine nu ma risc...sa imi fac rezervare si cand o fi cununia civila, sa imi capseze aia buletinul . atunci ce fac? ca eu vreau sa plecam dupa maxim 3 zile. si nu am timp sa imi fac atunci alte acte....deci...tre sa dau 3 mil pe noul tip de pasaport :( (biometric)..atata sunt taxele :(..deci 6 mil amandoi...pt ca nici sotul nu mai are pasaport...a expirat...:(...si nici el nu poate sa mearga cu buletinul pt ca si el isi va schimba numele la nunta....probabil ca ne va capsa pe amandoi :D

in primul rand in Turcia nu poti pleca cu buletinul. iti trebuie pasaport neaparat pentru ca Turcia nu face parte din UE si acolo se intra cu viza. in Grecia poti sa pleci ori cu buletinul, ori cu pasaportul.

apoi, iti poti face pasaport provizoriu, care este valabil 1 an de zile. este tipul vechi de pasaport, dar cu valabilitate redusa. asta este cam 200 lei la urgenta si il primesti in 3 zile maxim, sau cam 100 lei si il primesti in 3 saptamani. eu ti-as recomanda sa-l faci pe asta, dar mai aproape de data plecarii pentru ca nu poti sa iesi din tara cu pasaportul daca mai este valabil mai putin de 6 luni din momentul in care iesi din tara.

asta vara, dupa cununia civila, am plecat in Olanda si am iesit din tara cu pasaportul, care era pe numele vechi, pentru ca buletinul urma sa-l primesc in 2 saptamni. nu a fost nicio problema la granita.

iubiana
08.01.2010, 11:39:00
Da il capseaza cred ca asa se asigura ei ca-l schimbam :D

mie nu mi-a capsat buletinul, eu in luna de miere am mers cu buletinul, mi-a zis doar de la primarie sa-l schimb intr-o luna...se mai capseaza buletine?

Cat_Eyes
28.01.2010, 11:51:10
Fetelor, am o problema:
vreau sa rezerv bilete pentru luna de miere la 3 zile dupa nunta.
ce ma fac cu buletinul daca mi-l perforeaza? as folosi pasaportul, dar si el va fi pe numele vechi!
pe ce nume fac rezervarea de avion?
ati avut aceasta problema? cum ati rezolvat-o?
Multumesc mult.

angy80
28.01.2010, 12:02:45
Fetelor, am o problema:
ce ma fac cu buletinul daca mi-l perforeaza? as folosi pasaportul, dar si el va fi pe numele vechi!
Multumesc mult.

pai nu cred ca e o problema ca pasaportul este pe numele vechi..ca doar cei de la aeroport nu stiu ca tu te-ai casatorit in urma cu 3 zile. La mine e si mai nasol, ca am si pasaportul expirat si trebuie sa-mi fac altul. La rezervari la avion am pus pasportul viitorului sot pentru amandoi. Am intrebat la tarom si au zis ca nu e nicio problema.

o zi frumoasa!

angy80
28.01.2010, 12:03:25
Fetelor, am o problema:
Multumesc mult.
am uitata..rezervarile le-am facut pe numele actual..

Cat_Eyes
28.01.2010, 12:09:40
inteleg.
o sa vorbim si cu cei de la agentie.
mie nu mi se pare ok sa calatoresc cu vechiul pasaport. daca mi se intampla ceva, eu cine sunt? X sau Y?
in plus, noi primim un bonus daca dovedim ca e luna de miere.. la hotel.
ce fac? ce act arat? :-L

angy80
28.01.2010, 12:12:30
inteleg.
mie nu mi se pare ok sa calatoresc cu vechiul pasaport. daca mi se intampla ceva, eu cine sunt? X sau Y?
arati certificatul de nunta...si le explici ca nu ai avut timp sa-ti schimbi actele. Nu cred ca va fi o problema!

natymotanel
28.01.2010, 12:14:52
inteleg.
salut, din cate stiu eu bonusul de la hotel il primesti daca dovedesti cu certificatul de casatorie ca sunteti casatoriti...si asta ar trebui sa rezolve agentia de turism prin care mergeti.
Cu pasaportul nu e nici o problema daca calatoresti chiar daca e pe numele vechi, asa am mers si eu in luna de miere cu numele vechi si mie nu mi-a perforat buletinul:D

Cat_Eyes
28.01.2010, 12:30:11
salut, din cate stiu eu bonusul de la hotel il primesti daca dovedesti cu certificatul de casatorie ca sunteti casatoriti...si asta ar trebui sa rezolve agentia de turism prin care mergeti.
Cu pasaportul nu e nici o problema daca calatoresti chiar daca e pe numele vechi, asa am mers si eu in luna de miere cu numele vechi si mie nu mi-a perforat buletinul:D

naty, poti sa ceri sa nu iti fie perforat?

micamicaela
28.01.2010, 14:28:19
naty, poti sa ceri sa nu iti fie perforat?

unele doamne de la starea civila sunt f dragute si dc le explici ca pleci, nu ti-l perforeaza.
Eu nu mi=am schimbat pasaportul nici acum, dupa 7 luni de la cununie :).
Era abia schimbat si cu viza de SUA in el, asa ca mi-a fost lene sal schimb. Asa ca de fiecare data cd plecam in Uniune, am statut de doamna (cu buletinul pe numele nou), si cd plecam inafara Uniunii, redevin..."domnisoara">:D< .

olgutza26
29.01.2010, 15:31:09
am si eu o intrebare. eu am o alta problema. cand m-am maritat am schimbat buletinul, acum am divortat, dar nu pot sa schimb buletinul pana nu imi trimit nu stiu ce decizie prin posta. vreau sa plec cu avionul in franta. mi-am dat numele din buletin pentru avion, dar in biletul electronic imi spun de pasaport (pasaportul meu nu e schimbat cu numele de casatorie). cred ca v-am ametit. intrebarea este: cand plecati cu avionul in uniune puteti pleca doar cu buletinul?

bliss
29.01.2010, 15:45:11
am si eu o intrebare. eu am o alta problema. cand m-am maritat am schimbat buletinul, acum am divortat, dar nu pot sa schimb buletinul pana nu imi trimit nu stiu ce decizie prin posta. vreau sa plec cu avionul in franta. mi-am dat numele din buletin pentru avion, dar in biletul electronic imi spun de pasaport (pasaportul meu nu e schimbat cu numele de casatorie). cred ca v-am ametit. intrebarea este: cand plecati cu avionul in uniune puteti pleca doar cu buletinul?

da...si eu o sa calatoresc la fel:)>- poti sa suni la politia de frontiera sa verifici, dar eu am sunat si peste tot mi s-a spus ca pot sa calatoresc doar cu CI in UE.

Cat_Eyes
29.01.2010, 19:11:14

pai d'aia e uniune.. ca sa pleci doar cu buletinul.
poti sa nu ai deloc pasaport.
deci: DA.

adelat
01.02.2010, 13:14:25
Poti sa calatoresti cu cartea de identitate nu cu buletinul. Poate ca toti vorbim de acealsi lucru dar prefer sa fie foarte clar ca este o diferenta nu de alta dar stiu pe cineva care a fost intors de la aeroport pentru ca avea buletin (modelul acela vechi tip carticica) nu CI.

pai d'aia e uniune.. ca sa pleci doar cu buletinul.
poti sa nu ai deloc pasaport.
deci: DA.

olgutza26
01.02.2010, 18:29:38
multumesc tuturor pentru raspuns. intr-adevar, ma refeream la carte de identitate.

Jamilla
02.02.2010, 13:40:47
multumesc tuturor pentru raspuns. intr-adevar, ma refeream la carte de identitate.

eu in nov 2008 a tb sa plec in delegatie la PE, am descoperit ca aveam pasaportul expirat. nu am avut timp sa-l fac si am plecat la bruxelles doar cu CI, cu avionul.

lenutza28
05.02.2010, 18:55:02
miresicilor in cat timp elibereaza buletinul,dupa cununie,dar pasaportul sti cineva?se poate face la urgenta?eu am timp la dispozite 3 sapt dupa nunta si ma gandesc k nu o sa am timp,mai ales cu pasapoartele astea noi,

cometome
07.02.2010, 21:28:37
buna fetelor, stie cineva cat mai costa sa iti faci un pasaport acum?noi am vrea sa mergem in turcia sa ne luam verighete si stiu ca nu e in uniune si cred ca ne trebuie pasaport...

Alisori
08.02.2010, 11:22:25
buna fetelor, stie cineva cat mai costa sa iti faci un pasaport acum?noi am vrea sa mergem in turcia sa ne luam verighete si stiu ca nu e in uniune si cred ca ne trebuie pasaport...

pasaportul pe costa 1 mil
platesti la cec niste taxe
daca-l vrei la urgenta mai dai 1 mil(daca nu ma insel)

cometome
08.02.2010, 12:20:26
pasaportul pe costa 1 mil
platesti la cec niste taxe
daca-l vrei la urgenta mai dai 1 mil(daca nu ma insel)
de un milion stiam si eu de cel vechi dar am inteles ca acum fiind din acela nou costa mai mult, nu stiu cat, si e din acela cu cip.am cautat pe net da nu am gasit nimik sa scrie cat ar costa

lemecris
08.02.2010, 12:29:43
de un milion stiam si eu de cel vechi dar am inteles ca acum fiind din acela nou costa mai mult, nu stiu cat, si e din acela cu cip.am cautat pe net da nu am gasit nimik sa scrie cat ar costa
cel nou costa aproximativ 3 mil...

Alisori
08.02.2010, 13:12:05

suna si intreaba cat costa pasaportul,ce documente ai nevoie

helenita
08.02.2010, 20:10:39
pasaportul cel nou, adica biometric este cam 250 ron, se elibereaza in 10 zile si are valabilitate 5 ani (asa am citit intr-un ziar)
sunt doar vreo 6 judete(cel mai aproape de Bucuresti fiind Teleorman) in care se mai elibereaza cel de tip vechi, costa mai putin, dar este valabil numai 1 an

bliss
08.02.2010, 20:24:06
Toate informatiile le gasiti pe site-ul directiei de pasapoarte:
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/
Din ce am vazut, pasaportul biometric costa 275 lei (cu tot cu taxa consulara), valabil 5 ani si cel simplu temporar se elibereaza de urgenta, costa 196 lei si e valabil un an. Ce mi se pare aiurea este ca nu mai poti solicita pasaport simplu fara sa platesti taxa de urgenta.

elegant
17.02.2010, 20:22:07
miresicilor in cat timp elibereaza buletinul,dupa cununie,dar pasaportul sti cineva?se poate face la urgenta?eu am timp la dispozite 3 sapt dupa nunta si ma gandesc k nu o sa am timp,mai ales cu pasapoartele astea noi,

Buna. In ceea ce priveste pasaportul il poti face pe numele de fata, deoarece nu esti obligat prin lege sa-l schimbi dac iti modifici numele. Buletinul daca ai nevoie de el pentru lun de miere roaga sa nu ti-l perforeze. Pentru eliberare dureaza cam 20 zile, iar pasaportul in 7 zile parca. In Calarasi nu se fac pasapoarte noi doar in Ilfov.

Elenusi
18.07.2010, 14:22:27
Fetelor , a venit momentul sa ma ocup si eu de voiajul de nunta.Chiar daca e criza noi tot am decis sa plecam o saptamana in Bulgaria , insa ne- am lovit de o serie de proceduri pe care tb sa le indeplinim ca sa putem pleca.
Mi s-a spus ca am nevoie de pasaport ca sa pot trece vama caci la starea civila iti perforeaza cartea de identitate iar la vama nu te lasa sa treci cu ea taiata. , chiar daca ai copie dupa certificatul de casatorie. M -am conformat si am depus actele penru emiterea unui pasaport temporar.. pe care nu cred ca il voi mai folosi si alta data dupa nunta .
A mai fost vreo miresica in situatia asta?

melinda21
18.07.2010, 18:07:38
Fetelor , a venit momentul sa ma ocup si eu de voiajul de nunta.Chiar daca e criza noi tot am decis sa plecam o saptamana in Bulgaria , insa ne- am lovit de o serie de proceduri pe care tb sa le indeplinim ca sa putem pleca.
Mi s-a spus ca am nevoie de pasaport ca sa pot trece vama caci la starea civila iti perforeaza cartea de identitate iar la vama nu te lasa sa treci cu ea taiata. , chiar daca ai copie dupa certificatul de casatorie. M -am conformat si am depus actele penru emiterea unui pasaport temporar.. pe care nu cred ca il voi mai folosi si alta data dupa nunta .

o prietena de-a mea avut nunta la sfarsitul lunii iunie si a iesit din tara fara ca sa isi schimbe buletinul deoarece din cate am inteles i s-a lipit o hartie pe buletinul, dar ea a luat aceasta hartie si s-a rezolvat treaba
mi-a zis ca o sa isi schimbe buletinul abia dupa ce vin inapoi din luna de miere

helenita
18.07.2010, 19:18:23

cred ca mai era un subiect asemanator...l-am gasit http://www.miresici.ro/showthread.php?t=11408
ideea e ca puteai sa-ti faci buletin la urgenta, in 2-3 zile era gata,dar nu stiu la cate zile dupa nunta pleci:D
pasaportul temporar e valabil 1 an

vacanta frumoasa!

leira
03.08.2010, 14:27:08
Si noi tot in Bulgaria plecam. Sa perforeze cartea de identitate? Sincer, habar nu aveam! Dar o sa ma interesez, in mod clar si iti voi spune ce aflu. :-SS

adelat
03.08.2010, 15:27:28
Cum nu mi-am schimbat numele am scapat de aceste probleme.
Dar pe vremea cand inca mai luam in considerare schimbarea numelui m-am tot gandit cum sa fac sa cumpar biletele de avion si excursiile. Pentru ca noi plecam in luna de miere la cateva luni dupa nunta deci as fi avut timp sa schimb actele insa atunci nu as fi stiut numarul de la pasaport care imi trebuia pentru excursie si pentu asigurarea care in cazul nostru este obligatorie. Si nu am gasit nici o solutie in afara de a astepta pana ne casatrim si apoi sa le cumpar ceea ce nu era chiar o solutie pt ca preturile la biletele de avion spre Lima cresteau in fiecare saptamana.

krissa24
03.08.2010, 16:11:43

Nasii mei au avut nunta pe 17 iulie si din nefericire i s-a perforat CI-ul nasei si n-a mai putut pleca..
Asa ca eu am fost si mi-am facut pasaport ca sa pot iesi linistita din tara dupa nunta.

just_elenah
05.08.2010, 15:41:25
fetelor va rog sa ma consiliati,

eu ma casatoresc pe 21 august iar pe 23 avem avion in Turcia, am pasaport biometric nou valabil, pot sa plec cu pasaportul pe numele de domnisoara chiar daca imi schimb numele? Sunt f stresata sa nu cumva sa ma ia la rost politia de frontiera ca nu sunt in regula cu actele. E ilegal sa ies cu pasaportul pe numele de fata? Sigur nu imi cere si CI ? La hotel rezervarea oricum e facuta pe numele de domnisoara deci ar fi oky, le va fi mai greu de explicat cum suntem noi in honneymoon 8-|...

pls help !

lorieda
05.08.2010, 16:18:55

eu ma casatoresc pe 21 august iar pe 23 avem avion in Turcia, am pasaport biometric nou valabil, pot sa plec cu pasaportul pe numele de domnisoara chiar daca imi schimb numele? Sunt f stresata sa nu cumva sa ma ia la rost politia de frontiera ca nu sunt in regula cu actele. E ilegal sa ies cu pasaportul pe numele de fata? Sigur nu imi cere si CI ? La hotel rezervarea oricum e facuta pe numele de domnisoara deci ar fi oky, le va fi mai greu de explicat cum suntem noi in honneymoon 8-|...

pls help !

Pai de ce sa nu fii in regula? Parerea mea este ca nu ai de ce sa ai probleme...bine, vorbesc in necunostinta de cauza dar sincer nu cred ca ai putea avea probleme!
:)

adelat
05.08.2010, 17:24:50
arati doar pasaportul si nu vei avea probleme
iar cu explicatia ca esti in honeymoon nu-ti face probleme pentru ca sunt multe tari in care nu este o chestiune uzuala schimbatul numelui
eu nu mi l-am schimbat de exemplu si asta nu ma impiedica sa demonstrez oricui vrea sa stie ca sunt casatorita :)

pls help !

loriuta
30.07.2011, 08:43:39
Si eu mi-am facut pasaport temporar pt ca imi expira pasaportul meu pt a putea pleca imediat dupa nunta in luna de miere! Rezervarile erau deja facute pe numele vechi si buletinul il capsau, asa ca cea mai buna varianta este cea cu pasaportul!

andrea85
30.07.2011, 09:43:58
Eu rezevarile le-am facut pe numele cel nou si la fel mi-am facut un pasaport temporar dupa nunta, pentru a putea pleca in luna de miere.

poneyalma
30.07.2011, 17:00:54
Da il capseaza cred ca asa se asigura ei ca-l schimbam :D
Pe al meu nu l-au capsat. Eu l-am mai pastrat inca vreo cateva luni dupa nunta. Nu-mi mia amintesc daca i-am rugat sa nu-l capseze, dar cred ca n-am facut-o pt ca nu plecam din tara. Dar nu l-au perforat. Cred ca daca le spui ca-ti trebuie cartea de identitate dupa nunta ca vrei sa pleci in luna de miere nu-l capseaza (nu bag mana in foc ca-i asa).

madalinapol
30.07.2011, 22:59:55
noua nu ni l-au capsat....nici nu s-a pus problema de asa ceva,am avut pasaportul pe numele inainte de casatorie

mimomimo
08.08.2011, 21:37:04
Mie mi-au perforat buletinul, dar in luna de miere am plecat cu pasaportul vechi si nu m-a intrebat nimeni de buletin. Nu vad nicio problema in a pleca cu pasaportul vechi. Problema e doar daca nu ai pasaport deloc si trebuie sa pleci intr-o tara din afara UE.

andrea85
09.08.2011, 09:05:33
Mie mi-au perforat buletinul, dar in luna de miere am plecat cu pasaportul vechi si nu m-a intrebat nimeni de buletin. Nu vad nicio problema in a pleca cu pasaportul vechi. Problema e doar daca nu ai pasaport deloc si trebuie sa pleci intr-o tara din afara UE.

Chiar si asa poti sa-ti faci un pasaport temporar cu numele cel nou (este valabil 1 an) si-l ai gata intr-o zi.

mimomimo
13.08.2011, 22:29:19
Dar oare iti poti face pasaport cu numele nou fara sa ai buletinul schimbat? Stiu un caz in care persoana si le-a schimbat pe amandoua in aceeasi zi, dar a "ajutat-o" cineva.

wolfitza
28.08.2011, 17:29:17
noua nu ni l-au capsat....nici nu s-a pus problema de asa ceva,am avut pasaportul pe numele inainte de casatorie

Da, nici noi n am avut probleme. Numele de dianinte a fost suficient

Dianet
01.09.2011, 08:23:06
Please help! Am descoperit ca minunatul cod de bare de pe coperta posterioara a pasaportului meu biometric este deteriorat. Codul de bare este lipit in exteriorul pasaportului si cred ca, pus la pastrare, s-a lipit de ceva si s-a dus naiba codul de bare prin unele parti. Are cineva idee daca ala conteaza, daca se scaneaza, daca nu mai plec in concediu din cauza lui? Nu de alta, insa there is no chance sa ajung pe la o politie sa mi-l schimbe / restampileze... A mai patit cineva asa ceva? Daca aveti un raspuns, dati-mi-l cat mai rapid - azi plec.

Biu
01.09.2011, 08:48:02
Please help! Am descoperit ca minunatul cod de bare de pe coperta posterioara a pasaportului meu biometric este deteriorat. Codul de bare este lipit in exteriorul pasaportului si cred ca, pus la pastrare, s-a lipit de ceva si s-a dus naiba codul de bare prin unele parti. Are cineva idee daca ala conteaza, daca se scaneaza, daca nu mai plec in concediu din cauza lui? Nu de alta, insa there is no chance sa ajung pe la o politie sa mi-l schimbe / restampileze... A mai patit cineva asa ceva? Daca aveti un raspuns, dati-mi-l cat mai rapid - azi plec.

sotul meu zice ca nu e problema, sa mergi linistita o:-)

Dianet
01.09.2011, 08:53:06
sotul meu zice ca nu e problema, sa mergi linistita o:-)
Si sotul meu zice la fel, dar eu sunt mai panicoasa. Nu de alta, insa EU sunt cea care nu mai pleaca, nu el :) :) :)

Biu
01.09.2011, 08:58:36
Si sotul meu zice la fel, dar eu sunt mai panicoasa. Nu de alta, insa EU sunt cea care nu mai pleaca, nu el :) :) :)

sotul meu lucreaza la Tarom, feel better ?

Dianet
01.09.2011, 10:09:59
Am sunat ca Toma Necredinciosu' la politia de frontiera si mi s-a spus ca nu se poate iesi asa din tara si ca am pierdut vacanta. Poti sa crezi? Apoi, dupa ce mi-a spus asta, m-a intrebat despre care cod de bare e vorba, ca nu intelege despre ce e vorba... I-am explicat ca la scoala ca e pe ultima coperta, pe exterior, si mi-a zis ca nu stie despre ce vorbesc! Nu mai inteleg nimic.

adabd
01.09.2011, 10:12:24
Am sunat ca Toma Necredinciosu' la politia de frontiera si mi s-a spus ca nu se poate iesi asa din tara si ca am pierdut vacanta. Poti sa crezi? Apoi, dupa ce mi-a spus asta, m-a intrebat despre care cod de bare e vorba, ca nu intelege despre ce e vorba... I-am explicat ca la scoala ca e pe ultima coperta, pe exterior, si mi-a zis ca nu stie despre ce vorbesc! Nu mai inteleg nimic.
Nu are nicio treaba codul ala cu nimic. Daca era asa de important nu puneau doar un abtibild ordinar. Conteaza cipul si ce este inauntru. Te stresezi inutil, crede-ma. Cipul te legitimeaza, nu o hartie cu lipici. In general cei de la call center-uri sunt pe langa. Am patit-o la numeroase institutii.

Dianet
01.09.2011, 10:26:54
Nu are nicio treaba codul ala cu nimic. Daca era asa de important nu puneau doar un abtibild ordinar. Conteaza cipul si ce este inauntru. Te stresezi inutil, crede-ma. Cipul te legitimeaza, nu o hartie cu lipici. In general cei de la call center-uri sunt pe langa. Am patit-o la numeroase institutii.
Are logica ce-mi spui. Si eu zic la fel, ca da-l incolo, daca era element de siguranta il puneau naiba pe interior ori il plastifiau cumva. Insa imi vine sa-mi dau cu pumnii in cap ca nu m-am uitat saptamana trecuta la pasaport si ma scuteam de niste peri albi (thank God, m-am vopsit ieri...)
Cat despre nenea de la call center, trecand peste profesionalismul lui ("Iham, ati pierdut vacanta! Si totusi despre ce cod de bare vorbiti, ca nu stiu despre ce vorbiti!"), nu pot spune decat ca m-am obisnuit. Cred ca de-aia exista forumuri... Aici nu m-a intrebat nimeni despre ce cod de bare vorbesc...

mirelaaa1985
03.09.2011, 20:33:47
Eu am iesit din tara cu pasaportul pe vechiul nume. Nu a fost nici o problema..

Katiush
07.09.2011, 18:39:30
intrebare intrebatoare:
daca m-am casatorit in 30 aprilie si mi-am schimbat deja buletinul pe noul nume, pot calatori in octombrie cu vechiul pasaport care este inca valabil vreo 2 ani sau este obligatoriu sa il preschimb pe numele de casatorie?
stiu ca dupa nunta multe ati calatorit asa, dar nu stiu daca asta se aplica si la cateva luni de la casatorie.

CONT_INCHIS_70536
07.09.2011, 18:49:52
Pasaportul este valabil pana cand expira. :">

Katiush
07.09.2011, 18:56:07
Pasaportul este valabil pana cand expira. :">

Zici? ar fi minunat...da' nu vad aia in baza de date ca acu nu ma mai cheama T ci PT? :))

Nicoleta_Ema
07.09.2011, 19:33:07
intrebare intrebatoare:
daca m-am casatorit in 30 aprilie si mi-am schimbat deja buletinul pe noul nume, pot calatori in octombrie cu vechiul pasaport care este inca valabil vreo 2 ani sau este obligatoriu sa il preschimb pe numele de casatorie?
stiu ca dupa nunta multe ati calatorit asa, dar nu stiu daca asta se aplica si la cateva luni de la casatorie.

Stai linistita, pasaportul in sine este un act de identitate, tu in afara tarii doar cu el te legitimezi. E ok.

CONT_INCHIS_70536
07.09.2011, 19:34:39
Eu asa stiam, ca poti folosi pasaportul pana la expirare.
Oricum aia la vama daca nu vii cu certificatul de casatorie nu stiu ca te-ai casatorit :D. Unde zbori?

PS: In afara de Romania unde pasaportul pare sa n-aiba nici o valoare :-B, in restul lumii ala-i baza.

Katiush
07.09.2011, 19:35:03
Stai linistita, pasaportul in sine este un act de identitate, tu in afara tarii doar cu el te legitimezi. E ok.

mda, dar acum am realizat ca biletul e pe numele din buletin, atunci cand l-am platit mi-au cerut act de identitate si cum aveam buletinul la mine, l-am dat.
sa vorbesc la tarom sa schimb numele din bilet cu cel din pasaport?

CONT_INCHIS_70536
07.09.2011, 19:38:08
In curand? Ca te costa mai mult schimbarea de nume decat schimbarea pasaportului. Cred.

Katiush
07.09.2011, 19:39:07
In curand? Ca te costa mai mult schimbarea de nume decat schimbarea pasaportului. Cred.

In octombrie. Dar pasaportul costa aprox 300 de lei :) iar cel actual mai e valabil vreo 2 ani asa...

CONT_INCHIS_70536
07.09.2011, 19:49:40
Cat e schimbarea la Tarom? 25-50 euro?
In principiu cred ca se poate si cu pasaportul asa cum e, biletul si copie dupa certificatul de casatorie. Dar e ceva mai complicat decat daca era biletul doar pe T.

Suna si tu la Tarom si intreaba, poate nu trebuie sa schimbi nimic?

Katiush
07.09.2011, 19:55:45
Cat e schimbarea la Tarom? 25-50 euro?
In principiu cred ca se poate si cu pasaportul asa cum e, biletul si copie dupa certificatul de casatorie. Dar e ceva mai complicat decat daca era biletul doar pe T.

Suna si tu la Tarom si intreaba, poate nu trebuie sa schimbi nimic?

mda, asta fac maine. nu stiu de ce nu m-am dus eu cu pasaportul la ei...ni s-a pus pata intr-o dimineata si am plecat sa luam bilete la istanbul :))

Biu
07.09.2011, 22:59:59
intrebare intrebatoare:

pentru imbarcare ar fi bine sa iei cu tine ci, certificat casatorie si pasaport, nu ar trebui sa ai probleme. insa sa nu ai probleme la intoarcere, aici ai cu cine te intelege, dar prin aeroportul din Turcia cine poate sti ?
oricum, cel mai bine ar fi sa suni la politia de frontiera si sa le ceri parerea

p.s. si s-ar fi aplicat si aici, cu conditia sa fi cumprat biletul pe numele actului cu care te identifici, ca miresicile de care zici asa faceau, luau bilet pe numele de fata + pasaport cu numele de fata :)

Katiush
16.09.2011, 15:53:56
intr-un final am optat sa modific numele pe bilet, a costat 25 de euro, asa ca voi calatori cu pasaportul care este pe numele vechi, doar T.

DAISYS
18.09.2011, 18:55:22
intr-un final am optat sa modific numele pe bilet, a costat 25 de euro, asa ca voi calatori cu pasaportul care este pe numele vechi, doar T.
Bine ca ai rezolvat .
Si eu am fost repezita cu 4 luni inainte de nunta si mi-am facut pe numele de ”duamna” si noi plecam dupa 2 zile lucratoare de la nunta.deci luni si marti aveam nevoie si de buletin si de pasaport.la noi se da greu buletinul...cam asa se aplica prosteala de 2-3 sapt,dar se poate si in 2-3 ore..apoi pasaportul si nu am mai avut treaba,decat ceva emotii cu buletinul ,ma gandeam ca daca nu rezolv....dar a fost ok ;-)

dianaruxi
23.11.2011, 18:55:33
intrebare intrebatoare:

Pai ala e act de identitate, poti calatori doar cu el. Nu ai nevoie sa le arati buletinul. Eu de cand m-am casatorit, nu am schimbat pasaportul, si am fost si in Maroc de doua ori, si in Algeria, si nu am avut nevoie de buletin, mereu am fost doar cu pasaportul nu m-a intrebat nimeni nici de buna ziua. Oricum pasaportul e valabil pana expira.
Eu am deja un an jumate de la nunta, si nici acum nu l-am schimbat. Il voi schimba cand expira

MihaelaDamoc
28.06.2012, 11:35:15
Si eu am luat numele sotului si am plecat imediat dupa nunta in strainatate cu pasaportul vechi. Nu am avut nici o problema. Oricum sunt doua saptamani in care poti schimba documentele. Eu le-am schimbat dupa ce ne-am intors.

claudia.heart
01.10.2012, 17:26:26
Si eu am luat numele sotului si am plecat imediat dupa nunta in strainatate cu pasaportul vechi. Nu am avut nici o problema. Oricum sunt doua saptamani in care poti schimba documentele. Eu le-am schimbat dupa ce ne-am intors.

Asa am facut si noi, auzisem ca poti negocia si ruga pe cei de la casa casatoriilor sa nu iti gaureasca buletinul dar nu am vrut sa ma stressez asa ca am mers cu pasaportul! :)

valenttina
21.11.2012, 11:27:53
Eu mi''ám cumparat biletul de avion pe numele vechi cu o luna inainte si am folosit pasaportul pe care il aveam cu acelasi nume , nu am avut probleme !:)

EmmIoana
12.02.2013, 10:06:21
Buna ziua tuturor! Vroiam sa va intreb... Noi avem nunta pe 31august, iar in luna de miere vrem sa plecam pe 7sept... As putea sa plec cupasaportul vechi? Sau daca imi fac acte noi... Ar fi vreo problema daca biletele sunt luate pe numele de fata... ? Astept un raspuns cat mai repede...am vrea sa dam acontul la luna de miere si sa stiu la ce sa ma astept. O zi frumoasa!!!

teodorescu.anca
12.02.2013, 11:39:36
Eu asa intentionez sa fac.
Ma prefac ca nu m-am casatorit vreodata si calatoresc cu pasaportul. Uit ca am buletin in care scrie altceva, sau ca n-am buletin.
Nu vad ce probleme ai putea avea.

duduiuta
12.02.2013, 11:43:01
Buna ziua tuturor! Vroiam sa va intreb... Noi avem nunta pe 31august, iar in luna de miere vrem sa plecam pe 7sept... As putea sa plec cupasaportul vechi? Sau daca imi fac acte noi... Ar fi vreo problema daca biletele sunt luate pe numele de fata... ? Astept un raspuns cat mai repede...am vrea sa dam acontul la luna de miere si sa stiu la ce sa ma astept. O zi frumoasa!!!

Eu si acum la 3 ani jumate de la nunta calatoresc cu pasaportul pe numele de fata,si nu am avut probleme niciodata.Cred ca vei fi ok,nu trebuie sa iti faci probleme :) .

clau_
12.02.2013, 13:36:32

Si eu tot cu pasaportul pe numele de fata am mers, dar si biletele le-am rezervat tot pe numele vechi;

andrea85
12.02.2013, 15:17:25

Daca biletul e luat pe numele de fata si pleci cu pasaportul vechi, nu o sa ai probleme.

valentina0906
16.02.2013, 11:56:33
avand in vedere ca la starea civila iti taie buletinul eu m-am pregatit cu un pasaport inainte de nunta

poneyalma
16.02.2013, 20:43:40
avand in vedere ca la starea civila iti taie buletinul eu m-am pregatit cu un pasaport inainte de nunta
Nu ti-l taie nimeni. Cel mult ti-l perforeaza, dar daca ai nevoie de el imediat dupa nunta la spui si nu ti-l modifica cu nimic. Oricum, dupa nunta, daca-ti schimbi numele va trebui modificat si pasaportul!

alis_madalina
22.02.2013, 10:12:26
Pai si daca uita cei de acolo ce i-ai rugat si ti-l perforeaza? asta da ghinion. trebuie facut pasaport la urgente sau schimbat numele pe rezervarea de la luna de miere. nu?

poneyalma
23.02.2013, 23:19:43
Pai si daca uita cei de acolo ce i-ai rugat si ti-l perforeaza? asta da ghinion. trebuie facut pasaport la urgente sau schimbat numele pe rezervarea de la luna de miere. nu?
Eu nu mai retin cum a fost la mine dar cred ca nu-ti depui cartea de identitate la dosar (in original). Cei de la starea civila iti perforeaza (sau nu, dupa caz) actul de fata cu tine. Adica nu ajungi acolo si constati cu surprindere ca ti-au perforat buletinul. Recunosc ca nu mai tin minte cum a fost la mine dar nu-mi amintesc sa-mi fi lasat cartea de identitate acolo si sa o recuperez ulterior. Oricum ... mie nu m-i l-a perforat nimeni si nici nu i-am rugat sa n-o faca pt ca stiam ca nu voi pleca din tara in perioada aia.

stefy_fy
21.10.2013, 14:06:03
eu mi am luat biletele de avion direct pe numele nou...inainte sa ma casatoresc...sper sa fie ok...oricum vom pleca in decembrie...

LuminitaIasi
07.01.2014, 16:31:14
Credeti ca este vreo problema daca plec in luna de miere cu pasaportul vechi?

olgutza26
08.01.2014, 16:49:08
Credeti ca este vreo problema daca plec in luna de miere cu pasaportul vechi?

daca ai biletele luate pe numele nou, ar putea fi o problema; altfel, nu te legitimeaza nimeni cu ambele documente ca sa isi dea seama de diferenta de nume

LuminitaIasi
09.01.2014, 15:13:01
Pai sunt luate pe numele vechi. Ce bine :)

dianalex
30.01.2014, 12:57:02
Buna fetelor! am o mare nelamurire. va intreb si pe voi, in caz ca mai e cineva in situatia mea. eu una... sunt depasita de situatie. In sensul ca pe unde m-am ineresat, nu m-a asigurat nimeni de o rezolvare certa. Doar ca...probabil...e posibil....nu se stie exact....etc:(
Situatia e in felul urmator: noi locuim in italia, nunta o avem pe 24 august 2014, cununia o sa fie in prahova, dar adresele noastre din buletin sunt in judetul ialomita. problema e urmatoarea: o sa ajungem in tara pe 11 august, o sa ramanem dupa nunta pana pe 31, apoi pe 1septembrie plecam in luna de miere, dupa care ne intoarcem direct in italia, fara sa mai trecem prin romania, pt ca joburile nu ne permit mai mult de atat.
Planul nostru ar fi ca in data de 26 sa mergem sa imi schimb buletinul(ne-am interesat si daca suportam noi transportul unui functionar de la fetesti la slobozia si invers, ar fi gata in 3 zile). deci vinerea pe 29, as avea buletin nou nout, cu nume schimbat si toate cele. in aceeasi zi, mergem la biroul eliberari permise, pt permisul de conducere. aici e buba, pt ca asta dureaza pana la maxim 5 zile lucratoare, dupa care il trimit ei acasa prin posta. deci, cel mai probabil as intra in posesia lui in data de 5 septembrie. ori eu pe 5 septembrie sunt in luna de miere si am nevoie de permis pt ca suntem cu masina si e obositor sa conduca doar proaspatul sot :>
ma intreb, oare imi dau vreo dovada la mana, sau ceva de genul, ca sa putem conduce in doi pana ajungem in italia? sau o sa trebuiasca sa se chinuie doar generica?
Si problema nr. 2
Cum facem rezervarile pt luna de miere? pe ce nume? vechi sau nou? pt ca sincer, m-as ingrozi sa ajung la vama, sau la vreun hotel si sa ma trezesc ca cine stie ce naiba nu e in regula...
Asadar, fetelor, mai sunteti careva in situatia asta? ce stiti, ce idei aveti?

cucush
14.05.2014, 09:49:10
Noi am avut nunta sambata seara, duminica ne-am odihnit (vorba vine ...) si luni dimineata am zburat spre Turcia ;)).
Sejurul l-am cumparat cu 5 luni inainte de nunta, asa ca eu aveam actele pe numele vechi: si buletinul si pasaportul; nu am avut nici o problema la vama. Certificatul de casatorie nu-l iei cu tine in luna de miere ca sa te verifice cineva ;;).
Si perforatul buletinului nu se mai practica de ani buni ...nu va mai faceti griji degeaba:*:*

cucush
14.05.2014, 09:57:45
..... si am nevoie de permis pt ca suntem cu masina si e obositor sa conduca doar proaspatul sot :>
ma intreb, oare imi dau vreo dovada la mana, sau ceva de genul, ca sa putem conduce in doi pana ajungem in italia? sau o sa trebuiasca sa se chinuie doar generica?
Si problema nr. 2
Cum facem rezervarile pt luna de miere? pe ce nume? vechi sau nou? pt ca sincer, m-as ingrozi sa ajung la vama, sau la vreun hotel si sa ma trezesc ca cine stie ce naiba nu e in regula...
Asadar, fetelor, mai sunteti careva in situatia asta? ce stiti, ce idei aveti?[/QUOTE]

Pentru permis iti elibereaza o dovada (pana primesti permisul nou). In mod obligatoriu ;-). Insa nu stiu cate zile este valabila.
Nu poti rezerva locuri / cumpara bilete pentru sejur pe numele nou, pentru ca nu ai actele eliberate si agentia de turism are nevoie de informatii din buletin: nume, prenume, serie, numar, CNP (asta oricum nu se schimba). Dupa parerea mea, fa rezervarea pe numele tau actual ... nu va fi nici o problema la vama sau la hotel. Dar cel mai sigur este sa vorbesti direct cu agentul de turism pentru ca el stie cel mai bine cum se procedeaza in astfel de cazuri.

aniush
09.06.2014, 15:53:34
Buna fetelor, eu am nunta pe 19 iulie, buletinul mi l-am schimbat...cununia civila a fost in mai. Stie cineva, trebuie sa ne rezervam sejurul deja? Noi vrem sa plecam pe la sfarsitul lui iulie. Stiu ca nu are legatura cu subiectul, dar poate ma lamureste cineva.
Inca o chestiune: eu nu mai am pasaport din 2009. Daca plecam in Grecia trebuie neaparat pasaport? Nu voi mai avea cand sa mi-l fac.

georgy89
15.08.2014, 13:54:04
Fetelor, stie cineva daca se mai poate iesi din tara cu buletinul perforat (in UE)? Eu nu sunt prea sigura ca doamnele de la starea civila vor fi destul de ingaduitoare sa nu-mi perforeze buletinul, asa ca mi-am facut pasaport, asa preventiv. Din cate am auzit se poate iesi cu acesta, nu?

moni_mon_5
15.08.2014, 19:55:21
Fetelor, stie cineva daca se mai poate iesi din tara cu buletinul perforat (in UE)? Eu nu sunt prea sigura ca doamnele de la starea civila vor fi destul de ingaduitoare sa nu-mi perforeze buletinul, asa ca mi-am facut pasaport, asa preventiv. Din cate am auzit se poate iesi cu acesta, nu?

Buna Georgy!
Poti iesi si cu pasaportul din tara, dar atentie, acesta isi pierde valabilitatea la 15 zile de cand ti se schimba numele. Cel mai simplu este sa vorbesti cu cei de la starea civila sa nu iti perforeze buletinul, au voie sa faca acest lucru, urmand ca in termen de 30 de zile de la casatorie sa iti depui actele pentru schimbarea numelui.
Personal, am optat pentru a doua varianta.../:)

georgy89
16.08.2014, 19:16:31
Buna Georgy!
Poti iesi si cu pasaportul din tara, dar atentie, acesta isi pierde valabilitatea la 15 zile de cand ti se schimba numele. Cel mai simplu este sa vorbesti cu cei de la starea civila sa nu iti perforeze buletinul, au voie sa faca acest lucru, urmand ca in termen de 30 de zile de la casatorie sa iti depui actele pentru schimbarea numelui.
Personal, am optat pentru a doua varianta.../:)

Si eu o sa ii rog sa nu il perforeze dar din pacate sunt obligata sa fac la sectorul 5 si stiu din experienta nasei mele, care a avut casatoria anul trecut, ca ei i l-a perforat oricum... si nu am vrut sa risc.
Oricum, ma incadrez si in termenul de 15 zile intrucat noi plecam in luna de miere la 4 zile dupa cununia civila, si stam o saptamana. :) Multumesc pt info!

ramona-elena
03.02.2015, 11:23:15
Miresici stiti cumva daca la Galati se mai practica perforarea buletinului?vreau a plec pe 25 mai in luna de miere in Corfu.

deeaghe
20.04.2015, 15:56:19
Noi avem civila pe 15 august si nunta pe septembrie. Plecam in luna de miere pe 8 sep si neintoarcem pe 15 sep. Pot pleca cu buletinul cu numele de fata? Care este termenul legal in care trebuie schimbat numele si implicit buletinul? Eu sunt din Bucuresti. Va rog sa ma ajutati si pe mine. :((:((:((