PDA

Versiunea completa : O insula exotica, dar nu scumpa?

luiza74ace
12.03.2008, 23:00:36
stie cineva unde pot merge in luna de miere pe o insula exotica gen maldive dar care sa nu fie asa de scumpa? ms mult de rasp.:)

wanna
22.03.2008, 19:10:10
Corfu (Grecia)

miresicamica
22.03.2008, 20:33:09
Buna fetelor,am citit pe un site despre tenerife,ca sunt furtuni de nisip seara,ca nu e chiar asa de roz pe cat se spune,e adevarat?:-SSMi-e frica sa nu dam bani degeaba si sa nu fie cum se zice despre insula.Astept raspunsuri de la voi,cele care v-ati facut luna de miere pe aceea insula.

luiza74ace
22.03.2008, 22:29:35
ms mult de raspuns Wanna... nu credeam ca o sa mai raspunda cinva la acest mesaj ...cat despre tenerife si eu ma gandeam sa merg acolo dar nu am auzit nimic de furtuni de nisip..:(

nico74
24.03.2008, 15:03:11
Buna fetelor,am citit pe un site despre tenerife,ca sunt furtuni de nisip seara,ca nu e chiar asa de roz pe cat se spune,e adevarat?:-SSMi-e frica sa nu dam bani degeaba si sa nu fie cum se zice despre insula.Astept raspunsuri de la voi,cele care v-ati facut luna de miere pe aceea insula.

Furtuni de nisip seara in Tenerife???:-\ :-\ unde ai mai auzit-o si pe asta?
Intradevar sunt perioade cand bate vantul dinspre Africa( se numeste "calima" si dureaza cateva zile) si aduce cu el praf, dar nu este asa de rau, doar ca nu mai este cerul asa de clar in acele zile. Cred ca Bucurestiul arata mult mai rau din cauza santierelor decat perioada respectiva din Tenerife.

camenele
01.04.2009, 11:28:00
Si alte destinatii in fara de Corfu ce ne mai recomandati?

olgutza26
01.04.2009, 14:45:08
in afara de corfu si tenerife, ma gandeam la alte insule grecesti, gen Schiatos. astea au preturi cat de cat mai pentru toate buzunarele

andreea204
02.04.2009, 15:13:23
skiatos....nu este cine stie ce...este f mica...casute multe..si cam atat....nu este mare lucru:(

natymotanel
02.04.2009, 15:16:23
Furtuni de nisip?? n-am auzit serios;-)

natymotanel
02.04.2009, 15:17:51
stie cineva unde pot merge in luna de miere pe o insula exotica gen maldive dar care sa nu fie asa de scumpa? ms mult de rasp.:)

Corfu sau Creta sau Rodos, sau Malta sau Cipru...Palma de Mallorca etc...sunt o gramada, dk vrei te ajut cu informatii>:D<

luiza74ace
02.04.2009, 15:27:28
Corfu sau Creta sau Rodos, sau Malta sau Cipru...Palma de Mallorca etc...sunt o gramada, dk vrei te ajut cu informatii>:D<

ms de ajutor, dar deja avem aproape 10 luni de cand am venit din luna de miere....nu am gasit o insula exotica si ieftina asa ca am ales maldive...te pup

nico74
02.04.2009, 15:55:12

Nu sunt chiar furtuni de nisip, se vede de genul ca este mai intetosat afara, nu este clar cerul.( de ex. nu poti vedea insula vecina :) ) Vin intr-o anumita perioada a verii, cand bate vantul dinspre Africa. Dar nu-ti inchipui ca nu mai poti merge pe afara din cauza furtunii :))

Asa ca daca chiar vrei sa mergi in Tenerife, du-te fara nicio grija.

camenele
03.04.2009, 09:06:33
Acum depinde de fiecare..scump si ieftin sunt notiuni relative. Nu ne incadram cu totii in acelasi buget. Ar trebui specificat cam care ar fi pretul in care doresti sa te incadrezi. De exemplu pentru mine 500 euro de pers e cam scump...

Crisro
11.04.2009, 20:02:20
Nu sunt chiar furtuni de nisip, se vede de genul ca este mai intetosat afara, nu este clar cerul.( de ex. nu poti vedea insula vecina :) ) Vin intr-o anumita perioada a verii, cand bate vantul dinspre Africa. Dar nu-ti inchipui ca nu mai poti merge pe afara din cauza furtunii :))

Asa ca daca chiar vrei sa mergi in Tenerife, du-te fara nicio grija.

Votez si eu aceeasi optiune: TENERIFE!

Gaby211081
05.09.2009, 10:16:44
Rodos!
Superba, aproape (nici doua ore cu avionul), foarte multe locuri de vazut, plaja cu nisip (pe coasta estica), apa limpede precum cristalul, oamenii foarte draguti, preturi foarte bune!!!!

mihadicu
09.05.2010, 22:53:28
Daca urmaresti ofertele s-ar putea sa gasesti si pentru Maldive un pret bun. Tu cat ai vrea sa dai?
Grecia ai vazut-o pe toata? Uita-te pe net si ai sa vezi poze cu locuri extraordinare. Sunt locuri mai frumoase decat in insule exotice.
Sau du-te in Egipt la Marea Rosie daca vrei sa vezi flora si fauna ca cea din ocean. Mai exotic decat atat si la preturi mai mici, nu vad unde.

ant
16.05.2010, 01:09:44
Daca urmaresti ofertele s-ar putea sa gasesti si pentru Maldive un pret bun. Tu cat ai vrea sa dai?
Grecia ai vazut-o pe toata? Uita-te pe net si ai sa vezi poze cu locuri extraordinare. Sunt locuri mai frumoase decat in insule exotice.
Sau du-te in Egipt la Marea Rosie daca vrei sa vezi flora si fauna ca cea din ocean. Mai exotic decat atat si la preturi mai mici, nu vad unde.

Subscriu pt Grecia, vasiliki bay....

sau Porto Katsiki - dupa parerea mea cea mai frmoasa plaja Grecesca (Lefkada):x

Sau poate preferati Turcia si Mediterana..in apropiere de Kalcan ...Kaputas Beach..tot asa apa turcoise, liniste si relaxare.. :x

Corfu..Ermones Beach

Meljinda
03.09.2011, 09:53:17
Recomand Sardinia...insula exotica cu siguranta. Cateva poze ..

MissSwan
11.09.2011, 10:58:22
Si Madeira se incadreaza categoric la acest aspect si pt cine nu isi permite insulele din afara Europei sau nu vrea sa calatoreasca 12 ore cu avionul, mi se pare un loc perfect. Noi vom merge acolo pt putina relaxare imediat dupa nunta, luna de miere propriu-zisa o pastram pt iarna. :D

alexandraroxana
11.09.2011, 12:38:54
Noi vom merge in luna de miere in Thassos. Mi se pare foarte accesibil ca pret si foarte frumos.

purple_light
11.09.2011, 12:49:00
Si Madeira se incadreaza categoric la acest aspect si pt cine nu isi permite insulele din afara Europei sau nu vrea sa calatoreasca 12 ore cu avionul, mi se pare un loc perfect. Noi vom merge acolo pt putina relaxare imediat dupa nunta, luna de miere propriu-zisa o pastram pt iarna. :D

wow, superb, absolut superb.... oare de ce nu am aflat eu de insula asta inainte sa cumpar in Mallorca?
noi avem deja totul luat pentru luna de miere in insula Mallorca dar in urmatoarea vacanta insula Madeira este prima pe lista, imi place mult de tot.
sper sa ne placa si in mallorca :)

Katiush
11.09.2011, 12:52:26
wow, superb, absolut superb.... oare de ce nu am aflat eu de insula asta inainte sa cumpar in Mallorca?
noi avem deja totul luat pentru luna de miere in insula Mallorca dar in urmatoarea vacanta insula Madeira este prima pe lista, imi place mult de tot.

Nadeira este absolut incantatoare, dar e si mai greu accesibila decat Mallorca, plus ca nu prea e de mers acolo in octombrie, asa ca bucurati-va de alegerea facuta, e foarte ok.

MissSwan
11.09.2011, 14:06:48

Sunt sigura ca va fi superb si in Mallorca, nu are rost sa regretati. Madeira nu pleaca nicaieri. :) Cum zicea si Katiush, oricum in octombrie nu e asa indicat, cel mai frumos e de mers acolo in perioada mai-septembrie. Nu atat din cauza temperaturilor de afara pt ca are un climat relativ constant pe parcursul anului si nu scade nici iarna sub 18 grade, cat din cauza celor din apa. Si ele sunt constante de-a lungul anului (18-22 grade), insa 18 grade in apa nu e asa placut ca afara. :D Vara e mai bine de mers daca va intereseaza si aspectul asta, plus de asta in Madeira se poate inota cu delfinii, deci ar fi chiar pacat sa ratati o asa experienta. :) Dupa ce ne intoarcem anul viitor, voi reveni cu fotografii si impresii. :)

purple_light
11.09.2011, 14:26:11
Sunt sigura ca va fi superb si in Mallorca, nu are rost sa regretati. Madeira nu pleaca nicaieri. :) Cum zicea si Katiush, oricum in octombrie nu e asa indicat, cel mai frumos e de mers acolo in perioada mai-septembrie. Nu atat din cauza temperaturilor de afara pt ca are un climat relativ constant pe parcursul anului si nu scade nici iarna sub 18 grade, cat din cauza celor din apa. Si ele sunt constante de-a lungul anului (18-22 grade), insa 18 grade in apa nu e asa placut ca afara. :D Vara e mai bine de mers daca va intereseaza si aspectul asta, plus de asta in Madeira se poate inota cu delfinii, deci ar fi chiar pacat sa ratati o asa experienta. :) Dupa ce ne intoarcem anul viitor, voi reveni cu fotografii si impresii. :)

Stiu ca si mallorca e super faina insa nici acolo nu stiu daca apa o sa mai de baie in octombrie, dar na, daca asa ne-am pus noi nunta ce sa facem....si asa plecam in luna de miere la doua zile dupa nunta (adica pe 18) mai repede de atat clar nu se putea :)) asa ca nu ne ramane decat sa speram la vreme buna si apa calduta si in mare [-o<

ps. am atuncat o privire rapida pe la hoteluri si daca luam de pe acum un sejur este chiar fooooarte ieftin, gen 600 de euro pt amandoi la hotel de 5* .... nu stiu inca cum ajungi pe acolo, pe unde trebuie sa zbori si cat sunt biletele.

MissSwan
11.09.2011, 14:32:27
Stiu ca si mallorca e super faina insa nici acolo nu stiu daca apa o sa mai de baie in octombrie, dar na, daca asa ne-am pus noi nunta ce sa facem....si asa plecam in luna de miere la doua zile dupa nunta (adica pe 18) mai repede de atat clar nu se putea :)) asa ca nu ne ramane decat sa speram la vreme buna si apa calduta si in mare [-o<

ps. am atuncat o privire rapida pe la hoteluri si daca luam de pe acum un sejur este chiar fooooarte ieftin, gen 600 de euro pt amandoi la hotel de 5* .... nu stiu inca cum ajungi pe acolo, pe unde trebuie sa zbori si cat sunt biletele.

Nu exista zboruri directe, insa pe timp de vara cei de la Blue Air au curse Bucuresti-Lisabona si de acolo faceti legatura catre Funchal, capitala insulei. Am impresia ca si Blue Air au deschis cursele de vara 2012 la niste preturi mici, primisem un mail de la ei acum vreo doua saptamani. Si noi tot prin Lisabona vom zbura, dar ne intoarcem intai acasa la Stockholm, si plecam de acolo cu linia nationala portugheza, pt ca Blue Air incepe zborurile catre Lisabona abia in iunie.

purple_light
11.09.2011, 15:29:13
Nu exista zboruri directe, insa pe timp de vara cei de la Blue Air au curse Bucuresti-Lisabona si de acolo faceti legatura catre Funchal, capitala insulei. Am impresia ca si Blue Air au deschis cursele de vara 2012 la niste preturi mici, primisem un mail de la ei acum vreo doua saptamani. Si noi tot prin Lisabona vom zbura, dar ne intoarcem intai acasa la Stockholm, si plecam de acolo cu linia nationala portugheza, pt ca Blue Air incepe zborurile catre Lisabona abia in iunie.

deci ar fi ok si cu drumul, noi am merge in iulie deci dau si cei de la BlueAir drumul la zboruri (desi nu imi place deloc sa zbor cu ei... )
noi pentru mallorca am luat de la veling, am inteles de la fratele meu care a mai zburat cu ei in spania ca sunt super ok deci sper sa nu avem probleme.
cu escala nu e problmea, ne adaptam :) poate facem chiar o escala putin mai mare, de vreo doua zile in Lisabona ;)
ne gandeam sa mergem impreuna cu nasii nostri vara viitoare in vacanta dar sa vedem ce parerea au si ei despre Madeira.

MissSwan
11.09.2011, 15:37:51
deci ar fi ok si cu drumul, noi am merge in iulie deci dau si cei de la BlueAir drumul la zboruri (desi nu imi place deloc sa zbor cu ei... )
noi pentru mallorca am luat de la veling, am inteles de la fratele meu care a mai zburat cu ei in spania ca sunt super ok deci sper sa nu avem probleme.
cu escala nu e problmea, ne adaptam :) poate facem chiar o escala putin mai mare, de vreo doua zile in Lisabona ;)
ne gandeam sa mergem impreuna cu nasii nostri vara viitoare in vacanta dar sa vedem ce parerea au si ei despre Madeira.
Da, sunt f ok cei de la Vueling, sunt linia lowcost a celor de la Iberia. Au zburat prietenii nostri la Barcelona cu ei si au fost multumiti, singura problema a fost ca stewardesele nu prea vorbeau nici macar engleza. :))
Cred ca ar fi chiar o idee f buna cu escala prelungita la Lisabona, toti cunoscutii care au fost s-au intors f incantati de oras. :)

andi5
11.09.2011, 16:11:18
Noi am fost in Madeira din 26 iulie pana pe 9 august (luna de miere) si a fost super super super super...efectiv nu am cuvinte sa descriu...am fi ramas acolo:D:D:D...Am ajuns sa mergem acolo din intamplare, cand cautam pe net un loc unde sa mergem in luna de miere, sa fie exotic, dar nu scump, nu ff departe dar nici aproape si accesibil (gen Grecia, Malta sau Cipru) si am dat din intamplare peste cateva poze si ne-am indragostit pe loc de insula. Ne-am facut noi toata excursia, de la bilete de avion pana la hotel si transferuri si am iesit ff ok, mult mai bine decat prin agentii (am cerut si de acolo oferte). O sa pun si niste poze mai incolo.:D

purple_light
11.09.2011, 16:18:06
Noi am fost in Madeira din 26 iulie pana pe 9 august (luna de miere) si a fost super super super super...efectiv nu am cuvinte sa descriu...am fi ramas acolo:D:D:D...Am ajuns sa mergem acolo din intamplare, cand cautam pe net un loc unde sa mergem in luna de miere, sa fie exotic, dar nu scump, nu ff departe dar nici aproape si accesibil (gen Grecia, Malta sau Cipru) si am dat din intamplare peste cateva poze si ne-am indragostit pe loc de insula. Ne-am facut noi toata excursia, de la bilete de avion pana la hotel si transferuri si am iesit ff ok, mult mai bine decat prin agentii (am cerut si de acolo oferte). O sa pun si niste poze mai incolo.:D

felicitari pentru alegere, abia astept sa vad poze :D
si noi am mers tot pe varianta organizarii pe cont propriu si clar am iesit mult mai bine, si pana la urma nu a fost asa mare bataia de cap, ne-am ales hotelul de pe booking si biletele de avion le-am cautat pe net.
daca luam prin agentie genul asta de sejur ne ducea pe la vreo 1200 de euro asa ne consta in jur de 700 de euro deci clar merita sa ne organizam singuri iar din comisonul agentiei sa ne distram pe acolo :))

aarabagiu_aalina
11.09.2011, 21:48:20
eu recomand Cuba..e exotica dar nu se compara la preturi cu Maldive..e mai ieftina si ca Republica Dominicana. Noi mergem acolo pe 17 sept. O sa pun poze.

Katiush
16.09.2011, 15:52:20
Si eu militez pentru asta... vacanta pe cont propiriu este cea mai bună alegere. Distractie sa aveti fetelor!!!

plecam si noi la Istanbul, pe cont propriu. Daca luam un pachet de 3 nopti de la o agentie ma costa cu 30% mai mult decat suma ce revine unui sejur de 4 nopti pe cont propriu. Deci da, si eu incurajez mersul pe cont propriu atunci cand se poate si nu implica prea multa bataie de cap. In luna de miere insa, cred ca am mai spus, am ales sa cumparam un pachet de la agentie, ni s-a parut prea complicat sa ajungem pe insula de capul nostru :))

purple_light
16.09.2011, 15:58:28
plecam si noi la Istanbul, pe cont propriu. Daca luam un pachet de 3 nopti de la o agentie ma costa cu 30% mai mult decat suma ce revine unui sejur de 4 nopti pe cont propriu. Deci da, si eu incurajez mersul pe cont propriu atunci cand se poate si nu implica prea multa bataie de cap. In luna de miere insa, cred ca am mai spus, am ales sa cumparam un pachet de la agentie, ni s-a parut prea complicat sa ajungem pe insula de capul nostru :))

pe ce insula ati fost voi? probabil ca ai mai zis pe aici dar eu nu eram de fata :-"

Katiush
16.09.2011, 15:59:14
pe ce insula ati fost voi? probabil ca ai mai zis pe aici dar eu nu eram de fata :-"

nimic exotic, doar Santorini, Grecia. Dar tot complicat de ajuns, ca nu zboara nimic direct de la noi pe insula.

MissSwan
11.10.2011, 08:54:18

Gata, s-a dat drumul la zborurile Blue Bucuresti - Lisabona pt cele interesate sa ajunga in Madeira anul viitor :D

Ai zboruri Bucuresti - Lisabona - Bucuresti, in fiecare zi de marti, joi si sambata, in perioada: 12 iunie - 15 septembrie 2012.

catdeluxe
21.10.2011, 12:50:40
Nu stiu ce inseamna pt voi "exotic", dar locul unde am fost noi in luna de miere din punctul meu de vedere se incadreazala definitia asta. O mare ale carei nuante de albastru nu le-am vazut in viata mea si nu cred sa le mai vad undeva in Europa, plaje salbatice, natura virgina, ce mai... un paradis aproape de noi.

Noi am ales ca locatie pt luna de miere insula Lefkada (situata la sud de insula Corfu). Deoarece nu o gasesti in oferta agentiilor de turism pot sa spun ca turismul nu e la fel de dezvoltat ca in celelalte insule ale Greciei, dar tocmai aspectul acesta l-am apreciat nespus.

o sa las pozele sa va convinga https://picasaweb.google.com/113942666654344118190/LunaDeMiereLefkada#

Ps. specific inca odata ca pozele nu sunt prelucrate, iar nuanta aceea de albastru a apei era cat se poate de reala!:-p

shu
21.10.2011, 14:20:59
superbe poze! :x
cu ce ati ajuns acolo? ati rezervat pe cont propriu? la ce hotel/vila ati stat? cum au fost serviciile?

Cecylle
21.10.2011, 14:32:40
Nu stiu ce inseamna pt voi "exotic", dar locul unde am fost noi in luna de miere din punctul meu de vedere se incadreazala definitia asta. O mare ale carei nuante de albastru nu le-am vazut in viata mea si nu cred sa le mai vad undeva in Europa, plaje salbatice, natura virgina, ce mai... un paradis aproape de noi.

Noi am ales ca locatie pt luna de miere insula Lefkada (situata la sud de insula Corfu). Deoarece nu o gasesti in oferta agentiilor de turism pot sa spun ca turismul nu e la fel de dezvoltat ca in celelalte insule ale Greciei, dar tocmai aspectul acesta l-am apreciat nespus.

o sa las pozele sa va convinga https://picasaweb.google.com/113942666654344118190/LunaDeMiereLefkada#

Ps. specific inca odata ca pozele nu sunt prelucrate, iar nuanta aceea de albastru a apei era cat se poate de reala!:-p

da, bestiala culoarea apei,,,
am notat si eu insula asta,,,
..
...
daca sunteti interesate pe viitor mergeti pe insula Capri/Italia ... e suficient de exotica pentru europa si nespus de frumoasa, iar apele sunt turcoaz

catdeluxe
26.10.2011, 12:11:13
superbe poze! :x
cu ce ati ajuns acolo? ati rezervat pe cont propriu? la ce hotel/vila ati stat? cum au fost serviciile?

Excursia ne-am organizat-o singuri. Am cautat pe net variante de cazare si am vorbit direct cu ei prin mailuri. Am primit mai multe oferte si am ales-o pe cea mai convenabila. Noi am ramas la asta http://www.villaelia.gr/ukindex.htm. Servicile ireprosabile (curatenie zilnica in camera, iar la 2 zile schimbat asternuturi,prosoape) Camera era mai degraba apartament (avea si bucatarie cu tot ce-ti trebuie). Cand nu mancam la vreo taverna ne opream noi la market si cumparam ceva rapid de preparat. Era foarte comod si mancam de fiecare data pe terasa, ceea ce oferea o nota romantica :)
In ceea ce priveste drumul am mers cu masina personala (sunt in jur de 1000 km din Bucuresti). La dus am facut drumul cu pauza (ne-am cazat pt o seara pe undeva pe langa Salonic, tot la mare), iar la intoarcere le-am facut dintr-o bucata si ne-a luat o zi. De pe la 11 dumineata la 1 noaptea

da, bestiala culoarea apei,,,
am notat si eu insula asta,,,
..
...
daca sunteti interesate pe viitor mergeti pe insula Capri/Italia ... e suficient de exotica pentru europa si nespus de frumoasa, iar apele sunt turcoaz

Am auzit si eu de Capri ca e foarte frumoasa, dar nu cumva e foarte scumpa?? Noi avem pe cineva in Roma, ceea ce ne-ar ajuta pt o excursie la Capri, fie si pentru cateva zile (din cate stiu eu nu e foarte mare distanta, e undeva pe langa Napoli,nu?)

Ritzi
26.10.2011, 13:50:33
Daca ma intrebati pe mine, Tenerife e si exotica, si accesibila ;;) Am tot scris la topicul despre Tenerife si la mine pe blog (click pe semnatura), daca aveti intrebari si va pot ajuta, spuneti...

alexandraroxana
26.10.2011, 21:54:51
Excursia ne-am organizat-o singuri. Am cautat pe net variante de cazare si am vorbit direct cu ei prin mailuri. Am primit mai multe oferte si am ales-o pe cea mai convenabila. Noi am ramas la asta http://www.villaelia.gr/ukindex.htm. Servicile ireprosabile (curatenie zilnica in camera, iar la 2 zile schimbat asternuturi,prosoape) Camera era mai degraba apartament (avea si bucatarie cu tot ce-ti trebuie). Cand nu mancam la vreo taverna ne opream noi la market si cumparam ceva rapid de preparat. Era foarte comod si mancam de fiecare data pe terasa, ceea ce oferea o nota romantica :)
In ceea ce priveste drumul am mers cu masina personala (sunt in jur de 1000 km din Bucuresti). La dus am facut drumul cu pauza (ne-am cazat pt o seara pe undeva pe langa Salonic, tot la mare), iar la intoarcere le-am facut dintr-o bucata si ne-a luat o zi. De pe la 11 dumineata la 1 noaptea

Am auzit si eu de Capri ca e foarte frumoasa, dar nu cumva e foarte scumpa?? Noi avem pe cineva in Roma, ceea ce ne-ar ajuta pt o excursie la Capri, fie si pentru cateva zile (din cate stiu eu nu e foarte mare distanta, e undeva pe langa Napoli,nu?)
Grecia este superba pentru luna de miere, oriunde am merge, are plaje cu nisip fin, si apa cristalina. Noi am fost intr-un concediu vara trecuta in Paralia Katerini, si in excurisie in Skiatos (deosebit...mirosul padurii de pin, apa turcoaz si nisip auriu care sclipea incredibil), cu vaporasul, si in orasul Katerini, am fost foarte incantati. Seara mergeam in cluburi extraordinar de frumoase, sau am stat la o terasa pe plaja cu picioarele in nisip si sub un baldachin, mancarea de la taverne este foarte buna si servirea impecabila, iar in unele seri si noi ne gateam si serveam o cina romantica pe balconul nostru care era unul foarte mare, am avut si noi o camera foarte frumoasa la vila, piscina in curte. A fost o vacanta de vis, dar depinde de fiecare cum si-o organizeaza, ca poti merge in acelasi loc si daca nu iti faci un program diversificat, nu te bucuri 100% de vacanta, sa explorezi toate laturile ei. Noi am fost foarte incantati de Grecia, si am vrea ca in luna de miere sa mergem in Thassos.

In Capri si eu imi doresc sa ajung, sunt fan Italia...am explorat-o din nord (Genova) pana in sud (Puglia - Ostuni). Am fost si in Napoli si Pompei, atunci am stat acolo doar 3 zile si nu am avut timpul necesar si nici finantele de student nu mi-au permis sa ajung in Capri. Dar sunt convinsa ca are un farmec aparte, si il trec pe lista mea cu locurile in care vreau sa ajung. De asemenea si Sardegnia si Corsica merita vazute, daca mai avem timp si bani ...in viata asta.

GargaritaMiha
27.10.2011, 10:59:13
noi am vrea sa mergem in Seychelles sau Maldive dar inca n-am cerut o oferta....probabil ca sunt oferte speciale pt luna de miere, nu?

lorieda
27.10.2011, 11:09:08
Grecia este superba pentru luna de miere, oriunde am merge, are plaje cu nisip fin, si apa cristalina. Noi am fost intr-un concediu vara trecuta in Paralia Katerini, si in excurisie in Skiatos (deosebit...mirosul padurii de pin, apa turcoaz si nisip auriu care sclipea incredibil), cu vaporasul, si in orasul Katerini, am fost foarte incantati. Seara mergeam in cluburi extraordinar de frumoase, sau am stat la o terasa pe plaja cu picioarele in nisip si sub un baldachin, mancarea de la taverne este foarte buna si servirea impecabila, iar in unele seri si noi ne gateam si serveam o cina romantica pe balconul nostru care era unul foarte mare, am avut si noi o camera foarte frumoasa la vila, piscina in curte. A fost o vacanta de vis, dar depinde de fiecare cum si-o organizeaza, ca poti merge in acelasi loc si daca nu iti faci un program diversificat, nu te bucuri 100% de vacanta, sa explorezi toate laturile ei. Noi am fost foarte incantati de Grecia, si am vrea ca in luna de miere sa mergem in Thassos.

In Capri si eu imi doresc sa ajung, sunt fan Italia...am explorat-o din nord (Genova) pana in sud (Puglia - Ostuni). Am fost si in Napoli si Pompei, atunci am stat acolo doar 3 zile si nu am avut timpul necesar si nici finantele de student nu mi-au permis sa ajung in Capri. Dar sunt convinsa ca are un farmec aparte, si il trec pe lista mea cu locurile in care vreau sa ajung. De asemenea si Sardegnia si Corsica merita vazute, daca mai avem timp si bani ...in viata asta.

recomand Sardegna...am fost de nenumarate ori si ador aceasta insula, are un farmec aparte insa las pozele sa vorbeasca :)

https://picasaweb.google.com/108421564365488329171/Sardinia2009?authkey=Gv1sRgCN6R6faz0IHD1gE

Jacynthe
31.10.2011, 16:44:32
noi am vrea sa mergem in Seychelles sau Maldive dar inca n-am cerut o oferta....probabil ca sunt oferte speciale pt luna de miere, nu?

Am cerut eu de la o agentie pt iunie 2012 pt Maldive dar initial mi-au zis ca nu au oferte si date stabilite deja pt anul viitor si ca ca in Ianuarie vor fi multe.
Ulterior mi-au trimis insa pe email cateva ca idee si pretul variaza intre 1300 si 1800 euro de persoana pt avion , taxe aeroport cazare 7 nopti , pensiune completa.
Repet, nu am cerut decat de la o agentie - este f posibil sa gasim oferte diferite la altele, eu o sa mai caut dar pana la anul nu stiu daca ne putem face o idee clara.

GargaritaMiha
01.11.2011, 13:49:28
^e bine de stiut deocamdata ca pretul se invarte in jurul acestei sume:-s

andi5
01.11.2011, 15:05:32
Am cerut eu de la o agentie pt iunie 2012 pt Maldive dar initial mi-au zis ca nu au oferte si date stabilite deja pt anul viitor si ca ca in Ianuarie vor fi multe.
Ulterior mi-au trimis insa pe email cateva ca idee si pretul variaza intre 1300 si 1800 euro de persoana pt avion , taxe aeroport cazare 7 nopti , pensiune completa.
Repet, nu am cerut decat de la o agentie - este f posibil sa gasim oferte diferite la altele, eu o sa mai caut dar pana la anul nu stiu daca ne putem face o idee clara.

un prieten a fost in august, insa a luat bilete din Germania si last minute si i-au costat 2700 euro pt doua persoane cu all inclusive...am inteles de la el ca oricum e ok all inclusive pt ca o apa costa 7 dolari. Profita de faptul ca nu gasesti nimic si trebuie sa iei de la ei. Mie mi se pare ok pretul insa in conditiile unei luni de miere care e planificata din timp, teoretic, cred ca ofertele last minute nu sunt o solutie...

Cecylle
08.11.2011, 22:20:10
Am auzit si eu de Capri ca e foarte frumoasa, dar nu cumva e foarte scumpa?? Noi avem pe cineva in Roma, ceea ce ne-ar ajuta pt o excursie la Capri, fie si pentru cateva zile (din cate stiu eu nu e foarte mare distanta, e undeva pe langa Napoli,nu?)[/QUOTE]

.. da, la ambele intrebari. ei zic ca e "Il gioiello del mediterraneo", merita vizitata. oricum e o destinatie turistica, vin multe vaporase de la napoli cu turisti de toate tipurile.

lorieda
09.11.2011, 10:51:02

.. da, la ambele intrebari. ei zic ca e "Il gioiello del mediterraneo", merita vizitata. oricum e o destinatie turistica, vin multe vaporase de la napoli cu turisti de toate tipurile.[/QUOTE]

Capri &#232; foarte frumoasa dar foarte scumpa (o sticla de apa de 0.5 l la bar costa 5-6 euro!!!!!!). Capri este super de vazut, vizitat, relaxat, are putine plaje deci pentru un sejur la mare nu cred ca este optiunea ideala.
Iti recomand Sardinia (in special), Sicilia care sunt insule unde poti ajunge relativ usor si unde marea e de vis!

martina26
15.11.2011, 10:53:48
Eu am fost pe insula Capri intr-o excursie de o zi in timpul unui sejur la napoli & imprejurimi si mi-a placut extraordinar de mult. Nu mai tin minte ce preturi erau, dar sigur nu era nimic ieftin. M-am uitat la niste cazari pe net si sunt f frumoase hotelurile dar la momentul respectiv mi s-au parut scumpe pt un concediu de criza. Totusi pt luna de miere am aloca un buget mai mare decat pt alte concedii si poate ne hotaram pt Capri, cu vizite la Napoli, Costa Amalfitana si Vezuviu (am mai urcat pe vulcan si a fost unul dintre cele mai impresionante locuri unde am fost vreodata si as vrea sa vada si logodnicul meu). Tot in zona e si insula Ischia asemanatoare cu Capri si ceva mai accesibila ca pret.
Astea ar fi variantele daca nu o sa ne ppermitem ceva de genul maldive, cuba , rep dominicana. Desi, pana la urma s-ar putea sa constatm ca diferenta de pret nu e asa de mare, chiar daca (,) capri e mult mai aproape.

dianaruxi
23.11.2011, 19:04:14
Eu am fost pe insula Capri intr-o excursie de o zi in timpul unui sejur la napoli & imprejurimi si mi-a placut extraordinar de mult. Nu mai tin minte ce preturi erau, dar sigur nu era nimic ieftin. M-am uitat la niste cazari pe net si sunt f frumoase hotelurile dar la momentul respectiv mi s-au parut scumpe pt un concediu de criza. Totusi pt luna de miere am aloca un buget mai mare decat pt alte concedii si poate ne hotaram pt Capri, cu vizite la Napoli, Costa Amalfitana si Vezuviu (am mai urcat pe vulcan si a fost unul dintre cele mai impresionante locuri unde am fost vreodata si as vrea sa vada si logodnicul meu). Tot in zona e si insula Ischia asemanatoare cu Capri si ceva mai accesibila ca pret.
Astea ar fi variantele daca nu o sa ne ppermitem ceva de genul maldive, cuba , rep dominicana. Desi, pana la urma s-ar putea sa constatm ca diferenta de pret nu e asa de mare, chiar daca (,) capri e mult mai aproape.
Am vrut si noi sa mergem odata in concediu in Capri, toate hotelurile de pe langa plaja aveau niste preturi exorbitante, ceva gen 1000€ pe noapte, nu mi-a venit sa cred. Poate nu cautasem eu bine, insa numai asa ceva imi aparea pe booking.

martina26
23.11.2011, 19:42:37
Ceva sigur n-ai cautat bine :D
Eu caut de obicei pe www.google.it si apoi cuvinte cheie in italiana pt ceea ce ma intereseaza (vacanze a Capri, soggiorno a Capri) si asa poti gasi site-uri locale cu hoteluri sau poti gasi direct hotelul sau vila si sa rezervi direct de la proprietari.
Ma gandesc ca or fi si hoteluri de 1000 E pe noapte (ma intreb ce pto sa-ti ofere, totusi, de banii astia), dar sunt si mai ieftine. Din pacate acum nu mai poti vedea preturile pt vara asta ca nu mai sunt disponibile iar pt vara viitoare e cam devreme
Uite aici un link cu ele: http://www.capri.net/it/alberghi daca vrei sa-ti clatesti ochii ;) Sigur trebuie sa fie si mai ieftine de 1000 de euro, dar asteapta-te sa inceapa de pe la 100 (de persoana, nu camera!)

La noi a cam picat pt ca avand nunta la sf lui septembrie, trebuie sa cautam ceva mai sudic de atata ca sa fie cald pt plaja.

dianaruxi
24.11.2011, 08:11:40
Superbe hotelurile din linkul tau. Dar raman totusi destul de scumpe, chiar dc sunt "doar" in jur de 300€ pe noapte

MissSwan
26.11.2011, 22:18:00
Uite ca totusi am gasit un hotel in Capri unde camera este sub 100 euro/noapte: http://www.booking.com/hotel/it/esperia-capri.en-us.html?sid=a3cbb023748c942059dde8b4bb91ef78;dcid= 1;checkin=2012-05-01;checkout=2012-05-08;srfid=353be68007a4d332446704ba4f05fb0cX1
Si are si un rating ok. Insa, intr-adevar, era singurul in aceasta zona de pret, urmatoarele sar de 120 (in zona 100-150 sunt vreo 12 pe booking). Iar asta: http://www.booking.com/hotel/it/excelsior-parco.en-us.html?sid=a3cbb023748c942059dde8b4bb91ef78;dcid= 1;checkin=2012-05-01;checkout=2012-05-08;srfid=d7a20b72206842fad2fc571421e00bf6X7 e de-a dreptul minunat si e aprox 150 pe noapte.:)

andi5
09.01.2012, 20:14:26
am zis si eu ca pun (acu cateva pagini) cateva poze din Madeira. o miiiiica selectie din primele zile. Nu va lasati inselate de nori, e o chestie relativa acolo, in sensul ca puteau fi nori la 10 si credeam ca va ploua si la 11 era un soare de nu puteai sta...;;)

MissSwan
09.01.2012, 20:34:11
am zis si eu ca pun (acu cateva pagini) cateva poze din Madeira. o miiiiica selectie din primele zile. Nu va lasati inselate de nori, e o chestie relativa acolo, in sensul ca puteau fi nori la 10 si credeam ca va ploua si la 11 era un soare de nu puteai sta...;;)

Fabulos! De-abia astept sa ajungem si noi la sfarsitul lui mai! :madlaugh:

andi5
09.01.2012, 20:49:37
Fabulos! De-abia astept sa ajungem si noi la sfarsitul lui mai! :madlaugh:
daca vrei mai multe detalii..doar intreba...;;) si raspund cu drag

danaghita
23.01.2012, 17:03:35
skiatos....nu este cine stie ce...este f mica...casute multe..si cam atat....nu este mare lucru:(
eu stiam ca este scumpa, am fost la un moment dat in treacat

alexandraroxana
23.01.2012, 17:08:04
eu stiam ca este scumpa, am fost la un moment dat in treacat
Skiatos, este intr-adevar foarte scumpa, preturile sunt de 3 ori mai mari decat in celelalte locuri din Grecia, este un loc exclusivist, unde merg doar oameni de bani gata, si vedete din Europa, iar plaja cu nisip auriu este superba. Am fost in excursie la Skiatos si am fost impresionata, dar ca sa stai acolo, nu ne-am permite.

alexandraroxana
23.01.2012, 17:09:54
Skiatos este un loc superb, cu o apa extrem de cristalina, turcoaz, cu padure de pini care miros divin, cu nisip auriu si fin, casute foarte simpatice si doar lume buna, extrem de eleganta.

danaghita
24.01.2012, 11:21:48
Skiatos, este intr-adevar foarte scumpa, preturile sunt de 3 ori mai mari decat in celelalte locuri din Grecia, este un loc exclusivist, unde merg doar oameni de bani gata, si vedete din Europa, iar plaja cu nisip auriu este superba. Am fost in excursie la Skiatos si am fost impresionata, dar ca sa stai acolo, nu ne-am permite.

Sunt total de acord cu tine;;)

danaghita
24.01.2012, 11:25:56
Skiatos este un loc superb, cu o apa extrem de cristalina, turcoaz, cu padure de pini care miros divin, cu nisip auriu si fin, casute foarte simpatice si doar lume buna, extrem de eleganta.
Dar insulele Croatiei cum sunt? Ma gandesc sa ne ducem innainte de bebe

martina26
24.01.2012, 21:53:50
Eu am fost pe insula Krk si a fost fain, mi-a placut.
Tine cont de faptul ca in Croatia majoritatea plajelor sunt stancoase. Rar gasesti cate o bucatica de plaja cu nisip sau pietricele mici mici. Era una pe insula, cu B incepea, daca te uiti pe harta insulei o identifici, am gasit-o si noi intamplator cand ne-am dus sa exploram insula.
Preturile nu mi s-au parut neaparat ieftine pt nivelul nostru de atunci, dar totusi mai accesibile decat Italia, Spania.
Si capitala - Krkr - e un oras dragut, cu stradute mici stamte tipic mediteraneene care mie imi plac la nebunie.

Daca te intereseaza, iti pun si niste poze.

CeliBia
25.01.2012, 06:38:12
Tine cont de faptul ca in Croatia majoritatea plajelor sunt stancoase. Rar gasesti cate o bucatica de plaja cu nisip sau pietricele mici mici. Era una pe insula, cu B incepea, daca te uiti pe harta insulei o identifici, am gasit-o si noi intamplator cand ne-am dus sa exploram insula.
Preturile nu mi s-au parut neaparat ieftine pt nivelul nostru de atunci, dar totusi mai accesibile decat Italia, Spania.
Si capitala - Krkr - e un oras dragut, cu stradute mici stamte tipic mediteraneene care mie imi plac la nebunie.

Ma intereseaza pe mine fotografiile caci ma tenteaza Croatia de ceva vreme o:-)

elisa1524
25.01.2012, 13:25:38

Cred ca te referi la insula Brac. Are una din cele mai frumoase si faimoase plaje din lume, numita cornul de aur.
Doar ca in vara lui 2011 a luat foc padurea din cauza caldurii parca.
Oricum nu au fost victime si nici pierderi materiale. Anul acesta intentionez sa o vizitez.
In Croatia merita vazut si parcul lor national de la Plitvice, cu peste 60 de cascade (citisem pe undeva).

martina26
25.01.2012, 14:17:29
N-am confundat-o, era vorba despre un satuc de pe insula Krk. Pun si o poza sa vezi la care ma refer.

Despre insula Brac eu nu stiu ca n-am fost acolo, e posibil sa fie cum zici tu.

Poze din vacanta pun mai incolo, ca aucm sunt la serviciu si nu le am.

martina26
25.01.2012, 22:55:04
pozele promise:

Cecylle
26.01.2012, 10:18:19
poate va intereseaza....
http://aliceee-traveler.blogspot.com/2011/08/49-download-gratuit-ghid-turistic-cu.html

alexandraroxana
26.01.2012, 15:24:48
poate va intereseaza....
http://aliceee-traveler.blogspot.com/2011/08/49-download-gratuit-ghid-turistic-cu.html
Superbe, pozele cu Croatia!

oanacraiova
26.01.2012, 16:06:12
poate va intereseaza....

super frumos! Croatia este tot timpul surprinzatoare! Nu stiam de locatia asta, dar arata incredibil.

oanacraiova
26.01.2012, 16:07:54

si noi mergem pe udneva prin grecia si am auzit ca este pe langa Skiatos. Ce bine ca e frumos ca asa o pun pe lista de "vizitat" De unde ati luat ferry si cat a costat?

bianca_411
03.02.2012, 18:20:29
noi am fost in luna de miere in Lefkada (este o insula care se leaga printr-un mic pod de catre continentul Greciei) - a fost de vis, cred ca doar in caraibe mai este apa asa de frumoasa :) , am sa postez cateva fotografii ca sa va convingeti singure.509884509885509886509887509888509889509890 509891509892509893

CeliBia
03.02.2012, 20:31:35
noi am fost in luna de miere in Lefkada (este o insula care se leaga printr-un mic pod de catre continentul Greciei) - a fost de vis, cred ca doar in caraibe mai este apa asa de frumoasa :) , am sa postez cateva fotografii ca sa va convingeti singure.509884509885509886509887509888509889509890 509891509892509893

Fotografiile cu Lefkada ma uimesc din ce in ce mai tare. Revin cu o intrebare despre Lefkada: apa a fost calda? In ce perioada ati fost? Culoarea apei este superba, dementiala :x

bianca_411
03.02.2012, 21:04:19
Fotografiile cu Lefkada ma uimesc din ce in ce mai tare. Revin cu o intrebare despre Lefkada: apa a fost calda? In ce perioada ati fost? Culoarea apei este superba, dementiala :x

noi am fost 2 sapt, sf august - inceput sept .
in nord , nord-vest toata coasta este spectaculoasa, temperatura apei este ok (deci nu ingheti), problema o reprezinta valurile (destul de mari, daca ai merge in iulie cred ca ar fi mult mai bine), tb sa stii sa inoti !!! - totodata, plaja e cu pietricele, nu e nisipul cel mai fin, dar si asa culoarea apei e superba si peisajul e de vis...plina cu tineri
in sud: apa nu era adanca, era foarte calda, dar culoarea nu mai era aceeasi... f galagioasa partea asta, multe familii cu copii, hoteluri peste tot etc.
ne-am cazat in partea de nord-vest, in agios nikitas (un sat mai animat), fiind o insula mica ne-am tot plimbat cu atv-ul si ne-am balacit pe unde am dorit ;)

mirella3003
03.02.2012, 21:55:09
noi am fost 2 sapt, sf august - inceput sept .
in nord , nord-vest toata coasta este spectaculoasa, temperatura apei este ok (deci nu ingheti), problema o reprezinta valurile (destul de mari, daca ai merge in iulie cred ca ar fi mult mai bine), tb sa stii sa inoti !!! - totodata, plaja e cu pietricele, nu e nisipul cel mai fin, dar si asa culoarea apei e superba si peisajul e de vis...plina cu tineri
in sud: apa nu era adanca, era foarte calda, dar culoarea nu mai era aceeasi... f galagioasa partea asta, multe familii cu copii, hoteluri peste tot etc.
ne-am cazat in partea de nord-vest, in agios nikitas (un sat mai animat), fiind o insula mica ne-am tot plimbat cu atv-ul si ne-am balacit pe unde am dorit ;)
buna..imi poti spune te rog daca ai plecat prin agentie sau pe cont propriu.si cu ce te-ai dus pana acolo?adica as vrea mai multe detalii te rog..imi doresc foarte mult sa merg si eu tot la inceputul lui septembrie..

bianca_411
04.02.2012, 08:44:39
buna..imi poti spune te rog daca ai plecat prin agentie sau pe cont propriu.si cu ce te-ai dus pana acolo?adica as vrea mai multe detalii te rog..imi doresc foarte mult sa merg si eu tot la inceputul lui septembrie..
noi am fost pe cont propriu :
1.) cazarea de pe booking.com,
2.) avionul pana in Athena cu olympicair.com, nu exista zbor direct pana in lefkada town.
3.) din Athena (era o autogara cu autocare care aveau curse directe catre mai multe insule grecesti: Corfu, zakynthos, kefalonia etc.) am luat un autocar catre insula lefkada.
4.) in lefkada town exista microbuze care fac curse catre punctele(satele) principale ale insulei.

de ce n-am ales agentie( cei de la jeka.ro aveau oferte)? - pt ca aveau oferta pt transport decat cu autocarul, dar dc va place sa mergeti cu masina proprie e f ok si asa, erau o droaie de romani cu masini de Bucuresti.

dc ai nevoie de mai multe detalii ti le ofer cu placere :)

mirella3003
04.02.2012, 09:28:55
2.) avionul pana in Athena cu olympicair.com, nu exista zbor direct pana in lefkada town.
3.) din Athena (era o autogara cu autocare care aveau curse directe catre mai multe insule grecesti: Corfu, zakynthos, kefalonia etc.) am luat un autocar catre insula lefkada.
4.) in lefkada town exista microbuze care fac curse catre punctele(satele) principale ale insulei.

de ce n-am ales agentie( cei de la jeka.ro aveau oferte)? - pt ca aveau oferta pt transport decat cu autocarul, dar dc va place sa mergeti cu masina proprie e f ok si asa, erau o droaie de romani cu masini de Bucuresti.

pe acelasi site gasisem si eu oferte de 28o de euro pt 7 nopti..noi am vrea sa mergem cu masina..sau cu autocarul..eu am rau de avion :( m-am uitat pe google map..si ar fi cam 1040 de km pana acolo..nu mi se par foarte multi..si inca ceva iti trebuie pasaport sau poti merge cu buletinul?

alexandraroxana
04.02.2012, 11:08:52

O adevarata aventura ati avut! Felicitari ca ati reusit sa va organizati singuri excursia. <:-P

bianca_411
04.02.2012, 11:12:43
pe acelasi site gasisem si eu oferte de 28o de euro pt 7 nopti..noi am vrea sa mergem cu masina..sau cu autocarul..eu am rau de avion :( m-am uitat pe google map..si ar fi cam 1040 de km pana acolo..nu mi se par foarte multi..si inca ceva iti trebuie pasaport sau poti merge cu buletinul?
daca mergi prin bulgaria nu-ti trebuie pasaport, e f ok si buletinul, distanta se poate parcurge si cu masina, probabil tb sa ramaneti o noapte intr-un oras, ca sa nu fie f obositor drumul, poti sa alegi salonic-ul (e un oras frumos - mie personal mi-a placut mai mult decat atena, micut si linistit, intr-o zi , doua il poti vizita, are o faleza tare frumoasa unde te poti plimba de voie si mai sunt si niste baruri-terase pline cu tineri studenti, unde poti sa simti briza marii).
- dc alegi sa iei o oferta prin agentie, sa-ti iei si demipensiune (mic dejun si cina) deoarece preturile in general in lefkada (in sud sunt mai mici preturile, se gasesc si mai multe taverne) sunt ceva mai mari decat prin alte zone ale greciei (zone turistice, la mare).

adnanacri
05.02.2012, 23:37:32

buna..cam tarziu am observat mesajul tau,ai mai aflat ceva de oferte in zona asta?...si pe mine m-ar interesa foarte mult.Eu am mai cautat pe net dar nu pot spune ca am gasit oferte ..doar liste de preturi ;)

bianca_411
06.02.2012, 09:35:00
buna..cam tarziu am observat mesajul tau,ai mai aflat ceva de oferte in zona asta?...si pe mine m-ar interesa foarte mult.Eu am mai cautat pe net dar nu pot spune ca am gasit oferte ..doar liste de preturi ;)

buna,
sunt cateva subiecte deschise referitoare la insule exotice (cu siguranta ai sa gasesti acolo mai multe detalii :) ):
Luna de miere in Caraibe (Bahamas, Cuba, Rep. Dominicana, Jamaica, Barbados) (http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=4424)
Luna de miere in Mauritius (http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=5080)
Luna de miere in Maldive (http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=3296)
Luna de miere in Seychelles (http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=20670)

anyway, din ce am mai cautat eu, cei de la paralela 45 fac reduceri pt tinerii casatoriti, dar sa citesti mai bine conditiile .

andra_razvan
17.02.2012, 11:54:23
Fetelor nu a fost nimeni in Santorini? Eu acolo as vrea sa mergem pt luna de miere? ceva pareri? ms

catdeluxe
17.02.2012, 14:50:03

Noi am fost dupa nunta anul trecut in Lefkada, in perioada 20-27 septembrie. Pot sa spun ca apa era foarte calda, si doar o zi am prins-o cu valuri mari (fusese furtuna noaptea precedenta). A fost ziua in care marea a avut cea mai intensa nuanta de turcoaz. Am ceva poze si in semnatura.
Legat de sejur noi am mers pe cont propriu. Nici macar nu am rezervat nimic pe net. Am cautat in schimb posibilitati de cazare, dar am trimis mail direct lor si ne-au facut oferta. Noi am gasit un complex chiar in nordul insulei, in Lefkada Town- capitala insulei, am dat mail iar cei de la complex ne-au facut o super oferta de pret. Am luat camera cu 30 E pe noapte, in conditile in care in sezon sare de 150 E.
Drumul l-am facut cu masina personala. La dus am facut cu pauza, ne-am cazat pe langa Salonic o noaptea, dar la intoarcere l-am facut dintr-o bucata si nu a fost extrem de obositor (specific ca a fost un singur sofer.. daca ar fi doi se face lejer drumul intr-o singura zi)
Legat de perioada in care am fost specific faptul ca valul de turisti deja plecase, insula a fost neaglomerata iar plajele libere. Erau momente in care aveam impresia ca suntem pe cate o plaja pustie.
A fost o excursie de neuitat, si ne vom intoarce cu siguranta in acel mic paradis

miresicamini
02.04.2012, 14:14:56
Nu e chiar insula dar locul este foarte exotic - Egipt - Hurghada; eu acolo am facut; o alta varianta - Madeira, este ceva mai putin costisitoare decat cele destinatii gen rep Dominicana/Bali etc

ank_catalina
16.05.2012, 18:24:21
Buna. Si eu sunt in cautarea unei destinatii pentru "saptamana de miere" si de aici am aflat de Madeira. Poti sa-mi spui,te rog, cat va costat sejurul (cazare+transport) si unde ati fost cazati?

andi5
16.05.2012, 22:29:34
Buna. Si eu sunt in cautarea unei destinatii pentru "saptamana de miere" si de aici am aflat de Madeira. Poti sa-mi spui,te rog, cat va costat sejurul (cazare+transport) si unde ati fost cazati?

Poti sa gasesti mai multe la topicul despre luna de miere in Portugalia/madeira. Eu am scris aici:
http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=6773&page=34
si in paginile urmatoare. Mai sunt cateva fete acolo, care vor merge in curand.
Noi ne-am gasit totul singuri si am ajuns cu cazare transport si mic dejun pe la 1800 euro daca tin bine minte (pt 2 persoane)...cu zbor din Cluj (adica de la noi de acasa:D). Am stat la hotel Raga. Cazarea cu mic dejun a fost 900 euro pt 2 persoane. Am uitat sa iti zic ca am stat 14 nopti, nu 7...deci daca stati o saptamana e mai ieftin.

CeliBia
17.05.2012, 07:50:34
Poti sa gasesti mai multe la topicul despre luna de miere in Portugalia/madeira. Eu am scris aici:
http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=6773&page=34
si in paginile urmatoare. Mai sunt cateva fete acolo, care vor merge in curand.
Noi ne-am gasit totul singuri si am ajuns cu cazare transport si mic dejun pe la 1800 euro daca tin bine minte (pt 2 persoane)...cu zbor din Cluj (adica de la noi de acasa:D). Am stat la hotel Raga. Cazarea cu mic dejun a fost 900 euro pt 2 persoane. Am uitat sa iti zic ca am stat 14 nopti, nu 7...deci daca stati o saptamana e mai ieftin.

Ce legatura ai gasit din Cluj? Ai zburat la Madrid si de acolo spre Portugalia? Cat te-a costat cu totul drumul (toate taxele, dus/intors)? Mersi ;-)

andi5
17.05.2012, 08:40:16
Ce legatura ai gasit din Cluj? Ai zburat la Madrid si de acolo spre Portugalia? Cat te-a costat cu totul drumul (toate taxele, dus/intors)? Mersi ;-)

Avionul ne-a costat apoximativ 900 de euro pt doua persoane dus intors (+cazarea 900 pt doua persoane). Am zburat Cluj-Frankfurt-Lisabona-Funchal si inapoi...din pacate asa am gasit cu doua escale, dar a fost ok, nu au durat mult zborurile. Am zburat cu Lufthansa pana la Frankfurt si apoi cu TAP (linia portugheza) pana la Lisabona si Funchal. Zborul Lisabona Funchal nu dureaza mai mult de 45 minute, o ora.

bogdanb
27.05.2012, 18:04:11
Noi am fost dupa nunta anul trecut in Lefkada, in perioada 20-27 septembrie. Pot sa spun ca apa era foarte calda, si doar o zi am prins-o cu valuri mari (fusese furtuna noaptea precedenta). A fost ziua in care marea a avut cea mai intensa nuanta de turcoaz. Am ceva poze si in semnatura.
Legat de sejur noi am mers pe cont propriu. Nici macar nu am rezervat nimic pe net. Am cautat in schimb posibilitati de cazare, dar am trimis mail direct lor si ne-au facut oferta. Noi am gasit un complex chiar in nordul insulei, in Lefkada Town- capitala insulei, am dat mail iar cei de la complex ne-au facut o super oferta de pret. Am luat camera cu 30 E pe noapte, in conditile in care in sezon sare de 150 E.
Drumul l-am facut cu masina personala. La dus am facut cu pauza, ne-am cazat pe langa Salonic o noaptea, dar la intoarcere l-am facut dintr-o bucata si nu a fost extrem de obositor (specific ca a fost un singur sofer.. daca ar fi doi se face lejer drumul intr-o singura zi)
Legat de perioada in care am fost specific faptul ca valul de turisti deja plecase, insula a fost neaglomerata iar plajele libere. Erau momente in care aveam impresia ca suntem pe cate o plaja pustie.
A fost o excursie de neuitat, si ne vom intoarce cu siguranta in acel mic paradis

Lefkada foarte frumos , asta va fi si urmatoarea noastra destinatie !

MissSwan
06.06.2012, 10:44:25
Avionul ne-a costat apoximativ 900 de euro pt doua persoane dus intors (+cazarea 900 pt doua persoane). Am zburat Cluj-Frankfurt-Lisabona-Funchal si inapoi...din pacate asa am gasit cu doua escale, dar a fost ok, nu au durat mult zborurile. Am zburat cu Lufthansa pana la Frankfurt si apoi cu TAP (linia portugheza) pana la Lisabona si Funchal. Zborul Lisabona Funchal nu dureaza mai mult de 45 minute, o ora.

Din 30 iunie se poate zbura cu TAP Bucuresti-Lisabona, au si zbor Budapesta-Lisabona pt fetele din vestul tarii. Nu stiu ce preturi sunt, noi am zburat Stockholm-Lisabona-Funchal cu TAP si am platit 300 euro/persoana dus-intors (am luat biletele de pe expedia.com, au cele mai bune preturi pt zborurile la companii de linie). Cazarea a fost ceva mai scumpa dar pt noi a meritat din plin, 1440 euro/8 nopti cu mic dejun la The Cliff Bay (http://www.booking.com/hotel/pt/the-cliff-bay.en-gb.html?sid=7575f2e9edc22c081525baefffe64d9b;dcid= 1;checkin=2012-05-22;checkout=2012-05-27;srfid=699542f4e8d1710d2907957e7331733bX3) - camera cu vedere laterala la mare, vedeam practic marea din pat, iar de mic dejun nu mai comentez nimic pt ca mi se face o pofta de nedescris. =P~
Am pus mai multe poze la topicul despre Portugalia, noua ne-a placut enorm si vrem fara discutie sa ne intoarcem. Las si aici cateva. :)

dianaruxi
06.06.2012, 10:48:38
Din 30 iunie se poate zbura cu TAP Bucuresti-Lisabona, au si zbor Budapesta-Lisabona pt fetele din vestul tarii. Nu stiu ce preturi sunt, noi am zburat Stockholm-Lisabona-Funchal cu TAP si am platit 300 euro/persoana dus-intors (am luat biletele de pe expedia.com, au cele mai bune preturi pt zborurile la companii de linie). Cazarea a fost ceva mai scumpa dar pt noi a meritat din plin, 1440 euro/8 nopti cu mic dejun la The Cliff Bay (http://www.booking.com/hotel/pt/the-cliff-bay.en-gb.html?sid=7575f2e9edc22c081525baefffe64d9b;dcid= 1;checkin=2012-05-22;checkout=2012-05-27;srfid=699542f4e8d1710d2907957e7331733bX3) - camera cu vedere laterala la mare, vedeam practic marea din pat, iar de mic dejun nu mai comentez nimic pt ca mi se face o pofta de nedescris. =P~
Am pus mai multe poze la topicul despre Portugalia, noua ne-a placut enorm si vrem fara discutie sa ne intoarcem. Las si aici cateva. :)
Superb hotelul!

Risha
06.06.2012, 15:00:17
Pe noi ne-a costat cam 430 euro de persoana biletele de avion dus-intors Budapesta-Lisabona-Funchal, cred insa ca daca le luam cu cateva zile mai repede le luam ceva mai ieftin. Tot cu TAP.

MTIBI
30.07.2012, 13:47:40
Pe noi ne-a costat cam 430 euro de persoana biletele de avion dus-intors Budapesta-Lisabona-Funchal, cred insa ca daca le luam cu cateva zile mai repede le luam ceva mai ieftin. Tot cu TAP.

Fetelor, insula exotica nu este Madeira sau Funchal, ci Maldive, Haity, etc. Pentru acestea preturile la hoteluri sunt aproximativ mizilicuri pe langa preturile la avion.... Aici este marea problema.. se ajunge destul de greu ca si accesibilitate pret bilet avion.

Risha
30.07.2012, 13:55:12
EXÓTIC, -Ă, exotici, -ce, adj. Care se află într-o regiune foarte îndepărtată și care impresionează prin aspecte neobișnuite, ciudate;

E adevarat ca Madeira face parte, din punct de vedere administrativ din Europa. Din punct de vedere geografic, cred ca e mai aproape de Africa. Vegetatia este 100% exotica (e plin de palmieri, bananieri, orhidee etc.), temperatura la fel (nu scade niciodata sub 15 grade).

Cat despe departare, eu ca sa ajung in Madeira am mers 8 ore cu autocarul si am schimbat doua avioane. Deci pentru mine a fost si departe.

Plus ca termenul de "exotic" e relativ, sunt sigura ca nici Noua Zeelanda nu pare foarte exotica pentru australieni.

martina26
30.07.2012, 14:08:53
Plus ca termenul de "exotic" e relativ, sunt sigura ca nici Noua Zeelanda nu pare foarte exotica pentru australieni. Ce tare ai fost! :)) Dar e perfect adevarat. Depinde foarte mult de unde esti. S-ar putea ca un locuitor din Maldive sa considere exotica insula Rhodos, pt ca e "altceva" fata de locurile cu care este obisnuit el.

Cat despre preturi, tin sa te contrazic - stiu pe cineva care a fost in rep dominicana si au dat pe biletele de avion de 2 ori mai mult decat pe cazare, pt ca e departe, deci zbor lung = scump si pt ca fiind o tara saraca, preturile la cazare nu sunt asa mari ca in alte locuri.

PS. Haiti se scrie cu "i" la sfarsit.

bre.alexandra
30.07.2012, 15:44:28
mda, e relativa chestia cu indepartata. indepartata fata de cine? :))

tocmai am primit pe facebook o recomadare de pe blogul Bialog (al userului CeliBia) ptr o insulita care nu stiu daca o fi catalogata ca exotica, dar care mie mi se pare superba.

se cheama procida, e pe undeva pe langa napoli.

http://www.bialog.ro/2012/07/visand-la-procida/

CeliBia
30.07.2012, 19:49:14
mda, e relativa chestia cu indepartata. indepartata fata de cine? :))

tocmai am primit pe facebook o recomadare de pe blogul Bialog (al userului CeliBia) ptr o insulita care nu stiu daca o fi catalogata ca exotica, dar care mie mi se pare superba.

se cheama procida, e pe undeva pe langa napoli.

http://www.bialog.ro/2012/07/visand-la-procida/

Multumesc mult de tot pentru mentionare, esti o draguta >:D<
Mie Procida mi se pare un loc absolut superb, descoperit din intamplare intr-o fotografie, acum a devenit o mica obsesie. Este insa Italia, deci nu stiu cat de exotica pare. Pentru mine cred ca ar fi ;-)

bre.alexandra
30.07.2012, 20:11:57
Multumesc mult de tot pentru mentionare, esti o draguta >:D<
Mie Procida mi se pare un loc absolut superb, descoperit din intamplare intr-o fotografie, acum a devenit o mica obsesie. Este insa Italia, deci nu stiu cat de exotica pare. Pentru mine cred ca ar fi ;-)

:) cu placere. sa stii ca am aflat multe chestii interesante de pe blogul tau.
eu una am in plan un tur al sudului italiei si ma gandesc serios sa includ si minunatia asta de insula in traseu.

alexandraroxana
30.07.2012, 21:11:06
Noi ne-am facut rezervare pentru Zakynthos, Grecia in 4 septembrie.
Peisajele sunt superbe si apa turcoaz, grotele albastre si broscute testoase.
Biletele ne-au costat 423 euro / 2 persoane ;-). De abia asteptam sa mergem;)).

andrea85
30.07.2012, 21:14:23
Noi ne-am facut rezervare pentru Zakynthos, Grecia in 4 septembrie.
Peisajele sunt superbe si apa turcoaz, grotele albastre si broscute testoase.
Biletele ne-au costat 423 euro / 2 persoane ;-). De abia asteptam sa mergem;)).

Ce include acest pret pentru 2 persoane?

alexandraroxana
31.07.2012, 08:41:32
Ce include acest pret pentru 2 persoane?
Transportul cu autocarul
Cazare la vila de 3 *, fara masa.
Statiunea Kalamaki (Zakynthos)

Noi preferam fara masa, pentru nu ne place sa fim legati de programul meselor, plus ca ne place sa mancam in taverne diferite, in fiecare zi.

martina26
31.07.2012, 08:55:51
Foarte fain, Alexandra!

Flamingo
31.07.2012, 09:23:52
Transportul cu autocarul

Noi preferam fara masa, pentru nu ne place sa fim legati de programul meselor, plus ca ne place sa mancam in taverne diferite, in fiecare zi.

Foarte fain si chiar ieftin ;)
Si mie mi se pare o idee buna sa nu fi "legat" cu masa de locul in care esti cazat.E frumos sa incerci cat mai multe taverne/restaurante.

GoGo_82
31.07.2012, 09:31:49
Transportul cu autocarul

super bun pretul!!! si chiar daca e septembrie... in grecia e inca ok (la vreme ma refer)!!!
distractie placuta!!!

GoGo_82
31.07.2012, 09:35:28
Foarte fain si chiar ieftin ;)
Si mie mi se pare o idee buna sa nu fi "legat" cu masa de locul in care esti cazat.E frumos sa incerci cat mai multe taverne/restaurante.
noi anul acesta ne-am luat dp... am citit pareri bune in ceea ce priveste mancarea la restaurantul hotelului unde am facut rezervarile... iar la pranz... avem timp sa testam si in alte parti...

martina26
31.07.2012, 09:36:36
Mie imi place sa aiba neaparat micul dejun, pt ca mie foame cand ma trezesc si vreau sa ajung repede la o masa si in concediu n-am chef de pus masa / strans masa / spalat vasele (asta in ideea ca ne-am lua noi in camera cele necesare). Plus ca A. e un mancau si jumatate si e innebunit dupa micul-dejun stil bufet suedez de la hoteluri (din cauza diversitatii) asa ma micul dejun e esential oriunde mergem. Dar in rest mi se pare foarte fain sa mananci in fiecare seara altundeva.

MissSwan
31.07.2012, 09:47:17
Da, si noua ne place f tare sa avem micul-dejun asigurat. In Madeira a fost un rasfat total, in fiecare dimineata mancam waffles, french toast, fructe proaspete. :x Iar R, desigur, isi compunea un fel de full english cu oua, fasole, carnati si alte nebunii. :))

martina26
31.07.2012, 09:56:48
Mi se pare cunoscut :)) Dar e ok asa, sa ne luam diferit, ca asa pot gusta de la el ce nu mi-am luat eu.
La A. singurele intrebari despre hotelul la care o sa stam in honeymoon au fost daca avem micul dejun si piscina :D A ramas putin "traumatizat" de cand l-am dus odata la o pensiune unde am inteles eu gresit ca avem micul dejun si am aflat dimineata ca n-avem si a fost asa de dezamagit ca cred ca o sa-mi aminteasca pana la pensie =))

Risha
31.07.2012, 12:08:39
Mi se pare cunoscut :)) Dar e ok asa, sa ne luam diferit, ca asa pot gusta de la el ce nu mi-am luat eu.
La A. singurele intrebari despre hotelul la care o sa stam in honeymoon au fost daca avem micul dejun si piscina :D A ramas putin "traumatizat" de cand l-am dus odata la o pensiune unde am inteles eu gresit ca avem micul dejun si am aflat dimineata ca n-avem si a fost asa de dezamagit ca cred ca o sa-mi aminteasca pana la pensie =))
Astea sunt si obsesiile sotului meu, micul dejun si piscina:))
Si mie imi place sa am micul dejun asigurat, dimineata e mai comod si e mai multa diversitate la bufet suedez. Noi am avut in Madeira demi-pensiune, si pot sa zic ca ne-a placut la nebunie si cina la hotel. Era destul de variata, in fiecare zi se servea altceva si erau vreo patru feluri (aperitive, supa, fel principal si deserturi). Imi place si sa caut eu locuri in care sa mananc, depinde de vacanta pe care o avem, daca de exemplu nu vrem sa fim legati de o anumita ora pentru cina. Insa micul dejun e obligatoriu.

martina26
31.07.2012, 12:53:53
Si noi vrem cu demi-pensiune acum, desi am ezitat putin intre asta si doar MD, tocmai pt ca ne gandeam sa incercam specificul local, in fiecare seara altundeva. Apoi ne-am gandit ca in primul rand, sigur si la cina de la hotel vor fi feluri specifice si macar putem gusta mancaruri diferite, cate putin din fiecare si in al doilea rand mie oricum mi-e foame si la pranz (el rezista cu un mic dejun sanatos pana la cina, eu nu prea) asa ca tot o sa mai mergem si la vreun restaurant local chiar daca nu la fiecare pranz.
Ca o paranteza, mi-am luat luna asta revista Good Food si este un articol despre turismul gastonomic si mi s-a parut super tare sa calatoresti ca sa incerci diferite mancaruri din lume. Sau cel putin, daca tot ajungi intr-un loc, sa gusti cat mai mult din bucataria locala. Ai crede ca-i normal, dar am cunoscut mai multe persoane care indiferent unde merg, traiesc numai cu gratar cu cartofi prajiti, pizza sau McD, ceva de groaza ...

Si apropo de topic, mie orice insula mi se pare cat de cat exotica, simplul fapt de a fi insula e special. Ca unele au palmieri si nisip fin e un bonus :D Dar pana si Islanda mi se pare exotica pt ca altceva.

Risha
31.07.2012, 14:19:52
De acord, si eu am aceeasi parere despre insule.

Un mare DA turismului culinar, noi nu pasim in alta tara fara sa incercam toate specialitatile, nu doar de mancare dar si de bautura. Noi suntem de-a dreptul pasionati de chestia asta. Sotul meu isi face licenta pe tema turismului culinar;))

segaldia
05.01.2013, 23:22:34
Insulele grecesti sunt deosebite din cate am auzit si nu foarte scumpe. Ar mai fi Tenerife, insa transportul e destul de scump.

GoGo_82
28.01.2013, 18:55:31
imi poti spune te rog unde anume sunt facute aceste poze??? care e cel mai apropiat oras/sat :D

multumesc anticipat!!!

adelat
29.01.2013, 09:51:49
imi poti spune te rog unde anume sunt facute aceste poze??? care e cel mai apropiat oras/sat :D

multumesc anticipat!!!

Eu am recunoscut Porto Katsiki si Egremni.
Hai sa im fac reclama :) Uite un post despre ce mi-a placut mie in Lefkada:
http://adelatarpan.blogspot.be/2011/02/porto-katsiki-lefkada-grecia.html

GoGo_82
29.01.2013, 12:16:11
Eu am recunoscut Porto Katsiki si Egremni.
Hai sa im fac reclama :) Uite un post despre ce mi-a placut mie in Lefkada:
http://adelatarpan.blogspot.be/2011/02/porto-katsiki-lefkada-grecia.html
multumesc de raspuns :*

valentina0906
16.02.2013, 12:04:42
Lefkada este o insula superba, o recomand

kitzi
29.03.2013, 15:29:52
Santorini? e una dintre destinatiile preferate pentru nunti :) se zice ca nu poti face o fotografie nereusita in Santorini :)