PDA

Versiunea completa : Luna de miere in SUA

cris
04.03.2006, 23:00:00
A plecat cineva in luna de miere in America si unde?
Vreau sa plec in luna de miere in America, nu stiu cum trebuie sa procedez, in primul rand nu stiu cum se procedeaza cu viza, daca trebuie sa merg eu la ambasada sau agentia de turism prin care procur biletul de cazare? Cat de greu se obtine viza si care sunt conditiile?
Multumesc,
Cris.

cris
13.04.2006, 23:00:00
A plecat cineva in luna de miere in America si unde?
Vreau sa plec in luna de miere in America, nu stiu cum trebuie sa procedez, in primul rand nu stiu cum se procedeaza cu viza, daca trebuie sa merg eu la ambasada sau agentia de turism prin care procur biletul de cazare? Cat de greu se obtine viza si care sunt conditiile?
Multumesc,
Cris.

Vreau in Miami!

azzaleya
17.04.2006, 23:00:00
Draga Cris, pt Sua trebuie sa iti programezi un interviu la ambasada , insa se percepe o taxa de 100 $ care se plateste la Banca Transilvania. Dupa ce ai platit, trebuie sa urmaresti site-ul ambasadei sa vezi in ce zi si la ce ora ai programare. Vizele turistice se dau cam greu, insa s-ar putea sa ai mai multa bafta decat mine. Totusi ar trebui sa vorbesti si cu agentia. Mai multe detalii nu am. Bafta si sper sa vedem poze din Miami!!!

cris
04.05.2006, 23:00:00
Buna,
Multumesc mult pentru raspuns. Ai spus " insa s-ar putea sa ai mai multa bafta decat mine", ai aplicat si tu pentru viza, ce probleme ai intimpinat? Intre timp am intrat pe site-ul ambasadei si in mare am vazut cum sta treaba, insa nu vreau sa platesc 100 $, sa pierd timp si sa nu primesc viza, eventual sa-mi spuna cineva care a trecut prin toate astea (daca am bani in cont, case, apartamente, proprietati - exista ceva care ar fi considerat un avantaj.
Casa de piatra,
Cris.

azzaleya
19.06.2006, 12:45:21
Ceau Cris! Nu stiu daca ai rezolvat intre timp cu viza la Ambasada SUA. Eu am aplicat pentru viza turistica si nu mi s-a acordat, cei 100 $ nu mi s-au returnat, astea fiind regulile impuse de ambasada. Nu ti se spune de ce nu ti se acorda viza, ci primesti o hartie pe care scrie ca "nu indeplinesti toata conditiile pentru acordarea vizei", cu alte cuvinte ca nu prezinti credibilitate ca te vei intoarce si ca nu emigrezi de fapt! Am auzit ca este bine sa ai dovada proprietatilor, conturi in banca etc. sa demonstrezi ca ai o situatie materiala solida in Ro si ca nu ai de ce emigra. Poate daca aud de "luna de miere", consulii sunt mai ingaduitori, cine stie :)
Cei 100 $ trebuie oricum sa ii platesti! Multa bafta!

ryanaro
19.06.2006, 13:22:30
Eu am auzit ca trebuie sa ai 2000$ in cont, dar nu am aplicat pt viza USA. Am multe vize de anglia totusi, si am auzit ca astea ajuta. Cred ca trebuie viza de USA si daca vrei sa mergi in hawaii, tahiti, martinica si astea, la fel cum iti trebuie viza de UK ca sa mergi in kenya etc.

cris
13.07.2006, 19:03:06
Salut,
Nu am ajuns inca sa aplic pt viza de teama ca-mi va fi respinsa si raman cu timpul pierdut si banii dati, plus ca am avut multe pa cap in perioada asta. Inca un motiv pentru care nu am fost pana acum la ambasada - Am un prieten care a fost la interviu la amb. SUA si are ceva proprietati , este casatorit, are un copil pe care il lasa in tara si ceva bani in cont si tot a fost respins ( ca fiind posibil emigrant).
Dupa ce platesti taxele cat dureaza pana te cheama la interviu?
Pupici,
Cris.

azzaleya
14.07.2006, 08:23:08
Salut,
Nu am ajuns inca sa aplic pt viza de teama ca-mi va fi respinsa si raman cu timpul pierdut si banii dati, plus ca am avut multe pa cap in perioada asta. Inca un motiv pentru care nu am fost pana acum la ambasada - Am un prieten care a fost la interviu la amb. SUA si are ceva proprietati , este casatorit, are un copil pe care il lasa in tara si ceva bani in cont si tot a fost respins ( ca fiind posibil emigrant).
Pupici,
Cris.
Dureaza in functie de cati aplicanti sunt in perioada respectiva, la mine a durat cam 3 saptamani de cand am platit taxa.

cris
14.07.2006, 15:19:44
Ai avut si invitatie de la o persoana din America? Pe lana invitatie daca depun o suma (30.000 Euro)in cont ca si garantie crezi ca e un avantaj? Viza pentru state este la fel ca in Anglia pe min. 6 luni?

cris
14.07.2006, 15:23:25
Eu am auzit ca trebuie sa ai 2000$ in cont, dar nu am aplicat pt viza USA. Am multe vize de anglia totusi, si am auzit ca astea ajuta. Cred ca trebuie viza de USA si daca vrei sa mergi in hawaii, tahiti, martinica si astea, la fel cum iti trebuie viza de UK ca sa mergi in kenya etc.

2000 $ cred ca este prea putin pentru USA, eu am auzit de 10000 $ si nu sunt sigura ca acorda viza.

ryanaro
14.07.2006, 15:26:01
Auzi, dar de ce nu mai asteptati voi pana la anul, cand se scot si vizele de america?! daca intram in ue, nu mai trebuie.

cris
24.07.2006, 14:57:40
E o idee, am sa ma gandesc, poate plec in luna de miere in Tenerife. Dar sigur se va scoate viza de SUA?

ryanaro
25.07.2006, 09:55:02
Pai statele membre UE nu au vize pt SUA. De asta zic.

cris
26.07.2006, 16:49:14
Asta stiu si ca sunt in discutii, dar totusi tot Romani ramanem, la fel si Englezii tot zic de vreo 2 ani ca ne vor scoate si ei viza dar tot amana, macar ei o dau mai usor nu ca SUA.

rosspariss
25.01.2007, 10:48:18
Buna fetelor! Acum ca suntem in Uniunea Europeana mai avem nevoie de viza pt America?

vio
25.01.2007, 11:20:18
Cu siguranta DA. Vio

tizabela
25.01.2007, 13:07:15
U.E. nu corespunde nici cu spatiul schengen dapai cu America care e un alt continent!!! Cu siguranta ai nevoie de viza (singurul caz in care nu ai nevoie este daca mai si o alta cetatenie in afara de cea romana a unui stat care are accorduri facute cu America in acest sens)

klaudia
25.01.2007, 13:08:48
Uite un articol aparut astazi in ziar:
" Washingtonul discuta ridicarea vizelor pentru partenerii est-europeni. Oficiali ai executivului american au discutat ieri la Praga cu reprezentantii statelor aliate SUA modalitati pentru a ridica vizele de intrare pe teritoriul Statelor Unite pentru anumite tari din Europa de Est. Din acest grup ar putea face parte si Romania.

Romania, impreuna cu inca 12 tari, a participat ieri la discutiile privind posibilitatea ridicarii obligativitatii vizelor pentru cetatenii est-europeni la intrarea pe teritoriul american. Secretarul adjunct pentru afaceri internationale al Departamentului de Securitate Interna, Paul Rosenzweig, a discutat pe aceasta tema ieri la Praga, impreuna cu oficiali din tarile Europei de Est, considerate aliate traditionale ale Statelor Unite. Cele 13 state fac parte din "foaia de parcurs" a unui program american care este menit sa faciliteze accesul cetatenilor din statele considerate "sigure" pe teritoriul SUA fara viza de calatorie. "

Sper sa-ti fie de folos.

Pupici

rosspariss
25.01.2007, 15:07:45
Uite un articol aparut astazi in ziar:
" Washingtonul discuta ridicarea vizelor pentru partenerii est-europeni. Oficiali ai executivului american au discutat ieri la Praga cu reprezentantii statelor aliate SUA modalitati pentru a ridica vizele de intrare pe teritoriul Statelor Unite pentru anumite tari din Europa de Est. Din acest grup ar putea face parte si Romania.

Romania, impreuna cu inca 12 tari, a participat ieri la discutiile privind posibilitatea ridicarii obligativitatii vizelor pentru cetatenii est-europeni la intrarea pe teritoriul american. Secretarul adjunct pentru afaceri internationale al Departamentului de Securitate Interna, Paul Rosenzweig, a discutat pe aceasta tema ieri la Praga, impreuna cu oficiali din tarile Europei de Est, considerate aliate traditionale ale Statelor Unite. Cele 13 state fac parte din "foaia de parcurs" a unui program american care este menit sa faciliteze accesul cetatenilor din statele considerate "sigure" pe teritoriul SUA fara viza de calatorie. "

Sper sa-ti fie de folos.

Pupici
Multumesc pt articol! Sper sa ne ridice vizele!

map
25.01.2007, 15:44:21
Multumesc pt articol! Sper sa ne ridice vizele!

Intr-adevar, programul de urmat de catre Romania se numeste "foaia de parcurs" si sunt o serie de lucruri pe care Romania trebuie sa le faca, de exemplu securizarea actelor de identitate si a granitelor. Nu e ca si cu UE unde vizele de calatorie s-au ridicat relativ repede - dar ramane in vigoare necesitatea obtinerii unei vize pentru perioade de sedere mai lungi de 3 luni sau vize de munca, de exemplu.
Din cate stiu, Romania si Grecia erau acum un an singurele tari din Europa care nu se angajasera in tratative cu SUA pentru demararea programului "foaia de parcurs". Si se cunoaste caracterul "anti SUA" al Greciei (vezi recentul atentat de la ambasada SUA in Grecia). Si in continuare inca se discuta, la un an dupa.
Ridicarea vizelor de calatorie pentru SUA nu inseamna eliminarea lor totala sau garantarea intrarii pe teritoriu. Chiar daca ai o viza emisa pentru State, nu ai garantata intrarea - decizia finala o are ofiterul de la imigrare care te "intervieveaza" asupra scopurilor intrarii la momentul verificarii pasaportului. El are puterea de decizie asupra expulzarii imediate sau a admiterii tale pe teritoriu, si deci durata perioadei pentru care esti admis.
Programul, care se numeste "Visa Waiver" se aplica pentru o serie de state din UE.
Si sfatul meu propriu si personal: nu se merita sa va faceti luna de miere in State. E o alta lume, altfel decat e in filme, si nu neaparat in mai bine.
Daca vreti sa vedeti cum e in poze, mai bine imi dati adresa de mail in PM si va arat eu poze:D Boston, Chicago, New York, Washington DC.

christin_ela
08.03.2007, 20:39:36
fetelor....eliberarea vizelor pt sua este in discutie si se preconizeaza ca intr-un an se va da drumul...eu cred totusi ca va dura mai multisor....eu am fost la amabsada pt viza de turist..si nu mia certut nici un ban in cont nici dovada de propretetae nici nimik.....asa ca....ei pun de fapt vizele dupa cum ii taie capul si dupa cum da bunul Dumnezeu....cam asa ii..si asta va spun din prorpie experienta:*

dika
14.03.2007, 07:38:46
Buna! am inteles ca nu ai primit viza.......dar ai depus vrun dosar ceva cu proprietati sau ceva pe numele tau?......vroiam sa stiu si io, m-am bate un gand ptr luna de miere.;))

Ceau Cris! Nu stiu daca ai rezolvat intre timp cu viza la Ambasada SUA. Eu am aplicat pentru viza turistica si nu mi s-a acordat, cei 100 $ nu mi s-au returnat, astea fiind regulile impuse de ambasada. Nu ti se spune de ce nu ti se acorda viza, ci primesti o hartie pe care scrie ca "nu indeplinesti toata conditiile pentru acordarea vizei", cu alte cuvinte ca nu prezinti credibilitate ca te vei intoarce si ca nu emigrezi de fapt! Am auzit ca este bine sa ai dovada proprietatilor, conturi in banca etc. sa demonstrezi ca ai o situatie materiala solida in Ro si ca nu ai de ce emigra. Poate daca aud de "luna de miere", consulii sunt mai ingaduitori, cine stie :)
Cei 100 $ trebuie oricum sa ii platesti! Multa bafta!

filipcarol
14.03.2007, 09:25:05
Buna! am inteles ca nu ai primit viza.......dar ai depus vrun dosar ceva cu proprietati sau ceva pe numele tau?......vroiam sa stiu si io, m-am bate un gand ptr luna de miere.;))

nu te intreaba de proprietati la ambasada. tb sa arati ca ai mai fost plecat. pe mine asta m-au intrebat si s-a uitat la pasaportul vechi si bine ca aveam multe vize pe acolo. acum a fost mama plecata in suedia cu autocarul si nu i-au pus nici o viza pe pasaport.e gol golut ca la inceput. mamei mele nu au vrut sa ii dea viza sa mearga la sora mea la nunta. nesimtitii..mie mi-au dat pe 10 ani. cred ca pt luna de miere o sa te intrebe de bani in cont, sa arati ca ai bani ca sa te intretii singur. ca daca mergi cu invitatie e ceva ciudat, cum mergi in luna de miere si stai la cineva care o sa va intretina? cand am aplicat eu eram in vacanta intram in anul 4. s-a uitat la carnetul meu de note sa vada ce note am acolo. si eu zic ca dau viza dupa cum ii taie pe ei capul si nu dupa anumite criterii.
succes, sper sa luati viza

dika
15.03.2007, 12:12:52
mersik, da de multe ori am auzit ca da dupa capul lor, sa vedem poate vom avea noroc, asta in caz in care nu ne gandim sa mergem in alta parte.
te pup.:*

nu te intreaba de proprietati la ambasada. tb sa arati ca ai mai fost plecat. pe mine asta m-au intrebat si s-a uitat la pasaportul vechi si bine ca aveam multe vize pe acolo. acum a fost mama plecata in suedia cu autocarul si nu i-au pus nici o viza pe pasaport.e gol golut ca la inceput. mamei mele nu au vrut sa ii dea viza sa mearga la sora mea la nunta. nesimtitii..mie mi-au dat pe 10 ani. cred ca pt luna de miere o sa te intrebe de bani in cont, sa arati ca ai bani ca sa te intretii singur. ca daca mergi cu invitatie e ceva ciudat, cum mergi in luna de miere si stai la cineva care o sa va intretina? cand am aplicat eu eram in vacanta intram in anul 4. s-a uitat la carnetul meu de note sa vada ce note am acolo. si eu zic ca dau viza dupa cum ii taie pe ei capul si nu dupa anumite criterii.
succes, sper sa luati viza

filipcarol
02.05.2007, 15:17:22
mersik, da de multe ori am auzit ca da dupa capul lor, sa vedem poate vom avea noroc, asta in caz in care nu ne gandim sa mergem in alta parte.
te pup.:*

si pana la urma ce ati facut???

junky
28.09.2007, 09:20:56
Buna fetelor,

daca va este de folos, am sa va impartasesc experienta mea.
Si eu cred acelasi lucru, cei de la ambasada SUA dau vize dupa cum au chef.
M am programat si eu la interviu pt viza si am obtinut o pe 10 ani. Nici nu credam ca o sa mi o dea, dar am zis ca pana nu incerc nu am de unde sa stiu si intrucat vroiam f mult sa mergem in luna de miere in SUA, am incercat.
Mie nu mi au cerut nici un act de proprietate sau extras de cont. Intrebarile care mi le au pus au fost urmatoarele:
- scopul calatoriei
- unde o sa stam in SUA (pt ca aveam o invitatie de la cumnata mea)
- ce functie am eu, ce functie are sotul meu
- daca am mai calatorit in strainate
- daca sotul meu a amai fost in SUA (el avea deja viza pe 10 ani)
Cam asta a fost, interviul l am sustinut in lb engleza. Ce cred eu ca a contat f mult in cazul meu, a fost faptul ca sotul meu avea viza de SUA din 2003 si nu a fost plecat decat o data (2 saptamani) si poate faptul ca i am spus ca mergem in luna de miere.
Daca mai aveti nevoie si de alte informatii, cu cea mai mare placere.

Succes si pupici.
;-)

miresuca79
16.11.2007, 03:25:57
Cat ai asteptat sa fii programata pentru interviu? Merci!

lavlav
09.01.2008, 10:25:02
Deci pana la urma sa imi iau gandul de la luna de miere in SUA?
Auzisem pe cineva la un moment dat ca ar trebui sa te duci la agentia de tursim prin care vrei sa pleci (dar nu orice agentie...numai din acelea cu nume) si ca ei iti fac rost si de viza si de tot. Eu am o sora care a fost plecata prin programul de studenti work&travel de 2 ori si s-a intors de fiecare data. Oare prezint garantie?

annie_banks
09.01.2008, 13:29:23
Deci pana la urma sa imi iau gandul de la luna de miere in SUA?
Auzisem pe cineva la un moment dat ca ar trebui sa te duci la agentia de tursim prin care vrei sa pleci (dar nu orice agentie...numai din acelea cu nume) si ca ei iti fac rost si de viza si de tot. Eu am o sora care a fost plecata prin programul de studenti work&travel de 2 ori si s-a intors de fiecare data. Oare prezint garantie?
Din cate stiu eu si daca nu s-au schimbat multe in ultima vreme, o agentie te poate ajuta, indruma dar intotdeuna la interviul pentru viza trebuie sa te duci personal. Eu am o prietena care cu tot cu work&travel nu a primit prima data - la ea chiar au avut dreptate cand au refuzat-o pt ca dupa ce a primit viza anul urmator dusa a fost :-" E foarte important sa ai o invitatie de la cineva de acolo, stampile pe pasaport (dar acum nu prea mai sunt de cand UE)... Poti sa te duci sa te lauzi cu conturi in banca, proprietati, contracte de munca, carnete de student (daca e cazul)... Uneori ajuta, uneori nici nu se uita la tot ce le-ai adus. Stiu cazuri care nu au primit cu super "dosare" si cazuri care au prmit doar spunand ca vor sa faca sarbatorile cu prietenii la NY... Depinde la ce ofiter de viza nimeresti, impresia pe care i-o faci si starea lui din ziua aia...
De pierdut poti sa pierzi cei 100$ sau cat o mai fi acum si cateva ore bune la coada dar dupa vreo luna (parca) poti sa aplici din nou cu mai mult noroc...
Succes!

lavlav
09.01.2008, 16:56:56
Din cate stiu eu si daca nu s-au schimbat multe in ultima vreme, o agentie te poate ajuta, indruma dar intotdeuna la interviul pentru viza trebuie sa te duci personal. Eu am o prietena care cu tot cu work&travel nu a primit prima data - la ea chiar au avut dreptate cand au refuzat-o pt ca dupa ce a primit viza anul urmator dusa a fost :-" E foarte important sa ai o invitatie de la cineva de acolo, stampile pe pasaport (dar acum nu prea mai sunt de cand UE)... Poti sa te duci sa te lauzi cu conturi in banca, proprietati, contracte de munca, carnete de student (daca e cazul)... Uneori ajuta, uneori nici nu se uita la tot ce le-ai adus. Stiu cazuri care nu au primit cu super "dosare" si cazuri care au prmit doar spunand ca vor sa faca sarbatorile cu prietenii la NY... Depinde la ce ofiter de viza nimeresti, impresia pe care i-o faci si starea lui din ziua aia...
De pierdut poti sa pierzi cei 100$ sau cat o mai fi acum si cateva ore bune la coada dar dupa vreo luna (parca) poti sa aplici din nou cu mai mult noroc...

Succes!

10x
nu stiu daca o sa ma rabdare si timp sa imi dea ei viza...mi-ar fi placut totusi sa vad boston, n y...ar fi fost o idee, daca nu merem mai aproape de casa...:( desi nu ma mai atrage nimic acum...

annie_banks
09.01.2008, 18:45:23
10x
nu stiu daca o sa ma rabdare si timp sa imi dea ei viza...mi-ar fi placut totusi sa vad boston, n y...ar fi fost o idee, daca nu merem mai aproape de casa...:( desi nu ma mai atrage nimic acum...
Raspunsul il primesti pe loc la interviu ;-) Dureaza doar pana te programeaza, nu mai stiu cat ca au mai schimbat sistemul...
Si eu as vrea NY, Miami, Vegas... ne mai gandim...

lacrimaxx
10.01.2008, 10:08:44
Eu o sa trebuiasca sa fac o spatamana rezidentiala la o univ din NY in septembrie si dupa aceea ne gandim sa ramanem pt 3 saptamani in US sa mergem sa vizitam putin si pt 10 zile Mexico la Acapulco...asta e planu dar sa vedem..nu am fost inca in luna de mire ptc vrem sa fie o luna si nu am avut timp inca ...

lavlav
10.01.2008, 16:43:01
Raspunsul il primesti pe loc la interviu ;-) Dureaza doar pana te programeaza, nu mai stiu cat ca au mai schimbat sistemul...
Si eu as vrea NY, Miami, Vegas... ne mai gandim...

stiu ca primesti raspunsul pe loc...nu asta e problema.
ideea e ca iti faci planuri, vise...bugete ca mergi in x loc si apoi nu primesti green light. dezamagirea e mare...si apoi ce ma fac! asa ca mai bine imi iau gandu'. desi ubi zicea ca merita sa incercam...cine stie!

pink_lady
25.01.2008, 10:06:54
stiu ca primesti raspunsul pe loc...nu asta e problema.
ideea e ca iti faci planuri, vise...bugete ca mergi in x loc si apoi nu primesti green light. dezamagirea e mare...si apoi ce ma fac! asa ca mai bine imi iau gandu'. desi ubi zicea ca merita sa incercam...cine stie!

Ma bate un gand de ceva vreme sa mai fac o vizita in america...si cred ca luna de miere e momentul propice.
Eu am fost in timpul fac cu w&t...si as merge sa vizitez california vreo 2 saptamani..pacat ca miresica ce a dat tonul subiectului nu ne impartaseste experienta..daca a luat viza si pe unde a fost.

Oare o recomandare de la servici ajuta cu ceva daca nu ai invitatie? Eu practic vreau sa ma duc sa stau la hotel...in luna de miere, nu la prieteni...

ella-ling
25.01.2008, 13:15:32
Ma bate un gand de ceva vreme sa mai fac o vizita in america...si cred ca luna de miere e momentul propice.
Eu am fost in timpul fac cu w&t...si as merge sa vizitez california vreo 2 saptamani..pacat ca miresica ce a dat tonul subiectului nu ne impartaseste experienta..daca a luat viza si pe unde a fost.

Oare o recomandare de la servici ajuta cu ceva daca nu ai invitatie? Eu practic vreau sa ma duc sa stau la hotel...in luna de miere, nu la prieteni...
cum au spus si fetele mai sus, primitul vizei depinde mult si de functionarul care iti analizeaza dosarul... Eu mi-am facut viza acum cativa ani, era exact dupa atentatul din 11/09 si m-au chemat la interviu sa ma intrebe daca am lucrat ptr guvernul roman sau vreo organizatie guvernamentala, sau daca parintii mei au lucrat ptr guvern...vroiau sa stie daca o sa spionez prin state.... cam astea au fost intrebarile si mi-au dat viza...

In leg cu California, e frumos, mergi neaparat la san Francisco, e f frumos, si apoi poti sa cobori pe coasta pana la San diego. Nu prea recomand LA, e doar un oras mare in care stai mereu in trafic...Mai bine va duceti la munti si vedeti desertul:)))):x

lavlav
25.01.2008, 13:52:03

asa cum au zis si fetele mai sus, nimic nu este o garantie. daca iti doresti poti incerca...la urma urmei nu ai ce pierde. nu ii intereseaza ca ai bani sau nu sa stai la hotel sau la prieteni, nu conteaza ca super avere in romania si super familie...nimic nu e o garantie.
poate pana la urma o sa incerc sa imi iau si eu viza de turist...cine stie...ne vedem la coada la vize ?=))

calina
25.01.2008, 13:55:20

Eu am avut la dosar o recomandare de la presedintele institutiei, si a ajutat foarte mult;-) Nu e rau daca poti face o scrisoare din partea conducatorului institutiei, in care sa te laude..Am luat din prima viza pe 10 ani.

pink_lady
25.01.2008, 14:51:52
Eu am avut la dosar o recomandare de la presedintele institutiei, si a ajutat foarte mult;-) Nu e rau daca poti face o scrisoare din partea conducatorului institutiei, in care sa te laude..Am luat din prima viza pe 10 ani.
Am vb acum la telefon cu o prietena care mi-a zis k a primti viza pe 10 ani si ea si prietenul ei, cerand una pe 3 sapt...bine ea cerea pentru k merge la un curs si el ii este insotitor...numai k iubi al meu a spus k nu merita cheltuiala si oboseala, k putem gasi si in europa chestii mishto...offf eu vreau america

ella-ling
25.01.2008, 15:09:51
Am vb acum la telefon cu o prietena care mi-a zis k a primti viza pe 10 ani si ea si prietenul ei, cerand una pe 3 sapt...bine ea cerea pentru k merge la un curs si el ii este insotitor...numai k iubi al meu a spus k nu merita cheltuiala si oboseala, k putem gasi si in europa chestii mishto...offf eu vreau america

pai viza daca e B1/B2 e pe 10 ani. Insa tu in formular scrii frumos perioada in care vrei sa te duci si ei o sa ti-o dea pe 10 ani. Oricum mai mult de 6 luni nu pot sa stai la o vizita....

ryanaro
25.01.2008, 17:22:55
era exact dupa atentatul din 11/09 si m-au chemat la interviu sa ma intrebe daca am lucrat ptr guvernul roman sau vreo organizatie guvernamentala, sau daca parintii mei au lucrat ptr guvern...

aoleu, pai bunicul meu a lucrat asa. :-s eu ce fac daca e sa ma intrebe!? LOL :-?

ella-ling
25.01.2008, 17:34:50
aoleu, pai bunicul meu a lucrat asa. :-s eu ce fac daca e sa ma intrebe!? LOL :-?
ii minti frumos in fata sau le zici ca 'to your knowledge no' sau esti onesta si vezi ce iti spun;)))

josefine
25.01.2008, 18:28:07

eu nu stiu care era contextul intrebarii, dar nu vad de ce nu ai spune adevarul. adica, daca lucrezi in guvern, ti-ai legat snurul de gat si nu mai calatoresti?
si, oricum, adevarul trebuie sa il spui oricand.

pink_lady
25.01.2008, 20:26:46
eu nu stiu care era contextul intrebarii, dar nu vad de ce nu ai spune adevarul. adica, daca lucrezi in guvern, ti-ai legat snurul de gat si nu mai calatoresti?
si, oricum, adevarul trebuie sa il spui oricand.
Poate voi reusi sa-l conving pe iubi al meu sa incercam...el e contra america...daca nu era el cred ca eram plecata de mult timp si stabilita acolo.
Poate reusesc sa-l conving sa facem luna de miere macar!

pup

annie_banks
26.01.2008, 01:55:16
Poate voi reusi sa-l conving pe iubi al meu sa incercam...el e contra america...daca nu era el cred ca eram plecata de mult timp si stabilita acolo.
Poate reusesc sa-l conving sa facem luna de miere macar!

pup
aici ma regasesc perfect >:D< si eu sun mare fan **== inca de pe vremea cu saved by the bell cred :-p iar honey e mare patriot :))
macar vrea si el sa mearga sa vada ca n-a fost pana acum da' nu in luna de miere [-( ca stie ca eu visez doar mall-urile alea imense =P~ (deh, oamenii vin cu poze cu obicetive turistice, eu am venit cu poze in fata la VS :-")

urzicuta
26.01.2008, 04:27:02
O mica sugestie , la interviu spunetile ce credeti ca vor sa auda .
Intr-adevar e o loterie .Si acordarea vizei depinde de buna dispozitie a functionarului .

pink_lady
26.01.2008, 05:17:09
O mica sugestie , la interviu spunetile ce credeti ca vor sa auda .
Intr-adevar e o loterie .Si acordarea vizei depinde de buna dispozitie a functionarului .
Da..asa e! Faza cu pozele in fata la VS o cunosc muuuuuult prea bine :))
<:-P

ryanaro
26.01.2008, 09:27:35
aici ma regasesc perfect >:D< si eu sun mare fan **== inca de pe vremea cu saved by the bell cred :-p iar honey e mare patriot :))
macar vrea si el sa mearga sa vada ca n-a fost pana acum da' nu in luna de miere [-( ca stie ca eu visez doar mall-urile alea imense =P~ (deh, oamenii vin cu poze cu obicetive turistice, eu am venit cu poze in fata la VS :-")

eu vreau sa merg la disneyland florida. ;))

intrebare: eu unde ar trebui sa fac aplicatia, aici sau in ro?!

ella-ling
26.01.2008, 11:09:09

aplicatia o faci in tara unde ai rezidenta, eu am facut-o aici... ca doar nu o sa calatoresti pana in Ro ptr o viza...

Disneyland florida...mie mi-a placut, lui sotiorul meu nu, i s-a parut nespectacular si partial imbatranit:))) Dar sunt multe parcuri, noi nu am fost in toate...

PS: ce va place asa de mult la VS? Eu am intrat trimisa de americani, ca cica se merita si nu am reusit sa gasesc nimic care sa ma impresioneze (mai degraba ma impresioneaza H&M:))

annie_banks
26.01.2008, 14:39:02
PS: ce va place asa de mult la VS? Eu am intrat trimisa de americani, ca cica se merita si nu am reusit sa gasesc nimic care sa ma impresioneze (mai degraba ma impresioneaza H&M:))
asa e, mai mult e prestigiul de fapt si cum se promoveaza ei... hainutze si costume de baie nici macar n-au in magazine... eu mi-am luat de acolo doar un sutien (sa nu zic ca am plecat cu mana - sau ma rog :"> - goala), 5 perechi "asortate" de chilotzei (erau 5 la 15$ parca :-p) si niste cosmetice pt prietene ca scria pe ele VS... iar pungutzele le pastez si acum, sunt foarte frumoase :)
si eu zic ca la lenjerie ii "face" orice department store si ca preturi si ca variatie

pink_lady
26.01.2008, 16:20:30
aplicatia o faci in tara unde ai rezidenta, eu am facut-o aici... ca doar nu o sa calatoresti pana in Ro ptr o viza...

Disneyland florida...mie mi-a placut, lui sotiorul meu nu, i s-a parut nespectacular si partial imbatranit:))) Dar sunt multe parcuri, noi nu am fost in toate...

La VS imi plac sutienele push-up...mi se par super mishto k aduna tot ce ai si ii ridica sus :)))
Atat imi place mie de la VS...adica hainutele nu prea sunt de calitate (strict parerea mea)

georgy1980
02.03.2008, 20:08:16
Salut,
Pupici,
Cris.
Buna,Cris!!Eu zic sa incerci,pt ca cei de la ambasada SUA dau vize pe ,,ochii frumosi,,...Depinde de starea in care se afla in ziua respectiva!!Eu am fost in State ,este frumos am fost si in Miami si crede-ma ca nu e nimic impresionant...in afara de plaja si soare ,nu mi s-a parut nimic iesit din comun..Am ajuns acolo pt ca am muncit pe vas de croaziera,si am avut norocul sa vad multe locuri frumoase..Daca vrei o luna de miere frumoasa,du-te in Caraibe..Vei ramane cu amintiri frumoase..Iti doresc multa bafta si daca iti doresti cu adevarat incearca ...sti cum e :Speranta moare ultima!!!

clauditza28
03.03.2008, 08:13:25
buna! disneyland se afla in L.A. in florida se afla disneyworld, in caz ca vrei sa aplici! eu iti dau un sfat: disney e mai mult prea copii, nu e asa de spectaculos! dar, in aceeasi localitate (orlando, florida) se afla universal studios, un parc mult mai misto decat disney. disney e cam depasit. eu as mai fi vrut sa merg si la aqua parc (tot in orlando), dar n-am avut ocazia! poti sa cauti pe net universal, au si locuri de cazare in zona!

clauditza28
03.03.2008, 08:18:21
dintre parcurile disney(din orlando) am fost doar la mgm; de toate sunt 7! mgm e micut! nu stiu celelalte; in orice caz, americanii adulti prefera universal!

corina_oana
01.05.2008, 15:16:49
Dragele mele miresici,daca va puteti permite nu ezitati a va petrece voiajul de miere la Miami in hotelul Delano(5 stele),situat pe south beach,va rog sa ma credeti,e fantastic si cred ca e destinatia cea mai potrivita pentru un asemenea voiaj,mai ales in doi!

AmaliaD23
04.05.2008, 08:12:49
Buna fetelor,

Am urmarit cu interes discutia voastra, incat eu stau in state acum, am fost in destul de multe locuri, dar nu pot sa ma gandesc la unul in particular aici in America demn de a-ti petrece luna de miere. Da, ok, sunt multe orase frumoase, multe de vazut, si in special foarte mult shopping, dar nu neeaparat locuri potrivie pt o luna de miere. Presupun ca depinde si de ceea ce vrei de la luna de miere. Eu una ma pot gandi la o sumedenie de alte locatii pentru luna de miere care s-are presta mult mai bine :) .

Cat despre VS nu ma pot abtine :)) , sunt fan de muuulti ani, am obiecte si de lenjerie intima cat si haine de la ei si nu cred ca vreuna dintre voi poate contesta calitatea si durabilitatea. Sunt BUNE punct. Si gasesti tot ce vrei tu, culoare, model, etc, la niste bani considerabil mai putini decat ceea ce gasesti in Romania, si evident nu exista nivel de comparatie. Ok ma opresc aici haha :[email protected] .

Va pup!>:D<

Tasha08
06.05.2008, 10:15:01
Dragele mele miresici,daca va puteti permite nu ezitati a va petrece voiajul de miere la Miami in hotelul Delano(5 stele),situat pe south beach,va rog sa ma credeti,e fantastic si cred ca e destinatia cea mai potrivita pentru un asemenea voiaj,mai ales in doi!

Uimeste-ne...cat costa o luna de miere de acest gen? 8-}

cristoiash
06.05.2008, 11:07:15
Eu am locuit un an in Miami si sincer nu mi s-a parut nimic fantastic. La banii pe care ii dai pe avion si hotel de 5 stele poti sa mergi o ora mai in sud, in Turks and Caicos de exemplu si sa ai intr-adevar o vacanta de vis.

Noi spre exemplu mergem in British Virgin Islands, in Caraibe si ne costa cu zbor, mincare si inchiriat de yacht pentru 2 saptamini cit ne-ar fi costat tot atit timp in Mediterana. Si practic sunt cele mai frumoase plaje de pe planeta.

Tasha08
06.05.2008, 15:19:13
Eu am locuit un an in Miami si sincer nu mi s-a parut nimic fantastic. La banii pe care ii dai pe avion si hotel de 5 stele poti sa mergi o ora mai in sud, in Turks and Caicos de exemplu si sa ai intr-adevar o vacanta de vis.

Noi spre exemplu mergem in British Virgin Islands, in Caraibe si ne costa cu zbor, mincare si inchiriat de yacht pentru 2 saptamini cit ne-ar fi costat tot atit timp in Mediterana. Si practic sunt cele mai frumoase plaje de pe planeta.

Nu pot sa cred sa fie asa de ieftin. Poti sa-mi spui te rog cat a costat? Si de la ce agentie ai luat? Momentan si eu sunt in Germania, deci as putea sa caut si eu bilete:

Andra22
20.03.2009, 09:44:54
Noi ne-am hotarat sa mergem la Miami in Luna De Miere...a mai fost cineva?mai merge cineva, cred ca va fi interesant,o saptamana la Miami Beach...in septembrie...

cristoiash
20.03.2009, 09:52:38
Noi ne-am hotarat sa mergem la Miami in Luna De Miere...a mai fost cineva?mai merge cineva, cred ca va fi interesant,o saptamana la Miami Beach...in septembrie...

Distractie placuta. Eu am locuit in Miami un an, e drept acum multa multa vreme. Plajele sunt frumoase. Atentie la rechini. Nu e voie sa inotati noaptea fiindca vin foarte aproape de mal. Nu faceti foc noaptea pe plaja.

Si atentie la zonele periculoase din Miami Beach, se trage :-$

Va recomand eventual sa inchiriati o masina si sa mergeti in sus pe coasta, sunt niste locuri foarte frumoase. Bocca Raton spre exemplu.

Andra22
20.03.2009, 10:00:38
Mersi pentru atentionari si sugestii!si mie mi-e frica de rechini, nu noaptea-sper ca atunci sa mergem prin cluburi sau sa ne distram in camera de hotel:-p - ci ziua cand merg la plaja.Noi vom sta la un hotel care incepe S si se termina cu voy...sa nu fac reclama...ce sti despre el, nou ni se pare foarte misto din poze...este chiar langa plaja...

alexsottero
10.08.2009, 18:47:49
Buna fetelor
Si pe noi ne tenteaza ideea de luna de miere in State, am vrea Las Vegas cu toate ca am mai fost de 2 ori acolo. Voiam sa stiu daca mai este cineva care a aplicat pentru viza de turist fara ca sa aiba invitatie de la cineva din state
mersi

trutzi
10.08.2009, 18:57:58
Noi am fost in luna de miere in Hawaii, Las Vegas, Los Angeles si New York. Iti recomand Hawaii, e foarte romantic, sau Miami si Bahamas (e la 45 min de mers cu avionul).
Noi nu am avut invitatie am platit taxa si ne-am prezentat la interviu. Eu sunt la a doua viza pe 10 ani. Daca nu intentionezi sa ramai acolo nu ar trebui sa iti faci probleme.

map
11.08.2009, 01:27:36
Buna fetelor
Si pe noi ne tenteaza ideea de luna de miere in State, am vrea Las Vegas cu toate ca am mai fost de 2 ori acolo. Voiam sa stiu daca mai este cineva care a aplicat pentru viza de turist fara ca sa aiba invitatie de la cineva din state
mersi

Off intrebarii tale: Daca mergeti in Vegas, interesati-va de pachete de excursii (de 1 zi) Vegas la Grand Canyon, sau rafting pe Colorado.

Detalii: http://www.grandcanyontours.com/?gclid=CILWhIaempwCFQ8MDQodhhevcw

Eu vreau in Hawaii in iarna:D

ella-ling
13.08.2009, 19:35:21
Buna fetelor
mersi

Eu si sotul meu am primit viza pentru state fara sa avem invitatii. Daca te duci ca turist si nu cunosti pe nimeni acolo nu ai cum sa ai invitatie. Nu iti fa griji, nu cred ca lipsa invitatiei va fi o problema.

AleriM
18.09.2009, 17:50:00
eu plec pe data de 22 septembrie in Hawaii pt 1 saptamana si de acolo ne indreptam spre Los Angeles unde vom ramane...ce dor imi e deja de Romania,,,,

map
22.09.2009, 05:01:44
Noi ne-am intors din vacanta:D Am fost in Vegas 3 zile, din care 1 la Grand Canyon (data viitoare am decis sa stam si peste noapte:D), pe urma am condus prin Mojave si pe route 66, peste San Bernardino pana in San Diego (3 zile dementiale la plaja), pe urma am stat 2 zile in Long Beach si am condus pana in LA (m-a dezamagit LA cu tot Holywood-ul), si pe urma am condus pe Pacific Coast Highway spre San Francisco, unde am ramas alte 3 zile:D In total, 12 zile absolut de senzatie.

Intr-o luna de miere in State asta va recomand sa faceti: ROAD TRIP! Cu opriri in orase destinatie, am condus vreo 3,200km, si-am trecut de la temperaturi de aproximativ 45C (in Vegas si prin Mojave) la aproximativ 15C (cat erau seara in San Francisco). Sunt atatea locuri frumoase, ca am fi putut sta si o luna DOAR pe traseul ales de noi...

Probabil anul viitor mergem fie pe coasta de vest, din San Francisco pana in Vancouver prin Seattle si Portland, fie pe coasta de est, din NY, sau mai la sud, din Charleston sau Savannah pana in Key West in Florida:D

ankgeorgia2584
22.09.2009, 09:04:16
Buna miresici...in legatura cu luna de miere in SUA, am fost de cateva ori si am vizitat locuri minunate....binenteles ca nu ajunge doar o saptamana sau 2 sa vizitezi....dar cel mai frumos e roadtrip.....Am fost in Florida...super...soare, ocean, daca vrei o zona mai cunoscuta...da Miami e frumos....dar daca vrei ceva romantic atunci Cocoa Beach....sau alte plaje mai putin aglomerate. Parcurile de distractii din Orlando, FL,...super...mai ales SeaWorld.
New York....n-am reusit sa il vizitez cam cum as fi vrut....e foarte aglomerat.
Washington....bestial...m-a incantat.;))...sunt foarte multe de vizitat...iti trebuie cam 3-4 zile...asta daca nu sti mult la muzee 8-}
Astea au fost pe coasta de est......
Daca puteti vreodata ajunge prin zona Colorado (statul colorado), merita vizitat. e foarte frumos...sunt numeroase canioane...nu la fel de mari ca Grand Canion...dar foarte frumoase....sunt izvoare de apa termala, etc...orasele mici, frumoase, cum vezi in filme :D
Mai este un foarte frumos park national YellowStone, care se intinde pe o suprafata foarte mare....
Tot un park frumos este GrandTiton National Park.....e foarte frumos...;-)
Si asta in mare.....binenteles cu visa e mai ciudat...dar ma gandesc ca daca cereti visa de turist si specificati ca e pentru luna de miere....nu au de ce sa refuze......
Va pup pe toate, casa de piatra si o luna de miere frumoasa si de neuitat...
Wow...cat am scris8-}

kuzzi
02.10.2009, 22:11:04
noi am platit deja avansul pentru LUNA DE MIERE 18 Nopti SANTA MONICA dupa aceea facem parchi cu masina LAS VEGAS.SAN FRANCISCO E NEW YORK de abia astept

map
02.10.2009, 22:22:10
noi am platit deja avansul pentru LUNA DE MIERE 18 Nopti SANTA MONICA dupa aceea facem parchi cu masina LAS VEGAS.SAN FRANCISCO E NEW YORK de abia astept

Interesante destinatii. O sa si conduceti, sau va deplasati cu avioane?

wella
02.10.2009, 22:55:55
Da...asta ma intrebam si eu...din San Francisco in New York cu masina e un traseu cam indraznet...
Luna de miere in Santa Monica? Nu stiu mi se pare riscant...Santa Monica e o zona destul de modesta...mai degraba va luati luna de miere in Laguna Beach sau La Jolla...
Sau cel mai bine in Hawaii unde sint atitea lucruri superbe de vazut.

map
02.10.2009, 23:03:49
Da...asta ma intrebam si eu...din San Francisco in New York cu masina e un traseu cam indraznet...
Luna de miere in Santa Monica? Nu stiu mi se pare riscant...Santa Monica e o zona destul de modesta...mai degraba va luati luna de miere in Laguna Beach sau La Jolla...
Sau cel mai bine in Hawaii unde sint atitea lucruri superbe de vazut.

SM nu e asa departe de Long Beach (daca ai masina, te deplasezi relativ usor, daca nu prinzi vreo ora de varf sa faci distanta in 3 ore:D:D:D), si plajele sunt frumusele in Santa Monica, nu foarte diferite de Long Beach, si relativ la fel ca in La Jolla. Acum, mai depinde si cand merg, ca deja cred ca e foarte rece apa pe langa LA si foarte probabil si in sud spre San Diego.

San Francisco e cel mai "bine" de vizitat din septembrie pana-n noiembrie, ca nu e sezon umed toamna (mai dificil in august). Cred ca-n Vegas s-a mai racit, nu e ca-n septembrie cam am prins peste 45C:D:D:D Iar NY, e cu totul alta poveste:D Bucati din drum pot fi facute cu masina, dar sa conduci de pe-o coasta pe alta, e nebunie curata:D

kuzzi
05.10.2009, 18:39:56
Interesante destinatii. O sa si conduceti, sau va deplasati cu avioane?
a los angeles luam masina facem parchi,dupa las vegas si in san francisco lasam masina dupa aia avion pana la new york 4 zile acolo dupa avion pisa acasa.

map
06.10.2009, 16:18:25
a los angeles luam masina facem parchi,dupa las vegas si in san francisco lasam masina dupa aia avion pana la new york 4 zile acolo dupa avion pisa acasa.

Ce e aia parchi? Te referi la parcurile nationale?

Daca nu aveti deja un program prestabilit sau care nu poate fi modificat, va pot da niste sfaturi (sau alte fete miresici care locuiesc in zona), daca va intereseaza, despre ce puteti sa faceti in LA, Vegas, San Francisco, pe unde e mai deosebit sa conduceti, etc.

kuzzi
06.10.2009, 19:00:50
Ce e aia parchi? Te referi la parcurile nationale?

Daca nu aveti deja un program prestabilit sau care nu poate fi modificat, va pot da niste sfaturi (sau alte fete miresici care locuiesc in zona), daca va intereseaza, despre ce puteti sa faceti in LA, Vegas, San Francisco, pe unde e mai deosebit sa conduceti, etc.
mersi pentru sfaturi dar avem totul stabilit deja si da facem parcurile nationale cu masina pornim da LA spre Phoenix, Grand Canyon, Monument Valley,Lake Powell ,Las Vegas,Mammoth Lakes. Yasemite, San Francisco si de acolo New York eu una cred ca este un giro frumos.

Cat_Eyes
06.10.2009, 20:37:59
of, e atat de mare america incat .. nici nu stii unde sa mergi prima data.
poate peste 2 ani ajungem si noi, dar sa stam vreo doua luni..

ella-ling
06.10.2009, 20:43:16
mersi pentru sfaturi dar avem totul stabilit deja si da facem parcurile nationale cu masina pornim da LA spre Phoenix, Grand Canyon, Monument Valley,Lake Powell ,Las Vegas,Mammoth Lakes. Yasemite, San Francisco si de acolo New York eu una cred ca este un giro frumos.

ce e un giro? Un circuit? Distractie placuta si nu te supara cand iti spun ca limba forumului e romana.:)>-

kuzzi
06.10.2009, 22:23:35
ce e un giro? Un circuit? Distractie placuta si nu te supara cand iti spun ca limba forumului e romana.:)>-

este : trasu ,plimbare depinde la ce te referi si nu ma supar nu iti face griji >:D<

map
06.10.2009, 22:59:21
este : trasu ,plimbare depinde la ce te referi si nu ma supar nu iti face griji >:D<

Nu te supara ca m-am oferit sa va dau amanunte, e bine sa va stiti traseul si sa va ganditi dinainte pe unde mergeti. Distantele sunt extrem de mari, si daca vrei intr-adevar sa vezi ceva pe drum, in afara de locurile de destinatie, e bine sa iei in calcul ramasul peste noapte in diverse locuri.

De exemplu, din LA pana la Lake Powell sunt peste 650km pe autostrada, ii faci intr-o zi, nu e problema, dar (i) esti obosit, (ii) nu apuci sa vezi altceva pe drum.

Din La in Phoenix sunt peste 600km, tot pe autostrada, dar ai posibilitatea sa iesi de pe autostrada sa vezi Joshua Tree National Park, sa ajungeti la Key Views in parcul asta, de unde se poate vedea falia San Andreas, sa mergi prin Mojave desert.

Grand Canyon e imens, si sunt multe locuri din care ai putea avea vederi senzationale, fie in South Rim, care e aproape de Phoenix (aproape 400km), fie in West Rim, care e mai aproape de Las Vegas (google dupa Grand Canyon Skywalk, care e o punte cu podeaua de sticla deasupra canionului, la vreo 250km de Las Vegas, si Lake Mead si Hoover Dam in drum din Las Vegas spre Skywalk), sau North Rim, sau Lake Powell (peste 450km de la Las Vegas). Poti ramane peste noapte in hotel/ranch/rezervatie.

Yosemite e in apropiere de San Francisco (apropiere adica vreo 430km). Ar fi fost frumos, sau poate aveti timp in una din zilele in care sunteti in San Francisco sa conduceti cu masina pe Pacific Coast Highway, macar pana in Monterey (aproape 200km) de drum pe 2 benzi care de-o parte are muntele/padurea, de cealalta prapastie si Pacificul. E incredibil de frumos, mai ales de la nord (din San Francisco) spre sud, pentru ca esti pe partea cu oceanul.

Te invidiez ca faceti un drum superb, dar nu atat de mult incat sa nu-ti impartasesc lucrurile astea. Sa inchiriati si GPS, si hartile aferente, cand va inchiriati masina, mai ales daca va abateti de la autostrazi.

map
07.10.2009, 01:59:33
Inca o chestie, daca aveti deja rezervarile de hoteluri, verificati recomandarile altor turisti, sau comentariile lor referitoare la un anumit hotel, pe http://www.tripadvisor.com/

Ca sa nu va treziti in fata faptului implinit sa nu aveti unde sa va puneti sa dormiti noaptea dupa o zi intreaga de condus daca nu va convin conditiile dintr-un anumit hotel.

Am patit-o noi cu o rezervare de hotel in San Diego, la un ditamai resort. La receptie ne-au spus ca ne fac un "upgrade" la camera si ca ne pun intr-un fel de apartament cu un dormitor (baie, dormitor, sufragerie, cu o mica bucatarioara), care dadea direct pe plaja (adica de pe terasa, pe nisip, la cativa metri de apa).

Cand am ajuns la apartament, ne venea sa ne ducem direct pe plaja sa dormim (la pretul modic de 110$/noapte, cu niste becuri chioare de nu vedeai nimic, cu miros de umezeala, sau naiba stie ce mucegai). Ne-am intors la receptie, am refuzat camera, am cerut alta. Alta a fost in exact aceeasi stare deplorabila.

Eram dupa aproape 12 ore de drum (cu opriri si condus, din Las Vegas pana in San Diego, prin Joshua Tree, desert, peste San Bernardino), aproape miezul noptii, rece si umed. Sotul meu scotea aburi de nervi. M-am intors doar eu la receptie si i-am spus fetei de la receptie " noi suntem tracasati, foarte obositi, dupa un drum lung, nu avem rezervare in alt loc si vrem sa dormim intr-un loc curat, ajuta-ne". In urmatorul moment am avut super camera, renovata, cu mobilier si lenjerie de n-am acasa asa ceva.

Ca sa stiti la ce sa va asteptati, verificati-va hotelurile.

kuzzi
07.10.2009, 16:37:17
hotelurile le-am ales noi recomandate de prieteni care au fost si ne oprim peste tot unde am scris ca mergem peste noapte asa macar vedem ceva nu doar in trecere. multumesc mult pentru sfaturi

kuzzi
07.10.2009, 16:39:35
a masina am inchirat-o cu GPS cu tot dar il luam si pe al nostru plus harti

map
07.10.2009, 16:58:32
a masina am inchirat-o cu GPS cu tot dar il luam si pe al nostru plus harti

Foarte bine faceti. Noi nu am luat si GPS, nu ne-am pierdut (de tot) desi am luat-o prin desert:D asta pentru ca am studiat hartile foarte atent inainte de-a pleca in vacanta, dar tot am trecut prin moment sa le spun "speciale" in care imi ieseau peri albi pentru ca n-aveam GPS:D:D:D

In ce perioada o sa fie vacanta?

Ah, la intrarea in parcurile nationale (unele) se percepe taxa de intrare (pe autovehicul). Intrebati ranger-ul (ofiterul care sta in cabina la intrarea in parc) daca nu puteti cumpara un talon de acces (pass) in mai multe parcuri.

kuzzi
07.10.2009, 18:28:49
mergem pe 27/07/2010 pana pe 15/08/2010 si se poate cumpara pass pentru mai multe parcuri asa macar economisim ceva

map
09.10.2009, 01:41:15
mergem pe 27/07/2010 pana pe 15/08/2010 si se poate cumpara pass pentru mai multe parcuri asa macar economisim ceva

E "buna" perioada in care mergeti, in sensul ca, daca nu sunt furtuni, e posibil ca apa sa aiba cam 20-22C (ma refer la Pacific si plaja, ca inteleg ca prima oara mergeti in Santa Monica, sursa temperaturilor la apele costale: http://www.nodc.noaa.gov/dsdt/cwtg/spac.html, ca sa transformi din F in C, unde (Temperatura in F - 32)*5/9= Temperatura in C).

In Vegas si Phoenix probabil o sa fie cam aceeasi vreme - FOARTE CALDA, adica peste 40C. La sfarsitul lui august, noi am prins temperaturi record de peste 45C. Din fericire e caldura uscata, si e suportabila, mie chiar mi-a placut (http://www.lvol.com/lvoleg/hist/weather.html pentru temperaturi in Vegas).

La drumurile prin desert/zona desertica, daca iesiti de pe autostrazi, sa va asigurati ca aveti apa in masina. Nu poti sti ce se poate intampla!

In San Francisco o sa fie muuuult mai racoare (http://www.sftravel.com/sanfranciscoweather.html), probabil nu mai mult de 25C, si e aproape temperatura maxima in San Francisco. Serile sunt racoroase, in septembrie erau maxim 15C seara, si batea si vantul. In San Francisco e posibil sa aveti si multa ceata - e un fenomen foarte comun in San Francisco, in special in august, sau chiar burnita. Se spune ca perioada cea mai propice vizitarii e septembrie-octombrie, pentru ca e mai racoare si nu e atat de multa ceata. O sa va placa orasul, e o bijuterie. Daca intentionati sa va miscati cu masina in San Francisco, TREBUIE sa aveti masina automata. Strazile sunt in panta, fie urcati, fie coborati, ar fi foarte greu sa opriti masina la semn Stop cand panta e de peste 30 de grade, daca masina nu e cu cutie de viteze automata.

In NY o sa fie din nou cald, dar doar in jur de 30C (http://www.ny.com/general/weather.html). In cazuri exceptionale poate fi mai mare. Trebuie sa stiti ca e foarte delicat si dificil sa te deplasezi cu masina proprie in NY, pentru ca circulatia e infernala, parcarea e ingrozitor de scumpa. Mai multe amanunte poate va da cineva din NY, noi am fost in 2005.

Oriunde ati fi, sa nu parcati masina in locuri interzise, sau fara sa platiti parcarea, nici macar 5 minute, daca nu ramane unul din voi la masina. Puteti avea neplacuta surpriza de a nu va mai gasi masina pentru ca tractarea masinilor parcate in locuri interzise e o afacere.

Ma rog, toate informatiile astea paote ca-s prea multe si oarecum inutile la momentul asta. Cand o sa ajungeti insa, o sa le vezi utilitatea:D

josefine
09.10.2009, 05:17:04
In NY o sa fie din nou cald, dar doar in jur de 30C (http://www.ny.com/general/weather.html) (http://www.ny.com/general/weather.html%29). In cazuri exceptionale poate fi mai mare. Trebuie sa stiti ca e foarte delicat si dificil sa te deplasezi cu masina proprie in NY, pentru ca circulatia e infernala, parcarea e ingrozitor de scumpa. Mai multe amanunte poate va da cineva din NY, noi am fost in 2005.

nu uita de umezeala; e groaznica in lunile de vara.
ca regula generala, sa respectati toate legile in trafic (sa aveti grija sa nu parcati la hidrant, sa urmariti semnele, cand aveti voie sa parcati intr-un anumit loc, etc). va recomand sa nu mergeti cu masina in NY, e foarte greu sa gasesti loc de parcare, chiar si daca dai un pumn de bani. cu transportul in comun va descurcati.

daca mergeti cu masina, sunt anumite reguli care nu sunt valabile in europa- poti sa faci dreapta pe rosu, dar numai in anumite state, in alte state intersectiile au semne ca poti face dreapta.

map
09.10.2009, 07:20:46
daca mergeti cu masina, sunt anumite reguli care nu sunt valabile in europa- poti sa faci dreapta pe rosu, dar numai in anumite state, in alte state intersectiile au semne ca poti face dreapta.

Da, umezeala e teribila, mai ales in iulie august. Poate lejer sa adauge 5-6C la temperaturi de 30C si devine extrem de neplacut.

In principiu, daca sub semafor sau pe stalpul din dreapta voastra, in intersectie, nu e un semn pe care sa scrie NO TURN ON RED, simplu, sau urmat de o restrictie orara sau saptamanala, nu poti face dreapta daca esti in timpul de restrictie, altfel ai voie.

NO ROAD RAGE! Adica, nu va enervati, nu faceti semne vulgare, nu strigati, nu injurati pe cei din trafic - nu poti sa stii daca au sau nu arme sau in ce stare de ebrietate sau drogare sunt, mai bine evitati orice conflicte in circulatie.

In zona LA traficul este oribil in orele de varf (dimineata de pe la 7 pana pe la 10 si dupamasa de pe la 4 pana pe la 8). Am facut 60km in aproape 2 ore, din Santa Monica pana-n Long Beach, pe autostrada.

In San Francisco au un sistem public de transport extrem de bine pus la punct. Am stat intr-un hotel la vreo 25km in afara orasului si aveam statie de metrou/tren (BART) care ducea in downtown, la mai putin de 500m. Altfel, orasul e intesat de trolee, tramvaie, autobuze, cable cars, iar parcarea e scumputa ($3 ora pe strada, cu maxim 2 ore de parcare in orele de varf, $0.5 pe ora dupa ora 7 seara, si pornind de pe la $20 pe zi, daca ajungi devreme in parcari amenajate, duminica se poate parca si gratis pe unele strazi). Si ca aproape orice oras american, are strazile perpendiculare una pe alta - e destul de greu sa nu te descurci cu o harta:D

kuzzi
09.10.2009, 14:20:59
fetelor va multumesc foarte mult pentru sfaturi. temperaturi normale unde stau eu 30-35° daca pui si umezeala ajungi la 40° usor. iubi meu nu parceaza in oras la el masina unde nu trebuie in USA nici atat,in San Francisco hotelul are parcare si o lasam acolo. in NY suntem fara masina.

map
10.10.2009, 18:55:33
fetelor va multumesc foarte mult pentru sfaturi. temperaturi normale unde stau eu 30-35° daca pui si umezeala ajungi la 40° usor. iubi meu nu parceaza in oras la el masina unde nu trebuie in USA nici atat,in San Francisco hotelul are parcare si o lasam acolo. in NY suntem fara masina.

Apropo de masina in San Francisco: orasul are un traseu marcat, de 49 mile (vreo 80km)(http://en.wikipedia.org/wiki/49-Mile_Scenic_Drive) sau traseul marcat http://www.onlyinsanfrancisco.com/media/downloads/maps/49miledrivemap.pdf, care te duce prin cele mai interesante puncte, locuri din care ai vederi incredibile sau puncte de interes.

Traseul e marcat cu semne puse pe stalpi si e foarte usor de urmat. Merita sa-l faceti la inceputul sejurului in SF, sa aveti o harta a orasului cu voi, si sa va marcati pe harta locurile in care vreti sa reveniti (ca noi n-am avut si-am cautat de-am turbat un teatru chinezesc in aer liber intr-o piateta din China town, unde ziua la pranz era o dansatoare traditionala, si-am descoperit piateta abia dupa 2 zile, inainte sa plecam, seara tarziu cand oricum nu mai era nimeni).

Apropo de poduri, nu prea aveti ce cauta in Oakland peste Bay Bridge de San Francisco. Nu stiu exact care-s zonele cu criminalitate marita (e mult mai mare decat in San Francisco), dar daca n-aveti treaba neaparat, mai bine nu mergeti.

Exista bookleturi de bilete de intrare in mai multe atractii ale orasului, sau puteti sa va luati separat bilete.

Daca vreti sa mergeti la Alcatraz, rezervati-va din timp biletul, cursele se epuizeaza foarte repede.

kuzzi
10.10.2009, 19:12:01
Apropo de masina in San Francisco: orasul are un traseu marcat, de 49 mile (vreo 80km)(http://en.wikipedia.org/wiki/49-Mile_Scenic_Drive) (http://en.wikipedia.org/wiki/49-Mile_Scenic_Drive%29) sau traseul marcat http://www.onlyinsanfrancisco.com/media/downloads/maps/49miledrivemap.pdf, care te duce prin cele mai interesante puncte, locuri din care ai vederi incredibile sau puncte de interes.

Traseul e marcat cu semne puse pe stalpi si e foarte usor de urmat. Merita sa-l faceti la inceputul sejurului in SF, sa aveti o harta a orasului cu voi, si sa va marcati pe harta locurile in care vreti sa reveniti (ca noi n-am avut si-am cautat de-am turbat un teatru chinezesc in aer liber intr-o piateta din China town, unde ziua la pranz era o dansatoare traditionala, si-am descoperit piateta abia dupa 2 zile, inainte sa plecam, seara tarziu cand oricum nu mai era nimeni).

Apropo de poduri, nu prea aveti ce cauta in Oakland peste Bay Bridge de San Francisco. Nu stiu exact care-s zonele cu criminalitate marita (e mult mai mare decat in San Francisco), dar daca n-aveti treaba neaparat, mai bine nu mergeti.
o sa ma uit sa vad despre ce este vorba poate daca o sa avem timp o sa facem mai multe lucruri dar stam doar 3 zile si nu mergem in Oakland ca am auzit si noi ca stau mai rau lucrurile acolo:*

map
12.10.2009, 18:20:15
La fel, nu prea aveti treaba in South Central LA, din aceleasi motive de securitate:D Probabil o sa va petreceti timpul la plaja, eventual Kodak Theater de unde se vede semnul Hollywood, muzeul cu figuri de ceara Madam Tussaud (e alaturi de Kodak, http://www.madametussauds.com/hollywood/), Hollywood boulevard (walk of fame, cu stelele celebritatilor pe trotuar), Grauman's Chinese theater, Disneyland, un tur al studiourilor. Va puteti parca masina la Kodak theater,cu $2 pentru pana la 4 ore, cand aveti tichetul de parcare validat de unul din magazinele de la theater (nu toate magazinele participa).

Tururile cu resedintele vedetelor, sau harta cu locatiile, e o mare teapa. Nu numai ca nu e actualizata, dar tot ce inseamna resedinte in Beverly Hills sunt dupa garduri imense, copaci, boscheti, etc - n-o sa vedeti nimic (garantat).

Daca dai un search dupa "Top ten things to do in...", poti gasi mai multe informatii despre ce poti face in orasele de destinatie.

Noi cand ne-am decis sa plecam in vacanta, am rezervat tot si am si decis ce vrem sa facem cu 5 zile inainte sa plecam:D Voi mai aveti o gramada de timp pana-n iulie la anu, aveti timp sa va organizati mai bine:D

kuzzi
13.10.2009, 21:18:12
eu una am inceput sa fac deja o lista cu ce vrem sa facem si cum ai zis si tu avem destul timp inainte, intai sa ajungem acolo si peparcurs decidem

map
27.10.2009, 17:06:49
Mi-am amintit de shopping:D:D:D

http://www.premiumoutlets.com/centers/

Harta cu outleturi, daca te duci pe fiecare din buline poti vedea ce marci/magazine au puncte de vanzare in outlet.

higgs
27.10.2009, 17:16:06
Mi-am amintit de shopping:D:D:D

http://www.premiumoutlets.com/centers/

Harta cu outleturi, daca te duci pe fiecare din buline poti vedea ce marci/magazine au puncte de vanzare in outlet.

Il stiu pe asta http://www.premiumoutlets.com/outlets/outlet.asp?id=63 Lucram la ~15 minute de el ;))
Au un Calvin Klein de la care am cumparat serios ;))

Albastrel
27.10.2009, 19:19:29

E o idee buna sa fi fara masina in NYC (Manhattan). Daca te deplasezi din orash, inspre Long Island sau upstate NY atunci ti'ar trebui mashina, dar sunt si day trip inspre unele zone. De exemplu stiu ca au autobuse zilnic care te duc inspre mall'uri in NJ (Jersey Gardens) si upstate la outlets (Woodburry Commons). Daca doresti sa mergi la plaja in LI se poate cu trenul (daca esti interesata scrie'mi si iti dau mai multe detalii).

Uite aici sunt citeva websites care ofera idei pt ce ai putea face in NYC.

http://www.viator.com/New-York-City/d687-ttd

http://www.nycgo.com/

http://www.tripadvisor.com/Attractions-g60763-Activities-New_York_City_New_York.html

Daca iti place arta si cultura - sunt citeva muzee care se merita sa le vezi (Metropolitan and a must is the Americam Museum of Natural History). Tine minte ca preturile afisate la unele muzee sunt doar o sugestie...nu trebuie sa platesti $10-$20...poti doar sa dai citiva dolari ($2-$5 e chiar foarte ok).
Pt piese de teatru sau musicale poti sa te duci in Time Square la Ticketmaster box si sa vezi ce bilete au disponibile pt ziua respectiva (de obicei au preturi destul de rezonabile). Tot asha poti sa primesti bilete pe gratis pt David Lettermen sau alte TV show'uri cind te plimbi prin Time Square.

O alta sugestie: Daca e umiditate mare afara nu are rost sa te duci sus in Empire State Building pt ca nu vezi absolut nimic. De obicei e deschis pina la 2AM in timpul verii...deci daca cerul e clar poti merge si noaptea.

Restauranturi, Baruri, Cluburi sunt peste tot si la tot coltzul. Daca imi spui cam ce iti place pot sa iti dau niste sugestii.

Se merita sa mergi prin Chinatown si sa incerci unele dintre lucrurile culinare Asiatice. Thai si Korean cuisine sunt delicious (citeodata foarte spicy, dar daca nu iti place prea iute, poti sa ceri sa nu le faca asha de "hot" - cere "mild"). Pe deasupra in Chinatown sunt tot felu de magazine/gherete de unde poti cumpara posete copie dupa modele renumite la preturi de nimic. Daca sunt facute bine, nu se prea poate vedea diferenta dintre cea reala si copie. :D

Sunt si dinner sau brunch cruises in jurul la Manhattan care ofera mincare/bautura pt citeva ore pina la $100/persoana. Stiu ca unul din ele te ducea pe la toate podurile din jurul Manhattan'ului:
http://www.zerve.com/SailNYC/ArManBru
http://www.zerve.com/SailNYC/

Daca doresti a spa like experience fara sa platesti preturi mari poti sa vizitezi Spa Castle in Castle Point, NY (poti lua trenul din NYC). Este o spa care are mai multe tipuri de sauna si are bazin pe acoperish. E deschisa tot anul pina la miezul noptii. Pt $25 ai access toata ziua la sauna si bazin...daca vrei alte servicii (masaj sau mani/pedi astea sunt extra):
http://www.nyspacastle.com/eng/introduction/introduction01.php

Eu zic sa te uiti pe websiturile de mai sus...sau sunt o gramada altele si sa iti faci o idee de ce ai vrea sa vezi. NY ofera cite ceva pe placerea fiecaruia. Daca ai intrebari te rog scrie'mi si te pot ajuta cu mai specifice.

Pa si pe curind!
Ana-Maria

map
28.10.2009, 02:14:25
Il stiu pe asta http://www.premiumoutlets.com/outlets/outlet.asp?id=63 Lucram la ~15 minute de el ;))
Au un Calvin Klein de la care am cumparat serios ;))

:D Am fost o singura data in Aurora la center-ul asta:D Era iarna, soare si-un frig de ni se spargeau maselele in gura:d Clasic Chicago:D

ynaclau
04.11.2009, 12:21:59
Buna fetelor!!!
ne-am luat si noi viza de SUA si plecam in concediu de pe 10 decembrie pana pe 2 ianuarie si as fi dorit daca se poate niste recomandari din partea celor care au fost deja. Noi avem un itinerariu stabilit deja si am fi vrut sa stim ce e mai interesant de vazut in fiecare oras
o sa vizitam in ordine urmatoarele orase:
10-12 decembrie San Francisco
12-13 decembrie San Jose - mergem la concert la Metallica pe 12
13-14 dec. noi am zis ca o petrecem pe drum intre San Jose si Las Vegas (am inchiriat masina cu gps) pentru seara asta nu am rezervat camera nicaieri, sper sa nu ajungem sa dormim in masina
14-16 dec. Las Vegas
16-19 dec. Los Angeles (mergem tot cu masina pana in Los Angeles)
19-26 dec. Cancun, Mexic (nu stiu cata baie si plaja o sa facem dar eu vreau sa ma relaxez si sa vad templele maiase; aici mergem cu avionul)
26-28 dec. Washington
28-29 dec. am zis noi Philadelphia dar asta ramane de vazut; nici aici nu am inchiriat camera pt ca nu stim daca prelungim la W in cazul in care mai avem ceva de vazut
29 dec - 2 ianuarie New York, revelionul o sa-l facem pe strada
o sa alergam de o sa ne sara fulgii dar vrem sa vedem cat mai mult din SUA
ce imi recomandati sa vad in orasele de mai sus?
Va pup!

mayday
04.11.2009, 13:54:26
Buna fetelor!!!
ne-am luat si noi viza de SUA si plecam in concediu de pe 10 decembrie pana pe 2 ianuarie si as fi dorit daca se poate niste recomandari din partea celor care au fost deja. Noi avem un itinerariu stabilit deja si am fi vrut sa stim ce e mai interesant de vazut in fiecare oras
o sa vizitam in ordine urmatoarele orase:
13-14 dec. noi am zis ca o petrecem pe drum intre San Jose si Las Vegas (am inchiriat masina cu gps) pentru seara asta nu am rezervat camera nicaieri, sper sa nu ajungem sa dormim in masina
14-16 dec. Las Vegas
19-26 dec. Cancun, Mexic (nu stiu cata baie si plaja o sa facem dar eu vreau sa ma relaxez si sa vad templele maiase; aici mergem cu avionul)
26-28 dec. Washington
28-29 dec. am zis noi Philadelphia dar asta ramane de vazut; nici aici nu am inchiriat camera pt ca nu stim daca prelungim la W in cazul in care mai avem ceva de vazut
Va pup!

Daca nu ati facut inca rezervari, parerea mea e ca stati prea putin in San Francisco si prea mult in Los Angeles! Daca puteti sa mai trageti de o zi in San Franciso, mergeti fie in Napa Valley la degustare de vinuri, fie coboriti pe coasta pina la Monterey si vizitati acvariul. Pentru San Francisco si strazile lui, va trebuie cel putin doua zile...

Si la Vegas mi se pare ca stati prea mult... o zi in general e suficienta ca sa faci turul cazinourilor. Puteti incerca sa ajungeti pina in Marele Canion.

La Los Angeles mergeti sa vizitati Getty's Villa si Universal Studios, iar daca aveti timp, Catalina Island, ceva mai la sud in Orange County. Daca stati patru zile in LA, puteti incerca sa coboriti spre San Diego si sa mergeti la Zoo sau la Sea World!>:D<

ynaclau
04.11.2009, 16:35:15
Daca nu ati facut inca rezervari, parerea mea e ca stati prea putin in San Francisco si prea mult in Los Angeles! Daca puteti sa mai trageti de o zi in San Franciso, mergeti fie in Napa Valley la degustare de vinuri, fie coboriti pe coasta pina la Monterey si vizitati acvariul. Pentru San Francisco si strazile lui, va trebuie cel putin doua zile...

Si la Vegas mi se pare ca stati prea mult... o zi in general e suficienta ca sa faci turul cazinourilor. Puteti incerca sa ajungeti pina in Marele Canion.

La Los Angeles mergeti sa vizitati Getty's Villa si Universal Studios, iar daca aveti timp, Catalina Island, ceva mai la sud in Orange County. Daca stati patru zile in LA, puteti incerca sa coboriti spre San Diego si sa mergeti la Zoo sau la Sea World!>:D<
doar pt seara de 13-14 si 28-29 nu am facut rezervare in rest toate sunt rezervate iar unele si platite... nu pot sa lungesc SF pentru ca ar insemna sa nu mai mergem la concert si sincer din cauza concertului mergem in SUA (al meu e fan si m-a carat anul asta prin o groaza de tari dupa metallica)
merci mult de sugestii!

map
04.11.2009, 17:51:57
14-16 dec. Las Vegas
26-28 dec. Washington
Va pup!

10-12 San Francisco: Ca si mayday, va sfatuiesc sa ramaneti in San Francisco mai mult. San Jose e la o aruncatura de bat de San Francisco - 50 mile maxim (care-nseamna vreo 80km, maxim 1 ora de condus). Nu prea aveti ce sa vedeti/faceti in San Jose, altceva decat sa mergeti la concert si sa va-ntoarceti in San Francisco:D O sa va placa SF, e un oras absolut superb, pacat ca stati atat de putin!

13-14 spre Las Vegas: Din SF in Vegas sunt aproape 600 mile pe highway (asta inseamna vreo 920km, pe ruta scurta prin I-5 spre sud, spre Los Angeles, sau un pic peste 1000km pe US-95 N). E un drum mult prea lung de facut intr-o zi, cu toata calitatea soselelor.

Daca tot nu aveti noapte de cazare deja, sfatul meu e s-o luati de dimineata din San Francisco, pe Pacific Coast Highway, asa numita Route 1, cum spunea mayday cel putin pana in Monterey daca nu chiar mai departe. Sa ramanti peste noapte undeva intr-un motel de pe coasta, dar sa va asteptati sa platiti in jur de $200 pe noapte. In apropierea Los Angeles sa intrati a doua zi pe autostrada spre Las Vegas.

Nu stiu cum o fi pe US-95 N, sunt parcuri nationale, ati putea merge spre Yosemite sau Death Valley national park, fara sa va atingeti de coasta, si tot asa sa plecati dimineata devreme din SF si sa ramanti pe noapte undeva pe drum.

14-16 dec.: In Vegas o sa ajungeti rupti de oboseala dupa condus intensiv. Altceva decat turul cazinourilor, eventual mers seara pe Freemont Experience street (e un autobuz, 3 daca nu ma-nsel, de pe strip pana in downtown Vegas cu capatul la Freemont Experience street), nu prea aveti ce face in Vegas. Eventual, cum spunea mayday, una din zile mers pana la Grand Canyon, fie la West Rim, la Skywalk - e mai aproape de Vegas, fie la South Rim). Adica, ajungeti pe 14 seara, pe 15 mergeti la Grand Canyon, pe 16 dimineata plecati spre Los Angeles.

16-19 dec. LA: plecati de dimineata din Vegas, cat mai devreme. Daca vreti sa vedeti ceva, luati-o spre LA prin Mojave National Preserve, eventual si mai la sud prin Joshua Tree National Park ca sa atingeti Key Views in partea de nord a parcului Joshua Tree. Peisaj absolut spectaculos.

Iarasi, daca o luati pe autostrada n-o sa vedeti nimic, daca o luati prin Mojave+Joshua Tree o sa aveti peisaje absolut spectaculare, dar drumul aproape ca se dubleaza - si se merita, o sa vezi. O sa ajungeti in LA seara, rupti de oboseala:D

In LA sincer nu aveti ce vedea :( Daca e soare si vreme buna, plaja oriunde pe coasta. Apa o sa fie rece oricum, nu prea aveti sanse de baie in ocean in decembrie, chiar daca e sud, din cauza curentilor reci.

Subscriu la recomandarea facuta de mayday: San Diego e la 120 mile de LA (vreo 200km mai la sud, usor de condus si drum bun nu prea aglomerat, daca nu va miscati din LA la ore de varf in trafic). Una din zile o puteti face in San Diego la Sea World:D Orasul e delicios:D

In Mexic n-am fost, asa ca nu va pot face recomandari. Sper ca aveti viza cu multiple intrari in SUA.

DC e frumusel, seamana mult cu orasele europene, nu e impanzit de zgarie nori. In decembrie o sa fie frig oriunde pe coasta de est, mai sus de South Carolina:(

ynaclau
04.11.2009, 18:47:15
10-12 San Francisco: Ca si mayday, va sfatuiesc sa ramaneti in San Francisco mai mult. San Jose e la o aruncatura de bat de San Francisco - 50 mile maxim (care-nseamna vreo 80km, maxim 1 ora de condus). Nu prea aveti ce sa vedeti/faceti in San Jose, altceva decat sa mergeti la concert si sa va-ntoarceti in San Francisco:D O sa va placa SF, e un oras absolut superb, pacat ca stati atat de putin!

13-14 spre Las Vegas: Din SF in Vegas sunt aproape 600 mile pe highway (asta inseamna vreo 920km, pe ruta scurta prin I-5 spre sud, spre Los Angeles, sau un pic peste 1000km pe US-95 N). E un drum mult prea lung de facut intr-o zi, cu toata calitatea soselelor.

Daca tot nu aveti noapte de cazare deja, sfatul meu e s-o luati de dimineata din San Francisco, pe Pacific Coast Highway, asa numita Route 1, cum spunea mayday cel putin pana in Monterey daca nu chiar mai departe. Sa ramanti peste noapte undeva intr-un motel de pe coasta, dar sa va asteptati sa platiti in jur de $200 pe noapte. In apropierea Los Angeles sa intrati a doua zi pe autostrada spre Las Vegas.

Nu stiu cum o fi pe US-95 N, sunt parcuri nationale, ati putea merge spre Yosemite sau Death Valley national park, fara sa va atingeti de coasta, si tot asa sa plecati dimineata devreme din SF si sa ramanti pe noapte undeva pe drum.

14-16 dec.: In Vegas o sa ajungeti rupti de oboseala dupa condus intensiv. Altceva decat turul cazinourilor, eventual mers seara pe Freemont Experience street (e un autobuz, 3 daca nu ma-nsel, de pe strip pana in downtown Vegas cu capatul la Freemont Experience street), nu prea aveti ce face in Vegas. Eventual, cum spunea mayday, una din zile mers pana la Grand Canyon, fie la West Rim, la Skywalk - e mai aproape de Vegas, fie la South Rim). Adica, ajungeti pe 14 seara, pe 15 mergeti la Grand Canyon, pe 16 dimineata plecati spre Los Angeles.

16-19 dec. LA: plecati de dimineata din Vegas, cat mai devreme. Daca vreti sa vedeti ceva, luati-o spre LA prin Mojave National Preserve, eventual si mai la sud prin Joshua Tree National Park ca sa atingeti Key Views in partea de nord a parcului Joshua Tree. Peisaj absolut spectaculos.

Iarasi, daca o luati pe autostrada n-o sa vedeti nimic, daca o luati prin Mojave+Joshua Tree o sa aveti peisaje absolut spectaculare, dar drumul aproape ca se dubleaza - si se merita, o sa vezi. O sa ajungeti in LA seara, rupti de oboseala:D

In LA sincer nu aveti ce vedea :( Daca e soare si vreme buna, plaja oriunde pe coasta. Apa o sa fie rece oricum, nu prea aveti sanse de baie in ocean in decembrie, chiar daca e sud, din cauza curentilor reci.

Subscriu la recomandarea facuta de mayday: San Diego e la 120 mile de LA (vreo 200km mai la sud, usor de condus si drum bun nu prea aglomerat, daca nu va miscati din LA la ore de varf in trafic). Una din zile o puteti face in San Diego la Sea World:D Orasul e delicios:D

In Mexic n-am fost, asa ca nu va pot face recomandari. Sper ca aveti viza cu multiple intrari in SUA.

DC e frumusel, seamana mult cu orasele europene, nu e impanzit de zgarie nori. In decembrie o sa fie frig oriunde pe coasta de est, mai sus de South Carolina:(
Pai avem viza pe 10 ani, B1/B2 si la Entries scrie M cred ca asta inseamna ca este cu intrari multiple
am inteles ca US-95N nu este recomandat in decembrie pt ca este in marea majoritate a timpului inzapezit

merci mult de sfaturi!!! o sa vb cu sotul meu si o sa ne hotaram
:*:*:*

map
04.11.2009, 20:15:54
Pai avem viza pe 10 ani, B1/B2 si la Entries scrie M cred ca asta inseamna ca este cu intrari multiple
am inteles ca US-95N nu este recomandat in decembrie pt ca este in marea majoritate a timpului inzapezit

merci mult de sfaturi!!! o sa vb cu sotul meu si o sa ne hotaram
:*:*:*

Da, daca e cu M e cu multiple intrari. Vacanta placuta!

calina
04.11.2009, 20:22:44
Haideti sa va cer sfatul.
Eu am viza pe 10 ani. Pe numele de fata. Pasaportul a fost schimbat, dar viza este valida. Acum....problema.:D
Am sunat la noi la ambasada si mi-au spus ca recomandarea lor e sa reiau procedura, sa nu fie problema la nume. Exista si varianta sa merg cu certificatul de casatorie in original, cele doua pasapoarte, dar ca ei recomanda reluarea procedurii.
Eu n-as relua procedura, mai ales ca viza este valida si nu este nici un regulament/lege care sa prevada necesitatea schimbarii vizei.
Voi ce ziceti? Ce stiti?

map
04.11.2009, 20:30:21
Eu am viza pe 10 ani. Pe numele de fata. Pasaportul a fost schimbat, dar viza este valida. Acum....problema.:D
Am sunat la noi la ambasada si mi-au spus ca recomandarea lor e sa reiau procedura, sa nu fie problema la nume. Exista si varianta sa merg cu certificatul de casatorie in original, cele doua pasapoarte, dar ca ei recomanda reluarea procedurii.
Eu n-as relua procedura, mai ales ca viza este valida si nu este nici un regulament/lege care sa prevada necesitatea schimbarii vizei.
Voi ce ziceti? Ce stiti?

Viza turistica e o adevarata loterie. Stii probabil de prima oara cand ai primit-o. Si obtinerea ei nu garanteaza accesul pe teritoriul SUA. Te pot trimite la secondary processing daca i se nazare ceva intervievatorului. Secondary processing nu e nimic de sperait, doar ca o sa te gasesti intr-o sala cu musulmani si sotiile lor acoperite pana sub ochi, indieni, sau arabi "suspecti". In principiu, daca in secondary processing nu schimbi raspunsurile la intrebarile puse de primul ofiter, nu ridici probleme. Altfel, nu vor ezita sa te puna in carantina sa e trimita inapoi cu primul avion disponibil.

Nu stiu de cazuri in care sa fi refuzat intrarea datorita faptului ca te-ai casatorit si ti-ai schimbat numele. Cu pasaportul pe numele vechi, in care ai viza valida, pasaportul pe numele nou, certificatul de casatorie si dovezi (ca si la interviul de viza de la ambasada) referitoare la planurile de calatorie, nu vad sa fie probleme - in sensul ca nu sunt absurzi.

Daca as fi in locul tau, probabil as aplica din nou - just in case. Mai bine cheltui $100 sa iei o noua viza decat sa cheltui de 10 ori pe-atata pe biletul de avion si sa te-ntoarca de la aeroport.

PS: incearca sa suni la ambasada SUA sau sa le trimiti un email, ai adresa in link-ul de mai jos:

http://romania.usembassy.gov/embassy/addresses.html

Persoanele care raspund la numerele de telefon alea dedicate pentru stabilirea unui appointment pentru interviu n-au treaba cu ambasada. Ele nu-ti pot da informatii. Mai degraba suni la ambasada sau le trimiti un mail.

calina
04.11.2009, 20:34:49
Viza turistica e o adevarata loterie. Stii probabil de prima oara cand ai primit-o. Si obtinerea ei nu garanteaza accesul pe teritoriul SUA. Te pot trimite la secondary processing daca i se nazare ceva intervievatorului. Secondary processing nu e nimic de sperait, doar ca o sa te gasesti intr-o sala cu musulmani si sotiile lor acoperite pana sub ochi, indieni, sau arabi "suspecti". In principiu, daca in secondary processing nu schimbi raspunsurile la intrebarile puse de primul ofiter, nu ridici probleme. Altfel, nu vor ezita sa te puna in carantina sa e trimita inapoi cu primul avion disponibil.

Nu stiu de cazuri in care sa fi refuzat intrarea datorita faptului ca te-ai casatorit si ti-ai schimbat numele. Cu pasaportul pe numele vechi, in care ai viza valida, pasaportul pe numele nou, certificatul de casatorie si dovezi (ca si la interviul de viza de la ambasada) referitoare la planurile de calatorie, nu vad sa fie probleme - in sensul ca nu sunt absurzi.

Daca as fi in locul tau, probabil as aplica din nou - just in case. Mai bine cheltui $100 sa iei o noua viza decat sa cheltui de 10 ori pe-atata pe biletul de avion si sa te-ntoarca de la aeroport.
Atat timp cat nu exista o lege in sensul asta, nu vad de ce as aplica din nou:D. Viza e legala si valida.Stiu de procedura la intrarea in tara. Pe de alta parte, eu niciodata nu am avut probleme la nici un aeroport. Partenerii mei de calatorie cu pasaport diplomatic erau opriti si dezbracati si eu nu.:)>-Cred ca am fata de prostovana, ceva:))
Asa ca am sa merg pana la capat asa...in speranta sa nu dau peste un idiot chiar acum.
Multumesc...eram curioasa daca stiai de vreun caz concret sau vreun regulament in sensul asta.

Problema nu e de bani, e de felul in care te trateaza. Te simti ca o vita in staul.

map
04.11.2009, 20:45:23
Atat timp cat nu exista o lege in sensul asta, nu vad de ce as aplica din nou:D. Viza e legala si valida.Stiu de procedura la intrarea in tara. Pe de alta parte, eu niciodata nu am avut probleme la nici un aeroport. Partenerii mei de calatorie cu pasaport diplomatic erau opriti si dezbracati si eu nu.:)>-Cred ca am fata de prostovana, ceva:))
Asa ca am sa merg pana la capat asa...in speranta sa nu dau peste un idiot chiar acum.
Multumesc...eram curioasa daca stiai de vreun caz concret sau vreun regulament in sensul asta.

Problema nu e de bani, e de felul in care te trateaza. Te simti ca o vita in staul.

Pe pagina celor de la Department of State e o intrebare care partial trateaza raspunsul:

http://travel.state.gov/visa/questions/questions_1253.html#15

My old passport has already expired. My visa to travel to the United States is still valid but in my expired passport. Do I need to apply for a new visa with my new passport?
No. If your visa is still valid you can travel to the United States with your two passports, as long as the visa is valid, not damaged, and is the appropriate type of visa required for your principal purpose of travel. (Example: tourist visa, when your principal purpose of travel is tourism). Both passports (the valid and the expired one with the visa) should be from the same country and type (Example: both Uruguayan regular passports, both official passports, etc.). When you arrive at the United States port of entry (POE) the Customs and Border Protection Immigration Officer will check your visa in the old passport and if s/he decides to admit you into the United States they will stamp your new passport with an admission stamp along with the annotation "VIOPP" (visa in other passport). Do not try to remove the visa from your old passport and stick it into the new valid passport. If you do so, your visa will no longer be valid.

Altfel, am citit despre cazuri in care persoane (permanent reidents) si-au schimbat numele dupa casatorie, si numele era altul decat pe green card sau viza initiala, dar cu certificatul de casatorie cu care au dovedit schimbarea numelui si ambele pasapoarte nu au avut probleme. Dar e vorba de permanent residents.

ella-ling
05.11.2009, 09:11:09
Voi ce ziceti? Ce stiti?

Eu mi-as face o noua viza. Am calatorit cu doua pasapoarte, unul cu viza si unul care era valid si doamna de la control pasapoarte s-a facut ca nu ma intelege si m-a experdiat dupa 30 secunde la politia de frontiera. Cei de acolo s-au uitat 1 min, au zis ca e totul okay, de ce am fost trimisa la ei?
N-a durat mult, nu a fost nici complicat, insa eu m-am enervat pe doamna afro-americana de 150 kg care nici macar nu a vrut sa asculte ce aveam sa ii spun, era prea complicata situatia pentru ea.

LE: cei de la consulat aici m-au sfatuit insa ca in caz de schimbare a numelui sa imi fac o noua viza.

micamicaela
05.11.2009, 12:56:23
Eu mi-as face o noua viza. Am calatorit cu doua pasapoarte, unul cu viza si unul care era valid si doamna de la control pasapoarte s-a facut ca nu ma intelege si m-a experdiat dupa 30 secunde la politia de frontiera. Cei de acolo s-au uitat 1 min, au zis ca e totul okay, de ce am fost trimisa la ei?
N-a durat mult, nu a fost nici complicat, insa eu m-am enervat pe doamna afro-americana de 150 kg care nici macar nu a vrut sa asculte ce aveam sa ii spun, era prea complicata situatia pentru ea.

LE: cei de la consulat aici m-au sfatuit insa ca in caz de schimbare a numelui sa imi fac o noua viza.

si eu m-am confruntat cu aceeasi problema. In primavara mi-am schimbaat pasaportul si tot atunci am luat si viza. Dupa 2 luni m-am casatorit, deci mi-am schimbat si numele. Dar...pasaportul fiind valabi inca 10 ani, viza la fel, nu le-am schimbat. Asa ca, in luna de miere la SF am plecat ca si domnisoara (:-$ ) alaturi de sotul meu. Si nici n-am degand sa-l schimb prea curand. Nu stiu cat e de legal, dar nu cred ca are cineva cum sa stie ca mi-am schimbat numele, fara sa vada CI. Deci, cd ies din UE, revin la statutul de "available" :*

annie_banks
07.11.2009, 22:02:58
Pe pagina celor de la Department of State e o intrebare care partial trateaza raspunsul:

http://travel.state.gov/visa/questions/questions_1253.html#15

My old passport has already expired. My visa to travel to the United States is still valid but in my expired passport. Do I need to apply for a new visa with my new passport?
No. If your visa is still valid you can travel to the United States with your two passports, as long as the visa is valid, not damaged, and is the appropriate type of visa required for your principal purpose of travel. (Example: tourist visa, when your principal purpose of travel is tourism). Both passports (the valid and the expired one with the visa) should be from the same country and type (Example: both Uruguayan regular passports, both official passports, etc.). When you arrive at the United States port of entry (POE) the Customs and Border Protection Immigration Officer will check your visa in the old passport and if s/he decides to admit you into the United States they will stamp your new passport with an admission stamp along with the annotation "VIOPP" (visa in other passport). Do not try to remove the visa from your old passport and stick it into the new valid passport. If you do so, your visa will no longer be valid.

Altfel, am citit despre cazuri in care persoane (permanent reidents) si-au schimbat numele dupa casatorie, si numele era altul decat pe green card sau viza initiala, dar cu certificatul de casatorie cu care au dovedit schimbarea numelui si ambele pasapoarte nu au avut probleme. Dar e vorba de permanent residents.
em intrat si eu in US cu doua pasapoarte (pe acelasi nume), n-am avut nicio problema; e adevarat ca mi-au mai pus intrebari ca la viza (unde ma duc, de ce ma duc) dar n-am stat mai mult decat ceilalti "aliens"; m-am uitat acum pe pasaport sa vad daca scrie VIOPP si scrie =)) probabil m-am intrebat atunci ce inseamna si n-am stiut ;))
nu cred ca-mi schimb pasaportul inainte sa expire, tocmai ca sa nu complic situatia asta...

map
08.11.2009, 18:08:58
em intrat si eu in US cu doua pasapoarte (pe acelasi nume), n-am avut nicio problema; e adevarat ca mi-au mai pus intrebari ca la viza (unde ma duc, de ce ma duc) dar n-am stat mai mult decat ceilalti "aliens"; m-am uitat acum pe pasaport sa vad daca scrie VIOPP si scrie =)) probabil m-am intrebat atunci ce inseamna si n-am stiut ;))
nu cred ca-mi schimb pasaportul inainte sa expire, tocmai ca sa nu complic situatia asta...

Eu am avut experienta unui secondary processing, si nu e nimic fun. Prima oara cand am intrat in state am intrat cu viza turistica si la vremea aia am intrat impreuna cu logodnicul care era rezident permanent. Intre timp, el a luat cetatenia, eu am luat rezidenta (dupa o viza de studii si casatorie).

Nu am reusit sa dorm noaptea de dinainte de zbor, asa ca eram rupta de oboseala, si la primul zbor de peste 5 ore. Acum inteleg suspiciunea primului ofiter de imigrare (atunci n-am inteles-o): turist, intra cu posibilul viitor sot care e rezident, deci pericol mare de ramanere ilegala.

Un ofiter foarte tanar, foarte politicos, mi-a pus aceleasi intrebari de vreo 4 ori, in diverse exprimari, vreo 20 minute (intrebarile de la interviul de viza de la ambasada, si am avut si hartiile justificative pe care le-am avut la ambasada). M-a referit la secondary processing, urandu-mi succes, intr-o camera unde de-o parte erau tejghele cu ofiteri de imigrare mai in varsta, de celalta parte a peretelui erau cei in secondary processing. Eram singura white, restul (vreo 20) erau indieni, pachistanezi, arabi, africani, pe care ii selectasera dinainte de-a ajunge in coada la interviul prelimiar - pe culoar, i-au selectat si i-au dus direct in secondary processing.

Eram asa de obosita dupa orele de zbor, ca imi devenise indiferent daca ma suiau in avion inapoi spre Europa sau imi dadeau drumu sa intru. Acelasi set de intrebari, puse o data de catre al doilea ofiter, in 5 minute ieseam cu viza de sedere de 6 luni. Ofiterii au fost foarte respectuosi dar n-as vrea sa mai trec prin secondary processing vreodata. Iesind din secondary processing am dat nas in nas cu primul ofiter care tocmai iesea din schimb, sau ceva de genul asta. Mi-a zambit, "Everything OK?" "Yes thank you", "Good luck and have a great vacation!".

louie23
16.04.2010, 11:25:08
noi ne planificam o luna de miere in hawaii.....speram sa nu avem probleme cu vizele......si-a facut cienva luna de miere acolo? ati cautat bielte de avion convenabile?

Neraida
16.04.2010, 11:46:47
In hawai a fost cumnata mea anul trecut in luna de miere!!O sa intreb mai multe info!!Vrea si iubi,dar prefer caraibe!
Daca mergeti cu avionu multe ore sa te ridici si sa incepi sa te plimbi prin avion!!In Europa nu e permis asta in avion,dar spre Sua,o sa vezi si altii in avion ca se plimba!!Trebuie sa te plimbi pt ca de la inaltime,etc se umfla picioarele rau de tot,mai ales gleznele!!Asta daca nu vrei sa apari pe plaja cu picioare de elefant!!
La mine sunt umflate de 2 zile si nu mai trece:-s

louie23
16.04.2010, 12:14:09
In hawai a fost cumnata mea anul trecut in luna de miere!!O sa intreb mai multe info!!Vrea si iubi,dar prefer caraibe!
Daca mergeti cu avionu multe ore sa te ridici si sa incepi sa te plimbi prin avion!!In Europa nu e permis asta in avion,dar spre Sua,o sa vezi si altii in avion ca se plimba!!Trebuie sa te plimbi pt ca de la inaltime,etc se umfla picioarele rau de tot,mai ales gleznele!!Asta daca nu vrei sa apari pe plaja cu picioare de elefant!!
La mine sunt umflate de 2 zile si nu mai trece:-s

multumesc de raspuns.te rog sa o intrebi mai ales tot ce tine de viza....noi n-avem viza si sper sa nu intampinam probleme.... cu plimbatul prin avion stiam....ca am mai fost intr-o excursie in india....unde am facut 12 ore cu avionul si la fel.....am ajuns acolo terminati....e f f incomod sa mergi atatea ore....incep sa te doara spatele picoarele sa amortesti.....iti vine sa iti iei campii la un moment dat....
dar....cred ca merita efortul pt a ajunge in hawaii:) cu viza nu prea stiu cum se procedeaza...

Neraida
21.04.2010, 08:23:28
Buna fetelor imi puteti spune mai multe informatii despre Lake Taho?(cred ca am scris bine)
Am de mers la o nunta la sf lui iulie si am unele intrebari:
1.Cum este vremea?Spre seara este frig?Am auzit ceva ca este o problema cu tantarii,imi recomandati sa i-au vreo crema?
2.O sa mai avem 3 zile libere si as vrea sa merg undeva gen Sea Park,Disney..este ceva in apropiere?Altceva de vazut?

kuzzi
21.04.2010, 23:35:29
Buna fetelor imi puteti spune mai multe informatii despre Lake Taho?(cred ca am scris bine)
Am de mers la o nunta la sf lui iulie si am unele intrebari:
1.Cum este vremea?Spre seara este frig?Am auzit ceva ca este o problema cu tantarii,imi recomandati sa i-au vreo crema?
2.O sa mai avem 3 zile libere si as vrea sa merg undeva gen Sea Park,Disney..este ceva in apropiere?Altceva de vazut?
San Francisco este destul de aproape

kuzzi
29.04.2010, 18:53:15
Astazi mi-au dat viza asa ca CALIFORNIA asteapta-ma ca vin si NEW-YORK:)

pink_lady
29.04.2010, 19:23:51
hei, felicitari, veti avea o luna de miere de neuitat!

Neraida
29.04.2010, 21:35:49
San Francisco este destul de aproape
Asta stiam dar vroiam info de la fetele care stau cum era mai in fata cu cateva pagini!!
Ma bag la google it

zana01
03.05.2010, 21:38:58
si noi am primit mai multe oferte de la agentii cu hawai-honolulu insa uitandu-ma pe harta si vazand ca este exact pe partea opusa romaniei am renuntat si am ales 1 sapt NY si una caraibe- republica dominicana. sunt un pic mai aproape :)

despre regimul vizelor cred ca poti afla usor de la agentii de turism, insa e bine sa intrebi la mai multe pt a fi sigura ca nu primesc informatii eronate

sa ne spui cum a fost :)

pinko
20.05.2010, 07:37:37
halo fetelor ! eu nu am avut niciodata probleme cu viza ;;) pima data aveam 14 ani cand am luat viza de sedere de 6 luni , doua de la 16 valabila 2 ani si apoi la 19 ani am luat viza pe 10 ani ...
am fost de 2 ori in state :)) de la 14 ani pana acuma :)
dar ultima data am fost pe la 19ani si am stat o luna ;;) am stat in ny ,miami( de aici am plecat intr-o cruaziera in caribe si am fost in jamaica si in insula Cayman), LA, si chicago pot sa va zic cu mana pe inima ca in ny , chicago a fost super desi era martie ( unde e f frig ) in LA ( ma spalam pe cap zilnic sa imi scot jegul din par :( acolo daca nu ai masina esti ca un om mort ) iar in miami ( nici nu aveam varsta de 21 sa intru in cluburi unde ocricum este fffff scump ) este o statiune plina de mosi si cu cladiri inalte ,nimic special )

map
24.05.2010, 19:22:49

Noi tocmai ne-am intors dintr-un long weekend (de joi pana duminica) in NY.

Recomandari:

1. perioada: mergeti in NY in prima parte a saptamanii, de preferat de luni pana joi, de vineri incepe nebunia de turisti (nu va puteti imagina ce inseamna asta pana nu vedeti oamenii umar la umar pe strada).

2. hotel: in midtown, aproape de un loc de atractii. De exemplu, noi am stat la The New Yorker, la intersectia lui 34th cu 8th, aproape de Times Square (care incepe undeva la 42nd cu 7th). Nu va luati cea mai ieftina camera - cele mai ieftine sunt cele mai proaste (foarte mici, eventual si cu vedere la zid). Noi am avut o camera mijlocie de marime, a fost in medie $270 pe noapte, am avut vedere la Empire State).

3. transport: NY are un sistem fenomenal de transport in comun (cam 30% din intregul transport in comun din SUA e in NY). De la aeroport (LaGuardia) am ajuns la hotel in 1 ora cu autobuz si metrou (statia de metrou era in coltul strazii, langa hotel), pentru 5$ in total (sotul si eu). La fel si cand am plecat. Daca alegeti un taxi, depinde de aeroport, sunteti responsabili de plata toll-urilor pe poduri, si totalul poate ajunge intre $30 si $60.

4. Atractii: la Empire State, probabil si in multe alte locuri, se vand pachete cu bilete de intrare la mai multe atractii (muzee si alte obiective). In circa 80$ poti avea acces la 6-7 atractii: muzee, Empire State, The Rock (on top of NBC), Circle Line (croaziera in jurul insulei Manhattan, intreaga sau jumatate, de 3 ori pe zi: 11:30AM, 3:30PM si 7PM parca - cozi mari, aveti rabdare, pleaca de la Pier 83). La Empire state va recomand sa luati si audio, pentru o experienta mai relevanta. Daca ajungeti la Empire state intr-o zi de weekend, asteptati-va sa stati la coada cel putin 1 ora. E deschis de la 8AM la 2AM, pe la 11PM se mai rareste lumea. Se poate urca la etajul 86 si la etajul 102 (102 nu-si merita cei extra 15$ de bilet). Noi doi, cu tur audio si harta, am platit $78 pentru acces la 102 (includea si acces la 86).

5. Ca sa vedeti mai multe, si sa alegeti unde vreti sa petreceti mai mult timp, luati-va un tur pe autobuzele descoperite (CitySights, autobuze albastre, sau NY SightSeeing, autobuzele rosii). Noi am avut pentru NY Sightseeing, in pachetul lor ofera fie 48 sau 72 ore hop on - hop off, te urci sau te dai jos unde vrei pe trasee). Am avut 4 tururi: downtown loop, te misca in centru pana in Financial District, uptown loop, te misca pana in Harlem, in jurul Central Park, night lights sau night tour, merg pana in Brooklyn pentru vederea NY in noapte, si un tur in Brooklyn si Queens). Pe parcurs am putut cobora la muzee. Am preferat sa ramanem in autobuz, sa vedem turul si sa ne intoarcem ulterior cu metroul sau autobuzul.

Au agenti de vanzare in strada, imbracati in uniforma, sunt evidenti, dar puteti sa va luati biletele si de la sediul lor, care e pe 8th, undeva intre 46th si 47th. Nu sunt agent pentru ei, doar va exprim propria experienta.

6. Hrana: la toate colturile, pe toate drumurile, gasiti un loc in care sa puteti manca ceva.

kuzzi
26.05.2010, 17:16:42
Mersi mult de tot noi ajungem marti si plecam sambata pentru vineri am cumparat deja bilete pentru statuia de la liberta si hotelul e Roosvelt e su la 44 asa ca suntem destul de aproape de Times Square.:*

map
27.05.2010, 02:46:34
Mersi mult de tot noi ajungem marti si plecam sambata pentru vineri am cumparat deja bilete pentru statuia de la liberta si hotelul e Roosvelt e su la 44 asa ca suntem destul de aproape de Times Square.:*

Da, o aruncatura de bat de Times Square:) Si langa Grand Central, e interesanta, si langa Bryant Park, care-i ca o oaza de liniste intr-un oras care freamata nonstop:) La 3 dimineata era plin de lume in Times Square.

Tururile cu autobuzul pleaca de pe langa Times Square pentru ambele companii, dar din puncte diferite de pornire in functie de traseu. Agentii lor va pot spune de unde.

De la chioscurile de ziare va puteti cumpara carduri pentru metrou/autobuz, inca de la aeoport. O calatorie e $2.25, dar la transfer de la un mijloc de transport la altul nu va taxeaza. E foarte safe si relativ gol, daca nu circulati la ore de varf cand se duce lumea la serviciu:)

Situl pentru NY city transit: http://www.mta.info/nyct/

La statuia libertatii se fac niste cozi incredibile, in weekend, asa ca e bine ca nu ajungeti in weekend:) Probabil n-o sa puteti urca in coroana, se pare ca rezervarile se fac cu vreo 2 luni inainte, din motive de securitate.

Sa aveti o vacanta placuta!

kuzzi
31.05.2010, 22:59:59
Pentru statuia de la liberta am cumparat deja bilete pentru coroana acum o luna asa ca stam linistiti si hotelul l-am rezervat anul trecut cand am organizat vacanta asa ca am economisit destul de mult sper sa ne simtim bine si sa nu ne ratacim pe undeva facem California cu masina . Nu o sa iti mai raspund la mesaje am cerut sa imi fie inchis contul:)

Miresanda
10.10.2011, 20:36:06
Dragi Miresici care ati vizitat SUA sau care planificati luna de miere acolo,

Va rog tare mult sa imi spuneti cam cat v-a costat luna de miere sau cat estimati ca va costa. Eu si miresoiul ne dorim f mult sa ajungem in SUA (asta daca luam si viza), dar incercam sa ne facem si niste calcule. Si mai am o intrebare... Coasta de Est sau Coasta de Vest? Am auzit tot felul de pareri... Noi ne-am doar in California pentru ca acolo avem prieteni, insa si New Yorkul e o tentatie.

Multumesc!!!

Nicoleta_Ema
28.10.2011, 03:26:02
Dragi Miresici care ati vizitat SUA sau care planificati luna de miere acolo,

Va rog tare mult sa imi spuneti cam cat v-a costat luna de miere sau cat estimati ca va costa. Eu si miresoiul ne dorim f mult sa ajungem in SUA (asta daca luam si viza), dar incercam sa ne facem si niste calcule. Si mai am o intrebare... Coasta de Est sau Coasta de Vest? Am auzit tot felul de pareri... Noi ne-am doar in California pentru ca acolo avem prieteni, insa si New Yorkul e o tentatie.

Multumesc!!!

Eu tocmai m-am intors din luna de miere din State (combinat cu Caraibe). Am facut un road trip pe coasta de est, de la NY spre Key West, dupa aia am zburat spre Jamaica. Un cost estimativ nu cred ca iti poate spune nimeni, pentru ca este direct proportional cu ce fel de vacanta vrei. Daca iti spun cat ne-a costat pe noi e posibil sa-ti demontez visul, asa ca mai bine uite-te pe net la preturi de hoteluri ca sa-ti faci o idee. America nu e scumpa, insa depinde foarte tare ce vrei sa faci si in ce fel iti privesti vacanta. Poti cheltui 3.000$ dar poti cheltui si 15.000$...

b_ralu_83
29.12.2011, 13:55:38
Eu tocmai m-am intors din luna de miere din State (combinat cu Caraibe). Am facut un road trip pe coasta de est, de la NY spre Key West, dupa aia am zburat spre Jamaica. Un cost estimativ nu cred ca iti poate spune nimeni, pentru ca este direct proportional cu ce fel de vacanta vrei. Daca iti spun cat ne-a costat pe noi e posibil sa-ti demontez visul, asa ca mai bine uite-te pe net la preturi de hoteluri ca sa-ti faci o idee. America nu e scumpa, insa depinde foarte tare ce vrei sa faci si in ce fel iti privesti vacanta. Poti cheltui 3.000$ dar poti cheltui si 15.000$...

eu am o intrebare legata de obtinerea vizei de turist pt SUA: in cat timp se obtine? si ce conditii trebuie indeplinite... am auzit de la altii ca nu-i chiar asa de simplu. Chiar si cu viza, cand ajungi in SUA esti intervievat, si daca nu indeplinesti conditiile: sa demonstrezi ca ai asigurata cazarea + o anumita suma in cont proportionala cu nr de zile pentru care vrei sa stai, ramai in aeroport si te intorci de unde ai plecat cu primul zbor...?

Nicoleta_Ema
29.12.2011, 14:47:02
eu am o intrebare legata de obtinerea vizei de turist pt SUA: in cat timp se obtine? si ce conditii trebuie indeplinite... am auzit de la altii ca nu-i chiar asa de simplu. Chiar si cu viza, cand ajungi in SUA esti intervievat, si daca nu indeplinesti conditiile: sa demonstrezi ca ai asigurata cazarea + o anumita suma in cont proportionala cu nr de zile pentru care vrei sa stai, ramai in aeroport si te intorci de unde ai plecat cu primul zbor...?

O data ce ai fost la interviu, dureaza cam o saptamana sa ridici pasaportul cu viza de la ei. In ziua de astazi nu mai este chiar asa de complicat ca pe vremuri, cred ca intr-un final au dovedit si romanii ca se duc acolo si se intorc. Practic tu trebuie sa le dovedesti lor ca nu ai niciun motiv sa pleci de la tine din tara. Si asta o faci prin documentatia pe care o prezinti (acte de proprietati, dovada de salariu, extrasuri de cont, etc). Ei trebuie sa vada ca tu esti ok la tine in tara si motivul pentru care te duci in America e strict de vizita. E adevarat ca esti intervievat si la vama la ei: in primul rand trebuie sa completezi 2 formulare (ti se dau in avion) pe care prezinti la ghiseu. Acolo mentionezi unde stai, la ce hotel, legat de ce spuneai tu. Insa nu esti verificat. Noi prima oara cand am fost am stat la niste prieteni, dar nu am spus asta nici la interviul de la ambasada si nici la vama, pentru ca stiam ca este o piedica in obtinerea vizei. Am scris o adresa de hotel oarecare.

In principiu, ei stiu ca daca ai rude/prieteni acolo, ti-e mai usor sa ramai, prin urmare ideal este sa nu declari detaliile astea. In fata mea la interviu am vazut multi oameni care aveau invitatie, se duceau la cunoscuti, si au fost refuzati. O data ce esti refuzat, foarte greu mai iei viza vreodata....plus ca intri in baza lor de date si nu mai ai cum s-o dai la intors ca nu ai prieteni acolo. Eu am luat viza pe 10 ani din prima, ducandu-ma cu o rezervare de bilet de avion, o rezervare de hotel (ambele anulate a doua zi), fara acte care sa demonstreze ca sunt impamanteninta in Ro (nu aveam decat masina pe numele meu, si nici job nu aveam in perioada respectiva). M-au intrebat de ce vreau sa ma duc in State, le-am zis ca vreau sa vizitez New York-ul, ceea ce era adevarat oricum :) N-am mentionat ca bunicul meu locuieste in NY de 30 de ani, de ex, pentru ca stiam ca nu voi lua viza niciodata. E adevarat ca mai aveam vize in pasaport din alte tari + o rezidenta in alta tara. Practic eu le-am aratat ca am avut ocazii nenumarate sa raman in strainatate, dar n-am facut-o. Poate ca asta a balansat lipsa sigurantei financiare pe care nu le-o prezentam in acte.

In afara de acte conteaza oricum prezenta ta acolo, daca te vad disperat, n-o iei, indiferent cate case ai sau cati bani in cont. Apoi, la mini interviul de la vama, nu e asa grav. Toate intrebarile sunt puse sub forma de curiozitate. Ce lucrezi, ce-ti place sa mananci, pe unde ai mai fost, etc. Te intreaba lucrurile astea si cand pleci de la ei, nu numai cand intri. Ei isi trag informatiile pe care ii intereseaza din intrebari care par stupide. Pe mine m-au intrebat de ce vorbesc atat de bine engleza, daca am locuit acolo sau in alta tara vorbitoare de engl. La intrare, in functie de ce siguranta prezinti in urma intrebarilor puse, ti se pune stampila cu data limita. Daca nu le place de tine, iti pun limita pana la data la care ai intoarcerea. Daca esti ok, iti pun limita jumatate de an. Poti sta in State jumatate de an, legal (fara drept de munca sau studiu), daca ai in pasaport stampila cu acordul lor.

In fine, ideea e ca daca te duci bine pregatit si sigur pe tine, iei viza in mod sigur. Si pe 10 ani, am observat ca dau direct pe 10, nu se mai complica cu 1 an/doi.

b_ralu_83
29.12.2011, 15:10:05
O data ce ai fost la interviu, dureaza cam o saptamana sa ridici pasaportul cu viza de la ei. In ziua de astazi nu mai este chiar asa de complicat ca pe vremuri, cred ca intr-un final au dovedit si romanii ca se duc acolo si se intorc. Practic tu trebuie sa le dovedesti lor ca nu ai niciun motiv sa pleci de la tine din tara. Si asta o faci prin documentatia pe care o prezinti (acte de proprietati, dovada de salariu, extrasuri de cont, etc).Ei trebuie sa vada ca tu esti ok la tine in tara si motivul pentru care te duci in America e strict de vizita. E adevarat ca esti intervievat si la vama la ei: in primul rand trebuie sa completezi 2 formulare (ti se dau in avion) pe care prezinti la ghiseu. Acolo mentionezi unde stai, la ce hotel, legat de ce spuneai tu. Insa nu esti verificat. Noi prima oara cand am fost am stat la niste prieteni, dar nu am spus asta nici la interviul de la ambasada si nici la vama, pentru ca stiam ca este o piedica in obtinerea vizei. Am scris o adresa de hotel oarecare.

In principiu, ei stiu ca daca ai rude/prieteni acolo, ti-e mai usor sa ramai, prin urmare ideal este sa nu declari detaliile astea. In fata mea la interviu am vazut multi oameni care aveau invitatie, se duceau la cunoscuti, si au fost refuzati. O data ce esti refuzat, foarte greu mai iei viza vreodata....plus ca intri in baza lor de date si nu mai ai cum s-o dai la intors ca nu ai prieteni acolo. Eu am luat viza pe 10 ani din prima, ducandu-ma cu o rezervare de bilet de avion, o rezervare de hotel (ambele anulate a doua zi), fara acte care sa demonstreze ca sunt impamanteninta in Ro (nu aveam decat masina pe numele meu, si nici job nu aveam in perioada respectiva). M-au intrebat de ce vreau sa ma duc in State, le-am zis ca vreau sa vizitez New York-ul, ceea ce era adevarat oricum :) N-am mentionat ca bunicul meu locuieste in NY de 30 de ani, de ex, pentru ca stiam ca nu voi lua viza niciodata. E adevarat ca mai aveam vize in pasaport din alte tari + o rezidenta in alta tara. Practic eu le-am aratat ca am avut ocazii nenumarate sa raman in strainatate, dar n-am facut-o. Poate ca asta a balansat lipsa sigurantei financiare pe care nu le-o prezentam in acte.

In afara de acte conteaza oricum prezenta ta acolo, daca te vad disperat, n-o iei, indiferent cate case ai sau cati bani in cont. Apoi, la mini interviul de la vama, nu e asa grav. Toate intrebarile sunt puse sub forma de curiozitate. Ce lucrezi, ce-ti place sa mananci, pe unde ai mai fost, etc. Te intreaba lucrurile astea si cand pleci de la ei, nu numai cand intri. Ei isi trag informatiile pe care ii intereseaza din intrebari care par stupide. Pe mine m-au intrebat de ce vorbesc atat de bine engleza, daca am locuit acolo sau in alta tara vorbitoare de engl. La intrare, in functie de ce siguranta prezinti in urma intrebarilor puse, ti se pune stampila cu data limita. Daca nu le place de tine, iti pun limita pana la data la care ai intoarcerea. Daca esti ok, iti pun limita jumatate de an. Poti sta in State jumatate de an, legal (fara drept de munca sau studiu), daca ai in pasaport stampila cu acordul lor.

In fine, ideea e ca daca te duci bine pregatit si sigur pe tine, iei viza in mod sigur. Si pe 10 ani, am observat ca dau direct pe 10, nu se mai complica cu 1 an/doi.

Merci mult de info si explicatii.

Eu si sotul meu am vrea sa mergem vreo 2 saptamani in Canada iar de acolo in SUA
Iar la partea cu doveditul... "Practic tu trebuie sa le dovedesti lor ca nu ai niciun motiv sa pleci de la tine din tara. Si asta o faci prin documentatia pe care o prezinti (acte de proprietati, dovada de salariu, extrasuri de cont, etc).", noi cererea nu am putea-o face in tara ci in Germania (ca aici locuim)... si mi-e frica ca tocmai de-aia sa nu parem dubiosi ca vream sa emigram; desi putem demostra ca vream doar sa vizitam prin: conturi bancare, contractele de munca, drept de rezidenta / de munca in Germania, asig medicale...

Nicoleta_Ema
29.12.2011, 15:14:03
Merci mult de info si explicatii.

Eu si sotul meu am vrea sa mergem vreo 2 saptamani in Canada iar de acolo in SUA
Iar la partea cu doveditul... "Practic tu trebuie sa le dovedesti lor ca nu ai niciun motiv sa pleci de la tine din tara. Si asta o faci prin documentatia pe care o prezinti (acte de proprietati, dovada de salariu, extrasuri de cont, etc).", noi cererea nu am putea-o face in tara ci in Germania (ca aici locuim)... si mi-e frica ca tocmai de-aia sa nu parem dubiosi ca vream sa emigram; desi putem demostra ca vream doar sa vizitam prin: conturi bancare, contractele de munca, drept de rezidenta / de munca in Germania, asig medicale...

Pai faptul ca locuiti deja in alta tara decat cea de origine banuiesc ca poate fi un plus. Eu te sfatuiesc ca in seara de dinaintea interviului si bookuiesti pe net hoteluri si avion, sa printezi si sa le pui le dosar. Dupa interviu le anulezi. E o siguranta pentru ei faptul ca voi aveti planul/circuitul facut. Cred ca si pt Canada iti trebuie viza..

b_ralu_83
29.12.2011, 15:22:25
Pai faptul ca locuiti deja in alta tara decat cea de origine banuiesc ca poate fi un plus. Eu te sfatuiesc ca in seara de dinaintea interviului si bookuiesti pe net hoteluri si avion, sa printezi si sa le pui le dosar. Dupa interviu le anulezi. E o siguranta pentru ei faptul ca voi aveti planul/circuitul facut. Cred ca si pt Canada iti trebuie viza..

da, si pt Canada, 2 vize... de ce sa anulez rezervarile? ca oricum o sa am nevoie de ele :)

Amberly
29.12.2011, 20:39:29
O data ce ai fost la interviu, dureaza cam o saptamana sa ridici pasaportul cu viza de la ei. In ziua de astazi nu mai este chiar asa de complicat ca pe vremuri, cred ca intr-un final au dovedit si romanii ca se duc acolo si se intorc. Practic tu trebuie sa le dovedesti lor ca nu ai niciun motiv sa pleci de la tine din tara. Si asta o faci prin documentatia pe care o prezinti (acte de proprietati, dovada de salariu, extrasuri de cont, etc). Ei trebuie sa vada ca tu esti ok la tine in tara si motivul pentru care te duci in America e strict de vizita. E adevarat ca esti intervievat si la vama la ei: in primul rand trebuie sa completezi 2 formulare (ti se dau in avion) pe care prezinti la ghiseu. Acolo mentionezi unde stai, la ce hotel, legat de ce spuneai tu. Insa nu esti verificat. Noi prima oara cand am fost am stat la niste prieteni, dar nu am spus asta nici la interviul de la ambasada si nici la vama, pentru ca stiam ca este o piedica in obtinerea vizei. Am scris o adresa de hotel oarecare.

Stii ca nu e foarte ok sa faci publice lucrurile astea? S-ar putea sa ai tu probleme...
Stiu o femeie din RO care a povestit apropiatilor ca a fost in USA la lucru (avea viza de turist pe 10 ani). Iar dupa vreo 2 sau 3 vizite dinastea, cineva a anuntat Ambasada Americana din Bucuresti ca ea lucreaza in State si i-au anulat viza...
Chiar daca nu e acelasi caz ca al tau, nu trebuie sa detaliezi ce si cum ai facut. Mai ales ca ai mintit la Ambasada...

Nicoleta_Ema
30.12.2011, 03:50:49
Stii ca nu e foarte ok sa faci publice lucrurile astea? S-ar putea sa ai tu probleme...
Stiu o femeie din RO care a povestit apropiatilor ca a fost in USA la lucru (avea viza de turist pe 10 ani). Iar dupa vreo 2 sau 3 vizite dinastea, cineva a anuntat Ambasada Americana din Bucuresti ca ea lucreaza in State si i-au anulat viza...
Chiar daca nu e acelasi caz ca al tau, nu trebuie sa detaliezi ce si cum ai facut. Mai ales ca ai mintit la Ambasada...

Multumesc pentru sfat. Dar nu am mintit cu absolut nimic, am raspuns adevarat la tot ce am fost intrebata, reciteste-mi textul. Am spus ca nu am mentionat nimic de bunicul meu, care este cetatean american si pe care de altfel nu l-am mai vazut de cand aveam 12-13 ani. Asta nu este minciuna sau inselaciune.

Amberly
30.12.2011, 04:04:46
Multumesc pentru sfat. Dar nu am mintit cu absolut nimic, am raspuns adevarat la tot ce am fost intrebata, reciteste-mi textul. Am spus ca nu am mentionat nimic de bunicul meu, care este cetatean american si pe care de altfel nu l-am mai vazut de cand aveam 12-13 ani. Asta nu este minciuna sau inselaciune.

Pai ai zis ca ti-ai facut rezervare la bilete si hotel numai ca sa le arati lor, dar nu aveai de gand sa stai acolo. Asta e o minciuna, nu?

Iar cu rudele, eu stiu ca te intreaba daca ai neamuri in State.

ps. sa nu imi iei in nume de rau mesajele, voiam numai sa te atentionez cu privire la unele lucruri.

Nicoleta_Ema
30.12.2011, 04:34:53
Pai ai zis ca ti-ai facut rezervare la bilete si hotel numai ca sa le arati lor, dar nu aveai de gand sa stai acolo. Asta e o minciuna, nu?

Iar cu rudele, eu stiu ca te intreaba daca ai neamuri in State.

ps. sa nu imi iei in nume de rau mesajele, voiam numai sa te atentionez cu privire la unele lucruri.

Da, le-am facut ca sa prezint siguranta. Insa daca le achitam si nu luam viza, pierdeam niste bani. Din motivul asta erau doar rezervari, nu chitante/facturi.

danaghita
24.01.2012, 11:44:43
Cat de greu si ce sanse sunt oare sa obtinem viza?
Mie mi se pare foarte dificil tot procesul

iuliacerveni
24.01.2012, 14:34:37
Chiar nu e dificil, noua ne-au dat-o pe 10 ani, este adevarat ca ne-am facut dosarul beton si ne-am comprtat foarte normal la interviu.

dreamer
22.04.2012, 22:08:46
Buna fetelor,

Eu va recomand sa mergeti in Boston daca veniti in State. Este un oras foarte europenizat si cosmopolit! As recomanda sa vizitati NYC si Boston. Ati avea multe de vazut.

pink_lady
23.04.2012, 07:37:41
Noi am trecut de luna de miere insa vreau sa ma duc la o prietena in state pentru 2 - 3 saptamani - aveti idee daca e ok sa imi dea invitatie- adica ea ma spus ca imi poate da invitatie sau poate sa-mi fie nu stiu cum sponsor.

Eu sunt de buna credinta, adica ma duc sa ma plimb 3 sapt sau cat m-o tine bugetu' si ma intorc acasa la copil ca nu il voi lua la un asemenea drum si in plus ma duc sa ma plimb ca lumea.

Eu am o viza de state cu W&T dar nu mai am (cred) pasaportul ala si nici nu cred ca poate cantari, o sa-mi fac un dosarel cu actele la casa, la masina, adev de salariat, poate copii dupa studii si atat. Nu cred ca are rost sa-mi iau biletul de avion ca cine stie...si nici sa-mi fac rezervari pe la hoteluri mai ales ca nu stiu cat stau la amica mea si pe unde o sa merg.

Sper sa fie suficient...trebuie sa spun exact cand vreau sa merg- adica eu as vrea sa merg la viza si sa merg poate la anul in ianuarie sau spre sf anului asta.

CeliBia
23.04.2012, 08:32:46
Dacă nu-ți iei copilul cu tine exista sanse mari sa primesti viza. Adu la dosar actele doveditoare ca ai un copilut care ramane in tara. Da, este riscant chiar si asa sa-ti iei bilet de avion, dar macar niste rezervari pe care in caz de ceva le poti anunla fara plata, poti sa faci... ajuta la dosar.

Viza W&T evident ca nu iti mai este valabila, aceea se acorda fix pe perioada de W&T pe care ai avut-o. Bafta sa ai!

pink_lady
23.04.2012, 09:27:40
Dacă nu-ți iei copilul cu tine exista sanse mari sa primesti viza. Adu la dosar actele doveditoare ca ai un copilut care ramane in tara. Da, este riscant chiar si asa sa-ti iei bilet de avion, dar macar niste rezervari pe care in caz de ceva le poti anunla fara plata, poti sa faci... ajuta la dosar.

Viza W&T evident ca nu iti mai este valabila, aceea se acorda fix pe perioada de W&T pe care ai avut-o. Bafta sa ai!
A da- stiu- aia a fost pe 6 luni - eu ziceam ca poate ar fi prezentat crediibilitate- adica m-am dus cand nu aveam mare branza construit in tara si totusi am revenit, dar nu cred ca e relevant.

Oricum imi fac pasaportul ca expira la anul si apoi incerc de viza.
Apropos, stie cineva daca sunt ok oricare din cele 2 modele de pasaport?

dianaruxi
06.06.2012, 11:24:47
Pt noi nu e luna de miere, dar am fost si noi in NY, va pun niste poze desi cred ca ati vazut in filme destul

Netty
01.10.2012, 13:54:20
Viza W& T nu are valabilitate decât pentru perioada muncii și atât. Viza de turist se dă pe 10 ani. Eu nu mi-am făcut nicio rezervare înainte de viză. Dau un sfat celor care pleacă în calitate de turiști. Încercați să le cumpărați de acolo, deoarece prețul biletelor este mai mic. În plus, nu credeți agențiile când vă spun că mai au 1-2 bilete și gata. Și acum îmi aduc aminte, când mi-am cumpărat ultima oară bilete, sunasem la o agenție care mi-a spus un preț de m-a speriat, apoi că mai au 2. Am zis mulțumesc, dar mă mai gândesc. Între timp logic că m-am apucat să-mi caut și la alte agenții, inclusiv direct la ei. După nici 1 oră m-au sunat de la respectiva agenție să-mi spună, că vezi Doamne s-au ieftinit și mai au un bilet. Prețul tot nu era ok, ce mai scăzuseră 50 de euro..Niște nesimțiți. Eu am luat din străinătate biletul, deoarece mă grăbeam, însă cine dorește își poate găsi și-n România bilete la preț mic, evident luate din timp.
Din experiență, cine vrea să mearga de Crăciun trebuie să le ia din vară sau chiar și acum, însă până în 1 dec. Cine dorește să meargă vara, să le ia de prin ian-febr, când ofertele sunt super!!!!!
Cine cumpără bilete și nu a avut interviul la Ambasadă, consider că nu procedează ok, fiind un risc major.Să pierzi 150$ pentru interviu, taxe, apoi alte câteva sute de lei pentru drum (fac referire la provincie) e una, dar să dai pe bilet sute de euro și să nu iei viza, asta da pierdere.Aoleu.....ustură pe cine nu vrea să arunce pe fereastră vreo 30+40 mil. lei, poate chiar mai mult, depinde în ce parte a SUA trebuie să mergi.
Pe coasta de est evident e mai ieftin, deși dacă dorești să vizitezi o anumită zonă care presupune transport aerian local e mai scump (Domestic airlines)
Consider că la interviu contează stăpânirea de sine. Te întreabă ce ți-ai dori să vizitezi, la cine mergi, iar aici poate conta evident o invitație. Ce job ai? În ce constă, dacă -ți place ceea ce faci, etc........oricum în nici 5 minute au timp să te întrebe multe

Și apropo nu e regulă că trebuie să ai case și nu știu câte acareturi. Trust me, chiar nu e o regulă! Nici măcar nu aveam casă, când m-am dus prima oară, căci locuiam cu părinții=))
Și acum îmi amintesc cât de subțire era dosarul meu și cum arăta al unei d-ne, care era căsătorită, avea 2 copii, avea afaceri peste afaceri, deținea 2 vile și a fost respinsă.Avea toate actele la zi, a adus chitanțe să arate că are bani în conturi, că trăiește bine și că nu are motiv să stea acolo. M-am mirat, comparând ceea ce aveam eu la dosar cu ceea ce avea respectiva dnă.Nebănuite sunt cărările Domnului;))
Citisem undeva pe aici că cineva are copil. Probabil va conta, i se va da undă verde, Ambasada mergând pe premisa că se va întoarce la copil, dar nu e o regulă, căci ei nu știu dacă respectiva persoană este sau nu un părinte denaturat, so...discutabilă chestie.......Cu toții știm cât de mult accent pun americanii pe acest lucru, mai ales canadienii.:-"
Ufff..sper că nu am vb cam mult=)) Mi se trage de la foame.....Mă duc la masă;))

vai...sorry, subiectul era luna de miere în USA. personal acum aș vizita Cuba. Superbă țară. Eventual insula Canare, că și așa e mai aproape de noi și nu necesită vize;)) Am prieteni care au fost acolo și e de vis. În privința USA, chiar seamană ca în filme, adică cartiere selecte, muzee superba,magazine, restaurante etc, dar și cartiere rău famate, cu drogați, hoți, mașini cu gangsteri de te sperii...Trecând printr-un asemenea cartier, trebuie să mă credeți că m-am simțit ca într-un serial polițist american. O realitate pe care nu o găsești la noi și să nu-mi spuneți că există în Ferentari, că e incomparabilă situația. la noi e diferit regimul armelor de al lor, multe lucrurie sunt diferite.
Iar legea privind vânzarea produselor de la 21 de ani este valabilă și se pune în aplicare, nu ca la noi, se vinde băutură oricărui țânc ajunge la tejghea și are bani.

dianaruxi
01.10.2012, 19:01:55
Noi am trecut de luna de miere insa vreau sa ma duc la o prietena in state pentru 2 - 3 saptamani - aveti idee daca e ok sa imi dea invitatie- adica ea ma spus ca imi poate da invitatie sau poate sa-mi fie nu stiu cum sponsor.

Eu sunt de buna credinta, adica ma duc sa ma plimb 3 sapt sau cat m-o tine bugetu' si ma intorc acasa la copil ca nu il voi lua la un asemenea drum si in plus ma duc sa ma plimb ca lumea.

Eu am o viza de state cu W&T dar nu mai am (cred) pasaportul ala si nici nu cred ca poate cantari, o sa-mi fac un dosarel cu actele la casa, la masina, adev de salariat, poate copii dupa studii si atat. Nu cred ca are rost sa-mi iau biletul de avion ca cine stie...si nici sa-mi fac rezervari pe la hoteluri mai ales ca nu stiu cat stau la amica mea si pe unde o sa merg.

Sper sa fie suficient...trebuie sa spun exact cand vreau sa merg- adica eu as vrea sa merg la viza si sa merg poate la anul in ianuarie sau spre sf anului asta.
Pai stai nitel ca eu nu inteleg, vrei sa te duci cu W&T, sau ai fost deja? Dc ai fost deja asta nu cred ca conteaza. Trebuie sa depui din nou pt viza. Si ca sa depui pt viza trebuie sa te duci pe situl ambasadei USA, si sa vezi ce trebuie sa faci, ai acolo o lista cu documente ce iti vor trebui, tre sa completezi un formular online, si mai trebuie sa sa iti faci programare. Invitatia de la prietena ta iti poate servi dc ti se va cere sa spui unde vei locui. Biletul de avion iti recomanda chiar ei sa nu il iei pana nu ai viza, ca pot sa te refuze. Dc ai proprietati in ro ajuta, sau un job stabil.
Mie mi s-a spus de asemenea cand am fost ca nu ma pot prezenta la interviu pt viza cu 6 luni inainte de data de plecare, trebuie sa ma duc cu max 2 luni inainte. Trebuie sa stii exact data in care vei pleca, si cat vei sta.

Biu
01.10.2012, 19:46:39

Viza W&T este valabila vreo 4 luni. Insa conteaza f mult ca ai avut o viza,chiar daca este expirata. Incearca sa gasesti pasaportul vechi pt ca ai nevoie de infirmatiile de la viza precedenta. Pentru tine este punct plus daca ai respectat viza ( nu ai stat peste ).
- invitatia iti poate fi utila, dar nu reprezinta o garantie ca primesti viza. noi am ales sa mergem fara invitatie si am primit viza de turist.
- biletul de avion este contraindicat sa il cumperi inainte de a avea viza. citeste pe siteul amabasadei, chiar insista pe tema asta
- in rest trebuie sa dovedesti ca ai legaturi puternice cu tara si ca nu intentionezi sa emigrezi acolo

Netty
01.10.2012, 19:48:56
pink _ lady, cred că risc să mă repet aici și nu doresc să plictisesc pe nimeni.
Intri pe site-ul Ambasadei USA și cauți viză turist Este B2, asta include vizite la prieteni, familie,cunoștințe, turist, etc.
Ai nevoie de :
Formularul DS-160, din ce rețin
Un pașaport valid, cel puțin 6 luni de la data plecării
Fotografia aia și bănuiesc că știi cerințele cum să fie realizată - foto recentă, să se vadă urechile, să nu porți ochelari....;))
invitație pentru că astfel dovedești relația ce există între tine și persoana din USA.- proof of Relationship

Când spuneai că prietena ta vrea să fie sponsor, asta înseamnă că tu nu ai suficiente venituri , iar ea asigură statul american că poate să aibă grijă de tine atât timp cât stai acolo.
Știu că pe site-ul ambasadei ei pomenesc de ceea ce ei numesc "provide support"
Din ce știu taxa e acum 160$ și e non-refundable;-), asta e....
Eu aș proceda așa/ M/aș duce acum la bancă să plătesc taxa respectivă, apoi aș suna și m-aș programa și cred că prinzi luna noiembrie și imediat după interviu știi DA sau BA;-). Ulterior, fie îți cumperi bilet din România, fie din USA tu sau o poți ruga pe prietena ta (deoarece luat de acolo, trust me, e mai ieftin)Și cred că dacă iei până spre 10 dec. prinzi bine. Eu de obicei analizez ofertele și cele mai bune pentru iarnă sunt cam până în 14-15 dec, iar cele mai bune pentru vară, sunt până în martie.ori poate nu am fost atentă, se poate. Totul e să nu te apropii mult de Crăciun, însă s-ar merita să mergi acolo de Sărbători. Dacă ai copil, mda...preferabil ar fi după 1 ian, căci aștia cred că vor zice că esti mamă denaturată=)), de-ți lași copilul acasă de Sărbători....sau poate greșesc eu, dar cred că nu m-aș risca....
Tu decizi;-)
Apropo dacă ai fost în USA cu W &T știi că taxele se plăteau la BT, iar acum se fac la BRD.
De fapt pașii sunt:
foto
apoi completarea formularului Ds 160
înregistarea on /line
plătești taxa la BRD
îi suni și te programezi
te duci la interviu și gata....
Răspunsul oricum îl primești pe loc, cel puțin așa a fost la mine, nu știu la alții
ori vii după pașaport, ori ți-l trimit ei prin TNTEu m-am dus personal să-l ridic, a 2-a zi.
Aaaa, iar ei spun un pașaport valid și precedentele, însă nu știu cât ar cântări viza de pe fostul. Eu când mi.am schimbat pașaportul, am cerut să mi se dea înapoi cel expirat și să-l anuleze în fața mea.

Am devenit curioasă, și ce am deschis site-ul ambasadei , citez:
The following documents are mandatory for all non-immigrant applicants regardless of visa type:

a valid passport and all previous passports containing U.S. visa;
the original MRV fee bank receipt from BRD;
one photograph (See Photo Requirements (http://travel.state.gov/visa/temp/info/info_1287.html)); and
the DS-160 (https://ceac.state.gov/genniv/) application form.

la care adaugi ce documente ai spus tu acte casă, adeverință servici, act cont, etc... Nu uita de invitația respectivă și nu te aștepta să te întrebe ce dorești să vizitezi că nu e o regulă. Din contră, te poate întreba câte ceva despre prietena ta, cu se ocupă, despre familia ta, decizia ta de a vizita în acest moment țara etc...
Sper să nu mai postez aici, căci devin obositoare:D:D:D:D

bluegreen
04.10.2012, 07:50:05
Pai stai nitel ca eu nu inteleg, vrei sa te duci cu W&T, sau ai fost deja? Dc ai fost deja asta nu cred ca conteaza. Trebuie sa depui din nou pt viza. Si ca sa depui pt viza trebuie sa te duci pe situl ambasadei USA, si sa vezi ce trebuie sa faci, ai acolo o lista cu documente ce iti vor trebui, tre sa completezi un formular online, si mai trebuie sa sa iti faci programare. Invitatia de la prietena ta iti poate servi dc ti se va cere sa spui unde vei locui. Biletul de avion iti recomanda chiar ei sa nu il iei pana nu ai viza, ca pot sa te refuze. Dc ai proprietati in ro ajuta, sau un job stabil.
Mie mi s-a spus de asemenea cand am fost ca nu ma pot prezenta la interviu pt viza cu 6 luni inainte de data de plecare, trebuie sa ma duc cu max 2 luni inainte. Trebuie sa stii exact data in care vei pleca, si cat vei sta.

Noi am primit viza pentru State pe 10 ani, fara prea mult tam-tam. Am spus acolo ca avem finii in Las Vegas si ca, probabil o sa vrem sa mergem de cateva ori la ei, ne-a intrebat unde lucram (cu toate ca aveam la noi acte casa, masina, de la serviciu, de la banca, invitatie de la fini - nu s-a uitat pe absolut nimic din ce am adus noi acolo etc.), iar cand sotul meu a spus firma unde lucreaza ne-a spus ca ne doreste numai bine si ca vom primi viza. Ideea e ca pe noi nu ne-a intrebat cand vom pleca, de aceea mi se pare ciudat ca ti s-a spus sa te duci cu max 2 luni inainte. Mi se pare absurd...daca se intampla ceva neplanificat intre timp si nu mai pot pleca in astea 2 luni? Ma cheama inapoi sa-mi ia viza? ;))

dianaruxi
04.10.2012, 09:47:23
Noi am primit viza pentru State pe 10 ani, fara prea mult tam-tam. Am spus acolo ca avem finii in Las Vegas si ca, probabil o sa vrem sa mergem de cateva ori la ei, ne-a intrebat unde lucram (cu toate ca aveam la noi acte casa, masina, de la serviciu, de la banca, invitatie de la fini - nu s-a uitat pe absolut nimic din ce am adus noi acolo etc.), iar cand sotul meu a spus firma unde lucreaza ne-a spus ca ne doreste numai bine si ca vom primi viza. Ideea e ca pe noi nu ne-a intrebat cand vom pleca, de aceea mi se pare ciudat ca ti s-a spus sa te duci cu max 2 luni inainte. Mi se pare absurd...daca se intampla ceva neplanificat intre timp si nu mai pot pleca in astea 2 luni? Ma cheama inapoi sa-mi ia viza? ;))
Nu stiu sincer si mie mi s-a parut aberant, asa mi-a zis domnul cu care am vb la tel pt informatii. Si mie tot pe 10 ani mi-au dat viza fara prea multe intrebari. Doar unde lucrez, dc sunt casatorita, cu ce scop ma duc acolo, dc cunosc pe cineva acolo. cat vreau sa stau.

Talida1983
14.01.2013, 22:41:06
Noi avem nunta in septembrie si ne-ar placea enorm 10 zile de miere in NY o:-) Am gasit oferta buna si la bilete de avion si la cazare (pe Booking). Intrebarea mea este, daca aplicam acum ptr viza de turist, cand nu suntem casatorititi(addrese diferite, nume etc), separat, nu exista riscul ca unul sa o obtina si celalalt nu? Si daca aplicam impreuna si le spunem ca plecam dupa nunta in Luna de miere, exista Sansa sa fim respinsi? Sau sa asteptam pana dupa nunta, sa ne iasa actele de casatorie (inclusiv pasapoarte noi)( pe astea avem viza de Rusia <:-P) si sa aplicam atunci pentru Luna de miere? Dar vom pierde ofertele bune la transport si cazare :-B Voi, miresicilor care ati fost in situate asemanatoare, cum ati Ajuns in Luna de miere la NewYork? At fi mai bine sa merg cu pachetul unei agentii de turism, as avea mai multi sanse? Nu mi-as dori sa riscam sa fim respinsi, mai bine ne orientam spre o alta destinatie ;;) Multumesc anticipat

dianaruxi
16.01.2013, 20:10:39
Noi avem nunta in septembrie si ne-ar placea enorm 10 zile de miere in NY o:-) Am gasit oferta buna si la bilete de avion si la cazare (pe Booking). Intrebarea mea este, daca aplicam acum ptr viza de turist, cand nu suntem casatorititi(addrese diferite, nume etc), separat, nu exista riscul ca unul sa o obtina si celalalt nu? Si daca aplicam impreuna si le spunem ca plecam dupa nunta in Luna de miere, exista Sansa sa fim respinsi? Sau sa asteptam pana dupa nunta, sa ne iasa actele de casatorie (inclusiv pasapoarte noi)( pe astea avem viza de Rusia <:-P) si sa aplicam atunci pentru Luna de miere? Dar vom pierde ofertele bune la transport si cazare :-B Voi, miresicilor care ati fost in situate asemanatoare, cum ati Ajuns in Luna de miere la NewYork? At fi mai bine sa merg cu pachetul unei agentii de turism, as avea mai multi sanse? Nu mi-as dori sa riscam sa fim respinsi, mai bine ne orientam spre o alta destinatie ;;) Multumesc anticipat
Pai eu zic sa aplicati acum, si le spuneti ca va casatoriti si ca e luna voastra de miere. Nu sunt absurzi oamenii la ambasada.
Dar in orice caz pana nu aveti confirmarea de la interviu ca vi se acorda viza nu cumparati biletele de avion.Ca hotelul se mai poate anula.

Netty
10.02.2013, 21:38:16
pentru cele care doresc ceva exotic, dar au " frica de viza USA" eu as propune CURACAO, se merita vizitata zona si nu va trebuie decat pasaport, caci I-la apartine de olandezi
n Curacao ajungi doar cu pasaportul. Si da .. ajungi prin Amsterdam cu KLM-ul. Cunostinte de ale mele au facut luna de miere anul trecut si au dat pe un bilet in jur de 1000E de persoana prin iulie .. dar prin oct. am vazut oferte pe site la KLM chiar si cu 800E de persoana.
Pachetul complet la ei-2 pers. a fost 4000E .. dar cred ca se poate si mai ieftin daca nu esti pretentios. Ei au vrut ceva mai mult fiind in luna de miere ... si au si salarii mari:>
Sis-ul meu spunea ca in ultimele luni a auzit de multi respinsi la viza de turism, Sincer nici ea nu intelege, nici eu. Eu cand am luat viza, interviul mi s-a parut simplu si la obiect cu intrebari de tipul-scop, la cine? etc....apoi nu mi-am putut explica de ce unii au fost respinsi , desi avea dosare grele. precizez ca in dosarul ce-l caram, nu s-au uitat............pfff..oricum fiecare interviu are particularitatile sale..insa pentru cine vrea ceva exotic, eu zic ca ..Curacao se merita
Ok concluzie
bilet de avion 800-1000 euro/pers. , deci cam 1600 euro-2000 euro transport 2 pers, iar cazarea si masa, in functie de ce pachet gasiti.

frapona
27.04.2013, 21:53:55

Buna,

ai fost pana la urma ?poti sa-mi spui daca ai avut probleme la intrarea in sua?multumesc...