PDA

Versiunea completa : Chios

lilisys
18.03.2008, 22:10:38
Buna, am ales sa ii dau si Chios-ului ce i se cuvine, adica postu' lui separat;;)

am sapat prin forum, dar sincer nu am gasit prea multe despre aceasta locatie si cum eu voi avea nunta acolo incerc sa gasesc cat mai multe informatii, impresii, sfaturi...

mie imi place restaurantul, este elegant si locat excelent, am fost la nunti acolo si a fost totul ok, am fost si doar la cina iar mancarea excelenta si personalul foarte amabil, dar mi-ar fi de mare ajutor parerile voastre[-o<

...cred ca voi deveni o mireasa din ce in ce mai stresata ...:-SS

daniela_psy
19.03.2008, 22:39:41
Buna, am ales sa ii dau si Chios-ului ce i se cuvine, adica postu' lui separat;;)

am sapat prin forum, dar sincer nu am gasit prea multe despre aceasta locatie si cum eu voi avea nunta acolo incerc sa gasesc cat mai multe informatii, impresii, sfaturi...

mie imi place restaurantul, este elegant si locat excelent, am fost la nunti acolo si a fost totul ok, am fost si doar la cina iar mancarea excelenta si personalul foarte amabil, dar mi-ar fi de mare ajutor parerile voastre[-o<

Noi vom avea banchetul de sf. de an acolo.Iti spun pareri dupa...:)

Froggy
20.03.2008, 09:46:57
Si noi am avut banchetul de inchierea facultatii acolo si chiar a fost frumos (din poze, pt ca nu am putut participa). Am fost si la o nunta acolo, sala arata f bine, scaunele sunt imbracte de la ei, la nunta la care am fost eu erau alb cu mov dar chiar frumos. Moeniul e moderat, nici prea scump nici prea ieftin. Plus ca e frumoasa locatia si pt facut poze, si pt iesit la tigara si pt orice! Frumos ales Chios!

lilisys
20.03.2008, 13:17:23
distractia e ca in aprilie zugravesc si schimba si culorile interior restaurant, va fi sala nou renovata pe nunta si foarte bine, numai ca acum trebuie sa ma (re)orientez pe ce culori zic ei ca va fi (crem deschis cu crem inchis) sa pot face si eu asortarile de rigoare pt hartiutzele de pe masa care sa fie in ton cu invitatiile care ar trebui sa le fac cat de curand si tot asa ... :)

corinka
20.03.2008, 14:01:55
N-am fost la nicio nunta la Chios, dar acum 5 ani am facut acolo banchetul de absolvire a facultatii si mi-a placut f mult, mai mult decat la Belvedere.
E elegant, mancarea a fost buna, imi place terasa de langa lac...
Daca as fi facut nunta in Cluj, la Chios as fi vrut sa fac!

Mulan
31.03.2008, 13:17:02
este unul dintre cele mai frumoase restaurante din cluj, cu una dintre cele mai frumoase locatii.. mie mi-ar fi placut acest restaurant, dar din pacate noi ne-am hotarat foarte tarziu sa ne casatorim si cum cererea este foarte mare acolo.. nu am gasit liber anul acesta..
felicitari pt alegerea facuta! sunt sigura ca nu iti va parea rau. sper sa ai o nunta de vis!

lilisys
31.03.2008, 13:59:19
merci de incurajare :)

noi am fost in februarie pt cautat sala, si la Chios mai erau 2 vineri libere si o duminica pe 2008 (vara cel putin), dar am preferat vineri noapte decat duminica ziua...

o nunta de vis sa aveti si voi:)

CristinaMM
31.03.2008, 14:02:48

Da, stai linistita, totul e ok la Chios, n-am auzit chestii nasoale despe ei.

stafida
15.04.2008, 17:09:28
Buna fetelor!
Abia acuma am vazut noul topic pt Chios. Eu am nunta in August acolo, dar nu sunt in Romania, si mi-e mai greu sa ma ocup. Abia astept sa vad poze dupa ce termina cu renovatul, sa stiu si eu cum sa decorez.
Mi-a placut mult cum arata oricum, si sper ca nu o sa fie inconvenienta faptul ca sala e impartita in trei camere. Unde se pune deobicei dj-ul si ringul de dans? In camera din mijloc, unde stau si mirii?

lilisys
15.04.2008, 18:06:08
Buna,

si eu astept sa vad cum este renovata sala, in mai ma duc la o nunta acolo si o sa vad cu okii mei :)

de obicei asa se face, mirii in sala mijloc langa geam, ringul in fata lor (extins stg/dreapta in functie de cat de multe mese sunt) si dj-l pus langa bar si ring.

si eu ma intreb cum sa fie locata masa mirilor si alta varianta nu prea vad, sa-i poata vedea cat mai multa lume...

stafida
15.04.2008, 21:22:01
Mersi, sa pui poze de la nunta sa vada toata lumea.
Nu ai cumva foto si cu scaunele lor? Habar nu am daca ar arata bine fara huse.
Pupici,
Stafida

CristinaMM
15.04.2008, 21:23:10
Pupici,
Stafida
Din pacate, nu arata bine fara huse, numai daca cumva nu si-au cumparat scaune noi cu ocazia renovarii.

orhidutza
16.04.2008, 11:04:34
Pupici,
Stafidascaunele vechi pe care stiu eu ca le avea Chiosul is tare subrede...

stafida
16.04.2008, 16:32:04
Mersi. O sa ma orientez atuncia sa-mi cumpar huse, daca nu se schimba nimica intre timp.

lilisys
16.04.2008, 17:27:45
am inteles ca schimba si mesele, scaunele, husele etc, asa ca pana in mai cand incep nuntile si termina renovarea nu are sens sa punem poze mai vechi, ma duc eu la spionat atunci si o sa postez poze :)

tati_sew
16.04.2008, 21:39:52
Mersi. O sa ma orientez atuncia sa-mi cumpar huse, daca nu se schimba nimica intre timp.
O sa incerc sa fac rost de mai multe info de la seful de acolo un fost coleg de lucru.poate vrea sa imi dea ceva detalii

roxana
12.05.2008, 14:27:34
am fost sambata la o nunta la chios, si l-am vazut renovat.
Nu stiu cum arata inainte de renovare, dar acuma mi se pare deosebit de frumos si de elegant, tablouri mari, candelabre mari frumoase care se potrivesc foarte fain cu peretii, ceva tapet misto in partea de jos, foarte frumos in orice caz. =D> =D>
si va rog sa nu va suparati pe mine, dar nu am poze, pentru ca am plecat foarte in graba la nunta, oricum am intarziat aproape 2 ore(a fost in aceeasi zi cand am avut si noi casatoria civila, asa ca am fost si mai zapacita unpicutz)
am inteles ca aveau de gand sa schimbe si scaunele, dar se pare ca inca n-au apucat. Eu chiar am cerut sa imi schimbe scaunul, pentru ca era descleiat, si mi-era frica sa nu ma trezesc pe jos /:)
Singura chestie care pe mine nu m-a incantat din toate punctele de vedere a fost baia. arata super, e nou, modern, dar usile de la cabine, si peretii dintre cabine sunt din sticla mata, adica se vad umbre, culori, etc... asa ca daca mai sunteti ca si mine care ma inhib usor, va sfatuiesc sa nu beti prea mult suc:"> :">
ps: daca fac rost de ceva poze de la miri, o sa le pun aici, sorry ca am uitat de aparat

lilisys
12.05.2008, 14:36:44
Casa de piatra si felicitari roxana :)

am dat si eu un oki zilele trecute si am inteles ca mobilierul nou e undeva pe......vapor inca :)
sambata ma duc la nunta si o sa vad si restul mai detaliu

rocsy_2004
11.08.2008, 18:51:59
Buna,
Am vazut ca pana la nunta ati fost foarte incantate si multumite, dar dupa? M-ar ajuta foarte mult cateva informatii despre cum a fost la Chios.
Merci mult
Roxana

laura2112
11.08.2008, 18:55:30
Buna,
Am vazut ca pana la nunta ati fost foarte incantate si multumite, dar dupa? M-ar ajuta foarte mult cateva informatii despre cum a fost la Chios.
Merci mult
Roxana

Eu am fost la o nunta la Chios la sfarstiul lui iulie. Si a fost super dragut. o Sa-ti trimit poze daca vrei.

roxana
11.08.2008, 19:22:26
Buna,
Merci mult
Roxana
Am fost si eu la o nunta acolo, si ca si invitat am fost foarte multumita. Si mirii au fost multumiti si dupa. Singura chestie de care ni s-au plans noua a fost ca ei vroiau sa puna plicurile de la inceput pe mese, legate dragut cu fundita, ca sa nu mai umble in timpul nuntii sa imparta, si nu i-au lasat de la local.

la felul 4, s-au dat clatite cu carne... mortale, nu alta! =P~=P~=P~

laura2112
11.08.2008, 19:29:14
Am fost si eu la o nunta acolo, si ca si invitat am fost foarte multumita. Si mirii au fost multumiti si dupa. Singura chestie de care ni s-au plans noua a fost ca ei vroiau sa puna plicurile de la inceput pe mese, legate dragut cu fundita, ca sa nu mai umble in timpul nuntii sa imparta, si nu i-au lasat de la local.

Cand am fost eu, plicurile erau pe masa de la inceput.
Clatitele chiar au fost mortale<:-P <:-P <:-P

rocsy_2004
11.08.2008, 22:21:34

Roxi esti o scumpa si o draguta. Multumesc foarte mult pentru toate informatiile si ajutorul dat.

rocsy_2004
11.08.2008, 22:25:03
Eu am fost la o nunta la Chios la sfarstiul lui iulie. Si a fost super dragut. o Sa-ti trimit poze daca vrei.

Mi-ar placea tare mult.
Merci

lilisys
14.08.2008, 14:04:19
eu am avut nunta in iulie la Chios si va pot spune mai multe. noi am fost multumiti de locatie, mancare si personal, chiar a fost ok si toata lumea a apreciat.

scaunele erau noi si nu am vrut sa punem huse pt ca aratau foarte bine asa si asortate cu sala.

atasez cateva poze unde se vede sala mai bine, si daca doriti detalii dati-mi un semn :)

frumusica_andrea
16.08.2008, 22:21:47
Fetelor , avans 3000.
Hai sa fim seriosi!!!!!!!!!!!!!
Mi se pare enorm pt un avans .

Ancky
18.08.2008, 16:46:08
Fetelor , avans 3000.

Mult sau nu, restaurantele foarte cautate si putin mai scumpe decat media iti cer cam atat. Pentru ca stiu ca daca tu nu esti de acord, isi gasesc imediat alti clienti. Si eu am platit la Belvedere 3000, reprezentand 10% din valoarea estimata a meniului. Daca "estimam" mai multi invitati, plateam mai mult...

lilisys
18.08.2008, 18:09:56
Fetelor , avans 3000.

eu am dat avans 1000

frumusica_andrea
18.08.2008, 20:09:37
eu am dat avans 1000

acu doua luni era 1000 iar sapt trecuta 3000.

lilisys
18.08.2008, 23:19:42
acu doua luni era 1000 iar sapt trecuta 3000.

probabil ca asa este, insa cand ma gandesc ca sunt locatii unde platesti si meniurile inainte....oricum eu zic ca merita sa faci nunta la Chios=D>

stafida
28.08.2008, 18:16:23
Eu tocmai am avut nunta la Chios.. Sala arata super renovata, si scaunele sunt frumoase, si nu trebuiesc acoperite, dupa cum ati vazut in pozele de mai sus. Servirea mi-a placut deasemenea: se umbla sati reumple paharele, si sa iti mai puna gheata mereu. Lumea a fost incantata de mancare, si eu am servit clatite cu carne la sfarsit. E frumos, pt ca e totul nou.
Singurul lucru de care ma plang este managementul.. Am vorbit cu doua persoane initial.. care s-au impotrivit la cerintele mele de la inceput, si m-au si facut sa ma simt prost. Aratau plictisiti cand vorbeam cu ei, probabil pt ca este un restaurant cautat, si daca eu renuntam, isi gaseau clienti imediat oricum. Si cu toate astea, eu le-am spus ca imi doresc intrun anumit fel, si sa faca asa. Ma refer la nimicuri.. gen unde sa fie masa de sampanie, cum sa fie impaturite servetelele, etc.
Deci sa retineti ca nu este batut in cuie ce iti spune altcineva. Tu trebuie sa faci cum ti-e tie bine si sa te opui, ca doar tu ii platesti.
Eu am lasat avans 1000ron acum un an, tu trebuie sa comanzi meniu de un milion jumate, si la sfarsit sa platesti 11% din total ca bacsis.
Mai scrietimi daca vreti alte detalii

lilisys
29.08.2008, 13:34:35
Eu tocmai am avut nunta la Chios..
Eu am lasat avans 1000ron acum un an, tu trebuie sa comanzi meniu de un milion jumate, si la sfarsit sa platesti 11% din total ca bacsis.

felicitari si casa de piatra :)

eu am lasat 10 % din total pt personal, servetele hartie am dus eu (aurii) si le-au impaturat cu cele de material ale lor, iar despre management - eu am vb cu seful de unitate si 2 de sala dar au fost relativ ok si plini de sfaturi, poate i-am prins eu mai cu chef de lucru :)

rocsy_2004
05.09.2008, 13:13:27
Inrebare pt fetele care au avut nunta acolo, Lilisys si Stafida, fetelor voi ati avut cort afara? Eu intentionez sa am cort si sa pun mese si afara, pt ca nu imi incap doar in restaurant. cei de acolo mi-au zis ca nu e nici o problema doar ca nu au ei cortul, eu tr sa ma ocup de inchirierea lui.. Si inca o intrebare...daca ati avut mese rotunde de cate persoane era masa? MUltumesc mult.

lilisys
05.09.2008, 15:01:20
eu nu am avut cort afara pentru ca nu era cazul, incapeau toti in sala;
am avut si cateva mese rotunde de 8 persoane, iar restul normale, de 10, 14 si 16 pers.

am mai vazut nunta cu cort afara, si arata foarte bine, banuiesc ca ar trebui sa intrebi pe la agentii de cort sau chiar la expo transilvania (am auzit ca la un moment dat inchiriau si ei)

rocsy_2004
08.09.2008, 14:39:13
eu nu am avut cort afara pentru ca nu era cazul, incapeau toti in sala;
am avut si cateva mese rotunde de 8 persoane, iar restul normale, de 10, 14 si 16 pers.

am mai vazut nunta cu cort afara, si arata foarte bine, banuiesc ca ar trebui sa intrebi pe la agentii de cort sau chiar la expo transilvania (am auzit ca la un moment dat inchiriau si ei)

Merci mult de informatii
pupici

Ioana27
21.09.2008, 22:45:11
Buna fetelor,

Si eu voi avea nunta tot la Chios in 11.10.2008. Am o mica nelamurire si vreau sa vad daca am inteles bine. Trebuie lasat la personal intre 10 si 11 % bacsis?? Mie personal mi se pare ca e enorm. Ma gandesc oare cati chelneri intra in banii astia?
Stiam ca se lasa bani la peronal dar ma gandeam undeva la 200 ron/ chelner.Oricum astept raspunsurile voastre. Multumesc .

lilisys
21.09.2008, 23:35:05
nr de chelneri depinde si de nr de invitati, iar daca calculezi de ex la 10 chelneri ajungi la 20 mil + ceva pt bucatarie = tot pe acolo ajungi ; nu stiu de cat iti este meniul, dar si inainte de impunerea bacsisului lumea socotea un meniu de chelner :)

oricum spor la pregatiri si sa aveti o nunta frumoasa

bogvar
23.09.2008, 12:11:20
Eu tocmai am avut nunta la Chios.. .........

Rusinica pentru mine ca numai acum am vazut pozele de la nunta voastra!
Din ce se vede ati avut o nunta super.
Frumos totul!
Felicitari, Casa de piatra si tot ce va doriti sa vi se implineasca!
PS Tortul a fost extra, dupa cum arata in foto.

Mulan
23.09.2008, 21:54:20
Frumos totul!

si poze cu tine cand vedem? :D

Ioana27
01.10.2008, 23:08:11
Intre timp am fost si eu la Chios pentru a discuta detalii administrative cu seful de sala. Mi-a comunicat si mie bacsisul.....
Referitor la intrebarea cu nr de persoane la masutele rotunde, cred ca conteaza si numarul de invitati , in proncipiu de 8 persoane de aranjeaza. Eu din pacate voi avea doar mese normale , nu imi incap invitatii altel in sala :( dar imi doream foarte tare mese rotunde.Oricum persoana cu care am discutat la chios a parut tare bine intentionata si mi-a oferit suport si in alegerea meniului si a cantitatii de bautura.
Oricum sper sa iasa bine.
Va multumesc pt ajutor.

stafida
07.10.2008, 20:16:40
Frumos totul!

Mersi mult! Stai linistita ca le-am postat eu foarte tarziu :p

zoridezi
03.12.2008, 11:48:45
Salutare fetelor,
si eu voi avea nunta la Chios anul viitor si deja am emotii...mari <:-P
puteti sa-mi dati si mie mai multe detalii referitoare la aranjarea salii (dupa renovare), la meniu, servire, aranjamente etc etc... tks:*

rocsy_2004
03.12.2008, 12:15:00
Salutare fetelor,
si eu voi avea nunta la Chios anul viitor si deja am emotii...mari <:-P
puteti sa-mi dati si mie mai multe detalii referitoare la aranjarea salii (dupa renovare), la meniu, servire, aranjamente etc etc... tks:*

Buna,
Si eu voi avea nunta acolo vara viitoare pe 26 iulie, deci prea multe nu stiu sa-ti zic inca. Dar zilele acestea am primit o scrisoare de la cei de la restaurant sa mergem sa semnam contractul, avansul a fost platit din mai. Azi, maine, daca mergem pe acolo o sa cer si alte detalii legate de meniu, servire, ceea ce depinde de restaurant si am sa-ti povestesc.
O zi buna in continuare

laura2112
03.12.2008, 14:39:08
Buna,
Si eu voi avea nunta acolo vara viitoare pe 26 iulie, deci prea multe nu stiu sa-ti zic inca. Dar zilele acestea am primit o scrisoare de la cei de la restaurant sa mergem sa semnam contractul, avansul a fost platit din mai. Azi, maine, daca mergem pe acolo o sa cer si alte detalii legate de meniu, servire, ceea ce depinde de restaurant si am sa-ti povestesc.
O zi buna in continuare

Cat ai platit avansul? Daca vrei sa spui, bineinteles.

rocsy_2004
03.12.2008, 14:56:56
Cat ai platit avansul? Daca vrei sa spui, bineinteles.

Sigur ca iti pot zice, nu am nimic de ascuns, deci in mai am platit 1000 lei, in banii vechi 10 milioane.

zoridezi
03.12.2008, 17:09:48
Sigur ca iti pot zice, nu am nimic de ascuns, deci in mai am platit 1000 lei, in banii vechi 10 milioane.

Eu am platit acum 3000 lei avans. probabil s-a schimbat politica. Ai putea sa-mi spui ce alte conditii v-au impus atunci in mai cand ati facut rezervarea?

merci si astept detalii dupa ce semnati contractul :*

zoridezi
10.12.2008, 19:17:04

Salutare fetelor,
puteti sa-mi trimiteti si mie poze cu sala de la Chios aranjata pentru nunta?

Multumesc

rocsy_2004
10.12.2008, 19:51:38
Eu am platit acum 3000 lei avans. probabil s-a schimbat politica. Ai putea sa-mi spui ce alte conditii v-au impus atunci in mai cand ati facut rezervarea?

merci si astept detalii dupa ce semnati contractul :*

Atunci cand am vobit cu seful de restaurant - Iedlicska Robert- nu ne-a pus nici o conditie , din contra ne-a zis ca este la dispozitia noastra cu tot ce avem nevoie. Legat de chelneri ne-a spus ca ne da cati avem nevoi, dar nu a mentionat absolut nimic de plata acestora. Ne-a mai zis ca toti sunt cu scoala de ospatari, deci v-om avea o servire ireprosabila.
La noi fiind nunta de zi si dumica, nu o sa putem incepe la restaurant mai devreme de 16 , din cauza liturghiei de la biserica , dar ne-a asigurat ca putem sta pana spre dimineata 3-4, nimeni nu ne va interzice acest lucru.
Legat de contract , inca nu l-am semnat pentru ca nu stiu ce nu este in regula inca, si mi-a zis sa revin cu un telefon saptamana viitoare.
Singurul lucru cu care nu ne poate ajuta si de care am fi avut nevoie este cortul de pe ponton. Noi V-om avea invitati si afara pentru ca nu ne incap doar in restaurant.
Daca mai ai si alte intrebari, nelamuriri, daca pot te ajut cu tot dragul. :*

rocsy_2004
10.12.2008, 19:54:25
Salutare fetelor,

Multumesc

Daca te uiti la ce au vorbit miresicile putin mai sus , una din ele a atasat niste poze cu asa ceva.;-)

roxana
10.12.2008, 22:40:44
Atunci cand am vobit cu seful de restaurant - Iedlicska Robert- nu ne-a pus nici o conditie , din contra ne-a zis ca este la dispozitia noastra cu tot ce avem nevoie. Legat de chelneri ne-a spus ca ne da cati avem nevoi, dar nu a mentionat absolut nimic de plata acestora. Ne-a mai zis ca toti sunt cu scoala de ospatari, deci v-om avea o servire ireprosabila.

Nu vreau sa te sperii, dar la o nunta la care am fost acolo vara trecuta, un chelner incercand sa faca loc pe o masa pentru platoul cu ultimul fel, a rasturnat suportul de flori peste niste pahare cu vin, care s-au scurs pe rochia unei doamne(a fost foarte rapida faza).
Servirea in general e foarte buna, n-am avut de ce sa ma plang, tot timpul au fost chelenrii foarte atenti, dar incidente de-astea se pot intampla si la case mai mari

zoridezi
11.12.2008, 10:50:24
Daca te uiti la ce au vorbit miresicile putin mai sus , una din ele a atasat niste poze cu asa ceva.;-)

Merci mult pentru detalii ...sper sa ne mai auzim... din pacate eu nu pot inca scrie mesaje private dar in momentul in care voi putea o sa te tin si eu la curent... si noua ne-a spus Robert ca ne va chema pentru semnarea contractului ... dar dupa 12 decembrie. sper sa fie ok totul. deocamdata eu incerc sa caut cea mai buna solutie pentru dj, cameraman si fotograf... ma poti ajuta cu ceva informatii? tks <:-P

rocsy_2004
11.12.2008, 11:05:49
Merci mult pentru detalii ...sper sa ne mai auzim... din pacate eu nu pot inca scrie mesaje private dar in momentul in care voi putea o sa te tin si eu la curent... si noua ne-a spus Robert ca ne va chema pentru semnarea contractului ... dar dupa 12 decembrie. sper sa fie ok totul. deocamdata eu incerc sa caut cea mai buna solutie pentru dj, cameraman si fotograf... ma poti ajuta cu ceva informatii? tks <:-P

La capitolul fotografi mie doi mi-au atras atentia iar in cele din urma ne-am oprit asupra unuia , de fapt sunt doi , sot si sotie. Daca vrei iti pot da pe privat paginile de internet a acestora. Ca si pret , cel mai ieftin pachet este 2700 lei,dar eu zic ca merita fiecare banut. Pentru Dj cred ca v-om lucra cu cei din spate de la sora , suntem cam indecisi pentru ca e mai dificil la acest capitol, nu prea poti sa-ti dai seama cat este de bun, poti merge doar pe recomandari. Eu m-am luat dupa ce au vorbit miresicile la capitolul dj.
Pe curand:*

zoridezi
11.12.2008, 12:49:42
La capitolul fotografi mie doi mi-au atras atentia iar in cele din urma ne-am oprit asupra unuia , de fapt sunt doi , sot si sotie. Daca vrei iti pot da pe privat paginile de internet a acestora. Ca si pret , cel mai ieftin pachet este 2700 lei,dar eu zic ca merita fiecare banut. Pentru Dj cred ca v-om lucra cu cei din spate de la sora , suntem cam indecisi pentru ca e mai dificil la acest capitol, nu prea poti sa-ti dai seama cat este de bun, poti merge doar pe recomandari. Eu m-am luat dupa ce au vorbit miresicile la capitolul dj.
Pe curand:*

Merci pentru informatii
Te rog sa-mi trimiti mai multe date pe privat, eventual ce servicii intra in cei 2700 lei
Legat de DJ cei din spapte de la Sora se numesc EUROS....D ?
Am citi si eu despre ei ... poate imi poti da detalii referitoare la tariful lor.... eu sunt in faza de stabilire buget o:-)

stafida
12.12.2008, 04:51:47
Salutare fetelor,

Multumesc

Postez poze cu sala aranjata la nunta mea.

zoridezi
12.12.2008, 16:38:28
Postez poze cu sala aranjata la nunta mea.

Merci Stafida esti o dragutza. Imi place foarte mult aranjamentul pe sticla. poti sa-mi spui pe PM cu cine ai facut aramjamentele florale? eventual niste scoruri. :*

zoridezi
12.12.2008, 16:52:00
Merci Stafida esti o dragutza. Imi place foarte mult aranjamentul pe sticla. poti sa-mi spui pe PM cu cine ai facut aramjamentele florale? eventual niste scoruri. :*

"aranjamentele" evident (:|

lilisys
12.12.2008, 17:03:34
iti atasez si eu cateva poze cu detalii, din ce poze am avut cand am postat prima data nu s-au vazut aranjamentele prea bine :)

stafida
12.12.2008, 17:46:59
iti atasez si eu cateva poze cu detalii, din ce poze am avut cand am postat prima data nu s-au vazut aranjamentele prea bine :)

Imi place cum ti-ai decorat sala, cu gust, nu incarcata, eleganta.
Este o expresie: "Less is more"

prapadeala
12.12.2008, 17:48:17

Ce efect dramatic are pe masa pasarea paradisului! Foarte frumos

stafida
12.12.2008, 17:48:22

Mi le-a facut firma Infinity.. foarte dragute tipele. Trebuie sa ma uita acasa si am sa-ti spun cat au costat.

augusta24
17.12.2008, 10:26:01
buna miresicilor,
am si eu nunta la anu la chios si as vrea niste detalii in legatura cu servirea, aranjatul salii si altechestii legate de nunta ca nu prea stiu nimik

zoridezi
17.12.2008, 14:15:24
buna miresicilor,
am si eu nunta la anu la chios si as vrea niste detalii in legatura cu servirea, aranjatul salii si altechestii legate de nunta ca nu prea stiu nimik

Salut!
servirea este impecabila, sala este pe tonuri de crem dupa cum ai vazut deja cred, sunt 3 culori de fete de masa: vernil, crem si un fel de mustar ; pot sa te asigur ca meniul va fi ok, am facut microrevelionul anul acesta la ei si mancarea a fost foarte buna.
Pe mine ma ingrijoreaza putin faptul ca sala este in "L" si nu stiu unde sa plasez masa mirilor astfel incat sa nu fie nimeni dezavantajat.
Ai semnat deja contractul cu ei?
Poate imi dai si tu detalii referitoare la alte aspecte pe care eu (noi fetele care facem nunta la Chios) nu le stiu (stim).
tks

cami_camelia
17.12.2008, 14:44:24
Eu am fost la o nunta la Chios si masa mirilor era asezata pe partea cu usa, cu spatele spre lac. iar pentru invitatii care erau in partea cealalta a salii, exista un ecran foarte mare, astfel incat toata lumea vedea mirii. in rest, servirea si mancarea au fost ok.

zoridezi
18.12.2008, 10:23:58
Eu am fost la o nunta la Chios si masa mirilor era asezata pe partea cu usa, cu spatele spre lac. iar pentru invitatii care erau in partea cealalta a salii, exista un ecran foarte mare, astfel incat toata lumea vedea mirii. in rest, servirea si mancarea au fost ok.

Salut Cami,
merci de idee....

Fetelor oare de unde am putea face rost de un ecran de genul asta?

Vreo veste legata de contract aveti?

stafida
23.12.2008, 16:58:44
Merci pentru informatii
Te rog sa-mi trimiti mai multe date pe privat, eventual ce servicii intra in cei 2700 lei
Legat de DJ cei din spapte de la Sora se numesc EUROS....D ?
Am citi si eu despre ei ... poate imi poti da detalii referitoare la tariful lor.... eu sunt in faza de stabilire buget o:-)

Nu stiu daca am scris deja de Eurosound.. Eu am ajuns la ei prin recomandari de la alti DJ. Sunt mai multi acolo, si la mine a venit Robert.. si am fost foarte multumita... 10 milioane in 2008.

La mesele neavantajoase, in stanga sus, se pune deobicei tineretul. Asa am vazut si la alte nunti acolo.

zoridezi
28.12.2008, 21:34:23
Nu stiu daca am scris deja de Eurosound.. Eu am ajuns la ei prin recomandari de la alti DJ. Sunt mai multi acolo, si la mine a venit Robert.. si am fost foarte multumita... 10 milioane in 2008.

La mesele neavantajoase, in stanga sus, se pune deobicei tineretul. Asa am vazut si la alte nunti acolo.

Multumesc Stafida m-ai ajutat foarte mult. O sa te mai "stresez" din cand in cand cu una-alta.
La multi ani tie si tuturor miresicilor din Cluj si sper sa fiti mai active la anu' :*

augusta24
02.01.2009, 15:31:23
Salut!
servirea este impecabila, sala este pe tonuri de crem dupa cum ai vazut deja cred, sunt 3 culori de fete de masa: vernil, crem si un fel de mustar ; pot sa te asigur ca meniul va fi ok, am facut microrevelionul anul acesta la ei si mancarea a fost foarte buna.
Pe mine ma ingrijoreaza putin faptul ca sala este in "L" si nu stiu unde sa plasez masa mirilor astfel incat sa nu fie nimeni dezavantajat.
Ai semnat deja contractul cu ei?
Poate imi dai si tu detalii referitoare la alte aspecte pe care eu (noi fetele care facem nunta la Chios) nu le stiu (stim).
tks

salut
sa stii ca inca nu am semnat contractul cu ei deoarece inca nu se stie pretul meniului pentru 2009 si mi-au zis sa mai revin cu un telefon
o sa scriu cand aflu ceva

zoridezi
06.01.2009, 20:35:05
Fetelor, va rog sa ma tineti si pe mine la curent cu contractul...

salut
sa stii ca inca nu am semnat contractul cu ei deoarece inca nu se stie pretul meniului pentru 2009 si mi-au zis sa mai revin cu un telefon
o sa scriu cand aflu ceva

Ama81
15.01.2009, 14:47:06
Fetelor, va rog sa ma tineti si pe mine la curent cu contractul...
Noi am semnat contractul, meniul este 160 Ron, a crescut cu 10 lei de cand am dat avansul in 2008. Sala este frumoasa si cred ca n-are nevoie de multe retusuri, cu locatia mesei mirilor am si eu o nedumerire..nu stiu unde e cel mai bine de asezat, o sa mergem cu decoratoarea, poate are ea o idee mai buna.

rocsy_2004
15.01.2009, 16:37:55
Buna fetelor ,
Am fost si noi ieri si am semnat contractul, in sfarsit. intr-adevar meniul minim este de 160 lei , 10 % plata ospatarilor, au fete de masa bej si aurii, ne-a sugerat cateva end-gros-uri de unde ne putem lua bautura, iar pentru stabilirea meniului ne va suna el cu o satamana -doua inainte sa mergem sa-l stabilim.
Am fost foarte amabil cu noi si daca avem alte intrebari nelamuriri il putem suna oricand.
Daca mai aveti si alte nelamuriri si pot sa va ajut cu mare drag.

adinutzaaa
20.01.2009, 08:58:50
Ciao fetelor! E prima mea vizita pe aici in coltisorul virtual al miresicilor, bine v-am gasit :)
Si noi tot la Chios o sa 'nuntim'... chiar eram fixati pe locatie, ca e o oaza de natura si pace in mijlocul orasului ;;) Singura sambata ce am mai prins-o a fost 17 octombrie... si chiar in 17 anul trecut ne-am hotarat. Am fost la restaurant si am si luat masa acolo...si-am fost tare multumiti de mancare si privelistea spre lac.. in culorile toamnei.
Cu masa mirilor.. intr-adevar cea mai buna locatie, din punct de vedere al invitatilor, este cea din sala din mijloc, cu spatele spre lac... insa parca e pacat de acoperit privelistea. Nu stiu, ne mai gandim si noi, ca mai avem destul timp :)
Altfel, weekendul trecut am semnat si noi contractul. Se mentioneaza pretul minim pt. meniu, 160, si 1% fond de 'garantie' pentru eventuale pagube de la party. Despre 10% pt. chelneri noi nu am auzit, inca nu ne-a zis nimeni... o sa intrebam data viitoare.
Va pup si spor la toate! Nu uitati de targurile de weekendul asta si weekendul urmator <:-P

zoridezi
01.02.2009, 22:28:39
in sfarsit am semnat si noi contractul.... \:D/ legat de "plasarea" mesei mirilor ai dreptate ca privelistea spre lac nu ar trebui sa fie acoperita.... eu ma gandeam la spatiul din partea stanga imediat cum intri in sala ...dar mi-am dat seama ca acolo sunt baile si nu se poate ... decat daca le inchidem ... oare mai exista toilette si in partea cealalta a salii?
in rest cum stati cu pregatirile .... nu prea scrieti in ultimul timp .... aveti ceva idei de amenajat Chiosul? cu cine v-ati gandit sa colaborati la partea de decoratiuni si aranjamente florale?

Ciao fetelor! E prima mea vizita pe aici in coltisorul virtual al miresicilor, bine v-am gasit :)
Si noi tot la Chios o sa 'nuntim'... chiar eram fixati pe locatie, ca e o oaza de natura si pace in mijlocul orasului ;;) Singura sambata ce am mai prins-o a fost 17 octombrie... si chiar in 17 anul trecut ne-am hotarat. Am fost la restaurant si am si luat masa acolo...si-am fost tare multumiti de mancare si privelistea spre lac.. in culorile toamnei.
Cu masa mirilor.. intr-adevar cea mai buna locatie, din punct de vedere al invitatilor, este cea din sala din mijloc, cu spatele spre lac... insa parca e pacat de acoperit privelistea. Nu stiu, ne mai gandim si noi, ca mai avem destul timp :)
Altfel, weekendul trecut am semnat si noi contractul. Se mentioneaza pretul minim pt. meniu, 160, si 1% fond de 'garantie' pentru eventuale pagube de la party. Despre 10% pt. chelneri noi nu am auzit, inca nu ne-a zis nimeni... o sa intrebam data viitoare.
Va pup si spor la toate! Nu uitati de targurile de weekendul asta si weekendul urmator <:-P

annapsy
04.02.2009, 14:56:49
Salut,

Eu am rezervat restaurantul Chios pentru 26 septembrie 2009, dar vreau sa schimb locatia. Daca va intereseaza, dati-mi un mesaj.

rocsy_2004
04.02.2009, 15:11:14
in sfarsit am semnat si noi contractul.... \:D/ legat de "plasarea" mesei mirilor ai dreptate ca privelistea spre lac nu ar trebui sa fie acoperita.... eu ma gandeam la spatiul din partea stanga imediat cum intri in sala ...dar mi-am dat seama ca acolo sunt baile si nu se poate ... decat daca le inchidem ... oare mai exista toilette si in partea cealalta a salii?
in rest cum stati cu pregatirile .... nu prea scrieti in ultimul timp .... aveti ceva idei de amenajat Chiosul? cu cine v-ati gandit sa colaborati la partea de decoratiuni si aranjamente florale?

Buna ,
In partea stanga unde zici tu sa fie masa mirilor din cate imi amintesc eu este baia pentru doamne si in partea cealalta , da, mai exista o baie pentru domni. Nu sunt 100% sigura, dar eu asa imi amintesc. Noi ne-am gandit sa punem masa mirilor tot in sala din mijloc dar cu fata spre lac, stiu ca este cam ascunsa, si pentru ca nu avem de gand sa stam prea mult la masa, ne va vedea toata lumea. In fata mesei mirilor va fi zona unde se va dansa, cu atat mai mult , sa danseze toata lumea si ne vor vedea si masa. Noi la concluzia aceasta am ajuns.
Ca si firma cred ca v-om lucra cu Magic party planer, nu am semnat inca nimic cu ei dar mai mult ca sigur ei vor ramane. Acum avem stres mare ca ne-am miscat cam greu si pe cand sa platim avansul la fotografi am aflat ca nu mai sunt liberi. Incercam sa gasim altii la fel de buni ca ei...si parca nimeni nu ii egaleaza.

Multa bafta si spor! :*

zoridezi
04.02.2009, 22:50:49
salut rocsy!

in sfarsit te vad pe aici ... e buna ideea voastra cu plasarea mesei...sa stii ca m-am gandit si eu la ea .... o sa analizez problema mai in detaliu ... in legatura cu baile pot sa-ti spun ca in ambele parti sunt toilette atat pentru femei cat si pentru barbati.... am fost la microrevelion acolo la sf lui decembrie...
poate reusim sa vorbim mai multe pe mess (desi eu sunt ocupata mai tot timpul) ... in privat o sa-ti spun mai multe :"> .... legat de fotografi sa stii ca si noi nu am luat o decizie inca ... chiar am scris despre "dilema" in care suntem la capitolul "Foto-video".

Buna ,
In partea stanga unde zici tu sa fie masa mirilor din cate imi amintesc eu este baia pentru doamne si in partea cealalta , da, mai exista o baie pentru domni. Nu sunt 100% sigura, dar eu asa imi amintesc. Noi ne-am gandit sa punem masa mirilor tot in sala din mijloc dar cu fata spre lac, stiu ca este cam ascunsa, si pentru ca nu avem de gand sa stam prea mult la masa, ne va vedea toata lumea. In fata mesei mirilor va fi zona unde se va dansa, cu atat mai mult , sa danseze toata lumea si ne vor vedea si masa. Noi la concluzia aceasta am ajuns.
Ca si firma cred ca v-om lucra cu Magic party planer, nu am semnat inca nimic cu ei dar mai mult ca sigur ei vor ramane. Acum avem stres mare ca ne-am miscat cam greu si pe cand sa platim avansul la fotografi am aflat ca nu mai sunt liberi. Incercam sa gasim altii la fel de buni ca ei...si parca nimeni nu ii egaleaza.

Multa bafta si spor! :*

rocsy_2004
04.02.2009, 23:04:46
salut rocsy!

in sfarsit te vad pe aici ... e buna ideea voastra cu plasarea mesei...sa stii ca m-am gandit si eu la ea .... o sa analizez problema mai in detaliu ... in legatura cu baile pot sa-ti spun ca in ambele parti sunt toilette atat pentru femei cat si pentru barbati.... am fost la microrevelion acolo la sf lui decembrie...
poate reusim sa vorbim mai multe pe mess (desi eu sunt ocupata mai tot timpul) ... in privat o sa-ti spun mai multe :"> .... legat de fotografi sa stii ca si noi nu am luat o decizie inca ... chiar am scris despre "dilema" in care suntem la capitolul "Foto-video".

Si eu intru destul de rar pe mess , acum spre exemplu mai stau vreo 20 min, daca poti intra si tu.;;) te astept

ggabitza
13.02.2009, 20:28:57
nu stie nimeni daca mai e vreo vineri libera? mi-ar placea sa imi schimb sala chiar si pentru o vineri, dupa cate am auzit de millenium al meu!
Rocsy apropo si eu tot cu Magic Party fac nunta si sunt super... a mai fcut cineva nunta cu ei?

Si eu intru destul de rar pe mess , acum spre exemplu mai stau vreo 20 min, daca poti intra si tu.;;) te astept

rocsy_2004
13.02.2009, 20:45:55
nu stie nimeni daca mai e vreo vineri libera? mi-ar placea sa imi schimb sala chiar si pentru o vineri, dupa cate am auzit de millenium al meu!
Rocsy apropo si eu tot cu Magic Party fac nunta si sunt super... a mai fcut cineva nunta cu ei?

Buna
Annapsy vroia sa schimbe pentru data de 29 septembrie, vorbeste cu ea daca mai este valabila oferta ei. Nu am mai auzit pe nimeni pe aici sa isi faca nunta cu cei de la Magic. Tu ai incheiat deja contract cu ei?

rocsy_2004
13.02.2009, 20:48:52
Buna
Annapsy vroia sa schimbe pentru data de 29 septembrie, vorbeste cu ea daca mai este valabila oferta ei. Nu am mai auzit pe nimeni pe aici sa isi faca nunta cu cei de la Magic. Tu ai incheiat deja contract cu ei?

Scuze, sunt obosita, Lilisys a mai facut cu Magic si tot la Chios. A pus chiar si cateva poze cu decoratiunile de la nunta ei.
Pup

ggabitza
13.02.2009, 20:49:34
your a life saver! mersi de tip!
inca nu!
sapt viitoare ma duk la contract! ;))

Buna

ggabitza
13.02.2009, 20:50:28
am vazut! mersi :*

Scuze, sunt obosita, Lilisys a mai facut cu Magic si tot la Chios. A pus chiar si cateva poze cu decoratiunile de la nunta ei.
Pup

adda314
21.02.2009, 21:23:51
Buna miresicilor,

Si eu, tot la Chios. Cred ca e un restaurant foarte frumos in mijlocul orasului. Noi acum stam in Brasov, dar, chiar de acuma cativa ani cand am fost la o nunta acolo, mi s-a pus pata, si am zis ca eu acolo vreau sa ma marit, oriunde as fi. Deci, ne intoarcem in orasul nostru de suflet pentru nunta.

Am o intrebare: Nu am vazut Chios de cand a fost renovat (ajungem destul de rar prin Cluj, noroc cu nasii si cu prietenii) si eu as vrea sa imi fac nunta pe alb cu mov - lila. Ce ziceti? S-ar potrivi?

nectaria
22.02.2009, 22:28:56
daca iti plac scaunele imbracate si nu vrei sa profiti de ale lor care sunt destul de elegante ...poti sa combini orice culori...doar sa ai in vedere ca sala este pe tonuri de crem,galben,daca bine imi amintesc.Spor la pregatiri!

Buna miresicilor,

Si eu, tot la Chios. Cred ca e un restaurant foarte frumos in mijlocul orasului. Noi acum stam in Brasov, dar, chiar de acuma cativa ani cand am fost la o nunta acolo, mi s-a pus pata, si am zis ca eu acolo vreau sa ma marit, oriunde as fi. Deci, ne intoarcem in orasul nostru de suflet pentru nunta.

Am o intrebare: Nu am vazut Chios de cand a fost renovat (ajungem destul de rar prin Cluj, noroc cu nasii si cu prietenii) si eu as vrea sa imi fac nunta pe alb cu mov - lila. Ce ziceti? S-ar potrivi?

georgipascu
25.02.2009, 10:05:04

si eu am vrut sa colaborez cu magic, dar m-au sfatuit 2 cunostinte sa nici nu ma gandesc... ele au facut anul trecut cu magic, una dintre ele a facut contract pe niste servicii, pe care la nunta nu le-a mai avut, e vorba de niste aranjamente de flori, stative, voaluri, iar dupa nunta cand a mers la ei, era normal sa nu le plateaasca, nu?
Ei, bine, erau trecute pe factura si pe anexa si a iesit un scandal monstru cu "d-na" patroana, ca trebuie platite, ca nu stiu ce etc si era vorba de 40 mil lei#-o
Intr-un final, au apelat la nasul lor de nunta care e o persoana influenta in cluj si el a rezolvat problema, in sensul ca s-au tot certat si pana la urma n-au platit
Am mai auzit de la o alta cunostinta care, ce-i drpet, a fost greseala ei ca a semnat un contract in alb...:-s , dar i s-a explicat ca inca nu stiu exact returile la flori din depozit, ca o sa fie ieftin pt ca si-au ales doar crizanteme si bla bla bla. Eu am fost la nunta aceasta si pot sa va spun ca pe mese erau niste aranjamente minuscule, pe masa mirilor la fel un aranj penibil, in sala 250 huse sifonate si murdare in pareta de jos, buchet de mireasa si de nasa, si toate astea au costat...70 mil lei!!!! Din pacate, nu au mai avut ce face, deoarece semansera contract in alb si cei de la magic au profitat din plin de asta.
In concluzie, mie mi-au lasat un gust amar>:P

ggabitza
25.02.2009, 12:49:28
salut! eu a mai lucrat cu cei de la magic, si sincer am fost chiar placut impresionata! eu lucrez in PR si am avut niste evenimente de firma impreuna... sincer de fiecare data a fost ok.. Acum sper sa fie si de data asta, pentru mine...Am uitat ce era mai important.. Managementul lor s-a schimbat, si am vazut cu ochii ce lucruri faine fac, chiar cu banii ok.

si eu am vrut sa colaborez cu magic, dar m-au sfatuit 2 cunostinte sa nici nu ma gandesc... ele au facut anul trecut cu magic, una dintre ele a facut contract pe niste servicii, pe care la nunta nu le-a mai avut, e vorba de niste aranjamente de flori, stative, voaluri, iar dupa nunta cand a mers la ei, era normal sa nu le plateaasca, nu?
Ei, bine, erau trecute pe factura si pe anexa si a iesit un scandal monstru cu "d-na" patroana, ca trebuie platite, ca nu stiu ce etc si era vorba de 40 mil lei#-o
Intr-un final, au apelat la nasul lor de nunta care e o persoana influenta in cluj si el a rezolvat problema, in sensul ca s-au tot certat si pana la urma n-au platit
Am mai auzit de la o alta cunostinta care, ce-i drpet, a fost greseala ei ca a semnat un contract in alb...:-s , dar i s-a explicat ca inca nu stiu exact returile la flori din depozit, ca o sa fie ieftin pt ca si-au ales doar crizanteme si bla bla bla. Eu am fost la nunta aceasta si pot sa va spun ca pe mese erau niste aranjamente minuscule, pe masa mirilor la fel un aranj penibil, in sala 250 huse sifonate si murdare in pareta de jos, buchet de mireasa si de nasa, si toate astea au costat...70 mil lei!!!! Din pacate, nu au mai avut ce face, deoarece semansera contract in alb si cei de la magic au profitat din plin de asta.
In concluzie, mie mi-au lasat un gust amar>:P

rocsy_2004
07.03.2009, 18:50:23
salut! eu a mai lucrat cu cei de la magic, si sincer am fost chiar placut impresionata! eu lucrez in PR si am avut niste evenimente de firma impreuna... sincer de fiecare data a fost ok.. Acum sper sa fie si de data asta, pentru mine...Am uitat ce era mai important.. Managementul lor s-a schimbat, si am vazut cu ochii ce lucruri faine fac, chiar cu banii ok.

Am fost la o intalnire cu ei , si am vb chiar cu managera. Nu cred ca v-om lucra cu ei. Pe parcursul discutiei noastre mi-a dat impresia ca ma asculta si tine cont de parerea mea dar suprizaaaa, cand mi-au trimis oferta in baza la ce am discutat erau multeee lucruri care le-am mentionat la ''ASA NU" si le-am regasit in oferta. Dupa ce mi-ati mai spus si voi .... cu siguranta v-om cauta alta firma. Chiar nu ma risc sa-mi zica un lucru si in ziua nuntii sa vad cu totul alte decoratiuni. aaa, si inca ceva...mie mi s-au parut cam scumpi.

rocsy_2004
07.03.2009, 19:06:00
Am fost la o intalnire cu ei , si am vb chiar cu managera. Nu cred ca v-om lucra cu ei. Pe parcursul discutiei noastre mi-a dat impresia ca ma asculta si tine cont de parerea mea dar suprizaaaa, cand mi-au trimis oferta in baza la ce am discutat erau multeee lucruri care le-am mentionat la ''ASA NU" si le-am regasit in oferta. Dupa ce mi-ati mai spus si voi .... cu siguranta v-om cauta alta firma. Chiar nu ma risc sa-mi zica un lucru si in ziua nuntii sa vad cu totul alte decoratiuni. aaa, si inca ceva...mie mi s-au parut cam scumpi.

Inca doua aspecte negative legate de Magic. Inainte sa inceapa discutia cu noi, managera vorbea la telefon ceva legat de un proces. Din cate am inteles cineva i-a dat in judecata si aveau prima infatisare....:-s. Doamne fereste dupa nunta sa ajungi prin tribunale cu firma organizatoare, si cel de-al doilea lucru care m-a lasat rece a fost faptul ca desi era o camera nu foarte mare si fara aerisire, managera + o alta angajata a ei si-au aprins tigarile, ne-au intoxicat acolo, fara sa ne intrebe daca ne deranjeaza. Mi se pare lipsa totala de bun simt. O jumatate de ora - o ora cat a sta de vorba cu noi puteau sa se abtina sau macar sa ne intrebe daca ne deranjeaa. Poate sunt eu prea pretentioaza...dar nu mi-aa placut deloc, asa ca aveti grija daca va hotarati sa lucrati cu aceasta firma.
Pupici!

Goldmoon
07.03.2009, 20:47:44

Nu stiu ce sa iti zic, noi suntem in toiul pregatirilor si chiar am ales sa colaboram cu ei. Am lucrat foarte bine inca de la inceput si au inteles foarte bine ce gen de nunta vrem si chiar au venit cu idei foarte constructive.
Eu am avut o lista foooarte lunga de "asa nu" la inceputul discutiilor cu ei si s-a tinut cont de toate.
Mie mi-a placut ca s-au gasit rezolvari pentru toate probleme care au aparut, si ca ofera o gama foarte variata de servicii, dar nu ne-au bagat pe gat nimic. Evident ca mai multe o sa pot sa va spun dupa 30 mai, dar deocamdata noi sunte foarte multumiti.
Cu vazutul a altceva in ziua nuntii mi se pare putin probabil, din moment ce odata hotarat exact ce vrei se trece TOTUL intr-o anexa (care cuprinde si preturile exacte). In plus noua ne-au propus sa facem si o proba a aranjamentelor cu vreo 2-3 saptamani inainte de nunta, ca sa fim siguri ca toata lumea a inteles acelasi lucru.
De preturi nu stiu sa iti zic... mie nu mi s-au parut foarte mari, comparativ cu ce am adunat de la alte agentii. Am fost si la agentii cu preturi mai mari si, evident, si la altele cu preturi mai mici. Depinde si de ceea ce iti ofera, si nu in ultimul rand de feelingul pe care il ai la primele intalniri. (e ca si pe topicul despre medicii... unii ii lauda, altii nu - depinde de impresia fiecaruia). Nu stiu sa iti zic in detaliu - cat costa o husa, cat costa o lalea, cat costa inchiriatul unui stativ... nici nu ma intereseaza. Eu am comparat costul general pentru ceea ce ne doream noi.
Fiecare isi face alegerile proprii si important e sa aiba incredere in persoanele cu care colaboreaza si sa se simta linistita :)
Spor la pregatiri!

lilisys
08.03.2009, 00:45:00
buna fetelor,
intru mult mai rar si acum citesc pe aici si nu-mi vine sa cred :O

eu am facut cu magic, am colaborat foarte bine si am fost foarte multumita :) pe mine atunci m-au ajutat foarte mult fetele, si le sunt recunoscatoare, dar probabil e ca la nunta, nu poti multumi pe toata lumea indiferent ce ai face :)
cat despre partea de zvonistica, asa se intampla si cu medicul, avocatul, etc unii recomanda, altii au auzit ca nustiuce dar nu verifica; sfatul meu e sa mergeti personal la firme si sa povestiti, pt ca intotdeauna vor fi pareri pro si contra la orice si stresul inaintea nuntii e mare fetelor...

iar despre vb la tel si procese, nu da-ti cu parul daca nu stiti despre ce e vorba, oamenii mai lucreaza si cu firme si contextul economic actual duce la diverse actiuni, poate dadea magic in judecata clienti neplatitori...

in fine, fiecare face cum vrea, eu nu pot decat sa ma declar multumita si sa-i recomand pozitiv :)

spor la pregatiri sa aveti

carmina
13.03.2009, 22:57:10
Nu stiu ce sa iti zic, noi suntem in toiul pregatirilor si chiar am ales sa colaboram cu ei. Am lucrat foarte bine inca de la inceput si au inteles foarte bine ce gen de nunta vrem si chiar au venit cu idei foarte constructive.
Eu am avut o lista foooarte lunga de "asa nu" la inceputul discutiilor cu ei si s-a tinut cont de toate.
Mie mi-a placut ca s-au gasit rezolvari pentru toate probleme care au aparut, si ca ofera o gama foarte variata de servicii, dar nu ne-au bagat pe gat nimic. Evident ca mai multe o sa pot sa va spun dupa 30 mai, dar deocamdata noi sunte foarte multumiti.
Cu vazutul a altceva in ziua nuntii mi se pare putin probabil, din moment ce odata hotarat exact ce vrei se trece TOTUL intr-o anexa (care cuprinde si preturile exacte). In plus noua ne-au propus sa facem si o proba a aranjamentelor cu vreo 2-3 saptamani inainte de nunta, ca sa fim siguri ca toata lumea a inteles acelasi lucru.
De preturi nu stiu sa iti zic... mie nu mi s-au parut foarte mari, comparativ cu ce am adunat de la alte agentii. Am fost si la agentii cu preturi mai mari si, evident, si la altele cu preturi mai mici. Depinde si de ceea ce iti ofera, si nu in ultimul rand de feelingul pe care il ai la primele intalniri. (e ca si pe topicul despre medicii... unii ii lauda, altii nu - depinde de impresia fiecaruia). Nu stiu sa iti zic in detaliu - cat costa o husa, cat costa o lalea, cat costa inchiriatul unui stativ... nici nu ma intereseaza. Eu am comparat costul general pentru ceea ce ne doream noi.
Fiecare isi face alegerile proprii si important e sa aiba incredere in persoanele cu care colaboreaza si sa se simta linistita :)
Spor la pregatiri!

sa ne spui si dupa ,cat de bine a iesit . succes

Goldmoon
14.03.2009, 10:16:52
sa ne spui si dupa ,cat de bine a iesit . succes

Sigur. Eu chiar am foarte mare incredere in ei (si de obicei intuitia imi functioneaza destul de bine ;;) ) si sunt foarte linistita - ceea ce cred ca e important.

zoridezi
26.03.2009, 22:45:49
nu mai zice nimeni nimic despre Chios? <:-P

adda314
27.03.2009, 09:42:38
nu mai zice nimeni nimic despre Chios? <:-P

Eu ajung saptamana viitoare pe acolo, incerc intr-o sambata sa imi rezolv cu florile, tortul, decoratiile, biserica etc. Nu am vazut inca Chios-ul renovat si abia astept sa vad daca ideile mele de decoratii pe mov/lila se potrivesc cu noul decor de la restaurant.

Spor la pregatiri!

georgipascu
27.03.2009, 09:46:14
Eu ajung saptamana viitoare pe acolo, incerc intr-o sambata sa imi rezolv cu florile, tortul, decoratiile, biserica etc. Nu am vazut inca Chios-ul renovat si abia astept sa vad daca ideile mele de decoratii pe mov/lila se potrivesc cu noul decor de la restaurant.

Spor la pregatiri!

Am vazut la chios aranjat cu mov, arat f fain, am fost la nunta in septembrie la viitorul cumnat...

rocsy_2004
27.03.2009, 11:25:21
Buna ,
eu as avea o intrebare pentru fostele miresici, sau si pentru viitoarele, poate stiu. Daca le cer celor de la Chios schita salii cu aranjarea meselor conform numarului meu de invitati credeti ca au asa ceva si pot sa-mi ofere? Cand am fost sa semnam contractul mi-au enumerat doar numarul de mese si de cate persoane vor fi.
Multumesc si o zi buna in continuare!:*

zoridezi
31.03.2009, 11:30:46
Buna ,
eu as avea o intrebare pentru fostele miresici, sau si pentru viitoarele, poate stiu. Daca le cer celor de la Chios schita salii cu aranjarea meselor conform numarului meu de invitati credeti ca au asa ceva si pot sa-mi ofere? Cand am fost sa semnam contractul mi-au enumerat doar numarul de mese si de cate persoane vor fi.

salut!
si eu doresc schita salii tocmai pentru a vedea unde plasez masa mirilor, restul meselor care la mine vor fi rotunde si unde pun eventuala masa cu fructe, masa cu caietul de felicitari, DJ-ul.
in mod normal trebuie sa aiba ei o schita a salii. Daca nu au o sa facem noi una. tinem legatura

zoridezi
31.03.2009, 11:47:40

Spor la pregatiri!

Sala arata foarte bine, e aerisita si inalta, ceea ce-i da prestanta, scaunele sunt ok, baile sunt renovate si foarte moderne.
Eu zic ca vor da bine aranjamentele pe mov deoarece mov-lila cu crem se potrivesc.
Poate ne spui si noua cate ceva despre ideile tale de decoratiuni. <:-P
Eu nu voi avea foarte multe decoratiuni deoarece scaunele nu imi plac imbracate (ar fi pacat) iar baloane, confetti, perdele de lumini, artificii etc. mi se par un pic depasite.
Sala va fi decorata doar cu flori care vor fi pe tonuri de alb (in majoritate), mov si roz. Voi avea vaze inalte cilindrice de 50 cm.
Astept sa povestiti si voi cum v-ati decis sa decorati sala.:*

adda314
06.04.2009, 15:19:40
Salut,

Am fost saptamana asta la Cluj sa fac unele aranjamente. Am vazut in sfarsit restaurantul! Am fost foarte incantata! E elgant, cu gust, baile sunt foarte fain renovate. Culorile sunt putin...cam inchise asa ca m-am razgandit, mov-lila nu prea merge acolo. Culoarea de la fetele de masa si servete este somon si scaunele sunt faine si nu trebuie imbracate.

In final am ales ca si culori verde si portocaliu pal...nu e exact ceea ce vroiam dar mai bine fac un compromis cu ideile mele decat sa iasa prost decoratiunile.

Aaa si inca un lucru, noi vom avea cort in fata si ne faceam probleme cu podelele si curentul etc. Au refacut si podeaua din fata restaurantului! E foarte frumoasa si eleganta. In plus au pregatit totul pentru cort in fata asa ca va fi usor de pus curent si de ancorat cortul.

Off cate mai avem de pregatit! Cu cat se apropie data, parca in loc sa se rezolve se aduna noi lucruri de rezolvat :)

daniela_psy
06.04.2009, 19:18:17
Buna ,
La Chios pt o nunta de 220 de pers folosesc si mese rotunde dar si lungi de pana peste 30 de pers, cel putin la mirii de care vb eu asa va fi, iar schita salii nu le-a dat-o decat le-a explicat cam cum vor fi aranjate mesele.Interiorul nu e crem ci bej(cappuccino)

zoridezi
07.04.2009, 16:07:01
La Chios pt o nunta de 220 de pers folosesc si mese rotunde dar si lungi de pana peste 30 de pers, cel putin la mirii de care vb eu asa va fi, iar schita salii nu le-a dat-o decat le-a explicat cam cum vor fi aranjate mesele.Interiorul nu e crem ci bej(cappuccino)

din cate am discutat eu cu sefii de acolo au 3 tipuri de fete de masa: un verzui, un mustariu si un crem inchis sau bej #:-S... eu preferam sa fie albe dar in situatia asta aleg crem-bej.:">

zoridezi
07.04.2009, 16:09:23

...pana in 150 de persoane se pot pune numai mese rotunde...daca sunt mai multi se pun combinate pentru a fi spatiu suficient

zoridezi
05.05.2009, 09:58:35
cine va avea nunta prima in Chios?

rocsy_2004
05.05.2009, 14:32:43
cine va avea nunta prima in Chios?
Cred ca Goldmoon. Eu voi fi pe 26 iulie.

andreea_moo
06.05.2009, 00:11:50
Salut! Cautam informatii despre locatii de nunti in cluj si am ajuns si aici :) Si cum am fost azi pana in Chios sa intreb cam ce "planuri" au pentru 2010 pot sa va zic ce am mai aflat :)
Meniu: minim 160 RON
Avans: 3.000 RON
Chelneri: 10% din total
Nunti sambata: minim 180 persoane
Nunti duminica: minim 140 persoane

Am tot cautat dar n-am vazut nicaieri sa ti se impuna numar minim de invitati. Noi ne gandisem sa fie sambata si sa avem maxim 120-130 invitati, tinand cont ca nici unul din noi nu e din Cluj si deplasarea rudelor si prietenilor de departe ar fi cam dificila.
As fi curioasa daca se poate negocia cumva. Vi s-a mai intamplat asa ceva?

Goldmoon
06.05.2009, 08:11:26
Cred ca Goldmoon. Eu voi fi pe 26 iulie.

Nu, noi nu avem la Chios - desi suntem pe aproape. :)

just_elenah
06.05.2009, 08:54:00
Salut! Cautam informatii despre locatii de nunti in cluj si am ajuns si aici :) Si cum am fost azi pana in Chios sa intreb cam ce "planuri" au pentru 2010 pot sa va zic ce am mai aflat :)

Am tot cautat dar n-am vazut nicaieri sa ti se impuna numar minim de invitati. Noi ne gandisem sa fie sambata si sa avem maxim 120-130 invitati, tinand cont ca nici unul din noi nu e din Cluj si deplasarea rudelor si prietenilor de departe ar fi cam dificila.

chiar iei in considerare sa dai 10 % la chelneri?
si la aroma e mai ieftin... cu tot cu chiria de 15 mil pt plasme
mi se pare total aiurea sa iti impuna sa iti aduci un nr. de invitati:| .
incearca sala mica de la Napoca. ;-) Hotel Olimp, Still club 69, pentru un nr. asa mic de invitati ai de unde alege. si inca este timp :-B .

bafta !

alexalia
06.05.2009, 11:09:36

mai poti incerca hotel premier. Am fost asa acolo anul trecut si a fost la superlativ totul.

La capacitate mica mai e hotel Ary (intersectia 7 strazi).

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=17188&page=2 aici e un topic cu restaurante de 50-60 de persoane, dar toate restaurantele mentionate se preteaza la 100-150 de invitati.

A, si o sala superba care e tot de capacitate mai mica e salonul de cristal de la Belvedere. Plus ca la Belvedere ai peisaj, un view minunat al Clujului.

Sau hotel Topaz sau Onix, nu mai tin minte care din cele doua are si sala de capacitate mai mica, si si terasa. Am fost acum 2 ani la o nunta pe terasa si a fost absolut bestial. Trebuie doar sa ai noroc de vreme, dar poti vorbi cu ei sa-ti aranjeze si sala daca prognosticul meteo nu e prea bun.

mai e Victoria care merge la numarul acesta.

Citeste topicurile cu restaurante si vei vedea ca sunt f multe la capacitatea de care ai nevoie si inca ai timp sa alegi ce e mai convenabil din toate punctele de vedere.

Mai bine sa te documentezi bine decat sa iei o decizie pripita si apoi sa ai dubii ca poate era mai bine altundeva.

rocsy_2004
06.05.2009, 12:33:14
Nu, noi nu avem la Chios - desi suntem pe aproape. :)

Scuze....nu stiu de ce eram asa sigura ca ai la Chios :">

adda314
06.05.2009, 13:20:37

Salut,

Nunta noastra e la Chios pe 18 iulie.
Am auzit si eu ca de anul viitor vor impune un numar minim. Motivul este ca au atat de multe cereri incat isi permit. In plus, vor sa achizitioneze un cort pentru nunti.

As fi vrut eu sa aiba cort de acum! Ca eu dau o gramada de bani pe el!

Succes cu pregatirile!

rocsy_2004
06.05.2009, 13:28:35
Salut,

Nunta noastra e la Chios pe 18 iulie.
Am auzit si eu ca de anul viitor vor impune un numar minim. Motivul este ca au atat de multe cereri incat isi permit. In plus, vor sa achizitioneze un cort pentru nunti.

As fi vrut eu sa aiba cort de acum! Ca eu dau o gramada de bani pe el!

Succes cu pregatirile!

Pana la urma o sa avem si noi cort...au mai lasat din pret. Aceeasi furnozori ca si ai tai. Acum sa vedem cum il decoram....am inca multe necunoscute despre cort...
Tu ai sa ai marele eveniment cu un weekend inaintea noastra, cu siguranta am sa trec pe acolo :D

adda314
06.05.2009, 13:34:59
Pana la urma o sa avem si noi cort...au mai lasat din pret. Aceeasi furnozori ca si ai tai. Acum sa vedem cum il decoram....am inca multe necunoscute despre cort...
Tu ai sa ai marele eveniment cu un weekend inaintea noastra, cu siguranta am sa trec pe acolo :D

Uite ce incercam noi sa facem...poate lasa si mai mult din pret :) Cu o saptamana inaintea noastra e o alta nunta cu acelasi cort si cei de la Infinity cu care decoram noi cortul ne-au dat iddea sa negociem cu ei ca, de fapt, cortul e acolo deja ancorat, si teroetic si ei economisesc cu montatul si demontatul, asa ca acum incercam si noi sa negociem sa il lase acolo si sa nu il demonteze. Ia vezi, poate va ajuta asta. Cei de la Infinity sunt si ei flexibili in ceea ce priveste decoratiile.

Te astept la nunta! :)

rocsy_2004
06.05.2009, 13:44:18
Uite ce incercam noi sa facem...poate lasa si mai mult din pret :) Cu o saptamana inaintea noastra e o alta nunta cu acelasi cort si cei de la Infinity cu care decoram noi cortul ne-au dat iddea sa negociem cu ei ca, de fapt, cortul e acolo deja ancorat, si teroetic si ei economisesc cu montatul si demontatul, asa ca acum incercam si noi sa negociem sa il lase acolo si sa nu il demonteze. Ia vezi, poate va ajuta asta. Cei de la Infinity sunt si ei flexibili in ceea ce priveste decoratiile.

Te astept la nunta! :)

Am incercat si varianta aceasta, singura problema este ca intre nunta voastra si a noastra este la mijloc o duminica o vineri si o sambata cu nunti, iar cei de la chios a ramas sa vb cu mirii din acele zile daca nu ii deranjeaza sa aiba cort. Asteptam un raspuns inca. Abea apoi putem negocia. Merci !!:D

Ama81
07.05.2009, 14:11:16
Dragi miresici de Chios,

Vreau sa va spun ca eu am avut in 2 mai nunta la Chios si isi merita toti banii, chiar si cei 10% in plus ptr. chelneri si bucatari. A fost extraordinar, serviciile ireprosabile si mancarea fff gustoasa. Meniul a fost 160 lei dar toata lumea a fost incantata, a meritat. Va recomand la sfarsit clatitele cu ciuperci sau carne..f bune.

zoridezi
07.05.2009, 14:36:26
Dragi miresici de Chios,

Vreau sa va spun ca eu am avut in 2 mai nunta la Chios si isi merita toti banii, chiar si cei 10% in plus ptr. chelneri si bucatari. A fost extraordinar, serviciile ireprosabile si mancarea fff gustoasa. Meniul a fost 160 lei dar toata lumea a fost incantata, a meritat. Va recomand la sfarsit clatitele cu ciuperci sau carne..f bune.

Ne bucuram sa auzim ca a iesit super. Daca esti draguta si ne detaliezi putin ne-am bucura si mai tare...iti dai seama ce trac avem 8-}. Pe mine personal m-ar interesa ce decoratiuni ai avut, aranjamente florale... la capitolul asta ma chinui eu de vreo 2 luni si inca nu am ajuns la vreun rezultat. Un alt aspect ar fi modul de servire a bauturilor...
Multumesc anticipat :x

Ama81
07.05.2009, 15:12:22
Ne bucuram sa auzim ca a iesit super. Daca esti draguta si ne detaliezi putin ne-am bucura si mai tare...iti dai seama ce trac avem 8-}. Pe mine personal m-ar interesa ce decoratiuni ai avut, aranjamente florale... la capitolul asta ma chinui eu de vreo 2 luni si inca nu am ajuns la vreun rezultat. Un alt aspect ar fi modul de servire a bauturilor...
Multumesc anticipat :x
Noi am avut 17 mese + prezidiu, pe fiecare masa de 8 persoane cate un aranjament floral in vaza inalta de sticla (ca sa nu incarce masa), la masa de 16 si 18 pers cate 3 aranjamente. In plus pe mese au fost meniuri si suporturi pentru plicuri cu pix. Prezidiul l-am avut incadrat de doua standuri cu aranjament din flori si lumanari, si perdea de lumini in partea de jos a mesei + aranjamente florale si 3 vaze cu buchetul miresei si al naselor. Langa prezidiu am avut fantana de ciocolata cu fructele si vis-a vis dj-ul. Sala e oricum frumoasa asa ca a aratat f bine, cel putin decoratoarea noastra a zis ca a fost mult mai usor ca in alte parti. Cand primesc pozele o sa pun...
Aaaa...si bauturile, au un stand la capatul fiecarei mese iar chelnerii aduc de fiecare data cand se termina ceva. Berea de obicei o tin la rece si o aduc doar cand se cere.

zoridezi
07.05.2009, 15:29:03
Noi am avut 17 mese + prezidiu, pe fiecare masa de 8 persoane cate un aranjament floral in vaza inalta de sticla (ca sa nu incarce masa), la masa de 16 si 18 pers cate 3 aranjamente. In plus pe mese au fost meniuri si suporturi pentru plicuri cu pix. Prezidiul l-am avut incadrat de doua standuri cu aranjament din flori si lumanari, si perdea de lumini in partea de jos a mesei + aranjamente florale si 3 vaze cu buchetul miresei si al naselor. Langa prezidiu am avut fantana de ciocolata cu fructele si vis-a vis dj-ul. Sala e oricum frumoasa asa ca a aratat f bine, cel putin decoratoarea noastra a zis ca a fost mult mai usor ca in alte parti. Cand primesc pozele o sa pun...
Aaaa...si bauturile, au un stand la capatul fiecarei mese iar chelnerii aduc de fiecare data cand se termina ceva. Berea de obicei o tin la rece si o aduc doar cand se cere.

Merci pentru detalii. cand o sa fie gata pozele te rog sa mi le arati si mie.
o sa-ti trimit pe pm adresa mea de yahoo in caz ca nu vrei sa le faci publice.:*
Ca si completare eu as vrea acolo unde ai pus tu masa cu fantana de ciocolata sa fac o masa cu fructe.
Cu cat timp inainte v-ati stabilit meniul?
Oare se poate sa ti-l stabilesti mai din timp...cu o luna inainte de exemplu?

Ama81
07.05.2009, 15:49:21
Merci pentru detalii. cand o sa fie gata pozele te rog sa mi le arati si mie.
o sa-ti trimit pe pm adresa mea de yahoo in caz ca nu vrei sa le faci publice.:*
Ca si completare eu as vrea acolo unde ai pus tu masa cu fantana de ciocolata sa fac o masa cu fructe.
Cu cat timp inainte v-ati stabilit meniul?
Oare se poate sa ti-l stabilesti mai din timp...cu o luna inainte de exemplu?

Se poate stabili meniul cand vrei, numai cu 3-4 zile inainte trebuie sa-i dai numarul exact de persoane. Sa vorbesti cu Bogdan, managerul de acolo, el iti aranjeaza tot.

stafida
07.05.2009, 17:11:23
Se poate stabili meniul cand vrei, numai cu 3-4 zile inainte trebuie sa-i dai numarul exact de persoane. Sa vorbesti cu Bogdan, managerul de acolo, el iti aranjeaza tot.

Salutari fetele.. acuma am citit mesajele din ultimele luni.. sa recuperez.
Eu am avut nunta azi vara. Nu am fost foarte incantata de Bogdan pt ca are tendinta sa isi impuna parerea pt ca "asa se face". Trebuie sa gasesti o metoda sai spui ce vrei frumos, si sal lasi sa bolboroseasca. Faza e ca nu poti sa le arunci cuvinte de genul ca "tu ii platesti", asa ca sa faca cum vrei. Asta nu merge sa ameninti pt ca daca tu renunti la contract, isi gasesc inlocuitori un doi, si tu under mergi? Isi permit sa impuna nr minim de invitati pt ca afacerea e mai buna.. vanzare mai mare. Asa ca daca au de ales, de ce sa nu aleaga nuntile cu cei mai multi invitati.

Meniul se poate cere de dinainte.. o sa va dea lista de mancaruri si pretul. Nu uita ca in pretul de 1.6/persoana ei includ 0.5 apa de persoana din oficiu, pt nu stiu cati bani, deci nu trebuie cumparata.

In legatura cu schita salii.. cand ii spui cate persoane ai.. el o sa stie cum sai imparta cel mai bine, din experienta. Si apoi te uiti daca arata bine. Sunt 7 mese rotunde din cate tin minte, unde pot sta 8-10 persoane.
Eu miam desenat schita salii ca sa pot da la Infinity si sa stie ce sa faca. O sa o upload la prima ocazie.. sa vedeti cum am avut eu pt 180 persoane.

zoridezi
07.05.2009, 18:18:28
....
Eu miam desenat schita salii ca sa pot da la Infinity si sa stie ce sa faca. O sa o upload la prima ocazie.. sa vedeti cum am avut eu pt 180 persoane.

Salut Stafida!
Bine ai revenit pe miresici :)
sper ca esti ok
astept schita desi eu o sa am maxim 150 persoane

rocsy_2004
11.05.2009, 17:47:29
cei 160 la noi includ o apa de 0,5 si 2 cafele.;-)

rocsy_2004
12.05.2009, 12:55:08
Dragi miresici de Chios,

Casa e piatra!!!!! Sa fiti fericiti, sanatosi si sa va iubiti ca si acum multi ani inainte!! Asteptam poze:> .
Eu vrea sa te intreb ce ora ati trecut pe invitatie si la ce ora ati ajuns la restaurant? Si inca ceva, la ce ora ati servit tortul? Eu am ajuns la capitolul asta:D
merci mult:*

Ama81
12.05.2009, 18:23:30
Casa e piatra!!!!! Sa fiti fericiti, sanatosi si sa va iubiti ca si acum multi ani inainte!! Asteptam poze:> .
Eu vrea sa te intreb ce ora ati trecut pe invitatie si la ce ora ati ajuns la restaurant? Si inca ceva, la ce ora ati servit tortul? Eu am ajuns la capitolul asta:D
merci mult:*
Multuuumim mult! Pe invitatie scria 14.00 si am ajuns pe la 15.00. Tortul era programat pe la 9 jumate dar l-am servit mai devreme cu vreo ora ca sa apuce si cei care au plecat mai devreme...

rocsy_2004
12.05.2009, 18:39:12
Multuuumim mult! Pe invitatie scria 14.00 si am ajuns pe la 15.00. Tortul era programat pe la 9 jumate dar l-am servit mai devreme cu vreo ora ca sa apuce si cei care au plecat mai devreme...
Merci pentru informatie >:D<

zoridezi
13.05.2009, 15:19:55
Merci pentru informatie >:D<

mie mi s-a spus foarte clar ca tortul trebuie sa soseasa pe la ora 20:00. nici mai repede, nici mai tarziu.
eu voi scrie 2 jumate pe invitatie

rocsy_2004
13.05.2009, 18:14:00
mie mi s-a spus foarte clar ca tortul trebuie sa soseasa pe la ora 20:00. nici mai repede, nici mai tarziu.
eu voi scrie 2 jumate pe invitatie

cei de la Chios ti-au zis asta sau maestrul de ceremonii? Noua el ne-a facut programul cu ore...

zoridezi
13.05.2009, 19:09:15
cei de la Chios ti-au zis asta sau maestrul de ceremonii? Noua el ne-a facut programul cu ore...

cei de la Chios - Bogdam mai precis ...eu nu voi avea mc/staroste

rocsy_2004
13.05.2009, 19:16:29
Ok, merci>:D<

tati_sew
14.05.2009, 16:07:10
ca tot vorbiti de Bogdan:ce parere aveti despre el?

zoridezi
15.05.2009, 10:23:45

am o parere foarte buna pana in acest moment; mi se pare un om calculat si ok; de ce intrebi?

tati_sew
15.05.2009, 16:50:56
am o parere foarte buna pana in acest moment; mi se pare un om calculat si ok; de ce intrebi?

asa ca mi-a fost coleg la servici! []

augusta24
16.05.2009, 22:52:39
salut fetelor,
eu am nunta la chios in 13 iunie, si nu cred ca chiosul are nevoie de alte decoratiuni decat flori.
as vrea sa stiu daca gasesc sa inchiriez de undeva niste vaze sau sa le cumpar mai ieftine.

adda314
17.05.2009, 16:39:31
salut fetelor,
eu am nunta la chios in 13 iunie, si nu cred ca chiosul are nevoie de alte decoratiuni decat flori.
as vrea sa stiu daca gasesc sa inchiriez de undeva niste vaze sau sa le cumpar mai ieftine.

Buna,

Vaze gasesti cam la orice firma ce oganizeaza evenimente, sau florarii ce au in oferta aranjamente pentru evenimente. Inchirierea lor e in jur de 10-15 RON. Eu zic ca nu are rost sa iti cumperi vaze pentru ca dupa aceea ramai cu ele (si nu sunt putine :) )

Spor la pregatiri!

Stranski
18.05.2009, 22:27:04
Am incercat si varianta aceasta, singura problema este ca intre nunta voastra si a noastra este la mijloc o duminica o vineri si o sambata cu nunti, iar cei de la chios a ramas sa vb cu mirii din acele zile daca nu ii deranjeaza sa aiba cort. Asteptam un raspuns inca. Abea apoi putem negocia. Merci !!:D

Imi puteti spune si mie de la cine inchiriati cortul?

rocsy_2004
19.05.2009, 10:48:37
Imi puteti spune si mie de la cine inchiriati cortul?
Ti-am trimis mesaj privat

Stranski
19.05.2009, 23:06:39
Ti-am trimis mesaj privat
Multumesc!

prapadeala
19.05.2009, 23:17:26
salut fetelor,

Aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2142) sunt mai multe informatii despre firme de decoratiuni; in general acolo gasesti vaze pentru inchiriat.

augusta24
23.05.2009, 00:06:48
mersi mult,
dar am gasit o domnisoara care a lucrat la magnolia si am vb cu ea si imi face ea toate florile si imi inchireaza si vazele. sper ca o sa fie bine

rocsy_2004
25.05.2009, 21:47:15
Acum duminica 24.05 a fost nunta la chios si mi-au pacut foarte foarte mult husele de scaun si fetele de masa...stie cineva cu ce firma au lucrat ..?
Multumesc mult

rocsy_2004
27.05.2009, 16:56:00
Nu stiu ce sa zic despre Bogdan pentru ca am stat foarte putin de vorba cu el, in schimb Robert are zece cu felicitari din partea mea. Stie sa-si administreze foarte bine afacerea, este inclinat si spre client, iti ofera solutiile cele mai bune privind raportul calitate-pret, este foarte amabil, te ajuta cu tot ce poate si iti ofera toate informatiile ca totul sa fie bine. Pe noi ne-a ajutat foarte mult in luarea deciziilor, si zic eu cele mai bune. Sigur va pot spune doar dupa marele eveniment;)) , dar pana acum sunt foarte multumita de colaborarea cu Chiosul si isi merita fiecare banut.^:)^
PS Ne-a oferit si schita salii si a cortului cu asezarea meselor de care intrebam eu cu ceva timp in urma.;-)

carmina
28.05.2009, 23:13:28
Acum duminica 24.05 a fost nunta la chios si mi-au pacut foarte foarte mult husele de scaun si fetele de masa...stie cineva cu ce firma au lucrat ..?
Multumesc mult
dar cum aratau ,sau vreo fotografie ,nu ai de acolo?

rocsy_2004
29.05.2009, 12:54:42
dar cum aratau ,sau vreo fotografie ,nu ai de acolo?

Nu am fotografii pentru ca nu am luat parte la nunta, doar cat am vazut de afara. Intre timp am aflat de la ce firma sunt si cat costa. Sunt mai scumpe dar isi merita banii, sunt dintr-un material foarte frumos greu si cu un ciucure mare ca din matase la spate. Sunt foarte elegante -stil baroc.

zoridezi
02.06.2009, 11:58:20
Nu am fotografii pentru ca nu am luat parte la nunta, doar cat am vazut de afara. Intre timp am aflat de la ce firma sunt si cat costa. Sunt mai scumpe dar isi merita banii, sunt dintr-un material foarte frumos greu si cu un ciucure mare ca din matase la spate. Sunt foarte elegante -stil baroc.

voi ati discutat ceva despre meniu/organizare cu cei din chios?
nu stiu cand as putea sa ma duc sa intreb unele detalii fara ca sa-i stresez...

rocsy_2004
02.06.2009, 12:30:24
De meniu inca nu am discutat, abea cu doua saptamani inainte, dar lamurind alte probleme, Robert ne-a zis ca s-a gandit deja la unul pentru noi si sigur nu v-om avea nimic de reprosat la el. Sunt FOARTE FOARTE amabili si nu ii stresezi deloc, nu ezita sa ii contactezi si sa programezi o intalnire cu unul din ei. Pe noi ne-a ajutat foarte mult Robert cu multe sfaturi si sugestii bune. Eu mi-am facut o lista cu toate intrebarile si pe langa astea am mai discutat multe altele la care eu nici nu m-am gandit, organizand atatea nunti si evenimente ei stiu cel mai bine. Cauta-i cu incredere si ai sa vezi ca vei pleca de acolo mult mai linistita . Daca te mai pot ajuta cu ceva , cu tot dragul....:*

zoridezi
02.06.2009, 12:32:35
De meniu inca nu am discutat, abea cu doua saptamani inainte, dar lamurind alte probleme, Robert ne-a zis ca s-a gandit deja la unul pentru noi si sigur nu v-om avea nimic de reprosat la el. Sunt FOARTE FOARTE amabili si nu ii stresezi deloc, nu ezita sa ii contactezi si sa programezi o intalnire cu unul din ei. Pe noi ne-a ajutat foarte mult Robert cu multe sfaturi si sugestii bune. Eu mi-am facut o lista cu toate intrebarile si pe langa astea am mai discutat multe altele la care eu nici nu m-am gandit, organizand atatea nunti si evenimente ei stiu cel mai bine. Cauta-i cu incredere si ai sa vezi ca vei pleca de acolo mult mai linistita . Daca te mai pot ajuta cu ceva , cu tot dragul....:*

ok merci pentru sfat
o sa-i contactez cat de curand

ana28
14.05.2010, 15:49:09
te lasa sa-ti pui mese si afara in cortul de la chios?

adda314
15.05.2010, 11:14:19
te lasa sa-ti pui mese si afara in cortul de la chios?

Buna,

Nu stiu cum e anul asta, dar eu anul trecut am avut jumatate din mese in cortul din fata restaurantului.

ana28
02.06.2010, 15:17:40
Eu tocmai am avut nunta la Chios.. Sala arata super renovata, si scaunele sunt frumoase, si nu trebuiesc acoperite, dupa cum ati vazut in pozele de mai sus. Servirea mi-a placut deasemenea: se umbla sati reumple paharele, si sa iti mai puna gheata mereu. Lumea a fost incantata de mancare, si eu am servit clatite cu carne la sfarsit. E frumos, pt ca e totul nou.
Singurul lucru de care ma plang este managementul.. Am vorbit cu doua persoane initial.. care s-au impotrivit la cerintele mele de la inceput, si m-au si facut sa ma simt prost. Aratau plictisiti cand vorbeam cu ei, probabil pt ca este un restaurant cautat, si daca eu renuntam, isi gaseau clienti imediat oricum. Si cu toate astea, eu le-am spus ca imi doresc intrun anumit fel, si sa faca asa. Ma refer la nimicuri.. gen unde sa fie masa de sampanie, cum sa fie impaturite servetelele, etc.
Deci sa retineti ca nu este batut in cuie ce iti spune altcineva. Tu trebuie sa faci cum ti-e tie bine si sa te opui, ca doar tu ii platesti.

per total ai fost multumita sa inteleg?
cam mult bacsis pentru chelneri

ana28
02.06.2010, 15:32:05
Buna fetelor ,
Am fost si noi ieri si am semnat contractul, in sfarsit. intr-adevar meniul minim este de 160 lei , 10 % plata ospatarilor, au fete de masa bej si aurii, ne-a sugerat cateva end-gros-uri de unde ne putem lua bautura, iar pentru stabilirea meniului ne va suna el cu o satamana -doua inainte sa mergem sa-l stabilim.
Am fost foarte amabil cu noi si daca avem alte intrebari nelamuriri il putem suna oricand.
Daca mai aveti si alte nelamuriri si pot sa va ajut cu mare drag.

au si fete aurii? ca eu nu le-am vazut, stiam de vernil si mustar....foarte frumoasa nunta ai avut

ana28
02.06.2010, 15:39:54
Buna,

Nu stiu cum e anul asta, dar eu anul trecut am avut jumatate din mese in cortul din fata restaurantului.

super si noi am vrea sa ne punem cateva mese afara pentru invitati

ana28
08.06.2010, 12:21:28
am inteles ca weekendul asta, pe 5 iunie, o sa aiba o nunta mare si f faina la chios si o sa fie mese si in cort, drapaje cu voal si mii de flori, :)mi-a spus una dintre fetele care lucreaza la barul de pe terasa
salut o sa ai nunta la chios, tu cum iti decorezi sala cu ce firma colaborezi, itit imbraci scaunele?

rocsy_2004
15.06.2010, 20:47:17
au si fete aurii? ca eu nu le-am vazut, stiam de vernil si mustar....foarte frumoasa nunta ai avut

Multumesc frumos!
Anul trecut le aveau si pe cele maro-auriu. Si au si servetele care sa se potriveasca, in acelasi ton bej deschis.

sensamaya
02.07.2010, 16:42:52
Hello all,

Vreau sa va spun ca eu am fost pe la Chios si au o persoana noua ce se ocupa de evenimente.
Eu zic sa mergeti si sa intrebati ce si cum s-a schimbat pe acolo si in politica firmei.

sensamaya
02.07.2010, 16:55:16
Eu zic sa mergi luni sa discuti detaliile pe care nu le cunosti.

Spor

andreea_jimborean
20.07.2010, 14:18:52
Salut,

Si eu am nunta la Chios in 25 Septembrie si am auzit ca s-a schimbat conducerea, inca nu mi-e clar daca e de bine sau nu :) De asemenea tot aud lume nemultumita de chelnerii de acolo. Voi ce parere aveti?

AndreeaCo
20.07.2010, 14:27:03
Salut,
Eu mergeam in fiecare an acolo la un chef organizat de o matusa de a mea de ziua ei..intotdeauna isi tinea ziua acolo...pana anul asta cand a schimbat locatia...nu din nemultumire dar pe cine stia ea acolo a plecat si noah..in fine,de chelneri,pot sa-ti spun ca am fost intotdeauna multumita ,mi s-au parut pro si au fost tot timpul foarte atenti,servirea a fost impecabila..nu stiu cum e la nunti,dar la chefurile respective la care participau de obicei 50 persoane era super ok...intr-aevar pe terasa daca mergi la chios e un haos total si pana sa vina cineva sa-ti ia comanda ti se lungesc urechile dar nu poti compara situatia ..cu cea a unei nunti...la nunta la chios nu am fost niciodata asa ca mai mult de atat nu pot sa-ti spun.

ATH
10.11.2010, 20:29:56
Place Chios! Place! Cum sa nu...
:*
Mai ales ca au mutat pontonul pentru barci si au acoperit portiunea din fata intrarii cu acea foaie chic; este feng-shui bun acolo!
Mancarea sa fie la inaltimea ambientului si totul e perfect! Se poate?!

andreea_moo
11.11.2010, 16:49:47
S-a intamplat sa merg de cateva ori acolo la nunti si pot sa zic ca n-am avut de ce sa ma plang. Mancarea si servirea sunt ok... E cam ciudata aranjarea salii dar asta nu e un impediment, ca sunt o groaza de chestii pe care le poti face ca toata lumea sa fie multumita :))

ana28
15.11.2010, 18:04:39
noua ne-a placut foarte mult locatia la Chios, preturile au cam luat-o razna in vara asta adica au tot scumpit meniul de vreo 3 ori, ma gandesc ca o sa faca asa in continuare, ne-a cam fost greu sa ne incadram in pretul meniului. Atentie mare la pretul meniului si la preparatele pe care vi le alegeti, cel mai bine sa degustati inainte. Noi am fost multumiti de mancare pana la urma.

Codruta_C
08.02.2012, 16:49:58
Buna.
Observ ca nu s-a mai scris demult despre Chios. Nu a avut nimeni nunta in 2011 acolo? Caut sala si Chiosul e una dintre optiunile la care ma gandesc.
M-ar ajuta mult niste impresii mai proaspete :)

Arielle
08.02.2012, 20:45:02
Si la mine e in top Chiosul ca optiune (si eu sunt in cautare de sala)... la party-urile organizate acolo mi s-a parut intotdeauna foarte buna mancarea si servirea.. si locatia are un aer tare romantic :)
Stie cineva cat e pretul minim pe meniu? Sunt si impuneri ca numar de persoane?

whitebride
21.03.2013, 16:36:51
Si la mine e in top Chiosul ca optiune (si eu sunt in cautare de sala)... la party-urile organizate acolo mi s-a parut intotdeauna foarte buna mancarea si servirea.. si locatia are un aer tare romantic :)
Stie cineva cat e pretul minim pe meniu? Sunt si impuneri ca numar de persoane?

Preturile si componenta Meniurilor st la ei pe site (145,respectiv 147 ron meniu 4 feluri).

flaviamuresan
06.11.2014, 11:12:03
Salut toate miresele de pe acest forum

Astazi e prima mea zi de forum. Noi vom avea nunta la Chios in 2015 si cum Chios-ul a avut parte de o reinventare, vroiam sa stiu daca sunt mirese din 2014 pe aici, care au avut nunta la "noul" Chios. Cum ati colaborat cu angajatii restaurantului, cum s-au comportat in timpul nuntii, cum au fost meniurile? ... practic orice detaliu pe care mi l-ati putea da!

marta2014
10.12.2014, 14:02:08
Salut toate miresele de pe acest forum

Astazi e prima mea zi de forum. Noi vom avea nunta la Chios in 2015 si cum Chios-ul a avut parte de o reinventare, vroiam sa stiu daca sunt mirese din 2014 pe aici, care au avut nunta la "noul" Chios. Cum ati colaborat cu angajatii restaurantului, cum s-au comportat in timpul nuntii, cum au fost meniurile? ... practic orice detaliu pe care mi l-ati putea da!

Buna,

si noi vom avea nunta in Chios exact la o saptamana dupa a voastra :)
Si pe mine ma intereseaza care este atitudinea angajatilor in timpul nuntii. Ca pana acum a fost totul super ok. Au raspuns foarte prompt la toate intrebarile noastre si pareau foarte flexibili.

Spor la pregatiri!