Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678
Rezultate de la 57 la 61 din 61

Subiect: Traditii de nunta in Judetul Valcea

Inregistrat
    12.09.2012

Implicit Re: Traditii de nunta in Judetul Valcea

Stiti ce insemnatate are turta miresei? Ce reprezinta?

Inregistrat
    18.01.2013

Am o intrebare... cand vine alaiul sa o ia pe mireasa de acasa... ce se face acolo mai exact? Este necesar sa fie zgomot (muzica) de la inceput cu nuntasii atunci cand se prezinta la mireasa? Ori poate fi muzica la ea? sau sa lipseasca de tot. Eu pentru restaurant am ales DJ ... asadar nici nu ma gandesc la instrumentisti (mai ales nu lautari). Cum ar trebui sa se desfasoare, in consecinta, momentul?

Inregistrat
    02.11.2011

Citat Postat de vl05tgv Vezi mesajul
    Am o intrebare... cand vine alaiul sa o ia pe mireasa de acasa... ce se face acolo mai exact? Este necesar sa fie zgomot (muzica) de la inceput cu nuntasii atunci cand se prezinta la mireasa? Ori poate fi muzica la ea? sau sa lipseasca de tot. Eu pentru restaurant am ales DJ ... asadar nici nu ma gandesc la instrumentisti (mai ales nu lautari). Cum ar trebui sa se desfasoare, in consecinta, momentul?
    Parerea mea este ca intr-o zi atat de speciala,nimic nu este obligatoriu iar cel mai important este sa daceti exact asa cum simtiti si va place voua.Noi de exemplu nu am vrut absolut nicio traditie si nu am luat in considerare niciu "ca asa e bine"...desigur ca au fost si carcotasi precum:nu are turta,nu s-a barbierit,nasii nu erau cununati religios(tragedie mare!!!) dar totusi inainte de intrarea in biserica preotul le-a citit taina casatoriei,la restaurant singura traditie a fost furatul miresei,voalul l-am dat jos imediat dypa biserica.. etc...au comentat,s-au mirat si in acea zi toti au uitat,nunta s-a desfasurat oricum,ne-am distrat ,toata lumea a fost multumita,iar nimeni nu a indraznit sa ne strice cea mai frumoasa zi cu aberatiile si taditiile lor stupide..cat despre momentul cu pricina am avut muzica la PC care a rasunat un boxe pana am plecat de acasa..iar la gatit in loc de "ia-ti mireasa ziua buna",am preferat "fa-ti nasa fina frumoasa"..

Inregistrat
    08.02.2011

Sunt de acord cu Mya, faceti cum doriti.

Noi am avut ceva de mijloc. Nu am facut hora (mi se pare ridicola in oras), nu am avut lautari la "gatit" - in schimb, au inceput sa cante soacra mea si mama nasului, a fost un moment frumos, autentic. Am pastrat voalul pe parcursul petrecerii, pentru ca nu m-a deranjat si, cand l-am dat jos am rugat sa puna Guns'n'Roses - Sweet child of mine.

Am luat turta, ca ar fi pentru noroc, zice-se. Dar n-am facut mare caz. La fel, m-am trezit acasa cu un "brad" facut de matusile mele, fara galagie, doar noi (5 fete), pentru noroc si pentru ca a insistat bunica-mea.

Un echilibru poti gasi in toate. Faceti cum vreti voi, nu va luati dupa gurile rele, ca a doua zi uita de toate.

Inregistrat
    07.02.2014

Buna fetelor! Uite-ma si pe mine in febra pregatirilor, cu toate ca mai am 7 luni vreau ca totul sa fie ok si sa nu ma panichez ca am uitat aia sau aia. Rugamintea mea este daca puteti sa-mi spuneti si mie cam ce traditii se mai tin pe la nunti, eu fiind din judetul Mures, sunt total diferite... si as vrea sa-i multumesc pe socrii , nu vreau sa scot de tot traditiile dar nici n-o sa le fac pe toate, cum era pe vremuri. Sper sa ma ajutati!!! Multumesc!

Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us