Rezultatele sondajului: artisti / preot / fotografi - ii invitam la masa sau nu?

Voturi
54. Nu poți vota în acest sondaj
  • Da

51 94,44%
  • Nu

3 5,56%
Pagina 1 din 155 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 1233

Subiect: Meniu pt foto, dj, cameraman...

Inregistrat
    07.02.2005

Question Meniu pt foto, dj, cameraman...

Nu stiam unde sa deschis sub asta mai delicat.Voi ce faceti sau cum ati facut cu meniurile pt fotograf, dj, cameraman?Adica le-ati dat aceleasi meniuri ca invitatilor?Mie nu mi se pare prea normal si nu stiu cum se face.Ar costa mult...Ce ziceti, fetele?

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Desi costurile unei nunti nu sunt chiar de neluat in seama, sau poate tocmai de asta, faptul ca mai ai cateva meniuri in plus pentru cei angajati sa-ti faca seara (vezi dj-ul sau formatia) si amintirile (vezi cameraman si fotograf) mai frumoase nu cred ca mai are asa mare importanta. Ca si costuri. Cu atat mai mult cu cat e vorba de oameni care stau in picioare poate chiar de dimineata, la nuntile noastre, si nu pot pleca acasa sa manance sau in oras.
    Ce mai vorba lunga, mie mi se pare anormal sa-ti pui problema pentru cateva meniuri in plus intr-o sala in care majoritatea mananca aproape o noapte intreaga.

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Citat Postat de irina
    Desi costurile unei nunti nu sunt chiar de neluat in seama, sau poate tocmai de asta, faptul ca mai ai cateva meniuri in plus pentru cei angajati sa-ti faca seara (vezi dj-ul sau formatia) si amintirile (vezi cameraman si fotograf) mai frumoase nu cred ca mai are asa mare importanta. Ca si costuri. Cu atat mai mult cu cat e vorba de oameni care stau in picioare poate chiar de dimineata, la nuntile noastre, si nu pot pleca acasa sa manance sau in oras.
    Ce mai vorba lunga, mie mi se pare anormal sa-ti pui problema pentru cateva meniuri in plus intr-o sala in care majoritatea mananca aproape o noapte intreaga.
    Mie nu prea mi se pare anormal...ei nu sunt acolo sa manance o noapte intreaga(in cazul mau o zi intreaga ca e nunta de zi pana la 23 seara) ci strictul necesar.In 8 ore cat stau e aiurea sa pretindem ca trebuie sa manance cot la cot cu nuntasii.Si 5-6 mil nu e de ici de colo.Imi prelungesc focul de atrificii cu banii astia...Asta e adevarul, ce mai.
    Mi s-a sugerat sa dau 2 feluri de mancare:aperitiv si friptura si asa cred ca voi face.Am vrut doar sa aud pareri, daca ati dat si cata manacare.Atat.

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Citat Postat de tweety_mem
    Imi prelungesc focul de atrificii cu banii astia...Asta e adevarul, ce mai.
    La asta cred ca nu mai e nimic de comentat...

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

noi initial am vrut sa le dam aperitiv, sarmale, friptura si tort, dar pana la urma le-am data meniu intreg pentru ca au fost 3 persoane (invitati) care nu au venit si oricum plateam meniurile asa ca le-am dat meniu intreg. in ceea ce priveste bautura, puteau sa bea sucuri si ape cat doreau, fara bauturi alcoolice!

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Nu stiam unde sa deschis sub asta mai delicat.Voi ce faceti sau cum ati facut cu meniurile pt fotograf, dj, cameraman?Adica le-ati dat aceleasi meniuri ca invitatilor?Mie nu mi se pare prea normal si nu stiu cum se face.Ar costa mult...Ce ziceti, fetele?
    Fata mea, da-mi voie sa-ti spun k gresesti. Parerea mea!

Sa vedem, un dj pentru un eveniment care are kmoment de incepere ora 18.00 trebuie sa plece de acasa la ora 1, la ora 2 este la depozit/firma unde pregateste echipamentele si le incarca in masina, incarcat/descarcat + traseu ar ajunge la local la ora 15.30 - 16.00... instaleaza face probe a.i. la ora 17.00 totul este functional... si... va asteapta.

Ati ajuns la local (mire+mireasa - invitati) ora 18.00 de aici incepe munca pe care o vedeti voi la un DJ.

Pana se serveste primul fel de mancare mai trec 40-50 min, avand cca 4 feluri de mancare servite normal la 1.5 ore atunci cand ajungeti la friptura/sarmale acel om are deja muncite cam 10 ore si mai are de muncit inca vre-o 2-3 numai pana la finalul nuntii, basca ca strange echipamentele + incarca/descarca masina + traseu firma etc. In total ... a depasit 14 ore de munca si... poate se mai intinde nunta. Chiar crezii ca ar putea avea si el o rosie, o frunza de salata.... ceva?

Si inca ceva: ai vazut de aproape un dj? Este de obicei un tanar care mananca ce apuca in ziua respectiva (nu este insurat sau daca este, sotia (prea tanara) nu stie sa gateasca si sa aseze masa cand pleaca dj-ul de acasa... etc etc) si chiar daca mananca la plecarea de acasa, mananca in fuga sa nu intarzie la lucru ca ... ARE DE PUS MUZICA LA O NUNTA. Nunta ta!! Ce zici???

Sa mai intrebam un fotograf sau un cameraman la ce ora pleaca de acasa stiind ca au cununia civila la ora 9.00... biserica la ora 18.00 si ... mergem sa luam nasii si mireasa de acasa, cum sa nu mergem ca de aia avem fotograf si cameraman cu noi.

Nu am spus ca dak ai apelat la o firma si dj+foto+cameraman, sunt angajati cu slariu + bonuri de masa, iar ce achitati, achitati firmei. La doua noaptea nimeni nu accepta un bon de masa pt un pachet cu biscuiti (incercati voi sa faceti asta undeva cat mai aproape de localul in care sarbatoriti si in maxim 15-20 de minute caci nu puteti lipsi mai mult, nu este asa?... Un' s-o fi dus draga fotograful ala ca nu e aici si uite ce frumos danseaza nasii!!!...

Apoi, dintr-un punct de vedere pur uman: nu tii omul nemancat 15 ore in timp ce munceste pentru tine. Extrapoland, la tara ziua de munca (coasa, sapa, cules etc) inseamna bani si cel putin doua mese, plus bautura aferenta. De ce? Pentru ca un om nu poate sa munceasca flamand!

Stii cum este: daca omul nu e multumit de cum e tratat, daca ii e foame, sete, etc si i se spune sa-si aduca de acasa....sincer, chiar crezi ca-si va da toata silinta sa iasa totul ca-n povesti?! Nu, va face strictul necesar. Ei, si ce daca n-a fotografiat momentul ala dragut cand s-a intamplat nu stiu ce?! Ei si ce daca melodia asta a mai pus-o de trei ori in sera asta? Ce-i faci? Il dai afara?!

Eu zic k bazele unei colaborari reusite stau in primul rand in respectul reciproc. Eu te respect pe tine, iti platesc cat imi ceri, iti asigur tot ce primesc si restul invitatilor, tu ma respecti pe mine si tii cont k o data fac nunta deci n-ai voie sa ratezi momente importante sau sa faci totul in dorul lelii.

Preturile din contractul respectiv reprezinta (banuiesc) strict serviciile de filmare/pozare plus montajul de dupa...daca mai nou, ei specifica in contract k tu, beneficiar te obligi sa-i asiguri pe cheltuiala ta, evident, un meniu complet.

In concluzie, mi se pare normal sa asiguri meniul complet celor care-ti asigura reusita nuntii.
    Fara discriminare.
    Ultima editare de razadesoare : 11.08.2006 09:34:52

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Imi prelungesc focul de atrificii cu banii astia...Asta e adevarul, ce mai.
    Fara comentarii!

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit

Eu am fosti colegi care sunt cameramani/fotografi, iar fostul meu operator mi-a spus ca a fost la nunti la care nu li s a dat absolut nimic, nici macar un pahar de apa. Mentionez ca la nunta la Becali le-au dat o sticla de cola de 1l la 4 insi!!!! Mie mi se pare inuman sa te filmeze/pozeze in timp ce tu te infrupti si el poate n a mancat de dimineata de la cununia civila (cand poate a apucat un piscot!!!). Bine, daca nu vrei sa le dai meniu complet, da le macar un fel, o friptura ceva. La fel, cand e la tine acasa/ la mire sa aiba si el un sandvici. Da-o incolo de treaba, cat costa o felie de salam pe paine?! Referitor la focul de artficii, pai ce conteaza ca e 10 minute in loc de 15?! Mie unele focuri de artificii mi s au parut chiar prea lungi si plictisitoare ( vezi iri si moni) pentru ca noutatea dispare incet-incet. I-am spus fostului operator- eu stii ce as fi facut in locul tau- as fi sunat dupa livrare pizza si as fi mancat acolo de fata cu ei sa le arat obrazul....

Pagina 1 din 155 1231151101 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us