Pagina 2 din 90 PrimulPrimul 12341252 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 720

Subiect: Diete/Cure de slabire

Inregistrat
    27.02.2007

Implicit Re: Diete/Cure de slabire

Citat Postat de corinka Vezi mesajul
    si le-a pus la loc dupa terminarea regimului sau nu?

Ca a pus la loc nu este din cauza curei...si in general nu prea are cura legatura cu "pusul la loc" ...A pus la loc pt ca a mancat mult si prost....este extraordinar de gurmand...si oricum s-a ingrasat la loc in 5 ani...deci regimul n-are legatura...Am tinut si eu acelasi regim o data cu el si de-atunci tot 50 kg am...Eu mananc normal (normal nu dupa parerea mea, care poate fi eronata, ci dupa parerea nutritionistilor). Multe fete spun ca dupa o cura au mancat "normal" si s-au ingrasat...Oare "normalul" despre care vorbesc ele este si sanatos?
    Dupa orice cura de slabire, trecerea catre un regim alimentar normal se face treptat, introducandu-se alimente mai bogate in calorii putin cate putin, in timp.
    Pt a fi sanatosi trebuie sa facem si foarte multa miscare!!!
    Greseala pe care o fac multi/multe este ca dupa incetarea curei de slabire revin la vechile obiceiuri, obiceiuri care de altfel au dus acea persoana la ingrasare.Intr-adevar "castigi" mai multe kilograme ca inainte ...nu din cauza curei, ci pt ca organismul, intr-o cura de slabire hipocalorica isi ia "energia" din surplusul de grasime, ducand astfel la subtierea corpului iar in momentul in care primeste din nou caloriile de care a fost privat o perioada, el tinde sa-si faca "rezerve", adica acele kilograme de care te-ai descotorosit pe timpul curei se intorc si daca tu continui cu acest regim prost de alimentatie, normal ca mai adaugi cateva kilograme in plus.

Sper ca n-am fost prea acida...Chiar nu asta a fost intentia...Ci sa subliniez ca nu curele sunt de vina, ci lipsa de ambitie pe termen mai lung. Sunt de acord ca orice exces face rau unui organism...adica nu e bine sa tinem cura mult timp...trebuie insa sa ne informam si sa ne schimbam modul de a ne alimenta pt ca supraponderabilitatea poate duce la obezitate si obezitatea la multe disfunctii ale organismului si chiar la boli grave.

Va pupacesc mult si va doresc mult spor la slabit!

nu ai fost deloc acida. mentinerea este mai grea decat regimul.
    The meeting of two personalities is like the contact of two chemical substances: if there is any reaction, both are transformed.

Inregistrat
    27.02.2007

Citat Postat de corinka Vezi mesajul
    nu ai fost deloc acida. mentinerea este mai grea decat regimul.
    Tu ce regim tii, Corinka? Vad ca ai slabit deja 5 kg...Felicitari!

Inregistrat
    07.02.2005

legat de sfaturile pe care ni le-a dat YLA si pentru care ii multumim, as mai avea si eu de adaugat urmatorul lucru:

Cine ma conduce? Stomacul sau creierul?

In ultimele luni am invatat ca nu este bine sa faci abuzuri de absolut nimik ... atata timp cat tii sub control alimentatia totul va fi OK ...

Eu insa mi-am dat seama destul de tarziu, insa e bine si mai tarziu decat niciodata ...

spor la slabit!!!

….ne lovim …cademdar invatam ceva din fiecare "cadere"…

Inregistrat
    27.02.2007

Citat Postat de viviana Vezi mesajul
    legat de sfaturile pe care ni le-a dat YLA si pentru care ii multumim, as mai avea si eu de adaugat urmatorul lucru:

Cine ma conduce? Stomacul sau creierul?

In ultimele luni am invatat ca nu este bine sa faci abuzuri de absolut nimik ... atata timp cat tii sub control alimentatia totul va fi OK ...

Eu insa mi-am dat seama destul de tarziu, insa e bine si mai tarziu decat niciodata ...

spor la slabit!!!

Nota 10 pt felul in care gandesti, Vivi! Ai mare dreptate...Este bine ca esti ambitioasa si optimista...Iti tin pumnii in continuare la slabit.
    Sotul meu este in a 8 a zi de cura si a slabit 7.3 kilograme. Mai are multe de dat jos dar daca luptam amandoi, o sa reusim!
    Chiar daca am 50 kg, nu-mi este nici mie usor sa-mi pastrez greutatea pt ca sunt foarte pofticioasa si ma ingras imediat. Beau 2.5 l apa pe zi, ceai verde, fac miscare/sport cat pot(la sala, acasa, urc scari, merg pe jos), iau 3 mese pe zi, incerc sa mananc ce trebuie...bine de multe ori am mancat aiurea si la ore tarzii si au fost perioade in care n-am avut hef de sport, urcat scari, etc...DAR am cantar electronic si cand vad ca am luat in greutate 2 kg-3kg iau masuri.

Nu lasati stresul sa va modeleze mintea si corpul cum vrea el! Cand sunteti stresate faceti sport sau beti un ceai calmant! Fiti optimiste!!!

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de yla Vezi mesajul
    Nota 10 pt felul in care gandesti, Vivi! Ai mare dreptate...Este bine ca esti ambitioasa si optimista...Iti tin pumnii in continuare la slabit.
    Sotul meu este in a 8 a zi de cura si a slabit 7.3 kilograme. Mai are multe de dat jos dar daca luptam amandoi, o sa reusim!
    Chiar daca am 50 kg, nu-mi este nici mie usor sa-mi pastrez greutatea pt ca sunt foarte pofticioasa si ma ingras imediat. Beau 2.5 l apa pe zi, ceai verde, fac miscare/sport cat pot(la sala, acasa, urc scari, merg pe jos), iau 3 mese pe zi, incerc sa mananc ce trebuie...bine de multe ori am mancat aiurea si la ore tarzii si au fost perioade in care n-am avut hef de sport, urcat scari, etc...DAR am cantar electronic si cand vad ca am luat in greutate 2 kg-3kg iau masuri.

Nu lasati stresul sa va modeleze mintea si corpul cum vrea el! Cand sunteti stresate faceti sport sau beti un ceai calmant! Fiti optimiste!!!
    pai asa si trebuie!

Felicitari pentru sotul tau!

astazi sunt in a doua zi de disociat ... si cred ca ziua de lactate va fi pana la urma iogurt si fructe disociate pe mese ... ( eu nu prea mananc lactate, nu-mi plac, decat iogurtul, laptele dulce si cascavalul/branzica topita ....)
    ….ne lovim …cademdar invatam ceva din fiecare "cadere"…

Inregistrat
    27.02.2007

Sora mea a tinut regimul disociat si mi-a zis ca a mancat cascaval, branza, iaurt, lapte. Ai grija sa nu papi iaurt cu fructe, nici chiar Activia cu fructe sau musli pt ca sunt bombe calorice. Ieri ce ai mancat? Sora mea a zis ca tinea: o zi carne, o zi lactate si alta zi legume si apoi repeta(fructe nu pt ca o "rodea" stomacul toata ziua). Tu cum il tii?

Inregistrat
    17.10.2007

eu am mancat dimineata 2 rosii , jumatate de castravete si o feliuta de branza.
    la 11.30 un iaurt activia naturat (am mari probleme cu constipatia , si ma simt balonata tot timpul) si 3feliute de gef
    la panz am legume facute cu putina sare si piper
    si cam atat, diseara cred ca mananc o salata

Pagina 2 din 90 PrimulPrimul 12341252 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us