Pagina 1 din 90 1231151 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 720

Subiect: Diete/Cure de slabire

Implicit Reteta De Slabit Super...

Fetelor,eu M-am Apucat De Slabit Si Am Dat Randament In O Luna Si Jumatate
    Aveam 64 Kg Si 1m60...stiu..cam Mult
    Problema E Ca Oricat De Obosita Eram Seara Faceam Ex Pt Solduri Ca Acolo Cam Am Depus
    Dimineata Mananc 1 Ou Fiert,2 Felii Piept De Pui Si Castavete Orice Gramaj
    La Pranz Ciorbita De Pui Goala Fara Paine
    Seara Saramura De Peste,piept De Pui,piure,cartofi Fierti Cu Smantana,etc...
    Acum Am 56kg Si O Continui
    Daca Vreti Va Dau Mai Multe Detalii
    <

Inregistrat
    24.01.2007

Talking Re: Reteta De Slabit Super...

Citat Postat de catalina_mihaela Vezi mesajul
    Fetelor,eu M-am Apucat De Slabit Si Am Dat Randament In O Luna Si Jumatate
    Aveam 64 Kg Si 1m60...stiu..cam Mult
    Problema E Ca Oricat De Obosita Eram Seara Faceam Ex Pt Solduri Ca Acolo Cam Am Depus
    Dimineata Mananc 1 Ou Fiert,2 Felii Piept De Pui Si Castavete Orice Gramaj
    La Pranz Ciorbita De Pui Goala Fara Paine
    Seara Saramura De Peste,piept De Pui,piure,cartofi Fierti Cu Smantana,etc...
    Acum Am 56kg Si O Continui
    Daca Vreti Va Dau Mai Multe Detalii
    <
    Da as vrea daca se poate.Eu am trecut peste o nastere si am tot 1.60 m si am 58 -59 KG te rog daca poti sa ma ajuti si pe mine poate mai dau si eu jos vreo 3-4 KG. ms

Inregistrat
    28.12.2007

Implicit Re: Reteta De Slabit Super...

Fetelor eu vreau sa ma ingras....

Inregistrat
    27.02.2007

Implicit Diete/Cure de slabire

Hai sa postam aici diete pe care le-am tinut noi sau cunoscutii nostri si rezultatele lor...
    Sotzul meu tine in momentul de fatza dieta de 13 zile pt schimbarea metabolismului si a slabit pana acum, in 6 zile, 6.3 kg...stiu ca e mult dar si-a facut intai analizele si nu are nici o problema de sanatate...Dupa cura aceasta, o sa tina un fel de regim....mai degraba un mod sanatos de a manca, decat o cura de slabire ( 5 mese pe zi, 1 zi pe saptamana mananca ce vrea si cat vrea, sport si L-Carnitina)... O sa slabeasca si cu regimul pe care i l-am facut eu dar mai lent. L-a mai tinut si acum 5 ani si slabise 15 kg intr-o luna si jumatate(2.5kg/saptamana).

Dieta - 13 zile

Cura dureaza 13 zile, este grea, dar este foare eficienta. Schimbarea
    metabolismului este asa de profunda incat la sfarsitul dietei se poate reveni la alimentatia normala fara a mai lua in greutate timp de 2 ani.
    Daca se respecta regimul zilnic punct cu punct, se poate pierde toata
    grasimea acumulata in tesuturi. Cura trebuie urmata 13 zile, nici o zi
    in plus, nici o zi in minus.

Recomandari:

- Orice adaos de aliment in afara celor permise in cura (o bomboana, o
    guma de mestecat, un biscuit, un pahar de bere sau vin) impune oprirea
    imediata a curei, fiindca ea nu mai are nici un efect. Cura poate fi
    reluata abia peste 6 luni.
    - Daca nu rezistati sa tineti dieta mai mult de 6 zile (respectand
    corect prevederile alimentare), opriti-va si reluati cura dupa 3 luni.
    - Pentru a putea respecta dieta prescrisa, evitati in cele 13 zile
    vizitele sau musafirii.
    - Daca va chinuie foamea, beti apa, cel putin 2 l/zi.
    - Salata verde cuprinsa in dieta trebuie sa fie proaspata.
    - Codul (pestele) poate fi inlocuit cu pastrav sau calcan.
    - Cafeaua nu poate fi inlocuita cu ceai sau invers.
    - Iaurtul natural este cel nepasteurizat, fara adaos de zahar sau
    fructe.

Ziua 1
    - mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
    - pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
    - cina: 200 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 2
    - pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural

Ziua 3:
    - mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
    - pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
    - cina: telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para,
    portocala)

Ziua 4:
    - pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
    - cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci

Ziua 5:
    - mic-dejun: 1 morcov mare ras
    - pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
    - cina: 200 g friptura de vita + 1 telina rasa

Ziua 6:
    - pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
    - cina: 1/2 pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 7:
    - mic-dejun: 1 ceasca de ceai fara zahar
    - pranz: nimic (bea multa apa, ajuta!)
    - cina: 200 g cotlet de miel + 1 mar

Ziua 8:
    - pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie

Ziua 9:
    - pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
    - cina: 250 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 10:
    - pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
    - cina: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para,
    portocala)

Ziua 11:
    - pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
    - cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci

Ziua 12:
    - mic-dejun: 1 morcov mare ras
    - pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
    - cina: 250 g friptura de vita + 1 telina rasa

Ziua 13:
    - pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
    - cina: 250 g pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

SFATURI !!!!!

CONSUMATI CEL PUTIN 2 L DE APA PE ZI de preferat si CEAI VERDE se gaseste peste tot cititi putin pe dosul produsului si o sa ramineti uimite si ca o consumatoare a acestuia de 2 ani si ca o campoiana sa zic asa a acestui regim de 3 ani (consecutiv anual l am tinut) va recomand aceasta!

NU BETI DECIT CAFEAUA DE DIMINEATA restul ceai verde care are si cofeina sau cafea fara cofeina.

MIELUL se poate inlocui cu piept de pui sau vita

ACEA FRIPTURA din acest regim este de fapt GRATAR dragele mele GRATARUL FARA PICATURA DE ULEI ...efectiv se portioneaza carnea si se bate se poate pune un subtirel praf de sare si se aseaza in gratar.

SALATA o minutza de salata, marole, vesnica salata verde pe care o stie toata lumea se prepara cu o linguritza minuscula de ulei si cu zeama de lamiie aceasta din urma dupa gust.

IAURTUL trebuie numai decit sa fie NATURAL va recomand IAURT NATURAL DANONE acum la 18000 lei paharul.

SUNCA tot timpul mi am luat suna la suta de grame , o felie are cam 100 de grame...sfat pt ziua in care va trebuie sa mincat o felie de sunca si o cutie de iaurt.

BRINZA DE VACI ....cam o cana nu chiar plina asta ar insemna 200-250 g .

CODUL ....se poate inlocui cu CALCAN sau PASTRAV si in cele mai disperate cazuri cu O CONSERVA DE TON IN APA ...acel ton dietetic fara sa mai adaugati unt ci doar zeama de lamiie

SUCUL NATURAL se va bea o sticla de un sfert de CAPPY DE PORTOCALE ..in cercati sa nu fie un mix ci chiar DE PORTOCALE.

CUBUL DE ZAHAR este o lingurita mica super rasa de zahar

ORE : dimineata 8:00-9:00
    prinz 14:00-15:00
    cina 18:00- 19:00
    SPANACUL puteti renunta sau il puteti inlocui cu salata ...avind grija la cit ulei puneti in ea.

OUALE FIERTE f. tari

BAFTA !!!!!!!!!!!!!

Implicit Re: Diete/Cure de slabire

Citat Postat de yla Vezi mesajul
    Hai sa postam aici diete pe care le-am tinut noi sau cunoscutii nostri si rezultatele lor...
    Sotzul meu tine in momentul de fatza dieta de 13 zile pt schimbarea metabolismului si a slabit pana acum, in 6 zile, 6.3 kg...stiu ca e mult dar si-a facut intai analizele si nu are nici o problema de sanatate...Dupa cura aceasta, o sa tina un fel de regim....mai degraba un mod sanatos de a manca, decat o cura de slabire ( 5 mese pe zi, 1 zi pe saptamana mananca ce vrea si cat vrea, sport si L-Carnitina)... O sa slabeasca si cu regimul pe care i l-am facut eu dar mai lent. L-a mai tinut si acum 5 ani si slabise 15 kg intr-o luna si jumatate(2.5kg/saptamana).
    si le-a pus la loc dupa terminarea regimului sau nu?
    The meeting of two personalities is like the contact of two chemical substances: if there is any reaction, both are transformed.

Inregistrat
    27.02.2007

Alimentatia in cazuri de obezitate - alimentatia sanatoasa in general...

Alimentele care trebuie evitate:
    • grasimi animale (unt, slanina, untura, jumari, carne grasa),
    • frisca,
    • smantana,
    • branzeturi fermentate,
    • branza topita,
    • lapte integral,
    • maioneze,
    • creme,
    • produse de patiserie (placinte, pateuri),
    • oua,
    • inghetata,
    • prajituri,
    • ciocolata,
    • fructe si legume uscate sau conservate prin deshidratare,
    • fructe oleaginoase (nuci, arahide, alune),
    • fructele cu continut glucidic mare (struguri, prune, banane, curmale, stafide, smochine),
    • cartofi prajiti,
    • sucuri indulcite cu zahar.
    Alimente care se vor consuma moderat:
    • grasimi vegetale (margarina vegetala, ulei de masline, floarea soarelui, soia), paine integrala,
    • preparate de cereale,
    • mamaliga,
    • porumb fiert,
    • cartofi fierti sau copti,
    • paste fainoase fierte,
    • ovaz fiert,
    • sucuri naturale de fructe neindulcite,
    • peste slab,
    • carne alba fara pielita (pui, gaina, curcan),
    • iaurt slab,
    • lapte smantanit,
    • branza de vaci,
    • albus de ou,
    • conserve in ulei.
    Alimente ce se pot consuma nerestrictionat:
    • legume proaspete (rosii, salata, varza),
    • legume fierte (morcov, gulii, telina, conopida, sfecla),
    • grapfruit,
    • capsuni,
    • kiwi,
    • ceaiuri de plante,
    • bauturi nealcoolice hipocalorice (Coca-Cola Light, Pepsi-Max),
    • apa minerala,
    • sifon.
    Alte sfaturi:
    -evitati excesul de sare (nu depasiti o lingurita pe zi);
    -mancati doar cate putin dar de patru sau cinci ori pe zi; in principiu, se vor evita mesele rare si abundente si nu serviti masa dupa orele 18 ale zilei
    -nu mancati pana la deplina saturare;
    -nu consumati alcool; este un stimul puternic al poftei de mancare;
    -mancati incet, fara graba, nu infulecati, nu cititi si nu va uitati la televizor atunci cand mancati;
    -verificati-va des greutatea si dimensiunile taliei
    -pentru indulcirea alimentelor sau bauturilor folositi cu moderatie Nutrasweet, zaharina, sau ciclamat;
    -faceti exercitii fizice si miscare (mersul pe jos, inotul, aerobic, jogging-ul, gimnastica;)
    Cheia succesului pentru obtinerea greutatii ideale la pacientul obez este dorinta si hotararea sa ferma de a o atin

Inregistrat
    27.02.2007

“CALORIILE NEGATIVE”

Capriciile modei si imaginea “femeii ideale” au suferit de-a lungul timpului schimbari esentiale. Femeia moderna are posibilitatea sa decida singura, are acces la domenii altadata inaccesibile. Aceasta mentalitate si-a pus amprenta asupra “noului look” al femeii secoului XXI si reprezinta o mare victorie.

Au revenit in actualitate feminitatea si gratia asociate cu forme armonioase, musculatura tonica, suplete si vitalitate.

Daca ai ajuns la concluzia ca e necesar sa slabesti nu apela la diete restrictive, infometare sau medicamente. Rezultatele vor fi temporare iar consecintele te pot afecta pe termen lung.
    Nu uita ca miscarea si digestia sunt cei mai mari consumatori de energie deci pentru a fi suplii, sanatosi si energici deviza este
    MISCATI-VA SI MINCATI ! ! !

Poti sa devii propriul tau dietetician !
    Mecanismul arderii grasimilor si rolul “caloriilor negative”
    Invata sa slabesti mincind sanatos si gustos!

Te-ai saturat de diete bazate pe cintarirea alimentelor, numararea caloriilor si restrictii stresante ? Ai rezistat doar 3 zile cu aceste diete si ai cedat nervos?
    Poti sa devii propriul tau dietetician daca ai vointa, esti inteleapta si alegi acele alimente si acele retete savuroase care ti se potrivesc, care te ajuta sa slabesti si sa fii in forma.
    Trebuie sa asiguri corpului tau echilibrul intre aportul energetic si consumul necesar functionarii organismului.
    Cind incepi o cura de slabire este bine sa stii ca exista “alimente anti-grasime” care necesita pentru digestie o cantitate de calorii mai mare decit cea pe care o furnizeaza, contribuind astfel la diminuarea tesutului adipos. Ele au fost denumite de nutritionisti “alimente cu calorii negative” deoarece nu adauga calorii alimentatiei noastre, in schimb “maninca” grasimi pentru a fi digerate favorizind epurarea celulelor grase.
    Se stie ca femeile sunt afectate in special de asa numita “obezitate ginoida” caracterizata prin prezenta unor acumulari de grasime pe solduri, abdomen, fese si in partea superioara a coapselor. Obezitatea ginoida nu este neaparat insotita de la inceput de celulita dar sunt sanse mari ca pe parcurs, in special dupa 30 de ani, sa apara si aceasta problema. Una din cauzele formarii celulitei este neevacuarea prin ardere a deseurilor grase, care creeaza un blocaj si favorizeaza acumularea de apa, grasimi si toxine sub piele.
    In copilarie si tinerete aveai o greutate stabila indiferent ce si cit mincai. La un moment dat echilibrul s-a dereglat din diverse motive si organismul nu a mai fost capabil sa se apere impotriva invaziei grasimilor nedorite.
    Trebuie sa inveti din nou sa te aperi de acest fenomen pentru a-ti regasi bucuria si armonia.
    Este inutil sa faci sport sau masaj daca vei continua sa incarci organismul cu grasimi si alimente care se transforma in reziduuri si se depoziteaza in corpul tau.
    Solutia este selectarea alimentelor care iti ofera o nutritie echilibrata, drenajul toxinelor, imunitate si energie. Este vorba despre alimente cu un aport minim de lipide care contribuie la reducerea greutatii prin folosirea pentru nevoile energetice a grasimii excedentare. Consumind alimente cu “calorii negative” organismul trebuie sa munceasca mai mult pentru a extrage caloriile din ele. De exemplu 100 gr. de brocoli contin 25 de calorii dar necesita 80 de calorii pentru a fi digerate.
    Metabolismul individual influenteaza arderea grasimilor si deci slabirea sau ingrasarea. Tu poti sa ajuti organismul sa functioneze mai bine.
    Poti sa-ti controlezi singura greutatea daca vei avea in vedere 4 reguli:
    1. Reducerea poftei de mincare. In acest scop iti recomand citeva trucuri:
    • Bea un pahar cu apa calda cu o jumatatea de ora inainte de masa sau un pahar infuzie cu valeriana(10 gr. valeriana la 1 litru de apa)
    • Consuma cu un sfert de ora inainte de masa “micul antifoame”, o cantitate mica dintr-un aliment bine ales, de exemplu: un morcov mic, citeva frunze de salata verde, citeva lingurite de iaurt, o bucatica de brinza nesarata, o bucatica de carne alba rece.
    2. Calmarea stresului si a anxietatii:
    • Evita medicamentele tranchilizante, antidepresive deoarece influenteaza retentia de apa si produc dependenta. Exista metode naturale care te pot ajuta: produse naturiste, ceaiuri cu efecte antistres si antidepresive, aromoterapia.
    3. Umplerea suficienta a stomacului pentru a avea “de lucru”:
    • Asigura stomacului tau “patul de fibre” consumind inainte de masa o salata mica de cruditati care va contribui la umplerea stomacului, digestie, calmarea foamei si reducerea cantitatii de mincare
    • Nu lasa stomacul gol prea mult timp deoarece excesul de sucuri gastrice poate determina aparitia unor boli cum ar fi gastrita si ulcerul. Maninca 3 mese pe zi la interval de 5-6 ore. Intre mese poti sa bei apa, suc natural sau un fruct.
    4. Arderea caloriilor furnizate de hrana
    • Consuma ZILNIC alimente care ajuta la arderea caloriilor in exces si actioneaza ca adevarati “topitori de grasimi”.
    • Fii activa pina la adinci batrineti. Cu cit te vei misca mai mult cu atit vei arde mai multe calorii
    Care sunt alimentele cu “calorii negative” ?

Vei afla in continuare care sunt principalele categorii de alimentele “anti-grasime”, care trebuie incluse in alimentatia ta zilnica, cum sa le consumi si cum cum sa le combini cu celelalte alimente pentru a beneficia de ajutorul lor in lupta cu kilogramele.
    Alimentele cu “calorii negative” trebuie adaugate in meniul tau zilnic la fiecare masa . Ele pot fi grupate in 3 categorii principale: legume, fructe, condimente si mirodenii.
    LEGUME
    ceapa
    sfecla
    andive
    ridiche neagra
    morcov
    varza
    spanac
    ridiche de luna
    telina
    dovlecel
    fasole verde
    ardei iute
    castravete
    sparanghel
    conopida
    brocoli

Aceste alimente contin 90% apa, putine proteine, o cantitate mica de hidrocarbonati si nu contin grasimi. In schimb sunt bogate in minerale si vitamine. Valoarea lor calorica variaza intre 25-120 calorii la 100 grame.
    Se recomanda introducerea lor in meniurile zilnice in proportie de aprox. 25%.
    CONDIMENTE SI MIRODENII
    usturoi
    tarhon
    menta
    busuioc
    marar
    salvie
    patrunjel
    cimbru
    cuisoare
    Condimentele joaca un rol important in alimentatie deoarece contribuie la digestie, au actiune tonifianta si ajuta la distrugerea grasimilor excedentare. Ele dau savoare mincarurilor. Cu ajutorul mirodeniilor vei descoperi retete delicioase care te ajuta sa slabesti fara sa renunti la placerea de a minca.
    FRUCTE
    ananas
    lamiie
    capsuni
    mango
    zmeura
    afine
    portocale
    grapefruit
    mere
    Consuma fructe intre mese sau poti sa prepari delicioase cockteluri care calmeaza foamea si iti ofera vitalitate

Inregistrat
    27.02.2007

“Secrete si trucuri”
    Cum se consuma alimentele anti-grasime?
    Cum se combina cu alte alimente?

Ti-ai pus frecvent intrebarea: nu maninc mai nimic si totusi nu slabesc !

Vom analiza in continuare principalele categorii de alimente, cum trebuie sa le consumi daca vrei sa slabesti si cum trebuie incluse “caloriile negative” in meniul tau zilnic pentru a-si exercita rolul de “alimente anti-grasime”.
    BAUTURILE
    • Nu se recomanda sa bei multe lichide in timpul mesei. Excesul de lichide contribuie la diluarea sucului gastric si diminueaza rolul acestuia in digestie si eliminarea deseurilor. E mai bine sa bei in timpul mesei o jumatate de pahar de vin rosu sau un pahar mic de apa.
    • Bauturile trebuie sa fie la temperatura camerei. Nu se recomanda bauturile foarte reci deoarece influenteaza negativ digestia
    • Pentru calmarea foamei se recomanda un pahar de apa calda sau o infuzie cu 15 minute inainte de fiecare masa
    • Trebuie sa bei apa(aprox. 2l pe zi) daca vrei sa slabesti dar numai dimineata la sculare si intre mese la interval de 2-3 ore de la ultima masa
    • Bauturi recomandate: apa, ceai verde, infuzii de plante parfumate cu anason, sucuri naturale(fara zahar) din fructele cu “calorii negative”.
    FRUCTELE
    • Se consuma singure numai intre mese(nu ca desert) in cantitati moderate deoarece contin zaharuri superioare care sunt absorbite rapid.
    • Evita amestecurile de fructe sau combina numai fructe de acelasi fel. De exemplu: portocale+lami+grapefruit sau capsuni+zmeura
    LEGUMELE
    • Include in fiecare meniu, cantitati mici din legumele cu “calorii negative” recomandate in acest articol.
    • Consuma inainte de fiecare masa o mica salata de cruditati
    • Este bine sa consumi cit mai multe legume specifice zonei in care te-ai nascut si unde traiesti.
    • Ceapa este vedeta legumelor cu “calorii negative”si are un rol important in eliminarea excesului de lichide.
    ALIMENTELE GRASE
    • Evita grasimile “saturate” rezultate in urma unor transformari chimice(rafinare, prajire etc.). Foloseste cantitati mici de ulei presat la rece de floarea soarelui sau masline
    • Consuma in cantitati mici grasimi benefice organismului provenite din iaurt, smintina, brinzeturi.
    Cum se consuma corect aceste alimente care contin grasimi “sanatoase”?
    - Iaurtul se consuma dimineata la sculare sau poate inlocui uleiul intr-o salata
    - Smintina poate inlocui untul sau se adauga la o supa de legume(1 lingurita)
    - Brinza adaugata intr-o salata poate oferi proteinele necesare intr-un meniu format exclusiv din legume si fructe
    - Laptele dulce nu este indispensabil pentru adulti. Poti sa bei uneori dimineata un pahar de lapte caldut sau sa-l incorporezi in diverse mincaruri.
    FAINOSELE
    • Nu trebuie suprimate deoarece contin elemente nutritive de neinlocuit, necesare digestiei
    • Consuma fainoasele “singure” nu in combinatie cu carne, cirnati, grasime, zahar.
    • Pastele (simple, fara ou) pot fi consumate ca o masa completa cu garnitura de verdeturi, legume, sos de rosii, mirodenii sau cu o lingura de smintina
    • Piinea poate fi consumata in special la micul dejun taiata subtire, prajita sau mai veche. Se admit 4-5 felii subtiri pe zi, piine de graham, secara, tarite, in. Evita piinea alba.
    • Cartofii se consuma intotdeauna impreuna cu legumele si mirodeniile cu “calorii negative” si nu se combina cu carnea
    • Prajiturile vor fi in general excluse dar poti sa te bucuri de placerea de a minca uneori o tarta usoara cu fructe. Trebuie doar sa ai grija ca in ziua respectiva sa nu incluzi in meniu alte fainoase sau alimente grase.
    ZAHARUL
    • Este un produs bun pentru sanatate dar numai in stare naturala
    • Renunta la zaharul alb, rafinat deoarece in procesul de fabricatiesufera multe transformari si contine multi aditivi pentru conservare si inalbire.
    • Consuma 1-2 lingurite pe zi de miere alternativ cu zahar brun nerafinat
    • Zaharul pur din fructe denumit fructoza este necesar si este cel mai sanatos. Consuma fructele preferabil NUMAI intre mese la interval de 2-3 ore de la ultima masa sau cu o jumatate de ora inaintea mesei.
    CARNEA, PESTELE, OUALE
    • Proteinele au un rol important in alimentatie daca sunt consumate fara fainoase
    • Nu te lasa sedusa de regimurile excusiv proteice deoarece carnea, ouale, pestele contin multe grasimi ascunse. Aceste regimuri pot provoca dereglari si pot afecta sanatatea deoarece frustreaza organismul de o serie de nutrienti.
    • Consuma alternativ carne slaba si peste cu garnituri de legume, pureuri de legume cu adaos de verdeturi, condimente si mirodenii(cele din categoria “calorii negative”)
    • Oul este un aliment complet si trebuie consumat ca fel unic de mincare
    • Consuma cit mai des peste
    GARNITURI PENTRU CARNE SI LEGUME
    Condimentele, mirodeniile si verdeturile ne ajuta sa preparam retete variate, si savuroase cu un continut mic de grasimi.
    Daca vrei sa slabesti vei alege adaosurile care au efect de “degresare”. Iata care sunt acestea:
    • Verdeturi: patrunjel, anason, marar, busuioc, tarhon
    • Radacinose si bulbi: ceapa, hrean, usturoi
    • Plante uscate si mirodenii: salvie, dafin, cimbru, piper, scortisoara, ienupar
    • Sucuri naturale de lamiie, grapefruit, rosii, ananas
    • Iaurt, maioneza dietetica, sosuri dietetice. Mai multe retete de sosuri dietetice vei gasi in articolul “Retete delicioase care nu ingrasa”:
    In concluzie, nu uita sa introduci in meniul tau la fiecare masa citeva alimente “anti-grasime” care te vor ajuta sa slabesti si sa-ti pastrezi sanatatea, tineretea si vitalitatea. Creeaza-ti noi obiceiuri alimentare ! Vei fi atit de multumita de rezultate incit nu vei mai dori niciodata sa revii la vechiul stil de viata .

Pagina 1 din 90 1231151 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us