Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 101

Subiect: Chisturi ovariene

Inregistrat
    01.03.2007

Implicit Chisturi ovariene

Marti am fost la un control ginecologic de rutina si am fost diagnosticata in urma unui control cu ultrasunete, cu chist ovarian de 5,7 cm

Am citit pe net cum ca sansele unui astfel de diagnostic eronat, sint foarte mari daca se face controlul inaintea ciclului. Este adevarat sau am inteles eu aiurea? CM a venit la 3 zile dupa control si totodata cu 10 zile inainte de "termen", asa ca ma gindesc ca a fost un diagnostic eronat. Intentionez sa mai fac un control cu ultrasunete, dar cred ca mai dureaza o saptamina sau 2 pina ajung eu la alt control, asa ca intre timp vreau sa mai adun informatii... fie de la cele care lucreaza in domeniu, fie din experienta voastra proprie....

Inregistrat
    06.02.2007

Implicit Re: Chisturi ovariene

sansele unui diagnostic eronat se aplica in cazul "chisturilor" de pana la 3 cm (impropriu denumite chisturi, ele fiind defapt foliculi ovarieni care urmeaza sa se sparga la ovulatie)!
    deci, parerea mea este ca la tine nu este nicio eroare...ai un chist adevarat, care necesita tratament!
    sanatate!

Inregistrat
    01.03.2007

Citat Postat de oana Vezi mesajul
    sansele unui diagnostic eronat se aplica in cazul "chisturilor" de pana la 3 cm (impropriu denumite chisturi, ele fiind defapt foliculi ovarieni care urmeaza sa se sparga la ovulatie)!
    deci, parerea mea este ca la tine nu este nicio eroare...ai un chist adevarat, care necesita tratament!
    sanatate!
    Mi-ai dat cu firma-n cap dar iti multumesc, ca m-ai luminat totusi.... Multumesc!!!

Inregistrat
    06.02.2007

stai linistita!
    se poate trata medicamentos....doar in caz de esec se recurge la chirurgie!

Inregistrat
    01.03.2007

Citat Postat de oana Vezi mesajul
    stai linistita!
    se poate trata medicamentos....doar in caz de esec se recurge la chirurgie!
    Doctora mea a zis ca nu este tratabil medicamentos si plus de asta am inteles ca tratam. medic. ar consta in AC. Asa este? Ca decit sa mai iau AC mai bine ma operez... desi nu vreau sa ajung acolo...ca mi-e frica de anestezie, nu de operatia in sine... Am mai gasit pe net cum ca ar exista un tratament naturist care a dat rezultate la mai multe persoane iar ceea ce vad ca se tot repeta sint: extract de muguri de zmeur si ceva cu Carpicon plus alte ceaiuri sau... tinctura de marar Eu sint dispusa sa incerc asa ceva, ca rau nu poate face... si sa-l monitorizez... sa ma duc periodic la ultrasunete.... cam la 2-3 luni, sa vad ce dimensiuni mai are... Ceva pareri la capitolul asta?

Inregistrat
    03.07.2006

Pisu nu te ingrijora.....si eu am avut unul de 6.5 cm, am scapat de el nici acum o luna, dar din pacate am primit alte diagnostice(ovare micropolichistice si cicluri anovulatorii) nu stiu daca exista vreo legatura intre the big chist si celelalte diagnostice, oricum nu asta conteaza....ideea care este?....si dr mea ma programase deja pt operatie si am refuzat-o pt ca mi s-a parut periculoasa. Atunci a vrut sa imi dea Ac si iar am refuzat-o , mai avea un pic si ma declara si nebuna , dar e dreptul meu sa aleg varianta care mi se pare mai sanatoasa si mai potrivita pt mine. Atunci cand a vauzt ca nu are cale de iesire cu mine mi-a dat tratament cu Utrogestan si ceva supozitoare nu imi mai aduc aminte cum se numeau. Dupa o luna de la terminarea tratamentului am fost la control si chistul se retrasese. Si dr se mirase cum de am reactionat asa de bine la tratament.
    Sfatul meu este sa refuzi operatia, sa ajungi la ea doar dupa tratamente, sa o iei ca o ultima solutie.

Inregistrat
    17.01.2007

si eu am ovare polichistice si nu e nimic..majoritatea femeilor au...cat despre un chist dde 5 cm..si sora mea a avut si ii spunea chist dermoidal..ea a fost operata in state si a scapat..acum are si o fetita nu tb sa va ingrijorati prea tare, de la tot felul de dereglari hormonale se produc aceste chisturi. oricum ar trebui sa te duci acum dupa ce ti-a venit cm sa vezi daca mai exista acolo chistul.

Inregistrat
    06.02.2007

pisu, depinde de chist!
    unele se trateaza medicamentos, chiar daca depasesc o anumita marime, care ar necesita interventie chirurgicala ca prima masura terapeutica!

Juliette, chistul tau parca a fost tot maricel si s-a retras....

Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us