Pagina 2 din 26 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 201

Subiect: Piata de flori

Inregistrat
    05.09.2006

Implicit Re: piata de flori

Mai exista un depozit de flori la iesirea din Buc. Dupa compexul Europa la intrarea in Voluntari. ESte f frumos acolo si f civilizat, este un singur patron si angajatii sunt romani. Dar nu vand decat celor pe care ii cunosc si celor care iau cantitati mari insemanad 500 de trandafiri.............etc

Inregistrat
    05.09.2006

Aproape toate florariile din Bucuresti si din tara se aprovizioneaza de la Piata Cosbuc. Ne convine sau nu tiganii fac legea acolo. Dar ei nu vand marfa veche niciodata. Cei din hale care sunt importatori. Cei de afara da. Pt ca ei iau ce ramane de la imp. si vand mai departe. Florile le poti pastra mai bine la rece in general. Dar depinde de perioada, cat de cald este si ce flori sunt. de exemplu garoafele le poti stropi cu apa si le acoperi cu un ziar (nu coala alba sau altceva) si tin f bine o zi. dar trandafiri nu ii poti stropi pt ca se pateaza. La fel si crinii. Florile nu pot sta nici la cald dar nici nu le bagi in frigider sa inghete.

Inregistrat
    27.07.2006

Mada iti multumesc pentru raspunsuri. As vrea sa imi fac eu cocardele la nunta si sa comand la florarie doar lumanarile, aranjamentele si buchetele. Si nu vreau sa fac niste cocarde simple ci vreau corsaje pentru doamne ( buchete mici care se prind la incheietura mainii). Cred ca toate invitatele vor fi incantate sa aiba pe mana un trandafir sau un crin si cred ca da bine si la dans..... Se taie floarea foarte scurt, inca 2 frunze si niste floricele de umplutura si se prind de o panglica care ulterior se leaga la incheietura.
    O sa imi cumpar niste trandafiri de proba si vad cum se comporta. Totusi, cum sa ii pastrez? Ma gandeam sa ii infig in burete imbibat cu prafuri speciale pentru trandafiri si sa ii pastrez la frigider in sertarul pentru fructe ca nu e asa de racoare acolo......

Inregistrat
    05.09.2006

Dana daca bagi trandafirii in frigider (doar in cuva de jos) nu ii mai stropesti cu apa si nici nu ii pui in burete cu apa. Daca ii lasi afara poti sa ii tii in burete cu apa. Eu zic sa nu ii stropesti pt ca ai sansa sa se pateze si sa fie cateva petale maronii.

Inregistrat
    05.09.2006

Sunt f dragute corsajele dar te sfatuiesc sa nu faci din crin. Cupele de crin sunt f mari si nu o sa se vada bine. Asta e parerea mea. Cel mai bine e sa le faci din crizanteme olandeze. Sunt mai multe pe fir si sunt f rezistente. Cele albe sunt super dragute. Si cu floarea miresii. Sau din mini rose (trandafirasi micuti). Si se pastreaza si mai bine florile pt ca sunt mai mici. crinii nu rezista de pe o zi pe alta mai ales daca e cald.
    Ultima editare de mada : 23.10.2006 16:16:49

Inregistrat
    27.07.2006

iti multumesc pentru sfaturi. sper sa imi reuseasca schema

Inregistrat
    12.01.2007

O sa imi cumpar niste trandafiri de proba si vad cum se comporta. Totusi, cum sa ii pastrez? Ma gandeam sa ii infig in burete imbibat cu prafuri speciale pentru trandafiri si sa ii pastrez la frigider in sertarul pentru fructe ca nu e asa de racoare acolo......[/quote]
    Ce fel de prafuri speciale folositi pentru a pastra trandafirii o perioada mai mare de timp?

Inregistrat
    28.07.2006

Citat Postat de Daiana26 Vezi mesajul
    O sa imi cumpar niste trandafiri de proba si vad cum se comporta. Totusi, cum sa ii pastrez? Ma gandeam sa ii infig in burete imbibat cu prafuri speciale pentru trandafiri si sa ii pastrez la frigider in sertarul pentru fructe ca nu e asa de racoare acolo......
    Ce fel de prafuri speciale folositi pentru a pastra trandafirii o perioada mai mare de timp?[/quote]

eu nu te-as sfatui cu prafuri luate din florarii etc.... florile sunt tinute de ei in solutii speciale......doar daca le esti f simpatica sau ii prinzi in toane bune iti dau un astfel de praf/solutie, care se amesteca cu o anumita cantitate de apa....apa niciodata nu se arunca, ci doar se completeaza cu alta (practic, tu amesteci de la inceput in apa praful/solutia si cu asta completezi). eu iau destul de des flori de acolo (inainte luam de la eroilor, dar s-au porcait) si mi-a zis o tiganca ce si cum...... trandafirii insa nu dureaza f mult, le schimbi temperatura si asta ii afecteaza (plus ca mai e faza cu apa ...de mai sus). tb sa mergi acolo si sa vb concret ce si cum!

Pagina 2 din 26 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us