Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 9 la 16 din 16

Subiect: Acte necesare divort

Inregistrat
    05.10.2007

Implicit Re: Acte necesare divort

Sa inteleg Swan ca tu esti doamna avocata!Te pot intreba ceva daca nu este deranj? Eu te intreb inainte de a-mi da tu raspunsul noi suntem casatoritzi de 2 luni ,dar impreuna avem 5 ani ,si deja trist si dureros am ajunsla concluzia ca mai bine ne-am despartzi,nu stiu poate criza ne-a afectat dzeu stie...inca mai gandesc la rece ...si suntem plecatzi din tara,poate inainta altcineva cererea de divortz?Sau cum trebuie procedat?

Inregistrat
    02.01.2008

Citat Postat de alisuka Vezi mesajul
    Sa inteleg Swan ca tu esti doamna avocata!Te pot intreba ceva daca nu este deranj? Eu te intreb inainte de a-mi da tu raspunsul noi suntem casatoritzi de 2 luni ,dar impreuna avem 5 ani ,si deja trist si dureros am ajunsla concluzia ca mai bine ne-am despartzi,nu stiu poate criza ne-a afectat dzeu stie...inca mai gandesc la rece ...si suntem plecatzi din tara,poate inainta altcineva cererea de divortz?Sau cum trebuie procedat?
    Sincer, imi pare rau! Daca voi ati ajuns la concluzia ca nu mai e posibila continuarea casatoriei, eu te pot ajuta cu sfaturile de care ai nevoie... Nu stiu daca aici ar trebui sa dicutam despre asta, dar in caz ca nu, rog un moderator sa mute subiectul la sectiunea potrivita.

In primul rand, banuiesc ca nu aveti copii... Din pacate, avand in vedere ca aveti doar 2 luni de la incheierea casatoriei, nu puteti divorta prin acordul partilor (e nevoie de peste 1 an peste asta, situatie in care nu mai trebuiau administrate probe). In situatia voastra, trebuie dovedit prin martori care sunt motivele care au dus la destramarea relatiei dintre voi, si de ce nu mai e posibila continuarea casatoriei.

Actiunea de divort se introduce personal, iar pe langa actiunea de divort trebuie sa semnezi o declaratie, in fata Presedintelui Judecatoriei. Daca nu te poti prezenta la proces, poti imputernici pe cineva (chiar si un avocat) printr-o procura speciala (incheiata de un notar public), sa te reprezinte in instanta.

Daca ai si alte nelamuriri, o sa iti raspund.

Inregistrat
    05.10.2007

multumesc pt mult raspuns am hotarat sa ne mai dam o sansa sa vedem daca merge,esti o dulcica te pupicesc!

Inregistrat
    10.10.2009

Citat Postat de Swanheart Vezi mesajul
    Sincer, imi pare rau! Daca voi ati ajuns la concluzia ca nu mai e posibila continuarea casatoriei, eu te pot ajuta cu sfaturile de care ai nevoie... Nu stiu daca aici ar trebui sa dicutam despre asta, dar in caz ca nu, rog un moderator sa mute subiectul la sectiunea potrivita.

In primul rand, banuiesc ca nu aveti copii... Din pacate, avand in vedere ca aveti doar 2 luni de la incheierea casatoriei, nu puteti divorta prin acordul partilor (e nevoie de peste 1 an peste asta, situatie in care nu mai trebuiau administrate probe). In situatia voastra, trebuie dovedit prin martori care sunt motivele care au dus la destramarea relatiei dintre voi, si de ce nu mai e posibila continuarea casatoriei.

Actiunea de divort se introduce personal, iar pe langa actiunea de divort trebuie sa semnezi o declaratie, in fata Presedintelui Judecatoriei. Daca nu te poti prezenta la proces, poti imputernici pe cineva (chiar si un avocat) printr-o procura speciala (incheiata de un notar public), sa te reprezinte in instanta.

Daca ai si alte nelamuriri, o sa iti raspund.

Buna ziua,

Am observat ca sunteti avocata!
    Am nevoie de niste sfaturi va rog!Sotia a parasit domiciliul conjugal, lasandu-mi in urma un bilet, si o citatie pt divort, In care sunt invocate o multime de motive false (am gasit pe net o serie de asa zise motive pt divort, si vad ca le a inflorit pe acelea )! Suntem casatoriti de 22 de ani (avem o fata de 21ani), a avut un amant in primii ani de casatorie, cand a realizat cat de mult a gresit fata de mine a incercat sa se sinucida, dar am dus-o la spital si s-a facut bine, si am iertat-o de dragul copilului. Problema e ca, se pare ca acum are alt amant, si a intentat divort.
    Vreau sa stiu:
    1) Daca ea a intentat divort eu trebuie sa platesc judecata?
    2)Avem un apartament impreuna, si fata va ramane cu mine, pot sa primesc mai mult decat 50% din valoarea casei?
    3)Exista avocati dati in oficiu de stat?Sau mai concret eu ce pasi as putea sa urmez ca sa fie totul ok?
    Va multumesc

Inregistrat
    13.06.2008

Citat Postat de Swanheart Vezi mesajul
    Ma bucur sa aud asta. Numai bine va doresc!
    spune-mi si mie te rog ce pot face cand este un copil la mijloc?

Inregistrat
    20.08.2007

Implicit Partaj...ajutor!

Miresici avocate...am nevoie de ajutor!
    Am fost casatorita 4 ani, iar in februarie 2010 am divortat prin acordul partilor (nu am avut copii). Acum intervine partajul. Ma intelesesem cu fostul sot sa-i dau 13.000 lei...130 mil lei vechi, dar nu am facut nici un document pt asta. De unde s-a ajuns la banii astia.....exact nici eu nu stiu. Ideea e ca cei 4 ani am locuit intr-un apartament al parintilor mei. Banii de la nunta i-am investit in renovarea acestuia si achizitionarea unor bunuri....electrocasnice...mobila...nu numai banii de la nunta, ci si din veniturile ulterioare. El nu a vrut sa ia nimic din bunuri, si sa-i dau banii astia. Din cei 130 milioane, 50 ar fi justificati...mi-am facut un credit pentru masina mea..si luasem de la el inca 50 milioane.....deci acestia 50 din 130 sunt justificati. La inceput am fost de acord sa-mi fac un credit la banca si sa-i dau banii acestia ...sa incheiem totul amiabil......insa, pe parcurs, cu scaderea salariilor (sunt bugetara) am realizat ca nu-mi mai permit sa fac acest credit si sa platesc inca 10 ani pt 4 ani de casatorie. El este plin de nervi din cauza asta...si vrea sa ma dea in judecata pt partaj. Eu as fi de acord sa impartim bunurile.....mai putin varul si materialele de pe peretii...parchetul....in fine, ce nu se poate lua, dar el nu e de acord. A zis ca a vb cu un avocat si ma poate obliga sa-i dau bani....cica se calculeaza si la rata inflatiei....si o sa trebuiasca sa-i platesc mult mai mult decat suma de 130 mil la care ne-am inteles....si o sa mi se faca popriri pe salar. Se poate asa ceva, daca eu sunt de acord sa-i dau bunuri din casa...ma poate obliga vreun judecator sa platesc din salariul meu ani de zile pt ca am fost casatorita cu el?

Inregistrat
    20.08.2007

Implicit Re: Partaj...ajutor!

Inainte de a pleca, a luat din casa toate bonurile pe care le-a gasit de la materialele de la renovare..eu am mai gasit niste chitante de la mobila. Dupa el, ar trebui sa-i returnez si banii pe care i-am cheltuit in concedii....pt cununat, botezat...
    Va rog sa-mi spuneti daca ati mai intalnit astfel de cazuri.....ca mi-e groaza sa mi se intample asa ceva....sa platesc atatia bani...ani de zile pt nimic. Ma gandesc ca-mi voi reface viata....poate voi avea un copil....si eu o sa am de platit datorii la fostul sot.

Inregistrat
    16.06.2010

Implicit Re: Partaj...ajutor!

buna,
    eu cred ca solutia optima ar fi sa consulti cat mai urgent un avocat!
    in principiu la partaj se impart bunurile comune
    ca ati vb voi sa-ti ramana tie tot si sa-i dai lui bani e alta problema
    nu ai niciun un act doveditor ca ii esti datoare lui cu suma asta
    e normal sa fie nervos dar acum te santajeaza
    parerea mea e sa nu-ti fie frica de acuzele lui probabil incearca sa te intimideze
    numai bine!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us