Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 16

Subiect: Acte necesare divort

Inregistrat
    27.12.2007

Implicit Acte necesare divort

Am tot citit subiectul "De ce nu...divort" si m-am gandit sa creez un subiect in care sa postatam mesaje cu ce acte au fost necesare pentru divort, pasii pe care i-ati urmat, costurile si asa mai departe.
    Cred ca ar putea fi de ajutor fetelor care se afla in situatia aceasta.

Inregistrat
    06.02.2005

Implicit Re: Acte necesare divort

Eu stiu asa:

- certificat de casatorie (original)
    - cerere de divort
    - lista bunurilor comune
    - acte proprietati comune (original)
    - taxe de timbu si judiciare

Stiam ca trebuie sa ai un un avocat care sa se ocupe de asta.

Inregistrat
    06.02.2005

in codul familiei la capitolul IV se noteaza ca exista divortul de comun acord (cu o procedura simplificata, nu ai nevoie de avocat) in urmatoarele conditii:

Art. 38. - Instanta judecãtoreascã poate desface cãsãtoria prin divort atunci când, datoritã unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav vãtãmate si continuarea cãsãtoriei nu mai este posibilã.
    Divortul poate fi pronuntat si numai pe baza acordului ambilor soti, dacã sunt îndeplinite urrnãtoarele conditii:
    a) pânã la data cererii de divort a trecut cel putin un an de la încheierea cãsãtoriei si
    b) nu existã copii minori rezultati din cãsãtorie.

Cererea de divort va fi semnata de ambii soti. In timpul sedintei, presedintele instantei va verifica existenta consimtamantului sotilor si va fixa un termen de 2 luni pana la judecarea divortului in sedinta publica. La termenul de judecata, instanta va verifica daca sotii staruie in desfacerea casatoriei pe baza acordului lor si, in caz afirmativ, va trece la judecarea cererii fara a mai administra probe cu privire la motivele de divort.

In acesta procedura, judecatorul hotaraste desfacerea casatoriei, fara a pronunta, insa, divortul din vina unuia sau a ambilor soti. Casatoria este desfacuta din ziua in care hotararea prin care s-a pronuntat divortul a ramas irevocabila. Nu este nevoie de martori sau dovezi
    mamica lui MIHAI

Inregistrat
    06.02.2005

Exclamation Re: Acte necesare divort

va mai dau si eu cateva informatii pentru un divort tip "de acord comun":

"Cererea de divort este de competenta instantei în circumscriptia caruia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca nici unul din soti nu mai locuieste în circumscriptia instantei în care se afla cel din urma domiciliu comun, instanta competenta este aceea în circumscriptia careia îsi are domiciliul pârâtul, iar când pârâtul nu are domiciliu în tara, este competenta instanta în circumscriptia careia îsi are domiciliul reclamantul.

Cererea de divort se depune în doua exemplare (în cazul în care aveti copii minori rezultati din casatorie urmeaza a depune 3 exemplare), personal, la judecatorul de serviciu (program vacanta judecatoreasca iulie-august 2008).

La cererea de chemare in judecata se va atasa certificatul de casatorie în original si, daca este cazul, copie de pe certificatul de nastere al minorului.

În cazul în care solicitati pronuntarea divortului prin acord trebuie sa îndepliniti urmatoarele conditii (art.38 alin.2 C.fam):

- sa fi trecut cel putin un an de la încheierea casatoriei;

- sa nu existe copii minori rezultati din aceasta casatorie;

- cererea sa fie semnata de ambii soti, care o vor depune personal la judecatorul de serviciu, dupa ce le va fi verificata identitatea.

În temeiul art. 112 alin. 2 C. proc. civila, când dovada se face prin înscrisuri, se vor alatura la cerere atâtea copii câti pârâti sunt, mai mult câte o copie de pe fiecare înscris, pentru instanta; copiile vor fi certificate de reclamant ca sunt la fel cu originalul. In cazul dovezii cu martori, se vor indica numele si adresa acestora.

De asemenea, cererea de chemare în judecata va fi timbrata în conformitate cu dispozitiile Legii 146/1997, cu modificarile aduse ulterior, respectiv taxa judiciara de timbru in cuantum de 39 lei (RON), beneficiar Bugetul statului- cod fiscal 8609468, atasând cererii de chemare în judecata dovada achitarii taxei judiciare de timbru (chitanta), precum si cu timbru judiciar în valoare de 0,3 lei (RON).
    Ultima editare de mam : 22.07.2008 12:42:46

Inregistrat
    06.02.2005

model cerere divort prin acord:

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata, _____________cu domiciliul in _________ si __________, cu acelasi domiciliu, ambii cu domiciliu ales la Cabinet Avocat _____ str. A__________i, in calitate de soti, formulam prezenta

CERERE DE DIVORT

Prin care va rugam sa dispuneti desfacerea casatoriei noastre prin acord, conform prevederilor art. 38 C.fam si art. 6131 C.pr.civ, fara motivarea hotararii, conform prevederilor art.617 al.(2) C.pr.civ si in ce priveste pe _______, revenirea/pastrarea la numele avut anterior casatoriei, acela de _____, pentru urmatoarele

MOTIVE:

In fapt, ne-am casatorit la data de ____ la Primaria Sector ___ conform certificatului de casatorie seria ____, emis la aceeasi data. Desi la inceputul casatoriei relatiile dintre noi erau foarte bune amandoi dorind sa ne intemeiem o familie bazata pe intelegere si afectiune, pe parcurs intre noi au intervenit neintelegeri, relatiile s-au racit, finalizandu-se cu despartirea noastra in fapt, despartire survenita chiar la inceputul anului 2006.

Fiind firi diferite si avand si conceptii privitoare la viata, de asemenea diferite, eforturile noastre de a relua convietuirea au fost sortite esecului.

Astfel, la peste un an si jumatate de la despartirea noastra in fapt, vazand ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate, de comun acord am hotarat sa divortam intr-un mod civilizat, acest divort intemeindu-se pe acordul ambilor soti, casatoria noastra avand de mult timp un caracter pur formal.

Precizam ca din casatoria noastra nu au rezultat copii iar ultimul domiciliu comun a fost la adresa str ____

De aceea, va rugam sa admiteti cererea asa cum a fost formulata, sa desfaceti casatoria prin acordul ambelor parti, fara motivarea hotararii si sa dispuneti, in ce priveste pe ______, revenirea la numele avut anterior casatoriei, acela de _____.

In drept, art.38 C.fam., art 6131 , 617 C.civ.

Anexam la prezenta actiune certificatul de casatorie, taxa de timbru in cuantum de 39 lei si 0,3 lei timbru judiciar.

Cu multumiri,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ___________

Inregistrat
    16.01.2008

Citat Postat de mam Vezi mesajul
    model cerere divort prin acord:
    A, pai folosind modelul asta de cerere nu mai ai nevoie nici macar de avocat, deci mai se scutesc niste bani!

Inregistrat
    06.02.2005

Citat Postat de cosicel Vezi mesajul
    A, pai folosind modelul asta de cerere nu mai ai nevoie nici macar de avocat, deci mai se scutesc niste bani!
    da, daca e prin acord comun nu mai ai nevoie de avocat, decat poate pentru partaj, daca nu se poate ajunge la o intelegere si pentru asta....

Inregistrat
    02.01.2008

Citat Postat de luiza Vezi mesajul
    Eu stiu asa:

- certificat de casatorie (original)
    - cerere de divort
    - lista bunurilor comune
    - acte proprietati comune (original)
    - taxe de timbu si judiciare

Stiam ca trebuie sa ai un un avocat care sa se ocupe de asta.
    Nu ai nevoie decat de:
    - certificatul de casatorie,
    - certificat de nastere al copiilor (daca exista)
    - o adeverinta de la firma la care esti angajat, in care se specifica ce salariu ai, pe ultimele 6 luni, in vederea stabilirii taxei de timbru (39 de lei daca esti angajat, si 8 lei daca nu esti angajat), si pentru stabilirea cuantumului pensiei de intretinere
    - actiunea de divort

De o lista cu bunurile comune si cu actele de proprietate ai nevoie doar la cererea de partaj, care este introdusa dupa ramanerea definitiva a sentintei de divort. Poti sa o introduci impreauna cu cererea de divort, dar va fi suspendata, pana la solutionarea acesteia. Doar pentru motive temeinice va fi judecat si partajul, impreuna cu divortul.

Pentru alte informatii, va stau la dispozitie.

Referitor la divortul prin acordul partilor (care se poate introduce DOAR daca nu exista copii proveniti din casatorie, iar sotii sunt casatoriti de peste 1 an), e adevarat ca nu aveti nevoie de avocat (desi, am clienti carora le explic asta, dar care se incapataneaza sa isi angajeze un avocat). Insa , cand e vorba de incredintarea unor copii, eu zic sa nu va jucati, si sa va angajati un avocat...

Off topic: Nici nu va vine sa credeti cate actiuni de divort sunt pe rolul instantelor! Zilnic vad in instanta cel putin 10-15, intr-un oras de 10.000 de locuitori... Personal, am avut cateva zeci de cauze de divort... e dureros sa vezi cati oameni divorteaza, si mai ales care sunt motivele.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us