Pagina 1 din 16 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 125

Subiect: Traditii de nunta in Buzau

Post Traditii de nunta in Buzau

cine imi poate explica si mie obiceiul cu brazii
    cati sunt; de ce; ce facem cu ei?

Inregistrat
    14.08.2006

Implicit Re: brazii la nunta

Citat Postat de natalia2007 Vezi mesajul

e un obicei romanesc ce marcheaza un anume moment al nuntii asa cum sunt si : petitul, udatul, barbieritul mirelui, gatitul miresei, hora miresei, ruperea turtii, dansul gainii, furatul miresei, legatul miresei. noi am cam sarit peste ele , altii aleg sa tina cont doar de o parte din ele. depinde de fiecare. despre brad:
    In dimineata nuntii, ginerele, impreuna cu prieteni apropiati impodobesc doi brazi cu diferite obiecte, fructe si chifle. Brazii sunt purtati de tineri necasatoriti pana la casa nasului, unde, unul este legat in fata portii. Apoi, alaiul isi continua drumul catre casa miresei, loc in care ramane cel de-al doilea brad. Bradul este simbolul vigorii si al tineretii; impodobirea lui simbolizeaza viata "imbelsugata" a viitoarei familii.

Inregistrat
    25.10.2006

Citat Postat de natalia2007 Vezi mesajul
    De obicei se cumpara 6 brazi. 2 la mire,2 la mireasa,2 la nasi.Simbolizeaza bogatia.Daca vrei ii poti si impodobi....
    Pupici

multumesc pt. raspunsuri.
    noi am cumparat 6. nu am idee unde ii vom pune. am vazut la balcoane dar si la usi. cred ca ii vom tine pur si simplu pe balcon iar la usa vom pune cateva crengi

Inregistrat
    14.08.2006

Citat Postat de nicky_CO Vezi mesajul
    De obicei se cumpara 6 brazi. 2 la mire,2 la mireasa,2 la nasi.Simbolizeaza bogatia.Daca vrei ii poti si impodobi....
    Pupici

unii pun si gaina pe care urmeaza sa o joace in brad.

Inregistrat
    06.08.2007

obiceiurile legate de brad difera de la o zona la alta. Chiar si in aceeasi regiune se intalnesc diferente in ceea ce priveste numarul lor. Eu o sa raman la un singur brad, care se impodobeste seara, inaintea nuntii, acasa la mireasa, de fete impreuna cu ,,baiatul cu bradul,,.
    din cate stiu, la noi in zona, bradul se pune la casa mirelui dupa nunta.
    Sincera sa fiu, in domeniul simbolisticii nu am prea multe cunostinte, dar o sa respectam anumite obiceiuri pentru ca sunt de parere ca acestea dau un farmec aparte nuntii si o deosebesc de o petrecere oarecare.

Inregistrat
    06.08.2007

scuze fetelor ca m-am bagat in discutie, acum am vazut ca suntem din zone geografice diferite.
    din Buzau pana in Gorj e distanta mare si probabil si diferente mari de obiceiuri.
    Spor la pregatirile de nunta!

Inregistrat
    15.09.2007

eu nu voi avea brazi la nunta ...am sa pun ,in schimb,cate doua crengute de brad la cadrul usii,Asa am decis noi....
    <A href="[/IMG]http://img.weddingcountdown.com/ticker/jz2ihvxn.png" alt="save the date" ?>

Pagina 1 din 16 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us