Pagina 2 din 22 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 174

Subiect: Totul despre cununie!

unique Guest

Implicit Re: Ajutor! Intrebari despre cununia religioasa.

Cu multa placere iubita!
    Hmm.. ce sa spun.. Biserica Sf.Spiridon este atat de laudata pentru ca este o biserica frumoasa, cu un cor superb, situata intr-o zona centrala..etc. Nasii mei au facut nunta acolo si desi aveau programata ora 17 au intrat la 18:30, si atunci dupa mari certuri cu preotii..etc. Fapt care pe mine cel putin m-a degustat. Daca ajungi sa te certi si la biserica... Deoarece veneau oameni sus-pusi sau vedete preotul ii lua inainte si uite-asa s-a dat tot programul peste cap. Tin minte ca erau atatea mirese atunci in curtea bisericii ca saracutzele nu mai aveau unde sa se ascunda (sa nu se vada). Eu raman la parerea mea ca o bisericuta de cartier poate fi mult mai frumoasa decat orice alta biserica. Si sa fim seriosi mergem la biserica sa ne cununam pentru frumusetea bisericii sau corul deosebit? Sau mergem pentru a ne uni in fata lui Dumnezeu, pentru ca avem credinta? Nu stiu... fiecare cu parerea sau credinta lui...

Cat despre anularea datei ce sa-ti spun?! Atunci cand faci rezervarea platesti ceva, daca vrei sa renunti la banii aia... e ok. Dar sa dai niste bani si sa vii apoi sa spui ca nu poti in ziua respectiva, nu stiu daca se poate. Totul e sa vorbesti cu preotul inainte. Sincer, n-am mai auzit!

Sa ne spui si noua ce rochita ti-ai ales (daca o alegi!)! Mult succes in alegerea celei mai frumoase rochii!

dana Guest

Mersi mult pt mesaj Unique!

Chiar se intampla asta, sa ia preotii pe alti inaintea ta doar pt ca sunt susi-pusi sau vedete???!!!! wow, asta e chiar culmea......hai sa zicem ca se intampla asta la nu stiu, un restaurant....altceva, dar nu la biserica...Chiar ca m-a cam socat putin chestia asta.
    Da, se pare ca biserica Sf. Spiridon este foarte draguta, dar pana la urma urmei, ma intrebam......sau te intreb pe tine ca un sfat...nu stiu, poate imi spui si tu parerea ta. Noi probabil vom face petrecerea in Snagov, caci restaurante nu cred ca mai gasim pana ajungem noi in tara, si nu vreau sa iau undeva unde nu cunosc si nu am fost niciodata...si stiu ca in Snagov au si ei bisericuta lor. Este foarte micuta, dar oricum, nu o sa am mai mult de vreo 80 de invitati si aproape de locul unde vom face petrecerea. Si aveai dreptate ca nu ne ducem sa ne cununam pentru frumusetea bisericii ci pentru a ne unii in fata lui Dumnezeu. Pentru logodnicul meu, sincera sa fiu, ii e totuna in ce biserica facem, ca el este cam ateu, o face in biserica numai pt mine, dar cum avem invitati din afara, ma gandeam la ceva mai deosebit. Dar pana la urma urmei, daca o facem in Snagov poate o sa fie mai bine ca nu e departe de petrecere, nu? Tu ce crezi? Ca am tot citit pe aici ca e bine ca locul petrecerii sa fie aproape de biserica unde te cununi. Sunt intr-o mare dilema, caci nu stiu ce sa fac.... 8)

Sper ca vei intelege ce am vrut sa spun prin acest mesaj......Imi cer scuze, dar nu prea vb Romaneste aici si cateodata....ma mai incurc...

Pupici!

malinka Guest

Salut.
    Eu pot sa iti spun ca, daca nu te leaga nimic de nici o biserica din bucuresti (adica daca n-ai tu vreo biserica mai draga) ti-e mai usor sa o faci la snagov.Si mai simplu, se pare.Desi, din cate am inteles, drumul tot trebuie facut, indiferent ca e inainte sau dupa biserica...
    La mine e mai ciudat...noi locuim intr-un oras..facem starea civila si biserica in orasul in care m-am nascut eu si petrecerea in alt oras...de unde e el. Am ales asa pt ca ma simt legata de orasul natal, de biserica de-acolo si preotul de la biserica imi placea mult cand locuiam acolo.
    Apropo...am vb cu preotul...Marius al meu e catolic si are nevoie de o adeverinta de la biserica la care a fost botezat....in rest e ok...nu e obligatoriu, obligatoriu spoveditul...desi asa se obisnuieste....

[quoteana format="text/plain"]

A, sti cumva daca este posibil sa rezervi biserica dar daca nu poti pana la urma sa faci in data aia sa anulezi sau sa schimbi? Caci ne gandeam ca sa rezervam si daca nu se poate sa o facem atunci, sa schimbam data sau sa anulam.....
    8)[/quote]
    Salut!

Sigur ca se poate sa rezervi si sa anlezi mai tarziu . Majoritatea preotilor oricum doresc o confirmare cu 6 saptamani-1 luna inainte de nunta ca sa nu stea ora respectiva ocupata in caz ca mirii s-au razgandit .
    Dupa parerea mea si biserica mai conteaza, si sa va spun de ce....daca esti o persoana f credincioasa nu cred ca ti-ar placea un preot care sa faca glume diverse in timpul cununiei, cum am auzit ca mai fac unii preoti...daca esti o persoana destul de putin traditionalista poate nu ti-ar conveni sa ti se spuna ca trebuie sa te supui barbatului tau...(ceea ce by the way nu toti preotii spun...la noi nici pomeneala nu a fost de vorbele astea) sau sa iti spuna sa saruti mana nasului si a nasei .
    Unele biserici sunt prost aerisite si vara e destul de greu de stat, et .
    Cum spuneam, conteaza si biserica, mai ales daca, asa cum spuena cineva de aici, esti legat sufleteste de un anumit lacas de cult .

Pup you,

Ana

dana Guest

Buna Ana Maria..
    Dupa ceva timp in care am lipsit de pe site, am revenit si am citit mesajele pe care le-ai scris. Mersi mult de tot, pentru sfaturi si idei.
    Pana la urma, cu biserica cred ca ne-am decis sa facem la Snagov, ori la bisericutza din sat, ori la Manastirea de pe lac, sa vedem, caci sincera sa fiu, mi-ar fii placut sa facem la Sf. Spiridon, dar nu vreau sa fie ca la banda rulanta si sa astept ore in sir pana putem sa intram si sa trebuiasca sa plecam imediat ca vine urmatoarea nunta, si nu cred ca vor fii chair atatea nunti la Snagov in ziua aia si deci o sa fie mai putin stres si mai intim si mai frumos, si ce daca nu au corala.......
    Sper ca va fii ok.....ca deja am inceput sa stresez despre tot si.....timpu trece......

pupici!!

Salut!
    Dana,

Cred ca este foarte buna ideea cu manastirea , sau de ce nu, puteti incerca sa faceti ceremonia in aer liber, vad ca de la o vreme (2-3 ani) se poate si la ortodocsi acelasi lucru . Cat despre cor, cred ca o idee este sa mergeti la un liceu de muzica (Dinu Lipatti de ex) si sa vbiti cu unul din profesorii de acolo . Sunt f multi copii talentati care ar accepta sa vina sa cante muzica religioasa in biserica, si vocal si instrumental, si poate chiar sa dea un cafe concert la primirea invitatilor .
    O alta posibilitate este sa vbesti cu un grup de copii (gen Minisong) care sa vina imbracati in ingerasi

claudia23 Guest

Buna Dana!
    Eu am inteles ca la Biserica Anglicana din Bucuresti sunt preotii intelegatori si am inteles ca oficiaza casatorii intre persoane de religii diferite (stiu de ortodox-catolic, mai departe trebuie sa va interesati .
    Te pup si multa bafta in continuare!

annabell Guest

Eu am fost la Sf Spiridon (nu stiu daca el cel nou sau nu, e cel din unirii, superba biserica si corul de asemenea) dar dupa experienta traita cu preotii de acolo nu o sa mai calc pragul bisericii.
    Eu sunt catolica si mi s-a explicat in cel mai agresiv mod ca sunt o necredincioasa, ca nu am credinta si traiesc in minciuna, doar pt ca nu sunt ortodoxa. :mad: Evident, mi s-a explicat si faptul ca nu o sa ne cunune decat daca eu sunt dispusa sa adopt singura religie adevarata. Credeam ca am gresit si am ajuns la musulmani! Eu sunt o persoana religioasa, desi nu chiar bisericoasa. Dar de aici si pana a mi se spune ca sunt mai rea decat o pagana, DOAR pt ca nu sunt ortodoxa, e drum lung. Asa ca... mai bine va mai ganditi cu Sf Spiridon. Ori vorbiti direct cu parintele mai tanar (el se ocupa de fapt de cununii), el parea totusi mai ok (eu am facut greseala de a vorbi cu celalalt primul si m-a enervat atat de mult, incat nici nu mai vroiam sa am treaba cu ei deloc).

Pagina 2 din 22 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us