Pagina 1 din 22 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 175

Subiect: Totul despre cununie!

dana Guest

Implicit Totul despre cununie!

Buna. Doamne, am atatea intrebari despre cununia religioasa si nu stiu unde sa incep. Poate gasesc aici raspunsurile
    Logodnicul meu este englez, si nu este ortodox. Pe de alta parte, defapt nici nu e prea religios, dar a acceptat sa faca partea religioasa a nuntii numai pt mine. Intrebarile mele sunt: Trebuie sa isi schimbe religia? Credeti ca preotul ne-ar cununa chiar daca logodnicul meu nu este religios? Trebuie neaparat sa ne spovedim inainte de nunta, caci nu as vrea sa il oblig sa ia parte la prea multe rituri (??) religioase, deja ca imi face placerea si a acceptat nunta la biserica.
    Este posibil ca la biserica sa adaugam si noi, ca miri, niste cuvinte, spuse unul celuilalt,in engleza, dat fiind faptul ca el (si familia lui) nu va intelege o boaba in Romaneste .
    Pentru moment, ma voi oprii aici si multumesc anticipat pt cine poate sa ma dumereasca.

malinka Guest

Implicit Re: Ajutor! Intrebari despre cununia religioasa.

Salut.
    In primul rand vreau sa iti spun ca sunteti foarte frumosi impreuna.
    Din cate stiu eu, nu e nevoie sa isi schimbe religia...Marius al meu e catolic, eu sunt ortodoxa si facem nunta la biserica ortodoxa. Si parinti lui sunt la fel...el e ortodox, ea catolica. Se zice doar ca...ar fi obligatoriu ca copii sa fie botezati in religia in care v-ati cununat...dar nu stiu ce sa spun nici despre asta...cat e de obligatoriu. Saptamana asta o sa vb cu un preot si o sa il intreb mai multe...si despre spovedit...desi se spune ca trebuie. Iar despre ritualul din biserica cred ca depinde doar de preotul care oficiaza slujba...cu el trebuie sa vb...noi ne cununam la biserica ortodoxa dar o sa avem un ritual mai mult catolic... deci ramane sa vezi cand vb cu preotul.
    nu cred ca te-am ajutat prea mult...dar o sa iti mai scriu dupa ce vb si eu cu parintele.

alina2 Guest

Draga Dana, nu cred ca trebuie neaparat sa fie si el ortodox si nici nu este super obligatoriu spovedania, desi ar fi bine. Cat despre ce anume va doriti sa faceti la biserica , trebuie sa gasiti un preot care sa va inteleaga si sa vorbiti cu el. Daca esti din Bucuresti iti recomand biserica Sf. Spiridon Nou.
    Mult succe si sa ne tii la curent!

dana Guest

Draga Malinka...

Iti multumesc mult pentru compliment, esti o dragutza Mersi mult si pentru info, ma ajuta si astept sa imi mai povestesti dupa ce vorbesti cu preotul, sa imi spui si mie ce ai mai aflat. Astept cu sufletul la gura, caci cum el nu este religions deloc, nu as vrea sa il fortez sa faca prea multe lucruri religioase. ;)

Draga Alina, iti multumesc mult pt sfaturi. Eu nu sunt din Bucuresti, sunt nascuta in Constanta, dar nunta vrem sa o facem in Bucuresti. am mai citit aici despre biserica Sf. Spiridon Nou si chiar imi place ce am citit si ma gandeam sa facem acolo. Ei au corala nu? Trebuie sa fiu din Bucuresti ca sa ma cunun la o biserica din Bucuresti? Conteaza si unde ai resedinta, caci eu nu o mai am in Romania...

Va multumesc muuuult muuult de tot si astept sa mai aflu si eu cate ceva caci sincera sa fiu nu am mai fost la o nunta in Romania de cand aveam 7 ani, si......nu mai tin minte deloc cum se intampla

Voi cand aveti nunta?

Pupici! ;)

alina2 Guest

Dana, corul de la Sf. Spiridon este superb. Singura problema este ca trebuie sa rezervi biserica din timp. Anul trecut pentru o nunta in luna august s-a rezerva din februarie. Este o biserica foarte ceruta si altfel risti sa nu mai gasesti locuri. Trimite pe cineva sa vorbeasca la biserica si daca nu ai pe cine ma pot duce eu sa-ti rezerv ora si data.
    Si nu trebuie sa fii din Bucuresti pentru a te cununa acolo. Cununia religioasa se poate face oriunde, doar cea civila are asemenea restrictii.
    In legatura cu nuntile aici, in ultimii ani s-au schimbat foarte multe in bine, nuntile sunt foarte frumoase, nu se mai fac toate obieciurile alea vechi, se folosec confetti, porumbei, DJ, momente surpriza, etc. Daca mai vrei amanunte despre nunti scrie-mi!
    Cu drag, Alina

dana Guest

Salut Alina...

Mersi pt sfat. am sa rog pe un prieten care este in Bucuresti sa se duca sa vada ce si cum, si poate reuseste sa faca si niste poze sa vad cum arata biserica. De data, sincera sa fiu, inca nu stim exact, vroiam sa facem pe 16 sept, caci se implineau 3 ani de cand am fost ceruta... 3 ani e mult stiu, dar logodnicul meu are numai 21 de ani (aproape 22)(eu am 25 ) si vroiam sa termine facultatea intai (el termina acum in iunie)
    Dar acum bunicul lui este foarte bolnav si nu prea stim ce si cum sa facem sa stabilim data....
    Pentru ca tot mi-ai oferit sa imi mai dai amanunte despre nunti....poti sa imi spui si mie ce obiceiuri se mai fac inca la nunti si cum se intampla la cununia religioasa?
    A, si am citit pe aici de ceva de cand iti scoate nasa voalul? Cand se intampla asta?
    mai era ceva dar nu imi mai aduc aminte pt moment, daca imi aduc aminte revin.
    Mersi mult pt sfaturi si ca ma mai informezi si pe mine.

Pupic!!!

unique Guest

Buna Dana

Ti-am scris si la subiectul "Help!Help!" ;) Este bine sa va hotarati asupra bisericii cu 6 luni inainte pentru ca bisericile renumite sunt suprasolicitate. Taxa este platita de obicei de catre nasi cat si lumanarile de cununie. In ziua nuntii este necesar sa duceti la biserica: certificatul de casatorie (fara de care preotul nu va cununa), verighetele, o sticla de vin rosu si cateva piscoturi. Este bine ca dupa ce ati rezervat biserica sa mergeti voi doi sa discutati cu preotul. Se poate trece peste partea cu spovedania desi preotul ti-o cere in mod expres. De exemplu eu si sotul meu nu ne-am spovedit si nu pentru ca nu am vrut ci pentru ca pur si simplu nu am mai avut timp.

Cat despre voal... Aceasta traditie reprezinta trecerea la statutul de nevasta!;) Normal dupa ce mireasa arunca buchetul este asezata pe un scaun. Muzicantul canta "Ia-ti mireasa ziua buna...". Nasa ii scoate voalul (care se mai numeste si cununa) si ii pune basmaua (care mai nou a fost inlocuita cu esarfe , palarii si tot felul de accesorii noi). Mireasa pune apoi voalul fetei care a prins buchetul. Dupa tot acest "ritual" se danseaza hora miresei unde sunt invitate toate femeile. Unele mirese au ales sa treaca peste aceasta traditie plecand cu voalul acasa.

Daca mai ai intrebari... here I am!

dana Guest

Mersi mult Unique...

Despre biserica....as vrea la Sf. Spiridon ca toata lumea vad ca lauda aceasta biserica numai ca trebuie sa vedem...Nu ne-am decis inca de data exacta, si s-ar putea ca petrecerea sa o facem in Snagov si tatal meu a spus ca poate e mai bine sa facem la biserica de acolo ca r fii mai usor pt invitati dar pana la urma urmei tot din bucuresti o sa vina lumea deci.....;) poate pana la urma reusim si noi sa decidem data exacta si atunci sa rezervam biserica.
    Pare haioasa traditia cu voalul, poate fac si eu asta

A, sti cumva daca este posibil sa rezervi biserica dar daca nu poti pana la urma sa faci in data aia sa anulezi sau sa schimbi? Caci ne gandeam ca sa rezervam si daca nu se poate sa o facem atunci, sa schimbam data sau sa anulam.....

De-abia astept.....:

Marti ma duc si eu pentru prima data sa incerc niste rochii sa vad daca gasesc ceea ce imi doresc

8)

Pagina 1 din 22 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us