Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 45

Subiect: nunta de argint

Inregistrat
    07.09.2007

Implicit Re: Nunta de argint: bani sau cadouri?

fetelor ajutor!!! acum parintii nostri o sa fie nasi mai nou la nunta asta! Ziceti-mi si mie detalii daca stiti...trebuie lumanari , buchete?

Inregistrat
    07.09.2007

chiar nu stie nimeni

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de anesya Vezi mesajul
    fetelor ajutor!!! acum parintii nostri o sa fie nasi mai nou la nunta asta! Ziceti-mi si mie detalii daca stiti...trebuie lumanari , buchete?
    Mai, eu n-am vazut niciodata nunta de argint cu nasi... De fapt, ca sa nu mai zic ce "nu" am vazut, sa o iau altfel... Am fost la o singura nunta de argint, la fratele mamei. Au fost la biserica (imbracati ca niste oameni de 55-60 de ani cum erau atunci), preotul a citit o rugaciune, au fost niste lumanari mici (ca acelea de Inviere, lungi de cca 30-40 cm si groase de 1 cm), nu mai stiu cine le tinea ca nu s-a pronuntat cuvantul "nasi", asta s-a intamplat duminica dupa Liturghie, apoi am mers la o masa de pranz, la Silviu's (care nu e un restaurant ieftin), s-a mancat, s-a baut, s-au adus cadouri - cum zicea cineva, majoritatea din argint, s-a plecat acasa pe la 7-8 seara. E singura forma de nun ta de argint pe care am vazut-o eu...
    Totusi, daca le sunt prieteni atat de apropiati incat acum le sunt nasi, de ce nu intreaba mama ta, sa se lamureasca? Nu vad de ce ar fi o problema...

Inregistrat
    07.09.2007

Citat Postat de evenstar Vezi mesajul
    Mai, eu n-am vazut niciodata nunta de argint cu nasi... De fapt, ca sa nu mai zic ce "nu" am vazut, sa o iau altfel... Am fost la o singura nunta de argint, la fratele mamei. Au fost la biserica (imbracati ca niste oameni de 55-60 de ani cum erau atunci), preotul a citit o rugaciune, au fost niste lumanari mici (ca acelea de Inviere, lungi de cca 30-40 cm si groase de 1 cm), nu mai stiu cine le tinea ca nu s-a pronuntat cuvantul "nasi", asta s-a intamplat duminica dupa Liturghie, apoi am mers la o masa de pranz, la Silviu's (care nu e un restaurant ieftin), s-a mancat, s-a baut, s-au adus cadouri - cum zicea cineva, majoritatea din argint, s-a plecat acasa pe la 7-8 seara. E singura forma de nun ta de argint pe care am vazut-o eu...
    Totusi, daca le sunt prieteni atat de apropiati incat acum le sunt nasi, de ce nu intreaba mama ta, sa se lamureasca? Nu vad de ce ar fi o problema...
    Am intrebat un preot si ne-a zis ca trebuiesc lumanari si buchete...Ei nu au fost casatoriti religios pt ca el este ofiter si pe timpul lui "ceasca" ofiterii nu aveau voie in biserica...asa ca e o nunta de argint cam diferita de celelalte. Oricum va multumesc mult si o sa revin sa va povestesc cum a fost.

Inregistrat
    25.03.2008

Implicit Re: nunta de argint

Buna anesya ...am fost sambata trecuta la nunta de argint a unchilor mei ... ei au avutdoar lumanari ...buchete nu au fost ... slujba a tinut in jur de 20 de minute si a fost super frumos ...iar nasii le-au daruit si verighete noi ... totul a fost foarte frumos ... mai ales ca de mult nu ne mai adunaseram toata familia .... super petrecere ....si chiar merita sarbatorit un eveniment asa important!

Inregistrat
    22.10.2007

Am intrebat un preot si ne-a zis ca trebuiesc lumanari si buchete...Ei nu au fost casatoriti religios pt ca el este ofiter si pe timpul lui "ceasca" ofiterii nu aveau voie in biserica...asa ca e o nunta de argint cam diferita de celelalte. Oricum va multumesc mult si o sa revin sa va povestesc cum a fost.
    Pai, atunce e chiar cununie, nu mai e nunta de argint... Si e ca orice cununie...

Inregistrat
    11.11.2006

ce dragut. mi se pare minunat ca dupa 25 de ani se iubesc destul de mult incat sa intre in biserica pentru prima oara pentru a se "cununa" religios. in cazul asta eu zic ca trebuie si buchet si lumanari (din alea de botez) cu cateva flori pe ele.....ceva simplu si elegant

Inregistrat
    15.05.2008

Implicit Re: nunta de argint

Eu si sotul meu am fost "nasii" unui cuplu care a implinit 25 de ani de casnicie!
    Va spun cum a fost la noi: eu (ma rog, nasa...), am fost la o florarie si am comandat 2 lumanari albe, de cca 30 cm inaltime si 1 cm diametru, ornate cu cateva floricele, si un mic buchetel pentru "mireasa de argint". Buchetul a fost unul micut, nicidecum asemenea unuia de mireasa.
    Verighetele si le-au facut ei (au dus verighetele pe care le aveau de la nunta la un bijutier, si le-a pus deasupra o dungulitza subtire din argint). Practic, ceremonia din biserica nu este o cununie (nu se pun pirostriile pe cap), ci este o reinnoire a juramintelor de la logodna(adica prima parte a oricarei cununii religioase), si a binecuvantarilor.
    Petrecerea a fost facuta acasa, cu cei foarte apropiati lor, am facut niste cadouri simbolice, dar cu valoare sentimentala mare, si am stat si ne-am distrat pana dimineata.

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us