Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 45

Subiect: nunta de argint

Inregistrat
    15.06.2008

Implicit nunta de argint

parintii mei au peste 2 saptamani nunta de argint. stiti cumva cam ce obiceiuri se pastreaza de la nunta? stiu de biserica, lumanari, nasi. am auzit k i se va pune si batic. se mai arunca buchetul? voi ce mai stiti? multi pupici, please help me

Inregistrat
    15.09.2006

Implicit Re: nunta de argint

Citat Postat de dandreea Vezi mesajul
    parintii mei au peste 2 saptamani nunta de argint. stiti cumva cam ce obiceiuri se pastreaza de la nunta? stiu de biserica, lumanari, nasi. am auzit k i se va pune si batic. se mai arunca buchetul? voi ce mai stiti? multi pupici, please help me
    Eu nu stiu de obiceiuri locale, dar iti pot povesti cum a fost la nunta alor mei.
    Am mers la biserica, unde se face o slujba de multumire. Noi am avut lumanari, buchete si martori (nu se numesc nasi). Apoi am facut petrecerea si cam atat.
    Mama ta ar trebui sa faca cum doreste, ca doar e nunta ei

Inregistrat
    07.09.2007

Implicit Nunta de argint: bani sau cadouri?

Buna fetelor! Cine ma ajuta si pe mine? Parintii nostri treb sa mearga la o nunta de argint si nu stim cum se procedeaza. In sensul ca nu stim ce se ofera bani sau cadouri? Nunta se face "pe bune" la preot si apoi la restaurant...Multumesc anticipat !!!

Inregistrat
    22.10.2007

Implicit Re: Nunta de argint: bani sau cadouri?

Geeeez... se dau bani si la nunta de argint? Mi se pare deja prea mult!

Eu nu as da bani... le-as lua un cadou simbolic...

Inregistrat
    07.09.2007

pai nu stim nici noi
    cineva a zis ca a dat bani...dar si mie mi se pare aiurea

Inregistrat
    22.10.2007

Ma gandesc asa... ca la romani se dau bani la nunta are o logica si o explicatie... desi mie nu-mi place, trebuie sa recunosc ca "it makes sense..." Se dau bani tinerilor casatoriti pentru ca sunt la inceput de drum si comunitatea ii ajuta sa-si faca un "rost" (desi e o "adaptare" a traditiei, prin care li se dadeau animale, cereale etc).
    Dar sa dai bani unor oameni care au 25 de ani de casnicie, ar fi trebuit sa aiba de mult un rost - daca nu-l au e alta discutie... mi se pare de-a dreptul aiurea. Si e ilogic!

Inregistrat
    04.10.2007

Hmmm ... si vor fi invitati multi, ca la o nunta?
    Nu prea inteleg ce inseamna nunta de argint la restaurant e prima oara cand aud de asa ceva.

Daca e cumva o petrecere mica, intre prieteni si parintii tai fac parte din acel cerc restrans de prieteni invitati la nunta de argint ... eu consider ca ar fi perfect sa daruiasca un obiect frumos din argint (icoana, doua cupe de sampanie cu piciorul de argint, o rama foto din argint, sfesnice de argint etc.), nu bani

Eu una as sarbatori nunta de argint doar cu prieteni foarte apropiati, deci chiar de-as sarbatori la restaurant, ar fi o petrecere mica-mica la care normal ca nu s-ar da bani.

Inregistrat
    22.10.2007

acum... daca oamenii au familii numeroase si prieteni multi... n-au decat s-o faca si mare... dar sa astepti bani?!?

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us