Pagina 68 din 68 PrimulPrimul ... 1858666768
Rezultate de la 537 la 541 din 541

Subiect: Nasi pentru miresicile de Galati

Inregistrat
    25.05.2010

Implicit Re: Nasi pentru miresicile de Galati

Citat Postat de C_ELLA Vezi mesajul
    Eu nu inteleg (si nu cred ca e treaba preotului asta) chestia cu impartirea taxei intre socri+ nasi+... .Taxa la biserica e X lei si gata... Ca dupa cununie ,,nasul trebuie sa faca cinste la preoti" - vorba vine...sa le dea un ban, asta e...
    Taxa de cununie, noi ne-am platit-o singuri atunci cand am fost la biserica sa stabilim data si ora, si restul detaliilor...Iar dupa cununie, la insistentele nasului, preotul i-a cerut 50 lei dar i-a fost rusine nasei sa-i dea doar atat si i-a lasat mai mult (au slujit doi preoti si au facut o slujba frumoasa).
    normal taxa o platesc mirii,,,si noi ne-am platit taxa separat(am primit si 2 chitante si le avem acasa...le-am dus in ziua nunti la biserica sa vada dovada de plata).....s-a tot detaliat asta si in 2010 si in 2011:P...nasii o sa dea la final ceva cand preotul il cheama pe nas la altar sa-i dea cert de casatorie...oricum daca preotul zice 1mil...nasu nu poate sa zica nu dau..normal k da....dar asta oricum e trb lui nu zice la fini(la final poate sa zica k a dat si 5 mil....k doar finii nu se duc sa intrebe preotul ca dc a cerut atat sau dc invers))
    la noi parintii nu ai dat nimic ca nu a fost trb lor nici preotul nu a cerut de la ei ceva

Inregistrat
    25.05.2010

Citat Postat de matisor Vezi mesajul
    Pai tu ai mare dreptate, asa este normal, dar cum ziceam, in ziua de azi nu te mai mira nimic. De cazurile de care spuneam eu, a vrut mireasa sa plateasca taxa inainte si i s-a spus ca in ziua respectiva. La acel moment, inainte de cununie au fost invitati in biserica cei mentionati pentru platirea taxei...
    La faza cu facutul cinstei la preoti dupa cununie de catre nasi, daca slujba este frumoasa ceva simbolic si eu sunt de acord sa le dau, dar am emotii sa nu dau de preoti care sa ceara de la obraz mai mult si sa-mi ies din fire pe acolo, stiu ca pare greu de crezut si acceptat ca exista si astfel de cazuri, dar....
    Eu in drum spre topicurile cu obiceiuri, traditii, etc din Galati vroiam sa ajung sa mai ajung la zi cu noile obiceiuri dar m-am poticnit de asta...Ca sa nu fiu prea mult off topic pe aici cred ca mai intreb acolo. Cand le voi gasi.
    oricum tu ca mireasa o sa stai cu invitatii,o sa faci poze,o sa primesti flori/cadouri.....nu ai sa te mai gandesti sa intrebi cat a dat si dc a dat/daca i-a cerut sau daca a dat k asa a vrut el.....oricum dureaza 2 min nici nu ai sa observi cand lipseste de langa tine
    noi nu am intrebat nici pana in ziua de azi nasii cat au dat si daca le-a cerut o anume suma....
    mi-a zis sotul k au fost amandoi si a vazut ....oricum preotii primesc de la cine da si cat da mai mult

Inregistrat
    14.03.2011

Citat Postat de rukmyny_85 Vezi mesajul
    ok scz mami nu am stiut k ai avut nunta....ne-am mai intersectat prin mesaje insa nu am citit tot...scz daca am omis ceva
    pai f bine mai ales ca ai fost mireasa..acum ca nasa o sa privesti altfel situatia
    Stai linistita, si mie mi se intampla. Chiar spuneam intr-un mesaj anterior, ca acum, ca viitoare nasa, inteleg mai bine emotiile/trairile/eforturile, etc a nasilor. Avem o reletie excelenta cu nasii si asa sper sa avem si cu finii.
    Am cautat putin prin topicuri, dar parca fata de traditii si obiceiuri, referitor la nasit aici parca se potriveste mai bine sa pun intrebarea care ma "macina".
    Asa ca, va rog sa ma ajutati: eu la dezgatit am primit de la nasa o poseta cu diverse cosmetice in ea, un material din care sa-mi fac ceva(asa se purta pe atunci) si esarfa(asta am vrut eu). Ce se mai poarta acum? Cum se mai face? Pe aici stau putin altfel lucrurile, dar ce tine de mine ca nasa la capitolul asta, as vrea sa merg mai diferit, dupa obiceiurile din zona mea. Mi se par mai utile pentru o tanara mireasa.

Inregistrat
    25.05.2010

Citat Postat de matisor Vezi mesajul
    Stai linistita, si mie mi se intampla. Chiar spuneam intr-un mesaj anterior, ca acum, ca viitoare nasa, inteleg mai bine emotiile/trairile/eforturile, etc a nasilor. Avem o reletie excelenta cu nasii si asa sper sa avem si cu finii.
    Am cautat putin prin topicuri, dar parca fata de traditii si obiceiuri, referitor la nasit aici parca se potriveste mai bine sa pun intrebarea care ma "macina".
    Asa ca, va rog sa ma ajutati: eu la dezgatit am primit de la nasa o poseta cu diverse cosmetice in ea, un material din care sa-mi fac ceva(asa se purta pe atunci) si esarfa(asta am vrut eu). Ce se mai poarta acum? Cum se mai face? Pe aici stau putin altfel lucrurile, dar ce tine de mine ca nasa la capitolul asta, as vrea sa merg mai diferit, dupa obiceiurile din zona mea. Mi se par mai utile pentru o tanara mireasa.
    pai hai sa-ti zic eu in mare.....daca imi permiti
    -ma plimbam cu nasa prin oras si am intrat intamplator la un magazin...mi-a luat voalul si biju(nu am avut pretentii cat costa si cum arata k oricum le purtam doar in ziua nuntii(nu port gablonturi decat la ocazii mari daca ma plictisesc de ceea ce port zilnic)....era singurul voal pana la fund si cu ceva model la capete k sa semene cu rochia cat de cat(250 lei parca a dat) si la biju am luat ceva finut k rochia a fost stil printesa iar partea de sus numai pietricele si daca luam ceva mai mare eram super incarcata....nici nu am colindat zeci de magazine ca nu-mi place si nici nu am rabdare))
    -mi-a luat un fixativ ,luciu de buze roz si un fard de o culoare roz(eu ma dau decat cu culori naturale si cu roz deloc..deci si acum le patrez amintire)...o esarfa la 10 lei k aia mi-a placut tot asa luata intamplator la o plimbare(eu am colectii de esarfe de asta am preferat esarfa si nu palarie sau altceva),poseta neagra de mana(am colectii si de genti),un parfum,iar lumanarile atunci m-a intrebat cat costa..........
    -dupa ce m-a dezgatit mi-a dat mie o rochitica ptr colanti si sotului o camasa
    -plus ca am luat-o pe ea cu noi la semnarea contractului final/la degustarea si la confirmarea meniurilor....parerea lor a contat ptr noi ca am vrut sa se simta bine si sa fie mandri de noi.....

Inregistrat
    14.03.2011

Citat Postat de rukmyny_85 Vezi mesajul
    pai hai sa-ti zic eu in mare.....daca imi permiti
    -ma plimbam cu nasa prin oras si am intrat intamplator la un magazin...mi-a luat voalul si biju(nu am avut pretentii cat costa si cum arata k oricum le purtam doar in ziua nuntii(nu port gablonturi decat la ocazii mari daca ma plictisesc de ceea ce port zilnic)....era singurul voal pana la fund si cu ceva model la capete k sa semene cu rochia cat de cat(250 lei parca a dat) si la biju am luat ceva finut k rochia a fost stil printesa iar partea de sus numai pietricele si daca luam ceva mai mare eram super incarcata....nici nu am colindat zeci de magazine ca nu-mi place si nici nu am rabdare))
    -mi-a luat un fixativ ,luciu de buze roz si un fard de o culoare roz(eu ma dau decat cu culori naturale si cu roz deloc..deci si acum le patrez amintire)...o esarfa la 10 lei k aia mi-a placut tot asa luata intamplator la o plimbare(eu am colectii de esarfe de asta am preferat esarfa si nu palarie sau altceva),poseta neagra de mana(am colectii si de genti),un parfum,iar lumanarile atunci m-a intrebat cat costa..........
    -dupa ce m-a dezgatit mi-a dat mie o rochitica ptr colanti si sotului o camasa
    -plus ca am luat-o pe ea cu noi la semnarea contractului final/la degustarea si la confirmarea meniurilor....parerea lor a contat ptr noi ca am vrut sa se simta bine si sa fie mandri de noi.....
    Multumesc pentru idei
    Buna ideea cu rochita (cred ca este ca alternativa la materialul care se dadea pe vremuri), este mult mai utila. Pe finu nu il aveam in calcul, nu m-am gandit si la el, bine ca ai spus.
    La noi o sa fie mai greu sa merg cu fina prin magazine, cu asta mica dupa mine nu cred ca fac fata, asa ca la voal il va lua ea cand va dori si-i dau banii.
    In poseta ma gandeam sa pun ceva de genul: ruj/luciu de buze, trusa machiaj, oglinda, perie, parfum. Uitam de fixativ, asta cred ca va trebui sa-l am la gatitul miresei cred, alaturi de parfum, ruj si ce o mai fi (cred ca deja va fi rujata/machiata/parfumata dar sa ma fac si eu ca imi fac rolul).
    Va mai astept cu idei/sugestii, multumesc din nou...

Pagina 68 din 68 PrimulPrimul ... 1858666768

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us